Page 1

Na festivalu opět září mladé herecké hvězdy Zatímco loni přijeli do Zlína dva nadějní herci Art Parkinson (Hra o trůny) a Josh Wiggins (Nová šance), 59. ročník Zlín Film Festivalu přivítá během festivalového týdne tři mladé evropské herečky. Včera do Zlína dorazila Jordanne Jones z Irska, a Eleanor WorthingtonCox z Velké Británie. V závěru týdne pak festival navštíví Milena Tscharntke z Německa. Setkat se s nimi můžete nejen v kině, ale také na červeném koberci, ve Festival Café a během dalších festivalových akcí. Při příležitosti jejich návštěvy jsme všechny tři Young Stars vyzpovídali v krátkém rozhovoru.

MILENA TSCHARNTKE: MOJE HERECKÉ ZAČÁTKY BYLY TROCHU NÁHODA První z trojice letošních Young Stars je Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci festivalu mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Isy Way Out (Vše zapomenuto, vše odpuštěno). Do Zlína dorazí v následujících dnech. Jste na festivalu pro mladé publikum. Vy sama jste začínala s filmem jako dítě. Už jste takový festival navštívila?

Byla jsme na mnoha ně-

meckých filmových festivalech, ale tohle je můj první zahraniční a ještě k tomu dětský. Co vás přimělo k tomu, abyste se stala herečkou?

Když jsem v osmi letech začínala s herectvím, byla to tak trochu náhoda. Jen jsem svou starší sestru doprovázela na konkurs do dětské

agentury a nakonec jsem se k nim taky přidala. Nikdy jsem nesnila o tom stát se herečkou. Jako dítě jsem si to prostě jen užívala – konkursy a natáčení během školních prázdnin. Tenkrát to pro mě práce nebyla. Nějak se to pak prostě vyvinulo. Pamatujete si svůj první film, který jste viděla?

Bohužel na první film si nepamatuji, ale vím, že mým prvním oblíbeným hercem byl Leonardo DiCaprio. Vše zapomenuto, vše odpuštěno je hodně kontroverzní. Jaké měl ohlasy v německé televizi?

Hodně se o něm mluvilo. A hodně lidí si myslí, že by se měl promítat ve školách, a dělají vše proto, aby k tomu došlo. Jste čerstvou držitelkou německého ocenění Zlaté kamera pro začínajícího herce. Gratulujeme! Už se na vás hrnou nabídky?

V současné době se připravuji na novou roli. Učím se nový jazyk, bruslit a tančit. Na vše se moc těším.

ELEANOR WORTHINGTON-COX: HRÁT JSEM CHTĚLA ODMALIČKA Z Velké Británie přijela do Zlína společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých deseti letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon v muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Britannia. Do Zlína přivezla temný historický příběh z Walesu s názvem Gwen. Jste hostem festivalu pro děti a mládež. Už jste někdy takový festival navštívila?

Festivalu, jako je váš, se účastním poprvé ve svém životě. Žila jsem v České republice 8 měsíců, když jsme tu natáčeli první sérii seriálu Britannia, ale nikdy jsem neměla možnost navštívit Zlín. Jsem poctěna být součástí festivalu, který oslavuje mládí ve filmu. Pamatujete si svůj první film, který jste viděla?

Do Zlína už dorazily dvě z letošních Young Stars. Mladé herečky Jordanne Jones z Irska (vlevo) a Eleanor Worthington-Cox z Velké Británie včera společně zasadily festivalový strom a prošly se po červeném koberci.

Pamatuji. Byla to Šípková Růženka od Disneyho, protože můj bratr byl velký fanoušek disneyovek. Když jsem později hrála malou princeznu Auroru ve snímku Zloba – Královna černé magie, byl nadšen. Co bylo impulsem proto, abyste se stala herečkou? Inspiroval vás třeba nějaký film?

Já chtěla hrát odjakživa. Vždy to bylo ve mně. Ale pokud mám říct film, který na mě hodně zapůsobil, řeknu titul Jak zabít ptáčka s Mary Badhamovou v roli Scout. Byl to první černobílý film, co jsem viděla. Bylo mi sedm. Hrála jste v divadle, ve filmu, v televizním seriálu. Co vám vyhovuje nejvíc?

Nedokážu si vybrat. Miluju vyprávět příběhy skrze své role, ať už je to na jevišti ,nebo na natáčení. Ve Zlíně představíte společně s režisérem Williamem McGregorem film Gwen. Jak jste se k filmu dostala? Jedná se o temný příběh odehrávající se na temném místě. Bylo natáčení taky temné? Natáčení muselo být hodně intenzivní, když mluvíme o počasí, místě.

Ještě než jsem se setkala s režisérem Willem McGregorem, dostal se ke mně scénář. Hned jsem se do příběhu zamilovala a po dvou setkání s Willem a producenty jsem

získala roli. I když se natáčelo v drsných podmínkách, cítila jsem se na těchto místech plných temné a tajuplné magie velmi dobře. Nehostinné počasí ještě přidávalo na despotickém charakteru Gweina okolí. Využili jsme těchto živlů v náš prospěch. Jednoho dne jsme uprostřed scény zastavili natáčení. Venku totiž začala zuřit vánice a my jsme začali částečně improvizovaně natáčet znovu. Můžeme se těšit na nový projekt s vaší účastí?

Na podzim bude uvedena druhá série seriálu Britannia.

JORDANNE JONES: EMMA BYLA SKVĚLOU PŘÍLEŽITOSTÍ PRO VYPUŠTĚNÍ MÉHO DRZÉHO JÁ VEN Tato mladá herečka není ve Zlíně poprvé. Festivalu se účastnila už v roce 2015. Po třech letech se vrací do Zlína se soutěžním debutem irského herce Hugha O’Conora s romantickou komedii Metal Heart (2018), ve které ztvárnila nejistou dospívající dívku Emmu, která vyznává gotickou kulturu, je naštvaná na svět a neví, kam se v životě vydat. Byla jste ve Zlíně již v roce 2015, jako delegace k debutu Tady jsem žila. Jaké jste si odvážela dojmy a co se

mezitím stalo ve vašem životě?

Pro mě to bylo dlouhé, vzrušující a naplňující období. Tehdy mi bylo 14, měla jsem za sebou první velkou roli Amy v debutu Franka Berryho. Bylo to jako ve snu. Letěla jsem do cizí země, navštívila skvělý festival s fantastickou atmosférou. Nikdy jsem nestudovala herectví, nikdy jsem nebyla na žádném festivalu, poprvé jsem stála před kamerou. Nenapadlo mě, že jako nováček prožiju něco takového. Teď je mi 18 a studuji na univerzitě angličtinu a film. Hrála jsem ve dvou dobových seriálech Rebellion a Resistance, v několika krátkých filmech a nyní točím další seriál. Jsem zkušenější, má vášeň pro film a herectví je silnější. I když jsem se už usadila ve světě herectví a byla na různých festivalech, stále jsem nadšená, že tu mohu být znovu jako delegace k filmu Metal Heart. Jste tu jako velvyslanec dalšího kandidáta soutěže o nejlepší evropský debut, což je docela zajímavé. Jak jste se dostala k Metal Heart?

Po Frankově filmu se mě ujala agentka Lisa Richards a velmi mi pomáhá s konkursy a nahrávkami pro ně. Hugh O’Conor ji kontaktoval a bylo to. Dostala jsem hlavní roli, což bylo pro mě velmi vzrušující. Skvělý film se skvělými lidmi.

Hugh O´Conor byl hostem zlínského festivalu během Dnů irské kinematografie v roce 2012. Známe ho jako skvělého herce. Jako herci jste se potkali v seriálu Resistance. Jaký je jako režisér? Uděloval vám nějaké herecké rady?

Se všemi režiséry se mi zatím spolupracovalo velmi dobře. Všichni to byli velmi nadaní umělci. Na Hughovi však bylo něco výjimečného. Jako zkušený herec vědět, jak se mnou pracovat, jak mě dostat do dané emocionální polohy. Měla jsem velké štěstí, že jsem mohla pracovat s tak talentovaným člověkem. Je vám role Emmy z Metal Heart blízká? Líbílo se vám být dívkou vyznávající gotickou kulturu?

Miluju Emmu! Když jsme film natáčeli, bylo mi 16 a byla jsem stejně jako ona plná pocitů, že mě svět nechápe. Emma byla skvělou příležitostí pro vypuštění mého drzého já ven. Vždy jsem tento styl milovala a jako Emma se sama často oblékám. Na nahrávce pro konkurs jsem si schválně oblekla tričko s Nirvanou. Opravdu nejsem zase tak odlišné. Kostým jen napomohl více tomu, abych se do Emmy ještě více vcítila. Celé rozhovory na www.zlinfest.cz


2

Objevuj a poznávej – Zlín Film Festival Sekce: Objevuj & poznávej: Příroda

Záludné úkoly i otázky. Děti se mohou každý den vypravit po stopách Hanzelky a Zikmunda v netradiční hře

DOBRODRUŽSVÍ V AMAZONII Francie, Brazílie, 2013, 85 min Režie: Thierry Ragobert Hrajeme: 28. května 2019, 15:30, Golden Apple Cinema 3 30. května 2019, 09:00, Golden Apple Cinema 5

Afrika, Jižní Amerika, Indonésie či Japonsko. Tudy vedly cesty legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. A malí návštěvníci festivalu mají jedinečnou příležitosti vydat se po jejich stopách. V Parku Komenského je totiž pro ně připravena unikátní zábavná a vzdělávací stezka, na které je čeká spousta zážitků, ale také záludných otázek a úkolů. Navíc každý účastník má možnost vyhrát zajímavé ceny. Stezka je otevřená každý den od 14 do 20 hodin, o víkendu od 10 do 20 hodin. Za nápadem přiblížit zábavnou formou dětem jména Hanzelky a Zikmunda stojí Jaroslava Hynštová, dramaturgyně Zlín Film Festivalu.

3D odysea do největšího deštného pralesa na světě – Amazonského pralesa. Po havárii letadla se v zajetí narozená a vychovávaná malpa kapucínská zvaná Saï ocitá sama a ztracena v divočině amazonské džungle. Opička není na náhlou svobodu připravena a cítí se bezmocná. Saï si musí tváří v tvář novému světu, ve kterém vše pokrývá hustá a bujná vegetace, sama poradit a neskončit v nástrahách samotné Matky přírody. Saï brzy pochopí, že k přežití bude nutné najít tlupu malp a nechat se jimi adoptovat.

Sekce: Objevuj & poznávej: Lidé CESTA DO KLEMTU Kanada, 2018, 90 min Režie: Zoe Leigh Hopkins Hrajeme: 28. května 2019, 11:20, Golden Apple Cinema 5

Letošní doprovodný program jsme chtěli co nejvíce propojit s naším hlavním tématem Objevuj & poznávej a to se nám podařilo, především v cestovatelské části. Celá sekce vznikla na počest Miroslava Zikmunda a jejich filmy samozřejmě nebudou chybět. A jelikož tento legendární cestovatel si společně s parťákem Jiřím Hanzelkou zasloužil i tento zábavný a naučný park, návštěvníci půjdou Po stopách Hanzelky a Zikmunda nejen na filmovém plátně. Co na děti v parku Komenského čeká?

Park je určen dětem star-

ším 10 let, ale samozřejmě jsou zváni všichni, kteří se rádi proj(e)dou po celém světě. Stezka má pět stanovišť: Afrika 1, Afrika 2, Jižní a Střední Amerika, Indie a Indonésie a Japonsko. Na každém stanovišti na účastníky čeká vědomostní kvíz obsahující otázky vztahující se k místu, které legendární cestovatelé navštívili. Na konci stezky navštíví stánek našeho partnera Filmexportu, kde si vyzvednou odměnu za jejich znalosti a menší překvapení.

Říkají vůbec dnešním dětem ještě něco jména Hanzelka a Zikmund?

Myslím si, že ne. Ale to bych jim ani nevyčítala, protože ani mnoho dospělých o nich nic neví, nebo velmi málo. Proto tato velká festivalová osvěta, za kterou jsem opravdu šťastná. Lidé si mnohdy ani neuvědomují, čeho Hanzelka a Zikmund svými expedicemi dosáhli, jaké ztráty a nálezy stály za jejich cestami. Děti se snad s naším přispěním dozví něco nového o těch pánech v legračních kraťasech a helmách a snad v nich vzbudí i tu odvěkou touhu poznávat nová místa na světě. Příprava soutěže vyžadovala jistě podrobné studium jejich cest. Z jakých pramenů jste vycházela?

Já jsem vycházela z fantastické DVD kompilace od Filmexportu Cestovatelé Hanzelka a Zikmund, která obsahuje všechny jejich filmové reportáže. Viděla jsem je poprvé a byla jsem zcela fascinována a filmy mě po-

NENECHTE SI UJÍT:

hltily. Zhlédla jsem i nějaké seriály o legendárních cestovatelích. Těch zdrojů je opravdu mnoho, hlavně krásných knih, které jsem však neměla čas přečíst. Co vás při studiu materiálů o H+Z nejvíce překvapilo či fascinovalo?

Dozvědět se více o Hanzelkovi a Zikmundovi, o jejich cestách bylo pro mě něco fantastického. Troufám si říct, že i ve světě je to něco ojedinělého. V té době zprostředkovat jejich ojedinělá dobrodružství v tolika formách. Navíc se jim podařilo vyvézt slova jako Československo či Tatra do těch nejnepravděpodobnějších míst na světě. Pro mě to jsou hrdinové a legendy, na které se nesmí zapomenout. Snad díky našemu festivalu a hlavně díky klukům z Plzně Tomáši Vaňourkovi a Lukáši Sochovi z projektu Zikmund100 se opět začnou jména H+Z více skloňovat a jejich knížky budou vyneseny z knihoven na slunce.

Objevuj a poznávej

Jak vznikla myšlenka tímto způsobem interaktivně zapojit děti?

Čtrnáctiletá Ella je rozhodnuta absolvovat na kajaku cestu nitrem deštného pralesa Velkého medvěda. Chce tak protestovat proti ropovodu, který by měl vést přes milované vody její domoviny. Největší výzvou, která před ní stojí, nejsou však strasti cesty samotné, ale její dysfunkční rodina, kterou bere s sebou. Neurotická teta, věčně mrzutý strýc i nevyzpytatelný bratranec se spolu s Ellou nakonec všichni sejdou na jedné lodi, aby splnili slib, který Ella dala svému umírajícímu strýci.

Sekce: Objevuj & poznávej: Země VLK SAMOTÁŘ Jugoslávie, 1972, 90 min Režie: Obrad Gluščević Hrajeme: 28. května 2019, 13:30, GOLDEN APPLE CINEMA 4

Eduard Ingriš: Scénické čtení Eduard Ingriš byl český hudební skladatel, dirigent, cestovatel, filmový dokumentarista, kameraman a fotograf. Spolupracoval s Ernestem Hemingwayem při natáčení filmové podoby jeho románu Stařec a moře, setkal se také se známými českými cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. Natočil jediné záběry z jejich pouti po Jižní Americe, kde jsou zachyceni oba cestovatelé současně. Scénické čtení v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého doprovodí projekce originálních záběrů. ÚTERÝ 28. května 2019, 20.20 – 21.30, Park Komenského, Šapitó

Chlapec se v horách spřátelí s velkým psem, jenž se nápadně podobá vlkovi. Místní rolníci si myslí, že může jít o vlka zodpovědného za ovčí mor. Rozhodnou se proto zvíře zabít. Chlapec však tuší, co se chystá, a tajně nosí psovi jídlo.


Zlín Film Festival – Objevuj a poznávej

3

Dan Přibáň: S trabanty jsem měl takový manželský vztah. Lezli jsme si občas na nervy, ale při tom jsme se měli rádi Od první velké jízdy Dana Přibáně a jeho bakelitových žlutých vozítek uteklo už neuvěřitelných dvanáct let. Během této doby podnikl čtyři neuvěřitelné cesty po celém světě. A návštěvníci festivalu budou mít dnes jedinečnou možnost poslechnout si Danovo divoké vyprávění nejen o zážitcích žlutého cirkusu, jak Dan trabantům přezdívá, ale i o tom, jak při své poslední trabantí cestě dojeli z Indie přes Banskou Bystrici do Prahy a mimochodem při tom objeli svět! Máte za sebou premiéru vašeho nového filmu Tranbantem tam a zase zpátky. Jaké jsou vaše první dojmy a jaké jsou reakce diváků?

Funguje to. Reakce jsou zatím pozitivní, takže jsme spokojení. Ale je to teprve začátek a uvidíme, co to bude dělat dál. Jak se říká, nechval dne před večerem. A co vás přivedlo na cesty?

Mě se cestování líbí, těší mě to. Jezdím rád autem, mám rád filmování, rád píšu. Takže jsme jednoduše propojili věci, které máme rádi, a tím se celý projekt vytvořil. Není za tím nic hlubokého. Proč jste si zvolili pro svoje cesty právě trabant? Bylo to z hecu, nebo to byl nějaký konkrétní cíl?

Já jsem projezdil se svou holkou autem celou Evropu. Pak jsem se kamarády vydal na vandr do Egypta a Blízký východ a bájili jsme, jak vyrazíme velkým teréňákem do Afriky. A když jsme plán doladili v hospodě po třetím pivu do nejmenších detailu, uvědomili jsme si takový drobný nedostatek: že nikdo z nás to terénní auto nemá. A já jsem trochu z hecu nad-

hodil, že bychom mohli jet trabantem. Na to mi všichni řekli, že to nejde. Což mě překvapilo. A to byl ten důvod. Ukázat, že to jde, že člověk má většinu překážek spíš v hlavě než kdekoli jinde, ať už je to auto, vybavení nebo třeba stav účtu.

zvali. A samozřejmě i díky Hanzelkovi a Zikmundovi. Zlín je s nimi silně spjatý. Znáte se osobně i s Miroslavem Zikmundem. Jaká byla osobní setkání s ním?

Setkali jsme se několikrát, ale mě přijde vždycky hloupé se tím někde chlubit. Několikrát jsme o našich cestách i mluvili a vtipné je, že on svoje cesty ve srovnání s našimi označuje za jednodušší. Pan Zikmund je v tomto hodně uznalý a všem motocestovatelům fandí.

A litoval jste někdy této volby? Ne, nikdy. Zažili jsme spoustu těžkých situací, člověk cestoval v určitém nepohodlí, ale o to silnější byl zážitek z cesty. Právě ty trabanty nám umožnily, nebo spíš nás donutily vystoupit z naší komfortní zóny. Je to jako když jedete na vandr ne s moderním stanem, který se sám postaví, ale jen s celtou, která vás donutí improvizovat a znásobí tak zážitek. I když bylo dost zřejmé, že u prvních cest většina lidí čekala, kdy konečně zahyneme. Z každé vaší cesty vznikl dokumentární film. Proto se nabízí otázka, jestli cestujete, abyste točili, nebo točíte, protože cestujete?

Čím vás cestovatelská dvojice H+Z inspirovala?

potřebám? Nebo záběry jsou čistě náhodné?

My jsme začali točit jako úplní amatéři někdy v 90. letech. Tehdy kamarád ze zámožnější rodiny přinesl kameru, což bylo pro nás tehdy něco jako zjevení. Naprosto mě uchvátilo, že držím v ruce zařízení, které dokáže zároveň zaznamenávat obraz i zvuk. Dnes to dělá každý mobil, ale mě to tehdy úplně vyrazilo dech. Začali jsme točit malé filmečky na amatérské festivaly. A pak když jsme odstartovali trabantovou výpravu, už jsme počítali s tím, že z ní uděláme film. Takže já jsem nikdy na žádné z cest nedokázal oddělit, jestli se cesta dělá kvůli filmu nebo film kvůli cestě. Ty dvě věci jsou u mě synergicky propojené.

Obrovsky. Kdybychom netočili, tak pojedeme dvakrát tak rychle. Ale taky spoustu míst neuvidíme. Protože natáčení vás donutí na spoustě neplánovaných míst zastavit. Ta místa bychom možná jen zahlédli z okýnka a jeli dál. Ale natáčení je nedílná součást celé cesty stejně jako třeba tlačení trabantu nebo jeho opravy. A čím máme s filmováním víc zkušeností, tím je mu cesta více podřízená. Musíte dojet na nějaké místo, vysadit kameramana, vrátit se někam za zatáčku a pak to projedete, třeba několikrát, aby záběr byl dobrý. Ale to se bohužel jinak dělat nedá.

A jak moc musíte svou cestu přizpůsobovat filmovým

Upřímně – momentálně už mi trochu leze na nervy, protože je to teď stále dokola to samé. Ale na druhou stranu mě to trabantové nadšení těší. Co mi přijde legrační, je to, že si spousta lidí myslí, že jediné, co během cesty dělám, je řízení trabantu. Přitom řízení trabantu je vlastně úplně podružná věc, stejně tak jeho opravování. To hlavní je načerpání a poté předávání zkušeností a zá-

Beseda s cestovatelem:

Dan Přibáň: Trabantem po hedvábné stezce 28. května 2019, 18.00 – 20.00 Místo: Vzdělávací komplex UTB, U18 Aula Před dvanácti lety vzniklo první z několika trabantových dobrodružství. V roce 2019 byl uveden do kin zatím poslední film Dana Příbáně Trabantem tam a zase zpět. Jakých bylo deset let cestování s originálním povozem?

Změnil trabant nějak váš život?

žitků z cesty lidem na besedách a přednáškách a ve filmu. To samotné auto a ten proces jízdy jsou jen katalyzátorem tohoto procesu. Velkou výhodou trabanta je, že na něj skvěle reagují lidi po celém světě, protože je malý a roztomilý, což pak generuje další příběhy a zážitky. Funguje jako činidlo v nějakém chemickém procesu. Mám to auto opravdu rád. Ale mám na něj trochu jiný pohled než řada českých trabantistů, což mi nemůžou zapomenout. Protože já na něj často nadávám. Máme takový manželský vztah, kdy si umíme lézt pořádně na nervy, ale při tom se máme rádi. Kdežto trabantisté mají s auty spíše takový milenecký vztah.

a chodit. Když se z cest vrátili Hanzelka a Zikmund, tak se na ně lidé museli jít podívat, když je chtěli vidět. Ale v současné době jde všechno sledovat online a ti lidé stejně přišli a to mi přišlo hrozně hezké a moc si toho vážím.

Vyvrcholením vaší poslední pětiměsíční cesty byla spanilá jízda Slovenskem a Českem, rozhodli jste se i pro zastávku ve Zlíně. Jak jste vnímali návrat do Čech?

Ve Zlíně je o cestování docela zájem, koná se zde řada cestovatelských besed, festivalů apod. Navštěvujete Zlín často?

Bylo to nejhezčích tisíc kilometrů, které jsme kdy ujeli. Mezi ukrajinskou hranicí a Prahou stály tisíce lidí. Bylo to opravdu neskutečné a dojemné. Zvlášť v době facebookové, kdy mají lidé vše naservírované až pod nos a nemusí nikam jezdit

Veronika Šubrtová: Cestování beru jako nástroj k hledání odpovědí na moje otázky Poslední tři roky žila v batohu a kufru díky možnostem internetu a trendu digitálního nomádství. Cestuje, objevuje, píše blog, točí videa a pracuje. A za cíl si dala probudit v mladých lidech touhu více cestovat a chovat se šetrněji k přírodě. Sama se řídí heslem „Míň věcí, víc zážitků“. To je Veronika Šubrtová alias Weef, která dnes nechá návštěvníky festivalu nahlédnout do svého života na cestách. Co si jako první představíte pod pojmem „cestování“?

Objevování nových vůní,

Jak byste označila sama sebe? Jako cestovatelku, objevitelku, dobrodruha…nebo jinak?

Které místo pro vás dosud představovalo nejsilnější zážitek?

Letos jsem vyrazila na monitorovací cestu s ne-

My jsme tam nekončili, ale zastavovali, protože jsme jeli ze Samarkandu okolo. Chtěli jsme se podívat na expozici Hanzelky a Zikmunda a vzdát jim hold. Takže jsme tady tehdy ještě úplně neznámí zastavili na parkovišti naproti 21, podívali se do muzea, dali si husičku s knedlíkem a jeli jsme dál. Tehdy si nás nikdo nevšímal.

Já mám Zlín hrozně rád. Město se mi moc líbí, což mnoho místních nechápe ?, především jeho architektura, je mi sympatický Baťa a jeho myšlení. Město jsem si oblíbil i díky Mirkovi Náplavovi a Petru Horkému, kteří tady pořádají festival Neznámá země a pravidelně mě na něj

Pokukujete po nějaké další cestovatelské výzvě?

Samozřejmě, ale je to ještě tajné! Ale co chystáme je naznačeno na konci filmu. Hlavně už to nebude o trabantech, protože už pro nás nejsou výzvou. Z těch zoufalců na začátku jsme se propracovali k tomu, že to auto až moc dokonale známe a až moc víme, co dělat. Takže potřebujeme novou výzvu, abychom se v tom mohli zase trochu plácat. Když se bavíme o dětském filmovém festivalu, tak nám ještě řekněte, jaká je vaše nejoblíbenější pohádka a proč?

Kdybych to bral v souvislosti s cestováním, tak bych řekl, že Bolek a Lolek, protože měli na tehdejší dobu docela zápaďácký styl a cestovali kolem světa. Dělali hrozně dobrodružné věci a u nás nic podobného nebylo. A z dětských filmů to byla rozhodně Cesta do pravěku. Celý rozhovor si můžete přečíst na www.zlinfest.cz

Beseda s cestovatelkou:

Veronika Šubrtová: Může vás travel blog uživit aneb jak to funguje Úterý 28. května 2019, 10.30 – 12.30 Místo: Vzdělávací komplex UTB, U18 Aula Je reálné se blogem živit? Jak to funguje a na čem se dá vydělat? O tom, jak na to, ale také o krušných začátcích a zároveň tipech jak začít vlastní blog a možná se díky němu i živit vám poví Veronika. Prozradí vám, jak fungují spolupráce, jak se dá blogem vydělat a zodpoví vaše dotazy. Bude se snažit předat vám informace z blogového světa, o kterých se moc nemluví.

jídel, míst a především lidí a kultur. Jak jinak si dělat obrázek o světě než skrze vlastní zkušenosti.

V současné chvíli jako travel blogerku a youtuberku (to aby asi na to člověk vzal slovník cizích slov, co? :) Člověk se ale vyvíjí, tak uvidíme, co to bude za pár let. :)

I svou první expedici jste ale končili ve Zlíně. Tehdy to bylo z jakého důvodu?

Hanzelka a Zikmund nebyli první, kdo u nás podnikl tak velké cesty, jestli ale v čem naprosto vynikali, byla novinářská práce a to, čemu dnes říkáme PR. Jen málokdo ví, že první čeští cestovatelé třeba Afriku přejeli už v roce 1931. Cestu, kterou Hanzelka se Zikmundem tehdy projeli supermoderní Tatrou, 20 lety před nimi projeli lidé auty s karoseriemi ze dřeva. Ale Hanzelka se Zikmundem o té cestě podali velmi podrobné svědectví. A v tom své předchůdce předčili.

se naopak ve světě mohli lidé naučit od nás?

ziskovou organizací ADRA do Bangladéše, kde vznikl můj první minidokument o tamních dětech a vzdělání. Návštěva téhle země byla jeden velký zážitek, ale nejsilnější pro mě bylo procházet se po slumu v hlavním

městě Dháka, nakouknout do domů tamních rodin, většinou farmářů, kteří kvůli záplavám přišli o vše, a popovídat si s nimi. Co jste se při cestování dozvěděla o nás o Češích a co by

Trvá nám se lidem otevřít, především pokud jde o cizí kultury, začít si jen tak povídat na ulici, v dopravním prostředku. Věřím, že to má co dělat s bývalým režimem. Dozvěděla jsem se taky, že světu přijde divný, že sbíráme houby. Já bych ale právě tohle doporučila, je to skvělá mentální hygiena, ze které si

domů přinesete něco k snědku… Jaký je váš životní cestovatelský cíl? Nebo už jste si ho splnila?

Nemám cestovatelský cíl. Cestování beru jako nástroj k tomu hledat odpovědi na moje otázky. Přeju si jen, ať je to pořád tak barevný, jak doposud.


4 FILM DNE: ROCCA MĚNÍ SVĚT

Zlín Film Festival

Život neohrožené a zábavné Roccy (11) je všechno, jen ne obyčejný. Její otec na ni jako astronaut sice dohlíží z výšin vesmíru, dole na Zemi však bydlí sama jen se svou veverkou. Poprvé v životě navštěvuje normální školu, kde její bezstarostný a nekonformní přístup k životu doslova razí. A protože je u ní spravedlnost vždy na prvním místě, neváhá se postavit třídní šikaně. I proto se skamarádí s bezdomovcem Casparem a chce mu pomoci. A k tomu se ještě snaží získat srdce své babičky. S novými přáteli a odzbrojujícím optimismem je Rocca důkazem, že i dítě má moc změnit svět. Německo, 2019, 97 min Režie: Katja Benrath Sekce: Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti Hrajeme: 28. května 2019, 13:00, Golden Apple Cinema 2

“Potřebujeme lidi jako je Pippi“

Zatímco její otec, astronaut, na ni shlíží z výšin vesmíru, 11-ti letá Rocca žije na Zemi sama, jen se svou veverkou, a poprvé v životě chodí do normální školy. Rocca svou barevnou přítomností vzbuzuje přinejmenším pozornost a ne každý je okouzlen jejím svérázným chováním. Ovšem díky svému nekonečnému optimismu Rocca spolu s jejím novým kamarádem dokáže, že i dítě má moc změnit svět. Rocca, jako právoplatná vnučka Pipi Punčochaté, je připravena a ochotna otočit celý svět vzhůru nohama. Taková totiž je. A i kdyby byly režisérka Katja Bernath a herečka Luna Maxeiner jenom z poloviny tak excentrické, jako je Rocca, určitě bude zábavné potkat se s nimi na zlínském festivalu a položit jim pár otázek. A my jsme se to udělali. Odpovídala režisérka Katja Benrath. Už začátek filmu je docela bláznivý, hned v první minutě je představena hlavní hrdinka, která se chová jako úplný cvok. Anebo vedle Roccy vypadají všichni ostatní jako blázni? To je dobrá otázka. Čas od času bychom měli protřepat naše logické myšlení a obrátit jej vzhůru nohama. Co je normální? Jak chceme, aby normalita vypadala? Nestává se občas, že něco, co se nám na první pohled zdálo šílené, nám na druhý pohled náhle začne připadat obdivuhodné a proveditelné? Nebylo by hezké, kdybychom na každého jednotlivce, který zkříží naši cestu, pohlíželi pohledem plným čistého zájmu a zvědavosti, bez jakýchkoliv předsudků?

CIZÍ ŽIVOT Jižní Korea, 2019, 70 min Režie: Park Young-ju Sekce: Panorama Hrajeme: 28. května 2019, 19:30, Golden Apple Cinema 6

Ve snaze vzbudit pozornost svých přátel vypustí středoškolačka Seon-hee do světa malou lež. Když však pravda vyjde na povrch, začnou se jí přátelé vyhýbat a opouštět ji. Chce najít cestu zpět hlavně ke své nejbližší kamarádce Jeong-mi, a tak na ni „ušije“ krádež prstenu. Jeong-mi nevydrží pomluvy, která se kolem ní rozpoutají, a spáchá sebevraždu. Seon-hee šokovaná smrtí kamarádky utíká ze Soulu do přírody, kde ji nikdo nenajde. Tam se rozhodne žít nový život s novým jménem.

Režisérka Katja Benrath o filmu ROCCA MĚNÍ SVĚT:

Během festivalu můžete potkat pořádně bláznivé postavy, ať už na plátně, nebo mimo ně. Ale málokdy potkáte někoho tak výjimečného, jako je Rocca. Každičký den žije svůj život na maximum; a nejen každý den, ale i každý okamžik. Odvážná, vtipná, jedinečná, taková je Rocca.

Nenechte si ujít na filmovém plátně

Rocca, to je otevřená mysl a nezadržitelný optimismus na nejvyšší úrovni. Jak je možné, že to diváci akceptují?

UZLY A POMERANČE Česká republika, Německo, Slovensko, 2019, 92 min Režie: Ivan Pokorný Sekce: Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro mládež | Festival Gala HRAJEME: 28. května 2019, 17:20, Golden Apple Cinema 2

Myslím, že bychom všichni chtěli být šťastnější, odvážnější a nadšenější. Ve světě, kde pochybovat je moderní a strachy jsou každodenní součástí života, nepřáli bychom si všichni být spontánnější a prožívat větší radost ze života, kterou Rocca ztělesňuje? Zkoušet nové věci, dělat chyby… být bezstarostný. Možná jí dovolujeme být taková, jaká je proto, že v hloubi věříme, že dobrá vůle, dobrodružný duch a optimismus jsou reálné alternativy a že je jich můžeme dosáhnout. „Strachování nikomu nepomůže“ říká Rocca. Je úsměv odpovědí na téměř každý problém?

Darek žije se svým otcem a mladší sestrou v horské vesnici na česko-německo-polském pomezí. Po smrti matky se jeho život změnil. Má víc svobody, ale v jeho barevném spektru ubyly jasné tóny. Matka uměla řešit problémy hravě a s fantazií, otec s nimi neustále bojuje – uzavřel se, zalévá smutek alkoholem a nakládá Darkovi víc, než kluci v jeho věku unesou. Darek dospívá rychle. Nic si nenechá líbit, zmužněl, budí respekt. A zajímá se o něj hezká, všemi obletovaná Hanka. Když otec přijde o práci ve sklárně, hrozí, že už rodinu nedokáže udržet pohromadě. Objeví se však dávný německý kamarád Uli a přináší nové životní perspektivy: budou spolu chovat koně. Otec se nápadu chytí, nabere dech a zdá se, že problémy jsou zažehnány. Darek s nadšením pomáhá ohradit pastviny a opravit stáj. S koňmi jeho život dostává nový smysl, prestiž a lásku. Může blýsknout před Hankou, zabodovat před svým rivalem Hugem. Ale nic není napořád…

Rozhodně je to dobrá strategie. Měli bychom se zeptat sami sebe, zda jsou pochybnosti a obavy dobrými rádci. Možná, že některé problémy budou vypadat úplně jinak, když k nim přistoupíme s úsměvem. Téměř všichni považují Pipi Punčochatou za vzor hrdinky Roccy. Opravdu tomu tak je?

Potřebujeme lidi jako je Pipi! Lidi, kteří s úsměvem zpochybňují náš pohled na svět a kteří nám ukazují, že můžeme sami tvořit svůj život... mám z přirovnání k Pipi radost, protože Rocca má přesně tyto vlastnosti. Když jsem poprvé četla scénář, uvědomila jsem si, že naše hlavní hrdinka musí zářit a jiskřit jako Pipi. Od začátku jsme si přáli vytvořit samostatnou a silnou postavu, která bude dětem dodávat odvahu vzít život do svých rukou. Rocca je tak nějak přirozeně „cool“.

Styl a móda Roccu moc nezajímají. Chce se stát astronautkou a svému snu dává konkrétní podobu tím, že se obléká jako astronaut. Nedefinuje sama sebe tím jak se obléká, ale obléká si cokoliv, co ji v dané chvíli připadá správné. Ani obléct si rozsří-

hané svatební šaty do škole jí nepřipadá trapné. Na druhou stranu si uvědomuje význam věcí a nikdy by si neoblékla něco jen proto, aby ji ostatní respektovali. Myslím, že „cool“ ji dělá její sebevědomí. Má Rocca problémy přizpůsobit se každodenním školním povinnostem, nebo má škola problém přizpusobit se jí?

Rocca školský systém nechápe. Doposud bylo učení radostí a zábavou, bez jakéhokoliv tlaku. Možná, že takový radostný postoj k učení nás nutí ptát se po smyslu současného školského systému. Lidi se učí nejlépe, když je to baví. Mimochodem, kdysi jsem se pokoušel zachránit zraně-

nou veverku a ta mě málem kousla do prstu. Ta vaše se chová mnohem líp. Je to opravdová veverka? Jaké to bylo pracovat se zvířetem?

Je to opravdová veverka. Při natáčení jsme jich měli pro roli Klitschko několik. Byly docela přátelské a nekousaly. Ale práce se zvířaty na scéně je vždy náročná. Jejich zvířecí trenéři strávili hodně času tím, že je zvykali být s lidmi. Taky dohlíželi na to, aby veverky mohly „pracovat“ bez stresu. To bylo pro nás nejdůležitější: aby se veverky cítily dobře, nebyly vystrašené a nebály se. Naše veverky sice nedokázaly předvést velké množství cvičených kousků, ale všechno co udělaly, udělaly samy. Natáčet s nimi byla vždycky radost.

PRINCEZNA EMMY Německo, Belgie, Velká Británie, 2018, 77 min Režie: Piet De Rycker Sekce: Panorama Hrajeme: 28. května 2019, 14:00, Golden Apple Cinema 5

Mladá princezna Emmy má tajný dar – umí mluvit s koňmi. Dosud si mohla život jen bezstarostně užívat, objevovat nové věci, trávit čas se svými nejlepšími přáteli, mít stáj plnou skvělých koní a užívat si s rodinou na hradě. Jenže příchodem žárlivé a intrikánské sestřenice Gizany je tomu všemu konec. Gizana, která jí dělá ze života peklo, čeká na každou Emmyinu chybičku a ohrožuje tak její šance na oficiální titul princezny.


Zlín Film Festival

5

Nadační fond FILMTALENT ZLÍN dnes vybere nejzajímavější studentské projekty Začínat s filmařinou není snadné. Ve Zlínském kraji mladým tvůrcům pomáhá už téměř dvacet let Nadační fond FILMTALENT ZLÍN. Ten každý rok poskytuje z výnosů dražby filmových klapek finanční podporu na výrobu studentských hraných, animovaných i dokumentárních filmů. Své projekty mohou registrovat studenti jak českých, tak slovenských filmových škol. Veřejná aukce 22. ročníku Salonu filmových klapek proběhla v neděli 26. května 2019 a celkem vynesla 2 654 000 korun Díky dražbě filmových klapek může Nadační fond FILMTALENT rozdělit finanční podporu projektům mladých tvůrců a studentů z přihlášených filmových škol (FAMU, FAMO, VŠMU, UTB Zlín, Střední škola filmová, Multimediální a PC technologie, s.r.o. Zlín). „K posouzení jsme dostali 85 projektů, do druhého kola postoupilo 23, z nichž budeme vybírat,“ potvrdil Čestmír Vančura, předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT. Nadační fond FILMTA-

LENT ZLÍN podporuje především audiovizuální nebo vizuální projekty, které jsou ve vývoji, to znamená, že jsou ve fázi námětu, scéná-

ře nebo autorské koncepce. Audiovizuálním projektem se rozumí například film, trailer, videoklip. Vizuálním projektem se pak rozumí

například fotografie, obraz, publikace či expozice. Projektům může být poskytnuta finanční podpora ve výši od 10 000 do 100 000

korun. Díky podpoře nadačního fondu vzniklo už více než 350 audiovizuálních studentských projektů.

Konference Média dětem, média s dětmi IV: Dítě jako divák zpravodajského obsahu Čtvrtý ročník konference Média dětem, média s dětmi pořádaný Radou pro rozhlasové a televizní vysílání se tematicky zaměří na dítě jako diváka zpravodajského obsahu, konkrétně zpravodajství o zneklidňujících tématech, jakými jsou válečné události, teroristické útoky či hrozby spojené s migrací. Hosté konference pohovoří o tom, jak děti vnímají zpravodajství, jak je zpravodajský obsah ovlivňuje a jakým způsobem formuje jejich pohled na svět. Přednášející z České televize se zaměří i na problematiku zpravodajství vytvářeného speciálně pro děti, zejména na otázku, zda je vhodné do dětského zpravodajství zařazovat i náročné a negativní náměty. Zástupce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání seznámí přítomné s konkrétními případy ze správní praxe, které se týkají vlivu zpravodajství na dětské diváky. Závěr konference poskytne zamyšlení nad tím, jak mohou rodiče přispět k tomu, aby děti porozuměly zpravodajskému obsahu a správně jej interpretovaly. 28. května 2019, 9.00-12.00 Místo: Kongresové centrum, Malý sál

PROJEKTY PODPOŘENÉ NADACÍ FILMTALENT MAJÍ ÚSPĚCH V ČESKU I V ZAHRANIČÍ Celkem Nadační fond FILMTALENT ZLÍN podpořil v loňském roce 22 projektů (z přihlášených 70) částkou v celkové výši 1, 549 milionu korun. Jedním z podpořených snímků byl i krátký animovaný film Můj papírový drak režiséra Martina Smatany, který se letos probojoval do soutěže na jednom z největších meziná-

rodních filmových festivalů Berlinale. Nadační fond ho podpořil částkou 100 tisíc korun a je tak jedním z koproducentů filmu. Animovaný snímek se objevil v sekci Generation určené filmům pro děti a mládež. Dva podpořené studentské snímky pak zaznamenaly úspěch i na domácí půdě – objevily se v nominaci na

Zlín Industry Days:

Soutěž o finanční podporu vizuálním a audiovizuálním projektům / pitching 28. května 2019, 14.00 – 18.00 Místo: Kongresové centrum, Malý sál Finální prezentace nejúspěšnějších projektů před odbornou porotou. Soutěž pro studenty a mladé začínající tvůrce každoročně vyhlašuje Nadační fond FILMTALENT ZLÍN, který mezi vítěze soutěže rozdělí výtěžek z aukce 22. ročníku Salonu filmových klapek.

nejlepší studentský film cen České filmové a televizní akademie Český lev. Jeden z nich – snímek „Sto dvacet osm tisíc“ se dokonce stal vítězem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film. Snímek režiséra Ondřeje Erbana se věnuje tématu, které se dotýká skoro každého desátého Čecha staršího patnácti let. Ti čelí v současnosti exekuci a každý den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich neexistuje cesta ven. Hlavní hrdina krátkometrážního dramatu Karel ale stojí na druhé straně barikády – jeho prací je dluhy vymáhat. „Tvůrcům filmu Sto dvacet osm tisíc jsme v rámci pitchingu věnovali částku 40 tisíc korun,“ uvádí Markéta Pášmová a dodává, čím po-

rotu právě tento snímek zaujal: „Projekt sliboval především silné zaměření na herecké výkony všech tří představitelů. Ondřej Erban je jedním z těch mladých tvůrců, kteří by mohli představovat příslib do budoucna.“ O cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018 bojoval vedle filmu Ondřeje Erbana i další snímek podpořený Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN. Jednalo se o film Spolu sami, režisérky Diana Cam Van Nguyen, kterému bylo z fondu vyčleněno 55 tisíc korun. FILMTALENT podpořil také její další snímek s názvem Malá, který získal hlavní cenu v kategorii Expanded Shorts na festivalu This Human World ve Vídni a účastnil se rovněž soutěže na Me-

zinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Po úspěchu na řeckém Olympia International Film Festival for Children and Young People byl nominován na ECFA Documentary Award 2018, která je každoročně udělována v rámci Berlinale. Krátký hraný film Každou vteřinu režisérky Amálie Kovářové se zase úspěšně zúčastnil mezinárodní soutěže festivalu Ca'foscari short

v italských Benátkách a byl rovněž přijat do sekce Short Film Corner při festivalu v Cannes. Krátký animovaný film Rybáři režisérky Báry Anny Stejskalové se zase probojoval do užšího výběru v rámci ocenění udělovaných British Academy Film Award (BAFTA). Film získal rovněž Cenu studentské poroty za nejlepší animovaný film na Mezinárodním festivalu filmových škol v Uruguayi.

Jsme hrdým partnerem Zlínského filmového festivalu! Srdečně vás zveme 1. 6. 2019 na Festivalový ING rodinný běh. Navštivte také se svými dětmi náš edukační stánek, kde se hravou formou dozvíte více o světě financí.


6

Zlín Film Festival V RÁMCI KONCERTU NADĚJE VYSTOUPÍ NA ZFF MICHAL DAVID

Nenechte si dnes ujít... Divadelní zóna PFNonwovens

Zpěvák a skladatel Michal David bude hudební hvězdou dnešního charitativního KONCERTU NADĚJE, který do Zlína již tradičně přivezl Nadační fond Kapka naděje. Fond je hlavním partnerem Zlín Film Festivalu v oblasti benefičních projektů.

OSUDOVÉ SETKÁNÍ ANEB CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ Úterý 28. května 2019, 15:30 Vystoupení LDO ZUŠ Dolní Němčí AKORDEONISTÉ POD VEDENÍM VOJTY SZABÓ Úterý 28. května 2019, 18:10 Vystoupení ZUŠ Zlín FILMOVÉ PIANO Úterý 28. května 2019, 18:20 Filmové piano s Haroldem Lloydem – promítání filmů za klavírního doprovodu

Tradiční benefiční koncert Kapky naděje v rámci Zlín Film Festivalu ve však letos z důvodu nepříznivé předpovědi počasí bude konat v MASTERS OF ROCK CAFÉ.. Nová lokace přivítá největšího českého hitmakera v 18.30 hodin. Na velkém dvouhodinovém koncertu zazní jeho největší hity, jako Nenapovídej, Nonstop, Discopříběh, Každý mi tě, lásko, závidí, Pár přátel a mnoho dalších. Výtěžek z koncertu bude věnován ve prospěch Nadačního fondu Kapka naděje. Cena za vstupenku je 490 korun a součástí je i vstup do letního kina.

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁLKA Úterý 28. května 2019, 19:00 Divadelní ochotnický spolek Inspirace, Zlín EDUARD INGRIŠ: SCÉNICKÉ ČTENÍ Úterý 28. května 2019, 20:20 Scénické čtení v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého doprovodí projekce originálních záběrů.

Výstava zachycuje způsoby destrukce soch a objektů od druhé poloviny 20. století po současnost

YOUNG MORAVIA JAZZBAND Úterý 28. května 2019, 21:30 Jazzový koncert

Zámecká zóna FC FASTAV ZLÍN Úterý 28. května 2019, 10:00 Prezentace prvoligového fotbalového klubu FC FASTAV Zlín. PÍSNIČKOVÁNÍ S MAJDOU Úterý 28. května 2019, 16:00 Majda Reifová a její písničky z Kouzelné školky. TERČIN ZVÍŘECÍ SVĚT Úterý 28. května 2019, 11:00 Terka a její parta Tě naučí udělat svět zvířat lepším. CVIČKY PANA HUDBIČKY Úterý 28. května 2019, 14:00 Rozhýbej se a užij si legraci s klasickou hudbou.

Kongresové centrum Zlín MÉDIA DĚTEM, MÉDIA S DĚTMI IV: DÍTĚ JAKO DIVÁK ZPRAVODAJSKÉHO OBSAHU Úterý 28. května 2019, 09:00 Konference pořádaná Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. ČERVENÝ KOBEREC Úterý 28. května 2019, 17:00 Po červeném koberci se dnes projde například George Pistereanu, Dražen Žarkovic, Guillaume Maidatchevsky a další festivalové hosté. ZAZPÍVEJ MI FILM II Úterý 28. května 2019, 20:00

Koncertní talkshow o hudbě, filmu a cestování s Pavlem Šporclem.

Náměstí Míru FESTIVAL CAFÉ Úterý 28. května 2019, 15:00 a 19:00 Festival Café bude od 15 hodin hostit Pavlu Gombu, ředitelku UNICEF. Od 19 hodin si Vladimír Kroc bude povídat se zpěvákem Tomášem Bočkem.

Festivalová ulička TANČENÍ V ULICÍCH Úterý 28. května 2019, 18:00 Tančení country tanců za půvabných jarních večerů přímo na ulici.

OZC Zlaté jablko PEČENÍ S UNICEF Úterý 28. května 2019, 14:00 Za pomoci herečky Kláry Issové a herce Pavla Nového.

Koncertní zóna ENAPO LETNÍ KINO: ŽENY V BĚHU

Úterý 28. května 2019, 21:45 MAJKL DJ Úterý 28. května 2019, 23:00

IH Moskva BEZPEČNĚ NA NETU Úterý 28. května 2019, 09:30

Konference navazující na semináře Dítě v krizi.

Velké kino CHODNÍK SLÁVY Úterý 28. května 2019, 16:00 Odhalení hvězd dětským filmovým hercům s Nadačním fondem Kapka Naděje. MALOVÁNÍ NA CHODNÍKU Úterý 28. května 2019, 16:30 Nejstarší doprovodná akce zlínského festivalu.

MASTERS OF ROCK CAFÉ MICHAL DAVID – KONCERT NADĚJE Úterý 28. května 2019, 18:00 Dvouhodinový koncert plný hitů

Dnes odpoledne v 17 hodin proběhne v Krajské galerii výtvarného umění slavnostní vernisáž výstavy s názvem Alternativy destrukce, která se snaží zachytit uměleckou a uměleckohistorickou připomínku vybraných sochařských a objektových děl z Česka, ze Slovenska, z Maďarska a Polska, děl, která byla v minulosti (od 50. let do současnosti) fyzicky nebo metaforicky zničená – ať už kvůli ideologii, komerční nebo majetkové zámince, nebo z hlediska umělecké autocenzury. Ke spolupráci na výstavě byli osloveni čtyři umělci ze zemí Visegrádské čtyřky. Na výstavě tak uvidíte, jak společné téma zpřítomnili Lukáš Houdek, Ivana Sláviková, Emese Benczúr a Karolina Kubik. TRIENÁLE PROSTOR ZLÍN 2019 – ALTERNATIVY DESTRUKCE 29. května 2019 – 8. září 2019, 10:00 – 18:00 Místo: 14I15 Baťův Institut, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14. budova, Vavrečkova 7040, Zlín Vstup: dle ceníku galerie Vernisáž: 28. května 2019, 17:00

VÝSTAVA UNICEF: Krutost války v odrazech příběhů dětí Životy dětí ve válce mapuje fotografická výstava UNICEF Na vystavených velkoformátových fotografiích jsou zachyceny životy dětí v oblastech postižených ozbrojeným konfliktem a programy, které UNICEF na pomoc těmto dětem rozvíjí. Násilí na dětech na sebe bere mnoho zlověstných podob. Největšímu nebezpečí čelí právě teď děti, které ve válečném konfliktu ztratily práva na zdraví, výživu, vzdělání a další základní životní potřeby. V aktuálních ozbrojených konfliktech je zapojeno nejvíce zemí za posledních třicet let. Každé šesté dítě na Zemi teď žije v oblasti války nebo ozbrojeného konfliktu. Ti, kteří si přijdou výstavu do Obchodního domu Zlín prohlédnout, se tak na vlastní oči prostřednictvím fotografií seznámí s příběhy konkrétních dětí, které v různých částech světa platí příliš vysokou cenu za rozhodnutí, která nemohou nijak ovlivnit. Výstava potrvá do 1. června 2019. UNICEF – Děti ve válce 24. května – 1. června 2019 Místo: Obchodní dům Zlín, přízemí, náměstí Práce 2523, Zlín ZLÍNSKÁ FESTIVALOVÁ REVUE V. Vydává FILMFEST, s.r.o., jako oficiální noviny 59. Zlín Film Festivalu – Mezinárodního festivalu pro děti a mládež • Redakční rada: Kateřina Martykánová, Hana Bednářová, Jaroslava Hynštová, Gert Hermans • Grafické zpracování: Studio 6.15, s. r. o., Studio reklamy, s. r. o. • DTP: Petr Pelíšek. Tiskne VLM, a. s., tiskárna Novotisk Olomouc.


Zlín Film Festival

7

FESTIVALOVÝ HUDEBNÍ VEČER VEZME DIVÁKY NA CESTU KOLEM SVĚTA, HOSTEM BUDE PAVEL ŠPORCL Cesta kolem filmového světa za 80 minut. Tak by se dal shrnout připravovaný hudební večer plný hvězdných melodií a improvizace s názvem „Zazpívej mi film“, který se již podruhé bude konat v rámci doprovodného programu 59. ročníku Zlín Film Festivalu. Speciálním hostem Filipa Tellera, moderátora večera, bude světově proslulý houslový virtuos Pavel Šporcl. Jedinečná koncertní talk show, která se uskuteční ve zlínském Kongresovém centru dnes večer ve 20 hodin, bude věnovaná filmovým a seriálovým melodiím a zazní během ní hity z filmů Tenkrát na Západě, Fantomas, Kmotr, Schindlerův seznam, Madagaskar, Piráti z Karibiku, Sandokan, Mrazík a mnoha dalších. „Živá kapela pod vedením Zdeňka Krále zahraje i písně Voskovce a Wericha a také se spolu s ní

diváci vypraví do světa fantazie na Tajuplný ostrov či

ZAZPÍVEJ MI FILM II 28. května 2019, 20:00 Místo: Kongresové centrum Koncertní talkshow o hudbě, filmu a cestování s Pavlem Šporclem. Zahraje kapela ve složení: Zdeněk Král, Vojtěch Szabó, Petr Ptáček, Emil Machain, Karel Pevný, Petr Kovařík, František Slavík.

krajiny Pána prstenů,“ nastínila výkonná ředitelka filmového festivalu Jarmila Záhorová. To vše bude prokládat speciální koncertní talk show, kterou diváky provede moderátor večera Filip Teller. Jeho speciálním hostem bude houslový virtuos se světovým renomé Pavel Šporcl. „I letos je pro diváky během

večera připravena celá řada překvapení. Kromě toho, že se do programu večera budou moci sami aktivně zapojit, mohou se těšit i na hudební improvizace a také na nové a netradiční hudební aranže,“ doplnila Záhorová. Netradiční hudební večer bude probíhat pod režijním a dramaturgickým vedením Hany Mikoláškové.

PEČENÍ S UNICEF VE ZLATÉM JABLKU Tradičním charitativním projektem, který se koná během Zlín Film Festivalu ve zlínském Zlatém jablku je PEČENÍ s UNICEF. Letos se uskuteční v úterý 28. května od 14:00 do 17:00 hodin a ani tentokrát zde nebudou chybět hvězdní festivaloví hosté. Koblihy, koláče, záviny, preclíky, perníčky a další laskominy pečou spřízněné pekárny, restaurace a dobrovolníci, aby podpořili programy UNICEF na pomoc dětem, které se ocitly v krizové situaci. Kolemjdoucí si za libovolnou částku mohou vybrat to, co je láká. Výtěžek je věnován na podporu kon-

krétního programu, například očkování, boj s dětskou podvýživou, zajištění pitné vody, vzdělání a ochrana dětí, nebo na pomoc dětem. Do akce se vždy aktivně zapojí známá osobnost z oblasti kultury či sportu. Společně s dobrovolníky nejen nabízí slané a sladké dobroty, ale také informuje o tom, co UNICEF dělá a proč je tato pomoc potřeba. V minulosti se pečení pro děti ve Zlatém jablku zúčastnila například slovenská herečka Vica Kerekes, Klára Issová, Dana Morávková, Martin Dejdar, Roman Vojtek a řada dalších.

Jaké hrozby číhají na děti v on-line prostředí? I na to odpoví dnešní konference Bezpečně na netu Kyberšikana, nebezpečí na sociálních sítích, internetoví lovci…nejen těmito hrozbami, které v současné době ohrožují děti, se bude zabývat konference s názvem Bezpečně na netu, která se koná dnes v Interhotelu Moskva. Jedná se o jednodenní konferenci s mezinárodní účastí s možností široké diskuse za účasti zahraničních a českých odborníků z oblasti policie, školství, zdravotnictví, justice, sociální, preventivní a následné péče a dalších oborů. Tématem konference je bezpečí dětí v online světě, zmapování a prodiskutování dané problematiky, nabídnutí možných cest

a řešení, jak napomoci tomu, aby všechny děti měly možnost prožít radostné dětství. „Záměrem je podívat se na dětský svět v širším kontextu, s akcentem na ochranu a bezpečí dětí ve světě stále se rozvíjejících komunikačních technologií a z toho plynoucích možných rizik a následků, a nabídnout multidisciplinární pohled na danou problematiku. Cílem je podporovat multidisciplinární spolupráci v problematice ochrany dítěte nejenom na místní úrovni, ale i v celorepublikovém a mezinárodním kontextu,“ řekla Lenka Kubrichtová za pořádající organizaci KALOKAGATHIE a dodala, že konfe-

rence se dotkne témat, jako jsou nebezpečné jevy spojené s používáním internetu, zneužívání dat v online prostředí, hrozby sociálních sítí, kybernetické cílené útoky na děti či výuka mediální výchovy na českých školách. V rámci programu konference se uskuteční projekce nového filmu Braňa Holička – MATURANT, s následnou besedou s tvůrci a herci. Připravovaný snímek má upozornit na vliv dezinformací a kybergroomingu. „S filmem bychom rádi objeli celou republiku a při debatách s mladými diváky, učiteli, ale třeba i rodiči upozornili na problémy, kterým se snímek věnuje. S filmem MATU-

RANT také současně vzniknou doprovodné metodické materiály pro pedagogy, které ukážou, jak se snímkem ve výuce pracovat,“ dodává k chystanému filmu Martin Kožíšek, koordinátor projektu Bezpečně na netu, která se na pořádání konference rovněž podílí. Konference Bezpečně na netu navazuje na dvacet let pořádání seminářů Dítě v krizi. První ročník semináře proběhl v Praze, dalších 19 ročníků ve Zlíně, jako součást doprovodného programu ZLÍN FILM FESTIVALU. Letos je to 20 let, co je akce Dítě v krizi, byť v jiné podobě, součástí doprovodného programu festivalu.

Na zlínském chodníku slávy dnes přibude hvězda pro Jana Hrušínského a Helenu Vondráčkovou Jak se budí princezny, Dívka na koštěti, Jezerní královna nebo Mazalové. To jsou jen některé pohádky a seriály, ve kterých exceloval oblíbený český herec Jan Hrušínský. Nejen za tyto role mu bude v letošním roce na festivalu odhalena hvězda na chodníku slávy před Velkým kinem ve Zlíně. Druhou hvězdou pak Nadační fond Kapka naděje ocení zpěvačku

Helenu Vondráčkovou, se kterou fond dlouhodobě spolupracuje. Odhalení dlaždic se jmény dětských filmových hvězd je tradiční součástí festivalu a letos se budou hvězdy odhalovat už po čtrnácté. Vloni ji získali slovenský herec Maroš Kramár a česká herečka Ivana Andrlová. Před nimi to byli například režisér Karel Smyzcek a Pavlína Mourková, Jiří Strach, Lucie Zedníčková, Jan Potměšil a další. Celkem chodník před zlínským Velkým kinem zdobí 29 hvězd. Helena Vondráčková stejně jako herec Jan Hrušínský si své hvězdy přijedou do Zlína na festival osobně odhalit. „Nikdy by mě nenapadlo, že mi bude ctí a potěšením, že po mně lidé budou ve Zlíně šlapat. Vážím si toho a mám radost,“ reagoval na ocenění Jan Hrušínský. Akci tradičně připravuje Nadační fond Kapka naděje ve spolupráci s pořadateli festivalu. Hvězdy budou slavnostně odhaleny v 16 hodin na prostranství před Velkým kinem.


8

Zlín Film Festival

The Young Stars 2019 are three talented women While two promising actors came to Zlín last year, Art Parkinson (Game of Thrones) and Josh Wiggins (The Bachelors), the 59th Zlín Film Festival will welcome three young European actresses. Jordanne Jones from Ireland returns to Zlín

after some years to present the competition debut of Irish actor Hugh O'Conor (My Left Leg, Chocolate), Metal Heart. Seventeen-year-old actress Eleanor Worthington-Coxand director William McGregor are coming from the UK; at the

age of ten, Eleanor became the youngest Laurence Olivier Award winner for her performance in the musical Matilda. She is currently acting in the popular series Brittania. Gwen brings us a dark historical story from Wales to Zlín. The trio of this

year's Young Stars will be composed of Milena Tscharntke, the newest winner of the German Golden Camera Award for discovery of the year. Viewers can see this rising German star in the drama Isy Way Out.

Film of the day: ROCCA CHANGES THE WORLD Germany, 2019, 97 min Director: Katja Benrath Section: International Competition of Feature Films for Children May 28, 2019, 13:00, Golden Apple Cinema 2

Eleanor Worthington-Cox: I’ve wanted to perform for as long as I can remember You are coming to a young audience film festival. Have you ever been to such a festival?

This is the first young audience film festival I’ve been to. I lived in the Czech Republic for 8 months while filming Britannia (series 1) for Sky Atlantic, but I never got the chance to visit Zlín. I’m honoured to be part of a festival that celebrates youth in film. Do you remember the first film you ever saw?

The first film I remember seeing was Disney’s “Sleeping Beauty“ as my older brother was a big Disney fan. So he was delighted when I played the young Princess Aurora in “Maleficent“ ! What was the first impulse for you to become an

actress? Was it any film you saw?

I’ve wanted to perform for as long as I can remember, it’s always been in me, but the first film I remember that made a real impression on me, was the original “To Kill a Mockingbird“ with Mary Badham as Scout. It was the first black and white film I had ever seen, I think I was seven years old. You have tried theatre, film and TV shows. Which one suits you best?

I could never choose between the three, I just love to tell stories through performance, whether that’s on stage or on set. Let’s talk about Gwen, the film you are going to introduce in Zlín, together with William McGregor. Again a

project with a bit of mystery. How did you get involved in Gwen? This dark story takes place in a dark place. Was it also a “dark“ shooting? I mean this must have been quite an experience when speaking about the weather conditions and all the settings.

I was first involved with “Gwen“ when the script was

sent to me prior to a meeting with Will. I fell in love with the story immediately and after two meetings with Will and our producers, I got the part.I felt very lucky to have filmed in such beautiful locations, each place with it’s own harsh conditions and dark, mysterious atmosphere. The weather especially added to the setting of the film and the oppressive nature of Gwen’s surroundings. We used the elements to our advantage, one day we even stopped filming a scene halfway through so we could start a new and partly improvised scene in the blizzard that had started outside! Any new film, theatre, a TV show coming soon?

The second series of “Britannia“ is released this Autumn on Sky Atlantic!

Brave, funny, and one of a kind: that´s Rocca. Rocca is eleven years old and lives a rather unique life. While her dad is watching over her as an astronaut from outer space, Rocca lives alone with her squirrel and is attending a normal school for the first time in her life. At school her carefree and nonconformist way of life instantly stands out. She fearlessly confronts the class bullies, because first and foremost Rocca stands up for justice. That´s why she makes friends with the homeless Caspar and tries to help him. All the while she is also attempting to win over her grandmother´s heart. With never-ending optimism, Rocca proves – together with her new friends – that even a child has the power to change the world.

Other film tips: SECOND LIFE South Korea, 2019, 70 min Director: Park Young-ju Section: Panorama May 28, 2019, 19:30, Golden Apple Cinema 6

Jordanne Jones: Emma was a great outlet for my sass to shine! and Film has only grown stronger, and although I am more settled in the acting world and the festivals, I am still excited and thrilled to be there. Time has passed since my last visit to Zlín and I am honored to be back for Hugh O’Connor’s Metal Heart, as a more experienced actor and hope to be back again.

You are coming back to Zlín. You were here as a delegate for I Used to Live Here back in 2015. What has happened in your life in between then and now? What was your impression of a festival like Zlín Film Festival after your visit?

It has been a long, exciting and fulfilling time for me since attending Zlín Film Festival last in 2015. I was 14 at the time and had only recently finished my first feature, playing the lead role Amy, in Frank Berry’s, impactful and beautifully done I Used To Live Here. Flying to another country, to an amazing festival, with a great atmosphere was surreal to me, it all came as a surprise to me. I had never been to acting classes, I had never been at a Film Festival, it was

my first time acting on screen, I didn’t expect the opportunity I got as an actor to offer me so much, it was very exciting. I am now 18 years old, I’m at University studying English and Film, I have played In two period pieces, Resistance and Rebellion, I’ve been in many shorts and now am working on another series! I have more experience, my passion for acting

You are a delegate for another European first film in the Competition. It is quite interesting. How did you get involved in Metal Heart?

Ever since Frank Berry’s feature I Used To Live Here was released, Lisa Richards agency signed me and have been so helpful with organized auditions for me and helping me with self tapes. Hugh O’Connor, got in contact and it all happened from

there, I was thrilled to get that part, it was an incredible piece to work on with amazing people! Hugh O’Conor was also a guest in Zlín during Days of Irish Cinema back in 2012. We know him as a great actor. You both played in Resistance. What is he like as a director? Was lots of acting advice given to you?

I’ve really worked well with all the directors I’ve had so far, they’ve all been amazing with so much talent but there was something really special about working with Hugh, being an actor himself, he really knew how to direct me and push to get to where I needed to be emotionally in a scene, I’m very lucky to have worked with such a talented man!

Milena Tscharntke: I became an actress by accident You are coming to a young audience film festival. Have you ever been to such a festival? You have plenty of child’s acting experience. Did you participate a children’s festival for example with Wild Chicks and Life.

I have been to different German film festivals, but this is my first festival in another country and my young audience festival!

It was actually my big sister who wanted to join a children‘s agency when we were little. I only joined her at the audition for the agency and ended up joining as well. I had never dreamed of becoming an actress. I was just a child who had a lot of fun going to auditions and shooting movies in the school holidays. I didn‘t see it as a job back then. It just came naturally to me.

What was the first impulse for you to became an actress?

Do you remember your first film you have ever seen?

I started when I was 8 years old, kind of by accident.

I can’t remember the first film I saw but I know that

about a lot. Many people who saw the movie thought it would be important to show it in schools. They are now trying to realise this idea.

Leonardo DiCaprio was the first actor I recognized and became a fan of. Isy Way Out is quite a controversial story. How about the feedback in German TV?

The movie was talked

You have been recently awarded with the Golden Camera for a Newcomer? Congratulations! Have you had lots of new acting jobs since then?

I am actually preparing for a new role right now, learning how to skate and dance and also learning another language. I am excited for everything to come! More on www.zlinfest.cz.

Seon-hee, a high school girl, starts a small lie to attract attention from her friends. But when the truth gets out, her friends start to leave her out and avoid her. To get back at Jeong-mi, who had been her closest friend, Seon-hee sets her up as a ring thief. Suffering greatly from rumors after the incident, Jeong-mi ends up committing suicide. Seon-hee flees Seoul from the shock of witnessing Jeong-mi's death to the countryside where no one can find her. There, Seon-hee decides to live a new life in the name of 'Seul-ki'. SCENT OF ORANGES Czech republic, Germany, Slovakia, 2019, 92 min Director: Ivan Pokorný Section: International Competition of Feature Films for Youth | Festival Gala May 28, 2019, 17:20, Golden Apple Cinema 2 Darek lives with his father and sister in a mountain village on the Czech-German-Polish border. His life changes after his mother's death. He has more freedom, but life has lost its luster. His mother could solve problems playfully and imaginatively; his father struggles with them – he's shut himself off, drowns his sorrows with alcohol, and puts too much of a burden on Darek's shoulders. Darek is growing up fast. He´s getting tougher and earning respect. And the charming Hanka has eyes for him. When his father loses his job, he can no longer keep the family together. But then pops up an old friend, Uli, bringing new prospects: they'll breed horses together. His dad gets caught up in the idea, picks himself up, and their problems seem to be over. Darek eagerly helps out and the horses give him new meaning, prestige and love. Now he can impress Hanka and score more points than his rival Hugo. But nothing is forever.. PRINCESS EMMY Germany, Belgium, United Kingdom, 2018, 77 min Director: Piet De Rycker Section: Panorama May 28, 2019, 14:00, Golden Apple Cinema 5 Princess Emmy is a young girl with a secret gift – she can speak to horses. Up until now, life for Emmy has been wonderful: exploring and hanging out with her best friends, a stable full of amazing horses, spending time with her family at the castle, and not having a care in the world. That is until her jealous, scheming cousin Gizana appears; challenging her at every turn, threatening Emmy´s chances of becoming an officially inaugurated princess and generally making her life hell.

Profile for zlinfest

Zlínská festivalová revue 2805  

Zlínská festivalová revue 2805  

Profile for zlinfest
Advertisement