DOBRONOVINY 4/2021

Page 14

PROJEKTY PRE OKOLIE A PRÍRODU 1. DO ŠKOLY CHOĎTE PEŠO ALEBO ZDIEĽANÝM PROSTRIEDKOM. Niekedy je ťažké stihnúť autobus či vlak, ale ak sa občas prejdete alebo pôjdete do školy spoločným prostriedkom dozviete sa o sebe nové veci. 2. POČAS PRECHÁDZOK ZODVIHNITE ODPADKY A VYHOĎTE ICH DO SPRÁVNEJ NÁDOBY. Nemusíte zbierať vrecia odpadu nárazovo. Stačí keď to budete robiť pravidelne, a samozrejme nebude odpadky odhadzovať na zem ani vy. 3. ZAČNITE PESTOVAŤ RASTLINY. Na okennom parapete, v školskej záhradke alebo doma. Aj týmto spôsobom sa dozviete niečo z botaniky a pomôžete prírode. 4. NENECHÁVAJTE ZBYTOČNE ROZSVIETENÉ SVETLÁ. Občas sa to stane každému, že zabudne vypnúť svetlo. Ak sa vám to stáva pravidelne skúste si zabezpečiť svetlá s automatickým vypínačom. 5. NOSTE SI VLASTNÚ FĽAŠU NA VODU ALEBO VLASTNÝ POHÁR. Aj vaša nádoba na vodu sa môže stať štýlovým doplnkom, vďaku ktorému znížite spotrebu plastových fliaš. 6. ZARAĎTE DO SVOJHO JEDÁLNIČKA ZDRAVÉ DNI. Ak obmedzíte príjem živočíšnych produktov, znížite percento skleníkových plynov. 7. MOBIL, TABLET, POČÍTAŤ A ĎALŠIU ELEKTRONIKU VYTIAHNEM Z ELEKTRICKEJ ZÁSTRČKY PO ICH NABITÍ. Okrem toho, že zvýšite životnosť elektroniky, tak môžete ušetriť a pomôcť svojmu okoliu.

8. DARČEKY, KTORÉ DOKÁŽETE VYROBIŤ NEMUSÍTE KUPOVAŤ. Nemusíte vyrezať stôl alebo kupovať keramiku. Ak chcete spojiť psychohygienu a niekoho potešiť skúste vyrobiť vlastný album na fotografie. 9. SVOJU DESIATU MÔŽETE BALIŤ DO ZNOVU POUŽÍVATEĽNÉHO MATERIÁLU. Už ste počuli o látkových obaloch na desiatu? Môžete si ich sami ušiť, ale dajú sa aj kúpiť. Zaujímavé sú aj obaly na potraviny z včelím voskom. 10. ZARAĎTE DO SVOJHO DENNÉHO REŽIMU ČAS NA PRÍRODU. Skúste si vyhradiť čas na čítanie, navštívte workshopy alebo sa rozprávajte o tom, čo všetko sa dá robiť pre to, aby sme pomohli prírode. Možno zistíte, že vás baví pestovanie, začnete sa starať o zvieratá alebo si vytvoríte vlastný včelín.

ROZVOJ PROFESIONÁLNYCH ZRUČNOSTÍ 1. UROBTE MARKETINGOVÝ PROJEKT PRE VAŠU ŠKOLU/KOMUNITU/KLUB. Rozvoj mäkkých zručností je dôležitý nielen pre skupinu, ale aj jednotlivcov. Najlepšie zistíte či by vás táto práca napĺňala, ak si vyskúšate vlastný projekt. 2. NAPLÁNUJTE SI TÝŽDENNÝ ROZPOČET A ROZDEĽTE HO NA TRI ČASTI. Koľko potrebujem na vlastné potreby/koľko si odložím do pokladničky na horšie časy/koľko darujem ľuďom v núdzi. 3. UROBTE SI INDIVIDUÁLNE ALEBO SKUPINOVÉ PREZENTÁCIE V TRIEDE. Kam by ste chceli ísť, akú sú vaše obľúbené miesta.


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.