Page 1

Moti min.

7

max.

VITI 3 | Nr. 619 | ÇMIMI: 15 DEN

www.zhurnal.mk

20

E SHTUNË-E DIEL, 2-3 NËNTOR 2013

Negociata me BE-në, para se të gaboni

Për Kezharovskin të pritet Apeli

Parlamenti, jo mbi gjykatat

Ideja për zhvillimin paralel të procesit për emrin dhe të negociatave për anëtarësim në BE, ka “fituar” edhe një tjetër mbështetës - eurodeputeten gjermane, Doris Pak

Ministri i Drejtësisë, Blerim Bexheti, nuk ka bërë asnjë koment plotësues lidhur me kërkesën e Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) për faljen e gazetarit të dënuar, Tomislav Kezharovski. FQ.4

Nënkryetarja e Parlamentit Suzana Saliu, ka deklaruar se masa e paraburgimit në Maqedoni është shndërruar në masë diskutabël. Një nga arsyet e LSDM-së që ngritin këtë debat është se në shtet në masë të madhe po shkelet prezumpcioni i pafajësisë FQ.4

FQ.2

FQ.3

EDITORIAL

FQ.5

Agim FAZLIU

Testi për të merituar shtetësinë FQ.2

FQ.6


K r o n ik ë

2 KRONIKË

SPECIALE

Vende pune për 300 persona me invaliditet Ministri Dime Spasov sqaroi se personat me invaliditet të cilët do të plotësojnë kushtet, fillimisht do të punësohen në "Pyjet e Maqedonisë", e më pas do të sistemohen në administratën shtetërore dhe publike FQ.7

E

e shtunë, 2 nëntor 2013

NgaBrendia www.zhurnal.mk

Letra kundër Enverit, si u dënuan me vdekje dy gazetarët Vehip Demi, ashtu si diskutues të tjerë që u shprehën më kaq guxim në këtë konferencë, pas përfundimit të saj, me urdhër të Enver Hoxhës, u burgosën, ose internuan. Pati nga ata që gjetën edhe vdekjen si Vehip Demi

FQ.16-17

ditorial

Agim FAZLIU a herë janë mbajtur zgjedhje në Kosovë, zyrtarët ndërkombëtarë e kanë gojën plot me mesazhe se ato duhet të jenë të ndershme dhe demokratike, për ta dëshmuar para botës se Kosova e meriton të bëhet shtet. Kësaj here, është shtuar edhe një karotë në duart e ndërkombëtarëve. Vitin e kaluar ka përfunduar mbikëqyrja ndërkombëtare dhe zgjedhjet e 3 nëntorit janë testi i parë serioz për të dëshmuar zotësinë e kosovarëve për të qeverisur plotësisht të pavarur. Gjithashtu, këto zgjedhje po zhvillohen për të integruar në institucionet e Kosovës pjesëtarët e institucioneve paralele serbe që veprojnë në veri të Kosovës. E për këtë, është thënë se këto zgjedhje po bëhen për hatër të serbëve. Ndërkohë, ambasadorët e vendeve të fuqishme kanë thënë troç se duhen zgjedhje të lira, ndërsa drejtuesit e partive politike kanë gjetur kohë që, në vrullin e fushatës, të sigurojnë miqtë ndërkombëtarë se zgjedhjet do të jenë demokratike, për të merituar për të njihet nga sa më shumë shtete dhe të ecë përpara në rrugën evropiane. E pikërisht, gjithçka që lidhet me Evropën edhe kësaj here ka qenë në majë të gjuhës në fjalorin e politikanëve që kanë kërkuar votën e qytetarëve të

S

Ideja për zhvillimin paralel të procesit për emrin dhe të negociatave për anëtarësim në BE, ka “fituar” edhe një tjetër mbështetës - eurodeputeten gjermane, Doris Pak. Ajo ka kërkuar nga BE të mundësojë fillimin e negociatave për anëtarësim, sepse, siç është shprehur ajo, vendi ka kohë që pret për këtë fazë të integrimit. Pak e cila po qëndron edhe sot në Shkup, thotë gjithashtu se duhet zgjidhur sa më shpejt edhe kontesti i emrit, sepse vonesat, sipas saj, mund të krijojnë edhe probleme ndëretnike. “Ka kaluar një kohë e gjatë, ndërsa gjërat ndodhen në pikën e vdekur. Vlerësoj se sa më e shkurtër të jetë koha për të filluar negociatat, aq më mirë është për vendin tuaj. Do të ishte mirë sikur të fillonit. Nëse qëndroni shumë gjatë para një dere të mbyllur, do të zhgënjeheni,

Testi për të merituar shtetësinë Kosovarët votojnë në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, në testin e parë për nivelin e demokracisë pas përfundimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë. Politikanët kanë premtuar se do të mbajnë zgjedhje të lira, ndërsa kanë organizuar një fushatë dinamike për të kërkuar vota "derë më derë" në shtëpitë e qytetarëve të Kosovës Kosovës. Partia më e madhe në pushtet, PDK, e ka vënë "ëndrrën evropiane" si slogan të këtyre zgjedhjeve. Votuesve u është kërkuar të votojnë PDK-në dhe "Prishtinën evropiane", ndërsa parulla i ka vënë në jermi shumë politikan, ndër të tjera edhe kryeministrin Hashim Thaçi, i cili në një rast i kishte lëshuar një gafë verbale duke ftuar që të votohet kandidati i kryeqytetit të Prishtinës evropiane (sic). Edhe politikanë të tjerë kanë bërë gafa të tilla që i kanë dhënë sharm humori fushatës së mërzitshme të premtimeve, por pa dyshim gjetja më e madhe ka qenë hyrja në fushatë e Partisë së Fortë. Kudo nëpër komunat në të cilat kanë marrë pjesë në zgjedhje, kandidatët e kësaj partie kanë përdorur retorikën e thellë ironike, duke premtuar se në momentin që do të vijnë në pushtet do të shtojnë nivelin e korrupsionit dhe do të ngritin në qiell përfitimet për veten. Shikuesit e debateve janë shkrirë së qeshuri kur i kanë dëgjuar këto "premtime elektorale". Kudo janë dëgjuar komentet se Partia e Fortë e thotë hapur atë që partitë e tjera përpiqen ta fshehin, duke nxjerrë në shesh gjithë ndrydhjen emocionale të qytetarëve të lodhur nga premtimet që përsëriten në çdo zgjedhje dhe nuk plotësohen. Pikërisht këto zgjedhje lokale janë llogaritur si më të rëndat nëse llogaritet shuma e përafërt e mjeteve financiare për premtimet e dhëna. Në këtë kontekst, kampion ka qenë

kryeministri Hashim Thaçi, i cili në rolin e kryetarit të PDK-së, në të gjitha qytetet që i ka vizituar ka dhënë premtime që kanë arritur shifrën rreth 1 miliardë euro, gati sa gjithë buxheti i vendit. Në anën tjetër, edhe kryetari i LDK-së dhe i Komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, në disa raste ka premtuar investime kapitale, realizimi i të

cilave konsiderohet që mbajnë kosto me vlera të papërballueshme për buxhetin e kësaj komune. Në këtë aspekt është premtuar ndërtimi në kryeqytet i stadiumi sipas standardeve të FIFA-s, i cili do të mund të kushtonte hiq më pak se 200 milionë euro, ndërsa i gjithë buxheti i komunës Prishtinës për një vit është rreth 50 milion euro.

Premtimet marramendëse për Prishtinën duken normale, për shkak se në kryeqytet do të testohen fuqia reale politike e partive. Kësaj radhe është parë një mobilizim i madh i partive për të caktuar kandidatë seriozë për të marrë fronin e kryeqytetit. Lëvizja Vetëvendosje që garon së pari herë në zgjedhjet lokale ka kandiduar nënkryetarin Shpend Ahmeti, një ekonomist i diplomuar në Harvard, i cili në disa sondazhe ka qenë shumë afër kandidatit të LDK-së, Isa Mustafa. Ky i fundit ka vendosur që të kandidojë vet, edhe pse ishte përfolur se LDK-ja do të nxirrte kandidat këshilltarin e ish-presidentit Fatmir Sejdiu, Korab Sejdiu. Por, ky i fundit e ka pranuar ofertën e kryetarit të Aleancës Kosova e Re për t'i hyrë garës për kryeqytetin. Edhe AAKja e Ramush Haradinajt ka kandiduar Besnik Tahirin, i cili është i njohur si ekspert i politikave të qeverisjes lokale. Ndërsa, PDK-ja ka çuditur të gjithë duke kandiduar Agim Çekun, ish-gjeneralin e UÇK-së i cili ka pasur rejting të lartë në kohën kur shërbente si drejtues i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, por që vlerësohet se është devalvuar pasi ka hyrë në politikë. Njohës të zhvillimeve kanë thënë se PDK-ja e ka zgjedhur "një gjeneral për ta humbur Prishtinën", pasi që thuhet se nuk beson se mund t'ia marrë pushtetin LDK-së. Për dallim nga ftohja në Prishtinë, PDK-ja i ka ndezur motorët për të mbajtur

Negociata me BEnë, para se të gaboni sigurisht, është normale dhe njerëzore. Unë mendoj se ju jeni mjaftueshëm të pjekur e të zgjuar të dini se ku i takon të jetë e ardhmja juaj”, ka deklaruar Pak, e cila ka marrë pjesë në një debat në Fakultetin Juridik në Shkup. Eurodeputetja ka thënë se moszgjidhja e emrit do të paraqiste problem për vendin, ndaj propozon që të nisin negociatat për anëtarësim, para se vendi të marrë një drejtim të gabuar. “Kjo do të ishte e rrezikshme dhe unë besoj se në dhjetor ka një shans të ndryshojë kjo. Raporti i KE-së është miqësor për Maqedoninë dhe mundëson që Këshilli i BE-së të sjellë një vendim pozitiv”, ka theksuar

Pak. Ndërkohë, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Fatmir Besimi ka realizuar një takim pune me deputeten e Parlamentit

Evropian, Doris Pak, e cila ndodhet në Shkup me ftesë të Fondacionit gjerman “Konrad Adenauer”. Në takim, siç njoftohet nga SÇE, është bised-

uar veç të tjerash për përpjekjet e vendit për përmbylljen sa më të shpejtë të reformave dhe integrimin e vendit në strukturat euroatlantike. Me këtë rast, eurodeputetja Pak ka rikonfirmuar mbështetjen e Gjermanisë, por edhe atë të Fondacionit “Konrad Adenauer”. Në takim janë përfshirë për diskutim edhe reformat, marrëdhëniet me fqinjët dhe marrëdhëniet ndëretnike, për të cilat Pak citohet të ketë thënë se “vetëm promovimi i vlerave evropianë do të sjellë Evropën në Maqedoni”. Në anën tjetër, zëvendëskryeministri Besimi ka vlerësuar se rekomandimi i pestë me radhë për fillimin e negociatave për

pushtetin në disa prej qyteteve të mëdha. Gjatë kësaj fushate, kryeministri Thaçi ka vizituar shumë herë Prizrenin, duke synuar që të mobilizojë elektoratin, i cili thuhet se është ftohur nga qeverisja e kryetarit aktual Ramadan Muja, i cili është detyruar që përveç në tubimet elektorale, të marrë pjesë edhe në seancat gjyqësore, i akuzuar për keqpërdorime të financave publike. Gjithashtu, PDK-ja është duke luftuar që ta mbajë pushtetin në Gjilan, ku LDK-ja ka kandiduar ish-kryetarin Lutfi Haziri, dhe duket se do të ketë një përballje të ashpër. Fushata është manifestuar me debate dinamike nëpër emisionet televizive, ndërsa në disa raste ka eskaluar, siç ndodhi me akuzat për "hajni" ndërmjet Hashim Thaçit dhe Jakup Krasniqit, i cili ka braktisur PDK-në dhe po lobon për kandidatët e pavarur. Lufta e politikanëve për vota kësaj here është manifestuar në fushata të kontakteve të drejtpërdrejta me qytetarët, e stilit "dorë më dorë" e aplikuar nga kryeministri Thaçi. Kjo fushatë derë më derë e ka tensionuar në disa raste situatën duke eskaluar në përplasje të militantëve, siç ndodhi së fundi në Skenderaj, ku pati një përplasje të ashpër ndërmjet deputetit aktual të PDK-së, Azem Syla dhe Gani Gecit, një prej liderëve të partive opozitare në Drenicë. Ndërkohë, kur është afruar data e hedhjes së votës, shpresohet se tensionet e ndodhura në fund të kësaj fushate mos të shërbejnë për t'ua ndezur egon e militantëve partiakë, të cilët deri tash janë akuzuar se kanë manipuluar vota. Në këto zgjedhje, Kosovës i duhen më së paku këto skena.

anëtarësim, përbën njoftimin se “Maqedonia ndodhet ende në agjendën për zgjerim të BE-së”. Ai ka njoftuar eurodeputeten se Qeveria ka nisur përpjekjet për realizimin e rekomandimeve të Raport-Progresit të KE-së. Eurodeputetja Doris Pak ka realizuar takim edhe me koordinatoren e grupit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së Silvana Boneva dhe me deputetët Hristina Runçeva, Ilija Dimovski, Aleksandar Spasenovski dhe Vlladimir Gjorçev. Eurodeputetja sot do të marrë pjesë edhe në konferencën "Evropa midis vlerave dhe sfidave" që do të mbahet në Ministrinë e Punëve të Jashtme në organizim të Unionit panevropian të Maqedonisë dhe Institutit për strategji ekonomike dhe marrëdhënie ndërkombëtare.


K r o n ik ë

e shtunë, 2 nëntor 2013

3

ANALISTËT KOMENTOJNË QËNDRIMET E LIDERIT TË BDIsë

Ahmeti paralajmëron Gruevskin?! Bekim BUÇI ryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka theksuar se ai mund të jetë ai që e prishë procesin e zgjidhjes së emrit nëse nuk është ai që mund ta zgjidhë këtë. “Unë mund ta prishi krejt këtë problem, nëse nuk jam unë ai që mund ta zgjidhi. Nuk duhet nënçmuar asnjë personalitet publik”, ka thënë Ahmeti në emisionin “Rruga drejt..” në Alsat-M. “Shqiptarët janë shtetas të këtij shteti. Shqiptarët janë me tapi dhe duhet ta dinë se si zhvillohen këto negociata. Çështja e emrit duhet të ketë një definim. Unë s'kam bërë politikë të fshehtë, kam kërkuar ndihmë nga miqtë tanë”, tha Ahmeti. “A duhet Nikolla Gruevskei të futet në një kabinë, është shumë logjike, se tani është momenti që palët të mos dalin nga dhoma pa arritur një marrëveshje, pa arritur një zgjidhje. Sepse tani jemi më afër se kurrë”, tha Ahmeti. “Tani ka një ide. Republika e Maqedonisë së epërme, e poshtme etj. Tani është momenti të futen në një dhomë palët. Po lëre hapësirë dhe vakum, e shihni që një deklaratë nxitë deklaratën tjetër. Shkupi e Athina gjuajnë me Tomahoëka. Tani është koha që të ulen palët në tavolinë”, tha Ahmeti. “Dobia është aty se fitojnë të dy palët. Maqedonia fillon procesin për anëtarësim në NATO dhe në BE”, theksoi Ahmeti.

K

Moszgjidhja e emrit na çon në izolim Në pyetjen se a është i vetëdijshëm Gruevski për këtë gjë, Ahmeti ka thënë se ne kemi program qeveritar ku anëtarësimi në BE dhe NATO është prioritet. “Jemi me një aeroplan i cili duhet të aterojë në aeroportin e Brukselit, se bashku me Gruevskin. Ne do luftojmë, jo me armë por me punë”, tha ai. “Në rajon veprojnë grupe dhe grupacione që nuk duan progres të Maqedonisë dhe integrim në BE dhe NATO, që nuk duan mbijetesën e këtij shteti. Nuk flas për politika, flas për grupe dhe grupacione”. “Nëse janë muze Shtëpia e Bardhë, BE-ja, Fyle është drejtor i muzeve, do të kisha pranuar se kam bërë vizita turistike, por këta janë ata që bëjnë paqen dhe stabilitetin botëror”. Në pyetjen se cilat janë pritjet kreu i BDI-së thotë se pret një zbarkim të shumë delegacioneve evropiane dhe të ‘vërshojnë’ të gjitha institucionet shtetërore dhe partitë politike, me takime që nga presidenti, partitë. “Në Maqedoni do të mbahet mbledhje e Këshillit të NATO-s, do të vijnë delegacione nga Departamenti i shtetit, do të vijë drejtori për zgjerim i BE-së, do të vijnë përfaqësues të grupeve parlamentare të BE-së. Gjithashtu pres që edhe vendet e rajonit që janë qëllim mira të kontribuojnë në këtë drejtim dhe fundi i dhjetorit do t'i shohim rezultatet e të gjitha këtyre takimeve. Por që të gjitha bëhen me qëllim që të kontribuojnë për zgjidhjen”, tha Ahmeti. Ndërsa, në pyetjen se çka nëse nuk ka zgjidhje, çka do t’u thotë BDI-ja shqiptarëve, Ahmeti me përgjigje se “moszgjidhja e këtij problemi na çon në izolim”. “Puna bëhet që të gjendet një kompromis. Duhet të përgatitet opinioni, në veçanti ai maqedonas. Moszgjidhja e këtij problemi na çon në izolim të vendit. Komuniteti ndërkombëtar do t’i ndalojë kreditë dhe fondet për zhvillim. Një vend që nuk është në fqinjësi të mirë dhe që nuk ka stabilitet dhe progres, do jetë mosakordimi i ndihmave nga fondet e ndryshme që është mjaft me pasoja për të gjithë qytetarët e Maqedonisë. Njerëzit veç kanë filluar të

Deklarata e liderit “integrist” Ali Ahmeti se “nëse nuk mund ta zgjidhi mund ta prishi procesin e emrit” është mesazh i qartë për partnerin e koalicionit Nikolla Gruevski, komentojnë analistët politik. Sipas tyre, ngecja në procesin e integrimeve euroatlantike më shumë e dëmton BDI-në. Ata thonë se prononcimi i Ahmetit është një kërcënim i hapur për partnerin e koalicionit të cilit i bën me dije se shqiptarët janë faktor dhe se pa shqiptarët kjo çështje nuk zgjidhet

dëm i bën BDI-së se sa VMRODPMNE. Partia e Ahmetit këtë e ka në vend të parë ndërsa, partia e Gruevskit tek prioritetet. Ky ishte një sinjal drejtuar partnerit të koalicionit se nëse nuk zhbllokohen integrimet euro-atlantike, atëherë mund ta prish çështjen e emrit”, thekson analisti politik Albert Musliu.

Reagon VMRODPMNE

AHMETI NUK ËSHTË KANOSUR ME KOMPLIKIM TË SITUATËS Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Bujar Osmani ka deklaruar se lideri i partisë Ali Ahmeti nuk është kanosur me komplikim të situatës, ndërsa përkthimi adekuat i asaj që është thënë është se “nëse nuk je pjesë e zgjidhjes, bëhesh pjesë e problemit”. Ahmeti për AlsatM ka theksuar se ai mund të jetë ai që e prishë procesin e zgjidhjes së emrit, nëse nuk është ai që mund ta zgjidhë këtë. “Unë mund ta prishi krejt këtë problem, nëse nuk jam unë ai që mund ta zgjidhi. Nuk duhet nënçmuar asnjë personalitet publik”, ka thënë Ahmeti. NGECJA E INTEGRIMEVE DËMTON BDInë “Nëse VMRODPMNEja nuk fillon më seriozisht t’u qaset proceseve eurointegruese, nëse nuk tregon një vullnet më pozitiv për zgjidhjen e çështjes së emrit ajo do t’i shkaktojë dëm të madh politik edhe Ali Ahmetit. Ngecja e eurointegrimeve më shumë dëm i bën BDIsë se sa VMRODPMNE. Partia e Ahmetit këtë e ka në vend të parë ndërsa, partia e Gruevskit tek prioritetet. Ky ishte një sinjal drejtuar part nerit të koalicionit se nëse nuk zhbllokohen integrimet euroatlantike, atëherë mund ta prish çështjen e emrit”, thekson analisti politik Albert Musliu. DEKLARATAT E AHMETIT TË VLEFSHME “Deklaratat e Ahmetit janë shumë të vlefshme dhe shumë realisht shprehin një situ atë me të cilin opinioni jonë duhet të ballafaqohet, ndërsa ajo është se mundësia dhe impulsi për zgjidhjen e kontestit ekziston. Do të doja të përkujtoj se në Par lament është dorëzuar platforma për zgjedhjen e kontestit për emrin dhe për in tegrimet euroatlantike”, ka thënë Ivon Veliçkovski, deputet i PLsë. pajisen me pasaporta bullgare, ai numër mund të jetë 50-100 mijë. Nesër do të fillojnë të pajisen me pasaporta shqiptare. Dhe ne në Maqedoni do të mbetemi me baballarët dhe nënat pleq që nuk do të mund të lëvizim. Do të mbesim me votues pleq”, tha Ahmeti. “Njerëzit kërkojnë dy vakte bukë dhe ardhmëri. Ne nuk mund të sillemi me aq pa përgjegjësi. Është investuar shumë dhe ato investime dikush i ka paguar edhe me gjak”. “Nuk cenohet identiteti. Nuk është në pyetje gjuha. Nuk jemi larg

zgjidhjes”. “Gruevski e di se ku shkojë unë, por vetë e caktoj agjendën”, tha Ahmeti.

BDI mund t’i “hakmerret” VMRODPMNEsë Analisti politik Arsim Sinani thotë se deklarata e këtillë se nëse nuk mund ta zgjidhi çështjen e emrit mund ta prishi çështjen e emrit flet për një mentalitet që është i instaluar te shqiptarët dhe maqedonasit në Maqedoni, standard mes këtyre raporteve. “Ne, shqip-

tarët, nuk duam deklarime të këtilla, ne duam perspektiva dhe zgjidhje të ngatërresave me fqinjët tanë. Deklarimi që personalisht e pres nga lidershipi shqiptar në Maqedoni është ky, pozicionimi i qartë politik rreth kësaj çështjeje posaçërisht për emrin cili mund të jetë varianti i mundshëm, që do të thotë emër që i plotëson aspiratat e shqiptarëve në Maqedoni. Deklarimin se mund ta prishi, mendoj se është një kërcënim i hapur për partnerin e koalicionit të cilit i dërgon një mesazh se shqiptarët janë faktor dhe se pa shqiptarët kjo çështje nuk zgjid-

VMRODPMNE: PSE NDRYSHOI BDI QËNDRIMIN PËR MEDIAT? VMRODPMNE ka reaguar lidhur me deklaratat e kreut të BDIsë, Ali Ahmeti, për kontestin e emrit, ligjin e mediave dhe zgjed hjet presidenciale. Në një reagim me shkrim, partia e kryeministrit thotë se nuk ndan të njëjtën “përshtypje” me kreun e BDIsë, se kontesti i emrit është gati të zgjidhet, por nuk përjashton mundësinë që, siç thuhet, “z. Ah

meti dhe BDI të kenë informacione që ne nuk i dimë”. Përsa i përket ligjit të mediave, VMRO DPMNE shprehet e “befasuar” nga qëndrimi i ri i BDIsë dhe thotë se nuk i di ende shkaqet për këtë ndryshim në pozicionet e kësaj par tie. “Marrë parasysh se Ligji i kaloi të gjitha procedurat në Qeveri dhe në Kuvend, dhe BDI mori pjesë në to dhe i mbështeti pa vërejtje

het”, deklaroi analisti Arsim Sinani. Ai është i mendimit se këtë mesazh partneri i tij Nikolla Gruevski e kupton se çka ka dashur t’i thotë Ali Ahmeti. Sinani më tej thekson se shqiptarët janë treguar vigjilent dhe kanë ndërtuar një pozicion sa i përket kësaj çështjeje pavarësisht se nuk kemi asnjë propozim konkret. “Për shqiptarët emër i papranueshëm është emër që identifikon vetëm maqedonasit, këtë e kam thënë disa vite më parë e them edhe sot. Mendoj se do të duhej të kemi propozim konkret sa i përket emrit të Maqedonisë dhe mendoj se do duhej pikërisht akademikët shqiptar të jenë më aktiv në këtë drejtim dhe të zgjohen dhe ta problematizojnë si çështje këtë temë. Në këtë kontekst mendoj se një emër si Republika shqiptaromaqedonase do të ishte një prej opsioneve të pranueshme për shqiptarët”, vlerëson Sinani. Ai thotë se fundja shqiptarët duan një emër që edhe ata i identifikon dhe se është një shans i mirë që tani në këtë drejtim të bëhet diçka më shumë. Nga ana tjetër analisti politik Albert Musliu thotë se ngecja e proceseve euro-atlantike i shkakton dëm të madh BDI-së dhe nga ky këndvështrim e sheh edhe deklaratën e Ahmetit se “nëse nuk mund ta zgjidh, mund ta prish çështjen e emrit”. Musliu thotë se nëse VMRO-DPMNE-ja nuk përkushtohet më seriozisht në planin e eurointegrimeve, atëherë BDI-ja mund t’i prishë punë partisë së Gruevskit sa i përket çështjes së emrit. “Mesazhi ishte se nëse nuk zgjidhet mund t’i prishe punë. Definitivisht kjo qeveri mbijeton edhe me përmbajtjen e BDI-së. Tash sigurisht nëse VMRODPMNE-ja nuk fillon më seriozisht t’u qaset proceseve eurointegruese, nëse nuk tregon një vullnet më pozitiv për zgjidhjen e çështjes së emrit ajo do t’i shkaktojë dëm të madh politik edhe Ali Ahmetit. Besoj se ajo ishte poenta e liderit të BDI-së. Ngecja e eurointegrimeve më shumë

konkrete, do të ishim të kënaqur të dinim shkaqet e pozicionit të ri të BDIsë. Gjithë çka na është thënë nga BDI dhe zoti Ahmeti, është se për ligjin BDI nuk ka vërejtje konkrete, porse miratimi i tij duhet të presë samitin e BEsë”, thuhet në reagim. Partia ka komentuar gjithashtu edhe deklaratat e Ahmetit për kan didatin për president, duke thënë se”kemi mirëkuptim se BDI, si parti politike, ka qëndrim të sajin dhe ai është legjitim për të”.

Ai thotë se edhe ky propozim që u lëshua në medie pala shqiptare jo vetëm në qeveri por edhe në përgjithësi nuk reagoi me ndonjë një entuziazëm të madh. “Është naive të mendohet se në këtë moment mund të kalojë diçka e tillë. Pra, Ahmeti përmes kësaj paralajmëroi se gjërat edhe mund të komplikohen. BDI të paktën këta dy muaj tregoi vullnet për të debllokuar procesin e negociatave për emrin dhe nëse nga pala tjetër kemi inate, deklarata paushall dhe të pamatura sigurisht që mund edhe ta prishë”, potencoi Musliu. Ish ministri i punëve të Jashtme i Maqedonisë Antonio Milloshoski ka komentuar vizitat e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti bëra jashtë shtetit sa i takon emrit. Rreth aspektit se sa ai mund të ndihmojë me turnetë e tij, sipas Milloshoskit, rezultatet janë ato që janë. “I shihni rezultatet, dëgjuam se negociatori grek Vasilakis ka pasur një propozim provokues dhe po shihet se vështirë me vizita të tilla, apo me negociata qëllimmira të rilindet në procedurat dhe veprimet e saj”, ka thënë Milloshoski. Në pyetjen ku kryetari i BDI-së Ahmeti pohon se jemi në prag të kompromisit, çështja se ku do të qëndrojë fjalia e Epërme, para ose pas, ai me konstatim se nuk është përjashtuar që pala greke të prezantojë qëndrime të ndryshme me bashkëbisedues të ndryshëm dhe dikujt t’ua prezantojë punën si shumë të thjeshtë, të lehtë dhe të zgjidhshme... “Ndërsa me të tjerët të mbajë pozicione të forta, linja të kuqe, kërkesa për ndryshime të emrit, gjuhës, nacionalitetit e kështu me radhë, për shkak se e kemi pasur këtë përvojë të sjelljes greke jo vetëm tani por edhe para disa viteve ku Greqia shumë bashkëbiseduesve të huaj i ka treguar se ajo është punë e thjeshtë dhe se Greqia nuk kërkon diçka tepër, ndërsa në bisedimet me ne kanë shkuar nën secilin dinjitet i cili nuk meriton asnjë shqyrtim nga ana e një shteti serioz”, ka thënë Milloshoski. Ndërkohë kryetari i Partisë Liberal Demokratike (PLD) Ivon Veliçkovski thotë se deklaratat e Ahmetit janë shumë të vlefshme dhe shumë realisht shprehin një situatë me të cilin opinioni jonë duhet të ballafaqohet, ndërsa ajo është se mundësia dhe impulsi për zgjidhjen e kontestit ekziston. “Do të doja të përkujtoj se në Parlament është dorëzuar platforma për zgjedhjen e kontestit për emrin dhe për integrimet euro-atlantike. Nëse deklaratat e Ahmetit duhet të jenë të argumentuara nga partia e tij, mënyra e vërtetë do të ishte angazhim i tyre në koordinim që kjo platformë të ndodhet në seancë parlamentare. Është e qartë se koha nuk punon në favor të Maqedonisë, sa më shumë sa zgjat kontesti Maqedonia më shumë do të ketë pozita fillestare”, tha deputeti dhe kreu i PLD-së, Veliçkovski. Madje, Albert Musliu thotë se edhe ky propozim që u lëshua në medie pala shqiptare jo vetëm në qeveri por edhe në përgjithësi nuk reagoi me ndonjë një entuziazëm të madh. “Është naive të mendohet se në këtë moment mund të kalojë diçka e tillë. Pra, Ahmeti përmes kësaj paralajmëroi se gjërat edhe mund të komplikohen. BDI të paktën këta dy muaj tregoi vullnet për të debllokuar procesin e negociatave për emrin dhe nëse nga pala tjetër kemi inate, deklarata paushall dhe të pamatura sigurisht që mund edhe ta prishë”, potencoi analisti Musliu.


K r o n ik ë

4

Zbulojnë pasuritë e njëri tjetrit

e shtunë, 2 nëntor 2013

PUSHTETI MBËSHTET NISMËN E LSDMsë PËR DEBAT MBIKËQYRËS

Parlamenti, jo mbi gjykatat Nënkryetarja e Parlamentit Suzana Saliu nga radhët e BDI-së, ka deklaruar se masa e paraburgimit në Maqedoni është shndërruar në masë diskutabël. Një nga arsyet e LSDM-së që ngritin këtë debat është se në shtet në masë të madhe po shkelet prezumpcioni i pafajësisë, ndërsa VMRO-DPMNE edhe pse i jep mbështetje zhvillimit të debatit, kërkojnë që Parlanentit të mos vihet mbi gjykatat

Pas akuzave të LSDM-së për pasurim të paligjshëm të funksionarëve qeveritarë, VMRODPMNE ka kthyer “goditjen”. Deputetja Svetllana Jakimovska nga kjo parti, ka pyetur deputeten dhe nënkryetare të LSDM-së, Radmila Shekerinska, për pasurinë e saj dhe të bashkëshortit. Deputetja ka cilësuar të “dyshimtë” rritjen e pasurisë të deputetes socialdemokrate, menjëherë pas përfundimit të detyrës së saj si zv/kryeministre për Çështje Evropiane e deri në vitin 2011. Duke prezantuar deklaratën e pasurisë, Jakimovska ka thënë se Shekerinska ka në pronësi pesë apartamente, me vlerë totale 500 mijë euro. “Ajo që për ne është me rëndësi, por edhe e dyshimtë, është fakti se këto apartamente janë blerë në periudhën 20062011. Pra, në vetëm pesë vite, pesë apartamente me vlerë 500 mijë euro. Kjo është periudha kur Shekerinska sapo mbaroi detyrën e saj si zv/kryeministre”, ka theksuar Jakimovska. Ajo ka hedhur dyshime edhe për fitimet e majme të bashkëshortit të Shekerinskës. “Ne e dimë se Shekerinska do të arsyetohet me biznesin e të shoqit të saj. Por para se të kapet mat, duhet t’i tregojë dhe dëshmojë opinionit se si ka mundësi që një biznesmen, si bashkëshorti i saj, mund të fitojë kaq shumë të holla, ose biznesi i tij është vetëm mbulesë për diçka tjetër”, ka hamendësuar deputetja. Madje, edhe drejtori i Drejtorisë për Zbulim dhe Kundërzbulim Sasho Mijallkov ka reaguar në akuzat e zv/kryetares së LSDM-së Radmilla Shekerinska e cila në Parlament një ditë më parë se prona familjare e Mijallkovit për pesë vjet është shtuar në më shumë se 1.6 milionë euro. “Me tezat dhe shpifjet e njëjta në opinion para tre vjetësh doli Lube Boshkovski. Atëherë sqarova se hiseja ime prej 50 përqind në firmën regjistruar më 2003 u është shitur në Pragë dy partnerëve, në dy transakcione të ndara prej 25 përqind prej 500 mijë euro, si që qëndron në listën anketuese. Mungesa e ideve dhe projekteve nga ana e LSDM-së vazhdon ta mbajë në praktikë me sjelljen e gënjeshtrave dhe manipulimeve në opinion duke keqpërdorur informacionet që mund të lexojë çdo qytetarë. Kjo praktikë bazohet në strategjinë e përmbysjes së fakteve dhe diskreditimit të personaliteteve, pa marrë parasysh nëse ka apo jo argumente. Në shtatë vjetët e kaluara dhe cikleve zgjedhore, u pa se kjo praktikë është joserioze”, ka thënë në reagimin e tij i pari i DZK-së Sasho Mijallkov. Ka arritur edhe reagimi i LSDM-së opozitare duke thënë se ashiqare duket se pyetja e deputetes Radmilla Shekerinska deri te kryeministri Nikolla Gruevski goditi cakun. Sipas tij, VMRO-DPMNE nuk ka argumente ta mbrojë Sasho Mijallkovin dhe kushëririn e tij Nikolla Gruevski “Pushteti përgjigjet me kërcënime dhe frikë. Pa marrë parasysh nga kërcënimet, LSDM do të ofrojë argumente opinionit maqedonas, t;i prezantojë faktet dhe dokumentet për gjendjen financiare të funksionarëve të lartë të VMRODPMNE-së që ata shmangin të komentojnë, e që është detyrë e tyre ligjore”, thuhet në reagimin me shkrim të LSDM-së.

Mefail ISMAILI eputetët e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE dhe BDI kanë mbështetur nismën e LSDM-së opozitare që të mbahet debat mbikëqyrës rreth prezumpcionit të pafajësisë dhe masës së paraburgimit. Kjo nismë u diskutua në Komisionin për sistem politik, ku duke shprehur mbështetjen e partisë së saj për këtë nismë, deputetja e BDI-së dhe nënkryetare e Parlamentit, Suzana Saliu tha se paraburgimi si masë sigurie, në Maqedoni është diskutabile. “Nëse debatojmë për paraburgimin ne nuk bëjmë asgjë të re, sepse paraburgimi si masë sigurie është diskutabël në RM vite me radhë, madje fitohet përshtypja se paraburgimi po merr përmasat e përditshmërisë dhe po merr përmasat e dënimit. Kjo nuk është mirë për një shtet juridik, për një shtet që ka ratifikuar dhe që ka në qarkullim juridik Konventën evropiane për të drejtat e njeriut”, deklaroi deputetja integriste Saliu. Ajo shtoi se çështja e paraburgimit, e prezumpcionit të pafajësisë është çështje që ka të bëjnë me liritë dhe të drejtat e njeriut. “Janë të drejta fondamentale të të drejtave të njeriut të garantuara me konventën evropiane, të garantuara me Kushtetutën e RM-së dhe të garantuara me ligjet e RM-së. Këtë debat ne e mbështesim dhe presim që nga debati mbikëqyrës që të krijoj një pasqyrë më reale për

D

PARABURGIMI, MASË DISKUTABËL “Nëse debatojmë për paraburgimin ne nuk bëjmë asgjë të re, sepse paraburgimi si masë sigurie është diskutabël në RM vite me radhë, madje fitohet përshtypja se paraburgimi po merr përmasat e përditshmërisë dhe po merr përmasat e dënimit. Kjo nuk është mirë për një shtet juridik, për një shtet që ka ratifikuar dhe që ka në qarkullim juridik Konventën evropiane për të drejtat e njeriut”, deklaroi de putetja integriste Suzana Saliu. PARLAMENTI TË MOS SHNDËRROHET NË KUAZIGJYKATË “Parlamenti nuk mund dhe nuk guxon të jap kahe, apo t’i urdhëroj pushtetit gjyqësor. Në rast se Parlamenti e bënë atë, atëherë në të njëjtin moment ne si deputet e kemi varrosur Kushtetutën e RMsë dhe si deputetë kemi shkelur të gjitha dis pozitat që garantojnë ndarjen e pushtetit. Për këtë shkak, apeloj që të mos e shndërrojmë parlamentin në një kuazigjykatë dhe të mos e shndërrojmë Parla mentin si gjykatë ndaj të gjitha gjykatave”, tha Ilija Dimovski, VMRODPMNE. nivelin e respektimit të lirive dhe të drejtave të njeriut”, nënvizoi nënkryetarja e Parlamentit, Suzana Saliu. Gjatë elaborimit të nismës, deputetja

e LSDM-së, Vesna Bendevska tha se në Maqedoni në masë të madhe po shkelet prezumpcioni i pafajësisë, e cila është e drejtë e garantuar me

Për Kezharovskin të pritet Apeli Ministri i Drejtësisë, Blerim Bexheti, nuk ka bërë asnjë koment plotësues lidhur me kërkesën e Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) për faljen e gazetarit të dënuar, Tomislav Kezharovski. Ministri ka thënë se duhet pritur edhe vendimi i shkallës së dytë, për të parë më pas nëse duhet reaguar ose jo. “Jam deklaruar lidhur me këtë rast dhe mendoj se që atëherë e deri sot ka një zhvillim të ri, pra kemi një aktgjykim të shkallës së parë. Mendoj se secili ka të drejtë të shfrytëzojë të drejtën e animimit dhe në këtë rast, jam i sigurt se do të ketë ankesë prej ndonjërës palë. Është mirë dhe korrekte të pritet prononcimi edhe i Gjykatës së Apelit”, ka deklaruar ministri Bexheti në diskutimin për Propozimin ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Penal. SHGM i ka nisur kohë më parë për një letër edhe kryeministrit Nikola Gruevski, duke i kërkuar që t’i bëjë presion ministrit Bexheti, për të nisur procedurën e faljes. Falja mund të bëhet vetëm nga presidenti i Shtetit, Gjorge Ivanov, por procedura duhet iniciuar nga Ministria e Drejtësisë. Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë Vllado

Kambovski ka thënë se në rastin e gazetarit Kezharovski gjykata duhej të praktikojë rekomandimet e Këshillit të Evropës për dënime alternative dhe të mos e dënojë me burg gazetarin. Ndërkohë, Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullvoska, ka dhënë shpjegime për praninë e lartë të forcave policore në protestën e gazetarëve për lirimin e kolegut Tomislav Kezharovski. E pyetur për këtë çështje nga deputeti dhe ish-gazetar, Safet Bishevac, ministrja ka arsyetuar numrin e madh të forcave policore, duke thënë se protesta nuk ka qenë e paralajmëruar në stacionin lokal policor. Jankullovska ka akuzuar gjithashtu opozitën dhe një pjesë të sektorit civil, për ndërhyrje në

protestë dhe prishjen e rendit e qetësisë publike. “Ne bëmë një vlerësim, me të cilin duhet të ruanim rendin dhe qetësinë publike të hapësirës ku zhvillohej protesta. Aty ishte paralajmëruar se protesta do të ishte e qetë, por përkrahësit e disa partive politike, përfaqësuesit e disa OJQ-ve, qytetarë të mbledhur në mënyrë spontane dhe një numër i vogël i gazetarëve, vendosën të prishnin rendin dhe qetësinë publike”, ka deklaruar Jankullovska. Deputeti Bishevac, ndërkaq, është “zotuar” se do të bëjë gjithçka për të rrëzuar nga pushteti këtë qeveri, duke premtuar madje se do të rilindë televizionin A1, gazetar i të cilit ka qenë para se të ndodhë mbyllja e të zgjidhet deputet.

Kushtetutë, ndërsa paraburgimi po shfrytëzohet si vegël e pushtetit kundër atyre që mendojnë ndryshe nga pushteti aktual. “Askush në

bazë të kushtetutës nuk mund të shpallet fajtorë para se procesi gjyqësor të bëhet i plotfuqishëm. Kushtetuta gjithashtu parasheh afat prej 180 ditë, si afat kushtetues kur një person mundet të qëndroj në paraburgim. Në Republikën e Maqedonisë ekzistojnë raste kur shkelen në nivel botëror kohëzgjatja e paraburgimit. Ne akoma kemi në paraburgim persona që qëndrojnë nga 1-2 vjet”, potencoi deputetja e opozitës Bendevska. Por nga VMRODPMNE, deputeti Ilija Dimovski, edhe pse deklaroi që po i japin mbështetje nismës së LSDM-së, dha se nga partia e tij kërkojnë që Parlamenti të mos vihet mbi pushtetin gjyqësor. “Do të përkujtoj se instrument i vetëm përmes të cilit Parlamenti mund të ndikoj ndaj pushtetit gjyqësor është ndryshimi i ligjeve. Do të thotë Parlamenti nuk mund dhe nuk guxon të jap kahe, apo t’i urdhëroj pushtetit gjyqësor. Në rast se Parlamenti e bënë atë, atëherë në të njëjtin moment ne si deputet e kemi varrosur Kushtetutën e RM-së dhe si deputetë kemi shkelur të gjitha dispozitat që garantojnë ndarjen e pushtetit. Për këtë shkak, apeloj që të mos e shndërrojmë parlamentin në një kuazo-gjykatë dhe të mos e shndërrojmë Parlamentin si gjykatë ndaj të gjitha gjykatave”. Ndryshe, opozita ka përshëndetur mbështetjen e pushtetit dhe veçanërisht edhe të BDI-së për nismën e tyre, ndërsa debati mbikëqyrës do të duhet të fillojë pas 15 ditëve.

Shoqata nga Maqedonia ftojnë të votohet Vetëvendosja Shoqata e të burgosurve dhe përndjekurve politikë shqiptarë në Maqedoni, Shoqata për mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit kombëtar Illyricum Libertas si dhe Unioni i Shoqatave qytetare, Qëndresa – Kërçovë kanë bërë thirrje që qytetarët kosovar të votojnë Lëvizjen Vetëvendosje në zgjedhjet a atjeshme lokale. “Duket qartë që Lëvizja, posedon burimet njerëzore, kapacitetet profesionale dhe vullnetin e duhur për të bërë maksimumin e mundshëm në zhvillimin e komunave në Kosovë si dhe luftimin serioz të korrupsionit si armiku kryesor i zhvillimit në vend. Shpresojmë që qytetari dhe votuesi kosovar ta ketë këtë parasysh në zgjedhjet e 3 nëntorit në mënyrë që duke votuar Vetëvendosje, t’i thotë Jo keqqeverisjes kronike, mungesës së alternativave zhvillimore, korrupsionit vrasës, tranzicionit të tejzgjatur politik dhe letargjisë shoqërore. Për këto arsye është e nevojshme dhe kërkohet pjesëmarrje masive e qytetarëve në këto zgjedhje që në mënyrë

demokratike, transparente dhe të drejtpërdrejtë ta thonë fjalën e tyre për qeverisjen me punët lokale në katër vitet e ardhshme. Qytetarët e lirë të një vendi të lirë të dënojnë me votë të lirë ata të cilët nuk realizuan atë që premtuan gjatë mandatit të tyre qeverisës”, thuhet në letrën e përkrahjes së këtyre tre Shoqatave. “Zgjedhjet lokale në Kosovë që mbahen më 3 nëntor të këtij viti, pritet të kenë një impakt të rëndësishëm në ndryshimin e konceptit të deritanishëm të qeverisjes lokale dhe përmirësimin e jetës së qytetarëve kosovarë. Ato janë të rëndësishme edhe në përparimin e proceseve shtetformuese dhe integruese të shoqërisë dhe popullit të Kosovës. Komunat në Republikën e Kosovës vazhdojnë të përballen me probleme të ndryshme dhe të shumta, që vijnë si rezultat sa i paaftësisë së qeveritarëve të caktuar lokalë aq edhe i mungesës së politikave zhvillimore dhe korrupsionit endemik të strukturave të caktuara politike”, thuhet në reagimin e Shoqatave nga Maqedonia.


K r o n ik ë

e shtunë, 2 nëntor 2013

5

SHUMË MAGJISTRA DHE DOKTORANTË TË PAPUNË

Më kot titujt shkencorë, kur nuk ka treg Një numër i madh magjistrash dhe doktorantësh janë paraqitur si të papunë, në pritje të një vendi të punës të përshtatshëm për ta. Përveçse tregu nuk mund t’i pranojë të gjithë, autoritetet thonë se nuk është i vogël numri i atyre rasteve që refuzojnë vendin e punës, duke kërkuar kushte më të mira. Por, kandidatët për punë kanë një shpjegim tjetër Enis MURTEZI ëntëmbëdhjetë doktorë shkencash dhe 1032 magjistra presin në radhë për të gjetur një vend pune. Prej personave që kanë doktoruar, 18 syresh kanë mbaruar në shkenca të përgjithshme. Me numër më të madh janë filozofët, dy veterinerë, nga një pedagog, psikolog, sociolog dhe jurist. Këto janë të dhënat e fundit të Agjencisë për Punësim, sipas të cilave, ky numër vazhdimisht është duke u rritur. Nga Agjencia theksojnë se shumica prej tyre refuzojnë të punojnë ose kërkojnë punë në Maqedoni por me rrogë evropiane. Nga numri i magjistrave që kërkojnë punë

N

Elenga Gosheva, kryetare e Gjykatës Kushtetuese Gjykatësja Elena Gosheva është kryetarja e re e Gjykatës Kushtetues. Ajo është zgjedhur dje, me shumicë votash, pasi u gjet në garë me propozim të një kolegu.Zgjedhja e re u bë pas skadimit të mandatit të kryetarit të deritanishëm, Branko Naumovski, i cili drejtoi në 3 vitet e fundit Gjykatën Kushtetuese. Gosheva u zgjodh gjykatëse kushtetuese në maj të vitit 2012, ndërsa më herët ka shërbyer në Prokurorinë Publike dhe si kryetare e Këshillit të Prokurorëve Publikë.

“KAM MASTERIN, POR MË REFUZOJNË NË ÇDO KONKURS” “Pasi që nuk munda të gjej punë, vazhdova studimin e masterit, ku arrita ta përfun doj para disa muajve. Prej mbarimit të masterit deri më tash kemi aplikuar nëpër konkurse të ndryshme mirëpo, aplikimi ynë nuk është marrë parasysh, andaj edhe nuk jemi të punësuar. Arsyet janë të qartë, nuk jam militantë partiak”, thotë një magjistër, duke kërkuar ruajtjen e identitetit të tij. në mënyrë aktive, një e treta prej tyre janë juristë, kurse diçka më pak janë ekonomistë. Drejtuesit të Agjencisë për Punësim thekson se shumë rëndë është të sigurohet punë për këta persona. “Tregu nuk ka nevojë për këso lloj personash të kualifikuar, kurse ata kanë kërkesa të larta. Problemi, sipas sociologëve është te sistemi arsimor. Ka hiperproduksion të kuadrit jocilësor. Tani është shumë lehtë të bëhesh magjistër por edhe doktor i shkencave”, theksojnë ata. Sipas tyre, punimet shpeshherë rishkruhen

ose kopjohen, nuk ka metodologji dhe standarde në bazë të cilës punohet një temë, kështu që shpesh ndodhë të publikohen informacione jo të sakta, statistikë e gabuar dhe tregues të gabuar. Sipas Zëvendësdrejtori të Agjencisë për Punësim, Abdylsamed Shabani, gjatë kësaj periudhe është e pritshme të rritet numri i magjistrave dhe doktorantëve që kërkojnë punë për shkak se janë më pak të angazhuar, ndërsa ato si agjenci përpiqen që t’ju mundësojnë punësim të gjithëve. “Personat punëkërkues që

janë magjistra dhe doktorë shkencash nga periudha e fundit të muajit qershor dhe deri në fillim apo në mbarim të muajit shtator, zakonisht, këtë periudhë janë më pak të angazhuar dhe paraqitja e tyre është më e theksuar në këto muaj. Kur është edhe periudha e pushimeve këto më tepër janë të angazhuar nëpër shkolla, fakultete ndërsa tani janë më të lirë dhe ka rritje të numrit të tyre në këtë periudhë”, thotë për gazetën Shabani. Gazeta ka kontaktuar me disa magjistra të cilët janë në listën për punësim të Agjen-

cisë. Ata shprehen se deri tani nuk kanë pasur fat në konkurset ku kanë konkurruar edhe pse i kanë plotësuar të gjitha kushtet. Për ta, pengesë rezulton të jetë “Studimet deridiplomike i mbarova në vitin 2010, pas mbarimit të studimeve, aplikova nëpër konkurse të ndryshme të administratës shtetërore mirëpo nuk arrita të pranohem, edhe pse i plotësoja të gjitha kushtet e parashtruara. Jo vetëm kaq, por nuk kam arritur ende t’i nënshtrohem provimit i cili parashihet për administratorët. Pasi që nuk munda të gjej punë, vazhdova studimin e masterit, ku arrita ta përfundoj para disa muajve. Prej mbarimit të masterit deri më tash kemi aplikuar nëpër konkurse të ndryshme mirëpo, aplikimi ynë nuk është marrë parasysh, andaj edhe nuk jemi të punësuar. Arsyet janë të qartë, nuk jam militantë partiak”, thotë një magjistër, duke kërkuar ruajtjen e identitetit të tij. Numri i magjistrave të papunë po shënojnë rritje. Kështu, në vitin 2004 ka pasur 130 magjistra të papunësuar, ndërsa katër vite më vonë 186. Në vitin 2011 kanë qenë të regjistruar 130 persona me magjistraturë të kryer e që nuk kanë arit të gjejnë punë, ndërsa sipas të dhënave të fundit ky numër në vitin 2013 ka arritur mbi 1000 persona. Kjo është edhe një nga arsyet që numri më i madh i personave që largohen nga shteti ynë të jenë pikërisht nga kjo kategori. Maqedoninë vitin e kaluar e kanë lëshuar 1.330 qytetarë. Shtetin e kanë braktisur 6 doktorë shkence, 11 magjistra dhe 108 persona me shkollim Universitar.

Sistemi juridik kalon përmes Kodit Penal Nga zgjidhjet e përmbajtura në legjislacionin penal, e posaçërisht nga këto në Kodin Penal, në masë të madhe varet funksionimi i suksesshëm i sistemit të tërësishëm penalo-juridik. E gjithë kjo është ngushtë e lidhur me respektimin, realizimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Për këtë, angazhimet tona lëvizin drejt modelimit të rendit penalo-juridik, kompatibil me standardet evropiane, i bazuar mbi garancitë e lirive dhe të drejtave të njeriut. Këtë e bëri të ditur në diskutimin për Propozimin ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Penal. “Me këtë rast potencoj se përskaj intervenimit në ligje, është e patjetërsueshme edhe zbatimi i tyre konsekuent, në çka Qeveria e Republikë së Maqedonisë kushton vëmendje të posaçme. Për këtë qëllim, aktivitetet reformuese të Ministrisë së Drejtësisë do të drejtohen në

kompletimin e kornizës juridike për ndërtimin e sistemit bashkëkohor dhe të qëndrueshëm të drejtësisë penale, por edhe ndërtimin e mekanizmave për zbatimin konsekuenttë normave të përcaktuara ligjore. Me këtë

rast, prioriteti vendoset për të eliminuar dobësitë e identifikuara dhe modernizimin e legjislacionit penal. Në kuadër të modernizimit të drejtësisë penale, theks të veçantë vendoset mbi forcimin e kapaciteteve të institucioneve, që

janë kompetente për zbulimin, akuzimin dhe gjykimin e kryerësve të veprave penale”, u shpreh ministri i Drejtësisë Blerim Bexheti. Paraqitja e formave dhe llojeve të reja të krimit, sipas tij kërkon reagim adekuat. Pikërisht këto ndryshime dhe plotësime të Kodit Penal janë përgjigje e shtetit ndaj llojeve të reja të krimit të cilat nuk janë të sanksionuara ligjërisht. Në këto janë përmbajtur standardet më të reja në sferën e të drejtës penale. “Për shkak të mënjanimit të dobësive të lokuara deri tani, u imponua nevoja për të caktuar vepra të reja penale, ridefinimi i veprave ekzistuese penale dhe forcimi i politikës ndëshkuese. Qëllimi i këtij propozimi është penalo juridikisht të normohen situatat e caktuara, të cilat deri më tani kanë paraqitur zbrazëti juridike, dhe në praktikë kanë paraqitur mundësi për disa keqpërdorime”, theksoi Bexheti.

Shteti do të "tredhë" pedofilët

Personat e dënuar për pedofili, do t’i nënshtrohen kastrimit kimik por edhe dënimeve më të ashpra. Kjo është risia që ka paralajmëruar të përfshihet në Kodin Penal, ministri i Punës dhe Politikës Sociale, DIme Spasov. Ministri ka njoftuar se deri tani ka gjithsej 139 persona të dënuar me vendim të plotfuqishëm, por dënimet aktuale, sipas tij, nuk mjaftojnë për të parandaluar recidivistët. “Nga ky numër i përgjithshëm, 35 persona janë të dënuar me 4 vite burgim, kurse dënimi mesatar është 6 vite burg dhe ky është argument i mjaftueshëm për dënimet e ulëta. Prandaj, ne kemi propozuar një trajtim anti-testoteron, gjegjësisht një trajtim të veçantë mjekësor, i cili do të parandalojë personat e dënuar që t’i përsërisin veprat e tyre në të ardhmen”, ka deklaruar ministri. Spasov ka thënë se kastrimi kimik është tashmë praktikë në disa nga shtetet evropiane, si Polonia, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania. Ai ka njoftuar gjithashtu se do të rriten edhe më dënimet me burg: për abuzimin seksual me një mitur nën 14 vjeç, dënimi do të jetë nga 10 deri 20 vite burgim.

TMobile bashkohet me Makedonski Telekom

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm do të pushojë së ekzistuari kompania T-Mobile. Kjo nuk është shaka, por një nismë për bashkimin e T-Mobile, si kompani më vete, me kompaninë Makedonski Telekom. Bordet e drejtorëve të dy kompanive kanë vendosur dhe nënshkruar bashkimin, ndërsa marrëveshja hyn në fuqi më 1 janar. Me marrëveshjen është paraparë që të gjitha aktivitetet e T-Mobile të përfundojnë deri më 31 dhjetor të vitit 2013.


B iz n e s

6

Eurozonë, papunësia 12.2% Niveli i papunësisë në zonën e euros në shtator arriti vlerën rekord - 12.2 për qind. Pavarësisht faktit që kjo shifër nuk ka ndryshuar shumë në krahasim me muajin gusht (12 për qind), për një muaj numri i të papunëve është rritur me 60 mijë vetë. Gjithsej në 17 vende të eurozonës, sipas informacionit të Eurostatit, të papunë numërohen 19.5 milionë persona. Të dhënat paraprake të "Eurostat" në bazë të inflacionit tregojnë se në muajin tetor ai ka rënë deri në 0.7 për qind në vit - hera e parë që nga shkurti i vitit 2010 norma e inflacionit në Eurozonë u ul nën 1 për qind.

SHBA, para shikime të zymta për ekonominë Rezerva Federale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zgjeroi mbështetjen për ekonominë më të madhe në botë. Rezerva Federale parashikon një ngadalësim të ekonomisë amerikane dhe për këtë arsye vendosi të mbajë të pandryshuar programin e blerjes së bonove, që aktualisht është 85 miliardë dollarë në muaj. Për këtë arsye edhe reagimi i tregjeve ishte negativ në sesionin e ditës së enjte. Sipas njoftimit për media, banka qendrore më e madhe në botë sinjalizoi për një dobësi ekonomike në të ardhmen, që pjesërisht është ndikuar nga “lufta fiskale” në Uashington që çoi në mbylljen e qeverisë federale për 16 ditë me radhë. Gjithashtu Rezerva Federale tha se rimëkëmbja e tregut të shtëpive e ka humbur vrullin, ndërsa punësimi është ngadalësuar. “Të dhënat e disponuara sugjerojnë se shpenzimet e familjeve dhe investimet e biznesit janë rritur, por është vënë re një ngadalësim i tregut të pasurive të patundshme. Gjithsesi vendimi për vazhdimin e blerjes së bonove në masën e 85 miliardë dollarëve në muaj, ishte gjerësisht i pritshëm nga analistët. Menjëherë pas publikimit të këtij vendimi, në sesionin amerikan të së Mërkurës, investitorët shitën aksione, ndërsa dollari amerikan u rrit përballë euros dhe jenit japonez. Gjithashtu çmimet e bonove të Thesarit Amerikën u kthyen negative, duke rritur yield-et. Gjatë muajit tetor besimi i konsumatorit dhe biznesit u dëmtua nga beteja politike në Kongres, që e çoi vendin pranë falimentimit të paprecedent të borxhit. Për këtë arsye, sipas të dhënave të publikuara të Mërkurën, sektori privat punësoi numrin më të ulët të punëtorëve në 6 muajt e fundit, ndërsa inflacioni vjetor qëndroi në 1.2 për qind, shumë poshtë objektivit prej 2 për qind të Rezervës Federale.

e shtunë, 2 nëntor 2013

Stavrevski: Do të jemi tutje vend atraktiv për investim Me mbajtjen e tatimeve më të ulta në Evropë dhe klimë të mirë afariste, Maqedonia edhe më tej do të jetë jashtëzakonisht atraktive për investuesit, konsideron zëvendëskryeminsitri dhe ministër i Financave, Zoran Stavreski. "Rrëfimi për investimet e huaja në Maqedoni është edhe një rrëfim i suksesshëm për atë se nëse e përmirëson klimën afariste që është evidente, sepse vite me radhë jemi në mesin e refor-

muesve më të mirë në botë, në mesin e 10 top-reformuesve në botë dhe përmes një plani ambicioz të prezantimeve të mundësive investuese para investuesve në Evropë, por edhe në kontinentet e tjera, të mund të tërhiqen investime të huaja në vendi i cili është relativisht i vogël dhe ku investuesit ndoshta paraprakisht nuk kanë pasur interes", deklaroi zëvendëskryeministri Stavreski, duke u përgjigjur në

pyetjen e gazetarëve pas Konferencës me rastin e shënimit të Ditës së sigurimit. Ai shtoi se nga viti në vit në Maqedoni vijnë kompani dhe brende globale të cilat më parë nuk kanë qenë në vend dhe të cilat jo vetëm që hapin një, por disa fabrika. Sipas të dhënave të Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë, investimet e huaja në vend, duke përfshirë edhe gushtin, janë 157,3 milionë euro.

TË DHËNAT E BANKËS POPULLORE PËR DETYRIMET E SHTETIT Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, në shtator është regjistruar rritje e borxheve të brendshme, të cilën Qeveria e realizon përmes shitjes së letrave me vlerë shtetërore. Kësisoj, përkitazi me muajin e nëntë të këtij viti, shteti ka ndaj kreditorëve vendas pothuajse 1 miliard euro borxh jë rritje të re të borxheve të Qeverisë kemi sërish. Përkitazi me shtatorin, borxhi publik i Qeverisë ka arritur pothuajse 2 miliardë euro e 700 milionë euro, ose për një muaj, duke filluar nga gushti e deri në shtator, është rritur për pothuajse 9 milionë euro. Njëkohësisht, edhe të dhënat e Bankës Popullore tregojnë se ka rritje të bruto borxhit të jashtëm, i cili tani është 5,6 miliardë euro. Guvernatori i Bankës Popullore, Dimitar Bogov, tha se edhe pas këtyre të dhënave, Maqedonia mbetet një shtet me borxhe mesatare. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, në shtator është regjistruar rritje e borxheve të brendshme, të cilën Qeveria e realizon përmes shitjes së letrave me vlerë shtetërore. Kësisoj, përkitazi me muajin e

Borxhi rritet me 9 milionë euro

N

SEKTORI PRIVAT, 1 MILIARD E 679 MILIONË EURO BORXH Sipas të dhënave të Bankës Popullore, sektori privat ka 1 miliard e 679 milionë euro borxh, por prej këtyre parave 1,5 miliardë euro janë destinuar për huazime komer ciale. Pushteti monetar bashkë me pjesën e dytë, jashtë vendit ka borxhe 427 milionë eurosh, por sektori bankar pothuajse 666 milionë euro. nëntë të këtij viti, shteti ka ndaj kreditorëve vendas pothuajse 1 miliard euro borxh. Borxhet rriten, por Maqedonia është ende në fazën e borxheve mesatare dhe, vendi

në vitet vijuese mund në mënyrë të rregullt t'i paguajë borxhet- vlerëson guvernatori i BP-së, Dimitar Bogov. “Niveli i borxhit gjithmonë duhet të kihet parasysh, bashkë me aftësinë e vendit për ta

paguar. Vlera e borxhit të sektorit publik është ende në një nivel mesatar dhe ne jemi të aftë që t'i paguajmë në mënyrë të rregullt borxhet në vitet vijuese”, vlerësoi guvernatori Bogov.

Tetor 2013, bien çmimet me pakicë Çmimet me pakicë në muajin tetor të këtij viti në krahasim me muajin paraprak shënojnë zvogëlim prej 0,3 për qind, ndërsa harxhimet e jetesës për 0,1 për qind, shpalli Enti Shtetëror për Statistikë. Sipas të dhënave të shpallura, çmimet me pakicë në krahasim me tetorin e vitit të kaluar shënojnë rritje prej 0,7 për qind, ndërsa harxhimet e jetesës prej 1,3 për qind. Zbritja e indeksit të harxhimeve të jetesës prej 0,1 për

qind në tetor të vitit 2013, në krahasim me muajin paraprak, është rezultat i indekseve më të ulëta të pemëve për 6,3 për qind, yndyrave për 4,6 për qind, pijet alkoolike për 0,8 për qind dhe prodhime tjera ushqimore për 0,2 për qind. Zbritje të indeksit të harxhimeve të jetesës është shënuar edhe te derivatet e naftës për 3,4 për qind, lëndët djegëse të lëngshme dhe gazit për amvisëritë për 1,1 për qind, enët për amvisëri dhe mjetet për higjienë

Borxhi i fundit u mor të martën, 37 milionë euro, përmes shitjes së letrave me vlerë shtetërore morri 44 milionë euro. Borxhet nga kreditorët vendës u bënë një burim kryesor për financimin e nevojave të Buxhetit. Kryesisht, ndërmjet borxheve të reja, Qeveria siguron të holla për t'i kthyer borxhet e vjetra, por shumë shpesh ngarkon me shuma më të mëdha në krahasim me shumat e planifikuara. Guvernatori Bogov thotë se është saktë se rriten borxhet ndaj vendeve të jashtme, por në këtë vlerë janë përfshirë edhe borxhet e sektorit publik, privat dhe të pushtetit monetar. Të dhënat tregojnë se rriten edhe borxhet e jashtme të familjeve dhe të institucioneve jofitimprurëse që i japin shërbime familjeve. Kësisoj, borxhet jashtë vendit të këtij sektori, bashkë me tremujorin e dytë, kanë arritur vlerën prej 9,4 milionë eurosh. Sipas të dhënave të Bankës Popullore, sektori privat ka 1 miliard e 679 milionë euro borxh, por prej këtyre parave 1,5 miliardë euro janë destinuar për huazime komerciale. Pushteti monetar bashkë me pjesën e dytë, jashtë vendit ka borxhe 427 milionë eurosh, por sektori bankar pothuajse 666 milionë euro. Analiza e trendit të borxheve tregon se në tremujorin e dytë të vitit, rritje e borxheve të jashtme në krahasim me pjesën e parë të vitit, është regjistruar edhe te sektori monetar për 40 milionë euro edhe te sektori bankar për 50 milionë euro. për 0,2 për qind. Rritja e indeksit të harxhimeve të jetesës në tetor të vitit 2013, në krahasim me muajin paraprak është shënuar te perimet për 1,6 për qind, mishi për 0,7 për qind, përpunimet e perimeve dhe të qumështit për 0,4 për qind, pemët e thata për 0,3 për qind dhe prodhimet e drithërave për 0,2 për qind. Rritje e indeksit të harxhimeve të jetesës është shënuar edhe te shërbimet shnëdetësore për 1,1 për qind, veshmbathje për 0,9 për qind, trasportim të udhëtarëve me aeroplan për 0,8 për qind, mjetet e komunikacionit për 0,4 për qind, materialet për mirëmbajtjen e banesës dhe ilaçet për 0,2 për qind.

Botues: Bexhet MUSLIJA Lajme të dorës së parë

www.zhurnal.mk

Kryeredaktor: Fami BAJRAMI; Zëvendëskryeredaktor: Shkëlzen LUSHAJ; Redaktorë: Bekim BUÇI, Avdyl SALIHU (Sport); Redaktor teknik: Sejhan BAJRAMI, Xhemaledin JASHARI (teknik); Marketing: email: marketing@zhurnal.mk; Tel. i redaksisë: (02) 32 17  815, 32 17  816, Fax: 32 17  817, Email: info@zhurnal.mk; Xhirollogaria: 210065405030191, "Tutunska Banka", EDB 4043009502853; Rr.11 Oktomvri, 2/64, 1000 Shkup, Maqedoni


K r o n ik ë

e shtunë, 2 nëntor 2013

Të gjitha procedurat për ndërtim, prej tani “online” Prej së premtes me anë elektronike do të kryhen të gjitha procedurat administrative të parapara në Ligjin për ndërtim. Kjo do të thotë se, prej tani, përveç lejes për ndërtim, me anë elektronike do të zbatohet edhe procedurat për miratim të projektit të ardhshëm, ndryshim gjatë ndërtimit, ndryshim të investuesit, dhënie e pëlqimit për punë përgatitore, riokonstruktim, adaptim dhe

Operacioni i parë për glaukomën me implant Në Klinikën Universitare për Sëmundje të Syve është bërë për herë të parë dje operacion në sy me ç'rast është shëruar glaukomën me vendosjen e implantit i cili e zvogëlon tensionin e syve. Drejtori i Klinikës së syve, Iljaz Ismaili sqaroi se kjo metodë ku është përdoruar implanti do të thotë vendosje atraumatike e implantit i cili e bajpason rrjedhën normale të lëngut të syrit gjë që çon deri te zvogëlimi i tensionit të syrit. Mjekja në klinikën e syve Irina Boganova theksoi se kjo metodë është një nga më të suksesshmet në shërimin e tensionit të syve, dhe sqaroi se ekziston garanci prej 100 për qind se implanti do të pranohet nga organizmi. Theksoi se në Maqedoni rreth 15 pacientë në muaj kanë nevojë nga kjo metodë. "Operacioni është kryer mbi një pacient 40-vjeçar te i cili syri është lënduar nga një goditje me ç'rast është paraqitur tensioni i syrit dhe perdja gjegjësisht katarakti i syrit. Për trajtimin e perdes e cila është pasojë e goditjes nevojitet ulje e tensionit ndërsa te pacienti i cili është shëruar me metodën standarde me medikamente një gjë e këtillë nuk ka ndodhur", theksoi Bogdanova. Implantimi është kryer në koordinim me oftalmologun Skot Li nga SHBA-ja i cili është pjesë e programit për qëndrimin e specialistëve nga SHBA-ja në Maqedoni të Ministrisë së Shëndetësisë për edukimin e vazhdueshëm mjekësor.

ridedikim të objektit... Parashtrimi i kërkesave do të kryhet përmes sistemit informativ "E pëlqim për ndërtim" të Bashkësisë së Njësive të vetëqeverisjes Lokale (BNJVL). "Sistemi funksionon mirë dhe vetë fakti se deri tani kemi dhënë 205 pëlqime, tregon se ai funksionon mirë. Sistemi është i thjeshtë, lëvizja e lëndës mund të ndiqet përmes SMS-së dhe dokumentacioni i plotë parashtrohet në

formë elektronike", sqaroi ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski në konferencën e për-

bashkët për shtyp me kryetarin e BNJVL-së, dhe kryetar i Qytetit të Shkupit, Koce Trajanovski. Janakieski theksoi se të gjitha procedurat e filluara deri sot, do të përfundohen në pajtim me procedurën e cila është e filluar, ndërkaq nëse persona të caktuar nuk dinë se si duhet të parashtrojnë kërkesë të veçantë, ajo në emër të tyrin do të mund ta bëjë dnërmarrja e autorizusr e cila ua përpilon projektin.

7 Minsitri pret se me këtë sistem do të thjeshtësohen të gjitha procedurat dhe do të jepen përlqime për kohë më të shkurtë. "Kjo do të kontribuojë edhe për rejtingun e Republikës së Maqedonisë në pjesën e lejeve për ndërtim në raportin e Duing Biznes nga Banka botëore", theksoi Janakieski. Sipas kryetarit të BNJVL-së, Trajanovski, në këtë mënyrë ngritet cilësia e funksionimit dhe dhënies së shërbimeve të komunave. Prej 1 qershorit të këtij viti deri më tani në mënyrë elektronike jepeshin vetëm lejet për ndërtim

QEVERIA SHPALL KONKURSIN, PUNËSIMI PËRMES “PYJET E MAQEDONISË” everia shpalli konkurs për punësim në kohë të pacaktuar për 300 persona me invaliditet. Zgjedhja e personave të cilët do të punësohen do të bëhet me anë elektronike në bazë të kushteve të plotësuara të cilat kërkohen në konkurs. Personat fillimisht do të punësohen në "Pyjet e Maqedonisë", e më pas do të risistemohen në institucionet shtetërore. "Në konkurs mund të paraqiten personat me shikim të dëmtuar, me shikim të dobët dhe të verbër, me dëgjim të dëmtuar, të shurdhër dhe gjysmë të shurdhër, persona me pengesa në zë, të folur dhe gjuhë, persona me invaliditet fizik - të rëndë dhe më të rëndë, persona me pëngesa në zhvillimin mental - të lehtë dhe mesatar dhe persona me pengesa të kombinuara dhe invalidë të punës", informoi në konferencën për shtyp ministri i Punës dhe Politikës Sociale, Dime Spasov. Ai sqaroi se personat me invaliditet të cilët do të plotësojnë kushtet, fillimisht do të punësohen në "Pyjet e Maqedonisë", e më pas do të sistemohen në administratën shtetërore dhe publike, sipas nevojave paraprakisht të përcaktuara nga ana e institucioneve dhe sipas shkathtësive dhe kualifikimeve të personave me invaliditet, të vërtetuara me mendim të komisionit kompetent. Nga 300 vendet e punës, 160 janë paraparë për punëtorë ndihmës me arsim të ulët, përkatësisht kualifikim të ulët, 100 për referentë-përmbarues me arsim të mesëm dhe sipëror dhe 40 bashkëpunëtorë dhe këshilltarë me arsim të lartë. Spasov informon se zgjedhja e kandidatëve për themelim të marrëdhënies së punës do të kryhet sipas kritereve të caktuara të pikësimit me ç'rast deri 40 pikë do të merren për periudhë dhe vite të punës të papunësimit, deri 30 pikë për të ardhura personale

Q

Vende pune për 300 persona me invaliditet

Ministri Dime Spasov sqaroi se personat me invaliditet të cilët do të plotësojnë kushtet, fillimisht do të punësohen në "Pyjet e Maqedonisë", e më pas do të sistemohen në administratën shtetërore dhe publike

NGA GJITHSEJ 300 PERSONA, 160 ME ARSIM TË ULËT Nga 300 vendet e punës, 160 janë paraparë për punëtorë ndihmës me arsim të ulët, përkatësisht kualifikim të ulët, 100 për referentëpërmbarues me arsim të mesëm dhe sipëror dhe 40 bashkëpunëtorë dhe këshilltarë me arsim të lartë. të personit me invaliditet, deri 20 pikë për të ardhura të amvisërisë dhe deri 10 pikë për familje me një prind apo amvisëri e cila ka më shumë anëtarë me invaliditet. Si të ardhura të amvisërisë do të konsiderohet gjendja prej 1 janarit të vitit 2013, ndërsa ndihma sociale në të holla, shtesa e posaçme, kompensimi në të holla për ndihmë dhe kujdes nga personi tjetër dhe shtesa për ver-

bëri - mobilitet nuk do të merren si të ardhura. Drejtori i "Pyjeve të Maqedonisë", Zharko Karaxhovski informoi se konkursi do të zgjasë deri më 1 dhjetor dhe se formularët për plotësim mund të merren nga Minsitria e Punës dhe Politikës Sociale, Agjencia për punësim dhe nga arkivi i "Pyjeve të Maqedonisë". Shtoi se gjatë plotësimit të

Me vendosjen e ndriçimit në këtë objekt, përfundimisht ka përfunduar restaurimi i këtij simboli të qytetit të Gostivarit, të cilit i kthehet pamja autentike

Gjatë takimit, kryetari Bejta dhe ministrja KançeskaMilevska të shoqëruar edhe nga

Sulmon me thikë borxhliun Sherri për borxh ka mundur të përfundojë tragjikisht për një person, banues i Kavadarit. Sipas Policisë, 34-vjeçari M.D është sulmuar me thikë nga 29-vjeçari S.N., pas një zënke verbale mes tyre. Sherri kishte nisur kur dy të sipërpërmendurit ishin takuar për të diskutuar borxhin që 34-vjeçari i detyrohej 29-vjeçarit. Pas një diskutimi me tension, ky i fundit kishte sulmuar me thikë borxhliun e tij, duke e lënduar në pjesën e hundës dhe faqes. Policia ka ndaluar sulmuesin, ndërsa M.D është dërguar për ndihmë në Qendrën Mjekësore në Kavadar.

Hashash tek qiraxhiu, pranga edhe pronares Policia ka gjetur një sasi droge “hashash” në banesën e 35-vjeçarit O.H, banues i Tetovës. Policia ka informuar se ka gjetur një qese najloni me një lloj bari që dyshohet të jetë hashash, megjithëse nuk është verifikuar ende. Policia ka shoqëruar 35-vjeçarin, por edhe pronaren e banesës, të cilën ky i fundit e ka shfrytëzuar me qira. Pas verifikimit të materies së sekuestruar dhe dokumentimit të rastit, do të ngrihen kallëzimet penale.

formularëve të personave të cilët do të paraqiten në konkurs, do t'u jepet ndihmë nga shërbimet profesionale të "Pyjeve të Maqedonisë". Zgjedhja, siç theksoi, do të jetë publike, njëjtë si ajo që u mbajt për punësimin e 1.600 personave nga grupet e ndjeshme sociale.Të pakënaqshmit do të kenë të drejtë të parashtrojnë ankesë.

Bejta dhe Milevska, vizitorët e parë të Kullës së Sahatit Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta bashkë me drejtorin e Qendrës për Kulturë në Gostivar, Luan Zenku dhe drejtorin e Qendrës për Konservim, Adnan Fjezullahu e priten në takim ministren e Kulturës, Elizabeta Kançeska Milevska. Kryetari Bejta dhe ministrja Kançeska – Milevska, u bënë vizitorët e parë që hyjnë në Kullën e Sahatit, e cila për vite të tëra ka qenë e mbyllur për vizitorët. Me vendosjen e ndriçimit në këtë objekt, përfundimisht ka përfunduar restaurimi i këtij simboli të qytetit të Gostivarit, të cilit i kthehet pamja autentike.

Kronikë e zezë

muftiu i Gostivarit, Shaqir Fetahu, e vizituan edhe objektin e vjetër të medresesë së Gosti-

varit, ku kohë me parë është bërë rikonstruktimi i çatisë. “Sot me ministren për herë të parë pas disa decenieve e vumë në përdorim për qytetarët Kullën e Sahatit, të cilën tani e tutje do të mund ta vizitojnë qytetarët e Gostivarit por edhe gjithë mysafirët që do të vijnë në qytetin tonë. Prandaj, jam mirënjohës dhe shumë falënderues ministreshës së kulturës për mjetet financiare që i ka ndarë për të zhvilluar kulturën në qytetin e Gostivarit”, theksoi Bejta. Kançeska-Milevska, tha se po realizohet një projekt i premtuar para qytetarëve të Gostivarit.

“Sot kemi kënaqësi të vërtetë të promovojmë Sahat Kullën, e cila është një përmendore e rëndësishme e kulturës nga periudha e Osmanëve, një projekt që e premtuam para qytetarëve të Gostivarit se plotësisht do të konservohet dhe restaurohet Sahat Kulla. Ne këtë e bëmë, dhe mu për këtë dua të falënderoi drejtorin dhe kuadrin e qendrës për konservim këtu në Gostivar, të cilët me përkushtimin më të madh dhe shumë profesionalisht realizuan këtë projekt“, u shpreh Kançeska Milevska. Bejta tha se në të ardhmen edhe komuna do të përkujdesët dhe do të investoje në këtë simbol historik të qytetit të Gostivarit.

Rrahin të miturin, kallëzime për 8 adoleshentë Policia e Kumanovës ka kallëzuar penalisht 8 persona të moshës nën 18 vjeç, nën akuzën për “dhunë”. Policia ka njoftuar se të 8 të kallëzuarit dyshohen se kanë dhunuar të miturin M.V (16), duke e goditur me grushte dhe shqelma. Nga goditjet, i mituri ka marrë lëndime në fytyrë dhe trup, por edhe frakturë të hundës. Ngjarja ka ndodhur më 6 tetor.

Kapen me heroinë, kallëzohen 2 persona Policia e Gostivarit ka ngritur kallëzim penal ndaj dy personave, banues të Gostivarit. Ata janë kapur nga Policia me drogë “heroinë” në sasi prej 5.16 gramë. Sipas Policisë, më 23 korrik të këtij viti, uniformat blu kanë kontrolluar dy të dyshuarit dhe makinën e tyre, duke gjetur substancat e paligjshme. Ata do të përgjigjen për veprën penale “prodhim dhe lëshim i paligjshëm në qarkullim të drogave narkotike”.


Ko s ov ë

8

e shtunë, 2 nëntor 2013

Takimi për MSA, Çitaku i raporton Jahjagës Vucic u kërkon serbëve të dalin në zgjedhje Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vucic u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të dalin masovikisht në zgjedhjet e 3 nëntorit. Të njëjtën gjë e ka thënë edhe ministri pa portofol për Kosovën, Aleksandër Vulin. Vucic në Graçanicë ka thënë se siç ka të drejt të flas në Kosovë, kryeministri i Turqisë dhe ai i Shqipërisë, ka të drejt të flas edhe ai. Ai ka thënë se nuk dëshirojnë marrëdhënie të këqija me shqiptarë dhe të tjerë që jetojnë këtu, duke lutur serbet që masovikisht të dalin në zgjedhjet e 3 nëntorit sepse kjo do t’ua sigurojë një jetë më të mirë, raporton KP. Sipas tij, serbët në Kosovë nuk dëshirojnë asgjë përveç të drejtave, siç i kanë shqiptaret. Ai ka thënë që sikur shkojnë në shkollë fëmijët shqiptar duhet të shkojnë edhe fëmijët serb, të punojnë si fëmijët kosovar dhe të kenë një të ardhme më të mirë.

1.5 milion për pastrimin e UPsë

Universiteti i Prishtinës, përveçse prodhon kuadro të shumta, ajo prodhon edhe shumë bërllok. Këtë gjë e dëshmon tenderi i fundit i fituar nga një kompani pastruese, e cila, megjithëse kishte ofertuar më shtrenjtë se të tjerët, ishte shpallur fituese e tenderit. Mirëpo, zyrtarë të UP-së kishin dashur të fshehin faktin se kjo kompani është përfituese e kësaj shume dukshëm më të madhe se çfarë kanë ofruar të tjerat në garë, duke publikuar vetëm çmimet për njësi në dokumentet zyrtare të prokurimit të cilat i posedon gazeta “Zëri”. Megjithatë, kompania fituese e tenderit 1.5 milion eurosh, ka “luajtur” me çmimin kur është në pyetje pastrimi i hapësirave të brendshme dhe të jashtme.

Aleksandar Tijanici, njëri nga gazetarët më të rëndësishëm dhe më të njohur në Ballkan, që ishte drejtor i Radio Televizionit të Serbisë, vdiq të hënën në moshën 64 vjeçare dhe pas vete ka lënë një amanet të quajtur “Publikojeni pasi unë të vdes”. Sipas dëshirës së tij, ky amanet, video-intervistë, që ishte një lloj mesazhi-amaneti është publikuar pikërisht pas vdekjes së tij, e këtë intervistë ai e ka dhënë për “NIN”-in, që para dy vjetëve, transmeton RTK. Ai me këtë rast e ka kujtuar edhe Kosovën, Deçanin dhe me rezignacion ka konstatuar:

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, priti në takim ministren e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku. Çitaku e njoftoi presidenten Jahjaga për mbarëvajtjen e takimit të parë të negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me

uar këtë proces me sukses. Çitaku e njoftoi Presidenten edhe për angazhimin në përmbushjen e prioriteteve afatmesme që dalin nga Studimi i Fizibilitetit të Komisionit Evropian dhe kritereve të përcaktuara në kuadër të procesit të

Bashkimin Evropian, për orarin e takimeve të negociatave, proces ky që do të zgjasë deri në fund të pranverës së vitit të ardhshëm. Ministrja theksoi se, në aspektin teknik, institucionet dhe administrata janë plotësisht të përkushtuara për ta përfund-

liberalizimit të vizave. Presidentja Jahjaga theksoi se nisja e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit është një hap i rëndësishëm në rrugën e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, dhe ky proces është prioritet i Republikës së Kosovës. “Agjenda evropiane i bashkon të gjithë qytetarët e Kosovës, pa dallim”, tha presidentja Jahjaga.

RREGULLSIA E PROCESIT ZGJEDHOR, JETIKE PËR KOSOVËN

Mbaron fushata, të dielën zgjedhjet Rregullsia e zgjedhjeve të 3 nëntorit vlerësohet e një rëndësie jetike, pasi vetëm si të tilla do ta ndihmojnë vazhdimin e përparimit të Kosovës drejt rrugës evropiane. Prokuroria deri tash ka filluar hetimin për 10 persona të cilët dyshohen se kanë kryer veprime në kundërshtim me ligjin për Zgjedhjet Lokale as një muaj fushatë elektorale, të gjitha partitë politike kanë shfrytëzuar ditën e premte që të të bindin qytetarët për t’i votuar, kurse sot (e shtunë) është heshtja parazgjedhore. Rregullsia e zgjedhjeve të 3 nëntorit vlerësohet e një rëndësie jetike, pasi vetëm si të tilla do ta ndihmojnë vazhdimin e përparimit të Kosovës drejt rrugës evropiane. Prokuroria deri tash ka filluar hetimin për 10 persona të cilët dyshohen se kanë kryer veprime në kundërshtim me ligjin për Zgjedhjet Lokale. Këto zgjedhje për herë të parë në Kosovë mbahen edhe në pjesën veriore të Mitrovicës, ndërkohë do të monitorohen nga një numër i madh i vëzhguesve vendor e ndërkombëtar. Përgatitjet për zgjedhjet i ka bërë edhe Policia e Kosovës, pjesëtarët e të cilës do të jenë nëpër të gjitha pikat e votimit. Në bazë të Ligjit për Zgjedhje Lokale, elektorati do të zgjedhë anëtarët e kuvendeve komunale dhe kryetarët e komunave në tërë komunat e Kosovës. Sipas Ligjit për Zgjedhjet, Kreu II, neni 7, pika 7.1, secila komunë do të jetë zonë zgjedhore e veçantë. Njëkohësisht, do të mbahet kuota gjinore prej 30% për deputetet e kuvendeve komunale.

P

ZGJEDHJET, 1.779.357 QYTETARË ME TË DREJTË VOTE Lista Përfundimtare e Votuesve për vitin 2013, përmban 1. 779. 357 emra të votuesve të ndarë në tridhjetë e tetë (38) komuna, me një rritje prej 191 103 apo 11.72% në kra hasim me zgjedhjet e kaluara. Numri i Qendrave të Votimit (QV) është 798 (52 qendra të reja të votimit nga ato që kanë qenë në zgjedhjet e kaluara), ndërsa numri i vendvotimeve është 2366, me një rritje prej 86 vendvotimeve apo 3.77% nga zgjedhjet e kaluara Për këto zgjedhje, do të përdoren Listat e Hapura. Në zgjedhjet për Kuvende Komunale, votuesi voton për një (1) Sub-

jekt Politik të certifikuar, dhe mund të votojë për një (1) kandidat nga lista e Kandidatëve të këtij subjekti politik.

Nëse në fletëvotim janë shënuar më shumë se një (1) kandidat, vetëm vota për subjektin politik llogaritet. Përveç

Hoxhaj: SHBAtë, partner i përjetshëm i Kosovës Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur të premten në takim ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tracey Ann Jacobson. Ministri Hoxhaj e njoftoi ambasadoren Jacobson për progresin që po arrihet në Kosovë, për forcimin e shtetësisë, subjektivitetit ndërkombëtar dhe avancimin e

vazhdueshëm të proceseve integruese në Bashkimin Evropian. Duke iu referuar hapjes së negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, ministri Hoxhaj ka veçuar angazhimin e fuqishëm të Qeverisë për përmbushjen e plotë të agjendës integruese evropiane. Gjatë takimit, Hoxhaj ka shprehur mirënjohjen e popullit

dhe Qeverisë së Kosovës për përkrahjen e jashtëzakonshme që

SHBA-të kanë dhënë për Kosovën, në të gjitha proceset. Ministri Hoxhaj po ashtu vlerësoi lartë bashkëpunimin bilateral ndërmjet dy shteteve, duke theksuar vullnetin e Qeverisë së Kosovës për fuqizimin e gjithanshëm të shkëmbimeve me SHBA-të, si partneri kryesor strategjik i Republikës së Kosovës.

Tijanic: S’kemi forcë të mbajmë Kosovën Sipas dëshirës së tij, ky amanet, video-intervistë, që ishte një lloj mesazhi-amaneti është publikuar pikërisht pas vdekjes së tij, e këtë intervistë ai e ka dhënë për “NIN”-in, që para dy vjetëve “Qëndrimi im është që Kosovën duhet shitur. Nuk kemi ne forcë fizike ta mbajmë. Ne jemi ishhegjemonistët e Ballkanit”. “Nuk do të dëshiroja që gazetaria serbe të më kujtojë. Dëshiroj që t’i lë një dy tri libra me tekstet e mia dhe këto libra t’i shfletojnë vetëm studentët e gazetarisë, kur të duan të shohin dhe të vlerësojnë duke lexuar

disa tekste ta shohin se çfarë i çmenduri ka qenë Tijanici. 12 vitet e fundit të punës time kjo

nuk është gazetari, por luftë për ta ruajtur kokën”, është shprehur Tijanici në këtë video-intervistë. “Unë thellësisht e urrej profesionin të cilin e ushtroj. Gazetaria, kjo është shtresë e robërve. Nuk e dijë as vetë se çfarë kërkoj në gazetari plot katër dekada. Kur i mbledh – sublimoj të gjitha, janë nja dhjetë tekste që mund të shprehin atë

që jam unë. Janë vetëm nja dhjetë tekste nga dhjetë mijë që i kam shkruar unë”, ka thënë Tijanici. Ai ka thënë edhe diçka personale për veten: Krekosem që njerëzit të mos e vërejnë frikën time dhe për shkak të këtij qyqarllëku të mos më urrejnë. Prandaj bëhem i guximshëm në situata të çmendurisë”.

tjerash, për zgjedhjet për kryetarë të komunave, mund të paraqitet nevoja për një raund të Dytë të zgjedhjeve, nëse një kandidat nuk fiton shumicën e votave gjatë raundit të parë, e që nënkupton, 50%+1 votë të numrit të përgjithshëm të votave të vlefshme të hedhura në atë komunë, në pajtim me nenin 9.6 të Ligjit për Zgjedhjet Lokale në Republikën e Kosovës. Votuesit që jetojnë jashtë Kosovës, kanë mundësi të votojnë përmes votimit me Postë. Lista Përfundimtare e Votuesve për vitin 2013, përmban 1. 779. 357 emra të votuesve të ndarë në tridhjetë e tetë (38) komuna, me një rritje prej 191 103 apo 11.72% në krahasim me zgjedhjet e kaluara. Numri i Qendrave të Votimit (QV) është 798 (52 qendra të reja të votimit nga ato që kanë qenë në zgjedhjet e kaluara), ndërsa numri i vendvotimeve është 2366, me një rritje prej 86 vendvotimeve apo 3.77% nga zgjedhjet e kaluara. Gjithashtu Lista e Votuesve jashtë Kosovës – 2013, përmban të gjithë votuesit të regjistruar suksesshëm. Numri i përgjithshëm i votuesve jashtë Kosovës është 8 383. Në krahasim me zgjedhjet e kaluara janë 6743 votues më shumë, që janë regjistruar për të votuar përmes postës. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tracey Ann Jacobson, e uroi ministrin Hoxhaj për hapjen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, duke shprehur mbështetjen e mëtutjeshme të SHBA-së për proceset në Kosovë. Ambasadorja Jacobson po ashtu shprehu vullnetin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për thellimin e bashkëpunimit bilateral me Republikën e Kosovës.

Sepse, siç ka thënë edhe vetë ai: Lista e armiqve të mi është “Kush dhe çka, kush është në Serbi” nga njerëzit më të fuqishëm. Për të mbijetuar këta armiq, unë jam shndërruar dhe kam qenë lëmbanisti më i kishës së Zonjës Mari: ashtu i i shëmtuar, gungaç e kurrfarë. Mirëpo, tu bijë kambanave aq fortë që të dëgjohen shumë larg”. Aleksandar TijaniCi, drejtor gjeneral i RTS-së vdiq të hënën para ndërtesës ku ka jetuar, ndërsa varrimi bëhet të premten në alenë e personave të merituar në Beograd.


S h q ip ë r i

e shtunë, 2 nëntor 2013

9

“Shkatërrimi i armëve në Shqipëri”, edhe në mediat ruse Pas të përditshmes amerikane “Global security neësëire” edhe mediat ruse deklarojnë se rezervat e armëve kimike të Sirisë mund të shkatërrohen në Shqipëri. Ndërsa citojnë burime diplomatike, mediat ruse theksojnë se Rusia mund të sigurojë edhe transportin e arsenalit të armëve kimike siriane jashtë vendit. Sipas tyre, gjithashtu Rusia

është e gatshme të akordojë rreth 2 milionë dollarë për shkatërrimin e armëve kimike në Siri, njofton gazeta ruse “Komersant”. Shqipëria gjerësisht përmendet për një sektor publik relativisht i korruptuar shkruan gazeta amerikane dhe ndoshta kjo rrit rrezikun e devijimit të disa prej kimikateve siriane në tregun e zi ose që një pjesë e tyre të bjeri në duart e ekstremistëve.

Në librin e CIA-s Shqipëria përshkruhet si një burim i trafikimit seksual, punës së detyruar dhe pastrimit të parave , vend tranzit i drogës dhe të gjitha këto thonë ekspertët të ben të mendosh se ky do të ishte një dështim. Ambasada Shqiptare në Uashington ende nuk ka bërë ndonjë koment e ndërsa dhe nga qeveria shqiptare ende nuk është folur për këtë

gjë. Në një tjetër zhvillim Organizata për Ndalimin e Armëve

Kimike (ONAK) thotë se pajisjet siriane për prodhimin, përzierjen dhe mbushjen e armëve kimike janë shkatërruar. Inspektorët u dërguan në Siri, pas akuzave se forcat qeveritare kishin përdorur armë kimike në zona civile, duke vrarë shumë njerëz. Por qeveria mohon akuzat.Inspektimet erdhën pas marrëveshjes Rusi-SHBA, pasi Uashingtoni kërcënoi se do të

GJUNKSHI, KËRKESË PRESIDENTIT BUJAR NISHANI Gjeneral Brigade Xhemal Gjunkshi ka marrë zyrtarisht detyrën e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në 8 gusht të vitit 2011. Ai zëvendësoi Gjeneral Brigade Maksim Malaj hefi i Shtabit të Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Xhemal Gjunkshi, ka dhënë dorëheqjen nga posti që mban që prej vitit 2011. Në kërkesën drejtuar presidentit Nishani, si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, Gjunkshi nuk paraqet arsyet e dorëheqjes së tij nga detyra, por ai vlerëson arritjet e FA-së në misionet paqeruajtëse në kuadër të NATO-s në Irak, Afganistan, Kosovë, etj. Gjunkshi ka shprehur mirënjohjen për të gjithë bashkëpunëtorët e tij për profesionalizmin dhe gatishmërinë e treguar gjatë ushtrimit të detyrës. Gjeneral Brigade Xhemal Gjunkshi ka marrë zyrtarisht detyrën e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në 8 gusht të vitit 2011. Ai zëvendësoi Gjeneral Brigade Maksim Malaj, të cilit i kishte mbaruar mandati. Kërkesa e plotë e dorëheqjes së Gjunkshit. “I nderuar Zoti President i Republikës dhe Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, Duke shprehur konsideratën më të lartë për Ju, më lejoni që mbështetur në nenin 7, pika 5 dhe nenin 30, pika 3, shkronja

Dorëhiqet Shefi i Shtabit të Përgjithshëm

S

Partia Demokratike kërkon dorëheqjen e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Artan Didi, duke vlerësuar se nuk është një profesionist i pavarur si kërkon ligji Për Policinë e Shtetit, por një njeri politik i shpërblyer për shërbimet politike ndaj Partisë Socialiste. Deputeti demokrat, Arben Ristani, ndërsa përshëndeti dorëheqjen e një dite më parë të drejtorit të policisë së burgjeve Enrik Sulejmani, ftoi drejtuesit e lartë të policisë të ndjekin shembullin e tij në respekt të ligjit. “Pesha e anti-ligjit është e rëndë. Dorëheqja e djeshme e një funksionari të lartë të ekipit të ri të kësaj qeverie, është një dëshmi se sado të shkosh në

FALËNDERIM PËR HOMOLOGËT NË NATO “Një falënderim të ngrohtë drejtoj gjithashtu për homologët e mi të vendeve të tjera të Aleancës, për atashetë ushtarakë të vendeve mike e partnere të akredituar në vendin tonë, për të gjithë përfaqësuesit e tjerë ushtarakë dhe civilë të këtyre vendeve, me të cilët kam pasur privilegjin dhe mundësinë të bashkëpunoj në të mirë të Forcave tona të Armatosura”, shkruan Gjunkshi. “b” të ligjit Nr. 8671, datë 26.10.2000 “Për pushtetet dhe autoritetet e komandimit e të drejtimit strategjik të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, i ndryshuar, të paraqes para Jush dorëheqjen nga detyra e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Kam pasur nderin dhe privilegjin të kryej këtë detyrë të

rëndësishme që nga data 8 gusht 2011. Ka qenë një nga periudhat më aktive të shërbimit tim në krye të burrave dhe grave nën uniformë si dhe punonjësve civilë në Forcat e Armatosura, periudhë për të cilën ndjehem krenarë për arritjet e Forcave tona të Armatosura, të cilat kanë konsoliduar edhe më tej opinionin pozitiv për dinjitetin, profesionalizmin dhe angazhimin e FA në shër-

bim të mbrojtjes së vendit dhe të Aleancës së Atlantikut të Veriut. Në tërësinë e zhvillimeve të mëdha dhe të arritjeve gjatë kësaj periudhe do të dëshiroj të theksoj kryerjen me sukses, profesionalizëm dhe dinjitet të misioneve të paqes në kuadër të NATO-s në Irak, Afganistan, Kosovë dhe në shtabet ndërkombëtare, asgjësimin e plotë dhe pa ngjarje të jashtëza-

konshme të mijëra ton municionesh të cilat përbënin një rrezik serioz për popullsinë civile, ndihmën e pakursyer duke bërë të pamundurën të mundur në ndihmë të popullsisë civile të prekur nga fatkeqësitë natyrore të përmbytjeve, bllokimit nga dëbora apo zjarreve, modernizimin e mëtejshëm të Forcave të Armatosura, kryerjen me sukses të veprimtarive me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit modern shqiptar dhe të krijimit të Forcave tona të Armatosura dhe si më të veçantin, certifikimin e plotë të integrimit në NATO. Dëshiroj të shpreh me këtë rast mirënjohjen më të thellë për Ju dhe presidentin para jush për besimin e mbështetjen e pakursyer, Ministrat e Mbrojtjes me të cilët pata rastin e mirë të punoja, gjeneralët, dhe të gjithë ushtarakët oficerë, nënoficerë, ushtarë dhe punonjësit civilë në Forcat e Armatosura për punën e shkëlqyer, profesionalizmin, gatishmërinë, disiplinën dhe shpirtin e sakrificës në kryerjen e misionit kushtetues në shërbim të mbrojtjes së vendit, në ndihmë të komunitetit si dhe të paqes dhe sigurisë në botë, duke ngritur lart dinjitetin e ushtrisë dhe shtetit shqiptar. Një falënderim të ngrohtë drejtoj gjithashtu për homologët e mi të vendeve të tjera të Aleancës, për atashetë ushtarakë të vendeve mike e partnere të akredituar në vendin tonë, për të gjithë përfaqësuesit e tjerë ushtarakë dhe civilë të këtyre vendeve, me të cilët kam pasur privilegjin dhe mundësinë të bashkëpunoj në të mirë të Forcave tona të Armatosura”.

PD kërkon dorëheqjen e drejtorit të Policisë Deputeti Ristani, ndërsa përshëndeti dorëheqjen e një dite më parë të drejtorit të policisë së burgjeve Enrik Sulejmani, ftoi drejtuesit e lartë të policisë të ndjekin shembullin e tij në respekt të ligjit drejtim të kundërt me ligjin dhe me normat, rruga nuk do të jetë e gjatë. Pas qëndrimit të palëkundur të Partisë Demokratike për respektimin e ligjit dhe të standardeve profesionale në emërimin e zyrtarëve të lartë, erdhi rezultati i parë. Ne i bëmë një shërbim qytetarëve dhe institucionit të Drejtorisë së Burgjeve.Partia Demokratike kërkon që shembullin e zyrtarit të dorëhequr ta

ndjekin edhe drejtuesit e lartë të Policisë së Shtetit, të emëruar në kundërshtim me ligjin.Ftojmë Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së shtetit, të reflektojë për antiligjmërinë e caktimit të tij në këtë detyrë të lartë. Ai nuk është një profesionist i pavarur si kërkon ligji Për Policinë e Shtetit, por një njeri politik i shpërblyer për shërbimet politike ndaj Partisë Socialiste”tha ai.

Të njëjtën ftesë Ristani ka bërë edhe për dy zëvendësdejtorët e përgjithshëm të policisë

dhe të gjithë të tjerët që janë emëruar në kundërshtim me ligjin, ndërsa ka shprehur vendosmërinë e Partisë Demokratike për të mos lejuar rrëshqitjen e shtetit demokratik në shtet policor. “Ftojmë të reflektojnë dy zëvendësdejtorët e përgjithshëm të policisë dhe të gjithë të tjerët që janë emëruar në kundërshtim me ligjin sepse, Pesha e anti ligjit është e rëndë

përdorë forcën në Siri. SHBA thotë se më shumë se 1,400 njerëz janë vrarë gjatë një sulmi me agjent nervor në Ghouta në periferi të Damaskut më 21 gusht.Arsenali i armëve kimike të Sirisë besohet se përfshin më shumë se 1.000 ton gaz nervor Sarin, agjentë squfuri dhe kimikateve të tjera të ndaluara, të depozituara në dhjetra vende. Siria ka rënë dakort për të shkatërruar stokun e saj të armëve kimike deri në mesin e vitit 2014.

BushatiNuland: SHBA, mbështetës i integrimit Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin integrimin europian të Shqipërisë dhe reformat në fushën e sundimit të së drejtës. Zëvendës Sekretarja Amerikane të Shtetit Victoria Nuland gjatë një takimi me ministrin e jashtëm Ditmir Bushati, në kuadër të takimit të mbajtur në Budapest të grupit të Vishegradit, shprehu vlerësimin e qeverisë amerikane për angazhimin e Shqipërisë në kuadër të misionit ISAF të NATO-s në Afganistan dhe të rolit të saj konstruktiv në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Znj. Nuland vlerësoi qëndrimin e qeverisë shqiptare në mbështetje të rezolutës së OKBsë mbi Sirinë si dhe bashkëpunimin mes dy vendeve në kuadër të organizmave ndërkombëtare. Në të njëjtën kohë, ajo vlerësoi pozitivisht Progres Raportin e Komisionit Evropian që rekomandon statusin e vendit kandidat, duke nënvizuar rëndësinë që ka për Shqipërinë dhe të gjithë rajonin ankorimi në rrjedhat evropiane. Zëvendës Sekretarja e Shtetit, inkurajoi qeverinë shqiptare për trajtimin me përparësi të nismave që do të mundësojnë stabilitetin ekonomik, nxitjen e punësimit në vend dhe reformat në fushën e sundimit të së drejtës. Nga ana e tij, Ministri Bushati i prezantoi znj. Nuland prioritetet e politikës së jashtme të qeverisë së re dhe e njohu atë me hapat e ndërmarra për përmbushjen e reformave të nevojshme për forcimin e shtetit ligjor, sundimin e së drejtës në ekonomi dhe përparimin e Shqipërisë drejt BE-së. Të dy bashkëbiseduesit vlerësuan stadin e shkëlqyer të marrëdhënieve dypalëshe dhe ranë dakord që të vazhdojnë të punojnë në kuadër të formateve ekzistuese si V4 dhe Ballkani Perëndimor. dhe nuk do ta mbajnë dot gjatë mbi supe.Drejtori i SHKB-së, Arben Skëndo, si financues i Partisë Socialiste, por edhe si numërues i parë i saj në tavolinën ngjitur me Artan Didin, nuk është një profesionist i pavarur politikisht, prandaj i kërkojmë të tërhiqet nga posti publik, pasi e ka vendin në radhët e partisë për të cilën kontribuon.Partia Demokratike është e vendosur të mos e lejojë rrëshqitjen e shtetit demokratik në shtet policor, prandaj kërkon edhe një herë nga këta drejtues të lartë të policisë, të reflektojnë si kolegu i tyre dhe t’i shërbejnë ligjit me dorëheqjen e tyre, sepse duke i shërbyer ligjit, do t’i shërbejnë vendit” përfundoi ai.


V ë s h t r im e

10

e shtunë, 2 nëntor 2013

KUSH ISHTE RAMAZAN DALIPI NGA ZAJAZI I KËRÇOVËS?

Avzi MUSTAFA ë këtë trajtesë do të jap një kuadër paraqitës biografik për të mbështetur, në vija të përgjithshme, aktivitetin patriotik të Ramazan Dalipit në vend dhe në emigracion. Ramazan Dalipi lindi më 05 gusht 1912 në Zajaz të Kërçovës. Ai lindi në muajin e Shenjtë të Ramazanit, andaj i ati Mehmedi e pagëzoi djalin me këtë emër. Mehmedi me lindjen e djalit nuk mund të mos kishte edhe gëzimin edhe besimin se kjo vatër familjare tani e arsyeton si lindjen, ashtu edhe vdekjen, meqë ka kush ta trashëgojë këtë familje. Si çdo familje në Zajaz, ashtu edhe familja e Mehmedit nuk kishte shumë ditë të mira, sepse koha kur rritej Ramazani ishte një nyje kur shqiptarët në heshtje mezi jetonin e përjetonin varfërinë e disfatën. Vitet e fëmijërisë dhe të rinisë së Ramazanit karakterizohen vetëm me ngufatje e turbullira të kohës që lanë vulë në shpirtin e tij, as sa edhe qeshjen dhe shikimin t’ia ngulisin si të përmbajtur e të ndrojtur. Bashkë me shokët e mëhallës, Ramazani ndjek shkollën okupatore serbe në Zajaz. Si nxënës tregonte aftësi dhe talent të pashoq, por shumë i mbyllur e i ndrojtur. Shumë gjëra edhe pse i dinte, nuk fliste, por vetëm vëzhgonte i heshtur. Ashtu si rritej, ashtu rriteshin edhe virtytet individuale të këtij djaloshi. Ai asnjëherë nuk i shikonte njerëzit nga lart, përveç se atëherë kur u shtrinte dorën atyre që ishin të ramë për toke për t’i ngritur. Këtë e shohin kur ai punonte edhe si bujk e punëtor krahu, në shërbim ushtarak nën komandën e Mbretërisë Jugosllave, që ishte një detyrim me shumë mundime për secilin shqiptar. Shekulli i njëzetë që ishte një shekull i luftërave, një shekull që shtyhen me të madhe gurët e kufijve ku më së tepërmi e preku shtetin Shqiptar, ku asaj ia copëtuan gjym-

N

tyrët nga shtetet fqinje të Ballkanit. Nuk do mend se të gjithë shqiptarët krahas varfërisë e vuajtjeve kishin në ideal se si të gjendet rruga dhe mundësitë që mos të shuhen vatrat në kullat e tyre. Por të huajt shqiptarëve ua kishin vjedhë lirinë dhe vatanin. Shqiptarët të molisur dhe të futur në greminën e skëterrës për 30 vjet nën Serbi, nuk kishte rrugë tjetër përveç pushkës për të dalë nga kjo gjendje. Kur edhe në këtë copë territori ku shqiptarët i kishin copëtuar, hasmuar, pa bukë e shkollë , të detyruar që me trastet në krah të marrin rrugën e kurbetit e kur të mos çmallen me njerëzit e shtëpisë. Kjo jetë me shumë halle e brenga e priste edhe Ramazanin. Ramazani si një djalosh i gjatë e i shëndoshë, shumë shpejt e sidomos pas mbarimit të ushtrisë serbe ra në kontakt me shumë intelektualë e atdhetarë ku patën besim të madh te ky për të marrë ndonjë hap drejt zgjidhjes së çështjes shqiptare. Me formimin organizatave politike, edhe shqiptarët e Maqedonisë të udhëhequr nga intelektualët dhe atdhedashësit e flaktë formuan organizatën e parë “Ballin Kombëtar”, ku më vonë do të formojnë edhe komitetete dhe nënkomitetete në të gjitha trojet shqiptare, që më vonë do të themelojnë njësi e aradha për t’i dalë zot tokës arbërore. Menjëherë pas formimit të Ballit Kombëtar, më 1943 fushëveprim do të gjejë edhe Legaliteti që vepronte në shumë qytete të Maqedonisë. Ashtu siç thotë studiuesi Qerim Lita se Balli Kombëtarë dhe Legaliteti nuk kishin dallime të mëdha, por dallimi qëndronte se Balli angazhohej për shtet “republikan”, kurse Legaliteti për “monarki”, me qeveri demokratike. Ramazani me zemër ishte për të dytën dhe kështu shumë shpejt hyri në radhët e Ballit që më vonë të jap kontributin për Legalitetin, duke bashkëpunuar ngushtë me Muharrem Bajraktarin. Me qenë se ishte trupg-

Xha Ramazanin e mundonte brenga dhe malli për atdheun, me dëshirë e shpresë që të shihte edhe një herë Zajazin. Sa e zinte gjymi, ëndrrat e shpinin në vendlindje, në Zajaz. Kjo dëshirë iu plotësua më vitin 1991, kur ai erdhi që ta shohë për herë të fundit vendlindjen, Zajazin që aq fort e donte jatë, siç thoshin bashkëvendësit e tij “i kishte hije pushka”, ai hy në njësinë ushtarake dhe merr gradën kapiten. Bëhet dorë e djathtë e komandantit të vendit Mefail Zajazit. Pas daljes në skenë të dy opsioneve politike: asaj të nacionalizmit progresiv dhe asaj të frontit Nacionalçlirimtar e udhëhequr ngas PKJ, Ramazani me bindje të plotë ishte për Bashkimin Kombëtar. Kështu ai bashkë me Mefailin e Vogël dhe me vëllanë e Mefail Zajazit, si dhe me pesë të tjerë nuk do të heqin dorë nga ideja e bashkimit. Edhe pse kishte fituar opsioni i Frontit Nacionalçlirimtar ku shumica e shqiptarëve kishin kaluar në taborin tjetër dhe se gjasat për të bërë diçka ishin shumë të vogla, Ramazani në krye me Mefailin e Vogël do të mendojë që të arratisej diku jashtë shteteve komuniste që të vazhdonin misionin. Por, partizanët iu kishin vënë në gjurmë. Pas disa jatakëve, herë në Gostivar e here në Zajaz, vendosën që dimrin ta kalonin në një shpellë mbi Zajaz, te vendi i quajtur “Prroi Vogël“ apo “Xheksina”; aty të qëndrojnë deri sa të dalë pranvera dhe më pas të dilnin në emigracion. Por, partizanët nëpërmjet të ndonjë spiuni, përkatësisht UDB-ja u kishte rënë në gjurmë. Atë natë të zymtë të fillimit të marsit të vitit 1945, si për kob, kishin biseduar se në qoftë se i zbulojnë të mos bien të gjallë në dorë të pushtetit, nëse ka nevojë të qëllojnë

njëri në tjetrin. Mefaili i “Vogël” po atë natë, si asnjë herë tjetër pati një gjumë të thellë dhe në atë mëngjes të kobshëm i thotë Ramazanit se ka parë një ëndërr shumë të keqe: “se si e ka parë veten duke u shqelmuar i vdekur nga një shqiptar i shitur”, pikërisht ashtu siç i kishte ndodhur edhe Mefalit të Madh, që kishte tentuar ta shkelmojë një bashkëvendës, që partizanët e kishin bërë si komisar. Në kohën kur Mefaili i Vogël filloi të rruhet me brisk ende pa u shkumëzuar mirë, gjuajnë breshëri plumbash nga pushkët e mitrelezat dhe e plagosin Mefalin e Vogël, kurse të tjerët ikin. Derisa Mefalin e ashtu të plagosur e bartnin në saj për në gjykim, ai kërkon një pikë ujë dhe pas disa minutash ndërron jetë. Ramazan Dalipin pas disa ditësh e kapin dhe me procedurë të shpejtë Gjyqi Ushtarak i rrethit të Manastirit më datë 25. 04. 1945 me aktakuzën nr. 555 e dënojnë me 5 vjet burg të rëndë i akuzuar si anëtar i formacionit kuisling - ballist që “ka marrë pjesë në të gjitha betejat që janë bërë në Kërçovë”. Burgu i Idrizovës (që gjendet në Shkup) ishte plot e përplot me shqiptarë. Vuajtjet e burgut nuk mund të përshkruhen me fjalë, e sidomos torturat që i bëheshin të gjithë shqiptarëve, veçmas Ramazanit. Për pasojë një grup me 14 të burgosurish shqiptarë, bashkë me Ramazan Dalipin, në qershor të vitit 1946 u përpoqën të iknin nga burgu. Ikjes ia

dalin vetëm 8 vetë, përfshirë edhe Ramazanin, kurse të tjerët u kapën dhe u likuiduan. Ramazani së pari emigron në Greqi ku jetoi tri vjet dhe pas shumë kërkesash nëpërmjet IRO-së, transferohet në Bari të Italisë ku qëndroi vetëm një vit. Nga Italia shkon në Gjermani dhe strehohet në bazën amerikane “Kompanija 4000” në afërsi të Mynihut. Sipas dokumentacionit që posedojmë, për Ramazani thuhet se ai pranoi nga CIA që të shkojë në Shqipëri si diversant për të rrëzuar sistemin komunist të cilën ai e quante “murtajë e shekullit”, kurse udhëheqësit njerëz të “kamxhikut” ku dëshironin që të njerëzit t’i bëjnë të dëgjueshëm të sistemit. Pas disa muajsh stërvitje intensive, ai bashkë me katër shokë: Hajrullah Tërpezën, Abdullah Gashin, Isen Salihun dhe Isen Bajramin emigrant nga Shqipëria me parashutë nga avioni në lëvizje hedhen në vitin 1951 në territorin e Shqipërisë. Por, për fat të keq, të spiunuar nga shërbimet sekrete sovjetike: Isen Bajramin dhe Isen Salihun i kapin të gjallë dhe i likuidojnë. Fatmirësisht Ramazanin, Hajrullah Tërpezën dhe Abdullah Gashin parashuta i hedh diku më larg, kështu që organet sekrete dhe policore shqiptare nuk mundën tќi zbulojnë. Duke kapërcyer malet e Shqipërisë, disi arrijnë të kalonin kufirin e atëhershëm Shqiptaro-Jugosllav dhe fshehtazi arrijnë në Zajaz, ku 4-5 ditë qëndrojnë nëpër kasollet e Zajazit dhe me ndihmën e vëllait të Ramazanit, përsëri kalojnë në Greqi. Nga Greqia shkojnë në Gjermani. Pas tri vitesh Ramazan Dalipit i mundësohet të shkojë në SHBA. Edhe pas shkuarjes së Ramazanit në SHBA, atë nuk do ta lënë të qetë. Organet jugosllave-maqedonase do ta përndjekin, duke e kategorizuar si: bashkëpunëtor i shërbimeve huaja zbuluese, si bartës i veprimtarive subversive dhe diversant, si organizator dhe udhëheqës i

Për ca ambasadorë të dalë kohe

Besnik MUSTAFAJ iç është njoftuar nga mediat, 23 ish–ambasadorë grekë, pjesëtarë të “Ciklit diplomatik”, i kanë shkruar së fundmi Kryeministrit të vendit të tyre një letër jo të zakonshme. Nuk munda të gjej në internet se ç’është ky “Cikli diplomatik”, por mendja ma merr se duhet të jetë një lloj klubi, ku mblidhen ish– ambasadorët dhe ish–diplomatët e tjerë të lartë grekë për të rrahur mendime rreth zhvillimeve kombëtare e ndërkombëtare, parë gjithnjë në pikëpamjen e dinamikës diplomatike. Të tilla klube ekzistojnë prej shekujsh në të gjitha vendet serioze demokratike dhe janë shumë të dobishme për vendin. Nëpërmjet tyre përvoja e pasur dhe ekspertiza e diplomatëve në pension vazhdon t’u shërbejë interesave kombëtare. Ky duhet të ketë qenë paraprakisht edhe qëllimi i krijimit të “Ciklit diplomatik” në Athinë. Letra në fjalë është paraqitur përmbledhtazi në mediat tona. Por aq sa dimë mbi përmbajtjen e saj mjafton për të shprehur urimin që Kryeministri Samaras ta hedhë atë në koshin e plehrave. Dhe është një urim shumë

S

i sinqertë dhe krejt i përzemërt nga ana ime si mik i Greqisë. Këshillat që këta burra të thinjur në shërbim të shtetit i japin kryetarit të qeverisë së tyre, janë në frymë e në germë kundër interesave strategjike të Greqisë. Rrjedhimisht, edhe kundër interesave imediate dhe afatgjata të të gjitha vendeve të rajonit. Letra duket të ketë formën e një elaborati, me anën e të cilit kërkohet që shteti grek të ndryshojë në thelb gjuhën e veprimit të vet diplomatik me fqinjët, nga një gjuhë dialogu dhe bashkëpunimi në emër të interesave të përbashkëta, në një gjuhë shantazhi. Shtetin e tyre ata duan ta shohin mirëfilli në një pozitë rivaliteti me fqinjët, e posaçërisht me Shqipërinë. Kjo gjuhë arkaike, e ndryshkur, por edhe e frikshme pikërisht për shkak të ndryshkut që mbart, nuk pritet të dëgjohet në vitin 2013, sidomos nga ish–diplomatët e lartë. Interesat e Greqisë me fqinjët e vet janë të përbashkëta me interesat e Bashkimit Europian me vendet e Europës Juglindore. Me përvojën e një jetë të tërë, diplomatët e nderuar duhet ta dinë kaq gjë shumë më mirë se të tjerët. Bashkimi Europian u bë ky që është sot në sajë të filozofisë së tij për t’i përfshirë edhe interesat dypalëshe midis vendeve europiane në suazën e përpjekjes së përbashkët për paqe, mirëkuptim dhe begati ekonomike të mbarë kontinentit. Kombi grek bashkë me institucionet e tij e ka pranuar dhe legjitimuar këtë filozofi trid-

hjetë e ca vjet më parë, kur e lidhi të ardhmen e vet me këtë familje të mrekullueshme kombesh. Nëse jo të gjithë, me siguri që shumica e këtyre ish-ambasadorëve kanë dhënë ndihmesën e tyre të çmuar në atë periudhë që ky horizont i ri të çelej për vendin e tyre. Qoftë edhe ky fakt e bën akoma më të çuditshëm elaboratin e tyre sot. Siç e pranojnë edhe në tekst, shkas për të ndërmarrë një nismë të tillë bëhet afrimi i datës kur Greqia do të marrë kryesimin e radhës të Bashkimit Europian. Me pak përfytyrim, lexuesi i letrës së tyre arrin në përfundimin se ata e mendojnë këtë rast si marrja nga ana e Greqisë e komandës së një çete komitësh, të cilën do të mund ta përdorë për të përmbushur nënshtrimin e fqinjëve duke i vënë ata në pozita inferioriteti. Tjetër gjë pret Bashkimi Europian nga Presidenca greke, shkëlqesi ambasadorë! Në elaboratin e tyre, këta ish–ambasadorë paraqiten të dalë kohe jo vetëm me nxitjen që i bëjnë qeverisë së tyre për të marrë një rol që vetëm do ta përkeqësonte imazhin mjaft të dëmtuar që ka vendi i tyre brenda Bashkimit Europian, por edhe me argumentet që i japin Kryeministrit Samaras. Janë argumente të nxjerra nga fondi i shpëlarë nacionalist grek i shekullit të kaluar, argumente folklorike e pa mbështetje historike. Si të tillë, këto pseudoargumente ushqejnë vetëm ndjenja përçmimi ndaj tjetrit.

Nisur nga aktualiteti grek, këto argumente gjenden në kriticizmin që Agimi i Artë i bën në vazhdimësi klasës qeverisëse greke. Njohja e pjesshme që kam lidhur me përmbajtjen e letrës më lejon të ndalem vetëm në çfarë thuhet për Shqipërinë dhe shqiptarët. Sipas tyre, Shqipëria është një shtet i krijuar nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1913, duke lënë kështu qartazi të nënkuptohet se është një shtet i sajuar nga të tjerët. Vështirë të besohet se këta burra të ndriçuar, midis të cilëve edhe një ish-ambasador në Tiranë, nuk e dinë se shqiptarët e kishin shpallur pavarësinë e vendit të tyre shumë muaj para se Fuqitë e Mëdha të mblidheshin në Londër për ta legjitimuar këtë fakt, gjithsesi të pakthyeshëm. Përkitazi me çështjen çame, ata përmendin Marrëveshjen e Lozanës, ku parashikohet vërtet një shkëmbim popullsish midis Greqisë dhe Turqisë. Por çamët kanë qenë dhe janë etnikisht shqiptarë. Rrjedhimisht, ata nuk kanë asnjë lidhje me këtë Marrëveshje. Popullsitë që do të shkëmbeheshin ishin respektivisht greke dhe turke, nisur nga logjika se turqit brenda Greqisë ishin të mbetur qysh nga periudha e pushtimit osman si pjesë e administratës pushtuese dhe se grekët gjendeshin në Turqi në sajë të bashkëjetesës në një hapësirë të përbashkët shtetërore, që ishte Perandoria Osmane. Por çamët ishin në trojet e tyre stërgjyshore. Masakrimi dhe

përzënia e tyre drejt Shqipërisë në përfundim të Luftës së Dytë Botërore është një fakt historik. Nuk është vendi këtu për debate sa i vërtetë është bashkëpunimi i çamëve me pushtuesit italianë e gjermanë, të cilët ishin njëherësh edhe pushtues të Shqipërisë. Por vlen të kujtohet se “holokausti” apo “gjenocidi” janë terma juridikë, me të cilët përcaktohet përpjekja për asgjësimin kolektiv të një komuniteti për shkak të përkatësisë të tij fetare ose etnike. Kolektivisht u persekutuan çamët, siç dihet botërisht. Ndërkohë, bashkëpunimi me pushtuesin, edhe në Greqi, si kudo në botë, ishte individuale dhe, nëse zbatohej drejtësia, individualisht duheshin gjykuar e ndëshkuar të gjitha ata shtetas që mund të kenë bashkëpunuar me italianët apo gjermanët nazifashistë, qofshin me përkatësi etnike greke apo shqiptare. Ish-ambasadorët i tërheqin vëmendjen Kryeministrit Samaras pse ndihma e Greqisë për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO ka qenë “pa asnjë shkëmbim si dhe mbështetja për integrim në BE në të njëjtën mënyrë, duke lënë të ngrirë çështjen vorio-epirote”. As më shumë e as më pak, por këta ambasadorë i kërkojnë kryetarit të shtetit t’ia shesë Shqipërisë mbështetjen e vet për në BE, ndërkohë që Bashkimi Europian i kërkon, me të drejtë Shqipërisë, krejt tjetër gjë, pa asnjë lidhje me

“Legalitetit” të emigracionit shqiptar, si ballist, si nacionalist shovinist, separatist dhe hegjemonist, si njeri i dënuar. Ramazan Dalipi do të ndiqet nga organet Jugosllave me pseudonimin “MAHATAN” që nga viti 1975. Nga organet e ndjekjes në dosjen e tij do të shkruhet “Ramazani bën pjesë në “Lidhjen e Prizrenit” në Nju Jork dhe si i tillë ka marrë pjesë në shumë demonstrata armiqësore, gjegjësisht antijugosllave”. Ramazan Dalipi ishte një njeri serioz, i fjalës dhe i besës e mbi të gjitha human. Ai nuk ishte i qetë kur dëgjonte se rrugëve të trafikimit kanë ardhur shqiptarë nga vendet amë e sidomos nga Kërçova. Merrte avokatin dhe shkonte që t’i dërgonte në shtetet e Amerikës. Në biseda përherë theksonte se “unë e di se çfarë është sistemi komunist, por vendi është më i dashur, kjo më dhimbset”. Të gjithë emigrantet i vendoste disa ditë në shtëpinë e tij, u gjente punë. Kishte shumë miq, sepse ai ishte edhe pronar i një restoranti. Organet e ndiqnin këmba këmbës. Policia sekrete nëpërmjet bashkëpunëtoreve Ramazanit i kishin caktuar dhjetë veta ta ndiqnin e përcillnin çfarë bën, me kë kontakton etj. Ata mbanin nofkat: “Obllak”, “Oran”, “Orion”, “Treska”, “Shej”,”Baftir”, “Nazmija”, “Kluç”, “Dobre Mitrevski”, “Moris”. Të gjithë këta bashkëpunëtorë kishin detyra të caktuara që të ndiqnin aktivitetin e Ramazanit dhe të emigrantëve të tjerë shqiptarë. Xha Ramazani, ashtu siç e thirrnin, nuk trembej nga përndjekjet, atij nuk i bëhej vonë, kishte qëndrimet e veta dhe atë që e bënte nuk i binte pishman, por revoltohej nga gjërat e pavërteta që ia mvishnin. Këtë mund ta shohin në dosjen e tij “Vështrim mbi gjendjen e bartësit të OO “Mahatan” me nr. 390/2 G.035393/111 të 15 qershorit 1980 ku mund të shihen të gjitha burimet me pseudonime kush çka thotë e shkruan raporte për xha Ramazanin. Xha Ramazanin e mundonte brenga dhe malli për atdheun, me dëshirë e shpresë që të shihte edhe një herë Zajazin. Sa e zinte gjymi, ëndrrat e shpinin në vendlindje, në Zajaz. Kjo dëshirë iu plotësua më vitin 1991, kur ai erdhi që ta shohë për herë të fundit vendlindjen, Zajazin që aq fort e donte. pazare “më jep – të të jap”. Çfarë përshtypje mund t’i lërë, bie fjala, një diplomati gjerman kjo këshillë e kolegëve të tij grekë? Pa u zgjatur më tej, sigurisht që një ndërmarrje e tillë si kjo e ish-ambasadorëve në fjalë, do të meritonte një nënqeshje me keqardhje pse këta burra, dikur të respektuar në funksionet e tyre të larta, e kanë lejuar veten të mbeten kaq jashtë kohe. Por në rajonin tonë nuk ndodh kështu. Vendi që i kanë dhënë këtij elaborati mediat greke dhe pastaj mediat e të gjitha vendeve fqinje të Greqisë, shpreh një realitet ku djajtë e së kaluarës janë ende gjallë. Për shembull, Antonio Miloshevski, ish-ministër i Jashtëm i Maqedonisë dhe tashmë deputet, nuk vonoi fare të thoshte se Greqia dëshiron që Maqedonia të ndahet midis Shqipërisë dhe Bullgarisë”. Miloshevski sjell madje edhe një deklaratë të vetë Samarasit në vitin 2009, sipas të cilit “Greqia duhet ta bllokojë Maqedoninë derisa vendi të bjerë edhe të ndahet midis Shqipërisë së Madhe dhe Bullgarisë së Madhe”. Unë nuk e di sa e vërtetë është kjo deklaratë që i atribuohet në këtë rast Kryeministrit Samaras. Por di që ideja greke për ndarjen e Maqedonisë është të paktën njëzetvjeçare dhe lidhet me Kryeministrin e asaj kohe, Micotaqis. Ky shembull tregon sa lehtë mund të zgjohen ende djajtë në këtë hapësirë të vogël edhe kur pluhurin ua shkundin ca pensionistë, të cilët ndoshta nuk janë më në gjendje ta kuptojnë sa rëndësi ka edhe për Greqinë paqja dhe mirëkuptimi me fqinjët.

REDAKSIA “Z H U R N A L P L U S ” JO GJITHMONË PA JTOHET ME MENDIMIN E AUTORËVE


V ë s h t r im e

e shtunë, 2 nëntor 2013

11

Të fala me Votë Jeton MUSLIU hap Terminali i ri i Aeroportit të Prishtinës. Nejse, faktikisht ende s’është hapur për udhëtarët. Duhen edhe disa javë të bëhet certifikimi. Por me rëndësi është se u pre shiriti i kuq nga katër palë gërshërë. Kush i preu, e çfarë u tha, duket se e mori vesh edhe gjysma e Evropës. Apo ndoshta edhe krejt Evropa! Ne, kosovarët që pa viza mund të shkojmë veç në gjashtë shtete, katër rreth nesh, plus Turqi dhe Haitin e mbërthyer nga kolera e pas tërmetit, lehtë me fluturime s’e kemi lënë edhe para se të hapet Terminali i ri. Ky i vjetri që ishte dhe shpejt do të mbetet si hangar, qoftë edhe ashtu i shkërmoqur, mesatarisht priti e përcolli 1.2 milion udhëtarë çdo vit. Mjaft për një vend që zyrtarisht llogaritet se ka 1.8 milion banorë. Tash, s’mund të thuhet se të gjithë ishin nga diaspora. Kjo ka pak rëndësi! Diçka nuk dua të besoj! S’dua as ta marr me mend se në grumbullin e këtyre 1.2 milion njerëzve, ndonjëri nga kandidatët aktualë për kryetar të komunave, nuk ishte së paku një herë udhëtar i këtij aeroporti!

U

Ne, kosovarët që pa viza mund të shkojmë veç në gjashtë shtete, katër rreth nesh, plus Turqi dhe Haitin e mbërthyer nga kolera e pas tërmetit, lehtë me fluturime s’e kemi lënë edhe para se të hapet Terminali i ri. Ky i vjetri që ishte dhe shpejt do të mbetet si hangar, qoftë edhe ashtu i shkërmoqur, mesatarisht priti e përcolli 1.2 milion udhëtarë çdo vit kurriz të të tjerëve si zyrtar institucioni. Për gjynahet si fqinj i keq. Për paturpësinë si borxhli i shtetit. Për paedukatën si mosmirënjohës. Për ligështinë si hajn. A për dallaveret si rragjexhi. Nëse nuk ke pasur asnjëherë rast të fluturosh, “Ti”, që do të zgjidhesh kryetar komune pas zgjedhjeve të 3 nëntorit, nuk ka problem. Shpresoj shpejt ta kesh këtë mundësi. S’ka shumë rëndësi se ku, si a kur fluturon nga terminali i ri i Aeroportit “Adem Jashari” në Prishtinë. Vetëm, të lutëm e përgjërohem, shiko poshtë nga Aeroplani. Shiko fëlliqësinë urbane të shkaktuar mbi këtë tokë. Shkurt, shiko faqen e zezë që ata para teje e kanë lejuar. E nëse je i njëjti, vetëm të them se pasqyra nuk thyhet nga turpi! Të drejtohem “Ty”, kryetar i vjetër i ndonjërës prej komunave, që besoj ke qenë ndonjëherë në mesin e këtyre 1.2 milion udhëtarëve që kanë fluturuar nga e për

Së paku një herë të vetme të shkojë apo vijë me aeroplan. Diku, jashtë Ballkanit, e për diçka apo hiçgjë jashtë Ballkanit. S’ka rëndësi edhe nëse si zyrtar shteti ka fluturuar me para të vjedhura apo të marra me korrupsion. Edhe si qytetar që haraçin e ka zanat e borxhin e ka edukatë! Hiç s’ka problem! Veç uroj të ketë fluturuar. E nëse ka fluturuar, lutem që moti të ketë qenë i kthjellët e të mos ketë pasur frikë. Shpresoj se në ato çaste të ketë shikuar me kureshtje poshtë, e të ketë menduar për ato që shikon mbi tokën e Kosovës. Më saktë, për gërdinë urbane që duket lakuriq, ashtu e mjerë, e fëlliqur, por krejt reale nga aeroplani në fluturim. Dua të besoj se nuk do ta ketë humbur këtë pamje. Nuk guxoj ta paramendoj se ato minuta derisa avioni të ketë fluturuar mbi re, t’i jetë drejtuar me lutje Zotit, mbarë e mbrapsht! Në ato çaste, të mos jetë lutur për mëkatet që bën në tokë në

Shkurorëzimi modë apo "shpëtim" nga partneri Servet DEMIRI kspertët analizojnë fenomenin e shkurorëzimeve. Psikologët dhe sociologët mendojnë që kjo dukuri vjen si rezultat i shumë faktorëve, të cilët drejtpërdrejt ndikojnë në prishjen e marrëdhënieve mes çifteve. Sipas tyre, shkurorëzimet vijnë si pasojë e faktorëve me komponentë kulturorë, fetarë dhe ekonomikë. Shkurorëzimi në shoqërinë tonë kohëve të fundit është shndërruar në shprehi të zakonshme. Kjo dukuri e shfaqur në shoqërinë tonë, që është shquar me traditë të mirë familjare, padyshim se ka filluar t'i godas themelet e "qelizës familjare". Psikologët dhe sociologët mendojnë që kjo dukuri vjen si rezultat i shumë faktorëve të cilët drejtpërdrejtë ndikojnë në prishjen e marrëdhënieve mes çifteve. Profesori i psikologjisë në USHT,Lulzim Mirtezani konsideron se shkurorëzimi ëshë një dukuri e pashmangshme nga vija e jetës. "Shkurorëzimi në aspektin psikologjik, zakonisht paraqitet nga disa premisa bashkëshortore,që do të thotë se ajo së pari buron nga maturia e të dy partnerëve dhe pjekuria që kanë ata. Pyetja thelbësore është se sa kanë arritur ata që pjekurinë dhe maturinë e tyre ta vendosin në funksion të një lidhjeje martesore të qëndrueshme. Shikuar në aspektin

E

Shkurorëzimi në shoqërinë tonë kohëve të fundit është shndërruar në shprehi të zakonshme. Kjo dukuri e shfaqur në shoqërinë tonë, që është shquar me traditë të mirë familjare, padyshim se ka filluar t'i godas themelet e "qelizës familjare". Psikologët dhe sociologët mendojnë që kjo dukuri vjen si rezultat i shumë fakorëve të cilët drejtëpërdrejtë ndikojnë në prishjen e marrëdhënieve mes çifteve pozitiv, maturinë dhe pjekurinë që kanë partnerët, atëherë mund të themi se gjasat për një shkurorëzim janë shumë të pakta" thekson Murtezani për të shtuar se në të shumtën e rasteve shkurorëzimi vjen edhe si rezultat i mospërgatitjes psikologjike nga të dy partnerët për të marrë mbi supe jetën, ku menjëherë kemi paraqitje të stresit jetësor në martesë". Sipas tij, nga studimet e bëra kohët e fundit, mund të themi se nga prindërit e "divorcuar" do të kemi një ripërsëritje edhe te fëmijët e tyre në jetën martesore, pasi për një martesë të suksesshme, nuk nevojitet vetëm një dashuri, aty padyshim kemi dashuri në shumë sfera, solidaritetit në mes part-

nerëve, stili i njëjtë i të menduarit, toleranca ndërmjet partnerëve e kështu me radhë, që do të thotë se këto janë një varg faktorësh për të mos ndodhur shkurorëzimi. Si pasojë e "divorcit" shikuar në aspektin psikologjik, studimet e fundit tregojnë se më së shumti janë të prekura çiftet që kanë fëmijë. "Sipas disa hulumtimeve psikologjike më mirë është që të shpallet një divorc kur fëmijët janë më të vegjël, se sa te fëmijët në moshë adoleshente, pasi te kategoria e dytë e fëmijëve,kemi pasoja më të rënda, do të thotë janë më të pjekur dhe më të ndjeshëm", nënvizon Murtezani. Me këtë rast, ai përmend raste të çifteve martesore që nuk "divorcohen", shkaku i i

fëmijëve, por në anën tjetër kanë një jetë përplot me zënka dhe mosmarrëveshje të mëdha. "Po ashtu edhe ambiciet dhe dëshira për të bërë karrierë nga të dy partnerët, duke lënë anësh jetën martesore, kujdesin për njëritjetrin. Por, këtu do të them edhe diçka tjetër, "në vendet e zhvilluara ekonomike evropiane, kjo dukuri është shumë e theksuar, pasi në vendet perëndimore, pavarësia ekonomike,liria dhe ambiciet për të bërë një karrierë më të madhe, ka nxitur që shumë çifte të "lirohen", me të vetmen arsye se kanë rënë ndesh me bashkëshortin edhe bashkëshorten. Dhe ajo që "divorcit" më së shumti i jep përkrahje është pavarësimi ekonomik i të dy

partnerëve " shton ai. Ndërkaq nga këndvështrimi sociologjik, shkurorëzimi shihet si fenomen që kohën e fundit po merr hov të madh edhe në shoqërinë shqiptare. Faktorët për paraqitjen e kësaj dukurie konsiderohen "faktorët me komponentë kulturore, fetare dhe ekonomike, të cilët përzihen dashur e padashur në vendimet e partnerëve në jetën e përditshme. "Në shoqërinë tonë shkurorëzimi apo "divorci" është rritur me theksimin e "egalitetit"apo (barabarësisë gjinore), ku barazimi mes partnerëve si në aspektin intelektual, ashtu edhe në atë emancipor, i sjell në një polemikë,në një mospërputhje mes tyre dhe me një

në Prishtinë. “Ty”, që ke pasur mundësinë që për kënaqësi apo dhimbje, të kesh fluturuar nga aeroporti më i ngarkuar në Ballkan. E ke parë se si duket komuna jote nga lart. Me siguri e ke parë!? Me shtëpi të vendosura si mbeturina. Me objekte pa plan si shkurre sepse shkurret e vërteta ke lejuar të zhduken qëmoti. Me ndërtesa të ngritura secili sipas kutit e lezetit të vet të mjerë! Me tokën pa drunj që në vend të tyre varrezat e veturave ia shtojnë gërdinë këtij vendi. Për lumin që veç lumë nuk duket. Për rrugët pa asnjë drejtim. Për llamarinat mbi kulme që më variantin më të butë mund të përshkruhen si mjerim. Për oborret e shtëpive të fortifikuara si burgje, muret e të cilave nuk mbarojnë kurrë. E “për” shumë të tjera...! Prandaj “Ty”, kryetari i vjetër i ndonjërës nga komunat e Kosovës, të dërgoj të fala me Votën time që këtë herë, shumë besoj se do ta gjej adresën tënde. Sado që as adresat nuk ke mundur t’i vendosësh si duhet. E “Ty”, kryetar i ri i ndonjërës komunë të vendit, do të të presim derisa të të krijohet kjo mundësi për ta parë vendin tënd nga fluturimi me aeroplan. Këtu do të jemi! Me “Ty” do të takohemi sërish pas katër vjetësh për të parë nëse ke fluturuar ndonjëherë. Për ku e si e ke bërë këtë. Nëse ke parë nga aeroplani dhe ke tentuar apo ke ndryshuar diçka në gërdinë urbane që ta la paraardhësi yt. Edhe “Ty”, mendimin do ta dërgojmë me votë! E deri atëherë, adresat do të jenë edhe më të sakta. thellim më të madh kemi edhe shkurorëzimin", sqaron profesori i Sociologjisë në USHT, Synaj Rahimi. Sipas tij, pasojat nga shkurorëzimi më së shumti i vuajnë vetë fëmijët që dalin nga ato prindër të shkurorëzuar. Me vetë faktin që kemi shkurorëzim nga një çift,me automatizëm kemi moskujdes të fëmijëve,që do të thotë se fëmijët ngeli në mes dhe ata janë të gjykuar të rriten pa edukatë dhe pa kujdes të mirëfilltë të prindërve. "Këtu do të shtoj, ata fëmijë që do rriten pa prindër, në të ardhmen do të bartin problemin e shkurorëzimit në jetën e tyre, ka gjasa të bëhen delikuente,narkomanë dhe mos flasim për përdorimin e alkoolit dhe më e keqja është se ata me gjasa shumë të mëdha do të merren me kriminalitet" sqaron profesor Rahimi. Në pyetjen se a është shoqëria e përgatitur për një dukuri të këtillë, Rahimi thotë " ne si shoqëri me tradita të mira,nuk jemi të përgatitur për këtë dukuri, si në aspektin sociologjik, ashtu edhe në atë ekonomik, prandaj duhet të jemi shumë të vetëdijshëm që t 'i shmangemi kësaj dukurie. Masat për parandalimin e kësaj dukurie duhet të përqendrohen në formë institucionale. "Si në shumë shtete europerëndimore, që ka institute speciale për trajtimin e partnerëve të ndarë, dhe për shpëtimin e një lidhjeje martesore, ashtu edhe te ne në Maqedoni duhet të jenë më funksionale ato qendra, ngase kjo dukuri mund të rrezikojë rëndë "qelizën familjare“ në të ardhmen" përfundon Profesor Synaj Rahimi. (Autori është jurist i diplomuar në Universitetin e Shkupit)

REDAKSIA “Z H U R N A L P L U S ” JO GJITHMONË PA JTOHET ME MENDIMIN E AUTORËVE


S h ow b iz

12

e shtunë, 2 nëntor 2013

para shfaqjes ma bënë të pamundur të vazhdoja punën. Nuk di t’i jap një emër, ndoshta "keqkuptim", por shumë i rëndësishëm. Më vjen shumë keq, por nuk shkel dot mbi parimet e mia në punë. Korrektesa për mua është jo vetëm respekti ndaj tjetrit, por jetike në çdo gjë që bëj. Kam gati dy muaj që punoj, mendoj dhe përgatitem për këtë projekt dhe mua më lëndon më shumë se këdo, por janë gjëra që ndodhin. Gjithsesi ka dhe më keq, ndaj nuk do doja njerëzit ta bënin më temë këtë gjë!! E pranoj së më vjen shumë keq për ata që prisnin të më shihnin live. Gjithsesi unë i uroj shumë suksese produksionit dhe faleminderit të gjithë atyre që janë dashamirës ndaj meje.

Miriam Cani: Ja pse u largova nga Dancing Mbas dilemave të arsyes së vërtetë se pse Miriam Cani u tërhoq nga Dancing, përgjigjen e morëm pikërisht nga vetë ajo më një deklaratë zyrtare të bërë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Deklarata e Miriamit: Për të larguar çdo lloj keqkuptimi apo keqinterpretimi që po qarkullon në media përsa i përket largimit tim nga Dancing, dua t'ju them:

Fakti që nga produksioni u ndryshua në moment të fundit marrëveshja fillestare që kam patur (ku përfshihen shumë detaje profesionale si në çdo profesion), është arsyeja e vërtetë e largimit tim nga Dancing. Nuk ka as edhe një arsye personale. Janë gjëra profesionale që nuk mund të bëhen publike por që për mua janë parimore! Ndryshime kolosale 5 ditë

“Kopjojnë” për Halloween

Akuzohet për mend jemadhësi Hathaway është akuzuar se është sjellë si një divë para një mbrëmje bamirëse. Ylli i filmit 'Les Miserables', thuhet të ketë dorëzuar një listë të gjatë të kërkesave, para se të pajtohet që të marrë pjesë në galan bamirëse ‘Pink Party’ në Santa Monika. Ndër të tjera, të gjithë e kanë pasur të ndaluar të flasin për të.

Tani edhe një repiste Këngëtarja britanike po del se ka edhe një talent tjetër. Sipas reperit Tinie Tempah, Adele ka edhe talent në rep. “Adele më ka ndihmuar që të përzgjedh këngët për albumin tim. Askush nuk e di, por ajo ka incizuar një këngë rep”, ka thënë Tempah. Adele, është njëra ndër këngëtaret me albume më të shitura në të gjitha kohërat.

reklama

Mbrëmë, në natën e Halloween edhe estrada jonë i është bashkuar numrit të madh të atyre që kanë shënuar këtë datë. Dhe siç e do zakoni, asaj së cilës i është kushtuar më shumë rëndësi, është veshja dhe look-u në përgjithësi. Nora Istrefi, nuk është se e ka tepruar me grim mirëpo ajo është paraqitur me një fustan sikurse të bukuroshesh Kim Kardashian, vetëm i zi. Ndërkaq, Dafina Zeqiri vendosi të paraqitej me një paruke bardh dhe rozë, që e bënte të dukej sikurse repistja, Nicki Minaj. Këtë gjë pak a shumë e ka sqaruar edhe vetë Dafina duke cituar vargje nga këngët e Minaj.

Pasion gjatë xhirimeve Edhe nëse e ka lënë prej shumë vitesh rolin e James Bond, Pierce Brosman, duke folur nga ana kinematografike vazhdon të mbetet një artist që josh.

Ja tek e shohim gjatë xhirimeve të filmit me Jessica Alba, në një moment pasioni. Edhe disa vite më parë ish 007 ka puthur një tjetër divë të bukur të kinemasë, Salma Hayek.

Dreshaj nënshkruan kontratë Modelja e njohur shqiptare, Afërdita Dreshaj tashmë për një kohë do jetë pjesë e pasarelave italiane. Sapo ka postuar në Facebook foton ku shihet duke nënshkruar kontratën e re të punës për një agjension të modës ne Itali, dhe një kohë do ta shohim bukuroshen shqiptare duke sfiluar atje, transmeton Tribuna. Ndërsa nuk bëhet e ditur për cilën kompani të modës ka nënshkruar ish e dashura e Shpat Kasapit.


e shtunë, 2 nëntor 2013

Fa s h io n

Kombinimet më të mira për t’u veshur

Nëse pyetni veten si t’i kombinoni ngjyrat e veshjeve, mendoni për ngjyrat neutrale. Pa marrë parasysh sezonin dhe trendët e modës, ekzistojnë kombinime të cilat gjithmonë janë në modë dhe duken shkëlqyeshëm. Kur ngjyrat neutrale kombinohen mes vete krijojnë një pamje që nuk mund të jetë e gabuar, ndërsa mbetet hapësirë që shtesat e modës dhe qepja të shprehin të veçantën e tyre. Ngjyra e zezë, e kaltër e mbyllur, e bardhë, kafe, e hirit dhe bezhë janë ngjyra të cilat duhet të jenë bazë për çdo gardërobë. Mund t’i kombinoni dhe gjithmonë të dukeni bukur. Prapëseprapë, disa kombinime dhe ngjyra neutrale gjithnjë e më tepër janë moderne, ndërsa disa më pak. Këtë sezon imponohen kombinimet si në vijim.

reklama

13


R a jo n / B o t ë

14

e shtunë, 2 nëntor 2013

Izraeli sulmon një bazë ushtarake siriane Avionët izraelitë goditën një bazë ushtarake në afërsi të Latakias. Lajmi u bë publik nga CNN, që citon një zyrtar të administratës amerikane, i cili kërkoi ruajtjen e identitetit. Nuk është e qartë se kur

ka ndodhur sulmi, duke iu referuar disa raportimeve, të enjten apo të mërkurën. Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar në një depo raketash, por sulmi nuk është konfirmuar nga qeveria izraelite. Zëdhënësja e Forcave

Japonia, stërvitje ushtarake, “mesazh” Kinës

Japonia pritet të zhvillojë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake ditën e premte, kur 18 mijë trupa ushtarake do të marrin pjesë në ushtrime të ndryshme të ishullorëve, në prefekturën Okinawa. Stërvitja shihet si një mesazh i qartë ndaj fqinjëve të Kinës, teksa këto dy vende janë përfshirë në një mosmarrëveshje në lidhje me zotërimin e një zinxhiri ishujsh në detin e Kinës Lindore, të cilat besohet se janë të rrethuara nga ujëra të pasura me burime energji-

tike, ndërkohë që kryeministri japonez, Shinzo Abe, tha se kombi i tij është i gatshëm të jenë më kategorik përballë Kinës. Lajmi është bërë i ditur nga korrespondentët e Al-Jazeera-s në Hong Kong. Të premten, në orët e para të mëngjesit, Japonia mohoi të ketë ndërhyrë në stërvitjen ushtarake kineze në Paqësorin perëndimor, pasi Pekini paraqiti një protestë zyrtare diplomatike, duke thënë se kundërshtimet e Kinës ishin të papranueshme dhe se kishte vepruar mbi bazën e ligjeve ndërkombëtare. Ministria e Mbrojtjes kineze kritikoi gjatë së enjtes “provokimin e rrezikshëm” të Japonisë duke fshehur stërvitjen, pa përcaktuar qartësisht vendndodhjen. Sipas saj, Japonia ka ndërprerë gjithashtu ushtrimet e drejtpërdrejta të zjarrit.

SHBA, lejohen pajisjet elektronike në avion Amerikanët së shpejti do të lejohen, që të përdorin pajisje elektronike gjatë udhëtimit me aeroplanë, por do të kenë edhe disa kufizime. Rregullat e reja, që janë publikuar dje nga Administrata Federale e Aviacionit, zëvendësojnë rregullat e deritashme, gati 50 vjeçare, me të cilat ndalohej përdorimi i pajisjeve elektronike gjatë ngritjes dhe aterrimeve. Sipas ndryshimeve, udhëtarët mund të lexojnë, luajnë lojëra, shikojnë filma dhe mund të dëgjo-

jnë muzikë. Lidhja me Internet ende do të jetë e ndaluar nën një lartësi prej 3047 metrash dhe gjithashtu nuk do të lejohen edhe telefonatat.

SHBAMeksikë, zbulohet një tunel dhe drogë

Një tunel, që përdorej për kontrabandimin e drogës, i pajisur me energji elektrike, ventilim dhe sistem hekurudhor, është zbuluar në Amerikë, i cili lidhte San Diegon e Kalifornisë me Tijuanën e Meksikës. Autoritetet sekuestruan më shumë se 8 ton marijuanë dhe rreth 147 kg kokainë gjatë këtij zbulimi. Zyrtarët nuk kanë bërë të ditur ende gjatësinë ekzakte të tij, apo vendndodhjen e tunelit të sapo Policia e Torontos ka marrë një video, ku shfaqet kryebashkiaku Rob Ford, duke tymosur kokainë, një video të cilën Ford e ka mohuar të ekzistojë dhe që ka qenë në qendër të një skandali që ka shqetësuar dhe mbërthyer Kanadanë prej muajsh. Shefi i Policisë, Bill Blair, tha të enjten se video, e cila është rikuperuar pasi ishte fshirë nga një hard-drive

përfunduar, por mediat meksikane raportojnë se ai është pranë aeroportit të Tijuanas. Më shumë se 75 tunele të tilla sekrete janë zbuluar që prej vitit 2008. Zyra amerikane për zbatimin e Emigracionit dhe Doganave (ICE) njoftoi zbulimin e tij gjatë ditës së enjte. Tuneli përshkruhej si “një korridor nëntokësor shumë i sofistikuar dhe i sapo përfunduar”, sipas një deklarate të ICE-së. Tuneli është i teti i zbuluar në San Diego, që prej vitit 2006, bëjnë të ditur raportimet e mediave. Në 2010-n, zyrtarët konfiskuan 22 ton drogë nga një tunel prej 640 metrash të pajisur me hekurudhë, i cili shtrihej nga një shtëpi në Tijuana drejt 2 depove në San Diego.

Izraelite të Mbrojtjes i tha CNN-it se “nuk i referohemi raportimeve të huaja”. Sipas zyrtarit të administratës amerikane, shënjestra ishin raketat, të cilat mund t’i dërgoheshin grupit militant Hezbollah, në Liban. Izraeli

është akuzuar edhe herë të tjera gjatë këtij viti, për kryerjen e sulmeve brenda Sirisë, siç ndodhi në janar. Sipas një zyrtari amerikan, avionët ushtarak izraelitë bombarduan një karvan makinash, që dyshohej se

po i transportonin Hezbollahut.

armë

BISEDIMET BETURQI HASIN PENGESA

Erdogan mohon kritikat për represion ndaj opozitës Ndërsa Kryeministri Recep Tayyip Erdogan ka mirëpritur vendimin e Brukselit për rihapjen e bisedimeve, ai hodhi poshtë kritikat e BE-së ndaj qeverisë së tij për goditjen e opozitës

inistrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian i kanë hapur rrugën bisedimeve për anëtarësi me Turqinë. Negociatat kanë ngecur për tri vjet për shkak të tensioneve politike dhe së fundi për shkak të goditjes së protestave të verës së kaluar. Por megjithë përpjekjet për rifillimin e procesit të pranimit, çështja është se sa ndikim ka Brukseli ndaj Ankarasë. Bashkimi Evropian kishte në plan të fillonte bisedimet me Ankaranë në muajin qershor. Por shtypja e dhunshme e protestave anti qeveritare nga Ankaraja, të njohura si “Lëvizja e Parkut Gezi”, solli shtyrjen e tyre. Sipas Kadri Gursel, analist i çështjeve diplomatike të gazetës turke Milliyet dhe faqes së Internetit AlMonitor, protestat luajtën një rol të rëndësishëm në vendimin e Brukselit për rifillmin e bisedimeve. “Axhenda e Parkut Gezi është thjesht axhenda e Bashkimit Evropian, liria, të drejtat dhe shoqëria civile duhet të kenë zë në të ardhmen e vendit. Ajo ishte protestë e tipit evropian dhe bëri që BE të mbajë gjallë procesin e anëtarësimit”.

M

EUROSKEPTICIZMI VJEN E THELLOHET Cengiz Aktar, analist politik i gazetës Taraf, thotë se tani si mes popullit turk, ashtu edhe mes politikanëve, skepticizmi është thelluar nëse do të realizohet ndonjëherë aspirata e Turqisë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Aktar thotë se pa ndryshuar ky perceptimin, ka pak shpresa që Brukseli ta bindë Ankaranë të trajtojë të drejtat e njeriut gjatë viteve të ardhëshme. Në raportin vjetor për Turqinë, Bashkimi Evropian dënoi ashpër ndërhyrjen e qeverisë ndaj protesatave. Ndërsa Kryeministri Recep Tayyip Erdogan ka mirëpritur vendimin e Brukselit për rihapjen e bisedimeve, ai hodhi poshtë kritikat e BE-së ndaj qeverisë së tij për goditjen e opozitës, duke thënë se shteti turk ka të drejtën të ruajë rendin në vend. Semih Idiz, analist diplomatik i gazetës Taraf dhe i faqes së In-

ternetit Al-Monitor thotë se qendrimi i ashpër i kryeministrit ndaj Brukselit është shenjë e shqetësimit të tij për protesta të mundëshme në të ardhmen. “Turqia është nën vëzhgim lidhur me të drejtat e njeriut. Nuk ka asnjë dyshim se Bashkimi Evropian do të vazhdojë të ushtrojë gjithë presionin e tij të mundshëm ndaj Turqisë. Dhe ndoshta kjo është arsyeja pse Erdogan është i acaruar”. Megjithëse bisedimet e anë-

Snowden merr ofertë pune në Rusi Avokati i ish-kontraktorit amerikan të agjencisë së zbulimit, Edward Snowden tha se ai është punësuar në një nga faqet më të mëdha elektronike ruse. Avokati Anatoly Kucherena tha se Snowden fillon punë nesër në një kompani të paidentifikuar.

Ajo nuk bëri të ditur emrin e punëdhënësit në përpjekje për ta mbajtur sekret vendndodhjen e të kërkuarit nga autoritetet amerikane. 30 vjeçari Snowden po jeton në Rusi me statusin e azilantit. Disa muaj më parë, theme-

luesi i faqes VKontakte, një version rus i Facebook-ut i ofroi Snowdenit punë. Por ai nuk pranoi të komentonte sot nëse është ai që e ka punësuar. Informacionet e fshehta të agjencive amerikane të zbulimit, të bëra publike nga Snowden vazhdo-

Toronto, kryebashkiaku me kokainë në video i një kompjuteri, nuk ofron baza për të ngritur padi. Duke folur jashtë zyrës së tij, Ford, një kryebashkiak popullor, i cili vazhdimisht ka qenë zënë titujt kryesor të mediave për shkak të sjelljes së tij të çuditshme, tha se “nuk ka asnjë arsye

Grupi militant shiit, që ndodhet në Liban, ka ndihmuar ushtrinë siriane kundër kryengritësve. Bashar alAssad, presidenti i Sirisë, i përket sektit alavit, një degë e shiitëve, ndërsa kryengritësit apo militantë të tjerë që luftojnë trupat siriane janë kryesisht muslimanë sunitë.

pse të dorëhiqet”. Policia e Torontos ka zbuluar videon, teksa kishte ndërmarrë një operacion survejimi të gjerë te një shok i kryebashkiakut dhe ndonjëherë shofer i tij, i cili dyshohet se e furnizonte Ford me drogë.

Ford u përball me akuzat, se ishte kapur me video teksa tymoste kokainë me një tub mbi një xham, në maj. Dy reporterë nga gazeta “Toronto Star” thanë se e kishin parë videon, por ajo nuk ishte bërë ende publike. Ford këmbëngulte se nuk

tarësimit me Turqinë janë rihapur, vëzhguesit thonë se ndikimi i Brukselit ndaj Ankarasë do të jetë i kufizuar. Nga të 35 kapitujt që duhet të plotësojë Ankaraja për t’u pranuar në Bashkimin Evropian, pas tetë vjetësh, vetëm 14 janë hapur dhe vetëm një prej tyre është përfunduar. Madje, sondazhet e opinionit tregojnë se mbështetja për anëtarësimin në Bashkimin Evropian ka rënë gjatë tri vjetëve të fundit, nga 70 përqind në më pak se 50.BOX: jnë të tëheqin vëmendjen në mbarë botën. Edward Snowden kërkohet nga autoritetet amerikane për t’u gjykuar nën akuzat për spiunazh pasi bëri publike një numër dokumentash të klasifikuara që japin hollësi mbi programet e përgjimit të kryera në mënyrë klandestine nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare.

frekuenton drogat dhe se videoja nuk ekzistonte. Ai u zgjodh kryebashkiak i Torontos 3 vite më parë, pas një vale pakënaqësie në rrethinat e largëta të qytetit. Që prej atëherë, ai i ka mbijetuar një përpjekjeje për ta shkarkuar nga posti që mban, me akuzën e konfliktit të interesit, dhe është shfaqur nëpër lajme për sjelljen e tij gjithnjë e më shumë të çuditshme.


F e jt o n

e shtunë, 2 nëntor 2013

15

MONOGRAFIA “HASAN PRISHTINA” (7)

Prof. Dr. Branisllav SINADINOVSKI rupet e ndryshme xhonturke në këtë kongres u përfaqësuan kryesisht nga dy rrymat më me ndikim. E para e udhëhequr nga princi Sabah ed Din, angazhohej për decentralizimin absolut të pushtetit turk, kurse rryma e dytë, e udhëhequr nga Ahmed Riza beu, e cila duke u frikësuar nga shpërbërja totale e Perandorisë, e pranonte idenë për revolucion, por me kusht të mos shpërbëhet centralizmi. Të gjithë shqiptarët që morën pjesë në këtë kongres të xhonturqve (me siguri edhe pjesëmarrësit e tjerë, të cilët nuk i takonin kombit turk), të udhëhequr nga Ismail Qemali, e pranuan platformën politike që e propozonte princi Sabah ed Din, me shpresë se gjatë një decentralizimi të Turqisë popujt e robëruar do të fitojnë disa të drejta dhe liri. Pas këtij kongresi Ismail Qemali do të qëndrojë në kryeqytete të ndryshme të Evropës Bruksel, Romë, Athinë, Londër dhe vende tjera, duke u angazhuar të sigurojë përkrahje për Lëvizjen Çlirimtare Shqiptare, përkatësisht autonomi për Shqipërinë. Qëndrimi i këtillë i Ismail Qemalit i konvenonte edhe popujve tjerë, sidomos popullit maqedonas. Ky fakt vërtetohet edhe nga letra personale e Ismail Qemalit, të cilën ua dërgoi, në atë kohë, Eduard Grejit dhe M. Piçonit. E gjithë kalbja e sistemit feudal osman krijoi një gjendje kaotike në Perandori, e cila po i mobilizonte të gjithë popujt. Prandaj, të emocionuar nga premtimet e lëvizjes xhonturke, shqiptarët, maqedonasit, arabët, armenët etj. jo vetëm që me simpati e shikonin këtë lëvizje, por edhe vendosën që ta mbështesin. Përkrahja e këtillë e popujve Lëvizjes xhonturke i mundësuan që edhe në pjesën evropiane të Turqisë, përkatësisht në qytetet e Shqipërisë dhe Maqedonisë, të krijojë numër të madh të komiteteve dhe klubeve xhonturke, në të cilat u anëtarësuan edhe individë nga popullata lokale. Klubet xhonturke, të formuara nëpër qytete të Maqedonisë, siç ishte rasti në Manastir, Shkup, Dibër etj., si dhe ato që u krijuan në Shqipëri, edhe atë në Korçë, Shkodër, Elbasan, Pogradec dhe vende tjera treguan aktivitet të madh, duke tërhequr në radhët e tyre njerëz nga popullata lokale. Për shembull, në Komitetin xhonturk të Shkupit, u anëtarësuan veprimtarët më të shquar shqiptarë, kurse Komiteti Shqiptar në Dibër që në vitin 1907 u bashkua me Komitetin e xhonturqve. Njëkohësisht, gjendja e brendshme dhe e jashtme e Perandorisë osmane u keqësua deri në atë nivel, sa që ekzistonin të gjitha kushtet për rrënim total. Forcat xhonturke, të tubuar rreth Komiteti “Bashkim dhe përparim”, kup-

G

Thirrja e Lëvizjes xhonturke për shqiptarët Klubet xhonturke, të formuara nëpër qytete të Maqedonisë, siç ishte rasti në Manastir, Shkup, Dibër etj., si dhe ato që u krijuan në Shqipëri, edhe atë në Korçë, Shkodër, Elbasan, Pogradec dhe vende tjera treguan aktivitet të madh, duke tërhequr në radhët e tyre njerëz nga popullata lokale

Përfaqësuesit e Lëvizjes xhonturke në mënyrë të organizuar vepruan të pengojnë aksione të ndryshme të popujve tjerë, sidomos kur ishin në pyetje synimet e tyre kombëtare. Burimet nga ajo kohë tregojnë se gjatë kohës së mitingjeve të orga nizuara nëpër qytete të Shqipërisë, ishte ndaluar që të flitet për çfarëdo autonomi. Angazhimi i këtillë i xhonturqve ishte me qëllim që të pengohet çdo shkëputje e pop ujve tjerë nga Perandoria osmane. Ky qëndrim kategorik i xhonturqve edhe më tej e ngushtonte bazën sociale të Revolucionit xhonturk, e cila në fillim premtonte shumë. Kuptohet se një politikë e këtillë nacionaliste myslimane dhe shpirtngushtë ishte e rrezikshme jo vetëm për popujt e robëruar, por edhe për vetë rendin xhonturk kur bëhej fjalë për ekzistimin e tij. tuan se është koha për aksion konkret. Më 3 korrik, 1908, Garnizoni ushtarak i Resnjes, i udhëhequr nga komandanti i saj, Nijazi Ahmed beu (me prejardhje shqiptare), u rebelua duke refuzuar që ta pranojë pushtetin suprem të sulltanit. Rezistenca e Resnjes u ndihmua edhe na popullata lokale e Strugës, Dibrës, Kërçovës, Elbasanit, Pogradecit dhe vendeve tjera. Me këtë u realizua mbështetja e kërkuar nga Nijazi beu nga popullata maqedonase dhe shqiptare. Për një kohë të shkurtër, njësitë ushtarake të Vilajetit të Manastirit u solidarizuan me rezistencën në Resnje. Sipas pohimit të I. G. Senkeviç, shumë oficerë turq gjatë kohës së këtyre ngjarjeve kontaktuan me disa nga çetat shqiptare. Më shumë kontakte pati në Korçë, Elbasan, Pogradec... Për shembull, Komiteti xhonturk i Korçës, i ftoi çetat shqiptare të bashkohen me ushtritë revolucionare turke dhe me aksion të përbashkët të përgatisin plan të përgjithshëm që të rrëzohet regjimi i kalbur i sulltanit. Njëkohësisht, Lëvizja xhonturke u angazhua që edhe popullatën e Kosovës ta tërheqë për qëllimet e veta. Rasti për një aksion konkret u tregua kah mesi i

vitit 1908, në momentin kur masat e armatosura nga Prizreni, Mitrovica e Kosovës, Gjakova, Prishtina dhe vende tjera u tubuan në Ferizaj. Të gjithë të armatosurit ishin të gatshëm të intervenojnë nëse i lejohej Austro-Hungarisë ta ndërtojë hekurudhën që duhej të kalojë në këtë rajon, duke u shqetësuar se me këtë do të humbnin shumë toka punuese. Përfaqësuesit e Lëvizjes xhonturke në Shkup, bashkë me ata të Ferizajt kontaktuan me fshatarët e rebeluar dhe i bindën që të shmangen nga qëllimet e tyre. Ky tubim i madh kryengritës u kënaq me faktin se i dërguan telegram kreut suprem të Perandorisë, duke kërkuar respektim të parimeve kushtetuese, të cilat me ferman u inkorporuan në fund të dhjetorit të vitit 1876. Me parullat e njohura të saja për liri të përgjithshme, barazi para kushtetutës, Lëvizja xhon-

turke arriti që terë situatën ta marrë në dorë të veta, duke e shfrytëzuar njëkohësisht edhe mbështetjen e popullatës shqiptare. Prandaj, pas ngjarjeve të Resnjes, agjitimi revolucionar i xhonturqve nuk zgjati më shumë se tre javë, kur u rebelua korpusi i tretë ushtarak i koncentruar në territorin e Maqedonisë. Pas kësaj ngjarje, Komitetit xhonturk “Bashkim dhe përparim” nuk e pati të vështirë që me 23 korrik, 1908, në Selanik dhe Manastir, solemnisht ta proklamojë rendin parlamentar të Turqisë, i njohur me emrin “Hyriet”, i cili një ditë më vonë, u pranua edhe nga vetë sulltan Abdyl Hamidi. Hyrja e Nijazi Ahmed beut në Manastir u shoqëria edhe nga maqedonasit e shqiptarët. Suksesin e revolucionit xhonturk padyshim se duhet ta ndërlidhim edhe me mbështetjen e popullatës lokale shqiptare dhe maqedonase në të gjitha

rrjedhat e saja, si dhe me luftën e tyre të pandërprerë për çlirim të plotë kombëtar. Revolucioni xhonturk u prit me entuziazëm të madh nga të gjithë popujt, të cilët me shekuj qenë të robëruar dhe vartës të flamurit të Perandorisë osmane. Kësaj fitore më së shumti iu gëzuan populli maqedonas dhe ai shqiptar. Proklamimi i rendit parlamentar në qytetet e Shqipërisë dhe Maqedonisë, u prit me manifestime të organizuara në mënyrë spontane, me mitingje të përditshme etj. Gjatë këtyre momenteve të përshkuara me gëzim, çetat shqiptare, të cilat deri atëherë luftuan në shumë vend të Shqipërisë, u kthyen në qytete dhe në shtëpitë e tyre, me qëllim që të vazhdojnë luftën për autonomi të Shqipërisë, por kësaj radhe në kushte të reja. Pas manifestimeve të zhurmshme, me të cilat u shënua vendosja e rendit kushtetues në Turqi, për të cilin populli maqedonas dhe shqiptar dhanë kontribut të vetin, duke treguar se janë të gatshëm që edhe më tej të bashkëpunojnë me Lëvizjen xhonturke, ata dhanë shembuj konkret. Kështu, menjëherë pas këtyre ngjarjeve në Kërçovë u formua një njësi më e madhe e policisë, e përbërë prej turqve, shqiptarëve dhe maqedonasve. Njësiti i bashkuar, pas vizitës së bërë rajonit të Kërçovës, kaluan në Poreçje, Prilep, Manastir dhe vende tjera, duke e shpallur gjithkund Kushtetutën dhe duke u shoqëruar me popullatën lokale, e cila festonte fitoren. Pas ngjarjeve të korrikut, 1908, në Shkup duhej të shkonte edhe udhëheqësi i Revolucionit xhonturk – Enver beu. Me këtë rast, në Shkup u zhvilluan përgatitje të veçanta, kurse midis të ftuarve që duhej të merrnin pjesë në pritjen e këtij lideri të shquar të Lëvizjes xhonturke, ishin edhe disa shqiptarë me ndikim. Në pritjen e Enver beut morën pjesë rreth 200 veprimtarë shqiptarë, të gjithë të veshur solemnisht. Edhe këto fakte qartë tregojnë se Lëvizja xhonturke si dhe shpalljes së kushtetutës nga forcat e saja, nga popujt tjerë u pritën me ngazëllim të madh, sidomos kur bëhet fjalë për popullin shqiptarë, i cili në çdo anë luftonte për pavarësinë e tij. Por, pas arritjes së suksesit xhonturqit i tradhtuan rrjedhat e këtij revolucioni

Pas manifestimeve të zhurmshme, me të cilat u shënua vendosja e rendit kushtetues në Turqi, për të cilin populli maqedonas dhe shqiptar dhanë kontribut të vetin, duke treguar se janë të gatshëm që edhe më tej të bashkëpunojnë me Lëvizjen xhonturke, ata dhanë shembuj konkret. Kështu, menjëherë pas këtyre ngjarjeve në Kërçovë u formua një njësi më e madhe e policisë, e përbërë prej turqve, shqiptarëve dhe maqe donasve. Njësiti i bashkuar, pas vizitës së bërë rajonit të Kërçovës, kaluan në Poreçje, Prilep, Manastir dhe vende tjera, duke e shpallur gjithkund Kushtetutën dhe duke u shoqëruar me popullatën lokale, e cila festonte fitoren.

borgjez. Në fakt, Lëvizja xhonturke asgjë nuk ndërmori në interes të synimeve kombëtare të popujve tjerë, të cilat edhe më tej mbetën nën Turqinë. Pas shpalljes se rendit kushtetues, nga ky revolucion edhe vet popullata turke nuk ftoi diçka të veçantë, sepse rrethanat shoqërore-ekonomike në Turqi, edhe pas këtyre ngjarjeve të rëndësishme, nuk pësuan ndryshime. Duke vepruar në këtë mënyrë, Lëvizja xhonturke, e cila deri atëherë gëzonte autoritet të madh dhe përkrahjen e të gjithë popujve, i la anash interesat e përgjithshme të masave dhe me këtë edhe synimet kombëtare, përfshi edhe kërkesat e drejta të shqiptarëve, maqedonasve, armenëve dhe arabëve. Përfaqësuesit e Lëvizjes xhonturke në mënyrë të organizuar vepruan të pengojnë aksione të ndryshme të popujve tjerë, sidomos kur ishin në pyetje synimet e tyre kombëtare. Burimet nga ajo kohë tregojnë se gjatë kohës së mitingjeve të organizuara nëpër qytete të Shqipërisë, ishte ndaluar që të flitet për çfarëdo autonomi. Angazhimi i këtillë i xhonturqve ishte me qëllim që të pengohet çdo shkëputje e popujve tjerë nga Perandoria osmane. Ky qëndrim kategorik i xhonturqve edhe më tej e ngushtonte bazën sociale të Revolucionit xhonturk, e cila në fillim premtonte shumë. Kuptohet se një politikë e këtillë nacionaliste myslimane dhe shpirtngushtë ishte e rrezikshme jo vetëm për popujt e robëruar, por edhe për vetë rendin xhonturk kur bëhej fjalë për ekzistimin e tij. Kjo politikë xhonturke ishte e dënuar qysh atëherë nga forcat progresive të Shqipërisë, bashkë me tentimet e shteteve ballkanike (Greqia, Bullgaria dhe Serbia), të cilat në mënyrë permanente përziheshin në çështjen e brendshme të Lëvizjes Çlirimtare Shqiptare. Në këtë drejtim kushtetua e proklamuar bëri disa gabime kapitale ndaj popullit shqiptar dhe popujve tjerë që ishin nën pushtetin e Turqisë. Për shembull, popullata lokale katolike nuk kishte të drejtë të zgjidhte deputet nga radhët e veta, ndërkaq veprimtarët më të shquar, të cilët luftonin për autonomin e Shqipërisë, filluan të ndiqen dhe të burgosen nga ana e pushtetit xhonturk. I tillë ishte rasti edhe me Dervish Himën, veprimtar i njohur shqiptar, i cila gjatë kohës së shpalljes së rendit parlamentar në vitin 1908, për shkak se në Shkodër kishte kërkuar autonomi për Shqipërinë u burgos nga ana e pushtetit xhonturk. Me një politikë të tillë të xhonturqve ishin të pakënaqur jo vetëm shqiptarët, për të cilët Dervish Hima u flijua thjeshtë për shkak të synimeve autonome, por edhe popujt tjerë, siç ishin maqedonasit, arabët, armenët etj., të cilët angazhoheshin për decentralizimin e plotë të perandorisë turke. (vijon)


S p e c ia le

e shtunë, 2 nëntor 2013

Letra kundë me vdekje d Vehip Demi, ashtu si diskutues të tjerë që u shprehën më kaq guxim në këtë konferencë, pas përfundimit të saj, me urdhër të Enver Hoxhës, u burgosën, ose internuan. Pati nga ata që gjetën edhe vdekjen si Vehip Demi. Kurse anëtarët e tjerë të byrosë, Skënder Tupja, Findia Veizi, Koco Afezolli, Masar Bekteshi, u hoqën nga Radio dhe drejtorit të saj, Petro Kitos, iu dha vërejtje e rëndë, ndonëse ai ishte në atë periudhë ishte me shërbim jashtë Shqipërisë ë Konferencën e Tiranës, të mbajtur në prill të vitit 1956, Vehip Demi, shefi i programacionit dhe anëtar i byrosë së partisë në Radio Tirana, në emër të organizatës së partisë së këtij institucioni, mbajti një diskutim, ku ndër të tjera tha: ”Ne duhet të pranojmë haptazi se te ne ka ndrojtje, frikë për të shprehur mendimet e tyre, për të kritikuar lirisht… Ne duam të pyesim ministrin e Tregtisë,shokun Kiço Ngjela dhe ministrin e Financave, shokun Abdyl Këllezi, se nga dalin fondet që duhen për të mbuluar Bllokun. Në cilin kapital të buxhetit hyjnë ato. Ne duhet ta bisedojmë shumë çështjen e Bllokut. Ne nuk mund ta fshehim këtë gjë. Ne si komunistë nuk dimë të sqarojmë, sepse vetë nuk e shohim të drejtë ekzistencën e Bllokut. ”(Arkivi i Shtetit, Fondi i Komitetit të Partisë së Tiranës, dosja A, A/i. A/2, 1956). Vehip Demi, ashtu si diskutues të tjerë që u shprehën më kaq guxim në këtë konferencë, pas përfundimit të saj, me urdhër të Enver Hoxhës, u burgosën, ose internuan. Pati nga ata që gjetën edhe vdekjen si Vehip Demi. Kurse anëtarët e tjerë të byrosë, Skënder Tupja, Findia Veizi, Koco Afezolli, Masar Bekteshi, u hoqën nga Radio dhe drejtorit të saj, Petro Kitos, iu dha vërejtje e rëndë, ndonëse ai ishte në atë periudhë ishte me shërbim jashtë Shqipërisë. Më 1963, për tentativë arratisjeje, u arrestuan dhe u dënuan me 25 vjet burgim dy gazetarët e talentuar të Radio Tiranës, Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho, të cilët u ridënuan në 1979 me pushkatim, vendim që u ekzekutua më 29 maj të atij viti. Arsyeja ishte se ata, ndonëse e dinin se do të dënoheshin me vdekje pas 16 vjetësh të kaluar në burgjet e tmerrshme komuniste, u dërguan një letër anëtarëve të Byrosë Politike të PPSH-së, ku theksonin se Enver Hoxha po e izolonte Shqipërinë nga bota. “Enveri e çoi vendin në humnerën më të turpshme të historisë”, theksohej në letrën që u nis nga ferri i Spaçit, udhëheqjes së partisë. Ajo që ndodhi me dy gazetarët e dënuar Fadil Kokomani e

N

Duke u bazuar në kujtimet e punonjësve të parë të, që në dhjetor të vitit 1944 e më pas, del se Radio Tirana, ndonëse me vështirësi, nisi të krijojë emisione te reja që u bënë të pëlqyeshme nga dëgjuesit. Këto qene emisionet artistike si “Ora letrare”, “Ora e rinisë”, ”Radio posta” e pastaj ”Ora gazmore”, që rinisi më 15 shtator të vitit 1945 me po atë sukses që kishte pasur në vitet ’40të, kur e drejtonte humoristi dhe muzikanti i talentuar shkodran, Pjetër Gjini, që pas Çlirimit u arrestua dhe humbi pa gjurmë. Vangjel Lezho në fundin e viteve ‘70, ishte një ngjarje e tmerrshme që tronditi jo vetëm opinionin e bashkëvuajtësve. Pavarësisht se ekzekutimi i tyre u artikulua nga autoritetet si ndëshkim i pamëshirshëm për krijimin e një organizate që luftonte për përmbysjen e pushtetit popullor, shkaku i vërtetë kishte të bënte me një letër që Kokomani e Lezho i adresonin Komitetit Qendror të Partisë, për të cilën nuk u fol asnjëherë zyrtarisht. Një vit më pas, përsëri për tentativë arratisjeje, u dënua me 18 vjet burgim edhe gazetari tjetër i Radio Tiranës, Abdulla Sallaku. Më 1973, pasi u përjashtua në Plenumin e 4-t famëkeq të PPSH-së nga KQ dhe Partia, u burgos Todi Lubonja, drejtor i

përgjithshëm i RTVSH-së, i cilësuar nga vetë Enver Hoxha si armik i Partisë dhe i popullit, që kishte kërkuar të shtrembëronte orientimet e partisë, duke u orvatur ta shndërronte RTVSH-në në institucion zbavitës. Po atë vit, pasi ishte dërguar të punonte punëtor ndërtimi në Ballsh, u arrestua dhe u dënua me 15 vjet heqje lirie, regjisori i talentuar Mihal Luarasi, udhëheqës artistik i TVSH-së. Akuza, se kishte vënë në skenë Festivalin e 11-të të Këngës në RTVSH, shfaqje e cilësuar me ndikime borgjezo-revizioniste, në kundërshtim me shijet e masave të popullit dhe kërkesat e Partisë dhe… shokut Enver Hoxha. Më 1975 u burgos edhe gazetari i Radios së Jashtme, Gramos Mborja, dhe u hoq nga

RTVSH-ja folësi i njohur Kiço Fotjadhi. Më 1986 të njëjtin fat pësoi edhe radiotelekronisti i talentuar, Timo Luto. Të dy për motive politike. Vetëm pas disa vjetësh ata u kthyen përsëri në RTVSH. Madje, i pari u hoq përfundimisht nga mikrofoni dhe kamera edhe pas rrëzimit të sistemit komunist, se…kishte qenë folës i veprave të Enver Hoxhës. Asnjë organ shtypi, ose institucion nuk është goditur kaq shumë nga diktatura komuniste se sa Radio Tirana e më pas RTVSH-ja.

Radio Tirana menjëherë pasuron programet!… Por të kthehemi përsëri në zhvillimet historike të

Radio Tiranës… Duke u bazuar në kujtimet e punonjësve të parë të, që në dhjetor të vitit 1944 e më pas, del se Radio Tirana, ndonëse me vështirësi, nisi të krijojë emisione te reja që u bënë të pëlqyeshme nga dëgjuesit. Këto qene emisionet artistike si “Ora letrare”, “Ora e rinisë”, ”Radio posta” e pastaj ”Ora gazmore”, që rinisi më 15 shtator të vitit 1945 me po atë sukses që kishte pasur në vitet ’40-të, kur e drejtonte humoristi dhe muzikanti i talentuar shkodran, Pjetër Gjini, që pas Çlirimit u arrestua dhe humbi pa gjurmë. “Ora gazmore” transmetohej drejtpërdrejt çdo të diel në orën 13.00. Kam qenë i vogël asokohe, por nuk harroj se njerëzit

shkëputeshin nga sheshet e rrugët e kudo që të ishin, vraponin në shtëpi për të dëgjuar këtë emision humoristik. Rol të madh në suksesin e tij kishin aktorët Besim Levonja e Behije Çela që më pas do të bëheshin bashkëshortë, të cilët luanin rolin e Çonit dhe Ishes, Prokop Mima, rolin e Romës e pastaj Mihal Popi, Gjon Karma, Anton Pano etj. Shoqërimi me muzikë i skeçeve, parodive, kupleteve bëhej nga muzikantët e rinj, Llazar Morcka, Nesti Uci, Koço Timko dhe Hysen Pelinku. Rinisën më 21 dhjetor 1945 edhe emisionet sportive të përgatitura si gjithnjë nga Anton Mazreku. Madje më 20 dhjetor të atij viti ai komentoi drejtpërdrejt më mikrofon nga Fusha sportive e “Shallvares”të parën ndeshje futbolli pas çlirimit. Më 26 mars të vitit 1946 një tjetër ngjarje me rëndësi në jetën e Radio Tiranës. Me pjesën “Nëna” të shkrimtarit jugosllav Llovriç, nis emisioni “Teatri në mikrofon”, që u bë menjëherë nga emisionet më të ndjekura për dekada me radhë. Vend të rëndësishëm në emisionet e Radios zunë lajmet që transmetoheshin disa herë në ditë, si dhe emisionet politike, midis të cilave, “Ju njohim me Bashkimin Sovjetik”, “Ju njohim ne Jugosllavinë e Re’, ”komenti mbi çështje të ditës, si dhe biseda me karakter ideologjik, historik, shoqëror, sidomos për Ushtrinë e Kuqe, Leninin, Stalinin, Titon. U zgjeruan edhe emisionet muzikore, veçanërisht me muzike popullore. Këngëtarët e parë që debutuan në mikrofonin e Radio Tiranës pas Çlirimit qenë përsëri Tefta Tashko Tashko Koço, Marie Kraja, Jorgjia Truja, Kristaq Antoniu e këngëtaret Merita Sokoli, Viktori Xhaçka, Kel Sata, me grupim shkodran, grupi i sazeve, pa përjashtuar edhe koret partizane, etj… Si gjithnjë, Mihal Ciko vazhdonte të punonte në drejtimin e sektorit të muzikës. Duhet thënë se të gjitha programet muzikor shqiptare transmetoheshin ende drejtpërdrejt në mikrofon, sepse magnetofoni ende nuk kishte hyrë në fjalorin e Radio Tiranës. Bën përjashtim përdorimi i një magnetofoni, plaçkë lufte, mbetur nga ushtria gjermane, i


S p e c ia le

e shtunë, 2 nëntor 2013

17

ër Enverit, si u dënuan dy gazetarët

Më 1973, pasi u përjashtua në Plenumin e 4t famëkeq të PPSHsë nga KQ dhe Partia, u burgos Todi Lubonja, drej tor i përgjithshëm i RTVSHsë, i cilësuar nga vetë Enver Hoxha si armik i Partisë dhe i popullit, që kishte kërkuar të shtrembëronte orientimet e partisë, duke u orvatur ta shndërronte RTVSHnë në institucion zbavitës. Po atë vit, pasi ishte dërguar të punonte punëtor ndërtimi në Ballsh, u arrestua dhe u dënua me 15 vjet heqje lirie, regjisori i talentuar Mihal Luarasi, udhëheqës artistik i TVSHsë. Akuza, se kishte vënë në skenë Festivalin e 11të të Këngës në RTVSH, shfaqje e cilësuar me ndikime borgjezorevizioniste, në kundërshtim me shijet e masave të popullit dhe kërkesat e Partisë dhe… shokut Enver Hoxha. tipit AEG. Siç kujtonte Emil Plumbi, së pari redaktor ne Radio e pastaj, mbas mbarimit të studimeve, inxhinier po aty, ky magnetofon i serisë së prodhimeve të para të këtij mjeti që do ta revulocinarizonte Radion në botë, bëri shërbime shumë të dobishme për regjistrimet e emisioneve të Radio Tiranës në atë periudhë. Sigurisht, me ardhjen e magnetofonëve të prodhimit sovjetik më 1950 cilësia, jo vetëm e emisioneve artistike e muzikore, por edhe e tërë emisioneve u rrit në mënyrë të ndjeshme, sepse tani ato regjistroheshin e pastaj transmetoheshin. Edhe muzika klasike zinte vend të rëndësishëm në programet Radios. Ajo deri më 1949 ishte e ruajtur në disqe që nga koha e pushtimit fashist. ”Qe fat i madh, siç kujton fonotekisti i vjetër, Islam Proseku, – që një pjesë e mirë e tyre nuk u shkatërrua, sepse pati nga ta që mendonin se, meqë është muzikë “fashiste” duhej asgjësuar. Dhe ishte fjala këtu për qindra disqe të cilat ishin ruajtur me kujdes që nga koha e Luftës”. Për të kuptuar “mendësitë” e disa punonjësve të Radio Tiranës në ato vite, mjafton të përmendim se, duke vënë në dukje popullaritetin e “Radio Postës”, në një nga numrat e parë të revistës “Radiopërhapja”, që nisi të botohej me 1 shtator 1947, shkruhej kështu për muzikën klasike;

“Janë të paktë ata dëgjonjës që kërkojnë muzikë klasike, me tone melankolike të rënda. Dhe kjo sigurisht na ato raste kur gjendja shpirtërore e dëgjonjësit është e tillë, kur ai nuk e ndjen sa duhet gëzimin e jetës dhe nuk ka në masën e duhur besimin se do t’i kalojë ajo gjendje jo e gëzueshme që sundon…” Një interpretim me të vërtetë trashaman për muzikën klasike.

Zëra të rinj në mikrofon… Pas Kalipi Plasarit dhe Refik Bezhanit që ishin folësit e parë në mikrofonin e Radios, në vitet e para pas Çlirimit u dëgjuan zëra të rinj: Avni Skrapari, Eleonora Prosi e Hysen Vendresha. Sidoqoftë, me zgjerimin e programeve u ndie edhe nevoja e folësve të tjerë. Kësisoj, Radio Tirana në verë të vitit 1947 shpalli një konkurs ku morën pjesë shumë të rinj. Fitues të konkursit ishin Haki Beleri dhe Viktori Xhaçka, që u bënë ndër folësit më të mirë të Radios (kjo e fundit kryesisht për emisionet muzikore). Duke përjashtuar radiokronikën e parë në ditën e Çlirimit të Shqipërisë, më 28 nëntor të vitit 1944 para tribunës ku parakaluan forcat partizane, për të cilën kemi folur në pjesën e dytë të këtij cikli, termi radiokronikë thuajse nuk u përdor në programet e Radios. Mirëpo

në programin e datës 16 shtator 1946 lexohet: ”Ora 18-Aksion i madh i Rinisë, radiokronikë e regjistruar në disqe në rrugën Kukës-Peshkopi”. Siç kujton Emil Plumbi, autori i kësaj radiokronike, në mungesë të magnetofonit u përdorën disqe të buta deciliti, prodhim gjerman, që gjatë viteve të pushtimit dhe pas, shërbyen për regjistrimin e fjalimeve të udhëheqësve fashistë e komunistë. Me disqe të tilla u regjistrua, me sa dimë, edhe radiokronika e parë në historinë e Radio Tiranës. Teknikisht, për përgatitjen e kësaj radiokronike ndihmoi inxhinieri italian, Antonio Galeaci. U regjistruan zërat e disa aksionistëve, zhurmat e shpërthimit të minave që ndihmuan për përgatitjen sa më mirë të kësaj radiokronike. Deri në vitin 1947 në të gjithë sektorët e Radio Tiranës punonin mbi 50 punonjës. Drejtor vazhdonte të ishte Petro Kito, nëndrejtor Findia Veizi, që zëvendësoi Alqi Kriston, shefi i sektorit të muzikës, Mihal Ciko, Mustafa Krantja, që më pas do të bëhej nga dirigjentët më të njohur, pastaj gazetarët Pirro Nace, Nihat Uruçi, e bashkëpunëtorë të rinj, si Mark Gurakuqi, Fatmir Gjata, Llazar Siliqi, Jusuf Alibali; në sektorin teknik Todo Bojdani, Spiro Qirko, Xhafer Zavalani, Met Huta Kaliopi Prifti, përkthyesit për emisionet ne gjuhë të huaja,

Vasil Papajani, Viktor Kraja, Lidia Trendafillova, Lili Adams, Age Bojaxhi, e motra e nënë Terezës, atëherë murgeshë në Indi, që do të bëhej më pas shkak që kjo përkthyese të largohej nga Radio.

Nga historia për caktimin e valëve të Radio Tiranës Nga data 24-28 qershor 1946 Shqipëria mori pjesë në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme Kushtetuese në Bruksel, në të cilën delegacionet e radiodifuzioneve të të 26 vendeve të zonës evropian, duke përfshirë edhe Shqipërinë, miratuan statusin e OIR-it, (Organizata Ndërkombëtare e Radiodifuzionit). Një ndër problemet më të rëndësishme që u shtruan në këtë mbledhje e në mbledhjet e tjera që u mbajtën më pas, ishte edhe caktimi i valëve të Radios. Në mbledhjet e tjera të OIRit të mbajtura përsëri në Bruksel, Kopenhagen, Atlantik Siti, Gjenevë, Meksiko, u bë një punë e kujdesshme për të përcaktuar përfundimisht valët e Radios. Në këto konferenca vendi ynë u përfaqësua nga Petro Kito, drejtor i Radio Tiranës, që zotëronte shume mirë frëngjishten dhe italishten. Në to u shtrua problemi i planifikinit të frekuencave për stacionet me valë të shkurtra, të mesme e të gjata.

Në konferencën e Kopenhagenit, të mbajtur në tetor të vitit 1948, u caktuan përfundimisht valët e mesme dhe të gjata për vendëe e zonës evropiane. Në fund të kësaj konference u miratua konventa dhe plani i ndarjes së valëve, i njohur me emrin “Plani i Kopenhagenit”, që hyri në fuqi më 1950. Sipas tij vendit tonë iu caktuan 4 frekuencave për t‘u përdorur në stacionet e Tiranës, Korçës, Shkodrës, dhe Gjirokastrës. Deri në vitin 1948, Radio Tirana mbante lidhje kryesisht me Jugosllavinë, e cila po përgatitej ta kthente Shqipërinë në Republikë të shtatë. Pas konferencës së Radiodifuzionit jugosllav, ku mori pjesë edhe vendi ynë, (nëntor 1947), në revistën “Radiopërhapja” shkruhej kështu: ”Kjo konferencë ka rëndësi të madhe për radiodifuzioni tonë. Sikundër në çdo sektor, ashtu edhe në spektrin e radiodifuzionit vendi ynë do të ketë ndihmën e vlefshme të Jugosllavisë së mareshalit Tito. Prandaj, në zhvillimin e forcimin e Radiodifuzionit jugosllav, ne shikojmë zhvillimin edhe forcimin e radiodifuzionit tonë. ” Por “muaji i mjaltit” midis të dy vendeve, siç dihet, nuk vazhdoi gjatë. Kjo u pasqyrua edhe në marrëdhëniet midis dy radiodifuzioneve. Më 1947 erdhi në Tiranë pa u ftuar një delegacion nga Komiteti i Radiodi-

fuzionit jugosllav, i kryesuar nga Zvenko Rusiç. Ai kërkoi që në emisione e Radio Tiranës të zinin edhe më shumë vend ngjarje nga Jugosllavia titiste. (“Radiopërhapja ’nr. 1, 2, 3. ”Historiku i Radio Tiranës’. Dhe ja, më 30 qershor 1948 shpallet Rezolucioni i Informbyrosë, ku Partia Komuniste Jugosllave cilësohet si agjenture e imperializmit. Ndërpriten marrëdhëniet midis dy vendeve e, doemos, edhe midis dy radiofuzioneve. Nuk arrin në portin e Durrësit radiostacioni me valë të mesme 20 kilovat, të cilin qeveria jonë e kishte blerë në Francë. Një fakt i tillë pohohet edhe në një relacion të Drejtorisë së Radiofuzionit tonë drejtuar Kryeministrisë, ku thuhet: ”Ky stacion u ble nëpërmjet Jugosllavisë nga firma franceze “Tomson-Hudson” dhe arriti në Rijeka. Por me daljen e komunikatës së Informbyrosë, autoritete jugosllave ndaluan nisjen e këtij stacioni për në Durrës dhe e mbajtën për vete. ”(AQSH, dosja 4 faqe 155). E njëjta dukuri do të ndodhte në dhjetor të vitit 1961, kur do të prisheshin marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik dhe në korrik të vitit 1978 me Kinën. Shqipëria do të mbetej vetëm. Po ashtu edhe RTVSH-ja. Kështu për vite e vite, për shkak të politikës aventurore që ndoqi diktatori Enver Hoxha në çdo fushë, duke përfshirë edhe fushën e kulturës dhe artit. (Shekulli)


K u lt u r ë

18 even lucky gods”, filmi i regjisorit pakistanez Jamil Dehlavi është fitues i edicionit të 11 të Tirana Film Festival. Historia e frymëzuar nga folklori japonez mbi shtatë perënditë e fatit, është sjellë në një këndvështrim origjinal nga regjisori Dehvali. Në rolin kryesor në këtë film interpreton aktori shqiptar Nik Xhelilaj. Duke marrë trofeun e TIFF, regjisori Dehlavi i pranishëm, u shpreh se ndihej i lumtur për këtë vlerësim. Në një ceremoni ku ishin të pranishëm dy liderët kryesorë të politikës në vend, Kryeministri Edi Rama dhe kreu i opozitës Lulzim Basha, u ndanë dje çmimet e edicionit të 11 të TIFF. Për nëntë ditë, filma nga 91 vende të botës u shfaqën në ekranin e këtij festivali. Për drejtorin e këtij festivali Ilir Butka, gjeografia e festivalit vjen duke u zgjeruar nga viti në vit, po ashtu dhe cilësia e tij. Çmimi i publikut iu dha filmit “Silence” (Heshtja) i regjisorit kosovar Bekim Guri. Çmimi i medias i shkoi dy filmave “Generator” i Nikoleta Leousi dhe “Demokracia” i Borja Cobeaga, me motivacionin: “Për trajtimin e ndjerë dhe me nivel të lartë artistik, të shqetësimeve të shoqërive të sotme, duke përcjellë një mesazh të fortë emancipues për teleshikuesit”. Për jurinë e medias filmi i regjisores greke Nikoleta është një film i ndjerë, “film autor” i mirëfilltë, mbështetet mbi lojën e jashtëzakonshme të aktorit të mirënjohur në Greqi Manolis Mavromatakis. “Në këtë film, drama greke, ajo e krizës së tejzgjatur ekonomike, na rrëfehet nëpërmjet historisë së personazhit kryesor, sepse tek e fundit kriza nuk është veçse shuma-

“S

bë 84 vjeç dhe shpresoi se jeta mund të qe edhe pak më e gjatë. Edhe pse ishte shumë i mbajtur fizikisht e natyrë sportive, madje edhe pse në kopshtin e shtëpisë së tij në West King Edward Ave, në Vankuver të Kanadasë, pranë pyllit Angus Park, i vinin ketra lozonjarë, zemra një ditë i bëri rrahjet e fundit dhe pushoi. Mbylli sytë Jak Serreqi, larg, atje ku vështrimi sheh drejt Oqeanit Paqësor, gjysmësferës së globit që shtrihet në të anasjellë të hapësirës, ku rri Europa. Por ai me shpirt dhe mendje shihte këtej, nga kontinenti ku qe e bukura e tij, Shqipëria. Historia e Jak Serreqit është e thjeshtë, por edhe tepër e rrallë: kur ishte te të shtatëdhjetat e kishte dalë në pension, kulmoi në artin e të pikturuarit. Kur u bë tetëdhjetë vjeç iu vu mësimit profesional të gjuhës shqipe, gjysmë të harruar prej një mërgimi dhe izolimi gjysmëshekullor. Në të vërtetë dy sipërmarrjet e tij të mëdha patën nisur në të mbramë të jetës, kur ajo e ka rregull të fiket nëpër muzg. Si për çdo njeri ajo qe e vetmja edhe për Jakun, por ky papritmas guxoi të përballej me ligjet e rrepta të natyrës: për hir të pikturës dhe të gjuhës shqipe rinisi një jetë tjetër, të dytën e tij. Sigurisht e dinte që kjo do të qe e shkurtër, por rëndësi pati që ndihej tërësisht i rilindur. Rilindja i pati ndodhur në ditë

U

e shtunë, 2 nëntor 2013

TIFF, një trofe për “Shtatë zotat e fatit” Ndahen çmimet e Tirana Film Festival. Çmimi i madh shkon për regjisorin pakistanez Jamil Dehlavi. Rama e Basha bashkë në ceremoni

Kryeministri Edi Rama dha trofeun e një çmimi që mbante emrin e një artisti të njohur francez, mik i tij të ndjerit Luc Barnier, i cili u nda nga jeta në shtator të vitit 2012 pas një beteje të gjatë me kancerin. “Barnier ishte një mik zemre, i cili ka shumë miq në Shqipëri. Nëse filmat thonë të vërtetën, atëherë ai duhet të jetë duke na parë tani”, u shpreh kryem inistri Rama, duke e mbyllur me fjalët ku Barnier besonte “rruga e gjatë, zemra peshë”. Çmimi që mban emrin e Luc Barnier iu dha filmit “Humus” me regjinë e Frederic Labonde. Aktori më i mirë i këtij festivali u shpall aktori që interpreton në filmin “Harms”, Heiner Lauterbach.

tore e krizave të individëve. Flaka e protestave si pasojë e krizës, që kanë tronditur Greqinë, ka djegur kushedi se sa jetë të tilla individësh, të ngritura me mund, që në pak kohë janë reduktuar në hiç. Kriza, nga Greqia ka lëvizur drejt Shqipërisë, – sa familje shqiptare janë kthyer në atdhe nga mungesë e punës në Greqi, – ndërkohë që hija e krizës nuk është larguar përfundimisht as nga Shtetet e Bashkuara, ku ajo filloi, as nga Eurozona”, tha gazetari Endrri Xhafo, anëtar i jurisë së medias. Filmi “Demokracia” flet për sistemin shoqëror jo perfekt, por më të mirë që njohim ne sot. Aktorët kryesorë janë dy, por prania e dhjetëra aktorëve të tjerë në role episodike, si një masë amorfe pa identitet, është shumë shumë e rëndësishme për filmin. Filmi më i mirë shqiptar është shpallur filmi “Unë deti dhe…” i regjisorit Ilir Sula. Filmi më i mirë i shkurtër është vlerësuar “The landing”. Çmimi i karrierës i shkoi regjisorit të ndjerë Endrri Keko, çmim që iu dorëzua të birit nga regjisori Kujtim Gjonaj. Në kategorinë “Retrospektivë” ky festival i kushtoi

Disidenti i hareshëm, Jak Serreqi! Mbylli sytë Jak Serreqi, larg, atje ku vështrimi sheh drejt Oqeanit Paqësor, gjysmësferës së globit që shtrihet në të anasjellë të hapësirës, ku rri Europa. Por ai me shpirt dhe mendje shihte këtej, nga kontinenti ku qe e bukura e tij, Shqipëria të shënuar, kur Shqipëria hapi kufijtë dhe ai, në 1993, bëri ardhjen e parë. Pas kësaj ngjarjeje përmalluese e rimori penelin në dorë, deri ato çaste vetëm një hobi, dhe nisi të pikturojë si profesionist i vërtetë. Pastaj bleu një shtëpi në Tiranë dhe vinte çdo verë nga një muaj. Kështu filloi të rikujtojë dhe mësojë gjuhën letrare shqipe, gjithëkombëtaren. As të gegëve, prej nga vinte, as të toskëve, që i kishte miq për kokë. Atë të gjithë shqiptarëve. Jeta e parë e Jak Serreqit, në pak fjalë, do të ishte kjo: Lindi në Shkodër në 1929. Ngjalli emrin e të gjyshit, i cili pati ndërruar jetë në 11 prill 1922, në orën 3 të pasdrekes, duke u varrosur atje, ku e pati lënë amanet, te Kisha Zoja e Shkodrës. Jak Serreqi, i Vjetri, në 29 prill 1910 qe caktuar prej Vatikanit si Arqipeshkvi Metropolit i qytetit. Pati qenë një prift luftëtar, prijës në mbrojtjen me armë të Shkodrës nga pushtimi malazez. I mbetur shkëlqimtar edhe për një thënie të tij, përhapur atëherë prej një gazete të njohur të botës, se në

Shqipëri të krishterët dhe myslimanët janë vëllezër. Jak Serreqi, i Riu, vetëm tre vjeç, bashkë me familjen e tij u vendos në Austri, por, kur i qe afruar moshës së gjashtë viteve, u rikthyen për të jetuar në Tiranë. Kur mbushi nëntë mote prindërit e dërguan në Itali, në qytezën Fraskati, afër Romës, në një kolegj të drejtuar prej jezuitëve. Duhej të ndiqte modelin e jetës së gjyshit, karrierën e një kleriku katolik. Mirëpo kjo alternativë nuk ia tundoi të ardhmen. Kishte shpirt tepër të lirë dhe që nuk u nënshtrohej dot rregullave tepër shtrënguese, as doktrinave dhe dogmave. Ndërsa vijonte shkollën, në 1939 ndodhi pushtimi i Shqipërisë. Për dhjetëvjeçarin e vogël gjithçka tjetër qe luftë dhe, sapo atdheu i tij u çlirua, iu bë ndalimi. Në Serreq as mund të hynte dhe as të dilte. Rreptësisht bllokim. Për regjimin e ri ata kishin mjaft mëkate, sidomos njëri prej të shumtëve të familjes pati bashkëpunuar vërtet, gjatë pushtimit, me fashistët italianë. Në vendlindje tashmë të

tijtë, kudo ku ndodheshin, në Shkodër apo Tiranë, ranë gradualisht nën goditje politike. Gjyshit ia zhvarrosën eshtrat dhe ia hodhën në lumin Drin. Kështu matanë detit Jak Serreqit të ri i duhej ta vazhdonte jetën si një jetim, edhe pse kishte nënë dhe babë. Mes detit të italishtfolësve dhe rrotull pa familje dhe pa prindër, pak nga pak e humbi zotërimin mbi gjuhën shqipe. I diplomuar për kimi dhe profesor i kësaj lënde në Fakultetin e Inxhinierisë në Universitetin “La Sapienza” të Romës, i martuar me piktoren e talentuar, Anna Serena, të familjes së njohur nga Peruxha, Kukurulo (Cucurullo), në 1967 emigroi në Kanada. Jeta e dytë: Përjetime të mëdha, mbi të gjitha udhëtimi pothuaj i përvitshëm nga Vankuveri në Tiranë: shtatë mijë kilometra. Mësim i shkëlqyer i shqipes. Njëmbëdhjetë ekspozita nëpër botë: Kanada (në Universitetin e Kolumbisë Britanike, në Qendrën Kulturore Italiane, në Galerinë e Aleancës Franceze),

Emiratet e Bashkuara Arabe, Itali (Romë, Peruxha, Modena), Australi, Gjermani, Austri. Në atdheun e vet i çeli në Tiranë (Galeria Kombëtare e Arteve si edhe në qytetin e UNESCO-s, në Berat (Galeria “Edward Lear”). Pastaj botoi albumin “Metamorphosis: a printer emerges” (Metamorfozë: shfaqet një piktor”, “Arti i Jak Serreqit”. Piktura e tij vlerësohet nga specialistët si krejtësisht e veçantë, me gjetje të papritura dhe të çuditshme, me ndjeshmëri të lartë artistike, me ide dhe qëndrime filozofike që burojnë prej një kulture të thellë dhe të gjerë, nga një mendje e shkëlqyer. Jak Sereqi duhet të jetë një ndër piktorët më të mëdhenj shqiptarë, por le ta quajmë këtë opinion fare personal dhe përcaktimin e saktë t’ua lëmë njohësve profesionistë si edhe vetë kohës. Madje, këtë shkrim nuk e nisëm për të bërë biografinë artistike, por atë të atdhedashjes. Sepse Jak Sereqi në 1999, që nga Vankuveri, ndihmoi edhe për çlirimin e Kosovës. Dha dhe mblodhi fonde. Ka një

vëmendje punës së regjisorit Keko, duke sjellë filma dokumentar të tij që datonin nga viti 1952, të pacensuruara. Kryeministri Edi Rama dha trofeun e një çmimi që mbante emrin e një artisti të njohur francez, mik i tij të ndjerit Luc Barnier, i cili u nda nga jeta në shtator të vitit 2012 pas një beteje të gjatë me kancerin. “Barnier ishte një mik zemre, i cili ka shumë miq në Shqipëri. Nëse filmat thonë të vërtetën, atëherë ai duhet të jetë duke na parë tani”, u shpreh kryeministri Rama, duke e mbyllur me fjalët ku Barnier besonte “rruga e gjatë, zemra peshë”. Çmimi që mban emrin e Luc Barnier iu dha filmit “Humus” me regjinë e Frederic Labonde. Aktori më i mirë i këtij festivali u shpall aktori që interpreton në filmin “Harms”, Heiner Lauterbach. Aktorja më e mirë është shpallur Savina Alimani për interpretimin në filmin me regji të regjisorit grek Thanos Anastopoulos. Në përfundim të ceremonisë së ndarjes së çmimeve u shfaq filmi i regjisorit Ettore Scola “Che strano chiamarsi Federico” me rastin e 20-vjetorit të humbjes së regjisorit të madh Federico Fellini. Filmi ishte premierë ballkanike pas prezantimit të tij në edicionin e 70 të Festivalit të Filmit në Venecia. Gjatë ditëve të festivalit ishin të pranishëm dhe emra të njohur të kinemasë botërore, si regjisori i njohur francez Yves Boisset, i cili rishfaqi pas 40 vitesh një nga filmat më të njohur francez në Shqipërinë komuniste “Çështja Sabiel”, apo producenti dhe regjisori i njohur anglez Donald William Robertson Boyd, i cili prezantoi një film të njohur brenda serialit “Aria”, ku flitej për një dashuri sekrete të mbretit Zog. pikturë të tij të titulluar “Boshllëku i djalit”. Të vendosur në sfondin e një qilimi shqiptar, të dy prindërit e Jakut të mërguar qëndrojnë në këmbë pas një karrigeje bosh, mbi ndenjësen e të cilës rrinë një palë këpucë të vetmuara, mbase të lëna nga i biri që i vogël apo të paveshura kurrë prej tij. Kur u rikthye në Shqipëri, më 1993, Jak Serreqi mbushi pikërisht atë boshllëk që ishte krijuar nga mungesa e tij e gjatë. Në të vërtetë rigjeti hapësirën e vet të zbrazur forcërisht nga politika, ritakoi vetveten. Tani që nuk jeton më, pra kur fizikisht një boshllëk e ka krijuar, ky gjithsesi nuk ka përse të jetë zbrazëti. Serreqit, të Riut, kujtimin mund t’ia ruajnë familja dhe miqtë, porse veprat Shqipëria, Kosova, dy shtetet tona, gjithë trojet amtare. Sepse Jaku qe edhe simbol demokracie. Ai ishte një rebel i hareshëm. Qe një disident shpirtgëzuar. Nuk kishte brenda zemrës dhe mendjes asnjë lloj mllefi. Urrejtja është një despote tjetër e lirisë. Ajo rikrijon diktaturë. Këtë frymë mospajtimi të hareshëm me tiraninë, me të gjitha padrejtësitë, Jak Serreqi e ka mishëruar më mirë se kudo te piktura “Klubi i Laçit”. Ajo vizaton disa disidentë shqiptarë të para nëntëdhjetës tek rrinë ulur rreth një tryeze. Pinë shumë duhan, flasin e shprehen me të gjitha gjymtyrët, por nuk këlthasin. As mburren me koka të ngrefosura dhe as i ulin ato, duke heshtur. Jak Serreqi mbetet siç ishte: përherë i rilindur.


Shëndetësi

e shtunë, 2 nëntor 2013

Zyrtare: Google prezanton Nexus 5

Deri më tani, ne kemi parë shumë fotografi të Google Nexus 5 dhe versionit të ri të sistemit të ri operativ të Google, Android 4.4 Kit Kat, ndërsa tani kompania e ka zyrtarizuar modelin e shumë-pritur të telefonit të saj. Me sa duket, shumica e karakteristikave të përfolura për Nexus 5 kanë qenë të saktë, pasi që Nexus 5 do të bazohet në Android 4.4 Kit Kat dhe ekrani i telefonit do ta ketë diagonalen prej 5 inç. Ekrani i telefonit të Google Nexus 5 posedon edhe rezolucionin HD në 1920 x 1080 piksel, 445ppi, dhe procesorin quad core në Adreno 330 GPU. Më saktë, Nexus 5 do të vijë me procesorin Snapdragon 800 me 2.3 GHz, 2 GB RAM dhe opsionet e memories me 16 apo 32 GB. Google Nexus 5 posedon edhe kamerën e përparme me 1.3 mega-piksel, atë të pasmen me 8 mega-piksel me stabilizimin optik, ndërsa do të mbështesë edhe brezat 2.4/5GHz, WiFi, NFC dhe Bluetooth 4.0. Google Nexus 5 do të jetë në dispozicion në dy ngjyra, të bardhë dhe të zezë, ndërsa çmimet do të fillojë prej 349 për modelin 16GB, apo 399 dollarë për modelin me 32GB memorie. Më shumë detaje në lidhje me Google Nexus 5 mund të gjenden në Google Play Store, ndërsa modeli i ri i telefonit të Google është në dispozicion për tu blerë nga sot, data 1 nëntor.

ita e 22 nëntorit do të shënojë mbledhjen e sa më shumë vullnetarëve për një qëllim të vetëm: Të pastrohet Shqipëria nga mbeturinat. Këtë javë, ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj si dhe eurodeputetja Tanja Fajon, folën në një konferencë mbi nismën që është quajtur “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë”. Nisma do të mbështetet edhe nga ICTSmedia nëpërmjet PCWorld Albanian dhe synon të shndërrohet në një traditë për shoqërinë shqiptare. Ajo shihet edhe si një pjesë e rëndësishme e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. ICTSmedia synon që nëpërmjet Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit të mbështesë dhe të sjellë në vëmendje të mirat dhe benefitet që sjell Teknologjia në plotësimin e nevojave të shoqërisë civile siç janë kauzat mbi ekologjinë, ambientin mjedisor, edukimin, njerëzit me nevoja specifike, komunitetet në nevojë etj., duke ndjekur kështu modele të nismave globale “Technology for good”.

D

19

“Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” Në këtë veprimtari do të marrin pjesë të gjitha bashkitë dhe komunat e vendit, si dhe do të nxiten të marrin pjesë të gjitha universitetet dhe shkollat. Data 22 nëntor është zgjedhur për t’i paraprirë festimeve të 101 vjetorit të pavarësisë, sqaroi ministri Veliaj. Ai tha se: “nuk ka mënyrë më të mirë për të pritur shekullin e ri të Shqipërsë së pavarur sesa duke e pastruar atë.” E veçanta e kësaj nisme është edhe aplikacioni mobile që është ndërtuar posaçërisht për këtë kauzë. “TrashOut” funksionon si një hartë e mbeturinave ilegale, ku përdoruesit mund të raportojnë në kohë reale vendet ku ata shohin mbeturina. Për të përdorur aplikacionin,

pasi ta shkarkoni atë, duhet të regjistroheni duke përdorur ose llogarinë tuaj në Facebook ose adresën e e-mailit. Për t’u bërë pjesë e aksionit, klikoni “Përcakto Organizatën” dhe në dritaren me listën e organizatave që do t’ju shfaqet zgjidhni “Let’s Do It Albania”. Raportimin mund ta bëni duke prekur ikonën në qendër (e ngjashme me ato kur dëshironi të shpërndani vendndodhjet) si dhe duke dërguar më pas foto të mbeturinave. Gjithashtu, mund të jepni edhe detaje të metejshme në lidhje me llojin e mbeturinave, madhësinë e tyre etj. Lëvizja “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” është pjesë e “Let’s Do it World”, e cila kandidon për çmimin “UN Prize” në fushën e të drejtave të njeriut për të promovuar një mjedis të pastër në gjithë globin. Ajo mbështetet nga 107 shtete dhe deri tani ka pasur 8 milionë vullnetarë të aktivizuar. Shkarkoni TrashOut për Android, iOS dhe Windows Phone.

Android KitKat mund të përqendrohet në telefonë më të lirë Android 4.4 KitKat nuk është vetëm një goditje e befasishme reklamimi. Sipas ish - reporterit të Wall Street Journal, Amir Efrati, kjo do të jetë po ashtu përpjekja më e fundit e Google për të bërë pajisje me Android që janë më të lira dhe ta përgatis sistemin operativ për pajisjet që mund të vishen. Sipas Efratit, i cili thotë që duhej të ndërronte qasjen në listën e veçorive të Android 4.4, përmirësimi kyç do të jetë menaxhimi më i mirë i baterisë për t’iu mundësuar “pajisjeve të nivelit hyrës” të punojnë me vetëm 512 MB RAM. Për momentin, më

tepër se gjysma e pajisjeve Android janë duke e përdorur versionin më të fundit të sistemit operativ, që mund të jetë një problem për zhvilluesit të cilët nuk mund të mbështeten në audiencën e tyre që kanë veçoritë e fundit që shtohen në secilin version të ri. Në muajin korrik, CTO i Mozilla-s, Brendan Eich, tregoi që Android 4.4 ishte shumë i fryrë për telefonët e lirë: ndoshta nëse Google e përmirëson atë, kjo mund të ndihmojë në problemet e ashtuquajtura në fragmentizim. Veçori të reja që janë dyshuar se do të shtohen në

Android 4.4 mund të ndihmonin orët e mençura të ardhshme të Google, për t’i bërë më të do-

bishme dhe me efikasitet më të lartë energjetik se sa më parë. Me mbështetjen për tre sensorë

të rinj, duke përfshirë një gjetës të hapave, numërues të hapave dhe vektor për rotacion gjeomagnetik, pajisjet me Android 4.4 mund të bëheshin më të dobishme si ndjekës të fitnesit ose (siç sugjeron Efrati) të ndihmonin në lokalizimin më të saktë të përdoruesve se sa GPS dhe Wi-Fi. Efrati raporton edhe që KitKat do të përfshijë mbështetje të nënkuptuar për telefonin tuaj për t’u bërë një kontrollues nga larg i infraredit dhe për të përngjarë kartelat për pagesë që përdorin komunikimin në vend të afërt

shpallje Në bazë të nenit 48 deri 53 të Ligjit për shfrytëzim dhe shfrytëzim me sendet e organeve shtetërore ( Gazeta Zyrtare e RMsë) numër 08/2005), Konvikti shtetëror ,, Pelagonija”- Shkup, shpall

SHPALLJE NUMËR 02/2013

Për ankand publik për dhënie me qira një pjesë të sendeve të paluajtshme në Konviktin Shtetëror ,, Pelagonija”- Shkup 1. Qiradhënës Konvikti shtetëror ,, Pelagonja” në rrugën ,, Bozhidar Ahija” numër 12, Shkup 2. Objekti që jepet me qira: hapësirë pune 2.1. Send në ankandin publik është send i paluajtshëm, një pjesë nga hapësira e objektit ,, Konvikti Shtetëror Pelagonija”, me hapësirë të tërësishme nga 220 m2, e cila është brenda konviktit, ndërtesa A, kat 6, në komunën Kisela Voda në Shkup. 2.2. Çmimi fillestar për ankandin publik për sendin e paluajtshëm të përshkruar në pikën 2.1. është 170 denarë për m2, duke përfshirë TVSH-në, por hap për ankand është 5 denarë për m2, duke përfshirë TVSH-në. 2.3. Kushtet për dhënien e qirasë Sendi i paluajtshëm e cila është caktuar në pikën 2 jepet me qira nën kushtet vijuese: - Periudha e qirasë është 3 ( tre) vite; - Veprimtaria potenciale: klub për fitnes dhe bodybuilding - Investime potenciale dhe investime për adaptimin e hapësirës i ngarkojnë qiramarrësit - Hapësira nuk mund të jepet me nënqira - Qiramarrësi duhet të kujdeset për hapësirë si një mikpritës i mirë. 2.4. Qira paguhet paraprakisht, më së voni deri të ditët të pestë të muajit, me faturë të dorëzuar, dhe paguhet në llogaritjen e shfrytëzuesit buxhetor ,, Drzaven Studentski Doma Pelagonija- Skopje”. 3. E drejta e pjesëmarrjes E drejta e pjesëmarrjes në ankandin publik kanë persona juridikë dhe fizikë, të cilët në ditën e ankandit do të dorëzojnë provë për depozitë të paguar për pjesëmarrjen në ankandin publik me vlerë nga 100.000 denarë, në xhirollogaritjen e Konviktit Shtetëror ,, Pelagonija”, Shkup, 160011578478816, llogaria e të ardhurat 723119, program 60, me ,, cel na doznaka” ,, depozit za ucestvo na javno naddavanje ya yakup na nedviznata stvar”. 3.2. Depozita e paguar nga ofruesi më i përshtatshëm llogaritet me qiranë. 4. Procedura e dhënies me qira 4.1. Procedura e dhënies me qira e zbaton Komisioni për ankand publik në konvikt, në pajtim me Ligjin e shfrytëzimit dhe disponimit me sendet e organeve shtetërore. 4.2. Ankandi publik fillon me paralajmërim publik për çmimin fillestar dhe zbaton në atë mënyrë ku pjesëmarrësit e ofrojnë çmimin fillestare hap pas hapi me rritjen e çmimit me çdo hap jo më pak se 5 denarë me TVSH-në e llogaritur. Ofrues më i mirë do të jetë pjesëmarrësi i cili në ankand ka ofruar çmim më të lartë. 4.3. Ankandi do të konsiderohet si i suksesshëm edhe në rast nëse në ankandin publik paraqitet vetëm një pjesëmarrës, në qoftë se e pranon kushtet e shpalljes dhe e ofron çmimin fillestar jo më pak se 5 denarë për m2, me TVSH-në e llogaritur, me që i vetmi pjesëmarrës ka marrë status si ofrues më i mirë. 4.4. Me pjesëmarrësin më të përshtatshëm, Konvikti Shtetëror ,, Pelagonija”do të lidhë marrëveshje për qira për sendet e paluajtshme të përshkruara në pikën 2.1. të kësaj shpalljeje. 4.5. Në ankandin publik mund të marrë pjesë vetëm person i autorizuar nga ana e personit juridik i cili i plotëson të gjitha kushtet e shpalljes. 5. Vendi dhe koha e realizimit ti ankandit publik Ankandi publik do të realizohet në zyrat e Konviktit ,, Pelagonija”, Shkup, në rrugën Bozhidar Ahija numër 12, 1000 Shkup më 12.11.2013 të premten në orën 12.00. 6. Kushtet e pjesëmarrjes në ankandin publik Pjesëmarrësit që kanë interes për ankand, duhet të dorëzojnë autorizim nga personi juridik për pjesëmarrjen e ankandit publik. - Provë për depozitën e paguar - Provë për regjistrimin e personit juridik në Regjistrin Qendror të RM-së. - Dokument vërtetimi ose certifikatë për bodybuilding të lëshuar nga Bodybuilding Federata e RM-së. - Dokument vërtetimi se me vendim gjyqësor nuk është shqiptuar masa sigurimi- ndalim për kryerjen e veprimtarisë 6.1. Dokumentet të paraqesin në një letër të mbyllur me shkrim ,, Shpallje për ankand publik”, në ditën e ankandit publik, në arkivin e konviktit në rrugën ,, Bozhidar Ahija” numër 12, Shkup. 7. Dispozita themelore 7.1. Pjesëmarrësve në ankand, që nuk kanë marrë status si ofrues më të përshtatshëm, mjetet do t'u kthehen në afat 8 ditësh nga dita e ankandit publik, dhe atyre që do të paraqesin ankim, nga fundi i zgjidhjes pas ankimit. Me ofruesin më të përshtatshëm do të lidhet marrëveshje në afat prej 5 ditëve nga dita e ankandit publik, por nëse nuk realizohet lidhja e marrëveshjes, do të konsiderohet se heq dorë nga marrëveshja për qira dhe mjetet e paguara për depozitën e tij nuk kthehen. Në atë rast, ofruesi i dytë i në rang merr status si ofrues më të përshtatshëm- dhe arrihet lidhja e marrëveshjes për qira. 7.2. Informata më të detajuara për pronën, sendin e dhënies nën qira mund të marren çdo ditë pune në Konviktin Shtetëror ,, Pelëagonija”- Shkup, tel. 02/2782-238 DSD ,, Pelagonija”- Shkup Komisioni i zbatimit to procedurës për ankand publik

Në bazë të nenit 48 deri 53 të Ligjit për shfrytëzim dhe disponim me sendet e organeve shtetërore ( Gazeta Zyrtare e RM-së) numër 08/2005), Konvikti shtetëror ,, Pelagonija”- Shkup, shpall

SHPALLJE NUMËR 01/2013

Për ankand publik për dhënie me qira një pjesë të sendeve të paluajtshme në Konviktin Shtetëror ,, Pelagonija”- Shkup Konvikti Shtetëror ,, Pelagonija” në rrugën ,, Bozhidar Ahija” numër 12, Shkup, tel. 2782238 dhe 2271043, ndërmjet ankandit publik do të japë me qira një hapësirë punë, kabinë e vjetër e portirit, kat përdhes për fotokopjim me sipërfaqe nga 15m2, pa pajisje ose inventar në gjendjen në të cilën gjendet zyra, për periudhë 2 vjeçare. 1. Çmimi fillestar për qira është 120.000,00 denarë, pa TVSH, për 24 muaj. 2. E drejta e pjesëmarrjes në ankandin publik kanë vetëm ata persona juridikë të cilët deri te fillimi i ankandit të Komisionit do të japë provë për pagesën e realizuar të depozitës në vlerë nga 20% të çmimit fillestar të qirasë. Mjetet deponohen në ditën e ankandit publik në arkën e Konviktit nga ora 8,00 deri 10,00. 3. Vlera minimale në ankand gjatë ankandit të çmimit fillestar është 24,000 denarë. 4. Për përfaqësuesit e personave juridikë të cilët marrin pjesë në ankand, është e detyrueshme të paraqesin një autorizim të lëshuar nga organi mbikëqyrës i personit juridik. 5. Pjesëmarrësi në ankandin publik i cili ka ofruar çmim më të lartë, përvetësohet me status ,, ofrues më i përshtatshëm i cili është i detyruar në afat 7 ditësh ta paguajë çmimin e ofruar për qiranë për një periudhë 12 muajsh. Pagimi për vitin e ardhshëm do të realizohet paraprakisht për 12 muaj. Në qoftë se pagesa nuk realizohet, ofruesi më i volitshëm do të humbë të drejtën e rikthimit të depozitës së paguar, dhe Konvikti do të lidhë marrëveshje me ofrues tjetër i cili ka ofruar çmim më të volitshëm se vlera minimale. 6. Pas mbarimit të pagimit, personi përgjegjës në konvikt me ofruesin i cili do të ofrojë çmim më të mirë e lidh marrëveshjen për qira në hapësirën e punës. 7. Ofruesve, pagimi i të cilëve nuk është pranuar, depozita e paguar do t'u kthehet, pas përfundimit të ankandit publik. 8. Ofruesit- persona juridikë janë të detyruar t'i dërgojnë dokumentet vijuese të verifikuara në noter nga ana e tyre: - Emër, adresë dhe seli i ofruesit, xhirollogari dhe, numër tatimor dhe banka depozituesi; - Paraqitja nga Drejtoria e të hyrave publike për tatimet e paguara, kontributet dhe dhëniet e tjera publike; - Dokument për veprimtari të regjistruar nga organ mbikëqyrës, përkatësisht nga Regjistri Qendror; - Paraqitja se nuk është hapur procedurë falimentimi ose likuidim; - Dokument vërtetimi se me vendim gjyqësor nuk është shqiptuar masa sigurimi- ndalim për kryerjen e veprimtarisë. Dokumentet të paraqesin në një letër të mbyllur me shkrim ,, Shpallje për ankand publik”, në ditën e ankandit publik, në arkivin e konviktit në rrugën ,, Bozhidar Ahija” numër 12, Shkup. 9. Ankandi publik do të realizohet më 12.11.2013, në orën 12.00 në sallën e seancave të konviktit. 10. Hapësira mund të shihet çdo ditë punë nga ora 08.00 deri 15.00. DSD ,, Pelagonija”- Shkup Komisioni i zbatimit to procedurës për ankand publik


Sport

20

Evazion fiskal nga Kaka?

Rikthimi i Kaka tek Milan nuk ishte ashtu sic pritej, jo vetëm në fushë por edhe jashtë saj. Sipas shtypit italian, prokuroria e Milanos ka zbuluar një evazion fiskal të brazilianit për vitet 2008-2009. Agjensia e të ardhurave në itali po kërkon tek një shoqëri të ardhurat e brazilianit, që gjithsesi mendoeht të ketë arritur një marrëveshje me Tatim taksat në planin administrativ. Por prokuroria nga ana e vet kërkon të hetojë cështjen në fjalë, teksa

akuza është se agjensia që menaxhonte të ardhurat e Kaka ka paguar një kuotë shumë herë më të ulët sesa ajo që dueht të paguante në bazë të ligjit të atyre viteve. Madje shtypi italian bën publike dhe shifrën e kësaj lëvizjeje që është rreth 2 milion euro. Në këtë mënyrë Kaka pas golit të shënuar në kampionat ndaj Lacios, duke u cliruar në aspektin sportiv, duhet të bëjë llogaritë me ligjin dhe institucionet e saj në Itali. Megjithatë edhe pse emri i tij del në qarkullim, duket që prokuroria e Milanos të ketë vënënë shënjestër kompaninë që administronte të ardhurat e ish topit të artë. Tashmë duhet parë reagimi i Kaka në fushën e lojës, nëse kjo cështje do të ndikojë në aspektin psikologjik, apo goli i shënuar në mesjavë do të jetë sinjali i parë i rilthimit në formë të Rikit

Ecuria e Romës na motivon më shumë Kalendari i ngjeshur e detyron teknikun bardhezi të mendojë për ndryshime në skuadër por Conte e ka luksin të zgjedhë edhe lojtarë stoli që shumë mirë mund të luanin titullarë. “Kam menduar për një rotacion të arsyeshëm. Nuk dua të zbuloj se kush do të qëndrojë jashtë port ë jeni të sigurt që e kam vendosur. Në sulm kam një zgjedhje më shumë sepse Quagliarella është gati por edhe Giovinco i ka kaluar problemet fizike. Tevez dhe Llorente mund të punojnë të qetë pasi nuk luajnë me kombëtaret e tyre, ndërsa pjesa tjetër dhe sidomos ata që morën pjesë në Kupën e Konfederatave nuk e kanë gjetur ende formën optimale”. Në vijim, Conte bën një koment edhe për lojtarët e Juventusit në listën me 23 emrat për Topin e Artë. “Pa impenjimin e tyre kjo skuadër nuk

do të kishte arritur asgjë. Ky është një motiv më shumë për t’u ndier krenarë. Unë nuk e meritoj ta fitoj çmimin sepse kam ende një rrugë të gjatë për të bërë”. Në fund të konferencës për shtyp, tekniku puljez del bnë mbrojtje të Chiellinit, I cili është vënë në qendër të sulmeve pas ndërhyrjes së ashpër ndaj Bergessios. “Sulmuesit e kanë shumë frikë sepse është i fortë dhe i fuqishëm por asnjëherë nuk është jokorrekt. Kush e sulmon duhet të lajë gojën sepse Chiellini është një nga mbrojësit më të mirë të botës”.

Blic

Van Bommel e quan qenin e tij, Ibra lanit disa herë publikisht kishte theksuar se e vlerëson lartë sulmuesin e njohur që tani është pjesë e PSG-së. Nëse ky është një gjest se ndërkohë marrëdheniet e tyre nuk janë në nivel apo diçka tjetër mbetet të shihet.

Mbrojtësi holandez, Mark van Bommel ia ka vënë emrin qenit të tij, Ibra, sipas medieve këtë e ka bërë për shkak të sulmuesit të njohur boshnjako-suedez, Zlatan Ibrahimoviç. Ish-futbollisti i Bayernit, Barcelonës e Mi-

TOPI I ARTË, NEUER

Një vlerësim që jam i vetmi portier në listë “Është një nder për mua që jam portieri i vetëm i nominuar sepse është një vlerësim për punën tim. Shpresoj që të jetë një futbollist i Bajernit, ai që do të fitojë çmimin”, tha portieri i Bajerinit ezonin e kaluar fitoi gjithçka me Bajernin e Mynihut, duke ngritur lart çdo trofe të mundshëm, por kënaqësia e nominimit për fitmin e “Topit të Artë” është një kënaqësi më vete për Manuel Neuer. Duart e tij ndihmuan Bajernin të triumfonte në Champions, Bundesligë dhe Kupë dhe Fifa e kolegët e tij e vlerësuan duke e kandidauar si të vetmin portieri në garë për trofeun më prestigjoz në planin individual. Dhe pse është i ndërgjegjshëm

S

që do të jetë shumë e vështirë që ai të marrë trofeun. Neuer shprehet se ndihet i nderuar nga ky vlerësim: “Është një nder për mua që jam portieri i vetëm i nominuar sepse është një vlerësim për punën tim. Shpresoj që të jetë një futbollist i Bajernit, ai që do të fitojë çmimin”. Neuer shprehu gjithashtu dhe preferencën e tij për cmimin e trajnerit të vitit, që sipas portierit bavarez duhet të shkojë për Jupp Heynckens: “Heyckens është një njohës

Klubet takohen me Presidentin Hollande Drejtuesit më të lartë të futbollit francez u takuan me presidentin Francois Hollande për të diskutuar rreth çështjes së taksave që prekin kryesisht lojtarët me pagë më të madhe se 1 mln Euro në sezon. Taksa që do të hyjë në fuqi, parashikon heqjen e 75 % të të ardhurave që do të shkojnë në arkën e shtetit francez dhe për këtë shkak, në fund të muajit nëntor dhe në fillim të dhjetorit, Ligue 1 dhe Ligue 2 do të ndërpresin çdo aktivitet futbollistik në shenjë proteste. Kreu i federatës franceze të futbollit, Noel Le Graet u shpreh pas takimit se u përpoq t’i shpjegonte kreut të Elysse se kjo është një taksë e padrejtë. Nga ana tjetër, Hollande është shprehur se tashmë

që ligji është votuar nuk mund të kthehet pas dhe kjo do të thotë se përkohësisht nuk mund të ndërmerret asnjë nismë ligjore për ta shfuqizuar. I pafuqishëm përballë kërkesave të futbollit është shfaqur edhe ministrja e Sporteve, sipas së cilës, të njëjtën taksë do të paguajë çdo njeri që punon e jeton në Francë, prandaj në këtë rast nuk ka arsye që të bëhen përjashtime. Qëndrime të kundërta në një përplasje të hapur mes qeverisë së majtë dhe futbollit francez që vitet e fundit ka njohur investime të rëndësishme për të rifituar lavdinë në arenën evropiane. Hera e fundit kampionati francez u bojkotua ishte në vitin 1972 me inisiativë të lojtarëve.

Simeone: Dimë si të fitojmë Trajneri i Atletico Madrid, Diego Simeone, është i ngazëllyer që skuadra e tij tejkaloi Granadan në La Liga gjatë të enjtes, pavarësisht se nuk luajti futboll më të mirë. “Unë vazhdoj të kem përshtypjen që

skuadra më dha, që është se ata e dinë se si duhet të luajnë, për të qëndruar në pozitën ku ne jemi aktualisht. Penaltitë janë pjesë e ndeshjes dhe të fitosh në udhëtim është shumë e vështirë”, ka thënë Simeone.

Flokët si Bale Pas lojës së mirë ndaj Sevillas, futbollisti uellsian i Real Madridit është bërë inspirim për floktarët spanjoll. Kanë mjaftuar 90 minuta të mirë, me dy gola e dy asistime që të vërehet shkëlqim i mesfushorit nga Uellsi te Real Madridi, Gareth Bale. Ai këtë paraqitje e shënoi në fitoren e thellë (7:3) ndaj Sevillas në ndeshjen e kampionatit kombëtar spanjoll, La Liga. Veç suksesit

e shtunë, 2 nëntor 2013

shumë i mirë i natyrës njerëzore dhe di si të sillet me futbollistët. Ai gjithashtu është dhe një trajner shumë i mirë dhe mendoj se meriton të shpallet tekniku më i mirë i vitit, sepse pak kush në historinë e futbollit kanë mundur të fitojnë aq shumë trofe brenda një sezoni të vetëm, sic bëri ai me Bajernin e Mynihut”. Neuer foli

gjithashtu dhe për paraqitjet e skuadrës nën drejtimin e trajnerit Pep Guardiola: “Ai dëshiron gjithmonë që ne të jemi në kontroll të topit. Pep na thotë, që ju duhet të jeni shefat në fushë dhe ne këtë përpiqemi të bëjmë. Besoj se deri tani e kemi bërë shumë mirë këtë gjë”.

Falcao i lumtur për ecurinë e Atl. Madridit

Pavarësisht transferimit të bujshëm tek Monaco gjatë merkatos së verës, Radamel Falcao ndjek me entuziazëm ecurinë e colchoneros këtë fillim sezoni. Kolumbiani shprehet i kënaqur edhe me ecurinë e Diego Costas ashtu si me të gjithë lojtarët e ish ekipit të tij. "Jam shumë i kënaqur për ecurinë e Atleticos, e meriton gjithcka ka bërë. Unë u largova nga skuadra sepse ishte dicka e mirë për klubin dhe gjithcka po shkon mirë, pasi këto janë gjëra që ndodhin. Dua të them që Diego Costa po zhvillon një sezon të mrekullueshëm, të një niveli të lartë ashtu si e gjithë skuadra. Nuk e di nëse klubi dëshironte të më zëvendësonte

me Diego Costan por pa dyshim që po bën një paraqitje të mirë." Atletico ka treguar lojë të mirë në këtë fillim sezoni, por nuk mungojnë as ndeshjet si ajo ndaj Granadas, ku skaudra e Simeones nuk ishte në lartësinë e duhur, duke u mjaftuar me trepikëshin. Por Falcao thekson se skuadra e njeh forcën dhe limitet e veta, duke thurrur elozhe për trajnerin e colchoneros Simeone. "Atletico di të luajë mirë futboll dhe njeh forcën e limitet e veta. Ajo që ka bërë Simeone me këtë skuadër është fantastike. Do të dëshiroja që të nominohej për cmimin trajneri më i mirë i vitit i dhënë nga FIFA, pasi e meriton dicka të tillë."

Garcia: Kam një ekip magjistarësh sportiv kjo paraqitje ka inspiruar edhe të tjerë jashtë fushës, madje jo vetëm tifozët e futbollit, por edhe vet sallonet e bukurisë nëpër Madrid e më gjërë. Pamja e uellsianit është vendosur në disa sallone të bukurisë, duke shërbyer si një reklamë e mirë. “Që pamja e juaj e flokëve të duket sikur e Bale”, thuhet një reklamë në një sallon bukurie ku joshen klientët e ri.

Trajneri i Romës, Rudi Garcia, është më se i kënaqur me skuadrën e tij, për të cilën thotë se është “një grup magjistarësh”. Giallosossët mbrëmë ruajtën serinë e qind për qindtë të fitoreve duke mposhtur Chievon me rezultat 1-0, që ishte fitorja e dhjetë radhazi e sezonit, nga po aq ndeshje. “Njerëzit thonë se janë

magjistarët që na ndihmojnë neve? Unë i kam të gjithë magjistarët këtu, që nga portieri deri te kapiteni”. “Unë kam një listë magjike dhe të enjten ne pamë fuqinë e kësaj skuadre. Çdokush këtu dëshiron të fitojë dhe të luajë mirë në fushë. Kjo është magjia e vërtetë”, ka thënë trajneri francez.


Sport

e shtunë, 2 nëntor 2013

Menaxheri i Liverpoolit, Brendan Rodgers, thotë se synimet e skuadrës së tij gjithmonë janë të fitojnë trofe. Redsat kanë shijuar një fillim të mirë të sezonit dhe aktualisht rreshtohen të dytët me dy pikë prapa Arsenalit, me të cilën skuadër do të përballen nesër (e shtunë), në derbin e javës në Ligën Premier. “Ne duam të luftojmë për trofe këtu. Kjo është ajo çfarë Liverpooli dëshiron dhe kurrë nuk largohemi nga kjo. Pritjet gjithmonë do të jenë këtu. Kjo është diçka në të cilën ne mbështetemi dhe të cilën e synojmë”. “Besoj se jemi në një mo-

Liverpooli dëshiron tituj

ment të mirë. Ne kemi filluar sezonin siç kemi dashur – fuqishëm. Ne po dëshmojmë se do të jemi të qëndrueshëm. Pas kësaj periudhe fillestare, kur ne kemi luajtur shumë mirë, mendoj se ne vetëm mund të përmirësohemi dhe të avancojmë”. “Kemi shumë të rinj të cilët po zhvillohen. Çdokush flet se Daniel (Sturridge), 24-vjeçar, po përmirësohet gjithë kohën. Çdokush flet për Luis Suarez, golat e tij dhe punën e tij, por unë kemi parë përmirësime në aftësitë futbollistike dhe pjekurinë e tij këtë vit. Andaj kjo na shkon mirë për shtati neve”, ka thënë trajneri.

ERROL SALIHU INTERVISOHET NGA GAZETA BEOGRADASE, “KURIR” “Nuk e kemi të qartë pse pala serbe edhe më tutje pengon. Argumentet të cilat i ka paraqitur Karaxhiq nuk shkojnë kah pajtimi”, tha ai. “Na kanë pranuar 105 shtete në botë. Është çështje e kohës kur këtë do ta bëjnë edhe kombet e bashkuara. Shpresojmë se FIFA do të marr vendim në të mirën tonë më 4-5 nëntor”, tha sekretari i FFK-së Eroll Salihu, sekretar i përgjithshëm i Federatës së futbollit të Kosovës (FFK) në një intervistë për mediat e Serbisë ka folur për takimin e së martës ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë në futboll me ndërmjetësimin e presidentit të FIFA-së, Sepp Blatter. Ndonëse në fillim ishte thënë se takimi ka qenë konstruktiv duket se megjithatë gjërat nuk ka qenë të tilla brenda zyrave të FIFA-së. “I kemi prezantuar Blatterit argumentet që kemi bazë ligjore sipas të cilës mund të luajmë ndeshje

Pse pala serbe edhe më tutje pengon

21

U largova për shkak të Allegrit

Clarence Seedorf ka zbuluar se ai është larguar nga Milani “për shkak të Massimiliano Allegrit”. Mesfushori holandez ka folur për televizionin brazilian SporTv dhe ka lëshuar një sulm Të ashpër në drejtim të ish-trajnerit. “Arsyeja pse u largova nga Milani, pa dyshim, ishte për shkak të trajnerit aktual Allegrit. Raporti me të nuk ishte më i miri, pasi ne nuk kalonim mirë”. “Ai më përfshinte mua në ndeshjet e mëdha si kundër Barcelonës ose Juventusit, pastaj më mbante jashtë për katër të tjera. Unë isha mësuar

të luaj gjithmonë”. “Kur ne e fituam Scudetton, mendova se dhashë kontributin tim, veçanërisht kah fundi i sezonit. Milani kishte lojtarë të cilët mbeten edhe pse ishin të moshuar. Nga jashtë mund të dukej sikur unë nuk isha 100 për qind i gatshëm, por në moshën time ju duhet të vazhdoni të luani rregullisht për të ruajtur muskujt”. “Shembuj janë Paul Scholes dhe Ryan Giggs, të cilët kanë vazhduar ët luajnë, por Allegri nuk më lejonte mua. Ishte për të ardhur keq”, ka thënë Seedorf.

Borussia blen Nuri Sahin për 7 mln euro Borussia Dortmundit do të blejë për shtatë milionë euro pronësinë e mesfushorit Nuri Sahin, i cili luan në klubin gjerman që prej Janarit 2013 si i huazuar nga Reali i Madridit. Mesfushori i kombëtares turke u bë i famshëm pikërisht në radhët e Dortmundit dhe Reali vendosi që ta blinte për 12 milionë euro në verën e 2011-s. Megjithatë, mbërritja në Madrid u shoqërua me një dëmtim të rëndë dhe në sezonin pasardhës, miqësore me shtetet që na kanë pranuar. Duam të luajmë ndeshjet me simbolet e tona, sepse kjo është e drejtë e jona. Këtë na e mundëson neni i 14-të i marrëveshjes që e kanë nënshkruar qeveria e Kosovës dhe Serbisë. Aty thuhet se nuk duhet të pengojmë njëri tjetrin në integrimet drejt Unionit Evropian”, ka

thënë Salihu për gazetë beogradase, “Kurir”. “Nuk e kemi të qartë pse pala serbe edhe më tutje pengon. Argumentet të cilat i ka paraqitur Karaxhiq nuk shkojnë kah pajtimi”, tha ai. “Na kanë pranuar 105 shtete në botë. Është çështje e kohës kur këtë do ta bëjnë edhe kombet e bashkuara. Shpresojmë se FIFA

do të marr vendim në të mirën tonë më 4-5 nëntor. Para kësaj do të takohemi sërish me drejtuesit e FFS-së më 28-29 nëntor. Jemi të bindur se Kosova pas kësaj do të luajë ndeshje miqësore si gjithë të tjerët”, tha Salihu, i cili tha se nuk ka pasur shoqërim ndërmjet dy palëve, drektë apo kontakt tjetër.

Alonso: Raporte të shkëlqyera me Ferrarin Përkrah Sebastian Vettel dhe Lewis Hamilton, në një konferencë të përbashkët për shtyp të kryesuesve të renditjes botërore në Yas Marina, Abu Dhabi, Fernando Alonso theksoi se marrëdhënia e tij me Ferrarin nuk është dëmtuar aspak nga pamundësia për të fituar titullin që i mungon pilotit spanjoll që prej vitit 2007. "Është e çuditshme se si çdo fundjavë vjen e njëjta pyetje në çdo konferencë për shtyp. Përsëri, ju them se marrëdhënia ime me Ferrarin ka qenë, është dhe do të jetë e shkëlqyer", komentoi Alonso. I pyetur për shokun e tij të skuadrës

në sezonin e ardhshëm, Kimi Raikkonen, Fernando pranoi se "bëhet fjalë për një pilot të madh dhe jashtëzakonisht të talentuar. Shpresoj që së bashku të jemi në gjendje të bëjmë gjëra të mëdha për Ferrarin". Përsa i përket rezultateve, Fernando pranoi se "këtë vit nuk realizuam objektivin që i vendosëm vetes në fillim të sezonit, i cili ishte fitimi i titullit apo të paktën që të ishim në luftë për të deri në fund. Tashmë, në tre garat e mbetura na mbetet të luftojmë për vendin tim të dytë në renditje dhe të dytin për Ferrari në klasifikimin e konstruktorëve".

u huazua tek Liverpool e më pas tek Borussia. Nuri ka një kontratë në fuqi me Realin deri në vitin 2017, por mbërritja e Illaramendit dhe Casemiros tregon qartësisht se tashmë ai nuk bën më pjesë në planet e madrilenëve. Sipas të përditshmes "Kicker", klubi spanjoll ka hequr dorë edhe nga ideja e një nisjes së një ankandi për Sahin, pasi vetë futbollisti i ka bërë të qartë që nuk do të pranojë asnjë ofertë tjetër përveç Borussias.

Blic

Maradona: Aguero është një frikacak Diego Maradona duhej të ishte i lumtur për 53-vjetorin e tij, por ai nuk e ka kursyer një sulm për ish-dhëndrin Sergio Aguero.“Ai është një frikacak. Nuk dua t’ia përmend as emrin”, – e cilësoi legjenda argjentinase sulmuesin e Cityt. Ai ka qenë i

martuar për katër vjet me vajzën e tij Giannina, me të cilën ka edhe një djalë, Begnaminin. Maradona nuk ia ka falur ende yllit argjentinas divorcimin me Gianinnën, me të cilën Kun Aguero u nda në fillim të këtij viti.

Monaco, 40 milionë për Walcott Monaco është duke përgatitur një ofertë të madhe për sulmuesin e Arsenalit, Theo Walcott. Daily Mail shkruan se gjiganti francez, Monaco, është duke menduar të bëjnë një ofertë në vlerën e 40 milionë euro në afatin kalimtar të janarit për Walcott. Anglezi ka

qenë jashtë fushe për shkak të problemeve abdominale dhe nuk ka luajtur që nga fitorja 21 ndaj Marseille në shtator. Por Arsene Wenger nuk besohet se do ta lejojë 24-vjeçarin të largohet, edhe pse Walcott besohet se nuk është i kënaqur në Emirates.

Barca e Guardiolës, më e mira në histori Rouz ia siguroi fitoren Bullsave Gerardo Martino thotë se nuk është e drejtë të krahasosh Barcelonën e tashme me skuadrat e mëhershme, pasi mendon se ekipi i drejtuar nga Pep Guardiola në vitin 2010/11, pa dyshim ishte më i miri që ai ndonjëherë ka parë. “Shpresoj ne të gjejmë formën më të mirë së shpejti, por ne jo gjithmonë duhet ta krahasojmë

veten me ekipet e Barcës në të kaluarën”. “Si trajner sigurisht se do të doja të jem më afër formës që Barca kishte dy vite më parë [nën Guardiolan], ai ishte ekipi më i mirë në histori të sportit”. “Megjithatë, nuk mund të ketë një ekip më të mirë në histori të futbollit çdo vit”, ka thënë Martino.

Rouz pati një paraqitje jo aq të mirë në sfidën kundër Nju Jorkut, pasi shënoi vetëm 18 pikë dhe atë me një përqindje shumë të dobët të gjuajtjeve, por në fund doli të jetë përcaktues në fitoren dramatike të skuadrës së tij. Ai vuajti edhe nga lëndimi i qafës, por pikërisht atëherë kur ishte më e nevojshme lideri i “Demave” shënoi. Në fakt, më pak se 6 sekonda para për-

fundimit të takimit, Rouz me shënimin e tij ia siguroi Çikago Bulls fitoren me shifrat 82:81, pasi në aksionin e fundit Entoni nuk arriti të shënojë. Në takimin tjetër LA Klipers shënuan fitore në duel me Golden Stejt me rezultat 126:115. Pol pati një paraqitje të shkëlqyeshme, duke shënuar 42 pikë e 15 asistime, derisa Grifin kontribuoi me 23 pikë.


Sport

22

JAVA E 14të E KAMPIONATIT TË MAQEDONISË

Renova kundër Vardarit, Metalurgu pret Shkëndijën Njëri prej futbollistëve më të mirë të këtij ekipi Izair Emini shprehet optimist se ata në fund do të dalin fitues. “Ndeshja kundër Vardarit mendoj se të jetë një derbi i vërtetë. E respektojmë kundërshtarin mirëpo mendoj se me një angazhim maksimal do të arrijmë që ti mposhtim. Besoj se do të kemi përkrahje edhe nga fansat”, deklaroi mesfushori tetovar Avdyl SALIHU ëtë fundjavë luhen ndeshjet e xhiros së 14-të në ligën e parë futbollistike të Maqedonisë. Javën e hap përballja që do të zhvillohet të shtunën në Shkup në mes të Rabotniçkit dhe Gostivarit, ekip ky i cili në xhiron e fundit arriti të mposht Metalurgut me rezultat 3:1. Atmosfera në skuadrën shqiptare është e shkëlqyer, ndërkohë që stafi teknik ka njoftuar se nuk do të kenë mungesa të lojtarëve edhe për ndeshjen në Shkup. Nga ana tjetër, të dielën në Tetovë do të zhvillohet një derbi i vërtet pasi do të ndeshen ekipi

K

E shtunë Rabotniçki – Gostivar E diell Metallurg – Shkëndija Bregallnica – Napredok Horizont T – Pelister Renova – Vardar EuroMilk – Makedonija Gj.P. i Renovës e cila në tabelën e klasifikimit është e dyta, kundër Vardarit i cili është lider. Për këtë përballje për “gjipspunuesit” sipas të gjitha gjasave do të mungoj portieri Suat Zendeli i cili po ankohet në lëndim. Njëri prej futbollistëve më të mirë të

këtij ekipi Izair Emini shprehet optimist se ata në fund do të dalin fitues. “Ndeshja kundër Vardarit mendoj se të jetë një derbi i vërtetë. E respektojmë kundërshtarin mirëpo mendoj se me një angazhim maksimal do të arrijmë që ti mposhtim. Besoj se do të kemi përkrahje edhe nga fansat”, deklaroi mesfushori për gazetën “Zhurnal Plus”. Ndryshe, ndeshje interesante pritet të zhvillohet edhe në Shkup, ku ekipi i Metalurgut do të ndeshet me skuadrën tetovare Shkëndija. Ish lojtari i ekipit kuqezi, Sedat Berisha po e pret me emocione

Rufeja – 11 Oktomvri Maxhari – Drita Tiveria – Miravci Silleks – Zjaz Vrapcishti – Llokomotiva Teteks – Borec Novaci – Skopje Pobeda J  Zajaz

cilësinë e mysafirit në Prilep. Ekipi vendas nuk po din për humbje sidomos kur po luan në shtëpi andaj ekipi nga Çairi do ta ketë vështirë në këtë fushë. Njëri prej atyre që pret rezultat pozitiv

NDESHJET E shtunë, ora 19:00 Liria – Kozhufi Pelister – Vardar A E diele, ora 13:00 Karposh Sokoli – Strumica nga Çairi ka sukses maksimal në këtë sezon. Po të shtunën ndeshjen e saj do ta luaj edhe Pelisteri i cili do të pret ekipin Vardar Apave. Të dilën do të ndeshjen Karposh Sokoli dhe Strumica. (A.S.)

Të dielën në Çair kampionati i Maqedonisë

NDESHJET

NDESHJET

është ndihmësi i ekipit, Zekirija Ramadani. “Ne deri më tani kemi treguar se dimë të luajmë mirë edhe në fusha mysafire. Jemi të vetëdijshëm se çka na pret në Prilep. Megjithatë ne jemi përgatitur në të gjitha aspektet për këtë përballje. Ajo që pres unë,

Keq që Suarez nuk erdhi te Arsenali Kapiteni i Arsenalit, Mikel Arteta, thotë se është “për të ardhur keq” për skuadrën e tij që sulmuesi i Liverpoolit, Luis Suarez, nuk shkoi në Emirates Stadium verën e kaluar. Uruguaiani u kërkua fuqishëm nga Topçinjtë gjatë verës, por Redsat bllokuan largimin e tij. Dhe, me vetëm pesë ndeshje të zhvilluara, ai ka shënuar gjashtë gola për Liverpoolin dhe shihet si kërcënimi kryesor për portën e Ar-

Liria kundër Kozhufit

Këtë fundjavë do të luhen ndeshjet e xhiros së katërt në Ligën e Parë basketbollistike të Maqedonisë. Takim derbi kësaj jave do të luhet në palestrën e sporteve “Kale”, ku skuadra e Lirisë do të përballet me kryesuesin e renditjes Kozhufin. Skuadra nga Gjevgjelia në tre javët e para ka fitore maksimale, ndërsa Liria në javën e tretë luajti me përfaqësuesen e të rinjve të Maqedonisë, rezultate këto që nuk llogariten në garat kampionale. Ashtu që edhe skuadra

këtë takim pasi vitet më të mira i ka kaluar tek skuadra tetovare. “Normal se do jetë emocionuese përballja me ish ekipin tim ku luajnë edhe shokët e mi. Por kjo është futbolli dhe unë tani duhet të angazhohem për Metalurgun që të vijmë deri te fitorja. Unë mendoj se do të jetë një derbi pasi e dimë se kush është ekipi i Shkëndijës. Humbja e fundit ndaj Gostivarit ka ndikuar në atmosferën tonë në ekip, por duhet të ngrisim kokën dhe të vazhdojmë më tej”, pohoi Berisha. Ndeshjet e xhiros së 14-të fillojnë në ora 13:00.

KF Shkupi në fushën e “nxehtë” në Prilep

Të shtunën luhen ndeshjet e xhiros së 11-të në ligën e dytë futbollistike të Maqedonisë. KF Shkupi pas triumfit të ëmbël ndaj Teteksit, kësaj radhe do të ndeshet me Pobedën edhe atë në

e shtunë, 2 nëntor 2013

senalit për ndeshjen e nesërme derbi të Ligës Premier. “Është për të ardhur keq që Arsenali nuk mundi ta transferojë Suarezin. Njerëzit nuk e njohin Luisin e vërtetë. Ai është vërtet djalosh i mirë. E njoh Suarezin vërtet mirë. Ai ka jetuar në një shtëpi ngjitas me timen dhe, kurdo që e kam takuar, ai gjithmonë ka qenë vërtet i këndshëm”, ka thënë Arteta për The Sun.

mirëpo edhe i tërë stafi ynë, është që të kemi një referim të mirë dhe real. Besoj që nuk do kthehemi duar bosh nga Prilepi”, deklaroi ndihmës trajneri i KF Shkupi, Zekirja Ramadani. Për këtë përballje trajneri Nexhat Shabani nuk do mund të llogaris sërish te Minas Osmani dhe Bujamin Asani. Ky i fundit këtë javë është stërvitur me pjesën tjetër të ekipit, mirëpo stafi teknik i “pëllumbave” nga Çairi ka vendosur që të pushojë atë edhe në këtë ndeshje, me qëllim që ai edhe përfundimisht të jetë i gatshëm për ndeshjen e radhës kundër Rufejës. Jashtë ndeshjes me Pobedën është edhe boshnjaku Senad Muminoviq i cili është i dënuar për shkak kartonit të kuq që mori me Sileksin. (A.S.)

Të dielën në shkollën fillore Liria do të zhvillohet kampionati i Maqedonisë në mundje për pionier. Në këtë aktivitet pritet të garojnë mbi 80 mundës, prej tyre edhe nga klubet shqiptare Liria, Tefejuz e Çair. Organizimi i kësaj gare bëhet nga Federata e

mundjes së Maqedonisë së bashku me KM Liria. Kjo e fundit në këtë kampionat pret suksese të mëdha pasi sipas stafit teknik të këtij klubi, mundësit janë maksimalisht të përgatitur. Garat do të fillojnë në ora 11:00. (A.S.)

Ibraimi në pikëpyetje për Kaljarin Reprezentatuesi i Maqedonisë në futboll, Agim Ibraimi është në pikëpyetje për ndeshjen e ardhshme kampionale të Kaljarit kundër Veronës. Ky takim luhet të dielën kurse tetovari është ankuar në dhimbje në këmbë, si pasojë e ndërhyrjes që pati në ndeshjen kundër Bolonjës, që ekipi i Kalarit e humbi me rezultat 0:3. Megjithatë stafi mjekësor po mundohet me gjitha forcat që të riaftësoj Ibraimin për ndeshje, duke pas parasysh së bëhet fjalë për një goditje. Trajneri i Kaljarit, Diego Llopez, nuk do mund të llogaris edhe në

shërbimet e Maurisio Pinilla. Pas 10 javëve të luajturë në Seria A, Kaljari momentalisht gjendet e 14-ta në tabelën e klasifimiut me 10 pikë të tubuara. (A.S.)

Kërkon 10 fitore radhazi me United Manchester United ka nevojë për 10 fitore radhazi për ta rikthyer veten në garë për kreun e tabelës, thotë Patrice Evra. “Problemi nuk është se ne po luajmë keq, është sepse ne nuk i bëjmë gjërat aq mirë sa duhet”. “Ne kemi humbur qëndrueshmërinë dhe duhet ta gjejmë atë vërtet shpejt nëse dëshirojmë të fitojmë çdo

trofe. Ne nuk mund të fitojmë një ndeshje dhe të barazojmë në tjetrën, ose ta humbasim. Tash çdo ndeshje është e rëndësishme”. “Ne duam të fitojmë dy ose tre ndeshje radhazi, por kur të fitojmë 10 ndeshje radhazi do të them se Manchester United është kthyer aty ku e ka vendin. Për momentin nuk jemi aty”, ka thënë Evra.


e shtunë, 2 nëntor 2013

E n ig m a

23

HOROSKOPI DASHI Dita e sotme do filloje me disa surpriza te këndshme nga partneri. Sapo te hapni sytë do përjetoni emocione te cilat do ju shoqërojnë gjate gjithë ditës. Beqaret duhet te tregohen me diskrete nëse do dalin neper takime sepse po treguat gjithçka mund te mos e arrini atë qe doni. Financat do jene goxha te favorshme edhe për te kryer invesme me rëndësi.

BINJAKËT Saturni do jete plane qe do favorizoje sot jetën tuaj ne çi. Duhet te bëni kujdes me ato qe do i thoni partnerit sepse për shkak te ngarkesës ne pune ai nuk do ketë shume durim për te duruar gjithçka. Beqaret do jene me te privilegjuar dhe do e gjejnë personin ëndrrave. Ne planin financiar situata do jete me e qëndrueshme, por kjo nuk do te thotë qe ju te shpenzoni sa te doni.

LUANI Nëse keni për t’i thënë diçka partnerit gjeni mënyrën e duhur për ta bere qe ai te mos inatoset. Nuk duhet as ta teproni me kërkesat. Beqaret do kenë mundësi vetëm për aventura kalimtare, asgjë me tepër sesa aq. Gjithsesi dita do jete e bukur. Ne planin financiar do merrni një shume te ardhurash nga familja ose do fitoni ndonjë lotari. Situata nuk do jete problemake.

PESHORJA Dite goxha e tensionuar dhe e mbushur me debate kjo e sotmja për te dashuruarit. Do doni qe gjerat te bëhen si doni ju dhe kjo nuk do i pëlqejë aspak partnerit. Kujdes, ne atë lidhje jeni dy, jo një. Beqaret duhet te reflektojnë njëqind here para se te pranojnë esat qe do ju bëhen. Ne planin financiar po nuk u treguat te kujdesshëm me shpenzimet do keni probleme me vone.

SHIGJETARI Do i dëgjoni me shume sesa duhet sot te afërmit tuaj te cilët do ju ngrenë dyshime për lidhjen qe keni krijuar. Kujdes, mos u nxitoni te merrni vendime te pamenduara dhe te nxituara. Beqaret do kalojnë shume kohe me miqtë e tyre dhe nuk do e kenë mendjen për te kërkuar princin e kaltër. Financat nuk do jene te mira, por ju nuk duhet ta lëshoni veten menjëherë.

UJORI Sot do tërhiqeni mja nga aventurat e çmendura dhe emocionuese. Nëse jeni ne një lidhje duhet te flisni me partnerin dhe t’ia shprehni dëshirat. Nëse ai nuk është ne humor mos këmbëngulni me tepër sesa duhet. Beqaret për fan jo te mire nuk do e gjejnë as sot dashurinë. Beqaret do kenë disa probleme shume te vogla te cilat mund te zgjidhen me pak durim dhe opmizëm.

DEMI Dite e mbushur me pasion dhe emocione te fuqishme kjo e sotmja edhe për ju. Do i kushtoni me tepër kohe se kurrë jetës ne çi dhe do i shprehni ndjenjat me çdo mënyre. Beqaret edhe po te duan nuk do i shpëtojnë dot një dashurie me shikim te pare. Ne planin financiar duhet te tregoheni paska me te arsyeshëm nëse nuk doni vëshrësi me vone.

GAFORJA Dite përgjithësisht e qëndrueshme kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje, megjithatë ne disa momente nuk do mungoje as debatet e vogla. Mundohuni t’i qartësoni me qetësi. Beqaret do jene shume te shpërqendruar dhe nuk do e dine ku ta kërkojnë dashurinë. Buxhe do jene me i mire se disa kohe me pare. Përfitoni për te bere invesmet me te domosdoshme.

VIRGJËRESHA Dite e zakonshme për pjesën me te madhe te atyre qe janë ne një lidhje. Do ruani një komunikim te mire me partnerin dhe nuk do keni as debate te forta. Beqaret nuk do jene ne humor për te kërkuar dashurinë dhe do mbeten me te njëjn status si me pare. Ne planin financiar situata do filloje te ketë disa përmirësime fale një strategjie strikte qe po ndiqni prej ditësh.

AKREPI Venusi, plane i dashurisë do sjelle ngjarje te rëndësishme ne jetën tuaj senmentale. Do i përkushtoheni me tepër partnerit dhe do kaloni me tepër kohe me te. Beqaret do kërkojnë gjate gjithë ditës princin e tyre te kaltër, por nuk do arrijnë dot ta gjejnë atë. Ne planin financiar, edhe pse situata nuk do jete problemake, duhet te reflektoni shume para se te kryeni shpenzime.

BRICJAPI Nuk do tregoheni aspak tolerante sot me atë qe keni ne krah dhe mosmarrëveshjet do jene te shumta. Po vazhduat me këtë sjellje nuk keni për te shkuar askund. Beqaret do joshen mja nga personat tërheqës ne pamjen e jashtme pa e ditur se ata nuk mund te vlejnë aspak si njerëz. Buxhe nuk do jete ne gjendjen me te mire, por keni pasur edhe dite me te vëshra sesa kaq.

PESHQIT Do bashkëpunoni mja me partnerin tuaj sot dhe do thurni plane afatgjata për te ardhmen. Gjithçka do shkoje ashtu si ju e kishit ëndërruar. Beqaret jo vetëm qe do kenë takime interesante, por edhe mund te fillojnë se shpej një lidhje. Ne planin financiar duhet te tregoheni sa me te matur. Shpenzoni me kujdes qe te mos keni vëshrësi me vone.


A u t o m o b iliz ëm

24

e shtunë, 2 nëntor 2013

Aeromobil  makina për rrugë dhe qiell Projektuesi automobilistikë, Stefan Klein, ish i punësuar më parë në BMW, Audi dhe Volkswagen, prezantoi makinën e tij fluturuese, të quajtur Aeromovil V2.5, aktualisht në fazën testuese. Fluturakja me katër rrota ka kornizën bazë të bërë nga çeliku, në të cilën janë

vendosur panelet nga fibra të karbonit. Gjatësia e saj është 6 metra dhe gjerësia e krahëve të palosura 1.6 dhe 8.2 metra kur janë të shtrirë. Aeromobil V2.5, ka motor me benzinë ROTAX 912 me ftohje me ujë, i cili prodhon 100 kuaj fuqi. Pritet se do të

duhen dy vite që ky prototip të futet në prodhim. Si rezultat përfundimtar do të jetë qe ai do të arrijë shpejtësinë në tokë deri 160 km/h, kurse në ajër deri 200 km/h dhe do të ketë një autonomi operuese prej rreth 1130 kilometra.

Volkswagen Sportsvan BMW Z4 në stil Dragoi Në panairin për import dhe eksport në Kinë dje është prezantuar edhe kjo veturë. BMW Z4, është lyer me ngjyrë ari dhe është modifikuar me krahë të krijuar nga kocka dhe madje i janë vënë edhe

pupla që të ngjajë në një dragon të vërtet. Ajo ka krahë në dyer, kthetra në rrota dhe një bisht të gjatë. Nuk dihet nëse vetura ka qenë në shitje apo jo mirëpo përfundimisht e ka zbukuruar këtë panair.

Makina më e shitur evropiane Volkswagen Golf, mori edhe një tjetër version. Pas versionit Hatchback-ut me tri apo pesë dyer dhe karavanit, tani në ofertë arrin version i zgjeruar, version me një kulm më të lartë. I prezantuar sivjet në panairin e veturave “Frankfurt Motor Show”, nën etiketën Sportsvan, ky version duhet të vazhdojë të ofrojë modelet e njohura deri më tani si Golf Plus. Megjithatë, kur modeli i prodhimit serik të debutoj në mes të vitit të ardhshëm, do të ketë një emër krejtësisht të ri që nuk do të ndahet me Golf Plus apo Sportsvan. Krahasuar me Golf, me të cilin ka të përbashkët platformën “MQB”, Sportsvan është për 83 mm më i gjatë, kurse nga paraardhësi i tij është më i gjatë për 134 mm. Karroceria është zgjeruar edhe me 48 mm në krahasim me Golf dhe Sportsvan është për 126 mm më i lartë dhe 80 mm më i gjerë. Madhësi më të mëdha janë reflektuar edhe në hapësirën e brendshme ashtu që Sportsvan ofron 74 litra më shumë hapësirë në bagazh në krahasim me Golf Plus, i cili kishte 498 litra hapësirë bagazhi. Ulëset e pasme zbresin në 60:40, që mundëson 87 litra hapësirë shtesë dhe kur ulësja e parme e pasagjerit lëshohet poshtë, Sportsvan-i ofron 2484 mm gjatësi të hapësirës. E gjithë kjo rritje në hapësirën e brendshme, ka rezultuar në komoditet më të madh për të gjithë pasagjerët, duke përfshirë edhe ata më trupgjatët. Po ashtu, edhe paneli i aparaturave është përmirësuar dukshëm, ku tani kemi një përdorim më të gjerë të sistemeve dhe pajisjeve të cilat në

masë të madhe e lehtësojnë vozitjen. Prodhuesi gjerman i automobilave premton një listë të gjatë të pajisjeve standarde dhe opcionale, kurse Volkswagen-i vëmendje të veçantë i ka kushtuar masave të sigurisë, në mënyrë që ky koncept ofron një sistem që i shtrëngon rripat e sigurimit në kohën e përplasjes dhe gjithashtu forcon frenat për të parandaluar përplasjen shtesë. Nga ana dizajnuese siç jemi mësuar nga gjigandi gjerman, nuk ka surpriza të mëdha. Sikur me modelet e tjera të kompanisë, Volkswagen-i është duke shkuar në hapa të sigurta dhe kryesisht kopjoi dizajnin i cili më herët këtë vit popullarizoi Golf-in, si dhe modelet e tjera më të vogla të kompanisë, të tilla si Up dhe

Polo. Gama e motorëve e njëjtë sikurse tek Golf VII Nuk ka ndryshime mekanike dhe oferta është identike si në Golf. Kjo do të thotë se oferta me benzinë është e bazuar në motorin 4-cilindrash TSI turbo me vëllim 1.2 litrash, por i cili vjen me dy versione, atë me 84 kuaj fuqi, respektivisht me 104 kuaj fuqi, si dhe ai 1.4 litërsh po ashtu me dy versione, atë me 120 kuaj fuqi dhe atë me 138 kuaj fuqi. Ndërkohë që oferta e motorit me naftë përfshin dy motorë TDI, atë 1.6 litërsh me 104 kuaj fuqi dhe versionin 2,0 litërsh me 148 kuaj fuqi. Marshi standard manual është me gjashtë shpejtësi përveç në dy versionet më të dobëta ku oferta fillon me një marsh man-

ual pesë shpejtësish. Të gjitha modelet gjithashtu do të kenë opsionin e marshit automatik me shtatë shpejtësi që transmeton fuqinë në të katër rrotat. Sa u përket performancave, harxhimet për 100 kilometra të kaluara, do të jenë vetëm 3.7 litra, ndërsa emetimi i gazrave CO2 do të jetë 95 g/km. Sa i përket shpejtësisë, ajo maksimale është 220 km/h, derisa përshpejtimin nga 0 në 100 km/h, e arrin për 9.5 sekonda. Në çdo rast, modeli serik do të duhej të debutoj në mes të vitit të ardhshëm, ndërsa shitjet mund të fillojnë nga fundi i vitit 2014. Nëse Golf-i ju duket i vogël dhe doni të mbani karakteristikat lëvizëse të tij, atëherë Sportsvani është për ju.

Lamborghini Veneno Roadster

McLaren P13 me 450 kuaj fuqi Vijnë filmimet e para dhe detajet teknike të Lamborghini Veneno Roadster. Ky është një version kabriolet i Coupe-së i cili është e kufizuar në një seri prej vetëm katër kopjesh. Ndryshe nga Coupe, Roadster Veneno do të ndërtohet në nëntë kopje, dhe secili do të kushtojë 3.3 milionë euro.

Posedon motorin 6.5 litërsh V12, i cili është përforcuar për modelin Veneno me 750 kuaj fuqi. Prodhuesi italian pretendon se Roadster Veneno përshpejton nga 0-100 km/h për 2.9 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 355 km/h, njëjtë si Coupe.

Pas MP4-12C dhe P1, McLaren ka përgatitur një tjetër model me të cilin do të zgjeroj ofertën e tyre.Në fund të vitit 2014, pritet modeli sportiv me shenjë dalluese P13, i cili do të konkurrojë me Porsche 911, ndërkohë që shitja

e tij do të filloj në fillim vitit 2015. Dizajni i tij do të jetë i frymëzuar nga modeli P1 dhe do të kushtojë rreth 120 mijë funte. McLaren P13 do të vihet në lëvizje nga motori 3.8 litra V8 turbo me 450kuaj fuqi.

Zhurnal plus #619  

AHMETI PARALAMËRON GRUEVSKIN?!

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you