Page 1


Dzień 22 lutego to wyjątkowe święto dla wszystkich harcerzy i skautów. Tego dnia obchodzone są urodziny założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave Baden-Powell. 22 lutego to święto Dnia Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni. Jest to szczególne święto w ciągu roku harcerskiego. W związku z tym harcerze, zuchy i skauci na całym świecie składają sobie życzenia, organizują zbiórki, gry terenowe lub spotykają się razem by wspólnie spędzić czas. Święto to zostało ustanowione na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku było to tylko święto obchodzone przez dziewczęta, jednak z czasem wszyscy wspólnie świętowali. Symbolizuje więzy łączące ludzi różnych klas społecznych, pokoleń, przekonań, narodowości i wyznań. Uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

Codzienność jest wyzwaniem. Nie ma wśród nas

harcerza, który by czegoś pożytecznego nie robił, nie działał, nie udzielał się, nie angażował się, nie organizował. Nie chodzi o to, żeby dostawać coś w zamian, ale o to, żeby czasami zostać zauważonym i docenionym.

Właśnie po to, aby pokazać ilu nieprzeciętnych ludzi jest

wśród nas, Główna Kwatera ZHP stworzyła plebiscyt pod hasłem „Niezwyczajni jakich wielu”. Nadzwyczajnych kandydatów może zgłosić prawie każdy-jednostki organizacyjne ZHP, pojedynczy instruktor i harcerz, rodzice a także sympatycy ZHP.

Głosowanie już trwa! Na poparcie danej kandyda-

tury mamy czas od 15 stycznia do 15 lutego za pośrednictwem portalu Facebook, natomiast rozstrzygnięcie plebiscytu będzie

Jako Biuro Prasowe chcemy wam złożyć serdeczne życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Zachęcamy również do przysyłania zdjęć i relacji z waszych obchodów tego święta.

miało miejsce 22 lutego 2012 r. podczas uroczystej gali z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nasza Chorągiew również ma swoich reprezentantów. Komendant Chorągwi Krakowskiej zgłosił najwięcej kandydatów z całej Polski, bo aż 28. Niestety surowa weryfikacja kapituły dopuściła

do

ścisłego

finału

tylko 49 osoby spośród wszystkich chorągwi. I tak, z grona krakowskich

instruktorów

nominację

otrzymało

czterech

z nich. Wśród zaszczytnego grona pretendentów do miana Niezwyczajnych Osobistości znaleźli się: - Paweł Grabka - w kategorii Zielony bilet - Damian Kulig - w kategorii Młody lider - Łukasz Stan - w kategorii Instruktor Nieprzetartego Szlaku - Agnieszka Nawrocka - w kategorii Instruktor Nieprzetartego Szlaku

-4-


The World Thinking Day 2012 – Światowy Dzień Myśli (Braterskiej), czyli Diablak zaprasza na ciastka i herbatę. Harcerskie środowiska akademickie spędzają Dzień Myśli (Braterskiej) wspólnie – na wieczornym spotkaniu, w mundurach, z ogniem w centralnym punkcie harcówki i czymś na wygląd programu. „Czymś na wygląd” – bo nie on jest przecież najważniejszy… Ważne, by raz do roku sprawdzić, jak bardzo zmieniły się nasze twarze i poglądy. Dziwnym trafem, następuje to dość często – przychodzimy z odległych miast, chwilę studiujemy, wyjeżdżamy – ślad po nas ginie. KHKA „Diablak”, którego kolej organizacji tego szczególnego skautowego święta przypada w tym roku, postanowił zmienić formułę. Chcemy więc zobaczyć twarze, które nie znikną tylko dlatego, że skończyły studia i wyjechały z miasta. Chcemy spotkać kadrę, także tę spoza Kręgów Akademickich. W tym roku spotkamy się wszyscy – instruktorzy, wędrownicy – nie tylko przyjezdni, ale i Krakusy z dziada pradziada. My poznamy Was, odkrywając tajniki krakowskiego sposobu na harcerstwo, Wy nas – przekonując się tym samym, że nie taki diabeł straszny, a akademicy to ludzie, których można zatrudnić do najlepszych i najtrudniejszych zadań w Waszych hufcach, drużynach i szczepach. Pokażemy Wam, że jesteśmy specjalistami. Nie będzie to zwykła zbiórka z harcerskimi przyśpiewkami i klepaniem się po plecach, w myśl (celowo przeze mnie wziętej w nawias) braterskości. Zostawimy ten temat na inną okazję, wierząc, że jest zbyt ważny, by próbować o nim dyskutować na dwugodzinnej zbiórce. Poza tym: spotkamy się, bo będzie nam się chciało. Czy to nie najlepiej oddaje założenia hasła: braterstwo? Skupimy się na Myśli, tej szeroko pojętej. Jak się rozwija, gdzie szukać rozwiązań i odpowiedzi na grad informacji obsypujących nas z każdej strony. Laik polityczny dowie się, jakim zagrożeniem jest rozpad Unii Europejskiej, pasjonaci mocarstwowej wizji Rzeczypospolitej zracjonalizują swoje poglądy na gaz łupkowy, humanista pobawi się w chemika, a fejsbukowy zapaleniec przekona się, dlaczego to dobrze, że jest od niego uzależniony. Gdzie, co, jak i dlaczego powinieneś spędzić z nami DM(B)? Spotkamy się 28. Lutego 2012, o godzinie 19:00 w Chorągwi Krakowskiej. Stwórzmy razem niezapomniany, przegryzany ciastem wieczór. Jesteś drużynowym – poznaj ciekawe tematy na zbiórki, odpocznij (choć przez chwilę) od swoich obowiązków i pomyśl, że Ty także masz prawo do świętowania, choć raz nie będąc organizatorem imprezy. Jesteś instruktorem krakowskiego hufca, studiującym wędrownikiem – poznaj nas, przyjdź pośpiewaj, sprawdź, że istnieją jeszcze środowiska, w których nie czuje się zmęczenia, ale radość z harcerskiej i studenckiej pracy. Zobaczcie, że można robić profesjonalne harcerstwo, będąc jednocześnie pracownikiem, studentem, chłopakiem, synem etc, a każde nasze działanie może być tym z najwyższej półki!

pwd. Marcin Dziubek

-5-


Masz otwartą próbę instruktorską i chcesz ją wzbogacić, lub też chcesz wyrwać się z zimowej monotonii i nauczyć się czegoś nowego? Mamy coś dla Ciebie! W najbliższym czasie szykują się takie o to kursy: • Warsztaty Harcerskie „Kropla inspiracji” 2012 Organizowane przez Referat Harcerski Przygoda ZHP Chorągwi Krakowskiej, w dniach 10-12.02. 2012 r, koszt 30 zł. Są to warsztaty doszkalające dla Drużynowych harcerskich, przybocznych i namiestników. • Łódzka Chorągwiana Szkoła Instruktorska i Fundacja Harcerstwa Polskiego „Schronisko Głodówka” przy współudziale Hufca Podhalańskiego ma zaszczyt zaprosić Was na dwa kursy. Pierwszy z nich to Kurs Kadry Kształcącej „Bene via” i odbywa się on 9-12.02.2012 r, kosztuje 170 zł. Kurs adresowany dla osób, które ukończyły 18 lat oraz posiadają stopień podharcmistrza lub mają ukończony kurs podharcmistrzowski. Drugi natomiast to Kurs Podharcmistrzowski „Krok w przód, krok w górę”. Zajęcia tego kursu odbywają się 3-9 lutego 2012 r. Cena tego kursu to 330 zł. Aby wziąć w nim udział należy mieć otwartą próbę podharcmistrzowską lub posiadać stopień podharcmistrza. • Kurs przygotowawczy dla wychowawców odpoczynku. Organizowany przez Komendę Chorągwi za zgodą Małopolskiego Kuratora Oświaty. Program kursu obejmuje 36 godzin dydaktycznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Odbędzie się on w weekend 28-29. 02.2012 r, w Sali konferencyjnej Komendy Chorągwi. Koszt to 90 zł. Na ten kurs zapraszamy osoby pełnoletnie, z co najmniej średnim wykształceniem, posiadające odpowiednie warunki zdrowotne i predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Rób, działaj, czyń, ruszaj, wędruj, pracuj, zdobywaj, wyjdź, patrz. Słyszę to na warsztatach, w szkole, będąc na zbiórce, na obiedzie u babci, mam zakodowane siedząc przed komputerem, tworząc plan pracy, Można powiedzieć, że złoża energii tkwią w tych słowach, trzeba tylko znaleźć odpowiednie narzędzia i ją wydobyć. A z drugiej strony ta pusta wiązanka szlachetnych czasowników nie znaczy nic dopóki nie wejdzie w reakcje z konkretną czynnością. Ale jaką? I czym są te magiczne narzędzia? Skąd czerpać energię? Czy ja sobie poradzę? Z pustego i Salomon nie naleje, ale jak sprawić, żeby źródło energii było niewyczerpalne? Mało tego! Żeby brać, przetwarzać, rozdawać, zarażać i tak w nieskończoność? Ciągle mnie zastanawia fenomen bycia wypalonym. Czy to tylko zgrabna wymówka w obronie przed nawałem pracy, czy wypalam się, bo zrobiłam już wszystko co możliwe w danej dziedzinie czy to może bardziej skomplikowany proces kombinacji różnych czynników. Jako drużynowi, przyboczni, komendanci mówimy, że już dość, nie mam siły, pokłady kreatywności są na wyczerpaniu a życie prywatne kuleje. Pewnie prostym antonimem od słowa „zniechęcenie” jest „mobilizacja”. O tym ładnym, trudnym do zidentyfikowani słowie wiem tylko tyle, że zawsze odnosi się do kogoś lub czegoś. Mało? Na pewno wystarczająco, by się chwile zastanowić i znaleźć swój punkt zaczepienia, swój prywatny energopój, pójść do człowieka, który da twórczego kopniaka i każe działać. Można też porzucić ten harcerski padół, stać się chwilowo wolnym i mieć czas na „swoje przyjemności”. Nie polecam. Jak na chwile przystało trwa ona krótko, a konsekwencje bywają opłakane. Bo co począć kiedy nie trzeba wymyślać kolejnej trasy na grę, iść czy też prowadzić zbiórkę, organizować warsztaty? Nie warto samemu palić mostów, które przetrwały największe wichury. Mobilizacja przychodzi sama, jeśli nie zużywam więcej energii niż pobieram.

Więcej informacji na temat kursów można znaleźć na stronie internetowej Chorągwi. Serdecznie zapraszamy.

-6-

Martyna Stykowska


Gablota w sali kominkowej budynku Chorągwi Krakowskiej nagle stała się pusta, co wróżyło zmianę sztandarowej warty. Po kilkudziesięcioletniej służbie, dotychczasowy sztandar poszedł na zasłużony odpoczynek a w drugie stulecie dziejów harcerstwa w Krakowie weszliśmy z nie tylko z nowymi inspiracjami i planami ale także odmienioną symboliką. Akcja ‘sztandar’ dostała szansę pomyślności dzięki zaangażowaniu i pomysłowości wielu ludzi. Projektantem rzeczonego dzieła był harcmistrz, prof. dr hab. Andrzej Ziębliński. 22 grudnia 2011 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowego sztandaru oraz uhonorowanie darczyńców, których wsparcie finansowe było kluczowe dla realizacji tego przedsięwzięcia. Wśród grona ponad setki gości, którzy przyczynili się do powstania nowego sztandaru Chorągwi Krakowskiej byli m.in. członkowie komendy Chorągwi: hm. Paweł Grabka, hm. Rafał Wąsik, hm. Marcin Homel, hm. Mariusz Siudek, phm. Artur Walkowiak, phm. Bartosz Zawisza, pwd. Tomasz Karwala, komendanci hufców, członkowie agend, pracownicy Chorągwi i wiele innych osób oraz instytucji, których nie sposób wymienić jednym tchem, a których zaangażowanie było nieocenione. Komendant hm. Paweł Grabka wręczył honorowym sponsorom dyplom z podziękowaniami oraz symboliczną miniaturkę Krzyża Harcerskiego. Na koniec oficjalnej części uroczystości, kapelan Hufca ZHP Podhalańskiego, ks. hm. Wojciech Jurkowski wraz ze zgromadzoną bracią harcerską odmówił modlitwę i zgodnie z tradycją, wszyscy zgromadzeni goście zaczęli składać sobie życzenia oraz dzielić się opłatkiem. Czas przedświąteczny sprzyja refleksom, rozmowom, spotkaniom z dawno niewidzianymi osobami, co odbywa się przeważnie przy suto zastawionym stole. Jednym ze sponsorów sztandaru był pan Adam Rajpold, właściciel Hotelu Kazimierz. Dzięki jego hojności oraz uprzejmości pracowników Hotelu Kazimierz, wszyscy mogli zjeść i napić się czegoś ciepłego i smakowitego. Komendant Chorągwi Krakowskiej wręczył też drobne upominki przedstawicielom firmy cateringowej „Kwadrans” oraz firmy transportowej „Wist” bez których uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju nie byłyby takie same. Martyna Stykowska

-7-


„Napisz coś o Inspektoracie Ratowniczym” – usłyszałem kilkanaście dni temu od Tomka, szefa Biura Prasowego Chorągwi. Dobrze się złożyło bo będąc ostatnio na Karmelickiej, w siedzibie Chorągwi poznałem pewną druhnę. Zostałem przedstawiony jako Szef Inspektoratu Ratowniczego i od słowa do słowa w luźnej konwersacji opowiadając o tym jak działa nasz zespół, ku mojemu zdziwieniu usłyszałem, że druhna nigdy nie słyszała o wędrowniczych kursach pierwszej pomocy, o „blachach”, o „BORM-ie” – mało tego! W jej hufcu też o tym cisza…mój świat runął! Myślałem, że każdy już słyszał o Harcerskiej Szkole Ratownictwa (HSR) i Inspektoratach Ratowniczych. Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Krakowskiej to zespół instruktorski odpowiedzialny za specjalność ratowniczą, edukację w zakresie pierwszej pomocy i promocję zdrowego trybu życia – na tym koniec definicji. Po prosu jest to zespół harcerzy, instruktorów, których pasją jest pierwsza pomoc i ratownictwo - chcą zarazić tą pasją jak największa liczbę harcerzy. Stoisz na przystanku autobusowym, nagle obok Ciebie starszy mężczyzna robi się blady, osuwa się na ziemię – nie reaguje na potrząsanie, ma zamknięte oczy, leży, nie rusza się. Zastanawiałeś się kiedyś co Ty byś zrobił w takiej sytuacji? Jeżeli nie wiesz lub masz wątpliwości to zapraszam na kurs HSR, bo tym się właśnie zajmujemy, uczymy harcerzy jak należy postępować gdy będziemy świadkami jakiegoś zdarzenia, w którym zagrożone jest czyjeś życie. Nie są to trudne czynności, nie jest to żadna tajemna wiedza – były szef HSR porównał pierwszą pomoc do robienia herbaty – wystarczy położyć jedną dłoń na środku klatki piersiowej, zapleść na niej drugą uciskać szybko i mocno – tym

-8-


prostym działaniem możemy uratować czyjeś życie. Zgadzam się z nim, że trudniejszym działaniem od uciskania klatki piersiowej jest znalezienie cukru, łyżeczki, wsypanie do szklanki z herbatą i zamieszanie. Te kilka linijek tekstu potraktujmy jako wstęp, mam nadzieję, że w kolejnych numerach uda mi się opublikować coś na temat działań Inspektoratu i pierwszej pomocy w ogóle. Na koniec dwa zaproszenia (mimo, że obydwa dla wędrowników, nie myślcie że tylko dla nich mamy coś do zaproponowania): 1. Tych co dopiero spotkali się z Harcerską Szkołą Ratownictwa zapraszam do udziału w Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy HSR. Jest to nasz sztandarowy kurs. Jak na nim jest i co się tam robi? Na razie nie opowiem (może w następnych numerach), ale wcześniej możecie znaleźć wśród harcerzy kogoś kto pod prawą kieszenią munduru na pasku nosi odznakę „Ratownik ZHP” tzw. „blachę” jego można zapytać… Kiedy odbywają się takie kursy można sprawdzić na stronie naszego Inspektoratu www.ir.krakowska.zhp.pl 2. Tych co już trochę obcowali z pierwszą pomocą zapraszam na III Zawody Chorągwi Krakowskiej w Pierwszej Pomocy, które Inspektorat, wspólnie z Komendą Chorągwi i Hufcem Kraków-Podgórze organizuje 25-27 maja w Krakowie. Jest to coroczna impreza przeznaczona dla wędrowników. Zawodnicy startują w zespołach 4 osobowych, zadania polegają oczywiście na jak najskuteczniejszym udzieleniu pomocy poszkodowanym. The Scouts Times objął patronat medialny nad imprezą więc na pewno jeszcze o niej przeczytacie. pwd. Marek Brzostowicz Szef Inspektoratu Ratowniczego

-9-


Czy dalej uważasz, że polskie góry są najpiękniejsze i święcie wierzysz, że nad Bałtykiem odpoczniesz najlepiej? Albo wręcz przeciwnie - śnisz o wyrwaniu się w daleki świat, ale przytłaczają Cię domniemane koszta? A może szukasz kolejnego pomysłu na następną wyprawę życia? Tak czy inaczej, zabieramy Cię dzisiaj na wyprawę na wybrzeża Afryki. Wyspa marzeń i rozmaitych skarbów – Lanzarote. Kanary zawsze kojarzyły mi się z wakacjami dla bogatych, a biały piasek i daktyle prosto z palmy zawsze wydawały mi się nieosiągalne. Tymczasem zimowy, pozasezonowy urlop załatwia sprawę. Tanie linie prześcigają się w promocjach i jeżeli nie przeraża nas przesiadka i kilkugodzinne czekanie na którymś z europejskich lotnisk, to naprawdę tani lot jest w zasięgu naszych rąk. W znalezieniu komfortowego noclegu w granicach naszych zarobków pomoże nam serwis Booking.com – wystarczy wpisać miejsce naszej podróży, a wyskoczą nam najlepsze, promocyjne oferty. Po kilku godzinach lotu można wysiąść na lotnisku wyspowej stolicy – Arrecife i poczuć (w środku zimy!) ciepłą, przyjemną bryzę od oceanu. A to tylko początek! Stopniowo odkryją się przed nami zaskakujące cuda natury. Lanzarote jest wyspą wulkaniczną – na pewno zaskoczy Was księżycowy, w niektórych miejscach, krajobraz, mnogość stożkowatych wzniesień. Prawie całkowity brak trawy, rzadka roślinność (z dominacją palm, kaktusów i kolczastych opuncji). Klimat suchy, prawie pustynny, a zdarzy się nawet wiatr sirocco – gorący, niosący piasek z niedalekiej Sahary. I ocean, błękitny jak nigdzie! Atrakcji rozmaitych co niemiara, a żeby było łatwiej, na każdym kroku czai się kolejna wypożyczalnia samochodów. Dwa dni spokojnie wystarczą, aby objechać całą wyspę. Możecie zobaczyć ogromne jaskinie – nie takie znane, ze stalaktytami i stalagmitami, ale rzeźbione przez gorącą lawę. W zakątku Jameos del Aqua czeka na Was jaskiniowy, ślepy krab – albinos, który nigdy nie widział słońca. Najpiękniejsze widoki czekają w Mirador del Rio – na samej północy wyspy, największe wulkany z Parku Narodowym Timanfaya, najpiękniejsze plaże, to plaże Papagayos, a jeśli marzycie o zobaczeniu wzburzonego, groźnego oceanu, to czekają na Was zęby skał Los Hervideros. Wrażenia niezapomniane, a wszystko bajecznie tanio (i pusto – sezon nie wiadomo czemu skończony) Nie ma chyba lepszego miejsca na przyjemne, rodzinne wakacje – nie pod gruszą – pod palmą! pwd. Aleksandra Tasz

- 10 -


„Jesteśmy powołani do tego, by to robić” Chorągiew została uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” w kategorii Edukacja i nauka. Otrzymała również Grand Prix! Co sądzi o tym Komendant? Wywiad z hm. Pawłem Grabką, Komendantem ZHP Chorągwi Krakowskiej po otrzymaniu nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego Co nagroda wniesie dla Chorągwi Krakowskiej? Niezwykle ważna jest świadomość, że zostaliśmy uznani za najlepszą organizację pozarządową w Małopolsce. To zobowiązuje, tym bardziej, że należy udowodnić, że nie zostaliśmy uhonorowani nagrodą przez przypadek. Najważniejsze jest jednak to, że robiąc dalej to, co robiliśmy do tej pory, możemy się pochwalić i podeprzeć tymi certyfikatami – dyplomami i statuetkami przy poszukiwaniu sojuszników i sponsorów naszej pracy. Kryształy Soli są pięknym podsumowaniem harcerskich działań w Małopolsce. Jakie działania głównie złożyły się na uzyskanie nagrody? Właściwie takie, które realizujemy co roku: Betlejemskie Światło Pokoju, inauguracja roku harcerskiego, codzienna służba harcerska. Ogromny wpływ miał Jubileuszowy Zlot 100-lecia Harcerstwa na krakowskich Błoniach. Działania przez ostatnie lata przełożyły się na mocną współpracę z samorządami terytorialnymi, instytucjami i organizacji pozarządowymi. Nie wolno zapomnieć o dużym wsparciu miasta Krakowa, z którym to współpraca jest wzorowa. Najbardziej fundamentalną kwestią jest oczywiście codzienna praca instruktorów i harcerzy- to dla nich jest na nagroda, to dzięki nim mogliśmy być dostrzeżeni w gąszczu innych małopolskich organizacji pozarządowych. Jakich efektów możemy się spodziewać po uhonorowaniu chorągwi nagrodą Marszałka? Liczymy na to, że będziemy inaczej postrzegani przez władze województwa. Możemy zauważyć, że nasza współpraca z Urzędem Marszałkowskim z roku na rok jest coraz owocniejsza. Przykładem są wspólne przedsięwzięcia jak np. objęcie patronem Betlejemskiego Światła Pokoju i pomoc w sfinansowaniu lampionów, za co bardzo dziękujemy. Mam nadzieję, że będzie to owocowało większą współpracą i relacje te będą rzutować na wszystkie hufce. Dla nas samych jest to oczywiście bardzo duża motywacja – nasza praca została dostrzeżona i doceniona. Co niesie za sobą Grand Prix? Ogromny prestiż, świadomość że jesteśmy najlepszą organizacją Pożytku Publicznego w Małopolsce, również to, że będziemy mogli zasiadać w kapitule konkursu. To ważne, że znajdziemy się w tak szacownym gronie, które będzie miało wpływ na to, kto zostanie wyróżniony w następnej edycji. Jej zdobycie było dla nas zaskoczeniem – o ile spodziewaliśmy się, że możemy liczyć na nagrodę w swojej kategorii, o tyle Grand Prix jest dla nas bardzo miłą niespodzianką, o której, oczywiście, marzyliśmy! Może kilka słów dla harcerzy i instruktorów Chorągwi? Oczywiście, ta nagroda jest dla nich, nie dla chorągwi. My jesteśmy tylko przedstawicielami, jesteśmy powołani do tego, by to robić. Każdy ma wielki wkład w to, że możemy być teraz najlepszą organizacją pozarządową w Małopolsce. Miałem ogromną nadzieję, że wniosek zostanie przyjęty, bo jest to wielki wyraz szacunku dla naszych instruktorów. To dzięki nim możemy uczyć i wychowywać młodych, wartościowych ludzi. Rozmawiali Aleksandra Tasz i Tomasz Osuch

- 11 -


STOPKA REDAKCYJNA Zespół Prasowy ZHP Chorągwi Krakowskiej: pwd. Joanna Krajcarz, pwd. Damian Kulig, pwd. Tomasz Osuch, dh. Kinga Patecka, dh. Martyna Stykowska, pwd. Aleksandra Tasz, Natalia Szczepanik.

The Scouts Times - w. 2  
The Scouts Times - w. 2  

Oficjalne czasopismo ZHP Chorągwi Krakowskiej.

Advertisement