Page 1

Vyno katalogas ŽIEMA 2016

2016 12 01 – 2016 12 31 LEIDINYS NEMOKAMAS


Turinys

6 ŠAMPANAS Apie burbuliukų erą ir atsakymas, kodėl šampanas kainuoja šiek tiek daugiau.

6 psl.

11

14

RECEPTAS Keptas varškės sūris su džiovintais pomidorais ir žolelėmis

KO DAR NEŽINOJOTE APIE PUTOJANTĮ VYNĄ? Ar galite pagalvoti, kad buvo metas, kai burbuliukai vyne buvo laikyti klaida, kurios siekta išvengti?

11 psl.

14 psl.

19

23

RECEPTAS Kokteilis „Prosecco Pomander“

SUGRIAUKIME MITUS Paneigiame populiariausius mitus apie vyną.

19 psl.

23 psl.

26

39

VYNO PATEIKIMO GIDAS NAMAMS Pasimokykime vyno etiketo bei naudingiausių patarimų.

KAIP ATRASTI GERIAUSIĄ VYNO IR MAISTO DERINĮ? Teisingą atsakymą rasite ragaudami.

26 psl.

52 NAUJOJO PASAULIO YPATUMAI Vyno žemėlapyje Naujuoju Pasauliu vadinamos šalys, kurios vyną pradėjo gaminti vėliau.

52 psl.

39 psl.

ŽYMĖJIMO REIKŠMĖS Vyno aromatai: Žolelių Gėlių Vaisių Prieskonių Vyno derinimas: Su sūriais Su desertais Su raudona mėsa Su žuvimi ir jūrų gėrybėmis Su paukštiena ir balta mėsa


Pažinkime vyną iš naujo Pavasarį pilve plevena drugeliai, vasarą su jais skraidome ir mes, rudenį užsivelkame uniformas, o žiema skirta išsigryninti – kas tikrieji mūsų draugai, su kuriais šeimos nariais smagiausia leisti laiką ir kokias knygas bei filmus labiausiai mėgstame. Taigi, žiema - tinkamas metas mokytis naujų dalykų. Jaukūs ir ilgi vakarai prie židinio suteikia galimybę daugiau skaityti, domėtis tuo, ką mėgstame. Šį kartą linkiu nuodugniau pažinti ir susipažinti su nežinomais faktais apie vyną ar prisiminti vyno pasaulio istorijas. Maloniai nustebti dėl kai kurių maisto ir gėrimo derinių. Mintimis pakeliauti po Italiją, Prancūziją, Čilę, Ispaniją ir kitas šalis. Sužinoti, kas būdinga pasaulinei vyndarystei. Šis vyno žurnalas atviras, nuoširdus, šiek tiek buitiškas, bet edukatyvus. Urtė Mikelevičiūtė www.dervynas.lt tinklaraščio autorė Kulinarijos studijos „Čiop Čiop“ vadovė


Sumuštiniai su gorgonzolos sūriu ir figomis

R E C E P TA S

Jums reikės:

4

1 prancūziško batono skiltelės česnako 150 g gorgonzolos sūrio 5 figų šviežio čiobrelio šakelių Supjaustykite batoną riekelėmis. Paskrudinkite skrudintuve arba apkepkite orkaitėje. Skrebučius įtrinkite skiltele česnako ir aptepkite gorgonzolos sūriu. Nuplaukite figas, perpjaukite pusiau, po to supjaustykite griežinėliais. Išdėliokite ant sumuštinių. Prieš patiekdami galite papuošti šviežiais čiobreliais. Skanaus!


Vynas, vynui, vyno, vynu „Boutinot“ – vynuogių augintojai, vyno gamintojai ir vyno importuotojai. Jų atstovaujami vyndariai yra kruopščiai atrenkami, o į kiekvieną butelį patenka tik geriausios vynuogės.

1

3

5

2

1 / Baltasis saldus putojantis vynas „Italian Christmas Asti“ Vaisių ir gėlių aromatu kvepiantis, dera prie mėlynojo pelėsinio sūrio, žuvies patiekalų ir desertų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 549 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Italian Christmas Red“ Gėlių aromato, tinka prie jautienos, kiaulienos, ėrienos patiekalų. Patiekiamas 15-16 °C.

0,75 l - 399 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Italian Christmas White“ Pasižymi švelniu gėlių ir citrusinių vaisių aromatu. Tinka prie švelnių sūrių, jūrų gėrybių ir žuvies. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 399 Eur


Apie burbuliukų erą ir atsakymas, kodėl šampanas kainuoja šiek tiek daugiau

6

Kas prieš 30 metų būtų pagalvojęs, kad Lietuvoje galėsime įsigyti vyno iš viso pasaulio ir net turėsime specializuotų gėrimų parduotuvių. Kas galėjo pamanyti, kad rinkoje turėsime daugiau kaip 300 skirtingų šampano rūšių. Ir turbūt niekas net negalvojo, kad šampaną derinsime su mėsa, o ne su tortu. Šampano ypatybės Viena pagrindinių šampano savybių – taip vadinamasis terroir (kompleksinis dirvožemio, klimato, oro sąlygų ir kitų esminių veiksnių derinys). Jokioje kitoje pasaulio vietoje, išskyrus Šampanės regioną, nebūtų įmanoma atkartoti visų procesų ir sukurti tikrą šampaną. Primenu, kad šis gėrimas gaminamas tik Šampanėje, Prancūzijoje. Šioje vietoje prieš daug tūkstančių metų tyvuliavo vandenynas, palikęs unikalų dirvožemį ir podirvį. Šis turi kreidos ir fosilijų. Kreidoje gausu klinčių, kalcio, kuris susiformavo iš kiaukutų. Kreida labai porėta, tad visus metus puikiai išlaiko drėgmę ir stabilią temperatūrą.

Pasaulis vis dar ginčijasi, šis šampanas iš tikrųjų toks skanus ar visgi tai daugiau mada. Įdomu, kad pirmosios šampano rūšys buvo itin saldžios ir turėjo net daugiau kaip 200 g/l cukraus. Pirmoji, sumažinusi cukraus kiekį, buvo našlė Pommery, o pirmieji šampano namai, pagaminę zero dosage buvo „Laurent-Perrier“.

Skirtingo saldumo ženklinimas šampano etiketėse: BRUT NATURE

Paties šampano gamybos procesas taip pat unikalus ir išskirtinis. Didžioji dauguma šampano pagaminama iš vienų lepiausių vynuogių veislių, kurias vyndariai prižiūri itin kruopščiai. Nors pagal Šampanės įstatymus šampaną leistina gaminti iš 7 vynuogių veislių, dauguma šampano namų pagrindu renkasi Chardonnay, Pinot Noir ir Pinot Meneur vynuoges. Šampanėje kilogramo vynuogių kaina prasideda nuo 6 eurų! Kol vynuogės tampa šampanu, pereina daug etapų, reikalaujančių kruopštumo ir profesionalumo. Kai kurio šampano, kol jis pateks į rinką, reikės laukti 10 ar net 20 metų.

(nepildoma tiražiniu likeriu, cukraus kiekis 0–3 g/l);

BRUT EXTRA (beveik neatliekama korekcija tiražiniu likeriu, cukraus kiekis 0–6 g/l);

BRUT (cukraus mažiau nei 12 g/l);

EXTRA SEC (12–17 g/l);

SEC (17–32 g/l);

Naujausios tendencijos – mažiau cukraus Pačios naujausios tendencijos – naudoti mažiau cukraus. Desertai tampa šiek tiek sūresni ar ne tokie saldūs, duoną stengiamasi gaminti su mažiau cukraus, baltąjį cukrų iš rinkos išstumia palmių cukrus. Šampano pramonėje taip pat tinka viena stipri su cukrumi susijusi tendencija – zero dosage (brut nature).

DEMI SEC (32–50 g/l);

DOUX (50 g/l).


Šimtmečių tradicijos 1743 metais „Moët & Chandon“ išvydo dienos šviesą. Pasaulinio šampano namų lyderis įkūnija šimtmečių vyndarystės meistrystės tradicijas ir nepaliaujamai siekia kokybės.

7

1

2

3

1 / Baltasis sausas šampanas „Moët & Chandon Grand Vintage Blanc 2008“ su dėžute Vario su auksiniais atspalviais spalvos. Sultingo gėlių aromato, primenantis skrudintų riešutų, uogų, abrikosų skonį. Dera su paukštienos ir žuvies salotomis, jūrų gėrybėmis, ispaniškais užkandžiais. Patiekiamas 5-8 °C.

2 / Rausvasis sausas šampanas „Moët & Chandon Grand Vintage Rose 2008“ su dėžute Ryškios, sodriai rausvos spalvos. Gėlių aromato, džiovintų rožių žiedlapių, anyžių, žaliųjų pomidorų, citrusinių vaisių skonio. Dera prie salotų, pagardintų paukštiena ar žuvimi, jūrų gėrybių, ryškaus skonio patiekalų. Patiekiamas 5-8 °C.

0,75 l - 5899 Eur

0,75 l - 6999 Eur

3 / Baltasis sausas šampanas „Dom Perignon 2006“ su dėžute Blyškios aukso spalvos. Lauko gėlių, cukatos vaisių, greipfrutų žievelės su saldymedžio užuominomis aromato. Tinka su įvairiais bulvių patiekalais, žuvimi, jūrų gėrybėmis. Patiekiamas 5-8 °C.

0,75 l - 15500 Eur


Atvykę iš Prancūzijos „Laurent-Perrier“, „Piper-Heidsieck“, „Pommery“ – vieni garsiausių pasaulyje šampano prekių ženklų. Kiekvienas kilęs iš Prancūzijos ir gyvuoja ne vieną šimtą metų.

2

3 1

8

1 / Rausvasis sausas šampanas „Piper Heidsieck Rosé Sauvage“ su dėžute Ryškiai raudonos spalvos. Kvepia uogomis, citrusiniais vaisiais, šafranu. Juodųjų vyšnių, mėlynių, raudonųjų apelsinų skonio. Dera su raudona mėsa, sūriais, desertais. Patiekiamas 8-11 °C.

2 / Baltasis sausas šampanas „Piper Heidsieck Cuvee Brut“ su dėžute Auksaspalvis, kvepiantis obuoliais, kriaušėmis, anyžiumi. Citrusinių vaisių, greipfrutų skonio. Dera prie paukštienos patiekalų, žuvies, sūrių ir desertų. Patiekiamas 8-11 °C.

0,75 l - 3999 Eur

0,75 l - 2999 Eur 0,75 l be dėžutės - 2929 Eur

3 / Baltasis pusiau sausas šampanas „Piper Heidsieck Cuvee Sublime“ su dėžute Bronzinės spalvos, vaisių, karamelės ir vanilės aromato. Citrusinių vaisių, cinamono, kriaušės skonio. Dera prie sūrių ir desertų. Patiekiamas 8-11 °C.

0,75 l - 3999 Eur


6

4

5

9

4 / Baltasis sausas šampanas „Pommery Brut Royal“ su dėžute Gelsvos su žaliais tonais spalvos, citrusinių vaisių ir gėlių aromato. Dera prie jūrų gėrybių užkandžių. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 3671 Eur

5 / Baltasis sausas šampanas „Laurent-Perrier Brut“ su dėžute Pasižymi šviesaus aukso spalva. Aromatas švelnus, atskleidžiantis citrusinių vaisių, persikų natas. Gaivus, vaisių tonų kupinas skonis. Tinka kaip aperityvas, dera prie žuvies, jūrų gėrybių, paukštienos patiekalų. Patiekiamas 8 °C.

6 / Rausvasis sausas šampanas „Laurent-Perrier Rose“ su narveliu Lašišos rausvumo spalvos, gryno uogų aromato, subtilaus ir itin ilgai burnoje išliekančio skonio. Puikus aperityvas. Geras derinys su šaltais mėsos užkandžiais, vištienos, azijietiškais patiekalais, uogų desertais. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 2899 Eur

0,75 l su narveliu - 7599 Eur 0,75 l su dėžute - 5599 Eur


Šampanės šampanas Ar žinojote, kad šampanu vadinamas tik tas putojantis vynas, kuris gaminamas Prancūzijos Šampanės provincijoje? Visi kiti panašaus tipo vynai vadinami putojančiu vynu.

10

3

1

2

1 / Pusiau sausas šampanas „Charles Lafitte Grande Cuvee Demi-Sec“ Skaidriai gelsvos šiaudų spalvos, sodraus ananasų ir abrikosų aromato, vaisiško skonio. Puikia dera prie žąsų kepenėlių pašteto ir desertų. Patiekiamas 6-8 °C.

2 / Baltasis sausas šampanas „Charles Lafitte Grande Cuvee Brut“ Skaidriai gelsvos šiaudų spalvos su bronzos atspalviais, kvepiantis kriaušėmis, baltaisiais persikais, riešutais, vaisiško skonio. Tinka kaip aperityvas arba su austrėmis, šviežia žalia lašiša. Patiekiamas 6-8 °C.

3 / Šampanas „Moët & Chandon Brut Imperial“ Blyškios aukso spalvos vynas. Žaliųjų citrinų ir vynmedžio žiedų aromato, sodraus, truputį obuolius primenančio skonio. Tinka su šviežiais paukštienos ar žuvies patiekalais, lapinėmis salotomis, jūrų gėrybėmis, ispaniškais užkandžiais. Patiekiamas 5-8 °C.

0,75 l - 2609 Eur

0,75 l - 2609 Eur

0,75 l - 3199 Eur


11

Keptas varškės sūris su džiovintais pomidorais ir žolelėmis Jums reikės:

R E C E P TA S

1 varškės sūrio, 22 proc. riebumo 1 skiltelės česnako žiupsnelio druskos žiupsnelio šviežiai maltų juodųjų pipirų džiovintų pomidorų žiupsnelio džiovintų čiobrelių žiupsnelio džiovintų rozmarinų žiupsnelio džiovintų raudonėlių 2 kiaušinių baltymų Sutrinkite česnako skiltelę, tai galite padaryti tiesiog šaukštu ar peiliu. Keliose vietose sūrį įpjaukite. Česnako skiltele gerai ištrinkite abi sūrio puses. Jeigu naudojate džiovintus prieskonius, tada juos sumaišykite su druska ir pipirais. Šiame mišinyje apvoliokite sūrį. Dėmesio! Jeigu norite, kad plutelė būtų traškesnė, prieš tai sūrį aptepkite plaktu kiaušinio baltymu. Apdėkite pjaustytais džiovintais pomidorais. Į skardą dėkite kepimo popierių, pušų šakelių ar šieno – jie suteiks puikaus aromato. Pašaukite į 180 °C laipsnių orkaitę. Sūriui kepti užtenka 25 min., bet jeigu norite traškesnės plutelės, pakepkite šiek tiek ilgiau. Vasarą džiovintas žoleles keiskite šviežiomis. Sūrį galite patiekti su tuo pačiu kepimo popieriumi tarp šakų ar šieno, tiesiog gražiai padėkite ant medinės lentelės.


Vienas už kitą geresni Palyginti su „Barton & Guestier“, veikiančių nuo 1725 metų, „LaCheteau“ yra visai jauni. Įkūrimo data laikomi 1988 metai, kai susijungus trims smulkiems Luaros slėnio gamintojams, gimė ši nauja įmonė. Nepaisant trumpos istorijos, šie vyno namai taip pat gali didžiuotis senomis vyno gamybos tradicijomis.

12 4

2

3

1

1 / Baltasis sausas rūšinis putojantis vynas „Lacheteau Cremant de Loire Brut“ Skaisčiai gelsvos spalvos, žalsvo atspalvio. Pasižymi gėlių ir vaisių aromatu, gaivaus skonio. Tinka derinti prie jūrų gėrybių, troškintos mėsos, įvairių sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 749 Eur

2 / Baltasis pusiau sausas rūšinis putojantis vynas „Lacheteau Cremant De Loire Demi-sec“ Skaisčiai gelsvos spalvos, džiovintų vaisių ir gėlių aromato. Dera prie desertų, vaisių, minkštų ir mėlynojo pelėsio sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 749 Eur

3 / Rausvasis putojantis vynas „Barton & Guestier Rose“ Šviesios, lašišos rausvumo spalvos. Braškių, aviečių, šviežių vyšnių aromato. Dera prie įvairių užkandžių arba kaip aperityvas. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 824 Eur

4 / Baltasis putojantis vynas „Barton & Guestier Sparkling Chardonnay Brut“ Auksinės, šiaudų geltonumo spalvos. Persikų, abrikosų aromato. Dera prie jūrų gėrybių, lengvo skonio užkandžių. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 824 Eur


Tradicijų vedini Auksiniai burbuliukai „Veuve du Vernay“ pagaminti laikantis prancūzų tradicijų. Jei norėtumėte aplankyti šiuos vyno namus, turėtumėte keliauti į Bono miestą Burgundijoje. Būtent čia jie ir gimsta.

1

2

3

13

4

1 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Veuve Du Vernay Ice“ Blyškios šiaudų spalvos. Lengvos gėlių, citrusų aromato. Gali būti geriamas kaip aperityvas ir prie lengvo skonio desertų, užkandžių. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 524 Eur

2 / Rausvasis pusiau sausas putojantis vynas „Veuve Du Vernay Ice Rose“ Blyškiai rausvos spalvos, raudonųjų uogų aromato. Tinka kaip aperityvas ar prie švelnių desertų, užkandžių. Patiekiamas 6-9 °C.

3 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Veuve Du Vernay Demi-Sec“ Šiaudų spalvos. Atogrąžų vaisių, kriaušių, gėlių aromato. Dera su lengvais desertais, aštriais Azijos virtuvės patiekalais ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-9 °C.

4 / Baltasis putojantis sausas vynas „Veuve Du Vernay Brut“ Šviesios aukso spalvos. Citrusinių vaisių, kriaušių, prinokusių obuolių aromato, papildyto prieskonių natomis. Dera su jūrų gėrybėmis, žuvies, vištienos patiekalais. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 524 Eur

0,75 l - 549 Eur

0,75 l - 549 Eur


Ko dar nežinojote apie putojantį vyną? Ar galite pagalvoti, kad buvo metas, kai burbuliukai vyne buvo laikyti klaida, kurios siekta išvengti? Nors daugelis mano, kad šampaną išrado prancūzai, tiksliau, garsusis benediktinų vienuolis Domas Perignonas, visgi jis tik patobulino šampano gamybos metodą ir atrado šampanui tinkamiausią vynuogių mišinį. Šiek tiek istorijos

14

Putojantį vyną sukūrė britai. Pirmasis rašytinis šaltinis, kuriame apibūdinta putojančio vyno gamyba, rastas Londone. Šiame Christopherio Merreto dokumente, parašytame dar 1662 m., detaliai aprašoma putojančio vyno gamyba. Prancūzai rašytiniuose šaltiniuose apie putojantį vyną užsiminė tik 1718 metais. Įdomu ir tai, kad tie patys britai yra antroje vietoje pagal šampano suvartojimą ir 2015 m. Tais metais jie importavo daugiau nei 34 mln. butelių šampano. Be abejo, pirmoje vietoje visgi lieka prancūzai. Treti – JAV. O ketvirti - vokiečiai. Tačiau ant kulnų visiems sparčiai lipa Japonija, kuri importuodama didelius kiekius vyno grasina pralenkti visas šalis. Žinoma, visų pirmų putojančio vyno kartų britams priskirti nevalia, nes visgi skonio pusiausvyrą ir sofistikuotumą ištobulino prancūzai, kurie pagamino šampaną. Beje, storesnio ir tvirtesnio stiklo butelį, tinkantį putojančiam vynui, 1662 metais pirmieji taip pat pagamino anglai. Šio butelio forma ilgainiui kiek pakito. Putojančio vyno butelio forma yra sudaryta iš kakliuko su žiedu, cilindro formos kūno ir dugno su įduba.

Pagrindiniai gamybos būdai Nors putojančio vyno gamybos būdai yra net 6, pakanka žinoti pagrindinius. Klasikinis metodas (šampanas, Cava, Cremant, Franciacorta ir kt.); Charmat (Prosecco); Karnonizacija (žemesnės kokybės putojantys, nenatūraliai prisotinti anglies dioksido); Asti (Asti Spumante).

Ką dar reiktų žinoti apie skirtingus stilius ir kaip išsirinkti mėgstamiausią? Putojantis vynas nėra šampanas, tačiau taip pat turi tik jam būdingų savybių. Be abejo, pastarasis yra šiek tiek pigesnis. Mano jau minėti britai visai neseniai pradėjo gaminti putojantį vyną, kuris, ekspertai kalba, gali net pavyti šampano kokybę. Po truputėlį lietuvių atrandamas ispaniškas putojantis vynas Cava pasižymi šiek tiek mažesne rūgštimi, vaisišku skoniu. Cavoje ieškokite geltonųjų obuolių, apelsinų, žaliųjų citrinų, migdolų aromatų. Šis gėrimas puikiai gali būti derinama su maistu. Prosecco – gaivaus skonio. Įdomu tai, kad Didžiojoje Britanijoje Prosecco pardavimai lenkia net šampano! Mat bendrai perkama vis daugiau putojančio vyno, o Prosecco yra vienas populiariausių. Pastarasis visuomet turės gėlių, baltųjų persikų, kriaušių aromatų.

Putojančio vyno įvairovė Putojantį vyną gamina ne tik prancūzai, bet ir daugelis vynuogynus turinčių šalių. Prancūzai gamina šampaną, Cremant (kremantas), Vin moussex; Ispanai – Cava ir Espumoso; Italai – Asti, Franciacorta, Lambrusco, Prosecco, Spumante, Frizzante; Vokiečiai ir austrai – sekt;

Kaip atskirti ir identifikuoti gamybos būdą? Žinoma, užtenka žinoti, ką perkate ar ragaujate, tačiau akloje degustacijoje gamybos būdą galima atskirti pažvelgus į taurę: jei burbulai bus didesni ir pavieniai, vynas gamintas Charmat metodu; šampano burbuliukai bus mažesni ir besisukantys į viršų spirale. Klasikiniu metodu gamintas vynas dažniausiai bus šiek tiek brangesnis dėl sudėtingesnio gamybos proceso.

Pietų Afrikos Respublikoje gaminamas Cap Classique; Putojantys vynai gaminami ir JAV, Australijoje, Naujoje Zelandijoje, Čilėje, Argentinoje, Didžiojoje Britanijoje, Rusijoje, Lietuvoje ir net Japonijoje.


Griežta tvarka „Grand Cavalier“ gali pasigirti, kad nuo pat saulėtuose vynuogynuose sunokusių uogų surinkimo ir vyno fermentacijos iki išpilstymo į butelius – visas putojančio vyno gamybos procesas vyksta Prancūzijoje, iš kur buteliai keliauja tiesiai į parduotuvių lentynas Lietuvoje. „Francois Montand Brut“ griežtai laikosi tradicinio vyno gamybos būdo, kruopščiai atrinkdami vynuoges, kad pasiūlytų puikiai vaisiškus, kokybiškus vynus.

1 2

3

5

15 4

1 / Baltasis saldus putojantis vynas „Grand Cavalier Muscat“ Rožių, persikų ir muskato aromato. Dera su tortais, vaisių desertais. Patiekiamas 8 °C.

2 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Grand Cavalier Ice“ Gėlių ir vaisių aromato, gaivaus skonio. Patiekiamas didelėje vyno taurėje su ledo kubeliais. Patiekiamas 8 °C.

3 / Baltasis putojantis sausas vynas „Francois Montand Brut“ Švelniai auksinės spalvos, kvepiantis gėlėmis ir vaisiais. Dera su žuvimi ir desertais. Patiekiamas 8-10 °C.

4 / Rausvasis putojantis sausas vynas „Francois Montand Brut Rose“ Švelniai persikinės spalvos, aviečių aromato. Tinka prie paukštienos patiekalų, desertų. Patiekiamas 8-10 °C.

5 / Baltasis sausas putojantis vynas „Francois Montand Demi-Sec White“ Švelniai auksinės spalvos, gėlių ir citrusinių vaisių aromato. Puikiai dera su desertais. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 429 Eur

0,75 l - 429 Eur

0,75 l - 479 Eur

0,75 l - 479 Eur

0,75 l - 479 Eur


Giminės portretas „Zonin“ įmonė įkurta dar 1821 metais. Tai viena didžiausių šeimai priklausančių vyninių. Net septynios kartos vyndarių dovanoja savo dėmesį darydamos tai, ką sugeba geriausiai.

3

4

2

16

1

1 / Baltasis sausas putojantis vynas „Zonin Prosecco White“ Šiaudų geltonumo spalvos, gėlių ir jazminų aromato. Skonis – obuolių, kriaušių, akacijų medus. Dera prie kiaušinių patiekalų ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 999 Eur

2 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Zonin Prosecco Ice“ Šviesios šiaudų spalvos, jazminų, kriaušių ir obuolių aromato, medaus skonio. Dera su paukštiena ir sūriais. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 749 Eur

3 / Baltasis sausas putojantis vynas „Zonin Prosecco Grey“ Šiaudų geltonumo spalvos. Vaisių, šiaudų aromato, papildyto imbiero užuominomis. Apelsinų, mandarinų skonio. Tinka prie žuvies ir jūrų gėrybių patiekalų ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-9 °C.

4 / Baltasis sausas putojantis vynas „Zonin Prosecco Black“ Šiaudų geltonumo spalvos. Citrusinių vaisių, obuolių aromato, papildyto kardamono, erškėčių žiedlapių užuominomis. Obuolių ir kriaušių skonio. Tinka prie jūrų gėrybių patiekalų ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-9 °C.

0,75 l - 999 Eur

0,75 l - 999 Eur


Aukšta kartelė Pasiūlyti kuo aukštesnės kokybės vyną – tai ne teorija, o praktika. Pastarieji gamintojai – puikūs to pavyzdžiai, atspindintys, kaip žodžius derinti su darbais.

3

1

17 2

1 / Baltasis sausas putojantis vynas „Prosecco Doc Brut Ca'Val Silver“ Šiaudų spalvos, baltųjų gėlių aromato. Dera su balta mėsa, kepsninėje ruošta žuvimi. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 749 Eur

2 / Baltasis sausas rūšinis putojantis vynas „Diamond Prosecco“ Kvepia vaisiais ir gėlėmis. Dera prie užkandžių, žuvies patiekalų bei desertų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 1124 Eur

3 / Baltasis sausas putojantis vynas „Rocca 8 Secco Prosecco“ Šviesios šiaudų spalvos, subtilaus žolelių ir gėlių aromato. Puikiai tinka kaip aperityvas ar prie žuvies, salotų, užkandžių. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 764 Eur


Lengvai burbuliuojantys Jei ieškote, kuo pakeisti įprastą vyną, rinkitės putojantį. Jo alkoholio koncentracija mažesnė, o skonyje juntama ryškesnė rūgštelė.

3

4

2

18

1

1 / Baltasis sausas putojantis vynas „Borgo Imperiale Prosecco Millesimato Brut“ Šviesios šiaudų geltonumo spalvos. Vaisių ir gėlių kvapo, vaisiško skonio. Tinka prie užkandžių, žuvies patiekalų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 659 Eur

2 / Baltasis sausas lengvai putojantis vynas „Prosecco Doc Treviso Frizzante Ca'Val“ Gėlių kvapo, tinkamas patiekti tiek prie pagrindinių patiekalų, tiek prie užkandžių. Patiekiamas 6-8 °C.

3 / Baltasis sausas putojantis vynas „Valdo Prosecco Extra Dry“ Šiaudų geltonumo spalvos, švelnaus vaisiško aromato ir obuolių bei akacijų skonio. Tinka prie užkandžių, jūrų gėrybių. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 674 Eur

0,75 l - 755 Eur

4 / Baltasis sausas putojantis vynas „Valdo Prosecco Marca Oro“ Šiaudų geltonumo spalvos su auksiniais atspalviais. Laukinių obuolių, akacijų, medaus aromato ir švelnaus skonio. Dera su vištiena, žuvimi, sūriais. Patiekiamas 10 °C.

0,75 l - 877 Eur


19

Kokteilis „Prosecco Pomander“ 1 kokteiliui reikės:

R E C E P TA S

3 dalys „Prosecco“ 1 mandarino 1 dalis apelsinų likerio „Cointreau“ „Mimoza“ („Prosecco“ su apelsinų sultimis) – puikus kokteilis, bet juo mažai ką benustebinsite. Bet šventės juk kvepia mandarinais! Tad siūlau paprastą, bet kartu neprastą kokteilį. Į putojančio vyno taurę pilkite 3 dalis mėgstamo „Prosecco“ (apie 75 ml), įspauskite 1 mandarino sultis ir pilkite 1 dalį (apie 40 ml) klasikinio apelsinų likerio „Cointreau“. Puoškite skiltele mandarino. Dėmesio! Jeigu plaksite didesnį kiekį kokteilių, mandarinų sultis pasiruoškite iš anksto. Skanaus!


Iš praėjusio amžiaus Vienos seniausių Italijoje vyndarių šeimos „Bosca“ istorija prasidėjo 1831 m., kai Pietro Bosca Šiaurės Italijoje, Kanelio mieste, įkūrė vyno daryklą. Prasidėjus emigracijos bangai iš Italijos, buvo pradėtas vyno eksportas, ir jau 1889 m. Boscos šeima atidarė vyno gamyklą Buenos Airėse, Argentinoje, Niujorke, JAV. „Boutinot“ išsibarstę po visą pasaulį, o „Dezzani“ vynuogynus, plytinčius Monferato ir Albos vietovėse, prižiūri patys šeimininkai. „Decordi“ verslo pradžią skaičiuoja nuo XX a. pradžios, „Casa Vinicola Caldirola“ – 1897 metų ir šiandien yra viena iš Italijos vyno gamybos lyderių.

4

20

3 1

2

1 / Baltasis saldus putojantis vynas „Araldica Asti“ Desertinis vynas, kvepiantis vaisias ir gėlėmis. Tinka prie mėlynojo pelėsinio sūrio ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-8 °C.

2 / Baltasis saldus putojantis vynas „Le Colline Asti Spumante“ Skaidrios šiaudų spalvos, švelnaus gėlių ir vaisių aromato. Tinka kaip aperityvas, taip pat prie šviežių vaisių ir lengvų desertų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 499 Eur

0,75 l - 475 Eur

3 / Baltasis sausas putojantis vynas „Borgo Imperiale Riesling Brut“ Šiaudų spalvos, kvepia vaisiais. Dera prie žuvies, desertų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 599 Eur

4 / Putojantis saldus vynas „Bosca Five Star Asti“ Šviesiai auksinio atspalvio, gėlių aromato. Dera prie desertų, vaisių, tinka kaip aperityvas. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 566 Eur


21

3 1

2

4

5

1 / Baltasis saldus putojantis vynas „Cuvee Douce A'point Madame Bosca“ Gėlių aromato, tinka prie desertų, vaisių, lengvų užkandžių. Patiekiamas 7-8 °C.

2 / Baltasis sausas putojantis vynas „Cuvee Brut Nature Monsieur Bosca“ Šviesios aukso spalvos, subtilaus vaisių aromato. Tinka prie užkandžių, baltos žuvies ir salotų. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 484 Eur

0,75 l - 484 Eur

3 / Baltasis sausas putojantis vynas „Nua Brut Vino Spumante“ Švelniai geltonos su žaliais tonais spalvos. Žolelių aromato, vaisiško skonio. Dera su užkandžiais, baltos žuvies patiekalais. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 378 Eur

4 / Raudonasis saldus putojantis vynas „Nua Lambrusco Dell'Emilia “ Gėlėmis ir vaisiais kvepiantis vynas, puikiai derantis prie mėsos patiekalų, užkandžių ir desertų. Patiekiamas 17 °C.

0,75 l - 299 Eur

5 / Baltasis sausas putojantis vynas „Nua Prosecco Vino Spumante“ Švelnios geltonos spalvos, gėlių aromato, medaus ir riešutų skonio. Dera su žuvies ir jūrų gėrybių patiekalais, kietaisiais sūriais. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 498 Eur


Šeimos rankose „Codorniu“ – nuo pat XVI a. šeimos valdoma vyninė. Dabar „Codorniu“ gamina išskirtinai ispanišką putojantį vyną „Cava“. Nepaisant to, kad „Codorniu“ yra vienas didžiausių „Cava“ gamintojų, čia siekiama išlaikyti kokybę ir neprarasti tradicijų.

22

1

2

1 / Baltasis pusiau sausas rūšinis putojantis vynas „Codorniu Clasico Cava Demi-Seco Cava D.O.“ Kvepiantis vaisiais, tinkamas gurkšnoti vieną ar su šviežiomis lapinėmis salotomis, pagardintomis paukštiena. Patiekiamas 5-8 °C.

2 / Baltasis sausas putojantis vynas „Codorniu Clasico Brut Cava D.O.“ Citrusinių vaisių ir riešutų aromato, sodraus skonio. Dera su ispaniškais užkandžiais, paukštiena, žuvimi. Patiekiamas 5-8 °C.

0,75 l - 619 Eur

0,75 l - 619 Eur


Sugriaukime mitus 7.

1.

Ilgiau brandintas vynas būna geresnės kokybės. Tai taikoma tik ilgaamžiams, brandinti tinkamiems vynams. Rožinius vynus rekomenduojama suvartoti per dvejus metus, baltuosius atitinkamai taip pat. Paprastas putojantis vynas tinkamas gerti iki 2–3 metų.

Tik raudonąjį vyną galima ilgai laikyti. Kai kuris baltasis vynas taip pat ilgaamžis. Vintažinis šampanas, Sauternes, vokiškas Riesling vynuogių vynas rūsyje gali pragulėti keliasdešimt metų. Tiesa, ne visas raudonasis vynas skirtas brandinti. Tik gerų metų derliaus vynas tinkamas ilgai laikyti.

2.

8.

Brangesnis vynas neabejotinai geresnis. Daugeliu atvejų šis pasakymas teisingas. Bet dažnai kaina kyla dėl regiono, įmonės įvaizdžio ar garsių žmonių pasisakymų apie tam tikrus prekės ženklus. Tad, norint rasti kokybiško ir nebrangaus vyno, reikėtų dairytis į kylančias vynuoges-žvaigždes ar po truputį populiarėjančius regionus, rinktis ispanišką, portugališką vyną, tokias veisles kaip Albarino / Alvarinho.

3.

Saldus vynas skirtas pradedantiesiems. Nors dažniausiai manoma, kad saldus vynas geriamas pradedančiųjų, iš tiesų dažnu atveju jis yra daug sunkiau pagaminamas. Kaip antai icewine (ledo vynas), kuriam vynuogės paliekamos iki pirmųjų šalnų ir skinamos tada, kai temperatūra lauke siekia -7 – -9 ∞C šalčio. Toks vynas pagaminamas ne kiekvienais metais, nes dažnai vynuogės dėl prasto oro supūva ir nesulaukia šalčio.

4.

Kamščiu užsukamas vynas prastesnis. Kamštis neturi įtakos vyno kokybei. Daugelis vyndarių renkasi užsukamus kamščius, norėdami išvengti kamščio ydos, o kiti ­– dėl patogumo. Metalinius užsukamus kamščius itin pamėgusios Naujojo Pasaulio šalys ir modernūs gamintojai. Kamščiai kartais priklauso ir nuo vartotojų ar eksporto rinkų, tokių kaip šalys, daugiausia eksportuojančios į JAV, dažnai parenka užsukamus kamščius. Be abejo, natūralūs kamščiai brangesni ir kai kuriose vyno šalyse tradiciškai naudojami šimtus metų.

5.

Itin taniniško vyno negalima gerti jauno, jį reikia brandinti. Taip, taninai ilgainiui sušvelnėja, tad tokį vyną rekomenduojama brandinti keletą metų.

6.

Visą seną vyną reikia dekantuoti. Daugelis vyno ekspertų mano, kad dekantavimas būtinas norint, kad seno vyno skonis atsiskleistų. Tačiau ne visą vyną galima dekantuoti, nes kai kuris senas vynas blogai sąveikauja su deguonimi – dekantavimas gali jį sugadinti. Tokį vyną geriau atsargiai išpilstyti į taures ir iš karto išgerti. Tad dairantis į prabangesnį vyną, reikėtų pasitarti su ekspertais.

Prie žuvies tinka tik baltasis vynas, o prie mėsos – raudonasis. Daugeliu atveju tai tiesa, bet esama įvairių žuvų ir mėsos rūšių. Prie raudonų žuvų, tokių kaip tunas, lašiša, puikai dera raudonasis vynas, o, tarkim, prie kiaulienos dažniausiai rekomenduojama rinktis baltąjį vyną. Įmonės, atstovaujančios didelius ir itin žinomus prekės ženklus, gamina tik prastą vyną. Nors daugeliui atrodo, kad didelės vyno korporacijos gamina daug vyno, o masinė gamyba dažnai asocijuojasi su prastesne kokybe, būtent dideli koncernai turi pakankamai pinigų, gali daug investuoti į kompetentingiausius specialistus, techniką ir turėti vynuogynus geriausiose vietose. Tad ir didelės kompanijos gamina daug kokybiško vyno, dažnai patenkančio net į geriausiųjų dešimtukus. Kiekviena vyninė turi bazinių vynų pozicijų ir top lygio gėrimų.

9.

masyvesnis butelis, tuo geresnis 10. Kuo vynas jame. Masyvesnis butelis garantuoja, kad vyninė daugiau pinigų investavo į pakuotę. Bet tai jokiu būdu neužtikrina pačio vyno kokybės. Dažnu atveju butelis susijęs su tradicijomis, būdingomis tam regionui, ar paties vyno stiliumi, o kartais norima išsiskirti, pritraukti klientą.

Nors dažniausiai manoma, kad saldus vynas geriamas pradedančiųjų, iš tiesų dažnu atveju jis yra daug sunkiau pagaminamas.

23


Istorijų platybė „Alita“ prekės ženklas apima bene plačiausią natūralios fermentacijos būdu pagaminamų putojančių vynų asortimentą Lietuvoje, pasižymi išlaikomomis tradicijomis ir vertinama kokybe. „Törley“ istorija prasidėjo 1882-iais ir tęsiasi iki šiol.

24 2

3

1

1 / Baltasis sausas putojantis vynas „Alita Brut Cuvee“ Vaisiško skonio ir aromato, derantis prie užkandžių, žuvies, jūrų gėrybių ir paukštienos patiekalų arba kaip aperityvas. Patiekiamas 8 °C.

2 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Alita Chardonnay“ Pasižymi lengvu gėlių ir grietinėlės aromatu. Tinka kaip aperityvas, dera prie užkandžių bei sūrių. Patiekiamas 8 °C.

3 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Alita Riesling“ Citrusų, persikų, žydinčių sodų aromato, pasižymi šviežia rūgštimi ir lengvu skoniu. Dera prie žuvies, paukštienos ir sūrių. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 399 Eur

0,75 l - 399 Eur

0,75 l - 335 Eur


VENGRIJA

25

6 4 5

4 / Baltasis sausas putojantis vynas „Törley Gala“ Švelniai auksinės spalvos, kvepiantis atogrąžų vaisiais. Tinka su paukštiena ir žuvimi. Patiekiamas 7 °C.

5 / Baltasis saldus putojantis vynas „Törley Charmant“ Aukso spalvos, cukruotų vaisių aromato. Itin dera prie desertų. Patiekiamas 7 °C.

0,75 l - 397 Eur

0,75 l - 397 Eur

6 / Baltasis pusiau sausas putojantis vynas „Törley Talisman“ Auksaspalvis, kvepiantis žaliosiomis citrinomis, ličiais, sviestu. Puikiai tinka prie desertų. Patiekiamas 7 °C.

0,75 l - 397 Eur


VYNO PATEIKIMO GIDAS NAMAMS Jei tiesiog daug gaminate, turbūt žinote, kokie svarbūs laipsniai orkaitėje kepant pyragą ar antį, kaip svarbu reikiama mėsos temperatūra ir keptuvės kaitra, lygiai taip pat ir pateikiant vyną svarbi jo temperatūra ir sąlytis su deguonimi – dekantavimas.Tad pabūkime namų someljė ir pasimokykime vyno etiketo bei naudingiausių patarimų. AR TIKRAI SVARBI VYNO PATEIKIMO TEMPERATŪRA? Kaip jau supratote, vyno pateikimo temperatūra labai svarbi, netinkama vyno pateikimo temperatūra gali išryškinti blogąsias savybes.

VYNO ATIDARYMAS IR PATEIKIMAS Geruose restoranuose ir pagal vyno etiketą, butelį reikėtų atidaryti prie svečių, bet kol to profesionaliai padaryti nemokate, pasitreniruokite vyną atidarydami prieš vakarienę. Kartais tai padaryti tiesiog būtina, kai ruošiamės ragauti sodresnius ar senesnius vynus. Skaitykite žemiau ir sužinosite, kodėl. 26

Rekomenduojama vyno pateikimo temperatūra: 3–10 °C Šampanas, cava, „Prosecco“, „Cremant“, taip pat kiti putojantys baltieji vynai. Kuo bangesnis vynas, tuo šiltesnis jis gali būti pateikiamas. Patarimas: Jeigu norite greitai atšaldyti putojantį vyną, valandai dėkite į kamerą. Vynas atvės greičiau, jei jį apvyniosite šlapiu rankšluosčiu.

Ramaus vyno atidarymas • Atidarytuvo peiliuku po briauna nupjaukite kapsulę; • Vyno kamščiatraukį kiškite tiesiai per vidurį į kamštį ir sukite, kol sulįs iki 95 proc.; • Tada lėtai traukite; • Išėmę kamštį servetėle pavalykite vyno kaklelį. Patarimas: Nulūžus kamščiui, idealiu atveju reikėtų naudoti specialų kamštį, tačiau vyną visuomet galite perfiltruoti perpildami pro sietelį, kad į taures nepatektų kamščio drožlių..

7–14 °C Sodresni, aromatingesni baltieji ir rožiniai vynai. Brandinti ąžuole ir sodresni vynai turi būti pateikiami daugiau kaip 12 °C. Patarimas: Vyną į šaldytuvą reikėtų dėti likus 2–3 val. prieš patiekiant. Jei norite per 15 min. atšaldyti vyną, įdėkite į šiukšlių maišą, pilną ledukų ir vandens, tada įstatykite į kibirėlį.

Putojančio vyno atidarymas • Nulupkite kapsulę, tačiau metalinį kamštį palikite, jį reikėtų tik atsukti; • Viena ranka laikykite butelį už apačios, kita ranka – kamštį, jį galite prispausti nykščiu; • Dėmesio! Sukite butelį pakreipę 45° kampu. Dauguma žmonių suka kamštį; • Sukdami butelį, lengvai ir be garso atidarysite putojantį vyną. Patarimas: Putojantis vynas turi būti gerai atšaldytas, kuo šiltesnis, tuo didesnė tikimybė, kad jis pokštelės.

13–16 °C Raudonieji vynai, gaminti iš Pinot Noir, Grenache, Zinfandel vynuogių. Kuo daugiau vaisinis vynas, tuo šiltesnis jis gali būti pateikiamas. Patarimas: Vyną į šaldytuvą reikėtų įdėti likus 30 min. prieš atidarant.

16–21 °C VYNO DEKANTAVIMAS Vyno dekantavimas – tai vyno perpylimas leidžiant jam susijungti su deguonimi ir norint išvengti nuosėdų. Jo atsiradimas susijęs su nuosėdomis, kai buvo pastebėta, kad senuose vynuose susidaro nemažai drumzlių. Deguonis padeda greičiau atsiskleisti vyno skonį. Dekantuojant svarbu, kad vynas kelias valandas prieš tai stovėtų nejudinamas, jokiu būdu negalima jo plakti. Nuosėdos turi nusistovėti.

Sodrūs raudonieji. Bordo regiono vynai, „Cabernet Sauvignon“, „Merlot“, „Shiraz“, „Rioja“, Douro slėnio raudonieji vynai, tokie kaip portas, marsala. Kuo vyne daugiau taninų, tuo šiltesnis jis gali būti pateikiamas. Patarimas: Visada lengviau sušildyti, nei atšaldyti vyną.


Kaip dekantuoti vyną: • Vyną reikėtų palikti ramiai stovėti kelias valandas, geriausia dėti į krepšelį; • Tada nupjaukite kamščio kapsulę; • Atsargiai ištraukite kamštį, ypač būkite atidūs su senesniais vynais, nes kamštis gali nulūžti; • Išėmę kamštį servetėle pavalykite vyno kaklelį, nes po atidarymo dažnai lieka drožlių; • Butelį išimkite iš krepšelio, įsipilkite į taurę paragauti, ar vynas neturi trūkumų; • Tada vienu kartu perpilkite vyną į dekanterį; • Vyno butelis neturi liestis prie dekanterio sienelės; • Patartina vyną perpilti prie uždegtos žvakės, taip galėsite stebėti butelio kaklelį ir išvengti net minimalaus nuosėdų patekimo; • Neišsigąskite, kai kuriuose vynuose nuosėdų lieka tikrai nemažai. Patarimas: Jeigu neturite dekanterio, vyną atidarykite prieš kelias valandas, taip jis spės „įkvėpti“ deguonies. Tik pilkite atsargiai, kad nuosėdų nepatektų į taurę.

Vyno mėgėjo krepšelis – aksesuarai: - Kamščiatraukis; - Dekanteris; - Taurė ragavimui; - Kamštis putojančiam vynui; - Vyno uždarytuvas; - Specialus termometras; - Krepšelis; - Žvakė; - Degtukai; - Balta servetėlė – ji puikiai tiks nuvalyti nuo vyno kamščio likučius ir įvertinti spalvą; - Kibirėlis vynui; - Šaltkrepšis – vasaros sezonui; - Butelių lentyna; - Vyno šaldytuvas – idealiu atveju; - Kokybiškos taurės baltajam, putojančiam, raudonajam ir pastiprintam vynui. Idealiu atveju: specializuotos baltojo ir raudonojo vyno taurės.

27


Visiška darna Vidus svarbus, kiek ir išorė, o išorė svarbi, kiek vidus. „Thomas Barton“ butelis atspindi šių vyno namų atradėjo asmenybę ir XVIII a., kai viskas prasidėjo. Tai – saikas, rimtis ir elegancija.

3

28

2

1

1 / Baltasis saldus vynas „Thomas Barton Reserve Sauternes“ Šviesios šiaudų geltonumo spalvos. Intensyvaus – citrusinių vaisių, akacijų aromato. Skonis koncentruotas, su puikia rūgštumo ir saldumo pusiausvyra. Dera prie ančių kepenėlių pašteto, mėlynojo sūrio, desertų. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 1799 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Thomas Barton Reserve Medoc“ Tamsios, ryškiai raudonos spalvos. Juodųjų vaisių, pipirų, saldymedžių aromato ir šokolado skonio. Dera prie raudonos mėsos patiekalų, daugiaryžio su grybais. Patiekiamas 16-18 °C.

3 / Baltasis sausas vynas „Thomas Barton Reserve Graves“ Šviesiai geltonos spalvos su aukso atspalviais. Citrusinių vaisių aromato su ąžuolo, mineralų natomis. Skonyje juntama rūgštelė. Dera prie vištienos, žuvies patiekalų, sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 1099 Eur

0,75 l - 1099 Eur


Amžius nesvarbu „Barton & Guestier“ – viena seniausių tebeveikiančių vyninių, įkurta 1725 metais Bordo mieste. Po daugiau nei 200 metų Prancūzijoje atsirado ir „Malesan“.

2

29

1

3 4

5

1 / Rausvasis pusiau saldus vynas „B&G Rose D'anjou“ Lašišos rausvumo spalvos, raudonųjų uogų aromato ir skonio. Tinka prie lengvų salotų, egzotiškų ir aštrų patiekalų. Patiekiamas 8-10 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „B&G Cotes Du Rhone“ Vyšnių spalvos, ryškaus juodųjų vaisių ir prieskonių aromato. Dera prie aštraus maisto, raudonos mėsos ir sūrio. Patiekiamas 16-18 °C.

3 / Baltasis sausas vynas „B&G Vouvrey“ Geltonos spalvos su žalsvu pustoniu. Dominuoja vaisių ir gėlių aromatas, persikų skonis. Dera prie sūrio ir lengvų desertų. Patiekiamas 8-10 °C.

4 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Malesan Rouge Bordeaux A.C. “ Rubino spalvos, tamsių uogų ir vanilės aromato. Dera prie raudonos mėsos ir įvairių sūrių. Patiekiamas 18-20 °C.

5 / Baltasis pusiau saldus rūšinis vynas „Malesan Medium Sweet Blanc Bordeaux A.C.“ Auksinės spalvos, gėlių ir vaisių aromato. Dera prie sūrių ir desertų. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 644 Eur

0,75 l - 674 Eur

0,75 l - 862 Eur

0,75 l - 689 Eur

0,75 l - 689 Eur


Vynuoginės kalvos Nuo 1987 m. iki dabar – įmonę, kuri didžiuojasi savo senomis vyno gamybos tradicijomis, valdo ponas Paulas su sūnumis Micheliu ir Jean Claude. Ši vyninė jungia keturis vienai šeimai priklausančius vyno ūkius, kurie sudaro daugiau nei 100 ha vynuogynų ant kalvų, besidriekiančių iki Hero slėnio Langedoko regione.

3 2

30

4

1

1 / Raudonasis sausas vynas „Paul Mas Syrah Vin De Pays“ Vaisių, gėlių, prieskonių aromato. Dera su aviena, makaronais, troškiniais, įvairiais sūriais. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 575 Eur

2 / Baltasis pusiau sausas vynas „Paul Mas Gewurztraminer“ Rožių, greipfrutų, abrikosų žiedlapių aromato. Dera prie riebios žuvies, aštraus maisto, saldžių desertų, paukštienos, švelnių minkštųjų sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

3 / Baltasis sausas vynas „Paul Mas Viognier Vin De Pays“ Kvepia žolelėmis, vaisiais, gėlėmis. Tinka patiekti kaip aperityvą arba prie žuvies, baltos mėsos, kariu pagardintų patiekalų, mėlynojo pelėsinio sūrio. Patiekiamas 8-10 °C.

4 / Raudonasis sausas vynas „Paul Mas Cabernet De Cabernet“ Intensyvaus vaisių aromato, vyšnių, gervuogių, slyvų, skrudintų pipirų užuominų skonio. Tinka prie kepsninėje ruoštos avienos, jautienos, kietųjų sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 674 Eur

0,75 l - 575 Eur

0,75 l - 634 Eur


Kūryba ir inovacijos „The Grape Grinder“ siekia būti kūrybingais ir inovatyviais, o dalelę Pietų Afrikos pristatyti platesniam pasauliui. „Malesan“ gamybos procesas kruopščiai kontroliuojamas, atliekama analizė, jis nuolat ragaujamas. Tai užtikrina „Malesan“ kokybę kiekviename butelyje.

2

3

31

1

1 / Baltasis sausas vynas „Wild Olive Chenin Blanc“ Žalsvos šiaudų spalvos, atogrąžų vaisių ir agrastų aromato. Dera su paukštienos ir žuvies patiekalais. Patiekiamas 10 °C.

0,75 l - 847 Eur

2 / Baltasis sausas vynas „Malesan De France Chardonnay“ Sodrios geltonų citrinų spalvos vynas, kvepiantis žiedais ir vaisiais. Dera su daržovėmis, makaronais, pica, sūriais, paukštiena, kiauliena, ėriena. Patiekiamas 7-8 °C.

3 / Raudonasis sausas vynas „Malesan De France Cabernet Sauvignon“ Saldžios žaliosios paprikos ir uogų aromato. Dera su daržovėmis, makaronais, pica, sūriais, paukštiena, ėriena. Patiekiamas 18-20 °C.

0,75 l - 329 Eur

0,75 l - 499 Eur


Antiena su vyšnių padažu, gruzdintomis žolelėmis ir salierų piurė Jums reikės: Antienai: 4 antienos filė druskos 4 šakelės rozmarino keli šalavijų lapeliai Įdarui: 3 šaukštų grietinės 150 g vyšnių 100 ml portveino 30 g sviesto šaukštas rudojo cukraus

R E C E P TA S

32

Salierų piurė: 1 saliero šaknis 500 ml pieno druskos pipirų 60 g sviesto žaliosios citrinos

Salierą supjaustykite 1 cm² dydžio kubeliais. Puode išlydykite sviestą ir pakepinkite saliero kubelius, pilkite pieną, berkite druskos, pipirų ir viską virkite ant labai silpnos kaitros apie 15 min. Kai salieras suminkštės, išjunkite ir palikite kelioms minutėms atvėsti. Tada pertrinkite piurė rankiniu trintuvu. Pagardinkite druska ir pipirais. Taip pat galite įdėti šiek tiek sviesto ar alyvuogių aliejaus. Įspauskite šlakelį žaliųjų citrinų sulčių. Antienos krūtinėlę nusausinkite. Jos odelę įpjaukite kvadratėliais, užberkite druskos. Pasiruoškite vyšnių padažą. Į įkaitintą keptuvę suberkite cukrų, palaukite, kol jis išsilydys. Dėkite gabalėlį sviesto, pilkite portveiną ir dar šiek tiek pakaitinkite. Galite įpilti šlakelį vandens. Tada berkite vyšnias. Jų nereikia virti. Galima naudoti šaldytas uogas. Dėmesio! Kepant antį, ją reikia dėti į neįkaitintą keptuvę odele žemyn. Kepkite apie 4 min., tada apverskite ir pakepkite dar 3 min. Kepant įmeskite rozmarino šakeles ir šalavijų lapelius – jie gardžiai pasigruzdins anties taukuose. Baigus kepti antį, ją perkelkite į kepimo skardą, pašaukite į 200 oC laipsnių karščio orkaitę 5 min. Į lėkštę dėkite salierų piurė, šalia gabalėliais pjaustytą antienos filė, pilkite padažo ir puoškite gruzdintomis žolelėmis.


Visas kompleksas Kad ir kokį ilgą kelią faktiškai nueitume, jis susideda iš mažų žingsnių. Tai, kas atsiduria jūsų taurėje – ne šiaip vyno gamybos rezultatas, tai – tradicijų, patirties, inovacijų vienovė.

2

33 3

1

1 / Raudonasis sausas vynas „Frescobaldi Castiglioni Chianti“ Purpurinės spalvos, išraiškingo uogų aromato. Dera prie makaronų, vištienos ir kiaulienos patiekalų. Patiekiamas 16-18 °C.

2 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Frescobaldi Santa Maria“ Ryškios purpurinės spalvos, šalavijų, rozmarinų, prinokusių uogų aromato. Tinka su makaronų ir vištienos patiekalais. Patiekiamas 16-18 °C.

3 / Raudonasis sausas vynas „Diamond Corvina Cabbernet Sauvignon“ Vaisių ir žolelių aromato, dera prie raudonos mėsos patiekalų ir brandintų sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 749 Eur

0,75 l - 949 Eur

0,75 l - 1124 Eur


Itališka maniera „Barone Montalto“ įsikūrė 2000 metais Santa Ninfos mieste, pietvakarių Sicilijoje. Nors ir jauna, dabar ši įmonė yra gerai žinoma visame pasaulyje.

3

1

34

1 / Raudonasis sausas vynas „Montalto Collezione Di Famiglia Merlot“ Tamsios rubino spalvos, gervuogių, ąžuolo, slyvų aromato. Tinka su raudona mėsa ir sūriais. Patiekiamas 16 °C.

0,75 l - 549 Eur

4

2

2 / Raudonasis sausas vynas „Barone Montalto Collezione di Famiglia Nero D'Avola Passivento“ Intensyvios tamsiai raudonos spalvos, džiovintų gervuogių, vyšnių ir slyvų aromato. Dera prie raudonos mėsos ir sūrių. Patiekiamas 18 °C.

3 / Baltasis sausas vynas „Barone Montalto Collezione Di Famiglia Bianco Passivento“ Intensyvios tamsiai raudonos spalvos, džiovintų gervuogių, vyšnių ir slyvų aromato. Dera prie raudonos mėsos ir sūrių. Patiekiamas 18 °C.

0,75 l - 699 Eur

0,75 l - 699 Eur

4 / Baltasis sausas vynas „Montalto Collezione Di Famiglia Viognier“ Šiaudų su alyvuogių pustoniais spalvos. Kivių, mangų, sausmedžių aromato. Dera su žuvimi, paukštiena, sūriais. Patiekiamas 12 °C.

0,75 l - 549 Eur


Vynuogės iš Italijos „Melini“ palaiko ilgametes tradicijas, kurios prasidėjo dar 1705 m., įkūrus vyninę. Šiems vyno namams priklauso 1200 akrų žemės vienoje žaviausių Toskanos sričių, čia vynuogės ir renkamos.

1

35

2

1 / Raudonasis sausas vynas „Melini Chianti“ Tamsios rubino raudonumo spalvos, žibuoklių aromato. Dera prie ant grotelių keptos mėsos, ėrienos patiekalų. Patiekiamas 16-18 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „Melini Chianti Riserva“ Ryškios rubino raudonumo spalvos, miško uogų aromato. Dera prie keptos mėsos ir brandintų sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,7 l - 655 Eur

0,7 l - 699 Eur


Gausybė vynuogių Puglios regiono vynas vertinamas ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Vynuogynai čia itin derlingi, o vynuogės pasižymi puikiomis skoninėmis savybėmis.

3

4

36

1

2

5

1 / Rausvasis sausas vynas „Grifo Castel Del Monte“ Ciklameno spalvos, kvepia gėlėmis ir vaisiais. Dera prie užkandžių, paukštienos patiekalų. Patiekiamas 10-12 °C.

0,75 l - 445 Eur

2 / Baltasis sausas vynas „Grifo Bombino Bianco“ Lengvai žalios spalvos, ryškaus vaisių kvapo. Dera prie šaltų užkandžių, žuvies, paukštienos patiekalų, sūrių. Patiekiamas 10-12 °C.

3 / Raudonasis sausas vynas „Grifo Nero Di Troia“ Raudonos spalvos, uogų aromato. Tinka prie mėsos kepsnių, kumpio užkandžių, brandintų sūrių. Patiekiamas 18-20 °C.

0,75 l - 445 Eur

0,75 l - 445 Eur

4 / Raudonasis sausas vynas „Grifo Castel Del Monte“ Juodųjų vyšnių ir raudonųjų vaisių aromato. Tinka prie šaltųjų užkandžių, mėsos kepsnių, sūrio. Patiekiamas 19-20 °C.

0,75 l - 445 Eur

5 / Baltasis sausas vynas „Grifo Castel Del Monte“ Intensyvaus apelsinmedžių žiedų ir persikų aromato. Tinka prie užkandžių, žuvies, paukštienos, sūrių. Patiekiamas 10-12 °C.

0,75 l - 445 Eur


Iš kartos į kartą 1880 metais Francesco Rocca įkūrė pilstomo vyno įmonę „Vinicola Rocca“. 1936 metais jo sūnus Angelo išplėtė vyno gamybos apimtis ir pastatė vyninę Nardò vietovėje, Apulijos regione. Šiandien įmonė vadinasi „Angelo Rocca & Figli“, o jai vadovauja jau ketvirta Roccų šeimos karta.

2

37

1

3

1 / Raudonasis pusiau sausas vynas „Colleone Negroamaro Salento“ Rubino su granatų atspalviais spalvos, vaisių aromato. Tinka patiekti prie sūdytos ar kepsninėje ruoštos mėsos, avienos, įvairių sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

2 / Raudonasis pusiau sausas vynas „Colleone Primitivo Salento“ Ryškios rubino su violetiniais atspalviais spalvos , subtilaus vaisių aromato su uogienės natomis. Tinka prie makaronų, jautienos, kiaulienos, įvairių sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

3 / Raudonasis pusiau sausas vynas „Colleone Nero Di Troia Pugli“ Ryški rubino spalva su violetiniais atspalviais, gaivus vaisių aromatas su trešnių natomis. Dera prie žvėrienos, kepsninėje ruoštos mėsos. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 413 Eur

0,75 l - 413 Eur

0,75 l - 413 Eur


Vynuogynų milžinai Įmonė „Barone di Bernaj“, turinti daugiau kaip 300 ha geriausių vynuogynų visoje Sicilijos saloje ir modernią įrangą, išpilsto apie 9 milijonus butelių per metus. Todėl nestebina, kad ji patenka tarp didžiausių vyno gamyklų Sicilijoje.

38

2

3

4

1

1 / Baltasis sausas vynas „Bdb Viognier Igt Sicily“ Geltonos su žaliais atspindžiais spalvos, intensyvaus vaisių kvapo. Lengvo skonio, dera su žuvies, vištienos patiekalais ir sūriu. Patiekiamas 10-12 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „Bdb Etna Rosso“ Ryškiai raudonos spalvos, sodraus vaisių aromato. Tinka prie raudonos mėsos, kepsnių ir brandinto sūrio. Patiekiamas 18 °C.

0,75 l - 434 Eur

0,75 l - 434 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Barone Di Bernaj Chardonnay“ Aukso spalvos, intensyvaus atogrąžų vaisių, vanilės aromato. Švelniai rūgštaus skonio, dera prie žuvies, daržovių ir šviežio sūrio. Patiekiamas 10-12 °C.

0,75 l - 434 Eur

4 / Raudonasis sausas vynas „Bdb Cerasuolo Divitoria“ Vyšnių spalvos vynas, kvepiantis gėlėmis ir vaisiais. Sauso, harmoningo skonio. Dera su Viduržemio virtuvės patiekalais, raudona mėsa, sūriu. Patiekiamas 18 °C.

0,75 l - 434 Eur


Lašiša su žirnelių tyre 39

Jums reikės: Žirnelių tyrei: 500 gr. šaldytų žaliųjų žirnelių nedidelės saujos mėtų 1 skiltelės česnako poros šaukštų alyvuogių aliejaus 50 gr. kietojo sūrio druskos, pipirų Lašišai: 700 gr. lašišos filė druskos, pipirų

R E C E P TA S

Garnyrui: poro kelių šparagų žiedinio kopūsto Pirmiausia paruoškite tyrę. Šaldytus žirnelius atšildykite iki kambario temperatūros. Tuomet suberkite juos į trintuvės indą, sudėkite mėtas, česnaką, įpilkite alyvuogių aliejaus, pabarstykite druska ir pipirais, ir viską gerai sutrinkite. Masę sudėkite į puodą ir pašildykite, bet nevirkite. Pabarstykite tarkuotu sūriu, uždenkite dangčiu ir atidėkite į šalį. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų. Pabarstykite lašišos gabaliukus druska ir pipirais. Dėkite žuvį į keptuvę oda žemyn ir kepkite apie 4-5 minutes. Apverskite ir dar pakepkite apie 2 minutes. Paskutinis žingsnis – garnyras. Plonais grežinėliais supjaustykite porą, išskirkite žiedinio kopūsto žiedus, nupjovę šparagų galveles, skustutuku išilgai supjaustykite juos. Viską sudėkite į vidutiniškai su alyvuogių aliejumi įkaitintą keptuvę ir šiek tiek pakepinkite. Į lėkštę dėkite žirnelių tyrę, šalia – lašišos gabalėlius ir keptas daržoves.


Medaliais apdovanoti „Torres“ šeimos vardas su vynu siejamas jau daugiau nei tris šimtmečius. Šiandien tai – vieni gausiausiai įvertintų vyno gamintojų pasaulyje.

2

4

40

3

1

1 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Torres Gran Coronas“ Sodriai raudonos spalvos, kvepiantis prieskoniais. Tinka prie vegetariškų ryžių patiekalų, raudonos mėsos, žvėrienos, sūrių. Patiekiamas 17 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „Torres Altos Ibericos“ Sodriai raudonos spalvos, prieskonių ir žolelių kvapo. Tinka prie keptos mėsos patiekalų ir brandintų sūrių. Patiekiamas 17-18 °C.

3 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Torres Salmos“ Sodriai raudonos spalvos, juodųjų vyšnių ir slyvų aromato. Dera prie žvėrienos ir raudonos mėsos. Patiekiamas 16-18 °C.

4 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Torres Seleccion Celeste“ Vaisių, prieskonių, žolelių aromato, sodraus vaisinio skonio. Tinka su įvairiais mėsos patiekalais, kepsniais, užkandžiais. Patiekiamas 16-17 °C.

0,75 l - 1199 Eur

0,75 l - 849 Eur

0,75 l - 1999 Eur

0,75 l - 1299 Eur


Užriestomis nosimis „Juan Gil“ vyninė vyno specialistų pasaulyje garsi savo itin brangaus „Jumilla DO“ vynuogynų vyno gamybos projektu. Termino de Aribos kalnuotose apylinkėse greta nuosavų vynuogynų pastatytas „Juan Gil“ rūsys leidžia išspausti derlių, kol jo dar nepaveikė karštas oras. „Ego Bodegas“ yra sparčiai auganti moderni vyninė, esanti Chumiljos regione Ispanijoje ir garsėjanti vynu, gaminamu iš vynuogių „Monastrell“.

2

3

41

1

1 / Raudonasis sausas vynas „Juan Gil Monastrell 4 Meses Jumilla D.O.“ Labai intensyvios tamsios spalvos, būdingas trešnių, raudonųjų uogų ir ąžuolo medienos aromatas. Tinka su daržovėmis, makaronais, pica, žvėriena. Patiekiamas 18-20 °C.

0,75 l - 649 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Goru“ Ryškiai raudonos spalvos, raudonųjų, prinokusių vaisių aromato, vaisiško skonio. Dera prie vidutiniškai brandinto sūrio, ryžių, makaronų, troškinių, jautienos filė, kiaulienos. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 667 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Goru El Blanco“ Auksaspalvis ir kvepiantis vaisiais, baltųjų vynuogių skonio. Dera prie žuvies, austrių, krabų, baltos mėsos, ryžių, makaronų. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 667 Eur


Sultingai prisirpę Aukštutinės Navaros klimatas, kur auginamos vynuogės „Grand Cavalier“ vynui, pasižymi ryškia Atlanto įtaka, dideliais vasaros ir žiemos bei dienos ir nakties temperatūrų skirtumais, nedideliu kritulių kiekiu ir saulės šviesos gausa. Kitaip tariant, nuostabiomis sąlygomis vynuogėms auginti. O štai „Marques del Atrio“ vyninė skaičiuoja daugiau nei 100 metų istoriją ir yra viena pirmaujančių įmonių vyno gamybos srityje Ispanijoje.

4

2 3

1

42

1 / Raudonasis sausas vynas „Grand Cavalier Tempranillo“ Gaivaus juodųjų uogų aromato su švelniomis skrudintos duonos natomis. Tinka prie mėsos užkandžių, troškinių, brandintų sūrių. Patiekiamas 16 °C.

0,75 l - 449 Eur

2 / Baltasis sausas vynas „Grand Cavalier Chardonnay“ Kvepiantis citrusiniais vaisiais su riešutų užuominomis. Tinka prie žuvies, vištienos, makaronų, minkštųjų sūrių. Patiekiamas 12 °C.

3 / Raudonasis sausas vynas „Barrica 88“ Ryškios rubino spalvos, raudonųjų vaisių, vanilės aromato. Vaisiško skonio. Dera prie raudonos mėsos, paukštienos, sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 449 Eur

0,75 l - 599 Eur

4 / Baltasis sausas vynas „Barrica 88“ Auksaspalvis, citrusinių vaisių ir vanilės aromato, sultingo skonio. Dera prie žuvies ir baltos mėsos, užkandžių ar kaip aperityvas. Patiekiamas 6-8 °C.

0,75 l - 599 Eur


Daugelis mano, kad šampanas – prabangus gėrimas ir jį reikia derinti tik su gurmaniškais patiekalais. Bet iš tiesų šampanas yra puikiausias kiaušinių patiekalų ir visų pusryčių palydovas. Tad šį gėrimą drąsiai derinkite su omletu, Benedikto kiaušiniu ar kitais kiaušinių patiekalais. Beje, jis puikiai tinka ir su sviestiniais kepiniais, tokiais kaip kruasanai.

43

Kruasanai su keptais kiaušiniais, sūdyta lašiša, ikrais, avokadu ir sultenėmis 4 porcijoms Jums reikės:

R E C E P TA S

4 šviežių kruasanų gabalėlis sviesto 4 kiaušinių 200 g sūdytos lašišos ikrų (mėgstamų) 1 avokado 75 g sultenių druskos pipirų Labai svarbu, kad kruasanai būtų švieži. Juos atsargiai perpjaukite pusiau, stenkitės, kad nesutrupėtų. Pasiruoškite sultenes, supjaustykite skiltelėmis avokadą. Kepdami kiaušinius, įkaitinkite keptuvę ir dėkite sviesto, tada muškite kiaušinį, labai svarbu tinkamas karštis – turi būti šiek tiek didesnis nei vidutinis. Pabarstykite druska ir pipirais. Kepkite 3–4 min. Trynys turi likti skystas. Kruasaną patepkite sviestu, dėkite kelias skilteles avokado, lašišos gabalėlius, kiaušinį, ikrų šaukštelį, puoškite sultenėmis. Lašišą galite pasisūdyti ir patys. Šviežią lašišos filė pamarinuokite lygiomis dalimis įtrindami druska ir cukrumi, apšlakstykite citrinų sultimis. Palikite per naktį. Skanaus!


Perfekcionistai iki paskutinio lašo Vyno ūkis „Quinta do Pégo“ įsikūręs tarp Regvos ir Pinjaunos miestelių. Remiantis įvairiais istoriniais šaltiniais, vynas čia gaminamas nuo 1548 m. „Esporao“ projektas prasidėjo prieš daugiau kaip 40 metų Alentežo regione, siekiant gaminti kokybišką vyną.

3

2

44

1

1 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Esparao Reserva Tinto“ Sodriai raudonos spalvos, vaisių aromato. Tinka prie raudonos mėsos kepsnių, minkštųjų sūrių, kepenų pašteto. Patiekiamas 16-18 °C.

2 / Raudonasis sausas rūšinis vynas „Quinta do Pégo Grande Reserva Douro“ Vaisių ir žolelių aromato, derantis su raudona mėsa, žvėriena, įvairiais sūriais. Patiekiamas 16-18 °C.

3 / Raudonasis saldus vynas „Quinta Do Pego Lbv Port“ Kvepia vaisiais ir žolelėmis, tinka patiekti vieną arba prie šokolado, desertų, cukruotų vaisių, minkštųjų sūrių. Patiekiamas 12-14 °C.

0,75 l - 1559 Eur

0,75 l - 1524 Eur

0,75 l - 1459 Eur


4

5

45

4 / Baltasis sausas vynas „Casal Mendes Vinho Verde“ Švelnaus agrastų, žaliųjų obuolių ir žolės aromato. Dera prie žuvies ir jūrų gėrybių, paukštienos. Patiekiamas 10 °C.

5 / Raudonasis sausas vynas „Casal Mendes Red“ Švelniai raudonos spalvos, pikantiško aromato. Tinka prie raudonos mėsos ir sūrių. Patiekiamas 16 °C.

0,75 l - 479 Eur

0,75 l - 479 Eur


Alternatyva nemėgstantiems vyno ar ieškantiems išskirtinumo – vaisių ir uogų vynai

46

Kai kalbame apie vyną, visuomet šnekame apie vynuogių vyną, tačiau pasaulyje esama ir vaisių bei uogų vynų. Tad ieškantiems išskirtinumo ar kitokių skonių, puiki proga prisiminti ar atrasti iš naujo močiučių, tėvų ir prosenelių gamintus obuolių, vyšnių, kitus vaisių ar uogų vynus. Ir ne tik juos. Pasižvalgykime po uogų ir vaisių vyno pasaulį! Iš ko gaminami šie vynai? Vaisių ir uogų vynas – tai fermentuotas alkoholinis gėrimas, gaminamas iš vaisių, uogų, lapų, žiedų, sėklų ar net sulos. Teoriškai šiai kategorijai priskiriamas ir vynuogių vynas, bet daugelio šalių teisės aktai reglamentuoja, kad vynuogių vynas vadinamas tiesiog vynu. Jiems gaminti mūsų kraštuose puikiai tinka obuoliai, kriaušės, bruknės, spanguolės, šermukšniai. Vyną gamina ir iš agrastų, serbentų, žemuogių, mėlynių, aviečių, gervuogių, vyšnių, aronijų, slyvų, svarainių… Vynus galima gaminti net iš daržovių ar gėlių! Turbūt ne vienam teko girdėti ar niūniuoti dainos žodžius apie pienių vyną, o gal net jo ragauti. Vynas gali būti net iš morkų, burokėlių, pastarnokų ar moliūgų... Kitose pasaulio šalyse vyną gamina iš ananasų, posiflorų, mangų, kokosų, ryžių ar net kaktusų.

kuriose užsimezgė vyndarystės šaknys. Tad natūralu, kad dabar, kai vis daugiau kalbama apie vyno atsiradimą, kilmę, istoriją, šios šalies vynai populiarėja visame pasaulyje. Tad ir granatų vynas tampa vis populiaresnis. Įdomu ir tai, kad granatų vynas nėra tik saldus. Pats granato vaisius turi pakankamai rūgšties, tad Armėnijoje sauso granatų vyno pagaminama net du kartus daugiau nei saldaus. Tiesa, į kokybiškus vynus cukraus nededama. Sausą granatų vyną rekomenduojama pateikti 16–18 ºC, jis puikiai dera su mėsos, ant žarijų keptos vištienos patiekalais, kietesniu sūriu. Pusiau saldų vyną siūloma pateikti 12 ºC, o saldų vyną ragaukite 7–9 ºC temperatūros. Jis puikiai tinka su desertais, sūriais.

Paplitę visame pasaulyje Tokie vynai gaminami ne tik mūsų krašte, jie nuo seno populiarūs ir kitose vėsesnio klimato šalyse, tokiose kaip Šiaurės Amerika, Skandinavija, Japonija. Įdomu, kad tokių vynų populiarumas labai auga tarp naujos kartos. Šiais gėrimais savo vyno kortas papildo ir žymūs pasaulio restoranai, organizuojami konkursai. Pasaulis kalba apie havajietišką ananasų vyną, vyšnių vyną iš Suomijos, juodųjų serbentų vyną iš Ukrainos, medaus ir aviečių vyną iš Lenkijos ir, be abejo, apie granatų vyną iš Armėnijos.

Granatų vynas Kalbant apie vaisių ir uogų vynus, būtina paminėti granatų vyną iš Armėnijos. Pastarasis šioje šalyje gaminamas nuo XVIII a., o granatas laikomas vienu iš Armėnijos simbolių. Apie granatų naudą mokslininkai skelbia jau seniai. Remiantis tyrimais, natūralios granatų sultys pripažintos geriausiu antioksidantu. Teigiama, kad natūraliame granatų vyne tris kartus daugiau antioksidantų nei vynuogių vyne. Armėnija priskiriama prie šalių,

Populiariausi pasaulyje ne vynuogių vynai: Slyvų vynas (Japonija); Abrikosų vynas (Japonija); Ananasų vynas (Tailandas, Havajai, Pietų Azija); Šeivamedžių vynas (Didžioji Britanija); Pienių vynas (Lietuva) Spanguolių vynas (Skandinavija, Kanada); Moliūgų vynas (Šiaurės Amerika); Medaus vynas (Skandinavija, Lietuva); Granatų vynas (Armėnija).


Vynuogių slėniai Armėnija – nors ir maža, bet didinga šalis, nuo senų laikų garsėjanti vyndariais. Išvis joje auga apie 500 veislių laukinių vynuogių. Apie gilias vyndarystės šaknis byloja ir Armėnijoje rasta pati seniausia pasaulyje vyninė.

ARMĖNIJA 1

47 2

1 / Raudonasis saldus granatų vynas „Pomegranate“ Kvepia gėlėmis ir prieskoniais, dera su desertais ir sūriais. Patiekiamas 12 °C.

0,75 l - 999 Eur

2 / Raudonasis saldus vynas „Saint Nikas Pomegranate“ Gėlių ir prieskonių kvapo desertinis vynas. Tinka prie saldumynų ir sūrių. Patiekiamas 12 °C.

0,75 l - 709 Eur


Gruziniškos lauktuvės Gruzinai „Tbilvino“ yra didžiausi savo šalyje vyno eksportuotojai, bendradarbiaujantys su 30 pasaulio šalių. Jų istorija prasidėjo 1962 m., o per pastarąjį dešimtmetį „Tbilvino“ pelnė aukso, sidabro, bronzos medalius iš įvairių prestižinių vyno konkursų.

3

48

2

1

1 / Raudonasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley Tbilvino“ Švelniais vyšninės spalvos, miško vaisių aromato. Puikiai dera prie vyšnių pyrago, vaisių želė. Patiekiamas 12° C.

0,75 l - 475 Eur

2 / Baltasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley Tbilvino“ Auksaspalvis, kvepiantis džiovintais vaisiais. Dera prie desertų. Patiekiamas 8 °C.

3 / Baltasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley“ Kvepiantis vaisiais, dera prie desertų. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 475 Eur

0,75 l - 464 Eur


4

49

5

6

4 / Raudonasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley Iveriuli“ Vaisių aromato, tinka derinti su desertais. Patiekiamas 10-12 °C.

5 / Raudonasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley Tbilvino“ Vaisiais kvepiantis ir derantis su desertais. Patiekiamas 12-14 °C.

0,75 l - 464 Eur

0,75 l - 464 Eur

6 / Baltasis pusiau saldus vynas „Alazani Valley Iveriuli“ Ryškiai auksinės spalvos, džiovintų vaisių ir citrininio pyrago aromato. Puikiai dera su vaisių salotomis, ledais, pyragais. Patiekiamas 8 °C.

0,75 l - 464 Eur


Vokiškos detalės Seniausi vynuogynai Vokietijos pradėti auginti dar tuometinės senovės Romos laikais, šalies vakaruose palei Reino upę. Bene du trečdalius vokiškų vynų sudaro baltasis vynas, o pati Vokietija yra aštunta šalis pasaulyje, pagaminanti daugiausia vyno.

2

3

50

1

1 / Baltasis sausas vynas „St.Urbans-Hof Riesling Trocken“ Šviesiai citrininės spalvos, kvepia vaisiais ir gėlėmis. Skonis – abrikosų, persikų, melionų. Tinka prie vištienos, kiaulienos, žuvies ar suši. Patiekiamas 12 °C.

2 / Baltasis sausas vynas „Goldschild Riesling“ Kvepia citrinomis, greipfrutais ir obuoliais. Dera su žuvimi, jūrų gėrybėmis ir lengvais patiekalais. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 1149 Eur

0,75 l - 650 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Goldschild Riesling Kabinett“ Obuolių ir citrinų kvapo. Dera su žuvimi, jūrų gėrybėmis ir lengvais patiekalais. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 725 Eur


5

6 4 7

51

4 / Baltasis sausas vynas „Baron Von Maydell Grauer“ Ryškaus vaisių aromato. Tinka su mėsa, žuvimi, sūriais. Patiekiamas 7-10 °C.

0,75 l - 679 Eur

5 / Baltasis sausas vynas „Baron Von Maydell Weissburgunder Trocken“ Kriaušių, svarainių ir geltonų obuolių aromato. Tinka prie žuvies ir jūrų gėrybių, paukštienos, salotų. Patiekiamas 7-10 °C.

0,75 l - 679 Eur

6 / Raudonasis sausas vynas „Baron Von Maydell Spatburgunder“ Pikantiško uogų aromato aromato. Dera su žvėriena, veršiena, aviena, jautiena, sūriu ir itališkais patiekalais. Patiekiamas 17-19 °C.

7 / Baltasis sausas vynas „Baron Von Maydel Blancs De Noirs“ Citrusinių vaisių ir žalių obuolių aromato. Dera prie salotų, žuvies, paukštienos patiekalų ir desertų .Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 679 Eur

0,75 l - 679 Eur


Naujojo Pasaulio ypatumai Vyno žemėlapyje Naujuoju pasauliu vadinamos šalys, kurios vyną pradėjo gaminti vėliau nei Senasis pasaulis, tai JAV, Kanada, Čile, Argentina, Urugvajus, Brazilija, Meksika, Australija, Naujoji Zelandija, Pietų Afrikos Respublika, o dabar ir Azija, net ir Didžioji Britanija ir Šveicarija. Gal atrodytų kiek paradoksalu, kad kai kurios Europos valstybės priskiriamos prie naujai atrastų vyno regionų, bet dėl šio mažyčio chaoso vyno žemėlapyje kaltas klimatas. Tuo tarpu senajame vyno pasaulio žemėlapyje puikuojasi ne tik Prancūzija, Italija, Ispanija, Portugalija, Graikija ir Vokietija, jame taip pat rasime Turkiją, Gruziją, Armėniją ir Moldovą. 52

Labai daug metų buvo įprasta manyti, kad Senojo pasaulio vynas, ypač tokių valstybių kaip Prancūzija, Italija, Vokietija ar Ispanija, yra subtilesnio skonio. Per pastaruosius keletą dešimtmečių šis požiūris pakito. Pasikeitė ne tik jis, bet ir Naujojo Pasaulio vyno stilistika, kokybė ir noras aplenkti populiariausius. Verta įsidėmėti šią tendenciją ir susipažinti su Naujojo pasaulio vynu.

Ar senojo ir naujojo pasaulių vyno skoniai skiriasi? Skirtumas tarp Senojo Pasaulio ir Naujojo pasaulio vyno slypi jo gaminimo procese, tradicijose. Taip pat įtakos turi ir dirvos bei klimato kaita. • Senojo pasaulio vynas yra subtilaus vaisių skonio, rūgštokas, turintis mažesnį alkoholio tūrio procentą. • Naujojo pasaulio vynas – kiek intensyvesnio vaisių skonio,

SENOJO PASAULIO VYNAS

mažiau rūgštus, turintis didesnį alkoholio tūrio procentą ir kiek stipresnį vaisių skonį. Nepaisant aukščiau išvardinto populiaraus Naujojo ir Senojo pasaulio vyno palyginimo, galėtume rasti daugybę skirtumus paneigiančių pavyzdžių. Taip yra todėl, kad vyndariai vyno gaminimo procese gali smarkiai įtakoti galutinį vyno skonį. Vadinkite tai vyndarių pasirinkimu, bet daugybė Senojo pasaulio regionų turi savo taisykles, kurios diktuoja vyno gaminimo procesą, o jis galutiniame rezultate nustato vyno skonį. Pavyzdžiui, jei gaminote Malbec Mendozoje (Argentinoje), Kahore (Prancūzijoje) identiškais vyndarystės metodais, vyno skonis tikriausiai bus panašus, tačiau jokiu būdu ne toks pat. Šiuo atveju skirtumą lemia abiejų regionų klimatas, mikrofaunos ir kitos sąlygos.

NAUJOJO PASAULIO VYNAS

Bordeaux Merlot ir California Merlot

2009 Chateau Siaurac

2008 Rombauer Merlot

Trumų, grafito ir slyvų kvapo. Mokos ir juodųjų vyšnių skonio. Šis vynas pasižymi aiškiu glicerino skoniu.

Ši vyno versija primena serbentų ir gėlių kvapus, pasižymi aitriu vyšnių ir karamelės skoniu. Tai, kad uogos ir augalai yra minimi kaip kvapai, o ne kaip skonis, sufleruoja, kad šis vynas turi sunkiai nusakomą kvapą, tačiau yra gana aiškaus vaisių skonio.

Loire Sauvignon Blanc ir New Zealand Sauvignon Blanc

2011 Les Roches Touraine Blanc

2011 Brancott Sauvignon Blanc

Intensyvus klasikinis nupjautos žolės, pipirų ir, norite tikėkite, norite ne, – ananasų ir citrinų kvapo vynas. Sauvignon Blanc vyno iš Prancūzijos aromatas dažniausiai krypsta link žoleles ir mineralus primenančio kvapo.

Šis vynas pasižymi mineralų ir titnago prieskonio kvapu, tačiau galutinis skonis išlieka pasiflorų. Pasiflorai vynui Sauvignon Blanc suteikia „brandos“ prieskonį, tuo tarpu cintrinų ar pipirų skoniai sufleruoja, kad vynuogės Sauvignon Blanc buvo surinktos mažiau prinokusios.


Slėnių slėniai Šiuo metu vyninė „Santa Rita“ valdo daugiau nei 3500 ha dirbamų žemių geriausiose ir itin skirtingomis savybėmis pasižyminčiose vietovėse: Limaryje, Kasablankoje, Leidose, Maipoje, Kolčagvoje, Apaltos ir Kuriko slėniuose. Todėl nestebina vyno ekspertų nuomonė, kad būtent vynas iš Čilės diktuos naujas skonių tendencijas.

53

3 4

2

1

1 / Raudonasis sausas vynas „Santa Rita Reserva Carmenere“ Prieskonių ir vaisių aromato, dera prie raudonos mėsos ir įvairių sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 785 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Santa Rita Reserva Cabernet Sauvignon“ Kvepia vaisiais ir žolelėmis, tinka prie raudonos mėsos, ypač jautienos, kepsninėje ruoštų patiekalų, makaronų, įvairių sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 785 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Santa Rita Reserva Chardonnay“ Vaisiais kvepiantis vynas, derantis prie žuvies ir baltos mėsos. Patiekiamas 8-10 °C.

4 / Baltasis sausas vynas „Real Chardonnay Santa Rita Medalla“ Gėlių ir vaisių aromato, tinka prie riebios žuvies, paukštienos ir brandintų sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 785 Eur

0,75 l - 1162 Eur


Nenutylimi faktai Vynuogynas „Concha y Toro“ – Čilės vyno gamintojų vėliavnešys. 2014 ir 2015 m. autoritetinga Didžiosios Britanijos konsultacinė įmonė „Intangible Business“ įvardijo „Concha y Toro“ kaip stipriausią vyno prekės ženklą pasaulyje. Ketvirtą vietą pasaulyje pagal eksporto pardavimus užimanti vyninė „Viña Maipo“ buvo įkurta dar 1948 m. Maipos upės dirvožemis, šaltos žiemos ir ilgos karštos vasaros sukuria tinkamas sąlygas išskirtinės kokybės vynui gaminti.

4 3

54

1

2

1 / Baltasis sausas vynas „Marques De Casa Chardonnay“ Šviesiai geltonos spalvos, sodraus kriaušių ir riešutų aromato. Dera prie žuvies, triušienos, vištienos, kalakutienos ir makaronų patiekalų. Patiekiamas 12 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „Marques de Casa Cabernet Savignon Tinto“ Pasižymi tamsiai raudona spalva. Vyrauja vyšnių, šokolado, dūmų aromatai. Tinka prie keptų mėsos patiekalų, žvėrienos. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 999 Eur

0,75 l - 999 Eur

3 / Baltasis sausas vynas „Vina Maipo Mi Pueblo Chardonnay Central Valley“ Citrinų atspalvio vynas. Papajų, ananasų aromato su obuolių ir kriaušių užuominomis. Tinka kaip aperityvas, prie žuvies ir jūrų gėrybių, paukštienos, daržovių. Patiekiamas 7-8 °C.

4 / Raudonasis sausas vynas „Vina Maipo Vitral Reserva Carmenere Rapel Valley“ Prinokusių slyvų, juodųjų serbentų, kavos bei vanilės aromato. Tinka su paukštiena, kiauliena, jautiena, ėriena, žvėriena, daržovėmis, makaronais, pica, sūriu. Patiekiamas 18-20 °C.

0,75 l - 429 Eur

0,75 l - 629 Eur


Vardas su istorija „Santa Carolina“ – vienas žymiausių Čilės prekės ženklų ir viena seniausių Čilės vyninių, įkurta 1875 metais. Vienas iš įdomių faktų apie ją – tai pavadinimas, sakantis Luiso Pereyra Cotapos įkūrėjo žmonos vardą.

3 4

2

55

1

1 / Baltasis sausas vynas „Santa Carolina Cellar Selection Chardonnay“ Aukso spalvos, ananasų, persikų, kriaušių ir citrusų aromato, vaisiško skonio. Dera prie baltos mėsos, makaronų patiekalų. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 427 Eur

2 / Baltasis sausas vynas „Santa Carolina Cellar Selection Sauvignon Blanc“ Šviesiai geltonos spalvos su žalsvu atspalviu. Aromatas pasižymi melionų, ananasų, citrusinių vaisių natomis. Lengvai rūgštoko skonio. Dera prie žuvies, salotų. Patiekiamas 8-10 °C.

3 / Raudonasis sausas vynas „Santa Carolina Cellar Selection Carmenere“ Ryškios rubino spalvos. Kvepia slyvomis, uogomis, prieskoniais. Prinokusių uogų ir čiobrelių skonio. Dera prie makaronų, žvėrienos, brandintų sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

4 / Raudonasis sausas vynas „Santa Carolina Cellar Selection Cabernet Sauvignon“ Ryškios rubino raudonumo spalvos. Juodųjų serbentų uogų, slyvų ir prieskonių kvapo. Lengvai salstelėjusio skonio. Dera prie raudonos mėsos, brandintų sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 427 Eur

0,75 l - 427 Eur

0,75 l - 427 Eur


Čilės pirmūnai „Cono Sur“ vyninei prireikė nei daug, nei mažai – 15 metų, kad taptų antraisiais Čilėje pagal pardavimų vertę. „Vina Maipo“, ketvirti pasaulyje pagal vyno pardavimus, prieš daugiau nei 50 metų įsikūrė Maipos miestelye ir pamažu išsiplėtė iki kitų Čilės vyno regionų, dovanojančių tinkamas sąlygas vynuogėms augti.

4

5

3

2

56

1

1 / Raudonasis sausas vynas „Gato Negro Pinot Noir“ Rubino spalvos, prinokusių vyšnių ir aviečių aromato. Dera prie raudonos mėsos ir sūrių. Patiekiamas 15 °C.

0,75 l - 407 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Gato Negro Cabernet Sauvignon“ Intensyvios raudonos spalvos vynas su violetiniu atspalviu. Gervuogių, vyšnių aromato. Dera prie raudonos mėsos ir sūrių. Patiekiamas 16 °C.

0,75 l - 427 Eur

3 / Baltasis saldus vynas „Vina Maipo Sweet Moscato Central Valley“ Šviesios aukso spalvos, melionų, gėlių ir medaus aromato. Dera prie aštraus maisto, desertų, sūrių. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 369 Eur

4 / Baltasis sausas vynas „Gato Negro Sauvignon Blanc“ Blyškios šiaudų spalvos, ananasų ir mangų aromato. Tinka prie žuvies ir paukštienos. Patiekiamas 11 °C.

5 / Baltasis sausas vynas „Gato Negro Chardonnay“ Aukso spalvos, atogrąžų vaisių, bananų, vanilės aromato. Dera prie žuvies ir paukštienos. Patiekiamas 11 °C.

0,75 l - 407 Eur

0,75 l - 427 Eur


Rūkytos skumbrės ir batatų kepsneliai 4 porcijoms Jums reikės:

R E C E P TA S

500 g rūkytos skumbrės 300 g batatų 125 g brandinto čederio sūrio 3 baltosios porų dalys sviesto alyvuogių aliejaus 3 šaukštai kukurūzų miltų druskos pipirų citrinų sulčių Batatus supjaustykite į 4 dalis, dėkite į skardą, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir šaukite į 200 °C karščio orkaitę 15–20 min. Svarbu, kad batato viršus apskrustų, o vidus suminkštėtų. Apskrudusi odelė suteiks riešutų aromato ir skonio natų. Skumbrę sutrinkite, geriausia šakute. Čederio sūrį sutarkuokite. Porus smulkiai supjaustykite ir pakepkite su trupučiu aliejaus. Iškepusius batatus taip pat sutrinkite ir sumaišykite su porais. Palaukite, kol masė truputėlį atvės, dėkite tarkuotą sūrį, pertrintą skumbrę, berkite kukurūzų miltus, pagal skonį įspauskite citrinų sulčių. Pagardinkite pipirais, jeigu trūksta, dar įdėkite druskos. Suformuokite kepsnelius. Juos kepkite keptuvėje su alyvuogių ar neutraliu rapsų aliejumi. Gardūs ir šalti, ir šilti. Skanaus!

57


Dideli skaičiai „Vina Dona Paula“, įsikūrusi viename iš aukščiausiai esančių vietovių Luchan de Kujo, Mendozos regione, garsėja itin aukštos kokybės argentinietiškų vynų gamyba. Šiuo metu įmonė valdo 760 ha vynuogynų, o visas reikiamas derliaus kiekis surenkamas tik iš „Dona Paula“ vynuogynų. Vyninė „Trapiche“, skaičiuojanti jau 130 metų vyno rinkoje, yra įsikūrusi Mendozos regione, Andų kalnų papėdėje. Tai didžiausia Argentinos aukštos kokybės vynų eksportuotoja, savo vynus parduodanti daugiau nei 80 įvairių pasaulio šalių.

3

2

58

1

1 / Baltasis sausas vynas „Dona Paula Los Cardos Chardonnay“ Geltono aukso spalvos, subtilaus atogrąžų vaisių aromato, gaivaus skonio. Tinka prie žuvies, paukštienos, salotų ir makaronų. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 503 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Dona Paula Los Cardos Malbec“ Sodriai raudonos spalvos, ryškaus vaisių aromato su prieskonių natomis. Dera su aviena, jautiena, kinų virtuvės patiekalais, įvairiais sūriais. Patiekiamas 14-16 °C.

0,75 l - 503 Eur

3 / Raudonasis sausas vynas „Dona Paula Los Cardos Cabernet Sauvignon“ Ryškiai raudona spalva, ryškus gervuogių, šokolado ir prieskonių aromatas. Tinka prie troškinių, makaronų, ryžių patiekalų, įvairių sūrių. Patiekiamas 14-16 °C.

0,75 l - 503 Eur


7

5

6

4

59

4 / Baltasis sausas vynas „Trapiche Reserve Chardonnay“ Kvepiantis vaisiais ir gėlėmis, tinka prie žuvies, baltos mėsos, makaronų, įvairių salotų, šparagų ir vaisių. Patiekiamas 10-12 °C.

5 / Raudonasis sausas vynas „Trapiche Syrah Oak Cask“ Vaisių ir prieskonių aromato, dera su raudonos mėsos patiekalais, žvėriena, kepsninėje ruoštu maistu, įvairiais sūriais. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 756 Eur

0,75 l - 756 Eur

6 / Raudonasis sausas vynas „Trapiche Cabernet Sauvignon Oak“ Vaisių aromato vynas, derantis prie aštrių sūrių raudonos mėsos ir žuvies. Patiekiamas 16-18 °C.

7 / Raudonasis sausas vynas „Trapiche Reserve Malbec“ Vaisių aromato vynas, derantis prie aštrių sūrių raudonos mėsos ir žuvies. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 756 Eur

0,75 l - 656 Eur


Kalifornijos karštis Pagal kadaise JAV kabaretuose populiarų pasirodymą pavadinta vynų linija iš saulėtos Kalifornijos yra viena populiariausių „Boutinot“ įmonės platinamų amerikietiškų produktų. „Mare Magnum“ – tarptautinė įmonė, kuri didžiausią dėmesį skiria kokybės ir kainos santykiui ir teikia aukštos kokybės, modernios pakuotės, inovatyvios koncepcijos vynus iš 10 pasaulio šalių.

3

4

60 1

2

1 / Baltasis sausas vynas „Burlesque Chardonnay“ Vaisių ir gėlių aromato. Gerai dera su žuvimi, paukštiena, salotomis, sūriu. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 488 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Burlesque Red Zinfadel“ Vaisių, vanilės, juodųjų pipirų aromato. Tinka prie rūkytų sūrių, jautienos ar kiaulienos. Patiekiamas 14 °C.

0,75 l - 599 Eur

3 / Raudonasis sausas vynas „Mega Zin Zinfandel“ Tamsiai raudonos rubino spalvos vynas su vaisių ir ąžuolo užuominų aromatu. Tinka prie mėsos patiekalų, ypač šonkaulių ir kepsnių, sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

4 / Raudonasis sausas vynas „Mauro Americano Zinfandel“ Tamsiai raudonos spalvos, juodųjų uogų, juodųjų serbentų, vanilės, skrudintos duonos ir ąžuolo aromato. Dera prie raudonos mėsos, sūrių. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 1040 Eur

0,75 l - 1040 Eur


Susipažinkit su Carlo Rossi 1953 m. Charles Carlo Rossi kartu su šeimos draugu Ernestu Gallo prisijungė prie „E. & J. Gallo Winery“ komandos. Įdomu, kad po kiek laiko Carlo tapo ir šio vyno veidu.

2

1

3

61

1 / Baltasis sausas vynas „Carlo Rossi California White“ Citrusinių vaisių, baltažiedžių gėlių ir geltonųjų trešnių aromato. Tinka prie žuvies, jūrų gėrybių, paukštienos. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 479 Eur

2 / Baltasis saldus vynas „Carlo Rossi Sweet Moscato“ Persikų, citrusinių vaisių ir ananasų aromato. Dera prie desertų, vaisių, sūrių. Patiekiamas 7-8 °C.

0,75 l - 479 Eur

3 / Raudonasis sausas vynas „Carlo Rossi California Red“ Raudonų uogų džemo, šokolado ir prieskonių aromato. Dera prie paukštienos, kiaulienos ar jautienos. Patiekiamas 18-20 °C.

0,75 l - 479 Eur


Morkų pyragas su riešutais ir citrininiu glaistu Jums reikės: Pyragui: 300 g cukraus / 2 ¼ stiklinės 4 kiaušinių 20 ml alyvuogių aliejaus 275 g miltų / 1,7 stiklinės miltų 375 g tarkuotų morkų 30 g graikinių riešutų (kepintų) 30 g migdolų (kepintų) 2 a. š. kepimo miltelių 2 a. š. cinamono 1 a. š. vanilinio cukraus 0,5 a. š. druskos Citrininiam glajui: 1 kiaušinio baltymo 200 g miltelinio cukraus pusės citrinos

R E C E P TA S

62

Pirmiausia pasiruoškite visus ingredientus. Graikinius riešutus ir migdolus šiek tiek susmulkinkite, tada 3–5 min. paskrudinkite sausoje įkaitusioje keptuvėje, galite užberti žiupsnelį druskos. Tik nesudeginkite. Tarka, virtuviniu kombainu ar sulčiauspaude sutarkuokite morkas. Jeigu naudosite sulčiaspaudę, galėsite kiek reikia praskiesti sultimis ir gauti norimos konsistencijos tešlą. Iki purumo išsukite cukrų su kiaušiniais. Supilkite alyvuogių aliejų. Į miltus įmaišykite kepimo miltelių, berkite į masę, dėkite vanilinį cukrų, cinamoną, druską, riešutus. Gerai išmaišykite ir suverskite morkas. Gautą masę pilkite į formą. Puikiai tiks 25–26 cm skersmens apvali kepimo forma. Pyragą pašaukite į 180° orkaitę ir kepkite 50 min. Iškeptą pyragą tiekite karštą su ledais arba atvėsinkite ir paruoškite citrininį glajų. Kiaušinio baltymą sumaišykite su milteliniu cukrumi ir sukite, kol gausite norimą konsistenciją. Įspauskite citrinų sulčių. Tokiam kiekiui reikėtų apie pusės citrinos sulčių. Galite pasigaminti saldesnį ar rūgštesnį, tik svarbu ragauti. Glajų tepkite ant pravėsusio pyrago ir, kol jis nesustingo, dekoruokite aguonomis, „Skittles“ saldainiukais (jie čia labai tinka) ar specialiai skirtais pagardukais. Tik nerekomenduoju kokosų drožlių ar šokolado – bus per saldu. Skanaus!

Kokia daržovė yra viena tų, kurių galima rasti ištisus metus ir kuri tinka viskam: mišrainėms, „silkei pataluose“, šefų kulinariniams šedevrams, sultims ir desertams? Žinoma, ponia morka.


Svečiai iš Pietų Afrikos Jau pats pavadinimas diktuoja, kad „The Grinder Pinotage“ vynas spaudžiamas iš žinomiausių Pietų Afrikos „Pinotage“ rūšies vynuogių, išvestų iš „Cinsault“ ir „Pinot noir“ rūšių. „Percheron“ vynai atkeliavo iš tos pačios pasaulio pusės, o gaminami jie laikantis tik senųjų vyndarystės tradicijų.

2

63

3

1

1 / Raudonasis sausas vynas „The Grinder Pinotage“ Tamsios rubino spalvos, sodraus kavos aromato su uogų užuominomis, turtingo, gausaus prieskonių skonio. Tinka su raudona mėsa ir įvairiais sūriais. Patiekiamas 16 °C.

0,75 l - 847 Eur

2 / Raudonasis sausas vynas „Percheron Shiraz Mourvedre“ Kvepiantis prieskoniais ir vaisiais, dera su kumpiu, dešrelėmis, antiena ir ėriena. Patiekiamas 15-16 °C.

3 / Baltasis sausas vynas „Percheron Chenin Viognier“ Vaisių ir gėlių aromato. Dera prie prie žuvies. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 345 Eur

0,75 l - 345 Eur


Vyno dešimtukas Stipriausių vyno gamintojų šalių dešimtuke rastumėte ir Australiją. Tai viena iš nedidelio valstybių, kurios gamina visus pagrindinius vynus. Vyndarystė – viena svarbiausių Australijos pramonės šakų.

2 1

64

1 / Raudonasis sausas vynas „Jacobs Creek Double Barrel Shiraz“ Ryškiai raudonos spalvos, pasižymi vaisių, ąžuolo, grūstų mėtų ir eukaliptų aromatu. Dera su raudona mėsa ir desertais. Patiekiamas 16-18 °C.

2 / Raudonasis sausas vynas „Jacobs Creek Double Barrel Cabernet Sauvignon“ Ryškiai raudonos spalvos, kvepiantis vynuogių lapais, eukaliptu, uogomis. Tinka prie raudonos mėsos, desertų. Patiekiamas 16-18 °C.

0,75 l - 1055 Eur

0,75 l - 1055 Eur


3

6

5

4

65

3 / Baltasis sausas vynas „Cacadu Ridge Semillon Chardonnay“ Citrusinių vaisių ir persikų aromato, dera prie žuvies ir švelnių vištienos patiekalų. Patiekiamas 16-18 °C.

4 / Raudonasis sausas vynas „Cacadu Ridge Cabernet Sauvignon“ Miško uogų ir ąžuolo aromato. Tinka prie baltos ir raudonos mėsos patiekalų. Patiekiamas 16-18 °C.

5 / Raudonasis sausas vynas „The Last Stand Shiraz“ Kvepiantis slyvomis, vaisiais ir juodaisiais pipirais. Tinka su jautiena, aviena, rūkytu sūriu. Patiekiamas 15-16 °C.

0,75 l - 696 Eur

0,75 l - 696 Eur

0,75 l - 411 Eur

6 / Baltasis sausas vynas „The Last Stand Chardonnay“ Greipfrutų, žaliųjų citrinų ir prieskonių aromato. Dera prie cepelinų, paukštienos, jūrų gerybių, ožkos sūrių. Patiekiamas 8-10 °C.

0,75 l - 411 Eur


Prieskoniai ir uogos Karštas vynas gaminamas kuo įvairiausiai, o galutinis rezultatas priklauso nuo įmaišomų prieskonių derinių. „Fruits and Wine“ – tai jau prieskoniais pagardinti vaisių sulčių ir vyno gėrimai, kuriuos belieka pašildyti. Ne mažiau už karštą vyną įdomus ir natūralus juodųjų serbentų vynas „Voruta“, gaminamas „Anykščių vyno“. Bendrovė naudoja vietinių ūkininkų vaisių ir uogų derlių, kurį perdirba šiuolaikiška įranga.

1

66 2

3

1 / Natūralus juodųjų serbentų vynas „Voruta“ Vynas iš „Kalėdų Kalėdos“ asortimento. Pasižymi intensyvia raudona spalva, saldžiu, harmoningu skoniu. Dera su įvairiais desertais. Patiekiamas 14 °C.

0,75 l - 329 Eur

2 / Aromatintas imbierinių sausainių skonio vyno gėrimas „Fruits & Wine Rouge Speculoose“ Aromatintas vyno gėrimas, kvepiantis citrusiniais vaisiais ir imbieriniais sausainiais. Rekomenduojama patiekti kaip karštą vyną.

0,75 l - 309 Eur

3 / Aromatintas apelsinų ir cinamono skonio vyno gėrimas „Fruits & Wine Mulled Red Wine“ Aromatintas vyno gėrimas, kvepiantis apelsinais ir cinamonu. Patiekiamas kaip karštas vynas.

0,75 l - 309 Eur


67


Leidinyje nurodytos kainos galioja prekybos tinklo parduotuvėse 2016 12 01 – 2016 12 31 dienomis. Prekių kiekis ribotas. Nemokama MAXIMOS infolinija 8 800 20 050, el. paštas kokybe@maxima.lt. ISSN 1392-9291 © Reklaminis bukletas MAXIMA LT, UAB. Jei leidinyje kainos ir kita informacija apie prekes nesutampa su parduotuvėje esančiomis, prašome leidinyje pateiktas kainas ir informaciją laikyti spaudos klaida.

Vyno katalogas „Žiema 2016"  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you