Page 1

16 // MART’14

zete


Editรถr: Cem GELGรœN


//

01.

AMBER HEARD: KARAKTERLERİME AŞIK OLMALIYIM //

//

02.

ÜLKELERİ GEZMEK YERİNE YEMEYE NE DERSİNİZ?

03.

FORMULA 1’DE DEĞİŞEN KURALLARLA HEYECAN GERİ DÖNÜYOR

//

//

04.

YEHİ PHARRELL BİRAZ FEMİNİST Mİ NE?

05.

DİZİ KAHRAMANI OLIVIA BEBEK

//

06.

TARİHİ DEĞİŞTİREN ‘KÜÇÜK’ HATALAR


01.

Amber Heard: “Okulun en güzel kızı” olmak istemediğim bir gerçek!


6

Son zamanlarda adını filmlerinden çok Sizin için herşeyden önce oynayacağınız Johnny Depp’le yaşadığı aşkla duyduğumuz karakter mi belirleyici oluyor? Amber Heard, senaryosunu Luc Besson’un yazdığı ve yönetmenliği McG.’nin yaptığı Evet, genelde öyle. Kabul ettiğim rollere aşık ‘3 Days To Kill’le 2014’e adım atıyor. Kevin olmalıyım. Bu sefer biraz daha farklı oldu. Costner’ın yanında, soğukkanlı ve acımasız bir ajanı canlandıran Amber Heard, karakteri Yani? hakkındaki düşüncelerini ve Luc Besson hayRolü kabul etmemde Luc Besson’un etkisi ranlığını Première dergisine anlattı. büyük oldu. En başından beri Luc Besson’un 3 Days To Kill’de sizi Vivi’yi canlandır- hayranı olmuşumdur. Filmlerini ne kadar çok sevdiğimi anlatamam. Sinema tarihinde maya iten neydi? en sevdiğim yönetmenlerin başında gelir. Vivi’nin kişiliği. Senaryoyu okur okumaz Bana senaryoyu ve karakterimi anlattığında, bu kadını sevdim, kendisine bahane aramı- kullandığı kelimeler, anlatış şekli beni çok yor oluşu, yaptıklarını ve kullandığı şiddeti etkiledi. Bu kadını canlandıracak olmak beni utanmadan açıklıyor oluşu hoşuma gitti. çok heyecanlandırmıştı. Ne yapabileceğimi Herşeyin sonuna kadar gidiyor. Bu da bana ve Luc Besson’un beklentilerine nasıl karşıçok uygun bir kişilikti. Farklı kuralları var, lık verebileceğimi biliyordum. Ayrıca McG. bize ait olmayan bir dünyada yaşıyor ve ken- gibi bir yönetmenle çalışacak olmak da çok motive edici bir şey. Filmlerini izleyince dini doğrulama gereği duymuyor.


güçlü ve karizmatik kadınları sevdiğini görü- Burada Bodyguard’ı oynayan adamdan yorsun. Kendimi bırakabileceğimi ve özgürce bahsediyoruz! Kendisini böyle aksiyon ifade edebileceğimi biliyordum. Eğer aşırıya sahnelerinde görmek, Connie Nielsen’le kaçarsam bana arka çıkacaklarını da. Beni olan sahnelerde… gerçekten Luc ve McG.’nin varlığı ikna etti. Harikaydı! Connie Nielsen’i çok seviyorum! Beraber oynadığımız ortak bir sahnemiz Peki Kevin Costner? olmadı ama kendisiyle çekimler sırasında O gerçek bir profesyonel. Onunla çalışmak vakit geçirebildim. Çok uzun zamandır takdir ettiğim bir oyuncu. Onunla geçirdiğim çok güzeldi. zaman boyunca çok şey öğrendim. Bu kadar mı? Röportajlarınızda silahlardan hoşlandıKendisi de yönetmenlik yaptığı için, herşe- ğınızı ve korku filmleriyle, şiddet içeren yin işleyişini çok iyi biliyor. Çok rahat biri ve polisiyeleri tercih ettiğinizi söylüyorsunuz… beraber çalıştığı insanları da rahatlatabiliyor. Evet doğru, çünkü en azından bu filmlerde Cool bir insan.

7


kadınlar kendilerini savunuyor ve darbeye kadınlar için acımasız bir endüstri. Ya seksi darbeyle cevap verebiliyor. Bir koltukta otu- olursunuz, o zaman size bundan ibaret olan rup bir erkeğin gelip kendilerini kurtarmasını roller verilir, ya da karakterinizi komik ve savaşçı olarak kabul ettirebilirsiniz. Aynı anda beklemiyorlar. ikisini de olmaya çalışıyorsanız, hem güçlü, Peki bunu söylerken, bu streotipe sıkışıp hem de komik, o zaman sisteme ve klişelere kalmaktan kormuyor musunuz? Jonathan karşı daha da çok savaşmanız gerekir. Şu ana Levine’in All the Boys Love Mandy Lane kadar hep olabildiğince farklı rollerde oynafilmini gördüğümüzde, yeni Scarlett maya çalıştım. Johansson olabileceğinizi düşünmüştük. Burada daha çok Milla Jovovich havası Onun için mi menajerinize seksi kadın rollerini bir kenara koymasını söylüyorsunuz? alıyoruz… Şu ana kadar, entellektüel ya da derin rol- “Okulun en güzel kızı” olmak istemediğim bir lerin bana verilmediğine katılıyorum. Bu gerçek! da, önüme çıkan her rolde, karakterimin derinliklerine inmemi sağlıyor. Hollywood, Ama Vivi ya da Machete Kills’deki rolünüz Blanca biraz bu kategoriye girmiyor mu? McG.’nin ve Robert Rodriguez’in filmleri birbirlerinden oldukça farklı. Machete Kills’deki karakterim, hem sinsi bir casus hem de bir güzellik kraliçesi. Vivi ise “Femme Fatale” dedikleri öldürücü bir kadın. Tekrar ediyorum beni ilgilendiren, görmeye alışık olmadığımız rolleri canlandırmak. Gücü, garipliği ya da ilginçliği oynamayı seviyorum. Eğer bir gelinlik giyip, makyajlar yapıp, ikinci sınıf romantik komedilerde oynamak isteseydim bugüne kadar çoktan yapmıştım. Ve inanın bana çok daha fazla filmde oynayabilirdim. Sinemaya adım attığınız ilk filmlerden All the Boys Love Mandy Lane’in ancak bu yıl Amerika’da vizyona girmiş olması ilginç değil mi?

8

Evet çok garip değil mi? İnsanların, bugün bile olsa bu filmi keşfetmeleri hoşuma gidiyor ama benim için garip bir durum söz konusu. Bu filmde oynayalı yedi yıl oldu! Bu gerçekten


9

çok garip: insanlar bugün bu filmi konuşu- Canlandıracağınız rollere aşık olmanız yor, heyecan duyuyor, oysa ben o günden beri gerektiğinden bahsediyordunuz… filmi görmedim. Evet, siz birine aşık oldunuz mu hiç? Tamamen aynı şey, ama roller için. Güçlü bir Sevmemiş miydiniz? duygu hissetmeliyim, beni sarsmalı, kalbimSevdim ama içinde bulunduğum filmleri den vurmalı, yoksa ekranda silik bir oyuncu seyretmem. Kendimi ekranda görmeye daya- bulursunuz. Karakterinizi ilk defa keşfettiğinamıyorum. Sesinizi bir kayıtta duymak gibi nizde, senaryoyu okuduğunuzda, bir kıvılcım bir şey. Bu filmde diğer bir detay daha var. olmalı. Eğer hiç bir şey olmuyorsa, bu kötü Sinemaya adım attığım ilk filmlerden biri bir durum. Evet ben aşık oldum, Mandy’ye, olduğu için, o zaman herşey benim için çok Vivi’ye, Blanca’ya. Onları terk etmek her seferinde çok zor oldu. yeniydi.


02.

Bu haritalar覺 yemek ister miydiniz?

10


11

Yeni Zelanda’lı sanatçı Henry Hargreaves ve New York’lu tasarımcı Caitlin Levin, domates, mısır, kivi, muz, peynir gibi ürünlerden, kültürel olarak uyuştukları ülkelerin haritalarını yapmışlar. Ülkeleri bölgerine bölen sanatçılar, İtalya için domates, Yeni Zelanda için kivi, Hindistan için baharat ve Fransa içinse farklı peynir çeşitlerini kullanmışlar. Sanatçıların tasarladığı, estetik ve göze hoş gelen eserler, bir tekstil sanatı olan yama işlerini andırıyor. Hargreaves ve Levin’in siyah fon üzerinde poster formatında satışa sundukları haritalar dünyamıza eğlenceli bir bakış sunuyor.


12


13


14


15


16


17


03.

Formula1’de dengeler sıfırlanıyor


Son yıllarda Sebastian Vettel’in hegemonyası düşünen V6 hibrid motorlar olmasaydı, altında geçen Formula 1’in 2014 sezonu, Renault ve Mercedes gibi iki önemli motor köklü kural değişiklikleriyle dengeleri altüst üreticisi piyasadan çekilmek zorunda kalaetmeye hazırlanıyor. Yeni V6 hibrid motorlar cak, Honda ise 2015 için geri dönüşünü ve güç azalımı, motor üreticilerine ve eküri- açıklamayacaktı. lere dayatılan başlıca iki değişiklik. Kartların yeniden dağıtıldığı, güç dengelerinin sıfır- Yeni kurallar en çok kimi etkileyecek? landığı 2014 sezonu, dünyanın en çok takip edilen motorsporuna kaybettiği heyecanı Güç dengelerinin yeniden oluşacak olması, sürprizlere açık bir sezon anlamına geliyor. geri verecek. Son dört sezondur en iyi motora sahip Red Yeni kuralların Sebastian Vettel’i engellemek Bull ve haliyle Sebastian Vettel, bu kural için yapılan bir hamle olduğunu düşün- değişikliğinden en çok etkilenecek olanmek hata olur. FIA yönetimi geçmişte sürat, lar. Testleri devam eden yeni motorlarla motor, aeordinamik ve güvenlik konularında yarışacak ekürinin, diğer takımlara karşı otomobiller üzerinde bir çok değişikliğe imza elde ettiği avantaj ortadan kalkacak. Kural atmıştı. 2014 sezonunda yürürlüğe giren değişikliği sadece pistleri etkilemeyecek. değişiklikler ise motorların gelişen tekno- 200 milyon euroya mal olan yeni motorlar lojiye ayak uydurmasını amaçlıyor. FIA’nın Renault ve Mercedes gibi önemli üreticiler hedefi, otomobil piyasasını takip ederek, için de hayati öneme sahip. Patronların ve motorun silindir sayısını ve beygir gücünü hissedarların sabırsız bakışları arasında kısa azaltmak, hibrid (elektrik motor) oranını vadede iyi sonuçlar elde etme zorunlulukları ise arttırmak. Performans kadar doğayı da var. Pistlerde alınacak kötü sonuçlar, büyük


yatırım yapan Avrupalı markaları piyasalarda zor durumda bırakacak. Kural değişikliğinin vurduğu üçüncü kesim ise Marussia, Caterham, Sauber, Lotus ve Williams gibi küçük eküriler. Geçmişte kullanılan V8 motorlar, ekürilere yılda 8 milyon euroya mal olurken, V6 motorlar için bu rakam 20 milyona çıkacak. Bu maliyet, işler ters gittiği taktirde, küçük ekürileri ekonomik kriz döneminde iflasın eşiğine getirebilir. Peki yeni kurallar kime yarayacak? Yeni kuralların en çok yarayacağı iki takım, Red Bull’un doğrudan rakipleri, Mercedes AMG ve Ferrari olacak. Motor üretimine en geniş bütçeyi ayıran Mercedes bir adım önde görünüyor. 2007’den beri şampiyonluk ipini göğüsleyemeyen Ferrari ise, Red Bull’u tahtından edebilecek diğer bir eküri. Suceria’ya geri dönen Raikkonen ve Fernando Alonso’yla Ferrari bu sene iddialı olacak. Kurallar, hiç kuşkusuz ki en çok heyecana muhtaç kalan seyirciye yarayacak. Red Bull, Mercedes ve Ferrari’yi aynı cepten başlatacak yeni düzenlemelerle, podyuma çıkacak

21

pilotları kestirmek güçleşecek. Arkadan gelen Toro Rosso, McLaren ve Lotus gibi takımlar da sürpriz yapabilirler. Motorların yeniliği, yarış sırasında yaşanacak teknik arızaları muhtemel kılıyor. Son olarak FIA, sezonun son yarışında kazanılan puanları ikiyle çarpacak. Yarışın galibi 25 puan yerine 50 puan alırken, şampiyonluk hesapları daha karmaşık hale gelecek. Yeni düzenlemeler F1’in patronu Bernie Ecclestone’u memnun etmese de, 2014 Formula 1 sezonu Vettel, Hamilton, Button ve Alonso’nun kıyasıya mücadelesine sahne olacak gibi.


04.

Pharrell Williams: ‘Robotlarla’ aynı İçgüdülere sahİbİz


Get Lucky, Blurred Lines ve Happy’yle arka arkaya liste başı şarkılara imza atan Pharell Williams’ın merakla beklenen albümü G I R L piyasaya çıktı. Geçmişte sayısız pop, rap ve R&B yıldızıyla çalışmalar gerçekleştiren Pharrell Williams, 2006’da çıkardığı ilk solo albüm In My Mind’ın ardından, yeni albümünde de sözü arkadaşlarına veriyor. Justin Timberlake, Daft Punk, Alicia Keys ve Miley Cyrus’la düet yapan Pharrell Williams, ‘Les Inrockuptibles’ dergisine verdiği röportajda G I R L’ü tüm kadınlara adadığını söylüyor.

masını, daha çok anlam kazanmasını istiyordum. İçinde yaşadığımız dünya, kadınların dezavantajına olan bir dünya. Aynı işi yaparak kadınlar, erkeklere göre aynı maaşa sahip olamıyor. Hala bazı ülkelerde, erkekler kadınların vücutlarıyla ne yapmaları gerektiğini söylüyor. Erkeklerin, sorumluluk isteyen bütün işlerin başında olmadığı bir dünya hayal edin. Tamamen farklı bir dünyada yaşıyor olurduk. İktidar kelimesi ki sevmediğim bir kelimedir, erkeklere has bir şey. Oysa kadınlar eşsiz bir güce sahipler, hayatı veriyorlar.

Albümün adını G I R L koydunuz ve on bir şarkının yedisinde “girl” kelimesi var. Hip-hop’un Simone de Beauvoir’ı haline Bunu bilinçsizce mi yaptınız yoksa kayıt- mi geldiniz? ların sonunda fark etmiş miydiniz? Kendime böyle bir yakıştırma, ya da herhangi Kesin olan bir şey var ki, “girl” hayatımda bir diğer yakıştırma yapmaya kalkışmak küsen çok kullandığım kelimelerden biri (gülü- tahlık olurdu. Herşeye rağmen, kadınların yor). Sonuç olarak bilinçlice yapılmış bir şey. daha çok saygı görmelerine katkım olabliKızlardan, genel anlamda kadınlardan bah- yorsa, ne mutlu bana! seden bir albüm yapmak istiyordum. Hak ettikleri değeri kendilerine vermek istiyor- Bir çok klibinizde, sizi onlarca kadınla dum, onun için de bu özel tipografiyi çevrili görüyorduk. Bu feminizm mi peki? kullandım. Albümün adı G I R L, büyük harflerle, her harfin arasında (gülüyor) Orada gece eğlenmeye çıkmış bir boşluk bırakarak yazıyor- yalnız bir erkeğin kendini güzel kadınların sunuz. Kelimenin arasında bulmasını belgeliyordum. Klipte duyul- oynayan kadınların çoğu arkadaşlarımdı. Ama bunların hepsi eski Pharrell’di (gülüyor).

Albümünüzü dinlediğimiz zaman, Daft Punk’ın albümüyle aynı kanıya varıyor uz. Gerçek müzisyenlerin, gerçekenstrümanların, gerçek stüdyo kayıtlarının


geri dönüşü diyebilir miyiz?

herşey bilimsel. Ben daha çok içgüdülerle çalışıyorum. Ama ikimizin de ortak yönü insanlarla iyi vakit geçirmek istiyor oluşumuz. Başkalarına iyilik yapmak, bizi birleştiren bu. Onun için de etrafımızda olanlara açık olmalıyız. İnsanlara iyi gelebilecek en küçük detayı değerlendirmeliyiz. Bu şekilde “cool” olanı yakalıyoruz.

“Robotlar” beni Paris’e, Get Lucky üzerine bir şeyler denemeye çağırdıklarında, G I R L albümünün ilk parçalarını yapmaya başlamıştım. Stüdyoya gelip, bana parçayı dinlettiklerinde kulaklarıma inanamadım. Kendi albümüm için düşündüğüm tarz, Nile Rodgers’ın tarzıydı, aynı gitar paternleri. Daft Punk’ın şarkısında gerçekten Nile Geçmişte kendinizi iyi hissetmediğiniz, Rodgers çalıyor. Yani çok büyük bir tesadüf “cool” olanı kaçırdığınızı düşündüğünüz oldu mu? oldu öyle değil mi?

Hayır, çünkü her zaman reaksiyon göstermeye hazırım. Gözenekli olmaya çalışıyorum, olayların benden akarak geçmesine izin veriEvet tatlı bir tesadüf. İşin daha da ilginç olan yorum. Bazen, hissettiğim şeyleri seneler yanı Atlantik’in bir tarafındaki “Robotlar” ve sonra kullanıyorum. Herşey bir yerde stokdiğer tarafındaki ben, aynı anda aynı içgüdü- lanmış oluyor. Gözlerim ve kulaklarım her zaman açık dostum! lere sahip olabiliyoruz. Evet ilginç bir tesadüf. Anlaşılan müzikteki trendleri Daft Punk ve siz belirliyorsunuz.

Robotlarla uzun zamandır bağlantıda mısınız? Onlar birer robot. Onlarla herşey matematik,

G I R L arkdaşlarınıza büyük bir sadaketle bağlı olduğunuzu gösteren bir albüm. Daft Punk’ın dışında, Justin Timberlake var…


Albümde yer alanlar, “Robotlar” olsun, Justin, Miley Cyrus, Alicia Keys olsun, hepsi ailenin bir parçası. Ne istediğimi çok iyi biliyorlar, ben de onlardan ne almak istediğimi çok iyi biliyorum. Daft Punk’ı bir parça için çağırdığımda, kendilerine özgü ritmlerini, tınılarını kullanmalarını istiyorum. Kendilerini ifade etmelerini istiyorum. Miley, şarkıya inanılmaz bir cazibe katıyor, onu istediğim yere götürüyor. Alicia Keys tam bir savaşçı ve beraber çalıştığımız parçada dört dörtlük bir performans sergiliyor. Justin ise kendine öz ritmini katıyor, böyle olacağını biliyordum. Justin Timberlake’le uzun zamandır çalışmamıştınız…

yaratmaya devam ediyorum. Get Lucky’nin başında “Phoenix”(anka kuşu) efsanesinden bahsediyorsunuz. Belki de çok verimli olmayan bir dönemin ardından, küllerinizden doğmanızda Daft Punk’ın yardımının olduğunu düşünüyor musunuz? Geri dönüşünüzde etkileri oldu mu? (sessizlik) Söylediğiniz şey çok şiirsel ve bir çok mecazla dolu ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Nereye varmak istediğinizi çok iyi anlıyorum ama hayır, bu anka kuşu ben değilim.

İlk albümünüz In My Mind’la G I R L araEvet doğru, onun için beraber geçirdiği- sında sekiz yıl geçti. Neden? miz saatler harikaydı. Tekrar tekrar teşekkür Yeniden bir solo albüm yapmak istemiyorediyorum. dum. Birinci albümüm çok egosantrikti. Get Lucky, Blurred Lines ve Happy’yle, Bir daha aynı tecrübeyi yaşamak istemedim, depresif bir dünyada mutluluğun simgesi kendimden bahsetmek, egoist görünmek istemiyordum. oldunuz. Varlığınızın pozitif etkileri var.

25

Tanrım ne büyük bir baskı. Bunu duymak Bu bakımdan değişmeye çalıştınız mı? gerçekten inanılmaz. Ne ifade ettiğimi bilmiyorum ama daha önce de dediğim gibi ben bir Hala devam ediyorum, süreç bitmiş değil. aşığım, müzik hayranıyım ve insanlara iyilik Kendimden önce diğerlerini düşünmeye yapmaya çalışıyorum. Tek yapmaya çalıştı- çalışıyorum, onlar için ne yapabileceğimi düşünüyorum, herşeyin merkezinde olmağım bu. Bunu söylemeniz beni utandırıyor. maya çalışıyorum. Son yıllarda yaşadıklarım, Altı aydır listelerin zirvesinden inmediniz, özellikle özel hayatımda, bana çok yardımcı hit şarkılara imza atmak sizin için önemli oldu. Ve sanırım bu müziğimde de hissediliyor, daha paylaşımcı, daha cömert. İlgi mi? çekmeye değil, zevk vermeye çalışıyorum. Evet ve hayır. Elbette bu hoşuma gidiyor Son yıllarda bir çok işbirliği yaptım, sadece ama müziğin değişken olduğunu biliyo- müzik sektöründe değil. Bir çok şey öğrenrum, bazen herşey yolunda gidiyor ve çok dim, sanki üniversiteye geri dönmüş gibiydim. başarılı oluyorsunuz, bazen de satışlar vasat Bugünün Pharrell’inin sekiz yıl öncekine oluyor. Bütün bunların benim üzerimde bir oranla çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. etkisi olmuyor, ben aynı şekilde bestelemeye, Daha az “ben”, daha çok “biz” diyorum.


05.

Olivia bebek, dİzİ kahramanı olursa…

26


Amerikalı fotoğrafçı Karen Abad, Amerika’yı etkisi altına alan kutup soğukları sırasında arkadaşının evinde mahsur kalınca, zaman geçirmek için çareyi kızı Olivia’nın fotoğraflarını çekmekte bulmuş. Arkadaşıyla birlikte hummalı bir çalışmaya girişen Abad, Olivia bebeği günümüzün popüler dizi kahramanlarının yerine koymuş. Game Of Thrones’dan Breaking Bad’e, House Of Cards’dan True Detective’e, dizi kahramanı Olivia bebek karşınızda.

27


28


29


06.

Tarihi sonuçları olan “küçük” hatalar

30

Tarihin kaderini belirleyen olaylar, bazen bir pamuk ipliğine bağlı olabiliyor. İlk bakışta önemli sayılmayabilecek küçük detaylar, bir savaşın akışını değiştirecek, ağır sonuçlar doğurabiliyor. İnsan doğasının bir parçası olarak, hepimiz hata yapabiliriz ama, aşağıda okuyacağınız olaylar, tarihin akışını bir günde değiştirdi. Bu küçük hatalar hiç yapılmamış olsa bugün nerede olurduk bilinmez ancak, Osmanlı orduları Bizans güçleri tarafından püskürtülmüş olsa, Franz Ferdinand öldürülmemiş olsa, Normandiya çıkarması fiyaskoyla sonuçlansa muhtemelen coğrafyası çok daha farklı bir dünyada yaşıyor olacaktık.

I. Dünya Savaşını başlatan yanlış manevra

Avusturya tahtının veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’ın Saraybosna’da suikaste kurban gitmesi I. Dünya Savaşını tetikleyen hadise oldu. Ferdinand’ın suikast günü izlediği yolu yeniden çizen tarihçiler, veliahtın çok basit bir hatadan dolayı öldüğünü tespit ettiler. Aynı gün iki suikast girişimine maruz kalan Arşidük’ün arabasına atılan bomba, şöförün atik davranmasıyla savuşturulmuş, patlamada bir çok insan yaralanırken, Arşidük ve karısı saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Saraybosna’daki görüşmelerini bitiren Ferdinand, çevresinin ikazlarına rağmen yaralıları hastanede ziyaret etmek ister. Hastane


kapılarına dayanması karşısında irkilen CIA ve ordu güçleri, Kennedy’nin talimatlarıyla Castro’yu devirmek için bir operasyon planladı. Tarihe Domuzlar Körfezi Çıkarması olarak geçen operasyon, Amerika alehine ağır bir mağlubiyetle sonuçlandı. Operasyon sırasında bombardıman uçakları devrimci güçleri bombalayarak geri püskürtecek, aynı sırada körfeze giriş yapan deniz kuvvetleri ise sahile çıkarma yapacaktı. Ancak ordu mensupları ve CIA yetkilileri küçük ama hayati bir detayı hesaba katmamışlardı: Küba’yla, Amerikan üssünün bulunduğu Nikaragua arasında 1 saatlik saat farkı bulunuyordu. Bilgileri yanlış paylaşan Amerikalı yetkililer, bombardıman 2. Saat farkıyla suya düşen operasyon uçaklarını karaya gerekenden erken ulaştırıp, Küba’da, Fidel Castro önderliğinde gerçekleşti- deniz kuvvetlerini işlevsiz kılarak, operasyorilen ve Ernesto Che Guevara’yı sembol haline nun büyük bir fiyaskoyla sonuçlanmasına getiren devrim, Amerika Birleşik Devletleri’ni neden oldular. bir hayli telaşlandırmıştı. Komünizmin

yolunda, yönünü kaybeden birinci arabanın şöförünün, yanlış sokağa sapması ve durması sonucu Arşidük Ferdinand’ı taşıyan konvoy kendini bir anda suikastçilerin kucağında bulur. Sabahki suikast girişimi başarısız olan Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip bir kafenin önünde sigara içmektedir. Veliahtın konvoyunun sokağa saptığını ve durduğunu gören Princip, bu fırsatı kaçırmaz ve belinde taşıdığı silahı çıkararak yakın mesafeden Arşidük’ü ve eşini öldürür. Sonrası ise bildiğiniz üzere Avusturya’nın Sırbistan Krallığını istilasıyla başlayan I. Dünya Savaşı’dır.

31


3. Marie Antoinette’in ısrarı, XVI. Louis’nin kaçış planını sabote etti

32

1789 yılının yaz aylarında XVI. Louis’nin kaçış planı başarıya ulaşmış olsaydı, onca topluma örnek olmuş Fransız Devrimi belki de hiç olmayacaktı. Kral Louis’nin planını suya düşüren ise karısı Marie-Antoinette’in inadı oldu. İlk etapta Paris’ten tek başına kaçmayı planlayan kral, kırsal bölümlerdeki destekçilerini toplayarak Paris’e giriş yapacak ve bir karşı devrim gerçekleştirecekti. Ancak son anda Marie-Antoinette’in çocuklarını da alarak kralla beraber kaçmak istemesi ve bunda son derece ısrarcı olması bütün planları değiştirdi. Kral, küçük ve hızlı bir araçla kaçmaktansa, kraliçenin ve çocuklarının eşyalarıyla dolu, daha ağır ve yavaş bir araç kullanmak zorunda kaldı. Seyahat sırasında oldukça yavaş ilerleyen gösterişli araba, tarlalarda çalışan çiftçilerin dikkatini çekti ve bir askerin geçmekte olan konvoya verdiği selam,

genç devrimci Jean-Baptiste Drouet’yi harekete geçirdi. At sırtında tarlalardan geçerek bir sonraki köye varan Drouet, devrimcileri toplayarak, köy girişinde kralın arabasını durdurdu. Gerisi ise tarih kitaplarında yazılıdır. 4. Savaşın kaderini değiştiren yedi dakika I. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı ordularını saf dışı bırakıp, boğazların kontrolünü alarak Rusya’ya yol açmayı hedefleyen İtilaf Devletleri’nin Çanakkale’de uğradığı mağlubiyet, yakın tarihimizin en önemli zaferlerinden biridir. Onbinlerce Anzak ve Osmanlı askerinin ölümüne yol açan, ancak Osmanlı kuvvetlerinin zaferiyle sonuçlanan savaşın kaderi çok daha farklı olabilirdi. Çanakkale Savaşı’nı araştıran tarihçiler, küçük detayların savaşın akışında belirleyici olduğunu belirtiyorlar. İtilaf Devletleri’nin bu kadar yüksek kayıp vermesinin arkasında, iletişim eksikliği olduğunu vurgulayan tarihçiler, senkronize


olamayan düşman ordularının Osmanlı Rommel ortalıklarda yoktu. Hitler tarasavunma hatlarını güçlendirdiğini söylüyor- fından, Fransız sahillerini olası bir düşman lar. Buna örnek olarak da, Anzak güçlerinin saldırısına karşı korumakla görevlendirilen çıkarma yaptığı sırada, donanmanın topçu ve Fransa’daki Alman ordularının başında atışını yedi dakika erken kesmesini gösteriyorlar. Bu sürede yeniden organize olma fırsatı bulan savunma hattı, çıkarma yapmakta olan Anzak askerlerine karşı taarruza geçerek, düşmana büyük kayıplar yaşatıyor. Tarihçiler, deniz kuvvetleri topçu atışını kesmemiş olsa, Anzak güçlerinin tepelere ulaşmış olacağını ve Osmanlı savunma hatlarını devre dışı bırakacağını belirtiyorlar. Bu da boğazların İtilaf Devletleri’nin kontrolüne geçmesine neden olacaktı. Ancak olaylar farklı gelişti. İngiliz ve Fransız ordularının üst üste aldığı kayıplar, İtilaf Kuvvetleri’nin Ocak 1916’da Çanakkale’den geri çekilmelerine neden oldu. 5. Ziyarete gitmenin sırası mı?

33

II. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen en kritik günde, Normandiya çıkarması sırasında Alman komutanların en kıdemlisi Erwin


olan “Çöl Tilkisi” Rommel, o gün karısının doğum gününü kutlamak için Berlin’de bulunuyordu. Müttefiklerin haftalardır süregelen durgunluğu ve kötü hava koşulları, Rommel’in gözünde olası bir çıkarmayı imkansız kılmıştı. Bundan dolayı da büyük bir gönül rahatlığıyla 5 Haziran’da karargahından ayrılarak, hava kuvvetlerinin uçağıyla Almanya’ya hareket etti. Sadece bir gün sonra, Amerika’lıların tabiriyle “D-Day” geldiğinde, komutansız Alman ordusu kaosa sürüklenmiş ve en önemlisi de 20. yüzyılın tanıdığı en büyük taktisyenlerden biri olan Rommel’den mahrum kalmıştı. Rommel apar topar geri gelene kadar olan olmuş, Müttefikler Alman hatlarını yarmışlardı. Burada Alman istihbaratını, çıkarmanın yeri ve zamanı konusunda yanıltan Müttefiklerin de hakkını vermek lazım. Rommel, Almanya’ya gitmektense karısına bir kartpostal yollamakla yetinseydi ve ordularının başında kalsaydı, belki de tarih farklı yazılmış olacaktı. 6. Fetihe açık kapı

34

İstanbul’un 1453’te Fatih Sultan Mehmed tarafından fethi, sadece kendi tarihimiz için değil, batı tarihi için de bir milattır. 29 Mayıs 1453, bin yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nun çöküşünü simgelerken, aynı zamanda Batı’da Orta Çağ’ın bitip, Rönesans’ın başladığı tarih olmuştur. Peki Bizanslılar Konstantiniye’yi Osmanlı güçlerine karşı başarıyla savunmuş olsalardı ne olurdu? Fatih’ten sonra gelen padişahlar Istanbul’u alır mıydı bilinmez ama bugün muhtemelen bambaşka bir dünyada, püskürten, kalın, yüksek ve iki hattan olubambaşka bir coğrafyada yaşıyor olurduk. şan yıkılmaz surlar Bizanslıların bir numaralı Oysa o güne kadar hiç bir şey kazanılmış gücü haline gelmişti. Öyle ki halk arasında, değildi. Osmanlı orduları sayı olarak fazla surların Bizanslıları düşman güçlerinden olsa da, Bizanslıların önemli bir üstünlüğü ebediyen koruyacağına inanılırdı. Ancak, bir vardı, İstanbul’u çevreleyen surlar. Yüzyıllar askerin işleyebileceği basit bir hata hesaba boyunca bir çok kuşatmayı kolaylıkla katılmamıştı… Bizanslılar 29 Mayıs 1453


35

sabahı, bugün Edirnekapı civarlarında bulunan, boyutça daha küçük bir kapıyı kilitlemeyi unuttu. Yeniçerilerin kapıyı zorlamalarıyla içeri girmeleri bir oldu. Efsaneye göre korakor bir dövüşün yaşandığı sırada, Ulubatlı Hasan kuleye tırmanarak Bizans surlarına sancağı diken ilk yeniçeri oldu. Dalgalanan

bayrak, Osmanlı ordusunu motive ederken, Bizanslıları ise korku sarmıştı. Aşılamaz denilen surlar aşılmış, Konstantiniye’ye kaos hakim olmuştu. Şehirlerini kaybedeceklerine inanan Bizanslıları bu olay derinden etkiledi ve direnişlerini kırdı. Fatih’in İstanbul’u fethi kaçınılmaz hale gelmişti.


Haftaya görüşürüz:)

16 // MART’14

zete

HAFTASONU 16 MART 2014  
HAFTASONU 16 MART 2014  

AMBER HEARD: KARAKTERLERİME AŞIK OLMALIYIM, ÜLKELERİ GEZMEK YERİNE YEMEYE NE DERSİNİZ?, FORMULA 1’DE DEĞİŞEN KURALLARLA HEYECAN GERİ DÖNÜYOR...

Advertisement