Page 1

6 May覺s 2014

zete


İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaları, Valiliğin Taksim Meydanı’nı kapatması yüzünden olaylı geçti. Meydana yürümek isteyen binlerce kişi, polisin sert müdahalesiyle durduruldu. Yürüyüşçülere tazyikli su ve biber gazıyla saldıran polis çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. (Yağız Karahan- REUTERS)


Güney Kore’de meydana gelen feribot kazasında ölen lise öğrencileri için Ansan’da yapılan anıtı ziyaret eden ailelerin gözyaşları dinmiyor. Feribotta 325’I öğrenci, 476 kişi bulunuyordu. (Kim Hong-Ji/ Güney Kore- REUTERS)


San Pietro meydanındaki haftalık konuşması sırasında rüzgarın azizliğine uğrayan Papa Francis’in kepi başından çıkmış. (Alessandro Bianchi/ Vatikan- REUTERS)


Halep yakınlarındaki Hullok’ta uçakların varil bombası saldırısında yaralanan iki küçük çocuk gözyaşı döküyor. Suriye’de üç yıldan bu yana devam eden iç savaşın acısını, en çok bu günahsız çocuklar çekiyor. (Jalal Al-Mamo/ Suriye- REUTERS)


Kuzey Kore ve Çin arasındaki sınırı çizen Yalu nehri kıyısındaki Sinaiju’da nöbet tutan bir Kuzey Kore askeri. Kuzey Kore’de kadınlar da zorunlu askerlik yapıyorlar. (Jacky Chen/ Kuzey Kore- REUTERS)


İsrail’in Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşimlerini protesto eden göstericiler, Kadomem yakınlarında buldozeri taş fırlatarak engellemeye çalışıyorlar. (Mohamad Torokman/ Batı Şeria- REUTERS)


Colombo’da yağmurlu bir gün. Cama vuran damlaların ardından şemsiyesiyle yürüyen bir kişinin silüeti görünüyor. (Dinuka Liyanawatte/ Sri Lanka- REUTERS)


ABD’nin Arkansas ve Oklahoma eyaletlerinde meydana gelen şiddetli kasırga evleri yerle bir etti, otomobilleri savurdu; 34 kişinin ölümüne neden oldu. Fırtınadan geriye kocaman bir enkaz kaldı. (Carlo Allegri / ABD- REUTERS)


1 Mayıs’ı olaylı kutlayan sadece Türkiye değildi. Kamboçya’da da gösterilerin yasaklanmasına rağmen işçi sendikaları sokaklara döküldü. Polis göstericilere sert biçimde müdahale etti. (Samrang Pring/ Kamboçya- REUTERS)


Ukrayna’nın güneybatısındaki Odessa’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna güvenlik güçleri arasındaki çatışma sırasında bir sendika binasında meydana gelen yangın 42 kişinin hayatına mal lodu. Acı olaydan sonra Odessalı bir kadın, polislerle tartışıyor. (Gleb Garanich/ Ukrayna- REUTERS)


Güney ve Kuzey Kore arasındaki temel anlaşmazlık konularından biri olan Kuzey Sınır Hattı’nda bulunan ihtilaflı iki adadan Baengnyeong’da günlük yaşam silahların ve tankların gölgesinde akıyor. Seul’den çok Pyongyang’a yakın olan adada Güney Kore askerleri her an tetikte bekliyor. (Damir Sagolj/ Güney Kore- REUTERS)


Formula 1’in unutulmaz pilotu, Brezilyalı Aytron Senna, ölümünün 20’nci yıldönümünde ülkesinin sporcuları tarafından anıldı. Corinthians- Nacional AM arasındaki lig kupası maçı öncesinde, Corinthians oyuncuları, Senna’nın başlığını takarak saygı duruşunda bulundu. (Bruno Kelly/ Brezilya- REUTERS)


Yaklaşık 815 milyon seçmenin sandık başına gittiği Hindistan’daki seçimlerde, bir kadın oyunu kullandıktan sonra parmağındaki mürekkebi gösteriyor. Seçmen sayısı Avrupa Birliği’nin toplam nüfusundan fazla olan Hindistan seçimleri, dünyanın en büyük seçimi olarak biliniyor. (Danish Siddiqui/ Hindistan- REUTERS)


Günbatımında evlerine su taşıyan genç kızların silüeti, kendileri izleyen deveyle birlikte fantastik bir görüntü yaratmış. (Anindito Mukherjee/ Hindistan- REUTERS)


Alman birinci ligi Bundesliga’da mücadele eden Bayern Münih ve Hamburg SV arasındaki karşılaşmada, Bayern Münih oyuncusu Jerome Boateng, rakip takımdan Kerem Demirbay’la tartışıyor. (Morris Mac Matzen/ Almanya- REUTERS)


Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketlerin sıçradığı Odessa’da geçtiğimiz cuma günü büyük bir felaket yaşandı. Ukrayna güvenlik güçleriyle çatışan ayrılıkçıların sığındığı sendika binasına atılan molotof kokteyli 42 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangına neden oldu. (Yevgeny Volokin/ Ukrayna- REUTERS)


Budapeşte’de 1 Mayıs’ta düzenlenen hava şovunda, Zoltan Veres, MXS uçağıyla Chain Köprüsünün altından geçiyor. (Laszlo Balogh/ Macaristan- DEUTERS)


Santiago’da 1 Mayıs kutlamaları sırasında komünistler ile anarşistler arasında kavga çıktı. İki grup sopalarla birbirine saldırdı. (Ivan Alvarado/ Şili- REUTERS)


Çin’in Liaoning bölgesinin en yüksek bacası, patlayıcılarla kontrollu biçimde yıkıldı. Isıtma tesisi olarak kullanılan binanın 150 metrelik bacası, boşaltılan alanın üzerine böyle çöktü. (Çin- REUTERS)


Eski İngiliz futbolcu David Beckham’ın Miami’de satın alacağı kulübün stadı, deniz kıyısına inşa edilecek. PortMiami’deya pılacak stadın stadın çevresinde büyük alışveriş merkezleri bulunacak. Maketi görülen stat, 35.000 kişilik olacak. (ABD- REUTERS)


zete

GOZ 6 MAYIS 2014  
GOZ 6 MAYIS 2014  
Advertisement