Page 1

31 ARALIK 2013

zete


(Andrew Biraj /Bangladeş- REUTERS) Bangladeş’te iktidardaki Avami Birliği Partisi eylemcilerinin Yüksek Mahkeme ve Ulusal Basın Kulübü’ne saldırmasının ardından, Yüksek Mahkeme binasına “Demokrasi Yürüyüşü” düzenleyen avukatlara tazyikli ve boyalı suyla müdahale edildi.


(Sheng Li / Çin- REUTERS) Harbin’deki Songhua nehri buz tuttu ve her yıl olduğu gibi ‘kış yüzücüleri’ ortaya çıktı. Hava eksi 21 derece ama buz gibi suya atlayan yüzücülerin keyfi yerinde.


(Andreea Campeanu/ Orta Afrika Cumhuriyeti- REUTERS) Müslüman ve Hristiyan gruplar arasındaki çatışmaların, neredeyse soykırım boyutuna varmak üzere olduğu Onta Afrika Cumhuriyeti’ne Fransa asker gönderdi. Fransız askerler günlük devriye görevlerinde.


(Cevahir Buğu- REUTERS) Yolsuzluk operasyonunun ardından İstanbul’da düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere polis yine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. İstiklal Caddesi’nde nefes alacak alan kalmadı.


(Sheng Li/ Çin- REUTERS) 30. Harbin Buz ve Kar Festivali için işçiler donmuş Songhua nehrinden demir çubuklarla büyük buz parçaları çıkarmaya çalışıyorlar. Bu buzlarI, sanatçıların heykel yapmak için kullanacak.


(Akhtar Soomro/ Pakistan- REUTERS) Bir askeri öğrenci Karaçi’deki Muhammed Ali Cinnah’ın anıt mezarı önünde sabaha karşı nöbet görevini sona erdirmeye hazırlanıyor.


(B. Rentsendorj / Moğolistan- REUTERS) Ulan Bator’da hava sıcaklığı eksi 31 dereceye kadar düşmüş. Okul otobüsünün buz tutmuş camından dışarıya bakmaya çalışan küçük bir öğrenci.


(Çin- REUTERS) Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedung’un 120. Yaş günü dolayısıyla ülkede coşkulu kutlamalar düzenlendi. Kızıl Ordu kostümü giymiş emekli kadın işçiler, şarkılarla efsanevi liderlerini anıyorlar.


(Joseba Etxaburu/ İspanya- REUTERS) İspanya’nın kuzeyindeki Punta Galea’da düzenlenen dev dalga sörf yarışlarına, dünyanın dört bir yanından en usta sörfçüler katıldı. Yarışmayı Güney Afrikalı Grant Baker kazandı.


(Stoyan Nenov / Bulgaristan- REUTERS) Sofya’nın en büyük hastanesinde hastabakıcı olarak çalışan Leonsiya Dokuzova, geçimini sağlamak için ikinci bir iş yapan milyonlarca insandan biri. Ama onun ikinci işi oldukça tehklikeli. Dokuzova, aynı zamanda Sofya sirkinde akrobat.


(Olivia Harris/ İngiltere- REUTERS) Yoğun yağış altında yılbaşına hazırlanan Londra’da alış verişe çıkan iki genç kız, yüzlerini kapatan bir şemsiyeyle yağmurdan korunuyorlar.


(Jamal Saidi/ Lübnan- REUTERS) Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, eski maliye bakanı Muhammed Şatah, konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda hayatını kaybetti. 5 kişinin daha öldüğü saldırıda yaklaşık 70 kişi yaralandı.


(Michael Dalder/ Almanya- REUTERS) Dört Tepe Turnuvası’nın ilk ayağı Oberstdorf’da Japonya’dan Noriaki Kasai’nin atlayışı. Bu turun galibi Avusturyalı Gregor Schlierenzauer oldu.


(Carlo Allegri/ ABD- REUTERS) Madison Square Garden ‘da New York Polis Departmanı’nın yeni polisleri, göreve başlamalarını kutluyorlar.


(Jalal Alhalabi/ Suriye- REUTERS) Esad güçlerinin Halep civarında düzenlediği iki hava saldırısında Maysar’da taş üstünde taş kalmadı. Kurtarma ekipleri, yıkılan binaların altından küçük bir çocuğu çıkarıyorlar.


(Athit Perawongmetha / Tayland- REUTERS) Haftalardır süren protestoların ardından başbakanın seçim kararı aldığı Tayland’da sular durulmadı. Göstericiler seçimler için adayların kayıtlarının alındığı stadyumu bastı.


(Irak- REUTERS) Erbil’in dışında Suriyeli göçmenler için olşuturulan Darashakran kampında tel örgülerin ardından objektife gülücükler gönderen küçük çocuklar.


(Goran Tomasevic/ Güney Sudan- REUTERS) Dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan, Dinka ve Nuer kabileleri arasında çıkan çatışmalar nedeniyle tansiyonlu günler yaşıyor. Dinka kabilesinden bir savaşçı Kalaşnikofuyla inek sürüsünü koruyor.


(Mohamed Nureldin Abdallah/ Sudan- REUTERS) Sudanlı küçük kızın kilisede düzenlenen Noel törenininde bir nedenle canı sıkılmış anlaşılan. Arkadaşlarını bırakıp kapıya yönelmiş…


(Ajay Verma/ Hindistan- REUTERS) Chandigarh’daki Noel kutlamalarına Noel Baba kıyafetiyle katılmaya hazırlanan öğrenciler, okul otobüsüyle kutlamaların yapılacağı tören alanına gidiyorlar.


zete

GOZ 31 ARALIK 2013