Page 1

17 Temmuz 2013


17 Temmuz 2013

3

Moda Haftasının En Popüler Instagram Kareleri Sosyal medyanın gücü artık tartışılamaz hale geldi. İşin moda boyutu da PR ajansı Kupp Group tarafından analiz edildi. Ekip geçtiğimiz haftalarda düzenlenen New York, Milano, Paris ve Londra moda haftalarının #nyfw, #pfw, #mfw ve #lfw şeklindeki hashtag’lerinin Pinterest ve Instagram’daki dökümlerini yaptı ve en çok beğeni toplayan 10 popüler kareyi paylaştı.

10

Jean Her Yerde Kış ile bahar arasında modacıların imdadımıza yetiştiği resort sezonunun öne çıkan trendlerinden biri jean’i jean ile kombinlemek. Son birkaç sezondur zaten moda olan bu trendin 2013 resort yorumları için Thakoon, Gucci, Balmain, Chanel ve Nina Ricci’ye göz atmakta fayda var.

17

Ünlülerden Stil Önerileri Kırmızı halının şık giyinen kadınlarından öğreneceğimiz çok şey var. Stil adına öğrenebileceğimiz belli başlı beş madde ise yazının konusu.

22

Sanat Aşkına Geçtiğimiz günlerde New York Modern Sanatlar Müzesi’nde bir cam kutunun içinde uyuyarak ziyaretçilere farklı bir performans sunan androjen aktris Tilda Swinton gündemimizde.

28

Ne Var Ne Yok Moda dünyasında bu aralar neler moda?


MODA HAFTASININ EN POPÜLER INSTAGRAM KARELERİ


Sosyal medyanın gücü artık tartışılamaz hale geldi. İşin moda boyutu da PR ajansı Kupp Group tarafından analiz edildi. Ekip New York, Milano, Paris ve Londra moda haftalarının #nyfw, #pfw, #mfw ve #lfw şeklindeki hashtag’lerinin Pinterest ve Instagram’daki dökümlerini yaptı ve en çok beğeni toplayan 10 popüler kareyi paylaştı.


1 Kullanıcı: Instagram Mekan: New York Moda Haftası Beğeni: 192,900 Yorum: 1,800

2 Kullanıcı: eleanoj92 Me k a n : L o n d r a Mo d a Haftası Beğeni: 97,540 Yorum: 1,971


3 Kullanıcı: jessicaalba Mekan: Paris Moda Haftası Beğeni: 66,492 Yorum: 514

4 Kullanıcı: louboutinworld Me k a n : L o n d r a Mo d a Haftası Beğeni: 52,555 Yorum: 566


5 Kullanıcı: rosiehw Me k a n : L o n d r a Mo d a Haftası Beğeni: 36,181 Yorum: 372

6 Kullanıcı: ChiaraFerragni Me k a n : M i l a n o Mo d a Haftası Beğeni: 34,177 Yorum: 1,072


7 Kullanıcı: HM Mekan: Paris Moda Haftası Beğeni: 28,972 Yorum: 140

8 Kullanıcı: RitaOra Mekan: Paris Moda Haftası Beğeni: 27,253 Yorum: 126


9 Kullanıcı: PearyPie Me k a n : L o n d r a Mo d a Haftası Beğeni: 26,003 Yorum: 175

10 Kullanıcı: evelynlozada Me k a n : L o n d r a Mo d a Haftası Beğeni: 24,873 Yorum: 103


JEAN HER YERDE


Kış ile bahar arasında modacıların imdadımıza yetiştiği resort sezonunun öne çıkan trendlerinden biri jean’i jean ile kombinlemek. Son birkaç sezondur zaten moda olan bu trendin 2013 resort yorumları için Thakoon, Gucci, Balmain, Chanel ve Nina Ricci’ye göz atmakta fayda var.

Thakoon


Gucci


Balmain


Chanel


Chanel


Nina Ricci


ÜNLÜLERDEN STİL DERSLERİ


Kırmızı halının şık giyinen kadınlarından öğreneceğimiz çok şey var. Stil adına öğrenebileceğimiz belli başlı beş madde ise yazının konusu. Çiğdem TOPARLAK

Her hafta internet sitelerinde en iyi giyinen kadınlardan oluşan kırmızı halı manzaralarına şahit oluruz. Fakat gözümüzün gördüğünü neden beğendiğimizi ifade etmek istesek bir miktar zorlanabiliriz. Zira gördüğümüz kadın siluetlerinin şık olmasının nedeni sadece giydikleri kıyafetlerin çok güzel olması değil. Şeytan ayrıntıda gizli. Ünlülerin güzel görünümlerinden günlük hayatımıza uyarlayabileceğimiz birkaç ipucu var elbette. Madde madde özetleyecek olursak:


1. Doğru iç çamaşırı seçimi İyi bir ev inşa etmek istiyorsanız iskeletini sağlam yapmalısınız. İç çamaşırınızın giyiminizin iskeleti olduğunu varsayabilirsiniz. Uygunsuz bir sutyen seçimi sizi korkunç bir “iki kat göğüslü kadın”a, daha da kötüsü sarkık göğüslü bir dişiye dönüştürebilir. Bol bir külot dar eteğiniz altından dikkat çekebilir ya da ince kumaşlı elbisenizin ardından fena bir görüntü sergileyebilir. Nicole Kidman, bu konuda örnek alınabilecek ünlüler arasında yer alıyor.

2. Vücuda uyumlu giyinmek Kırmızı halıda gördüğümüz kimi ünlülerin giydikleri elbise mükemmel olmasa daha en şıklar listesine girebildiğine birçok kereler şahit olmuşsunuzdur. Marion Cotillard’ın bunun en büyük örneklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi vücutlarına uyum sağlayan bir elbise giymiş olmalarıdır. Kilolarınızla başınız dertte olsa dahi, doğru bir kıyafet seçimi sizi katıldığınız törenin en şık kadını yapar. Ünlülerin elbette bu görünümü kazanmak için stilistleri ve terzileri oluyor. Sizin böylesine yardımcılarınız olmayabilir fakat evinize yakın bir yerde bulunan bir terzi, kıyafetlerinizde gerekli değişiklikleri yapmak için yeterli olacaktır. İnternette de bu konuda size yardımcı olacak birçok rehber bulunuyor.


3. Tamamlayıcı renkleri seçmek Mevsimine, yaşına, cilt ve saç rengine göre giyilen rengin tercih edilmesi, şık görünümün en önemli öğelerinden biri. Beyaz tenli Hollywood yıldızlarından Jessica Chastain bunun en önemli örneklerinden biri. Yapacağınız ufak bir araştırma teninize ve saçınıza hangi rengin uygun olduğunu size öğretecektir. Araştırma sonuçlarına güvenmeyenler, her kozmetik mağazasında bulunabilecek makyaj uzmanlarını sorularıyla bunaltabilirler.

4. Duruma uygun giyinmek Günümüzde giderek rahat kıyafetleri daha çok tercih eder olsak dahi, hala şık giyinerek gitmemiz gereken bir kaç yer varlığını koruyor. Balo tuvaletleri elbette Oscar törenleri için tercih edilmeli, Las Vegas’a yapılacak seyahatler için değil. Son dönemlerde kokteyl elbiseleri tadında elbiseleri ve erkeklerin takım elbiselerini andıran kıyafetleri resmi törenlerde görmekten zevk alıyoruz. Şortlar ve transparan mini elbiseler ise hala plajlara özel kıyafetler.


5. Denge önemli Kendine güvenli bir şekilde mini eteğini giyip bacaklarını sergileyen kadınları beğeniyoruz. Derin dekolteli elbisesiyle göğüs veya sırt dekoltesini sergileyen kadınlara hayranız. Fakat ikisini bir arada yapanları biraz ucuz buluyoruz. Kıyafetlerin dekoltelerini belirlerken denge çok önemli bir unsur. Örneğin derin V yakalı bir bluz giyiyorsanız üzerine dökümlü bir ceket ve altına bol kesimli, parlak kumaştan bir pantolon giymeniz yerinde olacaktır. Aynı şekilde mini etekli bir elbise giyiyorsanız, yakalarının derinliğini ölçülü tutmanızda fayda var.


SANAT AŞKINA


Geçtiğimiz günlerde New York Modern Sanatlar Müzesi’nde bir cam kutunun içinde uyuyarak ziyaretçilere farklı bir performans sunan androjen aktris Tilda Swinton gündemimizde.


Cumartesi günü New York Modern Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edenler alışılmadık bir performansa şahit oldu: Oscar ödüllü oyuncu Tilda Swinton cam bir kutunun içinde uyudu. ‘The Maybe’ isimli performansta Swinton, açık mavi bir gömlek, bir kot pantolon ve ayakkabılarıyla uyudu. ‘Sanat eseri’ni tanıtan kartta, “Yaşayan oyuncu, cam, çelik, şilte, yastık, çarşaf, su ve gösteri” yazısı yer aldı. Bir İngiliz asilzadesinin soyluluğunu, kendine has bir karakterle birleştiren bir oyuncu Tilda Swinton. The Curious Case of Benjamin Button, Burn After Reading, The Chronicles of Narnia ve Constantin gibi ünlü filmlerde oynasa dahi hiçbir zaman yeterince popüler olmamış, her daim alternatif kalabilen, girdiği projelere de bu ağırlığını taşıyan oyuncu; deyim yerindeyse ‘havasını’ damarlarında dolaşan asil kandan alıyor.


Londra’da doğup büyüyen Swinton’ın soy ağacı, orta çağ dönemlerine kadar giden, İskoçİngiliz kökenli bir aileye dayanıyor. Lordlar, bilim insanları ve politikacılar çıkaran bir aileden gelen Swinton’ın annesi ise Avustralyalı. Üniversite öğrenimini Cambridge’de Sosyal ve Politik Bilimler Fakültesi’nde tamamlayan ve bu süre dahilinle Komünist Parti’ye üye olan Swinton’ın oyunculuk kariyeri 1980’lerin sonlarında yer almaya başladığı tiyatro oyunları ve mini dizilere dayanıyor.

1992’de Virginia Woolf ’un romanından uyarlanan ‘Orlando’ isimli filmde, Sally Potter karakterini canlandıran Swinton’un androjenlikle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Androjenlik hakkında saçma ve gereksiz bir şeymiş gibi bahsedilmesine karşın Swinton’a göre tam tersi ‘esnekliği’ ifade ediyor. 1920’lerin ünlü Fransız androjen kadın oyuncusu Claude Cahun’u örnek gösteren oyuncu, onun ne kadar esnek bir karakter yapısına sahip olduğunu söylüyor.


1995’te yapımcı arkadaşı Joanna Scanlan’ın projesine dahil olan ve bir hafta boyunca, Serpentine Galeri’deki bir cam fanusun içinde uyuyakalmış bir kadın rolünü canlandıran Swinton, ilerleyen yıllarda oyunculuk becerilerini Orbital’in ‘The Box’ında da göstermiş. Ana akım sinemaya horlayan gözlerle bakmayan ve birçok ünlü filmde rol alan Swinton, The Deep And ile We Need To Talk About Kevin isimli filmlerindeki performansıyla Altın Küre’ye aday gösterilmişti. We Need To Talk About Kevin isimli filminde, bir lisede katliam gerçekleştiren lise öğrencisinin annesi rolünü alan Swinton, rol bazında ‘esneklik’ adına oldukça başarılı olduğunu göstermişti. 2007’de Michael Clayton isimli filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını ve BAFTA ödülünü alan Swinton, şimdilerde Jim Jarmush’un vampir filminin çekimlerinde koşuşturuyor.


Şimdiye kadar aralarında Berlin ve Cannes film festivallerinin de bulunduğu birçok festivalin jüri koltuğuna oturan Swinton’ın pek tabii bir de aile hayatı var. İskoçya’da yaşayan Swinton, şimdilerde Alman/Yeni Zelanda asıllı erkek arkadaşı Sandro Kopp ile beraber, önceki sevgilisi John Byrne’den olan ikiz çocuklarını yetiştiriyor. Ha bir de arada portatif bir sinemayla şehir şehir dolaşan Cinema is Everywhere isimli festivali düzenliyor, Patrick Wolf ’ün albümlerine katkı sağlıyor. Anlayacağınız Tilde Swinton sanatın her türlüsünü çok seviyor!


/ Yeni Coco: Keira Knightley Karl Lagerfeld yönetmenlik koltuğuna geri dönüyor. Chanel’in ilk moda butiğinin yüzüncü yılı şerefine Paris’te bir kısa film çekmeyi planlayan Lagerfeld, efsane moda tasarımcısını Keira Kinghley’in canlandırmasına karar verdi. Bugün doğumgününü kutlayan ve 28 yaşına basan güzel aktrise aynı zamanda Gabrielle Chanel’in halası Adrienne rolünde Fransız aktris Clotilde Hemse eşlik edecek. Mayıs ayında markanın Singapur’da düzenlenecek olan cruise koleksiyonu defilesinde gösterilecek olan filmde aynı zamanda Lagerfeld’in favori modeli Stella Tennant, ünlü aktris Tallulah Harlech, erkek model Brad Kroenig, model ve müzik prodüktörü Caroline de Maigret gibi isimler de yer alıyor.


/ H&M’in Yeni Yüzü Beyonce 15 Nisan’daki Mrs. Carter Show World Tour için tüm biletleri satılan Beyonce, televizyon ve basılı medyada yer alacak H&M yaz kampanyası reklamlarında, koleksiyondan parçalarla görülecek. Tüm reklamlarda “Beyoncé as Mrs. Carter in H&M” şeklinde lanse edilecek kampanyanın ana fikri, bütün kadınların istedikleri her şey olabilecekleri üzerine: Güçlü, kırılgan, duygusal, anaç, eğlenceli, flörtöz. Koleksiyon Mayıs başından itibaren dünya çapındaki H&M’de satışa sunulacak. “H&M’in eğlenceli ve ulaşılabilir moda konusundaki yaklaşımını hep beğendim. Kadınların farklı duygularını simgeleyen dört element üzerine kurulu konsepti gerçekten sevdim: ateş, su, toprak ve rüzgar. Tropik bir adada güzel bir çekimdi. Bir reklam çekimindense bir video klip yapmak gibiydi” diyor Beyoncé.

/ Hüseyin Çağlayan’dan Mavi Koleksiyonu Dünyaca ünlü tasarımcı Hüseyin Çağlayan’ın Mavi için hazırladığı jean koleksiyonu Chalayan / Mavi,  27 Mart’ta satışa sunuluyor. Hüseyin Çağlayan’ın, premium jean serisi Mavi Gold’a özel tasarladığı kapsül koleksiyonda; kadınlar için skinny ve yüksek bel jean pantolonlar, şort, elbise ve üstlerden oluşan 20 tasarım yer alıyor. İlk kez bir Türk markası için koleksiyon hazırlayan Hüseyin Çağlayan, “Mavi’nin olağanüstü bir denim kumaşı ve jean’lerinin vücutta mükemmel bir duruşu var. Lükse dayalı tasarım geçmişim ve inovasyon tutkumla yeni teknikler geliştirmeyi, vücudu denimle şekillendirip güzelleştiren, modern ve zarif bir koleksiyon tasarlamayı amaçladım” dedi.


/ Dünyaca Ünlü Okullar Inarts’ta Teknoloji ile sanatı yaratıcılık potasında eriten Türkiye’nin ilk ve tek fuarı INARTS, Amerika’danSanta Fe University of Art and Design, Yeni Zelanda’dan Media Design School, Türkiye’den Mimar Sinan Üniversitesi gibi dünyaca ünlü dijital tasarım ve sanat okullarını İstanbul’da buluşturuyor. Dijital moda tasarımcılığından 3B bilgisayar animasyonu ve video oyun teknolojilerine kadar birçok alanda gençlerimizi geleceğin yeni meslekleriyle tanıştıran INARTS Fuarı, 6-7 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.


İllüstrasyon: Igor + André

17temmuz latte