Page 1

OTWARCIE ARTKIOSKU W PRACY AKCJA 22

18 WRZEŚNIA 2013

Czym jest ArtKiosk, O ArtKiosku Anka Dobrak, Byty towarzyszące otwarciu


1 – galeria PRACA 2 – rezydencja 3 – zespolwespol.org 4 – podwórko Szpitalna 6 5 – klub Sztuki i Sztuczki

obrazek na okładce – ArtKiosk i OLAMAKOTA

AKCJA – szybkie wydawnictwo PRACY Warszawa, ul. Szpitalna 6, www.galeriapraca.pl Numer 22, 18 października 2013 Redakcja, projekt i skład: ZESPÓŁ WESPÓŁ (Łukasz Izert, Hanna i Kuba Mazurkiewiczowie)– wezwij@zespolwespol.org Autorzy: Michał Chojecki, Anka Dobrak


ARTKIOSK W PRACY

ArtKiosk w Pracy będzie czynny od wtorku do soboty w godzinach 16.00-20.00

Niesiony falą popularności kolejnych otwarć, ArtKiosk ponownie zmienia miejscówkę – na lepszą! Już nie będziecie musieli schodzić ze skarpy na Powiśle, ani wdrapywać się na schody PKiNu. Dostępny, regularnie otwarty, w samym centrum. Nowy adres – Szpitalna 6. Teraz, by zostać kolekcjonerem sztuki, wystarczy wstać z łóżka. ArtKiosk jest efektem długoletniej współpracy i przyjaźni Pracowni Sitodruku SITO z berlińskimi No Style Fuckers, Czentrifugą, Mehr Siebdruck. Jest próbą przeniknięcia sztuki do dnia codziennego i zaszczepienia jej w naszych mieszkaniach, w miejsce masowo kopiowanych reprodukcji. W asortymencie galerii znajdują się przede wszystkim grafiki młodych artystów z Warszawy i Berlina wykonane w technice sitodruku oraz niszowe wydawnictwa. Jednak ArtKiosk nie zamyka się w sztywnych ramach kategorii.

PYTANIA DO ANKI DOBRAK, ZAŁOŻYCIELKI ARTKIOSKU

Praca to kolektyw, którego hasłem roboczym jest współpraca. Rozpoczynając naszą kooperację ciekaw jestem, jak idea szeroko pojętej współpracy wpłynęła na historię ArtKiosku? ArtKiosk powstał bezpośrednio na kanwie naszej współpracy z berlińskimi artystami. Berlińczycy zaprosili nas na Internationale Drucken Festiwal organizowany przez Czentrifugę. Dzisiaj się przyjaźnimy, mamy na koncie kilka wspólnych wystaw i tutaj, i tam, śledzimy swoje poczynania. Gabi, która organizowała festiwal, jest właścicielką Galerii Supalifekiosk – berlińskiego prototypu ArtKiosku, z którym współpracuję do dziś. Prace z Supalifu zobaczymy na wystawie w Pracy i są oczywiście częścią kolekcji kiosku. To co daje napęd działaniom Artkiosku, to spotkania z osobami, grupami, bytami, emanacjami... Wymiana myśli, wzajemna inspiracja, działanie w kooperatywie, to także wielość rozwiązań, mniej depresji, więcej chęci, podwójna radość. Co tu dużo gadać, wspaniale mieć kompana! Z Solca dumnie kroczę z Olioli – OLAMAKOTA, która przejeżdżała obok kiosku do swojej pracowni. I z powrotem. Jakie masz najciekawsze doświadczenia współpracy z artystami? Na to pytanie muszę odpowiedzieć trzy razy. 1. W Polandzie tak nie wypada, ale najbardziej ekscytujące jest dla mnie to, co sami stworzyliśmy, tworzymy, współtworzymy: Pracownia Wschodnia, Sito, ArtKiosk, popularyzacja sita, serfowanie na falach re-kształtującego się lokalnego światka sztuki.


2. Jestem psychologiem, więc niesamowicie ciekawe jest dla mnie obserwowanie artystów w zmaganiu z jedną z najtrudniejszych profesji. Gdzie niezbędne jest, zderzenie najgłębszego wnętrza z zewnętrzem świata. Niełatwe. Ciekawym jest oczywiście, jak różnie ludzie sobie z tym radzą. Jak często pycha miesza się z nudą, a talent z niepewnością. 3. Niewątpliwie za jedną z najciekawszych uważam współpracę z Kasią Rysiak, której zeszłoroczny dyplom „O'kreśl” zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jednocześnie, to rzadko spotykana kompilacja talentu, inteligencji, skromności, dystansu, poczucia humoru i powalającej pewności siebie w tworzeniu. Pytał Michał Chojecki

OTWARCIU ARTKIOSKU W PRACY TOWARZYSZĄ:

OLAMAKOTA ale nie ma internetu, dlatego zamieszanie robi raczej w realu, a nie w sieci. Ściśle współpracuje z XXX by Patryk Nogal. Razem praktykują upcycling, handmade, projektowanie. Tworzą na miarę: ubrania, kostiumy, dekoracje teatralne, biżuterię, akcesoria, meble, interior design. To co wydaje się nie do pomyślenia, ona pewnie już zrobiła. http://fb.com/olamakota POLDON – superbohater, który mówi o tym, o czym każdy myśli, ale wstydzi się powiedzieć. http://fb.com/superbohater.poldon ZAKŁAD FIZYKOCHEMI PŁYNÓW I MIĘKKIEJ MATERII – to część Instytutu Chemii Fizycznej PAN. W Zakładzie tym zajmujemy się badaniem właściwości i zastosowań układów miękkiej materii czyli polimerów, ciekłych kryształów i emulsji. Prowadzimy także badania nad ich interakcjami z żywymi organizmami np. bakteriami. UKŁADY MIKROPRZEPŁYWOWE – kawałki tworzywa sztucznego, w którym wykonane są kanały o szerokości zaledwie kilka razy większej niż ludzki włos. Przepływy tak małymi kanałami pozwalają dokładnie dozować ciecze, dzięki czemu układy te są wykorzystywane w chemii, biochemii czy inżynierii. Są jednorazowego użytku. w najbliższym czasie w pracy: Do 31 października (wtorek-sobota, 16.00-20.00) Wystawa ze zbiorów Artkiosku. 20 października, godzina 20.30 Koncert Patryka Zakrockiego i Jacka Mazurkiewicza, Gabinet masażu ucha wewnętrznego, 13 edycja Wolnych Lotów. 9 listopada, godzina 19.00 Otwarcie wystawy Jędrka Owsińskiego.

OLAMAKOTA

POLDON ZFPiMM

UKŁADY MIKROPRZEPŁYWOWE

Akcja 22 - Otwarcie ArtKiosku w Pracy  
Akcja 22 - Otwarcie ArtKiosku w Pracy  

Dwudziesty drugi numer szybkiego wydawnictwa PRACY.

Advertisement