Page 1

TISK 5(./$01«&+

3/$&+(7

190,-

od

.êP2

www.xantipa.eu

VÍ K EN D

www.trutnovinky.cz | ročník 2011 | číslo 28 / 2011 | 15 000 výtisků | vyšlo 15. 7. 2011 | vydává

MALÍŘKA VLADIVOJNA LA CHIA NA VÝSTAVĚ VYSOKÉ PODPATKY UHRANULA DIVÁKY ZPĚVEM HYNEK ŠNAJDAR

Součástí vernisáže bylo hudební vystoupení Vladivojny, které bylo srovnatelným uměleckým zážitkem jako prohlídka vystavených obrazů.

TRUTNOV - Přestože na fotograích vypadá zpěvačka, textařka, hudebnice a malířka Vladivojna La Chia díky svým originálním převlekům ostře až dominantně, do Galerie Uffo vešla na první pohled křehká a spíše drobná dáma. Umělkyně označovaná za extravagantní, provokativní a výstřední v úterý na vernisáži své výstavy Vysoké podpatky vyhlížela celá v bílém a s vlasy staženými do copu jako překvapivě civilní bytost. Rozmanité podoby půvabné Vladivojny diváka trochu klamou a současně překvapují. Ve skutečnosti tato výrazná postava české hudební a výtvarné scény spojuje dobře kontrasty své osobnosti. Jak řekla kurátorka výstavy Paulina Skavova, je křehká i silná zároveň, plná překvapení, energie, spontánnosti a emocionality. „Obrazy na této výstavě jsou stejné jako její hudba. Jsou založené na improvizaci, momentálních pocitech, kterými se ráda nechává překvapit a ovlivnit,“ uvedla. Rozměrné gurální kompozice Vladivojny jsou hodně kontrastní

a sytě barevné. „Na poslední sérii obrazů nazvané Vysoké podpatky jsou zachyceny zvláštní ktivní bytosti se zvláštními osudy,“ představuje své dílo malířka, která nedokáže přesně vysvětlit, jak její obrazy vznikají. „Je to jako s mou hudbou. Vše vzniká spontánně a nečekaně,“ potvrzuje. Na obrazech jsou zachyceni muži i ženy, kteří se vzájemně prolínají. „Ženy se stávají muži a muži ženami. Jsou tragikomičtí ve své touze po hledání dokonalé lásky,“ vysvětluje Skavova.

UFFO SE UCHÁZÍ O TITUL STAVBA ROKU, UŽ POSTOUPILO DO DRUHÉHO KOLA TRUTNOV - Společenské centrum pro kulturu a volný čas Uffo postoupilo do druhého kola celorepublikové soutěže Stavba roku 2011, kterou vyhlašuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Moderní budovu do prestižní soutěže přihlásila místní stavební společnost BAK, která ji postavila.

Uffo, zkráceně označované též jako divadlo, už vyhrálo čtenářskou anketu portálu Idnes.cz o Stavbu Královéhradeckého kraje. Nyní ale soupeří o titul s další čtyřicítkou významných staveb z celé republiky. Trutnovské centrum už s dalšími 22 konkurenty postoupilo do druhého kola. Sedmičlenná porota navštíví Uffo 2. srpna ve 14.30 hodin a bude ho posuzovat zhruba dvě hodiny.

Pokud Uffo uspěje, dostane se 8. září mezi 15 nominovaných staveb. Z těchto 15 staveb bude na slavnostním setkání v rámci Dnů stavitelství a architektury v Praze vybráno 5 objektů, které dostanou ocenění Stavba roku 2011. Od 9. září do října 2011 bude probíhat na stránkách www.stavbaroku.cz internetové hlasování - cena veřejnosti. Budování trutnovského divadla začalo v září 2008 a skončilo v dubnu 2010. Stavba stála 478,5 milionu korun včetně DPH. Uffo je proslulé nejen díky neobvyklému architektonickému vzhledu, ale rovněž pro jedinečné vnitřní uspořádání. Sál kromě klasického divadla a kukátkové scény pro 391 diváků nabízí arénu pro 589 diváků. Koncertní sál má kapacitu 641 diváků. (pac, tz)

PEKLO O VÍKENDU OPĚT ZAPLNÍ MOTORKÁŘI TRUTNOV - Pátek a sobota patří tradičnímu setkání příznivců motocyklů všech značek i kubatur. Pod názvem X. motopárty se uskuteční v areálu Peklo. Součástí akce bude také rocková zábava s živou i reprodukovanou hudba, soutěže a spanilá vyjížďka po okolí.

Motorkáři se do Pekla sjedou už v pátek odpoledne kolem 17. hodiny a na večer je čeká první část zábavy - koncerty skupin Žold, Horkou ji slízej a Asitack (cca od 20 hodin). Po sobotním probuzení a dopoledním střízlivění bude ve 12 hodin na programu tradiční Spanilá jízda. Motocykly se v koloně vydají přes Trutnov na cestu po okolí. „Zřejmě pojedeme směrem na Vrchlabí. Ještě to upřesníme v den Spanilé jízdy,“ uvedl pořadatel akce přezdívaný Gregor. Po návratu do areálu (cca kolem 14. hodiny) se uskuteční motorkářské soutěže, vystoupení kapel Venerat Priest, Asacra a Komunál. Chybět nebude ani tradiční večerní soutěž o Miss mokré tričko a striptýzek. „Když bude hezké počasí a dobře to dopadne, tak očekáváme až tisíc účastníků. Loni jsem jich tu měli asi osm set,“ řekl Gregor. (pac)

Zpěvačka před dvěma lety vydala sólové album Tajemství Lotopu. Letos složila hudbu k lmu Nevinnost režiséra Jana Hřebejka a připravila další album nazvané Bohémy, které vyjde zřejmě na podzim. „Mám teď období, kdy hodně pracuji s texty. Album bude velmi pestré a texty české,“ navnadila posluchače umělkyně, jejíž hudební vystoupení vzbudilo značný ohlas u posluchačů. Vladivojna si donedávna myslela, že její hudební a výtvarná tvorba se prolíná a vzájemně inspiruje. Změnila však názor. „Poslední dobou mám pocit, že hudba a malování jdou úplně jiným směrem. Malování je pro mě více zábava a u hudby cítím daleko větší zodpovědnost,“ dodává. Výstava Vladivojny La Chia, která bude jedním z vrcholů letošní výstavní sezóny v Uffu, potrvá do 16. srpna. Foto: Miloš Šálek inzerce

STRUČNĚ UFFO OSLAVÍ PRVNÍ VÝROČÍ S BÍLOU A DUŠKEM

První výročí otevření nového Společenského centra Uffo zpestří dvě významné osobnosti české kultury - Lucie Bílá a Jaroslav Dušek. Několikanásobná česká slavice bude mít v Trutnově koncert společně s kapelou Petra Maláska nazvaný Recitál v pátek 23. září. Známý herec a moderátor o den později bude hlavní postavou v divadelní hře o lásce, vztazích a přátelství Čtyři dohody. Předprodej vstupenek na představení s Duškem začne v Uffu v pondělí 18. července.

POSLEDNÍ LEŽ MÁ DNES KONCERT NA HŘIŠTI

Dnes začíná revize všech hraničních kamenů, které během dvou let našli členové sdružení Trutnov - město draka. Součástí závěrečné obchůzky po místech nálezů a denitivního ukončení terénních prací bude rovněž dnešní koncert skupiny Poslední lež. Uskuteční se od 20 hodin na hřišti v Bohuslavicích nad Úpou, kam organizátoři zvou i veřejnost. Více na www.trutnovinky.cz


VÍKEND (2)

15. 7. 2011

PROMĚNY TRUTNOVA (63): NÁROŽNÍ DOMY NA POLSKÉ ULICI Na místě dnešního kruhového objezdu na Polské ulici naproti kinu Vesmír stávala památná stará pošta, stržená v roce 1903 z důvodu výstavby nedalekého železničního podjezdu. V jeho blízkosti byl pak v roce 1922 vystavěn českým stavebním družstvem Záštita nárožní třípatrový dům (na snímku vlevo). Ten spojoval čp. 21, 22 a 23. V jeho přízemí byly, tak jako dnes, obchody. August Mayer zde provozoval cukrárnu, Anton Zelenka obchod s bazarovým zbožím, nacházel se zde Český menšinový podnik knihkupecký a papírenský vedený rodinou Chourovou. Protější rohový činžovní dům z dvacátých let 20. století na tehdejší Říšské třídě (Reichsstrasse) byl odstřelen v roce 1976. Krátce před demolicí byl z důvodu rekonstrukce topení do již neobývaného nájemního domu přestěhován Klub pracujících sídlící do té doby v Národním domě. Petra Sauerová, Muzeum Podkrkonoší, foto archiv muzea

KONVOJ ARMÁDNÍCH VOZIDEL ZE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY PROJEL MĚSTEM TRUTNOV - Spanilá jízda historických vozidel Vojenského veteránského spolku zpestřila život ve městě. Sedmička trutnovských veteránů a další čtyřicítka uniformovaných nadšenců tvořila přes 200 metrů dlouhou kolonu válečných aut.

V konvoji byly stroje používané sovětskými, německými, československými i americkými jednotkami. „Jsou tady motorky, americká dočka... Nejzajímavější je německý pásový motocykl,“ uvedl Karel Ježek z Vojenského veteránského spolku. Lehké pásové motocykly využívala německá armáda nejčastěji na letištích pro tažení letounů. „Tento konkrétní pochází z roku 1944. Je z Německa, sem byl přivezen v mírně pokročilém stavu koroze,“ odhalil minulost stroje Otakar Mareš. Na motorce se pracovalo asi dva roky. „Je to originál, jedna z mála motorek, která má zachované původní plechy. Je tam samozřejmě i originál motor - řadový čtyřválec,“ řekl. Nejobvyklejšími stroji

dobu nehorázná. Deset litrů po silnici. Žere to hrozně,“ postěžoval si, ale ve skutečnosti nedá na svůj motocykl dopustit. „Hlavně je využitelný v zimě na sněhu. To je nepřekonatelný. S autem si nedovolíte to, co s tímhle,“ usmál se.

v koloně byly sovětské motocykly ověnčené dnes už nefunkčními originálními válečnými zbraněmi. „Přivezl jsem to z kovošrotu, postavil asi z deseti různých strojů. Mám to už asi 30 roků,“ představil svůj Dněpr Miroslav Jilemnický. „Spotřeba je na dnešní

Spanilá jízda trvala asi 40 minut. Začala na Jiráskově náměstí a Trutnov opustila v Horním Starém Městě, kde vozy odbočily směrem ke tvrzi Stachelberg. Tam si mohla stroje prohlédnout i veřejnost. Navíc tam u pevnosti vyrostla kuriozita - přesný model polní nemocnice Rudé armády vytvořený Trutnovanem Ladislavem Vítem. „Ztvárňujeme první mezičlánek péče o zraněné vojáky. Není to ale onen slavný americký MASH,“ vysvětlil Vít.

První článek představovali medici přímo na frontě. „Ti měli za úkol stahovat zraněné vojáky, obvazovat je a posílat k nám do praporních a plukovních nemocnic,“ vysvětlil Vít a převzal na moment roli opravdového lékaře. „Naším úkolem pak bylo vojáky ošetřit, dát jim kompletní péči a transportovat je do týlových, sdružovacích a cílových nemocnic. Není to nemocnice jako taková. Je to něco mezi frontovou linií a americkým MASHem, nebo v Rudé armádě divizní nemocnicí,“ doplnil.

Sehnat konkrétní plány polních nemocnic z druhé světové války je dnes velice obtížné. Materiály, které by se týkaly Rudé armády, nejsou skoro žádné. „Vycházíme z dobových fotograí, vyprávění pamětníků a částečně se snažíme vydedukovat, jak asi mohlo plukovní nebo divizní polní obvaziště v roce 1941 až 1945 vypadat,“ dodal Vít. Denisa Gumbírová, Foto: Miloš Šálek

inzerce

JAK ZÍSKAT VÝHODNĚJŠÍ ÚROKOVOU SAZBU HYPOTÉKY? Bonita žadatele Výše úrokové sazby hypotéky se v první řadě odvíjí od bonity žadatele o úvěr, tedy jeho schopnosti hradit své závazky včas. Pro hodnocení bonity klienta používají banky nejrůznější scoringové nástroje, přičemž nejdůležitějšími vstupními údaji jsou data o výši příjmu a výdajů, míře zadluženosti a platební historii závazků. Je-li klientova schopnost splácet podle názoru banky dostatečná, úvěr schválí. Je-li výborná, může mu nabídnout i lepší podmínky úvěru. Použití vlastních zdrojů při nancování bydlení Zásadní roli hraje to, jak velkou část ze svého investičního záměru bude klient hradit z vlastních zdrojů a kolik si plánuje půjčit od banky. Pro banku je také velmi důležitá hodnota zastavované nemovitosti v poměru k částce budoucího úvěru. Čím vyšší je hodnota nemovitosti v poměru k vypůjčené částce (loan-tovalue = LTV), tím nižší úrokovou sazbu bude banka klientovi schopna nabídnout. Úvěry s nižší hodnotou LTV jsou totiž z pohledu banky méně rizikové, protože pokud by klient nebyl schopen svůj úvěr splácet, banka může zastavenou nemovitost zpeněžit a ze získaných prostředků uhradit svou pohledávku za klienta. Možnosti dalších slev Banky často nabízejí svým klientům slevy na úrokové sazbě, pokud si na pobočce otevřou běžný účet nebo sjednají pojištění schopnosti splácet v případě smrti, invalidity, pracovní ne-

schopnosti či ztrátě zaměstnání. Pokaždé však záleží na klientovi, zda nabízené produkty opravdu potřebuje a hlavně využije. Pokud nikoliv, je lepší nechat úrokovou sazbu na původní výši nebo se poohlídnout po konkurenčních nabídkách nancování. Využijte služeb hypotečního makléře Vyznat se v nabídkách bank a kvalikovaně rozhodnout, která z nich je v danou chvíli nejlepší, může být pro člověka, který se v oblasti nancování bydlení dlouhodobě nepohybuje, nadlidský úkol. Proto jednou z dalších možností, jak dosáhnout výhodnějších podmínek hypotéky, je spojit síly s kvalitním hypotečním makléřem, který pomůže najít nejvhodnější variantu řešení. Kromě znalostí trhu má zkušený hypoteční makléř díky objemu obchodů také mnohem silnější vyjednávací pozici než individuální žadatel o úvěr. Mgr. Renata Železná Tel: (+420) 777 795 021 E-mail: hypotekyzelezna@seznam.cz


VÍKEND (3)

15. 7. 2011

AREÁL BOJIŠTĚ OVLÁDLI FANOUŠCI OBSCÉNNÍ A EXTRÉMNÍ HUDBY TRUTNOV - Téměř pět tisíc fanoušků se zúčastnilo víkendového hudebního festivalu Obscene Extreme 2011. V areálu na Bojišti se v rámci přehlídky nejbrutálnější, nejrychlejší a nejtvrdší muziky představilo 69 kapel ze 24 zemí. A z pódia zaznělo vše, co k takové párty patří - od velmi obscénních grinderů až po extrémní punkáče. Přehlídka začala čtvrteční večerní freak show, při které mistři ze spolku Hell předváděli neobvyklé způsoby úpravy těla. „Slovo Freak znamená jiný nebo zajímavý, prostě že se odlišujete od normální populace. Jejich show tady je úplně šílená. Nabodávají si háky do zad a do nohou a věší se pak do co největší výšky. Měli tady šoumena, který lítal nad lidma sem a tam pověšenej za háky, bylo to úžasný. Je to trošku divadlo, trošku show," vysvětlil pořadatel festivalu přezdívaný Čurby. V dalších dvou dnech se rozléhala areálem Bojiště muzika v nejlepší kvalitě. Dorazily

hvězdné kapely z celého světa - například punkoví The Varukers, mexická skupina Brujeria, nští Rotten Sound nebo hudební veteráni a mistři grindu Brital Trith a Lock Up. Zazněl také death metal od Benediction a Putrid Pile. „Letos jsme tu měli asi nejvíce kapel za celou naši historii, šedesát devět z více než dvaceti zemí světa. Všichni hrají na jednom pódiu, to je naše výjimečnost. Fanoušků s kapelama, a s hosty dorazilo téměř pět tisíc, to je asi stejně jako každý rok," řekl Čurby. A potvrdil, že většina kapel se do Obscene Extreme vrací. „Dohrají koncert a už se mě

ptají, jestli by mohli za dva nebo tři roky přijet znova. To si samozřejmě přeje každý pořadatel jakékoliv akce, aby mu tohle kapely říkaly. A tady to funguje, takže vím, že neblábolej jen nějaké nesmysly," zdůraznil hlavní pořadatel. „Atmosféra tady je skvělá jako vždycky. Měli jsme tu nějaké happeningy, všichni si to tady užíváme. Dokonce nám přálo počasí. Je to snad poprvé, co jsme neměli žádný problém s deštěm, byla to úplná paráda," chválil v sobotu večer Čurby. Stejně jako v minulosti byla důležitou součástí možnost skákání z pódia do diváků. A nejen to, řada fanoušků využila příležitost a byla s kapelami doslova v těsném kontaktu. Není mnoho festivalů, kde se mohou příznivci objímat se zpěvákem přímo při koncertu. Obscene Extreme byl rovněž přehlídkou zajímavých kostýmů či převleků, a také tetování, které má drtivá většina fanoušků. Festival nebyl jen o muzice. K atmosféře přispívá i festivalové prostředí s pivními stany, fast foody, kavárnou, čajovnou, grind marketem a dětským koutkem. Tradiční součástí je veganská restaurace. Pavel Cajthaml, foto: Miloš Šálek

JEDENÁCT MOSTŮ MÁ NOVÉ NÁZVY, NAVRHLA JE SPECIÁLNÍ KOMISE TRUTNOV - Všimli jste si, že trutnovské mosty mají jména? Z jedenadvaceti jich ale mělo název zatím jen deset. Nová jména nyní dostalo i zbývajících jedenáct mostů a lávek, které vedou přes řeku Úpu. Označení pomohou ve snadnější orientaci zdejším obyvatelům i místním rmám. Mosty jsou běžnou součástí našeho všedního života. V Trutnově je 21 takových dopravních staveb, které vedou přes řeku Úpu a přitom je používají pěší, cyklisté nebo motoristé. Dosud měla označení pouze polovina trutnovských mostů. Nyní městské zastupitelstvo schválilo jména i pro zbývajících jedenáct. Názvem se teď mohou pyšnit například mosty na Zelené louce, a to se jmény U Jezu, Továrenský, Úzký či Novodvorský. „Továrenský má název proto, že spojuje obě části Tovární ulice. Kousek proti proudu řeky je Úzký most, také nový název, z důvodu úzké

konstrukce mostní vozovky,“ řekl Günther Fiedler z poradního sboru města pro názvosloví. Další mosty s novými jmény se nachází u sportovního areálu. Ten k tenisovým kurtům se nyní označuje jako Sportovní, lávka k letnímu koupališti jako Plovárenská a nová lávka na cyklotrase jako Cyklistická. Nová označení nyní mají i Vodácký most, Bílá lávka a Koutecká lávka v Poříčí. Tak trochu neobvyklý je název mostu u psího útulku. „Tento most se nejmenuje obloukový z hlediska stavebně-

architektonického, ale z důvodu, že vlastní mostovka, tedy to po čem se jezdí, je mírně vypouklá," upřesnil Fiedler.Z mostů, které jméno měly už delší dobu, stojí za zmínku například dva nejstarší kamenné mosty Nádražní a Špitálský. Nádražní proslul tím, že jako jediný odo-lal ničivé povodni v roce 1897. Špitálský měl pro změnu velký hospodářský význam. „Je jedním z nejstarších míst, kde byl postaven vůbec první most, který spojoval město Trutnov brzy po založení se severovýchodní částí země. Sloužil jako spojnice pro obchodníky. Je doloženo ze 16. století, že tudy přijížděli obchodníci ze Slezska," dodal. A jaká jsou jména dalších mostů? Své označení měly už z dřívějška například Krkonošský, Staroměstský, Nádražní, Lázeňský, Kryblický, Elektrárenský či Bohuslavický, a rovněž Železná lávka. Pavel Cajthaml, foto: Miloš Šálek

ŘÁDKOVÁ INZERCE AUTO - MOTO • Opel Astra 14.16V Kombi, modrá barva, rv. 98. Minimum koroze, najeto 152 000 km. Cena 25 tis. dohoda, spěchá. Telefon: 604 741 057, e-mail: dandy2001@seznam.cz • Prodám na náhradní díly Renault Megan 1,6, rok výroby 1996. Telefon: 777 608 356 • Prodám použité 4 ks Alu disky originál BMW 7Jx15 H2 s letními pneu Firestone vzorek cca 4 mm, vel. 195/50 R15. Cena 4000 Kč. Tel: 605 720 820, foto zašlu na e-mail. K osobnímu předání Trutnov a okolí (do 50 km). Tel: 605 720 820, e-mail: korovickat@seznam.cz BYDLENÍ • Pronajmu byt 2+1 v RD, všestranně zařízený. Přednostně 1 osobě. Nájem 3500 Kč + energie. Tel: 732 257 221 • Hledám podnájem 2+1 nebo 3+1 na Zelené louce, cena s poplatky do 8000 Kč. Prosím nabídněte, spěchá. Tel: 602 642 420, e-mail: Liskovska1@seznam.cz • Prodám velkou chalupu v Radvanicích, vhodná jako penzion nebo 2generační dům, 1000 m2 zahrada. Celoročně dobře dostupná, klidné místo. Cena k jednání 1,8 mil. RK NEVOLAT! Tel: 728 555 397, e-mail: LuckaJiraskova@seznam.cz • Hledáme zahrádku s chatkou ke koupi nebo dlouhodobému pronájmu. Tel: 775 605 742, e-mail: schwanin@seznam.cz DOMÁCNOST, ZAHRADA • Koupím kuchyň délka 150 cm pravý dřez, levně. Tel: 777 657 278 • Prodám vchodové dveře, kovové, prosklené, šíře 90 cm futra. Klika, zámek, levně. Tel: 776 036 697

inzerce

RetroPark RETROPARK SEJFY Dolní Sejfy 319, 542 23 Mladé Buky u Trutnova, tel.: 777 239 207

SEJFY od 1. 6.NDçGRGHQQt provoz od 11 do 21 h

prázdninové tancení se zumbou a aqua aerobicem více informací na: www.lesniplovarna.cz TRUTNOVINKY VÍKEND, zpravodajský týdeník. Vydavatel: Xantipa agency s. r. o., Trutnov, IČ: 25947940, MK ČR E 18801, Adresa: Bulharská 66, Trutnov, PSČ 541 01, e-mail: redakce@trutnovinky.cz, telefon/fax: 499 941 941. Obchodní a inzertní oddělení: Rudolf Korbelář, tel.: 608 146 620, e-mail: ruda@xantipa.in. Internetové stránky: www.trutnovinky.cz. Redakce: Hynek Šnajdar, tel.: 734 457 697, e-mail: hynek@trutnovinky.cz, Pavel Cajthaml, tel.: 733 510 071, e-mail: pavel@ trutnovinky.cz, Michal Bogáň, tel.: 734 545 423, e-mail: michal@trutnovinky.cz, Dušan Mihalečko, tel.: 733 762 179, e-mail: dusan@trutnovinky.cz, Graci: Lenka Kynclová, e-mail: lenka@xantipa. eu. Distribuce: Česká pošta, a. s. Tisk: Tiskárna Voborník, K. Čapka 868, Hostinné. Sazba: Xantipa agency s. r. o.

cervenec a n a k íd lní nab T

DEZER + O S S E PR

speciá

BÍDKY ANÝ NÁPOJ DLE NA PRESSO + ROZLÉV


VÍKEND (2)

15. 7. 2011

PROMĚNY TRUTNOVA (63): NÁROŽNÍ DOMY NA POLSKÉ ULICI Na místě dnešního kruhového objezdu na Polské ulici naproti kinu Vesmír stávala památná stará pošta, stržená v roce 1903 z důvodu výstavby nedalekého železničního podjezdu. V jeho blízkosti byl pak v roce 1922 vystavěn českým stavebním družstvem Záštita nárožní třípatrový dům (na snímku vlevo). Ten spojoval čp. 21, 22 a 23. V jeho přízemí byly, tak jako dnes, obchody. August Mayer zde provozoval cukrárnu, Anton Zelenka obchod s bazarovým zbožím, nacházel se zde Český menšinový podnik knihkupecký a papírenský vedený rodinou Chourovou. Protější rohový činžovní dům z dvacátých let 20. století na tehdejší Říšské třídě (Reichsstrasse) byl odstřelen v roce 1976. Krátce před demolicí byl z důvodu rekonstrukce topení do již neobývaného nájemního domu přestěhován Klub pracujících sídlící do té doby v Národním domě. Petra Sauerová, Muzeum Podkrkonoší, foto archiv muzea

KONVOJ ARMÁDNÍCH VOZIDEL ZE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY PROJEL MĚSTEM TRUTNOV - Spanilá jízda historických vozidel Vojenského veteránského spolku zpestřila život ve městě. Sedmička trutnovských veteránů a další čtyřicítka uniformovaných nadšenců tvořila přes 200 metrů dlouhou kolonu válečných aut.

V konvoji byly stroje používané sovětskými, německými, československými i americkými jednotkami. „Jsou tady motorky, americká dočka... Nejzajímavější je německý pásový motocykl,“ uvedl Karel Ježek z Vojenského veteránského spolku. Lehké pásové motocykly využívala německá armáda nejčastěji na letištích pro tažení letounů. „Tento konkrétní pochází z roku 1944. Je z Německa, sem byl přivezen v mírně pokročilém stavu koroze,“ odhalil minulost stroje Otakar Mareš. Na motorce se pracovalo asi dva roky. „Je to originál, jedna z mála motorek, která má zachované původní plechy. Je tam samozřejmě i originál motor - řadový čtyřválec,“ řekl. Nejobvyklejšími stroji

dobu nehorázná. Deset litrů po silnici. Žere to hrozně,“ postěžoval si, ale ve skutečnosti nedá na svůj motocykl dopustit. „Hlavně je využitelný v zimě na sněhu. To je nepřekonatelný. S autem si nedovolíte to, co s tímhle,“ usmál se.

v koloně byly sovětské motocykly ověnčené dnes už nefunkčními originálními válečnými zbraněmi. „Přivezl jsem to z kovošrotu, postavil asi z deseti různých strojů. Mám to už asi 30 roků,“ představil svůj Dněpr Miroslav Jilemnický. „Spotřeba je na dnešní

Spanilá jízda trvala asi 40 minut. Začala na Jiráskově náměstí a Trutnov opustila v Horním Starém Městě, kde vozy odbočily směrem ke tvrzi Stachelberg. Tam si mohla stroje prohlédnout i veřejnost. Navíc tam u pevnosti vyrostla kuriozita - přesný model polní nemocnice Rudé armády vytvořený Trutnovanem Ladislavem Vítem. „Ztvárňujeme první mezičlánek péče o zraněné vojáky. Není to ale onen slavný americký MASH,“ vysvětlil Vít.

První článek představovali medici přímo na frontě. „Ti měli za úkol stahovat zraněné vojáky, obvazovat je a posílat k nám do praporních a plukovních nemocnic,“ vysvětlil Vít a převzal na moment roli opravdového lékaře. „Naším úkolem pak bylo vojáky ošetřit, dát jim kompletní péči a transportovat je do týlových, sdružovacích a cílových nemocnic. Není to nemocnice jako taková. Je to něco mezi frontovou linií a americkým MASHem, nebo v Rudé armádě divizní nemocnicí,“ doplnil.

Sehnat konkrétní plány polních nemocnic z druhé světové války je dnes velice obtížné. Materiály, které by se týkaly Rudé armády, nejsou skoro žádné. „Vycházíme z dobových fotograí, vyprávění pamětníků a částečně se snažíme vydedukovat, jak asi mohlo plukovní nebo divizní polní obvaziště v roce 1941 až 1945 vypadat,“ dodal Vít. Denisa Gumbírová, Foto: Miloš Šálek

inzerce

JAK ZÍSKAT VÝHODNĚJŠÍ ÚROKOVOU SAZBU HYPOTÉKY? Bonita žadatele Výše úrokové sazby hypotéky se v první řadě odvíjí od bonity žadatele o úvěr, tedy jeho schopnosti hradit své závazky včas. Pro hodnocení bonity klienta používají banky nejrůznější scoringové nástroje, přičemž nejdůležitějšími vstupními údaji jsou data o výši příjmu a výdajů, míře zadluženosti a platební historii závazků. Je-li klientova schopnost splácet podle názoru banky dostatečná, úvěr schválí. Je-li výborná, může mu nabídnout i lepší podmínky úvěru. Použití vlastních zdrojů při nancování bydlení Zásadní roli hraje to, jak velkou část ze svého investičního záměru bude klient hradit z vlastních zdrojů a kolik si plánuje půjčit od banky. Pro banku je také velmi důležitá hodnota zastavované nemovitosti v poměru k částce budoucího úvěru. Čím vyšší je hodnota nemovitosti v poměru k vypůjčené částce (loan-tovalue = LTV), tím nižší úrokovou sazbu bude banka klientovi schopna nabídnout. Úvěry s nižší hodnotou LTV jsou totiž z pohledu banky méně rizikové, protože pokud by klient nebyl schopen svůj úvěr splácet, banka může zastavenou nemovitost zpeněžit a ze získaných prostředků uhradit svou pohledávku za klienta. Možnosti dalších slev Banky často nabízejí svým klientům slevy na úrokové sazbě, pokud si na pobočce otevřou běžný účet nebo sjednají pojištění schopnosti splácet v případě smrti, invalidity, pracovní ne-

schopnosti či ztrátě zaměstnání. Pokaždé však záleží na klientovi, zda nabízené produkty opravdu potřebuje a hlavně využije. Pokud nikoliv, je lepší nechat úrokovou sazbu na původní výši nebo se poohlídnout po konkurenčních nabídkách nancování. Využijte služeb hypotečního makléře Vyznat se v nabídkách bank a kvalikovaně rozhodnout, která z nich je v danou chvíli nejlepší, může být pro člověka, který se v oblasti nancování bydlení dlouhodobě nepohybuje, nadlidský úkol. Proto jednou z dalších možností, jak dosáhnout výhodnějších podmínek hypotéky, je spojit síly s kvalitním hypotečním makléřem, který pomůže najít nejvhodnější variantu řešení. Kromě znalostí trhu má zkušený hypoteční makléř díky objemu obchodů také mnohem silnější vyjednávací pozici než individuální žadatel o úvěr. Mgr. Renata Železná Tel: (+420) 777 795 021 E-mail: hypotekyzelezna@seznam.cz

Trutnovinky Víkend 15. 7. 2011  

Trutnovinky Víkend 15. 7. 2011

Trutnovinky Víkend 15. 7. 2011  

Trutnovinky Víkend 15. 7. 2011

Advertisement