Page 1

Titan T100RX

Модель Titan T100RX має сертифікат відповідності EN1303-2005 від Trezor Test, де вказано шостий клас безпеки, пов’язаної з ключем, і другий клас стійкості до злому. Це найвищі показники даного нормативу.


На український ринок циліндр поставляється в картонній упаковці, де, крім інформації про виробника, артикул, виконання та розміри, є інструкція, як правильно обрати циліндр.


Ключ має захищений патентом профіль і рухливий ролик. Подібні заходи, в першу чергу, спрямовані на те, щоб затруднити можливість виготовлення несанкціонованої копії ключа. Крім того, складний перекритий профіль затрудняє маніпуляції з циліндром. Товщина ключа 2,3 мм, довжина його шийки - 11 мм, що робить його сумісним з більшістю захистів. Матеріал ключа - нейзильбер (характеризується корозійною стійкістю, підвищеною міцністю і пружністю при деформації, задовільною пластичністю в гарячому та холодному стані; має сріблястий колір). Циліндр укомплектований п’ятьма ключами і пластиковою карткою власника, по якій у виробника можна замовити дублікат ключа.


Секретність циліндра забезпечується двома незалежними системами. Основна з них, відповідна нижній нарізці ключа, складається з шести кодових штифтів з хорошими перепадами висот (що властиво циліндрам англійського типу, і в поєднанні зі складним профілем, ускладнює їх взлом). Два кодових штифти мають грибоподібний форму, а відповідні їм штифти корпусу - гантелеподібну (див. фото нижче). Як і у моделі К5, штифти нестандартної форми сталеві, загартовані до 60 HRC. Решта штифтів зроблені з латуні.


Між першим і другим штифтом сердечника видно два отвори під стрижні, але самих стрижнів, що захищають від свердління, в сердечнику T100RX, на відміну від моделі T100, немає.

Крім шести нижніх кодових штифтів, праворуч і ліворуч від ключового прорізу сердечника розташовані вісім (по чотири з кожної сторони) незалежних одна від одної кодових пластин складної форми, що нагадують коромисла. Їх утримують два стрижняі товщиною 1,5 мм (на першій фотографії цієї статті вони помітні з фронтальної сторони циліндра). Ці стрижні виконують роль осей, щодо яких можуть переміщатися пластини. При вставленому ключі коромисла притиснуті і не заважають обертанню сердечника.

Щоб витягти запресовану вісь і розібрати сердечник далі, потрібно просвердлити отвір двохміліметровим свердлом з торця сердечника. Стрижень виготовлений з латуні, а коромисла - деталі повноцінної активної системи кодових елементів, зі своїми штифтами і пружинами. Якщо висота кодового штифта менша необхідної, вище лінії роз’єму виявиться нижня частина коромисла, якщо більше - верхня.


Так виглядає взаємодія ключа з бічними штифтами (точка на верхній грані ключа запресована вісь ролика):


При витяганні ключа бічні штифти позбавляються опори, і пружини піднімають нижню частину коромисла вгору, вище лінії роз’єму.


Крайнє коромисло виступає більше за інші. Воно відрізняється від інших за формою і розмірами, навіть канал з відповідним йому штифтом розташований вище інших. Це коромисло, що взаємодіє з інтерактивним елементом ключа (роликом).


У корпусі циліндра розташовані глухі отвори, відповідні боковим пластинам. Із зовнішнього боку корпусу вони закриті спеціальними заглушками. На другому фото видно стрижні, що захищають корпус від свердління.


Зсередини даний циліндр управляється вертушкою.

Як і в багатьох циліндрах з вертушкою, зв’язок зовнішнього сердечника з кулачком з’являється тільки при вставленому ключі. Якщо витягти ключ, підпружинена муфта переміщується вперед, виводячи зовнішній сердечник зі зчеплення з кулачком і забезпечуючи можливість відкривати циліндр вертушкою.


Щоб краще зрозуміти, як реалізований захист від свердління, було проведено тест. Ми поставили перед собою завдання зламати циліндр, використовуючи свердла зі швидкорізальної сталі, і тільки в тому випадку, якщо це буде очевидно нездійсненним, використовувати твердосплавну Борфрезу. Метою випробувань було не показати мінімальний час, а вивчити, наскільки ефективні використані виробником елементи захисту від даного виду злому.

Циліндр зафіксували в лещатах, знявши вертушку, котра заважає це зробити. При свердлінні в нижню частину плага (осердя) свердло дійшло до п’ятого-шостого піна, після чого зупинилося.


Спроби дійти до кінця або провернути сердечник в такому положенні нічого не дали, тому було вирішено дійти до кінця твердосплавної фрезою, після чого трохи розширити ключовий отвір спереду, і спробувати прокрутити його викруткою.


Цього зробити не вдалося. Незважаючи на те, що нижні штифти були повністю видалені, бічні пластини не дали провернути сердечник. Тільки практично повністю зруйнувавши сердечник, вдалося його відкрити.

Висновки. Виходячи з тих характеристик, які вдалося оцінити, даний циліндр можна рекомендувати як рішення, відповідне заявленим виробником високим захисним властивостям. Встановлювати його бажано з захистами: броненакладкою або захисною фурнітурою (як і більшість інших циліндрів).

TITAN T100 RX  

Модель Titan T100RX має сертифікат відповідності EN1303-2005 від Trezor Test, де вказано шостий клас безпеки, пов’язаної з ключем, і другий...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you