Page 1

36

Gazeta

9 772080 320101

2,00 zł 34 cena

5% VAT

numer

(112)

Kto powinien zostać posłem, a kto senatorem?

amo ska

11

Pierwsze prawybory na Zamojszczyźnie

STRONA REKLAMA

2 00 zł

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

6 - 12 września 2011 ISSN: 2080-3206, Nr indeksu: 254762 e-mail: redakcja@zamojska.com Wyłącznie polski kapitał

Aktualności

Sport

Ogłoszenia Konkursy E-wydania

www.zamojska.com Odwiedzaj codziennie

Głos satanisty

będzie głosem Polski? Gazeta Zamojska stanowczo sprzeciwia się udziałowi satanisty w programie TVP2. Tym samym przyłączamy się do ogólnopolskiego protestu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Lwice lewicy w hali Expo 21 sierpnia w warszawskiej hali Expo odbyła się ogólnopolska konwencja programowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zaprezentowano na niej kompleksowo opracowany program partii oraz kandydatów i kandydatki tej partii w wyborach parlamentarnych - Zamość reprezentowały trzy kobiety.

05

STRONA

Trefl gra dalej

23

STRONA

Komplet zwycięstw odnieśli tenisiści stołowi Stone Master Trefla Zamość w Pucharze ETTU, który 3 i 4 września rozgrywany był w zamojskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w turnieju nasza drużyna, wraz z klubem tureckim i słoweńskim, awansowała do II rundy europejskich rozgrywek.

Pojechali po bandzie pod Twierdzą Jazda samochodem i quadem na dwóch kołach, przejazdy przez płonące obręcze, przeskakiwanie motorem nad autem w pełnym biegu czy motocyklowe akrobacje - to tylko część atrakcji, jakie przygotowała dla zamojskiej publiczności polsko-czeska grupa kaskaderska Flott Cascaders Team.

12

STRONA

REKLAMA

REKLAMA

Szkoła Jazdy L – CAR

Prowadzi kursy poranne, weekendowe, ekspresowe, jazdy doszkalające trasami egzaminacyjnymi. Gwarantujemy wysoką jakość szkolenia. Zapewniamy materiały szkoleniowe, badania lekarskie, jazdy przed egzaminem gratis.

03

STRONA

REKLAMA

Zamość ul. Partyzantów 39 (obok autokomisu) tel. 500 456 255, e-mail: jkanarszczuk@poczta.onet.pl INTERNET * WSZYSTKO DO SIECI KOMPUTERY I AKCESORIA SERWIS * ALARMY * MONITORING Free-NET biuro: ul. Partyzantów 74/11 (Galeria przy wieży) tel.: 84 53 98 044, kom.: 692 912 177


REGION

www.zamojska.com

Gazeta

2

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Moim zdaniem Władze miejskie planują uczynić z ulicy Waleriana Łukasińskiego drogę jednokierunkową. Czy to dobry pomysł? Konkurs organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Marcina Zamoyskiego Konkurs wspiera Starostwo Powiatowe w Zamościu

W tym tygodniu pytanie zadaje Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość. Ile osób mieszka w Gminie Zamość?

a) Liczba mieszkańców zawiera się w przedziale od 15 000 do 16 000 osób. b)Liczba mieszkańców zawiera się w przedziale od 21 000 do 23 000 osób. c) Liczba mieszkańców zawiera się w przedziale od 18 000 do 19 000 osób. Wskazuję instytucję: a) Polski Komitet Pomocy Społecznej - Zarząd

b) Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu

Odpowiedzi udzieli³: Zapraszamy do nowego konkursu, który w swej idei łączy środowiska, promuje Region i wspiera potrzebujących. To wszystko w atmosferze sympatycznej zabawy. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie, które zada jeden z samorządowców. Prawidłową odpowiedź wpisz do kuponu wyciętego z Gazety Zamojskiej i przekaż w Dziale Obsługi Klienta E. Leclerc w Zamościu, przy ul. Wyszyńskiego 13 lub w rstauracvji McDonald's w Zamościu Aleje Jana Pawła II. Spośród kuponów w każdy wtorek wybierzemy 10 zwycięzców, których Starostwo Powiatowe w Zamościu nagrodzi upominkami, a zamojska restauracja McDonald's McZestawami. Odpowiadając na pytanie zawarte w kuponie, zakreśl takze jedną z placówek pomocy społecznej, gdyż raz w miesiacu placówka, na którą zostanie oddane najwięcej głosów, otrzyma dla swoich podopiecznych 10 McZestawów, a od E.Leclerc wartościowe prezenty. Laureatów konkursu, którzy wypełnili kupon, co tydzień opublikujemy w Gazecie Zamojskiej, Telewizji Kablowej Video-Kadr oraz zaprezentujemy w zamojskich oddziałach McDonald's i E.Leclerc, składając gratulacje i serdeczne podziękowanie za pomoc potrzebującym. Zapraszamy do udziału w konkursie. Zyczymy miłej zabawy i dziękujemy za wsparcie potrzebujących.

Janina Gąsiorowska - Przewodnicząca Zarządu Os. Orzeszkowej-Reymonta: - Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę całą ulicę Łukasińskiego, to nie sposób zauważyć, że cały ruch stamtąd trzeba będzie przenieść na inne ulice. Bożena Orzechowska - Przewodnicząca Zarządu Os. Stare Miasto: - To jest etap całego szeregu działań zmierzającego do odnowienia Starówki. Tak więc jeżeli powiedzieliśmy „A”, to powiedzmy również „B” i dążmy do tego, by plany zostały w pełni zrealizowane. Chcę przypomnieć, że kiedyś na Placu Stefanidesa był minidworzec autobusowy i gdy przenoszono go na Nowe Miasto, to też wielu się oburzało. Do wszystkiego się przyzwyczaimy. Kwestię rozładowania ruchu na inne ulice po prostu dopracujmy, na przykład przez lepsze zorganizowanie sygnalizacji świetlnej na okolicznych ulicach, ale zarazem róbmy swoje. Tomasz Wyrostek - Przewodniczący Zarządu Os. Kilińskiego: - Ulica Łukasińskiego docelowo miała być w ogóle zamknięta dla ruchu i przeznaczona jako deptak. Moim zdaniem więc lepiej jest zrobić ten jeden kierunek ruchu, ale jednak go zrobić, niż zamknąć tę ulicę całkowicie. Na pewno zwiększy się ruch na ulicy Peowiaków, ale według mnie większy ruch powinien być w ogóle przeniesiony na obwodnicę Zamościa. Tam powinno się kierować ruch główny. Tutaj powinny być tylko dojazdy do miejsc pracy i po prostu do domów. Maria Stręciwilk-Gościcka - Przewodnicząca Zarządu Os. Zamoyskiego: - W pełni popieram zdanie pana Tomasza Wyrostka. Lepsze jest zrobienie na ulicy Łukasińskiego ruchu jednokierunkowego niż totalne zamknięcie tej arterii.

Wyra¿am zgodê na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych na potrzeby powy¿szego konkursu: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

SKUTECZNY PREPARAT ZWALCZAJĄCY UCIĄŻLIWE GRYZONIE Jesteśmy coraz bliżej jesieni, podczas której mogą wystąpić spore problemy z gryzoniami w naszym najbliższym otoczeniu. Jeśli tegoroczna jesień będzie niezbyt sucha, ale ciepła i długa, zima śnieżna, bez odwilży i gołoledzi, a z kolei wiosna zaskoczy nas ciepłą pogodą, wówczas na pewno pojawi się w naszym środowisku znaczna ilość gryzoni. Tegorocznemu namnożeniu gryzoni na pewno będą sprzyjać w szczególności: • opóźnione zbiory plonów z pól i ogrodów, • zbyt wczesne rozkładanie w ogrodach ściółki osłaniającej rośliny przed mrozem, • pozostawianie terenów leżących odłogiem, gdyż w takich miejscach gryzonie chętnie zakładają gniazda i kryją się przed drapieżnikami. Aby zapobiec występowania szkodliwych gryzoni w naszym bezpośrednim otoczeniu, należy przede wszystkim: • usuwać z ogrodu resztki roślin, • wykaszać rośliny (chwasty) wokół ogrodu i usuwać pokos, • uprawiać rośliny odstraszające gryzonie (czosnek, nostrzyk, wilczomlecz, korona cesarska) i wkładać części tych roślin do nor gryzoni, • osłaniać przed mrozem wrażliwe rośliny (ściółką lub gałęziami świerkowymi) dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już nieco zmrożona, • sprzątać śmieci wokół budynków oraz regularnie opróżniać pojemniki na odpady, • dokładnie sprzątać, czyścić i myć pomieszczenia wewnątrz budynków, • przechowywać pasze w zamkniętych pojemnikach, • składować żywność w workach lub pudłach z dala od podłogi i od ścian, • zatykać otwory i pokryć okna piwniczne metalową siatką o drobnych oczkach, • zabezpieczać podstawy drewnianych ścian i drzwi blachą. Wykorzystywanie metod sanitarno-higienicznych pozwala działać zdecydowanie prewencyjnie, dzięki czemu możemy ograniczyć gryzoniom dostęp do źródeł pokarmu i wody oraz miejsc ich schronienia, a tym samym znacznie zredukować liczbę szkodników pojawiających się w naszym terenie zniechęcając je do zasiedlania się w naszym środowisku. Jednak za pomocą

tylko tych metod nie wytępimy w 100% wszystkich szkodliwych gryzoni. Jeśli już gryzonie ujawnią się w naszym bezpośrednim otoczeniu, jedynym sposobem, by się ich pozbyć, będzie wówczas skuteczna walka z wykorzystaniem odpowiednich metod ich tępienia. Wypada podkreślić, iż zabicie kilku gryzoni jest sprawą prostą, natomiast zmniejszenie populacji o połowę wymaga już dobrze przeprowadzonej akcji, zaś ich całkowita likwidacja jest możliwa tylko po dokładnym zaplanowaniu i wykonaniu deratyzacji przez odpowiednio doświadczony i przeszkolony personel, znający dobrze życie i „zwyczaje” gryzoni. Należy pamiętać, iż każde zwierzę, a więc i gryzoń, potrzebuje do życia pokarmu, wody i kryjówki. W tym przypadku należy wykorzystać rozmaite metody walki z gryzoniami, wśród których należy wymienić: • metody biologiczne – polegają na wykorzystywaniu w walce z gryzoniami ich naturalnych wrogów, którymi są koty i psy, przy czym nie są one w stanie zdecydowanie ograniczyć liczebności szkodników. • metody mechaniczne – polegają na stosowaniu żywych łapek, potrzasków, gilotynek, które są zastawiane w celu schwytania lub uśmiercenia wędrujących gryzoni, ale skuteczność tych metod jest bardzo zróżnicowana w zależności od obiektu, w którym prowadzone jest zwalczanie. • metody fizyczne – polegają na odstraszaniu gryzoni poprzez stosowanie generatorów ultradźwięków (np. GU-03A i GU-03B), które umieszcza się w chłodniach, magazynach, piwnicach, strychach, ale również tam, gdzie gryzonie uszkadzają przewody i urządzenia elektryczne, ale praktyczna skuteczność ultradźwięków jest jednak niewielka. • metody chemiczne – polegają na stosowaniu preparatów chemicznych zwanych rodentycydami niszczących gryzonie po bezpośrednim spożyciu tak zwanej trutki działającej wyniszczająco poprzez układ pokarmowy szkodnika na jego cały organizm. Wśród preparatów chemicznych wyniszczających organizm szkodników w postaci gryzoni, od dawna stosowane są preparaty zawierające fosforek cynku, który jest nanoszony na ziarno pszenicy. Wykazuje on bardzo szybkie działanie toksyczne na gryzonie, ale jest jednocześnie bardzo niebezpieczny dla organizmu człowieka i zwierząt domowych oraz gospodarskich. Mniej niebezpieczne są rodentycydy zawierające antykoagulanty np. warfarynę. Są stosowane w bardzo małych dawkach i

wywołują śmierć gryzoni w wyniku krwawień wewnętrznych. Z uwagi na to, że takie trutki zawierają bardzo mało trucizny, nie wywołują u gryzoni odruchu obawy przed trutką i nie ma potrzeby wykładania niezatrutych przynęt, zanim zastosowany zostanie rodentycyd. W efekcie takie trutki zabijają gryzonie po kilku lub kilkunastu dniach od spożycia. Wśród najnowszej generacji rozwiązań z grupy antykoagulantów, który pojawił się na rynku w ofercie firmy BASF w 2011 roku, jest preparat marki STORM®. Preparat STORM® zawiera 0,005% substancji czynnej – flocoumafenu, a także 0,0002% alfacypermetryny. Flocoumafen jest to substancja najnowszej generacji, która działa od razu po spożyciu jej przez gryzonia i wywołuje u niego zaburzenia krzepliwości krwi. Forma przynęty, zastosowana w preparacie STORM®, jest czysta, bezpieczna i prosta w użyciu, a przede wszystkim pozwala na praktyczne dawkowanie oraz na łatwe wykładanie jej i zbieranie. Długo też zachowuje właściwości wabiące gryzonie. Dzięki temu można szybko ocenić stopień spożycia preparatu przez gryzonie. Ponadto przynęta jest odporna na wilgoć i nie pleśnieje, przez co doskonale nadaje się także do miejsc zawilgoconych. Już bardzo małe zużycie, dzięki nowoczesnej substancji czynnej – flocoumafenowi – gwarantuje wysoką skuteczność preparatu STORM® przy niewielkiej ilości zastosowanej przynęty. Dzięki nowej substancji czynnej możliwe staje się unicestwienie trudnych do zwalczenia oraz odpornych na inne substancje czynne szczurów czy myszy /patrz: wykresy/. Przykładowo przy jednorazowym spożyciu przez gryzonia 1,3 grama preparatu STORM® mamy już wystarczającą ilość do zwalczenia znajdującego się w naszym otoczeniu gryzonia. Tym samym brak jest niebezpieczeństwa podania zbyt małej dawki preparatu STORM®, która spowodowałaby śmierć gryzonia. W efekcie preparat STORM® zapewnia: • opóźnione działanie – po około 7 dniach oraz brak efektu wywołania nieufności przed spożyciem trutki u pozostałych gryzoni, • zwalczanie zarówno kolonii, jaki i samotnych osobników, • łatwe mocowanie dzięki zwartej budowie z otworem w środku – w przypadku Storm®-Secure-Block, • ograniczone nadmierne spożycie przynęty przez gryzonia, co pozwala na zachowanie ekonomicznego rezultatu zastosowania przynęty łatwo przyswajalnej przez gryzonie,

• stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa dla użytkownika, dzięki zabezpieczeniu trutki przed przypadkowym spożyciem – posiada bowiem substancje zabezpieczające (substancja gorzka, substancja barwiąca), tym samym miejsca przypadkowego kontaktu preparatu ze skórą mogą zostać zabarwione na niebiesko, zaś po bezpośrednim spożyciu trutki przez człowieka wzbudzony zostaje odruch wymiotny. W razie podejrzenia przypadkowego zatrucia, sprawdzonym antidotum jest witamina K1. Natomiast gdyby ostro nasiliły się objawy niepożądane, należy się wówczas skontaktować z lekarzem w celu zdiagnozowania i leczenia konkretnego przypadku. Preparat STORM® został ponadto skontrolowany pod względem zgodności z dyrek t y wami Unii Europejskiej dotyczącymi biocydów i dopuszczono go do powszechnego obrotu m.in. w Polsce na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia nr 3134/07 z 26 kwietnia 2011 roku. Przystępując do zwalczania gryzoni bardzo ważne jest dobre przygotowanie strategii działania. Najważniejszym punktem jest uważna obserwacja własnego otoczenia, w którym pojawiły się np. szczury. Należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na następujące pytania: - Gdzie zauważono szczury? - Gdzie może żyć stado? - Gdzie znajdują się miejsca żerowania? - Gdzie znajdują się miejsca, w których gryzonie znajdują płyny? - Gdzie szczury wydalają odchody? - Gdzie szczury czyszczą się? - Którędy przebiegają ich ścieżki? Po dokładnym oszacowaniu, należy zdecydować o ilości miejsc wyłożenia przynęty. Zwykle jedno miejsce nie wystarcza. We wszystkich ważnych miejscach (w zależności od wielkości i stopnia inwazji) należy umieścić jeden karmnik z przynętą. Przynętę należy umieszczać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, najlepiej w karmnikach. Przynęta umieszczona luzem powinna być obłożona deskami, kartonem, cegłami lub czymś podobnym tak, aby gryzonie mogły swobodnie pod tę osłonę wchodzić. Należy zdawać sobie sprawę, iż szczury tworzą bardzo rozległe sieci wędrówek. Dzięki przynęcie STORM® w prosty sposób można natomiast przerwać ich trasy. Przynętę należy jednak wyłożyć bezpośrednio na ścieżkach gryzoni i przed szczurzymi dziurami, aby stworzyć barierę między miejscami lęgowymi i żerowania. Na jedno miejsce wystarcza wyłożenie, najlepiej w karmniku, 50 gramów przynęty. W razie nasilenia stopnia

inwazji gryzoni zaleca się zmniejszenie odległości pomiędzy miejscami wykładania przynęty maksymalnie do 5 metrów. Przy czym pomiędzy zjedzeniem trutki STORM®, a śmiercią szczurów i myszy upływa zwykle 3-4 dni. Wszelkie prace należy wykonywać w rękawicach, aby trutka nie przeszła ludzkim zapachem. Wysoka skuteczność preparatu STORM® jest osiągana w momencie, gdy inne gryzonie nie skojarzą śmierci zatrutych gryzoni z wyłożoną trucizną. Dzięki temu przesunięciu w czasie u gryzoni nie występuje tak zwana nieufność w stosunku do podawanego preparatu, dlatego wszystkie osobniki danej kolonii chętnie zjadają podany STORM®. Miejsca zastosowania to m.in. kanalizacja, oczyszczalnie, składowiska śmieci, miejsca chowu zwierząt i pomieszczenia mieszkalne. W zależności od miejsca wykładania należy dobrać odpowiednią formulację przynęty. STORM® bowiem to dwie bardzo skuteczne formy użytkowe: Pałeczki Woskowe i Gryzki Woskowe. Stosowanie produktu STORM® jest nowym i bardzo skutecznym rozwiązaniem problemu zwalczania szczurów i myszy. Z kolei prosta technika pulsacyjna STORM®, oparta na dobrym zrozumieniu zachowania gryzoni, może zniszczyć pojedyncze szczury i myszy w ciągu 3-5 dni, a całkowite uwolnienie obiektu od licznych gryzoni możliwe jest już po 21 dniach od zastosowania. Bezkonkurencyjna siła preparatu STORM® tkwi w głównej mierze w substancji czynnej flocoumafenie, która jest niezbędna i pomocna w ochronie zwierząt inwentarskich, przechowywanych produktów, pasz zwierzęcych i majątku, a także dla Państwa rodziny przed niebezpiecznymi dla zdrowia szczurami i myszami. W opinii kompetentnych doradców z firmy PH „PROGRESS-CHEM” Jan ŚWIĆ preparat STORM® może być z powodzeniem stosowany jako pojedyncze, szybkie i ekonomiczne rozwiązanie problemów ze szczurami i myszami, ale najlepszy efekt jego działania uzyskuje się, jeśli zostanie zastosowany jako składowa ostatecznego rozwiązania. Jednocześnie informujemy Państwa, iż preparat STORM® będzie dostępny w sieci naszych placówek firmowych oraz bezpośrednio u mobilnych doradców terenowych na przełomie miesiąca września. Tym samym zachęcamy Państwa do wypróbowania i zastosowania preparatu STORM® jako skutecznego rozwiązania w walce z uciążliwymi gryzoniami, jakimi są myszy i szczury niejednokrotnie zasiedlające wbrew naszej woli nasze domostwa.

Szymon KRZYŻAN Dyrektor Zarządzający ds. strategii i rozwoju ŚWIĆ PROGRESS-CHEM Opracowanie na podstawie materiałów reklamowych firmy BASF www.pestcontrol. basf.pl oraz źródeł internetowych.


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

POLITYKA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

OGŁOSZENIE

Zamość Rada Miejska

OCZYSZCZALNIE EKOLOGICZNE

Radni o jednokierunkowej ulicy Łukasińskiego Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 sierpnia, nie dało się uniknąć tematu planów uczynienia z ulicy Łukasińskiego drogi jednokierunkowej. Choć Przewodniczący Rady Jan Wojciech Matwiejczuk apelował, by radni wstrzymali się z  poruszaniem tej sprawy, to praktycznie każdy radny miał na ten temat coś do powiedzienia. - Niedawno stałem 20 minut na przejściu dla pieszych przy Placu

Stefanidesa. Nie byłem sam, bo na możliwość przejścia na drugą stronę drogi oczekiwali również turyści. Żaden z kierowców się nie zatrzymał. Powinniśmy coś zrobić z tym miejscem: albo zlikwidować przejście dla pieszych, albo zrobić jeden kierunek ruchu na ulicy Łukasińskiego - mówił radny Jacek Krzysztof Danel (niezrzeszony). Skontrował go radny Michał Kimak (PiS): - Nie bardzo rozumiem co kolega miał na myśli. Czy jak zrobimy drogę jednokierunkową na ulicy Łukasińskiego, to kierowcy

będą się zatrzymywać na tym przejściu? - pytał. - Turyści sobie świetnie radzą. Nie musimy stwarzać dla nich specjalnych udogodnień - mówiła radna Joanna Budzyńska (KWW Marcina Zamoyskiego). - Miejmy świadomość, że ograniczenie ruchu na tej ulicy jeszcze bardziej zakorkuje ulicę Peowiaków - wzywał radny Wiesław Nowakowski (Lewica). Szkoda tylko, że w tę całą sprawę wmanewrowano naszych kupców, którym rzekomo przeszkadza obecna sytuacja - żałował radny Dariusz

Polityka Wybory parlamentarne

3

Zagdański (PiS). Spór załagodził nieco Roman K o z a k , D y r ek t o r Wyd z i a ł u Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - To są dopiero plany i naprawdę jeszcze nic nie wiadomo. Na razie prowadzimy w tej sprawie konsultacje społeczne. Można się spodziewać, że temat zmiany organizacji ruchu na ulicy Łukasińskiego będzie przedmiotem dyskusji również podczas kolejnych sesji.

Szwedzkie II generacji, z modułami IN-DRÄN - Na każde warunki gruntowe - Pojedynczy drenaż – tylko 5-10 mb! - Niskie koszty eksploatacji -(bezobsługowe, bez bioaktywatorów) F.H.U. BOBSERWIS TEL. 504-196-056

rmar

Zamość Wybory parlamentarne

SLD startuje bez Napieralskiego Mulawa startuje Lider SLD, Grzegorz Napieralski, miał przyjechać na przełomie sierpnia i września do Zamościa i spotkać się z wyborcami. Wybrał jednak Szczecin. O wizycie znanego polityka w  Zamościu zrobiło się głośno w  czerwcu, gdy podczas internetowego wideoczatu na stronie www.kampanianazywo.pl odpowiadając na pytanie członków zamojskiego Koła Młodej Lewicy obiecał, że pojawi się w mieście

w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu. Była już nawet ustalona wstępna data - 3 września. Nie trzeba dodawać, że dla zamojskiego życia politycznego byłoby to naprawdę duże wydarzenie, gdyż ostatnimi politykami, którzy odwiedzili Zamość, byli szef Prawa i  Sprawiedliwości, były premier Jarosław Kaczyński w listopadzie 2010 roku oraz ostatnio w styczniu Janusz Palikot, który promował swój ruch. Jak się jednak okazało, Sojusz Lewicy Demok rat ycz nej ka mpa n ię

zainaugurował 3 września równocześnie o tej samej porze w szesnastu miastach wojewódzkich w  Polsce. Wobec tego Grzegorz Napieralski, zamiast w Zamościu, był w  Szczecinie, gdzie jest „jedynką” listy Sojuszu. Nici również z większego show w Zamościu, gdyż kandydaci z naszego okręgu Zamosć-Chełm-Biała Podlaska wzięli udział w wojewódzkiej konwencji w Lublinie. Wygląda więc na to, że mimo szumnych zapowiedzi i obietnic, wielka polityka tu nie zawita. dacz

do Sejmu

Polityka Kampania wyborcza

Lwice lewicy w hali Expo

Michał Mulawa z Krzysztofem Cugowskim oraz Danielem Iwankiem W piątek, 2 września, w restauracji Skarbiec Wina w Zamościu odbyła się konferencja prasowa Michała Mulawy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, podczas której przedstawił on swój program oraz honorowy komitet poparcia.

Lwice lewicy z Zamojszczyzny - w środku: Irena Kurzępa, Gertruda Miarowska, Ewa Wojewódzka - otoczone panami z zamojskiego SLD 21 sierpnia w warszawskiej hali Expo odbyła się ogólnopolska konwencja programowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zaprezentowano na niej kompleksowo opracowany program partii oraz kandydatów i kandydatki tej partii w wyborach parlamentarnych - Zamość reprezentowały trzy kobiety. Wyda rzen ie zebra ło około 800 działaczy oraz sympatyków lewicy z  całego kraju. Zamość reprezentowali przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatowej lokalnych struktur SLD: Gertruda Miarowska - ka ndydat ka do

Senatu, Irena Kurzępa - kandydatka do Sejmu, Ewa Wojewódzka - kandydatka do Sejmu oraz przedstawiciele Koła Młodej Lewicy - Łukasz Kwiatkowski, Karol Magryta, Łukasz Matwij, Artur Wiater, Damian Kitka, Radosław Góra, Agnieszka Mydlak, Łukasz Car, Mariusz Gromek, Wojciech Harasiuk oraz Paweł Piasecki, który również kandyduje z list SLD do Sejmu i inni. Ponadto Zbigniew Matuszczak, poseł SLD z  ziemi chełmskiej, zaprezentował program dla rolnictwa. Podkreślił konieczność zwiększenia unijnych dopłat bezpośrednich dla polskich rolników oraz odrzucenia ustawy o  nasiennictwie zezwalającej na obrót żywności modyfikowanej

genetycznie (GMO). - Zaprezentowano tegoroczne hasło wyborcze Sojuszu Lewicy Demokratycznej „Jutro bez obaw”. Podczas konwencji głos zabrali najwybitniejsi działacze Sojuszu. Przekonywano o obowiązku wycofania polskich wojsk z Afganistanu, zasadności refundacji zapłodnienia In vitro i konieczności ratyfikacji Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Opiniowano konieczność zniesienia funduszu kościelnego i  poprawy złej sytuacji pracowników oświaty i służb mundurowych, wynikających z niesłusznych reform prawicy - relacjonuje „Zamojskiej” Ewa Wojewódzka, jedna z kandydatek SLD z Zamościa. dacz

Michał Mulawa urodził się w Tarnogrodzie. Ma 31 lat. Żonaty z Martą. Synek - Wiktor. Posiada 14 - hektarowe gospodarstwo rolne w Tarnogrodzie zajmujące się produkcją owoców miękkich. Jest członkiem ekologicznej grupy producenckiej Biofood-Roztocze. To magister politologii UMCS na specjalności samorząd terytorialny i  polityka lokalna, a  także absolwent podyplomowych studiów w zakresie Psychologii Komunikacji Społecznej Wydziału Psychologii UMCS. Aktualnie zajmuje się pozyskiwaniem funduszy europejskich dla powiatów, gmin, przedsiębiorców i rolników. Pełni funkcję Prezesa Fundacji Rozwoju Polski

Wschodniej. Jest również społecznym doradcą do spraw rozwoju gminy Tarnogród. W swojej karierze zawodowej pełnił m.in. funkcję Doradcy Ministra Pracy i  Polityki Społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, Doradcy Wojewody Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego oraz Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. W latach 2007-2011 pełnił funkcję Prezesa Europejskiego Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”. Od 2005 roku jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Podczas konferencji kandydat przedstawił swój honorowy komitet poparcia. Znaleźli się w  nim: lider Budki Suflera - Krzysztof Cugowski, były reprezentant Polski i bramkarz Wisły Kraków - Adam Piekutowski, mistrz świata w karate tradycyjnym - Daniel Iwanek, były minister pracy w rządzie Kazimierza Ma rci n k iew icza - K rz ysz tof Michałkiewicz oraz wielu innych parlamentarzystów Prawa i Sprawi edliwości. rael


WYDARZENIA

Osierocone przystanki Przystanki dla autobusów wybudowano tam, gdzie autobusy nie jeżdżą. Tomasz Wyrostek, Przewodniczący Zarządu Osiedla Kilińskiego, podczas sesji Rady Miejskiej 29 sierpnia poruszył sprawę ostatnio oddanej do użytku inwestycji budowlanej. - Na niedawno wyremontowanej ulicy Kilińskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Przemysłową do ulicy Piłsudskiego, wybudowano dwa przystanki autobusowe, które miały zacząć funkcjonować w związku z uczynieniem tej arterii dwukierunkową. Tymczasem, jak wynika z ostatnich informacji, Miejski Zakład Komunikacji nie planuje tam uruchamiać żadnych połączeń! Rodzi się więc pytanie czy ta inwestycja była niepotrzebna i mieszkańcy mieli rację sugerując, by te miejsca zostały wykorzystane na parkingi? - pytał. Prezes MZK Krzysztof Litwin odpowiedział: - Zrezygnowaliśmy z uruchomienia tam połączeń autobusowych, gdyż wjazd na ulicę Kilińskiego z ulicy Piłsudskiego okazał się zbyt wąski. Inny problem to czynnik ekonomiczny. Nie ma pewności czy tą trasą jechałaby wystarczająca ilość pasażerów do utrzymania tej linii. Sy tuację skomentowa ła była Przewodnicząca Zarządu Osiedla Kilińskiego, a  obecnie radna PO Marta Pfeifer. - Zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Jeszcze w lutym, podczas spotkania z inwestorem prowadzącym prace w związku z budową Galerii „Twierdza”, byliśmy zapewniani, że autobusy będą tamtędy kursować. Teraz widzimy, że po prostu zmarnowano miejsce i pieniądze. Po raz kolejny urzędnicy popełnili błąd. Może więc wreszcie odpowiedzialne osoby zaczną ponosić za swoje pomyłki konsekwencje? Odpowiedzi nie było. rmar

www.zamojska.com

NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Policja Statystyki

Przestępczość w Zamościu rośnie Przestępczość w mieście ogólnie wzrasta, ale zarazem czyni mniejsze straty materialne - taki wniosek można wysnuć z danych zamojskiej Komendy Miejskiej. 29 sierpnia zamojscy radni przyjęli informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Zamościa w pierwszym półroczu 2011 roku. Zawarte w niej dane nie pozwalają orzec, że Zamość jest coraz bezpieczniejszym miastem. W pierwszym półroczu bieżącego roku na terenie miasta i gminy Zamość stwierdzono 1 385 przestępstw, czyli o  348 więcej niż w  drugim półroczu 2010 roku. Więcej też ustalono podejrzanych (+56), zakończono postępowań przygotowawczych (+67) i  kończono śledztw z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia (+4). Zarazem częściej też umarzano śledztwa wobec niewykrycia sprawcy (+48), w trybie rejestrowym (+24) i z braku znamion

czynu zabronionego (+63). Spośród przestępstw wzrosła liczba: kradzieży cudzej rzeczy (132 przypadki, czyli o 24 więcej niż w poprzednim półroczu), kradzieży z włamaniem (95; +21), bójek i pobić (40; +3), gwałtów (5; +5) i zabójstw (3; +2). Bez zmian pozostała liczba rozbojów i wymuszeń (29), a także uszczerbków na zdrowiu (17). W wyniku przestępstw na terenie Zamościa powstały straty o wartości 970 496 złotych, co jest liczbą mniejszą o 392 900 złotych w stosunku do poprzedniego okresu. Zmniejszyła się też jednak wartość odzyskanego mienia - z 74 711 do 57 063 złotych. Skuteczniejsi policjanci byli w wykrywaniu sprawców przestępstw. Wykryli ich 709, co jest liczbą większą o 56 od ubiegłego półrocza. Wśród nich zwiększyła się dość znacznie liczba nieletnich - z 64 do 92. W przedstaw iony m ok resie zmniejszyła się liczba ujawnionych wykroczeń - z  13 590 do

Zamojscy policjanci mają dużo pracy 13 058. Ci ciekawe, zanotowano o 622 mniej wykroczeń drogowych (choć wciąż jest ich najwięcej - 9 222) i o 44 wykroczeniia mniej przeciwko przepisom ustaw y o wychowaniu w trzeźwości, za to aż o 796 wzrosła liczba wykroczeń przeciwko innym przepisom. Nieznacznie wzrosła liczba zdarzeń drogowych - z 321 do 333. W tej liczbie znalazły się 23 wypadki (bez zmian) i  310 kolizji (+12). W  ich wyniku nikt nie zginął (-1), a 27 osób zostało rannych (+1). 303 zdarzenia zaistniały z winy kierującego, 2 z winy pieszego, zaś 28 kolicji miało

inną przyczynę. Najwięcej wypadków było na ulicy Legionów - 4, a najwięcej kolizji na ulicy Partyzantów - 29. Zatrzymano 132 nietrzeźwych kierujących (+17). Policjanci zastosowali: 7 817 mandatów karnych (+647), 1 196 pouczeń (-1 243) i 169 wniosków o ukaranie do sądu (-47). W podanej informacji znalazły się też dane na temat przestępczości w poszczególnych gminach powiatu zamojskiego. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrost przestępczości nastąpił na terenie rejonów: Zwierzyniec (+6,7 proc.), Krasnobród i Adamów (+2,4 proc.), Miączyn i Grabowiec (+1,15 proc.), a także Nielisz i Stary Zamość (+0,2 proc.). Spadek zaś zanotowano na obszarze rejonów: Szczebrzeszyn, Radecznica i Sułów (-5,5 proc.), Łabunie i  Komarów (-4,05 proc.), a także Skierbieszów i Sitno (-1,3 proc.). Ogółem na terenie powiatu zamojskiego przestępczość spadła o 0,7 proc. rmar

Nawóz Pożar

Stodoła całkiem spłonęła 80 tysięcy złotych było warte mienie, które spłonęło w nocy z czwartku na piątek. 2 września o godzinie 2.45 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Nawóz (gm. Nielisz). Na miejsce natychmiast wysłano 4 jednostki straży pożarnej: Jednostkę RatowniczoGaśniczą ze Szczebrzeszyna, a także strażaków-ochotników z  Krzaka, Złojca i Nielisza. - Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że cała stodoła stoi w płomieniach - powiedział

st. kpt Andrzej Szozda, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Ogień gaszono przez kilka godzin, ale większość rzeczy strawił ogień. Spłonęła cała stodoła, dach i wnętrze budynku gospodarczego, przyczepka, pralka i drewno opałowe. Powstałe straty były bardzo duże, gdyż oszacowano je na 80 tysięcy złotych. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. rmar

Gmina Zamość Wypadek

Wino, wędki i kontrabanda

W Bodaczowie (gm. Szczebrzeszyn) 28-letni włóczęga dostał się do domu, w którym 74-letnia kobieta trzymała między innymi wino domowej roboty. Mężczyzna zabrał jej 5 butelek tego trunku. Niedługo później wpadł, ale łupu nie udało się odzyskać. Prawdopodobnie bardzo smakował złodziejowi. W jednym z bloków przy ulicy Lwowskiej w  Zamościu nieustalony sprawca włamał się do jednej z piwnic. Po wyrwwaniu skobla w drzwiach wszedł do środka i zabrał stamtąd trzy wędki z kołowrotkami oraz elektronarzędzia w  postaci wiertarki, szlifierki

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011

Policja Kradzieże

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że pomysłowość złodziei nie ma granic. Jednakże przykłady kradzieży, które zdarzyły się jeszcze przed ubiegłym weekendem, mogą niejednego mocno zdziwić.

Gazeta

4

kątowej i wkrętarki. 38-letni właściciel tych przedmiotów oszacował straty na 3100 złotych. Obu złodziejom za kradzieże z  włamaniem grozi do 10 lat więzienia. Na ślad innego rodzaju kradzieży zamojska policja wpadła podczas kontroli na bazarku przy ulicy Zamenhofa. W jednym z  kiosków z  warzywami znaleziono 1132 paczki papierosów oraz 4,2 litra alkoholu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Gdyby towar ten został legalnie sprzedany, to Skarb Państwa zyskałby ponad 13 tysięcy złotych z tytułu podatku akcyzowego. 50-latek będący właścicielem kiosku przyznał się do winy i chce dobrowolnie zapłacić 2 tysiące złotych kary. Oczywiście cały zabezpieczony przez policję towar do mężczyzny już nie wróci. rmar

Tragiczny wtorek w gminie Zamość Miniony wtorek zapisał się tragicznie na drogach gminy Zamość. Tego dnia doszło do śmiertelnego wypadku. W innym zdarzeniu ranny został pieszy. Ofiarą śmiertelną jest 26-letnia kobieta z gminy Zamość, która tego dnia jechała motorowerem. Kiedy dotarła do Lipska Polesia, chciał ją

Wierzbie Wypadek

Ostatnia jazda rowerem Miniony tydzień na drogach Zamojszczyzny zapisał się w policyjnych statystykach śmiertelnymi ofiarami wśród prowadzących jednoślady. 31 sierpnia po zmroku 75-letni mężczyzna jechał rowerem bez

minąć samochód ciężarowy marki DAF z naczepą. Kierował nim 43-latek z Żywca. Podczas manewru wymijania motorowerzystka zjechała na pobocze, a następnie - najprawdopodobniej za sprawą najechania na kamień lub gałąź - straciła panowanie nad pojazdem i wpadła pod tylne koło naczepy. Zginęła na miejscu. Kierowca ciężarówki był trzeźwy. Drugi wypadek wydarzył się

świateł po drodze w miejscowości Wierzbie (gm. Łabunie). W pewnym momencie z naprzeciwka nadjechał samochód ciężarowy, który jednak nie byłby przeszkodą dla starszego pana. Sytuacja raptownie się zmieniła, gdy zza ciężarówki wyjechał ford mondeo z zamiarem wyprzedzenia auta przed sobą. Samochód osobowy nie zmieścił się już między ciężarówkę, a rowerzystę. 27-letni kierowca forda najechał na staruszka. Przybyli na miejsce lekarze starali się uratować życie 75-latka. Ten

w Wólce Panieńskiej. 50-letni mieszkaniec Komarowa prowadząc volkswagena passata dostrzegł dwóch pieszych, których sposób poruszania się wskazywał na stan nietrzeźwości. Kiedy się z nimi zrównał, jeden z mężczyzn 27-latek z gminy Łabunie - zatoczył się, uderzył w bok samochodu, a następnie upadł na chodnik. Z obrażeniami głowy przewieziono go do szpitala. Tam przekonano się ostatecznie, że mężczyzna był pijany. Kierowca passata alkoholu w organizmie nie miał. rmar

jednakże zmarł krótko po przywiezieniu do szpitala. Policja apeluje do rowerzystów o ostrożną jazdę, szczególnie po zapadnięciu zmierzchu. W takich warunkach należy bezwzględnie zadbać o oświetlenie jednośladu, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że kierowca samochodu nie zauważy w porę osoby jadącej rowerem i dojdzie do tak tragicznego zdarzenia, jak opisane powyżej. rmar


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

ZAMOŚĆ

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

5

Zamość Apel o tolerancję i poszanowanie chrześcijańskich wartości

Głos satanisty będzie głosem Polski? Gazeta Zamojska stanowczo sprzeciwia się udziałowi satanisty w programie TVP2. Tym samym przyłączamy się do ogólnopolskiego protestu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W tej sprawie zabrał również głos biskup włocławski: - Oniemiałem ze zdumienia: publiczna telewizja, utrzymywana z pieniędzy podatników, mająca respektować to, co się nazywa wartościami uniwersalnymi, a więc: prawdę, dobro, sprawiedliwość; która powinna służyć wszechstronnemu rozwojowi człowieka, budowaniu społecznego pokoju, obiektywizmowi i ładowi moralnemu - planuje udział „Nergala” (Adama Darskiego) - nie kryjącego swojego zaangażowania w satanizm oraz pogardy dla chrześcijaństwa - w programie The Voice

of Poland od jesieni 2011 roku, w Programie Drugim Telewizji Polskiej!” - napisał biskup włocławski Wiesław Mering w swojej odezwie. - Nie wolno udawać, że nic się nie stało, nawet jeśli okrzyczą nas wstecznikami, nietolerancyjnymi katolikami czy jakimiś tam „beretami”! Nie! Jako obywatele mamy prawo ujawniać i głosić swoje zdanie - czytamy w odezwie biskupa. Adam „Nergal” Darski - zdeklarowany satanista - zasiada w jury programu „The Voice of Poland”, który według nas stoi w sprzeczności z „Misją Telewizji Polskiej jako nadawcy publicznego” przede wszystkim z  tymi zapisami uchwały Zarządu TVP „Misja Telewizji Publicznej jako nadawcy publicznego”, które odwołują się do wartości chrześcijańskich i narodowych - argumentują dziennikarze zrzeszeni w KSD.

Adam Darski w swojej publicznej działalności dokonuje licznych profanacji, bezczeszczenia symboli Kościoła Katolickiego i  poniża godność katolików. Po niedawnym procesie sądowym i  uniewinniającym go wyroku, złożył szczególne „podziękowania” w Internecie. Na stronach internetowych zespołu Behemoth, Darski umieścił oświadczenie, które zakończył stwierdzeniem: „Bitwa wygrana, ale wojna jeszcze się nie skończyła. Heil Satan!”. Zgoda na udział w programie Adama Darskiego jest równoznaczna ze zgodą na promowanie satanizmu w naszym kraju i jawnym przyzwoleniem władz na profanowanie symboliki chrześcijańskiej. „Młodość oznacza projekt całego życia!” - nauczał Jan Paweł II. Czy Osoba Ojca Świętego, jak i Jego nauka, służyły przez lata Telewizji Polskiej, publicznej,

jedynie do cynicznego uwiarygadniania się wobec widzów, do uzyskania profitów politycznych i komercyjnych? - pytają władze Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. - Gazeta Zamojska, tygodnik działający na Zamojszczyźnie, dołącza się do tego sprzeciwu i  apeluje do innych dziennikarzy w regionie o określenie swojego stanowiska w  tej sprawie. Czekamy na zdecydowane reakcje lubelskich środowisk i mediów. Głos Polski, jak można tłumaczyć nazwę programu, nie może być głosem satanisty - mówi Jarosław Bury, Redaktor Naczelny Gazety Zamojskiej. Programy Telewizji Polskiej S.A. zmierzają do wzmocnienia poczucia tożsamości i wspólnoty narodowej - czytamy w Uchwale Zarządu TVP S.A. z czerwca 1994 roku. Misja Telewizji Polskiej S.A.

jako nadawcy publicznego w oparciu o Ustawę z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji zawiera stwierdzenie, że programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny respektować chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki. Udział więc w programie emitowanym w telewizji publicznej człowieka, który godzi w poczucie tożsamości i wspólnoty narodowej, jest jawnym pogwałceniem tych zapisów. Udział „Nergala” w programie telewizji publicznej, która jest instytucją społeczną i narodową, utrzymywaną za pieniądze podatników, jest jawnie sprzeczny z  kolejnym zapisem, w którym wyraźnie zaznaczone jest, że Telewizja Polska S.A. szanuje uczucia religijne odbiorców i respektuje chrześcijański system wartości. red.

Zamość Nowe opłaty w przedszkolach

Przedszkole darmowe, ale tylko przez pięć godzin Nowe stawki opłat za pobyt dziecka w przedszkolu oraz podpisywanie umowy z dyrekcją placówki - to zmiany, jakie wraz z nowym rokiem szkolnym nastąpiły w zamojskich przedszkolach. Dotychczas rodzice płacili stałe czesne, niezależnie od tego ile dni w  miesiącu dziecko chodziło do przedszkola. W Zamościu wynosiło ono do tej pory 100 złotych. Do tego dochodziły również opłaty za wyżywienie i dodatkowe zajęcia - z rytmiki, zajęć sportowych czy nauki języków obcych. Od 1 września tego roku zmieniły się zasady finansowania pobytu

dziecka w przedszkolach publicznych. W miejsce stałej opłaty została wprowadzona stawka godzinowa. Bezpłatnie można oddać pociechę na pięć godzin, zaś za następne cztery - w przypadku oddziałów 9 - godzinnych - trzeba już zapłacić. W większości wypadków część osób będzie musiała wybrać opcję z  opłatami w  przedszkolu. Rada Miasta Zamościa ustaliła miesięczną opłatę w wysokości 8 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna to obecnie 1 386 złotych brutto. Jak łatwo policzyć, daje to około 111 złotych. Jeśli jednak dodać do tego opłaty za wyżywienie, zajęcia dodatkowe i sportowe, to wydatek ten wzrasta

ponad dwukrotnie. Jeżeli dochód na członka rodziny wyniesie mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, opłata będzie zmniejszona o połowę. Połowę z ustalonej kwoty zapłacą rodzice również za każde kolejne dziecko, które poślą do przedszkola. Zwolnione ze wszystkich opłat będą dzieci z  domu dziecka oraz pogotowia opiekuńczego. Ponadto rodzice będą musieli podpisać umowę z dyrekcją przedszkola, do którego dziecko będzie uczęszczać. W umowie będą zawarte informacje za co rodzic płaci i co placówka oferuje maluchom. Korzyścią dla rodzicieli bedzie fakt, że jeśli ich dziecko zachoruje i nie będzie mogło przez

Zamość Rada Miejska

Miasto odbuduje Akademię Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dość nieoczekiwanie poruszony został temat remontu budynku dawnej Akademii Zamojskiej. - Czy nas na taką inwestycję na pewno stać? - pytał radny Dariusz Zagdański (PiS). - Już w tym roku na ten cel zarezerwowano milion złotych - zaznaczył. Radny Jacek Krzysztof Danel (niezrzeszony) pytał zaś czy w związku z remontem planowane jest też łączenie zamojskich uczelni. - Nie ma takich planów - zapewniał sek reta rz miasta, Karol Garbula, który podczas obrad Rady 29 sierpnia był najwyższym rangą reprezentantem władz miejskich. - Mówimy po prostu o kompleksowej rewitalizacji budynku, a  nie

o łączeniu uczelni. Pojawiła się szansa na pozyskanie tak zwanych środków norweskich. Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać z  tych funduszy, to 85 procent. Kolejne 10 procent mogą stanowić środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi więc o to, by po prostu zabezpieczyć pozostałe 5 procent wartości inwestycji wynoszącej łącznie 30 milionów złotych. W  przyszłym roku będą nabory, dlatego też już teraz rozpoczęliśmy pracę, aby zdążyć za wszystkimi formalnymi sprawami na czas - uzasadniał sekretarz. Projekt rewitalizacji zakłada przy w rócenie stanu budynku z okresu jego największej świetności, czyli XVIII wieku. Spośród największych zmian, jakie mają przynieść te prace, wymienić trzeba

wybudowanie potężnego, mansardowego dachu z poddaszem użytkowym i pojawienie się arkad na dziedzińcu. Te elementy zostały zlikwidowane podczas prac budowlanych w XVIII i XIX wieku, prowadzonych przez zaborców. Budynek zostanie również wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wiadomo, że na czas remontu miasto będzie musiało przenieść w inne miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, Centrum Kształcenia Ustawicznego i  rekt o r a t P a ń s t w o w e j Wy ż s z e j Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica. Na razie nie ma w tej sprawie żadnych ustaleń. Akademia Zamojska funkcjonowała od 15 marca 1595 roku do 1784 roku, kiedy to po I  rozbiorze Polski zlikwidowały ją władze austriackie. Do tego czasu Akademia słynęła z  wysokiego poziomu nauczania. rmar

ten czas być w przedszkolu, to na koniec miesiąca dni, kiedy dziecko było nieobecne, zostaną odliczone, REKLAMA

czyli zapłacą oni za faktyczny czas pobytu ich dziecka w placówce. rael


POWIAT ZAMOJSKI

Moje CV

www.zamojska.com

Gazeta

6

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Rada Miejska

Ekspresowe głosowanie

Andrzej Szozda

W zamojskiej Radzie Miejskiej głosowanie nad projektami uchwał zawsze trwało bardzo długo, ale sierpniowa sesja pokazała, że ten punkt programu może przebiegać znacznie szybciej.

Imię i nazwisko: Andrzej Szozda Miejsce urodzenia: Zamość Stan cywilny i rodzinny: żonaty, żona Marta, synowie Łukasz i Bartłomiej Zawód, wykształcenie: strażak, wyższe (Szkoła Główna Służby Pożarniczej) Pierwsza praca: dowódca sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 7 - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Poznań Na obecnym stanowisku od… 1 października 2007 roku, (Rzecznik Prasowy od kwietnia 2007 roku) Najwięcej satysfakcji w pracy sprawia mi… kontrola obiektu, gdzie nie stwierdza się uwag co do stanu bezpieczeństwa pożarowego Gdybym nie był strażakiem, byłbym zapewne…może meblarzem Hobby:na studiach spodobały mi się kajaki, może kiedyś znajdę na to znowu czas Największy życiowy sukces i porażka: sukcesy są trzy - praca, normalna rodzina i własne mieszkanie. Życiowej porażki jeszcze nie doświadczyłem Największe marzenie: wejście na piramidę w Egipcie, Najprzyjemniejszy moment dnia: wieczór, kiedy już dzieci śpią Ulubiona potrawa: spaghetti Ulubiony napój bezalkoholowy: sok aroniowy Alkohol: piwo Nałogi lub „nałogi”: łuskanie słonecznika Za 10 lat będę… strażakiem Najbardziej w Zamościu cieszy mnie… to jak się zmienia Stare Miasto Brakuje mi w Zamościu… dobrych ulic rmar

Dziś, od nieco bardziej prywatnej strony, poznamy bliżej starszego kapitana mgr inż. Andrzeja Szozdę - Kierownika Sekcji KontrolnoRozpoznawczej, a nieetatowo Rzecznika Prasowego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Osoby przentowane w tym dziale wybieramy na podstawie e-maili i telefonów kierowanych do redakcji od Czytelników GZ. Każdy, kto zatelefonuje pod numer 84 539-88-22 lub napisze na redakcja@ zamojska.com, może wytypować osoby do następnych numerów.

29 sierpnia Przewodniczący Rady Jan Wojciech Matwiejczuk zaproponował, żeby nie czytać pełnych tekstów projektów uchwał, lecz jedynie ich nagłówki. Żaden z radnych nie zgłosił sprzeciwu. Rada uchwalała więc uchwałę za uchwałą. Punkt wyczerpano po niecałych 20 minutach. - Taki sposób procedowania zaproponowałem podczas obrad Konwentu Rady na początku sierpnia. Czytanie pełnych tekstów

projektów uchwał było zawsze bardzo czasochłonne, a to nie jest potrzebne. Na taki „przyspieszony” model pozwala regulamin Rady Miejskiej. Po zakończeniu obrad wszyscy radni, z którymi miałem okazję rozmawiać, wyrażali się pozytywnie o takiej formie pracy - powiedział „Zamojskiej” Jan Wojciech Matwiejczuk. Czy tak już będzie zawsze? - Myślę, że będą takie projekty uchwał, które jednak trzeba będzie głośno przeczytać - stwierdził Przewodniczący. - Zdarzają się na przykład sytuacje, w których głosuje się nad więcej niż jednym projektem. Wtedy należy zaznaczyć co będzie teraz głosowane. Dziennikarze obecni tego dnia w  Sali Consulatus zamojskiego

Ratusza zastanawiali się czy aby na pewno radni nie byli trochę zagubieni przy tak szybkich głosowaniach. - Podstawowym wymogiem jest, aby każdy radny zapoznał się z wszystkimi projektami uchwał. O to ich pytałem przed głosowaniami i nikt nie powiedział, że musi coś doczytać. Gdyby którykolwiek radny poprosił, aby pracować w dotychczasowej formie, czyli by czytać kolejne projekty uchwał, to zgodziłbym się na to - podkreślił Matwiejczuk. Od kilku posiedzeń Rady funkcjonuje inne novum podczas głosowań. Teraz liczeniem głosów zajmuje się powoływana na początku każdej sesji komisja uchwał i wniosków. Wcześniej robiły to panie z Biura Rady Miejskiej. Czy obecny

system się sprawdził? - Myślę, że idzie nam to coraz lepiej - powiedział Jan Wojciech Matwiejczuk. Zawsze proszę radnych, aby trzymali ręce w górze na tyle długo, aby komisja mogła dokładnie sprawdzić kto za czym głosuje. Być może jednak za pewien czas będziemy musieli i z tej formy zrezygnować. Obecnie dąży się do tego, by utrwalać głosy poszczególnych radnych, aby wyborcy wiedzieli za czym opowiedział się ich konkretny przedstawiciel. Wiązałoby się to z wdrożeniem jakiegoś systemu mechanicznego. To jest wprawdzie kwestia przyszłości, ale zapewne przyjdzie czas, gdy będziemy musieli to wprowadzić. rmar

Gmina Zamość Partnerstwo międzynarodowe

Słowacy chcą z nami współpracować! Wszystko wskazuje na to, że niebawem Gmina Zamość pozyska partnera ze Słowacji. To wynik zagranicznych wojaży władz gminy. Spo­t ka­n ie władz samo­r zą­do­ wych Gminy Zamość i sło­wac­k iej Gminy Sèdli­ska odbyło się 6 sierp­ nia w tam­tej­szym Urzę­dzie Gminy. Wyjazd 50-oso­bo­wej delega­cji sze­ roko rozu­m ia­n ego Samo­r ządu Gminy Zamość na Sło­wa­cję odbył się w ramach przedsięwzięcia „Zie­ lone serca Europy - pro­mo­cja walo­ rów kulturo­w ych i tury­stycz­nych tere­nów Gminy Zamość”, współ­fi­ nan­so­wa­nego w 70 procentach ze środ­ków Unii Europejskiej. Gmina Sèdli­ska jest człon­k iem Agen­c ji Regio­n al­nego Roz­woju

Delegacja Gminy Zamość wspólnie z władzami Gminy Sèdliska Poło­n iny ze Sło­wa­c ji - jed­nego z part­ne­rów inicjatywy. Sèdli­ska, poło­żone w sąsiedz­twie powia­to­ wego mia­sta Vra­nov, mają wiele do zaofe­r o­w a­n ia pod wzglę­ dem tury­s tycz­nym. Sym­b o­lem

Gminy jest gotycki zamek ČCicva z 1270 roku, a poło­że­nie w pobliżu rek re­a cyj­n ego zalew u Vel’ká Domaša (nazy­wa­nego zie­loną perłą wschod­niej Sło­wa­cji), wybu­do­wa­ nego na rzece Onda­w ie, stwa­rza

przy­c hylne warunki do kąpieli, upra­w ia­n ia spor­t ów wodnych i węd­kar­stwa w kilku ośrod­kach wypo­czyn­ko­w ych. Pod­czas spo­t ka­n ia, w  któ­r ym uczest­n i­czyli ze strony pol­skiej: Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński i Prze­wod­ni­czący Rady Gminy Zamość Jerzy Bon­dyra oraz ze strony sło­wac­kiej: Sta­ro­sta Gminy Sèdli­ska Jozef Dobrocký i jego Zastępca Ján Rusin, zade­k la­ ro­wano obu­stronną chęć roz­woju dal­szej współ­pracy. Obie gminy razem ubie­gają się o dofi­nan­so­wa­ nie na reali­za­cję kolej­nych wspól­ nych zadań z Mię­dzy­na­ro­do­w ych Fun­du­szy Wyszeh­radz­kich, skie­ro­ wa­nych do spo­łe­czeństw oby­dwu Samorządów. Magda Misztal

Zamość Rada Miejska

Aportem do PGK Rada Miejska zgodziła się na wniesienie gotówki i aportu Miasta Zamość do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu.

Uchwała przyjęta 29 sierpnia przewiduje wniesienie aportu Miasta w postaci prawa własności sieci kanalizacji sanitarnych wykonanych na terenie Zamościa oraz sieci wodociągowej przejętej nieodpłatnie

REKLAMA

Salon Optyczny

SOCZEWKA

Janina Bigos, Al. Jana Pawła II 19/3, Zamość

od firmy P.A. NOVA S.A. z siedzibą w Gliwicach. Są to sieci znajdujące się na osiedlach: Powiatowa (ulica boczna Sikorskiego), Karolówka (ulice: Błonie, Klonowa i  - przejęta od firmy z Gliwic - sieć na ulicy Bohaterów Monte Cassino), Rataja (ulica boczna Granicznej), Nowe Miasto (ulica Kresowa i przyległe, a  także Krasnobrodzka w  sensie

kanału tłocznego i przepompowni ścieków). Łączna wartość aportu to 1 311 022 złote i 31 groszy. Na mocy tej uchwały Miasto wniosło również kwotę 477 złotych i  69 groszy celem uzupełnienia udziału o łącznej wartości 1 311 500 złotych, w zamian za 2 623 udziały o wartości po 500 złotych za każdy. rmar


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

POWIAT ZAMOJSKI

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

OGŁOSZENIE

wprowadzając skuteczne rozwiązania organizacyjne. Systematycznie doskonali swoją wiedzę merytoryczną, stąd też doskonalenie zawodowe kadry kierowniczej jednostek oświatowych i nauczycieli uznaje za ważny priorytet w kierowaniu edukacją miasta Zamość. Jego nowatorskie propozycje oraz umiejętność osiągania kompromisów wpłynęły w znacznym stopniu na podniesienie jakości w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży w naszym regionie. Jako dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu jest inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych dla nauczycieli służących doskonaleniu wiedzy z historii najnowszej i systemów oświatowych krajów europejskich. Jego umiejętność negocjacji z partnerami społecznymi dobrze służy realizacji zadań edukacyjnych.

KAZIMIERZ CHRZANOWSKI – od wielu lat związany ze środowiskiem oświatowym miasta Zamość i regionu. W pracy zawodowej pełnił szereg funkcji kierowniczych m.in. dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu, wicedyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, aktualnie jest dyrektorem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zamość. Na stanowiskach kierowniczych wykazał wiele inwencji

Stała troska Kazimierza Chrzanowskiego o modernizację bazy oświatowej i sportowej w ciągu kilku ostatnich lat przyczyniła się do unowocześnienia wyposażenia szkół i placówek. Chętnie dzieli się własną wiedzą i doświadczeniem, jest promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu o samorządzie gmin i powiatów regionu zamojskiego, a także autorem wielu propozycji dostosowania zmian prawa oświatowego do realnych możliwości samorządów.

Stary Zamość Inwestycje gminne

Nowa szkoła w Udryczach Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Filia w Udryczach rozpoczął się nowy rok nauki w nowo wybudowanym budynku szkoły. 1 września 2011 roku odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego budynku trójklasowej szkoły. Przybyli na nią nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale także ks. biskup Mariusz Leszczyński, który odprawił Mszę Świętą i  poświęcił budynek, oraz władze gminy na czele z Wójtem Gminy Waldemarem Raczyńskim. Wszystkich powitała dyrektor szkoły Barbara Smyk. Do tej pory szkoła mieściła się w  budynku tzw. pałacu. Budynek był w  bardzo złym sta n ie i  w y maga ł ciąg łych r emontów. Now y budy nek powstał w  ciągu półtora roku. Ogółem inwestycja kosztowała 790 tysięcy złotych i w całości była sfinansowana ze środków budżetu gminy. Bo mimo starań władz gminy o dofinansowanie ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny) pomocy takiej nie przyznano. Wó j t G m i n y Wa l d e m a r Raczyński mówił, że nie tylko ta, ale i inne inwestycje wykonywane w ostatnim czasie na terenie gminy, wpisują się w pozytywną działalność jej władz. Podczas uroczystości otwarcia budynku, życząc nauczycielom wiary i siły do podejmowania działań na rzecz wychowania młodego człowieka, „przywołał do dziś aktualne słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Wójt życzył dzieciom, by nauka w  nowym

Jest pięć kluczowych, warunkujących przyszłość Polski.

obszarów

1. Gospodarka, aby mogła się rozwijać potrzebuje wolności i możliwości wymiany dóbr oraz idei. Wymaga to oczyszczenia, uproszczenia i uwiarygodnienia zasad prawnych jej funkcjonowania. 2. Edukacja, nauka i innowacyjny biznes muszą stać się dźwignią rozwojową kraju. Wzorem najbardziej rozwiniętych krajów musimy powiedzieć wyraźnie – nauka i edukacja są najważniejsze dla dobrego ukształtowania przyszłości. 3. Nieefektywne w sferze socjalnej państwo musimy zastąpić państwem zwiększającym poziom aktywności i satysfakcji zawodowej Polaków. Kluczowym elementem tego obszaru jest rozwiązanie problemów opieki zdrowotnej. 4. Budowa nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej począwszy od dróg szybkiego ruchu, transportu metropolitalnego, poprzez sprawny i nowoczesny transport kolejowy i lotniczy, i co równie ważne obecnie – powszechny dostęp do szerokopasmowych infostrad. 5. Uzyskanie strategicznego bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie w sposób optymalny i racjonalny nasze zasoby naturalne.

K W W U nia P rez y d en t ó w - O b y d o S ena t u

wa t ele

Zamość Rada Miejska

Nowe ceny parkowania 29 sierpnia Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia nowych stawek opłat za parkowanie pojazdów na parkingu strzeżonym i usuwanie pojazdów z dróg miejskich. I tak doba parkowania roweru lub motoroweru będzie kosztować 18,45 zł, motocyklu 27,06 zł, pojazdu do 3,5 tony 40,59 zł, pojazdu ważącego od 3,5 do 7,5 tony 55,35 zł, pojazdu ważącego od 7,5 do 16 ton 79,95 zł, a pojazdu o masie całkowitej powyżej 16 ton 147,60 zł. Osobną stawkę przewidziano dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Doba ich parkowania będzie kosztować 221,40 zł. 123 zł kosztować będzie usunięcie

Moment przecięcia wstęgi

7

z drogi miejskiej roweru lub motoroweru, a 246 zł - motocyklu. 541,20 zł to stawka za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, 676,50 zł - za usunięcie pojazdu ważącego od 3,5 do 7,5 tony, 959,40 zł za usunięcie pojazdu ważącego od 7,5 do 16 ton, zaś za stawka za usunięcie pojazdu cięższego niż 16 ton wyniesie 1414,50 zł. W przypadku usunięcia pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne jego właściciel zostanie obciążony opłatą w wysokości 1722 zł. Ceny zawierają podatek VAT w wysokości 23 proc. Podjęta uchwała zastąpi inną uchwałę na ten temat, którą radni przyjęli 4 lata temu. Dokument wejdzie w życie po 14 dniach od chwili opublikowania go w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. rmar

Zamość Rada Miejska

Powołano gimnazjum i technikum dla dorosłych Osoby dorosłe, które zechcą uzupełnić swoje wykształcenie, będą miały w Zamościu nowe możliwości ku temu. Na mocy uchwały Rady Miejskiej powołano dla nich publiczne gimnazjum i technikum.

Uroczysta akademia budynku dawała dużo zadowolenia i przyjemności. Uroczystość otwarcia nowej szkoły uświetniła obecność księdza biskupa oraz celebrowana przez Niego Msza Święta. W głoszonej homilii, w nawiązaniu do słów Ewangelii ks. biskup zachęcał do tego, aby wsiąść do swojej łodzi i wyruszyć na obfity połów mając przekonanie, że wyruszając na szerokie wody życia będziemy

mieli obfity połów. W dalszej części powiedział, że to rodzice jako pierwsi wychowawcy kładą podwaliny pod człowieczeństwo tych młodych ludzi. Po nich dopiero szkoła i kościół uzupełniają i rozwijają ten proces. Na za kończen ie ż ycz y ł szczęśliwego roku szkolnego i katechetycznego. fot. i oprac. Elżbieta Czarny

29 sierpnia Rada Miejska zdecydowała o powołaniu publicznych szkół dla dorosłych: „Gimnazjum Nr 9” i „Technikum Nr 6”. Okres nauki w tych placówkach wynosi tyle samo, ile w przypadku szkół dla dzieci: w gimnazjum trzy lata, a w technikum cztery. - Gimnazjum powołujemy dla osób, które mają już za sobą pewien etap nauki na tym szczeblu, na przykład jedną albo dwie klasy,

ale z pewnych powodów ją przerwały - powiedział Kazimierz Chrzanowski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta. - Technikum zaś powstaje, bo nie mieliśmy jeszcze w mieście takiej placówki dla dorosłych. Obie te szkoły weszły w  skład zamojskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Mocą uchwały Rady Miejskiej otrzymały one akty założycielskie i pierwsze statuty. Warto dodać, że w uzasadnieniu do projektu napisano, że „Uchwała nie będzie miała wpływu na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz sytuację i rozwój regionalny”. rmar


POWIAT ZAMOJSKI

Skierbieszów Trzy pytania do...

Trzy pytania do Mieczysława Bartonia O trudnej historii wojennej Gminy Skierbieszów i o perspektywach na polsko-niemieckie pojednanie rozmawiamy z tamtejszym Wójtem - Mieczysławem Bartoniem.

Robert Marchwiany: - Panie Wójcie, niedawno przyznano Panu medal „Pro Memoria” za zasługi w pielęgnowaniu historii. Proszę powiedzieć, jakie znaczenie ma dla Pana to odznaczenie? Mieczysław Bartoń: - Ze względu na szczególnie tragiczne losy, jakie przyniosła mieszkańcom gminy Skierbieszów ostatnia wojna, naturalnym obowiązkiem jest dbałość o upamiętnienie tych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu już niemal lat. Jest to dla pokolenia, które tamte wydarzenia zna tylko z opowieści, zadaniem bardzo ważnym, gdyż dotyczy naszych rodziców i dziadków. Nie ma rodziny, która nie utraciłaby wskutek hitlerowskiej akcji wysiedleńczej najbliższych. Ziemia Skierbieszowska w szczególny sposób naznaczona jest piętnem eksterminacji jej rdzennych mieszkańców. Z  drugiej strony wielu, młodych wówczas, ludzi w piękny sposób zapisało kartę bohaterskiej walki z okupantem o polskość tych ziem i o rodzinny dom włączając się czynnie do walki z okupantem w oddziałach Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich. Nie sposób więc pomijać tak ważnych wydarzeń z naszej historii. Jesteśmy to winni naszym przodkom z jednej strony, a ciąży też na moim pokoleniu szczególny obowiązek przekazywania pamięci następnym pokoleniom. Dzięki wyjątkowej aktywności organizacji kombatanckich, działających na terenie gminy, realizacja tego obowiązku nie jest zadaniem trudnym. To, że otrzymałem odznaczenie „Pro Memoria”, jest

Mieczysław Bartoń dla mnie kolejnym wyzwaniem do pielęgnowania historii najnowszej. Szczególnie teraz, kiedy coraz liczniej odchodzą na zawsze świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. - Jak już Pan nadmienił, ziemia skierbieszowska to miejsce dotknięte niemieckimi wysiedleniami podczas II wojny światowej. Czy Pana zdaniem te tragiczne wydarzenia mogą dziś stanowić płaszczyznę do pełnego i rzeczywistego polsko-niemieckiego pojednania? - Jest jeszcze duża grupa mieszkańców naszej gminy doskonale pamiętająca czas wysiedleń i okupacji. W trakcie bardzo wielu rozmów, które z nimi odbyłem, pomimo upływu wielu przecież lat, w sposób bardzo emocjonalny opisują szczegóły akcji wysiedleńczej: wypędzenie z domów, pobyt w obozie przejściowym, transport w okolice Garwolina, Siedlec czy Pilawy. Jest w tych wypowiedziach wiele żalu, goryczy i złych wspomnień. Pozostaje pojawiające się wciąż to samo pytanie. Dlaczego to się stało? Czym zawinili? Czują się bardzo pokrzywdzeni. Dziś nie dostrzegam w ich zachowaniu ani uprzedzenia do Niemców, ani tym bardziej próby lokowania nienawiści w tym kierunku. My zaś o wojnie i okupacji niemieckiej pamiętać musimy. Wydarzenia, które temu towarzyszyły, nie mogą ulec zatarciu czy zapomnieniu. Był to przecież

www.zamojska.com

Gazeta

8

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011

bardzo znaczący epizod w naszej długiej historii. Jednakże dostrzegając jak zmieniają się, szczególnie w ostatnim czasie w Europie, więzi i  kontakty pomiędzy poszczególnymi narodami, nie możemy patrzeć tylko wstecz. Pamiętając o przeszłości powinniśmy budować nową, lepszą przyszłość. Bardzo ważna jest rola polityków, aby wzajemne relacje pomiędzy narodami budować na równych, partnerskich zasadach, a pełne pojednanie powinno być tylko kwestią czasu. - W  maju Skierbieszów odwiedził były prezydent Niemiec Horst Kohler, który tutaj się urodził - właśnie w efekcie działań przesiedleńczych ze strony III Rzeszy. Jak Pan wspomina tę wizytę? - Pan Horst Kohler przybył do Skierbieszowa jako osoba bardzo znana. Szczególnego charakteru wizycie dodawał fakt jego narodzin właśnie w Skierbieszowie, w wyjątkowej przecież sytuacji i  okresie. Wiele było więc w związku z tym obaw zarówno ze strony osób reprezentujących stronę niemiecką, jak też i polską. Przygotowania do wizyty trwały kilka miesięcy. Z informacji, jakie uzyskałem od przedstawicieli delegacji niemieckiej, w tym ambasadora RFN, wynikało, że i sam pan Horst Kohler z dużym niepokojem przygotowywał się do tego przyjazdu. Sama wizyta w moim odczuciu przebiegała w spokojnej atmosferze. Pomimo bardzo trudnej wspólnej historii mieszkańcy Skierbieszowa, a w szczególności kombatanci, uczestniczyli w tym spotkaniu w sposób niesłychanie rozważny i wyważony. Z kolei szczególny stosunek pana prezydenta do kwestii wysiedleń i wypędzeń z czasów wojny, jakże odmienny od postawy choćby Eriki Steinbach, świadczy o tym, że właściwie ocenia on wszelkie wrażliwe kwestie, wynikające z  tamtych wydarzeń. Deklaracja pana Kohlera kolejnego przyjazdu do Skierbieszowa w roku przyszłym oraz wyraźne wzruszenie w trakcie tej wizyty, uzupełniają pozytywny jej odbiór. rmar

NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Jatutów Konkurs florystyczny

Festiwal kwiatów

Pokaz bukieciarstwa Gospodynie wiejskie i nie tylko prezentowały swoje umiejętności florystyczne w Jatutowie. W miejscowości tej lokalny samorząd zorganizował festiwal kwiatów. Imprezę otworzyła pio­senka „Pol­ skie kwiaty” w  wyko­na­n iu Zofii Paweł­czuk. Ponadto publiczności zapre­zen­to­wali się ucznio­w ie Pry­ wat­nej Szkoły Muzycz­nej w Wólce Panieńskiej. Utwory instru­men­talne i wokalne wyko­ny­wali: Mieszko Pyś, Alek­san­dra Sera­fin, Joanna Sucho­ wicz, Kon­rad Jusz­czak, Zuzanna i  Krzysz­tof Wojczukowie, Anna Niem­czuk i Dorota Bojar. Spe­cjal­ nie na tę oka­zję przy­je­chał do Jatu­ towa zespół Bia­ło­wo­lanki z Bia­ło­ woli, który również pokazał publicznosci swój szeroki repertuar. Jednak najważniejszym punktem imprezy był pokaz bukietów kwiatów, z których jury miało wybrać najbardziej

stylową i najpiekniejszą kompozycję. Miesz­kańcy Jatu­towa, Kali­no­wic i Wólki Panień­skiej przy­szli w tym dniu z kwia­tami, które brały udział w kon­kur­sie na naj­pięk­niej­szy bukiet z kwia­tów polnych i ogro­do­w ych. Łącznie do kon­k ursu zgło­szono 18 bukie­tów. Gło­sami publicz­no­ści za naj­pięk­n iej­szą została uznana kom­po­z y­cja zgło­szona przez Wik­ to­r ię Sie­k ierdę, dru­g ie miej­s ce przy­znano Barba­rze Grad, trze­cie Annie Den­kie­wicz. Sztukę ukła­da­ nia kwia­tów zapre­zen­to­wały panie z Kwia­ciarni Par­kowa, wyko­nu­jąc naj­mod­n iej­sze kom­po­z y­cje komunijne, ślubne i oka­zjo­nalne. W trak­c ie spo­t ka­n ia odbył się krótki mul­t i­me­dialny pokaz ogro­ dów - lau­re­atów kon­kursu „Sołec­ two na Widokówkę”, o którym pisaliśmy już w poprzednim wydaniu „Gazety Zamojskiej”. rael

Informacje Telewizji Kablowej Zamość Więcej relacji i informacji na kanale Telewizji Kablowej Zamość i na stronie www.tvkzamosc.pl

Nauczyciele odznaczeni W ubiegły piątek w zamojskim Ratuszu odbyło się wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Wręczenia aktów dokonali Prezydent Miasta Marcin Zamoyski oraz Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Kazimierz Chrzanowski. - Prezydent Zamoyski wręczył trzydzieści cztery akty mianowania dla nauczycieli zamojskich szkół, placówek oraz przedszkoli. Jest to bardzo ważny akt w życiu i karierze nauczyciela, ponieważ stwarza możliwość zatrudnienia przez mianowanie. Zatrudnienie przez mianowanie rodzi taki skutek prawny, że organ prowadzący w przyszłości musi się troszczyć o jego miejsce pracy - powiedział Kazimierz Chrzanowski. Nowomianowani nauczyciele nie kryli swojego zadowolenia i wzruszenia. Jest to bez wątpienia kolejny etap w ich karierze, który stwarza możliwość zawodowego awansu

oraz przynosi wiele innych korzyści. - Dla nas to przede wszystkim możliwość dalszego awansu, zmiany stosunku pracy z umowy o pracę na mianowanie i oczywiście wyższa pensja - powiedział nam Maciej Moryń, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku SzkolnoWychowawczym w Zamościu. W związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym przychylamy się do życzeń jednego z zamojskich nauczycieli: - Chciałbym sobie i wszystkim nauczycielom życzyć wiele cierpliwości w tym nowym roku szkolnym, a uczniom dużo wyrozumiałości dla nauczycieli i dużo zapału - powiedział Maciej Moryń. Profesjonalna i ambitna kadra nauczycielska to podstawowe cele polskiego szkolnictwa, a wszelkie działania prowadzone w celu poprawy jakości nauczania są bez wątpienia potrzebne. Małgorzata Łysiak

„Wszystko gra” w Zamościu W ubiegły piątek rozpoczął się festiwal pod nazwą „Wszystko gra”. Trwał on trzy dni, podczas których na zamojskiej Starówce odbywały się projekcje filmowe, pokazy, warsztaty oraz koncerty. Widzowie mogli obejrzeć filmy muzyczne zrealizowane przez francuskiego reżysera Vincenta Moona, mieli także okazję nauczyć się chodzenia na szczudłach i jazdy na motocyklu. Organizatorami festiwalu byli młodzi ludzie zrzeszeni w nieformalnej grupie „Wszystko gra” przy współpracy z Zamojskim Domem Kultury. W programie festiwalu przewidziano szereg ciekawych atrakcji. My uczestniczyliśmy w trzech punktach programowych. W sobotę słuchaliśmy koncertu grupy WHSP, który odbył się w restauracji „Owca Cała”. Jego gwiazdami byli hip-hopowcy, którym udało się rozruszać

publiczność i zachęcić do wspólnej zabawy. Kolejną atrakcją była emisja filmu „An Island” w reżyserii wspomnianego już Vincentego Moona. Projekcja odbyła się na podwórku kamienicy na rogu ulic Bazyliańskiej i Staszica. Wydarzeniem zasługującym na uznanie był pokaz fireshow połączony z muzyką oraz iluminacją fontanny na Rynku Wodnym w Zamościu. Fireshow przyciągnęło wielu widzów, którzy obserwowali ciekawe konfiguracje z ogniem. Twórcy festiwalu zapewnili uczestnikom moc atrakcji. Ponadto wykazali się sporą pomysłowością organizując wydarzenie, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Małgorzata Łysiak


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

HISTORIA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

OGŁOSZENIE

Zamość Rocznica Września

Szanowni Wyborcy Nazywam się Marek Lipiec. Jestem lekarzem medycyny ginekologiem – położnikiem. Mam wspaniałą żonę i 14-letnią córkę. Od wielu lat jestem zastępcą dy rektora ds. lecz n ict wa w S a m o d z i e l ny m P u bl i c z ny m Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Jestem współwłaścicielem i założycielem spółki EDUZAM prowadzącej szkoły: Technikum Centrum Szkół Technicznych Zamość, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Łodzi, Dwujęzyczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym Smart School w Zamościu. Aktywnie działam jako członek Zarządu Stowarzyszenia Projekt-Europa. Lubelszczyzna jest moim domem od zawsze. Tutaj się urodziłem, wychowałem i uczyłem. Z tą ziemią czuję się wyjątkowo związany, dlatego też, by najpełniej reprezentować nasz region, postanowiłem zgłosić swoją kandydaturę w wyborach do Sejmu RP. Moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe pozwoliło mi dokładnie poznać potrzeby mieszkańców i samego regionu. Wiem z jakimi

Marek Lipiec problemami borykają się zwykli ludzie. Wiem jakie trudności spotykają lokalnych przedsiębiorców i jakich usprawnień potrzebują. Nie chcę niczego obiecywać, jednak jako mąż, ojciec i lokalny patriota, pragnę podzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz zarazić innych swoimi pomysłami i energią. Postaram się dać z siebie wszystko, by przy Państwa poparciu realizować jako poseł zadania z zakresu:

I. PROMOCJI I OCHRONY ZDROWIA: - będę propagował nowoczesną

Cześć Ich Pamięci!

jakości opieki nad kobietami w ciąży; - będę zabiegał o łatwiejszy dostęp kobiet do lekarzy ginekologów; - będę zabiegał o wdrażanie programów wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy; II. POLITYKI PRORODZINNEJ: - pragnę działać na rzecz poszerzenia dostępności do żłobków i przedszkoli; - będę dążył do wykorzystania istniejącej bazy oświatowej w celu zorganizowania młodzieży czasu wolnego, ale w sposób atrakcyjny i dostosowany do jej potrzeb; - zamierzam poszerzać ofertę edukacyjną w taki sposób, by była dla młodzieży atrakcyjna oraz gwarantowała dobry start w dorosłość. I I I. P R Z EC I W DZ I A Ł A N I A BEZROBOCIU: - postaram się wdrożyć programy aktywizacji zawodowej kobiet w każdym wieku, a w szczególności młodych matek; - będę promował Lubelszczyznę i Roztocze jako regiony atrakcyjne turystycznie i gospodarczo; - chciałbym, aby nasz region mądrze wykorzystywał swoje zasoby i potencjał turystyczny.

K W PLAtFORMA Oby

WAt E L S K A

RP

72 lata po napaści Niemiec na Polskę zamościanie uczcili tę tragiczną rocznicę podczas uroczystości w Katedrze i na Rotundzie. W obchodach wzięły udział władze miejskie, służby mundurowe, harcerze, duchowni i wiele osób prywatnych. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. płk Bogusław Romankiewicz, proboszcz Parafii Wojskowej w Zamościu. W swojej mowie podkreślił rolę odpowiedzialności w prowadzeniu polityki. - Winnymi piekła wojny są ci, którzy ją wywołali, ale również ci, którzy nie starali się jej zapobiec - mówił. Następnie zgromadzeni przenieśli się na Rotundę, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę wojskową, głos zabrał prezydent miasta Marcin Zamoyski. - Niewątpliwą zasługą II Rzeczypospolitej było wychowanie takiego pokolenia Polaków, którzy nie wahali się stanąć w obronie swojej Ojczyzny - powiedział zebranym. Swoje przemówienie poświęcił również wyznaczonemu na 23 sierpnia Europejskiemu Dniu Pamięci

Podsumowanie działalności oddziału „Wiklina” od końca lipca 1944 roku do końca 1945 roku - część 1 W tym wydaniu „GZ” Witold Hryniewiecki ps. „Tułacz” dokonuje podsumowania działań oddziału AK „Wiklina”. Zarysowuje również sytuację polityczną, w jakiej znaleźli się w tamtych czasach partyzanci spod znaku Armii Krajowej. Przed Państwem pierwsza część. Ciąg dalszy pojawi się w kolejnych numerach „Gazety Zamojskiej”. Zgodnie z umową z przewodniczącym Zarządu Okręgu Zamojskiego Światowego Związku Żołnierzy A rmii K rajowej, Sławomirem Zawiślakiem, zacząłem nadsyłać do „Gazety Zamojskiej” cykl artykułów opisujących działalność bojową plutonu szturmowego (przemianowanego od sierpnia 1941 roku na pluton dywersji bojowej) wchodzącego w skład Oddziałów Szturmowych obwodu zamojskiego. We wczesnej konspiracji podobne oddziały szturmowe w kraju znane były powszechnie pod nazwą Kedywu, których założycielem był płk/gen. August Emil Fieldorf „Nil” [1]. Pod koniec 1941 roku, kiedy organizacja tych oddziałów w obwodzie zamojskim została zakończona, składały się one z siedmiu plutonów, a mianowicie: 1. Zamość, 2. Szczebrzeszyn, 3. Zwierzyniec, 4. Krasnobród, 5. Skierbieszów (Udrycze), 6. Łabunie, 7. Kotlice.

Tym ostatnim plutonem, zorganizowanym najpóźniej w rejonie wsi Kotlice, była „Wiklina” (która początkowo nosiła nazwę „Orlik”, lecz po wsypie „Wismana” vel „Rusta”, zmieniła kryptonim na „Wiklinę”). W artykułach nadsyłanych do „Gazety Zamojskiej” opisywałem w skrócie walki i akcje oddziału „Wiklina”, dochodząc do okresu zmiany okupanta (z niemieckiego na sowieckiego), rozbrojenia kompanii przez Armię Czerwoną, stosowanych przez narzucone „władze ludowe” represji i terroru wobec AK-owców, powstania nowych organizacji poakowskich, jak: „ROAK” (Ruch Oporu Armii Krajowej), „DSZ” (Delegatura Sił Zbrojnych w kraju), „Nie” (Niepodległość)... O d wk r o c z en i a n a n a sz e tereny Czerwonej Armii w lipcu 1944 roku, postawa ludności zmieniła się w porównaniu do okupacji niemieckiej. Społeczeństwo podzieliło się na trzy grupy: 1 - aktywnych działaczy konspiracyjnych, 2 - biernie sprzyjających podziemiu, 3 - ludzi popierających nową władzę z powodów ideowych (komuniści i skrajni socjaliści), a także liczących na osobistą korzyść. Jednakże trzeba wyraźnie stwierdzić, że trzecia grupa społeczeństwa stanowiła znikomą mniejszość. Organizacje polityczne i wojskowe podległe Rządowi RP w Londynie nie chciały uznać PKWN - Polskiego

9

Komitetu Wyzwolenia Narodowego za legalną władzę i bojkotowały jego zarządzenia, a szczególnie nabór do Ludowego Wojska Polskiego. Armia Krajowa zaproponowała swoje uczestnictwo w dalszej walce z Niemcami w składzie radzieckich frontów, ale pod własnymi sztandarami. Sowieci nie przychylili się do tej propozycji i zaczęli rozbrajać oddziały AK. W lipcu 1944 roku ujawione organa Delegatury Rządu organizowały w wielu miejscowościach administrację terenową, a rolę ochrony pełniły oddziały AK. Dla przykładu w Zamościu urząd starosty z nadania rządu londyńskiego pełnił Antoni Więcek „Sandomierski”. 22 lipca na mocy udzielonych mu pełnomocnictw przez Delegata Rządu Polskiego na Kraj, mianował burmistrzem miasta Zamościa prof. Tadeusza Gajewskiego. Wydał mu dyrektywy, aby objął urząd burmistrza wraz z wytypowanymi przez siebie pracownikami w momencie całkowitego opuszczenia miasta przez okupanta i przed wejściem wojsk radzieckich. Nowa władza wojskowa, niezależnie od tego, jaki będzie jej stosunek do administracji polskiej, miała zastać personel przy pracy. Zarząd powiatowego PKWN-u, powołując się na wydany dekret o rozwiązaniu wszystkich organizacji konspiracyjnych, uznał

Wszystkich ogarniała podniosła atmosfera Ofiar Reżimów Totalitarnych, który w tym roku obchodzono po raz pierwszy. Po wystąpieniu prezydenta odmówiono modlitwę za ofiary wojenne, a następnie odbył się apel poległych zakończony trzykrotną salwą honorową. Później na tablicy pamiątkowej składano wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończyło odegranie melodii „Śpij kolego” i śpiew harcerzy. Robert Marchwiany fot. Małgorzata Marchwiana

HISTORIA

działalność Delegatury i AK za nielegalną i stopniowo je likwidował. Mimo zastrzeżeń do sprawowania rządków PKWN, osłanianego przez Sowietów, żadna z podziemnych organizacji początkowo nie nastawiała się na walkę zbrojną z komunistami. Społeczeństwo polskie było bowiem wyczerpane sześcioletnią okupacją, a poza tym zdawało sobie sprawę, że machina wojenna Sowietów jest w dobrej kondycji wraz z przesuwaniem Wehrmachtu coraz bardziej na zachód do granic Trzeciej Rzeszy, a przecież armie hitlerowskie również należały do czołówki. Dlatego też wystąpienie przeciwko potędze ZSRR mogłoby spowodować nową tragedię narodową. NKWD-yści przystąpili do masowego aresztowania dowódców AK (a później także i zwykłych partyzantów) i przekazywania ich sądom, oskarżając o faszyzm i współpracę z Niemcami. Komuniści z PKWN mieli ułatwione zadanie po odkryciu przez hitlerowców zbiorowych mogił oficerów polskich w Katyniu i zwróceniu się polskiego rządu na uchodźstwie do międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie, aby przeprowadził wizję lokalną w tej sprawie. „Obrażony” Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem polskim w Londynie za to, że śmiał posądzać o tę zbrodnię szlachetny rząd radziecki.

Witold Hryniewiecki ps. „Tułacz” DOWÓDCA PLUTONU ODDZIAŁU „WIKLINA”, AK

Państwa sojusznicze, czyli A nglia i Stany Zjednoczone A mer yk i Północnej, zaczęły wycofywać się z osłony Polaków i w obradach wielkiej Trójki brały stronę generalissimusa sowieckiego, nie chcąc się mu narazić. Wyraźnie wyczuwało się to w naradach w Teheranie i Jałcie w sprawie granic powojennych. [1] Po sfingowanym procesie przez Urząd Bezpieczeństwa, komuniści zamordowali gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 24 lutego 1953 roku. Wyrok na szefie Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępcy ostatniego dowódcy AK gen. Leopolda Ok u l ic k iego „ Nied ź w iad k a” oraz twórcy organizacji „Nie” (Niepodległość), odznaczonego krzyżem Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych, był perfidną zemstą za to, że osądzony nie uległ „ofertom” komunistów i nie przeszedł do ich obozu. A służalcy Stalina, chcąc na koniec pognębić wielkiego patriotę, wyrok śmierci wykonali przez powieszenie, a nie rozstrzelanie. Do tej pory nieznane jest miejsce pochówku jego ciała.


www.zamojska.com

Gazeta

9 772080 32000

10

W poczekalni zamojskiego dworca PKS spotkać moşna najczęściej podróşnych czekających na autobus. Jednak na drewnianych krzesłach dworca siadają nie tylko oni, lecz równieş młodzi ludzie, a jest ich sporo. Okazuje się, şe nigdzie nie jadą, tylko z nadzieją wpatrują w zamknięte kolorowe drzwi - drzwi sklepu z „dopalaczami�.

07

amo ska STRONA

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŝNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

R E K L AMA

Poradnie:

Ortopedyczna (NFZ) Psychologiczna (NFZ) Okulistyczna (NFZ) Logopedyczna (NFZ) Dermatologiczna Ginekologiczna Laryngologiczna Neurologiczna Stomatologiczna Badanie USG Poradnie: NZOZ „Resort-Med� Ortopedyczna (NFZ) Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Psychologiczna (NFZ) Tel. 84/677-17-06 Okulistyczna (NFZ) Logopedyczna (NFZ) CHELATACJA Dermatologiczna Nieoperacyjna Ginekologicznametoda leczenia miaşdşycy Laryngologiczna Odtruwanie organizmu z metali Neurologiczna toksycznych Stomatologiczna Przywracanie Badanie USG metabolicznej sprawności NZOZorganizmu „Resort-Med� NZOZ „Resort-Med� Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84/677-17-06 Tel. 607-394-099 www.chelatacja.pl

Zamość Ku czci poległych

W rocznicę agresji zbrojnej na Polskę Prezydent Miasta Zamościa, Światowy Związek Armii Krajowej. Okręg Zamość, Związek Sybiraków. Oddział w Zamościu zapraszają na uroczystości związane z obchodami 71. Rocznicy Napaści Niemiec Hitlerowskich i Agresji Sowieckiej na Polskę.

Zamojskiej. Manifestacja patriotyczna obejmie: ceremoniał wojskowy, wystąpienia okolicznościowe m.in. Marcina Zamoyskiego prezydenta Zamościa, modlitwę, którą poprowadzi J.E.Ks.. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Po niej będzie apel poległych, salwa honorową oraz 1 września, obchody rozpoczną złoşenie wieńców pod pomnikiem się o godz. 19.00 na Rotundzie poległych.

      

      

17 września obchody rozpoczną się o godz. 15.30 Mszą w Katedrze Zamojskiej. O godz. 17.00 przewidziano część patriotyczną, która odbędzie się na terenie Rotundy Zamojskiej. Tradycyjnie ceremoniał wojskowy, wystąpienie okolicznościowe, Marcin Zamoyski prezydent Zamościa, apel poległych i salwa honorowa, złoşenie wieńców i wiązanek. red.

REKLAMA

CHELATACJA

Nieoperacyjna metoda leczenia miaşdşycy Odtruwanie z alkoholu Odtruwanie organizmu z metali NZOZ „Resort-Med� toksycznych Zamość , ul. Wyszyńskiego 2 Przywracanie metabolicznej sprawTel. 84 677-17-06, 607-394-099 ności organizmu NZOZ „Resort-Med� Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 607-394-099 www.chelatacja.pl

ZDROWA STOPA

CERTYFIKAT

Prywatna Nocna alkoholu iOdtruwanie Świąteczna zPomoc NZOZ „Resort-Med� Medyczna Zamość , ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84 677-17-06, 607-394-099 NZOZ „Resort-Med� ul. Wyszyńskiego 2 tel. 84/ 677-17-06 Dni powszednie: 1800 - 2300 Prywatna Nocna Soboty, niedziele i święta: 800 - 2200

i ĹšwiÄ…teczna Pomoc Medyczna

Sprzedam mieszkanie 85 m2 z ogródkiem po wymianie okien. Zamość, ul. Infułacka tel. 502 604 700

WĂ“JT GMINY

SKIERBIESZÓW NZOZ „Resort-Med� ul. Wyszyńskiego 2 podaje do publcznej wiadotel. 84/ 677-17-06 mości, şe na tablicy Dni powszednie: 1800 - 2300ogłoszeń Soboty, niedziele 800 - 2200 i Urzędu Gminyi święta: Skierbieszów

na stronie internetowej www. skierbieszow.com.pl od dnia 30.08.2011 r. na okres 21 dni został ogłoszony wykaz gruntów stanowiących własność Gminy przeznaczonych do dzierşawy wg.zarządzenia Wójta Gminy nr 34/2011.

KREDYTY

HIPOTECZNE, KONSOLIDACYJNE, GOTĂ“WKOWE

OFERTA 30 BANKĂ“W Kredyty dla firm

hipoteczne, przetargi, inwestycyjne oraz „na start�

Zamość, ul. Piłsudskiego 25a

Tel. 84 627 21 13, kom. 600 911 633

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza do korzystania z usług: Przy zamówieniu o wartości pow. 10 tys. zmywarka gratis Przy zamówieniu o wart. pow. 5 tys. 50 % rabatu na zmywarkę

- Parking strzeşony, oświetlony, monitorowany , czynny 24 h - Myjnia KARCHER (samochody osobowe, busy, autobusy, TIR-y) - Stacja tankowania ON i CNG – najtaniej w Zamościu - Stacja obsługi pojazdów Oferujemy: - NAJNIŝSZE CENY - RABATY DLA FIRM

, tel

Kontakt: Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Zamościu ul. Lipowa 5, 22-400 Zamość tel./fax 84 638 45 57 wew. 212 www.mzk.zamosc.pl

regionu. M cję konfere społecznej wykluczen będą mieć m Dziedzictw REKLAMA


SMS o treści: sonda po 4 SMS o treści: sonda pis 12

3 ) Hanna Małgorzata Mazurkiewicz 0%

SMS o treści: sonda psl 23

22 ) Gołoś Hanna

SMS o treści: sonda sld 22

22 ) Artur Juszczak

0%

4 ) Kazimierz Organista

0%

0

SMS o treści: sonda po 3 SMS o treści: sonda pis 22 24 ) Krzysztof Mulawa

SMS o treści: sonda psl 22

0%

Gazeta

23 ) Kusiak-Janiec Anna

amo ska

4 ) Janusz Szpak

0%

SMS o treści: sonda pis 23

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

23 ) Jerzy Hetman

SMS o treści: sonda psl 4

TVK ZAMOŚĆ

0% 3 ) Bejda Ernest

5 ) Teresa Królikowska

0%

SMS o treści: sonda po 23

POWIATU ZAMOJSKIEGO

SMS o treści: sonda pis 3 5 ) Grzegorz Raniewicz

0%

SMS o treści: sonda psl 5

5 ) Rębek Jerzy

9 ) Maria Gadomska

0%

5 ) Rafał Stachura

0%

SMS o treści: sonda po 24

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

SMS o treści: sonda sld 4

11

0

SMS o treści: sonda sld 5 8 ) Agnieszka Chwaszcz

0%

0

SMS o treści: sonda sld 8 7 ) Krzysztof Bożek

0%

0

SMS o treści: sonda po 5 SMS o treści: sonda pis 5

Polityka Pierwsze internetowe prawybory na Zamojszczyźnie

9 ) Krystyna Wetoszka

0% 8 ) Zańko Mariusz

8 ) Tadeusz Garaj

6 ) Młynarczyk Henryk

7 ) Agnieszka Piętak Faryna

6 ) Bogdan Broniewicz

22 ) Dariusz Pawłoś Zamość

20 ) Marzena Artecka Wichlaj

15 ) Jerzy Wrzesień

Moja Zamojska

Gazeta Zamojska, wspólnie wyborczych, które zarejestrowały z Telewizją Kablową Zamość swoje listy kandydatów w więcej Prawybory do Sejmu i Senatu - Zamość, Biłgoraj, Chełm, Tomaszów, Hrubieszów „Video-Kadr”, portalem niż połowie okręgów wyborczych. Popularność partii Kandydaci do Senatu ezamosc.pl, Gazetą Biłgorajską Mogą Państwo głosować na wybrany Która z partii wygra wybory Który z kandydatów na i powinna rządzić naszym senatora będzie najlepiej i Tygodnikiem Tomaszowskim, przez siebie komitet. krajem? reprezentował Zamojszczyznę w Senacie? pis ) Prawopierwsze i Sprawiedliwość prawybory 30 % ogłaszają Druga36sonda pozwala wybrać sld ) Gertruda Miarowska % SMS o treści: sonda sejm pis na Zamojszczyźnie. Za Państwu swojego faworyta do SMS o treści: sonda senat sld po ) Platforma Obywatelska 30 % 29 % pośrednictwem naszych po ) Ireneusz Godzisz Senatu. Przypominamy, że po zmiaSMS o treści: sonda sejm po SMS o treści: sonda senat po mediów będą rp ) Ruch Palikota Państwo 10 % mogli nie ordynacji wyborczej do wyżpis ) Jerzy Chróścikowski 14 % SMS o treści: sondaposzczególnych sejm rp śledzić szanse szej izby parlamentu wybieramy SMS o treści: sonda senat pis psl ) Polskie Stronnictwo Ludowe 10 kandydatów oraz wybrać % tylko jedną psl ) Arkadiusz Bratkowski 7 % osobę. Prezentujemy SMS o treści: sondaubiegających sejm psl SMS o treści: sonda senat psl spośród wielu Państwu kandydatów i dajemy możpjn ) Polska jest Najważniejsza 10 % ppp ) Anna Rękas 7% się o mandat parlamentarzysty liwość wskazania tego, który według SMS o treści: sonda sejm pjn SMS o treści: sonda senat ppp osobę, której 9 października powinien zasiąść w senackich sld ) Sojusz Lewicy Demokratycznej 7% ods ) KazimierzWas Chrzanowski 10 % powierzycie swój głos. SMS o treści: sonda senat ods ławach. SMS o treści: sonda sejm sld

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij Nowością jest możliwość wybrappp ) Polska Partia Pracy 0% SMS o treści: sonda senat sld, po, pis... o treści: sonda prawyborach sejm ppp W SMS naszych za 71480 nia spośród kandydatów wskazanego pod numer Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij Ankietę obsługuje system CashBill przez Was komitetu wyborczego pomocą strony www.zamojska. SMS o treści: sonda sejm pis, po, rp... com/wybory mogą Państwo śledzić tego, na którego najprawdopodbniej pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT Ankietę obsługuje system CashBill zarówno bieżące wyniki sondy oddacie głos 9 października. Dzięki SMS-owej, jak i sami udzielić wspar- temu pojwia się okazja ocenienia cia kandydatowi, który wzbudził szans wybranej przez Was osoby Waszą sympatię. w porównaniu do innych kandyTworząc nasz serwis wyborczy datów. Nam zaś pozwoli to na klawzięliśmy pod uwagę 7 komitetów rowniejsze typowanie wyników

10 ) Szwaj Jerzy

dacz

Kto powinien zostać posłem z listy Polskiej Partii Pracy? 4 ) Halina Konaszuk

SMS o treści: sonda pis 12 22 ) Gołoś Hanna

10 ) Janusz Kloc

0%

23 ) Mariusz Kiczyński

0%

22 ) Artur Juszczak

24 ) Maciej Żurek

23 ) Krzysztof Żbikowski

0%

22 ) Joanna Zawierucha

0%

4 ) Kazimierz Organista

23 ) Agnieszka Wilczewska

0%

22 ) Marcin Klech

SMS o treści: sonda psl 22

0%

0%

4 ) Elżbieta Okoń

0%

4 ) Janusz Szpak

0%

SMS o treści: sonda psl 4

5 ) Rafał Stachura

0%

3 ) Bejda Ernest

0%

5 ) Teresa Królikowska

0%

SMS o treści: sonda psl 5

8 ) Agnieszka Chwaszcz

8 ) Marek Stanisław Meckier

22 ) Wiesław Jezierski

0%

19 ) Eugeniusz Sienczyk

0

SMS o treści: sonda sld 19

18 ) Rafał Grzegorz Pietrusiński 0 SMS o treści: sonda sld 18 17 ) Paweł Piasecki

0

SMS o treści: sonda sld 17 20 ) Ewa Wojewódzka

0

SMS o treści: sonda sld 20

Aby wziąć udział w ankiecie, wyśli SMS o treści: sonda sld 14, 3, 24 pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT Ankietę obsługuje system CashBill

0%

9 ) Zbigniew Gąska

5 ) Bożena Anna Siłuch

0%

0%

0%

0%

0%

SMS o treści: sonda ppp 5 0 % Kto

powinien zostać posłem 6 ) Aneta Jaszczyk 0% z listy PiS? SMS o treści: sonda ppp 6

0 % 24

) Mulawa Michał 9 ) Rafał Tokarski

85 0%

%

SMS o treści: sonda ppp 9

SMS o treści: sonda pis 24 8 ) Piotr Malczewski

0%

Kto powinien z listy PSL?

24 ) Ryszard Sta

SMS o treści: so 0%

9 ) Szeliga Piotr SMS o treści: sonda ppp 8

SMS poo 16 SMS o treści: sonda rucho9 treści: sonda SMS treści: sonda pjn 5

SMS o treści: sonda sld 8

5 ) Wiesław Orzeł

0%

3 ) Ryszard Andrzej Sobczuk

0%

0%

SMS o treści: sonda ppp 2

SMS o treści: sonda pjn 22

Kto powinien zostać posłem 21 ) Zbigniew Tomasz Pakuła 0% z listy PlatformySMS o treści: sonda pjn 21 Obywatelskiej?

5 ) Dawid Wyszyński

2 ) Krystyna Worobik

6%

SMS o treści: sonda pjn 8

SMS o treści: sonda ruch 5

SMS o treści: sonda po 23 SMS o treści: sonda pis 3

0

SMS o treści: sonda sld 1

SMS o treści: sonda ppp 20

16 ) Barbara Małgorzata Kolbus 56 SMS o treści: sonda pjn 3 %

SMS o treści: sonda sld 5

0%

20 ) Aneta Borys

6%

SMS o treści: sonda ruch 4

SMS o treści: sonda po 24 SMS o treści: sonda pis 23

SMS o treści: sonda sld 16 1 ) Zbigniew Matuszczak

SMS o treści: sonda ppp 3

SMS o treści: sonda pjn 4

SMS o treści: sonda ruch 21

SMS o treści: sonda sld 4

3 ) Kamila Chmolowska

6%

4 ) Adam Rajmund Chodziński

0%

0%

21 ) Katarzyna Przystupa

0% 23 ) Kusiak-Janiec Anna

16 ) Teresa Perechubko-Mirosław

SMS o treści: sonda ppp 4

SMS o treści: sonda pjn 6

SMS o treści: sonda ruch 22

SMS o treści: sonda po 3 SMS o treści: sonda pis 22

6 ) Marta Pysz

0%

SMS o treści: sonda ruch 23

SMS o treści: sonda sld 22 0%

3 ) Łukasz Mazur

82 %

SMS o treści: sonda pjn 1

SMS o treści: sonda ruch 3

SMS o treści: sonda sld 23

SMS o treści: sonda psl 23 0%

0%

SMS o treści: sonda sld 24

SMS o treści: sonda psl 10 2%

3 ) Irena Kurzępa

0%

SMS o treści: sonda ruch 24

SMS o treści: sonda sld 3

SMS o treści: sonda psl 3 2%

100 %

SMS o treści: sonda sld 14 50 %

0

SMS o treści: sonda sld 15

Ankietę obsługuje system CashBill

1 ) Michał Tomasz Malec

SMS o treści: sonda psl 2

15 ) Jadwiga Nowacka

pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

Kto powinien zostać posłem z listy PJN?

12 ) Gmyz Maria

5 ) Grzegorz Raniewicz

0%

24 ) Katarzyna Szczygieł

3 ) Hanna Małgorzata Mazurkiewicz 0%

23 ) Jerzy Hetman

12 ) Krystyna Drozdowska

0%

Kto powinien zostać posłem z listy Ruchu Palikota?

SMS o treści: sonda psl 24

0

13 ) Marzenna Maria Andrzejuk 0 %

w zbliżających się wyborach. SMS o treści: sonda po 13 SMS o treści: sonda psl 12 Popularność partiiSMS o treści: sonda pis 10 Kandydaci do Senatu 0% Serwis wyborczy na www.zamoj- 12 ) Michał Furlepa 15 ) Pudło Agnieszka 16 ) Zofia Kowalczuk 0% 0% Która z partii wygra wybory Który z kandydatów na po 12 SMS o treści: sonda pis 15 SMS o treści: sonda psl 16 ska.com/wybory to również sporo SMS o treści: sonda i powinna rządzić naszym senatora będzie najlepiej 10 ) Bogdan Zieliński 0% 16 ) Zagdański Dariusz 17 ) Renata Matyjanka 0% 0% krajem? reprezentował wieści z przebiegu kampanii wybor- SMS o treści: sonda po 10 SMS o treści: sonda pis 16 SMS o treści: sonda 17 Zamojszczyznę wpslSenacie? pis ) Prawo0 % i Sprawiedliwość 30 % czej - spotkania z kandydatami, 18 ) Marcin Krzykała 19 ) Maksymiuk Marta 1 ) Franciszek Jerzy Stefaniuk 0 % 0% sld ) Gertruda Miarowska 36 % po 18 SMS o treści: sondaSMS sejm pissonda pis 19 wiece wyborcze, informacje komi- SMS o treści: sonda o treści: SMS o treści: sonda psl 1 11 ) Marian Mazur 0% SMS o treści: sonda senat sld 18 ) Czarnecka Halina 19 ) Marcin Chodyka 0% 0% tetów i poszczególnych kandydatów, po ) Platforma Obywatelska 30 % SMS o treści: sonda po 11 SMS o treści: sonda pis 18 SMS o treści: sonda psl 19 po ) Ireneusz Godzisz 29 % jak również ogłoszenia osób ubiega- 1 ) Stanisław Żmijan 0 % sonda sejm po SMS o treści: 17 ) Suchocka Anna 18 ) Elżbieta Iwaniuk 0% 0% SMS o treści: sonda senat po po 1 jących się o parlamentarny mandat, SMS o treści: sonda pis 17 SMS o treści: sonda psl 18 rp ) Ruch Palikota SMS o treści: sonda 10 % Chróścikowski 14 % dzięki którym będą mogli Państwo 19 ) Aneta Tywoniuk-Małysz 0 % 20 ) Duszek Marcin 11 ) Krystyna Bondyra 0 % pis ) Jerzy 0% SMS o treści: sonda sejm rp SMS o treści: sonda po 19 SMS o treści: sonda pis 20 SMS o treści: sonda psl 11 przybliżyć sobie ich program. Aby 21 ) Anna Mirzwa SMS o treści: sonda senat pis 0% psl ) Polskie Stronnictwo Ludowe 10 Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij głosować wystarczy wysłać wia- SMS o treści: sonda po 21 SMS o treści: sonda pis SMS o treści: sonda psl 24, 2, 3... %24, 9, 1... psl ) Arkadiusz Bratkowski 7% pod numer 71880 pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT wziąć udział w ankiecie, wyślij domość SMS na wskazane numery Aby SMS o 2, treści: sejm psl system CashBill SMS oAnkietę treści: sonda senat psl CashBill Ankietę obsługuje obsługuje system SMS o treści: sonda po 16, 17... sonda numer 71480 i odpowiednią treścią. Koszt wiado- pod Koszt SMS'a to: 1.23 z VAT pjnPLN ) Polska jest Najważniejsza 10 % ppp ) Anna Rękas 7% Ankietę obsługuje system CashBill mości to 1,23 zł z VAT. Zapraszamy SMS o treści: sonda sejm pjn SMS o treści: sonda senat ppp do udziału w sondach i śledzenia sld ) Sojusz Lewicy Demokratycznej ods ) Kazimierz Chrzanowski 7% ich wyników na stronie interneto10 % SMS o treści: sonda senat ods wej „GZ”. SMS o treści: sonda sejm sld Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij Partnerami wyborów są portale ppp ) Polska Partia Pracy 0% SMS o treści: sonda senat sld, po, i media Zamojszczyzny: ezamosc.pl, pis... SMS o treści: sonda sejm ppp pod numer 71480 bilgorajska.pl (Gazeta Biłgorajska), Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij tygodniktomaszowski.pl (Tygodnik Ankietę obsługuje system CashBill SMS o treści: sonda sejm pis, po, rp... Tomaszowski).

14 ) Wiesława Kudzia

50 %

10 ) Włodzimierz Fudali

0%

SMS o treści: sonda pis 11 SMS o treści: sonda psl 13 o treści: sonda sld 10 Hr Prawybory do Sejmu i Senatu - Zamość, Biłgoraj, Chełm,SMSTomaszów,

Kto powinien zostać posłem z listy SLD?

SMS o treści: sonda po 4

24 ) Krzysztof Mulawa

13 ) Lucyna Kozaczuk

0%

SMS o treści: sonda po 14

Wybory 2011

24 ) Ryszard Stanibuła

SMS o treści: sonda pis 7

0

SMS o treści: sonda sld 11

Kto powinien zostać posłem z listy PSL?

3 ) Genowefa Tokarska

11 ) Iwona Herda

0%

SMS o treści: sonda psl 14

24 ) Mulawa Michał

7 ) Hałas Teresa 0%

14 ) Edyta Fidecka

0%

SMS o treści: sonda pis 13

Kto powinien zostać posłem z listy PiS?

2%

0

Wiedza SMS o treści: sonda sld 12 Eksperci radzą

0% 11 ) Podoba Paweł

Logowanie

Gazeta i portal

SMS o treści: sonda pis 1

12 ) Iwona Iwaniuk

0%

Konkursy

SMS ogazeta treści: sonda psl 15 Elektroniczna Zabawa i nagrody

13 ) Szwed Zdzisław

Reklama

4 ) Elżbieta Kucharska

E-wydanie

SMSKupuj o treści: sonda pis 14 i sprzedawaj

0%

14 ) Łukasz Adam Lucjan

Gazety Zamojskiej

SMS o treści: sonda po 17

15 ) Tomasz Ożóg

0%

Ogłoszenia

Informacje z regionu SMS o treści: sonda po 15

Redakcja

1 ) Mazurek Beata

0

SMS o treści: sonda sld 13

0%

Wiadomości

SMS o treści: sonda po 20

Eksperci radzą

11 %

SMS o treści: sonda psl 20

14 ) Brodawka Jan

Szukaj... Loguj / Rejestruj

Wiedza

2 ) Tadeusz Sławecki

0

SMS o treści: sonda sld 2

0% Krasnobród Adamów Grabowiec Komarów-Osada Łabunie Miączyn 2Szczebrzeszyn ) Zawiślak Sławomir Zwierzyniec 20 ) Piotr Deniszczuk 13 ) Krzysztof Kamiński 0% 0% SMS o treści: sonda pis 2

Zabawa i nagrody

8%

2 ) Jan Bajkowski

0%

SMS o treści: sonda psl 21

SMS o treści: sonda po 22

Konkursy

17 ) Marek Lipiec

21 ) Mariusz Podkański

0%

SMS o treści: sonda pis 4

Elektroniczna gazeta

SMS o treści: sonda pis 9

0

SMS o treści: sonda sld 9

0% 4 ) Abramowicz Adam

E-wydanie

9 ) Szeliga Piotr

9 ) Wojciech Fręchowicz

0%

SMS o treści: sonda psl 6

SMS o treści: sonda po 6

Kupuj i sprzedawaj

SMS o treści: sonda po 2

6 ) Jan Kowalczyk

0%

SMS o treści: sonda pis 21

Ogłoszenia

33 %

0

SMS o treści: sonda sld 21

0% 21 ) Panasiuk Ewa

Informacje z regionu

2 ) Mariusz Grad

21 ) Teresa Zaleńska-Sak

0%

SMS o treści: sonda psl 7

SMS o treści: sonda po 7

Wiadomości

SMS o treści: sonda po 16

7 ) Tomasz Zając

0%

SMS o treści: sonda pis 6

szybkością 18 km/h

SMS o treści: sonda pis 24

0

SMS o treści: sonda sld 6

0%

Zamość Krasnobród Szczebrzeszyn Zwierzyniec Adamów Grabowiec Komarów-Osada Łabunie Miączyn Nielisz Radecznica Sitno Skierbieszów Stary Zamość Sułów Józefów

85 %

6 ) Mirosława Piasko

0%

SMS o treści: sonda psl 8

SMS o treści: sonda po 8

Wilgotność: 44% Wiatr: płd.-wsch. z

56 %

8 ) Kazimierz Mielnicki

0%

SMS o treści: sonda pis 8

Bezchmurnie 26 oC

16 ) Barbara Małgorzata Kolbus

SMS o treści: sonda sld 7

SMS o treści: sonda po 9

Kto powinien zostać posłem, a kto senatorem?

Kto powinien zostać posłem z listy Platformy Obywatelskiej?

SMS o treści: sonda psl 9

8%

2 ) Tadeusz Sław

0% 5 ) Rębek Jerzy

0%

9 ) Maria Gadomska

0%

7 ) Krzysztof Bożek

0%

8 ) Grzegorz Pawelec

9 ) Krzysztof Załuski

0%

2 ) Mariusz Grad

0 % SMS

33 %

) Krzysztof Mazuruk o7treści: sonda pis 9

0%

SMS o treści: so

SMS o treści: sonda po 5 SMS o treści: sonda pis 5 9 ) Krystyna Wetoszka

SMS o treści: sonda psl 9

SMS o treści: sonda sld 7

SMS o treści: sonda ruch 8

0% 8 ) Zańko Mariusz

0%

8 ) Kazimierz Mielnicki

0%

6 ) Mirosława Piasko

0%

SMS 7 ) Paweł Gorczyński

SMS o treści: sonda po 9 SMS o treści: sonda pis 8 8 ) Tadeusz Garaj

SMS o treści: sonda psl 8

SMS o treści: sonda sld 6

SMS o treści: sonda 7 17ruch ) Marek

Lipiec

6 ) Młynarczyk Henryk

0%

7 ) Tomasz Zając

0%

21 ) Teresa Zaleńska-Sak

0%

6 ) Marian Olszewski

SMS o treści: sonda psl 7

SMS o treści: sonda sld 21

18 ) Marianna Kowalska

0%

6 ) Jan Kowalczyk

0%

9 ) Wojciech Fręchowicz

0%

20 ) Jerzy Szpot

2%

3 ) Genowefa To

0%

SMS o treści: so

SMS o treści: sonda psl 6

SMS o treści: sonda sld 9

4 ) Elżbieta0 % Kucharska

SMS o12 treści: sonda ) Kazimiera Perec pis 7

0%

0%

21 ) Mariusz Podkański

0%

2 ) Jan Bajkowski

0%

SMS o treści: sonda po 6 SMS o treści: sonda pis 4

SMS o treści: sonda psl 21

SMS o treści: sonda sld 2

2 ) Grażyna Lamczyk

SMS o treści: sonda ppp 12 12 ) Gmyz Maria

2 ) Zawiślak Sławomir

0%

20 ) Piotr Deniszczuk

0%

13 ) Krzysztof Kamiński

0%

11 ) Elwira Minkiewicz

0%

SMS o treści: sonda psl 20

SMS o treści: sonda sld 13

0 % SMS

12 ) Aneta Marta Sokołowska

0%

Małgorzata Mazurkiewicz SMS o treści: sonda pjn 13 0%

13 ) Agnieszka Bereza

0%

SMS o treści: sonda rucho13 SMS treści:

15 ) Tomasz Ożóg

0%

12 ) Iwona Iwaniuk

0%

12 ) Paweł Musiał

23 ) Mariusz Kicz

SMS o treści: so 0 %0

%

22 ) Artur Juszcz

SMS o treści: sonda ppp 10

SMS o treści: sonda pis 22

SMS o treści: sonda pjn 12 0%

2% 0%

SMS o treści: sonda ppp 11

sonda po 3

0% 14 ) Brodawka Jan

10 ) Janusz Kloc

SMS o treści: so

o treści: sonda pis 12

10 ) Nina Grudka 22 ) Gołoś Hanna

SMS o treści: sonda po 22 SMS o treści: sonda pis 2

13 ) Joanna Maria Sala-Paul

3 )ruch Hanna SMS o treści: sonda 2

0%

2% 0%

0%

SMS o treści: sonda ruch 20

SMS o treści: sondaSMS poo 4 treści: sonda pjn 19 4 ) Abramowicz Adam

0%

) Hałas Teresa SMS o treści: sonda ppp 18

19 ) Witold Mil SMS o treści: sonda pis 21 0%

13 ) Stanisław Wójcicki

0%

SMS o treści: so 0%

24 ) Krzysztof Mulawa 0 Jaremek-Kudła % 11 ) Ryszard Janusz

SMS o treści: sonda po 20 SMS o treści: sonda pis 14 15 ) Jerzy Wrzesień

0 %7

SMS o treści: sonda pjn 20

SMS o treści: sonda po 7

20 ) Marzena Artecka Wichlaj

11 %

SMS o treści: sonda ruch 6

0% 21 ) Panasiuk Ewa

22 ) Dariusz Pawłoś

19 ) Mariusz Borek

SMS oSMS treści: sonda 1 o treści: sonda pis ppp 19

0%

) Anna SMS o treści: sonda20po 17Grudzień SMS o treści: sonda pis 6

6 ) Bogdan Broniewicz

1 ) Mazurek Beata Kozłowski 0%

SMS o treści: sonda pjn 7

0%

SMS o treści: sonda po 8 7 ) Agnieszka Piętak Faryna

SMS o treści: sonda ppp 7

SMS o treści: sonda pjn 9

o treści: 2 7 )po Przemysław Kazimierz 0 % sonda

SMS o treści: sonda psl 15

SMS o treści: sonda sld 12

0% 13 ) Szwed Zdzisław

0%

14 ) Edyta Fidecka

0%

11 ) Iwona Herda

0 % 23

SMS o treści: sonda ruch 12 0%

SMS 11 ) Jerzy Kaczmarek

o treści: poo 24 0 % sonda SMS treści: sonda pjn 11

) Kusiak-Janiec Anna SMS o treści: sonda ppp 13

) Radosław Kołaczkowski SMS o14 treści: sonda pis 23

0% 0%

4 ) Janusz Szpak

SMS o treści: so

SMS o treści: sonda po 15 SMS o treści: sonda pis 13

SMS o treści: sonda psl 14

SMS o treści: sonda sld 11

SMS o treści: sonda ruch 11

23 ) Jerzy Hetman

14 ) Łukasz Adam Lucjan

10 ) Klaudia Marta0 Silezin %

11 ) Podoba Paweł

0%

13 ) Lucyna Kozaczuk

0%

10 ) Włodzimierz Fudali

0%

SMS o treści: sonda psl 13

0%

3 ) Bejda Ernest 17 ) Katarzyna Dąbrowska

SMS o treści: sonda pjn 10

0%

5 ) Teresa Królik

0%

SMS o treści: sonda po 23

SMS o treści: sonda po 14 SMS o treści: sonda pis 11

10 ) Artur Piskorski

SMS o treści: sonda ppp 14

0%

0% SMS o treści: sonda sld 10

SMS o treści: sonda ruch 10

14 ) Ryszard Karol Wojtas

0 % SMS

o treści: sonda pis ppp 17 oSMS treści: sonda 3

SMS o treści: so

13 ) Marzenna Maria Andrzejuk 0 % 10 ) Szwaj Jerzy

0%

12 ) Krystyna Drozdowska

0%

15 ) Jadwiga Nowacka

0%

14 ) Radosław Szpyrka 0 % Raniewicz SMS o treści: sonda pjn 14 5 ) Grzegorz 0%

16 ) Robert Szulej

SMS o treści: sonda pis 10 12 ) Michał Furlepa

SMS o treści: sonda psl 12

SMS o treści: sonda sld 15

SMS o treści: sonda ruch 14

15 ) Pudło Agnieszka

0%

16 ) Zofia Kowalczuk

0%

16 ) Teresa Perechubko-Mirosław

SMS o treści: sonda po 12 SMS o treści: sonda pis 15 16 ) Zagdański Dariusz

0%

17 ) Renata Matyjanka

0%

SMS o treści: sonda sld 1 19 ) Maksymiuk Marta

0%

1 ) Franciszek Jerzy Stefaniuk

SMS o treści: sonda pis 19

0%

9 ) Maria Gadom

1 ) Wiesław Wrotkowski

0%

17 ) Agnieszka Chudoba-Bis

) Tadeusz Garaj 0%

SMS o treści: sonda rucho18 SMS treści:

0%

18 ) Czarnecka Halina

0%

19 ) Marcin Chodyka

SMS o treści: so 0%

0%

17 ) Barbara Tokarska

SMS o treści: sonda psl 19

0%

SMS o treści: sonda pjn 16

7 ) Agnieszka Piętak Faryna SMS o treści: sonda ruch 17

7 ) Tomasz Zają

SMS o treści: sonda ppp 4, 3, 20... pod numer 71480

SMS oKoszt treści: sonda SMS'a to: 1.23pis PLN 6 z VAT

18 ) Rafał Grzegorz Pietrusiński 0 % SMS o treści: sonda pis 18

8 ) Kazimierz Mie

0%

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij 6 ) Młynarczyk Henryk 0%

SMS o treści: sonda sld 19

SMS o treści: sonda po 11

0%

SMS oSMS treści: sonda o treści: sonda pis ppp 18 0%

SMS o treści: sonda pjn 17

) Sebastian Liminowicz sonda16po 8

SMS o treści: so

0%

SMS o treści: sonda ppp 15

8 ) Zańko Mariusz

0%

SMS o treści: sonda psl 1

0%

SMS o treści: so

Ankietę obsługuje system CashBill

0% 0 % 21

2 ) Stanisław Kuć

) Panasiuk Ewa

0%

6 ) Jan Kowalczy

SMS o treści: sonda sld 18

0% 17 ) Suchocka Anna

0%

18 ) Elżbieta Iwaniuk

0%

16 ) Patrycja Włodarska SMS 17 ) Paweł Piasecki

SMS o treści: sonda po 1 SMS o treści: sonda pis 17 0%

11 ) Krystyna Bondyra

1 ) Marek Poznański 20 ) Ewa Wojewódzka

SMS SMS o treści: sonda rucho1 treści:

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij SMS o treści: sonda pis 24, 9, 1... pod numer 71880 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij SMS o treści: sonda psl 24, 2, 3... pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

Ankietę obsługuje system CashBill

Ankietę obsługuje system CashBill

4 ) Abramowicz Adam

0%

21 ) Mariusz Pod

pod numer 71480 to: 1.23 PLN z VAT sondaKoszt po SMS'a 6 Ankietę obsługuje system CashBill

SMS o treści: sonda sld 20

0%

0%

0%

SMS o treści: sonda psl 11

SMS o treści: so

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij

6 ) Bogdan Broniewicz 0 pjn % 1, 6, 4... SMS o treści: sonda

0%

SMS o treści: sonda po 19 SMS o treści: sonda pis 20

SMS o treści: sonda pis 21 SMS o treści: sonda ruch 16

SMS o treści: sonda sld 17 20 ) Duszek Marcin

0 % sonda o treści: poo 7 SMS treści: sonda pjn 2

0%

SMS o treści: sonda psl 18

0%

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij SMS o treści: sonda po 16, 2, 17... pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

SMS o15 treści: sonda pis 5 ) Irena Sosik

SMS o treści: sonda pjn 15

Wetoszka 18 ) Robert Mielnik0 %

treści: sonda pjn 18 SMS o treści: sondaSMS poo 9

8 18 ) Sylwia Kurdziel

0% 19 ) Eugeniusz Sienczyk

SMS o treści: sonda po 21

0%

SMS o treści: sonda ruch 19

0%

21 ) Anna Mirzwa

19 ) Celina Wilczyńska 0%

SMS o treści: sonda psl 17

SMS o treści: sonda po 18

19 ) Aneta Tywoniuk-Małysz

15 ) Magdalena Wyszyńska

9 )ruch Krystyna SMS o treści: sonda 15 1 ) Zbigniew Matuszczak

SMS o treści: sonda pis 16

1 ) Stanisław Żmijan

0%

SMS o treści: sonda ppp 16

0%

SMS o treści: sonda sld 16

SMS o treści: sonda po 10

11 ) Marian Mazur

0 %

SMS o treści: sonda psl 16

0%

18 ) Marcin Krzykała

15 ) Edyta Krystyna Dudek

SMS o treści: sonda po 5

0%

10 ) Bogdan Zieliński

0%

5 ) Rębek Jerzy

SMS o treści: sonda po 13

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij SMS o treści: sonda sld 14, 3, 24... pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

Aby wziąć udział w ankiecie, wyślij 22 ) Dariusz Pawłoś SMS o treści: sonda ruch 24, 3, 23... SMS o treści: sonda pod numer 71480 Koszt SMS'a to: 1.23 PLN z VAT

Ankietę obsługuje system CashBill

Ankietę obsługuje system CashBill

SMS o treści: sonda pis 4

SMS o treści: so

0% 2 ) Zawiślak Sławomir

0%

20 ) Piotr Denisz

po 22

20 ) Marzena Artecka Wichlaj

SMS o treści: sonda pis 2

SMS o treści: so

0% 14 ) Brodawka Jan

0%

15 ) Tomasz Oż

Ankietę obsługuje system CashBill

Gazeta

SMS o treści: sonda po 20

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

SMS o treści: sonda pis 14 15 ) Jerzy Wrzesień

SMS o treści: so

0% 13 ) Szwed Zdzisław

0%

14 ) Edyta Fidec

SMS o treści: sonda po 15 SMS o treści: sonda pis 13 14 ) Łukasz Adam Lucjan

SMS o treści: so

0% 11 ) Podoba Paweł

0%

13 ) Lucyna Koz

SMS o treści: sonda po 14 SMS o treści: sonda pis 11

SMS o treści: so

13 ) Marzenna Maria Andrzejuk 0 % 10 ) Szwaj Jerzy

0%

12 ) Krystyna Dr

SMS o treści: sonda po 13 SMS o treści: sonda pis 10

SMS o treści: so


www.zamojska.com

Pobili bolszewików! Uroczystości zaczęły się w niedzielę o 10.00 ceremoniałem wojskowym i polową Mszą Świętą, której przewodniczył ks. płk Bogusław Romankiewicz. Następnie odbył się apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców ku czci żołnierzy poległych 91 lat temu. Później przyszła kolej na nagrody dla ułanów, którzy od trzech dni brali udział w odbywających się manewrach. Spośród kawalerzystów najlepszy okazał się 7. Pułk Ułanów Lubelskich, który od lat przyjeżdża do Komarowa. Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy KomarówOsada Wiesława Sieńkowska oraz Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. Po bitwie warszawskiej, pod Komarowem polska 1. Dywizja Jazdy pokonała 1. Armię Konną Siemiona Budionnego, idącą z odsieczą wojskom na północy. W bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów).

Siły polskie pod Komarowem liczyły około 1500 żołnierzy, 70 ciężkich karabinów maszynowych i około 12 - 16 dział, zaś siły radzieckie składały się z  ponad 6000 żołnierzy, około 350 ciężkich karabinów maszynowych oraz około 50 dział. Wojska Budionnego oblegały przez kilka dni Zamość broniony przez 31. Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kpt. Mikołaja Bołtucia, wspomaga ny przez 6. Dywizję Strzelców Siczowych pod dowództwem płk Marka Bezruczki. Na odsiecz załodze Zamościa przyszła kawaleria płk Juliusza Rómmla i 13. Kresowa Dywizja Piechoty Stanisława Hallera. Zag rożona ok rążeniem pod Za mościem A rmia Kon na Budionnego chciała uciec z pułapki lecz drogę zastąpiła im 1. Dywizja Jazdy płk. Rómmla. Pierwsze starcie trwało kilka godzin - była to szarża tysięcy ludzi i koni z obydwu walczących stron. O ostatecznym zwycięstwie zadecydowała szarża oddziału rotmistrza Kornela Krzeczunowicza z 8. Pułku Ułanów, która w galopie wbiła się w szeregi przeciwnika i zdobyła między innymi samochód Budionnego. Po gwałtownej walce Sowieci rozpoczęli ucieczkę z pola bitwy. O szarży

tej napisał dowódca 1. Dywizji Jazdy w rozkazie z  13 maja 1921 roku płk Juliusz Rómmel. „Nie podjęto pościgu za wrogiem ponieważ zapadał zmrok, a polscy żołnierze byli przemęczeni walcząc od rana bez chwili wytchnienia. Część oddziałów Armii Konnej zdołała się przebić, ale została mocno osłabiona i zmieniła kierunek odwrotu”. Si ła bojowa A r m ii Kon nej Budionnego została złamana i więcej już się nie odbudowała. rael

Podczas sesji 29 sierpnia spośród mieszkańców miasta zdecydowanie najdłuższe wystąpienie miała Alina Kierepka, która przyszła zaprotestować przeciwko stanowi ulicy Szczebrzeskiej, przy której mieszka. - Walczę z wiatrakami - mówiła. - Już nawet moja mama mówiła, że to bez sensu, bym tu przychodziła, ale ja wciąż wierzę, że przyniesie to efekt. Na razie jednak jestem odsuwana od instytucji do instytucji, a byłam już wszędzie. O co więc chodzi? - Droga była już kilkakrotnie remontowana, ale za każdym razem jej stan szybko wraca do poprzedniego. Na ulicy tworzą się koleiny i dziury, kolejne płaty kładzionego asfaltu wyglądają koszmarnie, a całości dopełniają studzienki kanalizacyjne, które wystają ponad poziom szosy. A ruch jest bardzo duży, bo to droga krajowa - mówiła mieszkanka ulicy Szczebrzeskiej. - W pewnym momencie przyszło

mi do głowy, żeby wykorzystać fakt, iż niedaleko po wjeździe od strony Biłgoraja, tuż przy ulicy, stoi kapliczka wpisana do rejestru zabytków. W ogóle zresztą dziwiło mnie dlaczego ktoś zbudował kapliczkę tak blisko drogi. Okazało się jednak, że pierwotnie kapliczka stała tak, jak trzeba, czyli na prywatnej posesji. Dopiero zamojska inżynieria drogowa spowodowała, że ulica znalazła się tak blisko kapliczki. Ta obecnie niszczeje. Wszystko się tam sypie, bo ciągle blisko niej jadą samochody. Napisałam więc w tej sprawie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dostałam odpowiedź, że urząd ten popiera działania zmierzające do ratowania kapliczki, ale zarazem sugeruje, by sprawą zainteresować lokalny samorząd, który przecież nieraz odwiedzałam - powiedziała Alina Kierepka - Zauważyłam, że wszystkie instytucje starają się odsunąć od siebie problem, jakby ta droga nie miałaby w ogóle zarządcy. Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Wojciech Matwiejczuk zapewnił Alinę Kierepkę, że w sprawie drogi otrzyma odpowiedź na piśmie.

Pojechali po bandzie pod Twierdzą

Jeśli ktoś myślał, że latające motory i samochody można obejrzeć tylko w filmach o Harrym Potterze albo produkcjach takich, jak „Taxi” czy „Szybcy i wściekli”, mogli się miło rozczarować. W ostatni weekend na parkingu przed Galerią Twierdza w Zamosciu kaskaderzy dali pokaz swoich umiejętności. Występ rozpoczął się bardzo precyzyjną jazdą autem na dwóch kołach, szybkich zsynchronizowanych przejazdach, spektakularnym auto-baletem, driftingiem, a także akrobacjami i skokami z  pojazdami w  ruchu. Do udziału w  akrobacjach kaskaderzy zaprosili panie z publiczności. Odważne kobiety miały okazję przejechać się samochodem bokiem na dwóch kołach. Poza tym kaskaderzy skakali przez płonące obręcze, pod którymi przejeżdżał rozpędzony samochód. Punktem kulminacyjnym był pokaz skoków na motocyklach nad ustawionymi w rzędzie autami - kolejno 5, 10 i 15. Rykowi silników towarzyszyły fajerwerki oraz reflektory.

- Nasza działalność ma więcej niż trzydzieści lat tradycji. Team w obecnej postaci został założony w  1993 roku. Od tego czasu przeszliśmy długą drogę. Na każde tournee dokładnie się przygotowujemy i  mamy całkowicie profesjonalne podejście, aby nasz widz odchodził pełen adrenaliny i emocji. Wyniki naszych starań zostały zwieńczone wielkimi sukcesami. Na swoim koncie mamy dwa światowe i wiele czeskich rekordów. Z filmów i reklam, jakie nakręciliśmy, warto wymienić „Casino Royale” i  „Taxi 3”. Pracowaliśmy w takich krajach, jak Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Litwa, Słowacja i Rosja, ale najdłużej i z największymi sukcesami pracujemy w Polsce - powiedział Alfred Śmid, koordynator imprezy .

Obyło się bez wypadku

dacz

Kaskader jadący na dachu samochodu skakał przez płonące obręcze

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Dziurawa Szczebrzeska z kapliczką w tle - Ulica Szczebrzeska jest według polskich standardów drogą krajową, ale wcale tego nie widać - mówiła Alina Kierepka na forum Rady Miejskiej.

Pomnik upamiętniający bitwę pod Komarowem

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Zamość Rada Miejska

Zamość Pokazy kaskaderskie

Jazda samochodem i quadem na dwóch kołach, przejazdy przez płonące obręcze, przeskakiwanie motorem nad autem w pełnym biegu czy motocyklowe akrobacje - to tylko część atrakcji, jakie przygotowała dla zamojskiej publiczności polsko-czeska grupa kaskaderska Flott Cascaders Team.

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011

Wolica Śniatycka Rocznica bitwy pod Komarowem

29 sierpnia 2011 roku wojska polskie i bolszewickie ponownie spotkały się w bitwie. I znowu lepsi okazali się polscy ułani, a Budionny musiał salwować się ucieczką. Impreza była upamiętnieniem bitwy z 31 sierpnia 1920 roku.

Gazeta

12 WYDARZENIA

Pokaz kaskaderski z elementami rodeo

rmar


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

WYDARZENIA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

13

OGŁOSZENIE

Oświadczenie Posła Sławomira Zawiślaka Oświadczenie Posła Sławomira Zawiślaka w związku z unieważnianiem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w 2009 r. Pierwsze sygnały o nieprawidłowym naliczeniu dopłat przez ARiMR pojawiły się wiosną tego roku. Wówczas już skierowałem do Ministra Rolnictwa interpelację w tej sprawie.

działek zgłoszonych przez rolników do dopłat okazały się być zawyżone w stosunku do tych, które wynikają z ortofotomap, toteż należało unieważnić decyzje.

Sprawa ucichła na kilkanaście tygodni, po czym do mojego Biura Poselskiego zaczęli zgłaszać się rolnicy, którym Agencja doręczyła decyzję o unieważnieniu decyzji o przyznaniu płatności za 2009 r. Natychmiast skierowałem w tej sprawie pismo interwencyjne do Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie, w którym zapytałem m.in. o przyczynę unieważniania decyzji i konsekwencje tego działania. Sprawa okazała się być na tyle ważna, że została przekazana do centrali Agencji w Warszawie.

Legalności działań Agencji odmówić oczywiście nie można. Można jednak i trzeba po raz kolejny zapytać o rzetelność tych działań. Oburzeni działaniami ARiMR rolnicy słusznie podnoszą, że to przecież nie oni, tylko ARiMR, a w szczególności związani z PO i PSL kierownicy Biur Powiatowych, którzy wydawali decyzje o płatnościach za 2009 r., dopuścili się rażącego naruszenia prawa. Ze względu właśnie na to rażące naruszenie prawa dziś decyzje są unieważniane. Tyle tylko, że niczemu winni rolnicy będą ofiarami tej nierzetelności Agencji, bowiem mogą być zmuszeni do zwrotu środków, których przecież już nie mają, bowiem wydali je już dawno na potrzeby swoich gospodarstw. Należy postawić pytanie: dlaczego

W odpowiedzi Z-ca Prezesa ARiMR poinformował, że przepisy prawa Unii Europejskiej wymagają od Agencji przeprowadzenie kontroli wydanych decyzji, a wobec faktu, iż wielkości

Zamość Urząd Celny będzie miał nowy budynek

Agencja, której zadaniem jest praca na rzecz modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa, czyli pomoc rolnikowi, poprzez swoje błędy utrudnia życie rolnikom i wprowadza niepewność finansową w gospodarstwach rolnych? Dlaczego powstają takie rozbieżności pomiędzy wielkościami działek rolnych zgłaszanych do dopłat przez rolników, czyli zazwyczaj stanem rzeczywistym, a pomiarami satelitarnymi. Wiadomym jest, że pomiary te pozostawiają wiele do życzenia, są po prostu niedokładne. Dlaczego w tej sytuacji Agencja nie weryfikuje tych niedokładności z należytą starannością, tak by rolnik nie był oszukany? Dlaczego zdarza się, że nawet pozytywna weryfikacja dokonana przez Agencję, potwierdzająca zgodność z rzeczywistością wielkości działek podanych przez rolników, nie wstrzymuje działań Agencji - decyzja o przyznaniu płatności jest unieważniana, bowiem istnieje rozbieżność pomiędzy pomiarem satelitarnym i danymi podanymi przez rolnika? Co to

za metoda pomiarów działek, która daje wyniki niezgodne z rzeczywistością? Czas, by polski rolnik rzeczywiście znajdował oparcie w instytucji, która została powołana do służenia polskiej wsi. Czas, by kierujący pracami Agencji zrozumieli, że można zorganizować prace tej instytucji w sposób rzetelny i przychylny dla polskiego rolnika, pozostając jednocześnie w zgodzie z prawem Unii Europejskiej. Czas, by rolnik stał się podmiotem, któremu służy ARiMR, a nie jak to ma miejsce dzisiaj, ofiarą błędów, zaniedbań i nierzetelności ze strony Agencji. Ufam, że odpowiadający na moją interwencję Zastępca Prezesa ARiMR nie myli się i do zwrotu środków będą zobligowani stosunkowo nieliczni rolnicy. Jednocześnie poddaję jednak w wątpliwość tę optymistyczną wersję zdarzeń, bowiem ten sam Zastępca Prezesa Agencji informuje, że na chwilę obecną nie dysponuje danymi na temat ilości rolników, wobec których ARiMR wyda decyzje unieważniające decyzje o płatnościach za 2009 r. Skoro procedura trwa, to skąd wiadomo, że konsekwencje finansowe dotkną nielicznych rolników?

Wyrażam także nadzieję, że Agencja uzna swoją winę i skorzysta z przepisu, który pozwala na uniknięcie zwrotu środków przez rolników - w tej sytuacji rolnicy bowiem nie mogli wykryć błędu popełnionego przez Agencję, a to jest wystarczająca przesłanka do tego, aby nie domagać się od nich zwrotu rzekomo zawyżonych dopłat. Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP Członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

www.slawomirzawislak.pl

Zamość Rekrutacja do szkół wyższych

Celnikom będzie lepiej Są wolne miejsca na studiach Niebawem zamojscy celnicy będą mieli nową siedzibę. Izba Celna w Białej Podlaskiej poinformowała, iż 10 sierpnia 2011 roku zawarła z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Budomex Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych Urzędu Celnego i Oddziału Urzędu Celnego w Zamościu. Inwestycja ma być gotowa do końca września 2015 roku. Wa rtość kont raktu w y nosi 23 884 140 zł, w tym dokumentacji projektowej - 676 500 zł, zaś wartość robót budowlanych to 23 207 640 zł. W  ramach tej inwestycji mają powstać nowe siedziby urzędu celnego i oddziału celnego, wraz z odpowiednio przystosowaną do odpraw celnych infrastrukturą w tym budynek kontrolno-magazynowy z rampą i wagą, plac odpraw, parkingi, drogi wewnętrzne i plac manewrowy. Środki finansowe na inwestycję administracji celnej w Zamościu pochodzą z wieloletniego programu modernizacji Służby Celnej. W  bieżącym roku planowane jest wykonanie projektu oraz rozpoczęcie prac budowlanych. Zakończenie inwestycji zaplanowano na II połowę 2015 roku. Obecnie siedziba Urzędu Celnego w Zamościu mieści się w budynku, gdzie pracuje Urząd Kontroli Skarbowej. Służba Celna korzysta z pomieszczeń biurowych na zasadzie użyczenia resortowego.

Pokoje biurowe są przepełnione, a ich stan techniczny wymaga remontu. Powierzchnia użyczona Urzędowi Celnemu w Zamościu nie zabezpiecza potrzeb funkcjonalno-użytkowych m.in. przez brak powierzchni magazynowej. Przed budynkiem nie ma również miejsc postojowych dla pojazdów, w tym również dla klientów. Z kolei Odd z ia ł Cel ny w Zamościu mieści się na nieruchomości wynajmowanej. Budynek ten jednak nie spełnia standardów obiektu przygotowanego na potrzeby oddziału celnego. Brakuje m.in. infrastruktury do przeprowadzania rewizji i kontroli celnej pojazdów ciężarowych, a  stanowiska odpraw samochodów nie są wydzielone. Parking jest użytkowany wspólnie z właścicielem nieruchomości, przez co nie ma możliwości wydzielenia placu odpraw. Zarówno obiekty Urzędu, jak i Oddziału Celnego w Zamościu, nie są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Celem budowy w  Zamościu jest przede wszystkim poprawa warunków odpraw dla przedsiębiorców oraz poprawa warunków pracy funkcjonariuszy celnych, w  tym warunków lokalowych. Scentralizowanie komórek urzędu i oddziału oraz położenie przy Podstrefie Zamość - Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO-PARK” Mielec i w pobliżu głównego ciągu komunikacyjnego, jakim jest ulica Szczebrzeska, będzie także ułatwieniem dla klientów w zakresie załatwiania formalności celnych. red.

Na uczelniach wyższych w Zamościu wciąż trwają rekrutacje. Jeśli jeszcze nie złożyliście dokumentów, to wciąż macie szansę. Nadal przebiegają rek rutacje na I rok studiów, dlatego nie jest jeszcze za późno na studiowanie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica wciąż prowadzi nabór na studia I stopnia na wszystkich oferowanych kierunkach. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Turystyka i rekreacja,

Politologia oraz Filologia angielska. Miejsc nie zabraknie też na Filologiach: rosyjskiej i polskiej, Matematyce oraz kierunku Mechanika i  budowa maszyn. Również na Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego trwa rekrutacja. Uczelnia oferuje miejsca na kierunkach: Administracja, Ekonomia oraz cieszącym się największym zainteresowaniem Bezpieczeństwie narodowym. - Dokumenty można składać do końca września zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne

- mówi Renata Maluga, kierownik dziekanatu. Równie ciekawa oferta została przedstawiona przez Wydział Nauk Rolniczych, który w Zamościu jest sied z ibą Un iwersy tet u P r z y r od n ic z ego z  Lubl i n a. Rolnictwo i  Biologia, to kierunki, na których trwa rekrutacja zarówno na studia I, jak i II stopnia. W przypadku Rolnictwa, które cieszy się nieco większą sympatią rekrutowanych, istnieje też możliwość podjęcia studiów w trybie zaocznym. Kamil Przyczyna

Zamość Rada Miejska

Zrewitalizują społecznie Stare Miasto 29 sierpnia Rada Miejska przyjęła „Program Rewitalizacji Społecznej Starego Miasta w Zamościu na lata 2011-2012 w ramach pilotażowego programu rewitalizacji społecznej realizowanego w partnerstwie lokalnym”. Dokument jest uzupełnieniem „Lokalnego Programu Rewitalizacji Starego Miasta w Zamościu na lata 2009-2015”. Uznaje się w nim, że Stare Miasto jest obszarem zdegradowanym dla miejscowej ludności i  należy podjąć działania w  celu aktywizacji ekonomicznej, kulturalnej i edukacyjnej mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym. W  ciągu trzech lat liczba ludności zmniejszyła się tam

o 4,87 proc., a  w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 14 proc. tamtejszych mieszkańców. Aby poprawić sytuację społeczną Starego Miasta, przyjęty program zakłada realizację kilku zadań. Przede wszystkim chodzi tu o działania aktywizujące społeczność lokalną, czyli spotkania, dyskusje i szkolenia, a przede wszystkim utworzenie Centrum Aktywizacji Lokalnej Starego Miasta, które koordynowałoby wszystkie przedsięwzięcia. Dokument zakłada również rozwój potencjału artystycznego mieszkańców osiedla, budowanie więzi jego społeczności lokalnej, aktywizację społeczno-zawodową osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także

szerokie informowanie mieszkańców Starego Miasta o prowadzonych inicjatywach. Po przyjęciu programu przez Radę Miejską, kolejnym etapem na drodze ku jego wdrożeniu będzie pozytywne rozstrzygnięcie konkursu i  podpisanie umowy z  Centrum Zasobów Ludzkich na jego realizację. Środki na ten cel będą pochodziły z  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i wyniosą 1,43 mln zł. Za prowadzenie programu odpowiedzialne będą: Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych, Stowa rzyszenie „Nowa Szansa” w Zamościu, a także Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. rmar


www.zamojska.com

Gazeta

14 KULTURA

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

Szczebrzeszyn Biblioteka poleca

Zamość Dyskusyjny Klub Filmowy

Małe anioły w Szczebrzeszynie

Stylowy zaprasza do klubu

„Małe anioły” i „Odnalezieni na pustyni” to nowości książkowe, jakie Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Szczebrzeszynie proponuje czytelnikom. Pierwszą z nich jest nadzwyczajna opowieść o matczynym męstwie „Odnalezieni na pustyni” Helle Amin. Autorka powieści prowadziła pozornie doskonałe życie na tropikalnej wyspie Bali wraz z mężem oraz czterema synami. Ale pewnego dnia w 2002 roku życie Helle legło w gruzach, kiedy po powrocie ze sklepu stwierdziła, że dzieci zniknęły. Szybko się jednak okazało, że ojciec Saudyjczyk zabrał je do swojej ojczyzny. Oddzielona od dzieci tysiącami mil, w całkowicie obcym otoczeniu muzułmańskiego państwa, Helle wykazała

s ię n ie b y w a ł ą odwagą. Pozyskała pomoc przyjaciół, by wyprawić się na pustynię w rozpacz l iwej pró bie odnalezienia ukochanych synków. Jest to opowieść o kobiecie, Okładka książki która ryzykowała wszystko, by odnaleźć swoje dzieci. „Małe anioły” Teresy Cheung to druga proponowana nowość. Książka jest zbiorem pięknych i prawdziwych historii o tym, jak przemawiają do nas opiekuńcze anioły. Czasem komunikują się z nami przez najmłodszych członków rodziny, a czasem osobiście interweniują, aby uratować życie dorosłych lub dzieci. DNL

Krasnobród I Ogólnopolski Plener Artystyczny

Brodzili w kolorach Roztocza Na przełomie sierpnia i września Krasnobród gościł artystów, którzy zawitali do serca Roztocza, by w ramach I Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego tworzyć i rozmawiać o sztuce. Imprezę zorganizowała Galeria Szur - Autorska Galeria Marka Rzeźniaka, która od kilku lat funkcjonuje nieopodal miasta. „Brodząc w kolorze - zielony” jest pierwszym spośród planowanych w kolejnych latach spotkań artystów, którzy będą tworzyć w kontakcie z przyrodą Roztocza i walorami Krasnobrodu. Jego hasło przewodnie zachęca do poszukiwań twórczych i inspiracji wśród otaczających nas

odcieni zieleni. Barwy tej w krajobrazie Roztocza jest pełno i ma ona swój oryginalny urok. Przy kolejnych spotkaniach źródłem natchnień będą inne kolory. Plener zakończył wernisaż połączony z koncertem młodych muzyków związanych z Krasnobrodem. Po wernisażu prace zostały przeniesione do Galerii Szur, gdzie będą eksponowane przez miesiąc. W tegorocznym plenerze wzięli udział: Paulina Daniluk, Barbara Abramowicz, Seweryn Chwała, Ma r iu sz Ta rkaw ia n, Maciej Dobosz, Vladimir Nikolin, Natalia Głowacka, Piotr Kamieniarz i Marek Rzeźniak. DNL

Zamość Europejskie Dni Dziedzictwa 2011

Kamienie milowe w Książnicy Od 1 do 30 września w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu oglądać można wystawę „Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie 18161945 Kamieniem Milowym Spółdzielczości Rolniczej”. Ekspozycja zorganizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011. Tegoroczny temat EDD ma zwrócić szczególną uwagę na wkład Rzeczpospolitej w rozwój Europy na przestrzeni dziejów. Kamienie milowe, takie jak Zjazd Gnieźnieński, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska czy też Konstytucja 3 Maja, są polskimi

cegiełkami w budowę wspólnej Europy. Lokalnym kamieniem milowym w rozwoju naszego regionu było utworzone przez Stanisława Staszica w 1816 roku Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie. Była to jedna z pierwszych w Europie organizacji typu przedspółdzielczego. Ziemie stanowiące obszar starostwa hrubieszowskiego podarował Staszic na własność i wspólny użytek mieszkańcom tychże dóbr. Na wystawie zostały zaprezentowane materiały pochodzące ze zbiorów własnych Książnicy Zamojskiej. Są to m.in. książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego i fotografie. Renata Ożgo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na projekcje i spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Po wakacyjnej przerwie miłośników ambitnego kina czekają nowe tytuły, spotkania z prelegentami, dyskusje oraz klubowa atmosfera. Filmowe spotkania rozpocznie już 7 września o 18.30 projekcja „Flamenco, flamenco” w reżyserii Carlosa Saury. Reżyser odkrywa w kolejnej części swojej muzycznej podróży tajemniczy i uwodzący świat kultury flamenco. Zabiera widza w podróż przez życie, pokazując kolejne jego akty w różnych aranżacjach tanecznych i muzycznych. Istotną rolę odgrywa tu światło, zmieniające barwy i natężenie w zależności od okresu życia, który ilustruje. W tej produkcji obok dźwięków i tańca ważne jest też hiszpańskie malarstwo, stanowiące tło scenograficzne. Saura zaprosił do współpracy nie tylko znanych i cenionych artystów starszego pokolenia, jak Paco de Lucía, Manolo Sanlúcar czy Tomatito y José Mercé, ale i przedstawicieli nowego nurtu tradycyjnych hiszpańskich rytmów. Ekran wypełnili dźwiękami między innymi Eva Yerbabuena, Sara Baras, Israel Galván, Estrella Morente, Niña Pastori, Miguel Poveda, Farruquito,

Rafael Estévez & Nani Paños, Montse Cortés czy Rocío Molina. Tydzień później, o tej samej porze, klubowicze zapraszają na „Cyrk Kolumbia” Danisa Tanovicia. Autor słynnej „Ziemi niczyjej”, powraca w swoim najnowszym filmie do tematyki krwawych transformacji, które towarzyszyły rozpadowi Jugosławii na początku lat 90. Jednak Tanovića bardziej od samego konfliktu interesują relacje między bohaterami, dzięki którym snuje swoją opowieść o końcu pewnej epoki. Główny bohater, Divko, wraca w rodzinne strony, do Bośni, by zemścić się na swojej żonie, Luciji, która nie wyjechała z nim, kiedy musiał uciekać z kraju dwie dekady wcześniej. Dorobił się w Niemczech, więc popisuje się swoim czerwonym Mercedesem oraz skąpo ubraną dziewczyną, ale nie jest tak naprawdę złym człowiekiem. Będzie mógł udowodnić swoją wartość, kiedy kraj ogarnie krwawa pożoga. Kolejny m obra zem będ zie „Fryzjerka” w reżyserii Doris Dörrie, który będzie można obejrzeć 21 września. Bohaterka filmu, Kathi, pokaźnych rozmiarów fryzjerka, żyje marzeniami. Jej recepta na uszczęśliwienie świata jest niezwykle prosta - dobra fryzura rozwiąże każdy problem. Przynajmniej na pewien czas. Kathi wierzy w swoją „misję” i gorliwie zabiera

POWIATU ZAMOJSKIEGO

się do realizacji planów. Ustawiczna chęć niesienia pomocy sprawia jednak, że droga do własnego salonu fryzjerskiego zaczyna biec pod górkę… Kilka niespodziewanych romansów, grupa nielegalnych imigrantów do przemycenia i sporo absurdalnych sytuacji. Marzenia potrafią się spełniać w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Wrześniowe spotkania zakończy 28 września projekcja filmu „Ludzie Boga”, autorstwa Xaviera Beauvois. Jego akcja to lata 90. W górach Maghrebu znajduje się klasztor cystersów. Ośmiu francuskich mnichów żyje pośród ludności muzułmańskiej. Gdy fundamentaliści islamscy mordują grupę zagranicznych pracowników, region ogarniają zamieszki i związany z nimi niepokój. Wojsko proponuje zakonnikom ochronę i opuszczenie miejsca zagrażającego ich życiu. Jednak mnisi bez względu na rosnące wokół nich niebezpieczeństwo, decydują się zostać. Niedługo potem otrzymują od terrorystów ostrzeżenie. Film jest zainspirowany dziejami, które wydarzyły się w Tibhirine w Algierii między 1993, a 1996 rokiem. Bilety na seanse kosztują klubowiczów 9 złotych, uczniów i studentów 14 złotych, zaś pozostałych 16 złotych. DNL

Zamość Europejskie Dni Dziedzictwa

Kamienie milowe Zamościa Konkurs dla naszych Czytelników Z okazji zbliżających się Europejskich Dni Dziedzictwa Redakcja „Gazety Zamojskiej”, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Projekt - Europa” oraz Zamojskim Bractwem Rycerskim, przygotowała dla swoich Czytelników konkurs wiedzy o Zamościu.

Co tydzień, od 19 lipca do 6 września, na łamach naszej gazety ukazują się ciekawostki dotyczące Zamościa wraz z pytaniami konkursowymi. Osoby, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania (w sumie ukazało się ich 7), wezmą udział w losowaniu cennych nagród. Zwycięzca wygra przejażdżkę bryczką. Za drugie miejsce można otrzymać rodzinny

bilet do Muzeum Zamojskiego, zaś za trzecie bilet wstępu dla dwóch osób do Synagogi.Regulamin konkursu dostępny jest na stronie http:// www.projekteuropa.free.ngo.pl. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 17 września podczas Zamojskiej Gry Miejskiej - Misji II. red.


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

KULTURA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

15

Krasnobród V Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Za nami jubileuszowy festiwal organowy Przez tydzień w Krasnobrodzie rozbrzmiewał dźwięk organów. W dniach 21-27 sierpnia w Krasnobrodzie odbył się V Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”. Tegoroczne festiwalowe wydarzenia zostały zainaugurowane koncertem organowym w  wykonaniu wybitnego polskiego organisty, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Józefa Serafina. który odbył się w Sanktuarium Maryjnym 21 sierpnia o godzinie 19.00. Koncert prowadzili: Mariola Czapla - dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury i Michał Maciejewski - aktor Teatru Polskiego w Warszawie. „Per Artem ad Astra” to nie tylko festiwal i konkurs organowy, ale także imprezy towarzyszące. Dla uczestników Festiwalu przygotowano Warsztaty Muzyki Barokowej, prowadzone przez kierownika artystycznego zespołu „Altri Stromenti” Leszka Firka oraz kurs Interpretacji Muzyki Organowej, który prowadzili Jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Organowego: prof. Józef Serafin, dr Jadwiga Kowalska, dr Jarosław Wróblewski oraz

Podczas festiwalu można było również nauczyć się sporo od mistrzów organów Ina Shpileuskaya z Białorusi. Zorganizowano także wystawę prac plastycznych wspomnianego wyżej Leszka Firka, której wernisaż odbył się w Krasnobrodzkim Domu Kultury, w poniedziałek 22 sierpnia. Wystawione tam prace można oglądać do końca września. Również 22 sierpnia wieczorem w Kościele Zesłania Ducha Świętego odbył się recital skrzypcowy Bartosza Cajlera

ze Szwecji. We środę 24 sierpnia można było skorzystać z zaproszenia na koncert zamojskiego kwartetu smyczkowego „La Primavera”, który odbył się w  sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Natomiast w  czwartek, również w Domu Kultury, odbyła się projekcja filmu „Złodziej w sutannie”, a tuż po niej wyjątkowe spotkanie

z Księdzem Infułatem Józefem Wójcikiem - głównym bohaterem filmu. W piątek w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie Jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Organowego oraz ogłoszenie wyników. Wieczorem zaś znowu było muzycznie, bowiem na scenie sali widowiskowej KDK wystąpił zespół „Monday Girls” z Warszawy w występie, w którym można było usłyszeć najpiękniejsze utwory z polskich i światowych musicali. Trwający tydzień festiwal zakończył się 27 sierpnia uroczystą Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. O godz. 20.00 rozpoczął się koncert, którego gościem honorowym był Pasterz Diecezji ZamojskoLubaczowskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wacław Depo. Podczas koncertu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu Organowego, wręczenie festiwalowych statuetek, nagród i wyróżnień. Następnie nadszedł czas na wysłuchanie laureatów oraz orkiestry festiwalowej. Na koniec tego wieczornego spotkania głos zabrał Jarosław Wróblewsk i - dy rektor a r tystyczny Festiwalu, który wyraził

podziękowania wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia. Tuż po nim słowa uznania skierował do inicjatorów i organizatorów Festiwalu Pasterz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. bp. Wacław Depo, a następnie Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy. W ramach Festiwalu odbył się także IV Ogólnopolski Konkurs Organowy. Organizatorami tego muzycznego przedsięwzięcia byli: Krasnobrodzki D o m K u l t u r y, F u n d a c j a Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento” z Warszawy, Urząd Miejski w Krasnobrodzie oraz krasnobrodzkie parafie: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Zesłania Ducha Świętego. Festiwal organizowany był pod Honorowym Patronatem Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wacława Depo. Patronat objęli również: Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec oraz Katedra Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. M.K.

Zamość Happening

Zamość BWA

Indianie walczyli pod Ratuszem

Zainspirował ich Fredro Biuro Wystaw Artystycznych „Galeria Zamojska” zaprasza do obejrzenia poplenerowej wystawy ilustracji zatytułowanej „Inspiracje Fredrowskie”. Prace są pokłosiem pleneru malarskiego, w trakcie którego inspiracją do prac dla artystów była osoba i  twórczość hrabiego Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego pisarza, autora takich komedii, jak „Zemsta” czy „Śluby panieńskie”. Oprócz obejrzenia prac można zaopatrzyć się w katalog zawierający informację o artystach i ich dziełach. W wystawie można zobaczyć prace: Tomasza Borowskiego,

Indianie z plemienia "Tanie gadanie" z wyzwoloną komórką W sobotę 3 września zamojska Starówka była świadkiem rozgrywanego w westernowym klimacie happeningu w ramach akcji „Unia bez barier”. Pod Ratuszem bitwę toczyły plemiona „Drogo! Drogo!” i „Tanie gadanie”. W dużym skrócie: happening przedstawiał historię komórki telefonicznej, którą napadli Indianie z  plemienia „Drogo! Drogo!”, a następnie obarczyli ją dodatkowymi opłatami. Nieszczęśliwą komórkę uratowali członkowie plemienia „Tanie gadanie”, którzy opowiadają się za zmniejszeniem

Fot. Aleksandra Ratyna

opłat od operatorów sieci komórkowych. Performerskie przedstawienie było zilustrowaniem pomysłu Pawła Stąśka, ucznia I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu, który bierze udział w konkursie „Unia bez barier”. Paweł wybrał jeden z postulatów Aktu o Rynku Wewnętrznym, mówiący o  obniżeniu stawek na połączenia roamingowe w  pańs t w a c h Un i i E u r o p e j s k ie j. Przedsięwzięcie przygotowują europosłowie Róża Thun i Rafał Traszkowski z grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz stowarzyszenie Projekt: Polska. - Obecnie cena za minutę połączenia z zagranicą wynosi 1,05 zł.

Operatorzy dodają do tego swoje opłaty i windują koszt tej minuty do granicy 1,80 zł. My się z tym nie zgadzamy i apelujemy o obniżenie stawek. Chcemy być mobilni, chcemy podróżować i pozostawać w kontakcie ze swoją rodziną i znajomymi. Nie chcemy płacić wysokich rachunków za roaming - przedstawił „Zamojskiej” ideę pomysłu Paweł Stąsiek. Wszyscy, którym podoba się jego pomysł, mogą wyrazić swoje poparcie podpisując się pod apelem na stronie internetowej www.paweł_stasiek.uniabezbarier.pl. Na zakończenie widowiska widzowie otrzymali słodkie upominki. dacz

Elżbiet y Dudek, A nd rzeja Heidricha, Karoliny Harz, Janusza Kapusty, Jolanty Kolary, Zbigniewa Kołaczka, Haliny Kuźnickiej, Ba r t łomieja Kuźnick iego, Dariusza Łukasika, Aleksandry Michalskiej - Szwagierczak, Serhija Michnowskija, Adama Niklewicza, Mariana Nowińskiego, Wandy Orlińskiej, Bogusława Orlińskiego, Stanisława Ożoga, Jacka Pasiecznego, Magdaleny Pastuszek, Dariusza Piekuta, Jow it y P łoszajsk iej, Joa n ny Słupskiej, Janusza Stannego, Henryka Szkutnika i Wojciecha Zembrzuskiego. Wystawa czynna będzie do 30 września. DNL

Zamość Wyróżnienie dla miasta

UNESCO doceniło Zamość Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa doceniła efekty prac rewitalizacyjnych na zamojskim Starym Mieście, zamieszczając informację uzupełnioną fotografiami na głównej stronie swojego portalu internetowego www. ovpm.org. Opis dotyczy etapu remontu za kończonego w l istopad zie 2010 roku, obejmującego Rynek Wodny z jego największą atrakcją

- fontanną, Rynek Solny oraz Ratusz. Na stronie internetowej organizacji wspomniano też o instalacji systemu monitorującego na Rynku Wodnym i w podwórzu Ratusza.Warto zauważyć, iż UNESCO, wybierając właśnie zamojską Starówkę jako frontmana swojej WWW, niejako dokonała wyboru najpiękniejszego Starego Miasta w Polsce, wygrywając z Krakowem i Warszawą oraz innymi miastami w Polsce. red.


www.zamojska.com

Na całość przedstawienia złożyły się: precyzyjna jazda samochodem na dwóch kołach, szybkie i zsynchronizowane przejazdy, widowiskowy auto-balet oraz akrobacje i skoki z pojazdami w ruchu. Kaskaderzy jeździli autami na tylnych, bocznych i  przednich kołach. Ostrzeliwali jadący sa mochód z  ba zook i. Flot t Cascaders Team jest pierwszą grupą w Europie, która wykorzystuje quady do skoków nad autami. W ekstremalnych częściach pokazu zaprezentowali skoki motocyklami, samochodami i quadem nad kilkunastoma autami. Więcej informacji na temat grupy można znaleźć na stronie internetowej Flott Cascaders Team. Kamil Przyczyna

Władze gminy złożyły wieńce - Jeśli nie odnawiamy tej pamięci o tamtych czasach, to ona słabnie. Są tutaj dzisiaj ci, którzy tamte czasy pamiętają, choć jest już ich niewielu. Ale stoją tu także, co bardzo cieszy, ci, którzy tę pamięć pielęgnują - mówił ks. Jan Franczak,

który zwrócił uwagę na dzieci i młodzież uczestniczącą we Mszy Świętej odprawionej 1 września 2011 roku na cmentarzu w Starym Zamościu. Msza Święta, jak co roku, odprawiona została w intencji poległych i pomordowanych w czasie

II wojny światowej. Następnie delegacje kombatantów i harcerzy, na czele z Wójtem Gminy Waldemarem Raczyńskim, złożyli wieńce i zapalili znicze w kwaterze żołnierskiej. Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Zwierzyniec Szkolenie o dotacjach

Jak rozkręcić swój biznes?

Francuski za darmo Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 12-15 lat. Zajęcia będą ca ł kow icie bez płat ne. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać ojczyznę Napoleona, Renoir’a, Depardieu i Platiniego, zapoznać się z kulturą Francji, uczyć się francuskiego w ciekawy

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Pamięci poległych i pomordowanych

Zamość Lekcje francuskiego w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia z języka francuskiego.

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Stary Zamość Upamiętnienie wybuchu II wojny światowej

Motory ryczały w Zwierzyńcu W czwartek 1 września, na stadionie miejskim przy ulicy Armii Krajowej w Zwierzyńcu odbyły się pokazy kaskaderskie polsko-czeskiej grupy Flott Cascaders Team. Uczestniczyło w nich kilkanaście aut osobowych, w większości specjalnie przystosowanych do tego typu akcji. Można było zobaczyć m.in. monster trucki, wyczynowe quady, motocrossowe i trialowe motocykle, a także wyścigowe gokarty i „uliczny specjał” zwany CBR-em. Wszystko to w mocnej oprawie dźwiękowej z udziałem setek świateł.

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011

Zwierzyniec Pokazy kaskaderskie

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Zwierzyńca, a także turyści z Roztocza mieli okazję obejrzenia nietypowych popisów kaskaderskich.

Gazeta

16

sposób, a także w miłej i serdecznej atmosferze, nawiązać kontakt z rówieśnikami z Francji i odwiedzić ten fascynujący kraj. Zapisy już się rozpoczęły. Lekcje ruszyły z  początkiem września, jednak jest jeszcze szansa, by podszlifować swój francuski. Zajęcia będą prowadzone po dwie godziny, dwa razy w  tygodniu przez cały rok szkolny. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 84 638 44 46. DNL

Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze” oferuje swoim członkom bezpłatne szkolenie na temat zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej na terenach wiejskich oraz możliwości pozyskania środków unijnych na ten cel. Spotkanie odbędzie się 9 września, lecz chętni powinni się zapisać już teraz. Udział w szkoleniu będzie niezwykle przydatny z tego

względu, że wkrótce LGD ogłosi nowy nabór projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie w ramach „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” oraz „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”. Oferta jest przeznaczona dla osób zameldowanych lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Zwierzyniec oraz gmin: Adamów, Józefów, Krasnobród i  Zamość. Szkolenie poprowadzi ek sper t z  Biu ra Wsparcia Inwestycyjnego Agencji

Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w  Lublinie, który jest w gronie osób oceniających projekty i wybierających te, które mogą pozyskać dofinansowanie. Więcej informacji można uzyskać w biurze LGD „Nasze Roztocze” przy ulicy Peowiaków 92 w Zamościu lub pod numerem telefonu: (84) 639 29 66. Internautów zapraszamy na stronę: www.lgdnaszeroztocze.pl. Kandydatury będą przyjmowane do 7 września.

pojawić bohaterowie kreskówek, to cena wzrasta do 100 złotych. W ten sposób wyprawka pociechy dochodzi już do 600 złotych. Do tego ubrania, buty na zmianę, strój na lekcje wuefu. To kolejne 200 złotych. Podsumowując - ponad 800 złotych na jedno dziecko. - Jesteśmy oboje rencistami, a do szkoły posyłamy ostatnie dziecko. Najstarsze jest w pierwszej klasie technikum, średnie w gimnazjum. Aby wysłać je do szkoły, musimy zaciągnąć kredyt - mówią Krzysztof i Bożena, którzy przybyli do antykwariatu w poszukiwaniu tańszych książek. Jak mówią, wyprawienie dzieci to nie koniec wydatków. We wrześniu trzeba opłacić ubezpieczenie, czyli około 40 złotych na dziecko, poza tym komitet rodzicielski i na pewno będzie wycieczka integracyjna. A to wstyd i przykrość, jeśli dziecko na nią nie pojedzie, bo od razu może być potraktowane jako to gorsze - tłumaczą. Uczniowie z rodzin, w których

dochód na osobę nie przekracza 351 złotych, mogą starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Aby je otrzymać, rodzice muszą złożyć faktury lub paragony zakupu książek wraz z podaniem do dyrekcji szkoły do 5 września. Jednak na szkolne wyprawki rząd przeznaczył jedynie 115 mln złotych, a osób potrzebujących wsparcia jest coraz więcej. W takiej sytuacji może okazać się, że dla niektórych uczniów pieniędzy może zabraknąć. Jak rodzice zamierzają sobie z tym radzić? - Niektórzy rozbijają ten wydatek na raty. Przychodzą i  rezerwują ksiązki, a potem wykupują je, gdy otrzymają już następne pobory - wyjaśniają pracownice księgarni. - Zawsze odłożymy i potem można kupić. Niektórych ludzi nie stać nawet na używane podręczniki i trzeba im dać czas, by uzbierali trochę grosza - podsumowały sprzedające.

Kamil Przyczyna

Zamość Początek roku szkolnego

Szkoło, droga szkoło… Od września zaczyna się nowy rok szkolny. Rodzice z niepokojem patrzą na koszty z tym związane. Wyprawka szkolna w tym roku dla jednego dziecka to nawet 600 złotych.

W tym roku najwięcej wydadzą rodzice uczniów klas trzecich podstawówek oraz trzecioklasistów z gimnazjum. - Do tych klas obowiązują nowe podręczniki napisane pod nową podstawę programową wyjaśnia Marta Urbanowska z jednej z zamojskich księgarni. - Z tego powodu rodzice nie mają co szukać używanych książek i muszą kupować nowe zestawy. Kosztują do 350 złotych w przypadku trzecich klas podstawówek i  500-550 złotych dla trzecich klas gimnazjum dodała. Z kolei koszt nowych podręczników dla dziecka do czwartej klasy szkoły podstawowej to wydatek rzędu 400 złotych. - My szukamy w  antykwar iacie. Tu możemy zapłacić

Rodzice poszukują podręczników dla swych pociech rachując przy tym domowy budżet 50-70 złotych mniej - mówi pani Daria, matka Hani, która od września rozpocznie naukę w czwartej klasie. Antykwariat to czasem jedyne wyjście dla mniej zamożnych

rodziców. Koszt kredek, długopisów, zeszytów i piórnika to wydatek rzędu 100 złotych. Do tego dochodzi plecak. Zwykły kosztuje 20-30 złotych. Jeśli jednak mają się na nim

Daniel Czubara


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

OGŁOSZENIA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Ogłoszenia drobne NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAM Sprzedam własnościowe M4-63,10 m2 piętro I ul. Brzozowa tel. 603793237 SPRZEDAM Nowy dom pod Zamościem, stan deweloperski, 2 garaże, 132 m2 powierzchni użytkowej. Działka 17 arów, tel. 502-604-700 Sprzedam własnościowe M4-63,10m2 piętro I ul. Brzozowa tel. 603793237 DZIAŁKA BUDOWLANO-ROLNA, 66A, 12km OD ZAMOŚCIA, HORYSZÓW POLSKI, GM.SITNO, TEL.501O11-961. Piekarnia z adaptacją na restourację, Okolice Lubaczowa c. 900 tyś, tel . 507 723 139 Działka 40 arów Skierbieszów, c . 85 tyś tel . 507 723 139 Dom 200 m2 w Krasnobrodzie, c . 310 tyś tel . 507 723 139 Dom w stanie surowym zamkniętym Płoskie, c . 340 tyś tel . 507 723 139 Dom z budynkami gospodarczymi 3,56 ha Ministrówka, c . 260 tyś tel . 507 723 139 Działka 72 a w Nieliszu, c . 85 tyś tel . 507 723 139 Dom w Krasnobrodzie, c 420 tyś tel . 507 723 139 SZOPINEK - 700 M2, 65 TYŚ TEL 507 723 139 DOM K / ZWIERZYŃCA, 220 TYŚ TEL 507 723 139 DOM 1/2 JATUTÓW, 180 TYŚ TEL 507 723 139 DOM SKIERBIESZÓW, 135 TYŚ TEL 507 723 139 MIESZKANIE M - 3 52 M 2, 165 TYŚ TEL 507 723 139 DZIAŁA WÓLKA PANIEŃSKA, 85 TYŚ TEL . 507 723 139 SIEDLISKO SŁAWĘCIN Z LASEM, 75 TYŚ TEL 507 723 139 Mieszkanie M-3, 51,36mkw, Na terenie Koszar c. 155 tyś. tel . 507 723 139 Działka budowlana, Sitaniec 30 a c. 150 tyś, tel . 507723139 Działka Szopinek 13,36 a, c. 75 tyś tel .507 723 139 Mieszkanie M - 4, Nowy świat c. 185 tyś, tel . 507 723 139 Dom w zabudowie szeregowej, Kalinowice 120 mkw, c. 264 900 tyś 707 723 139 Działka 40 a Skierbieszów, c . 85 tyś tel . 507 723 139, 8 Siedlisko Sławęcin c. 95 tyś, tel. 507 723 139

2. Dom w izbicy drewniany pow. użytkowej 90mkw działka pow. 1900 mkw tel. kom. 601 857 197

Magister filologii korepetycje języka angielski tel. 728 832 005 [315]

3. Oficyna na nowym mieście wraz z działką super lokalizacja na działalność gosp. tel. kom. 601 857 197

Jazdy doszkalające, przedegzaminacyjne na samochodach egzaminacyjnych Fiat Grande Punto, Renault Clio, doświadczony instruktor, wzorowy plac, 35 zł/h tel. 796 643 770 [322]

5. Działka w Krasnobrodzie rolno rekreacyjna możliwość przekształcenie na budowlana dobry dojazd przy drodze asfaltowej tel. kom. 601 857 197 6. Plantacja porzeczki 5 h 3 Czarnej, 2 kolorowej w pobliżu Zamościa dobry dojazd w jednym kompleksie tel. kom. 601 857 197 7. Działka rolna w wierzchowinach 9 km od Zamościa , również w Kaczurkach 300 m przy rzece , lesie tel. kom. 601 857 197 BIURO NIERUCHOMOSCI N - DOM mgr Marek Nawrocki UL . LWOWSKA 3 ZAMOSC TEL . 84 627 82 66 KOM . 601 857 197 www.n-dom.eu Działka zabudowana Suchowoli pow. : 0,47 h budynek gospodarczy: - 4 pom. stodoła drewniana. Cena:90000zł 2 domy w cenie jednego Jarosławiec Pow.180m2 Pow. działki: 2000m2 Cena: 445000 zł do Negocjacji Dom na ul. Zgody, Pow.: 90m2 Pow działki: 683m2 D.H. AGORA POWIERZCHNIA HANDLOWA DO WYNAJĘCIA TEL. 792 338 035 3 pokoje, kuchnia łazienka Cena: 320000 zł

WYNAJMĘ6] Wynajmę piętro domu 10 km od Zamoscia - dobry dojazd. Cena 500 zl + opłaty. Tel. 601360345 WYNAJMĘ POMIESZCZENIA NA BIURA, NA GMINNEJ W ZAMOŚCIU - 505 180 572 POSZUKUJĘ - WYNAJMĘ HALĘ POD ZAMOŚCIEM, TEL .511 918 877 Mieszkanie do wynajęcia M3, Powierzchnia 60mkw 3 pokoje, Łazienka kuchnia balkon Mieszkanie znajduje się w SITNIE, Dobry dojazd Zamościa www.n-dom.eu Cena 800 + opłaty‚negocjacja’ 601857197 846278266 [332]

Gospodarstwo u Zarudzie, c. 235 tyś 507 723 139 Mieszkanie M - 4, Wyszyńskiego 65 mkw, c. 180 tyś 507 723 139

Szukam mieszkania do wynajęcia min. 2 pokoje w okolicy DT HETMAN tel. 507-190-122

Mieszkanie Hrubieszowska, 63 mkw c. 205 tyś, tel . 507 723 139,15 Dziłka w Szopinku 20 a, c. 100 tyś 507 723 139

ZAMIENIĘ

Do wynajęcia dom w okolicach Zamościa o powierzchni 300 m2 z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, magazyn, archiwum. Tel. 505-230-428 Działka budowlano-rolna pod Zamościem, tel.508-380150

Zamienię dwa mieszkania własnościowe M - 3 na dom jednorodziny w Zamościu - 791 070 096 [261]

MOTORYZACJA SPRZEDAM Sprzedam 4 opony letnie,uzywane 1 miesiac,185/65 R15,stan bdb,cena 100 zl sztuka, tomaszow tel.693371418

Budowa domow ogrodzenia solidnie Zamosc tel. 846714509 506281267 Działka budowlano-rolna, 66A, Horyszów Polski, tel.501011-961 Wynajmę mieszkanie kawalerka 40m2, ul Batalionów Chłopskich cena: 550+czynsz+liczniki. Tel 504229210

INNE NAUKA JAZDY Grzegorz Kurantowicz KAT ; B A T 22 - 400 ZAMOŚĆ Partyzantów 16 tel . 84 638 48 30

Sprzedam 12 ha gmina Nielisz dopłaty ok 14.000 zł rocznie cena 129.000 tel. 603366744 Sprzedam 2,5 ha w Adamowie cena 45.000 tel. 603366744 Działka zabudowana w Suchowoli pow. : 0,47 h budynek gospodarczy: - 4 pom. stodoła drewniana. Cena: 90000zł Dzialka budowlano-rolna, 66A, 12 km od Zamoscia, Horyszow Polski, 501-011-961 Działka rolna 1,3 ha, Tereszpol koło Zwierzyńca, dobry dojazd. Tel. 602 271 231

UBEZPIECZENIA ul. Krasnobrodzka 8 22-400 Zamość

HANDEL

Michał Dudziński

SZUKAM PRACY OFERUJĘ

TEL . 505 935 066 Sklep z porcelaną zaprasza: serwisy obiadowe, kawowe, bulionowe. Sitaniec 201 k. cmentarza tel. 503622224 [239]MEBLE NA WYMIAR, KUCHNIE, SZAFY. TANIO I SOLIDNIE! TEL. 517-031-621 [340]

FINANSE I BIZNES OFERUJĘ Korepetycje z języja angielskiego, tel. 517599181. [00000109] UBEZPIECZENIA OC, AC, NNW, MAJĄTKOWE, TURYSTYCZNE, INNE. ZAMOŚĆ, UL.HRUBIESZOWSKA 34D (SŁONECZNY STOK PRZY PARKINGU OBOK PSS„SPOŁEM”). TEL. 84 534-11-74 [221]

INNE

TA N I E U B E Z P I E C Z E N I A O C , A C , N N W , M A J ĄT KOW E - MT U , O F E -AXA.UBEZPIECZENENNWna100.000,00jużza106ZŁ. FUNDUSZE INWESTYCYJNE 695 764 696 [255] SALON UBEZPIECZENIOWO - KREDYTOWY, OC , AC, NNW , MAJĄTKOWE, INNE, KREDYTY, FUNDUSZE EMERYTALNE, III FILAR . ZAMOŚĆ. PARTYZANTÓW 74 / 13 ( GALERIA PRZY WIEŻY ) TEL . 84 534 11 75 [26

PRACA OD ZARAZ!PRACA NA WAKACJE LUB STALE! F.H.U W ZAMOSCIU PRZYJMIE OSOBY(30R.ZYCHA)NA NOWO OTWARTE STANOWISKA.ASYSTEN(KA) REPREZENTANA FIRMY,SPZEDAWCA MOB.,HANDLOWIEC,POMOC BIUROWA.WYNAGR:1500-2700ZL/MSC. ZGL.POD NR TEL:84 6398259 ORAZ 510 199 944 FHU w Zamościu zatrudni na stałe od zaraz na stanowiska: referent ds administracji, asystent/ka przedstawiciela handlowego, magazynier/fakturzysta. Zapewniamy szkolenia, możliwość szybkiego awansu, atrakcyjne zarobki 1500-2600 zł/m-c. Wiek do 28 lat. Zgłoszenia pod nr tel. 846398259 oraz 510199944 Atrakcyjna praca dla ambitnych.Wysokie zarobki.Szkolenia gratis.Tel. 600 051 447

Glazura remonty 506865351 Zakład stolarski świadczy usługi w zakresie: meble kuchenne, biurowe, sklepowe, szafy wnękowe, drzwi, okna, łóżka, schody, poręcze, barierki i zabudowy mieszkań, biur, sklepów, barów. Zamość, ul. Klonowicza 10, tel. 84 616-91-10, kom. 665-170-606. [336

Samotna emerytka zajmie się starszą osobą w Zamościu. Tel. 601360345

Koparko-ładowarka, wózek, szuka pracy w zawodzie lub innej 510 346 390 [335]

Samotna emerytka zaopiekuje sie starsza osoba w Zamosciu

Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269]

Atrakcyjna praca w reklamie. Mile widziani przedstawiciele handlowi. Tel. 600051447

BIURO PODRÓŻY „ AMDAR „ Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 42 WCZASY , WYCIECZKI , BILETY AUTOKAROWE , LOTNICZE , PROMOWE [291]

USŁUGI OFERUJĘ OGRODZENIA, PRODUKCJA MONTAŻ, niskie ceny szybko - solidnie, wszystkie typy TEL . 84 639 85 13 , KOM . 601 270 142 Z-C WYSZYŃSKIEGO 50 B, tel 84 639 19 45 509 469 248

RÓŻNE OFERUJĘ Toaleta drewniana nowa na budowę tanio, tel. 888881889 Nagrobki-grobowce, tel. 84 631 42 59, 502 827 068. www. popielec.com [00000133]

Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269] Kompleksowe usługi remontowo- budowlane, tel. 508741-549 [223] Filmowanie, fotografia, zdjęcia w studiu i plenerze! Śluby, wesela, bale, uroczystości rodzinne, sesje zdjęciowe, nagrana płyta. 501 078 788 [212]

SPRZEDAM Perkusista poszukuje zespołu - profesjonalizm. Zamość - okolice. Jerzy Zacharczuk, ul. Kamienna 13/4, 22-400 Zamość, tel. 514 823 274. [328]

RZECZY UŻYWANE SPRZEDAM

Usługi Remontowo -Budowlane tel. 663 354 000

DAM PRACĘ ZATRUDNIE BRUKARZA Z DO�WIADCZENIEM. PRACA W OK. WARSZAWY. Tel. 728-121-590

tel./fax: 84 638 99 43 kom. 607 925 144

Poszukuję pracy w Zamościu.Informatyk. Pracowałem już jako informatyk, pracownik administracyjny, pracownik telekomunikacyjny czy sprzedawca. Znam język angielski, posługuję się swobodnie komputerem. Posiadam prawo jazdy kat.B. Kontakt tel. 508324698 lub radoslaw_gora@ o2.pl

DRUKARNIA - REKLAMA FREE COLOR

Chwilówki, pożyczki, 84 639 49 56/57 [280]

Posadzki Mixokretem, tel. 607-600-599, materiały budowlane, tel. 84 687-64-32 - Firma Marzec Tereszpol Naprawa drukarek, ksero, regeneracja tonerów, tel. 606 753 241 [197] Wykwalifikowana fizjoterapeutka , masażystka oferuje masaże oraz rehabiltacje z dojazdem do domu pacjenta w bardzo atrakcyjnych cenach. Kontakt: 791 248 813.

INNE Glazura terakota solidnie tel. 506281267 Konsultantka Oriflame 695040766 REKLAMA

Sprzedam zestaw mebli pokojowych , czarnych, mahoniowych Cena do uzgodnienia. tel. 79 05 54 419 Tanio sprzedam stół konferencyjny: owalny, brązowy, dł. 3,5 m szer. 1,5 m w bardzo dobrym stanie . Tel. 501 078 788. [228]

RÓŻNE SPRZEDAM Balustrady, ogrodzenia, bramy, konstrukcje stalowe(garaże, wiaty)„ZPH KOMET” Rozłopy 123, Kot Henryk, tel. 608805718 [307] Tanio sprzedam styropian! 5cm ORGANIKA (1OOm3) , oraz wełnę mineralna 20cm ROCKWOOL(100m2), Materiały pozostały z budowy. Tel: 609 675 000

Zatrudnię na stanowisko przedstawiciela Hurtowni Paliw z okolic Zamościa. Oferty na biuro@pk-tank.pl Atrakcyjna praca dla ambitnych.Wysokie zarobki.Szkolenia gratis.Tel. 600 051 447 Atrakcyjna praca w reklamie. Mile widziani przedstawiciele handlowi. Tel. 600051447 Zatrudnię doświadczonych pracowników budowlanych, wyjazdy na terenie Polski 10-12zl/h tel 790760401 Pracujesz jako agent OFE? Niedługo stracisz pracę, zadzwoń. Tel. 697237273

USŁUGI

Wkrótce stracisz pracę w OFE. Zadzwoń po nowe propozycje! Tel. 604338353

Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz. pl [269]

Atrakcyjna praca dla ambitnych.Wysokie zarobki.Szkolenia gratis.Tel. 600 051 447

Do wynajęcia dom na ul. Partyzantów 783666544 Sprzedam dom i działkę budowlaną w Szopinku. tel 604581437

Koszt wiadomości to 2,46 zł z VAT

Korepetycje z j. polskiego wszystkie poziomy, prezentacje maturalne, prace zaliczeniowe i inne. Nauczyciel doświadczony. Tel. 693 82 99 73

Tania stancja na Wyszyńskiego. Tel. 668-353-284, 668478-214 [297]

BIURO NIERUCHOMOŚCI Małgorzata Kosiarska, Zamość Gminna 27 tel . 84 639 19 89, kom . 507 723 139

W treści SMS wpisz wall gz a następnie treść ogłoszenia i wyślij na numer 72480

1. Lokal usługowy 100 mkw. Budynek wolno stojący ul. Infułacka centrum miasta Zamość cena 120 tyś www.n-dom.eu tel. kom. 601 857 197

4. Ciastkarnia w Krasnobrodzie dom pow 134 mkw tel. kom. 601 857 197

17

INNE

NAUKA INNE Kurs pedagogiczny w Zamosciu- tel. 0846412244 Gitara lekcje w domu ucznia. Tel. 789-052-503. Fortepian, keyboard lekcje w domu ucznia. Tel. 789052-503.

ZWROT PODATKU ZA LEGALNĄ PRACĘ : HOLANDIA, NIEMCY, ANGLIA, IRLANDIA , NORWEGIA Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 41 [290] Kancelaria prawna zatrudni handlowców, doradców klienta z doświadczeniem oraz dobrym kontaktem z klientami. Telefon 604338353 [367]

Restauracja McDonald’s

®

Al. Jana Pawła II 6, Zamość © 2011 McDonald’s Corporation.

309312 ML Ogl Zamosc 98x104.indd 1

11-08-17 12:06


www.zamojska.com

Gazeta

18 WYDARZENIA

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

REKLAMA

Kalinowice Pożegnanie wakacji

Dzieci królowały w Kalinowicach

Mecz piłkarski 27 sierpnia na boisku przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach królowały dzieci i młodzież. Konkursy, zabawy i słoneczna pogoda miały podsumować mijające wakacje. Festyn roz począł się tur niejem piłki nożnej, w którym wystąpiło pięć dru żyn: LECH - zdobywca I miejsca, WISŁA - zajęła II lokatę, Het man Kali nowice - III miejsce, oraz FC WOŹNI i KRÓLE. Przeprowadzono indy widualne konkurencje spraw nościowe. W czwórboju obejmującym: rzut lotką, sla lom, strzał na bramkę i bieg startowały i dzieci, i dorośli. Wśród dziewcząt z klas I - III pierwsze miejsce zajęła Joanna Suchowicz, drugie Marta Latawiec, a trzecie Wiktoria Woj-

miejsca zajęli kolejno - wśród pań: Mariola Głuchowska, Ewa Latawiec i Anna Daszek, zaś wśród panów: Krzysztof Głuchowski, Kamil Wójcicki i Wojciech Suchowicz. Najwdzięcz niejsza grupa przedszkola ków zdo była wszyst kie serca publiczności. W tej grupie zwyciężył Mateusz Serafin, drugi był Tobiasz Suchowicz, a trzeci na podium stanął Łukasz Serafin. W konkurencji wędkarstwo rzutowe, prowadzonej dla uczest ni ków w wieku od 9 do 13 lat przez Wędkarski Klub Sportowy „Płotka” z Zamościa, najlepiej wypadł Adrian Łagowski, zdobywając pierwsze miejsce. Kolejne lokaty zajęli: Aleksandra Serafin i Mateusz Koszuta. Panie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach przeprowadziły konkurs plastyczny

Najmłodsi dobrze się bawili

Znakowanie rowerów przez policjantów z KMP w Zamościu ciechowska. W grupie chłopców w tym wieku najlepszy był Damian Zając, drugi Jakub Kołodziejczuk, a trzeci Mikołaj Kasprzak. W starszej grupie dziewcząt z klas IV - VI czołowe miejsca zajęły: Kata rzyna Suchowicz, Karolina Wnuk i Karolina Zając. Aż 20 chłopców z klas IV - VI rywa li zowało o najlepsze pozycje. Pierwsze miejsce wywalczył Kamil Kołodziejczyk, drugie Dominik Kurzępa, a trzecie Dawid Kapitan. W kategorii open najlepsze

pt. „Wspomnienia z Wakacji”. Wzięło w nim udział 26-cioro dzieci. Pierwsze miejsca jury przyznało pracom Arlety Stro czyń skiej i Domi niki Kapu śniak, dru gie miejsca zdobyły: Justyna Sur macz, Wik toria Koziej, Kasia Bed na ruk i Magda Waga, a trzecie: Paulina Juszczak, Kacper Janczak i Kasia Kulasza. Podczas festynu, dla wszystkich wspólnie spędzających sobotnie popołudnie, zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej

Bia łowola i uczniowie Pry wat nej Szkoły Muzycznej w Wólce Panieńskiej. W piosenkach i tańcach zaprezentowali się najmłodsi uczniowie ZSPiP w Kalinowicach. Z koncertem przyjechał Chór Myśliwski „Knieja” działający przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu. Przez cały czas trwania festynu dzielnicowi rejonu Gminy Zamość niestrudzenie znakowali i rejestrowali rowery wszystkim chętnym. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu opowiadali o swojej służbie i prezentowali motocykle marki Honda, którymi posługują się w codzien nej pracy. Zabawa trwała do późnego wieczora. Dzieci w wykona nych podczas festynu wakacyjnych makijażach i wszystkie osoby chętne mogły bezpłatnie korzystać z dmuchanych zam ków, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Panieńskiej częstowały grochówką i bigosem ufundowanym przez Gościniec Magnat w Kalinowicach oraz ciastkami, którymi uczestników festynu obda rowała Piekarnia Hen ryk Ćwik - również z Kalinowic. Podsumowaniem wspól nego spotka nia był pokaz ratow nictwa drogowego przeprowadzony przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu oraz losowanie niespodzianek dla uczestników konkurencji sprawnościowych. Sobotni festyn wspól nie zorganizowali: Gmina Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Kalinowic i Wólki Panieńskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Panień skiej oraz Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach. Wsparli go liczni i szczo drzy spon sorzy: „Skład - bud” Materiały Budowlane spółka cywilna, Anna i Mirosław Grodzcy, Franciszek Nowak Zakład Mecha niczny Nowak, Piekarnia Jutrzenka Beata Lupa - Juszczak, Przedsiębiorstwo Wielobran żowe Stolarz Andrzej Kudyba, U.S.B. Stan bud Mał gorzata i Stanisław Szewczuk, Gościniec Magnat Józef Demendecki, Usługi Firma Handlowo - Usługowa Sylwester Bojar, Sklep Sportowy SPORTDRUK, Pie kar nia Hen ryk Ćwik, Zyg munt Matlak „SpitfirePub”, Zakład Handlowo Usłu gowy ZAM Złom Jadwiga KOT, Centrum Hydrauliki Siłowej „ RYŚ” Ryszard Mołdoch, Specjalistyczna Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Beata Bełz, Hurtow nia Artyku łów Papier niczych AZET, ANITA Firma Handlowa Stanisława Janczak. Magda Misztal

Sklep czynne 9 - 17

Wędkarski Największy wybór sprzętu wędkarskiego i przynęt w Regionie

500 modeli kołowrotków 600 modeli wędzisk 150 rodzajów zanęt 4000 woblerów, gum, błystek Frampol ul. Rynek 34, tel. 84 6857510, 600450508

www.woblerek.pl


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

ROZRYWKA

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

REKLAMA

Salon Urody Salon Fryzjerski

ul. Kiepury 10/3 661 864 066 663 347 000 STRZYŻENIE

damskie, męskie, dziecięce

FARBOWANIE ODBUDOWA WŁOSA STYLING SAUNA nawilżająca włosy

Salon Kosmetyczny

OCZYSZCZANIE MIKRODERMOBRAZJA KWASY WIZAŻ DEPILACJA brazylijska MANICURE REFLEKSOLOGIA

www.salonurodyzamosc.pl

KUPON 10% RABATU

Dowcipy Horoskop Mama się pyta Jasia: - Dlaczego płaczesz? - Bo mi się śniło, że szkoła się pali - Jasiu, nie płacz to tylko sen - No i dlatego płacze Tata mówi do Jasia: - Jasiu, policz do 10. - Jasiu liczy: - 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Tata na to: - Jasiu, a gdzie masz 1? Jasiu odpowiada: - W swoim dzienniczku! Jasiu podchodzi do taty i pyta: - Tato, kto to jest transwestyta? Po chwili odpowiada ojciec: - Idz do mamy, on ci powie. Nauczycielka zwraca się do Jasia: - Wymień 5 zwierząt afrykańskich. - Lew, słoń i trzy żyrafy Teściowa do zięcia: - Nigdy się nie rozumiemy! Ja jestem zagorzałą katoliczką. Zięć do teściowej: - Ja też jestem za gorzałą.

Rozwiązanie krzyżówki wyślij pod numer 72480. Na początku wiadomości SMS wpisz WALL HITSAT, a następnie rozwiązanie krzyżówki, swoje imię i nazwisko oraz adres (Koszt wiadomości 2,46 zł z VAT). Do wygrania sprzęt AGD. Imię i nazwisko zwycięzcy opublikujemy w następnym numerze. Dodatkowo raz na kwartał losujemy spośród wszystkich osób, które wysłały prawidłowe rozwiązania – nowoczesny odkurzacz. Spośród nadesłanych rozwiązań wylosowaliśmy kupon wysłany przez Jana Wachowskiego. Nagrodę prosimy odebrać w ciągu 7 dni.

Dwaj przyjaciele spotykają się po weekendzie... - Siemka, Marek. - Tak tak, siemka... - Czy coś Cię trapi? - Owszem, mam pewien problem. - Jaki? - Trudno to wytłumaczyć... Cieszę się i jestem załamany zarazem. Mam mieszane uczucia. - A co się stało? - Moja teściowa wpadła do morza... moim samochodem Dwóch więźniów rozmawia przechadzając się po spacerniaku. - Za co siedzisz? - Za udzielenie pierwszej pomocy. - Jak to? - Teściowa miała krwotok z nosa, no to jej założyłem opaskę uciskową na szyję Wchodzi zięć do domu, rozpina koszulę na klacie i mówi do teściowej: - Niech mi tu mama pluje. - No co Ty zięciu, jakbym mogła - mówi teściowa. - No niech mi tu mama pluje, bo lekarz kazał mi się smarować jadem żmii. - A ty co się tak uśmiechasz? Przecież wczoraj stłuczkę miałeś! - Mhm. - Zderzak połamany. - Taa... - Reflektor rozbity. - Uhm. - Teściowa głową w deskę przyłożyła. - O, to to! - Kogo będą chować? - pyta jakiś przechodzień, widząc kondukt pogrzebowy, na czele którego idzie mężczyzna z wilczurem, a za nim kilkudziesięciu mężczyzn. - Teściową tego z psem... - A na co zmarła? - Zagryzł ją ten wilczur... - Tak? Chętnie bym sobie pożyczył tego psa... - To ustaw się pan na końcu kolejki

REDAKCJA: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość redakcja@zamojska.com, 84 539-88-22 internet: www.zamojska.com REDAKTOR NACZELNY: Jarosław Bury, jaroslaw.bury@zamojska.com DZIENNIKARZE: Tomasz Tomczewski, Kamil Kusier, Daniel Czubara, Robert Marchwiany PROJEKT GAZETY: Jarosław Bury WSPÓŁPRACOWNICY: Artur Habza, Witold Hryniewiecki, Piotr Arkadiusz Szymański

KOREKTA: Robert Marchwiany WYDAWCA: Knowledge Innovation Center Sp. z o.o. ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość. Wyłącznie polski kapitał. BIURO REKLAM I OGŁOSZEŃ: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość, reklama@zamojska.com, tel. 84 539-88-22, 785-647-357 DRUK: Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie, oddział w Kielcach, DRUKARNIA w Tarnobrzegu, ul. Zakładowa 50 CENA: 2,0 0 zł (5% VAT).

Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania niezamówionych tekstów, listów i informacji. Za treść reklam, ogłoszeń, listów i polemik redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Wzory reklam i innych projektów graficznych wykorzystywanych w gazecie są chronione prawem autorskim. Jako pracownicy redakcji dokładamy wszelkich starań, aby gazeta ukazywała się terminowo i bez błędów. Niestety mogą zdarzyć się drobne pomyłki i opóźnienia - często są one wynikiem działania czynników od nas niezależnych. Za tego rodzaju sytuacje, z góry przepraszamy. Linia alarmowa „Gazety Zamojskiej” czynna 24/7 84 539-81-83 Zadzwoń i nagraj wiadomość

19

Dwie blondynki rozmawiają ze sobą i jedna się chwali: - Pomalowałam sobie paznokcie korektorem. A druga na to: - Fajnie, a na jaki kolor? Blondynka pracuje w hotelu jako sprzątaczka. Jej prezes mówi: - Posprzątaj windę. - Na wszystkich piętrach?

Baran (21.03 – 19.04) Na początku tygodnia może na Ciebie spaść zbyt wiele obowiązków. Możesz też łatwo wpadać w irytację i być trochę rozdrażniony/a. Prawdopodobne gorsze samopoczucie i opóźnienia w realizacji spraw wymagających ukończenia w określonym terminie. Ale nie załamuj się, bo pokonasz problemy i potem będzie już z górki. W stałym związku trochę stagnacji. Możliwe też, że wasze drugie połówki nie będą w stanie dostosować się do waszych potrzeb. Byk (20.04 – 20.05) Dopisze Ci dobry nastrój i pogoda ducha. W stałym związku sielanka. Partner nie będzie Ci szczędził czułości. Chwile bliskości z Twoją drugą połówką przyniosą Ci dobry nastrój i pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Samotne Byki będą wzbudzać spore zainteresowanie. Jeśli znudziło Ci się życie w pojedynkę, to całkiem możliwe, że właśnie teraz spotkasz kandydata do stałego związku. Oceń na spokojnie wady i zalety nowo poznanej osoby. W interesach możliwe niepowodzenia. . Bliźnięta (21.05 – 21.06) Na początku tygodnia dopisze Ci dobry nastrój. Szczęśliwe zbiegi okoliczności sprawią, że otrzymasz wsparcie, w tym także psychiczne. Życie rodzinne będzie się układać po Twojej myśli, panować będzie harmonia i miła atmosfera. W sprawach zawodowych możliwy niewielki zastój. W stałym związku możliwe drobne zgrzyty, jeśli będziesz stawiać na swoim, dlatego pamiętaj, że czasem lepiej jest ustąpić i przemilczeć pewne sprawy. Rak (22.06 – 22.07) Księżyc w Twoim znaku przyniesie sporo życzliwości i ciepła rodzinnego. Możliwe jednak, że natrafisz na stresującą sytuację, dlatego zanim zareagujesz emocjonalnie, zastanów się i przemyśl na spokojnie. Uważaj też podczas jazdy samochodem i wszelkich ryzykownych zajęć. Działania pod wpływem nadmiernych emocji mogą Ci przynieść więcej szkody niż pożytku. Czeka Cię wiele miłych spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi. Jeśli jesteś samotna/y, to będzie okazja poznać kogoś interesującego. Lew (23.07 – 22.08) W poniedziałek czeka Cię dużo bieganiny, spotkań i kontaktów z ludźmi. Słuchaj też, co inni wokół Ciebie mówią, bo wśród zasłyszanych przypadkiem informacji mogą być takie, które odpowiednio wykorzystane przyniosą Ci sukces. W pracy też sporo się będzie działo, ale możesz być trochę spóźniona/y z robotą. Za to dla wszystkich uczących się i poprawiających wyniki to bardzo dobry moment na powtórki i utrwalanie wiedzy. Warto też przemyśleć jeszcze raz plany na przyszłość i skorygować zamiary. Uczucia zejdą trochę na drugi plan, bo będziesz się teraz skupiać na pracy. Panna (23.08 – 22.09) Aktualnie przebywająca w Twoim znaku Wenus obdarzy Cię dobrym nastrojem i urodą. Dlatego warto wykorzystać sprzyjające Wam energie i dążyć do celów, które sobie postawiłaś/eś przed sobą, bo teraz będzie je łatwiej osiągnąć. To dobry czas na realizowanie swoich celów zawodowych. To, co robisz zawodowo dostarczy Wam nie tylko satysfakcji, ale też uznania. Zostanie doceniony Twój profesjonalizm i metodyczne podejście do obowiązków. Zarówno u Panien w stałym związku jak i samotnych będzie kwitnąć życie uczuciowe. Waga (23.09 – 22.10) Ten tydzień będzie sprzyjał odpoczynkowi i leniuchowaniu. Jeśli nie musisz zbytnio się forsować, to wrzuć na luz. W końcu praca może trochę poczekać. W uczuciach przyjdzie jeszcze poczekać na bardziej sprzyjający moment. Na razie skup swoją energię na wszystkich tych sprawach, które będą aktualnie wymagać uwagi. Jeśli brakuje Wam towarzystwa, to pamiętaj o przyjaciołach. Samotni mają szanse na emocjonujące randki, możliwa nawet miłość od pierwszego wejrzenia. Bądź ostrożny w sprawach finansowych. Skorpion (23.10 – 21.11) Zarówno miłość, jak i kariera będą układać się po Twojej myśli. Samotne Skorpiony mają duże szanse oczarować swą magnetyczną i tajemniczą osobowością czekającą na miłość osobę. Tylko nie zaglądaj zbyt intensywnie w duszę wybranka czy wybranki, bo Twój wszystkowidzący wzrok może go albo ją trochę wystraszyć. W stałym związku będzie namiętnie i romantycznie. Kariera ruszy trochę do przodu. Strzelec (22.11 – 21.12) Jeśli do tej pory bujałaś/eś w obłokach, to będziesz musiał/a zejść trochę na ziemię i zająć się codziennymi sprawami. Ponieważ przyda się Tobie nieco solidnego gruntu pod nogami, to skup się obecnie na pracy i polepszeniu spraw finansowych. Studiujące i uczące się Strzelce będą miały pole do popisu w nauce. Również w sprawach zawodowych nadarzy się okazja do zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia zakresu profesjonalnej wiedzy. Koziorożec (22.12 – 19.01) Twoje życie uczuciowe rozświetli planeta miłości i przyjemności – Wenus. To bardzo dobry okres w Twoim życiu zawodowym. Poszerzysz zakres swoich wpływów i zostanie doceniony Twój profesjonalizm i rzeczowe podejście. Niedługo spotkasz na swojej drodze osoby chętne Tobie pomóc w każdej sytuacji. Samotni wreszcie poczują wiatr w żaglach. Strzała Amora ugodzi niespodziewanie wszystkie samotne Koziorożce. Wodnik (20.01 – 18.02) Początek tygodnia przyniesie Ci dobry nastrój. W pracy natłok maili, telefonów i informacji może trochę dezorganizować Twój grafik. Nie zostawiaj odpowiedzi na ważne pytania na później, bo niedługo może się okazać, że zginiesz w natłoku informacji. Życie uczuciowe zejdzie trochę na dalszy plan, bo będziesz zajęta/y pracą. Zresztą możesz pozwolić sobie na drobny flirt, lecz jeśli zależy Ci na trwałym związku, to poczekaj cierpliwie na bardziej sprzyjający moment.. Ryby (19.02 – 20.03) Wenus i Słońce dodadzą Ci energii, ale też będziesz trochę rozdarta/y między pracą a miłością i trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Samotne Ryby mają okazję zostać wypatrzone w tłumie. Tylko nie stój potulnie pod ścianą, ale daj się poznać od swojej najlepszej, wrażliwej i czułej strony. Ryby w stałym związku powinny zaplanować wspólny wyjazd. Momenty spędzone tylko we dwoje rozświetlą Wasze wspólne życie. Nie stresuj się sytuacją finansową, bo niedługo spłynie na Ciebie niespodziewana gotówka, która zasili Twój budżet.


URODA Agnieszka Goździuk DYPLOMOWANA KOSMETYCZKA Salon Urody ul. Kiepury 10

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na podrażnienia. Słońce jest nam niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia. Sprawia, że nasza skóra nabiera ładnego odcienia, ale równocześnie ma szkodliwy wpływ na procesy starzenia. Dlatego też należy zadbać o to, żeby po okresie intensywnego

www.zamojska.com

Gazeta

20 OGŁOSZENIA

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Powakacyjna regeneracja opalania pozwolić jej odetchnąć i pomóc się zregenerować. Pierwszym krokiem na drodze ku regeneracji skóry jest prawidłowo wykonana podstawowa pielęgnacja, czyli zastosowanie mleczka i  toniku. Mleczko oczyszcza skórę, a  tonik łagodzi podrażnienia i odświeża przywracając

odpowiednie pH. Kolejnym krokiem jest usunięcie martwych komórek skóry i przygotowanie jej do lepszego przyswojenia substancji aktywnych zawartych w  kosmetykach poprzez zastosowanie pilingu. Kolejnym etapem regeneracji jest masaż z  zastosowaniem serum, które silnie odżywia,

spłyca zmarszczki i wygładza cerę. Następnie nakładamy maskę algową, której zadaniem jest rewitalizacja i  ujędrnienie skóry. Algi są bogatym źródłem witamin, minerałów i  mikroelementów. Zwieńczeniem pielęgnacji jest zastosowanie aktywnego preparatu regenerującego, czyli ampułki.

To prawdziwa bomba silnie skoncentrowanych składników sprawiających, że skóra staje się rozjaśniona, promienna i odżywiona. Pozostaje tylko nałożenie kremu, który nawilża, uelastycznia i chroni skórę przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

KUPON 10% RABATU R E K L AMA

R E K L AMA

Sanmed Marek Lipiec

Zamość, ul. Orzeszkowa 28, Tel. 84 627 15 87

Gabinet Ginekologiczno - Położniczy Rejestracja Usg Ciąży, Usg 4 D Ciąży Pon. - Piątek 16 - 18 Usg - Ginekologiczne Przez Pochwowe Przyjęcie: Nowoczesne Leczenie Nadżerek Poniedziałek, Wtorek, Środa REKLAMA

NZOZ „PULS”

Al. Jana Pawłą II 19 22-400 Zamość tel. 84 530 37 43 tel. 84 538 79 66 tel. 538 79 67 Od poniedziałku do soboty 7 - 21

NFZ

Poradnia Ortopedyczna

Dr n. med. Zbigniew Chmiel Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Waldemar Szymański Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Piotr Kisiel Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Michał Bąk Lek. med. Jarosław Jarosz Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Łukasz Barczewski

Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Marek Mazurek Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Chirurg, Onkolog

Poradnia Gastroenterologiczna Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz Specjalista Gastroenterolog Dr n. med. Jarosław Drabko Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Nefrologiczna Lek. med. Dariusz Dębicki Specjalista nefrolog

Poradnia Urologiczna Lek. med. Zdzisław Aleksandrowicz Specjalista Urolog

Poradnia Kardiologiczna

Lek. med. Danuta Socha Specjalista Kardiolog Poradnia Chirurgii Lek. med. Leszek Batalia Ogólnej Dr n. med. Tomasz Romanowicz Specjalista Kardiolog Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Żołyński Poradnia Neurologii Specjalista Chirurg Dziecięcej Lek. med. Marek Mazurek Dr n. med. Aleksandra BilewiczSpecjalista Chirurg, Onkolog Kraczkowska Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Neurologii dziecięcej Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Bożena SienkiewiczLek. med. Andrzej Traczyk Adamczyk Specjalista Chirurg Specjalista Neurologii dziecięcej Lek. med. Marek Nowosielecki Specjalista Chirurg Poradnia Lek. med. Janusz Rybak Pulmonologiczna Specjalista Chirurg Lek. med. Elżbieta Suchodolska Lek. med. Jerzy Wyszyński Specjalista Pulmonolog Specjalista Chirurg

Poradnia Chirurgii Onkologicznej

Poradnia Okulistyczna

Lek. med. Piotr Łukasik Specjalista Okulista Dr n. med. Tomasz Romanowicz Lek. med. Emanuela Bętkowska

Wolne miejsca pracy na dzień 2.09.2011 r. Asesor/aplikant komorniczy Asystentka stomatologiczna Asystent Kierownika Działu Kasy Asystent Kierownika Działu Produkty Świeże Blacharz-dekarz Blacharz - lakiernik samochodowy Brukarz Cieśla - dekarz Dekarz Elektromonter instalacji elektrycznych Elektromonter taboru szynowego Fitness Manager Fizjoterapeuta Frezer Glazurnik Instruktor fitness Inżynier budowy Kasjer Kasjer - kelner Kasjer - sprzedawca Kelner - barman Kelner - kasjer Kierowca autobusu Kierowca - handlowiec Kierowca - konduktor Kierowca samochodu ciężarowego Kierowca samochodu dostawczego Kierowca samochodu osobowego Kierowca-sprzedawca Kierowca taksówki Kierownik/manager restauracji Kierownik - wychowawca Konserwator-lakiernik samochodowy Konsultant klienta - sprzedawca Konsultant sprzedaży Kosmetyczka

Kreślarz Księgowy [samodzielny] Kucharz Lakiernik frontów meblowych Lekarz stomatolog Magazynier Magazynier - kierowca Manager sprzedaży Mechanik samochodów ciężarowych Montażysta meblowy Monter instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody Monter - serwisant Murarz Murarz - tynkarz Nauczyciel BHP Nauczyciel farmacji Nauczyciel geografii Nauczyciel logistyki Nauczyciel - multimedia i grafika komputerowa Nauczyciel plastyki Nauczyciel przedmiotów hotelarskich Nauczyciel przedmiotów informatycznych Nauczyciel przedmiotów zawodowych: marketing i zarządzanie Nauczyciel spedycji Nauczyciel - stylizacja Nauczyciel zawodu - mechanika pojazdowa Operator koparki Operator lasera Operator ładowarki Osoba do produkcji okien Posadzkarz Pracownik biurowy Pracownik fizyczny Pracownik obsługi sprzedaży produktów bankowych i ubezpieczeniowych

Specjalista Okulista Lek. med. Tomasz Bentkowski Lek. med. Jolanta Leńczuk Specjalista Okulista Lek. med. Arkadiusz Dybcio Specjalista Okulista

Mgr Elżbieta Pietrzak Neurologopeda Mgr Magdalena Sawicka Neurologopeda, Surdologopeda Mgr Małgorzata Rosołek Logopeda

Poradnia Doppler – Duplex

Rejestracja Ginekologiczna Tel. 84/530-37-43 wew.103.

Lek. med. Rafał Kryza Specjalista radiologii Lek. med. Anna Budzyńska Lek. med. Jerzy Pokryszka Specjalista radiologii Lek. med. Piotr Tomaszewski Specjalista radiologii Lek. med. Marta Siemaszko Specjalista radiologii

Poradnia Laryngologiczna

Lek. med. Anna Brzostowska Specjalista Audiolog Lek. med. Jan Ignaczuk Specjalista Otolaryngolog Lek . med. Arkadiusz Kasztelan Specjalista Otolaryngolog

Poradnia Psychologiczna Mgr Katarzyna Stecka Psycholog Mgr Kamila Mnich Psycholog Mgr Monika Nosowska Psycholog Mgr Magdalena Kołodziej Psycholog Mgr Ewa Zybała Psycholog Mgr Izabela Czochra Psycholog Mgr Robert Olczyński Psycholog

Poradnia Ginekologiczna

Dr n. med. Cezary Ziółkowski Specjalista Ginekolog Dr n. med. Janusz Kraczkowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Radosław Laskowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Zbigniew Smoliński Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Małgorzata Korona Specjalista Ginekolog, Położnik Rejestracja Rehabilitacyjna Tel. 84/530-37-43 wew.211, 84/538-79-68

Poradnia Rehabilitacyjna Dr n. med. Rafał Sapuła Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Dawid Zugaj Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Anna Gospodaryk Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Agnieszka Błaszczuk – Grudzień Lek. med. Dariusz Czochrowski Specjalista Rehabilitacji Medycznej

GABINET MASAŻU LECZNICZEGO NZOZ "MEDYK" UL. SZWEDZKA 20 TECHNIK MASAŻU SŁAWOMIR ŻYBURA 606 912 351 Pracownik wstępnej obróbki drewna Przedstawiciel handlowy Robotnik ogólnobudowalny Robotnik ogólnobudowlany Sprzątaczka- sprzedawca Sprzątacz / Sprzątaczka Sprzedawca Sprzedawca Działu Produkty Świeże Sprzedawca- pracownik biurowy Sprzedawca - serwisant Sprzedawca w sklepie odzieżowym Stolarz meblowy Ślusarz - elektromechanik Tapicer Tapicer meblowy Technolog - główny mechanik Technolog obróbki metalu Telemarketer Tokarz Trener personalny Tynkarz Zastepca Kierownika Działu Produkty Świeże PUP w Zamościu, ul. Pl. Wolności 1 pok. 15, 22 oraz 8, tel. 084-638-33-49

Gabinety Prywatne Poradnia Chirurgii Naczyń

Lek. med. Janusz Łój Specjalista Chirurg Dr n. med. Marek Durakiewicz Specjalista Chirurgii Naczyniowej

Zamykanie żylaków i pajączków naczyniowych zastrzykami, zabiegi operacyjne żylaków kończyn dolnych z opieką okołooperacyjną i anestezjologiczną.

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Lek. med. Edyta Rubaj, Kardiolog Dziecięcy

Poradnia Dermatologiczna Lek. med. Jolanta Budzyńska – Włodarczyk Lek. med. Jakub Chodorowski

Poradnia Neurologiczna Dr n. med. Andrzej Brodowski Specjalista Neurolog Lek. med. Magdalena Piwowarska Specjalista neurolog Dietetyk, Anna Snop

Poradnia Gastroenterologiczna Lek. med. Ryszard Piasecki Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Reumatologiczna Lek. med. Małgorzata Kowalska Specjalista Reumatolog

Poradnia Ginekologiczna

Lek. med. Anna Firek-Gwizdak Specjalista Ginekolog, Położnik

Lekarze wykazani w/w Poradniach Specjalistycznych w ramach Poradnia Medycyny Estetycznej umowy z NFZ przyjmują Lek. med. Marek Nowosielecki Poradnia Logopedyczna również prywatnie. Specjalista Chirurg Mgr Ewa Machalska Logopeda

Lek. med. Agnieszka Błaszczyk-Grudzień


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

POWIATU ZAMOJSKIEGO

FELIETOM

Tomasz Tomczewski REDAKTOR DZIAŁU SPORTOWEGO

21

SPORT

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

Zgodnie z kiepską tradycją

Miało być inaczej. Jej Królewska Mość lekka atletyka nie doczekała się jednak biało - czerwonych sukcesów. Zamiast więc przywdziać mieniącą się złotem i srebrem bogatą szatę, została ledwie - ledwie przyodziana. Nie ma co jednak zbytnio rozpaczać, w koreańskim Daegu naszym poszło bowiem... zgodnie z tradycją. Bo wcale nie gorzej

niż moglibyśmy się, trzeźwo myśląc, spodziewać. Takie podsumowanie startu polskich sportowców wynika z chłodnej kalkulacji historycznej. Pewnie, że zdecydowana większość odnośników i  nadziei kierowana była w stronę zawodów berlińskich sprzed dwóch lat, gdzie nasi wywalczyli aż 8 krążków, w tym 2 najcenniejsze. Ale gdyby ogarnąć myślą tudzież

wyliczeniami 10 wcześniejszych czempionatów (od Rzymu do Osaki), stoi jak byk, że nigdy polscy lekkoatleci w mistrzostwach świata nie zdobywali tych medali za wiele. W sumie bowiem w powyższym okresie uzbierali w nich 5 złotych, 3 srebrne i 9 brązowych krążków. O ziemię z wrażenia te osiągnięcia nikogo nie rzucają. Dlaczego zatem miało być

inaczej w Daegu? Nie było i już. Niestety, ale najbliższa prawdzie jest ta teoria, że polska lekkoatletyka nie jest ani europejską, ani tym bardziej światową potęgą. Pewnie, że oczekiwania mamy przeogromne, ale wyznacznikiem miejsca w sportowym szeregu są właśnie medale. Mistrzowskie i olimpijskie. A w  pr z ys zł ym roku

czekają nas Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jak zwykle, balon nadziei zostanie rozdmuchany do niebotycznych rozmiarów. A ile medali zdobędą polscy lekkoatleci? Będę cholernie i szczęśliwie zdziwiony, jeżeli więcej niż dwa. A gdybyż jeszcze na pudle miał stanąć Paweł Fajdek... Wyobraźnia to piękna dyscyplina sportu, nieprawdaż?

Zamość Zamojska klasa okręgowa

Lekko, łatwo i skutecznie AMSPN Hetman Zamość Sparta Łabunie 7:1 (4:1) Kolejny mecz bez historii obejrzeli kibice na zamojskim stadionie OSiR. Podobnie jak w ubiegłą sobotę, AMSPN pokonał ligowego rywala aż 7:1. Gospodarzom nie przeszkadzał w niczym fakt, że raptem dwa dni wcześniej grali ligowe spotkanie z Kryształem Werbkowice, które po trafieniach Kycki wygrali 2:1. W spotkaniu ze Spartą Łabunie Kita i spółka musieli sobie radzić bez trenera, ponieważ Robert Wieczerzak za niesportowe zachowanie w czasie pojedynku z Kryształem oglądał mecz z trybun. Na dobrą sprawę AMSPN Hetman mógł wyjść na prowadzenie już w pierwszej minucie, jednak na wysokości stanął Wołoszyn i obronił uderzenie z bliska Kity. Mecz rozstrzygnął się niedługo później. Dominujący od pierwszego gwizdka gospodarze między 17, a 21 minutą trafili bowiem trzykrotnie i o większych emocjach nie było już mowy. Nie zmieniła tej sytuacji bramka

Adamczuka dla Sparty, ponieważ chwilę później na 4:1 podwyższył Kycko. Drugie 45 minut nadal toczyło się pod dyktando gospodarzy, którzy spokojnie wypunktowali drużynę z Łabuń. A gdyby trochę więcej precyzji zachował „Ało” (uderzenie w słupek), Grela (strzał w poprzeczkę) czy Kita, Sparta wyjechałaby z Zamościa z dwucyfrówką. 7 września (środa) AMSPN Hetman rozegra zaległy mecz z Relaxem w Księżpolu. AMSPN HETMAN Zamość SPARTA Łabunie 7:1 (4:1) Kamil Kornas 17, Przemysław Kita 18, Jakub Hałas 21, Mariusz Kycko 26, 69, Gałka 76, Stopa 89 - Adamczuk 24 AMSPN HETM AN: Michał Kiecana - Mateusz Adamczuk, Bartłomiej Mazur, Kamil Grela, A r t u r Cha ła s - P rzemysław Gałka, Jakub Hałas (77 Bartłomiej Adamczyk), Przemysław Kita, Michał Rajtar (62 Adam Koszałka) - Mariusz Kycko (82 Kamil Stopa), Kamil Kornas (62 Damian Dębicki) SPARTA: Sebastian Wołoszyn - Jarosław Wolski (46 Damian

Stary Zamość IV liga piłki nożnej

Omega już w czołówce Pewne 3 punkty zapisali na swoim koncie piłkarze Omegi Stary Zamość, pokonując Janowiankę 4:1 (3:1). Od pierwszego gwizdka zarysowała się przewaga gospodarzy, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce, cierpliwie zdobywając kolejne boiskowe metry. W 7. minucie przydarzył się jednak błąd Sękowskiemu, który stracił piłkę przed własnym polem karnym i Jakiemczuk uderzeniem z 10 metrów nieoczekiwanie wyprowadził gości na prowadzenie. Dosłownie chwilę później był już jednak remis. Z głowy uderzał Nizioł, a nogę w odpowiednim miejscu i czasie dostawił Andrzej Ignaciuk. Na 2:1 podwyższył w 20. minucie Andrade, wykonując precyzyjnie... rzut rożny. Przy straconej bramce nie popisali się obrońcy Janowianki, którzy tylko patrzyli, jak futbolówka wtacza się do siatki. Kolejne trafienie dla gospodarzy to dzieło innego Brazylijczyka. Tym razem błysnął Perin, który w pełnym biegu minął dwóch rywali, wpadł w pole karne i precyzyjnym

1. Wieniawa Lublin

5

15

30-4

2. Sparta Rejowiec Fabryczny

5

10

7-5

3. Omega Stary Zamość

5

10

8-3

4. Huczwa Tyszowce

4

9

10-6

5. Podlasie II Biała Podlaska

5

8

5-7

6. Lewart Lubartów

4

7

6-3

7. Orlęta Łuków

5

7

7-3

8. Bogdanka II Łęczna

4

7

6-3

9. Ruch Ryki

5

7

5-5

10. Orion Niedrzwica Duża

5

6

4-3 3

11. Włodawianka Włodawa

4

3

5-7

12. Janowianka Janów Lubelski

5

3

5-15

13. Stal Poniatowa

5

3

1-8

14. Roztocze Szczebrzeszyn

5

3

1-4

15. BKS Unia Bełżyce

5

2

4-13

16. Start Krasnystaw

5

2

4-19

uderzeniem przy słupku nie dał szans bramkarzowi. W drugiej odsłonie zadowolona Omega nie forsowała tempa, a goście mimo optycznej przewagi nie zagrozili poważniej bramce Baranowskiego. W doliczonym czasie „kropkę nad i” postawił Blonka, pieczętując pięknym uderzeniem z dystansu zwycięstwo gospodarzy. - Zdaję sobie sprawę, że nie

Spotkanie było jednostronne Kurzępa), Adam Cymiński, Damian Kowalczuk, Michał Marciniewicz Konrad Kozioł (66 Tomasz Nowak), Krzysztof Szerafin, Łukasz Burdzy, Paweł Juszczak (85 Karol Batorski), Adam Adamczuk - Michał Grula (85 Michał Granda) Żółta kartka: Kamil Grela (Hetman) Sędziował: Grzegorz Olcha (Zamość) IV kolejka: Kryształ Werbkowice - AMSPN Hetman Zamość 1:2, Korona Łaszczów - Relax Księżpol 1:0, Sparta Łabunie - Grom Różaniec 2:3,

Victoria Łukowa Chmielek - Ostoja Skierbieszów 0:3, Tanew Majdan Stary - Aleksandria Aleksandrów 1:4, Tur Turobin - Igros Krasnobród 3:5, Olimpiakos Tarnogród - Olimpia Miączyn 0:5, Echo Zawada - Unia Hrubieszów (przeł.). V kolejka: Ig ros K rasnobród - Korona Łaszczów 1:2, Aleksandria Aleksandrów - Tur Turobin 7:0, Olimpia Miączyn - Tanew Majdan Stary 5:0,

zagraliśmy wielkiego meczu. Przede wszystkim na pełne 90 minut nie starczyło nam energii, co spowodowane było odczuwaniem trudów spotkania z Lewartem. Choć nie prezentowaliśmy się efektownie, to byliśmy efektywni i zwyciężyliśmy w pełni zasłużenie - ocenił mecz trener Omegi, Dariusz Herbin. W podobnym tonie wypowiadał się bramkarz gospodarzy, Marek Baranowski. - Mecz rozpoczął się dla nas źle, na szczęście szybko zdobyliśmy 3 bramki i mogliśmy kontrolować spotkanie. W drugiej połowie brakowało nam nieco sił. Widoczne stało się zmęczenie po meczu w Lubartowie, gdzie zostawiliśmy sporo zdrowia dodał golkiper Omegi. Omega Sta r y Za mość Janowianka Janów Lubelski 4:1 (3:1) Ignaciuk 8, Andrade 20, Perin 29, Blonka 90 - Jakiemczuk 7 Omega: Baranowski - Denis, Sękowski, Mikulski, Fula ra Andrade (76 Tchórz), Kamiński, Perin (69 Perin), Maciej Bojar (83 Goch) Nizioł (64 Klimczuk), Ignaciuk. Janowianka: Duda - Kurzyna, Sobótka, Wachowicz, P. Sadowski Gąbka, T. Sadowski, Piecyk, Bielak, Jakiemczuk - Kaproń. Widzów: 150

Wyniki 5 kolejki: Włodawianka Włodawa - Huczwa Tyszowce 1:2, Orlęta Łuków Bogdanka II Łęczna 0:0, Omega Stary Zamość - Janowianka Janów Lubelski 4:1, Ruch Ryki - Lewart Lubartów 0:3, Stal Poniatowa - Roztocze

1. Aleksandria Aleksandrów

5

15

20-2

2. Olimpia Miączyn

5

13

18-3

3. Korona Łaszczów

5

13

10-2

4. Igros Krasnobród

5

12

18-7

5. Grom Różaniec

5

11

15-7

6. AMSPN Hetman Zamość

4

10

17-4

7. Kryształ Werbkowice

5

7

7-8

8. Echo Zawada

4

6

6-11

9. Ostoja Skierbieszów

5

6

7-6

10. Sparta Łabunie

5

4

7-12

11. Tur Turobin

5

4

8-17

12. Unia Hrubieszów

4

2

7-12

13. Relax Księżpol

4

1

6-13

14. Victoria Łukowa/Chmielek

5

1

4-12

15. Tanew Majdan Stary

5

1

4-19

16. Olimpiakos Tarnogród

5

1

2-21

Ostoja Skierbieszów - Olimpiakos Tarnogród 4:0, Grom Różaniec - Victoria Łukowa/ Chmielek 1:1, AMSPN Hetman Zamość - Sparta Łabunie 7:1, Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 1:2, Relax Księżpol - Echo Zawada 0:2. tom

Szczebrzeszyn 0:0, Podlasie II Biała Podlaska - Sparta Rejowiec Fabryczny 2:0, BKS Unia Bełżyce - Orion Niedrzwica Duża 0:3, Wieniawa Lublin - Start Krasnystaw 12:1. tom

Poniatowa IV liga piłki nożnej

Nadal nie strzelają Już trzeci bezbramkowy remis z a l ic z yl i pi ł k a r z e R oz t o c z a Szczebrzeszyn w pięciu ligowych występach. Zawodnicy Zbigniewa Pająka tym razem podzielili się punktami na wyjeździe ze Stalą Poniatowa. A szans na zdobycie bramek gościom nie brakowało. W 16. minucie dośrodkowanie Rozwadowskiego wykończył Goździuk, jednak obrońca Stali wybił piłkę z linii bramkowej. Swoje szanse mieli również: Dawid Dobromilski, Kozłowski, Malesza, Piotr Lipiec i ponownie Goździuk. Za każdym razem jednak egzekutorom bądź brakowało precyzji, bądź stawał im na drodze bramkarz gospodarzy. Nieskuteczność piłkarzy Roztocza mogła się srogo zemścić w 90. minucie, kiedy to po uderzeniu jednego

z graczy gospodarzy futbolówka trafiła w słupek. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie. - To kolejny mecz, w którym mieliśmy sytuacje bramkowe. Posiadaliśmy przez cały czas przewagę. Najbardziej mnie smuci, że tego nie wykorzystaliśmy. Gramy nieźle, ale nadal nie potrafimy wykończyć skutecznie akcji i dlatego ciągle jesteśmy bez zwycięstwa - ocenił mecz trener Zbigniew Pająk. Roztocze: P. Dobromilski - Bielec, Paweł Lipiec, Sawic, D. Dobromilski, Misiarz (80 Pawluczuk), Rugała ( 67 P i o t r L i p i e c ) , H a j d u k (46 Kozłowski), Rozwadowski, Goździuk, Malesza (80 Kowalczyk) Żółta kartka: Paweł Lipiec tom


www.zamojska.com

Gazeta

22 SPORT

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Stary Zamość IV liga piłki nożnej

Omega wydarła punkty Lewartowi

Roztocze przegrało, bo było nieskuteczne W środę 31 sierpnia drużyny IV ligi grupy lubelskiej rozegrały czwartą kolejkę spotkań. Miłą niespodziankę sprawiła swoim kibicom Omega Sta ry Zamość, pokonując na wyjeździe Lewart 1:0 (1:0). Decydująca akcja meczu wydarzyła się w 23. minucie. Łukasz Kamiński dograł futbolówkę przed pole karne gospodarzy, a 17-letni Bartosz Nizioł uderzył w  krótki róg nie do obrony. Młodziutki napastnik Omegi miał jeszcze jedną swoją bramkową szansę, jednak w 34. minucie po ładnym zagraniu Perina trafił w słupek. Faworyzowany Lewart, mimo iż

próbował odrobić straty, nie wypracował sobie ani jednej stuprocentowej sytuacji i musiał pożegnać się z punktami. - Mogę powiedzieć, że mecz składał się z  dwóch różnych połów. W pierwszej więcej z gry mieliśmy my, co udokumentowaliśmy zdobyciem bramki, w drugiej natomiast dominował Lewart. Trzeba jednak dodać, że gospodarze operowali piłką swobodnie tylko do dwudziestego metra, ale żadnych „setek” nie stworzyli. Sam wynik to pewnie dla niektórych kibiców niespodzianka, bo jako beniaminek jesteśmy w tej lidze traktowani trochę po macoszemu. Pokazaliśmy jednak, że stać nas na podjęcie walki przez

90 m i nut z k a żdy m. Mecz z Lewartem był tego właśnie znakomitym przykładem. Nikt nie odstawiał nogi, a każdy metr boiska gospodarze musieli nam dosłownie wydrzeć. Dlatego też nasi zawodnicy po końcowym gwizdku „umierali” ze zmęczenia. Sama końcówka to trochę nerwów i ostrej gry, z której wyszliśmy górą, będąc może nie tyle zespołem lepszym, co mądrzejszym - podsumował spotkanie II trener Omegi, Paweł Lewandowski. L ewa r t: Wi l kołek - Jezior (85 Ryba k) , Noga s, M it u ra, Pszczoła, Korzeniowski (81 Bielak), Birski (19 Kucharzewski), Gutek, Krzyżanowski (74 Woźniak), Pożak, Kaczmarski

Omega: Baranowski - Denis, Sękowski, Mikulski, Fulara Andrade (71 Blonka), Ignaciuk, Kamiński, Perin (78 Goch), Maciej Bojar - Nizioł (89 Klimczuk). Żółte kartki: Perin, Andrade, Ignaciuk, Goch. Nieskuteczne Roztocze W całkowicie innych nastrojach opuszczali stadion kibice Roztocza. Podopieczni Zbigniewa Pająka przegrali bowiem z beniaminkiem Ruchem Ryki 0:1 (0:1), choć przegrać nie powinni, bo piłkarsko byli zespołem o wiele lepszym od przeciwnika. Jedyna bramka padła w 38. minucie, gdy Prządka celnie główkował z pięciu metrów po rzucie wolnym. Była to jedyna groźna sytuacja gości w  całym meczu. Gospodarze powinni strzelić kilka bramek. Dogodnych sytuacji nie wykorzystali jednak: trzykrotnie Lipiec, Dobromilski i Goździuk. - Ta porażka nas bardzo boli, bo nastąpiła po dobrym meczu. Byliśmy zespołem zdecydowanie lepszym. Ruch ograniczał się do gry długą piłką i wrzutek na wysokich zawodników, co niestety przyniosło im efekt. My, choć mieliśmy zdecydowanie więcej okazji, nie umieliśmy ich wykorzystać. Na szczęście czas pracuje na naszą korzyść. Rzutem na taśmę potwierdziliśmy

do gry Goździuka z Omegi oraz Kaczmarka i Maleszę z Sokoła, dlatego mimo nadal bardzo trudnej sytuacji kadrowej, jestem optymistą - powiedział trener Roztocza, Zbigniew Pająk Roztocze: Patryk Dobromilski - Bielec, Paweł Lipiec, Sawic, Dawid Dobromilski, Misia rz, (80 Malesza), Wojciech Rugała (74 Tom a s z W i n o g r o d z k i) , Rozwadowski, Goździuk, Piotr Lipiec (84 Kowalczyk), Pawluczuk (46 Kozłowski). Ruch: Troshupa - Walasek, Jeżewski, Prządka, Sta rosz Gransztof (80 Piątkowski), Witek (75 Kępka), Mądry, Bouala Bola (70 Mateńka), Sudowski - Sikora Żółte kartki: Bielec, Goździuk Czerwona kartka: Sikora (dwie żółte) Wyniki IV kolejki: Huczwa Tyszowce - LubliniankaWieniawa 2:3, Start Krasnystaw - Unia Bełżyce 1:1, Orion Niedrzwica Duża - Podlasie II 0:0, Sparta Rejowiec Fabryczny Stal Poniatowa 2:0, Roztocze Szczebrzeszyn - Ruch Ryki 0:1, Lewart Lubartów - Omega Stary Zamość 0:1, Janowianka Janów Lub. - Orlęta Łuków 1:5, GKS Bogdanka II - Włodawianka tom Włodawa 2:0.

Lipsko Piłka nożna plażowa

Zamość Sporty walki

Barca i Legia za... Metanoją!

Judo dla wszystkich

W sobotę, 27 sierpnia, Parafialny Klub Sportowy „METANOJA” Lipsko już po raz szósty zorganizował „TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ PLAŻOWEJ im. ks. ZBIGNIEWA ANTOSZA”. Mecze rozpoczynały się wspólną modlitwą, której przewodniczył wikariusz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Lipsku - ks. Krystian Kotulski. Ogółem rozegrano 13 spotkań, w których padły 73 bramki. Wyniki i  końcowa klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wiekowych: Kategoria I  - Rocznik 2000 i młodsi: I Miejsce - Metanoja Lipsko II Miejsce - FC Barcelona Białowola III Miejsce - KS Legia Zarzecze Król strzelców - Mateusz Ząbczyk (Metanoja Lipsko) Najlepszy bramkarz - Sebastian Selech (FC Barcelona Białowola) Najlepszy zawodnik - Wiktor Flaga (KS Legia Zarzecze) Wyróżnienie - Jakub Kościk i  Nikodem Kanarek (KS Legia Zarzecze), Eryk Kraczykiewicz (FC Barcelona Białowola) Skład zwycięzców: Szczepan Popko, Albert Piotrowski, Mateusz Ząbczyk, Kacper Zając, Kacper Radliński, Patryk Selech i Kacper Głowacki

Piaskiem w oczy co prawda nie sypano, ale walki nie brakowało. Kategoria II - Szkoły średnie i Starsi: I Miejsce - Igros Krasnobród II Miejsce - BKS Roztocze III Miejsce - ZMW Białowola K r ól s t r z elców - Tom a sz Dąbrowski (Igros Krasnobród) Najlepszy Bramkarz - Przemysław Czubat (BKS Roztocze) Najlepszy Zawodnik - Damian Boć (MDP OSP Lipsko) Sk ład zw ycięzców: Ma rcin Najda, Wojciech Kudełko, Michał Skrzyński, Tomasz Dąbrowski, Tomasz Gradziuk, Edwin Pałyga i Krzysztof Komisarczuk Najlepsze drużyny i  zawodników nagrodzono pucharami oraz dyplomami, które wręczał Prezes Parafialnego Klubu Sportowego „METANOJA” Lipsko - Robert Radliński. tom

Uczniowski Klub Judo „Legion” ogłasza nabór do sekcji Judo. Mile widziani zarówno chłopcy, jak i dziewczęta w wieku 7-13 lat. Zapisy do sekcji: poniedziałki, środy i piątki w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu (sala mat), w godz. 18-20 oraz pod numerem telefonu 509 168 960. Pierwszy trening odbędzie się 19 września w hali Ośrodka Sportu i  Rekreacji w  Zamościu w  godz. 18-19 (ulica Królowej Jadwigi 8; Zamość). Krótka Historia klubu: Uczniowski Klub Judo „Legion” działa w Zamościu od 2007 roku.

Od początku swojego istnienia podstawową dziedziną jego działalności jest prowadzenie profesjonalnego szkolenia sportowego z zakresu judo. Treningami objęte są dzieci już w wieku 7 - 8 lat, dla których organizowane są zajęcia sportowo-rekreacyjne pod nazwą „funny Judo” (ang. funny - zabawa). Dzieci w  starszym wieku szkolą się już w judo sportowym. Od początku swojego istnienia Uczniowski Klub Judo „Legion” Zamość niezmiennie jest na piątej pozycji wśród zamojskich klubów pod względem wyników w  sporcie młodzieżowym. Od kilku lat

zawodnicy Legionu zdobywają medale zarówno w ogólnopolskich, jak i międzynarodowych zawodach Judo. tom

Lipsko Piłka nożna

Nadzieje powalczą o Puchar Górskiego Parafialny Klub Sportowy „Metanoja” Lipsko zaprasza na „ X TURNIEJ NADZIEI O PUCHAR PRZECHODNI KAZIMIERZA GÓRSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ”, który odbędzie się 10 września 2011 roku w Parafialnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipsku. O zwycięstwo powalczą drużyny chłopców z rocznika 2001 i młodsi. Program Turnieju: 8.30 - 9.00 Rejestracja Uczestników - LOSOWANIE GRUP 9.00 Msza Święta dla Uczestników Turnieju - Przewodniczy Duszpasterz Sportowców

10.00 - 13.00 Mecze turniejowe 13.00 - 13.30 Gorący posiłek 13.30 - 14.30 Mecze Finałowe Tu r n ieju, Wręczen ie P ucha r u Przechodniego, nagród, dyplomów 14.30 Zakończenie Turnieju. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Wacław Depo, Dariusz Górski (syn trenera) M a r s z a ł e k Wo j e w ó d z t w a Lubelskiego: Krzysztof Hetman, Prezes Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Stanisław Pryciuk.

X Turniej Nadziei o Puchar Przechodni Kazimierza Górskiego w piłce nożnej - Lipsko 2011 - jako kontynuacja turniejów piłki nożnej organizowanych przez ks. Józefa Jana Dudka w  latach 1988-1992 w  Lubaczowie oraz przez Parafialny Klub Sportowy „Metanoja” Lipsko w  Parafialnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipsku w latach 2007-2010 nawiązuje do chlubnych tradycji polskiego sportu w okresie działalności Pana Kazimierza Górskiego oraz jego zawodników. tom


Gazeta

amo ska

Biuro reklam i ogłoszeń: tel. 535-647-357

SPORT

Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Tenis stołowy

Zamość Biegi uliczne

Trefl gra dalej

Meta osiągnięta, pamięć zachowana. Zawodnicy z Ukrainy i Białorusi zdominowali XXV Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, rozgrywany w dniach 31 sierpnia - 3 września.

Michał Dąbrowski kontra Johan Crowford (Manchester) Komplet zwycięstw odnieśli tenisiści stołowi Stone Master Trefla Zamość w Pucharze ETTU, który 3 i 4 września rozgrywany był w zamojskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w turnieju nasza drużyna, wraz z klubem tureckim i słoweńskim, awansowała do II rundy europejskich rozgrywek. - Zdecydowanym faworytem był zespół turecki ze świetnym Chińczykiem w  składzie, jednak okazało się, że nas zlekceważyli. Chcieli wygrać, grając tylko dwoma zawodnikami, co się na nich zemściło i w efekcie musieli uznać naszą wyższość. Zwycięstwo na pewno cieszy. Szkoda tylko, że hala OSiR nie zdołała zapełnić się kibicami choćby w połowie - z nutą żalu w głosie podsumował turniej Prezes Trefla - Wojciech Skuba. Poza spotkaniem z klubem tureckim Treflowcy nie natrafili na większy opór ze strony przeciwnika, a niektóre pojedynki Nowaliński,

Liga Typerów GZ (3) Trzecia kolejka Ligi Typerów GZ przeszła do historii. Tym razem zyskali wszyscy uczestnicy naszej zabawy, którzy trafnie odgadli wynik meczu Polska - Meksyk. Przypomnijmy, że zabawa polega na typowaniu rezultatów 10 pojedynków. Za poprawnie odgadnięty wynik uczestnik otrzyma 3 punkty, za odgadnięcie różnicy bramek (np. 3:1 zamiast 2:0) 2 punkty, natomiast za prawidłowe wskazanie zwycięzcy (np. 1:0 zamiast 3:0) - 1 punkt.

Puchalski i Dąbrowski rozgrywali wręcz z promiennym uśmiechem na twarzach, wysoko je wygrywając. STON E M A ST ER T R EF L ZAMOŚĆ - NTK Ilirija Ljublana (SLO) 3:0 Puchalski - Tvrtković 3:0 (11:4, 11:6, 11:6), Dąbrowski - Golavsek 3:2 (11:1, 8:11, 11:8, 6:11, 11:2), Nowaliński - Vidmar 3:0 (11:5, 11:6, 11:5). STON E M A ST ER T R EF L ZAMOŚĆ - Adana Masa Tenisi Ihtihas (TUR) 3:2 Puchalski - Gilvan: 3:0 vo, Dąbrowski - Vang Bora 2:3 ( 11:8, 11:9, 4:11, 10 :12, 3:11), Nowaliński - Atakan 3:0 ( 11:5, 11:9, 11:7), Dąbrowski - Gilvan 3:0 vo, Puchalski - Vang Bora 0:3 ( 4:11, 4:11, 10:12). STON E M A ST ER T R EF L ZAMOŚĆ - Aladza-A Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) 3:1 Daniel Puchalski - Amer Muftic 2:3 (6:11, 11:4, 12:10, 7:11, 6:11), Michał Dąbrowski - Fjon Jasarevic 3:2 (7:11, 10:12, 11:9, 11:4, 11:7),

Jedno ze spotkań w każdej kolejce będzie bonusowe, czyli liczba punktów do zdobycia będzie podwójna (6, 4 lub 2). Wyniki 3 kolejki: Waldema r Brzyski - Tomasz Winogrodzki 10:7, Zbigniew Pająk - Robert Kulik 9:14, Wojciech Rycak - Marek Pogódź 17:12, Piotr Welcz - Andrzej Rycak 11:8, Robert Marchwiany - Piotr Łaszkiewicz 13:8, Dariusz Kmiecik - Tomasz Pakuła 13:12.

Maciej Nowa li ńsk i - Ed i n Kantardzic 3:1 (11:5, 9:11, 13:11, 11:8), Daniel Puchalski - Fjon Jasarevic 3:0 (11:2, 11:9, 16:14). STON E M A ST ER T R EF L ZAMOŚĆ - Barrow Manchester (Anglia) 3:0 Maciej Nowa li ńsk i - Scott Crowford 3:0 (11:7, 11:5, 11:2), Micha ł Dąbrowsk i - Joha n Crowford 3:0 (11:7, 11:4, 14:12), Daniel Puchalski - Paul Cicchelli 3:1 (11:4, 9:11, 11:3, 13:11). Tabela końcowa: 1. Stone Master Trefl Zamośc (Polska) - awans 2. Adana Masa Tenisi Ihtisas (Turcja) - awans 3. Ilirija Ljubljana (Slowenia) - awans 4. Aladza-A Sarajewo - (Bośnia i Hercegowina) 5. Barrow Manchester - (Anglia) Po emocjach pucharowych czas na ligę. Już w najbliższą sobotę Stone Master Trefl Zamość zagra na wyjeździe z beniaminkiem I ligi - AZS PWSZ Nysa. tom

+7

7

+11

3. Wojciech Rycak

6

+5

4. Robert Kulik

6

+4

5. Marek Pogódź

6

-2

2. Spartakus Szarowola

4

6. Dariusz Kmiecik

4

0

3. Orkan Bełżec

4

-2

4. Omega II Stary Zamość

4

-2

5. Pogoń 96 Łaszczówka

8. Waldemar Brzyski - Andrzej Rycak 10. Tomasz Winogrodzki 11. Piotr Łaszkiewicz 12. Tomasz Pakuła

4 3 3 2 1 0

9-2

1. Orion Dereźnia

4

12

9-4

10

12-2

2. Łada 1945 Biłgoraj

4

9

12-4

10

12-6

3. Orzeł Tereszpol

3

9

8-2

9

10-8

4. Cosmos Józefów

4

7

9-8

4

8

14-6

5. Włókniarz Frampol

3

6

6-1

-2

6. Granica Lubycza Królewska

4

5

5-4

6. Tarpan Korchów

4

6

7-6

-3

7. Graf Chodywańce

4

5

6-6

7. Piast Babice

3

6

5-4

-6

8. Metanoja Lipsko

4

4

8-8

8. Wrzos Szyszków

4

4

10-8

- 10

9. Szumy Susiec

4

4

9-13

9. Olender Sól

4

4

6-10

tom

AMSPN Hetman dostał najwięcej 2010/2011 awansowały do wyższej klasy rozgrywkowej, udział zawodników w zawodach krajowych, międzynarodowych oraz organizację imprez ponadwojewódzkich, a także realizację miejskiego programu powszechnej nauki pływania dla przedszkolaków. Ponownie najwięcej na hojności zamojskich władz skorzystał

tom

Co słychać w klasie A?

9

2. Piotr Welcz

7. Zbigniew Pająk

1. Jan Morawiec ur. 1933 (KB ARTURÓWEK ŁÓDŹ) - 10.44.24 2. Kazimierz Łopatka 1935 (PIEKARY ŚLĄSKIE) - 11.21.30 3. Wiesław Węgrzycki 1933 (KL PONIDZIE PIŃCZÓW) - 11.41.45 4. Jerzy Girtler 1939 (WARSZAWA) - 12.04.06 Klasyfikacja indywidualna kobiet: 1. Maryna Damantsevich (NOVOPOLOCK Białoruś) - 6.16.36 2. Kateryna Karmarenko (SK MARATON KOWEL) - 6.42.17 3. Ludmila Shelest (SK MARATON KOVEL) - 7.21.33 Klasyfikacja niepełnosprawnych HANDBIKES : 1. Zbigniew Baran (WŚCIEKŁE BYKI) - 2.47.01 2. Bogdan Król (SMOK LOTOS PGNIG APOTEX - M) - 2.48.03 3. Robert Nowicki (WŚCIEKŁE BYKI) - 2.55.14 Klasyfikacja zawodników na rolkach: 1. Mateusz Soból (TUKS ROZTOCZE ROLLERBLADE) - 3.19.28 2. Jakub Umer (TUKS ROZTOCZE ROLLERBLADE) - 3.19.37 3. Andrzej Parkot (UKS GIM DWÓJKA) - 3.19.38 Klasyfikacja niewidomych i niedowidzących : 1. Tomasz Chmurzyński ( ŁUCZNICZKA BYDGOSZCZ) - 6.58.45 2. Jacek Ziółkowski (SYRENKA WARSZAWA) - 7.24.45 3. Sławomir Jeżowski (SYRENKA WARSZAWA) - 7.42.13 Sedzią Głównym zawodów był Lucjan Ksykiewicz.

Zamość Piłka nożna

1. Robert Marchwiany

Zamość Sport i finanse

Prezydent Miasta Zamość wydał ogłoszenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert i ustalenia wysokości dotacji na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej od 1 września do 31 grudnia 2011 roku. Do wzięcia było 200 tysięcy złotych. Pieniądze dzielono biorąc pod uwagę następujące cele: występy drużyn ligowych, które po sezonie

Nie wyniki jednak były najważniejsze, lecz możliwość uczczenia swoim startem pamięci tych wszystkich mieszkańców Zamojszczyzny, którym II wojna światowa odebrała radość dzieciństwa. Brawa należą się więc tym wszystkim, którzy stukilometrową trasę po prostu ukończyli. Przypomnijmy, że tegoroczne zmagania zgromadziły na starcie rekordowo liczną grupę biegaczy (ok. 250). Organizatorem Biegu był zamojski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wyniki XXV Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny: Zamość - Zwierzyniec Krasnobród - Zamość (100 km): Klasyfikacja indywidualna mężczyzn: 1. Oleksandr Kiptach (SK MARATON KOVEL ) - 5.48.31 2. Andrei Gordeev (Białoruś) - 5.48.34 3. Sergij Marczuk (SK MARATON KOVEL) - 5.50.25 . .. 25. Tomasz Danielak - (ROZTOCZE KRASNOBRÓD) - 7.15.47 32. Łukasz Kutryn - (BISZCZA) - 7.24.45 43. Zbigniew Olszewski (ROZTOCZE KRASNOBRÓD) - 7.45.44 50. Paweł Sawicki - (ZAMOŚĆ) - 7.54.11 Klasyfikacja indywidualna w grupie wiekowej 70 - 99:

23

AMSPN Hetman Zamość, który otrzymał 90 000 zł. Pozostali beneficjenci to: LUKS Trefl - 30 000 zł, UKS KIKO - 24 000 zł, MKS Padwa - 20 000 zł, KS Agros - 15 000 zł, Zamojskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej - 15 000 zł; UKS Sorga - 4 000 zł, DKS Gaudium - 2 000 zł. tom

1. Płomień Spartan Nieledew

4

12

10. Zryw Ulhówek

4

3

7-11

10. Nord 98 Wysokie

4

4

4-9

11. Huragan Hrubieszów

3

2

8-9

11. Sokół Zwierzyniec

4

3

3-6

12. Andoria Mircze

4

2

5-10

12. Delta Nielisz

3

0

2-10

13. Szyszła Tarnoszyn

3

0

3-11

13. Metalowiec Goraj

4

0

2-11

14. Ruch Machnów Nowy

4

0

0-12

Czwartą kolejkę rozegrały drużyny klasy A. Po ubiegłotygodniowej niespodziewanej porażce tym razem Łada Biłgoraj wypunktowała Metalowca Goraj. Poniżej komplet wyników i tabele. Klasa A, gr. I: Piast Babice - Nord 98 Wysokie 3:0, Metalowiec Goraj - Łada 1945 Biłgoraj 1:6, Orion Dereźnia - Sokół Zwierzyniec 2:0, Olender Sól - Cosmos Józefów 3:4, Delta Nielisz - Tarpan Korchów 1:2,

Orzeł Tereszpol - Wrzos Szyszków 4:2. Klasa A, gr. II: Huragan Hrubieszów - Andoria Mircze 3:3, Ruch Machnów Nowy Płomień Spartan Nieledew 0:3, Pogoń 96 Łaszczówka - Granica Lubycza K rólewska 0: 0, Zryw Ulhówek - Spartakus Szarowola 0:3, Graf Chodywańce - Omega II Stary Zamość 0:1, Szyszła Tarnoszyn - Szumy Susiec 1:4, Metanoja Lipsko - Orkan Bełżec 1:2. tom


www.zamojska.com

Gazeta

24 Z OSTATNIEJ STRONY

amo ska

e-mail: redakcja@zamojska.com tel.: 535-398-822 Nr 34 (112) | 6 - 12 września 2011 NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Konkurs „Dziewczyna Roku 2011” - ROZSTRZYGNIĘTY !!! Nagrody I Miejsce: kupon o wartości 800 zl na nowoczesną depilację, + tydzień SPA

ejsce II Mi

jsce I Mie

e iejsc III M

Ewelina Jędrzejewska Marta Padiuczenko Magdalena Burda Serdecznie gratulujemy! Zwyciężczynie zapraszamy po odbiór nagród

II Miejsce: kupon o wartości 600 zl na nowoczesną depilację, + 3 dni SPA III Miejsce: kupon o wartości 400 zl na nowoczesną depilację, + 1 dzień SPA

Sponsorzy Konkursu:

Al. Jana Pawła II 19 Zamość

Zamość ul. Lwowska 28/40

„Bezpieczna przystań” Święto plonów w Hrubieszowie Czumów Dożynki powiatowe

Sylwia Kardasz - magister filologii polskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Ostatnim razem był film z serii tych romantycznych, pełnych ciepła i miłości. Teraz wpadła mi w ręce – w podobnym klimacie – książka. Cóż zresztą innego można się spodziewać po Nicholasie Sparksie? Jeśli ktoś czytał cokolwiek tego autora, wie o czym mówię. W żaden sposób nie umniejszam przy tym wartości jego prozy. To bowiem wyjątkowy talent narratorski, jego historie nigdy nie wydają się nudne czy banalne, zaś bohaterowie to postacie z krwi i kości, którym przyszło walczyć o własne szczęście. Nie inaczej będzie w przypadku Katie z „Bezpiecznej przystani”, najnowszej powieści Sparksa, wydanej w Polsce. Pewnego dnia dziewczyna zjawia się w niewielkim miasteczku Southport w Karolinie Północnej. Młoda i atrakcyjna, szybko wzbudza ciekawość mieszkańców. Wynajmuje mały domek i zatrudnia się jako kelnerka w miejscowej restauracji. Z sobie tylko znanego powodu cały czas zachowuje dystans – nie nawiązuje żadnych bliższych kontaktów z innymi, ani przyjaźni ani nawet zwykłych koleżeńskich sympatii. Udaje jej się to do momentu, w którym poznaje Alexa, właściciela sklepu i owdowiałego ojca dwójki dzieci. Wbrew sobie,

Katie coraz bardziej angażuje się w życie rodziny. Ale nawet najczystsze uczucie nie odmieni jej przeszłości. Kobieta miała dobry powód, by zmienić tożsamość i uciec z Bostonu. Pogrzebała całe swoje dawne życie, uciekając przez brutalem, który zamienił jej życie w piekło. Nie sposób jednak tak zupełnie wyrzec się świata i miłości. Poznanie Aleksa zmusza Katie do podjęcia trudnej decyzji, decyzji, która zmieni wszystko... Co będzie ważniejsze: rezygnacja ze szczęścia i spokój czy spełniona miłość naznaczona lękiem o własne życie? Finał tej historii jest nieoczekiwany, żeby nie powiedzieć fantastyczny – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pisarz zdołał wymieszać ze sobą zarówno romans i obyczaj, a do tego dorzucił jeszcze aspekt duchowy, poniekąd metafizyczny. Po raz kolejny Sparks ujmuje swoim jakże zwyczajnym, a zarazem niezwyczajnym światem, nasyconym emocjami, które są udziałem każdego z nas, codziennością zaskakującą swoimi barwami. „Bezpieczna przystań” sprawdza się jako czytadło, przyjemna pozycja na leniwe popołudnie. Warto dać jej szansę i udać się na kilka godzin do słonecznej Karoliny...

Konkurs Wspomnienie moich wakacji Zapraszamy do konkursu "Wspomnienie moich wakacji". Pod adresem redakcja@zamojska.com czekamy na nadesłane przez Państwa opisy (swoje wrażenia, doświadczenia i przygody) wakacyjnych urlopów wraz z załączonymi fotografiami. Dzielimy się swymi dobrymi, zabawnymi, ale też przykrymi doświadczeniami, aby zachęcić innych do pobytu w miejscach, które Państwo odwiedzili lub przestrzec przed przykrymi niespodziankami. Opublikowane materiały zostaną nagrodzone nagrodą w postaci książki.

Sponsor konkursu "Wspomnienie moich wakacji" Wydawnictwo Replika ul. Wierzbowa 8, Zakrzewo 62-070 Dopiewo tel./faks 061 8682537 www.replika.eu

4 września w Czumowie, w barwnej folklorystycznej oprawie i przy słonecznej pogodzie, odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowo - Gminne. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, co roku na progu jesieni uroczyście obchodzimy zakończenie żniw. W ten sposób wyrażamy szacunek i przekazujemy wdzięczność rolnikom oraz wszystkim tym, których praca i wysiłek wpisują się w żniwny trud i tworzenie chleba. Dożynki to święto szczególne w życiu wsi. To święto rolników i tych, którym sprawy polskiego rolnictwa są bliskie. To święto z bogatymi tradycjami, świadczące o naszym przywiązaniu do ziemi. Ziemia to nasza żywicielka, to nasza tożsamość, to gospodarstwa przejęte po rodzicach, to w końcu nasze małe Ojczyzny, o które chcemy jak najlepiej dbać. Wszyscy wiemy doskonale, że to na polskiej wsi kryją się skarby naszego narodu: język, kultura, obyczaje oraz tradycje. Bochen dożynkowy wypieczony z ziarna wyrosłego na naszej ziemi jest symbolem trudu i poświęcenia polskiego chłopa, który pracuje, by na stołach nie zabrakło chleba powszedniego. Niech bochen będzie symbolem nadziei, że następny rok będzie pomyślniejszy, przyniesie lepsze plony, a rolnikom umożliwi godne życie. O godz. 10.00 odbyła się zbiórka całego korowodu dożynkowego prowadzonego przez Orkiestrę Dętą z Wojsławic. Na czele delegacji wieńcowych jechali na bryczce starostowie tegorocznych dożynek: Aneta Klimkowska i Tomasz Zienkiewicz. Dożynkową uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w intencji rolników z naszego regionu powiatu hrubieszowskiego, celebrowana przez Proboszcza Parafii Św. Ducha ks. Wiktora Kozińskiego. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych, a następnie wszyscy zebrani oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć barwny korowód z wieńcami reprezentującymi miejscowości powiatu hrubieszowskiego.

Najważniejsi goście

Nie zabrakło chleba z tegorocznych zbiorów zbóż Po Mszy Świętej swoje wystąpienia mieli zaproszeni goście. Następnie Starosta Hrubieszowski, Wojewoda Lubelska Genowefa Tokarska oraz Wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Wydarzenie zaszczyc i l i s woją ob e c nośc i ą r ównież: Przewodniczący Sejmiku Wo j e w ó d z t w a L u b e l s k i e g o Arkadiusz Bratkowski, służby mundurowe, goście z zaprzyjaźnionych powiatów z Polski, a także przyjaciele z Ukrainy - delegacje z Włodzimierza Wołyńskiego, Kiwerc i Sokala. Następny punkt dożynkowy to tradycyjny obrzęd, w czasie którego starostowie dożynek wręczyli gospodarzom uroczystości chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. W trakcie uroczystości jurorzy w składzie: Beata Bitner, Danuta Kloc, Irena Pańko oraz Paweł Wojciechowski bacznie obserwowali

przedstawione wieńce, wybierając te najpiękniejsze. W konkursie powiatowym na najlepszy wieniec dożynkowy jurorzy przyznali następujące nagrody: I nagrodę przyznali Gminie Mircze, Kołu Gospodyń Wiejskich Miętkie, II nagroda została przyznana dla Gminy Horodło, sołectwo Liski, zaś III nagrodę zdobyła reprezentacja Gminy Wiejskiej Hrubieszów, sołectwo Gródek. W konkursie gminnym I nagrodę zdobyli reprezentanci z Gródka, II nag roda przyzna na dla Stefankowic, a III nagrodę zdobyli reprezentanci z Cichobórza. Jury przyznało również wyróżnienia dla reprezentacji z Dąbkowej, Brodzicy, Obrowca i Czumowa. W części artystycznej występowały następujące grupy: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej; Chór Radnych Rady Gminy Hrubieszów i „Babska Biesiada”. red.

Gazeta Zamojska  

Nr 34 (112)

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you