Page 1

23

99 98

97

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Dziękujemy Wam!

Gazeta Zamojska – nr 100 Pozyskane środki z tego wydania przeznaczamy na komputer dla szpitala im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

95

2,00 zł 22 cena

REKLAMA

96

5% VAT

02

STRONA

2 00

Gazeta 100

Zapraszamy do konkursu Nasza Zamojszczyzna

amo ska

9 772080 320101

numer

(100)

7 czerwca - 13 czerwca 2011 ISSN: 2080-3206 Nr indeksu: 254762 Wyłącznie polski kapitał

Aktualności

Sport

Ogłoszenia Konkursy E-wydania

www.zamojska.com Odwiedzaj codziennie

Jak zarobić przez wakacje?

Setny numer „Gazety Zamojskiej”

12

STRONA

Z okazji 100. wydania „Gazety Zamojskiej” do naszej Redakcji napłynęły życzenia i słowa refleksji na temat naszego tygodnika. Oto czego „Zamojskiej” życzą samorządowcy, przedsiębiorcy, koledzy po fachu oraz zwykli ludzie.

Szlachta, jadło i bitwa, czyli Jarmark Hetmański

14

STRONA

Obrona Zamościa przed Szwedami, wielkie gotowanie na Rynku Wielkim oraz pokazy artyleryjskie. To tylko część imprez Jarmarku Hetmańskiego, który w ostatni weekend odbył się w zamojskim zespole staromiejskim.

Prezydent z absolutorium

05

STRONA

Dla jednych wakacje to czas odpoczynku od szkoły, szaleństw i dyskotek. Inni widzą wtedy szansę zarobku i podreperowania swojego skromnego budżetu. Wakacje to czas, zwłaszcza dla uczniów i studentów, kiedy można załapać się na pracę sezonową lub inną krótkoterminową i powiększyć stan swojego konta. Wśród możliwości pracy w wakacje nadal bezwzględnym liderem pozostają prace przy zbiorze owoców; przede wszystkim truskawek, czy malin. REKLAMA

04

STRONA

Niejednogłośnie, ale też bez głosów sprzeciwu Rada Miejska udzieliła prezydentowi absolutorium z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu Zamościa. Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości.

Nie dali się w dziesięciu

21

STRONA

12 punktów na 4 kolejki przed zakończeniem rozgrywek wynosi przewaga Omegi nad Koroną i Igrosem. Oznacza to, że w Starym Zamościu mogą już praktycznie otwierać szampany i cieszyć się z awansu. - Najlepiej byłoby wygrać wszystkie mecze do końca sezonu, bo wtedy uniknęlibyśmy dywagacji na temat odpuszczania komukolwiek - mówił przed spotkaniem z Entrą Spartą prezes Omegi - Krzysztof Goch.

Polityka z duchem postępu

15

STRONA

REKLAMA

Nasza klasa polityczna raz po raz szuka nowych dróg dotarcia do elektoratu. A że naród idzie z duchem postępu - technologicznego oczywiście - politycy również muszą nadążać za swoimi wyborcami. Jako pierwsze z pomysłem wykorzystania telefonii komórkowej w kampanii wystąpiły Polskie Stronnictwo Ludowe i Ruch Palikota.


Gazeta

2

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Prawidłowa odpowiedź z poprzedniego tygodnia: Konkurs organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Marcina Zamoyskiego Konkurs wspiera Starostwo Powiatowe w Zamościu

Pytanie zadaje redaktor naczelny Gazety zamojskiej Jarosław Bury. Gazeta Zamojska”, której setny numer właśnie się ukazał, jest tygodnikiem lokalnym. Ile tygodników ukazujących się na terenie byłego województwa zamojskiego poświęca zdecydowaną większość swojej uwagi ludziom i wydarzeniom z terenu powiatu zamojskiego?

a) Jedna - „Gazeta Zamojska”.

a)

Jan Brzechwa

b)

Czesław Miłosz

c)

Bolesław Leśmian

Po odbiór nagród zapraszamy:

b) W powiecie zamojskim ukazują się trzy takie tygodniki.

1. Aleksandra Nowak, Zamość

c) W powiecie zamojskim ukazuje się sześć takich tygodników.

2. Marian Jasielski, Zamość

Serdecznie Państwu dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy

3. Krystyna Jaszek, Zamość

b) Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu

4. Anna Kowalik, Zamość

Gazeta

Wskazuję instytucję: a) Dom Dziecka Nr 2 w Zwierzyńcu

Który ze znanych poetów mieszkał w Zamościu?

amo ska

5. Radosław Panek, Zamość

Odpowiedzi udzieli³: Zapraszamy do nowego konkursu, który w swej idei łączy środowiska, promuje Region i wspiera potrzebujących. To wszystko w atmosferze sympatycznej zabawy. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie, które zada jeden z samorządowców. Prawidłową odpowiedź wpisz do kuponu wyciętego z Gazety Zamojskiej i przekaż w Dziale Obsługi Klienta E. Leclerc w Zamościu, przy ul. Wyszyńskiego 13 lub w rstauracvji McDonald's w Zamościu Aleje Jana Pawła II. Spośród kuponów w każdy wtorek wybierzemy 10 zwycięzców, których Starostwo Powiatowe w Zamościu nagrodzi upominkami, a zamojska restauracja McDonald's McZestawami. Odpowiadając na pytanie zawarte w kuponie, zakreśl takze jedną z placówek pomocy społecznej, gdyż raz w miesiacu placówka, na którą zostanie oddane najwięcej głosów, otrzyma dla swoich podopiecznych 10 McZestawów, a od E.Leclerc wartościowe prezenty. Laureatów konkursu, którzy wypełnili kupon, co tydzień opublikujemy w Gazecie Zamojskiej, Telewizji Kablowej Video-Kadr oraz zaprezentujemy w zamojskich oddziałach McDonald's i E.Leclerc, składając gratulacje i serdeczne podziękowanie za pomoc potrzebującym. Zapraszamy do udziału w konkursie. Zyczymy miłej zabawy i dziękujemy za wsparcie potrzebujących. Wyra¿am zgodê na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych na potrzeby powy¿szego konkursu: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

6. Bartłomiej Żak, Zamośc

7. Katarzyna Plesniak, Krasnobród 8. Stanisław Jasiński, Lublin 9. Karol Gąska, Tereszpol

NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

10. Magdalena Kozak, Biłgoraj Nagrody należy odebrać w ciągu 7 dni od dnia publikacji. Dział Obsługi Klienta w E.Leclerc, Zamość, ul. Wyszyńskiego 13.

Rolnictwo

SKN POLSKA

Chip tuning maszyn rolniczych

Dla wielu słowo tuning kojarzone jest przede wszystkim z motoryzacją. Tymczasem okazuje się, że „podrasowywanie” sprzętu nie jest rzeczą nową również w przypadku ciągników i maszyn rolniczych. Specjalistą w tej dziedzinie jest niemiecka firma SKN, która również posiada swoje oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Chip tuning to nic innego, jak tylko przygotowany indywidualnie dla każdej maszyny program sterujący. Konkretnie przypisany program bierze pod uwagę z jednej strony potrzeby klienta, a z drugiej wytrzymałość silnika. W przypadku tuningowanych maszyn wymagana jest jedynie sprawność techniczna, regularne wykonywanie przeglądów oraz stosowanie paliwa dobrej jakości.

Moc i moment w dobrych rękach

Wielu rolników zainteresowanych zwiększeniem mocy ciągnika nie kryje obaw przed nadmiernym obciążeniem silnika, a co za tym idzie zmniejszeniem jego żywotności. - Każda maszyna ma określone parametry i wytrzymałość, co warunkuje jej prawidłowe działanie. Korzystając ze zdobytej wiedzy i wieloletniego doświadczenia wiemy, o ile możemy zwiększyć moc i moment obrotowy silnika. W samochodach osobowych zwiększenie mocy poprzez chip tuning powoduje wzrost zużycia silnika

o 1% na każde 100 tysięcy km przebiegu. Taką wartość możemy odnieść również w przypadku maszyn rolniczych, biorąc oczywiście pod uwagę inny charakter obciążeń i warunki pracy sprzętu, który poddawany jest działaniu różnych warunków oraz sposoby jego obsługi przez operatora - uspokaja Paweł ŚwićDyrektor sprzedaży SKN Polska. Zwiększanie mocy i momentu obrotowego przyczynia się do zmiany charakterystyki silnika, co znajduje odzwierciedlenie przede wszystkich w osiąganiu maksymalnych wartości przy niższych prędkościach obrotowych. - Dzięki temu możemy więc zwiększyć efektywność pracy oraz ograniczyć zużycie paliwa przy normalnej eksploatacji oszczędności sięgają 1-3 l/h. Dodatkową korzyścią przy zakupie nowych maszyn, jest możliwość wyboru modelu z serii ze słabszą wersją silnika - przekonuje Paweł Świć. Chip tuning może być pomocny również

w przypadku starszych maszyn, zwłaszcza gdy budżet gospodarstwa jest zbyt szczupły, aby rozbudować park maszynowy, a potrzebujemy zwiększyć jego efektywność.

Poprawianie czołowych marek Usługi chip tuningu są świadczone na terenie całego kraju i pozwalają na zwiększenie mocy i momentu obrotowego od 10 do 30%. Oferta obejmuje chip tuning dedykowany do maszyn i ciągników rolniczych Case, Claas, Deutz, Fendt, JCB, John Deere, Massey Ferguson, McCormick, New Holland, Steyr i Valtra. Najczęściej zwiększanie

mocy obejmuje ciągniki o mocy 120-130 KM oraz maszyny żniwne w przedziale 200-250 KM. I choć wiek sprzętu ma znaczenie drugorzędne, to... - 90% klientów decyduje się na nasze usługi wobec 2-3-letnich maszyn. Każdą maszynę możemy „poprawić“, o ile posiada komputer sterujący pracą silnika, a kondycja sprzętu nie budzi naszych wątpliwości - wyjaśnia Paweł Świć. Instalowane oprogramowanie objęte jest 5-letnią gwarancją. Firma SKN Polska, przedstawiciel SKN Gmbh - lidera chip tuningu w Europie, od 1990 roku zajmuje się profesjonalnym elektronicznym zwiększaniem osiągów. Park maszynowy opiera się na najnowocześniejszych urządzeniach do programowania i diagnostyki oraz hamowni WOM MAHA W500, która pozwala na wykonywanie pomiarów mocy do 750 KM i momentu obrotowego do 6600 Nm.


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

Zamość Akademia Nauki i Rozrywki

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Polityka Ruch Palikota zarejestrowany

Rynek w rękach dzieci

Palikot po raz wtóry Janusz Palikot zarejestrował drugą już partię polityczną. Tym razem nazywa się ona Ruch Palikota, a do wyborów ma iść z działaczami Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Wolnych Konopi oraz mniejszości seksualnych.

Podczas Akademii dzieci pokazywały jak łączyć naukę z zabawą O tym, że nauka nie musi być nudna i że można ją połączyć z zabawą, mogły się przekonać dzieci mniejsze i większe, które wzięły udział w Akademii Nauki i Rozrywki 1 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej. W programie „Akademii Nauki i  Rozrywki” znalazły się pokazy fizyczne, chemiczne, ekologiczne, happeningi plastyczne, symultana szachowa dla 40 osób, minirozgrywki sportowe, prezentacja windsurfingu i kajakarstwa. Imprezie towarzyszyły również happeningi pod hasłem „Czy Rynek Solny jest solny? - trochę inny przewodnik po Zamościu”, „Wszędobylska chemia”, „Świat antyczny wcale nie

jest obcy”, „Współczesna Agora: dyskusje z przechodniami”, „Pracownia młodego Einsteina”, „IX Pułk Piechoty”, „Czy wiem, co jem?”, „Na betonie też kwiaty rosną”, „Chocholi taniec”, a także występy artystyczne zatytułowane „Nasza Europa”. - Uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę, a także atrakcyjnie spędzić Dzień Dziecka. Mamy nadzieję, że pozostanie on w pamięci uczestników i widzów jako mile spędzony czas - powiedziała Agnieszka Kowal, dyrektor ZSS im. Unii Europejskiej w Zamościu. Wśród gości Akademii znaleźli się prezydent miasta Marcin Zamoyski, poseł Mariusz Grad, asystentka europosłanki Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Martyna Jasielska oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu zamojskiego magistratu dr Kazimierz Chrzanowski.

Wydział VII Sądu Okręgowego w Warszawie wpisał do rejestru partii politycznych Ruch Palikota. - To oznacza, że możemy rozpocząć pełnoprawne działania, zmierzające do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Ruch Palikota weźmie udział w wyborach! - poinformował Janusz Palikot w liście wysłanym mediom. - Przed nami dużo ciężkiej pracy, ale jesteśmy pewni, że doskonale sobie poradzimy. Ostatnie

Interesujesz się dziennikarstwem lub grafiką komputerową? Chciałbyś spróbować swoich sił w atrakcyjnym zawodzie? A może po prostu chcesz odbyć ciekawe i fascynujące praktyki? „Gazeta Zamojska” daje taką szansę. Jeśli jesteś studentem lub uczniem szkoły średniej - a  dodatkowo lubisz pisać lub pasjonujesz się grafiką i  składem DTP - zgłoś się do nas! Masz niepowtarzalną sznasę

szlifować swój warsztat dziennikarski pod okiem dziennikarzy „Gazety Zamojskiej”. Tutaj nauczysz się jak opracowywać informacje, przygotowywać teksty do druku, poznasz zasady przeprowadzania wywiadów i zbierzesz pierwsze poważne doświadczenia dziennikarskie. Jeżeli bardziej pasjonuje Cię grafika komputerowa, to również mamy coś dla Ciebie. Pod okiem grafików komputerowych poznasz tajniki składu gazety i pracy na plikach graficznych.

Nauczysz się obsługiwać programy DTP i aplikacje do obróbki grafiki rastrowej. Taka praktyka to również okazja poznania wielu ciekawych i interesujących ludzi, których dotąd znasz z ekranów telewizorów i monitorów. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w fachu dziennikarza lub grafika - zgłoś się do nas! Redakcji szukaj przy ulicy Szczebrzeskiej 21 w Zamościu lub napisz do nas na adres redakcja@zamojska.com. red

Radni Lewicy w trosce o jakość miejskich inwestycji

tego sprawę w swoje ręce wziął szef zamojskiej RM. Zaproponował radnego Jerzego Liberadzkiego (KWW Marcina Zamoyskiego), który się zgodził. Następnie swoje pytanie przewodniczący skierował do Marty Pfeifer (PO). - Nie wiem, czy temu podołam, ale... zgadzam się - odpowiedziała radna. Skład komisji uzupełnił Michał Kimak (PiS). Skład został przyjęty jednogłośnie, zaś na sali dało się słyszeć głośne westchnienie ulgi. Kamień spadł wszystkim z serc. rael

Region NIK w oświacie

Awanse pod kontrolą Dla większości nauczycieli koniec roku wiąże się ze zdobywaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego. Do 30 czerwca mają czas na złożenie niezbędnych dokumentów. Jeśli egzamin lub postępowanie zakończy się zaliczeniem, nauczyciel od września otrzymuje awans i wyższą pensję. Kłopot w tym, że Najwyższa Izba Kontroli uznała taki sposób za mało efektywny.

dacz

Zamość Rada Miejska

Komisja ledwo powołana

Przypomnijmy, że komisja ta składa się z co najmniej trójki radnych. To członkowie tej komisji odczytują projekty uchwał w danej sesji. Od niedawna także liczą głosy rodnych. - Rozumiem, że brak chętnych do komisji jest spowodowany

Palikota, zarejestrowany w październiku Ruch Poparcia, który nie złożył oświadczenia finansowego i teraz musi być przez PKW wyrejestrowany oraz „zaplecze finansowo-techniczne” partii, czyli stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota. Gwoli ścisłości wyjaśniamy: w wyborach partia byłego posła z Lublina wystartuje jako Ruch Palikota.

Dołącz do „Zamojskiej”

dacz

obowiązkiem liczenia głosów. Jednak prosiłbym o zgłaszanie kandydatur wyjaśnił zaskoczonym nieco gościom sytuację przewodniczacy Rady Jan Wojciech Matwiejczuk. Jak zatem widać komisja ta pełni newralgiczną rolę w pracach zamojskich rajców. Jako pierwszą z kandydatur radna Zofia Piłat (Lewica) zaproponowała radną Joannę Budzyńską (KWW Marcina Zamoyskiego), która zazwyczaj zasiadała w tej komisji, lecz ta odmówiła. Sytuacja powoli stawała się groteskowa, a na sali dało się słyszeć pojedyńcze śmiechy. Wobec

sondy, przeprowadzane w różnych polskich miastach, dają nam poparcie na poziomie około 10 proc. Ruch Palikota rozpoczyna oficjalny bieg ku zwycięstwu! Nadchodzi wielki przełom - Nowoczesna Polska coraz bliżej! - dodał. Ruch Palikota idzie do wyborów jako „otwarta koalicja”. - Na naszych listach znajdą się przedstawiciele Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Wolnych Konopi oraz mniejszości seksualnych - zapowiadają działacze Ruchu. Nazwiska te zostaną ujawnione na kongresie partii pod koniec czerwca. Wyborcy moga mieć jednak mały kociokwik przy urnach. Istnieją bowiem trzy struktury związane z Januszem Palikotem. Są to: właśnie zarejestrowany Ruch

Zamość Praktyki w Gazecie Zamojskiej

Zamość Rada Miejska

Do niecodziennej sytuacji doszło podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zamościu. Okazało się, że z całej sesji radni mieli największy problem z... powołaniem komisji uchwał i wniosków.

3

Najwyższa Izba Kontroli trzy lata temu wezwała rząd do zmiany zasad awansu zawodowego nauczycieli. W województwie lubelskim na 1767 osób przystępujących do egzaminów na stopień nauczyciela dyplomowanego nie zdały zaledwie 4. Tyle samo spośród 1076 osób na stopień

Nie tylko ilość, ale i jakość - tak można streścić sens wystąpień radnych Lewicy podczas majowej sesji Rady Miejskiej. Jednym z punktów obrad była informacja o  przedsięwzięciach zrealizowanych w ubiegłym roku współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Przeszłaby ona bez żadnego echa, gdyby nie radni Lewicy, którzy postanowili zwrócić uwagę na pewien szczegół. - Niepokoi mnie narastanie bylejakości. Na przykład ścieżka rowerowa, zbudowana wzdłuż obwodnicy północnej, jest już w złym stanie po kilku latach użytkowania. Na parkingu przy ulicy Orzeszkowej po jednej stronie stoi zakaz parkowania w dni parzyste,

mianowanego. Oznacza to, że rzesza prawie pół miliona pedagogów ma zagwarantowaną stałą pracę i brak motywacji do dalszego kształcenia - uważają przyglądający się sytuacji urzędnicy. Wobec tego NIK twierdzi, że zdobycie kolejnego stopnia awansu zawodowego nie jest

a po drugiej zakaz parkowania w dni nieparzyste - wyliczał wiceprzewodniczący Rady Jerzy Nizioł. O tym problemie mówiła też radna Zofia Piłat: - W Zamościu rzeczywiście dużo się buduje i  należy się z  tego cieszyć. Trzeba jednak większą uwagę przykładać do jakości robót i to zwłaszcza w tym roku. Powinniśmy się bardziej otworzyć na opinie ekspertów. Pomimo znacznych oszczędności w administracji sugerowałabym też poszerzenie Wydziału Planowania Przestrzennego Budownictwa i Ochrony Zabytków o nowe kompetentne osoby. Napływ fachowców powinien nam pomóc uniknąć problemów, jakie mamy teraz z inwestycjami już oddanymi do użytku. rmar

powiązane z efektywnością i jakością pracy nauczycieli, ale formalnością potrzebną jedynie do zdobycia kolejnej podwyżki. Kontrolerzy z Izby już zapowiedzieli naciski w tej sprawie na rząd, a  w szczególności na Ministerstwo Edukacji Narodowej. rael


Gazeta

4

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Z policji i straży Zdarzenia, którymi w ubiegłym tygodniu zajmowali się zamojscy policjanci i strażacy.

Zderzenie w Bodaczowie

W poniedziałek (30.05.) w Bodaczowie (gm. Szczebrzeszyn) kierujący fiatem uno 34-latek z Przemyśla zjechał na przeciwległy pas drogi i zderzył się z land roverem prowadzonym przez 37-letniego mieszkańca gm. Turobin. W wyniku wypadku przemyślanin doznał urazu nogi. Obaj kierowcy byli trzeźwi.

Wywrotka na zjeździe

Tego samego dnia (30.05.) w Szperówce (gm. Szczebrzeszyn) miejscowy 60-latek jadąc rowerem przewrócił się na zjeździe. Pechowy rowerzysta doznał urazu głowy i żeber.

Potrącenie na Okopowej

We wtorek (31.05.) na ul. Okopowej w Zamościu prowadząca samochód 70-letnia mieszkanka Lublina potrąciła 52-letnią zamościankę. Poszkodowana doznała urazu ręki i nogi.

Skradzione rowery dwa

Również we wtorek (31.05.) 48-letni zamościanin stwierdził kradzież dwóch rowerów ze swojej piwnicy przy ul. Brzozowej. Straty oszacował na 3700 złotych.

Wypadek na motorze

We czwartek (2.06.) w Starym Zamościu jadący motocyklem 26-letni mieszkaniec Józefowa stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię doznając urazu ręki. Był trzeźwy.

Na gorącym uczynku

Również we czwartek (2.06.) 47-letni mężczyzna nie posiadający przy sobie dokumentów włamał się do jednego z garaży przy ul. Żdanowskiej w Zamościu. Usiłował wykraść szlifierki, przedłużacz i narzędzia, ale został przyłapany przez 41-letniego właściciela garażu.

Spłoszył złodziei

Tego samego dnia (2.06.) w Adamowie nieznani sprawcy usiłowali się włamać do sklepu znajdującego się przy stacji benzynowej. Zostali jednak spłoszeni przez właściciela punktu, który jest 64-letni mieszkaniec gm. Zamość.

Złamało się drzewo

Zamość Rada Miejska

Przewodnicząca pytała czy Planty to jeszcze Zamość?

Budowali wodociąg, uszkodzili gazociąg

Również we środę (1.06.) w Janówce Wschodniej (gm. Komarów-Osada) podczas prac przy budowie instalacji wodociągowej uszkodzono gazociąg. Strażacy z OSP Komarów zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

Wiatr pokonał drzewo

Także we środę (1.06.) w Zwierzyńcu silny wiatr powalił jedno z drzew na ziemię, co dodatkowo niebezpiecznie obniżyło poziom zwisania napowietrznej linii energetycznej. Strażacy pocięli drzewo i usunęli je z jezdni. Kablem zajęło się pogotowie energetyczne.

We wtorek (31.05.) na ul. Królowej Jadwigi w Zamościu ułamał się konar jednego z drzew i spadł na ulicę. Strażacy najpierw usunęli złamany fragment z drogi, a następnie za pomocą drabiny pozbyli się zwisających pozostałości. Drzewo złamało się najprawdopodobniej ze starości.

Wiatr pokonał drzewo 2

Pożar traw

Podobnie we czwartek (2.06.) paliły się śmieci w metalowym kontenerze przy ul. Redutowej w Zamościu. Cała akcja zajęła strażakom zaledwie kwadrans.

Tego samego dnia (31.05.) paliły się trawy w miejscowości Wierzbie (gm. Łabunie). Pożar objął obszar 0, 5 ha. Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Łabuń gasił go przez godzinę.

Passat-widmo

We środę (1.06.) strażacy otrzymali informację, że w Zarzeczu (gm. Zamość) dachował volkswagen passat. Jednakże Jednostka Ratownictwa Gaśniczego z Zamościa po przybyciu na miejsce stwierdziła, że choć auto wymaga działań zabezpieczających, to w jego środku nie ma kierowcy.

We czwartek (2.06.) wiatr powalił drzewo na jezdnię w Złojcu (gm. Nielisz). Strażacy z tamtejszej jednostki OSP pocięli je, a kawałki wrzucili do rowu.

Szybcy strażacy

Pożar śmieci i gałęzi

Tego samego dnia (2.06.) strażacy w niecałe 40 minut ugasili pożar na ul. Kalinowej w Zamościu. Paliły się gałęzie i śmieci.

Zamość Rada Miejska

Tartanu w tym roku nie będzie Przy omawianiu zmian w uchwale budżetowej najwięcej czasu zwykle zajmuje ich odczytanie. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej było jednak inaczej. Pomiędzy radnymi wywiązała się zaciekła dyskusja. Poszło o wymianę bieżni żużlowej na tartanową przy Szkole Podstawowej nr 4. Po opracowaniu projektu budowlano-wykonawczego okazało się, że przewidziana w budżecie na ten cel kwota 100 tysięcy złotych jest stanowczo zbyt niska i potrzeba jeszcze aż 421 tysięcy. Pierwotny projekt zmian w budżecie tę potrzebę uwzględniał. Pieniądze miały pochodzić z przesunięcia środków na budowę sali gimnastycznej Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 6 (366 tys. zł), a także

budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 (100 tys. zł). Pomysł ten spotkał się jednak z jednogłośnym odrzuceniem przez Komisję Budżetu, za sprawą którego prezydent Marcin Zamoyski wycofał się ze wstępnych zamiarów. Radny Marek Kudela (PO) broni nie złożył. - Bieżnia na stadionie OSiR nie jest ogólnodostępna, a właśnie takiej potrzebuje miasto. "Czwórka" zaś w rywalizacji sportowej na szczeblu województwa zajmuje najlepsze miejsca ze wszystkich zamojskich podstawówek. Jej uczniowie zajmują czołowe lokaty między innymi w pływaniu, czwórboju lekkoatletycznym, czy badmintonie. To bardzo źle, że ciągle muszą biegać na żwirze - głosił na forum RM. Przeciwstawił mu się radny Wiesław Nowakowski (Lewica): - Różnica między ceną pierwotną, a

ostateczną jest stanowczo za duża. Nie jest sztuką zabrać "dwójce" i dać "czwórce". Trzeba jednak pamiętać, że na te inwestycje szkoły czekają już od dawna - przypomniał. Wtórował mu radny Rafał Zwolak (KWW Marcina Zamoyskiego): - W środowisku SP nr 4 i Gimnazjum nr 4 nie prowadzi się szkolenia lekkoatletycznego, brak jest nauczycieli-specjalistów w tym zakresie, a szkoła znajduje się w fazie głębokiego niżu demograficznego, o czym świadczy duża liczba zwalnianych nauczycieli w bieżącym roku szkolnym. Nie ma poza tym potrzeby budować konkurencji dla OSiR-u za pieniądze miejskie. Tym samym radny Kudela nic nie wskórał. Zaktualizowany projekt zmian w uchwale budżetowej Rada przyjęła 20 głosami "za".

Krzaki na Plantach Z takim właśnie dramatycznym zapytaniem zwróciła się podczas majowej sesji Rady Miejskiej Wiesława Dubienka - przewodnicząca tamtejszego Zarządu Osiedla. W swoim wystąpieniu poruszyła trzy sprawy związane z Plantami. Po pierwsze wyraziła swoje niezadowolenie z przyjęcia przez radnych planu budowy parkingów, który dopuszcza możliwość niestworzenia miejsc parkingowych na jej osiedlu. Po drugie zwróciła uwagę na Szkołę Podstawową nr 10, gdzie po każdych większych opadach deszczu jest problem z obecnością wody w piwnicach. Odpowiedź uzyskała jednak jedynie na sprawę trzecią. - Okolice amfiteatru są bardzo

zaniedbane. W związku z tak szeroko prowadzoną inwestycją na otoczeniu Starego Miasta powinno się coś z tym zrobić. Tymczasem tereny są tam coraz bardziej pozarastane i ludzie coraz bardziej się denerwują. Często bywa, że zatrzymują mnie na ulicy i pytają, czy coś tu się zmieni. Niestet y pr ez ydent Ma r c i n Zamoyski nie miał dla Wiesławy Dubienki zbyt dobrych wieści. - Tymi terenami teraz włada inwestor i miasto nie może mu nakazywać jakichkolwiek działań poza tymi, które obejmują umowy. Będziemy jednak rozmawiać z inwestorem, aby go przekonać do zadbania również i o sprawę, o której mówiła pani Dubienka. rmar

Hrebenne Święto pograniczników

Święto nad granicą 24 maja odbyły się uroczystości związane z wyróżnieniami i mianowaniem funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Hrebennem na wyższe stopnie. ubiegłych, uroczystości uświetniła część artystyczna przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół oraz nieplanowany występ Komendanta Placówki SG, który przy dźwiękach gitary żegnał się słowami piosenki „Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonił słów. Przy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów...”

rmar

Okazją do tego było Święto Straży Granicznej. Awanse i wyróżnienia otrzymało 2 oficerów, 13 chorążych, 11 podoficerów oraz 1 pracownik cywilny. Ten dzień był również okazją do wręczenia podziękowań za długoletnią współpracę dla ppłk. SG Andrzeja Wolczyka przez Wójta Gminy Lubycza Królewska oraz Dyrektorkę Zespołu Szkół w tej miejscowości. Wzorem lat

wartości zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji rzędu 56 119 044,67 zł. Skumulowany niedobór na zasobach budżetu za lata ubiegł wynosi 38 683 555,55 zł i jest wynikiem zamykania poprzednich budżetów deficytem. Jak jednak można przeczytać w opinii Komisji Rewizyjnej, „niedobór nie stwarza zagrożenia w zakresie funkcjonowania samorządu i realizacji jego zadań”.

Po odczytaniu sprawozdań zebrani byli świadkami wymiany zdań pomiędzy wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Ireneuszem Godziszem (PO) i Włodzimierzem Hawrotem (PiS). Najpierw radny Platformy Obywatelskiej stwierdził, że raporty nie odzwierciedlają do końca rzeczywistości, bo ta jest jeszcze lepsza. - Miasto zajmuje czołowe miejsca w rankingach na wielkość inwestycji prowadzonych przy współudziale środków unijnych, ale także dynamicznie działa w mediach ogólnopolskich

- mówił. Skontrował go Hawrot: - Tak dobrze niestety nie jest. Modernizacja Zamojskiego Domu Kultury została zaprzepaszczona, mamy wysokie bezrobocie, a praca w galerii handlowej za najniższe wynagrodzenie na pewno nie jest tym, czego chcą młodzi ludzie. W związku z tym nasz klub postanowił wstrzymać się od głosu. Za udzieleniem absolutorium głosowało 16 radnych. Wstrzymało się pięciu.

ppor. Małgorzata Oleszczuk

Zamość Rada Miejska

Prezydent z absolutorium Niejednogłośnie, ale też bez głosów sprzeciwu Rada Miejska udzieliła prezydentowi absolutorium z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu Zamościa. Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Wykonanie budżetu na 2010 rok otrzymało pozytywną opinię

wszystkich Komisji Rady Miejskiej włącznie z Komisją Rewizyjną - jak również Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO w uzasadnieniu do uchwały zwracała uwagę głównie na to, że nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dochody budżetu zrealizowano w 95,86 proc., zaś wydatki w 93,41 proc. Deficyt wyniósł 13 194 252,19 zł, przy

rmar


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

A R T Y K U Ł S P O N S O R O WA N Y

5

Dlaczego dom w drewnianej konstrukcji szkieletowej ? Drewno, jako surowiec naturalny, jest przede wszystkim zdrowe i przyjazne człowiekowi, posiadające zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku. W krajach, gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione (np. USA, Kanadzie i Skandynawii), statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej. W efekcie zastosowanej technologii budowy domów z drewna, uzyskujemy zdrowy dla mieszkańców, ciepły i

solidny dom na długie lata. Dzięki właściwościom drewna i wełny mineralnej ściany "oddychają" a para wodna swobodnie przedostaje się na zewnątrz domu z drewna. Sa mo w ykończen ie, za rów no zewnątrz, jak i wewnątrz, to wybór potencjalnego Klienta: możemy taki budynek z zewnątrz wykończyć w szalówce, w tynku, pokryć płytkami imitującymi klinkier lub samym klinkierem. Można również połączyć poszczególne materiały ze sobą. Wykończenie zewnętrzne wykonuje się takimi samymi metodami, jak w

przypadku domów murowanych. Niewątpliwym plusem domu „kanadyjskiego” jest krótki czas jego budowy, który wynosi 4-10 tygodni. Nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych zaś po zakończeniu budowy otoczenie nie wymaga gruntownego sprzątania. Do takiego domu można wprowadzić się zaraz po zakończeniu prac wykończeniowych. Z wyjątkiem fundamentów, wszystkie prace wykonujemy na sucho, zatem domy „szkieletowe” budujemy o każdej porze roku również zimą. Pragniemy jednocześnie

zapewnić, że krótki czas nie wpływa na jakość wykonywanych usług. Jest to wynikiem zastosowanej technologii oraz rozwiązań organizacyjnych. Budując domy w technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej oszczędzamy zdrowie, czas i pieniądze. Technologia szkieletu drewnianego charakteryzuje się bowiem wysoką energooszczędnością. Więcej napiszemy w kolejnym wydaniu Gazety Zamojskiej. Powiemy jeszcze o tym, jak zabezpieczamy nasze domy przed owadami.

Magdalena Kozar - Doradca Klienta tel 84 538 50 16 wew. 235 tel 500 067 600 e-mail: info@kalenica.eu www.kalenica.eu

Region Praca sezonowa

Jak zarobić przez wakacje? Dla jednych wakacje to czas odpoczynku od szkoły, szaleństw i dyskotek. Inni widzą wtedy szansę zarobku i podreperowania swojego skromnego budżetu. Wakacje to czas, zwłaszcza dla uczniów i studentów, kiedy można załapać się na pracę sezonową lub inną krótkoterminową i powiększyć stan swojego konta. Wśród możliwości pracy w wakacje nadal bezwzględnym liderem pozostają prace przy zbiorze owoców; przede wszystkim truskawek, czy malin. W ubiegłym sezonie owocowym co hojniejsi plantatorzy płacili 3 zł za łubiankę truskawek. Zaprawieni w tym fachu pracownicy potrafili zarobić ponad 100 zł dziennie. Tu jednak plany może pokrzyżować pogoda.

W przypadku deszczu lub suszy zbiory są mniejsze, a co za tym idzie i wysokość dniówki idzie w dół. - Czasem w dni nieurodzaju siedzieliśmy i nic nie robiliśmy albo szef wymyślał pracę „na odwal się”, żebyśmy tylko bezczynnie nie siedzieli - wspomina Aneta, która co wakacje dorabia sobie przy truskawkach. Jak dodaje, tego lata również tak samo zamierza dorobić, bo to dobry sposób na uniezależnienie się od rodziców, a za te pieniądze może sobie kupić nowe ciuchy oraz kosmetyki. Dodatkowo przy pracy może się porządnie opalić za darmo i nie musi biegać do solarium. Jako najlepsze miejsca do zbioru wskazuje Łabunie, okolice Kraśnika oraz Łaszczowa. To tam, według naszej rozmówczyni, można najlepiej zarobić. Z kolei około 70 miejsc pracy dla studentów i uczniów posiadających

badania sanepidu przygotowała zamojska Chłodnia „Mors”. Rodzaj pracy to umowa-zlecenie. Do obowiązków zatrudnionych należy rozładunek samochodów dostawczych, sortowanie owoców oraz prace porządkowe na terenie chłodni. Jednak jak zapewniają „weterani” mający za sobą kilka sezonów w tym miejscu, praca ta wymaga dużego wysiłku, choć jest dobrze opłacana, jak na zamojskie warunki. Miesięcznie można zarobić ponad tysiąc złotych netto. Inną pracą „cięższego kalibru” jest wykładanie towaru w zamojskich marketach. W tym wypadku młodociani pracownicy muszą podpisać umowę z agencją pracy tymczasowej, która świadczy takie usługi dla centrów handlowych. Stawki wynoszą średnio do 5 zł za godzinę, a pracuje się różnie - raz jest to 4 godziny, a raz 10. Zależy to od dnia i ilości klientów. Tutaj także

Zamość Piknik lotniczy już w sobotę

Akrobacje nad Zamościem Zespół Akrobacyjny BiałoCzerwone Iskry, Martin Sonka z Czech, Jurgis Kairys z Litwy, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Marek Szufa, SW4, Diamond oraz Piper Cup - to tylko część atrakcji jakie 11 czerwca czekają widzów Zamojskiego Pikniku Lotniczego PWSZ i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. - Rangę tych pilotów można, dla zobrazowania, zestawić z kierowcami F1 - zaprezentował gwiazdy pikniku Michał Kwaśniak z AZZ. Podczas imprezy zaplanowano także skoki spadochronowe, paradę motocyk li, w ystępy zespołów muzycznych, lot balonu, wystawę samolotów, pokaz akrobacji na motocyklach. Swoje „zabytki” zaprezentują również bractwa motoryzacyjne, a wszystko zwieńczy pokaz sztucznych ogni. Now y m pu n k tem i mpr ez y, w odróżnieniu od programu ubiegłorocznego pikniku, będzie seminarium naukowe „Samolot czy samochód paradygmat współczesności”, dotyczące innowacji i transferu technologii w branży mechanicznej i lotniczej. O rozmiarach wydarzenia świadczyć może fakt, że organizatory

Organizatorzy zamojskiego Pikniku Lotniczego zakupili już na ten cel 2 tysiące litrów paliwa lotniczego. Impreza odbędzie się w ramach przedsięwzięcia „Transfer Wiedzy - Promujemy Innowacje”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto dodać, że za organizację zeszłorocznej imprezy lotniczej w Mokrem

uczelnia została nominowana do nagrody „Lotnicze Orły” w kategorii „Promotor Roku”, gdzie zajęła trzecie miejsce. Początek tegorocznej imprezy w sobotę 11 czerwca o godzinie 11 na lotnisku w Mokrem. Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Zamojska”. dacz

niezbędna jest sanepidowska książeczka zdrowia. Firmy i agencje pracy tymczasowej preferują studentów i uczniów, gdyż ci posiadają odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne ze swojej szkoły lub uczelni, co zwalnia pracodawcę z tych kosztów. Ci, którzy nie chcą sie namęczyć, mogą roznosić ulotki. Firmy płacą średnio 2 grosze za sztukę lub umawiają się na dniówki wahające się w przedziale 30-50 zł. Najlepszym pośrednikiem między młodzieżą, a firmami, jest tutaj biuro Ochotniczych Hufców Pracy mieszczące się przy ulicy Bazyliańskiej w Zamościu. Dziewczyny mogą się również załapać do pracy przy sprzedaży okularów przeciwsłonecznych. Dziennie „wyciągnąć” można nawet 50 zł - powiedziała nam 20-letnia Magda, która pracuje tak już trzeci rok na zamojskiej Starówce. Pracę godzi

z nauką. Jeszcze gdy miała zajęcia, pracowała w dni wolne i weekendy. Teraz, w trakcie sesji egzaminacyjnej, pracuje niemal codziennie. Dziewczyny mogą się starać także o pracę jako hostessy. Minusem tego rozwiązania jest jednak nieregularność pracy. Jest to najczęściej robota od promocji do promocji, zazwyczaj w weekendy. Choć kuszą stawki - nawet 80 zł za dzień. Z pewnością ofert będzie pojawiać się coraz więcej, gdyż wakacje dopiero się zaczynają. Najlepszym źródłem informacji pozostają nadal pracujący znajomi, okienko w lokalnym urzędzie pracy, biuro Ochotniczego Hufca Pracy przy ulicy Bazyliańskiej oraz studenckie portale internetowe. To tam pracodawcy najczęściej kierują swoje propozycje. Ze swojej strony możemy również skromnie polecić dział ogłoszeń „Gazety Zamojskiej”. Daniel Czubara


Gazeta

6

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Matka chrzestna okrętu „Ziemia Zamojska”

Zamościa związki z morzem 2 lutego 1984 roku w Buenos Aires w Argentynie odbył się chrzest okrętu „Ziemia Zamojska”. Matką chrzestną statku była Janina Gąsiorowska, mieszkanka Zamościa. 9 czerwca będzie reprezentować Zamość podczas Dni Morza w Szczecinie. - To było akurat w dniu święta Matki Bozej Gromnicznej. Mnie nie wyznaczono do ochrzczenia statku. Byłam zwykłym człowiekiem, który mieszkał w Zamościu - przedstawia początki tej historii Janina Gąsiorowska. W 1983 roku wzięła udział w plebiscycie rozpisanym przez lokalną prasę na matkę chrzestną okrętu. Łącznie konkurowało ze sobą 17 kandydatek z różnych środowisk. Janina Gąsiorowska pracowała wtedy w zakładach mięsnych, gdzie kierowała laboratorium i produkcją eksportową, a następnie jako sekretarz w Wojewódzkiej Radzie Związków Zawodowych w Zamościu. I to ona zdobyła najwięcej głosów mieszkańców ówczesnego województwa zamojskiego. Wiadomość ta zaskoczyła ją, gdy przebywała w sanatorium w Busku. - Nie miałam męża dyrektora, ani sekretarza partii. Żadne z nas nie zajmowało wysokich stanowisk, więc ten wynik plebiscytu mnie zaskoczył. Nigdy nie przypuszczałam, że będę związana z morzem. Stało się jednak tak, że mój syn jest żeglarzem. W tej chwili jest w Kanadzie i tam pływa powiedziała pani Janina. Jak dodaje wielu jej znajomych fascynowało się morzem, jak na przykład Janusz Słoniewski ze Zwierzyńca, szef biura Dyrektora Naczelnego Biura Żeglugi Morskiej. To właśnie on przyjechał i  „załatwił” okręt, któremu nadano imię „Ziemi Zamojskiej” dla uczczenia pamięci ofiar Zamojszczyzny z lat II wojny światowej. Na chrzest trzeba jednak było przybyć do Argentyny, do Buenos Aires. 2 lutego 1984 roku, o godzinie siódmej wieczorem, odbył się chrzest statku. - Taka jest zasada, że matka chrzestna musi dojechać do swojego dziecka. Byłam tam dwa tygodnie. Było tam plus 35 stopni Celsjusza, a u nas zima, więc trzeba było na miejscu kupić sukienkę. Jak jechałam, to przecież w Polsce nic nie było w sklepach. A miałam reprezentować kraj. Na szczęście spółdzielnia szewców zrobiła

Janina Gąsiorowska w drodze do swego dziecka razem z wiceprezydentem stoczni Rodriguezem Zubiletą - 2 lutego 1984 rok mi torebkę, w Warszawie wykonano dla mnie buty - przedstawiła swoje przygotowania do podróży matka chrzestna. - W  uroczystości uczestniczyli przedstawiciele konsulatu polskiego, władz argentyńskich, prezydent stoczni Arnoldo Marthinengi z małżonką oraz inni dygnitarze z pięknie ubranymi żonami. Okręt był przyozdobiony we wstążki w barwach polskich i argentyńskich. Orkiestra grała hymn Polski. Wtedy wypowiedziałam te pamiętne słowa: „Płyń po morzach i oceanach, sław imię argentyńskich stoczniowców i polskich marynarzy. Nadaję Ci imię Ziemia Zamojska niech Cię Bóg prowadzi”. Potem przecięłam wstęgę i  butelka rozbiła się o statek. Tak zakończyły się uroczystości - wspomina. Jak dodaje, pozłacane nożyczki z tej uroczystości znajdują się w małym muzeum morskim w podziemiach zamojskiego Ratusza. Butelka musiała się rozbić, bo gdyby się nie rozbiła, to byłby omen katastrofy czekającej okręt. To nie jedyny przesąd marynarzy. - Jak szłam chrzcić statek, doskoczyła do mnie żona pana prezydenta stoczni, po czym zdjęła mi kapelusz z głowy i rękawiczki z rąk, bo te rzeczy przynoszą statkowi nieszczęście. Poza tym musiałam być ubrana na biało, jak panna młoda do ślubu. Nasz pierwszy statek „Zamość”, który pływał 10 lat i dwa miesiące, zatonął u wybrzeży Holandii po zderzeniu z innym okrętem. Jak twierdzili marynarze, to dlatego, że matka chrzestna chrzciła statek w ciemnym, granatowym ubraniu - przedstawia przesady marynarskie

Janina Gąsiorowska. 17 wrzesnia 1984 roku statek „Ziemia Zamojska” przypłynął do Szczecina, na uroczyste podniesienie bandery. Do Szczecina pojechało 850 osób z Zamościa. Młodzież szkolna, zespoły artystyczne, delegacje z zakładów pracy. Uczestniczyli wtedy w dożynkach oraz uroczystym podniesieniu bandery, a także koncercie

„Zamość Szczecinowi”. Pani Janina Gąsiorowska prowadzi równiez kronikę od 27 lat, w której opisuje ważniejsze wydarzenia z życia statku oraz Zamościa. Przytacza na przykład taką historię. - W 1987 roku nasz okręt otrzymał błogosławieństwo od Ojca Świętego, który przebywał w Szczecinie. Nasz statek stał w porcie, marynarze byli zamknięci, wyglądali tylko przez bulaje. Kiedy blisko przepływał obok naszej „Ziemi Zamojskiej”, wyszedł na pokład swojego stateczku i błogosławił go, a marynarz wciągał właśnie banderę na maszt, oddając hołd Papieżowi i morzu. 12 lat później 12 czerwca 1999 roku - Jan Paweł II przybył do Zamościa. Rynek Wielki był zamknięty, Papież miał tam wjechać i tylko my, radni, staliśmy na schodach. Proszę sobie wyobrazić, że Jan Paweł II nie poszedł na tę trybunę, tylko przyszedł do nas. Patrzę i oczom nie wierzę, że Ojciec Święty idzie w naszym kierunku, a ja stoję pierwsza w szeregu. Oczywiście, zaczęłam przemawiać: „Ojcze Święty, nie spodziewałam się tego, witam serdecznie w imieniu wszystkich tu stojących,

proszę tu do nas przyjść. Ojcze Święty, proszę przynajmniej z nami porozmawiać”. „Oczywiście, że z  wami porozmawiam, ale ja mam tak mało czasu, 40 minut jestem już spóźniony, zobaczcie jak mnie tu pilnują” - odpowiedział. „Proszę przynajmniej sobie z nami zdjęcie zrobić”. A On mówi tak: „I porozmawiam, i zdjęcie sobie zrobię, ale najpierw was pobłogosławię”... Myślę, że też dzięki temu „Ziemia Zamojska” dłużej pływa. Jak dodaje Zamość otrzymał drugi statek „Roztocze”, który w  październiku 2009 roku ochrzciła, Aleksandra Zamoyska, małżonka prezydenta Marcina Zamoyskiego, która również utrzymuje stały kontakt ze „swoim” okrętem. Ma go także Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, przy której działa Koło Wilczków Morskich. Taki sam kontakt mają również Waldemar Leszczyński, dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 przy ulicy Szczebrzeskiej oraz Jacek Podkościelny, nauczyciel z Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. Daniel Czubara

Okręt "Ziemia Zamojska"

Zamość Piknik Lotniczy 2011 PWSZ

Martin Sonka gwiazdą lotniczego pikniku Młody, zdolny pilot Air Force, pochodzący z Czech Martin Sonka, to kolejna gwiazda Zamojskiego Pikniku Lotniczego Zamość-Mokre 2011. Martin Sonka urodził się w 1978 roku w Dvúr Králové nad Łabą. Już w wieku 17 lat rozpoczął swoją przygodę z lataniem na szybowcu w Tabor Aeroklub, a już dwa lata później w Air Force. W 1999 roku zdobył licencję

pilota prywatnego i w niedługim czasie rozpoczął swoją karierę w wojsku w Pardubicach. W roku 2002 przeniósł się do bazy lotniczej w Námešt’ťnad Oslavou, a następnie do 21. Tactical Air Force Base w Cáslav, gdzie rozpoczął loty na czeskim lekkim odrzutowym samolocie bojowym. Studia ukończył w 2005 roku i praktycznie od razu został członkiem krajowego zespołu akrobacyjnego. Sonka jest drugim, co do kolejności,

najmłodszym pilotem Red Bulla, posiadającym ogromne doświadczenie w lotach wojskowych, pokazowych i akrobacyjnych. „Kocha szybkość i  niskie przeloty” - tak piszą o nim w prasie, a Martin potwierdza to i dodaje, że uwielbia mocne maszyny oraz rywalizację z innymi pilotami. W ciągu 10 lat kariery pilot wojskowy w Armii Republiki Czeskiej miał okazję latać samolotami: L-29 Delfin, L-39 Albatros i L-159 Alca.

Martin Sonka to niewątpliwie wielka gwiazda oraz zdobywca wielu nagród na czeskich turniejach lotniczych. Sonka do perfekcji opanował pilotowanie szybowcami, jak i statkami powietrznymi bez napędu i z napędem oraz samolotami. Zwykły chłopak z małego miasteczka w południowych Czechach, spełnił swoje największe marzenie - w wieku zaledwie 17 lat, wystąpił po raz pierwszy w Red Bull Air Race. Martin Sonka to pilot, który z pewnością jeszcze nieraz nas zaskoczy. Wk rótce uświetni swoimi

ekscytującymi pokazami Zamojski Piknik Lotniczy Zamość-Mokre 2011. Organizatorzy zapewniają, że dostarczy on wielu niesamowitych wrażeń podczas pokazów lotniczych na lotnisku Mokre w drugi weekend czerwca. Zamojski Piknik Lotniczy ZamośćMok re 2011 organizowany jest w ramach projektu „Transfer Wiedzy - Promujemy Innowacje”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ewa Kołtun


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21 REKLAMA

amo ska

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

OGŁOSZENIE

ceny dnia

7

Stary Zamość , 1.06.2011

WÓJT GMINY STARY ZAMOŚĆ wt. - œr.

czwartek

7-8.06

pi¹tek

9.06

Gulasz wieprzowy

kraj pochodzenia: Polska

14,99

8,99

1 kg

1 kg

sobota

Spomlek

3,49

15.06

1 kg

Banany

czwartek

3,99 1 kg

Æwiartka z kurczaka

kraj pochodzenia: Polska

pi¹tek

16.06

Animex

9,99

Boczek wieprzowy bez koœci

kraj pochodzenia: Polska

9,99 1 kg

sob. - niedz.

17.06

Szynka z³ocista Yano

4,99

1 kg

œroda

13-14.06

kraj pochodzenia: Ekwador

Burgery rybne

Ser Salami

pon. - wt.

11.06

działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2004 r. Nr 261 poz. 2603 z późn. zm. ) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości podaje do publicznej wiadomości , że ogłasza przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości rolnych , stanowiących własność gminy Stary Zamość. Przedmiotem przetargu są nieruchomości rolne podane w wykazie wywieszonym w dniu 15 kwietnia 2011 r. w siedzibie Urzędu Gminy Stary Zamość oraz w n/w sołectwach położone w miejscowościach:

10.06

18-19.06

1 kg

Ziemniaki m³ode

kraj pochodzenia: Polska

0,99 1 kg

11,99

Kie³basa z piersi kurczaka

1 kg

Indykpol

15

a)Udrycze-Koniec oznaczone działkami nr : 1. 620/1 o pow. 0,05 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,14 q pszenicy rocznie 2. 620/2 o pow. 0,08 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,22 q pszenicy rocznie 3. 621/1 o pow. 0,06 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,16 q pszenicy rocznie 4. 621/2 o pow. 0,07 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,19 q pszenicy rocznie 5. 622/1 o pow. 0,06 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,16 q pszenicy rocznie 6.622/2 o pow. 0,07 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,19 q pszenicy rocznie b) Udrycze-Wola oznaczone działką nr : 200/1 o pow.0,30 ha wywoławcza wysokość czynszu 0,68 q pszenicy rocznie c) Stary Zamość: 0,55 ha( użytki zielone ) z działki nr 235/14 wywoławcza wysokość czynszu 0,61 q pszenicy rocznie Przetarg ustny na dzierżawę w/w nieruchomości odbędzie się w dniu 15 lipca 2011r. o godzinie 9°° w lokalu Urzędu Gminy Stary Zamość . Wadium w wysokości 10% równowartości wysokości wywoławczej czynszu , należy wpłacić do 11 lipca 2011 r. na konto Urzędu Gminy Stary Zamość : nr 18-9610-0002-0020-0420-2012-0014 BS Izbica . Wadium w wniesione przez uczestnika przetargu , który przetarg wygrał zostanie zaliczone na poczet czynszu dzierżawnego , natomiast uczestnikowi przetargu , który przetarg przegrał – zostanie zwrócone niezwłocznie po zakończeniu przetargu. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku gdy: żaden z uczestników przetargu nie zgłosi postąpienia ponad cenę wywoławczą czynszu uczestnik , który przetarg wygrał , odstąpi od zawarcia umowy dzierżawy Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod num. tel. 084 616 42 42 lub w Urzędzie Gminy pok. nr 14. Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z granicami i stanem nieruchomości będących przedmiotem dzierżawy. WÓJT GMINY (-) inż. Waldemar Raczyński REKLAMA

MAREK KAŹMIERCZAK

514 91 92 93

501 494 914

513 91 92 93

Komarów-Osada Gminne zawody strażackie

Młodzi strażacy

Salon Optyczny

Janina Bigos, Al. Jana Pawła II 19/3, Zamość

Dziewczęcy zespół z Komarowa i chłopięcy z Zubowic wygrały gminne zawody strażackie młodzieżowych drużyn pożarniczych, które odbyły się w środę 1 czerwca w Komarowie-Osadzie. Swoje reprezentacje wystawiły: Kadłubiska, Dub, Janówka, Zubowice, Śniatycze i Komarów. Uczestnicy zawodów musieli pokonać jak najszybciej tor przeszkód i sprawnie wykonać ćwiczenia alarmowo-bojowe. Dziewczęta w wieku poniżej 16 lat z Komarowa pokonały drużynę z Zubowic. Natomiast w kategorii chłopięcej Zubowice wyprzedziły Komarów i Janówkę. Najlepsze zespoły będą reprezentować gminę na

SOCZEWKA

Młodzi adepci pożarnictwa Powiatowych Zawodach Sportowych Ludowych Zespołów Sportowych. Wszystkie grupy otrzymały od wójta Gminy Komarów-Osada - Wiesławy Sieńkowskiej pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Dy plomy Komendy Miejskiej Państwowej Straży

Pożarnej w Zamościu wręczył honorowy prezes zarządu powiatowego Związków Ochotniczych Straży Pożarnych Ziemi Zamojskiej pułkownik Mieczysław Skiba. rael


Gazeta

8

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

REKLAMA

Józefów Festiwalu Piosenki Dziecięcej

Słowiki z Józefowa 29 maja na „Scenie pod sosnami” przy Szkole Podstawowej 40 solistów i 15 zespołów rywalizowało ze sobą o statuetki „Józefowskich słowików” Wśród najmłodszych artystów największe uznanie jurorów zdobyła Kornelia Szponar z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jóżefowie. Drugie miejsce przyznano ex aequo: Natalii Kowalik z Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Obszy i Anicie Pieczonce z  Przedszkola nr 3 w  Biłgoraju, a trzecie Gabrieli Pupiec ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach. W kategorii zespołów pierwsze miejsce zajął duet Martyna Puźniak i  Karolina Wilczyńska z przedszkola w Józefowie. Na drugą nagrodę, zdaniem jury, zasłużyła Grupa V z Przedszkola nr 2 w Biłgoraju, a na trzecie „Wesołe Nutki” ze szkoły w  Majdanie Nepryskim. Wyróżnienie w  tej kategorii otrzymał Zespół Wokalny Stowarzyszenia „Stok”. Spośród wykonawców w wieku

7 - 9 lat jury przyznało po dwie równorzędne nagrody za wszystkie trzy miejsca. Pierwsze zajęli: Kacper Haczykowski z MOK-u Józefów i Kaja Peć z SP Majdan Nepryski, drugie Wiktoria Szponar z SP Stanisławów i Kamila Pupiec z SP Kaczórki, a trzecie - Oliwia Krawczyk z GOK-u w Nieliszu i Gabrysia Welcz z GOKiO z Obszy. Jury przyznało też trzy wyróżnienia dla: Julii Stefaniuk z GOK-u Lubycza Królewska, Michała Puchacza z GOKiO w Obszy i Wiktorii Gargol z SP Majdan Nepryski. Wśród pr ezent ac ji zespo ło wych najbardziej spodobał się występ grupy „Mundzio junior” z MOK-u w Józefowie. Drugie miejsce zdobyły „Promyczki” z SP Majdan Nepryski, zaś trzecie - „Pierwszaki” z SP Józefów. Wyróżniono zespoły: „Dziewczyny” z  II klasy Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim i  „Trzecioklasistki” z  tej samej placówki. W najstarszej kategorii wiekowej, 10 - 12 lat, dwa pierwsze miejsca

zdobyły: Marcelina Wilczyńska z SP Józefów i Mikołaj Socha z SP Górecko Stare. Drugie nagrody przyznano aż trzem artystkom: Aleksandrze Zyśko z  Młodzieżowego Domu Kultury w  Biłgoraju, Izabeli Pelowskiej z GOKiO w Obszy i Ewie Wójtowicz z SP Józefów. Trzecie miejsce zajęli: Łukasz Dudek ze Zwierzynieckiego Ośrod k a Ku lt u r y i  Rek r eacji w Zwierzyńcu i Magdalena Gmyz z SP Górecko Stare. Jury przyznało też w tej grupie wykonawców trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Dominika Szostak i Oliwia Grzyb z GOKiO w Obszy oraz Maja Kubów ze Szkoły Muzycznej „Yamaha” w Zamościu. Wśród zespołów pierwszą nagrodę otrzymały „Florianki” z SP Górecko Stare, drugie miejsce zajął zespół wokalny SP Józefów, a trzecie duet Kinga Mazur i Klaudia Nowak z MOK-u Józefów. Festiwalowe przesłuchania odbyły się podczas Festynu Rodzinnego w Józefowie. rael

Józefów Nagroda dla Urzędu Miasta

Józefów przyjazny Urząd Miejski w Józefowie zajął pierwsze miejsce w kategorii miast w konkursie na instytucję samorządową najlepiej współpracującą z podmiotami ekonomii społecznej. Na g r o dy pr z y z n a ło Pol sk ie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach projektu „Wychodząc z cienia”, finansowanego ze środków unijnego Programu

Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie urzędów do wspierania podmiotów ekonomii społecznej w województwie lubelskim. Józefów doceniono za to, że oprócz tradycyjnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i kół gospodyń wiejskich, działa kilkanaście stowarzyszeń, przyczyniających się do rozwoju poszczególnych miejscowości, promujących Roztocze

i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem. Za szczególnie cenne uznano działające w Józefowie spółdzielnie socjalne, które łączą cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Ich celem jest umożliwienie swoim członkom, którymi w 50 procentach są osoby zagrożone wykluczeniem, powrotu do życia społecznego i aktywności zawodowej. rael

Zamość Centrum Informacji i Planowania Kariery

Zaplanuj karierę - eksperci pomogą Osoby poszukujące pracy oraz zainteresowane własnym rozwojem zawodowym mogą skorzystać z usług świadczonych przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Zamościu. Placówka świadczy nieodpłatne usługi dla osób powyżej 18. roku życia w zakresie doradztwa zawodowego w formie indywidualnej i grupowej. Doradcy zawodowi w trakcie indywidualnych spotkań pomagają

w rozwiązywaniu problemów zawodowych takich jak: wybór dalszej drogi kształcenia, zmiana kwalifikacji zawodowych, pisanie CV i listów motywacyjnych, a także samo poszukiwanie pracy. W Centrum można wykonać badania predyspozycji zawodowych z  wykorzystaniem profesjonalnych testów, które określają mocne strony osobowości, temperamentu oraz indywidualne uzdolnienia. Uzyskane dzięki nim informacje zwiększają wiarę we własne możliwości, wskazują kierunek właściwych działań i ułatwiają

podejmowanie decyzji zawodowych. W siedzibie Centrum można również bezpłatnie skorzystać z  komputera i internetu w celu poszukiwania pracy, dowiedzieć się o  bezpłatnych kursach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz o ofertach pracy w kraju i za granicą. Placówka mieści się przy ulicy Partyzantów 3 (III piętro, pokój 301), w budynku dawnego Urzędu Wojewódzkiego. Pracownicy Centrum przyjmują zainteresowanych w godzinach 8.00 - 14.30. rael

Region Kampania promowcyjna

Lubelskie się promuje Prawie 900 billboardów oraz spot telewizyjny - to tylko część kampanii promocyjnej województwa lubelskiego w mediach. Przez cały czerwiec Lubelszczyzna będzie promować się na billboardach

rozmieszczonych w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i  Łodzi. Motywem przewodnim kampanii jest lubelska przestrzeń ekopozytywna, będąca idealnym miejscem na spędzanie wakacji, oferująca turystom

wspaniałą przyrodę i wiele form aktywnego wypoczynku, a jednocześnie zapewniająca tradycyjne i zdrowe jedzenie, którego smak nierzadko może przywołać najmilsze wspomnienia z dzieciństwa. Cała akcja promocyjna będzie kosztować 1,1 mln złotych, z czego 85 proc. zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych. rael


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Drugie aresztowanie „Ryszarda” - część 2 W kolejnej części swojej historii Witold Hryniewiecki opisuje finał losów dowódcy oddziału „Wiklina” - „Ryszarda”. W Zamościu samochody wjechały do środka Urzędu Bezpieczeństwa. Kazano aresztowanym wysiąść i stanąć pod murem. Stąd pojedynczo prowadzono ich do dyżurki, gdzie musieli wyjąć wszystko z kieszeni, jak również oddać paski od spodni. Wpakowano ich do lochu (z wyłączeniem „Ryszarda”, który siedział izolowany). Stamtąd prowadzono na śledztwa (3 do 4 razy na dzień). Zadawano im najrozmaitsze pytania. Sam sposób prowadzonych śledztw był różny, w zależności od śledczych - od bardzo brutalnych, do zrównoważonych. Przeważały metody sadystyczne z biciem po twarzy, rękach, łydkach i nogach wyciorem od karabinu, po których miejsca były tak poobijane, że były problemy ze staniem i leżeniem. Ale zdarzały się śledztwa poprawne, prowadzone przez jednego śledczego (Zawadzkiego). „Brona” po paru dniach opuścił celę. Dostał się do Kazimierówki, gdzie zaczął się przechwalać, że zbiegł z aresztu. Jednakże po zorientowaniu się, że nikt w tę bajeczkę nie wierzy, wrócił do urzędu, gdzie oficjalnie

pełnił służbę w mundurze. Wyróżniał się gorliwością w tropieniu członków Armii Krajowej. Na marginesie opisanej akcji w Kazimierówce, należałoby dodać, że dach domu „Ryszarda” był solidnie podziurawiony od kul i granatów. Na dworze leżało masę łusek z amunicji - napełnił się nimi pełen koszyk. Tyle pocisków i granatów użyto, aby pojmać jednego człowieka! Cela, w której samotnie przebywał dowódca „Wikliny” nie była oświetlana. W korytarzu jarzyło się w oddali światełko, rzucając przez okratowaną szparę nikłe promienie. W rogu celi znajdowała się drewniana prycza bez pościeli. Naiwny sądził, że zapach piwniczny, wilgoć i przejmujący chłod zamkną „listę przyjemności”, jakie go czekały. Niestety wkrótce odkrył, że razem z nim przebywają w celi szczury i to mnóstwo. W nocy z obrzydzeniem położył się na pryczy, osłaniając uszy kołnierzem kożucha. O spaniu nie było mowy. Przy każdym poruszaniu ręką czy nogą, zgarniał z pryczy całe gromady gryzoni, które z piskiem spadały na posadzkę. Przeleżał do rana i wówczas odkrył dlaczego zwierzaki były takie natarczywe w nocy. Otóż przed wyjazdem z Kazimierówki, matka „Karasia” - Załogowa, wręczyła mu

za zgodą eskorty sporą paczkę żywnościową., w której znajdowała się słonina i chleb. Po nocy nic nie pozostało z paczki, nawet papier i sznurek przesycone zapachem słoniny, zostały zżarte. Następne noce były podobne, z tą różnicą, że w czasie poruszania się na pryczy, już nie strącał gromadnie szczurów, tylko pojedyncze sztuki. Po paru bezsennych nocach wreszcie zmorzył go sen i zasypiał, a rano dziwił się, że ma całe uszy i nos. W końcu chyba zaprzyjaźnił się z nimi. Zapewne połączyła ich wspólna dola i warunki życia. Aż dziw, że przesłuchania sprawiały mu prawdziwą przyjemność, gdyż wtedy widział przez okno światło dzienne i mógł oddychać świeżym powietrzem. Same przesłuchania prowadzone przez oficera śledczego por. Zawadzkiego były nudne. Zapewne śledczy zorientował się, że z punktu widzenia prawa, nie ma mu wiele do zarzucenia i dlatego zadawał tylko ogólnikowe pytania. Po kilku dniach pobytu w areszcie, podczas przejścia na kolejne badanie, eskortujący go wartownik wręczył mu gryps od ppor. Stanisława Kleczyńskiego „Gniadosza”. Gryps informował o sytuacji w terenie oraz zawierał wskazówki, jak ma postępować podczas przesłuchań.

HISTORIA Kontakt został nawiązany i wiadomości krążyły w obie strony. „Gniadosz” doniósł, że uchwalona amnestia przez Krajową Radę Narodową dla wszystkich ludzi pozostających w konspiracji w zasadzie wygasła z dniem 1 listopada. Jednakże władze bezpieczeństwa noszą się z zamiarem przedłużenia tego terminu w konkretnym przypadku dla oddziałów z rejonu Kotlice. Propozycje „Gniadosza” szły w dwóch kierunkach: albo zorganizowanie odbicia, względnie ujawnienie oddziału „Wiklina”. W ramach drugiej alternatywy konferował z „Norbertem” (Jan Turowski), który aprobował pomysł. „Gniadosz” sugerował, aby dowódca „Wikliny” zgodził się na drugi wariant, jako łatwiejszy do przeprowadzenia. Gdyby zaistniała potrzeba, byłby skłonny ujawnić cały podległy mu batalion. W czasie jednego z przesłuchań por. Lachowski zaproponował „Ryszardowi”, aby wydał rozkaz ujawnienia kompanii, w zamian za uwolnienie jego oraz ośmiu aresztowanych w Kazimierówce. Jednak „Ryszard” zwlekał z decyzją, tłumacząc Lachowskiemu, że ludzie z terenu nie uwierzą w autentyczność rozkazu wydanego z aresztu. Tymczasem od dnia aresztowania swego komendanta oraz ośmiu ludzi

Historia Rocznica zakończenia II wojny światowej

Zamość Przypomnienie o Zdzisławie Stroińskim

66 lat po wojnie - część 2, ostatnia

Poeta-powstaniec

W tym roku obchodziliśmy 66. rocznicę zakończenia jednej z najkrwawszych wojen świata. W związku z tym wydarzeniem publikujemy wspomnienia płk Czesława Pakulniewicza, prezesa Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Zamościu, dotyczące tamtych lat. Byliśmy czwartą armią pod względem ilości żołnierzy biorących udział w wojnie po USA, Związku Radzieck im, A nglii i Fra ncji. Sformowana w ZSRR Armia Andersa w 1942 roku, w sile 70 tysięcy wojska została ewakuwoana w sierpniu do Iraku. Powstała w 1943 roku 1. Dywizja im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęła szlak bojowy bitwą pod Lenino, a wkraczając do Kraju była

1. Armią Wojska Polskiego licząc 100 tysięcy żołnierzy. 1. Armia WP wraz z armią radziecką sforsowała rzekę Bug, walczyła pod Dęblinem, Puławami, uczestniczyła w wyzwoleniu Pragi i Warszawy. Żołnierze przełamywali Wał Pomorski, szturmowali twierdzę kołobrzeską, dotarli do Gdyni i Gdańska. Dokonali zaślubin z Morzem Bałtyckim. Zwycięstwo państw koalicji antyhitlerowskiej w wojnie z Niemcami i ich sojusznikami zostało okupione wielkimi ofiarami. Wydarzenia sprzed 66 lat wpisane zostały do księgi chwały polskiego oręża i stały się częścią zbiorowej pamięci narodu. W 66. rocznicę zakończenia II wojny światowej czcimy pamięć poległych żołnierzy i partyzantów oddając im hołd. płk Czesław Pakulniewicz

Mało kto w Zamościu wie, że właśnie z tym miastem związany był jeden bardziej utalentowanych polskich poetów okresu II wojny światowej, Zdzisław Stroiński. Zapewne wielu mieszkańców i turystów widziało pamiątkową tablicę z krótką notą o poeciepowstańcu wmurowaną w kamienicę przy ulicy Kościuszki, jednak niewielu z nich to nazwisko cokolwiek wyjaśnia. Zdzisław Stroiński nosił pseudonim Marek Chmura. Urodził się on 29 listopada 1921 roku w Warszawie. Wczesną młodość spędził jednak w Zamościu. W 1941 roku rozpoczął studiowanie prawa i filologii polskiej na tajnym Uniwesytecie Warszawskim. Od 1942 roku Stroiński należał do grupy

9

polonistów skupionych wokół konspiracyjnego miesięcznika „Sztuka i Naród”, sympatyzującego z przedwojennym obozem narodowym. Był żołnierzem Armii Krajowej, ukończył tajną podchorążówkę. 25 maja 1943 roku został aresztowany podczas składania wieńca - wraz z Wacławem Bojarskim i Tadeuszem Gajcym - pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w 400. rocznicę śmierci uczonego. Osadzono go na Pawiaku. Niezidentyfikowanego zwolniono z więzienia 19 lipca 1943 roku. Zginął 16 sierpnia w Powstaniu Warszawskim wraz z poetą Tadeuszem Gajcym na Starym Mieście, po wysadzeniu przez Niemców kamienicy przy ulicy Przejazd. Twórczość rozwijał od 1942 roku. Był jednym z przedstawicieli tzw. pokolenia Kolumbów, pokolenia straconej młodości. W swoich tekstach nawiązywał do poetyki Awangardy

Witold Hryniewiecki ps. „Tułacz” DOWÓDCA PLUTONU ODDZIAŁU „WIKLINA”, AK

zawrzało w terenie. AK-owcy nie chcieli pogodzić się z faktem internowania dowódcy i towarzyszy broni i możliwością wywiezienia ich w głąb Rosji (jak to nazbyt często praktykowano), względnie więzienia w kraju. Domagano się od pozostałego dowództwa podjęcia akcji, której celem byłoby uwolnienie aresztowanych, nie wykluczając nawet użycia broni (którą jeszcze w tym czasie „Wiklina” dysponowała). Czyniono na własną rękę przygotowania do rozpoznania terenu i warunków akcji zbrojnej. Sytuacja z każdym dniem stawała się poważniejsza i groziła wybuchem. O stanie nastrojów żołnierzy „Wikliny” Urząd Bezpieczeństwa prawdopodobnie był dobrze zorientowany, gdyż por. Lachowski każdego dnia ponawiał propozycje ujawnienia oddziału, oferując pomoc w przesłaniu rozkazu „Ryszarda” w teren.

Krakowskiej, sięgał po realia wojny i okupacji, a także doświadczeń z Pawiaka (cykl liryków prozą „Okno” 1943). Tworzył wizyjno-metaforyczne obrazy, pełne akcentów prometeistycznych i mesjanistycznych. Napisał też więzienne opowiadanie „Pokolenie” o wymowie patriotycznej i humanistycznej. W zeszłym roku o poecie z Zamościa powstał film dokumentalny „Ślady - Leon Zdzisław Stroiński” w reżyserii Hanny Zofii Etemadi. DNL

Zamość Nowy punkt wolontariatu

Jest wsparcie dla rodzin poszkodowanych w czasie wojny 1 czerwca 2011 roku w Zamościu otwarto Punkt Informacji, Doradztwa i Integracji dla osób represjonowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej i ich rodzin. Ośrodek ten działa przy zamojskim oddziale Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych przy ulicy Męczenników Rotundy 1. Sieć Informacji, Doradztwa i Integracji (SIDI), której część stanowi Punkt Informacji w Zamościu, jest przedsięwzięciem Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, współfinansowanym przez niemiecką Fundację „Pamięć,

Odpowiedzialność i Przyszłość”. Jego celem jest ułatwienie osobom represjonowanym oraz ich rodzinom dostępu do informacji o możliwościach pozyskiwania pomocy socjalnej, medycznej, prawnej z polskich i zagranicznych instytucji

publicznych i prywatnych. W ośrodkach należących do sieci można bezpłatnie uzyskać poradę medyczną i prawną, a także wziąć udział w międzygeneracyjnym spotkaniu lub szkoleniu, na przykład na temat przysługujących seniorom praw. Ośrodki SIDI, to także miejsca spotkań osób starszych i spotkań międzypokoleniowych, służących integracji środowiska oraz aktywizacji seniorów. Rolą SIDI jest również rozpowszechnianie

idei wolontariatu wśród i na rzecz osób poszkodowanych. Wolontariuszem może być każdy, bez względu na wiek, dlatego w SIDI w ramach wolontariatu socjalnego udziela się społecznie nie tylko młode pokolenie Polaków, ale również starsze. Wolontariusze pomagają zrobić zakupy, załatwić sprawy urzędowe, wykonać drobne prace domowe, zorganizować wolny czas czy załatwić wizytę lekarską. Pomoc udzielana jest osobom indywidualnym w ich

domach. Wsparcie otrzymują również instytucje opiekujące się osobami starszymi i poszkodowanymi przez nazizm np. domy pomocy społecznej. Szczegółowych informacji można zasięgnąć bezpośrednio w siedzibie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych przy ul. Męczenników Rotundy 1 lub telefonicznie (84) 616 90 14. rael


amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

9 772080 32000

Gazeta

10

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

W poczekalni zamojskiego dworca PKS spotkać można najczęściej podróżnych czekających na autobus. Jednak na drewnianych krzesłach dworca siadają nie tylko oni, lecz również młodzi ludzie, a jest ich sporo. Okazuje się, że nigdzie nie jadą, tylko z nadzieją wpatrują w zamknięte kolorowe drzwi - drzwi sklepu z „dopalaczami”.

regionu. M cję konfere społecznej wykluczen będą mieć m STRONA Kontakt: tel. 785-773-937 Dziedzictw

07

www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

OGŁOSZENIE

REKLAMA

OGŁOSZENIE

Zaproszenie do składania ofert na zorganizowanie obsługi gastronomicznej imprezy plenerowej JARMARKU KILIANA 8-9-10 lipca 2011r. w Skierbieszowie na dwa place o powierzchni 140 m2 każdy. Wymagania organizatora: Jeden oferent może składać ofertę tylko na jeden plac. Oferent zapewnia minimum 200 miejsc siedzących pod namiotami, Oferent zapewnia różnorodność oferty gastronomicznej: dania gorące, napoje chłodzące, lody, różne marki piwa itd. (proszę wymieć co wchodzi w Państwa ofertę), Doświadczenie w organizowaniu takich imprez w przeciągu ostatnich 3 lat (informacje, referencje). Organizator ze swojej strony zapewnia odpowiednią liczbę miejsca pod namioty, ochroniarzy z firmy ochroniarskiej, osobne złącze energetyczne zasilające w energię elektryczną oraz zezwolenie na sprzedaż piwa. Mapka sytuacyjna z wyznaczonymi placami znajduje się na stronie internetowej www.skierbieszow.com w BIP w zakładce „Ogłoszenia”. Potencjalnych oferentów informujemy, że oferty należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 17 czerwca z oferowaną kwotą za miejsce na placu na adres : ul. Rynek 1, 22-420 Skierbieszów z dopiskiem „Oferta na Jarmark KILIANA”. Z wybranymi oferentami zostaną podpisane umowy określająca szczegółowe warunki współpracy. A R T Y K U Ł S P O N S O R O WA N Y

REKLAMA

Zamość Ku czci poległych

W rocznicę agresji zbrojnej na Polskę Prezydent Miasta Zamościa, Światowy Związek Armii Krajowej. Okręg Zamość, Związek Sybiraków. Oddział w Zamościu zapraszają na uroczystości związane z obchodami 71. Rocznicy Napaści Niemiec Hitlerowskich i Agresji Sowieckiej na Polskę.

Zamojskiej. Manifestacja patriotyczna obejmie: ceremoniał wojskowy, wystąpienia okolicznościowe m.in. Marcina Zamoyskiego prezydenta Zamościa, modlitwę, którą poprowadzi J.E.Ks.. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Po niej będzie apel poległych, salwa honorową oraz 1 września, obchody rozpoczną złożenie wieńców pod pomnikiem się o godz. 19.00 na Rotundzie poległych.

17 września obchody rozpoczną się o godz. 15.30 Mszą w Katedrze Zamojskiej. O godz. 17.00 przewidziano część patriotyczną, która odbędzie się na terenie Rotundy Zamojskiej. Tradycyjnie ceremoniał wojskowy, wystąpienie okolicznościowe, Marcin Zamoyski prezydent Zamościa, apel poległych i salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek. red.

REKLAMA

Region Lubelski Klub Biznesu

Excellence w Biznesie

Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu zaprasza lokalnych przedsiębiorców i liderów gospodarki do udziału w elitarnym Programie Promocji Firm „Excellence w Biznesie”. Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana oraz Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego. Administratorem Programu jest Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu obecnie największa organizacja biznesowa w regionie, działająca już od 10 lat, zrzeszająca ponad 180 przedsiębiorców. Program „Excellence w Biznesie”, jako bardzo elitarny, adresowany jest do przedsiębiorstw, które wyróżnia wysoka innowacyjność, poniesione nakłady inwestycyjne, przyjazna polityka w dziedzinie ochrony środowiska, dynamika rozwoju eksportu oraz promocja na rynkach międzynarodowych. Dla przedsiębiorstw jest to okazja do promocji. Uzyskując tytuł Laureata zyskują one możliwość posługiwania się marką Programu Promocji Firm „Excellence w Biznesie”, prezentacji osiągnięć firmy zarówno na rynku regionalnym, poprzez regionalne media, na łamach ogólnopolskich serwisów, jak i na forum międzynarodowym. Udział w Programie to z jednej strony prestiż dołączenia do grona doskonałych, a z drugiej, obiektywna konfrontacja pozycji rynkowej z innymi podmiotami gospodarczymi. Program umożliwia identyfikację firm innowacyjnych i konkurencyjnych, wyróżniających się najwyższą jakością i rzetelnością. 10 maja odbyła się gala, podsumuwująca szóstą edycję Programu. W  kategorii „Mikroprzedsiębiorstwo” wyróżnienia otrzymały: PROXIM Sławomir Plewka oraz TREEDEN GROUP Sp. z o.o., z kolei w kategorii „Mała Firma” nagrodzono firmę GEOMAX Misztal-Stateczny Spółka Jawna, natomiast wyróżnienia otrzymały: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PROPER oraz PPHU JACKER - Jacek Sikora. W kategorii „Średnia Firma” zwyciężyła Fabryka Kabli ELPAR Sp. z o.o, zaś wyróżnienia AGRAM S.A. oraz ZAKŁADY MIĘSNE DOBROSŁAWÓW Henryk Amanowicz. Najlepszą „Dużą Firmą” Lubelszczyzny została zaś uznana PKP LINIA HUTNICZA SZEROKOTOROWA SP. Z O.O.. Każdy, kto chce dołączyć do tego grona, może zgłosić się do administratora programu, którym jest Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu. Bliższych informacji można otrzymać w siedzibie LKB, Pl. Litewski 2, 20-080 Lublin lub pod adresem internetowym www.excellencewbiznesie.pl. dacz

NOWE MIESZKANIA (od 40 do 78mkw pow. uż. oraz dwupoziomowe) w centrum miasta przy ul.Lwowskiej w Zamościu. Rozpoczęcie inwestycji: wrzesień - październik 2011r. Zakończenie inwestycji: maj - czerwiec 2013r. - oferujemy niskie gwarantowane ceny za 1mkw pow. uż. - do każdego mieszkania podziemne miejsce parkingowe lub garaż - dogodne dopasowanie ratalnych wpłat w okresie prowadzonej inwestycji - pomoc w formalnościach kredytowych - mieszkania indywidulnie opomiarowane z niskimi kosztami eksploatacji (ogrzewanie gazowe) Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą wszystkich zainteresowanych.

ul.Lwowska 40C 22-400 ZAMOŚĆ e-mail: biuro@legeartis.biz.pl tel. 84 638 51 76 (w godzinach od 8.00 do 15.30) 605/141 - 599 605/141 - 899


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

11

Więcej relacji i informacji na kanale Telewizji Kablowej Zamość i na stronie www.tvkzamosc.pl kultura rywka z ro ogłoszenia wiadomości wydarzenia

reportaże sport 20-lecie Strażników Zamościa

reklama

„Stylowy” projekt

Cent r u m Ku lt u r y Fi l mowej „Stylowy”w Zamościu zwyciężyło w konkursie na najpopularniejszy

projekt w Regionalnym Programie O p e r a c y j n y m Wo j e w ó d z t w a Lubelskiego. Decyzję podjęli internauci

Krasnobród 16. Warsztaty Ekonomistów Rolnych

Biznes i rolnictwo Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprasza do udziału w Warsztatach Ekonomistów Rolnych, które odbędą się w najbliższy poniedziałek i wtorek w Centrum Szkolenia i Rekreacji „Energetyk” w Krasnobrodzie. Impreza skierowana jest do studentów i pracowników uczelni, ale wziąć w niej udział mogą również osoby związane z branżą i tematyką ekonomii rolnictwa. Warsztaty rozpocznie prof. dr hab. Eugeniusz Niedzielski, Prezes Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, z Wydziału

Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmiońsko-Mazurskiego wykładem: „Dokąd zmierza biznes?”. Następnie o „Ewolucji gospodarki rolniczo-żywnościowej w Polsce i na świecie” opowie prof. dr hab. Franciszek Tomczak z Polskiej Akademii Nauk. Dzień później prof. dr hab.

głosujący w konkursie „RPO - wiele projektów, jedna Lubelszczyzna”. Internauci przez miesiąc mogli oddawać swoje głosy na projekt zrealizowany dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Centrum Kultury Filmowej w Zamościu rywalizowało min. z projektem rozbudow y Ośrodka Rehabi l itacy jno - Edu kacy jno - Wyc ho w awc z e go Pol s k ie go Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim. oraz z inwestycją gminy Łęczna, polegającej na rozbudowie sieci drogowej łączącej drogę krajową nr 82 z drogą wojewódzką nr 829. Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski w Lublinie. Malwina Muzyczka

Mirosław Wasilewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie omówi „Wybrane problemy praktyki rachunkowości”, zaś prof. dr hab. Edmund Lorencowicz z Wydziału Inżynierii Produkcji Un iwersy tetu P rz y rod n iczego w Lublinie przedstawi „Regionalne i jakościowe zróżnicowanie rynku ciągników w Polsce”. Seminaria te odbywać się będą w Centrum Szkolenia i Rekreacji „Energetyk”, Krasnobród przy ulicy Kościuszki 73. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą o zgłaszanie uczestnictwa na adres mail: piotr.gradziuk@up.lublin.pl. DNL

Zamość Rada Miejska

W Zamościu będą droższe żłobki Zamojscy radni uchwalili nowe stawki opłat za pobyt dzieci w żłobku. Niestety są one wyższe o co najmniej 30 procent. Do tej pory rodzice musieli płacić miesięcznie za pobyt swojego pierwszego dziecka w żłobku 90 złotych. Od 1 września stawka będzie o jedną trzecią wyższa i wyniesie 120 złotych. Również o 30 złotych wzrośnie opłata za pobyt w żłobku każdego kolejnego dziecka - z 70 do 100 złotych. Połowa ceny będzie obowiązywała również w czasie przerwy w pracy placówki. Wyższa cena będ zie też

obowiązywać za wyżywienie malca w żłobku. Dotychczas stawka dzienna wynosiła 4 złote. Od września - już 6, co przemnożone przez maksymalną ilość dni pracy żłobka (23) daje kwotę 138 złotych. Nowością, wymaganą ustawowo, jest dodatkowa opłata za wydłużony pobyt dziecka w żłobku, który nominalnie pracuje od godziny 8 do 18. Będzie ona wynosić 25 złotych za każdą rozpoczętą godzinę opieki. Tu jednak istotny szczegół: aby skorzystać z takiej możliwości, rodzice będą musieli odpowiednio wcześnie zawiadomić o tym placówkę.

Nie zmieniły się kryteria udzielania rodzicom częściowego lub całkowitego zwolnienia z odpłatności za żłobek. Na zniżkę o połowę stawki mogą liczyć rodziny, gdzie dochód na jedną osobę mieści się w przedziale 30-50 procent minimalnego wynagrodzenia. Całkowite zwolnienie mogą uzyskać rodziny, w których dochód na osobę wynosi poniżej 30 procent minimalnej pensji. Radni nadali również statut zamojskiemu Żłobkowi Miejskiemu, mieszczącemu się przy ulicy Kamiennej 4. rmar

W Polsce straż miejska jest umundurowaną formacją tworzoną przez radę miasta, mającą na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta. Zamojska Straż Miejska w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Od 1991 roku formacja ta stała się nieodłącznym elementem miasta. Na początku istnienia Straż Miejską w Zamościu tworzyło 10 osób. Obecnie w zamojskich

strukturach pracuje 19 munduroych, 5 osób przy obsłudze monitoringu i 3 osoby w administracji. Straż ciągle się rozwija, jedną z nowości jest monitoring Starego Miasta, który ułatwia łapanie tych, którym z prawem nie po drodze. Podczas jubileuszowych uroczystości nie zabrakło medali i awansów. Malwina Muzyczka

Komarów-Osada Początek usuwania azbestu

Azbest na aut Od czerwca w gminie KomarówOsada rozpoczęło się usuwanie wyrobów zawierających azbest. Mieszkańcy złożyli wnioski na usunięcie eternitu z prawie 60 budynków. O tym, kiedy konkretnie zostanie on zabrany, przedstawiciele wykonawcy będą informować na bieżąco właścicieli obiektów. Wszystkie wnioski mają być zrealizowane do połowy października. Zorganizowane usuwanie wyrobów z azbestem trwa w gminie Komarów-Osada od 3 lat. W 2008 REKLAMA

roku usunięto ponad 28, 5 tony eternitu. Rok później ponad 65 ton, ale oprócz tego sfinansowano utylizację kolejnych 48 ton szkodliwych materiałów już usuniętych z budynków. Władze gminy Komarów-Osada pokrywają całość kosztów związanych z demontażem, transportem i utylizacją eternitu. Usuwaniem azbestu zajmuje się wynajęta przez samorząd specjalistyczna firma. Jednak o nowy dach muszą zadbać sami właściciele budynków. rael

Wypożyczalnia DVD , Blu-ray Bajki, Familijne, Fantastyka, Horror Komedia, Lektury, Obyczajowe, Polskie Przygodowe, Sensacja, Thriller, Erotyki i inne

Czynna 7 dni w tygodniu 12 - 21 ul. Młodzieżowa 5, 22-400 Zamość tel. 84 627 01 36, www.video-max.com.pl

Zamość Zamojski Festiwal Kultury

Pomysły na festiwal 237 pomysłów na nową nazwę Zamojskiego Festiwalu Kultury wpłynęło do Wydziału Kultury, Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Zamościu. Przypomnijmy, że nowa nazwa festiwalu nie może zawierać imienia Marka Grechuty, który dotychczas patronował imprezie oraz nie może nawiązywać do twórczości artysty pochodzącego

z Zamościa. Stało się tak, gdyż żona zmarłego piosenkarza zastrzegła sobie te elementy w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy. W związku z tym rozważana jest również możliwość poszerzenia formuły festiwalu poza muzykę i poezję śpiewaną. Pomysłów na nową nazwę jest wiele. Odnoszą się one do historii i krajobrazu Zamościa oraz lokalnych elementów folkloru. Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę

ma nastąpić niebawem. Wyboru dokonają przedstawiciele zamojskiego magistratu, środowisk artystycznych oraz dziennikarze. Autor zwycięskiej nazwy oprócz nagrody finansowej, w wysokości 1000 zł brutto, otrzyma „złotą kartę” wstępu na wszystkie wydarzenia Zamojskiego Festiwalu Kultury, ważną także podczas przyszłych edycji tego wydarzenia. dacz

, tel


Gazeta

12

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

100. numer Gazety Zamojskiej Z okazji 100. wydania „Gazety Zamojskiej” do naszej Redakcji napłynęły życzenia i słowa refleksji na temat naszego tygodnika. Oto czego „Zamojskiej” życzą samorządowcy, przedsiębiorcy, koledzy po fachu oraz zwykli ludzie. Tadeusz Lizut - Dyrektor OSiR: - Gratuluję wydania 100. numeru „Gazety Zamojskiej”. Cieszę się, że tak dużo informacji sportowych z różnych dyscyplin ukazuje się w poszczególnych wydaniach. Nie tylko o sporcie wyczynowym, ale także o ludziach, dla których sport czy rekreacja sportowa jest pasją. Nowością [trafioną], przynajmniej na naszym rynku wydawniczym, są felietony, które opisują wydarzenia sportowe na świecie, w Polsce i na naszym lokalnym podwórku. Tak trzymać! Zbigniew Lewicki - Najlepszy Trener Miasta Zamościa 2010 roku w Plebiscycie TVK Zamość „Video-Kadr”: - Gratulacje! Gratuluję dziennikarzom sportowym zapału, zainteresowania sportem - nie tylko tym na najwyższym poziomie, również sportem amatorskim, szkolnym czy rekreacyjnym! Informacje przekazywane są na bieżąco, w niespotykanym dotąd, bardzo szerokim wachlarzu dyscyplin. Życzę powodzenia w dalszej pracy i życiu osobistym. Jan Świć - Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu: - W imieniu działaczy, zawodników i trenerów Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu składam serdeczne podziękowanie za rzetelne, obiektywne i profesjonalne przekazywanie informacji z przeprowadzanych imprez sportowo-rekreacyjnych, Igrzysk Mieszkańców Zamojskiej Wsi (zimowych i letnich) oraz rozgrywek zamojskich lig halowych organizowanych przez nasze Zrzeszenie. Według naszego zestawienia i statystyk do chwili obecnej na łamach Waszej „Gazety Zamojskiej” w 88 wydaniach była informacja dotycząca imprez, których organizatorem lub współorganizatorem było Zrzeszenie LZS w Zamościu. Pragnę, aby w 100 i  kolejnych wydaniach „Gazety Zamojskiej” była informacja dotycząca propagowania idei sportowej rywalizacji wśród mieszkańców miasta Zamość i powiatu zamojskiego. Specjalne podziękowania za wspaniałą, życzliwą i dobrą współprace składam koledze redaktorowi Tomkowi Tomczewskiemu. Aleksy Surma - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gospodarczego „Profit Club”: - Nasze stowarzyszenie podjęło współpracę z gazetą od pierwszych numerów. Jej efektem była wspólna inicjatywa „Przedsiębiorcza Zamojszczyzna” ukazująca liderów mikro i małych przedsiębiorstw. Był też okres zbiorowej promocji wszystkich członków Stowarzyszenia „Profit Club”. I za tę współpracę składam serdeczne podziękowania. Dowodem wysokiego uznania Waszego wkładu w promocję rodzimej przedsiębiorczości był wybór pana Mirosława Szpakowskiego na członka Zarządu Stowarzyszenia. A osobiście jako stały czytelnik, cenię sobie zawartość merytoryczną i cieszę się snobistycznie, że w gazecie dominują ciekawe informację i artykuły a nie morze reklam. Gratuluję 100. numeru i życzę jubileuszu 1000. wydania „Gazety Zamojskiej”. Jadwiga Magier - redaktor naczelna tygodnika „Echo Krasnegostawu” wraz z redakcją: - Nasze gratulacje, życzymy powodzenia i zapału do dalszej pracy. Lek. stom. Małgorzata Górska wraz z całym Zespołem Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed: - Sto wydań, wiele artykułów, wywiadów, opinii, porad oraz ciekawych osobowości. Ten jubileusz to ogromny sukces zarówno wydawcy jak i  redakcji gazety. Siłą „Gazety Zamojskiej” jest wiarygodność i zaangażowanie w sprawy społeczne. Doczekanie okrągłego jubileuszu świadczy niewątpliwie o ugruntowanej pozycji jaką „Gazeta Zamojska” zajmuje na rynku lokalnym. „Gazeta żyje wówczas, gdy czytelnik jest wierny jej tytułowi” z okazji 100. wydania życzymy wydawcy i całemu zespołowi dalszych sukcesów i nigdy nie gasnącej popularności. Łukasz Kwiatkowski - Koło Młodej Lewicy: - Cenię „Gazetę Zamojską” za rzetelność i bezstronność. Ciesze się, że jest w końcu alternatywa dla ukazujących się od lat tygodników. Największym atutem „Gazety” są młodzi i ambitni dzienikarze, którzy profesjonalnie wykonują swoją pracę.


Mateusz Orzechowski - wydawca tygodników „Wspólnota”: - Setne gratulacje! Wioletta Skoczylas - Radio Lublin: - „Gazecie Zamojskiej” życzę co najmniej pięciuset następnych wydań, ciekawych tematów, coraz większej rzeszy czytelników i wspaniałych współpracowników. Tomasz Wyrostek - Przewodniczący Zarządu Os. Kilińskiego: - Chciałbym życzyć „Gazecie Zamojskiej” dalszych sukcesów, dalszej niezależnej pracy, dalszych niezależnych wypowiedzi i dalszego pokazywania tego, co jest w naszym mieście złe i co trzeba zmienić. Wanda Sędłak - Radna Rady Miejskiej, Przewodnicząca Zarządu Os. Powiatowa: - Mam jak najbardziej pozytywne zdanie o „Gazecie Zamojskiej”. Wasze artykuły są dobre, rzetelne i obiektywne. Mówicie zarówno o tym, co jest dobre, jak i o tym, co jest złe. Życzę Wam wszystkiego najlepszego w życiu prywatnym i zawodowym, dużej poczytności i radości z tego co robicie. Bożena Orzechowska - Przewodnicząca Zarządu Os. Stare Miasto: - „Gazecie Zamojskiej” życzę jak najlepiej, aby kwitła, jak kwiaty na wiosnę. Niech zawsze wychodzi do spraw, które dotyczą ludzi, aby je można było rozwiązać. Dziennikarzom życzę poza tym dużo zdrowia i wytrwałości. Maria Stręciwilk-Gościcka - Przewodnicząca Zarządu Os. Zamoyskiego: - Dla mnie Zamość zawsze był pieknym miastem, najpiękniejszym w całym województwie lubelskim. Teraz odzyskuje swój dawny blask i bardzo się cieszę, że „Gazeta Zamojska” stara się to pokazywać. Życzę Redakcji wiernych czytelników i  coraz większego rozwoju. Joanna Nowicka - Kurier Lubelski: - „Zamojska” to gazeta znacząca. I to wcale nie dlatego, że „jeździ” na każdym naszym podmiejskim... o nie! „Zamojska” jest znacząca, bo wymaga od nas ruszenia głową, nie podlizuje się i nie jest dla każdego. Dlatego też „Zamojską” cenię i życzę, by nie musiała się zmieniać. Wszystkiego dobrego z okazji setnego wydania! Bolesław Kornaś - Przewodniczący Zarządu Os. Majdan: - W „Gazecie Zamojskiej” każdy może znaleźć coś dla siebie - zarówno rolnicy, jak i mieszkańcy miasta. Musi ona jednak być bardziej rozpowszechniona i eksponowana tak, jak inne tytuły. Nieraz jednak spotykam się z sytuacją, w której trzeba tę gazetę wręcz wygrzebywać spomiędzy innych. Redakcji życzę zwiększenia nakładu, minimalnej ilości zwrotów i jeszcze większej poczytności i popularności. dr Jacek Krzysztof Danel - Radny Rady Miejskiej: - Jestem czytelnikiem „Gazety Zamojskiej” od pierwszego numeru. Jako były dziennikarz (wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Regionalnego „Korso” w Mielcu) i członek władz naczelnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (w latach 1998-2000) mogę pozytywnie zaopiniować prace redaktorów i wydawców. Jest to tygodnik, w którym każdy znajdzie interesujące materiały i informacje nie tylko dotyczące miasta Zamościa, ale także powiatu zamojskiego. Widać merytoryczne przygotowanie dziennikarskie i zaangażowanie. Piszący starają się zachować daleko idący obiektywizm, co zdecydowanie świadczy na korzyść „Gazety Zamojskiej”. Wszystkim pracownikom życze sukcesów na rynku wydawniczym, a także w życiu osobistym. Janina Gąsiorowska - Przewodnicząca Zarządu Os. Orzeszkowej Reymonta oraz matka chrzestna okrętu „Ziemia Zamojska”: - Cieszę się, że „Gazeta Zamojska” istnieje. Jest ona bardzo blisko ludzi w Zamosciu i ich problemów. Mam nadzieję, że będzie Was czytać coraz więcej ludzi. Oby Wam sprzedaż wzrosła. Chciałabym podziękować redakcji za zainteresowanie działalnością osiedla i moją osobistą szerzącą zamiłowanie do morza wśród dzieci i młodzieży, bo to jest podkreślanie postaw patriotycznych. Czytelnikom „GZ” chciałabym życzyć dużo zdrowia, więcej odpoczynku, mniej zdenerwowania. Życie jest bardzo krótkie i nie warto tak pędzić by potem to sobie wypominać. Michał Karchut i Mateusz Sawczuk, naczelni Gazety Akademickiej „Skafander”: - Gratulujemy Całej Ekipie „Gazety Zamojskiej” ukazania się nowego, setnego już numeru tygodnika, który w  naszym przekonaniu sprawnie służy informacją w powiecie zamojskim i życzymy kolejnej, równie świetnej „stówki”. Pozdrawiamy naszego kolegę, redaktora Daniela Czubarę. Tak trzymać!

Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

13


Gazeta

14

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Stary Zamość Dzień Ziemi

Stary Zamość Dzień Dziecka

Dzieci dla planety

Szkoła Podstawowa w Wierzbie, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu były organizatorami tegorocznych obchodów „Dnia Ziemi”. Zaczęło się 15 kwietnia od porządkowania terenu przy szkole. 18 kwietnia zorganizowano wycieczkę dla dzieci do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Z kolei 19 kwietnia dzieci miały spotkanie na Pańskiej Dolinie z Jerzym Bosiakiem tutejszym leśniczym, który opowiadał o zwierzętach zamieszkujących tutejsze lasy i roślinności jaka znajduje się na terenie tego kompleksu leśnego. Następnie dzieci przeszły wyznaczonym terenem lasu i zebrały śmieci. Okazało się, że taka akcja porządkowa była bardzo potrzebna, zebrano kilkanaście worków śmieci. Tak pracowity dzień zakończył się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. 20 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Zamojskich Parków Krajobrazowych, którzy opowiadali o znaczeniu ekologii i o ochronie przyrody. 29 kwietnia w konkursie wiedzy ekologicznej sprawdzaliśmy wiedzę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie. Do

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Gmina dzieciom

konkursu wystartowało 12 drużyn 3-osobowych w dwóch kategoriach wiekowych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania. Pierwsze miejsce w młodszej kategorii wiekowej zajęli przedstawiciele z klasy II a: Klaudia Molęda, Dawid Hojda i Kamil Rusztyn. W drugiej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła klasa VI b: Ewelina Repeć, Kacper Papis i Kerim Abdelaziz. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy dyplomy. Całość obchodów „Dnia Ziemi” zakończyła się 24 maja rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pt. „Eko-wojownicy, walka ze śmieciami”. Przedmiotem konkursu były plakaty - komiksy o tematyce ekologicznej, ochronie środowiska i segregacji śmieci. Na konkurs wpłynęło 12 prac, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Pierwsze miejsce zajęły Weronika Szewc i Weronika Kwoka z Koła Plastycznego działającego przy GOK Stary Zamość. Drugie miejsce Patrycja Niedużak i dwie prace zbiorowe: Angelika Bochniak i Dominika Denkiewicz, oraz Łucja Walczak i Marlena Krzak. Trzecie miejsce zajęły dwie prace zbiorowe: Ola Bujnowska, Sylwia Kuryło, Roksana Płatek i Kamila Dutka, oraz Żaneta Waszak i Katarzyna Kieryło.

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka wspólnie zorganizowali Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu i Szkoła Podstawowa w Wierzbie. GOK w Starym Zamościu zajął się organizacją konkursów dla dzieci. Każde chętne dziecko mogło wziąć udział w konkursie sprawnościowym; był taniec z balonami, wyścigi w workach, wyścig w parach ze związanymi nogami, jedzenie na czas jabłek zawieszonych na sznurku i odgadywanie nazw owoców i warzyw. Zwycięzcy

otrzymywali nagrody rzeczowe. Zorganizowany był także quiz wiedzy ogólnej oraz przeciąganie liny dla 3 - osobowych drużyn reprezentujących poszczególne klasy w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce zajęli reprezentanci klasy III a i VI a. Dodatkową atrakcją był pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu dzieci z zespołu działającego przy GOK pod instruktarzem Edyty Zając. Dla wszystkich młodych gości GOK Stary Zamość ufundował do wyboru watę cukrową i popcorn. fot. i oprac. Elżbieta Czarny

fot i oprac. Elżbieta Czarny

Zamość 17. Jarmark Hetmański

Szlachta, jadło i bitwa czyli Jarmark Hetmański Obrona Zamościa przed Szwedami, wielkie gotowanie na Rynku Wielkim oraz pokazy artyleryjskie. To tylko część imprez Jarmarku Hetmańskiego, który w ostatni weekend odbył się w zamojskim zespole staromiejskim. Już w piątkowy wieczór doskonałym wprowadzeniem w klimat obrony Zamościa była emisja plenerowa filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana, która odbyła się w Bastionie VII. W sobotę na Rynku odbywały się między innymi targi sztuki ludowej, kiermasz handlowy, przemarsze wojskowych grup rekonstrukcyjnych i pokaz staropolskich urządzeń. Mistrzowie kuchni ludowej prezentowali swoje wyroby w wystawie „Smaki Zamościa i Roztocza”. Stoły uginały się od pieczywa, mięsiw, jadła oraz przeróżnych wyrobów artystycznych z kwiatów i wikliny. Największym bodaj zainteresowaniem cieszyły się jednak staropolskie trunki - piwo, wino i miód pitny. Co odważniejsi mogli zobaczyć, jak Lwowskie Bractwo Rycerskie gotuje kozacką strawę, a później jej skosztować. Salwy wojsk polskich różnych chorągwi i hufców przyciągnęły pod pomnik Jana Zamoyskiego rzesze zamościan. Wojacy chętnie prezentowali swoje rusznice oraz szable chwaląc przy tym

swoje sarmackie rodowody. Salwy muszkietów i armat trząsły ziemią, ale Hetman Wielki Koronny mocno trzymał się w siodle i na pomniku. Z kolei w pobliżu fosy przy Nadszańcu, gdzie mieściły się obozy walczących stron, każdy mógł obejrzeć, jak wyglądał żywot XVIIwiecznych żołnierzy i kondotierów, czyli najemników. Oprócz kresowych klimatów dało się czuć powiew dalekiego Wschodu, a to za sprawą programu „Korea w Twoim Mieście”. W jego ramach odbyły się: warsztaty ozdabiania talerzyków, wachlarzy z tradycyjnego papieru koreańskiego Hanji, pokaz koreańskiej kaligrafii, zapisywania polskich imion, przebieranie w tradycyjny stroje Hanbok i pokazy sztuk walki taekwondo. Z kolei na Rynku Solnym, pod patronatem Minister Zdrowia, odbywała się akcja „Zdrowe Wakacje”. Chętni mogli sobie zmierzyć poziom ciśnienia i cukru we krwi oraz nauczyć się abecadła pierwszej pomocy przedlekarskiej. Organizatorami tegorocznego Jarmarku Hetmańskiego byli: Miasto Zamość, Lokalna O r g a n i z a c j a Tu r y s t y c z n a „Zamość i Roztocze”, Zamojski Dom Kultury, Zamojskie Bractwo Rycerskie, Muzeum Zamojskie i Hotel Orbis Zamojski. dacz

Dawne urządzenia przykuwały uwagę pokolenia Internetu i telefonii komórkowej

Tradycyjnie pieczony chleb sprzedawał się jak świeże bułeczki

Lwowskie Bractwo Rycerskie pokazało jak się gotuje kozacką strawę

Abecadła pierwszej pomocy uczyli ratownicy z zamojskiego pogotowia

Dumni wojacy hetmana Stefana Czarneckiego z Białegostoku

Wśród Sarmatów były i niewiasty


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

15

Polityka Marketing polityczny

Zamość Dyskusyjny Klub Filmowy

Polityka z duchem postępu

Filmy czterech kontynentów

Nasza klasa polityczna raz po raz szuka nowych dróg dotarcia do elektoratu. A że naród idzie z duchem postępu - technologicznego oczywiście - politycy również muszą nadążać za swoimi wyborcami. Jako pierwsze z pomysłem wykorzystania telefonii komórkowej w kampanii wystąpiły Polskie Stronnictwo Ludowe i Ruch Palikota. Nie od dziś wiadomo, że szef ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak, jest pasjonatem nowych technologii. Za pomocą SMS-ów PSL będzie starało się zbudować bazę sympatyków i docierać do możliwie jak największej grupy ludzi. Na stronie internetowej PSL pojawił się taki komunikat: „Wyślij sms na nasz numer. Namów do tego znajomych. Zapisz najwięcej osób i wygraj nagrody: wycieczkę do Brukseli, na którą może zgłosić się

każdy, albo rozmowę - o czym tylko chcesz - z Waldemarem Pawlakiem.” Jak wziąć w tym udział? Pod podany na stronie ludowców numer telefonu wysyłamy SMS. Po chwili otrzymujemy dwie wiadomości zwrotne. Pierwszą z wygenerowanym dla nas specjalnym kodem. Drugą z informacją, że każda namówiona przez nas osoba, która przesłany kod wyśle pod ten sam numer co my, przybliży nas do wygrania fundowanych przez PSL nagród. Ludowcy planują, że akcja ta może zwiększyć liczbę zapisanych do ich informatora nawet 2-3-krotnie. Aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, sympatycy PSL muszą mieć jedynie skończone 18 lat. Z kolei Janusz Palikot, za pomocą SMS-ów chce zdobyć fundusze na działalność swojego ugrupowania. „Wyślij jednego sms o treści RPP na numer 79550 (koszt 9 PLN + VAT) i pomóż Januszowi Palikotowi przypomnieć Prezydentowi Komorowskiemu jego wyborcze obietnice” - apelują

w internecie oraz poprzez wiadomości smsowe zwolennicy byłego juz posła z Lublina. RPP to nazwa stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota, które zajmuje się prowadzeniem kampanii społecznych i happeningów polityka. Pomysł jest nowatorski i nietypowy, choć jak zastrzegają członkowie Ruchu Palikota, w ustawie o partiach politycznych nie ma punktu zakazującego zbierania funduszy w taki sposób. Jak wiadomo - co nie jest zakazane, jest dozwolone. SMS-y to kolejna akcja marketingowa wykorzystywana w  okresie przedwyborczym. Były już ulotki w  skrzynkach pocztowych, spoty, maile od polityków, czy zaproszenia do znajomych na Naszej-Klasie i Facebooku. W związku z zakazem emisji płatnych spotów wyborczych w telewizji i internecie politycy będą szukali coraz to nowych dróg dotarcia do ludzi. Pytanie: czym nas jeszcze zaskoczą? dacz

Zamość Promocja książki

W synagodze o obozie w Bełżcu 31 maja wczesnym wieczorem w Centrum „Synagoga” odbyła się promocja książki Roberta Kuwałka „Obóz zagłady Żydów w Bełżcu”. Dyskusję poprowadził koordynator placówki Krzysztof Banach. Robert Kuwałek jest pracownikiem Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, a  w latach 2004-2007 pełnił funkcję kierownika Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu. Wydana w 2010 roku monografia, którą omawiano podczas dyskusji, jest uzupełnieniem publikacji autora o podobnym tytule, wydanej pięć lat wcześniej. Nielicznym zebranym gość spotkania przedstawił historię obozu, jak i powojenne dzieje miejsca, w którym się on znajdował. Bełżec wybrano ze względu na jego dogodne położenie przy strategicznej linii kolejowej, a także bliskość ważnego węzła, jakim była wówczas Rawa Ruska. Dzięki temu Niemcy mogli sprawnie tam zwozić Żydów

z Lubelszczyzny i dawnej Galicji, a zarazem ukrywać prawdę o obozie przed światem, gdyż nawet w Zamościu wiedza o  Bełżcu powszechna. Podczas stosunkowo krótkiego okresu działania obozu (od marca do grudnia 1942 roku) wymordowano około 400 tysięcy osób wyznania mojżeszowego. Po wojnie miejsce to było zaniedbywane i zapomniane. Pierwszy pomnik postawiono tam dopiero w 1963 roku, ale nie było na nim wzmianki, że obóz w Bełżcu był obozem zagłady Żydów. Obecne Muzeum - Miejsce Pamięci powstało w 2004 roku. Sporo czasu podczas spotkania zajęła kwestia postawy miejscowej ludności wobec obozu i jej szabrownicze działania po likwidacji miejsca kaźni. Robert Kuwałek mówił, że pierwsza z  tych kwestii doczeka się osobnej monografii, którą opracowuje pracująca obecnie w Muzeum - Miejscu Pamięci Ewa Koper. Szabrownictwo zaś ocenił jako proceder, który w Bełżcu zdarzał się nagminnie. Przyznał jednak, że nie

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Kadr” serdecznie zapraszają na przegląd: „Filmy 4 kontynentów”. Czerwcowe projekcje DKF to okazja do zapoznania się z egzotycznymi kinematografiami i kulturami. W trakcie cotygodniowych spotkań będzie można zobaczyć filmy z: Ameryki Południowej, Afryki, Australii i Azji. Już 8 czerwca zamojscy widzowie będą mogli zobaczyć film „Karmel” w  reżyserii Nadine Labaki z  Azji. Przedstawia on losy pięciu mieszkających w Libanie kobiet, które splotą się w pewnym salonie kosmetycznym. Dzięki nim stanie się on bajeczne kolorowym mikrokosmosem kilku generacji płci pięknej. Barwny świat pełnokrwistych kobiecych postaci odsłaniających swoje sekrety przykuwa uwagę i fascynuje. Każda z nich na swój sposób próbuje poradzić sobie z ograniczającym je systemem społecznym, w którym przyszło im żyć. Tydzień później będzie można obejrzeć film „Z drugiej strony” autorstwa Sarah Watt z Australii. Filmowa Australia zdaje się być jednym z tych miejsc na kuli ziemskiej, które bardziej niż wszystkie inne jest nigdzie i pośrodku niczego. Tak też czują się bohaterowie tego filmu. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego weekendu w wielkim mieście, a grupę wielu postaci łączy bezpośredni lub pośredni związek z tragiczną katastrofą pociągu. Meryl to artystka, która jechała na pogrzeb ojca; Nick jest fotoreporterem,

u którego właśnie rozpoznano raka, Andy to dziennikarz, który rozwiódł się z żoną i związał się z inną kobietą; całości dopełnia redaktor gazety - szef Nicka i udręczony maszynista pechowego pociągu. Z kolei „Teza” w  reżyserii Haile Grima z Afryki, którą będzie można obejrzeć 22 czerwca, to wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych w afrykańskim wydaniu. Bohaterem filmu jest Anberber - lekarz, który po kilku latach spędzonych na studiach medycznych w  Niemczech, pełen nadziei na lepsze życie, wraca do Etiopii. Niestety zastaje swój kraj pełen chaosu. Jego marzenie, by móc leczyć mieszkańców Etiopii, zostało zniszczone przez juntę wojskową, która wykorzystuje naukowców do własnych, politycznych celów. Na zakończenie DKF przygotował dla zamojskich widzów południowoamerykański film „Gorzkie mleko” w reżyserii Claudii Llosy. Bohaterką filmu jest Fausta, młoda Indianka, która przyjeżdża z prowincji do Limy. Reżyserka pokazuje jej drogę od głębokiej traumy do wyzwolenia z dziedzicznych pęt, narzuconych przez zabobonne wierzenia. By tego dokonać, bohaterka musi zdobyć się na odwagę bycia wolną. Jej drogą do wyzwolenia staje się muzyka. Projekcje odbywać się będą w każdą środę o godzinie 18.30 począwszy od 8 czerwca. Bilet klubowy na każdy film kosztuje 9 zł, ulgowy: 14 zł, zaś normalny: 16 zł. DNL

Zamość Civitas Christiana

Skarby Zamojszczyzny „Obóz zagłady Żydów w Bełżcu” dotarł do dokumentów świadczących o ukaraniu jakichkolwiek „kopaczy”, choć na pewno były prowadzone dochodzenia. Po dyskusji każdy mógł uzyskać od autora okolicznościowy wpis do książki. rmar

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu zaprasza na spotkanie z Lesławem Flagą i Jackiem Podkościelnym Goście tego spotkania są autorami programu „Skarby Zamojszczyzny Podróże dalekie i bliskie” emitowanego w Katolickim Radiu Zamość na temat: „Skarby Zamojszczyzny według Leszka i Jacka”. W swoim programie, na falach

KRZ, odbywają oni wraz ze słuchaczami podróże nie tylko po Rozotczu, ale także po najdalszych zakątkach świata. Swoimi podróżniczymi wspomnieniami dzielą się w każdy czwartek po 17:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość. Spotkanie odbędzie w  poniedziałek 13 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ulicy Kolegiackiej 8a. Łukasz Kot

Zamość 4. Festiwal Kultury Włoskiej

Zamość Konkurs RPO

Arte, Cultura, Musica E...

Stylowy najlepszy

Już 10 czerwca rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Kultury Włoskiej.

Centrum Kultury Filmowej w Zamościu najpopularniejszym projektem w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego. Tak zdecydowali internauci głosujący w konkursie „RPO - wiele projektów, jedna Lubelszczyzna”, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski.

W tym roku organizatorzy przygotowali między innymi koncert czterech tenorów w ramach Włoskiej Nocy Operowej (11 czerwca godz. 21.00), koncert Riccardo Doppio z zespołem (12 czerwca godz. 21.00), pokazy artystyczne podczas Zamojskiej Arlekinady. Festiwal to jednak nie tylko muzyka włoska, ale także degustacje i prelekcje dotyczące kawy jako nieodłącznego elementu kultury Italii,

wystawy tamtejsze sztuki i fotografii. Organizatorzy zapraszają również do Książnicy Zamojskiej na „Podróże po literaturze włoskiej”. Bilety na koncerty galowe, w cenie 30 zł za jeden koncert lub 50 zł, za dwa koncerty są już w sprzedaży. Można je nabyć w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, Zamojskim Domu Kultury i Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej - więcej informacji o biletach na stronie www.namyslowiacy.pl. DNL

Afisz promocyjny

Przez miesiąc internauci wybierali najpopularniejszy projekt

zrealizowany w województwie lubelskim dzięki funduszom unijnym z  Regionalnego Programu O p e r a c y j n e g o. Zw y c i ę ż y ło Cent r u m Ku lt u r y Fi l mowej w Zamościu. Tuż za nim uplasował się projekt rozbudowy Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim. rael


Gazeta

16

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Ogłoszenia drobne NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAM Sprzedam mieszkanie w Zamościu 52.9m2, dwa pokoje, 10 piętro, po remoncie, 158 000 tys. Tel. 668 671 035 Działka budowlano-rolna, 66a, 12km od Zamościa, Horyszów P.,tel.501011961

Odnajmę mieszkanie dwupokojowe, ul. Polna. Tel. 600012-273 [338] Tania stancja na Wyszyńskiego. Tel. 668-353-284, 668-478214 [297] Szukam mieszkania do wynajęcia min. 2 pokoje w okolicy DT HETMAN tel. 507-190-122

INNE

Lokal do wynajecia na os. Zamoyskiego tel 508833939 Mieszkanie M-3, 51,36mkw, Na terenie Koszar c. 155 tyś. tel . 507 723 139 Działka budowlana, Sitaniec 30 a c. 150 tyś, tel . 507723139 Mieszkanie Zamojskiego, 77,01 c.205 tyś, tel . 507 723 139

N-DOM Nawrocki Marek, Lwowska 3, 22-400 Zamość tel. 84-627-8266, kom. 601 857 197 www.n-dom.eu

Mieszkanie M - 4, Nowy świat c. 185 tyś, tel . 507 723 139 Dom w zabudowie szeregowej, Kalinowice 120 mkw, c. 264 900 tyś 707 723 139 Działka 40 a Skierbieszów, c . 85 tyś tel . 507 723 139, 8 Siedlisko Sławęcin c. 95 tyś, tel. 507 723 139 Kamienica w Hrubieszowie, 160 mkw c. 410 tyś, tel . 507 723 139 Gospodarstwo u Zarudzie, c. 235 tyś 507 723 139 Mieszkanie M - 4, Wyszyńskiego 65 mkw, c. 180 tyś 507 723 139 Siedlisko Stabrów, c. 92 tyś 507 723 139 Działka 30 a Bondyrz c. 65 tyś 507 723 139 Mieszkanie Hrubieszowska, 63 mkw c. 205 tyś, tel . 507 723 139,15 Dziłka w Szopinku 20 a, c. 100 tyś 507 723 139 BIURO NIERUCHOMOŚCI Małgorzata Kosiarska, Zamość Gminna 27 tel . 84 639 19 89, kom . 507 723 139 Do wynajęcia dom w okolicach Zamościa o powierzchni 300 m2 z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, magazyn, archiwum. Tel. 505-230-428 Działka budowlano-rolna pod Zamościem, tel.508-380-150 Budowa domow ogrodzenia solidnie Zamosc tel. 846714509 506281267 Działka budowlano-rolna, 66A, Horyszów Polski, tel.501011-961 Wynajmę mieszkanie kawalerka 40m2, ul Batalionów Chłopskich cena: 550+czynsz+liczniki. Tel 504229210

Zamienię dwa mieszkania własnościowe M - 3 na dom jednorodziny w Zamościu - 791 070 096 [261]

MOTORYZACJA SPRZEDAM Fiat Punto 1.2 HSD 75KM 1996r ABS 168TYS PRZEBIEGU TEL 512-673-773 GOLF 3‚97 1.8i benzyna. Ocynk, klima,4x air bags, ABS. 3D, czarny,107 tys. km. Tel. 604 807 100 Fiat Uno 1,0 B+G (1996) tel.781-099-377 [339] Ford Escort 1,6B 1994r. Do negocjacji CJI tel 84 64 10 246  [316]

Sprzedam 12 ha gmina Nielisz dopłaty ok 14.000 zł rocznie cena 129.000 tel. 603366744 Sprzedam 2,5 ha w Adamowie cena 45.000 tel. 603366744

2. Dom w izbicy drewniany pow. użytkowej 90mkw działka pow. 1900 mkw tel. kom. 601 857 197 3. Oficyna na nowym mieście wraz z działką super lokalizacja na działalność gosp. tel. kom. 601 857 197 4. Ciastkarnia w Krasnobrodzie dom pow 134 mkw tel. kom. 601 857 197 5. Działka w Krasnobrodzie rolno rekreacyjna możliwość przekształcenie na budowlana dobry dojazd przy drodze asfaltowej tel. kom. 601 857 197 6. Plantacja porzeczki 5 h 3 Czarnej, 2 kolorowej w pobliżu Zamościa dobry dojazd w jednym kompleksie tel. kom. 601 857 197 7. Działka rolna w wierzchowinach 9 km od Zamościa , również w Kaczurkach 300 m przy rzece , lesie tel. kom. 601 857 197

WYNAJMĘ6] Mieszkanie do wynajęcia M3, Powierzchnia 60mkw 3 pokoje, Łazienka kuchnia balkon Mieszkanie znajduje się w SITNIE, Dobry dojazd Zamościa www.n-dom.eu Cena 800 + opłaty‚negocjacja’ 601857197 846278266 [332]

SALON UBEZPIECZENIOWO - KREDYTOWY, OC , AC, NNW , MAJĄTKOWE, INNE, KREDYTY, FUNDUSZE EMERYTALNE, III FILAR . ZAMOŚĆ. PARTYZANTÓW 74 / 13 ( GALERIA PRZY WIEŻY ) TEL . 84 534 11 75 [266]

PRACA DAM PRACĘ Atrakcyjna praca w reklamie. Mile widziani przedstawiciele handlowi. Tel. 600051447

Przyjmę do pracy robotników budowlanych murarzy tel. 797439430

INNE NAUKA JAZDY Grzegorz Kurantowicz KAT ; B A T 22 - 400 ZAMOŚĆ Partyzantów 16 tel . 84 638 48 30

USŁUGI Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269]

NAUKA INNE

1. Lokal usługowy 100 mkw. Budynek wolno stojący ul. Infułacka centrum miasta Zamość cena 120 tyś www.n-dom.eu tel. kom. 601 857 197

TA N I E U B E Z P I E C Z E N I A O C , A C , N N W , M A J ĄT KO W E - M T U , O F E -AXA . UBEZPIECZENE NNW na 100.000,00 już za106ZŁ. FUNDUSZE INWESTYCYJNE 695 764 696 [255]

Polonez Caro 1.6 G+LPG. Bardzo dobry stan. C. 2.900 zł. 502 241 989 (q997r.)

Nawrocki Marek tel. 84-627-8266, kom. 601 857 197 Lwowska 3, 22-400 Zamość, www.n-dom.eu

INNE

Opel Astra I 1,6 Kombi G+B (1999) do negocjacji. 502 241 989

Do wynajęcia dom na ul. Partyzantów 783666544 Sprzedam dom i działkę budowlaną w Szopinku. tel 604581437

UBEZPIECZENIA OC, AC, NNW, MAJĄTKOWE, TURYSTYCZNE, INNE. ZAMOŚĆ, UL.HRUBIESZOWSKA 34D (SŁONECZNY STOK PRZY PARKINGU OBOK PSS „SPOŁEM”). TEL. 84 534-11-74 [221]

Poszukuje kobiety w wieku do 28 lat ze znajomoscia jezyka niemieckiego do tlumaczenia na polski. Prosze o zgloszenia na mail f15@vp.pl lub tel 505214202

Wyślij ogłoszenie sms-em! wall gz na numer 72480\wall gz tresć twojego ogłoszenia. Cena 2 zł + vat, 2,46 z VAT

Gitara lekcje w domu ucznia. Tel. 789-052-503. Fortepian, keyboard lekcje w domu ucznia. Tel. 789-052503. Korepetycje z j. polskiego wszystkie poziomy, prezentacje maturalne, prace zaliczeniowe i inne. Nauczyciel doświadczony. Tel. 693 82 99 73 Magister filologii korepetycje języka angielski tel. 728 832 005 [315] Jazdy doszkalające, przedegzaminacyjne na samochodach egzaminacyjnych Fiat Grande Punto, Renault Clio, doświadczony instruktor, wzorowy plac, 35 zł/h tel. 796 643 770 [322]

HANDEL ONmobile, GRY,KONSOLE, TELEFONY, Z-C PARTYZANTÓW 9, TEL . 535 515 505 KOMIS ODZIEZY, FIRMOWEJZNANYCH MAREK,KOSMETYKI , OBUWIE , BIZUTERIE, Z-C PATRYZANTÓW 39 I PIĘTRO TEL . 505 935 066 Sklep z porcelaną zaprasza: serwisy obiadowe, kawowe, bulionowe. Sitaniec 201 k. cmentarza tel. 503622224 [239] SKUP - SPRZEDAŻ METALI SZLACHETNYCH I KAMIENI , WYROBY ZE SREBRA I ZŁOTA. ZAMOŚĆ . NOWY RYNEK 21 KOM . 509 405 258 [327] MEBLE NA WYMIAR, KUCHNIE, SZAFY. TANIO I SOLIDNIE!

DRUKARNIA - REKLAMA FREE COLOR NAPRAWA TELEWIZORÓW , KOMPUTERÓW DOJAZD DO KLIENTA - TEL . 515 514 121 Serwis komputerow, usuwanie wirusow, instalacja oprogramowania. Tworzenie stron www. Dojazd do klienta. Tel. 504208191 Fideofilmowanie - 200 zdjęć gratis tel . kom . 791 070 096 [281] Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269] Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [237] Solidne i kompleksowe sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych na terenie Zamościa po przystępnych cenach. Zapraszamy na stronę www. czyscioch.nets.pl [226] Kompleksowe usługi remontowo- budowlane, tel. 508741-549 [223] Filmowanie, fotografia, zdjęcia w studiu i plenerze! Śluby, wesela, bale, uroczystości rodzinne, sesje zdjęciowe, nagrana płyta. 501 078 788 [212]

Do 15 słów: Drobne od firm Pogrubienie Usługi, Towarzyskie, Dam pracę wall gz na numer 79480 koszt 9 zł + 23% VAT

Zatrudnię doświadczonych pracowników budowlanych, wyjazdy na terenie Polski 10-12zl/h tel 790760401

Naprawa drukarek, ksero, regeneracja tonerów, tel. 606 753 241 [197]

Poszukuje kobiety w wieku do 28 lat ze znajomością języka niemieckiego do tłumaczenia na polski. Proszę o zgłoszenia na mail f15@vp.pl lub tel 505214202

Wykwalifikowana fizjoterapeutka, masażystka oferuje masaże oraz rehabiltacje z dojazdem do domu pacjenta w bardzo atrakcyjnych cenach. Kontakt: 791 248 813.

Zatrudnię doświadczonych pracowników budowlanych, wyjazdy na terenie Polski 10-12zl/h tel. 790760401 ZATRUDNIĘ TECHNOLOGA ODZIEŻOWEGO WYMAGANE DOŚWIADCZENIE NA POWYŻSZYM STANOWISKU ZGŁOSZENIA PROSZĘ WYSYŁAĆ NA E-MAIL KAMIL1@ONET.PL

INNE Glazura terakota solidnie tel. 506281267

Pracujesz jako agent OFE? Niedługo stracisz pracę, zadzwoń. Tel. 697237273

Konsultantka Oriflame 695040766

Wkrótce stracisz pracę w OFE. Zadzwoń po nowe propozycje! Tel. 604338353

Glazura remonty 506865351

Poszukujemy ludzi do współpracy. Wysokie zarobki. Możliwość awansu. 665925982 Kancelaria prawna zatrudni handlowców, doradców klienta z doświadczeniem oraz dobrym kontaktem z klientami. Telefon 604338353 Ogólnopolska firma zatrudni pracowników ochrony na terenie Zamościa. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju. Kontakt: gwadula@ultraochrona.pl tel. 662111204

INNE ZWROT PODATKU ZA LEGALNĄ PRACĘ : HOLANDIA, NIEMCY, ANGLIA, IRLANDIA , NORWEGIA Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 41 [290] Poszukujemy ludzi do współpracy. Wysokie zarobki. Możliwość awansu. 665925982 [366] Amerykanska firma poszukuje ludzi do wspolpracy. Zapraszam panie. 665925982

OFERUJĘ

OFERUJĘ Z-C WYSZYŃSKIEGO 50 B, tel 84 639 19 45 . 509 469 248

Korepetycje z języja angielskiego, tel. 517599181. [00000109]

Chwilówki, pożyczki, 84 639 49 56/57 [280]

ZAMIENIĘ

Koszt wiadomości to 2,46 zł z VAT

FINANSE I BIZNES OFERUJĘ

Kancelaria prawna zatrudni handlowców, doradców klienta z doświadczeniem oraz dobrym kontaktem z klientami. Telefon 604338353 [367]

SZUKAM PRACY Atrakcyjna praca w reklamie. Mile widziani przedstawiciele handlowi. Tel. 600051447 Mężczyzna 35l, prawo jazdy BCDET + uprawnienia, koparko-ładowarka, wózek, szuka pracy w zawodzie lub innej 510 346 390 [335] Szukam pracy przy spoinowaniu klinkieru i kamienia oraz jako pomocnik budowlany, tel. 84 639-62-64 - proszę telefonować po 18-stej

17

W treści SMS wpisz wall gz a następnie treść ogłoszenia i wyślij na numer 72480

USŁUGI

TEL. 517-031-621 [340]

POSZUKUJĘ LOKALU DO WYNAJĘCIA DO 30 M 2 , NOWE MIASTO - TEL . 696 696 090

Działka Szopinek 13,36 a, c. 75 tyś tel .507 723 139

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zakład stolarski świadczy usługi w zakresie: meble kuchenne, biurowe, sklepowe, szafy wnękowe, drzwi, okna, łóżka, schody, poręcze, barierki i zabudowy mieszkań, biur, sklepów, barów. Zamość, ul. Klonowicza 10, tel. 84 616-91-10, kom. 665-170-606. [336] MEBLE NA WYMIAR KUCHNIE, SZAFY, BIUROWE, SKLEPOWE. FAKTURA VAT TANIO I SOLIDNIE! 517-031-621 [361] Koparko-ładowarka, wózek, szuka pracy w zawodzie lub innej 510 346 390 [335] Wróżka Grejs wróżby horoskopy porady życiowe Zamość tel.783760188 Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [237] Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269] BIURO PODRÓŻY „ AMDAR „ Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 42 WCZASY , WYCIECZKI , BILETY AUTOKAROWE , LOTNICZE , PROMOWE [291]

RÓŻNE OFERUJĘ Toaleta drewniana nowa na budowę tanio, tel. 888881889 Nagrobki-grobowce, tel. 84 631 42 59, 502 827 068. www. popielec.com [00000133]

SPRZEDAM PODUSZKI I MATY RECHABILITACYJNO - RELAKSUJĄCE, TEL . 695 764 696 , 696 153 642

TELEWIZJA NA KARTE, BEZ ABONAMENTU, TEL . 695 764 696 , 696 153 642 Sprzedam żużel i inne kruszywa dysponujemy własny transportem ponadto wykonujemy prace koparką ład warką 797439430 Sprzedam wózek dla bliźniaków 2-funkcyjny. Tel. 785 185 035 [365]

INNE Perkusista poszukuje zespołu - profesjonalizm. Zamość okolice. Jerzy Zacharczuk, ul. Kamienna 13/4, 22-400 Zamość, tel. 514 823 274. [328] Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [238]

RZECZY UŻYWANE SPRZEDAM Maszynę walizkową dp pisania produkcji angielskiej. Stan idealny. Cena do uzgodnienia. Sprzedam. Tel. 84 639 3059 Sprzedam zestaw mebli pokojowych , czarnych, mahoniowych Cena do uzgodnienia. tel. 79 05 54 419 Tanio sprzedam stół konferencyjny: owalny, brązowy, dł. 3,5 m szer. 1,5 m w bardzo dobrym stanie . Tel. 501 078 788. [228] Sprzedam lodówkę, stan bardzo dobry, wysokość 135 cm Tel 669 252 087 [308]

RÓŻNE SPRZEDAM Balustrady, ogrodzenia, bramy, konstrukcje stalowe(garaże, wiaty)„ZPH KOMET” Rozłopy 123, Kot Henryk, tel. 608805718 [307]

Tanio sprzedam styropian! 5cm ORGANIKA (1OOm3) , oraz wełnę mineralna 20cm ROCKWOOL(100m2), Materiały pozostały z budowy. Tel: 609 675 000

Poradnie:

MALOWANIE DACHÓW tel. 604-217-219

Ortopedyczna (NFZ) Psychologiczna (NFZ) Okulistyczna (NFZ) Logopedyczna (NFZ) Dermatologiczna Ginekologiczna Laryngologiczna Neurologiczna Stomatologiczna Badanie USG Poradnie: NZOZ „Resort-Med” Ortopedyczna (NFZ) Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Psychologiczna (NFZ) Tel. 84/677-17-06 Okulistyczna (NFZ) Logopedyczna (NFZ) CHELATACJA Dermatologiczna Nieoperacyjna Ginekologicznametoda leczenia miażdżycy Laryngologiczna Odtruwanie organizmu z metali Neurologiczna toksycznych Stomatologiczna Przywracanie Badanie USG metabolicznej sprawności NZOZorganizmu „Resort-Med” NZOZ „Resort-Med” Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84/677-17-06 Tel. 607-394-099 www.chelatacja.pl

CHELATACJA

Nieoperacyjna metoda leczenia miażdżycy Odtruwanie z alkoholu Odtruwanie organizmu z metali NZOZ „Resort-Med” toksycznych Zamość , ul. Wyszyńskiego 2 Przywracanie metabolicznej sprawTel. 84 677-17-06, 607-394-099 ności organizmu NZOZ „Resort-Med” Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 607-394-099 www.chelatacja.pl

Prywatna Nocna Odtruwanie alkoholu i Świąteczna zPomoc NZOZ „Resort-Med” Medyczna Zamość , ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84 677-17-06, 607-394-099 NZOZ „Resort-Med” ul. Wyszyńskiego 2 tel. 84/ 677-17-06 Dni powszednie: 1800 - 2300 Prywatna Nocna Soboty, niedziele i święta: 800 - 2200

i Świąteczna Pomoc Medyczna NZOZ „Resort-Med”


Gazeta

18

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Krasnobród Dzień Dziecka z KDK

Zamość IV Polsko-Ukraińska Ortopedyczna Konferencja Naukowa

Podzamek dobry na biesiadę

Ortopedzi, łączcie się! W dniach 10-11 czerwca w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się IV Polsko-Ukraińska Ortopedyczna Konferencja Naukowa. Zjawią się na nią najwybitniejsi przedstawiciele środowiska ortopedycznego z Polski i Ukrainy. Konferencja w Zamościu to okazja do popularyzacji współpracy polsko-ukraińskiej i promocja nowych sposobów leczenia. Konferencji towarzyszyć będą wystawy firm medycznych, które prezentują szeroką gamę nowoczesnych rozwiązań zespalania kości, endoprotez stawów i  innych

rozwiązań operacyjnych. Odbędą się też atrakcyjne imprezy towarzyszące jak: przejazd i pokaz pojazdów zabytkowych oraz mecz reprezentacji ortopedów Polski i Ukrainy, który lekarze traktują bardzo serio, jako próbę generalną przed Euro 2012. dacz

Szczebrzeszyn Przypomnienie o pisarzu

Śladami Singera W imprezie wzięły udział dzieci mniejsze i te większe 1 czerwca to święto dzieci na całym świecie. Dzień, w którym wszystkie pociechy powinny być radosne i uśmiechnięte, i w którym to właśnie one, oprócz codziennej dawki miłości i czułości, otrzymują prezenty i życzenia. Do tych życzeń dołączył się również Krasnobrodzki Dom Kultury, który zorganizował ognisko dla wszystkich dzieci,

tych małych i tych większych, uczęszczających na różnorodne zajęcia w KDK. Spotkanie odbyło się w kamieniołomach, ale zanim to nastąpiło, wszyscy chętni zebrali się przed budynkiem KDK, skąd wyruszyli na Podzamek. Na miejscu czekało gotowe ognisko i wszystko, co potrzebne do biesiadowania przy nim. I zaczęło się… pieczenie kiełbasek, wspólne konsumowanie, rozmowy i dużo uśmiechu na twarzy. Potem był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Jako, że Dzień Dziecka bez słodyczy w różnej postaci (i tej uczuciowej, i tej bardziej konsumpcyjnej) byłby nieważny, wszyscy uczestnicy tego popołudniowego spotkania dostali coś słodkiego na uzupełnienie kalorii i wyruszyli w drogę powrotną, która przepełniona była śpiewem i radosnym śmiechem. Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat - mawiał Janusz Korczak. M.K.

Zamość Jubileusz artysty

Roman Mucha w BWA

45 lat swojej działalności artystycznej obchodzi plastyk Roman Mucha. Z tej okazji w zamojskim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wystawa poświęcona twórczości artysty. Roman Mucha urodził się w 1934 roku w  Wierszczycy. Absolwent P a ń s t w o w e g o L i c e u m Sz t u k Plastycznych w Zamościu i Studium Nauczycielskiego (kierunek wychowanie plastyczne). Studia na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie,

kierunek pedagogika ze specjalizacją plastyczną. Członek ZPAP. Twórczość w dziedzinie grafiki warsztatowej i użytkowej. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych (m.in. Schwabisch Hall - Niemcy), brał udział w  około stu

wystawach zbiorowych oraz konkursach w kraju i za granicą. Brał udział we wszystkich Międzynarodowych Konkursach Ekslibrisu (Weimar 1984, Utrecht 1986, Monchengladbach 1990 i Sapporo 1992), ponadto wystawiał swoje ekslibrisy w Debreczynie, Mińsku, Toronto, Nancy, Peskarze, Tu r y n ie, G enu i i  Mont r ea lu. Ekslibrisem zajmuje się od 1966 roku. Jest twórcą ponad 160 ekslibrisów, z których część wydano w 5 tekach. Opracowuje graficznie i  ilustruje wydawnictwa, projektuje okładki, plakaty, druki okolicznościowe, znaki graficzne, kartki pocztowe i datowniki. Jest autorem wielu medali i  znaczków okolicznościowych. Opracował również cykle grafik w  4 tekach tematycznych. DNL

Zamość Sprawdzian szóstoklasistów

Społeczniak nie zawiódł Znamy już wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. W Zamościu ponownie najlepsza okazała się szkoła podstawowa z Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej.

Wyniki sprawdzianu dla klas szóstych w zamojskich szkół podstawowych znowu okazały się szczęśliwe dla uczniów I Społecznej Szkoły Podstawowej w Zamościu. Uczniowie właśnie tej placówki uzyskali najwyższy

średni wynik ze sprawdzianu w mieście - 33 punkty. Ich średnia znacznie przewyższa wynik uczniów z wszystkich zamojskich szkół podstawowych - 27,4 i  w  województwie - 25,5 pkt. Gratulujemy uczniom i nauczycielom, życząc powodzenia na nowym etapie edukacyjnym - w gimnazjum. red

W dniach 15-18 lipca Szczebrzeszyn będzie gościł uczestników Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. „Podróż śladami opowiadań Isaaca Bashevisa Singera” to przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne skierowane do społeczności lokalnych - ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - Szczebrzeszyna, Józefowa, Biłgoraja, Tyszowiec oraz Lublina. Inspiracją dla powstania pomysłu jest twórczość noblisty Isaaca Bashevisa Singera osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek Lubelszczyzny oraz ocalałe relikty przeszłości (fotografie, wspomnienia). W każdym z wymienionych miejsc odbywać się będą prezentacje działań artystycznych przygotowanych w ramach trwających obecnie warsztatów - teatr lalkowy, opowiadanie historii, warsztaty muzyczne, cyrkowe, filmowe,

Isaac Bashevis Singer. Zdjęcie z 1988 roku fotograficzne, animacji sieci i graffiti. W ten sposób powstanie swoisty festiwal, którego głównymi autorami będą uczniowie lokalnych szkół oraz międzynarodowi wolontariusze z Polski, Niemiec, Izraela, Ukrainy, Szwecji i Francji. Organizatorami szczebrzeszyńskiej części festiwalu są: Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” z  Lublina oraz Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. red

Zamość Edukacja

O integracji w edukacji 2 czerwca w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbyła się V Zamojska Konferencja „Integracja w Edukacji” pod hasłem „Integracja widziana oczami dziecka”. Spotkanie zainaugurowała swoim k rót k i m w ystąpien iem dy rektor Zespołu Szkół Dorota Pintal. Zaznaczyła w nim, że celem wydarzenia nie jest promocja placówki, lecz integracji w edukacji dzieci niepełnosprawnych z  dziećmi zdrowymi. Następnie zastępca dyrektora - Marzena Dudek - wygłosiła wykład „Nowe regulacje prawne dotyczące organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom o specjalnych uwarunkowaniach”. Później nastąpiła przerwa kawowa, w trakcie której zebrani mogli obejrzeć „Poloneza” w  wykonaniu uczniów z klas integracyjnych, wystawę prac plastycznych „Jestem uczniem klasy integracyjnej”, a także pokaz zmagań w boccia, która jest dyscypliną paraolimpijską.

Po przerwie Elżbieta Szymala przedstawiła obraz nauki w klasie integracyjnej z  perspektywy uczniów, na podstawie wypełnionych przez nich ankiet, wspomnianej już wystawy prac, a także napisanych opowiadań. Potem głos zabrała matka dwóch zdrowych uczennic, które uczą się w klasach integracyjnych. Bardzo chwaliła taki sposób nauczania. - Taka klasa uczy życia, które nie zawsze przecież jest kolorowe. Są w nim osoby zdrowe, ale także potrzebujące pomocy, które same mogą wiele nauczyć sprawne dzieci - mówiła. Podkreśliła również, że mała ilość uczniów w klasach integracyjnych jest korzystna nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych, ale i po prostu uzdolnionych, które mogą liczyć na korzystne warunki i pomoc w rozwijaniu swoich umiejętności i zainteresowań. Na sam koniec spotkania pedagog szkolny Małgorzata Nowosad przedstawiła ofertę edukacyjną ZS nr 1. rmar


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Konkurs!

Dowcipy Horoskop

Wiosna z McDonald’s Nagrody funduje McDonald’s. „Wiosna”, Julia Pac lat 6, Zamość

Rozpoczynamy konkurs letni. Zapraszamy do wysyłania rysunków o tematyce lato/wakacje. Wykonanie pozostawiamy Waszej pomysłowości. W imieniu McDonald’s życzymy dobrej zabawy! Do konkursu zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież. Zachęcamy również do współpracy nauczycieli plastyki i języka polskiego oraz Domy Kultury. Prace mogą być w formie opisowej, rysowanej lub malowanej. Wskazana jest odrobina fantazji i uśmiechu. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone publikacją na łamach Gazety Zamojskiej. Wszystkie opublikowane prace z kolei zostaną wyróżnione przez naszych sponsorów. McDonald’s zaprosi laureatów do swej restauracji na poczęstunek (Happy Meal). Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Zapraszamy do naszej zabawy. Rozwiązanie krzyżówki wyślij pod numer 72480. Na początku wiadomości SMS wpisz WALL HITSAT a następnie rozwiązanie krzyżówki, swoje imię i nazwisko oraz adres (Koszt wiadomości 2,46 zł z VAT). Do wygrania sprzęt AGD. Imię i nazwisko zwycięzcy opublikujemy w następnym numerze. Dodatkowo raz na kwartał losujemy spośród wszystkich osób, które wysłały prawidłowe rozwiązania – nowoczesny odkurzacz. Rozwiązanie z poprzedniego numeru: Drogi są trwalsze niż piramidy. Spośród nadesłanych rozwiązań wylosowaliśmy kupon wysłany przez Marię Rękas. Nagrodę prosimy odebrać w ciągu 7 dni.

Grający Szyb na mebel śmieci

Śpiew z linią melodyczną

Gipso"My … wa Lady", gruszka musical

Gipso"My … Grający Szyb na wa 4 Lady", mebel śmieci gruszka musical

Rodzice - potocznie

10

4

Rodzice - potocznie

3 10

Kraj arabski Lokomotywa

28

Kraj arabski Biblijny Błękitny nieszLokow zboŜu motywa częśnik

3

25

22 22

Czart, 28 szatan

Biblijny Błękitny nieszw zboŜu częśnik

Trudno z niego wyjść Trudno

śakiecik kobiecy

lub pstrąg

Prosta wiolonProsta czela wiolon-

26

czela

Marka dla palaczy

Izba parlamentu

Marka dla palaczy

Atlantyckie wyspy

6

Jedna z ról S. Stallone

6

Jedna z ról S. Stallone 15

DrŜenie ciała z zimna DrŜenie

9

9

20

Ma około 40 strun

Gra owalną piłką

Ma około 40 strun

5

7

17

19

17

19

5 Popularny film o Popularcyborgu

2

ny film o cyborgu

2

Żona wędkarza mówi do męża: – Nie sądzisz kochanie, że najbliższy weekend powinniśmy jakoś przyjemnie spędzić? – Dobrze – odpowiada wędkarz – W takim razie ja pojadę na ryby, a ty wybierz się z dziećmi do swojej mamy.

7

SUPER NAGRODA CZEKA Odkurzacze za szarady

Powietrzny Powiettranzyt

Co kwartał losujemy

dodatkową nagrodę

rzny tranzyt

W losowaniu wezmą udział osoby, które wysyłały SMS-y z prawidłowym rozwiązaniem krzyżówki

13

13

Zapałczane Zapałczane główki

myszy

Gra owalną piłką

zacyjne Część portu

ciała z zimna

– Czemu łowisz ryby na ser, a nie na robaki? – pyta Franek Kowalskiego. – Bo jak ryba weźmie, mam na kolację rybę, a jak nie weźmie, to mam ser.

… Prasowe Rządu

Kanalizacyjne Część Kanaliportu

Spotyka się dwóch przyjaciół. Jeden z nich jest od niedawna żonaty. – Dlaczego nie chodzisz już na ryby? – Żona mi nie pozwala. – Spróbuj zrobić tak jak ja. W piątek przygotowuję sobie sprzęt wędkarski i chowam go w piwnicy. W sobotę rano kiedy wstaję z łóżka, odkrywam kołdrę i patrzę na cielsko mojej żony, i mówię: – I to ma być moja żona? Taki hipopotam? Wtedy zaczyna się awantura, ona wygania mnie z domu, a ja zabieram sprzęt z piwnicy i idę nad rzekę. Wieczorem wracam do domu z rybami, żona jest zadowolona i godzimy się do następnej soboty... Spróbuj tej metody! Świeżo upieczony małżonek przygotował wszystko za radą przyjaciela. Wstaje rano w sobotę, odkrywa kołdrę pod którą śpi naga małżonka i mówi: – A do diabła z rybami! Wchodzi facet do warzywniaka i mówi: – Poproszę kilogram robaczywych jabłek. – A po co panu robaczywe? – Idę jutro na ryby i nie chce mi się kopać w ogródku.

… Prasowe Rządu

Atlantyckie wyspy

20

rzece

Dom Dom myszy

grywka

Imię dla Rosjanki

Berlinka na Berlinka rzece na

26

MoŜna z Końco- MoŜna z nich Końcowa roznich wa roz- wróŜyć grywka wróŜyć

Gotowy towar

Artur w bramce

Śledź lub pstrąg Śledź

z niego wyjść

Imię dla RosŚpiew z linią melodyczną janki

Artur w bramce 15

Czart, szatan

śakiecik kobiecy

Izba parlamentu

Gotowy towar

25

główki

GreczynGreczynka z ka z 14 estrady

14

Papier Papier z PZH z PZH

estrady

Rodzaj

Waluta Waluta Francji Francji

Rodzaj ciastka ciastka

1 1

Gęsty, Gęsty, słodki słodki lek

Naramiennik, szlif szlif

ostrzeŜenie

REKLAMA

21

dąŜymy

Ojciec Hadesa Ojciec iHadesa Zeusa

i Zeusa

Auto na postoju

18

18

24

Auto na postoju

Nowoczesny odkurzacz osobiście wręczy dyrektor oddziału Hit-Sat w Zamościu

16 16

23

Poufne ostrzePoufne Ŝenie

8 8

Do nich Do nich dąŜymy

23

lek

21

11

Brad 11 …, aktor z Brad …, USA

27

aktor z USA

12

27 Litery24 z pól ponumerowanych utworzą rozwiązanie.

1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

12

6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16

17

18 19 20 21 22

23 24 25 26 27 28

6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16

17

18 19 20 21 22

23 24 25 26 27 28

Litery z pól ponumerowanych utworzą rozwiązanie.

REDAKCJA: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość redakcja@zamojska.com, 84 539-88-22 internet: www.zamojska.com REDAKTOR NACZELNY: Jarosław Bury, jaroslaw.bury@zamojska.com DZIENNIKARZE: Tomasz Tomczewski, Robert Marchwiany, Kamil Kusier, Daniel Czubara PROJEKT GAZETY: Jarosław Bury WSPÓŁPRACOWNICY: Artur Habza, Witold Hryniewiecki, Piotr Arkadiusz Szymański WYDAWCA: Knowledge Innovation Center Sp. z o.o.

19

ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość. Wyłącznie polski kapitał. BIURO REKLAM I OGŁOSZEŃ: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość, reklama@zamojska.com, tel. 84 539-88-22, 785-647-357 DRUK: Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie, oddział w Kielcach, DRUKARNIA w Tarnobrzegu, ul. Zakładowa 50 NAKŁAD: 2000 szt., cena 2,0 0 zł (5% VAT). Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania niezamówionych tekstów, listów i informacji. Za treść reklam, ogłoszeń, listów i polemik (jak

również za treść dodatku telewizyjnego) redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Wzory reklam i innych projektów graficznych wykorzystywanych w gazecie są chronione prawem autorskim. Jako pracownicy redakcji dokładamy wszelkich starań, aby gazeta ukazywała się terminowo i bez błędów. Niestety mogą zdarzyć się drobne pomyłki i opóźnienia - często są one wynikiem działania czynników od nas niezależnych. Za tego rodzaju sytuacje, z góry przepraszamy. Linia alarmowa Gazety Zamojskiej” czynna 24/7 84 539-81-83 Zadzwoń i nagraj wiadomość

Baran 21.03.-19.04. Jak zwykle jesteś uparty i ta właśnie cecha pomoże Ci odnieść sukces finansowy. Musisz uważać na relacje w pracy, aby nie zepsuć tego co Cię czeka. Nie przejmuj się drobnymi potknięciami ani uwagami ludzi, którzy Ci zazdroszczą. Bądź nadal sobą i rób swoje. Wkrótce na Twojej drodze stanie życzliwa Ryba. Byk 20.04.-20.05. Nigdy nie mów nigdy, a zwłaszcza w tym tygodniu. Wszystko jest możliwe i wszystko może się zdarzyć. Nowe wyzwania będą początkiem realizacji Twych aspiracji zawodowych. Serce nie sługa, więc w tej sferze także wiele się może wydarzyć. Ktoś Ci życzliwy stoi obok Ciebie.

Bliźnięta 21.05.-21.06. Nadchodzący tydzień przyniesie Ci wiele niespodzianek. Możesz spodziewać się odwiedzin kogoś bliskiego. Pracowity tydzień przyczyni się do satysfakcji finansowej. W spawach sercowych letnia błogość. Rak 22.06.-22.07. Nowe wyzwania, które Cię czekają mogą zmienić Twoje życie. Wszystko zależy, czy wyjdziesz przeznaczeniu naprzeciw. W sprawach sercowych stagnacja. Nie przejmuj się jednak, wszystko zmieni się na Twoją korzyść i pod koniec tygodnia zaskoczy Cię miła niespodzianka. Lew 23.07.-22.08. Zbliża się dawno oczekiwany sukces. W sprawach zawodowych znaczna poprawa, zarówno atmosfery jak i warunków finansowych. Zakochane Lwy spędzą w tym tygodniu bardzo romantyczne chwile, których nie zechcą przerwać. Panna 23.08.-22.09. Przed Tobą bardzo ciekawy tydzień. Nowe wyzwania zaskoczą Cię i będziesz się zastanawiać, czy podejmujesz właściwe decyzje. Twoja pozycja w związku wyraźnie wzrasta. Posłuchaj dobrych rad Twojego przyjaciela, jednak pamiętaj, że ostateczna decyzja należy wyłącznie doi Ciebie. Waga 23.09.-22.10. Przed Tobą tydzień pełen wrażeń. Nowe wyzwania w pracy, sukcesy ale i drobne potknięcia. Nie przejmuj się zbytnio pozornymi porażkami, we wszystkim jest jakiś głębszy cel. Wkrótce przekonasz się jak bardzo ważni są prawdziwi przyjaciele, których nie mało jest wokół Ciebie. Skorpion 23.10.-21.11. W sprawach zawodowych dużo obowiązków, ale też dużo satysfakcji. Możliwe miłe niespodzianki ze strony przełożonych lub wspólników. Ubiegły tydzień był szczególnie sympatyczny, więc dla równowagi nadchodzący, będzie wypełniony raczej wspomnieniami i melancholią. Strzelec 22.11.-21.12. Strzelce w nadchodzącym tygodniu muszą uważać na relacje w gronie współpracowników. Możliwa prowokacja przez kogoś, kto nie jest życzliwy i głęboko skrywa swoje uczucia. W sprawach finansowych bez większych zmian. Wskazane oszczędności, na nie przewidziane wydatki, które będą miłą niespodzianką. Koziorożec 22.12.-19.01. W pracy możliwy awans lub podwyżka. Wśród przyjaciół dużo życzliwości i serdeczności. Odczujesz prawdziwą satysfakcję z wcześniej podjętych decyzji. W spawach sercowych bez większych uniesień, choć jeśli się postarasz to zainteresujesz sobą kogoś naprawdę wartościowego. Wodnik 20.01.-18.02. Czeka Cię spotkanie, z którego wyniknie wiele nowych możliwości. Nadchodzący tydzień sprzyja spotkaniom biznesowym oraz towarzyskim. Dopadnie Cię melancholia nad upływającym czasem. Zaczniesz myśleć o pamiętnikach i albumach fotograficznych z dawnych lat. Ryby 19.02.-20.03. Tydzień pełen pracy, którą często będziesz musieć wykonać za innych. Twój upór i silna wola pozwolą Ci dać rade wszystkim nowym wyzwaniom. Dobrze wiesz, że to co robisz jest warte wysiłku, który może wydawać się ponad siły. W sprawach sercowych nie oczekuj uniesień, na które nie masz wolnego czasu.


Gazeta

20

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

URODA

Marta Baraś

FRYZJERKA Salon Urody, ul. Kiepury 10

Wolne miejsca pracy na dzień 3.06.2011 r. Barman/ka Barman - obsługa baru Boy hotelowy Cieśla - dekarz Doradca klienta Fakturzystka Główny księgowy Handlowiec Handlowiec/sprzedawca produktu reklamowego Hydraulik Kasjer - kelner Kasjer - sprzedawca Kelner Kelner - barman

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Letnie dodatki i propozycje na uczesanie

Kolorowe kwiatki, cekinowe plecionki, klasyczne czarne opaski i dziewczęce kokardki już od kilku sezonów królują w efektownych stylizacjach. Doskonale wiemy, że aby dodać wieczorowej stylizacji modnego charakteru, wystarczy wpleść kolorowy kwiat lub parę eleganckich spinek. Dodatki w postaci pawich piór lub bogato zdobionych opasek to

Oferty pracy

amo ska

doskonały sposób, aby zostać zauważoną w tłumie. Takie ozdoby świetnie wyglądają na włoskach podtapirowanych, lub postawionych. Największym hitem są gigantyczne koki podkreślone pięknymi opaskami. Pamiętajmy jednak, że fryzura musi być dobrana do stroju. Przy lekkiej zwiewnej sukni dobieramy fryzurę z dużym kwiatem, wówczas

Kierowca busa Kierowcadostawca pizzy Kierowca - konwojent Kierowca - magazynier Kierowca mechanik kat C+E Kierowca samochodu ciężarowego Kierowca samochodu osobowego Kierowca samochodu osobowego/ dostawca Kierownik apteki Kierownik robót drogowych Kierownik warsztatu mechanicznego Księgowa Kucharz Kucharz - pizzer Kucharz - pomoc kuchenna Lekarz okulista/optometrysta/ refrakcjonista Majster robót drogowych Mechanik samochodów ciężarowych

będziemy wyglądać niezwykle romantycznie i dziewczęco. Wiele uroku dają też lekko pofalujemy włosy. Jeżeli chcemy wyglądać wytwornie, należy wybrać upięcie ozdobione cyrkoniami. Taki kok podpięty delikatnie, pasuje do każdego typu twarzy, jednak trzeba pamiętać, że do niego musimy mieć długie włosy. Gdy chcemy zrobić coś z lat 60-tych, możemy

Mechanik samochodów osobowych Montażysta - operator Montażysta płyt gipsowych Monter instalacji solarnych Monter stolarki okiennej i drzwiowej Murarz - tynkarz Nauczyciel farmacji Operator koparko - ładowarki Operator obrabiarek sterowanych numerycznie Pełnomocnik handlowy Pomocnik lakiernika samochodowego Pracownik do produkcji okien z PCV Pracownik gastronomii Pracownik hali - sprzedawca Pracownik restauracji Przedstawiciel handlowy Spawacz Spawacz metodą MAG Specjalista do spraw kadr Spedytor Sprzedawca Starszy referent ds. drogowych Szwaczka Tapicer meblowy Tynkarz

wybrać włosy natapirowane. Wysoki kok, odcięty od głęboko zaczesanej grzywki opaską, koniecznie błyszczącą. Jest to propozycja na wielkie wyjścia. Możemy również wybrać fryzurę, która wygląda nie mniej elegancko. Kucyk zaczesany nisko nad karkiem i upięty tak, by włosy opadały na jedną stronę, możemy dodać np. klamrę. Życzę udanych wakacji.

Wulkanizator-mechanik Wykładowca na kursach Wykrawacz tuszek drobiowych Zastępca dyrektora ds. handlowych EURES Rzeźnik - wykrawacz – WIELKA BRYTANIA Informatyk – MALTA Mechanik samochodowy – NIEMCY Kucharz – NIEMCY Pielęgniarka – WŁOCHY Osoba do badań terenow ych – IRLANDIA/POLSKA Pracownik produkcyjny - HOLANDIA Dekarze – NIEMCY Szklarz – HISZPANIA Technik instalacji wind – CYPR Technik naprawy wind – CYPR Pracownik restauracji – NIEMCY Kucharz/kucharka – NIEMCY Kucharz lub młodszy kucharz - NIEMCY Kierownik restauracji – NIEMCY Tajemniczy klient – POLSKA Pomoc kuchenna – NIEMCY Mecha n i k si ln i ków łodzi

motorowych – NORWEGIA Rzeźnik, wykrawacz, trybowacz – WIELKA BRYTANIA Opiekunka osób starszych - NIEMCY Szwaczka – SŁOWACJA Fryzjer – NORWEGIA Pielęgniarka – WIELKA BRYTANIA Ser w i sa nt prog ra m i sta PL C - CZECHY Tester gier video - HISZPANIA Kelner – NIEMCY Kierowca C+E – WŁOCHY Dyspozytor – WŁOCHY Pracownik branży metalowej – blacharz – FINLANDIA P i e lę g n i a r z / pi e lę g n i a rk a – NORWEGIA Pracow nik superma rketu - HOLANDIA Informacje na temat ofert: Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu ul. Pl. Wolności 1 , pok. 15, 22 oraz 8 tel. 084-638-33-49 *aktualne oferty pracy znajdują się na naszej stronie internetowej http://www.pupzamosc.samorzady.pl/

REKLAMA

NZOZ „PULS”

Al. Jana Pawłą II 19 22-400 Zamość tel. 84 530 37 43 tel. 84 538 79 66 tel. 538 79 67 Od poniedziałku do soboty 7 - 21

NFZ

Poradnia Ortopedyczna

Dr n. med. Zbigniew Chmiel Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Waldemar Szymański Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Piotr Kisiel Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Michał Bąk Lek. med. Jarosław Jarosz Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Łukasz Barczewski

Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Marek Mazurek Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Chirurg, Onkolog

Poradnia Gastroenterologiczna Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz Specjalista Gastroenterolog Dr n. med. Jarosław Drabko Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Nefrologiczna Lek. med. Dariusz Dębicki Specjalista nefrolog

Poradnia Urologiczna Lek. med. Zdzisław Aleksandrowicz Specjalista Urolog

Poradnia Kardiologiczna

Lek. med. Danuta Socha Specjalista Kardiolog Poradnia Chirurgii Lek. med. Leszek Batalia Ogólnej Dr n. med. Tomasz Romanowicz Specjalista Kardiolog Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Żołyński Poradnia Neurologii Specjalista Chirurg Dziecięcej Lek. med. Marek Mazurek Dr n. med. Aleksandra BilewiczSpecjalista Chirurg, Onkolog Kraczkowska Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Neurologii dziecięcej Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Bożena SienkiewiczLek. med. Andrzej Traczyk Adamczyk Specjalista Chirurg Specjalista Neurologii dziecięcej Lek. med. Marek Nowosielecki Specjalista Chirurg Poradnia Lek. med. Janusz Rybak Pulmonologiczna Specjalista Chirurg Lek. med. Elżbieta Suchodolska Lek. med. Jerzy Wyszyński Specjalista Pulmonolog Specjalista Chirurg

Poradnia Chirurgii Onkologicznej

Poradnia Okulistyczna

Lek. med. Piotr Łukasik Specjalista Okulista Dr n. med. Tomasz Romanowicz Lek. med. Emanuela Bętkowska

Specjalista Okulista Lek. med. Tomasz Bentkowski Lek. med. Jolanta Leńczuk Specjalista Okulista Lek. med. Arkadiusz Dybcio Specjalista Okulista

Mgr Elżbieta Pietrzak Neurologopeda Mgr Magdalena Sawicka Neurologopeda, Surdologopeda Mgr Małgorzata Rosołek Logopeda

Poradnia Doppler – Duplex

Rejestracja Ginekologiczna Tel. 84/530-37-43 wew.103.

Lek. med. Rafał Kryza Specjalista radiologii Lek. med. Anna Budzyńska Lek. med. Jerzy Pokryszka Specjalista radiologii Lek. med. Piotr Tomaszewski Specjalista radiologii Lek. med. Marta Siemaszko Specjalista radiologii

Poradnia Laryngologiczna

Lek. med. Anna Brzostowska Specjalista Audiolog Lek. med. Jan Ignaczuk Specjalista Otolaryngolog Lek . med. Arkadiusz Kasztelan Specjalista Otolaryngolog

Poradnia Psychologiczna Mgr Katarzyna Stecka Psycholog Mgr Kamila Mnich Psycholog Mgr Monika Nosowska Psycholog Mgr Magdalena Kołodziej Psycholog Mgr Ewa Zybała Psycholog Mgr Izabela Czochra Psycholog Mgr Robert Olczyński Psycholog

Poradnia Ginekologiczna

Dr n. med. Cezary Ziółkowski Specjalista Ginekolog Dr n. med. Janusz Kraczkowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Radosław Laskowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Zbigniew Smoliński Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Małgorzata Korona Specjalista Ginekolog, Położnik Rejestracja Rehabilitacyjna Tel. 84/530-37-43 wew.211, 84/538-79-68

Poradnia Rehabilitacyjna Dr n. med. Rafał Sapuła Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Dawid Zugaj Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Anna Gospodaryk Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Agnieszka Błaszczuk – Grudzień Lek. med. Dariusz Czochrowski Specjalista Rehabilitacji Medycznej

Gabinety Prywatne Poradnia Chirurgii Naczyń

Lek. med. Janusz Łój Specjalista Chirurg Dr n. med. Marek Durakiewicz Specjalista Chirurgii Naczyniowej

Zamykanie żylaków i pajączków naczyniowych zastrzykami, zabiegi operacyjne żylaków kończyn dolnych z opieką okołooperacyjną i anestezjologiczną.

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Lek. med. Edyta Rubaj, Kardiolog Dziecięcy

Poradnia Dermatologiczna Lek. med. Jolanta Budzyńska – Włodarczyk Lek. med. Jakub Chodorowski

Poradnia Neurologiczna Dr n. med. Andrzej Brodowski Specjalista Neurolog Lek. med. Magdalena Piwowarska Specjalista neurolog Dietetyk, Anna Snop

Poradnia Gastroenterologiczna Lek. med. Ryszard Piasecki Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Reumatologiczna Lek. med. Małgorzata Kowalska Specjalista Reumatolog

Poradnia Ginekologiczna

Lek. med. Anna Firek-Gwizdak Specjalista Ginekolog, Położnik

Lekarze wykazani w/w Poradniach Specjalistycznych w ramach Poradnia Medycyny Estetycznej umowy z NFZ przyjmują Lek. med. Marek Nowosielecki Poradnia Logopedyczna również prywatnie. Specjalista Chirurg Mgr Ewa Machalska Logopeda

Lek. med. Agnieszka Błaszczyk-Grudzień


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Póki czas... Będę szczery. Wolałbym, aby nasze Orły w niedzielny wieczór od tzw. Argentyny dostały solidny łomot. Wtedy nie byłoby żadnych wątpliwości i  nowy tydzień rozpoczęlibyśmy z  nowym selekcjonerem. Tak - jestem niezmiennie zdania, że Franciszkowi Smudzie należy podziękować i  to jak najszybciej. Bo za miesiąc będzie... za późno, żeby próbować cokolwiek zmienić. W  czwartek zagramy

21

FELIETOM z Francuzami, dla których będzie to trzeci kolejny mecz w  ciągu sześciu dni. Co to może oznaczać? Ano jedynie tyle, że piłkarze Laurenta Blanca bardziej niż o  niuansach taktycznych będą myśleć o  swoich bliskich i  wakacyjnych planach. Może więc dojść nawet do takiej niezwykłości, że i  ten mecz biało-czerwoni wygrają, a  po ostatnim gwizdku pojawią się głosy zachwytu. I  na pewno

będzie głośno o tym, że ostatnio triumfowaliśmy nad „trójkolorowymi” 31 sierpnia 1982 roku na paryskim Parc des Princes. Lat temu niemal 30. Prawda jest jednak brutalna. Pokonaliśmy reprezentację Argentyny, która tak się ma do prawdziwej piłkarskiej wirtuozerii Messiego, czy Teveza, jak przykładowo piosenkarka Mandaryna wykonująca przebój „Don’t Cry for Me Argentina”.

Kibice w Buenos Aires na pewno nie zapłaczą jednak w czasie Copa America z  powodu braku w  składzie Cabrala, czy innych uczestników meczu przeciwko Polakom. Paradoksalnie byłoby więc najlepiej, żeby Francuzi podeszli do czwartkowego meczu poważnie i  pokazali dokładnie w  ciągu 90 minut, ile brakuje nam na rok przed EURO do prawdziwego piłkarskiego świata.

A w nadłabuńskim światku nic nowego. Na mecz z  AMSPN Hetman Zamość nie dotarła kolejna drużyna. Tym razem autokar zepsuł się Tarpanowi Korchów. Ponoć, bo moim zdaniem powody nieprzybycia gości są zgoła inne i  mogą mieć związek ze słynną uchwałą z  26 sierpnia 2010 roku, która „jest ostateczna i  nie podlega zaskarżeniu”.

Tomasz Tomczewski REDAKTOR DZIAŁU SPORTOWEGO

Szczebrzeszyn IV liga piłki nożnej

Start wraca bez punktów Kolejne 3 punkty zaksięgowali na swoim koncie piłkarze Roztocza, pokonując w meczu 26. kolejki IV ligi lubelskiej Start Krasnystaw 1:0. Gospodarze nie mogli liczyć na pauzujących za kartki Pawła Lipca i Tomasza Bielca, za to do składu po kontuzji barku wrócił Grzegorz Antoszek. Spotkanie rozpoczęło się niefortunnie dla Jarosława Greli, który już w 5. minucie doznał kontuzji i musiał zostać zmieniony przez Tomasza Dudę. Chwilę później Mateusz Banaszkiewicz huknął potężnie z rzutu wolnego z 30 metrów i futbolówka minęła prawy słupek bramki gospodarzy dosłownie o centymetry. W odpowiedzi kapitalnym uderzeniem z 25 metrów popisał się Jakub Wachowicz. Sławomir Ryć wyciągnął się jednak jak struna i zdołał czubkami palców musnąć piłkę, która po poprzeczce wyszła na róg. W 15. minucie goście powinni objąć prowadzenie. Nie objęli, ponieważ w bramce kapitalnie zachował się Patryk Dobromilski, broniąc w sytuacji sam na sam uderzenie Suduła. Po dobitce Sadowskiego futbolówka zatrzepotała co prawda w siatce,

Patryk Dobromilski w akcji jednak sędzia odgwizdał pozycję spaloną zawodnika gości. Do końca pierwszej odsłony żadna z drużyn nie wypracowała sobie klarownych sytuacji, choć trzeba przyznać, że piłkarze w upalne sobotnie popołudnie walczyli bardzo ambitnie. W drugich 45 minutach zarysowała się optyczna przewaga gospodarzy, z której jednak niewiele wynikało. Start nastawił się na grę z kontry i po jednej z nich mógł wyjść na prowadzenie. Na szczęście dla gospodarzy w 63. minucie w ostatniej chwili Tomasik zablokował strzał Suduła i skończyło

się tylko na strachu. Roztocze przycisnęło mocniej dopiero w ostatnim kwadransie. W 79. minucie z lewej strony mocno dośrodkował Rozwadowski, do piłki na piątym metrze przed bramką dopadł Piotr Lipiec i... przeniósł futbolówkę nad poprzeczką, w czym pomogła mu na pewno nierówna stadionowa murawa. Pechowy snajper zrehabilitował się chwilę później, kiedy pokonał Rycia uderzeniem z „jedenastki”. Co najmniej połowa zasługi za tę bramkę należy się jednak Rozwadowskiemu, po dośrodkowaniu którego obrońca Startu zagrał ręką. Ostatecznie

Roztocze, choć nie zachwyciło, pokonało Start 1:0 i wyprzedziło drużynę z Krasnegostawu w tabeli IV ligi. Goście, choć z przebiegu gry nie byli wcale drużyną gorszą, wrócili do domu bez punktów, ponieważ nie potrafili znaleźć recepty na bardzo dobrze broniącego Patryka Dobromilskiego. Roztocze - Start 1:0 80 min. Lipiec (rzut karny) Roztocze: Patryk Dobromilski, A n t o s z e k , To m a s i k , D a w i d Dobromilski, Grela (7 Duda, (70 Paweł Sawic), Damian Bielec, Rajtar, Wachowicz, Rozwadowski, Albingier (60 Datiuk), Piotr Lipiec (90 Pawluczuk) Start: Ryć - Szczepan Sawa, Herbut (86 Szostak), Banaszkiewicz, Banasiak, Chariasz, Kamil Sawa, Gutowski, Klimkiewicz, Sadowski, Suduł (90 Nowakowski) Sędziował: Krzysztof Hordejuk (Biała Podlaska) Żółte kartki: Banasiak, Nowakowski (Start) Widzów: 350 Wyniki 26 kolejki: Roztocze Szczebrzeszyn - Start Krasnystaw 1:0, Lewart Lubartów - BKS Unia Bełżyce

1. Orlęta Radzyń Podlaski

26

58

49-8

2. Stal Kraśnik

26

56

56-19

3. Huczwa Tyszowce

26

49

53-25

4. Lewart Lubartów

26

48

35-15

5. Lublinianka Lublin

26

48

37-29

6. Orlęta Łuków

26

47

42-20

7. Włodawianka Włodawa

26

43

38-30

8. BKS Unia Bełżyce

26

36

28-34

9. Wieniawa Lublin

25

35

41-31

10. Sparta Rejowiec Fabr.

26

35

32-36

11. Roztocze Szczebrzeszyn

26

34

31-25

12. Start Krasnystaw

26

33

32-46

13. Janowianka Janów Lub.

26

29

23-33

14. Orion Niedrzwica Duża

26

23

21-43

15. Dwernicki Stoczek Łuk.

26

5

9-94

16. Huragan Międzyrzec Podl.

26

8

14-65

1:0, Huragan Międzyrzec Podlaski - Stal Kraśnik 0:3 (wo), Wieniawa Lublin - Dwernicki Stoczek Łuk. 9:0, Huczwa Tyszowce - Orlęta Łuków 2:3, Janowianka - Orlęta Radzyń Podl. 0:2, Orion Niedrzwica Duża - Włodawianka 1:2, Sparta Rejowiec Fabr. - Lublinianka 0:1. tom

Zamość Zamojska klasa okręgowa

Nie dali się w dziesięciu 12 punktów na 4 kolejki przed zakończeniem rozgrywek wynosi przewaga Omegi nad Koroną i Igrosem. Oznacza to, że w Starym Zamościu mogą już praktycznie otwierać szampany i cieszyć się z awansu. - Najlepiej byłoby wygrać wszystkie mecze do końca sezonu, bo wtedy uniknęlibyśmy dywagacji na temat odpuszczania komukolwiek - mówił przed spotkaniem z Entrą Spartą prezes Omegi - Krzysztof Goch. P o d o p i e c z n i Wa l d e m a r a Sękowskiego uważają zapewne podobnie, a kolejną ich boiskową ofiarą była drużyna z Łabuń, którą gospodarze pokonali 2:0. W 47. minucie ponad murem z rzutu wolnego z 25 metrów przymierzył Tomasz Goździuk, a kwadrans przed końcem Bartłomiej Nizioł trafił do „pustaka”, finalizując podanie Przemysława Tchórza i stało się jasne, kto zgarnie pełną pulę. Omega: Baranowski - Luann,

Sękowski, Mikulski, Denis, Tchórz, Ignaciuk (85 Mazurek), Goździuk (76 Bojar), Perin, Blonka (71 Goch), Klimczuk (55 Nizioł) Sparta: Szostak - Marciniewicz, Kowalczuk, Cymiński, Batalia Burdzy, Juszczak, Kozioł (58 Nowak), K rawiec (87 Gredys), Wolski, Cybulski Na punkty w wyjazdowym meczu z Kryształem liczyli po cichu piłkarze Echa. Niestety, zawodnicy Jacka Szczyrby mieli dokładnie takie same plany i zdecydowanie więcej piłkarskich argumentów, dlatego pokonali ekipę z Zawady aż 5:0 (1:0). Bramki zdobyli: Tyrka (28 min.), Kusiak (70 min.), Kaczoruk (73 min.), Piotr Musiał (76 min.) i Krupa (85 min.). Spotkanie mogło mieć jednak zupełnie inny przebieg, gdyby w 18. minucie Dulbas, zamiast w słupek bramki Kryształu, trafił do siatki. W najbardziej wyczekiwanym meczu 26. kolejki Ostoja ograła Koronę aż 3:0 (1:0) (Ziarkiewicz, Malec, Pliżga). Co ciekawe, od 40.

Radość po bramce - Tomasz Goździuk i Łukasz Sękowski minuty, po czerwonej kartce dla Sasima, gospodarze grali w dziesięciu, a między słupkami stanął... najlepszy strzelec zespołu Łukasz Gulak. Koronie zabrakło jednak pomysłu na rozmontowanie obrony Ostoi, a podopieczni Dariusza Kmiecika, grając mądrze taktycznie, zdobyli w osłabieniu dwie kolejne

bramki. Wyniki 26. kolejki: Omega Stary Zamość - Sparta Łabunie 2:0, Ostoja Skierbieszów - Korona Łaszczów 3:0, Relax Księżpol - Unia Hrubieszów 1:1, Igros Krasnobród - Sparta

1. Omega Stary Zamość

26

61

69-28

2. Igros Krasnobród

26

49

70-39

3. Korona Łaszczów

26

49

56-31

4. Tur Turobin

26

49

45-31

5. Kryształ Werbkowice

26

48

39-26

6. Grom Różaniec

26

47

64-46

7. Ostoja Skierbieszów

26

47

52-39

8. Unia Hrubieszów

26

40

47-39

9. Sparta Wożuczyn

26

34

39-44

10. Victoria Łukowa/ Chmielek

26

33

49-43

11. Sparta Łabunie

26

30

34-48

12. Relax Księżpol

26

29

46-52

13. Echo Zawada

26

27

32-58

14. Olimpiakos Tarnogród

26

23

24-51

15. Tanew Majdan Stary

26

17

20-57

16. Cosmos Józefów

26

6

31-84

Wożuczyn 3:1, Grom Różaniec - Tanew Majdan Stary 3:2, Tur Turobin - Cosmos Józefów 3:2, Kryształ Werbkowice - Echo Zawada 5:0, Olimpiakos Tarnogród - Victoria Łukowa/Chmielek 0:7. tom


Gazeta

22

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Miączyn Zamojska klasa A

Olimpia w okręgówce! Olimpia Miączyn, zwyciężając w meczu wyjazdowym Pogoń 96 Łaszczówkę 3:1 (1:0), zapewniła sobie na kolejkę przed końcem rozgrywek awans do klasy okręgowej. Drużyna Piotra Welcza musiała jednak solidnie się namęczyć, aby zgarnąć komplet punktów. Lider wyszedł na prowadzenie w 12. minucie za sprawą Tomasza Łypa, który z bliska wepchnął futbolówkę do siatki gospodarzy. Pogoń nie zamierzała jednak dawać za wygraną i kilkukrotnie zagroziła poważnie bramce Szczepaniaka. W 71. minucie było już 0:2, kiedy wprowadzony chwilę wcześniej Nowak celnym strzałem głową sfinalizował dośrodkowanie z rzutu rożnego. Gospodarze zdobyli co prawda kontaktową bramkę, ale w 83. minucie ich nadzieje na korzystny rezultat rozwiał ponownie Łyp, który zdobył swoją 30. bramkę w rozgrywkach klasy A. Olimpia zagrała w składzie:

Szczepaniak - Bielecki, Karpiuk, Różniatowski, Jachorek, Sobczak (85 Banak), Wasilewicz, Markiewicz (65 Nowak), Łyko (60 Strenciwilk), Kołodziej (89 Welcz), Łyp. - Bardzo cieszę się z tego awansu, gdyż jest on podsumowaniem mojej pięcioletniej pracy w Miączynie. W pierwszym roku udało się dźwignąć zespół z B klasy do A, natomiast przez cztery kolejne sezony "pukaliśmy" do bram okręgówki, aż w końcu udało się. Pewnie można było to zrobić wcześniej, ściągając " armię zaciężną", ale nasza strategia w Miączynie opierała się na budowaniu zespołu na zawodnikach z gminy Miączyn. Tym bardziej jestem zadowolony, gdyż przez pięć lat wychowałem od podstaw kilku zawodników - Gdulę, Jachorka, Bieleckiego, którzy dziś mają po 18 - 19 lat i stanowią o sile naszego zespołu. Namówiłem również do gry chłopaków, których znałem z mojej pierwszej przygody trenerskiej w Koniuchach (Wasilewicz, Sobczak, Różniatowski,

1. AMSPN Hetman Zamość

18

54

84-9

1. Olimpia Miączyn

21

50

79-25

2. Aleksandria Aleksandrów

19

46

44-19

2. Płomień Spartan Nieledew

21

49

63-75

3. Tarpan Korchów

18

34

25-20

3. Huragan Hrubieszów

21

46

63-37

4. Sokół Zwierzyniec

20

31

30-30

4. Orkan Bełżec

21

41

63-33

5. Włókniarz Frampol

19

27

43-30

5. Pogoń 96 Łaszczówka

21

35

45-39

6. Orion Dereźnia

20

27

34-35

6. Granica Lubycza Królewska

21

29

38-31

7. Piast Babice

18

25

32-40

7. Ruch Machnów Nowy

21

22

30-49

8. Orzeł Tereszpol

19

24

23-23

8. Szumy Susiec

21

22

44-49

9. Delta Nielisz

20

21

18-34

9. Zryw Ulhówek

21

22

40-58

10. Nord 98 Wysokie

18

19

30-43

10. Metanoja Lipsko

21

21

34-77

11. Olender II Sól

20

15

21-51

11. Andoria Mircze

21

14

26-60

12. Orzeł Cześniki

21

12

36-66

12. Metalowiec Goraj

17

14

15-37

13. Albatros Biszcza

20

15

28-56

Nowak). Możemy się też pochwalić najlepszym strzelcem ligi - Tomkiem Łypem. Zespół jest młody i perspektywiczny. Z optymizmem patrzymy na grę w wyższej lidze i nie możemy się już chociażby doczekać wizyty w Zamościu przy ul. Królowej Jadwigi, gdzie spróbujemy swych sił z drużyną Hetmana - podsumował uradowany trener Olimpii - Piotr Welcz.

O drugie miejsce premiowane awansem walczy Płomień Spartan Nieledew i Huragan Hrubieszów. W lepszej sytuacji jest pierwszy z wymienionych zespołów, któremu do szczęścia brakuje tylko jednego punktu w ostatnim meczu z Metanoją Lipsko. Nie było za to piłkarskich emocji na stadionie przy ul. Królowej Jadwigi 8. Drużyna Tarpana Korchów nie dojechała bowiem na mecz z AMSPN. Tuż przed rozpoczęciem meczu goście

poinformowali bowiem, że nie dotrą do Zamościa z powodu awarii autokaru. Taki fakt będą musieli potwierdzić ZOZPN-owi bądź zostaną ukarani walkowerem. Grupa I - wyniki 21. kolejki: Włókniarz Frampol - Albatros Biszcza 2:2, Piast Babice - Metalowiec Goraj 6:0, Nord 98 Wysokie - Orzeł Tereszpol 1:4, Delta Nielisz - Orion Dereźnia 0:0, Sokół Zwierzyniec - Olender II Sól 1:0. Grupa II - wyniki 21. kolejki: Orkan Bełżec - Orzeł Cześniki 6:3, Ruch Machnów Nowy - Huragan Hrubieszów 0:5, Płomień Spartan Nieledew - Andoria Mircze 6:2, Szumy Susiec - Metanoja Lipsko 2:2, Granica Lubycza Królewska - Zryw Ulhówek 1:2, Pogoń 96 Łaszczówka - Olimpia Miączyn 1:3, tom

Krasnystaw Coca - Cola Cup

Nysa Licealiada w tenisie stołowym

Chłopcy Łysia i dziewczęta Lewandowskiego triumfują!

Medalowy „Elektryk” Z t rzema medala mi w racają uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu („Elektryk”) z  Finału Licealiady w  tenisie stołowym, która rozegrana została w dniach 3-5 czerwca w  Nysie. Drużyna w  składzie: Daniel Kisielewicz, Błażej Ferens i Kacper Żybura okazała się najlepsza w i zasłużenie sięgnęła po złote medale. Podopieczni Piotra Kostrubca w  meczach grupowych pokonali Szczecin 3:1 oraz Gorzów II i Prudnik po 3:0. W  spotkaniu ćwierćfinałowym chłopcy z  „Elektryka” ograli Gorzów I 3:1, w półfinale Wrocław 3:1 i w spotkaniu o złoto w takim samym stosunku zwyciężyli faworyzowany Gdańsk. Swoją dominację zawodnicy ZSP nr 3 potwierdzili w turnieju indywidualnym, w  którym srebrny medal wywalczył Błażej Ferens, zaś na

Uradowana ekipa ze Starego Zamościa Drużyny chłopców Gimnazjum nr 3 w Zamościu oraz dziewcząt ze Starego Zamościa okazały się najlepsze w finale wojewódzkim piłkarskiego turnieju Coca-Cola Cup, który został rozegrany w dniach 2-3 czerwca w Krasnymstawie. Dzięki triumfowi obydwie ekipy znalazły się w gronie najlepszych „szesnastek” w kraju! Podopieczni Marcina Łysia w meczu ćwierćfinałowym rozbili rówieśników z Lubartowa aż 6:0. O wiele cięższa przeprawa czekała ich w półfinale przeciw drużynie z Puław. Młodzi piłkarze z Zamościa zwyciężyli 1:0 i w meczu

o wszystko spotkali się z Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Po dramatycznym meczu chłopcy z „trójki” zwyciężyli 4:3 i to oni będą reprezentować nasze województwo w kolejnym etapie rozgrywek. Dziewczęta ze Starego Zamościa, trenowane przez Pawła Lewandowskiego, w  spotkaniach grupowych pokonały Czemierniki i Gimnazjum Nr 5 z Lublina po 3:1, w półfinale ograły 3:2 Sławatycze, natomiast w spotkaniu finałowym rozbiły Gimnazjum Nr 2 w Radzyniu Podlaskim 6:0. Najlepszą snajperką turnieju została zawodniczka Gimnazjum w  Starym Zamościu Elżbieta Edel (7 bramek). Kolejna faza zmagań, czyli półfinały krajowe, będzie miała formę dwumeczu. Podopieczne Pawła Lewandowskiego

zmierzą się 9 i 10 czerwca z Gimnazjum w Tryńczy, natomiast piłkarze Marcina Łysia trafią na Gimnazjum Nr 5 ze Stalowej Woli (mistrzowie województwa podkarpackiego). - Nie ukrywam, że jechaliśmy do Krasnegostawu po wygraną. Trudno powiedzieć, jakie szanse mamy w  następnej rundzie. Nie mam na razie żadnych informacji o drużynie z Tryńczy, za to znam doskonale swoje dziewczęta i wiem, że półfinał krajowy to dla nich dodatkowa motywacja zapowiada trener Paweł Lewandowski. Przypomnijmy, że w eliminacjach Coca-Cola Cup w całym województwie wzięło udział 117 zespołów dziewcząt i 194 chłopców. tom

Srebrny medalista - Błażej Ferens najniższym stopniu podium stanął Daniel Kisielewicz. tom

Zamość Trenerzy kontra kibice

Liga Typerów GZ (11) Po XI kolejce Ligi Typerów Gazety Zamojskiej tuż za plecami lidera porządnie się zakotłowało. Na cztery rozdania przed zakończeniem naszej zabawy Marek Pogódź na pewno nie może czuć się pewnie, tym bardziej, że coraz śmielej poczyna sobie ks. Tomasz Winogrodzki. Tabela (w nawiasie liczba punktów zdobytych w XI kolejce): 1. Marek Pogódź 119 (+12) 2. ks T. Winogrodzki 115 (+18) 3. Mateusz Florek 112 (+18) - Wojciech Rycak 112 (+9) 5. Waldemar Brzyski 111 (+10)

6. Piotr Welcz 108 (+13) 7. Zbigniew Pająk 104 (+6) 8. Dariusz Kmiecik 103 (+7) 9. Wojciech Kondrat 101 (+8) 10. Robert Marchwiany 99 (+5) 11. Piotr Łaszkiewicz 94 (+7) - Paweł Wróbel 94 (+7) W „meczu” trenerzy - kibice 662:614 (65:55 w XI kolejce). tom


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

Zamość Sport amatorski

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

23

Festiwalowe bieganie 31 maja z okazji Dnia Dziecka na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbył się Otwarty Festiwal Biegowy pod patronatem prasowym Gazety Zamojskiej.

Sztab organizacyjny akcji

W Zamościu imprezy trwały 2 dni. W czwartek (26 maja) na Rynku Wielkim odbyła się akcja „Kopnij piłkę”, zachęcająca do gry w  piłkę nożną poprzez symboliczne kopnięcie piłki przez przechodniów oraz „Wielki album ulicznych piłkarzy” - stworzenie internetowego albumu zdjęć uczestników akcji „Kopnij piłkę”. Była także okazja do zdobycia ciekawych nagród w turniejach wiedzy o piłce nożnej. Całości towarzyszyła grupa Freestyle Football (Michał Rycaj - zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Polski 2010 i Pucharu Polski w 2009 roku, Paweł Wierzchowski oraz Sergij Myroniuk z Ukrainy) i iluzjonista Igor Lewandowski.

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Zamość Sport szkolny

Grassroots Day w Zamościu

Druga edycja święta piłki amatorskiej - UEFA Grassroots Day za nami.

amo ska

Dzień później - 27 maja - zamojscy karatecy zrzeszeni w Zamojskim Klubie Karate Tradycyjnego pod okiem instruktora Radosława Niziołka zmierzyli się w konkursie piłkarskiej żonglerki. - Ubiegłoroczna edycja przekonała mnie, że jest zapotrzebowanie w regionie na tego typu sportową zabawę i rywalizację. Nie możemy zapominać, że profesjonalna piłka nożna nie będzie sprawnie funkcjonować bez pracy z  najmłodszymi. Wystarczy popatrzeć na uśmiechy dzieciaków. Grassroots Day to prawdziwe święto piłki u podstaw - podsumował koordynator UEFA Grassroots Day, redaktor Audycji Sportowej „Ole” - Tomasz Pakuła. tom

Zamość Siatkówka plażowa

Gacki z Fantazją!

W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych. Na starcie nie zabrakło również dorosłych. - Najważniejszym celem zawodów była integracja dzieci, młodzieży i nauczycieli, a także rozwijanie zdrowej rywalizacji sportowej oraz potrzeby uczestnictwa w podobnych imprezach rekreacyjnych - wyjaśnił dyrektor OSiR - Tadeusz Lizut. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: 400 m - Przedszkola; Dziewczęta: Zuzanna Bedka, 400 m - Przedszkola; Chłopcy: Patryk Książka, 600 m Szkoły Podstawowe: Dziewczęta; Sara Abdel Aziz, 600 m - Szkoły Podstawowe : Ch łopcy; Pat r yk Bochniak, 600 m - Szkoły Podstawowe: Dziewczęta; Dominika Kolaja, 800 m - Szkoły Podstawowe: Chłopcy; Paweł Daszek, 800 m - Gimnazja; Dziewczęta: Eliza Złomańczuk, 1000 m - Gimnazja; Chłopcy: Paweł Kolaja, 800 m - Szkoły Ponadgimnazjalne:

Najmłodsi uczestnicy Festiwalu Biegów Dziewczęta Joanna Szmit, 1000 m Szkoły Ponadgimnazjalne: Dziewczęta; Maja Hojda, 1500 m - Szkoły Ponadgimnazjalne: Chłopcy; Patryk Momot, 1000 m - Bieg dla Nauczycieli: Kobiety: Magda Sagan, Mężczyźni: Hubert Ćwik. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Ponadto wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród. Zabawę dla dzieci pokazem żonglerki piłką uświetnił Michał Rycaj, a o oprawę muzyczną zadbał Dj Pex. W ramach imprezy na stadionie można było również spotkać się i porozmawiać z wielokrotną medalistką MP - Aleksandrą Jakubczak. Sponsorzy Festiwalu Biegowego: U R Z A D M I A S TA Z A M O Ś Ć ;

OSIR ZA MOŚĆ; ZA R ZĄ D OS. ORZESZKOWEJ - R EYMONTA; W ZAMOŚCIU; INTRSPORT-TOMASZ SMOL A RC Z Y K; Mc D ONA L DS ZAMOŚĆ; LECLERC ZAMOŚĆ, TV KABLOWA ZAMOŚĆ „VIDEO_KADR” - MAREK MADEJ; HURTOWNIA ROWEROWA HERMES; FUNDACJA ROZWOJU LUBELSZCZYZNY-FILIA ZAMOŚĆ; MAREK ADAMOWICZ IL TEMPO; JANUSZ KITKA - CLUB BOHEMA; ARKADIUSZ HANDIUK - R ESTAUR ACJA OSIR; SKLEP SPORTOWY M3 UL. KR. JADWIGI; ENERGOZAM ZAMOŚĆ; ZAKŁAD F RY Z J E R SK I - K WA RC I A N A URSZULA, KUŻM A JADWIGA; PROFIT CLUB; GAZETA ZAMOJSKA. tom

Krasnobród Konkurs

Przedszkolaki dla Igrosu 1 czerwca, w Dzień Dziecka, z inicjatywy Klubu Kibica Igrosu Krasnobród przy współpracy z Panią Marią Domańską został przeprowadzony konkurs plastyczny „Przedszkolaki dla Igrosu”. W konkursie wzięły udział przedszkolaki z  oddziałów zerowych przy Zespole Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie. Wyróżnione zostały

trzy prace, których autorami byli: Oliwia Tracz, Agata Gajewska i Krystian Gawron. Zwycięzcy konkursu otrzymali zestawy gadżetów. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kalendarze, smycze, bandamki z logo Polska Biega i  dyplomy z  podpisem prezydenta UEFA - Michela Platiniego. Dla grup przekazano trzy komplety książek o tematyce sportowej i futbolówkę. Nagrody ufundował Klub Kibica Igrosu Krasnobród.

Po wręczeniu nagród Tomasz Pakuła, koordynator UEFA Grassroots Day, opowiedział przedszkolakom o swojej pasji do sportu i piłki nożnej oraz zasadach piłki nożnej, a także przyłączył się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał dzieciom bajkę „Biały Jeleń”. Konkurs zorganizowany został w ramach UEFA Grassroots Day - dnia piłki nożnej amatorskiej. Tomasz Pakuła

Zamość Rekreacja

W niedzielę Igrzyska! Najlepsze pary plażówki 27 maja na boisku usytuowanym na Bulwarze „Schwäbisch Hall” (Osiedle „Promyk”) rozegrano finały VI Turnieju siatkówki plażowej pod patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Marcina Zamoyskiego. O puchary walczono w  kategorii kobiet oraz open. Ogółem w rozgrywkach poprzedzonych fazą zasadniczą, rozegraną w dniach 21-22 maja, wzięło udział 14 drużyn. Turniej kobiet: I miejsce - „Fantazja” - Magda Maciusiak, Magda Malicka - UKS „Olimp” przy Gimnazjum Nr 2 Opiekun - Beata Gaca; II - „Odlotowe Agentki” - Edyta

Krupa, Marta Głąb (UKS „Olimp”) III - „Zespół Bolka i Lolka” Dagmara Jabłońska, Joanna Michalska (UKS „Olimp”). Open: I - „Gacki” - Adam Gaca, Beata Gaca; II - „GKS Syl - Tom” - Sylwia Niemczuk, Tomasz Flak; III - „MON - MAR” - Monika Kycko, Mariusz Stępora. - Turniej spełnił założony cel popularyzacji zdrowego stylu życia, integracji zawodników oraz miłego spędzania czasu wolnego - podsumował zawody Adam Gaca - komisarz turnieju. tom

Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, na terenie Osiedla Zamoyskiego odbędą się „IV Międzyosiedlowe Igrzyska Sportowo - Rekreacyjne dla mieszkańców Miasta Zamość”, pod patronatem prasowym Gazety Zamojskiej. Zmaganiom sportowym towarzyszyć będzie piknik rodzinny „Sąsiedzi z Zamoyskiego”. Orga n izatorem i mprez y jest Pow iatowe Zrzeszenie LZS w Zamościu wraz z Urzędem i Radą Miasta w Zamościu, Zarządem Osiedla Zamoyskiego, Szkołą Podstawową nr 4, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Spółdzielnią Mieszkaniową im. J. Zamoyskiego.

Najlepsi w ubiegłorocznych Igrzyskach Uroczyste rozpoczęcie Igrzysk zaplanowano na godz. 13.30. Przewidziano następujące konkurencje sportowe: piłka nożna kobiet i mężczyzn, koszykówka kobiet i mężczyzn, siatkówka kobiet i mężczyzn, przeciąganie liny, rzut lotką do tarczy, skok w dal, wyciskanie odważnika i biegi przełajowe „Kto pierwszy na górce”.

- Igrzyska Międzyosiedlowe to znakomita okazja do połączenia sportowych pasji, zdrowej rywalizacji oraz dobrej zabawy. Tym razem gospodarzem zmagań będzie Osiedle Zamoyskiego. Program zawodów i poszczególne konkurencje przygotowaliśmy w taki sposób, aby mogli sprawdzić się zawodnicy w bardzo różnym wieku, bo przecież sport to zdrowie - bez względu na to czy ma się lat sześć, czy... sześćdziesiąt sześć - zachęca do wzięcia udziału w Igrzyskach Krzysztof Pszenniak sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Zamościu. Podsumowanie zmagań zaplanowano na godz. 17.30, natomiast o godz. 18.00 odbędzie się koncert zamojskiej grupy „Oni”. tom


Gazeta

24

22

Nr (100) 7 czerwca - 13 czerwca 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Wyślij KUPON!

Konkurs „Dziewczyna Roku 2011”

Kupon „Dziewczyna Roku 2011” Głosuję na dziewczynę: ....................................................... Imię i Nazwisko Dziewczyny GZ

Sponsor Konkursu

Aleksandra Sienkiewicz

Aleksandra Magdziak

ALeksandra Kalita

Spośród wszystkich „Dziewczyn Gazety Zamojskiej”, które dotychczas publikowaliśmy co tydzień prezentujemy trzy kolejne. Wszystkie kandydatki do tytułu „Dziewczyna Roku 2011” znajdują się na www.zamojska.com/konkursy. Roztrzygnięcie konkursu 31 sierpnia 2011. Zapraszamy do głosowania.

„One night in Bangkok”

Sylwia Kardasz - magister filologii polskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu W dwa lata po spektakularnym, chociaż nie do końca spodziewanym sukcesie przygód watahy pustoszącej Las Vegas, reżyser Todd Phillips ponownie ją wskrzesza. Ci, którzy mieli okazję obejrzeć „Kac Vegas” zapewne domyślają się, że mowa o drugiej części, której polska premiera – o dziwo – odbyła się w tydzień po światowej i film znów święci triumfy, jeśli chodzi o frekwencję widzów. Fora internetowe aż huczą od komentarzy dotyczących przede wszystkim polskiego tytułu czyli „Kac Vegas w Bangkoku”. Kiedyś się już wypowiedziałam na temat tłumaczeń polskich dystrybutorów filmów i zdanie podtrzymuję - po raz kolejny idiotyzm w czystym wydaniu. Z pierwszej części wiadomo, że fabuła wykorzystuje znany i ograny już motyw wieczoru kawalerskiego i najsłynniejsze pod względem rozrywki miasto świata - Las Vegas. Tyle, że sposób wykorzystania tego motywu i miejsca okazał się być zupełnie nowatorskim, dzięki czemu reżyserowi udało się coś, co udaje się naprawdę rzadko – po prostu beczka śmiechu. Zainteresowanych odsyłam oczywiście do części pierwszej, tymczasem wróćmy do drugiej. Niestety nic tu zaskakującego, bowiem fabuła opiera się na zupełnie identycznym zamyśle. Po raz kolejny czterech kumpli, czy raczej już przyjaciół związanych wspólną tajemnicą, wybiera się na ślub. Tym razem to szalony dentysta Stu będzie panem młodym i zaprasza Phila, Douga oraz Allana do egzotycznej Tajlandii. Po niezapomnianym wieczorze kawalerskim Douga w Las Vegas Stu nie chce więcej ryzykować i wybiera nudne, za to bezpieczne przedślubne śniadanie w naleśnikarni. Jednak sprawy nie zawsze toczą się tak, jak byśmy tego chcieli. W znany więc już sposób wataha zostaje wessana przez Bangkok i znów kogoś zgubi. Jak dwa lata temu, tak i teraz nikt nie pamięta co się stało, a zamiast tygrysa i dziecka pojawia się przesympatyczna małpka i odcięty palec. Schematów z poprzedniej części jest mnóstwo, za mało miejsca, by je tu przywołać. Ale najistotniejsze jest to, że one po raz kolejny działają. Rynsztokowe żarty, przekroczone ponownie granice absurdu nie nudzą, ale rozśmieszają. Podobno trwają rozmowy dotyczące powstania trzeciej części. No cóż, dwa razy można dać się nabrać na praktycznie ten sam film, przy trzecim każdy się trzy razy zastanowi. To, co wydarzyło się w Vegas przeszło już do historii, to, co będzie miało miejsce w Bangkoku wydaje się być prawie niemożliwe, trzecia część - jeśli ma powstać, będzie dla ekipy wyzwaniem. „Kac Vegas w Bangkoku” jest filmem przeciętnym, nie zaskakuje, ale za to naprawdę śmieszy, bowiem wataha po prostu szaleje. I tylko to – czyli wygłupy – są największym atutem tego obrazu, poza świetną muzyką, którą się zauważa zanim film na dobre się rozkręci.

Wyślij SMS

A ro d y Nag dzień SP y A t P : jsce dni S I Mie iejsce: 3 zień SPA M II :1d ejsce s" II I Mi "Pul o dy r U m ntru w Ce

Głosuj przez SMS, kupony oraz w Internecie na stronie http://zamojska.com/konkursy Wyślij SMS: WALL MISS imię i nazwisko dziewczyny, na którą chcesz zagłosować pod numer 71480

(koszt wiadomośći to 1,23 zł z VAT). (jeden głos - sms lub kupon - jest równy20 głosom w internecie)

Rozmowa tygodnia

Trzeba wdrożyć Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Podobną tendencję specjaliści zauważyli w Polsce. O przyczynach tego zjawiska rozmawiamy z Filipem Kościuszką - lekarzem psychiatrą, biegłym sadowym z Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu. Wiolet ta Sawa: - Powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego... Filip Kościuszko: - Powstał w wielkich bólach na mocy Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z 1995 roku. Psychiatrzy walczyli o niego wiele lat i został ogłoszony 2 lata temu. Najgorzej jest z jego wprowadzeniem, bo bardzo trudno w dzisiejszych czasach wprowadzić coś, jeśli jeszcze za tym nie stoją środki finansowe. Program jest bardzo ambitny. Dotyczy tego, by ludzie mogli się leczyć bardziej w miejscu zamieszkania, aby ograniczyć potrzebę leczenia szpitalnego, które jest takim trudnym leczeniem, gdzie człowiek musi daleko jechać. Niemniej nie można wylewać dziecka z kąpielą. Szpitale psychiatryczne też są potrzebne. Program ochrony zdrowia psychicznego niesie za sobą to w jaki sposób ma ona być zorganizowana, w jaki sposób ma być zorganizowana profilaktyka różnych zaburzeń psychicznych i w jaki sposób pomagać różnym grupom z zaburzeniami psychicznymi. Pewne rzeczy też porządkuje. Są to bardziej kierunkowskazy do tego, jak by to należało zorganizować. Psychiatrzy ustalili, że będą to centra zdrowia psychicznego, takie jakie mamy w Zamościu. NFZ nam to skutecznie psuje, ale psuje w całej Polsce. Obserwujemy brak odpowiedzialności władz rządowych i samorządowych, by to wdrożyć. Do tego potrzebne są pieniądze i one powinny się znaleźć. Znalazły się na program kardiologiczny i kardiologia się rozwinęła. Znaleziono pieniądze na onkologię i ona też się rozwinęła. Póki nie będzie specjalnych pieniędzy na psychiatrię, ona się nie rozwinie. - Z zamojskim centrum NFZ nie podpisał kontraktu...

- Tak, na dzieci i młodzież. Jest to wielka tragedia, bo te osoby nie będą jeździły do Lublina, by korzystać z leczenia. Jeżeli one nie będą z tej opieki korzystały, to będą przyszłymi inwalidami, czy osobami niepełnosprawnymi psychiczne. Będą więc ciężarem dla państwa albo znajdą się w marginesie społecznym różnego rodzaju, łącznie z marginesem kryminalnym. Przejdą na tamtą stronę, bo nie będziemy umieli im pomóc. Nikt sobie nie zdaje sprawy z tego, że nie robiąc tego dzisiaj, my za kilka lat będziemy mieli większe różnego rodzaju negatywne wskaźniki i będziemy musieli wydać pieniądze na szpitale psychiatryczne, więzienia. To jest takie krótkie myślenie. Teraz i szpitale są przepełnione, i zakłady penitencjarne. - Człowiek z zaburzeniami psychicznymi jest piętnowany przez społeczeństwo... Taki człowiek wywołuje śmiech lub strach. Czy można coś zrobić, żeby to się zmieniło? - Od kilkunastu lat realizujemy na świecie, w Polsce i Zamościu program „Schizofrenia - Otwórzcie drzwi”. Przynajmniej raz w roku staramy się prowadzić akcję po to, by zmienić stosunek społeczeństwa do ludzi z zaburzeniami psychicznymi z psychozami. Jest to też bardzo trudna działka, ponieważ istnieje druga strona medalu, że co pewien czas osoby z zaburzeniami psychicznymi same strzelają sobie gola. Bardzo często zdarza się tak, że nam zależało, żeby dana osoba się leczyła, rehabilitowaliśmy ją, a ona miała zaostrzenie psychozy. Często je widać społecznie poprzez dziwaczne zachowania, czy zachowania agresywne. Mimo, że jest to margines i niewielka liczba osób popełnia jakieś groźne czyny i przestępstwa, to społecznie jest to bardzo zogniskowane. Oczywiście osoby z zaburzeniami psychicznymi popełniają czyny przestępcze, ale popełniają ich ci, którzy nie są chorzy psychicznie, a mają pewne anomalie psychiczne, lecz nie choroby. Ludzie chcieliby tak prosto - ten jest chory, a ten zdrowy. To nie jest taka łatwa sprawa. - Czym się różni zaburzenie psychiczne od choroby psychicznej? - Zaburzenia to są te wszystkie zaburzenia psychiczne, które mają ludzie w swym życiu. Każdy z nas ma

Al. Jana Pawła II 19 Zamość

zaburzenia nastroju albo coś przeżywa bardzo głęboko. Wiąże się to na przykład z utratą pracy, zmianą miejsca zamieszkania. Ludzie mają poszczególne objawy psychiczne, jak choćby lęk, strach, gorzkie samopoczucie. Wszystkie takie rzeczy, które wykraczają poza takie zwykłe zachowania, są często klasyfikowane jako zaburzenia psychiczne albo objawy zaburzeń psychicznych. Choroba psychiczna to jest to, co trwa przez dłuższy czas i co powoduje taką dezorganizację myślenia, odczuwania, spostrzegania rzeczywistości, co powoduje tak duże zaburzenia w emocjach i nastroju, że człowiek nie jest w stanie we właściwy sposób odbierać rzeczywistości, we właściwy sposób sobie z nią radzić. Często jest bezkrytyczny lub mało krytyczny, że w ogóle coś takiego go dotyczy. Często jego działania są związane niejako z objawami choroby. Tutaj ta choroba psychiczna jest czymś na tyle ważnym, że z choroby psychicznej nie bardzo można się samamu wydostać lub wyleczyć. Jest to raczej mało prawdopodobne. Takie osoby często nazywane są wariatami lub szaleńcami, co tez jest nieporozumieniem. Słowo „wariat” pochodzi od łacińskiego „varius”, czyli „różny”. Problem polega na tym, że każdy jest różny. Można nawet powiedzieć, że bardzo wiele osób chce być szalonymi kobietami, mężczyznami, rajdowcami, sportowcami i to nie jest nic złego. Albo ktoś powiedział że ktoś inny wpadł w szał, to też trudno powiedzieć czy on jest chory psychicznie, czy też jest to silny sposób zdenerwowania. Między chorobami, a zaburzeniami psychicznymi istnieje cienka granica, kiedy my się zawsze zastanawiamy czy to już jest choroba, czy jeszcze nie, czy są to może jeszcze jakieś inne problemy, które ktoś ze sobą niesie. To, że ktoś się zachowuje, czy wypowiada w sposób niekonwencjonalny, dziwaczny, nie może być klasyfikowane jednoznacznie, że jest to osoba chora. - Czy przyczyny zaburzeń są jednocześnie przyczynami chorób psychicznych? - Raczej tak, trudno to jakoś rozdzielić. Jest za dużo różnych aspektów. Wioletta Sawa

CV Magdalena Hubala

W tym miejscu przedstawiamy najbardziej znanych zamościan od nieco bardziej prywatnej strony. Dziś poznamy bliżej Magdalenę Hubalę - dyrektor Biura Rady Miejskiej w Zamościu. Imię i nazwisko: Magdalena Hubala Miejsce urodzenia: Lublin Stan cywilny i rodzinny: mężatka, mąż Robert, córka Natalia 19 miesięcy. Zawód, wykształcenie: wyższe - magister prawa - Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz podyplomowe: Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz BHP. Pierwsza praca: ”RUCH”S.A. O/Zamość (2000 rok). Na obecnym stanowisku od… 7 maja 2010 roku. Najwięcej satysfakcji w pracy sprawia mi… poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Czuję się dobrze, gdy udaje mi się realizować założone cele oraz gdy widzę wokół siebie ludzi optymistycznie nastawionych do innych i do zadań stojących przed nimi. Gdybym nie była urzędniczką, byłabym zapewne… może prawniczką? Hobby: podróże. Największy życiowy sukces: wspaniała rodzina. Największe marzenie: szybkie zakończenie budowy domu. Najprzyjemniejszy moment dnia: spacer i zabawa z córeczką. Ulubiona potrawa: pierogi z kapustą i grzybami. Ulubiony napój bezalkoholowy: sok ze świeżych pomarańczy. Alkohol: półwytrawne czerwone wino. Nałogi lub „nałogi”: słodycze. Za 10 lat będę… kto to wie? Na pewno będę starsza o te 10 lat. Najbardziej w Zamościu cieszy mnie… to, że Zamość jest małym, pięknym i bezpiecznym Miastem, a piękna Starówka jest jego wizytówką. Brakuje mi w Zamościu… lotniska oraz większej liczby miejsc pracy dla młodych ludzi.

Gazeta Zamojska  

Nr 22 (100)