Page 1

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

1,50 33

31 sierpnia - 6 września 2010 zł ISSN: 2080-3206 0 cena numer 2 Nr indeksu: 254762 ( 0% VAT ) (061) Wyłącznie polski kapitał

Aktualności

Sport

Ogłoszenia Konkursy E-wydania

www.zamojska.com Zapraszamy do konkursu Nasza Zamojszczyzna

amoim!ska Odwiedzaj codziennie

ć r e i m ś ą j a d e z r Sp

9 772080 320101

Gazeta

2

n t e l e i n

2,00 zł 19 numer

cena

5% VAT

(097)

17 maja - 23 maja 2011 ISSN: 2080-3206 Nr indeksu: 254762 Wyłącznie polski kapitał

Aktualności

00 zł

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

Sport

Ogłoszenia Konkursy E-wydania

www.zamojska.com Odwiedzaj codziennie

Twierdza wzięta szturmem 9 772080 320002

35

Tłum ludzi, dziesiątki konkursów i promocji oraz wystrzał armatni punktualnie o godzinie 9 w sobotę 14 maja. Galeria Twierdza została zdobyta szturmem przez klientów. Stoiska i sklepy przeżywały w dniu otwarcia totalne oblężenie. W poczekalni zamojskiego dworca PKS spotkać można najczęściej podróżnych czekających na autobus. Jednak na drewnianych krzesłach dworca siadają nie tylko oni, lecz również młodzi ludzie, a jest ich sporo. Okazuje się, że nigdzie nie jadą, tylko z nadzieją wpatrują w zamknięte kolorowe drzwi - drzwi sklepu z „dopalaczami”.

07

STRONA

W rocznicę agresji zbrojnej na Polskę

1 września, obchody rozpoczną się o godz. 19.00 na Rotundzie REKLAMA

03

STRONA

Mistrz polskiego kina Jerzy Hoffman w ubiegłym tygodniu kręcił sceny do swojej najnowszej superprodukcji "Bitwa warszawska 1920" na polach pod Komarowem i w Zamościu.

Przybyli ułani do Komarowa

09

STRONA

Szarże ułańskie, popisy kaskaderskie, efekty pirotechniczne, a wszystko to według scenariusza z pieśniami i muzyką specjalnie napisaną do tego widowiska - tak wyglądały tegoroczne ostatniej wielkiej bitwy kawaleryjskiej XX wieku.

Zamojska Gra Miejska

05

STRONA

Stowarzyszenie "PROJEKT - EUROPA" jest organizacją pozarządową działającą w zamojskim III sektorze od początku 2010 roku. Skupia ludzi dynamicznych, pełnych pomysłów oraz chęci wspierania rozwoju naszego regionu. Mimo młodego stażu ma już na swoim koncie współorganizację konferencji pn. "Rola organizacji pozarządowych i ośrodków pomocy społecznej w aktywizacji społecznej oraz zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym". Jest inicjatorem kolejnych wydarzeń, które będą mieć miejsce w Zamościu, w tym zbliżających się Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Europejskich Dni Języków. REKLAMA

Zamość Ku czci poległych

Prezydent Miasta Zamościa, Światowy Związek Armii Krajowej. Okręg Zamość, Związek Sybiraków. Oddział w Zamościu zapraszają na uroczystości związane z obchodami 71. Rocznicy Napaści Niemiec Hitlerowskich i Agresji Sowieckiej na Polskę.

Nie wypadliśmy sroce spod ogona

REKLAMA

02

STRONA

Zamojskiej. Manifestacja patriotyczna obejmie: ceremoniał wojskowy, wystąpienia okolicznościowe m.in. Marcina Zamoyskiego prezydenta Zamościa, modlitwę, którą poprowadzi J.E.Ks.. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Po niej będzie apel poległych, salwa honorową oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poległych.

17 września obchody rozpoczną się o godz. 15.30 Mszą w Katedrze Zamojskiej. O godz. 17.00 przewidziano część patriotyczną, która odbędzie się na terenie Rotundy Zamojskiej. Tradycyjnie ceremoniał wojskowy, wystąpienie okolicznościowe, Marcin Zamoyski prezydent Zamościa, apel poległych i salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek.

06

red. STRONA

Co dalej z PKS-em?

07

STRONA

Podczas konferencji prasowej w Białej Podlaskiej parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o swoich działaniach w sprawie PKS Zamość i PKS Biała Podlaska. Przedstawili również swoje propozycje rozwiązania problemu regionalnych przewoźników.

4 2 1

05 10 5 37pytania do... 85 Antoniego W. Turczyna STRONA

O opiece zdrowotnej w gminie Łabunie rozmawiamy z tamtejszym wójtem Antonim Wojciechem Turczynem.

Nowa Prawica po zamojsku

18

STRONA

W kwietniu odbył się w Warszawie kongres założycielski nowej partii Janusza Korwina-Mikke - Nowa Prawica. Jak się okazuje, nowa formacja znalazła swoich sympatyków także w Zamościu.

Gmina trwa w tradycji

04

STRONA

W niedzielę, 8 maja, po raz piąty odbył się Dzień Muzealnika w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem w Gminie Zamość. Był on wyjątkowy, ponieważ połączono go z otwarciem nowego budynku Izby.

Były prezydent odwiedził Zamojszczyznę

24

STRONA

Były prezydent Niemiec Horst Köhler, wraz z małżonką, przyjechał we wtorek, 10 maja, do Zamościa. Wizyta miała charakter prywatny, jednak władze miasta przyjęły gościa z należnymi mu honorami.

Książka jest radością

09

STRONA

W ramach Zamojskiego Festiwalu Książki młodzież z zamojskich gimnazjów przeprowadziła - przy pomocy dziennikarzy "GZ" i "Skafandra" - wywiady ze znanymi osobistościami miasta. Poniżej prezentujemy rozmowę z prezydentem Marcinem Zamoyskim.


Gazeta

2

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Prawidłowa odpowiedź z poprzedniego tygodnia: Ile przedszkoli w Zamościu prowadzi samorząd? Karol Garbula, Sekretarz Miasta Zamość, pełnomocnik ds. Zamojskiej Podstrefy Ekonomicznej. W którym roku powstała Zamojska Podstrefa Ekonomiczna?

a)

15

b)

13

c)

10

2008 2009

Po odbiór nagród zapraszamy:

2010

1. Adam Cisak, Zamość

Serdecznie Państwu dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy

2. Wojciech Zdybel, Zamość 3. Jan Dworak, Zamość 4. Anna Kizak, Zamość

Gazeta

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu

amo ska

5. Urszula Kiszka, Zamość

6. Kamila Zgnilec, Szewnia Górna 7. Andrzej Jarychowicz, Zamość

8. Sylwia Berent, Zamość POWIATU ZAMOJSKIEGO NIEZALEŻNY TYGODNIK 9. Agnieszka Antoniszewska, Zamość 10. Aneta Mielko-Czechalska, Zamość Nagrody należy odebrać w ciągu 7 dni od dnia publikacji. Dział Obsługi Klienta w E.Leclerc, Zamość, ul. Wyszyńskiego 13.

Rolnictwo

Huśtawka cenowa płodów rolnych - niekomfortowa sytuacja dla rolników?! Jeszcze dwa lata temu rolnicy z powodu bardzo niskich cen zbóż byli gotowi sprzedawać je elektrowniom do spalenia. W ciągu 2 lat sytuacja diametralnie się odwróciła. Ceny ziarna w okresie ostatnich czterech miesięcy 2011 roku - jak widać - są stabilne na wysokim ogólnym poziomie i nic nie wskazuje na to, żeby zaczęły spadać. Ponadto w obecnym 20. tygodniu prognozuje się, iż cena pszenicy wzrośnie średnio o 2,3%, żyto o 6,5%, owies o 5,7%, a pszenżyto o 3,3%. Ponadto cały czas obserwowany jest sukcesywny wzrost notowań cen produktów rolnych na giełdach towarowych np. MATIFF (poza wahaniami cen pszenicy).

Gatunek

Cena terminowa MATTIF

Termin

ceny zamknięcia z 2011-05-12

Kukury911, 52 zł/t CZERWIEC’11 dza Pszenica konsump- 875, 25 zł/t LISTOPAD’11 cyjna Rzepak 1.739, 72 zł/t SIERPIEŃ’11

Obecna sytuacja nie przekłada się jednak na zyski dla rolników, pomimo że powoduje to stały wzrost cen żywności na półkach. Dla przypomnienia, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE głównymi celami działań interwencyjnych państwa jest w tym zakresie zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, utrzymanie stabilnych ceny artykułów spożywczych, a dla rolników zagwarantowanie osiągania godziwego i stabilnego dochodu ze swoich gospodarstw rolnych. Jednakże analizując dane GUS ceny pszenicy w Polsce w okresie od roku 1999 do 2010 roku wzrosły z 430 zł do 580 zł za tonę - wzrost ceny w ciągu 11 lat o 35 proc. W tym samym czasie cena 1 kg chleba w 1999 roku wynosiła 1, 81 zł a w 2010 roku - już 3, 20 zł - wzrost o 80 proc. Zatem korelacja między cenami chleba, a pszenicy jest niewielka. Między innymi dlatego, że w latac, h w których ceny pszenicy spadały, ceny chleba dalej rosły. Wynika to

także z tego, iż znacznie większą rolę w koszcie całkowitym wyprodukowania chleba odgrywają takie koszty, jak energia oraz płace, a zasadniczo ich ciągły wzrost. Cena zboża stanowi bowiem zaledwie 9% kosztów ogólnych produkcji. Dodatkowo wzrost cen płodów rolnych pozostawał w tym okresie również daleko za wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Przyjmując za rok bazowy 1998, ceny produktów rolnych wzrosły o 60 proc. W ostatnim dziesięcioleciu notujemy wyraźną tendencję, iż ceny za towary kupowane od rolnika rosły poniżej inflacji, co hamowało jej wzrost. Również udział wydatków Polaków na żywność spadł zdecydowanie. Dawniej wydatki na produkty żywnościowe stanowiły nawet 40% dochodów ludności, a dziś tylko 15-20%. Przy czym w tym samym czasie wynagrodzenie minimalne także wzrosło, gdyż obecnie najniższe wynagrodzenie gwarantowane wynosi 1 386 zł brutto, w porównaniu do 500 zł brutto w 1998 roku. Podobnie niekorzystnie rozwierały się nożyce cenowe, jeśli porówna się wzrost cen środków do produkcji rolnej. Cena tony mocznika w 2011 roku wynosiła około 1 400 zł, zaś w 1999 roku można było kupić mocznik za jedyne 540 zł. Z tego powodu można przyznać rację tym ekspertom, którzy uważają obecny wzrost cen produktów rolnych za trwałe zjawisko. Główny argument to rosnący popyt na artykuły spożywcze na całym świecie proporcjonalnie do wzrostu wielkości populacji. Przykładowo niektóre kraje świata, a zasadniczo Chiny, z kraju importera żywności netto urosły do rangi znaczącego eksportera. Sami Chińczycy spożywają obecnie coraz więcej mięsa, do produkcji którego zużywa się znacznie więcej surowców rolnych. Podobnie dzieje się w wielu innych krajach świata. Wzrost cen płodów rolnych podyktowany jest w głównej mierze poprzez malejącą podaż płodów rolnych. Powodem ograniczenia podaży płodów rolnych są katastrofy naturalne

niszczące przyszłe plony. Dlatego też silna zależność od warunków pogodowych bardzo utrudnia planowanie wielkości produkcji i zwiększa ryzyko działalności dla gospodarstw rolnych. Ponadto długi cykl produkcji (od siewu do zbioru to prawie rok) zwiększa niepewność. Ostatecznie, uwzględniając wskaźnik określający stosunek światowych zapasów do spożycia (stock to use ratio), który zaczyna spadać, obserwujemy automatyczny wzrost cen w sektorze płodów rolnych, a w konsekwencji żywności na półkach sklepowych. Według GUS, powierzchnia obsiana rzepakiem i rzepikiem ozimym pod zbiory w 2011 roku wyniosła ok. 718 tys. ha. W optymalnych warunkach agrotechnicznych zasiano około 64% powierzchni rzepaku ozimego, a zatem mniej niż w 2009 roku (ok. 78%). Natomiast oceniany w listopadzie 2010 roku stan zasiewów rzepaku i rzepiku pod zbiory w 2011 roku był gorszy niż na jesieni 2009 roku. Plantacje oceniono na 3,4 stopnia kwalifikacyjnego, podczas gdy w 2009 roku na 3,8 (stopień ”5’’ oznacza stan bardzo dobry, „4’’ - dobry, „3’’ - dostateczny, „2’’ - słaby, zaś „1’’ zły, klęskowy). Mimo to na starcie wiosną i w dalszych fazach rozwojowych sytuacja nie za bardzo w tym zakresie się poprawiła, a nawet w wielu regionach zachodniej części Polski nastąpiło znaczące pogorszenie z racji niesprzyjającej aury dla wegetacji roślin notowanej w ostatnim czasie. Na obniżkę poziomu podaży zbóż w Polsce miał także ujemny bilans handlu zagranicznego zbożami. Jak informują eksperci z IERiGŻ generalnie poziom ilościowy handlu zagranicznego zbożami obniżył się. Przykładowo od lipca do października 2010 roku z kraju wywieziono 834 tys. ton ziarna zbóż, w tym 445 tys. ton pszenicy i 124 tys. ton jęczmienia. Pszenica była sprzedawana przede wszystkim do Niemiec. Kraj ten był również głównym odbiorcą wyprodukowanego w Polsce jęczmienia, żyta i kukurydzy. Z kolei import ziarna zbóż wyniósł 368 tys. ton, w tym 215 tys. ton pszenicy. Pszenicę sprowadzaliśmy

z Czech, Słowacji, Danii i Niemiec, jęczmień z Czech, Niemiec i Szwecji, a kukurydzę z Argentyny, Węgier i Słowacji. Równocześnie na poziom cen mają wpływ także działania inwestorów zawierających transakcje terminowe na giełdach towarowych np. MATIFF. Przy czym nie wszyscy z nich są spekulantami. Zasadniczo wynika to faktu, iż wiele firm przetwórczych, a nawet rolników, stosuje transakcje terminowe w celu redukcji własnego ryzyka. Dlatego samo negowanie i krytyczna ocena transakcji terminowych jako narzędzia redukcji ponoszonego ryzyka jest niezbyt uzasadniona. Aktualne ceny rzepaku ze zbiorów 2010 roku wahają się w granicach 1700-1850 zł/t. Tym samym zjawiska pogodowe, czyli mróz sprzed dwóch tygodni i teraz susza, bardzo osłabiają kondycję rzepaku w wielu regionach, co ma odzwierciedlenie m.in. we wzroście cen na giełdach terminowych. Dlatego też wzrost cen surowców rolnych w dalszym okresie będzie nieunikniony tak długo, jak długo wzrost popytu będzie przewyższał wzrost podaży. Zatem podstawowe prawo ekonomii, jak widać, skutecznie działa także w rolnictwie. Do momentu odbudowy światowych zapasów i uspokojenia światowych rynków nieuchronny będzie wzrost cen surowców rolnych, co miejmy nadzieję przełoży się na ceny osiągane przez producentów w punktach skupu. Jako kompetentni doradcy rolni z firmy P.H. „PROGRESS-CHEM” Jan Świć jesteśmy przekonani, że zaowocuje to wzrostem inwestycji w rolnictwie i podwyższeniem intensywności produkcji rolnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż konieczne jest w tym przypadku zapewnienie producentom rolnym stabilnych warunków produkcji i odpowiedniego know how. W tym momencie, jak co roku, pozostaje odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie - czy sprzedawać zboże od razu w żniwa, czy poczekać ze sprzedażą w późniejszym terminie? Jak widać,

obecne ceny są wyjątkowo wysokie, a wielu producentów nadal wstrzymuje się z decyzją o sprzedaży zboża. Wielu rolników mając nadzieję, że ziarno jeszcze podrożeje, a tona pszenicy konsumpcyjnej przekroczy nieosiągalny dotychczas w Polsce poziom 1100zł/t. Naszym zdaniem, jeśli gospodarz nie ma przymusu ekonomicznego, żeby jak najszybciej sprzedawać zboże, czyli bezpośrednio podczas żniw, powinien wstrzymać się z tą decyzją. W przypadku rzepaku i kukurydzy, ze względu na trudności przechowalnicze, decyzja jest w tym względnie nieco trudniejsza, bowiem dochodzą dodatkowe koszty i związane z nimi konieczne do przeprowadzenia operacje technologiczne. Z tego wzg lędu f i r ma P.H. „PROGRESS-CHEM” Jan Świć ustawicznie od wielu już lat działa w branży rolnej i rozwija niezbędne know how. Ponadto, jak co roku, tak i w nadchodzącym sezonie żniwnym, będziemy dokonywać skupu rzepaku i zbóż w konkurencyjnych cenach odzwierciedlających tendencje na towarowych giełdach światowych. Dodatkowo proponujemy Państwu kompleksową obsługę rolnictwa, a naszym celem jest niezmiennie od blisko 20 lat działanie w służbie rolnictwu. Życząc udanych zbiorów w nadchodzącym sezonie zachęcamy do kontaktów z naszymi doradcami rolnymi i proponujemy wizytę bezpośrednio w naszych punktach handlowych między innymi w zakresie skupu płodów rolnych. Mamy przy tym nadzieje, że podczas tegorocznych żniw osiągną Państwo rekordowo wysokie dochody ze sprzedaży płodów rolnych oraz zechcą współpracować z nami, bazując na dotychczasowych pozytywnych doświadczeniach i wzajemnym zaufaniu. Źródło: na podstawie informacji z portali internetowych oraz GUS Szymon Krzyżan, ŚWIĆ PROGRESS-CHEM - Dyrektor Zarządzający ds. strategii i rozwoju


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

3

Z Sejmowej Ławy

Atomowe prawo Podczas 92. posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 11-13 maja, posłowie zajmowali się dwoma projektami ustaw regulującymi przyszłość energetyki jądrowej w Polsce. Sejm debatował nad projektem ustawy zmieniającej ustawę Prawo atomowe i projektem ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Zasadniczym celem zmian w ustawie Prawo atomowe, to ustanowienie przepisów określających wymogi bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowych na poziomie najwyższym, jaki jest osiągalny zgodnie z normami i zaleceniami międzynarodowymi oraz doświadczeniami państw przodujących w

rozwoju technologii jądrowych. Priorytetem ustawy jest bezpieczeństwo. Zostało ono zapisane w przepisach i ma zdecydowany prymat nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych i to na każdym etapie ich funkcjonowania: od wyboru lokalizacji i technologii, poprzez projektowanie, budowę i eksploatację, aż po zamknięcie i likwidację takiego obiektu. Jednocześnie przepisy gwarantują pełną transparentność całego procesu związanego z funkcjonowaniem elektrowni jądrowej. Każdy obywatel na każdym etapie istnienia, funkcjonowania elektrowni będzie miał pełny i nieograniczony dostęp do wszelkich informacji z tym związanych. Sejm po dyskusji

uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Posłowie pracowali także nad rządowym projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Celem tej ustawy jest stworzenie formalnoprawnej ścieżki, która umożliwi wyłączenie analogowej telewizji naziemnej do 31 lipca 2013 roku wprowadzenie cyfrowej telewizji naziemnej. Zadaniem rządu jest określenie ostatecznego terminu wyłączenia nadawania analogowego, ponieważ wprowadzenie telewizji cyfrowej jest procesem nieuchronnym. Polska nie może pozostawać w tyle za innymi państwami, które już rozpoczęły proces cyfryzacji, a niektóre ten proces już zakończyły. Obecnie brakuje uregulowań prawnych, które umożliwiłyby przeprowadzenie tego

procesu w sposób, któr y zapew ni powszechną dostępność cyfrowego s y g n a ł u telewizyjnego Mariusz Grad dla gospodarstw domow ych na terenie całej Polski. Wdrożenie telewizji cyfrowej umożliwi nadawanie w różnych formatach oraz rozwój usług dodatkowych: pay-per-view, Internetu, usług bankowych, w tym o charakterze interaktywnym. W ustawie przewidziano kampanię informacyjną, która ma uświadomić obywatelom, co to jest telewizja cyfrowa. Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Posłowie dyskutowali także nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i

płatników. Zakłada ona przyjęcie już od 1 lipca numeru PESEL za identyfikator podatkowy dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Jednocześnie projekt zakłada likwidację numeru NIP dla wyżej wymienionych osób od 1 stycznia 2013 roku. W trakcie tego posiedzenia posłowie zajmowali się również: poselskim projektem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z zakupem odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego oraz zmianami w: ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a także kodeksach spółek handlowych oraz rodzinnym i opiekuńczym. Mariusz Grad Poseł na Sejm RP

REKLAMA

Polityka Przedwyborcze sojusze

Zjednoczenia i wybory Stronnictwo KonserwatywnoLudowe planuje się połączyć z PJN, natomiast Unia Pracy planuje kongres zjednoczeniowy z SLD. Partie coraz bardziej intensywnie myślą o wyborach. W połowie kwietnia Zarząd St ron n ict wa Konser wat y w no Ludowego spotkał się z  liderami partii Polska jest Najważniejsza Joanną Kluzik-Rostkowską i Pawłem Kowalem. Przedstawiciele obu stron podjęli decyzję o ścisłej współpracy politycznej i  organizacyjnej. Jej celem ma być integracja obu środowisk i wspólny udział w najbliższych wyborach parlamentarnych pod szyldem PJN. - Połączenie sił jest nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne, w sytuacji gdy największe partie polityczne koncentrują się wyłącznie na samych sobie, uciekając od dyskusji o rzeczywistych problemach Polaków - powiedział prezes SK-L, Marek Zagórski. Przypomnijmy, że reaktywowane w 2007 roku Stronnictwo

Konserwatywno-Ludowe podczas ostatnich wyborów prezydenckich poparło kandydaturę Bronisława Komorowskiego, zaś w wyborach samorządowych działacze SK-L startowali głównie z komitetów lokalnych. Z  kolei PJN szykuje się do ogólnopolskiego zjazdu partii, który wyznaczony jest na połowę maja. Podczas niego członkowie partii wybiorą oficjalne władze PJN. - Trzeba wybrać prezesa partii, zarząd partii, skarbnika. Będziemy na zjeździe rozmawiać o  naszym programie, który przedstawialiśmy do tej pory. Zjazd zaakceptuje przedstawione wcześniej dokumenty programowe. Zjazd krajowy to dobry moment, by porozmawiać już o tym, jak się przygotowywać do kampanii - przedstawił zarys planowanego wydarzenia poseł Lucjan Karasiewicz, rzecznik partii Polska Jest Najważniejsza. Spory ruch jest także na lewej stronie sceny politycznej. Uchwałę w sprawie jednoczenia polskiej lewicy podjęła Rada Krajowa Unii Pracy.

W przyjętym dokumencie wzywa wszystkie partie lewicowe do utworzenia wspólnego komitetu w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Nowy komitet bądź też nową formację planują budować w oparciu o Sojusz Lewicy Demokratycznej - największą obecnie partię lewicową w Polsce. Proponujemy, aby w wyniku jednoczenia polskiej lewicy powstała wielka koalicja lewicowa lub nowa formacja lewicowa - „Sojusz Ludzi Pracy”. Zjednoczenie polskiej lewicy będzie alternatywą dla nieudanych rządów prawicy - podsumował pomysł przewodniczący Unii Pracy, Waldemar Witkowski. Jednak już wiadomo, że w tym przedsięwzięciu nie będzie uczestniczyć Polska Partia Pracy - Sierpień 80, która planuje zarejestrować własny komitet i już rozpoczęła przegląd wojewódzkich struktur. O dalszych przedwyborczych ruchach na krajowej scenie politycznej postaramy się Państwa informować na bieżąco. Daniel Czubara

Zamość Ranking prezydentów miast

Zamoyski najlepszy w województwie Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski zajął 15. miejsce w krajowym rankingu prezydentów miast przygotowanym przez tygodnik „Newsweek”. Z kolei w klasyfikacji województwa lubelskiego włodarz Zamościa okazał się bezkonkurencyjny. „Newsweek”, przygotowując ranking prezydentów miast, oceniał ich ubiegłoroczną aktywność. Redakcja „Newsweeka” badała wskaźniki ekonomiczne w trudnym, kryzysowym czasie, dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje i zdolność przyciągania inwestorów. Dodatkowo pod ocenę

wzięto inwestycje na kulturę, sport i edukację. Oprócz tego zwrócono uwagę na wynik, jaki dany prezydent otrzymał w ostatnich wyborach samorządowych. W rankingu krajowym Marcin Zamoyski wyprzedził takie postaci jak: Pawła Adamowicza - prezydenta Gdańska, czy Jacka Majchrowskiego prezydenta Krakowa. W rankingu znalazło sie 107 włodarzy polskich miast. Nie jest to jedyne wyróżnienie, jakie w  ostatnim okresie otrzymało Miasto Zamość. W rankingu „Miast przyjaznych biznesowi” tygodnika „Newsweek” Zamość zajął 11. miejsce na 74 badane samorządy, jednocześnie Zamość okazał się najlepszy w województwie lubelskim. dacz

, tel WÓJT GMINY SKIERBIESZÓW informuję mieszkańców Gminy Skierbieszów, że w dniu 21 maja w Skierbieszowie odbędzie się Akcja „Biała Sobota” podczas, której w godzinach od 1000 do 1400 można będzie wykonać badania u takich specjalistów jak: ortopeda, kardiolog, ginekolog, naczyniowiec, urolog, laryngolog i ortodonta. Akcja „Biała Sobota” jest organizowana wspólnie przez lekarzy z Koła Łowieckiego nr 13 „Dzik” w Lublinie, Nadleśnictwo Krasnystaw oraz Gminę Skierbieszów. Ze względu na ograniczenia czasowe każdy lekarz będą w stanie przyjąć jedynie po 25 osób. W związku z tym można zapisać się na listę do dowolnego lekarza w Urzędzie Gminy w pokoju nr 8 od poniedziałku 16 do piątku 20 maja. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Dołącz do „Zamojskiej”

Już w następny wtorek, 17 maja, będziecie Państwo mieli okazję wziąć udział w comiesięcznym spotkaniu z pracownikami „Gazety Zamojskiej”. Odbędzie się ono w restauracji „Spitfire Pub” w Kalinowicach.

Marcin Zamoyski okazał się najlepszym prezydentem w województwie lubelskim

W trakcie spotkania będzie okazja porozmawiać z dziennikarzami „GZ”, przedstawić propozycje tematów, które szczególnie Was poruszają. Jeśli czujecie w sobie talent do pisania, jest to świetna okazja, by porozmawiać o współpracy z redakcją. Natomiast jeśli chcecie Państwo za naszym pośrednictwem przekazać jakieś ogłoszenie lub zamieścić atrakcyjną reklamę, do Waszej dyspozycji będzie nasz redakcyjny grafik. Opowie on Państwu o możliwościach i ofercie reklamowej „GZ”. To szansa dla przedsiębiorców oraz firm, które mogą za pośrednictwem łamów „Zamojskiej” trafić do świadomości mieszkańców powiatu. Wszystkich chętnych zapraszamy w godzinach 9-11 do restauracji „Spitfire Pub”, Kalinowice 145.


Gazeta

4

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

REKLAMA

Zamość Współpraca gospodarcza Zamość - Schwäbisch Hall

Zacieśniają współpracę We wtorek, 10 maja, Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa oraz Nadburmistrz Schwabisch Hall Hermann Josef Pelgrim podpisali „Deklarację rozszerzenia współpracy miast partnerskich”. Deklaracja przewiduje zintensyfikowanie działań na rzecz wzajemnej promocji gospodarczej i jest kontynuacją umowy partnerskiej miast Schwäbisch Hall i Zamość podpisanej w czerwcu 1989 roku. Podpisanie Deklaracji to jeden z elementów realizowanego obecnie przez nasze miasto projektu „Strefa Zamość - rozwój gospodarczy miasta na bazie inwestorów zewnętrznych”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Deklaracja zakłada przede wszystkim wymianę informacji i  ich

systematyczną publikację zarówno w miejskich serwisach internetowych, jak i  materiałach drukowanych. Władze miast partnerskich Zamościa i Schwäbisch Hall

stworzą warunki do swobodnego przepływu informacji o możliwościach kooperacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. rael

Wysokie Europejskie Dni z Tradycją

Gmina trwa w tradycji W niedzielę, 8 maja, po raz piąty odbył się Dzień Muzealnika w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem w Gminie Zamość. Był on wyjątkowy, ponieważ połączono go z otwarciem nowego budynku Izby. Historię powstania Regionalnej Izby Pamięci przybliżyła kustosz obiektu Henryka Sobczuk. Przy pomocy sierpów przecięto symboliczną wstęgę uplecioną ze słomy i  tym samym budynek otwarto do zwiedzania dla wszystkich gości. Wstęgę przecinali: Ryszard Gliwiński - Wójt Gminy Zamość, Arkadiusz Bratkowski Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, ks. Bolesław Zwolan - Proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu, Jerzy Sobczuk Wicestarosta Powiatu Zamojskiego, Andrzej Urbański - Dyrektor Muzeum REKLAMA

Zwiedzanie Regionalnej Izby Pamieci w Wysokiem Zamojskiego, Wiesław Kwoka - Radny Gminy Zamość i Sołtys Wysokiego, Marcin Sobczuk - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem, Wanda Szpuga - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w  Wysokiem i  Henryka Sobczuk - Kustosz Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. W sali konferencyjnej Izby odbyła się projekcja filmu „Zielone serca Europy Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem” zrealizowanego również w  ramach

OGŁOSZENIE

projektu „Zielone serca Europy - promocja walorów kulturowych i turystycznych terenów Gminy Zamość”. Dla uczestników spotkania wystąpił Chór Sitanianie z Sitańca. Odbył się też konkurs „Zgaduj-zgadula”. Swoje rękodzieła zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Białobrzegów, Bortatycz, Bortatycz Kolonii, Chyżej, Sitańca i  Sitańca Wolicy oraz twórcy indywidualni: Elżbieta Leszczyńska z  Płoskiego, Krystyna Pęk ze Żdanówka, Halina Sowa z  Wychodów, Agata Piwko z  Szopinka, Joanna Zięba-Suwała z  Białopola (powiat chełmski) i Genowefa Orchowska z Bortatycz Kolonii. Na stoiskach znajdowały się ozdoby z  bibuły, wyroby z  wosku, aniołki, koguty wykonywane na szydełku i wiele innych „małych dzieł sztuki”. Magda Misztal

Szukamy osoby z własnym białym lub żółtym autem typu pick-up lub bus do doręczania paczek na terenie Zamościa. Mile widziana działalność gospod. Tel. (032) 209 59 90 wewn, 40

Z policji i straży Zdarzenia, którymi w ubiegłym tygodniu zajmowali się zamojscy policjanci i strażacy.

Porysowano BMW We wtorek (10.05.) na ul. Hrubieszowskiej w Zamościu nieznany sprawca porysował karoserię BMW. Poszkodowany 23-letni zamościanin ocenił straty na 1000 złotych.

Porysowano volvo Również we wtorek (10.05.) przy ul. Zamoyskiego w Zamościu nieustalona osoba porysowała volvo należące do 26-letniego mieszkańca miasta. Straty oszacował on na 1800 złotych.

Porysowano szyby

Tego samego dnia (10.05.) nieznany sprawca porysował 7 szyb w Przedszkolu nr 4 przy ul. Peowiaków w Zamościu. Straty wynoszą 700 złotych.

Łakomy na olej

We środę (11.05.) w Sitańcu (gm. Zamość) nieustalony sprawca wyrwał korek od wlewu paliwa samochodu i ukradł 50 litrów oleju napędowego o wartości 250 złotych. Zabrał też akumulator i miedziany

przewód do uziemiania. Poszkodowany 43-letni zamościanin wycenił straty łącznie na 1050 złotych.

Uwięziony w fordzie

W poniedziałek (9.05.) w miejscowości UdryczeKolonia (gm. Stary Zamość) 2 Jednostki Ratownictwa Gaśniczego z Zamościa musiały pomóc w uwalnianiu rannej osoby uwięzionej w rozbitym samochodzie. Jadący z nadmierną szybkością ford escort uderzył bokiem w drzewo.

Paliły się śmieci

Również w poniedziałek (9.05.) paliły się śmieci przy budynku przy ul. Odrodzenia w Zamościu. Akcja trwała niewiele ponad pół godziny.

Zalana piwnica

We środę (10.05.) strażacy zostali wezwani do jednego z domów w Kalinowicach (gm. Zamość). Musieli wypompować wodę z zalanej piwnicy.

Pożar wiór i trocin We czwartek (11.05.) straż pożarna musiała gasić pożar w składnicy złomu przy ul. Szczebrzeskiej w Zamościu. Paliły się wióry z obróbki skrawaniem i trociny. Prawdopodobną

przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia.

Płonęły gałęzie

Również we czwartek (11.05.) w Szopinku (gm. Zamość) paliły się gałęzie na nieużytkach. Zdarzenie to również powstało najprawdopodobniej na skutek zaprószenia ognia.

Duża plama oleju Tego samego dnia (11.05.) w Bodaczowie (gm. Szczebrzeszyn) strażacy przez niemal dwie godziny musieli usunąć plamę oleju, jaka powstała na drodze w wyniku zderzenia dwóch pojazdów. Plama miała powierzchnię ok. 180 metrów kwadratowych.

Płonęły trawy

We czwartek (12.05.) paliły się suche trawy przy ul. Męczenników Rotundy w Zamościu. Pożar objął powierzchnię 10 arów.

Spłonął dach

W nocy z piątku na sobotę (13/14.05.) doszczętnie spłonął dach jednego z bloków przy ul. Dąbrowskiego w Zamościu. Ewakuowano kilkadziesiąt osób, którym później jednak zezwolono na powrót do swych mieszkań. Straty oszacowano wstępnie na 200 tysięcy złotych.


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

5

Zamość 21 maja 2011 na terenach Parku Miejskiego Europiknik 2011

Idealne Miasto, Idealne Dziewczęta, Idealna Impreza 21 maja odbędzie się wspaniała impreza, która została przełożona z 7 maja z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Na terenach przyległych do Parku Miejskiego, około godziny 13 rozpocznie się całodzienna impreza. Przy wspaniałejj muzyce będziemy mogli z rodzinami sympatycznie spędzić czas uczestnicząc w licznych konkursach, grach i zabawach. Impreza trwa do godziny 22-giej. Organizatorzy przewidzieli jeszcze wiele atrakcji, a sponsorzy zadbali o wspaniałe nagrody dla publiczności. Jak zwykle będziemy wybierali Miss Europikniku. Dziewczęta już ćwiczą choreografię, aby jak najlepiej wypaść przed publicznością. Występ dziewcząt przygotowuje Aleksandra Kalita z „Chicamodels”. Zapraszamy do wspólnej zabawy i w tym miejscu dziękujemy sponsorom, którzy już zgłosili swój udział. Organizatorzy

Przyjdź i nakręć Europiknik 2011 Podczas Europikniku ogłosimy konkurs na najciekawsze zarejestrowane nagrania z imprezy. Wystarczy włączyć w swoim telefonie, aparacie czy kamerze nagrywanie filmów. Nagrywaj wszystko, co warte uwiecznienia. Liczy się Twój pomysł. Szczegóły podczas imprezy i w kolejnych wydaniach GZ.

Organizatorzy

Gazeta

Generalny Sponsor

Wspierają nas:

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Tak było w ubiegłym roku, a w tym będzie jeszcze lepiej!

HIT-SAT


Gazeta

6

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Otwarcie Galerii Twierdza

Twierdza wzięta szturmem Tłum ludzi, dziesiątki konkursów i promocji oraz wystrzał armatni punktualnie o godzinie 9 w sobotę 14 maja. Galeria Twierdza została zdobyta szturmem przez klientów. Stoiska i sklepy przeżywały w dniu otwarcia totalne oblężenie. A należy dodać, że jeszcze dzień wcześniej wszyscy drżeli o  termin otwarcia. Nad butikiem Reserved zawaliła się część sufitu. W związku z  tym butik nie został w  sobotę otwarty. Doszło do awarii systemu chłodniczego nad jednym z  lokali, co pociągnęło za sobą zawalenie się podwieszanego sufitu. Na szczęście nikt nie ucierpiał i nie wpłynęło to na otwarcie całego centrum handlowego. W  sobotę, 14 maja, swoje sklepy w Galerii Twierdza otworzyły takie marki jak: H&M, C&A, Media Markt, Intermarche, Marks&Spencer, Reserved, House, Cropptown, New Yorker, Smyk, Peacocks, Empik, Deichmann, Orsay, Tally Weijl, CCC, Martes Sport, Rossmann, Home&You, Douglas, Apart, Vision Express, Wójcik, Altero, Euro Time, Gatta i Triumph. Jak zamościanie przyjęli nową galerię? - Świetnie, że jest nowe miejsce pełne tylu sklepów tak blisko siebie cieszy się 15-letnia Kinga. - Specjalnie odkładałam kieszonkowe, by wpaść tutaj z koleżankami i kupić sobie nowe ciuchy na lato - wyjaśnia. Jak dodaje, zakupy w centrach handlowych ze znajomymi to jej sposób na spędzanie wolnego czasu. Tłum ludzi był również w Empiku. - Dobrze się stało, że Empik będzie miał od teraz swój

punkt w Zamościu. Przedtem trzeba było jeździć do Lublina. Teraz pod nosem mam niemal najnowsze książki, płyty i tytuły gazet, których nie kupię w zwyczajnym kiosku - ocenił Piotr, 41-letni nauczyciel.

Otwarcie nowego giganta handlowego powoduje obawy drobnych handlowców. - Mnie to nie przeszkadza - twierdzi 55-letni pan Stanisław. To od człowieka zależy czy pójdzie na zakupy do małego osiedlowego

sklepiku, czy do galerii. Każdy ma teraz wybór. Za komuny wyboru nie było - podsumował nasz rozmówca. W sobotę przed klientami nowej galerii wystąpiły grupa Jeden Osiem L i zespół Groovebusterz. Wieczór tego

dnia zakończył pokaz pirotechniczny o godz. 21.30. Z kolei w niedzielę stylista Tomasz Jacyków doradzał klientom Galerii Twierdza, jak odpowiednim strojem wyeksponować swoje piękno i wyruszył na zakupy z wybranymi trzema osobami. Za wszystkie rachunki zapłaciła... Galeria Twierdza. Zamojska publiczność uśmiała się do łez przy występie satyryka Grzegorza Halamy. Właścicielem zamojskiej Galerii Twierdza jest firma Rank Progress SA. Budynek centrum handlowego w Zamościu architektonicznie wpisuje się w dzielnicę, w jakiej został ulokowany. Projekt nawiązuje do tradycji modernizmu, stąd na elewacjach oszczędność detali i szlachetność wykończenia. Królują stal, szkło i kamień na dużych przestrzeniach. W architekturze zewnętrznej przeszklenia i tafle patynowanej stali są większe. Pracę w „Twierdzy” znalazło ponad 800 osób. Daniel Czubara

Było coś dla ducha i dla ciała

Otwarcie dzień wcześniej Przesądny „piątek trzynastego” przypomniał się w Zamościu przy okazji otwarcia nowej galerii. W godzinach południowych, tuż przed planowanym otwarciem dla zaproszonych gości, rozdzwoniły się telefony, że zawalił się dach w nowym obiekcie. Początkowo informacje wzbudzały powszechny niepokój, pytania o ofiary i planowane otwarcie. Na szczęście okazało się, że nikt nie ucierpiał, a zdarzenie nie było poważne. REKLAMA

Ks. Firosz poświęcił obiekt

Punktualnie, zgodnie z planem, o godzinie 16.30 rozpoczęła się ceremonia otwarcia. Goście dopisali i mimo dających się słyszeć komentarzy dotyczących zaistniałej sytuacji, nikt nie wykazywał niepokoju o bezpieczeństwo. Część artystyczna w  duchu nowych technologii, gry światła i dźwięku wprowadziły gości w klimat imprezy. Kolorowo pomalowane hostessy „od stóp do głów” zapraszały kolejnych gości. Głos zabrał prezydent Marcin Zamoyski, a na zaproszenie inwestorów poświęcenia obiektu

dokonał ks. Adam Firosz. Dosyć pomysłowo wyglądał sam akt symbolicznego otwarcia. Nie przecinano tradycyjnej wstęgi. Na dużym monitorze inwestorzy nacisnęli klawisz PLAY zapraszając tym samym do zwiedzania galerii, zakupów i na poczęstunek przy suto zastawionych stołach. Czy dla najemców nowej galerii przesądny piątek trzynastego okaże się tylko przesądem, pokaże nie tylko czas, ale także poziom zadowolenia klientów - czego życzy serdecznie Redakcja Gazety Zamojskiej. MS REKLAMA

Kolorowe hostessy witały VIP-ów


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

7

Region Konferencja w sprawie PKS

Co dalej z PKS-em? Podczas konferencji prasowej w Białej Podlaskiej parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o swoich działaniach w sprawie PKS Zamość i PKS Biała Podlaska. Przedstawili również swoje propozycje rozwiązania problemu regionalnych przewoźników. Członkowie Zarządu Okręgu ustosunkowali się do trudnej sytuacji oddziałów PKS przejętych w listopadzie 2010 roku przez Samorząd Województwa Lubelskiego od Skarbu Państwa, w  tym Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej Sp. REKLAMA

z o.o. w  Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Wyrazili zaniepokojenie brakiem działań władz wojewódzkich w tym zakresie, co - według nich - może skutkować upadkiem obu firm, likwidacją setek miejsc pracy oraz utrudnieniem w dostępie mieszkańców regionu do publicznej komunikacji. W związku z powyższym członkowie Zarządu PiS Okręg nr 7 w  Chełmie, zajmując stanowisko w tej kwestii, podjęli uchwałę w  sprawie wystosowania apelu do Sa morządu Wojewódz t wa Lubelskiego dotyczącego konieczności pilnej pomocy spółkom PKS

na terenie województwa lubelskiego. W piśmie tym napisali: „Przedsiębiorstwa PKS w naszym regionie potrzebują ze strony właściciela - Samorządu Województwa Lubelskiego - pilnej pomocy. Dalsze zaniechanie działań restrukturyzacyjnych oraz brak idących w ślad za tymi działaniami środków pomocowych może spowodować upadek tych firm, likwidację miejsc pracy oraz utrudnienia w dostępie mieszkańców naszego regionu do publicznej komunikacji, w tym w dowozie dzieci do szkół. Szczególnie trudna sytuacja panuje w spółce PKS Biała Podlaska. Zarząd tej firmy złożył wniosek do sądu o  upadłość. Jeżeli właściciel, czyli Samorząd Województwa Lubelskiego, nie dofinansuje natychmiast tej spółki

(w formie pożyczki lub podniesienia kapitału) sąd w ciągu kilku dni ogłosi upadłość. Nie mniejsze problemy dotyczą PKS w  Zamościu. Byt również tej firmy jest zagrożony”. 10 maja pełniący obowiązki prezesa PiS w okręgu chełmskim poseł Sławomir Zawiślak, wiceprezes poseł Adam Abramowicz, oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj spotkali się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w  Lu bl i n ie z  M a r sz a ł k iem Wo j e w ó d z t w a L u b e l s k i e g o Krzysztofem Hetmanem. W czasie spotkania przedstawili swoją opinię na temat sytuacji w poszczególnych firmach oraz przekazali Marszałkowi stanowisko Zarządu Okręgu partii. - Czekamy na ruch marszałka. Teraz jak nigdy wcześniej związki

zawodowe w PKS mówią pozytywnie o  restrukturyzacji. Jednak do tego będzie potrzebna pomoc finansowa, jaką obiecały władze województwa. Liczymy, że marszałek Hetman wykaże zrozumienie dla sprawy, którą mu przedłożyliśmy. Inaczej PKS może upaść. Busy chyba nie zapewnią transportu na wszelkich trasach, a kto wtedy zajmie się dowożeniem ludzi do pracy i dzieci do szkół? - pyta poseł Zawiślak. W konferencji udział wzięli parlamentarzyści PiS z Lubelszczyzny: poseł Sławomir Zawiślak, poseł Beata Mazurek, poseł Adam Abramowicz, poseł Jerzy Rębek, senator Jerzy Chróścikowski oraz lider Forum Młodych PiS w Okręgu nr 7 Mariusz Zańko. rael


Gazeta

8

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Zamojski Piknik Lotniczy

Józefów Projekt dla bezrobotnych

Mistrz Jurgis Kairys kolejną gwiazdą pikniku lotniczego w Zamościu

Pomogą szukać pracy

Megagwiazda, as przestworzy, wielokrotny mistrz świata w akrobacjach powietrznych - to określenia, które nasuwają się na myśl, gdy na niebie pojawia się litewski pilot Jurgis Kairys. Wielokrotnie nagradzany, niezwykle odważny i doświadczony pilot będzie prezentować kolejne akrobacje publiczności na tegorocznym Zamojskim Pikniku Lotniczym Zamość - Mokre 2011, który odbędzie się 11 czerwca na lotnisku Mokre k. Zamościa. Jego zapierające dech w piersiach pokazy wywołują wśród widzów uczucie grozy, ale również ogromnej fascynacji. Atutem Jurgisa jest niewątpliwie akrobacja w stylu dowolnym (Freestyle), która pozwala na wykonywanie niesamowitych manewrów i figur. Pilot słynie z szalonych, niewyobrażalnie ryzykownych wyczynów, do których możemy zaliczyć m.in. manewr Cobra na samolocie

napędzanym śmigłem, pierwszy na świecie odwrócony przelot pod mostem w Kownie w  2000 roku, a  także niesamowity przelot pod wszystkimi dziesięcioma mostami w Wilnie w 1999 roku. Dzięki swoim umiejętnościom oraz wiedzy zdobytej w trakcie studiów został zaproszony przez Biuro Projektowe Suchoja do współpracy przy opracowywaniu serii nowych samolotów, w wyniku czego powstały znane dziś na całym świecie maszyny takie jak Su-26. Jurgis Kairys stworzył nową formę pokazów akrobacyjnych, które wyglądają jak „zorganizowany chaos”. Z  jego inicjatywy powstał zespół akrobacyjny „AirBandits”. Akrobacje grupy wykonywane są na trzech zawsze różnych samolotach, a każdy z pilotów reprezentuje inny kraj: Jurgis Kairys (Litwa), „Yoshi” Yoshihide Murowa (Japonia), Robert Fry (Nowa Zelandia). Jesteśmy przekonani, że Jurgis Kairys, jako gwiazda Zamojskiego P i k n i k u L ot n iczego Za mośćMokre 2011, organizowanego przez

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową i m . Sz y m on a Sz y m on o w ic a w Za mościu we współ prac y z  Aeroklubem Ziemi Zamojskiej, zachwyci publiczność i skieruje jej wzrok w  przestworza, gdzie ujrzą opanowane do perfekcji przez Jurgisa beczki, kołowrotki, spirale. Oprócz Jurgisa Kairysa, podczas imprezy wystąpią: Martin Sonka, Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Marek Szufa oraz ekipy aeroklubów regionalnych. Podobnie, jak w roku ubiegłym, na terenie imprezy będzie usytuowana wystawa samolotowa i motoryzacyjna. W programie znajdą się także pokazy modelarskie, skoki spadochronowe i występy zespołów muzycznych. Zamojski Piknik Lotniczy ZamośćMokre 2011 odbędzie się w ramach przedsięwzięcia „Transfer Wiedzy Promujemy Innowacje”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” z Józefowa oraz Urząd Miasta Józefów przyjmuje zgłoszenia osób, które chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy w skutecznym poszukiwaniu pracy. W ramach projektu „Razem możemy więcej” stowarzyszenie oferuje: bezpłatny kurs prawa jazdy kategorii B, zajęcia motywacyjno-aktywizujące z psychologiem, indywidualne porady doradcy zawodowego i warsztaty komputerowe. Propozycja jest kierowana do niezamożnych mieszkańców gminy i miasta Józefów w wieku od 15 do 64 lat, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym, nie pracują, są zarejestrowani w Urzędzie Pracy lub pracują, ale ich

zarobki nie przekraczają progu dochodowego, uprawniającego do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej. Rekrutacja uczestników właśnie się rozpoczyna i potrwa formalnie do końca czerwca. Wszystko wskazuje jednak na to, że zakończy się ona prawdopodobnie wcześniej, ponieważ zainteresowanie tą ofertą jest bardzo duże, a miejsc tylko 20. Chętni do udziału w projekcie mogą się zgłaszać do siedziby stowarzyszenia „Nadzieja” przy ul. Miszki Tatara 1/3 w Józefowie. Informacje można też uzyskać telefonicznie pod numerem: 84 687 93 70 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: nadzieja. jozefow@tlen.pl, lub znaleźć na stronach: www.nadzieja-jozefow.pl i www. ejozefow.pl. rael

REKLAMA

Ewa Kołtun

Zamość Piknik Lotniczy 2011 PWSZ

Iskry nad Zamościem Zespół akrobacyjny „BiałoCzerwone Iskry” będzie gwiazdą tegorocznego Zamojskiego Pikniku Lotniczego Zamość-Mokre 2011. Podczas zamojskiego pikniku lotniczego piloci wykonają pokaz w powietrzu w  składzie siedmiu samolotów TS-11. Samolot TS-11 Iskra jest samolotem szkolno-bojowym, skonstruowanym przez zespół projektantów pod kierownictwem znakomitego polskiego konstruktora inż. Tadeusza Sołtyka. Iskry używane w zespole mają zdemontowane działko, posiadają niezbędne wyposażenie i instalację wytwornicy dymów,

która uruchamiana jest przyciskiem na drążku sterowym. Iskry nie są samolotem stworzonym do akrobacji powietrznych - niedoskonałości w osiągach piloci równoważą swoimi mistrzowskimi umiejętnościami. Wymaga to od nich stuprocentowej koncentracji i wielu godzin treningów. Zespół „Biało - Czerwone Iskry” jest pierwszym i jedynym w Polsce powietrznym zespołem akrobacyjnym latającym na samolotach odrzutowych. Początki istnienia zespołu datuje się na rok 1969 - wtedy to w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu uformował się zespół „Rombik”, który od 1991 roku przyjął oficjalną nazwę

„Zespół Akrobacyjny Iskry”. W związku z  reorganizacją lotnictwa polskiego w marcu 2000 roku, zespół został przeniesiony do Dęblina, do 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego, będącego wówczas integralną częścią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Wtedy też została zmieniona nazwa zespołu na „Biało - Czerwone Iskry”. Zespół ten ma w swoim dorobku wiele nagród i  wyróżnień, biorąc udział w  pokazach lotniczych zarówno w Polsce, jak i w Belgii, Holandii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Litwie oraz w Czechach i na Słowacji. DNL

Zamość Poświęcenie dzwonu w katedrze

Dzwon znów bije Po blisko 22 latach do katedry w Zamościu wrócił najmocniejszy z dzwonów. Poświęcenie dzwonu odbyło się 6 maja w samo południe przy Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. W piątkowe popołudnie bp Wacław Depo poświęcił dzwon z brązu i nadał mu imię błogosławionego Jana Pawła II. Już niedługo dzwon zawiśnie na wieży katedralnej. Dzwon waży 10 kilogramów, jego średnica wynosi 41 cm. Katedra p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła patrona rodu Zamoyskich, a  także

całego miasta - należy do jednych z najwspanialszych zabytków polskiej architektury sakralnej. Ma ogromną wartość nie tylko artystyczną, lecz i  historyczną. Jest bowiem jednym z najstarszych zabytków Zamościa. W uroczystościach uczestniczyli: marszałek Krzysztof Hetman, wojewoda Genowefa Tokarska, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, Jan Wojciech Matwiejczuk - przewodniczący Rady Miasta Zamość, Bogdan Kawałkodyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim oraz prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. rael

Po 22 latach dzwon wrócił do zamojskiej katedry

ul. Peowiaków 54


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Rozwiązanie Armii Krajowej - część 2, ostatnia 19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. Jak w tej sytuacji odnaleźli się żołnierze AK, opisuje Witold Hryniewiecki w dalszym ciągu swej opowieści o tym wydarzeniu. Pod koniec stycznia 1945 roku tereny nasze opuściło trzech łodzian, to jest „Biały” (Kazimierz Wawrzynkowski), „Czarny” (Kazimierz Wlaziński) i „Delfin” (Henryk Janczas), którzy wrócili do swoich mieszkań w Łodzi. Także „Dzięcioł” (Bolesław Kwarciany) poprosił „Ryszarda” o zwolnienie go. Po otrzymaniu zgody, przeniósł się na tereny nadmorskie, gdzie po pewnym czasie wstąpił do berlingowców, od których otrzymał szlify kapitańskie. Ja, wraz z bratem Ryszardem „Bokserem”, pozostaliśmy dalej w „Wiklinie”, gdyż nie mieliśmy dokąd wracać. Od wybuchu wojny straciliśmy mieszkanie w Chorzowie, ojciec zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen, matkę wysłaliśmy w najgorętszym okresie walk z UPA do jej syna mieszkającego w Warszawie (nie spodziewaliśmy się, że w międzyczasie wybuchnie tam powstanie) i odtąd nie mieliśmy od nich żadnych wiadomości. Najstarszy brat po zakończeniu kampanii wrześniowej przedarł się wraz z żoną na Bliski Wschód, a później przebywał w Anglii i także słuch po nim zaginął. Pozostaliśmy sami i zdecydowaliśmy się

przeżywać niepewne losy razem ze swoimi AK-owcami. W kwietniu 1945 roku działający jeszcze „Norbert” (przełożony „Wikliny”) zalecił „Ryszardowi” utworzyć zawiązkową dowódczą sieć szkieletową z dobraniem najbardziej oddanych i zaufanych żołnierzy do nowo utworzonej tajnej organizacji „Nie” (Niepodległość). Organizacją tą (w miejsce Armii Krajowej) kierował płk. Emil Fieldorf „Nil”. Zgodnie z powyższym zaleceniem „Ryszard” powiadomił o nowej organizacji najbardziej oddanych sprawie podległych dowódców plutonów i drużyn, jak też wybranych żołnierzy i po uzyskaniu od nich zgody, wciągnął ich do kadry organizacyjnej „Nie” Nie na wszystkich żołnierzy mógł liczyć, gdyż jakby nie było, społeczeństwo było zmęczone przeciągającą się nienormalną sytuacją - stanem tymczasowym. Chłopi wstrzymywali się z opowiedzeniem „za”, względnie „przeciw” nowej władzy. Chociaż „władza ludowa” próbowała ich przekupić uchwalając ustawę o reformie rolnej, środowisko wiejskie w dalszym ciągu jej nie dowierzało. Owszem, ofiarowywaną ziemię chłopi wzięli, ale w dalszym ciągu odnosili się do władzy robotniczo-chłopskiej z rezerwą. Zresztą nie wszyscy rolnicy skorzystali z wspomnianej darowizny - ziemię otrzymali po rozparcelowanych majątkach ziemskich w Kotlicach, Niewirkowie i Dubie oraz po pozostawionych gospodarstwach

poukraińskich (Ukraińców przesiedlono za Bug), to jest w Honiatyczach i w Honiatyczkach, natomiast mieszkańcy Kazimierówki nie otrzymali nic. Wyznaczane przez urzędy gminne kontygenty (ściślej przez radzieckich komendantów wojennych) były znacznie wyższe od niemieckich. Gdyby chłopi spełniali w całości świadczenia na bydło, to już po czterech miesiącach nie byłoby w wioskach w ogóle krów. Powiat bowiem miał dostarczać tygodniowo ponad 300 krów. Oczywiście 90 procent wyznaczonych dostaw rekwirowała Czerwona Armia. Również chłopi zbojkotowali ogłoszone pobory do wojska, jak również bali się zamykania kościołów, o czym słyszeli, że takie odbywały się w Związku Radzieckim. A chłopi nie chcieli żyć bez Boga i bez wiary. Władza rozczarowała się niechętną postawą społeczeństwa wiejskiego. Zarzuciła chłopom niewdzięczność mimo obdarowania ich ziemią poobszarniczą oraz zrównania ich z klasą robotniczą, czemu dała wyraz nazywając swój rząd: robotniczo-chłopski. Rządzący zastanawiali się nad przyczyną nieufności wsi. Doszli do wniosku, że ktoś musi rozmyślnie podjudzać chłopów. Tym kimś z pewnością jest tutejszy mieszkaniec wywodzący się z kadr AK i mający wielki autorytet. Podejrzewali o to „Ryszarda”. Jeśli udałoby się go schwytać, to stosunki w terenie unormowałyby się szybciej. Jednak Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego mimo

Zamość Rozmowa młodzieży z prezydentem Marcinem Zamoyskim o literaturze

Książka jest radością W ramach Zamojskiego Festiwalu Książki młodzież z zamojskich gimnazjów przeprowadziła - przy pomocy dziennikarzy „GZ” i „Skafandra” - wywiady ze znanymi osobistościami miasta. Poniżej prezentujemy rozmowę z prezydentem Marcinem Zamoyskim. Młodzież: - Czy prezydent Marcin Zamoyski lubi czytać książki? Marcin Zamoyski: - Bardzo lubię czytać. Chętnie kupuję prasę i książki. Często je czytam. - Czy jest to może dla Pana jakaś forma spędzania wolnego czasu? - Jeśli można mówić, że wolny czas w ogóle istnieje, to na pewno tak. Ale mam dużo pracy. Lubię czytać. Choć przy każdej przeprowadzce modlę się tylko i mówię sobie, że już w życiu żadnej książki nie kupię, bo czy przy tej sytuacji, czy przy remoncie, trzeba wszystko zawsze zdjąć z półek, zapakować. To jest koszmarne. A książek mam około dziesięciu tysięcy. Z tego powodu część książek zawsze pozostaje w poprzednim mieszkaniu, albo jest jeszcze cały czas w kartonach, bo nie zdążyłem ich rozpakować. - Jaka jest Pana ulubiona książka? I dlaczego właśnie ona? - Nie wiem, czy mogę powiedzieć, że jest jedna książka ulubiona. Bardzo dużo czytam historycznych książek. To część mojego niespełnionego zawodu, bo dziś jestem urzędnikiem. Historia jest moim konikiem. Dlatego ciągle kupuję książki historyczne i je czytam. Historia ciągle

Marcin Zamoyski udziela wywiadu się zmienia. Co i rusz wypływają nowe dokumenty, fakty. Każdy piszący ma trochę inne spojrzenie na ten sam problem. Na przykład uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Normalny człowiek wie, że konstytucję uchwalono. Czyli człowiek sobie wyobraża, że ludzie głosowali i tak dalej. A wtedy nie było nawet głosowania. Autorzy Konstytucji 3 Maja bali się, że mogą przegrać. Część posłów wyszła wtedy z sali. A król ogłosił, że konstytucja została przyjęta. Potem konstytucja była skarżona do sądu grodzkiego. To był zamach stanu. Rewolucja. Ten przykład pokazuje, że historia nie jest taka prosta jak się wydaje. - A czy ma Pan jakiegoś ulubionego bohatera literackiego lub historycznego? Jeśli tak, to co Pana w nim zainteresowało? - Dzisiaj takich bohaterów nie mam. Ale dawno temu był to „Martin Eden” Jacka Londona. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bohater tej książki zmaga się z życiem, swoim losem. Osiąga wiele sukcesów. Choć jego historia kończy się

bardzo smutno - samobójstwem. Ale liczy się jego dążenie do celu, walka. - Martin Eden wpłynął jakoś na Pana życie? - Zważywszy na to, że „Martin Eden” kończy się samobójstwem, to raczej nie (śmiech). Odpukać - jeszcze żyję. Gdyby wpłynął na mnie za bardzo, to dziś byśmy nie rozmawiali. Myślę, że każda przeczytana książka wpływa na czytającego, na jego ukształtowanie i wiedzę. Kiedyś w szkole filmowej mój profesor powiedział: „Dobry operator, to szczęśliwy operator.” A szczęście polega na tym, żeby wiedzieć, gdzie się ustawić z kamerą. Jeżeli stoi 20 operatorów, to wiadomo, że tylko jeden z nich będzie miał najlepsze miejsce, stuprocentowe szczęście, a reszta nieco gorsze. Jeżeli masz szczęście i wiedzę, to potrafisz się ustawić w tym najlepszym miejscu. Wiedza poparta szczęściem pomaga w życiu. - W takim razie jakie tytuły poleciłby Pan do przeczytania dla rozrywki? - Musze powiedzieć, że mało czytam dla rozrywki. Ale czasami kupuję

9

HISTORIA

wysiłków nie mógł ustalić miejsca pobytu dowódcy „Wikliny”, gdyż ten stale je zmieniał i rzadko kiedy nocował przez dwie-trzy noce w tym samym miejscu. O jego aktualnym miejscu pobytu wiedział tylko „Brzost” (Roman Bajwoluk) i przez niego przechodziła wszelka korespondencja do „Ryszarda”. Organizacja „Nie”, podobnie jak i w poprzednim okresie AK, stale miała kłopoty utrzymaniem łączności między województwami, a tym bardziej z zagranicą. Na Zamojszczyźnie działała już tylko jedna radiostacja przenośna, ale coraz trudniej było na niej pracować, ponieważ ciągle nękały ją służby podsłuchowe ludowego wojska. Radiostacja musiała co parę dni zmieniać swe miejsce urzędowania. I w ten sposób placówka trafiła także na Kolonię Honiatycze do gospodarza Antoniego Kornasa „Jastrzębia”, usytuowanego na uboczu od głównej drogi. Przywieziono ją z Niewirkowa. Zaufani łącznicy dostarczali kapitanowi Mieczysławowi Skwarczyńskiemu „Leszczowi” zaszyfrowane depesze, które ten z kolei nadawał „w świat”. Do dyspozycji miał szyfrantkę „Katarzynę”. Podczas pobytu „Leszcza” w Honiatyczach, miejscowi żołnierze musieli zapewnić bezpieczeństwo tej bezcennej jednostki. Ogólną pieczę sprawował „Ryszard”. Podczas nadawania depesz na niebie ukazał się samolot radziecki. Momentalnie przerwano seans nadawczy i zamaskowano

jakieś książki sensacyjne. Czytałem niedawno książkę pod tytułem „Pięść Boga” Fredericka Forsytha, czy „Reguły Moskwy” Daniela Silvy. Czytam je w ramach relaksu, żeby sobie odpocząć. Pasjonuje mnie przede wszystkim historia, pamiętniki. - A jakie książki mogą według Pana wzruszyć czytelnika? - To chyba zależy od czytelnika. Ja mam swoje hobby - historię i w tym kierunku się zwracam. Stąd zainteresowanie dawnymi pamiętnikami. Ludzie inaczej wtedy patrzyli na świat, a swoje spostrzeżenia zapisywali w diariuszach. Niedawno UMCS wydał diariusz zamościanina, Bazylego Rudomicza. Był to człowiek renesansu - lekarz, prawnik, był sędzią, profesorem Akademii. Opisywał skrupulatnie każdy swój dzień. To pozwala zobaczyć, jakimi problemami żyli wtedy ludzie w połowie XVII wieku. Jak mam zupełnie dosyć wszystkiego, to sobie wracam do tej książki. Wtedy człowiek znajduje się w zupełnie innym świecie. Szokujące dla mnie było, gdy Rudomicz opisywał kolację u znajomego i wspomina o tym, że Szwedzi otoczyli Zamość. Po dwóch tygodniach opisywania swojego codziennego życia zapisuje, że Szwedzi odstąpili od oblężenia. Dla niego wojna wokoło nie jest żadnym problemem. Żyje sobie normalnie i nic go nie obchodzi, że gdzieś obok ludzie strzelają, walczą. Opisywał również jakie „prezenty” dostawał od stron sporu, które miał rozsądzić. I tak jednego dnia otrzymywał „prezent”, drugiego dnia - drugi „prezent”, a na trzeci dzień wydawał wyrok (śmiech). - Czy książki nadal mają moc wzbudzania w ludziach wielkich emocji? - Książka chyba nie może nie wzbudzać emocji. Dla mnie książka jest radością i poznawaniem wiedzy, historii. Ale chyba nie wzbudzają takich emocji, że jeśli na przykład z powodu, że ktoś

Witold Hryniewiecki ps. „Tułacz” DOWÓDCA PLUTONU ODDZIAŁU „WIKLINA”, AK

urządzenia. Kukuruźnik krążył nad zabudowaniami, próbując namierzyć miejsce radiostacji, ale na szczęście nie udał mu się ten zamiar i musiał odlecieć w inne miejsce. Po jego odlocie „Leszcz” dokończył nadawanie depesz. Po paru dniach radiostacja nadawczo-odbiorcza została przewieziona w inne strony. Niestety „Leszcz” długo nie zagrzał na wolności. Wkrótce znowu nie można go było odnaleźć - po paru tygodniach konspiratorzy uznali, że musiał zostać schwytany przez służby bezpieczeństwa. W tym samym czasie wyjaśniło się zagadkowe zniknięcie „Adama”. Łudzono się, że siedzi na zamku w Lublinie, że już był na wolności itp. Ale ostatecznie doszła tragiczna wiadomość, że zginął. Wersja UB-owska informowała, że podczas badania w gmachu UB w Lublinie, wyskoczył z pokoju przez otwarte okno na II piętrze i poniósł śmierć na miejscu. Jednakże druga wersja mówiła, że podczas prowadzonego śledztwa, bandyci z UB zatłukli go na śmierć, po czym wyrzucili ciało przez okno…

napisze inaczej niż myślę, to łapię za karabin i gonię go (śmiech). Oprócz emocji należy zachować zdrowy rozsądek. - Czy uważa Pan, że czytanie książek w dobie Internetu i e-booków, książek elektronicznych, to elitarna rozrywka? Czy też Internet może wypiera dziś tradycyjną książkę? - By się o tym przekonać, wystarczy wyjść do księgarni i zobaczyć ile książek jest sprzedawanych, jak dobrze księgarnie prosperują. Ja na przykład nie lubię książki elektronicznej, czy czytania z komputera. Z książką można położyć się do łóżka, a jak położyć się do łóżka z komputerem? Coś okropnego. - A jakie argumenty przytoczyłby Pan jeszcze za tradycyjną książką? - Książki zbieraliśmy już od czasów Biblioteki Aleksandryjskiej. Książkę mogę dotknąć, powąchać, czuć ją. Książka żyje. A czy to pudło elektroniczne żyje? - Co według Pana może przyciągnąć dzieci i młodzież do biblioteki? - Dużo zależy od nauczyciela, który tę pasję będzie umiał zaszczepić. Może to być nauczyciel, ale także rodzice, przyjaciel, ktoś kto pokaże wartość książki. Jak się w tym zakochasz, to już całe życie będziesz lubiła mieć książkę. - Czy jest Pan czytelnikiem Książnicy Zamojskiej? - Nie jestem. Ale do Książnicy złożyłem depozyt mojej rodziny - ponad 12 tysięcy książek. Teraz wszyscy mogą je czytać. Książka nie może służyć tylko jednej osobie, tylko wszystkim nią zainteresowanym. Rozmawiali: Aneta Puławska, Joanna Iwan, Agata Malinowska i Iwona Piasecka - z Gimnazjum nr 4 w Zamościu i Maria Weronika Rychterz Gimnazjum Społecznego w Zamościu, Michał Karchut- „Skafander” i Daniel Czubara ”Gazeta Zamojska”. DNL


Gazeta

10

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

REKLAMA

Łabunie 3 pytania do...

3 pytania do... Antoniego Wojciecha Turczyna O opiece zdrowotnej w gminie Łabunie rozmawiamy z tamtejszym wójtem Antonim Wojciechem Turczynem. Robert Marchwiany: - Panie Wójcie, projekt „Modernizacja i remont ośrodka zdrowia w Łabuniach” został zakwalifikowany do konkursu „RPO - wiele projektów, jedna Lubelszczyzna”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Co to oznacza dla mieszkańców gminy? Antoni Wojciech Turczyn: - Wśród wielu zrealizowanych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego na Lubelszczyźnie na skromną uwagę (ot, choćby na zauważenie) zasługuje jeden � niewielki kwotowo, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięć realizowanych w miastach, ale jakże olbrzymi lokalnie projekt gminy Łabunie pt. „Modernizacja i remont ośrodka zdrowia w Łabuniach”. Już sama nazwa projektu wskazuje rodzaj i cel wykonywanych prac. Najpierw gmina zleciła opracowanie dokumentacji, map do celów projektowych, studium wykonalności

Antoni Wojciech Turczyn i wszelkich pozwoleń. Następnie przystąpiła do opracowywania wniosku o dofinansowanie. Kiedy potwierdziło się, że nasza inwestycja zostanie w części sfinansowana w ramach RPO (370 569, 32 zł), po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim, postępowaniu przetargowym, został wyłoniony wykonawca � w maju podpisaliśmy umowę i realizacja projektu ruszyła! We wrześniu marzenia stały się rzeczywistością: powstał w Łabuniach

nowoczesny ośrodek zdrowia z szybem windowym, który ułatwi niepełnosprawnym mieszkańcom korzystanie z usług medycznych. Inwestycja ta zmieniła wizerunek gminy i stawia ją w szeregu tych, które dbają o potrzeby mieszkańców. Dodatkowo punkcik „gmina Łabunie” świeci coraz jaśniej na Mapie Projektów RPO Województwa Lubelskiego. - Jak ocenia Pan poziom opieki medycznej w szkołach na terenie Pana gminy? - Pomimo braku środków finansowych na medycynę szkolną, problemów, które dotykają szkoły i samorząd poziom opieki medycznej w szkołach jest dobry. - Co Pan sądzi o poziomie opieki medycznej w gminie Łabunie, jeśli porówna ją Pan z okolicznymi gminami? - Położenie gminy blisko Zamościa daje mieszkańcom szanse na korzystanie z różnych form opieki medycznej. Poprawa warunków poprzez remont Ośrodka Zdrowia w Łabuniach dodatnio wpływa na poziom opieki zdrowotnej, który uważam za zadowalający. rmar

OGŁOSZENIE

WÓJT GMINY SKIERBIESZÓW ogłasza, że w dniu 21 czerwca 2011 r. w Urzędzie Gminy Skierbieszów odbędzie się przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych: o godz.1000 położonej w obrębie Sławęcin, KW ZA1Z/00113976/3 dz.nr 127 o pow.6,9068 ha, cena wywoławcza - 77.749,50 zł o godz.1030 położonej w obrębie Sulmice, KW ZA1Z/00115379/2 dz.nr 2484 o pow.1,24 ha, cena wywoławcza - 13.469,50 zł o godz.1100 położonych w obrębie Majdan Żukowiecki, KW ZA1Z/00112908/9 dz.nr 71 o pow.0,3916 ha, cena wywoławcza - 5.395,50 zł dz.nr 81 o pow.0,2726 ha, cena wywoławcza - 3.215,50 zł dz.nr 89 o pow.0,7251 ha, cena wywoławcza - 9.055,50 zł dz.nr 90 o pow.0,5941 ha, cena wywoławcza - 7.465,50 zł dz.nr 100 o pow.0,4371 ha, cena wywoławcza - 7.475,50 zł dz.nr 101 o pow.0,4470 ha, cena wywoławcza - 6.135,50 zł Warunkiem przystąpienia do przetargu jest: 1.Wpłacenie wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej nieruchomości do dnia 17.06.2011 r. na konto Gminy Skierbieszów (decyduje data wpływu na konto Gminy) nr 57964410592002590000710007. Na dowodzie wpłaty należy dopisać nr działki i jej polożenie. 2.Złożenie przed przetargiem oświadczenia o zapoznaniu się z ogłoszeniem o przetargu, warunkami przetargu oraz ze stane przedmiotu sprzedaży, granicami nieruchomości i przyjęcia ich bez zastrzeżeń. 3.Przedłożenie dokumentów stwierdzających tożsamość, w przypadku osób prawnych aktualny odpis z właściwego rejestru, właściwe pełnomocnictwa. Szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości i warunków sprzedaży można uzyskać w Urzędzie Gminy Skierbieszów pokój nr 5 lub pod nr tel.84 6213608 w. 12.

WÓJT GMINY SITNO OGŁOSZENIE W związku z budową urządzeń infrastruktury technicznej na terenie Gminy Sitno – Wójt ogłasza nabór ofert na wykonanie operatów szacunkowych określających wzrost wartości 200 nieruchomości. Termin realizacji usługi od 1 lipca 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Oferty zawierające koszt wykonania jednego operatu (brutto) należy składać w terminie do 25 mają 2011 r. w pokoju nr 9 US Sitno. Tel. kontaktowy (84) 611 23 27

MAREK KAŹMIERCZAK

514 91 92 93

501 494 914

513 91 92 93

Komarów-Osada Orkiestra dęta

Muzyka łączy pokolenia W Komarowie-Osadzie powstaje wielopokoleniowa orkiestra dęta. Niebawem muzycy otrzymają nowe instrumenty. Orkiestra będzie liczyć 20 osób, w wieku od 12 do 74 lat, mieszkających w gminie Komarów. Od marca w świetlicy wiejskiej w Zubowicach odbywają się zajęcia teoretyczne. Po dostarczeniu nowych instrumentów: trąbek, klarnetów, fletów, saksofonów, bębnów, puzonów, tub i talerzy,

muzycy rozpoczną naukę praktyczną. Na instrumenty oraz warsztaty muzyczne dla przyszłej orkiestry pieniadze zdobyła Lokalna Grupa Działania Ziemi Zamojskiej z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwsza publiczna prezentacja orkiestry jest planowana na czerwiec. Reaktywowana orkiestra zamierza kultywować tradycje międzywojennych muzyków, których formację rozwiązano po II wojnie światowej. rael


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

11

Więcej relacji i informacji na kanale Telewizji Kablowej Zamość i na stronie www.tvkzamosc.pl kultura rywka z ro ogłoszenia wiadomości wydarzenia

Dzieci w Europie

Pod Wojdą Wojda to część wsi Bliżów, położonej w gminie Adamów. Między malowniczymi lasami Roztocza znajduje się kilka gospodarstw i gdyby nie wydarzenia sprzed 68 laty, pewnie mało kto by pamiętał o tym miejscu. 30 grudnia 1942 roku odbyła się tam jedna z pierwszych ważniejszych bitew, która dała początek powstaniu zamojskiemu. Wtedy to I Kompania Kadrowa Batalionów Chłopskich pod dowództwem por. Jerzego Mara-Meyera ps.”Vis” oraz partyzanci radzieccy dowodzeni przez

sport

reportaże

reklama

kpt. Wasyla Wołodina stoczyli bitwę z wojskiem niemieckim. Bitwa okazała się zwycięska dla partyzantów. I choć wydarzenia te miały miejsce grudniową porą to rocznicę obchodzi się właśnie w maju, ze względu na trudny dojazd zimą. 13 maja pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Wojdą odbyły się uroczystości współorganizowane przez Wójta Gminy Adamów, Zespół Szkół w Szewni Górnej i Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg w Zamościu. Główne uroczystości

rozpoczęła Msza Święta za poległych, pomordowanych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 – 1945. Organizatorzy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz osoby prywatne oddając hołd uczestnikom Bitwy pod Wojdą złożyli wieńce pod pomnikiem. Podsumowaniem była sentymentalna część artystyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Szewni Górnej. Malwina Muzyczka

W Przedszkolu Miejskim nr 2 w Zamościu odbył się międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o Polsce i o Unii Europejskiej. Było to podsumowanie realizacji programu „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Program ten został opracowany przez nauczycielki właśnie z tego przedszkola i rozesłany mailem do pozostałych przedszkoli w Zamościu. Śladem „dwójki” w realizacji projektu podążyło jeszcze kilka zamojskich przedszkoli. Efekt tego projektu można było oglądać właśnie podczas tego konkursu. 3 drużyny z zamojskich przedszkoli odpowiadały REKLAMA

na pytania znajdujące się w balonach. Pytania z balonów biało-czerwonych dotyczyły Polski, natomiast z niebiesko-żółtych Unii Europejskiej. A były to między innymi pytania o najdłuższą rzekę w Polsce, flagę UE, ilość państw posiadających członkostwo czy nazwę hymnu UE. Dzieci bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania. W ramach konkursu odbyła się jeszcze część plastyczna. Maluchy miały za zadanie właściwie pokolorować flagę UE. Za wiedzę dzieci otrzymały wyróżnienia oraz drobne upominki. Malwina Muzyczka

Wypożyczalnia DVD , Blu-ray Bajki, Familijne, Fantastyka, Horror Komedia, Lektury, Obyczajowe, Polskie Przygodowe, Sensacja, Thriller, Erotyki i inne

Czynna 7 dni w tygodniu 12 - 21 ul. Młodzieżowa 5, 22-400 Zamość tel. 84 627 01 36, www.video-max.com.pl

WTOREK 17.05.2011

Brunona, Paschalisa

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Rozalka Olaboga (6) - serial , Polska 1984 08:55 Magiczne przygody misia Ruperta (26) - serial , Wielka Brytania 2006 09:10 Jedynkowe przedszkole (45) - dla dzieci , Polska 2008 09:40 Dlaczego? Po co? Jak? 10:00 Kuchcikowo - gotowanie na ekranie (34) - dla dzieci, Polska 2008 10:20 Małgosia i buciki (31) - serial, Kanada 2003 10:50 Szerokie tory (77) - dokument , Polska 2010 11:20 Telezakupy 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:40 Ganges - źródło życia (3) dokument , Wielka Brytania 2007 13:45 Plebania (1705) - serial , Polska 2011 14:10 Klan (2093) - serial , Polska 2011 14:40 Gorączka opolskich nocy Opole 2011 - rozrywka , Polska 2011 15:00 Wiadomości 15:15 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 15:50 Moda na sukces (5448, 5449) - serial , USA 2008 16:40 Celownik 17:00 Teleexpress 17:25 Plebania (1706) - serial , Polska 2011 17:55 Klan (2094) - serial , Polska 2011 18:35 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:10 Hallo, tu Hania! (37) - serial, Wielka Brytania 2007 19:30 Wiadomości 20:05 Velux 5 Oceans - samotnie dookoła świata 20:10 Pogoda 20:25 Król rzeki - thriller , Kanada/ Wielka Brytania 2005 22:15 Mam inne zdanie - publicystyka , Polska 2011 23:15 Śmiertelna intryga - dramat kryminalny , USA/Kanada 2007 01:00 Czeka na nas świat - tragikomedia , Polska 2006

06:30 Egzamin z życia (23) - serial, Polska 2005 07:30 Na dobre i na złe (176) - serial , Polska 2004 08:30 Pytanie na śniadanie 10:45 Aleja gwiazd - rozrywka , Polska 2010 11:05 Telezakupy 11:40 Familiada - rozrywka , Polska 2011 12:20 Tak to leciało! (96) - rozrywka , Polska 2011 13:25 Podwodne królestwo Aliwal - dokument , Wielka Brytania 2008 14:25 Barwy szczęścia (591) - serial , Polska 2011 15:05 M jak miłość (835) - serial , Polska 2011 16:00 Panorama - świat 16:15 Gorący temat - publicystyka , Polska 2011 16:20 Pogoda 16:30 Czas honoru (28) - serial , Polska 2010 17:25 Jeden z dziesięciu - rozrywka , Polska 2011 18:00 Panorama 18:25 Sport-telegram 18:30 Pogoda 18:45 October Road (11) - serial , USA 2007 19:40 Sąsiedzi (51) - serial , Polska 2004 20:10 Barwy szczęścia (592) - serial , Polska 2011 20:45 M jak miłość (836) - serial , Polska 2011 21:40 Kulisy serialu „M jak miłość” - dokument , Polska 2011 21:50 Magazyn Ekspresu Reporterów 22:55 Prawie jak żywe - dokument , Wielka Brytania 2009 23:55 P.S. - melodramat , USA 2004 01:45 Siedlisko (2) - serial , Polska 1998 02:45 Pod presją - dramat obyczajowy , USA 1996

07:30 Przygody Animków (32) serial , USA 1990 08:00 Pies Huckleberry (31, 32, 33) - serial , USA 1958 08:30 Scooby Doo (14) - serial , USA 1976 09:00 Rodzina zastępcza plus (218) - serial , Polska 2005 10:00 Daleko od noszy (55) - serial , Polska 2004 10:30 Świat według Kiepskich (301) - serial , Polska 2008 11:00 Malanowski i Partnerzy (302) - serial , Polska 2011 11:30 Linia życia (51) - serial , Polska 2011 12:00 Dom nie do poznania (178) - rozrywka , USA 2009 13:00 Ostry dyżur (8) - serial , USA 2006 14:00 Pierwsza miłość (1311) serial , Polska 2011 14:45 Trudne sprawy (56) - serial , Polska 2010 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy (303) - serial , Polska 2011 17:00 Dlaczego ja? (175) - serial , Polska 2010 18:00 Pierwsza miłość (1312) serial , Polska 2011 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Linia życia (52) - serial , Polska 2011 20:00 Gra o życie - film sensacyjny , USA 2008

06:00 Mango - Telezakupy 08:00 Prosto w serce (94) - serial , Polska 2011 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Na Wspólnej (1446) - serial, Polska 2011 11:35 BrzydUla (19, 20) - serial , Polska 2008 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (585) - serial , Polska 2010 13:40 W-11 wydział śledczy (813) - serial , Polska 2010 14:20 Detektywi (835) - serial , Polska 2010 14:55 Detektyw Monk (11) - serial , USA 2005 15:55 Rozmowy w toku - talk show , Polska 2011 16:55 Sąd rodzinny (182) - serial , Polska 2010 17:55 Prosto w serce (95) - serial , Polska 2011 18:25 Detektywi (836) - serial , Polska 2010 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej (1447) - serial, Polska 2011 20:45 W-11 wydział śledczy (814) - serial , Polska 2010 21:30 Dr House (14) - serial , USA 2005 22:30 Kuba Wojewódzki (27) talk show , Polska 2011

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Janka (12) - serial , Polska/ Niemcy 1989 09:00 Śpiewnik kresowy (1) muzyka , Polska 2005 09:55 Smaki polskie 10:10 Barwy szczęścia (364) - serial , Polska 2009 10:40 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (90) - dokument, Polska 2009 11:10 M jak miłość (820) - serial , Polska 2011 12:00 Wiadomości 12:15 Plebania (1694) - serial , Polska 2011 12:45 Złotopolscy (172) - serial , Polska 1999 13:15 Egzamin z życia (69) - serial, Polska 2006 14:05 Polska 24 14:35 42. KFPP Opole 2005 (1) muzyka , Polska 2005 15:30 Tomasz Lis na żywo - publicystyka , Polska 2011 17:00 Teleexpress 17:25 Szansa na sukces (183) rozrywka , Polska 2011 18:20 Plebania (1694) - serial , Polska 2011 18:45 Dzika Polska (112) - dokument , Polska 2009 19:15 Reksio (4) - serial , Polska 1979 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:15 Londyńczycy (16) - serial , Polska 2009 21:05 30. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (40) - rozrywka , Polska 2009 22:00 Pogoda 22:05 Polska 24 22:40 Ekstradycja III (10) - serial , Polska 1998 23:40 Mam inne zdanie (11) - publicystyka , Polska 2011 00:30 Pamiętaj o mnie - muzyka , Polska 2011

06:10 Muzyczne listy - muzyka 07:15 Słoneczny patrol (182) serial , USA 1998 08:20 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 09:20 Morze miłości (158) - serial, Meksyk 2009 10:20 Osaczona (158) - serial , USA 2007 11:20 Nie igraj z aniołem (179) serial , Meksyk 2008 12:20 Muzyczne listy - muzyka 13:30 VIP - kultura , Polska 14:00 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 15:00 Galileo 16:00 Osaczona (159) - serial , USA 2007 17:00 Nie igraj z aniołem (180) serial , Meksyk 2008 18:00 Różowa pantera (37, 38) serial , USA 1993 19:00 Morze miłości (159) - serial, Meksyk 2009 20:00 Galileo Extra 21:00 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku (4) - serial , USA/Kanada 2008 22:00 Napiętnowane miasto thriller , USA 1998 00:05 Mała czarna (287) - talk show , Polska 2011 01:05 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku (4) - serial , USA/Kanada 2008 02:00 Gra śmierci - film sensacyjny , Hongkong/USA 1978

06:15 Kuchenne rewolucje (3) - rozrywka , Polska 2010 07:15 Majka (124, 125) - serial , Polska 2010 08:15 112 - na każde wezwanie (91) - serial , Niemcy 2008 08:45 112 - na każde wezwanie (92) - serial , Niemcy 2008 09:20 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (14) - serial , USA 2004 10:20 Agenci NCIS (10) - serial , USA 2006 11:20 Telezakupy 12:55 Granie na ekranie - rozrywka , Polska 2011 13:25 Apetyt na kasę - rozrywka , Polska 2009 13:55 B jak brzydula (36) - serial , Niemcy 2005 14:25 B jak brzydula (37) - serial , Niemcy 2005 14:55 Kuchenne rewolucje (4) - rozrywka , Polska 2010 15:55 Majka (126) - serial , Polska 2010 16:25 Majka (127) - serial , Polska 2010 17:00 Ostry dyżur (114) - serial , USA 1998 18:00 Agenci NCIS (11) - serial , USA 2006 19:00 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (15) - serial , USA 2004 20:00 Prawo Murphy’ego - film sensacyjny , USA 1986 22:05 Agenci NCIS (11) - serial , USA 2008 23:05 Ostatni zryw - film sensacyjny , Kanada 1995 01:05 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

22:00 Konfrontacja Sztuk Walki 16 news 22:05 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku (25) - serial , USA 2009 23:05 12 dni grozy - thriller , RPA 2004

23:30 Goście (12) - serial , USA 2009 00:30 Superwizjer 01:05 Uwaga! 01:25 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

EUROSPORT PL 08:30 Giro d’Italia 09:30 Wyścig dookoła Kalifornii 10:30 Giro d’Italia 11:30 Mistrzostwa Europy do lat 17 w Serbii 12:45 Champions Club 13:45 Giro d’Italia 14:30 Giro d’Italia 17:30 Turniej WTA w Brukseli 19:30 Watts 19:45 Najlepsze walki w USA 20:45 Tomasz Adamek - Kevin McBride 22:30 FIA WTCC 23:00 World Series by Renault w Monzy 23:35 Wyścig dookoła Kalifornii 00:45 Giro d’Italia

PULS 06:30 MdM (48) - talk show , Polska 07:00 Sędzia Judy (180) - rozrywka , USA 2006 07:30 Jerry Springer Show - talk show , USA 2007 08:30 Burza uczuć (700) - serial , Niemcy 2005 09:30 Duch Eleny (81) - serial , USA 2010 10:30 Pustynna miłość (181) - serial , USA/Kolumbia/Brazylia 2010 11:30 Burza uczuć (701) - serial , Niemcy 2005 12:30 Uwaga! Nadchodzi Kim! 13:00 Dr Phil (12) - talk show , USA 2003-2009 14:00 Sędzia Judy (181) - rozrywka , USA 2006 14:30 Medicopter (8) - serial , Niemcy/Austria 1998 15:30 Bajki animowane dla dzieci 17:25 Był sobie człowiek serial , Francja 1978 18:00 Piotruś Pan i piraci - serial , USA 1990 18:30 Pippi (6) - serial , Szwecja/Niemcy/Kanada 1998 19:00 Pixie i Dixie - serial 19:30 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 20:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego - serial , USA 2006 20:30 Pomoc domowa (3) - serial , USA 1993 21:00 Pomoc domowa (4) - serial , USA 1993 21:30 Goło i wesoło (29) - rozrywka 22:30 Hellraiser: Droga do piekła - horror , USA 2002 00:30 Meteor (2) - film katastroficzny , USA 2009


Gazeta

12

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

ŚRODA 18.05.2011

Eryka, Feliksa

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:20 Rozalka Olaboga (7) - serial , Polska 1984 08:55 Budzik (325) - dla dzieci , Polska 2010 09:25 Moliki książkowe 09:45 I kudłate, i łaciate (12) - dla dzieci , Polska 2009 10:00 Kacper (22) - serial , Wielka Brytania 1999-2000 10:25 Świnka Peppa (12) - serial , Wielka Brytania 2005 10:35 Koszmarny Karolek (103) serial , Wielka Brytania 2008 10:50 Raj 11:20 Telezakupy 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:40 Mistrzowie wśród zwierząt (1) - dokument , Wielka Brytania 2002 13:45 Plebania (1706) - serial , Polska 2011 14:15 Klan (2094) - serial , Polska 2011 14:40 3-2-1! Opole - rozrywka , Polska 2011 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:15 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 15:50 Moda na sukces (5450, 5451) - serial , USA 2008 16:40 Celownik 17:00 Teleexpress 17:25 Plebania (1707) - serial , Polska 2011 17:55 Klan (2095) - serial , Polska 2011 18:35 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:05 Noddy w krainie zabawek (22) - serial , Wielka Brytania 2008 19:30 Wiadomości 20:30 1920. Wojna i miłość (12) serial , Polska 2010 21:25 Operacja „Życie” (11) - dokument , Polska 2011 22:05 Lotnicy kosmonauci - dokument 2009 23:10 Gdzie jest moja córka? dramat kryminalny , Kanada 2007 00:55 Kopignaty (3) - serial , Wielka Brytania 2008

06:35 Egzamin z życia (24) - serial, Polska 2005 07:30 Na dobre i na złe (177) - serial , Polska 2004 08:30 Pytanie na śniadanie 09:00 Pogoda 10:45 Aleja gwiazd - rozrywka , Polska 2010 11:10 Telezakupy 11:40 Familiada - rozrywka , Polska 2011 12:25 Szansa na sukces (186) rozrywka , Polska 2011 13:30 Na wariackich papierach (28) - serial , USA 1986 14:30 Barwy szczęścia (592) - serial , Polska 2011 15:05 M jak miłość (836) - serial , Polska 2011 16:00 Panorama - świat 16:15 Gorący temat - publicystyka , Polska 2011 16:20 Pogoda 16:30 Czas honoru (29) - serial , Polska 2010 17:25 Jeden z dziesięciu - rozrywka , Polska 2011 18:00 Panorama 18:25 Sport-telegram 18:30 Pogoda 18:45 October Road (12) - serial , USA 2007 19:40 Sąsiedzi (52) - serial , Polska 2004 20:10 Barwy szczęścia (593) - serial , Polska 2011 20:45 Rodzinka.pl (23) - serial , Polska 2011 21:15 Rodzinka.pl (24) - serial , Polska 2011 21:50 Pod presją - dramat obyczajowy , USA 1996 00:00 Kryminalne zagadki Las Vegas (11) - serial , Kanada/ USA 2008 00:50 Dr House (124) - serial , USA 2009 01:50 Dziwne losy pułkownika Jin Xinga - dokument , Francja 2001 02:55 Kolumbowie (1) - serial , Polska 1970

07:30 Przygody Animków (33) serial , USA 1990 08:00 Sylwester i Tweety na tropie (11) - serial , USA 08:30 Scooby Doo, gdzie jesteś? (11) - serial , USA 1969 09:00 Rodzina zastępcza plus (219) - serial , Polska 2005 10:00 Daleko od noszy (56) - serial , Polska 2004 10:30 Świat według Kiepskich (302) - serial , Polska 2008 11:00 Malanowski i Partnerzy (303) - serial , Polska 2011 11:30 Linia życia (52) - serial , Polska 2011 12:00 Dom nie do poznania (179) - rozrywka , USA 2009 13:00 Ostry dyżur (9) - serial , USA 2006 14:00 Pierwsza miłość (1312) serial , Polska 2011 14:45 Trudne sprawy (57) - serial, Polska 2010 15:50 Wydarzenia 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy (304) - serial , Polska 2011 17:00 Dlaczego ja? (176) - serial , Polska 2010 18:00 Pierwsza miłość (1313) serial , Polska 2011 18:50 Wydarzenia 19:30 Linia życia (53) - serial , Polska 2011 20:00 Świat według Kiepskich (364) - serial , Polska 2011 20:30 Króliczek - komedia , USA 2008

07:00 Mango - Telezakupy 08:00 Prosto w serce (95) - serial , Polska 2011 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Na Wspólnej (1447) - serial, Polska 2011 11:35 BrzydUla (21) - serial , Polska 2008 12:05 BrzydUla (22) - serial , Polska 2008 12:40 Sąd rodzinny (182) - serial , Polska 2010 13:40 W-11 wydział śledczy (814) - serial , Polska 2010 14:20 Detektywi (836) - serial , Polska 2010 14:55 Detektyw Monk (12) - serial , USA 2006 15:55 Rozmowy w toku - talk show , Polska 2011 16:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (586) - serial , Polska 2010 17:55 Prosto w serce (96) - serial , Polska 2011 18:25 Detektywi (837) - serial , Polska 2010 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej (1448) - serial, Polska 2011 20:45 W-11 wydział śledczy (815) - serial , Polska 2010 21:30 You can dance - Po prostu tańcz! (12) - rozrywka , Polska 2011 23:10 Bagno - horror , Kanada 2006

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (9) - serial , Polska 1966 09:00 Szansa na sukces (183) rozrywka , Polska 2011 09:55 Smaki polskie 10:10 Barwy szczęścia (365) - serial , Polska 2009 10:40 Wściekłe gary 11:10 M jak miłość (821) - serial , Polska 2011 12:00 Wiadomości 12:15 Plebania (1695) - serial , Polska 2011 12:45 Złotopolscy (173) - serial , Polska 1999 13:15 Blondynka (8) - serial , Polska 2009 14:05 Polska 24 14:40 Benefis Jerzego Bończaka - kultura , Polska 2006 15:40 Mam inne zdanie (11) - publicystyka , Polska 2011 16:35 Info jazda 17:00 Teleexpress 17:25 T.Love - Prymityw - muzyka, Polska 1994 18:20 Plebania (1695) - serial , Polska 2011 18:45 Pod Tatrami 19:00 Wilnoteka (91) - dokument, Litwa 2011 19:15 Przygody kota Filemona (22) - serial , Polska 1979 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:20 C.K. Dezerterzy (1) - komedia , Polska/Węgry 1986 22:00 Pogoda 22:05 Polska 24 22:40 Pielgrzym miłości (3) - dokument 2011 23:05 Pielgrzym miłości (4) - dokument 2011 23:30 42. KFPP Opole 2005 (2) muzyka , Polska 2005 00:05 Jestem z Montreuil - dokument , Polska 2009

06:10 Muzyczne listy - muzyka 07:15 Słoneczny patrol (183) serial , USA 1998 08:20 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 09:20 Morze miłości (159) - serial, Meksyk 2009 10:20 Osaczona (159) - serial , USA 2007 11:20 Nie igraj z aniołem (180) serial , Meksyk 2008 12:20 Muzyczne listy - muzyka 13:30 Kinomaniak - kultura , Polska 2005 14:00 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 15:00 Galileo 16:00 Osaczona (160) - serial , USA 2007 17:00 Nie igraj z aniołem (181) serial , Meksyk 2008 18:00 Różowa pantera (39, 40) serial , USA 1993 19:00 Morze miłości (160) - serial, Meksyk 2009 20:00 STOP Drogówka 20:35 FC Porto - Sporting Braga 22:40 Ceremonia wręczenia pucharu Ligi Europejskiej 23:00 Obcy III - film sf , USA 1992 01:20 The Bone Snatcher - horror, Wielka Brytania/Kanada/ RPA 2003

06:15 Kuchenne rewolucje (4) - rozrywka , Polska 2010 07:15 Majka (126, 127) - serial , Polska 2010 08:15 112 na każde wezwanie (93) - serial, Niemcy 2008 08:45 112 - na każde wezwanie (94) - serial , Niemcy 2008 09:20 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (15) - serial , USA 2004 10:20 Agenci NCIS (11) - serial , USA 2006 11:20 Telezakupy 12:55 Granie na ekranie - rozrywka , Polska 2011 13:25 Apetyt na kasę - rozrywka , Polska 2009 13:55 B jak brzydula (38) - serial , Niemcy 2005 14:25 B jak brzydula (39) - serial , Niemcy 2005 14:55 Kuchenne rewolucje (5) - rozrywka , Polska 2010 15:55 Majka (128, 129) - serial , Polska 2010 16:25 Ostry dyżur (1) - serial , USA 1999 18:00 Agenci NCIS (12) - serial , USA 2007 19:00 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (16) - serial , USA 2004 20:00 Dom nad jeziorem - melodramat , USA/Australia 2006 22:05 Kobra - oddział specjalny (12) - serial , Niemcy 2009 23:10 John Q - film sensacyjny , USA 2002 01:30 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

22:30 Konfrontacja Sztuk Walki 16 news 22:35 Wieczór kawalerski II Ostatnie kuszenie - komedia, USA 2008 00:45 Dopóki śmierć nas nie rozłączy (5, 6) - serial , USA 2007

01:00 Szymon Majewski Show (11) - rozrywka , Polska 2011 02:00 Uwaga! 02:20 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

EUROSPORT PL 08:35 World Series by Renault w Monzy 09:00 Watts 09:15 Wyścig dookoła Kalifornii 10:15 Giro d’Italia 11:30 Turniej WTA w Brukseli 13:00 Mats Point 13:30 Giro d’Italia 14:30 Giro d’Italia 17:30 Turniej WTA w Brukseli 19:45 Eurogole Flesz 19:55 Wednesday Selection 20:05 Puchar Narodów w La Baule 21:05 Zawody WKKW w Kentucky 22:05 Riders Club 22:10 Turniej z cyklu US PGA Players Championship w Ponte Vedra 23:10 Golf 23:40 European Tour Kobiet - Turkey Open w Antalyi 23:50 Golf Club 23:55 Yacht Club 00:10 Wyścig dookoła Kalifornii 01:00 Magazyn olimpijski

CZWARTEK 19.05.2011

PULS 06:00 W blasku fleszy 06:30 Taki jest świat 07:00 Sędzia Judy (181) - rozrywka , USA 2006 07:30 Jerry Springer Show - talk show , USA 2007 08:30 Burza uczuć (701) - serial , Niemcy 2005 09:30 Duch Eleny (82) - serial , USA 2010 10:30 Pustynna miłość (182) - serial , USA/Kolumbia/Brazylia 2010 11:30 Burza uczuć (702) - serial , Niemcy 2005 12:30 10 lat mniej 13:30 Menu na miarę 14:00 Sędzia Judy (182) - rozrywka , USA 2006 14:30 Medicopter (9) - serial , Niemcy/Austria 1999 15:30 Bajki animowane - dla dzieci 17:25 Był sobie człowiek - serial , Francja 1978 18:00 Piotruś Pan i piraci - serial , USA 1990 18:30 Pippi (7) - serial , Szwecja/ Niemcy/Kanada 1998 19:00 Pixie i Dixie - serial 19:30 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 20:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego - serial , USA 2006 20:30 Pomoc domowa (5) - serial , USA 1993 21:00 Pomoc domowa (6) - serial , USA 1993 21:30 Goło i wesoło (30) - rozrywka 22:30 Króliczki Playboya - rozrywka , USA 2005 23:00 Szał zmysłów - film erotyczny , USA 2007 01:00 Nie ufaj nikomu - film sensacyjny , Niemcy 2007

Piotra, Iwa

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:20 Znak orła (1) - serial , Polska 1977 09:00 Domisie (191) - dla dzieci , Polska 2009 09:30 Koszmarny Karolek (99) serial , Wielka Brytania 2008 09:50 Psie opowieści, czyli ochy i fochy (2) - dla dzieci , Polska 2010 10:05 Małgosia i buciki (32) - serial , Kanada 2003 10:35 Koszmarny Karolek (60) serial , Wielka Brytania 2008 10:50 My, wy, oni 11:20 Telezakupy 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:40 Mistrzowie wśród zwierząt (2) - dokument , Wielka Brytania 2002 13:45 Plebania (1707) - serial , Polska 2011 14:10 Klan (2095) - serial , Polska 2011 14:40 3-2-1! Opole - rozrywka , Polska 2011 15:00 Wiadomości 15:15 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 15:50 Moda na sukces (5452, 5453) - serial , USA 2008 16:40 Celownik 17:00 Teleexpress 17:25 Plebania (1708) - serial , Polska 2011 17:55 Klan (2096) - serial , Polska 2011 18:35 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:05 Księżycowy miś (18) - serial, Niemcy 2007 19:30 Wiadomości 20:25 Ojciec Mateusz (68) - serial, Polska 2010 21:25 Sprawa dla reportera - dokument , Polska 2011 22:20 Papillon - dramat obyczajowy , USA/Francja 1973 01:00 Miłość - zawiłość - komedia, Rosja 2007

06:00 M.A.S.H. (231) - serial , USA 1982 06:35 Egzamin z życia (25) - serial, Polska 2005 07:35 Na dobre i na złe (178) - serial , Polska 2004 08:30 Pytanie na śniadanie 10:45 Aleja gwiazd - rozrywka , Polska 2010 11:10 Telezakupy 11:40 Gilotyna (77) - rozrywka , Polska 2011 12:20 Babylon Tour - program Kabaretu Moralnego Niepokoju (1) - rozrywka , Polska 2008 13:10 Na wariackich papierach (29) - serial , USA 1986 14:05 Barwy szczęścia (593) - serial , Polska 2011 14:40 Zmiennicy (9) - serial , Polska 1986 16:00 Panorama - świat 16:15 Gorący temat - publicystyka , Polska 2011 16:20 Pogoda 16:30 Czas honoru (30) - serial , Polska 2010 17:25 Gilotyna (102) - rozrywka , Polska 2011 18:00 Panorama 18:20 Sport-telegram 18:25 Pogoda 18:40 Zaklinacz dusz (15) - serial , USA 2006 19:35 Sąsiedzi (53) - serial , Polska 2004 20:10 Barwy szczęścia (594) - serial , Polska 2011 20:45 Dr House (124) - serial , USA 2009 21:45 Instynkt (12) - serial , Polska 2011 22:40 Siostra Jackie (19) - serial , USA 2010 23:20 Po zmierzchu - talk show , Polska 2011 00:10 Kocham kino - kultura , Polska 2011 00:40 Sprawa Gorgonowej - dramat kryminalny , Polska 1977

07:30 Kudłaty i Scooby Doo na tropie (11) - serial , USA 2006 08:00 Miś Yogi (31, 32, 33) - serial, USA 08:30 Nowe przygody Scooby’ego (11) - serial , USA 1984 09:00 Rodzina zastępcza plus (220) - serial , Polska 2005 10:00 Daleko od noszy (57) - serial , Polska 2004 10:30 Świat według Kiepskich (303) - serial , Polska 2008 11:00 Malanowski i Partnerzy (304) - serial , Polska 2011 11:30 Linia życia (53) - serial , Polska 2011 12:00 Dom nie do poznania (180) - rozrywka , USA 2009 13:00 Ostry dyżur (10) - serial , USA 2006

06:00 Mango - Telezakupy 08:00 Prosto w serce (96) - serial , Polska 2011 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Na Wspólnej (1448) - serial, Polska 2011 11:35 BrzydUla (23) - serial , Polska 2008 12:05 BrzydUla (24) - serial , Polska 2008 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (586) - serial , Polska 2010 13:40 W-11 wydział śledczy (815) - serial , Polska 2010 14:20 Detektywi (837) - serial , Polska 2010 14:55 Detektyw Monk (13) - serial , USA 2005 15:55 Rozmowy w toku - talk show , Polska 2011 16:55 Sąd rodzinny (183) - serial , Polska 2010 17:55 Prosto w serce (97) - serial , Polska 2011 18:25 Detektywi (838) - serial , Polska 2010 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej (1449) - serial, Polska 2011 20:45 W-11 wydział śledczy (816) - serial , Polska 2010 21:30 Królestwo - thriller , USA/ Niemcy 2007

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Szaleństwo Majki Skowron (7) - serial , Polska 1976 09:00 T.Love - Prymityw - muzyka, Polska 1994 09:55 Smaki polskie 10:10 Barwy szczęścia (366) - serial , Polska 2009 10:40 Makłowicz w podróży 11:10 Dwie strony medalu (23) serial , Polska 2006 11:35 Hity na czasie - muzyka , Polska 2005 12:00 Wiadomości 12:15 Plebania (1696) - serial , Polska 2011 12:45 Złotopolscy (174) - serial , Polska 1999 13:15 Londyńczycy (16) - serial , Polska 2009 14:05 Polska 24 14:30 Wilnoteka (91) - dokument, Litwa 2011 14:45 30. Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (40) - rozrywka , Polska 2009 15:40 Pielgrzym miłości (3) - dokument 2011 16:05 Pielgrzym miłości (4) - dokument 2011 17:00 Teleexpress 17:25 Kabaretowy Klub Dwójki (31) - rozrywka , Polska 2010 18:20 Plebania (1696) - serial , Polska 2011 18:45 Słownik polsko@polski 19:15 Miś Uszatek (35) - serial , Polska 1976 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:15 Zagadkowa blondynka (12) - rozrywka , Polska 2009 21:10 Egzamin z życia (70) - serial, Polska 2007 22:00 Pogoda 22:05 Polska 24 22:40 Zielona miłość (3) - serial , Polska 1978 00:20 Operacja „Życie” (3) - dokument , Polska 2011

06:10 Muzyczne listy - muzyka 07:15 Słoneczny patrol (184) serial , USA 1998 08:20 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 09:20 Morze miłości (160) - serial, Meksyk 2009 10:20 Osaczona (160) - serial , USA 2007 11:20 Nie igraj z aniołem (181) serial , Meksyk 2008 12:20 TV market 12:55 VIP - kultura , Polska 13:30 Dekoratornia - film telewizyjny , Polska 2009 14:00 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 15:00 Galileo - publicystyka , Polska 2011

06:15 Kuchenne rewolucje (5) - rozrywka , Polska 2010 07:15 Majka (128, 129) - serial , Polska 2010 08:15 112 na każde wezwanie (95) - serial, Niemcy 2008 08:45 112 - na każde wezwanie (96) - serial , Niemcy 2008 09:20 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (16) - serial , USA 2004 10:20 Agenci NCIS (12) - serial , USA 2007 11:20 Telezakupy 12:55 Granie na ekranie - rozrywka , Polska 2011 13:25 Apetyt na kasę - rozrywka , Polska 2009 13:55 B jak brzydula (40) - serial , Niemcy 2005 14:25 B jak brzydula (41) - serial , Niemcy 2005 14:55 Kuchenne rewolucje (6) - rozrywka , Polska 2010 15:55 Majka (130, 131) - serial, Polska 2010 17:00 Ostry dyżur (2) serial , USA 1999 18:00 Agenci NCIS (13) - serial , USA 2007 19:00 J.A.G. Wojskowe Biuro Śledcze (17) - serial , USA 2004 20:00 John Q - film sensacyjny , USA 2002 22:25 Odwróceni (6) - serial, Polska 2007 23:25 Smętarz dla zwierzaków II - horror , USA 1992 01:25 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

14:00 Pierwsza miłość (1313) serial , Polska 2011 14:45 Trudne sprawy (58) - serial, Polska 2010 15:50 Wydarzenia 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy (305) - serial , Polska 2011 17:00 Dlaczego ja? (177) - serial , Polska 2010 18:00 Pierwsza miłość (1314) serial , Polska 2011 18:50 Wydarzenia 19:30 Linia życia (54) - serial , Polska 2011 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku (3) - serial , USA/Kanada 2007 21:00 Hotel 52 (13) - serial , Polska 2011 22:00 Konfrontacja Sztuk Walki 16 news 22:05 Szpilki na Giewoncie (13) serial , Polska 2011 23:05 Kobiecy Klub Zbrodni (13) - serial , USA 2008

23:45 Bez śladu (10) - serial , USA 2007 00:45 Multikino (549) - kultura , Polska 2011 01:10 Mentalista (1) - serial , USA 2009 02:10 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

PULS

16:00 Osaczona (161) - serial , USA 2007 17:00 Nie igraj z aniołem (182) serial , Meksyk 2008 18:00 Różowa pantera (41, 42) serial , USA 1993 19:00 Morze miłości (161) - serial, Meksyk 2009 20:00 Ojciec chrzestny II - film sensacyjny , USA 1974 00:10 CSI: Kryminalne zagadki Miami (4) - serial , USA 2007

EUROSPORT PL 08:30 Puchar Narodów w La Baule 09:30 Wyścig dookoła Kalifornii 10:30 Giro d’Italia 11:30 Mats Point 12:00 Turniej WTA w Brukseli 13:30 Giro d’Italia 14:30 Giro d’Italia 17:30 Turniej WTA w Brukseli 19:45 Eurogole Flesz 20:00 Fight Club 23:05 Wyścig dookoła Kalifornii 01:00 Giro d’Italia

06:00 10 lat mniej 07:00 Sędzia Judy (182) - rozrywka , USA 2006 07:30 Jerry Springer Show - talk show , USA 2007 08:30 Burza uczuć (702) - serial , Niemcy 2005 09:30 Duch Eleny (83) serial , USA 2010 10:30 Pustynna miłość (183) - serial , USA/Kolumbia/Brazylia 2010 11:30 Burza uczuć (703) - serial , Niemcy 2005 12:30 Słodka szkoła Rachel 13:00 W blasku fleszy 13:30 Taki jest świat 14:00 Sędzia Judy (183) - rozrywka , USA 2006 14:30 Medicopter (10) - serial , Niemcy/Austria 1999 15:30 Bajki animowane dla dzieci 17:25 Był sobie człowiek serial , Francja 1978 18:00 Piotruś Pan i piraci - serial , USA 1990 18:30 Pippi (8) - serial , Szwecja/Niemcy/Kanada 1998 19:00 Pixie i Dixie - serial 19:30 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 20:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego - serial , USA 2006 20:30 Pomoc domowa (7) - serial , USA 1993 21:00 Pomoc domowa (8) - serial , USA 1993 21:30 Goło i wesoło (31) - rozrywka 22:30 Szok wideo - rozrywka 23:30 Podniebny horror (4) - dokument , USA 2003 00:30 Szpital - nagłe przypadki (10) - dokument , USA 2005


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

PIĄTEK 20.05.2011

13

Aleksandra, Bazylego

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Kawa czy herbata? 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Z Jedynką po drodze 08:35 Vipo i przyjaciele (15) - serial , Niemcy/Hiszpania 2005 09:10 Znak orła (2) - serial , Polska 1977 09:45 Rififi po sześćdziesiątce komedia , Polska 1989 11:10 Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego - dokument , Polska 2011 11:20 Telezakupy 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:40 Mistrzowie wśród zwierząt (3) - dokument , Wielka Brytania 2002 13:45 Plebania (1708) - serial , Polska 2011 14:15 Klan (2096) - serial , Polska 2011 14:40 3-2-1! Opole - rozrywka , Polska 2011 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:15 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 15:50 Moda na sukces (5454, 5455) - serial , USA 2008 16:40 Celownik 17:00 Teleexpress 17:20 Pogoda 17:25 Plebania (1709) - serial , Polska 2011 17:55 Klan (2097) - serial , Polska 2011 18:35 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:05 Stacyjkowo (10) - serial , Wielka Brytania 2008 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:25 Powódź (1) - film katastroficzny , Wielka Brytania/Kanada/RPA 2007 22:10 Quo vadis? (2) - serial , Polska 2001 23:15 Żądza krwi (3) - thriller psychologiczny , Wielka Brytania 2008 00:55 Wielcy wodzowie (5, 6) serial , Wielka Brytania 2008

06:00 M.A.S.H. (232) - serial , USA 1982 06:35 Egzamin z życia (26) - serial, Polska 2005 07:30 Na dobre i na złe (179) - serial , Polska 2004 08:30 Pytanie na śniadanie 10:45 Aleja gwiazd - rozrywka , Polska 2010 11:05 Pogotowie modowe 11:25 Akcja - stylizacja 11:50 Gilotyna (78) - rozrywka , Polska 2011 12:30 Kabaretowy Klub Dwójki (43) - rozrywka , Polska 2011 13:30 Na wariackich papierach (30) - serial , USA 1986 14:30 Barwy szczęścia (594) - serial , Polska 2011 15:05 Fort Boyard (18) - rozrywka, Polska 2009 16:00 Panorama - świat 16:15 Gorący temat - publicystyka , Polska 2011 16:20 Pogoda 16:30 Czas honoru (31) - serial , Polska 2010 17:25 Gilotyna (103) - rozrywka , Polska 2011 18:00 Panorama 18:20 Sport-telegram 18:25 Pogoda 18:40 Zaklinacz dusz (16) - serial , USA 2005 19:30 Kabaretowy Klub Dwójki (9) - rozrywka , Polska 2011 19:55 Kocham Cię, Polsko! (62) rozrywka , Polska 2011 20:05 Na dobre i na złe (445) - serial , Polska 2011 21:10 Kocham Cię, Polsko! (62) rozrywka , Polska 2011 22:40 Kocham Cię, Polsko! (62) rozrywka , Polska 2011 22:50 Młode wino - komedia , Czechy 2008 00:30 Ukąszeni - film sensacyjny , Kanada 2008 02:05 Kopciuszek (30) - serial , Polska 2006 02:35 Młode wino - komedia , Czechy 2008

07:30 Pies Huckleberry (31, 32, 33) - serial , USA 1958 08:00 Tom i Jerry (11) - serial , USA 1975 08:30 Scooby Doo (3) - serial , USA 1976 09:00 Rodzina zastępcza plus (221) - serial , Polska 2005 10:00 Daleko od noszy (58) - serial , Polska 2004 10:30 Świat według Kiepskich (304) - serial , Polska 2008 11:00 Malanowski i Partnerzy (305) - serial , Polska 2011 11:30 Linia życia (54) - serial , Polska 2011 12:00 Dom nie do poznania (181) - rozrywka , USA 2009 13:00 Ostry dyżur (11) - serial , USA 2006 14:00 Pierwsza miłość (1314) serial , Polska 2011 14:45 Trudne sprawy (59) - serial, Polska 2010 15:50 Wydarzenia 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy (306) - serial , Polska 2011 17:00 Dlaczego ja? (178) - serial , Polska 2010 18:00 Pierwsza miłość (1315) serial , Polska 2011

06:00 Mango - Telezakupy 08:00 Prosto w serce (97) - serial , Polska 2011 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Na Wspólnej (1449) - serial, Polska 2011 11:35 BrzydUla (25, 26) - serial , Polska 2008 12:40 Sąd rodzinny (183) - serial , Polska 2010 13:40 W-11 wydział śledczy (816) - serial , Polska 2010

06:00 Złotopolscy (171, 172, 173) - serial , Polska 1999 08:10 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Baśnie i bajki polskie (3) serial , Polska 2003 08:40 Buli (51) - serial , Kanada 1989 08:55 Kraj się śmieje (2) - rozrywka , Polska 2004 09:45 Smaki polskie 10:00 Narodowy Spis Powszechny 2011 - dla przyszłości publicystyka , Polska 2010 10:30 Smaki czasu z Karolem Okrasą 11:00 Sukces (15, 16) - serial , Polska 2000 12:00 Wiadomości 12:15 Plebania (1697) - serial , Polska 2011 12:45 Złotopolscy (175) - serial , Polska 1999 13:15 Ranczo (11) - serial , Polska 2006 14:10 Polska 24 14:40 Kocham Cię, Polsko! (61) rozrywka , Polska 2011 16:00 Reportaże z prawdziwego zdarzenia - dokument 16:30 Rozmówki polsko-czeskie 17:00 Teleexpress 17:25 Tele PRLe (8) - rozrywka , Polska 2005 18:20 Plebania (1697) - serial , Polska 2011 18:45 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (90) - dokument, Polska 2009 19:10 Przygody kota Gotfryda (1) - serial , Kanada 2006 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:15 Wideoteka dorosłego człowieka (116) - rozrywka, Polska 2011 20:40 Program rozrywkowy - rozrywka 21:05 Na dobre i na złe (441) - serial , Polska 2010 22:00 Pogoda 22:05 Polska 24 22:40 Koniec gry - dramat psychologiczny , Polska 1991 00:20 Słownik polsko@polski 00:50 Plebania (1697) - serial , Polska 2011

06:00 Muzyczne listy - muzyka 07:15 Słoneczny patrol (185) serial , USA 1998 08:20 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 09:20 Morze miłości (161) - serial, Meksyk 2009 10:20 Osaczona (161) - serial , USA 2007 11:20 Nie igraj z aniołem (182) serial , Meksyk 2008 12:20 Muzyczne listy - muzyka 13:30 V-Max 14:00 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 15:00 Galileo 16:00 Osaczona (162) - serial , USA 2007 17:00 Nie igraj z aniołem (183) serial , Meksyk 2008 18:00 Różowa pantera (43, 44) serial , USA 1993 19:00 Galileo Extra 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami (3) - serial , USA 2007 21:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami (4) - serial , USA 2007 22:00 Włatcy móch (111) - serial , Polska 2011 22:30 Steven Seagal: na straży prawa (3) - rozrywka , USA 2009 23:05 Zakazane pragnienia - film erotyczny , USA 01:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami (3) - serial , USA 2007 02:00 Stawka większa niż życie: Ostatnia szansa; Podwójny nelson - serial , Polska 1968

06:15 Kuchenne rewolucje (6) - rozrywka , Polska 2010 07:15 Majka (130, 131) - serial , Polska 2010 08:15 112 - na każde wezwanie (97) - serial , Niemcy 2008 08:45 112 - na każde wezwanie (98) - serial , Niemcy 2008 09:20 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (17) - serial , USA 2004 10:20 Agenci NCIS (13) - serial , USA 2007 11:20 Telezakupy 12:55 Granie na ekranie - rozrywka , Polska 2011 13:25 Apetyt na kasę - rozrywka , Polska 2009 13:55 B jak brzydula (42) - serial , Niemcy 2005 14:25 B jak brzydula (43) - serial , Niemcy 2005 14:55 Kuchenne rewolucje (7) - rozrywka , Polska 2010 15:55 Majka (132, 133) - serial , Polska 2010 16:25 17:00 Ostry dyżur (3) - serial , USA 1999 18:00 Agenci NCIS (14) - serial , USA 2007 19:00 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (18) - serial , USA 2004 20:00 Tornado (1) - film katastroficzny , Niemcy 2006 21:50 Nie z tego świata (14) - serial , USA 2007 22:50 Debiutant - komedia romantyczna , USA 2002 00:25 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Linia życia (55) - serial , Polska 2011 20:00 Na fali - film animowany , USA 2007 21:35 Konfrontacja Sztuk Walki 16 news 21:50 Siedem dusz - dramat obyczajowy , USA 2008 00:25 Szkoła rocka - komedia , USA/Niemcy 2003

14:20 Detektywi (838) - serial , Polska 2010 14:55 Detektyw Monk (14) - serial , USA 2006 15:55 Rozmowy w toku - talk show , Polska 2011 16:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (587) - serial , Polska 2010 17:55 Prosto w serce (98) - serial , Polska 2011 18:25 Detektywi (839) - serial , Polska 2010 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:00 Godziny szczytu - komedia sensacyjna , USA 1998

22:10 Jądro Ziemi - film sf , Wielka Brytania/USA 2003 00:50 Kuba Wojewódzki (27) talk show , Polska 2011

EUROSPORT PL 08:30 FIA WTCC 09:00 Wyścig dookoła Kalifornii 10:00 Giro d’Italia 11:15 Turniej WTA w Brukseli 12:30 Wyścig dookoła Kalifornii 13:30 Giro d’Italia 14:30 Giro d’Italia 17:30 Turniej WTA w Brukseli 19:30 Mats Point 20:00 Super Grand Prix 21:00 Siarhiej Rabczanka - Bradley Pryce 23:05 Wyścig dookoła Kalifornii 01:00 Giro d’Italia

SOBOTA 21.05.2011

PULS 06:00 Słodka szkoła Rachel 06:30 Menu na miarę 07:00 Sędzia Judy (183) - rozrywka , USA 2006 07:30 Jerry Springer Show - talk show , USA 2007 08:30 Burza uczuć (703) - serial , Niemcy 2005 09:30 Duch Eleny (84) - serial , USA 2010 10:30 Pustynna miłość (184) - serial , USA/Kolumbia/Brazylia 2010 11:30 Burza uczuć (704) - serial , Niemcy 2005 12:30 No problem! 13:00 Perfekcyjne panny młode 13:30 Moda na cenzurowanym 14:00 Sędzia Judy (184) - rozrywka , USA 2006 14:30 Medicopter (11) - serial , Niemcy/Austria 1999 15:30 Bajki animowane - dla dzieci 17:25 Był sobie człowiek - serial , Francja 1978 18:00 Piotruś Pan i piraci - serial , USA 1990 18:30 Pippi (9) - serial , Szwecja/ Niemcy/Kanada 1998 19:00 Pixie i Dixie - serial 19:30 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 20:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego - serial , USA 2006 20:30 Pomoc domowa (9) - serial , USA 1994 21:00 Pomoc domowa (10) - serial , USA 1994 21:30 Goło i wesoło - rozrywka 22:30 Króliczki Playboya - rozrywka , USA 2005 23:00 Rzeźnik - horror , USA 2006 01:00 Policyjna opowieść II - film sensacyjny , Hongkong 1988

Jana, Wiktora

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Narodowy Spis Powszechny 2011 - dla przyszłości publicystyka , Polska 2010 06:35 Klub przyjaciół Myszki Miki (59) - serial , USA 2008 07:05 Hannah Montana (53) - serial , USA 2007 07:30 Rok w ogrodzie 08:00 Kawa czy herbata? 10:35 High School Musical II - komedia muzyczna , USA 2007 12:25 Ziarno 13:00 Wiadomości 14:00 Przypadkowa narzeczona - komedia romantyczna , Włochy/W. Brytania/Francja 2001

06:15 NSP 2011 - Dla przyszłości (4) - publicystyka , Polska 2011 06:45 Anna Dymna - spotkajmy się - dyskusja , Polska 2010 07:15 Poezja łączy ludzi (53) kultura , Polska 2009 07:25 Flintstonowie (25) - serial , USA 1960 07:55 Mikołajek (13) - serial , Francja 2009 08:20 Ogrodowa Dowborowa 08:50 M jak miłość (835) - serial , Polska 2011 09:45 Barwy szczęścia (591) - serial , Polska 2011 10:15 Barwy szczęścia (592) - serial , Polska 2011 10:45 Kabaretowy Klub Dwójki (4) - rozrywka , Polska 2011 11:00 Zemsta Gangu Olsena komedia kryminalna , Dania 1976 12:55 Smaki czasu z Karolem Okrasą 13:25 Wideoteka dorosłego człowieka (117) - rozrywka, Polska 2011 14:00 Familiada - rozrywka , Polska 2011 14:35 Rodzinka.pl (23) - serial , Polska 2011 15:20 Słowo na niedzielę 15:25 Legia Warszawa - Wisła Kraków 15:40 Legia Warszawa - Wisła Kraków 18:00 Panorama 18:35 Sport-telegram 18:40 Pogoda 19:05 Postaw na milion (12) rozrywka , Polska 2011 20:05 Płocka Noc Kabaretowa (1, 2, 3) - rozrywka , Polska 2011 23:20 Psy^II. Ostatnia krew - film sensacyjny , Polska 1994 01:10 Z odzysku - dramat obyczajowy , Polska 2006

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 Przygody Animków (34) serial , USA 1990 07:45 Przygody Animków (35) serial , USA 1990 08:15 Nowe przygody Scooby’ego (12) - serial , USA 1984 08:45 Kaczor Donald przedstawia (32) - dla dzieci , USA 1983 09:15 Sylwester i Tweety na tropie (12) - serial , USA 09:45 Gumisie (5) - serial , USA 1985 10:15 Ewa gotuje 10:45 Łabędziem być... (10) - rozrywka , USA 2004 11:45 Belfegor - upiór Luwru horror , Francja 2001

08:00 Pascal: po prostu gotuj 08:30 Dzień dobry TVN 10:55 Na Wspólnej (1446) - serial, Polska 2011 11:20 Na Wspólnej (1447) - serial, Polska 2011 11:45 Na Wspólnej (1448) - serial, Polska 2011 12:10 Na Wspólnej (1449) - serial, Polska 2011 12:35 Wipeout - Wymiatacze (2) rozrywka , Polska 2011 13:35 Cofnij zegar (10) - rozrywka , Polska 2011 14:05 You can dance - Po prostu tańcz! (12) - rozrywka , Polska 2011 15:45 Prosto w serce (94) - serial , Polska 2011 16:10 Prosto w serce (95) - serial , Polska 2011 16:35 Prosto w serce (96) - serial , Polska 2011 17:00 Prosto w serce (97) - serial , Polska 2011 17:30 Prosto w serce (98) - serial , Polska 2011 18:00 Kuchenne rewolucje - rozrywka , Polska 2010 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 Starsza pani musi zniknąć - komedia , USA/Niemcy 2003

06:05 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (90) - dokument, Polska 2009 06:35 Plebania (1693) - serial , Polska 2011 07:20 Złotopolscy (174, 175) - serial , Polska 1999 08:15 Szatan z siódmej klasy (6) - serial , Polska 2006 09:15 Hrabina Cosel (3) - serial , Polska 1968 10:25 Polska 24 10:55 Czterdziestolatek - 20 lat później (15) - serial , Polska 1993 12:00 T.Love - Prymityw - muzyka, Polska 1994 13:00 Wiadomości 13:15 Na dobre i na złe (441) - serial , Polska 2010 14:10 Wściekłe gary 14:40 Pamiętaj o mnie - muzyka , Polska 2011 15:00 Dwie strony medalu (24) serial , Polska 2006 15:30 Dzika Polska (113) - dokument , Polska 2009 16:00 Kulturalni PL (38) - kultura , Polska 2011 17:00 Teleexpress 17:20 M jak miłość (822) - serial , Polska 2011 18:10 Barwy szczęścia (367, 368) - serial , Polska 2009 19:10 Przygody Bolka i Lolka (49) - serial , Polska 1977 19:30 Wiadomości 19:50 Sport 20:10 Czas honoru (24) - serial , Polska 2009 21:00 Opole 2004 na bis - muzyka , Polska 2004 22:00 Pogoda 22:10 Ryś - dramat obyczajowy , Polska 1981 23:40 Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry - rozrywka , Polska 2009 00:25 M jak miłość (822) - serial , Polska 2011

06:00 Kinomaniak - kultura , Polska 2005 06:30 Mała czarna (287) - talk show , Polska 2011 07:30 Galileo 08:30 V-Max 09:00 Dennis rozrabiaka (47, 48, 49, 50) - serial , USA 1986 11:00 Galileo 12:00 Mała czarna (288) - talk show , Polska 2011 13:00 Kinomaniak - kultura , Polska 2005 13:30 VIP - kultura , Polska 14:00 Orlen Australia Tour (12) - rozrywka 14:30 PlusLiga Kobiet 17:00 Hole In The Wall (12) - rozrywka , Polska 2009 18:00 Łowcy burz (2) - dokument, USA 2007 19:00 Galileo 20:00 Gra śmierci II - film sensacyjny , Hongkong 1981

06:25 Pascal: po prostu gotuj 06:55 Telezakupy 09:00 Ally McBeal (16) - serial , USA 1998 10:00 Raczkujące melodyjki (13, 14, 15) - serial , USA 2002 11:30 Raczkujące melodyjki (16, 17, 18) - serial , USA 2002 13:00 Gdzie pachną stokrotki (4) - serial , USA 2008 14:00 Zostań topmodelką - rozrywka , USA 15:00 Zostań topmodelką rozrywka , USA 16:00 Domowy front (8) - serial , USA 2005 16:30 Domowy front (9) - serial , USA 2005 17:00 Domowy front (10) - serial , USA 2005 17:30 Teoria wielkiego podrywu (5) - serial , USA 2007 18:00 Teoria wielkiego podrywu (6) - serial , USA 2007 18:30 Detektyw Monk (2) - serial , USA 2008 19:30 Spokojnie, to tylko awaria - komedia , USA 1982 21:10 Debiutant - komedia romantyczna , USA 2002 22:50 Szalony weekend komedia , Kanada/USA/GB 2005

16:00 1920. Wojna i miłość (12) serial , Polska 2010 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:20 Wściekłe gary 17:55 Jaka to melodia? - wydanie specjalne - rozrywka , Polska 2011 19:00 Smerfy (161) - serial , Belgia 1988 19:30 Wiadomości 19:50 Sport 20:05 Pogoda 20:20 Chichot losu (11) - serial , Polska 2011 21:20 Piraci z Karaibów: Na krańcu świata - film przygodowy , USA 2007 00:15 Hannibal - thriller , Wielka Brytania/USA 2001

13:45 Studio F1 14:00 Grand Prix Hiszpanii 15:00 Studio F1 15:15 Się kręci (223) - rozrywka , Polska 2011 15:50 Na fali - film animowany , USA 2007 17:45 Przygody Merlina (12) - serial , Wielka Brytania 2010 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Daleko od noszy (36) - serial , Polska 2011 20:00 Konfrontacja Sztuk Walki 16 00:00 Zabójcza głębia - thriller , USA 2003 02:00 Zagadkowa Noc (583) rozrywka , Polska 2011

21:55 Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra - film sensacyjny , USA 2001 00:20 Cyborg - film sf , USA 1989 02:05 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

21:50 Spadkobiercy (49) - rozrywka , Polska 2011 22:50 Bellator Fighting Championships 00:50 Drakula - horror , USA 1992

EUROSPORT PL 08:30 Eurosport dla Planety 09:00 Giro d’Italia 10:30 Puchar Świata w Račicach 12:00 Turniej WTA w Brukseli 13:00 Giro d’Italia 14:00 Giro d’Italia 17:30 Turniej WTA w Brukseli 19:30 Total KO 20:30 Superkombat 23:00 Wyścig dookoła Kalifornii 00:45 Tomasz Adamek - Kevin McBride

PULS 06:00 Spotkanie z balladą (29) - rozrywka 07:00 Niebezpieczne spotkania (4) - dokument , USA 2008 08:00 Przedziwny świat owadów (11) - dokument , Nowa Zelandia 2004 09:00 Stacja Porankowo - dla dzieci 10:00 Był sobie człowiek - serial , Francja 1978 11:00 Pippi (10) - serial , Szwecja/Niemcy/Kanada 1998 11:30 Pixie i Dixie - serial 12:00 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 13:00 Scooby Doo na tropie mumii - film przygodowy , USA 2005 14:40 Podróż do Bombaju - komedia , Szwecja 2004 16:30 Pomoc domowa (1) serial , USA 1993 17:00 Pomoc domowa (2) - serial , USA 1993 17:30 Pomoc domowa (3) - serial , USA 1993 18:00 Pomoc domowa (4) - serial , USA 1993 18:30 Barbie z Jeziora Łabędziego - film animowany , USA 2003 20:00 Czas zemsty - film sensacyjny , USA/ Aruba 2003 22:00 Siedem mieczy film sensacyjny , Korea Południowa/ Chiny 2005 01:20 Szał zmysłów - film erotyczny , USA 2007


Gazeta

14

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEDZIELA 22.05.2011

Heleny, Wiesławy

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Narodowy Spis Powszechny 2011 - dla przyszłości publicystyka , Polska 2010 06:30 Codzienne przypadki wesołej gromadki (3) - serial , Irlandia 2006 07:00 Transmisja mszy św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach 08:00 Kawa czy herbata? 10:40 Smerfy (161) - serial , Belgia 1988 11:10 Baranek Shaun (63) - serial, Wielka Brytania 2009 11:15 Tydzień 11:50 Między ziemią a niebem 12:00 Regina Coeli 12:15 Między ziemią a niebem 13:00 Wiadomości 13:20 Crusoe (13) - serial , Wielka Brytania/Kanada/RPA 2009 14:15 Pompeje - w cieniu wulkanu (1, 2) - serial , Włochy 2007 16:05 Pielgrzym miłości - dokument 2011 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:30 Ojciec Mateusz (68) - serial, Polska 2010 18:25 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:00 Moi przyjaciele: Tygrys i Kubuś (50) - serial , USA 2009 19:30 Wiadomości 19:50 Sport 20:05 Pogoda 20:20 Ranczo (63) - serial , Polska 2010 21:25 Mała wielka miłość - komedia romantyczna , Polska 2008 23:30 Między piekłem a niebem - melodramat , USA/ Nowa Zelandia 1998 01:30 Trzy kolory. Niebieski dramat psychologiczny , Polska/Francja/Szwajcaria 1993

06:20 Natura się o(d)płaca (9) dokument , Polska 2011 06:50 M jak miłość (836) - serial , Polska 2011 07:50 Barwy szczęścia (593. 594) - serial , Polska 2011 1 08:55 Strefa gwiazd 09:25 Najgroźniejsze zwierzęta świata (3) - dokument , Wielka Brytania 2007 10:25 Wojciech Cejrowski - boso przez świat (82) - dokument, Polska 2009 10:55 Makłowicz w podróży 11:35 Bitwa o Anglię - film wojenny , Wielka Brytania 1969 14:00 Familiada - rozrywka , Polska 2011 14:35 Rodzinka.pl (24) - serial , Polska 2011 15:15 Szansa na sukces (190) rozrywka , Polska 2011 16:15 Na dobre i na złe (445) - serial , Polska 2011 17:15 XII Mazurska Noc Kabaretowa - Mrągowo 2010 (1) rozrywka , Polska 2010 18:00 Panorama 18:30 Sport-telegram 18:35 Pogoda 18:45 Tak to leciało! - kulisy - dokument , Polska 2011 18:55 Tak to leciało! (99) - rozrywka , Polska 2011 20:05 Kabaretowy Klub Dwójki (44) - rozrywka , Polska 2011 21:10 Pająki - horror , USA 1990 23:05 Magazyn Ekstraklasy Szybka piłka 23:40 Redakcja kultury (5) - kultura , Polska 2011 00:25 Od słowa do słowa - kultura , Polska 2011 01:15 Konopielka - komediodramat , Polska 1982 02:55 Zwariowany Fred - komedia , USA/Wielka Brytania 1991

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:15 Kaczor Donald przedstawia (33) - dla dzieci , USA 1983 07:45 Kaczor Donald przedstawia (34) - dla dzieci , USA 1983 08:15 Kaczor Donald przedstawia (35) - dla dzieci , USA 1983 08:45 Tom i Jerry (12) - serial , USA 1975 09:15 Scooby Doo (15) - serial , USA 1976 09:45 Gumisie (5, 6) - serial , USA 1985 10:50 Akwamaryna - komedia romantyczna , USA/Australia 2006 13:00 Jaś Fasola (4) - rozrywka , Wielka Brytania 1991 13:30 Studio F1 14:00 Grand Prix Hiszpanii 16:00 Studio F1 16:15 Jaś Fasola (8) - rozrywka , Wielka Brytania 1993 16:45 Szpilki na Giewoncie (13) serial , Polska 2011 17:45 Hotel 52 (13) - serial , Polska 2011 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich (364) - serial , Polska 2011 20:00 CSI: Kryminalne zagadki Miami (23) - serial , USA 2010 21:00 Tango i Cash - film sensacyjny , USA 1989

08:00 Maja w ogrodzie 08:25 Akademia ogrodnika 08:30 Dzień dobry TVN 10:55 Kuchenne rewolucje - rozrywka , Polska 2010 11:55 Co za tydzień 12:20 Przepis na życie (11) - serial , Polska 2011 13:20 Szymon Majewski Show (11) - rozrywka , Polska 2011 14:20 X Factor (11) - rozrywka , Polska 2011 16:05 Akademia policyjna - komedia , USA 1984

06:00 Kawa czy herbata? 07:00 Plebania (1694, 1695) - serial , Polska 2011 07:40 Plebania (1696, 1697) - serial , Polska 2011 08:30 Szkoła życia (6) - serial , Czechy 2007 09:00 Ziarno 09:35 Kopernik (1) - serial , Polska 1972 10:30 Słownik polsko@polski 11:00 Pamiętaj o mnie - muzyka , Polska 2011 11:20 W stronę świata (3) - dokument , Polska 2007 11:50 Między ziemią a niebem 12:00 Regina Coeli 12:15 Między ziemią a niebem 12:45 Pod Tatrami 13:00 Msza święta z archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie 14:40 Kraj się śmieje (1) - kultura , Polska 2005 15:40 Smaki czasu z Karolem Okrasą 16:10 Strefa gwiazd 16:35 Gra w miasta (33) - rozrywka , Polska 2011 17:00 Teleexpress 17:20 M jak miłość (823) - serial , Polska 2011 18:10 Barwy szczęścia (369, 370) - serial , Polska 2009 19:10 Noddy w krainie zabawek (7) - serial , Wielka Brytania 2008 19:30 Wiadomości 19:50 Sport 20:10 Ranczo (12) - serial , Polska 2006 21:05 Kocham Cię, Polsko! (62) rozrywka , Polska 2011 22:25 Pogoda 22:30 Szansa na sukces (186) rozrywka , Polska 2011 23:30 Info jazda 23:50 Strefa gwiazd 00:20 M jak miłość (823) - serial , Polska 2011

06:55 Dekoratornia - film telewizyjny , Polska 2009 07:25 Galileo 08:25 Stawka większa niż życie: Wielka wsypa; Genialny plan pułkownika Krafta serial , Polska 1968 10:45 Galileo 11:45 Grand Prix Hiszpanii 12:30 Mała czarna (289) - talk show , Polska 2011 13:00 Dekoratornia - film telewizyjny , Polska 2009 13:30 Spadkobiercy (49) - rozrywka , Polska 2011 14:30 PlusLiga Kobiet 17:00 Hole In The Wall (13) - rozrywka , Polska 2009 18:00 Różowa pantera (45, 46) serial , USA 1993 19:00 Galileo 20:00 Włatcy móch (112) - serial , Polska 2011 20:30 STOP Drogówka 21:30 Steven Seagal: na straży prawa (3) - rozrywka , USA 2009 22:00 Kroniki facetów z klasą (1) - rozrywka , Polska 2011 23:00 Ofiara losu - komedia romantyczna , USA 2000 00:50 Napiętnowane miasto thriller , USA 1998

06:20 Pascal: po prostu gotuj 06:50 Telezakupy 08:55 Raczkujące melodyjki (13) - serial , USA 2002 09:25 Raczkujące melodyjki (14) - serial , USA 2002 09:55 Nasza klasa (8) - serial , USA 2006 10:30 Ally McBeal (17) - serial , USA 1998 11:30 Niedźwiadek - film przygodowy , Francja/Kanada 1988 13:30 Spokojnie, to tylko awaria - komedia , USA 1982 15:15 Tornado (1) - film katastroficzny , Niemcy 2006 17:05 Detektyw Monk (2) serial , USA 2008 18:05 Kobra - oddział specjalny (12) - serial , Niemcy 2009 19:05 Agenci NCIS (11) - serial , USA 2008 20:05 Córka generała - film sensacyjny , Niemcy/USA 1999 22:30 Dowody zbrodni (2) - serial , USA 2006 23:30 Życzenie śmierci III - film sensacyjny , USA 1985 01:25 Arkana magii rozrywka , Polska 2011

23:10 Dom Glassów: dobra matka - thriller , USA 2006 01:10 Magazyn sportowy

18:00 Wipeout - Wymiatacze (3) rozrywka , Polska 2011 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 X Factor (12) - rozrywka , Polska 2011

21:45 Przepis na życie (12) - serial , Polska 2011 22:45 Agenci NCIS (11) - serial , USA 2008 23:45 Desperatki - film sensacyjny , USA 1996 02:05 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

EUROSPORT PL 08:30 Mats Point 09:00 Wyścig Serii GP3 w Barcelonie 09:30 Wyścig Serii GP3 w Barcelonie 10:00 Puchar Świata w Račicach 11:00 French Open w Paryżu 14:00 Giro d’Italia 17:30 French Open w Paryżu 20:30 Gem, set i Mats 21:00 Weekend w sportach motorowych 21:15 Marco Huck - Ran Nakash 22:15 Giro d’Italia 23:00 Wyścig dookoła Kalifornii 00:45 Gem, set i Mats 01:15 Weekend w sportach motorowych

PONIEDZIAŁEK 23.05.2011

PULS 06:00 Spotkanie z balladą (30) - rozrywka 07:00 Niebezpieczne spotkania (4) - dokument , USA 2008 08:00 Dzika natura (11) - dokument , Wielka Brytania 2004 09:00 Stacja Porankowo - dla dzieci 10:00 Był sobie człowiek - serial , Francja 1978 11:00 Pippi (11) - serial , Szwecja/Niemcy/Kanada 1998 11:30 Pixie i Dixie - serial 12:00 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 12:50 Jaś i magiczna fasola - film animowany , Wielka Brytania 2000 14:30 Fakir z Bilbao - film przygodowy , Dania 2004 16:30 Hibernatus - komedia , Francja/Włochy 1969 18:29 Barbie i magia Pegaza - film animowany , USA 2005 20:00 Tornado zagłady (1) - film katastroficzny , USA 2004 22:00 Szpital - nagłe przypadki (11) - dokument , USA 2005 23:00 Medium (16) - serial , USA 2008 00:00 Taki jest świat 00:30 Goło i wesoło (28) - rozrywka 01:00 Rzeźnik - horror , USA 2006

Emilii, Iwony

TVP 1

TVP 2

POLSAT

TVN

POLONIA

TV4

TVN 7

06:00 Kawa czy herbata? 08:00 Wiadomości 08:08 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:20 Znak orła (3) - serial , Polska 1977 08:55 High School Musical II - komedia muzyczna , USA 2007 10:50 Wściekłe gary 11:20 Telezakupy 12:00 Wiadomości 12:10 Agrobiznes 12:40 Żyć w gromadzie (1) - dokument , Wielka Brytania 2004 13:45 Plebania (1709) - serial , Polska 2011 14:15 Klan (2097) - serial , Polska 2011 14:45 3-2-1! Opole - rozrywka , Polska 2011 15:00 Wiadomości 15:10 Pogoda 15:15 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 15:50 Moda na sukces (5456) serial , USA 2008 16:15 Moda na sukces (5457) serial , USA 2008 16:40 Celownik 17:00 Teleexpress 17:20 Pogoda 17:30 Plebania (1710) - serial , Polska 2011 17:55 Klan (2098) - serial , Polska 2011 18:35 Jaka to melodia? - rozrywka , Polska 2011 19:10 To Timmy! (10) - serial , Wielka Brytania 2009 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Pogoda 20:20 Wyspa skarbów (2) - film przygodowy , Niemcy 2007 22:15 Rozmowy przy wycinaniu lasu - teatr , Polska 1998 00:05 Zapach kobiety - dramat obyczajowy , USA 1992 02:50 Faceci na topie (10) - serial , USA 2008

07:30 Na dobre i na złe (180) - serial , Polska 2004 08:30 Pytanie na śniadanie 10:50 Aleja gwiazd - rozrywka , Polska 2010 11:15 Telezakupy 11:40 Kabaretowy Klub Dwójki (3) - rozrywka , Polska 2011 11:55 Sztuka życia 12:20 Anna Dymna - spotkajmy się - dyskusja , Polska 2010 12:55 Pytając o Boga (33) - dokument , Polska 2011 13:15 Ogrodowa Dowborowa 13:40 Skecz na bis (2) - rozrywka , Polska 2010 13:55 Postaw na milion (12) rozrywka , Polska 2011 14:55 Na dobre i na złe (445) - serial , Polska 2011 16:00 Panorama - świat 16:15 Gorący temat - publicystyka , Polska 2011 16:20 Pogoda 16:30 Czas honoru (32) - serial , Polska 2010 17:25 Jeden z dziesięciu - rozrywka , Polska 2011 18:00 Panorama 18:25 Sport-telegram 18:30 Pogoda 18:45 October Road (13) - serial , USA 2007 19:40 Sąsiedzi (54) - serial , Polska 2004 20:10 Barwy szczęścia (595) - serial , Polska 2011 20:45 M jak miłość (837) - serial , Polska 2011 21:40 Kulisy serialu „M jak miłość” - dokument , Polska 2011 21:50 Tomasz Lis na żywo - publicystyka , Polska 2011 22:55 Narzędzia zbrodni - film sensacyjny , USA 2002 00:35 Oni zrywali żelazną kurtynę - Rumunia. Człowiek, który oskarżał Ceausescu (2) - dokument , Francja 2008

07:30 Przygody Animków (34, 36) - serial , USA 1990 08:30 Scooby Doo (4) - serial , USA 1976 09:00 Rodzina zastępcza plus (222) - serial , Polska 2005 10:00 Daleko od noszy (59) - serial , Polska 2004 10:30 Świat według Kiepskich (305) - serial , Polska 2008 11:00 Malanowski i Partnerzy (306) - serial , Polska 2011 11:30 Linia życia (55) - serial , Polska 2011 12:00 Dom nie do poznania (182) - rozrywka , USA 2008 13:00 Ostry dyżur (12) - serial , USA 2007 14:00 Pierwsza miłość (1315) serial , Polska 2011 14:45 Trudne sprawy (60) - serial, Polska 2010 15:50 Wydarzenia 16:15 Interwencja 16:30 Malanowski i Partnerzy (307) - serial , Polska 2011 17:00 Dlaczego ja? (179) - serial , Polska 2010 18:00 Pierwsza miłość (1316) serial , Polska 2011 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Linia życia (56) - serial , Polska 2011 20:00 John Rambo - film sensacyjny , USA/Niemcy 2008

08:00 Prosto w serce (98) - serial , Polska 2011 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Co za tydzień 11:35 BrzydUla (29, 30) - serial , Polska 2008 12:40 Sędzia Anna Maria Wesołowska (587) - serial , Polska 2010 13:40 W-11 wydział śledczy (816) - serial , Polska 2010 14:20 Detektywi (839) - serial , Polska 2010 14:55 Detektyw Monk (15) - serial , USA 2006 15:55 Rozmowy w toku - talk show , Polska 2011 16:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (588) - serial , Polska 2010 17:55 Prosto w serce (99) - serial , Polska 2011 18:25 Detektywi (840) - serial , Polska 2010 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej (1450) - serial, Polska 2011

08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:08 Polityka przy kawie - publicystyka , Polska 2011 08:25 Plecak pełen przygód (2) serial , Polska/Finlandia/ Niemcy 1993 08:50 Kabaretowy Klub Dwójki (31) - rozrywka , Polska 2010 09:45 Smaki polskie 10:05 Barwy szczęścia (367) - serial , Polska 2009 10:30 Wspomnienie - dokument , Polska 2011 11:00 Tele PRLe (8) - rozrywka , Polska 2005 12:00 Wiadomości 12:15 Plebania (1698) - serial , Polska 2011 12:45 Złotopolscy (176) - serial , Polska 1999 13:15 Czas honoru (24) - serial , Polska 2009 14:05 Sto tysięcy bocianów (55) dokument , Polska 2009 14:35 Opole 2004 na bis - muzyka , Polska 2004 15:40 Zagadkowa blondynka (12) - rozrywka , Polska 2009 16:30 Sztuka życia 17:00 Teleexpress 17:25 Śpiewnik kresowy (2) muzyka , Polska 2005 18:20 Plebania (1698) - serial , Polska 2011 18:50 Gra w miasta (33) - rozrywka , Polska 2011 19:15 Jeż Kleofas (2) - serial , Polska 1987 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:10 Blondynka (9) - serial , Polska 2009 21:00 Benefis Aloszy Awdiejewa - rozrywka , Polska 2006 22:00 Pogoda 22:05 Polska 24 22:40 Tomasz Lis na żywo - publicystyka , Polska 2011 23:35 Sukces (17, 18) - serial , Polska 2000

06:10 Muzyczne listy - muzyka 07:15 Słoneczny patrol (186) serial , USA 1998 08:20 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 09:20 Mała czarna (288) - talk show , Polska 2011 10:20 Osaczona (162) - serial , USA 2007 11:20 Nie igraj z aniołem (183) serial , Meksyk 2008 12:20 Muzyczne listy - muzyka 13:30 Orlen Australia Tour (12) - rozrywka 14:00 Dziewczyny z fortuną - rozrywka 15:00 Galileo 16:00 Osaczona (163) - serial , USA 2007 17:00 Nie igraj z aniołem (184) serial , Meksyk 2008 18:00 Różowa pantera (47, 48) serial , USA 1993 19:00 Morze miłości (162) - serial, Meksyk 2009 20:00 STOP Drogówka 21:00 Łowcy burz (2) - dokument, USA 2007 22:00 Galileo 23:00 Galileo 00:00 Mała czarna (288) - talk show , Polska 2011 01:00 Bellator Fighting Championships

06:15 Kuchenne rewolucje (7) - rozrywka , Polska 2010 07:15 Majka (132, 133) - serial , Polska 2010 08:15 112 na każde wezwanie (99, 100) - serial , Niemcy 2008 09:20 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (18) - serial , USA 2004 10:20 Agenci NCIS (14) - serial , USA 2007 11:20 Telezakupy 12:55 Granie na ekranie - rozrywka , Polska 2011 13:25 Apetyt na kasę - rozrywka , Polska 2009 13:55 B jak brzydula (44, 45) - serial , Niemcy 2005 14:55 Kobieta na krańcu świata (1, 2) - dokument , Polska 2009 15:55 Majka (134, 135) - serial , Polska 2010 17:00 Ostry dyżur (4) - serial , USA 1999 18:00 Agenci NCIS (15) - serial , USA 2007 19:00 J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze (19) - serial , USA 2004 20:00 Empire Falls (1) - film obyczajowy , USA 2005 22:20 Fringe: Na granicy światów (1) - serial , USA 2009 23:20 Córka generała - film sensacyjny , Niemcy/USA 1999 01:40 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

21:55 Z podniesionym czołem III: W imię sprawiedliwości - film sensacyjny , USA 2007 23:55 Journeyman - podróżnik w czasie (7) - serial , USA 2008

20:45 W-11 wydział śledczy (817) - serial , Polska 2010 21:30 Szymon Majewski Show (12) - rozrywka , Polska 2011 22:35 Mentalista (2) - serial , USA 2009 23:35 Superwizjer 00:10 Tajemnice Smallville (14) serial , USA/Kanada 2010 01:10 Co za tydzień 01:35 Uwaga! 01:55 Arkana magii - rozrywka , Polska 2011

EUROSPORT PL 08:30 Weekend w sportach motorowych 08:45 Giro d’Italia 09:30 French Open w Paryżu 10:30 Gem, set i Mats 11:00 French Open w Paryżu 20:30 Gem, set i Mats 21:00 Clash Time - Spotkanie z gwiazdami 21:05 Tydzień z World Wrestling Entertainment 21:35 Clash Time - Spotkanie z gwiazdami 21:40 Vintage Collection 22:35 Watts 22:45 Eurogole 23:15 Champions Club 00:00 Giro d’Italia 00:45 Watts 01:00 Gem, set i Mats

PULS 06:00 Dyżur (27) - dokument , Polska 2009 06:30 No problem! 07:00 Sędzia Judy (184) - rozrywka , USA 2006 07:30 Jerry Springer Show (151) - talk show , USA 2007 08:30 Burza uczuć (704) - serial , Niemcy 2005 09:30 Duch Eleny (85) - serial , USA 2010 10:30 Medicopter (11) - serial , Niemcy/Austria 1999 11:30 Burza uczuć (705) - serial , Niemcy 2005 12:30 Zostań gwiazdą! 13:00 Dr Phil (13) - talk show , USA 2003-2009 14:00 Sędzia Judy (185) - rozrywka , USA 2006 14:30 Medicopter (12) - serial , Niemcy/Austria 1999 15:30 Bajki animowane - dla dzieci 17:25 Był sobie człowiek - serial , Francja 1978 18:00 Piotruś Pan i piraci - serial , USA 1990 18:30 Pippi (12) - serial , Szwecja/ Niemcy/Kanada 1998 19:00 Pixie i Dixie - serial 19:30 Szczenięce lata Toma i Jerry’ego - serial , USA 20:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego - serial , USA 2006 20:30 Pomoc domowa (11, 12) - serial , USA 1994 21:30 Goło i wesoło - rozrywka 22:30 Shockwave (10) - rozrywka , USA 2007 23:35 Klub dla wybranych - film erotyczny, USA 2003


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

OGŁOSZENIE

15

Zamość Konferencja na temat czytelnictwa

Biblioteka skarbnicą wiedzy 19 maja w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu przy ulicy Kamiennej 20 rozpoczną się uroczystości jubileuszowe 90-lecia biblioteki publicznej w Zamościu. Głównym wydarzeniem będzie ogólnopolska konferencja „Biblioteka skarbnicą wiedzy o regionie”, której problematyka poświęcona jest działaniom, doświadczeniom i osiągnięciom bibliotek publicznych różnych szczebli w zakresie gromadzenia i popularyzacji wiedzy o regionie. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie. Wydarzeniu towarzyszą wystawy: „Działalność Książnicy Zamojskiej

na rzecz upowszechniania wiedzy o regionie”, „Biblioteka skarbnicą wiedzy o regionie - wystawa zbiorów regionalnych” oraz ekspozycja prezentująca działalność Ośrodka Czytelnictwa Niepeł nospraw nych K sią ż n icy Zamojskiej - „Niepełnosprawność wyzwaniem ludzi zdrowych”. Konferencja realizowana jest w ramach programu „Biblioteka skarbnicą wiedzy o regionie”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odbywa się pod patronatem honorowym: Dyrektora Biblioteki Na rodowej Tomasza Makowskiego, Starosty Zamojskiego Henryka Mateja i Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. Halina Zielińska

Zamość Zamojski Festiwal Książki

Znani oczytani

O książkach, literaturze i spędzaniu wolnego czasu mówił prezydent Marcin Zamoyski w wywiadzie dla młodych dziennikarek z zamojskich gimnazjów. Rozmowa jest preludium do Zamojskiego Festiwalu Książki. Patronat medialny nad imprezą sprawuje „Gazeta Zamojska”. Na wstępie rozmowy prezydent Zamoscia przyznał, że z racji swoich obowiązków ma mało czasu na przyjemny kontakt z książką, jednak czasem lubi sięgnąć po coś interesującego. Podczas rozmowy Marcin Zamoyski zdradził, że bardzo lubi czytać książki historyczne, a  zwłaszcza pamietniki, które pozwalają poznać rzeczywistość i sposób życia ludzi w dawnych czasach. Jako przykład przytoczył diariusze zamościanina Bazylego Rudomicza. Poza wywiadem przyznał, że najbardziej usypiająco działał na niego w młodości podręcznik do nauki języka rosyjskiego. Wywiad z gospodarzem Zamoscia o jego ulubionych książkach przeprowadziły uczennice zamojskich gimnazjów: Aneta Puławska, Joanna Iwan, Agata Malinowska i Iwona Piaseckaz Gimnazjum nr 4 w Zamościu i Maria Weronika Rychter z  Gimnazjum Społecznego w Zamościu. Nad przebiegiem wywiadu czuwali dziennikarze „GZ” i „Skafandra”. Całość rozmowy opublikowaliśmy na stronie 9. Kolejnymi goścmi zamojskiej młodzieży byli: poseł Sławomir Zawiślak, przewodniczacy Rady Miasta Jan Wojciech Matwiejczuk i  radny Wiesław Nowakowski. Tę częśc wywiadów prowadziły: Monika Sobczuk i Joanna Kowal z III LO w Zamościu, Natalia Góra z Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu i  Ba rba ra Rosia k ze Sz koł y Podstawowej nr 2 w Zamościu. Poseł przyznał, że bardzo lubi czytać książki historyczne, wspomniał również, że dotąd fascynuje go „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Dodał, ze lubi również czytać pisma Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Z kolei Jan

Zamość Dyskusyjny Klub Filmowy

Maj w „Kadrze” Przewodniczącego RM fascynuje „trylogia” Wojciech Matwiejczuk przyznał się, że jego ulubionym bohaterem literackim jest Kmicic z sienkiewiczowskiego „Potopu”. Zwłaszcza jedna scena utkwiła mu w pamięci. - Kiedy Kmicic dostał od hetmana rozkaz by jechać na południe i walczyć dalej, ten siedząc pod przydrożną figurą „dyskutował” z Bogiem, czy zamiast walczyć nie lepiej odwiedzić ukochaną Oleńkę. Bardzo ciekawy dylemat między służbą ojczyźnie a miłością - uzasadnił swój wybór szef zamojskiej Rady Miasta. Z kolei ulubioną książką z  dzieciństwa Wiesława Nowakowskiego są „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molanra. Jak sam przyznał: - Trzy dni czytałem zakończenie tej książki i płakałem z powodu śmierci bohatera, Nemeczka. Śmierci bezsensowenej jak się okazało - ocenił radny. Dodał, że interesuje go przede wszystkim literatura faktu oraz książki historyczne, zwłaszcza podjemujące problem relacji polsko-ukraińskich i polsko-żydowskich. Jednak Zamojski Festiwal Książki to nie tylko wywiady, ale również inne imprezy. W Nadszańcu odbywał się Kiermasz Książki Używanej, podczas którego można było zapoznać się z najczęściej wypożyczanymi książkami. Poza tym zamojscy czytelnicy mieli okazję spotkać się z regionalnymi autorkami: Bożeną Gałczyńską-Szurek i Ireną Polkowską oraz Anną Rychter, Julią Rodzik i  Moniką RebizantSiwiło. Zamojski Festiwal Książki był jedna z części Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Patronat medialny nad festiwalem sprawowała „Gazeta Zamojska”. Daniel Czubara

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na projekcje filmowe wyświetlane w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kadr”. W miesiącu maju Klubowicze polecają cztery filmy: „Fighter”, „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, „Peryferie” oraz „Nic osobistego”. Seanse będą odbywać się tradycyjnie już, w każdą środę o godzinie 18.30. 4 maja odbyła się już projekcja „Fightera”. Oto opisy pozostałych filmów: PERYFERIE, reż. Bogdan George Apetri 18 maja, godz. 18.30 Niepokorna outsiderka i buntowniczka Matylda odsiaduje pięcioletni wyrok za przestępstwo, którego wcale

nie popełniła. W związku z pogrzebem matki, pewnego dnia wychodzi na 24-godzinną przepustkę. Traktuje ją jak wyzwanie. Nie chcąc wracać do więzienia planuje ucieczkę, która ma gruntowanie zmienić jej życie. Plan jest prosty, ale na jego realizację ma tylko dobę. W tym czasie Matylda musi zmierzyć się z przeszłością i zrozumieć, że życie bywa czasem bardziej okrutne i nieprzewidywalne, niż nam się zdaje. NIC OSOBISTEGO, reż. Urszula Antoniak 25 maja, godz. 18.30 Młoda, zbuntowana Holenderka wędruje przez Irlandię. Cieszy się samotnością, której przybyła szukać w surowym krajobrazie Connemary. On jest mężczyzną w kwiecie wieku, który żyje samotnie w domu na pięknej, odludnej wyspie. Ona jest radykalna

i bezkompromisowa. On jest mądry i  ironiczny. Łączy ich samotność rozumiana jako wolność. On proponuje jej pracę w zamian za jedzenie. Ona zgadza się pod jednym warunkiem: żadnych osobistych kontaktów między nimi, po prostu praca. Wkrótce oboje stają się siebie ciekawi. Z jednej strony chcieliby utrzymać zasadę, aby nie połączyło ich „nic osobistego”, ale z drugiej pragną ją zerwać. Ich proste życie wyznacza cykl dni i nocy, pracy i  odpoczynku. Powoli jednak zbliżają się do siebie. Kto pierwszy złamie warunki umowy? Kameralny dramat Urszuli Antoniak rozpisany jest zaledwie na dwójkę aktorów, których odgrywają: nagrodzona w Locarno początkująca, ale niezwykle wyrazista i utalentowana holenderska aktorka Lotte Verbeek w roli Anne i Stephen Rea, irlandzki gwiazdor, który w  czasie swojej kariery miał okazję współpracować już z takimi twórcami jak Mike Leigh, Mike Figgis, Bruce Beresford, czy Robert Altman i Danny Boyle. DNL

Zamość Ulica Leśmianowska

Majówka z Leśmianem Ku czci związanego z Zamościem poety Bolesława Leśmiana zorganizowana zostanie pod koniec maja Zamojska Ulica Poetycka. Wydarzenie rozpocznie się od akcji happeningowej „Kapelusz uliczny”, przedstawiającej pisarzy spotykanych przez Leśmiana na zamojskich i warszawskich ulicach, którzy wzajemnie uchylali przed sobą kapelusza. Kapelusze z tekstami Brzechwy, Langego, Tuwima, Wierzyńskiego, Oppmana, Czechowicza, Przesmyckiego, Szczerbowskiego, Milera i  Klukowskiego znajdą się w przestrzeni miasta. W piątek, 27 maja, nastąpi promocja pierwszej edycji „Dzieł wszystkich Bolesława

Leśmiana” - tomu I „Poezje zebrane”, z  opracowaniem i  wstępem Jacka Trznadla, wydanego w  ubiegłym roku. Dzień później o  godzinie 16 przy Rynku Wodnym odbędzie się koncert przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Nastepnie odbędą się inscenizowane czytania książek. Baśń ukraińską zatytułowaną „Och” wykonają Jurij Tokar i Karolina Bandulet. Lekturę wszechczasów, czyli książkę Astrid Lindgren „Dzieci z  Bullerbyn”, odczyta Przemysław Buksiński. Swoje magiczne sztuczki pokaże Igor Lewandowski. W niedzielę natomiast odbędzie się natomiast finał konkursu poetyckiego wraz ze „Slamem

poetyckim” - „Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka”. Na konkurs autorzy składają wiersz o dowolnie dobranym temacie, o poważnym lub żartobliwym wydźwięku, nawiązujący do nietuzinkowego życiorysu lub zaprzepaszczonej twórczości leśmianowskiego bohatera „Przygód Sindbada Żeglarza” - poety, wuja Tarabuka. Autorzy uczestniczący w „Slamie poetyckim”, mają szansę wygrać podróż ufundowaną przez Biuro Turystyczne Quand w Zamościu. Wydarzenie zakończy inscenizacja baśni Bolesława Leśmiana „Przygody Sindbada Żegla rza” w  wykonaniu zespołu teatralnego Glosa z Zamojskiego Domu Kultury oraz Grupy Utopia. DNL


Gazeta

16

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

UruchomiliÊmy tysiàce kampanii multimedialnych! Zamów reklam´ w naszych ksià˝kach oraz promocj´ online w Polsce i na rynkach europejskich.


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Ogłoszenia drobne

17

W treści SMS wpisz wall gz a następnie treść ogłoszenia i wyślij na numer 72480 Koszt wiadomości to 2,46 zł z VAT

Wyślij ogłoszenie sms-em! wall gz na numer 72480\wall gz tresć twojego ogłoszenia. Cena 2 zł + vat, 2,46 z VAT NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAM BIURO NIERUCHOMOŚCI Małgorzata Kosiarska, Zamość Gminna 27 tel . 84 639 19 89, kom . 507 723 139 Do wynajęcia dom w okolicach Zamościa o powierzchni 300 m2 z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, magazyn, archiwum. Tel. 505-230-428

www.n-dom.eu Cena 800 + opłaty‚negocjacja’ 601857197 846278266 [332] Odnajmę mieszkanie dwupokojowe, ul. Polna. Tel. 600012-273 [338] Tania stancja na Wyszyńskiego. Tel. 668-353-284, 668-478214 [297] Szukam mieszkania do wynajęcia min. 2 pokoje w okolicy DT HETMAN tel. 507-190-122

Działka budowlano-rolna pod Zamościem, tel.508-380-150 Budowa domow ogrodzenia solidnie Zamosc tel. 846714509 506281267 Działka budowlano-rolna, 66A, Horyszów Polski, tel.501011-961 Wynajmę mieszkanie kawalerka 40m2, ul Batalionów Chłopskich cena: 550+czynsz+liczniki. Tel 504229210

Sprzedam 12 ha gmina Nielisz dopłaty ok 14.000 zł rocznie cena 129.000 tel. 603366744

DORADZTWO KREDYTOWE na zakup nieruchomości N - DOM Tel . kom. 601 857 197 [358]

ZAMIENIĘ Zamienię dwa mieszkania własnościowe M - 3 na dom jednorodziny w Zamościu - 791 070 096 [261]

MOTORYZACJA

Sprzedam 2,5 ha w Adamowie cena 45.000 tel. 603366744 Nawrocki Marek tel. 84-627-8266, kom. 601 857 197 Lwowska 3, 22-400 Zamość, www.n-dom.eu 1. Lokal usługowy 100 mkw. Budynek wolno stojący ul. Infułacka centrum miasta Zamość cena 120 tyś www.n-dom.eu tel. kom. 601 857 197

SPRZEDAM GOLF 3‚97 1.8i benzyna. Ocynk, klima,4x air bags, ABS. 3D, czarny,107 tys. km. Tel. 604 807 100 Fiat Uno 1,0 B+G (1996) tel.781-099-377 [339] Ford Escort 1,6B 1994r. Do negocjacji CJI tel 84 64 10 246  [316]

2. Dom w izbicy drewniany pow. użytkowej 90mkw działka pow. 1900 mkw tel. kom. 601 857 197

Opel Astra I 1,6 Kombi G+B (1999) do negocjacji. 502 241 989

3. Oficyna na nowym mieście wraz z działką super lokalizacja na działalność gosp. tel. kom. 601 857 197

Polonez Caro 1.6 G+LPG. Bardzo dobry stan. C. 2.900 zł. 502 241 989 (q997r.)

4. Ciastkarnia w Krasnobrodzie dom pow 134 mkw tel. kom. 601 857 197

INNE

5. Działka w Krasnobrodzie rolno rekreacyjna możliwość przekształcenie na budowlana dobry dojazd przy drodze asfaltowej tel. kom. 601 857 197

NAUKA JAZDY Grzegorz Kurantowicz KAT ; B A T 22 - 400 ZAMOŚĆ Partyzantów 16 tel . 84 638 48 30

6. Plantacja porzeczki 5 h 3 Czarnej, 2 kolorowej w pobliżu Zamościa dobry dojazd w jednym kompleksie tel. kom. 601 857 197

Jazdy doszkalające, przedegzaminacyjne na samochodach egzaminacyjnych Fiat Grande Punto, Renault Clio, doświadczony instruktor, wzorowy plac, 35 zł/h tel. 796 643 770 [322] kom . 607149080 , 603593429 [289]

7. Działka rolna w wierzchowinach 9 km od Zamościa , również w Kaczurkach 300 m przy rzece , lesie tel. kom. 601 857 197 BUDOWA DOMÓW Z BALI - 230 TYŚ . TEL . 507 723 139 SIEDLISKO SKIERBIESZÓW - 165 TYŚ . TEL . 507 723 139 GOSPODARSTWO - ROGÓŻNO - KOL . 350 TYŚTEL . 507 723 139 SIEDLISKO SŁWAĘCIN Z LASU 95 TYŚ, TEL . 507 723 139

USŁUGI Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269]

NAUKA INNE

DOM PŁOSKIE STAN SUROWY ZAMKNIĘTY 350 TYŚ . TEL . 507 723 139

Gitara lekcje w domu ucznia. Tel. 789-052-503.

Działka budowlana 11A w Sitancu, blisko Zamościa, 55 tys. tel. 084 6166631

Fortepian, keyboard lekcje w domu ucznia. Tel. 789-052503.

Sprzedam 2,5 ha w Adamowie cena 45.000 tel. 603366744 [362]

Korepetycje z j. polskiego wszystkie poziomy, prezentacje maturalne, prace zaliczeniowe i inne. Nauczyciel doświadczony. Tel. 693 82 99 73

Sprzedam 5 ha w Adamowie przy drodze możliwość budowy cena 279.000 tel. 603366744 [363] Działka Topornica 22 a c . 75 tys. tel . 507 723 139 [354] Mieszkanie 63 m2 , 3 pok . p I , Hrubieszowska c . 205 tys. tel . 507 723 139 [349] Sprzedam 12 ha gmina Nielisz dopłaty ok 14.000 zł rocznie cena 129.000 tel. 603366744 [364] Działka Szopinek 1336 m2 c . 75 tys. tel . 507 723 139 [355] Mieszkanie 65 m2 , 3 pok . p . II Wyszyńskiego c . 180 tys. tel . 507 723 139 [350] Działka Sitaniec Błonie 33 a c . 135 tys. tel . 507 723 139 [356] Dom w zabud . szer . 145 m 2 c. 264 600 zl . tel . 507 723 139 [351] Dom Zamość 98,77 m2 c . 330 tys. tel . 570 723 139 [353]

WYNAJMĘ6] Mieszkanie do wynajęcia M3, Powierzchnia 60mkw 3 pokoje, Łazienka kuchnia balkon Mieszkanie znajduje się w SITNIE, Dobry dojazd Zamościa

OFERUJĘ Korepetycje z języja angielskiego, tel. 517599181. [00000109] UBEZPIECZENIA OC, AC, NNW, MAJĄTKOWE, TURYSTYCZNE, INNE. ZAMOŚĆ, UL.HRUBIESZOWSKA 34D (SŁONECZNY STOK PRZY PARKINGU OBOK PSS „SPOŁEM”). TEL. 84 534-11-74 [221]

INNE

Do wynajęcia dom na ul. Partyzantów 783666544 Sprzedam dom i działkę budowlaną w Szopinku. tel 604581437

FINANSE I BIZNES

Magister filologii korepetycje języka angielski tel. 728 832 005 [315] Jazdy doszkalające, przedegzaminacyjne na samochodach egzaminacyjnych Fiat Grande Punto, Renault Clio, doświadczony instruktor, wzorowy plac, 35 zł/h tel. 796 643 770 [322]

HANDEL OFERUJĘ ONmobile, GRY,KONSOLE, TELEFONY, Z-C PARTYZANTÓW 9, TEL . 535 515 505 KOMIS ODZIEZY, FIRMOWEJZNANYCH MAREK,KOSMETYKI , OBUWIE , BIZUTERIE, Z-C PATRYZANTÓW 39 I PIĘTRO TEL . 505 935 066 Sklep z porcelaną zaprasza: serwisy obiadowe, kawowe, bulionowe. Sitaniec 201 k. cmentarza tel. 503622224 [239] SKUP - SPRZEDAŻ METALI SZLACHETNYCH I KAMIENI , WYROBY ZE SREBRA I ZŁOTA. ZAMOŚĆ . NOWY RYNEK 21 KOM . 509 405 258 [327] MEBLE NA WYMIAR, KUCHNIE, SZAFY. TANIO I SOLIDNIE! TEL. 517-031-621 [340]

INNE KREDYTY HIPOTECZNE, KONSOLIDACYJNE, GOTÓWKOWE!!! OFERTA 27 BANKÓW!!! Kredyty na oświadczenie! HOMEFINANCE ul. Partyzantów 59/1 Zamość (Baszta Nowe Miasto) tel. 695 55 63 23 www.kredyty-zamosc.pl [321]

Chwilówki, pożyczki, 84 639 49 56/57 [280] TA N I E U B E Z P I E C Z E N I A O C , A C , N N W , M A J ĄT KO W E - M T U , O F E -AXA . UBEZPIECZENE NNW na 100.000,00 już za106ZŁ. FUNDUSZE INWESTYCYJNE 695 764 696 [255] SALON UBEZPIECZENIOWO - KREDYTOWY, OC , AC, NNW , MAJĄTKOWE, INNE, KREDYTY, FUNDUSZE EMERYTALNE, III FILAR . ZAMOŚĆ. PARTYZANTÓW 74 / 13 ( GALERIA PRZY WIEŻY ) TEL . 84 534 11 75 [266]

PRACA

OFERUJĘ Serwis komputerow, usuwanie wirusow, instalacja oprogramowania. Tworzenie stron www. Dojazd do klienta. Tel. 504208191 Fideofilmowanie - 200 zdjęć gratis tel . kom . 791 070 096 [281] Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269] Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [237] Solidne i kompleksowe sprzątanie pomieszczeń mieszkalnych i biurowych na terenie Zamościa po przystępnych cenach. Zapraszamy na stronę www. czyscioch.nets.pl [226]

Poszukuje kobiety w wieku do 28 lat ze znajomoscia jezyka niemieckiego do tlumaczenia na polski. Prosze o zgloszenia na mail f15@vp.pl lub tel 505214202 Przyjmę do pracy robotników budowlanych murarzy tel. 797439430 Zatrudnię doświadczonych pracowników budowlanych, wyjazdy na terenie Polski 10-12zl/h tel 790760401 Poszukuje kobiety w wieku do 28 lat ze znajomością języka niemieckiego do tłumaczenia na polski. Proszę o zgłoszenia na mail f15@vp.pl lub tel 505214202 Zatrudnię doświadczonych pracowników budowlanych, wyjazdy na terenie Polski 10-12zl/h tel. 790760401 ZATRUDNIĘ TECHNOLOGA ODZIEŻOWEGO WYMAGANE DOŚWIADCZENIE NA POWYŻSZYM STANOWISKU ZGŁOSZENIA PROSZĘ WYSYŁAĆ NA E-MAIL KAMIL1@ONET.PL Pracujesz jako agent OFE? Niedługo stracisz pracę, zadzwoń. Tel. 697237273 Wkrótce stracisz pracę w OFE. Zadzwoń po nowe propozycje! Tel. 604338353 Poszukujemy ludzi do współpracy. Wysokie zarobki. Możliwość awansu. 665925982 Kancelaria prawna zatrudni handlowców, doradców klienta z doświadczeniem oraz dobrym kontaktem z klientami. Telefon 604338353 Ogólnopolska firma zatrudni pracowników ochrony na terenie Zamościa. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju. Kontakt: gwadula@ultraochrona.pl tel. 662111204

INNE ZWROT PODATKU ZA LEGALNĄ PRACĘ : HOLANDIA, NIEMCY, ANGLIA, IRLANDIA , NORWEGIA Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 41 [290]

Sprzedam zestaw mebli pokojowych , czarnych, mahoniowych Cena do uzgodnienia. tel. 79 05 54 419 Tanio sprzedam stół konferencyjny: owalny, brązowy, dł. 3,5 m szer. 1,5 m w bardzo dobrym stanie . Tel. 501 078 788. [228] Sprzedam lodówkę, stan bardzo dobry, wysokość 135 cm Tel 669 252 087 [308]

RÓŻNE SPRZEDAM

Filmowanie, fotografia, zdjęcia w studiu i plenerze! Śluby, wesela, bale, uroczystości rodzinne, sesje zdjęciowe, nagrana płyta. 501 078 788 [212]

Neseser z 23 elementami przyrządów kuchennych od„A” do„Z” nowy, okazyjnie. 84-639-30-59 [296]

Naprawa drukarek, ksero, regeneracja tonerów, tel. 606 753 241 [197]

Balustrady, ogrodzenia, bramy, konstrukcje stalowe(garaże, wiaty)„ZPH KOMET” Rozłopy 123, Kot Henryk, tel. 608805718 [307]

INNE Glazura terakota solidnie tel. 506281267 Konsultantka Oriflame 695040766

Zakład stolarski świadczy usługi w zakresie: meble kuchenne, biurowe, sklepowe, szafy wnękowe, drzwi, okna, łóżka, schody, poręcze, barierki i zabudowy mieszkań, biur, sklepów, barów. Zamość, ul. Klonowicza 10, tel. 84 616-91-10, kom. 665-170-606. [336] MEBLE NA WYMIAR KUCHNIE, SZAFY, BIUROWE, SKLEPOWE. FAKTURA VAT TANIO I SOLIDNIE! 517-031-621 [361] Koparko-ładowarka, wózek, szuka pracy w zawodzie lub innej 510 346 390 [335] Wróżka Grejs wróżby horoskopy porady życiowe Zamość tel.783760188 Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [237] Montaż instalacji gazowych do samochodów, Zamość, ul. Graniczna 111, kom. 604 561 681, www.mgaz.pl [269] Fideofilmowanie - 200 zdjęć gratis tel . kom . 791 070 096 [281] BIURO PODRÓŻY „ AMDAR „ Zamość Partyzantów 16 tel . 84 638 70 42 WCZASY , WYCIECZKI , BILETY AUTOKAROWE , LOTNICZE , PROMOWE [291] REKLAMA , SZYBKO , TANIO - TEL . KOM . 509 469 248 [285]

RÓŻNE OFERUJĘ Toaleta drewniana nowa na budowę tanio, tel. 888881889 Nagrobki-grobowce, tel. 84 631 42 59, 502 827 068. www. popielec.com [00000133]

MALOWANIE DACHÓW tel. 604-217-219 Poradnie:

Ortopedyczna (NFZ) Psychologiczna (NFZ) Okulistyczna (NFZ) Logopedyczna (NFZ) Dermatologiczna Ginekologiczna Laryngologiczna Neurologiczna Stomatologiczna Badanie USG NZOZ „Resort-Med” Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84/677-17-06

CHELATACJA

Nieoperacyjna metoda leczenia miażdżycy Odtruwanie organizmu z metali toksycznych Przywracanie metabolicznej sprawności organizmu NZOZ „Resort-Med” Zamość ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 607-394-099 www.chelatacja.pl

Odtruwanie z alkoholu NZOZ „Resort-Med” Zamość , ul. Wyszyńskiego 2 Tel. 84 677-17-06, 607-394-099

SPRZEDAM Sprzedam żużel i inne kruszywa dysponujemy własnym transportem ponadto wykonujemy prace koparką ładowarką 797439430

Amerykanska firma poszukuje ludzi do wspolpracy. Zapraszam panie. 665925982

Sprzedam wózek dla bliźniaków 2-funkcyjny. Tel. 785 185 035 [365]

Kancelaria prawna zatrudni handlowców, doradców klienta z doświadczeniem oraz dobrym kontaktem z klientami. Telefon 604338353 [367]

INNE

SZUKAM PRACY

Perkusista poszukuje zespołu - profesjonalizm. Zamość okolice. Jerzy Zacharczuk, ul. Kamienna 13/4, 22-400 Zamość, tel. 514 823 274. [328]

USŁUGI

Maszynę walizkową dp pisania produkcji angielskiej. Stan idealny. Cena do uzgodnienia. Sprzedam. Tel. 84 639 3059

Sprzedam Bak-srotownik uniwersalny z silnikiem 7,5 KW w dobrym stanie c 1000zl t 500770275

Poszukujemy ludzi do współpracy. Wysokie zarobki. Możliwość awansu. 665925982 [366]

Mężczyzna 35l, prawo jazdy BCDET + uprawnienia, koparko-ładowarka, wózek, szuka pracy w zawodzie lub innej 510 346 390 [335]

SPRZEDAM

Kompleksowe usługi remontowo- budowlane, tel. 508741-549 [223]

Glazura remonty 506865351

DAM PRACĘ

RZECZY UŻYWANE

Wróżka Milena wróży z kart Tarota, zdejmuje złe fatum, prowadzi Ciebie na szczęśliwą gwiazdę, tel. 508-516-767, tel. 889-144-051 [238]

Prywatna Nocna i Świąteczna Pomoc Medyczna NZOZ „Resort-Med” ul. Wyszyńskiego 2 tel. 84/ 677-17-06 Dni powszednie: 1800 - 2300 Soboty, niedziele i święta: 800 - 2200


Gazeta

18

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Zamość Nowa formacja polityczna

Nowa Prawica po zamojsku W kwietniu odbył się w Warszawie kongres założycielski nowej partii Janusza Korwina-Mikke Nowa Prawica. Jak się okazuje, nowa formacja znalazła swoich sympatyków także w Zamościu. Koordynatorem zamojskich struktur Nowej Prawicy jest Michał Wojtak, 20 - letni student prawa UMCS, pochodzący z  Zamościa. Jak powiedział „Zamojskiej” Kongres Nowej Prawicy (tak brzmi oficjalna nazwa nowej partii - przyp. D.Cz.) powstaje ze zjednoczenia partii Wolność i Praworządność - którą JKM założył odchodząc z UPR - oraz tych oddziałów Unii Polityki Realnej, które nadal sympatyzują z Korwinem.

- Oferta partii skierowania jest do ludzi, którzy mają dość obecnej sytuacji, wysokich podatków, rosnącej biurokracji, rosnącego zadłużenia państwa. Jesteśmy jedyną partią, która postuluje głębokie reformy i jedyną, która postuluje obniżenie podatków - przedstawia zarys programu NP Michał Wojtak. Dodaje, że w Zamościu idea nowej formacji spotkała się z zaintersowaniem co najmniej kilkudziesięciu ludzi. A do kogo najbardziej przemawiają te hasła? - Głównie do ludzi młodych, którzy widząc, że nie mają ani pewnej pracy, ani pewnej emerytury, chcą wywalczyć sobie lepszą przyszłość. Ale samą partię popierają także przedsiębiorcy, którzy nie chcą użerać się z całą

Region Lekcje o Funduszach Europejskich

machiną biurokratyczną - przedstawia działaczy i elektorat Nowej Prawicy młody wolnościowiec. Opowiedział też nam krótką historię o tym skąd u niego wzięło się zainteresowanie konserweatywno-liberalnymi poglądami. - Jeszcze w liceum kolega polecił mi filmik z wystąpieniem JKM-a i tak mnie on zaciekawił, że zacząłem oglądać prawie wszystkie lipy prezentujące idee propagowane przez Janusza Korwin-Mikkego, UPR i  UPR-WiP. Wtedy uświadomiłem sobie w jak złym stanie jest nasze państwo - opowiadał. Partia jest na razie w fazie powstawania, jednak już przedstawia swoje zdanie w kwestiach gospodarczych. Według lidera Nowej Prawicy, należy znieść przymus ubezpieczeń

zd rowot nych i emer y ta l nych, a także wprowadzić zakaz zadłużania państwa. - Trzeba też zlikwidować podatki od dochodu, czyli CIT i PIT. Przez ten podatek obywatele muszą tłumaczyć się z tego, że zarobili pieniądze - mówił Janusz Korwin Mikke podczas kongresu swojej partii. W wydarzeniu tym uczestniczyli: związany z „Rzeczpospolitą” publicysta Rafał Ziemkiewicz, były poseł LPR Krzysztof Bosak, były poseł PiS Artur Zawisza, były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew, a także ekonomiści: prof. Krzysztof Rybiński i dr Tomasz Sommer. Nowa Prawica odwołuje się do tradycji ruchu społeczno-politycznego powstałego w latach siedemdziesiątych

i osiemdziesiątych XX wieku, opierającego się na klasycznym liberalizmie ekonomicznym i konserwatyzmie społecznym. Szczególną rolę odegrał on w Stanach Zjednoczonych, gdzie był związany z konserwatywną frakcją Partii Republikańskiej i  prezydentem Ronaldem Reaganem, a  także w Wielkiej Brytanii, gdzie narodził się wraz z objęciem przez Margaret Thatcher stanowiska premiera. Partia KNP chce wystartować w  najbliższych, jesiennych wyborach parlamentarnych. W zawiązku z tym niebawem odbędą się spotkania organizacyjne lokalnych strutkur. Grupa z Zamościa zamierza w tej sprawie zorganizować spotkanie na początku wakacji. Daniel Czubara

Zamość SPDN „Krok za Krokiem”

Wiedza i nagrody Rozmawiali o uczestnictwie Już za kilka tygodni rozpocznie się rekrutacja do „Lekcji o Funduszach Europejskich” - konkursu skierowanego do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w województwach Polski Wschodniej. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o Funduszach Europejskich i zrealizowanych dzięki nim inicjatywach. Do udziału w przedsięwzięciu można zgłaszać się już od 1 maja. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W konkursie mogą wziąć udział nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z pięciu województw Polski Wschodniej. Wystarczy, że nauczyciele chętni do udziału w  konkursie wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na www.PolskaWschodnia.gov.pl/lekcja, prześlą dokumenty zgłoszeniowe na wskazany adres, a następnie przeprowadzą lekcję na podstawie scenariusza dostarczonego przez organizatora konkursu. Zadaniem nauczycieli jest realizacja 45-m i nutowej lekcji na temat Funduszy Europejskich. Organizatorzy przygotują i dostarczą scenariusz lekcji, w  którym

znajdzie się propozycja wykorzystania komiksu jako niekonwencjonalnej pomocy dydaktycznej Po koniec lekcji uczniowie będą rozwiązywać zadanie znajdujące się w komiksie. Uczniowie, którzy w najkrótszym czasie prawidłowo wykonają zadanie, zostaną nagrodzeni przez nauczyciela nagrodami - materiałami promocyjnymi, których sponsorem jest MRR. Nauczyciele, którzy prześlą potwierdzenie przeprowadzenia lekcji, wezmą udział w  losowaniu nagród. Finał „Lekcji o Funduszach Europejskich” i  losowanie nagród odbędą się 18 listopada. „Lekcja o  Funduszach Europejskich” to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy o tym, jak dzięki unijnym środkom zmieniają się nasze regiony. Jest to również szansa na zdobycie nagród zarówno przez nauczycieli, jak i przez uczniów. Dodatkowo, podczas zajęć klasa z pomocą nauczyciela może zrobić dokumentację „Lekcji o Funduszach Europejskich” w formie fotografii lub napisać wypracowanie na temat związany z tematyką zajęć. Chętni, którzy podejmą się tego zadania, mają szanse na publikację swojej pracy na stronie internetowej www.PolskaWschodnia. gov.pl/lekcja. rael

niepełnosprawnych w życiu publicznym 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji właśnie wtedy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu zorganizowało konferencję na temat uczestnictwa niepełnosprawnych w życiu publicznym.

G o s p o d a r z em s p ot k a n i a by ł Michał Król - niepełnosprawny pracownik zespołu do spraw promocji Stowarzyszenia, który porównał kilka artykułów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z realiami życia codziennego zarówno w kontekście ogólnopolskim, jak i lokalnym. Wskazał na trudności, jakie osoby niepełnosprawne napotykają chcąc aktywnie zaangażować się w życie społeczne. Zwrócił uwagę przede wszystkim na Ratusz, który ze względu na swoją zabytkowość i strome schody często jest niedostępny dla mniej sprawnych osób, przez co zwłaszcza jeżdżący na

wózkach nie mogą uczestniczyć w posiedzeniach Rady Miejskiej. To samo wiąże się z załatwianiem spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego, który się mieści na pierwszym piętrze naszego najbardziej reprezentacyjnego gmachu. Inny problem to uczestnictwo w wyborach. O ile w przypadku elekcji prezydenckich i parlamentarnych kłopot jest mniejszy, bo można przepisać się do bardziej dostosowanej obwodowej komisji wyborczej nawet w innym okręgu, o tyle nie jest to możliwe w przypadku wyborów samorządowych. Na przykład w zamojskim okręgu nr 4 nie ma lokalu wyborczego przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Michał Król wspominał również o tak zwanej „pułapce rentowej”, z powodu której niepełnosprawni boją się podejmować pracę, by nie utracić swych i tak już skromnych świadczeń. Obecna na spotkaniu wiceprezydent Zamościa Iwonna Stopczyńska podzieliła zdanie Michała Króla. Dodała jednak, że są możliwości, by te trudności ograniczyć. - Nie możemy w Ratuszu zainstalować windy, bo nie zgadza się na to konserwator zabytków, ale na posiedzenia

Rady Miejskiej mogą pomóc się dostać panowie ze Straży Miejskiej. Być może warto się też zastanowić nad wprowadzeniem transmisji audio z obrad. Podczas dyżurów prezydenta lub jego zastępców wystarczy się zgłosić do Biura Obsługi Interesanta, a wtedy pracownik wykona telefon i na pewno chętnie zejdziemy na dół do takiej osoby, bo to też jest element naszej pracy. To samo można zrobić z wszystkimi formalnościami w USC. W kwestii wyborów przypominam, że można już nie tylko zmienić obwodową komisję wyborczą, ale nawet głosować przez pełnomocnika. Wszelkie inwestycje, które wykonuje miasto, czynione są również z myślą o dostosowaniu ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Naprawdę można bardzo wiele zrobić nawet w obecnej sytuacji. Jedna z pań uczestniczących w konferencji powiedziała już po jej zakończeniu: - Przejrzałam listę problemów osób niepełnosprawnych, kiedy 7 lat temu obchodziliśmy taki dzień po raz pierwszy. Może ich skala jest już nieco mniejsza, ale same problemy wciąż są takie same.

publiczną PKP i PKS. - Działamy po to, aby zmieniać naszą rzeczywistość i by mieć na nią wpływ. Naszym największym wrogiem jest bierność i  bezsilność. Wierzymy, że to, co nas otacza, zależy od nas, że powinniśmy mieć wpływ na świat, w którym żyjemy. Struktury nasze ciągle się rozwijają. Już teraz funkcjonują kluby FM PiS m.in. w Chełmie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Włodawie czy

Międzyrzecu Podlaskim. Wzrost liczby członków naszej młodzieżówki wiąże się ze wzrostem notowań Prawa i Sprawiedliwości wśród najmłodszych grup wiekowych. Zachęcamy do wstępowania do Forum Młodych, gdzie będziecie mogli realizować swoje pomysły w gronie ciekawych młodych ludzi powiedział nowy szef FM PiS.

rmar

Region Forum Młodych PiS z nowym szefem

Zańko zaprasza młodzież Mariusz Zańko z Włodawy został nowym szefem Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w chełmskim okręgu wyborczym, obejmującym byłe województwa: zamojskie, chełmskie i bialskie. Mariusz Zańko ma 27 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa UMCS. W  strukturach Forum Młodych działa od 2004 roku. Pełni również funkcję radnego Rady

Miejskiej we Włodawie. W ramach dotychczasowych działań podejmował szereg akcji społecznych, m.in. współpracował z  obywatelskim komitetem „Przywracamy ulgi dla uczniów i studentów”. W 2009 roku FM PiS oraz inne organizacje młodzieżowe w całej Polsce zebrały ponad 150 tys. podpisów pod nowelizacją ustawy przywracającą ulgi dla uczniów i studentów z 37 proc. do 49 proc. na przejazdy komunikacją

Mariusz Zańko

dacz


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Dowcipy Horoskop

Wiosna z McDonald’s Nagrody funduje McDonald’s

Kobieta mówi do lekarza: - Z moim mężem jest coś nie tak. Wypija litr benzyny i biega pięć kilometrów. - Rzeczywiście to dziwne, bo na litrze benzyny powinien przebiec więcej.

Nagrodę otrzymała Ewa lat 10 z Zamościa

Małgosia bardzo dużo rozmawiała na lekcjach, dlatego pani profesor wpisała jej uwagę do dzienniczka. Następnego dnia Małgosia pokazuje pani dzienniczek, a tam notatka pod uwagą: - To jeszcze nic! Usłyszałaby pani moją żonę!

Konkurs! Rozpoczynamy tym samym konkurs wiosenny. Zapraszamy do wysyłania rysunków o tematyce wiosennej. Wykonanie pozostawiamy Waszej pomysłowości. W imieniu McDonalds życzymy dobrej zabawy! Do konkursu zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież. Zachęcamy również do współpracy nauczycieli plastyki i języka polskiego oraz Domy Kultury. Prace mogą być w formie opisowej, rysowanej lub malowanej. Wskazana jest odrobina fantazji i uśmiechu. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone publikacją na łamach Gazety Zamojskiej. Wszystkie opublikowane prace z kolei zostaną wyróżnione przez naszych sponsorów. McDonald’s zaprosi laureatów do swej restauracji na poczęstunek (Happy Meal). Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Zapraszamy do naszej zabawy. Rozwiązanie krzyżówki wyślij pod numer 72480. Na początku wiadomości SMS wpisz WALL HITSAT a następnie rozwiązanie krzyżówki, swoje imię i nazwisko oraz adres (Koszt wiadomości 2,46 zł z VAT). Do wygrania sprzęt AGD. Imię i nazwisko zwycięzcy opublikujemy w następnym numerze. Dodatkowo raz na kwartał losujemy spośród wszystkich osób, które wysłały prawidłowe rozwiązania – nowoczesny odkurzacz. Rozwiązanie z poprzedniego numeru: Ciągnie jak mucha do miodu. Spośród nadesłanych rozwiązań wylosowaliśmy kupon wysłany przez Annę Sowę. Nagrodę prosimy odebrać w ciągu 7 dni.

Izajasz z Biblii

Izajasz z Biblii

Kocha to, co włoskie

Urządza imieniny 31 sierpnia

Powódź Kieruje nią kulis Powódź

8

Kieruje nią kulis

8

1

włoskie

PopraBzyczy wia koni pije dycję krew

19

23

Podcienie budynku

23

6

Lipińska Korytko 10 wzdłuŜ lub Jackowska okapu

Arena Fibaka

W menu siwka

Złote małŜonków

10

Filmowy Olsen

2

W menu siwka

Eksperymentator

Miasto igrzysk 1988 r.

Eksperymentator

22 22

Miasto Śniadeckich

… Blues, festiwal

Zdobi

Miasto działkę Śniadeckich

3

Bat do chłosty

3

Bat do chłosty

jesienią

Zdobi działkę Gatunek jesienią

ryby

Gatunek ryby

29 Dawniej do orki

Okres mezozoiku

Bylina na 29 stawie

Dawniej do orki

Okres mezozoiku

Bylina na stawie

15

18

15

18

4

Kleik dla Kleik dla bobasa

Dawne ciepłe Dawne ciepłe okrycie

bobasa

Dawniej

ścinał Dawniej ścinał głowy głowy

okrycie

Część

Skutek zamieci Wymierzony Wymierzony pięścią pięścią

20

ProduProducent cent JogoJogobelli belli

24 24

11 11

5

21

do jazdy

5

16

wał w ratuszu

16

26

26

21

Arizona lub Iowa Arizona

lub Iowa

28

Litery z pól ponumerowanych utworzą rozwiązanie - myśl Novalisa.

28

3 4 5z pól 6 ponumerowanych 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Litery utworzą rozwiązanie - myśl Novalisa.

1

2

1

2 3

4

5

6

7

8 9 10 11 12 13 14 15

REDAKCJA: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość redakcja@zamojska.com, 84 539-88-22 internet: www.zamojska.com REDAKTOR NACZELNY: Jarosław Bury, jaroslaw.bury@zamojska.com DZIENNIKARZE: Tomasz Tomczewski, Robert Marchwiany, Kamil Kusier, Daniel Czubara PROJEKT GAZETY: Jarosław Bury WSPÓŁPRACOWNICY: Artur Habza, Witold Hryniewiecki, Piotr Arkadiusz Szymański WYDAWCA: Knowledge Innovation Center Sp. z o.o.

16 17 18 19

ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość. Wyłącznie polski kapitał. BIURO REKLAM I OGŁOSZEŃ: ul. Szczebrzeska 21, 22-400 Zamość, reklama@zamojska.com, tel. 84 539-88-22, 785-647-357 DRUK: Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie, oddział w Kielcach, DRUKARNIA w Tarnobrzegu, ul. Zakładowa 50 NAKŁAD: 2000 szt., cena 2,0 0 zł (5% VAT). Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania niezamówionych tekstów, listów i informacji. Za treść reklam, ogłoszeń, listów i polemik (jak

20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 również za treść dodatku telewizyjnego) redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Wzory reklam i innych projektów graficznych wykorzystywanych w gazecie są chronione prawem autorskim. Jako pracownicy redakcji dokładamy wszelkich starań, aby gazeta ukazywała się terminowo i bez błędów. Niestety mogą zdarzyć się drobne pomyłki i opóźnienia - często są one wynikiem działania czynników od nas niezależnych. Za tego rodzaju sytuacje, z góry przepraszamy. Linia alarmowa Gazety Zamojskiej” czynna 24/7 84 539-81-83 Zadzwoń i nagraj wiadomość

RAK 22.06. - 22.07. Przed Tobą ciężki tydzień w pracy, wiele zadań z którymi ciężko będzie Ci się uporać. Współpracownicy będą działać Ci na nerwy. Postaraj się okazać im więcej wyrozumiałości. Nie igraj z uczuciami, w miłości wiele jeszcze do naprawienia. Twój partner ciągle czeka na jakiś ruch z Twojej strony.. LEW 23.07. - 22.08. Otoczy Cię spokój wewnętrzny i cisza, co pozwoli Ci na głęboki relaks i koncentrację. Będziesz również mógł uzdrawiać siebie, jak i ludzi w Twoim najbliższym otoczeniu, co da Ci wiele pozytywnej energii.

SKORPION 23.10. - 21.11. Skorpiony mocno zakochane spędzą w tym tygodniu bardzo namiętne chwile ze swoją połówką. Ciepłe noce będą wpływać na wasze gorące wyznania. Będziecie żyć wspomnieniami, a będą one słodkie.

Co kwartał losujemy

dodatkową nagrodę W losowaniu wezmą udział osoby, które wysyłały SMS-y z prawidłowym rozwiązaniem krzyżówki

Nowoczesny odkurzacz osobiście wręczy dyrektor oddziału Hit-Sat w Zamościu REKLAMA

Illinois

Kółka Kółka do jazdy

BLIŹNIĘTA 22.05. - 21.06. Przed Toba spotkanie, z którego wyniknie więcej niż się spodziewałeś. Powrót do starych spraw nie będzie dla Ciebie przyjemny. Bliźniaki w związkach powinny cieszyć się sobą, korzystając ze swojego szczęścia i miłych chwil. Dobry czas na ważne deklaracje.

SUPER NAGRODA CZEKA

Starszy

Starszy syn Ewy syn Ewy i Adama i Adama

BYK 20.04. - 21.05. W końcu odzyskasz zaufanie partnera, wszystko się wyprostuje a Ty poczujesz ulgę. W pracy dobry czas, poczujesz się ważny i niezastąpiony, bo chwalić Cię będą ci, którzy wcześniej krytykowali. Jeśli zbagatelizujesz lekki ból gardła, to możesz obudzić się pod koniec tygodnia z wysoką temperatura i anginą.

PANNA 23.08. - 22.09. Odżyją stare uczucia, które wydawały się być bez przyszłości. Skorzystaj z okazji i idź na całość, czas najwyższy zabawić się tego lata. Unikaj jednak intryg i plotek, nie będziesz wiedzieć nawet kiedy obrócą się przeciw Tobie.

9

9

BARAN 21.03. - 19.04. W nadchodzącym tygodniu możesz narzekać na nadmiar obowiązków, zarówno w pracy jak i w domu. W miłości rozkwit, podejmiesz decyzję, która może całkowicie zmienić Twoje życie. Trzymaj się wcześniej obranej drogi a wygrasz.

Generałowi urodził się wnuk. Wiedział, że to chłopiec. I tylko tyle. Więc wysłał swojego adiutanta do szpitala, bo on nie miał czasu i kazał mu się dowiedzieć czegoś więcej. Po trzech godzinach przychodzi adiutant i mówi: - Jest bardzo podobny do pana, panie generale. - To znaczy? - Mały, łysy i bez przerwy drze mordę.

25

GraniGraniczy z czy z Illinois

7 7

Obradował w Obradoratuszu

Odbywa się musztra. Żołnierze stoją w szeregu. Kapral daje komendę: - Prawą nogę do góry podnieść! Kowalskiemu się pomyliło i podniósł do góry lewą nogę. Kapral patrzy się wzdłuż szeregu i krzyczy: - Co za dureń podniósł obie nogi?!

Tango

GreTango Grechuty chuty

Jerzy, Jerzy, reŜyser reŜyser Biblijny 27 eden

Część kafaru kafaru

Koniec roku szkolnego. Synek przychodzi ze szkoły. - Tato, Ty to masz szczęście do pieniędzy. - Dlaczego? - Nie musisz kupować książek na przyszły rok - zostaję w tej samej klasie.

Bezład, zamęt

Skutek zamieci

Bywa Bywa Prawa Prawa szybkiej lub lub lewa lewa obsługi strona strona statku statku

25

Okładka zeszytu

13

Bezład, zamęt

Szkoła. Pani prosi dzieci, aby powiedziały, jakie mają zwierzęta w domu. Padają odpowiedzi: - Ja mam kotka, no a ja pieska. Ja mam rybki w akwarium. Wreszcie przychodzi kolej na Jasia. - A Ty Jasiu, jakie masz zwierzę? - My mamy kurczaka w zamrażarce.

Odkurzacze za szarady Okładka zeszytu

13

14

17 17

4

14

Obok Uznamu

12

Miasto igrzysk 1988 r.

guru

Uznamu

12

Filmowy Blues, Olsen festiwal

Świętu- Ćwiczeją 6 nia z uroguru Świętu- Ćwiczedziny ją nia z uroObok dziny

Lipińska Korytko lub Jac- wzdłuŜ kowska okapu

Złote Zielony małŜonśółta ków banknot farba

1

PopraPodciewia konnie dycję budynku

śółta farba

Arena Fibaka

2

19

Bzyczy Kocha i pije to, co krew

Zielony banknot

Urządza imieniny 31 sierpnia

19

WAGA 23.09. - 22.10. Nie zasłaniaj się brakiem czasu, bo możesz zmarnować swoją życiową szansę. Zacznij działać i żyć pełnią życia. Tydzień w pracy dość pracowity, jednak będą to obowiązki których wykonywanie sprawi Ci wiele przyjemności.

STRZELEC 22.11. - 21.12. Nadszedł czas abyś uwolnił się od wspomnień i zaczął żyć pełnią życia. Dobry czas na rozpoczęcie czegoś nowego, własnego. Może jakiś mały, prywatny biznes? Jeżeli się odważysz pójść własną drogą, osiągniesz coś, co wszystkich zadziwi. Dlatego oszczędzanie mile widziane. KOZIOROŻEC 22.12. - 19.01. Nadchodzący tydzień okaże się dla Ciebie bardzo korzystny. Zaczniesz czuć się szczęśliwy i kochany. Ukochana osobo uczyni coś, co bardzo Cię ucieszy. Uważaj, abyś przez swoje roztargnienie, nie zniszczył tego co tak długo budowałeś. W pracy miła atmosfera, trzymaj się blisko przełożonych a możesz dużo z tego skorzystać. Zdrowie w normie, czujesz się trochę przemęczony, ale to wina letnich upałów. WODNIK 20.01. - 18.02. Twoja pozycja w związku wyraźnie wzrasta. Dobry znajomy będzie miał dla Ciebie cenne wskazówki, które śmiało możesz wykorzystać na przyszłość. Czas abyś w tym tygodniu przestał dąsać się na swoją połówkę i dał jej do zrozumienia, że czas abyście poważnie porozmawiali o waszej miłości. Odzyskasz w końcu pieniądze, które słusznie Ci się należą. RYBY 19.02. - 20.03. Pozwól się wykazać parterowi, ponieważ czuje się trochę przez Ciebie stłamszony. Jego wskazówki są często bardzo trafne i mogą być dla Ciebie bardzo pomocne. Ten tydzień dla Ryb będzie przebiegał pod znakiem stagnacji w związku. Nie widać ani żadnych kłótni ani zbyt gorących chwil z ukochaną osobą. W pracy zaufaj intuicji, dobrze wybierzesz i wygrasz.


amo ska

Gazeta

20

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

NIEZALEŻNY TYGODNIK

OGŁOSZENIE

Do nowo otwieranej sieci lodziarni, poszukujemy kandydata/ki na stanowisko:

Do nowo otwieranej sieci lodziarni, poszukujemy kandydata/ki na stanowisko:

KIEROWNIK LODZIARNI

Opis stanowiska: Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało prowadzenie i organizacja sprawnego funkcjonowania lodziarni w celu zapewnienia najwyższego standardu obsługi klienta, w tym przede wszystkim: Zarządzanie kawiarnią, Budowanie i zarządzanie zespołem pracowników; Wymagamy: Minimum rocznego doświadczenia w pracy na stanowisku kierowniczym w lokalu gastronomicznym (znajomość HACCP), Posiadania aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej, Zdolności organizacyjnych; Kreatywności, konsekwencji , Dyspozycyjności; Inicjatywy we wdrażaniu własnych rozwiązań; Nienagannej kultury osobistej,

Prosimy o wysłanie CV ze zdjęciem do dnia 20 maja 2011 r. na adres: aneta.walkowska@haloapteka.pl . w przypadku pytań prosimy o kontakt: 506662037

Oferty pracy Wolne miejsca pracy na dzień 13.05.2011 r. Akwizytor Ankieter Asystentka stomatologiczna Barman Barman/ka - kelner/ka Betoniarz - zbrojarz Cieśla szalunkowy Cukiernik - ciastkarz Doradca klienta Doradca klienta - sprzedawca Fizjoterapeuta Frezer Hydraulik Hydraulik-spawacz Inspektor ds. inwestycji Instruktor tańca / choreograf Kasjer

Zdobądź praktykę

Kelner / ka

Miejsce pracy: Zamość Region: lubelskie

Kasjer - doradca klienta Kasjer - sprzedawca Kelner Kelner/ka - barman/ka Kierowca busa Kierowca - handlowiec Kierowca - magazynier Kierowca samochodu ciężarowego Kierowca samochodu ciężarowego w transporcie międzynarodowym Kierowca/sanitariusz - ratownik medyczny Kierownik produkcji - majster Kierownik robót drogowych Kierownik robót elektrycznych Kierownik zakładu Księgowa Kucharz Lakiernik natryskowy Lekarz okulista/optometrysta/refrakcjonista Mechanik autobusów Mechanik samochodowy Mechanik samochodów ciężarowych Mechanik urządzeń ogrodniczych Monter instalacji solarnych Murarz Nauczyciel farmacji Nauczyciel przedszkola

Zamość Projekt PWSZ

Miejsce pracy: Zamość Region: lubelskie

Rozpoczęła się rekrutacja studentów i studentek, szkół oraz nauczycieli i nauczycielek do Projektu „Praktyki Pedagogiczne drogą do innowacyjnego szkolnictwa”. Nowatorskie przedsięwzięcie jest realizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Wymagamy: miłej aparycji i wysokiej kultury osobistej, optymizmu i łatwości w nawiązywaniu kontaktów, gotowości do pracy zmianowej, posiadania aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej,

Obowiązki:

obsługa gości, przyjmowanie zamówień, serwowanie potraw i napoi, przygotowanie miejsca pracy, mile widziane doświadczenie w gastronomii.

Prosimy o wysłanie CV ze zdjęciem do dnia 20 maja 2011 r. na adres: aneta.walkowska@haloapteka.pl . w przypadku pytań prosimy o kontakt: 506662037

Operator frezarki CNC Operator koparek samojezdnych, koparko - ładowarek Operator ładowarki / miniładowarki Bobcat Operator obrabiarek sterowanych numerycznie Pizzer Pomoc kuchenna Pomocnik geodety Pomocnik lakiernika samochodowego Pracownik biurowy Pracownik do wyrobu pizzy Pracownik działu Przyjęcia Towaru Pracownik hali - sprzedawca Pracownik kateringu i zaopatrzenia Pracownik lakierni Pracownik ochrony fizycznej Pracownik ochrony fizycznej I stopnia Pracownik placowy Pracownik produkcji Pracownik sprzątający Pracownik stolarni Przedstawiciel handlowy Robotnik gospodarczy Rzeźnik - wędliniarz - masarz Sekretarka Spawacz metodą MAG

Specjalista do spraw kadr Spedytor Sprzedawca Sprzedawca - magazynier Sprzedawca materiałów budowlanych Sprzedawca telefonów i akcesoriów GSM Stolarz meblowy Szlifierz Szwaczka Szwaczka meblowa Ślusarz Tapicer meblowy Technik elektroradiolog Technolog robót wykończeniowych w budownictwie Telemarketer Tokarz / frezer Tynkarz Wulkanizator-mechanik Mechanik samochodowy – NIEMCY Kucharz – NIEMCY Pielęgniarka – WŁOCHY Osoba do badań terenowych – IRLANDIA/ POLSKA Pracownik produkcyjny - HOLANDIA Dekarze – NIEMCY Szklarz – HISZPANIA

Technik instalacji wind – CYPR Technik naprawy wind – CYPR Technik kontroli jakości – REPUBLIKA CZESKA Menadżer/negocjator – REPUBLIKA CZESKA Pracownik restauracji – NIEMCY Kucharz/kucharka – NIEMCY Kucharz lub młodszy kucharz - NIEMCY Kierownik restauracji – NIEMCY Tajemniczy klient – POLSKA Animator czasu wolnego – WŁOCHY Pomoc kuchenna – NIEMCY Ubojowy – WIELKA BRYTANIA Rzeźnik/wykrawacz – WIELKA BRYTANIA Mechanik silników łodzi motorowych – NORWEGIA Rzeźnik, wykrawacz, trybowacz – WIELKA BRYTANIA Opiekunka osób starszych - NIEMCY Szwaczka – SŁOWACJA Fryzjer – NORWEGIA Pielęgniarka – WIELKA BRYTANIA Serwisant programista PLC - CZECHY Informacje na temat ofert: Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu ul. Pl. Wolności 1, pok. 15, 22 oraz 8 tel. 84-638-33-49 www.pupzamosc.samorzady.pl/

Inicjatywa - skierowana do studentów i studentek filologii polskiej, angielskiej i rosyjskiej wszystkich uczelni wyższych - oferuje zdobycie rzetelnej wiedzy z  zakresu organizacji placówek oświatowych oraz praktycznego radzenia sobie z problemami, z jakimi na co dzień stykają się nauczyciele i  nauczycielki. W  ramach Projektu został stworzony Innowacyjny Program Praktyk Pedagogicznych, opierający się na analizie obowiązującego programu praktyk oraz sugestiach i  opiniach studentów i  studentek. W trakcie uczestnictwa w przedsięwzięciu rekrutowane osoby skorzystają z warsztatów, w których zdobędą cenne umiejętności przydatne w czasie praktyk.

REKLAMA

NZOZ „PULS”

Al. Jana Pawłą II 19 22-400 Zamość tel. 84 530 37 43 tel. 84 538 79 66 tel. 538 79 67 Od poniedziałku do soboty 7 - 21

NFZ

Poradnia Ortopedyczna

Dr n. med. Zbigniew Chmiel Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Waldemar Szymański Specjalista ortopeda, traumatolog Lek. med. Piotr Kisiel Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Michał Bąk Lek. med. Jarosław Jarosz Ortopeda, Traumatolog Lek. med. Łukasz Barczewski

Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Marek Mazurek Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Chirurg, Onkolog

Poradnia Gastroenterologiczna Dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz Specjalista Gastroenterolog Dr n. med. Jarosław Drabko Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Nefrologiczna Lek. med. Dariusz Dębicki Specjalista nefrolog

Poradnia Urologiczna Lek. med. Zdzisław Aleksandrowicz Specjalista Urolog

Poradnia Kardiologiczna

Lek. med. Danuta Socha Specjalista Kardiolog Poradnia Chirurgii Lek. med. Leszek Batalia Ogólnej Dr n. med. Tomasz Romanowicz Specjalista Kardiolog Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Zbigniew Żołyński Poradnia Neurologii Specjalista Chirurg Dziecięcej Lek. med. Marek Mazurek Dr n. med. Aleksandra BilewiczSpecjalista Chirurg, Onkolog Kraczkowska Lek. med. Zbigniew Plewa Specjalista Neurologii dziecięcej Specjalista Chirurg, Onkolog Lek. med. Bożena SienkiewiczLek. med. Andrzej Traczyk Adamczyk Specjalista Chirurg Specjalista Neurologii dziecięcej Lek. med. Marek Nowosielecki Specjalista Chirurg Poradnia Lek. med. Janusz Rybak Pulmonologiczna Specjalista Chirurg Lek. med. Elżbieta Suchodolska Lek. med. Jerzy Wyszyński Specjalista Pulmonolog Specjalista Chirurg

Poradnia Chirurgii Onkologicznej

Poradnia Okulistyczna

Lek. med. Piotr Łukasik Specjalista Okulista Dr n. med. Tomasz Romanowicz Lek. med. Emanuela Bętkowska

Specjalista Okulista Lek. med. Tomasz Bentkowski Lek. med. Jolanta Leńczuk Specjalista Okulista Lek. med. Arkadiusz Dybcio Specjalista Okulista

Mgr Elżbieta Pietrzak Neurologopeda Mgr Magdalena Sawicka Neurologopeda, Surdologopeda Mgr Małgorzata Rosołek Logopeda

Poradnia Doppler – Duplex

Rejestracja Ginekologiczna Tel. 84/530-37-43 wew.103.

Lek. med. Rafał Kryza Specjalista radiologii Lek. med. Anna Budzyńska Lek. med. Jerzy Pokryszka Specjalista radiologii Lek. med. Piotr Tomaszewski Specjalista radiologii Lek. med. Marta Siemaszko Specjalista radiologii

Poradnia Laryngologiczna

Lek. med. Anna Brzostowska Specjalista Audiolog Lek. med. Jan Ignaczuk Specjalista Otolaryngolog Lek . med. Arkadiusz Kasztelan Specjalista Otolaryngolog

Poradnia Psychologiczna Mgr Katarzyna Stecka Psycholog Mgr Kamila Mnich Psycholog Mgr Monika Nosowska Psycholog Mgr Magdalena Kołodziej Psycholog Mgr Ewa Zybała Psycholog Mgr Izabela Czochra Psycholog Mgr Robert Olczyński Psycholog

Poradnia Ginekologiczna

Dr n. med. Cezary Ziółkowski Specjalista Ginekolog Dr n. med. Janusz Kraczkowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Radosław Laskowski Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Zbigniew Smoliński Specjalista Ginekolog, Położnik Lek. med. Małgorzata Korona Specjalista Ginekolog, Położnik Rejestracja Rehabilitacyjna Tel. 84/530-37-43 wew.211, 84/538-79-68

Poradnia Rehabilitacyjna Dr n. med. Rafał Sapuła Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Dawid Zugaj Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Anna Gospodaryk Specjalista Rehabilitacji Medycznej Lek. med. Agnieszka Błaszczuk – Grudzień Lek. med. Dariusz Czochrowski Specjalista Rehabilitacji Medycznej

Gabinety Prywatne Poradnia Chirurgii Naczyń

Lek. med. Janusz Łój Specjalista Chirurg Dr n. med. Marek Durakiewicz Specjalista Chirurgii Naczyniowej

Zamykanie żylaków i pajączków naczyniowych zastrzykami, zabiegi operacyjne żylaków kończyn dolnych z opieką okołooperacyjną i anestezjologiczną.

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Lek. med. Edyta Rubaj, Kardiolog Dziecięcy

Poradnia Dermatologiczna Lek. med. Jolanta Budzyńska – Włodarczyk Lek. med. Jakub Chodorowski

Poradnia Neurologiczna Dr n. med. Andrzej Brodowski Specjalista Neurolog Lek. med. Magdalena Piwowarska Specjalista neurolog Dietetyk, Anna Snop

Poradnia Gastroenterologiczna Lek. med. Ryszard Piasecki Specjalista Gastroenterolog

Poradnia Reumatologiczna Lek. med. Małgorzata Kowalska Specjalista Reumatolog

Poradnia Ginekologiczna

Lek. med. Anna Firek-Gwizdak Specjalista Ginekolog, Położnik

Lekarze wykazani w/w Poradniach Specjalistycznych w ramach Poradnia Medycyny Estetycznej umowy z NFZ przyjmują Lek. med. Marek Nowosielecki Poradnia Logopedyczna również prywatnie. Specjalista Chirurg Mgr Ewa Machalska Logopeda

Lek. med. Agnieszka Błaszczyk-Grudzień

DNL


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Stadionowe niedorzeczności 95 907 widzów - to dotychczasowy rekord frekwencji w jednej ligowej kolejce na polskich stadionach. Wydawałoby się, że kwestią czasu jest tylko kiedy pęknie setka. Niedoczekanie jednak. Wojewodowie na wniosek policji wydali bowiem decyzje o zamknięciu przed widzami stadionów Śląska, Zagłębia i Widzewa. Argumentacja miała dotyczyć zachowania pseudokibiców w  czasie kolejki wtorkowo - środowej oraz w meczach wcześniejszych. A to już niekonsekwencja, bo do tej pory podobne wnioski ze strony stróżów

prawa nie wpływały. Na trzech stadionach trybuny zaświecą więc pustkami, co najbardziej zaszkodzi klubowej kasie, a w dalszym rozumieniu - po prostu polskiej piłce, która zubożeje o  ładnych parę złotych. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w  pewnym sensie jako pretekst wykorzystuje się zdarzenia z  Bydgoszczy. Najkrócej więc mówiąc, „kowal zawinił, cygana powiesili”. To, że po finale Pucharu Polski doszło do burd, sprawiła przede wszystkim krótkowzroczność PZPN, bo prawdopodobieństwo zamieszek po

końcowym gwizdku było bardziej niż wysokie. Niestety, nie dla tych, którzy ten mecz organizowali. W ogólny klimat walki z kibolami Lato i  spółka musieli się oczywiście wpisać jakimś oryginalnym rozwiązaniem. Myśleli, myśleli i  wymyślili, wylewając od razu dziecko razem z  kąpielą. Uchwała o  rozgrywaniu w  sezonie 2010/2011 meczów bez udziału zorganizowanych grup kibiców drużyn przyjezdnych dotarła więc w  każdy zakątek piłkarskiej Polski. Można się teraz tylko zastanawiać, jak zinterpretować parę setek

21

FELIETOM kibiców drużyny przyjezdnej, które dotrą sobie na stadion prywatnymi samochodami, a po wejściu usiądą razem i  będą dopingować swoją drużynę. Pewnie nie tylko ja pamiętam pucharowy mecz Hetmana z  Legią, kiedy to kibiców ze stolicy przybyło około tysiąca, a  zgodnie z  wytycznymi PZPN być ich nie powinno. Szef piłkarskiego związku w Lublinie mówi, że nie zastanawiał się nad zasadnością wprowadzenia w  życie powyższej uchwały, tylko przyjął ją do realizacji. Pewnie. A po co mieć przypadkiem własne zdanie

i nie daj Boże, komuś w Warszawie się narazić? Taki wiernopoddańczy system już nad Wisłą mieliśmy i kiepsko się sprawdził. A wystarczy sprawić, aby w czasie meczów podwyższonego ryzyka na stadionach była policja, egzekwować zakazy stadionowe, a  bandytów karać szybko i  bezwzględnie. Piłka więc przede wszystkim po stronie stanowiących prawo. Ale to nad Wisłą, ze względu na polityczną mentalność, wcale sukcesu nie gwarantuje.

Tomasz Tomczewski REDAKTOR DZIAŁU SPORTOWEGO

Łaszczów Zamojska klasa okręgowa

Korona dostała łomot W świetnych nastrojach do Krasnobrodu wrócili piłkarze i kibice Igrosu. 15 maja w meczu kolejki Korona Łaszczów przegrała bowiem z Wasilewskim i spółką 1:4. Już pierwsze akcje jednego i drugiego zespołu zwiastowały ciekawy mecz. Mało kto jednak spodziewał się, że losy spotkania potoczą się w takim kierunku. Igros od początku spotkania narzucił swój styl gry i zlał mocno Koronę. Piłkarze z Łaszczowa bezradnie próbowali stworzyć sobie okazje do strzelania bramki, ale strzały Chromca i Maca nie mogły zaskoczyć Siemki. Dopingowani przez liczną widownię piłkarze gości odpłacili się szybkimi akcjami już w pierwszych minutach. Goście, dzięki strzałowi Piotra Wasilewskiego, szybko objęli prowadzenie, dzięki czemu rozgrywali piłkę pod swoje dyktando. Gospodarze, przy asyście licznie zgromadzonych fanów, próbowali szybko odpowiedzieć, lecz chaotyczne ataki nie przynosiły wyrównania. Rozpędzony Igros próbował podwyższyć prowadzenie jeszcze przed przerwą. Udało się to dzięki

uderzeniu debiutującego w Igrosie Piotra Kusztykiewicza, mającego za sobą występy w Hetmanie Zamość, Ładzie Biłgoraj i Stali Kraśnik, a ostatnio powracającego z cypryjskich wojaży (AS Othéllos Athiénou, AS Ólympos Xylofágou i AS Anagénnissi Germassógias). Kusztykiewicz trafił w sytuacji sam na sam z bramkarzem wprost w golkipera, ale przy dobitce wbiegającego w pole karne Bartłomieja Kudełki Pępiak nie miał już szans. Do przerwy było więc 0:2. Po przerwie strzeleckim instynktem popisał się Piotr Gozdek, pokonując dwukrotnie bramkarza Korony. Gospodarze zdołali strzelić na otarcie łez tylko jednego gola. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Piotr Borowiak. - To było bardzo dobre spotkanie w naszym wykonaniu. Dużo do gry wniósł debiutujący Kusztykiewicz, dzięki czemu Piotrek Gozdek został przesunięty do ofensywy. Mamy teraz naprawdę bardzo dobrą drużynę. Trzeba się cieszyć z wyniku i pozostaje mobilizować się na kolejny mecz - ocenił mecz szkoleniowiec Igrosu Krasnobród - Marcin Nowosad.

Z powodu uchwały Polskiego Związku Piłki Nożnej, który zamknął trybuny stadionów dla kibiców drużyn gości, na spotkanie nie zostali wpuszczenie sympatycy Igrosu. 80-ciu oburzonych fanów z Krasnobrodu dopingowało więc swych piłkarzy pod stadionem. Warto wspomnieć, że krasnobrodzcy kibice w ramach protestu przeciwko związkowym decyzjom wywiesili transparent z przyczepionymi maskotkami, które miały związane ręce, przysłonięte oczy i założone kominiarki. Korona Łaszczów - Igros Krasnobród 1:4 (0:2) 0:1 Wasilewski (20 min.), 0:2 Kudełko (45 min.) 0:3 Gozdek (65 min.) 1:3 Borowiak (70 min.) 1:4 Gozdek (75 min.). Korona: Pępiak - K. Kuźniarski, Brytan, Chwała, J. Sowa, Chromiec, Dyda (60 Romańczuk), Martyniuk, Ł. Kuźniarski (71 Bednarski), Borowiak, Mac (68 Szarowolec). Igros: Siemko - J. Gielmuda, Bartecki, Oś (85 Kozyra), Borek, Kudełko, Wasilewski, Margol, Kulczycki (75 Wyrwa), Gozdek (80 Gmyz),

1. Omega Stary Zamość

Piłkarzom Igrosu nie brakowało powodów do radości Kusztykiewicz (85 Kołtun). Sędziował: Kapitan. C o s m o s Jó z e f ó w - O s t o j a Skierbieszów 1:2, Tanew Majdan Stary - Kryształ Werbkowice 0:1, Omega Stary Zamość - Echo Zawada 4:0, Sparta Wożuczyn - Tur Turobin 2:2,

23

52

59-26

2. Tur Turobin

23

43

40-24

3. Igros Krasnobród

23

43

58-31

4. Korona Łaszczów

23

43

50-28

5. Kryształ Werbkowice

23

42

21-16

6. Grom Różaniec

23

41

56-40

7. Ostoja Skierbieszów

23

38

45-38

8. Sparta Wożuczyn

23

34

36-35

9. Unia Hrubieszów

23

32

40-34

10. Victoria Łukowa/ Chmielek

23

30

36-30

11. Sparta Łabunie

23

26

30-43

12. Relax Księżpol

23

25

40-47

13. Olimpiakos Tarnogród

23

23

23-39

14. Echo Zawada

23

21

24-51

15. Tanew Majdan Stary

23

17

18-48

16. Cosmos Józefów

23

6

26-76

Unia Hrubieszów - Grom Różaniec 1:3, Victoria Łukowa/Chmielek - Sparta Łabunie 1:2, Korona Łaszczów - Igros Krasnobród 1:4, Olimpiakos Tarnogród - Relax Księżpol 1:5. Tomasz Pakuła

Szczebrzeszyn IV liga piłki nożnej

Debiut na piątkę Od efektywnego zwycięstwa rozpoczął pracę na ławce trenerskiej Roztocza Szczebrzeszyn Jan Złomańczuk. Gospodarze rozbili Orion Niedrzwica Duża aż 5:0, a prawdziwy popis skuteczności dał Tomasz Albingier, który pokonał bramkarza gości czterokrotnie. Roztocze rozpoczęło egzekucję w 16 minucie. Po składnej zespołowej akcji sam na sam z bramkarzem gości wyszedł Jakub Rozwadowski i nie zmarnował szansy. A później szalał już „Albin”. Napastnik gospodarzy, po odcierpieniu kary zawieszenia, był nie do zatrzymania, a trzecia zdobyta przez niego bramka na długi czas zostanie kibicom w pamięci. Napastnik Roztocza ustawił bowiem piłkę 20 metrów od bramki gości i pięknym uderzeniem z rzutu wolnego z boku pola karnego nie dał szans bramkarzowi gości.

Roztocze o krok bliżej do utrzymania - Widziałem wcześniej zespół ledwie kilka razy, dlatego tym bardziej jestem zbudowany postawą chłopaków. Wiem, że drużyna ma spory potencjał, co potwierdziła sobotnim spotkaniem. 5:0 to najmniejszy

wymiar kary, który spotkał gości. Daliśmy wyraźny sygnał, że trzeba się z nami liczyć, dlatego spodziewam się, że każdy kolejny mecz będzie trudniejszy - ocenił mecz trener Jan Złomańczuk.

Roztocze Szczebrzeszyn - Orion Niedrzwica 5:0 1:0 Rozwadowski (16 min.), 2:0, 3:0, 4:0, 5:0 Albingier (35, 41, 68 i 70 min.). Roztocze: Patryk Dobromilski, Dawid Dobromilski, Rajtar, Paweł Lipiec, Tomasz Bielec, Tomasik, Sawic (33 Lalik), Damian Bielec, Rozwadowski (70 Pawluczuk), Piotr Lipiec (65 Duda), Albingier (85 Lipski) Orion: Kozłowski - Piech (69 Charmast), Waryszak, Skiba, Wójcik, Bednarz, Oleszek (65 Wójtowicz), Żarnowski, Szymuś, Maliszewski ( 46 Paluch), Cielma. Ż ó ł te k a r t k i: Pawe ł L ipiec - Kozłowski Widzów: 300 Huragan - Wieniawa Lublin 0:3 (wo), Włodawianka Włodawa - Lewart Lubartów 0:1, Orlęta Radzyń Podlaski - Lublinianka 1:1, Orlęta Łuków - Sparta Rejowiec Fabr. 2:4, Roztocze Szczebrzeszyn - Orion Niedrzwica 5:0,

1. Orlęta Radzyń Podlaski

23

52

65-17

2. Stal Kraśnik

23

49

47-15

3. Huczwa Tyszowce

23

45

42-21

4. Lublinianka Lublin

23

42

32-25

5. Lewart Lubartów

23

39

29-14

6. Orlęta Łuków

23

38

33-17

7. Włodawianka Włodawa

23

37

31-25

8. Wieniawa Lublin

23

32

31-27

9. Sparta Rejowiec Fabryczny

23

32

29-31

10. Start Krasnystaw

22

31

29-42

11. BKS Unia Bełżyce

22

30

24-33

12. Janowianka

23

29

22-24

13. Roztocze Szczebrzeszyn

23

27

27-25

14. Orion Niedrzwica Duża

23

23

20-35

15. Dwernicki Stoczek Łukowski

23

4

8-76

16. Huragan Międzyrzec Podlaski

23

8

14-56

Dwernicki Stoczek Łuk. - Janowianka 0:1, Stal Kraśnik - Huczwa Tyszowce 0:0, Unia Bełżyce - Start Krasnystaw 3:1. tom


Gazeta

22

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Krasnobród Rekreacja

Lublin Judo

Polska Biegała w Krasnobrodzie

Dziesięć medali dla Legionu

Zawodnicy na starcie Za nami kolejna, siódma edycja biegu ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”, która ma przekonać Polaków do biegania oraz propaguje zdrowy i aktywny tryb życia. Do tej pory, w kolejnych edycjach akcji, wystartowało łącznie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy biegaczy. Po raz trzeci sztabem regionalnym (sztab Zamość/Krasnobród) została redakcja Audycji Sportowej Ole, która zorganizowała bieg w Krasnobrodzie. Podczas zawodów zorganizowanych 13 maja w  Krasnobrodzie w  ramach regionalnej edycji akcji „Polska Biega 2011” w kategorii mężczyzn zwyciężył Patryk Momot z Łabuniek (Agros Zamość), drugi był Bartłomiej Kudełko, a  trzeci Mateusz Kołtun (obaj - Krasnobród).

W kategorii kobiet wygrała Karolina Kruczo z  Biłgoraja, która biegła z  psem, druga była Aleksandra Sawiak, a  na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Kawka (obie z Krasnobrodu). Wśród wszystkich uczestników biegu wyłoniono w drodze losowania dwóch nagrodzonych. Tutaj szczęśliwcami okazali się: pilot biegu - Piotr Truszkowski i Monika Korga. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 8-letni Kacper Kłyż. Swoje siły sprawdziło 30 zawodników, głównie amatorów. Wszyscy pokonali dystans 2 km i dobiegli do mety. Trasa zaczynała się w centrum Krasnobrodu, aby ludzie zauważyli, że istnieje taka akcja jak „Polska Biega”. Zwycięzca biegu powiedział: - Polska Biega - pierwsza klasa. Oby więcej było takich akcji. Emocje wśród startujących były niezwykłe, bieg wywoływał uśmiechy, a wszyscy śpieszyli się czym prędzej w kierunku mety.

Koordynator akcji - Tomasz Pakuła przyznaje, że jest zadowolony z liczby biegaczy. Dodał, że trudno jest zachęcić ludzi do biegania, ale liczy na to, że za rok liczba uczestników w jego sztabie będzie większa (w 2009 wystartowało 20 zawodników, w 2010 - 91). - Cieszę się, że wszyscy przychylnie patrzyli na plakaty wywieszone na terenie Zamojszczyzny. Jestem zadowolony z rozegranych zawodów, mimo że pogoda nie dopisała. Trzeba walczyć, aby młodzież ceniła takie akcje jak Polska Biega. Warto wspomnieć, że akcję poparł Poseł Sławomir Zawiślak, który przemówił na starcie biegu oraz wręczał puchary zawodnikom. Dziękujemy sponsorom, patronom medialnym oraz wszystkim, którzy mieli wkład w akcję „Polska Biega 2011 - sztab zamojsko/krasnobrodzki” i okazali pomoc przy organizacji imprezy. Tomasz Pakuła

Zamość Lekka atletyka

Plany startowe Aleksandry Jakubczak 3 mają na Mistrzostwach Polski w Lidzbarku Warmińskim siostry Jakubczak stanęły na podium. W biegu na 10 000 metrów Aleksandra zdobyła srebro, natomiast Anna brąz. Oto jak skomentowała ten wynik młodsza z sióstr: - To był mój trzeci bieg w  karierze, trzecia życiówka na tym dystansie i po raz trzeci srebrny medal. Jest zatem z czego się cieszyć, chociaż do pełni szczęścia brakuje złotego medalu. Tym bardziej jest to dla mnie dodatkowa motywacja do zdobycia w końcu Mistrzostwa Polski. Jakie plany startowe ma srebrna

medalistka na 10 000 m? - Na przełomie lipca i sierpnia Mistrzostwa Polski Seniorów w  Bydgoszczy, gdzie wystartuję na moim koronnym dystansie - 5000 metrów, a  także dodatkowo 1500 metrów; natomiast na początku września będę walczyć o  jak najlepszy czas i miejsce na MPS w półmaratonie w Pile. Sezon planuję zakończyć debiutem w maratonie - prawdopodobnie w  Poznaniu. W  międzyczasie zamierzam wystartować w  kilkunastu mityngach kontrolnych na bieżni i ulicy - zapowiada Aleksandra Jakubczak.

Siostry Jakubczak gotowe do startu Ambitnej lekkoatletce Agrosu Zamość wypada tylko życzyć spełnienia sportowych planów. tom OGŁOSZENIE

Zamość Trenerzy kontra kibice

Liga Typerów GZ (8) Jesteśmy na półmetku naszej zabawy w typowanie. Póki co górą trenerzy, ale kibice na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Tym bardziej, ze różnice punktowe są naprawdę minimalne. Tabela (w nawiasie liczba punktów zdobytych w VIII kolejce): 1. Marek Pogódź 89 (+14) 2. Wojciech Rycak 85 (+14) 3. Waldemar Brzyski 83 (+10) - Zbigniew Pająk 83 (+14)

5. Dariusz Kmiecik 82 (+9) 6. ks. T. Winogrodzki 81 (+8) 7. Piotr Welcz 78 (+10) 8. Robert Marchwiany 77 (+13) 9. Mateusz Florek 76 (+7) - Paweł Wróbel 76 (+7) 11. Piotr Łaszkiewicz 73 (+10) 12. Wojciech Kondrat 72 (+9) W „meczu” trenerzy - kibice 498:457 (69:56 w VIII kolejce). tom

Z 10 medalami powrócili do Zamościa z Otwartych Mistrzostw Województwa Lubelskiego w  Judo zawodnicy Uczniowskiego Klubu „Legion”. W zawodach rozegranych 8 maja w hali AOS-u wystartowało 19 „legionistów”. Złote medale wywalczyli: Agata Skowron w wadze do 57 kg (1995-98) oraz Jakub Wójtowicz w wadze do 66 kg (1995-1998). Pozostałe medalowe i  punktowane miejsca podopiecznych trenera Bartłomieja Wacha: Dzieci młodsze (2001 i młodsi): Rafał Jóżwiak (22 kg) - III miejsce. Tomasz Arcaba (30 kg) - III Jakub Hubala (30 kg) - IV Katarzyna Wójtowicz (35 kg) - V. Dzieci starsze (1999-2000): Mateusz Lenard (30 kg) - II Agata Zygmunt (44 kg) - III Konrad Lis (30 kg) - V; Juniorzy młodsi, młodzicy (1995-1998): Jakub Arcaba (38 kg) - III Sebastian Włodarczyk (66 kg) - III Paweł Denys (66 kg) - III Marcin Lizut (50 kg) - V; Juniorzy, młodzież, senior (1994 i  starsi): Dorota Kuśmierz (48 kg) - III Damian Tymecki (73 kg) - V. - 10 medali naszych reprezentantów to naprawdę solidny dorobek. W Mistrzostwach brali bowiem udział

Agata Skowron - UKJ Legion Zamość również judocy z trzech klubów ukraińskich oraz zawodnicy z Warszawy i  Ost r owca Św iętok r z ysk iego. Szczególnie cieszy mnie postawa najmłodszych, którzy trenują raptem od września, a  już nieźle „wojują” i wspinają się na podium - podsumował występ swoich podopiecznych Bartłomiej Wach. tom

Jastrzębie - Zdrój MP w tenisie stołowym

Szczęście było o włos Bardzo niewiele zabrakło drużynie Trefla Zamość do sprawienia olbrzymiej niespodzianki i pokonania tenisistów stołowych Elektryka - Maximusa Toruń w czasie Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Jastrzębiu Zdroju Juniorów (12-15.05). Po zaciętym spotkaniu nasi zawodnicy przegrali z późniejszym zwycięzcą całego turnieju 2:3 (Kisielewicz - 2). W pozostałych meczach Treflowcy pokonali MRKS II Gdańsk 3:0 (Kisielewicz 1, Ferens 1, Rozwadowski 1) oraz ograli KU AZS AJD Częstochowa 3:1 (Kisielewicz 2, Rozwadowski 1), zajmując drugie miejsce w grupie i 5-8 w końcowej klasyfikacji. - Przed mistrzostwami wiedzieliśmy, że mamy w grupie głównego faworyta do złota, czyli drużynę toruńską. Okazało się jednak, że w bezpośrednim pojedynku przegraliśmy z nimi o tylko włos. Szczerze mówiąc, to jestem trochę rozżalony, bo szczęście było naprawdę blisko. Tym bardziej, że Daniel Kisielewicz ograł Jakuba Dyjasa, który został

Daniel Kisielewicz Mistrzem Polski. Mam nadzieję, że to fatum, które nad nami ciąży w tym sezonie, wreszcie się skończy i w przyszłym decydujące o medalach i punktach piłki będą padać już naszym łupem - podsumował Prezes Trefla - Wojciech Skuba. Mimo dobrej postawy w  turnieju drużynowym, indywidualnie zawodnicy Trefla furory nie zrobili. Daniel Kisielewicz zakończył Mistrzostwa na miejscach 17-24, a Błażej Ferens na pozycjach 25-32. tom


Gazeta

Reklama w Zamojskiej: tel. 785-647-357 Redakcja: tel. 84 539-88-22, Zamość, ul. Szczebrzeska 21

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

POWIATU ZAMOJSKIEGO

23

Warszawa EURO 2012

Zamość Biegi na orientację

Zostań wolontariuszem

Walczyli o Puchar Roztocza

EURO 2012 na Zamojszczyznę nie zawita, jednak wszyscy, którzy chcieliby poczuć zapach wielkiej piłki, otrzymają taką szansę. Ruszyła bowiem rekrutacja wolontariuszy, których w Polsce i na Ukrainie w czasie mistrzostw potrzeba będzie ponad 5,5 tysiąca. Jakie warunki trzeba spełnić, aby nim zostać? Wolontariuszem może zostać osoba, która do 1 marca 2012 roku ukończy 18 lat oraz komunikatywnie posługuje się językiem angielskim; powinna być również odpowiedzialna, umieć pracować w zespole, a na co dzień wyznawać zasadę fair play oraz szacunku i solidarności. Rekrutacja rozpocznie

się 14 czerwca 2011 roku za pośrednictwem strony internetowej UEFA.com. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, które odbywać się będą od września do listopada bieżącego roku w ośmiu miastach - gospodarzach mistrzostw. Wszyscy aplikujący zostaną powiadomieni o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku do końca 2011 roku. W każdym z  miast przewidziano zapotrzebowanie na 700-800 wolontariuszy, jedynie w  Warszawie potrzebne będzie wsparcie około 1000 osób. Wolontariusze (w 80 procentach Polacy i Ukraińcy) będą służyć pomocą w oficjalnych miejscach UEFA EURO 2012, czyli na stadionach, lotniskach i w hotelach, pomagajac np. przy obsłudze mediów, gości, transporcie oraz

logistyce stadionowej. Zgodnie z hasłem programu “Włącz się do gry!” szczęśliwcy otrzymają szansę przyjrzenia się kulisom największego z organizowanych dotychczas w Polsce i na Ukrainie turnieju piłkarskiego. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie internetowej UEFA.com w zakładce „Wolontariusze”. tom

Zamość Rekreacja

Wkrótce IV Igrzyska

Tak było w ubiegłym roku Pow i atowe Z r z e sz en ie L ZS w Zamościu wraz z Urzędem i Radą Miasta w Zamościu, Zarządem Osiedla Zamoyskiego, Szkołą Podstawową nr 4, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych

nr 3 i Spółdzielnią Mieszkaniową im. J. Zamoyskiego zapraszają na „IV Międzyosiedlowe Igrzyska Sportowo Rekreacyjne dla mieszkańców Miasta Zamość”, które odbędą się w niedzielę

12 czerwca na obiektach Osiedla Zamoyskiego w Zamościu. W Igrzyskach mogą wystartować wszyscy mieszkańcy Zamościa, posiadający ważne badania lekarskie i dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania. Wśród konkurencji znajdą się m.in. piłka nożna, koszykówka, siatkówka (kobiety i mężczyźni), przeciąganie liny, rzut lotką do tarczy, biegi przełajowe, czy wyciskanie odważnika. Imprezą towarzyszącą Igrzyskom będzie piknik „Sąsiedzi z Zamoyskiego”, w czasie którego przeprowadzone zostaną konkursy, quizy i akcje edukacyjne. Wystąpi również zespół „Oni”. Gazeta Zamojska objęła nad imprezą patronat prasowy. Szczegółowy harmonogram przedstawimy w kolejnych wydaniach. tom

Siedlce Strzelectwo sportowe

Wrócili z tarczą Z medalami powrócili zawodnicy Wojskowego Klubu Sportowego „Technik” z Mistrzostw Województwa Lubelskiego 2011 w  Strzelectwie Spor tow y m w  kon k u r encjac h kulowych. Zawody odbyły się 8 maja na strzelnicy sportowej w Siedlcach. Strzelcy ry walizowali w  konkurencjach karabinowych. Damian Tokarski w  konkurencji Ksp 60l (karabin sportowy, 60 strzałów leżąc) zajął pierwsze miejsce. Zawodnik „Technika” ustrzelał 585 punktów na 600 możliwych. Jego klubowy kolega - Jakub Kozyra z 560 punktami na koncie zajął w tych samych zmaganiach trzecią pozycję. Drugi krążek Damian Tokarski wywalczył natomiast w konkurencji Ksp 3X20 (trzy postawy - leżąc, stojąc, klęcząc), zajmując drugą lokatę. Okazało się więc, że aby wrócić do

D. Tokarski i J. Kozyra na podium Zamościa z tarczą, „technicy” musieli wcześniej precyzyjnie ją podziurawić, a by stanąć „na pudle”, o pudłowaniu mowy być nie mogło. WKS „Technik” Zamość zaprasza młodzież do udziału w  treningach strzeleckich w konkurencjach pneumatycznych oraz kulowych z pistoletu i karabinka. Treningi w konkurencjach

pneumatycznych odbywają się na strzelnicy w nowej siedzibie klubu przy ulicy Młyńskiej 27 (Budynek Cent r um Szkół Mundu row ych i Sipmot). Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt (kom. 604735694; 604252482 ; e-mail: wkstechnikzamosc@poczta.onet.pl) tom

Ponad pięćdziesięciu zawodników wzięło udział w Otwartych Ogólnopolskich Zawodach o Puchar Roztocza w  biegu na orientację. Organizatorem zmagań był UKS Azymut przy współpracy Lubelskiego Związku Orientacji oraz Urzędu Miasta Zamość i Gminy Zamość. 30 kwietnia przed południem na trasach w Pańskiej Dolinie ścigano się w biegu klasycznym: Wyniki: chłopcy i dziewczęta 10 lat: I miejsce Bartłomiej Chwała, II - Paweł Grosman, III Weronika Stankiewicz - (wszyscy Azymut Siedliska), dziewczęta 12 lat: I - Adrianna Knapik - Azymut Siedliska, kobiety - I  - Lidia Lekan - Azymut Siedliska, chłopcy 14 lat: I - Aleksander Tarnowski - Start Lublin, chłopcy 16 lat: I - Bartosz Szuryga Start Lublin, mężczyźni 18-21 lat: I - Piotr Kruk Azymut Dębów, W godzinach popołudniowych na zamojskich Plantach odbyły się natomiast Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w sprincie. Wyniki: chłopcy i  dziewczęta 10 lat: I 

Na starcie nie zabrakło również najmłodszych - Bartłomiej Chwała - Azymut Siedliska, dziecko z rodzicem: I  - Witek Kubisiak - Pogoń Siedlce, dziewczęta 12 lat: I - Adrianna Knapik - Azymut Siedliska, dziewczęta 14 lat: I - Anna Sekreta Azymut Dębów, kobiety: I  - Agata Kulicka - Pogoń Siedlce, chłopcy 14 lat: I - Aleksander Tarnowski - Start Lublin, chłopcy 16 lat: I - Bartosz Szuryga Start Lublin, mężczyźni 18-21 lat: I - Piotr Kruk Azymut Dębów, Podsumowanie zawodów odbyło się przed budynkiem UG Zamość. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III, otrzymali medale i dyplomy. tom

Zamość Zamojska klasa A

Kolejne zwycięstwo AMSPN Kolejne 3 punkty zapisali na swoim koncie zawodnicy AMSPN Hetman Zamość, pokonując Włókniarza 5:0. Mecz rozegrany został na boisku za Rotundą, ponieważ policja nie wyraziła zgody, aby odbył się on we Frampolu. Trzykrotnie bramkarza gości pokonał Mariusz Kycko, a pozostałe bramki zdobyli: Rafał Waga i Jakub Hałas. Zwycięstwo podopiecznych Roberta Wieczerzaka mogło być bardziej okazałe, ale „Ało” i „Wagon” przestrzelili rzuty karne. O ile w grupie I sytuacja jest bardzo klarowna, o tyle w drugiej do ostatniej kolejki rozstrzygać się będzie sprawa awansu i  kogoś z  trójki: Płomień, Olimpia, Huragan zabraknie w przyszłym sezonie w klasie okręgowej. Albatros Biszcza - Orion Dereźnia 4:4, Aleksandria Aleksandrów - Olender II Sól 5:3, Tarpan Korchów - Sokół Zwierzyniec 2:0, Orzeł Tereszpol - Delta Nielisz 1:0, Włókniarz Frampol - AMSPN Hetman Zamość 0:5. Orzeł Cześniki - Zryw Ulhówek 3:4, Metanoja Lipsko - Olimpia Miączyn 1:11, A ndor ia M i rcze - Pogoń 96 Łaszczówka 0:0, Huragan Hrubieszów - Granica

1. AMSPN Hetman Zamość

16

48

74-7

2. Aleksandria Aleksandrów

17

43

43-18

3. Tarpan Korchów

17

31

22-20

4. Włókniarz Frampol

16

23

35-24

5. Orion Dereźnia

17

23

30-32

6. Sokół Zwierzyniec

17

22

26-29

7. Orzeł Tereszpol

17

21

18-19

8. Delta Nielisz

17

20

18-30

9. Nord 98 Wysokie

15

19

26-31

10. Piast Babice

15

16

20-36

11. Olender II Sól

17

15

20-46

12. Metalowiec Goraj

16

11

11-23

13. Albatros Biszcza

17

11

22-50

1. Płomień Spartan Nieledew

18

43

52-32

2. Olimpia Miączyn

18

41

61-23

3. Huragan Hrubieszów

18

40

54-31

4. Orkan Bełżec

18

35

52-24

5. Pogoń 96 Łaszczówka

18

29

35-33

6. Granica Lubycza Królewska

18

23

24-28

7. Ruch Machnów Nowy

18

22

26-36

8. Metanoja Lipsko

18

20

30-62

9. Zryw Ulhówek

18

19

35-39

10. Szumy Susiec

18

18

38-45

11. Andoria Mircze

18

11

23-52

12. Orzeł Cześniki

18

9

30-55

Lubycza Królewska 1:0, Orkan Bełżec - Szumy Susiec 1:2, Ruch Machnów Nowy - Płomień Spartan Nieledew 2:4. tom


Gazeta

24

19

Nr (097) 17 maja - 23 maja 2011

amo ska NIEZALEŻNY TYGODNIK

Kontakt: tel. 785-773-937 www.zamojska.com redakcja@zamojska.com

POWIATU ZAMOJSKIEGO

Wyślij KUPON!

Konkurs „Dziewczyna Roku 2011”

Kupon „Dziewczyna Roku 2011” Głosuję na dziewczynę: ....................................................... Imię i Nazwisko Dziewczyny GZ

Sponsor Konkursu

Agata Szadyn

Agnieszka Dźwigalska

Agnieszka Gruszkiewicz

Wyślij SMS

A ro d y Nag dzień SP y A t P : jsce dni S I Mie iejsce: 3 zień SPA M II :1d ejsce s" II I Mi "Pul o dy r U m ntru w Ce

Spośród wszystkich „Dziewczyn Gazety Zamojskiej”, które dotychczas publikowaliśmy co tydzień prezentujemy trzy kolejne. Wszystkie kandydatki do tytułu „Dziewczyna Roku 2011” znajdują się na www.zamojska.com/konkursy. Roztrzygnięcie konkursu 31 sierpnia 2011. Zapraszamy do głosowania.

Wojna i miłość Sylwia Kardasz - magister filologii polskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu W ostatni weekend miałam przyjemność znaleźć się na warszawskich targach książki i niespodziewanie wśród tych setek, jeśli nie tysięcy, książek trafiłam na tę, o której już prawie zapomniałam, choć myślałam, że nie da się jej zapomnieć. Kupiłam więc „Jeźdźca miedzianego”, otworzyłam na chybił trafił, zaczęłam czytać i świat wokół znowu przestał istnieć... Kilka ładnych lat temu dostałam od koleżanki do przeczytania potężną, ponad 700-stronicową powieść w dosyć sfatygowanej już oprawie z zastrzeżeniem, że mam czytać szybko, bo jest do niej długa kolejka. Uwielbiam nowe książki, przede wszystkim za ich niepowtarzalny zapach: papieru i farby drukarskiej, ale intrygują mnie książki zniszczone, wytarte, bo one mają długie historie, przeszły przez dziesiątki ludzkich rąk i są naznaczone mnóstwem ludzkich emocji. Zaintrygowana więc otoczką, jaką miała pożyczona powieść zabrałam się do lektury i świat „Jeźdźca miedzianego” po prostu mnie pochłonął. To bowiem opowiedziana z epickim rozmachem historia wielkiej namiętności, szukającej spełnienia w nieludzkich warunkach systemu totalitarnego. Napisana niezwykłym, żywym i bardzo plastycznym językiem ma niesamowitą moc oddziaływania na nasze emocje, budzi całą gamę uczuć: wzruszenie, radość, złość, gniew, smutek, tęsknotę, które stają się naszym udziałem, gdy wciąga nas ten fikcyjny, a jakże realny świat wojny i miłości, bohaterów i zdrajców oraz ich fascynujących, tajemniczych losów. W czerwcowe przedpołudnie 1941 roku, w dniu, kiedy Niemcy atakują Związek Radziecki, siedemnastoletnia Tatiana Mietanowa poznaje młodego oficera Aleksandra Biełowa. Ona siedzi na przystanku autobusowym jedząc lody i podśpiewując, gdy wokół trwa chaos, on - przystaje oczarowany jej beztroską i niewinnością. Wybucha między nimi miłość, żarliwa, ale też trudna i niebezpieczna w tych strasznych czasach. Odtąd należą już tylko do siebie, pragnąc jedynie prywatności i spokoju, jednak świat nie zamierza im na to pozwolić. Rodzina, przeszłość Aleksandra, wojna i blokada Leningradu, a także zwykłe ludzkie nieporozumienie stają na drodze kochankom i każą im walczyć o tę miłość i o siebie nawzajem. Dokładnie tak, jak w tytułowym „Jeźdźcu miedzianym” - poemacie Aleksandra Puszkina, gdzie rozszalała Newa niszczy dawne życie Eugeniusza i Paraszy, tak Aleksander i Tatiana stają się ofiarami wojennego żywiołu, zmiatającego z powierzchni ziemi ich dawny świat. Mimo to udaje im się przeżyć chwile pełne miłości i szczęścia. Czy ocaleją? Czy uda im się uciec z tego strasznego kraju, nazwanego później „imperium zła”? Wielką siłą tej książki, obok oczywiście pięknej, porywającej historii miłości Tani i Aleksandra, jest jej tło historyczne i społeczne - obraz totalitarnego systemu i stalinowskich metod wyniszczania własnego narodu, wybuch wojny, oblężenie Leningradu, opis kolejnych dni blokady, narastającego strachu, zdziczenia, przejmującego zimna i głodu, okrutnej rosyjskiej zimy, walki o „drogę życia” na zamarzniętym jeziorze Ładoga, a potem wybuchu wiosny i radości z kapusty wyhodowanej na rabatce pod domem - to wszystko nie pozwala pozostać obojętnym, bo niby wiadomo, a jednak szeroko otwierają się oczy... Autorką „Jeźdźca miedzianego” jest Paullina Simons, amerykańska pisarka rosyjskiego pochodzenia, urodzona w Leningradzie, lecz w latach 70-tych wraz z rodzicami i dziadkami, ciężko doświadczonymi przez wojnę i komunizm, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych Ameryki i już nigdy więcej do Rosji nie wróciła. Kiedy myślę o tej powieści, to dla porównania przychodzą mi do głowy tylko kultowe już: „Doktor Żywago” i „Przeminęło z wiatrem”. Ten sam rozmach, te same emocje... Nie wiem czy potrzeba więcej słów zachęty...

Głosuj przez SMS, kupony oraz w Internecie na stronie http://zamojska.com/konkursy Wyślij SMS: WALL MISS imię i nazwisko dziewczyny, na którą chcesz zagłosować pod numer 71480

(koszt wiadomośći to 1,23 zł z VAT). (jeden głos - sms lub kupon - jest równy20 głosom w internecie)

CV - Andrzej Szumowski

Zamość/Skierbieszów Wizyta Horsta Köhlera

Był prezydent odwiedził Zamojszczyznę Były prezydent Niemiec Horst Köhler, wraz z małżonką, przyjechał we wtorek, 10 maja, do Zamościa. Wizyta miała charakter prywatny, jednak władze miasta przyjęły gościa z należnymi mu honorami.

Horst Kohler zwiedział zamojską Starówkę w towarzystwie Marcina Zamoyskiego i dyrektora muzeum Andrzeja Urbańskiego Były prezydent RFN został uroczyście przywitany przez włodarza Zamościa - Marcina Zamoyskiego. Historię Padwy Północy przybliżył gościowi osobiście Andrzej Urbański, dyrektor zamojskiego muzeum. Horst Köhler był zachwycony miastem: - Jestem zachwycony nie tylko piękną pogodą i pięknymi fantastycznymi budowlami, które tutaj widzę. Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na to, że Zamość jest pięknym miastem europejskiej kultury i historii, które warto zwiedzić. To miasto, które ma piękne strony historii - ocenił były prezydent Niemiec. Kohlerowi towarzyszyli również samorządowcy z miasta partnerskiego Zamoscia Schwäbisch Hall. - Jest to partnerstwo bardzo konstruktywne i wspaniałe. Już od 20 lat ta współpraca odbywa się nie tylko na obszarze edukacyjnym, ale w wielu wielu innych obszarach - podsumował. Odniósł się również do historii Zamojszczyzny i tragedii tych ziem podczas

niemieckiej okupacji w trakcie II wojny światowej. - Zawsze chciałem tutaj przyjechać. Nie było to możliwe kiedy byłem prezydentem. Innym aspektem mojej wizyty jest to, że jest to jednak wizyta prywatna i to co się stało tutaj w Zamościu, to co przeżyły dzieci Zamojszczyzny jest tragedią i trudno to przeżywać w pełni publicznie na rynku zamojskim. Jest to kwestia dla mnie bardzo prywatna, bardzo mi bliska i bardzo mnie dotykająca - ocenił Horst Kohler. Po spotkaniu z prezydentem Marcinem Zamoyskim, samorządowcami i studentami, Kohler pojechał na Rotundę - Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny, gdzie złożył kwiaty. Dz ień póź n iej odw ie dził Skierbieszów - gdzie się urodził. Powitany został przez wójta Mieczysława Bartonia. Następnie ulicami Skierbieszowa odbył sentymentalną podróż do lat dzieciństwa. Przyznał, że przyjechał do tego miejsca z ciężkim

Al. Jana Pawła II 19 Zamość

sercem. - Bo wiem, jak wiele zbrodni zostało tu popełnionych przez hitlerowców na Polakach. Ale musiałem tu przyjechać, bo tutaj, w Skierbieszowie, zaczęła się moja osobista historia - wytłumaczył. Rodzina Köhlera pochodziła z Besarabii (obecnie w Mołdawii), ale podczas II wojny światowej została przesiedlona do podzamojskiego Skierbieszowa, skąd w 1942 r. wysiedlono Polaków. Horst Kohler zaznaczył, że przesiedlenia były również koszmarem dla jego rodziny, która przesiedlana z miejsca w inne miejscowości traciła dorobek całego życia. Zwrócił również uwagę na stosunki między Polska a Niemcami i ich przyszłość. - Pojednanie polsko-niemieckie jest na dobrej drodze, nie można się w tych działaniach zatrzymać. Polacy i Niemcy są w stanie jeszcze wiele wspólnie osiągnąć - podkreślił. Daniel Czubara

W tym miejscu przedstawiamy najbardziej znanych zamościan od nieco bardziej prywatnej strony. Dziś poznamy bliżej Andrzeja Szumowskiego - dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu. Imię i nazwisko: Andrzej Szumowski Miejsce urodzenia: Zamość Stan cywilny Andrzej Szumowski i rodzinny: żona Teresa, czworo dzieci - Jakub, Michał, Ola i Paweł Zawód, wykształcenie: nauczyciel, wyższe magisterskie Pierwsza praca: nauczyciel w Szkole Podstawowej w Stawie Noakowskim i Szkole Podstawowej w Krzaku Na obecnym stanowisku od… 2002 roku Najwięcej satysfakcji w pracy sprawia mi… praca z młodzieżą Gdybym nie był działaczem kultury, byłbym zapewne… fotografem Hobby: fotografia, podróże Największy życiowy sukces i porażka: Sukces - moja wspaniała rodzina. Porażki - było ich niewiele… Największe marzenie: daleka podróż za ocean Najprzyjemniejszy moment dnia: wieczór Ulubiona potrawa: zupa grzybowa Ulubiony napój bezalkoholowy: zsiadłe mleko Alkohol: wino czerwone, wytrawne Nałogi lub "nałogi": praca Za 10 lat będę… dziadkiem Najbardziej w Zamościu cieszy mnie… piękniejące z dnia na dzień Stare Miasto wpisane na listę UNESCO Brakuje mi w Zamościu… szybkiej linii kolejowej, drogowej i lotniczej

Gazeta Zamojska  

Nr 19 (097)