Page 1

za

jtr aj sie

no

vi ny .sk

Prinášame vám skutočné príbehy, ktoré píšu budúcnosť Košíc.

Ročník IV., č. 17. 21. september 2015

Bezplatné metropolitné noviny

KULTÚRA

ŽIVOT V KOŠICIACH

SKUTOČNÉ PRÍBEHY

Abstraktná cesta Karola Petreša

Polievkový festival za toleranciu

strana 3

strana 7

„Klub nie je budova, nie som to ani ja. Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka.“ (Ján Gálik, koordinátor kultúrneho centra Klub)

PODUJATIA

ZÁBAVA

V Klube na Štúrovej robia kultúru bez grantov, na princípe urob si sám Na Štúrovej 11 v Košiciach vzniklo pred letom nové nezávislé centrum. Vraj budované zdola, bez grantov a dotácií. Reku, uvidíme, ako dlho im to vydrží. Zatiaľ drží a hoci je veľa vecí len v rozbehu, majú za sebou päť výstav s umelcami ako Viktor Šefčík, Ján Vasilko, Lucia Dovičáková, Peter Kalmus, prezentácie a prednášky, premietanie filmov a workshopy. No Klub nemá ambíciu byť len umeleckým centrom. Je to miesto, kde sa ľudia budú vracať, čítať na gauči knihy, cvičiť na treťom pochodí v posilňovni, opravovať si bicykel, vymýšľať nové projekty, debatovať o terorizme či vegánstve. Všetko v duchu k občianskej spoločnosti. Ako to v Klube funguje, hovorí jeden z jeho koordinátorov Ján Gálik (1988).

Výstava pre nelenivých gamerov aj deti V DIG Gallery sa dá až do Bielej noci (3. októbra) boxovať, obchodovať na metaforickej burze aj skúsiť, ako bolí prehra v hre Pong. Do Košíc v rámci svojho európskeho turné pricestovala interaktívna výstava dvojice Volker Morawe a Tilman Reiff. Desiatka hravých objektov rozhýbe vaše kosti, hlasivky aj mozgy. Zoberte aj deti, (takmer celá) výstava je určená najmä im. Na vernisáži 3. septembra sa ich našlo dosť a veľmi sa im páčilo.

Andy Zorino a jeho verzia samsary

Ernest Vunan, „muž, ktorý sadí stromy“, pred prednáškou v Klube. Foto: Ján Gálik

Pojem samsara znamená cyklická existencia, neustály kolobeh vzniku a zániku. Andy Zorino túto tému pretavil do točiacich sa sukulentov, 3D spirituálneho kolotoča vyhotoveného z readymade lavičky, obojstranných magnetických obrazov visiacich na vešiakoch a geometrickej rustiky – architektonického prvku, do ktorého zapojil aj kúsky jogamatky. Slová sú tu prikrátke, zájdite sa radšej pozrieť osobne.


Riport

strana 2

Editoriál

zajtrajsienoviny.sk

Slávnosti vína na košický spôsob Upozornenie: Tento článok je krajne subjektívny a popiera všetky zásady správneho someliéra.

K

ošické vínne slávnosti (10. – 12. september 2015) sme ochutnali bez systému a porušili sme všetky vinárske pravidlá. Miešali sme červené s bielym, sladké so suchým, silné so slabým. Rozhodovala intuícia a sympatie. Spontánnosť a zážitok, to bolo naše heslo.

Začnime od seba V ostatnom čase akosi všetkých ovláda hnev. Múdri sa hnevajú na hlúpych, dobrí na zlých, bieli na čiernych, modrí na červených, cyklisti na vodičov, vodiči na chodcov, chodci na počasie, Robo na Angelu a Angela na to, že nie je dosť pekná. Toľko hnevu, kriku a krajší svet v nedohľadne. Ako by nám bolo dobre, keby sa nikto nehneval na nikoho. Keby vodič dal prednosť cyklistovi, múdry doučil hlúpeho a zrkadlo by každému vravievalo, že je najkrajší na svete. Chcela by som, aby sa všetci zmenili. Ale vraj to nejde! Zmeniť sa musí každý sám a tak sa zmení svet. A začať vraj stačí od drobností. Stačí, aby sme denno-denne niekoho rozosmiali a urobili niečo nielen pre seba. Nehľadeli na to, čo zlé urobili druhí, ale čo dobré sme urobili my. Nechcem zjednodušovať situáciu vo svete. Ale keby sme toto poznanie dostali do výbavy, asi by žiadna situácia nebola. Ako teda začať? Možno v Klube. Stará trojposchodová budova na Štúrovej 11 v Košiciach sa zmenila na miesto, kde sa robí umenie a kultúra (pod pojmom kultúra rozumej celkový prístup ku spoločnosti, životu a okoliu). Toto miesto vybudovali mladí ľudia, nie preto, že sa hnevali na iné kultúrne centrá či spisovali petície za zákaz ich fungovania, ale preto, aby vdýchli starej budove život. Aby spoznali ľudí v susedstve, ľudí na výstave, ľudí na prednáške. Aby spoločne menili svoje okolie, pomáhali cyklistom, chodcom, bezdomovcom, susedom, umelcom a sebe navzájom. Aby nám ukázali: „...že všetci máme zodpovednosť za staré budovy, za veci okolo seba, ktoré neslúžia len nám, ale celej spoločnosti. Veď čím lepšie je všetkým, tým lepšie je aj mne. Je mi lepšie, ak stretávam okolo seba vysmiatych ľudí, nie nahnevaných“ (Ján Gálik, strana 8). Možno sa v Klube nie všetko podarí, ale ako povedal Ján Gálik: „Klub nie je budova, nie som to ani ja, Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka.“ A takéto myšlienky sú začiatkom lepšieho sveta. Gabriela Krestián Kuchárová zástupkyňa šéfredaktorky

V Katovej Bašte sme ako prvú navštívili košickú Enotecu Centro. Naše chute roztancovalo červené suché vínko Swing 2013, odroda primitivo. Reálne sme v ňom cítili čokoládovú dochuť a celkovo na nás pôsobilo ako nesladké portské víno. Stánok Lyvina – Slovenské novošľachtence ponúkal odrody vyšľachtené špeciálne pre slovenské podmienky. Ružový suchý Velkeer, cuvée z odrôd frankovka modrá, cabernet

sauvignon a merlot zaujal skôr vinetou, ale ich korenistej a voňavej Breslave sme trojhlasne podľahli. Presunuli sme sa pod druhý stan, kde na nás čakali rôzni vinári, ktorých zastrešuje Felix Wines, a teda obľúbená vinotéka Villa Cassa. Z našej degustačnej trojice si tu každý našiel to svoje. Netradičný Ruland Modrý zo Šenkvíc (Repa winery),

pretože módna vlna diktuje výrobu bielych vín z červených odrôd hrozna. Polosuché Chardonnay (Tajná winnery) ohúrilo jednak svojou vôňou a povedané slovami someliéra „cukríkom, čo vínko zaokrúhlilo“. Favoritom zo suchých vín bol Egri Bikavér Superior Merengö (St. Andrea). Tuhé, silné a kvalitné víno v sebe snúbilo päť odrôd a vyvrátilo sprofanovanosť tohto cuvée.

zato sme okoštovali za pohárik z trojročného Ruby, štvorročného Tawny a trojročného bieleho. Po tejto voľbe bolo ťažké pokračovať. No zajedli sme pagáčmi, zapili vodou a okúsili vraj najzdravšie vínko festivalu – červenú suchú Torysu od vinárstva Blaho. Obsahuje totiž najviac polyfenolov a prírodný antioxidant resveratrol, takže sme po prvom dúšku ozdraveli.

Medzi vykopávkami

Svoju púť za vínami sme zakončili na čerstvom vzduchu opäť v Katovej bašte. Zlákali nás slovinské vína a do jedného z nich sme sa doslova zamilovali. Polosladké voňavé dezertné víno Galileus (Tilia) z Vipavskej doliny bol tou najlepšou muškátovou kvapkou celého večera. Pre istotu sme si naň zašli opakovane.

Košické vínne slávnosti sa tradične konali aj v podzemí Dolnej brány. Musíme sa priznať, že stiesnené a vydýchané prostredie plné hodujúcich hostí pre nás, mierne klaustrofobické osoby, nebolo to pravé. Ale vysoká návštevnosť vyvracala náš subjektívny pocit nepohodlia. V podzemí sme teda rýchlo smerovali za našimi obľúbenými portskými vínkami do Porto Coffee & Wine. Táto malá kaviarnička na Mäsiarskej je jedinou špecializovanou prevádzkou na pravé portské vína dovážané z Porta v celej V4-ke. Ponúkajú vyše 160 druhov a povedia vám o nich hádam všetko. Napríklad, že víno má svoje odtienky, čo sa ukazujú postupným ohrievaním v pohári a hoci ide o sviatočné pitie, ani celá fľaša vám neuškodí. To sme na vlastnej koži nevyskúšali,

PS: Košické slávnosti vína nie sú ľudový festival, kde vám za malý peniaz nalejú veľa sudového zázraku. Euráče sa nám rozkotúľali rýchlejšie, ako stihol alkohol zo symbolických dávok v poháriku doraziť, kam mal. Avšak spoznať nové príbehy vín na jednom mieste sa oplatí. Lucia Radzová Foto: autorka

Láska, funk a „džem“

M

yslím, že môže byť... začal Čeky spievať na záhradnom pódiu Pubu u Kohúta a stopäťdesiatčlenný dav oduševnene spieval s ním. O niekoľko minút neskôr sa príjemný pop transformoval na ľahký funky džez sprevádzaný saxofónom Ivana Véreša. Rytmus určovali paličky Martina Valihoru i gitara Henryho Tótha. Neskôr prišla k mikrofónu Nataša Džunková, na tympan zahral Peter Tomko a hoci im už všetkým bolo tesno, zmestil sa ešte i folkový spevák Roman Vitkovský.

Tradičný košický koncert Marián Čekovský a hostia bol 1. septembra beznádejne vypredaný. V publiku sedeli starší i mladší a všetci sa svorne smiali na Čekyho vtipoch, beatboxe i prerábkach známych pesničiek.

„Chcem povedať iba toľko, že vždy som mal rád Košice, lebo ľudia sú tu funky,“ vyhlásil verejne Ivan Véreš, čistiac si svoj saxofón. Natešený dav jeho slová potvrdzoval celý večer. Spieval spolu s Natašou, dupkal podľa Petra a azda

najhlasnejšiu poctu vzdal Romanovi a jeho verzii známej country skladby Rolling down the river i Aviciho hitu Wake me up. „S Mariánom sa poznáme vyše dvadsať rokov a spája nás dlhá hudobná história. Vždy, keď má čas, rád si u nás zahraje aj so svojou kapelou. A my sme zasa radi, že môžeme Košičanom ponúknuť dávku poriadneho džemu,“ spokojne skonštatoval šéf pubu, gitarista Tomi Okres. Džemovalo sa do 21:53 hod. a potom Čeky zahlásil, že sa bojí policajtov, a preto sa lúči. „Máte ešte 7 minút!“ ozvalo sa z publika. „Tak vypime!“ odpovedal Čeky. Ale radšej zahrali. Rozlúčkovú džemovačku. Košičanom v nej predali nevšedný odkaz: „Zabíjaj láskou rakovinu!“ Marián sa so svojimi hosťami do Pubu u Kohúta ešte určite vráti. Aby ste vedeli kedy, sledujte www.pubukohuta.sk.

Veronika Samková Foto: Martin Čuchta


Riport

21. september 2015

strana 3

Spoločnú cestu na plátno si našli farebnosť, abstrakcia i gesto

Stĺpček

K

ošický výtvarník a pedagóg Karol Petreš predstavil 3. septembra vo Východoslovenskej galérii svoju aktuálnu umeleckú tvorbu. Výstava Cesta gesta prináša na košickú scénu abstraktný impresionizmus a potrvá do 1. novembra.

Karol Petreš v rokoch 2002 až 2008 absolvoval štúdium v Ateliéri súčasného obrazu u Adama Szentpéteryho na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Autor sa odkláňa od doterajšej figurálnej maľby „outsidových“ ľudských postáv uzavretých vo vlastnom tieni samoty a minulosti. Cesta gesta ponúka návštevníkom abstrakciu vytvorenú akrylom i olejom na veľkoformátových plátnach. Obrazy sprevádza explozívna farebnosť a expresívny výrazový prostriedok gesto. Horizontálne vrstvy farieb necháva maliar voľne stekať vplyvom gravitácie a pramienky kvapiek dotvárajú celkovú kompozíciu. Prvotným zdrojov inšpirácie vystavovaných diel boli prírodné motívy. Umelec posunul hranice bežného vnímania krajinomaľby od žánrovej konkrétnosti až k abstrakcii, a pritom publikum nestráca pocit prítomnosti prírody.

Na otázku prečo sa vybral na svojej výtvarnej ceste smerom k abstraktnému impresionizmu, Karol Petreš odpovedal: „Chcel som sa posunúť ďalej od figurálnej tvorby. Keď som mal takmer 17 rokov, otvoril som knihu s Monetovými obrazmi, vďaka ktorej som sa rozhodol byť maliarom. Ale nechcel som sa opakovať. Prižmúril som oči a videl škvrny kvetov, ktoré som výrazne zväčšil a krajinu som nechal rozvibrovať do gestuálnej maľby.“ Pohodovú atmosféru vernisáže so živou hudbou dotvárali gratulujúci známi, priatelia vo vzájomných rozhovoroch, rodiny s deťmi i početná podpora študentov Základnej umeleckej školy z Kováčskej ulice. Martina Hadbavníková Foto: Stefan Schmidt

Július Hegyesy Autoportrét III, 1986, rudka, papier

Majster jej veličenstva kresby

Zľava výtvarník Pavol Petreš a kurátor Pavel Urban.

Výstava pre nelenivých gamerov aj deti

V

DIG Gallery sa dá až do Bielej noci (3. októbra) boxovať, obchodovať na metaforickej burze aj skúsiť, ako bolí prehra v hre Pong. Do Košíc v rámci svojho európskeho turné pricestovala interaktívna výstava dvojice Volker Morawe a Tilman Reiff. Desiatka hravých objektov rozhýbe vaše kosti, hlasivky aj mozgy. Zoberte aj deti, (takmer celá) výstava je určená najmä im. Na vernisáži 3. septembra sa ich našlo dosť a veľmi sa im páčilo.

Medzi menej zábavné, no veľmi ironické objekty patrí Facebox – najmenšia sociálna sieť na svete. Dvaja ľudia strčia hlavy do monitorov a môžu sa anonymne porozprávať. A ak ten druhý dlho neodpovedá, stačí ho štuchnúť paličkou visiacou po vašej pravici. Hra Golden Calf je symbolická, naučíte sa v nej obchodovať s artiklami, ako sú zdravie, energia, zbrane alebo luxus. Na to, aby ste sa vyhli bankrotu, máte len jeden burzový rok, čo je presne 365 sekúnd. Skutočná sranda vás čaká pri hre Snake. Hada navigujete pomocou pedálov rozmiestnených na zemi po stranách hracej plochy, snažíte

Ak ste zlým hráčom, z výstavy budete odchádzať označkovaní boľavým červeným pásikom na chrbte ľavej ruky.

sa vyhnúť súperovi a zbierať prémie, a pritom sa poriadne nabeháte. Boxovací vak preverí vaše reflexy a pri bludisku si zaspievate. Hracia plocha sa totiž dvíha, keď začuje vysoké tóny, a klesá pri tých nízkych. To, či sa vám podarí prespievať sa do zdarného konca, závisí len od vášho hlasového rozsahu. Chuťovka na záver. Hoci má výstava názov Hráčsky inštinkt, jej podtitul je No pain no game, čiže bez bolesti neexistuje hra. Ide o narážku na jeden z vystavený objektov – Painstation. Dvaja súperi hrajú legendárny Pong a keď zly-

Bludisko počúva len váš hlas. Čím vyššie spievate, tým viac sa plocha nakláňa.

hajú, stanica ich potrestá bolestivým švihnutím gumeného bičíka do chrbta ruky. Paradoxne, práve túto hru by si jeden z jej autorov Volker Morawe rád vystavil vo svojej obývačke: „Každý objekt má niečo do seba a ku každému mám vrúcny vzťah. Ale ak by som si mal vybrať jeden, bola by to Painstation, pretože je jej hranie výzvou. Je to zároveň jediný objekt na výstave, ktorý je prístupný až od 18 rokov. Všetko ostatné je hlavne, no nielen, pre deti.“ Veronika Samková Foto: Dávid Hanko

Volker Morawe (v šiltovke) previedol návštevníkov počas vernisáže každým objektom. V hre Snake nad svojím súperom vyhral 2:0.

Kresba mala vo výtvarnom umení rôzne podoby odchodov, ale aj zaujímavých návratov. Často bola tieňom iných, „väčších“ diel. V minulosti nestrhávala na seba prílišnú pozornosť. Totiž stúpencom nových maliarskych smerov nešlo o zobrazenie skutočnosti realistickou kresbou, ale harmóniou farieb. Preto bola viac obchádzaná, až negovaná, než uznávaná a bez výhrad akceptovaná. Aj keď nepredpojatý vnímateľ neraz mal umenie kresby vo vážnosti, ctil si ho a mlčky obdivoval, kresba ako svojbytný artefakt bola neúprosne odkázaná zaujať druhoradé miesto a ostať dlho-dlho v ústraní. To, že kresbou sa dá myslieť, a veľmi dobre, dokázal v zhode s výtvarnými a estetickými postulátmi kladenými na kresbu nejeden kresliar. Umelecká biografia Júliusa Hegyesyho prezrádza, že toto nenápadné i odstrkované médium bolo pre neho už od chlapčenských liet trvalým ohnivkom umeleckého záujmu. Kresbu bezvýhradne miloval i rešpektoval, podobne ako jeho dávni predchodcovia a spolupútnici, Košičania Ľudovít Feld či Alexander Eckerdt. Toľko tvorivej energie a sily, erudície a lásky, koľko venoval uhľokresbe Hegyesy počas svojho plodného umeleckého života, nemá v celoslovenských súvislostiach obdobu. Pristupoval k nej s pokorou, vážne, ale i z vášne. Bol to on, kto akurátne povýšil uhľokresbu na suverénny výtvarný prejav. Túto kresbovú techniku posunul do uznaného aj uznávaného postavenia s významom, aký jej v našom doterajšom výtvarnom kontexte chýbal, teda do hodnoty autonómneho umeleckého diela. Hegyesyho uhľokresby svojou povahou vychádzajú z objektívnej reality. Domnievať sa, že ide o jednoduchý či jalový deskriptívny záznam skutočnosti, by bola povrchná, prvoplánová interpretácia. Svet vôkol seba transponoval virtuóznym rukopisom hodným majstra. Autorove diela vyžarujú úsilie o umelecko-tvorivú originalitu. Bez popisnosti a zbytočných detailov vdychol uhľokresbe jedinečný brilantný výraz, ktorý oprávnene možno otitulovať prívlastkom hegyesyovský. Tibor Kočík výtvarný publicista


IT FARMA

CHCEŠ SA STAŤ APPLICATION ADMINOM? Máš nemčinu v malíčku? Snívaš o práci v T-Systems? Svoje CV pošli @ katarina.vaskova@t-systems.sk


21. september 2015

Ochutnávky

strana 5

LEt´s GO – kto sa hrá, nehnevá Začal sa síce školský rok, ale to neznamená, že detské radovánky sa skončili. Vždy je dobrý dôvod venovať svoj čas hre a najlepšie, ak je kreatívna. Vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru 2 môžete do konca novembra navšíviť výstavu legendárnej dánskej stavebnice. Prichystali ju členovia slovenského LEGO fanklubu – TatraLUG. Exponátom pripraveným špeciálne na túto výstavu je Urbanova veža, ktorú tvorí takmer 20

Seriál

tisíc kociek. Po prvýkrát sú vystavené aj drevené hračky. Fabrika ich pôvodne vyrábala v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Okrem vizuálneho zážitku využijete pri prehliadke výstavy aj svoju tvorivosť, ak z kociek niečo poskladáte. Zapojíte sa tak do súťaže o stavebnice LEGO. Viac informácií na www.vsmuzeum.sk. Mária Krišovská, redakcia Foto: archív VSM

V Košiciach sa začína 45. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

S

ólista ŠfK Ivan Sokol založil pred 45 rokmi Medzinárodný organový festival. Tento rok v auguste sme si pripomenuli 10 rokov od jeho smrti a aktuálnym ročníkom si tiež pripomíname významné 330. výročie narodenia hudobného velikána, azda najvýznamnejšieho organistu J. S. Bacha.

Medzinárodný orgánový festival Ivana Sokola otvorí umelec svetového renomé, maďarský organista, skladateľ a improvizátor László Fassang (17. 9.). Po ňom Košice navštívi talentovaný organista z Veľkej Británie Charles Andrews (21. 9.). Trojicu zahraničných

hostí uzatvorí Holanďan Arjen Leistra (27. 9.). Jubilejný ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola zavŕšia slovenskí interpreti Stanislav Šurin (30. 9.) a Imrich Szabó (4. 10.). Vďaka vynikajúcej spolupráci s organizátormi v mestách Sabinov, Spišská

Nová Ves, Kežmarok, Rožňava a Poprad sa očarujúci zvuk kráľovského nástroja rozozvučí aj tam. Mariana Lechmanová

Štvorlístok prinesie šťastie mnohým deťom Blíži sa odvysielanie slávnostného benefičného galavečera Štvorlístok pre talenty na podporu nadaných detí a mládeže zo sociálne znevýhodnených skupín, ktorý organizuje OZ LECA. V programe vystúpi aj absolvent Konzervatória Košice Erik Koky, štipendista OZ LECA, talentovaný a oceňovaný

klavirista. Spolu so znevýhodnenými šikovnými deťmi sa predstavia i mnohí známi umelci bez nároku na honorár ako Sisa Sklovská, Veronika Paulovičová, Otokar Klein, Peter Bažík, King Ivan Vereš, CreDance či Komorná opera Bratislava. Veríme, že i tento rok sa podarí vyzbierať aspoň štvorciferná

suma peňazí na podporu týchto detí. Keďže 27. september je aj Dňom regionálnej televízie, galavečer si môžete pozrieť o 20:00 hod. na TV Region či TV Zemplín. Lenka Valichnáčová

Domáce espresso? Možno. Uvedomujem si, že týmto článkom možno mnohých čitateľov naštvem, alebo sklamem, ale pokúsim sa odpovedať na veľmi časté otázky. Ako si doma pripraviť kvalitné espresso? Ktorý stroj je na to vhodný, najlepší? Je pravdou, že aj v domácich podmienkach sa dá pripraviť kvalitné espresso, ale... počítajte s investíciou niekoľko tisíc eur a ani tá nemusí byť zárukou, že sa vám podarí vyčarovať skutočne prvotriedny nápoj. Ku kvalitnému espressu okrem špičkového vybavenia totiž patrí aj kvalitná údržba (s ktorou sa nestretávame na 100% ani v mnohých prevádzkach). Každý jeden excelentný shot espressa predpokladá niekoľko testovacích káv, čo sa vylievajú a na nich si skúsený barista odskúša kvalitu kávy, nastaví spôsob mletia. Ten okrem iného zohľadňuje aj aktuálne počasie a samozrejme pracuje rutinne pri utláčaní kávy v páke, má predhriate šálky a mnoho ďalších faktorov, ktoré sa vám v domácich podmienkach podarí len ťažko nahradiť či ovplyvniť. V každom prípade existuje alternatíva, čo môže v tomto smere pomôcť kávychtivému nadšencovi. Je to AEROPRESS. Tento neuveriteľne jednoduchý nástroj vyvinul Alan Adler v roku 2005, keď veľa cestoval a trápilo ho, že si na cestách nemôže pochutnať na kvalitnom espresse. Keďže Adler je veľký vynálezca (je autorom viac než 40 patentov, z ktorých mnohé využíva aj NASA), vymyslel veľmi jednoduchý a ľahko prenosný systém, pomocou ktorého síce špičkové espresso nepripravíte, ale výsledný nápoj bude veľmi príjemný a zo samotnej kávy vyťaží podstatne viac jej chuťového a aromatického potenciálu, než je tomu pri nesprávne pripravenom espresse. V aeropresse si pripravíte približne dve dcl nápoja. A ten môžete popíjať dlhší čas. Samotná príprava je jednoduchá a zábavná a nekladie žiadne veľké nároky na zručnosť a skúsenosti. Navyše, cena aeropressu sa pohybuje v rádoch niekoľkých desiatok eur, čo je smiešna suma aj v porovnaní s tým najlacnejším strojom na espresso. V 19. čísle prinesieme konkrétne tipy, ako si kvalitnú kávu pripraviť aj doma. Káva s vami aj vo vás, priatelia! Juraj Karlík z HalmiCaffe Foto: archív HalmiCaffe


Kultúra

strana 6

zajtrajsienoviny.sk

Štyri hudobné putovania pre deti

Divoký západ našich severných susedov

d 16. septembra sa Kasárne/Kulturpark každú stredu od 16:30 do 18:30 hod. rozozvučia hudobnými príbehmi. Všetky deti sú pozvané na putovanie Dobšinského rozprávkami I a II, cestu okolo sveta a Rómske putovanie prostredníctvom workshopov Music KidLab.

roclav sa stane v roku 2016 Európskym hlavným mestom kultúry a pri tejto príležitosti sa otvárajú aj brány košickej Kunsthalle. Na výstave Divoký západ – História Vroclavskej avantgardy spoznáte históriu a život tohto poľského mesta. Vernisáž pripravenú Múzeom súčasného umenia Vroclav sa uskutoční 6. októbra o 18:00 hod. a potrvá do 15. novembra.

O

„Malých návštevníkov čakajú rozprávania a čítania príbehov, do ktorých sa zapoja cez dotváranie zvukov chrastidiel, paličiek, dažďovej palice či triangla. Kombinujú spoznávanie a používanie etnických nástrojov s dejom, dotvárajú jeho kolorit a cez jednoduché rytmizovanie, spev a spoločné hranie sa pripájajú aj v skladbách medzi rozprávkami,“ opisujú organizátori. Počas putovania s Dobšinským deti zažijú aj predstavenie slovenských píšťaliek alebo hru na koncovku.

Pri ceste okolo sveta prostredníctvom motívu putovania na lodi po kontinentoch spoznajú etno nástroje pochádzajúce z daného regiónu a naučia sa aj niečo o kultúre a miestnych zvyklostiach. A začiatkom októbra si vypočujú oprášený starobylý rómsky príbeh doplnený o jednoduché piesne. Na workshopy je možné prihlásiť sa mejlom na tatiana.kozejova@k13.sk. Veronika Samková Foto: archív K13

Kto je Michaela Špačková? Sympatická blondínka, dvadsaťdvaročná Pražáčka, absolútna víťazka medzinárodnej súťaže pre dychové nástroje vo Vroclave a hlavne talentovaná fagotistka, ktorá zahrá 27. septembra v Kasárňach/Kulturparku sólový part Bachovho koncertu. Michaela v Košiciach hosťuje na otváracom koncerte sláčikového orchestra Musica Cassovia. Okrem jej hudby

tu zaznie aj experimentálny tretí Brandenburský koncert či nórska „Suita z Holbergových čias“ plná lyrických, meditatívnych, ale aj strhujúcich tónov. Hudobníkov povedie dirigentská palička Maroša Potokára. Koncert sa začína o 19:00 hod. a vstupné je 6 € v predpredaji, 8 € na mieste.

Musica Cassovia & Michaela Špacková

V

dramaturg K13 Michal Štofa pre jej komplexnosť: „Rozsiahly výstavný projekt divákovi na Slovensku predstavuje nielen poľské umenie, kultúru a históriu, ale upriamuje pozornosť aj na to, čo sa v rámci kultúrneho života udialo za polstoročie v jednom meste, v susednej, vtedy socialistickej krajine. Výstava umožňuje vidieť veľmi obsažný výber často radikálnych umeleckých realizácií, čo boli v danom čase pre vývoj v rámci poľského umenia a kultúry kľúčové a navyše niektoré z nich sa stali už v minulosti známymi aj vo svete.“

Výstava prezentuje skoro 500 exponátov z rozličných oblastí architektúry, divadla, výtvarného umenia od obrazov cez fotografie, dokumenty, zvukové záznamy až po filmovú produkciu. Podujatie vyrozpráva príbeh o Vroclave prostredníctvom diel v ňom vytvorených od polovice 60. rokov po súčasnosť. V týchto rokoch vo Vroclave začali pôsobiť umelci Jerzy Grotowský z divadla Laboratórium a Georg Ludwiński zakladateľ Galérie Mona Lisa a autor myšlienky Múzea súčasného umenia Vroclav. Tvorba protagonistov umenia niesla ducha slobody a nezávislosti. Bola založená na experimentoch aj medzinárodnej spolupráci s ľuďmi z obidvoch

strán železnej opony, pretože Vroclav bol križovatkou rôznych kultúr a migrácií. Vniesli opäť život do divokých polí poľského mesta, keďže Vroclav sa dlho nevedel vzchopiť po druhej svetovej vojne a obrane pevnosti Breslau. Pod vedením Stanislava Dróždža sa vyvinul poľský konceptualizmus, presnejšie pohybová poézia. Vyrástli tu svetovo uznávaní architekti ako Arata Isozaki, Renzo Piano, Richardom Rogersom i Toado Ando. Generáciu „Vroclavskej školy plagátu“ vytvorili umelci George Sawko, Jerzy Czerniawski, Ján Jaromír či Get Stankiewicz, ktorí vzišli z Akadémie výtvarných umení. Výstavu odporúča vidieť

Jan Sawka, Jazz nad Odra ´72, 1972, plagát, zbierka Ossolineum, Vroclav. Foto: Małgorzata Kujda, Múzeum súčasného umenia Vroclav.

Zľava: nn, Jacek „Ponton“ Jankowski, Marzena Gołacka, počas živého vystúpenia Krzysztofa „Kaman“ Kłosowicz a Maciej Maleńczuk, Kiełbaśnicza ulica, Vroclav, 1989. Foto: Mirosław Emil Koch.

Martina Hadbavníková, K13

Veronika Samková

Logotyp Pod Mony Lisy Galéria, výstavný pohľad, Jerzy Ludwiński archív vo Vroclavskom múzeu súčasného umenia. Foto: Małgorzata Kujda, Múzeum súčasného umenia Vroclav.

27. 9. 2015 | 19:00 hod. Kasárne/Kulturpark Musica Cassovia Michaela Špačková, fagot Maroš Potokár, umelecký vedúci

program: / J. S. Bach: Brandenburský koncert č. 3 G dur, BWV 1048 / C. P. E. Bach: Koncert pre fagot a sláčikový orchester a mol, Wq 170 / E. Grieg: Suita z Holbergových čias, op. 40


Komunitné aktivity

21. september 2015

strana 7

Polievkový festival prináša okrem jedla aj zmysel pre toleranciu V

rcholným podujatím festivalu Rozmanitosť je Polievkový festival. Počas neho sa 10. októbra v areáli Kasární/Kulturparku predstaví okrem nových chutí z rozličných krajín aj mladá lokálna kapela Pomaranč. Zatiaľčo dospelí budú degustovať a hodnotiť výtvory z kuchýň, tí najmenší sa za pomoci vedy naučia, ako v nej čarovať. Viac zaujímavostí o štvrtom ročníku Polievkového festivalu prezrádza Renáta Zolnaiová z projektu SPOTs. Objavuje sa na festivale len tradičná a známa kuchyňa alebo aj špeciality, ktoré našinci nepoznajú? Komunity pripravujú v rámci festivalu polievky, čo poznajú z krajín, odkiaľ pochádzajú. Preto sa v minulosti určite stalo, že návštevníci ochutnali polievku, akú nikdy predtým nepoznali. Dokonca si dovolím tvrdiť, že sa to deje vo väčšine prípadov. Tento rok chystáme tiež špeciálnu novinku. Pre návštevníkov sme pripravili Knihu košických polievok plnú súťažných receptov z posledných troch ročníkov Polievkového festivalu. Veľké zastúpenie na festivale majú teda exotickejšie chute. Ako na ne návštevníci reagujú? Pred dvoma rokmi, keď som sa na Polievkovom festivale zúčastnila ako návštevník, som patrila medzi malú skupinku šťastlivcov, ktorým sa podarilo

ochutnať bryndzovú polievku od poľskej komunity. Tá sa zjedla medzi prvými. Menej obľúbenými sú pikantné alebo vegetariánske druhy, no práve takej polievke sa podarilo minulý rok zvíťaziť. Bola to žltá agropolievka od komunity záhradkárov a priaznivcov kreatívneho prístupu k vareniu. Všimli sme si, že v minulých ročníkoch sa mohli zapojiť aj združenia, čo s menšinou príliš spoločné nemali. Môže sa teda zapojiť akýkoľvek podnikateľ či združenie? Väčšina členov týchto skupín robila rôzne aktivity v rámci našich projektov. Príkladom môže byť módna značka VYVA z Výmenníka Važecká či Debnička od babičky, s ktorými sme spolupracovali vo Výmenníku Wuppertálska. Vďaka tejto spoločnej skúsenosti sme im umožnili prezentovať sa aj na festivale. Rozhodujúcim faktorom sú naše vzájomné dobré vzťahy a partnerstvá.

V súčasnosti spoločnosťou silne rezonuje téma utečencov. Polievkový festival je o rozmanitosti a menšinách. Chystáte sa nejako zapojiť do festivalu aj túto tému? Tohto roku organizujeme deň pred Polievkovým festivalom diskusiu s jeho účastníkmi z minulých rokov. Ide o osobnosti iných národnostných menšín, ktorí trvalo žijú v Košiciach a blízkom okolí. Skôr ako momentálny problém by sme chceli návštevníkom ukázať, že tí iní sú v podstate rovnakí ako my, len sa odlišujú kultúrnymi zvyklosťami. Diskusia sa uskutoční 9. októbra o 18:00 hod. v priestoroch hlavnej budovy Alfa.

Návštevníci festivalu ochutnajú aj tento rok rozmanité polievky.

Ďakujem za rozhovor.

Erik Oravec Foto: archív SPOTs Tanečné vystúpenie z roku 2014 – Fatimka a FatimaS.

Vo výmenníkoch premenila Silvia Lukačinová svoje sny na skutočnosť

P

racuje ako pedagogička na Fakulte baníctva ekológie, riadenia a geotechnológií a už viac ako rok vedie Tvorivé dielne vo Výmenníku Jegorovovo. Od septembra bude mať pod palcom pravidelné susedské stretnutia a budovanie komunity okolo Výmenníka Štítová. Keď práve netvorí, číta alebo cestuje a trochu aj píše. Zvyšok voľného času venuje synčekovi a manželovi. Výmenníky vníma ako priestor v blízkosti ľudí, čo im umožňujú realizovať svoje predstavy o živote na sídlisku. Znamenajú pre ňu miesto, kde môže svoje sny premieňať na skutočnosť. Silvia Lukačinová (1975). Ako dlho sa venujete tvorivým prácam? Už to budú desiatky rokov. Rada som háčkovala aj vyšívala a vyrábala som rôzne veci už na základnej a potom na strednej škole. Na vysokej som si začala šiť oblečenie a kabelky. Najprv som sa učila od babky, neskôr od mamy. V mnohých veciach som však samouk a niektoré techniky som zvládla metódou pokus – omyl, alebo naštudovala z kníh. Neskôr, keď som začala zarábať, zaplatila som si rôzne tvorivé stretnutia (workshopy) u nás a v Česku. Čo všetko sa vo vašich tvorivých dielňach návštevníci naučili, resp. môžu naučiť? Množstvo techník, napríklad kamienkové obrázky, háčkovanie, výrobu šperkov z drôtu, alebo

šitím z korálikov, prešli sme aj niekoľkými formami servítkovej techniky. Snažím sa, aby sa témy a techniky neopakovali, preto aj v budúcnosti môžu návštevníci očakávať množstvo noviniek. Budeme dekorovať vešiak na jemné odevy, plieť z papiera, vyrábať šperky z korálikov, drôtu alebo z PET fliaš. Pustíme sa do obrazu z klincov a nití (nail string art). Podrobnosti záujemcovia nájdu na stránke tvorenieaucenie. webaster.sk.

rokom celkom náhodne objavila Výmenník na Furči, bola som prekvapená, že vôbec niečo také existuje. Rozvoj komunít ma zaujíma už niekoľko rokov, ale stále to ostávalo v teoretickej rovine. Nemala som dosť odvahy pustiť sa do toho sama. A práve výmenníky s ľuďmi, ktorí v nich pôsobia, s ich prácou a cieľmi, ma veľmi nadchli a umožnili mi začať uvažovať o realizácii svojich predstáv o komunitách v našom meste.

Novinkou od septembra je vaše pôsobenie aj vo Výmenníku Štítová. Okrem tvorivých dielní pod názvom Tvorivé inšpirácie sa budete aktívne venovať aj rozvoju komunity okolo Výmenníka počas stretnutí Premeny a výmeny. Je to pre vás výzva? Je to výzva. Keď som pred

Ako si Premeny a výmeny prestavujete? Pre koho sú určené a ako budú prebiehať? Chceme vytvoriť priestor, kde vzniknú myšlienky pre krajšie Košice a kde si ľudia budú vymieňať svoje veci, vedomosti, zručnosti, skúsenosti, ale aj radosti a starosti. Poskytneme im miesto na prezentáciu svojej

práce či koníčkov, ale vytvoríme aj priestor, kde by sa stretli a diskutovali o tom, čo ich komunita potrebuje, o problémoch, ktoré sa určite budú riešiť lepšie v kolektíve. Prvé stretnutie bude v sobotu 19. septembra o 14:00 hod. a bude to také vzájomné oťukávanie s plnou

miskou guláša v rukách. Prísť môže ktokoľvek, deti, rodičia, mladí, starí, susedia z okolia výmenníka.

Tvorivé dielne so Silviou Lukačinovou (napravo).

Renáta Zolnaiová Foto: archív SPOTs


strana 8

Téma čísla

zajtrajsienoviny.sk

V Klube na Štúrovej robia kultúru bez grantov, na princípe urob si sám N Klub nájdete v budove na Štúrovej 11 v Košiciach. Foto: Ján Gálik

„Klub nie je budova, nie som to ani ja. Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka.“

a Štúrovej 11 v Košiciach vzniklo pred letom nové nezávislé centrum. Vraj budované zdola, bez grantov a dotácií. Reku, uvidíme, ako dlho im to vydrží. Zatiaľ drží a hoci je veľa vecí len v rozbehu, majú za sebou päť výstav s umelcami ako Viktor Šefčík, Ján Vasilko, Lucia Dovičáková, Peter Kalmus, prezentácie a prednášky, premietanie filmov a workshopy. No Klub nemá ambíciu byť len umeleckým centrom. Je to miesto, kde sa ľudia budú vracať, čítať na gauči knihy, cvičiť na treťom pochodí v posilňovni, opravovať si bicykel, vymýšľať nové projekty, debatovať o terorizme či vegánstve. Všetko v duchu k občianskej spoločnosti. Ako to v Klube funguje, hovorí jeden z jeho koordinátorov Ján Gálik (1988).

Klub vznikol v starej budove na Štúrovej 11, koho to bol nápad, vniesť do prázdnej budovy umenie? Nebol to vlastne nikoho nápad, pretože tento model je v Európe bežná vec, len na Slovensku nemá tradíciu. Projekty vznikajúce v neobývaných budovách sme už niekoľko rokov sledovali a navštevovali v Čechách. A keďže tu tiež vzniklo dobré podhubie na zrod nezávislej kultúry, začali sme hľadať miesto.

Ján Gálik v Klubovej „obývačke“. Foto Miroslav Vacula

Ako ste prišli k tejto budove? V roku 2011 sa tu už konala jedna výstava. Šesť maďarských umelcov vystavovali diela – každý v jednom byte. Organizoval ju môj kamarát David Tkáčik. A tak som si na neho spomenul, zohnal kontakt na majiteľa a majiteľ bol veľmi ústretový, až odvážny, že nás sem pustil, a preto mu veľmi ďakujeme. My sme začali expresne pratať, chceli sme, aby ľudia videli, že tu nejdeme piť a žúrovať, ale robiť kultúru. Zorganizovali sme prvú výstavu Číslo 11 žije!, na ktorej sme všetkým ukázali, o čom nám ide. Dotiahli sme tu 33 umelcov a ich diela sme vystavili od pivnice až po tretie poschodie. Čiže ste zadarmo dostali do užívania budovu. Čo má z toho majiteľ? Oslovil som ho s tým, že tu chceme rozvíjať aktivity, s ktorými sme pred tým kade-tade kočovali, a za to mu budeme robiť menšie opravy. Budova nebude viac chátrať, budeme ju strážiť a vdýchneme do nej život.

Momentka z pripravovaného predstavenia na Bielu noc. Foto: Tomáš Kmeť

V Košiciach ste prví, čo vybudovali takéto nezávislé centrum? Bol tu pokus pred dvadsiatimi

rokmi na Zelenom dvore v opustenej reštaurácii, ale skončilo to neslávne. Bol som malý chlapec, čiže si netrúfam povedať, čo sa tam stalo, ale tuším, že budova vyhorela. V úzkom susedstve Klubu žijú najmä starší obyvatelia, ako zareagovali? Úplne na začiatku sme pre nich organizovali opekačku, aby sme sa zoznámili a vysvetlili im, čo tu chceme robiť, že im kedykoľvek môžeme pomôcť a kedykoľvek sa môžu prísť pozrieť. Napríklad 89 ročná susedka pani Kelbelová sa o nás stará, pečie nám koláče, chodí nás pozrieť so psíkom, darovala nám stoličky a pravidelne chodieva na výstavy. A my sa jej snažíme pomáhať, keď niečo potrebuje. Klub je otvorený len do 20:00 hod., aby sme nerušili ich kľud, čiže vzťahy sú veľmi dobré. Z čoho vaše aktivity financujete? Vypomáhame si sami ako vieme, bez nároku na honorár. Toto nie je nič nové, scéna DIY existuje, a teda princíp Do it yourself (Urob si sám) funguje bez finančnej podpory niekoho zvonka. Ani u nás umelci honorár nedostávajú, snažíme sa im preplatiť cestovné, pozvať ich na večeru. Týmto systémom chceme do Košíc po roku 2013 vniesť nádej, že sa to dá aj bez desaťtisícových grantov. Všetko u nás funguje na dobrovoľných príspevkoch návštevníkov aj členov nášho kolektívu. Našťastie ľudia pochopili, že fungovať to bude tam, kde budú smerovať svoje peniaze a energiu, a preto dobrovoľne prispievajú. Je podľa vás málo kultúrnych centier v Košiciach?


Téma čísla

21. september 2015

Nie, práve naopak, je ich dosť a robia skvelú prácu. Podporujeme ich, ale myslíme si, že v Košiciach chýba diverzita oných kultúrnych centier. Všetko je na jedno kopyto, absentuje alternatíva. Chceme to zmeniť a dať príležitosť aj ľuďom, ktorí možnosti v tých väčších inštitúciách nemajú. Veľké inštitúcie majú meno a záväzky, a tak si vyberajú. Aj my si vyberáme, ale slobodnejšie. Výstavu Číslo 11 žije! som si pozrela až po vernisáži a prekvapila ma celkom bohatá návštevnosť, pretože výstavné siene u nás často zívajú prázdnotou. Áno, u nás je každý odborník a chodí na umenie, ale len keď tam sú víno a chrumky. Aj my s tým máme niekedy problém, ale ľudia chodievajú. Na prvej vernisáži bolo viac ako tristo návštevníkov. Akú výstavu chystáte najbližšie? Do 2. októbra si môžete pozrieť diela Oskara Felbera. Jeho kresby sú surreálne, do istej miery detinské a zvláštne. Oskar sa venuje vážnym témam, až takým démonizovaným, ale stvárňuje ich veľmi infantilným, naivným a hravým spôsobom. Z diaľky to vyzerá ako omaľovánka pre deti, ale zblízka človek uvidí symboly, sem-tam aj vulgárnosť, ale podanú originálnym a zaujímavým spôsobom. Potom 3. októbra tu bude zastávka Bielej noci, a teda tanečná performancia. Mali sme už takú predpremiéru a môžem prezradiť, že vystúpenie je veľmi snové, surreálne, založené na pocitoch. Väčšinou týmto performanciám ľudia až tak nerozumejú a pýtajú sa, o čom mali byť. Po tomto vystúpení návštevníci dovysvetlenie nechceli, ako by im to celé stačilo, čiže bude to zaujímavé. Okrem výstav mávate aj pravidelné akcie. Áno, prvú spomeniem cyklodielňu. Cyklista sem môže prísť a sám si pod dozorom opraviť bicykel. Čiže prídem ja, remeselne nie veľmi zručná žena a sama si tu vymením celú prehadzovačku? Len s dozorom? Cyklodielna funguje každý deň počas otváracích hodín. Môžeš prísť, k dispozícii máš náradie a my ti vieme poradiť s menšími opravami. Ak potrebuješ opraviť niečo komplikovanejšie, tak by si mala prísť cez servisný deň (je to raz za týždeň, momentálne v piatky). Vtedy sú tu odborníci, čo vedia urobiť všetko. A teda aj vymeniť prehadzovačku s tým, že ti možno ukážu, ako sa to robí. Je dôležité povedať, že my kultúru nevnímame ako výtvarné umenie a koncepty, ale ako celkový prístup ku spoločnosti, životu a nášmu okoliu. Preto sa podieľame aj na podporovaní napríklad cyklistiky. Cyklokuchyňa by mala byť časom centrom pre cyklistov. Aby vznikli

diskusie o cyklistike v Košiciach, o tom, že vodiči nie sú zvyknutí na cyklistov na cestách a podobne. Mali by sa tu stretávať ľudia s rovnakými záľubami. A časom chystáme aj požičovňu bicyklov za dobrovoľný príspevok. Zatiaľ sa tie bicykle opravujú. Vráťme sa k akciám, ktoré sú ďalšie? Organizujeme workshopy a kurzy. Za sebou máme témy ako fotografia, 3D grafika, tvorba web stránok, v budúcnosti chceme organizovať kurzy cudzích jazykov, neformálne vzdelávanie. Plánujeme jazykovú školu, no založenú na konverzácií. Nie každý si môže dovoliť chodiť na predražené kurzy. U nás ich robíme za dobrovoľný príspevok a čuduj sa svetu, ľudia ozaj prispeli a lektor si zarobil, len to stálo oveľa menej a každý dostal príležitosť. V Klube sa tiež uskutočnili prednášky a diskusie o terorizme, vegánstve, autonómnych centrách, o spomínanej cyklistike. Premietame filmy, organizujeme meditácie, burzy a na treťom poschodí máme posilňovňu.

Ernest Vunan známy ako „muž, ktorý sadí stromy“ pred prednáškou v Klube. Foto: Ján Gálik

Burzy sú teraz v kurze. Ako fungujú tie vaše? Zatiaľ bola len jedna, ale princíp funguje na výmene alebo darovaní. A všetky veci, ktoré sa nevymenia, tu ostávajú a ľudia si ich počas otváracích hodín môžu vziať. Keď sa veci nazbierajú, tak ich posunieme napríklad bezdomovcom na stanici, alebo ľuďom v núdzi. Aké sú otváracie hodiny Klubu? Momentálne od 16:00 do 20:00 hod. každý deň okrem nedele a dá sa dohodnúť aj na návšteve mimo otváracích hodín, stačí napísať na našu facebookovskú stránku. V budove ste len dočasne. Čo bude potom? Klub nie je budova, nie som to ani ja. Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka. Keď sa odtiaľ vysťahujeme, Klub sa nekončí a budeme hľadať ďalšie priestory. A najlepšie také, ktoré zveľadíme a zlepšíme. Chceme tak pozdvihnúť svet, v ktorom žijeme, ukázať spoločnosti, že všetci máme zodpovednosť za staré budovy, za veci okolo seba, ktoré neslúžia len nám, ale celej spoločnosti. Veď čím lepšie je všetkým, tým lepšie je aj mne. Je mi lepšie, ak stretávam okolo seba vysmiatych ľudí, nie nahnevaných. A keď bude budova žiť, je to len a len dobré. Je jedno, či v nej budeme my, alebo noví nájomníci, hlavne, že bude žiť.

Hudobníci Atilla Tverďák a Gabo Bodnár otvárali prvú výstavu Číslo 11 žije! Foto: Ján Gálik

Ďakujem za rozhovor. Gabriela Krestián Kuchárová

Martina F. a Simone Tecla počas príprav na Bielu noc. Foto: Martina Uličianska

strana 9


Mesto Košice informuje

strana 10

zajtrajsienoviny.sk

Odštartoval školský rok 2015/2016 Opraty pomaly preberá jeseň a tá so sebou prináša okrem príjemnejších teplôt i povinnosti. Tie školské si v Košiciach vyskúšajú tisícky motivovaných študentov. Nový školský rok je pre niektorých z nich nový, pre niektorých posledný a pre niektorých taký ako ostatné. Mesto Košice je zriaďovateľom 34 základných škôl a v septembri do ich lavíc malo nastúpiť

približne 2200 prváčikov. Malých školákov pri ich zoznamovaní so školskými lavicami sprevádzalo i vedenie mesta. Na Základnej škole na Považskej ulici si na svoje školské huncútstva zaspomínal viceprimátor Martin Petruško. Študentom zaželal veľa chuti do učenia, ale najmä veľa športových úspechov. Viceprimátor v príhovore spomenul, že ide o školu, ktorá sa venuje mladým hokejistom a ak-

Malí plavci sa tešia z nového bazéna

P

rimátor Richard Raši spoločne s viceprimátorkou Renátou Lenártovou a vedúcou oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Máriou Kavečanskou slávnostne otvorili zrekonštruovaný bazén na ZŠ Tomášiková 31.

Začiatkom októbra v roku 2013 bol v Košiciach na výjazdovom rokovaní vlády prerokovaný a schválený materiál pod názvom Analýza sociálno-ekonomickej situácie mesta Košice a návrhy na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti. Mesto Košice dostalo pre 21 škôl 1 384 500 eur. Peniaze boli určené na opravy budov, bazénov, nákup hudobných nástrojov a výstavbu športových ihrísk. Finančné prostriedky pomohli dvadsaťjeden školám v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. ZŠ Tomášikova dostala finančné prostriedky na rekonštrukciu budovy s bazénom vrátane príslušenstva slúžiaceho pre 10 ZŠ vo výške 113 000 eur. V súčasnosti máme v Košiciach 5 bazénov na základných školách (ZŠ Tomášikova, Družicová, Krosnianska 2, Trebišovská, Podjavorinskej). Všetky sú opravené, resp. zrekonštruované. Vedenie mesta spoločne s predstaviteľmi

školy absolvovali prehliadku zrekonštruovaných priestorov a spoločne sledovali výkony nadaných plavcov. Hostí na škole privítali hrou na gitare a previedli budovou školy, pričom nazreli i do niekoľkých tried. „Som nadšený, že sa našli financie na rekonštrukciu tohto bazéna. Pevne verím, že aj takýmto spôsobom dokážeme deti priviesť k pohybu a objaviť v nich športového ducha. Rok 2016 bude v Košiciach rokom športu a vedenie mesta bude podporovať športové aktivity i u detí, a preto budeme s radosťou sledovať úspechy a talenty, ktoré sa zrodia v tomto bazéne,” povedal primátor Richard Raši. Vďaka finančným prostriedkom pridelených Úradom vlády sa zrekonštruoval i bazén na ZŠ Družicová, vymenili sa okná na ZŠ Belehradská a v súčasnosti sa realizuje aj výstavba in line ovalu s oplotením na ZŠ Bukovecká.

tívne spolupracuje s HC Košice. Školský rok 2015/2016 v Základnej škole na Požiarnickej ulici č. 3 v Košiciach otvorila viceprimátorka mesta Renáta Lenártová. „Ďakujem všetkým peda-gógom za trpezlivosť a mravčiu prácu, za ktorú im je odmenou vzdelanie našich detí. Prváčikom prajem veľa nových zážitkov a ešte viac nových vedomostí. Tým najstarším želám,

aby bol pre nich posledný rok na ZŠ nezabudnuteľný aj vďaka zvládnutiu Testovania 9 a úspešné vykročenie na strednú školu. Pre Košice bude rok 2016 rokom športu a verím, že aj študenti môžu vďaka neustálemu rozvoju športu na školách prispieť svojimi výsledkami. Nech je školský rok 2015/2016 pre všetkých úspešný,” povedala viceprimátorka. Motiváciou pre všetkých študentov môže byť výrazný úspech košických

škôl v rámci celoslovenského hodnotenia inštitútu INEKO. V Košiciach máme vôbec najlepšiu základnú školu a gymnázium na Slovensku. Tieto úspechy sú dôkazom výrazného progresu východoslovenských škôl a odmenou pre študentov a pedagógov za ich úsilie.


Mesto Košice informuje

21. september 2015

strana 11

Ďalšie príležitosti pre Košičanov V

priebehu septembra by mal začať v Košiciach pracovať prvý tím globálneho centra spoločných (zdieľaných) služieb pre korporáciu Embraco Slovakia, ktorá je svetovým lídrom vo výrobe hermetických kompresorov pre domáce a komerčné chladenie. Na stretnutí s primátorom Richardom Rašim predstavitelia spoločnosti Embraco, na čele s prezidentom Robertom Camposom z Brazílie, predstavili svoje vízie pre Slovensko a pôsobenie v Košiciach. Brazílska spoločnosť vyrába kompresory a kondenzačné jednotky pre domáce a komerčné chladenie. Patrí do skupiny Whirlpool a v Spišskej Novej Vsi pôsobí od roku 1997. Je najväčším zamestnávateľom na Spiši, dáva prácu približne 2200 ľuďom. Výrobné jednotky má Embraco popri domovskej Brazílii aj v Číne, Mexiku a Taliansku, obchodné jednotky v USA a Rusku. V posledných rokoch sa závod na Spiši presadil inovatívnymi riešeniami kompresorov, ktorými prekvapil korporáciu. Spoločnosť dôveruje svojim slovenským kolegom, preto sa rozhodla vybudovať globálne centrum zdieľaných služieb práve v našej krajine. Voľba padla na Košice, kde je dobré

zázemie z hľadiska informačných technológií i dostatok kvalifikovanej pracovnej sily vrátane absolventov vysokých škôl. Aktuálne už v servisnom centre na Moldavskej ulici 10/B pracuje prvý tím finančných odborníkov, neskôr by mali pribudnúť do centra aj experti z iných oblastí. Do dvoch rokov by centrum malo narásť na približne 100 – 150 zamestnancov. „Vítame nové investície, príležitosti a pracovné miesta. To všetko prispieva k skvalitneniu života v Košiciach, preto som rád, že voľba padla práve na naše mesto. Verím, že sa nám tým otvára kvalitná, dlhodobá spolupráca,” zhodnotil stretnutie primátor Richard Raši.

Populárny Košice Night Run opäť nesklamal K

ošice majú za sebou už 4. ročník obľúbeného nočného behu, ktorý je už tradične plný skvelých bežcov, úžasných povzbudzujúcich, radosti z pohybu i osobných rekordov.

Víťazmi štvrtého ročníka behu Košice Night Run sa stali Jozef Urban a Gabriela Slafkovská. Na populárnom nočnom behu nechýbal ani primátor mesta Košice Richard Raši, ktorý dosiahol na desať kilometrovej trati čas 46:44 min. V ideálnom počasí sa bežalo dobre. Atmosféru dotvárali i pódiá, ktorých bolo o polovicu viac ako počas minulého ročníka. Samotní pretekári si pochvaľovali novú trať, ktorá v tomto roku smerovala i do Mestského parku, na Hrnčiarsku ulicu, či popri Jakabovom paláci. S prihlásenými bežcami sa nočného behu zúčastnili aj žiaci košických základných škôl, ktorí už tradične zabehli jeden päťkilometrový okruh a spoločne

vytvárali dvojtisícového hada, ktorý sa tiahol centrom mesta. Množstvo pretekárov využilo populárny beh i na prípravu pred blížiacim sa Medzinárodným maratónom mieru. Najväčšie ovácie zo štartového poľa zožala Judita Mlynáriková z Rožňavy. Napriek tomu, že rovnako ako v minulom roku dobehla posledná, tak ju organizátori podujatia za nezlomnosť ocenili 2 letenkami podľa vlastného výberu z Letiska Košice. Už teraz je známy termín piateho ročníka obľúbeného košického behu, ktorý sa uskutoční 2. septembra 2016. Foto na dvojstrane: Miroslav Vacula


Program

strana 12

zajtrajsienoviny.sk

Kam za kultúrou a zábavou od 21. 9. do 1. 10. 2015

Zmena programu vyhradená.

AKADÉMIA ROVÁS 24. septembra o 18:00 hod. Filmový Klub MaNDA Miesto: Kmeťová 34 1. októbra o 10:00 hod. Ringató Zober dieťa do náručia, kolembaj ho, spievaj mu. Vyučuje Judit Pollag Écsi. 1. októbra o 18:00 hod. László Csízy (HU) Výstava.

BÁBKOVÉ DIVADLO KOŠICE 22. a 23. septembra o 9:00, 10:30 a 14:00 hod. P. Uher: Zázračný prstienok Hra je určená pre deti od 4 rokov. Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Miesto: Alžbetina 38 24. septembra o 9:00 hod. P. Uher: Zázračný prstienok 25. septembra o 9:00, 10:30 a 14:00 hod. P. Dušová: Čert a Kača Hra je určená pre deti od 3 rokov. Miesto: Alžbetina 38 27. septembra o 16:00 hod. Gioacchino Rossini/ Jacopo Ferretti: Popoluška Hra je určená pre deti od 6 rokov. Miesto: Historická budova Štátneho divadla Košice

Každý štvrtok o 19:00 hod. Obloha dnes Program pre väčšie deti, mládež a dospelých o aktuálnej oblohe a úkazoch.

ČESKÝ SPOLOK V KOŠICIACH

26. septembra o18 hod. Joga smiechu

24. septembra o 15:00 hod. Hudobná skupina Olympic Prednáška a hudobné nahrávky. Miesto: Hlavná 70

26. septembra, 13:00 – 20:00 hod. Dobrá čajovňa na košickom čajovom festivale Miesto: Chata Hrešná, Kavečany

27. septembra o 15:00 hod. Svätováclavské hody Spoločenské stretnutie a kultúrny program. Miesto: Hotel Centrum, Južná trieda 2A 28. septembra o 16:00 hod. Slávnostná bohoslužba Na počesť a ku cti sv. Václava – symbolu českej štátnosti. Miesto: kaplnka sv. Michala

DIVADLO MOMOLAND 27. septembra o 15:00 hod. Janko Pipora Bábková rozprávka pre deti. Miesto: Hviezdoslavova 7 Do 30. novembra Zbierka detských kníh Máte doma doma nepotrebné detské knihy? Darujte ich deťom do krízového centra. Stačí, ak ich donesiete k nám pred predstavením, alebo počas pracovných od 10:00 do 17:00 hod. do Denného centra na Hviezdoslavovu 7.

28. septembra o 10:00 hod. Gioacchino Rossini/ Jacopo Ferretti: Popoluška

DOBRÁ ČAJOVŇA

CENTRUM VOĽNÉHO ČASU KOŠICE

Každý pondelok a utorok, 17:00 – 19:00 hod. Brušné tance

Každý piatok a sobotu, iné dni podľa predchádzajúcej dohody Narodeninové oslavy Zaujímavý program plný hier a zábavy pre oslávenca a jeho hostí od animátoriek CVČ. Miesto: CVČ, Orgovánová 5, EP Popradská 86, EP Charkovská 1, EP Starozagorská 8 Program hvezdárne a planetária CVČ EP Popradská 86 Každú stredu, 19:00 – 20:00 hod. Pozorovanie večernej oblohy Pozorovania sa uskutočnia len za jasného počasia na základe objednávky u pracovníka planetária. Každý štvrtok, 20:00 – 21:00 hod. Pozorovanie večernej oblohy

každodenného života Prednáška a diskusia. Cieľom cvičení je rozvinúť pokoj, jasnú myseľ, múdrosť a lásku. Vstup: dobrovoľný

Každý pondelok, 19:00 – 21:00 hod. Tajči Každý utorok a štvrtok, 15:00 – 16:00 hod. Pilates Každý utorok, 19:00 – 21:00 hod. Bubnové kruhy s Robom Egreším Každú stredu a štvrtok, 17:00 – 19:00 hod. Tajči Každú stredu, 19:00 – 21:00 hod. Zenová meditácia kwan um 24. septembra o 17:00 hod. Dni tibetského budhizmu Stretnutie pri šálke čaju s pánom Gongakrom Dorje Dhenpu Rinpochem. 25. septembra o 17:00 hod. Ako prakticky integrovať duševné cvičenia do

HALIGANDA, O.Z. Od pondelka do piatku, 9:00 – 12:00 hod., každý utorok, 16:30 – 18:00 hod. Montessori klub Herňa pre rodičov s deťmi od 18 mesiacov zameraná na montessori aktivity pod vedením skúsenej lektorky. Do herne je potrebné hlásiť sa vopred cez SMS na 0907955220 alebo na mc@ haliganda.sk. Miesto: Montessori klub, Čordákova 50 Vstup: 3 €/dieťa, permanentka 20 €/8 vstupov Každý utorok, 9:00 – 12:30 hod. Háčkovanie, pletenie a vyšívanie Na kurz si prineste háčik č. 2,5 – 3 a vlnu značky Kamila, ihlice a vlnu na pletenie, prípadne materiál potrebný k vyšívaniu. Každý štvrtok, 10:00 – 10:30 hod. Tanečná prípravka Deti trénujú hrubú a jemnú motoriku, učia sa vnímať priestor, radiť sa v priestore do útvarov (kruh, rad). Od 7. septembra ZumbAtomic Pohybová aktivita pre deti od 4 do 12 rokov. ZumbAtomic pracuje s prirodzenou detskou energiou, prebúdza v deťoch rytmus, jednoduché tanečné kroky, zlepšuje koordináciu pohybu, precvičujú pohybovú pamäť. Od 7. septembra Angličtina pre deti Veku prístupnou formou sa po absolventi trojmesačného kurzu deti od 2 do 6 rokov naučia minimálne 200 slov, naučia sa formulovať jednoduché otázky a odpovede formou rozprávkových komiksov, básničiek, pesničiek. V prípade záujmu sa nahláste na mc@haliganda. sk alebo 0904655225. Vstup: 5 € Od 8. septembra Kurz cvičenia na fit loptách pre rodičov s deťmi Cvičenie hravou formou smeruje k podpore prirodzených pohybových vzorcov u dieťatka a ich znovuobjavenie u mamičiek. V prípade

záujmu o kurzy je nutné dopredu sa prihlásiť na 0904 655 225 alebo mc@ haliganda.sk Miesto: Námestie sv. Košických mučeníkov 1, Čordákova 50 Cena: 32 € (+ dobrovoľný príspevok na činnosť OZ).

laboratória naučiť niečo o pantomíme a vyskúšať si rôzne cvičenia aj klaunské triky. Miesto: Dom kreativity Haliganda Vstup: 1,50 € (+ dobrovoľný príspevok na činnosť OZ)

Od 9. septembra, každú stredu a piatok, 9:00 hod. – 12:00 hod. Hurá do škôlky! Dopoludnie v herni Haligandy pre deti od 2 rokov. Cieľom je príprava a adaptácia detí na škôlku a jej simulácia. Je potrebné hlásiť sa vopred. Miesto: Námestie sv. Košických mučeníkov 1 Cena za dopoludnie: 5 € (+ dobrovoľný príspevok na činnosť OZ)

23. septembra, 9:30 – 11:30 hod. Servítková technika na látku Výtvarný workshop pre dospelých. Miesto: Čordákova 50 Vstup: 6 + 0,50 € (materiál + vstup do herne)

Od 9. septembra Suzukiho husľová trieda Výučba pod vedením vynikajúcej huslistky Slávky Silvayovej pre deti od 2,5 do 6 rokov, ktoré sa učia hrať na husle bez nôt. Vstup: krátka hodina 3 €/ dieťa, dlhá hodina 5 €/dieťa

26. septembra, 11:30 – 14:00 hod. PRIDE Dúhové Košice 2015 Multižánrové podujatie Miesto: Kasárne/ Kulturpark – areál

Od 10. septembra Masáže dojčiat Kurz pre rodičov detí vo veku do 1 roka. V prípade záujmu o kurz je nutné dopredu sa prihlásiť na 0904 655 225 alebo mc@haliganda.sk. Miesto: Námestie sv. Košických mučeníkov 1 Cena: 50 € Od 10. septembra Zumba pre ženy Zumba kombinuje dynamickú latinskoamerickú hudbu a unikátne a exotické tanečné a aeróbne pohyby. Cvičenia prebiehajú raz týždenne. Vstup: 2,50 €/jednorázovo, permanentka 22 €/10 vstupov Od 10. septembra Znaková reč pre batoľatá Kurz pre deti a rodičov, na ktorom sa vaše batoľa naučí komunikovať pomocou znakov (gest) pri hre a veselých piesňach. Kurz je vhodný pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov. Záujem je potrebné hlásiť vopred na mc@haliganda. sk alebo 0904 655 225. Cena: 4,80 €/hodina + potrebné materiály Od 11. septembra Hudobná škola Amadeus Hudobný kurz pre deti od 6 mesiacov. Kurz zahŕňa postupnosť krokov od slova, cez rytmizovanie, riekanky, spev až po počúvanie hudby. Súčasťou je aj používanie Orffovho inštrumentária, hudobných nástrojov a rôznych pomôcok. Miesto: Námestie sv. Košických mučeníkov 1 Cena: 55 €/školský polrok 21. septembra o 16:00 hod. Kreatívne laboratóriá – Pantomíma Príďte sa do nášho

K13 – KOŠICKÉ KULTÚRNE CENTRÁ

27. septembra o 19:00 hod. Musica Cassovia Koncert komornej hudby. Miesto: Kasárne/ Kulturpark, budova Alfa Vstup: 6 € v predpredaji, 8 € na mieste Do 29. septembra, každý utorok a štvrtok, 16:30 – 18:30 hod. Fashion Kidlab workshop – Perforácia Spolu s návrhárkou Janou Polak budú deti tvoriť deštrukciu materiálu v akejkoľvek výrazovej a estetickej podobe, vytvorí sa nová zaujímavá kolekcia šiat a odprezentuje sa na módnej šou Fashion Kidlabu. Miesto: Kasárne/ Kulturpark, pavilón Foxtrot Vstup: 1 € Do 30. septembra, každú stredu o 9:00 hod. Detský výtvarný ateliér Výtvarné workshopy pre školy. Miesto: Kasárne/ Kulturpark Vstup: 1 € Do 30. septembra, každú nedeľu o 15:30 hod. Detský výtvarný ateliér Výtvarné workshopy pre rodiny s deťmi. Miesto: Kunsthalle/Hala umenia Vstup: 1 € Do 30. septembra, každú stredu o 16:30 hod. Music KidLab Hudobné workshopy pre deti. Miesto: Kasárne/ Kulturpark, budova Bravo Vstup: 1 €

Kolesosvet Interaktívna výstava pre deti. Miesto: Kasárne/ Kulturpark, budova Bravo – prízemie

KLUB 24. septembra o 18:00 hod. Premietanie JEDEN SVET Do 2. októbra Oskar Felber: Ale šak

KNIŽNICA PRE MLÁDEŽ MESTA KOŠICE 25. septembra, 8:00 – 12:00 hod. Čítanie detí a mládeže v Čechách a na Slovensku Odborný seminár. Miesto: LitPark, areál Kasární/Kulturparku, Kukučínova 2 O 8:00 hod. Prezentácia účastníkov O 8:30 hod. Projekt Celé Slovensko číta deťom, východiská a ciele Prednáša Viera Kučerová, prezidentka OZ CSČD. O 9:30 hod. Čítanie mládeže na Slovensku Prednáša Judita Kopáčiková, riaditeľka Staromestskej knižnice v Bratislave. O 10:30 hod. České deti ako čitatelia v roku 2013 Prednáša Vít Richter, riaditeľ Knihovníckeho institutu Národní knihovny ČR.

Každý utorok, stredu a piatok, 14:30 – 17:30 hod. Stála expozícia: Výber autorovej tvorby Maľby, kresby, grafiky, ilustrácie, artefakty. A. Eckerdt sa narodil, žil, tvoril a zomrel v Košiciach. Patril k významným predstaviteľom slovenského moderného výtvarného umenia. Miesto: Kováčska 33

MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA KOŠICE Do 11. októbra. Andy Zorino – Samsara Výstava košického umelca predstavuje jeho úsilie o formulovanie autonómneho výtvarného jazyka predovšetkým v oblasti objektovej inštalácie. Miesto: Alžbetina 20 Od 16. septembra Vojtech Löffler a jeho priatelia – Július Jakoby a Ľudovít Feld Výstava priblíži osobnosť sochára Vojtecha Löfflera a tvorbu jeho priateľov Ľudovíta Felda a Júliusa Jakobyho, kľúčových postáv košickej výtvarnej scény. Tvorivý ateliér a večerná kresba u Löfflera Každú stredu, 17:00 – 19:00 hod. Večerná kresba Portrét a postava pre pokročilých. 27. septembra, 14:00 – 16:00 hod. Workshop kresby Základy kresby pre začiatočníkov.

O 11:30 hod. Diskusia

Na všetky výtvarné akcie je vstup 1 €.

O 12:00 hod. Záver seminára

NOVA AKROPOLIS

KULTÚRNE CENTRU ÚDOLIA BODVY A RUDOHORIA Hvezdáreň a planetáriu v Medzeve ponúka základným a stredným školám možnosť navštíviť hvezdáreň na úvod nového školského roka 2015/2016. Priestory ponúkajú otvorenú hodinu fyziky, prírodovedy a iných prírodných vied, prednášky aj v planetáriu a prezentácie šité na mieru veku detí. Vstup: 1 kultúrny poukaz na žiaka

Do 30. septembra Karpatská nadácia Výber projektov podporených Karpatskou nadáciou v roku 2014. MALÁ Miesto: Kasárne/ GALÉRIA Kulturpark, budova Bravo ALEXANDRA – foyer ECKERDTA Do 31. decembra

24. septembra o 18:00 hod. Filozofia renesancie a humanizmu Prednáška o znovuzrodení filozofie v Európe, návrate k človeku a prírode a o veľkých osobnostiach renesančného myslenia. Miesto: Raňajkáreň Rozprávka, Hrnčiarska 17 Vstup: 3 €, študenti a seniori 2 € (v cene je zahrnuté malé občerstvenie)

PUB U KOHÚTA 23. septembra o 19:00 hod. Lilly & Moni Pop/soul/funky music. 26. septembra o 19:00 hod. Kristína M. Acoustic Československý a zahraničný pop.

REGENERAČNÉ CENTRUM


21. september 2015 EZOFIT 30. septembra o 16:30 hod. Andy Kuzma: Pozeranie a videnie bez očí Každé dieťa je schopné naučiť sa vidieť aj bez otvorených očí.

REGIONÁLNY INFORMAČNÝ BOD TERRA INCOGNITA Do 30. septembra. Vína z nášho regiónu Predstavenie vinohradníckej tradície v Košickom kraji a interaktívna prezentácia súčasných výrobcov vína Východoslovenskej vinohradníckej oblasti a vinohradníckej oblasti TOKAJ. Miesto: Regionálny informačný bod, Hlavná 48

SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM Od 24. septembra do 25. októbra EXTRAPOLÁCIE 2015 Výstava predstavuje začiatky informatiky na Slovensku od roku 1958 po rok 1990. Prezentuje v súčasnosti najmodernejšie superpočítače inštalované v SAV a na univerzitách, vystavený bude aj prvý slovenský počítač, analógové a osobné počítače a sieť SANET.

SLOVENSKOČESKÝ KLUB 23. septembra o 16:30 hod. Literárne soirée Autorské čítanie a beseda s českou spisovateľkou, prekladateľkou z fínštiny, vydavateľkou a zakladateľkou Jesenného knižného veľtrhu v Havlíčkovom Brode Markétou Hejkalovou. Miesto: Verejná knižnica Jána Bocatia, Hlavná 48

SPOTS Výmenník Obrody Každý utorok, 15:00 – 17:00 hod. Letecké fórum Zoznámte sa so skúsenými letcami a nadšencami leteckého sveta a dozviete sa novinky o lietaní, modeloch lietadiel alebo o viac než 100 ročnej histórii letectva v Košiciach. Každú stredu, 15:30 – 18:30 hod. Terasanky Zošitím pestrofarebných i jednofarebných kúskov látok vytvoríte originálne vankúše, prikrývky, tašky a veľa iných bytových a dekoračných výrobkov. 26. septembra o 14:00 hod. Vedecký brloh Máte deti vo veku 6 a viac rokov a chcete im rozšíriť obzory? Zaujímavé a zábavné ukážky z

prostredia vedy a techniky pravidelne pripravuje Mária Zentková zo SAV v Košiciach a jej hostia, kolegovia a nadšenci vedy. 27. septembra o 15:00 hod. Knižný klub žien Klub milovníkov kníh prináša vždy inú tému. Spolu tu môžete poohovárať vaše obľúbené knižné postavy alebo získať odporúčania na nové tituly. 29. septembra o 18:00 hod. Vedecká kaviareň Nazrite do fascinujúceho sveta vedy prostredníctvom sérií prednášok na vybrané témy z humanitárnych, technických aj prírodných vied. Erudovaných vedcov na pravidelné odborné diskusie pozýva Ján Gálik zo Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Do 2. októbra. Karol Kobell: Kde šťastie a radosť sa rodí... Výstava krajinárskych fotografií zachytávajúcich prevažne scenériu. Časy sprístupnenia sú k dispozícii na www.spots.sk. Výmenník Jegorovovo Každý utorok, 9:00 – 12:00 hod. Von z kruhu Seniori z neformálnej skupiny Furčianske tvorivé letokruhy a umelkyňa Ľudmila Horňáková sa stretávajú a spoločne vymýšľajú a pripravujú rôzne komunitné aktivity. Každú stredu, 17:00 – 18:30 hod. Neskrotn(ý) týnedžerys Rapový song či graffiti po stenách výmenníka. Aj to sú výsledky kreativity mladých ľudí, ktorí si hovoria Neskrotn(ý) týnedžerys. 29. septembra o 16:00 hod. Imidž nie je nanidž – Graffiti workshop Graffiti je forma sebavyjadrenia. Spoznaj históriu a základné techniky umenia z ulice a nechaj si pri tvorbe poradiť od skúseného grafika Martina Marka. 29. septembra, 17:00 – 18:30 hod. Tvorivé dielne so Silviou – Korálkový náramok (steh peyot) Na inšpiratívnych stretnutiach vás naučíme, ako si z obyčajných materiálov vyhotoviť zaujímavé predmety, ozdoby a šperky. Tvorivé techniky hravo zvládnu aj deti. Vstup: 3 – 5 €/osoba v závislosti od potrebného materiálu Výmenník Štítová Každú stredu a štvrtok, 9:00 – 12:00 hod. Človeče, zahraj sa Výmenník sa dá použiť naozaj na všetko. Stredajšie a štvrtkové dopoludnia sú vyhradené hrám. Ak sa radi hráte spoločenské, vedomostné či kartové hry, ale chýbajú vám členovia do tímu, alebo vhodné priestory, tu nájdete oboje.

21. septembra do 1. októbra 2015 22.. septembra o 9:00 a 11:00 hod. USE the ART – Čo robí svetelný dizajnér so svetlom? Čo robí umelca umelcom? Kde všade sa dá uplatniť s umeleckým zameraním? Ako vyzerá všedný pracovný deň sochára, textára alebo baleríny? Spoznaj zákulisie pracovného života ľudí z prostredia kultúry a nové povolania, ktoré na Profesii nenájdeš. 22. septembra o 18:00 hod. Kúzlo svetla – diskusie Séria diskusií a workshopov je určená všetkým, ktorí sú zvedaví na rôzne využitia svetla. Viete, ako vplýva svetlo na ľudský biorytmus? Prečo je potrebné chrániť sa pred svetelným znečistením? Otázky zodpovedia svetelná dizajnérka a expertka na svetlo a jej hostia. 23. septembra, 16:30 – 18:00 hod. Tvorivé dielne so Silviou 24. septembra o 17:30 hod. Čo nás trápi Na otvorených diskusiách sa z prvej ruky dozviete to, čo vás zaujíma. Spoločne s odborníkmi a predstaviteľmi mesta Košice hľadáme riešenia aktuálnych otázok, ktorým sa nevyhnete, keď žijete v meste. 25. septembra o 16:30 hod. Grafický ateliér – Textové variácie Naučte sa pracovať v grafickom editore Photoshop rýchlo a bez zbytočnej teórie. Na praktických hodinách si zábavnou formou postupne prejdeme všetkými funkciami a možnosťami úprav, ktoré editor ponúka. Vstup: 12 € 29. septembra o 16:30 hod. Experimentálne fotodielne – Fotogram Kompozícia, výraz, expozícia, to všetko musí mať dobrý fotograf v malíčku. Poradí a pomôže fotografka A. Rennerová. Vstup: 12 € Výmenník Važecká Každú druhú stredu v mesiaci, 10:00 – 11:30 hod. Tvoríme s malými deťmi Pozývame vás na stretnutia mamičiek, oteckov, babičiek a dedkov, ktorí si so svojimi najmenšími ratolesťami a lektorkou Ankou Vaňovou vytvárajú kreatívne výtvarné diela. Vstup: 1 € Každú stredu, 17:00 – 18:30 hod. Z ulice Módna značka VYVA otvorila vlastnú kamennú predajňu. Skupina žien rôzneho veku pod vedením Jany Bučkovej nezaháľa a pokračuje vo svojej práci. Aj vy sa môžete stať módnym tvorcom. 24. septembra 14:00 – 19:00 hod. Štvorlístok

Program pre deti a mládež. Online aj spoločenské hry, nové technológie a umenie, X-boxový turnaj a rôzne športové disciplíny. Výmenník Wuppertálska Každý druhý utorok, 11:00 – 12:30 hod. Zelené školy – Posúvam svoju zelenú hranicu Zelená škola je výchovnovzdelávací program určený pre školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Zelené stretnutia organizuje OZ Živica.

Perinbaba a Kytice. Diriguje Leoš Svárovský. Miesto: Dom umenia Štátna filharmónia Košice Do 4. októbra 45. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola 45. ročník festivalu je venovaný 330. výročiu narodenia hudobného velikána Johanna Sebastiana Bacha.

21. septembra o 19:00 hod. Charles Andrews (Veľká Británia) J. Rheinberger * J. Grešák * J. S. Bach * W. L. Webber Každú stredu, * F. Mendelssohn – 15:00 – 17:00 hod. Bartholdy * W. H. Harris. Komunitná záhrada Miesto: Dominikánsky KVP kostol Členovia neformálnej skupiny KZ KVP si na 23. septembra o 18:00 hod. svojich pravidelných Charles Andrews stretnutiach vysádzajú (Veľká Británia) okrasné, úžitkové a liečivé W. Byrd * W. L. Webber * rastliny. Aj z vás môže byť W. H. Harris * J. S. Bach* zručný záhradkár, skupina J. Pachelbel * J. Grešák * J. hľadá nových členov. Rheinberger. Miesto: Evanjelický kostol, Každú stredu, Spišská Nová Ves 17:00 – 18:00 hod. Športový šerm 25. septembra o 19:00 hod. Športový šerm vyučujú Arjen Leistra skúsení tréneri zo (Holandsko) šermiarskeho klubu J. S. Bach * J. P. Sweelinck Willard. Príďte sa pozrieť * M. Weckmann * J. Grešák priamo na tréningy a * F. Liszt * J. Langlais * A. nechajte sa uniesť týmto Guilmant. elegantným športom. Miesto: Drevený artikulárny kostol a Nový evanjelický kostol, Kežmarok

STEEL PARK Otváracie hodiny Steel Parku

Od pondelka do piatku, 9:00 – 13:00 hod. Rezervácie pre skupiny nad 15 osôb Od stredy do nedele, 14:00 – 18:00 hod. Pre verejnosť Každú prvú nedeľu v mesiaci je do Steel Parku voľný vstup.

ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE 24. septembra o 19:00 hod. BATHORY Hudba k filmom z produkcie Jakubisko Film – Tisícročná včela, Bathory,

27. septembra o 19:30 hod. Arjen Leistra (Holandsko) J. S. Bach * N. Bruhns * D. Buxtehude * J. Grešák * P. Post * M. Reger. Miesto: Kostol sv. košických mučeníkov, 30. septembra o 18:00 hod. Stanislav Šurin (Slovensko) J. S. Bach * F. Mendelssohn – Bartholdy * M. Schneider – Trnavský * P. Eben * J. Grešák * J. Strejc. Miesto: Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Rožňava

ŠTÁTNA VEDECKÁ KNIŽNICA V KOŠICIACH

strana 13 Každú stredu o 15:30 hod. Filmové popoludnia Verejné premietanie filmu v nemčine. Miesto: Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Pribinova 1, Nemecká knižnica GI

Opera ŠD Košice Komická spevohra plná milostných zápletiek, dejových zvratov a v neposlednom rade ľúbezných populárnych melódií. Vstup: 4 – 8 – 12 – 15 €

Do 30. septembra, od pondelka do piatku, 7:00 – 19:00 hod. Vzácne knihy vo vynovenom šate Výstava fotodokumentácie reštaurátorských zásahov konzervátorského a reštaurátorského pracoviska ŠVK v Košiciach. Miesto: Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Hlavná 10, požičovňa – prízemie

25. septembra o 19:00 hod. L. Minkus: Bajadéra PREMIÉRA Klasický baletný príbeh z exotického prostredia fantastickej Indie, kde sa odvíja príbeh zakázanej lásky chrámovej tanečnica Nikie, Bajadéry, ktorá venovala svoj život Bohom, a bojovníka Solora. Vstup: 4 – 6 – 8 – 10 €

Do 19. októbra Košická bohéma na stránkach časopisu Kassai Szinházi Ujság Výstava v slovenskom a maďarskom jazyku dokumentuje divadelný a umelecký život Košíc v prvých dvoch dekádach 20. storočia. Miesto: Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1 Do 31. decembra od pondelka do piatku, 8:00 – 16:00 hod., každú stredu, 8:00 – 17:30 hod. Slovenská ilustrovaná kniha v 20. storočí II – Výber z fondu Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach zo 70. až 90. rokov – 2. časť Výstava kníh doplnená medailónmi ich tvorcov, ilustrátorov a grafikov. Vystavené budú aj knihy východoslovenských výtvarníkov, ktorí k svojej tvorbe pridali ilustrácie. Miesto: Štátna vedecká knižnica v Košiciach, výstavná miestnosť v západnom krídle budovy na Pribinovej 1

ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE Historická budova 21. a 23. septembra o 19:00 hod. E. Kálmán: Grófka Marica

27. septembra o 16:00 hod. G. Rossini: Popoluška Opera ŠD Košice Svetoznámy príbeh siroty v podobe hudobnej rozprávky, v ktorej uvidia malí i veľkí netradičné spojenie dvoch svetov – bábkového a operného. Vstup: 2 – 4 € 28. septembra o 19:00 hod. R. Cooney, M. Cooney: Tom, Dick a Harry Činohra ŠD Košice Bláznivá situačná komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíte, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Vstup: 4 – 7 – 10 – 13 € 29. septembra o 19:00 hod. J. Ďurovčík, H. Leško: Zvonár u Matky Božej Balet ŠD Košice Známy spletitý príbeh v originálnom tanečnom spracovaní. Vstup: 4 – 6 – 8 – 10 € 30. septembra o 19:00 hod. G. Verdi – La Traviata Opera ŠD Košice Veselá hriešnosť, morálna skazenosť, nóbl vystupovanie parížskej spoločnosti, zábava, osamelosť, peniaze, núdza a v popredí intímny portrét nešťastnej Violetty Valery podľa zápiskov Alexandra Dumasa. Vstup: 4 – 6 – 8 – 10 € Malá scéna 29. septembra o 19:00 hod. E. Bryll, K. Gärtnerová: Na skle maľované Najhranejší slovenský „ľudový muzikál“ v

Potulky mestom Košice

2., 3. a 4. októbra – Cintorín sv. Rozálie a kaplnka

Jeden z najkrajších cintorínov na Slovensku. Nádherná baroková kaplnka sv. Rozálie aj zvnútra. Košické „mesto mŕtvych“ ako lexikón Košičanov. Spomienka na významných šľachticov, obchodníkov, kňazov a aj súčasných VIP. Rodinné hrobky secesné, neorenesančné, klasicistické, neogotické i funkcionalistické. Kúsky Dómu sv. Alžbety na cintoríne. Náhrobné obelisky, stély, pomníky. Nová kniha o tomto cintoríne od J. Halásza. Dušičková potulka len zopár týždňov pred Pamiatkou zosnulých.

14:00, 15:30 a 17:00 hod. (posledný je anglickoslovenský turnus) a v nedeľu o 12:00, 14:00, 15:30 a 17:00 hod. Zoltán Balassa sprevádza v sobotu po slovensky o 11:00 hod. a po maďarsky o 16:00 hod. Betka Czimová má svoj turnus v nedeľu o 14:30 hod. po slovensky.

Začiatok pri vchode na cintorín Rozália (Rozálska ulica č. 1). Milan Kolcun sprevádza v piatok o 15:30 a 17:00 hod., v sobotu o 10:30, 12:00,

Viac na www.potulka.sk.

Vstupné je v predpredaji 1,99 €, v deň konania a na mieste 2,99 €. Lístky predpredáva a informácie podáva Informačné centrum MiC na rohu Alžbetinej a Hlavnej ulice.

7. – 8. november: Kaplnka sv. Michala


21. septembra do 1. októbra 2015

strana 14 staronovej scénickej podobe v réžii Milana Antola. Vstup: 12 €

21. septembra o 20:00 hod. Queer Café: Pride Pravidelné premietania s LGBTI tematikou.

30. septembra o 19:00 hod. M. Gavran: Všetko o mužoch Hra súčasného chorvátskeho dramatika v réžii Dušana Bajina. Vstup: 10 €

22. septembra o 16:00 hod. MusicLab Priestor na hľadanie novej hudobnej tvorby. Improvizované koncerty a jam session. Vstup: dobrovoľný

TABAČKA KULTURFABRIK

23. septembra o 21:00 hod. Stredávka V klubovej atmosfére vás čaká výber toho najlepšieho zo súčasnej elektronickej hudby na slovenských a svetových labeloch. DJ lineup: Tomm-e, DannyB. VJ: Len. Vstup: voľný

Od pondelka do piatku, 9:00 – 14:00 hod. Tabačka Mini Zverte svoje deti skúseným animátorom a oddýchnite si v nových priestoroch Tabačky. Každý pondelok, stredu a piatok, 8:00 – 9:00 hod. Preber sa! Pravidelné prebratie v Tabačke pod vedením Saši (pondelok), Ariadny (streda) a Bey (piatok). Skombinujte jogu alebo taichi so zdravými raňajkami v našom bistre a žite naveky. Vstup: 1 € Každý pondelok, 18:00 – 20:00 hod. Sharing training Otvorené tréningy profesionálnych tanečníkov pre verejnosť. Vstup: voľný 21. septembra, 16:00 – 18:00 hod. Tabačka Mini: Video dielnička s Kaoru Furoko Vstup: 2,50 € 21. septembra o 19:00 hod. Filmové pondelky: Slepá Dráždivá sonda do vnútorného sveta slepej ženy prekvapuje bohatou vizuálnou stránkou, otvoreným prístupom k sexu aj absurdným humorom. Vstup: 3/2 € (s preukazom FK)

23. septembra o 17:00 hod. Iné videnie – workshop finalistu Oskára Čepana Maliar František Demeter sa pýta, ako zobraziť realitu cez výtvarné umenie. V košickej Tabačke budú môcť účastníci spolu s ním hľadať odpovede na základe konceptuálnych zadaní. Pokusy a omyly sú vítané. Vstup: voľný 24. septembra o 19:00 hod. Voices live 41 Jeden večer, veľa zážitkov. Postarajú sa o ne melancholicky rockový Kolowrat, Lucia Satinská vo filme režiséra Petra Kerekesa, charizmatický Balla s najnovšou knihou Veľká láska, združenie pre duševné zdravie Integra, Centrum audiovizuálnej kultúry z Kina Úsmev a alternatívny pop v podaní kapely Frequency. Vstup: 5 € 24. septembra o 19:00 hod. What the hell GENDER and FEMINISM IN CONTEMPORARY ART is? Ďalšia zo série prednášok, ktoré sa zaoberajú „nezodpovedanými otázkam“ zo súčasného vizuálneho umenia, hudby, filmu, ale taktiež horúcimi témami z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou

súvisia. Vstup: 2 € 25. septembra o 20:00 hod. Jack Daniels Birthday Party Nikto presne nevie, kedy sa Jack Daniel narodil. Ľudia si pamätajú, že to bolo v septembri. Príďte aj s priateľmi osláviť narodeniny pána Jacka Daniela. Tento rok oslavujeme 165. výročie narodenia. Vstup: 3 € 26. septembra, 16:00 hod. Dúhový pride – Tepláreň PRIDE Dúhové Košice si kladie za cieľ poukázať na existenciu LGBT ľudí na východe krajiny, vytvoriť pre túto neviditeľnú menšinu priestor, ktorý môže aspoň na zopár dní vedome obývať a do ktorého vie pozvať majoritu na diskusiu. Vstup: 4 € 27. septembra o 17:00 hod. “Beer & Grill & Chill” Úspešný formát nedeľných grilovačiek pokračuje aj po prázdninách. Nedeľný nudžezový chillout v sprievode živých koncertov, DJs a spoločného grilovania s priateľmi. Vstup: voľný 27. septembra o 18:00 hod. Stále spolu – Dokumentárne nedele Petr Mlčoch a jeho žena Simona, úspešní absolventi Karlovej univerzity, sa po škole rozhodli odísť z mestského spôsobu života. Dnes sú spolu už 25 rokov, majú 9 detí, nemajú tečúcu vodu, kúpeľňu ani toaletu. Žijú v dome, ktorý si sami postavili, na lúke na Šumave. Vstup: 3/2 € (s preukazom FK) 28. septembra, 16:00 – 18:00 hod. Hudobná dielnička s Ferom Psotkom – Mini Tabačka Vstup: 2,50 €

28. septembra, 18:00 – 20:00 hod. Sharing training Otvorené tréningy profesionálnych tanečníkov pre verejnosť. Vstup: voľný 28. septembra, o 19:00 hod. PROJEKT 100: Aferim! – Filmové pondelky Príbeh filmu sa odohráva v čase, keď sa Rumunské kniežatstvo vydalo na cestu pomalej modernizácie, kým ešte stále existovali sociálne javy súvisiace so starými časmi a zastaranou mentalitou. Jedným z nich bolo rómske otroctvo, ktoré pretrvávalo od 13. až do konca 19. storočia. Vstup: 3/2 € (s preukazom FK) 30. septembra o 19:00 hod. Machajdík, Kašiarová: AREA (Veľká sála) Výnimočné spojenie dvoch úspešných slovenských umelcov – hudobného skladateľa Petra Machajdíka a tanečníčky a choreografky Lucie Kašiarovej. Vstup: 5/3€ 30. septembra o 21:00 hod. Stredávka (Fabricafe) Dj lineup: Tryp live!, Kelso. Vj: Csip:y. Vstup: voľný

TOASTMASTERS KOŠICE 24. septembra, 18:15 – 21:00 hod. Stretnutie Toastmasters Košice Miesto: HalmiCaffe, Hlavná 21

VEREJNÁ KNIŽNICA JÁNA BOCATIA Každú stredu o 18:00 hod. INTUaktivITY Hry pre všetky vekové kategórie založené na zmyslovej pozornosti

zajtrajsienoviny.sk

rozvíjajú fyzickú obratnosť a zručnosť, tvorivosť, fantáziu a radosť. Miesto: pobočka Furča, Jaltská 33

VÝCHODOSLOVENSKÁ GALÉRIA

22. septembra o 16:00 hod. Košické vojnové hroby z 2. sv. vojny – známe a nepoznané skutočnosti Prednáška Dejepisného spolku. Prednáša JUDr. Pavol Burák. Miesto: Hlavná 48

Do 20. septembra. Vojtech Kálna – Výstava z rodinnej zbierky Cieľom výstavy je priblížiť tvorbu výtvarníka pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín. Miesto: Alžbetina 22

23. septembra o 16:30 hod. Autorské čítanie a beseda S českou spisovateľkou, prekladateľkou a vydavateľkou Markétou Hejkalovou. Miesto: hudobné oddelenie, Hlavná 48 24. septembra o 16:30 hod. Stretnutie Košického literárneho klubu KOLIK Miesto: Hviezdoslavova 5 29. septembra, 10:00 – 18:00 hod. Bonsaje Výstava, poradenstvo. Miesto: pobočka Furča, Jaltská 33 1. októbra o 16:00 hod. Už vím, co číst a poslouchat Hudobno-literárne popoludnie venované českému hudobnému skladateľovi a dirigentovi Oskarovi Nedbalovi. Miesto: hudobné oddelenie, Hlavná 48

VIŠEGRÁDSKE DNI 27. septembra o 19:00 hod. František a Vojta Nedvědovci so skupinou Miesto: Historická radnica Od 1. októbra do 29. novembra Michal Hajnal Výstava. Miesto: Východoslovenská galéria

Do 11. októbra Patrik Illo – Veľké mállo Autor je výrazným predstaviteľom súčasného vizuálneho umenia, no najmä špičkovým a medzinárodne rešpektovaným sklárskym dizajnérom. Miesto: Hlavná 27 Do 1. novembra Karol Petreš – Cesta gesta Profilová výstava domáceho autora patriaceho k mladšej generácii umelecky a pedagogicky aktívnych košických výtvarníkov. Vo svojej novej výstave vizuálne predstavuje príklon do priestoru explozívnej farebnej pestrosti, ktorú inšpirovala skutočná krajina. Miesto: Hlavná 27

VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM V KOŠICIACH Do 31. októbra. Moje Košice, môj Krakov Výstava fotografií bývalého generálneho konzula Slovenskej republiky v Poľsku sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Miesto: Námestie maratónu mieru 2 Vstup: 1 €; deti, študenti, dôchodcovia: 0,50 € Do 28. februára Od ihly po šijací stroj Výstava približuje dejiny krajčírov a obchodníkov s textilom v Košiciach prostredníctvom rukopisov, tlače, fotografií a zaujímavých dobových predmetov zo zbierok VSM. Miesto: Dom remesiel, Hrnčiarka 11 Vstup: 0,50 € Do 30. septembra Magické kúzlo farby Výstavou si pripomíname 50. výročie úmrtia významného slovenského umelca Antona Jasuscha (1882 – 1965). Miesto: Námestie maratónu mieru 2 Vstup: dospelí 1 €, deti, študenti, dôchodcovia 0,50 €

VISIT US

BUY TICKETS

Do 29. novembra LEt´s GO – Kto sa hrá nehnevá Výstava, ktorá určite poteší deti a všetkých fanúšikov legendárnej dánskej stavebnice v spolupráci so Slovenským LEGO® fanklubom TatraLUG. Miesto: Námestie maratónu mieru 2

Vstup: 1 € Od 1. októbra do 31. januára Svedectvo starých máp – Košice na mapových vyobrazeniach v 16. – 20. storočí Výstava kartografických diel zachytávajúcich Košice v rôznych historických medzníkoch z unikátnych zbierok Juraja Bauera. Vstup:1/0,50 € Miesto: Galéria Bašta, Hrnčiarska 7 Do 6. decembra Záhady, osudy, múmie Na výstave sa návštevníci môžu zoznámiť s osudmi a osobnými príbehmi ľudí – múmií. Výstavu odporúčame pre osoby staršie ako 12 rokov. Miesto: Námestie maratónu mieru 2 Vstup: dospelí 3 €; deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP 1 € Podujatia 1. októbra, 14:00 – 15:00 hod. Mineralogický klub mládeže: Minerály vyskytujúce sa v lomoch Slanských vrchov Vechec, Maglovec, Fintice, Slanec, Záhradné, Hubošovce, Juskova Voľa, Veľký Šariš... Prednáša Stanislav Levendovský. Miesto: Hviezdoslavova 3 1. októbra, 15:00 – 15:30 hod. Klub zlatokopov: Akumulácia zlata v prírode v alúviách riek a potokov Prednáša Stanislav Levendovský. Miesto: Hviezdoslavova 3

WILD AND FREE 25. septembra o 17:30 hod. Critical Mass Veselý protest s využitím kritickej masy cyklistov v inak premotorizovanom meste. Oslava cyklistickej dopravy ako vhodnej alternatívy k automobilovej doprave spôsobujúcej znečistenie, zvýšenú nehodovosť a stratu verejných priestorov. Miesto: Dolná Brána, Hlavná ulica 29. septembra o 18:30 hod. Čajový sen Prednáška čajovne Božský Oráč z Prešova spojená s ich ochutnávkou. Miesto: Colloseum klub, Dominikánske námestie 35 Vstup: voľný

18. číslo IV. ročníka Zajtrajších novín vychádza 1. októbra. Čítajte nás aj na www. zajtrajsienoviny.sk a na facebook.com/ zajtrajsienoviny.


Pozvánky

21. september 2015

Andy Zorino a jeho verzia samsary 10. september • Košice • Múzeum Vojtecha Löfflera • Andy Zorino • Vernisáž výstavy Samsara

M

úzeum Vojtecha Löfflera je známe tým, že často dáva šancu mladým. Premiérovú výstavu absolventa a nádejného umelca nájdete aj tentokrát v galérii na Alžbetinej. Košičan Andy Zorino, žiak Adama Szentpéteryho, sa aktuálne venuje téme cyklickej existencie a neustáleho putovania. Jeho výstava Samsara potrvá do 4. októbra.

Pojem samsara znamená cyklická existencia, neustály kolobeh vzniku a zániku. Andy Zorino túto tému pretavil do točiacich sa sukulentov, 3D spirituálneho kolotoča vyhotoveného z readymade lavičky, obojstranných magnetických obrazov visiacich na vešiakoch a geometrickej rustiky – architektonického prvku, do ktorého zapojil aj kúsky jogamatky. Slová sú tu prikrátke, zájdite sa radšej pozrieť osobne. Zorina fascinuje mag-

net, jeho schopnosť príťažlivosti a odpudivosti. Čo teda priťahuje a odpudzuje samotného autora? „Spiritualita a láska sú najväčšie sily, ktoré ma priťahujú. Odpudzujú ma všetky negatívne ľudské vlastnosti. V živote sa nachádzajú pozitívne aj negatívne javy vždy rovnakou mierou, ale zameriavam sa na to pozitívne.“

Čajový festival – Chata Hrešná sobota 26. 9. 2015 13.00 – 20.00

strana 15

vstupné dobrovoľné, odporúčané 2€ tombola 1€

program ravy /prezentácia príp ny, a predaj čajov z Čí u Japonska, Taiwan a Indie jovej /rozprávanie o ča ceste rený /pesničkársky otvo mikrofón ohni /bubnovačka pri /vegetariánska ­ kuchyňa a vegeta riánsky guľáš ia /meditačné cvičen Falun Gong

Lucia Radzová Foto: Róbert Egreši

Andy Zorino na svojej lavičke s rotujúcim obrazcom.

Pomôžme nevidiacim vrátiť sa do života V piatok 25. septembra sa aj vy môžete stať súčasťou verejnej zbierky Biela pastelka, ktorej cieľom je pomoc nevidiacim a slabozrakým. Prispejte dobrovoľníkom v uliciach, ktorí vás odmenia spinkou v tvare pastelky alebo pošlite SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820. Ďakujeme. Viac info na www.bielapastelka.sk.

Rozvíjaj svoje nápady cez vzdelávacie programy Creative Industry Košice V jeseni prebehnú v Košiciach workshopy so zameraním na marketing, projektové riadenie a komunikačné schopnosti. Prvým z nich bude 6. októbra Marke-ting 101. Účastníci sa dozvedia, že marketing nie je len dobrá reklama, ale najmä dobrá príprava – vytvorenie vízie, misie, segmentácia trhu či analýza konkurencie. Seminár povedú manažérka marketingu nákupného centra Aupark Petra Juhasová a Gabriel Oprendek, zakladateľ značky jedného z najúspešnejších ciderov na Slovensku. Školitelia si pripravili produkt, na ktorom budú

účastníci aplikovať marketinlizáciu až po vyhodnotenie. Na v Kasárňach/Kulturparku alegové postupy. Marketing 101 prípadových štúdiách budú bo na stránke cike.sk. Na sa začne o 17:00 hod. v semiúčastníci pracovať súťaživou forvšetky workshopy sa treba nárnej miestnosti budovy Alfa mou v tímoch. Bližšie informácie registrovať vopred mailom na o týchto, ale aj ďalších priprabarbora.spisakova@cike.sk. v Kasárňach/Kulturparku. Vstup je voľný. V októbri je privovaných kurzoch získate 1. okMagdaléna Haľková pravený aj štvordielny cyklus tóbra o 17:00 v kaviarni Papa workshopov – Riadenie kreatívnych projektov. Viesť ho bude Rudolf Christopher Takáč, školiteľ medzinárodne uznávaných certifikátov z projektového manažmentu. Stretnutia budú zamerané na ľudí s podnikateľským zámerom, ktorí si takto môžu prejsť so skúseným tútorom fázy pro- V novembri sa chystá aj workshop Communication skills – authentic jektu od plánovania cez rea- me s Paulom Bournom. Foto: Palko Matia


Distribučné miesta

strana 16

zajtrajsienoviny.sk

uvádza

K o Š I C E

Všetky začiatky predstavení sú o 19:00 hod. 27.9.2015 – Historická radnica

František a Vojta Nedvědovci so skupinou 1.10. – 29.11.2015 - Východoslovenská galéria

Michal Hajnal – výstava

2 0 1 5

22.10.2015 – Historická radnica

14.11.2015 – Historická radnica

30.10.2015 – Divadlo Thália

19.11.2015 – Historická radnica

Luboš Andršt Blues Band

Jazz FOR SAle II

Divadlo Járu Cimrmana – České nebe

Dejvické divadlo – Zásek 3.11.2015 – Máraiho štúdio

21.11.2015 – Historická radnica

Šalamon Klezmer Band

Divadlo Commedia – Zápisky dôstojníka Červenej armády

13.10. – 8.11.2015 – Múzeum Vojtecha Löfflera

7.11.2015 – Historická radnica

Jazz FOR SAle I

Štúdio L+S – Na východe nič nového

17.10.2015 – Historická radnica

10.11. – 6.12.2015 – Múzeum Vojtecha Löfflera

30.11.2015 – Štátne divadlo

4.10.2015 – Máraiho štúdio

Vladimír Gažovič – výstava Sima Martausová Band

Veronika Palečková – výstava

Jazz FOR SAle III

22.11.2015 – Malá scéna Štátneho divadla

SND – Antigona z New Yorku

Podujatie finančne podporili:

Kde nájdete

K

aždé nové číslo Zajtrajších novín rozdávajú naši kolportéri v deň vydania na viacerých miestach v Košiciach. Najmä v centre mesta, v okolí železničnej a autobusovej stanice. Ak ste nás premeškali, noviny si na vás počkajú v redakcii na Hrnčiarskej 17. Nájsť ich môžete aj na týchto distribučných miestach: Inštitúcie: U. S. Steel Košice, DPMK – električky, Magistrát mesta Košice, Kasárne/Kulturpark, SPOTs, Úrad Košického samosprávneho kraja, Terra Incognita, Tabačka KulturFabrik, Štátna filharmónia Košice, Štátne divadlo Košice, Visit Košice – infocentrum, MIC Košice Hlavná 32, Centrum voľného času

a všetky jeho elokované pracoviská, Knižnica pre mládež mesta Košice, Východoslovenské múzeum, Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov Košice, Mestské lesy Košice, Poliklinika Sever, Letisko Košice, Potulky mestom Košice, Východoslovenská energetika, Katolícka stredná pedagogická škola Južná trieda, Malá galéria Alexandra Eck-

erdta, Verejná knižnica Jána Bocatia, Súkromná základná škola Dneperská, Liečebno-výchovné sanatórium Košice – Barca, Materská škola Azovská 1, Múzeum Vojtecha Löfflera, Zariadenie pre seniorov Garbiarska 4, Štátna vedecká knižnica, Východoslovenská galéria, FPT Slovakia s.r.o., KOSIT a.s., Nová Akropolis, Univerzitná knižnica UPJŠ, Súkromná ZUŠ Vlada Urbana, Ness KDC Košice, Cassovar Business Centrum, Wagon Slovakia Košice – reštauračné a lôžkové vozne, RTVS – Štúdio Slovenského rozhlasu Košice, Štúdio RTVS Košice, T-Systems Cassovar a  TSystems Moldavská 8A, Základná umelecká škola Kováčska 43, Materská škola Turgenovova 7, Akadémia Rovás, Csemadok, Občianske združenie Košice XXI, Divadlo Momoland, Vlakové vozne RegioJet, Centrum Átrium, Zuzkin park, Šopa Gallery, Holcim Business Services s.r.o. Prevádzky: Remeselníci a reštaurácie na

Hrnčiarskej ulici: Hrnčiar, Kováč, Brašnár, Opál, Bylinkár – Bioinštitút, Kohút, Cafe de Retro, Rokoko, Lobby Bar Aupark, Cube Cafe Aupark, Camelot, Cafe Terria, Jazz, Beer House, Cafe Racine, Carpano, Mouline Cafe, Čajovňa Amana, Panta Rhei, Hotel Chrysso, Smelly Cat, Zvon, U kamarátov, Bernard, Schalkház, Cafe Cafe, Panorama, Šafránová záhrada, Predajňa Patio Cafe, Little Havana, Cafe 41, Cafe Dias, Trieste, Hotel Bristol, Rosto Steak house, Garden Cafe, Hotel Ambassador, Cafe Bayer, Med Malina, Piano Cafe, Irish pub, Gameworld, Caffé Cor De Laranja, Vicolo, Olive Pizza Restaurant, Le Bistro, KA-Coffee, Cukráreň Dolce, Bassano Coctail Bar, Corner Caffeé, People Coffee, Detský areál Anička, Garibaldis, Mediteran, Burekas, Madrid, Modrá hviezda, Bonbónik čokolatéria, Stará Sýpka, piváreň Skleník, Záhrada – originál Bistro, Kleopatra – Agadir, Piváreň Skleník, Internet Hlavná 9, SCafe, Artfórum, Eco friendly Ho-

tel Dália, Dobrá čajovňa, C-Press, Art Academy, Kaviareň 4Secrets, BIOtrend Hlavná 25 a BIOtrend Atrium OPTIMA, TITUS-Popradská – kaviareň, Kníhkupectvo Martinus.sk, Výroba kľúčov Meteorová 5, Boutique Hotel Maraton, Pedikúra a manikúra Panelová 2, Penzión Colosseo Residence, Hotel Centrum, Bio Central Hlavná 7, Family Café Kustrova 5, Barrel Hviezdoslavova 2, Univerzitný bufet UPJŠ, HalmiCaffe, PNS stánky – U.S. Steel Košice a Magistrát, zastávka trolejbusov, Citadela Wine & Art Gallery a Národný Salón Vín SR Košice Južná trieda 48, Vinotéka Loffler Hlavná 90, Porto Mäsiarska 4, sieť Raňajkární Rozprávka. Sedemnáste číslo Zajtrajších novín vychádza 1. októbra. Ak chcete aj vy vo svojej inštitúcii či prevádzke distribuovať Zajtrajšie noviny, kontaktujte nás na mejlovej adrese info@zajtrajsienoviny.sk alebo na čísle 0911 469 966. Ďakujeme!

Zajtrajšie noviny. ISSN 1338-7073. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 4511/12. Dvojtýždenník. Šéfredaktorka: Lucia Radzová, sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk, zástupkyňa šéfredaktorky: Gabriela Krestián Kuchárová. Redaktori: Veronika Samková, Miroslava Korytková, Jana Kopernická. Jazyková korektúra: Tibor Kočík. Vydavateľ: KRUK, n. o., Irkutská 8, 040 12 Košice, IČO 45 731 489, riaditeľ KRUK, n.o.: Peter Kövér. Adresa redakcie: Zajtrajšie noviny, Hrnčiarska 17, 040 01 Košice. E-mail: info@zajtrajsienoviny.sk. Web: zajtrajsienoviny.sk. Náklad: 10 000 ks. Grafické spracovanie: LEMUR, s.r.o. Tlač: Petit Press, a.s. Vydavateľ nezodpovedá za príspevky externých prispievateľov. Nepredajné.

Zajtrajšie noviny 17/2015  
Zajtrajšie noviny 17/2015  

„Klub nie je budova, nie som to ani ja. Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka.“ (Ján Gálik, koordinátor kultúrne...

Advertisement