Page 1

ZAJÍČEK NA

KONI

leden—prosinec

2017


Máme pro vás Ježíšky vzkaz od maminky Libora Rádi bychom poděkovali Ježíškovi za krásný a vysněný dárek, malý byl nadšený a o ničem jiném nemluví než o autojeřábu, dokonce s ním i první den spal. Ježíškovi z celého srdce děkujeme, rozzářené oči a úsměv na tváři dítěte je to nejhezčí, co může být, fotky jsou toho důkazem.

S KPZ v divadle Třetí únorovou neděli jsme vyra­ zili s KPZ do divadla—tentokrát na hru Děvčátko Momo. Další z řady kouzelných, a přitom výchovných her divadla Kampa opět nezklamala. Ostatně hry tohoto malého divadélka, které jsou v rukou dokonalé herecké dvojice Ivety Duškové a Pe­ try Bílkové, budou malé i velké diváky udivovat, bavit a dojímat asi vždy.

2

Bowling za vysvědčení Tato akce nesmí chybět v reper­ toáru zimních aktivit—nejen našeho Klubu přátel zajíčka, z. s., ale i mnohých dalších zájemců... Už začátkem ledna se náš dlouho­ letý zasloužilý člen “F” aktivně za­ jímal, kdy že to bude. A i když to původně kvůli termínu a rezervaci kuželek vypadalo bledě, sváteční odpoledne se nakonec vydařilo. Sešlo se nás na dvě dráhy akorát a nikdo neví, jak je to možné, ale vyhráli úplně všichni. Dokonce i ti, co ani nedohlédli kvůli handi­ capu na konec dráhy, a i ti, co ani neunesli kouli, jak byli maličcí.


4


The Addams Family Ve čtvrtek 23. 2. se KPZ vydalo na komedii The Addams Family. Lucie Bílá černě zářila a Jiří Korn byl se svojí francouzštinou zkrátka trés charmant…, prostě neodolatelný. Kouzelnické triky nadchly děti a zcela aktuální poli­ tické narážky byly nad očekávání vtipné pro nás dospělé... Tímto představením se KPZ loučí s kulturou a cyklem Pojďme spolu do divadla. Pro jaro chystáme toulky mimo Prahu společně s publikací Radka Loudína—Nejznámější filmová místa... A co k dnešku napsal jeden tatínek? „...i dětem se představení líbilo, mně moc. Díky...”

Pomoc sociálně slabým Je konec června a my jsme zase po čase spočítali, v jaké hodnotě jsme rozděli­ li potraviny v našem projektu Pomoc sociálně slabým dětem. Ve spolupráci s Potravinovou bankou jsme za květen a červen rozdělili potraviny a jiné potřebné komodity v celkové hodnotě 96 065,- pro celkem 264 dětí. Do pro­ jektu se úspěšně zapojují i ti, kterým pomáhá. Dochází ke skvělému propo­ jení, když naši klienti nejen pomoc přijímají, ale i se sami zasluhují o to, aby ji mohli dostat... Nejen Potravinové bance moc děkujeme.


6


Pobyty na Božím Daru Užili jsme si jak všechny zimní sporty a ra­ dovánky, tak i pomalu přicházející jaro. Děti lyžovaly, snowboardovaly, chodily na běžky, bobovaly nebo se jen tak povalovaly. Někteří z nás se již úplně přehoupli do dalšího ročního období a pořádali dlouhé túry krajem tajícího sněhu. Objevili jsme také novou cukrár­ nu za kostelem, které jsme každopádně vzali za vděk. Podvečery, někdy i dlouhé večery, jsme vysedávali v kuchyni (tedy společenské místno­ sti) a vyráběli buď „na zakázku” do naší kavárny Café AdAstra, nebo čistě pro radost. Letos se také ujala hra „Aktivity”, při které jsme se ohromně pobavili. Já všem děkuji za krásně strávený čas. Všichni děkujeme Skiareálu Novako, děkujeme našim sponzorům. A srdečně děkujeme Pen­ zionu Fara Boží Dar za dlouholetou vstřícnost. Těšíme se napřesrok!


Loučení se zimou Morana nám zimu odnese

Druhou dubnovou sobotu se Zajíček šel definitivně rozloučit se zimou. Jak to udělal? Hodil Moranu do Botiče. Ale pěkně od začátku... V sobotu odpoledne jsme se sešli s dětmi a s koníky ve stájích v Hostivaři. Rozdělili jsme se do skupinek a každý si pak mohl zajezdit na koníkovi, zaspor­ tovat si, popovídat si o koních a vyrobit si něco krásného jarního, třeba slepičku či obarvit vajíčko, nebo pomoc ke zkrášlení Morany—vládkyně zimy. Když jsme se pak všichni dohromady sešli, byl už podvečer. Popadli jsme Moranu, došli jsme k potoku za zvuku řehtaček a zpěvem či křikem, jsme se rozloučili se zimou. Morana odplula kousek po potoku, akt byl vykonán a nezbývalo nic jiného než si odnést velkého čokoládového za­ jíce, kterého dětem nechal pod stromem velikonoční zajíček. Děkujeme všem za krásnou atmosféru.

8


Výlet na Čertovy hlavy Výlet na Čertovy hlavy se vydařil, i když ráno to s počasím vypa­ dalo všelijak. Pár z nás se naštěstí nenechalo ranním deštěm odradit. V půl dvanácté jsme začali stoupat vzhůru směrem ke skalám. Kilometr do kopce dal trochu zabrat, ale stálo to za to. Obří Čertovy hlavy jsou velmi zajímavý přírodní úkaz—cca 9 metrů vysoké skalní reliéfy vyte­ sané do pískovcových skal. Jedná se o dílo Václava Levého z 19. století. Prohlédli jsme si je, prolezli skalním bludištěm a vydali se dál směrem ke skalní jeskyni Klácelce. Jeskyně je ukrytá v lese, v prostoru před ní a okolo ní jsou další vytesané sochy. Po důkladné prohlídce jeskyně jsme už směřovali k Liběchovu, kde se nachází zámek s parkem. Počasí se umoudřilo, takže v parku už bylo krásně slunečno. Všichni jsme si to užili a jeli spokojeně domů.


Exkurze na Letiště Václava Havla V pátek 12. 3. jsme společně vyrazili na pražské letiště, aby­ chom si jej prohlídli z trošinku jiné strany, než když sami někam letíme. Já a Maruška jsme přitom vzpomínaly na jiné letiště, a to na letiště v Ženevě, kde nám kdysi uletělo letadlo, když jsme se se Zajíčkem vraceli z Alp. Jiné už do Prahy ten den cestu nemě­ lo, a tak z naší celkem početné skupinky s několika ZTP/P byli na jednu noc bezdomovci. Tentokrát jsme se z odlétajících letadel ale radovali. Vzlétat a přistávat jsme viděli nejen běžná letadla, ale dokonce se poštěs­ tilo vidět vzlétat i dva megastroje. A to největší dopravní letadlo na světě AIRBUS A380 a pak i vznešeně vypadající Boeing 747, přezdívaný také Jumbo Jet. Ten na nás dokonce dělal dojem, že je snad větší než A380. Byla to opravdu nádhera a všichni pánové a dokonce i pět odvážných slečen, co se s námi vydaly, si páteční odpoledne opravdu užili (užily). Market „Dobrý večer Markét, moc děkuji za krásné fotky! S Janičkou jsme si to maximálně užily! Bylo to krásný zážitek a jsem opravdu moc ráda, že jsme měly možnost se toho zúčastnit. Manžel byl z našeho vyprávění tak nadšený, že si to možná v brzké době zopakujeme znova. Fakt super! Děkuji ještě jednou za pozvání, a také za poznání nových lidiček. Děkuji!“ Jana a Janička 10


Společnost S&T CZ v Hostivaři

V sobotu 20. května jsme v rámci naší spolupráce se společností­ S&T CZ, s. r. o. připravili v Jezdecké akademii Bleu de Ciel hezký den pro zamě­stnance a jejich rodiny. Stájemi děti provedla Veronika Musilová, majitelka stájí a terapeutka, která se se svými koňmi Zajíčkovým dětem věnuje již čtrnáct let. Poté se všechny děti na koních také svezly. Kdo nejezdil, vyráběl indiánské čelenky a zdobené tašky. V poledne se opékaly buřty a povídalo se. Den se vydařil a my velmi děkujeme za finanční podporu Projektu Terape­ utické jízdy pro handicapované děti společnosti S&T CZ, s. r. o.

12


Výlet na Stránov Jak bylo slíbeno v povídání o letišti, tady je ještě pár slov k našemu výletu do Stránova. V sobotu 13. 5. jsme legračně přistupovali do vláčku, až jsme se všichni sešli. Někdo ve Vršovicích, někdo na Hlavním a někdo ve Vysočanech. Poslední runda čekala pak až přímo v cílové stanici. Jenže tam, než jsme se my vláčkoví dostali, to ještě trvalo. Výluka nás pěkně ochromila, místo jedné hodiny a 20 minut jsme cestovali 2 hodiny a 10 minut :) Ale Stránovský viadukt, tento nádherný dopravní kolos, za to stál. Holčičí parta zase více ocenila krásný zámek a společnou fotku u fontány, kde si povídala krásná Mařinka s ptákem Nespavákem... Těšíme se na další společné akce, ať už procházky, kina nebo odpoledne v kavárně AdAstra.

14


Zamyšlení nad naší kavárnou

Už v roce 2004, kdy jsme zakládali Zajíčka na koni, jsme si kladli otázku: Co jednoho dne budou dělat naši malí klienti, kteří nikdy nenajdou prá­ ci? Hlavně ti, co opravdu jsou nezaměstnatelní? Co s nimi bude za 10 let? Nápad, co s tím (kavárna, kde budou pracovat), se rodil pomalu a ještě pomaleji zrál. V roce 2011 uzrál v pilotní projekt - hostování našich tzv. kavárníků (klientů s handicapem) v kavárně NA SKOK a později v galerii Café Louvre na Národní třídě. Hostování bylo praktické, ušetřilo nám mnoho starostí s provozem vla­ stní kavárny. Ale přinášelo i mnoho obtíží. Někteří kavárníci nemohli hostovat, a to z mnoha různých důvodů. Projekt tak nebyl otevřený všem, ale podléhal někdy náročné a poměrně nespravedlivé selekci. To jsme si v Zajíčku uvědomovali všichni. Proto jsme začali v roce 2013 velice náruživě řešit možnost vlastní kavárny. V roce 2014 jsme získali prostory a požádali o stavební povolení a v záři 2015 jsme otevřeli díky skvělému sponzorovi vlastní kavárnu. Polovinu nákladů na rekonstrukci a vy­ bavení jsme dostali jako sponzorský dar, polovinu jsme si museli půjčit (2.503.000,- je náš Damoklův meč nad hlavou). Je zbytečné psát, jak těžká byla pro ­partu holek rekonstrukce :-) Nyní máme za sebou přes jeden rok provozu a první zkušenosti jsou tady. Černé na bílém... Asi nikdo z nás si neuměl představit dvě věci, které přišly... První: opravdu slovy nevyjádřitelnou a čísly nevyčíslitelnou radost našich klientů s handicapy z vlastního pracoviště, obrovský zájem o naše pra­ covní místa a vysokou míru integrace, kterou jsme schopni poskytnout... U některých, a to i docela vážně handicapovaných osob, běžní hosté jen stěží poznají, že jde o naše klienty... U těch, jejichž handicap je tak velký, že nemohou být na place, stejně hledáme a nacházíme řešení a umo­ žňujeme socializaci a integraci. Tím jsme v ČR zcela jedineční - otevřenos­ tí našeho projektu absolutně všem. 16


18


Druhá: jak neskutečně těžké a téměř nemožné je provozovat kavárnu, která vytváří dojem, že je zcela normální kavárnou, a přitom není... Úskalí, která s sebou nese zaměstnávání osob s handicapem, jsou nezměrná. Asi nejtěžší je najít takový profesionální personál, který bude dělat dobře svou práci, a zároveň ctít práci a osobnost lidí s postižením. Provozní, obsluha i kuchaři. Takových je na trhu práce velmi málo. Najdete je a za chvíli je nemáte, protože práce u nás je skutečně těžká, a oni odchází... Stále nová hledání... Nebo, napadlo vás snad někdy před tím, že když člověk s handi­ capem pracuje na baru, jak těžké je to pro jeho okolí? A když svoji práci dělá moc rád a opravdu se snaží ji dělat dobře a svoji kavárnu miluje, že pak, když není v práci, tam přijde za svými známými a dá si ve „své kavárně“ mimo pracovní dobu pivo (je mu 18, je svéprávný, dá si jej často dokonce s vědomím či dovolením rodičů, prostě může a chce), že to dělá špatný dojem na hosty? Že tam naléváme postiženým? A jak těžce se ta­ ková situace řeší? Ale kam by asi tak jinam přece šel? Situaci kavárny zhoršuje i fakt splácení půjčky a častá rozbíjení vybavení zaviněná klienty s handicapem. Dále nemožnost dát výpověď někomu z profi zaměstnanců právě v případě, že by to bylo vhodné, protože když se tento člověk opravdu snaží vyjít s postiženými a pak udělá botu nebo i dvě za sebou, tak stále pro něj velmi hovoří fakt jeho snahy a vztahu s těmi, pro něž je kavárna určena... s postiženými... Radosti a starosti, co jsme netušili a co nás nyní obklopují a my se s nimi doslova o do písmene rveme Poeta by mohl říct o našem projektu: jsou úskalí, která na nás číhají a my je fakt neznáme ani netušíme... Je to jako na kánoi na řece, když se opra­ vdu znenadání objeví pod lodí ostrý veliký šutr a udělá do ní díru... máš to vědět, máš to předpokládat, máš bejt připravenej... NEJSI, a přece tě to nesmí potopit!!! A nás to nepotopí... Díry lepíme. I díky vám... Ze Zajíčkovy kavárny Markéta Šulcová


20


Firemní den společnosti KPMG V pátek 9. června k nám do hostivařských stájí zavítali zaměstnanci společnosti KPMG. Rozhodli se dobrovolně u nás strávit den prací, aby tím pomohli naší neziskové or­ ganizaci Zajíček na koni. Jedním z našich hlavních projektů, kterým pomáháme dětem a mladistvým dospělým s handicapy, jsou právě terapie jízdou na koni a pobyty s koníky. Je to náš nejstarší projekt, již od roku 2004, který má rok od roku více potřeb vzhledem ke zvyšujícímu zájmu ze strany klientů. Díky firemním dnům se nám daří stáje udržet, protože co nejvíc schází, je pra­ covní síla. Proto pomoc—celý den ve větším počtu lidí zvelebovat, upravovat, čistit stáje a jejich okolí, je pro nás více než přínosná. Je to něco, bez čeho bychom se těžko obešli, a tedy velmi těžko nahrazovali. Děkujeme za vykonání té velké spousty práce ve výbězích, za spousty odvozených těžkých koleček hno­ je, za stříhání, děkujeme za broušení, natírání, za velkou vůli při práci s křovinořezy a tak dále—a to vše v úmorném horku. Doufáme, že i vám, účastníkům, se váš DobroDen u nás líbil, že jste z něj měli dobrý pocit, takový, jaký má Dobrý Den přinášet. .


22


Odpolední recitálek 19. 6. jsme s dětmi ze Zajíčku prožili opravdu krásné a milé odpoledne. V duchu prvorepublikových klavírních rodinných sešlostí jsme se sešli i my. Ale nehrálo se jen na klavír, zpívalo se, tančilo, hrálo se i na kytaru. Každý kdo chtěl, něco předvedl a kdo nechtěl, ten se jen smál, pochutnával si na dobrotách naší milé paní Lucie a povídal si s ostatními... Krásné odpoledne bylo předzvěstí krásných prázdnin...


Letní pobyty Prvních čtrnáct dní v červenci uteklo jako voda a Zajíček má za sebou účast na dvou turnusech příměstských integračních pobytů v Hos­ tivaři. Dětem ze sociálně slabých rodin hradí pobyt v Jezdecké aka­ demii Bleu de Ciel Zajíček na koni prostřednictvím projektu Ježíškem po celý rok. Pobyty jsou díky této spolupráci integrační. Děti si užijí krásný týden s koňmi a zároveň se něco dozvědí a naučí. Program po­ bytů je: práce s koňmi, trénink na koních, vyjížďky, teoretická vý­uka, praktická činnost okolo koní a stájového prostředí, při odpočinku si děti vyrábějí, malují, povídají. Na konci týdne jsou všichni koňáci spokojení, znavení a vyježdění. Děkujeme Ježíškům, díky kterým se děti ze sociálně slabého prostředí mohou účastnit těchto pobytů. 24


Oslava narozenin V úterý 17. 9. byla v Hostivaři velká sláva. Naše milá klie­ntka Lůca slavila se svými kamarády ze školy, s koníky a dalšími zvířátky 16. narozeniny. „Proč sis Lucí vybrala slavit narozeniny právě tady?“ „Protože to tu mám moc ráda, přijeli i kamarádi spolužáci a já ukázala, co umím na koni. Měla jsem i oslavu“. Přejeme Lucce všechno nejlepší a doufáme, že jí vášeň k jízdám vydrží.

26


Zajíčkovo ohlédnutí za létem v Café AdAstra Ve středu 18. 10. jsme se sešli v kavárně AdAstra, abychom se ohlédli za ­Zajíčkovým létem. A že bylo za čím se ohlížet... Odpoledne začalo bazárkem věcí, kdy všem dárcům do bazárku moc a moc děkujeme. Rozdalo se téměř vše a všechny Zajíčkovy maminky, které si pro své děti mohly zdarma vybrat oblečení, boty i např. školní batohy, jsou za to opra­ vdu rády. Potom už jsme věci sklidili a začalo promítání fotek, stavební hra od sponzorů SMP stavby (děkujeme paní Ivaně Hlochové a paní Jitce M ­ ejzrové) ­artehrátky s naší Ájou Vernerovou a nakonec hlavním bodem večera byla minizoo - králíčkové, morčata a kdo nesměl chybět? Přeci koník... Copak ne­ jsme snad Zajíček na koni??? Leušce to moc slušelo a sklidila obrovský úspěch. Doufáme, že zase někdy přij­ de na kafíčko... Děkujeme Jezdecké akademii Bleu de Ciel. Léto je tedy nenávratně pryč, podzim běží rychlým krokem a my už se těšíme na zimu...


Firemní den společnosti Expedia V Hostivaři proběhl první Firemní den tohoto podzimu. Přes 25 zamě­ stnanců společnosti Expedia přijelo, aby pomohli ve stájích, na jízdárně a ve výbězích. Práce bylo dost, protože celé léto jezdily děti na koních a na práci kolem bylo méně času. Takže prospěšnost tohoto firemního dne byla nevyčíslitelná. Uklízely se výběhy, smýčilo se v boxech, stavěly se překážky, vozil se hnůj a došlo i na úklid interiéru, třeba herničky pro děti. Děkujeme všem ze společnost Expedia za obrovskou pomoc! Těšíme se moc na příště!

Firemní den společnosti KPMG Začátkem proběhl v Hostivaři firemní den společnosti KPMG. I přes nízký počet účastníků se udělala spousta práce. Vyrovnávání písku na jízdárně, úklid sedlovny a jiné práce se za již chladného podzimního počasí ne­ zvládaly lehce. O to větší dík patří těm, kdož přijeli pomoc. Je to pomoc velká - reálná a hmatatelná. Naší stáji se vždy trochu uleví, když někdo skutečně přiloží ruku k dílu a pohne s něčím, k čemu normálně nezbývá času. Děkujeme společnosti KPMG za dlouhodobou podporu Zajíčka, děkujeme za podzimní den v hostivařských stájích! 28


Dar od společnosti AdAstra Ve středu 14. června proběhla letní AdAstra party v Chateau st. Havel, kde Jan Červinka předal Heleně Krejčíkové oficiálně darovací šek. Částka kte­ rou AdAstra - náš dlouholetý sponzor daroval, slouží na provozní výdaje Zajíčka. Velmi si této dlouholeté spolupráce vážíme a děkujeme za ni.


Výstava „Dva pohledy” v Café AdAstra V Café AdAstra právě probíhá výstava Petra Vopeláka a Anety Hnykové pod názvem Dva Pohledy. Je to výstava putovní a svou premiéru měla již v roce 2010. Pod názvem výstavy se skrývají různé pohledy na svět - pohled dětský, pohled koňský (které často splývají v jeden) a pohled na zruinovaný statek, který býval několik let domovem a útočištěm jak koní, tak dětí Zajíčka na koni během letních táborů, terapií na koních, Vánoc u koní apod. Všichni jsme prostředí statku v Bučovicích měli rádi. I když již není možné se Zajíčkem v tomto kraji pobývat, Zajíček nadále pokračuje v čin­ nosti ve všech jmenovaných aktivitách. Přijďte se podívat do Café AdAstra, Podskalská 8, na Zajíčka na koni ve fotografiích. Výstava potrvá do 5. prosince 2017.

30


Recitálek, besídka a balení dárků V neděli před Vánocemi bylo v kavárně Café AdAstra veselo. V odpoledních hodinách jsme měli tu čest být přítomni krásnému koncertnímu recitálku Děti dětem. Děti zpívaly a hrály na hudební nástroje. Vedle klavíru jsme si poslechli krásné skladby hrané na flétnu, kytaru či housle. Všem dětem za jejich vystoupení moc děkujeme! Odpoledne se překlopilo v podvečer a my všichni ze Zajíčku na koni jsme se pustili do balení dárků, které věnovali dárci dětem ze sociálně slabých rodin v rámci projektu Ježíškem po celý rok. Takže naše vánoční besídka pro dobrovolníky, zaměstnance a přátele Zajíčka byla letos v atmosféře šustícího balicího papíru a proplétání se mezi dárky. Fotografie zachycující pány v akci není ilustrační, nýbrž skutečná :-). Díky dobrému občerstvení a lahodnému moku však vše zvládli dobře. Děkujeme všem za krásnou, skutečně vánoční neděli, kdy jsme spojili hudbu, dobrou práci a příjemné bytí spolu dohromady.

32


34


Vánoce s koňmi Těsně před Vánocemi jsme se sešli v hostivařských stájích, abychom si popřáli krásné svátky a abychom pozdravili koně a poděkovali jim za celoroční práci. Děti si vyrobily svícínek, pomazlily se s koníky, všichni jsme si zazpívali u stromečku, kde kromě dárečku čekala na děti Panenka Marie s Ježíškem a Josefem. Snad nikdo z dětí nezapo­ mněl přinést koníkům mrkev, jablka či tvrdý chleba. Děkujeme všem za milé setkání a přejeme krásný celý rok 2018.


Víte, jak nám přispět přes internet? Věděli jste, že můžete Zajíčka na koni zdarma podpořit při nakupování přes internet? Pokud alespoň občas nakupujete na internetu, stačí využít portál givt.cz! Najdete na něm přes 800 nejznámějších e-shopů—můžete si koupit třeba plavky, kolo, zmrzlinu nebo dokonce letní dovolenou a naše organizace vždy dostane příspěvek. Příspěvky z nákupu zájezdů navíc patří mezi ty nejvyšší. Tak si na nás nejen při výběru dovolené vzpomeňte. Jak na to? 1. Před nákupem půjdete na: https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=973 2. Vyberete e-shop, na kterém chcete nakoupit. 3. Nakoupíte, jak jste zvyklí. To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu. Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. Řekněte o této možnosti také svým přátelům—ať mohou proměnit nákup v dobrý skutek i oni. Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

36


Autor: Zajíček na koni, o. p. s Rok vydání: 2018 Webová stránka: www.zajiceknakoni.cz E-mail: m.sulcova@zajiceknakoni.cz Telefonní číslo: 731 009 645 Číslo účtu: 2300738014 / 2010 Graficky zpracovala: Kateřina Zimmermannová Webová stránka: www.kaa-design.cz

Profile for zajiceknakoni

Zajíček na koni: leden - prosinec 2017  

Zajíček na koni: leden - prosinec 2017  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded