Page 1

‘‘Yaşanabilir ve Estetik Şehirler’’ Ödülü

İBB Başkanı Topbaş’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Boğaz’dan Haliç’e Can Suyu” projesiyle “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

A

nkara’da 4.sü düzenlenen Yerel Yönetimler Sempozyumu’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu, Sultangazi, Fatih, Eyüp, Kağıthane, Üsküdar, Bağcılar ve Ümraniye İlçe Belediye Başkanları da katıldı.

Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesi, 44 milyon TL harcanarak 3,5 yılda hayata geçirilmişti. 10 Ekim 2012’de açılışı yapılan proje İstanbullular tarafından büyük bir heyecanla karşılanmıştı.

!

Önemli Duyuru Gazetemiz 6 yıldan bu yana İstanbul Belediye Zabıta Vakfı tarafından hazırlanmakta ve ÜCRETSİZ olarak dağıtılmaktadır. Ücret karşılığı satış yapılması söz konusu değildir. Ücret Talep eden şahısları 155 Polis ya da 0212 (637 51 81) nolu Zabıta Vakfı hattına bildiriniz.

Yıl: 6 • Sayı 62 • NİSAN 2013

• Zabıta Vakfı’nın ücretsiz yayınıdır

Eskişehir’de Sağlıksız

Sütler İmha Edildi

www.twitter.com/zabitagazetesi

6. Tüketici Hakları Paneli’ne

Yoğun İlgi

13 Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Zabıta ekipleri, sağlıksız koşullarda süt ve süt ürünleri 9 düzenledi. imalatı yapan dükkânlara baskın

Yüksekova’da Esnaf Denetimleri

Devam Ediyor

3

15

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 6. kez gerçekleştirilen Geleneksel Tüketici Hakları Paneli ve Ödül Töreni, büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Tüketicileri ilgilendiren önemli konularda bilgilendirici sunumların yapıldığı panelde, çeşitli kategorilerde ödül ve plaket takdimi de yapıldı.

İBB Zabıta Daire Başkanlığı’na En Başarılı Kuruluş Ödülü

6

Beylikdüzü Zabıtası’ndan Fast Food Denetimleri

Esnafa Gıda Hijyeni ve Mevzuatı Semineri Keçiören’de Bahar Temizliği Kocaeli’de Öğrencilere “Bilinçli Tüketici” Eğitimi

2

Yolcu Otobüsleri Artık Rekabet Edemeyecek

4 8 12

9 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, trafikte devrim niteliğini taşıyan bir projeye imza atıyor. ‘‘Durak Havuz’’ denilen projede tüm otobüslerin gelirleri ortak bir havuzda toplanacak. Bütün otobüsler kartlı sisteme geçecek.


02

NİSAN 2013

www.zabita.com

İSTANBUL

zabitagazetesi@gmail.com

Bağcılar’da Ruhsatsız İnternet Kafe Kalmadı Bağcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, hazırladığı güvenli internet kafe programı çalışması için kurduğu ekip ilçe sınırları içerisinde bulunan internet cafe salonları denetimini sonuçlandırdı.

Göbekli Zabıta Kalmayacak

H

azırlanan rapora göre; 149 adet internet kafe işyerinden ruhsatsız faaliyette olan 2 adet işyeri 2005/9207 sayılı işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 32. maddesine istinaden mühürlenirken, kurallara uymayan 86 adet internet kafe ilgililerine cezai işlem uygulandı. Bağcılar Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, internet kafe ilgililerine kurallar çerçevesinde çalışmasını ve denetimlerimizin devam edeceğini belir-

Avcılar Belediyesi Zabıta ekipleri, her zaman dinamik ve zinde kalmak amacıyla spor yapmaya başladı. Firuzköy’deki Spor Kompleksi’nde uzman hocalar nezaretinde savunma tekniklerini öğrenen ve spor yapmaya başlayan zabıtalar, her sabah göreve daha zinde başladıklarını söylediler. terek, amacımızın internet kullanım özgürlüğüne yapılan bir müdahale olarak değil korumak olduğunu kendilerine anlatılmıştır. İnternet kafe çevresinde bulunan bazı ailelere de bu tür yerleri asla bir bebek bakıcısı yada çocuk yetiştirme yeri olarak düşünülmemesi, ailelerin bıraktığı boşluğu böyle yerlerde doldurmaması, internet aktivitelerini, internette karşılaşacağı tehlikelerle ilgili çocuklarını bilgilendirmesi hususunda uyarılarda bulunulmuştur.

A

vcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin, “Göbekli zabıta memuru istemiyorum, spor yapın” talimatı üzerine uzak doğu sporunu da öğrenmeye başlayan zabıta memurları, her yaştaki erkek ve kadının yapabileceği wing tsun dövüş sanatını Sifu Salman

Zabıtadan Kaçak Sigara Baskını Esenyurt Belediyesi Zabıta ekiplerinin sigara tacirlerine yönelik düzenlediği operasyonda, yüzlerce paket kaçak sigara ele geçirildi.

E

senyurt ve çevresinde, okul önlerindeki büfelerde öğrencilere satışa sunulmak istenen yüzlerce kaçak sigara Esenyurt Zabıtasının baskınıyla engellendi. Lise ve ilkokul öğrencilerini zehirlemek ve bu yoldan kazanç sağlamak amacıyla sahte sigara satmak üzere yurt dışından kaçak yollarla Türkiye’ye getiren sigara tacirlerine Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri geçit vermedi.

‘‘Tacirlere engel olacağız” Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürü Sami Satılmış, “ Halkın sağlığına yö• Yıl: 6 • Sayı: 62 • Nisan 2013 Zabıta Vakfı’nın ücretsiz yayınıdır

İbrahim Köse

(İstanbul Belediye Zabıta Vakfı Başkanı)

İmtiyaz Sahibi Vedat TAŞKIN

(Zabıta Vakfı İktisadi İşletme Müdürü)

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Zafer TAHMAZ

nelik yapılan usulsüzlükleri önlemek amacıyla zabıta ekiplerimiz 7/24 esasına göre hizmet vermektedir. Yurt dışından kaçak yollarla getirilerek çocuklara ve gençlerimize kötü alışkanlıkları aşılamak isteyen bu tacirlere Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak engel olmaya devam edeceğiz. Zabıta olarak ilçemizde yasal olmayan her türlü faaliyetleri önlemek için çaba gösteriyoruz ”dedi. Kaçak sığara baskınlarında ele geçirilen yüzlerce paket sigara Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından imha edildi. • zabitagazetesi@gmail.com • www.zabita.com

Yay›n Editörü Tülay AŞIKKUTLU Hukuk Dan›flman› Av. Tuğba ÇIRAK Görsel Yönetmen Murat BOYRAZ Yapım Ajans S‹S (0212) 255 72 73

Ataş adlı uzman bir hocadan öğreniyor. Avcılar Belediyesi Firuzköy Spor Kompleksinde spor koordinatörü Barış Yay gözetiminde yürütülen zabıtaya spor ve yakın savunma tekniklerinin her hafta düzenli bir şekilde yapılacağı belirtildi.

Beylikdüzü Zabıtası’ndan Fast Food Denetimleri Beylikdüzü Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bölge okullarında hizmet vermekte olan okul kantinlerinin tüm denetimlerini yaparak, kantinleri sıkı takibe aldı.

B

eylikdüzü Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri bölge okullarında hizmet vermekte olan kantinleri sıkı takibe alarak, kantinlerin hijyen koşullarına elverişli olup olmadığını inceledi ve sağlığa zararlı fast food ürünlerinin öğrencilere satılmasını engellemek adına geniş çaplı denetimi hayata geçirdi. Beylikdüzü’3nde ilk olarak Koç İlköğretim Okulu’nda başlayan Cahit Zarifoğlu Lisesi ve Büyükşehir İlköğretim Okullarında devam eden denetimlerde kantin işletmecilerinin ruhsatları incelendi. İlçe Tarım ve Gıda Müdürlüğü belgelerinin kontrolü ile fiyat tarifesi listelerini de denetlendi. Zabıta Memurları, öğrencilerin sağlıksız bes-

YÖNETİM YERİ İstanbul Belediye Zabıta Vakfı İktisadi İflletmesi Çırpıcı Mah. Prof. Turan Güneş Cad. No: 113/A Zeytinburnu / ‹stanbul Tel: (0212) 637 51 81-82 Faks: (0212) 637 77 53 Gazetemiz bas›n meslek ilkelerine uyma sözü vermifltir. Gazetemizde yay›nlanan köfle yaz›lar›ndan, yazarlar› sorumludur, ayr›ca telif hakk› ödenmemektedir.

Baskı: Akademi

Tel: (0212) 493 24 67 (3 Hat)

Davutpafla Cad. Güven San. Sit. C Blok No: 230 Topkap› /İSTANBUL

lenmemeleri adına görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye gayret ettiklerini belirterek; denetimde eksikleri bulunan kantinlere de ek süre verildiğini, daha sonra sınıfı geçemeyen kantinlere idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

Haberlerinizi gönderin Zabıta Gazetesi’nde yayınlayalım... zabitagazetesi@gmail.com


İSTANBUL

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

NİSAN 2013

03

6. Tüketici Hakları Paneli’ne

Yoğun İlgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 6. kez gerçekleştirilen Geleneksel Tüketici Hakları Paneli ve Ödül Töreni büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Tüketicileri ilgilendiren önemli konularda bilgilendirici sunumların yapıldığı panelde, çeşitli kategorilerde ödül ve plaket takdimi de yapıldı.

F

atih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde, 21 Mart 2013 tarihinde saat 10:00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirilen panel ve ödül törenine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Ahmet Selamet, Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz ve bağlı müdürler ile müdür yardımcıları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanı Yakup Güzel, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkilileri, yazılı-görsel basın temsilcileri ile radyo programı sunucuları, Ümraniye ve Üsküdar Kaymakamlığı yetkilileri, İlçe Belediyesi yetkilileri, Sarıyer Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu yetkilileri ve öğrencileri, İstanbul Engelliler Müdürlüğü yetkilileri ve tüketiciler katıldı. Tüketiciler Hakları Onur Kurulu üyesi Ömer Keser’in yönetiminde, Tüketici Destekleme Derneği İstanbul Şube Başkanı Kemal Ertuğrul Öztürk, Tüketici Hakları ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ve Tüketici Hakları Merkezi Başkanı Av. Faruk Hançer tarafından önemli bilgilerin özetlendiği ilgi

çekici sunumlar yapıldı. Sunumlarının ardından, tüketici hakları konusunda çeşitli kategorilerde hak sahiplerine ödül ve plaketler takdim edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6. Geleneksel Tüketici Hakları Panel ve Ödül Töreni’nde plaket ve ödül takdim edilen kişi ve kurumlar: KURUMLAR: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Ticaret Müdürlüğü Mesafeli Satışlar Birimi - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti - Ümraniye Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti - Gaziosmanpaşa Belediyesi Tüketici Hakları Birimi - Kanal 24- Moderatör Programı - Bea TV-Yakın Plan Tüketicinin Sesi Programı - Lalegül FM-Helalinden ve Tüketici Köşesi Programı - Zaman Gazetesi - Milli Gazete - Haber7.com internet sitesi - Mehmet İmrek- Güncel Posta Gazetesi Yazarı - Sarıyer Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu TEŞEKKÜR PLAKETLERİ: TUKDES ( Tüketiciyi Destekleme Derneği ) İstanbul Şube Başkanı Kemal Ertuğrul Öztürk - TÜMER (Tüketici Hakları Merkezi) - Başkanı Faruk Hançer TÜRÇED (Tüketici Hakları ve Çevreyi Koruma Derneği) -Başkanı Osman İlhan - GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer - TÜMER (Tüketici Hakları Merkezi) Onur Kurulu Üyesi Ömer Keser TÜKETİCİLER: Ali Tanrıkulu - Yüksel Ulusoy


04

NİSAN 2013

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

GÜNCEL

Esnafa Gıda Hijyeni ve Gıda Mevzuatı Semineri

Ankara Elmadağ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Elmadağ Belediyesi Düğün Salonu’nda “Gıda Hijyeni ve Gıda Mevzuatı” konulu eğitim semineri düzenlendi.

İ

lçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinden Gıda Yüksek Mühendisi Hatice Ebru Keleşoğlu ve Gıda Mühendisi Hasan Yıldırım tarafından verilen eğitim seminerine, İlçe Kaymakamı Resul Kır, İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Davut Gündoğan, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Yağan, İlçe Daire Amirleri ve çok sayıda İlçe esnafı katıldı.

Esnaflar sordu uzmanlar yanıtladı Eğitim seminerinde, vatandaşların sağlıklı gıda tüketimini gerçekleştirmeleri için bilgiler verilirken, Gıda Yüksek Mühendisi Hatice Ebru Ke-

leşoğlu ve Gıda Mühendisi Hasan Yıldırım tarafından, 5996 sayılı Gıda Hijyeni Yönetmeliğinin amacının; gıda işletmecisinin birincil üretim aşaması dahil üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamalarında gıda hijyenini sağlamak üzere uyması gereken genel hijyen kuralları ile sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları kapsamakta olduğu belirtildi. Dondurulmuş gıdanın çözündürülmesi; patojenik mikroorganizmaların üremesi veya gıdada toksin oluşumu riskini en aza indirecek ve sağlık için bir risk oluşturmayacak koşullar üzerinde durulurken, esnaflardan gelen • ANKARA çeşitli soruları yanıtlandı.

Bolvadin’de Zabıtadan Esnaf Denetimleri Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçe Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde gerçekleştirilen denetimlerde kurallara aykırı davranan işyerleri ile sağlık şartlarını oluşturmayan ticarethanelere tutanakla uyarı yapıldı.

S

ektör ayırmadan, bütün branşlarda çok sayıda işyerini denetleyen ekipler bundan böyle bu kontrollerin sürekli yapılacağını açıkladılar. Zabıta Müdürü Fevzi Bağçevan, denetimlerin ilçe halkının sağlığını korumak, hijyenik şartların oluşmasını sağlamak ve bilhassa tarihi geçmiş gıda

maddelerin satılmamasını temin etmek için yaptıklarını söyledi. Bağçevan ‘‘Denetimler esnafımız tarafından da olumlu karşılanmış, bu kontrollerin devamı halkımız tarafından istenmiştir. Zabıta olarak bu konudaki hassasiyetimizi devam ettirme kararındayız’’ dedi. • AFYONKARAHİSAR

Adana Zabıtası Sokak Köpeklerine Sahip Çıktı Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın bulunduğu alanda büyüyen köpeklerle zabıta personeli yakından ilgileniyor. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, köpeklere uzun süredir çok iyi bakan zabıta personeline ve yönetim kademesine teşekkür etti.

A

dana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın bulunduğu, Galeria İş Merkezi civarındaki alanda yaşayan köpekler zabıta personelinin evlerinden getirdiği yemeklerle besleniyor. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık Adana zabıtasının davranışının Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, ‘‘Yaşam hakkı çok özeldir. Canlı zincirinin en çaresizleri olan evcil hayvanlara iyi davranan, onlara yaşam hakkı tanıyan belediye, mağdur, muhtaç olan insanın da kıymetini biliyordur. İnsana da en iyi hizmeti götürüyordur. Adana zabıtası gerçekten Türkiye’ye örnek. 7-8 yıldır bu hayvanlar burada barınıyor. Başka illerde zabıta toplar, öldürür, yok ederken burada yaşatma savaşı veriyorlar. Sadece bu iki, üç hayvana değil, bütün bu bölgedeki hayvanlara yıllardır kendi evlerin-

den zabıta memurları yemek getirir ve onları besler. Burada çok önemli bir konu daha var. Tarık Öncel başkanımızdan önceki başkanlarımızın da bu merhamete, şefkate ve vizyona sahip olduğunu tanık olduk. Bu da bizi çok mutlu ediyor’’ diyerek teşekkürlerini etti. Tarık Öncel de köpeklerin 7-8 yıl önce yavruyken başkanlık binasına geldiklerini ve orayı benimsediklerin belirterek, ‘‘Bizim zabıtalarımız 24 saat usulüne göre çalıştığı için onlara gece gündüz bakıyor. Köpekler de bu yüzden bize alıştı ve kesinlikle ayrılmıyorlar buradan. Arkadaşlarımız onlara çok iyi bakıyor. Personelimiz kalabalık olduğu için onların yemek gibi bir sıkıntıları yok. 200 kişiyiz, her gün birkaçı evden yemek getirse zaten yetiyor köpeklerimize. Köpekler bir nevi bizim can dostlarımız. Bize müthiş bir enerji veriyorlar. Çok sadık hayvanlar.’’

• ADANA


YORUM / HABER

www.zabita.com

NİSAN 2013

zabitagazetesi@gmail.com

05

ZENGİNLİKLE İMTİHAN OLMAK

B

iz hep yoksulluğun bir imtihan olduğunu ve bununla mücadele edilmesi gerektiğini düşünürüz. Evet doğrudur. Yoksulluk, temel ihtiyaçlardan kişiyi mahrum ettiği için, kişinin ve aile fertlerinin geleceğini tehlikeye sokar. Pekiyi, zenginlik buna bağlı olarak mutlak anlamda bir hedef mi olmalıdır? Cevabınız “evet” ise o halde bu zenginlik size maddî kazanç ve bolluğun ötesinde ne sağlayacak? Veya zenginliğin size yeni sosyal ve manevî sorumluluklar getirebileceğini hiç düşündünüz mü? Cevabınız “hayır” ise korkarım bu zenginlik sizin için hayırlı olmayabilir. O halde zenginliğin getirmiş olduğu avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? Avantajları, birçoğumuz gayet iyi biliyoruz. Ancak kötü tarafları nelerdir sorusuna cevap vermek kolay olmamakla beraber çok önemlidir. Bir kere zengin olan bir kişinin devlete ve topluma karşı sorumluluğu artar. Devlete artan gelirine bağlı olarak daha çok vergi vermeli ve yoksullara karşı daha duyarlı olmalıdır. Yani zenginliğin sosyal ve manevî sorumluluklarının yerine getirilmesi halinde ancak bir değer taşır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), takvasız bir zenginliğin kişi üzerindeki menfî etkilerini şu şekilde belirtmektedir: “Siz fakirlik veya muhtaçlıktan korkuyorsunuz. Dünya sizin için çok mu önemlidir? Cenab-ı Allah, size Acem ve Rum topraklarını kazandıracaktır ve dünya üstünüze o kadar dökülecektir ki, ondan başka şımartacak bir şey yoktur”1. Hakikaten Müslümanlar, Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra belirli bir süre sonra Yahudilerin elinde olan bulundurduğu ticareti ellerine geçirmeye başladılar. Medine’nin ticaret hayatına yavaş yavaş hâkim olmaya başla-

yan muhacirler, zamanla Medine’nin de en zenginleri oldular. Mekke döneminde de ticaretle uğraşan Hz. Ebû Bekir, Hz. Osman ve Hz. Abdurrahman bin Avf gibi zengin muhacirler kazançlarını yine İslâm uğruna ve Müslümanların lehine harcadılar. Allah, Müslümanları nasıl ki zulümle ve yoksullukla imtihan etti ise hicretten sonra onları artık başka bir durumla imtihan etmeyi murat etmişti. Bu sefer ki imtihanın türü, hemen herkesin arzu ettiği maddî refah ve zenginlik idi. Allah, muhacirlere ileriki süreçler için haseneler, yani dünyevî bazı maddî iyilikler, güzellikler, bolluklar ve(ya) güzel yurtlar vaat etmektedir. Bununla birlikte Allah, Müslümanların belki de maddî refaha bel bağlama riskine karşı ahirette elde edecekleri daha büyük mükâfatları hatırlatarak, sabır ve tevekkül gibi ahlâkî erdemlerini hiçbir zaman yitirmemeleri gerektiğini hatırlatmaktadır. Sonraki devirlerde gerçekten güzel yurtlara, evlere ve nihayetinde zenginliğe kavuşan birçok sahabi, Allah’ın ikazları doğrultusunda manevî ve sosyal sorumluluklarını hiçbir zaman unutmamışlardır. Öyle ise zenginliğin hakkını verebilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Zenginliği elde eden Müslümanın özellikleri nasıl olmalıdır?

Zengin Müslüman Nasıl Olmalı? Zengin insanlar, her şeyden önce sosyal ve manevî yönden sorumlu olmalıdır. Sosyal ve manevî sorumluluğu, bu çerçevede on kategoride toplayabiliriz: 1.) İnsanî Münasebetler Açısından Güçlü Olmalıdır: Zengin insanlar, kendi dünyalarından (sorunlarından) ziyade başkalarının dertleriyle yakından ilgilenmelidirler. Bunun için güçlü bir sosyal diyalog ağına sahip olmalıdırlar. Özellikle belirli bir gâye uğruna yaşayan

ümmetin yoksul fertleriya çok fakat gönülden verne yönelik sosyal duyarmek, sosyal sorumlu zenlılıkları daha belirgin olginlerin karakteridir. malıdır. 6.) İnfakta Öncü Olma2.) Mütevazı Olmalılı: İnfak, Allah’ın insanladır: Varlıklı insanlar, era az veya çok emanet oriştikleri maddî zenginliklarak verdiği mal, mülk lerin yanında manevî yüve diğer maddî imkânları celiklerini de her zaman O’nun gösterdiği şekilde koruyabilmelidirler. Cökendimiz, ailemiz, akrabamertliklerinin yanında almız, din kardeşlerimiz ve çak gönüllü olmalıdırlar. bütün muhtaç insanlar için aseyyar@sakarya.edu.tr 3.) Helal Yoldan Paharcamaktır. Zengin MüsProf. Dr. Ali ra Kazanmalı: Zenginlümanlar, sadaka ve hayrat SEYYAR ler, yaşadıkları sürece hem noktasında herkesten daSakarya Üniversitesi İktisadi helal yoldan mal biriktirha ileri bir noktada olmave İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve meli, hem de fakir fukaralıdırlar. Endüstri İlişkileri Bölümü ya dağıtmakta örnek dav7.) Allah Rızasını KaSosyal Siyaset ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı ranışlarda bulunmalıdırlar. zanmak İçin İnfakta BuMal ve servet, bu yönüylunmalı: Zengin Müslüle Müslümanlar için koruyucu manlar, infak etmek istebir kalkandır. diklerinde her zaman en değerli mallarını 4.) Cömert Olmalı: Her zengin insan, seçmeli ev bunu sırf Allah rızası için yaphem insanî (vicdanî) boyutuyla, hem de malı. Şöhret veya gösteriş için yapmak, toplumsal boyutuyla güzel işler yapma ahiret için uygun bir yatırım değildir. ve hayırda koşma noktasında örnek ol- 8.) Mallarını Gizli ve(ya) Açık Olamalıdır. Geçmişte bazı sahabiler; cö- rak İnfak Etmeli: Gösterişten ve kibirmertliklerini, malın bir kısmını verip bir den uzak kalabilmek için, zengin Müslükısmını da kendilerine bırakarak göster- manlar, zorunlu sadaka olan zekât hariç mişlerdir. Bazıları ise bazen bunun da- infaklarını daha çok gizli yapmalıdırlar. ha da ötesine giderek çoğunu verip a- 9.) Mallarını Zamanında Sarf Etzını kendilerine saklayarak ortaya koya- meli: Zengin Müslümanlar, ölüm gelbilmişlerdir. Bazı isâr ruhlu sahabiler ise, meden önce veya her an ölebilecekmiş daha da ileri giderek cömertliğin en yük- gibi sahip oldukları sermayelerinin bir sek seviyesine çıkıp başkalarını nefisleri- kısmını sadaka olarak ayırıp uygun kişini tercih edip bütün malını mülkünü in- lere vermelidirler. fak edebilmişlerdir. 10.) Malların Emanetçisi Olarak 5.) Gönülden Vermeli: Sosyal insan- Görmeli: İnsanın sahip olduğu her şelar, darlıkta da refah dönemlerinde de yin tek sahibi aslında sadece Allah’tır. her zaman verici olmalıdır. Verirken, Bundan dolayıdır ki insanın emanehiçbir zaman yoksulluk endişesi yaşama- ten sahip olduğu malını, asıl sahibi olan malıdırlar. Cimrilikten hep uzak kalmalı- Allah’ın gösterdiği istikamette kullanmadırlar. Başkalarına Allah rızası için az ve- sı kulluğun bir gereğidir.

SOSYAL YAKLAŞIM

Terğib; C. 5; s. 142.

1

Havalı Korna Denetimleri Yapıldı Z Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Ulaşım Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından, gürültü kirliliğini engellemek için toplu taşıma araçlarında havalı korna denetimi yapıldı.

abıta Daire Başkanlığı Ulaşım Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı zabıta ekipleri tarafından toplu taşıma araçlarına yönelik aşırı gürültü kirliliğini engellemek için araçlarda havalı korna uygulaması düzenlendi. Denetimler şehrin muhtelif bölgelerinde anlık olarak yapılarak olumsuzluk tespit edilen toplu taşıma araçlarına gerekli yasal işlemler yapıldı.

Gürültü ciddi bir sorun Gaziantep gibi gelişen kentler için gürültü kirliliği ciddi bir sorun haline geldiğini ifade eden Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, ‘‘Araç sayısının hızla artması, korna kirliliğini ciddi bir anlamda arttırmıştır. Özellikle toplu taşıma araçları zamana bağlı olarak çalışmakta olduklarından güzergâhlarında yollu açmak için havalı korna kullanmaları kent içerisinde gürültü kirliliğine sebep olmaktadır. Kent içerisinde vatandaşlarımızın sağlığını bozacak bu tür uygulamalara son vermek için Daire Başkanlığımıza bağlı resmi ve sivil ekiplerimiz tarafından gün içerisinde toplu taşıma araçlarına yönelik denetimler yapılmakta olup, havalı korna tespit

edilen araçlara yazılı olarak söktürmesi hususunda uyarı yapılmaktadır. Uyarıları dikkate almayan toplu taşıma araçlarına hiçbir ayrım gözetmeksizin ekiplerimiz tarafından gerekli yasal işlem başlatılarak havalı kornaları sökülerek alınmaktadır’’ dedi.

Başkan Ömer Yalım kent merkezinde 800’e yakın toplu taşıma aracının olduğunu, 2102 yılında ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde 100 yakın havalı korna cezai işlem yapılarak sökül• GAZİANTEP düğünü ifade etti.


06

NİSAN 2013

www.zabita.com

İSTANBUL

zabitagazetesi@gmail.com

İBB Zabıta Daire Başkanlığı’na En Başarılı Kuruluş Ödülü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Geleneksel Tüketici Ödülleri’’ sahiplerini buldu. Tüketici bilincini geliştirmesi ve tüketicilerin yasal haklarını kullanması konusunda üstün başarı gösteren Zabıta Daire Başkanlığı Destek Hizmetleri Müdürlüğü Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, Başarılı Kuruluş Ödülü’ne layık görüldü.

G

ümrük ve Ticaret Bakanlığı 16. Geleneksel Tüketici Hakları Ödül Töreni’nde Başarılı Kuruluş Ödülü, tüketici bilincini geliştirmesi ve tüketicilerin yasal haklarını kullanması konusunda bilgilendirmesi, özendirmesi, tüketici hukukunu koruması, tüketici şikâyetlerini satıcıyla uzlaşarak çözmeye çalışması, yaptığı etkinlikler, seminerler ve fiyat etiketi denetimlerinde gösterdiği üstün başarılardan dolayı Zabıta Daire Başkanlığı Destek Hizmetleri Müdürlüğü Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’ne verildi. Ankara, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonunda gerçekleşen ödül töreninde, Gümrük ve Ticaret Bakan-

lığınca verilen Başarılı Kuruluş ödülünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Zabıta Müdür Yardımcısı Rabia Babacan tarafından teslim alındı. Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, tüketicilerin haklarının korunmasına yönelik yıllardır yapılan çalışmaların, ödüllerle taçlandırılmasının mutluluğunu duyduğunu ve tüketicilerin OSCAR’ı sayılan bu ödülle beraber, Tüketici Hakları konusundaki çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Zabıta Destek Hizmetleri Müdürü İbrahim Köse “Yıl boyunca tüketicilerin haklarının korunmasına yönelik faaliyetler yürüttüklerini ve bu çalışmalar neticesinde “Başarılı kuruluş

Ödülüne” layık görülmenin sevincini duyduklarını belirtti. Tüketici Haklarının Korunmasına Yönelik Yapılan Çalışmaları 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanununa göre işyerlerinde Fiyat Etiketi ve Tarife yönünden denetim yapılmaktadır. Yerinde hizmet anlayışının benimseyen Başkanlığımız, Avrupa ve Anadolu Yakasında bulunan bürolarla faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüketici hakları alanında gelen şikâyetleri değerlendiren, işyeri denetimleri yapan, alanında uzman 20 personelin bulunduğu amirlik denetimlerini 3 motorize denetim ekibi ile sürdürmektedir. Tüketici hakları konusunda halkı bi-

linçlendirme çalışmalarını okul, kurs, vakıf ve derneklerde eğitim seminerleri vererek sürdürmektedir. 15 Mart Dünya Tüketiciler günü etkinlileri düzenlenmekte bu kapsamda; geleneksel hale gelen Tüketici Hakları paneli düzenlenmekte, meydan, alışveriş merkezi, metro ve iskelelerde stantlar kurulara bilgilendirme broşürü ve çeşitli hediyeler dağıtılmaktadır.

2012 Yılı Çalışma Raporu • -2012 yılından 28.849 işyerinde denetim yapılmış kanunlara aykırı hareket ettiği tespit edilen 1333 işyerine idari yaptırım tutanağı düzenlenmiştir. • -86 adet seminer verilmiş, 88.003 kişiye bilgilendirme broşürü verilmiştir. • -Vatandaşlardan gelen 12.688 şikâyet çözüme

kavuşturulmuştur.

İBB Belediye Kuralları Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi Şehrin huzurunu, sıhhat ve selametini temin için özel düzenlemeler ve tedbirlerin alınmasını zorunlu kılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Kuralları Yönetmenliği yürürlüğe girdi. Yönetmelik İBB’nin internet sitesinden duyuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, 1580 sayılı Belediye Kanununa istinaden 1987 yılında 30/01/1987 gün ve 65 sayılı Belediye Meclisi kararı ile bir “Belediye Zabıtası Yönetmeliği” çıkarmıştır. Şehrin düzeni ile ilgili bir takım kurallarını bu yönetmelik ile takip ve müeyyide altına almıştır. Bu yönetmeliğin takibini yapan belediye zabıtaları, yönetmeliğe aykırı hareket edenler hakkında belediye encümeni vasıtası ile bir takım yaptırımlar ve cezai müeyyideler uygulamışlardır. 2000’li yıllardan sonra mevzuatlarımızda yapılan köklü değişiklikler ile belediyelerimize yeni görevler yüklenmiş, şehir yaşantısı içerisinde mevzuatta tanımlanmamış bazı kurallar hakkında da düzenleme yapma yetkisi 5393 sayılı Belediye Kanunu ile belediyelere verilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanunu belediyelere öncelikli olarak, hizmet sunduğu“belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunmak”görevini vermiş ve bu görevi yerine getirirkende yine aynı kanunun 15 inci maddesinin (b) bendi ile “kanunların belediyeye verdiği yetki çerçevesinde yönetmelik çıkarmak, belediye yasakları koymak ve uygulamak, kanunlarda belirtilen cezaları

vermek” yetkisi tanınmıştır. Bu anlamda belediyeler, hizmet sunduğu belde sakinlerinin sosyoekonomik ve kültürel yapısını da dikkate alarak, şehrin huzurunu, sıhhat ve selametini temin için yönetmelikler çıkarmak, bu yönetmeliklere uymayanlar hakkında cezai müeyyideler uygulamak yetkisine sahiptirler. Belediyelerin aldığı kararlara muhalif hareket edenler hakkında da“Umuru Belediye Müteallik 486 Numaralı Ahkamı Cezaiye Kanunun Bazı Maddelerini Muaddel 1608 Numaralı Kanun”ve ayrıca“5326 sayılı Kabahatler Kanunu” uyarınca bir takım idari yaptırım kararları verilebilmektedir. Bu nedenle 1580 sayılı Belediye Kanununa istinaden 1987 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 30/01/1987 gün ve 65 sayılı kararı ile yürürlüğe konan “Belediye Zabıtası Yönetmeliği”nin hükmü kalmamıştır. Yeni belediye mevzuatlarının belediyelere yüklediği görevlerin takip ve icrasını yapan belediye zabıtalarının beldede düzeni temin için kurallara aykırı hareket edenler hakkında yaptırım uygulayabilmesi, ancak resmi kurumların aldığı yazılı kararlar doğrultusunda gerçekleşebilmektedir. İşte bu gerekçelerle 5393 sayılı Belediye Kanununun 15 inci

maddesinin (b) bendinde belirtilen “kanunların belediyeye verdiği yetki çerçevesinde yönetmelik çıkarmak, belediye yasakları koymak ve uygulamak, kanunlarda belirtilen cezaları vermek” hükmü doğrultusunda “Belediye Kuralları Yönetmeliği” çıkarılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 27 nci maddesinin birinci fıkrası, 5393 sayılı Belediye Kanun’unun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 1608 Sayılı Umuru Belediyeye Müteallik Ahkamı Cezaiye Hakkında 16 Nisan 1340 Tarih Ve 486 Numaralı Kanunun Bazı Maddelerini Muaddil Kanun ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hukuki dayanak alınarak 17.2.2006 tarih ve 26083 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mevzuat Hazırlama Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik esaslarına göre “Belediye Kuralları Yönetmeliği” isimli yönetmelik hazırlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Kuralları Yönetmeliği, 15/03/2013 tarih ve 683 Sayılı İBB Meclis Kararıyla kabul edilmiş, 28/03/2013 tarihli Radikal Gazetesi sayfa 38-39 da ilan edilerek yürürlüğe girmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


YORUM / HABER

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

NİSAN 2013

07

Maktu Mesailer Hakkında Değerli arkadaşlar;

B

undan önceki yazılarımda da belediye zabıtalarının yıllık izinlerinde geçirdikleri sürelerde maktu mesailerinin kesilmemesi gerektiğini ve bu durumun Kanunlarımızda belediye zabıtaları lehine yeni sonuçlar doğurduğunu açıklamaya çalışmıştım. Benim bu yazılarıma istinaden yurdumuzun bir çok belediyesinden çeşitli görüşler tarafıma iletilmiş ve bazı belediyelerimizin yıllık izine çıkan belediye zabıta personelinin maktu mesailerinde kesinti yapılması uygulamasından vazgeçtiğini öğrenmiştim. Ancak süreç içerisinde gerek bazı mahalli idare birlikleri ve gerekse bazı mahkeme kararlarının belediye zabıtalarının aleyhine sonuçlanması nedeni ile bu uygulamalarından vazgeçtiğine de şahit olduk. Yalnız benim dikkatimi çeken önemli bir husus, ne mahalli idare birliklerinin verdikleri görüşlerde ne de mahkemelerin verdikleri kararlarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinde yazan “Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır.” hükmü hiç dikkate alınmadığıdır. Bununla ilgili bir mahalli idare dergisinde Belediye Müfettişi sayın L. B. YILMAZ beyefendinin yazıları dikkatimi çekti ve bu yazı üzerine konu hakkında paylaştığımız görüşleri buradan sizin takdirlerinize sunuyorum. Mahalli İdareler Dergisinde Yayınlanan Yazıya İstinaden Gönderdiğim Yazım: “Değerli Yöneticiler; Bilindiği üzere belediyelerde çalışan belediye zabıta personelleri 5393 sayılı Belediye Kanununun 51. maddesinin 4. fıkrasına göre “Maktu Mesai Ücreti” almaktadırlar. Maktu mesai ücretleri her yıl yayınlanan Merkezi Bütçe Kanununa ekli “K” cetvelinin III-B başlıklı kısmında belirlenen oranda belediye meclis kararları ile ödenmektedir. Maktu Mesai Ücretlerinin ödenmesi ile ilgili izahat kısmında ise bu ücretlerin “fiilen çalışılmış olması” şartı ile ödenebileceği açıklanmıştır. Bu yüzden yıllık izine çıkan belediye zabıta memurlarının maktu mesai ücretleri kesilmektedir. Gerekçe ise belediye zabıta personelinin yıllık izindeyken fiilen zabıta da çalışmadığı şeklindeki yorumlamalardır. Ancak 2011 yılında 6111 sayılı Kanun’un 64. maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesinde yapılan “Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır.” hükmü ile bu sorunun ortadan kalktığını düşünmekteyim. Çünkü Kanun açıkça “fiilen çalışma”nın hangi sürelerde geçerli olduğunu artık açıkça izah etmektedir. Dolayısı ile Kanun maddesi ile “yıllık izinde geçirilen sürelerin fi-

ilen çalışılmış sürelerden sayılması” hükmü doğrultusunda belediye zabıtalarının da yıllık izinleri sırasında fiilen çalıştıkları gerçeği ortaya çıkmakta ve yasal hak olan yıllık izinler süresinde maktu mesai ücretlerinin kesilmesinin hukuka uygun olmadığını düşünmekteyim. 2011 yılında çıkan 205. sayınızda, Belediye Müfettişi L. B. Yılmaz beyefendinin yazısını okudum. Bu yazıda; yıllık izinlerin düzenlendiği 657 sayılı Kanunun 64. maddesinin hiç dikkate alınmamış ve Devlet Memurları kanununda parasal bir düzenleme yapılmadığı için maktu mesai ücretlerinin ödenmesi aşamasında bu Kanun hükümlerine göre hareket etmenin doğru olmayacağı iddia edilmiştir. Ancak unutulmamalıdırki belediye zabıta memurları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak belediyelerde görev yapan Genel İdare Hizmetleri Sınıfı içerisinde yer alan memurlardır ve bu memurlar ile ilgili olarak özel düzenlemeler gerek Belediye Kanununda ve gerekse Belediye Zabıta Yönetmeliğinde yapılmıştır. Dolayısı ile Maktu Mesai Ücretlerinin ödenmesi konusunda ilgili bütün mevzuatlar bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yukarıda açıklamaya çalıştığım hususlar çerçevesinde konuya derginiz aracılığı ile açıklık getirmeniz ve belediye zabıta memurlarının uğradıkları bu haksızlığın önüne geçilmesi anlamında desteklerinizi talep etmekte ve beklemekteyiz. MADDE 64- (Yeniden düzenlenen madde: 25/02/2011 tarihli Mükerrer Resmi Gazete - 6111/100 md.) Kademe; derece içinde, görevin önemi veya sorumluluğu artmadan, memurun aylığındaki ilerlemedir. Memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması şartları aranır. 72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz. Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bu maddede belirtilen şartları haiz her sınıf ve derecedeki memurlar, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar. Kademe ilerlemesi ile ilgili onay mercii atamaya yetkili amirdir. Onay mercileri kademe ilerlemeleri

ile ilgili yetkilerini devredebilirler. Kademe ilerlemesine hak kazanamayan memurlar, kurumlarınca her ay alınacak toplu onaylarla belirlenir. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan ilerlemeye müstahak olmadıkları sonradan tespit edilenlerin kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olmak üzere iptal edilir.” 02/04/2013 Saygılarımla Sadettin ÖZYAZICI Benim Yazım Üzerine Bana Gelen Cevap: “Sayın Sadettin ÖZYAZICI’nın eleştirel yazısını okudum. Hatırlanacağı üzere bazı kalemler tarafından; “ 657 sayılı Kanuna göre memur kadrosunda çalışan belediye Zabıta ve İtfaiye personeline yapılan fazla çalışma ücretinin mali bir hak olduğu, 6111 sayılı Kanunun yürürlük tarihinin 6091 sayılı 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundan sonra olması ve ayrıca 6111 sayılı Kanunun 106’ncı maddesiyle getirilen düzenlemenin özel kanunlardaki hükümleri istisna tutmaksızın bütün memurları kapsadığı dikkate alındığında, 6091 sayılı Kanunla getirilen kısıtlamanın 6111 sayılı Kanunun 106’ncı maddesiyle zımnen kaldırıldığı, bu nedenle belediye Zabıta ve İtfaiye personeline ödenen fazla çalışma ücretinin yıllık ve mazeret izinleri sırasında da ödenmesine devam olunacağı” yönünde yorumlar yapılması üzerine tarafımca 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 106’ncı maddesiyle birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 104’üncü maddesinde yapılan değişiklik sonucunda Belediyelerin Zabıta ve İtfaiye hizmetlerinde fiilen çalışan personele fazla çalışmaları karşılığı olarak Belediye Meclis kararıyla belirlenen maktu fazla çalışma ücretinin yıllık veya mazeret izinlerinde ödenip ödenmeyeceğine ilişkin söz konusu makale yazılmış olup makalenin sonuç kısmında “Zabıta ve itfaiye personeline ödenen maktu fazla çalışma ücreti ile ilgili 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısıyla anılan ücretin, 657 sayılı kanun kapsamında belirlenen bir mali hak olarak değerlendirilemeyeceği düşünüldüğünden dolayı yıllık ve mazeret izinlerinde kesilmesi gerektiği düşünülmektedir.” denilmiştir. 2013 yılı Bütçe Kanunda da düzenleme aynen devam ettiğinden dolayı düşüncemizde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sayın Sadettin ÖZYAZICI’nın eleştirel yazısının içeriğinde ise “makalede yıllık izinlerin düzenlendiği 657 sayılı Kanunun 64. maddesinin hiç dikkate alınma-

dığı” yönünde bir değerlendirme yapılmıştır. Bilindiği üzere 657 sayılı Kanunda Devlet Memurlarının izinlerine ilişkin düzenlemeler 102-108. Maddelerde belirtilmiştir. Sayın ÖZYAZICI’nın yazısında belirttiği 657 sayılı DMK’nun 64. Maddesi, Devlet Memurlarının Kademe ve Kademe İlerlemesine yönelik bir düzenleme olup maktu mesai veya yıllık izinlerle bir ilgisinin olmadığı değerlendirilmektedir. İlgi madde içeriğinde sadece Kademe İlerlemesinde sürelerin hesaplanmasında yıllık izinlerinde dahil olacağı belirtilmiştir. Bu itibarla, Bütçe Kanunu veya 657 sayılı DMK’da bu hususta yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece maktu mesai ücretinin yıllık ve mazeret izinlerinde kesilmesi gerektiği tarafımızca değerlendirilmekte olup aksi taktirde yapılan denetimlerde kamu zararıyla karşılaşılabileceği kanaatindeyim.” Saygılarımla. L. B. YILMAZ Belediye Müfettişi Bu Yazıya Tarafımdan Verilen Cevap: “Sayın Yılmaz; Eleştirel yazıma vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim. Ancak amacım eleştirmek değil. Aksine ben de dahil olmak üzere alacağımız ücretlerimizde kesinti yapılacak diye yasal bir hak olan ve zaten yıpratıcı bir meslek olan belediye zabıtalığında bir nebze nefes almamızı sağlayacak olan yıllık izinlerimizi kullanamamanın yarattığı sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Konuyu tekrar ele alacak olursak; 6111 sayılı yasa çıkana kadar sizin söylediklerinize katılmamak doğru olmazdı zaten. Ancak 657 nin yeni düzenlenmiş olan 64. maddesinde geçen “Yıllık izinde geçirilen süreler çalışılmış sayılır” ifadesinin sadece Kademe ilerlemesi ile alakalı olduğunu söylemeniz ve dolayısı ile belediye zabıta memurlarının mesaileri ile alakalı olmadığını iddia etmeniz bana çok hakkaniyetli gelmedi. Zira her ne kadar madde başlığı Kademe ilerlemesi ile ilgili olsa da kendi başına bir cümle olması nedeni ile burada yıllık izinlerde geçirilen sürelerin fiilen çalışılmış sayılacağı ifade edilmekte ve kademe ilerlemesinde de bu kuralın geçerli olduğu anlatılmaktadır. Takdir edersiniz ki yasalarımızda yol gösterici maddeler illada ilgili başlıklar altında yer alır diye bir kural yoktur. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı ilgili madde şöyle teselsül ettirilirdi “………….72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir ve bu durumda yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.”

HARMAN

hakimhakim@mynet.com

Sadettin ÖZYAZICI Ancak dikkat ederseniz madde metninin aslında “……………..72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.” Bahsettiğimiz cümle müstakil bir cümledir ve bu cümle fiilen çalışmanın ne olduğunu anlatan bir cümledir. Kaldı ki zaten belediye zabıtalığında fiilen çalışmak demek, o kadroda bulunup o kadronun iş ve işlemleri ile ilgili vazifede bizzat bulunmaktır. Yani kadronuz belediye zabıtasıdır ama kurum sizi başka bir görevde çalıştırıyorsa işte o zaman siz belediye zabıta kadrosunda fiilen çalışmış olmuyorsunuz. Bunun yanında belediye zabıtalarına ödenen maktu mesai ücreti çalışılan süreler ile alakalı bir ücret değildir öyle olsaydı o zaman haftalık izin sürelerinin de bu miktardan düşülmesi gerekirdi, ancak böyle bir uygulama yapılması mümkün değildir zira her ay aynı günü içermemektedir. Yani şubat ayı ve diğer ayların 31 gün olmadığı gibi. Sonuç olarak izah etmeye çalıştığım pencereden bakılırsa “fiilen çalışma” cümlesinin neyi ifade ettiği ve belediye zabıtalığında fiilen çalışmanın ne olduğu, belediye zabıtalarına ödenen “maktu mesai ücreti”nin hangi amaçla ödendiği ve bunun ne şekilde hak edileceği ortaya çıkacaktır. Değerlendirmelerinizi saygılarımla arz ederim.” Konuyu tekrar gündeme getirmemdeki asıl amaç bahsetmeye çalıştığım konularda maalesef yeterli kamuoyunun oluşmaması ve bu konuda ilgili mercileri harekete geçirme noktasında yetersiz kalındığını görmemdir. Benden kuyuya taş atması…


08

NİSAN 2013

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

GÜNCEL

Keçiören’de Bahar Temizliği Keçiören Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Ayvalı, Sancaktepe, Yükseltepe Bölgelerinde oturan mahalle sakinlerinde gelen istekler doğrultusunda gecekondu bahçesi hurdacılarına yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenledi.

A

yvalı, Sancaktepe ve Yükseltepe mahallelerinde yapılan denetim ve kontrollerde gecekondu bahçelerinde hurdaya ayrılmış malzemelerin yanı sıra, pet şişe, kağıt, plastik gibi atık malzemeler biriktirerek görüntü ve çevre kirliliği yapan çok sayıda gecekondu tespit edildi. Keçiören Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince tespit edilen gecekondu bahçesi hurdacıları, ikamet etmekte oldukları konutların bahçelerinde insan sağlığına zarar verecek, çevre ve görüntü kirliliği oluşturacak her türlü hurda malzemelerini depolamamaları ve mevcut depoladıkları hurda malzemeleri

de 5 gün içerisinde boşaltmaları yönünde yazılı tebligatlar yapılarak uyarıldılar. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, ‘‘Hurdacılar beş günlük süre sonunda kendileri kaldırmazlarsa belediye olarak biz kaldıracağız. Bu ailelerin hepsinin kamyonları var. Topladıkları hurdaları bahçelerinde depolamak yerine hurdacılar sitesine götürüp satmalarını öneriyoruz. İnsan ve çevre sağlığı her şeyden çok daha önemlidir. Görüntü, Gürültü ve Çevre kirliliğinin giderilmesi hususunda tüm vatandaşlarımızın daha duyar• ANKARA lı olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Tarsus Zabıtası Trafiği Rahatlatıyor

Zabıtadan At Arabası Operasyonu Bursa’nın İnegöl ilçesinde zabıta ekipleri polislerle birlikte ilçede taşımacılıkta kullanılan 3 at ile 6 at arabasına el koydu.

İ • MERSİN

Mersin’in Tarsus ilçesinde zabıta müdürlüğü ekipleri yaya trafiğini rahatlatıcı nitelikte çalışmalar yapmaya devam ediyor. Vatandaşların kaldırımları rahat kullanması için Zabıta ekipleri rutin olarak denetimlerini sürdürüyor.

T

arsus Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Yarenlik Alanı ve Atatürk Caddesinde bulunan tüm iş yerlerini tek tek gezerek kaldırım işgali konusunda esnafları uyardı ve kurallara uymayanlar hakkında cezai işlem yapılacağını bildirdi. Kaldırım işgalini önlemek amacı ile zabıta ekiplerinin Kaldırım Temizleme Uygulaması yaptığını belirten Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, son günlerde bazı cadde ve sokak üzerindeki iş yerlerinin kaldırımları çeşitli şekillerde işgal ettikleri hakkında halktan yoğun bir şikayet aldıklarını belirtti. Kocamaz, ‘‘Öncelikle kullanma hakkı yayaların olan kaldırımların bazı esnaflarımız tarafından işgal edilerek ya-

yaların hakkına riayet etmediklerini tespit ettik. Zabıta Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz, yaya trafiğini rahatlatmak için geçiş güvenliğine saygı göstermeyen esnaflara karşı uyarıda bulundu. Çeşitli iş yerlerine ait olan ve kaldırım üzerinde bulunması nedeniyle yaya trafiğinin güvenliğini tehlikeye düşüren reklam levhaları da kaldırıldı. Halkımızın kaldırımları rahatlık ve güvenlik içinde kullanması esnafımızın faydasına olmaktadır. Esnaflardan ve halkımızdan bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu konuda kesinlikle kimseye taviz verilmeyecek’’ dedi. Başkan Kocamaz, bu konu üzerinde çalışmalarının aralıksız süreceğini söyledi.

negöl Belediyesi aldığı bir karar ile ilçe merkezinde taşımacılıkta kullanılan at ve at arabalarını yasakladı. Vatandaşlardan gelen şikayet üzerine belediye zabıta müdürlüğüne bağlı ekipler, polisten de destek olarak Yenice Mahallesi’nde, Refah, Karanfil ve Orhaniye Sokak’ta bulunan 6 at arabası ile 3 at’a sahiplerinin tepki göstermesine rağmen el koydu. Atları Bursa’daki hayvan barınağına gönderdiklerini, at arabalarını ise belediyenin deposunda sakla-

dıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen,“İnegöl gelişen güzel ilçelerimizden biri. At arabaları ile yapılan taşımacılık, sahipleri tarafından terk edilen atlar çirkin görünüme ve kazalara neden oluyor. Bu nedenle ilçemizde bu hayvanlarla yapılan taşımacılığa belediye meclisinin kararı ile izin vermiyoruz. Vermeyeceğiz” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen, bu tür denetimlerin bundan sonra sıklaştırılarak süreceğini sözlerine ekledi.

• BURSA


GÜNCEL

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

NİSAN 2013

09

Yolcu Otobüsleri Artık Rekabet Edemeyecek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, trafikte devrim niteliğini taşıyan bir projeye imza atıyor. ‘‘Durak Havuz’’ denilen projede tüm otobüslerin gelirleri ortak bir havuzda toplanacak. Bütün otobüsler kartlı sisteme geçecek.

P

rojeyi anlatan Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, ‘‘Yapmayı düşündüğümüz bir projede Durak Havuz sistemi uygulayacağız. Hatlarda çalışan tüm araçlar eşit pay alacaklar. Dolayısıyla rekabet olmayacak. Araçlar bir yolcu almak için birbirleri ile yarışmayacak veya aniden durup yolcuları rahatsız etmeyecek. Birbirlerinin önüne geçmeyecek.

Kırmızı ışıkta geçmeyecek ve istediği gibi hareket edemeyecek. Hattan çıkmayacak’’ diye konuştu.

Tüm araçlarda kart sistemi olacak Şu anda mevcut şartlarda oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Yalım, ‘‘Bu projemizde para

olayı olmayacak. Tüm araçlarda kart sistemi olacak. Sistem entegre olacak ve mevcut araçların tamamında kullanılan kartların sayısı bir merkezde toplanacak ve tüm araçlara eşit şekilde dağıtılacak’’ bilgilerini aktardı. Bu proje ile elektronik bilet ve araç takip sistemine geçileceğini de belirten Yalım, görev yaptıkları merkezden bile araçları denetleme imkânına kavuşacaklarını kaydetti. Araç takip sistemi ile hangi aracın nerede nasıl bir ihmal veya kural ihlali yaptığını ra-

hatlıkla görebileceklerini dile getiren Yalım, ‘‘Bunun için bir izleme merkezimiz olacak. Bunun yanı sıra özürlüler için de alçak tabanlı otobüslerimiz olacak. Bu proje sayesinde birçok kazanım elde etmiş olacağız’’ değerlendirmesini yaptı. Meskun bölgelerde toplu taşıma ile ilgili birtakım isteklerin kendilerine geldiğini, gelen taleplerin makul olması durumunda bazı düzenlemeler yaptıklarını işaret eden Yalım, toplu taşımanın çok yönlü bir konu olduğunu bildirdi. • GAZİANTEP

Yozgat’ta Berber Salonları

Kontrol Altında

Kırşehir Zabıtası’ndan

İlçe Denetimleri Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi Belediye Başkanı İsmail Deniz, zabıta ekipleri ile birlikte ilçede faaliyetini sürdüren bakkal, market ve diğer gıda işletmelerini sağlık ve hijyen konusunda denetledi.

B

aşkan Deniz, yaptığı açıklamada özellikle gıda üretimi yapan işletmeler üzerinde denetimlerin devam edeceğini söyledi. Deniz, ‘‘Vatandaşlarımızın sağlıklı, hijyenik bir ortamda, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmalarını sağlamak amacındayız. İnsan sağlığı bizim için her şeyden önemli. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme noktasın-

da asla taviz vermeyeceğiz. Denetimlerimiz sırasında esnaflarımızı gördüğümüz eksiklikler konusunda bir kereye mahsus olmak üzere uyarıyoruz. Daha sonraki kontrollerimizde aynı durumla karşılaşmamız halinde gerekli yasal işlemleri uygulayacağız’’ dedi. Denetimleri belirli aralıklarla sürdürecek olan zabıta ekipleri, bazı esnaflardan da takdir topladı. • KIRŞEHİR

Yozgat’ın Yerköy Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçede faaliyetini sürdüren berber salonlarını hijyen konusunda denetledi.

İ

nsan sağlığını ilgilendiren bütün sektörlere yönelik denetimlerini sürdürdüklerini belirten zabıta ekipleri, ‘‘Halkımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir. Bizler rutin olarak ekmek fırınlarımızı, kasapları ve marketlerimizi denetliyoruz. Bugün de insan sağlığı açısından oldukça önemli olan kuaför salonlarımıza hijyen konusun-

da denetim yaptık. Yapılan denetimlerde, berberlerimizin hijyen kurallarına uyduklarını gördük. Özellikle Zaman Kuaför Salonu kontrollerimizde bizden tam not aldı. Biz de zabıta müdürlüğü olarak, bu örnek salonumuzu takdirname belgesi ile ödüllendirdik. Bundan sonra da bu tür denetimlerimiz devam edecek’’ dedi. • YOZGAT

Haberlerinizi gönderin Zabıta Gazetesi’nde yayınlayalım... zabitagazetesi@gmail.com


10

NİSAN 2013

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

GÜNCEL

Edirne’de Fırın Denetimleri Devam Ediyor Edirne Havsa Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçedeki 6 adet ekmek fırını denetlendi. Zabıta ekipleri denetimlerinde ekmek yapımından ekmekteki ve pidedeki gramajlara kılık kıyafetten temizliğe genel olarak yapmış olduğu denetimlerde yer verdi.

D • ANKARA

Çankaya Zabıtası’ndan Hafta Tatili Ruhsat Denetimleri Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri hafta tatili ruhsatı denetimi yaparak esnafın usulsüz faaliyet göstermesinin önüne geçmeyi planlıyor.

K

onu ile ilgili bir açıklama yapan yetkililer, önceki yıl yapılan toplu denetimlerle çok sayıda işletme tespit edildiğini belirttiler. Yetkililerin, özellikle geçici ruhsatla çalışmaya devam eden ya da hafta tatili açma ruhsatı almadan usulsüz işletmecilik yapan esnafın uyarılarak belgelerinin tamamlanmasının isteneceğini, aksi takdirde cezai yaptırımların uygulanacağını ifade ettikleri açıklamada, Ruhsat Denetim ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin mart ayı boyunca çalışmalarını yürüteceklerini dile getirdiler. Açıklamada, esnafın cezai yaptırıma maruz kalmaması için evraklarıyla Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’ne başvurmaları istendi.

Denizli Zabıtası’ndan Pastanelere Sıkı Takip Denizli Belediyesi, lokanta, pazaryerleri, gıda satışı yapan marketler, çay bahçeleri ve simitçilerin denetimlerinin ardından, şehirdeki 36 pastanede de denetimlerde bulundu. Denetimlerde 18 işletme sahibine uyarıda bulunuldu.

D

enizli Belediyesi’ne bağlı Zabıta Müdürlüğü personellerinden oluşan 3 kişilik denetim ekibi, şehrin genelindeki pastanelere yapılacak denetimleri Çınar Meydanı’ndan başlattı. Ekipler denetimlerde, 36 pastaneyi kontrol etti. Denetimlerde, iş yeri açma ruhsatı, bazı ürünlerin açıkta satılmaması, ürünlerin fiyat listelerinin müşterilerin görebileceği yerlere asılması ve genel temizlik kurallarına uyulması kontrol edildi. Ekipler, söz konusu 36 pastanede yaptıkları denetimlerde, belirlenen kurallara uymadan faaliyet gösteren 18 pastane sahibine yazılı uyarıda bulunuldu. Ekipler, pastanelere yapılan denetimlerin aralıksız sürdürülerek halkın sağlığını olumsuz etkileyecek ürünlerin satışına izin verilmeyeceğini kaydederek yazılı uyarıda bulunulan pastanelerin 2. denetimde de eksiklerini gidermemesi durumunda yasal • DENİZLİ işlem yapılacağını bildirdi.

enetimler sırasında fırın işletmecileri denetlenmekten memnun olduklarını belirtirken zabıta ekiplerine her konuda yardımcı olmaya çalıştılar. İlçedeki 6 fırında yapılan denetimlerde zabıta ekipleri fırın sahiplerine ve çalışanlarına özellikle iş yerlerinde sigara içmemelerini iş aralarında işyerleri önlerinde oturduklarında kılık ve kıyafetlerine dikkat etmeleri konularında uyarılarda bulundular. Sağlık karnelerine fiyat tarifelerini hafta tatili ruhsatlarını kontrol ettiler. Fırınlarda yapılan denetlemelerde son olarak ekmekte kesilen hamurun 370 gr pide de 470 gr olduğunu ve gramajlara dikkat edilmeleri belirtildi. Zabıta ekipleri fırınlarda yapmış oldukları denetimlerde herhangi bir fırın hakkında tutanak

tutmayarak yapmış oldukları uyarılar ile denetim• EDİRNE lerini tamamladılar.

Karadeniz Ereğli’de Servisler Denetlendi Zonguldak Karadeniz Ereğli Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede öğrenci taşımacılığı yapan servis araçlarını denetledi.

K

aradeniz Ereğli Zabıta Müdürlüğü, ilçede öğrenci taşımacılığı yapan servis araçlarında güzergah izin belgesi ve çalışma ruhsatı denetimlerinde bulundu. Kontrol edilen araçlarda

güzergah izin belgesi ve çalışma ruhtası olmayan servis araçlarına yasal işlem uygulandı. Karadeniz Ereğli Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, servis araçları denetimlerinin devam edeceğini belirtti.

• ZONGULDAK

Turgutlu’da Fırınlar Denetlendi

M

anisa Turgutlu genelinde bulunan 45 adet ekmek fırını ile ekmek satış noktaları Zabıta Müdürlüğünce oluşturulan 7 ayrı ekip ile eş zamanlı olarak eksik gramaj ve fiyat etiketi konu-

sunda denetlendi. Zabıta Müdürü Feray Kahyaoğlu yapılan denetimler ile ilgili olarak; ‘‘İlçemiz genelinde bulunan ekmek ve ekmek satış noktaları oluşturduğumuz 7 ayrı ekip ile eşzamanlı olarak denetlenmiştir. Denetimler neticesinde eksik gramaj ve fiyat etiketi konusunda herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. 1 adet işyerine ruhsatsızlıktan zabıt varakası tanzim edilmiştir’’ dedi. Denetimlerde sadece bir ruhsatsız işyeri tespit edildiğini, fiyat etiketi ve özellikle eksik gramaj hususunda herhangi bir aksaklık tespit edilmemesinin sevindirici olduğunu kaydeden Feray Kahyaoğlu, denetimlerin zaman mevhumu gözetmeksizin devam edeceğini belirtti. • MANİSA


GÜNCEL

www.zabita.com

Mersin’in Doğu Girişi Temizleniyor Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kentin doğu girişinde kötü bir görüntüye neden olan kurbanlık hayvan satış yerlerini boşaltıyor.

M

• EDİRNE

çoğunluğu Canlı Hayvan Ticaret Merkezi’ne nakledilmiş olup, kalan kısmın ise nakliyesi 1-2 gün içinde tamamlanacak ve kent girişi tamamen temizlenmiş olacaktır’’ ifadelerini kullandı. Başkan Özcan ayrıca Metropol İş Merkezi’nde kurulu olan ve görüntü kirliliğine neden olan pazarın da kaldırıldığını açıkladı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile halkın güvenli ve düzenli bir iş ortamında iş merkezlerinden faydalanmalarını amaçladıklarını kaydeden Özcan, “Metropol İş Merkezi içerisindeki uygunsuz ve yasadışı olarak faaliyet gösteren işyerleri kapatılmıştır. Böylece Metropol İş Merkezi, halka açık ve düzenli bir hale dönüştürülmüştür’’ dedi. • MERSİN

11

Niğde Zabıtası Gece Gündüz Mesaide

Niğde Belediyesi Zabıta Amirliği ekipleri, gece geç saate kadar terminale girmeyen kaçak otobüsleri takip ederken, gündüzleri de alınan ihbarlar sonucu market, bakkal ve fırınları denetliyor.

Ş

ersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, yıllardır Mersin’in doğu girişindeki belediyeye ait arsada kurbanlık hayvan satışı yapıldığını ve bu görüntünün kentin imajını zedelediğini kaydederek,“Bu vatandaşlarımıza uzun süre yer aradık ve nihayetinde geçtiğimiz yıl Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Yakaköy mevkiinde bir arsaya Canlı Hayvan Ticaret Merkezi’ni inşa ederek faaliyete geçirdik. Hayvan satıcısı vatandaşlarımız bundan böyle Canlı Hayvan Ticaret Merkezi’nde satış işlemlerini daha rahat ve temiz bir ortamda yapma imkânına kavuşmuş oldu’’ dedi. Şehir merkezinde hayvan ticareti yapan esnafa 18 Mart 2013 tarihinde yeni yere taşınmaları yönünde gerekli tebligatların yapıldığını da ifade eden Özcan, “Esnaflarımızın büyük

NİSAN 2013

zabitagazetesi@gmail.com

ehirlerarası terminale, ücret ödememek adına giriş yapmayan şoförler, yolcuları yol güzergahı üzerinde indirip bindiriyor. Alınan ihbarlara karşı gece boyu takibini sürdüren zabıta ekipleri, kaçak yolcu taşıyan firmaları yakalamaları halinde 187 TL para cezası kesiyor. Gece geç saatlere kadar çalışan zabıtalar, gündüzleri de boş geçirmiyor. Değişen ekmek fiyatları ile ekmeğin gramajının düşeceğini düşünen ve ihbarlar alan ekipler marketleri, bakkalları ve fırınları denetledi. Alınan ihbarlardan yola çıkan zabıta ekipleri, sabahın erken saatlerinde ekmek fırınları, bakkal ve marketleri denetleyerek gramajı eksik olan yaklaşık bin ekmeğe el koydu. Gramajı eksik olan ekmeklerin yanı sıra Niğde Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce yapılan denetimlerde,

ekmeklerin sağlığa uygun bir ortamda üretilip üretilmediği de kontrol edildi. Şehir genelinde, çeşitli yerlerde bulunan fırınlara, market ve bakkallara yapılan denetimlerde, standartları 250 gram olması gereken ekmek gramajının, olması gerekenden az olduğu tespit edilen bin kadar ekmeğe el konuldu. Toplanan ekmekler yine zabıta ekiplerince bazı bölgelerdeki yoksul vatandaşlara dağıtıldı. Evde bulunan kişi sayısına göre ekmekleri dağıtan ekipler vatandaşla sıcak diyaloglar kurdu. Gelen çocukları da boş çevirmeyen zabıta ekipleri, kucaklarına doldurdukları ekmeklerle birlikte çocukları da uğurladı. Ekmeğine el koyduğu market, bakkal ve fırınlara da ihtarname yazan ekipler, üretici• NİĞDE leri uyardı.

Sadettin Özyazıcı’dan

n ı n ’ a t ı Zab ı b a t i K El Belediye Zabıtası Mevzuat El Kitabı, belediye zabıtalarının mesleki hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları temel bir çok Kanun ve Yönetmeliklerin 2013 güncellemeleri ve tutanak örneklerini içinde barındıracak şekilde hazırlandı. Bu kitapta, 1608 sayılı Kanun, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 7201 sayılı Tebligat Kanunu ve Yönetmeliği, 4077 sayılı Tüketici Kanunu, 4207 sayılı Tütün Mevzuatı, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili Yönetmelikler, 775 sayılı Gecekondu Kanunu, 3194 sayılı imar Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3572 ve 9207 sayılı işlyeri Mevzuatları, 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu yer almakla birlikte bu kanunlarda belediye zabıtalarını ilgilendiren maddelerin açıklamaları, sık karşılaşılan sorunlarla ilgili bazı mahkeme kararları, hukuki görüşler ve bazı yazışma örnekleri sunuldu. Ayrıca Belediye zabıtalarının arazide görev yaparken ihtiyaç duyacakları tutanak örneklerinin güncel hallerine de bu kitapta yer verildi.

Sipariş Adresi: Çırpıcı Mh. Prof. Dr. Turan Güneş Cd. No: 113 /A

Zeytinburnu / iSTANBUL

Tel: (0212) 637 51 81 - 82 Fax: (0212) 637 77 53 www.zabita.com

I T IK

Ç

5 2 ¨ r

(Ka

il)

ah go D


12

NİSAN 2013

www.zabita.com

GÜNCEL

zabitagazetesi@gmail.com

Kocaeli’de Öğrencilere “Bilinçli Tüketici” Semineri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim okullarına yönelik Bilinçli Tüketici konulu seminerler vermeye devam ediyor. Görsel videolar ve slaytlarla desteklenen seminerlerde satın alınan gıda maddelerinde dikkat edilecek hususlar öğrencilere aktarıldı.

B

üyükşehir Belediyesi Tüketici Hakları Zabıta Amirliği tarafından gerçekleştirilen seminerler Körfez İlçesi Hedise Evyap İlköğretim Okulu’nda devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordineli olarak yürütülen seminerlerde öğrencilere alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken konularda önemli bilgiler verildi. Öğrencilerin günlük hayatlarında ve alışverişlerinde karşılaşabilecekleri sorunlarda

neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirildi.

Nelere dikkat edilmeli? Öğrencilere gıda maddesi satın alırken mutlaka son kullanma tarihine dikkat etmelerinin gerektiğine dikkat çekilen seminerlerde ürünlerin üzerinde fiyat etiketinin olmasının gıda güvenirliğinin önemli şartlarından olduğu ifade edildi. Sinevizyon eşliğinde yapılan seminer-

Zonguldak’ta Çöp Ev Temizliği • ZONGULDAK

lerde 4077 sayılı Tüketiciyi Korunması Hakkındaki Kanuna göre tüketicilerin hakları ve karşılaşılan sorunlarda çözüm yolları konusunda bilgiler verildi.

ve en yakın İlçe Zabıta Müdürlüklerinden öğrenilebileceğini bildirdi. • KOCAELİ

İrtibat Numaraları Alışveriş merkezlerindeki etiket denetimlerine de devam eden Büyükşehir Zabıta ekipleri tüketici konularındaki şikâyetlerde vatandaşların haklarının neler olduğunu ALO Zabıta 153, ALO 175 Tüketici Hatları

Sungurlu’da Pazarlar Kontrol Altında Çorum’un Sungurlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri pazarda denetim yaptı. Denetimde pazarcıların belgeleri kontrol edildi.

S Zonguldak Belediyesi zabıta ekipleri çöp evi temizledi.

T

erakki Mahallesi Bahçe Sokak adresinde ikamet eden ve şizofren hastası olan Nazan Karataş’ın oturduğu evin çöp ev olduğu tespit edildi. Nazan K.’nın eşi yaklaşık on yıl önce kömür ocaklarında çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu öldüğü ve kocasının ölümünden sonra psikolojik sorunlarının olduğu belirtildi. Çocuğunu dünyaya getirdikten sonra şizofren hastası olan Nazan Karataş, sokakta bulduğu çöpleri, eski eşyaları ve buna benzer maddeleri sürekli evine taşıdığı eşinden aldığı maaş ile çocuğuna oyuncak aldığı ve evine akraba ya da komşularını sokmadı. Nazan K., tedavi altına alındı. Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri nezaretinde Temizlik İşleri tarafından temizlenen ev, Veteriner Müdürlüğü ekipleri tarafından da ilaçlandı.

ungurlu ilçe merkezinde kurulmakta olan sebze ve yoğurt pazarı her hafta olduğu gibi bu hafta yine sıkı denetimden geçti. Sabahın erken saatlerinde başlayan denetimlerde Pazar esnafının sattığı ürünler, terazileri ve etiketleri kapsamlı şekilde incelendi. Sungurlu Belediye Başkanı Selahaddin Uzunkaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Zabıta ekiplerimiz her hafta eski sanayi bölgesinde kurulan Sebze Pazarı’na giderek denetimlerde bulunuyor. Pazarda Belediyemiz tarafından kurulan tartı ile de alışveriş yapan vatandaşlarımızın almış olduğu ürünlerde zaman zaman tartılarak Pazar esnafımızda zan altında kalmaktan kurtuluyor. Ayrıca uygun olmayan şartlarda ürün satanları ilk etapta uyararak eksiklerini tamamlamaları için süre tanıyoruz” dedi. Zabıtanın denetimlerini yerinde bulan vatandaşlar ise, ‘‘Pazarlarda yapılan ani denetimler, pazarcılarında kendilerine çeki düzen vermelerini ve daha iyi şartlarda ürün satmalarını sağlıyor. Böylece iyi şartlarda ürün satan pazarcılarda zan altında kalmaktan kurtuluyor. Bu denetimlerin daha sık yapılmasını istiyoruz” dediler. Sabah saatlerinde Sungurlu Belediye Başkanı

Selahaddin Uzunkaya’nın talimatı ile Pazar yerine giden Zabıta ekipleri, ‘‘Halkımızın sağlığı ve huzuru için Perşembe pazarında gerçekleştirilen denetimde büyük bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Görülen eksikliklere karşı da pazarcılarımızı uyardık. Denetimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

• ÇORUM


GÜNCEL

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

NİSAN 2013

13

Düzce’de Bahar Temizliği Başladı Düzce Belediyesi tarafından belediye sınırları içinde 49 mahalleyi kapsayacak şekilde planlanan ‘Bahar Temizliği’ kampanyası başlatıldı.

Ç

evre temizliğinde etkin olunması, duyarlılığın artırılmasına yönelik olarak geliştirilen projede belediyede Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü koordineli olarak çalışacak. Nisan ayı itibarıyla başlatılan Bahar Temizliği Kampanyasında mahalle muhtarları ile de işbirliği yapılacak. Kampanyanın bir aya yayıldığını ifade eden Başkan Bayram; “Kampanyanın

amacı topyekün bir temizlik hareketidir. Bunun için birinci adımda cadde ve sokakların süpürülmesi, ikinci adımda hazır ekipler ile çöp toplama ve mıntıka temizliği, üçüncü adımda konteyner etrafında varolan moloz ve bahçe atıklarının temizlenmesi, dördüncü adımda konteyner yıkama ve dezenfeksiyon çalışması beşinci adımda ise ana arter ve parkların yıkanması planlandı.’’ • DÜZCE

Bayraklı Zabıtası Denetimleri Sıkılaştırdı

İ • İZMİR

zmir Bayraklı Belediyesi zabıta ekipleri, denetimlerini hız kesmeden sürdürüyor. Gümüşpala ve Nafiz Gürman mahallelerindeki kaldırım işgallerini önlemek için harekete geçen ekipler, ani baskınlarla vatandaşların kaldırımlarda yürümesine engel olan esnafın malzemelerinin kaldırılmasını sağladı. Olası olaylara karşı çevik kuvvet ekiplerinden de destek istenen denetimlerde, bir hafta önce yapılan uyarılara hemen hemen tüm esnafın uyduğu görüldü. Uymayanların işgal malzemeleri ise kaldırıldı. Daha önce de belirli aralıklarla farklı semt-

lerde yürütülen çalışmaların, önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi. Yetkililer, kaldırım işgaline kesinlikle müsaade edilmeyeceğini ifade ederken, Bayraklı’nın tüm semtlerinde sıfır işgal parolasıyla çıkılan yolda kurallara uymayan esnafa ise, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre 88 TL cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Öte yandan, megafonla ses yayını yapan seyyar satıcılara karşı da çalışma başlatan Bayraklı Belediyesi zabıta ekipleri, cadde ve sokaklarda gürültü oluşturan megafonlu satıcıların megafonlarına el koyarak, 88 lira ceza kesiyor.

Eskişehir’de Sağlıksız Sütler İmha Edildi Eskişehir Odunpazarı Belediyesi zabıta ekipleri, sağlıksız koşullarda süt ve süt ürünleri imalatı yapan dükkânlara baskın düzenledi.

O

dunpazarı Belediyesi zabıta ekipleri tarafından gerçekleştirilen gıda denetimlerinde 43 mahalledeki imalathaneler incelendi. Ani baskınlarda sağlıksız koşullarda satışa sunulan gıda maddelerini vatandaşların sofralarına girmeden imha eden Odunpazarı Belediyesi, imalathanelerde gördüğü manzara karşısında şok oldu. Özellikle süt ve süt ürünlerine yönelik gerçekleştirilen denetimlerde inanılmaz görüntülere şahit olan zabıta ekipleri, adeta mikrop yuvası haline gelen süt ve süt ürünlerini kısa süre içerisinde imha etti. Yapılan denetimler sonunda ele geçirilen süt ürünlerinin tamamının insan sağlığını tehdit edecek mikrop ve bak-

terilerle dolu olduğunun tespit edildiğini belirten yetkililer, vatandaşları da uyararak açıkta satılan gıda maddelerini asla tüketmemeleri gerektiğini bildirdi. Gerçekleştirilen denetimlerin sadece açıkta satılan gıda maddeleri ile sınırlandırılmadığını ve sorumluluk alanında faaliyet gösteren tüm gıda satış yerlerini de kapsadığını vurgulayan belediye yetkilileri, halkın sağlığını tehdit edecek nitelikte satılan gıda maddelerinin vatandaşların sofrasına girmesine kesinlikle müsaade edilmeyeceğini ifade etti. Vatandaşların da tüketecekleri gıda maddelerine dikkat etmesi gerektiğini ifade eden belediye yetkilileri, yapılan denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini belirtti.

Karabük’te Dilenci Operasyonu Yapıldı

K

arabük Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, işlek caddelerde vatandaşların dini duygularını sömürerek para toplayan dilencilere müdahale etti. Yapılan üst aramasında dilencilerin üzerinden para çıkmadı, zabıta ekipleri vatandaşlara uyarıda bulunarak, bu kişilere para verilmemesi konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Dilencilere yönelik il genelinde denetimlerini sürdüğünü belirten Sedat Köse, ‘‘Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu bölgeleri mesken tutan dilencileri ve kü-

• ESKİŞEHİR

çük yaşta çocuklara yönelik denetimlerin sürüyor. Gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Halkımızın vicdani duygularını sömürmeye çalışarak para kazananlara denetimler sürüyor. Gerçekte herhangi bir yerde çalışabilecek durumda olan bu kişiler, dilenciliği meslek olarak benimsiyor. Bizde bu kişiler göz açtırmamaya kararlıyız. İşlek cadde ve sokaklarda dilenen bu kişiler görüldüğünde Alo 153 Zabıta Müdürlüğü ihbar telefon numarasını duyarlı vatandaşlarımız aramalılar’’ dedi. • KARABÜK


14

NİSAN 2013

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

GÜNCEL

Simav’da Seyyar Satıcılara Göz Açtırılmıyor Kütahya’nın Simav Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kayıt altındaki esnafın sıkça şikâyette bulunduğu seyyar satıcılara yönelik denetim yaptı.

Ö

zellikle Ağdacılar Caddesi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki seyyar satıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek için yoğun mesai harcadıklarını söyleyen Zabıta Müdürü Selahattin Demirel, gerçekleştirdikleri denetimlerle haksız kazanç sağlayan seyyar satıcılara karşı vergisini ödeyen esnafı korumayı hedeflediklerini söyledi. Seyyarlara yönelik gerçekleştirdikleri 3 günlük denetimi sürekli hale getireceklerini söyleyen Demirel, şehir merkezinde yapılan çalışmada özellikle mont ve kazak türü tekstil ürünleri satan seyyar satıcıların mallarının müsadere edildiğini ve seyyarlara Zabıta Talimatnamesi doğrultusunda 182 TL ceza-i işlem uygulandığını bildirdi. Son zamanlarda ilçe esnafından seyyar satıcılara yönelik çok sayıda şikayet aldıklarını ifade eden Demirel, esnafın bu yönde

yaşadığı sıkıntıların önüne geçmek maksadıyla şehir merkezinde özellikle de Ağdacılar Caddesiyle Cumhuriyet Meydanında seyyar satıcılara karşı sıkı denetimlerde bulunduklarını söyledi. Demirel ‘‘Seyyar satıcılar arabalarını şehir merkezindeki çok farklı iş kolundaki işyerlerinin önüne koymak suretiyle esnaflarımıza sıkıntı yaşatmaktadır. Denetimlerimizde Zabıta Talimatnamesi doğrultusunda tespit ettiğimiz seyyar satıcılara 182 TL ceza-i işlem uyguluyor ve mallarına el koyuyoruz. Bizim esnaflarımızdan ricamız bu tür kayıt dışı iş yapan kişilere sahip çıkmamasıdır. Netice itibariyle seyyar satıcılar haksız kazanç elde etmekte, kayıt altındaki esnafımızın hakkını gasp etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz denetimlerle vergisini ödeyen esnafımızı korumayı hedefliyoruz’’ dedi. • KÜTAHYA

İSTANBUL BELEDİYE ZABITA VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ

Zabıta Yazlık Kıyafet Satışları Başlamıştır... Zabıta’ya dair her şey...

İktisadi İşletme bünyesinde Zabıta Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanan kılık, kıyafet, rütbe, arma, apolet, kimlik & tanıtım kartları,araç tanıtım yazıları ve ablemleri hizmetinizde

İtfaiye, Güvenlik ve İşçi Personel için tüm kıyafetler bulunur

Çırpıcı Mh. Prof. Dr. Turan Güneş Cd. No: 113 /A Zeytinburnu / iSTANBUL Tel: (0212) 637 51 81 - 82 Fax: (0212) 637 77 53 www.zabita.com

Kocasinan’da

Belediye Zabıtaları Toplantısı Yapıldı Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, şehir içinde, esnafın hayatını kolaylaştırmak, adaletli yönetim sunmak için merkezdeki 6 belediyenin zabıta birimlerinin uyum içinde çalıştığını söyledi.

B

elediye Başkanı Bekir Yıldız, Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar ve İncesu Belediyesi’nin yaşanabilir bir şehir sunma amacına uygun olarak aynı mantıkla yönetilmesinin, birlikte hareket etmesinin Kayseri’ye önemli faydalar sağlayıp, huzur ortamı oluşturduğuna dikkat çekerek, ‘‘Yapılacak herhangi bir hizmet konusunda ilgili birimlerimizi hemen bir araya getirir, kafa kafaya verir, adaletli bir yöntemi herkes için aynı nitelikte uygularız. Zabıtalarımız da son çıkan yönetmelikler ve değişikler konusunda Kuşçu Marina’da koordinasyon toplantısı yaptı’’ dedi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın başkanlığında toplanan Zabıta Birimleri Koordinasyon Toplantısı’nda uygulamalarda sergilenen birlikteliğin bütün taraflarca memnuniyet-

le karşılandığı belirtildi. Mustafa Yalçın yeni yönetmeliklerin uygulamalarıyla ilgili bilgiler aktarırken şöyle konuştu: ‘‘Kocasinan Belediyemiz hafriyatçılara bir izin belgesi düzenlemişti. Bu yönetmeliğin şehrimizde uygulanması, eksiklerimizin giderilmesi için bir karar almış olalım. Kiralık araç işi yapan yerlerle ilgili yönetmelik de çıktı. Yeni yönetmeliği herkese tebliğ edelim. Süre bittikten sonra uymayanlara ek süre verelim. Yine de uymayan olursa yönetmelikte karşılığı neyse uygulayalım. Bu haftadan itibaren bu işin üstüne gidelim. El ilanı dağıtmakla alakalı bir sürü firma birçok şey dağıtıyor, apartmanların kapılarına bırakıyor. Bunun yasak olduğunu, dağıtılmaması gerektiğini basın yayın müdürlerimiz bülten yapıp duyursun, • KAYSERİ bilgilendirsin.’’ 

Haberlerinizi gönderin Zabıta Gazetesi’nde yayınlayalım... zabitagazetesi@gmail.com


GÜNCEL

www.zabita.com

zabitagazetesi@gmail.com

Yüksekova’da Esnaf Denetimleri Devam Ediyor

Y

üksekova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Çevre Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ekiplerinin ortaklaşa başlattığı denetimler günlerdir devam ediyor. Belediye veteriner hekimi Hekim Kaçan ile birlikte seyyar satıcıları denetleyen ekipler, açıkta satılan ilaçlara el koydu. Denetimlerde gıda satışı ve üretimi yapan pastane, market, fırın, manav, kasap ve lokantalar da denetlendi. Denetim ekiplerinin ilçe genelindeki gıda satışı ve üretimi yapan iş yerlerine yönelik denetiminde onlarca işyeri kontrol edildi. Denetim esnasında ekmeğin gramajını ve fırınların imalathane bölümlerini inceleyen

ekipler, ayrıca genel temizlik, personel hijyeni, makine ve araç temizliği, çalışan personelin çalışma ve sağlık karneleri ile portör muayenelerini gözden geçirdi. Denetimler sırasında esnafın çoğunlukla sağlık kurallarına riayet ettiği gözlendi.

“Esnafı uyardık” Denetimler ile ilgili açıklamada bulunan Zabıta Müdürü Tahir Tekinalp, “Ekiplerimiz denetimler kapsamında öncelikle yetkisi olmadığı halde ilaç satımı yapan iş yerlerine yönelik ani baskınlar düzenledi. Baskın esnasında ele geçirilen birçok ilaca el konularak imha edildi. Kimsenin halkın

sağlığıyla oynamaya hakkı yok. Esnafımız tüm koşulları yerine getirmeye özen göstermeli, sağlıksız koşullarda gıda üretimi yapan ve uyarılarımızı dikkate almayan esnaflarımız hakkında yasal işlemler başlatılacak, işyerlerine kapatma ve para cezası verilecek. Halkın sağlığına yeteri kadar özen göstermeyen esnafı ciddi bir şekilde uyardık. Ayrıca gereken hassasiyeti göstererek halk sağlığı bakımından gerekli önlemleri alan ve iş yerlerinde bu kurallara dikkat eden esnaflarımıza da teşekkür ediyoruz. Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan denetimlerimiz devam • HAKKARİ edecektir” dedi

NİSAN 2013

15

Hakkâri Yüksekova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü gıda satışı ve üretimi yapan pastane, market, fırın, manav, kasap ve lokantaları denetledi.

• DİYARBAKIR

Samsun İlkadım Zabıtası’na

İletişim Semineri Diyarbakır Yenişehir’de

Dilencinin Üzerinden 8 Bin 750 Lira Çıktı Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesi zabıta ekipleri, kent merkezinde sayıları çoğalan dilencilere yönelik operasyon düzenledi. Zabıtanın yaptığı üst aramasında, bir dilencinin üzerinden 8 bin 750 lira çıktı.

D

iyarbakır Yenişehir Belediyesi zabıta ekipleri, cami çevrelerinde biriken dilencilere yönelik operasyon yaptı. Merkezi bölgelerdeki uygulamalar esnasında, dilencilik yapan 25 kişiye müdahale edildi. Zabıta Müdürlüğü’nde üst araması yapılan bir dilenciden, 8 bin 750 lira çıkması zabıtaları bile şaşırttı. 24 dilencinin üzerinden de 115 TL çıktı. Toplamda 8 bin 865 liraya el konularak, Kabahatler Kanunu kapsamında işlem yapıldı.

Dilencilere yönelik uygulamalar arttırıldı Özaksoy, “İlçemizde 90’a yakın dilenci bulunuyor. Bu dilencilerin büyük çoğunluğu il dışından gelip dilenmektedir. Dilenciler halkın dini duygularını sömürerek, haksız kazanç elde etmektedir. Dilencilere yönelik uygulama yaptığımız zaman, bir birlerini cep telefonlarıyla arayarak haberdar ediyorlar. Son zamanlarda halkımızdan dilencilere yönelik ciddi şikâyetler geldi. Biz bu şikâyetler üzerine halkın duygularını istismar eden dilencilere yönelik uygulamalarımızı arttırdık” dedi.

Şehir merkezinden alınan dilencileri, Yenişehir Zabıta Amirliği’ne götürüp yasal işlem yaptıktan sonra, serbest bırakmak zorunda kaldıklarını belirten Özaksoy, “Gerçekten mağdur olmuş, hiçbir geliri olmayan ve zorunluluktan dolayı dilenenler de var. Bu durumda olanları tespit edip, sivil toplum kurumları aracılığı ile onlara birtakım çözümler getiriyoruz. Ancak daha acı olanı ise, çocuk ve yaşlıları bu işte kullananlar var. Asıl sorun burada yatmaktadır. Okul çağındaki, hatta okul çağına dahi gelmemiş çocukları bu işte kullanıyorlar. Bu türden dilenenlerin büyük çoğunluğunu, şehir dışından gelenler oluşturuyor. Bunlara yönelik de belediye olarak yeni çalışmalar başlatmış bulunuyoruz. Kendi illerine gitmek isteyen dilencilerin biletlerini alarak, onları şehirlerine gönderiyoruz. Caydırıcılık amacıyla çoğu dilenciyi de zabıta araçlarımızla il dışına çıkarıyoruz. Buraları kendilerine mesken ettikleri için geri dönüyorlar. Diyarbakır’ın önemli bir sorunu haline gelen dilencilere yönelik kentteki bütün kurumların birlikte hareket etmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Samsun’un İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, zabıta personeli için kurum içi iletişim ve motivasyon semineri düzenledi.

Z

abıta personelinin mesleki bilgilerini güncellemek ve verimliliklerini artırmak amacıyla düzenlenen eğitim seminerine İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar, İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Yunus Sandallı ve belediye zabıta personeli tam kadro olarak katıldı. İlkadım Belediyesi Acem Tekkesi’nde tecrübeli zabıta personellerinin verdiği eğitim seminerlerinde Belediye Kanunu, İmar Kanunu, Hıfzıssıhha Kanunu, Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi kanunlar ve bunlara bağlı yönetmelikler konusunda güncel bilgiler verildi. Zabıta personeli için verilen seminerlerde ayrıca halkla ilişkiler, iş yeri denetimleri, yazışma kuralları gibi temel konular da işlendi.

Amacımız kaliteyi arttırmak İlçe halkına daha fazla hizmet sunmanın gayretinde olup hizmetleri ise kaliteli sunmanın çabasında olduklarını zabıta personeline hatırlatan İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar, ‘‘Zabıta Müdürlüğümüzün görev alanı kapsamında

kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde sunulan hizmette kaliteyi artırmak amacıyla bu tür hizmet içi eğitim seminerlerinin faydalı olduğu kanısındayım. Zabıta personelimiz vatandaşa güler yüzle yardımcı olup hizmetlerini aksatmadan yürütmeye devam ederken, mesleki anlamda kendilerini de geliştirmiş olmaları sunulmakta olan zabıta hizmetlerine hiç şüphesiz olumlu yönde yansıyacaktır. Hepinize başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu. Zabıtayı ilgilendirmeyen konunun olmadığını dile getiren İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Yunus Sandallı, ‘‘Görev tanımının en güzel ifadesi insani davranıştır. İnsanlara faydalı olmalıyız. Ben bir kamu görevlisiyim, kamunun benden beklediği hizmeti eksiksiz olarak sunmak gerekir. Herkes görevini en güzel şekilde yaparsa, sorunlar ortadan kalkar. Zabıtanın görevi her yerdedir. Vatandaşla birebir ilişkiler kurarak onlara yararlı olmaya çalışmalısınız. Görevin sınırı olmaz. Bu eğitim seminerleri halkımıza daha iyi hizmet etmek adına periyodik olarak sür• SAMSUN düreceğiz’’ ifadelerini kullandı.


İstanbul Belediye Zabıta kalite ve güvencesiyle... İstanbul Belediye Zabıta VakfıVakfı Kalite ve Güvencesiyle

Erkek Giyiminde Şıklık ve Zerafet

uygun fiyatlarla hizmetinizde...

Takım Elbise - Blazer Ceket - Gömlek - Kravat, Fular, - Kol Düğmesi, Kemer - Ayakkabı

İSTANBUL BELEDİYE ZABITA VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ Çırpıcı Mh. Prof. Turan Güneş Cd. No: 113 / A Zeytinburnu / İSTANBUL

TEL: 0212 637 51 81-82 FAKS: 0212 637 77 53 www.zabita.com

NİSAN2013  

zabita_gazetesi_Nisan_2013

NİSAN2013  

zabita_gazetesi_Nisan_2013

Advertisement