Page 1

Видатні люди Харківщини


Харківщина Рідний край завжди славився працьовитим невтомним характером. Земля наша така – багата, насичена, енергійна – ось і народжує таких самих синів та доньок.


Харко міфічний козак XVII століття, який ніби заснував місто Харків та потонув у річці Уди. Пам'ятник йому, виконаний скульптором Зурабом Церетелі, урочисто вікрито 23 серпня 2004 року на початку проспекту Леніна.


Сковорода Григорій Савич (1722-1794)- український філософ, поет, педагог 18 сторіччя. 10 років працював у Харківському колегіумі. Його ім'я носить Харківський педагогічний університет.


Каразін Василій Назарович

(1773-1842)- російський вчений і громадський діяч XIX століття, засновник Харківського Імператорського університету в 1805році, Міністерства народної освіти Російської імперії. Його ім'ям названо Харківський університет та вулиця. Пам'ятник встановлено перед головним входом в університет.


Квітка-Основ'яненко Григорій Федорович (1778 -1843) - малоросійський письменник та драматург середини XIX століття, автор книги «Пан Халявський» і п‘єси «Шельменко-деньщик» (фільм). Жив в своєму маєтку Основа, звідки взяв своє прізвище.


Німець Тремпель

Нащадок фабриканта Тремпеля

Тремпель — німець, фабрикант готового плаття в Харкові в XIX столітті. Кожний його виріб висів на вішалках з ярликом його фірми «Тремпель». Тому по всій Малоросії вішалки для костюмів (плечики) називають тремпелями.


Гіршман Леонард Леопольдович (1839-1921)- професор медицини, видатний хирург ока 19-20 століття, засновник Офтальмологічної клініки Харківського університету. Його ім'ям названо вулицю в Нагорному районі та заснована ним офтальмологічна лікарня.


Лисенко Микола Віталійович (1842-1912)- всесвітньо відомий піаніст, диригент, композитор XIX століття, випускник Харківського університету. Його им'ям названо Харківський театр опери та балету (ХАТОБ).


Мєчніков Ілля Ілліч (1845-1916)- відомий фізіолог, медик 19початку 20 століття, лауреат Нобелівської премії. Випускник Харківської гімназії із золотою медаллю, за два роки закінчив НІІ вакцин та сивороток на вул. Пушкінській, напроти якого встановлено пам'ятник.


Трінклер Микола Петрович (1859—1925) - німець. Відомий російський та радянський вчений й хірург 19-20 століття, професор медицини, член Нобелевського комітету. Одним з перших почав застосовувати в хірургічну практику антисептики, віртуозно проводив операції на головному мозку. Його ім'ям названо вулицю в Нагорному районі.


Бекетов Олексій Миколайович 1862—1941 — російський та радянський архітектор, художникпейзажист, академік архітектури, професор Санкт-Петербургської Імператорської Академії мистецтв, доктор архітектури, Заслужений діяч мистецтв Української РСР. Автор понад 20 архітектурних шедеврів, що розташовано в декількох містах України.


Гнат Мартинович Хоткевич

(1877-1938) - український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч, винахідник, технік, з відзнакою закінчив Харківське реальне училище, потім технічний факультет Харківського технологічного інституту.Короткий час працював залізничним інженером на Харківсько-Миколаївській залізниці. Розробив власний проект дизельного поїзда (1901) на 30 років раніше від американського аналогу.


Пустовойт Василь Степанович

(1886-1972) с. Таранівка Зміївського району, радянський селекціонер, академік АН СРСР, двічі Герой Труда, заслуженний діяч науки, закінчив Харківське землеробське училище.


Руднєв Микола Олександрович

(1894–1918) - начальник харківської Червоної гвардії в 1917—1918, член Військової ради ДонецькоКриворожської республики, військовий діяч часів Громадянської війни. Його ім'ям названо площу й вулицю Харкова. На площі Руднєва він похований та встановлено на його честь пам'ятник.


Барабашов Микола Павлович (1894 — 1971) - радянський астроном, академік, 50 років керував обсерваторією ХГУ, засновник Харківського планетарію. Його ім'ям названо вулицю на Салтовці та станція метро. На «честь» нього називається ринок Барабашова, розташований навколо цієї станції.


Якір Йона Еммануїлович (1896-1938) -радянський військовий начальник Громадянської війни, командарм I рангу. Вчився в Технологічному інституті. Працював та жив у місті. Його ім'ям названо вулицю на Салтовці.


Дунаєвський Ісаак Йосипович (1900 – 1955) відомий радянський композитор XX сторіччя. Закінчив Харківську консерваторію. Жив у Харкові з 1912 по 1924 рік.


Шульженко Клавдія Іванівна (1906— 1984) Харків — радянськая естрадна співачка 20 століття, виконувала народні пісні, фольклор. Народна артистка СРСР. Співала для бійців на фронтах та передових під час ВВВ, піднімаючи бойовий дух. Дала понад 500 фронтових концертів. До 1929 року жила в Харкові. Її ім’ям названо вулицю.


Трублаїні Микола Петрович (1907 – 1941)- письменник, кореспондент. Довго жив в місті та працював. В 1925 році в Харкові вступив до курсів журналістики, працював кореспондентом у харківських газетах. В 1932 — 1934 роках Трублаїні написав 10 книг для дітей та юнацтва, а також організував при Харківському Палаці піонерів «Клуб юных исследователей Арктики».


Ландау Лев Давидович (1908 – 1968) - фізик, ядерщик. Легенда світової фізики. З групою інших вчених Ландау розщепив ядро атома літія, створив рідкий водень та гелій – деякі з наукових сенсацій, що були виконані в Харкові - в Харківському фізікотехнічному інституті.


Нікітін Володимир Костянтинович (1911—1992) — автогонщик, автор світових рекордів, в середині 20 сторіччя - голова Лабораторії швидкісних автомобілів ХАДІ, конструктор рекордних автомобілів «Харків».


Кожедуб Іван Микитович

(1920-1991)- тричі Герой Радянського Союзу, льотчик, маршал авіації. На початку1940 року вступив на службу в ряди Червоної Армії та закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків, пізніше працював в ній інструктором з польотів. Його ім'ям названо вулицю в м.Чугуєві.


Биков Леонід Федорович (1928-1979)-український актор, режисер і сценарист, заслужений артист та народний артист кінематографу. Степовий Батько українського козацтва. Працював та жив у Харкові. Закінчив Харківський театральний інститут в 1951 році. Працював в Харківському державному академічному театрі ім.Т.Шевченка. Знявся у фільмах «Максим Перепелица», «В бой идут одни «старики», «Аты-баты, шли солдаты». Загинув в автокатастрофі.


Фатєєва Наталія Миколаївна (1934, Харків) — радянська і російська актриса театру і кіно. Заслужена артистка РРФСР , народна артистка РРФСР, Кавалер Ордену Пошани. Вчилася в ХДТІ. В 1956 році стала першим диктором Харківської аматорської телестудії.


Гурченко Людмила Яківна (1935-2011) - радянська й російська актриса 1950-х — 2000-х років («Карнавальная ночь» (фільм)та багато інших). Народна артистка СРСР (1983). Жила у Шатилівці.


Жаботинський Леонід Іванович (1938, Харків) — відомий радянський важкоатлет. Двукратний олімпійський чемпіон, чемпіон світу, чемпіон Європи, багаторазовий чемпіон СРСР, рекордсмен світу. Кумир юного Арнольда Шварценегера. Жив в Харкові, працював на ХТЗ, закінчив ХГПІ.


Русланова Ніна Іванівна (1945, Богодухів) — радянська и російська актриса театру та кіно. Народна артистка Росії. Сирота, виховувалась в сиротинцях Харківської області, закінчила будівельне училище за спеціальністю «штукатур», потім вступила до Харківського театрального інституту, де навчалась 1 курс.


Валентинов Андрій

(1958, Харків)-сучасний письменник-фантаст 1980-х — 2000-х, автор книг «Дезертир», «Флегетон» тощо, історик, викладач Харківського державного університету ім.Каразіна.


Яковлєва Олена Олексіївна (1961, Харків) — радянська та російська актриса театру й кіно, краща актриса СРСР 1989 року. В 1978 році закінчила середню школу № 64 на Салтовці. Працювала на заводі «Протон» бібліотекарем в університеті. Її батьки та брат досі живуть у Харкові.


Цаплієнко Андрій Юрійович (1968, Харків) — журналіст, ведучий і сценарист телеканалу «Інтер».


Рубан Віктор Геннадійович (1981, Харків) — український спортсмен, олімпійський чемпіон зі стрельбі з лука на Олімпіаді-2008 у Пекіні.


Клочкова Яна Олександрівна (1982) – українська пловчиня, 4-хкратна олімпійська чемпіонка.


Гурт ТНМК “Танок На Майдані Конго” Сучасний музичний хіп-хоп гурт. Засновники та виконавці харків'яни - Олег «Фагот» Михайлюта, Александр «Фоззи» Сидоренко.


Вони – наша гордість!

Видатні люди харківщини  

Видатні люди харківщини

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you