Page 1


soldan sağa yukarıdan aşağıya


Soldan Sağa Yukarıdan Aşağıya. Bir atölye. Birbirinden habersiz bir araya gelmiş 13 kişi. Hepsi tek bir kişinin kurduğu hayal etrafında toplanmış. Hayal şu: 8’e 8, toplamda 64 fotoğraftan oluşan bir matris. Her katılımcının çektiği 7 kare ve kendi otoportresi. 8 farklı kişinin aynı kişiye ve kendine bakış açısı. Farklı hayatlar, deneyimler, sesler, zevkler, tarzlar, tavırlar. Her biri matrisin bir parçası. Matrisin diğer karelerinden habersiz, hepsi bu matriste buluşuyor. İlk gün herkes birbirinden gözlerini kaçırıyor. Kurulan cümlelerin sayısı ikiyi üçü geçmiyor. Akıllar karışık. Kimse matrisin neresinde duracağını bilemiyor. Kafalarda hikayeler var aslında, günler bu hikayeye uygun yaşanıyor ama bir türlü kağıda dökülmüyor. O pırıltılı beyinleri birinin ateşlemesi gerekiyor. İşte Emrah Altınok tam o noktada devreye giriyor, ortama cesaret ve enerji veriyor. Herkes elinde makinesiyle sağa sola koşturmaya başlıyor. Yedek filmler, flaşlar, ışık kaynağı elden ele dolanırken herkes kafasında bir hikaye yazmaya çalışıyor. Ortama yardımlaşma, paylaşma ve birlikte üretme enerjisi yayılıyor. Günler ilerledikçe telaş ortadan kalkıyor, yerini yaratıcı fikirlere bırakıyor. Akşamki buluşmalarda yapılan işlerden bir kaç örnek görünce içler rahatlıyor ve yüzlerde tatlı bir tebessüm oluşuyor. Günler ilerliyor. Herkes matrisi tamamlama telaşında. Fanzin bir tarafta, atölye sunumu bir tarafta, her yer karmakarışık… ..ve sonuç: Bu matris aslında insanın göreceli algılar paradoksunun bir yansıması. Herkes seni bambaşka görürken sen de kendini bambaşka görüyorsun. Yani tek bir sen yok aslında.. Soldan sağa yukarıdan aşağıya..

Nazlı Çeliktaş Fidan Kandemir Mehmet Bulca Mehmetali Batmaz


Ayça Öykü DenİZ Fİdan Okan Damla Nazlı MehmetAlİ Gİzem Mesut Nİlay Mehmet İrem ve Emrah


bİLMEMNe DUVARI #benceatölye İki elin sesi var üç elin portresi var. #benceatölye NAPTIN? #benceatölye Saçmalıklarımı beğendin mi ? #benceatölye Kopuyoz coşuyoz ooo adiyos. UYKUCU MEHMET > ve uyanır. 19:41 ve yine uyur. Bakalım bu sefer kaçta kalkacak? SERZENİŞLER Florasan beni hasta etti yaa. -emrahoyh her yerim açılmış -öykü- > bu atölyede herkesin her yeri açılıyor canım! şu kıza bi ışık ayarlıyalım yaa -emrahGözlük takınca aynı Kemal Kılıçdaroğlu oluyorum. –irem ç.Mehmet bize süt getir! -nilay‘piskopat’ şeyler yapabiliriz. -emrah75 TL’ye 75 tane fındık lahmacun alırdık. -mehmetŞu an beyin şeylemesi yaşıyorum, anladın sen o şeyi. -fidanBelimde desteğim, gözümde bezim. -emrahTeşhirci miyim ben ? -iremŞu an sanki koyun öpmüş gibi hissediyorum. -nilayHer yerim açıdı saçıldı. -emrahAz mı kaldı ? > cevap veriyorum: EVET. Ferrarİrem Açken babamı tanımam. Pelikan nelere kadir ? #emeğiziyanlargüruhuisyandalar Teman sıkılganlıksa, SIKIŞTIR BENİ ÖYKÜ! Peptit kombinasyonu mühim. SFR7 yaz 2222’e yolla. > yaşasın pizza partisi heeeyyy !!!


PORTRE EKİBİ


PORTRE EKİBİ

NİLAY EREN

Süt. -Telaşsız malzemeler lazımdır.Kaç kat çıktılar, kaç köşe döndüler, kaç kopyadan geçtiler, bir beyaz boyalı duvar gösterdiler.


PORTRE EKİBİ

AYÇA AKTAŞ

Genellikle ana rahmi / bunaltı / ölüm gibi olguları hayatın dönemsel huzurları kurgusuyla fotoğraflarımda kullanmaya çalıştım. Ana rahmindeki hissiyat, suyun içinde dalgalanan insan vücudu ve ara dönemsel yaşama zamanındaki bunaltı ve isteksizliği vurgulayarak bu ara geçişten sonra ölümün ebedi huzuruyla bulan son buluş.


PORTRE EKİBİ

öykü okuyan

düzen-sizlik bir dağınıklık var. karmakarışık. hayatta sınırlar var, üzerimizde karmaşa hakim. sıkışıyoruz.


PORTRE EKİBİ

GİZEM AKAR

Yabancılık, yalnızlık ve yalnızlaştırılmak kavramlarından yola çıkarak yansıttığım; içimizdeki soğuk, gizemli ve yalnız yabancıların ruh halleri.


PORTRE EKİBİ

damla şahİN

YANsıma YANılsama: ‘Yaşam sanatın yansımasıdır.’ sözünden yola çıkarak yansıma ve yanılsama kavramlarını fotoğraflarımda işlemeye çalıştım.


PORTRE EKİBİ

oKAN BoNCUKÇU

Kitsch’i portrede bir tema olarak kullanmak mümkün mü? Bu tema kullanmak kolaya kaçmak mı yoksa cesaret midir?


PORTRE EKİBİ

İrem ÇAkır

“Sıkılmıyorum” kalıbını kabul etmiyorum. Eğer ben kendimi “bir bireyim” diye tanımlayabiliyorsam bunun tek sebebi günlük sıkıntılarımın farkında olmam ve onlarla yaşayabilmem. İki yaşımdan beri hayatımın büyük bir bölümü türlü sıkıntılarla dolu. Yani yirmi yıldır sıkılıyorum. Bu sıkıntılar sıradan, anlık sıkıntılar. Olsun, ben sıkılıyorum.


PORTRE EKİBİ

BAHAR DENİZ ERİŞ

Yorgun. Sonsuz. Yalnız. Dağınık. Hiç kimse. Herkes. Susuz. Tatsız. Tuzsuz. Belirsiz. Açık. Alt metinsiz. Rüyasız. Düzensiz. Kusursuz. Bucaksız. Ansız. Yersiz. Boş. Ruhsuz. Tatminsiz. Erysikhthon. Bedensiz. Tarifsiz. Kusurlu. Kayıp. Tükenmiş.


mutfak değİL BANYO EKİBİ


ATÖLYE

kolaylaştırıcıları

NAZLI ÇELİKTAŞ FİDAN KANDEMİR MEHMET BULCA


MEHMETALİ BATMAZ

VİDEO

MESUT YILMAZ

TASARIM


emrah altınok ATÖLYE YÜRÜTÜCÜSÜ


backstage


Dolu dolu 5 gün. Göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Kimse telaştan nasıl geçtiğini anlamadı. Bolca eğlenildi, bolca gülündü. Belleklere kazınacak anlar yaşandı. Fikirler paylaşıidı. Dostluklar kuruldu. Ve bolca fotoğraf çekildi. Ortaya bir matris çıktı. 64 fotoğraf. Hepsi birer yansıma aslında. Kişinin kendi yansıması. Soldan sağa yukarıdan aşağıya. Fidan Kandemir


soldansagayukaridanasagiya.tumblr.com


Emrah ALTINOK | Soldan Sağa, Yukarıdan Aşağıya  
Emrah ALTINOK | Soldan Sağa, Yukarıdan Aşağıya  

25-30 Haziran 2012 tarihlerinde Ytüfok Fkare'02 Fotoğraf Festivali kapsamında Emrah ALTINOK tarafından yürütülen "Soldan Sağa, Yukarıdan Aşa...

Advertisement