Page 1

Prečo práve Budapešť? Bratislava je často nazývaná krásavicou na Dunaji, ale rozhodne nie je jedinou nádhernou metropolou, ktorá leží na tejto európskej rieke. Ďalšou kráskou je Budapešť. Nádherná, plná života, pohybu, ale aj histórie. Hoci som ju navštívila už po druhýkrát, znova ma očarila. A to hneď po príchode. Obrovská a veľmi pekná hlavná vlaková stanica sa s tou špinavou a neupravenou Bratislavskou nedá ani porovnať. Vstupná brána do hlavného mesta Maďarska je upravená a priestranná, možno pre cudzinca trošku neprehľadná. Silný dojem vo mne zanechal život v meste, nikdy sa nezastaví, stále sa krútiaci kolotoč. Neustále preplnené uličky, chodci, ktorí sa vždy niekam ponáhľajú, psičkári, ktorí majú naopak more času, trúbenie klaksónov a rev sanitiek, hasičských a policajných áut. Ešte nikde som nevidela a nepočula toľko sirén, ako v Budapešti. Určite by som sa chcela vrátiť do budapeštianskeho aquaparku, ktorý v sebe spája priestor na relax, ale i na zábavu a šantenie na tobogánoch. Opera a predstavenie Carmen sa s veľmi pozitívnymi ohlasmi v našej skromnej študentskej skupinke nestretlo, mne sa však veľmi páčilo. Nie len predstavenie, ale i samotná budova divadla s krásnymi freskami na strope. Aj keď je pravda, že priestory divadla sú tak stiesnené, že kolená nám to oznámili už po úvodnej polhodinke sedenia. Čarovným miestom je Margitin ostrov. Oáza pokoja. Na svoje si tu prídu turisti i domáci, športovci i rodinky s deťmi, mladí i starší. Na tomto nádhernom mieste plnom zelene si hádam každý nájde činnosť, ktorá ho uspokojí. Je únikom od reality a hluku veľkomesta. Krásou oplývajú aj historické uličky mesta, najmä Andrássyho trieda, ktorá sa končí Námestím hrdinov. Je veľmi pekné a chvályhodné, akým spôsobom si maďarský národ uctil významné postavy svojej histórie. Ich sochy stoja na Námestí hrdinov v dvoch polkruhoch a nedovoľujú zabudnúť na časy dávnominulé. Keď už sme pri histórii, bolo by hriechom nespomenúť budapeštiansky parlament. Jeho majestátnosť udivuje a jeho krása púta pozornosť už z diaľky. Vstup do tejto budovy je pre turistov bezplatný, ale jeho návšteva vyžaduje dostatočný časový priestor. Malých i veľkých poteší zoo, ktorej prejdenie si tiež vyžaduje dostatok času, dá sa povedať, že takmer celý deň. Pre milovníkov podmorského sveta sú otvorené brány Tropikária, kde na vás čakajú žaby, ryby, pavúky, krokodíly, ale hlavne päť krvilačných žralokov.


Pre deti a tých, v ktorých stále kúsok dieťaťa zostal, by nemali obísť Vidám park, ktorý svojou veľkosťou a atrakciami konkuruje aj známemu viedenskému Prátru. Či už idete na výlet za historickými pamiatkami a kultúrou, alebo za zábavou a oddychom, Budapešť ani v jednom nesklame. Je spojením historického a moderného, a pre mňa plná protikladov. Upravené a moderné miesta sa striedajú s miestami, na ktorých máte pocit, že sa tu čas zastavil pred päťdesiatimi rokmi. Ulice tak hlučné a preplnené, že nepočujete ani vlastný hlas v kontraste s tichými a pokojnými uličkami, kde vnímate iba svoje kroky a spev vtákov. V Budapešti sa nemusíte báť, že sa stratíte, alebo, že zostanete hladný, ak práve maďarčina nie je v zozname vami ovládaných cudzích jazykov. Všade sa totiž dohovoríte po anglicky či nemecky. Metropola Maďarska vo mne zanechala veľa dojmov, spomienok a príjemných zážitkov. Možno sa sem ešte niekedy vrátim a ak nie, tak mi jej krásu budú pripomínať aspoň fotografie.

Prečo práve Budapešť?  
Prečo práve Budapešť?  

Bratislava je často nazývaná krásavicou na Dunaji, ale rozhodne nie je jedinou nádhernou metropolou, ktorá leží na tejto európskej rieke. Ďa...