Page 1

Bigumigu 2011 Ä°letiĹ&#x;im Trendleri bigumigu.com @bigumigu


İçindekiler 1. Gerçek Zaman - Gerçek Veri 2. Deneyim Arttırma 3. Konum Tabanlı Projeler 4. Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut

Yalçın Pembecioğlu

@settar 2011 son yıllarda hızlı bir şekilde gelişimine tanık olduğumuz bir çok yeni teknolojinin, son kullanıcılar için daha da anlamlı olarak kullanılmaya başlandığı bir yıl oldu.

5. Verilerin Görselleştirilmesi 6. Yüklenmeyen Uygulamalar 7. Yüz Tanıma 8. Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret 9. Akıllı Ürünler

Türkiye’de ve dünyada sosyal medyanın özellikle Facebook ve Twitter ekseninde yaşadığı hızlı popülerleşmenin yanısıra farklı sosyal medya kanallarının da hızla büyüdüğünü gördük. Bu gelişimin sonucu olarak da artık bir çok ürün ve hizmete bir özellik ya da sistem olarak eklenen sosyal katmanları görüyoruz.

10. Ödeme Sistemleri

Bigumigu olarak iletişim trendleri danışmanlığı adını verdiğimiz iş modelimiz de ilk yılını dolduruyor. İstedik ki geçtiğimiz yıl hangi konuların üstünde özellikle durmuşuz, tüm ilgililerle paylaşalım. Böylece bu sunum ortaya çıktı. Umarız sunumumuz iş planlarınız ve hayata bakışınızla ilgili küçücük de olsa yeni bir pencere açabilir.

15. Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam

11. Oyunlaştırma 12. Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk 13. Mobil Sağlık 14. Hareketli Fotoğraflar 16. Sosyal Organizasyonlar 17. Hologram ve Projection Mapping 18. Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri İnternet kullanımının özellikle mobil cihazlarla yaygınlaşması bazı projelerde gerçek zamanlı verilerin kullanılmasını da kolaylaştırdı. Gerçek hayattan gerçek bir veri ile çalışan uygulama ya da projelerin hedef kitlesindeki tüketicileri daha çok cezbettiği, kampanya ya da projenin daha kolay yayılmasını sağladığı da bir gerçek. İklim ve havadurumundan, Twitterʼdan gönderilen mesajların gerçek hayatta kullanılmasına kadar çok farklı projeler gördüğümüz bir yıl oldu 2011.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Volkswagen - BlueMotion Rulet VW Golfʼün Bluemotion teknolojisi bir depo yakıtla çok daha fazla yol yapabilmesini sağlıyor. Aracın bu özelliğinin akıllarda kalabilmesi için, Norveç ajans Try tarafından yapılan kampanyada, Golfʼün tek depoyla E6 yolunda ne kadar yol yapabileceği soruldu. 50.000′den fazla kişinin takip ettiği projede bir depo ile otomobil tam 1.570 km yol yaptı. Doğru tahmin yapan kişi de aracın sahibi oldu.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri MINI Maps Dijital yaratıcı prodüksiyon ajansı unit9 ve DDB Parisʼin Miniʼnin Facebook sayfasında bir uygulama olarak hazırladıkları oyunda Google Maps APIʼıyla gerçek harita ve yollar üzerinde Minilerle yarış yapılabiliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Allianz - Kurbağayı kurtar Allianz Sigorta, eski bilgisayar oyunu kurbağayı karşıdan karşıya geçirmeyi canlı yayın ile Sao Pauloʼnun en işlek yollarından biri üzerinde oynatıyor. Günün farklı saatlerinde yolun durumuna göre, gerçek arabalardan animasyon kurbağayı kurtarmaya çalışıyorsunuz.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Heineken Star Player Heineken, UEFA Şampiyonlar Ligiʼnde Avrupaʼnın en iyi tahmin edenini bulmak için hem mobil dünya da hem de Facebookʼta gerçek zamanlı çalışan bir uygulama yaptı. Uygulama maçlar başlamadan 10 dakika önce aktif oluyor, tüm maç boyunca maç hakkında en iyi tahmin edenlerin birbiri ile yarışmasını sağlıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Hava Isındıkça Fiyatı Düşen Budweiser Ice Cold Sadece İrlandaʼda geçerli olan kampanyada, hava ısındıkça Budweiser Ice Cold birasının fiyatı barlarda düşüyor. Hava 16-17 derece olduğunda 1€ indirim ile, 18-19 derece olduğunda 2€ indirim ile, 20 derece olduğunda ise birayı ücretsiz olarak içmek mümkün. Kampanyaya katılmak için telefonunuza uygun mobil uygulamayı indirmek, uygulama içinden geçerli olan barlardan birine gidip, sistemi aktif edilmesi gerekiyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri VW Passat - Buz Eriyene Kadar Özel Fiyat Kampanyası Volkswagen, Passat 4Motion tanıtımı için İsveçʼte özel fiyat kampanyası hazırladı. Kampanyanın billboardu kara oturtulan bir pano üzerinden duyuruldu. İnternet sitesinden de izlenen billboard -ve kampanya- karlar erimeye başlayıp, billboard yere yapıştığı anda son buldu. Kampanyanın ikinci bir ayağı ise billboardʼun ne zaman düşeceğini tahmin oyunu. En yakın tahmini yapan kişi Gothenburgʼda VIP oto yarışı gününe katılma hakkı kazandı.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Swedish Post - Yaşayan Kartpostallar Swedish Post, 2010 yılbaşı için hazırladığı mini siteden birbirinden özgün kartlar göndermenize olanak sağlıyor. Funasdalsberget dağına yerleştirilmiş 4 kamera ile günün farklı zamanlarında birbirinden farklı manzara resimlerini çekip, gerçek kartpostal olarak Swedish Postʼtan göndermek mümkün.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Gerçek Zamanlı Müze Gezisi Belçikaʼdaki MAS müzesi, ziyaretçilerin internetten müzeyi detaylı bir şekilde gezebilmeleri için gerçek rehberler kullanıyor. (livetour.mas.be) adresine girip, 5 farklı rehberden birini seçenler, bu kişileri webcamden yönlendirerek müzeyi gezdiriyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Mercedes-Benz - Tweetʼle Çalışan Otomobil Yarışı Mercedes Benzʼin Şubat 2011′de gerçekleştirdiği ne kadar Tweet o kadar benzin kampanyası. 3 takım, farklı noktalardan aynı yere arabalar ile ulaşmaya çalışıyor. Toplam mesafe 1400 Mil. Araçların yolda ilerlemesi için Twitterʼdan isimlerinin #mention edilmesi gerekiyor. 4 kere mention edildiğinde araba 1 Mil yol gitme hakkı kazanıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Samsung - B2100 Titreşen Kampanya Samsung, B2100 telefonların özelliği düşmeye, suya çamura dayanıklı olması. Dayanıklılık söz konusu olunca telefonları düşmesi üzerine bir kampanya yapıldı. 70 tane Samsung B2100 telefon bir masa üzerine konulup, kamera ile gerçek zamanlı site üzerinden kullanıcılara gösterildi. Telefonlar üzerinde yer alan kodları aranıp masadan düşürenler telefonların sahipleri oldu. Masanın altına suya karşı dayanıklı olduğunu irdelemek için ayrıca su yerleştirildi, telefonların bir kısmı suya düşmesine rağmen çalmaya devam etti.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Bir mecra için içerik ya da proje üretildiğinde artık işin bir şekilde farklı mecralardaki yayılımı da planlanmak zorunda. Bu strateji için de farklı yollar denenebiliyor. 2010ʼda webcam üzerinden projelerle duyduğumuz Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) kavramı bu yıl mobil cihazlar üzerinde de yaygınlaştı. Layar ve Blippar gibi yazılımlar, bu alanda sektör standardı olabilmek için yarışıyorlar. Özellikle Blippar, tıpkı bir QR kod gibi markaların kendi uygulaması üzerinden farklı etkileşimler tasarlayabilmesine olanak tanıdığı için hem mobil cihazlarda kullanımı yaygınlaşıyor, hem de markalar için kullanışlı bir mecra oluyor. Tabii QR kodu da artık bir çok

ilanda internet sayfasına ya da bir videoya kısa bağlantı olarak kullanıldığını görüyoruz. Deneyim arttırma konusunda kokunun da izleme ve oynama deneyimine eklenme çabaları ilerlemeye başladı. Bu konuda da ilginç projeler duyduk 2011ʼde.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Cadbury Qwak Smack - Arttırılmış Gerçeklik Ambalajlarda Cadbury, Londra 2012 Olimpiyatları için başlattığı Spots vs Stripes kampanyasının devamında Cadbury çikolatalarına aynı bir mini site gibi çalışan arttırılmış gerçeklik oyunu entegre etti. Uygulama, Cadbury çikolatalarının belirli ürün paketleri, iPhone ya da Android telefonlarda Blippar uygulaması ile görüntülendiğinde çalışıyor. Oyunda çizgileri ya da yuvarlakları seçip, karşınıza çıkan ördekleri parmağınız ile vurarak puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Tıpkı bir mini site mantığında oyun bitiminde şeref kürsüsünde isminizi listeye ekliyorsunuz.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Tesco - Arttırılmış Gerçeklik İlanlarda Yerel bir yayın olan Metro Herald gazetesinde Blippar arttırılmış gerçeklik uygulaması kullanılmaya başlandı. Gazetenin hem haberleri hem de reklamları daha interaktif hale getirdi. İlk örneklerden Tescoʼnun ilanında en yakın market, o gün indirimdeki ürünlerini göstermek gibi interaktif içerikleri Blippar uygulaması ile gösteriyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Forza 4 - Birden Çok Etiket Kullanımı XBox konsolunun öncü sürüş simülatör oyunu Forzaʼnın 4. edisyonunun basın ilanında mobil etkileşimi tetiklemek amacıyla sektörün 3 öncü etiket yöntemi de birlikte kullanılmış. Bunlar; Blippar, Microsoft TigTag ve QR kod. Etiket okutulunca kısa oyun fragman videosuna ulaşılıyor. AG teknolojisi kullanan Blipparʼda ek bir etkileşim olarak start butonuna basınca motor devir sesi de duyulabiliyor.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Google Goggles - Alternatif Etiket Sistemi ABDʼde yeni bir yöntem yaygınlaşmaya başladı. İlanlarda çeşitli kod kullanımı da bir yandan devam ederken, Google Goggles ikonu da yeni bir yöntem olarak görülüyor artık. Goggles, Googleʼın Android ve iOS telefonlar için hazırladığı Google mobil uygulamasının içinde yer alan bir özellik. Arama kutusunun yanındaki fotoğraf makinesi ikonuna bastığınızda, telefonun kamerasıyla görüntülediğiniz sabit imajları arayabiliyor Google. İlanda Goggles kullanmanın avantajı, ilanın kendisini bir kod haline getirdiği için köşeye bucağa ayrıca bir grafik leke koyulmasına gerek kalmaması.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Starbucks Cup Magic Starbucks 15 Kasımʼda ilk arttırılmış gerçeklik uygulaması Starbucks Cup Magicʼi hayata geçirdi. Android ve iOS sistemlerde çalışan uygulama ile, kullanıcılar yılbaşı döneminde kullanılan kırmızı Starbucks bardaklarında 5 farklı karakteri bulmaya çalıştılar. Etkileşime geçilebilen 5 karakteri (buz patenci, sincap, çocuk, köpek ve tilki) bulanlar ödül kazanma şansı da yakaladı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Sinemada Koku Deneyimi Spy Kids: All the Time in the World (Çılgın Çocuklar 4D) filmi, Türkiyeʼde gösterilen ilk koku destekli sinema filmi oldu. Üstünde rakam kodları bulunan kartlar, filme girmeden izleyicilere dağıtılıyor. Film sırasında görüntü üzerinde çıkan numara, kart üzerinde kazıldığında ilgili kokuya erişilmiş oluyor. Özellikle çocukların çok ilgisini çeken uygulamanın detayları film öncesinde bir animasyonla anlatılıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma SMELLIT ile Kokulu Film ve Oyunlar SMELLIT şirketinin duyurduğu, henüz geliştirilmekte olan bu 8 fanlı cihaz, entegre olarak çalıştığı sistemden gelen komuta göre içerdiği kapsülleri karıştırarak ortama koku salabiliyor. İçerdiği onlarca koku seçeneği arasında duman kokusu, yanmış benzin kokusu, çıplak vücut kokusu gibi kokular var.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Volkswagen Beetle Reklam Panoları Super Bowl sırasında meraklandırıcı reklamı yayınlanan ve 21st Century Beetle sloganıyla oldukça yoğun bir Twitter kullanımı ile lanse edilen yeni VW Beetle satışa çkıyor. Kanadaʼda lansman kampanyası için yoğun şekilde kullanılan açıkhava reklamlarının hepsi, bir arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması ile etkileşime geçebilecek şekilde kurgulanmış. İster bir duvar giydirmesi, ister bir durak raketi olsun, mobil cihaz kamerasını uygulamayı açıp reklama tutanlar, farklı animasyonlar izleyebiliyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Shazam - TV Yayınlarında Mobil Etkileşim Haziran ayında 32 Milyon Dolar yatırım alan Shazam, televizyon ve markalarla alternatif reklam çalışmalarına imza attığını açıkladı. Yakın zamanda Shazam Honda, Starbucks ve Paramount Pictures gibi büyük markalar ile ses tanıma kampanyaları hayata geçirdi. Kampanyalarda ilgili TV içeriği Shazam ile dinletilerek ödül mekanizmalarına bağlandı. Shazamʼın verilerine göre hayata geçirdikleri reklam kampanyaları ile mobil sitelere %20 daha fazla trafik sağlıyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma IntoNow - TV Yayınlarında Mobil Etkileşim Yahooʼnun televizyon içeriklerini etiketleme uygulaması IntoNow ile işbirliği yapan Pepsi Max, yeni reklam filmi televizyonda oynarken program üzerinden etiketleyen 50.000 kullanıcıya ücretsiz Pepsi Max hediye etti. SoundPrint teknolojisi ile çalışan sistem etiketlemeden sonra mobil kupon üretip, nereden alabileceğini kullanıcıya bildiriyor. IntoNow sistemi dünyada 600.000 kişi tarafından kullanılmakta.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Londra Müzesi NFC Entegrasyonu Londra Müzesi, Nokia ile işbirliği yaparak müzedeki bilgi panellerine NFC sistemleri entegre etti. Müzedeki içerikler konusunda detaylı bilgi almayan isteyen ziyaretçiler NFC sistemli telefonlarını bilgi etiketine yaklaştırarak detaylı bilgi alabiliyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Doritos Late Night - 360 Derece iPhone Videosu Doritos, Late Night ürün gamı için YouTube kanalında 2010 senesinde, 360 derece içinde gezilebilen ilk müzik videosunu yapan marka oldu. Late Night projesinin İstanbul ayağında Mor ve Ötesi ile de çalışan Doritos, Professor Green “Coming to Get Me” parçasının videosunu iPhone 4 ve iPad ile gelen ivmeölçer özelliği ile içinde gezinilebilen ilk video olarak iTunesʼdan ücretsiz olarak kullanıcılar ile paylaştı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Reporters Without Borders İlanı Reporters without Borders vakfı için yapılan bu dergi ilanında alttaki QR kodu mobil cihazınıza okuttuğunuzda bir video açılıyor. Açılan videoda konuşan ağız ilandaki diktatörün yüzüne uygun olarak yerleştirildiğinde ilandaki kişi konuşmaya başlamış oluyor. “Because there are mouths that will never speak the truth”.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Arttırılmış Gerçeklik Oyuncakları - Suwappu İngiliz tasarım firması Berg ve Japon reklam ajansı Dentsuʼnun birlikte geliştirdiği Suwappu, masanızın üzerine koyabileceğiniz minik oyuncaklar. Yaratıkların bir farkı, cep telefonunuz ya da benzer bir araç (misal iPad 2 gibi) ile baktığınızda çevresinde bir takım olayların gerçekleşmesi ve oyuncağın buna kaş-göz yaparak tepki vermesi. Oyuncaklar 2 parçadan oluşuyor. Kafa ve gövde kısımları. Varolan oyuncakların gövde kısımları değiştiğinde içinde bulundukları ortamlar değişiyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Arttırılmış Gerçeklik Oyuncakları - Lego George Lego, iPhone ve iPod Touch ile çalışabilen Georgeʼun Hayatı adlı bir oyuncak geliştirdi. Oyunun amacı, mobil uygulamadaki görüntüyü elinizdeki lego parçaları ile oluşturmak. Oluşturduğunuza inandığınız kısımda cep telefonunuz ile yarattığınız objenin üzerine geliyorsunuz, uygulama algılayıp süre üzerinden size puan veriyor ve yeni bölümleri oyunda açıyor. İsterseniz siz de bu verilere kendi yarattığınız karakterleri yaratıp, oyunu daha da zenginleştirebiliyorsunuz. George oyununu ister tek kişi, ister iki kişi oynamak mümkün.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Banner üzerinden Twitterʼda Otomobil Satma Yeni Nissan Micraʼnın yeniliklerinin tanıtımı için yapılan bannerda, kullanıcılar banner üzerinden araçlarını satmak için ilan verdiler. 500ʼün üzerinde ilan alan banner, Twitter hesabını da beslediğinden kullanıcılar Twitter hesaplarını vererek, araçları için yeni bir ilan modeli ile satmayı deneyimlediler. Micraʼnın iç hacim genişliği de bannar uygulamasında mesaj olarak belirtildi ve banner alanında ilan vermek için kullanılan boşluk ve Micraʼnın mekan ferahlığı arasında bağ kuruldu.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Pepsi Sosyal Otomat Chicagoʼda 27-29 Nisanʼda yapılan National Automatic Merchandising Association - OneShowʻda görücüye çıkan Pepsi prototip otomatı dokunmatik ekran ve otomatın bir diğer özelliği arkadaşınıza hediye içecek gönderebiliyor olması. Video mesaj ekleyerek kullanılan sistemde, hediye edilen içecek kullanıcıya cep telefonu mesajı ile ulaşıyor. Arkadaşınız yakındaki aynı özelliklere sahip otomattan gelen kodu girerek içeceğini alıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Deneyim Arttırma Musical Fitting Room Online müzik mağazası Starhub için, gençlerin rağbet ettiği moda markaları ile anlaşıp, 42 mağazaya RFIDʼli etiketler ile soyunma kabinlerinde giyilen kıyafete göre en uygun müzik çalma sistemi entegre etti. Kampanya boyunca 16 müzik türünden, 40.000′den fazla şarkı çalınıyor. Çalan şarkıyı satın almak isteyenler için cebine gönderilen bluetooh push mesajları ile satışa yönlendiriliyor. Starhubʼdan şarkı satışları kampanya süresince %21 artıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler Mobil cihazların GPS çipiyle donatılması ve bulunan konumu belirleyebilmesi, hem konum üzerinden çalışan farklı uygulamaların çıkmasına, hem de mevcut bir çok uygulamaya konum bilgisi desteğinin gelmesine sebep oldu. Bugün cep telefonuyle Twitterʼa gönderilen bir mesaja ya da çekilen bir fotoğrafa coğrafi konum bilgisini eklemek mümkün. Bir yerde olduğumuzu belgeleyebilmemiz, hatta bunu sosyal medyada da yayabiliyor olmamız, konum tabanlı bir çok iletişim projesinin de hayata geçmesini sağladı.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler National Mall - Konum Tabanlı Müzik Albümü ABDʼli grup Bluebrainʼin yeni albümü iTunesʼdan uygulama olarak indirilen, konum tabanlı ilk albüm. Ücretsiz bir uygulama olan albümü sadece Washinton D.C.ʼde yer Mall isimli parkta dinlemek mümkün. Albümdeki müzikler konum tabanlı çalıştığından, örneğin şelalenin yanından geçerken müzikte su sesleri duyulması ayarlanmış. Albüm konumdan bağımsız olarak dinlenmek üzere iTunesʼdan da satın alınabiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler Vodafone Buffer Busters Vodafone Buffer Busters konum, oyun ve arttırılmış gerçekliği bir araya getiren bir canavar yakalama oyunu. Gözlerimiz ile göremediğimiz ve hayatımızı yavaşlatan canavarları, cep telefona indirilen uygulama ile yerlerini harita üzerinden keşfedip, oldukları yerlere gidip cep telefonu ile onları kafesleyip, yakındaki Vodafone mağazasına götürüp teslim edilmesi üzerine kurgulanan bir oyun. Oyunda en çok puan toplayarak birinci olan kişinin ödülü ömür boyu bedava Vodafone aboneliği.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler New Balance - Urban Dash Altın Avı New Balance, 4 hafta süren Urban Dash Altın Avı projesinde her hafta 30 sanal altın batonu New Yorkʼta sanal olarak sokaklara bıraktı. iPhone uygulamasını indiren kullanıcılar maksimum sanal batonu ele geçirip aynı günde New Yorkʼta belirlenen iki  New Balance mağazasına getirmek ile görevlilerdi. Yarışmaya katılanlar ilk getirdikleri baton ile  NB NYC 574 ayakkabısı sahip olurken, daha sonra getirdikleri batonlar ile indirim kuponu kazandılar. Ayrıca en çok batonu getiren gerçekten 20,000$ʼlık altın batonu kazanma şansına sahip oldu.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler Citroën DS4 Sanal Otoları Bulma Oyunu İngiltereʼde gerçekleştirilen sanal Citroën DS4 bulma oyununda, katılımcılar şehirde saklı arabaları ister cep telefonlarından isterse Facebook üzerinden uygulama yükleyerek Google Street Viewʼda bulmaya çalıştılar. En çok araç tespit eden gerçek bir DS4 kazandı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler Nokia - Foursquare Hediye Otomatı Nokia, Glasgowʼdaki Social Media Weekʼte Foursquare ile çalışan hediye otomatını hayata geçirdi. Otomata Foursquare ile check-in yapıp (Nokia Gift Machine @ SMW), Twitterʼda #NokiaConnects hashtagʼi ile paylaşmak yeterli. Otomattan toplam 1000 adet hediye verildi, hediyeler çikolatadan akıllı telefona kadar geniş bir aralıkta belirlenmişti.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler Check-in İle Ücretsiz Köpek Maması Alman köpek maması GranataPet, mamalarını köpeklere denettirmek için Foursquare check-inʼi ile aktif olan billboard kullandı. Köpek sahibi billboard yakınında checkin olduğunda billboardʼdan ücretsiz köpek maması otomatik olarak tabağa dökülüyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Konum Tabanlı Projeler GPS ve Çok Katılımcılı Cep Telefonu Oyunu Tron: Legacy filminin tanıtımı için yapılan mobil oyununda, kullanıcılar sisteme Facebook Login ile giriş yaptıktan sonra bulundukları yerin GPS kordinatları ile oyuna başlıyorlar. Oyunda tıpkı Tron filmindeki gibi rakiplerin rota çizgilerini kapatacak şekilde hareket etmek gerekiyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri World of Fourcraft WoF oyunu, Foursquare ve Google Maps APIʼlarını kullanarak New Yorkʼtaki katılımcılara gerçek hayattaki konum kayıtlarına dayanarak yaşayacakları bir eğlence deneyimi sunuyor. Oyuncular bir takım seçiyor, daha sonra kentte farklı takımların bölgelerinde kayıt olduklarında o bölgeye bir kişi yerleştirilmiş oluyor, tıpkı Risk oyunundaki gibi.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Gerçek Zaman - Gerçek Veri Swedish Post: Kargoyu Teslim Et iPhone'nun jiroskop özelliği ile kurgulanan kampanyada, içinde ne olduğunu bilmediğiniz sanal paketleri ilgili noktalara düşürmeden taşımanız gerekiyor. Günde toplam 3 paketi zamanında teslim eden kampanyadaki hediyeleri kazanıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Sosyal medyada farklı platformlarda hesap açarak markanın tüketicisi ile sohbet ortamında iletişime geçmesi bir standart haline geldi. Fakat artık farklı yöntem ve uygulamalarda da tüketiciye ulaşmak, onu dinlemek gerekiyor.

Sosyal medyanın markalar tarafından tüketicilerle sohbet etmesi, diyaloğa geçmesi için kullanılması gerektiği miti de yeni yaygınlaşmaya başlayan markalı ve tek fonksiyona hizmet eden Twitter bot hesaplarıyla önemini yitirmeye başladı.

Niş platformlarda bu platformların üyesi olan kitlelere yönelik kampanyalar düzenlemek 2011ʼde yükselişte olan bir trenddi. Bir başka önemli gelişmeyi de “tüketiciye sorarak” geliştirilen projelerde gördük, hatta bu uygulamanın başarılı bir örneği de Türkiyeʼden çıktı.

Sosyal medyadaki takipçiye kendisini daha özel hissettirebilmek için markalar projelerdeki etkileşim çıtasını da sürekli yükseltiyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut General Electric - Instagrapher GE, Londraʼya gelerek havacılık tesislerinde fotoğraflarını çekecek Instagram kullanıcısını arıyor. Yarışmaya katılmak için çekilen fotoğrafların   #GEinspiredME etiketi ile paylaşılması yeterli. Fotoğrafların oylaması ise Facebook sayfaları üzerinde. Finale kalanlar arasında kimin Instagrapher olacağına ise jüri karar verecek. Yarışma kategorileri; Moving, Curing, Powering, Building

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Ford #Fiestagram Ford Avrupa, Fiesta için bir Instagram kampanyasına başladı. Kampanyada, her hafta markanın belirlediği etiketle paylaştığınız fotoğraflar jürinin oylarıyla birincilik için yarışıyor ve bazı hediyeler kazanılıyor. Yarışmanın büyük ödülü de bir Ford Fiesta. Avrupa ülkelerinden katılınabilen kampanyaya Türkiye de dahil edildi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Burberry - 2012 Tweetwalk Burberry, bu yılki sezon defilesinin sahne arkasını Twitterʼdan anlık olarak paylaştığı görsellerle tanıttı. Böylece markayı Twitterʼdan takip edenler, defiledeki konuklardan da önce görme şansına eriştiler yeni koleksiyonu.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Volkswagen Fan Edition Volkswagen Fan Edition projesinde, VW Facebook takipçileri araçları istedikleri ekipmanlar ile donatıp kendi hayallerindeki otomobilleri yarattılar. Projede, uygulama sonunda kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ekipmanlar belirlenerek, bu ekipmanlardan oluşturulan 200ʼer adet Polo ve Golf ʻFan Editionʼ üretilmeye başlandı. 10.000 Facebook kullanıcısı bu özel aracı avantajlı fiyatlar ile almak için kayıt oldu. Dünyada ve Türkiyeʼde ilk defa bir otomobil markası Facebookʼtan tüketicilere sorarak bir model versiyonu geliştirdi.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut AmEx - Link, Like, Love American Express, 20 Temmuzʼda Facebook sayfası üzerinde kullanıcılarına beğendikleri konular hakkında fırsatlar sunmaya başladı. AmExʼin Facebook sayfasındaki uygulama ile kredi kartını eşleştiren kullanıcılar, Facebookʼta beğendiği aktivitelere ve bulunduğu mekanlara göre AmEx sistemindeki fırsatları görüyor. Sistemin en önemli özelliği; fırsatlar doğrudan kredi kartına tanımlandığından, ilgili mekanda alışveriş yaparken kullanıcı kupon, kod bilgisi vermeden, satış memuru ile herhangi bir konuşma yapmadan fırsattan faydalanması.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Bacardi - Like It Live, Like It Together Bacardi, Together kampanyası kapsamında partileri sanal dünyaya taşımak yerine tam tersi yapacağı partiyi özelleştirmek ve hedef kitlesinin tam istediği gibi ortamı yaratmak için sanal dünyayı kullandı. New York ve Las Vegasʼta gerçekleştirilen Bacardi ʻLike It Live, Like It Togetherʼ partileri için Facebook takipçilerine sorulan sorular üzerinden favori kokteyller, müzisyen, yemek, partideki etkinlikler tasarlandı. Örneğin; alanda oynanan bilgisayar oyunlarının retro olması Facebook Like verilerek belirlenen başlıklardan biriydi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Starbucksʼın Balkabağı Aroması Starbucks 22 Ağustosʼta ABD Facebook sayfası üzerinden bir uygulama-oyun hayata geçti. Sonbaharda piyasaya sürülen ve hayranı bol balkabağı aromalı latte için yapılan uygulamada bu yıl en çok puan toplayan kent içeceği lansmandan bir hafta önce satınalabilecek. Uygulamada farklı şekillerde toplanabilen puanlar hem kullanıcının, hem de kullanıcının yaşadığı şehrin hanesine yazılıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Guardian - Twitter Site İçi Etiket Arama Botu Guardian, henüz beta sürecince olan ve site içeriklerini etiketlerden aramaya yarayan @GuardianTagBot Twitter hesabını tanıttı. @GuardianTagBotʼa Twitter hesabınız ile soru sorduğunuzda, sistemde sorduğunuz içeriğe en uygun yazıyı size öneriyor. Sistem bütün cümleleri anlamadığı için ʻ@GuardianTagBot Whatʼs happening in the Middle East?ʼ yerine etiket mantığında ʼ@GuardianTagBot Middle East newsʼ gibi kısa ve öz talimatlarla soruları iletmek gerekiyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Medya İletişiminde Yeni Boyut Virgin Atlantic - Twitter Uçuş Bilgisi Sorgulama Virgin Atlantic, uçuş numarası ve kalkış günü belirtildiğinde otomatik olarak uçuş durumu konusunda ilgili Twitter hesabına yanıt dönüyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Günümüzde bilgi inanılmaz bir hızla çoğalıyor ve yayılıyor. Tüketiciye uzun metinler okutmak artık hiç kolay değil. Bu nedenle özellikle bilgi ya da veri içeren projelerin düzgün bir şekilde görselleştirilmesi 2011ʼde büyük önem kazandı.

Özellikle Twitterʼda belirli etiketlerle konuşulan konular hakkında büyük veriler elde edilebilmesi, etkinlikler ya da canlı yayınlar sırasında Twitterʼa entegre edilmiş kampanyaların kendi görsel dili ve anlatımıyla sunulmasını kolaylaştırdı.

İnfografiklerin yaygınlaşmasının ardından bir çok farklı konuda içeriklerin ve verilerin görselleştirildiği projeler gördük.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi MTV Video Müzik Ödülleri MTV Video Music Awards gecesinde hem ödül alması muhtemel adayların, hem de geceye katılan tüm ünlülerin haklarında konuşulanları görsel olarak betimlendiği bir site hayata geçirildi. Sitede Twitterʼdan çekilen kelime arama sonuçlarına göre gelen data, sanatçıların fotoğraflarıyla anlatılıyordu. Ayıca Hotseat adı verilen bölümde, sahne düzeni ve koltuk planı görülebiliyor, Twitter hesabı olduğu bilinen ünlülerin tweetleri bu kroki üzerinden koltuklardaki isimlerine tıklanarak takip edilebiliyordu.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Pepsi ve The X Factor Simon Cowellʼın yeni programı The X Factor, ABDʼde Fox kanalında yayına başladı. Programın ana sponsoru Pepsi ile geliştirilen Pepsi Pulse ve Pepsi Sound Off ile takipçilerin nabzı sosyal medyada tutuluyor. Pepsi Pulse: Sitede program ile ilgili Twitter ve Facebookʼdaki yorumlar görselleştiriliyor. Pepsi Sound Off: Facebook ya da Twitter hesabı ile girilen site, yapı olarak Twitterʼa çok benziyor. Twitterʼdaki içeriklerinde çekildiği sisteme giriş yapan kullanıcılar yorum yaptıkça rütbeleri artıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Powerade #Power Güney Amerikaʼda gerçekleştirilen Copa America Argentina 2011 futbol ligi sırasında Wunderman Buenos Airesʼin hayata geçirdiği mini site, Twitterʼdan içerikleri çekerek gerçek zamanlı futbol deneyimini infografik olarak sunuyor. Gol, sarı kart, oyuncu değişiminin de ayrıntılı şekilde gösterildiği sitede, maç sonunda maçın özetini kullanıcılar yine Twitter infografik verileri ile paylaşabiliyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Sexperience 1000 İngiltereʼde Channel 4′un bir ürünü olan ve TVʼde de 5. sezonuna başlayacak olan Sexperience video sitesi, her yaştan -ama özellikle genç- kitlelere cinsel konularda eğitim veren bilgilendirici ve kolay tüketilen içerikler sunuyor. Sexperienceʼın bu yıl 1.000 İngiliz arasında yaptığı bir cinsellik araştırması ile ilgili hazırladığı internet sitesi, bilgi görselleştirmenin de zirvesinde bir uygulama sunuyor. Sitede ankete katılan her bir kişi, küçük animasyon karakterlerle temsil ediliyor ve grafikler ve bu bireylerle oluşturuluyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Japonya Depremi Sırasında Atılan Twitter Mesajları Twitter blogunda çok etileyici bir görselleştirme yayınladı. İki videoda deprem sırasında Japonyaʼdaki kullanıcıların attığı, dünyadaki kullanıcıların Japonyaʼya gönderdiği ve Japonyaʼdan yanıt alan mesajların dünya haritası üzerindeki hareketi izlenebiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi Androp - Bell Androp grubunun ʻBellʻ parçası için yapılan uygulamada Twitter hesabınız ile giriş yaparak, şarkıyı Twitterʼda kime hitap ettiğinizi belirtiyorsunuz. Yazdığınız karakter sayısına göre bir hayvana dönüşüp, klip boyunca video oyun mantığında sizi takip edenlerden kaçıyorsunuz.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Verilerin Görselleştirilmesi IKEA - Yemek Kitabı ve Egzersiz Programı Ikea, İsveçʼte mutfak ürünlerine ilgiyi arttırmak için aynı ürünleri gibi görsellerine büyük özen gösterdikleri ʻEv Yapımı En İyisidirʻ yemek kitabını 50.000 müşterisine ücretsiz hediye etti. Kitabın fotoğrafları Carl Kleiner tarafından çekildi.Mutfak reyonunu ziyaret edenlerin aldığı bu kitabı elde edemeyenler için dijital versiyon olarak kitabın iPhone versiyonu da yapıldı. Uygulamada yemek tariflerinin yanı sıra, yemek kitabında yer alan yiyecekleri seçip, onların kalorilerini yakmak için ne kadar spor yapmanız gerektiği bilgisi ayrıca belirtiliyor. GPS üzerinden çalışan uygulama, kurabiyeyi hak edince size haber veriyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar Akıllı telefonların yaygınlaşması ve uygulama mağazalarının açılması, bir çok marka ve içerik üreticisi için de önemli bir fırsat doğurdu. Her kampanya için ayrı ayrı geliştirilen mobil uygulamaların önemli bir engeli vardı; tüketiciye ulaşabilmesi. Hangi amaca hizmet ediyor olursa olsun, bir kullanıcının telefonuna markalı bir uygulama indirmesi her koşulda kolayca sağlanabilecek bir durum değil. Hele basit bir etkileşim sözkonusuysa, cihaza uygulama mağazasından yazılımı indirtmeden bu etkileşimi sağlayabilmek çok daha önemli.

HTML5 teknolojileri sayesinde artık uygulama gibi çalışabilen mobil internet sayfaları düzenlemek mümkün. Bu sayfalar içinde bir oyun oynamak, ya da tıpkı cihaza indirilmiş bir uygulamanın arayüz kolaylıklarından faydalanarak gezinti yapabilmek artık mümkün. HTML5 şimdiden yaygın olarak destekleniyor ve markalar yeni projelerini bu sistem üzerinde geliştiriyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar Mc Donaldʼs Pickʼn Play Reklam Panosu DDB Stockholmʼun gerçekleştirdiği kampanyada reklam panosunun yakınlarında cep telefonundan picknplay.se mobil sitesine giriş yapıp bir Mc Donaldʼs ürününü seçen oyuncular, dijital pano üzerindeki pinpon oyununu herhangi bir yazılım indirmeden oynayabiliyorlar. Bilgisayara karşı 30 saniyeden fazla dayanıp oyunu oynayanlar, seçmiş oldukları ürünü cep telefonlarına gönderilen barkod ile ücretsiz satın alabiliyorlar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar EELS - Projection Mapping Oyun Londra merkezli B-Reel prodüksiyon şirketi yılan oyununu telefonlardan çıkarıp, fiziksel bir düzenek üzerinde 3D projection mapping ile oynanabilir hale getirdi.  Oyuncular herhangi bir uygulama indirmeden, mobil cihazlarından HTML5 arabirimli bir mobil siteden kendi yılanlarının kontrolü sağlıyorlar. Oyunda yılanı kontrol altında tutmak için kullanıcının da fiziksel olarak düzeneğin etrafında hareket etmesi gerekiyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar Murat Paris - Mücevher İlanı Kullanıcılar Murat Paris ilanındaki QR kodu okutarak, Murat Paris'nin HTML5 mobil sitesi üzerinden modelin kolundaki ve parmağındaki ürünleri ekranı kaydırarak değiştirebiliyor, ürün fiyat bilgilerine ulaşabiliyor, en yakın satın alabilecekleri yere yönlendirme yapabiliyorlar. Bu uygulama, 2011ʼde QR kodun ilan üzerinde kullanımının da en başarılı örneği olarak dikkatleri çekti.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar Financial Times iPad Sürümü FT, App Storeʼdaki iOS uygulamasındansa, web tabanlı bir uygulama ile kullanıcılarına ulaşmayı tercih edecek. app.ft.com adresinden ulaşılabilecek yeni iPhone /iPad uygulaması tıpkı bir iOS uygulaması gibi kullanılarak içeriğe erişim sağlıyor. FT bu şekilde Appleʼun kurallarının ve abonelik kesintisinin etrafından dolaşmış oluyor. Abonelerinden aldığı ücretin tamamını kendisi alırken tabletlerin dokunma özellikli deneyimini de iptal etmemiş oluyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüklenmeyen Uygulamalar iPlayboy - Playboy iPad Sürümü Playboyʼun bir iOS uygulaması var fakat bu uygulama Appleʼın katı kuralları gereği çıplaklık içermiyor, yani Playboyʼun temel marka vaadini gerçekleştirmesine izin vermiyor. Playboy, iPadʼe özel bir site yaparak Appleʼın uygulama kısıtlarından kurtulmayı başardı. iPlayboy sitesine aylık 8, yıllk 60 dolara üye olarak Playboyʼun tüm arşivine erişilebiliyor. Playboy için daha önemlisi, Appleʼın App Store içi yayınlardan aldığı %30 kesintiye de uğramadan abonelik tutarının tamamını kendisi alabilecek olması. Site HTML5 sayesinde bir tablet uygulama gibi görüntülenebiliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Her insanın yüzü, hem demografik olarak, hem de kimliğiyle ilgili önemli bilgileri taşıyor. İşlemci ve kameraları farklı cihazlara yerleştirerek en basitinden çok daha karmaşığına, her türlü yüz tanıma yazılımını çeşitli sistem ve ortamlara entegre etmek artık mümkün. Bu konuda bu yıl öncü girişimleri ve etkinlikleri duymaya başladık, asıl gelişmelerin 2012ʼde gerçekleşmesini ve yüz tanıma teknolojisiyle ilgili günlük hayata kadar yansımış bir çok yeni uygulamayı bekliyoruz.

Özellikle Intelʼin Kraft ve Adidasʼı da alarak geliştirmekte olduğu sistemin pazarlama iletişiminde kısa sürede bir sektör standardı olması şaşırtıcı olmayacak. Yüz tanıma teknolojilerinin günlük hayatımızda sık kullandığımız ürünlere adapte olmaları da önümüzdeki dönemde yaygınlaşacak gelişmelerden olacak.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Unilever, Share Happy Yüz Tanıyan Otomat Unliever (Algida) ve SapientNitroʻnun 2010ʻda Cannesʼda yerleştirilen Share Happy dondurma otomatı, karşısına geçen kişilerin yüzlerini yaş ve cinsiyetlerine göre ayırabiliyor, onların gülümsemelerini saptayabiliyor ve eğer kullanıcı yeterince gülümsüyorsa, ona bedava dondurma veriyor. Otomatın diğer bir özelliği de, Unilever Facebook grubuna otomatı kullanan ve gülümseyen insanların resimleri gönderiyor olması.

videoyu izle

Resimler © Maxwell Henderson, Los Angeles Times Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Coca-Cola Summer Love Facelook Coca-Cola İsrail, Summer Love etkinliğinde RFID ya da NFC gibi herhangi bir ek donanıma gerek kalmadan yüz tanıma sistemi kullanarak, katılımcıların etkinlik alanında yaptıklarını sosyal medyada paylaşmasına olanacak sağladı. Face.com ile geliştirilen sistemde, etkinlik girişinde Facebook hesabı o anda çekilen fotoğraf eşleştirilerek sistem aktif hale getiliyor. Eşleştirmeden sonra festival alanındaki kiosklara sadece yüz göstererek paylaşım yapmak mümkün.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Ultimat Vodka - Sosyal Hayat Ölçer Vodka markası Ultimat tarafından geliştirilen Facebook uygulaması, gerçek hayatta ne kadar sosyal olduğunuzu sosyal medyadaki verilerinizi baz alarak hesaplıyor. Facebook sayfasından uygulamaya izin verildiğinde, şimdiye kadarki yer bildirimleri, etiketlenen fotoğraflar, uygulama tarafından otomatik olarak taranıp puanlanıyor. Face.com ile geliştirilen uygulamada fotoğraflardan yüz analizi yapılarak, yüzdeki ifadeler ve cinsiyet tanımlaması yapılıyor. Fotoğraflarda karşı cinsin daha çok olması, artı puanlar veriyor; uygulama sahte ve gerçek gülümsemeleri de ayırt edebiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Intel Yüz Tanıma Sistemi Intel, dijital ekran üzerindeki bir kameradan ekran karşısındaki kişinin yaş ve cinsiyetini tanımlayabilen bir teknoloji standardı geliştiriyor. Intelʼin uygulamasının kiosk, otomatlar ve dijital ekranlarda çalışacağı belirtilirken, uygulama API ile herkesin kendi projesini geliştirmeye açık olacak. Yüz tanıma teknolojilerini aynı zamanda oyun grafiklerine de entegre etmeyi düşünen Intel, sistemi tüketicilere görücüye çıkarmak için Adidas ve Kraft ile projeler geliştiriyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Kraft ve Intelʼden Yetişkinlere Özel Ürün Denettirme Kraft, yetişkinleri hedef aldığı Temptations puding serisi için yüz tanıma sistemi ile sadece yetişkinlere ürün denettiren bir otomat hayata geçirdi. Chicago ve New Yorkʼta 2 yerde pilot olarak kullanılmaya başlanan otomat, karşısındaki kişinin yaş ve cinsiyetini algılayabiliyor. Karşısındaki kişi belirlenen yaş sınırını geçemiyorsa, otomat çocuk moduna geçip, çocuk ekrandan uzaklaşana kadar kendini kapatıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma İzleyiciyileri Algılayan TV NHK Bilim ve Teknoloji Araştırma Laboratuarlarıʼnın geliştirdiği televizyon teknolojisi, kullanıcıların yüz - göz hareketleri takip ederek, izleyen kişinin televizyondaki içerik ile ne kadar ilgili olduğunu ve kaç kişinin o an izlediğini tespit edebiliyor. Televizyona yerleştirilen kamera sistemi ile çalışan uygulama özelleştirilerek; izleyen çocuk ise tepkilerine göre kanalın değişmesi, belli kanalları izlememesi otomatik olarak ayarlanabiliyor, ilginin az olduğunu farkedip farklı programlar önerebiliyor. Aynı sistem bir süre önce fokus gruplarda da denenmeye başlandı.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Akıllı Algılama Sistemi ile Enerji Tasarrufu Mikro Elektro Mekanik Sistemler üzerine projeler geliştiren Omron firması, Akıllı Algılama Sistemi ile enerji kullanımını %25 azaltıyor. İnsan algılama ve sıcaklık - nem ölçer sensörleri ile sadece insan varlığını tespit ettiğinde çalışan sistem, tüm yıl boyunca uygulanan mekanlarda yaz - kış hava dengesini sağlıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Yüz Tanıma Google Galaxy Nexus - Yüz Tanıma ile Telefon Kilidi Açma Googleʼın yeni telefonu Galaxy Nexus Aralık ayında ABDʼde piyasaya çıktı. “Ice Cream Sandwich” kod adlı son (4.0) Android işletim sistemi sürümüne sahip olan telefonun en önemli yeni özelliklerinden birisi de, ön kamerasını yüz tanımlama için kullanabilmesi. Bu sayede telefon kilidi telefonun sahibinin bir gülümsemesiyle açılabiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret E-ticaretin Türkiyeʼde özel alışveriş kulüpleri ve kampanya satınalma siteleri sayesinde büyük patlama gerçekleştirdiği 2011ʼde dünyada da mobil ticaret (m-commerce) ve sosyal ticaret (s-commerce) kavramları önem kazanmaya başladı.

Bu arada internet ortamında Flattr gibi içerik üreticisinin kendi içeriğine değer biçmediği yeni iktisadi modeller de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Facebook üzerine entegre edilen ticari sitelerin sosyalleşmesinde içerik üreticileri yöntem olarak ilk yenilikleri (farklı kullanıcılarla aynı anda tüketilen içerik gibi) de getirmeye başladılar.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Flattr Piratebay adlı ünlü makineden makineye paylaşım sitesinin İsveçli kurucularının yeni girişimi Flattr, tıpkı bir “beğen” düğmesi gibi internet içeriklerine yerleştiriliyor. Kendi Flattr hesabınıza aylık olarak yüklediğiniz ve sizin belirlediğiniz tutar, ay boyunca Flattr düğmesine tıkladığınız siteler içinde bölüştürülüyor. Yani 5 Euro bir aylık bedel belirlediyseniz, bir ay 5 sitede Flattrʼa basmanız her bir siteye ay sonunda sizin hesabınızdan 1 Euro gönderiyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Kaiser Chiefs, Albüm Satışlarından £1 Komisyon The Kaiser Chiefs yeni albümü The Future Is Medievalʼi hayranlarının derlemesine/seçmesine imkan sağlayıp, kendileri albüm satışlarına yardımcı olursa, satış başına £1 komisyon veriyor. Kampanya kurgusu şu şekilde; - Kaiser Chiefsʼin 20 kayıt edilmiş şarkısından 10 tanesini seçip, - albüm için basit bir arabirimden kapak tasarımı yapılıyor, - albümü £7.50 ile satın alıp, sosyal medya hesaplarından yapılan bu derleme albümü pazarlıyorlar. - Derleme albümden her satışta £1 hayranın cebine gidiyor

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Facebook - Sosyal Dizi İzleme Platformu Türkiyeʼde de gösterimde olan Doctor Who ve Top Gear programları artık, Facebookʼta Facebookʼun para birimi olan krediler ile satın alınıp izlenebiliyor. 4 parçaya ayrılmış bir bölüm toplam 15 krediye, yani yaklaşık 1 Euroʼya izleniyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Facebook - Sosyal Film Kiralama Platformu Warner Brosʼun Mart ayında başlattığı sosyal sinema izleme deneyimine sırası ile Paramount ve Universal de katıldı. 30 Facebook Kredisi (yaklaşık 3$) karşılığı kullanıcılar filmleri Facebook içinden 48 saat süre ile kiralayabiliyorlar, sahneler üzerine yorum bırakabiliyor, beğenilen sahneler Facebook üzerinde paylaşabiliyorlar.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Facebook - Müzik Satınalma Platformu DJ David Guetta, yeni albümü Nothing But The Beatʼi 23,7 Milyonluk hayran sayfasından satışa çıkardı. Facebook sayfasını beğenenler uygulama üzerinden şarkıları dinleyip, beğendikleri şarkıları MP3 formatında bilgisayarlarına indirmek için şarkı başına 19 Facebook Kredisi yani 1.90$ ödüyorlar.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret P&G - Facebookʼa 6 Mağaza Procter & Gamble, geçen sene Pampers ile başladığı Facebook platformu üzerinden ürün satışına yeni markalarını ekliyor. Uygulamanın alt yapısını ile P&G ürünlerinin satışını yaptığı eStore sitesinden sağlıyor. Ürün satışı yapılacak markalar; Tide, Gillette, Olay, Gain, CoverGirl, Luvs, Febreze.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Facebook Üzerinden PayPal ile Para Transferi PayPal Send Money adlı Facebook uygulaması ile, PayPal hesabı olan iki kişi, Facebook üzerinden birbirlerine ayrıca bir ücret ödemeden para gönderebilecek. Uygulamada para bir ekartla da gönderilebiliyor. Facebook bu işlemlerden komisyon almıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret AmEx Puanları ile Facebookʼa Reklam Verme American Express, kart kullanılarak elde edilen Rewards programı puanları ile Facebookʼtan reklam almayı sağladı. American Expressʼin Facebook sayfasından kredi kartı bilgileri girilerek ne kadarlık puanınızı harcayacağınızı belirtiyorsunuz. Belirtilen meblağlık Facebook kupon kodunuz eposta ile size geliyor. Daha sonra Facebookʼtan reklam harcamanızı yaparken bu kodu kullanıyorsunuz.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret Ticketmaster - Sosyal Bilet Satışı Ticketmaster, Facebook Connect ile siteye giriş yapan kişilere hangi arkadaşının etkinliğe geleceğini göstereceğini duyurdu. Tiyatro, sinema gibi etkinliklerde oturma yeri seçiminde de yine arkadaşların nerelere oturdugu ayrıca gösterilecek. Ticketmaster, Türkiyeʼde 2006 yılında Biletixʼi satın almıştı.

videoyu izlee

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Ekonomi ve Sosyal Ticaret SellSimp.ly - Twitterʼda Alışveriş Sell Simply Ebay, Etsy gibi sitelerde içerikleri olan kullanıcıların Twitter üzerinden satış yapmasını sağlayan ya da bağış toplamak isteyen organizasyonlar için geliştirilen bir sistem. Sistemi kullanmak için Sell Simply hesabının Twitter ve PayPal hesapları ile eşleştirilmesi gerekiyor. Eşleştirmeden sonra hesap takibe alınıyor, kullanıcı @SellSimply hesabına ʻbuyʼ dediği anda ilgili satın almak istediği ürün PayPal hesabından ödeniyor. Sell Simply, yapılan satışlardan %4 komisyon alıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler İnternete girmek için kullandığımız cihazlarımız dışında artık bir çok ev aleti, hatta otomobil modeli de internete bağlı olarak çalıştığı için uzaktan kumandaya olanak tanıyor. Buna benzer tekonolojik gelişmeler de tüketici ihtiyaçlarının yeni yöntemlerle giderilmesi için yeni ürünlerin geliştirilmesine sebep oluyor. Gelişen ağ teknolojileri, markaların da tüketici bilgilerine erişimi için farklı kolaylıklar sağlayabiliyor. Tüketicinin kişisel bilgilerine erişmeden yaşı, cinsiyeti gibi bilgilerini alabilen ve bunu raporlayan otomatlar buna iyi bir örnek.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Veri Toplayan Otomatlar Japonyaʼda kullanılan akıllı otomatlarda ürünleri camın arkasından kutu kutu görmek yerine bir ekran üzerinde yan yana -internet sitesindeki gibi- görüp satın almak mümkün. Ürünlerden biri makinenin içinde yoksa ekranda görünmüyor. Üzerindeki kamera ile satın alan kişinin yaş ve cinsiyetinin veri olarak tutabilen makine bu sayede markalara, hangi ürün kimin tarafından ne zaman tüketiliyor bilgisini de sunabiliyor. Tokyoʼda şu anda kullanılan bu otomat sistemi üzerinden normal otomatlardan 3 kat daha fazla satış yapılıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler eCoupled Kablosuz Dijital Ambalajlar Fulton Innovation, CESʼte özel metalik mürekkep ile üretilmiş eCoupled akıllı kablosuz güç kaynaklı kutuları tanıttı. Ürünlerin üzerindeki bu sistem aynı zamanda ürünün tazeliğini (freshness monitor) de gösteriyor. Ürünün konumunu takip etmeye de olanak tanıyan bu yanar-döner ambalaj sayesinde, markette ürün azalınca kendisi otomatik olarak yeni sipariş verebiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Nest - Akıllı Termostat Apple iPodʼun yaratıcıları Tony Fadell ve Matt Rogers, kullandıkça ev halkının alışkanlıklarını öğrenen basit kullanımlı ve enerji tasarrufuna imkan veren Nest termostatı tasarladılar. Ürünü aynı zamanda cep telefonundan yönetmek ve ayarlarını mobil olarak yapmak da mümkün.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler EcoVéa - Akıllı Duş Sistemi Reveeco EcoVéa, gerçek zamanlı su dönüşümüne izin veren, duş yaparken %80ʼe varan su tasarrufu yapan akıllı bir duş sistemi. Duş sistemi akan suyu analiz ederek suyu, kirliyse su giderine, kirli değilse (örn. sadece su altında dinleniyorsak) filtreden geçirip yeniden kullanıma sokuyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Blu Cigs - Sosyal Elektronik Sigara Elektronik sigara markası Blu Cigs, yeni sigara paketleri ile sigara içme deneyimini etkileşimli hale getiriyor. Yeni sigara paketleri ile, e-sigara içenler: 4.5 metre yakınına Blu Cigs kullanan biri geldiğinde haberdar olabiliyor. Paket aynı zamanda kişilerin isterlerse karşılarındaki kişilere iletişim bilgilerini birbirine göndermesini ya da Blu Cigs satan mağazaların yanından geçildiğinde haber vermesini sağlıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Vega LTE - Hareket Kontrollü Cep Telefonu Koreli üretici Pantech, Android işletim sistemi kullanan ve el hareketlerini algılayabilen Vega LTE isimli telefonunu tanıttı. Sistem telefonun ön kamerasını kullanıyor. Vega LTEʼnin,  şu an için sadece Koreʼde satışa çıkacağı belirtildi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Toyota - Window to World Copenhagen Institute of Interaction Design ve Toyota Motor Europeʻun geliştirdiği, Our Future Mobility Now konferansında prototipi tanıtılan “Window to the World” pencere konseptinin öne çıkan özellikleri: - Yolda giderken parmaklar ile cama çizim yapabilme - Pencerede görünen objelere yakınlaştırma yapabilme - Pencere görünen objelere tıklayarak objeler hakkında farklı lisanlarda bilgi alma - Pencereden görünen objeler ile araba arasında mesafenin ölçümlenmesi

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Akıllı Ürünler Movirtu - Bulut Telefon Numarası Hizmeti Movirtu - Cloud Phone, Afrika ve Güney Asya halkı başta olmak üzere geliri telefon almaya yetmeyen kişiler için geliştirilen bulut sistemine dayalı bir cep telefonu ile konuşma sistemi. Movirtu, sisteme kayıt olan kullanıcıya sabit bir numara sağlıyor. Bu numaraya kullanıcı istediği bir cep telefonundan SIM kart ya da ek bir program olmadan ulaşabiliyor. Kullanıcı çağrı yapabiliyor, alabiliyor hatta SMS alıp, gönderebiliyor. Telefonu kullanılan kişi, telefonu kullanıldığı süre için kullanım ücretinden pay alıyor. Sistemin çalışması için Movirtu, GSM operatörü ile anlaşıp alt yapılarını varolan sisteme entegre ediyor. Movirtu şu anda aktif olarak Madagasgar - Airtel ile çalışmakta.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Akıllı telefonların yaygınlaşması, dokunmatik ekranların gerçekten kullanılabilir hale gelerek arayüz devrimini gerçekleştirmesi sonunda ödeme sistemleri için beklenen hamlelerin de gelmesini sağladı.

Fakat NFC alternatif ödeme sistemlerinin tek gelişen teknolojisi değil. Faturaya yansıtılan ödemeler, manyetik okuyucular sayesinde akıllı telefon ve tabletlerin ödeme alabilmeye başlamaları bu alanın diğer yeniliklerinden.

2011 yeni ödeme sistemlerini deneyimlemekten ziyade duyurularını takip ettiğimiz bir yıl oldu. Büyük telekom operatörlerimizin hepsinin dahil olduğu NFC protokolünün yaygınlaşması öncelikle kredi kartlarının yerini kredi kartı uygulamalarının alacağının bir göstergesi.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Square Apple iOS cihazlarını ve Android yüklü akıllı telefon ve tabletleri kolayca ödeme alabilir hale getiren bu ücretsiz manyetik kart okuyucu işlemlerden sabit bir komisyon alıyor. Sistem 60 dolardan daha az para ödemeler için kullanılıyor, dolayısıyla hedef kitlesi küçük işletmeler. Ancak işlem hacmi sadece ABDʼde kullanılıyor olmasına rağmen günde 11 milyon doları geçmiş durumda. Visaʼnın ve Richard Bransonʼun da Square şirketinde yatırımları bulunuyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Google Wallet Yakın alan veri iletişimi protokolu NFCʼyi Visa ve MasterCardʼın temassız ödeme sistemlerinden tanıyoruz. Google aynı teknolojiyi Adroid temelli mobil cihazlara uyguladı ve Google Wallet hizmete girdi. Sistemde telefon içindeki uygulama ödeme sırasında NFC çipiyle güvenli bir şekilde kredi kartı ya da banka kartı olarak tanımlanıp kullanılabiliyor. Google Wallet üye işyerleri için gelişmiş bir sadakat sistemi de kurguluyor, böylece kupon ve indirimler doğrudan telefon üzerine aktarılabiliyor. Ayrıca New Jerseyʼde toplu taşıma ödemeleri için de kullanılmaya başlandı Google Wallet.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri PayPal, Cepten Cebe Dokundurarak Ödeme PayPal, NFC ile kişilerin telefonlarını birbirine dokundurarak (bump) ödeme alma ve vermesini sağlayan uygulamasını hayata geçirdi. PayPalʼın bu yeni ödeme servisi şu anda sadece Amerikaʼda, Sprint ve T-Mobile kullanan Samsung Nexus S telefonlarda aktif. PayPal, kısa zamanda bu sistemi tüm Android telefonlara aktaracağını açıkladı. Uygulama kullanıcıların birbirlerine doğrudan nakit transfer edebilmesi için geliştirilmiş.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Android Market Alışverişleri Telefon Faturasında Vodafone, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini Android Marketʼe vermeden alışveriş yapabilmesi için, yapılan alışverişleri cep telefonu faturasına ekleyeceğini duyurdu. Telefon faturasına yansıtma öncelikle İngiltere ve Almanyaʼda Vodafoneʼdan telefon alanlarda hizmete girecek.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Apple EasyPay Ödeme Sistemi Apple, App Store adlı iPhone uygulaması üzerinden EasyPay ödeme sistemi ile Apple mağazalarında gerçek ürünlerin herhangi bir mağaza görevlisi ile iletişime geçilmeden satışını başlattı. Bu şekilde müşteriler aksesuar gibi belli ürünleri kendi kendilerine satın alabilecek. Uygulamayı mağazanın wifi bağlantısıyla açıp, ürünün barkodunu okutarak App Store üzerinden ödeme ve faturalama yapan sistemde, mağazaya girip telefonla ödeyip direkt çıkış yapılabiliyor. Sistem NYʼdaki 5. Cadde mağazasında denenmeye başladı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri VeriFone PAYWare Kredi kartı okuyucu cihaz üreticilerinden VeriFone, PAYWare adında, Square benzeri bir sistem geliştirdi. Sistem, akıllı telefona bir kılıf gibi takılıyor ve manyetik kart okuyucuya sahip. Firmanın PAYWare Mobile Enterprise adındaki daha gelişmiş ürünü de mevut. Squareʼin küçük ve orta ölçekteki işletmeleri hedef olarak belirlemesine karşılık, PAYWare Mobile for Enterprises, adından da anlaşılabileceği gibi büyük işletmelerin eski sistemleri bırakıp bu yeni mobil ödeme dünyasına dahil olabilmeleri için tasarlanmış. Cihaz manyetik kart okuyucusu, çipli kart okuyucusu, temassız kart algılayıcısı, 2D barkod okuyucu ve pin klavyesi içeriyor. Bu cihazın iPad versiyonu da var.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri HP Slate için Mobil POS Kılıfı HPʼnin tablet bilgisayarı Slate ile çalışmak üzere tasarlanan kılıf, Slateʼi bir mobil POS noktasına çevirebiliyor. Barkod ve manyetik okuyucu içeren aksesuar, HPʼnin Appleʼın iPadʼi için geliştirilen 3. parti uygulamalara karşı genişleme stratejisinin bir parçası.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Ultrabookʼlar ile NFCʼli ödeme alabilme Intel ve MasterCardʼın işbirliğiyle geliştirilen teknoloji sayesinde Intel tabanlı ve NFC çipli bilgisayarlar, NFCʼli aygıtlardan ve hatta MasterCardʼın PayPassʼli kredi kartlarından güvenli bir şekilde ödeme alabilecek.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Ödeme Sistemleri Vodafone Taksilerde Ödeme Cep Faturasına İngiltereʼde yapılan kampanyada Vodafone giydirmeli taksilerde mobil ödeme ve şarj hizmeti veriliyor. Mobil ödemeli taksi sisteminden yararlanmak isteyen kullanıcılar, önce bir numarayı arayıp, sisteme kayıt oluyorlar. Sisteme kayıt olan kişiler, gidecekleri yere vardıklarında ödeme yapmak için SMS ile Taxi yazıp boşluk bırakarak Taksiʼnin numarasını ve ne kadar ödeyeceklerini 800010ʼa iletiyorlar. Ödeme yapılırken kullanılan bu SMS ise ücretsiz.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Oyunlaştırma Oyunlaştırma (gamification), günlük oyunların ve sosyal oyunların hızla yaygınlaştırmasıyla bir çok farklı sektör için tüketici katılımını ve devamlılığını sağlama aracı olarak popülerleşmeye başladı.

Foursquareʼin kendinden önce hayata geçmiş olan konum bildirim uygulamalarını benzer bir yöntemle geride bırakıp parlaması, oyunlaştırmanın değer kazanmasındaki bir diğer etkendi.

Bir uygulama ya da hizmeti kullanırken puan kazanma, rozet sahibi olma gibi katmanların entegrasyonu, bu uygulama ve hizmetlerin yaygınlaşması için temel bir fonksiyon olarak görev yapmaya başladı.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Oyunlaştırma Volkswagen - Hız Kamerası Çekilişi 2009ʼda Volkswagen, eğlence teorisi adında bir kampanyaya başladı (Fun Theory). Kampanya, içine eğlence girince insanların davranışlarının değiştiğini savunuyordu. Projenin sonunda internet sitesinden, benzer mantıkta tüketicilerin fikirleri toplandı. Yarışmanın sonunda kazanan fikir; Kevin Richardsonʼnın hız limitlerine uyanları ödüllendiren Hız Kamerası Çekilişi fikri oldu.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Oyunlaştırma Movenbank - Dijital Banka Movenbank, finans endüstrisindeki değişim zamanını sezerek kurulmuş bir girişim. Bir internet start-up şirketi mantığıyla bankacılık konusunu hem mobil hem de oyun dünyasıyla birleştiriyor. Bankada hesap açıldığında kendi profilinizi oluşturuyorsunuz ve belirlediğiniz hedeflere ya da bankanın belirlediği hedeflere ulaştıkça da çeşitli rozetler ve ünvanlar kazanıyorsunuz, bunları arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Movenbank plastik kredi kartı basmıyor, bankanın kredi kartını da NFCʼli telefonda kullanıyorsunuz.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Oyunlaştırma Ebeveyinleri Bilgilendirince Puan Kazandıran Çocukların konum ve durum güncellemelerini ebeveyinlerine iletmeleri için geliştirilen yazılımlar bunu ya otomatik veri aktarımıyla gerçekleştiriyordu, ya da çocukların -tıpkı eskiden telefon açmak zorunda olmaları gibi- kendi iradeleriyle bilgi iletmeleri gerekiyordu. Yeni mobil uygulama IʼmOK, konum belirten, arkadaş etiketleyen çocuklara bu eylemleri için puanlar veriyor. Biriken puanların ne şekilde kullanılacağı da uygulama ile önceden kararlaştırılabiliyor; fazladan bilgisayar ya da oyun konsolu gibi gerçek hayat lütufları kazanabiliyor çocuklar anne-babalarına bilgi ilettikçe.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Oyunlaştırma Facebookʼta Sosyal Enerji Tasarrufu Opower, önümüzdeki yıl lanse edilecek bir Facebook uygulaması. Uygulama hem Facebookʼla, hem de Natural Resources Defense Council (NRDC) ile anlaşarak geliştirildiği için dünyanın en geniş sosyal enerji uygulaması olacağı iddiasında. Enerji hizmet sağlayıcıları da sisteme dahil edilmek için çalışılıyor. Böylece ABDʼde bir tüketici bilgilerini girerek ne kadar elektrik harcadığını otomatik olarak sistemde görebilecek, arkadaşlarıyla paylaşabilecek, hatta yarıştırabilecek. Fiatʼın Cannes ödüllü EcoDrive projesinin ev enerji tüketimi için olanı diye konumlandırabiliriz uygulamayı.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Sosyal sorumluluk kampanyaları tüketicilerin önemli sosyal konularda bilinçlendirilmesi açısından çok önemli. Markalar için de kendi mesajlarını ya da duruşlarını aktarabilmek açısından her zaman tercih edilen bu kampanya iletişimleri, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla yeni boyutlar kazandı.

Sosyal medyanın kendine has dili ve farklı mecraların farklı kullanım koşulları, kampanya yaratıcılığı anlamında da ufuk açıcı projelerle tanıştırdı bizi. URL kısaltma hizmetiyle kısaltılan URL karakterlerinin sayısı üzerinden bağış yapma ya da Twitterʼda kullanılmayan karakterlerin boşa gitmemesi için kampanya mesajı için kullanılması buna iki iyi örnek.

Facebook ve Twitter üzerinden yaratıcı bağış kampanyaları ya da mobil uygulama üzerinden bağış yapabilen alarm sistemleri gibi yeni kullanım alanları hayatımıza girdi.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Alarmı Her Ertelediğinde Bağış Yap Uygulaması Snooze, iPhone, iPod Touch ve iPadʼe yüklenebilen bir çalar saat uygulaması. Uygulamayı kurarken bağışta bulunmak istediğiniz organizasyonu seçiyorsunuz, daha sonra alarm çaldığında “snooze” yani erteleme tuşuna her basışınızda uygulama 0,25 ABD doları bağış yapmış oluyorsunuz. Uygulamayı LetGive organizasyonu hayata geçirmiş.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Impulse Saving - iPhone kumbara Westpac New Zealand bankası, anlık karar verip alışverişe kendini kaptıranlara karşı, tek tuş ile anında para biriktirebilecekleri bir iPhone uygulaması geliştirdi. Uygulama, kullanıcı tarafından indirilip, gerekli kişisel bilgiler ve ne kadar kumbaraya para atacağı girildikten sonra, müşteri temsilcisinin iPhone kullanıcısını geri araması ve onay vermesi ile aktif oluyor. Uygulamayı sadece bankadan online bankacılık hizmeti alanlar kullanabiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Jotun Boya - Renkler Herkes İçindir Jotun Boya ve Altı Nokta Körler Derneğiʼnin birlikte yürüttükleri sosyal kampanyada, dernek başkanının kısa bir konuşmasının yer aldığı video her izlendiğinde, körlere yardımcı olacak bir yazılım, ücretsiz olarak bağışlanmış oluyor. Yazılım kamera tutulduğunda gördüğü rengi okuyan bir mobil uygulama. Uygulamayı direkt bedava yapmak yerine bu şekilde bir kampanya ile ihtiyaç sahipleriyle buluşturmak, görme engellilerin seslerini duyurabilmeleri ve farkındalık yaratmaları açısından da etkili oldu.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Carrefour - URL Kısalttıkça Gıda Bağışı Carrefour, uzun URLʼleri kısaltmak için kendi servisi Virou.Grama sitesini kullanan herkes adına, URL kısalttıkça Kızılhaçʼa karakter başına 1 gr gıda bağışı yapıyor. Şu ana kadar site üzerinden yapılan bağış 2 buçuk ton.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Zorlu Enerji - Rüzgar Enerjisiyle Çalışan Site Okulları aydınlatırken yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çeken “Her Nefes Bir Enerji” internet sitesi sosyal sorumluluk ve farkındalığı ortak paydada buluşturuyor. Kullanıcılar sayfadaki rüzgar tribünlerini bilgisayar mikrofonu vasıtasıyla üfleyerek döndürülebiliyor ve rüzgar işlevi gören nefes ile yaratılan enerji, ihtiyaç sahibi okulları aydınlatmak üzere sisteme kaydediliyor. Daha çok kişi üfledikçe daha çok enerji birikiyor ve okullar teker teker aydınlanmaya başlıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Ben & Jerryʼs Fair Tweets Ben & Jerryʼs, marka konumlandırmasını başından itibaren adil ticaret, yani dondurma yapımında kullandığı malzemeyi üreticiden adil bir fiyata satın alma sistemi üzerine kurmuş bir şirket. Markanın son işlerinden Fair Tweets de, aslında bir sosyal sorumluluk kampanyası. Fikir tweet atarken bağlı kaldığımız 140 karakterin hepsini illa her zaman kullanmıyor oluşumuzdan yol alıyor. Kampanya sayfasından tweet yazdığınızda, kullanmadığınız karakterleri Fair Trade Day tanıtımı için kullanan sistemin algoritması, metninizin uzunluğuna ya da kısalığına göre farklı cümlelerle tamamlıyor Twitter kutunuzu.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Comic Relief - Twitter Super-Follow Ebayʼde gerçekleşen Comic Relief yardım kampanyasında, Super-Follow isimli sosyal medya bağış sistemi hayata geçirildi. Beğendiğiniz bol takipçili ünlü insanların sizi takip etmesi ve sizin Twitter kankanız olması için maksimum bağışı yapmanız gerekiyor. Super-Follow hakkına sahip olmak için, en yüksek parayı ödedikten sonra ünlü kişi şunları yapıyor: 90 gün boyunca sizi Twitterʼda takip ediyor, bir Tweetʼinizi ReTweet ediyor, size hitap eden @Twitterisminiz şeklinde bir tweet atıyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Bağış ve Sosyal Sorumluluk Türk Telekom - Telefon Kütüphanesi Türk Telekom'un Boğaziçi Üniversitesi ve GETEM işbirliği ile Türkiyeʼnin ilk Telefon Kütüphanesi projesi sayesinde görme engelliler yerli ve yabancı pek çok kitabı ücretsiz olarak telefondan dinleyebiliyor. Reklam filminde de günümüzde yaşayan biri, Dostoyevskiʼnin 1800ʼlerin Rusyaʼsında geçen romanı Suç ve Cezaʼnın kahramanı Raskolnikovʼun komşusu olmuş. Kievʼde gerçekleşen ve yönetmenliğini Gürkan Kurtkayaʼnın yaptığı, 2 gün süren çekimlerde, romanda anlatılan 1800ʼlü yıllarda St. Petersburgʼda bulunan saman pazarı yeniden inşa edilmiş.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık Mobil sağlık konusu iki yönde büyük bir hızla gelişiyor. Mobil cihazların yeteneklerini kullanarak geliştirilen uygulamalar ve otomobillerin infotainment sistemleri ile çalışan uygulamalar. Kan şekeri ölçümünden kalp krizi riskine kadar bir çok tetkik ve ölçümü günlük cihazlarımız yoluyla yapabileceğimiz günler yakın. Bu yaratıcı uygulamaların bazıları hayatımıza girdi bile; Romanyaʼdan çıkan Skin Scan uygulaması şu anda satın alınabilir durumda ve cilt kanseri riskini tespit etmek için kullanılıyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık Avea Mobil Sağlık - Mobil Tahlil Projesi Kaliforniya Üniversitesiʼnde (UCLA) bioteknoloji ve nanoteknoloji alanındaki çalışan Dr. Aydoğan Özcanʼın Aveaʼnın ortaklığı ve katkılarıyla geliştirdiği Mobil Tahlil Projesi, gelişmiş analiz donanımlarına sahip olmayan bölgelerde tetkik ve tahlil yapılmasını kolaylaştırıyor. Projede kamerası olan herhangi bir telefona takılan ucuz bir aksesuar yardımıyla hastadan alınan kan örneği okunuyor ve merkezi bir laboratuara bilgi işlem için gönderiliyor. Böylece az gelişmiş bölgelerde ya da acil durumlarda gerekli muayene ve tahliller hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık Electrical Epidermal System John Rogers ve Todd Colemanʼın geliştirdiği Electrical Epidermal System (EES) teknolojisi, saç telinden daha ince elektronik devrelerin deri üzerine yapıştırılması ile çalşıyor. Bu sayede bedendeki aktiviteler takip edilebiliyor. Bu devreler deriyle birlikte esneyebiliyor. EES ilk aşamada sağlık sektöründe hasta tetkik ve kontrolü için çok önemli bir aşama kaydedilmesini sağlayacak. İleride diğer sektörlere de yansımaları ile kablosuz veri iletişimi kullanılan her durumda bu teknolojinin geliştirilebilecek, mobil ödemeler ya da turnike geçişleri için cihaz ya da akbil taşıma zorunluluğu ortadan kalkabilecek.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık iPhone ile Kan Şekeri Taraması Northeastern Üniversitesiʼnde çalışan Profesör Heather Clark ve ekibi, halihazırda kullanılan parmaktan kan alınarak ölçüm yaparak kandaki sodyum ve glukoz seviyesinin tespiti işi için yeni yöntemleri araştırıyorlar. Cilde enjekte edilen özel bir kimyasal madde sayesinde iPhoneʼa geçirilen bir kılıfla teorik olarak tüm iPhoneʼların bu bigileri okunabiliyor. Ekibin çalışması şimdilik aradaki veri aktarımı teknolojisini çözmüş durumda; iPhoneʼun aldığı görüntüyü bilgisayara aktarıp verileri öyle işleyebiliyorlar. Ekibin umudu, bir iPhone uygulaması ile analizi de telefondan yapabilmek.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık Skin Scan Uygulaması Cilt Kanseri Muayenesi Skin Scan uygulaması ile benlerinizin fotoğrafını çekerek basit bir taramadan geçirip risk seviyenizi öğrenebilir ve bir doktora danışmanız gerekiyorsa haberdar olabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda sizin ya da ailenizin vücutlarındaki benlerin gelişimini takip etmeye de yarıyor. 4,99 ABD Dolarına satılan uygulamanın web sitesinde dünya haritası üzerinde risk grupları da görülebiliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Mobil Sağlık Otomobil İçi Sağlık Taraması: Ford SYNC Health Otomobillerde internet bağlantısı ve araç içi teknolojiler geliştikçe bambaşka sektörlerin konusu da otomotivin içine dahil edilmeye başlandı. Yeni jenerasyon otomobillerin sürücünün sağlık durumunu sürekli kontrol etmesi ve herhangi şüpheli bir durumda sürücüyü uyararak olası bir kazayı önlemesi sistemine dayanan bu teknolojiyi ilk kullanacak markalardan birisi Ford olacak. Ford, araç içi bilgi-eğlence (infotainment) sistemi SYNC ile birlikte çalışacak olan SYNC Healthʼin ilk aşamada sürücünün şeker hastalığı ile ilgili bilgilerini takip edebileceğini ve alerjik ortamların bilgilerinin güncellenerek sürücüye iletileceği şekilde kullanılacağını duyurdu.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Hareketli görüntüler sinemanın başlangıcında aldığı isimdi. Şimdi kimi zaman sanatsal bir lezzet yakalamak, kimi zaman da alt kültürlerde yaygınlaşmış paylaşma kavramına hizmet edebilmek adına video ve fotoğraf arasında yeni bir kavram hızla yaygınlaşıyor: Hareketli görseller.

Kimi zaman bir moda çekiminin sürekli başa dönen yüksek çözünürlüklü ve animasyonlu GIF görselleri olarak, kimi zaman da bir fotoğraf makinesinde çekilen fotoğrafın sunumunu zenginleştirmek için kullanılan bu yöntem, videodan çok daha kısa olması ve videonun sahip olmadığı bir “anı anlatabilme” özelliği taşıması sayesinde ilgi çekmeye devam ediyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Polo - Animated GIF Filmler Poloʼnun relansmanı için, JWT Paris tarafından yaratılan sonu olmayan, saçma, animated GIF film serisi Troustories hem site içerisinden görüntülenip oylanabiliyor, hem de kolayca farklı platformlarda paylaşılabiliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Animated GIF ile Storyboard Tarzı Kısa Hikayeler Tumblrʼdan çıkan yeni bir akımda birden çok animated GIF ile oluşturulan kompozisyonlar, bir storyboard gibi baştan sona izlendiğinde bir hikaye anlatıyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Cinemagraph Cinemagraph, ilk bakıldığında durağan bir fotoğraf gibi gözüken belirli kısımlarının hareket ettirilmesi ile oluşan animasyonlu GIF türü. Yüksek çözünürlüklü görsellerden oluşturulan döngülerin şık ve sofistike görünüşü kısa sürede sitenin farklı firmalara reklam çalışmaları da yapmasına sebep oldu.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Citroën - Cinemagraph Mevcut ürün gamının yanısıra ayrı bir premium marka olarak konumlandırdığı DS serisini son modeli DS5 için Cinemagraphʼla işbirliği yapan Citroën, oldukça şık görsellerle otomotivde ürün tanıtımını farklı bir boyuta taşımayı başardı.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hareketli Fotoğraflar Nikon J1 ve V1 - Motion Snapshot Nikon, bu yıl piyasaya sürdüğü yeni aynasız sistemli yarı profesyonel kamera serisi J1 ve V1ʼde, Motion Snapshot adı verilen bir özelliği de duyurdu. Kamerayı Motion Snapshot moduna ayarlayıp deklanşöre basılı tuttuğunuzda, 1 saniyelik kısa bir video kaydı ve fotoğraf çekimi yapılıyor. Bu ağır çekim görüntü ve görsel, birlikte sunularak farklı bir hareket eden fotoğraf deneyimi sunuluyor.

videoyu gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam 10 yıl önce çevre deyince anladıklarımız bugün anladıklarımızdan oldukça farklıydı. Geri dönüşüm, sürdürebilir enerji kaynakları gibi bir çok konu artık gündemimizde. Bu arada artık çevre konusunun üretim aşamasında da önemsenmesi gereken bir olgu olduğunu biliyoruz.

Benzer bir şekilde sağlıklı beslenmek konusu da gittikçe daha önemli hale geliyor. Bugün gelirlerinin büyük bir bölümünü şekerli gıdalar satarak kazanan bir çok büyük markanın bir 10 yıl sonra ürün gamlarında radikal değişiklikler görmeye hazırlanabiliriz.

İşte tüm bu farkındalıkların artması, tüketicilerin kendi tercihlerinin rafine olmasını, tükettikleri ürünlerin içeriğini daha çok analiz etmelerini birer alışkanlık haline getirmeye başladı.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Reserve Vending - Çevreci Otomatlar Baltimoreʼda gerçekleşen 79. ABD Belediye Başkanı Konferansıʼda belediye başkanlarının deneyimlediği Recyclable Planet otomatları, geri dönüşüm için atılan ürünü barkodundan tanıyıp, otomatı kullanan kişiye indirim ya da fırsat kuponu hediye ediyor. Kupon otomatın ekranına tutulduğunda; kuponun üzerinde arttırılmış gerçeklik (augmented reality) özelliği ile istenen video kullanıcıya gösteriliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Coca-Cola - Facebook Places Geri Dönüşüm Projesi Coca-Cola İsrail, tüketicileri geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek ve plastik şişelerin geri dönüştürülmesini teşvik etmek amacıyla bir Facebook kampanyası gerçekleştirdi. Kampanya için öncelikle 10.000 geri dönüşüm noktası Facebook Placesʼa tanımlandı. Kullanıcılar da bu noktalarda kayıt olarak kendi ağlarına geri dönüşüm aksiyonlarını duyurdular. En aktif kullanıcı, “Recycling King” ünvanını kazandı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam GoodGuide GoodGuide sitesi, sosyal sorumluluk konusunda kriterlere göre şirketleri ve ürünlerini kategorize ederek tasnifliyor ve kendi yarattığınız filtrelere göre içeriklerinin sizin görüşlerinize uygun olup olmadığını söylüyor. Sitenin Chrome eklentisi, Amazon başta olmak üzere 6 alışveriş sitesi üzerinde ürünleri gezerken bir araç çubuğu üzerinden ürünün kendi oluşturduğunuz filtrelere göre değerlendirmesini yapabiliyor. GoogGuideʼın barkod okutunda ürünle ilgili bilgileri aynı şekilde kişisel filtreden geçirip ileten bir mobil uygulaması da bulunuyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Güneş Enerjili Strawberry Tree Şarj İstasyonu Sırbistan Belgradʼda hayata geçen Strawberry Tree, güneş sistemi ile çalışan ücretsiz mobil cihaz (cep telefonu, mp3 player, vb) şarj istasyonu. Tüm gün boyunca enerjiyi depolayan sistem, geceleri ya da bulutlu günlerde de yaklaşık 1 ay boyunca sorunsuz hizmet verebiliyor. 16 aygıtı aynı anda şarj edebilen Strawberry Tree, güneş enerjisi ücretsiz olduğuna göre bu şarj istasyonu da ücretsiz olmalıydı fikrinden yola çıkmış.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Rüzgar Enerjisiyle Üretildi: WindMade Artık neyi tüketip neyi tüketmeyeceğimize ambalaj üzerindeki kimi logolara bakarak da karar verebiliyoruz. Önceleri sadece içerik için kullanılan (örneğin organik) bu logolar adil ticaret logosunda olduğu gibi üretim aşamalarını da belgeleyebiliyor. WindMade de, önde gelen kuruluşların (UN Global Impact, Vestas, PWC, WWF, New Energy Finance, GWEC ve LEGO) bir araya gelerek belirledikleri bir standart ve onu temsil etmesi için seçilmiş bir logo. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması ve tüketici gözünde de önemli hale gelmesi açısından olumlu bir çalışma.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Danimarkaʼda Gıdalara Yağ Vergisi Danimarkaʼda doymuş yağ oranı %2,3′ten fazla olan gıdalara ek vergi uygulaması başladı. Bu şekilde tanımlanmış gıdalarda kg başına 3 dolar seviyelerinde bir fiyat artışı gerçekleşecek. Hükümetin obezite ve diğer sağlık sorunlarıyla başetme planı çerçevesinde uygulanan vergi ilk değil, ülke 2010′da da şekerli abur cubur gıdalara ek vergi koymuştu.

projenin detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Az şekerli Pepsi Dry Japonyaʼda, Pepsi 24 Mayıs itibari ile %50 daha az şekerli yeni ürünü Pepsi Dryʼın satışına başlayacağını duyurdu. Pepsi Dryʼın belirlenen fiyatı ¥140.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Algida Fruttare - Gerçek Meyveli Dondurma Belirli bir tüketici kitlesinin sürekli daha doğal ve organik gıdalara yönelmesini gözlemleyen Algida, Fruttare adlı yeni bir alt marka lanse etti. Hindistan cevizli ve ananaslı olmak üzere iki çeşitle piyasaya çıkan Fruttareʼnin ürünlerinin içerisinde gerçek meyve parçaları bulunuyor.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sürdürülebilirlik ve Sağlıklı Yaşam Orange - Sesle Telefon Şarj Eden T-shirt Orange yenilenebilir enerji topluluğu GotWind ile çalışarak, daha önceki senelerde yaptığı gibi 2011 Glastonbury Müzik Festivali için katılımcıların telefonlarını şarj edebilmeleri için, bu sefer ses ile enerji üreten konsept Tshirt Orange ʻSound Chargeʼʼı hayata geçirdi. Orange, festival alanında yer alan  Chill ʼnʼ Charge istasyonları dışında bu konseptleri 2008 yılından bu yana geliştiriliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Organizasyonların sosyal medyada paylaşılması artık çok önemli. Özellikle gençlere yönelik etkinliklerde sosyal medya hesaplarına direkt erişim sağlayan teknolojilerin kullanılması, etkinliği düzenleyen ya da etkinliğe sponsor olan markaların da mesaj ve aktivitelerini daha geniş kitlelere yaymasına olanak tanıyor. 2011ʼde Türkiyeʼde de dünyada yeni kullanılmaya başlanan RFID teknolojili yakın alan temassız bilekliklerle büyük festivallerde Facebookʼa ve Twitterʼa sadece bilekliğimizi bir kioska yaklaştırarak mesaj gönderdik.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Facebook Hesabı İle Girilen Coca Cola Yaz Kampı Coca-Cola İsrail, 2010ʻda Facebook üzerinden etkileşimle giriş yapılacak bir 3 günlük ücretsiz Coca-Cola Kasabası yaz kampı etkinliğini hayata geçirdi. Gençler Coca-Cola Kasabasıʼna Facebook profil bilgisi tanımlı bileklikleri ile giriş yaptılar. Kamp süresince beğendiklerini bilekliklerinden ʻlikeʼ vererek paylaştılar.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Efes - One Love, One Like Efes Pilsen One Love 2011ʻde NFC temassız iletişim teknolojisini kullanıldı. Bileklik ile, fotoğraf istasyonlarında çekilen fotoğraflar etiketlendi, katılım sağlanan aktiviteler duyuruldu ve gezici ʻseyyar tivitçilerʼ ile sahnedeki grubun sevilen parçaları hem Facebookʼta hem de Twitterʼda paylaşıldı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Twitter Paylaşımlı Myforum Partisi Forum Alışveriş Merkezleriʼnin internet sitesi MyForum.com.tr için düzenlenen partide, davetliler RFIDʼli Twitter bileklikler ile parti boyunca bilekliklerini panellere göstererek otomatik Tweet gönderebildiler. Twitterʼa gönderilen otomatik içerikler, partide bulunan yere göre ayrıştığı gibi birden çok alternatifli metin sisteme eklendiğinden paylaşılan içerikler birbiri ile aynı olmadı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Facebook Paylaşımlı Koç Fest 2006′dan bu yana gerçekleştirilen Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları organizasyonunda bu sene ilk kez katılımcılar ile onların Facebook hesabı RFID destekli Koç Fest Kart ile eşleştirildi. Katılımcılar Koçfestʼte katıldıkları her oyun başında yer alan RFID okuyuculara kartlarını okutarak, yoğunluğa göre en geç aynı gün içerisinde Dailymotionʼa videoları yüklenip ve videonun bağlantısı kart sahibinin Facebook hesabına post edildi. Koç Fest Kart ile gerçekleştirilen uygulamada, kullanıcıların etkinliklere katılmasında şart koşulmadı. Kullanımı arttırmak için hesaplarını paylaşanlara hediyeler de verildi.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Rockbjörnen Müzik Ödülleri Abba, Coldplay gibi grupların yer aldığı bilinen bir organizasyon. Zaman içinde ilgi azaldığı için, organizasyon geçen sene dijital dünyaya taşındı. Projede; konser bir stüdyoda veriliyor. Grup, şarkı söylerken sayfada onu izleyenlerin ne yorum bıraktığını canlı olarak takip ediyor. Çakmaklar havaya ya da alkış dendiğinde ise sayfada yer alan butonlar sayesinde sanatçının şarkısına eşlik etmek mümkün kılıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sosyal Organizasyonlar Cellcom Facebook Konserleri Cellcomʼun Facebookʼta başlattığı her akşam 2 saat süren canlı yayın konserler. Konser interaktif olmasının yanında, kullanıcılar webcamler ile bağlandıklarında sanatçıların arkasındaki ekranlarda kendilerini görebiliyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping 2010ʼün yükselen değerlerinden biri olan “projection mapping”, yani çok güçlü ampullere sahip projektörlerle yansıtılan ve yansıtıldığı yüzeyin modellemesine göre çalışılmış video prodüksiyonlar, 2011ʼde de yaratıcı kullanımlarla uygulanmaya devam etti.

Projection mapping gibi, çok yeni olmamasına rağmen hologram teknolojisi de iletişimde gittikçe daha sık kullanılmaya başlandı.

Projection mapping projelerinde markalar farklılaşabilmek ve gösterinin internette de yayılabilmesi için her seferinde uygulamaya yeni bir fikir katmak zorunda kaldılar.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Diesel - Hologram Moda Şovu Dieselʼin 2007 koleksiyonunun tanımıtında modeller, holografik mekanik kafadanbacaklılar, fütüristik su altı araştırmacıları ilk kez hologram teknolojisi ile olarak defilede yer aldı. İspanyol animasyon stüdyosu Dvein tasarımları, sahne prodüksiyonunu ise Vizooʻya ait.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Burberry - Hologram Moda Şovu 2007′de Dieselʼin moda şovunda gördüğümüz hologram teknolojisi 2011ʼde Burberryʼnin yeni koleksiyonu tanıtımında yeniden karşımıza çıktı. Şovda sadece hologram modeller değil, 6 adet de gerçek model yer aldı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping T-Mobile - Yılbaşı Sürpriz Konseri T-Mobileʼın “life is for sharing moment” kampanyası dahilinde 17 Kasımʼda gerçekleşen yılbaşı etkinliği ile Almanya, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ ve Polonya aynı anda Mariah Carey ile yılbaşı kutlamasına katıldı. Mariah Careyʼin hologram olarak katıldığı mini konserde kendisine gerçek dansçılar eşlik ederken, tüm şehirlerdeki yayınlar canlı yayın ile birbirlerine gösterildi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Hyundai - Gerçek Otomobilli Projection Mapping Hyundaiʼnin, Accent Blue lansmanı için gerçekleştirdiği projection mapping çalışmasında, gerçek bir Hyundai Accent ve 3 boyutlu yansıtma kullanıldı.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Sapporo - Motion Projection Japon birası Sapporo Vancouver, Toronto ve Montrealʼde yaptığı mini etkinliklerde, Xbox Kinect ile katılımcıların gölgelerini tarihi japon karakterleri olan sumo güreşçisi, samuray ve geyşaya dönüştürdü.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Jordan Melo - Water Projection Carmelo Anthonyʼnin yeni Jordan Melo M8 ayakkabı serisinin tanıtımı için New York Hudson Nehriʼnde püskürtülen su üstüne bir yansıtma video gösterisi gerçekleştirildi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Hologram ve Projection Mapping Black Sun - Dans Koreografili Motion Projection Sanatçı Nobuyuki Hanabusa ve dansçı Katsumi Sakakuraʻnın ortaya çıkardığı dans koreografili motion projection gösterisi.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Teknoloji geliştikçe hayatımız kolaylaşacak sanıyorduk, ancak özellikle 24 saat internete bağlı yaşamaya başlayanlarımız, gecenin bir vakti işle ilgili bir mesaj aldıklarında bunu yanıtlamak zorunda kalınca bu gelişimin hayatımızı sandığımız kadar kolaylaştırmadığını artık farketmeye başladı.

Bu gelişmeler ışığında bir çok firma dünyanın farklı yerlerinde yorgun tüketicilere yeni imkanlar geliştirebilmek için çalışıyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan araç paylaşım sistemi tabanlı oto kiralama hizmetleri bunun en önemli göstergesi.

Büyük kentlerdeki trafik derdi de bir jenerasyonun büyürken en önemli hayallerinden biri olan otomobil sahipliğini eskisi kadar önemli olmayan bir olguya dönüştürüyor artık.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Mu by Peugeot Peugoutʼnun 8 Avrupa kentinde hayata geçirdiği, kullandığın kadar öde sistemiyle çalışan bir şehiriçi araç paylaşım sistemi olan Mu by Peugeot yayılıyor. Rakip sistemlerle en büyük farkı, üyelerin scooter motosikletten vana kadar geniş bir segmentte araç havuzundan faydalanabilmeleri olan Mu by Peugeot 2013′te pazar lideri olmayı hedefliyor. Frost & Sullivanʼın raporuna göre kullandığın kadar öde araç paylaşım sistemleri, 2016′da Avrupaʼda 5,5 milyon tüketiciye erişmiş olacak.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü BMWʼden Premium Araç Paylaşım Uygulaması Şehiriçi ulaşım konusunda önemli yatırımlar yapan BMW, elektrikli modellerini çıkartacağı BMW i markasının lansmanı sırasında 100 milyon dolarlık bir yatırım finansmanı şirketi (BMW Ventures) kurduğunu da açıklamıştı. BMWʼnin bu yöndeki son duyurusu DriveNow adlı bir araç paylaşım sistemi oldu. Sistemde bir cep telefonu uygulaması ile kent içinde nerede uygun araç olduğunu görüp rezerve ediyor ve dilediğiniz kadar kullanıyor, sonra da aracı dilediğiniz yere bırakıyorsunuz. Benzin ve park ücreti hizmete dahil, sadece dakika üzerinden ödeme yapılıyor.

videoyu izle

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Docomoʼdan Bisiklet Paylaşım Hizmeti NTT Docomo, bisiklet paylaşım şirketi Pedal ile birlikte mobil uygulama ile yeri tespit edilip kiralanabilen bir mekanizma geliştirdi. Android uygulaması üzerinden GPSʼli bisikletlerin uygunluk durumunu görebiliyor, bulunduğu istasyondan da cep telefonunun temassız ödeme sistemi ile ya da bu yoksa başka e-ödeme yöntemleri ile bisikletin kilidini çözüp kullanabiliyorsunuz.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Otomobilini Satana Tramvay Bedava İspanyaʼda Murcia kenti yönetimi, şehir içindeki binek araç trafiğini azaltmak için bir kampanya düzenledi. Yeni tramvay sistemi için ömür boyu bedava giriş kartları hazırlandı ve bu kartlara sahip olma bedeli ise Murciaʼlıların otomobillerini satmaları olarak belirlendi. Kampanya sona erdi ve şimdiki aşamada web sitesinde kent trafiğinden eksilen araçlar demonstre ediliyor.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Otelden Dijital Detoks Paketi Marriott grubunun Renaissance Pittsburgh otelinde özel bir haftasonu paketi mevcut. Misafirlerini sürekli iletişimde kalınan iş yaşamı yüzünden gelen stresten arındırmayı düşünerek oluşturulan bu pakette, otele giriş sırasında bilgisayar, cep telefonu gibi tüm dijital cihazlar bir kasaya bırakılıyor. Odalarda da elektronik eşya, tv bile bulunmuyor, bu elektronik aletlerin olması gereken yerlerde ise klasik edebiyat eserleri yerleştirimiş. Bu paket normal otel ücretinden daha ucuz.

projeyi gör

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü VW Blackberry Sunucularını Mesai Saatleri Dışında Kapatıyor BBCʼnin haberine göre Volkswagen, çalışanların Blackberry hizmeti üzerinden aralıksız e-posta almalarını engellemek amacıyla mesai bitiminden 30 dakika sonra BB sunucularını kapatıyor ve mesai saatinden 30 dakika öncesine kadar da açmıyor. Sistem üst düzey yöneticilerin hesaplarını kapsamıyor. VWʼnin açıklamasına göre karar sendika organizasyonlarıyla ortaklaşa görüşülerek alındı.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Sahip Olmanın ve Bağlı Olmanın Yükü Otomobilsiz Banliyö Mahalleleri Almanyaʼnın Freiburgʼdaki Vauban kentinin banliyö mahallelerinden birinde ilginç bir proje hayata geçti. Mahalle sakinlerinin kararıyla mahallenin anacaddesi ve 1-2 caddesi dışında cadde ve sokaklarında otomobil bulunması yasak. Bir otomobiliniz varsa da evinizin önüne ya da garajınıza park edemiyorsunuz, mahallenin dış sınırında bulunan bir otoparktan yer satınalmanız gerekiyor. Bu durum, sakinlerin otomobil sahipliğinin %30 gibi bir orana geriletmiş. Burada yaşayanlar yaya olarak, bisikletle ve toplu taşımayla hareket etmeye alışıyorlar ve çok daha mutlu olduklarını söylüyorlar.

proje detayları

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Bigumigu 2005'ten beri pazarlama inovasyonunu, reklam yaratıcılığını ve yeni teknolojileri takip eden Bigumigu, reklam ve pazarlama sektöründe hem içerikleri, hem de yorumlarıyla önemli kaynaklardan biri olmayı başardı. Bigumigu'nun kurucuları olarak biz de sektör tecrübelerimizi de cebimize alarak araştırma ve analiz birikimimizi marka ve ajansların hizmetine sunma kararı aldık ve Bigumigu İletişim Trendleri Danışmanlığı bu şekilde doğmuş oldu. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz: Aygül Pembecioğlu aygul@bigumigu.com

Yalçın Pembecioğlu yalcin@bigumigu.com

Birlikte Çalıştığımız Markalar

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Program ve Eğitimlerimiz Düzenli İletişim Trendleri Sunumu Her ay bir araya geliyoruz ve markanızı tüm pazarlama ekibinizle, hatta ajanslarınızla birlikte tek toplantıda güncelliyoruz. 1,5 - 2 saat içinde reklam, dijital pazarlama, sosyal medya, mobil, teknoloji gibi konularda son bir ayın tüm önemli gelişmelerini paylaşıyoruz, markanıza özel önerilerde bulunuyoruz; sonra da hazır bu kadar kişi bir araya gelmişken bu konuları tartışıyoruz. Bu hizmetimizi kısıtlı da olsa ajanslara da sunuyoruz. Dönemsel İletişim Eğitimi Her ay sunum için size gelmemiz ihtiyaçlarınız için gerekli değilse, 3 aylık dönemlerde gelip özet sunumlar yapmamızı da isteyebilirsiniz. Gündemi takip etmek zorunda olmayan markalar için uygun. İletişim Trendleri Danışmanlığı Tüm iletişim projeleriniz ve brieflerinizle ilgileniyoruz, ajanslarınızdan en yüksek verimi alabilmeniz için sizi yönlendiriyoruz. Markanıza ve iletişim stratejinize uygun şekilde yeni iletişim trendlerini uygulamalarınıza nasıl entegre edeceğiniz konusunda öneriler veriyoruz.

Bigumigu 2011 İletişim Trendleri


Program ve Eğitimlerimiz İletişim Trendleri ve Yaratıcılık Çalıştayı Hangi birimde çalışıyor olursanız olun, işinizi daha iyi yapabilmek için yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz. Sektörlere özel olarak tasarladığımız bu eğitimimizle dünyadan ve Türkiye'den örnek projelerle zihin açıp, sonra hep birlikte projeler geliştiriyoruz. Sosyal Medya Pazarlama İletişimi Eğitimi Pazarlama biriminde dijital bölümünüzü yeni mi açtınız? Üst yöneticileriniz sosyal medya konusuyla mı ilgileniyor? Canavar gibi bir sosyal medya ekibiniz var ve onların kalibrasyonunda bir eğitim mi arıyorsunuz? Türkiye'nin dijital reklamcılık ve sosyal medya sektöründe ilkleri gerçekleştirmiş Bigumigu aradığınız eğitimi size sunuyor. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz: Aygül Pembecioğlu aygul@bigumigu.com

Yalçın Pembecioğlu yalcin@bigumigu.com

bigumigu.com @bigumigu Bigumigu 2011 İletişim Trendleri

deneme  

deneme den