Page 1

Prof. Dr. Edibe SÖZEN YAVUZ

AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı


1961 yılında Gürün/Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Doktora ünvanını aldı. 1994 yılında Uygulamalı Sosyoloji Doçenti, 2000 yılında Profesör oldu. Batı Avrupa ülkelerinde

yapmış olduğu ‘Üçüncü Kuşak Türkler’ çalışması ile Almanya’da ‘Bilim-Araştırma’ ödülüne layık görüldü. 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan Yavuz, 2006 -2009 yılları arasında AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 9 kitap ve 100’den fazla makale sahibi olan Yavuz, evli ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.


Merhaba Değerli Hemşehrilerim, Gerçek bir Maltepeli olarak biliyorum ki; içinde bulunduğumuz dönemde Maltepe’nin ihtiyacı olan şey ‘VİZYON ve DENEYİM’dir. Projelerimizi hazırlarken; Maltepelilerin ihtiyaçlarını ve taleplerini dikkate aldık. Ülkemiz, 2023 vizyonuyla, kalkınmış ülkeler arasında ilk 10’a girmeyi planlarken İstanbul’un güzide ilçelerinden biri olacak Maltepe, bizim projelerimizle hak ettiği yere ulaşacaktır. Geleceğe kararlı adımlarla ilerlerken, Maltepe’nin bu vizyondan mahrum kalmasına gönlümüz el vermiyor. Artık AK Belediyecilik ile tanışma vakti geldi. İnanıyorum ki, hızla ilerleyen ülkemizin kazandığı gelişim ivmesini, hep birlikte el ele vererek, ilçemize de kazandıracağız.

Prof. Dr. Edibe SÖZEN YAVUZ

AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı


YEŞİL MALTEPE

2023

VİZYONU


MEDENİYET KENTİ Üstat Necip Fazıl; “Görme engelli bir şoförün kullandığı otobüste gitmek mi daha tehlikeli yoksa kötü yönetilen bir şehirde yaşamak mı, elbette ikincisi” der. Nazım Hikmet de; “İki şey unutulmaz” der, “Annemizin yüzü ile şehrin yüzü.” Şehir annemiz kadar kutsaldır. Biz de annelerimizin yürekleri gibi şehrimizin vicdanı ve merhameti olacağız. Onlar gibi adaletli ve eşit davranıp, daima insanı önde tutacağız. Şehrimizin tüm sorunlarına birlikte kalıcı çözümler bulup mutlu insanların yaşayacağı bir Maltepe’yi birlikte yöneteceğiz. Her şehrin bir ‘AN’ı vardır, Maltepe’yi geleceğin şehri yapmak için de; ‘AN, BU AN’dır.


Söz veriyoruz; AK Belediyecilik ile şehir güvenliğine, temizliğine, estetiğine, yeşile, parklara daha fazla yoğunlaşacak; çocuklar, gençler, yaşlılar, engelliler için çok daha fazla yatırım yapacağız. Ulaşımda önceliğimiz yayalar olacak, yeni otoparklar ile sokaklara nefes aldıracağız. Maltepe’ye yeni meydanlar kazandıracak ve meydanları halkımıza bırakacağız. AK Belediyecilik ile; önümüzdeki dönemde Maltepe’nin altyapı çalışmaları kadar, insanların ihtiyaçlarına önem verecek, daha çok çalışacak, şehrin ruha, ruhun da şehre yansıyacağı projeleri hayata geçireceğiz. Şehrin ruhuna ve şehir sakinlerinin taleplerine kulak veren, adil, şehrin tarihi ve coğrafyası ile dost bir kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Katılımcı, sorumlu, şeffaf belediyecilik anlayışı yerel yönetim anlayışımızdır. Tüm farklılıklara hayat alanı sağlayacağız. El uzatmadığımız el, kulak vermediğimiz talep kalmayacak. AK Parti olarak diyoruz ki; Maltepe’yi birlikte yöneteceğiz.


AK Belediyecilik ile, önümüzdeki dönemde Maltepe’yi kendi tarihi, sosyal, ekonomik, kültürel değerleriyle Mutlu Kent haline getirmeyi hedefliyoruz. Maltepemiz ekonomisiyle, kültürüyle, tarihi mirasıyla, el sanatlarıyla, tarımıyla, turizmiyle dünyayla entegre olacak ve ismini duyuracaktır. Kısacası, üreteceğimiz çözüm odaklı ve gerçekçi projeler ile Maltepemizi dünya devleti olan Türkiye’nin dünyadaki yeri ve izi olan şehirlerinden biri yapacağız. Maltepe 2023 vizyonumuz doğrultusunda; trafik sorunu asgariye indirilmiş, ulaşımı rahat, havası tertemiz, doğası, tarihi ve kültürüyle bütünleşmiş üst düzey estetiğe, etkin, duyarlı, şeffaf bir yönetime, güçlü ekonomiye, huzurlu ve mutlu insanlara sahip “Mutlu Kent Maltepe” için çalışacağız.


AK BELEDİYECİLİK İLE

MUTLU KENT

MALTEPE


MEGA PROJE

1

Maltepe Park Etkinlik Alanı Avrupa’nın en büyük açık hava yaşam, spor ve eğlence merkezi Maltepe’de kuruluyor. Maltepe’yi yeşil ve denizle barıştıracak yeni dinlenme, kültür, eğlence ve miting alanları ile Maltepe İstanbul’un yeni cazibe merkezi haline gelecek.


10

MEGA PROJE

2

Havaray Marmaray Maltepe durağından başlayıp Kadıköy – Kartal metro hattını keserek Başıbüyük’e çıkacak 3,5 km’lik Havaray ile Maltepe-Başıbüyük arası 7 dakikaya inecek. Maltepe’de ulaşım kolaylaşacak.


MEGA PROJE

3

Maltepe Kent Meydanı Yayalaştırılması Trafiğin Yeraltına Alınması Projesi Maltepe merkezindeki trafiğin yer altına alınması ile hem trafik hem de Maltepeliler rahat bir nefes alacak. Maltepe geniş ve özgür bir meydana kavuşacak.


12

MEGA PROJE

4


Marmara Üniversitesi Kampüsü ve Üniversite Hastanesi Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden Marmara Üniversitesi, başta Araştırma ve Eğitim Hastanesi olmak üzere tüm bölümleri ile Kenan Evren Kışlası’na taşınacak. Maltepe bir sağlık ve eğitim kenti olacak. Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 113.000 metre kare toplam alanı, 750 hasta yatağı, 61 yoğun bakım yatağı, 28 adet ameliyathanesi ve diş hastanesi ile 2014 yılının sonunda Maltepelilerin hizmetine açılacak. Kampüs içerisinde bir de Sağlık Tekno Parkı bulunacak. Bir sağlık kenti haline dönüşecek Maltepe’de, sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu Ar-Ge çalışmaları ve teknolojik uygulamaların geliştirileceği teknokent ile yeni istihdam alanları oluşturulacak.


14

MEGA PROJE

5

Maltepe Bölge Parkı Orman Projesi

Nitelikli yeşil alanlar korunarak, sadece Maltepe’nin değil bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak ortak yaşam alanları ile İstanbul’un nefesi tazelenecek.


Dar Gelirliler İçin Sosyal Konut Hamlesi

MEGA PROJE

6

Dar gelirli vatandaşlarımızın, belediyemizin öncülüğünde, ödeme kapasitelerine uygun, uzun vadeli taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olmaları sağlanacak. Bunun için belediyemizce arsa tahsisleri yapılıp, sosyal konutlar üretilecek. Plansız yerleşimlere izin verilmeyecek, yeni yapılacak sosyal konutlar Maltepe’nin kimliği, kültürüyle uyumlu ve kente değer katan bir yaklaşımla tasarlanacak. Bu tasarımlarda sadece bina tasarımı değil; çocuk oyun parkları, yaşlıları sosyal hayata katacak, sağlık ve temel ihtiyaçlarına kolaylıkla erişebilecekleri ve engellilerin engelsiz yaşam sürmesini sağlayacak sosyal donatı alanları (okul, hastane, poliklinik, ibadethane) ile zenginleştirilmiş, otopark ihtiyacı ve trafik sorunu çözümlenmiş bir yaşam tasarımı yapılacak.


AK BELEDİYECİLİK İLE

KATILIMCI KENT

MALTEPE

Demokrasinin nüvesi olan şehir, şehirde yaşayanların katılımıyla yönetilir. Yerel yönetim bu açıdan demokrasinin ilk basamağıdır. AK Parti, yerel yönetimlerde halkımızın katılımını sağlayan pek çok alan inşa etmiştir. AK Parti, milletimizin sesine hem ülke genelinde hem de yerel yönetimlerde kulak vermiştir. Bütün yaşayanları etkileyen kararlarda Maltepelilerin görüşlerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının yönetime iletilmesi, yönetimin de yaptığı ve yapmayı planladıkları ile ilgili genel halk ve STK’lar ile daha etkin diyalog kurması için çeşitli mekanizmalar geliştirilecektir.


Sivil Toplum Merkezi Sivil toplum kuruluşlarının aynı çatı altında toplanacağı bu merkez, aynı zamanda Maltepe’nin çok kültürlü, çok renkli mozaik yapısının da bir temsili olacak. • Kent Konseyi • Adil ve Katılımcı İmar Reformu • Şehir Estetik Kurulu • E- Katılımcı Belediyecilik Platformu


18 30

KATILIMCI KENT MALTEPE

7/24 Açık Belediye

Akıllı Belediyecilik Uygulamaları • Maltepe Kart

Maltepe Kart ile halkımız, belediye hizmetlerinden ve belediyenin sosyal tesislerinden belli avantajlarla faydalanabileceği gibi, ilerleyen zamanlarda –yapılan anlaşmalarla- ilçedeki alışveriş merkezlerinden ve dükkanlardan indirim kazanma, ücretsiz internete bağlanabilme, bisiklet istasyonlarından bisiklet kiralayabilme ve daha birçok ayrıcalıklı hizmetten yararlanabilecek.

• Mobil Belediyecilik Uygulamaları • E-İmza ve Dijital Arşiv


Ücretsiz Wi-Fi Projesi Maltepeliler, günlük hayatın vazgeçilmez iletişim ortamı haline gelen internetten kentin merkezi noktalarında kesintisiz, güvenli ve ücretsiz bir şekilde yararlanacak.

• Proje Bankası • Dünya Bankası ve AB Ortaklı Projeler


AK BELEDİYECİLİK İLE

KÜLTÜR KENTİ

MALTEPE

AK Belediyecilik anlayışımızın bir boyutu da ‘Kültürel Belediyecilik’tir. İnsanlarımızın temel altyapı sorunlarını çözen, onların yaşam kalitelerini yükselten belediyelerimiz, aynı zamanda insanımızın kültürel ihtiyaçlarına göre de çözümler üretecektir. Kültür ve sanat merkezlerinden meslek edindirme kurslarına, tarihi eser restorasyon çalışmalarından konser, sinema ve tiyatro gösterilerine kadar pek çok icraat gerçekleştirilecektir.


Türk Dünyası Açıkhava Müzesi Türk dünyasının kültür hazinelerinin örnek uygulamalarını bir araya getirecek olan açıkhava müzesi ile Cumhuriyetimizin dayandığı kültür mirasımız gelecek nesillere taşınacak.

Çok Amaçlı Kültür Merkezi Projesi Kültür ve sanatın renkli dünyasını yansıtacak, çok amaçlı salonları ile sahne ve gösteri sanatlarının hizmetinde, günün her saati yaşayan bir kültür merkezi Maltepe’ye değer katacak.


22 30

KÜLTÜR KENTİ MALTEPE

Kent Müzesi

Gençlerimiz ve çocuklarımız Maltepe’nin tarihi ve kültürel birikimini görerek ve yaşayarak öğrenecek.

Maltepe Uluslararası Edebiyat Festivali

İstanbul’un yerel yönetimlerce düzenlenen ilk edebiyat festivali ile uluslararası yazar ve edebiyatçılar Maltepeliler ile buluşacak. Edebiyatın zarafeti ile Maltepe güzelleşecek.

Tarih, Kültür ve Edebiyat Gezileri

Görerek öğrenmek ve tarihe dokunmak için geziler düzenlenecek.


Maltepe Kültür Envanterinin Çıkarılması Maltepemizin kültürel mirası ortaya çıkarılacak. Maltepe, tarihi ile barışacak.

Geleneksel El Sanatları Atölyeleri

Geleneksel El Sanatları’nın ihyası ve yaşatılması amacı ile özellikle eski fabrika, iş merkezi vb. binalar yenilenerek sanatçı atölyeleri olarak düzenlenecek. Maltepe sanatla güzelleşecek.

Kültür ve Sanat Sokağı


24 30

KÜLTÜR KENTİ MALTEPE

Maltepe Belediyesi İstihdam Odaklı 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulu

Okul bünyesinde eğitim verilecek branşlar; • Maltepe Film Okulu • Maltepe Tiyatro Okulu • Maltepe Müzik Okulu • Maltepe Spor Okulu • Maltepe Gazetecilik ve Yazarlık Okulu • Maltepe Patent ve İcat Okulu • Maltepe Belediyesi Dil Okulu


Uluslararas覺 Film Platolar覺n覺n Kurulmas覺


AK BELEDİYECİLİK İLE

SOSYAL KENT

MALTEPE

AK Partili belediyeler, şehirlerin sadece altyapı sorunlarına değil, şehir sakinlerinin sorunlarına da eğilmiştir. Yoksullar, engelliler, kimsesizler, şehit ve gazi aileleri, gençler ve çocuklarımız, yaşlılarımız için önemli, çok çeşitli ve büyük sosyal projeler hayata geçirilmiştir. İnsan merkezli medeniyet hayatımızın bir gereği olarak insan odaklı siyasete ve insan odaklı yerel yönetime inanıyoruz. Ulaşılmadık, ihtiyacı ve talebi dinlenmedik bir insanımızı bırakmamak hedefimizdir.


Semt Konakları Eğitim, sağlık, spor, kültür, sosyal yardımlaşma hizmetlerini mahallelerimize getirecek konaklar ile Maltepe’de hayat kolaylaşacak. Hızlı, kolay ve kaliteli hizmet gelecek.

MASDEM ( Maltepe Sosyal Destek Merkezi )

Sosyal yardımların ve sosyal sorumluluk projelerinin tek çatı altında etkin, verimli ve hızlı bir şekilde yürütülmesi sağlanacak. Akıllı kartlar ile maddi durumu yetersiz vatandaşlarımızın, rencide edilmeden desteklenmesi (Gıda, giyecek v.b. yardımı) sağlanacak. Yardımlar adil bir şekilde hak sahiplerine ulaşacak.

Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Bünyesinde okuma yazma kursları ve danışmanlık hizmetleri verilecek merkezde, bedensel engelli vatandaşlarımız için rehabilitasyon merkezi de olacak.


28

SOSYAL KENT MALTEPE

Aşevi Son teknolojiye uygun inşa edilecek aşevimizde, uzman gıda mühendisleri gözetiminde, hijyenik koşullarda üretim yapılacak. Geniş bir tabana yayılan sosyal belediyecilik anlayışımızla, maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlarımıza günlük yemek yardımı yapılacak.


Çocuk Kulüpleri Çocuklarımızın güvenli, huzurlu bir ortamda, eğlenerek, öğrenerek vakit geçirecekleri kulüpler ile Maltepe’nin geleceği güvence altına alınacak.

Kadın ve Çocuk Çocuk Kreşi Çalışan annelerimizin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri kreşler, dar gelirli ailelerimizin hizmetinde olacak.

Kadın Danışma Evi Bu merkezimizde ücretsiz uzman psikolog, tıbbi ve hukuki danışmanlık gibi hizmetler verilerek, kadınlarımıza psikolojik, hukuki ve sosyal destek sağlanacak.

Kadın El Sanatları Çarşısı


30 30

SOSYAL KENT MALTEPE

Planetaryum (Gözlem Evi) Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda kurulacak Planetaryum (gözlemevi) ile çocuklarımız deneyerek, yaparak ve yaşayarak yeni ufuklar keşfedecek. Maltepe’nin yıldızı parlayacak.

Gençlik Merkezi

Maltepe Gençlik Merkezi ile gençlerin özgürce kendilerini ifade edebilecekleri bir alan oluşacak. Maltepe gençlik enerjisine kavuşacak.

Gençlik Her Mahalleye Bilgi ve Gençlik Evi

Öğrenci Yurdu (Kız ve Erkek )


Engelli ve Yaşlı Engelliler Rehabilitasyon ve Sağlıklı Yaşam Evleri Engelliler Ticaret Merkezi Engelli Parkları Engelli kardeşlerimiz için özel oyun parkları oluşturulacağı gibi mevcut çocuk parkları engelli oyun grupları ile desteklenecek. Maltepe’de engel kalmayacak.

Yaşlılar Sağlıklı Yaşam Evleri Emekliler Dinlenme ve Kültür Evi Huzurevi ALO Teknik Destek Hattı Bu hat sayesinde yaşlı, kimsesiz ve düşkün vatandaşlarımızın evlerindeki elektrik, su, doğalgaz vb. tadilat ve tamirat işleri, belediyemiz tarafından ücretsiz gerçekleştirilecek.


32

SOSYAL KENT MALTEPE

Spor

Açık ve Kapalı Spor Salonları Amatör Kulüplere Destek Spor Kursları Alternatif Sporlar Merkezi Su Sporları Festivali Her Mahalleye Spor Parkları

Araştırma Kent Araştırmaları Merkezi Sokak Kütüphaneleri Kitap Durakları Maltepe; otobüs duraklarına kurulacak kitaplıklar ile her daim okuyan ve sürekli öğrenen bir kent olacak.


Sağlık Alternatif ve Yardımcı Tıp Merkezi Fizik Tedavi Hastanesi Evde Bakım ve Hasta Nakil Hizmeti Ücretsiz Sağlık Taramaları Kan Bilgi Bankası Her Mahalleye Sağlık Ocağı


AK BELEDİYECİLİK İLE

YEŞİL KENT

MALTEPE

AK Partili belediyelerin en önemli başarılarından birisi de çevre duyarlılığı ve çevre korumasına verdikleri önemdir. Doğal kaynakların, havanın, suyun, yerleşim yerlerinin temizliği; hem insan sağlığı hem de sağlam bir gelecek için vazgeçilmez alanlardır. AK belediyecilik; arıtma tesislerinden deniz temizliğine, şehir temizliğinden ağaçlandırmaya kadar birçok alanda Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir performansa imza atmıştır.


Hobi Bahçeleri Maltepelileri toprakla buluşturacak hobi bahçeleri ile gündelik sıkıntılar yerini huzura bırakacak. Maltepe bereketlenecek.

Konsept Parklar Yeni yapılacak parklar ve mevcut parklar, bulundukları mahallenin temel ihtiyaçları ve tarihi dokusu gözetilerek konsept parklar ( Tarih Parkı - Bilim Parkı - Müzik Parkı Trafik Parkı - İletişim Parkı - Sanat Parkı Spor Parkı v.s. ) olarak tasarlanacak. Çocuklarımız sağlıklı ve eğlenceli parklara kavuşacak.

Kapalı Pazar Alanları Kurulacak modern ve temiz pazar alanları ile hem pazarcılarımızın hem de halkımızın rahat ve düzenli alışveriş yapmaları sağlanacak.

Ekolojik Tarım Teşvikleri


36

YEŞİL KENT MALTEPE

Hayvan Yaşam Parkları Hayvan Yaşam Parkları ile sahipsiz hayvanların başta bakım ve tedavi hizmetleri olmak üzere sahiplendirme çalışmalarını da kapsayacak sürdürülebilir bir politika izlenecek. Bu parklar sayesinde Maltepe, hem sahipsiz hayvanların bakımının yapılacağı, hem de gelecek nesillerin doğru bir hayvan algısını öğrenebilecekleri sosyal bir merkez kazanacak.

Hayvan Koruma Gönüllüleri Merkezi


Yeşil Enerji - Rüzgâr Gülleri - Güneş Panelleri ve Yağmur Suyu Yeni yapılacak tesislerde yeşil enerjiye yatırım yapılacak, güneş enerjisi, yağmur suyu ve rüzgâr enerjisi ile kent yeşil ve sağlıklı kalacak. Maltepe’nin enerjisi yükselecek.


38

YEŞİL KENT MALTEPE

Çiftlik Turizmi Çarpık kentleşmeye karşı durularak, kentsel tasarıma çiftlik evleri eklenecek ve çiftlik turizmi teşvik edilecek. Çiftlik turizmi ile kent farklılaşacak.


Bisiklet Yolları ve Bisiklet Kiralama İstasyonları

İnsanımızı Doğayla Buluşturacak Mesire Yerlerinin Çoğaltılması


AK BELEDİYECİLİK İLE

HİZMET KENTİ

MALTEPE

AK Partili belediyeler, halkımızdan uzun süre esirgenen temel hizmetleri sunarak işe başlamıştır. Şehirlerimizin kronikleşen sorunlarına, altyapı eksiklerine el atmış, hızla çözümler geliştirmiştir. Su sorunundan sokak ve caddelere, ulaşımdan kanalizasyona, hava kirliliğinden parklara kadar “çözülmez” denen sorunları çözerek “hizmet belediyeciliği” anlayışını ortaya koymuştur. AK Parti olarak amacımız, ülkemizi köylerinden büyük şehirlerine kadar her mekânda, insanımızı merkeze alacak şekilde en güçlü, en zengin ve en demokratik düzeylere yükseltmektir. AK Parti olarak bunun için hizmet aşkıyla ve millet sevdasıyla her an iyi ve her an yeni işler yapmaya devam edeceğiz.


Yerinde Kentsel Dönüşüm Bizim kentsel dönüşüm anlayışımız ev yıkan değil, yuva yapan bir kentsel dönüşüm anlayışıdır. Maltepe’nin en öncelikli sorunlarından olan tapu ve imar sorunları, şehrin ruhuna ve şehir sakinlerinin taleplerine kulak veren, adil, şehrin tarihi ve coğrafyası ile dost bir kentsel dönüşüm ile çözülecek.

Restorasyon Çalışmaları Tarihi yapılar restore edilerek, sanatçılara ilham veren bir kültür ve sanat merkezi haline gelecek. Maltepe asude bir kent olacak.


42

HİZMET KENTİ MALTEPE

Ring Seferleri - Ulaşım Akslarının Entegrasyonu Metro, kara ve deniz ulaşım aksları arasında düzenlenecek ring seferleri ile Maltepe’de trafiğin düzenlenmesi ve kolaylaşması sağlanacak.

Sahil Yolu ile Minibüs Yolu Arasında Yeni Kavşak ve Bağlantı Yolları Üst ve Alt Geçitlerde Yenileme Çalışmaları Trafiğin asıl unsuru yayalar gözetilerek, üst ve alt geçitlerde yapılacak düzenlemeler ile kazaların önüne geçilecek.

Kat Otoparkı ve Semt Otoparkları


Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Mikrokredi, kadın girişimciliğini destekleyerek, yoksulluğun bir başkasına İhtiyaç olmadan azaltılması modelidir. Mikrokredinin temel felsefesi; kredinin bir insan hakkı olmasıdır. Ticari bankalar tapuya, teminata ve kefalete yani kağıda kredi verirken, mikrokredide insana kredi verilir.

Mikrokredi

Ticari bankalardan kredi alırken, ne kadar fazla teminatınız varsa, o kadar fazla kredi alırsınız. Mikrokredide ise; “ne kadar aza sahipsen, o kadar fazla önceliğin vardır” anlayışı hakimdir. Mikrokredi bürolarından verilecek küçük sermaye destekleri ile dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlanacak. Mikrokredi ile kadınların, ailelerin ve Maltepe’nin yüzü gülecek!


44

HİZMET KENTİ MALTEPE

İstihdam Kariyer Merkezi Genç Girişimcilik Merkezi İstihdam Destekli Meslek Edindirme Kurs Merkezi İSMEK Kursları


Engelliler İçin Engelsiz İstihdam Projesi Beden gücünün gerekmediği çağrı merkezi hizmet alanlarında engelli istihdamı desteklenerek, engelli kardeşlerimizin iş hayatına katılımı sağlanacak.


Kent Güvenliği Sokakları Aydınlatma ve Işıklandırma Güvenli Parklar ve Meydanlar MOBESE Kameraları ile Güvenli Mahalleler Deprem Riski Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi


AK Belediyecilik ile Maltepe; MEDENİYET KENTİ YATIRIM KENTİ SPOR KENTİ KÜLTÜR KENTİ YEŞİL KENT SAĞLIK KENTİ EĞİTİM KENTİ SEVGİ KENTİ SAYGI KENTİ MUTLU KENT GENÇ KENT BİRLİK VE BERABERLİK KENTİ OLACAK.


MALTEPE’de AK BELEDİYECİLİK


2004 – 2014 İBB HİZMETLERİ


50

Ulaşım KARAYOLLARI Yol ve Ortak Altyapı İnşaatı Tamamlanan • Başıbüyük - Süreyyapaşa Yolu • Küçükyalı Deresi E-5 Üstü Yan Yolları • Başıbüyük - Büyükbakkalköy Yolu • E-5 Gülsuyu Yan Yol Düzenlemesi • Maltepe Büyükyalı Kuzey Yanyol - Bağlantı Yolları • Maltepe Fındıklı Kavşağı - İçerenköy Bağlantı Yolu • Maltepe Büyükyalı E-5 Sahil Bağlantı Yolu • D-100 Küçükyalı - Kartal Tem Bağlantı Yolu Arası Şerit İlavesi • Başıbüyük Kavşağı - Fındıklı Kavşağı Arası Yolu • Maltepe Başıbüyük İmar Yollarının Yapılması • Başıbüyük Konutları Ulaşım Yolları • Maltepe Başıbüyük Müteferrik İmar Yolları İkmal İnşaatlarının Tamamlanması İnşaatı Devam Eden • Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı J-9 Emniyet Duvarı Yapılması İnşaatı


Köprü ve Kavşaklar • Büyükyalı E-5 Kavşağı • Karacabey Kavşağı • E-5 Maltepe Köprülü Kavşak İnş. • E-5 Gülsuyu Köprülü Kavşak İnş. • Süreyyapaşa Hastane Kavşağı • Maltepe Kiptaş Toplu Konut Kavşağı • Maltepe Başıbüyük Kavşağı • E-5 Küçükyalı Köprülü Kavşak İnş. • Bağdat Cad. Kavşak İnş. • Altıntepe Kavşağı • Maltepe Yaya Üst Geçidi • Maltepe Feyzullah Mahallesi Büyükyalı Caddesi-Gelişim Sokak Kesişimi Üst Geçidi (2 Adet Rampalı) • Maltepe Bağlarbaşı Mahallesi, D-100 Karayolu Üzeri Yaya Üst Geçidi

Karayolu Projeleri • Maltepe Küçükyalı Kavşağı ile Bostancı Kavşağı Arası Yan Yollar Düzenleme Projesi • Maltepe Aydınevler Mezarlığı Önü D-100 Karayolu Üzeri Yaya Geçidi Projesi • Kadıköy - Kartal Metro İstasyonları ve Çevresi Yaya Sirkülasyonu ve Geometrik Düzenleme Uygulama Projesi • Feyzullah Mah. Atatürk Caddesi Rehabilitasyon ve Prestij Yolu Projesi

Yol Bakım ve Onarımı • Kaplama, Yama, Onarım çalışmalarında 412.355 Ton Asfalt kullanıldı. • Kış ile mücadele çalışmalarında 15.462 Ton tuz ve 202 ton Solüsyon kullanıldı. • 5 Adet EDS ile 14 Adet Trafik Kamerası kuruldu.

Otoparklar

Planlanan • Hatboyu Sokak Zeminaltı Otoparkı • Altay Çeşme Mahallesi Şehit Taner Sokak - Kader Sokak Arası Zemin Altı Otoparkı • Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Cad Zemin Altı Otoparkı


52

Ulaşım DENİZ ULAŞIMI

• Maltepe İDO İskele ve Terminal Binası • Maltepe İskelesi


RAYLI SİSTEMLER

Tamamlanan • Kadıköy-Kartal Metro Hattı İnşaatı (21,7 Km) • Kadıköy-Kartal Metrosu İkmal İnşaatı ve EMK Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri Her Yerde Metro, Her Yere Metro • Maltepe-Kadıköy 21 dk • Metro ile Maltepe-Taksim 41,5 dk • 2016’da Bakırköy-Maltepe 47,5 dk • 2016 da Halkalı - Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı • 2019 Sonrası Maltepe - Başıbüyük Havaray Hattı (3,6 km - 7 dk)


54

Çevre PARK VE YEŞİL ALAN Yapım Tamamlanan • Maltepe Sahil Parkı Yapımı • İdealtepe Korusu 50. Yıl Parkı • Altayçeşme Parkı • Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması • Maltepe Kara Tarafı Parkı Yapımı Projesi Tamamlanan • Maltepe Başıbüyük Park Projesi • Maltepe Bölge Parkı Avan Projesi


MEYDAN VE ÇEVRE DÜZENLEME FAALİYETLERİ İnşaatı Tamamlanan • Maltepe Sahili Kaldırım Düzenleme İnşaatı • Maltepe Sahil Düzenlemesi I. Etap Anroşmanı Projesi Tamamlanan • Maltepe Atatürk Caddesi Düzenleme Projesi • Maltepe Dolgu Alanı Düzenleme Projesi • Maltepe Gösteri Alanı Projesi

Aydınlatma Çalışmaları Tamamlanan • Maltepe Küçükyalı-Dragos Arası Aydınlatma • Başıbüyük Caddesi Aydınlatma • Nadire Caddesi Aydınlatma


56

Çevre KATI ATIK • 20 Yatak Üstü Hastanelerden 3.364 ton Tıbbi Atık toplanmıştır. • Mekanik süpürme ile 311 milyon m2 alan süpürülmüştür. • 5.975 m3 kıyı ve plaj temizliği yapılmıştır. • 1.459.218 ton katı atığın taşınma ve depolanması yapılmıştır. • Dere temizlik çalışmalarında 78.540 m3 malzeme toplanmıştır (İSKİ;İBB).

SU VE DOĞALGAZ Doğalgaz

Polietilen Hat : 66.537 m Çelik Hat : 7.288 m Servis Kutusu : 5.931 Ad. Servis Hattı : 35.645 m


Abone Sayısı (2004 Öncesi) : 109.388 Kişi Abone Sayısı (2004 Sonrası) : 83.839 Kişi Toplam Abone Sayısı : 193.227 Kişi

Atıksu ve İçmesuyu İçmesuyu Şebekesi : 22.530 M İçmesuyu şeb. isale hattı : 33.621 M Atıksu şeb. ve kolektörü : 48.390 M Su deposu : 7 Ad. İçmesuyu Terfi Merkezi : 5 Ad. Abone Sayısı 141.812 iken 10 yılda 47.798 kişi artırarak toplamda 189.610 aboneye ulaşılmıştır. Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2009 yılında hizmete açılan ve 100.000 m3/gün kapasiteye sahip tesis; Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe, Maltepe, Kartal ve Sultanbeyli ilçelerine hizmet vermektedir


58

Sağlık ve Sosyal SAĞLIK HİZMETLERİ

• Kadın ve aile sağlığı üzerine 52.189 kişiye 311.370 defa sağlık hizmet verilmiştir. • 3.030 kişiye 31.697 defa evde sağlık hizmeti verilmiştir.

SOSYAL YARDIMLAR

• Kadın Koordinasyon merkezimizce 32.092 aileye 252.599 adet alışveriş kuponu dağıtılmıştır. • 149 aileye eşya yardımı, 616 aileye giyecek yardımı yapılmıştır. • 9.876 kişiye nakdi yardım yapılmıştır.

Diğer Tamamlanan (KİPTAŞ) • Maltepe 2. Etap Başıbüyük Cami İnşaatı (1350 Kişilik Cami ve Şadırvan 150 M Kır Kahvesi ve 150 M Sohbet Evi) • Maltepe Başıbüyük 4. Etap Cami İnşaatı (750 Kişilik Cami, Şadırvan ve Sosyal Tesis)

Engellilere Yönelik Yardımlar • Toplam Kayıtlı Engelli : 2.878 kişi • Verilen Medikal Malzeme : 35 adet • Bez Yardımı (Adet/Kişi) : 129.602/794


EĞİTİM Eğitim Yardımları • 14.944 İlköğretim öğrencisine ayni eğitim seti yardımı yapıldı. • Şehit çocuğu, yetim, öksüz ve engelli olan 5.335 Öğrenciye nakdi eğitim yardımı yapıldı. • Okullara eğitim malzeme desteği sağlandı. (Bilgisayar, laboratuvar, projeksiyon, … vb)

Okul İnşaatı (Kiptaş) • Maltepe Başıbüyük Hilal Toplu Konutları İlköğretim Okulu • 24 derslik İlköğretim Okulu

İsmek 10 Yılda; • 1 olan kurs merkezi sayısı 3’e çıkarıldı. • 15 olan branş sayısı 94’e çıkarıldı. • 70.168 kursiyere hizmet verilmiştir.

Bilgi Evleri 3 bilgi evinde 3.136 kayıtlı üyeye toplam 48 bilgisayarla hizmet veriliyor.


60

Sağlık ve Sosyal SPOR Devam Eden • Maltepe Sahili Spor ve Rekreasyon Alan Düzenleme Planlanan • Maltepe İlçesi Okul Bahçelerine Kapalı Spor Salonu Yapılması İnşaatı • Maltepe Sahili Spor ve Rekreasyon Alan Düzenlemesi • Maltepe Kapalı Spor Salonu Projesi


İmar ve Konut KONUT Kiptaş Konutları İnşaatı Tamamlanan • Maltepe Başıbüyük 1.Etap Konutları Sosyal+Kaynak Geliştirme (878 adet konut) • Maltepe Başıbüyük 2. Etap Konutları (1.526 adet konut) • Maltepe Dragos Evleri (Kaynak Geliştirme Projesi, Mimari Konsept Proje)+ Sosyal Tesis + Kan Merkezi (128 adet konut) • Maltepe Başıbüyük 4. Etap Konutları (NİSH ADALAR) teslim edilen kısım 848 adet konut • Maltepe Başıbüyük 4. Etap Konutları (NİSH ADALAR) 1.457 adet konut • Maltepe Başıbüyük Türk Evleri (Süreyya Paşa Konutları Fuaye) konut projesinin 626 adedi teslim edildi.

İnşaatı Devam Eden • Maltepe Başıbüyük Türk Evleri (Süreyya Paşa Konutları Fuaye) konut projesinin 224 adedi devam ediyor.

Hizmet Binası Projesi Tamamlanan • Maltepe 2.Zırhlı Tugay Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı Tesisleri Uygulama Projesi


Prof. Dr. Edibe SÖZEN YAVUZ

AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı

www.maltepemiz.com edibesozenyavuz

edibesozen


SÖZ VERİYORUZ! YENİ MALTEPE’de HERKESE YER VAR.


Yeni Türkiye Yeni Maltepe  

Merhaba Değerli Hemşehrilerim, Gerçek bir Maltepeli olarak biliyorum ki; içinde bulunduğumuz dönemde Maltepe’nin ihtiyacı olan şey ‘VİZYON...