Page 5

50 İLGİNÇ BİLGİ

Ay’ ın kime ait olduğu hakkında

Satürn’ ün yoğunluğu Satürn’ ün yoğunluğu o kadar düşük ki onu dev bir bardak suya koyarsanız batmadan su üstünde kalabilir. Suyun yoğunluğu 0.998 g/cm3 iken, Satürn’ ün yoğunluğu 0.687 g/cm3 tür.

Dünya’nın en pahalı nesnesi Uluslararası Uzay İstasyonu 150 milyar dolar maliyetiyle şimdiye kadar yapılmış en pahalı şey.

1967 yılında dünya devletleri bir gök cisminin kimseye ait olamayacağını kararlaştırdı. Buna rağmen Amerikalı Dennis M. Hope, 1980 yılında Ay’ın mülkiyetine talip oldu. Kimse buna itiraz etmedi; o da Amerikan adalet sistemine göre kendini 8 yıl sonra Ay’ın sahibi ilan etti ve Ay arazileri satmaya ve bununla ilgili şık tapular düzenlemeye başladı. Bugüne kadar 611 milyon dönüm Ay arazisi olmak üzere, 325 milyon dönüm Mars ve 125 milyon dönüm Venüs ve Merkür arazisi sattı.

Ay taşları Apollo astronotları Ay’dan toplam 382 kilogram taş getirdi. Çoğu NASA’da çelik kasalarda ve tüm dünyadaki bilimsel enstitülerde saklanıyor. ABD yönetimi ara sıra birazını hediye ediyor. Honduras Devlet Başkanı 1973 yılında böyle bir paket almıştı, bunu 1988 yılında özel bir koleksiyoncuya 50 000 dolar karşılığında sattı. ABD’de Ay taşı ticareti yasak olduğu için, alıcı parçaları tekrar ABD’ye geri vermek zorunda kaldı. 2002 yılında dört öğrenci içinde 53 Ay taşı bulunan bir NASA kasasını çaldı. Tabii, yakalandılar.

Ay her sene bizden biraz daha uzaklaşıyor. Ay her sene gelgit etkisi yüzünden Dünya’dan 3,8 cm uzaklaşıyor.

Ay’ a gerçekten ayak basıldı mı? 2013’te yapılan bir araştırmaya göre Amerikanların % 7’si Ay’a ayak basıldığına inanmıyor.

Heaven’s Gate Tarikati

Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer Venüs’te bir yıl 225 Dünya gününe eşitken, kendi etrafında o kadar yavaş dönüyor ki bir günü Dünya gününe göre 243 günde tamamlıyor.

1997 yılında Heaven’s Gate tarikatının 39 üyesi Hale Bopp kuyruklu yıldızını işaret kabul ederek ruhsal evrimlerini tamamlamak için intihar etti. Liderleri Mareşal H. Applewhite onlara Dünya dışı varlıklar olduklarını ve kuyruklu yıldızın kuyruğuna eşlik eden bir uzay gemisine alınacaklarını söylemişti. Elma sosu ile karıştırdıkları barbürot denilen zehirli maddeyi içerek intihar etmişlerdir. UFO’daki gezinti için Nike marka yepyeni spor ayakkabılar giymişlerdi.

Güneş’in içine 1 milyon tane Dünya sığabilir. Eğer boş bir Güneş, Dünya ile doldurulsaydı 960,000 tane sığabilirdi. Diğer yandan eğer Dünyalar hiç boşluk bırakılmaksızın sıkıştırılsaydı yaklaşık 1,300, 000 Dünya sığdırabilir. Güneş’in yüzeysel alanı Dünya’nın alanının 11,900 katı. 13

Profile for yeni fikirler

UZAY HAKKINDA HER ŞEY  

Yeni Fikirler'in bu sayısında sizleri uzaya götürüyoruz. Güneş sistemimizden evrenin en uç noktalarına kadar merak ettiğiniz pek çok konu in...

UZAY HAKKINDA HER ŞEY  

Yeni Fikirler'in bu sayısında sizleri uzaya götürüyoruz. Güneş sistemimizden evrenin en uç noktalarına kadar merak ettiğiniz pek çok konu in...

Advertisement