Page 1

AIESEC Kocaeli 2013 – 2014 Dönemi Üye Bülteni

Sayı: 4, 27.12.2013


Bu Ay Neler Yapt覺k?


Global Internships


Uluslararası stajlar departmanında Ekim ayı içerisinde devam eden üniversite içi ve sosyal medya promosyon çalışmaları ardından toplamda 68 kayıt alınmıştır. 3 Kasım Pazar günü 66 kişinin katılımı ile sınavımız gerçekleştirilmiş, sınav sonucunda 58 kişi başarılı olmuştur. Mülakat süreçleri ardından kış döneminde 21 kişi sisteme girmeye hak kazanmıştır. Adayların yurtdışına çıkış süreçleri hakkında bilgilendirilmesi ve sürecin kaliteleşmesi adına 16-17 Kasım tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Bölümü’nde oryantasyon günleri gerçekleştirilmiştir. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yurtdışına çıkacak adaylara oryantasyon gününün ilk günü AIESEC Türkiye Toplumsal Gelişim Programı Direktörü Ezgi Avcı’nın da katılımı ile ‘ LEAD eğitimi verilmiştir.

GCDP tarafında, sistemde toplamda 30 available formumuz bulunmaktadır. Bunlardan 13’ünün Ukrayna, Mısır,Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya ülkelerine eşleşmeleri gerçekleşmiştir. Diğer adayların eşleşme süreçleri Uluslararası Stajlar Takımı ile birlikte devam etmektedir.


GIP tarafında offline match ve mailmarketing promosyon çalışmaları devam etmektedir.

EP’lerimizin eşleşme süreçlerini hızlandırmak ve ofise kanalize olmaları adına toplantılar yapılmakta ve sosyal medya üzerinden sürekli iletişim halinde olunmaktadır.


Business Development


Kasım ayı kapsamında globalde yürütülen eski partnerlerden çalışmalarmızla ilgili geri dönümleri toplanmasını amaçlayan 100 Days Challenge üzerine yoğunlaşıldı. Şubemiz bazında görüşmemiz gereken 41 tane firmadan 27'si ile görüşülmüş ve geri dönümleri toplanmıştır. Geri kalan tüm firmalara ulaşılmış fakat AIESEC ile çalışılan dönemde yetkili kişiler hala devam etmedikleri için sağlıklı geri dönüm alınamayacağından görüşme gerçekleştirilememiştir. Bu çalışmanın amacı satış yapmak değil, sağladığımız hizmetin ne kadar fayda sağladığını ölçmekti. Sonuçlara bağlı olarak eski partnerlerimizden önümüzdeki süreçte kimlerin bizlerle çalışmalarına devam edeceğini analiz etme fırsatımız oldu. 

Her ay tüm global‘ e gönderilen AI Newsletterda 100 Days Challenge kapsamında en fazla veri toplayan 3 şubeden biri olarak şubemizin ismi geçmiştir.


Yeni partner kazanma noktasında GESİAD'dan aldığımız listeler üzerine aramalar gerçekleştirilmiştir. Baransan Alüminyum (x2) ve Atalaylar Boya'dan olmak üzere toplamda 3 raisein sisteme girmesi beklenmektedir. 

Stajyerlerimiz için reception partisi düzenlenmiştir.

Eşleşme tarafında sistemde 6 available form bulunmaktadır. Bu ay kapsamında 2 adet match ve 3 adet realizasyonumuz gerçekleşmiş ve 30 olan realizasyon tabanımızı tutturmuş bulunmaktayız. 

Yeni İş Geliştirme takımı ile çalışmalara başlanmıştır.

 AIESEC International’a göre değişim sayılarına etki edecek Mayıs-Mayıs sayıları bazında 12 ET,10 MT, 2 TT olmak üzere 24 TN Raise gerçekleşmiştir. Mayıstan bu yana 30 realizasyon gerçekleşmiştir. Mayıs’tan bu yana AIESEC Türkiye bazında sayılara değinecek olursak:

RAISE

MATCH

REALIZATION

İstanbul 48

İstanbul 45

İstanbul 44

Bursa 37

İzmir 29

KOCAELİ 30

İzmir 36

KOCAELİ 25

İzmir 27

KOCAELİ 24

Bursa 22

Bursa 23

Denizli 19

Denizli 13

Denizli 10


Projects


AIESEC Kocaeli Şubesi olarak Kış Döneminde gerçekleşecek projeler kapsamında Meet My Friend ve Break Up The Barriers Projelerinin hazırlıkları devam ederken Speaking Cafe ve Global University Projelerimiz başlamış ve Ocak Ayının ortasına kadar devam edecektir. Engelleri Kaldırın ve Arkadaşımla Tanış Projeleri Kapsamında planlamalar tamamlanmış, fon ve eşleştirme süreçlerine devam edilmektedir. Projenin başlangıç ve bitiş tarihleri 20 Ocak 2014 – 30 Şubat 2014 şeklinde olacaktır.


Uluslararası Stajlar tarafını destekleme amacıyla geliştirmiş olduğumuz ‘’ Bringing The World to The School ‘’ = GLOBAL UNIVERSITY Projemiz Kocaeli Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde gerçekleşmektedir. Projenin 2. Uygulaması Mart ayı içerisinde olacaktır. Aralık döneminde toplamda 5 stajyer ile proje sürdürülmektedir. Mart ayında planlanan stajyer sayısı 20’ dir. Ayrıca Proje ile planladığımız Uluslar Arası Stajlar tarafına önümüzdeki dönemlerde büyük katkı sağlayacağı durumu Aralık sürecinde de etkisini göstermiştir. 2014 Mayıs Ayına kadar devam edecek olan Speaking Cafe projemiz kapsamında toplamda 11 stajyer getirilmiş ve 2014 Mart ayına kadar 6 hafta da bir 2 Stajyer gelmeye devam edecektir..


External Relations


İletişim Çalışmaları ; 21 Adet Basın Bültenimiz bulunmaktadır. Facebook

Twitter

Beğeni Sayısı(Mayıs’a kadar) Beğeni Sayısı(Mayıstan bu yana kadar) 3358 4333 Takipçi Sayısı (Mayıs’a kadar) 569

Takipçi Sayısı(Mayıstan bu yana kadar) 658

Fonlandırma ; Şubat ayından bugüne kadar olan süreçteki fon miktarları ve ürün tablodaki gibidir. Fon Sağlanan Kuruluş Speaking Cafe(Belediye) MÜSİAD Bahçecik Rehabilitasyon Merkezi Kipa Autoliv Cankor PIRELLI Sarkuysan iLearn Brisa Çimtaş Iscar Gotta Talk Ant Group TOPLAM (KDV Dahil)

Fon Miktarı 2360 TL 1000 TL 500 TL 590 TL 4720 TL 2360 TL 3000 TL 1450 TL + 1500 TL (Sözleşmeli) 2360 TL 2360 TL 4720 TL 1180 TL 500 TL 28.600 TL (1500 TL Sözleşmeli)


 Kasım ve Aralık aylarında öncelikler projeler ve kültürler panayırı fonlandırılması şeklindedir. Arkadaşımla Tanış projesi için Amerikan Kültür Derneği ile 2360 TL’lik bir anlaşma yapılmıştır. Gelecek haftalarda sözleşme imzalanacaktır.  Engelleri Kaldırın projesi tarafında eski partnerlerden Anadolu Döküm’le görüşülmüştür. İleriki süreçlerde fon sağlanması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca Bahçecik Rehabilitasyon Merkezi ve ekstra olarak bir rehabilitasyon merkezi ile görüşmeler sürmektedir.  Kültürler Panayırı tarafında alışveriş merkezleri ile görüşmeler devam etmektedir.


Human Resources


 Yeni katılan üyelerimize ingilizce sınavı ve Ulusal Yetkinlik Modeli Vaka çalışması uygulanmıştır.  30 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında lokal kongremiz gerçekleşmiştir.  Uluslararasılığı yaşatmak ve uluslararasığı yaşayan birinden dinlemeleri amacıyla Ukrayna’nın Odessa şubesinden Maria SKLYARUK faci olarak Lokal Kongreye katılım göstermiştir.  Lokal Kogrenin ilk gününde şube alumnimiz Sefa ÜMİT aday üyelerimize sunum gerçekleştirmiştir.  Lokal Kongrenin ikinci gününde “Alumni Talks” oturumu ile şube alumnilerimiz tecbülerimiz aktarmışlardır.


 Lokal Kongrenin ikinci günü Arkadaşımla Tanış projesi, Engelleri Kaldırın Projesi, Uluslararası Stajlar departmanı, İş Geliştirme departmanı organizasyon komite üyeleri seçilmiştir.  AIESEC Türkiye Eğitim ve Motivasyon Kongresi’ne 48 kişilik delegasyonla katılım gösterilmiştir.  AIESEC Türkiye Eğitim ve Motivasyon Kongresinde şubemizden Nurhak ALTIN “en iyi aday üye”, Kadir GÖNEN ise “en iyi üye” seçilmiştir.  ATEMKO sonrasında eğitim sürecine girilmiş ve eğitimler düzenlenmiştir.


Finance


 ATKOM ulaşımını ücretsiz sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ATEMKO ulaşımı için tekrar görüşülmüştür. Ancak ücretsiz temin edilememiştir.  Kasım-Aralık ayı içerisinde Resmi üyelik aidatı olarak toplam 40 TL tahsil edilmiştir.

Dernek

İktisadi İşletme

Konsolide

Gelir Fazlası(TL)

1.529,79

8.614,55

10.144,34

Kasa Durumu(TL)

5.251,91

9.542,09

14.794,00


D端nyada Neler Oluyor?


Franız Alpleri'nde kayak kazası geçiren Formula 1 şampiyonu Michael Schumacher'in doktorları, komadaki sürücünün kritik durumunda 'biraz iyileşme' görüldüğünü söylüyorlar. Doktorlar, ikinci kez ameliyat geçiren Schumacher'in beyin taraması sonuçlarında ''biraz iyileşme'' gördü. Michael Schumacher'in ailesi, Fransa'nın Grenoble kentindeki hastanede Formula 1 şampiyonunun yatağı başında dua ediyor.

İngiltere'nin Derbyshire bölgesindeki bir köyde dev bir çukur oluştu. Görgü tanıkları, Foolow köyündeki çukurun 49 metre genişliğinde olduğunu söylüyor. 58 yaşındaki Mark Noble, Noel günü yürüyüşe çıktığı sırada çukuru fark ettiğini, ancak toprağın bir önceki gün kaymaya başladığını düşündüğünü belirtti.

İsrail, barış görüşmelerine devam edilmesi için Amerika Birleşik Devletleri arabuluculuğuyla varılan bir anlaşma çerçevesinde 26 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı. Hükümet mahkûmların serbest bırakılmasını Cumartesi günü onayladıysa da kurbanların ailelerinin bunu temyize götürüp götürmemeye karar vermesi için 48 saat süre tanınmıştı. Mahkûmlar 1993 Oslo Mutabakatı öncesinde cinayet veya cinayete teşebbüsten suçlu bulunmuş ve hapiste 19 ile 28 yıl arasında değişen sürelerde kalmıştı. Bu grup, serbest bırakılacak 104 mahkûmun üçüncüsünü oluşturuyor. Ağustos ve Ekim aylarında serbest bırakılan 52 kişi Filistin cumhurbaşkanı Mahmut Abbas tarafından "Filistin davasının kahramanları" olarak nitelenmişti.


Türkiye’de Neler Oluyor?


Financial Times için İstanbul'dan yazan Daniel Dombey, "Liranın rekor düşüşünden sonra Türk piyasaları toparlanıyor" başlıklı haberinde Türkiye'de başlatılan yolsuzluk soruşturmasının ardından rekor seviyede düşen liranın ve piyasaların toparlanmaya başladığını yazıyor. Geçen Cuma günü dolar karşısında 2,17 seviyesine gerileyen liranın 2,12 seviyesine yükseldiğini ve Borsa İstanbul endeksinin de %6,5 oranında yükseldiği belirtiliyor.

Hem içerden hem dışardan çok yoğun ve sert eleştirilere maruz kalan Türk dış politikasının 2013 seyrine damgasını vuran tanımlama kuşkusuz “değerli yalnızlık” oldu. Hatalı politik tercihler sonucunda bölgesinde hem yalnızlaşan hem de etkisizleşen Türkiye, Gezi Parkı süreci ve sonrasında uygulanan anti-demokratik yöntemler nedeniyle de Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkilerde ciddi gerginlik dönemi geçirdi. AB ile ilişkilerde teselli ise 3 sene sonra açılan müzakere başlığı ve Geri Kabul Anlaşması karşılığı başlatılan vize serbestisi süreci oldu.

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilmek istenen yolsuzluk karşıtı eyleme polis müdahale etti. Polis, göstericileri plastik mermi, tazyikli su ve biber gazıyla dağıtmaya çalışırken bazı göstericiler polise taş ve hava fişeklerle karşılık verdi. Polis müdahalesine karşın İstiklal Caddesi ve çevresinde toplanan gruplar hükümet karşıtı sloganlar attı.


Faydal覺 Linkler


http://www.youtube.com/watch?v=iC_EPy8Ac3g http://onedio.com/


Bunlar覺 Biliyor Musunuz?


 Yeryüzündeki bütün pandalar Çin'e aittir.

 90 bin yıl önce yaşamış atalarınızın DNA'sı halâ vücudunuzda bulunur.

 ‘’Anatidaephobia’’, dünyanın neresinde olursanız olun bir ördek tarafından izleniyor olma korkusudur.

 Uçan en büyük hayvan Quwrzalcoaitus adından nesli tükenmiş olan bir hayvandı ve yaklaşık bir zürafa boyutlarındaydı.

 Tırtıllar dairesel bir ortama koyulduklarında ölene kadar aynı yerde tur atmaya devam ederler.

 Yıldırımım sıcaklığı, güneşin yüzeyinin sıcaklığından 5 kat daha fazladır.

 Penguenler, saldırıya uğradıklarında ölü taklidi yapabilme yeteneğine sahiptirler.


Teşekkür ederiz.

AIESEC Kocaeli 2013 – 2014 Dönemi Üye Bülteni  

Sayı: 4