Page 1

AIESEC Kocaeli 2013 – 2014 Dönemi Alumni Bülteni 05.11.2013


Şubemizin CEE Newsletter (September – November)’daki yerini görebilirsiniz.


Bu Ay Neler Yapt覺k?


Uluslararas覺 Stajlar Global Internships


Eylül ayı içerisinde Uluslararası Stajlar tarafında EP recruitment süreci hazırlıkları tamamlanmış, üyelere gerekli eğitimler verilmiştir. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Tesisler de diğer öğrenci kulüpleri ile birlikte standımız açılmış, promosyon çalışmaları yürütülmüştür.

Ayrıca Kocaeli Üniversitesi IIBF, Mühendislik Fakültesi B blok, Fen Edebiyat Fakültesi ve Hazırlık bölümünde, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği , Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve IIBF promosyon çalışmalarını gerçekleştirmek amaçlı standlarımız açılmıştır. 21-22 Ekim tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Baki Komsuoğlu Kongre Merkezin'de gerçekleştirdiğimiz Kariyer Günü'13 Organizasyonumuzda daha önceden AIESEC ile yurtdışı tecrübesini yaşamış kişilerin tecrübelerini paylaştığı EP Panel gerçekleştirilmiş ve uluslarası staj fırsatları ile ilgili tanıtım yapılmıştır.


Standlarımız, sosyal medya ve telemarketing çalışmalarımız ile aldığımız 2 GIP 66 GCDP olmak üzere toplamda 68 kayıdımız bulunmaktadır. 3 Kasım 2013 Pazar günü sınavımız gerçekleştirilmiş ve sınav sonucunda 60 aday sınavdan başarılı olarak mülakatlara katılma hakkı kazanmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde mülakatlar gerçekleştirilecektir.


İş Geliştirme Business Development


ROAD TO İGIP projesiyle birlikte görüşmelere devam edilmiştir. İzlenilen stratejiler doğrultusunda olumlu düşünen pek çok firmadan geri dönüm beklememizin dışında eski partnerlerimizden biri olan ARMETAL MAKİNE ve METAL SANAYİ, Çağan Fikstür ve İzmit’teki dil okullarından biri olan İLEARN’ün raise’i gerçekleşmiştir. Daha çok firmaya ulaşmak açısından 24-27 Eylül tarihlerinde gerçekleşen SANTEK FUARI’na katılımımız gerçekleşmiş, yaklaşık 50 firmayla birebirde görüşülmüştür.


AIESEC International’ın 13-14 dönemi için yaptığı planlama doğrultusunda eski partnerlerin geri kazanılması için 100 DAYS CAMPAIGN adında bir proje gerçekleşmektedir. Çalışma doğrultusunda 2010 yılından bu zamana kadar kaybedilen tüm partnerlerle birebir görüşmeler gerçekleştirilerek AIESEC ile ilgili geri dönümleri toplanacaktır. Görüşmelerde amaç satış yapmak değil, eski partnerlerimizin AIESEC’le çalışmaktan neden vazgeçtiklerinin analizini yapmak ya da geliştirme noktasında nelere ihtiyacımız olduğunu belirlemektir. 100 DAYS CAMPAIGN projesi için ATCOM’da ulusal bir satış takımı oluşturulmuş ve bu proje kapsamında şubemizi temsilen üyelerimizden MERVE SARAL seçilmiştir. AIESEC Türkiye kapsamında bulunan 536 firmadan 41 tanesi bize ait olmakla beraber bunların 15 tanesi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, geri kalan tüm yerlerden de görüşmeler alınmıştır. Kasım ayının sonunda görüşmelerin sonlanmasını beklemekteyiz.


 Eşleşme tarafına geliyor olursak sistemde 9 available formumuz bulunmaktadır. Formlardan 2 tanesi eşleşme aşamasında olup EP ANler beklenilmektedir. Tüm firmalara sürekli olarak CVler gönderilmekte, mülakatları gerçekleşmektedir.  AIESEC International’a göre değişim sayılarına etki edecek Mayıs-Mayıs sayıları bazında 12 ET,10 MT, 2 TT olmak üzere 24 TN Raise gerçekleşmiştir. Mayıstan bu yana 27 realizasyon gerçekleşmiştir.  Mayıs’tan bu yana AIESEC Türkiye bazında sayılara değinecek olursak:

RAISE

MATCH

REALIZATION

İstanbul 41

İstanbul 37

İstanbul 38

İzmir 36

İzmir 30

KOCAELİ 27

Bursa 27

KOCAELİ 24

İzmir 22

KOCAELİ 24

Bursa 22

Bursa 15

Denizli 17

Denizli 11

Denizli 9


Projeler Projects


Uluslararası Stajlar tarafını destekleme amacıyla geliştirmiş olduğumuz ‘Global University‘’ isimli Kocaeli Üniversitesi Hazırlık Fakültesinde gerçekleştirilecek olan yeni projemizin tarihleri 2 Aralık – 10 Şubat’ dır. Proje Aralık ve Mart olmak üzere dönem içerisinde 2 kez uygulanacaktır. Aralık döneminde toplamda 8 stajyer ile gerçekleştireceğimiz proje için Mart ayında planlanan stajyer sayısı 20’ dir. Aralık ayı sürecinde proje için stajyer sayısı göz önünde bulundurularak Organizasyon Komite Başkanı seçilmemiştir. Süreç Projeler Yönetim Kurulu Üyesi ve Projeler Tarafı Destek Takımı üzerinden ilerleyecektir. Ayrıca projemizin Uluslar Arası Stajlar tarafına önümüzdeki dönemlerde büyük katkı sağlayacağını planlamaktayız.


Bu sene de ulusal olarak gerçekleştirilecek olan Meet My Friend Projesi’ nin Organizasyon Komite Başkanı seçilmiş, planlamalar tamamlanmış, fon ve eşleştirme süreçlerine başlanmıştır. 2-3 Kasım 2013 tarihlerinde projenin stratejilerini belirlemek adına İzmir Şube’sinin ev sahipliğinde Kick Off gerçekleşmiştir.


AIESEC Kocaeli Şubesi olarak Kış Dönemi kapsamında; Meet My Friend, Break Up The Barriers, Speaking Cafe ve Global University olmak üzere toplamda 4 proje gerçekleştirilecektir.

Engelleri Kaldırın Projesi Kapsamında 2014 Kış Dönemi için Organizasyon Komite Başkanı seçilmiş, planlamalar tamamlanmış, fon ve eşleştirme süreçlerine başlanmıştır. Projenin başlangıç ve bitiş tarihleri 20 Ocak 2014 – 30 Şubat 2014 şeklinde olacaktır.

2014 Mart Ayına kadar devam edecek olan Speaking Cafe projemiz kapsamında toplamda 9 stajyer getirilmiş ve 2014 Mart ayına kadar 6 hafta da bir 2 Stajyer gelmeye devam edecektir.


Dış İlişkiler External Relations


İletişim Çalışmaları ; 21 Adet Basın Bültenimiz bulunmaktadır. Facebook

Beğeni Sayısı(Mayıs’a kadar)

Beğeni Sayısı(Mayıstan bu yana kadar)

3358

4114

Twitter

Takipçi Sayısı (Mayıs’a kadar)

Takipçi Sayısı (Mayıstan bu yana kadar)

569

640

Fonlandırma ; Şubat ayından bugüne kadar olan süreçteki fon miktarları ve ürün tablodaki gibidir. Fon Sağlanan Kuruluş Speaking Cafe(Belediye) MÜSİAD Bahçecik Rehabilitasyon Merkezi Kipa Autoliv Cankor PIRELLI Sarkuysan iLearn Brisa Çimtaş Iscar Gotta Talk Ant Group TOPLAM (KDV Dahil)

Fon Miktarı 1720 TL 1000 TL 500 TL 590 TL 4720 TL (Sözleşmeli) 2360 TL 3000 TL 2950 TL (Sözleşmeli) 2360 TL (Sözleşmeli) 2360 TL 4720 TL 1180 TL 500 TL 28.010 TL (10.030 TL Sözleşmeli)


Eylül ve Ekim ayları genel itibariyle Giden öğrenciler tarafı için marketing çalışmaları ve Kariyer Günü satışı ve organizasyonel olarak operasyonel çalışmalar şeklinde devam etmiştir.

Kariyer Günü 2013 için toplamda 14.000 + KDV'lik fon sağlanmıştır.

Bu döneme kadar bütün projeler ve ürünler fonlandırılmıştır.

Sosyal medya üzerinden yaptığımız OGX dataları ve yapılan marketing çalışmaları ATCOM'da GCP olarak paylaşılmış ve tüm AIESEC şubeleri tarafından takdir edilmiştir.

Ulusal çaptaki yeni ürün olan Global Citizen için ve Kariyer Günü 2013 için facebook reklamları verilmiş ve ciddi sosyal medya çalışmaları ile beraber sadece fon değil aynı zamanda da Marketing tarafında da büyük ilerlemeler gerçekleşmiştir. Genel Merkezden alınan geri dönümler doğrultusunda yapılan çalışmalar, diğer şubelere örnek olarak gösterilmiştir.

Kariyer Günü 2013 21-22 Ekim 2013 tarihlerinde 400 kişinin katılımıyla organizasyonel olarak herhangi bir problem çıkmadan başarıyla gerçekleştirilmiştir. Kariyer Günü 2013'e toplamda 11 oturum, 9 farklı katılımcı firma ile beraber tamamlanmıştır. Yurtdışı fırsatları için EP paneli ve aynı zamanda üyeliğe yönlendirici içeriğiyle AIESEC fırsatlarına yönlendirmele yapılmıştır. Genel Merkez'den alınan geri dönümlerde özellikle Kariyer Günü'nün kayıt sayılarına somut olarak etki ettiği şeklindedir.

ER tarafında gelecek dönemde öncelik Kış Projeleri ve Kültürler Panayırı organizasyonları ile beraber marketing aktivitelerinin durmadan devam etmesi şeklindedir.


襤nsan Kaynaklar覺 Human Resources


 AIESEC Türkiye Koordinasyon Toplantısı öncesi eğitimleri verilmiştir.  Eğitimlerden sonra quizler gerçekleştirilmiştir.  Kongre öncesinde Danışmanlar Kurulu üyemiz Cem ŞAKOĞLU üyelerimizle iletişim adlı eğitimini vermiştir.  Kongre mülakatları gerçekleştirilmiştir.  Üyelerimiz ve alumnilerimizi buluşturmak, EP çekim süreci öncesinde motivasyonu arttırmak için ‘Büyük Buluşma’ etkinliği gerçekleştirilmiştir.  30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Lokal Kongre’ de kuruma gelen aday üyelerimize uluslararasılık’ ı yaşatmak için Ukrayna Odesa Şubesinden bir Yönetim Kurulu üyesi faci olarak katılım gösterecektir.


 AIESEC Türkiye Koordinasyon Toplantısı’na toplam 21 kişi katılım gösterilmiş ve ‘EN İYİ DELEGASYON’ ödülü ile şubemize geri dönülmüştür.  AIESEC Türkiye Koordinasyon Toplantısı’nda Global Citizen takımı, Takım Liderleri, Arkadaşımla Tanış projesi başkanı ve 100 gün Kampanyası sorumlusu seçilmiştir. 22.10.2013 tarihinde ise Engelleri Kaldırın projesi organizasyon komite başkanı seçilmiştir. 

30.09.2013 – 11.10.2013 tarihleri arasında üye çekimi devam etmiş ve toplamda 576 kişinin ön kaydı alınmıştır.

 24.10.2013 tarihinde Tanışma Toplantısı yapılmış ve 138 kişi katılım göstermiştir. 26.10.2013 tarihinde ise kaçıranlar için Bilgilendirme Seminerleri düzenlenmiştir.  Induction 30.10.2013 tarihi itibari ile başlamıştır.


Finans Finance


 Üyelerin ekonomi dünyasında firmaların yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirmek amacıyla Finans Bülteni oluşturulmuştur.

 Destekçilik Görüşmeleri 10 kurum ile telefon görüşmesi gerçekleştirilip sadece 5 tanesi ile ileride görüşme yapılabilecektir. Bunun dışında Şoförler Odası,Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile destekçilik adına görüşme gerçekleştirilmiştir.Esnaf ve Sanatkarlar Odasından miktar için geri dönüm beklenmektedir.Belediye ile ikinci görüşme için hazırlık yapılmaktadır.


Kasa Durumu: Konsolide: 15.957,30 Dernek: 5.793,89 Rezerv Fon:5.075,00 İkt.İşletme: 5.088,51


TEŞEKKÜR EDERİZ.

2013 – 2014 Dönemi Yönetim Kurulu Takımı

AIESEC Kocaeli 2013 – 2014 Dönemi Alumni Bülteni 05 11 2013  

Sayı: 12

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you