Page 1


16

Yedi Reklam Tanıtım Org. Medya, Mat. Tur. ve Tic. A.Ş. Adına Sahibi Pınar Özsevim / pinar@tourismtoday.net

20

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Haluk Özsevim / haluk@tourismtoday.net Haber Müdürü Tuncay Sevin / tuncay@tourismtoday.net Haber Editörü Ayşegül Yücedağ / aysegul@tourismtoday.net Ebru Altın / ebrualtin@tourismtoday.net Görsel Yönetmen Semih Balseven / semih@yediiletisim.com

Çanakkale, Tro!a !le Türk!ye tur!zm!ne değer katacak

22

Tasarım&Uygulama Hilal Günel / grafik@yedireklam.com Bahar Sinemce / bahar@tourismtoday.net

Sezg!n Özer “2016’da sınıfta kaldık”

24

Reklam Koordinatörü Cengiz Özsevim / cengizozsevim@tourismtoday.net Reklam Duygu Dilek / satis@yedireklam.com Mali Danışman İlhami Uğur Sevimli

Corendon A!rl!nes 13 yaşında

Finans Neşe Başer / nese@yediiletisim.com

28

Hukuk Danışmanı Erdal Yiğit / erdal@erdalyigit.av.tr

Türk!ye tur!zm!n!n en !t!barlı ş!rketler! bell! oldu

32

Matbaa BİZİM MATBAA / İstanbul www.bizimmatbaa.com.tr

Reklam indeks AHK l ÖN KAPAK İÇİ – 1 ART-MİM l ARKA KAPAK MALL OF ANTALYA l 9 AHMET KASAPOĞLU l 36-37 ALUMEN YAPI SİSTEMLERİ l 7 ANADOLU HASTANESİ l 63 ANFAŞ l 89 ASTERIA l 59 CEYSU l 31 DÜFA l 23 EKİPHAN l 75 GENÇ BOYA l 43 GÜNSU l 39

HEDEFİM GRUP l 79 ILLY KAHVE l 55 INTERGLOBAL l 107 İSART l 51 KÜTAHYA PORSELEN l 19 MAXXSTYLE l 26-27 PAŞABAHÇE l 15 POLİN l 11 SAMINOX l 67 SİDEM l 83 SUNEXPRESS l 13 YAŞAM HASTANESİ l 47

FTI, Türk!ye’ye 1 m!lyon tur!st get!recek

38

Urban Soc!al !le Akra’dak! değ!ş!m!n gücüne şah!t olun

40

www.tourismtoday.net Çağlayan Mahallesi, 2076 Sk. Ya-Se Sitesi, A Blok No:22/A ANTALYA Tel: +90 242 324 79 77 Fax: +90 242 324 79 37 Tourism Today 2 ayda bir yayınlanmaktadır. Derginin isim ve yayın hakkı Yedi Reklam Tan. Org. A.Ş.’ye aittir. Dergide yer alan yazı ve fotoğraflar izin alınmaksızın kullanılamaz. Yazılardaki görüşler sahiplerine aittir.

ISSN 1304 - 1754 4/

Oya Nar!n “Türk tur!zm!n! üst sıralara taşıyacağız”

Paloma Hotels’!n yen! markası Club Marvy kapılarını açtı


Antalya tur!zm!n! bekleyen tehl!ke…

52

48

Mövenp!ck Hotel, Hal!ç’! tur!zm dest!nasyonu hal!ne get!recek

54

Haluk Özsev!m

44

Kalitemizi koruyabildik mi?

Geçtiğimiz seneyi ciddi bir turist ve gelir kaybı ile geride bıraktık. Bu kadar zorlu bir yılda turizmimiz 2016 yılında kalitesini koruyabildi mi? 2016’nın zorluklarını ve yaşanan mücadeleyi biliyoruz. Bu zorlu süreçte tabi ki aksaklıklar olacaktır. Bazen kalitemizden bazen hizmetimizden ödünler verdik. Ancak bu seneye özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bu sene kalitemizden kesinlikle taviz vermemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin bu kadar zorlu bir süreçte kalitesinden ödün vermediğini göstermemiz gerekiyor.

Mehmet Aygün, başarısının sırrını açıkladı

Lüks otel markası 200 m!lyon dolarlık yatırımla İstanbul’a gel!yor

2016 yılında Türkiye’ye gelmeyen, İspanya ve Yunanistan’ı tıka basa dolduran turistler bu ülkelerde aldıkları hizmet ile Türkiye’de aldıkları

56

70

hizmeti karşılaştırma imkanı buldu. Kalitemizi kendi gözleri ile gördüler. Bu nedenle bu sene bizim için çok kritik bir yıl. Eğer tatilciler Türkiye’nin sunduğu hizmet ve kaliteyi koruduğunu görmeli. Ne olursa olsun ilerleyen yılları düşünerek kalite ve hizmete daha fazla odaklanmamız şart. Yabancı tur operatörlerinin yaptığı toplantılarda Türkiye’nin sunduğu kalite ve hizmet anlayışının korunması gerektiği defalarca konuşuldu.

LUX* Bodrum, lüks kavramını yen!den tanımlıyor

76

Tur!zm Bakanı Nab! Avcı GETOB başkanlık koltuğunda

96

Umarım bu konuşulanlar havada kalmaz. Eğer kalitemizi ve hizmetimizi kaybedersek çok büyük bir avantajımızı da kaybederiz. Deniz-kumgüneşi bulmak zor değil. Eğer deniz-kum-güneşi kalite ve hizmetimiz ile farklılaştırmazsak kaybeden Türkiye turizmi olacaktır. Bu sene turizmin yıldızı Rusya ve iç pazar olacak. Ruslar akın akın Türkiye’ye gelirken okulların kapanması ile birlikte iç Pazar da ciddi bir hareketlilik kazanacak. Türkiye turizmi için çok büyük önem taşıyan Rusya ve iç pazarı daha da güçlendirebiliriz. Özellikle iç Pazar ilerleyen yıllarda çok daha büyüyecek. Genç bir nüfusa sahibiz ve bu genç nüfus

Şükrü C!mr!n “Kend!m!z! sürekl! gel!şt!rmek zorundayız”

Türk oteller! Almanya’da 700 acente !le buluştu

tatil bilinci ile büyüyor. Eğer onlara istedikleri şartlarda tatil sunabilirsek iç pazar Türk turizminin en önemli itici gücü olacaktır.

/5


KISA HABERLER

Alman turizmciler İzmir’i yakından tanıdı

Kaan Kavaloğlu “Batı Avrupa Antalya’dan vazgeçemez” Limak Turizm Grubu Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, bu yıl Rusya’dan gelecek olan turist sayısının 3,5 milyonu geçeceğini dile getirirken, Batı Avrupa pazarı için de Türkiye ve Antalya’nın kolay vazgeçilebilen bir destinasyon olmadığını söyledi. 2016 yılının 2016 yılına göre daha verimli bir yıl olacağını belirten Kavaloğlu, “Tabii ki bu sene de beklentilerimizin biraz altında kalabiliriz. 10 milyon seviyesine ulaşamamamızın tek nedeni Batı Avrupa pazarı olacak. Turizm maalesef siyasi ilişkilerden çok etkileniyor. Bu siyasi ilişkilere de bakarken de ülkemizin potansiyelini çok altta görmemek lazım. Türkiye ve Antalya kolay vazgeçilebilen bir destinasyon değil” dedi.

Gloria Hotels’ten yeni konsept: All in one Gloria Egeli turizmciler, 2012 yılından beri gerileme gösteren Alman pazarından gelen turist sayısını artırmak amacıyla işbirliğine yöneldi ve tanıtım atağı başlattı. Almanya’da ağırlıkla doğrudan satış yapan 60’a yakın tur operatörü ve seyahat acentesi yetkilisi Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Sun Express, Çeşme Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu ve İzmir Turist Rehberleri Odası (İzRO) işbirliğiyle İzmir’de ağırlandı.

Mustafa Dinler, son yolculuğuna uğurlandı

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Antalya Belek’te konumlanan; Gloria Golf Resort, Verde Resort, Serenity Resort ve Gloria Sports Arena olarak birbirinden farklı 4 oteli ile alternatifi olmayan Gloria Markası, Türkiye de ilk kez uygulanacak olan All In One Gloria konseptinde misafirlerine; konakladığı otel fark etmeksizin tüm diğer otellerindeki yiyecek içecek, dinlence ve eğlence servislerini deneyimleme fırsatı sunuyor. Bu konsept sayesinde Gloria Misafirleri tek anahtar ile tüm otellerin kapısını açmış olacak.

Rusya iyi, Almanya ve İngiltere pazarları da toparlanıyor

Dinler Hotels’in kurucusu Mustafa Dinler, 60 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gören duayen turizmci, 19 Mayıs gecesi hayatını kaybederken ailesini ve turizm camiasını yasa boğdu. Dinler’in cenazesi, Ürgüp Musalla Camii de kılınan namazın ardından Ürgüp Asri Mezarlığı Aile Kabristanı’nda toprağa verildi. Tourism Today Dergisi olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 6/

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit ve gazi aileleri adına organize edilen iftar programına katıldı. Bakan Avcı, iftar programın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 2017 yaz dönemi turizmi hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Avcı, “Sezon iyi gidiyor. Yani iyi derken 2016’ya göre iyi gidiyor. Bu sene erken rezervasyon kampanyasını erken başlattık biliyorsunuz. Dolayısıyla erken rezervasyon kampanyasına ciddi bir rağbet oldu. Rusya pazarı iyi toparlandı. Almanya, İngiltere pazarlarında da kıpırdanma var ama Rusya pazarı kadar değil ama inşallah oralar da zaman içerisinde toplarmış olacak. İnşallah 2017, 2016’dan çok daha iyi olacak. 2018 hepsinden iyi olacak inşallah” diye konuştu.


KISA HABERLER

ICF Airports ve Rixos Hotels 40 bin misafirle ‘yaza merhaba’ dedi ICF Airports ve Rixos Hotels işbirliği ile Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal’inde gerçekleşen ‘Yaza Merhaba’ etkinliğinde 40 binin üzerinde yolcu karşılandı. Etkinlikte tüm gün yiyecek içecek servisinin yanı sıra dans gösterileri, DJ performansları, çeşitli sunumlar ve animatör gösterileri sergilendi. Efsaneler diyarı The Land of Legends’ın karakterlerinin de yer aldığı etkinlikle turizm sektörü temsilcileri ve misafirler kış mevsiminin yorgunluğunu atarken keyifli bir şekilde ‘yaza merhaba’ dedi.

Akıllı İsrailliler Güneybatı Ege’yi seçecek

İsrail Başkonsolos Shai Cohen, Başkonsolos Yardımcısı Shira Ben Tzion, Ticari Ateşe Mouneer Agbariya ile Bodrum Belediyesi’ni ziyaret ederek Bodrum Belediye Başkan Vekili Cafer Doğan ile görüştü. İsrailli turistlerin bu bölgede tatil yapmayı tercih edeceklerini sözlerine ekleyen Cohen, “Akıllı turistler eminim ki Güneybatı Ege’yi seçeceklerdir. Şimdiden planlarını yapmaya başlarlar. Onlar seyahat uyarılarını takip ederler ve eminim ki bu bölgeyi seçeceklerdir” dedi.

The Bodrum by Paramount, Nicole Kidman ile açıldı

Corendon Airlines Avrupa’da yeni havayolu şirketi kurdu

Bodrum’un Torba Koyu’nun panoramik manzarasına hakim yaklaşık 100 dönümlük arazi üzerinde konumlanan The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts, Hollywood yıldızı Nicole Kidman’ın da olduğu seçkin konukları, görkemli bir davetle ağırladı. Paramount Hotels & Resorts markasının dünyadaki ilk oteli olan The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts’ün açılışı şerefine verilen davete seçkin isimler, yerli ve yabancı basın mensupları ve dünya jet setinin ünlü simaları katıldı.

Göklerdeki 13’üncü yılını kutlayan Corendon Airlines, 3. havayolunu kurarak 2017 yılına hızlı bir giriş yaptı. Corendon, Hollanda tesciliyle kurduğu Corendon Dutch Airlines’tan sonra Avrupa’da yeni bir havayolu şirketi daha kurdu. Avrupa ülkeleri arasında uçuşlar düzenlemek amacıyla kurulan Corendon Airlines Europe ile ilgili açıklama yapan Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer; “Türkiye ve Hollanda’dan sonra Malta’da açtığımız 3.havayolumuz ile uçuş ağımızı genişletmek hem de çalıştığımız tur operatörlerinin Avrupa içi uçuşlarına daha esnek çözümler sunmak amacındayız” dedi.

Turizmcilerimiz Rusya’daki satışları artırmaya çalışıyor Kilit Global, Tez Tour ve Rixos Hotels yaptıkları işbirliği ile Rusya’nın önemli 350 acente yöneticisini Antalya’da ağırladı. Antalya’da Kilit Global, Tez Tour ve Rixos Hotels yöneticileri ile bir araya gelen Rus acente yöneticileri Antalya’yı da daha yakından tanıma fırsatı yakaladı. 5 gün boyunca Rixos Hotels’in otellerinde ağırlanan acente yöneticileri için organize edilen programlarda ünlü sanatçılar da sahne aldı. Rixos Sungate’de yapılan gala gecesinde Rus acentecilere seslenen Kilit Global Genel Müdürü Genel Sezgin Özer, yapılan organizasyon için Tez Tour, Rixos Hotels ve tüm partnerlere teşekkür etti. Gecede Tez Tour’un sahiplerinden Aleksander Sinigibskiy, işbirliklerinden dolayı Rixos Hotels Satış Koordinatörü Murat Alpman’a teşekkür plaketi verdi. 8/


KISA HABERLER

Otelcilikteki kriz Galatasaray’ın otelini de vurdu

Hilton, yeni markası Curio’yu İstanbul ve Bodrum’a getiriyor

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Olağan Divan Kurulu Toplantısı öncesinde gündem dışı konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Dursun Özbek, açıklamalarında Mecidiyeköy’de yapılan otel inşaatına da değindi. Otel inşaatının parasızlık nedeniyle değil, piyasa şartları nedeniyle bilinçli olarak durdurulduğunu söyleyen Özbek, “Otelciliğin durumu malum. Fiyatların çok yıprandığı bir dönem geçiriyoruz. Otel sahibi olduğum için bunu net şekilde söyleyebiliyorum. İnşaatı durdurmadık ama iyi bir periyotta bitirmek zorundayız. İyi bir sezona girdiğimiz dönemde kiralama bedeli daha yüksek olacaktır. Otelin inşaatı parasızlık yüzünden durmadı. Piyasa şartlarının oluşması için durdu” açıklamasında bulundu.

Coral Travel, Ege Bölgesi’nde Rus turist sayısını arttıracak Coral Travel Rusya, Bodrum’da ilk defa gerçekleştirdiği acenteler toplantısında 100’ün üzerinde acentesinden yetkilileri La Blanche Island’da ağırladı. Coral Travel Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Bugay açılış konuşmasında “Coral Travel olarak Rusya’nın 5 şehrinden Bodrum’a olan uçuşlarımızı 2017 sezonu itibarı ile Rostov ve Ufa ile birlikte 7 şehre çıkarmış bulunuyoruz. Bodrum’da 71, Marmaris’te 73, 52 tesis Kuşadaşı ve İzmir, 30 tesis Fethiye olmak üzere toplamda Ege bölgesinde 239 tesis ile çalışıyoruz. Kısa ve orta vadede, bu bölgede hem tesis sayımızda, hem misafir sayımızda artış hedefliyoruz” dedi.

Yusuf Hacısüleyman: “Yanlış fiyat indirimlerini engelleyemedik”

Hilton Kıdemli Geliştirme Direktörü Tuğrul Temel, Türkiye’ye yeni markaları Curio’yu getireceklerini açıkladı. “Krizden çıkış sürecinde uluslararası otel markalarının önemi” ve “Turizmde Perakendeciliğe Geçiş” panelinde konuşan Hilton Kıdemli Geliştirme Direktörü Tuğrul Temel, “Türkiye’de 50 den fazla otel ile 10 bin 500 odayı geçtik. Faaliyete geçirmek istediğimiz 30 proje daha var” dedi. Tuğrul Temel, Hilton’un yeni markası Curio’yu Türkiye’ye getireceğini de belirterek: “Açacakları Curio’lardan ikisi İstanbul biri Bodrum’da olacak” diye konuştu.

Turizm sektörünün kalite belgesi sahiplerine teslim edildi Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis salonunda gerçekleştirildi. Mecliste konuşan ATSO Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, tarım, turizm ve enflasyon konuları hakkında açıklamalarda bulundu. Hacısüleyman, siyasi sakinliğin devam etmesi durumunda Avrupa’da son dakika satışlarının artabileceğini söyledi. Turizmde geçen yıla göre iyileşme yaşansa da gelir kaybının telafisinin uzun süreceğini söyleyen Hacısüleyman, “Maalesef fiyatlar çok düşük. Defalarca uyarı yaptık, fakat yanlış fiyat indirimlerini engelleyemedik” dedi. 10 /

Turizm sektörünün kalite belgesi anlamına gelen ve Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi tarafından 2017 yılında Mavi Bayrak alması uygun görülen 454 plaj, 22 marina ve 12 yata, İstanbul Ataköy Marina’da gerçekleştirilen temsili tören ile ödülleri takdim edildi. Ataköy Marina Mega Yat Limanı’nın gezilmesinin ardından bir konuşma yapan TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, “Mavi Bayrak almak çok zor ama kaybetmek çok kolay. Bütün çalışmalarımız uluslararası bazda denetleniyor. Ve biz uluslararası camiadan daha fazla bir şekilde ulusal denetimleri yerine getiriyoruz. Ve bütün yıl boyunca Mavi Bayrağı düzgün bir şekilde bütün kriterleri yerine getirerek dalgalanması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.


KISA HABERLER

Detur, Antalya’daki futbol sahalarında beyzbolcuları ağırladı Finlandiya’nın ünlü beyzbol takımı Lippo, kamp için Antalya’yı tercih etti. Detur tarafından yapılan organizasyon ile Lippo takımının 22 kişilik kafilesi, 1 haftalık kampını tamamlayarak Antalya’dan ayrıldı. Detur Sports Satış ve Pazarlama Müdürü Tanjan Ercan, Finlandiya’nın Oulu kentinden gelen Lippo beyzbol takımının 1955 yılında kurulan köklü bir kurum olduğunu belirterek, spor turizminin sadece golf ve futboldan ibaret olmadığını vurguladı. Ercan, “Detur Sports olarak turizmin çeşitliliğinin artması yönünde yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu bağlamda özellikle İskandinav pazarında teknik bir çalışma yürütüyoruz. İskandinav ülkelerine özgü pek çok farklı spor gruplarını Antalya’da ağırlamaya hazırlanıyoruz” dedi.

Dedeman, 17. halkasını Tokat’ta açtı Dedeman Grubu, Türkiye’deki otel zincirine yeni bir halka ekledi. Atlas Yatırım Planlama ve Dedeman Grubu işbirliğinde hizmete giren Dedeman Tokat şehrin ilk 5 yıldızlı oteli olarak kapılarını açtı. Otelde 114 adet superior oda, 18 deluxe oda, 6 adet corner suit, 4 adet deluxe suit ve 1 kral dairesi bulunuyor. Tokat’ta yeni açılan otel ile birlikte Dedeman Grubuna ait otel sayısının 17’ye ulaştığını belirten Dedeman Turizm Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, “Tokat’a yapmış olduğumuz bu yatırım ile bölgenin turizmine önemli ölçüde katkı sağlarken, istihdamın artmasına da katkı sağlayacağız” dedi.

Molton Hotels büyüyor

Türkiye inanç turizmine, büyük katkı sağlayacak Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Demre ilçesinde 2010 yılında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan ve bugüne kadar hiç tanıtılmayan ‘Andriake Sinagogu’nu İsrail’de tanıttı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığındaki Turizm Tanıtma Grubu, Tel Aviv Türk Kültür Merkezinde İsrailli basın mensuplarıyla buluştu. ATAV Başkanı Nizamettin Şen, “Şalom el Israel cümlesiyle başlayan kitabenin de bulunduğu bin 500 yıllık sinagog Anadolu’daki en eski Yahudi mabetidir. Akdeniz’in en önemli antik limanında ticaretin en önemli bölümünün yaşandığı yerde tam Granariumun yanında bulunan sinagog o dönemde bölgedeki zengin kültürün de göstergesidir. Bulguların geçen yıl açılan Likya Müzesi’nde sergilenmesi Antalya ve bölge kültür ve inanç turizmine büyük katkı sağlayacaktır” dedi. 12 /

Günümüzde Molton markası altında işlettikleri otel sayısının yediye ulaştığını belirten İHK Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, bu yılsonuna doğru İstanbul-Karaköy’deki oteli hizmete açacaklarını Osmaniye, Elazığ, Eskişehir ve Ankara’da da otel araştırdıklarını söyledi. Önümüzdeki beş yılda otel sayılarını 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Korkmaz, “Yurtdışındaki ilk otelimizi 2018 yılında Rusya’da açmayı düşünüyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Maxx Royal Golf Club, Türkiye’nin en iyi golf kulübü seçildi Antalya’nın Belek bölgesinde yer alan Montgomerie Maxx Royal Golf Club, “Türkiye’nin En İyi Golf Kulübü” ödülüne layık görüldü. Montgomerie Maxx Royal Golf Club, Dünyanın en iyi dijital golf platformlarından Leadingcourse. com’un misafir oylarıyla seçtiği “Türkiye’nin En İyi Golf Kulübü” ödülünü ikinci kez kazandı. Konu hakkında kısa bir açıklama yapan Montgomerie Maxx Royal Golf Club Genel Müdürü Cahit Şahin, “Bu büyük bir onur. Bu prestijli ödülü bir kez daha kazanmak, yüksek standartlarımızı korumak için motivasyonumuzdur. Ekibimizi tebrik etmek isterim


KISA HABERLER

Belek, güvenliği ile de cazibe merkezi olacak Antalya’nın Belek Turizm Bölgesi’nin özel güvenlik alanı ilan edilmesi için hazırlanan protokol imzalandı. Belek’de yapılan törene Antalya Valisi Münir Karaloğlu, BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk, Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile turizmciler katıldı. Vali Karaloğlu, “Seyahat edecek insanlara daha güvenli bir ortam sunmak, onları geldiği ortamın daha güvenli olduğu noktasında da ikna etmek zorundayız. O yüzden bu protokole ihtiyaç duyduk” derken BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk de protokolün birçok yere örnek olabilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Antalya’dan sıradışı tanıtım projesi Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) ve Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliğiyle kentte hizmet veren 6 bin 600 taksi, narenciye oto kokusu ve kalp şeklinde Antalya logosu ile renklenecek. ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Antalya logosunun kullanıldığı çıkartma ve oto kokularının ilk olarak 6 bin 600 ticari takside kullanılacağını kaydetti. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan ise projeyi desteklediklerini belirterek, 6 bin 600 taksiye çıkartmaların yapıştırılıp, kokuların dağıtılacağını kaydetti. ATAV Başlan Yardımcısı Yeliz Gül Ege de kalbi Antalya için atan herkesi projeye destek vermeye davet etti.

TUYED’in yeni yönetimi belirlendi Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED) 11’nci Olağan Genel Kurul toplantısına katılan üyeler, yeni yöneticilerini belirledi. TUYED üyeleri, divan başkanlığına sunulan tek listedeki isimleri oy birliğiyle yönetime seçti. TUYED üyelerinin Taksim Ramada Hotel’de gerçekleştirilen Genel Kurul’da oylarıyla belirlediği yeni yönetim şu isimlerden oluşuyor: Hasan Arslan, Sayime Başçı, Burak Coşan, Savaş Daş, Yılmaz Keleş, Kerem Köfteoğlu, İsmail Toksoy.

Meeting Poınt Turkey, Alman acentelere Bodrum’u tanıttı Türkiye’nin en büyük incoming şirketlerinden Meeting Point Turkey, Türk turizmi için yürüttüğü çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve Bodrum Ticaret Odası iş birliğiyle otel zinciri markası Labranda Bodrum Princess Otel’de 40’a yakın turizm acentesi ile yapılan etkinlikte, Alman firmalara Bodrum’un turizm güzellikleri ve potansiyeli anlatıldı. Kafile Bodrum’dan büyük beğeni ile ayrıldı. 14 /

Dünyaca ünlü lüks otel zinciri son otelini Diyarbakır’da açtı Aralık 2013’te yapımına başlanan ve yapımı 3,5 yıl süren ve toplamda 25 milyon dolar harcanan Radisson Blu Hotel Diyarbakır hizmete açıldı. Açılışta konuşan The Rezidor Hotel Group Orta Doğu ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Mark Willis, “Radisson Blu’yu Diyarbakır’a getirmekten ve Türkiye’deki varlığımızı genişletmekten büyük memnuniyet duyuyoruz” derken Radisson Blu Hotel Diyarbakır Genel Müdürü Mustafa Eryılmaz ise “Otelimizle şehre olumlu katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Diyarbakır’dan İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas ve Malatya’ya kolayca ulaşılıyor. Biz de Türkiye çapında lüks otelciliğin en büyük ayak izlerinden birini oluşturmaya hazırlanıyoruz” açıklamasında bulundu.


HABER / Tuncay Sevin

Çanakkale Troia ile

Türkiye turizmine değer katacak Çanakkale, Tro!a !le Türk!ye tur!zm!ne öneml! b!r değer katacak. UNESCO Dünya Kültür M!rası L!stes!’ne g!r!ş!n!n 20. yılına denk gelen 2018’!n Tro!a Yılı olarak !lan ed!lmes! !le 2018 yılında yapılacak olan etk!nl!kler, Çanakkale ve Türk!ye tur!zm!ne c!dd! katkı sağlayacak.

16 /


D

aha çok Çanakkale Savaşı ve Gelibolu Yarımadası ile tanınan Çanakkale, aslında birçok turizm zenginliğini sınırları içinde barındırıyor. Bu zenginliklerine rağmen turizmde istediği noktaya gelemeyen Çanakkale, tüm dünyanın bildiği bir değerini kullanarak turizmden aldığı payı artırmayı planlıyor.

Çanakkale, Troia’nın marka değeri ile birlikte diğer turizm değerleri olan Tarihi Gelibolu Yarımadası, Kazdağları ve Adalar’ı da daha fazla turist ile buluşturacak. Çanakkale turizmi için dönüm noktası olacak bu proje sayesinde Türkiye de elindeki tarihi değerlerinin zenginliğini daha fazla ön plana çıkarabilecek.

Tüm dünya biliyor Çanakkale, turizmde yapmak istediği atılım için Troia’yı seçti. Çünkü, ünlü Anadolu ozanı ve tarihçi Homeros tarafından yazılan İlyada ve Odesa destanları Troia’da vücut buluyor. Bu destanlar dünyanın 7 kıtasında birçok ülkenin temel müfredatı içinde işlenmekte. Bu nedenle Troia’nın varlığı dünya genelinde bir üne sahip.

Turizmi farklı bir boyuta taşıyacak 2018 Troia Yılı ile Çanakkale, önemli bir sinerji yaratarak Troia’nın Türkiye ve Çanakkale turizmi için önemli bir marka olduğunu her platformda dile getiriyor. Çanakkale’nin yerel yöneticileri, turizmcileri, STK’ları ve Çanakkaleliler Troia Yılı’nın getirilerinin ise fazlası ile farkında. Herkes 2018 yılında yapılacak etkinlikler sonrasında Çanakkale turizminin farklı bir boyuta taşınacağından emin.

Etkinlikler düzenlenecek Çanakkale, Türkiye turizmi için çok büyük önem taşıyan bu proje için 2018 yılının Troia Yılı olarak ilan edilmesi ile ilk adımını atmış oldu. Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılına denk gelen 2018’in Troia Yılı olarak ilan edilmesi ile gözler, 2018 yılında Çanakkale’de yapılacak etkinliklere çevrildi. Hedefler büyük 2018 yılı için planlamalar devam ederken bu proje sonunda Çanakkale, ziyaretçi sayılarında önemli bir artış hedefliyor. 2018 Troia Yılı ile ülke imajına da katkı sağlamayı hedefleyen

Turizm basını Troia’da Çanakkale, geçtiğimiz aylarda, turizm basınını ağırlayarak projenin içeriği ve getirilerine dikkat çekti. Çanakkale’nin turistik değerlerini gören turizm yazarları da Çanakkale’nin Troia Yılı ile turizmde önemli bir atılım yapacağı konusunda hemfikir. Basın mensupları ile bir araya gelen Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ve Wilusa Travel’ın sahibi Ahmet Çelik, 2018 Troia Yılı hakkında bilgiler verdi. Dağ: “Türkiye’nin itibarına katkı sağlar” Troia Antik Kenti’nde basın mensupları ile bir araya gelen Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, projenin sadece Çanakkale’ye değil, Türkiye’nin itibarına da katkı sağlayacağını söyledi. 2018’in Troia Yılı olarak ilan edildiğini hatırlatan Dağ, Çanakkale’de 2018 Troia Yılı için birçok etkinlik düzenleyeceklerini söyledi. “2018 Troia Yılı’nın, turizme çok büyük katkıları olacağını düşünüyoruz” diye konuşan Vali Yardımcısı Dağ: “2018 Troia Yılı, sadece Çanakkale turizmi için değil Türkiye’nin itibarının tekrar eski konumuna gelmesi için de büyük bir güç olacağını düşünüyoruz. Bununla ilgili hükümetimizin ve yerel yönetimlerin sağladığı imkanlarla 2018 yılında etkinlikler düzenlememiz gerekiyor. Bu etkinliklerin Çanakkale’nin ve bölgemizin tanıtımında büyük bir rol oynayacağını düşünüyorum. Bu tanıtımda en büyük katkıyı ise basın mensupları sağlayacaktır. Biz ne kadar konuşursak konuşalım ne yaparsak yapalım her halukarda basının aracılığı ile bu projemizi duyuracağız. Troia, çok özel bir mekandır. Burada tarihi nefesleyebilirsiniz. 2018’de yapacağımız etkinliklerle

Kazdağı’ndan başlayıp Troia’nın bulunduğu bölgeye devam eden ve bugünkü tarihe damgasını vuran bu savaşı herkesle paylaşacağız.” Dokuz: “Büyük katkı sağlayacak” Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Troia’nın Türkiye’nin uluslararası arenadaki en önemli markalarından biri olduğunu söyledi. Dokuz, “Troia, Türkiye’deki iki yüzü aşkın müze ve ören yerleri içinde ziyaretçi sayısı bakımından 9. gelir bakımından ise 8. sıradadır. 2017 yılında 500 bin ziyaretçi ağırlayan Troia, 2016 yılındaki daralmadan dolayı 250 bin bin ziyaretçi ağırladı. Troia, Türkiye’nin uluslararası arenada en önemli markalardan biridir. Birçok katıldığımız fuarda insanlar yabancılar Türkiye’yi ve İstanbul’u bilmiyor ama Troia’yı biliyor. Homeros’un İlyada ve Odesa destanlarını tüm dünya çok iyi biliyor. Böyle bir markanın burada bulunmasından gurur duyuyoruz. Böyle bir yere ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. 2018 Troia Yılı, Çanakkale ve Türkiye’ye çok büyük katkılar sağlayacaktır” dedi. Aydeğer: “Farkındalık yaratacak” Troia’nın sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli kültürel miras alanlarının başında yer aldığını söyleyen ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer “Bu kadar kıymetli bir değeri, var olan konjonktürel sıkıntıları da aşmak üzere çok güçlü stratejik bir iletişim aracı olarak da kullanmak istiyoruz” dedi. Aydeğer açıklamalarına şöyle devam etti: “2018, Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılıdır. Aynı zamanda yapımı süren Troia Müzesi’nin de açılış yılı olacak. 2018 yılında Troia temalı etkinliklerle; kültür, sanat, spor ve eğitim alanlarında yapılacak onlarca uluslararası etkinlikle dünyada bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Özellikle bütün dünyanın ilgisini bu zor süreçte ülkemize çekmek için bir kültür ve turizm hamlesi yapmak istiyoruz. Öncelikli hedeflerimiz; ülkemizin turist sayısını artması, ülke imajımızın güçlenmesi ve dünyada bu kadar çok kıymet verilen önemli bir değerin de ülkemizin kadim değeri olduğunun anlatılmasıdır. Troia, Kudüs’ten sonra dünyada en fazla bilinirliliği olan ikinci kültürel miras alanıdır. Troia, dünyanın ikinci önemli markasıdır. Troia’da vücut bulan İlyada ve Odesa destanları, tüm dünyada yüzlerce ülkede temel eğitim müfredatı içine girmiş çok önemli edebi eserlerdir. Bu önemli entelektüel değerin vermiş olduğu enerji ile birlikte bizler de bütün dünyaya Troia’nın ülkemizde olduğunu anlatmaya çalışacağız. /17


ederek Çanakkale turizmi için çalışıyoruz. Bu birlikteliğin en önemli örneği de 2018 Troia Yılı’dır. Çanakkale olarak hazırız. 2018 kapsamında büyük organizasyonlar yapmak istiyoruz. 2018 Troia Yılı dolayısı önemli organizasyonlar olacak. Yapacağımız, kültür, sanat, spor ve eğitim organizasyonlarımıza ciddi katılımlar olacaktır. 2018’de Çanakkale’ye çok talep olacak. Troia projesine şehir olarak turizmciler olarak hazırız. Böyle büyük bir proje ile hem Çanakkale’ye hem de Türkiye’ye katkı sağlayacağız.”

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, yapılacak turizm fuarlarında Troia temasını işlemek suretiyle çok önemli bir farkındalık yaratacaktır. Milyonlarca insan Troia’nın değerinin farkında. Bildiğimiz üzere doğu ile batının mücadelesinin simgesidir Troia. Bu nedenle özellikle son dönemde yaşanan olaylar dahil olmak üzere Avrupa ve Asya arasındaki bu mücadelenin çok önemli simgesi Troia’nın yüceltilmesi çok önemli bir husus olacağını düşünüyoruz. Yıl içinde yapılacak olan etkinlikler ve tanıtım çalışmaları ile 2018’in bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir farkındalık yılı olacaktır.” Kılıç: “Çanakkale’ye çok talep olacak” Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TÜRSAB ÇanakkaleKörfez BYK Başkanı Turgay Kılıç ise şu açıklamayı yaptı: “2018 yılında inşallah güzel şeyler olacak. Beklentimiz o yönde. Çanakkale Valiliğimiz nezdinde 2018 Troia Yılı için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Son dönemde genç kuşak turizmci arkadaşlarla bir sinerji oluşturduk. TÜRSAB Çanakkale-Körfez BYK olarak, diğer turizm dernekleri ve yerel yöneticilerimizle iç içe hareket 18 /

Çelik: “Troia önemli bir marka” Wilusa Travel’ın sahibi Ahmet Çelik: “2018 Troia Yılı’ndaki esas amacımız elbette Çanakkale bölgesini ilgilendiren bir konu ama biz istiyoruz ki Türkiye turizmine de katkısı olsun ve bir çekim etkisi yaratsın” dedi. Turizm için etkinliklerin büyük bir önem taşıdığını belirten Çelik: “Dünyadaki bütün tur operatörleri Troia Yılı’nı bir ürün olarak kullanmasını istiyoruz. Ayrıca insanların bildiği ancak ziyaret etmediği Troia antik kentini ve bölgemizi 2018 yılında görmesini istiyoruz. Troia Yılı bir domino taşı etkisi yaratacaktır. İlk domino taşını devirirsek bütün taşları yıkarız. Yani insanlar Troia’yı görmeye geldiği zaman Çanakkale’nin diğer turizm zenginliklerini de görmek isteyeceklerdir. Ancak sadece bölgesel ve yerel düşünürsek bir yere varamayız. Kesinlikle ve kesinlikle genel düşünmek zorundayız. Türkiye’ye daha fazla turist çekmeliyiz. Bu noktada Troia önemli bir marka. Tüm dünyada Çanakkale ve Gelibolu bilinmez ama Troia bilinir. 2018 yılında Troia’nın Anadolu’nun kadim bir değeri olduğunu da göstermek istiyoruz. Türkiye için önemli bir proje bu. 2018 Troia Yılı’nın içeriğinin doldurulması ve yol haritasının çizilmesi gerekiyor. Önemli konu projenin içinin dolu olmasıdır. Bundan sonraki süreçte adım adım ilerlemeliyiz.”


HABER

Sezg!n Özer

“2016’da sınıfta kaldık” K!l!t Global Genel Müdürü Sezg!n Özer, Rusya, Almanya ve İran pazarlarını Tour!sm Today’e değerlend!rd!. Rusya, Ukrayna, Baltık ve Balkan pazarlarında hedefler! doğrultusunda !lerled!kler!n! söyleyen Özer, tek sıkıntılı pazarın Almanya olduğunu söyled!. Özer, “Almanya olmazsa Türk tur!zm!n!n b!r ayağı eks!k kalıyor” ded!.

K

ilit Global Genel Müdürü Sezgin Özer, Rusya, Almanya ve İran pazarlarını Tourism Today’e değerlendirdi. BDT, Rusya, Baltık ve Balkan pazarlarında hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini söyleyen Almanya pazarındaki kayıplarının yüzde 50 olduğunu belirtti. İşte Sezgin Özer’in değerlendirmeleri: Rusya’da üretilen pax otellere yetmiyor “Kilit Global olarak 2017 hedefimiz 1 milyon 300 bin pax olarak belirledik. Öncelikle Rusya pazarını konuşmak gerekirse; biz Kilit Global olarak 2015 rakamlarımızı aştık. Bölgelerin de devreye girmesi ile Mayıs sonu itibari ile ciddi bir artış var. Grup olarak günlük 9 bin paxlara ulaştık. Grup olarak Rusya pazarında 2015’in yüzde 40 üzerindeyiz. Bazı destinasyonlarda da 2014 yılını yakaladık. Bunlar Litvanya, Letonya, Ukrayna ve Romanya. Ama tabi ki esas pazarımız Rusya. Rusya’da durum pax anlamında çok iyi ilerliyor. Maalesef gelirler yüzde 20 düştü. Bu süreçte otellerin de gelirleri tahminime göre yüzde 30-35 civarında düştü. Çünkü doluluklar eskisi değil. Ciddi bir pax üretiyoruz ama bu üretilen pax otelleri doyurmuyor. Çünkü Avrupa ayağı eksik kaldı. Avrupa’da son dakika Politik anlamda olumsuz bir gelişme olmazsa Avrupa pazarının özellikle de Almanya pazarının son dakika satışları ile hareketleneceğine inanıyorum.

20 /


Bayram itibari ile Türk pazarı da devreye girince fiyat anlamında acımasız ve kalitesiz rekabet ortadan kalkacaktır. Firmam adına fiyatlardan memnun değilim. Fiyatlar inanılmaz düştü. Bu sene Avrupa özellikle Almanya pazarında yüzde 50 düşüş var. Son dakikayı bekliyoruz. Ukrayna yükseliyor Ukrayna pazarı 2008’den sonra ekonomik olarak ciddi problemler yaşadığı için hep düşüşte olan bir pazardı. Geçen sene ise bu pazar artışa geçti. Bunda en önemli etken fiyattı. Fiyat politikası çok uygun hale gelince Ukraynalılar Türkiye’yi tercih etmeye tekrar başladı. Ayrıca Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesi de Ukrayna’da sempati yarattı. Bunun da Ukrayna pazarındaki yükselişe etkisi var. “Sınıfta kaldık” Rusya pazarındaki yükseliş hem fiyatla alakalı hem de Türkiye’yi çok özlediler. Ancak burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Geçen seneye kadar otellerin servisi çok iyiydi. Kötü servis veren otel sayısı çok çok azdı. Geçen sene ise genel olarak sektör sınıfta kaldı. Ayrıca geçen sene ile ilgili tespitleri de doğru yapamadık. Tespit doğru olmayınca teşhisi koyamadık.

Çünkü Avrupa olmadan Türk turizmi eksik kalıyor. Rusya ile hızlı barışma süreci Avrupa ile olmayacaktır. Avrupa ile ilişkiler çok çabuk kırılıyor ama tamiri uzun zaman alıyor. Bu nedenle bir an önce Avrupa ile ilişkilerimizi daha iyi duruma getirmeliyiz. “Tek sıkıntımız Almanya” Kilit Global olarak şöyle bir avantajımız var; İran’ın dışında 14 tane farklı pazar ile çalışıyoruz. Bizim biraz daha yelpazemiz geniş. 2018’deki planlamayı 2017 Eylül ayı gibi belirleriz. Ama Tez Tour ve Biblio Globus olarak hedeflerimizi gerçekleştirmiş durumdayız. Tek sıkıntımız Almanya pazarı. Avrupa’da Baltık ve Balkan pazarlarında hedeflerimizi tutturduk ancak Avrupa’daki en önemli pazarımız olan Almanya’daki hedeflerimizin yüzde 50 gerideyiz.”

Charter dedikodusu sayıları düşürdü Rusya’daki charter uçuşlarının iptal edileceği söylentisi Rusya pazarındaki rezervasyon akışını etkiledi. Bu 12 günlük süreçte grubumuzun kaybı 30 bin paxtır. Charter firmalarına giden ‘Charterlar iptal edilebilir planlamanızı yapın’ uyarısı bizim günlük rezervasyon akışımızı yüzde 60 azalttı ve Mayıs ayını ciddi zarara soktu. Bu da 24-25 milyon dolar ciro kaybı demektir. Politik ziyaretler sonrasında bazı şeyler düzeldi ama o 12 günlük süreç bizi çok etkiledi. İran’daki planlar tutmadı İran pazarından uzak ara en fazla turist getiren firma biz olduk. Şu anda İran ile ilgili çok yüksek bir planlamamız var. Ciddi hedeflerimiz var İran’da. İnşallah da başarırız. İran pazarında genel olarak bir gerileme var. İranlıların permileri nevruza 10 gün kala vermesi sıkıntı yaşattı. Biz grup olarak Nevruz’da planladığımız sayının yüzde 50 gerisinde kaldık. Yani 16 bin turist planlarken 8 bin civarında İranlı getirdik. İran’daki sıkıntıyı Belek’te Rusya pazarı için yapılan toplantıda dile getirmiştim. Bu sıkıntıları aynen yaşadık. Sokakta simit satıcısı bile Nevruz’u bekliyordu. Permiler 10 gün kala açıldı. Nevruz’a 10 gün kala permiler açıldı ama insanlar zaten o zamana kadar tercihlerini de yapmıştı. Çok büyük kayıp yaşadık. Avrupa ile ilişkiler düzelmeli 2018 yılı için planlamalarımızı Eylül ayında yapacağız. Politik ve güvenlik anlamında sıkıntılar devam ederse 2018 yılı 2017’den farklı olmaz. Avrupa ile ilişkilerde bir ilerleme kaydedemezsek 2018’den de çok şey beklememeliyiz. Avrupa ile ilişkilerin düzelmesi gerekiyor. /21


HABER

Corendon A!rl!nes 13 yaşında Yaptığı tur!st!k uçuşlarla Türk!ye tur!zm!ne öneml! katkılar sağlayan Corendon A!rl!nes 13 N!san 2017 tar!h!nde göklerdek! 13. yılına g!rd!. Corendon A!rl!nes’ın kurucu ortakları Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu, bugün tüm çalışanlarına b!r tebr!k mesajı göndererek 13. sezonlarını kutladı.

İ

ki Boeing 737-300’den oluşan filo ile kurulan Corendon Airlines, ilk uçuşunu 12 Nisan 2005 tarihinde CAI 855 kodlu uçuşla Sabiha Gökçen’den Amsterdam’a 136 yolcu ve 6 mürettebat eşliğinde gerçekleştirmişti. Corendon bugün 13. yılına girerken 14 adet Boeing 737-800 ile dünyanın 45 ülkesinde 145 havalimanına uçan uluslararası bir havayolu konumunda. Dünyanın birçok ülkesine uçuyor Corendon Turizm Grubu bünyesinde ilk önce Hollanda’daki kendi tur operatörlerinin ürettiği turistleri Türkiye’ye taşımak için kurulan Corendon Airlines, zaman içerisinde başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde lider tur operatörleri ile çalışarak uluslararası charter seferler düzenlemeye başladı. Rusya’yı da rotasına ekledi 4 yıl önce Alman pazarına da giriş yapan ve her geçen sene kapasitesini arttıran havayolu, 2016’da düzenlemeye başladığı tarifeli Ekaterinburg uçuşları ile birlikte uçuş ağına Rusya’yı da dahil etmiş oldu. 13. sezonu kutladı Corendon Airlines’ın kurucu ortakları Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu, bugün tüm çalışanlarına bir tebrik mesajı göndererek 13. sezonlarını kutladı. 22 /


HABER

İşte Türkiye turizminin

en !t!barlı şirketleri Türk!ye İt!bar Akadem!s! tarafından 6’ncısı gerçekleşt!r!len Türk!ye İt!bar Endeks! (TİE) Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Türk!ye tur!zm!n!n en !t!barlı ş!rketler!: Barut Hotels, Doğuş Hotel, H!lton Oteller! ve Etstur oldu.

24 /


İ

tibar Atölyesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi tarafından 6’ncısı gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi (TİE) Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırma; 11 Ocak 2017 ile 02 Mart 2017 tarihleri arasında 20 farklı sektörde gerçekleştirildi. CATI yani bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi kullanılarak yapılan araştırma kapsamında 3 bin 808 kişi arandı. Araştırma Türkiye genelinde NUTS2 düzeyinde (26 bölge) tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. En itibarlı marka: Koç Holding TİE saha çalışmaları süresince yaş, cinsiyet, eğitim ve bölgesel detaylarda analizlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak veriler toplandı. Yıldız Teknik Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nce raporlanan ve akademik denetimi yapılan TİE 2016 araştırmasına göre Türkiye’nin en itibarlı markası Koç Holding oldu. Dengeler değişti 2015 yılına göre 5 sektörde lider değişti. Liderlikte rekabetin yüksek olduğu sektörlerde; Otomobil, Hazır Giyim, Bankacılık, Sigorta, Eğitim ve Makine sektörü ön plana çıktı. Otomobil’de 2015 yılının en itibarlı markası Ford iken 2016 yılının en itibarlı markası Volkwagen oldu. Turizm - Otel kategorisinde 2015 yılının en itibarlı markası Rixos Hotels olurken, 2016 yılında Barut Hotels, D-Hotels, Hilton Otelleri en itibarlı marka oldu. Sigorta sektörünün 2015 yılında en itibarlı markası Anadolu Sigorta iken, 2016 yılında en itibarlı marka Koç Allianz oldu. 2015 yılında en itibarlı eğitim kurumu (üniversite) ODTÜ iken, 2016 yılının en itibarlı eğitim kurumu (üniversite) Boğaziçi Üniversitesi oldu. Makine sektörünün 2015 yılındaki en itibarlı markası Bosch olurken, 2016 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) oldu.

Ulaşım Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Hava Ulaşım Kategorsinde: Türk Hava Yolları Kara Ulaşım Kategorisinde: Kamil Koç

Holdinglerde Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Holding İlaç Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Eczacıbaşı İnşaat Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Ağaoğlu Makine Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: MKE Mobilya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: İstikbal Otomobil Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Volkswagen Perakande Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Migros Sigorta Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Allianz Turizm Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Acenteler Kategorsinde: Ets Tur Oteller Kategorisinde: Barut Hotels, Doğuş Hotel, Hilton Otelleri

İtibar, marka değerinin en önemli ölçütüdür TİE İcra Kurulu ve İtibar Atölyesi Başkanı Ertan Acar, itibar kavramının Türkiye’de yanlış bilinen doğru kavramlardan biri olduğunu söylüyor ve şu açıklamayı yapıyor: “İtibar, şirket ya da kurum güvenilirliğinin maddi olmayan en önemli ölçütlerinden biridir. Şirketlerin defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkların en önemli kaynağı, onların itibarlarıdır. İtibar, üründen çok markanın değerine etki eden önemli bir kazançtır. Gözle görülmez belki ama, hissedilir. İşletmecilik kültürünün genetik bilimi kadar derinleştiği Batı dünyasında, itibarı ölçebilir hale getirmek uzunca süre önemli bir istatistik sorunu olmuştur. Bugün artık itibar da kesin olarak ölçülebilir bir değer haline gelmiştir. Biz de en güvenilir araştırma yöntemlerini kullanarak, ülkemizdeki şirket ve kurum itibarlarına dair bir araştırma yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” Bilimsel altyapı Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Hakan Büyüklü ise, “Güvenilir olma durumu, saygınlık ve prestiji ifade eden itibar konsepti, ekonomik, finansal, sosyal, kültürel, siyasal ve daha birçok alanda, kamu, özel, bireysel ve kurumsal bazda önem taşımaktadır. İtibar endeksi, ekonomik ve finansal içerikli olarak belirlenmiş sektörlerde uygulanıyor. Biz TİE’nin akademik içeriğinde yer alıyoruz. İtibarın oluşumu ve gelişimini etkileyen değişkenlerin, faktörlerin izlenmesi ve değerlendirilmesinde üniversitemiz bilimsel altyapıyı sağlıyor” dedi.

Türkiye Geneli Sonucu: Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Holding Sektörlere Göre Sonuçları: Akaryakıt Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Opet Alkolsüz İçecek Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Coca Cola Bankacılık Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Türkiye İş Bankası Beyaz Eşya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Arçelik Eğitim Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Üniversiteler Kategorisinde: Boğaziçi Üniversitesi Özel Okullar Kategorisinde: Doğa Okulları Elektronik Eşya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Samsung Enerji Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: EnerjiSA Gıda Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Ülker GSM Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Turkcell Hazır Giyim Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: LC Waikiki /25


HABER

FTI Türkiye’ye

1 milyon turist getirecek Türk!ye’ye 2016’da en çok yabancı tur!st get!ren tur operatörü olan FTI Group; Kültür ve Tur!zm Bakanlığı, Antalya bölges!nden otel sah!pler! ve bankaların üst düzey tems!lc!ler!n!n katılımıyla R!xos Prem!um Belek’te b!r davet düzenled!.

28 /


K

ültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Ünal, FTI Group Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz, FTI Group Satış’tan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ralph Schiller, FTI Grup Destinasyon Direktörü Hicabi Ayhan, Meeting Point International CEO’su Roula Jouny, RTK CEO’su Lars Helmreich, Meeting Point Turkey CEO Kamil Özil, Antalya bölgesinden otel sahipleri, yöneticileri ve bankaların üst düzey katılımcılarının yer aldığı davette FTI Group’un Türkiye’de 2017 sezonu için hedefleri, beklentileri ve iyi bir turizm yılı için uygulanması gereken stratejiler değerlendirildi. İrfan Önal: “Yeni bir dönem başlatmalıyız” Davette ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanını temsilen Tanıtım Genel Müdürü İrfan Ünal konuştu. Ünal, FTI Group’a Türk turizmine katkılarından dolayı teşekkür ederken sözlerini şöyle sürdürdü: “Son iki yılda yaşadığımız zorlu sürece rağmen kamu kurumlarımızın ve turizm sektörünün sergilediği üstün gayret, bu süreçte 25 milyon yabancı turisti ağırlamamızı sağladı. Bu yıldan itibaren yeni bir dönem başlatmamız; yeni destinasyonlar, turizm ürünleri ve hizmetleri ile büyüme dönemine girmemiz gerekiyor. Bu noktada turizm sektörüne büyük bir rol düştüğünü ancak Bakanlığımızın her alanda yanlarında olacağını söylemek isterim. Birlik içinde çalıştığımız sürece turizmde önceki yıllarda elde ettiğimiz başarıları yakalayacağımıza duyduğum güven tam” dedi. Dietmar Gunz: “Türkiye’ye hep inandık ve yanında olduk” İrfan Ünal’dan söz alan FTI Group Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz, konuşmasında Türkiye’ye duydukları güvenin devam ettiğinin altını çizdi: “Son iki yılda yaşanan olaylar Türk turizminde bir gerilemeye neden oldu. Ancak bir tur operatörü olarak Türkiye’ye inanmaktan vazgeçmedik. Tedarikçilerimiz, sahibi ve anlaşmalı olduğumuz oteller, seyahat acenteleri, Bakanlık temsilcileri ve Türkiye ile Almanya’daki diğer tüm paydaşlarımız ile yürüttüğümüz iş birliği başarımızı sürdürülebilir kılmamızı sağladı. Türk turizmi ve FTI Group’un başarısı, bu partnerliğin daha da iyileştirilerek devam etmesinde yatıyor.

FTI Group olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Türk turizmi için çalışmaya ve paydaşlarımıza güvenmeye devam edeceğiz. Türkiye’ye muazzam bir destinasyon ve biz sürekli seyahat acentelerine bunu çok iyi anlatmamız ve hatırlatmamız gerekiyor” Kamil Özil: “Birlikten kuvvet doğar” Meeting Point’un CEO’su Kamil Özil bu süreçte tüm paydaşların beraber çalışmaları gerektiğini ve yeni fikirler ile çalışmalara devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’ye sadece Avrupa’dan değil yeni kaynak pazarlara hedef almak gerektiğini söyleyerek “Ortadoğu, Çin, BDT ülkeri gibi yeni pazarlara girmemiz gerekiyor. Elimizde dünyanın en iyileri arasına giren destinasyonlarımız ve otellerimizi yeni pazarlara taşıyarak işimizi büyütmemiz gerekiyor. Teknolojik yatırımlarla beraber insan kaynaklarımızı geliştirmemiz bizi başarıya taşıyacak yapı taşlarıdır. Hicabi Ayhan: “Hedef 1 milyon turist” FTI Destinasyon Direktörü Hicabi Ayhan, bu yıl Türkiye’ye 1 milyon yolcu getirmeyi hedeflediklerini söyledi: “Turizm sektörü ülkede yaşanan en küçük olumsuzluklardan dahi etkilenebilen, hassas bir iş alanı. Terör, siyasi çekişmeler, doğal afetler dünyanın hemen her ülkesinde turizm üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Ancak Türkiye diğer ülkelerden farklı olarak her zorlu dönemden sonra çok hızlı bir şekilde toparlanabiliyor. 2017 turizm sezonu için Türkiye’ye olan uçak kapasitemizi artırdık. Çok önemli teknoloji ve otel yatırımları gerçekleştirdik. Bu sayede Türkiye’ye bu %15 büyüyerek 1 milyon turist getirmeyi hedefliyoruz dedi. Şu anda geçen seneye göre zor bir kış olmasına rağmen %6 artışımız var Türkiye’ye yönelik satışlarda ve son dakika satışların başlayacağı bir döneme giriyoruz dolaysı ile her gün yeni pazarlama fikirleri ile satışları artırmak için oteller ile birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

ortak mesaj vererek FTI Group’un Almanca konuşulan ülkelerden Türkiye’ye olan satış taleplerinin en çok alan firma olduklarını ve bunu daha da artıracaklarını belirttiler: “Türkiye’ye yönelik satış taleplerine baktığımızda rakiplerine göre çok daha fazla talebin bize geldiğini objektif analiz sistemleri aracılığı ile ölçümleyebiliyoruz. Palma De Mallorca’dan sonra en çok talep alan destinasyon Antalya. Buna rağmen, talepleri satışa dönüştürmekte zorluk çekiyoruz. Bu sebeple yeni ve inovatif pazarlama stratejileri oluşturuyor, talepleri satışa çevirebilecek için yeni uygulamalar geliştiriyoruz. Reklam/pazarlama bütçemizi 2016’ya kıyasla iki katına çıkarıyoruz. Yeni ürün ve hizmetlerimiz, teknoloji yatırımlarımız ve kaliteli iş gücümüz ile kısa vadede Türkiye’deki satış oranlarımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. RTK CEO’su Lars Helmreich kendisi “Bende bu yıl ailemle Türkiye’de tatile geliyorum ve biz QTA acenteler birliği olarak 8,000 üzerinde seyahat acentelerimize Türkiye’ye inandığımızı ve çok sevdiğimizi sürekli hatırlatıyoruz ve acenteler ile birlikte özel satış ve pazarlama kampanyaları düzenleyerek satışları artırmayı ve geçen seneden daha iyi bir yıl bekliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

“Türkiye’ye talep yüksek ama bunları beraber satışa çevirmemiz gerekiyor” Son olarak söz alan FTI Group Satış’tan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ralph Schiller ile RTK CEO’su Lars Helmreich, /29


HABER

Türkiye’den üç değer daha dünya m!rası oldu Assos Arkeoloj!k Alanı, Ayvalık Endüstr!yel Kültürel Peyzajı ve İvr!z Kültürel Peyzajı UNESCO Dünya M!rası Geç!c! L!stes!’ne alındı. Böylece Türk!ye’den geç!c! l!stedek! unsur sayımız 72‘ye çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Çanakkale’deki Assos Arkeolojik Alanı, Balıkesir Ayvalık Endüstriyel Kültürel Peyzajı ve Konya’daki İvriz Kültürel Peyzajının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındığını belirterek, böylece Türkiye’nin geçici listedeki unsur sayısının 72‘ye çıktığını bildirdi. Unsur sayımız 72’ye çıktı Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Assos Arkeolojik Alanı, Ayvalık Endüstriyel Kültürel Peyzajı ve İvriz Kültürel Peyzajı’nın ‘UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listemize kayıt olmak üzere Çanakkale’deki Assos Arkeolojik Alanı, Balıkesir Ayvalık Endüstriyel Kültürel Peyzajı ve Konya’daki İvriz Kültürel Peyzajına ilişkin hazırladığımız dosyaları yaklaşık 1 yıllık bir hazırlık sürecinin ardından geçtiğimiz ay UNESCO Dünya Miras Merkezine iletmiştik. Merkezin yaptığı değerlendirme sonucunda bu üç unsurumuz da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındı. Böylece geçici listedeki unsur sayımız 72‘ye çıktı” ifadelerini kullandı. Daimi listeye girmesi görüşülecek “UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde ise 16 unsurla, dünyada en çok unsur kaydettiren 17’nci ülkeyiz” diyen Avcı, şunları kaydetti: “Temmuz’da Polonya’da düzenlenecek UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısında Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti’nin daimi listeye girmesi görüşülecek. Önümüzdeki yıl yapılacak toplantıdaki adayımız ise Şanlıurfa’daki Göbeklitepe olacak. İnşallah bu iki unsurumuzun da kalıcı listeye gireceğine inanıyoruz. Her yıl geçici listedeki bir unsurumuzu kalıcı liste için aday gösterebiliyoruz. İnşallah geçici listedeki diğer unsurlarımızı da önümüzdeki yıllarda daimi listeye almak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ben bu anlamda başta Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” 30 /


HABER / Ebru Altın

Urban Soc!al ile

Akra’daki değişimin gücüne şahit olun B!nlerce yıllık tar!h!n!n yanı sıra muhteşem doğasıyla da Antalya’nın kalb!nde yer alan Akra, oluşturduğu Akra Kodları !le m!saf!rler!ne artık daha fazla duygu ve deney!m yaşatacak.

K

onaklama kavramını değiştirerek, lifestyle yaşam ile misafirlerini kendine hayran bırakan Akra, geçtiğimiz aylarda uygulamaya başladığı yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social ile yeni bir döneme ‘merhaba’ dedi. Binlerce yıllık tarihinin yanı sıra muhteşem doğasıyla da Antalya’nın kalbinde muhteşem manzarası ile yer alan Akra, oluşturduğu Akra Kodları ile misafirlerine artık daha fazla duygu ve deneyim yaşatacak. Modern, samimi ve estetik değerlere uyarlanmasının yanı sıra sadece insan için dizayn edilen kodlarıyla akıllarda büyük bir yer eden Akra’da sözden dokunuşa, lezzetten kokuya, sesten ‘daha iyi bir sen’e kadar her türlü kodu yaşamanız da artık mümkün. 1990 yılında kurduğu Magic Life ile otel işletmeciliğinde bir devrime imza atarak all incluvie ile tanıştıran duayen turizmci Cem Kınay, şimdilerde ise adını yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social ile duyurmaya başladı. 30 yıl önce all inclusive ile yeni bir döneme kapısını açan turizm sektörü, tam 30 yıl sonra devrim yaratacak yepyeni bir konsept olan Urban Social ile tanışmaya hazırlanıyor.

32 /

Yenilikçi bakış açısı ve Türk turizmine kattığı değerlerle adından her daim bahsettiren, Urban Social’ın yaratıcısı ve aynı zamanda Akra’nın danışmanlığını da yapan Cem Kınay ile yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yeni nesil otelcilik konsepti: Urban Social Antalya’nın en eski ve işini en iyi yapan otelcilerinden birisinin Barut ailesi olduğunu belirten Cem Kınay, Akra’nın gerek lokasyonu ve manzarası gerekse de bütün fasiliteleriyle açıldığı ilk günden itibaren birçok misafirin beğenisini kazandığını ifade etti. Özellikle son yıllarda yeni nesil beklentileri ve trendleri karşılayabilecek nitelikte konseptler üzerinde çalıştığını söyleyen Cem Kınay bunlardan bir tanesinin de Urban Social olduğunu dile getirdi. Kınay, “Bildiğiniz gibi geçmişte klasik olarak bir şehir otelciliği durumu vardı. Dolayısıyla şehir otelciliği denildiğinde de akıllara yalnızca iş dünyasının ağırlıklı olarak gelip, konaklama yaptığı bir yer geliyordu. Akra Kodları aracılığıyla Antalya’nın temel niteliklerini buluşturan yeni nesil otel konsepti Urban Social ile Akra gibi bir otelin yeni nesil beklenti ve trendlere uyumlu olması da son derece önemli” dedi.


Bu nedenle seyahatlerin en güçlü çekim noktalarından birini oluşturan Lezzet kodunu biz Akra’da, ünlü gastronom Tolga Atalay ile hayata geçirdik. Ses kodu ile ilgili de ünlü DJ Suat Ateşdağlı ile çalıştık. Misafirlerimiz artık otelden içeri girdikleri ilk andan itibaren müziğin yarattığı o pozitif etkiyi hissedebilecekler. Koku ise bizim başlıbaşına önem verdiğimiz bir duyu. Bununla ilgili olarak da Beyonce ve Tom Ford gibi markaların parfüm tasarımcısı Christophe Laudamiel ile çalışmalara başladık. Mayıs ayının sonlarına doğru misafirlerimiz buraya geldiklerinde artık Akra’ya özel kokuyla karşılaşma ayrıcalığını yaşayacaklar. Diğer bir kodumuz ise “Daha İyi Bir Sen”. Bunun içinde Akra Fit ve The Lifeco var, Akra’da.”

Yeni trend sosyalleşme odaklı Son 10 senenin en önemli trendinin sosyalleşme olduğunu belirten Cem Kınay, sosyalleşmenin olmadığı yerlerde de sosyal medya üzerinden bunun gerçekleştiğini ifade etti. Sosyalleşirken insanın beş temel duygusunun yer aldığını söyleyen Kınay; Dokunmak, Lezzet, Ses, Koku ve Daha İyi Bir Sen ile biz öncelikle misafirlerimizin ruhuna dokunarak, onları en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Bu nedenle de sosyalleşme alanlarının oluşturulması bizim için son derece önemli. Çünkü insanlar artık ister iş amaçlı, isterse de tatil için geldiklerinde soğuk duvarlar arasında kalmak istemiyorlar. Biz de bu gerçekten yola çıkarak, buraya gelen misafirlerimize öncelikle kendilerini ihtişamla ağırlayacağımızın sözünü veriyoruz. Yani onlara sıradan bir karşılama yerine, sihirli bir gülümseme ile dokunmak en önemli hedefimiz.”

Misafir memnuniyeti Akra’nın yüzde 93 oranında misafir memnuniyetine sahip bir işletme olduğunu da sözlerine ekleyen Kınay gerek lokasyonu ve enerjisi gerekse de ekip ruhu ile Akra’nın diğer şehir otelleri ile kesinlikle kıyaslanamayacağını söyledi.

Akra’nın Urban Social ile artık konsept bir ortal haline geldiğini ifade eden Kınay, açıklamalarına şöyle devam etti. “İnovasyonun daima ön planda olduğu uygulamalarıyla misafirlerine saygı ve ihtişamla en iyi hizmeti veren Akra, bildiğiniz gibi Antalya’daki ilk Urban Social konsepte sahip bir otel. Biz Akra’da öncelikle herhangi bir yaş grubuna hitap etmiyoruz. Bundan dolayı da her yaş grubu istediği her şeyi burada rahatlıkla bulabilir. Akra’da en önemli misafirlerimiz kadınlardır. Çünkü tatile veya eğlenceye karar verenlerde yine onlardır. Tabiatıyla Elif Dağdeviren’in konsepti olan Akra Talks’ların bu kadar başarılı olmasını sağlayanlar da ağırlıklı olarak Antalyalı kadınlardır. Biz Urban Social konsepti ile Akra’yı dünyanın önemli ikon otellerinden biri haline getirmek istiyoruz. Çünkü Urban Social, daha derin duygu ve deneyimlerin yaşandığı, muhteşem bir yolculuktur.” Yeni neslin beklenti ve isteklerinin artık değişmeye başladığını da söyleyen Cem Kınay, gençlerin ve kendini genç hisseden herkesin artık sosyalleşebilecekleri rahat ortamları tercih ettiklerini, bunu da Urban Social’ın sağladığını sözlerine ekledi.

Akra kodları ile duygulara hitap ediyoruz Oluşturdukları kodlardan bir diğerinin de Lezzet kodu olduğunu ifade eden Cem Kınay, açıklamalarına şu sözlerle devam etti. “Herkesin bildiği gibi lezzet en önemli trendlerden biridir. Biz burada lezzet konusunda Pablito, Asmani, Panora ve Saf restoranlarımız aracılığıyla misafirlerimize gerek dünya mutfağından gerekse de geleneksel Türk mutfağından tarladan sofraya her şeyin taze olduğu menüler yaratıyoruz. Bize göre her tadın ayrı bir damak şöleni bulunmaktadır. Bir bölgenin yerel mutfağı, o bölgenin tarihi, insanların ruhu ve günlük hayatının ritmi ile direkt bir bağlantı sağlamaktadır. /33


Gökhan Polat: “Misafirlerimize sihirli bir gülümseme ile dokunuyoruz” Yeni nesil otel konsepti Urban Social’ın Akra’ya bir dinamizm kattığını söyleyen Akra Genel Müdürü Gökhan Polat, otelin artık daha yaşayan lifestyle bir mekan olduğunu ifade etti. Bu konsepte birlikte sürekli yaşayan outletlerin ortaya çıktığına da değinen Polat, “Takdir edersiniz ki mekanlar insanlarla daha güzel olur. Biz artık Akra’da lokalde olan insanları da görmeye başladık. Akra, 50 milletten misafire ev sahipliği yapan bir otel. Dolayısıyla insanlar turist olarak gittikleri ülkelerdeki insanları görmek, şehrin insanlarıyla bütünleşip, onların yeme – içme deneyimlerini tecrübe etmek isterler. Biz Akra’da bunu, bu konseptle birlikte başarmış olduk. Dünyanın en ünlü zincir otellerinin bile yapamadığı şeyi, biz Antalya’da başardık” dedi. Tolga Atalay: “Her tadın ayrı bir damak şöleni olduğuna inanıyoruz” Otelin her yerinde Lezzet koduna yer verdiklerini belirten Tolga Atalay, dünyadaki gelişmenin gündelik kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde ilerlediğini söyleyerek, ana kriterlerinin rahatlık ve sınıflandırılmamış kategori misafire hizmet etmek olduğunu ifade etti. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Akra’da Urban Social ile çok daha ince bir konsept oluşturulduğunu anlatan Atalay, gerek Pablito ve Asmani de gerekse de Panora restoranlarında sadece kaliteli malzemelerden tasarlanmış ancak genel anlamda zor bulunan iddialı ürünleri en doğru şekilde lezzet şölenine dönüştürdüklerini söyledi. Suat Ateşdağlı: “Akra, sizi duymak istediğiniz sesler ile sarmalar” İmzasını attığı ses kodunun öncelikle isminin önemli olduğunu vurgulayan ünlü DJ Suat Ateşdağlı, “Musically ismini verdiğimiz ses kodunu oluştururken öncelikle otele girdiğiniz andan itibaren müziğin sizi sarmalayarak, yaşamın içerisindeki stresten uzaklaştırılmasını amaçladık. Bunu yaparken de insanların duygularına hitap eden bir tarz oluşturmaya dikkat ettik. Dünyadaki artık turizmin lideri müziktir. Bu nedenle müziği saat dilimlerine ayırmak yerine, misafirlerimizin kendilerini her daim iyi hissetmelerini istedik” dedi.

34 /

Christophe Laudamiel: “Akra’daki sadece size ait huzurun kokusuna davetlisiniz” Dünyanın henüz mekan kokusunun öneminin farkında olmadığını söyleyen Christophe Laudamiel, birçok otelin mimari, dekorasyon, lezzet ve hatta müziği yeterince kullanmaya önem verirken, kokunun misafirler üzerindeki dönüştürücü etkisinden haberdar olmadığını ifade etti. Akra ailesini böyle bir konuya önem verdikleri için tebrik eden Laudamiel konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Oteller artık kendilerine özel kokularla bütünleşecekler. Akra için hazırladığım bu özel koku ise tüm Akra misafirlerinin tekrar tekrar yaşamak isteyecekleri deneyiminde anahtarı olmuş olacak.”

Arife Düzgün: “Daha iyi bir sen” Detoks merkezli sağlıklı bir yaşam merkezi The Lifeco’nun işletme müdürü Arife Düzgün, Urban Social’ın önemli olan tüm kodlarını hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Misafirlerine her zaman ‘Daha iyi bir sen’ sözünü verdiklerini belirten Arife Düzgün; “Konuklarımıza daha iyi bir sen olabilmeleri için kendilerine nasıl dokunacaklarını öğreterek, her zaman şunu söylüyoruz. İçtiğiniz ilaç, yediğiniz yemeğiniz olsun. Bunun için de misafirlerimize olabildiğince kimyasallardan uzak durarak, en iyi şeyin organik olduğunu, kendisine değer vermesi gerektiğini anlatarak, daha iyi bir sen’e ulaşmaları konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.


Tamer Köşeli: “Akra Urban Social ikonlarıyla artık daha anlamlı” Günümüzde birkaç kelime ile anlatacağımız şeyleri sadece bir emoji veya bir ikonla özetlediğimizi belirten Tamer Köşeli, sözkonusu ikonların neredeyse artık yazının yerini tutmaya başladığını ifade etti. Urban Social konsepti içinde ikonları tasarlarken öncelikle bilgiyi en doğru ve hızlı bir biçimde anlatıp, globale hitap edebilecek imgelere odakladığını söyleyen Köşeli, “İkonları kendi içlerinde tutarlı bir görsel dili olacak şekilde tasarladım. Bu şekilde tek tek kullanılabilecekleri gibi bir arada da kullanılabiliyorlar. Böylece kültür ve dil farkı gözetmeksizin de konuklara Urban Social hikayesini aktarmış oluyorlar” dedi.

Timuçin Hindioğlu: “Farkımızı özel dokunuşlarla misafirlerimize hissettiriyoruz” Otelcilikte Akra’nın lokomotif konumda bulunduğunu ifade eden Akra Hotels Yiyecek İçecek Müdürü Timuçin Hindioğlu, Lezzet koduyla ilgili olarak şunları söyledi. “Günümüz koşulları itibariyle kaliteli ürünü bulmak artık zor değil. Biz farkımızı yaratabilmek için bunu özel dokunuşlarla misafirimize hissettiriyoruz. Herhangi bir servisi normal şartlarda vermek yerine çok özel bir şekilde veriyoruz. Otelin içerisinde çok zengin bir yelpazemiz bulunmakta. Gerek Pablito ve Asmani’deki menümüzle gerekse de Panora restoranımızda verdiğimiz açık büfe hizmetimizle de iddiamızı ortaya koyuyoruz.”

Nasip Bayer: “İnsanı duygularıyla algılıyoruz” Akra içerisinde hizmet veren Akra Fit’in lideri Nasip Bayer, daha iyi bir sen koduyla ilgili olarak şunları söyledi. “Daha iyi bir seni yaratmak için daha iyi bir bizi ortaya çıkartmamız gerekir. Biz Akra Fit’e gelen konuklarımızı hem zihinsel ve bedensel hem de ruhsal olarak eğitiyoruz. Birçok kişinin bildiği gibi sağlığın temel prensibi sadece kilo vermek değildir. Bu nedenle biz insanı duygularıyla algılıyoruz. Dolayısıyla insanları iyi anlayıp, onları iyi bir şekilde eğitmeye ve bilgilendirmeye özen gösteriyoruz.” Bilal Güngör: “Akra’da yemek yapmak, bir sanattır” Akra’da mevsimsel koşullar ve piyasadaki ürün kalitesine bağlı olarak değişimleri sürekli takip edip, kültürümüze yakın bir menü yarattıklarını söyleyen Executive Chef Bilal Güngör, hazırlamış oldukları menülerde dünya mutfağını Türk, saray ve bölgesel mutfak ile harmanlayarak, zenginleştirdiklerini ifade etti. Misafirlerine iyi bir lezzet şöleni sunmak için hazırladıkları tüm yemeklerde Lezzet koduna yer verdiklerini söyleyen Executive Chef Bilal Güngör, Lezzet kodunun aynı zamanda bir dokunuş olduğunun da altını çizdi. Elif Dağdeviren: “Daha iyi bir sen için ruhlara ve zihinlere de özenli bir şekilde dokunmak gerekiyor” Akra Talks söyleşilerinin, direktörlüğünü yaptığı Antalya Film Festivali sırasında Antalyalıların kültürel etkinliklerle ne kadar ilgili olduğunu gözlemlemesiyle şekillendiğini söyleyen Elif Dağdeviren, “Oysa ki ‘Daha iyi bir sen’e ulaşmak sadece spor, spa ve sağlıklı keyifli beslenme ile olmuyor. İnsanın zihnini ve ruhunu da beslemesi gerekiyor. Bunun içinde ‘Daha iyi bir sen’ için ruhlara ve zihinlere özenli bir şekilde dokunmak gerekiyor. Ben de vizyonu ile beni çok etkileyen Haydar Barut’a bu sohbetlerin konuklara keyifli vakit geçirirken, farkına dahi varmadan ruhlarına da iyi geleceğini söylediğimde, bunu hayata geçirebilmem için her türlü imkanı sağlayabileceklerini belirttiler. Sevgili eşi, Dr. Zerrin Barut’un ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz Akra Talks etkinlikleri açıkçası otele cıvıltı, keyif ve neşe kattı. Kısmet olursa seneye de çok daha güçlü bir şekilde devam edecek” dedi.

/35


HABER

Oya Nar!n: “Türk turizmini

üst sıralara taşıyacağız” Tur!zm Yatırımcıları Derneğ!’n!n yen! dönem yönet!m! tarafından düzenlenen davette tur!zm sektörü b!r araya get!rd!. TYD Yönet!m Kurulu Başkanı Oya Nar!n gecede yaptığı konuşmada “Hükümet!m!z!n de desteğ! !le Türk tur!zm!n! hak ett!ğ! üst sıralara taşımayı hedefl!yoruz” ded!.

ürkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin sektörün öncü kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları ile İstanbul Ortaköy Feriye Palace’da gerçekleştirilen davette buluştu.

2016 yılındaki rakamlarımızı 2017’de de yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. 2017 sonrası Türkiye’yi yeni bir turizm dalgasının beklediğini ve farklı bir yaklaşımla dünya piyasalarının yeniden Türkiye’ye geri döneceğini ön görüyoruz. TYD olarak geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar ve araştırmalara, yeni yönetim olarak biz de yepyeni katkılarla devam edeceğiz. Hükümetimizin de desteği ile Türk turizmini hak ettiği üst sıralara taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Hedefi büyük TYD Yönetim Kurulu Başkan’ı Oya Narin gecede yaptığı konuşmada “2017-2018 yılı Türkiye turizminin dönüşüm dönemi olacak.

Güzel bir aile TYD’nin kuruluşundan beri hizmetlerinden dolayı bir plaket ile onurlandırılan Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Turgut Gür de konuşmasında “Barlas Küntay’ın öncülüğünde aynı

T

38 /

istikamete giden insanların bir araya gelmesiyle TYD çatısı altında toplandık. Ne güzel böyle bir aileyi bir ara getirmişiz. 1988 yılından beri TYD’nin bir neferi olmak benim için bir gururdur” dedi. Yeni yönetime başarılar diledi TYD’nin dönem başkanı Oya Narin, önceki dönem başkanı Murat Ersoy’a da başkanlığı dönemindeki hizmetlerinden dolayı bir plaket ile teşekkür etti. Murat Ersoy da konuşmasında “Kurulduğundan beri Türk turizmi adına öncülük görevini üstlenen TYD, önümüzdeki senelerde de önemli adımlar atmaya devam edecektir. Yeni yönetime bundan sonraki dönemde başarılar diliyorum.” dedi.


HABER

Paloma Hotels’in yeni markası

Club Marvy kapılarını açtı Paloma Hotels, yen! sezona yen! marka !le g!rd!. Paloma grubunun İzm!r’!n en güzel köşeler!nden Kesre koyundak! Club Marvy, 450 seçk!n seyahat acentasını ağırlayarak sezona başladı.

40 /


T

ürkiye’nin ilk modern bohem resort oteli Club Marvy 300’ü yurtdışından olmak üzere 450 seçkin seyahat acentasını ağırladı. Misafirler, 3 gün süren “Marvy Days” isimli özel programda Marvy’nin modern bohem konseptini yerinde yaşadılar.

“Ege ruhu” Adını, İngilizce “marvellous” sözcüğünün sempatik bir kısaltmasından alan Club Marvy, İzmir’in en güzel köşelerinden Kesre Koyu’nda, Mayıs sonu açıldı. Club Marvy felsefesindeki ait olunan coğrafya ve doğaya duyulan saygı, mimaride, dekorasyonda ve kullanılan ürünlerde kendini gösteriyor. Söke ve Tireli ustaların hasır işleri, bölgeden çıkan mermerler, yerel tekstiller ve kullanılan dokulardaki Ege ruhu dikkat çekiyor. Club Marvy, yerel zanaat ve üretime duyduğu saygının devamını, galeri ve workshop alanından oluşan Atelier Marvy ile de hayata geçiriyor. Bu yaz Marvy yazı olacak. Sayıları 500’ü bulan yabancı ve yerli iş ortaklarına “White party” ve “boho beach party” konseptleri ile plajda, restoranlarda günün her saatine göre özel olarak hazırlanmış yerel lezzetler eşliğinde etkileyici bir deneyim yaşattı. Club Marvy, Ekim ayının sonuna kadar Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelecek konuklarını ağırlayacak ve tüm sezon boyunca Ege’de, Egeli olmanın tüm inceliklerini misafirlerine yaşatacak. /41


HABER

Bu proje turizmin

önünü açacak İ

zmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesinin teknik toplantısı Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) merkezinde gerçekleştirildi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Yurt Dışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Uzmanı İlknur Bodur teknik toplantıda bir araya geldi. Baraner: “Avrupa’dan 1,5 milyon turist gelebilir” Hüseyin Baraner, yüksek gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik Healthy Long Life Zone (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini İzmir’den başlatacaklarını söyledi. 7 Aralık 2017 günü başlayacak 11. Travel Turkey İzmirTurizm Fuar ve Kongresi etkinlikleri kapsamında, uluslararası nitelikte “1. Sağlıklı Uzun Yaşam Zirvesi” düzenleneceğini hatırlatan Hüseyin Baraner, şu bilgileri paylaştı: “Healthy Long Life Zone projesi turizm sektörüne soluk aldıracak, sağlıklı, uzun yaşam trendini esas alacak bir proje. Turizm sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin koordinasyonunda yürütülecek bu projenin yaşama geçirilmesi için sağlıklı çevre şart. Bu anlamda Türkiye’nin en cazip noktası İzmir. Avrupa’daki 30 milyon insanın otuzda biri buraya çekmek gerek. Devlet desteklerse, bu konseptte Avrupa’dan ilk aşamada 1 - 1,5 milyon turist getirilebilir.” İşler; “Projeye sahip çıkın” TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, üst gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik, altı aydır üzerinde çalışılan Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesini desteklediklerini söyledi. Projeyle Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan yeni bir model oluşturulmasının hedeflendiğini anlatan İşler, “Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesi, İzmir’in ihmal edilmişliğinin giderecek, doğa ve çevre ile bütünleşen yeni bir turizm çeşitliliğine taşıyacak önemli bir proje. Ekonomik durumu iyi olup sağlıklı ve uzun yaşamı hedefleyen yaşlı Avrupalı turistler için bölgemiz ideal bir destinasyon. 42 /

Çelenk: “Sağlıklı yaşamın merkezi” Ülkemizin yanlış ve sığ turizm politikaları nedeniyle ucuza pazarlandığını belirten Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, “Sağlıklı uzun yaşam konseptini oluşturmak için, mutfağımızdan doğamıza, yerel kültürümüzden insanımıza kadar her şeyimiz var. Ege sağlıklı yaşamın başkenti olmayı hak ediyor” diye konuştu.Yerel yönetimi ve merkezi hükümeti tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime, dönüşüme yönelik barışçı bu projeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Egel! tur!zmc!ler, gel!r düzey! yüksek yaşlı tur!stler! hedefleyen ve zeng!n tur!zm çeş!tl!l!ğ!ne sah!p İzm!r’! merkeze alan “Healthy Long L!fe Zone” (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölges!) projes!n! yaşama geç!rmek !ç!n harekete geçt!.


HABER

Antalya turizmini bekleyen

tehl!ke…

Cornel!a D!amond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ve Cornel!a De Luxe Resort Genel Müdürü Al! Şah!n, Antalya tur!zm!n! ve Antalya’nın pazarlarındak! son durumu değerlend!rd!. Deney!ml! tur!zmc!ler, f!yat !nd!r!mler!n!n Antalya tur!zm!n! olumsuz etk!leyeb!leceğ!n! söyled!.

T

ürkiye’de turizmin lokomotifi olarak en fazla turist ağırlayan şehir Antalya’da ilk 4 ay rakamlarına bakıldığında Rusya pazarında geçen yıl yaşanan sıkıntıları önemli ölçüde aşıldı. Antalya ve Belek bölgesi, Avrupa pazarı için de umutlu. Ancak otel yöneticileri yaşanacak fiyat indiriminin kentte turizmi olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ve Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Alkaya ve Şahin, Antalya için ilk 4 aylık rakamların tatmin edici olmamakla birlikte olumlu olduğunu söyledi. Antalya’nın, erken rezervasyonu seven ve bu yıl daha yoğun kullanan yerli turistle moral bulduğu aktaran yöneticiler, Cornelia Otelleri’nin, 2017 yılı için şu anda 42 ülkeden ön rezervasyon aldığını da açıkladılar. Ruslar ekonomik tatile yöneldi Türkiye turizminin lokomotifi olan Antalya, ilk 4 ay değerlendirmesi sektöre moral verdi. Dış turizmde ilk 4 ayın kurtarıcısı Rusya, Kazakistan, Romanya ve İsrail oldu. Yerli turizmde ise, erken rezervasyon kampanyaları sonuçları turizmcileri mutlu etti. Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Antalya’nın ‘Ağırlıklı Pazar Sendromuna’ dikkat çekti. Zafer Alkaya, ilk 4 ay rakamlarının umut verici olduğunu ve bir süredir kaybedilmiş olan Rusya, Ukrayna ve İsrail pazarının yeniden canlanmasının bölgeyi 2015 rakamlarına taşıdığını söyledi. 44 /

Zafer Alkaya, “Rusya’daki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle daha çok ekonomik tatil talep eden turist almaya başladık. Bu nedenle Rus turistte ilk 4 ayda meydana gelen yüzde 17’lik artışta bu doğrultuda gerçekleşti. Bu artış, Belek otellerinin değil daha ziyade Kemer, Side, Alanya gibi bölgelerin artışıdır. Yüksek gelir sahibi Rus turistte azalma var. Ruslar artık ekonomik tatile ağırlık veriyor. Eskisi kadar lüks talepleri yok” şeklinde konuştu. “Dünyanın en iyi servisini veren ülkeyiz” Türkiye’nin dünyanın en iyi servisini veren turizm ülkesi olduğunu söyleyen Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya konuyla ilgili şunları söyledi:

“Antalya, özellikle Belek bölgesindeki tesisler dünyanın hiçbir turizm bölgesinde bulamayacağınız kadar iyi hizmet veren tesisler. Her şey dahil hizmeti dünyada en iyi sunan ülkeyiz. Rusya, Almanya gibi ağırlıklı pazarlar mutlaka olacaktır ve önemlidir. Ancak bizde olduğu gibi alternatif pazarlar karşısında turizm hareketine bu derece hükmeden bir konumda olmasının bizi zaman zaman sıkıntıya düşürdüğü de bir gerçek. Yıllardır turizmde pazar payımızı dengeli dağıtabilmeyi başaramadığımız için belli pazarlarda çeşitli nedenlerle yaşadığımız sıkıntılar istediğimiz sonucu almamızı çoğu zaman zorlaştırıyor. Son yıllarda alternatif pazar sayımızı giderek arttırdığımız bir gerçek; ancak pazar sayımız artıyor olsa da küçük pazarların hacim itibariyle sonuca çok


fazla etki yapamadığını görüyoruz. Oysa ağırlıklı pazarlarla ilgili yaşadığımız sıkıntıları, öncelikle bu pazarlarda daha fazla tanıtım yaparak, peşini bırakmayarak, Portekiz, İspanya ve Yunanistan’a yönelene turistimizi geri kazanarak aşabiliriz. Bunu başarabilirsek Fiyat baskısından, aksiyon çaresizliğinden kurtulur, giderek artan kaliteli hizmet hamlelerimize çok daha fazla konsantre olabiliriz.” Ortadoğu iyi bir alternatif Orta Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik ilgisinin artırılması gerektiğini belirten Alkaya, “Hollanda, Belçika gibi Orta Avrupa ülkeleriyle; Danimarka, İsveç, Norveç gibi İskandinav ülkelerinin Antalya’ya olan ilgilerinin giderek arttığını gözlemliyoruz. Hedef bu ülkelerde yakaladığımız ivmeyi arttırmak olmalıdır. BDT ülkeleri en önemli alternatif pazarlar arasındadır. Bu ülkelerdeki pazar payımızı mutlaka geliştirmeliyiz. Uzakdoğu, Çin, Japonya turistini cezbetmenin kolay olmadığını biliyoruz. Ancak bu yöndeki faaliyetlerimizi asla umutsuzluğa düşmeden sürdürmemeliyiz. Buralarda mevcut potansiyel çok büyüktür ve mutlaka değerlendirilmelidir. Romanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Moldova, Macaristan, Bulgaristan gibi pazarlar çok daha fazla önemsenmelidir. Ortadoğu pazarının yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen her zaman iyi bir alternatif pazar olduğu unutulmamalıdır. İran, Ürdün, Dubai, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve hatta Suudi Arabistan harcama yapan turist anlamında çok önemli pazarla ve üst segment turist anlamında bu ülkelerden mutlaka pay almalıyız” şeklinde konuştu.

Kaliteden ödün verilmemeli Antalya ve Belek bölgesinin tanıtımı için Moskova’da Haziran ayında “Türk Festivali” yapılacağını anlatan Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Avrupa pazarında da Rusya pazarında da sıkıntıları aşmanın yolu fiyat kırmadan, hizmet kalitesinden ödün vermeden, tanıtımı daha da arttırmak. Antalya’nın ihtiyacı olan ekonomik paket alan turist değil, villa, suit, lüks hizmet talep eden üst segment turist” dedi. “Rus turistten beklentimiz bu değil” İspanya ve Yunanistan’ın Rus pazarına yönelik ataklarının sürdüğünün altını çizen Ali Şahin ise “İspanya ve Yunanistan, Rus turisti keşfettiğinden beri bu pazara çok ağırlık veriyor. Vize sorununu minimuma indirdiler. Rusların neyi sevdiğini iyi çözdüler ve Ruslara yönelik Alışveriş Turları yapıyorlar. Marka ülke olmanın avantajıyla ciddi tanıtım yapıyorlar. Yine, Rusların bir Tayland takıntısı var. Yüksek harcama yapan Ruslar, İspanya, Yunanistan, Portekiz Tayland gibi ülkelere kaymaya başladı. Rusya’da bir kere doların Rubleye göre değer kaybetmesi Rus turisti önemli oranda etkiledi. En azından yüksek harcama anlamında söyleyebilirim bunu. Ekonomik turlarla gelen Rusların sayısında hatırı sayılır bir artış var. Tabii, bizim Rus turistten beklentimiz bu değil. Biz Rusların ekonomik turlarla gelmesini istemiyoruz. Biz Avrupa pazarında zaten ekonomik turlarla bu açığı kapatıyoruz. Bizim Rus pazarından beklediğimiz daha yüksek segment turistin gelerek lüks odaların, villaların satışının daha fazla olması” dedi.

İç pazar yükseliyor Ukrayna pazarının hareketlendiğini ifade eden Ali Şahin “Ukrayna 450 bin turistle Antalya’nın dördüncü büyük pazarıydı. Yaşanan olaylar nedeniyle yüzde 25’lik bir düşüş oldu. Biz Cornelia olarak Ukrayna’da yüzde 25 artış kaydettik bu sezon ve bu sevindirici bir durum. Ukrayna Antalya için önemli bir pazar” şeklinde konuştu. Erken rezervasyonlara yerli turistin bu yıl ilgisinin büyük olduğunu ve geçen yıla göre erken rezervasyonda yüzde 13 artış olduğunu açıklayan Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, “Önceden okul kapanmasıyla başlayan yerli turizm artık Mayıs ayı itibariyle başladı ve Eylül sonuna kadar uzadı. Erken rezervasyonda da bu yıl ciddi bir artış var. Biz Cornelia olarak Mayıs ayında yerli turizmde yüzde 70’e kadar çıktık” dedi. Şahin, iç pazarın son 3-4 yılda yüzde 35’e varan erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmaya başladığını ve ufak sigorta bedelleri ile tatil dönemlerini değiştirebilmelerinin bunda büyük payı olduğunu anlattı. Şahin “Geçen yıla göre iç pazarda tüm sezon için yüzde 23’lük bir artış bekliyoruz” diye konuştu. Cornelia Grubu büyüyor Cornelia Otelleri Grubu, üçüncü otelini Kıbrıs’a açmayı planlıyor. Proje çalışmaları başlayan grubun üçüncü otelinin en uygun zamanda hizmete girmesi hedefleniyor. 150 milyon dolara mal olacağı tahmin edilen Kıbrıs yatırımının dışında yine Antalya Belek’de 5 bin kişilik ileri teknoloji Uluslar arası Kongre Merkezi yatırımı yapıldı. İnşaatı başlayan kongre merkezinin tamamlandığında Türkiye’nin en ileri teknoloji ve en büyük kongre merkezi olacağı aktarıldı. /45


HABER

Turizmciler bu sene zarar etmeyecek Alanya Tur!st!k İşletmec!ler Derneğ! (ALTİD) Başkanı ve TÜROFED Yönet!m Kurulu Üyes! Burhan S!l!, Antalya ve Alanya-Gaz!paşa haval!manına gelen tur!st sayısında geçen yıla oranla yüzde 50 oranında b!r artış olduğunu söyled!.

B

u sezonun 2016 sezonundan daha iyi geçeceğini ifade eden Burhan Sili, “Bu sezon 2016’dan daha iyi bir sezon geçecek. Rus ve Rus dili konuşan ülkelerde 2015 sezonun üzerinde bir sayı yakalarız. Rusya pazarı geçen seneye oranla daha yoğun geçiyor. Tabi Avrupa pazarından ciddi eksilerimiz söz konusu. Bu eksilerle birlikte oluşan durum Rusya pazarının da hareketlenmesi sağlama adına tesislerimizde konaklama anlamında uygun ve düşük fiyatların verilmesi sağlanacaktır. Umut ediyoruz ki önümüzdeki dönemde hem iç pazarın Ramazan’ın akabinde hareketlenmesi ve Rusya’daki yoğunluğun devam etmesi neticesinde Avrupa son dakika satışlarıyla birlikte çok daha olumlu noktalara geleceğimize inanıyorum. Bizim sezon sonundaki hedeflerimiz 2015 rakamları geçmek” dedi. “Antalya bölgesine sezonun ilk 4 ayında 120 bin civarı Rus turist geldi” “2014 yılında Antalya’ya gelen toplam Rus turist sayısı 3.5 milyon civarındaydı. 2015 senesinde Rusya’daki ekonomik krizden dolayı bu rakamda yüzde 20 azalma söz konusu olmuştu” diyen Sili, “2016 senesi ise çok özel bir sene oldu. Rusya ile Türkiye arasında yaşanan bir takım olumsuzluktan dolayı Antalya bölgesi adına bu rakam 400 bin civarında oldu. Ama şuanda görülen 2015 rakamlarını asacağız. Yani 2015 senesinde Antalya bölgesinde sezonun 4 ayında 120 bin civarı Rus turist geldi. Bu günün istatistiklerine baktığımız zaman 190 bin civarında gelişiyor. Tabi 5’inci ayda çok ciddi artan bir talep var” ifadelerini kaydetti. “Açığı kapatma ve kara geçme gibi bir çalışmamız söz konusu” Sili, “Artış gösteren fiyatlarla geçmiş aylardaki açığı kapatma ve kara geçme gibi bir çalışmamız söz konusu. Burada en büyük endişe Avrupa pazarı istediğimiz manada hareketlenmezse önümüzdeki aylarda da bu fiyatları düşük seviyede seyredeceği noktasında olur.

46 /

Şuanda fiyatlar düşük doğru ama önümüzdeki dönemde umutlarımız ve beklentilerimiz doğrultusunda 2014 yılı seviyelerine gelmeyecek olsa dahi en azından bu seneye zararsız kapatabileceğimiz noktasında yükselecektir diye

düşünüyorum. Tabi bir yandan da hükümetimizin aldığı kararlar neticesinde turizme destekleri de var. Onlarında etkisiyle birlikte bu seneyi en azından zararsız kapatma ve yolumuza devam etme düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.


HABER

Mövenp!ck Hotel

Haliç’i turizm destinasyonu haline getirecek İstanbul Hal!ç bölges!n!n tur!zm geleceğ!ne !nanarak, !k! yıl önce Mövenp!ck markasını bölgeye taşıyan Akgel Gayr!menkul, yen! yatırım planlarının yanı sıra, Hal!ç’!, hem Türk!ye’de hem de tüm dünyada en gözde tur!zm dest!nasyonlarından b!r! hal!ne get!rmey! amaçlıyor.

M

övenpick Hotel Istanbul Golden Horn Genel Müdürü Ahmet Arslan, Akgel Gayrimenkul’ün gelecekte sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli destinasyonlardan biri olacağına inanarak, iki yıl önce Mövenpick’i Haliç’e taşıdığına dikkat çekti. Bu noktada dünya çapında isim yapmış Mövenpick Hotels & Resorts markasının Türkiye’deki dördüncü oteli için Haliç bölgesinin seçildiğini vurgulayan Arslan, 40 milyon dolarlık yatırımla Haliç’in en iddialı otellerinden birine hayat vermekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Çalışmalar sürüyor Turizm sektörünün yaşadığı sıkıntılı dönemlerde bile Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn’un doluluk oranlarının 2016 yılına göre hızla yükseldiğine dikkat çeken Arslan, bu yükselişi, Haliç’i tercih ederek çok doğru bir karar verdiklerinin kanıtı olarak değerlendirdi. Arslan, yüksek doluluk oranlarına ulaşmalarında önemli etken olarak uyguladıkları stratejilerin altını çizdi. Haliç bölgesinin ağırladığı yabancı turist profilinde Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’nun ağırlık taşıdığını ve bölge için ifade edilebilecek “uygarlıklar buluşması”nın turist profiline de yansıdığını belirten Arslan, bu konudaki çalışmalarını ve ulaştıkları sonuçları şu sözlerle anlattı: “Kuşkusuz, Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn’un ağırladığı turist profilinde Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’dan gelen turistler de önemli bir yer tutuyor. Yaşanan olumsuzluklar, Avrupalı turist sayısında tüm Türkiye’de olduğu gibi Haliç’te de düşüşler yaratmış olsa da, Mövenpick markasının ve bizim stratejilerimizin etkisiyle otelimizde böyle bir durum söz konusu olmadı. 48 /

Ayrıca, toplam misafir sayımızda yerli turist profili de yine önemli bir unsur. Ancak, biz, Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn olarak bu profil ile yetinmedik. Haliç’in dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olacağına dair inancımız ve hedefimiz doğrultusunda, turist profilindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak bugün İstanbul için bile yeni sayılabilecek turist profili olan Güney Amerika’yı hem bölgeye hem de otelimize kazandırdık. Özellikle Türk Hava Yolları’nın direkt uçuş olanağı sağladığı Arjantin ve Brezilya; ağırladığımız turist profilinde önemli bir yer tutuyor.” Özel ilgi gördü Ulusal ve uluslararası platformlardaki tanıtım çalışmalarının yanı sıra özel hizmetleriyle 2 yıl içinde sadık bir misafir

profili yarattıklarına ve bu profili giderek genişleteceklerine dikkat çeken Ahmet Arslan, bu doğrultuda Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn olarak misafirlerine konforlu bir konaklama deneyimi sunmanın yanı sıra Haliç’in güzelliklerini yaşama fırsatı veren hizmetlerine işaret etti. Arslan, bu hizmetler arasında Haliç’te kano - yelkenli gezileri ve eğitimi ile bölgenin karadan keşfi için düzenledikleri bisiklet ve yürüyüş turlarının özel bir ilgi gördüğünü anlattı. Motive eden organizasyonlar Ahmet Arslan’ın dikkat çektiği bir diğer konu, Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn’un iş toplantıları için de yoğun bir şekilde tercih edilmesi oldu. Ağırladıkları toplam yerli ve yabancı turist profilinde iş adamlarının çoğunluğu oluşturduğunu belirten Arslan, farklı mimarisi ile dikkat


Horn’un yanı sıra, çevre oteller ile Haliç Kongre Merkezi’nin de destek verdiğini söyledi. Geliştirilen projelerle Haliç’in tarih, kültür, doğa ve spor alanında yeniden ve belki de daha güçlü bir şekilde turizmin gözde merkezlerinden biri haline geleceğini kaydeden Arslan, bu kapsamda Haliç kıyı bandında yürüyüş alanlarının oluşturulması, Haliç’in tarihi değerlerinin anlatılacağı ikonik tasarımlar, Leonardo da Vinci’nin Haliç için tasarladığı köprünün yapılarak Eyüp ve Pera’nın birbirlerine bağlanması, Haliç Su Sporları Merkezi’nin kurulması ve deniz taksi gibi çalışmaları gösterdi. Arslan, bunların yanı sıra henüz plan aşamasında olan diğer projelerin de hayata geçirilmesi ile Haliç’in gerçekten de sadece Türkiye değil, dünya düzeyinde en önemli turizm destinasyonlarından biri konumuna geleceğini söyledi.

çeken, en büyüğü 380 metrekare olan Balo Salonu ve 7 toplantı salonu ile hizmet verdiklerini kaydederek, “İş toplantıları için gördüğümüz büyük ilgide konumumuz kadar sunduğumuz hizmetler de son derece etkili” dedi. Arslan, işadamları için düzenledikleri motivasyon artırıcı etkinlikleri de yoğun ilgi görmelerindeki bir diğer etken olarak gösterdi. Bu kapsamda Haliç’in en önemli simgelerinden biri olan yelkenlilerle düzenledikleri organizasyonlara dikkat çeken Arslan, “İş adamlarımıza yelkenlilerin kullanımı için eğitim verirken, bir yandan da Haliç’in doyumsuz güzelliğini keşfetmeleri için geziler düzenliyoruz. Bu organizasyonlarımız misafirlerimiz için oldukça motive edici oluyor” diye konuştu. Haliç’in geleceği parlak Akgel Gayrimenkul’ün yeni turizm yatırım planlarına da işaret eden Ahmet Arslan, şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferruh Akgün ve Yönetici Ortağı Volkan Öngel’in İstanbul ve yakın çevresindeki coğrafyalar için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Ahmet Arslan, Haliç’in parlak geleceğine işaret ederken, bu geleceğe hangi enstrümanlarla ulaşılacağı yönünde de değerlendirme yaptı. En önemli enstrümanlardan biri olarak; bölgeyi daha ulaşılabilir kılmak için geliştirilen ulaşım projelerine dikkat çeken Arslan, bu noktada Unkapanı-Haliç Tüp Geçit projesinin önemine değindi. Arslan, projeyle Haliç’in daha ulaşılabilir hale geleceğini belirtirken, Haliç için planlanan diğer projelere de işaret etti.

Tanıtıma ağırlık verdiler Ahmet Arslan, diğer yandan Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn olarak hayat verdikleri www.enjoygoldenhorn. com online platformuna da dikkat çekti. Online site vasıtasıyla Haliç’in tanıtımını sadece ulusal değil, uluslararası çapta da gerçekleştireceklerinin altını çizen Arslan, uluslararası turizm fuarlarını da bu yöndeki önemli enstrümanlardan biri olarak gösterdi. Arslan, Mövenpick olarak katıldıkları uluslararası turizm fuarlarında otelden çok Haliç’in tanıtımına ağırlık vererek, bölgenin dünya çapında bir turizm merkezi olması yönündeki çalışmalarına büyük katkı sağladıklarını kaydetti. Yatırımlar artacak Ahmet Arslan, bölgede hareketlenen otel yatırımlarının Haliç’te yarattığı değişimlere de dikkat çekti. Haliç Kongre Merkezi’nin son yıllarda daha aktif bir şekilde değerlendirilmeye başlamış olmasını bu yöndeki değişimlerden biri olarak gösteren Arslan, “Bu yatırımlarla birlikte organizatörler önceki yıllardan farklı olarak Haliç Kongre Merkezi yakınında ciddi bir yatak sayısı artışını fark etmiş oldular. Çünkü, merkezde düzenlenen kongrelere katılan misafirlerin ve üst düzey yöneticilerin artık konaklayabilecekleri pek çok otel söz konusu. Gelecek yıllarda daha da artacak yatırımlarla merkezin daha aktif kullanılabileceğini rahatlıkla ifade edebilirim” diye konuştu.

Haliç Platformu Bu projelerin hayata geçirilmesinde yeniden canlandırılan “Haliç Platformu”nun en önemli rollerden birini üstleneceğini vurgulayan Ahmet Arslan, 2015’te kurulan Haliç Platformu’nda Movenpick Hotel Istanbul Golden /49


HABER

Consul Travel, VIP acenteler ile lüks otelleri buluşturdu Consul Travel Serv!ce’!n geleneksel hale get!rd!ğ! ve bu sene 4.sü organ!ze ed!len “Pure Luxury Workshop 2017” başarılı b!r organ!zasyon !le gerçekleşt!r!ld!. İstanbul’da tar!h! yerler!n!n tanıtımı !le başlayan organ!zasyon Antalya’dak! çalışmalar !le tamamlandı.

P

ure Luxury Workshop 2017 ile Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan, Moldova, Rusya, Estonya, Kırgızistan, Letonya’dan yaklaşık 250 VIP acente üst düzey yetkilisi Türkiye’yi yakından tanıma fırsatı yakaladı. Regnum’da buluştular Organizasyon çerçevesinde Antalya’ya gelen 250 acente yetkilisi Belek’teki Regnum Carya Golf&SPA Resort’te İstanbul’dan 15, Bodrum’dan 14 ve Antalya’dan 25 otelin temsilcileri ile bir araya geldi. Regnum Carya Golf&SPA Resort›un baş sponsorluğunda ve THY’nın desteği ile gerçekleştirilen toplantıdaki B2B görüşmelerde verimli sonuçlar elde edildi. İstanbul’dan katılan oteller Four Seasons Hotels, Istanbul Çırağan Palace Kempinski, Shangri-La Bosphorus, ST. Regis İstanbul, Raffles İstanbul, The Ritz Carlton İstanbul, Swissotel The Bosphorus, Pera Palace Jumeirah, Dosso Dossi Hotels, CVK Park Bosphorus Hotel, Fairmont Quasar İstanbul, Conrad İstanbul Bosphorus, Park Hyatt İstanbul, Divan Istanbul. Bodrum’dan katılan oteller Mytha Hotels, D Resort Göcek, Vogue Bodrum, Mandarin Oriental Bodrum, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Six Senses Kaplankaya, Caresse Resort & Spa Bodrum, Lux Bodrum, Nikki Beach Hotel Bodrum, Hillside Beach Club, Titanic Deluxe Bodrum, The Bodrum By Paramount, Kefaluka Bodrum. 50 /

Antalya’dan katılan oteller Regnum Carya Golf&SPA Resort, Cornelia Hotels, Gloria Hotels, Maxx Royal Hotels, Rixos Hotels, Ela Quality Resort, Spice Hotel, Ali Bey Hotels, Paloma Hotels, IC Hotels, Akka Hotels, Nirvana Lagoon Villas, Amara World, Sirene Belek Hotel, Meryan Hotel, Bellis Deluxe Resort, Susesi Luxury

Resort, Kaya Hotels, Papillon Hotels, Kempinski The Dome Belek, Limak Hotels. Consul Travel Service Genel Müdürü Mehmet Metin, yurtdışından gelen misafirlere ve tüm turizm camiasına başarılı ve verimli bir sezon geçirmeleri dileğinde bulundu.


HABER

Mehmet Aygün

başarısının sırrını açıkladı

Hasır Restoranları ve T!tan!c Hotels !le !ş hayatında öneml! başarılara !mza atan Mehmet Aygün, !ş dünyasında z!rveye uzanan başarı yolculuğunun !puçlarını verd!. Aygün, golf ve futbol tutkusunu da d!le get!rd!.

A

lmanya’da Türk mutfağının önemli bir yere gelmesinde büyük pay sahibi olan Mehmet Aygün, Almanya’da Türk lezzetlerinin öncüsü olmaktan ve Anadolu’nun tatlarını Almanların da sevmesini sağlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Kurucusu olduğu Hasır Restoranları’nın başarısının sırrını kalite ve lezzetten asla ödün vermemelerine bağlayan Mehmet Aygün, “Tüm ekibimizle birlikte işimizi severek yapıyoruz. 40 yıla yakın bir süredir aynı özen ve kaliteyle Türk lezzetlerini özgün sunumları ile servis ediyoruz. Sıfırdan, her gün bir aşama kat ederek Hasır markasını hem Almanlar hem de Türkler için vazgeçilmez bir marka haline getirdik” diye konuştu. Almanların güvenini kazandı İlk restoranı Almanya’ya yerleşmesinden 2 yıl sonra 1977 yılında Berlin’de açtığını söyleyen Aygün, “Aile işletmesi olarak açtığımız restoranımız çok kısa sürede büyük bir başarı elde etti ve restoran sayımızı el birliğiyle 15’e yükselttik. Şu anda Berlin’de beş şubemiz ve bir tane de ocak başı bulunuyor. Hasır Restoranları, Alman hijyen kriterlerine uygun ve denetimlerini her zaman başarı ile tamamlayarak Almanların da güven duyduğu ve her zaman tercih ettiği bir marka oldu” ifadesini kullandı. Sunduğu konseptler beğeniliyor Bir aile şirketi olarak yeme içme sektöründe kısa sürede elde ettikleri başarılarıyla kendilerini geliştirmeye devam ettiklerinin altını çizen Mehmet Aygün, Beef Grill Club konseptine yöneldiklerini kaydetti. Aygün şu bilgileri verdi: “Bu konsept seçkin ve şık bir steakhouse

52 /


atmosferinde geleneksel mangal keyfi fikrine dayanıyor. Berlin’in en merkezi ve önemli lokasyonlarında bulunan Beef Grill Club’ların Türk, Alman müdavimlerinin yanı sıra; Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen müşterileri bulunuyor. Kullandığımız malzemelerdeki titizliğimiz, hizmet kalitemiz, restoranlarımızın atmosferi, dekorasyonu gibi diğer unsurları da iyi bir şekilde harmanladığınız zaman başarıya ulaşıyorsunuz. Restoranlarımıza gelen tüm müşterilerimizi evimize gelen bir misafir olarak düşünüyoruz ve o şekilde ağırlıyoruz. Dolayısıyla memnun kalan misafirlerimizin referansları da başarımızı çoğaltıyor. Restoranlarımıza gelen herkes mutlaka kendine göre severek yediği bir tat buluyor. Bizim için globale hitap etmek önemli. Restoranlarda sunulan yeme - içme konsepti Titanic Hotels bünyesinde tüm otellerimizde de uygulanmaktadır. Sunduğumuz konseptler misafirler için lezzet tutkusu haline gelmiş durumda”

Dolayısıyla golf sporuyla daha yakından ilgilenmeye başladım ve özel dersler aldım. Golf insana olumlu yönden gerçekten çok şey katıyor. Haftanın 6 günü, günlük yaklaşık 4 buçuk 5 saat golf oynuyorum. Golf, konsantrasyonunuzu arttıran bir spor. Bu iş hayatınızda da fayda sağlıyor. Futbol ise ayrı bir tutkum. Son dönemlerde oynayamasam da futbol oynamayı, izlemeyi ve yorumlamayı her zaman çok sevdim. Bir dönem Almanya’da Türkiyemspor Berlin’in başkanlığını yaptım.

Hobiden öte profesyonel bakış açısıyla aktif olarak yönetim sürecine dahil olmak çok farklı. Futbolun oyun boyutundan çıkıp yönetici rolünü üstleniyorsunuz. Olaylara gerçekçi bakmak, duygu ve mantığı birlikte kullanmak durumunda oluyoruz. Futbol kulübü yöneticileri hem kulübün havasını, taraftarın atmosferini idare edebilen hem de kulübü sportif anlamda daha ileriye taşıyabilen vizyona sahip olmalıdır.”

Golf ve futbol vazgeçilmez tutkusu Mehmet Aygün, sporun kendisi için bir tutku ve hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu da hatırlatıyor. Son dönemde golfe tutkuyla bağlandığını açıklayan Aygün sözlerine şöyle devam etti: “Eylül 2015’te Antalya Belek’teki otelimizin bünyesine Golf Club’ı da ekledik. Bununla birlikte zamanımın büyük bir bölümünü golf sahasında golf oynayan dostlarım ve golf misafirlerimizle geçirmeye başladım. /53


HABER

Lüksün otel markası 200 milyon dolarlık yatırımla İstanbul’a geliyor DATİ Yatırım Hold!ng tarafından !nşası süren İstanbul Tur!zm Merkez!’nde yükselecek otellerden !lk! JW Marr!ott İstanbul Hotel & Conference Center oluyor. DATİ Yatırım Hold!ng tarafından yaklaşık 200 m!lyon dolarlık b!r yatırım !le hayata geçecek ve 500 yen! !st!hdam yaratacak otel İstanbul’a yepyen! b!r soluk katacak.

D

ünyanın önde gelen otel firmalarından Marriott International’ın lüks markalardan oluşan portföyünün bir parçası olan JW Marriott, cazibenin ve turizmin en önemli şehirlerinden biri İstanbul’da açacağı ilk ve çok özel tasarlanacak oteli için DATİ Yatırım Holding ile güçlerini birleştirerek bir ilke imza attı. DATİ Yatırım Holding A.Ş. tarafından 200 milyon dolarlık bir yatırım ile hayata geçecek olan otel İstanbul’a yepyeni bir soluk katacak. Projenin en önemli parçası Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’deki basın toplantısında konuşan DATİ Yatırım Holding A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriott International ile önemli bir işbirliğine imza attıklarını kaydetti. İstanbul’u dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri haline getirmeye büyük katkı sağlayacak “İstanbul Turizm Merkezi”ni yaklaşık 500 bin

54 /

metrekare bir alan üzerinde geliştirdiklerini hatırlatan Gökhan Kıran, JW Marriott İstanbul Hotel & Conference Center’in projenin en önemli parçalarından birisini oluşturacağını kaydetti. 449 oda yer alacak Dati Holding İştiraki olan Ataköy Otelcilik A.Ş Genel Müdürü Mehmet Culha “Ataköy Marina’da denize sıfır konumda hayata geçecek olan projede 40 metrekareden 250 metrekareye kadar farklı büyüklükleri bulunan şık tasarlanmış 449 adet oda yer alacak.” dedi. Lüksü yeniden tanımlayacak JW Marriott Istanbul Hotel & Conference Center’in

Avrupa’daki büyümekte olan lüks otel portföylerine katılımından dolayı mutluluk duyduklarını belirten Marriott International Avrupa Lüks Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (COO) Satya Anand, “Otelin modern ve sofistike tasarımı ile JW Marriott imzalı hizmetin birleşmesi bu şehirde lüksü yeniden tanımlayacaktır” dedi. Yatırıma devam edecek Çok önemli bir ana tanıklık ettiklerini söyleyen Marriott International Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Poğda Demircan, “Marriott International olarak biz de Türkiye turizminin hızlıca hak ettiği günlerine döneceğine inanıyoruz ve Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.


HABER

LUX* Bodrum

Lüks kavramını yeniden tanımlıyor Dünyanın en egzot!k lokasyonlarında lüksü ve konforu yen!den yorumlayan LUX*ın Avrupa’dak! ve Türk!ye›dek! !lk ve tek tes!s! LUX* Bodrum Resort & Res!dences, unutulmaz b!r deney!m sunacak.

E

ge Denizi’nin masmavi suları ile kaplı yarım adada her cephesinden panoramik deniz manzarasına sahip olan LUX* Bodrum Resort & Residences, 19 Mayıs’ta birbirinden eğlenceli ve renkli etkinliklerle kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bodrum yarımadasının en özel koylarından Adabükü’nde konumlanan, dünyanın en prestijli ödüllerinden A’Design Awards Gümüş ödülüne sahip olan LUX* Bodrum Resort & Residences, birçok farklı çeşit bitki örtüsünden oluşan bahçelerle bezenmiş muhteşem doğal güzellikleri ve Bodrum’un en iyi kumsalı olan Beach Rouge’u ile unutulmaz bir deneyim sunacak. MYC Partners’in 70 milyon dolarlık yatırımıyla hayata geçirilen ve yönetimi dünyaca ünlü profesyonel otel zinciri olan LUX*a emanet edilen LUX* Bodrum Resort & Residences, içerisinde 85 otel odası, 19 residence ve 1 adet beach villa ile 83 bin metrekarelik satılabilir alan ile hizmet verecek. LUX* Bodrum’da spa merkezi, açık hava sineması, iki alakart restoran, tenis kortu, çocuk kulübü gibi birçok donatı ziyaretçilerin hizmetine sunulacak. Sade ve yalın bir tatil deneyimi İstanbul’da düzenlenen ve projenin detaylarının açıklandığı basın toplantısında konuşan LUX* Resorts & Hotels Global Satış Müdürü Sydney Pierre, “LUX* konforunu Mauritius, Reunion Adaları, Maldivler ve Çin›den sonra Türkiye›de hizmete sunacağımız için çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Sürekli büyüyen LUX* olarak amacımız misafirlerimize sloganımızda da olan sade ve yalın bir tatil deneyimi sunmak. LUX* Bodrum›u global büyümemizin önemli bir adımı olarak görüyoruz.

56 /


Bu yatırım Avrupa’daki ilk yatırımımız olma özelliğini de taşıyor. LUX* Resorts & Hotels olarak misafirlerimize farklı bir lüks anlayışı sunuyoruz. LUX* Bodrum›a gelenler, rutin tatil anlayışından çıkma fırsatı bulacak. Bu deneyimi sunarken uluslararası otelcilik deneyimimizden faydalanacağız” dedi. Türkiye’ye duyduğu güvenin göstergesi Yatırımın sahibi MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan ise şunları söyledi: “Bu prestijli projeyi hem ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan turizm sektörüne hem de büyüyen ve güçlü ekonomimize kazandırdığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. MYC Partners olarak bu projeye toplamda 70 milyon dolarlık yatırım yaptık. Yaptığımız bu yatırım ülke ekonomisine ve Türkiye›ye duyduğumuz güvenin bir göstergesi. LUX* Bodrum›dan rezidans satın alan yatırımcılar, satın aldıkları evleri tekrar LUX*’a kiralama yoluyla aylık kira gelirlerini büyük oranda arttıracak ve zamanla LUX* Resorts & Hotels markasının desteği ile konutların piyasa değerleri de dolar bazında artacak. Dolayısıyla bu satın alma sıradan bir yazlık sahibi olmanın ötesine geçip bir yatırım aracı olarak değerlenecek. Bodrum›un turizm için yarattığı değer ve lokasyon avantajını göz önüne aldığımızda, ne kadar doğru bir yatırım yapmış olduğumuzu daha iyi anlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu proje sayesinde turizm sektörünün canlanma sürecinde biz de katkıda bulunmak istiyoruz.”

misafirlerin kendilerini daha hafif ve daha aydınlık hissetmesi için tüm seçenekler sunuluyor. LUX* Bodrum’un spa ve wellnes hizmeti veren markası LUX* Me, dermatoloji ve estetik uygulamaları dahil olmak üzere, özel paketlerin ve dönüşüm turlarının bir parçası olarak, ameliyatlardan sonra stres atmak ve rahatlamak için de tercih ediliyor. Dünyaca ünlü şeflerden unutulmaz lezzetler LUX* Kurumsal Şefi olan İtalyan şef Walter Lanfranchi’nin ekibinden tanınmış şef Barış Torcu’nun orijinal LUX* mutfağını kendi zevkine göre yorumladığı, İtalyan mutfağından seçkin lezzetler sunan Stella Restaurant ve Akdeniz mutfağının en seçkin lezzetlerini barındıran Beach Rouge Restaurant da misafirlerin damak tatlarına hitap edecek.

Havaalanına yakın lokasyonu, transfer teknesiyle hızlı ulaşım kolaylığı sunan LUX* Bodrum, indirim ayrıcalıkları ve avantajlı alternatiflerden oluşan balayı seçenekleriyle de unutulmaz bir deneyimin kapılarını aralıyor. LUX* Bodrum, tatilini ezgotik bir şölene dönüştürmek isteyen ziyaretçilerine, lansman dönemi süresince özel paketlerle eşsiz bir konaklama deneyimi sunuyor.

Lüks kavramını yeniden tanımlıyor Toplantıda konuşan LUX* Bodrum Genel Müdürü Hakan Oral ise LUX* Bodrum olarak misafirlere eşsiz bir tatil deneyimi sunacaklarını söyledi. Oral, sözlerine şöyle devam etti: «Misafirlerimiz burada kendilerini hem ayrıcalıklı hissedecek hem de aldıkları kişiye özel premium hizmetle unutamayacakları bir vakit geçirme şansı bulacak. LUX* Bodrum ile lüks kavramını yeniden tanımlıyor, bilinen uluslararası otel zincirlerinin veya zirvedeki gösterişli beş yıldızlı mega tatil köylerinin sunduğu ağır ve kasvetli deneyimden çok öte sade ve yalın bir deneyim sunuyoruz.» 650 metrelik beyaz kum plajı 650 metrelik beyaz kum plajıyla, masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla huzurlu bir tatil sunan LUX* Bodrum’da /57


HABER

LMX Tour!st!k: “Alman tatilciler

Türkiye’ye gelmeye devam edecek” Almanya’nın öneml! tur operatörler!nden LMX Tour!st!k, Türk!ye’dek! !ş ortağı olan World 2 Meet f!rmasıyla b!rl!kte Almanya’dan 150 seyahat acentes!n! TÜRSAB Yurt dışı Tems!lc!s! Hüsey!n Baraner’!n de katkıları !le Antalya’ya get!rd!.

Ü

ç gün boyunca Antalya’da ağırlanan seyahat acentelerinin sahipleri ve üst düzey yöneticilerine Mardan Palace’ta bir gala yemeği düzenlendi. Türkiye’de satış yaptığı otellerin yetkililerinin de yer aldığı gala gecesinde görüşlerini açıklayan LMX Touristik CEO’su Lars 58 /

Ludwig Türk turizmi adına büyük övgülerde bulunurken, “Türkiye’ye olan inancımız tamdır. Tüm turizm çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Müşterilerimizin rahat edebilmesi için üstün performansla canı gönülden, tüm sıkıntılar rağmen inançların ı kaybetmeyerek çalışmaya

devam ettiler. Ve bu memnuniyeti devam ettiriyorlar” dedi. Türkiye’yi övdü LMX Touristik CEO’su Lars Ludwig açıklamalarına şöyle devam etti: “15 yıllık firma geçmişimizde, Türkiye’nin bizim için önemli bir destinasyon olması nedeniyle geçen yıl 100 bin olan sayımızı hu yıl 150 bine çıkarmayı planlıyoruz. Güzel olan Türkiye turizmine destek vermemizin en önemli göstergesi buraya getirdiğimiz 150 Alman seyahat acentesidir. Türkiye’ye inanıyoruz. Türkiye ile birlikte olacağız, olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Türkiye sevilecek ve sevilen bir ülke. Alman tüketici olarak, her zaman Türkiye’nin yanında olmuştur. Her zaman da Türkiye’ye gelmeye devam edecektir. Biz var gücümüzle buna inanıyoruz ve inanmaya devam edeceğiz. Ne gerekiyorsa, tekrar Alman tüketicinin kalbini, Türkiye sevgisini aşabilmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü Türkiye’nin alt yapısı, misafirperverlik, servis kalitesini başka hiçbir ülkede bulabilme şansına sahip değilsiniz. Bu yüzden Türkiye’ye olan inancımız tamdır. Tüm turizm çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Müşterilerimizin rahat edebilmesi için üstün performansla canı gönülden, tüm sıkıntılar rağmen inançlarını kaybetmeyerek çalışmaya devam ettiler. Ve bu memnuniyeti devam ettiriyorlar” diye konuştu. Üç gün boyunca Antalya’yı yakından tanıdılar Gecede görüşlerini aldığımız W2M firması Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Baraşık ise Alman pazarındaki gelişmeleri değerlendirirken, “ Türkiye’ye her yıl 200 bin kişi getirmekteyiz. Almanya’dan 150 tane seyahat acentesi yöneticilerini davet ettik. Üç gün boyunca Antalya’mızı tanıtıp, Mardan Palace ev sahipliğinde kendilerini ağırlıyoruz. Umarım pozitif reklamın bize getireceği ileriye dönük sinyaller ve müşteri bizi daha üst seviyelere çıkaracaktır. Bu üç günlük ağırlamada bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştaya otelci partnerlerimiz katıldılar ve tesislerinin tanıtımlarını yaptılar. Bu organizasyon sonrada yine turizmimizin o özlenen noktalara taşımanın arzusu ve gayreti içerisindeyiz. 2017yılı, 2016’daki sıkıntıdan sonra ister istemez biraz daha pozitif bakıyoruz. Görüyoruz ki yavaş yavaş toparlanıyoruz” dedi.


HABER

Aydın turizminin

geleceğini konuştular

60 /

Aydın Tur!zm ve Tanıtım Platformu Genel Kurul Toplantısı’nda Aydın tur!zm sektörünün sorunları, çözüm yolları ve geleceğ! konuşuldu. Tanıtıma d!kkat çek!len toplantıda Aydın’ın bütün olarak tanıtılması gerek!ld!ğ! d!le get!r!ld!.


A

faydalanması sağlanmalıdır. Yeter ki Aydın turizm olgusunu kabullensin” ifadelerini kullandı.

ydınlı turizm paydaşlarının biraya geldiği Turizm ve Tanıtım Platformu Genel Kurul Toplantısı Adnan Menderes Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, kaymakamlar, belediye başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yaklaşık 150’ye yakın turizmci katıldı. “Aydın’ı iyi pazarlayamıyoruz” Aydın’ın her bölgesinin ayrı ayrı turizm potansiyeline sahip olduğunu kaydederek Aydın’a gelen turist sayısının arttırılmasının önemine değinen Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, “2015’te gelen yerli ve yabancı turist sayısı 5 buçuk milyonken, 2016 yılında 4 milyon 291 bine düşmüş. Turizm sektöründe yaşanan krizden başka sektörler de etkileniyor. Şu ana kadar Kuşadası’nda iki çalıştay yaptık. Bu çalıştaylarda sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk. Turizmde en önemli sorun koordinasyon eksikliği. Her kurum tek tek çalışmalar yapıyor ama koordinasyon olmadığı için kaynaklar etkin kullanılamıyor. Doğru stratejiler belirlenerek koordinasyonlu bir şekilde çalışılarak hedeflere ulaşılabilir. Aydın’da turizmi kıyılarda tüm alana yaymamız gerekiyor. Karacasu, Bozdoğan gibi doğu ilçelerini de turizme kazandırmamız gerekiyor. Alt ve üst yapılarımızı bir bütün olarak turizme uygun geliştirmemiz gerekiyor. GEKA üzerinden tanıtımımızı yapıyoruz. Aydın turizm açısından çok hızlı gelişen bir il. Ancak elimizdeki kaynakları iyi kullanmadığımız için sahip olduğumuz değerleri de gerçek ederin de dünyaya iyi pazarlayamıyoruz. Orta ve uzun vadede Aydın’ı gerçek bir dünya markası haline getirecek çalışmalar yapacağız. Aydın’ın da bu potansiyeline güveniyorum” diye konuştu.

“Projeler geliştirdik” Belediye olarak turizm için yaptıkları hizmetleri anlatan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’da, Aydını odak noktası haline getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade ederek, “Bence Aydın’ın bir destinasyon olması ve Aydın’ı bir bütün olarak tanıtmak gerekiyor. Biz turizmi, kentsel turizm, kırsal turizm, deniz turizmi, tarih ve kültür turizmi, alternatif turizm ve kalıtım başlıkları altında sıraladık. Bu başlıklar altında da hem yerli turist hem de dışarıdan gelecek turistlere yönelik projeler geliştirdik” dedi. “Aydın turizm olgusunu kabullenmeli” Aydın’ın turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Kuşadası Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Temsilcisi Fahrettin Çiçek de, “2016 yılı 2015 yılına oranla ülke turizminde bir iniş olmasına rağmen Aydın ili olarak bizler elimizdeki uygun turizm potansiyeli ve tanıtım çalışmalarıyla bunu en aza indirmeye çalıştık. Turizm sektörünün dünya genelinde karşılaşmış olduğu sorunları aşmak konusunda destinasyon çalışması daha büyük önem kazandı. Aydın Turizm Platformu olarak benimsediğimiz destinasyon yönetim şeklini Aydın geneline yayacak şekilde önlemler almayı planlıyoruz. Aydın’ın genelini kapsayacak şeklinde turizm sektörü kendisini yenilemesi gerekiyor. Özellikle dijital ve sosyal medya tanıtım mecralarının herkes tarafından uygun bir şekilde kullanılmasının bölgenin ve destinasyonun tanıtılmasına çok iyi katkıda bulunacaktır. Turizm çeşitliliğinin de desteklenmesi gerekiyor. 2017 yılında gerekli başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Aydın’ın farklı bölgeleri ve tarihi yerleri de Aydın’ı daha fazla marka yapmak için bu yerler de turizme kazandırılmalıdır. Yaşanan turizm hareketliliğinden Aydın’ın ve çevresindeki bölgelerin de

“Aydın’ı dünyaya tanıtmalıyız” Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı Tacettin Özden ise, Aydın’ın inanılmaz bir turizm destinasyonu sayesinde mükemmel bir markaya sahip olduğunu dikkat çekerek şunları söyledi: “Bizim de üzerimize düşen tek bir şey var, Aydın’ı dünyaya tanıtabilmek. Bu konuda el birliği ile Aydın’ı talep gören, Dünyada bilinen bir destinasyon haline getirmeliyiz. Artık dünyada bir tek Kuşadası’nın veya Didim’in seyahat acentesinin tanıtımının bir anlamı kalmadı. Artık destinasyonun tanıtılmış olması gerekiyor. Marka olmamız lazım. Eğer marka olursak ancak o zaman biz pazardan pay alabiliriz. Turist sadece otelde kalmamalı, otelin dışına çıkmalı. Halkla birlikte olmalı, parasını harcamalı. Turizm sektörü artık tabana doğru yayılmalı. Halkımızın zenginleşmesi, tamamen turizmin tabana yayılması ile mümkün. Bu platformun sonucunda çıkacak olan sonuçlarla inşallah Aydın el birliği ile daha iyi bir yere gelecektir diye düşünüyorum.”

“Turistlere mutlaka para harcatmalıyız” Üniversite olarak turizm açısında önemli işler yaptıklarını ve sektöre de kalifiyeli eleman yetiştirdiklerinin altını çizen ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, “Bizim üniversite olarak turizme katkı verebilecek alanlarımızdan biri de sağlık turizmi. Kuşadası’nda diş sağlığı için GEKA ile ortaklaşa yapmış olduğumuz bir proje var. Bu projede temel olarak bizim önemsediğimiz şeylerden birisi sağlık turizmi. Oradan gelecek turistlerin Diş konusundaki harcadıkları para inanılmaz. Sağlık turizmini kendi hastanemiz için de önemsiyoruz. Üçüncü bir alanımız ise çok da fark edilmeyen ama Türkiye’de ve Dünya’da artık /61


öneminden söz ettiren kongre turizmi. Kongre turizmi şu an uluslararası birtakım sempozyumlar, paneller, kongreler düzenlediğimiz zaman bunun tanıtıma olan katkısı kaçınılmaz olacaktır. Kongre turizmi sektör için can suyu ve önemli bir adım olabilir. Aydın çok güzel bir yer. Aydın’ı turistlere çok güzel sunmalıyız ve pazarlamalıyız. Önemli olan turist sayısı değil, gelen turistlere mutlaka para harcatmalıyız. Ayrıca Türkiye’nin ekonomik sorununu da aşabileceği noktalardan bir tanesi de turizmi arttırmaktan geçiyor” şeklinde konuştu. “Destek bekliyoruz” Tanıtımın önemine değinen Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, “Aydın Turizm Tanıtma Platformu adı altında Sayın Valimizin öncülüğünde başlatılmış olan bu çalışmanın Aydın bölgesi için çok yararlı bir başlangıç olduğunu umut ediyoruz. Bugüne kadar Kuşadası ve Didim’i çok da bir araya getirememiş ve birlikte çalışmalarını sağlayamamıştık. Fakat her iki ilçemizde kendi tanıtımlarını bugüne kadar kendi imkanları ile ayrıca otelciler kendi imkanlarıyla çeşitli ülkelerde tanıtımlarını yapmaya gayret ettiler. Fakat son yıllarda Dünyada gelişen trende göre artık bölgesel tanıtımlar önem kazanmaya başladı. Bu anlamda Aydın bölgesi hatta Ege Bölgesi olarak tanıtımın daha merkezileşmesi çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Biz Didim bölgesinde işletme belgeli Turizm Bakanlığı’na bağlı tesislere sahibiz, alanımız geniş, imkanlarımız çok fazla. Devletimizden bu sektöre destekler bekliyoruz. Bu sektörün ne kadar büyük bir istihdam kaynağı yarattığı çok iyi farkındayız ve bunun içinde var olan imkanların değerlendirilmesi, tahsislerin açılması yeni yatırımcıların bölgemize gelmesini sağlarsak turizmde daha da ileriye gideceğimizi düşünüyorum” dedi. 62 /

Aydın’ı tanıtacak çok şey var Aydın’ı tanıtmak için birçok önemli kültürel değerinin olduğundan bahseden Aydın Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Ozan Sayın, “Şu anda bizim 560 tane aktif olarak çalışan turist rehberimiz var. Bütün Aydın’ı ele alan ‘Efeler Diyarı’ diye bir proje hazırladık. Aydın’ın köylerini tanıtmak istiyoruz.

Menderes Vadisi, Latmos Dağı gibi birçok önemli yerleşim yeri var. Anadolu’nun ilk inşa edilen tren yolu var. Bu tren yolu çok çok önemli. Bunları insanlara tanıtabiliriz. Bunun dışında çok güzel kültürümüz var. Sadece deve güreşleri değil, bizim yapabildiğimiz efe, zeybek danslarımız var. Bizim tanıtabilecek o kadar çok şeyimiz var ki. Ama bunlarla ilgili tüm Aydın olarak bakmamız gerekiyor. Biz bu açıdan yaklaşmak istiyoruz. Aydın’ın turizmle ilgili geleceğinde de Aydın’ın kültürü ve Aydın’ın ürettiği şeyler dışında Aydın’ın kendine has bu dansı da çok önemli diye düşünüyorum” dedi.


HABER

Mükemmel otelin Hotels.com’un mükemmel b!r otel konaklaması !ç!n m!lyonlarca müşter! yorumuna a!t 148 m!lyon cümley! temel alarak hazırladığı formülün ortaya koyduğu üzere !nternet ve akıllı telefon çağı, otel görüşler!n!n paylaşımı konusunda !nsanların el!n! güçlend!rm!ş durumda.

64 /

formülü

F

C25 + T35 + Y10 + F2 + S + K + M7 + H + Kİ + 1/2Sİ = Otel Mükemmelliği

Hotels.com sitesinde yer alan 25 milyondan fazla misafir görüşü sayesinde 2016 verilerinde yapılan ayrıntılı inceleme, mükemmel bir otel konaklaması için doğru formülü ortaya koydu.

Formülde yer alan kısaltmalar ise şu anlamlara geliyor: C= Personelin cana yakınlığı T= Odanın temizliğiyle ilgili algı Y= Yatağın rahatlığı F= Makul Fiyata İlişkin Algı S= Odanın Sessizliği

ormül, Hotels.com Loved by Guests Ödülleri’nin kazananlarını belirleyen milyonlarca yoruma adandı. Loved by Guests Ödülleri, gerçek konuk görüşlerini temel alarak dünya çapında en iyi otelleri onurlandırıyor.


H= K= M= Kİ = H= Sİ =

Havuz Kahvaltının dahil olması Konum/Yürüme mesafesi/ulaşım Ücretsiz kablosuz internet Odada sıcak içecek hazırlama imkânı Genel olarak otel mükemmelliği

Veriler formülü ortaya çıkardı Araştırma, otel mükemmelliğini yaratanın basit şeyler olduğunu, lüks ekstraların mükafat olarak görüldüğünü ortaya koydu. Hotels.com verileri, temizliğin ve konforun zengin bir kahvaltıdan, lüks bir havuzdan veya odadaki gösterişli bir kahve makinesinden 35 kat daha önemli olduğunu gözler önüne serdi. Ayrıca, internet sayesinde herkesin birbirine bağlı olduğu bir dünyada, cana yakın ve yardımsever personelin ücretsiz kablosuz internete göre 10 kat daha etkili olduğu sonucu dikkat çekti.

Önem verilen unsurlar belirlendi Hotels.com araştırmasını yöneten Tüketici Psikoloğu Dr. Simon Moore, sonuçları şöyle değerlendirdi: “Hepimiz lüks otellerin ve güneşli plajların hayalini kursak da; aslında bir otel seçerken en çok önem verdiğimiz noktalar, bize insanlıkla ilgili çok daha temel bir şeyi anlatıyor. Hotels.com müşterilerinin paylaştığı 148 milyonu aşkın yorumun analizi, misafirlerin gerçekten önem verdiği asıl unsurların temel insani ihtiyaçlarıyla ilgili olduğunu gösteriyor. Psikolojik bir bakış açısıyla risk ve rahatsızlık hissi, nispeten olumlu olan avantajlara göre beşte bir oranında ağır basıyor. Bu nedenle, konukların konfora ve temizliğe, lüks havuzlardan ve güzel yemeklerden daha fazla önem vermesi şaşırtıcı değil. Temizlik ve konfor; rahatlık, emniyet ve güven ihtiyaçlarımıza yanıt veriyor. Otelin iyi bir konumda bulunması ise başkalarıyla bağlantı kurma ve gerek duyduğumuzda kaçabileceğimiz bir yere sahip olma ihtiyacımızı karşılıyor.

Personelin cana yakınlığının müşteri memnuniyetinde oynadığı önemli rol, doğamız gereği sosyal varlıklar olduğumuz için gülümsemeyle karşılanmayı ve sohbet etmeyi sevdiğimizi gösteriyor. Hoş karşılanmış ve grubun bir parçasıymış gibi hissetmemizi sağlıyor.” Tartışmalara son verecek formül Hotels.com markası Avrupa, Orta Doğu ve Afrkia (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Isabelle Pinson ise, “Giderek daha fazla konuk, seyahatleri için rezervasyonlarını diğer konukların önerilerine göre yapıyor; tüketici davranışları da konuk yorumlarının geleneksel otel yıldızı puanlarına göre daha önemli hâle geldiğini gösteriyor. Ancak bazen ortada o kadar çok bilgi oluyor ki; neyin önemli olduğunu anlamak zorlaşabiliyor. Bu yeni formül, bir otel konaklamasını mükemmel yapan unsurların ne olduğuyla ilgili tartışmalara bir son verecek” dedi. /65


HABER

Turizmde sosyal medyanın en !y!ler! belli oldu Marka ve ajansların sosyal medya performanslarını objekt!f ver!lere dayalı olarak ölçen !lk ve tek yarışma Soc!al Med!a Awards Turkey’de kazananlar Shangr!-La Bosphorus’ta düzenlenen görkeml! b!r törenle ödüller!ne kavuştu.

M

arketing Türkiye ve BoomSonar iş birliğiyle hayata geçen yarışmada bu yıl SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri kategorisinde 50 farklı sektörde Altın, Gümüş ve Bronz olmak üzere 140 ödül sahiplerini buldu. 350’ye yakın kampanya başvurusunun yapıldığı Jüri Ödülleri kategorisinde ise Altın, Gümüş ve Bronz’dan oluşan 40 ödülle en başarılı sosyal medya çalışmaları belirlendi. Turizm sektöründe ödül alan markalar şöyle: Oteller Sektörü Altın: Çırağan Palace Kempinski Gümüş: Rixos Sungate Bronz: Crystal Hotels 66 /

Tur Şirketleri Sektörü Altın: Jolly Tur Gümüş: Etstur Bronz: Setur Havalimanları Sektörü Altın: İGA İstanbul Yeni Havalimanı Gümüş: TAV Airports Havayolları Sektörü Altın: Türk Hava Yolları Gümüş: Pegasus Hava Yolları Bronz: AnadoluJet


HABER

Türk!ye, Müslüman turistlerin gözdesi Türk!ye, Malezya, B!rleş!k Arap Em!rl!kler! ve Endonezya !le b!rl!kte Müslüman tat!lc!ler!n en çok terc!h ett!ğ! !lk dört ülke arasında yer alıyor. 130 ülken!n dah!l olduğu araştırmada Türk!ye ulaşım kolaylığı kr!ter!nde en yüksek puanı aldı.

M

astercard ile Müslüman dünyanın turizm ihtiyaçlarına yönelik puanlama, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda hizmet veren CrescentRating’in ‘Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi’ raporunun yedincisi yayımlandı. İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2017 raporuna göre, bugüne kadar yayınlanan tüm raporlarda olduğu gibi, Malezya Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği ülke oldu. Raporda Malezya’yı Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve Türkiye takip ediyor. İlk dört ülkenin ardından ise Suudi Arabistan, Katar ve Fas geliyor. Çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise Müslüman turistlerin tercih listesinde ilk dokuz ülkeden sonra geliyor. İslam İşbirliği Konferansı üyesi olan ülkeler Müslüman turistler tarafından öncelikli olarak tercih edilse de, İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmamasına rağmen İslami ihtiyaçlara göre düzenlemeler yapabilen ülkelerin, tercihler listesinde üst sıraya tırmandıkları görülüyor. Müslüman seyahat pazarı 155 milyar dolar Rapora göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfus 2030 yılında toplam dünya nüfusunun yüzde 26’sını teşkil edecek. Bu veriler ışığında birçok sektörün Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor. Raporda ayrıca, global ekonomide Müslümanlara yönelik tüketimin ağırlığının ve öneminin giderek artması sebebiyle birçok endüstrinin, odağını özellikle Körfez ülkelerindeki, Endonezya’daki ve Malezya’daki genç ve para harcamaya hazır Müslüman nüfusa yöneltmiş durumda olduğu vurgulanıyor. 2016 verilerine göre yiyecek, hizmet ve yaşam stilinden oluşan toplam 2-3 trilyon dolarlık Müslüman tüketim pazarının 155 milyar dolarlık kısmını Müslüman seyahat pazarı oluşturuyor. Müslüman ve Müslüman olmayanlar Müslüman turistlerin, tatil tercihlerinde seyahat kolaylığı 68 /

ve alışveriş olanakları bulunan, aile değerlerine ve İslami koşullara uygun ülkeleri tercih etmesi sebebiyle, herhangi bir ülkede yiyecek, hizmet ve yaşam stili konusunda olumlu gelişmelerin olması, doğal olarak turizme de olumlu yansıyor. Müslüman Tüketim pazarında en büyük payı İslami kriterlere uygun ‘helal’ olarak nitelendirilen yiyecekler alırken, onu İslami değerlere uygun moda endüstrisi, ilaç ve kozmetikler takip ediyor. Kadın erkek ayrı ya da aileye özel düzenlenmiş spa ve sağlıklı yaşam merkezleri de revaçta. Raporda elde edilen sonuçlar gelecekte, teknolojik gelişmelere ve yeniliklere hızla adapte olabilen, genç Müslüman neslin değişen

tercihlerine cevap verebilen, Müslüman kadınları da önemseyen ve Müslüman ve Müslüman olmayan turistler arasında denge kurabilen ülkelerin daha çok tercih edileceğini gösteriyor. Büyüme trendi Rapor Türkiye, Endonezya, Malezya ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkeleri gibi büyüyen ekonomilerin de etkisiyle iş seyahatleri başlığı altında değerlendirilen toplantı, konferans ve etkinlik amaçlı turizmin de ekonominin önemli kısmını teşkil ettiğini ve büyüme trendinde olduğunu ortaya koyuyor.


Müslümanların tercihi Asya kıtası Müslümanların seyahat tercihleri endeksi 2017’ye göre Asya en çok tercih edilen kıta olurken, Afrika ise geçen yıla göre puanını iyileştirerek en çok tercih edilen ikinci kıta seçildi. Endeks skorunu geçen yıla göre 0,6 puan artırarak 82,5’e ulaşan Malezya, 7 yıldır üst üste Müslümanların seyahatte en çok tercih ettiği ülke oldu. Endekse göre 76,9 puanla Birleşik Arap Emirlikleri ikinci, 72,6 puanla Endonezya ise üçüncü olurken, Türkiye 72,4 puan ile 130 ülke arasında dördüncü sırada yer alıyor. İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan ülkeler arasındaki değerlendirmede ise birinci sırayı, genel sıralamada onuncu sırada olan Singapur, ikinci sırayı Tayland, üçüncü sırayı ise Birleşik Krallık aldı. Genel sıralamada Birleşik Krallık 20. sırada gelirken, Japonya 32., Fransa 34., ABD 36., Almanya ise 41. sırada kendine yer buldu. İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan Hindistan 39., Çin 45. olurken, listenin son sırasında ise El Salvador bulunuyor.

Türkiye ulaşım kolaylığı kriterinde birinci sırada Son üç yılın sonuçları karşılaştırıldığında ilk 20’de yer alan ülkelerin genel olarak havaalanı hizmetlerini iyileştirdikleri, hava yolu ulaşım imkanlarını artırdıkları, yemek ve ibadet koşulları ile konaklama ve vizesiz seyahat hizmetlerini geliştirdikleri, Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına yönelik bir farkındalık oluşturdukları görülüyor. Raporda ülkelerin geliştirmesi gereken alanlar da vurgulanırken, Türkiye için belirtilen geliştirme alanları; iletişim, ibadet mekanları, havaalanı ve konaklama imkanları ve yeme içme oldu. Öte yandan Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada yer alırken, Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip etti. Malezya’dan sonra ikinci Müslümanlara uygun çevresel koşulların bulunması, ailece yapılan seyahatlere uygunluk açısından yapılan değerlendirmede ise Türkiye Malezya’dan sonra ikinci sırada yer alırken, İspanya, İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmamasına rağmen dördüncü sırada yer alarak büyük bir sürprize imza attı. /69


HABER

Tur!zm Bakanı Avcı GETOB başkanlık koltuğunda Kültür ve Tur!zm Bakanı Nab! Avcı, Güney Ege Tur!st!k Otelc!ler ve İşletmec!ler B!rl!ğ!’n!n (GETOB) Yönet!m Kurulu Toplantısı’na katıldı. GETOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, gerçekleşt!r!len toplantıyı Tour!sm Today’e değerlend!rd!.

70 /


Muğla’nın turistik ilçesi Marmaris’te turizm sektörünün temsilcileri ile buluşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, toplantının ardından GETOB’un Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. Bürokratları ile katıldı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Kudret Arslan, Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar ve Muğla Valisi Amir Çiçek’in de katıldığı toplantıda GETOB Yönetim Kurulu Üyeleri Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya sektörün sorunlarını dile getirdi. Bölge turizminin sorunlarını dikkatle dinleyen Bakan Avcı, bu sorunları göz ardı etmeyeceğini söyledi. THY ve tarifeli seferler Toplantı sonrasında Tourism Today’e açıklamalar yapan GETOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Bölge birliği toplantısına bir bakanın başkanlık etmesi çok önemli ve çok verimli oldu” dedi. Ulaşıma dikkat çekti GETOB Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Bakan Nabi Avcı ile bölge ve ülke turizminin sorunlarını paylaştıklarını söyleyen GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Toplantıda öncelikle ulaşım sorunlarını dile getirdik. Bilindiği üzere turizm sektörü için ulaşım çok önemli. Bölgemiz için ise daha da önemli. Ulaşımın olması için de uçak seferleri gerekiyor. Antalya için uçak konuşmaya gerek yok çünkü Antalya’ya yeterince uçak geliyor. Ancak Dalaman, Antalya kadar şanslı değil. Türkiye’nin THY gibi bir değeri bulunuyor. Devletimizin THY’yi ticari bir kuruluş olarak değerlendirmesi doğru değil. Turizm politikası olarak THY’nin Dalaman’a tarifeli seferler koyması gerekiyor” dedi. “5 milyon İngiliz turist ağırlayabiliriz” “Uçaklar bir bölgenin geleceğidir” diye konuşan Bülbüloğlu, “Bölgemize 1 milyon İngiliz turist geliyor. Bu rakam Manchester ve Liverpool’dan koyulacak tarifeli seferlerle ilerleyen yıllarda 5 milyon İngiliz turist sayısına ulaşabiliriz. Uçak her zaman katma değer sağlar. Uçağın olması sadece turizmi değil, bölgemizdeki farklı sektörlere de dinamik katacaktır. Türkiye’ye 50-60 milyon turist getirmeyi planlıyorsak turizmin devlet politikası haline gelmesi şart. Sonuç olarak turizmin Türkiye ekonomisine ve cari açığa katkısı ortada” şeklinde konuştu. “Anadolu Jet’i iyi kullanmalıyız” Bülent Bülbüloğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Sadece dış pazar için değil iç pazar için de uçaklar çok önemli. İç pazarda da Anadolu Jet’i iyi kullanmamız gerekiyor. Farklı illerden Dalaman’a uçak seferleri koyarsak; örneğin Trabzon’dan bölgemize 5 bin kişi geliyorsa uçak seferleriyle bu sayı 30 bine çıkabilir. Çünkü Trabzon’dan Marmaris’e gelecek olan bir kişi Trabzon’dan İstanbul’a oradan Dalaman’a ve Dalaman’dan da Marmaris’e ulaşması lazım.

Bu durum hem maliyet arttırıyor hem de zaman kaybettiriyor. Bu yüzden insanlar bölgemize gelmekten çekiniyor.” “Verimli bir toplantı oldu” İlk defa bir Turizm Bakanının GETOB Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldığını dile getiren GETOB Başkanı Bülbüloğlu, “Çok verimli bir toplantı oldu. GETOB Yönetim Kurulu olarak Turizm Bakanımız Nabi Avcı’yı yönetim kurulu toplantımızda ağırlamaktan dolayı onur duyduk. Çok samimi bir ortamda sıkıntılarımızı ve çözüm yollarını konuştuk. Bakan Avcı’ya ve bürokratlarına uçak seferleri başta olmak üzere farklı sorunlarımızı anlattık. Bakanımız Nabi Avcı da sorunları göz ardı etmeyeceğini özellikle THY ile tarifeli seferler hakkında konuşacaklarını söyledi” diye konuştu.


HABER

2017’de iç pazarın yıldızı neresi olacak? H!tay Hold!ng f!rmalarından, Türk!ye’n!n en büyük !z!nl! ver! tabanına sah!p onl!ne araştırma ş!rket! DOR!ns!ght tarafından gerçekleşt!r!len “Yurt İç! Tur!zm Araştırması”, en güncel tat!l trendler!n! ve tat!lc!ler!n popüler terc!hler!n! ortaya koydu.

72 /


T

üm yılın yorgunluğuna karşı en büyük motivasyonumuz, hiç kuşkusuz tatiller. Peki, tatil için en çok hangi bölgeleri tercih ediyoruz, ne kadar bütçe ayırıyoruz, yılda kaç kez tatile gidebiliyoruz, tatile hangi araçlarla gidiyoruz? En çok sevilen ve en çok tercih edilen şehir: Antalya Yapılan araştırmaya göre; Antalya, yüzde 24’lük oranla açık ara en çok tercih edilen lokasyon olurken, onu yüzde 8’le İstanbul, yine yüzde 8’le İzmir, yüzde 6’yla Bodrum ve yüzde 5’le Marmaris takip ediyor. En sevilen tatil yerleri arasındaysa, Antalya yüzde 26 ile yine liderliği elde etti. Bu kategoride Bodrum yüzde 15, Marmaris, Çeşme ve Fethiye ise yüzde 8’lik oranla en sevilen tatil yerleri olarak açıklandı. En popüler tatil yerlerine bakıldığında ise yüzde 45’le ilk sırada Bodrum yer alıyor. Antalya yüzde 27, Çeşme yüzde 14 ve Marmaris yüzde 4’lük oranlarla listenin devamındaki bölgeler arasında.

30-39 yaş grubu (yüzde 56) ve 40-49 yaş grubu (yüzde 57), 18-29 yaş grubuna (yüzde 30) göre, tatile şahsi otomobil ile gitmeyi daha çok tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 34’ü tatile uçakla gitmeyi tercih ederken, özellikle 18-29 yaş grubu (yüzde 45), 30-39 yaş grubu (yüzde 28) ve 40-50 yaş grubuna (yüzde 29) göre tatile uçak ile gitmeyi daha fazla tercih ediyor. Otobüsü tercih edenleri oranı ise%yüzde 19. Otobüs yolculuğu, 18-29 yaş grubu (yüzde 25) tarafından, 40-50 yaş grubuna göre daha fazla tercih ediliyor. Ortalama bütçe Yurt içi tatillerinde ortalama 2.380 TL bütçe ayrılıyor. AB SES grubu (2.800 TL) C1 SES grubuna ( 2.250TL) göre, tatile daha fazla bütçe ayırıyor. Ayrıca 30-39 yaş grubunun (2.650 TL), 40-50 yaş grubu (2.480 TL) ve 18-29 yaş grubuna (2.000 TL) göre tatile daha fazla bütçe ayırdığı da çıkan sonuçlar arasında. Gençler uçakla, orta yaş grubu otomobille Tatile gitmek için ulaşımda en çok şahsi otomobil (yüzde 47) tercih ediliyor.

İlk tercih yaz mevsimi Yılda ortalama iki kez tatile çıkan katılımcıların yüzde 31’i, son 12 ay içinde 1 kez tatil yaparken, yüzde 35’i iki kez, yüzde 17’si 3 kez ve yüzde 14’ü ise 4 kez tatile gittiklerini belirttiler. Katılımcıların tamamı tatil için yaz dönemini tercih ediyorlar. Ek olarak birden fazla tatil yapanlar ise yüzde 8 oranında sonbahar, yüzde 7 oranında, ilkbahar mevsimini tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 80’i tatillerini önceden planlarken, yüzde 20’si ise belli bir plana bağlı kalmadan anlık olarak tatile çıkıyor.

Bütçe belirleyici oluyor Ücretsiz olarak bir hafta tatile gitme şansına sahip olunması durumunda, en çok gitmek istenilen tatil beldesi, yüzde 23’lük oranla Bodrum oldu. Daha düşük gelir grubuna dahil olan katılımcılar (yüzde 25), daha üst gelir grubuna dahil olan AB grubu katılımcılarına (yüzde 15) göre Bodrum’a gitmeyi daha çok istiyor. Buna göre Bodrum aslında en çok gitmek istenilen yer ancak, maddi kısıtlar nedeniyle tercih edilmiyor. Bodrum’u takiben ücretsiz olması durumunda en çok gitmek istenilen yerler arasında ise yüzde 20’lik oranla Antalya, yüzde 13’lük oranla Çeşme, yüzde 9’luk oranla Marmaris yer alıyor. /73


HABER

Anex Tour Ceo’su Serhat Koçkar “Bodrum’a 50 bin turist getireceğiz” Anex Tour Ceo’su Serhat Koçkar, Bodrum’a 50 b!n tur!st get!rmey! hedefled!kler!n! söyled!. Koçkar, “Devam eden otel !nşaatının Bodrum’a ve Ege Bölges!’nde verd!ğ!m!z değer! gösteren öneml! b!r !şaret olarak kabul ed!leb!l!r” ded!.

A

nex Tour olarak Ege Bölgesi ve Bodrum’a büyük önem verdiklerini belirten Anex Tour Ceo’su Serhat Koçkar: “Bodrum’a 50 bin turist getireceğiz” dedi. “Kıvanç duyuyorum” Anex Tour Ceo’su Serhat Koçkar, Bodrum’a 50 bin turist getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “TAV havalimanları ile 2016 yılında - Hammamet havalimanında başlayan güçlü işbirliğimizin Dün Gazipaşa Alanya havalimanında bugünkü ilk uçuşumuz ile de Milas - Bodrum Havalimanı’nda genişleyerek devam etmesinden Kıvanç duyuyorum. Anex Tour olarak bu sezon itibariyle operasyonlarımızı bölgenin en iyi otelleri ile çalışma imkanı bularak başlatmış bulunuyoruz. Milas-Bodrum Havalimanı’na tarihinde ilk kez bugün uçmaya başlayan Azur Air uçuşu Milas Bodrum Havalimanı’nda 2017 yaz sezonunda Rusya’dan karşıladığı ilk havayolu firmasıdır, bunun da haklı gururunu yaşamaktayız. İyi bir sezon diledi Anex Tour olarak bu yıl Milas Bodrum Havalimanı›na 50 bini aşkın turist getirmeyi hedefliyoruz. Devam eden otel 74 /

inşaatının Bodrum›a ve Ege Bölgesi›nde verdiğimiz değeri gösteren önemli bir işaret olarak kabul edilebilir. Bodrum özellikle bugün itibariyle başlayan operasyonlarının gelecek sene de yine kabul işletmesinde olan İzmir Adnan

Menderes havalimanında başlamasını arzu ediyor çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Bu operasyonların hayata geçmesinde destek olan tüm kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ediyor güzel bir sezon temenni ediyorum” dedi.


RÖPORTAJ / Tuncay Sevin

Şükrü C!mr!n “Rekabet yüksek ve kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız” Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönet!m Kurulu Üyes! ve Sunpr!me C-Lounge Hotel Genel Müdürü Şükrü C!mr!n, Tour!sm Today’!n sorularını cevapladı. 2016 yılında b!r daha yaşamak !stemeyecekler! b!r yıl geç!rd!kler!n! söyleyen C!mr!n; “Alanya’nın 2017’de 2016’dan daha !y! b!r yıl geç!receğ!n! üm!t ed!yorum” ded!.

A

lanya turizminin Antalya ve Türkiye turizmi için önemini değerlendirir misiniz? Alanya şu anda sahip olduğu 200.000 yatak kapasitesiyle 600.000 yatak kapasitesine sahip Antalya’nın % 33’ünü oluşturuyor, ayrıca ülkemizde toplam 1.5 milyon yatak kapasitesinin de % 13’ünü oluşturuyor. Pazar çeşitliliğimizle Kuzey ve Orta Avrupa, Baltık Ülkeleri, Ukrayna ve Rusya’dan önemli sayılarda misafirler ağırlamaktayız. Özellikle İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye gelen misafirlerin % 60’ı ve Baltık ülkelerinden gelen misafirlerin % 45-50’si Alanya’yı tercih ediyor. Alanya İskandinavlar’ın çok tercih ettiği lüks apart konseptli Bakanlık işletme belgeli ve Belediye belgeli tesislerinin yanında 3,4 ve 5 yıldız otel çeşitliliğiyle tüm pazarlara ve fiyat aralıklarına hitap eden bir yapıya sahip. Otel çeşitliliğimizi şehir konseptimizle tamamlayıp bölgemiz ve ülkemiz için tekrar eden misafir sayısını artırmak başlıca hedefimiz. Alanya turizmi geçen seneyi nasıl geçirdi? 2016 sezonu bir daha yaşamak istemeyeceğimiz bir sezondu. Rusya’nın pazardan tamamen çekilmesi bölgemizi kısmi olarak etkilese de sadece bu pazarla çalışan tesislerimizi doğrudan etkileyerek belli sayıda tesisin açılmamasına yol açtı. Bu kararı almak otelcilerimiz için son derece zordu zira daha önce böyle bir durumla karşılaşılmamıştı. Bu cesur kararı alan tesislerimiz kendileri ve sektör için doğru olanı yaptılar. Güvenlik endişesinden dolayı Avrupa pazarı da geri çekilince açık tesislerde boşluklar oluştu. Bu boşluklar nedeniyle hiç almadığımız kadar yerli misafir ağırladık 2016’da.

76 /


Özellikle Ramazan Bayramı ile başlayan süreç Kurban Bayramı sonuna kadar devam etti. 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Eylül Ekim aylarında Avrupa pazarının biraz toparlanması ve Rus pazarının tekrar devreye girmesiyle tüm sezonu toplam turist sayımızda % 30 eksi ile kapattık, buna verilen fiyat tavizlerini de eklerseniz etkisi % 40-45 seviyelerini buldu. Alanya turizm sektörü 2017 yılına nasıl hazırlandı? Oluşabilecek olumsuzluklara karşı ne tür önlemler aldınız? 2016 tecrübesinden sonra sanırım ülkemizin çıkardığı en önemli ders güvenlikle ilgili. Güvenlik konusunda önlemlerin gerek sınırlarda, gerekse yurtiçinde ve kritik noktalarda çok daha artmış olduğunu görüyoruz ve bunu yurtdışındaki tüm görüşmelerimizde de aktarıyoruz. Bugün Avrupa’nın ortasındaki bir güvenlik zafiyeti de ikinci bir ülkedeki bir insanın üçüncü bir ülkeye örneğin Türkiye’ye yapacağı seyahati global güvenlik endişesiyle olumsuz etkileyebiliyor. Bu konu tüm ülkelerin birlikte çalışması ve mücadele etmesi gereken bir durumda artık. Kentimizde tüm sivil toplum örgütleri ve otoriteler hep birlikte çalışıyoruz ve gelen misafirlerimizin en iyi şekilde ağırlanması ve ülkelerine dönmeleri konusunda herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek konusunda kararlı. Bunların yanında gelen misafirlerimizi şaşırtacak ve tatillerini daha ilginç kılacak yenilikleri ön plana çıkarıyoruz. Bunlardan örnek verecek olursak Haziran 2017’de devreye girecek Kleopatra Plajı ve Alanya Kalesi arasında çalışacak teleferik projemiz,

yeni trekking haritamız, yamaç paraşütü, sağlık turizmi ve bu konuda yapılan çalışmaları sayabiliriz. 2017 yılı için yaptığımız çalışmalarda daha önce yurtdışında katıldığımız fuar ve workshoplardan en ufak bir eksiltme yapmadık ve 30 civarında fuarda Alanya standı açarak Alanya ve Türkiye’yi anlattık, güvenlikten tutun siyasi duruma kadar birçok soruyu cevaplayıp içinden geçtiğimiz süreci anlattık. Zira özellikle Kuzey Avrupa’da sistematik olarak ülkemiz hakkında negatif haberler yapılıyor. Ayrıca iç pazarla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin her yerinden Alanya’da tatil için çeşitli mecralarda Alanya tanıtımı yapıyoruz. Alanya turizmi için bu sene nasıl bir yıl öngörüyorsunuz? Alanya’nın 2017’de 2016’dan daha iyi bir yıl geçireceğini ümit ediyorum ve başlayan sezonun ilk rakamları bunu destekler nitelikte. 2015 rakamlarını yakalamamız bu yıl için mümkün görünmüyor. Bunun en büyük sebebi Avrupa pazarındaki daralma, buradaki iyileşmenin 2 yıl daha zaman alacağını düşünüyorum. Rus pazarının ciddi anlamda geri dönüşüyle geçen yıl açılamayan tesislerimiz bu yıl açılıyorlar. Bu tesislerimizin açık kalması istihdam ve katma değer yaratma açılarından çok önemli. Alanya-Gazipaşa Havalimanımıza bu yıl ilk kez Rusya’dan tarifeli ve charter uçuşlar başladı. Rus Pobeda, Azur Air ve bunların yanında tur operatörlerimiz Anex, Coral ve Pegas havalimanımız üzerinden önemli kapasiteler planladılar ve operasyonlarına Nisan 2017 itibarı ile başladılar. Ramazan Bayramı’yla birlikte iç pazar hareketinin artmasıyla yüksek sezonda tesislerimiz en az % 90 dolulukla kapatacaklardır. Eylül ve Ekim aylarında şu an itibariyle tesis bazında belirsizlikler sürse de toparlanacağını düşünüyorum. Alanya, yurt dışındaki turizm fuarlarında ciddi bir tanıtım çalışması yaptı. Bu çalışmalar Alanya’ya nasıl katkı sağlayacak? Alanya, 2000 yılında bir önceki Belediye Başkanımız Sayın Hasan Sipahioğlu önderliğinde Alanya tanıtımını Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı çatısı altında topladı ve o yıldan beridir aktif olarak kurumumuz ALTAV Alanya’nın tanıtımından sorumlu. Şu andaki Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel’de Vakfımızın başkanı olarak ALTAV’ı himaye ediyor ve çalışmalarımızın içinde. Ayrıca Alanya’daki tüm odalar ve önemli sivil toplum örgütleri de Vakfımızın kurum olarak yönetim kurulu üyeleri. 17 yıldır düzenli olarak katıldığımız yurtdışı fuarlarda ve yapmış olduğumuz sayısız basın ağırlwamalarında çok güzel ilişkiler kurduk. Alanya’yı operatörler ve yabancı basın nezdinde sürekli güncelleme imkanı bulduk ve yenilikleri aktardık. Bu yıl bu konuya daha da önem verdik, sahadan çekilmemiz gereken değil tam tersi tamamen sahada olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz. Bu yıl katılmış olduğumuz fuarlarda hem tur operatörlerine hem de tüketiciye odaklandık. Alanya ve Türkiye’nin güvenli olduğunu anlattık. Türkiye’nin güvenli olduğu ve her şeyin yolunda olup olmadığıyla ilgili Türkiye ve Avrupa arasında ciddi bir sis bulutu var. /77


Bu sisi dağıtmak için yapılabilecek en doğru işlerden birinin her ülkeden güvenilir kişileri Alanya’da ağırlayarak onlara Alanya’nın ve Türkiye’nin güvenli ve hayatın normal aktığını dedirtmek olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de yerinde tanıtımı çok önemsiyoruz. Bu sene için farklı pazarlara odaklandınız mı? 2017 için iç pazarın yanında özellikle Azerbaycan ve Ukrayna pazarlarına odaklandık. Bu ülkelerden daha fazla misafir almamız gerekiyor. Bu pazarlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İran pazarının da büyüyeceğini öngörüyoruz. Alanya tanıtımı için fuarlar dışında farklı tanıtım çalışmaları yaptınız mı? Alanya tanıtımında fuarlar kurduğumuz ilişkiler açısından çok önemli. Fuarlarda kurduğumuz ilişkileri takip edip realize edebildiğimiz sürece kendimizi başarılı görüyoruz. Bu yıl fuarlarda yaptığımız B2B görüşmeler ve kurduğumuz ilişkiler neticesinde yılsonuna kadar önemli sayıda basın görevlisini ve sosyal medya fenomenini Alanya’da ağırlamış olacağız. Onlar sayesinde yeni havalimanımızı, Alanya’da yapılabilecek eski ve yeni aktiviteleri, Alanya mutfağını ve 43000 Yeni Alanyalı dediğimiz yerleşik yabancının yaşadığı kozmopolit yapımızı aktarma imkanı buluyoruz. Bildiğiniz üzere Alanya-Gazipaşa Havalimanımız’a bu yıl ilk defa Anex, Coral ve Pegas Rusya’dan uçmaya başladı. Birçok yeni uçak firması da farklı ülkelerden devreye girmeye devam ediyor. Havalimanını işleten TAV Firmasının yetkilileriyle çok uyumlu bir işbirliğimiz var, her mecrada havalimanımızı ön plana çıkarıyoruz ve tanıtımını yapıyoruz, gerektiğinde toplantılara birlikte giriyoruz. Alanya Bölgesi’nde belirlenen 6 golf turizmi için tahsis edilen noktalar bizim için çok önemli. İhaleye çıkacak bu golf alanları ile ilgili gündemi sıcak tutmaya ve yatırımcıların ve tur operatörlerinin ilgisini çekmek için uğraşıyoruz. Havalimanımızdan sonra golf sahalarımız da tamamlanırsa destinasyonumuzun alternatif turizm anlamında büyük bir açığı kapanmış olacak. Oteliniz Sunprime C-Lounge Hotel ile bu seneki hedefiniz nedir? Sunprime C-Lounge olarak açıldığımız 2015 Mayıs ayından beri Thomas Cook’un bir franchise oteli olarak hizmet veriyoruz. İlk yılımızda dünyadaki tüm Sunprime’lar arasında üçüncü olmuştuk. Zor geçen 2016’yı da tüm Sunprime’lar arasında ikinci ve Türkiye birincisi olarak kapattık. Türkiye’den bir başka Sunprime oteli de bizim arkamızdan ikinci oldu. Stockholm’deki törende İspanyol, Yunan, Kıbrıs gibi ülkeler arasında Türkiye’den iki otel kürsüye çıkmak bizler için gurur verici ve önemliydi. Herşeye rağmen Türk hizmet kalitesinin sürdürebilirliğini ve rekabet gücünü göstermiş olduk. 2016 yaz sezonunu % 70 dolulukla kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz % 85’in altına düşmemek. Hiçbir zaman fiyat odaklı olmadık. 78 /

Bugünlerde kolay olmamasına rağmen bu politikamızı sürdürüyoruz. Tekrar eden misafirlerimiz için durduğumuz yer çok önemli bunun farkında ve bilincindeyiz. Sunprime C-Lounge Hotel’i Alanya’daki diğer otellerden farklılaştıran özellikler nelerdir? Sanırım en belirgin özelliğimiz kurumsal kimliğimizden gelen ve Sunprime konseptinin bir gerekliliği olan +16 yetişkin konseptimiz. 16 yaş altı misafirleri tesisimize konsept gereği kabul edemiyoruz. Ağırlıklı misafirlerimiz çiftler, ara ara 3 veya daha fazla kişilik gruplar ya da solo seyahat edenler. Misafirlerimizin yanında çocuk olmadığı için tamamen kendi ihtiyaçlarına ve konforlarına odaklanmaları konseptin zorlayıcı yanı. Her konuda çok titiz olmak zorundasınız. İşimizin hiç kolay olmadığını söyleyebilirim. Bunun yanında tesisimiz Alanya’daki çoğu tesisin aksine kışın da açık. Kışın açık olmak yıllık bazda değerlendirildiğinde alınması zor bir karar ama ilerisi için koyduğumuz hedeflerimiz var ve bu yolda ilerlemek istiyoruz. Tesisimiz kompakt bir 5 yıldızlı tesis. Normalde mimari projemize göre 180 oda yapmamız gerekiyordu ama inşaat sırasında karar değiştirerek 16 odamızı genel mekanlara dahil edip tesisimizi bize göre rahatlattık ve 164 odaya düşme kararı aldık. Şirketimizin büyükleri olan babam ve amcamı bu konuda ikna ettik. İşletmeye geçtikten sonra kararımızın doğru olduğunu görmek ve aldığımız tepkiler hepimizi rahatlattı. Ayrıca herkesin tatil yapabilmesi amacıyla tesisimizde tekerlekli sandalyeli, bastonlu, işitme engelli, konuşma engelli ve alerjen misafirlerimizin kalabilmesi için gerekli değişiklikleri ve eğitimleri tamamlayarak sertifika aldık. Çok önem verdiğimiz bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Alanya’da birçok tesiste bulunan yeşil yıldıza müracaat ettik son aşamadayız. Bu sene otelinizde misafir memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapacaksınız? Bu yıl tesisimize ilk kez gelecek misafirlerimizi ve tekrar gelecek misafirlerimizi yüksek memnuniyetle ağırlamak ve tekrar gelmelerini sağlamak birinci hedefimiz. Bu kapsamda turizmin bu zor yıllarında misafirlerimizin konforlarına zarar verecek uygulamalardan, tasarruflardan kaçınacağız. Belirli noktalarda beklentilerinin üstüne çıkmak da hedeflerimiz arasında. Birçok tesiste olduğu gibi aynı anda birçok milletten farklı kültürlerdeki misafirlere hizmet edip hepsini memnun edebilmek gerçekten zor bir iş ama rekabet yüksek ve kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. Her şeye rağmen ülkemizi yine tercih eden özellikle Avrupalı misafirlerimizi mutlaka memnun etmemiz gerekiyor. Tabii ki bu konuda sadece otel olarak bizim tesis içinde yaptığımız çalışmalar yetmiyor. Çevre altyapısı, çarşılar, esnaf profili, düzenlenen turlar, güvenlik vs. hepimiz bir zincirin halkalarıyız. Bu yüzden tesisimizin içi kadar dışına da odaklanıp ilgili kurumlarla ve kişilerle işbirliği içinde toplam kalitenin yükselmesi için yapılan çalışmalara katılıyor gerekli telkin ve önerilerde bulunuyoruz.


HABER

MICE sektörünün sorunları sona erecek

80 /

Den!z, kum ve güneş m!saf!rler!ne nazaran ülkeye 3 kat daha fazla para bırakan MICE sektörü, profesyoneller!n!n b!r araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneğ!, büyük buluşmasını gerçekleşt!rd!.


MICE (kurumsal organizasyonlar), turizm gelirleri içerisindeki karşılık oranı ve yarattığı endüstri ile artık turizmin bir kolu olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör haline geldi. Turizm gelirlerinin yüzde 30’luk diliminde söz sahibi olan MICE sektörü, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sektörü bir araya getiren güç birliğine imza attı. Sektör profesyonellerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneği, 04 Mayıs 2017 tarihinde tüm sektör paydaşlarının yanı sıra iş, sanat, spor camiasından isimleri bir araya getirdi. Sorunlara çözüm üretecek Sektörün geleceği için yapılabileceklerin tartışıldığı gecede konuşma yapan Uluslararası MICE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Söyler, “Çıkacağımız bu yolda sektörün gelişimine yönelik projeler üreterek, üyelerimizin de bu projeler içinde yer almasını sağlayacağız. Ayrıca, derneğimizin öncelikleri arasında üye ve sektör paydaşlarının sorunlarına çözüm üretilmesi ön planda yer alacak” dedi. Sektörü güçlendirecekler Türkiye’nin mevcut durumunu kongre turizmi açısından değerlendiren Söyler, “Türkiye’nin geçirdiği zor süreç en çok uluslararası organizasyonları etkiledi. 2016’da Türkiye’nin bu konuda kan kaybı yaşadığını belirtmeliyiz. Biz de derneği sektörün kanayan yaralarını durdurmanın yanı sıra çok daha güçlü hale gelebilmesi için kurduk. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki MICE sektöründe diğer turizm alanlarından farklı olarak uzun vadede planlama ve karar süreci gerekiyor. Sektörün yararına olabilecek tüm çalışmalarda ve projelerde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışabileceğimiz mesajını da vermek istiyoruz” diye konuştu. Büyümeye devam ediyor Gecede kısa bir sunum yaparak gerçekleşen ve gerçekleşecek proje ve etkinliklerden bahseden Uluslararası MICE Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt ise “Uluslararası MICE Derneği tüm sektör paydaşlarını bir araya getirmek ve sayıları 100 civarında yan sektörden oluşan bu büyük eko sistemin kitlesel düzeyde muhatabı olabilmek adına yola çıkmış bir sivil toplum örgütüdür. Kısa süre içerisinde, yoğun kullandığımız sosyal medya gücü ve etkinliklerimiz ile sektörde çok hızlı duyulduk. 4 ay içerisinde üye sayımız 200’e yaklaştı. Yılsonunda 1000 üye hedefimiz bulunmaktadır. Kısaca yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerden bahsetmek gerekirse; Uluslararası MICE Derneği 19 Ocak tarihinde Mövenpick İstanbul Golden Horn Sponsorluğunda MICE çalışan acentalara yönelik gerçekleştirdiği acenta lansman gecesinden sonra 24 Mart tarihinde ise sektör paydaşlarının temsil edildiği dernek yöneticileri, kanaat önderleri, akademisyenler, özel sektör temsilcilerinden oluşan danışma kurulu ile, derneğin gelecek vizyonu açısından önemli bir projeksiyon ortaya koymuştur” dedi.

MICE Summit 2018 31 Mart - 02 Nisan tarihlerinde Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa sponsorluğunda gerçekleşen ‘’Kaz Dağları Fam Trip’’ organizasyonundan da bahseden Kurt, sözlerini şu şekilde noktaladı: “ MICE çalışan acentalar bir yandan oksijeni bol keyifli bir hafta sonu yaşarken bir yandan da kurumsal misafirlerine önerecekleri keyifli bir destinasyonu yaşama fırsatı yakaladılar. 29 - 30 Nisan tarihlerinde ise güçlü adımlarla devam edebilmek adına Vialand Palace, Adventure Land ve Vialand Etkinlik Merkezi sponsorluğunda çalışma grupları ve komisyonlar oluşturduk. Katılımcılar Vialand Palace Hotel’de konaklama ve toplantı yaparken bir yandan

da Vialand Etkinlik Merkezi ile Adventure Land alanında aktiviteleri yaşama fırsatı yakaladılar. 23 Mayıs Tarihinde ise Radisson Blu Bosphorus Hotel sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzerine ‘’ Motivasyon ‘’ konulu bir söyleşi Haziran ayı içerisinde ise eğitimlerin hızlandığı ve yine Temmuz sonu Ağustos başı ise Radisson Blu Hotel Tuzla’nın sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzere 1 tam gün kişisel gelişime yönelik eğitim ve 1 gün takım aktivitesi olmak üzere bir hazırlık yapmaktayız. İlerleyen günlerde yurt içi ve yurt dışı destinasyon ziyaretleri, network geceleri, dernek olarak işbirliği toplantıları, B2B programlar, çalıştay ve MICE Summit 2018 hazırlığı içerisinde olacağımızın bilgisini paylaşmak isterim.»

/81


HABER

SAYD yeni

yönetimini belirledi S

eyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) kuruluşunun 10. yılında 6. genel kurulunu Akra Hotel’de gerçekleştirdi. Tek liste ile yönetim belirlendi Tek liste ve oybirliği ile yeni yönetim belirlendi. Geçtiğimiz dönemde dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Sefa Altınay yeniden başkanlığa seçilirken Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu:

Sefa Altınay - Yönetim Kurulu Başkanı (DSC Turizm) Rafi Rafioğlu - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (IATI) Hamit Kuk - Genel Sekreter (Passo Tour) Ferit Turgut - Sayman (Kesit Travel) Cengiz Yılmaz - Üye (Polar West Turizm) Serdar Gümüştaş - Üye (Mona Lisa Turizm) Nadil Tosun - Üye (Millenium Holiday Group) Mehmet Gem - Üye (Engin Havacılık) Nezih Hacıalioğlu - Üye (SAB Tour) Türkiye geneline yayılacak Genel kurulda tüzük değişikliği ve şubeleşme kararı alan üyeler önümüzdeki dönem yurt genelinde SAYD temsilcilikleri ve şubeleri oluşturarak hızla üye sayısını arttırıp tüm Türkiye’deki seyahat acentelerinin beklentilerine ve problemlerine karşılık vermeye çalışacak. Seyahat acenteciliğine katkı sağladı Kuruluşundan bugüne kadar seyahat acenteciliği ile ilgili tüm konulara müdahil olup gerçekleştirdiği çalıştaylar ile

82 /

Seyahat Acenteler! Yönet!c!ler! Derneğ! (SAYD) 6. Genel Kurulu’nda yen! yönet!m!n! bel!rled!. Akra Hotel’de gerçekleşt!r!len genel kurul sonucunda mevcut başkan Sefa Altınay, yen!den başkan oldu. Genel kurulun ardından Altınay, acentelere b!rl!k ve beraberl!k çağrısı yaptı.

seyahat acenteciliğinin gelişmesine katkıda bulunan SAYD aynı zamanda pek çok sosyal sorumluluk projesinin yanı sıra Türkiye’de bir ilk olan SATEF’i (Seyahat Acenteleri ve Tedarikçileri Fuarı) de başarı ile gerçekleştirdi. Geçtiğimiz dönem yurtdışı faaliyetlerine de başlayan SAYD yurtdışı meslek örgütleri ile iletişimi geliştirmek üzere dış ilişkiler komisyonunu da oluşturdu.


HABER

Erkan Yağcı

“En çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” Akden!z Tur!st!k Otelc!ler ve İşletmec!ler B!rl!ğ!’n!n (AKTOB) N!san ayı geleneksel öğle yemeğ!nde konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: “İç!nde bulunduğumuz süreçte tur!zmc!ler!n ve sektörün en çok b!rl!k ve beraberl!ğe !ht!yacı var”

A

kdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Nisan ayı geleneksel öğle yemeği Regnum Carya Golf & SPA Resort’te gerçekleştirildi. AKTOB’un konuğu ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal oldu. “Fiyatlarımızı korumalıyız” TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, ATAV Başkanı Nizamettin Şen gibi Antalya ve Türk turizminin önemli isimlerinin yer aldığı AKTOB Geleneksel Öğle Yemeği’nin açılış konuşmasını AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı yaptı. 2017 yılının önemli bir yıl olduğunu belirten Yağcı, “2017 yılı Türkiye turizminin tekrar büyümeye başladığı bir yıl olması gerekiyor” dedi. Yağcı açıklamalarına şöyle devam etti: “2017 yılında Rusya pazarında 2014’e yaklaşan rakamlar var. Avrupa pazarındaki sıkıntımız ise devam ediyor. Kamu ve özel sektör 2017 ve ilerleyen yıllar için sahada en iyisini yapmaya çalışıyor. 2017 yılında Rusya pazarı bizim için çok önemli. Bu noktada oteller ve tur operatörleri arasında kazan-kazan süreci olmalı. Fiyat-kalite dengesini kaybetmemeliyiz. Türkiye en güçlü yönü fiyat-kalite dengesidir. Rusya pazarı geri dönüyor ama fiyatlarımızı da korumalıyız. Artan bir maliyet yapısı var. Stabil bir fiyat olmalı ki kalitemizi koruyabilelim. Kazan-kazan sürecini yaratan bir ortam oluşturmamız şart” dedi. “İşletmeler kendilerini revize etmeli” Erkan Yağcı konuşmasında Booking.com ve online satış kanallarına da değindi. Yağcı: “Booking.com ve benzeri online satış kanalları, tüketici ve üreticiyi buluşturan platformlardır. Booking.com otellere fırsatlar yaratıyor. 84 /

Oteller bu kanalda reklam yapıp fiyatlarını istediği gibi değiştirebiliyordu. Bu noktada Booking.com gibi kanallar otellere ciddi bir fırsat yaratıyordu. Biz, olay probleme dönüşmeden çözemiyoruz. Bence birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz ve ortak bir çözüm bulmalıyız. Neden bunu yapamıyoruz. Bence en çok ihtiyaç duyduğumuz şey birlik ve beraberliktir. Beraber konuşabildiğimiz bir ortamın oluşması lazım.

Kaybedersek beraber kaybederiz. Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Online’ın önemi ortada. Bunun dışında kalamayız. Online büyüyor. İşletmeler kendilerini buna göre revize etmeli. Özellikle küçük oteller için Booking.com çok önemli. Bu portallara ihtiyacımız var. Finansal ve tanıtım bütçesi anlamında gücü olmayan oteller var. Bu otellerin hayatta kalması için online kanallar çok önemli. Bunu göz ardı edemeyiz” şeklinde konuştu.


Osman Ayık

“Tur operatörü ve acente tanımının tekrar yapılmalı” Türk!ye Otelc!ler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Regnum Carya’dak! AKTOB’un N!san ayı geleneksel öğle yemeğ!nde tur!zmc!lere seslend!. Book!ng. com’un kapatılmasına değ!nen TÜROFED Başkanı Ayık: “Tur operatörü ve acente tanımının tekrar yapılmalı”

K

onuşmasında “2016 yılı seyahat endüstrisi için sıkıntılı bir dönemdi” diyen Osman Ayık, “Yaşanan ve devam eden terör eylemleri, dünya genelindeki çalkantılar, 2008’den itibaren gelen ekonomik sıkıntıların devamı olarak sorunlu bir dönemdi. Bu konjonktürel sıkıntılardan en çok etkilenen destinasyonlardan biri de biz olduk. Sayıları tekrar etmeye gerek yok. 2016’yı sıkıntılı bir şekilde tamamladık. Ama 2017’ye umutlu başladık. Ülkemizde yaşanan bir takım sıkıntılar ve referandum süreci ister istemez Türkiye’ye dönük rezervasyonları olumsuz etkiliyor” dedi. Türkiye’nin reytingleri yükseldi Türk turizminin 2016 yılında önemli bir iş başardığını belirten Osman Ayık, “Fiyatlarımızda geri gitmeler oldu ama fiyat-kalite dengesinde geri gitmedik” dedi. Ayık: “Birçok yorum sitesinde Türkiye’nin bu noktada reytingleri yükseldi. Bu da geleceğe güvenle bakmamızın en önemli unsurlarından biri. Biz aslında doğru yoldayız ve doğru işler yapıyoruz ama konjonktürel sıkıntılar ortadan kalktığı zaman sanıyorum 2017 olmasa bile onu takip eden yıllarda eski seviyelerimize beklenenden daha hızlı dönmemiz mümkün olabilir” şeklinde konuştu. Tur operatörü ve acente tanımının tekrar yapılması lazım Osman Ayık, mahkemenin Booking.com hakkında verdiği bir tedbir kararına da değindi: “Bu karar için yorum yapmak çok doğru olmayabilir. Birlik ve beraberlik kavramından yola çıkarsak Türkiye’deki bir takım STK’ların birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerekiyor. STK’lar, yaptıkları her eylemin Türkiye’ye ve turizm endüstrisine yansımalarını dikkate almalı.

Buna online seyahat portalları anlamında bakarsak bu durumdan en çok etkilenen de konaklama sektörü gözüküyor. Şu anda e-ticareti sorgulanır hale getiren bir yapı ile karşı karşıyayız. Siyasi otoritenin bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor. Bugün sırası değil ama yakın bir zamanda düzenlemeye ihtiyaç varsa bu düzenlemenin yapılması lazım. Seyahat pazarını ilgilendiren kısmında değişikliğe 1618 nolu yasa ile başlamalıyız. Seyahat acentası ve tur operatörü tanımının tekrar yapılması lazım.

Bahsi geçen portalın yaptığı seyahat acentası faaliyeti değildir. Bu bir aracılık hizmetidir. Tüketici ile hizmet sağlayıcıyı buluşturan bir yapıdır. Tüketici doğrudan parasını hizmet sağlayıcıya öder, o da faturasını tüketiciye keser. Burada devletin bir KDV kaybı yoktur. Sadece aracılık hizmeti karşılığı kesilen faturanın gelir vergisi söz konusudur. Bize iletilen görüşlere göre çifte vergilendirmeyi önleme yasası kapsamında o da muaf görünüyor.” /85


İrfan Önal

“Bölgesel tanıtım çalışmaları artarak devam edecek” Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Antalya’da Tur!zm Bakanlığı’nın tanıtım stratej!s!n! anlattı. İrfan Önal: “Öncel!kle bölgesel tanıtımı odağımıza aldık. Bu b!ten b!r süreç değ!l. Bu daha da gel!şt!receğ!m!z b!r yaklaşımdır” ded!.

K

ültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Nisan ayı geleneksel öğle yemeğinde, Antalyalı turizmcilerle bir araya geldi. “2016 yılında bölgemizde ve ülkemizde yaşadığımız terörden etkilendik” diyen İrfan Önal, “Terör olduğu zaman turizm destinasyonlarının çok büyük zararlar gördüğünü hep beraber yaşadık. 2016 yılında hem volüm hem de gelir açısından mağdur olduk. İnşallah 2017 yılı 2016’daki kayıplarımızı telafi etmeye başlayacağımız-başladığımız bir yıl olur diye umut ediyoruz” dedi. Kamu – özel sektör ilişkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kurumsal kültürünü anlatan Önal, “Kamu - özel sektör ilişkisini yaptığı hizmetin merkezinde tutan bir kurumsal kültürümüz var. Elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede sektör temsilcilerimizin de görüşlerine başvurarak bu hassas koşullarda nasıl bir tanıtım yapmalıyız diye bir zihin jimnastiği yaptığımızda son iki yılda ön plana çıkardığımız eylemlerimizin 4 bacağı var” şeklinde konuştu. Bölgesel tanıtım çalışmaları artacak Tanıtma Genel Müdür İrfan Önal, yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında Antalyalı turizmcilere bilgiler verdi: “Öncelikle bölgesel tanıtımı odağımıza aldık. Bu biten bir süreç değil. Bu daha da geliştireceğimiz bir yaklaşımdır. Çünkü destinasyon tanıtımının çok önemli bir özelliği de malumunuz kamu - özel sektörün çok etkin bir şekilde beraber çalışmasıdır. Bunun bir örneğini Mayıs ayının son haftasında Moskova’da yapacağız. 86 /


Moskova’da Ruslara dokunacağımız, onlara destinasyonumuzu anlatacağımız bir faaliyet gerçekleştireceğiz. Adım adım hızlı bir şekilde bu faaliyetleri arttırmayı, destinasyon odaklı çalışmalarımızı ve pazarlama faaliyetlerimizi çoğaltmayı düşünüyoruz. Teknolojik seyahat endüstrisi İkinci bacak dijital medya. Turizm endüstrisinin, teknolojik seyahat endüstrisine evrildiğini biliyoruz. Buradan geri duramayız. Ülkemizin bu alanda önemli yatırımlar yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bu tabi ki sosyal medyadaki yatırımlarımızı da kapsıyor. Özellikle sosyal medyanın hayatımız içinde çok önemli bir yeri var. Bu alan bireyle birebir iletişim şansı veriyor. Destinasyonlarımızdan pozitif bilgileri sosyal medya ile bireylere ulaştıracak faaliyetlere yoğunlaştık. Kültür ve sanat Üçüncü nokta kültür ve sanat faaliyetleri. Özellikle bize turist gönderen ülkelerin bir kısmı bizimle alakalı çok negatif yüklemelere sahip. Sokaktaki vatandaşı ikna etmemiz gereken bir durum var. Elimizde çok avantajlı bir enstrüman var. O da insanlarla etkileşime geçmek ürünlerimizi onlara doğrudan aktarmak, medeniyet birikimlerimizin onların medeniyetine verdiği katkıyı onlara doğrudan aktaracak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin iletişimine aracı olmak. Yine sosyal ve dijital medya aracılığı ile. Her hangi şekilde sizinle ilgili yanlış bilgilendirilmiş veya eksik bilgilendirilmiş insanlara ulaşma ortamı teşkil ediyor. Bu da stratejimizin önemli bir parçası olacak diye düşünüyoruz. Tur operatörleri ile sıkı ilişkiler 4. konumuz ise aktif pazarlamadır. Bunun örneğini de sizinle beraber oluşturduk. Bunu daha da etkinleştirmeliyiz diye düşünüyoruz. Sizlerle birlikte tur operatörleri ile sıkı bir ilişkimiz var. Onlarla birlikte çalıştığımız enstrümanlar var ve bunları geliştirmeye çalışıyoruz. Önemli bir iletişim ağımız var. Bütün ülkelerden irili ufaklı tur operatörleri ile sıkı bir ilişki geliştirdik. Bunun yanında uzman marketing gruplarıyla destinasyonlarımıza yönelik acentelere dokunacak oluşumları da kurguladık. Sahada olan acentelerin problemlerini doğrudan bize aktaracak destinasyon bazında sektör temsilcilerimizin de yardımı ile sıcak satışları teşvik edecek hafta sonları olmak üzere etkinlik yapacak faaliyetleri de kurguluyoruz. Özellikle Avrupa’daki ana pazarlarımızda düşünüyoruz. İngiltere’de uyguluyoruz. Bunlara devam etme kararı aldık. Önümüzdeki süreçte sektör temsilcilerinin önüne nasıl birlikte çalışırız ile ilgili harita sunacağız. /87


HABER

İzm!r turizm ödülleri sahiplerini buldu İzm!r İl Kültür ve Tur!zm Müdürlüğü’nün “Tur!zm Haftası” kutlamaları kapsamında “Tur!zm Sezonu Açılış Geces!” düzenlend!. Dokuz Eylül Ün!vers!tes! Sabancı Kültür Merkez!’ndek! etk!nl!kte “9. İzm!r Tur!zm Ödüller!” sah!pler!n! buldu.

İ

zmir turizmine katkı sağlayanları, turizmin gelişimi için çalışanları, turizm sektörü çalışanlarını ve sektöre gönül verenlerini desteklemenin ve özendirmenin amaçlandığı belirtilen ödüller şu kişi, kurum ve kuruluşlara verildi.

88 /

Seyahat Acentesi - Bastıyalı Turizm Tur Operatörü - FTI Group Meeting Point International Profesyonel Turist Rehberi - Nihat Nebil Altınel / İZRO Başkanı İzmir Yerel Lezzetleri - Abbas’ın Yeri Konaklama Tesisi (Resort Otel) - Sunis Efes Royal Palace Resort Konaklama Tesisi (Şehir Oteli) - Best Western Premier Karşıyaka Yeme - İçme ve Eğlence Tesisi - İzmir Seyirtene Turizm Profesyoneli - Abdullah Aküzüm Turizm Profesyoneli - Olivier Vetter Turizm Yatırımcısı - Timur Ömürgönülşen / Kordon Otel Basın ve Medya - Mehmet Korkmaz Karabel / Ege TV Sağlık Turizmine Katkı - Kent Hastanesi

Şef Aşçı - Günay Canbaz Onur Ödülü - Önder Kayın Onur Ödülü - Doç. Dr. Levent Köstem / Köstem Zeytinyağı Müzesi Onur Ödülü - Muhittin Dalgıç / Alaçatı Ot Festivali Ödülleri İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Metin Kurşun verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi “Anadolu’dan Esintiler Stilize Dans Topluluğu”nun gösterisiyle süren etkinlik kokteylle son buldu.


HABER

Alaçatı, Ot Fest!val! ile 200 bin kişiyi ağırladı Alaçatı, bu yıl 8.’s! düzenlenen Alaçatı Ot Fest!val! !le 200 b!n k!ş!y! ağırladı. Ot Fest!val! !ç!n, Alaçatı’ya akın eden b!nlerce k!ş! Alaçatı sokaklarını k!l!tled!. Çeşme’dek! kafe ve restoranlara g!r!nce !zd!ham yaşandı.

90 /


İ

zmir’in Çeşme ilçesinde, bu sene 8.’si gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali, dört günde 200 bine yakın ziyaretçi ağırladı. Oteller doldu taştı Türkiye’nin her yerinden, 2 bine yakın tur otobüsü ile Çeşme ve Alaçatı’ya akın eden festival ziyaretçiler, sadece Çeşme bölgesindeki otel ve pansiyonları değil, Seferihisar, Urla, Kuşadası ve İzmir’deki otelleri doldurdu. Çeşme Emniyet Müdürlüğünün aldığı önlemler sonucunda da, asayiş ve trafik sorunu yaşanmadı. İzdiham yaşandı Alaçatı Ot Festivali için onlarca tur otobüsü ve özel araçlarıyla vatandaşlar, adeta kentte akın etti. Tur otobüslerinden inen binlerce kişi, Çeşme’deki kafe ve restoranlara girince izdiham yaşandı. Çeşme’deki kafe ve restoranlar, hizmet vermekte büyük sıkıntı yaşadı. Stantlara akın ettiler Çeşme sahili ve çarşısını da gezen ziyaretçiler, daha sonra da tur otobüsleri ile Alaçatı’ya geçti. Alaçatı’nın dış bölgelerinde tur otobüsleri için ayrılan yerlerde inen festival ziyaretçileri, Alaçatı’nın girişinde kurulan yüzlerce stanttaki otlardan yapılmış yöresel yiyeceklerin tadına baktı. Alaçatı hatırası Birçok festival ziyaretçisi de, Alaçatı’nın yöresel otları ve endemik bitkilerinin satıldığı stantlardan alışveriş yaptı. Hediyelik eşya stantlarını da ziyaret eden festival ziyaretçileri, Alaçatı hatırası almayı ihmal etmedi. Stantların olduğu bölgede insan izdihamı yaşanınca zaman zaman zorluklar da yaşandı. Esnafın yüzü güldü 8.’si düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, esnafın da yüzünü güldürdü. Festival ziyaretçileri, sadece Alaçatı’yı değil, Çeşme’nin görülmeye değer Çiftlik, Dalyan, Ilıca, Germiyan, Ildır gibi mahallelerini de gezerek restoran, kafe işleten esnafa ve yöresel ürünler satan mahalle sakinlerine zor geçen kış sonrası nefes aldırdı. Ot Festivali ödül de aldı Geçtiğimiz yıl ödül alarak başarısı taçlandırılan Alaçatı Ot Festivali, bu yıl da İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ödüle layık görülerek bir kez daha Çeşmelileri gururlandırdı. Bu yıl sekizincisi düzenlenen ve sadece Çeşme’ye değil, İzmir’den Kuşadası’na kadar geniş bir bölgeye turizm hareketliliği sağlayan Alaçatı Ot Festivali, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ödüle değer bulundu. “Bu onur tüm Çeşme’nin” İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ödül törenine

katılarak Çeşme adına ödülü alan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ödül töreninin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün ‘Onur’ ödülü aldığımız Alaçatı Ot Festivali, geçtiğimiz yıl da ‘Shining Star Awards 2016’da ‘En Başarılı Festival’ ödülüne layık görülmüştü. Bugün iki yüz bine yakın insanı ağırladığımız festival, Türkiye’nin en önemli etkinlikleri arasında yerini almayı başardı. Bugün bu ödülü almaya hak kazanıyorsak, bu onur tüm Çeşme’nin” dedi. Tüm sektörlere soluk aldırdı TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Alaçatı Ot Festivali’nin yaz sezonu başlamadan önce yöreye ciddi bir hareketlilik getirdiğini söyledi. Festivalin düzenlendiği günlerde sağladığı hareketlilikle başta turizm olmak üzere ilgili tüm sektörlere soluk aldırdığını anlatan İşler, “Alaçatı Ot Festivali tanıtım ve pazarlamayla değerlerin nasıl ekonomiye döndüğünün bir ispatıdır” dedi. “Örnek alınmalı” İzmir’in öne çıkarılacak pek çok değeri bulunduğunu belirten İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alaçatı Ot Festivali için iç ve dış pazarda yapılan başarılı tanıtım ve pazarlamaları örnek alınmalıdır. İzmir’in Bergama ve Efes gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş iki değeri var. Yine Birgi ve Şirince mutlaka öne çıkarılması gereken değerlerden. Bayındır’daki çiçek ve Tire’deki süt ve süt ürünleri üreticileri için de festival yapılabilir. Kemalpaşa’nın Kiraz festivali Alaçatı Ot Festivali gibi ele alınabilir. Kuzey Ege’nin demlenerek içilen şifalı otların festivali düzenlenebilir.” /91


HABER

The Land Of Legends, Chap!to’da 200 bin turist ağırlayacak Avrupa’nın en büyük çadır göster! merkez! Chap!to, Antalya’ya geld!. Belek’tek! The Land Of Legends Thema Park’ta 4 b!n metrekarel!k alana kurulan dev göster! merkez!, yaz boyunca tur!zme yönel!k göster!lere ev sah!pl!ğ! yapacak.

Teknoloji harikası En son teknoloji ses, ışık ve görüntü sistemleri ile donatılan Chapito, yaz sezonu boyunca Adrenalina Circus, Shaman Dance Theatre ve Wonderland On Ice grupları sabit gösterilerine ev sahipliği yapacak. 3 gösteriyi 6 ayda 200 bine yakın yerli ve yabancı turistin izlemesi bekleniyor. Bunun dışında; ünlü şarkıcıların konserlerinin de düzenleneceği Chapito›da, yaz sezonunda birçok yerli ve yabancı starın sahne alıp hayranları ile buluşması bekleniyor.

E

n son teknoloji ses, ışık ve görüntü sistemleri ile donatılan Chapito’da; Adrenalina, Shaman Dance Theatre ve Wonderland On Ice grupları sabit gösterilerini gerçekleştirecek. 3 gösteriyi 6 ayda 200 bine yakın turistin izlemesi bekleniyor. Gösterilerine başladı Türk turizminin başkenti Antalya’da sektörel çeşitliliğin yakalanması ve farklı cazibe alanlarının yaratılması açısından çok önemli bir adım atıldı. Avrupa’nın en büyük çadır gösteri merkezi Belek’e getirildi. Kurulum ve montaj çalışmaları devam eden dev çadırda, dünyaca ünlü şovlar sahne alacak. Belek’teki The Land Of Legends Thema Park’ta 4 bin metrekarelik alana kurulan Chapito isimli gösteri merkezi, 6 ayda 200 bine yakın yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Türk girişimcilerin Almanya’dan satın aldıkları dev gösteri çadırı Chapito, tırlarla taşınarak Belek’teki yerine getirildi. Özel ekipler tarafından kurulumu gerçekleştirilen Chapito, Mayıs ayı ortalarında nefes kesen sahne şovları ile konuklarını ağırlamaya başladı. 92 /

Amaç yeni açılımlar Projenin fikir babası olan ve oluşturduğu konsersiyum ile dev gösteri merkezinin Antalya’ya gelmesini sağlayan Seans Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Halis Altay, amaçlarının turizm gelirlerinde çeşitliliği yakalamak ve sektöre yeni cazibe alanları kazandırmak olduğunu söyledi. Chapito’nun daha önce Almanya’da faaliyet gösterdiğini ve bugüne kadar 8 milyona yakın izleyici ağırladığını da dile getiren Altay, dev tesisin bundan sonra Antalya turizmine hizmet vereceğini belirtti.


HABER

Kaplankaya’yı dünyaca

ünlü Six Senses Hotels yönetecek Türk!ye’n!n en yen! tat!l merkez! Kaplankaya, dünyanın en !y! sağlık ve spa oteller!nden S!x Senses !le b!r araya geld!. Kaplankaya, dünyanın önde gelen otel yönet!m ş!rketler!nden S!x Senses !le !ş b!rl!ğ!n!, 1 Mayıs 2017 tar!h!nden !t!baren başlattı.

K

aplankaya’nın Ceviz Sırtı bölgesinde bulunan 141 odalı otel, önümüzdeki 40 yıl boyunca Six Senses Hotels tarafından yönetilecek. Six Senses ruhu Six Senses Hotels Resort Spa Başkanı Mr. Bernhard Bohnenberger yaptığı açıklamada, Kaplankaya’nın tüm özellikleriyle Six Senses felsefesi ile örtüştüğünü söyleyerek, “Kaplankaya coğrafi konumu ve doğal güzellikleriyle, Six Senses›in ruhunu yansıtacak tasarım, çevre ve sağlıklı yaşam operasyonlarını heyecanla geliştirecek» dedi.

Helikopter ile ulaşım Six Senses Kaplankaya, Bodrum Milas Havaalanı’na helikopterle 10 dakika, tekneyle 30 dakika ve arabayla 50 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Kaplankaya’nın ulaştırma birimi her gün Gündoğan ile Kaplankaya arasında tekne servisleri düzenliyor ve isteğe bağlı olarak araba veya helikopter ile ulaşım imkanları sunuyor.

Yüksek potansiyel Kaplankaya CEO’su Yalın Gür ise yaptıkları yeni iş birliğiyle 2017 yılında misafirlerini karşılayacaklarını belirterek, “Six Senses gibi Kaplankaya’nın holistik yaklaşımı ile uyum içinde olan bir iş ortağı ile çalıştığımız için memnuniyet duyuyoruz. Kaplankaya’nın vizyonuna katkılarını heyecanla bekliyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin turizmde, dünyanın en yüksek potansiyeline sahip ülkelerin başında geldiğini belirten Yalın Gür, bu bilinci paylaşan Six Senses ile bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti belirtti. 141 odası bulunuyor Türkiye’nin en güzel kıyı bölgelerinden Mandalya Körfezi’nin kıyılarında yer alan 141 odalı otelin 66 yamaç odası, 69 otel odası ve 6 otel suitinin yanı sıra, on bin metrekarelik kapalı alanda spor, sağlık, ve spa bölümleri bulunuyor. /93


HABER

Hollandalı tur!zmc!ler “Türkiye ile dostluğumuz sürecek” Antalya’ya gelen Hollandalı tur!zmc!ler dostluk mesajı verd!. Antalya’yı gezen ve Antalyalı tur!zmc!lerle b!r araya gelen Hollandalı tur!zmc!ler, Türk!ye’n!n yanında olduklarını ve Türk!ye ve Hollanda arasındak! dostluğun devam edeceğ!n! d!le get!rd!ler.

94 /


H

ollanda Tur Operatörleri Birliği (ANVR) Başkanı Frank Oostdam, Corendon CEO’su Steven Van Der Heijden. TUI CEO’su Arjan Kers, Thomas Cook CEO’su Carola Hoekstra, Sundio CEO’su Gert De Caluwe ve medya mensupları olan Telegraaf Gazetesi Editörü Paul Eldering, Travmagazine Editörü Theo de Reus, Travel Media Sahibi Tom Van Apeldoorn ve Travelpro Editör TJ Van Apeldoorn, Antalya’ya gelerek “Türkiye’nin yanındayız” mesajı verdi. Antalya’yı tanıdılar Turizmciler ve basın mensuplarından oluşan Hollanda heyeti Antalya’da incelemelerde bulundu. Turistik bölge ve tesisleri gezen Hollanda heyeti, dün akşam da Kaleiçi’ndeki Arma Restaurant’ta Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Türk turizmcileri ile buluştu. Türk turizmcilerle buluştular Yemeğe Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Baş Danışmanı İbrahim Evrim, Antalya İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı, AKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Barut Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Barut, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, Tantur Genel Müdürü Koray Çavdır, Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul Paloma Hotels Genel Müdürü Ece Tonbul Kilit, Summer Tour Genel Müdürü Mahir Ahmetoğlu, Corendon Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, ICF Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, ICF Genel Direktörü Holger Schaefers katıldı. Dostluk mesajları verdiler Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen yemekte karşılıklı dostluk mesajları verildi. Hollandalı turizmciler, Türkiye’nin yanında olduklarını ve Türkiye ve Hollanda arasındaki dostluğun devam edeceğini dile getirdiler. Yemekte gerçekleştirilen açıklamalar şöyle: Erkan Yağcı: “Güzel işbirliğimizin devam etmesini istiyoruz” Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı: “Antalya Türk turizminin başkentidir. Fiyat-kalite dengesinde ise rakipsiz ösu destinasyondur. Hollanda ile uzun yıllara dayanan bir dostluk köprüsü kurduk. Geçtiğimiz senelerde Antalya olarak 500 bin Hollandalı turist ağırlamıştık. Hollanda, Antalya’nın 3. büyük pazarı konumundadır. Türk turizmi belli sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntılar sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da vardı. Bu noktada size ve bizlere önemli görevler düşüyor. Sizler Hollandalılara ulaşmamız için önemli bir köprü görevi yürütüyorsunuz. Otellerimiz, doğamız, tarihimiz ile her türlü tatil olanağı sunuyoruz. Güzel işbirliğimizin devam etmesini ve bir turizm ülkesi olduğumuzu sizlere iletmek istiyoruz. Bu işbirliğimizi devam ettirmek bizim için çok önemli.”

Osman Ayık: “İşbirliği ile eski günlerimize dönmek istiyoruz” Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık: “2 yıl önce İspanya ile Türkiye arasındaki rakamlar birbirine çok yakındı. Son yıllarda iki destinasyon arasındaki fark açıldı. Bizler bu tabloyu eski günlerine döndürmek istiyoruz. Bu konuda işbirlikleri yapmaya hazırız. Birlikte çaba göstererek eski günlerimize dönebiliriz.” Başaran Ulusoy: “Hollandalı dostlarımızı ağırlamaya hazırız” Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy: “Benim Hollanda ile bir gönül bağım var. Otellerimiz ve uçaklarımız hazır. Siz dostlarımızı ağırlamaya hazırız.” Yeliz Gül Ege: “İki halkın dostluğu devam edecek” Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege: “Ben inanıyorum ki iki halkın dostluğu devam edecektir. Bir takım sorunlar olabilir ama bunlar diplomatik sorunlardır. Bizler Antalyalılar olarak sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.” Frank Oostdam: “Hollandalılar Türkiye’ye gönül rahatlığı ile gelebilir” Hollanda Tur Operatörleri Birliği (ANVR) Başkanı Frank Oostdam: “Her şeyden önce Türk insanının sıcak bir şekilde laleler ve Hollanda şarkıları ile karşılaması bizleri çok mutlu etti.

Türkiye ve Hollanda arasında 450 yıllık bir dostluk bulunmaktadır. Bu dostluğun uzun süre devam etmesini istiyoruz. Bizler Hollandalılara gönül rahatlığı ile Türkiye’ye gelmelerini söylüyoruz.” Arjan Kers: “Yanınızda olduğumuz göstermek istedik” TUI CEO’su Arjan Kers: “Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Türkiye’deki servis, güleryüz ve misafirperverlik başka bir ülkede yok. Biz buraya kısa sürede karar verip hazırlanarak geldik. Buraya gelerek, Türk dostlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istedik. Van Der Heijden: “Dostluğun sürmesini temenni ediyorum” Corendon CEO’su Steven Van Der Heijden: “Hollanda ve Türkiye arasındaki dostluğun laleler kadar uzun olmasını temenni ediyorum.” Münir Karaloğlu: “Sorunları turizmle çözebiliriz” Antalya Valisi Münir Karaloğlu: “Bu masanın çevresindeki herkes iş ortağı. Her birinizin kazanması Antalya’nın kazanması anlamına gelir. Sizin kazanmanız şehrin kazanması demek bu da benim işimin kolaylaşması demektir. Var gibi gözüken sorunların geçici olduğuna inanıyoruz. Sorunları turizm aracılığı ile çok daha hızlı bir şekilde çözebiliriz. 2017’de bizim temennimiz Antalya’da ve Türkiye’de daha çok Hollandalı misafirlerimizi ağırlamaktır.” /95


HABER

Türk oteller!

Almanya’da 700 acente ile buluştu

96 /

Bağımsız Seyahat Acenteler! Örgütü’nün (TSS Group), geleneksel kongre ve workshop’u bu sene Almanya’nın Stutgart kent!nde gerçekleşt!r!ld!. Organ!zasyona katılan Türk oteller! 700 seyahat acentes! !le buluştu.


Merkezi Almanya’da bulunan ve Avrupa’nın farklı ülkelerindeki 3 binin üzerinde seyahat acentesini tek çatı altında toplayan TSS Group, bu seneki geleneksel kongre ve workshopunu Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu’nun da (TÜROFED) desteklediği TSS Group kongresi ve workshop’una TÜROFED Başkan Yardımcıları Bülent Bülbüloğlu ve Mehmet İşler, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili de katıldı. 700 reise büro yetkilisi katıldı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anex Tour Almanya’nın ana sponsoru olduğu TSS Group Kongresi ve Workshop’u 12-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. TSS Group’un İspanya, Yunanistan ve Türkiye yetkililerinin de bulunduğu organizasyona yaklaşık 700 reise büro yetkilisi ve 25 tur operatörü üst yetkilisi katılım gösterdi. TSS Group’un organizasyonu kongre ile başladı. Kongre kapsamında yapılan panelde TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türkiye turizmi hakkında sorulan sorulara cevap verdi.

Organizasyona Türk Acenteciler Birliği’nden (COOPTRR) Cumhur Sefer ve Fatih Şenel de katıldı. Sefer ve Şenel, workshop’a katılan Türk acentecilerle bir araya geldi. Hasan Çetin: “Dostluğumuzu pekiştirdik” Organizasyon hakkında konuşan TSS Group Türkiye Direktörü Hasan Çetin, TSS Group’un organizasyonu ile 700 Avrupalı seyahat acentesi ile Türk otellerini buluşturduklarını söyledi. Organizasyonunun Almanya pazarını canlı tutmak adına büyük önem taşıdığını söyleyen Çetin, “Almanya pazarı Türkiye’nin ana pazarı konumunda. Bu pazarı Türk turizmi için her zaman canlı ve aktif tutmalıyız. Bu noktada TSS Group’un organizasyonu çok önemli. Türkiye’nin seçkin otel ve otel zincirlerini Almanya’da ağırladık. Otellerimizin yetkilileri, 700 seyahat acentesi yetkilisi ile buluştu. Dostluğumuzu ve işbirliğimizi pekiştirmek adına bu workshopta olmamız önemliydi. Türk turizmine katkı koymak adına elini taşın altına koyan ve bu organizasyona katılan turizmcilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Türk otelleri acentelerle buluştu Kongre sonrasında yapılan workshopta ise 700 acente yetkilisi otellerle buluştu. Workshop’a Türkiye’den Rixos Hotels’ten Alper Ergun, Susesi Luxury Resort’ten Kübra Kinna, World Of Sunrise’tan Raşit Eti, Side Sungate Hotel’den Barbaros Cengiz, Limak Hotels’ten Erkan Saatçioğlu, IC Hotels’ten Gamze Gündüz, Vonresort Hotels’ten Uğur Ecel, Crown Hotels’ten Mustafa Cura, WOW Hotels’ten Alparslan Güney, Calista Luxury Resort’ten Gürsel Kaya, Crystal Hotels’ten Özcan Şirin ve Paloma Hotels’ten Erol Sanat ve Purple Tur’dan Mümtaz Özaslangöz katılarak seyahat acenteleri ile bir araya geldi.

/97


HABER

8. Uluslararası Turizm Karikarürleri Yarışması’nda Teması “Tur!zm!n Geleceğ!, Geleceğ!n Tur!zm!” olarak bel!rlenen 8’!nc! Uluslararası Tur!zm Kar!katürler! Yarışması’nda yet!şk!nler kategor!s!nde Ukraynalı kar!katür sanatçısı Oleksy Kustovsky, gençler kategor!s!nde !se 10 yaşındak! G!ray Mert Keçec! b!r!nc! oldu. Yarışma, 63 ülkeden 475 sanatçıya a!t 920 eser!n katılımıyla gerçekleşt!.

98 /

ödül Ukrayna’nın


Er Yatırım ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atlasglobal’in ulaştırma katkıları ve Plan Tour, Ramada Taksim, Four Points by Sheraton Dudullu İstanbul, Detay Yayıncılık, Çiya Sofrası ve turizmgazetesi.com’un katkıları ile düzenlenen 8’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen yarışma, Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırılması ve turizm olgusunun çizerlerin penceresinden aktarılmasını amaçlıyor. Her yıl farklı bir tema altında düzenlenen, bu yıl ise “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile yapılan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Oleksy Kustovsky birinci olurken, gençler kategorisinde 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu. 920 eser yarıştı Uluslararası yarışmaya 63 ülkeden 475 karikatür sanatçısı toplam 920 eser gönderdi, bu eserler “yetişkinler” ve “gençler” olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Oleksy Kustovsky kazanırken, İranlı sanatçı Ali Shafei ikinci, Türkiye’den katılan Cemalettin Güzeloğlu ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Türkiye’den Hilal Özcan aldı. Yetişkinler kategorisinde István Kelemen (Macaristan), Sergei Semendyaev (Ukrayna) ve Trayko Popov (Bulgaristan) mansiyon ödüllerini kazandılar. Gençler Kategorisi’nde birinci: Türkiye’den Giray Mert Keçeci 2014 yılından itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarındaki karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan “Gençler Kategorisi”nde ise Türkiye’den 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci’nin eseri birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen iki mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlendi: Nina Khmelyova (15 yaş, Rusya Federasyonu) ve Cennet Külcü (10 yaş, Türkiye). Yarışma ile 100 karikatürcü Türkiye’yi yakından tanıdı Yarışma hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi ve yarışma koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, yarışmanın 2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlendiğini belirterek, yarışma ile ülkemizin sanatsal tanıtımına katkıda bulunmayı amaçladıklarını, bugüne kadar 100 dolayında yabancı karikatür sanatçısını Türkiye’ye gelerek, ülkeyi yakından tanımalarına vesile olduklarını söyledi. Prof. Dr. KOZAK, yarışmanın dünya genelinde saygın bir konuma ulaştığını ve saygınlığın uluslararası karikatür federasyonları tarafından da tescil edildiğini sözlerine ekledi.

içinde bulunduğumuz bu keyifsiz sürece de biraz olsun neşe kattığını düşünüyorum” dedi. Çelikkanat, “Bu yıl “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na farkındalık yaratan eserleriyle yarışmaya katılan karikatür sanatçılarını ve bu anlamlı yarışmada emeği geçen herkesi değerli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Biraz da Neşe.. Son dört yıldır yarışmanın ana sponsorluğunu yapan Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat , “Bir sanatçı sezgisi ve yaratıcılığı ile yapılan her karikatür, turizm sektörünün vizyonuna katkı sağlayacağına inanmakla birlikte /99


PROFESYONELLER

Cüneyt Çakalel Hillside Beach Club’da

Turizm sektörünün deneyimli ismi Cüneyt Çakalel, Hillside Beach Club Genel Müdürü oldu. Antalya’da üst düzey otellerde görev alan Çakael, son olarak Antalya-Kundu’daki Aska Lara ve Antalya-Belek’teki gözde otellerden Ela Quality Resort’te genel müdürü olarak görev almıştı. Çakalel, deneyimlerini Hilside Beach Club için kullanacak.

Çet!n Pehl!van Rixos Downtown’da

Konaklama sektörünün deneyimli ismi Çetin Pehlivan, Rixos Hotels’in Antalya’da bulunan oteli Rixos Downtown Hotel’in Genel Müdürü oldu. Çetin Pehlivan daha önce uzun yıllar yine Antalya’daki Mardan Palace’ta görev yapmıştı. Mardan Palace’taki Genel müdürlük görevini bırakan Pehlivan, kısa bir süre sonra da Rixos Downtown’ın Genel Müdürü oldu.

Kurtuluş Gülşen Lykiaworld & Linksgolf’te

Golf turizminin başarılı isimlerinden Kurtuluş Gülşen, Lykiaworld & Linksgolf Antalya Golf Direktörü oldu. Kurtuluş Gülşen, tecrübelerini Lykiaworld & Linksgolf ve golf turizminin gelişimi için kullanacak. Golf turizmi için başarılı çalışmalara imza atan Gülşen, golf turizmi için başarılı çalışmalara devam edecek.

100 /

N!hat Tümkaya

Ufuk Gezg!n

Turizm sektörün deneyimli ismi Nihat Tümkaya, Antalya’nın önemli zincir otellerinden IC Hotels ailesine katıldı. Tümkaya, IC Hotels’in Genel Müdürü oldu. Deneyimli turizmci daha önce Club Nena’nın genel müdürlüğünü yapıyordu. POYD Yönetim Kurulu Üyesi de olan Tümkaya, başarılı çalışmalarına IC Hotels’te devam edecek.

Ufuk Gezgin, Antalya-Belek’in gözde tesislerinden Ela Quality Resort Hotel’in Genel Müdürü oldu. Xanadu Resort Hotel’deki görevinden geçtiğimiz ay ayrılan Gezgin, kariyerine Ela Quality Resort Hotel’de devam edecek. Gezgin, Antalya’nın gözde tesisi için başarılı çalışmalara imza atmaya devam edecek.

IC Hotels’te

Ela Quality Resort’te


PROFESYONELLER

Murat Yumak TÜROB yönetiminde

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yönetim kuruluna yeni bir isim girdi. Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Struger’in yurtdışı göreve başlaması ve TÜROB Yönetim Kurulu Üyeliği’nden zorunlu olarak ayrılmasından sonra, yedek üyelerden Hotel Suadiye Genel Müdürü Murat Yumak’ın yeni yönetim kurulu üyesi olarak atanmasına karar verildi.

Soner Balaban

Kervansaray Kundu Hotel’de Soner Balaban, Kervansaray Hotels’in Antalya’daki tesisi Kervansaray Kundu Hotel’in Genel Müdürü oldu. Kervansaray Hotels’in Antalya’daki temsilcisi olan Kervansaray Kundu’nun Genel Müdürlüğü koltuğuna oturan Soner Balaban, sektördeki deneyimi ile başarılı çalışmalara imza atacak.

Yaşar Göçer Otium Hotels’te

Sektörün deneyimli ismi Yaşar Göçer, Otium Hotels ailesine katıldı. Göçer, Otium Hotels’in Otium Eco Club ve Otium Seven Seas otellerinin Genel Müdürlüğünü yapacak. İki tesisten sorumlu olarak görev yapacak olan Göçer, deneyimleri ile Antalya turizmine katkı sağlayacak.

Ertan Kırell!

Hasan Alıcı

Sisus Hotel’de Genel Müdürlük görevine Ertan Kırelli getirildi. Ertan Kırelli yaptığı açıklama ile Türkiye’nin en iyi destinasyonlarından biri olan Çeşme’de Sisus ismi ile büyük farklılıklar yapacaklarının altını çizerek Sisus markası ile zincir olma yolunda büyük hedeflerinin olduğunu söyledi.

Hasan Alıcı, Calypso Tour ailesine katıldı. Hasan Alıcı, 23.05.2017 tarihinden itibari ile Calypso Tour’un İş Geliştirme Direktörü görevini üstlendi. Alıcı, son olarak Antalya’nın gözde otellerinden Mardan Palace’ta Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyordu.

Sisus Hotel’de

Calypso Tour’da

/101


PROFESYONELLER

Erdal Dalkılıç

Tasigo Hotels Eskişehir’de Antalya konaklama sektörünün başarılı ismi Erdal Dalkılıç, Tasigo Hotels&Resorts Eskişehir’in Genel Müdürü oldu. Eskişehir’in gözde tesisleri arasında yer alan Tasigo Hotels&Resorts Eskişehir’de göreve başlayan Erdal Dalkıran, konaklama sektöründeki deneyimlerini Eskişehir’de kullanacak.

Mustafa Karaselv! Fame Residence Göynük’te

Mustafa Karaselvi, uzun zamandır çalışmakta olduğu Fame Hotels bünyesindeki Fame Residence Kemer&SPA’ya veda etti. Fame Hotels’ten kopmayan Karaselvi, grubun Göynük’teki tesisi Fame Residence Göynük’ün İşletme Müdürü oldu.

B!rol Eren Tatil.com’da

Kocaeli Üniversitesi Turist Rehberliği mezunu olan ve en son Touristica’da Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiş olan turizm sektörünün deneyimli isimlerinden Birol Eren, Tatil.com’da İş Geliştirme Müdürü olarak göreve başladı. Konu hakkında bir açıklama yapan Tatil.com Genel Müdürü Uğur Altun: “Birol Eren’in bu hedeflerimizi gerçekleştirme noktasında şirketimize katkıda bulunacağına inanıyor ve yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum” dedi.

102 /

Okay Yıldırım

Tayfun Sancar

Nisan 2017 itibariyle Anex Tour Almanya’nin Genel Müdürü Okay Yıldırım oldu. Uluslararasi turizm profesyonelleri arasında yer alan Okay Yıldırım, sırasıyla Taurus Tour’da COO, Mostravel’da COO ve hissedar, TUI Rusya’da COO ve Tourism Holding & Consulting’de COO olarak görev almıştı. Yıldırım, son olarak Prince Group’ta Genel Müdür Vekili olarak çalışmıştı.

Tayfun Sancar, Yalova’da bulunan Ramada Yalova Hotel’in genel müdürü oldu. Sektörün deneyimli ismi Ramada markasının Yalova’daki temsilcisi olan Ramada Yalova ile Yalova konaklama sektörüne farklı bir soluk kazandıracak.

Anex Tour Almanya’da

Ramada Yalova’da


PROFESYONELLER

Orhan Dem!rok Sea Garden’da

Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’un mutfağı Executive Şef Orhan Demirok’a teslim edildi. Demirok, tesisin Asya’dan Meksika’ya, İtalya’dan Osmanlı’ya kadar farklı lezzetleri sunan tüm restoranlarını yönetecek. Yirmi yıllık meslek hayatında pek çok 5 yıldızlı otel ve restoranda görev yapan Şef Orhan Demirok, Türk ve dünya mutfağından örnekleri kendi reçeteleriyle harmanlayarak Hapimag Sea Garden Resort misafirlerine lezzet şöleni yaşatacak.

Özer Özel

Port River Hotel’de Sektörün deneyimli ismi Özer Özel, Port River Hotel & SPA ve Lake & River Side’nin Genel Müdürü oldu. İki farklı tesisten sorumlu olacak olan Özel, başarılı çalışmaları ile iki tesisi yönetecek. Yeni görevine başlayan Özer Özel, Antalya’daki iki tesis ile 2017 yılında dikkat çeken çalışmalara imza atacak.

Doğan Yıldırım Martı Myra Kemer’de

Crystal Hotels bünyesindeki farklı otellerde mutfak şefliği yapan Doğan Yıldırım, emekli olarak Crystal Hotels bünyesinden ayrıldı. Yıldırım: “Sekiz senedir bana vermiş oldukları destekten ötürü başta Kilit Ailesi olmak üzere, tüm yöneticilerine ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi. Yıldırım, kısa bir süre sonra da Martı Myra’da yeni görevine başladı.

Muhammet Banko Ham!t İzol Turquoise Hotel Side’de

MERTİD’de yeniden başkan

Turquoise Hotel, mutfağını sektörün usta isimlerinden Muhammet Banko’ya emanet etti. Antalya Turizm Otelcilik Meslek Okulu Mutfak Bölümü’nden mezun olduktan sonra mesleğine Antalya’da adım atan Muhammet Banko, çeşitli otellerde çalıştıksan sonra 2002 yılı itibari ile farklı ülke ve konumdaki Rixos otelllerinde Sous Chef, Execuvite Chef, Food produckt, Execuvite Culinary Chef olarak 14 yıl görev aldı.

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği’nin (MERTİD) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Turizmciler, mevcut başkan Hamit İzol’u bir dönem daha MERTİD başkanlığına seçti. Dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve tek listeyle gidilen genel kurulda, bu dönemde de başkan değişmedi. Turizm işletmecilerinin bir kez daha güvenini alan Dernek Başkanı Hamit İzol, bir dönem daha başkanlığa seçildi.

/103


HABER

Mall of Antalya’da hedef; 12 milyon ziyaretçi Türk!ye’n!n en büyük yerl! AVM yatırımcısı Torunlar GYO tarafından 100 m!lyon Dolarlık yatırımla hayata geç!r!len Mall of Antalya kapılarını z!yaretç!ler!ne açtı. Torunlar GYO Yönet!m Kurulu Başkanı Az!z Torun; “Deepo Outlet ve sezon ürünler!n!n satışının yapılacağı Mall of Antalya, perakende sektörüne de yen! b!r konsept kazandırıyor. Ortak eğlence ve sosyal alanları !le her !k! avm ver!ml! b!r s!nerj! oluşturacak. Yılık z!yaretç! sayımızı 12 m!lyona yükseltmey! hedefl!yoruz” ded!.

104 /


T

orunlar GYO tarafından Antalya Havalimanı karşısında Deepo Outlet’in yanı başına inşa edilen Mall of Antalya kapılarını açtı. Yapımına 2016 yılı başında başlanan 131.000 m2 inşaat alanına sahip Mall of Antalya, Deepo Outlet ile birlikte 71.000 m2 kiralanabilir alanı ve toplam 234 mağaza sayısı ile Akdeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş ve eğlence kompleksini oluşturacak. Mall of Antalya’nın açılışı nedeni ile bir basın toplantısı düzenleyen Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; “Mall of Antalya ile Akdeniz Bölgesi’ndeki iddiamızı daha da güçlendiriyoruz” dedi. Torun; “Tarihi, doğası, güneşi ve denizinin yanı sıra dev projeleri ve alt yapı çalışmaları ile dünyaca ünlü bir marka şehir olma konusunda emin adımlarla ilerleyen Antalya için Mall of Antalya ile yeni bir cazibe merkezi oluşturmayı amaçlıyoruz. Mall of Antalya, Deepo Outlet ile birlikte Antalya’nın gelişimine, sosyal ve kültürel dönüşümüne de öncülük edecek” dedi. 100 milyon dolarlık yatırım Mall of Antalya ile perakende sektörün için de bir ilki hayata geçirdiklerini belirten Aziz Torun, “Yıllık 5.5 milyon ziyaretçi sayısı ile Akdeniz’in en çok tercih edilen outlet’i Deepo ile birlikte Mall of Antalya, yeni bir değer oluşturuyor. Deepo, outlet ürünlerin satışını yaparken, Mall of Antalya’da sezon ürünleri satılacak. Ortak eğlence ve sosyal alanları ile her iki avm verimli bir sinerji oluşturacak. Bu konsept Türkiye’de ilk kez Antalya’da hayata geçiriliyor. Başarılı sonuçları olacağını şimdiden görebiliyoruz” dedi. Torun, “100 milyon Dolar yatırım ile hayata geçirilen Mall of Antalya ile 1600 kişiye, özellikle de genç ve kadın ağırlıklı bir nüfusa yeni iş imkânı sağlamış oluyoruz. Yıllık ziyaretçi hedefimizi de 12 milyona yükseltiyoruz” dedi. Aziz Torun, “Mall of Antalya, alışverişin yanı sıra kültür, sanat ve eğlencenin de Akdeniz’deki en yeni ve modern adresi olacak” ifadesini kullandı. Yeni bir alışveriş ve eğlence deneyimi Mall of Antalya, yerli ve yabancı yüzlerce markaya ev sahipliği yapan 144 mağazası, 4000 m2’lik yeme içme alanı ve 1600 m2 ile Antalya’nın en büyük kapalı çocuk oyun alanına ev sahipliği yapıyor. Yatay ve iki katlı mimarisi, ferah koridorlarının yanı sıra modern bir dekorasyona sahip geniş food hall alanı ile beğeni toplayan Mall of Antalya, ziyaretçilerine farklı lezzetleri bir arada sunuyor. Mall of Antalya alt geçidi 3.000 araçlık otopark kapasitesine sahip alışveriş kompleksine, şehrin farklı yerlerinden ziyaretçiler otobüs veya tramvay ile kolaylıkla ulaşabiliyor. Proje kapsamında Torunlar GYO tarafından 11 Bin TL ek yatırımla Mall of Antalya alt geçidi inşa edildi. Alt geçit sayesinde Antalya şehir merkezinden gelenler kolaylıkla AVM otoparkına girebilecek, çıkışta ise hem Alanya hem Antalya şehir merkezi yönüne direkt ulaşım sağlayabilecek.

İlkler ve en’ler Mall of Antalya’da buluşuyor Antalya’nın en büyük H&M, LCW ve De Facto mağazaları Mall of Antalya’da bir araya geliyor. Spor tutkunlarını buluşturan Under Armour markası ve outdoor spor tutkunlarına hitap eden ürünleri ile beğenilen SPX Mega Store ise Antalya’daki ilk mağazasını Mall of Antalya’da açıyor. Çocukları dünyaca ünlü eğitici oyuncaklar ile buluşturan Adore Oyuncak da Antalya’daki ilk mağazasını en yeni konsepti ile Mall of Antalya’da açacak. “Ultimate” sinema deneyimi Mall of Antalya Cinetech Sinemaları ise 2200 kişi kapasiteli, 11 salonu ile Akdeniz’in en büyük sinema kompleksini oluşturuyor. Mall of Antalya Cinetech Sinemaları Türkiye’nin en büyük sinema perdelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük projeksiyon üreticisi BARCO ile özel işbirliği yapılarak geliştirilen Mall of Antalya Cinetech Ultumate Salonu, 14 metre yüksekliğe ve 4K çözünürlüklü 68.000 lümen ışık çıkışına sahip sinema perdesinde ile izleyicilere eşsiz bir film deneyimi yaşatacak. Tüm salonlarda kullanılan Dolby Atmos 360 derece ses teknolojisi ise tavandan sesi kademeli olarak ileten hoparlörleri sayesinde izleyenlere adeta kendilerini filmin içinde hissettiriyor.

Anadolu Ateşi Dans Okulu ve MOA Çocuk Sahnesi Türkiye’nin uluslararası üne sahip dans grubu Anadolu Ateşi, Antalya’daki ilk dans okulunu Mall of Antalya’da açmaya hazırlanıyor. Mall of Antalya ve Anadolu Ateşi işbirliğinde hayata geçirilen dans okulunda 4- 16 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere Anadolu ve dünya dansları öğretilecek. Anadolu Ateşi Dans Okulu’nda yetişen dansçılar, ileriki yaşlarında Anadolu Ateşi’nin profesyonel dansçısı olma şansı yakalayıp, dünya sahnesinde dans etme imkânı da bulabilecek. Kültür ve sanatın yeni adresi olmaya hazırlanan Mall of Antalya, yapımı devam eden MOA Çocuk Sahne’si ile çocuk oyunlarını yeni sezondan itibaren minik tiyatro severler ile buluşturacak. Antalya’nın en büyük kapalı çocuk oyun alanı Mall of Antalya’da 1.600 m2’lik kapalı eğlence alanı ile eğlencenin de en yeni adresi olacak. Günümüz çocuklarının eğlence ve oyun anlayışına farklı bir bakış açısı getiren OPS Play Kids’in yer aldığı oyun ve eğlence alanında değişik yaş grupları keyifli ve nitelikli zaman geçirebilecek. Antalya’nın en büyük kapalı oyun alanı olma özelliğini taşıyan eğlence alanına aileler çocuklarını güvenle emanet edip, alışveriş yapabilecek. /105


HABER

Profesyoneller için

uzaktan hijyen eğitimleri başlıyor İşletmeler!n h!jyen çözüm ortağı Eczacıbaşı Profesyonel, EP Akadem! bünyes!nde verd!ğ! danışmanlık h!zmet!ne !nternet üzer!nden er!ş!leb!len “Uzaktan Eğ!t!m Programı”nı ekled!. Ev dışında faal!yet gösteren, sektör profesyoneller!ne uzmanlık alanlarını gel!şt!rme fırsatı sunan portal; temel b!lg!ler, yüzey tem!zl!ğ!, mutfak h!jyen! ve çamaşır h!jyen! kategor!ler!nden oluşuyor.

E

czacıbaşı Profesyonel’in bünyesinde bulunan EP Akademi, “Uzaktan Eğitim Programı” ile eğitimlerini dijital platforma taşıdı. İnternet üzerinden tüm sektör profesyonellerine açık olan program için Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Melike Koçoğlu; “İşletme çalışanları ne kadar bilinçli olursa, işletmelerde çözüme ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Uzaktan Eğitim Programı ile amacımız sağladığımız çözümlerimizle çalışanların, değerlerine değer katmaktır” dedi. İşletmelerde verim sağlanıyor Eczacıbaşı Profesyonel Uzaktan Eğitim Programı; sektör profesyonellerinin ihtiyaçlarına uygun eğitim modülleri ile sektör çalışanlarına sürekli mesleki gelişim fırsatı sunuyor. Ayrıca, temizlik ve hijyen konularında verdiği temel bilgiler

ve standartlar ile işletmelere hız ve maliyet tasarrufu sağlaması planlanıyor. Portalda, kimyasalların güvenli kullanımı, suyun önemi gibi profesyonel temizlik sektöründe çalışan herkesin bilmesi gereken temel konuları içeren Temel Bilgiler başlığı yer alıyor. Yüzey Hijyeni başlığı altında, başlıca yüzey ve zemin çeşitleri, yüzeylerin temizliği ve bakımında kullanılabilecek ürün tipleri, oda ve saniter alan temizliği gibi konular bulunuyor. Mutfak Hijyeni ve Çamaşır Hijyeni başlığı altında ise endüstriyel mutfak ve çamaşırhanelerde kontrollü hijyenin sağlanması için dikkat edilmesi gereken hususlar yer alıyor. Eğitim sonrası katılımcılara kazandıkları bilgileri kolaylıkla test etme imkanı sunan portal, geniş içeriği ile ihtiyacın dışındaki konularda da uzmanların bilgi edinmesini sağlıyor. Her zaman ve her yerde eğitime erişim fırsatı Eczacıbaşı Profesyonel Uzaktan Eğitim Programından; ev dışında faaliyet gösteren otel, restoran, yemek şirketi, alışveriş merkezi, hastane, okul, çamaşırhane gibi profesyonel işletmelerde, temizlik ve hijyen standartlarının sağlanmasından sorumlu tüm sektör çalışanları yararlanabiliyor. Eczacıbaşı Profesyonel Uzaktan Eğitim Programına erişim için bir bilgisayar, tablet ya da mobil cihazın olması yeterli oluyor. www.epakademi.com web sitesi üzerinden sisteme kayıt olarak kolaylıkla ulaşılabilen Eczacıbaşı Profesyonel Uzaktan Eğitim Programında, çalışma

106 /

alanına yönelik olarak belirlenen eğitim modüllerinin ve içeriklerin sistemde belirtilen zaman aralığında tamamlanması gerekiyor. Sisteme kayıt olunduktan sonra modüller ve içerikler istenilen zaman ve yerde mobil cihazlar üzerinden görüntülenebiliyor.


SPA

Şifalı, gençleştirici

Bambu Masajı ile tazelenin Sağlıklı kalmanızda büyük rol oynayan Bambu Masajı !le selül!tler!n!zden kurtularak, muhteşem b!r görünüme sah!p olab!l!rs!n!z.

Ş

ifalı özellikleriyle bilinen Bambu Masajı; fiziksel, zihinsel ve manevi olarak bedeni dengeleyerek sakinleştirmek ve enerji vermek amacıyla son günlerde en çok tercih edilen masaj türleri arasında yer almaktadır. Bambu çubukları ile yapılan masaj, vücudunuzda bulunan potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi gerekli minerallerin cildiniz tarafından daha rahat kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda doğrudan krem ve losyonlarla uygulandığında cildinizi rahatlatan ve kesinlikle taşrik edici olmayan özellikler de sunar. Sağlıklı kalmanızda büyük rol oynayan Bambu Masajı, egzama ve sedef hastalığını hafifletebilme özelliğine sahipken, kan dolaşımınızı da hızlandırarak, mükemmel bir selülit tedavisi sunmaktadır. Bir orta deri rahatsızlığı olan selülit, yapılan bu masajla birlikte tam manasıyla orta deriyi ele alarak, cildin portakal görünümünden sıyrılmasına ve düzleşerek pürüzsüzleşmesine de yardımcı olmaktadır. Bambu masajı nasıl yapılır? Oda sıcaklığında ısıtılmış farklı uzunluklarda ve çaplarda bambu çubukları ile yapılan bu masaj da, özellikle yüz bölgesi için daha minik, vücut için daha uzun çubuklar kullanılmaktadır. Kayma vuruşları için çeşitli genişliklerde daha uzun çubuklar kullanılırken, yüz gibi daha detaylı çalışmalar da ise kısa olanlar kullanılır. Aslında bambu masajı her ne kadar yeni bir güzellik masajı olarak duyulsa da, bunun eski bir terapi olduğuna da inanılır. Kullanılan bu masaj tekniği aslında Shiatsu unsurlarını geleneksel Çinli, Taylandlı ve Hint Ayurvedik tekniklerini kapsamaktadır. Masaj kişide kan dolaşımını uyararak, duyusal sinir algısını sağlayarak, derin bir gevşeme ve huzur hissi vermektedir. Bambu masajının avantajları * Boyun, omuz ve sırt ağrılarını rahatlatır. * Uyku kalitesini artırır ve uykusuzluğa yardımcı olur. * Zihinsel berraklığı arttırarak depresyonu düzeltir. * Lenfatik drenajı arttırarak toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. * Vücudun doğal şifa yeteneklerini tekrar ortaya çıkarır. * Cildi gençleştirir ve en önemlisi de ince kırışıklıklar üzerinde son derece etkilidir.

108 /


Dünyanın ilk 5 yıldızlı kedi oteli Baharda Sanda Spa ile yenilenin Bahara merhaba derken kendini şımartmak ve tazelenmek isteyenler Sanda Spa’da buluşuyor. Sanda Spa’nın özel ve etkili bakımları cildi yenilerken sıkılaşmaya da yardımcı oluyor. Baharda tıpkı doğa gibi vücudun da kendini yenilemeye ihtiyacı var. Sanda SPA mevsim geçişlerinde misafirlerine ihtiyaç duyduğu bu yenilenmeyi, etkili vücut bakımları ve masaj alternatifleriyle sağlarken, rahatlamış bir beden ve pürüzsüz bir cilt için önerilerini sıralıyor. Spa anlayışında her detayın incelikle düşünülüp tasarlandığı Sanda SPA sevdiklerini şımartmak isteyenleri de unutmuyor. Sanda Spa, özel günler için şık tasarımlı hediye çekleriyle masaj ve bakım alternatifleri, geleneksel Türk hamamı ritüeli, Elemis bakımlarını hediye edebilmeye imkan tanıyor. www.sandaspa.com’dan da satın alınabilen özel tasarımlı hediye çekleri istenilen adrese gönderilebiliyor.

Otel ve Spa’lar el dokuması ürünlere yöneliyor Denizli’deki Elayze Cotton Towel, otel ve spa merkezlerine havlu, bornoz, peştamal gibi ürünler sunuyor. Elayze Cotton Towel’in ürünlerinin en önemli özelliği ise doğal el dokuması ürünler olması. Sayıları giderek azalan ustaların maharetli ellerinden çıkan doğal ve el dokuması ürünleri Avustralya ve Amerika başta olmak üzere İngiltere, Yunanistan, İspanya, Kanada gibi büyük pazarlara sunan Elayze Cotton Towel Pazarlama Yöneticisi Sibel Karahasanoğlu, yerel olanı tanıtmanın önemini vurguladı. Elayze Cotton Towel’ın alanında geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu söyleyen Sibel Karahasanoğlu, “Firmamız tarafından satışa sunulan renkli havlular, plaj havluları olarak kullanılıyor. Hamam ve banyo için yaptığımız havlu ve bornoz üretimimiz de, toplam satışlarımızın yüzde 40’ını oluşturuyor” dedi.

Dünyanın ilk 5 yıldızlı kedi oteli Catzonia Hotel spa hizmeti, lüks yatak odaları, lezzetli yemekleri ve arkadaş edinme hizmeti ile kedilere konforlu bir tatil deneyimi yaşatıyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan bu kedi otelinin gecelik fiyatı ise 5 ile 30 sterlin arasında değişiyor. Kedi oteli, odalarını ekonomi ve çok çok önemli kedi gibi bazı sınıflara ayırıyor. 30 Sterlin ile en yüksek konaklama fiyatına sahip odanın büyüklüğü ise 35 metrekare. Gün içerisinde kedilerin manikür ve fön gibi bakım işlemleri yapılıp, yemek servis edilirken, diğer kedilerle beraber oynayabilecekleri oyun aktiviteleri düzenleniyor. Otel ayrıca heyecanı yüksek kediler için de çöpçatanlık hizmeti sunuyor.

Tabia ile doğanın gücü yanınızda Seyahate çıkarken yanınıza tek bir cilt bakım ürünü almaya ne dersiniz? Doğadan geleni en saf haliyle sunan Tabia’nın taşıması ise son derece kolay. Her bir kapsülün içinde, nem dengesi bozulan cildi besleyen ve erken yaşlanan cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlayan şifalı kayısı çekirdeği yağı bulunmakta. Avuç içine döktüğünüz yağı göz çevresi dahil olmak üzere yüzünüze ve boynunuza yedirin. Fazla kalanı ise ellerinize sürerek değerlendirebilirsiniz. /109


GASTRONOMİ

Yed!kçe

kilo verdiren restoran A

kra’nın lezzet duraklarından SAF restoran, kilo aldırmayan ve tok tutarken enerji veren raw-vegan menüsüyle haftanın her günü The LifeCo’nun içinde, yemyeşil bahçesi ve Bey Dağları’na bakan etkileyici manzarasıyla hizmet veriyor. Sebze, meyve, çiğ kuruyemişler, baklagillerle birlikte doğal ürünler kullanılan SAF lezzetleri, 41 derecenin altında özel fırınlarda kurutularak hazırlanıyor. Böylece yiyecekler tat, koku ve besin kaybına uğramıyor, vücuda enerji veren mineralleri hasar görmüyor. Bu da vücuttaki hücrelerin onarılıp yenilenmesine yardım ediyor. Şef Mustafa Bıçkı ve ekibin hazırladığı Avokado ezmeli tost, nohut unu kullanılarak yapılan omlet, pirinç yufkasına ya da ıspanaklı tortillaya sarılan wrap; lahana, karnabahar gibi malzemelerin Hindistan cevizi sütüyle harmanlandığı çorba, glütensiz makarna, vejetaryen hamburger, raw lazanya ya

110 /

da birbirinden lezzetli tatlılar SAF menüsünde bulunan seçeneklerden sadece birkaçı… Sebze ve meyvelerin uyumlu karışımlarıyla hazırlanan içeceklerse mutlaka tadılması gerekenler arasında yer alıyor. Dokunuş, lezzet, koku, ses ve daha iyi bir sen kodlarıyla temsil edilen Urban Social konseptini otelcilik anlayışının merkezine yerleştiren AKRA, Avrupa’nın en büyük detoks merkezi The LifeCo’nun da bulunduğu Daha İyi Bir Sen kodunu SAF restoranda lezzet kodu ile buluşturuyor. Doğal ve alkali beslenme programlarının egzersiz programları, nefes terapileri ve zihin detoksu gibi farklı uygulamalarla desteklendiği The LifeCo’da sağlığa ve iyi yaş alma sürecine bütünsel bir perspektiften bakılıyor. 360 derece sağlıklı yaşam felsefesi kapsamında; raw-vegan beslenmeden ozon terapisine ve zihinsel terapilere, beynin ve vücudun tazelenmesi-yenilenmesi yönünde etkin programlarla uzun ve kaliteli bir yaşama dair tüm ihtiyaçlar karşılanıyor.

Antalya’nın yıldızı Akra’da, son zamanların en sağlıklı ve moda beslenme şekl! olan “raw vegan beslenme” !le SAF restoran, organ!k mutfağın en öneml! tems!lc!s! olarak damak tadına düşkün olanları ağırlıyor. AkraF!t !le The L!feCo Antalya’nın !çer!s!nde yer alan restoran, sağlıklı beslen!rken lezzetten ödün vermeyenler!n terc!h! oluyor.


Türkiye’nin En Büyük Gastronomi Akademisi Başkent’te Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜMAR)’a bağlı Thermopolium Gastronomi Akademisi, yapılan bir törenle kapılarını açtı. İçeriği ve bin metrekarelik büyüklüğü ile Türkiye’de bir ilk olan Thermopolium Gastronomi Merkezi (TGA), Türk Mutfak ve Kültürü Araştırma Merkezi’ne bağlı lisans ve lisansüstü öğrencilerinin gastronomi alanında inceleme ve araştırmalarının yanı sıra uluslararası şef Deniz Orhun’un katkılarıyla eğitimlere ev sahipliği yapacak. Başkent Üniversitesi, bu mutfakla Türk mutfağının hem bilimsel hem de kültürel yönünü ön plana çıkarmayı hedefliyor.

Barilla, geleceğin şefleriyle İtalyan Lezzetleri Atölyesi’nde buluştu Türkiye’nin yanı sıra dünyada gastronomi, mutfak ve mutfak sanatları konularında önemli etkinliklere imza atan Barilla, genç şeflerle buluşmaya devam ediyor. Dünyanın lider makarna üreticisi Barilla, geleceğin şeflerinin yetişmesine katkı sağlamak için iki ayrı etkinlikte bir araya geldi. Çalışmalarını “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” stratejisi kapsamında gerçekleştiren, ürettiği ürünlerle 100’ü aşkın ülkede her gün milyonlarca insana ulaşan Barilla, “İtalyan Lezzetleri Atölyesi” kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile buluştu. Organizasyonun ilk bölümünde Barilla, makarna kategorisinde geleceğin aşçılarını eğiterek, makarnanın temel özellikleri pişirme teknikleri ve kaliteli makarnanın püf noktalarını paylaştı.

Cantinery’de Kuşkonmaz sezonu açıldı Antik Çağ’dan günümüze müdavimi olunan Kuşkonmaz, Cantinery’nin lokal ve taze ürünlerden oluşan gastronomik menüsüne konuk oyuncu olarak lezzet katıyor. Kuşkonmaz, bir hafta boyunca Cantinery menüsünde bazen bir salatada, bazen bir pizzada, bazense bir ravioli’de karşımıza çıkacak. Şef Pelin Çakar’ın farklı dokunuşları ile çok çeşitli şekilde lezzetlenen Kuşkonmaz, soylu ve sofistike tadı ile Cantinery menüsünde boy gösteriyor. Cantinery’nin özel Kuşkonmaz menüsünde; “Kuşkonmazlı Ayran Aşı Çorbası”, “Izgara Kuşkonmaz”, “Kuşkonmaz Salatası”, “Kabak Çiçekli Kuşkonmaz Pizza” ve “Kuşkonmazlı Ravioli” bulunuyor.

Açık Hava Gurme Lezzetler Festivali yoğun ilgi gördü Gastronomi Festivali, Açık Hava Gurme Lezzetler Festivali GurmeFest – İstanbul, 11 – 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında 12 bin ziyaretçiyi ağırladı. Yemek sanatının usta ismi Sedef İybar, “Sağlıklı Yemek Yapıyoruz” Gastro Show’unu, Belçikalı aşçı Bruno Van Damme özel tariflerini, Sağlık Bakanlığı spor elçisi Ece Vahapoğlu “Sağlıklı Yaşamda Cevizin Rolü”, Elçin Oflaz ise “Mutfakta Raw Food Devrimi” konulu söyleşisinde sağlıklı yaşamın sırlarını ziyaretçilerle paylaştı. Ziyaretçiler, ülkemizin sahip olduğu eşsiz lezzetlerin, kültürel çeşitliliğin ve Türk mutfağının tadını çıkardı. /111


MİMARİ / İÇ MİMARİ

Yamaçtaki liman

Alaçatı Port LaDera Sel!na Kazazoğlu tarafından yapılan Port LaDera Otel, Alaçatı L!manı’nın ve sörf merkez!n!n göz kamaştıran manzarasına hak!m konumuyla, araz!n!n yamaç bölges!nde yer almaktadır.

P

ort LaDera Otel, Alaçatı Limanı’nın ve sörf merkezinin göz kamaştıran manzarasına hakim bir konumda, arazinin yamaç bölgesinde yer almaktadır. Fransız Mimar François Spoerry tarafından tasarlanan Alaçatı Limanı, aynı tasarımcının imzasını taşıyan ve Cote’d Azur’da bulunan dünyaca ünlü Grimaud Limanı’nın replikası olarak inşa edilmiştir. Yamaçtaki liman anlamına gelen ve adını bulunduğu konumdan alan Port LaDera, Alaçatı’nın farklı noktalarında uzun yıllardır işletmeleri bulunan ve bölgenin en köklü ailelerinden birinin mensubu, üç kardeş tarafından yapılmıştır. Mimari doku Alaçatı’nın mimari dokusu ve tabiatındaki çeşitlilik ise projenin temel çıkış noktasını oluşturmuştur. Kasabanın dar sokakları, evlerin ahşap doğramalı kapı ve pencereleri ile yapılarda kullanılan Alaçatı’nın yerel taşları, tasarımcı için birer esin kaynağı olmuştur. Plaj ve kumsalın dokunuşlarını eklektik detaylarla harmanlayan tasarımcı, tamamlayıcı noktaları limanın endüstriyel sembolleri ile bütünleştirmiştir. 1.500 m2’lik bir arsa alanına ve 940 m2 toplam inşaat alanına sahip proje toplam 18 misafir odasından oluşmaktadır. Bodrum katı ile birlikte 3 katlı yapının birinci ve ikinci katları L şeklinde tasarlanmıştır. 600 m2’lik bir alana yayılan dış mekan ise havuz bölümünü, güneşlenme alanını, yoga alanını, bar ve oturma bölümünü kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Rahat ve salaş detaylar Otelin sörf merkezine yakınlığı nedeniyle plaj konseptini temsil eden mekanları ise misafirlere denizi ve kumsalı hatırlatacak şekilde, rahat ve salaş detaylarla bezenmiştir. Arazinin soluk renkleri sörf yelkenlerinin renkleriyle canlandırılmış, üstü kapalı olarak tasarlanan restoran ve bar bölümü de hasır malzeme ile gölgelendirilmiştir. Havuz bölümünde ise özel olarak uygulanan kumlu sıva dokusu, gün batımının ardından lineer aydınlatma elemanları ile vurgulanacak şekilde düzenlenmiştir.

112 /


Yenilikçi duş kapıları ile banyonuz artık daha gösterişli

Keyfine düşkün kişilerin yeni gözdesi akıllı sehpalar

Tek bir tarafa açılan, saydam camlı duş kapıları yerine banyonuzda daha yenilikçi bir duş kapısına yer vermeye ne dersiniz? Coastal Shower Doors adlı firma, alışılmış bu düzeni bozarak, iyi tasarlanmış opsiyonları ile modern duş hacimleri için kapılar ve alan bölüntüleri tasarlıyor. The Insiders isimli bu koleksiyon, klasikleşmiş duşakabin kapılarını ise sanata dönüştürüyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çevremizdeki teknolojik ürünlerin sayısı da önemli ölçüde artmaya başladı. Dışarıdan bakıldığında sıradan sehpalardan farksız gibi görünen Sobro isimli bu sehpa, detaylarına inildiğinde yapabildikleriyle de adeta şaşkınlık hissi yaratıyor. Çekmeceler açıldığında ilk etapta buradaki soğutucu bölümler dikkat çekiyor. İçecekler burada muhafaza ediliyor ve mutfağa gitmeye gerek kalmadan sehpanın altından istenen içeceklere direkt olarak erişim sağlanıyor. Sehpaya entegre olarak gelen kablosuz hoparlör sayesinde ise müzik keyfi yaşamak için ek bir hoparlöre ihtiyaç duyulmuyor. LED ışıklandırmalara sahip olan sehpa, gece ortam aydınlatması yaparak odaya farklı bir hava katıyor. Üzerinde yer alan prizler sayesinde de telefon ve dizüstü bilgisayarı şarj etmeyi sağlayan bu sehpa, dokunmatik kontrol tuşları aracılığıyla da rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor.

Duvarlarınızdaki sanatsal dokunuş Belçika menşeeli Khroma duvar kağıtlarının bölge distribütörlüğünü üstlenen Sidem Dekorasyon, geniş rulo ebatları ile stoklu olarak hizmete sunuluyor. Desen tekrarlı ve tekrarsız olmak üzere farklı ürün seçeneklerine sahip olan ürünler, ekolojik özelliğe sahip non – vowen kağıt türünde. Silinebilir özellikteki vinil yüzeyiyle, duvarlara nefes aldıran Khroma duvar kağıtları estetiğin yanı sıra teknik olarak da birçok avantaja sahip. Khroma duvar kağıtları, güneşe karşı solmama özelliğiyle de en çok tercih edilen ürün gamına sahip. Söküldüğünde duvarda herhangi bir kalıntı bırakmayan Khroma duvar kağıtlarına, Sidem Dekorasyon ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz.

Ahşabın dokusunu hissetmeye hazır olun Yael Mer ve Shay Alkalay’ın tasarım stüdyosu Raw-Edges, ahşapları boyayarak sanatsal ve rengarenk mobilyalar yaratıyor. Tekstilde kullanılan desenleri bu kez ahşap üzerinde kullanan tasarımcılar ahşabın çizgilerini takip eden boyamalar yaparak, dokusunu ortaya çıkarıyor. Engrain adını taşıyan koleksiyon bank, koltuk ve sehpadan oluşuyor. /113


BİLİŞİM

7 adımda dijital dünyada markalaşma Teknoloj! çağında yen! b!r marka yaratmak ve bunu sürdürüleb!l!r kılmak !ş hayatında başarının öneml! yapı taşlarını oluşturuyor. Geleneksel pazarlamanın dışına çıkarak d!j!tal dünyada da etk!l! b!r marka olab!lmek artık b!r zorunluluk.

D

ijital dünyanın en başarılı markalarından biri olmak için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sizler için derledik.

İnternette görünür olun İnternette görünür olmak ve markanızı doğru temsil edecek çalışmalar yapmakla dijital dünyada da bilinir olmayı gerçekleştirebilirsiniz. İnternette erişilebilir olmak dijital dünyada marka olmanın ilk yolu. İnternet reklamcılığını önemseyin Hedef kitlenize yönelik internet reklamları sayesinde markanızı etkin alıcılarla buluşturabilir ve dijital dünyanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Dijital medya ekibi kurun Bu alanda yatırım yapmak markalaşma çalışmalarına da hız verir. Dijital dünyada hedeflerinizi belirleyin ve bunları gerçekleştirmek için iyi bir ekip kurarak işe başlayın. Doğru içerik stratejileri ile yola koyulun Dijital dünyanın vazgeçilmez konularından birisi de içeriklerdir. Kaliteli içerik stratejisi ve SEO uyumlu içeriklerle dijital dünyada çok daha görünür olma ve markalaşabilme yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Farklı stratejilere yer açın Dijital dünyada rakiplerinizden ayırt edici özelliklere sahip olmak markalaşma yolunda size yardım eder. Çeşitli kampanya ve promosyon çalışmaları ile ürün tanıtıcı video içerikleri gibi konular farklılığınızı yansıtabilir. İnternet dünyasında yaratıcı olun Yaratıcı hamleler dijital dünyada da fark yaratıyor. Canlı yayın gibi yaratıcı iletişim kanalları kullanarak ve interaktif deneyimler sunarak markanızı etkin kılabilirsiniz. Güven verin Dijital dünyanın en büyük handikaplarından biri olan güven sorununu akılcı çözümler ile aşın. Ürün güvencesi ve garantisi gibi konuları öne çıkarın. 114 /


İŞKUR Youtuber yetiştirecek Dünyanın en büyük video platformu Youtube ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) özellikle gençlerin ve girişimci adayların dijital becerilerle donatılarak onlara yeni iş kapılarının aralanması için işbirliğine gitme kararı aldı. İŞKUR ve Google tarafından yürütülmekte olan “Türkiye için Dijital Dönüşüm Hareket” ile Türk gençlerine Youtuber’lık eğitimi verilecek. Türkiye’de bu işi yapan gençler, kurdukları kanallarla takipçi sayılarını artırarak binlerce lirayı bulan kazançlar elde edebiliyor. Proje kapsamında İŞKUR, Üniversite İrtibat Noktaları aracılığıyla düzenlenen etkinliklerde Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya’da öğrencilere yönelik olarak Google tarafından “Dijital Girişimcilik” ve “Youtuber Nasıl Olunur” konu başlıklı eğitimler verilecek.

UBER’den yeni mobil uygulama Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber, kamyon taşımacılığı sektörü için de bir uygulama geliştirdi. Uber’den yapılan açıklamada, kamyon sahibi kişi ve firmaları nakliye talebinde bulunan müşterilerle buluşturan mobil uygulama Android ve İOS kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Açıklamada ayrıca kullanıcıların nakliye ücretini de saniyeler içinde öğrenebileceği bilgisi verildi.

İnternette toplu kullanıma yeni düzenleme Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliği yeniledi. Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre, internet toplu kullanım sağlayıcıları ile ticari amaçlı internet toplu kullanım sağlayıcıları, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak amacıyla içerik filtreleme sistemini kullanacaklar. İnternet toplu kullanım işyerlerine 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecekler. 15 yaşından küçükler ise yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra işyerlerine alınmayacaklar. İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineler bulunmayacak.

Hillside City Club web sitesini yeniledi Yenilik ve projeleriyle öncü çalışmalara imza atan Hillside City Club’ın dinamik dünyası web sitesine taşındı. Yenilenen site, Hillside’ın iyi hissetme ekosisteminin dinamizmini yansıtıyor. Dünyadaki spor eğilimlerinin Türkiye’deki öncüsü Hillside City Club, misafirlerine dijital dünyada da yenilikçi bir deneyim sunuyor. Hem tasarım hem içerik dizini olarak yenilenen Hillside City Club websitesi www.hillsidecitclub.com, ziyaretçilerine site içinde dolaşımda kolaylık sağlarken, Hillside’ın iyi hissetme ekosisteminin dinamizmini de yansıtıyor. Ziyaretçilere iyi bir mobil deneyim yaşatabilmek üzerine kurgulanan yeni sitede egzersizlerin tekrarlanan özelliğinden ilham alınarak hazırlanan gif ve videolara yer verildi. Tüm fotoğraf ve videolar için özel bir prodüksiyon ile gerçekleştirilen çekimlere sahip yeni web sitesi www. hillsidecityclub.com’a tüm cihazlar üzerinden rahatça erişilebiliyor. /115


OTOMOBİL / YAT

Krallara layık başyapıt

Rolls-Royce, b!reysel b!r yaklaşımla !k! k!ş!l!k b!r RollsRoyce yaratmak !ç!n yola çıkarak “Swepta!l”ı yarattı. 1920’ler!n Rolls-Royce’larından es!nt!ler!n h!ssed!ld!ğ! Swepta!l, aynı zamanda geleceğ! de tasv!r ed!yor.

Rolls-Royce Swepta!l R

olls-Royce Sweptail, 1920 ve 1930’larda özel olarak üretilen diğer Rolls-Royce’lardan esinlenilerek yaratıldı. Bu otomobil için 20. yüzyılın başlarında favorisi olan araçlardan ilham aldığı kadar klasik ve modern yatlardan da esinlenilmiş. Rolls-Royce dünyaya öncülük eden mirasıyla özel araçlar yaratarak lüksün lideri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. 103EX’in gelişi Rolls-Royce’nin gelecekte yapacaklarının sinyalini vermişti ve Sweptail bugün Rolls-Royce’nin özel araç yapımında zirve yaptığını kanıtladı.

116 /


Rüya gerçek oldu

Heesen Yachts, Ruya !sm!n! verd!ğ! yat, bu sene Akden!z’!n gözdes! olacak. 47 metrel!k Ruya, estet!k yapısının yanında gen!ş kullanım alanları !le den!z üzer!nde sorunsuz b!r konfor sunacak.

R

uya, 85 metrekareye kadar genişletilmiş güneş güvertesi alanı sunuyor. Bu alan ise yat misafirlerine rahat ve kullanışlı bir alan sunuyor. Yemek, spor ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler bu alanı rahatlıkla kullanabilir. Sahip olduğu 5 kamarada 12 kişiye kadar misafir kapasitesi sunan Ruya, Heesen’in Bannenberg & Rowell ile işbirliği neticesinde inşa ettiği beşinci 47 metrelik yat. Çift 1341 beygirlik MTU 8V 4000 dizel makinelerle donatılan Ruya, 4000 deniz mili mesafe kapasitesiyle etkileyici transatlantik menzil performansı ortaya koyuyor.

/117


TEKNOLOJİ

LEICA M-P GRIP, DOKUNMA HİSSİ UYANDIRIYOR

Galaxy S8 ile sınırları kaldırın 10nm işlemcisi, sonsuz ekranı ve yeni asistanı Bixby ile tüm dikkatleri üzerine çeken Galaxy S8, kullanıcılarına yeni bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Samsung’un amiral gemisi olarak nitelendirilen Galaxy S8, her ne kadar dışarıdan bakıldığında standart dikdörtgen bir cihaz gibi görünse de, detaylar ve ekranı açıldığında ise asıl farkı ortaya çıkıyor. 5,7 inçlik ekran boyutuyla son derece etkileyici bir görünüme sahip olan telefon, 12 megapiksel çözünürlüğünde arka ve 8 megapiksel çözünürlüğünde ön kameraya sahip. 3000 mAh kapasiteli bataryadan beslenen Galaxy S8’in gövdesinde kullanılan Gorilla Glass ise telefonu çizilme ve darbelere karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Suya ve toza karşı da dayanıklı olan cihaz, istenmeyen kazaları artık dert olmaktan çıkarıyor.

Leica, sınırlı sayıda üretilen yeni fotoğraf makinesini tanıttı. Alman tasarımcı Rolf Sachs’ın yeniden yorumladığı M-P (Typ 240) Grip, kırmızı renkte kauçuk kaplamasıyla tüm dikkatleri üstüne çekiyor. Masa tenisi raketlerinde kullanılan kaplamaya oldukça benzeyen kauçuk malzeme sayesinde makineye dokunmadan durmak ise neredeyse imkansız. Kırmızı renkteki detaylar makinedeki lenste, deklanşör ve güç tuşlarında da karşımıza çıkıyor. Summilux – M 35 mm f/1.4 ASPH lensle birlikte gelen M-P (Typ 240) koleksiyonerlerin de epeyce ilgisini çekeceğe benziyor. Dünya genelinde sadece 79 adet üretilen bu özel makinede 24 megapiksel tam kare CMOS sensör ve Leica’nın Maestro görüntü işlemcisi bulunuyor.

Diesel de Android Wear segmentine adım attı İlginç tasarımları ile geniş kitlelerin beğenisini kazanan saat markası Diesel, Android Wear 2.0 üzerinde çalışan ilk dijital ekranlı akıllı saatini geçtiğimiz aylarda tanıttı. Motorsikletlerden ilham alan Diesel On, Qualcomm’un Snapdragon Wear 2100 platformundan gücünü alıyor. Dokunmatik ekran, bildirim esnasında farklı efektler sunup, hava durumu bilgisi alabilirken, çeşitli animasyonlar da oynatabiliyor. Çelik kadranın sağ kısmında özel bir kontrol tekerleği ve yine iki kontrol tuşu yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü AMOLED ekran paneline sahip olan Diesel On, farklı kordon seçeneklerine de sahip. 118 /


Eşyalarınız emin ellerde Trunkster Valiz Akıllı bir valize sahip olmayı kim istemez ki? Trunkster ile bu hayali gerçeğe dönüştürmek artık çok daha kolay. USB şarj sistemi ve konum izleme uygulamasıyla her zaman çantanızın nerede olduğundan haberdar olabileceğiniz Trunkster valizlerinde herhangi bir fermuara rastlamanız ise neredeyse imkansız. Trunkster’ın gizli bölmesi ise pasaport ve seyahatiniz sırasında gerekli olabilecek evraklarınızı saklaması açısından son derece güvenilir nitelikte.

Müzikten kopamayan sporseverlere Sennheiser OCX 686 Sports Kulaklık Sennheiser’ın sporseverler için geliştirdiği Sports serisi kulaklıklar müzikten kopamayan sporseverleri hedefine aldı. Red Dot 2015 tasarım ödüllü Sports serisi kulaklıklar tere ve ıslanmaya karşı dayanıklı kablosuyla da dikkat çekiyor. Kulak kepçesinin arkasından geçen ve kulakları rahatsız etmeden oturan çok hafif kanca yapısı ile üzerinde bulunan kontrol düğmeleri ile ses şiddeti ayarlanırken, telefon konuşmaları da cevaplanabiliyor. 3.5 milimetre jak girişi olan tüm cep telefonları, mobil cihazlar ve müzik çalarlar ile uyumlu olan Sennheiser OCX 686 Sports Türkiye’de satılmaya başlandı.

Akıllı Sırt Çantası AMPL SmartBag Günlük hayatımızın vazgeçilmez unsurları arasında yer alan telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için aynı zamanda şarj ünitesi bulunan AMPL SmartBag, birçok seyahatseverin de hoşuna gidecek bir ürün. Sırt çantası, üzerinde bulundurduğu 7 farklı şarj çıkışı ile cihazlar aranızdayken ya da herhangi bir yerde kullanırkenşarj edebilme özelliğine sahip.

/119


KISA HABERLER

Granada Luxury Belek’e Günsu A.Ş. imzası Günsu A.Ş. Türkiye’nin en prestijli projelerinden birine daha imzasını attı. Hali hazırda Türkiye’nin en büyük ve prestijli ilk üç yüzme havuzunda imzası olan Günsu A.Ş. Granada Luxury Hotels’in Belek’teki yeni tesisi Granada Luxury Belek’te de profesyonelliğini gösterdi. Bu proje ile gücünü bir kez daha tescilleyen Günsu A.Ş. proje kapsamında Avrupa ve Türkiye’nin en büyük açık yüzme havuzuna ek olarak dalga havuzu, tembel nehir, süs havuzu ve su kaydırakları projelendirme ve montajına da imza attı. Projenin elektromanyetik tesisatı ve filtrasyon işlerini de yine Günsu A.Ş. yüklendi.

Çinli Wanda Hotels, ilk otel yatırımını Türkiye’ye yapacak

Tanıtım ve markalaşma için Hollywood önerisi

Çinli WandaGroup, Mar Yapı ortaklığıyla Türkiye’ye turizm yatırımı için geliyor. Güneşli Basın Ekpres Yolu’ndaki Wanda Vista İstanbul, şirketin yurtdışındaki ilk yatırımı olacak. Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, Wanda Group Başkan Yardımcısı NingQi Feng ve Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Konsolosu Huang Songfeng’in katılımlarıyla gerçekleşen lansmanda iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkileri geliştirecek yatırımın önemine değinildi.

Ontur Hotels Genel Müdürü Gökçe Kesikçiler Buğday, tertemiz denizi, termal suları, temiz havasıyla ünlü Çeşme’nin markalaşması için ilçede bir Hollywood filmi çekilmesi önerisinde bulundu. Buğday, şöyle konuştu: “Markalaşmak çok önemli. Dünyada parmakla gösterilen turizm yerlerinden farkımız yok hatta fazlamız var. Çeşme’nin dünya çapında duyulması için ilçede, senaryosunu kendimizin yazacağı bir Hollywood filmi çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hollywood filmleri dünyanın tüm ülkelerinde izleniyor. Dünyaca ünlü oyuncular bu filmlerde yer alıyor. Çeşme için büyük bir reklam olacaktır” dedi.

120 /

Ukrayna’dan charterla turist gelmeye başladı Turizmde yaşanan tıkanıklığın önüne geçmek için girişimlerde bulunan Kuşadalı turizmcilere ilk müjdeli haber Ukrayna’dan geldi. Peninsula Tours tarafından Kiev’den Kuşadası’na turist getiren ilk charter uçağı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indi. İlk seferinde su gösterisiyle karşılanan uçaktan inen 172 Ukraynalı turist Türkiye’ye girişte çiçeklerle karşılandı. Peninsula Tours Operasyon Müdürü Mert Mustafa, “Peninsula Tours olarak Ukrayna’daki partnerimiz TPG Tur ile birlikte Kiev’den - İzmir’e direk charter uçuşlarını başlattık. Bravo Airways firması, Haziran ayından itibaren haftada iki kez charter seferi gerçekleştirecek. Bu son derece önemli bir gelişme” dedi.

Akay Travel ve Rubi Platinum Baltık pazarının en iyilerini ağırladı Akay Travel, partneri Novatours’un Litvanya, Letonya, Estonya şubelerinin üst yönetim kadrosu ve en iyi satış yapan 100 alt acentanın katılımı ile Alanya’da büyük bir organizasyona imza attı. 2 gün boyunca Alanya’nın parlayan yıldızı Rubi Platinum’da en güzel şekilde ağırlanan VIP grup için düzenlenen gala gecesinde Novatours’un CEO’su, Rubi Platinum Genel Müdürü Birol Coşkun ve Akay Travel Genel Müdürü Ethem Okudur’a başarılı organizasyonlarından, misafirperverliklerinden ve iddialı partnerliklerinden ötürü teşekkür plaketleri sundu.


Tourism today 131  
Tourism today 131  
Advertisement