Page 77

2013’ten 2016’ya kadar da düğmeli evlerde restorasyonlarımız devam etti. 2016’ya kadar günübirlik turlar yaparken 2016’dan sonra bir gecelik konaklamalı turlar sunmaya başladık. İlk açıldığımız dönemde 12 odamız vardı bu seneden itibaren ise 22 odaya çıkıyoruz. Şu an restorasyonlarımız devam ediyor ve hedefimiz ise 50 odaya ulaşmak” dedi. “Her gelen misafir 3 yeni misafir getiriyor” 2017’de yaklaşık 23 bin 500 kişiye ulaştıklarını söyleyen Özgüven, yabancı misafir portföylerinin daha çok Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Fransa ağırlıklı olduğunu dile getirdi. Kültür turlarına meraklı milletlerden gelen misafirleri ağırladıklarını hatırlatan Özgüven, “Biz bölgenin tanıtımı için çok fazla reklam yapmıyoruz. Misafirlerimiz bizim için reklam yapıyor. Her gelen misafir 3 yeni misafir getiriyor. Bu sayede 2018 yılında 37 bin bin turiste ulaştık. 12 oda ile de 3000 konaklamalı misafir ağırladık. Bu bizim için iyi bir rakam” şeklinde konuştu. “Keşke daha fazlası olsa” Tolga Özgüven, Ormana Active projesini para kazanmak için hayata geçirmediklerini söyledi. Özgüven: “Bu sosyal boyutta bir projeydi. Biz bu işe kar ya da zarar kaygısı ile girmedik. İlk önceleri zarar ettik. Yaptığımız yatırımların karşılığını da hala alabilmiş değiliz. Ancak bu iş tamamen gönül işi. Tamamen memleket sevdası adına yapılmış bir proje. Şu an işletmemiz kar ediyor ama yatırımların hepsini karşılayamıyor. Ancak biz bu projeyi iş edindik. Bizden sonra köyde küçük bir pansiyon daha açıldı. Bir tane daha yakın zamanda açılacak. Keşke daha fazlası olsa. Artık köyümüz bir turizm köyü haline geldi. 40 bin turist sayısı Antalya için devede kulak ama bizim için çok büyük bir rakam. Kişi başı bırakılan dövize bakıldığı zaman bizim gibi yatırımlara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Yılın her döneminde misafir ağırlayabiliyor Ormana ve çevresinin çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Tolga Özgüven, bölgedeki dünyanın en büyük üçüncü sualtı mağarası olan Altınbeşik mağarasının da büyük ilgi gördüğünü söyledi. Özgüven açıklamalarına şöyle devam etti: “Bölgemizde birçok turizm değeri var: Düğmeli evler, İpek yolu, yılkı atları, Altınbeşik mağarası, endemik bitki türleri. Bölgede fotoğrafçılık, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerle hizmet verebiliyoruz. Çok ciddi çeşitliliği olan yılın her döneminde ziyaretçi ağırlayabilen bir bölge burası. Antalya’dan kar görmeye bile buraya geliyorlar. Yılın her döneminde misafir ağırlayabiliyoruz.”

Köylüler turizmi sahiplendi Tolga Özgüven, Ormana Active ile köylülere iş imkanı da sunduklarını söyledi. “Bölge insanı turizme adapte oldu” diye konuşan Özgüven, “İlk tur bağlantılarını yaptığımız zaman köydeki insanları topladık ve köyümüze ‘turist gelecek’ dedik. Bize inanmadılar, aralarında dalga geçenler de oldu. Turistler arka arkaya gelmeye başlayınca köylüler ‘bunlar böyle her gün mü gelecek’ dediler. İlk yılımızda 10 bin kişiye ulaştık ve projeye inanmaya başladılar. Yaz ve festival dönemlerinde köyden 50 kişi çalıştırıyoruz. Köyü de turizmle kalkındırmak istiyoruz. Ormana Active projesi ile köye ters göçü sağladık. İstanbul’dan gelen 3 personelimiz artık Ormana’ya yerleşti. Bu da istediğimiz bir şeydi” dedi.

Düğmeli evler Düğmeli evlerin yabancı turistlerin büyük beğenisini topladığını belirten Özgüven, Düğmeli evleri şöyle anlattı: “Duvar kalınlığı 1.2 m’ye çıkan tamamen yığma taştan oluşan ve belli aralıklardaki hatıllarla taşların kilitlendiği duvar yapısına sahip ev şeklidir. Osmanlı döneminden kalan bu evlerden Ormana’da 300’den fazla var. Bunların 52 tanesi birinci derece tarihi eser, geri kalanları geleneksel yapı olarak geçiyor. Akseki ve İbradı bölgesinin ormana boylamında olan köylerin çoğunda olan bir ev cinsi bu. Isparta’ya doğru Eğridir tarafındaki köylerde de bizim evlere benzer evler görülebiliyor.” 77

Profile for Yedi Iletisim

Tourism Today - Sayı 142  

Tourism Today 142. Sayıdır.

Tourism Today - Sayı 142  

Tourism Today 142. Sayıdır.

Advertisement