Page 105

Havayolu bilişim sistemlerinin dünya çapında önde gelen isimlerinden Hitit, stratejik ortağı olduğu Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından geliştirilen, en üst seviye olarak bilinen dördüncü seviye NDC (Yeni Dağıtım Kapasitesi) sertifikasyonunu almaya hak kazandı. IATA tarafından havayolu ve havacılık bilişim şirketlerine verilen ve en üst düzey yeterlilikleri içeren bu sertifikasyon sayesinde, Hitit’in yazılım çözümlerini kullanan havayolu firmaları, yolcu deneyimlerini kişiselleştirebilecek, daha şeffaf ve çok daha hızlı bir sistemle hizmet verebilecekler.

Hitit’e IATA’dan Küresel

Sertifikasyon

‘HIRSIZ’ UYARISI

Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu’nun uluslararası boyuttaki ilk ve tek yazılım testi konferansı TestIstanbul’un bu yılki keynote konuşmacıları arasında bulunan Notbinary QA Danışmanı Viv Richards, çocuklara kodlama eğitimi verilmesinin önemli avantajları beraberinde getirdiğini söyledi. Günümüzde çocukların cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanmayı çok iyi bildiğini belirten Richards, “Bu kadar kolay erişilebilen bu cihazların nasıl çalıştığını düşünmeye başlamalarının ve bilmelerinin çocuklar için gerçekten önemli olduğuna inanıyorum. Hayatlarını kod yazarak kazanmayacak çocuklar için bile, kodlamayı öğrenirken öğrenecek çok şey var. Örneğin mantıksal düşünmeyi ve matematiği öğrenirler. Aynı zamanda kelime dağarcıklarını da genişletirler. Ayrıca, kadınların teknolojiye olan ilgilerini artırmak için de harika bir fırsat olduğuna inanıyorum. Benim bugüne dek eğitim verdiğim öğrencilerimin yarısından fazlası kız çocuğuydu. Daha fazla kadını bilişim ve teknoloji alanlarında çalışmaları için teşvik etmenin tam zamanı” dedi.

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, tatil öncesi il dışına çıkacak aileleri uyardı. Altun, “Hayalini kurduğunuz ve uzun süredir beklediğiniz tatil dönüşünde, siz yokken evinize hırsızın girdiğini fark ettiğiniz anda tatiliniz bir felakete dönüşebilir” dedi. “Hırsızların tatil yapmadığını bilmemiz gerekiyor” diyen Altun, uyarılarını şöyle sürdürdü: “Hırsızlar da sosyal medya kullanmaktadır. Sosyal medyada konum ve fotoğraf paylaşmak tehlikeli sonuçlara sebep olacaktır. Önce kapı güvenliğini iyi sağlamak gerekiyor. İyi bilinen bir kilit markası kullanarak kilidi zorlanmış kapıları ortadan kaldırın. Çoğu hırsız kolay girişleri ya da evleri seçer. Eğer kopyalanamayan anahtarlarıyla ve maymuncukla açılamayan kilitleriyle tanınan bir kilit seçerseniz, hırsızlar kapınızda bu kilidi gördüğünde evinize girmekten vazgeçerler.”

KODLAMA EĞİTİMİ ÇOCUKLARA TEKNOLOJİDEN FAZLASINI ÖĞRETİYOR

ADLİ BİLİŞİM UZMANINDAN TATİLE GİDECEKLERE

Akdeniz Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından felaket kurtarma senaryoları da düşünülerek aktif-aktif çalışan ve iki farklı lokasyonda olacak şekilde iki ayrı Veri Merkezi kuruldu. Faaliyetlerini yürütmek için yüksek hızlı bilgisayarlar, veri depolama birimleri, bilgisayar ağları ve bilişim altyapısından faydalanan üniversitede yüze yakın sunucu sürekli ve etkin olarak çalışıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Aktif-aktif çalışan bu sistemlerimiz bir sorun durumunda birbirlerini tam olarak yedekleyerek hizmetin kesintisiz devamını sağlıyorlar. Beraberinde, eski veri merkezinde bulunan sunucuları atıl durumda tutmayarak, veri merkezlerimizin üçüncü bir ayağı gibi çalışması için konumlandırdık. Verilerimizin bir yedeğini oraya da alarak önlemimizi aldık” ifadelerinde bulundu.

Akdeniz Üniversitesi’ne iki ayrı Veri Merkezi kuruldu 105

Profile for Yedi Iletisim

Tourism Today - Sayı 142  

Tourism Today 142. Sayıdır.

Tourism Today - Sayı 142  

Tourism Today 142. Sayıdır.

Advertisement