Page 64

moda

Dojrzały spokój Jesień 2015

Luke Leandrocano

Luke Leandrocano

Desigual

Ailanto

Foto: L’ESTROP/IFEMA

Rok 2015 przynosi modzie wyczekiwane uspokojenie po latach eklektyzmu, różnorodności i wyrazistości stylów, kolorów, cięć i tematów. Coraz wyraźniejsza jest tendencja wyciszania zarówno form, kolorów, jak i inspiracji. Nie znaczy to bynajmniej, by moda stała się ujednolicona i nudna. Jej krajobraz nadal pozostaje zróżnicowany, w dalszym ciągu o modnym stylu decyduje umiejętne połączenie różnorodnych elementów. Tym razem znaczenia nabierają materiały, dodatki i sylwetki klasyczne, minimalistyczne, o technicznym, specjalistycznym zacięciu. Właśnie techniczny charakter nowych materiałów (siatki, neopreny, powierzchnie metalizowane, nadruki…) decyduje o nowoczesności znanych od lat klasyków. O ile wiosną i latem istotna była lekkość, powietrzność, przejrzystość, o tyle jesienią i zimą 2015/16 kolorystyka nabiera dojrzałej ciężkości. Niezobowiązujące, przejrzyste szarości z palety sezonu wiosna-lato zyskują na głębi i wpadają w odcienie asfaltowe. Delikatne róże przemieniają się w intensywny odcień koralowy, niekiedy dojrzały burgund. Duże znaczenie ma złoto i powierzchnie o metalicznym blasku. W sylwetkach spotkamy formy oversize z mocnym akcentem położonym na wyolbrzymione, zaokrąglone ramiona (podkreślone szczególnie za pomocą peleryny), jak również formy nawiązujące do minimalizmu lat 90. Romantyczny styl jest zachowany, ale nie w wersji frywolnej, marzycielskiej, tylko w wersji progresywnej, cybernetycznej. Właśnie to, co kojarzymy z high-tech i zaawansowanym technologicznie sportem, bardzo mocno wpływa na wszystkie aspekty mody tego sezonu.

3 kolory: musztardowy

3 kolory: kobaltowy

Z kobaltowym rzecz ma się podobnie: mocne kolory stosuje się w tym sezonie szczodrze i bez ograniczeń. Chodzi o efekt całościowy i uderzenie z impetem. Monochromatyczne, jednolite sylwetki (kostiumy, spodniumy lub proste w formie sukienki) są traktowane jedynie jako nośnik dla masy koloru, choć w przypadku kobaltowego dopuszcza się możliwość łączenia go z innymi kolorami, pod warunkiem, że należą do rodziny granatów lub czerni. Kobaltowy najlepiej prezentuje się na tkaninach lśniących, odbijających światło.

62

Ulises Mérida

Jesus Lorenzo

Devota&Lomba

Amaya Arzuaga

Świetlisty kolor jasnożółty, znany z tegorocznej pory letniej, dojrzewa tej jesieni i staje się odcieniem musztardowym. To jeden z trzech głównych kolorów sezonu i stosowany jest według zasady „wszystko albo nic”. Albo na całości sylwetki, albo wcale. Żaden materiał nie jest dla niego przeszkodą, niemniej jednak najlepiej wygląda na materiałach matowych, w pełni absorbujących ten odcień.

Fale Loki Koki #69  

Czasopismo Kreatywnego Fryzjera

Fale Loki Koki #69  

Czasopismo Kreatywnego Fryzjera