Page 1

Elementy składowe komputera – analiza informacji o komputerze


Co oznaczają skróty: CPU, HDD, RAM? Procesor (ang. procesor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych.

Dysk twardy (HDD), napęd dysku twardego (ang. hard disc drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika.

RAM (pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. W RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. W temperaturze pokojowej zawartość większości pamięci RAM jest tracona w czasie mniejszym niż sekunda po zaniku napięcia zasilania,


Co oznaczają skróty MB, TB, WLAN? Megabajt (MB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca około milion bajtów (dokładnie 1 048 576 bajtów). Jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM, płyt CD itp.

Terabajt (TB) – jednostki używane w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych. Terabajt w praktyce: -Odtworzenie filmów znajdujących się na płytach DVD o łącznej pojemności jednego terabajta zajęłoby około 18 dób -W dużej bibliotece wszystkie książki zawierają łącznie informacje rzędu terabajtów

Bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów). Sieci tego typu wykonywane są najczęściej z wykorzystaniem mikrofal jako medium przenoszącego sygnały.


Co oznaczają skróty PCI i USB? PCI – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC. Bardzo istotną cechą architektury PCI jest jej skalowalność: w jednym i tym samym komputerze może być równolegle lub szeregowo połączonych kilka magistral PCI.

Universal Serial Bus (USB) – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.Port USB jest uniwersalny w tym sensie, że można go wykorzystać do podłączenia do komputera wielu różnych urządzeń.


Jak rozpoznać nazwy procesorów jedno- i dwurdzeniowych? Procesory dwurdzeniowe maja w nazwie "dual core lub Core 2 duo w intelu". Przyklady nazw procesorow jednordzeniowych : -Pentium -Pentium II -Pentium III -Pentium 4 -stare Intel Pentium D -Stare Intel Celeron Przykłady nazw prosesorów dwurdzeniowych : -Intel Pentium Dual core -Pentium D od socket 775 -Intel Dual core -Core I3 -Intel Celeron od s 775 Zasada działania procesora jedno i dwurdzeniowego : RDZEŃ 1 -> CACHEL L2 -> CHIPSET -> RAM RDZEŃ 1 RDZEŃ 2 -> CACHE L2 -> CHIPSET -> RAM


Jakie znasz typy procesorów montowanych współcześnie do komputerów PC?

Współczesnie do komputerów stacjonarnych procesory firm AMD i Intel. Najnowszym i najdroższym tj.19.09.2013r jest Intel

prcesorem

na

dzień

dzisiejszy

Core i7-3960X .Wiele osób poleca Procesor Intel Core 2 Duo , uwżany jest za dobry przy stosunkowo niskiej cenie. Z konkurującej firmy czyli AMD możemy wyróżnić AMD X8 FX-8350 a także AMD Phenom II X4 965.


Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję? Czym jest chipset? Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do urządzeń składujących.

Chipset - chipsety mają za zadanie usprawnianie komunikacji między poszczególnymi układami płyty głównej, pośredniczenie i kontrolowanie komunikacji i przepływu danych.


Co oznacza słowo „socket”? Jakie znaczenie ma to pojęcie dla doboru prawidłowego procesora i płyty głównej? Gniazdo procesora (ang. CPU socket ) jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej. Pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej.

Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy. Na przykład Slot 1 – Celeron, Pentium II, Pentium III.


Co to jest BIOS i jaką pełni funkcję?

BIOS - Basic In Out System - Układ elektroniczny umieszczony na płycie głównej komputera kontrolujący wszystkie urządzenia zainstalowane takie jak: procesor, pamięć RAM, karta graficzna, porty rozszerzeń oraz informacje o dacie i godzinie i kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę. Bios przechowuje swoje ustawienia w pamięci CMOS.


Czym jest cache i jak wpływa na szybkość pracy procesora na dysku? Pamięć podręczna – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Zastosowanie pamięci podręcznej zredukowało wpływ ogólnie znanego systemowego "wąskiego gardła" spowodowanego tym, że pamięć RAM jest o wiele wolniejsza od procesora. Jej obecność nie zmusza procesora do czekania na instrukcje i dane przekazywane przez wolniejszą pamięć operacyjną, a tym samym zwiększa wydajność systemu. Bez zastosowania pamięci podręcznej L1 procesor byłby zmuszony do częstszego czekania na wczytanie danych z pamięci systemowej. Przykłady pamięci podręcznej: -pamięć podręczna procesora -pamięć podręczna dysku twardego -pamięć podręczna systemu plików -pamięć podręczna przeglądarki Aleksander Rychlik

Elementy składowe komputera – analiza informacji o komputerze  
Elementy składowe komputera – analiza informacji o komputerze  
Advertisement