Page 84

ürün tasarımı - ambalaj

Su Gibi Sade NAKLİYE, DAYANIKLILIK, SADELİK KAVRAMLARINA ODAKLANAN REINA, ŞİŞENİN OMZUNA KABARTMA OLARAK UYGULANAN BRAILLE ALFABESİ DETAYIYLA KÖRLERİN ÜRÜNE DAİR BİLGİ SAHİBİ OLMALARINI sağlarken HAYATLARINA KOLAYLIK GETİRMEyi amaçlıyor.

Şubat 2013 - XXI 82

Beste Sabır

Reina Su Şişesi

anadolu cam

Beste Sabır: Reina ne gibi ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıktı? Firma size nasıl bir proje tanımıyla geldi ve bu paralelde konsept geliştirme süreci nasıl ilerledi? Eda Yılmaz: İşverenle bir araya gelmeden önce, onları tanımak adına yaptığımız bir araştırma sürecimiz var. Reina projesiyle işveren bize geldiği zaman eğer bir ön araştırma yapmamış olsaydık, firmanın bize yansıyan kimliği doğrultusunda lüks, premium gibi kavramlar üzerinde şekillenen tasarımlar ortaya çıkabilirdi. Ama bu araştırmalarımız sonucunda firmanın ayrıca WWF ile olan bağlantısını ve sosyal sorumluluk projelerine yatkınlığını da tespit ettik. Ardından toplantı süreçlerimiz başladı, daha çok bu yönde ilerlemenin doğru olacağına karar verdik. Çünkü firma bizden masanın üzerinde duracak şık bir şişenin yanı sıra, daha farklı şeyler talep etmekteydi. Tasarım bizim için, taşıma, nakliye, etiket, kapak gibi unsurlarla birlikte düşündüğümüz bütün bir süreç. Şişe yurtdışına da satılacaktı, dolayısıyla hafiflik, taşınma süreci, ambalajlanırken etiket yüzeyinin ve iletişim alanının büyük olması gerekiyordu. Böylelikle

aklımızdaki ilk Reina imajından daha farklı bir noktaya ilerlememiz gerektiğine karar vermiş olduk. Diğer yandan biz kendi içimizde yaptığımız geliştirme projeleri paralelinde müşterilere daha sonra sunmak üzere çeşitli şeyler geliştiriyoruz. O dönemde Braille alfabesiyle ilgili bir şeyler yapma fikri vardı ve onu kendi içimizde etüd ediyorduk, müşteriye de projeyi böyle bir şeyin üzerinde konumlandırsak hoşunuza gider mi diye sorduğumuzda çok beğendiler. Çünkü daha önce görme engellilerle ilgili çalışma yapılmamıştı. Onların su şişesi de olsa herhangi bir şeyi raftan alması ya da buzdolabının kapağından alırken içindekine dair bir bilgi vermesi fikri hoş oldu. Şişenin konseptine ve taşıması gereken özelliklere bu şekilde karar verilmiş oldu. Bu süreç zarfında ilk denemeleri yaparken müşterimiz deneme ürünlerini Altı Nokta Körler Derneği'yle paylaştılar ve kabartmanın okunup okunamadığını etüt ettiler. Gelen olumlu geri dönüşlerin ardından şişe son halini aldı ve kalıp siparişleri verildi. bs: Cam şekil verme açısından kısıtları olan bir malzeme. Bu paralelde üretim süreci nasıl ilerledi ve form arama çalışmalarınız nasıl biçimlendi? ey: Reina'nın üzerinde konumlanan kabartma ve yazıların yer seçiminde malzeme, yönetmelik gibi çeşitli kısıtlar ve zorunluluklar yönlendirici oldu.

Profile for XXI

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

Profile for xxi_dergi
Advertisement