Page 78

İç mekan - ofİs - İstanbul Şubat 2013 - XXI 76

fotoğraflar: Emre Dörter

Özgürleşen Mekan SAHİBİNDEN.COM'UN YENİ OFİSİ “SAHİPLEX”, TEKNOLOJİ ŞİRKETİNİN RUHUNUN VE KURUMSAL DURUŞUNUN İZİNİ SÜRERKEN SOSYAL AKTİVİTESİ OLAN BİR ÇALIŞMA ALANI YARATMAYI AMAÇLIYOR. ŞİRKETİN CEO'SU BURAK ERTAŞ VE PROJE MİMARLARINDAN KEREM ERGİNOĞLU'YLA GÖRÜŞTÜK. Beste Sabır

Sahiplex

erginoğlu & çalışlar mimarlık

Beste Sabır: İşbirliğiniz nasıl başlayıp gelişti? Burak Ertaş: Eylül 2011'de yönetim kurulumuzla birlikte yeni iş alanlarına yatırım yapmak ve mevcut iş alanlarını büyütmek adına bir yatırım kararı aldık. Ardından o günkü ofisimizin yetersizlikleriyle duvara çarptık. İşimizin büyüme hızına adapte olabilmek adına çalışan sayımızı artırıyorduk, bir noktadan sonra eski ofisimizde toplantı odalarının tümünün duvarlarını yıkıp açık ofis haline getirmek durumunda kalmıştık. Sonrasında insan kaynakları departmanından bir araştırma yapmalarını rica ettim; tüm çalışanların adres bilgilerini güncellediler ve bu konumları Google haritalar üzerinde yerleştirdiler. Böylelikle yeni ofisimizin nerede olabileceğiyle ilgili çalışmayı başlatmış olduk. Sonrasındaysa şu anki binamızı bulduk, o süreçte Erginoğlu Çalışlar bize farkını hissettirdi ve işbirliğimiz başlamış oldu.

Kerem Erginoğlu: 2012 başında proje safhası başladı. Doğru proje tanımı çok önemlidir tıpkı bir doktor-hasta ilişkisi gibi. Tahliller ne kadar doğruysa, o kadar iyi bir teşhis ve tedavi önermek mümkün oluyor. Tabi kendileri de bunu ciddi anlamda incelemişler, çalışanlarla yapılan anketler vasıtasıyla nasıl bir ofis hayal ettiklerinin araştırması yapılmış. Ondan sonra beraber ciddi bir beyin fırtınası yaptık. Mart başı gibi projenin çizilme aşamasına geçildi ve ardından inşaat süreci başladı. bs: Proje başlangıcındaki mekansal ihtiyaçlarınızdan bahsedebilir misiniz? be: Özellikle beyin işi yapıyorsanız rahat bir atmosfere ihtiyaç duyarsınız. Oturma düzeni açısından genişlik, ferahlık gibi noktalar öne çıkıyordu. Sınırlı miktarda yöneticilere sorup proje geliştikçe de kullanıcılardan fikir alır hale geldik, dünyadaki yaklaşımlar ve anlayışları inceledik, bu paralelde bir proje tanımı ortaya çıktı. Karşılıklı bir geri besleme içinde iteratif bir süreçle ilerledik. Süreci doğru yönetmek lazım, bu bir ekip olabilmekle alakalı ve biz Erginoğlu & Çalışlar ile gerçekten bir ekip olarak çalıştık.

Profile for XXI

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

Profile for xxi_dergi
Advertisement