Page 74

proje - ulaşım - İstanbul Şubat 2013 - XXI 72

Araçlar Gitse De Kent Bize Kalsa Audi Urban Future Ödülleri için hazırlanan beş projeden biri olan PARK, paylaşımlı dolmuşlarla İstanbul’daki araçları seyrelterek kentsel mekanı kentlilerin kullanımına açmayı hedefliyor. 2030’da İstanbul’un ulaşım sistemi online sadakat programı PARK üzerine kurulu. Gittikçe gidilen yollar yerine, ortaklaşa mobiliteyle paylaşılan daha fazla kentsel ortam öneriyor. PARK insanların akıllı, sürücüsüz dolmuşlar kullanarak kentlerini geri kazanmalarını teşvik ediyor. Her bir dolmuşun kullanımı İstanbul trafiğinden yirmi aracın elenmesi demek ki bu da kentte yeni fikirler geliştirilmesi için değerli alanların boşa çıkmasını sağlayabilir.

park

superpool + memed erdener

Mahalle ölçeğindeyse süreç şöyle işliyor: Dolmuşla yapılan her bir seyahatten puan kazanılıyor ve PARK üzerinden bu puanlar kullanılarak kişilerin evlerinin önünde artık gereksinim duyulmayan otopark alanları kiralanabiliyor, bu da mahalle sakinlerine daha fazla sahiplik ve aidiyet duygusu kazandırıyor.

Demokrasinin geleceği yol kenarında park edilmiş araçların bulunmadığı sokaklarda! Kent ölçeğindeyse PARK, kent içindeki toplanma yerlerini demokrasi platformlarına dönüştüren bir sosyal medya uygulaması olarak işlev görüyor. Örneğin, Taksim Meydanı’nda geçirilmek istenen bir pazar günü için öneriler uygulama üzerinden online olarak oylanıyor. En çok oyu alan öneriler gerçeğe dönüştürülüyor, aynı zamanda en az oyu alanlar da. Çünkü ancak en küçük azınlık grubu dahi fikirlerini kamusal alanda ifade edebiliyorsa oranın bir demokrasi ortamı olduğu söylenebilir. Bu durum insanların yaratıcılıklarını kullanmalarına olanak sunacak, fikirlerinin gerçekleşmesi deneyimini yaşamalarını sağlayacak. Çeşitliliği barındıran tüm sosyal sınıflar ve grupların kendilerine ve hayallerine olan güvenleri artacak. Yaklaşık son 150 yıldır iktidara sahip gücün anıtlar ve devlet adamlarının heykelleriyle kendini gösterdiği ve gücünü hatırlattığı kent meydanları, halkın eline geçecek. Tüm güç hayal gücünde artık!

Profile for XXI

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

XXI Subat 2013  

XXI Mimarlik Tasarim ve Mekan dergisi

Profile for xxi_dergi
Advertisement