Page 1

XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 1

XERTECOVINY Datum vydání: 8. 11. 2013

V. vydání

Netradičně o tradicích

TEXT: Marie Lukáčová

Slovo tradice, které dnes chápeme ve významu „ustálených zvyklostí, způsobů a názorů zachovávaných generacemi“ se do češtiny dostalo přes němčinu z latinského trāditiō, což znamená předání, vypravování, ústní podání. Známe tradiční kultury, tradiční školu, tradiční pivo, tradiční kuchyni i tradiční kroj... Čas posouvá význam slova, staré tradice se uchovávají, transformují, nebo zanikají a nové se utvářejí. Na dohled už jsou Vánoce, jedny z nejtradičnějších svátků v roce. Ale jaké že jsou vlastně ty novodobé vánoční tradice? Nákupní šílenství, davy lidí v obchodech, ve kterých už od začátku prosince hlučí koledy hrané stále dokola, uklízecí a vyvařovací maraton? Brrrr!

Pojďme odtud! Ale nemusíme přece vylévat s vaničkou i dítě. DÍTĚ, to je ono! Symbolem Vánoc je přece Ježíšek, dítě v jesličkách, tak se vydejme na ty jesle do Betléma podívat trochu podrobněji. Pokračování na str. 5

Najdete uvnitř: Kdopak to mluví? Také vám v hlavě naskočí tahle otázka, když voláte někomu, koho znáte jen z e-mailové korespondence nebo přes telefonní sluchátko? Teď máte šanci dozvědět se odpověď a seznámit se s Kateřinou Gřesovou. Nalistujte 3. stranu.

Europa jde na trh Zajímavosti o nových eurobankovkách ze série Europa si přečtěte na straně 4.

Těšíme se na rok 2014 Těšte se s námi na straně 6.

Drby ze zákulisí? Ale ne, seriozní zprávy! Informace o tom, co je u nás nového, najdete na straně 7.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 2

O firmě, strana 2, V. vydání

Co když na to půjdeme letos jinak Jistě také znáte někoho, nebo jste to dokonce vy sami, kdo začne nejpozději kolem 20. prosince říkat, už aby bylo po Vánocích! Ale proč? Protože jsme přestali vnímat Vánoce jako svátky klidu a rodinné pospolitosti a „přešaltovali“ jsme na závody v nakupování, zásobování a finišování? Nebo možná říkáte, že Vánoce bojkotujete? Ale Vánocům je to srdečně jedno. Vánoce budou tak jako tak. Možná bychom se měli vrátit k podstatě Vánoc. K tomu, že vánoční svátky nejsou diktátem, ale jsou to SVÁTKY. Se svátkem bývá spojena oslava a obvykle i nějaký rituál. Nechceme přece ritualizovat shon, spěch a stresové situace. Ostatně, ono to ani nejde, spěch si s rituálem nerozumí, rituál totiž vyžaduje čas. A tak se do Vánoc nehoňme, ono se nic nestane, když všechno nestihneme. Čas poplyne dál svým tempem. O Vánocích se pak zastavme a zpomalený běh času si pořádně vychutnejme. Vánoce nám totiž dávají šanci zvolna a v klidu si ten ČAS užít. Oproti dnům všedním na to máme totiž dost času. Přeji vám příjemné čtení posledních XERTECovin v tomto roce.

Ing. Ladislav Smelik generální ředitel XERTEC a.s. 5

6

Zaměstnanci XERTECu přejí všem čtenářům stejně hezké Vánoce, jako byly ty loňské Vychutnejte si pohodu u slavnostně prostřeného stolu s někým, koho máte rádi, a užijte si radostné chvíle u stromečku i v krásně nazdobených zimních ulicích. Těšíme se na vás v novém roce!

Fotografie z loňských Vánoc jsou z archivů zaměstnanců společnosti XERTEC.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 3

O nás, strana 3, V. vydání

Kdo je... Kateřina Gřesová, vedoucí zákaznického centra společnosti XERTEC a.s. text: Marie Lukáčová

„Dobrý den, firma XERTEC…“ klidným energickým hlasem několikrát denně zdraví po telefonu klienty společnosti Kateřina Gřešová. Pokaždé je připravená poslouchat jejich pracovní starosti, uklidnit je, vyjít jim vstříc. Neříká „to nejde“, ale zařídí, co je třeba. A kdyby snad s nimi pár dní nemluvila, bude jí to chybět. Znáte všechny své zákazníky osobně? Myslím, jestli je poznáte v telefonu po hlase a také jestli nosíte v hlavě jejich „historii“. Všechny určitě ne, ale znám jich dost, asi tak kolem sedmdesáti. Souvisí to s tím, jak dlouho tu práci děláte a jak často s určitým člověkem mluvíte. Nám volají zákazníci z celé České republiky. Lidi, se kterými mluvím častěji, si pamatuji snáz. Takže samozřejmě znám dealery, protože se s nimi osobně potkávám na dealerských konferencích, ale už tolik neznám zákazníky přímého prodeje, s těmi se téměř nesetkám. Pokud mi selže paměť a nemohu si někoho a souvislosti, za kterých jsme spolu předtím mluvili, vybavit, stačí se podívat do počítače a paměť si oživit. Jakou profesní deformací trpí vedoucí zákaznického centra? Pozorujete na sobě nějakou? Asi jsem víc upovídaná a naučila jsem se více naslouchat lidem. To mě docela překvapuje, myslela bych, že to budete mít přesně opačně, že se vám po práci už nebude chtít mluvit. To ano, taky to tak někdy je. Záleží na tom, jestli jsem měla špatný, či dobrý den. V prvním případě to dopadá tak, že nemám chuť si povídat s nikým, a ve druhém případě naopak. Jsem tak rozjetá, že nedokážu zpomalit a zabrzdit. Mluvím pořád. Když jste sama v roli zákaznice nebo se vám někdo snaží něco prodat po telefonu, všímáte si jeho přístupu z profes-

ního hlediska? Ano, samozřejmě. Nejen že si všímám, ale hlavně se dokážu vžít do jeho situace. Proto když odmítám různé telefonní nabídky, i když jsou obtěžující, nejsem nepříjemná. Beru to tak, že ten člověk na druhé straně dělá jen svou práci. Pro zaměstnance velkých call center musí být frustrující celý den volat různým lidem, aby si koupili třeba holicí strojek, a poslouchat, jak je škaredě odbývají. Co jsem slyšela, tak se na takové pozici dá vydržet krátce. Ale ani vaši zákazníci jistě nejsou pořád jen příjemní... Ne, to nejsou. Ale u nás je to něco trochu jiného. Většinou mluvíme s lidmi, kteří už jsou s naší firmou nějak v kontaktu, kteří nás znají a znají hlavně naše produkty. V případě volání novým zákazníkům máme výhodu v tom, že dobře známe naše zboží, a protože se jedná převážně o kancelářské stroje a vybavení, tak pro většinu klientů není nabídka bezpředmětná či zbytečná. Také pokaždé nevoláme my jim, ale i oni nám, protože něco potřebují. Co děláte, když vám volá nějaký rozčilený zákazník? Pokusím se ho uklidnit tím, že mu dám prostor, aby se mohl vypovídat. Také mu nikdy neříkám, že si třeba nějaký problém způsobil sám špatným postupem, že udělal chybu, ale snažím se najít nějaké řešení, jak to napravit a pomoct mu. To obvykle funguje, ten člověk se za chvíli uklidní a můžeme se pak bavit konstruktivně. Váš manžel pracuje jako obchodní zástupce v podobném oboru. Odráží se to

nějak na vašem rodinném životě, jak často se doma bavíte o práci? Poměrně často. My jsme se totiž před lety v Xertecu seznámili. I když už tady nepracuje, zná skoro všechny mé kolegy a stále má k firmě vztah. Nemá problém si se mnou o práci povídat a někdy si i vzájemně poradíme. Podle toho, co uvádíte ve svém životopise, jste vždycky pracovala na pozicích, které mají v popisu práce poskytování servisu zákazníkům. Vás ta práce zřejmě opravdu baví. Co nejvíc? Asi ten kontakt se zákazníky. Nedovedu si představit, že bych dělala práci, kde by tohle chybělo. Baví mě, když někomu zavolám a domluvím, že za ním může přijít náš obchodní zástupce. Tím mu vlastně otevřu k tomu člověku dveře, pak už je to na něm, jestli dohodne obchod, nebo ne. My v zákaznickém oddělení neprodáváme jenom produkty, my prodáváme i obchodní schůzky. A když se to povede, je to radost, to je náš úspěch. Zval vás někdy některý ze zákazníků na rande? Zval, ale nebylo to „na slepo“. Viděli jsme se předtím na naší akci, takže věděl, komu volá. A jak to dopadlo? Rande se nekonalo, vyměnili jsme si jen pár mailů. On byl z Moravy, a já jsem v Praze. Někdy se ale setkáváme i s peprnějšími telefonáty… ale s tím už se v naší profesi musí počítat.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 4

Zajímavosti, strana 4, V. vydání

NOVÉ EUROBANKOVKY Série Europa Ve vodoznaku a hologramu nových eurových bankovek je zobrazen ženský portrét. Kdo je tato žena? Je to Europa, hrdinka řeckých bájí, podle které byl pojmenován náš kontinent a také nová série eurobankovek. Europa byla překrásná dcera fénického krále, kterou svedl samotný bůh Zeus. Proměnil se v krotkého bílého býčka, aby se Europě zalíbil. Unesl ji poté, co na něj na královských pastvinách nasedla, a přeplaval s ní moře až na Krétu. Tam se zase proměnil v boha.

Na evropské měně jsou i nadále zobrazovány historické epochy a slohy, jen s lehkou grafickou úpravou nezávislého berlínského designéra bankovek Reinholda Gerstettera.

A jak si s novými ochrannými prvky poradí současné detektory padělků? Bez problémů. Detektor padělků eurobankovek Safescan 155i lze jednoduše na nové série upgradovat. Jeho

Jaké stavební slohy jsou tedy na bankovkách k vidění?

obsluha je velmi snadná. Bankovku překontroluje za půl sekundy. Vyrábí se v černé a světle šedé barvě a funguje i na baterii. Navíc detekované bankovky také rovnou spočítá. Je perfektní, že ano?

Europa dala Diovi tři syny: Mínoa, Sarpédona a Rhadamantya. Řekové její jméno začali používat jako zeměpisný pojem a odtud tedy pochází název našeho kontinentu. Portrét Europy použitý na eurobankovkách byl převzat z antické vázy nalezené na jihu Itálie. Ta je přes 10 000 let stará a v současnosti ji můžete obdivovat ve sbírkách pařížského Louvru. Hologram Europy se stal jedním z ochranných prvků nových evropských bankovek. Dalšími ochrannými prvky jsou: • na pravém i levém okraji bankovky série krátkých vystupujících čárek, které lze kontrolovat hmatem; • vodoznak s portrétem Europy; • v ochranném proužku se nyní objevuje znak €; dříve tam bylo slovo EURO; • smaragdové číslo – kontroluje se nakloněním bankovky; toto číslo je v levém dolním rohu bankovky a při jejím naklánění vytváří světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů; číslo zároveň mění barvu ze smaragdové na tmavomodrou.

5 €: antický 10 €: románský 20 €: gotický 50 €: renesanční 100 €: baroko a rokoko 200 €: architektura 19. století a secese 500 €: moderní architektura 20. století

Zdroje: www.ecb.europa.eu www.new-euro-banknotes.eu http://cs.wikipedia.org/

Nové eurové bankovky půjdou do oběhu v průběhu několika následujících let, a to ve vzestupném pořadí. Jako první byly letos 2. května vydány 5€ bankovky. Protože jsou pětieurovky jedněmi z nejpoužívanějších, je jejich odolnost zvýšena nanesením ochranné vrstvy.

Detektor padělků Safescan 155i


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 5

Titulní článek, strana 5, V. vydání

Pokračování z první strany

Netradičně o tradicích století. Patrně a zřejmě; jestli to tak bylo doopravdy, můžeme se dohadovat.

Betlém, nikoliv biblické město Davidovo, ale ten vánoční s jesličkami, se stal symbolem těchto svátků dávno předtím, než se na scéně objevil ozdobený vánoční stromeček. „Otcem zakladatelem a vynálezcem“ betlému je patrně svatý František z Asisi, který v roce 1223 v jeskyni poblíž vesnice Greccio v italské Umbirii zinscenoval první betlémské zátiší. Jesle vystlal senem a přivedl k nim živého oslíka a volka. U tohoto prostého betlému pak sloužil štědrovečerní mši. Jeho nápad se zřejmě stal předobrazem středověkých náboženských her vycházejících z biblických příběhů, mystérií, které byly populární zejména v době 14. až 16.

Za první „neživý“ betlém, který se ovšem nedochoval, je pokládán betlém italského architekta a sochaře Arnolfa da Cambio. Ten na konci 13. století vytvořil na zakázku pro baziliku Santa Maria Maggiore v Římě skupinu soch skládající se ze Svaté rodiny, tří králů i obou zvířat. Betlémy se z kostelů brzy přesunuly i do bohatých patricijských rodin, které jejich honosností mohly prezentovat své bohatství. U nás začíná historie betlémů na Vánoce v roce 1562. Tehdy byly z iniciativy členů Tovaryšstva Ježíšova postaveny první jesličky v Praze a zároveň ve střední Evropě směrem severně od Dunaje. Posléze začaly betlémy vystavovat i další církevní řády. Jejich stavění v kostelích však zakázala dekretem Marie Terezie

a posléze i její syn Josef II. Zákaz byl ale často obcházen a pomohl k rozšíření obliby betlémů mezi chudými vrstvami obyvatelstva. České lidové betlémy oplývají pohádkovou poetikou a převedením vánočního příběhu o narození Ježíše do našich poměrů, a tak v nich najdeme nejen pastýře a tři krále, ale i příslušníky mnoha různých řemeslných cechů a spolků a dokonce i muzikanty s dudákem. Český lidový betlém pozbývá nádech orientální exotiky a spíše reflektuje všední život na vesnici nebo malém městě. Který z betlémů je ten nejhezčí? Můžete si ho zvolit sami, stačí o Vánocích obejít kostely nebo se vydat na výstavu či do některého muzea betlémů. Najdete ho třeba na Karlštejně, ale to nejznámější je v Třebechovicích pod Orebem. Tam uvidíte slavný Proboštův betlém, jediný u nás, který byl prohlášen národní kulturní památkou. Až vám z toho výletu za tradičními i netradičními betlémy vytráví, zažeňte hlad třeba tradičním bramborovým salátem. A který je ten tradiční? No přece ten náš, to dá rozum!


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:12 Page 6

Naše produkty a služby, strana 6, V. vydání

CO CHYSTÁME NA ROK 2014 My s překvapením na Vánoce čekat nebudeme a už teď vám poodhalíme jednu novinku. Skartovače Rexel Auto+ letos nezahálely! Tato řada s automatickým podavačem nám v příštím roce nabídne hned 4 nové modely s ještě drobnějším řezem odpovídajícím stupni utajení dle NBÚ 3 – tajné. Jak budou vypadat? Stejně jako dosavadní skartovače Auto+, jen označení se bude mírně lišit. Velkým kancelářím tak nabídneme model Auto+ 750M, který spolehlivě zvládne skartaci pro 10 až 50 lidí. Do každého oddělení se pak jistě bude hodit menší skartovač pro 5 až 10 uživatelů Auto+ 500M. Pro malé kanceláře od jednoho do pěti lidí je určen

Řada skartovačů Rexel Auto+

Auto+ 300M a jako osobní skartovač si zákazník může zakoupit Auto+ 100M. Číslo v názvu skartovače opět znamená počet listů papíru, které pojme automatický podavač. Písmeno M pak představuje označení řezu micro cut.

Že jde o skutečnou třídu mezi skartovači, jste se dočetli již v minulém čísle XERTECovin. Skartovače REXEL Auto+ totiž vyhrály cenu EOPA – Technologický výrobek roku 2013 v kategorii Kancelářská technika.

Těšte se na skvělé nabídky a rychlý kvalitní servis I v příštím roce se můžete těšit na skvělé akční nabídky, které vám ke špičkovým skartovačkám, laminátorům, flipchartům, tabulím, vitrínám a dalšímu zboží, které máme v prodejním portfoliu, vždycky přinesou něco navíc, ať v podobě hmotné či nějaké nemateriální výhody. Připravujeme je pro vás s láskou a péčí. Víme, že produkty, které vám nabízíme, jsou velmi kvalitní a můžete se na ně spolehnout. Sami je totiž používáme. Spolehnout se můžete i na náš tým. Naši zaměstnanci jsou tu pro vás, jsou vašimi lidmi v XERTECu. A tak se na ně bez rozpaků obracejte, kdykoliv bude třeba. V posíleném zákaznickém centru jsou připraveny vyslechnout si vaše problémy a podat vám pomocnou ruku čtyři zkušené referentky. Kromě vedoucí Kateřiny Gřesové se můžete plně spolehnout i na obě Petry, Lánskou a Kecovou, a také na nováčka v týmu Michaelu Betlachovou.

Dealeři se jistě dobře znají s manažerem nepřímého prodeje Markem Smelikem. Pokud se nějakým nedopatřením vloudila chybička a zatím s ním nejste v kontaktu, ozvěte se mu, ať můžeme dát vzájemnou komunikaci do pořádku. O ostatní zákazníky se spolehlivě postará manažer přímého prodeje Petr Halásek a jeho tým. Můžete se na něj spolehnout. V XERTECu pracuje dlouhá léta, a tak za něj klidně dáme ruku do ohně.

Ale všichni jsme přece jen lidé a občas chybovat je lidské. A co teprve, když si „postaví hlavu“ stroje! Zapeklitá situace! Na řešení podobných záležitosti je tady Libor Ježek, který stojí v čele reklamačního oddělení a servisního střediska. Každý nový produkt, který zařadíme do portfolia, předtím Libor otestuje a vyzkouší. Můžete se ho tedy v tomto směru zeptat téměř na cokoliv. Ví všechno. A co neví, to zjistí. ml


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:13 Page 7

Zajímavosti, strana 7, V. vydání

Krátké zprávy Pánové, už nemáte šanci!

Morava má novou obchodní zástupkyni

Dne 21. září 2013 se vdala vedoucí našeho zákaznického centra Katka Novotná – nyní již Gřesová. Svatební obřad se konal v Kutné Hoře. Počasí novomanželům přálo a svatba byla nádherná. My Katce a Honzovi přejeme v manželství plno lásky, radosti, kupu dětí a ať jsou moc šťastní!

V září nastoupila do společnosti XERTEC na pozici obchodního zástupce pro Moravu Veronika Skládaná. I Veronice přejeme mnoho zdaru, spokojené klienty a šťastné pracovní cesty. Veronika je velmi sympatická a přátelská, a tak se jí nebojte napsat nebo zavolat na následující kontakty: e-mail: skladana@xertec.cz, mobil: 725 892 957. Ocenění za inovaci od Pitney Bowes

V zákaznickém centru je nás víc Na začátku srpna se rozšířilo naše zákaznické centrum. Jako posila nastoupila Michaela Betlachová. Přejeme jí mnoho úspěchů, ať se jí tady s námi líbí a ať ji práce baví. Pokud už teď máte nějaký dotaz nebo teprve budete mít, můžete Míšu kontaktovat na e-mailu betlachova@xertec.cz nebo na telefonu 225 004 313.

V říjnu jsme se zúčastnili konference Pitney Bowes Software, na které tato značka představila své plány a vyhlídky

do příštích let. Prezentovala také nové produkty a rozšíření funkcionality těch současných. Naše společnost na konferenci převzala ocenění „Pitney Bowes Presidents Award for Innovation“ za implementaci tiskového systému EngageOne. Obchodní oddělení se rozrostlo V listopadu k nám nastoupil jako Sales Manager Pavel Janoušek. Své 15leté zkušenosti v oboru zúročí v týmu obchodního ředitele Petra Petříka, kde bude odpovědný za kompletní řešení softwarových a hardwarových technologií značky Pitney Bowes pro hromadné zpracování personalizovaných dokumentů, tzv. Customer Communication Management, a rozvoj této oblasti. Pavlu Janouškovi přejeme mnoho zdaru a rychlé sžití s novým kolektivem. Kontaktovat ho můžete na e-mailu janousek@xertec.cz nebo na telefonním čísle 602 275 255.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 6.11.13 20:13 Page 8

Unikátní druh Skartovače REXEL Auto+ 500X a 750X jsou extratřídou ve svém oboru

Stačí naložit papír určený ke skartaci do velkoobjemového zásobníku automatického podavače, zamknout ho PIN kódem a zmáčknout start. Hotovo, máte uděláno! Zbytek už je práce pro REXEL. Vy si klidně můžete mezitím číst, protože vám teď ke skartovačkám REXEL Auto+ 500X a 750X přidáme čtečku Kindle.* REXEL Auto+ 500X / REXEL Auto+ 750X • zásobník na 500/750 listů A4 • při ručním podávání skartuje až 10/12 listů najednou • zamykání zásobníku PIN kódem • odpadní nádoba 80/115 l • samostatný vstup a odpadní nádoba pro skartaci CD a kreditních karet • skartuje i zapomenuté kancelářské sponky • automatické mazání řezacího mechanismu • tichý provoz * Akce platí do 20. prosince 2013 nebo do vyprodání zásob.

Vydává: XERTEC, a.s., se sídlem Kloknerova 2278/24, 148 00 Praha 4 – Chodov, IČ 27399508, tel.: 225 004 444, e-mail: zakaznickecentrum@xertec.cz, web: www.xertec.cz. Tyto noviny jsou vydávány čtvrtletně pod evidenčním číslem MK ČR E 20974. Noviny jsou neprodejné.

Xertecoviny V  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you