Page 1

XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:40 Page 1

XERTECOVINY Datum vydání: 25. 7. 2013

IV. vydání

Adrenalin

TEXT: Marie Lukáčová

DOBRÝ POMOCNÍK, ZLÝ PÁN

Najdete uvnitř: Jak si užívali dovolenou a výlety zaměstnanci XERTECu? Podívejte se na stranu 2 a nechte se inspirovat.

Zmatená postmoderní doba na jedné straně bojuje se stresem, ale na druhé si paradoxně libuje ve stresovém hormonu adrenalinu a v adrenalinových sportech. Dokládá to přehršle agentur i cestovních kanceláří, které nabízejí adrenalinové zážitky jako dárky pro muže či teambuldingové aktivity od divoké jízdy na čtyřkolce přes bungee jumping, volný pád či paintball až po poměrně čerstvou novinku flyboarding. Adrenalin nám pomáhá v zátěžových situacích, jejichž rychlé vyřešení lapidárně nabízí jedno známé české přísloví: kdo uteče, vyhraje; a druhé dodává: nejlepší obranou je útok. Adrenalin společně s kortizolem aktivují organismus při stresové situaci a pomáhají mu přežít. Tělo díky adrenalinu podává extrémní výkony, ale protože tělesné reakce na adrena-

lin jsou z dlouhodobého hlediska škodlivé, kortizol orgány chrání před poškozením, které by mu mohly způsobit právě účinky adrenalinu. Pokračování na str. 5

Petr Halásek, manažer přímého prodeje. Mnozí ho znáte po pracovní stránce, ale jaká je jeho druhá tvář, ta soukromá? Čtěte na straně 3. Chcete ušetřit? A kdo ne! Jedním ze způsobů, jak na to, je lisování odpadu. Zajímavé že? Více se dočtete na straně 4.

Dejte tomu barvu! Udělejte si v létě radost a rozveselte svou kancelář novými děrovačkami, sešívačkami a dalšími drobnostmi v parádních barvách. Strana 6.

Docházkové systémy SAFESCAN se neustále vyvíjejí. Čím se mohou nově pochlubit, se dočtete na straně 7.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:40 Page 2

O firmě, strana 2, IV. vydání

Náš zákazník náš pán Ano, to víme přece všichni, že zákazník je náš pán. A uvědomujeme si to o to víc, když jsme právě v roli „pánů“, ale ten, kdo nám poskytuje servis nebo službu, se k nám pansky zrovna nechová. Možná proto je tak důležité vidět člověku, který je naším zákazníkem, do očí, vědět, kdo to je, jak vypadá, jaké má starosti, co ho trápí a co ho těší. A také s ním prožít pár společných chvil, kdy se setře rozdíl společenských rolí, protože role se mění a každý z nás bývá na obou stranách barikády. Když zákazník, jeden určitý, vystoupí z šedivé masy anonymity a uvidíme konkrétního člověka, můžeme mu ochotněji vyjít vstříc už jen z toho důvodu, že si ho umíme lépe představit než nějakého bezejmenného sterilního „pana zákazníka“. Stane se pro nás partnerem. Proto je důležité sem tam vyměnit obchodní korespondenci a pracovní telefonáty za nekonvenční prostředí a přímý kontakt. Letní dny k tomu přímo vybízejí. Co takhle místo za pracovní stůl usednout ke kavárenskému stolku a zákazníka pozvat na zahrádku či terasu příjemné restaurace? Neformální a uvolněné prostředí vám dá šanci poznat se i z jiné stránky než jen té pracovní. U osvěžujícího drinku ze sebe můžete svléknout úřední či manažerskou slupku, zasmát se vtipným historkám a popovídat si o svých zájmech. A až se příště řekne „zákazník“, vybaví se vám tvář jednoho určitého člověka.

Přeji vám příjemné čtení letních XERTECovin. Ing. Ladislav Smelik generální ředitel XERTEC a.s.

Dovolenkujeme a výletíme... Kačka Novotná si s přítelem udělala pěkný víkendový výlet do skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska.

Velká Fatra. Tuto nádhernou fotografii pořídil náš kolega Jiří Haška.

Jak jinak než aktivně. Takhle tráví volný čas Ondra Kousal. Tentokrát si udělal výlet do přírody v okolí Brd.

Bryce Canyon – jedna z krásných zastávek na poznávací dovolené po západě USA od Pavly Hegarové.

Nadšený golfista – náš kolega Libor Ježek přebírá cenu za soutěž „Nearest to pin“. Pěkně Libore!


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:40 Page 3

O nás, strana 3, IV. vydání

Kdo je... Petr Halásek, manažer přímého prodeje společnosti XERTEC a.s. TEXT: Marie Lukáčová

Můj dům, můj hrad a můj koníček. Touto větou bychom mohli krátce charakterizovat Petra Haláska. Ale nenechte se mýlit, Petr Halásek není žádný hradní pán. Je to člověk, který má rád, když se věci dělají tím nejlepším možným způsobem a hlavně pořádně. Navíc je také manuálně velmi zručný, proto si spoustu věcí i sám udělá. Jednoduše ho to baví. Pane Halásku, po kom jste tak šikovný, máte v rodině nějakou tradici předávání řemesla z otce na syna? No jak se to vezme. Řemeslem se neživím, ani moji rodiče nebyli řemeslníci, takže nebylo co předat a převzít. Pokud si vzpomínám, děda dělal hodně se dřevem. Pravda je, že mě manuální práce baví a uklidňuje. Pokud chcete něco udělat pořádně, je to spíš o pečlivosti, preciznosti a trpělivosti. A je možné, že jsem tyto předpoklady podědil a ve světlých chvílích se projevují. Vy jste si prý sám postavil dům? Je to nízkoenergetický dům, taková naše investice do důchodu. U detailů jsem si chtěl být jistý provedením, protože právě detaily rozhodují o tom, jestli dům bude ve finále nízkoenergetický. Hrubou stavbu nám postavil soused, vyhlášený zedník, ale pak už jsem se detailům věnoval především sám. Pomocnou ruku přiložila rodina a kamarádi. Firmu jsem si pozval v podstatě jen na dvě věci: na montáž a zaregulování rekuperační jednotky a na montáž oken. Jak dlouho vám stavba trvala? My jsme koupili pozemek, na kterém stál dům ve velmi špatné kondici. Ten jsme bourali a rozebírali tři roky a další tři roky jsme pak stavěli. To na to padl asi všechen volný čas, dovolené... To víte, že to byla fuška. Když jsme dělali základy, vstával jsem ráno ve tři, ve čtyři už jsem

byl na stavbě a ze stavby rovnou do práce a z práce pak večer zase na stavbu. Zhubl jsem tehdy šest kilo.

Ano, pěstujeme si zeleninu do kuchyně, máme nějaké ovocné stromy. S potravinami z vlastní zahrady víte, co jíte, že máte kvalitní suroviny.

To se přímo nabízí otázka, co na to vaše žena říká, když trávíte všechny dovolené prací na domě... No tak to zase ne! Pravda, když jsme stavěli, tak nebyl na nic jiného čas, ale to už neplatí, věčně se takhle dělat nedá, to jde jen chvíli. Teď už několik let trvá víceméně normální stav a snažím se rozdělit svůj čas mezi práci, rodinu a svoje osobní zájmy.

Žijete na Moravě, kde se tradičně pěstuje víno. Jaký k němu máte vztah, máte vinohrad? Kdepak, já pocházím z Vysočiny, na víno nejsem odborník, jen poznám, jestli mně víno chutná, nebo ne. Letos na podzim bych chtěl zasadit asi dvacet sazenic révy, tři různé odrůdy, aby hrozny dozrávaly postupně. Ale nechci dělat víno, chci jen hrozny na přímou konzumaci.

Co myslíte těmi osobními zájmy? Koníčky? Ano, koníčky. Hodně, opravdu hodně poslouchám hudbu, ale v poslední době, zvlášť v autě, dávám přednost audioknihám. Momentálně je to George Orwell, 1984. Je to neuvěřitelné, jak všechno předpověděl, jak se to vlastně teď všechno děje nebo začíná dít. Chystám se na Osudy dobrého vojáka Švejka, kterého načetl Jan Werich. Dělal na tom 20 let a původních 17 LP desek vyšlo na šesti dvojcédéčkách.

A co nějaký sport? Rozhodně ano. Mám rád sporty a hry, při kterých něco držím v ruce. Ať už je to tenisová raketa, florbalová hůl, činka, pádlo či hokejka. I když hokej teď hodně šidím, asi se bojím. Před časem jsem vletěl do mantinelu a probudil jsem se až v nemocnici. Máte dům a kolem něj pozemek. Zahradničíte?

Jak vnímáte rozdělení ženských a mužských rolí v domácnosti? Vaříte třeba? V tomto směru jsem konzervativní. Až na výjimky nevařím, ale to spíš proto, že za sebou nechám v kuchyni strašný nepořádek, a to manželka nemá ráda. Ale co zásadně vařím doma jen já, jsou houby. Praženici jedině na sádle, řízky na másle. Na ničem jiném to tak nechutná. Domek, zahrada, réva, houby, to znamená les... Vy žijete v idylickém prostředí! Jak by také ne, vždyť bydlíme v kraji Mrštíkovy Pohádky máje, máme tady opravdu Helenčinu studánku a Ríšovu studánku, hájovnu a všechno, o čem se v té knize píše. Naše vesnice se jmenuje Veverské Knínice, ale veverku jsem tu snad v životě neviděl, to spíš kuny a lišky.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:40 Page 4

Naše produkty, strana 4, IV. vydání

Chcete šetřit? Ukliďte si. Pořádek dělá nejen přátele, ale také přináší peníze. Je zajímavé, že právě pořekadlo o pořádku a přátelích má v sobě skrytý finanční aspekt v podobě vyrovnávání dluhů, i když primárně na peníze nemyslí. To ale neznamená, že bychom mezi pořádkem a penězi nemohli najít souvislost. Mezičlánkem mezi oběma kategoriemi jsou totiž lisy, v našem konkrétním případě lisy na lisování odpadu. TEXT: Marie Lukáčová Možná se vám zdá tato souvislost absurdní, pojďme se na ni tedy podívat podrobněji. A na pomoc si můžeme vzít hned další české pořekadlo čas jsou peníze. O tom nikdo nepolemizuje a za samozřejmé budeme pokládat i tvrzení, že prostor jsou peníze, i když tuto zjevnou pravdu asi žádné české přísloví, rčení nebo pořekadlo nezachycuje. Ale vraťme se k lisům. Pokud nejde o lisování moštu nebo šťávy z ovoce či hroznů, je primární funkcí lisů zmenšení nějakého objemu. K uskladnění menšího objemu čehokoliv potřebujete menší prostor... už začíná přihořívat, že? Proč by vám něco takového jako odpad mělo zbytečně zabírat prostor? Možná si říkáte, že odpad stačí jednoduše častěji vyvážet... a to jsme v začarovaném kruhu a zase se dostáváme k tomu, co jsme řekli v minulém odstavci: čas jsou peníze. Zkrátka chcete-li nějak smysluplně a s minimálními náklady „hospodařit“ s odpadem, bez lisů se zřejmě neobejdete.

Lisovat můžete papír, plastové lahve, plechovky, tetrapak, textil i odpad z restaurací, paketovací lisy MACFAB zvládnou všechno. Poradí si s kovovými barely, s gumou z pneumatik i se sklem. Ty, které jsou určeny k lisování různých obalů od tekutých materiálů nebo nápojů, mají dokonce zásobníky na zachycení zbytků oleje či jiných kapalin. Mimo to je výhodou lisů MACFAB, že jim klidně můžete vyhradit prostor venku, takže vám nejen ušetří místo, co se uskladnění odpadů týče, ale ani sami nezaberou prostor ve výrobní hale nebo jiném interiéru. Dokážou snížit objem odpadu až o 90 %. Jak z výše napsaného vyplývá, na menší objem odpadu potřebujete méně kontejnerů, které navíc můžete vyvážet v delším intervalu. Lisovaný odpad se také stává druhotnou surovinou, která nemusí skončit na skládce nebo ve spalovně, ale dá se s ní obchodovat. A tak vám „bezcenný“ odpad naopak přinese ještě nějakou tu korunu zpátky.

Paketovací lis MACFAB HZ 70 T

A jen tak pro pořádek, aby se nám nevytratil pořádek, kterým jsme naši úvahu začali, s paketovacími lisy MACFAB budete mít navíc prostor vyhrazený pro odpad pěkně uklizený a přehledný.

Paketovací lis MACFAB BIN PRESS


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:41 Page 5

Titulní článek, strana 5, IV. vydání

Pokračování z první strany

Adrenalin DOBRÝ POMOCNÍK, ZLÝ PÁN Při nečekaných stresujících situacích se adrenalin vyměšuje z nadledvinek, aby připravil tělo a psychiku na náročný výkon, který je třeba k jejich zvládnutí, tzn. k útěku, obraně, zachránění holého života. Adrenalin stáhne cévy ve svalech a kůži a také hladké svalstvo, díky čemuž se v životně důležitých vnitřních orgánech, jako jsou mozek, srdce nebo plíce, nahromadí krev a připraví tělo na rychlé nenadálé změny. Zrychluje se srdeční činnost a síla stahů, prudce se zvyšuje krevní tlak a tepová frekvence. Zintenzivňuje se i proudění vzduchu v plicích a mobilizují se potní žlázy, v krvi se zvyšuje hladina glukózy a snižuje množství inzulinu. Stejně jako při požití drogy se rozšiřují zorničky. Člověk je připraven vyrazit... Nebo také ne. Srdce sice vlivem adrenalinu zvýší výkon a dojde i ke zvýšení krevního tlaku, ale protože se zúží cévy a tím pádem i jejich průchodnost, můžeme prudký nárůst adrenalinu vnímat i jako intenzivní bolest svalů vyvolanou snížením přívodu krve a současně zvětšenou potřebou

kyslíku při silnějším svalovém napětí. V krizové situaci totiž tělo upřednostní vnitřní orgány na úkor svalů, protože při případném zranění a krvácení jde o to zásobovat krví a zachránit především to, co je na krevní výpadek nejcitlivější a životně nejdůležitější. Proto přesměruje tok živin a kyslíku právě tam. V takovém případě jsou svaly až na druhém místě, a tak tělo na úlek nebo ohrožení někdy reaguje strnutím. Jak to vypadá v praxi, celkem přesně vystihuje rčení zdřevěněly mu nohy nebo krve by se v něm nedořezal. Proto jsme při setkání s medvědem v pustém lese schopni neuvěřitelnou rychlostí vyšplhat na nejvyšší borovici, ale když nebezpečí pomine, nedokážeme se už sami dostat dolů. Adrenalin zkrátka umožní tělu zmobilizovat veškeré rezervy k maximálnímu výkonu, ale druhou stranou mince je obrovské vyčerpání, možnost pádu, poranění svalů nebo úrazu. Stresu, který nás pomalu užírá a ničí, máme obvykle v práci i v životě habaděj. Proč tedy ještě tolik toužíme po umělých stresových situa-

cích? Odpovědí zřejmě nebude adrenalin, ale endorfin, hormon štěstí, který se dostavuje až posléze po tom, čemu říkáme adrenalinový zážitek. Endorfin nás nezaplavuje jen vlnou štěstí a libými pocity, ale také tlumí bolest, aby pro nás byla snesitelnější. Díky endorfinu „přežijí“ ženy porodní bolesti a zapomenou na ně, a tak má lidstvo stále naději, že nevymře. Hormon štěstí se uvolňuje v mozku, ovlivňuje naši náladu, v těle podporuje ozdravný a hojicí proces. Dobře ho znají také sportovci, když tzv. chytí druhý dech a najednou jde všechno zlehka. Zkrátka endorfiny nám dělají dobře. Až tedy budete mít pocit, že se nutně musíte zavěsit na lano a skočit z mostu, protože toužíte po troše adrenalinu a vzruchu, zamyslete se, jestli není bezpečnější, když si půjdete zaběhat nebo sáhnete do špajzu pro tabulku čokolády.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:41 Page 6

Naše produkty, strana 6, IV. vydání

Dejte tomu barvu! REXEL Easy Touch

Čím tak ozvláštnit všední dny v kanceláři? Drobnostmi, které používáme každý den! Už pouhá barva udělá mnoho. Možná to ještě nevíte, ale barvy ovlivňují naši náladu, vyvolávají agresi či dokonce pomáhají léčit některé nemoci. fonů a tabletů a zároveň jsou také kuličkovým perem. K dostání jsou rovněž ve čtyřech zářivých barvách (modrá, zelená, tyrkysová, růžová).

ZELENOMODRÁ neboli tyrkysová barva potlačuje nesmělost a trému a je to barva přátelských citů a sympatií. Tak co, už víte, která barva je ta vaše?

Nyní si můžete zpestřit svou kancelářskou „výzbroj“ novými děrovačkami a sešívačkami Rexel Easy Touch. Nejenže jsou k dostání ve čtyřech veselých výrazných barvách (modrá, růžová, zelená, oranžová), ale ušetříte s nimi také 50 % námahy s technologií Easy Touch, díky níž bude každý stisk opravdu lehký. Nejen za toto vylepšení, ale také za svůj vzhled získaly tyto děrovačky a sešívačky v roce 2012 prestižní ocenění Red Dot International Design Award, o které usilovalo 1800 výrobců a designerů z 58 zemí světa. A že jde o vysoce kvalitní produkty, poskytuje na ně výrobce Rexel záruku pět let! Skvělým a hlavně veselým doplňkem vám jistě budou také nové barevné minitouchpeny WEDO, které slouží k ovládání chytrých tele-

Ale kterou barvu si vybrat? Můžete se nechat inspirovat tím, co o barvách víme: MODRÁ barva člověka uklidňuje, uvolňuje a zlepšuje jeho vnímání. Snižuje také rytmus dýchání a podporuje soustředění. Je to barva rovnováhy, věrnosti, oddanosti i tradice. RŮŽOVÁ barva probouzí soucit, uklidňuje, vyjadřuje jemnost, citlivost, něžnost a náklonnost. Pozor, ale také zvyšuje chuť na sladké. ZELENÁ uklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při únavě, může ztišit migrénu, snižuje krevní tlak. Je to barva přírody a vegetace. ORANŽOVÁ barva je radostná a optimistická. Je často spojována s představou slunce. Tato barva je povzbuzující, slavnostní a hřejivá.

Touchpen WEDO MINI


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:41 Page 7

Naše produkty, strana 7, IV. vydání

Co je nového u docházkových systémů? Jelikož jsme do nabídky docházkových systémů Safescan přidali nové vylepšené modely, je na čase představit je s plnou parádou. V nabídce máme i doplňkový software, o kterém si taky něco málo povíme… frekvenci 125 kHz, nebo pomocí PIN kódu či kombinací obou metod. K docházkovým systémům Safescan obdržíte také software, který spravuje takové informace o zaměstnancích, jako jsou odpracovaná doba, návštěvy lékaře, přestávky a jiné. Všechny informace pak jednoduše vyexportujete do dokumentu PDF nebo CSV formátu.

Docházkový systém Safescan TA-965

Docházkové systémy Safescan nabízejí celkem 3 řady produktů: TA-6XX, TA-8XX a TA-9XX. Nejvyšší řadu představují modely TA-920 a TA-965. Jsou to inovace původních modelů TA-910 a TA-955 a zákazníkovi nabízejí kromě velkého 3,5“ barevného TFT displeje navíc také možnost exportovat data prostřednictvím Wifi. Takto máte neustále přehled o svých zaměstnancích a to ani nemusíte „číhat“ nikde za rohem. Abyste měli absolutní jistotu, kdo se přihlásil, určitě uvítáte model TA-965 nabízející přihlášení prostřednictvím otisku prstu, RFID karty/čipu nebo pomocí PIN kódu či kombinací dvou těchto metod.

Firmy s dvou- a třísměnným provozem potěší další novinka – Workforce Planner software. Ten kromě plánování v třísměnném provozu nabízí mnoho dalších vymožeností oproti standardně dodávanému softwaru. Například vás upozorní na to, který ze zaměstnanců dorazil pozdě nebo který si svou pracovní dobu zkrátil a odešel domů dříve. Zobrazí všechny oficiální státní svátky. Plánovat můžete jednoduše a rychle jen přetahováním myší. Jednotlivá data budete mít navíc pro přehlednost pěkně barevně odlišena a nakonec si můžete vytisknout veškeré pracovní rozvrhy i po týdnech. Jak tedy nejlépe evidovat docházku? No přece jednoduše a přehledně. Ušetříte tak čas i peníze.

Docházkový systém Safescan TA-920

Docházkový systém Safescan TA-920

U modelu TA-920 je možné přihlášení pomocí RFID karty/čipu, které komunikují na

Registrační čip Safescan

Registrační karta Safescan


XERTEC-NOVINY_Layout 1 23.7.13 16:41 Page 8

Krátké zprávy Změna tarifů České pošty Vy, kteří používáte frankovací stroje FRAMA, teď dávejte dobrý pozor. Od 1. 8. 2013 totiž platí nové tarify mezinárodních poštovních služeb u listovních zásilek. Změny tarifů ve frankovacím stroji FRAMA si může uživatel sám jednoduše nastavit do frankovacího stroje, a tak není potřeba pořizovat placený upgrade pomocí tarifového boxu. A jak na to? Návod na ruční nastavení nových tarifů včetně tarifové tabulky bude od 25. 7. 2013 k dispozici na adrese:http: //www.xertec.cz/produkty/frankovani-akorespondence/frankovaci-stroje/aktuality/.

Nový Account Manager Dne 3. 6. 2013 nastoupil do společnosti XERTEC a.s. Zdeněk Malý na pozici account manažera pro tisková řešení Pitney Bowes Software/Campaign Communication Management. Přejeme panu Malému v nové práci mnoho zdaru a ať se mu tady s námi líbí. V případě potřeby se na něj můžete obrátit na níže uvedeném kontaktu: e-mail: maly@xertec.cz, tel.: +420 225 004 115, mobil: +420 602 743 915

Nový manažer nepřímého prodeje Dne 17. 7. 2013 nastoupil na pozici manažera nepřímého prodeje člověk, kterého jistě dobře znáte. Ve firmě XERTEC a.s., jejím portfoliu a zákaznících se opravdu vyzná. Není to nikdo jiný než Marek Smelik, který dopo-

sud pracoval jako asistent marketingu. Přejeme Markovi v nové pozici mnoho úspěchů a spokojenosti. A pokud už vás napadá, na co byste se jej chtěli zeptat, zavolejte nebo napište na následující kontakt: e-mail: m.smelik@xertec.cz, tel.: +420 225 004 312, mobil: +420 774 843 854

Instalace lisu MACFAB 450HD ve společnosti A.P.E. s.r.o. Dne 10. 7. 2013 proběhla instalace paketovacího lisu MACFAB 450HD ve společnosti A.P.E. s.r.o.

prevenci a řešení havarijních stavů a také poradenskou činnost v oblasti podnikové ekologie a zavádění integrovaného systému managementu, který zahrnuje systém jakosti dle ČN EN ISO 9001, environmentální systém managementu dle ČSN EN ISO 14001 a bezpečnost práce dle OHSAS 18001. Věříme, že lis MACFAB 450HD bude dobrým a dlouholetým pomocníkem a že s ním bude práce jedna radost.

Letní grilování Když na nás v polovině června po neustávajících deštích konečně vykouklo sluníčko, nechal pro nás pan ředitel připravit skvělé odpolední grilování. Jídlo bylo výborné, počasí nám přálo a všichni se báječně bavili. Jen se sami podívejte…

A.P.E. (Agentura pro ekologii) se zaměřuje na poskytování služeb a výrobků pro ochranu životního prostředí. Oblast činnosti společnosti je velmi široká a zahrnuje služby pro odpadové a vodní hospodářství, řešení skladování závadných látek, služby v ochraně ovzduší a nakládání s chemickými látkami a přípravky, služby pro

Chcete vědět, koho máte na bojišti? Zvolte adekvátní prostředky. S novou řadou docházkových systémů Safescan TA-9xx s WiFi připojením můžete sledovat zaměstnance v reálném čase. Systémy TA-9xx s velkým barevným displejem a osmi tlačítky se snadno ovládají. Poskytnou vám kompletní přehled o docházce zaměstnanců, a to včetně přestávek a důvodů nepřítomnosti. Nezanedbatelnou výhodou je také to, že základní software i jeho aktualizace jsou zdarma. A navíc si ještě můžete prodloužit záruku až na 36 měsíců.

Safescan TA-965

Safescan TA-920

Vydává: XERTEC, a.s., se sídlem Kloknerova 2278/24, 148 00 Praha 4 – Chodov, IČ 27399508, tel.: 225 004 444, e-mail: zakaznickecentrum@xertec.cz, web: www.xertec.cz. Tyto noviny jsou vydávány čtvrtletně pod evidenčním číslem MK ČR E 20974. Noviny jsou neprodejné.

XERTECoviny IV  

V tomto čísle XERTECovin naleznete: Adrenalin - dobrý pomocník, zlý pán, Kdo je...Petr Halásek, Chcete šetřit? Ukliďte si. Dejte tomu barvu!...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you