Page 1

XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:15 Page 1

XERTECOVINY Datum vydání: 12. 5. 2014

VII. vydání

TEXT: Marie Lukáčová

Strom

Ať už je vaše soukromá představa ráje jakákoliv, zcela určitě v ní nebudou chybět stromy. Jsme s nimi spojení už od Adama, vždyť uprostřed biblického Edenu se nacházela zahrada s rozličnými ovocnými stromy, včetně stromu poznání dobrého a zlého a stromu života. A také fíkovník, do jehož listů se první lidé zahalili poté, co porušili Boží zákaz, snědli ovoce ze stromu poznání a zjistili, že jsou nazí. Od té doby je fíkovník symbolem hříchu. Symboliku stromů najdeme snad ve všech náboženstvích, kulturách i v mytologiích různých národů po celém světě. Siddhártha Gautama, pozdější Buddha, dosáhl osvícení pod stromem bódhi (ficus religiosa). Ten je od té doby hojně vysazován v buddhistických klášterech. Židé slaví patnáctého dne měsíce ševatu Tu bi-švat, Nový rok stromů, nazývaný

také Svátkem stromů. Ševat je pátým měsícem občanského a jedenáctým měsícem biblického židovského kalendáře. Podle gregoriánského kalendáře obvykle připadá na leden nebo únor. Symbolem Svátku stromů jsou mandloně, které právě tou dobou v Izraeli rozkvétají. Pokračování na str. 5

Najdete uvnitř: Máme chlupaté miláčky, na které nedáme dopustit Seznamte se s nimi na straně 2.

Jo, skladník, ten tvrdý chleba má! Nebo ne? Jak to vidí Miroslav Mašek? Přečtete si rozhovor s člověkem, který strávil ve skladu skoro celý pracovní život. Nalistujte stranu 3.

Kolikrát se dají recyklovat noviny, když je odhodíte do kontejneru na papír? A co se z nich potom vyrobí? Čtěte na straně 4.

Pálí vás v kanceláři úspora energie stejně jako doma? Zamyšlení k tématu najdete na straně 6.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:15 Page 2

O firmě, strana 2, VII. vydání

Krása je v očích toho, kdo se dívá Každý někdy hrál tu hru se zakloněnou hlavou nebo ležící v trávě. Na jevišti oblohy se objevovala bájná zvířata, tady obrovská ryba, támhle drak. Vystřídala ho hlava mračícího se obra, kterému za pár minut roztál na tváři úsměv a pak se celý rozplynul. A za ním přišla na scénu úplně kudrnatá ovečka, bílý beránek, skoro jako ten, kterého potkal Malý princ na poušti. Nebo jsme se nořili pod hladinu moře, koukali si s duhovými rybičkami z očí do očí a objevovali úplně nový, mokrý svět. Území korálů, kde vládne ticho, rybí zákony a zvláštní řád. Jiný svět objevíme i v korunách stromů, a nemusíme být ptáky, abychom ho viděli z jejich perspektivy. Šanci nedívat se na život přízemně nabízejí naučné stezky mezi větvemi stromů, ať ta nejdelší na světě v Bavorském lese nebo ta česká na Šumavě. Možná zrovna máte starostí nad hlavu a nevíte, co dřív. Právě proto byste ale měli vyrazit za humna, sednout si do trávy nebo na břeh rybníka a pozorovat, co se kolem děje. Příroda nám stále znovu dává spoustu možností, abychom objevovali dosud nepoznané. A taky úžasnou šanci vidět svět a své místo v něm z jiné perspektivy a v jiných souvislostech. Ing. Ladislav Smelik generální ředitel XERTEC a.s.

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá... Hodně z nás má doma nějakého chlupatého miláčka, který s námi sdílí dobré i zlé. Ti naši jsou vesměs sympaťáci, posuďte sami. Ajko pózoval pod skálou

Kocour Maxík se už jara nemohl dočkat. Navíc tuší, že mu žluté narcisy „jdou k pleti“ aneb Zátiší s kocourem od Kateřiny Gřesové.

Konečně mám postel jen pro sebe! Salačovic Borynka si to umí užít.

Dva na koni, jeden na oslu... Že by v sobě Martin Hotárek objevil herecké ambice?

Krysák Násoska ke svému jménu přišel zcela nevinně. Z přiložené fotky od Petry Lánské je naprosto zřejmé, že se jeho pitný režim týká pouze vody.

Jo, v lese na jehličí... Žádné jehličí tam nebylo, jen samé listí! Ajko to prozkoumal s paničkou Petrou Lánskou.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:15 Page 3

O nás, strana 3, VII. vydání

Kdo je...

Miroslav Mašek, vedoucí skladu společnosti XERTEC a.s. TEXT: Marie Lukáčová

Chalupář, cyklista, skladník. V prvním zaměstnání si našel manželku a přes ni pak po létech zase našel svou současnou práci. Miroslav Mašek, Pražan z Vršovic, který se už těší, až nechá město za zády a přestěhuje se na venkov. Jak to s tím vaším stěhováním je, pane Mašku? Já jsem čerstvý důchodce, od 1.dubna bych měl být v důchodu, ale domluvil jsem se s naším ředitelem, že vydržím do prázdnin a zaučím svého nástupce. Pak už bude v důchodu i manželka, tak se přestěhujeme z Prahy na chalupu. A kdo je ten nástupce? Někdo úplně nový, nebo někdo z podniku? Je to jeden mladý kolega tady z Xertecu, pracuje u nás už pět let. Sám jsem si ho vybral. S nadsázkou se dá se říct, že jste ve skladech strávil celý pracovní život. Jaký byl mezi těmi sklady rozdíl? Velký. Jednak se za tu dobu všechno změnilo a taky to byl pokaždé jiný sortiment. Začínal jsem po vojně v Díle ČFVU, tam se skladovaly skleněné předměty, keramika, látky... Krásné věci to byly. Také mám z té doby dodnes schovanou památku od jednoho výtvarníka. Je to speciálně pro mě vyrobený půllitr s mým monogramem. Pak jsem byl patnáct let v Igře až do té doby, než ten podnik v roce devadesát zavřeli. Tam byly hračky, ale já jsem pracoval jako vedoucí servisu v opravně kočárků a jízdních kol. V Xertecu jste přes dvacet let... Ano, nastupoval jsem do skladu v roce devadesát tři ještě v Holešovicích, pak jsme se stěhovali do Hostivaře a nakonec sem na

Chodov. Musím říct, že dřívější sklad se s tím dnešním nedá vůbec srovnat, ten současný je jednoznačně nejlepší. Máme všechno pohromadě a hlavně je to krásný čistý prostor. Původně se všechno balilo ručně, teď na to máme stroje. Narodil jste se v Praze, které místo máte v Praze nejradši? Já jsem se narodil a prvních šest let prožil v Libni, do první třídy jsem šel už ve Vršovicích. Vršovice a Hostivař, tam to mám rád. A z centra Malou Stranu. Rád se procházím venku v zimě, když padá sníh. To vyjdu ven třeba v jedenáct večer, všude je krásně bílo, šustí to, sem tam přejede auto a nechá v tom bílém sněhu koleje... Ale čím dál tím víc tíhnu na venkov. Na chalupu? Ve které části republiky ji máte a proč právě tam? Chalupu máme u České Lípy, koupili ji tam manželčiny rodiče. Byl to původně obrovský statek, dneska už je z toho jen jedna budova. Ale práce je tam dost. Takže relaxujete aktivně prací? Ano. Nevydržel bych tam jen koukat, musím něco dělat. Ale taky rád jezdím na kole, vyjíždíme na výlety, jsou tam pískovcové skály, pořád objevuji něco nového. Dřív jsem jezdil i jinam, teď jen na chalupu, už mě to jinam neláká. K chalupě patří domácí zvířata. Máte nějaké?

Máme tady v Praze dvě kočky, Jonáše a Rozárku, a na chalupu si pořídíme i psa. Říká se, že se kočka drží u chalupy, pes u pána. Jak si kočky zvyknou na nový domov, nebude to pro ně problém? Myslím že ne. Už jsme je tam vzali, ale jsou bojácné, tak se netoulají. Vyrazí ven jen na zahradu, za plot, a pak zase zpátky. Pro naše kočky není domovem místo, ale lidé. Sledujete jako správný chalupář v televizi také nějaké „hobby“ pořady o chalupaření a zahradničení? Moc ne. Ono je to všechno přes den, a to radši vyrazím ven, než bych seděl u televize. Občas se podívám na Rady ptáka Louskutáka, zajímají mě spíš odborné věci, jak udělat sádrokartonový strop nebo položit podlahu. A zahrádka? O tu se stará manželka. Jmenujete se Miroslav. Je to křestní jméno, které se ve vaší rodině dědí? A jak jde dohromady s vaší povahou? Jste mírumilovný, nebo horká hlava? Povahu mám v souladu se jménem, nejsem cholerik. V naší rodině jsem Miroslav sám, ani rodiče ani moje děti se tak nejmenují. Jsem třetí ze čtyř bratrů a rodiče si mysleli, že do třetice všeho dobrého to bude holka, a pro tu měli připravené jméno Mirka. Ale narodil jsme se já, a tak jsem Miroslav.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:16 Page 4

Naše produkty, strana 4, VII. vydání

Recykluji, recykluješ, recyklujeme...

TEXT: Marie Lukáčová

Kdykoliv si jdete koupit nějakou elektroniku, je v její ceně započten také recyklační poplatek. Platíte tak za likvidaci budoucího odpadu, kterým se i ten nejnovější elektronický hit bezesporu za pár let stane. Recyklují se lednice, rádia, televize, telefony, diskety, cédéčka i jiné nosiče informací. Z laického pohledu je ale nejjednodušší recyklovat ten nejzákladnější informační nosič a obalový materiál, a tím je zcela určitě papír. Po roztřídění se jednotlivé druhy papíru slisují do balíků a odvezou do papíren ke zpracování. Tam se papír namočí a v rozvlákňovači rozdělí na vlákna, která se zbaví nečistot, jako jsou třeba fólie, provázky, sponky, staré barvy a plniva. Vyčištěná vlákna se doplní o nová klížidla, barviva i plniva a na papírenském stroji se z nich vyrobí nový papír a nové výrobky. Papír může projít recyklačním cyklem až šestkrát, pak už je ale kvalita papírových vláken nevyhovující a jsou tak zkrácená, že už se dále recyklovat nedají. To je případ již zmiňovaných obalů na vajíčka. Podle statistik má 99 % obyvatel naší republiky možnost odpad třídit a 70 % to opravdu dělá. Všechno, co odhodíte do kontejneru na papír, projde třídicí linkou, na které se ručně roztřídí jednotlivé druhy papíru a odstraní se to, co do kontejnerů na papír nepatří a co by mohlo při recyklaci působit problémy. Co to je? Například mastný, mokrý nebo jinak znečištěný papír, obaly od vajíček či ruličky od toaletního a kuchyňského papíru. Do papírového sběru nepatří ani kapesníky nebo hygienické potřeby.

Paketovací lis MACFAB 75 se dvěma komorami

Z recyklovaného materiálu se mimo jiné vyrábí například toaletní papír. Ten, stejně jako papír „normální“, pochází z Číny. Zatímco ten „obyčejný“ byl vynalezen už v 3. tisíciletí před n. l., toaletní přišel na svět až v 6. století našeho letopočtu. V císařské dílně ho tehdy vyráběli z rýžové slámy a ročně vyprodukovali až 750 000 listů. Toaletní papír samozřejmě nebyl pro každého, jeho užívání se rozšířilo v Říši středu až ve 13. století. První továrně vyrobený papír určený pro toaletní potřeby pocházel z USA. V roce 1857 ho tam

začal vyrábět a označovat vlastním jménem Joseph Cayetty. A jak se řešila hygiena předtím? V různých částech světa různě. Ve starověkém Římě obvykle používali mycí houbu, ve středověku se za tímto účelem čile obchodovalo s mechem. V některých částech světa k očistě stačila ruka a voda, písek, tráva atd. Ti, kteří na to měli, používali vlnu nebo konopí. Později se zužitkovávaly staré noviny, telefonní seznamy nebo letáky. Žijeme ve šťastné době, dnes stačí zajít do drogerie a vybrat si toaletní papír z nepřeberného množství kvality, barev a vzorů. Ale vraťme se na začátek. Než se stane z odpadu druhotná surovina, je třeba ji na další zpracování připravit. Užitečným pomocníkem jsou paketovací lisy. Dokážou snížit objem odpadu až o 90 %, a tak s nimi ušetříte prostor na jeho uskladnění i náklady na odvoz. Lisovat můžete papír, plastové lahve, plechovky, tetrapak, textil i odpad z restaurací, paketovací lisy MACFAB si poradí s kovovými barely, s gumou z pneumatik i se sklem. Ty, které jsou určeny k lisování různých obalů od tekutých materiálů nebo nápojů, mají dokonce zásobníky na zachycení zbytků oleje či jiných kapalin.

Paketovací lis MACFAB BagPress pro lisování odpadu přímo do pytlů


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:16 Page 5

Titulní článek, strana 5, VII. vydání

Pokračování z první strany

Strom S křesťanstvím jsou spojovány palmové ratolesti, kterými byl vítán Ježíš při vjezdu do Jeruzaléma. Na Květnou neděli je v zemích, kde datlová palma není zcela běžným stromem, nahrazují rozkvétající větvičky vrby jívy, tzv. kočičky, a jehnědy, které se světí v kostelích a pak příští rok na Popeleční středu pálí. Palma není jen symbolem vítězství, ale také mučednictví. Proto ji velmi často uvidíme i v rukách ryze českého světce Jana Nepomuckého. Vítězství symbolizuje také vavřín. Kromě toho měl v řecké mytologii i očistnou a léčivou sílu. Kvetoucí stromy mají zvláštní symboliku. U nás se chodíme na Prvního máje líbat pod rozkvetlou třešeň či jabloň, aby paní a dívky neuschly. Protože kvete ještě před olistěním, je ve východní Asii s erotikou a mladičkými dívkami spojována švestka (slivoň). Proto se i přehoz na novomanželské posteli výmluvně nazývá „přehoz švestkových květů“. Strom nebo jeho část mají na své vlajce státy jako Belize, Haiti, Libanon, Rovníková Guinea, San Marino či Kanada. I když ji nemáme ve znaku, každý Čech ví, že naším národním stromem je lípa. Ke Kanadě patří javor, k Libanonu cedr, Němci, Portugalci nebo Angličané mají dub, Dánové buk, Japonci sakuru, Číňané ginkgo bilobu a Vietnamci bambus. Ve Finsku, Rusku a některých dalších zemích bývalého Sovětského svazu je národním stromem bříza. Krásné rododendrony jsou spjaty s Nepálem a baobaby zase s Mada-

gaskarem a Senegalem. Oliva je národním stromem Albánie, Řecka či Palestiny. V Čechách máme ke stromům zvláštní vztah, který je podpořen historií. Při založení statku nebo narození prvního syna bývalo zvykem zasadit tzv. rodový strom, obvykle lípu, která měla statek chránit. Díky tomuto specifickému poslání se tyto stromy nekácely a přetrvaly dlouhé věky. V jejich stínu se scházeli sousedé „na hrátky“, aby probrali denní starosti i radosti. Některé ze stromů, které jsou dnes označeny jako památné a jsou chráněné, jsou spjaty se slavnými jmény českých dějin. Sudslavická lípa nebo Husova lípa v Chlístově jsou stromy, pod kterými prý kázal mistr Jan. S vojevůdcem Janem Žižkou je spojováno přes 80 památných stromů, mezi nimi například Žižkův dub v Náměšti, Žižkova lípa v Nejepíně nebo Žižkův dub u Lichnice. Pověsti vážící se k těmto stromům se odrazily v mnoha literárních dílech z doby národního obrození a posilovaly tak v lidech nejen vztah k těmto stromům, ale i vlastenecké cítění. V roce 1848 byla na Všeslovanském sjezdu v Praze na návrh Františka Ladislava Čelakovkého ustanovena lípa jako národní symbol. Stalo se tak v reakci na frankfurtský sněm a volbu dubu jako

symbolu velkoněmectví. Při pohledu na mapu mimo jiné zjistíme, že se pojmenování stromů také promítá do českých místopisných názvů. Na mapě najdeme nejen Horní Břízu nebo Český Dub a Nové Město pod Smrkem, ale i Borovou Ladu, Bukovany, Habrůvku, Hrušovany či Břežany a Vrbici, Olešnou, Javorník, Jablonec, Lipnici nebo Tisovou, Lískovou a mnoho dalších. Strom, pevně ukotven v zemi a s korunou směřující k nebi, bývá symbolem dvou světů a spojovníkem mezi „nahoře“ a „dole“. Proto naši pradávní předkové uctívali háje jako příbytky bohů a nadpřirozených bytostí. I v pohádkách se objevují tajemné bytosti, které mají do stromů zakletou duši. Takovou ženu s duší ve vrbě známe také z Erbenovy Kytice: „Ve dne s tebou živa v domě, v noci duše její v stromě.“ Když se z pohádek a pověstí zase vrátíme nohama na zem, upozorní nás jedno české pořekadlo na to, že žádný strom neroste do nebe a že lidské možnosti nejsou neomezené. Životní úkol každého muže je pro změnu zase skryt ve výzvě postav dům, zasaď strom a zploď syna. A do třetice všeho dobrého nezapomeňte, že šedá je teorie a zelený strom života.


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:18 Page 6

Naše produkty, strana 6, VII. vydání

Ekologická hlídka ve vaší kanceláři Také jste seděli ve škole nejblíž u dveří, tj. u vypínače, a paní (nebo soudružka) učitelka vás pověřila zhasínáním světla? Nebo vám byl neustále v patách tatínek, který sledoval, aby se někde nesvítilo zbytečně? Možná vám šetřivé návyky přešly do krve, ale možná právě proto rebelujete dodnes a k rozumu vás přivede až pohled na účet za elektriku. I když se doma chováte ekologicky a šetrně k životnímu prostředí, v kanceláři je to někdy obtížné, protože spousta věcí spadá do kompetence vedení a vy je ovlivnit nemůžete. Můžete sice navrhnout, aby se u vás v podniku používal recyklovaný kancelářský papír, ale o tom, co se bude skutečně kupovat, rozhodne ředitel firmy nebo vedoucí nákupu. Pokud není jednoduché ovlivňovat ekologické „vstupy“, jistě máte tu moc ovlivnit alespoň „výstupy“. Netisknout to, co vytištěné mít nepotřebujete, využívat obě strany papíru, ať už k tisku, nebo papír určený na vyhození k poznámkám.

třídit odpad, protože mají zvláštní vstupy a samozřejmě i odpadní nádobu na skartaci cédéček a jiných digitálních nosičů nebo kreditních karet. A navíc myslí úsporně za vás. Pokud nemají nic na práci delší dobu, samy se vypnou, a tak šetří elektriku bez toho, že byste je museli neustále kontrolovat. V prodejním portfoliu XERTECu k takovým ekologickým skartovačům patří ty se značkou REXEL Auto+, Mercury nebo Prostyle. Stačí si jen vybrat. ml

Toto ekologické chování by však nikdy nemělo být na úkor bezpečnosti, a proto je lépe dokumenty s citlivými informacemi skartovat. Jedině tak budou opravdu v bezpečí. Ale i mezi skartovači si můžete vybrat ty přátelské k životnímu prostředí. Jak je poznáte? Do rámu odpadní nádoby se jim vkládají recyklovatelné pytle a samy dokážou jednoduše

REXEL MERCURY RSS2030

REXEL Auto+ 500X s automatickým podavačem

Recyklovatelné odpadní pytle pro skartovače Rexel Auto+

REXEL MERCURY RSX1632


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:19 Page 7

O firmě, strana 7, VII. vydání

Krátké zprávy Klasika za super cenu! Klasická bílá tabule nikdy nevyjde z módy. Teď ji dostanete za novou cenu, která je minimálně o 40 % výhodnější než ta stará. Naše super nabídka se vztahuje na bílé magnetické tabule NOBO CLASSIC Steel o rozměrech 60 x 45, 90 x 60, 120 x 90 a 150 x 100 cm. Tyto tabule mají nejen vylepšenou cenu, ale také pevnější záda a lepší barevné sladění plastových rohů a odkládací lišty s rámem. Navíc je koupíte i se základní výbavou, kterou tvoří dva magnety a fix.

Skartovače mohou být nejen funkční, ale i stylové Pokud si potrpíte na styl nejen doma, ale i v práci, máme pro vás skutečně stylový doplněk. Je jím nová řada skartovačů REXEL ProStyle. Skartujete občas jen pár stránek, nebo potřebujete „žrouta papíru“, který spolkne i něco vydatnějšího? REXEL ProStyle vaše potřeby jistě uspokojí. Vybrat si můžete „mrňouska“ s objemem odpadní nádoby 7,5 litru, který najednou polyká „jen“ 5 listů papíru, nebo velkou skartovačku, která schlamstne 12 listů na jedno polknutí a do břicha se jí vejde 20 litrů papírové drtě. I když se skartovačky v „jídle“ příliš neomezují a jejich apetit nezaskočí ani nějaká ta sponka ze sešívačky či skartovaná kreditní karta, na jejich vizáži to rozhodně vidět není. Jsou to štíhlé krasavice, které si za každých okolností dokážou udržet linii

Zadarmo vám nikdo nic nedá? My ano! PRODEJNÍ REGÁLY WEDO MŮŽETE MÍT ZDARMA Vlastníte kamennou prodejnu a měli byste zájem o přístěnné prodejní regály WEDO? Stačí říct a můžete je od nás dostat. Jediné, co za to chceme, je, abyste do nich ukládali a vystavovali v nich jen výrobky s touto značkou. Pokud máte o regály WEDO zájem, napište nebo zavolejte našim obchodním zástupcům Kateřině Krasické nebo Markovi Smelikovi. Kontakty jsou zde: krasicka@xertec.cz, 225 004 312, 602 662 743 nebo m.smelik@xertec.cz, 774 843 854.

Po příjemně stráveném dopoledni odcházeli účastníci byznys snídaně s vědomím, že se propříště mohou při plnění pracovních úkolů spolehnout nejen na svůj bondovský šarm, ale také na velmi výkonného pomocníka v podobě softwarového archivačního řešení Vault. Jaké překvapení jim 007, respektive XERTEC, připraví příště?

Vault a James Bond pozvali byznysmeny na snídani Odcházení... a přicházení Anglická snídaně ve stylu Jamese Bonda čekala 19. března v XERTECu na manažery z velkých firem se zaměřením na energetiku, finance a telekomunikaci. Kromě klasických snídaňových dobrot byla k jejich službám připravena také parta agentů 007 (včetně Bond Girl), která jim představila Vault, nové softwarové řešení pro archivaci dokumentů. U prezentačního kormidla se postupně vystřídali Pavel Janoušek, Sales Manager hardwarového a softwarového řešení pro korespondenci, Ondřej Kousal, manažer oddělení Pitney Bowes SW a senior programátor Miroslav Leixner, který předvedl Vault v praxi. Prezentace i ukázka vzbudily velký zájem a rozproudily diskusi o výhodách tohoto softwaru.

V polovině května po dvou letech v marketingovém oddělení naší firmy odchází na mateřskou dovolenou Pavla Hegarová, a proto za sebe pilně zaučuje náhradu. Tou je Michaela Evjáková, která k nám přišla ze společnosti Telefónica O2, kde pracovala v oddělení Human Resources. Michaela je absolventkou Informačních studií a knihovnictví na FF UK. Přejeme jí v nové pozici hodně štěstí! Michaela Evjáková bude k stižení na e-mailu evjakova@xertec.cz a na telefonu 225 004 317.

Že je skartovačka němá tvář? O vašem stylu toho řekne hodně! REXEL PROSTYLE • krásný štíhlý design • snadné vyprazdňování • průhled do odpadní nádoby • příznivá cena

REXEL PROSTYLE


XERTEC-NOVINY_Layout 1 07.05.14 9:19 Page 8

333 23 13 3

splněných přání denně let na českém trhu tisíc položek pobočky

Papírnictví je běžné označení pro místo, kde naleznete sortiment kancelářských potřeb, školních pomůcek, malířských potřeb, tiskopisů, psacího náčiní a jiných produktů. Pamatujete si ještě tu vůni z dětství, kdy jste s maminkou, nebo tatínkem vstoupili do místnosti plné barevných věcí? Ta opojná vůně papíru, tužek a fixů se nedá zapomenout. Také jste měli radost z první voňavé gumy ve tvaru rtěnky? Nebo jste raději přetvořili verzatilku na vynikající zbraň? S námi nemusíte pouze vzpomínat! Navštivte naše prodejny vyberte si z exklusivní nabídky moderního kancelářského a papírenského sortimentu. Rádi se o vaše potřeby postaráme.

Jsme rodinná firma s tradicí!

ASTRA Office s.r.o. velkoobchod a maloobchod Karviná Hranice Šumperk

773 367 852 773 367 853 773 367 854

www.astraoffice.cz

Vydává: XERTEC, a.s., se sídlem Kloknerova 2278/24, 148 00 Praha 4 – Chodov, IČ 27399508, tel.: 225 004 444, e-mail: zakaznickecentrum@xertec.cz, web: www.xertec.cz. Tyto noviny jsou vydávány čtvrtletně pod evidenčním číslem MK ČR E 20974. Noviny jsou neprodejné.

XERTECoviny VII  
XERTECoviny VII  
Advertisement