Page 1

Prvý digitálny m agazín pre každého androiďaka

Č íslo 3 / február ; únor 2013 | www.fb.com/xda.developers.czsk

RE-NDROiD magazín

PREDSTAVUJEME CES 2013 VYSKÚŠALI SME

Huawei Ascend G300

OTESTOVALI SME

Software Keyboards

H RA : X-PLANE Bonne Saint Valentin è HRY MESIACA: X-PLANE

è HARDVÉR MESIACA: HUAWEI ASCEND G300

è VECI, KTORÉ ZAUJALI: Instant messengers Apokalypsa NFC platby Software Keyboards

è TOP TÉMY: Čo mesiac dal Na čo sa zamerať pri kúpe svojho nového Android miláčika


RE-NDROiD magazín

XDA Developers (CZ+sK), 093 01 Vranov nad Topľou Slovenská republika 415 01 Teplice Česká republika

REDAKCIA Šéfredaktor / Marek MAJKY Bujko Zástupca šéfredaktora / Viktória Pencáková Editor / Marek MAJKY Bujko / Palo Chovan Odborná redakcia / Ondra Audy / Marek MAJKY Bujko / Palo Chovan / Jaroslav Laco / Kristián Hrušovský / Chozé Džujík / SPOLUPRACOVNÍCI / ANDROIDNEWS.SK OBRÁZOK NA OBÁLKE HUAWEI ASCEND G300 GRAfIKA A DIZAjN Palo Chovan / Ružomberok / chovan.palo@gmail.com More eXPerience / Marek Bujko / Vranov n. T. / marek.bujko@gmail.com MARKETING A INZERCIA marketing Director / Marek Bujko t: + 421-940-893 985 E: xda.developers.czsk@gmail.com INTERNATIONAL LICENSING RE-NDROiD magazín is available for licensing. Contact the international department to discuss partnership opportunities. Please contact / Marek Bujko t: + 421-940-893 985 E: xda.developers.czsk@gmail.com PRODUKCIA A DISTRIBÚCIA Digitálny magazín RE-NDROID je šírený bezplatne iba v elektronickej forme prostredníctvom internetu. Magazín sa nepredáva a nie je možné zakúpiť ani jeho tlačené vydanie. Redakcia si vyhradzuje právo kedykoľvek to zmeniť aj bez predošlého upozornenia. Distributúcia magazínu / Aktuálne vydanie nájdete voľne na stiahnutie vždy na Facebookovej stránke (www.fb.com/xda.developers.czsk), čo je aj zatiaľ hlavná stránka vydavateľa. Dostupný je aj ako voľne stiahnuteľný na Android webových portáloch, čo však nie je služba prevádzkovaná vydavateľom. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE Všetky texty a layout sú chránené českým autorským právom (licenciou Creative Commons BY-NC-ND 3.0) a sú majetkom redakcie RE-NDROID, prípadne jej partnerov. Tento časopis je úplne nezávislý a jednotlivé články vyjadrujú výlučne vlastné názory autorov a nemusia súhlasiť s názorom vydavateľa alebo názorom redakcie. Vydavateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za obsah inzerátov, reklamných článov a textov dodaných redakcii treťou stranou. Za obsah inzerátov sú zodpovední výlučne len inzerenti, prípadne ich zástupcovia/ agentúry. Žiadna časť magazínu nesmie byť reprodukovaná úplne alebo sčasti bez písomného súhlasu redakcie/ vydavateľa a v rámci CC máte povinnosť uviesť údaje o autorovi a tomto dielespôsobom, ktorý stanovil autor alebo poskytovateľ licence. Všetky informácie publikované v článkoch sú aktuálne k dátumu vydania. Ceny a dostupnosť opisovaných produktov sa neskôr mohli zmeniť, čo redakcia nemohla ovplyvniť. Pokud není uvedeno jinak, podléhá toto dílo licenci: Creative Commons Uveďte autoraNeužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko (http://creativecommons.org/ licenses/ by-nc-nd/3.0/cz/)

2012 XDA D evelopers ( CZ+SK) www.fb.com/xda.developers.czsk

2 | RE-NDROiD

Majkyho Editoriál

E: xda.developers.czsk@gmail.com W: www.fb.com/xda.developers.czsk

JE FEBRUÁR. 14. február ku ktorému neodmysliteľne patrí deň zamilovaných. Niekto tento deň považuje za celkom obyčajný. Kvôli technickým problémom t.j. recenzenti mali skúškové obdobie a nemohli vydať magazín skôr, rozhodli sme sa práve pre 14. február. Neprešlo ani veľa od konferencie CES 2013 a tak by sme Vás radi oboznámili aj s novými produktami, ktoré si pre Vás pripravili rôzne spoločnosti zaoberajúce sa spotrebnou elektronikou. V magazíne sa taktiež dozviete o nových platbách cez NFC a o zariadení Huawei Ascend G300. Veríme, že magazín aj v rámci pomoci iných organizácií bude aj naďalej pokračovať v bezproblémovej ceste za úspechom akou cestuje doteraz a tešíme sa na podporu Vás čitateľov. Už Vám len chcem popriať príjemne čítanie...

Marek MAJKY Bujko

Redakcia hodnotí mesiac január...

Ondra Audy

Palo Chovan

Chozé Džujík

Potěšilo mě že se na českém trhu konečně objevil tablet Ainol novo 7 VENUS a to za velice pěknou cenu za 4 jádrový tablet.

Začiatok januára sa niesol v podaní CES no po skončení tejto konferencie sa nehovorilo takmer o ničom inom iba o špekuláciách ohľadom HTC One, Galaxy S IV či očakývaných novinkách na MWC. Nech už je toto obdobie z nami a budeme sa mocť zaoberat faktami a nie dohadmi.

Na CESu nám dali jasně najevo, že rok 2013 bude ve znamení 4 jádrových, 5” full HD smartphonů, navíc bych se zmínil o Tegra 4 a o nových Snapdragonech od Qualcommu. Určitě se nesmí zapomenout na project Shield od nVidie.

>> CHCEtE Nám NiEČO POVEDAŤ? DisKUtUjtE s NAmi NA NAŠEj FACEBOOKOVEj stRáNKE: WWW.FB.COm/XDA.DEVELOPERs.CZsK <<


TÉMA

>> CES 2013 >> VÝBER: Kristián Hrušovský

Alcatel Alcatel v Las Vegas predstavil dva smartfóny s veľkým displejom, One Touch Scribe X a Scribe HD-LTE, a tiež 2 menšie telefóny, Alcatel One Touch Idol a Idol Ultra. Alcatel One Touch Scribe a Scribe HD-LTE disponujú 5 palcovým HD displejom a okrem LTE konektivy sú takmer totožné. Nájdeme v nich štvorjadrový procesor a prednú HD kameru. Vo One Touch Scribe X sa nachádza 12Mpx fotoaparát, zatiaľ čo v Scribe HD-LTE je 8 Mpx fotoaparát. Alcatel One Touch Idol a Idol Ultra majú ultra tenké telo. Druhý menovaný s hrúbkou 6 ,45 5 mm označuje spoločnosť za najtenší smartfón na svete. Alcatel One Touch Idol je o niečo hrubší a má hrúbku 8 ,15 5 mm Oba sú vybavené 4,7 palcovým displejmi ale odlišných technológií. One Touch Idol má IPS 96 6 0 x 5 40 displej a Idol Ultra zas HD AMOLDED. One Touch Idol je ďalej vybavený 1,2GHz dvojjadrovým procesorom, 2Mpx prednou kamerou a 8 Mpix fotoaparátom. One Touch Idol Ultra je vybavený tiež dvojjadrovým 1,2 GHz procesorom a 8 Mpix fotoaparátom. O výkon sa bude starať aj 1GB RAM. Operačný systém vo všetkých spomínaných smartfónoch bude Android 4.1 Jelly Bean s používateľskou nadstavbou spoločnosti Alcatel.

Asus ASUS predstavil dizajnovo zaujímavé zariadenie, ktoré nesie názov The Qube. Ide o Google TV v dizajne kocky. V zariadení je softvér Google TV, ktorý pripojíte ku klasickej TV a následne si vychutnáte všetky funkcie, ktoré Google TV ponúka. The Qube je nie len spracovaný v tvare kocky, ale aj grafické prostredie je spracované do kocky. Kocky nájdete jednoducho všade. Okrem toho, že ide o jednoduchý dizajn, je dosť neprehľadný. Predsa len je asi na 3-rozmerné prostredie ešte dosť skoro. The Qube je vybavený ovládaním hlasom a gestami, nechýba ani ovládač s QWERTY Y klávesnicou. Z pripojení je dostupný 2x HDMI, Ethernet port, USB a prijímač IR príkazov od ovládača. Cena by sa mala pohybovať na úrovni 100 – 120 USD, čo je okolo 75 5 – 90 EUR.

4 | RE-NDROiD


>>CHCETE VEDIEŤ, ČO SA DEJE? W W W . F B . C O m / X D A.DEVELOPERS.C .CZSK/ DENNE AKTUALIZOVANÉ SPRáVY

Polaroid Polaroid predstavila CES 2013, fotoaparát s výmenným objektívom a Androidom Jelly Bean. Je vybavený 18 8 ,1 MPx sensorom s možnosťou natáčať 108 80p HD video. Tento fotoaparát sa bude štandardne predávať s optickým objektívom 10-30 mm F2.8 8. Ale prostredníctvom adaptéru je možné použiť akýkoľvek objektív, ktorý podlieha štandardu Micro Four Thirds (MF FT). Ďalej je fotoaparát vybavený 3,5 5 palcovým kapacitný displejom pre ovládanie systému Android. Nechýba Wi-F Fi a Bluetooth pre okamžité zdieľanie fotografií a videí na obľúbené sociálne siete ako Facebook, Twitter, Vimeo, YouTube. Okrem nového fotoaparátu s Androidom, Polaroid predstavil aj dva tablety, Polaroid M7 a M10. Ako aj ich názvy napovedajú, ide o 7 a 10 palcové tablety. Polaroid M7 je vybavený 7 palcovým displejom s rozlíšením 128 80× ×800 bodov, má dvojjadrový procesor, 2Mpx kameru a tiež rozšíriteľnú vnútornú pamä äť s kapacitou 8GB. Operačným systémom je Android 4.1 Jelly Bean. A mal by sa predávať za cenu 129$ $ Cenou chce zaujať aj 10 palcový tablet od polaroidu, ktorý má IPS displej s rozlíšením 1,28 80 x 800 a štvorjadrový procesor. Vnútorná pamä äť má 16 6GB a je slot na micro SD karty. K dispozícii je aj HDMI port a fotoaparát s rozlíšením 5Mpix. Na prednej strane nájdeme zase 2Mpix kameru. Batéria tabletu má kapacitu 78 800mAh. Aj tu sa mô ôžeme tešiť na Android 4.1 Jelly Bean. Cena tabletu by mala byť na úrovni asi 229$ $.

Fulton Innovation Fulton Innovation je spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom technológií bezdrô ô - tového nabíjania. Na CES predstavila tablet, ktorý mô ôže dobíjať iné kompatibilné zariadenia. Celý proces nabíjania je veľmi jednoduchý. Priložením zariadenia na zadnú stranu tabletu sa automaticky začne dobíjanie. Podobne ako pri iných bezdrô ô tových nabíjačkách, aj tu musí byť dobíjané zariadenie v bezprostrednej blízkosti tabletu. Tablet mô ôže dobíjať akékoľvek kompatibilné zariadenia so štandardom Qi. Nevýhodou je, že pri nabíjaní ho nie je možné ďalej používať. RE-NDROiD | 5


TÉMA

>> CES 2013 >> VÝBER: Kristián Hrušovský

Sony Na tlačovej konferencii spoločnosti Sony boli predstavené rô ôzne produkty ako televízie, zrkadlovky a kompakty, ale nás budú zaujímať hlavne smartfóny. Predstavená bola nová vlajková loď spoločnosti – Sony Xperia Z. Sony Xperia Z sa pýši 5 palcový full HD displejom s Bravia Enginom 2, štvorjadrovým procesorom Snapdragon S4 Pro Krait s taktom 1,5 5GHz, garfikou Adreno 320 a 2GB RAM. Zariadenie disponuje aj 13MPx Exmor RS fotoaparátom, ktorý dokáže natáčať 108 80p video. Xperia Z je tiež vode a prachu odolná a má certifikáciu IP5 57. Má unybody konštrukciu a nevyberateľnú 2,330 mAh batériu. Nájdeme tu aj slot na micro SD karty. Xperia Z beží na Androide 4.1.1. Na trh by sa mala dostať v marci s cenou okolo 700€ €. Sony tiež predstavilo Xperiu ZL, ktorá je dizajnovo podobná Xperii Z. Taktiež disponuje 5 palcový full HD displejom, Snapdragon S4 Pro procesorom, 13MPx fotoaparátom a slotom na micro SD karty. Tiež pobeží na Androide 4.1.1. Xperia ZL nebude určená pre Európu.

Huawei Spoločnosť Huawei nám na tomto veľtrhu priniesla tabletofón Ascend Mate a smartfón Ascend D2. Huawei Ascend Mate vyniká obrovským 6,1 palcovým displejom s rozlišením 128 80× ×720. Ďalej disponuje štvorjadrovým procesorom, ktorému bude sekundovať 2GB RAM. Na zadnej strane zariadenia sa nachádza 8MPx full HD fotoaparát a na prednej 1,3MPx kamera. Nájdeme tu aj slot na micro SD karty a 405 50 mAh batériu. Beží na Androide 4. 1 a predpokladaná cena je 48 80$ $. Huawei Ascend D2 zasa vyniká 5 palcovým full HD displejom s hustotou pixelov neuveriteľných 443ppi. Toto zariadenie je tiež prachu a vode odolné. Je poháň ňané 1,5 5GHz štvorjadrovým procesorom a 2GB RAM. Na zadnej strane nájdeme 13MPx fotoaparát, ktorý dokáže nahrávať full HD video, na prednej strane sa nachádza 1,3MPx kamera. Špecifikácie zahrň ňuje aj 32GB interná pamä äť, 3000 mAh batéria a Android 4.1 6 | RE-NDROiD


>>CHCETE VEDIEŤ, ČO SA DEJE? W W W . F B . C O m / X D A.DEVELOPERS.C .CZSK/ DENNE AKTUALIZOVANÉ SPRáVY

ZTE ZTE na CES 2013 predstavilo svoju novú vlajkovú loď – ZTE Grand S. Ako ostatné vlajkové lode, aj táto disponuje 5 palcovým full HD displejom. Disponuje výkonným 1,7GHz štvorjadrovým procesorom Snapdragon S4 Pro, 2GB RAM, 13MPx zadným fotoaparátom, prednou 2MPx kamerou, 16 6GB internou pamä äťou a slotom pre micro SD karty. Taktiež má unybody konštrukciu a 1 78 80 mAh batériu. Ako vä ä čšina smartfónov predstavených na CES 2013, aj tento beží na Androide 4.1. Toto všetko sa nachádza v tele hrubom iba 6.9mm.

Samsung Dlho sa hovorilo o tom, že Samsung na CES 2013 predstaví flexibilný dotykový displej. Stalo sa. Samsung vytvoril aj prototyp zariadenia s daným displejom. Tento displej pomenovali Youm a využíva OLED technológiu. Kedy sa dostane aj do normálnych smartfónov bohužiaľ nevieme. Okrem ohybného displeja Samsung predstavil aj osemjadrový procesor Exynos 5 Octa. Tento procesor je vlastne rozdelený na 4× ×2 jadrá. De-lia sa na dva druhy – hlavný a vedlajší. Ako hlavné jadro je použitý štvorjadrový procesor typu Cotrex A15 5 s taktom 1.8 8GHz. Tento procesor sa zapne pri náročnejší procesoch na výkon, napríklad keď hráte hry alebo pozeráte nejaké video. Vedlajší procesor je tiež štvorjadro ale typu CortexA7 s taktom 1,2GHz. Tento sa zapne pri menej náročných procesoch. RE-NDROiD | 7


TÉMA Lenovo Lenovo na CES 2013 odhalilo ivh novú vlajkovú loď – Lenovo K900. Je to zariadenie poháň ň ané dvojjadrovým Intel Atom Z25 58 0 procesorom, ktorý je taktovaný na 1,5 5 GHz. Pýšiť sa mô ô že 5 ,5 5 palcový full HD displejom s hustotou pixelov 400ppi a je chránený odolným sklom Gorilla Glass 2. Na zadnej strane nájdeme 13MPx fotoaparát, ktorý používa Sony BSI sensor. Telo tohto tabletofónu je hrubé len 6 ,9mm. O verzii Androidu nie sú žiadne informácie.

Huawei LG tento rok na CES 2013 nepredstavilo žiadne smartfóny. Sústredilo sa na domáce spotrebiče, ktorých nebolo málo. Nesmeli chýbať “múdre” TV. Do týchto nových televízií chce LG implementovať službu Google TV. Tieto televízie sa budú predávať v uhlopriečkach 42, 47, 50, 55 a 60 palcov. Ceny sa budú pohybovať od 16 600$ $ za 47 palcovú verziu po 2100$ $ za 55 palcovú verziu.

8 | RE-NDROiD

>> CES 2013 >> VÝBER: Kristián Hrušovský


>>CHCETE VEDIEŤ, ČO SA DEJE? W W W . F B . C O m / X D A.DEVELOPERS.C .CZSK/ DENNE AKTUALIZOVANÉ SPRáVY

Nvidia Hlavná novinka čo spoločnosť Nvidia predstavila je úplne nový procesor – Tergra 4. Tento procesor je vyrábaný 28 8nm procesom a podporuje nové služby ako napríklad výpočtový engine, ktorý umožň ňuje vytváranie HDR videí a fotografií. Taktiež umožň ňuje video výstup v neuveriteľnom 4K K rozlíšení(4096 6×216 60 pixelov). Tento procesor sľubuje až o 45 5% menšiu spotrebuje batérie ako predchodca. Prvé zariadenie, ktoré obsahuje tento procesor je herné zariadenie od Nvidie s názvom Project Shield. Okrem spomínaného procesora disponuje aj k telu pripevneným 5 palcovým retina displejom s rozlíšením 128 80× ×720. O konektivitu konzole sa postará Wi-F Fi chip 802.11 (b/g/n), HDMI out port s podporou maximálneho rozlíšenia 4K K a slot na SD karty. Táto konzola beží pod operačným systémom Android 4.2.

Vizio Spoločnosť Vizio predstavila dva tablety (7 a 10 palcový). 7 palcový tablet Vizio disponuje IPS displejom s rozlíšením 128 80× ×800 bodov. Poháň ňaný je NVIDIA Tegra 3 čipom. Vnútorná pamä äť má veľkosť 16 6GB a predný fotoaparát dokáže robiť snímky s rozlíšením 1,2Mpx. Samozrejmosťou je tiež operačný systém Android 4.1 Jelly Bean bez akejkoľvek nadstavby. Tablet s 10 palcovým displejom je ešte zaují-mavejší. Rozlíšenie displeja je 25 560 x 16 600 bodov (mimochodom rovnaké rozlíšenie ako pri Ne-xusu 10). Je poháň ňaný najnovším procerom z dielne nVidie, štvorjadrovou Tegrou 4. Tento tablet má 32GB vnútornú pamä äť a predný aj zadný fotoaparát.

RE-NDROiD | 9


Čo mesiac dal? Známa automobilka Kia oznámil spoluprácu s internetovým gigantom Google na navigačných systémoch. Prvý model s navigačným systémom, obsahujúcim Google mapy a funkcionalitu, by mal byť dostupný už v prvom štvrťroku, pôjde o SUV s názvom Sorento. Užívatelia budú môcť jednoducho posielať navigačné pokyny priamo zo smartfónu do automobilu, čo odstráni únavné nastavovanie komplikovaných navigácií, ako to poznáme v súčasnosti. Súčasťou navigačného systému v nových Kia automobiloch má byť aj známa služba Google Places.

Počet aplikácií v Google Play rastie neskutočne rýchlo. Trvalo mu 2 roky, kým dosiahol 100 000 míľu. Od tejto míle mu bude trvať približne 2 a pol roka aby dosiahol neuveriteľných 1 milión aplikácií. Stane sa tak v júny pričom momentálne je v Play Store 800 000 aplikácií a v apríli by ich malo byť už 900 000.

Nova Launcher má množstvo pozitívnych hodnotení a zrejme ich ešte pár pribudne vzhľadom na to, že aktualizácia na verziu 2.0 priniesla nové vylepšenia. Vylepšené bolo pridávania vlastných tapiet. Ďalej je pridaná možnosť nekonečného rolovania, nové skratky a zväčšenie mriežky kde tak môžete použiť viac odkazov aplikácii. Zlepšená bola tiež optimalizácia a náročnosť aplikácie.

Android 4.1 a 4.2 Jelly Bean pokoril prvú dvojcifernú métu. Vyskytuje sa už na vyše 10% zariadení. Gingerbread prvý krát za viac než rok klesol pod 50% a Android 4.0 Ice Cream Sandwich sa blíži k 30%. To znamená, že 40% všetkých zariadení beží pod dvomi Androidom 4+.

Gorilla Glass sa objavuje vo veľkom v Android zariadeniach a to vďaka tomu, že vrstva tohto skla je odolná voči poškriabaniu. Teraz prichádza tretia generácia tohto tvrdeného skla. Gorilla Glass 3 je tri krát odolnejšia voči poškriabaniu a ľudské oko zbadá o 40 percent menej škrabančekov. Tieto vylepšenia sú výsledkom technológie, “Native Damage Resistance,” ktorá je implementovaná do nového materiálu.

10 | RE-NDROD

HTC uniklo 35 krycích mien pre ich smartfóny, ktoré budú pravdepodobne predstavené v roku 2013. Avšak s týchto mien sa nedá vyčítať až tak veľa informácií, keďže ide o mená, ktoré nám nič nehovoria. Jedným z mien v zozname je aj M7 vlajková loď HTC pre rok 2013. Niektoré z názvov už dobre poznáme ako napríklad HTC Deluxe, čo je HTC (J) Butterfly. Na druhej strane tu máme smartfóny, ktoré zatiaľ žijú len v špekuláciách a to HTC Primominiu, ktorý má byť nástupcom HTC One V.

Facebook vypustili aplikáciu pod názvom Facebook Pages Manager, teda aplikáciu, ktorú si naši užívatelia iOS užívajú už od prvej polovici 2012. Táto aplikácia umožňuje odosielať nové statusy a aktualizácie pre Vašu fanpage, prezerať si a odpovedať na súkromné správy Vašej fanpage, dostávať upozornenia o novej aktivite a prezerať si najnovšie štatistiky o Vašej fanpage. Najskôr aplikácia nebola na Slovensku dostupná ale to sa po pár dňoch zmenila. Od uvedenia už prešla aj aktualizáciu a zvláda už aj vytváranie udalostí, načasovanie pridania príspevkov a platenú propagáciu príspevkov. Hospodárske výsledky Samsungu pre štvrtý kvartál roku 2012 hovoria, že ako je to už zvykom, Samsungu sa opäť darilo, keď zarobil asi $8.1 miliardy. Keď to porovnáme s výsledkami štvrtého kvartálu 2011, ide o 65% nárast, čo sa odzrkadlilo na cene ich akcií. Zaujímavým faktom ostáva to, že kórejčania predali v priemere 500 smartfónov každú jednu minútu. Celkové číslo sa vyšplhalo na 63 miliónov.


Napísal:

Apple si chce patentovať ich notifikačné centrum pod názvom “Systems and Methods for Displaying Notifications Received from Multiple Application.” V preklade to znamená niečo ako “Notifikačná lišta Androidu, ktorú používa Android od jeho prvopočiatku.“ Google dal svoju notifikačnú lištu patentovať v roku 2009. Treba však upozorniť, že iOS a Android sú dve rozdielne platformy a tak sú medzi notifikačnými lištami a centrami a organizáciami určité rozdiely. Notifikačné centrum Apple totiž používa funkcie, ktoré sa skôr podobajú na widgety, ktoré poznáme z Androidu. Apple tento patent podal ešte v júni 2012. Odvtedy Samsung podal žalobu proti Apple, v ktorej sa píše, že notifikačné centrum Apple porušuje aktívne patenty, ktoré chránia notifikačnú lištu. Takže môžeme očakávať ďalšie súdne spory. Hospodárske výsledky pre štvrtý kvartál 2012 pre HTC vôbec nevyzerajú pekne. Väčšinou je posledný kvartál roku výborný pre veľa výrobcov elektroniky, keďže sa blížia Vianoce. HTC však zarobil “len” 34.5 milióna dolárov, keď predal zariadenia v hodnote 2.7 miliardy dolárov. Ak Vám pri návšteve webového Google Play niečo nesedelo, mali ste pravdu. Google sa rozhodol, že svoj Roboto font použije na celom svojom Play Store. Font Roboto má dve strany. Jednu skvelú, ktorá sa ukazuje väčšinou na nadpisoch a druhú, zákernú stranu, ktorá postihuje ľudí, ktorí majú monitory s nižším rozlíšením, keď sa malé písmenká rozlietajú. Samsung začal v roku 2012 experimentovať s farbami. Od modrej a keramicky bielej po granátovo červennú. Jedno z novších zariadení, ktoré sa vydalo na cestu farbami je Galaxy S3 Mini. Zariadenie bolo najskôr v štandardných farbách Samsungu, v modrej a bielej, no teraz Galaxy S3 Mini je v štyroch nových farbách: titánovo šedej, jantárovo hnedej, granátovo červenej a ónyxovo čiernej.

Palo Chovan

Mozilla zaktualizovala Firefox pre Android. Jednou zo zmien, ktoré aktualizácia priniesla je nový JIT JavaScript kompilátor známy ako IonMonkey, ktorý, zaručí, že web aplikácie a hry pobežia o 25 percent rýchlejšie. Ďalej sa prehliadač odteraz dá použiť spolu s widgetom Google Now, čo znamená, že ak niečo vyhľadáte, otvorí Vám to Firefox. Tiež sa tu náchádza už aj Bezpečné Prehliadanie.

Tatra banka v spolupráci s O2 prinášajú od januára ako prví na Slovensku možnosť NFC platby. O čo vlastne ide? Prostredníctvom NFC technlógie zabudovanej v niektorých smartfónoch môžete vykonávať bezkontaktnú platbu. Platiť mobilom môžete v predajniach označených symbolom bezkontaktnej platby. V súčasnosti je takýchto obchodov viac ako 4 600 no ich počet stále rastie. MediaFire je rozhodne jedným z najpopulárnejších cloudových služieb na zdieľanie súborov a až donedavna nebolo jednoduché dostať sa k svojím dátam cez Android. Teraz MediaFire vyriešil tento problém, a vydal oficiálnu Android aplikáciu. Aplikácia je pomerne jednoduchá (a nie práve najkrajšia), ale funguje celkom dobre. Máte možnosť si prezerať súbory, ktoré máte na MediaFire, vkladať nové a pracovať s dokumentami, tabuľkami, prezentáciami, videami a počúvať hudbu. Aplikácia podporuje priame nahrávanie fotografií z fotoaparátu.

Samsungu sa podarilo predať už viac ako 100 000 000 kusov smrtfónov zo série Galaxy S. Túto informáciu Samsung oznámil cez Flickr. Rovnako oznámil, že smartfónu Galaxy S3 sa v súčasnosti predá rýchlosťou 190 000 kusov za deň. priamo v Google play store.

RE-NDROiD | 11


InDIE Čo mesiac dal? Aj po CES boli predstavené nové zariadenia. Príkladom toho je ASUS ktorý, predstavil MeMo Pad. 7 palcový tablet ponúka rozlíšenie 1024 x 600 a s hustotou bodou 170ppi. Je poháňaný procesorom VIA WM8950 pracujúcom na frekvencii 1GHz a o grafiku sa stará Mali 400 GPU. Čo sa pamäte týka je vybavený 1 GB pamäte RAM a k dispozícii je 16GB ukladacieho priestoru a nechýba ani možnosť pripojiť SD kartu + získate 5GB v podobe ASUS WebStorage. Tablet je vybavený aj predným fotoaparátom, ktorý je schopný zaznamenávať snímky v rozlíšení 1MPx. Dobrou správou je, že v tablete je už pred-inštalovaný Android 4.1 Jelly Bean. ASUS MeMo pad je k dispozícii v troch farbách, v ružovej (Cherry pink), bielej (Suggar white) a čiernej (Titanium gray) a dizajnovo je veľmi podobný Nexusu 7. Predávať by sa mal začať na vybraných trhoch už tento mesiac a jeho cena by sa mala pohybovať okolo 115€.

Predaj tabletov v roku 2013 prekoná predaj notebookov. Rovnako sa predpokladá, že množstvo predaných tabletov v roku 2013 prekoná množstvo predané v roku 2012. Zatiaľ čo bolo v roku 2012 predaných 130 miliónov kusov očakáva sa, že v roku 2013 sa bude táto hodnota pohybovať niekde na úrovni medzi 170 a 180 miliónov predaných kusov. Kým medzi veľkými tabletmi bude dominovať iPad, v kategórii 7 a 8 palcových tabletov to budú práve tablety s OS Android. Tapatalk HD už nie je v beta verzii ale už je oficiálne na Play Store. Táto pre tablety optimalizovaná “HD” verzia Tapatalk bola už dlho očakávaná a konečne zavítala na Google Play po tom ako bola zverejnená beta verzia v decembri. Táto pre tablety optimalizovaná verzie aplikácie Tapatalk má vylepšenú prácu s veľkými obrazovkami. V aplikácii je množstvo možností na customizáciu a môžete si ju upraviť podľa vašich potrieb.

Spoločnosť Geekphone predstavila smartfóny s operačným systémom založeným na HTML 5 – Firefox OS. Sú to konkrétne GeekPhone Keon a Peak – dvojica prvých smartfónov so systémom Firefox OS. Firefox OS by v budúcnosti mohol konkurovať Android, či iOS od Applu.

Imangi Studios tento mesiac sprístupnilo na Play Store dlho očakávaný druhý diel hry Temple Run – Temple Run 2. Hra je ponúkaná zadarmo. Oproti prvému dielu pribudli nové postavy z ktorých každá ponúkne rôzne vlastnosti, pribudli aj nové prekážky a autori vylepšili aj grafiku hry. S 50 miliónmi stiahnutí len za 13 dní saTemple Run 2 stala najrýchlejšie sa rozširujúcou mobilnou hrou všetkých čias. Predchádzajúci rekord držala hra Angry Birds Space, ktorá bola stiahnutá 50 miliónov krát za 35 dní. Všetci majitelia veľmi obľúbeného smartfónu Samsung Galaxy S II sa môže tešiť na aktualizáciu na Android 4.1.2 Jelly Bean. Aktualizácia je k dispozícii over the air (OTA) alebo cez aplikáciu KIES na vašom počítači. Aktualizácie je však uvoľňovaná len postupne a na Slovensko ešte nedorazila. Nová Jelly Bean aktualizácia vdychuje do Samsung Galaxy S II nový život. Staré užívateľské rozhranie bolo nahradené novým prírodným UX rozhranie, ktoré je rovnaké ako pri Galaxy S III Mini a Galaxy S III vo svojej poslednej Jelly Bean aktualizácii.

12 | RE-NDROiD

Spoločnosť HTC v Taiwane predstavila ich nový HTC – Desire U, ktorý je určený hlavne pre začiatočníkov v oblasti OS Android. Čoskoro má nahradiť HTC Desire C. Dizajn je veľmi podobný ostatným HTC-čkam, ale parametre sú rozdielne: poháňať ho bude totiž len jednojadrový procesor s frekvenciou 1GHz. Ďalej tu nájdeme technológiu Beats Audio a 4-palcový WVGA displej.

V Číne, bude HTC už čoskoro ponúkať HTC Mini, ako príslušenstvo k HTC Butterfly. Zariadenie pripomínajúce malé bezdrôtové domáce telefóny sa bude môcť prostredníctvom Bluetooth spárovať zo spomínaným HTC Butterfly. Potom budete môcť cez HTC Mini volať a prijímať hovory, aj keď bude Butterfly napríklad vo vrecku alebo na nabíjačke. Akonáhle bude HTC Mini spárované s HTC Butterfly pomocou NFC, môže byť Mini použité na zobrazenie kalendára, registra hovorov.


Napísal: K dispozícii je nová verzia Samsung Galaxy S III mini, ktorá bude disponovať s NFC. Čo by mala táto nová funkcia priniesť? No, jeden z jeho možných využití je prenos súborov medzi kompatibilnými smartfónmi pomocou S Beam. Táto funkcie je dostatočne rýchla na to aby dokázala poslať hudobné súbory v priebehu pár sekúnd. Ďalšou možnosťou využitia sú bezkontaktné platby, ktoré sú už dostupné aj na Slovensku. Okrem toho, však neboli urobené žiadne ďalšie hardvérové zmeny.

Primordia

Menej ako mesiac po poslednej aktualizácii firmvéru (10.4.9.6) ASUSu Padfone 2 sa objavila ďalšia. Padfone 2 už mám od decembra Jelly Bean 4.1.1, takže aktualizácia je prirodzene zameraná hlavne na výkon a stabilitu. Dnešný update 10.4.11.13 prináša, okrem iného, nový firmware fotoaparátu zlepšenie navigácie, a pár optimalizácií.

Palo Chovan

Google zverejnil finančné výsledky za posledné tri mesiace roku 2012 a dá sa povedať, že spoločnosť vyzerá zdravo, ale nie bez pár drobných problémov. Google mal príjmy 14,42 miliardy dolárov v priebehu 4. štvrťroka 2012, a to je nárast až o 36% v porovnaní so štvrtým štvrťrokom roku 2011. Zisk Google za 4. štvrťrok bol vo výške 2,89 miliárd dolárov. Pre Android to znamená, že tvorca OS je zdravý a zarába peniaze. Avšak existuje aj druhá strana príbehu. Google zarába 96% z jeho peňazí zo svojich stránok (ako je Google Search, YouTube a Gmail), spoločne s reklamou všetkých tých webových stránok, ktoré majú Google reklamy. Iba 6% z peňazí Google pochádza z “iných” aktivít. Pokiaľ ide o peniaze, ktoré Google zarába priamo z Androidu, sú pravdepodobne veľmi malé.

Skype aplikácii pre Android stále nepríjemne núti užívateľov využívať landscape režime, avšak aktualizácia, ktorej sa táto aplikácia dočkala umožňuje používať zariadenie na výšku aspoň pri volaní. Avšak je veľká škoda, že používať tablet na výšku v Skype je možné len pri hovoroch a zvyšok rozhrania je stále uzamknutý do landscape. Navyše, dnešná aktualizácia prináša niekoľko opráv chýb a zvyšuje výkon. Myslím, že ide o celkom zaujímavú aktualizáciu ale potešila by určite ďalšia, ktorá by povolila používať všetky časti Skype v režime na výšku. Vo svete mobilných technológii je NVIDIA známe hlavne vďaka svojim procesrom. No na trhu s procesormi stále zaostáva za spoločnosťou Qualcomm a ich Snapdragon čipmi. Preto podľa ruského novinára Eldara Murtazina, spoločnosť vezme veci do vlastných rúk tým, že začne produkovať vlastné smartphony a tablety. Je však otázne či tieto produkty ponesú meno NVIDIA alebo Tegra. Je možné, že pojde len o referenčné modely, ktoré NVIDIA predá iným výrobcom. Tí potom toto zariadenie budú predávať pod vlastnou značkou. Hlavnými potencionálnymi zákazníkmi pre NVIDIU by boli čínsky výrobcovia Android zariadení a napríklad spoločnosti Fly a Wexler z Ruska, alebo Micromax a Lava z Indie. Smartfón o ktorom sa už dávnejšie rozprávalo, Samsung Galaxy Xcover 2 bol oficiálne predstavený. Ide o najodolnejšie zariadenie s Androidom 4.1 Jelly Bean. Xcover 2 je prachotesný, a má IP67 certifikát, čo znamená, že s ním môžete isť pod vodu do hlbky 1 metra po dobu 30 minút. Je tiež možné ním vytvárať podvodné fotografie s vyhradeným ovládacím tlačidlom, takže telefón je určený aj pre rekreačných potápačov.

Sony oznámila úplne nový tablet, Xperia Tablet Z prostredníctvom tlačovej správy na ich Japonskom webe. Má 10,1 palcový displej s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov. Je poháňaný 4-jadrovým 1,5 GHz Qualcomm procesrom, podporuje aj 4G LTE a má aj 8,1 megapixelový fotoaparát. Veľmi zaujímavá, je hrúbka a to len 6.9 mm. Znamená to, že Xperia Tablet Z bude mať malú kapacitu batérie? Možno, ale nemôžeme to potvrdiť ani vyvrátiť keďže špecifikácie baterky sa zatiaľ neobjavili.

Titanium Backup, jedna z najlepších a zároveň najpopulárnejších aplikácií určených na zálohovanie dát vo vašom smartfóne dostal aktualizáciu na verziu 6.0. Aktualizácia pozostáva prevažne z opráv chýb, optimalizácií a aktualizovaných prekladov. Prepracované bolo aj menu. Áno, tvorcovia Titanium Backup sa konečne zamerali trocha aj na dizajn aplikácie ale bohužial nepohli sa o moc ďalej a stále to nie je to prvé orechové.

RE-NDROiD | 13


Čo mesiac dal? Január 2007 je mesiacom, kedy Samsung začal vyrábať AMOLED displeje. Dnes 6 rokov po tom Samsung oznámil, že už vyrobil viac ako 300 miliónov AMOLED displejov. Prvých 100 miliónov kusov Samsung vyrábal takmer 5 rokov, Druhých 100 miliónov trvalo vyrobiť už len 11 mesiacov. A posledných 100 miliónov Samsung vyrobil za 7 mesiacov. Spoločnosť ZTE bez nejakých okolkov predstavila ich nový phablet Grand Memo. Tento smartfón sa stáva najväčším smartfónom v histórii spoločnosti doteraz. Tento phablet sa pýši 5,7palcovým displejom “iba” s HD 720p rozlíšením. ZTE Grand Memo má veľmi pôsobivý hardware. Disponuje štvorjadrovým procesorom Snapdragon S4 Pro SoC s taktom na 1,7 GHz. Na zadnej strane sa nachádza 13MPx fotoaparát. Samotné zariadenie má hrúbku len 8 mm.

Kórejský gigant Samsung ťaží zo svojej nadvlády na trhu so smartfónmi a po prvýkrát porazil Apple v lojalite zákazníkov k značke. Po prvýkrát Samsung schmatol prvé miesto a predbehol Apple, ktorý si dlhoročné držal na tejto pozícii. Za Apple v štatistike skončilo LG na treťom mieste. Nokia a Sony na delenom štvrtom mieste. Na piatom mieste sa umiestnila Motorola, za ňou HTC a na poslednom mieste BlackBerry.

Samsung predstavil smarftón strednej triedy, Galaxy Express v medzinárodnej verzii, po minuloročnom predstavení verzie pre americký trh. Smartfón sa nesie v dizajne Galaxy S3. Je vybavený 4G LTE konektivitou a 4,5-palcovým WVGA SuperAMOLED Plus displejom. Ďalšími parametrami sú 2-jadrový 1.2GHz procesor neznámeho výrobcu, Android 4.1 Jelly Bean s nadstavbou 1 GB RAM a TouchWiz. Zadný fotoaparát má 5 MPx, a predný zase 1.3MPx. Ďalej je smartfón vybavený 8GB vstavaným úložiskom, to je možné rozšíriť pomocou microSD. Toto všetko je napájané 2000 mAh batériou.

Prvý fiškálny štvrťrok bol pre hlavného výrobcu mobilných čipov veľmi dobrý aj vďaka všetkým z nás, užívateľov smartfónov. Čistý zisk za prvý fiškálny kvartál predstavoval nárast o 36% na 1,91 miliardy dolárov pričom výnosy boli na úrovni 6,02 miliardy dolár, čo predstavuje nárast o 29%. Pričom príjmy z licencií vzrástli o 20% a čo je približne 1,8 miliardy a tržby z predaných výrobkov a poskytnutých služieb vzrástli o 33%a boli na úrovni $ 4.2 miliardy. Vydavateľstvo Ikar v spolupráci s vývojárskym štúdiom iNeed vydalo prvý digitálny román na Slovensku s názvom Apokalypsa. Tento digiromán je k dispozícii v podobe aplikácie, ktorú je možné si stiahnuť cez Google Play. Aplikácia je veľmi pekne spracovaná, pri jej spustení sa pustí „intro“ video, ktoré Vás hneď zaujme. Po ňom sa už dostanete do hlavného menu, kde nájdete celý digiromán rozdelený do trinástich epizód. Prvé dve sú k dispozícii už teraz a sú zadarmo. Zvyšné budú dostupné až k určitému dátumu a za ne, si už budete musieť zaplatiť. Epizóda 3 je dostupná od 8. 2. 2013 a posledná epizóda 13 sa bude dať stiahnuť až 15. 3. 2013. Cena jednej epizódy zakúpenej cez aplikáciu je 2,20 €. Zakúpiť si ich môžete prostredníctvom ibux.sk a rajknih.sk. Ďalšou možnosťou je zakúpiť si digiromán cez čítačku Wooky, kde cena za všetky epizódy je 15,40€ alebo si ho tam môžete kupovať po epizódach a za jednu epizódu zaplatíte 1,40€.

Samsung predstavil dva low-end zariadenia, Galaxy Young a Galaxy Fame. Samsung zjavne pokračuje v práci na svojom cieli ovládnuť každú časť svetového trhu so smartfónmi. Galaxy Young a Galaxy Fame sú pomerne malé v porovnaní s väčšinou ostatných Galaxy telefónov, a na základe ich špecifikácií, budú pravdepodobne aj pomerne lacné, keď dorazia na trh. V oboch je predinštalovaný Android Jelly Bean 4,1.

14 | RE-NDROD

Mobile World Congress je najväčšou technologickou prehliadkou venovanou bezdrôtovým technológiám a koná sa v Barcelone. Ale kým doteraz sa toto podujatie mohlo chváliť aj obrovským a úžasným Android stánkom so šmykľavkami a všetkými zábavnými vecami okolo platformi Google, Tento rok bude MWC bez stánku Android. Google Francúzsko potvrdilo, že v roku 2013, Android nebude mať oficiálne miesto na MWC.


Napísal:

Palo Chovan

Zdroj: phonearena.com, androidcentral.com, androidauthority.com, androidpolice.com, androidnews.sk Tím Ouya urobil niekoľko pozoruhodných vylepšení jeho ovládača pre Android hernú konzolu. Vývojári, ktorí mali možnosť si konzolu na pár týždňov vyskúšať dali svoje odporúčania ako by bolo možné zlepšiť ovládač a tím si tieto odporúčania vzal k srdcu. D-pad na ovládači prešiel z “disc” usporiadania na tradičné “cross” usporiadanie, ktoré by malo pomôcť predchádzať náhodnému pohybu. Miesta kde ovládač držíte boli prepracované tak, aby mali väčšiu priľnavosť a touchpad má teraz lepšiu citlivosť. V neposlednom rade bolo upravené aj umiestnenie batérie a niektoré materiály boli vymenené za kvalitnejšie. Zmenané boli v podstate všetky vstupné plochy na ovládači. Zdá sa, že Ouya je odhodlaná poskytnúť vysoko kvalitný produkt pre spotrebiteľa, tak dúfajme, že to sa to všetko úspešne podarí. Na Nexus zariadenia sa začal šíriť Android 4.2.2. Aktualizácia nepriniesla žiadnu záasadnú zmenu v uživateľskom prostredí. Google však sľúbil opravenie Bluetooth A2DP audio streaming. Divné je, že Nexus 4 zatiaľ aktualizáciu nedostal. Canalys je spoločnosť, ktorá sa zaoberá počítaním vecí. Veci ako koľko krát sa predá každá značka telefónu a aký operačný systém v predaných telefónoch beží. Teraz vydali takúto štatistiku za Q4 2012 a ako sa očakávalo, Android aj naďalej dominuje na trhu. Vo 4. štvrťroku minulého roka, 70 % zo všetkých predaných smartfónov bolo s Androidom. Ale tento fakt nie je vôbec prekvapivý.

Sony si pripravila aktualizácie na Android Jelly Bean pre viacero svojich zariadení. Aktualizácia pre Xperiu T a V už bola aj vypustená. Očakáva sa ešte aktualizácia na Xperiu TX. Okrem obvyklých Jelly Bean súčastí ako je Project Butter alebo Google Now, sa môžu majitelia tešiť aj na mnoho iných vylepšení. Aktualizácia obsahuje nové, prepracované Sony Media aplikácie, ako je Walkman, Album a “Movies”. Tiež sa môžete tešiť na nové možnosti personalizovania launchera, vrátane podpory siedmich obrazoviek a auto-nastavenie veľkosti widgetov, ako je to v stock Jelly Bean launchery. Tiež bude zjednodušená možnosť vytvárať priečinky. Sony tiež sľubuje zlepšenie fotoaparátu, vrátane nového “auto” nastavenia scény a tlačidla pre prepínanie medzi prednou a zadnou kamerou.

Nikdy nie je zlý nápad mať služby, ktoré pomáhajú nájsť vaše zariadenie v prípade straty či krádeže. Presne toto si povedala Sony, ktorá zavádza službu ”My Xperia”. S “My Xperia” môžete jednoducho prepojiť váš telefón s MyXperia.com. Ak je váš telefón stratený alebo ukradnutý, budete mať možnosť zistiť polohu telefónu na mape, uzamknúť telefónu alebo vymazať internú pamäť a SD kartu telefónu. náchádza už aj Bezpečné Prehliadanie.

Samsung si zaregistroval množstvo nových názvov výrobkov pre budúce mobilné zariadenia, zatiaľ však nie je jasné, či niektorý z nich bude použitý v blízkej budúcnosti. Ide o niekoľko potenciálnych mien pre Android smartphony – všetky sú súčasťou Galaxy S rodiny – Galaxy S Kit, Galaxy S Mate, Galaxy S Impact a Galaxy S Act. Nemáme tušenie, či niektorý z týchto zariadení je vo výrobe, alebo nie, Máme ďalšie informácie aj zo súdnych sporov. Od kedy rozhodol súd v spore Apple vs Samsung, že Samsung je vinný z porušenia patentov Apple, kórejský gigant tvrdo pracuje na znížení sumy, ktorú má zaplatiť spoločnosti Apple alebo aspoň zabezpečiť aby sa táto suma nezvýšila. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, bolo dokázať, že Samsung, hoci už bolo dokázané, že porušuje patenty Apple, neurobil to úmyselne. Samsungu sa to podarilo dokázať tým, že tvrdil, že veril v to, že Apple patenty boli neplatné a preto si myslel, že nič neporušuje. Ukázalo sa, že argument bol dostatočne silný a sudkyňa rozhodla, že Samsung neporušil patenty úmyselne.

V Holandsku nebudú zakázané Galaxy tablety. Holandské súdy rozhodli v prospech spoločnosti Samsung. Takže Galaxy Tab 7.7, 8.9, a 10.1 zostanú na predajných pultoch. Apple tvrdil, že produkty Samsungu vyzerajú príliš podobne ako ich produkty. Našťastie zvíťazil zdravý rozum. Výsledkom sporu je že, Apple musí zaplatiť Samsungu súdne poplatky, ktoré sú celkom vo výške asi 63 678 €. Ide o dôležité víťazstvo, veď v spore kde je v hre zakázanie predaja výrobku je vždy víťazstvo dôležité. Avšak, ako poukazuje Sammobile toto víťazstvo je pre Samsung obzvlášť dôležité. Samsung má totiž to v Holandsku veľa biznisu a práve odtiaľ zasiela svoje výrobky do iných krajín. Takže zákaz predaja v Holandsku by bol dosť veľký problém. Apple má však možnosť sa ešte odvolať, takže toto nie je posledný krát čo počujeme o rozhodnutiach z holandských súdov týkajúcich sa tejto žaloby.

RE-NDROiD | 15


RE-NDROlD ANDROID MILÁČIK RE-NDROlD

Na čo sa zamerať pri kúpe svojho nového Android miláčika?

Napísal: Palo Chovan

Na trhu s Android smartfónmi sa už nachádza naozaj mnoho produktov a pri kúpe telefónu je naozaj široký výber a pre nováčikov v Android svete toho môže byť priveľa. Preto som sa rozhodol napísať tento článok hovoriaci o tom podľa čoho sa rozhodovať pri výbere svojho nového Android miláčika.

Na čo chcete aby bol smartfón zameraný? Každý z nás môže mať rôzne priority, podľa ktorých sa rozhoduje pri kúpe. Niekto môže chcieť nejaký fotosmartfón, niekto smartfón zameraný na výkon, niekto zas smartfón čo vydrží aj nejaké nárazy a je vodotesný či prachotesný, ďalší kladie dôraz na veľkosť displeja a niekto iný a asi hlavne dámy kladú dôraz na dizajn zariadenia. Tak poďme si postupne prejsť jednotlivé situácie.

Chcem foto-smartfón

Nový či používaný smartfón? Na Slovensku máme množstvo možností zakúpiť si nielen úplne nové ale aj používané zariadenia. K dispozícií je veľa inzertných portálov, bazárov či e-shopov, ktoré ponúkajú aj takéto mobily. Hlavným kritériom pri rozhodovaní medzi novým či používaným smartfónom je asi vaša finančná situácia a rozhodnúť sa musíte sami. Ja si myslím však, že aj medzi použitými telefónmi sa nájde mnoho bezchybných mobilov v super stave, porovnateľnom s novými zariadeniami a pri tom môžete ušetriť pár eur, ktoré potom môžete využiť napríklad príslušenstvo. Ak sa rozhodnete pre kúpu použitého zariadenia odporúčal by som zariadenie si pred kúpou osobne prezrieť, vyskúšať a ak sa do toho naozaj nevyznáte zobrať so sebou niekoho, kto Vám poradí. V prípade, že sa predsa len rozhodnete kúpiť smartfón na dobierku (bez osobného kontaktu), pýtajte si aspoň viac fotiek zariadenia, konkrétne fotky napríklad s otvorenou určitou web stránkou, s otvorenou určitou aplikáciou, s napísaným určitým textom. Proste niečo čo Vám zaručí, že fotka nemôže byť len stiahnutá + niekde z internetu a zároveň tým na diaľku odskúšate funkčnosť niektorých funkcií ako napríklad WiFi, volania a podobne.

16 | RE-NDROiD

Na začiatok treba povedať, že fotoaparát v mobile sa nikdy nevyrovná klasickým fotoaparátom. Takže ak Vám naozaj ide o kvalitné fotky mali by ste sa zamerať skôr na fotoaparáty. V súčasnosti je už k dispozícii aj pár fotoaparátov s OS Android. Myslím si, že tieto môžu byť zaujímavou voľbou. Ak sa predsa len rozhodnete pre smartfón, tak myslím, že by ste si nemali vybrať taký čo ponúka fotoaparát s rozlíšením nižším ako 8 MPx. Čiže ide prevažne o High-end triedu a tým pádom sú to tie drahšie smartfóny. Alternatívou môžu byť aj vlajkové lode z roku 2011, tie už tiež disponujú celkom zaujímavým fotoaparátom a ich cena už nie je až taká vysoká. Spomeniem napríklad Samsung Galaxy S 2. Avšak pozor rozlíšenie nie je všetko. Odporúčal by som pozrieť si recenzie Vami vybraných zariadení. Pri väčšine recenzií máte aj fotky, ktoré boli zaznamené práve recenzovaným smartfónom. Napríklad fotky zaznamenané na niektorých mobiloch od HTC mali nádych ružovej. Okrem toho každé zariadenie ponúka rozličné funkcie fotoaparátu, ako je blesk a rôzne efekty. Aj tieto informácie získate z recenzií.


Chcem super výkonný smartfón Ak je vašou prioritou výkon smartfónu, zamerajte sa hlavne na procesor, RAMku, verziu a nadstavbu Androidu a čo sa pre začiatočníkov môže zdať trošku divné aj na veľkosť displeja a jeho rozlíšenie. Je rozdiel, či sa dáta zobrazujú na 5 palcovom alebo 3 palcovom zariadení. Znamená to teda, že dva zariadenia s rovnakým procesorom, RAMkou aj OS ale rozdielnou veľkosťou displeja budú mať rozličný výkon. Pri RAMke platí čím viac tým lepšie. Treba si dávať pozor aj na to koľko RAMky je reálne dostupnej po spustení systému. S tým súvisí aj nadstavba Androidu, ktorá spotrebováva RAMku. Dosť náročné na RAM je napríklad prostredie od HTC, Sense. Čo sa procesoru týka, na Slovensku môžete dostať hlavne smartfóny vybavené procesormi od 3 spoločností, ktoré produkujú procesory pre Android smartfóny. Je to Qualcomm s ich Snapdragon procesormi, Samsung a ich Exynos procesory a nVidia, ktorá má Tegru. Samozrejme nie sú to jediný výrobcovia procesrov. Môžete natrafiť aj na Intel a v súčasnosti napríklad Samsung začal používať v niektorých svojich zariadeniach procesory od Broadcomu. Rôznych verzií procesorov je naozaj dosť a je ťažko medzi sebou porovnávať procesory rôznych výrobcov. Na to tu máme benchmartk testy. Čo to vlastne je? Ide o testovanie smartfónu prostredníctvom benchmark aplikácií. Tá vystaví zariadenie určitému zaťaženiu a na základe rôznych kritérií jej pridelí určitý počet bodov. Podľa tohto počtu bodov potom je možné jednotlivé zariadenia porovnávať. Každá benchmark aplikácia má trošku iné zameranie. Výsledky s týchto testov môžete nájsť pri recenziách telefónov, ktorých je na internete neúrekom. Samozrejme, že tieto testy nezávisia len od procesoru ale hodnotia výkon smartfónu komplexne.

Chcem smartfón s určitou veľkosťou displeja Pri výbere telefónu podľa displeja ja dôležité sa zamerať aj na jeho výkon aby sa nestalo, že si kúpite 5 palcový telefón, ktorý bude spomalený, bude sekať a zmrzať. Takže odporúčam si pozrieť časť článku hovoriacu o výkone. Ďalej je treba sa zamerať aj na rozlíšenie zariadenia a s tým súvisiacou hodnotou hustoty pixelov. Vo všeobecnosti sa dá povedať čím vyššie sú tieto hodnoty tým lepšie.

Chcem smartfón čo dobre vyzerá Hneď na začiatok upozorním, že toto nie je vhodný prístup pri výbere vášho nového smartfónu. Aj keď väčšinou platí čím lepšie, výkonnejšie zariadenie tým je aj krajšie. Či smartfón dobre vyzerá alebo nie je subjektívne, tak v tom ťažko môžem poradiť. Ale pre nežné pohlavie by som možno mohol odporučiť edíciu zariadení La Fleur od Samsungu.

Chcem smartfón s pevnou konštrukciou, vodotesný a prachotesný V tomto prípade si skúste popozerať na YouTube rôzne drop testy. Tie Vám čo to povedia o výdrži telefónu. O vodotesnosti a prachotesnosti hovorí IP certifikácia. Tá zahrňa dva čísla. Prvé hovorí o ochrane proti pevným telesám a druhé o vodotesnosti. Pre viac informácii si pozrite tento odkaz. Takéto odolné zariadenie je napríklad Samsung Galaxy Xcover a Xcover 2.

Na záver ešte spomeniem, že je dobré si všímať aj veľkosť vnútornej pamäte, jej možnosť rozšírenia microSD kartami a v neposlednom rade je dôležitá aj konektivita zariadenia a výdrž batérie. Pri výdrži batérie si treba hlavne zisti výdrž na jedno nabitie pri rôznych činnostiach. O tom nám čo to napovie aj kapacita batérie ale to ešte nie je smerodajný údaj, keďže na jej výdrž vplýva mnoho ďalších faktorov. Dúfam, že Vám tento článok aspoň troška pomohol pri rozhodovaní sa a vyberiete si ten správny smartfón.

RE-NDROiD | 17


Recenzia

Huawei Ascend G300

HW

Huawei Ascend G300 Na začátek bych chtěl pouze upozornit že tato recenze je pojata trochu netradičně, názory na testovaný přístroj jsou převážně subjektivního rázu a nemusí se ztotožňovat s názory ostatních uživatelů. Cílem je, co nejvíce přiblížit poznatky z každodenního užívání testovaného přístroje ostatním uživatelům a potenciálním zájemcům o koupi.

HW Parametry, baterie, benchmark a fotoaparát: K hardwarovým parametrům není moc co dodat, snad jen to, že kombinace použitého CPU, GPU a RAM stačí na velmi svižný chod systému, multitasking a hraní méně náročných her. Opravdu nepočítejte s tím, že byste si zahráli některé pecky z brněnského studia MADFINGER Games. Na hraní Angry birds, Fruit Ninja a podobných “zabijáků času” ovšem s přehledem stačí. Výdrž baterie: Co se týče výdrže baterie, Huawei slibuje 2 dny na jedno nabití. Tato informace se ukázala jako pravdivá a při normálním používání (zapnutá mobilní data, automatické nastavení jasu displeje, synchronizace na pozadí, GPS v pohotovostním

18 | RE-NDROiD

režimu, emaily, pár minut hovoru, brouzdání po internetu, pár minut hraní a několik SMS denně) mi telefon opravdu vydržel celé 2 dny a o připojení k nabíječce si řekl až na druhý den večer (telefon byl nabíjen přes noc).

ŠPECiFiKáCiE: Procesor a čipová sada: Qualcomm MSM7227A 1 GHz single-core Operačná pamäť : 512 MB OS: Android 4.0.3 Displej: 4,0”, IPS, kapacitní, WVGA (480 × 800 px) , 16 milionů barev, Gorilla Glass GPU: Adreno 200 Úložný priestor: 4 GB microSD karty Prenos dát: GSM: 850/900/1800/1900 MHz, EDGE, GPRS, 3G: 900/2100 MHz, HSDPA, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, microUSB, USB 2.0 Fotoaparát: 5 Mpx, LED, autofocus, záznam videa Rozmery: 122,5 x 63 x 10,5 mm Hmotnosť: 140 gramů Ostatné: A-GPS, digitální kompas, 3,5mm výstup na sluchátka , FM rádio , Wi-Fi hotspot


Benchmark: V benchmarku si telefon vedl podstatně hůře, vzhledem k HW parametrům jsem očekával výsledek o něco málo vyšší, přesvědčte se sami. Přístroj byl testován v benchmarku AnTuTu v3.0.3.

Hmotnost a rozměry: Docela mne překvapila hmotnost telefonu, udávaných 140g je vůči rozměrům (122,5 x 63 x 10,5) celkem dost, překonává například i Galaxy SIII. Telefonu to ovšem nijak neškodí, do ruky padne perfektně a působí velmi příjemně. Co mi vadilo, byly vrzající kryty, nestává se to sice tak často, jako u některých konkurenčních modelů, ale i tak se vám občas podaří telefon uchopit tak, že vám v ruce pěkně zavrže.

Fotoaparát: Digitální fotografii nerozumím natolik, abych mohl objektivně zhodnotit použitou optiku a snímač. Řekl bych to asi tak, nekupuji si přeci “lowend”, abych s ním dělal umělecké fotky. V případě dobrého osvětlení a když snímané objekty omezí svůj pohyb na dobu nezbytně nutnou, pořizuje fotoaparát obstojné snímky, dokonce bych řekl, že mne kvalita fotek v některých případech překvapila. Hůře je na tom video, maximální podporované rozlišení je 480x800 při 30 FPS, z toho si asi každý dokáže odvodit, že telefon nemá sloužit začínajícím filmařům jako náhražka kamery. Jako bonus vnímám autofokus a přisvětlovací diodu. Shrnul bych to asi takto: uživatelé fotící svůj duckface v zrcadle a ti, co postují fotky svého obědu či večeře na Instagram nic víc nepotřebují. Těm ostatním nezbývá než tyto menší nedostatky telefonu odpustit. Hodnocení: 3,5 z 5

Displej Vzhledem k uhlopříčce displeje 4” a WVGA rozlišení (480x800px) je displej velice jemný na pohled a z normální pozorovací vzdálenosti zkrátka nemůžete postřehnout rastr. Viditelnost na slunci je poměrně dobrá, nic co by znepříjemňovalo práci. Bohužel jsem neměl možnost otestovat na letním slunci, které je přeci jen o dost ostřejší. Vzhledem k použité technologii (IPS) ale věřím, že to nebude problém. Teď se ovšem zaměřím na nedostatky, ty se týkají zejména dotykové vrstvy. Sklíčko displeje CORNING GORILLA GLASS, by podle oficiálních informací mělo disponovat speciální vrstvou proti otiskům prstů. K tomu mohu dodat pouze jediné, mnou testovaný telefon tuto vrstvu nejspíše postrádal.

Dále by stála za zmínku jedna ne moc příjemná skutečnost. Znáte ten pocit, když si všimnete zdánlivě jen malé chybičky, která vám ale utkví v paměti tak hluboko, že s z ní rázem stane něco, co vám zaručeně znepříjemní život? Přesně tento pocit jsem měl, když jsem si všiml sítě bodů u digitizéru, ta je jasně viditelná na světlém pozadí a pokud jste spíše cholerické povahy, donutí vás vytrhat si vlasy na hlavě. Ne opravdu, ten kdo prosadil tento typ digitizéru by se měl přinejmenším stydět. Je sice pochopitelné, že se na materiálech šetřilo, ale nejsem si jist, zda část displeje nebo displej samotný jsou tím pravým místem, kde ušetřit pár korun na nákladech. Při prohlížení facebooku a brouzdání po webu vás tento jev bude strašit po celou dobu.

RE-NDROiD | 19


Recenzia

Huawei Ascend G300

HW

Další věc, která mi občas znepříjemňovala práci s telefonem byla přesnost, respektive nepřesnost dotykové plochy. Ze začátku se mi celkem často stávalo, že jsem při listování plochami omylem otevřel některou z aplikací. Po nějaké době se tento jev z běžného používání téměř vytratil a z toho usuzuji, že jde pouze o zvyk. Naopak to bylo se senzorovými tlačítky, ty se mi někdy vůbec nepodařilo “zmáčknout” a musel jsem akci opakovat, v tomto případě se ale jednalo pouze o mou nepřesnost. Každopádně bych uvítal, kdyby tato tlačítka snímala o něco málo větší plochu. Musím ovšem zohlednit to, že se jedná o “low-end” zařízení a také brát ohled na displej samotný, který je, dle mého názoru, celkem slušný. Proto dávám 3 z 5 androiďáku.

Systém: Telefon je standardně dodáván s androidem ve verzi 2.3.6, tedy Gingerbread. Aktualizace na ICS, přesněji verzi 4.0.3. je k dispozici již od června 2012 a vzhledem k tomu, že G300 patří do kategorie “low-end” zařízení můžeme pravděpodobně počítat s tím, že updatu na novější verzi se už nedočká, ale třeba se mýlím a Huawei nás příjemně překvapí. Celkově systém působí velice příjemně a svižně, je znát, že si Huawei s androidem opravdu pohrál a vyladil ho téměř k dokonalosti (berte s nadsázkou). Jako milé překvapení na mě působila možnost změny motivu, na výběr máte hned ze tří motivů, z čehož jeden z nich je “čistý” android.

Osobně mi v nastavení chyběla možnost konfigurace rychlých přepínačů na notifikační liště. Plusové body si naopak zaslouží nastavitelné zkratky na odemykací obrazovce a také předinstalovaná klávesnice Touchpal. Po důkladném uvážení jsem se rozhodl dát systému 4 z celkových 5ti androiďáků.

Komunita: Každému je asi jasné, co bude hlavním tématem této kapitoly, bude se jednat o oblíbenost zařízení u modderů a tvůrců alternativních ROM, prostě u všech, kteří se snaží vymáčknout ze svého zařízení maximum. Předtím, než začnu psát o dostupnosti ROM na xda apod. Pamatujte, že rootování a veškeré další zásahy s ním spojené provádíte na vlastní nebezpečí a s největší pravděpodobností ztratíte záruku. Tak a teď když jsme si věci ujasnili, nastal čas věnovat se výše zmiňované podpoře. Tuto kapitolu bych nazval jedním slovem: “katastofa”. Celkem mě zamrzelo, že si vývojáři k tomuto zařízení ještě nenašli cestu, třeba na xda-developers by jste vlákno na téma Huawei ascend G300 hledali jen marně. Naštěstí xda-developers není jediným webem, zabývajícím se android zařízeními, jejich obdodba MoDaCo.com jsou na tom s podporou tohoto skvělého telefonu podstatně lépe. Nejen, že je zde ke stažení funkční Cyanogenmod 10 (android 4.1.2.) ale je zde k nalezení dokonce i MIUI ROM a jelikož patřím k velkým fanouškům této, dle mého názoru, nejpovedenější modifikace androidu, získává si u mne tento telefon velké plus. Jak jsem již výše zmiňoval, byl jsem zklamán absencí vlákna na XDA fóru, vlákno na MoDaCo tento nedostatek sice mírně vyrovnalo, ale i tak je komunita okolo tohoto skvělého přístroje více než mizerná. Majitelům nezbývá než doufat, že se tato situace časem změní a G300 se bude těšit zasloužené pozornosti vývojářů. Vzhledem ke všem výše zmíněným skutečnostem dávám 2.5 z 5 androiďáků.

Shrnutí: Pokud hledáte pěkný telefon s vynikajícím poměrem cena/výkon, Ascend G300 by určitě neměl uniknout vaší pozornosti. Vzhledem k ceně a nabízené výbavě se jedná o zařízení, které, troufám si říct, nemá ve světě androidu konkurenci.

Celkové hodnocení:

Za zapůjčení testovaného přístroje děkujeme společnosti ACCEDO Czech Republic Communications s.r.o. Josef Džujík

20 | RE-NDROiD

PLUsY A mÍNUsY: +IPS display +Cena +Odladěný systém +Výdrž baterie -Digitizér a senzorová tlačítka -Vrzající kryt -Komunita

HODNOtENiE:

70%


Tešíme sa na tento mesiac Napísal: Palo Chovan

HTC chystá udalosť, ktorá sa uskutoční 19. Februára. Jedna sa bude konať v Londýne a druhá v New Yorku. Budú sa konať súbežne a to o 16:00 nášho času. Podľa všetkého tu bude predstavená nová vlajková loď od HTC – HTC One (M7). O špecifikáciách a výzore zariadenia sa už nahovorilo naozaj mnoho tak ťažko povedať ako bude zariadenie vyzerať či už po vzhľadovej alebo technickej stránke. Podľa všetkého však bude mať 4,3 ultrapixelový fotoaparát. Takmer všetky špekulácie tiež hovoria o 4,7 palcovom displeji, takže aj toto by sa mohlo splniť. Spolu s HTC One očakávame aj novú verziu HTC Sense.

Najväčšou udalosťou februára bude jednoznačne Mobile Word Congres 2013 v Barcelone. Očakáva sa, že tu bude predstavených mnoho Android noviniek. LG rozposlala pozvánky na túto udalosť a tá nám napovedá, že predstaví 4 nové smartfóny a na pozvánke nám hovorí, že „uvidíme niečo nové“. Od Samsungu sa zase očakáva Galaxy Note 8.0 a možno až 8 smartfónov. Od Sony možno môžeme očakávať Xperiu SP. Pozvánky rozposlal aj ASUS a ten zase hovorí o „hľadaní neuveriteľného“. Nech už bude na MWC predstavené čokoľvek určite sa máme na čo tešiť.

Zdroj: www.androidnews.sk

Tip na hru: 7X7 Veľmi návyková a chytľavá logická hra, ktorá Vás donúti k hranu si troška ponamahť aj rozum. Vašou úlohou je na mriežke 7x7 usporiadať asúpm 4 štvorce rovnakej farby k sebe vďaka čomu zmyznú a takto sa snažíte zabrániť zaplneniu mriežky.

Tip na hru: Ninja chicken Ide o veľmi zaujímavú skákačku v ktorej v hlavnej úlohe je kura ktorú ovládate. Preskakujete prekážky, ktoré Vám stoja v ceste alebo sa pred nimi zohýnate. Prekážkami sú rôzne predmety ako debničky, kaktusy či vystreľujúce delo

RE-NDROiD | 21


a Klávesnice pro 7” tablet Softvér

Klávesnice pro 7” tablet Najít klávesnici pro sedmičkový tablet není nikterak jednoduché. Tento článek představuje subjektivní hodnocení těchto aplikací: klávesnice Samsung od výrobce tabletu, bezplatná Go keyboard s doplň ňkem Pad mode, rovněž bezplatná Kii keyboard, placená verze SlideIT a SwiftK Key 3 pro tablet. Celý tento článek píši na tabletu, aby mé testování bylo opravdu důkladné. Použití jednotlivých aplikací vám chci zprostředkovat co nejvěrněji.

Kritéria výběru Pro výběr klávesnice je pro mne rozhodující několik kritérií: 1. Cena, netřeba kupovat aplikaci, když stejnou službu vykoná jiná zdarma 2. Rozložení “naležato” neboli landscape. Na 7” palcový displej se obě ruce nevlezou, odpadá možnost psaní všemi deseti. Ideální je psaní palci, takže volím rozložení písmen po stranách. Rozložení “na výšku” - potrait je méně podstatné, ale od věci není možnost přepnout na čísla ve sloupcích 3. Při rozložení landscape je možnost vypnout zobrazení na celé obrazovce 4. Čeština: český slovník, případně české menu, napovídání slov bez automatické opravy (SMS bez diakritiky), rozložení qwertz 5. Vkládání znaků a písmen s diakritikou dlouhým podržením kláves 6. Umí psát jedním tahem - swype 7. Rychlé vkládání smailiků 8. Velikost kláves 9. Obsahuje něco navíc

Ideální klávesnice 1. Zdarma nebo do 50 Kč (do 2,5 USD) 2. Rozložení landscape písmena po stranách, čísla uprostřed, portrait rozložení s čísly na výšku ve sloupcích 3. Nezabírá celou obrazovku, vím, na co odpovídám 4. Nabízí mi slova v češtině, neopravuje mi automaticky, mohu napsat SMS bez diakritiky a mail hezky česky, nahoře mezi písmeny t a u mám z 5. Umí dlouhým stiskem klávesy nabídnout písmena s diakritikou a znaky, nad písmenem je znak uveden (nepíší naslepo), písmeno a obsahuje @ atd. 6. Umí psát jedním tahem 7. Dlouhým stiskem některé klávesy mohu vybrat z několika smailiků a vložit je přímo do textu. 8. Klávesy jsou dost velké, nehrozí překlepy, jejich velikost jde případně nastavit 9. Něco navíc, co usnadní práci.

22 | RE-NDROlD

Jak jednotlivé klávesnice splň ňují podmínky? GO Keyboard 1. Zdarma 2. Rozložení landscape písmena po stranách, čísla a šipky uprostřed, chybí označení klávesy enter (dlouhé podržení smailiku) a rychlé vložení čárky, číselná klávesnice při rozložení portrait je řadová 3. Lze nastavit, aby zabírala i nezabírala celou obrazovku 4. Nabízí slova správně v češtině, neumí si poradit s překlepy a se slovy, která začínají nebo obsahují písmeno s háčkem, menu nastavení anglicky, podpora qwertz 5. Nabízí čísla a písmena s diakritikou, nenabízí speciální znaky například a - @ 6. Nelze psát jedním tahem 7. Smailiky jdou vložit stiskem označené klávesy 8. Klávesy jsou u rozložení portrait moc velké (jdou ještě zvětšovat), landscape akorát 9. Obrovské množství témat ke stažení, funkční klávesy pro označování a pohyb v textu

Kii Keyboard 1. Zdarma, platby uvnitř nastavení, zatím vše zdarma 2. Rozložení landscape písmena po stranách čísla uprostřed, šipky nejsou 3. Lze vypnout zobrazení na celé obrazovce 4. Napovídá v češtině, poradí si s písmeny s háčky, menu částečně přeloženo do češtiny, obsahuje velké množství nastavení, špatně se v něm orientuje 5. Vkládá znaky a@, jsou zobrazeny na klávese nad písmenem i písmena s diakritikou 6. Nelze psát jedním tahem 7. Pro výběr smailiků existuje speciální klávesa 8. Velikost kláves se dá nastavit, naprosto vyhovující 9. Naprostá volnost v možnostech přizpůsobení vzhledu, funkčnost a nastavení si můžete otestovat přímo v menu pod položkou Test Kii Keyboard, hned vidíte, zda vám změny v nastavení vyhovují


Napísala: Martina Kouřilová

SAMSUNG - dodaná výrobcem 1. Zdarma dodaná výrobcem 2. Rozložení landscape pouze klasické, portrait klasické s čísly v horní řadě 3. Není přes celou obrazovku 4. Napovídá dobře, poradí si i s diakritikou, hůře s opravami 5. Písmena nabízí, znaky ne a - @ 6. Umí psát jedním tahem 7. Speciální klávesa chybí 8. Klávesy jsou malé překlepy dost časté 9. Nic

4. Napovídá dobře v češtině, neopravuje automaticky, nabízí slova i po překlepu, poradí si s diakritikou, umí se učit z různých aplikací, pamatuje si použité fráze. Menu kompletně v češtině, nastavení přehledné. Podporuje rozložení qwertz. 5. Znaky vkládá dlouhým stiskem tlačítka a - @,na výběr jsou i písmena s diakritikou. 6. Neumí psát jedním tahem, zatím betaverze této klávesnice, není součástí, můžete se zapojit do testování, bude ve verzi SwiftKey 4. 7. Rychlé vkládání smailiků pod klávesou enter. 8. Klávesy jsou velké akorát, výška se dá nastavit. 9. Výběr z několika témat, možnost osobního přizpůsobení slovníku podle psaní v aplikacích Facebook, Twitter, RSS kanál, Gmail, SMS.

SLIDEIT 1. Zdarma, placená verze 76,99 Kč (10.1.2013), koupeno 31.12.2012 za 19,99 Kč 2. Rozložení landscape klasické, klávesnice se dá posouvat celá 3. Nezabírá celou obrazovku 4. Napovídá v češtině, poradí si s háčky i na začátku slova, ale neodhaduje bezchybně slova, menu v angličtině, podporuje qwertz 5. Písmena s diakritikou nabízí i znaky, složitý výběr 6. Umožňuje psaní jedním tahem s problematickým rozpoznáním 7. Vložení smaliku nepodporuje stiskem jedné klávesy 8. Velikost kláves landscape malá, portrait zbytečně vysoké klávesy, zabírá moc místa 9. Funkční klávesy aplikace fotoaparát, SMS atd.

SWIFTKEY 3 TABLET 1. Zdarma, placená verze 60,00 Kč (10.1.2013), koupeno 26.12.2012 za 30,00 Kč 2. Rozložení landscape písmena po stranách, číslice nejsou dají se zapnout ve sloupcích stejně jako u rozložení portrait. Rozložení landscape s čísly uprostřed je možné jen u deseti-palcového tabletu. 3. Nezabírá celou obrazovku.

Ani jedna z vybraných klávesnic není podle mnou zvolených kritérií absolutně dokonalá. - Český slovník Go klávesnice si neporadí s písmeny s háčky a opravu nenabídne. Je to pro rozsáhlejší psaní velký nedostatek, neboť vás neustále nutí vracet se k písmenům a vkládat je znovu i s háčky. Tato klávesnice neumí rozpoznat psaní jedním tahem. Co se ovšem rozložení klávesnice týče, je tato naprostá špička. Kromě krásného tabletového prostředí s čísly a šipkami nabízí také možnost zvětšení jednotlivých kláves a tak nemají problém ani jedinci s většími prsty. Velké plus je také možnost stažení spousty témat, to ale já nepovažuji za důležité. - Kii keyboard patří s možnostmi nastavení k nejlepším. Také rozložení je velmi příjemně vyřešeno. Napovídání v českém jazyce není dokonalé. Nastavení v anglickém jazyce je nepřehledné a trvalo mi dlouho se jím prokousat. Možná toho tato aplikace umí daleko víc a já jen neumím využít celý její potenciál. - Samsung vestavěl do sedmičkového tabletu klávesnici s podporou psaní jedním tahem, ale to je tak jediný benefit této klávesnice. Možnosti nastavení jsou velmi omezené, napovídání není v češtině dobré. - SlideIT jsem původně do tohoto testu ani nechtěla zahrnout, ale podařilo se mi ve slevě koupit plnou verzi, tak jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Má sice vysoké hodnocení v obchodě Google Play, ale její plus je ve psaní jedním tahem. Klasické psaní a možnosti nastavení není bez chyby. Možná se mi jen nepodařilo nastavit podle mých potřeb v nepřehledném menu v angličtině. - SwiftKey 3 pro tablet byla pro mne první volba, používala jsem plnou verzi už v mobilním telefonu a byla jsem na ni zvyklá. Hodnotím ji subjektivně jako nejlepší, protože má naprostou perfektní systém napovídání slov, rozložení kláves na výšku, vkládání smailiků, speciálních znaků, písmen s diaktritikou. Nedostatkem je díra, která by při rozložení landscape mohla být vyplněna číslicemi. Její menu je kompletně v češtině, tudíž nastavení jsem mohla bez problémů přizpůsobit svým potřebám. Až se vývojářům podaří implementovat psaní jedním tahem přímo do této aplikace, bude to další důvod vybrat si právě tuto alternativní aplikaci pro vkládání textu. RE-NDROlD | 23


RE-NDROID NFC platby RE-NDROID

NFC platby už aj na Slovensku Tatra banka v spolupráci s O2 prinášajú od dnešného dň ňa ako prví na Slovensku možnosť NF FC platby. O čo vlastne ide? Prostredníctvom NF FC technlógie zabudovanej v niektorých smartfónoch mô ôžete vykonávať bezkontaktnú platbu. Platiť mobilom mô ôžete v predajniach označených symbolom bezkontaktnej platby. V súčasnosti je takýchto obchodov viac ako 4 600 no ich počet stále rastie. Takže čo vlastne na to potrebujete? Ako prvé je potrebné vlastniť smartfón s NFC technológiou, ktorý prešiel certifikáciou Visa a Mastercard a podporujú uloženie platobnej aplikácie na SIM karte. Ďalšou podmienkou je mať NFC SIM kartu. Tú Vám vymenia v každej O2 predajni za vašu súčasnú SIM kartu. Treťou podmienkou je mať nainštalovanú aplikáciu O2 karty

v mobile. Tú si môžete stiahnuť z Google Play. A poslednou podmienkou je mať otvorený účet v Tatra banke a mať aktivovanú službu Bezkontaktné mobilné platby Tatra banky. Z hľadiska bezpečnosti sa nemáte čoho obávať. Pri platbách do 20€ nie je nutné zadávať PIN kód, ale je možné nastaviť si aby bol aj pri týchto platbách PIN kód vyžadovaný. Pri platbách nad 20€ je zadanie PIN kódu potrebné. Ak Vás táto služba zaujala viac informácii nájdete na stránkach: http://www.kartyvmobile.o2.sk/ a http://www.bezkontaktnaplatba.sk/ Palo Chovan

24 | RE-NDROlD


RE-NDROlD

X-Plane 9

RECENZIA

X-Plane 9 X-Plane je jediný alespoň ň částečně realistický simulátor který je volně ke stažení na Google Play. Je od tvůrců simulátoru XPlane na PC. Na počítači se jedná o velice obsáhlý a velice realistický simulátor. I na mobilní zařízení je tento simulátor obsáhlí obsahuje spousty letadel a i scenerie ale většina je placená. Po zapnutí hry uvidíte záběr kokpitu letadla menu zpřístupníte kliknutím na obrazovku. Je tam několik možností můžete změnit pohled letadla, bohužel hra nedisponuje virtuálním kokpitem nebo dostat se do nastavení ve kterém si můžete letadlo změnit nebo nastavit poruchy, počasí atd. Můžete také kouknout na přístrojovou desku kde je možnost ovládat autopilota.

ZáKLADNÉ iNFO: Vyžaduje Android: 2.2 a vyšie Kategória: Arkády a akčné hry Výrobca:Laminar Research Aktuálna cena: Free

PLUsY A mÍNUsY:

+ grafika + fyzika hry + rozsáhlé nastavení letu - Málo letounů co jsou zdarma - Absence virtuálního kokpitu

HODNOtENiE:

96%

Ovládání je jednoduché směrové klapky ovládáte G-senzorem. Důležité je odbrzdit letadlo tlačítkem „BRAKE“. Po té dat „throt“ na nejvyšší stupeň a hlídat si směr kterým letadlo zatáčí ten určujete g senzorem. Pak stačí jen naklonit vaše zařízení a jste ve vzduchu. Dalšími ovládacími prvky je „RUD“ což je kormidlo a „FLAP“ což jsou flaps jinak řečeno klapky. Pak je tam ještě možnost „GEAR“ to slouží k ovládání podvozku letadla. Některé zpoplatněné vojenské letouny mají i možnost boje a nalétávají na vás nepřátelé. Hra dokáže zabavit zkoušením triků, prozkoumáváním krajiny, přistáváním s poškozeným letadlem a tak dále. Ondra Audy

RE-NDROlD | 25


Test Instant messengers RE-NDROlD

Instant messengers V tomto článku Vám prinášam prehľad tzv. “Instatnt messengerov” pre Android. Konkrétnejšie ide o aplikácie, ktoré sa dokážu pripojiť na viac Vašich účtov a odosielať “rýchle správy”.

imo mesenger Pri prvom spustení aplikácie máte na výber prihlásenie sa prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Twitter, a LinkedIn alebo možnosť vytvorenia nového Imoprofilu. Aplikáciu si môžete prepojiť aj s mnohými ďalšími účtami a to s MSN, Skype, Yahoo, Google, Facebook, AIM, ICQ, Jabber, VKontakte, Hyves a Steam. Obrovskou nevýhodou tohto messagera je nemožnosť roztriedenia kontaktov podľa jednotlivých účtov a nie je tu ani možnosť vytvoriť si skupiny kontaktov. Zaujímavú možnosť, ktorú aplikácia ponúka je možnosť vytvoriť si „chat skupinu“. Tá môže pozostávať z kontaktov akýchkoľvek účtov. Vybraným kontaktom však príde len správa „Join a groupchatwithme on imo. Sign in herehttps://imo.im/“. V nastaveniach toho aplikácia moc neponúka. Môžete napríklad zapnúť alebo vypnúť zobrazovanie ikonky v notifikačnej lište, či akým spôsobom Vás má upozorniť na prichádzajúcu správu. Taktiež je možnosť nastaviť nočný režim. Osobne ma aplikácia ničím nenadchla. Jediné čo môžem vyzdvihnúť je množstvo účtov, ktoré sú k dispozícii.

26 | RE-NDROlD

IM+ +

Nimbuzz messenger

Pre prístup do aplikácie sa nemusíte nijako prihlasovať. Aplikáciu si môžete prepojiť až s 18 na Slovensku známymi a aj menej známymi účtami. Môže to byť MSM, Facebook, GoogleTalk, Yahoo, ICQ, AIM, vKontakte, Jabber, Mail.ru, Odnoklassniki, Yandex, SINA, Renrem, Mig33, Mamba, Fetion, MeinVz a GadGadu. Pri zakúpení platenej verzie máte k dispozícii aj Skype a Beep. Kontakty si môžete roztriediť pekne a prehľadne podľa jednotlivých účtov alebo podľa skupín. Nastavenia ponúkajú kopec možností. Napríklad je tu možnosť nastaviť automatické spustenie aplikácii pri spustení zariadenia alebo nastavenia upozornení. Na výber sú aj dve témy a 5 veľkostí písma v chate. Aplikácii nerobí problém ani odosielanie multimediálnych súborov. Tento messenger je veľmi pekne spracovaný a ponúka všetko, čo potrebujete pre komunikáciu s priateľmi. Len škoda, že za Skype je treba priplatiť.

Pri prvom spustení aplikácie si budete musieť vytvoriť najskôr Nimbuzz účet. Ten potom môžete prepojiť len zo 4 ďalšími účtami. S Windows livemessengerom, Yahoo, Facebookom a Gtalk. Ten mi však podobne ako pri ebuddy nefungoval. V aplikácii si môžete nastaviť kontakty, ktoré sa Vám majú zobrazovať. Čo sa nastavenia týka, to je naozaj bohaté od nastavenia upozornení, cez nastavenia zobrazenia až po nastavenie hovorov. Aplikácia zvláda aj posielanie súborov. Páčilo sa mi tu zobrazovanie statusov pod menom kontaktu. Treba povedať, že síce aplikácia ponúka naozaj len obmedzené množstvo účtov, jej hlavným poslaním sú hlasové hovory.


eBuddy messenger

aim

Do aplikácie sa prihlásite pomocou niektorého z vašich účtov, ktoré sú v ponuke. Tento krát výber nie je až taký bohatý ale stále dostatočný. K dispozícii je Windows Live Messenger, Facebook, Yahoo, GoogleTalk, ICQ, AIM, MySpace a Hyves. Avšak do GTalk sa mi nepodarilo prihlásiť. Podobne ako v prípade IM+ aj tu si môžete kontakty roztriediť podľa skupín, účtov alebo len zoradiť abecedne podľa mena. Rovnako je tu možnosť nastavenia upozornení podľa seba a možnosť zapnúť aplikáciu automaticky pri štarte. Nepáčili sa mi otravné a dosť časté vyskakovacie okná s reklamou, ktoré sa však dajú odstrániť za poplatok. Ebuddy je jednoduchý messager, ktorý ponúka základné účty a základné nastavenia.

Do aplikácie aim sa prihlásite buď prostredníctvom účtu, ktorý si vytvoríte alebo cez Váš Facebook účet. Cez túto aplikáciu môžete chatovať s priateľmi na Facebooku a Googletalk. S priateľmi môžete zdieľať fotky ale aj svoju polohu. Aplikácia dokáže zobrazovať aj “feeds” zo sociálnych sietí. Konkrétne s Facebooku, Twitteru a Instagramu. Táto funkcia robí aplikáciu veľmi zaujímavou. V nastaveniach si môžete nastaviť triedenie kontaktov a upozornenia. Zaujímavá je možnosť blokovať vybrané kontakty. Škoda, že aplikácia nepodporuje viac účtov, isto by sa zaraďovala medzi najlepšie.

Agile Messenger 1.4 Pri spustení aplikácie Agile Messenger si hneď na začiatku vyberiete, do ktorých účtov sa chcete prihlásiť. Na výber je osem účtov. Konkrétne ICQ, MSM, AIM, Yahoo, Jabber, GoogleTalk, Facebook a MySpace. Pri pokuse prihlásiť sa na Facebook mi však aplikácia vždy padla. Kontakty v aplikácii sú pekne roztriedené podľa účtov a skupín. V nastaveniach máte dosť možností. Napríklad nastavenie ukladania histórie a upozornení. K dispozícii sú aj nastavenia odosielaných súborov alebo nastavenie témy. Síce ide o menej známu aplikáciu, myslím že je veľmi zaujímavá, len škoda toho Facebooku.

Palo Chovan

Tip na apliáciu: Angela’’s Valentine Apliácia od tvorcom populárnej aplikácie Talking Tom Cat. Ide aj o rovnaký druh akplikácie ako je Talking Tom s tým, že ide o zalúbené valtentýnske vydanie. Takže Tomovi bude robiť spoločnosť Angelina.

t

Tip na aplikáciu: ČSF FD.CZ Filmovým fanúšikom asi moc ntreba vysvetlvoať čo čsfd.cz je. Ide o aplikáciu webu, na ktorom nájdete kopec informácií o množstve filmov, serialoch, hercoch... Celí názov česko-slovenská filmová databáza hovorí za všetko.

RE-NDROlD | 27


RECENZiA Apokalypsa RE-NDROlD

Apokalypsa

Prvý digiromán na Slovensku Koncom Januára vydavateľstvo Ikar v spolupráci s vývojárskym štúdiom iNeed vydalo prvý digitálny román na Slovensku s názvom Apokalypsa. Tento digiromán je k dispozícii v podobe aplikácie, ktorú je možné si stiahnuť cez Google Play. Aplikácia je veľmi pekne spracovaná, pri jej spustení sa pustí „intro“ video, ktoré Vás hneď zaujme. Po ňom sa už dostanete do hlavného menu, kde nájdete celý digiromán rozdelený do trinástich epizód. Prvé dve sú k dispozícii už teraz a sú zadarmo. Zvyšné budú dostupné až k určitému dátumu a za ne, si už budete musieť zaplatiť. Najbližšie bude k dispozícii epizóda 3 a to 8. 2. 2013 a posledná epizóda 13 sa bude dať stiahnuť až 15. 3. 2013. Cena jednej epizódy zakúpenej cez aplikáciu je 2,20 . Zakúpiť si ich môžete prostredníctvom ibux.sk a rajknih.sk. Ďalšou možnosťou je zakúpiť si digiromán cez čítačku Wooky, kde cena za všetky epizódy je 15,40 alebo si ho tam môžete kupovať po epizódach a za jednu epizódu zaplatíte 1,40 . Do 10. februára však platí uvádzacia zľava, keď si všetky epizódy zakúpite cez čítačku Wooky zaplatíte za ňu 12 . Každá epizóda je potom ešte rozdelená na ďalšie kapitoly vďaka čomu sa lahšie dostanete k strane, ktorú hľadáte. Z technickej stránky sme si už asi povedali všetko podstatné tak teda poďme k podstate.

28 | RE-NDROiD

ZÁKLADNÉ iNFO:

Vyduje Android: 2.2 a vyšie Kategória: Knihy a referenčné materiály Výrobca: Wooky Aktuálna cena: Free

HODNOtENiE:

95%

PLUsY A mÍNUsY: + nápad + efekty +spracovanie - cena

Apokalypsa je napínavý triler, ktorý sa prevažne odohráva v Rýme vo Vatikáne, na ktorý upiera zrak celí svet.


Apokalypsa je napínavý triler, ktorý sa prevažne odohráva v Rýme vo Vatikáne, na ktorý upiera zrak celí svet. Totiž to pápež Ján Pavol III. odstúpil bez vysvetlenia a vzápätí na to sa vyparil bez stopy. V čase keď zmizol došlo vo Vatikáne aj k záhadným vraždám najbližších spolupracovníkov bývalého pápeža. Keďže sa chystá konkláve (voľba nového pápeža), do Rýma prichádza mnoho ľudí, vrátane novinárov. Medzi novinármi je aj Peter Adam a Loretta Hooperová, experti na Vatikánske záležitosti. Loretta si pospája záhadné úmrtia farára na vesmírnej stanici ISS, mníšky na Hymalájoch a

bankára, ktorých spájala knižka, ktorú mali všeci traja pri sebe, knižku, ktorú dnapísal expápež Ján Pavol III. Rozhodnú sa pátrať po zmiznutom pápežovi. Pri pátraní natrafia na rôzne znaky a všetky stopy vedú k dávnemu proroctvu a záhadnému rádu. Stojí svet tesne pred apokalypsou? To sa dozvieme až v ďalších epoizódach. Digiromán je plný rôznych skutočných faktov a historických informácii. Veľmi pekne popisuje reálne budovy vo Vatikáne spolu s ich talianskymi názvami. Veľmi mi pripomína knihy Dana Browna ako Stratený symbol, Anjeli a démoni či Da Vinciho kód. Fanúšikovia tohto žánra si isto prídu na svoje a verím, že nie len oni.

Celé rozprávanie je obohatené rôznymi animáciami videami, zvukovými nahrávkami, rôznymi zvukmi, ktoré vťahujú čitateľa do deja a umocňujú zážitok. Spomeniem napríklad prvú stranu, ktorú si budete musieť pred prečítaním odhrnúť od snehu, ktorá hovorí o mníške v Himalájach alebo zvukovú nahrávku príhovoru bývalého a nezvestného pápeža, ktorá bola zaslaná Vatikánskemu rádiu. Videá aj zvukové nahrávky sú v slovenčine čo mi zo začiatku pripadalo netradične, predsa len sa často nevidí aplikácie, ktorá je aj nadabovaná do slovenčiny. V románe sa nachádza aj inventár, do ktorého zbierate rôzne predmety s indíciami a znakmi. V neposlednom rade je veľmi pekne spracované aj prevracanie strán. Celkovo hodnotím celý digiromán veľmi pozitívne. Príbeh je naozaj napínavý a zaujímavý a v spojení so spomínanými efektmi prináša pre čitateľa skvelí zážitok. Podľa mňa majú podobné počiny veľkú budúcnosť a budeme sa s takouto formou románov stretávať čoraz častejšie. Vyskúšali ste už Apokalypsu? Čo si o tom myslíte? Má digiromán budúcnosť? Palo Chovan

RE-NDROiD | 29

RE-NDROID 03  
RE-NDROID 03  

Digitálny magazín pre každého androiďáka.

Advertisement