Page 1

Prvý digitálny m agazín pre každého androiďaka

Č íslo 2 / január ; leden 2013 | www.fb.com/xda.developers.czsk

RE-NDROiD magazín

PREDSTAVUJEME Foto apps OTESTOVALI SME Android na PC NEVYSPOVEDALI SME šéfredaktora

POUR FÉLICITER 2013 è HRY MESIACA: Drag Racing

è HARDVÉR MESIACA: SAMSUNG GALAXY CAMERA NIKON COOLPIX S800c POLAROID SC1630

è VECI, KTORÉ ZAUJALI: Low-End Tablety Beautiful Widget 5

è TOP TÉMY: Výrobcovia: HTC Čo mesiac dal SVET XPERIE


RE-NDROiD magazín

XDA Developers (CZ+sK), 093 01 Vranov nad Topľou Slovenská republika 415 01 Teplice Česká republika

REDAKCIA Šéfredaktor / Marek MAJKY Bujko Zástupca šéfredaktora / Viktória Pencáková Editor / Marek MAJKY Bujko / Palo Chovan Odborná redakcia / Ondra Audy / Marek MAJKY Bujko / Palo Chovan / Jaroslav Laco / Jozef Rybár / SPOLUPRACOVNÍCI ANDROIDPORTAL.SK / Martina Kouřilová OBRÁZOK NA OBÁLKE Samsung Galaxy Camera a Nikon Coolpix S800c GRAfIKA A DIZAjN Palo Chovan / Ružomberok / chovan.palo@gmail.com More eXPerience / Marek Bujko / Vranov n. T. / marek.bujko@gmail.com MARKETING A INZERCIA marketing Director / Marek Bujko t: + 421-940-893 985 E: xda.developers.czsk@gmail.com INTERNATIONAL LICENSING RE-NDROiD magazín is available for licensing. Contact the international department to discuss partnership opportunities. Please contact / Marek Bujko t: + 421-940-893 985 E: xda.developers.czsk@gmail.com PRODUKCIA A DISTRIBÚCIA Digitálny magazín RE-NDROID je šírený bezplatne iba v elektronickej forme prostredníctvom internetu. Magazín sa nepredáva a nie je možné zakúpiť ani jeho tlačené vydanie. Redakcia si vyhradzuje právo kedykoľvek to zmeniť aj bez predošlého upozornenia.

Majkyho Editoriál

E: xda.developers.czsk@gmail.com W: www.fb.com/xda.developers.czsk

JE TU SILVESTER. Mnohí sa spýtate kde? No predsa koniec roka a v tento deň vydávame aj ďalší magazín RE-NDROID. Sviatky sme si užili dosť, taktiež koniec sveta nastal a my ako Zombie sme si pre Vás pripravili ďalšiu časť magazínu. Pretože Zombie nevedia písať a ani čítať, dalo sa to naučiť a tak sa môže stať, že v magazíne objavite dosť chýb, ktoré nám koniec sveta zo sebou doniesol. Mayovia pristáli a pani Vondračočková im zaspievala ako každý rok, nechýbal ani Karel Gottttt. To je v skratke čo sa 21. decembra udialo, niektorí z nás boli aj vypočúvaný a nedopadlo to s nimi najlepšie. Dúfame, že Vám náš magazín prinesie mnoho informácií aj v ďalších mesiacoch a taktiež by nebolo na škodu podporiť ho, pretože je to pre nás práca zadarmo, ktorá nás stojí aj mnoho času. Cez sviatky to bolo dosť ťažke, niekomu zas uviazla kostička z ryby v krku a niekto sa dobre opil. Nakoniec nastal konec šveta aj na východnom Slovensku a to presne 27.12. ako predpovedal cirkevný kalendár. Je tu Silvester a zas a znova sa končí rok, rok ktorý nebol pre nikoho ľahký a štátne korytá sa naplňovali z dňa na deň, peniaze mizli v čiernej diere a naďalej aj budú pokiaľ s tým niečo neurobíme sami, my ľud svätý ako sa píše v svätej knihe. Chcel by som Vám len v rámci celej redakcie popriať Šťastný Nový rok 2013 plný lásky pohody a pokoja, novonarodeného života a aby ste sa mali dobre v tejto patokracií.

Marek MAJKY Bujko

Redakcia hodnotí mesiac december...

Distributúcia magazínu / Aktuálne vydanie nájdete voľne na stiahnutie vždy na Facebookovej stránke (www.fb.com/xda.developers.czsk), čo je aj zatiaľ hlavná stránka vydavateľa. Dostupný je aj ako voľne stiahnuteľný na Android webových portáloch, čo však nie je služba prevádzkovaná vydavateľom. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE Všetky texty a layout sú chránené českým autorským právom (licenciou Creative Commons BY-NC-ND 3.0) a sú majetkom redakcie RE-NDROID, prípadne jej partnerov. Tento časopis je úplne nezávislý a jednotlivé články vyjadrujú výlučne vlastné názory autorov a nemusia súhlasiť s názorom vydavateľa alebo názorom redakcie.

Ondra Audy

Palo Chovan

Vydavateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za obsah inzerátov, reklamných článov a textov dodaných redakcii treťou stranou. Za obsah inzerátov sú zodpovední výlučne len inzerenti, prípadne ich zástupcovia/ agentúry. Žiadna časť magazínu nesmie byť reprodukovaná úplne alebo sčasti bez písomného súhlasu redakcie/ vydavateľa a v rámci CC máte povinnosť uviesť údaje o autorovi a tomto dielespôsobom, ktorý stanovil autor alebo poskytovateľ licence. Všetky informácie publikované v článkoch sú aktuálne k dátumu vydania. Ceny a dostupnosť opisovaných produktov sa neskôr mohli zmeniť, čo redakcia nemohla ovplyvniť. Pokud není uvedeno jinak, podléhá toto dílo licenci: Creative Commons Uveďte autoraNeužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko (http://creativecommons.org/ licenses/ by-nc-nd/3.0/cz/)

2012 XDA D evelopers ( CZ+SK) www.fb.com/xda.developers.czsk

2 | RE-NDROiD

A K I N

BE Z

Frederik Oľha

. O V O L S NI

A

V Á R P

>> CHCEtE Nám NiEČO POVEDAŤ? DisKUtUjtE s NAmi NA NAŠEj FACEBOOKOVEj stRáNKE: WWW.FB.COm/XDA.DEVELOPERs.CZsK <<


TÉMA

>> Foto apps >> VÝBER: Marek MAJKY Bujko

Sketch Guru - Handy Sketch Pad Nástroj pre skice. Vyskúšajte Váš telefón a tablet ako zošit pre náčrty, budete si môcť vychutnať zábavu z krezby kedykoľvek a kdekoľvek! Vlastnosti: - 16 brushov + guma - Intuitívny výber štetca, nastavenie štetca, šírky a tlaku. - Krezba na fotografiu - Undo / Redo - Pinch to Zoom . - Vstavaná galéria kreslenia a postupov. - “Movie” režim prehrávania náčrtu ako malý film. - Zdieľanie na Instagrame, Facebooku, Twittri a ďalších sociálnych sieťach!

Watermark Photo Na Vaše fotografie môžte pridať aj vodoznak. S touto aplikáciou to ide jednoducho. Môžte pridať obrázky s textom, časové pečiatky, obrázky a podpisy (QR kódy v plnej verzií). Aplikácia obsahuje v sebe rôzne pečiatky vrátane podpisov Einsteina, Da Vinciho, Copyrightu, TopSecret a tak ďalej. Písmo je taktiež upraviteľné a ovládanie aplikácie je jednodúcho pomocou dotýkových gést.

4 |OiD RE-NDROiD


>>CHCETE VEDIEŤ, ČO SA DEJE? W W W . F B . C O m / X D A.DEVELOPERSC. ZSK/ DENNE AKTUALIZOVANÉ SPRáVY

Photo Editor by Aviary Aviary je výkonný editor fotografií, ktorý firma s totožným názvom vytvorila, pretože chceli rýchly a jednoduchý spôsob, ako upraviť svoje fotografie na cestách bez starostí. Sem zaradili všetky nástroje, ktoré potrebujete, v super intuitívnom rozhraní, takže sa môžete dostať priamo k editácii. Vlastnosti: - One-tap auto doplnenie - Nádherné fotografické efekty a rámčeky - Fun samolepky - Vyváženie farieb - Crop, otáčať, a vyrovnanie fotografií - Nastavenie jasu, kontrastu, teploty farieb a saturácie - Zaostrenie a rozmazanie - Farebná teplota - kreslenie a pridanie textu -Vytvorte si vlastné meme Pozrite sa na zoznam pripravovaných funkcií alebo im predložte vlastnú predstavu na http://aviary.uservoice.com

PicsArt Kaleidoscope Vytvorte prekrásne obrázky kaleidoskopu. Výborná aplikácia na posedenie a relax. Máte na výber z troch režimov: Classic ako klasický, Neon a snehová vločka.

RE-NDROiD | 5


TÉMA

>> Foto apps >> VÝBER: Marek MAJKY Bujko

Pixlr-o-matic V roku 2011 bola aplikáccia Pixlr-o-matic ocenená cenou “Best App Ever” za najlepšiu aplikáciu na úpravu fotografií na Android od 148apps.com Môžete pridať záb bavné retro efekty na vaše fotky v okamihu a transformovať svoje fotografie do vintage obrázzkov. Editáccia je rovnako jednoduchá ako slová raz, dva, tri. Toľko možností na výber, existuje viac než 5.000.000 možných úprav, aby vaše fotografie vy zerali úžasne! Teraz viac ako 100 efektov, 280 prekrytí a takmer 200 rôznych rám mov! Charakteristiky: - Farebné prekrytie vám m pomôžu nastaviť nálladu zosilniť tón, ochladenie, alebo pridať neskutočný odti ene - Svetelné efekty pridajú drám mu, iskru alebo grunge vzhľad - zakončite svoju fotku procesom pravého rám mu zvolte štýl orám movania, ktorý vám m vyhovuje - Nepotrebujete žiaden fotoaparátt! Vyberte fotografie z galérie a začnite vykonáv vať zmeny. Ak je váš š prístroj vybavený fotoaparáttom, môžete tiež odfotiť novú snímku z prostredia aplikáccie. - Podeľte sa o svoje vintage fotografie priamo so svojimi priateľmi prostredníctvom Facebooku. - Snímky je možné ukladať vo vysokom rozlíšení, v záv vislosti na rozlíšení pôvodného obrazu

easyFocus

Focus, defocus ... Najjednoduchšia cesta. Vytvorte (SLR) foto efekt zaostrenia a rozostrenia. Stačí otvoriť fotografie v easyFocus, pohrať sa s nás strojmi, vytvoriť pôsobivý zameraný efekt a uložiť tvorbu. Je to ľahké a jednoduché. Nás stroje: Štandardný foto editačný nás stroj funkcie, ako je priblíženie, oddialenie, pinch and zoom, otáččanie obrazu, späť, znovu, uložiť .

6 | RE-NDROiD


>>CHCETE VEDIEŤ, ČO SA DEJE? W W W . F B . C O m / X D A.DEVELOPERSC. ZSK/ DENNE AKTUALIZOVANÉ SPRáVY

PicsArt - Photo Studio All-in-One obrázzkový editor a photo art komunita PicsArt - každý sa stane veľkým umelcom! PicsArt je zadarmo, plne vybavený editor fotografií a umeleckej komunity. Balíčky s viacerými funkciami, ako v mnohých platených aplikvcií, PicsArt bol vytvorený , aby sa stal jednotkou medzi aplikácciami na Android, môže ponúknuť neuveriteľne intuitívne a ľahko použiteľné užívateľské rozhranie . Dôležité je, že PicsArt nikdy nepredáv va vaše fotografie. PicsArt obsahuje: - Fotoaparátt - umožňuje zachytiť snímku a aplikovať rôzne efekty tým, že zlepšuje štandardnú kameru. - Obrázzkový editor - Tony fotografií, manipuláccia, masky, kolvže, rvmy, hranice, samolepky, textové efekty, obrázzky ClipArt , menovky, orezanie, otočenie, nastavenie farieb a oveľa viac! - Magické efekty - úžasné umelecké foto efekty ako je stenciler, cartoonizer, kresliar, Orton, Lomo, vintage, mriežka , HDR, Fattale, ceruzka, Holgaart, akvarel, kontúry, comic, neón, kvas, starý papier, pastel, odstrán nenie červených očí , Popart 2, inteligentné rozostrenie a oveľa viac! - Kreslenie - kreslenie množstvom efektov, vrvtane: etiketový režim, menovky, umeleckých štetcov a textové štýly! Pomocou Facebooku sa podeľte o svoje fotografie a o svoje kresby s celým svetom! - Zdieľanie - ak chcete zdieľať obrvzky , môžete ich rýchlo zdieľať s ostatnými PicsArtists (Pics umelcami) alebo pridaním fotografií na Twitter, Flickr, Picasa, Dropbox , Fouresquare, Tumblr, Blogger, Wordpress a deviantART alebo posielať fotografie prostredníctvom SMS a e-mailu.

Color Grab Color-Grab umožňuje vybrať, zistiť a rozpoznať farby okamžite pomocou fotoaparátu, takže snímate farby v reálnom čase. Aplikácia je určená pre grafických dizajnérov a farboslepých. Aplikácia zobrazuje meno farby a režimy Hue, RGB a HSV.

RE-NDROiD | 7


Hárdver mesiaca PC

>> SAMSUNG GALAXY CAMERA >> NIKON COOLPIX S800c >> POLAROID SC1630 >> VÝBER: Marek MAJKY Bujko

Nebezpečné brilantné zariadenia 2

Samsung Galaxy Camera

Samsung Galaxy Camera je point-and-shoot fotoaparát, ktorý v sebe spája fotografické možnosti jednotky malého Superzoom fotoaparátu s všestrannosťou a pripojenia malého 4,8 palcového displeja, zo systémom Android 4.1. Súčasťou je software na upravovanie a zdieľanie fotografií. Samsung oznámil fotoaparát v auguste 2012 s heslom “Fotoaparát. Reborn.”, ale nezmienil sa o cene alebo dátume predaja. Kamera tiež ponúka Wi-Fi, GPS a má tiež 3G siet pre zdieľanie fotografií odkiaľkoľvek kamkoľvek. Samsung Galaxy Camera je vybavený 16 Mega Pixelovým CMOS snímačom a 21x optickým Zoom(om). Prijatá fotografie môže odoslať priamo do sociálnych médií stránky, alebo úložísk. V októbri 2012 americký bezdrôtový poskytovateľ AT&T oznámil, že začne predávať Galaxy Camera prostredníctvom svojich maloobchodných predajní.

8 | RE-NDROiD

Špecifikácia: Senzor: Maximálne rozlíšenie: Objektív: Blesk: ISO rozsah: Nahrávanie videa: Displej: Uložisko: Batéria: Rozmery: Hmotnosť:

BSI CMOS 1 / 2,3” 16 megapixelov 4.1-86.1 mm (21x) Vstavaný ISO 100 až 3200 1080p 4,8” HD Super Clear LCD 8 GB, rozšíriteľné cez micro-SD/SDHC/SDXC 1650 mAh 70,8 x 128,7 x 19,1 mm 300g


Nikon Coolpix S800c

Nikon Coolpix S800c je prvý kompaktný digitálny fotoaparát s Android operačným systémom oznámený 22. augusta 2012. Nikon ho tiež predstavil ako prvý COOLPIX, ktoré je tiež Android inteligentné zariadenie. Výborný obraz s výkonom Nikon optiky, teleobjektív zoom, vysoké rozlíšenie snímača obrazu a oveľa viac, ktorý spĺňa nekonečné možnosti v Android OS a Wi-Fi. Vytvorte výnimočné fotografie a Full HD videa, potom ich štýlovo upravte a zdieľajte ľahšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

Špecifikácia: Senzor: Maximálne rozlíšenie: Objektív: Blesk: ISO rozsah: Nahrávanie videa: Displej: Uložisko:

CMOS 16 megapixelov 25-250 mm (10x) Vstavaný ISO 125 až 3200 1080p 3,5” OLED 1.7GB, rozšíriteľné cez microSD/SDHC/SDXC 60 x 111,4 x 27,2 mm 184g

Rozmery: Hmotnosť:

Polaroid SC1630

Polaroid SC1630: Inteligentný fotoaparát využívajúci silu Androidu. 16 Mega Pixlový fotoaparát, 3x optický zoom a 3,2 palcový dotykový displej pre jednoduché zdieľanie fotografií a videa cez sociálne siete vďaka Wi-Fi a Bluetooth pripojeniu. Fotografie sú automaticky organizované vo fotoaparáte podľa dátumu, miesta, a mimiky tváre v záberoch. Rovnako ako každé iné mobilné zariadenie, fotoaparát obsahuje GPS funkcie, takže nezabudnete, kde boli jednotlivé fotografie nasnímané. Obsahuje taktiež 3x optický a 5x digitálny Zoom. Cena SC1630 Polaroid Smart Camera je stále vo vzduchu, keďže sa nejedná o celkom známy kus, taktiež je o ňom málo zmienok.

Špecifikácia: Senzor: Maximálne rozlíšenie: Objektív: Blesk: ISO rozsah: Displej: Uložisko: Rozmery: Nahrávanie videa: Batéria: Hmotnosť:

--16 megapixelov 36-108mm Vstavaný --3.2” 512MB, rozšíriteľné cez microSD do 32 GB 56,9 x 111,9 x 15,5 mm 720p 1020 mAh 140g

Neodporúčame ho kupovať v cene nad 200€, pretože má problém s výkonom na Androide 2.3.

RE-NDROiD | 9


SILVESTER 2012 NEVYSPOVEDALI SME

RE-NDROlD

n i v o r o t k n a d e r k f a é t š a o l a a t i ý z p n s e e c n Re nič na Tip na hru:

Anomaly Korea Ide o tower offense hru čiže v tejto hre si konečne môžete zahrať za opačnú stranu ako to je v tower defense hrách. Vašou úlohou je preraziť cez strategický rozmiestnené vežičky.

10 | RE-NDROiD

Tip na hru:

Pou Patríte medzi tých, ktorých detstvo ovplyvnilo tamagotchi. Tak toto opäť ožíva len v trocha inej podobe. Hra Pou je vlastne tamagotchi vo vašom smartfóne. Pre tých čo náhodou nevedia jednoducho sa musíte starať o „zvieratko“


SILVESTER 2012 NEVYSPOVEDALI SME

RE-NDROlD

o h a s o t k i n . l , e e v d i u n b e l e z n tu m á n

Tip na apliáciu: Sport trackers Je to taký Váš osobný Android tréner, ktorý prostredníctvom GPS zaznamenáva pohyb a následne vyhodnocuje všetky údaje. K dispozícii sú dve verzie free a platená.

Tip na apliáciu: Studentská kucharka Táto aplikácia obsahuje recepty na rýchle jedlá. Je určená hlavne pre študentov na internátoch a privátoch, ktorý sú odkázaný len na svoje schopnosti, ale využiť ju môže každý.

RE-NDROiD | 11


Čo mesiac dal? Neubehol ešte ani mesiac od uvedenia Angry Birds Star Wars na Google Play a už si pre nás vývojári tejto hry pre nás pripravili sľubovanú aktualizáciu. Táto aktualizácia sprístupňuje zasneženú planétu plnú ľadu nazvanú Hoth. Môžete sa tešiť už aj na princeznú Leilu v podobe ružového zúrivého vtáka.

Významnejšou aktualizáciou prešiel čoraz populárnejší správca súborov známi hlavne na počítačoch Total Comander. Do tejto verzie vývojári implikovali funkciu drag and drop (chyť a prenes) a vlastný multimediálny prehrávač. Autorom aplikácie sa podarilo aj zvýšiť stabilitu operácií prebiehajúcich na pozadí a pridali možnosť kopírovať súbory na SD kartu bez root oprávnení.

Na prelome novembra a decembra spoločnosť SHARP predstavila veľmi zaujímavý smartfón s 5 palcovým Full HD displejom. Smartfón má označenie AQUOS SH930W je poháňaný dvojjadrovým procesorom MSM8260A Qualcomm Snapdragon S4 s frekvenciou 1,5 GHz a 2 GB RAM. Pre svoje údaje máte k dispozícii 32 GB vnútornej pamäti. Obsahuje aj 8Mpx zadný fotoaparát a zadný 2Mpx. Či však bude k dispozícii pre európsky trh nie je isté. V minulom vydaní sme Vás v krátkom článku informovali aj o LiFx žiarovkách. Na konci novembra sa objavil ďalší podobný projekt. Ide o iLumi energeticky úspornú LED žiarovku. Žiarovka je založená na technológii HyperLux vďaka ktorej máte na výber viac ako milión farieb. Prostredníctvom technológie Bluetooth môžete s Vaším smartfónom pripojiť k žiarovke a následne ovládať jas a farbu. A nie len to žiarovka sa dokáže sama zapnúť alebo vypnúť alebo blikaním upozorniť na SMSku alebo e-mail. Cena týchto žiaroviek začína na hodnote 59$. V prvom decembrovom týždni prešiel aktualizáciou aplikácia Gmail. Aktualizácia bola rozdelená na dve časti. Aktualizácia pre zariadenia s Androidom 4.0 a vyšie a pre zariadenia s Androidom 2.2 a vyšie. Zariadenia s Ice cream sandwich a jelly bean si môžu užívať Gmail vo verzii 4.2, ktorá prináša viacero noviniek pri práci s mailami. Napríklad bola pridaná funkcia pinch to zoom alebo pridávanie fotografií priamo cez aplikáciu. Aktualizácia pre staršie verzie androidu priniesla vylepšenie výkonu a API.

Oslavovali sme aj 20 výročie odoslania prvej SMSky. Prvá SMSka bola odoslaná 3. Decembra 1992 a obsahovala text „Veselé Vianoce“. Prvé SMSky mohli obsahovať len 128 znakov.

Ďalšou aplikáciou ktorej aktualizácia priniesla podporu Androidu 4.2 je Dolphin browser ale zatiaľ len v beta verzii. Ďalšou novinkou sú bočné vysúvacie panely, ktoré nezasahuje do hlavnej obrazovky. Ako to je už pri tomto prehliadači zvykom zvýšila sa rýchlosť načítania stránok a aj stabilita.

Jedna z najznámejších widget aplikácií, BeautifulWidgets prešla aktualizáciou na verziu 5.0, ktorá so sebou prináša viacero noviniek. Táto verzia plne podporuje Android 4.2. Widgedy a aj aplikácia prešli zmenou dizajnu. Aktualizácia však vo veľkej väčšine prípadov zožala kritiku hlavne kvôli stabilite.

12 | RE-NDROD


Napísal:

Aktualizáciou prešla aj aplikácia Dropbox. Hlavnou novinkou je pridanie možnosti presúvať priečinky. Okrem toho priniesla aj opravu drobných chýb a vylepšenie výkonu.

Podľa Google štatistík sa Android 4.2 nachádza už v 6.7% zariadení čo v porovnaní s minulým mesiacom predstavuje nárast o 4 percentuálne body. Polepšil si aj Android ICS, ktorý má aktuálne 27,5% zariadení. Zastúpenie Androidu 1.6 ostalo nezmenené na úrovni 0,3% rovnako ako aj Android 1.5 na úrovni 0,1%. Ostatné verzie zaznamenali pokles. Konkrétne Android Honeycomb má 1,6%, Android Gingerbread 50,8%, Android Froyo 10,3% a Android Eclair 2,7%. Spoločnosť Qualcomm prišla s novými procesormi určenými pre top zariadenia. Ide o dva procesory vyrobené 28nm technológiou. Podporujú 13 Mpx fotoaparáty a prehrávanie FullHD videí. Okrem toho nechýba ani podpora dvoch SIM kariet a kompatibilita s navigačnými systémami GPS, GLONASS a Biodou.

Palo Chovan

Po mnoho mesačnom prepade výsledku hospodárenia spoločnosti HTC, konečne nastal zlom a hospodársky výsledok opäť porástol. Verím, že HTC už zaznamenalo dno a bude aj naďalej rásť.

Spoločnosti LG sa podarilo predať už 10 miliónov kusov smartfónov z ich L série. Konkrétne ide o zariadenia LG Optimus L3, L5, L7 a L9. Gratulujeme!

Jednou z najočakávanejších hier decembra bola isto hra GTA Vice City. Jej uvedenie na Google Play však sprevádzali problémy a po pár hodinách bola z obchodu stiahnutá. Našťastie ju už tam opäť nájdete a viac informácii o nej sa dočítate v našej budúcej recenzií.

To, že december je mesiac zázrakov potvrdila aj správa o spoločnej kúpe patentov Kodaku Applom a Googlom. Ide o kúpu až 1100 patentov. Tento predaj patentov by mal Kodak zachrániť pred bankrotom a dúfajme, že sa podpíše aj pod zlepšením vzťahov medzi Applom a Googlom.

V októbrovom vydaní sme Vás informovali aj o inteligentných okuliaroch. Tento krát prišli vedci s niečím ešte sofistikovanejším a poradilo sa im vytvoriť zaoblený LCD panel, ktorý by mohli implementovať do šošovky. Tento panel je vybavený aj bezdrôtovým pripojením. Aplikácie, ktoré by sa využívali v reálnych situáciách by mohli napríklad podľa svetla stmavnúť a slúžili by ako slnečné okuliare.

Ďalšou hernou peckou, ktorá v decembri dorazila na Google Play je Modern Combat 4: Zero Hour. Podobne ako GTA VC aj túto hru sprevádzali počiatočné problémy a bola stiahnutá z Google Play ale aj v tomto prípade už je všetko v poriadku a hru si môžete zakúpiť. Aj tejto hre sa podrobnejšie venujeme v recenzii na ďalších stranách magazínu.

Už aj majitelia niektorých HTC zariadení sa môžu tešiť z PlayStation certifkácie. Ide konkrétne o ziariadenia HTC One V, One S, One X, One XL, One X+ a EVO 4G LTE.

RE-NDROiD | 13


Čo mesiac dal? Veľkou aktualizáciou prešla aplikácia Facebook. Táto aktualizácia nahradila pôvodnú HTML 5 aplikáciu natívnou aplikáciou. Toto prinieslo obrovský nárast rýchlosti po všetkých stránkach no hlavne pri načítavaní albumov a fotiek.

Skvelou správou pre všetkých Slovenských Android fanúšikov je podpora Google navigácie už aj na Slovensku. Táto je súčasťou Google máp no je dostupná len v niektorých krajinách. Teraz sa medzi tieto krajiny pridalo aj Slovensko. Dropbox v decembri odkúpil dve spoločnosti. Prvou je spoločnosť AudioGalaxy, ktorá ponúka služby streamovania hudby. Druhou je spoločnosť Snapjoy táto zase umožňuje prehliadať si svoje fotky uložené na rôznych zariadeniach a sociálnych sieťach pohodlne na jednom mieste. Vyzerá to tak, že môžeme očakávať možnosť streamovať hudbu priamo z dropboxu a aj mnoho iného.

Alephzain, člen XDA prišiel na bezpečnostnú dieru, ktorá umožňuje aplikáciám zápis do jadra srstému. Tento problém však nemajú všetky zariadenia ale len smartfóny s procesromy Exynos 4210 a 4412. Ďalší člen XDA komunity RyanZA, však hneď našiel riešenie tohto problému. Stačí si nainštalovať opravný balíček. K tomu nepotrebujete ani len root stačí jednoducho nainštalovať. Podľa vyjadrení spoločnosti Samsung už aj oni pracujú na oprave tejto chyby.

Hra od českých vývojárov Dead Trigger prešla vianočnou aktualizáciou, ktorá zo sebou priniesla okrem klasickej opravy chýb aj vianočné prekvapenia v podobe novej arény na Severnom póle. Pribudli aj nové zbrane a misie. A okrem toho si vývojári z Madfinger Games pripravili aj súťaž otričko. A pri XDA ešte ostaneme. Pre všetkých záujemcov je dostupná už dávnejšie avizovaná XDA univerzita. Stránka obsahuje informácie pre užívateľov, ktorý ešte len s Androidom začínajú a spoznávajú jeho obrovské možnosti. Tí tu môžu nájsť návody ako flashovať alebo aj Android slovník. Na svoje si prídu aj začínajúci developery, ktoré tu nájdu základy k programovaniu pre Android.

Ďalším fotoaparátom s OS Android vyrobí spoločnosť Polaroid. Pôjde o fotoaparát s výmennými objektívmi. Bližšie špecifikácie však ešte neboli zverejnené. Tie budú predstavené zrejme na CES 2013. Počas CES 2013 by mal byť predstavený aj inteligentný telefón s najväčším displejom. Ide o Huawei Ascend Mate, ktorý má mať Full HD displej veľký 6,1 palca. Čo sa týka ďalších špecifikácií, smartfón by mal mať 4 jadrový procesor s frekvenciou 1,8 GHz a batériu s kapacitou 4 000 mAh.

14 | RE-NDROiD

Na Google Play sa objavila beta verzia aplikácie Tapatalk HD. Aplikácia už bola dlhšie dostupná na stiahnutie z iných zdrojov no až teraz je možné si ju nainštalovať priamo z Google Play. Pre tých, ktorý nevedia Tapatalk HD je aplikácia na prehliadanie diskusných fór určená pre tablety.


Napísal:

Nie len medzi Applom a spoločnosťami vyrábajúcimi zariadenia s Androidom zúri patentová vojna. Aktuálne žalobu podala spoločnosť LG na Samsung. LG chce zabrániť ďalšej produkcii tabletu Galaxy Note 10.1 alebo prinútiť Samsung aby zaplatil za využívanie LCD technológie. Podľa LG displej v tomto tablete porušuje viacero patentov kvôli použitiu technológie tekutého kryštálu. Paradoxom je, že Samsung podal žalobu na LG na tom istom súde v Soule ešte skôr a taktiež za porušovanie LCD patentov. Google zverejnil zoznam dvanástich aplikácii, ktoré považuje za tie najlepšie v roku 2012. Ide o aplikácie, ktoré mali premiéru v roku 2012 ale prešli zásadnou zmenou. Medzi tieto aplikácie sa dostali: Evernote, Pinterest, Grimms Snow White, Pocket, Expedia Hotels and Flights, Ancestry, Fancy, SeriesGuide Show Manager, Pixlr Express, TED, Zappos a Mint.com Personal Finance.

Palo Chovan

Android sa dostal už aj do sveta herných kozol. Svetlo sveta zazrela kozola OUYA, ktorú výrobca rozposlal vývojárom hier aby optimalizovali svoje hry aj na toto zariadenie. Aké parametre má konzola? Je vybavená procesorom TEGRA 3, 1GB RAM, 8 GB vnútornej pamäte, HDMI konektivita (1080p), WiFi, Bluetooth LE 4.0, USB 2.0, bezdrôtový ovládač, Android Jelly Bean a Ethernet konektor. Cena konzoly je veľmi zaujímavá. Stojí 99 dolárov a v cene je aj jeden ovládač. Na stránke výrobcu je možné si konzolu už predobjednať. K cene je treba však ešte prirátať poštovné vo výške 20 dolárov.

Jedným s príkladov využívania technológie NFC prichádza automobilka Hyundai. Táto NFC zabudovala do autmobilu. Telefón tu slúži ako klúč. Pomocou neho si odomknete auto jednoduchým priložením ku dverám. V aute je zabudovaná podložka na ktorú keď svoj smartfón položíte prebehne automatické spárovanie s palubným počítačom a vy si môžete pohodlne púšťať napríklad hudbu z mobilu alebo zapnúť navigáciu pohodlne na 7 palcovom displeji zabudovanom v automobile. A to nie je všetko. V spomínanej podložke ja zabudovaná bezdrôtová nabíjačka. Čiže ak Váš smartfón podporuje bezdrôtové nabíjanie automaticky sa aj nabíja. Škoda však, že túto technológiu si budeme v reálnom živote vyskúšať najskôr v roku 2015. Na záver sa budeme opäť venovať nekonečnému sporu Samsung vs. Apple. Ten samozrejme pokračoval aj v decembri. Spor v ktrom Samsung dostal pokutu vo výške 1 miliarda dolárov. Apple totiž ešte žiadal zákaz predaja 26 zariadení od Samsungu. Toto však sudkyňa zamietla a tieto zariadenia sa môžu predávať. Napriek tomuto rozhodnutiu spor ešte nekončí keďže Samsung žiada zníženie stanovenej pokuty a Apple zase naopak jej zvýšenie. Uvidíme čo prinesie nasledujúci rok.

Primordia

Ďalší súdny spor čaká Samsung a Apple v Kórei. Iniciátorom tohto sporu je tento, krát Samsung a nepáčia sa im notifikácie a rolovacia lišta, ktoré sú súčasťou iOS5. Zdroj: www.phonearena.com, www.androidpolice.com, www.androidcentral.com, www.androidauthority.com, www.phandroid.com, www.talkandroid.com

RE-NDROiD | 15


Výrobcovia

HTC

RE-NDROlD

HTC quietly brilliant High Tech Computer Corporation spoločnosť známa skô ô r pod názvom HTC je jedným z najznámejších spoločností vyrábajúcich smartfóny a tablety. HTC bolo založené Char Wangom, H. T. Chom a Petrom Chou 15. Marca 1997 v Taiwane. HTC sa na vtedajšiu dobu pokúšalo o nemožné. Jeho cieľom nebolo vyvinúť niečo nové, prevratné ale použiť to, čo na trhu už bolo. Spoločnosť sa snažila prepojiť mobilný telefón s počítačovými vlastnosťami a vytvoriť osobného digitálneho asistenta (PDA). A však mobilné telefóny ešte len začali mať v tej dobe masový dopad a firma predávala produkty pod vlastnou značkou HTC, čím nemohli konkurovať už vtedy obrovským výrobcom ako napríklad DELL alebo Hewlett-Packard. Situácia dospela až tak ďaleko že v roku 1998 takmer skrachovala. Jeden zo zakladateľov spoločnosti, pani Cher Mi Wang, poskytla firme štedrú finančnú injekciu. Tá bola navyše pomerne rýchlo investovaná do rozšírenia a skvalitnenia divízií vývoja a dizajnu. Tento krok bol základom úspechu firmy v budúcnosti, a navyše firma oželela vlastnú značku a začala predávať svoje produkty pod známymi značkami s celosvetovým dosahom. Ďalším významným rokom pre HTC bol 2002, kedy vyrobil prvý smartfón na platforme Windows Mobile a priklonenie k tomuto operačnému systému zabezpečilo spoločnosti vysokú atraktivitu pre svojich budúcich zákazníkov a partnerov.

Od roku 2002 do roku 2006 predáva HTC populárne zariadenia Magician, Wizard a Apache, ktoré samozrejme podľa týchto názvov nikto nepoznal. Tieto, na tú dobu vysoko kvalitné inteligentné mobilné telefóny sú tiež známe pod značkami i-Mate alebo Qtek. V roku 2006 dochádza k zmene politiky spoločnosti a začali predávať svoje produkty pod vlastnou značkou HTC, a ako prvé smartfóny s týmto logom sme mohli poznať pod názvom Touch3G, Cruse alebo Viva.Tieto ako prvé obsahovali grafickú integráciu touchFLO, a v tejto dobe začali mať smartfóny globálnejší dosah. Spoločnosť v roku 2007 stála pri zrode Open Handset Alliance (OHA), ktorá stojí za vývojom operačného systému Android, a HTC naznačilo že okrem Windows Mobile, ktorý výhradne používali všetky jeho výrobky, v budúcnosti siahne aj po tomto operačnom systéme.

16 | RE-NDROiD

Spoločnosť sa môže pýšiť viacerými prvenstvami. Jedným z nich je aj vyrobenie prvého smartfónu kompatibilného so 4G sieťami v USA. Ide konkrétne o HTC Evo 4G. No ešte dôležitejším prvenstvom je vyrobenie prvého komerčného smartfónu s operačným systémom Android, ktorý v USA uviedli na trh v októbri 2008. Tento smartfón niesie názov HTC Dream (T-mobile G1). V roku 2011 sa HTC umiestnilo na 98 mieste v rebríčku Najlepších svetových značiek vytvoreným spoločnosťou Interbrand. V súčasnosti sa však spoločnosť zaznamenáva prepady zisku.


Už neodmysliteľnou súčasťou a podľa mňa najväčšou výhodou HTC zariadením je užívateľské grafické prostredie HTC Sense. Prvým telefónom s týmto prostredím je HTC Hero, ktorý uzrel svetlo sveta 24. Júna 2009. Od tej doby pre nás HTC stále pracuje na nových a nových vylepšeniach tohto prostredia. Aj kvôli tomu je až 8 verzíí HTC Sense. Ako som už spomínal prvá verzia bola predstavená na mobile HTC Hero ako nadstavba Androidu 1.5.

Espresso je kódové označenie verzie HTC Sense v zariadeniach T-Mobile myTouch. V roku 2010 prišlo spolu so smartfónmi HTC Desire a HTC Legend aj prostredie Sense 2.0 ako nadstavba Androidu 2.1. Sense 3.0 je nadstavbou Androidu 2.3 a bolo predstavené na zariadení HTC Sensation v roku 2011. Rok 2012 priniesol až 4 verzie tohto prostredia. Sense 3.6, nastavba Androidu 4.0, ktoré prešlo len minimálnymi zmenami oproti Sense 3.0, HTC predstavilo na zariadeniach HTC Sensation a HTC Vivid (HTC Holiday).

Smartfóny, s ktorými prišlo HTC v roku 2012 mali HTC Sense 4.0 a Android 4.0. Medzi teito zariadenia patria HTC One X, HTC One S, HTC Evo 4G LTE a HTC One V. Všetky tieto zariadenie okrem HTC One V sa dočkali aktualizácie, ktorá priniesla Sense 4.1 a Android 4.0.4. Najnovšou verziu tejto nadstavby je Sense 4+, ktorá prišla s telefónom HTC One X+.

Nakoniec si dovolím spomenúť jedno legendárne zariadenie z dielne HTC aj keď pôvodne prišlo s operačným systémom Windows mobile 6.5. Vývojárom sa však podarilo portovať rôzne operačné systémy. Medzi nimi nechýba ani Android. HTC HD2 funguje s Androidom 2.3 ale dokonca aj s novšími verziami Androidu či už je to Ice Cream Sandwich alebo Jelly Bean. Kiež by to bolo možné s každý smartfónom. Palo Chovan; Marek Urban - AndroidPortal.sk

RE-NDROIDI | 17


Y ew LOW-END TABLETY

RE-NDROlD

Tablety pre nenáročných V minulom vydaní sme si pre Vás pripravililow-end smartfóny. Tento krát sme sa zamerali na tablety najnižšej triedy. Rozdelili sme si ich do dvoch kategórii a to na 7 palcove tablety v cenovej hladine približne do 110€ €. Druhou kategóriou sú tablety s displejom nad 8palcov v cene do 18 80€ €.

Napísal:

Palo Chovan

Prestigio MultiPad 7.0 Prime (PMP3270B) Tento tablet je takmer totožný ako predchádzajúci. Odlišujú sa od seba len dizajnom a kapacitou batérie. V tomto tablete to je to o 500 mAh menej ako to bolo pri tablete GoClever TAB R75 čiže 2500 mAh. Cena tohto tabletu začína na úrovni cca 86€.

7 palcové tablety GoClever TAB R75 Ide o tablet so 7 palcovým multi touch displejom s rozlíšením 800 x 480. Tablet je vybavený procesorom ARM Cortex A8 na frekvencii 1000 MHz a 512 MB RAM. Tablet beží na Androide 4.0.4 Ice cream sandwich. K dispozícii je 4 GB vnútornej pamäte a možnosť pamäť rozšíriť prostredníctvom Micro SD. Čo sa konektivity týka tablet porporuje bezdrôtové pripojenie cez WiFi. Tablet podporuje aj 3G externý adaptér. Je v ňom zabudovaná len predný 0.3 Mpx fotoaparát. Tablet nepodporuje navigáciu prostredníctvom GPS. Ešte spomenie, že zariadenie podporuje USB OTG a súčasťou balenia je aj USB OTG redukcia. Batéria má kapacitu 3000 mAh a výrobca sľubuje jej výdrž 6 hodín surfovania internetom. GoClever TAB R75 si na Slovensku môžete zaobstarať v cene od približne 70€.

Emgeton Consul 3 8GB Opäť ide o veľmi podobný tablet tím predchádzajúcim. Tento sa však odlišuje veľkosťou vnútornej pamäte, ktorá ja už 8GB. Ďalším rozdielom je batérie, ktorá má kapacitu 2 350 mAh. A samozrejme, že rozdielny je aj dizajn tabletu. Cena Emgeton Consul 3 8GB začína pri 89 eurách.

18 | RE-NDROiD


Zdroj:www.gsmarena.com, www.heureka.sk

GoClever TAB T76GPS Displej tohto tabletu je rovnaký ako u predchádzajúcich troch tabletoch čiže 7 palcový multi touch displejom s rozlíšením 800 x 480. Procesor tu je Cortex A5 pracujúci na frekvencii 1 GHz a 512 MB RAMka. Vnútorná pamäť má 8 GB a je rozšíriteľná prostredníctvom Micro SD. Samozrejme nechýba WiFi a možnosť pripojiť externý 3G adaptér. A teraz prejdeme k hlavným výhodám tohto tabletu. Sú k dispozícii dva fotoaparáty predný 0,3 Mpx a zadný 2 Mpx fotoaparát. Ďalšou výhodou je prítomnosť GPS. Batéria má kapacitu 2 900 mAh. Cena tabletu sa pohybuje od 92 €.

Yarvik TAB474 Tablet má 10 palcový displej s rozlíšením 1024 x 600. Zariadenie je poháňané procesorom Cortex-A8 1GHz a RAMkou o veľkosti 512 MB. Beží na OS Android Ice Cream Sandwich. 8 GB vnútornej pamäte je možné rozšíriť Micro SD kartami. K dispozícii je pred ná a zadný fotoaparát. Ten predný s VGA rozlíšením a zadný s rozlíšením 2 MPx. Konektivita je zabezpečovaná prostredníctvom WiFi. Ani tento tablet nepodporuje GPS. Batéria má kapacitu 6 000 mAh. Cenovo sa tablet pohybuje od úrovne 153,85€

Prestigio PMP5097CPRO 10 palcové tablety GoClever TAB A104.2 Displej tohto zariadenia má 10.1 palcov a rozlíšenie 1024 x 600. Tablej je vybavený procesorom Cortex-A8 1GHz a má 1 GB RAM. Operačný systém, ktorý beží v tomto tablete je Android 4.0.4. Interná pamäť má veľkosť 8 GB nechýba možnosť pripojiť Micro SD karty. Fotoaparát tu nájdete len na prednej strane. Ide o fotoaparát s VGA rozlíšením. Pripojenie k internetu je zabezpečované prostredníctvom WiFi. Podporu GPS navigácie by ste hľadali márne. Tablet podporuje aj USB OTG. Kapacita betérie je 5 000 mAh. GoClever TAB A104.2 si môžete na Slovensku zakúpiť v cene od 139€.

Prestigio PMP5097CPRO je tablet s 9,7 palcovým displejom s rozlíšením 1024 x 768. Ako aj v predchádzajúcom tablete aj tu je procesor Cortex-A8 1GHz a 1 GB RAMka. Nájdete v ňom OS Android Ice Cream Sandwich. Kapacita internej pamäte je 8 GB ale tablet podporuje aj Micro SD. Tablet má iba predný fotoaparát s rozlíšením 0,3 MPx. O konektivitu sa stará WiFi. GPS nieje k dispozícii ani v tomto tablete. Samozrejmosťou je USB OTG. Kapacita batérie je 5 000 mAh. Najnižšia cena tabletu mierne presahuje hranicu 180€ a je vo výške 1 83€.

Záver Tablety v tejto cenovej kategórii sú si veľmi podobné. Hlavné rozdiely sú vo Fotoaparátoch a kapacitách i nternej pamäte a batérii. Jediným tabletom s tejto triedy ktorý má GPS je GoClever TAB T76GPS vďaka čomu môže byť tento tablet jasnou voľbou s pomedzi 7 palcových tabletov. Palo Chovan

RE-NDROiD | 19


TOP aplikácie a hry a

Android X86 pc

Android X86 Rozmýšľali ste nad tým, že by mohlo byť super mať Android aj na svojom počítači či notebooku? Ak áno tak tento článok je určený práve pre Vás, lebo presne takúto možnosť prináša projekt Android x8 86 . Čo je to vlastne projekt Android x86? Ide o port Androidu pre x86 architektúru vďaka ktorému máme možnosť si vyskúšať Android (32 bitovy operačný systém) aj na počítačoch či notebookoch. Na výber je viacej verzií Androidu. Najstaršou verziou je Android 2.2, po ňom ide Android 2.3, 3.2 a aktuálne najnovšou verziou je Android 4.0. V súčasnosti sa však pracuje už aj na Androide 4.2. Okrem toho sa stále pracuje aj na zdokonaľovaní a vylepšovaní už starších verzií a tiež aj na zlepšovaní kompatibility.

Samozrejme neočakávajte, že je podporovaný každý počítač. Kompatibilita je naozaj obmedzená ale je asi nemysliteľné pri súčasnej rozmanitosti všetkých komponentov aké sú k dispozícii očakávať od takto mladého projektu viac ako aktuálne ponúka. Pri Androide 4.0 je na výber až z 8 verzií optimalizovaných na rozličné zariadenia.

Čo sa týka funkčnosti hier a aplikácií bohužiaľ asi väčšina nefunguje ale nájdu sa aj také ktoré idú. Už predinštalované sú napríklad dve hry, ktoré síce nevyzerajú najkrajšie a nie sú najzábavnejšie ale fungujú.

Ide konkrétne o verzie pre zariadenia AMD Brazos platformu, ASUS Laptopy alebo Tablety, ASUS Eee PC, Lenovo S10-3t, Tegav2 (Atom N455 tablet), IBM thinkpad tablet, HP tx2500 a Dell Inspiron DUO s 4 CPUs a s UK klávesnicou. Ak ste v tomto zozname nenašli vaše PC nezúfajte stále je šanca, že Vám niektorá verzia pôjde. Ani ja som si nenašiel svoj notebook ale aj tak sa mi podarilo sfunkčniť dve verzie aj keď ani na jednej nefungovalo ako malo. Vo verzii AMD Brazos mi nefungovala hardvérová klávesnica a ale iba klávesnica zobrazovaná na monitore. A v ASUS verzii mi zase nefungovala WiFi. Takže ani jedna s týchto verzií pre mňa nie je vhodná na dlhšie používanie.

20 | RE-NDROlD


Ešte spomeniem, že Android x86 je možné používať ako LIVE distribúciu cez VirtualBox alebo nabootovat z USB/CD/ DVD. Druhou možnosťou je Android x86 nainštalovať priamo na Váš disk. Pri tejto možnosti však treba vyhradiť partíciu disku pre Android. A hlavne pri inštalácií nezabudnúť nainštalovať aj GRUB aby ste si mohli vybrať či chcete spustiť Váš súčasný operačný systém alebo práve Android x86.

Z predinštalovaných aplikácii mi napríklad fungoval Gmail, Google Maps, Google play, Správy, Poznámky a aj Fotoaparát. Vyskúšal som nainštalovať aj Facebook, ktorý fungoval taktiež. Na internete môžete nájsť aj aplikácie špeciálne pre Android x86. Jednou z týchto aplikácií je aj Firefox. Ešte dodám, že Android x86 som skúšal len na jednom notebooku, ktorý nie je oficiálne podporovaný preto je možné, že funguje omnoho viac aplikácií a hier na podporovaných zariadeniach.

Projekt Android x86 je mi veľmi sympatický a oceňujem snahu dostať Android aj do počítačov a notebookov. Je pravda, že má tento systém stále dosť múch ale aj napriek tomu som s ním viac ako spokojný. Dúfam, že sa v tomto projekte bude aj naďalej pokračovať a bude sa stále zlepšovať Palo Chovan

Tip na apliáciu: Small Call Stáva sa Vám, že robíte niečo dôležité na vašom smartfóne a v tom Vás vo vašej činnosti preruší nejaký hovor? Tak s aplikáciou Small Call je tomu koniec. Vďaka nej totiž to môžete hovor odmietnuť alebo prijať na aktuálnej obrazovke.

t

Tip na aplikáciu: Wave Alarm Ako už aj z názvu vyplýva ide o aplikáciu budíka. Nie je to však klasický budík. Aplikácia sa dá ovládať gestami. Stačí mávnuť rukou ponad mobil a budík sa buď vypne alebo odloží o pár minút, podľa vašich nastavení..

RE-NDROlD | 21


RECENZiA Beautiful widgets

Softvér

Beautiful Widgets PLUsY A mÍNUsY:

Dnes Vám chcem predstaviť jednu z najobľúbenejších widget aplikácii a to Beutiful Widgets. Aplikáciu nájdete v Obchode play v cene 1,99EUR. Kliknutím na cenu sa Vám otvorí odkaz, ktorý je prístupný aj cez tento QR kód. Po nainštalovaný aplikácie Vám pribudne 1 nová ikonka v menu. Po kliknutí na ňu sa Vám zobrazí úvodná obrazovka v angličtine s nápisom Vitajte. Pokračujte stlačením ikony BW swipe pohybom sa Vám zobrazí menu aplikácie. Na začiatok si je vhodné nastaviť tieto položky. Ako prvé je možnosť zmeniť interval obnovovania počasia ja používam ako optimálnu hodnotu 1 hodinu. Ďalšia možnosť je nastaviť obnovenie pri odomknutí displeja, čo napríklad nepovažujem za vhodné aspoň v mojom prípade, keďže displej odomykám neustále. V okne “DATA INFO” je potrebné zmeniť teplotu C/F a tak isto rýchlosť vetra v akých jednotkách má program ukazovať ak to program neurobil pri inštalácii za Vás. Prikladám pre lepšiu predstavu aj obrázky. Ďalej je možné zmeniť animáciu po odomknutí zariadenia. Je to síce pekné ale pokiaľ chcete rýchlo odomknúť a niečo pozrieť tak je to len položka ktorá Vás bude obťažovať. Geolokáciu sa mal nastavenú automaticky, ale podmienkou je mať v menu systému povolené umiestnenie podľa bezdrôtových sietí. Poďme sa pozrieť už na to najdôležitejšie tejto aplikácie a to sú widgety.

22 | RE-NDROiD

+veľké možnosti nastavení +témy sa dajú sťahovať +dobré užívateľské prostredie -zvýšená spotreba batérie (pocitovonemám zmerané) -widget by mohol zobrazovať súčasne počasie aj info o batérii, konkurencia to ponúka

HODNOtENiE:

90%


WIDGETS Obsahuje 12 widgetov. Widget batérie 1×1, widget hodín 2×1, 4×1, 4×2, 4×4, 5×2, widget text clock 2x1, widget Dnes 1x1, 2×1, widget toogle kde si je možné k 1×1 ikonke priradiť jednu z týchto funkcií: bluetooth, wifi, brightness, gps, nastavenie zvonenia a otáčanie displeja. Snáď som pri vymenovaní ani na jeden nezabudol. Ja som ako prvý použil widget hodín 4×2 pri ktorom Vám aj vysvetlím postup pridávania na plochu a jeho nastavenie. Ako už každý pozná widget pridáme dlhým dotykom na voľnej ploche obrazovky. Vyberieme ten správny widget a zobrazí sa nám menu z možnosťami úpravy. Ako prvé môžeme editovať názov widgetu. Ďalej môžme zmeniť či chceme zobraziť na miesto ikony počasia ikonu batérie. Môžme zmeniť aj miesto pre ktoré chceme zobrazovať počasie, zobrazenie lokálneho času a 12/24h formát času. Dole nižšie su ešte možnosti na zmenu krátkeho a dlhého zobrazenia času a formát dátumu.

Záver Na poslednej záložke “Shortcuts” je možnosť zmeniť pri dotyku na minúty či sa bude zobrazovať možnosti konfigurácie widgetu a pokiaľ túto možnosť nevyužijete môžete priradiť k hodinám, minútam a počasiu priradiť spustenie aplikácie pri dotyku na tieto časti widgetu.

Na záložke “Appearance”, ktorú zobrazíme swipe pohybom doprava je možné zmeniť témy batérie, počasia a hodín. Nainštalovaná je jedna téma. Ďalšie sa dajú stiahnuť. Výber je podľa mňa dostatočný. Ja som použil základnú tému.

Na záver mi už len zostáva povedať že to je dobrá aplikácia s dobrou cenou. Mám zakúpenú aj aplikáciu HD Widgets a keď by bolo možné, aby mi vrátili za niektorú peniaze vybral by som HD Widgets. BW je menšia aplikácia vyžaduje menej oprávnení a funkčnosť pre užívateľa vidím ja rovnako.

Jozef Rybár

RE-NDROiD | 23


a Flipboard Softvér

ZÁKLADNÉ iNFO: Vyžaduje Android: 2,2 a vyšie Kategória: noviny a časopisy Vývojár Flipboard Aktuálna cena: free

Flipboard: Your News Magazine Zůstaňte v obraze ZáKLADNÉ iNFO:

Aplikace Flipboard, původně prémiová záležitost pouze pro Samsung Galaxy S III, slouží pro čtení novin a časopisů ve vašem zařízení s Androidem 2.2 a vyšším. Najdete ji, jako spoustu dalších, v obchodě Google Play. S jejím stažení získáte také widget ve dvou velikostech. Umí toho ovšem mnohem více. Integruje v sobě tyto sociální sítě a aplikace: Twitter, Facebook, Google+, Google Reader, LinkedIn, Instagram, Flickr, Tumblr, 500px, Sina, Weido, Renren, SoundCloud, Youtube. Díky Google Reader uděláte z Flipboardu RSS čtečku. Stačí si na počítači přidat do Google Reader stránky, které chcete sledovat a přihlásit se ke stejnému účtu ve Flipboardu. K používání a hlavně dokonalému osobnímu nastavení Flipboardu potřebujete vytvořit účet. To můžete udělat hned po stažení a otevření aplikace. Veškeré menu aplikace je sice v angličtině, ale obsahuje jen to nejdůležitější a zcela přehledně. Po vytvoření účtu následuje nastavení vašeho osobního prostředí v této aplikaci. Uspořádání je velmi příjemně řešeno. Každá aplikace, stránka novin, časopisu, sociální sítě má svou čtvercovou desku, kterou můžete v pořadí libovolně posouvat. Můžete si vedle sebe dát všechny sociální sítě, za ně si naskládat noviny a časopisy a nakonec např. různé magazíny. Obnovení stránek provedete stiskem kruhové šipky, do nastavení se dostanete stiskem ozubeného kolečka. Stánky můžete vyhledávat stiskem lupy v červeném políčku. Menu nastavení obsahuje mimo jiné možnost změny velikosti textu v položce Text Size. PLUsY A mÍNUsY: + Vše v jednom + Jednoduché intuitivní ovládání + Možnostosobníhopřizpůsobeníobsahu + Ukládáníobsahupropozdější přečteníoffline + Widget 24 | RE-NDROlD

- Zatím malá nabídka českých a slovenských novin a časopisů - Absence českého menu

HODNOtENiE:

87%


Z českých novin je k dispozici ihned.cz, idnes.cz, tyden.cz, lidovky.cz a další, ze slovenských Deník SME, hospodárske noviny atd. Kromě výše uvedených sociálních sítí a aplikací si můžete do Flipboardu přidávat webové stránky různých společností např. svět androida. cz, moj android.sk, dotekománie.cz, mobilenet.cz a mnoha jiných. Stačí jen trpělivě hledat. Poslední užitečnou funkcí, o které vás chci informovat, je možnost ukládání článků na pozdější čtení. K tomu je třeba doinstalovat si z obchodu Google Play jednu z těchto tří aplikací, Instapaper, Pocket, Readibility. Poté stačí v menu nastavení Read Later vybrat instalovanou aplikaci a přihlásit se k účtu.

Záver Flipboard je užitečná aplikace, kterou využijete, pokud chcete vše sledovat na jednom místě. Statusy Facebooku můžete v této aplikaci dokonce komentovat nebo “lajkovat”. Delší články si můžete jedním stiskem otevřít v příslušné aplikaci nebo ve webovém prohlížeči. Příjemné dlaždicové uspořádání a možnost osobního přizpůsobení činí Flipboard přehledným místem pro získávání informací z mnoha zdrojů. Nejlepší nakonec: přes 92 tisíc uživatelů ji hodnotilo známkou 4,5 a je zcela zdarma i bez reklam. Určitě stojí za to, abyste ji vyzkoušeli.

Martina Kouřilová

Tip na apliáciu:

Kardiograf

Kardiograf je aplikácia, ktorá meria váš srdcový pulz. Výsledky si môžete uložiť na ďalšie použitie, môžete uchovávať a sledovať údaje o viacerých osobách s individuálnymi profilmi.

t

Tip na príslušenstvo: Rukavice V zimným mesiacoch isto každého majiteľa dotykových zariadení s kapacitným displejom trápi nefunkčnosť displeja v rukaviciach. Pre všetkých je tu však riešenie. Špeciálne upravené rukavice tak, aby kapacitný displej reagoval na ich dotyk. RE-NDROlD | 25


RECENZiA Modern Combat 4: Zero Hour RE-NDROlD

ZÁKLADNÉ iNFO:

Vyduje Android: 2.3 a vyšie žáner: FPS, akčná Vývojár: Gameloft Aktuálna cena: 5,99 eur HODNOtENiE:

68%

PLUsY A mÍNUsY:

Modern Combat 4: Zero Hour Gameloft priniesol svojím fanúšikom predčasný vianočný darček v podobe už štvrtého pokračovania akčnej hry Modern Combat. Toto pokračovanie nesie názov Modern Combat 4: Zero Hour. Uvedenie hry na Google Play sprevádzali problémy kvô li ktorým musela byť hra stiahnutá. Našťastie sa tieto problémy vyriešili a hra bola opäť sprístupnená. Ak sa rozhodnete si Modern Combat 4 zakúpiť, mali by ste si zabezpečiť 3 veci. Prvou je 5,99€, čo je cena hry na Google Play. Druhou je 1,9 GB voľného miesta, čo je naozaj dosť hlavne pre zariadenia, ktoré nepodporujú rozšírenie pamäte. A treťou vecou ktorá súvisí s tou druhou je zabezpečenie si dostatočne rýchleho pripojenia na internet ak nechcete stráviť sťahovaním dát celú večnosť. V prípade, že ste zabezpečili tieto veci môžeme sa pustiť do hrania. Pri prvom spustení sa Vás hra opýta či chcete používať gyroskop na mierenie alebo nie ja som uprednostnil mierenie bez gyroskopu. V nastaveniach máte možnosť si vybrať s troch rozmiestnení tlačítiek a virtuálnych joistickou. Je to classic

26 | RE-NDROiD

controls, screen tap a virtual sticks každému ako vyhovuje. Keď som už pri ovládaní musím povedať že rozmiestnenie pri klasickom nastavení sa mi viac páčilo v predchádzajúcej časti hry. V tejto sa mi zdalo, že tlačítko na hádzanie granátov je príliš blízko tlačítka streľby a veľmi často sa mi stávalo, že som namiesto strieľania hádzal granáty. Okrem výberu ovládania si môžete nastaviť aj citlivosť mierenia a mnoho iných vecí ako možnosť vypnúť a zapnúť asistenciu pri mierení, automatického centrovania kamery alebo nápovedí.

+ grafika + animácie + audiovizuálne efekty +rozmanitosť prostredia + pri hre sa ned nudiť - cena blikajúce textúry - vojaci v múroch - umelá inteligencia - pokazený dej hry striedaním postáv


Ale poďme už priamo k hre. Gameloft si pre Vás pripravil 4 obtiažnosti a 12 naozaj rôznorodých levelov. Napríklad na začiatku prvého levela sa ocitnete v situácii veľmi podobnej vylodeniu v Normadii z 2. Svetovej vojny len prenesenej do moderného sveta. Okrem tohto na Vás čakajú boje v uliciach, v budovách a na strechách. Môžete sa tešiť na prestrelky na schodiskách alebo na železničnej stanici. Ocitnete sa v horúcej a prašnej Juhoafrickej republike ale aj v studenej a zasneženej Antaktíde. Jednoducho prostredia a situácie na aké si len spomeniete. V tejto oblasti Gameloft odviedol skvelú prácu. oživenie hry. A ľudia čo to budú hrať bez vnímania deja ale len ako bezhlavú strielačku to možno ani nepostrehnú. Po grafickej stránke je hra ako to už býva zvykom pri hernej sérii Modern combat na veľmi vysokej úrovni, skvelá animácia postáv, úžasné efekty no proste krása. Ale každá minca má dve strany a v hre som zaznamenal pomerne veľa bugov. Budete stretávať s blikajúcimi textúrami či nepriateľskými vojakmi v stenách a múroch.

Celý dej, ktorý však v hre nie je nijak extra podstatný sa točí okolo únosu prezidenta vírusu H5N1 a teroristu Pagea za ktorého si v niektorých misiách aj zahráte, ale k tomu sa vrátim. Väčšinu hry však bojujete za člena elitnej jednotky, mariňáka Bleaka. Hra je spestrená napríklad strieľaním z bojového robota ktorého Bleak ovláda špeciálnym tabletom. Tento tablet slúži ešte aj napríklad na ovládanie riadených striel. Ďalším spestrením je aj misia v ktorej ste vzdušná podpora elitnej jednotke, ktorej v iných misiách ste členom. Celá hra je popredkávaná rôznymi efektnými akčnými scénami do ktorých raz za čas vstúpite pretiahnutím prsta po vyznačenom mieste na disple-ji. Myslím, že v hre sa nebudete ani na chvíľu nudiť. Ako som už spomínal v niektorých misiách hráte dokonca za teroristu Pagea. Zrejme aj týmto chcel Gameloft

hru oživiť ale mne sa to vôbec nepáči. Keď raz hrám nejakú hru tak sa do toho aj trošku vcítim ale v tejto hre sa to nedá. V jednej misii utekáte pred niekým preto aby vzápätí v ďalšej misii ste sa naháňali. A to čo vývojári vymysleli v poslednej misii to Vám ani nepoviem, nechajte sa prekvapiť ale mne sa to vôbec, ale vôbec nepáčilo a pokazilo to môj dojem z celej hry viac ako ostatné chyby, ktoré ešte len spomeniem. Samozrejme každý môže mať na to iný názor a niekomu sa bude páčiť takéto

RE-NDROiD | 27


RECENZiA Modern Combat 4: Zero Hour RE-NDROlD

Dokonca som natrafil aj na takú chybu, že strieľate na nepriateľa ktorý nie je za ničím skrytý no napriek tomu ho nemôžete trafiť, ako keby mal pred sebou neviditeľnú stenu. Trafíte ho až keď sa presuniete na iné miesto. Ďalšou vecou ktorú hre vytknem je umelá inteligencia. Tá ma najviac zaskočila v situácii keď som si kľudne stál zoči voči nepriateľovi a ten na mňa nestrieľal, nech som robil čokoľvek. Situácie pri ktorých vojak za rohom ani netušil, že dva metre od neho sa ťažko bojuje alebo správanie prezidenta pri jeho zachraňovaní radšej ani nekomentujem. A multipalyer? Pre mňa NEHRATEĽNÝ!

28 | RE-NDROiD

Modern Combat 4: Zero Hour je krásny príklad ako sa dá skvelá hra pokaziť. Na jednej strane obrovská rozmanitosť prostredia a herných situácií skombinovaná s úžasnými audiovizuálnymi efektmi a super grafikou. Na druhej strane blikajúce textúry, vojaci v múroch, odfláknutá umelá inteligencia a pre mňa to hlavné čo mi pokazilo zážitok z hry striedania kladných a záporných postáv dokonca v totožných herných situáciách. A to ešte multiplayer do hodnotenia radšej nezahŕňam a verím v rozsiahlu aktualizáciu. Palo Chovan


PLUsY A mÍNUsY:

Drag Racing

+ Velký výběr aut + možnost závodit s přáteli + pokročilýdynotuning + možnost nastavení efektů

- obrovská potřeba RP

Na Google play je již delší dobu hra Drag Racing. Ta nedávno prošla updatem a změnila se celková grafika a menu. Hra je 2D čili ji podporuje většina zařízení. Hra spočívá v jednoduchém závodění, ve kterých jde o to nejlépe zařadit. Je to podobný princip drag závodů z Need for Speed. V menu naleznete spousty možností. Můžete jít závodit, jít do garáže, koupit auto, upravit profil, či získat další hry a je zde také nastavení to disponuje i nastavením grafiky kde můžete vypnout či zapnout efekty. Ve hře se nachází 2 měny peníze (dolary) a RP (respekt pointy) RP se dají koupit přes google play jsou potřeba k větším upgradům auta či koupi jiných aut. Hra obsahuje kampaň která obsahuje 10 levelů a v každém je 5 závodů po poražení bosse levelu dostanete jeho auto. K dohrání bude potřeba velká spousta RP na upravení motoru a charakteristik auta a RP mužete ziskat i tak že budete závodit online. V multiplayeru můžete zvolit několik typů zavodů. Face to face je závod s vaším autem proti jinemu, drivers battle je závod kde dostanete stejne auto jako protivník a jde jen o to, kdo bude líp řadit, bet and race je face to face při kterém vsadíte RP a pro league le liga kde závodíte proti 10 lidem najednou. Také můžete závodit proti nejlepším časům vašich přátel. Hra má opravdu obrovský výběr licencovaných značek aut. Ondra Audy

RE-NDROiD | 29


Tešíme sa na tento mesiac Napísal: Palo Chovan

Už 8. januára 2013 náš čaká začiatok International Consumer Electronics Show (CES) 2013 v Las Vegas a potrvá až do 11. Januára. Na tomto podujatí ako to už býva zvykom bude predstavených mnoho noviniek takže sa máme naozaj na čo tešiť. Teraz spomeniem len pár vecí, ktoré podľa rô ôznych neoficiálnych informácii mô ôžeme očakávať na CES 2013.

Spoločnosť Polaroid by mala predstaviť nový fotoaparát s androidom. Pôjde o fotoaparát s výmenným fotoaparátom. Klebetí sa však, že by malo ísť o 18 MPx fotoaparát, 3,5 palcvoým displejom, 10 – 30 mm objektívom a WiFi.

Jednou z ďalších spoločností, ktoré sa na CES 2013 predstavia je LG. Tá by mala predstaviť viacero svojich displejov s vysokým rozlíšením s veľkosťou od 4,7 až po 84 palcov. Hovorí sa o 5,5 palcovom displeji s rozlíšením až 1080p s hustotu bodov až 403 ppi. Ďalším by mal byť displej pre tablety s uhlopriečkou 7 palcov a rozlíšením 1920 x 1200 a hustotou bodov 324 ppi.

Spoločnosť ZTE by mala predstaviť zariadenie s názvom ZTE GRAND S. Tento smartfón by mal mať 5 palcový dispej s Full HD rozlíšením. Žiaľ žiadne ďalšie informácie o ZTE GRAND S nie sú, tak nám neostáva nič iné len čakať čo prinesie CES 2013

Veľa noviniek sa očakáva od Samsungu. Táto spoločnosť by mala prejsť rebrandignom, zmenou značky. Očakáva sa nové logo a zmena farieb. Hovorí sa, že by s tým mal Samsung prísť práve na CES 2013. V decembri sa objavilo na Youtube aj video od Samsungu, ktoré hovorí, že príde niečo nové. Niektorý špekulanti uvažovali či Samsung nepredstaví aj svoju novú vlajkovú loď Samsung galaxy S4, no mne sa zdá táto možnosť dosť nepravdepodobná. Podľa ďalších informácií Samsung príde s 5,5 palcovými flexibilnými displejmi a rozlíšením 1280 x 720 s hustotou bodov 267 ppi. Okrem toho Samsung získal aj 27 ocenení za inovácie. Medzi ocenené produkty patrí napríklad Samsung Galaxy Note 10.1, Samsung Galaxy S III, Samsung 64GB MicroSD Pamäťová karta... Všetky ocenené produkty budú vystavené na veľtrhu. Ďalej by mala byť predstavená aj globálna verzia vlajkovej lode spoločnosti Huawei s názvom Ascend D2. Toto zariadenia sa už síce predáva ale zatiaľ len na čínskom trhu. Jeho parametre sú štvorjadrový 1,5 GHz procesor, operačný systém Android 4.1 Jelly Bean, 5-palcový displej s rozlíšením 1 080 x 1 920 bodov a 13megapixelový fotoaparát. Batéria má kapacitou 3 000 mAh. Zdroj: www.androidcommunity.com, www.androidcentral.com www.phonearena.com

30 | RE-NDROiD

Samozrejme, že toto nie je všetko čo nás na CES 2013 čaká. Bude toho ďaleko viac a určite sa máme na čo tešiť. V budúcom vydaní magazínu si pre Vás pripravíme pekný prehľad všetkých noviniek, ktoré budú odprezentované na tomto populárnom veľtrhu spotrebnej elektroniky.


RE-NDROlD Svet XPERlE RE-NDROlD

Svet XPERIE Oficiální Android Jelly Bean pro model Sony XPERIA T se blíží Oficiální aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean se sice dočkáme až za dva měsíce, pomalu se ale objevují první informace o tom, jak bude telefon po aktualizaci vypadat. Vše pak završilo video, na kterém je zachycena vývojářská verze telefonu, ve které je již nový Android 4.1.2 nainstalován. My si tedy nyní můžeme udělat konkrétní představu o Androidu Jelly Bean v podání našeho oblíbeného výrobce. Internetem na některých webech prošla skoro až poplašná zpráva o tom, kterak Sony potají vydává oficiální aktualizaci na Android 4.1.2 Jelly Bean o dva měsíce dříve, než bylo původně plánováno, to ale samozřejmě není pravda. Vývoj a ladění nových verzí operačního systému probíhá dlouhou dobu a tak na veřejnost uniklo video, které zachycuje vývojářský telefon s jednou z testovacích verzí nového Androidu. Po shlédnutí videa musím uznat, že vydání oficiální verze je již v podstatě za dveřmi, veškeré důležité funkce telefonu totiž fungují bez větších problémů a ROM v podobném stavu bych se již nebál ani nainstalovat do svého telefonu. Jednou z velikých novinek je upravený launcher, který nyní konečně nabídne více možností přizpůsobení, tomu se ale

budeme věnovat v samostatném článku, proto se o něm dále rozepisovat nebudu. Co říci na závěr? Čekání na nový operační systém sice není krátké, výrobce ale intenzivně aktualizoval veškeré letošní telefony v rámci Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwich a rozhodně se nedá říci, že by to špatně zvládal. Po vydání Androidu Jelly Bean pak spokojenost zákazníků nepochybně dále vzroste a Sony Mobile bude pokračovat na své cestě návratu na výsluní.

Sony Mobile a Android Jelly Bean - ani dvě jádra nejsou zárukou Společnost Sony Mobile měla v polovině prosince upřesnit svoje plány s operančím systémem Android 4.1 Jelly Bean a osobně jsem si od toho dost sliboval. Dnes byly plány skutečně odhaleny, moc nadšený ale prozatím nejsem. Termín vydání nového systému pro nejlepší telefony se nezlepšil (ba naopak se znepřehlednil), stopku dostalo pár levnějších telefonů z letošního roku a bohužel i některé dboujádrové modely. Jelikož v posledních dnech a týdnech výrobce celkem intenzivně aktualizoval celé svoje portfolio, moje očekávání bylo docela slušné. Realita už tak příjemná není, však posuďte sami. Aktualizace pro modely XPERIA T a XPERIA V začne v únoru a březnu příští roku (už to není polovina února, ale rozmezí dvou měsíců), přičemž aktualizace dalších telefonů budou následovat. Přednost přitom dále dostanou modely XPERIA J, XPERIA Go a XPERIA P, zatímco dražší a výkonnější modely XPERIA Ion a XPERIA S budou muset čekat déle. To mi přijde přinejmenším podivné a konkrétně v případě modelu XPERIA Ion mi to přijde jen další facka pro majitele tohoto telefonu, který velmi rychle ztratil třetinu hodnoty a výrobce jej z větší části ignoruje.

Podle očekávání se aktualizace nedočkají modely XPERIA Tipo a XPERIA Miro, překvapením je ale absence aktualizace také pro dvoujádrové modely XPERIA U a XPERIA Sola. Tyto dva přístroje se aktualizace na nový Android podle všeho vůbec nedočkají a pokud uvážíme, že Sony XPERIA J s odstatně slaším hardwarem aktualizaci obdrží, je tato situace velmi podivná. Zatím bych ale nedělal unáhlená rozhodnutí, do jara příštího roku času dost a už několikrát se podařilo zvrátit rozhodnutí Sony projevením dostatečného nesouhlasu komunity. Třeba to bude i tento případ. Jaroslav Laco

RE-NDROiD | 31


Silvester 2012 APLlKAClE a POZADlA

RE-NDROlD

Silvestrovský špeciál Toto číslo sme pre Vás vydali 31. Decembra, na Silvestra a k tomuto dň ňu neodmysliteľne patrí zábava, ohň ňostroje a v neposlednom rade alkohol. Preto som si dovolil pre Vás pripraviť krátke recenzie o zábavných aplikáciách alebo o aplikáciách, ktoré nejako súvisia so Silvestrom.

Face Off

8,500+ Drink Recipes Free

Vďaka tejto aplikácie zase môžete z ľudí okolo Vás urobiť napríklad supermanov, baletovú tanečníčku, Agenta 007, kozmonauta a mnoho iných postáv. Stačí jednoducho odfotiť a program všetko ostatné urobí za Vás.

Okrem zabávanie sa na Silvestra zvykne aj dosť popíjať. Preto Vám predstavujem aj aplikáciu v ktorej nájdete viac ako 8500 receptov na rôzne drinky. Môžete si ich vyberať podľa kategórií ale môžete v nich aj vyhľadávať podľa ingrediencií. Pre tých nerozhodných je tu možnosť výberu náhodného drinku. Ku každému drinku máte zoznam ingrediencii, ktoré na prípravu drinku potrebujete a aj postup prípravy.

Vtipy Ku Silvestru sa vtipy jednoznačne hodia. V tejto aplikácii nájdete viac ako 3 000 vtipov. Tie sú rozdelené do mnohých kategórií. Je ich naozaj hodne preto spomeniem len niektoré vtipné básničky, vtipné texty, bezdomovci, blondýnky, čierny humor, doktori, dôchodcovia, Chuck Norris, laska a sex, národy a menšiny, policajti a mnoho ďalších.

Ladislav Meliškor Ladislava Melíška asi na Slovensku netreba nijako špeciálne predstavovať. Aplikácia ktorá nesie jeho meno obsahuje v sebe až 250 jeho slávnych výrokov. Stačí len zadať na akú tému má Melíško prehovoriť a môžete si vychutnávať jeho výroky.

Photo Warp Zabaviť sa môžete aj touto aplikáciou. Slúži na deformovanie fotografií tvárí. Jednoducho odfotografujete kamaráta a pomocou tejto aplikácie s neho urobíte elfa, mimozemšťana a mnoho iných neidentifikovateľných tvorov.

32 | RE-NDROiD

Mixology™ Drink Recipes Veľmi podobná aplikácia tej predchádzajúcej. Aj v tejto nájdete množstvo receptov na rozličné drinky od výmyslu sveta.


Fart Sound Board Tak táto aplikácia toho dokáže fakt mnoho. Tí z Vás ktorý vedia po anglicky už asi vedia o čo asi pôjde. Pre Vás ostatných ide aplikáciu, ktorá vydáva zvuky podobné tím, ktoré dokáže vydávať náš tráviaci systém. Okrem obyčajného prehratia zvuku to nájdete naozaj mnoho vecí. Napríklad klavír alebo granát. No ťažko to opísať, treba si vyskúšať ale isto nebude ťažké na niekoho našiť tento zvuk.

Na záver ešte spomeniem aplikácie widgety a live wallpapers, ktoré odpočítavajú čas do začiatku nového roka a live walpapery s tematikou ohňostroja. Na Google Play je ich naozaj požehnane, preto vyberám len tie najsťahovanejšie. Patria sem

Fireworks

2013 New Year Countdown LWP

Fireworks Live Wallpaper

New Years Live Wallpaper Lite

New Year Fireworks LWP

3D New Year Countdown AlcoDroid Alcohol Tracker Veľmi užitočná aplikácia ktorú určite oceníte po silvestrovskej noci ak potrebujete šoférovať alebo nebodaj idete do práce. Vďaka nej dokážete odhadnúť či máte v krvi ešte nejaký alkohol. Okrem tejto nájdete na internete ešte ďalšie aplikácie podobného tipu. Treba však povedať, že tieto aplikácie nie sú stopercentné ale naozaj len orientačné. Netreba sa na ne spoliehať.

Fireworks Artist Lite

Countdown Widget

Aby sa Vám lepšie sťahovalo na poslednej strane magazínu prinášame zoznam všetkých aplikácií a hier spomínaných v magazíne spolu s qr kódmi odkazujúcimi priamo na Google Play. Palo Chovan

RE-NDROiD | 33


RE-NDROlDCisCZoznam hier a aplikácií

Pixlr-o-matic

RE-NDROlD

PicsArt

easyFocus

Color Grab

t

Sketch Guru - Handy Sketch Pad

Photo Editor by Aviary

PicsArt Kaleidoscope

Beautiful widgets

t

Flipboard

Modern Combat 4: Zero Hour

Drag racing

Vtipy

t

Photo Warp

Face Off

Ladislav Meliško

Fart Sound Board

t

34 | RE-NDROiD


RE-NDROlDCisCZoznam hier a aplikácií

Fireworks

RE-NDROlD

Fireworks Artist LiteCountdown Widget Fireworks Live Wallpaper

t

Mixology™ Drink Recipes

8,500+ Drink Recipes Free

AlcoDroid Alcohol Tracker

2013 New Year Countdown LWP

t

New Years Live Wallpaper Lite

3D New Year Countdown

New Year Fireworks LWP

t

RE-NDROiD | 35

RE-NDROID 02  

Digitálny magazín pre každého androiďáka.

RE-NDROID 02  

Digitálny magazín pre každého androiďáka.

Advertisement