Page 1

zasadniczo [czyli skrócona wersja naszych zasad]

o co chodzi? [czyli czym właściwie jest wymiennik] To zależy do kąta patrzenia. wymiennik to radosna społeczność ludzi, którzy lubią dawać i otrzymywać podarki! wymiennik to również miejsce w internecie, gdzie pojawiają się przeróżne ogłoszenia i oferty – od naprawy rowerów przez lekcje niemieckiego po warzywa z przydomowego ogrodu. jest też wymiennik systemem wymiany, który daje możliwość mierzenia i zapisywania wartości wszystkich tych krążących między nami rzeczy i dostarczanych usług. Dzięki temu zachowujemy (zdrową!) równowagę między dawaniem a braniem. W skrócie: wymiennik jest społecznościowym, alternatywnym systemem wymiany. ale jak to? [czyli jak to działa] Całkiem prosto. Maja chce zjeść domowy obiad, ale nie potrafi gotować. Wchodzi więc na wymiennik i znajduje ogłoszenie kucharza Igora, który tworzy smakowite cuda. Maja odwiedza Igora i wychodzi od niego bogatsza o pyszności i nową znajomość. Potem Igor loguje się w wymienniku i zapisuje na swoim koncie 20 punktów (zwanych alterkami), które zostają odjęte od konta Mai. Za jakiś czas ktoś inny skorzysta z umiejętności Mai, która potrafi szyć piękne wełniane czapy – wtedy to Maja zdobywa co nieco alterek. I tak to się kręci, wiruje, krąży i wraca. a jak ktoś tylko bierze? [czyli jak zapobiec nadużyciom] Może zdarzyć się, że ktoś lubi bardziej brać niż dawać. wymiennik ostrzega przed osobami, które mają na koncie mniej niż ―400 alterek, bo to znaczy, że ich zobowiązanie wobec pozostałych użytkowników jest niebezpiecznie duże i może nie zostać spłacone. Administrator prosi taką osobę, żeby zrobiła coś dla innych i poprawiła swój bilans. Jeśli przez sześć miesięcy nic się nie zmienia, blokujemy możliwość przekazywania darów takiej osobie aż do czasu, kiedy jej stan konta wzrośnie do odpowiedniego poziomu.

tak wyglądałaby alterka, gdyby była monetą

ile to 1 alterka? [czyli jak ustalamy wartość wymiany] Dla ułatwienia ustalania wartości podarków przyjęliśmy, że 1 alterka = 1 złotówka.


W wymienniku każdy sam decyduje, ile alterek warte są oferowane przedmioty i przysługi. kto rządzi? [czyli jak działamy i podejmujemy decyzje] W wymienniku każdy może wziąć udział w podejmowaniu decyzji o tym, jak powinien działać system. Wspólnie wybieramy koordynatora, który dba o rozwój systemu i opiekuje się grupami roboczymi. Nad działaniem internetowej platformy wymiany czuwa administrator wraz z zastępcą. Zapisują oni nowych użytkowników, doprecyzowują oferty i dbają o przestrzeganie zasad. Mamy też koordynatorów lokalnych, którzy pomagają korzystać z systemu osobom bez dostępu do internetu. Każdy może zaangażować się w prace jednej z autonomicznych grup roboczych, które pracują nad konkretnymi rozwiązaniami. kto za to płaci? [czyli jak finansujemy wymiennik] Nie wydajemy na wymiennik ani złotówki! System jest udostępniany za darmo przez jego twórców z Republiki Południowej Afryki. Kiedy koordynator potrzebuje środków np. na wydrukowanie ulotek albo zorganizowanie wymiennikowych bazarków w realu, korzysta z puli punktów wspólnych. Trafia tam 2% wartości każdej wymiany, a punkty te prędzej czy później i tak wracają do użytkowników. Dbamy o to, żeby wspólne alterki pomagały wymiennikowi rozkwitać. czy wszystko wolno? [czyli jakie są ograniczenia w wystawianiu ofert] wymiennik wspiera wymianę rozmaitych przedmiotów i usług – do wyboru mamy warzywa, masaże, naukę języków, warsztaty, tłumaczenia, naprawy, opiekę nad dziećmi, edukację seksualną i wiele, wiele innych. Nie tolerujemy tylko tych ofert, które wiążą się z czyjąś (potencjalną) krzywdą – podarek w postaci np. broni palnej, leków na receptę czy ludzkiej nerki nie jest mile widziany w systemie i zostanie usunięty przez administratora. ale po co? [czyli dlaczego potrzebujemy alternatywy dla pieniędzy] wymiennik pomaga, przynajmniej częściowo, uniezależnić się od pieniędzy i prowadzić niczym nieograniczoną, radosną wymianę. Dzięki temu odkrywamy talenty, które z powodu sztucznego niedoboru pieniędzy nie dla wszystkich są dostępne na wolnym rynku. Uwalniamy się od kredytów przyznawanych według widzimisię banków, którym chodzi tylko o kasę. wchodzę w to! [czyli jak przystąpić] Po prostu wyślij email na adres wymiennik@riseup.net – napisz w kilku słowach kim jesteś i czym możesz się podzielić. wymiennik w sieci: facebook.com/wymiennikwarszawa Michał Augustyn (CC) BY-NC-SA

Zasady wymiennika w wersji z lekka uproszczonej  

dowiedz się na czym polega i jak działa wymiennik - pierwszy w Polsce Społecznościowy System Wymiany

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you