Page 1


TEKST LUÍS MIGUEL PEREIRA

ILUSTRACJE MANUEL MORGADO

atomowa pchła tłumaczenie Barbara Bardadyn

Kraków 2016


El Libro de los Fans de Messi Todo lo que necesitas saber sobre tu idolo First published 2012 by Prime Books Ltd, Portugal. www.primebooks.pt Copyright © 2012 Luís Miguel Pereira, Manuel Morgado y Prime Books Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo SQN 2016 Copyright © for the Polish translation Barbara Bardadyn 2016 Autorzy: wsqn.pl

Luís Miguel Pereira www.facebook.com/pereira.miguel

WydawnictwoSQN

Manuel Morgado www.manuelmorgado.com

wydawnictwosqn

Redakcja – Joanna Mika Korekta – Justyna Żurawicz / Editor.net.pl Skład i łamanie – Joanna Pelc Adaptacja okładki – Paweł Szczepanik / BookOne.pl

SQNPublishing wydawnictwosqn WydawnictwoSQN Sprzedaż internetowa labotiga.pl

B

All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

221

Wydanie I, Kraków 2016 ISBN: 978-83-7924-418-8

E-booki Zrównoważona gospodarka leśna Tempus nostrum est


Autograf Twojego idola:

Futbol to teraz mój zawód i w ten sposób go traktuję, ale nie zapominam, że jest grą, a gra się po to, żeby się cieszyć, żeby być szczęśliwym. Dlatego robią to dzieci i dlatego robię to ja. Leo Messi Kiedyś będę opowiadał swoim wnukom, że trenowałem Leo. Pep Guardiola, były piłkarz i były trener FC Barcelony 13-latek, który nie mógł rosnąć – a wyrósł na największego piłkarza wszech czasów. Krzysztof Stanowski, Weszlo.com


DZIECIŃSTWO 1996

1987

Lionel Andrés urodził się o godzinie 6.00 24 czerwca 1987 roku, w środę, w rocznicę śmierci Carlosa Gardela.

04_05

Mały Messi przyszedł na świat, gdy Argentyna znajdowała się na skraju wojny domowej i była pogrążona w ciężkim kryzysie gospodarczym.

Norberto Odetto, położnik, który odbierał poród w szpitalu Garibaldiego, trzymał chłopca ważącego 3 kilogramy i mierzącego 47 centymetrów.

Problemy ze wzrostem ujawniły się w pierwszej dekadzie życia Messiego: mając niewiele ponad dziewięć lat, mierzył tylko 1,27 m i był najniższy wśród kolegów z drużyny Newell’s Old Boys.

Urodził się jako trzeci syn, po siedmioletnim Rodrigo Martínie i pięcioletnim Matíasie Horacio. María Sol przyszła na świat osiem lat później.


1997

31 stycznia 1997 roku rodzice zaprowadzili go na pierwszą wizytę do endokrynologa Diego Schwarzsteina w Klinice Chorób Wewnętrznych.

Terapia: podskórny zastrzyk z syntetycznym hormonem wzrostu w obie nogi, codziennie przez trzy lata; przybliżony koszt: 600 tysięcy pesos (około 12 tysięcy euro).

Po roku badań, testów i obserwacji specjaliści doszli do wniosku, że Leo cierpi na niedobór hormonu wzrostu, chorobę dziedziczną, wykrywaną u jednego na 20 tysięcy dzieci.

Messi przyznał publicznie, jak trudno było mu się nauczyć radzić sobie z „czymś, co było domeną dorosłych”. To on, ku zdumieniu wszystkich, robił sobie zastrzyki: „Ludzie, którzy mnie widzieli, byli zaskoczeni albo robiło im się niedobrze. Ale mnie to nie przeszkadzało ani mnie nie bolało”.

Terapia hormonalna zdziałała cuda. Oto jej efekty na przestrzeni lat: WIEK

WZROST

WAGA

9 lat

1,27 m

29 kg

11 lat

1,32 m

32 kg

13 lat

1,40 m

39 kg

16 lat

1,56 m

49 kg

29 lat

1,69 m

72 kg


DOÑA CELIA NA ZAWSZE! Doña Celia otrzymała setki wyłącznie jej dedykowanych bramek. Za każdym razem, gdy jej wnuk – tutaj, na Ziemi – strzela gola, ona – tam, wysoko w niebie – patrzy wzruszona na jego uniesione ręce. Wszystkie gole, którymi Messi niszczy marzenia przeciwników, są dla babci Celii. Nie bez powodu. To ona podarowała mu pierwszą piłkę; to ona przekonała swoją córkę i zięcia, by kupili mu piłkarskie buty; to ona zaprowadziła go na pierwszy trening na boisko Grandoli; to ona, podczas rodzinnych niedzielnych spotkań, wstawała wcześnie rano, żeby przygotować obiad… Koniec końców, to właśnie babcia Celia odkryła jego talent. Doña Celia zmarła w 1998 roku pokonana przez chorobę Alzheimera. Messi każdego dnia opłakuje jej odejście. A w najszczęśliwszym momencie na boisku, po strzeleniu gola, zachowuje się zawsze tak samo: w ciszy wyciąga w górę ręce, palcami wskazującymi celując w niebo… W stronę jego babci Celii.

06_07


ZŁOTA SERWETKA Początek związku Messiego z FC Barceloną nie mógł być bardziej filmowy. Porozumienie zostało podpisane na… papierowej serwetce. W południe 14 grudnia 2000 roku w restauracji Reial Societat de Tennis Pompeia na wzgórzu Montjuïc reprezentant piłkarzy Josep Maria Minguella spotkał się z Carlesem Rexachem, wówczas sekretarzem technicznym Barcelony, i z Horacio Gaggiolim, agentem zawodnika. Messi miał dopiero 13 lat, ale jego talent wzbudził już żywe zainteresowanie wielkich europejskich klubów. Dlatego też Gaggioli nie chciał wstać od stołu bez porozumienia podpisanego przez wszystkie strony. Rexach spełnił jego życzenie. Dyrektor Barçy własnoręcznie stworzył tekst, który podpisali trzej obecni na spotkaniu mężczyźni. Nie miał on wprawdzie żadnej wartości prawnej, ale był honorowym zobowiązaniem, które jest aktualne po dziś dzień.


, w obecności „W Barcelonie, 14 grudnia 2000 roku ego), Carles panów Minguelli i Horacio (Gaggiol zobowiązuje Rexach, sekretarz techniczny F.C.B., omimo się, na własną odpowiedzialność i p ć kontrakt” kilku przeciwnych opinii, „podpisa runkiem, że z piłkarzem Lionelem Messim, pod wa otach”. pozostaniemy przy uzgodnionych kw

08_09


PIERWSZY WYWIAD Leo Messi nie lubi zbytnio blasku sławy. Gdyby mógł, uwolniłby się od kontaktów z mediami i byłby zwykłym, nieznanym nikomu obywatelem, który cieszy się grą w piłkę. Ale nie może. Sława prześladuje Leo od dzieciństwa, podąża za nim jak cień. 3 września 2000 roku, mając zaledwie 13 lat, udzielił pierwszego wywiadu. Dziennik „La Capital” określił Messiego jako „chłopca, który ma wielką przyszłość”. Gazeta nie mogła jednak wtedy przypuszczać, jaki wymiar będzie miało to, co określiła słowem „wielka”. Warto przeczytać odpowiedzi Leo, aby przekonać się, że prawie wcale się nie zmienił:

10_11


PIERWSZY W Y Z L I O N E L WIAD EM MESS IM

Idol: M a m dwóc h – mo Ulubion jego ta y piłkarz tę i mo : Też ma jego oj Ulubion m dwóc ca chrze a drużyn h – stnego t a o mój b : Newell Hobby: S ł Claudio r ’ a s t i mój . uchani . k e u z m y u n Ulubion zyki. . a książk a: B i b l i Ulubion a. y film: B rzdąc w Wymarzo  opałac ny zawó h. d: P r o f e Plany na sor wyc przyszłoś h o wa n i ć: S ko ń a fizycz Cel: Dotr czyć szk nego. zeć do Pr ołę śred i m e r nią. a Divisi Radość: K ón. i e dy z d o by l i ś m y Smutek: o s t at n i Śmierć m tytuł. o jej babci Marzeni . e: G r a ć w Prime Najważn ra D i v i iejsze ws sión z N pomnien ewell’s. ie: K i e d y b Pokora: m n i e n a b c i a p o ra z p i Coś, cze a treni e go czło n g . r w s z y z a p r o wa wiek ni dziła g dy n i e p ow i n i e n s t ra cić.


Koniec fragmentu Zapraszamy do księgarń i na www.labotiga.pl

Messi. Atomowa pchła  

Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim idolu! Pchła, Pchełka, Karzeł, Mały, Złoty Chłopczyk... Lista przydomków jest nieskończona. Wszystkie...

Messi. Atomowa pchła  

Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim idolu! Pchła, Pchełka, Karzeł, Mały, Złoty Chłopczyk... Lista przydomków jest nieskończona. Wszystkie...

Advertisement