Page 1

Jak wystartować z własną domową siłownią ? Siłownia w domowym zaciszu ma wiele plusów, nie bez powodu marzy o niej niejeden amator ciężarów. Przede wszystkim masz sprzęt pod ręką, więc możesz odbywać treningi, kiedy tylko zechcesz, bez konieczności wychodzenia z domu i dojazdu. Oszczędność to kolejna zaleta – raz zainwestowane pieniądze zwrócą się w krótkim czasie, a Ty sta-

niesz się właścicielem własnej siłowni, w której sam ustalasz zasady użytkowania i do której możesz zapraszać znajomych. Ponadto domowa siłownia daje Ci niezależność, sam wybierasz muzykę, masz sprzęt tylko do swojej dyspozycji i nic nie ogranicza Twojej swobody w doborze pory i dnia treningu.

Brzmi zachęcająco, jednak wielu z nas rezgnuje z tego pomysłu. Przerastają nas koszta i strach przed nietrafionym zakupem. Wystarczy jednak bliżej zapoznać

się z tematem, by przekonać się, że trudności te są pozorne, a plan zorganizowania domowej siłowni jest całkiem prosty do zrealizowania.

1


Zatem czego potrzebujesz? Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie na domową siłownię?

Siłownię możesz urządzić w dowolnym pomieszczeniu, które nawet jeśli nie spełnia kilku podstawowych kryteriów, przystosujesz za niewielkie pieniądze. Może być to poddasze, garaż, czy nieużywane pomieszczenie gospodarcze. Minimum swobody ruchu zapewni Ci już pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m o wysokości około 2 m. Istotne jest, by panowała tam dobra wentylacja, jednak otwarcie okna nie powinno być jedynym sposobem wpuszczania świeżego powietrza, ponieważ przy sportach siłowych należy unikać przeciągów. Konieczne zatem będzie zamontowanie nawiewników lub kratki wentylacyjnej.

Następnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę jest podłoga. Zadbaj o to, by nie była śliska i stawiała odpowiedni opór. Możesz wykorzystać w tym celu korek podłogowy, jest niedrogi, a wystarczająco elastyczny i odporny na zniszczenia. Wystarczy także wyłożenie jej wykładziną materiałową lub gumową, a w miejscach narażonych na dodatkowe uszkodzenia puzzlami podłogowymi. Płytki i panele ze względów praktycznych się nie sprawdzą, ponieważ nie są odporne na zniszczenia. W trakcie późniejszych „cięższych” treningów, będziesz upuszczał hantle, które z pewnością uszkodzą podłogę.

Jeśli planujesz zamontowanie dodatkowego sprzętu na ścianie, pamiętaj, że powinny być one mocnej, murowanej konstrukcji. W domowej siłowni będziesz potrzebował też lustra, które umożliwi Ci kontrolę nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń oraz ogląd pracującej sylwetki. Oto kilka podstawowych wymogów, jakie powinno spełniać pomieszczenie na ewentualną siłownię. Być może posiadasz takie w swoim domu i nie będzie konieczne wprowadzanie żadnych dodatkowych zmian!!!

2


Jaki sprzęt wybrać?

Obecnie istnieje wiele firm, zajmujących się sprzedażą profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń za rozsądną cenę, a wybór jest naprawdę duży. W doborze odpowiedniego wyposażenia mogą pomóc konsultanci pośredniczący w sprzedaży, a nawet fora internetowe. Jeśli chodzi o wyposażenie, to podstawowym sprzętem jest zestaw gryfów i obciążeń, ławka regulowana, ławka rzymska, stojaki, hantle, drążki, wyciąg górny, wyciąg dolny i rower treningowy. Mięśnie barków, ramion,

klatki piersiowej i pleców wyrobisz za pomocą sztangi, hantli, wyciągu górnego i dolnego. Niektóre z ćwiczeń możesz wykonywać na ławce skośnej lub poziomej. Dzięki ćwiczeniom na modlitewniku dodatkowo rozbudujesz biceps. Mięśnie brzucha wzmocnisz robiąc brzuszki na ławce skośnej, wyciągu, oraz poprzez unoszenie nóg do klatki piersiowej na ławce skośnej. Uda pośladki i łydki wyrzeźbisz na suwnicy skośnej i poziomej, ćwicząc na orbitreku, bieżni czy rowerku.

3


Czy warto?

Zapewne zastanawiasz się teraz, czy zakładanie domowej siłowni to opłacalna inwestycja. Weź pod uwagę, że karnety na niektórych siłowniach sięgają nawet 100 zł, co daje 1200 zł w skali roku, a jak wiadomo, nad sylwetką pracuje się latami. Jeśli chodzisz na siłownię regularnie od 2-3 lat, wiedz, że za kwotę, jaką przeznaczyłeś do tej pory na karnety, mógłbyś mieć już własny sprzęt!

Przykładowe zestawienie sprzętu do domowej siłowni Podstawowy sprzęt

Cena w przybliżeniu

Zestaw gryfów: - gryfik krótki o długości 40 cm - gryf gięty podwójnie - gryf prosty o długości 180 cm

około 30 zł około 70 zł około 90 zł

Zestaw obciążeń: - 2 x obciążenie żeliwne 2,5 kg - 2 x obciążenie żeliwne 5 kg - 2 x obciążenie żeliwne 10 kg

około 30 zł około 60 zł około 120 zł

Ławka wielofunkcyjna

około 370 zł

Wyciąg górny

około 270 zł

Stojak na ciężary

około 160 zł

Razem

około 1200 zł

4


Czy warto?

Przeanalizuj to, a dojdziesz do wniosku, że warto jednorazowo zainwestować i pokonać kilka trudności związanych z organizacją, by potem cieszyć się wygodą i niezależnością w korzystaniu z siłowni bez ograniczeń.

Kelton gym eQuipment

5

Poradnik - Jak wystartować z własną domową siłownią?  
Poradnik - Jak wystartować z własną domową siłownią?  

Siłownia w domowym zaciszu ma wiele plusów, nie bez powodu marzy o niej niejeden amator ciężarów. Brzmi zachęcająco, jednak wielu z nas rezg...

Advertisement