Page 11

ŻYCIE Kolorado | www.zycie-kolorado.com | Czerwiec/June 2013

11

DISH Network poleca << 6

Obywatel Max Frisch

Dolina cieni Wrażliwy portret ostatniego szwajcarskiego intelektualisty

Kino Europa – Hity programowe czerwiec 2013 Szwajcarski Miesiąc W czerwcu Kino Europa z dumą prezentuje pierwszą edycję Szwajcarskiego Miesiąca. Dzięki wsparciu naszych przyjaciół ze Swiss Films mamy okazję – po raz pierwszy na terenie Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej – promować fascynującą kolekcję filmów krótkometrażowych, filmów fabularnych, dokumentów oraz muzyki. Składając hołd największym szwajcarskim artystom w tym miesiącu oferujemy ekscytujące wprowadzenie w szeroki wachlarz współczesnej szwajcarskiej kultury. Szwajcaria znana jest głównie z neutralnego stanowiska wobec światowych konfliktów oraz promowania pokoju i praw człowieka. Prawdziwie kosmopolityczny jest także cały przemysł rozrywkowy tego kraju. Posiadająca jeden z najwyższych na świecie poziomów wskaźnika PKB per capita (Produkt Krajowy Brutto przypadający na jednego mieszkańca) Szwajcaria stała się wylęgarnią aktorów, reżyserów i muzyków poszukujących nowych trendów, pełnych młodzieńczej pasji i świeżego talentu. W czerwcu Kino Europa wyróżnia najlepsze z ich prac.

Był jednym z najbardziej zagorzałych krytyków nazizmu, komunizmu, muru berlińskiego i wojny w Wietnamie. Krytykował neutralny europejski kraj, a nawet po cichu zrzekł się szwajcarskiego obywatelstwa. Był obywatelem świata. W odkrywczym filmie dokumentalnym Obywatel Max Frisch Kino Europa prezentuje zabawne i bogate życie znanego pisarza, myśliciela i intelektualisty, Maxa Frischa. Po raz pierwszy widzowie mają okazję zobaczyć kulisy pracy i życia osobistego intelektualisty słynącego z zawziętości i polemicznej krytyki czegoś co nazywał „wyobcowanymi ideologiami”. Ten dogłębny film dokumentalny łączy w sobie poszukiwania, pasję i sztukę tworząc poruszającą opowieść o społecznym aktywizmie. Co najważniejsze, rozważa on rolę jaką intelektualiści powinni pełnić w społeczeństwie. Zastanawia się też nad tym, dlaczego obecnie tak wielu myślicieli nie wyraża publicznie swoich opinii. Premiera 7 czerwca, godz. 9:00 PM ET/ PT

Odkryj mroczne siły skryte wśród szwajcarskich krajobrazów

Jeśli chodzi o uczucie strachu, dzieci wydają się być jedną z najbardziej wrażliwych istot. W dzieciństwie przerażający jest najprostszy dźwięk usłyszany ciemną, zimną nocą. Kino Europa zaprasza w podróż do spokojnego szwajcarskiego miasteczka. Dolina cieni to opowieść o strachu, tajemnicy i mrocznej sile skrywanej gdzieś w głębi górskiej doliny. Fabuła filmu częściowo oparta jest o tradycyjne szwajcarskie powieści i opowiadania dla dzieci. Dolina cieni to połączenie strachu i tajemnicy. Główny bohater filmu, Matteo, pragnie odwiedzić dziadka mieszkającego w odległej miejscowości. Będąc na miejscu słucha opowieści innych dzieci. Odkryj razem z nim mroczną tajemnicę tego miejsca, starożytną klątwę, szaleństwo babci Clary i sekrety pewnej zjawy. Premiera 29 czerwca, godz. 9:00 PM ET/ PT Programy Polsat2, itvn, religia.tv, Kino Polska International, Kino Polska Muzyka, Babytv, Kino Europa i TV SPORT są dostępne na platformie DISH Network. Po więcej informacji

Kalejdoskop Polonijny, c.d. znanym z zakończenia insurekcji kościuszkowskiej. Tutaj wojska polskie po dowództwem Kościuszki walczyły z wojskiem rosyjskim, a sam Kościuszko dostał się do niewoli. To był rok 1794. TZ: Ma ksiądz tam rodzinę? Tomasz Zola - Utah AK: Rodzice przenieśli się do Paprotni, gdzie kiedyś mieszkali dziadkowie. Mam też brata, jest lekarzem. go maja do Salt Lake City Czyli spełniło się marzenie przyjechał do pracy ksiądz rodziców; mają księdza i lekAdrian Komar. Na początek arza. Nie wiem czy do końca, zamieszkał w parafii św. bo wyjechałem tak daleko... Ambrożego, której proboszczem jest TZ: Kiedy ksiądz miał ksiądz Andrzej Skrzypiec prowadzący święcenia? u nas duszpasterstwo polonijne. AK: Święcenia miałem w Z księdzem Adrianem miałem okazję 2006 roku, pracowałem od porozmawiać: tego czasu w dwóch parafiach diecezji siedleckiej w TZ: Od kiedy ksiądz jest w USA? Łukowie i Zelechowie. Oba AK: Przyleciałem do San Francisco miejsca wspominam bardzo 3go maja, w Święto Maryjne. To dla dobrze. Potrzebowałem tego mnie dobry znak. Odebrał mnie z czasu i doświadczenia by lotniska mój przyjaciel mieszkający poznać jak poradzę sobie w i pracujący w Sacramento - ksiądz pracy duszpasterskiej by być Mieczysław. Po trzech dniach lepiej przygotowanym do wsiedliśmy w samochód i przez pracy tutaj. Nevadę, a potem Idaho przyjechałem TZ: Czy to tutejszy Biskup do Salt Lake City. sprowadził księdza do Utah? TZ: Czy to pierwszy pobyt księdza AK: Nie. Jako ksiądz w USA? diecezjalny sam starałem się AK: Nie, byłem tu jeszcze jako o wyjazd do USA. Byłem 17-to-latek, w Nowym Jorku z wizytą cały czas w kontakcie ze Ksiądz Adrian Komar właśnie przybył do Utah Foto: Tomasz Zola u rodziny. wspomnianym księdzem TZ: Czy tamten wyjazd miał wpływ Mieczysławem z Kaliforna decyzję o przyjeździe tu na misję? nii. Wysyłałem swoje CV AK: Tak, spodobały mi się Stany Zjednoczone i już i właśnie z Utah dostałem zaproszenie. Potem w seminarium podjąłem decyzję, że będę tu kiedyś rozpoczęła się procedura wizowa. pracował. TZ: Czy łatwo jest dostać zgodę od władz TZ: Czyli przyjechał ksiądz na dłużej? kościelnych w Polsce na taki wyjazd? AK: Jeśli moja praca tu będzie przynosić owoce, to AK: Raczej tak. Nasza diecezja w Polsce jest liczebnie zapewne tak. porównywalna z Utah, a pracuje 600 księży, tutaj 60. TZ: Skąd ksiądz pochodzi w Polsce? Dostałem zgodę bez problemu. AK: Urodziłem się w Warszawie ale pochodzę i TZ: Czy słyszał ksiądz przed przyjazdem, że jest w mieszkałem w Maciejowicach, miejscu historycznym, Utah Polonia?

Nowy ksiądz w Utah

AK: Nie wiedzialem. Postanowiłem przyjrzeć się stanowi Utah bliżej jak już będę miał pewność, że tu przyjadę. Jednak od momentu jak dostałem wszystkie papiery sprawy potoczyły się tak szybko, że zanim się obejrzałem już tu byłem. TZ: Czy odwiedził ksiądz stronę Polonii www. razemutah.com? AK: Dopiero będąc tu znajomi powiedzieli mi o polskiej stronie. TZ: Czy podoba się księdzu Utah? AK: Tak, choć spodziewałem się wyższych temperatur, ale to chyba ta wiosna jest nieco chłodniejsza. Lubię góry i będę z wami chodził na górskie wycieczki. TZ: Miał ksiądz okazję coś już zobaczyć? AZ: Trochę tak. Zwiedziłem centrum miasta, byłem tez w Park City i odwiedziłem tam księdza Stanisława Herbę. Piękne miejsce. TZ: Jakie wrażenie robią tutejsi wierni? AZ: Miałem już spotkanie z parafianami, sprawiają dobre wrażenie, są otwarci i cieszą się mając nowego księdza w parafii. TZ: Jakie ma ksiądz plany na przyszłość? AZ: Przez najbliższych 5 miesięcy będę doskonalił angielski na University of Utah. Po tym czasie mam nadzieję być gotowy do pracy na pełny etat. TZ: Ma ksiądz ulubionego świętego? AK: Tak, jest nią kobieta – Edyta Stein. Historia jej życia to dla mnie wielką motywacją. Święta Teresa Benedykta od Krzyża, bo takie imię przyjęła, była naukowcem, świat i kariera stały dla niej otworem. Wybrała drogę wiary katolickiej, choć była z urodzenia Żydówką, poświeciła się klasztorowi, a na koniec została męczennicą. To wielka i ponadczasowa postać. TZ: A dewiza na życie? AK: Też mam i wypisana jest na moim obrazku prymicyjnym. „Dusza, w której mieszka miłość nie męczy ani siebie ani innych”. TZ: Czy jeździ ksiądz na nartach? AK: Nie, ale chcę się nauczyć. Wiem już, że są ku temu świetne warunki. TZ: Dziękuję księdzu za rozmowę, witam w Utah i życzę od nas wszystkich spełnienia planów.

Profile for Zycie Kolorado

Zycie kolorado june2013  

Polish Newspaper in Colorado

Zycie kolorado june2013  

Polish Newspaper in Colorado

Advertisement