Page 1

Aktualności, s. 11

Jaki repertuar wykonuje dzisiaj Daria Kutkowska?

12 czerwca 2009 NR 24 (997/XX) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,50 zł (w tym 0% VAT)

Kościół, s. 18

Piłka siatkowa, s. 24

Bębny i śpiewy na lednickich polach ojca Jana Góry

Rozgrywki Grand Prix Polski niepomyślne dla wrześnian

redakcja: 061 437 49 50, biuro ogłoszeń: 061 436 52 70

Drugie pytanie konkursu „WW” z okazji 1000. numeru! Cenne nagrody czekają Str. Czytelników, s. 21

Amstaf zaatakował! Czteroletni „lamor” zaatakował kobietę, która szła z psem do domu. Łukasz Różański

Koszmar rozegra si w pitkowy wieczór (5 czerwca) na ulicy Marii Konopnickiej we Wrzeni. 60-letnia kobieta, która wysza na spacer ze swoim czworonogiem (mieszacem) zostaa zaatakowana i pogryziona przez amstafa, który niespodziewanie zerwa si wacicielowi ze smyczy. Rozwcieczone zwierz najpierw rzucio si na psa kobiety, próbujc go zagry . Wacicielka próbowaa ratowa czworonoga, zasaniajc go wasnym ciaem. Wtedy pies rzuci si take na ni. Zwierz kilkakrotnie wbio swoje ky w jej prawe udo. Dziki w miar szybkiej reakcji 22-letniego waciciela amstafa, który odcign swojego „pupila”, zapobiegnito nieszczciu. Skoczyo si na kilku zadrapaniach i strachu. – Amstaf mia zaoony szmaciany kaganiec na pysku, ale by on lu ny – informuje Mirosaw Morawski, komendant Stray Miejskiej we Wrzeni. – Dlatego w moim przekonaniu

roli kagaca to nie speniao. Poszkodowana kobieta przyznaje jednak, e gdyby nie ta „prowizorka”, sytuacja byaby tragiczna. – Porozrywaby mnie i mojego psa – stwierdza. – Polaaby si krew. Co by byo, gdyby tamten pies zaatakowa dziecko? Dodajmy, e zachowanie modego mczyzny po zdarzeniu byo nadzwyczaj karygodne; pospiesznie oddali si z miejsca, uznajc, e nic si nie stao! Zdenerwowana i zszokowana starsza pani próbowaa dowiedzie si od waciciela, czy pies by szczepiony. Informacji takiej jednak nie uzyskaa. Od ojca sprawcy wykroczenia (poszkodowana wiedziaa, gdzie mieszka – przyp. red.) usyszaa „e pies jest w domu, a zatem nie mogo doj do takiego zdarzenia”. – Zwrócia si do nas z prob o pomoc – mówi M. Morawski. – W wyniku przeprowadzonych czynnoci mody mczyzna przyzna si do winy, ale nie potrafi wytumaczy swojego postpowania. Przekaza nam zawiadczenie o szczepieniu psa przeciwko wciekli nie, którego wano upywa w czerwcu. Na waciciela amstafa naoono równie mandat karny w wysokoci 200 z. Ponadto naoony zosta na niego obowizek przyprowadzania psa na obserwacj do weterynarza, by wykluczy zagroenie wcieklizn. – W sumie bd to cztery wizyty – mówi Ryszard Bromberek, lekarz weterynarii. – Pierwsza daa wynik

Czy w Bierzglinku działa gang samochodowy? Według sołtysa, nie Aktualności, s. 4 Chcą malować, ale nie siebie, lecz... noclegownię Aktualności, s. 10 Roman Tutak kontra starosta Str. Czytelników, s. 21 Koszmarny tydzień na drogach w gminie Kołaczkowo Kołaczkowo, s. 15 Amstafy nie są uznawane za psy agresywne, tak jak pittbule (na zdj.) ujemny. Jeeli pozostae trzy bd miay taki sam wynik, bdzie to oznaczao, e wszystko z psem jest dobrze, a poszkodowana uniknie bolesnych i licznych zastrzyków. Ponadto waciciel amstafa musi nas niezwocznie zawiadomi o kadych zmianach w zachowaniu czworonoga.

Fot. arch.

Poszkodowana kobieta czuje si dobrze (jej pies równie) cho – jak przyznaa – po ubiegotygodniowym zdarzeniu boi si wychodzi z domu. Amstafy nie s zaliczane do ras psów agresywnych, ale duo w tej sprawie zaley od uoenia psa, czyli... od wacicieli.

Bakterie coli w Targowej Górce. Kto jest winien? Nekla, s. 17 www.wrzesnia.info.pl Reklama

Powyborczy raport

53-letni kierowca renaulta megane cudem uniknął śmierci w wypadku, do którego doszło 6 czerwca w Pyzdrach. Z policyjnych ustaleń wynika, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 442 stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył centralnie w drzewo. Jego stan jest bardzo ciężki. szczegóły na s. 4

NOWE PRZEDSZKOLE

zycji. Niewiele mniej gosów zdoby trzeci kandydat, Eugeniusz Sroka z Polskiej Partii Pracy. Józwiak, startujcy z pierwszej pozycji UPR, zdoby 3 363 gosy w caym województwie. Wynik do przyzwoity, ale jeli we miemy pod uwag, e wrzenianin startowa z pierwszego miejsca, to liczba ta nie powala. Tym bardziej, e w gminie Wrzenia na upeerowca zagosowao ledwie 245 wyborców. W pozostaych gminach Józwiak zdoby uznanie 63 gosujcych.

u ka s z e w s ka , „ s i ó d e m ka ” na licie Porozumienia dla Przyszoci CentroLewica, zdobya z kolei zaledwie 578 gosów.

Co prawda Platforma Obywatelska nie miaa sobie równych w skali ogólnej, ale w gminie Koaczkowo PO zaja dopiero trzecie miejsce za Prawem i Sprawiedliwoci oraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Sporód trójki wrzesiskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego najlepiej wypad Bartosz Józwiak z Unii Polityki Realnej. Marzena ukaszewska z CentroLewicy uplasowaa si na drugiej po- >>

dok. na s. 6

we Wrześni czytaj na str. 7 Edu-075a

Mieszkańcy gmin powiatu wrzesińskiego nie byli zgodni podczas niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Powstało

Roz-086h

Wypadek w Pyzdrach – kierowca ocalał, auto nie

WRZESIŃSKI SKŁAD WĘGLOWY

WĘGIEL MIAŁ obra jakość

d dobra cena

tel. (061) 640-32-38, 0 725-201-301

ul. Daszyńskiego 2/3


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Opinie Krewkie opinie

P

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

Beata Kupczyńska, nauczycielka: – Mam rzadką grupę O Rh–, na którą nie ma wielkiego zapotrzebowania, ale jakiś czas temu oddałam krew w rewanżu za krew, którą otrzymał mój ojciec. Uważam, że krwiodawstwo to wspaniała sprawa. Zyskują obie strony, nie tylko pobierający. Ci, którzy oddają krew, mają przy okazji darmowe badania.

sy czasem gryz ludzi. Nie tylko zreszt one, bo co do powiedzenia w tej materii maj te na przykad komary, glisty, kleszcze i inne mendy. W przeciwiestwie jednak do tych drugich, nad psami ludzie maj kontrol; przynajmniej teoretycznie. Za niewaciwe zachowanie psa odpowiedzialno ponosi waciciel. Pen odpowiedzialno (równie materialn za szkody). Kupujc sobie psa, trzeba sobie z tego zdawa spraw. Przede wszystkim trzeba mie wyobra ni i dotyczy to wacicieli wszystkich psów, a nie tylko ras agresywnych. Bojowe bywaj te mae kejtry, zwaszcza na smyczy, bo – jak poucza kynologia – maluchy nie zdaj sobie sprawy, e s mae, a smycz wydaje im si przedueniem siy swojego pana. Modemu wacicielowi amstafa, który pogryz pani (patrz: artyku na pierwszej stronie) proponuj przede wszystkim kupi lepsz smycz, eby pies nie móg ju wicej wyrywa si spod jego kontroli, a nade wszystko... koniecznie przeprosi poszkodowan! Warto te zastanowi si, dlaczego amstaf zaatakowa innego psa na neutralnym gruncie? Chc wierzy, e nie zosta poszczuty...

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Melania Sobkowiak, emerytka: – Niestety, nie mogę już oddawać krwi ze względu na zdrowie i wiek, ale popieram krwiodawstwo z całego serca. Uważam, że ta idea powinna być bardziej propagowana, zwłaszcza wśród młodych ludzi, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie i kiedy mogą oddać krew.

Leszek Karwasiński, nauczyciel: – Oddaję krew tylko wtedy, kiedy się skaleczę. Krwiodawstwo jest w moim przypadku niewskazane, ponieważ jestem nadciśnieniowcem. Ale oczywiście popieram samą ideę i ubolewam, że proporcje pomiędzy ludźmi potrzebującymi krwi a tymi, którzy ją oddają, są tak bardzo zachwiane. Przemysław Węclewski, uczeń: – Nie mogę oddawać krwi, bo jeszcze nie jestem pełnoletni, ale jak tylko skończę 18 lat, to na pewno zacznę. Już teraz działam na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża w inny sposób; pomagam przy szkolnych zbiórkach pieniędzy i odzieży dla potrzebujących.

zdaniem użytkowników forum www.wrzesnia.info.pl PWR: Niestety, krwi nie oddaję, bo nie znam swojej

grupy. Przy okazji, gdzie w szpitalu badają grupę? juzniemloda: Ależ nie trzeba znać grupy krwi, by ją

oddać. Poza tym, właśnie gdy oddasz krew, to za darmo (przynajmniej kiedyś tak było) określą, jaką masz grupę. Normalnie w laboratorium kosztuje to jakieś 20-30 zł. Oddanie krwi nic nie kosztuje. Za to masz usprawiedliwioną nieobecność w pracy. I czekoladę. madmips: Nigdy nie oddałem krwi, ale gdyby przyszła taka potrzeba, dla kogoś bliskiego to bez mrugnięcia okiem [...]. Odrzuca mnie forma, czyli trzeba się prosić o to, że chcesz pomóc, a oni płaczą: nie, nie chcesz [...]. Po drugie, mit czy nie mit, ale podobno jak już się kilka razy odda krew, to już trzeba to robić systematycznie, bo organizm za dużo jej produkuje, i są potem problemy... malylukasz: No właśnie, oddałbym, ale po pierwsze za duża biurokracja, a po drugie nie dostanę wolnego w pracy, bo jestem na „samozatrudnieniu”.

Czy oddajesz krew? opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

SONDA

W najbliższą niedzielę przypada Dzień Krwiodawstwa. Z tej okazji zapytaliśmy wrzesińskich przechodniów (i rowerzystów), czy oddają krew. Jeśli nie, to dlaczego? Jeśli tak, to jak często? Jak zapatrujemy się na samą ideę krwiodawstwa?

nie 9% 79%

12%

tak, bardzo rzadko tak, oddaję regularnie

Satyryczny komentarz tygodnia: bywa, że oddanie krwi to wielkie przeżycie

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Marzena Zbierska: Tego, że krew to bezcenny lek ratujący życie, nie trzeba nikomu powtarzać. Jednak honorowych krwiodawców wciąż brakuje. Kto może regularnie i bez uszczerbku dla zdrowia oddawać krew? W jakich sytuacjach jest to niemożliwe?

Sylwia Błaszczyk-Bratko, pielęgniarka z jednostki terenowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrześni: – Krew może oddać każdy zdrowy człowiek, który ukończył 18 lat i nie ukończył 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn. Osoba oddająca krew musi być zdrowa, bo tylko wtedy oddanie krwi nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu zarówno dla krwiodawcy, jak i dla pacjenta, który ją otrzyma. Krwiodawcą nie może zostać osoba, która przebyła wirusowe zapalenie wątroby, choruje na gruźlicę, serce, cierpi na choroby nowotworowe, weneryczne i choroby krwi. Krwi nie mogą także oddawać alkoholicy, chorzy na AIDS oraz nosiciele wirusa HIV. Są także ograniczenia czasowe – krew można oddać po upływie pół roku od zabiegu operacyjnego lub od wykonania tatuażu oraz po 48 godzinach od szczepienia na grypę lub WZW. MAK

Reklama

– wypoyczalnia przyczep, lawet

– monta haków Wrzeœnia, ul. Koœciuszki 87 (obok Cenosu)

tel. 061 4360-609, 0697-60-50-58

GAZ EKO-GAZ

061 436-46-84 0604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

TARTAK NEKLA

wykonuje wiêŸby dachowe wg zamówieñ. boazerie podbiciowe impregnacja ciœnieniowa drewno kominkowe Tarcica obrzynana i nieobrzynana Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 061 4386-046, fax 061 4386-076

0605-338-906, 0605-550-379

SKŁAD DREWNA I WĘGLA Gutowo Małe, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 061/437-64-56

- konstrukcje dachowe - tarcica obrzynana - EKOGROSZEK - WĘGIEL KAMIENNY - WĘGIEL BRUNATNY - MIAŁ WYSOKOKAL. - płyta: OSB i wiórowa

Inn-282a

– monta¿ samochodowych instalacji gazowych – us³ugi warsztatowe

PROMOCJE

GAZ-FAST


3

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl Gas-077

CATERING

KSERO

12 czerwca 2009

www.catering.x.pl 782-878-121

cz-b A4: 0,15 zł A3: 0,30 zł kolor: A4: 2,50 zł A3: 5,00 zł

:6=(/.,(,035(=<2.2/,&=12k&,2:( DEKORACJE OWOCOWE

Warszawska 15, Września Biuro Ogłoszeń „WW”

-HU]\-DVLÍVNL

wizytówek tel. 0-61 437 49 57 Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamówienia: 20 z

=DU]ąG3RZLDWRZHJR%DQNX6SyáG]LHOF]HJR ZH:U]HĞQL LQIRUPXMH./,(17Ï:%$1.8ĪH]GQLHP F]HUZFDEU

UR]SRF]ąáVLĊUHPRQW2GG]LDáX%DQNXZ0LáRVáDZLX.

1DF]DVUHPRQWXREVáXJDNOLHQWyZSU]HQLHVLRQD]RVWDáDGRSRPLHV]F]HĔ %DQNX]ZHMĞFLHP]3ODFX:LRVQ\/XGyZQU ]DNLRVNLHP ,SLĊWUR

ul. Grunwaldzka 29 tel. 0605-071-696 0607-303-555

tynki szlachetne cement PROMOCJA! - do kadej palety - 25 kg gratis materiay budowlane

Skup – Sprzedaż – Zamiana

511 616 666 ul. Rynek 12 (wejście od Dzieci Wrzesińskich)

Skl-363

Monety r Banknoty r Złoto r RTV r Telefony r AGD r Inne

Wrzeœnia,

ul. Paderewskiego 61

GAZ

tel./fax (061) 436-13-49 dzia sprzeday www.kas-boks.com.pl e-mail: biuro@kas-boks.com.pl pon-pt 8.00-16.00

NAGROBKI Dom-GAZ schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa

061 436-27-33 061 436-29-49

Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 061-4388-077, 0601-084-743

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

NISKE CENY

Cynkowanie galwaniczne Zieliniec Roz-210

Sklep Numizmatyczny „NUMIZ”

Inn-305

Bd-186f

=DSRZVWDáHWUXGQRĞFLSU]HSUDV]DP\

Roz-310

:GQLXF]HUZFDEU SLąWHN .OLHQWyZ]RNROLF0LáRVáDZLD]DSUDV]D P\ GR 3XQNWX .DVRZHJR Z 2U]HFKRZLH JG\Ī 2GG]LDá Z 0LáRVáDZLX EĊG]LHQLHF]\QQ\

Maksymalne wymiary detali długość 2900 mm, szerokość 600 mm, wysokość 1200 mm


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Sąd był wyrozumiały Postępowanie wobec 87-letniego mieszkańca Psar Małych umorzone!

P

ca straacy z komendy powiatowej usuwali z ulicy Dziakowców we Wrzeni niebezpieczn plam oleju. To samo robili 8 czerwca na drodze w Sokoowie, a cztery dni pó niej podobny problem na ul. Niepodlegoci w Pyzdrach mieli tamtejsi druhowie ochotnicy.

ca w Grzybowie samochód marki Lancia uderzy w przydrone drzewo. Kierowca nie zachowa naleytej ostronoci. Straacy z Wrzeni zabezpieczyli miejsce, odczyli instalacj elektryczn w poje dzie i pomogli w transporcie osoby poszkodowanej do karetki.

„ W poniedziaek

 Stanisław Stachura nie widział nic złego w pętaniu koni. Twierdzi, że kiedyś tak się robiło ny, czyli – ogólnie rzecz biorc – zespó objawów charakterystycznych dla procesu starzenia si ludzkiego organizmu. W tej sytuacji postpowanie zostao umorzone. Co wicej, sdzia nie orzek o zastosowaniu wobec staruszka rodka zabezpieczajcego. Powoujc si na jego

Policjant, który pełnił służbę z oskarżonym o przyjęcie łapówki, utrzymuje, że nic nie widział ostępowanie wyjaśniające w sprawie funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji we Wrześni, który miał przyjąć korzyść majątkową, zdaje się tkwić w martwym punkcie. Zapowiadanego przełomu nie ma. Kilka tygodni temu Radosław Krawczyk z Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie, która ustala okoliczności zajścia z 16 marca br., poinformował nas o zleceniu sporządzenia opinii przez biegłego. Nie chciał powiedzieć, czego dotyczy i kto ją wykona. Zapewnił tylko, że będzie ona miała fundamentalne znaczenie dla dalszego toku postępowania. Dziś wiemy, że chodziło o ekspertyzę daktyloskopijną. Z zabezpieczonego banknotu zostały zdjęte odciski palców. A przynajmniej miały być.

„ W pitek 5 czerw-

„ W sobot 6 czerw-

– Biegły nie zidentyfikował żadnych śladów – informuje prokurator. Tym ważniejsze było przesłuchanie policjanta, który pełnił służbę z oskarżonym. Doszło do tego 2 czerwca. Złożone zeznania jeszcze bardziej skomplikowały i tak już zagmatwaną sytuację. Mundurowy wziął w obronę swego kolegę i utrzymywał, że do przyjęcia pieniędzy nie doszło. – Kierowca na pewno został zatrzymany do kontroli. Ale wciąż nie wiemy, co wydarzyło się później – przyznaje R. Krawczyk. Wkrótce zostanie przesłuchany mieszkaniec Radomia, który feralnego dnia także był kontrolowany przez policjantów. Podobnie jak stawiający zarzuty, to zawodowy kierowca. Szkopuł w tym, że zajścia, w sprawie którego zostanie wezwany, mógł, ale nie musiał widzieć... TOS

dotychczasowe ycie, uzna, e nie ma takiej potrzeby. Na wtorkowe posiedzenie mieszkaniec Psar Maych przyby wspólnie z ziciem. Nie skada wyjanie, bo nie byo takiej potrzeby. Na etapie zbierania materiau dowodowego mia pi koni, przy czym trzech mia

Fot. Damian Idzikowski

si pozby; przynajmniej tak obieca. Przez cae ycie prowadzi wasne gospodarstwo rolne. Nie widzia nic zego w ptaniu nóg nieposusznym zwierztom, przez co te poraniy si do koci. Tumaczy, e kiedy takie praktyki byy na porzdku dziennym. Ale czasy si zmieniy... TOS

Wypadek w Pyzdrach <<

dok. ze s. 1

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjo zawiadomienie o wypadku o godz. 13.21. Dyurni zaalarmowali stra poarn, policj i pogotowie ratunkowe. Pierwsi przybyli druhowie z Pyzdr. Nie dziw, bo mieli najbliej. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i rozczeniu instalacji elektrycznej przystpili do cicia auta przy pomocy narzdzi hydraulicznych. Tylko w ten sposób mogli uwolni kierowc. By przytomny. Z gowy leciaa mu krew... Straacy z Wrzeni pomogli w rozcinaniu auta, wydostaniu poszkodowanego i przetransportowaniu do karetki. Zrobili, co do nich naleao.

8 czerwca na ul. Sowackiego we Wrzeni nieznani sprawcy zaprószyli ogie w kontenerze na mieci. Straacy miejscy nie mieli kopotu z opanowaniem poaru.

„Renówk” prowadzi mieszkaniec Borzykowa. Wedug relacji wiadków jecha z du prdkoci w kierunku Wrzeni. Na prostym odcinku drogi wyprzedza kilka aut. Wanie podczas tego manewru zahaczy o pobocze, straci kontrol nad pojazdem i uderzy w drzewo. – Nie byo dojcia do licznika, ale kto mówi, e móg mie nawet 150 km/h – mówi kierowca, który przypadkowo najecha na wypadek. 53-latek trafi do wrzesiskiego szpitala z licznymi obraeniami ciaa. Przebywa na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. – Jego stan by i wci jest ciki – twierdzi Krystyna Dudziska, zastpca dyrektora placówki. TOS

„ We wtorek 9 czerwca

na ul. Zamkowej w Miosawiu mazda 323 zderzya si z fiatem punto i suzuki swift. Interweniowali straacy z miosawskiej OSP. DAI

Kronika policyjna

O Stanisawie Stachurze pisalimy wielokrotnie. Oskarony o zncanie si nad swymi komi 9 czerwca po raz kolejny stan przed sdem rejonowym. Kolejny, znaczy: drugi. Za pierwszym razem zostaa mu wymierzona kara pozbawienia wolnoci z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. arty si skoczyy, bo w przypadku uznania go winnym zarzucanych mu czynów musiaby odby kar. Sdzia Tomasz Góral mia powysze na wzgldzie i dlatego jeszcze przed rozpoczciem przewodu dopuci dowód – opini biegych lekarzy dotyczc stanu zdrowia oskaronego. Chcia wiedzie, czy w chwili popenienia przestpstwa mia zdolno rozpoznania jego znaczenia. Dwóch psychiatrów i psycholog uznali, e by niepoczytalny. Stwierdzili u 87-latka zespó otpien-

Straż Pożarna

4 Aktualności

„ W nocy z 4 na 5 czerw-

ca przy ul. Batorego zostay zatrzymane cztery osoby. Byy nietrze we. Szy chodnikiem i prowadziy trzy wózki marketowe. Okazao si, e ukrady je ze sklepu Netto.

„ 20-latek wybi szyb w

drzwiach wejciowych do dyskoteki „Best”. Zosta zatrzymany przez pracowników ochrony.

„ 18-letni mieszkaniec

powiatu redzkiego dokona rozboju na 13-latku; przewróci go na ziemi i grozi pobiciem. Chcia mu ukra telefon. Do zdarzenia doszo 6 czerwca w Parku Hrabiny.

„ Kolizja w Psarach Wiel-

Pożar w Grzybowie – nikomu nic się nie stało

7 czerwca ok. godz. 6.00 w Grzybowie zapaliło się jedno z domostw. Pożar stawił prawie całe poddasze budynku. Nikomu nic się nie stało. Udało się uratować cały dobytek. Jak poinformowała nas PSP we Wrześni, prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. FIB

Podejrzana seria włamań w podwrzesińskiej wsi

kich. Motocyklista zjecha na przeciwlegy pas ruchu i doprowadzi do zderzenia z oplem astr. Mia 0,46 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Czy w Bierzglinku dziaa gang samochodowy? Niewykluczone, e tak. – Nikt miejscowy tego nie zrobi – zapiera si sotys Mirosaw Zgoliski. Komentuje w ten sposób zdarzenie, do którego doszo w nocy z 29 na 30 maja. W mercedesie zaparkowanym na prywatnej posesji przy ul. Klonowej nieznani sprawcy wybili szyb i ukradli CB-radio. Najprawdopodobniej te same osoby odkrciy koa od stojcego nieopodal renaulta megane. O drugim ze zdarze sotys nie sysza. W nocy z 6 na 7 czerwca kto uszkodzi trzy samochody zaparkowane pod restauracj „Dworek Zacisze”. Wszystkie naleay do goci

„ Kto ukrad 300 m

odbywajcej si w tym czasie uroczystoci weselnej. Najbardziej ucierpia VW golf; mia przebite trzy opony, wymontowane halogeny i by cay porysowany. Jego waciciel oszacowa straty na 6 tys. z. Do stojcego tu obok audi rabusie dostali si poprzez wyamanie zamku w drzwiach. Ukradli telefon komórkowy, ganic i... parasol. Najmniej ucierpia VW passat, który zosta porysowany. Policja przyznaje, e ma twardy orzech do zgryzienia. – Na tym etapie nie wiemy nic o sprawcach. Nie mamy wic podstaw, by czy obie sprawy – usyszelimy tylko od Krzysztofa Szczeniaka, oficera prasowego KPP. TOS

przewodu telekomunikacyjnego. Do kradziey doszo midzy 6 a 8 czerwca w Nowej Wsi Królewskiej. Straty TP SA to 3 tys. z.

„ W nocy z 9 na 10

czerwca nieznany sprawca spuci 200 l oleju napdowego ze scanii zaparkowanej w Soecznie.

„ Kierowca fiata ducato

uderzy w opla astr. Do kolizji doszo rankiem 10 czerwca przy ul. Wojska Polskiego. TOS


5

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie Reklama

12 czerwca 2009

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl ArtykuĹ&#x201A; sponsorowany

Powstaje najnowoczeĹ&#x203A;niejszy budynek we WrzeĹ&#x203A;ni

Wywiad z Markiem Rybarczykiem, dyrektorem handlowym ďŹ rmy WEXEL

RED. - Czyli rzadkie poczenie - tradycja w wykonawstwie i nowoczesno w koncepcjach? MR. â&#x20AC;&#x201C; Zdecydowanie tak. I std taka opinia naszych klientĂłw, ktĂłra upowania nas do takiego hasa.

Red. â&#x20AC;&#x201C; Ostatnio zobaczylimy na budowie przy ul. Fromborskiej tablice z napisami â&#x20AC;&#x17E;Powstaje najnowoczeniejszy budynek we Wrzeniâ&#x20AC;?. Skd takie haso? MR - Musz przyzna, e dugo zastanawiaem si, czy mam prawo taki napis umieci. Wiem co prawda, e takiego drugiego budynku w naszym miecie nie ma, a wiedz t czerpi z porĂłwna innych inwestycji, ale mam jednak wiadomo, e to odwana deklaracja. Red. â&#x20AC;&#x201C; Co wic zadecydowao, e to sformuowanie pojawio si na reklamach? MR - Trzeba raczej powiedzie, kto zadecydowa. Zrobili to nasi klienci, ktĂłrzy ju zakupili w tym budynku mieszkania. A biorc pod uwag, e przy dzisiejszym rynku nieruchomoci kady nabywca dokonuje bardzo wnikliwej analizy ofert to wydaje mi si, e wanie zdanie klientĂłw jest najbardziej obiektywne.

stopieĹ&#x201E; zaawansowania 75%

RED. â&#x20AC;&#x201C; Co najbardziej podoba si klientom w tej nowej inwestycji? MR. â&#x20AC;&#x201C; Wszyscy podkrelaj nowoczesn bry budynku i jego niekonwencjonalnie rozwizane wntrze. Podoba si zwaszcza otwarta, rozwietlona dziennym wiatem klatka schodowa z nowoczesn, przeszklon wind. Strzaem w dziesitk okaza si rĂłwnie pomys portierni oraz niekonwencjonalnie rozplanowane mieszkania i ich dua rĂłnorodno. Nie bez znaczenia jest rĂłwnie fakt, e budynek w caoci wykonywany jest z materiaĂłw tradycyjnych.

G

SOXV

A. Goclik, M. RozraĹźewski, SpĂłĹ&#x201A;ka Jawna

Komfortowe mieszkania oraz domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej we WrzeĹ&#x203A;ni.

www.wgiplus.pl e-mail: mieszkania@wgiplus.pl

Biuro sprzedaĹźy: 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 3 (Budynek PKO BP â&#x20AC;&#x201C; II piÄ&#x2122;tro) w godz. 9.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 tel/fax 061 436 16 16 kom 0601 160 285 kom 0723 179 649 ul. Gen. T. Kutrzeby 5K/13 tel. 061 437 61 65

MR. â&#x20AC;&#x201C; Musz przyzna, e lepiej ni zakadalimy. S ju typy mieszka â&#x20AC;&#x201C; zwaszcza 2-pokojowych, ktĂłre zostay sprzedane w 100%. Cieszy rĂłwnie to, e popularnoci ciesz si mieszkania 3-pokojowe co oznacza, e wielu klientĂłw traktuje zakup lokalu w tym budynku jako swoje mieszkanie docelowe. RED. â&#x20AC;&#x201C; MĂłwi si od pewnego czasu, e banki bardzo utrudniy moliwo uzyskania kredytu hipotecznego. MR. â&#x20AC;&#x201C; Rzeczywicie, banki ostroniej udzielaj kredytĂłw ale to nie znaczy, e nie mona go otrzyma. Nasza firma aktywnie wspiera w tych dziaaniach swoich klientĂłw. Pamitajmy rĂłwnie, e jest moliwo spaty przez pastwo 50% odsetek w pierwszych 8 latach kredytowania, w ramach programu RODZINA NA SWOIM. Taki kredyt mona uzyska np. w PKO BP, z ktĂłrym to bankiem nasza firma rĂłwnie wspĂłpracuje. Mona rĂłwnie skorzysta z pomocy doradcy kredytowego, wspĂłpracujcego z Wexlem, ktĂłry poszuka najlepszej opcji kredytowej, dostpnej na rynku. RED. â&#x20AC;&#x201C; Dzikuj za rozmow. MR. â&#x20AC;&#x201C; Dzikuj rĂłwnie, a korzystajc z okazji zapraszam wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi mieszkaniami do biura sprzeday firmy WEXEL przy ul. Szkolnej 3 â&#x20AC;&#x201C; budynek banku PKO BP, wejcie od ul. KosynierĂłw; tel. 061-436-03-66 lub 516-027-252; od poniedziaku do pitku w godz. 9.00 â&#x20AC;&#x201C; 16.30.

:5=(Ĺ&#x2019;1,$XO.2Ĺ&#x2019;&,(/1$WHO

Kredyt do 20 000 zĹ&#x201A; na oĹ&#x203A;wiadczenie Âť kwota kredytu do 80 000 zĹ&#x201A; Âť bez formalnoĹ&#x203A;ci, wystarczy wĹ&#x201A;asne oĹ&#x203A;wiadczenie kredytobiorcy o dochodach Âť osoby prowadzÄ&#x2026;ce dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; nie muszÄ&#x2026; przedstawiaÄ&#x2021; zaĹ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E; o niezaleganiu z ZUS i US Âť oferta dla osĂłb, ktĂłre majÄ&#x2026; skoĹ&#x201E;czone 18 lat Âť KREDYT SAMOCHODOWY Âť HIPOTEKA GODZINY OTWARCIA 9.00 - 17.00 Âť KARTY KREDYTOWE

Kre-109

WrzesiĹ&#x201E;ska Grupa Inwestycyjna Plus

Bd-281

A. Goclik M. RozraĹźewski

RED. â&#x20AC;&#x201C; A jak przebiega sprzeda?


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności

Powyborczy raport „WW” dok. ze s. 1

Frekwencja w eurowyborach 22,99% 20,94%

20

19,11% 18,8% 15,43%

5 0

 Jarosław Sobczak z Biechówka nie zmarnował głosu. Jego kandydat Andrzej Grzyb z PSL został europosłem dlatego nie zamierzam startowa w wycigu na ten fotel – doda. Marzena ukaszewska take jest zadowolona: – Myl, e jak na debiut na scenie politycznej, to nie jest zy wynik – stwierdza. – Jestem usatysfakcjonowana i dzikuj wszystkim, którzy oddali na mnie swój gos.

Rozwaam te start w wyborach samorzdowych, ale jest za wczenie na takie deklaracje. Frekwencja w niedzielnych wyborach we wszystkich gminach powiatu wrzesiskiego bya zdecydowanie nisza od, i tak fatalnej, frekwencji ogólnopolskiej (24,53%). Tylko

Fot. KUL

w gminach Wrzenia i Nekla do urn pofatygowao si wicej ni 20% wyborców (patrz: wykres powyej). Najmniejszym zainteresowaniem eurowybory cieszyy si w gminie Pyzdry. W gminie Koaczkowo, w przeciwiestwie do pozostaych, naj-

Miłosław

10

Kołaczkowo

15

Pyzdry

25

Nekla

Intensywna kampania plakatowa centrolewicowej kandydatki zupenie nie zdaa wic egzaminu. Ponad 300 posterów nie pomogo. Ledwie 181 gosów w naszym powiecie trzeba uzna za porak. ukaszewska zdobya 104 gosy w gminie Wrzenia a 67 w gminie Nekla, z której kandydatka pochodzi. Zaskakujco wielu wyborców (548) zagosowao na Srok (2. miejsce z PPP), ale w powiecie wrzesiskim zaufao mu ledwie 40 osób. Lider Unii Polityki Realnej w Wielkopolsce jest zadowolony z wyniku. – Na poziomie powiatu jest to wynik na pewno dobry. Najwaniejsze, e udao si zdoby zaufanie wrzenian, take tych majcych wpyw na opini publiczn. Jeli chodzi o Wielkopolsk, to liczyem na wicej – oceni Józwiak. – Z drugiej strony utrzymanie status quo jeli chodzi o Uni Polityki Realnej w kraju, jest sukcesem. Wynik osignity przez Józwiaka we Wrzeni dopinguje go do dalszych planów. – Na pewno wystartuj w przyszorocznych wyborach samorzdowych – zadeklarowa. Jak zaznaczy, chodzi o stanowisko radnego. – Burmistrza oceniam dobrze,

Września

<<

wikszym poparciem cieszy si PiS, który o jeden gos wyprzedzi PSL. Partii Donalda Tuska koaczkowscy wyborcy pokazali synn ót kartk (22,8% i trzecie miejsce). W wiejskiej gminie Koaczkowo zaskakujco due poparcie uzyskaa Samoobrona (5,8%) (szczegóy na www.wrzesnia.info.pl). Wyniki niedzielnych wyborów pokazuj, e... wyniki europrawyborów przeprowadzonych we Wrzeni i Opocznie niezbyt pokrywaj si z tymi ogólnopolskimi. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwo zdobyy wicej gosów ni w prawyborach. PO ma niedoszacowanie na poziomie 6,63%, a PiS a 13,25%. Tomasz Maecki

Reklama

Rondo usprawni ruch na krzyżówce Na skrzyowaniu ulic: Szkolnej, Staszica, wirki i Wigury powstanie mae rondo. Dla niewtajemniczonych – to miejsce przed powiatow komend policji. O potrzebie usprawnienia ruchu w tej czci miasta mówio si od dawna. W kocu urzd gminy rozpisa przetarg, oczywicie nieograniczony. Otwarcie kopert nastpi 18 czerwca. Na skrzyowaniu powstanie rondo o rednicy 24 m. Wyspa bdzie o poow mniejsza. „Rondko” ma regulowa ruch na wszystkich wlotach. Niejako przy okazji zostan wykonane chodniki z kostki granitowej. Termin realizacji inwestycji upywa 30 wrzenia. TOS

 Na skrzyżowaniu wciąż tworzą się korki. Jak będzie w październiku?

Fot. TOS

Terapia dla sprawców przemocy w rodzinie Prokuratura i sd wycigaj rk do przestpców. Zaoenia programu koordynowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie s proste. Chodzi o to, by osoby skazane prawomocnymi wyrokami, zncajce si fizycznie bd psychicznie nad bliskimi, miay moliwo zrozumienia i naprawienia swoich bdów. Jest jednak pewne „ale”. Musz tego chcie. – Docelowo chcielibymy stworzy 10-osobow grup – mówi Wojciech Mól, dyrektor PCPR-u. Rozmawia ju na ten temat z prokuratur i sdem. Uzyska ich poparcie. Chciaby te uformowa drug grup. W jej skad miayby wchodzi osoby wskazane przez organizacje pozarzdowe, komisje antyalkoholowe i orodki pomocy spoecznej. Obecnie trwa

Wojciech Mól: – Projekt jest elementem powiatowego systemu przeciwdziaania przemocy.

nabór kandydatów, których i tak jest jak na lekarstwo. – Problem w tym, e osoby, które kwalifikuj si do tego programu, nie czuj potrzeby uczestniczenia w nim. Ale jako je zbierzemy – zapewnia. Przedsiwzicie ruszy w lipcu i potrwa pó roku. Pienidze na jego

realizacj da wojewoda wielkopolski. Jeli si sprawdzi, bdzie kontynuowane. Terapia ma polega na 2-, 3-godzinnych spotkaniach raz w tygodniu, które poprowadz przeszkoleni terapeuci. Krzysztof Helik, prokurator rejonowy, chwali projekt. – Trzeba reagowa nie tylko na skutki, ale take szuka przyczyn negatywnych zachowa – podkrela stanowczo. Z myl o realizowanym programie prokuratura zamierza wystpowa z wnioskami do sdu rejonowego o zobowizanie sprawców przestpstw do poddania si dziaaniom terapeutycznym. Wczeniej nie byo to moliwe, bo najbliszy punkt wiadczcy takie usugi mieci si w Poznaniu. TOS


7

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

do końca sierpnia dajemy

50% zniżki

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl ww-068a

12 czerwca 2009

na zamieszczenie ogłoszenia drobnego: tdla uczniów i studentów poszukujących pracy tdla pracodawców chcących zatrudnić uczniów lub studentów to sprzedaży podręczników

Biuro Ogłoszeń”WW” ul. Warszawska 15, 62-300 Września

Firma IGLESPOL działająca od 1984 roku, zajmuje się pełną obsługą podmiotów gospodarczych i gospodarstw domowych, w zakresie wywozu nieczystości stałych i płynnych. W związku z uruchomieniem jedynej w powiecie wrzesińskim Sortowni Odpadów Komunalnych, możemy Państwu zaoferować odbiór odpadów po konkurencyjnych cenach, z zapewnieniem wszelkich wymogów dotyczących ochrony środowiska. Chcielibyśmy przedstawić Państwu naszą ofertę dotyczącą odbioru odpadów w pojemnikach 120 l, 240 l, KP5, KP7 oraz w wielogabarytowych - 30 m3 (do złomu, drewna, trocin, śmieci i folii) oraz pojemników przez Państwa wskazanych. Usługi to nasza domena, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby każdy klient traktowany był w sposób indywidualny. Informujemy Państwa, że nie pobieramy żadnych dzierżaw od pojemników oraz żadnych kaucji przy podpisywaniu umów. Mamy nadzieję, że ta oferta jest na tyle przekonująca, że zechcą Państwo podjąć współpracę z lokalną firmą oraz młodym i ambitnym zespołem ludzi, który będzie do Państwa dyspozycji.

Usl-089

PG P [ \ % \GćPKC

YT  F Q 

-075

QRKGMCQFFQ


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Spacerkiem po Wrześni

Zoologiczna tęsknota Hanna i Antoni Gucwińscy, znani gawędziarze z telewizyjnego programu „Z kamerą wśród zwierząt”, gościli we Wrześni.

 Panią w gustownej bieliźnie

zawieszono nad witryną sklepu przy ul. Warszawskiej Fot. Filip Biernat

„ Cyrk Berolina przyjecha do

Wrzeni. Wystp bdzie mona obejrze w niedziel 14 czerwca przy ul. Piastów. „ W tygodniu mona byo wygra „ledwie” milion zotych w Totolotka. „ W rod – tu przed Boym Ciaem – mnóstwo osób wzio sobie wolne w pracy. „Spacerek” stwierdzi tak, bo od rana na ulicach panowa niespotykany tok. „ Remontów cig dalszy. Na deptaku odnawiana jest elewacja jednej z kamienic, natomiast na kamienicach przy Szkolnej – zwanych brzydko budami poniemieckimi – naprawiaj kominy. „ Taboreciki, skrzynki, pudeka – to przedmioty, którymi sklepikarze blokuj miejsca parkingowe, aby moga odby si dostawa towaru. „Spacerkowi” kojarzy si to z pchlim targiem. „ Tu i ówdzie w pobliu kamienic onegdaj komunalnych(np. przy ul. Szkolnej) zaczy si pojawi tabliczki z napisem „Teren prywatny”. „Spacerkowi” wydaje si, e to naduycie, bo budynek, owszem, moe by prywatny, ale drogi, trawniki i klomby to ju niekoniecznie. „ 1 czerwca miao ruszy nowe poczenie kolejowe z Warszaw. I co? Pocig w ostatniej chwili wypad z rozkadu, lecz nie poinformowano o tym pasaerów. Kilka osób sterczao na peronie w oczekiwaniu na pocig widmo. Piknie, K..., Piknie. „ Husky, który cay dzie potrafi biega, czeka na swojego waciciela w schronisku dla psów przy Sikorskiego. Chudy jest i podobno jakich szkód narobi. „ Przy WOS-R przy ul. Gnie nieskiej przydaoby si utwardzi cz parkingu; t bliej potu. Podczas ostatniego weekendu gocie z Polski brodzili tam w bocie. „ W gbszej niecce basenu przy Gnie nieskiej mona si ju wykpa. Na wakacje ma by gotowy brodzik na przyjcie dzieciaków. „ „Spacerek” po raz kolejny napisze, e to, co si dzieje wzdu ulicy Kocielnej, to masakra. Trudno si tu przecisn nie tylko jezdni, ale równie chodnikiem – tyle osób tutaj parkuje swoje samochody. „ Inwestycje planowane na czerwiec jako jeszcze nie ruszaj; ku radoci kierowców. „ adn pani zawieszono przy sklepie na Warszawskiej. Reklamuje bielizn... FIB

Przez 50 lat pracowali, a ponad 40 rzdzili we wrocawskim zoo. Dzi ten ogród omijaj jednak szerokim ukiem. Maj al do wrocawskich wadz za sposób, w jaki ich potraktowano. – Z wrocawskim zoo rozstali si Pastwo w atmosferze skandalu, wywoanego przez prezydenta miasta w 2006 r. Okazao si, e w betonowym bunkrze na terenie zoo od kilku lat by zamknity nied wied brunatny Mago. Na pocztku roku zapad prawomocny wyrok uniewinniajcy pana od zarzutu zncania si nad nied wiedziem. Czuje pan ulg? Antoni Gucwiski: – Tak, chocia ta sprawa tak naprawd jeszcze si nie zakoczya. Fundacja Viva, która oskarya mnie o zncanie si nad zwierzciem (walczy o prawa zwierzt – przyp. red.), wniosa o kasacj wyroku do Sdu Najwyszego. – Nie tak zapewne wyobraa Pan sobie odejcie na emerytur... – Nikt ani mnie, ani onie nawet nie podzikowa za wieloletni prac. Nie otrzymalimy adnego poegnania. Nikt nie zdoby si nawet, aby powiedzie nam sowo „dzikuj”. Hanna Gucwiska: – Kazano nam tylko zostawi klucze w sekretariacie i natychmiast si wyprowadzi z terenu ogrodu. Mowi wrczono wypowiedzenie, argumentujc, e nie pasuje do XXI wieku. We wrocawskim ogrodzie nie byam ju od 2,5 lat. M od 1,5 roku. Jest w nas ogromny al za to, jak nas

 Hanna i Antoni Gucwińscy gościli we wtorek na festynie rodzinnym zorganizowanym w Przedszkolu „Pszczółka Maja” we Wrześni

potraktowano. Oboje popadlimy z tego powodu w depresj. – Kilka lat temu jedna z firm badawczych pytaa naszych rodaków, z czym im si kojarzy Wrocaw. Ankietowani zaraz za „Panoram Racawick” wymieniali Gucwiskich. H.G.: – Niewtpliwie swego czasu bylimy najwiksz atrakcj Wrocawia. Do dzisiaj spotykamy si z wielk sympati ze strony mieszkaców,

Na cmentarzu przycinają drzewa

Na wrzesińskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Gnieźnieńskiej w ostatnich dniach zrobiło się nieco bardziej przejrzyście. Wszystko za sprawą prowadzonych tam prac. Z cmentarza znikły gałęzie i krzewy, które stwarzały zagrożenie dla ludzi i stojących tam pomników. Cmentarze są świętymi miejscami spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy, dlatego Kościół otacza je szczególną troską. Dla porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego dokonuje się na ich terenie prac związanych również z obcinaniem zbyt rozległych gałęzi. – Na tego typu prace kosmetyczne nie jest wymagane osobne pozwolenie gminy – wyjaśnia Robert Klimczak z wrzesińskiego wydziału komunalnego. Z wielu drzew, które tutaj rosną, bardzo często spadają gałęzie na pomniki i niszczą je. – Mimo że latem dają spory i pożądany cień, to jesienią pełno tutaj liści – skarżą się ludzie. Najmocniej przycięto drzewo starego kasztanowca, zostawiając jedynie kilka gałęzi na jego szczycie. Drzewo jest stare i kruche, dlatego niektórzy żałują, że nie zostało wycięte w całości. – W ostatnim czasie nie wydaliśmy zgody na wycinkę drzewa na tym cmentarzu – mówi R. Klimczak. Póki co, drzewo, a raczej jego kikut pozostanie. CIC

Fot. KUL

którzy wspierali nas w tych trudnych chwilach. Nadal to robi. A.G.: – Dziki nam trzy pokolenia nauczyy si rozumie i szanowa zwierzta. – Pracowalicie i nadal pracujecie z tzw. dzikimi zwierztami. Nigdy nie zrobiy wam one krzywdy? A.G.: – Nigdy. Zwierzta nie zagraaj czowiekowi, jeeli ten daje im spokój.

A pamita Pan moe jak mieszn anegdot z ich udziaem? A.G.: – Byo ich wiele. Kiedy musiaem jecha godzi pewne maestwo, które wrócio z grzybobrania. Gdy ona owego mczyzny wycigaa z baganika koszyk z grzybami, natkna si na mij. Zarzucia mowi, e woy j tam specjalnie, aby si jej pozby. A mija do auta dostaa si sama. ona w to chyba nie do koca wierzya... Czym si Pastwo teraz zajmuj? H.G.: – Mylelimy, e bdziemy mieli duo czasu na wszystko, tymczasem narzekamy na jego brak. W domu mamy wiele zwierzt – papug, psów, kotów. Jest te w, ów czy gawron, który mówi „Kuba”. Papugi z kolei naladuj róne gosy, np. karetki pogotowia. Mamy co robi... A.G.: – Jedna z papug mówi: „Krysia jestem, dzie dobry” a za chwil potrafi powiedzie: „kur... jestem”. Ale my jej tego nie nauczylimy. Zajmujemy si te pisaniem ksiek, porzdkujemy archiwa oraz je dzimy po kraju, opowiadajc o zwierztach. – Caa Polska zna Was z programu „Z kamer wród zwierzt”, który przez prawie 32 lata prowadzilicie Pastwo w telewizji publicznej. Jak wspominacie tamte chwile? A.G.: – Bardzo mio. Zrealizowalimy ok. 1 100 odcinków. Kosztowao nas to duo pracy, gdy trzeba byo si „oby z kamer”. Trzeba byo zwraca uwag na kady detal, poszuka ciekawy temat i zastanowi si, jak go pokaza. Telewizja jest bowiem od pokazywania, a nie do gadania. Jednego tematu nie udao mi si jednak zrealizowa: jak umieraj zwierzta. Po prostu nie zgodzia na si na niego ona. Rozmawia ukasz Róaski

„Młodzi bez alkoholu”! Ju za kilka dni wrzesiska stra miejska wspólnie z Gminn Komisj Rozwizywania Problemów Alkoholowych rozpocznie akcj „Modzi bez alkoholu”, która polega bdzie na zwróceniu uwagi sprzedawcom, e to ich obowizkiem jest upewnienie si, czy udostpniaj alkohol osobom niepenoletnim. – Planujemy odwiedzi kilkadziesit sklepów w miecie oraz losowo kilka na terenie gminy – mówi Anna Hedrych-Stanisawska z wrzesiskiej stray miejskiej. – Tym bardziej, e sami modzi ludzie uwaaj, i dostpno alkoholu w Polsce jest atwa, a sprzedawcy nie zwracaj uwagi na wiek klienta – dodaje. Okres wakacyjny to równie czas wzmoonej pracy straników miejskich, a takie ich dziaania spotykaj si z du aprobat spoeczestwa. – Z naszej strony planowane s profilaktyczne dziaania bezporedniego kontaktu z wacicielami i pracownikami sklepów w celu uwiadomienia ich o prawach, obowizkach z tytuu sprzeday alkoholu, jak równie pokaz metod i technik stosowanych podczas rozmów z osobami nieletnimi – wyjania Anna Grzybowska (na zdjciu), penomocnik ze strony gminy.

 – W 2008 roku odebrano dwie

koncesje na sprzedaż alkoholu Fot. CIC

Tego typu akcje prowadzone s corocznie. W minionym roku w kampanii prowadzonej na rzecz zakazu sprzeday wyrobów tytoniowych nieletnim wrzesiska stra miejska ukaraa kilku sprzedawców najwyszym mandatem – 500 z. Odebrano take dwie koncesje na sprzeda produktów alkoholowych. Planowane jest take zorganizowanie grupowego szkolenia. CIC


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9

Aktualności

Wiara w naukę poprzez pracę Obchody 90-lecia LO im. Sienkiewicza były tradycyjnie godnie, ale i młodzieżowo „wyczesane”. Tym oywczym elementem pitkowych uroczystoci byy takie uczniowskie inicjatywy, jak: malowanie karoserii samochodu, rysowanie po placu apelowym czy sformuowanie 90 najwikszych zalet liceum oraz tylu ycze i postulatów wobec szkoy. Wród tych ostatnich znalazy si gównie próbki uczniowskiego humoru. Licealici chcieliby mie m.in. lotnisko, palarni, solarium, McDonalda, kosmetyczk, ruchome schody, lustra w klasach, podziemny parking, leakowanie na 4. i 5. lekcji, lodziarni, róowe mundurki dla nauczycieli, oceny w formie buziek, pomnik Boba Marley’a na dziedzicu, hostessy roznoszce koreczki i soft drinki, monitoring w damskiej toalecie dla bezpieczestwa. Pojawio si jednake kilka propozycji sensownych, np. stoówka, dyskoteki, boisko „Orlik”, darmowe ksero, wygodniejsze krzesa czy muzyka na przerwach. Za najwiksze szkolne zalety uczniowie uznali: due okna, klub i sklepik, blisko do Sethi, dug przerw, dobr wentylacj, wyjazdy na spyw, comiesiczne filharmonie, tolerancyjnych nauczy-

230

uczniów LO im. Sienkiewicza przystpio w tym roku do matury. To szkolny rekord

 Sowa symbolizująca naukę, krzyż wyrażający wiarę i ul oznaczający pracę – odchodzący na emeryturę dyrektor Suchorski otrzymał od uczniów i nauczycieli obrazy tych trzech symboli liceum, które znajdują się w witrażach okien auli

cieli, bogaty ksigozbiór w bibliotece, pana Romana – zot rczk szkoy, dostp do ping-ponga w czasie przerw i dyury uczniowskie, dziki którym mona opuci lekcje. Najpowaniej, cho te nie do koca, uczniowie potraktowali list ycze. Pojawiy si m.in. takie wpisy: 100 lat, wicej zieleni, unowoczenienia, zdrowych uczniów, pracowitych pracowników, remontów, bogatych i hojnych sponsorów, modernizacji, kolejnej nagrody Nobla dla patrona szkoy, malowa, mniejszych kolejek w szatni, odnowie. Jak atwo zauway, najczciej powtarzay si rónie formuowane yczenia modernizacji. Odniós si do tego dyrektor Zenon Suchor-

ski, przemawiajcy jako pierwszy podczas tradycyjnej uroczystoci w auli szkolnej. Najpierw podzikowa najstarszym absolwentom liceum za przybycie (z abiturientem z roku 1935, panem Pawem Mielcarkiem z Wrocawia na czele), a nastpnie przywita lokalnych notabli (w tym absolwentów liceum: prokuratora krajowego Marka Staszaka i marszaek województwa wielkopolskiego Krystyn Poledni). Kontynuujc, dyrektor poinformowa o planowanym remoncie auli. W maju ogoszono przetarg o wartoci powyej 14 tys. euro, obejmujcy renowacj murów auli oraz instalacj przewodów elektrycznych i systemu centralnego ogrzewania.

Fot. DAI

Jako dawny nauczyciel historii, dyrektor nie móg pomin przeszoci liceum, jednak w pewnym momencie przemowy odwróci wektor czasu: – Nie zapominajc o tradycji, patrzymy w przyszo. Nasze liceum jest dzi nadziej nie tylko Wrzeni i powiatu na twórcze inicjatywy, ale take miejscem startu przyszych elit spoecznych. Jednak liceum nasze nie moe mie tylko charakteru szkoy elitarnej, nastawionej na olimpijczyków; musi odpowiada na wyzwania cywilizacyjne i godzi wysoki poziom nauki z masowym ksztaceniem. W tym roku, mimo niu demograficznego, do matury przystpia rekordowa liczba uczniów – 230. Dla

porównania, w 20-leciu midzywojennym matur zdao 270 uczniów. W cigu 90 lat istnienia naszej szkoy ukoczyo j ok. 8 tysicy osób. Wanie uczniowie i absolwenci s najwikszym kapitaem naszego liceum – zaznaczy dyrektor. I dalej mówi: – Sdz, e zdecydowana wikszo obecnych uczniów lubi swoj szko, niektórzy s wrcz z niej dumni. Swoje liceum traktuj jako drog do yciowego sukcesu. Poza lekcjami modzie aktywnie uczestniczy w wielu rónych formach zaj. Szkolny chór przygotowuje si do midzynarodowego konkursu w Wolfenbuettel, dziaaj 4 zespoy muzyczne, kóko teatralne i dziennikarskie, a jedna z klas podja si adopcji dziecka afrykaskiego. Aktualnie oferujemy nauk 5 jzyków nowoytnych i jednego klasycznego – aciny. Od przyszego roku szkolnego wprowadzamy nauczanie jzyka angielskiego w biznesie – wymienia Z. Suchorski. Przemawiajcy po nim starosta Dionizy Janiewicz oficjalnie zapowiedzia konkurs na nowego dyrektora. Z. Suchorski po 20 latach „dyrektorowania” przechodzi w tym roku na emerytur. DAI

Reklama

Początkowo pomnik Jana Pawła II miał stanąć na skwerku za muzeum. Spory wokół terenu sprawiły, ze lokalizację zmieniono. I słusznie – jak się okazało. Przypomnijmy, e w 1974 r. wadza ludowa wywaszczya wacicielk dziaki przy ówczesnej ulicy Obroców Stalingradu 31 w celu „realizacji zada o charakterze ogólnomiejskim”. Innymi sowy, w miejscu tym mia stan pomnik Dzieci Wrzesiskich. Pomnik stan, ale – jak wiadomo – przy ul. Harcerskiej. W sierpniu 2006 roku o zwrot dziaki od miasta zwrócia si Wiesawa Ratajczak (wacicielka gruntu od 1967 r, do wywaszczenia w 1974 – przyp. red.). Gównym argumentem w sporze midzy miastem a W. Ratajczak bya niezrealizowana inwestycja. Wnioskodawczyni wysza z zaoenia, e skoro miasto nie zrealizowa inwestycji, czyli budowy pomnika Dzieci Wrzesiskich na jej dziace, to powinno zwróci dziak.

 Miał być pomnik Dzieci

Wrzesińskich, a nie ma. Wobec tego działkę należy zwrócić – orzekł sąd

Odbya si rozprawa administracyjna, podczas której w rol arbitra, z urzdu, wcieli si starosta wrzesiski Dionizy Janiewicz. Po przeprowadzeniu „postpowania” starosta uzna, e dania Ratajczak s bezpodstawne i wniosek oddali. Dziaka zostaa wasnoci miasta.

Spoeczny Komitet Budowy Pomnik ku Czci Jana Pawa II ju wczeniej rozpisa konkurs na projekt pomnika oraz zagospodarowanie terenu wokó niego. Gdy spór o grunt zacz narasta, postanowiono zmieni lokalizacj, a co za tym idzie, równie koncepcj zagospodarowania terenu wokó pomnika. Na skwerku stana odlana z brzu figurka Bronki midowiczówny, uczestniczki strajku z 1901 roku. W midzyczasie W. Ratajczak nie zgodzia si z decyzj starosty i odwoaa si do Wojewódzkiego Sdu Administracyjnego. Ten 21 maja, czyli dokadnie w dniu odsonicia pomnika Jana Pawa II przy farze, wyda postanowienie uniewaniajce decyzj starosty. Po decyzji poznaskiego sdu Ratajczak moe teraz wykupi dziak (w 1974 wywaszczono j za kwot 167 tys. 740 z. – przyp. red.). – Jeli skorzysta z tej moliwoci, prawdopodobnie odwoamy si do Naczelnego Sdu Administracyjnego – zapowiada burmistrz Tomasz Kauny. – Albo, jeli si dogadamy, to gmina moe grunt wykupi. Do tematu wrócimy. TOM

Edu-076

Walka o grunt Bronki


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Co słychać

10 Aktualności Dajcie farbę, to pomalujemy „ Wrzesiska trener-

ka piki siatkowej Violetta Bako zwyciya w konkursie zorganizowanym przez Polski Komitet Olimpijski na Trenerk Roku 2008. Bya to ósma edycja konkursu. Violetta Bako od 2004 roku szkoli juniorki modsze oraz juniorki w siatkówce plaowej. Wkrótce wicej na ten temat, a teraz: gratulacje! M

„ Wrzesiski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza do zapisów wszystkich, którzy chc sta si nowymi suchaczami. Sekretariat przy ul. Wojska Polskiego 2 przyjmuje interesantów w poniedziaki i rody (godz. 11.00– 13.00) oraz we wtorki i czwartki (godz. 10.00– 12.00). M „ W sobot 20 czerw-

ca punktualnie o 18.00 w Bardzie rozpocznie si Noc witojaska. Przewidziano liczne atrakcje i konkursy, na koniec za zabaw taneczn. CIC

„ W najbliszym tygo-

dniu na terenie Wrzeni odbywa si bd szczepienia psów przeciwko wciekli nie. Od 15 do 20 czerwca w godz. 8.0018.00 z czworonogami mona zgasza si w lecznicach na ul. Kaliskiej i Objazdowej. Dodatkowo w pitek 19 czerwca od godz. 16.00 do 18.00 punkt szczepie znajdowa si bdzie na rogu ul. Szerokiej i ul. Kosynierów, a dzie pó niej – od 10.00 do 11.00 na placu przy ul. Promienistej. DAI

We Wrześni noclegownia dla bezdomnych jest tylko jedna. Są w niej miejsca tylko dla 7 osób. Funkcjonuje od 9 lat i prawie zawsze kto w niej jest. W schronisku mona si ogrza, przebra, umy, czasem i przenocowa. Podstawowym warunkiem uzyskania pomocy jest trze wo osoby, która jej szuka. – Nie odmawiamy nikomu. Jeeli kto z rónych przyczyn losowych nie moe wróci do domu, u nas znajdzie nocleg – mówi Alina Rataj z wrzesiskiego referatu ZGM-u,. W wikszoci jednak do noclegowni trafiaj osoby bezdomne. – Podstawowym warunkiem, by u nas zosta, jest wanie trze wo – mówi Genowefa Krzyaniak, administrujca domem. Noclegownia to dom nie tylko dla mczyzn. Na potrzebujcych czekaj trzy pokoje, wspólna kuchnia i azienka. Przytulisko ma wydzielony pokój dla kobiet i osobno dwa dla mczyzn. Z tej wrzesiskiej obecnie korzysta 6 osób, w tym dwie kobiety. – W sezonie letnim zawsze jest ich mniej – mówi G. Krzyaniak. – W styczniu w noclegowni zarejestrowanych byo a 8 osób. Staraj si poszuka pracy. Na pocztek do-

 Osoby korzystające z noclegowni bardzo chętnie pomagają w pracach porządkowych na jej terenie rywczej. Potem odchodz i przychodz inni. Do tej pory w okresie letnim osoby bezdomne mogy z noclegowni korzysta tylko w nocy. W dzie bya ona zamknita. Wrzesiscy urzdnicy postanowili udostpni im pomieszczenia caodobowo. – Jestemy bardzo wdziczni za to, e moemy przebywa tutaj w ci-

Wiedza o wynalazczości

„ Wrzesiscy policjanci

ustalili tosamo kobiety, któr przed paroma laty znaleziono zakopan bez gowy na terenie posesji w Obaczkowie. Zacienia to krg podejrzanych. W

„ Wedug naszych nieofi-

cjalnych informacji, nowym dyrektorem ogólniaka przy Witkowskiej ma zosta pewna nauczycielka spoza Wrzeni. W

„ We wtorek 16 czerwca we Wrzesiskim Orodku Kultury odbdzie si uroczyste zakoczenie roku szkolnego (pocztek o godzinie 9.00). Podczas gali specjalne wyrónienia otrzymaj prymusi z kadej szkoy. Wyrónienia burmistrza otrzymaj równie uczniowie, którzy otrzymali na wiadectwie redni ocen 5,1 i wicej oraz laureaci olimpiad przedmiotowych i najlepsi sportowcy. TOM

 Finalistki olimpiady wraz z opiekunami szkolnymi. Dominiak druga z prawej Małgorzata Dominiak z Technikum Ekonomicznego została laureatką Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.

M. Dominiak jest uczennic Zespou Szkó Politechnicznych, którego uczniowie od lat odnosz sukcesy na OWoW. Nie inaczej byo podczas tegorocznego finau. Odby si on 2 i 3 czerwca w Warszawie. – Celem olimpiady jest zainteresowanie modziey tematyk wynalazcz – mówi Kazimierz Kowalski, emerytowany nauczyciel ZDP, któ„ Drago – pitbull nale- ry przez lata opiekowa si uczniacy do Tomka Kossendowmi startujcymi w olimpiadzie. – Uczniowie maj test z prawa wynaskiego z Wrzeni – zosta mistrzem Polski w tzw. hi- lazczego. Istotna jest te umiejtno dokonywania i zgaszania projektów gh-jumpie. Wicej o Drawynalazczych. go i jego psich kumplach M. Dominiak na warszawski fina ju wkrótce na amach „WW”. TOM pojechaa wraz z dwiema koleanka-

mi: Joann Krych i Paulin Majdeck (wygray fina wojewódzki). Wyjazd na fina to dua nagroda dla uczennic, które tym samym zostan zwolnione z czci ustnej egzaminu zawodowego, który bd zdaway tu przed matur. – Z sukcesu si ciesz, tym bardziej e w zrealizowaam swój cel. W zeszym roku wystartowaam w finale wojewódzkim, wtedy nie dostaam si do finau, teraz si udao – mówi laureatka. Wrzesiskie finalistki zgodnie twierdz, e najwicej trudnoci sprawia im zrozumienie ustawy o wynalazczoci. – To trudny jzyk prawniczy, do tego jest jeszcze wiele odnoników – narzekay. Szkolnym opiekunem uczestników Olimpiady Wiedzy o Wynalazczoci, po przejciu Kowalskiego na emerytur, jest Agnieszka Pol, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych w ZSP. TOM

gu dnia – mówi bywalcy przytuliska. – Bardzo chtnie dbamy o obejcie. Chcemy, mimo e tymczasowo, przebywa w godnych warunkach. – Gdyby znalaz si kto, kto podaruje farby, to sami we wasnym zakresie wymalowalibymy cay budynek – deklaruj. Wilgo, która wesza na przybrudzone ciany, a prosi si o interwencj.

Fot. CIC

W przytulisku brakuje take mebli. Ubrania lokatorzy musz trzyma w kartonach. – Przydaaby si nam take maa lodówka – mówi. I licz na wsparcie ludzi dobrej woli. – Moe kto, kto wymienia sprzt w swoim domu, mógby ofiarowa nam zbdne szafki czy star lodówk. Przyjmiemy wszystko, bo... nie mamy prawie nic. CIC

Wrzesiński Krąg, dystrybucja unijnej żywności i nie tylko Wracamy do naszego cyklu prezentujcego róne stowarzyszenia dziaajce w naszym miecie. Jednym z nich jest Stowarzyszenie „Krg”. – Istniejemy od 2004 roku (oficjalny wpis do rejestru sdowego 6 stycznia 2005 roku – przyp. red.). Wtedy to zebraa si grupa ludzi zwizana z szeroko rozumian wrzesik pomoc spoeczn – informuje Anna Prusak, prezes stowarzyszenia. – Tym charakteryzujemy si wród wielu innych stowarzysze, e swój program realizujemy nie dla swoich czonków, ale dla lokalnej spoecznoci. Wiele stowarzysze dziaa z myl jedynie o swoich czonkach; ja oczywicie tego nie potpiam, ale naley zrozumie, e nasza specyfika jest inna. Obecnie w Stowarzyszeniu „Krg” dziaa okoo 20 osób. W wikszoci s to pracownicy socjalni. – Wród nas jest take kurator, powiatowy rzecznik konsumenta czy dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. S równie terapeuci, którzy realizuj wsparcie dla osób niepenosprawnych – dodaje Prusak. Wedug sów pani prezes, gównym celem stowarzyszenia jest pomoc osobom znajdujcym si w trudnej sytuacji yciowej; obojtnie, co by to nie byo. W gr mog tu wchodzi zarówno problemy zwizane z ubóstwem, alkoholizmem, jak i niepenosprawnoci czy dysfunkcjami wystpujcymi w ramach rodziny. – Najwaniejszym naszym zadaniem jest jednak na dzisiaj realizacja programu unijnego PAED (Europejski Program Pomocy ywnociowej – przyp. red.). Jest to program do-

– Krg dziaa na rzecz naszej lokalnej spoecznoci – twierdzi Anna Prusak, prezes stowarzyszenia.

starczania ywnoci dla najuboszej ludnoci Unii Europejskiej. Dziki niemu corocznie sprowadzamy 150 do 200 ton ywnoci za czn kwot 300-400 tysicy zotych. W sumie jest to a 11 rodzajów artykuów spoywczych. Z pomocy tej mog korzysta osoby, które speniaj kryteria ustawy o pomocy spoecznej (czyli dochód netto na czonka rodziny nie moe przekracza 351 zotych, w przypadku osób samotnych 447 zotych). Jak wyglda ich dystrybucja takich artykuów? – Mamy porozumienie z OPS, e bdziemy ywno skadowa i dystrybuowa poprzez magazyn Orodka Pomocy Spoecznej przy ul. Kociuszki (teren dawnego Meramontu). Magazyn jest z kolei uyczony od starostwa powiatowego – mówi Anna Prusak. Z pomocy ywnociowej stowarzyszenia korzysta okoo tysic rodzin. – Od tego roku dziki Stowarzyszeniu „Krg” szkoy maj moliwo pozyskania ywnoci do stoówek szkolnych. Tak wspóprac prowadzimy m.in. z Gimnazjum nr 2 – uzupenia prezes. LUKA


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Aktualności Daria Kutkowska & Dawid Kosiarkiewicz show

Komunijne TCL Komunijne pamiątki można oglądać w TCL-u do końca czerwca.

Nie lada gratkę mieli miłośnicy jazzowych dźwięków wykonywanych przez wrzesińskich wykonawców. A to za sprawą koncertu Darii Kutkowskiej, który w czwartek 4 czerwca odbył się w jednym z wrzesińskich lokali. – Dzisiejszego wieczoru będę wykonywała covery, konkretnie: jazzowo-soulowe standardy – poinformowała piosenkarka. Artystka rozpoczęła swój recital – przed wypełnioną praktycznie do ostatniego miejsca salą – kilka minut przed godziną 20.00. Przed wykonaniem każdej piosenki wprowadzała publiczność w krótką historię prezentowanych utworów. W niektórych kompozycjach wspierał ją na saksofonie Dawid Kosiarkiewicz. Tradycyjnie nie zabrakło klasyki polskiej piosenki, czyli utworów z repertuaru Maryli Rodowicz i Czesława Niemena. Jazzowosoulowe wcielenie to nie ostatnie, jakie zamierza nam zaprezentować Daria. Jak zdradziła nam wrześnianka, nawiązała ona współpracę z tureckim producentem muzycznym, odpowiedzialnym m.in. za sukcesy Tarkana. Łukasz Adamczyk

Wśród dziewiętnastu szkół cztery były od nas

W Żydowie k. Gniezna 2 czerwca odbył się I Archidiecezjalny Zjazd Szkół im. Jana Pawła II. Wzięli w nim udział przedstawiciele 4 szkół z terenu naszego powiatu: ZS w Zasutowie i Orzechowie, szkoła podstawowa w Pyzdrach oraz SSP nr 6 we Wrześni. Ta ostatnia zaprezentowała na dziedzińcu szkoły w Żydowie wystawę zdjęć dokumentujących pierwsze trzy pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Zdobyła też pierwszą nagrodę dla najlepszej okolicznościowej gazetki, pokonując inne placówki. KUL

W Polsce taki tytuł posiada tylko 30 gimnazjów

Osiem szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymało w tym roku tytuł „Szkoła Przedsiębiorczości”, przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród nich znalazło się wrzesińskie Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego. Uzyskany certyfikat potwierdza wysoki poziom nauczania i rozwijania umiejętności ekonomicznych w szkole, przygotowujących do planowania kariery zawodowej czy świadomego zarządzania finansami. Gratulujemy. KUL

„Jedyny taki dzie w yciu” to tytu wystawy, której uroczyste otwarcie nastpio we wtorek 2 czerwca o godz. 17.00 we wrzesiskiej siedzibie Towarzystwa Czytelni Ludowych. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zdj, pamitek komunijnych i obrazków. Najstarsze maj ponad sto lat, a wic pochodz z czasów, gdy Wrzenia znajdowaa si w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Najmodsze z kolei datuje si na lata dziewidziesite XX wieku. Wszystkie eksponaty uoone s chronologicznie i pochodz ze zbiorów 12 prywatnych ofiarodawców. Dziki nim mona zobaczy, jak zmieniaa si moda komunijna, a take sposoby wykonywania zdj z tej uroczystoci. – Zorganizowalimy t wystaw nie po to, eby si szczyci jakimi materialnymi skarbami, bo takich

 Na otwarciu wystawy zjawiło się około 15 osób, które po części oficjalnej szczegółowo oglądały zgromadzone pamiątki

nie mamy. Nie mamy tu równie tych wszystkich laptopów, quadów i innych rzeczy, które dostaje si podobno jako komunijne prezenty (miech). Ale kady z nas ma jakie wspomnienia z pierwszej komunii. Jeli wystawa ta skoni kogo do tego, eby poszpera w swoim domowym archiwum lub albumie, to uwaamy, e nasza wystawa spenia swój cel – powiedziaa Stefania Czarnecka, prezes wrzesiskiego TCL-u, któ-

6-latki idą do szkoły? Tylko w jednej placówce w naszej gminie od nowego roku szkolnego powstanie pierwsza klasa do której uczszcza bd 6-latki. W adnej z 9 publicznych placówek nie zgoszono pierwszoklasistów objtych tym programem. Jedyna szkoa w której taka klasa powstanie to placówka niepubliczna w Grzybowie. – W naszej szkole powstan dwa oddziay klas pierwszych – mówi Mariola Zalepa, dyrektor szkoy w Grzybowie. – Jeden oddzia to dzieci siedmioletnie, które do klasy pierwszej id normalnym trybem, drugi za to klasa szeciolatków – dodaje. Do klas pierwszych w Grzybowie pójdzie 25 osób z czego 10 to wanie szeciolatki. – Proces rekrutacji w naszej placówce jeszcze si nie zakoczy, wic tak naprawd nie wiem czy liczba tych modszych pierwszoklasistów nie ulegnie zmianie- wyjania dyrektor. W placówce na 6-latków czeka jeszcze 5 wolnych miejsc. Rodzice we Wrzeni nie s chtni do posyania 6-latków do szkoy. – Dane jakie posiadamy s z kwietnia, ale z sygnaów jakie do nas docieraj, duego boomu nie ma – mówi Jarosaw Malicki z wrzesiskiego wydziau owiaty. Zgodnie z ustaw od 1 wrzenia rok szkolny wspólnie z 7-latkami rozpoczn 6-latki. W przypadku tych drugich nie jest to jeszcze obowizkowe. Decyzja zaley od rodziców, którzy maj po prostu tak moliwo. Bardzo wielu jest do tego pomysu sceptycznie nastawionych i raczej nie skorzysta z takiego rozwizania. – Szkoy nie s do tego jeszcze przygotowane. Poza tym obawiam si, e mój syn nie bdzie w stanie

 W tym i przyszłym roku decyzja

o tym czy posłać 6-latki do szkoły należy do rodziców. Fot. M. Cichacka

nady za 7-latkami, którzy przecie maj ju za sob „zerówk” – mówi Agnieszka Rejtan, matka 6-letniego Jasia. Nie chc, aby dziecko zniechcio si do szkoy zaraz na pocztku – dodaje. Natomiast, zdaniem Jarosawa Malickiego, z samym zapewnieniem odpowiednich warunków dla 6-latków nie powinno by problemów. – W naszej gminie w szkoach byy oddziay przedszkolne, wiec w praktyce nie bdzie z tym adnego problemu – wyjania. W nowym roku szkolnym do pier wszych klas wyruszy 437 uczniów, dla których utworzonych zostanie a 23 oddziaów. Jeeli w przyszym roku rodzice nie zdecyduj si to w roku szkolnym 2013/2013 obowizkowo do klas pierwszych pójdzie ponad 800 dzieci. CIC

Fot. Łukasz Adamczyk

ra dodaa równie, e termin wystawy nie jest przypadkowy. – Obecnie wikszo komunii odbywa si w maju lub czerwcu, cho nie zawsze tak byo. Ekspozycje mona oglda jedynie do koca biecego miesica we wtorki, czwartki i pitki w godzinach od 16.00 do 18.00. Zainteresowani musz wic si pospieszy, jeli chc zobaczy komunijne bibeloty. Wstp oczywicie wolny. LUKA

Nie ma kupca na auto po strażnikach Wrzesiscy municypalni maj a dwa samochody do swojej dyspozycji. Jeden chc sprzeda, ale... nie mona znale na niego kupca. Na pocztku listopada stranicy miejscy przesiedli si do nowego auta. Ciemnogranatowy volkswagen T5 zastpi w subie volkswagena T4, który mia zosta sprzedany. Omioletnie auto do dzi nie znalazo nabywcy. Komendant Mirosaw Morawski zapewnia, e auto jest w bardzo dobrym stanie. – Dosign nas kryzys, jaki panuje w obrocie pojazdów, std problem w jego zbyciu – mówi. – Z tego co wiem, do ratusza wpyno kilka ofert kupna, ale proponowane ceny byo zdecydowanie za niskie. – W sumie na volkswagena T4 ogosilimy trzy przetargi – wylicza Tomasz Koralewski, z Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni. – Na pierwsze dwa nie wpyny adne oferty. W trzecim przetargu byy ju jednak cztery. Najtasza opiewaa na kwot 16 315 z, a najdrosza na 22 tys. z. Tymczasem ze sprzeday auta chcielibymy uzyska 30 tys. z. Samochód trafi zatem do garau, gdzie czeka na lepsz koniunktur. – Bardzo przyday si nam te dwa samochody, choby podczas eurowyborów, kiedy to musielimy przewozi róne rzeczy czy materiay – mówi Mirosaw Morawski. – Musimy te stary pojazd utrzymywa w cigym ruchu, dlatego te nieraz pojawia si on na ulicach miasta. KUL


Nagrody można odbierać TYLKO w ciągu 2 tygodni. Po tym okresie przepadają.

12

12 czerwca 2009

rozrywka

024 (171)/2009 )/20 2009 20 0 9

02 (171)/2009 024 (1

Fot. Tomasz Małecki

Dziś czwarty kupon z oznaczeniem „43”.

Jeśli chcesz wygrać sto złotych, zbieraj fragmenty stówki, a komplet naklej na kartkę i wyślij do „WW”, podając swoje dane.

Wygraj stówkę 43

Ostatnia zagadka okazała się nadzwyczaj trudna. Budynek ze zdjęcia widzieli Państwo m.in. w okolicach fary. Tymczasem widniał tam... gmach pałacu w Kaczanowie. Z mieszkańców tej wsi wpadła na ten pomysł jedynie Pani Maria Adamczyk. Gratulacje.

Gdzie to jest?

Przesłuchiwał Tomasz Małecki

Nie, nie zamierzam. W pełni realizuję się na swoim obecnym stanowisku.

To, że Nekla jest miejscowością czystą, zadbaną i promującą zdrowy styl życia.

Nieposzanowanie pracy drugiej osoby oraz pesymizm mieszkańców

Okazjonalnie wino

Lubię i na słono, i na słodko.

Dzień zaczynam filiżanką kawy, a kończę, planując dzień następny.

Filmy psychologiczne, książka z wątkiem kryminalnym

Podróż dookoła świata

Tego, że nie spełniłam się zawodowo

Mam małe sukcesy, ale do sukcesów mogę zaliczyć m.in. to, że gmina Nekla jest gminą przyjazną, estetyczną i przyciągającą wielu turystów. Niespełniony sukces to dla mnie porażka.

Ogród, sport – nordic walking

Panna

Urząd Miasta i Gminy Nekla

Sekretarz gminy Nekla, Akademia Rolnicza, wydział: Inżynieria Środowiska

Września

Elżbieta Anna Narożna

Za składanie fałszywych zeznań nie grozi odpowiedzialność karna.

Marian Balicki był sekretarzem gminy za czasów burmistrza Kordusa, potem sam został burmistrzem. Roman Grychowski, obecny burmistrz, też zaczynał jako sekretarz gminy za rządów Balickiego. Czy pani sekretarz planuje zostać burmistrzem?

Co mnie cieszy w Nekli?

Co mnie wkurza w Nekli?

Alkohol w moim życiu

Jedzenie – wolę na słodko czy na słono?

Jak zaczynam dzień, jak kończę?

Film czy książka?

Największe marzenie

Czego nie chciałabym przeczytać w swojej biografii?

Co uznaję za swój największy sukces i porażkę?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

Zawód, wykształcenie

Miejsce urodzenia

Imię i nazwisko

024 (171)/2009

24

edycja internetowa

WW

tydzień emisji - tylko 1 PLN + VAT

wystarczy jeden SMS

www.wrzesnia.info.pl/ogloszenia

Ogłoszenia drobne

Reklama

Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy na kartkę nakleić kupon, który upoważnia do wzięcia udziału we wszystkich lub dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do środy, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze Ogłoszeń „WW” przy ul. Warszawskiej 15. Te, które nie zostaną odebrane w ciągu 2 tygodni, przepadają.

KUPON

4. Jedna blondynka mówi do drugiej: – Wiesz, w tym trzęsieniu ziemi zginęło sto osób, wyobrażasz sobie? Sto osób!!! – To straszne... na stare to będzie milion. Wika

3. Do dziekanatu prywatnej uczelni przychodzi młody mężczyzna. – Ile kosztuje u państwa jeden semestr? –Dwa tysiące – odpowiada sekretarka. – A nie ma jakiejś zniżki dla studentów? LT

2. Sikają dwaj goście, jeden pyta drugiego: – Dlaczego tak cicho lejesz? – A, bo leje po spodniach. – A nie szkoda ci spodni? – Nie, bo leję po twoich. Mała

1. Podchodzi pijak do policjanta: – Panie, gdzie tu jest druga strona ulicy? – No, tam. – Kurczę! Jak byłem tam, to mi powiedzieli, że tu! Dorka

Nic się nie zmienia w kwestii wynagrodzeń za dowcipy – płacimy po „dyszce” za każdy opublikowany żart.

chichy

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamówienia: 20 z

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

wizytówek tel. 0-61 437 49 57

komedia/fantast. – USA – od lat 12

19-25 czerwca – ANIOŁY I DEMONY

Plany repertuarowe:

19.00 – GÓRA CZAROWNIC

animowany – Finl./Austria/Pol. – b.o.

12-18 czerwca (od piątku do czwartku)

17.00 – LATO MUMINKÓW

„Kto nie dopatrzy okiem, dołoży mieszkiem” – takie właśnie hasło można było odczytać po poprawnym rozwiązaniu ostatniej krzyżówki. Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy kartkę należącą do Pani Krystyny Gibowskiej z Osowa. Gratulacje.

Rozrywka

 Jak fajnie w tej karetce...

 Urok szkolnych przedstawień

 Nie ma to jak szkolny plac zabaw

Fot. Krystian Smorawski

Fot. Janina Cichacka

Fot. Janusz Molenda

Co tydzień autor jednego z prezentowanych zdjęć otrzymuje w nagrodę 30 zł. Zdjęcie tygodnia wybiera redakcyjne jury. „Fotograficzny miszmasz” to propozycja skierowana do wszystkich, którzy chcą zaprezentować na naszych łamach swoje prace (podkreślamy: swoje, a nie np. z Internetu). Zdjęcia można przesyłać na adres redakcji (Fromborska 18) i biura ogłoszeń (Warszawska 15), a cyfrowe na e-mail: redakcja@wrzesnia.info.pl. Do tej pory tematyka zdjęć była całkowicie dowolna, ale... postanowiliśmy to zmienić. Podajemy tematykę zdjęć, jakich oczekujemy w najbliższych tygodniach. Za tydzień: sposoby na ochłodę. Za dwa tygodnie: w deszczu. Dziś w kategorii wszystko, co związane ze szkołą wygrywa Pan Janusz Molenda. Gratulujemy i zapraszamy po nagrodę.

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

13


Wiadomości Wrzesińskie

14 Miłosław

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sni stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 0509 145 155 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Co słychać

12 czerwca 2009

Palą się do internetu Pod strażacki dach przychodzą dzieci, młodzież, ale także dorośli. Od ponad roku w remizie straaków ochotników w Miosawiu mona gra na komputerze, korzysta z internetu i programów edukacyjnych. A wszystko dziki pienidzom z Europejskiego Funduszu Spoecznego, dziki którym powstao Internetowe Centrum Edukacyjno-Owiatowe. Ide projektu byo umoliwienie mieszkacom korzystania z dostpnych programów ksztacenia na odlego w formie on-line oraz uzupeniania lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dla chtnych dostpne s midzy innymi liczne kursy komputerowe, ksigowe, graficzne itd. Mona równie korzysta z multimedialnych kursów jzyka angielskiego czy lekcji dla szkó ponadgimnazjalnych. Warto nadmieni, e po ukoczeniu kursu ICEO wydaje zawiadczenie potwierdzajce ukoczenie kolejnych poziomów szkolenia komputerowego przez swoich podopiecznych. – Do tej pory wydalimy 60 zawiadcze, za co otrzymalimy dodatkowy laptop – informuje Marcin Kaczmarek, opiekun centrum.

si gminne obchody Dnia Dziecka, które odbd si 14 czerwca przy wietlicy w Skotnikach (godz. 14.00). W programie m.in. pokaz sprztu straackiego, liczne konkursy z nagrodami, sodycze i poczstunek. Zapraszamy.

„ Festyn z okazji wita

milusiskich zaplanowano równie w Chlebowie (13 czerwca). Pocztek o godz. 16.00. Wieczorem zabawa taneczna.

„ Mieszkacy Miosawia (i nie tylko) nic nie zaatwi dzisiaj w magistracie. Urzd jest nieczynny. „ Radna Krystyna Przy-

siuda zostaa w czwartek (4 czerwca) babci. O godz. 18.00 jej córka Agnieszka urodzia synka Aleksandra.

„ Do koca miesica Mi-

rosaw Kranik, prezes Sunset Suits, ma przej Mikon. Przynajmniej tak zapewnia akcjonariuszy zakadu odzieowego na walnym zebraniu. Jak bdzie czas pokae...

 W naszej gminie podobne centrum znajduje się również w remizie strażackiej w Czeszewie – mówi Marcin Kaczmarek Tym, co wprawia druhów w jeszcze wiksze zadowolenie, jest fakt, i mimo tak dugiego okresu dziaania, placówka wci cieszy si zainteresowaniem mieszkaców. – Miesicznie przychodzi do nas ponad sto osób. Jest jednak dua rotacja, dlatego nie mona mówi,

Stanowisko sekretarza wraca do urzędu po 15 latach

Janina Iglińska (na zdjęciu), dotychczasowa kierownik referatu organizacyjnego, kadr i edukacji, została sekretarzem gminy Miłosław. Burmistrz Zbigniew Skikiewicz nie zamierza jednak powoływać nowej osoby na stanowisko kierownika wspomnianego referatu. Sekretarz będzie łączyć oba zakresy obowiązków. J. Iglińska ma 38 lat. Z Urzędem Gminy w Miłosławiu związana jest od 1991 r. Ukończyła administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przypomnijmy, że stanowisko sekretarza w urzędzie gminy zostało zniesione w 1994 roku, gdy na fotelu burmistrza Aleksandra Głowacka zastąpiła Jerzego Mazurkiewicza. W zamian utworzono etat zastępcy burmistrza, który w swoich rękach po części skupiał obowiązki sekretarza. Czyżby zatem Błażej Pera, dotychczasowy zastępca burmistrza, miał zostać wkrótce bez pracy? – Nic podobnego. Obecnie sekretarz musi występować na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Dlatego przywróciliśmy to stanowisko – tłumaczy burmistrz. – A to za sprawą ustawy o pracownikach samorządowych, który nałożyła na nas taki obowiązek. Pan B. Pera zostanie na stanowisku.

e s to wci te same osoby – zastrzega M. Kaczmarek. – Czasami chtnych jest tylu, e musz dzieli ich na grupy. Co dwadziecia minut zmiana – mówi. W sumie pracownia wyposaona jest w siedem nowoczesnych stanowisk komputerowych, rzutnik

multimedialny i drukark. Z orodka edukacyjno-owiatowego mog korzysta wszyscy chtni, niezalenie od wieku i miejsca zamieszkania. Centrum otwiera swoje podwoje w poniedziaki, rody i pitki (godz. 16.00–20.00) oraz w soboty (11.00–15.00).

Sotys Nowej Wsi Podgórnej Lech Stanisawski boi si, e kable energetyczne doprowadzajce prd ze supa do miejscowej wietlicy pewnego dnia spadn komu na gow. Energetyka, póki co, nic z tym fantem zrobi jednak nie zamierza. – D r u t y, k t ó re z a k a d a n o w 1949 roku, nie byy nigdy modernizowane. S wic bardzo stare i przerdzewiae. Strach pod nimi sta i pomyle, co moe si sta, gdy który z nich zerwie si przy mocnym wietrze, a w pobliu bd dzieci. Tragedia gotowa – przestrzega sotys. Ca spraw próbowa zainteresowa wrzesisk energetyk. Ta zapewnia, e kable moe wymieni, ale za usug trzeba zapaci. I to niemao, bo a 670 z. – To rozbój w biay dzie – denerwuje si L. Stanisawski. – Kabel naley do energetyki, a nam kae si paci za jego wymian. W dodatku jest to kolosalna kwota, jak na budet naszego soectwa (w 2008 roku wynosi on 2,4 tys. z – przyp. red.). Enea swoj decyzj uzasadnia tym, e instalacja doprowadzajca prd do wietlicy jest sprawna. Gdy-

670

W programie zabawa taneczna - zagra zespół „Aplauz”, atrakcje dla dzieci (m.in. zamek, zjeżdżalnia), gril, ogródek piwny, ognisko i wiele innych! Miejsce: lokal gastronomiczny przy dyskotece ,,Olimpia”, tel. 885 174 387 Roz-307

„ Druhowie z Miosawia, Czeszewa i Orzechowa w sytuacjach zagroenia s wzywani do remizy SMSem, a nie – jak dotychczas – syren alarmow. Reklama

OSK „STRAŻAK”

zotych da energetyka za wymian nalecych do niej kabli energetycznych

Tomasz Dolata Czeszewo, ul. Miłosławska 18,

tel. 603 968 998

Zaprasza na kurs kat. B PROMOCYJNA CENA 1200 zł

by nie bya, koszty zwizane z wymian kabli (zamiana czterech drutów w jeden) wziaby na siebie. – Chcielimy przystpi kilka dni temu do tynkowania wietlicy, ale murarz powiedzia nam, e póki wisz stare kable, nie rozoy rusztowa. Jestemy wic w kropce, ale ja mu si wcale nie dziwi. Druty musz by wymienione, by byo bezpiecznie – stwierdza L. Stanisawski, który o pomoc zwróci si do burmistrza Zbigniewa Skikiewicza. Ten zobowiza si, e do Enei wyle oficjalne pismo z prob o jak najszybsz wymian starego cza.

OKNA, BRAMY, ROLETY

Profile okienne DECEUNICK o podwyszonej sztywnoci Okucia ROTTO z naronikiem antywamaniowym Drzwi GERDA, ALUMINIUM, PCV MOSKITIERY, ROLETKI WEWNTRZNE MONOPLAST-PLUS Miosaw, Dzieci Miosawskich 2 tel/fax. 061 4383 400, 509 690 366, 512 495 970

Skl-345

festyn w Miłosławiu!

„ Zespó Pieni i Taca Ziemia Wrzesiska zaprasza na II Warsztaty Folklorystyczne, które odbd si w Gorzycach 13 czerwca (pocztek o godz. 16:00). Gociem specjalnym bdzie zespó Kurpianka z Kadzida.

Mogą spaść na ziemię i porazić – sołtys chce wymiany łącza!

Reklama

Zapraszamy na

„ Ciekawie zapowiadaj

OKNA KOLOROWE W CENIE BIAYCH

t.BUFSJB’ZT[LPMFOJPXFHSBUJT t%PKB[EQPLVSTBOUB t.PȈMJXPǴǎFH[BNJOVX1P[OBOJV ,POJOJFJ,BMJT[V Edu-039a

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438 20 22

Policja

438 30 07

OSP Miłosław

438 28 88

Pogotowie Energetyczne

438 21 44

Poczta

438 23 45

Ośrodek Zdrowia

438 30 05

Ośrodek Kultury

438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

438 30 96 438 37 58

Bank Spółdzielczy

438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

438 36 01

Gabinet weterynaryjny

0607 944 690

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

www.wrze www.wrzesnia.info.pl es

Kołaczkowo

Filip Biernat tel. 061 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Szaleństwo na drogach Koszmarny weekend na kołaczkowskich szosach. Jakie fatum panuje na koaczkowskich drogach. Do makabrycznego wypadku doszo 6 czerwca w Pyzdrach. Mocno ucierpia mieszkaniec Borzykowa, który kierowa renaulta megan, (wicej: s. 1). 5 czerwca w Zielicu w „lot koszcy” wpad kierowca opla vectry, który z drogi powiatowej wpad do rowu, odbi si i poturla po polu. Ranny kierowca zosta odwieziony do szpitala. Tego samego dnia policja zatrzymaa 51-letniego rowerzyst, mieszkaca gminy Miosaw; mia 0,67 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzie wczeniej (4 czerwca) w Budziowie 67-letni kierowca daewoo nubira doprowadzi do zderzenia z dostawczym fiatem ducato. Okazao si, e kierowca koreaskiego wozu by pijany; mia 0,95 mg/ dm3 w wydychanym powietrzu.

Pad kolejny mit o bezpiecznych drogach w Koaczkowie. Ostatni raport roczny policji o stanie bezpieczestwa w gminie pokazywa, e w 2008 r. byo 6 wypadków i 26 nietrze wych kierowców. Komendant Jarosaw Gruszczyski nawoywa nawet do tego, eby miejscowi policjanci nie koncentrowali si tylko na nietrze wych kierowcach, którzy w statystykach odnotowywani s jako zatrzymani na gorcym uczynku. Tymczasem ci kierowcy na naszych drogach to plaga, co niestety rzadko widoczne jest w policyjnym biuletynie. Gmina Koaczkowo jest mao liczna, ale za to rozlega. Jest tu mnóstwo bocznych, polnych dróg, na których radiowóz pojawia si rzadko. Korzystaj z nich nietrze wi kierowcy, którzy chc unikn kontroli policyjnej. Koaczkowskie drogi to równie przytuek dla szaleców na motorach. Waciwie codziennie jaki szurnity pdzi na jednym kole przez Koaczkowo. – W tych zdarzeniach nie ma nic szczególnego. S momenty, e na terenie danej gminy w krótkim czasie ma miejsce kilka wydarze drogowych. Moe na to mie wpyw wiele czynników, od nagych skoków

15

stronę redaguje :

Co słychać

12 czerwca 2009

„ 14 czerwca na Placu Reymonta w Koaczkowie odbdzie si Dzie Dziecka dla mieszkaców Koaczkowa i agiewek. O godz. 13.00 na pobliskim boisku rozpocznie si turniej siatkówki plaowej, natomiast od godz. 15.00 bdzie trwa festyn z licznymi atrakcjami oraz konkurencjami rekreacyjno-sportowymi. „ Trwa naprawa potu wokó parku w Koaczkowie. W samym parku te jakby czyciej. „ 7 czerwca graa liga: LZS Gazewice – Era Plast Zieliniec 0:4, ZniczPol Wszembórz -LZS Gorazdowo 2:2, Maja Bieganowo – Junior Bieganowo 0:6, LZS Borzykowo – TW Koaczkowo 2:8, LZS Sokolniki – FC Twardy 3:4. „ PiS wygra wybory

do Parlamentu Europejskiego naszej w gminie. Jestemy tradycyjnie „specyficzni”; w innych gminach powiatu wygraa PO.

 Ten opel vectra turlał się po polu w Zielińcu cinienia powietrza po lokalne opady atmosferyczne. W ostatnim czasie nie odnotowalimy zwikszonej liczby zdarze drogowych – uspokaja podinspektor Pawe Marciniak, naczelnik wrzesiskiej drogówki.

Policja drogowa wcale nie musi czciej odwiedza gminy Koaczkowo, bo to i tak nic nie da. Warto za to apelowa o rozwag. Peda z gazu, panie i panowie! A na pewno bdzie bezpieczniej... F. Biernat

„ Ciekawie zapowiada

si konkurs na wakujce stanowisko w OPS w Koaczkowie. Jest 32 chtnych, wród nich synowa sekretarza gminy i córka radnego. Jak mylicie, kto wygra? Kto trzeci?

Czas na plażę w Zielińcu Dzieciaki w Krzywej Górze

„ Nie jest pewne, czy w tym roku odbd si doynki gminne w Borzykowie, bo jako komitetu organizacyjnego nie wida. Pewnie znowu wszystko bdzie na ostatni chwil na gowie... Edmunda Kubisa.

miały chwilę zabawy i radości

 Turniej plażówki w Zielińcu przyniósł wiele emocji Reprezentanci Borzykowa zwyciężyli w turnieju siatkówki plażowej, który odbył się w Zielińcu. 7 czerwca w Zielicu rozgrywano Turniej Siatkówki Plaowej o Puchar Wójta Gminy Koaczkowo. W zawodach wzio udzia osiem par. Najliczniej byli reprezentowani gospodarze; poza tym – po jednym zawodniku z Borzykowa, Bieganowa i Gorazdowa. Najlepsz par w turnieju okazali si: Kamil Makowski i Konrad Dugosz z Borzykowa, drugie miejsca zajli: Mateusz Przybya i Damian Haas, trzecie – Sawomir Gsiorek i Robert Stawicki z Gorazdowa, czwarte – Bartomiej Sodkiewicz i Bartosz Ratajczak z Zielica. Zawody byy okazj do poznania zasad gry w siatkówk plaow, poniewa nie wszyscy orientowali si

W niedziel 7 czerwca Rada Soecka, Kóko Rolnicze i Koo Gospody Wiejskich w Krzywej Górze zorganizoway Dzie Dziecka. Odby si festyn dla najmodszych. Dla dzieci przygotowano liczne konkurencje rekreacyjne: strzelanie z wiatrówki, rzut lotk, rzut pik do tablic i puszek i woreczkami z grochem. Na koniec odby si mecz midzy modzie „modsz” a „starsz”. Wygrali modsi. Po wysiku by odpowiedni posiek, aby zregenerowa kalorie: kiebaska, czekolada i oranada. Impreza w Krzywej Górze miaa sponsorów: Bank Spódzielczy w Koaczkowie, GS Borzykowo, fir-

ma Tilbud, F. Bucik, Bar u Pikusia oraz Urzd Gminy w Koaczkowie. – Chcemy, aby w Krzywej Górze powsta plac zabaw dla dzieci. Niestety, soectwo nie ma odpowiednich rodków finansowych na ten cel, ale chcemy to zrobi wasnym sumptem, – mówi Czesaw Konieczny, sotys Krzywej Góry. Du furor w Krzywej Górze robi kominek w wietlicy wiejskiej. Do wsi zjedaj liczne delegacje z ssiednich miejscowoci, aby obejrze to urzdzenie. Pono krzywogórski piec kominkowy ma by wzorem, bo wyglda na to, e kominek bdzie teraz w kadej wsi.

Fot. archiwum

w przepisach, które nieco róni si od tradycyjnej siatkówki halowej. Instruktau udziela sdzia zawodów. Turniej odby si z okazji otwarcie boiska do plaówki. Obiekt prezentuje si bardzo adnie. Przede wszystkim wszystko jest nowe: supki, siatka, piasek. Boisko usytuowane jest nieopodal paacu, blisko parku, wic klimat sprzyja rekreacji. – Boisko powstao w czynie spoecznym. To, co wida, jest gównie zasug lokalnej spoecznoci, która woya mnóstwo wysiku w to, aby przygotowa ten teren. Natomiast Urzd Gminy w Koaczkowie zakupi piasek – mówi Edmund Kubis, szef LZS-u. Jak si dowiedzielimy, to nie ostatni turniej plaówki w Zielicu. Data kolejnego nie jest znana. Póki co, miejscowa modzie ma kolejny obiekt do dyspozycji. By moe doczekamy si przedstawiciela w turniejach Grand Prix Polski...

„ 17 czerwca (godz. 17.00) w paacu Reymonta odbdzie si koncert modziey szkolcej si w ognisku muzycznym. „ Rolnicy mówi, e jest

dobrze ale tylko w pogodzie. Troch popadao, teraz wyszo soce.

INFORMATOR GMINNY Gmina Kołaczkowo zajęła drugie miejsce w Piastowskim Rekreacyjnym Turnieju Gmin w Niechanowie

R

eprezentacja Kołaczkowa wzięła udział w XIV Piastowskim Rekreacyjnym Turnieju Gmin. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie i w klasyfikacji końcowej zajęli wysokie, drugie miejsce, ustępując tylko gospodarzom z Niechanowa. Główny trzon naszej reprezentacji stanowili radni i urzędnicy, którzy rywalizowali w dwunastu konkurencjach sportowych. Nasza ekipa okazała się najlepsza w przeciąganiu liny, uplasowała się na drugim miejscu w pojedynku strzeleckim oraz zajęła trzecie miejsce w pojedynku strażackim i sztafecie rekreacyjnej. Drugie miejsce w zawodach w podnoszeniu odważnika zajął Szymon Filipiak. Ok azało się, że sporą k r zepę ma Małgorzata Kubis, która była trzecia

w pojedynku na ręce kobiet. Radny Henryk Sodkiewicz zajął pierwsze miejsce w jeździe żółwia na rowerze. Sylwia Filipiak była druga w rzucie beretem, natomiast daleko rzucał kaloszem Grzegorz Banaszak, co dało mu drugą pozycję. Okazało się, że miękki nadgarstek ma wójt Wojciech Majchrzak, który był trzeci w rzutach piłką do kosza. W quizie wiedzy o sporcie i funkcjonowaniu samorządów błysnął Jakub Pera, który zajął drugie miejsce. Organizator imprezy to Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Poznaniu. Jak co roku, celem imprezy jest popularyzacja kultury fizycznej, integracja środowiska wiejskiego i samorządowego, a także całych gmin ze Szlaku Piastowskiego. Podczas turnieju gmina Kołaczkowo prezentowała również swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Urząd Gminy

438-53-24

Policja

438-50-77

Poczta

438-53-28

Biblioteka

438-53-13

Ośrodek Zdrowia

438-50-80

Gminny Ośrodek Kultury

438-50-78 438-52-46

CPN

438-51-84

Gaz

438-53-85

Bank Spółdzielczy

438-53-14

OPS

438-51-12

ZGKiM

438-56-50

Oczyszczalnia Sklep elektroniczny i serwis Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny

438-55-75 0600-097-438 438-53-47

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Sokolniki, ul. Spokojna 4 (pawilon przy aptece)


Wiadomości Wrzesińskie

16 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 061 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Kto da więcej za zabytek? Murowany wiatrak holender przy ul. Wrocławskiej idzie na sprzedaż. Wraz z działką. To nie art. Waciciele zabytkowej, bo pochodzcej z 1903 r. budowli podjli decyzj o zbyciu jej i przylegajcego do niej gruntu o powierzchni 3 300 m2. Z braku pienidzy na remont. O swych zamiarach w pierwszej kolejnoci poinformowali burmistrza Krzysztofa Struyskiego. Pismo w tej sprawie otrzyma 2 czerwca. O sprzeday i ewentualnym nabywcy decydowa bdzie wycznie kryterium cenowe – podkrelili waciciele i zastrzegli prawo pierwokupu przez gmin. Wodzimierz Bartczak, jeden z piciu wspówacicieli nieruchomoci, z wyksztacenia jest mynarzem. Mieszka w Pyzdrach. W wiatraku, a waciwie w zorganizowanym w nim mynie, przepracowa wiele lat. Wspólnie z ojcem. – Takiej mki, jak robilimy, dzisiaj w sklepie si nie kupi – wzdycha. Stan obiektu pozostawia wiele do yczenia. Ciekawostk botaniczn jest fakt, e na murze ronie niedua brzoza. Upyw czasu najbardziej wida jednak na kopule. Naruszona przez rdz stal wrcz prosi si o wymian. Nie dziw, bo ostatni raz bya malowana przeszo 20 lat temu. Brakuje te migie. O wiele

Co słychać

12 czerwca 2009

„ Gminne wyniki wybo-

rów do Parlamentu Europejskiego: PO – 239 gosów, PiS – 224, PSL – 223, SLD – 72, Samoobrona – 34. Na pozostae partie oddano poniej 20 gosów. Frekwencja wyniosa zaledwie 15,43%.

„ Na korcie przy ul. Nowoogrodowej zostay zamontowane kosze do gry. Z takim wnioskiem wyszli mieszkacy podczas zebrania sprawozdawczego Zarzdu Miasta-Osiedla. Mionicy basketu wreszcie maj powody do zadowolenia. „ Efektown wygra-

n (3:0) trampkarze Warty Pyzdry zakoczyli ciki sezon. Zwycistwo jest tym cenniejsze, e odniesione w derbach powiatu z Pomieniem Nekla, i w dodatku na wyje dzie.

„ Odwoanie starych

 Włodzimierz Bartczak przy dużym drewnianym kole na drugiej kondygnacji. To urządzenie stanowiło serce młynu wczeniej zostay zdjte ze wzgldów bezpieczestwa. Od tej pory myn by zasilany prdem – Duo ludzi podjedao wozami. Mielili zboe na rut czy na mk. Te miga tylko przeszkadzay – tumaczy W. Bartczak. Przy gównym wejciu na murze zachowaa si metalowa tablica informacyjna: „B. Bartczak, rutownik czynny od 10 – 14.00. W wolne soboty nieczynny”. W doskonaym stanie s te instrukcje obsugi i przepisy BHP. By je zobaczy, trzeba jednak wej do rodka. A to nie jest takie proste, bo pan Wodek unika zwiedzajcych. Nie ma czasu na oprowadzanie, a poza tym obawia si o stan drewnianych elementów konstrukcji. Dla nas zrobi wyjtek.

Wszystkie podstawówki poniżej średniej krajowej

– To na kamie szo i acuchem si wcigao. Taka przystawa bya, na któr si wpychao worki. To koo napdzao tamto i kamie si krci – tumaczy obrazowo. Utrzymuje, e mechanizm dziaania myna by bardzo prosty. Dla nas to czarna magia. Wiatrak ma trzy kondygnacje, przy czym gówna produkcja odbywaa si na dolnej. Niemieckie urzdzenia s pokryte grub warstw kurzu. Na wyszym poziomie jest wielkie drewniane koo z zbami, które napdzao inne, mniejsze. To serce myna. Dzi wydaje si, e co takiego nie miao prawa dziaa. Ale dziaao. W 1986 r. W. Bartczak poszed do wojska. Gdy z niego wróci, nie pracowa ju w mynie. Nie opaca-

Czy ruszy rehabilitacja? Szatnia przy ul. Nowoogrodowej najprawdopodobniej zostanie wynajta na dziaalno usugow. Za wynajem budynku o powierzchni 152 m2 do budetu gminy bd wpyway co miesic przynajmniej 3 tys. z plus 22-procentowy podatek VAT – przynajmniej tak wynika z ogoszenia opublikowanego na stronie internetowej gminy (www. pyzdry.pl). O wszystkim zadecyduje jednak przetarg. – Pojawia si firma, która jest zainteresowana wynajciem tego. Chce tam prowadzi szeroko pojt dzia-

Szóstoklasiści z Górnych Grądów najlepiej w gminie napisali końcowy sprawdzian. Na przeciwległym biegunie znaleźli się pyzdrzanie. Liczby nie kłamią. I tak bardzo niskiej średniej krajowej (22,64 pkt) nie przekroczyła żadna ze szkół. Najbliżej tego była podstawówka w Górnych Grądach. Średnia, którą osiągnęło dziewięciu uczniów (na zdjęciu), wyniosła 21,2 pkt. – Bałam się o wynik, bo uczniowie narzekali na pytania. Było dużo zadań matematycznych i trudnych tekstów do czytania – mówi Grażyna Rogowicz, dyrektor szkoły. Uczniowie z Wrąbczynkowskich Holendrów uzyskali średnią 19,6 pkt. – Te wyniki są adekwatne do ich osiągnięć z poszczególnych przedmiotów – twierdzi Ewa Kwiecień, dyrektor placówki. Powodów do zadowolenia nie może mieć także Genowefa Kaźmierska z Lisewa. Średnia jej uczniów to 19,2 pkt. – Nie spodziewałam się dobrego wyniku, ale tak słabego też nie – przyznaje. Najsłabszy w gminie, a zarazem w całym powiecie wynik uzyskali szóstoklasiści z Pyzdr. Ich średnia wyniosła zaledwie 18,4 pkt. – 25% uczniów ma opinie z poradni psychologicznej. Kilkoro powtarza szóstą klasę – znajduje wytłumaczenie Jerzy Antkowiak, zastępca dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Tylko nauczyciele są bez zarzutu.

o si. Od tego czasu obiekt niszcza. Std decyzja o jego sprzeday. – Pewnie, e al jest, ale co zrobi, jak nie ma pienidzy na utrzymanie tego – twierdzi pyzdrzanin. Nie chce mówi o pienidzach. Zaznacza tylko, e jeli gmina nie wyrazi chci nabycia wiatraku, to sprzeda go osobie prywatnej. Jeli zaoferuje przyzwoite pienidze, oczywicie. Burmistrz Struyski wyraa zainteresowanie zoon propozycj. Sysza, e w gr wchodzi 100 tys. z. Ma jednak obawy zwizane z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomoci. – Najpierw trzeba by wpisa t inwestycj do przyszorocznego budetu gminy. A na to musi by przyzwolenie radnych – zastrzega.

alno rehabilitacj – wyjania sekretarz gminy Przemysaw Dbski. Potencjalny inwestor ma siedzib we Wrzeni. W Pyzdrach szuka duego pomieszczenia. I znalaz. W orodku zdrowia. Umow najmu podpisa z gmin 1 czerwca, ale nie spocz, poszukujc jeszcze wikszego lokum. Std zapytanie o moliwo korzystania z obiektu przy kompleksie boisk. Na co dzie suy on jako szatnia, a take miejsce treningów tenisistów stoowych. Przetarg odbdzie si po 21 czerwca.

i powoanie nowych czonków komisji rewizyjnej byo najwaniejszym wydarzeniem XXVIII sesji rady miejskiej, która miaa miejsce 10 czerwca. Wicej za tydzie.

„ Zespó Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzida 12 czerwca o 19.00 zataczy i zapiewa na Rynku. Kilkudziesicioosobowa formacja kultywujca gwar i zwyczaje swojego regionu wystpi w ramach warsztatów folklorystycznych odbywajcych si w Gorzycach. „ Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Poarnicze zostan przeprowadzone 14 czerwca. Rozpoczn si o 15.00 na stadionie zawarciaskim.

„ Pogadanka dotycz-

ca profilaktyki raka jelita grubego odbdzie si 15 czerwca w domu kultury. Zainteresowanym mieszkacom po 50. roku ycia zostan rozdane probówki do bada. Pocztek spotkania o 13.00.

INFORMATOR GMINNY Nr kierunkowy do gminy Pyzdry

0-63

Miejsko-Gminny Ośr. Kultury

276-82-07

Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ.

213-50-60

Gminne Centrum Informacji

276-72-70

Muzeum Regionalne

276-81-07

Ochotnicza Straż Pożarna

276-81-98

Pogotowie Energetyczne

276-84-77

Komisariat Policji

276-81-97

Przedszkole

276-83-27

Urząd Miasta i Gminy

213-53-20

Szkoła Podstawowa

213-51-48

Por. Psychologiczno-Pedagogiczna 276-72-51

 Ten budynek dziś służy jako szatnia. A jutro? O wszystkim zadecyduje przetarg

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

0502-541-943

Usługi pogrzebowe

0606-964-795

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia Ruch), tel. 0698 105 343


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.w www.wrzesnia.info.pl rz

Tomasz Małecki

W szkole w Targowej Górce z kranów płynie skażona woda. Sprawa wyszła na jaw podczas sesji rady miejskiej.

razy badano wod w wodocigu w Targowej Górce. 15 czerwca kolejne, 3. ju badania

 W hydroforni woda jest czysta. Skąd bakterie w szkole? Nie wiadomo bakterie coli. Ale to byy zwyke bakterie, niegro ne dla zdrowia – powiedzia Pawlak. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrzeni zalecia ponowne badanie wody. Tym razem sanepid zada badania jeszcze w jednym punkcie poboru wody. Najlepiej tam, gdzie odbiór wody jest zwikszony. Wybór pad na miejscow szko. Kolejne badanie prze-

Ambulans z Poznania przyjechał po krew do Nekli

 Jednorazowo honorowy dawca może oddać 450 ml krwi Ju w niedziel (14 czerwca) obchodzi bdziemy wiatowy Dzie Krwiodawcy. W Nekli tydzie wczeniej zorganizowano – po raz drugi w tym roku – akcj poboru krwi. Organizatorem akcji byli: Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzdzie Miasta i Gminy w Nekli oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Po-

Co słychać

tel. 061 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Bakterie coli w szkole 2

– Podobno we wsi z rur pynie skaona woda? – pierwszy temat podniós sotys Targowej Górki Czesaw Kozielski. – Pono zatruta jest woda w szkole, ale w okolicznych posesjach ju nie! Mieszkacy si pytaj, jak to moliwe, skoro ich domostwa s zasilane z tej samej rury? – dopytywa sotys. Jak doda, od rana dowiadywa si w magistracie, gdzie sekretarz gminy Elbieta Narona miaa powiedzie, e sprawa dotyczy tylko budynku szkoy. Kozielski poprosi burmistrza o wyjanienia. – Wedug naszych informacji sprawa dotyczy tylko szkoy. Gdzie na jej terenie jest nieszczelna rura, przez któr dostaj si bakterie. Tak wic nie ma zagroenia dla okolicznych mieszkaców – zapewni publicznie Grychowski. – Woda w szkole jest cay czas filtrowana i chlorowana, dlatego nie ma zagroenia – oznajmi. Burmistrz podkreli, e cay czas trwaj poszukiwania przecieku. W rurze oczywicie. Rbka tajemnicy uchyli Arkadiusz Pawlak, kierownik Zakadu Gospodarki Komunalnej: – Przeprowadzalimy standardowe badania, które co jaki czas musimy robi. 1 czerwca badalimy i std wiemy. Okazao si, e w Dzie Dziecka p o b r a n o t r a d y c y j n i e p ró b k i wody z dwóch miejsc: z hydroforni i geesowskiego sklepu spoywczo-przemysowego. – Wynik bada nie pozostawi wtpliwoci – w wodzie znajduj si

17

stronę redaguje:

znaniu, które zapewnio specjalny ambulans do pobierania krwi. – Zgosio si 20 chtnych do oddania krwi – informuje Przemysaw Szalaty, sekretarz klubu. – Wszyscy zostali przyjci, zebralimy 9 litrów krwi. W niedziel rozstrzygnito te konkurs na logo klubu. Wygraa go Olga Remisz z gimnazjum.

prowadzono trzy dni po pierwotnym i wykazao, e bakterii coli nie ma ju w hydroforni i sklepie, ale za to s w wodzie pyncej ze szkolnych kranów (!) – W szkole znale limy gro niejsze bakterie coli, kaowe – wyjania Pawlak. Jak podkrela kierownik komunalki, sprawa nie jest jednoznaczna. – Nie wiadomo, skd te bakterie. Od razu po pierwszym badaniu za-

„ Koszt budowy chod-

nika przy drodze powiatowej w Podstolicach – wedug wstpnych szacunków Jolanty Kubczak, dyrektora Powiatowego Zarzdu Dróg – ma wynie okoo 1,5 ml z. – To chyba bdzie mia diamentowe krawniki – zakpili chórem radni na t wiadomo .

czlimy bardziej chlorowa wod. Jak wykazao drugie badanie, przynioso to efekt, ale tylko w hydroforni i sklepie. Moe przed drugim badaniem do szkoy jeszcze nie dotar chlor? – zastanawia si Pawlak. Sprawa ostatecznie wyjani si w przyszym tygodniu. Na poniedziaek planowane jest kolejne badanie wody. Do tego czasu wprowadzono specjalne rodki ostronoci. – Dostalimy zalecenia z sanepidu. Przedstawilimy je na specjalnym apelu. Dzieci nie mog my zbów szkole ani pi nieprzegotowanej wody. rodki ostronoci naley take zachowa w kuchni – mówi Hanna Migdalska, dyrektor zespou szkó w Targowej Górce. W tym samym czasie przeprowadzono badania w szkole w Nekli. Tam z wod jest wszystko w porzdku. Bakterie coli w szkole w Targowej Górce wykryto pierwszy raz, ale to nie znaczy, e wczeniej ich tam nie byo. – Nie wiem, czy wczeniej woda w szkole w Targowej Górce bya skaona. Po prostu nigdy nie przeprowadzalimy tam bada – powiedzia Pawlak. O wynikach kolejnego badania nie omieszkamy poinformowa.

„ Mieszkacy Nekiel-

ki chc nowej sieci telefonicznej. Kablowej. Sie radiowa si nie sprawdza. I tak od 10 lat.

„ 21 czerwca w kocióku Anny Kareskiej w Nekielce wystpi Andrzej Sikorowski z córk Maj. Zapiewaj utwory z pyty „Kraków – Saloniki”. Bilety do nabycia w Dworze w Podstolicach. Szczegóy na www.podstolice.pl. „ Urzd Miasta i Gmi-

ny dzisiaj jest czynny jak zwykle – od godziny 7.00 do 15.00.

„ Frekwencja wyborcza w gminie Nekla wyniosa 20,94%. Wygraa Platforma Obywatelska z wynikiem 38,21%. Szczegóy na portalu www.wrzesnia. info.pl.

Sesja rady miejskiej: burmistrz musi znaleźć ponad 130 tys. zł na potrzeby wsi, a sołtys atakuje policjantów

R

adni postanowili, że w przyszłym roku w gminie zafunkcjonuje fundusz sołecki. Już od przyszłego roku wsie będą miały do dyspozycji po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. – Dzięki podjęciu uchwały nastąpi wzrost aktywności społecznej i inicjatyw obywatelskich; daje to także duży bodziec prorozwojowy terenów wiejskich – tak Krystyna Kielczyk, skarbnik gminy, uzasadniała przyjęcie uchwały. Według wstępnych wyliczeń burmistrz będzie musiał wygospodarować 130 tys. zł – pod warunkiem, że z funduszu zechcą skorzystać wszystkie wsie. Rajcy przystąpili też do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w Nekielce. Zagospodarowany zostanie teren wokół byłego kościoła poewangelickiego. Niebawem przy świątyni, w której obecnie niemal co miesiąc odbywają się koncerty, powstanie pięć działek budowlanych przeznaczonych pod budowę mieszkaniową jednorodzinną. Średnio wielkość działki będzie wynosiła około 1500 m2. Adam Stefaniak apelował o rozwiązanie kwestii przekraczania prędkości na ul. Dworcowej. – Dziś po raz kolejny doszło to wypadku. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale nie możemy czekać na tragedię i nieszczęście. Trzeba jak naj-

„ Czonek zarzdu powiatu Aleksandra Gowacka przyznaa, e nie czyta „Wiadomoci Wrzesiskich”. – W tym tygodniu wyjtkowo czytaam „WW” i dowiedziaam si z nich, e do zarzdu powiatu trafi wniosek mieszkaców Podstolic o budow chodnika – powiedziaa na sesji rady w miejskiej w Nekli. Pani Olu. Prosz czyta, wtedy lepiej pani pozna problemy mieszkaców gminy Nekla.

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438-60-11

Policja

438-60-77

Straż Pożarna

438-60-88

Poczta

438-64-40

Urząd pocztowy Targowa Górka

438-66-28

Przych. Lek. Rodzinnego „AMIKOR” 438-60-92 Ośrodek Kultury

438-60-60

Oczyszczalnia ścieków

438-65-75

Gabinet weterynaryjny

prędzej zmusić Powiatowy Zarząd Dróg do postawienia znaków informujących o ograniczeniu prędkości. Andrzej Pałasz, sołtys Zasutowa, przyłapany kilka miesięcy temu przez policję na jeździe samochodem po spożyciu alkoholu, zaatakował nieobecnych na sesji mundurowych. W trosce o bezpieczeństwo, jak podkreślał. – Czy policja jest zapraszana na sesję? To dlaczego ich nie ma? – dociekał. – Policja jest tam, gdzie nie trzeba. Oni powinni tu być i słuchać naszych uwag. Powinni się zajmować naszymi wnioskami i być tam, gdzie są potrzebni.

438-60-29 600-293-824

Biblioteka Publiczna

438-64-30

Bank Spółdzielczy

438-60-20

Polski Komitet Pomocy Społecznej 438-60-11 Przedszkole

438-60-95

Szkoła Podstawowa

438-60-70

Szkoła Targowa Górka

438-66-86

Zesp. Szkół w Zasutowie

437-29-21 fax 437-25-06

Autohol i przewóz osób

503-509-001 436-33-70

Prawo jazdy

438-62-35 0603-718-734

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 43/4 (sklep Goja)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Kościół

w ww www.wrzesnia.info.pl w.wrrz stronę redaguje:

Łukasz Adamczyk tel. 061 437 49 55 redakcja@wrzesnia.info.pl

Modlitwa i zabawa

Co słychać

12 czerwca 2009

„ Kolejne spotkanie w duchu wspólnoty Taize zatytuowane tym razem „W hostii skryty” rozpocznie si w sobot 13 czerwca (pocztek o godzinie 20.00) w parafii pw. Ducha witego. „ Parafia pw. w. Kazimierza organizuje X Rowerow Pielgrzymk do Czstochowy w dniach 4-10 lipca. Szczegóy pod numerami telefonów: 501 602 119 lub 607 810 601. „ We wtorek przy bocz-

nym otarzu kocioa pw. Ducha witego by wystawiony kosz, do którego parafianie przynosili kwiaty z dziaek lub przydomowych ogródków. Zostay one przekazane dziewczynkom, które sypay je w trakcie uroczystoci Boego Ciaa.

„ W niedziel w godzi-

 Od ostatniego parkingu do lednickich pól jest około trzech kilometrów. Wszyscy – zarówno świeccy, jak i duchowni – muszą ten etap pokonać piechotą

nach 14.00 – 16.00 odbywaj si Spotkania Formacyjne dla Narzeczonych. Dla naszego okrgu na miejsce tych spotka wyznaczono Supc (parafia pw. w. Leonarda) oraz Gniezno (Orodek Duszpasterstwa Rodziny, ul. askiego 2 a).

„ 11 czerwca specjal-

ne obchody Boego Ciaa odbyy si w skansenie w Dziekanowicach nad Jeziorem Lednickim. Wyjazd na te uroczystoci organizowa wrzesiski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

„ We wtorek w parafii pw. w. Krzya na Lipówce odbyo si regionalne spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii witej i ich rodzin. Uroczystej eucharystii przewodniczy diecezjalny opiekun szafarzy ks. Franciszek Jaboski z Gniezna. W zwizku z tym spotkaniem równie po mszy w. i naboestwie czerwcowym wywietlono film powicony Sudze Boemu papieowi Janowi Pawowi II.

 Muzyka i śpiew są każdego roku na zlocie wszechobecne, a bębniarze cieszyli się wielkim zainteresowaniem wśród przybyłych na lednickie spotkanie

Tysiące młodych ludzi modliło się i bawiło w sobotę pod przewodnictwem ojca Jana Góry. Cho tegoroczne XIII Ogólnopolskie Spotkanie Modych na polach lednickich rozpoczo si oficjalnie w godzinach popoudniowych, ju od rana kbi si tam tum modziey z rónych, czsto odlegych zaktków naszego kraju. – Na lednickim spotkaniu jestem po raz czwarty. Uwaam, e bardzo fajnie, e one s – powiedziaa Karolina Konarzewska, uczestniczka zlotu. – Cho nie nazwaabym ich do koca spotkaniami katolickimi czy nawet chrzecijaskimi. Naprawd mona tu spotka ludzi, którzy maj róny stosunek do religii i Kocioa, i te wszystkie osoby dobrze si bawi w rytm piosenek o Chrystusie, i to jest super. Zreszt bardzo mi si podoba, e na Lednicy jest tyle muzyki i piewu. Bo muzyka jest najpikniejsz modlitw. Faktycznie, muzyka i piew byy wszechobecne na lednickich polach, a naprdce utworzony zespó bb-

niarzy przyciga niemale tumy. W tym roku na zlot przybyli take gocie z zagranicy. Szczególnie widoczne byy grupy modziey z Biaorusi. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, okoo godz. 12.00 na scenie pojawi si ojciec Jan Góra, pomysodawca lednickich spotka. – Jestem z wami. Witam was caym sercem – woa dominikanin, wywoujc prawdziwy entuzjazm wród przybyej modziey. Mniej wicej w tym samym czasie na lednickich polach pojawia si grupa modziey przybyej z wrzesiskiej fary wraz ze swym duszpasterzem ks. Pawem Rybakiem. – Przyjechalimy trzema autokarami, cznie ok. 140 osób. Wikszo to uczniowie szkó rednich, cho jeden autokar to gimnazjalici – poinformowa wikariusz z fary. Tradycyjnie na spotkaniu nie zabrako lednickich gadetów. W tym roku wspópracownicy ojca Góry rozdawali pielgrzymom: brewiarz, butelk na wod wicon z podobizn Jezusa, którego chrzci Jan Chrzciciel oraz krzy w. Franciszka. Organizatorzy pomyleli w tym roku take o niepenosprawnych uczestni-

 Chwila modlitewnego wyciszenia w lednickiej kaplicy – w wielkim namiocie kach zlotu i oprócz zwykych piewników rozdawali z myl o osobach niewidomych „piewniki braille’owskie”. Pod wielkim transparentem „Nauka modlitwy” dziaaa jezuicka Szkoa Kontaktu z Bogiem. W tym roku w spotkaniu mia uczestniczy równie prezydent Lech Kaczyski, jednak ze wzgldu na panujc przed eurowyborami cisz wyborcz wizyt odwoano. – Najwaniejsze czci lednickiego spotkania to oczywicie msza w., któr w tym roku odprawi prymas Polski, kardyna Józef Glemp, adoracja oraz przejcie przez bram

ryb – mówi ksidz Rybak. To ostatnie, które rozpoczo si ju o pónocy, odbywao si w strugach padajcego deszczu. Zreszt pogoda w tym roku nie dopisaa i uczestnicy zlotu, którzy od rana zmagali si z piekcym socem, w godzinach wieczornych natomiast zostali zaskoczeni potn ulew. – Jak skoczya si adoracja, to strasznie luno – doda ks. Rybak. W tegorocznych spotkaniach modziey na polach lednickich wedug rzecznika Bartomieja Dobrzyskiego wzio udzia 97 tysicy osób, tyle bowiem rozdano brewiarzy.

„ W poniedziaek Koció wspomina posta w. Królowej Jadwigi. By to jednoczenie dzie odpustu we wrzesiskiej parafii pod wezwaniem tej witej. W zwizku z tym o godz. 18.00 w kociele parafialnym zostaa odprawiona uroczysta suma. „ W niedziel we wrze-

siskich kocioach zbierano do puszek datki na rzecz Centrum Opatrznoci Boej w Wilanowie pod Warszaw. Jednoczenie w ramach homilii odczytywany by list ksidza arcybiskupa Kazimierza Nycza, w którym to metropolita warszawski podkrela znaczenie tego projektu dla caego polskiego Kocioa.


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 19 k c a t S

TURYŚCI SIKORSKIEGO (3) Teza, że Polacy to naród bohaterów, jest chyba cokolwiek woluntarystyczna, gdyż tak sądzą o sobie niemal wszystkie nacje. Nawet pacyfistyczni Szwajcarzy mieli Winkelrieda, a teraz chełpią się niezwyciężoną gwardią papieską. Czesi nie pozbierali się po klęsce pod Białą Górą w l620, ale zaraz uczynili z tego ideologię z chorążym Szwejkiem na czele, skądinąd dobrym wojakiem. Obrona kraju w 1939 bya zadaniem niewykonalnym, co stwierdzi wprost gen. Roman Abraham, ale zostaa podjta, gdy niezwykle wysokie byo morale narodu i armii. Jednak równie w kampanii wrzeniowej nie zawsze byo wzniole i bohatersko, gdy onierze to te tylko ludzie. Gdyby jednak szczegóowo analizowa t kampani, to dochodzimy do do oczywistego wniosku, jeli tylko nie olepia nas ideologia – na realnym polu bitwy o postawie onierza decyduje jako dowodzenia. Std wniosek, e armia II Rzeczpospolitej miaa znakomit kadr oficersk, a dotyczy to szczególnie 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, formacji nowoczesnej i wzorcowej dla caej armii, a pó niejszy genera – Stanisaw Maczek – w peni zasuy na otaczajc go do dzi legend. Brygada dosza do granicy wgierskiej w szyku niemal zwartym, z wyjtkiem STANIS AWA KUCZY, naszego ziomka z Podstolic. Przez cay czas realizowa zadania zwiadowcze i pó niej musia goni swój puk, co na zatoczonych uchod cami traktach byo czym w rodzaju maej wojny domowej, na szczcie bezkrwawej. Zdy jednak na czas, ale zaraz dopady go refleksje, które wieczy sowami: Ja nie mogem nic ju zrobi. Spenilimy swoje obowizki i walczylimy tak dobrze, jak potrafilimy, bez adnej pomocy, podtrzymywani tradycjami i honorem Puku [...]. Wiedzielimy, e teraz naley odbudowa nasze siy, aby y i zakoczy dzieo, w które bylimy zaangaowani i które byo potrzeb

wszystkich. Polski Orze by teraz orem zranionym i zbombardowanym, ale nie zniszczonym do koca. Uczucie to ogarno wszystkich onierzy. To jednoczyo nas bardzo. Wgrzy zachowywali si cakiem przyzwoicie, ale do rygorystycznie, gdy byli cakowicie uzalenieni od III Rzeszy pod wzgldem gospodarczym. Zgodnie z prawem midzynarodowym rozbroili Brygad, a oficerom kazali zdj dystynkcje. Zarekwirowali te rodki transportu i zaadowali Polaków na odkryte wagony, które zawiozy ich do orodka internowania w Pethlen Pusta, na poudnie od Budapesztu. Byy tam jakie zabudowania gospodarcze, popiesznie zaadaptowane na prowizoryczne kwatery. Warunki byy spartaskie, ale nikt specjalnie nie narzeka. Jednak ju w pierwszych dniach zaczto kolportowa pogosk, e we Francji gen. Sikorski formuje polsk armi i czeka na kadego chtnego do noszenia broni. Wtedy to rozpocz si exodus, a do Polaków przylgno okrelenie turyci Sikorskiego, gdy genera nie zapewnia dojazdu nad Sekwan. STANIS AW zdecydowa si na ucieczk, co jest regulaminowym obowizkiem kadego jeca. Nadal jednak mia tylko polski mundur i brakowao mu prowiantu, a droga do Jugosawii bya daleka. Samo oddalenie si z orodka nie byo wielkim problemem, ale pó niej musia ju w kocu uda si za dnia do wiejskiej zagrody. Gospodarz poczstowa go mlekiem i kaza si rozgoci, ale w midzyczasie powiadomi o wszystkim posterunek policji. Uciekinier zosta aresztowany, chocia do ceremonialnie, i przetransportowany do najbliszego orodka internowania. Wzajemne relacje midzy bratankami zaczynay si jednak psu i nawet jeden z onierzy polskich zosta zastrzelony przez stranika wgierskiego, podejrzewajcego zamiar ucieczki. STANIS AW by jednak zdeterminowany i uciek po raz drugi, tym razem samotrze, czyli z dwoma innymi onierzami. Mieli ju na sobie cywilne kombinezony robocze, które kupili za cae oszczdnoci. Jednak ju pierwszej nocy wpadli na wgierski patrol wojskowy i tylko STANIS AWOWI udao si zmyli pogo i ukry w lesie. Znowu zosta sam, ale i tym razem musia wej w kontakt z miejscowymi. Drugi Wgier nie tylko nakarmi go

Z teki Stańczyka Stronie polskiej chodziło głównie o broń pancerną, niezbędną do działań zaczepnych. Niestety, Francuzi taką nie dysponowali i przekazali Brygadzie jedynie kilka archaicznych czołgów typu Renault, które nie odegrały żadnej roli.

i napoi, ale jeszcze odwióz bryczk w rejon granicy i udzieli instruktau, jak j przekroczy. Móg to wic by nawet czowiek wyjtkowo porzdny, a nie tylko przyzwoity, najpewniej dowiadczony przemytnik. STANIS AW przekroczy granic pod oson nocy i ruszy w kierunku Zagrzebia, gdzie znajdowa si polski konsulat. Byo troch mitrgi urzdowej, ale Chorwaci zachowywali si wspaniale i niemal nosili go na rkach, gdy byy to tereny, na których wszelkie germastwo miao jak najgorsz mark (dawne Austro-Wgry). Nie cierpieli równie bratanków, zreszt Wgrzy s do dzisiaj miertelnie skóceni ze wszystkimi ssiadami. W konsulacie otrzyma pen pomoc, wraz z bezpatnym biletem kolejowym do Mediolanu, gdzie miaa nastpi przesiadka do francuskiej Bretanii. Celem bya miejscowo Coëtquidan, od razu przechrzczona przez polskich uchod ców na Koczkodan. By pó ny

 Grupa pierwszych polskich żołnierzy w Koczkodanie (1939) listopad 1939 i z kraju nie napyway adne wieci. Francja okazaa si niezbyt gocinna i jakby ju uodporniaa si na nieuchronne wyrzuty sumienia. Najbardziej dawa si we znaki wszechobecny baagan i pewien rodzaj wyniosego protekcjonalizmu, gdy Francja jest przecie krajem bohaterów. Obóz w Koczkodanie by prawdziwym rojowiskiem i dowódca Brygady odnalaz w nim tylko 16 swoich onierzy (pó niej bdzie ich 1,5 tys.).Spotka si równie ze STANIS AWEM, który zda mu relacj ze swoich dokona, co zostao skwitowane sowami: Dobra robota, synu. Otrzyma przydzia instruktora Pierwszego Szwadronu 10. Puku Strzelców Konnych, czyli piechoty, gdy nie byo adnego sprztu zmechanizowanego, a koni nikt nie widzia. Po pewnym czasie Francuzi zgodzili si na sformowanie 1. Lekkiej Dywizji Zmotoryzowanej, której rejonem wiczebnym byo Orange-Avinion. Nadal jednak brakowao im ducha i mówi si, e ten pacyfizm to psychologiczny, ale i biologiczny skutek wojny 1914-1918, ale wielkie straty w ludziach ponieli w niej nie tylko Francuzi. Chciaoby si zapyta: a Niemcy?, chocia ich akurat nie ma co aowa. Jednak pocztkowy baagan osign stan kompletnego chaosu po majowej agresji Hitlera. Jednostk od razu przemianowano na Brygad Kampania francuska 1940 i ewakuacja Pancerno-Motorow i Francuzi dali jej wszystko, co mieli, i tylko szkoda, e nie dysponowali wtedy broni jdrow. By to jednak sprzt przestarzay i nieznany polskiemu onierzowi. Szereg pododdziaów polskich, w tym STANIS AW, brao udzia w operacji, która nieco na wyrost nazwana zostaa obron Parya i znalaza si w stycznoci bojowej z wojskami niemieckimi. Dowódca polski nie mia jednak adnej egzekutywy operacyjnej i w obliczu klski rozwiza pododdziay, wyznaczajc rejon ponownego zgrupowania w okolicach Bollene. W tym czasie gen. Sikorski przebywa ju w Anglii, gdzie zapada decyzja o ewakuacji. W jej wyniku do niewielkiego portu Le Verdon na poudniowym zachodzie Francji wpyny dwa wielkie transportowce brytyjskie: Royal Scotsman i Clan Gen. dyw. Stanisław Maczek (1892-1994) Fergusson. To byo ostatnie wojenne zwycistwo wanie na kampanii francuskiej. Wielka szkoHitlera, gdy zaczynaa si ju runda rewano- da, gdy jest to dokument wyczerpujcy i rówa. Spróbujemy odtworzy j z punktu widze- dowy, a jednoczenie prawdziwy i osobisty, nia STANIS AWA KUCZY, gdy wspomnienia gdy nie by przeznaczony do publikacji. Dok. spisywane przez Monik Dempsey kocz si nastpi.


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

ww www.wrzesnia.info.pl w

20 Gospodarka

stronę redaguje:

Marzena Zbierska tel. (0-61) 437 49 56 m.zbierska@wrzesnia.info.pl

&]\MHVWHħE\ãHħNOLHQWHP]DNãDGyZEXNPDFKHUVNLFK"

Dopłata nie przebije franka Czy popierasz państwowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych?

Kredyty mieszkaniowe z dofinansowaniem ze strony pastwa to oferta tylko dla ograniczonej liczby osób. O taki kredyt mog si ubiega wycznie maestwa czy osoby samotnie wychowujce dzieci. Ograniczeniu podlega take przedmiot kredytowania; moe to by zakup mieszkania do 75 m2 albo budowa domu o powierzchni do 140 m2. Kredyt mona te wzi na rozbudow lub adaptacj budynku mieszkalnego. – Wsparcie pastwa polega na finansowaniu poowy odsetek przez pierwszych osiem lat okresu kredytowania – mówi Mikoaj Ma kowiak, doradca finansowy z Wrzeni, z firmy Financial One. – Dopata moe jednak nie dotyczy caoci udzielonego kredytu. Refundacja poowy odsetek moe obj maksymalnie 50 m2 mieszkania i 70 m2 domu. Jeli zdecydujemy si na zakup lub budow wikszego lokum, dopata bdzie naliczona proporcjonalnie i w efekcie bdzie mniejsza ni 50 proc. odsetek. Kredyt z dofinansowaniem jest udzielany tylko przez banki, które podpisay stosowne umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. We Wrzeni s to: PKO BP, Pekao SA i Bank Pocztowy (wkrótce PBS). Równie dobrym ródem informacji

opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

Program „Rodzina na swoim” funkcjonuje od początku 2009 roku na nowych zasadach. Mimo zmian, wciąż korzystniejsze są kredyty mieszkaniowe we frankach.

 Kredyty preferencyjne oferują we Wrześni trzy banki, m.in. PKO BP o preferencyjnym kredycie s te doradcy. – Poszukujcy kredytu pytaj o program „Rodzina na swoim”, ale nie korzystaj czsto z tej moliwoci – mówi M. Makowiak. – Albo nie speniaj warunków, albo korzystniejsze okazuj si kredyty bez dofinansowania, szczególnie w walucie obcej. Dlaczego tak si dzieje? Banki udzielajce kredytów w ramach pro-

Rekompensaty dla plantatorów buraka cukrowego muszą być wypłacone do końca sierpnia Znany jest już kurs euro, według którego przeliczane będą rekompensaty dla plantatorów buraka cukrowego. Jak podała Agencja Rynku Rolnego, zastosowanie ma kurs euro z 29 maja, podany przez Europejski Bank Centralny, który wynosi 4,4762 złotego. Rekompensaty z Brukseli przysługują plantatorom, którzy utracili prawo do uprawy tej rośliny w wyniku restrukturyzacji rynku cukru. Będą wypłacone w jednej, a nie – jak początkowo planowano – w dwóch ratach. Dotyczy to rolników, którzy posiadali powyżej 150 ton limitu. Agencja Rynku Rolnego przekaże pomoc producentom cukru w czerwcu, a plantatorzy otrzymają całość przyznanej pomocy restrukturyzacyjnej za pośrednictwem cukrowni w ciągu dwóch kolejnych miesięcy – do końca sierpnia. – Rolnicy liczą na to, że producenci nie będą czekać do końca sierpnia, ale przekażą im pieniądze wcześniej, przed żniwami, aby mogli pokryć związane z tym wydatki – mówi Mirosław Zieliński z Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Poznaniu (na zdj.). – Wszystko jednak zależy od cukrowni. W powiecie wrzesińskim jest około 350 plantatorów buraka cukrowego. Szacunkowo rekompensatę za ograniczenie produkcji otrzyma co drugi rolnik.

Pozostali nie byli zobligowani do zmniejszenia produkcji, bo ich limit nie przekraczał 150 ton. Rekompensaty są jednorazowe, ale w niektórych przypadkach mogą oznaczać spory zastrzyk finansowy, choć – jak zgodnie przyznają – plantatorzy woleliby nie rezygnować z części upraw. W wyniku restrukturyzacji rynku cukru polski limit produkcji zmniejszy się z 1,7 mln ton do 1,4 mln ton. Do otrzymania unijnych rekompensat uprawnione są także firmy, które świadczyły usługi dla plantatorów buraka cukrowego związanych ze zbiorem i doczyszczaniem buraków.

gramu „Rodzina na swoim” maj dowolno w ksztatowaniu mary, istotnego elementu skadowego oprocentowania. Mare bywaj róne (w skrajnych przypadkach nawet 6 proc.), czsto wysze od tych stosowanych przy kredytach mieszkaniowych w zotych bez dofinansowania pastwa. Kredyt preferencyjny moe okaza si korzystny, kiedy planujemy zakup maego mieszkania

Co słychać

Wypowiedz się na www.wrzesnia.info.pl

tak

42%

nie

nie mam zdania

(50 m2) za, powiedzmy, 150 tys. z, i kredyt na krótki okres, np. 8-10 lat. Jednak w zdecydowanej wikszoci przypadków program „Rodzina na swoim” wypada niekorzystnie, szczególnie kiedy konkuruje z kredytem we frankach szwajcarskich. Kiedy przyjmiemy okres kredytowania 30 lat, kwot kredytu 150 tys. z na zakup 50-metrowego mieszkania (prowizja 1%, bez kosztów ubezpiecze), prognozowane raty kredytu przedstawiaj si nastpujco: w przypadku kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” (w jednym z banków) pierwsza rata wyniosaby 760 z (plus 430 z dopaty pastwa), po omiu latach ostatnia rata dla kredytobiorcy pozostaaby bez zmian, a dopata wyniosaby 365 z, natomiast pierwsza pena rata bez dopaty to 1 020 z. Rata kredytu hipotecznego zotówkowego przy tych samych warunkach, wedug jednej z najlepszych ofert na rynku, moe wynosi 990 z; we frankach szwajcarskich symulowana wysoko raty moe wynie nawet 740 z.

twa opublikowao dane osobowe beneficjentów i wysokoci dopat bezporednich wypaconych za 2008 r. (bip.minrol.gov. pl). Link znajduje si take na www.arimr.gov.pl.

„ Od 15 czerwca mo-

na ubiega si o pienidze unijne na wsparcie eksportu i biznesu elektronicznego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na przeomie sierpnia i wrzenia zostanie ogoszony termin naboru wniosków na dofinansowanie opracowywania i wdraanie patentów.

53% 5%

„ Ministerstwo Rolnic-

„ Czerwiec obfituje w imprezy dla rolników. W najbliszy weekend odbd si Marszewskie Dni Pola, 20 i 21 czerwca Wielkopolskie Targi Rolnicze „Sielinko 2009”, a 28 czerwca podobna impreza planowana jest w Kocielcu. „ W Boe Ciao obowizuje zakaz handlu.

Reklama

INFORMACJA O FIRMACH

tel. 94-34 www.wlkp.info.pl

Pimax losował nagrody dla klientów Wojskowa grochówka, piwo i ujedanie byka – to tylko cz atrakcji niedzielnego festynu dla mieszkaców, który zorganizowaa firma Pimax z Psar Maych. Impreza odbya si na terenie sklepu firmowego przy ul. Daszyskiego. Punktem kulminacyjnym byo losowanie nagród dla klientów o cznej wartoci 5,5 tys. zotych. W losowaniu móg wzi udzia kady, kto w cigu ostatnich dwóch miesicy zrobi zakupy w sklepie Pimaxu za co najmniej 300 zotych (nagrod gówn stanowiy wyroby Pimaxu za 2,5 tys. zotych). – Chcemy by postrzegani jako firma, która chce nie tylko zarobi na swojej dziaalnoci, ale take da co od siebie mieszkacom Wrzeni, wród których jest wielu naszych obecnych i przyszych klientów – zadeklarowa Piotr Rogodziski, waciciel Pimaxu. Organizatorzy szacuj, e sklep odwiedzio w niedziel okoo 400 osób. Zapowiadaj, e kolejna taka impreza odbdzie si jeszcze w tym roku, prawdopodobnie ju jesieni, i jeli nadal znajdzie si tak wielu odwiedzajcych, bdzie te organizowana w nastpnych latach. Przybyli mieli te okazj zapozna si z nowymi wyrobami Pima-

 Jeźdźcy okazali się nie mniej wytrzymali od byka. Chętnych do udziału w minirodeo nie brakowało xu. W tym sezonie w ofercie s nowe wzory altan i oson ogrodowych oraz tarasy z drewna egzotycznego, które zdobywaj coraz wiksz popularno na polskim rynku. Pimax od 1993 roku produkuje i sprzedaje drewnian galanteri ogrodow. Od kilku lat prowadzi sklep firmowy, który wci si rozwija. Firma jest wacicielem gruntu przylegego do terenu sklepu, gdzie

do tej pory znajdowa si parking dla pracowników ProTonsilu. – Teren zostanie utwardzony oraz ogrodzony i w przyszym roku powikszy powierzchni sprzeday o ok. 2 tysice metrów kwadratowcyh – powiedzia Robert Rogoziski z Pimaxu. – Dziki temu bdziemy mogli wprowadzi do sprzeday nowy asortyment z brany ogrodniczej.


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

e-List

Strona Czytelników Mamo, jestem! S Michał Szymański syn Agnieszki i Marcina z Pyzdr

Julia Hauke córka Małgorzaty i Jana z Rudy Komorskiej

Urodzony: 3 czerwca Waga: 3100 g Wzrost: 53 cm

Urodzona: 4 czerwca Waga: 3780 g Wzrost: 55 cm

Olimpia Janiszewska córka Natalii i Łukasza z Miłosławia

Igor Owczarek syn Marty i Łukasza z Witkowa

Urodzona: 4 czerwca Waga: 3680 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 4 czerwca Waga: 3780 g Wzrost: 59 cm

Aleksander Zielkowski syn Agnieszki i Jarosława z Miłosławia

Filip Hellwig syn Marty i Bartosza z Kociałkowej Górki

Urodzony: 4 czerwca Waga: 3650 g Wzrost: 57 cm

Urodzony: 5 czerwca Waga: 5015 g Wzrost: 65 cm

syn Joanny i Pawła Sobaszkiewiczów z Gonic

Adaś Blaumann syn Joanny i Krzysztofa z Białego Piątkowa

Urodzony: 5 czerwca Waga: 3870 g Wzrost: 52 cm

Urodzony: 6 czerwca Waga: 3390 g Wzrost: 56 cm

Antonina Sikorska córka Pauliny i Tomasza z Gniezna

Wiktoria Grzegorska córka Katarzyny i Pawła z Trzemeszna

Urodzona: 7 czerwca Waga: 4160 g Wzrost: 60 cm

Urodzona: 7 czerwca Waga: 2915 g Wzrost: 52 cm

Karina Szulc córka Joanny i Dariusza z Marzenina

Łukasz Szubiński syn Magdaleny i Jakuba z Wrześni

Urodzona: 7 czerwca Waga: 4050 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 7 czerwca Waga: 3100 g Wzrost: 55 cm

Uwaga! Konkurs dla Czytelników z cennymi nagrodami! Niedugo bdziemy obchodzi wito naszego tygodnika – bardzo okrge, 1000. wydanie. Z tej okazji przygotowalimy dla Pastwa – naszych wiernych Czytelników, dla których gazet tworzymy i bez których gazety by nie byo – konkurs skadajcy si czterech pyta. Do wygrania cenne nagrody, m.in.: komplety biuterii (wspófinansowane przez Firm Jubilersk Wojciuch), rowery, albumy. Przez cztery kolejne tygodnie bdziemy drukowa jedno pytanie wraz z kuponem konkursowym. 27 czerwca opublikujemy ostatnie pytanie i ostatni kupon. Wtedy, jeeli chce-

KUPON NR 2 konkursowy

cie Pastwo wygra nagrody, odpowiedzcie na wszystkie pytania, doczcie kolejne kupony, wylijcie lub przyniecie do redakcji (Fromborska 18) albo do biura ogosze „WW” (Warszawska 15), podajc swoje dane, do czwartku 2 lipca (do godziny 13.00). Losowanie nagród 3 lipca w redakcji o godzinie 12.00. Dzisiaj drugie pytanie: w 1999 i 2000 roku „Wiadomoci Wrzesiskie” ukazyway si dwa razy w tygodniu. Prosz poda , w jakie dni tygodnia wtedy nasza gazeta docieraa do kiosków i sklepów, a pó niej do Pastwa rk? 1256 – pierwsza wzmianka o Wrześni 1990 – „Wiadomości Wrzesińskie”... 2009 – ...po raz 1000

zanowny Panie Starosto, Ze zdziwieniem i oburzeniem przeczytaem Pana tekst w ostatnich „WW”. Ze zdziwieniem, bowiem – jak kae dobry obyczaj – kada analiza czy ocena zdarze i sytuacji wymaga chocia zaproponowania uprzednio rozmowy stron, o których chce si pisa. Natomiast z oburzeniem, bo Paski tekst zawiera kamstwa i pomówienia naruszajce moje dobra osobiste, o zadouczynienie których bd si od Pana domaga. Zacznijmy od bolesnej sprawy bloku zakadowego przy ulicy Konopnickiej. Zaangaowanie Pana Starosty, sprawujcego patronat nad procesem sprzeday bloku jego mieszkacom, byo due, to przyznaj, bo parokrotnie braem udzia w posiedzeniach, w których i Pan bra udzia. Bardziej jednak, moim zdaniem, byo nakierowane na efekt medialny ni merytoryczny. W tekcie Pana Starosty dziwi i zastanawia mnie zwyke przeinaczanie faktów dla osignicia efektów. Oto przykad. Pisze Pan: „Jest rok 2006... ku naszemu zaskoczeniu wkroczy do akcji pan Roman Mycielski...”. A ja przypominam Panu: „W dniu 3 listopada 2005 r. zostao wszczte postpowanie administracyjne w przedmiocie zwrotu Romanowi Mycielskiemu (byemu wacicielowi) znacznej czci terenów uytkowych przez upadego” (z uzasadnienia wyroku sdu). Jednym sowem – 3 listopada 2005 r. – „przysowiowy gwó d do trumny” doprowadzajcy do wciekoci pani syndyk, tak e (sic!) 21 lutego 2005 r., czyli 8 miesicy wczeniej – sd zmieni sposób prowadzenia postpowania upadociowego... na postpowanie obejmujce likwidacj majtku dunika. Panie Starosto, jaki ma Pan w tym interes, eby wprowadza opini publiczn w bd i szkalowa ludzi poprzez nieprawdziwe ustawianie kolejnoci faktów dla poparcia swoich tez? Sprawa nastpna to „kuriozalne” w opinii Pana Starosty Porozumienie, którego przedmiotem byo (cytuj z penomocnictwa wydanego przez likwidatora Dariusza Zamiara) „ustalenie zasad wadania nieruchomoci bdc w uytkowaniu wieczystym Tonsilu SA w likwidacji, dzierawionej przez ProTonsil Sp. z o.o., do której roszczenia zgosi pan Roman Mycielski”. W maju i w lipcu 2006 r. odbyo si par spotka z udziaem Pana i stron zainteresowanych, na których omawiano kluczowe problemy zwizane z funkcjonowaniem ProTonsilu. Ostatnie spotkanie odbyo si 8. marca – 11 dni przed podpisaniem porozumienia. Pan nie zgosi adnych uwag. Tre porozumienia zostaa opracowana nie przeze mnie, ale przez kancelarie adwokackie TF Silesia, rodziny Mycielskich i przedoona pozostaym stronom, czyli Tonsilowi SA i ProTonsilowi. Zarówno likwidator Dariusz Zamiar, jak i prezes ProTonsilu Marek Winiewski, nie wnieli uwag. Pozostao wic ju tylko podpisa u notariusza porozumienie. Poniewa likwidator nie móg by w Warszawie w tym czasie, udzieli mi penomocnictwa do podpisania porozumienia w jego imieniu. Bez zmiany nawet jednego sowa. Jeeli w dalszym cigu uwaa Pan to Porozumienie za kuriozalne, to prosz mie pretensje do likwidatora Zamiara, Silesii, ProTonsilu i Mycielskich, i do siebie za cakowity brak aktywnoci w tym zakresie (protokó spotka do wgldu). Porozumienie, wedug Pana: „kuriozalne”, okrelao obowizki stron: – rodzina Mycielskich bdzie honorowaa umow dzierawy przez ProTonsil nieruchomoci przez okres nie krótszy ni 18 miesicy od daty uznania praw rodziny Mycielskich; – TF Silesia udzieli pomocy prawnej, organizacyjnej i technicznej przy realizacji porozumienia; – ProTonsil oprócz pomocy prawnej, organizacyjnej i technicznej zobowizuje si pokry wszystkie koszty finansowe zwizane z koniecznoci przeprowadzenia nowych podziaów geodezyjnych i dokonania wpisów do ksig wieczystych; – Tonsil SA w likwidacji zobowizuje si do podjcia w cigu miesica od dnia podpisania umowy dziaa polegajcych na takim podziale istniejcych gruntów, aby w tych samych ksigach wieczystych nie znalazy si grunty objte i nieobjte roszczeniami rodziny Mycielskich. Strony szacuj, e zajmie to 3-4 miesice. Po kilku miesicach otrzymaem pytanie od pana Mycielskiego, dotyczce stanu realizacji zobowiza zawartych w Porozumieniu. Zgodnie z prawd i informacjami otrzymanymi od prezesa Winiewskiego odpowiedziaem, e sytuacja ProTonsilu nie pozwala na poniesienie kosztów rzdu kilkudziesiciu tysicy zotych. Pan Mycielski uzgodni z przyszym inwestorem, e on, czyli inwestor, te koszty geodezyjne poniesie. Praca zostaa wykonana, a ja, jako penomocnik likwidatora, podpisaem 10 marca 2008 zgoszenie zmian danych objtych ewidencj gruntów i budynków, co wynikao z Porozumienia. Jakie byo moje zdziwienie, gdy z ust likwidatora usyszaem, e byem nieupowaniony do podpisania tego zgoszenia. Na moj prob o uzasadnienie takiego stanowiska usyszaem od likwidatora, e porozumienie, o którym mówimy, nie jest jego zdaniem porozumieniem, a niezobowizujcym wyraeniem woli bez koniecznoci realizacji podjtych zobowiza (!). Innymi sowy, ju w momencie uzgadniania porozumienia likwidator ani myla go realizowa. Moe pan likwidator zechciaby to wyjani? Zaalenie na czynnoci referendarza zoone przez starost i likwidatora, argumentowane jakoby moim nieuprawnieniem, zostao przez sd odrzucone. Panie Starosto, ile tupetu trzeba, mie eby napisa: „Mielimy wiadomo, e zaskarenie to nie bdzie skuteczne”. Pisze Pan duo o zaangaowaniu w spraw Tonsilu. Prosz mi powiedzie, jak si to ma do faktu, e dopiero prawie rok po podpisaniu porozumienia, przy okazji mojej wizyty u Pana, w obecnoci likwidatora poprosi mnie Pan o kserokopi porozumienia, eby si z nim zapozna? Roman Tutak (Od redakcji: za tydzie opublikujemy stanowisko Stanisawa Ziemeckiego, penomocnika Romana Mycielskiego)

21 INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999 Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 061 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 061 436 05 47 Informacja PKP 061 94 36 Informacja PKS 061 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 061 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 061 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.0017.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.4519.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 061 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Punkt Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 061 437 40 28, 061 437 40 22, 061 437 40 35, czynne w czwartki w godz. 14.00-18.00 w bud. OPS, ul. Szkolna 24 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 061 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 061 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 061 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 061 436 25 96 Czytelnia 061 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 061 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 0500 191 039 Halo TAXI 061 436 33 33, 0601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 0721 121 121 Taxi Harcerska 061 640 33 33, 061 437 77 77 TAXI PKP 061 437 92 22 TAXI ZET 061 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 0889 998 888 TRANSPORT 0605 261 155 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 061 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 061 640 20 71 Pizzeria Camelot 061 436 38 09, 0515 299 040 Pizzeria Margeritta 061 437 00 60 Kurczak z rożna – Koszarowa – 15 zł, 509 273 487 Kurczak z rożna przy BIEDRONCE 061 436 79 90 Serwis komputerowy 0695 926 796 Serwis RTV J. Grzegorek, Września, JP II 17, 061 436 25 28, 0601 794 203 Kompleksowe usługi pogrzebowe, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 061 436 11 60, kom. 0603 868 607 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 061 437 92 00, 061 436 28 78, 0508 088 390 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – 9.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 061 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – 9.00-20.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ

APTEKI DYŻURUJĄCE 12.06 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 061-43-60-205 13.06 UTIS, ul. Słowackiego 4a tel. 061-43-54-033 14.06 PANACEUM, ul. Opieszyn 10 tel. 061-43-77-995 15.06 VADEMECUM, ul. Wojska Polskiego 19 tel. 061-43-65-988 16.06 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 061-43-65-293 17.06 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 061-43-60-205 18.06 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 061-43-77-746


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Sport Turnieje wrzesińskie

Zapisy tylko do 20 czerwca! Przypominamy, e od lipca do wrzenia bd odbyway si rozgrywki w ramach Mistrzostw Wrzeni o Puchar Burmistrza w Pice 6-osobowej Orlik 2012. W turnieju mog wystpowa zawodnicy, którzy ukoczyli 16 lat. Nie mog to by osoby grajce w klubach sportowych w druynach seniorów. Zapisy prowadzone s do 20 czerwca; do tego dnia mona si zgasza na „orliku” u Janusza Hofmana. System rozgrywek uzaleniony bdzie od liczby zespoów. M

Klasa A

Niepotrzebna strata punktów Sparta-Sklejka Orzechowo, pomimo do znacznej przewagi nad Orem w Kawczynie, potrafia zdoby tylko jeden punkt (2:2, do przerwy 0:0). Zwaszcza po pierwszej poowie orzechowianie powinni prowadzi przynajmniej dwiema bramkami. Co wane, wyniki kolejki byy na tyle szczliwe, e do awansu wystarczy teraz „tylko” wygra ostatni mecz. Sparta do 70. min nie moga wyrówna. Wreszcie po dorodkowaniu Damiana Zbierskiego Piotr Surdyk celnie trafi gow. Punkt dla Orzechowa uratowa Rafa Ma kowiak, popisujc si wietnym uderzeniem z rzutu wolnego z 30 metrów. Skad Sparty: Pawlak, Lemiszewski, Szemendera, Czosnowski, Ma wa, Witczak, Surdyk, Nowak (55. Zbierski), Dudek, Sokoowski (70. Makowiak). RC

Klasa A

PIŁK A NOŻNA

Piłka nożna – IV liga, GKS Krzemieniewo – Victoria Września 1:0 (0:0)

To była katastrofa... Ze spuszczonymi głowami wracali gracze Victorii Września z pojedynku w Krzemieniewie. Wrzenianie w meczu ze spadkowiczem zagrali poniej przecitnej. Jedna kontra z 77. min zadecydowaa o losach meczu. Wyniki minionej kolejki pokazuj, e w polskim futbolu, kiedy dochodzi do bardzo istotnych meczów, zdarzaj si cuda. Druyny zagroone spadkiem i baraami wygray np. z liderem i wiceliderem ligi. Pocztek meczu w Krzemieniewie nie wskazywa na to, e skoczy si on dla wrzenian tragicznie. W pierwszych piciu minutach Victoria miaa dwie szanse po strzaach Bartomieja Figasa i Bartosza Pawlaczyka. W 15. min Krzysztof Przybylski z wasnej poowy posa dug pik do Waldemara Przysiudy, któremu udao si dorodkowa z linii kocowej boiska wprost na gow Figasa. Po strzale z 10 metrów futbolówka poszybowaa jednak nad poprzeczk. Potem gra wrzenian zdecydowanie siada. Mecz by do szybki, ale akcje toczyy si tylko od pola karnego do pola karnego. Nieliczne strzay z dystansu byy bardzo niecelne. W 40.

 Nie wszyscy gracze Victorii pamiętali w Krzemieniewie, jak się gra w piłkę... min gracz Krzemieniewa przej pik w lewym naroniku pola karnego, trafiajc w supek po technicznym strzale po dugim rogu. Tu po przerwie miejscowi ponownie zagrozili zastpujcemu Tomasza Roszyka w bramce Tobiaszowi Nowickiemu. Uderzenie z woleja z 15 metrów poszybowao nieznacznie za wysoko. W 55. min znakomitej okazji na otwarcie wyniku nie wykorzysta wprowadzony na boisko na pocztku drugiej czci gry Mateusz Go dziaszek. W 70. min irytacja wrzenian bya równie wielka, bo sytuacji sam na sam z bramkarzem nie udao si wykorzysta Michao-

Przegrali wygrany już mecz...

O krok od okręgówki Miao by pewne zwycistwo nad Hut ukomsk, wyszed remis 1:1 (1:1). Mimo to, awans jest tu-tu... Miosawianie stracili gola ju w 10. min, po czym zmusili miejscowych do obrony, co rusz przeprowadzajc gro ny atak. W 40. min Tomasz Kubiak doprowadzi do remisu, uderzajc po ziemi z rzutu wolnego. Po spotkaniu w obozie Orlika znów wrzao z powodu skandalicznego – jak mówiono – sdziowania. Orlik: Budziski, Smentek (75. Bartkowiak), J. Graczyk, Grzechowiak, Zabiszak, . Podlewski, (46. Filipiak), Wcawiak, Marek Gomulski, Kubiak, Mariusz Gomulski (46. Staraski), Sodkiewicz (87. T. Graczyk). RC

Walne zebranie Victorii Września 2 lipca odbędzie się walne zebranie sprawozdawcze zarządu MKS Victoria. Zarząd przypomina też o składce członkowskiej (60 zł, termin wpłaty: 14 czerwca). Osoby zainteresowane członkostwem mogą się zgłaszać do Stefana Wichłacza.

wi Baranowskiemu. To, co dla Victorii najgorsze, stao si w 77. min. Gracz miejscowych przej pik w polu karnym, pokonujc Nowickiego strzaem po ziemi z 10 metrów. Huraganowe ataki Victorii do koca meczu nie przyniosy ju powodzenia. - Podczas meczu miaem bardzo mieszane uczucia. Po pierwszych 10 minutach mylaem, e nasze zwycistwo jest tylko kwesti wysokoci wygranej. Po kilku nastpnych stwierdziem, e nie bdzie a tak dobrze, bo okazao si, e przynajmniej trzech naszych zawodników nadaje si do zmiany, a reszta jakby zapo-

mniaa gra w pik. Strata w rodku pola i kolejne bdy zadecydoway o tym, e jedna z nielicznych akcji gospodarzy przyniosa im gola. Jestem rozgoryczony i zaamany, bo stracilimy pewne, jak by si wydawao, trzy punkty. Ostatnie dwa mecze musimy po prostu wygra i z nadziej patrze w tabel – tak aktualn sytuacj Victorii na gorco skomentowa trener Waldemar Przysiuda. Victoria zagraa w skadzie: Nowicki, Przybylski, Prusakiewicz, Gut, Sypniewski, Pawlaczyk (35. Wyrzykiewicz), Darul, Przysiuda, Klimas (65. Baranowski), Figas, Nowak (46. Go dziaszek). RC

Co przyniesie końcówka Poza Orlikiem Miłosław wszystkie powiatowe drużyny muszą walczyć o komplet punktów, a prawdziwe mecze o życie ma przed sobą Victoria.

Tylko gracze Płomienia Nekla wiedzą, jak przegrywać ułożone już pod swoje dyktando spotkania. Pierwsze 20. min wyjazdowego meczu z Polonusem Kazimierz Biskupi należało do Płomienia. Neklanie oddali kilka strzałów z dystansu, długo utrzymując się przy piłce. Potem było już gorzej, ale do przerwy jednak gole nie padły. W 62. min kilka podań w polu karnym Polonusa i strzał Dariusza Kapturskiego dały neklanom prowadzenie. Szczęście nie trwało jednak długo. Już 5. min później Polonus wyrównał. W 77. min techniczne uderzenie D. Kapturskiego dało Płomieniowi ponownie prowadzenie. Kiedy 2. min później idealne dogranie Mateusza Kapturskiego pozwoliło Marcinowi Kwarcie podwyższyć na 3:1, wydawało się, że losy meczu są już przesądzone. Niestety... Minutę potem Polonus zdobył kontaktowego gola z rzutu karnego. W 83. min gospodarze wyrównali po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Rozpacz neklan sięgnęła zenitu, kiedy w doliczonym czasie gry D. Kapturski pokonał swojego bramkarza. Płomień zagrał w składzie: Zaremba, Mieczysław Majchrowski, Pieczyński, Marcin Majchrowski, Dusza, Szczygieł, Bernard, Kwarta, Dopierała (65. Jagodziński), D. Kapturski, M. Kapturski. M

Fot. archiwum

Miosawianom do awansu wystarczy remis na wasnym boisku, z kolei Sparta-Sklejka Orzechowo, aby wraz z Orlikiem znale si w klasie okrgowej, musi wygra. Oba spotkania Victorii maj niezwyk wag, a ich wyniki bd decydowa o tym, czy wrzesiski klub wywalczy sobie chociaby miejsce baraowe. W czwartek (wczoraj) wrzenianie zmierzyli si ze Zrywem Dbie. Bdcy na miejscu spadkowym Zryw jest tylko o punkt za Victori. Przegra dwa z trzech ostatnich meczów, ale w minionej kolejce dokona cudu, pokonujc na wasnym boisku lidera Calisi Kalisz. W niedziel Victoria rozegra mecz koczcy sezon z Olimpi w Kole. Jesieni u siebie wrzenianie byli lepsi, ale biorc pod uwag sytuacj obu klubów, wskaza faworyta tego spotkania si nie da. Olimpia tydzie temu zanotowaa nagy wzrost formy, pokonujc wicelidera Sokoa Kleczew.

Pomie Nekla, aby przeskoczy w tabeli Wart Dobrów i znale si na bezpiecznym, dajcym utrzymanie w lidze miejscu, musi pokona u siebie Wicher Dobra. Przegrywajcy mecz za meczem Wicher jak najbardziej jest w zasigu Pomienia. Niesamowicie ciekawa sytuacja przed ostatni kolejk spotka zaistniaa natomiast w A-klasie. Prowadzcemu w tabeli Orlikowi Miosaw do szczcia potrzeba tylko remisu na wasnym boisku z Wart Kramsk. Warta ostatnio spisuje si jednak nie najgorzej i narzekajcy na mao obiektywne sdziowanie Orlik bdzie mia utrudnione zadanie. Stawka meczu wyzwoli z pewnoci w miosawianach gboko skrywane pokady ambicji. Sprawa awansu otwarta jest równie przed Spart Orzechowo, która w dwumeczu z najwikszym rywalem, jakim jest Polonia Golina, ma lepszy stosunek bramek. Sparta, aby dopi swego, nie zwaajc na inne wyniki, musi pokona u siebie Hetmana Orchowo. Zajmujcy pit lokat w tabeli Hetman, podbudowany ostatni wygran z Orem Grzegorzew, bdzie jednak dla spartan bardzo wymagajcym przeciwnikiem. RC


12 czerwca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

23

Finał Województwa Wlkp. w Czwartkach Lekkoatletycznych

Wydra, kormorany i biały szkwał (cz. IV)

Grad medali i awanse W minionym tygodniu na stadionie Olimpii w Poznaniu odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego Czwartków Lekkoatletycznych.

Przedstawiamy trzecią relację wrzesińskich kajakarzy, płynących ze wschodu na zachód Polski. Opiekunem grupy licealistów jest nasz kolega redakcyjny Leszek Nowacki: „Przez pierwsze piętnaście dni spływu „Między Bugiem a Odrą” tylko w trzech nie padał deszcz. Z nim, jak i z niskimi temperaturami w dość prosty sposób można walczyć. Na wiatr nie ma jednak sposobu, a ten przeciwny jest szczególnie uciążliwy. Pierwszy raz z wstrzymującym kajaki wiatrem mieliśmy do czynienia na Zalewie Zegrzyńskim. Pisałem o tym tydzień temu. Wietrzna przygoda, która spotkała nas już na Wiśle, przebiła jednak wszystko. Biały szkwał dopadł nas na 300. kilometrze spływu. Całe szczęście, że zdołaliśmy dobić do Wyszogrodu. Ścianie wody ograniczającej widoczność do kilkunastu metrów towarzyszył prawdziwy tajfun. Stromą ulicą miasteczka pędziła woda, niosąc ze sobą wszelkiego rodzaju nieczystości, a my walczyliśmy z żywiołem, ratując kajaki przed porwaniem przez rozpędzoną rzekę. Udało się. Długie odcinki odsłoniętej Wisły, na których hulał zachodni wiatr, na krótki czas za Płockiem wstrzymały nasz spływ. Fale urosły do tak monstrualnych rozmiarów, że pokonywanie ich turystycznym kajakiem stało się niebezpieczne, jeżeli w ogóle możliwe. Były i miłe chwile. Naszą wyprawą interesowali się nie tylko napotykani po drodze wodniacy, ale też... wydra. Baraszkując wokół kajaków, pilnie nam się przyglądała. Pod Białobrzegami dostrzegliśmy wyspę szczelnie wypełnioną kormoranami. Chwilę po tym czarne rybołowy uformowały w powietrzu klucz składający się z kilku tysięcy osobników! Leciały i leciały, i nie było widać ani początku tej formacji, ani jej końca. Miłośników architektury zachwyciły mury modlińskiej twierdzy, a zwłaszcza wyniosłe ruiny spichlerza. Dla nas w ekspresowym tempie usunięto awarię oświetlenia najdłuższego w Polsce mostu nitowego. Efekt imponujący, ale nie wszystkim przypadł do gustu. Kilometrów ubywa, przed nami ostatnia prosta. Jesteśmy na Noteci, za chwilę Warta, a potem krótki odcinek Odry. Granica z Niemcami w zasięgu ręki, w zasięgu wiosła...”. LEN

Uczestnikami byli laureaci zawodów czwartkowych organizowanych w rónych orodkach na terenie caej Wielkopolski. Lekkoatleci z naszego powiatu wrócili z workiem medali. Naszym zawodnikom przypado a 14 krków, w tym siedem z najcenniejszego kruszcu. Startowano w kategoriach rocznikowych klas IV, V i VI szkoy podstawowej. Udzia w tych zawodach by dla wikszoci z naszych reprezentantów przepustk do XV Ogólnopolskiego Finau Czwartków Lekkoatletycznych w Warszawie, który odbdzie si w dniach od 12 do 14 czerwca. Udany wystp lekkoatletów to wynik caorocznej pracy nauczycieli i trenerów: Adama Kaczora, Andrzeja Pujdaka, Arlety Grzekowiak, Krzysztofa Regulskiego, Romana Chojnackiego, Artura Szymkowiaka, Janusza Hofmana i Renaty Olszewskiej. Same zawody przebiegay dla wrzenian bardzo korzystnie. Witold Nowak i Igor Dworniczak ukoczyli swoje biegi z dwudziestometrow przewag nad rywalami. Czwartoklasistki z SP w Czeszewie zajy cae podium podczas konkursu w skoku wzwy. Hubert Hampel rozpocz

 Medalistów (nie tylko tych złotych – na zdjęciu) było wielu... skakanie od 145 cm... kiedy jego rywale poegnali si ju z konkursem, poprawi jeszcze swój rekord yciowy o cae 10 cm. A oto wszyscy wrzesiscy triumfatorzy finau wielkopolskiego czwartków LA: Zoci medalici: Adrian Drodyski (SSP nr 6 Wrzenia), kl. VI, 60 m – 8,28 s, Witold Nowak (SSP nr 6 Wrzenia), kl. IV, 300 m – 46,30 s, Bartosz Haupniczak (SSP Marzenin), kl. V, 1000 m – 3:26,17 min, Igor Dworniczak (SSP Marzenin), kl. V, 1000 m – 3:12,78 min, Marika Ratajczak (SP Czeszewo) kl. IV, skok wzwy – 130 cm, Eryk Hampel (SSP Kaczanowo), kl. V, skok wzwy

Fot. archiwum

142 cm, Hubert Hampel (SSP Kaczanowo) kl. VI skok wzwy – 170 cm. Srebrni medalici: Wiktor Machiski (SSP Nowy Folwark), kl. IV, 60 m – 9,13 s, Bartosz Zaparty (SSP Kaczanowo), kl. V, 300 m – 47,28 s, Monika Warczygowa (SP Czeszewo), kl. IV, skok wzwy – 125 cm, Patrycja Langner (SSP Marzenin), kl. VI, skok wzwy – 125 cm, Patryk Pawowski (SSP nr 2 Wrzenia), kl. V, rzut pieczk – 50 m. I na koniec – brzowi medalici: Micha Zmuda (SSP Chocicza), kl. VI, 300 m – 45,37 s, Maja Filipiak (SP Czeszewo), kl. IV, skok wzwy – 120 cm. Robert Czerniak

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport • Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA – IV liga XXXII kolejka, 05.06.2009 r. GKS Krzemieniewo – Victoria Września Centra Ostrów Wlkp. – Piast Kobylin Olimpia Koło – Sokół Kleczew Zryw Dąbie – Calisia Kalisz LZS Jankowy 1968 – Sparta Miejska Górka Krobianka Krobia – SKP Słupca Płomyk Koźminiec – Dąbroczanka Pępowo Orzeł Biały Koźmin – Korona Piaski 1. Calisia Kalisz 2. Sokół Kleczew 3. Piast Kobylin 4. Płomyk Koźminiec 5. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 6. SKP Słupca 7. Krobianka Krobia 8. LKS Gołuchów 9. Korona Piaski 10. Olimpia Koło 11. Dąbroczanka Pępowo 12. Victoria Września 13. Centra Ostrów Wlkp. 14. Zryw Dąbie 15. LZS Jankowy 1968 16. Sparta Miejska Górka 17. GKS Krzemieniewo

30 31 31 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

XXXIV kolejka, 14.06.2009 r. 17.00 Olimpia Koło - Victoria Września

63 56 53 51 46 47 42 42 41 41 41 39 38 38 38 19 19

1:0 1:1 2:0 2:1 3:2 1:2 1:3 1:2 61-29 57-26 46-24 43-36 35-30 40-26 39-46 37-32 37-46 43-34 32-38 50-46 37-44 35-48 40-61 32-64 26-60

Klasa okręgowa XXIX kolejka, 07.06.2009 r. Polonus Kazimierz Biskupi – Płomień Nekla 4:3 Wicher Dobra – Czarni Ostrowite 5:2 Victoria II Września – Fanclub Dąbroszyn 0:3 (w.o) LKS Ślesin – GKS Sompolno 5:0 Górnik Kłodawa – Kasztelania Brudzew 1:1 ZKS Zagórów – Warta Dobrów 3:0 (wo) Zjednoczeni Rychwał – Tulisia Tuliszków 1:1 Sparta Konin – Znicz Władysławów 1:3 1. ZKS Zagórów 2. Sparta Konin 3. Górnik Kłodawa 4. Kasztelania Brudzew 5. LKS Ślesin 6. Polonus Kazimierz Biskupi 7. Fanclub Dąbroszyn 8. Znicz Władysławów 9. Zjednoczeni Rychwał 10. Tulisia Tuliszków 11. Warta Dobrów 12. Płomień Nekla 13. Wicher Dobra 14. GKS Sompolno 15. Victoria II Września 16. Czarni Ostrowite

29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29

67 59 59 58 53 50 48 45 39 39 35 35 22 20 18 13

XXX kolejka, 13.06.2009 r. 17.00 Płomień Nekla – Wicher Dobra Victoria II została wycofana z rozgrywek

83-32 73-29 56-24 72-29 66-35 62-56 46-25 56-55 51-45 36-30 41-63 41-59 45-85 40-88 20-67 31-96

Klasa A XXIX kolejka, 06.06.2009 r. Orzeł Kawęczyn – Sparta-Sklejka Orzechowo Orły Huta Łukomska – Orlik Miłosław Teleszyna Przykona – Strażak Licheń Stary Błękitni Helenów – Polonia Golina Polanin Prom. Strzałkowo – Błękitni Mąkolno Wilki Wilczyn – Warta Krzymów Warta Kramsk – Lech Kozarzewek Hetman Orchowo – Orzeł Grzegorzew 1. Orlik Klafs Miłosław 29 2. Sparta-Sklejka Orzechowo 29 3. Polonia Golina 29 4. Orzeł Grzegorzew 29 5. Hetman Orchowo 29 6. Teleszyna Przykona 29 7. Błękitni Mąkolno 29 8. Polanin Strzałkowo 29 9. Lech Kozarzewek 29 10. Strażak Licheń Stary 29 11. Warta Krzymów 29 12. Orły Huta Łukomska 29 13. Warta Kramsk 29 14. Orzeł Kawęczyn 29 15. Błękitni Helenów 29 16. Wilki Wilczyn 29

64 62 62 57 54 46 45 45 40 31 31 29 29 26 19 16

2:2 1:1 3:1 1:1 1:1 1:1 0:0 4:3

72-28 85-43 90-33 65-43 71-46 70-70 92-73 51-40 61-52 55-72 49-87 55-86 43-76 53-78 34-70 35-84

XXX kolejka, 14.06.2009 r. 17.00 Sparta Orzechowo – Hetman Orchowo 17.00 Orlik Miłosław – Warta Kramsk

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 061 437 49 50, fax 061 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Anna Surdyk, Marzena Zbierska, Filip Biernat, Tomasz Małecki, Tomasz Szternel. Współpracują: Roman Nowaczyk, Damian Idzikowski, Łukasz Adamczyk, Łukasz Różański, Małgorzata Cichacka. Sport: Leszek Nowacki, Leszek Karwasiński, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Artur Korpik, Anna Jakubek, Krzysztof Korpik, Krzysztof Liberkowski. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacyńska, Marika Dubiel. 62-300 Września, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10.800

Liga Wiejska LZS Wyniki VIII kolejki Grzybowo – Węgierki Kaczanowo – Białężyce/Chocicza W. Gozdowo – Sędziwojewo Chwalibogowo – Otoczna Marzenin – Września os. Sokołowskie 1. Chwalibogowo 2. Września os. Sokołowskie 3. Otoczna 4. Marzenin 5. Grzybowo 6. Białężyce/Chocicza W. 7. Kaczanowo 8. Gozdowo 9. Ostrowo Szlacheckie 10. Sędziwojewo 11. Węgierki

7 7 8 7 7 7 7 6 7 7 6

7:2 3:3 1:1 4:1 2:3 18 18 17 12 10 8 8 5 4 4 3

28:6 26:9 20:15 11:10 21:19 16:16 17:18 6:14 13:32 9:20 15:23

Futsal – Liga WTPN na sztucznej trawie Capri – EKKA 13:2 (5:2) Bramki dla Capri: Krzysztof Graczyk 5, Bartosz Staszewski 2, Tomasz Zamiara 3, Patryk Wojciński 2, Szymon Kordylas, a dla EKKA: Przemysław Jatczak 2, FC Pieczary – WGI Plus 4:5 (1:1) Bramki dla FC Pieczary: Damian Chełmikowski 2, Łukasz Opas, Dawid Witkowski, a dla WGI

Plus: Łukasz Glinka 3, Rafał Wawrzyniak, Adrian Bukowski. 4 Pokoje/No Name – AKAT 6:0 (3:0) Bramki dla 4 Pokoje: Krzysztof Kozłowski 3, Jakub Cierpiszewski 3. Techpak – Leader School/Dekspol 5:0 (3:0) Bramki dla Techpaku: Krzysztof Chmiel, Dawid Goclik, Krzysztof Przysiuda, Tomasz Strzelczyk 2. Rozbud – Elid 3:3 (2:1) Bramki dla Rozbudu: Arkadiusz Jakubowski 2, Jakub Parchanowicz, a dla Elid: Maciej Waszak 2, Radosław Czerniak. Master Sport – Profes 11:0 (4:0) Bramki: Marcin Staszak 2, Tobiasz Jankowiak, Marcin Nowak 2, Kamil Kozielski, Dawid Staszak, Damian Bernard, Michał Kubasik, Piotr Ogrodowczyk 2. 1. Techpak 2. Capri 3. 4 Pokoje/No Name 4. WGI Plus 5. Master Sport 6. FC Pieczary 7. Elid 8. Leader School/Dekspol 9. AKAT Września 10. Rozbud 11. Profes 12. EKKA

4 10 20-9 3 9 23-7 3 9 15-1 3 9 19-7 3 6 23-9 3 4 9-9 3 4 9-13 4 2 5-16 4 1 10-18 4 1 10-23 3 1 4-19 3 0 7-23

Na sportowych arenach Sobota, 13.06.2009 r. Pika siatkowa plaowa Mistrz. Wlkp. Kadetek, boiska ul. Gnie nieska: 10.00 – eliminacje Pika nona Klasa jun. m., ul. Kosynierów 11:00 Victoria I – Górnik Konin Klasa okrg., boisko w Nekli 17:00 Pomie – Wicher Dobra Klasa jun., boisko w Miosawiu

11:00 Orlik – Znicz Wadysawów Niedziela, 14.06.2009 r. Pika siatkowa plaowa Mistrzostwa Wlkp. Kadetek 10.00 faza finaowa turnieju Pika nona Klasa A, boisko w Orzechowie 17:00 Sparta – Hetman Orchowo Klasa A, boisko w Miosawiu 17:00 Orlik – Warta Kramsk


Piłka nożna s. 22

Wyjazdowa przegrana Victorii, czyli nadal źle...

Piłka nożna s. 22

Sporty wodne, rekreacja s. 23

Awans piłkarzy Orlika i Sparty bliżej niż kiedykolwiek

Już niedługo kajakarzom zostaną tylko Warta i Odra

Piłka siatkowa plażowa – Grand Prix Polski we Wrześni

Krew w piach... Ilość nie przeszła w jakość. Wrześnianie nie zawędrowali wysoko. W miniony weekend najlepsi polscy siatkarze plaowi zainaugurowali cykl letnich zawodów. Czoówka si podzielia: cz zawodników zawitaa do Wrzeni, pozostali o punkty mistrzostw Polski walczyli w Kdzierzynie-Ko lu. Rodzimi siatkarze wybrali do specyficzn taktyk. Wielu z nich poszukao sobie partnerów poza naszym miastem. Mieszane pary sprawdziy si. Do turnieju gównego awansowao a piciu wrzenian. Tak licznej reprezentacji nie mieliReklama

 To tylko iluzja... Artur Helman, niestety, nie stawał na plecach Mateusza

Iglewskiego, by atakować „z balkonu”. A szkoda... Wrzesińska para podzieliła los innych naszych zawodników Fot. Leszek Nowacki Reklama

11 kg

]GRZR]HP±]á QDVWDFML/3*±]á

061 436 16 55

my na tym szczeblu zawodów jeszcze nigdy. Do eliminacji przystpiy 32 pary. Pierwsza runda finaowej czci zawodów nie bya szczliwa dla czterech wrzenian. Jedynym wyjtkiem bya postawa Marcina Iglewskiego, który w parze z Krzysztofem Hajbowiczem wygra swój pierwszy pojedynek. Blisko pozostania na lewej strony by duet Tomasz Kotecki – Tomasz Guziaek. Wrzesisko-poznaska para przegraa w trzech setach z turniejow szóstk, dwie godziny pó niej ulega w kolejnym pojedynku i jako pierwsza poegnaa si z zawodami. Niewiele duej grali pozostali nasi siatkarze. Ju w nastpnej rundzie solidarnie przegrali swoje mecze: Mateusz Iglewski z Arturem Helmanem, Karol Szlecht z Bartoszem Mischke i Iglewski z Hajbowiczem. Ostatecznie czterech wrzenian ze swoimi partnerami uplasowao si

na pozycji 9-12. Jeden musia zadowoli si dzielonym miejscem 13-16. Turniej zakoczono w niedziel. Laur zwycizcy przypad parze Grzegorz Klimek – Rafa Szternel, która pokonaa duet Tomasz Siczak – Krzysztof Wierzbowski. Organizacyjnie turniej by perfekcyjny. Nowoci bya strona internetowa turnieju funkcjonujca ju dugo przed zawodami. Mona byo na niej znale histori wrzesiskich turniejów oraz aktualne wyniki i zdjcia, o co dbaa Justyna Wicek. Do naszego miasta na zaproszenie Daniela Wicka, gównego organizatora imprezy, zawitali: prezes PZPS Mirosaw Przedpeski i Waldemar Wspaniay, jeden z lepszych trenerów w historii polskiej siatkówki. Niestety, w sobot, kiedy rozstrzygay si losy naszych par, a pogoda bya cakiem przyzwoita, trybuny wieciy pustkami. Ale to ju opowie na inny czas. Leszek Nowacki


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 061 436 52 70

KREDYTY!!! 

t)*105&$;/&

\S sZNDÂ&#x203A;G

- na zakup, budowÄ&#x2122;, remont - pod zastaw nieruchomoĹ&#x203A;ci - z dopĹ&#x201A;atami do odsetek â&#x20AC;&#x201C; Preferencyjne - dla osĂłb majÄ&#x2026;cych problem w BIK-u - pomoc w trudnych sytuacjach - na oĹ&#x203A;wiadczenie o dochodach

LÂ&#x2022;WHN

ZLHF]RUN

sGDQLD]

LWDQHF]Q

%DUG]R VHUGHF]QLH FKFLDĂĄE\P 3DÄ&#x201D;VWZX SRG]LÄ&#x160;NRZDĂź ]D ZLDUÄ&#x160; ZHPQLHL835]DSRSDUFLHQDV]HJRSURJUDPXL]D]DXIDQLHGODWHM MDNÄŞHHNVNOX]\ZQHMLGHLMDNÄ&#x2026;MHVWNRQVHUZDW\ZQ\OLEHUDOL]P

H

JULOOD Â? MXÂ&#x203A;RG]

t(05Âť8,08& t,0/40-*%"$:+/&

&KFÄ&#x160;:DPZV]\VWNLPSRJUDWXORZDĂźUR]H]QDQLDSROLW\F]QHJRRUD] WHMU]DGNLHMG]LÄ&#x17E;XPLHMÄ&#x160;WQRÄ&#x17E;FLRGG]LHOHQLD]LDUQDRGSOHZLZ\ERUX QDMEDUG]LHM ZDUWRÄ&#x17E;FLRZHJR SURJUDPX SROLW\F]QHJR 7HUD] ZLHP\ MXÄŞÄŞHMHVWQDVZLHOXL]DSHZQLDP3DÄ&#x201D;VWZDÄŞHEÄ&#x160;G]LHQDVMHV]F]H ZLÄ&#x160;FHM ,GHD NWyUÄ&#x2026; UHSUH]HQWXMHP\ GRMU]HZD GR WHJR DE\ MXÄŞ QLHGĂĄXJR ]DRZRFRZDĂź VXNFHVHP Z\ERUF]\P NWyU\ MHGQRF]HÄ&#x17E;QLH EÄ&#x160;G]LHVXNFHVHP3RODNyZ:DUWRZWRZLHU]\ĂźLQZHVWRZDĂźLWURFKÄ&#x160; SRF]HNDĂź W\ONRSRSXOL]PV]\ENR]QDMGXMHX]QDQLH 'ODWHJRG]LÄ&#x160;NXMÄ&#x160;]DJĂĄRV\SURV]Ä&#x160;RQLH]QLHFKÄ&#x160;FDQLHVLÄ&#x160;ÄŠDGHQJĂĄRV QLHLG]LHQDPDUQHERSU]HNXMHP\MHZVXNFHV

â&#x20AC;&#x17E;MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy - NieruchomoĹ&#x203A;ciâ&#x20AC;?

=SRZDÄŞDQLHP

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kaliska 6 (naprzeciwko Kauflandu)

505 921 833, 504 942 894

DOM FINANSOWY

Bartosz JĂłzwiak Kre-064c

Kre-103

 

Dyrekcja, pracownicy oraz wychowankowie Przedszkola â&#x20AC;&#x17E;Polne Kwiatkiâ&#x20AC;? w Gutowie MaĹ&#x201A;ym

na dowĂłd osobisty do 30 000 zĹ&#x201A;, kredyt -- gotĂłwkowy samochodowy (na nowe i uĹźywane), leasing,

skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026; serdeczne podziÄ&#x2122;kowania

za pomoc w organizowaniu festynu rodzinnego â&#x20AC;&#x17E;Mama, Tata i Jaâ&#x20AC;?

- hipoteczny (na zakup lub remont mieszkania), - konsolidacyjny (na spĹ&#x201A;atÄ&#x2122; innego kredytu) - ratalne - najkorzystniejsze oprocentowanie na rynku, - kredyty nawet do 120% wartoĹ&#x203A;ci samochodu, - korzystny pakiet ubezpieczeniowy OC/AC/NNW/ASS - bez wkĹ&#x201A;adu wĹ&#x201A;asnego

zobowiÄ&#x2026;zaĹ&#x201E; windykacyjnych i komorniczych

- o wysokiej przyznawalnoĹ&#x203A;ci

MAKIJAĹť PERMANENTNY

ul. Warszawska 23 (obok Plusa) SĹ&#x201A;upca

â&#x20AC;˘ brwi â&#x20AC;˘ usta â&#x20AC;˘ kreski na powiekach Nowoczesnym aparatem z laserem biostymulacyjnym

tel. (063) 277-18-45 (063) 220-49-41 tel. kom. 508-212-606

LASER IPL â&#x20AC;˘ trwaĹ&#x201A;a depilacja owĹ&#x201A;osienia â&#x20AC;˘ zamykanie

KREDYTY GOTĂ&#x201C;WKOWE

naczyĹ&#x201E; krwionoĹ&#x203A;nych

oraz rodzicom: Pani Nowowsiak oraz PaĹ&#x201E;stwu â&#x20AC;&#x201C; Jaworskim, JaĹ&#x203A;kiewiczom, KÄ&#x2122;dziorom, ChwiĹ&#x201A;kowskim, FrÄ&#x2026;ckowiakom, Walczakom, Wieczorkom, KaĹşmierczakom, MasĹ&#x201A;owskim, Wojtkowiakom, MikoĹ&#x201A;ajczykom, MaÄ&#x2021;kowiakom, KĂłskom, Ogrodowczykom, Miczugom, Graczykom DziÄ&#x2122;kujemy rĂłwnieĹź za wsparcie finansowe firmom â&#x20AC;&#x17E;AQUILLAâ&#x20AC;? i â&#x20AC;&#x17E;NOWBUDâ&#x20AC;?

â&#x20AC;˘ usuwanie przebarwieĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ leczenie trÄ&#x2026;dziku

2TQOQELCPCFQYĂ?F

ropowiczego

â&#x20AC;˘ leczenie trÄ&#x2026;dziku róşowatego

KREDYT KONSOLIDACYJNY

RATA -50% tPGFSUZOBKMFQT[ZDICBOLĂ&#x2DC;X 2T\[LFÄ&#x2018;KUKĂľ L tLSFEZUOBPÇ´XJBED[FOJF RT\GMQPC

â&#x20AC;˘ zmniejszanie blizn i rozstÄ&#x2122;pĂłw

FALE RADIOWE â&#x20AC;˘ redukcja zwiotczeĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ redukcja cellulitu â&#x20AC;˘ redukcja tkanki tĹ&#x201A;uszczowej â&#x20AC;˘ redukcja rozstÄ&#x2122;pĂłw â&#x20AC;˘ poprawa owalu twarzy

tT[ZCLPJXZHPEOJF

WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 22

061 4360-687, 505-82-44-92 Kre-107

WRZEĹ&#x161;NIA, ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 24, tel. 061 640 16 49 Ĺ&#x161;RODA WLKP., ul. DÄ&#x2026;browskiego 5, tel. 061 285 51 91

- firmie â&#x20AC;&#x17E;Techpakâ&#x20AC;? - firmie â&#x20AC;&#x17E;Bimexâ&#x20AC;? - firmie MPT â&#x20AC;&#x17E;PIKâ&#x20AC;? - motocyklistom - PaĹ&#x201E;stwu Koczorowskim - Pani BiliĹ&#x201E;skiej - Pani Wajler

Kos-002d

W naszym biurze dostaniesz kredyt: - nawet przy min. dochodzie 350 zĹ&#x201A; (netto), - od 1000 do 100.000 zĹ&#x201A;, - bez BIK-u, oddĹ&#x201A;uĹźeniowe na spĹ&#x201A;atÄ&#x2122;

- Komisji RozwiÄ&#x2026;zywania ProblemĂłw Alkoholowych - Starostwu Powiatowemu we WrzeĹ&#x203A;ni - StraĹźy PoĹźarnej - â&#x20AC;&#x17E;SKOKâ&#x20AC;?-owi Stefczyka - firmie â&#x20AC;&#x17E;Pani Teresaâ&#x20AC;? Medica - firmie ogrodniczej â&#x20AC;&#x17E;Gardexâ&#x20AC;? - restauracji â&#x20AC;&#x17E;Pod Jesionamiâ&#x20AC;?

www.salonelegancja.pl

NOWY WĹ AĹ&#x161;CICIEL poniedziaĹ&#x201A;ek-piÄ&#x2026;tek 9:00-17:30

Rynek 10/6, WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;˘ sobota 9:00-13:30

ZAPRASZAMY Nowe korzystne warunki, niskie prowizje. Przyjmiemy biĹźuteriÄ&#x2122; (zĹ&#x201A;oto od 40 zĹ&#x201A; wzwyĹź), sprzÄ&#x2122;t RTV AGD, telefony komĂłrkowe, samochody. SieÄ&#x2021; lombardĂłw juĹź 7 lat na rynku. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; negocjacji cenowych i procentowych. Dyskrecja zapewniona.

Roz-143

ISSN 1234-1363

Gas-075d

12 czerwca 2009 NR 5 (997/XX) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl


dajemy

50% zniżki

Międzynarodowa Firma Finansowa (www.dsa.pl)

Pra-628

do końca sierpnia

„ Doświadczonych do prac wykończeniowo -dekoratorskich zatrudnię, 0693-702-370 „ Przyjmę do pracy na dobrych warunkach elektromechanika samochodowego z dobrą znajomością elektroniki, 061-8178137, 061-8189-527, 0506-920-474 „ Przyjmę do pracy w gospodarstwie od 1 lipca, pr. kat. T - ciągnik, tel. 507-043-388 „ Przyjmę krojczynię lub krojczego oraz pomoc z umiejętnością krojenia nożem, krawcowe - tapicerka meblowa, 0691-028-010 „ Przyjmę murarza 515-763-393 „ Przyjmę pracę chałupniczą w charakterze szwaczki, 0661-472-065 „ Przyjmę uczennicę w zawodzie fryzjer, 0503-500-827 „ Przyjmę uczennicę w zawodzie sprzedawca 0880-24-21-95 „ Zatrudnię fachowców do wykończenia wnętrz, 0695-938-763 „ Zatrudnię fryzjerkę od zaraz, praca samodzielna, 0698-684-711

Siedziba firmy - ul. Harcerska 3, Września, Stowarzyszenie Pro Bono Familiae

oferuje dodatkową, popołudniową pracę wykształcenie min. średnie; wiek 25-55. Wyślij CV i LM na adres: rekrutacja.dsa@o2.pl Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

„ Zatrudnię kierowcę kat. C, E na kraj, tel. 606-836-044 „ Zatrudnię na stacji auto-gaz, najlepiej z uprawnieniami oraz bufetową i kelnerkę do baru, 609-464-062 „ Zatrudnię Panią do sklepu odzieżowego do pomocy na 1/4 etatu, Podania składać Biuro Ogłoszeń WW z dopiskiem “odzież” „ ZATRUDNIĘ PRELEGENTA, 0605-455-407

tdla uczniów i studentów poszukujących pracy tdla pracodawców chcących zatrudnić uczniów lub studentów to sprzedaży podręczników

„ Zatrudnię telemerketerki, 0605-455-407 „ Zatrudnimy do gastronomii (kelnerki) CV składać: biuro.poczta@onet.eu „ Zatrudnię ucznia w zawodzie blacharz samochodowy w Pałczynie 0609-253-044 „ Zlecę budowę domu 515-763-393 „ Przyjmę murarzy Nekla 0605-217-503

MOTORYZACYJNE „ Audi 80, 1,9 TDI, 94 r., klimatyzacja, alufelgi..0694-13-19-32 „ Audi B4, 1994 r. 0788-653-748 „ Fiat punto 2000 r., 0600-921-637 „ Ford escort kombi, 16V, benzyna, 95 r. 504-122-551 „ Ford fiesta 1994 r. 0503-302-558

TAPICERSTWO SAMOCHODOWE • podsufitki, kierownice • deski-konsole • naprawa i wymiana tapicerki • siedzenia do motocykli • pokrowce

ul. Warszawska 15 62-300 Września tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

Części oraz akcesoria do skuterów i quadów Kupię skutery na części Września, ul. Miłosławska 5 tel. 889 999 377

„ Sprzedam citroen saxo, 2000 rok, 1.0, srebrny metalik, 605-386-415 „ Sprzedam citroen picasso, 2002 rok, 2.0 benzyna, lub zamiana, 603-318-854 „ Sprzedam clio, DCI, 2004 rok, 0606-33-41-60 „ Sprzedam corsa B 1,2, 94 r., cinquecento 900 96 r., 0608-312-706 „ Sprzedam corsę 1998 r. 1,0 12 V, p.p. wk. af. szyberdach, 0502-606-463 „ Sprzedam daewoo nexia 1996 r. airbag, wspomaganie, srebrny metalik, sprowadzony, zarejestrowany, stan idealny, 3.700 do uzgodnienia, 0698-501-179, 0512-314-477 „ Sprzedam fiat 126 p. 0721-143-468 „ Sprzedam fiat 126p, rok 96, 510-819-287 „ Sprzedam fiat punto 1,2 B, 1999 r. 0600-705-196 „ Sprzedam fiat punto, 1.9 JCD ELX, rocznik 2002, szary, klimatyzacja, elektryczne szyby, wspomaganie, sprowadzony z Niemiec, 504-026-947 „ Sprzedam fiat siena z gazem lub zamienię na omegę, 692-302-758 „ Sprzedam fiat uno 900, 2000 r. 0502-497-067 „ Sprzedam fiat uno 93 r., 1,0, 0603-260-657 „ Sprzedam ford escort 1994 r. i fiesta 1998 r. 0785-960-438 „ Sprzedam ford fiesta 1,3, 1996 r. 0504-287-974 „ Sprzedam ford fiesta 2003 r., 1,4, TDCI, 0603-260-657 „ Sprzedam ford fiesta 93 r., tanio, 0600-020-169 „ Sprzedam ford fiesta 96 r., 1,3, 4 600zł, 0665-735-497

ZWROT

ZA KARTĘ POJAZDU

300 zł www.karta-pojazdu.com.pl Dla pierwszych rejestracji w Polsce w okresie:

1 maja 2004 – 1 kwietnia 2006

CARCAR-GROUPE od 22 kwietnia formalności można załatwiać we Wrześni ul. Warszawska 27 przy redakcji BeGW. tel. 693 454 341, 509 659 498 czynne w każdą środę od 9.00 do 16.00

„ Sprzedam citroen C3, 1,4 i, 2004 r. srebrny metalik, książki serwiskowe, 0607-545-622

PRZEWOZY DO NIEMIEC BUSEM

Przewóz osób – BUSEM DO NIEMIEC

wyjazdy: œroda, sobota powroty: czwartek, niedziela wyjazdy grupowe (kraj-Europa) przewóz towarów – auta na lawecie

Hanover, Duisburg, Krefeld, Geldern i okolice – dowóz na miejsce – TV w samochodzie – licencja, pe³ne ubezpieczenie – mo¿liwoœæ zabrania wiêkszego baga¿u

ul. Stasiewskiego 16, Września „ Ford focus kombi 1,8, 115 KM, GHIA, 99 r., 791-102-009 „ Hyundai accent 96 r., 501-162-834 „ Seicento 98 r., 501-162-834 „ Sprzedam astra 1992 r. 1,4 wspomaganie, 0691-915-858 „ Sprzedam Audi 80, 95 rok, cena do uzgodnienia, 692-080-201 „ Sprzedam audi A4, 1998 r. 1,9 TDI, klimatronic, elektryka, 0517-380-833 „ Sprzedam CC, 0691-642-780 Sprzedam choperka “50”, wymienię silnik 7 „ kW na mniejszy, 0783-479-628 „ Sprzedam citroen C2, 1,4 HDI, 2007 r. zarejestrowany, 0696-061-538

Biuro Ogłoszeń

skuterów i quadów

„ Sprzedam ford mondeo, 98 rok, 1.8, bogato wyposażony, zarejestrowany, 692-855-047 „ Sprzedam golf III 95 r., 0609-162-048 „ Sprzedam golf III, XII 1992 r. 4.500 zł., 0609-298-689 „ Sprzedam jawę 50, 889-798-336 „ Sprzedam lub zamienię na tańszy mercedes 124 124E, 250 D, kombi, 1993 r. 0504-190-089 „ Sprzedam mazda 323 f, 1998 r. 0502-526-540 „ Sprzedam mercedes 124 2,0 D, 1992 r. 0607-773-030 „ Sprzedam mercedes 124 2,5 D, 10.500 zł. 0667-579-020 „ Sprzedam mercedes A klasa 1,4 B, 2004 r., 0692-47-95-70 „ Sprzedam mercedes E klasa, 2,2 CDI, 2003 r., 0692-47-95-70 „ Sprzedam mercedes klasa, 94 rok, elegance, srebrny metalik, stan bdb, cena do uzgodnienia, tel. 608-358-729 „ Sprzedam mercedes sprinter 212 2,9 TD, 95 r., przeszklony, 0601-88-53-51 „ Sprzedam mercedes vito 2000 r., 2,2 CDI, 0692-47-95-70

tel. 0501-027-680

Sa-233c

na zamieszczenie ogłoszenia drobnego:

Naprawa Sa-284a

PRACA

JAŒKO

Janusz Przespolewski 62-410 Zagórów ul. Dêbowa 2 tel. (063) 276-12-78, 0603-851-598 0162-164-95-52

tel. 063/241-72-24 0600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

„ Sprzedam opel astra 1,6, 94 r., 0601-439-231 „ Sprzedam opel astra II, 2001 r. 1,6, przebieg 87 tys. 4xairbag, el. lusterka i szyby, klimatyzacja, abs, c. zamek, srebrny, zarejestrowany, 0669-403-127 „ Sprzedam Opel Astra TDI 602-513-546 „ Sprzedam opel corsa 1,2, benzyna 91 r., 1 300 zł, 663-689-202 „ Sprzedam opel corsa 1,4, 16V sport 98, klimatyzacja 791-102-009 „ Sprzedam opel corsa 1998 r. 1,0 sprowadzony; renault scenik, 2001 r. 1,9 DCI, zarejestrowany, bogate wyposażenie, 0604-675-018 „ Sprzedam opel corsa, 1.0, 2000 rok, czerwony, 663-086-686 „ Sprzedam opel corsa, 1.4, granatowy metalik, 96 rok, 3 drzwi, stan bdb, cena 6.300 zł do negocjacji, tel. 600-165-119 Sprzedam opel vectra 1.8, hatchback, 99 r., „ benzyna, gaz sekw., klimatronic, 6 pod. pow., wsp. kierownicy, 4 el. szyby, el. i podgrz. lusterka, welur, halogeny, radio CD/mp3, 6 głośników, alufelgi, zarejestrowany, ubezpieczony, zielony metalic, atrakcyjny wygląd, zadbany, cena 16.000 zł, 601 29 88 57 „ Sprzedam opel vectra 1996 r. gaz, tuning, 0888-109-971 „ Sprzedam opel vectra B, 1,6, 16V, 97 r., czarny metalik, przyciemnione szyby, klimatyzacja, pełna elektryka, 0885-953-343

Zomowanie pojazdów

Skup zomu 061 4366 232, 0609 538 301 „ Sprzedam opel vectra B- 98 r., 2,0 DTI - Mitsubishi carisma 1,8, 98 r., ford escort 1,6, 16V, 99 r., zarejestrowany 603-775-238 Sprzedam opel vectra, 1996 r. 1,8 16 V, srebrny „ metalik, sedan, gaz sekwencja, 0698-352-844 „ Sprzedam opel vivaro 1,9 CDTI, 2004 r. ciężarowy 24.500 brutto, 0602-611-988 „ Sprzedam opony 225/55/R16 Michelin lato; 215/55/R16 Dunlop, zima; 205/55/R16 Bridgstone lato, 785-472-804 po 17.00 Sprzedam peugeot 206, 1,1, 2004 r. srebrny „ metalik, 3 drzwi, 0504-079-587 „ Sprzedam punto 1,2 1994 r. 0662-454-998 „ Sprzedam quada, 150 cm3, zarejestrowany, tel. 600-188-564 „ Sprzedam renault 19, 1,9 D, 1992 r. 0665-735-492 „ Sprzedam renault clio 1995 r. 0507-097-757 „ Sprzedam renault clio 2001 r. 1,5 DCI, 5 drzwi, 0505-432-257 „ Sprzedam renault clio, 1999 r. 1,2 5 drzwi, klimatyzacja, 0517-380-833 „ Sprzedam renault megane 1,4 1996 r. wiśniowy metalik, stan bdb, 0696-838-030 „ Sprzedam renault megane 1,6 1997 r. biała, abs, c.zamek na pilota, klimatyzacja, 2xp.p., el. szyby, el. lusterka, wspomaganie, zarejestrowany, 7.200 zł. do uzgodnienia, 0500-781-051 „ Sprzedam renault megane, 1.6, 96 rok, szary metalik, 5 drzwi, 6.300 zł, cena do negocjacji, drugi właściciel, zarejestrowany, stan bdb, tel. 606-482-142 „ Sprzedam rover z silnikiem saxa, 0784-370-905 „ Sprzedam skoda felicja pila, 1.3 + gaz, kolor biały, cena 5.000 zł do negocjacji, tel. 608-358-729 „ Sprzedam skuter 2007 r. 0602-498-433 „ Sprzedam skuter 50, 2005 rok, tel. 600-188-564 „ Sprzedam skuter Piaggio Gilera 3000 zł. 0609-246-943 „ Sprzedam T 4 silnik do remontu 95 r., osobowy 787-270-481 „ Sprzedam Volkswagen polo 1,9 TDI 2006r. 604-959-082 „ Sprzedam vw golf II, 1,6 TD, 1993 r. składak, 1.300 zł. 0669-984-413 „ Sprzedam vw golf II, 1985 r. 800 zł. 0605-394-722 „ Sprzedam vw golf III, 1,8, 1992 r. 0691-055-340 „ Sprzedam VW passat 1,9 TDI, 2005 r., kombi, 0660-252-611 „ Sprzedam VW polo 01, 5d, uszkodzony, 794-141-033 „ Sprzedam VW Polo 1,2; 2008 r. Tel. 061 436 30 76, 601 726 460 „ Sprzedam VW polo, 1.4, 95 rok, 2 x airbag, wspomaganie kierownicy, cena 5.500 do negocjacji, 782-319-285 „ Tanio ford fiesta 91 r., 5d, stan bdb, 0691-029-560 „ UNO 99 r., gaz 501-162-834 „ VW bora 1,9 TDI, kombi 131 KM, 2002 r., 791-102-009 „ VW passat sedan, 1.9 TDI, 98 rok, 608-734-315 „ Sprzedam ford escort 1,3 +gaz, 1992 r. 1.900 zł. 0510-152-411 „ Sprzedam mercedes C200 rok 2000 moc 193 km przebieg 160 tys, pełna elektryka, klimatyzacja, cena 24,900 do negocjacji 0601-169-459

www.wrzesnia.info.pl „ Daewoo Nexia 1997, 2,800 zł 0507-387-559 „ Sprzedam scenic 1.6, 97, po lekkiej kolizji lub zamienię, 0698-792-727 „ Sprzedam vw golf III 91, 1.4, 3-drzwi, granatowy, 0603-474-091 „ Sprzedam golf 95, bez silnika, cena 2 500 zł, 061/4382-494 „ Sprzedam vw golf III 1.6, 94r. 0798-941-644

LOKALE I NIERUCHOMOŚCI

Roz-158a

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

Sa-294

2

Sprzedam działki budowlane we Wrześni przy ulicy Paderewskiego od 600 m2

Kontakt: +48 50 50 11 999 www.posnaniainvestment.pl „ AKTUALNE OFERTY NIERUCHOMOŚCI NA www.niedzwiedzki.com „ Kupię Dom-wolnostojący na Sławnie 501-77-32-55 „ Sprzedam Mieszkanie(73 m2) 2390 zł/m2 501-773-255 „ Www.niedzwiedzki.com „ WWW.NIERUCHOMOSCI.WRZESNIA.INFO „ Do wynajęcia 18 m kw, 0600-165-926 „ Do wynajęcia 2 pokoje z kuchnią na spokojny wypoczynek w Anastazewie, jezioro, las, 0604-565-366 Do „ wynajęcia lokal 20 m kw, na mieszkanie, biuro lub usługi, 0604-069-901 po 18.00 „ Do wynajęcia lokal handlowo- biurowy 70 m kw, Rynek, I piętro, Września, 0602-769-722 „ Do wynajęcia mieszkanie firmie lub prywatnie 58 m kw, 605-525-572 „ Kawalerka do wynajęcia, 0698-524-778 „ Kupię mieszkanie około 50 m kw. w nowym budownictwie lub mieszkanie w kamienicy blisko centru, 604-851-718 „ Kupię dom z małym gospodarczym i działką ok. 1 ha, 0727-615-246 „ Kupię dom, Kancelaria ALFA 0698-175-147 „ Kupię gospodarstwo rolne do 20 ha w okolicach Wrześni, 502-319-571 „ Kupię kamienicę z lokatorami lub bez, tel. 515-168-844

„ Kupię pilnie dom wolnostojący we Wrześni, na działce nie mniejszej niż 600 m, może być do remontu, 0600-437-811 „ Kupię zadłużoną nieruchomość, tel. 515-168-844 „ Lokal gastronomiczny do wynajęcia, Września, 0784-370-905 „ Lokal handlowo-usługowy do wynajęcia 40 m kw, ul. Kościelna,wysoki standard 0505-095-330 „ Nekla dom, stan surowy 99 m kw/1011, cena 290.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 „ Nekla działki budowlane 700, 800 m kw, cena 93zł/m kw, Kancelaria ALFA 0698-175-147 „ Nekla ok. 1,2 ha z możliwością podziału na działki, 339.000 zł. Kancelaria ALFA 0698-175-147 „ Nekla ok. dom 220/2500 m kw, cena 390.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 „ Nekla ok. działka 1098 m kw +materiały na budowę domu, cena 75.000 zł Kancelaria ALFA 698-175-147 „ Nekla ok. mieszkanie 58 m kw, do remontu, cena 50.000 zł Kancelaria ALFA 698-175-147 „ NIERUCHOMOŚCI NIEDŹWIEDZKI - UŁATWIAMY KUPNO, SPRZEDAŻ I WYNAJEM! Września ul.Sienkiewicza 20/1 (Ip. nad Apteką Aspirynka) 669-111-071, 61-641-65-65 „ Nowe Miasto ok. mieszkanie 89 m kw z działką 280 m kw, cena tylko 110.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147

TY

RA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

½ kamienicy WrzeĹ&#x203A;nia, KoĹ&#x203A;cielna tel. 723-415-137 608-75-36-37

Roz-303

189 m2 pow. uĹźytkowej

Â&#x201E; Uwaga. Okazja bardzo niskie ceny - domĂłw, gospodarstw rolnych, dziaĹ&#x201A;ek budowlanych Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; Wolne mieszkanie 54 m kw, 0695-987-860 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. 2 domy +warsztat +3000 m kw, dziaĹ&#x201A;ki, cena 690.000 zĹ&#x201A;. Kancelaria ALFA 698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. 3,2 ha grunt rolny w tym las, cena 250.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. bliĹşniak 102/1500 m kw, cena 240.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dom 100 m kw/3536 m kw, do remontu +budynek gospodarczy 170 m kw, cena 239.000 zĹ&#x201A; Kancelaria ALFA 698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dom 110 m kw/1174 m kw, moĹźe sĹ&#x201A;uĹźyÄ&#x2021; jako dwurodzinny, cena 400.000 Kancelaria Alfa 0698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dziaĹ&#x201A;ka 1455 m kw, cena 132.000 zĹ&#x201A;. Kancelaria ALFA 698-175-147

PARTNER FINANSOWY

fachowa i miĹ&#x201A;a obsĹ&#x201A;uga

061 436-55-47

ul. Gen. Kutrzeby 5K/14, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

Zrzeszenie ProducentĂłw Trzody Chlewnej

KREDYTY konsolidacyjne gotĂłwkowe bez bik (061) 436 20 98, 0 511 284 860

GRUPA WRZEĹ&#x161;NIA

Â&#x201E; Sprzedam samochĂłd na akumulator 0889-742-203 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026;, 0692-675-518

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kaliska tel. (061) 436-07-34

zaprasza do wspĂłĹ&#x201A;pracy

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

producentĂłw trzody chlewnej Oferujemy:

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kamieĹ&#x201E; i gruz, 0606-881-726 Â&#x201E; Sprzedam kontener 0504-126-293 Â&#x201E; Sprzedam meble dÄ&#x2122;bowe, 0695-476-329 Â&#x201E; Sprzedam migomat 160 A, tel. 695-516-526 Â&#x201E; Sprzedam nowy hydrofor 0609-162-048 Â&#x201E; Sprzedam okno staĹ&#x201A;e plastikowe, 2 m/80 cm, 200 zĹ&#x201A;. 0888-958-588 Â&#x201E; Sprzedam owerlock 3-nitkowy Rimoldi, 220360 V, 782-425-937 Â&#x201E; Sprzedam piĹ&#x201A;Ä&#x2122; tarczowÄ&#x2026;, 0604-387-378 Â&#x201E; Sprzedam pustaki stropowe 600 szt., belka stropowa 7,8 m, 19 szt., caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; 5.000 zĹ&#x201A;, tel. 667-342-411 Â&#x201E; Sprzedam quada 110, 0604-387-378

ĹťWIR

rdobre ceny rdogodne terminy pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;ci ruĹ&#x201A;atwiamy zakup pasz BIURO CZYNNE od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 7.00-15.00 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 0605-387-189 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; 10 t, agregat uprawowosiewny AMAZONE + siewnik Nordsten 3 m, 0601-439-231 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; D - 616, 11,5 t, 0601-88-53-51 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122; i pszenĹźyto, 061-4385-663 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; pszenĹźytniÄ&#x2026;, 061-4378-192 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, pĹ&#x201A;ug 4-skibowy, beczkÄ&#x2122; 2000 l, 600-599-692 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w waĹ&#x201A;kach, 0608-274-879, 061-4378-249 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;rutownik bijakowy 7,5kW 0605-569-771 Â&#x201E; Sprzedam wiejniÄ&#x2122; do czyszczenia zboĹźa, ĹźmijkÄ&#x2122; do zboĹźa, podbieracz do Bizona, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w maĹ&#x201A;ych kostkach w stogu, 609-069-955 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczÄ&#x2026;t do uboju, ObĹ&#x201A;aczkowo 28, 0609-448-696 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 061-4385-280 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 18 szt. 061/4371-264, 0695-312-850 Â&#x201E; Sprzedam 10 t jÄ&#x2122;czmienia 061/4382-815 Â&#x201E; Sprzedam cielaka, jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026; 061/4351-000 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C-355 i rozrzutnik obornika dwuosiowy 0603-937-789 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 19 sztuk 061-4382-358 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 8 sztuk 061/4383-277 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta (byki), 0662-269-366 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 10 sztuk 061/4378-211

PIASEK - osiany (pĹ&#x201A;ukany â&#x20AC;&#x201C; sortowany) - ostry â&#x20AC;&#x201C; na betony - podsypka - kamyszek (róşnej granulacji) - torf, czarna ziemia

tel. 0662-600-089 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; biaĹ&#x201A;Ä&#x2026; z dodatkami zĹ&#x201A;ota, rozm. 38/40, cena do uzgodnienia, 0665-050-815 Â&#x201E; Sprzedam szafÄ&#x2122; 3 drzwiowÄ&#x2026; +kredens gratis, 061-4364-308 Â&#x201E; Sprzedam TV 20â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; i 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 0888-258-067 Sprzedam wypoczynek ze skĂłry 3+2 i Ĺ&#x201A;óşÂ&#x201E; ko metalowe z materacem 90cmx2m, 0696-945-411

Â&#x201E; Sprzedam wzmacniacz pod gitarÄ&#x2122; organy z kolumnÄ&#x2026;, 0692-675-578 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122; szufladkowÄ&#x2026;, lodĂłwkÄ&#x2122;, pralkÄ&#x2122; bÄ&#x2122;bnowÄ&#x2026;, wirĂłwkÄ&#x2122; i tv 21â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 0602-281-589

PoĹźyczki bez BIK-u Pracujesz? Masz rentÄ&#x2122;? EmeryturÄ&#x2122;?

ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej

IM-BRUK

0692-760-892 www.imbruk.pl

J. FRANCUSKI

ZadzwoĹ&#x201E;

(061) 436-60-89

Roz-273

Usl-062a

ROLNICZE Â&#x201E; Byczki sprzedam 0695-658-889 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; Tura do C-330, 607-699-916 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; cielaki byczki, 0663-485-694 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; gospodarstwo rolne do 20 ha w okolicach WrzeĹ&#x203A;ni, 502-319-571 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; przyczepÄ&#x2122;, orkan i poznaniaka, 0664-800-275 Â&#x201E; Prasa Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuchowa Sipma Z-279/1, 1998 r.; prasa Z-224/1 1990 r. Ĺ&#x201A;adowacz cyklop 1990 r. brona talerzowa 3 m z waĹ&#x201A;em; przyczepa 6 t.; siewnik Poznaniak, 061-4274-297 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik URSUS 1614, Ĺ&#x201A;adowarka teleskopowa SchaďŹ&#x20AC;er 1,50 m, kosiarka dyskowa 2,8 m, kosiarka pokosowa E 302, rozrzutnik obornika T088 prasa do sĹ&#x201A;omy 120x120 i 120x150; sieczkarnia E 281, paszowĂłz strautmann, przyczepa HL 8011, 0603-053-646 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłweczkÄ&#x2122;, 061-4274-297 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta ras miÄ&#x2122;snych i HO, 0889-192-545 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; jary, 061-4388-846 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 607-666-809 Â&#x201E; Sprzedam kombajn Z 56, 87 r., idealny 0603-752-619 Â&#x201E; Sprzedam loszki proĹ&#x203A;ne, 0785-617-958 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;odÄ&#x2026; krowÄ&#x2122; po wycieleniu, 061-4388-770 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 4-skibowy FORSCHNITT, przetrzÄ&#x2026;saczo-zgrabiarkÄ&#x2122; 5 i 7 gwiazd; dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa polskÄ&#x2026;, 0608-312-706

tOBVLBKB[EZLPOOFK tQFOTKPOBUEMBLPOJ[NPĆ&#x2019;MJXP ĹžDJĹ&#x2022;LPS[ZTUBOJB[QSPGFTKPOBM OFHPQBSLVSV EVĆ&#x2019;FXZCJFHJ tPHOJTLB tÂ&#x2019;PXJTLP tIPUFM SFTUBVSBDKB tJNQSF[ZPLPMJD[OPĹžDJPXF Serdecznie zapraszamy na miĹ&#x201A;e spÄ&#x2122;dzenie wolnego czasu 0507-057-009 0507-057-515

Inn-896c

- na oĹ&#x203A;wiadczenie do 23 000 zĹ&#x201A; konsolidacyjne - pod zastaw hipoteczny samochodowe - na oĹ&#x203A;wiadczenie hipoteczne leasing

GierĹ&#x201A;atowo k/Nekli

â&#x20AC;&#x201C; profesjonalne tĹ&#x201A;umaczenia, przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;e

0501-573-408

Â&#x201E; SprzedaĹź urzÄ&#x2026;dzenia do masaĹźu ciaĹ&#x201A;a ROLLETIC 604-959-082 Â&#x201E; Tanio drzewka i krzewy ozdobne ( tuja brabant -80cm/8zĹ&#x201A;) WrzeĹ&#x203A;nia Szeroka 66

Firma OgĂłlnobudowlana

Â&#x201E; Tanio sprzedam nowe rusztowanie aluminiowe 668-817-955

â&#x20AC;&#x17E;OMEXâ&#x20AC;?

Â&#x201E; Tanio sprzedam sofÄ&#x2122;, 605-076-681 Â&#x201E; WypoĹźyczÄ&#x2122; rusztowanie typu Klin 110 m kw, 0889-478-475

rbudowa domĂłw pod klucz rwykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz

Akademia piÄ&#x2122;kna

wysoka jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021; niska cena ul. Kolejowa 12

Kurs masaĹźu

501-813-539

Bd-283

klasycznego, relaksacyjnego, antycellulitowego, gorÄ&#x2026;cymi kamieniami, drenaĹźu limfatycznego masaĹź niemowlÄ&#x2026;t

tel. 505-919-471

Usl-034

Â&#x201E; Ĺťwir, czarna ziemia, torf, 0606-297-689 Â&#x201E; Sprzedam piec co miaĹ&#x201A;owy, uĹźywany 0660-462-649 Â&#x201E; Sprzedam felgi stalowe, opel, ďŹ at, vw oraz inne 0504-954-795 Â&#x201E; Sprzedam piec co 061/4382-863 Â&#x201E; Sprzedam gospodarstwo rolne, wsk i komar 0600-584-653 Â&#x201E; CegĹ&#x201A;a klinkier okazja 0667-932-802

USĹ UGI Â&#x201E; AAA Transpor t -pr zeprowadzki, 0888-805-810 Â&#x201E; Alarmy,kamery, instalacje RTV i SAT, 0604-208-051 Â&#x201E; Budowa domĂłw od podstaw, tynki, posadzki, klinkier, 0605-343-004 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3zĹ&#x201A;/m2 0604-381-253 Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, prace ziemne, wywĂłz gruzu, 0606-297-689 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, nida-gips, pĹ&#x201A;ytki, panele, starotynk, TANIO, 669-751-135 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, ocieplenie, 0606-340-643 Â&#x201E; Naprawa sprzÄ&#x2122;tu AGD, pralki, zmywarki, piece. 665-809-224 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, 0601-568-450 Â&#x201E; Ocieplanie, szpachlowanie, wykaĹ&#x201E;czanie wnÄ&#x2122;trz, adaptacja poddaszy, zakĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek i podbitka dachowa, 0667-777-483 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, szpachlowanie, malowanie, 0788-386-781 Â&#x201E; PosprzÄ&#x2026;tam, umyjÄ&#x2122; okna, 0693-113-994 Â&#x201E; REMONTY - RENOWACJE WNÄ&#x2DC;TRZ - malowanie, szpachlowanie, panele, pĹ&#x201A;ytki itp. TANIO 889-399-509

Firma KARCHEX â&#x20AC;˘ sprzedaĹź profesjonalnych nowych i uĹźywanych myjek ciĹ&#x203A;nieniowych â&#x20AC;˘ serwis,

czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci â&#x20AC;˘ akcesoria â&#x20AC;˘ gwarancja Adres Dziadkowo 5b (12km od Krotoszyna, przy trasie nr.15)

e-mail: karchex@vp.pl tel. 0 507158699, 0 606211056

Inn-994

SPRZEDAM

oferuje

Brak odpĹ&#x201A;ywu w toalecie, zmywaku? CzyĹ&#x203A;cimy i udraĹźniamy sprÄ&#x2122;ĹźynÄ&#x2026; (500 obr./min) kanalizacje wewnÄ&#x2122;trzne. Kamera TV do rur!!!

Pogotowie Kanalizacyjne 24 h/365 dni tel.0602-227-666 www.ďŹ rma-chochlik.pl

Usl-027

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Pyzdrach, 0667-344-600 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; zabudowanÄ&#x2026; 872 m kw, (lub wynajmÄ&#x2122; na lato) w Wiekowie, 0785-624-830, 0695-10-20-29 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 0501-602-111 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane 0605-569-771 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe z prawem zabudowy oraz zabudowÄ&#x2026; caĹ&#x201A;orocznÄ&#x2026; nad jeziorem Powidzkim w Kosewie, tel. 063-2765-212 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki w Nowym Folwarku. 661-968-947 Â&#x201E; Sprzedam jednorodzinny dom, WrzeĹ&#x203A;nia - LipĂłwka, 0663-771-747 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122;, 0886-665-728 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2 pokojowe, 56,4 m kw, 0785-899-191 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 62 m kw., w Kostrzynie, 661-358-816 Â&#x201E; SprzedaĹź domu Nekla Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź domu WrzeĹ&#x203A;nia/KosynierĂłw w rozliczeniu mieszkanie Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ek budowlanych, ok. WrzeĹ&#x203A;ni, 0605-455-831 Â&#x201E; SprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ek Nekielka 3800, 2200 m kw, Apex 604-959-082 Â&#x201E; Uwaga klienci gotĂłwkowi. Poszukujemy kamienic, domĂłw, gospodarstw rolnych, dziaĹ&#x201A;ek budowlanych Kancelaria ALFA 0698-175-147

- dla klientĂłw w bazie BIK

KARCHER Samochody â&#x20AC;˘ Kosmetyka Dywany â&#x20AC;˘ WykĹ&#x201A;adziny Pozbruk â&#x20AC;˘ Czyszczenie Elewacje â&#x20AC;˘ Czyszczenie

Usl-057a

(naprzeciw Kauflandu)

505 921 833, 504 942 894

0O<EID<%"/

gotĂłwkowe:

Kre-101

WrzeĹ&#x203A;nia, Opolska 6

KREDYTY

Roz-312

Szeroki wybĂłr. BezpĹ&#x201A;atnie przyjmujemy oferty nieruchomoĹ&#x203A;ci.

RĂ&#x201C;ĹťNE

3

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; CegĹ&#x201A;a klinkier okazja 0667-932-802 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, tel. 515-168-844

Kre-105

Roz-311

/JFSVDIPNPÇ´DJ

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam maĹ&#x201A;e kotki, 600-638-729 Â&#x201E; Oddam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 061-4385-280 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce cocker spanielkÄ&#x2122;, 604-334-726 Â&#x201E; Oddam zestaw wypoczynkowy 3+2+1, 061-4361-212

Roz-256

UĹ&#x201A;atwiamy 4QS[FEBČ&#x2C6;t,VQOPt8ZOBKFN

Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dziaĹ&#x201A;ka budowlana 2400 m kw, cena 149.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dziaĹ&#x201A;ka siedliskowa 3003 m kw, 165.000 zĹ&#x201A;. Kancelaria ALFA 698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. Ĺ&#x201A;adna dziaĹ&#x201A;ka budowlana 1087 m kw cena 73.000 zĹ&#x201A;. Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia, mieszkanie 65 m kw, 3 pokoje, 175.000, Kancelaria ALFA, 0698-175-147 Â&#x201E; SkorzÄ&#x2122;cin domki do wynajÄ&#x2122;cia 0602-182-735 Â&#x201E; Sprzedam nowy dom pow. uĹźytkowa 150 m2, dwukondygnacyjny, spadzisty dach, dziaĹ&#x201A;ka 1,5 tys. m2 usytuĹ&#x201A;owanie pod lasem Orzechowo 0609-827-658 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 50 m2, 3-pokojowe + garaĹź, cena 130 tys. 0691-812-803 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia tanio lokal o pow. 40 m2 w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 0512-288-704

Rol-089

Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; nad jeziorem powidzkim, 35 zĹ&#x201A;/m kw, 0509-202-626 Â&#x201E; PokĂłj do wynajÄ&#x2122;cia 0604-20-17-17 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia I piÄ&#x2122;tro budynku 140 m, umeblowane - 6 km od WrzeĹ&#x203A;ni (Marzenin) - na mieszkanie lub dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; 800 zĹ&#x201A;/miesiÄ&#x2122;cznie + opĹ&#x201A;aty, tel. 515-168-844 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 0664-492-359 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia plac 1.700 m kw., bezpoĹ&#x203A;rednio przy trasie WrzeĹ&#x203A;nia - Gniezno, 5 km od WrzeĹ&#x203A;ni na komis itp., tel. 515-168-844 Â&#x201E; Posiadam lokal 70 m kw., na sklep lub biuro, parter, ul.3 Maja, duĹźy parking, 2 500 zĹ&#x201A;./miesiÄ&#x2122;cznie, tel. 515-168-844 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na pokĂłj dziewczynÄ&#x2122;, 0607-803-004 Â&#x201E; Pyzdry ok. 5 ha ziemi kl. IV i V, cena 310.000, Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; SĹ&#x201A;upca, mieszkanie 25 m kw, kawalerka, 75.000 zĹ&#x201A;., Kancelaria ALFA 0698-175-147 Â&#x201E; SĹ&#x201A;upca, mieszkanie 56 m kw, cena 169.000 zĹ&#x201A; Kancelaria ALFA 698-175-147 Â&#x201E; Sprzedam 4 ha przy Autostradzie A2 na wysokoĹ&#x203A;ci SĹ&#x201A;upcy pod AG, tel. 515-168-844 Â&#x201E; Sprzedam dom na dziaĹ&#x201A;ce 2900 m kw, z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; zamiany, 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 420.000 zĹ&#x201A;. 0600-437-811 Â&#x201E; Sprzedam dom Os. SokoĹ&#x201A;owskie 0500-283-562 Â&#x201E; Sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e, 0604-337-043 Â&#x201E; Sprzedam dom, 0784-370-905 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlana z planem zagospodarowania przestrzennego 1000 m kw, SĹ&#x201A;omowo, 0791-151-631 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; Pyzdry, 0505-132-964 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Przyborkach, 2 600m kw, 792-686-278

Kre-012i

12 czerwca 2009

tel. 504 223 204


4

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

www.wrzesnia.info.pl

USĹ UGI Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie,pĹ&#x201A;ytki, panele, cyklinowanie, 0696-928-312 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 0606-297-689 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 0693-342-688

Kre-078c

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane, murowanie, tynkowanie, gipsowanie, pĹ&#x201A;ytki, 0600-020-169 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe, podejmÄ&#x2122; wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122;, 603-617-255

Promocja

Kredytu GotĂłwkowego

JeĹ&#x203A;li jesteĹ&#x203A; w trakcie poszukiwania dobrej drukarni, koniecznie zapoznaj siÄ&#x2122; z naszÄ&#x2026; ofertÄ&#x2026;.

tSBUHSBUJT tPLSFTLSFEZUPXBOJB NJFTJÇ&#x2014;DZ tLXPUBLSFEZUVEP[Â&#x2019; tCF[[HPEZXTQĂ&#x2DC;Â&#x2019;NBÂ&#x2019;Č&#x2C6;POLB

Dla emerytĂłw kredyt tEP[Â&#x2019; OBEPXĂ&#x2DC;E ul. Warszawska 38, WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061-436-04-01, 438-56-74 519-193-794 e-mail: ps480.wrzesnia@epoczta.pl

Usl-088

Â&#x201E; Wykopy mini koparkÄ&#x2026;, specjalizacja: fundamenty, kanalizacja oraz wykonywanie gruntowych wymiennikĂłw ciepĹ&#x201A;a, tel. 507-136-745 Â&#x201E; Ĺťwir, czarna ziemia, torf, 0606-297-689 Â&#x201E; Docieplanie domĂłw, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; dostarczenia wĹ&#x201A;asnych materiaĹ&#x201A;Ăłw, gwarancja jakoĹ&#x203A;ci, 0662-990-983

USĹ UGI KOPARKO-Ĺ ADOWARKÄ&#x201E;

t1SBDF[JFNOF t8ZXSPULJEPUPO )%4 t1JBTFL [JFNJB UPSG

 Usl-086

UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;

minikoparkÄ&#x2026;

608-557-975

Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; instalacje co wod-kan, kompletne remonty Ĺ&#x201A;azienek, 0513-832-825 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 0692-748-519 Â&#x201E; AranĹźacja wnÄ&#x2122;trz, projektowanie, wykonanie, 0608-622-113

UsĹ&#x201A;ugi minikoparkÄ&#x2026;

0 783-400-755

Usl-052

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam krĂłliki srokacz olbrzym, 0603-277-748 Â&#x201E; Sprzedam szczeniaki syberian husky 0602-176-081

KOMPUTEROWE Â&#x201E; SERWIS KOMPUTERĂ&#x201C;W I APARATĂ&#x201C;W CYď&#x161;ş FROWYCH, DESKTOPY I LAPTOPY NOWE I UĹťYWANE, NAWIGACJE, STRONY WWW, 0695ď&#x161;ş926ď&#x161;ş796 Â&#x201E; TANI LAPTOP UĹťYWANY, 0695-926-796

KSERO D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Warszawska 15, tel. (061) 640-01-01


www.wrzesnia.info.pl

5 Pra-766

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

ZarzÄ&#x2026;d Lokalnej Grupy DziaĹ&#x201A;ania â&#x20AC;&#x17E;Z NAMI WARTOâ&#x20AC;? ogĹ&#x201A;asza nabĂłr na stanowisko:

VELUX - Ĺ&#x203A;wiatowy lider w produkcji okien do poddaszy posiada swoje fabryki w 10 krajach, przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jednÄ&#x2026; z najsilniejszych marek na Ĺ&#x203A;wiatowym rynku materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych, a produkty sÄ&#x2026; sprzedawane niemal na caĹ&#x201A;ym Ĺ&#x203A;wiecie. Na polskim rynku ďŹ rma obecna jest od 1989 roku, pierwszÄ&#x2026; fabrykÄ&#x2122; w GnieĹşnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstaĹ&#x201A;a w 2003 roku w NamysĹ&#x201A;owie. JesteĹ&#x203A;my cenionym pracodawcÄ&#x2026;, obecnie w Grupie VELUX w Polsce pracuje ponad 1 300 osĂłb.

specjalisty d/s organizacji i finansĂłw oraz wdraĹźania LSR

Zobacz wiÄ&#x2122;cej na www.VELUX.pl

W zwiÄ&#x2026;zku z rozwojem zakĹ&#x201A;adu produkcyjnego w GnieĹşnie poszukujemy osoby, na stanowisko

Kierownika warsztatu

Informacja o wymaganych dokumentach, wymaganiach niezbÄ&#x2122;dnych i dodatkowych oraz o zakresie wykonywanych zadaĹ&#x201E; na stanowisku, umieszczone sÄ&#x2026; na stronie internetowej LGD- â&#x20AC;&#x17E;Z NAMI WARTOâ&#x20AC;?

GĹ&#x201A;Ăłwne zadania: t;XJÇ&#x2014;LT[FOJFJSP[XĂ&#x2DC;KLOPXIPXX[BLSFTJFXZLSBXBOJBJOBS[Ç&#x2014;E[J XFXTQĂ&#x2DC;Â&#x2019;QSBDZ[JOOZNJGBCSZLBNJ[(SVQZ7&-69 t4ZTUFNBUZD[OFJVEPLVNFOUPXBOFVUS[ZNBOJF OBS[Ç&#x2014;E[JXZLSBXBKÇ&#x152;DZDI t"LUVBMJ[BDKBEPLVNFOUBDKJUFDIOJD[OFKOBS[Ç&#x2014;E[JXZLSBXBKÇ&#x152;DZDI XFXTQĂ&#x2DC;Â&#x2019;QSBDZ[JOOZNJGBCSZLBNJ[(SVQZ7&-69

www.tutajwarto.pl/lgd

Wymagane kwalifikacje:

Dokumenty moĹźna skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; osobiĹ&#x203A;cie w biurze LGD (PaĹ&#x201A;ac WĹ&#x201A;. Reymonta w KoĹ&#x201A;aczkowie) lub przesĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres: Lokalna Grupa DziaĹ&#x201A;ania - â&#x20AC;&#x17E;Z NAMI WARTOâ&#x20AC;? Pl. WĹ&#x201A;. Reymonta 1, 62-306 KoĹ&#x201A;aczkowo z dopiskiem: â&#x20AC;&#x17E;NabĂłr na stanowiskoâ&#x20AC;? - w terminie do 17 czerwca 2009 r.

t0CTÂ&#x2019;VHBQSPHSBNĂ&#x2DC;XXTQPNBHBKÇ&#x152;DZDIQSPKFLUPXBOJF OQ40-*%803,4 t6NJFKÇ&#x2014;UOPÇ´Ç&#x17D;PCTÂ&#x2019;VHJXZQPTBČ&#x2C6;FOJBXBST[UBUPXFHP t%PÇ´XJBED[FOJFXVUS[ZNBOJVNPEZĂśLBDKBDIOBS[Ç&#x2014;E[J XZLSBXBKÇ&#x152;DZDIJUÂ&#x2019;PD[Ç&#x152;DZDI t;OBKPNPÇ´Ç&#x17D;LPOTUSVLDKJXZLSPKOJLĂ&#x2DC;XUÂ&#x2019;PD[OJLĂ&#x2DC;X JQSPDFTĂ&#x2DC;XXZLSBXBOJBUÂ&#x2019;PD[FOJB t%PCSB[OBKPNPÇ´Ç&#x17D;KÇ&#x2014;[ZLBBOHJFMTLJFHPXNPXJFJQJÇ´NJF t%PÇ´XJBED[FOJFX[BS[Ç&#x152;E[BOJVQFSTPOFMFN

Aplikacje, ktĂłre wpĹ&#x201A;ynÄ&#x2026; do LGD po wyĹźej okreĹ&#x203A;lonym terminie nie bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; rozpatrywane. Dodatkowe informacje moĹźna uzyskaÄ&#x2021; â&#x20AC;&#x201C; tel. 601-08-47-11 e-mail: jerzy-mazurkiewicz@wp.pl

Pracownikom oferujemy:

Pra-764a

t*OUFSFTVKÇ&#x152;DÇ&#x152;QSBDÇ&#x2014;XNJÇ&#x2014;E[ZOBSPEPXZNÇ´SPEPXJTLV t1S[ZKB[OFÇ´SPEPXJTLPQSBDZ t4[LPMFOJB[BXPEPXF t4[FSPLJFNPČ&#x2C6;MJXPÇ´DJSP[XPKV[BXPEPXFHP JesteĹ&#x203A; zainteresowana/y: "QMJLBDKFXKÇ&#x2014;[ZLVQPMTLJNQSPTJNZQS[FTZÂ&#x2019;BÇ&#x17D;OBBESFTFNBJMdko.nbpl@velux.comMVCQPD[UÇ&#x152;[XZLÂ&#x2019;Ç&#x152; /#1PMTLB4Q[PP VM,PMFKPXB (OJF[OP %[JBÂ&#x2019;,BES [EPQJTLJFNv)w%PEBULPXZDIJOGPSNBDKJVE[JFMBQJerzy PÄ&#x2122;czak UFM

WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 10 (w bramie) tel. 061-436-76-20

Kre-018a

Bramy, automatyka, napÄ&#x2122;dy. Bramy garaĹźowe segmentowe.

SPRZEDAĹť, MONTAĹť

Ogrodzenia, balustrady, kraty, rolety.

BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55 604 417 553

tel. 507-131-455

Roz-265

â&#x20AC;˘ SAMOCHODOWE â&#x20AC;˘ GOTĂ&#x201C;WKOWE â&#x20AC;˘ KONSOLIDACYJNE

ZATRUDNI na stanowisko

SPRZEDAWCA

OKNA DRZWI BRAMY ROLETKI SIATKI

Roz-308

KREDYTY

t art. malarskie t art. ogrodowe t art. metalowe t art. narzÄ&#x2122;dziowe t 1SB

Do dokumentĂłw prosimy zaĹ&#x201A;Ä&#x2026;czyÄ&#x2021; oĹ&#x203A;wiadczenie: â&#x20AC;&#x153;WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbÄ&#x2122;dnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z UstawÄ&#x2026; o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 Dz. U. Nr 133, poz. 883).

kobiety mile widziane

WyksztaĹ&#x201A;cenie min. Ĺ&#x203A;rednie. Podstawowa znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ktĂłrejĹ&#x203A; z wyĹźej wymienionych branĹź. Kontakt: BIMEX, ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 14, WrzeĹ&#x203A;nia e-mail. Bimex_rn@post.pl RafaĹ&#x201A; Nowak W przypadku zĹ&#x201A;oĹźenia pisemnego CV prosimy o dopisanie klauzuli zezwalajÄ&#x2026;cej na przetwarzanie danych osobowych.


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Â&#x201E; English House Studio JÄ&#x2122;zykĂłw Obcych we WrzeĹ&#x203A;ni zatrudni wykĹ&#x201A;adowcÄ&#x2122; hiszpaĹ&#x201E;skiego 608-747-261 Â&#x201E; FIRMA SZCZEPANIAK Nekla ul. Ogrodowa 15 zatrudni paniÄ&#x2026; w dziale administracji, preferowane wyksztaĹ&#x201A;cenie wyĹźsze, bardzo dobra znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; programĂłw komputerowych, tel. 061-4386-390 Â&#x201E; Hotel Restaurant BOSS zatrudni kelnera ze znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; j. obcego 0605-300-900 Â&#x201E; Pilnie przyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnikwÄ&#x2122;dliniarz, 061-4385-852 Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; lekkÄ&#x2026; ďŹ zyczna lub umysĹ&#x201A;owÄ&#x2026;, prawo jazdy B, grupa na staĹ&#x201A;e, 0692-646-458

FIRMA MOTORYZACYJNA

"ABIS" S.C. zatrudni pracownikĂłw na stanowiska:

Pra-532h

IRENA I BOGDAN SPOCHACZ

BLACHARZ, LAKIERNIK, do DZIAĹ U OBSĹ UGI KLIENTA W SERWISIE ZgĹ&#x201A;oszenia kierowaÄ&#x2021; na adres: Firma Motoryzacyjna "Abis" s.c. Irena i Bogdan Spochacz ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 30/27, 63-000 Ĺ&#x161;roda Wlkp. e-mail: spochacz@peugeot.com.pl (list motywacyjny + CV)

tel. (061) 285-80-10 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; opiekunki do 2 letniego dziecka. Opieka u mnie w domu, 0665-388-898 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy i na staĹź fryzjerkÄ&#x2122; z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 0698-822-093 Â&#x201E; PRZYJMÄ&#x2DC; KOSZTORYSANTA, 668-336-273 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy 0504-039-626 po 19.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia TELETRONIK, 061-4379-910 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie monter instalacji i urzÄ&#x2026;dzeĹ&#x201E; sanitarnych z okolic MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, Czeszewa, Orzechowa, 0602-48-59-98 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw do zakĹ&#x201A;adu stolarskiego 061-4363-496 wieczorem Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie elektromechanik, WrzeĹ&#x203A;nia, WaĹ&#x201A;brzyska 5, 61-4362-554 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, 0603-309-040 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie wulkanizator -WULKA-GUM,061-4360-463 Â&#x201E; Tapicernia przyjmie uczniĂłw oraz czeladnika na 1/2 etatu, 0505-056-751 Â&#x201E; W zwiÄ&#x2026;zku z rozwojem firmy nawiÄ&#x2026;Ĺźemy wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122; z osobami z WrzeĹ&#x203A;ni i okolic montujÄ&#x2026;cymi anteny TV-SAT, tel. 0609-626-949 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad pakowania - sortowania jaj, ferma drobiu zatrudni do pracy kobiety i mÄ&#x2122;Ĺźczyzn z doĹ&#x203A;wiadczeniem rolniczym w wieku do 40 lat. DzwoniÄ&#x2021; pod nr tel. 061-28618-05 od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00 - 15.00 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad stolarsko-tapicerski przyjmie uczniĂłw, 0607-922-490 Â&#x201E; ZATRUDNIÄ&#x2DC; DO ZBIORU TRUSKAWEK, PO 11. CZERWCA, Z DOWOZEM 501 778 056â&#x20AC;? Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do naprawy skuterĂłw i rowerĂłw, WrzeĹ&#x203A;nia ul. Sikorskiego 30 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do prac remontowo -budowlanych, stolarskich, tapicerskich, 0600-354-337 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do pracy w restauracji, 0511-530-161 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do sklepu spoĹźywczo-przemysĹ&#x201A;owego (moĹźe byÄ&#x2021; rencistka) w Paczkowie k/ Kostrzyna Wlkp. 061-8157-362, 0663-303-401 ZatrudniÄ&#x2122; hydraulika 0697-693-902 Â&#x201E; Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; malarza, szpachlarza, 0508-047-609 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do myjni i stacji gazu we WrzeĹ&#x203A;ni 507-184-652 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownikĂłw do zbioru truskawek, 061-4775-829 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; samodzielnÄ&#x2026; fryzjerkÄ&#x2122; 609-489-084 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; samodzielnych murarz y, 0508-053-363

ul. Sikorskiego 38 tel. 436-29-49 domgaz@op.pl

Â&#x201E; Peugeot 406 coupe, 2002 rok, 2.2 HDI, 136 KM, bardzo bogate wyposaĹźenie, 120 tys. km, srebrny metalik, 28.000 zĹ&#x201A;. moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zamiany, 0602-371-992, 061-4361-916 Â&#x201E; Renault megane 1996 r. 0511-198-999 Â&#x201E; SKUP katalizatorĂłw samochodowych 0503-416-909

NAUKA Â&#x201E; Studentka anglistyki udziela korepetycji dzieciom i mĹ&#x201A;odzieĹźy w wieku szkolnym + przygotowanie do matury, 0509-273-028

NOWOĹ&#x161;CI w LEADER SCHOOL dla dzieci

tEnglish is funo[BCBXB [BOHJFMTLJNEMBE[JFDJ tChildcare +DBÂ&#x2019;PEOJPXB XBLBDZKOBPQJFLBOBEOBKNÂ&#x2019;PET[Z NJQPÂ&#x2019;Ç&#x152;D[POB[OBVLÇ&#x152;KÇ&#x2014;[ZLB t8BLBDZKOB"LBEFNJB 6NJFKÇ&#x2014;UOPÇ´DJoLPODFOUSBDKB JQBNJÇ&#x2014;Ç&#x17D; XBST[UBUZQMBTUZD[OF JUFBUSBMOFSĂ&#x2DC;XOJFČ&#x2C6;XQMFOFS[F XTQBOJBÂ&#x2019;ZPEQPD[ZOFLQPÂ&#x2019;Ç&#x152;D[POZ [FEVLBDKÇ&#x152;

EMBNÂ&#x2019;PE[JFČ&#x2C6;ZJEPSPTÂ&#x2019;ZDI tIntensywne, wakacyjne szkolenia jÄ&#x2122;zykoweoSĂ&#x2DC;Č&#x2C6;OF QP[JPNZ[BBXBOTPXBOJB tgrupy od podstaw oBOHJFMTLJ OJFNJFDLJ GSBODVTLJ XÂ&#x2019;PTLJ IJT[QBÇŠTLJ tSĂ&#x2DC;Č&#x2C6;OFNFUPEZ CallanoOBVLBYT[ZCDJFK SitaoSFXFMBDZKOBOBVLB XTUBOJFHÂ&#x2019;Ç&#x2014;CPLJFHPSFMBLTV tkonwersacje po angielsku t[BKÇ&#x2014;DJBUFNBUZD[OF - Business English Travel with English English in Practice Szkolenia miÄ&#x2122;kkie dla firm, instytucji oraz klientĂłw indywidualnych.

TERAZ JESZCZE TANIEJ!!! ZAPISY JUĹť TRWAJÄ&#x201E;!!!

LEADER SCHOOL/MERIDIUM VM4JFOLJFXJD[B 8S[FÇ´OJB UFM  

FNBJM XS[FTOJB!MFBEFSTDIPPMDPNQM XXXMFBEFSTDIPPMDPNQM

MOTORYZACYJNE

Â&#x201E; Skup, sprzedaĹź, zamiana wĂłzkĂłw widĹ&#x201A;owych oraz maszty do ciÄ&#x2026;gnikĂłw i widĹ&#x201A;y. Uprawnienia na wĂłzki widĹ&#x201A;owe. tel. 602-725-994, 063-21-32-405 Â&#x201E; Sprzedam Cinquecento 700, 1993 r. gaz, stan dobry, 0665-091-157 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo 1,1, 2001 rok, 0669-967-656 Â&#x201E; Sprzedam citroen ZX 1,4, 93 r., 0602-789-818 Â&#x201E; Sprzedam escort kombi, rok 1995, stan bdb, 782-461-289 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at bravo 98 r., 728-214-199 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at croma koniec 2006, 1,9 JTD 120 KM, 70.000 km. graďŹ t metalik, ksiÄ&#x2026;Ĺźka przeglÄ&#x2026;dowa, bogate wyposaĹźenie, 39.900 zĹ&#x201A;. lub zamiana 061-4361-916, 0602-371-992

ZĹ OMOWANIE POJAZDĂ&#x201C;W â&#x20AC;˘ zaĹ&#x203A;wiadczenia â&#x20AC;˘ skup pojazdĂłw â&#x20AC;˘ transport pojazdĂłw

697-220-230 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at tipo, 89 rok, ďŹ at punto, 95 rok, 792-842-613 Â&#x201E; Sprzedam ford escort 1993 r. gaz; ďŹ at uno 1997 r. 0604-704-125 Â&#x201E; Sprzedam ford escort, 1996 r. 0600-346-114 Sprzedam gilera runner 2 szt. 0668-429-138 Â&#x201E;

AutozĹ&#x201A;omowanie

609-181-833 693-836-683 Â&#x201E; Sprzedam mazda 323 C, peĹ&#x201A;na elektryka, do rejestracji, 0692-518-968 Â&#x201E; Sprzedam MINI MORIS sprawny 0603-612-518 Â&#x201E; Sprzedam motorynkÄ&#x2122;, z silnikiem od WSK, 787-326-177 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, rok 92, 663-247-844 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa B, 1.7 diesel, 783-017-242 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa C, 2004 r. zarejestrowany, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 0880-945-488 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 406 2,0 HDI, kombi, 2002 r., granatowy metalik, tel. 697-220-230

Â&#x201E; Tanie opony, aluminowe, felgi, maĹ&#x201A;e dojazdĂłwki 889-076-691 Â&#x201E; Tanio sprzedam sierra 91 r., D, 0604-704-125 Â&#x201E; Transport - Bus + Laweta - wyjazdy za granicÄ&#x2122; po samochody, 0693-838-900

DYWANIKI SAMOCHODOWE AKCESORIA 1. WELUROWE - samochody osobowe - samochody dostawcze - TIR 2. GUMOWE (Schonek, Petex, Rigum, ZPV)

3. Maty bagaĹźnikowe 4. OsĹ&#x201A;ony tunelu 5. OsĹ&#x201A;ony przeciwbĹ&#x201A;otne 6. Akcesoria samochodowe SĹ&#x201A;omowo 38, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

tel. 061/ 4387-881, kom. 888-155-252

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia sklep i lokale usĹ&#x201A;ugowe, + plac utwardzony, 300 m od trasy A-2, ogrodzony teren, 061-8157-362, 0663-303-401 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 biura w budynku Banku Ĺ&#x161;lÄ&#x2026;skiego, 0608-346-567 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pokojowe mieszkanie, 0667945-579 po 12.00 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź murowany ul. WiewiĂłrowskiego, 061-4360-777, 17.00-19.00 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia hala 100 m kw, pod usĹ&#x201A;ugi lub magazyn, 0603-601-892 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 061-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka wyposaĹźona, po remoncie 663-364-453 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal uĹźytkowy 0600-596-517 Do Â&#x201E; wynajÄ&#x2122;cia lokal uĹźytkowy, 50 m kw, w centrum WrzeĹ&#x203A;ni na biuro, gabinet, 061436-52-26, 0606-683-705 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 38 m2, 0600-45-50-63 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, Kutrzeby, 0694-502-567 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie WrzeĹ&#x203A;nia, 0794-224-557

SPRZEDAM NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; â&#x20AC;˘ powierzchnia dziaĹ&#x201A;ki 6997 m² â&#x20AC;˘ budynek socjalno â&#x20AC;&#x201C; biurowy 230 m² â&#x20AC;˘ budynek magazynowy 520 m² â&#x20AC;˘ budynek garaĹźowo â&#x20AC;&#x201C; magazynowy 220 m² â&#x20AC;˘ caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; ogrodzona, dwie bramy, prÄ&#x2026;d, woda, szambo 1 km od WrzeĹ&#x203A;ni

608 027 547

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenia na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw 061-4382-362 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia w centrum luksusowe 2-pokojowe, kompletnie wyposaĹźone mieszkanie, 0608-346-567 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni 54 m kw, na biuro lub mieszkanie, I piÄ&#x2122;tro, 0605-431-801 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia we WrzeĹ&#x203A;ni pomieszczenia magazynowo-usĹ&#x201A;ugowe o Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;cznej powierzchni 360 m kw., 605-998-960

Â&#x201E; AKUMULATORY NOWE I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36Ah - 220Ah motocyklowe; za 100kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 40zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 061-4361-019, 889-076-691

Â&#x201E; Dom szeregowiec - LipĂłwka, 0600-354-337 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka 1200 m kw, Przyborki, 80 zĹ&#x201A;./m kw 0693-379-900 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam, 662-339-507 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki 3km od WrzeĹ&#x203A;ni, szkoĹ&#x201A;a las, rzeka, 609-90-27-90 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Nekielka, 501-729-086 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, tel. 515-168-844

Â&#x201E; Citroen C3 plurier, cabrio, 1.4 benzyna, sierpieĹ&#x201E; 2003, 25 tys. km, seledyn metalik, lekko uszkodzony jeĹźdĹźÄ&#x2026;cy, 14.000 zĹ&#x201A; po opĹ&#x201A;atach, 061-436-19-16, 602-371-992 Escort 93r.1,6, 0608-729-8-73 Â&#x201E; Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Opel vectra 2,0 DTI diesel, 2000 r., peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie 14 800 zĹ&#x201A;, 796-444-097 Â&#x201E; Sprzedam peugeot viva city, 2007 r. 0668-429-138 Â&#x201E; Sprzedam punto III, 2003 i 2004 r. salonowe, tanio, 0691-587-874 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 1,2 KAT. 92 r., 0509-273-322 Â&#x201E; Sprzedam renault clio IV, 2007 r. 0691-587-874 Â&#x201E; Sprzedam renault twingo 99 r., stan bdb do rejestracji, 0692-518-968 Â&#x201E; Sprzedam seat alhambra 1,9 TDI 90 KM, 1999 r. granatowy metalik, zarejestrowany na 7 osĂłb, 5 siedzeĹ&#x201E; +roleta, el. szyby, lusterka, wspomaganie kierownicy, radio, hak, limatyzacja, alufelgii, garaĹźowany, 18.800 zĹ&#x201A; 0669-682-805

Â&#x201E; Livetime.pl Hurtownia mebli. Do wynajÄ&#x2122;cia hale od 100-1500 m2, magazynowe, biurowe. Â&#x201E; Lokal handlowy do wynajÄ&#x2122;cia, 97 m kw, Kutrzeby, 0519-161-421 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 0608-65-32-39 Â&#x201E; Na obrzeĹźach WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 0608-346-567 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;EL-Xâ&#x20AC;? - profesjonalna obsĹ&#x201A;uga transakcji prowadzona przez prawnika. SPRZEDAĹť, KUPNO, ZAMIANA, NAJEM - KUPUJÄ&#x201E;C NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; - ZOSTAW SWOJÄ&#x201E; W ROZLICZENIU, 061-426-65-36, 0601-544-021, www.el-x.pl Pilnie sprzedam mieszkanie 76,40 mkw, 4-poÂ&#x201E; kojowe, KoĹ&#x203A;ciuszki, 0880-785-861 Â&#x201E; Pokoje do wynajÄ&#x2122;cia, 0663-203-373 Â&#x201E; PokĂłj na biuro w centrum WrzeĹ&#x203A;ni poszukujÄ&#x2122;, 601-796-200 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; lokalu handlowego do wynajÄ&#x2122;cia w Ĺ&#x203A;cisĹ&#x201A;ym centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 695-263-251 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na pokĂłj dziewczynÄ&#x2122; pracujÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, kom. 0 609 896 349 Â&#x201E; SkorzÄ&#x2122;cin - domek do wynajÄ&#x2122;cia, 061-4365-010 Â&#x201E; Sprzedam dom parterowy Psary MaĹ&#x201A;e 245 000 zĹ&#x201A;, 0506-46-37-97 Â&#x201E; Sprzedam dom piÄ&#x2122;trowy we WrzeĹ&#x203A;ni tel. 501602114 Â&#x201E; Sprzedam dom w Orzechowie, 0605-339-167 Â&#x201E; Sprzedam dom we WrzeĹ&#x203A;ni, sobota 0501-607-909 Â&#x201E; Sprzedam dom, Przyborki, 0696-938-332 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 3000 m, blisko WrzeĹ&#x203A;ni, 061-4362-127 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 4000 m kw z budowÄ&#x2026;, na wsi, 35 zĹ&#x201A;/m kw, 0600-186-901 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokoje, 57 m kw, IV piÄ&#x2122;tro, WrzeĹ&#x203A;nia, 0602-52-74-30 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 3600 m kw 0697-645-830 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; od 800 -1000 m kw we WrzeĹ&#x203A;ni, 0660-804-090 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Nekli, 1290 m kw. 0660-821-283, 0664-958-626

SPRZEDAM LUXUSOWY DOM WOLNO STOJÄ&#x201E;CY WE WRZEĹ&#x161;NI, KONTAKT TEL: 600 859 680

Roz-304

604 516 565

Pra-748

BARDZO DOBRE WARUNKI

DOM-GAZ

Â&#x201E; Sprzedam seicento 2002 r. uszkodzony, 0601-389-723 Â&#x201E; Sprzedam skuter Quest, 2007 r., 0667-949-557 Â&#x201E; Sprzedam suzuki marauder chopper, 2007 r. 125 cm3, 5.500 zĹ&#x201A;. 0668-429-138 Â&#x201E; Sprzedam tanio ford escort kombi, 1997 r. 0667-978-244 Â&#x201E; Sprzedam tanio renault renault twingo, 1.2, 1993, 502-199-679 Â&#x201E; Sprzedam VW T 4 doka, 94/95 r., 0604-710-781

Sa-276

DLA PIELÄ&#x2DC;GNIAREK W Ĺ&#x161;RODOWISKU

MONTAĹť 16-letnie doĹ&#x203A;wiadczenie

www.wrzesnia.info.pl

Roz-251

PRACA

AUTO-GAZ

Sa-292

Â&#x201E; Avon -Dodatkowy zarobek, â&#x20AC;&#x153;0â&#x20AC;? wpisowego, awans, upominki, szkolenia kosmetyczne 507-063-468 Avondodatkowy zarobek, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; Â&#x201E; awansu, 0504-126-269

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; samodzielnych pĹ&#x201A;ytkarzy - fachowcĂłw, 0606-804-852 Â&#x201E; ZATRUDNIÄ&#x2DC; SPAWACZA, Ĺ&#x161;LUSARZA, 668-336-273 Â&#x201E; ZATRUDNIÄ&#x2DC; SPECJALISTÄ&#x2DC; DO SPRAW ZAMĂ&#x201C;WIEĹ&#x192; PUBLICZNYCH, 668-336-273 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; w sklepie spoĹź ywcz ym, 0600-596-517 Â&#x201E; Zatrudnimy kreatywne osoby do pracy w Otwartym Funduszu Emerytalnym 0607-147-768 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny poszukuje saksofonistÄ&#x2122; lub gitarzystÄ&#x2122;, 0695-476-712 Â&#x201E; ZlecÄ&#x2122; ocieplenie budynku i wykonanie tynkĂłw wewnÄ&#x2026;trz 0601-79-14-54 Â&#x201E; Zwrot podatku z pracy Kindergeld, Ulak, Niemcy, Europa, USA, 071-385-20-18 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; PaniÄ&#x2026; do pracy w sklepie spoĹźywczoprzemysĹ&#x201A;owym WrzeĹ&#x203A;nia, Konopnickiej 11/13, 0505-058-020

Sa-287

PRACA

Sa-258

12 czerwca 2009

Edu-071a

6

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Podstolicach, 0601-092-699 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. Kwiatowa, wszystkie media, pow. 476 m kw 0668-813-042 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 0600-469-813 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 664-827-799 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; pod budynek mieszkalny o powierzchni 900 m2. Psary Polskie - ulica w prawo za budynkiem nr 89 (jadÄ&#x2026;c przedĹ&#x201A;uĹźeniem ulicy Czerniejewskiej), cena 70 zĹ&#x201A;/m2, tel. 517-589-661 po godzinie 16:00 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rzemieĹ&#x203A;lniczo -budowlanÄ&#x2026;, 0788-386-781 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Pyzdrach z planem zagospodarowania przestrzennego od 700 - 900 m kw., tel. 505-111-086 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 10 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 51 m kw, 3 pokoje, niski czynsz, 0609-181-869 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 100m2, 185tys., 3 pokoje, centrum WrzeĹ&#x203A;ni, B.O.N. 0693-049-021

SporzÄ&#x2026;dzanie

CertyfikatĂłw Energetycznych domĂłw, budynkĂłw, lokali Roz-297

608 252 712

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe 60 m kw + garaĹź, 2 piwnice parter ok./Kostrzyna Wlkp. 125 000 zĹ&#x201A;, 604-621-609 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 72,8 m kw -4 pokoje, 0603-046-665 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie na II piÄ&#x2122;trze 77 m kw, 4 pokoje, KoĹ&#x203A;ciuszki, 0501-465-160 Â&#x201E; Sprzedam nowe mieszkanie, 62 m kw, III piÄ&#x2122;tro, Koszarowa, 0601-775-237, 061-4256-464 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa charakterystyki energetycznej 0785-727-941 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; maĹ&#x201A;ĹźeĹ&#x201E;stwu mieszkanie w budynku gospodarczym 880-980-110 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; 46 m kw na parterze na min. 70 m kw, 0694-040-836 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dwupoziomowe, 100 m kw., biura, gabinety, WrzeĹ&#x203A;nia, ulica przelotowa Ĺ&#x203A;rĂłdmieĹ&#x203A;cia, EL-X, 061-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, 910 m kw., k/Witkowa, 57 zĹ&#x201A;/m, EL-X, 061-426-65-36


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

OFERUJE NASIONA:

Â&#x201E; Drewno kominkowe - opaĹ&#x201A;owe, 0692-576-267 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 062-733-88-30, 0607-680-103 Â&#x201E; Kontenery, 0603-603-949 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; monety, banknoty 0511-616-666 Â&#x201E; Šóşka piÄ&#x2122;trowe, TANIO. Ceny producenta, 782-503-058 Â&#x201E; Nowy punkt â&#x20AC;&#x153;1001â&#x20AC;? drobiazgĂłw (donice, mosiÄ&#x2026;dz, porcelana, Ĺ&#x201A;yĹźworki, deskorolki itp.) WrzeĹ&#x203A;nia, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu)

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - utwardzanie drĂłg - kamyszek - czarna ziemia - cement i wapno - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026;, spycharkÄ&#x2026; i Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; - usĹ&#x201A;ugi transportowe

Â&#x201E; Sprzedam kurki odchowane Witkowo, 0661-891-185 Â&#x201E; Sprzedam obornik lub zamieniÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;/ siano, 0600-437-811 Â&#x201E; Sprzedam opony i felgi 825/20 0607-371-748 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz zawieszany, 400 l, lance 10 m, zbiornik od mleka 400 l, dwukoĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; zarejestrowanÄ&#x2026;, 0663-174-639 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 061-4387-701 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, 0603-325-176

ATIZ

poyczki gotĂłwkowe (na telefon) bez porĂŞczycieli minimum formalnoĹ&#x201C;ci szybka wypÂłata (1 dzieĂą) moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ rat dla kaÂżdego OPROCENTOWANIE NIÂżSZE O 20% WrzeĹ&#x201C;nia, WrocÂławska 42 (przy ZUS-ie)

pn-pt 11.00-17.00 tel./fax 061/4377-281, 0698-627-594

PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020; ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

Roz-305

USĹ UGI Â&#x201E; AA Budujesz, ocieplasz, remontujesz z ďŹ rmÄ&#x2026; KON-BUD, 665-651-943 Â&#x201E; AAA Remontowo -wykoĹ&#x201E;czeniowe, budowa kominkĂłw i grilli ogrodowych, 0600-954-632 Â&#x201E; Abc- Naprawa pralek u klienta 061-4360813, 0669-213-699 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy, sufity podwieszane, Ĺ&#x203A;cianki dziaĹ&#x201A;owe w pĹ&#x201A;ycie GK, malowanie, szpachlowanie i docieplenia budynkĂłw, 0605-593-715

800-900 â&#x20AC;&#x201C; Pyzdry, UrzÄ&#x2026;d Gminy i Miasta Pyzdry, ul. Taczanowskiego 1Â 930 - 1030 â&#x20AC;&#x201C; KoĹ&#x201A;aczkowo, Gminny OĹ&#x203A;rodek Kultury Plac Reymonta 1

Â&#x201E; AGD- Naprawa pralek, lodĂłwek, 061-4383-601 Â&#x201E; ALARMY, kamery, kontrola dostÄ&#x2122;pu 0506-070-846 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE NAZIEMNE I SATELITARNE: CYFRA+, CYFROWY POLSAT, N-telewizja, TELEWIZJA NA KARTÄ&#x2DC;, z telekomunikacji MONTAĹť, USTAWIANIE, NAPRAWA,0504-658-004 Â&#x201E; Auto transport, usĹ&#x201A;ugi transportowe busem, przeprowadzki, tanio, 501-652-385

1430-1530 â&#x20AC;&#x201C; Nekla Nekielski OĹ&#x203A;rodek Kultury ul. PoznaĹ&#x201E;ska 35

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga

WEXEL

Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026;. Informacje i zdjÄ&#x2122;cia: magdzia2804@o2.pl

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 061-43-66-105 Â&#x201E; SPRZEDAM PĹ YTKI CHODNIKOWE Z ROZBIĂ&#x201C;RKI, 0693-580-555 Â&#x201E; Sprzedam pojemniki 1000 litrĂłw w koszu, 504-051-696 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; kempingowÄ&#x2026; Burstner 4-5 osĂłb, stan idealny, zadbana, cena rozsÄ&#x2026;dna, 0602-677-635 po 18.00 Â&#x201E; Sprzedam samojezdnÄ&#x2026; kosiarkÄ&#x2122; elektrycznÄ&#x2026; i rowerek dzieciÄ&#x2122;cy, 0695-296-041 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; +fotele, moĹźliwa zamiana na stĂłĹ&#x201A; +krzesĹ&#x201A;a, 0661-673-834

Â&#x201E; Sprzedam tanio kamping na dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 0607-922-490 Â&#x201E; Sprzedam tokarkÄ&#x2122; do drewna, elektrowciÄ&#x2026;g 1,2 t. i szliďŹ erkÄ&#x2122; stoĹ&#x201A;owÄ&#x2026; na siĹ&#x201A;Ä&#x2122;, 0692-345-189 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 3-funkcyjny, 669-641-447

LOMBARD KOMIS

SKUP ANTYKĂ&#x201C;W monety, banknoty, militaria, odznaki i odznaczenia, porcelana (m.in. figurki), malarstwo, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, zegary, meble, lampy, patery, cukiernice, sztuÄ&#x2021;ce, biĹźuteria, akcje i obligacje, dokumenty i inne wszelkie starocie

tel. 061-4388-829 0509-365-337

USĹ UGI â&#x20AC;˘ koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; â&#x20AC;˘ wywrotka HDS

SKUPUJEMY POJEDYNCZE SZTUKI JAK I CAĹ E KOLEKCJE!

GARAĹťE BLASZANE BRAMY GARAĹťOWE

Inn-928a

Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; 1-osobowÄ&#x2026; 0694-040-836 Â&#x201E; Sprzedam solidne plandeki 6x3m, 8x4m, doskonaĹ&#x201A;e dla rolnictwa i budownictwa 0691-751-801 Â&#x201E; Sprzedam spacerĂłwke parasolkÄ&#x2122; Coneco 100 zĹ&#x201A;. 0661-918-631 Â&#x201E; Sprzedam spacerĂłwkÄ&#x2122;, 0601-056-379 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; do tenisa stoĹ&#x201A;owego, fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026;. Informacje i zdjÄ&#x2122;cia: madzia2804@o2.pl

Jestem studentkÄ&#x2026; ASP

i zbieram do celĂłw artystycznych

zdjÄ&#x2122;cia wykonane przez fotoradary po to, aby w przyszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci zrobiÄ&#x2021; z nich wystawÄ&#x2122;. JeĹźeli jesteĹ&#x203A; skĹ&#x201A;onny oddaÄ&#x2021; mi takie zdjÄ&#x2122;cie, to przeĹ&#x203A;lij je proszÄ&#x2122; na adres: Aleksandra Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ska Wydawnictwo Kropka ul. Fromborska 18, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia lub zeskanowane na adres: babol4@wp.pl

MoĹźliwy dojazd do klienta! POĹťYCZKI POD ZASTAW (zĹ&#x201A;oto, telefony) WrzeĹ&#x201C;nia, Dzieci WrzesiĂąskich 14 tel. 061-437-90-79, 783-510-520

(061) 812-54-69, (063) 278-62-25, (067) 262-47-21, (052) 388-22-73, 0 509-574-644 www.konstal.tit.pl

Â&#x201E; POĹťYCZKA NA OĹ&#x161;WIADCZENIE DO 20.000. MOĹťLIWOĹ&#x161;Ä&#x2020; DOJAZDU DO KLIENTA 600ď&#x161;ş610ď&#x161;ş906 Â&#x201E; PoĹźyczki gotĂłwkowe - 0509-454-737 Â&#x201E; Sprzedam 3-funkcyjny wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy firmy Driver, stan bdb, czerwono -kremowy, 0607-746-299 Â&#x201E; Sprzedam cegĹ&#x201A;Ä&#x2122; dziurawkÄ&#x2122;668-751-717 Â&#x201E; Sprzedam cyfrÄ&#x2122;+ DSR 2221, 0606-183-567 Â&#x201E; Sprzedam lodĂłwkÄ&#x2122; tanio 509-397-324 Â&#x201E; Sprzedam meble, wypoczynki, komodÄ&#x2122;, zestaw dÄ&#x2122;bowy, 0660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam nowe pustaki suporeks, 0661-616-008

22.06.2009

1230-1400 - WrzeĹ&#x203A;nia Biuro Poselskie ul. Harcerska 3

TRANSPORT, MONTAĹť GRATIS - CAĹ Y KRAJ

Ceny konkurencyjne

w powiecie wrzesiĹ&#x201E;skim

1100-1200 â&#x20AC;&#x201C; MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw UrzÄ&#x2026;d Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 19

â&#x20AC;&#x201C; PRODUCENT Rol-090

r traw na trawniki, boiska, Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;ki, pastwiska r lucerny r poplonowe

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; BAR NA GAZIE w BrzeĹşnie organizuje imprezy oklicznoĹ&#x203A;ciowe, wesela i innne, 601-781-715 Â&#x201E; Butle 11 kg kupiÄ&#x2122;, 508-355-443, 061-436-29-49 Â&#x201E; Domek letniskowy w Wylatkowie do wynajÄ&#x2122;cia 0509-740-552

ĹťWIR

Tadeusza Tomaszewskiego

Â&#x201E; UĹźywane kosiarki, rowery, telewizory Psary Polskie 24 Â&#x201E; WÄ&#x2122;giel brunatny, 0665-047-244 Â&#x201E; Wielkopolski Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy - KREDYTY OBROTOWE DLA ROLNIKĂ&#x201C;W. Pracownik banku dopeĹ&#x201A;ni formalnoĹ&#x203A;ci, tel. 061- 436- 78- 08, gsm 601 -65- 62- 65 Â&#x201E; WyprzedaĹź mebli Koszarowa 14, stoĹ&#x201A;y, krzesĹ&#x201A;a, lampy do 50%; wypoczynki skĂłrzane komody, witryny do 30% PrzyjdĹş- warto Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 063275-51-93, 0602-39-04-89

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek bliĹşniaczy, Peg-Perego, 0508-680-450 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek rÄ&#x2122;czny gospodarczy, 0727-610-544 Â&#x201E; Sprzedam wypoczynek z eko-skĂłry, 0508-680-450 Â&#x201E; Sprzedam zabawki, motory na akumulator, 0660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam zagÄ&#x2122;szczarki do gruntu 100 i 180 kg, 0601-444-020 Â&#x201E; SprzedaĹź kosiarek i ciÄ&#x2026;gniczkĂłw do trawy oraz przeglÄ&#x2026;dy i naprawa WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; SprzedaĹź rowerĂłw - DUĹťY WYBĂ&#x201C;R - Bierzglinek Bukowa 50 Â&#x201E; SprzedaĹź wynajem rusztowaĹ&#x201E; warszawskich, tel. 0600-354-337 Â&#x201E; StoĹ&#x201A;y bilardowe, 0600-288-265 Â&#x201E; TANIO Sprzedam piec gazowy kuchenny i pralkÄ&#x2122; SUPER POLAR, 0880-610-633

Â&#x201E; Auto transport, usĹ&#x201A;ugi transportowe busem, przeprowadzki, tanio, 781-609-342 Â&#x201E; Blacharstwo - Dekarstwo - Ciesielstwo - Ocieplanie poddaszy itp. 0513-549-965 Â&#x201E; Blacharstwo, dekarstwo, ciesielstwo, 724-133-076 Â&#x201E; BRUKARSTWO 0602-296-816 Â&#x201E; Budowa domĂłw, ocieplenia, 0722-362-621 Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne i mieszkania pod klucz, UsĹ&#x201A;ugi dekarsko-blacharskie, montaĹź wkĹ&#x201A;adĂłw kominkowych, ciesielstwo.061-436-53-79, 0506-912-109 Â&#x201E; Budownictwo, docieplenia, remonty kapitalne, 0508-053-363 Â&#x201E; CERBUD, CertyďŹ kacja energetyczna budynkĂłw. Audyty energetyczne budynkĂłw. Doradztwo energetyczne, 0601-274-407 Kre-108

ObĹ&#x201A;aczkowo 124 061 4366-129, 692-676-698

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Gruz budowlany w workach, 0604-263-596 Â&#x201E; Oddam 3-letniego, biaĹ&#x201A;ego pudelka w dobre rÄ&#x2122;ce, 0696-458-691 Â&#x201E; Oddam biurko 0694-040-836 Â&#x201E; Oddam gruz, 0602-267-345

PIASEK

PosĹ&#x201A;a na Sejm RP

7

Inn-457a

AGROFLORA

Â&#x201E; Sprzedam sieczkarniÄ&#x2122; FORSCHNITT + 3 hedery, 0667-949-557 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 606-313-334 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; z pszenĹźyta w duĹźych balotach, 0695-735-384 Â&#x201E; Sprzedam URSUS C 330, po remoncie, Kaczanowo ul. Wiejska 3 Â&#x201E; Sprzedam URSUS C 385 74 r., po kapitalnym remoncie stan bdb 785-444-674 Â&#x201E; Sprzedam: prasÄ&#x2122; Z-224/1, 1991 r. kostka; Ĺ&#x203A;rutownik bijakowy 11 kW; sortownik do ziemniakĂłw; 0603-238-526 Â&#x201E; Wapno nawozowe zawierajÄ&#x2026;ce magnez o parametrach zawartoĹ&#x203A;ci MgO - 17,5. ZawartoĹ&#x203A;Ä&#x2021; CaO + MgO 48,5 z dowozem do rolnika - 75zĹ&#x201A;/netto 0693-446-377

DyĹźur

Inn-431d

ROLNICZE Â&#x201E; Folia do sianokiszonki SILOVIT, 5-warstwowa w ciÄ&#x2026;gĹ&#x201A;ej sprzedaĹźy, Baryczka - Gonice, tel. 0605-724-045 Â&#x201E; Gorzelnia w Marzeninie skupuje Ĺźyto i pszenĹźyto 061-4388-081 Â&#x201E; Koszenie traw i lucerny, 694-45-90-98 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; pĹ&#x201A;ug 3-skibowy, 0605-389-405 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, tel. 515-168-844 Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si, SĹ&#x201A;upca ul. Ceglana 22, 0787-322-222; 063/275-45-71 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE Ĺ&#x161;CIENNE, II-gat., szer. 1.2 m, dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 3.0 m oraz 2.5 m, gruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; 60 mm, Idealne na garaĹź, bramÄ&#x2122;. Czerniejewo 604589462â&#x20AC;? Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; WÄ&#x2122;gierki, SÄ&#x2122;dziwojewo okolice, 0510-240-542 Â&#x201E; SkorzÄ&#x2122;cin domki do wynajÄ&#x2122;cia 0602-182-735 Â&#x201E; SKUP bydĹ&#x201A;a, 061-438-13-18, 0606-497-658 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 512-314-050 Â&#x201E; Skup trzody chlewnej, macior i knurĂłw, 604-472-331 Â&#x201E; Skup trzody chlewnej, macior i knurĂłw, 608-505-716 Â&#x201E; Sprzedam 4,5 ha ziemi rolnej, 661-486-251 Â&#x201E; Sprzedam 4ha ziemi, Ruda Komorska, kontakt Szamarzewo 54 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026;, 0697-909-534 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; jary i rozrzutnik obornika 4t. stan dobry, 0887-441-736

tel. 608 439 125

www.wrzesnia.info.pl

SPRZEDAĹť

zagÄ&#x2122;szczarek do gruntu, zacieraczek do betonu, krawÄ&#x2122;dziarek, wibratorĂłw buĹ&#x201A;awowych, agregatĂłw prÄ&#x2026;dotwĂłrczych, betoniarek, motopomp, silnikĂłw spalinowych do zagÄ&#x2122;szczarek, piĹ&#x201A; do ciÄ&#x2122;cia betonu i asfaltu oraz czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do w/w sprzÄ&#x2122;tu, przyczep samochodowych

OFERUJEMY:

t(PUĂ&#x2DC;XLPXF t/BPÇ´XJBED[FOJF t,POTPMJEBDZKOF

#F[QJFD[OZLSFEZUXLSZ[ZTJF

PRZYCZEPA 25zĹ&#x201A;/doba ZAGÄ&#x2DC;SZCZARKA DO GRUNTU od 60zĹ&#x201A;/doba I INNE GNIEZNO, ul. PĂ&#x201C;Ĺ WIEJSKA 43

KREDYTY tNFHBLPOTPMJEBDKBEP[Â&#x2019; tHPUĂ&#x2DC;XLBEP[Â&#x2019; tCBSE[PXZTPLBQS[Z[OBXBMOPÇ´Ç&#x17D; tPCOJČ&#x2C6;FOJFSBUZEP tXZQÂ&#x2019;BUBHPUĂ&#x2DC;XLJXUZNTBNZNEOJV

UWAGA! NISKIE CENY

PrzyjdĹş lub zadzwoĹ&#x201E;:

8S[FÇ´OJB VM'BCSZD[OB" Inn-339

â&#x20AC;˘ odbiĂłr z gospodarstwa nawet 1 sztuki â&#x20AC;˘ gotĂłwka lub przelew 1 dzieĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ najwyĹźsze ceny

Â&#x201E; Sprzedam nowe i uĹźywane wĂłzki gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bokie, spacerĂłwki, laski od 35 zĹ&#x201A;, foteliki, nosideĹ&#x201A;ka 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam kosiarki, lodĂłwki, zamraĹźarki, rowery zwykĹ&#x201A;e i treningowe, pralki, wirĂłwki, foteliki biurkowe i samochodowe, odkurzacze, mikrofale,piece elektryczne okapy, zlewy, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, magle, monitory, telewizory, radia, stoliki RTV, materace, Ĺ&#x201A;óşka, dywany, chodniki, koĹ&#x201A;dry poduszki, Ĺ&#x203A;piwory, Ĺźyrandole, walizki, klatki, lustra, kule inwalidzkie, leĹźaki, opiekacze, krajalnice, wĂłzki, maszyny do szycia, kaski, markizy, klimatyzatory, i wiosĹ&#x201A;a, 061-427-43-41, 0788-56-12-22 Â&#x201E; Sprzedam okna, drzwi, grzejniki uĹźywane i nowe z Niemiec, 061-4383-279, 0603-389-878 Â&#x201E; Sprzedam okna, grzejniki, drzwi uĹźywane z Niemiec, 0608-346-440, 061-4388-643

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!

RZEĹšNIA SKUPUJE MACIORY I KNURY

Rol-075

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie, 69 m kw., I p., 139.000 zĹ&#x201A;, WrzeĹ&#x203A;nia centrum, EL-X, 061-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam rozpoczÄ&#x2122;tÄ&#x2026; budowÄ&#x2122; + dziaĹ&#x201A;ka 1700 m kw., zagospodarowana, Czerniejewo, 89.500 zĹ&#x201A;, EL-X, 061-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam trzypokojowe, 59 m kw., garaĹź, ogrĂłdek, Ĺťydowo,109.000 zĹ&#x201A;, EL-X, 061-426-65-36 Sprzedam trzypokojowe, 75 m kw., gaÂ&#x201E; raĹź, Witkowo, 2km, 109.500 zĹ&#x201A;, EL-X, 061-426-65-36

Bd-258d

12 czerwca 2009

tel. 061-425-77-89, 0600-635-628 www.salbert.com.pl

(dawna siedziba wiadomoĹ&#x203A;ci wrzesiĹ&#x201E;skich)

UFM  LPN


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

Inn-486a

8

USĹ UGI Â&#x201E; CYKLINOWANIE, 0607-922-490 Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo, papy termozgrzewalne, 0600-020-619 Â&#x201E; Docieplanie budynkĂłw i remonty, 0663-247-813

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

Â&#x201E; Duet muzyczny 0695-030-738

-61 4 376 237 -0508 067 342

Â&#x201E; Duet muzyczny, 061-4365-734, 0512-577-279 Â&#x201E; Elektroinstalacje 0608-234-863 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary 0692-154-824 Â&#x201E; Elewacje klinkierowe budynkĂłw, pĹ&#x201A;oty, budowa domĂłw, docieplenia, 0506-300-141

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

UsĹ&#x201A;ugi BHP i P.POĹť. oraz gospodarka odpadami przemysĹ&#x201A;owymi tT[LPMFOJB tPDFOBSZ[ZLB[BXPEPXFHP tQPTUŢQPXBOJFQPXZQBELPXF tBOBMJ[BTUBOVCF[QJFD[FĹ´TUXB QSBDZ

608-490-418, 600-856-335 Â&#x201E; Firma BUD-REM oferuje docieplanie budynkĂłw, remonty itp, 0785-310-707 Â&#x201E; Firma budowlana zatrudni w Danii wykwaliďŹ kowanych murarzy, betoniarzy ze znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; rysunku, 0605-532-919 FotograďŹ a okolicznoĹ&#x203A;ciowa: Ĺ&#x203A;luby, komunie, Â&#x201E; chrzciny, bierzmowania itp. 0792-420-750

Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, 0602-823-429 Â&#x201E; MontaĹź anten, 0604-809-133 Â&#x201E; NAGROBKI (lastrico) - remonty, 606-631-423 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw - styropian, weĹ&#x201A;na, elewacje, 665-651-943 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, remonty, 0788-994-110 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, tynki zewnÄ&#x2122;trzne â&#x20AC;&#x153;Terabonaâ&#x20AC;? nowoĹ&#x203A;Ä&#x2021; - natryskowe tynki akrylowe itp. 0509-273-322 Â&#x201E; ODNAWIANIE WANIEN - 0600-979-826 Â&#x201E; Okna nowe i uĹźywane, drzwi zewnÄ&#x2122;trzne i wewnÄ&#x2122;trzne, sprzedaĹź, montaĹź, BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 604-417-553 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, panele, 0507-665-182 PodnoĹ&#x203A;nik koszowy 21 m, 510-59-48-72 Â&#x201E; Â&#x201E; Pomoc drogowa, transport krajowy i miÄ&#x2122;dzynarodowy aut, 0609-886-598 Â&#x201E; POSADZKI BETONOWE-MASZYNOWO tel- 502-284-884

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, 0601-262-268 Â&#x201E; WideoďŹ lmowanie wesel, 0695-177-245 Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE - Mazurkiewicz. Zaufaj doĹ&#x203A;wiadczeniu 20 lat dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ci - przegrywanie z VHS na DVD, 0502-582-976, 061-4360-765 Â&#x201E; Wykonam zlecenia ogĂłlnobudowlane zewnÄ&#x2122;trzne i wewnÄ&#x2122;trzne, ukĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;oĹźy z kostki pozbrukowej, kamienia itp. 061-4373911, 0781-596-240 Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; usĹ&#x201A;ugi blacharsko - dekarskie, 603-868-608 Â&#x201E; Wynajem podnoĹ&#x203A;nikĂłw koszowych, 0501429-384, 0502-974-584

â&#x20AC;˘ Serwis autoryzowany central telefonicznych SLICAN, PANASONIC, SIEMENS, ELMEG â&#x20AC;˘ Serwery telekomunikacyjne Â&#x201E; Wynajem rusztowaĹ&#x201E; elewac yjnych 667-795-365 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie paneli, szalowanie, zbrojenie schodĂłw, 0880-356-204 Â&#x201E; ZawiozÄ&#x2122; 8 osĂłb, 787-453-482 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO 061-4360-101

â&#x20AC;˘ UrzÄ&#x2026;dzenia IP, VOIP â&#x20AC;˘ SYSTEMY TELEKOMUNIKACYJNE (Callcenter, infolinia, rejestracja rozmĂłw) â&#x20AC;˘ SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny 608-234-863

Â&#x201E; FOTOGRAFIA Ĺ&#x161;LUBNA PROFESJONALNIE, 0793ď&#x161;ş003ď&#x161;ş027

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZ YCZNY BELC ANTO, 0500-029-180

Â&#x201E; Hydraulik - konkurencyjne ceny na usĹ&#x201A;ugi i materiaĹ&#x201A;y instalacyjne, tel. 697-693-902

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Dialekt, videoďŹ lmowanie, 0788-362-646

www.teletronik.info ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 56, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 061 / 437 99 10 Usl-039

PRZEWĂ&#x201C;Z OSĂ&#x201C;B BUSEM do Niemiec, Holandii i Belgii

Â&#x201E; Projekty budowlane, nadzory Filipiak GraĹźyna, Orzechowo LeĹ&#x203A;na 17, 061-4371350, 0695-545-816 Â&#x201E; Remonty Budowlane 0507-665-182 Â&#x201E; Rusztowanie do wynajÄ&#x2122;cia, ocieplenia, suďŹ ty podwieszane, 0691-015-103 Usl-058

Â&#x201E; Hydraulik 0601-536-890 Â&#x201E; Jaguarem do Ĺ&#x203A;lubu? 605-941-115

USĹ UGI HYDRAULICZNE

Â&#x201E; JÄ&#x2122;zyk niemiecki, tĹ&#x201A;umaczenia przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;e, korepetycje, 061-640-34-95 Â&#x201E; KARCHER, czyszczenie dywanĂłw, kanap, foteli u klienta - tanio, 0880-832-358 Â&#x201E; KIEROWNIK BUDOWY, 609-118-583 Â&#x201E; Kostka brukowa, 0787-270-481 Â&#x201E; Malowanie, gipsowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele, 0724-207-445 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie 0507-665-182 Malowanie, szpachlowanie itp. 0605-118-876 Â&#x201E; Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, pĹ&#x201A;ytki, nida 784-428-737

ul. Fabryczna 39/4

â&#x20AC;˘ instalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz â&#x20AC;˘ przydomowe oczyszczanie Ĺ&#x203A;ciekĂłw â&#x20AC;˘ baterie sĹ&#x201A;oneczne â&#x20AC;˘ roczne przeglÄ&#x2026;dy instalacji gazowych

tel. 783 015 995 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, ocieplanie budynkĂłw, pĹ&#x201A;yta nida-gips, 0781-405-803, 0660-157-701 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, panele, tapetowanie, 0693-542-342 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa charakterystyki energetycznej 0785-727-941 Â&#x201E; Tartak obwoĹşny, przecieranie drewna u klienta, 0606-111-498 Â&#x201E; Transport osobowy, 1-8 osĂłb, klimatyzacja DVD GPS, autoholowanie, 0602-221-436

(przy parkingu)

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

tel. (061) 670-98-89

Usl-024a

â&#x20AC;˘ najwiÄ&#x2122;kszy wybĂłr gotowych projektĂłw budowlanych (budynki mieszkalne, inwentarskie, garaĹźe, i inne) â&#x20AC;˘ Ĺ&#x203A;wiadectwa energetyczne â&#x20AC;˘ nadzory i inne usĹ&#x201A;ugi

Usl-075a

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED 0502-423-869 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny SONET, 0695-916-826, 0506-372-746 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TEMPUS, 0607-836-929 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 502-934-723 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; TOP STARS, www.top_stars.republika.pl 0608-33-68-94 Â&#x201E; Zwrot VAT materiaĹ&#x201A;y budowlane, 0601-062-898

-8Ä&#x201C;'=,Ä&#x2021;320<Ä&#x2021;/2=,0,( .83:Ăľ*,(/:'2%5(-&(1,( t&,0(304;&, t,045,"t03;&$) t(304;&,t.*"Â&#x2019;

D" "REKOR BRYKIET Niemiec import z i kotĹ&#x201A;Ăłw c.o. kĂłw do komin

ZAPRASZAMY!

&,001"Â&#x152; /&,-" VM1PXTUBÇŠDĂ&#x2DC;X8MLQtUFM

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam cokcer spanielkÄ&#x2122; 4 miesiÄ&#x2122;czna, 120 zĹ&#x201A;, tel. 782-699-334 Â&#x201E; Sprzedam jamniczki 0600-277-819 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta owczarka niemieckiego, krĂłtkowĹ&#x201A;ose, 7-tygodniowe, 0663-174-639

Warsztat Terapii ZajÄ&#x2122;ciowej we WrzeĹ&#x203A;ni

serdecznie dziÄ&#x2122;kuje sponsorom, dziÄ&#x2122;ki ktĂłrym moĹźliwe byĹ&#x201A;o zorganizowanie

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Sprzedam komputer PC, Procesor: AMD Athlon 64 3200+ AM2, PĹ&#x201A;yta gĹ&#x201A;: MSI K9N Platinum, PamiÄ&#x2122;Ä&#x2021;: 2,5 GB DDR2, Dysk: 80 GB SATA, GraďŹ ka: Gigabyte GeForce 7900GT 256MB, Nagrywarka DVD, 1000 zĹ&#x201A;. 0506-037-151

WrzeĹ&#x203A;nia ul. Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich 5 tel. 061/436-50-96

Â&#x201E; Transpor t: 6-osobowy i ciÄ&#x2122;Ĺźarowy, 0508-235-263 Â&#x201E; Tynki maszynowe - gipsowe, 0606-217-188 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi elektroinstalacyjne, antenowe, domofony itp. 0667-199-333 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, Ĺ&#x201A;yĹźka - teleskop, 0503-750-516 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi podnoĹ&#x203A;nikiem koszowym, ocieplanie, malowanie, mycie elewacji, drobne prace dekarskie i budowlane, wycinanie drzew 510-59-48-72 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe BUS 0695-030-738

KREDYTY

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe bus+laweta, przewĂłz do 6 osĂłb, 608-874-303

GOTĂ&#x201C;WKA W TYM SAMYM DNIU!

Â&#x201E; USĹ UGI WOD. KAN. CO. 0600-365-595

Roz-288a

Â&#x201E; Profesjonalny zespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.duet -hit.com, 0606-244-789 Â&#x201E; PROJEKTOWANIE I ZAKĹ ADANIE OGRODĂ&#x201C;W, TRAWNIKĂ&#x201C;W, ZAKĹ ADANIE BRUKU Z KAMIEď&#x161;ş NIA POLNEGO 0507ď&#x161;ş065ď&#x161;ş159

UsĹ&#x201A;ugi lawetÄ&#x2026; 600 455 091, 602 678 855

Od 370 zĹ&#x201A; dochodu Na oĹ&#x203A;wiadczenie do 20 tys.

Festiwalu Piosenki Turystycznej 1. UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy WrzeĹ&#x203A;nia 2. Gminna Komisja RozwiÄ&#x2026;zywania ProblemĂłw Alkoholowych 3. Starostwo Powiatowe we WrzeĹ&#x203A;ni 4. Drukarnia â&#x20AC;&#x17E;Kropkaâ&#x20AC;?, J. W. Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy 5. Typograf WrzeĹ&#x203A;nia 6. Agencja Reklamowa Futura 33, P. Wojciechowski 7. PIK Hurtownia sĹ&#x201A;odyczy 8. Sklep Adidas, J. Staszak 9. Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy 10. Zafix, A. Fiksa 11. â&#x20AC;&#x17E;Jubilerâ&#x20AC;?, K. Kostrzewska 12. EKO-DOM, D. Kowalewski 13. ZET-BE producent cukierkĂłw â&#x20AC;&#x17E;KrĂłwkaâ&#x20AC;? 14. Dom KsiÄ&#x2026;Ĺźki S.A. KsiÄ&#x2122;garnia WrzesiĹ&#x201E;ska 15. INTERMARCHE we WrzeĹ&#x203A;ni 16. TEKTURA WROCĹ AW Sp. z o.o. MiÄ&#x2122;kinia

Roz-306

Â&#x201E; Profesjonalny serwis RTV, A. Kubiak, 0504-592-133

Wyjazdy: czwartek i niedziela. Zabieramy z miejsca, odwozimy na miejsce.

Kre-059

Â&#x201E; Posadzki maszynowe w domkach jednorodzinnych, blokach i biurach, 0606-128-033 Â&#x201E; Pozbruk poĹ&#x201A;oĹźÄ&#x2122; tanio i szybko 0503-003-274 Profesjonalne wykonawstwo prac malarskich, Â&#x201E; 727-562-362


12 czerwca 2009

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

9

Szanowni PaĹ&#x201E;stwo! 3 lipca 2009 roku w â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ciach WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;? ukaĹźe siÄ&#x2122; specjalny dodatek zatytuĹ&#x201A;owany â&#x20AC;&#x17E;Twoje Cztery KÄ&#x2026;tyâ&#x20AC;?, ktĂłry bÄ&#x2122;dzie raportem na temat bardzo silnej w naszym powiecie branĹźy budowlanej, remontowej i z zakresu urzÄ&#x2026;dzania wnÄ&#x2122;trz. PrzygotowujÄ&#x2026;c ten dodatek, chcemy naszym Czytelnikom daÄ&#x2021; kompendium wiedzy na temat najwiÄ&#x2122;kszych i najwaĹźniejszych firm zwiÄ&#x2026;zanych z tÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026;, pracujÄ&#x2026;cych w powiecie wrzesiĹ&#x201E;skim i w najbliĹźszej okolicy: od hurtowni materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych, po specjalistyczne zakĹ&#x201A;ady usĹ&#x201A;ugowe, sklepy, producentĂłw materiaĹ&#x201A;Ăłw i elementĂłw wykorzystywanych w budownictwie, developerĂłw, ubezpieczalnie, instytucje finansowe i inne.

Mamy nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe PaĹ&#x201E;stwa firmy w tym informatorze nie zabraknie. Zapraszamy do naszego BIURA OGĹ OSZEĹ&#x192;, WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15 Maria KosiĹ&#x201E;ska tel. 0501-677-718, e-mail: m.kosinska@wrzesnia.info.pl

Artur Mokracki tel. 0501-677-818, 0608-689-207, e-mail: agencja@wrzesnia.info.pl

ww-066a

       03.07.2009


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

OKNA â&#x20AC;˘ DRZWI â&#x20AC;˘ FASADY

Bd-217a

OKNA DRZWI ROLETY BRAMY

Z PVC I ALUMINIUM FORIS - OKNA PVC BEZ OĹ OWIU PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 16, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia PN-PT 8.00-16.30, SO 9.00-13.00 tel./fax: 061/436-70-44, 0 507 029 437 Bd-219a

www.wrzesnia.info.pl

WrzeĹ&#x203A;nia ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (061) 435-08-21

atrakcyjne ceny â&#x20AC;˘ krĂłtkie terminy

MIESZKAJ ZDROWO!!!

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 061 640-18-83

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

Bd-164d

RATY

Paczkowo ul. Szkolna 11

1465x1435 = 460 zÂł R+UR 2065x1435 = 530 zÂł R+UR 2065x865 = 350 zÂł R 865x1435 = 290 zÂł UR

ceny netto

Tel./fax 061 8157-399

kom. 0600-178-709

Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 061 43-65-497; 0510-272-212

WEWNTRZNE ZEWNTRZNE

Sklep Instalacyjny

Technika grzewcza i sanitarna

Parapety, rolety â&#x20AC;˘ Fachowy monta Wrzenia, ul. Chrobrego 13 (blaszaki) tel. 061 436-77-41

Sklep â&#x20AC;&#x17E;Sosenkaâ&#x20AC;?

Bd-196b

poziome pionowe

DREWNO â&#x20AC;˘ PCV BEZOOWIOWE

HYDRAULIK Wrzenia ul. Przemysowa 1 tel./fax (061)4364846

Me-043a

ALUZJE

DRZWI

OKNA

MEBLE SOSNOWE â&#x20AC;˘ MATERACE Instalacje wod.-kan.-co., tel. 603 136 745

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 32 WejĹ&#x203A;cie od Chrobrego (pawilony) tel. 061-436-51-69, www.sklep-sosenka.pl

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. WrocĹ&#x201A;awska 14 tel./fax 437-96-21

OKNA PCV " O#O O

  !!! OWOĹ&#x161;CI (WEWNÄ&#x2DC;TRZNE I ZEWNÄ&#x2DC;TRZNE)

PARAPETY RETYA E

AR Y MOSKITIERY

N MFSHJLĂ&#x2DC;X JFSZEMBB XF tNPTLJU F O B MP tSPMFUZQ

$ A%& $ N K C N& $ 'AC(O & )ON%A*

PA EEPOOOEIRMY

TEL./FAX 061-437-96-21 WJAZD OD UL. DZIAĹ KOWCĂ&#x201C;W

Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda koty olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, pytowe, azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wkady kominowe ze stali szlachetnej ST W kanalizacja sanitarna NA O armatura wodocigowa YK ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne Oferujemy korzystne warunki wspĂłpracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

Bd-251e

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

MOSKITIERY â&#x20AC;˘ ROLETY â&#x20AC;˘ ROLETKI


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

www.wrzesnia.info.pl

11

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe: dnia 08.07.2009 o godz. 09:00 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci naleĹźÄ&#x2026;cej do: JarosĹ&#x201A;aw Kociemba stanowiÄ&#x2026;cej: nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gruntowa niezabudowana o pow. 520 m² poĹ&#x201A;oĹźonej: 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, Szosa Witkowska dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 20730 Suma oszacowania wynosi 20.036, 00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 15.027,00 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 2.003,60 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika z odnotowaniem wpĹ&#x201A;ywu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art.976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. Komornik SÄ&#x2026;dowy

# -#)#&  #  $& & #&   

   0 $

Ĺ&#x203A;p. RadzisĹ&#x201A;awa Bartkowiaka "$  # * + $ #)#* $ &  #  ## -* -   

& *  # $  $  *$ # $ +

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia

*$ $  $ !Ordynatorom Chirurgii i Intensywnej Terapii lekarzompiel+gniarkom a,emu personelowi & +   $ # 

tel. 061 436 02 80

PROMOCJA RYNNY PCV

10%

Ĺ&#x203A;p. RadzisĹ&#x201A;awa Bartkowiaka

ZAPRASZAMY

# $ +

w czerwcu

2U]HFKRZVNLH=DNĂĄDG\ 3U]HP\VĂĄX6NOHMHN a

z www  

6=(52.,:<%Ă?5 0$7(5,$Ă Ă?:'5(:1232&+2'1<&+ Â&#x2021;6NOHMNLVXFKRWUZDĂĄHLZRGRRGSRUQH

OĹ&#x203A;rodek Szkolenia KierowcĂłw

SĹ&#x201A;awomir Musiela

Panu Romanowi KapczyĹ&#x201E;skiemu  $&  $ 

kat. A1, A, B, B+E

OJCA

Promocja na kat. B+E - 950 zÂł WykĹ&#x201A;ady we WrzeĹ&#x203A;ni i w Pyzdrach

691-587-874, 4385-748

Edu-065

Bd-280

RABAT

*$+$# # &   #$  )* 1  -&*+ !2!   

) "#%  %  % % 

Â&#x2021;6NOHMNLV]DOXQNRZH

) "#% % 

KREDYT NR 1 NA RYNKU

Â&#x2021;6NOHMNLDQW\SRÄ&#x17E;OL]JRZH

) "#% % % 

Â&#x2021;3ĂĄ\W\VWRODUVNLH

Kre-086

) "#% % 

Â&#x2021;6NOHMNL3ĂĄ\W\VWRODUVNLHRUD]3ĂĄ\W\ZLyURZHRNOHLQRZDQH (*++  +  , , -  ,#

TYSIÄ&#x201E;CE

Â&#x2021;3ĂĄ\W\26%Â&#x2021;3ĂĄ\W\ZLyURZHÂ&#x2021;3ĂĄ\W\SLOÄ&#x17E;QLRZH

ZADOWOLONYCH

35202&-$

:2.5(6,(/(71,05$%$7<'2 Inf 

']LDĂĄ6SU]HGDÄŞ\L0DUNHWLQJX

6NĂĄDG0DWHULDĂĄyZ'U]HZQ\FK

T ! & 

 ($  

Bd-278

T !  i" w #$  f %&'

KLIENTĂ&#x201C;W WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 6

KREDYTY 061 436-70-00 061 640-19-43 UBEZPIECZENIA 0 661-237-563

Wszystkim, ktĂłrzy uczestniczyli       

Ĺ&#x203A;p. Marka PrÄ&#x2122;tkowskiego ! "#$ %& ' !  ( )  $  # * + $ #)#*#

$ &  ## -*  - &   & *  #! $ - */*$ $ +!


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

â&#x20AC;&#x17E;Bo nie wystarczy tylko pokochaÄ&#x2021;, trzeba jeszcze wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; te miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; w rÄ&#x2122;ce i przenieĹ&#x203A;Ä&#x2021; jÄ&#x2026; przez caĹ&#x201A;e Ĺźycie.â&#x20AC;?

Kochanym Rodzicom w 40. rocznicÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubu samych radoĹ&#x203A;ci na dalsze wspĂłlne lata ĹźyczÄ&#x2026; cĂłrki z rodzinami

www.wrzesnia.info.pl

PUNKT APTECZNY â&#x20AC;&#x17E;NA ZDROWIEâ&#x20AC;?

DELTA

 W  tel. 061-438-50-40

Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw

Uprzejmie informujemy, Ĺźe wypoĹźyczamy inhalatory CONDOR i ELISIR do zabiegĂłw nebulizacyjnych w schorzeniach drĂłg oddechowych takich jak m.in. zapalenie oskrzeli, pĹ&#x201A;uc czy astma. Ponadto zapraszamy na: tMJD[OFQSPNPDKFDFOPXFXBTPSUZNFODJF lekĂłw dostÄ&#x2122;pnych na receptÄ&#x2122; oraz bez recepty, dermokosmetykĂłw; tTQFDKBMOFSBCBUZEMBEJBCFUZLĂ&#x2DC;XJBTUNBUZLĂ&#x2DC;X bezpĹ&#x201A;atne glukometry; tT[FSPLJBTPSUZNFOUBSUZLVÂ&#x2019;Ă&#x2DC;XE[JFDJÇ&#x2014;DZDI Canpol-Baby, okulary do czytania, tSFGVOEBDKÇ&#x2014;QJFMVDIPNBKUFL moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;ci kartÄ&#x2026;,

WÄ&#x2DC;GIEL KAMIENNY, MIAĹ EKOGROSZEK DREWNO OPAĹ OWE Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

OD LIPCA W KAĹťDY PIÄ&#x201E;TEK BEZPĹ ATNE BADANIE POZIOMU CUKRU WE KRWI! â&#x20AC;&#x17E;Z NAMI, NA ZDROWIE, SKUTECZNIE I W NISKIEJ CENIEâ&#x20AC;?

tel. 061 436-64-19

Lek-260b

12

 / 4 &)) 8/

Bioterapeuta ,94:;9<, ) < >9?@9?9 9:D9E DHDQU<:H9W:D9X[> DW\>?<>@<]

tel. 0663-488-768

%H HW D9 <: WX? <9H^W_@H:E               ! "# $

!" # $ % $ &' $$ (  (%

CENTRUM DORADZTWA WRZEĹ&#x161;NIA

OPRAWA OBRAZĂ&#x201C;W I LUSTER

Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

ul. SĹ&#x201A;owackiego 11 (bursa) I piÄ&#x2122;tro pokĂłj nr 2, tel/fax 061Â 640 0324

tel. 0 662 272 732, 0502 347 719

PASSEPARTOUT WITRAĹťE MEBLOWE Roz-182

Wrze\nia, ul. PiastĂłw 7 Tel. 061 640-05-87

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

OFERUJE:

Roz-309

NAPÄ&#x2DC;DY, AUTOMATYKA

Usl-053

516-662-216 Letnia Promocja !!!

BIURO RACHUNKOWE SpĂłĹ&#x201A;ka biegĹ&#x201A;ych ksiÄ&#x2122;gowych

BILANSISTA

O.S.K.

PeĹ&#x201A;na KsiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, KsiÄ&#x2122;ga PiR Rozliczenie PĹ&#x201A;ac i ZUS

Zaprasza na Kurs Prawa Jazdy kat. B 3 at r a*y szk& n w rat s 3 Jazdy w Kn n Pznan u 3 0azd p kursanta 3 K& atyzwan 4& 555

PODPIS ELEKTRONICZNY Autoryzowany Punkt Potwierdzania ToĹźsamoĹ&#x203A;ci

Zestawy do podpisu Dokumentacja WdroĹźenia

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 11 Edu-059b

tel. 605-311-712

t1JTBOJF#J[OFT1MBOĂ&#x2DC;X t,SFEZUZEMBCJ[OFTVJSPMOJDUXB QSFGFSFODZKOF HPUĂ&#x2DC;XLPXF IJQPUFD[OF t%PSBE[UXP 6CF[QJFD[FOJB t,TJÇ&#x2014;HPXPÇ´Ç&#x17D;EMBĂśSNJSPMOJDUXB

TARTAK

OGRODZENIA OZDOBNE BRAMY

UWAGA!!!

Roz-238

Usl-033a

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

ObsĹ&#x201A;uga: firm, gospodarstw rolnych, osĂłb rozpoczynajÄ&#x2026;cych dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026;

Rol-079b

UsĹ&#x201A;ugi KsiÄ&#x2122;gowe

Roz-189

Kompleksowe

X <+W,:H? > ? X W,? H H? > :? W:? ? 9+\<? > H,:? <? :<,D: W? ? 9W >?9>:@E

tel./fax 061 4366-206 kom. 601-948-022, 607-668-404

â&#x20AC;˘ WIEĹšBÄ&#x2DC; DACHOWÄ&#x201E; â&#x20AC;˘ TARCICÄ&#x2DC; â&#x20AC;˘ Ĺ ATY â&#x20AC;˘ BOAZERIÄ&#x2DC; PODBITKOWÄ&#x201E; â&#x20AC;˘ DREWNO KOMINKOWE

tel./fax 061 438-45-14


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70 Gabinet Dermatologiczny â&#x20AC;&#x17E;PRODERMEDâ&#x20AC;? lek. dermatolog Anna Ratajczak WrzeĹ&#x201C;nia ul. WiewiĂłrowskiego 6 tel. 061 640-02-20, 0503-00-46-48 Gabinet czynny od poniedziaÂłku do pištku w godz. 8.00-13.00, 15.30-18.00 po uzgodnieniu telefonicznym take w soboty

Gabinet Lekarski

Asystent Kliniki Kardiochirurgii w Poznaniu ul. DÂługa 1/2

Katarzyna CzĂŞstochowska

62-300 WrzeĹ&#x201C;nia, ul. WaryĂąskiego 6c

Monika & Marcin Borowicz Zapraszamy od poniedzia³ku do pištku w godzinach 9-21

Wykonujemy nastêpujšce zabiegi:

WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 0602 177 154 i 4360 102

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

Lek-225d

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska lek. dent. Piotr Wiszniewski

Gabinet Leczenia Nerwic Waldemar KieÂłczewski

przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

Sienkiewicza 12 WrzeĹ&#x201C;nia pt. 15.00-16.00

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 0602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

Lek-249b

PACJENCI Z DOLEGLIWOĹ&#x161;CIAMI BĂ&#x201C;LOWYMI PRZYJMOWANI BEZ WCZEĹ&#x161;NIEJSZEJ REJESTRACJI

Oferujemy: â&#x20AC;˘ bezpatne przeglÄ&#x2026;dy i porady â&#x20AC;˘ bezbolesne leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze â&#x20AC;˘ stomatologia estetyczna â&#x20AC;˘ wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. - PROMOCJA! â&#x20AC;˘ uzupeĹ&#x201A;nienia protetyczne (korony porcelanowe, mosty, protezy) â&#x20AC;˘ chirurgia

PROTETYKA EXPRES

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH

Gabinet czynny od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-17.00

tel. 061-4363-533

WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala) tel. 061 4360-365, 0506-585-086

GABINET LEKARSKI Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26 wtorek i czwartek 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 rejestracja telefoniczna 061 436-51-64, 0602-664-925

spec. W. Kwiatkowski

Gabinet Stomatologiczny VITADENT

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

lek. stom. Anita Orchowska-Cebularz

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00

ul. Sšdowa 1 (wejĹ&#x201C;cie od ul. Fabrycznej) od pn do pt 17.00-19.00 oraz stany nagÂłe tel. 061 437-95-56, 0696-779-712

OdzyskajÄ&#x2026; zdrowie dzieci rodzice i dziadkowie

Roz-221

Lek-221

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 0606-312-327

LARYNGOLOG lekarz specjalista

Danuta Kowalska

8 minut

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Sšdowa 6 umowa z NFZ - tel. 061 436 78 32 w poniedziaÂłki i czwartki - 14:00-18:00 we wtorki, Ĺ&#x201C;rody i pištki - 8:00-12:00 GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorek 18:00 -19:00, pištek 16:00-17:00 rejestracja tel. 061 436 11 95 po 15:00

8 MINUT ZMIENI TWOJE SAMOPOCZUCIE

odstresuje, uodporni, zrelaksuje, zniweluje bĂłl, doda energii

POMOĹťE W LECZENIU...

bezsennoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; migreny â&#x20AC;&#x201C; alergii â&#x20AC;&#x201C; astmy â&#x20AC;&#x201C; reumatyzmu â&#x20AC;&#x201C; cukrzycy â&#x20AC;&#x201C; osteoporozy depresji â&#x20AC;&#x201C; otyĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; impotencji â&#x20AC;&#x201C; neuralgii â&#x20AC;&#x201C; zaburzeĹ&#x201E; ciĹ&#x203A;nienia krwi zĹ&#x201A;amaĹ&#x201E; i kontuzji â&#x20AC;&#x201C; moczenia nocnego i dziennego â&#x20AC;&#x201C; zatorowoĹ&#x203A;ci zaburzeĹ&#x201E; hormonalnych â&#x20AC;&#x201C; schorzeĹ&#x201E; stawĂłw â&#x20AC;&#x201C; zapalenia drĂłg rodnych ĹźylakĂłw, zapalenia ĹźyĹ&#x201A; â&#x20AC;&#x201C; choroby Buergera â&#x20AC;&#x201C; obrzÄ&#x2122;kĂłw i krwiakĂłw bliznowacenia ran â&#x20AC;&#x201C; bĂłlĂłw zwyrodnieniowych krÄ&#x2122;gosĹ&#x201A;upa i stawu biodrowego

OKULISTYKA Specjalista ChorĂłb Oczu Klaudia StefaĹ&#x201E;ska-GĂłral WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 14

ZAPEWNIAMY KONSULTACJÄ&#x2DC; LEKARSKÄ&#x201E; Centrum Zdrowia i SiĹ&#x201A; Witalnych GraĹźyna Felicka, 62-310 Pyzdry,ul. Rynek 5 nr caĹ&#x201A;odobowy 0 504 746 239 Rehabilitacja rĂłwnieĹź w domu

NFZ pon. 13â °â °â&#x20AC;&#x201C;17â °â °, Ĺ&#x203A;r. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â ° GABINET PRYWATNY

czw. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â °â&#x20AC;&#x201C;19â °â ° pt. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â ° â&#x20AC;&#x201C; 19â °â ° tel. (061) 436-30-44, 0600-601-035

Lek-235b

przeĹ&#x201A;om w terapii pulsujÄ&#x2026;cymi polami magnetycznymi, bliskÄ&#x2026; podczerwieniÄ&#x2026; i dĹşwiÄ&#x2122;kiem

JEDYNY GABINET W WIELKOPOLSCE

Wrzenia, ul. OPIESZYN 10 tel. 0600-794-681

â&#x20AC;&#x17E;HIPOKRATESâ&#x20AC;?

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

pon 15.00-17.00 roda 15.00-18.00 sobota 10.00-12.00

SPECJALISTYCZNE CENTRUM STOMATOLOGICZNE

spec. ginekolog poo)nik

PrzyjĂŞcia: kaÂżda III sobota miesišca od godz. 10:00 do 12:00 Hipokrates, WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Wojska Polskiego 13 Rejestracja: codziennie 18:00-20:00 tel. O601-793-838

Zofia GÂładych lek. stom. specjalista II stopnia ortodoncji

POONICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa

â&#x20AC;˘ Ocena badaĂą: koronarografii i echo-serca â&#x20AC;˘ Kwalifikacja do zabiegĂłw operacyjnych (by-passy, operacje zastawek serca) â&#x20AC;˘ Opieka pooperacyjna

PORADNIA ORTODONTYCZNA

- implantacja pojedynczych zbĂłw - implantacja bezzbia - leczenie recesji dzi se - prace protetyczne na implantach - korony i mosty â&#x20AC;&#x201C; penoceramiczne, cyrkonowe, Procera - protezy cakowite i czciowe: akrylanowe, nylonowe, tytanowe - specjalistyczne leczenie kanaÂłowe przy uÂżyciu mikroskopu operacyjnego najnowszej generacji - stomatologia estetyczna: leczenie zmian prĂłchnicowych, zamania zbĂłw, przebarwie& - usuwanie kamienia nazbnego oraz osadĂłw - wybielanie zbĂłw - ekstrakcje zbĂłw - na miejscu wasna pracownia RTG

Rejestracja telefoniczna w godzinach 9.00-21.00 tel. 061 436-72-48 lub 507-117-063

Poradnia Medycyny Pracy Niepubliczny Specjalistyczny ZespĂł, Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;? 62-300 Wrze\nia, ul. S,owackiego 2, tel. 061 436-57-40 w.24

Lek-227

KARDIOCHIRURGICZNY Dr n.med. Piotr Buczkowski

13

* badania wszystkich grup zawodowych * bezpatne badania uczniĂłw i studentĂłw * badania kierowcĂłw zawodowych i amatorĂłw * peen zakres bada w jednym miejscu * wykonujemy badania w zakadach pracy Poradnia czynna pn. - czw. 7.00 - 14.30, w pt. do 13.30

DEPILACJA LASEROWA NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIA

LASER DIODOWY MEDIO STAR Informacja, rejestracja: AMIKA ul. PiastĂłw 16, tel. 061-4379-999

DERMATOLOGIA ESTETYCZNA Nowoczesne nieoperacyjne metody poprawiania defektĂłw urody lek.med. Julita WoĹ&#x201A;owiec specjalista dermatolog

WrzeĹ&#x203A;nia, AMIKA ,ul. PiastĂłw 16, tel.061/4379999 wtorek, Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek od 14.00, sobota od 10.00

PEĹ EN ZAKRES ZABIEGĂ&#x201C;W DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ WYPEĹ NIANIE ZMARSZCZEK, UST, POLICZKĂ&#x201C;W, BOTOX, TRWAĹ A DEPILACJA LASEROWA, MIKRODERMABRAZJA DIAMENTOWA, PEELING MEDYCZNY, COSMELAN, MEZOTERAPIA, KRIOCHIRURGIA, ELEKTROKOAGULACJA, ZAMYKANIE NACZYĹ&#x192;, DERMATOSKOPIA) PROMOCJA! w maju i czerwcu 10 % rabatu na BOTOX

Lek-248a

Prywatny Gabinet Konsultacyjny

www.wrzesnia.info.pl

Lek-229

12 czerwca 2009

GABINET INTERNISTYCZNO-HOMEOPATYCZNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Paderewskiego 50a

Dr nauk medycznych DANUTA MIKOAJEWSKA Specjalista chorĂłb wewntrznych Specjalista medycyny rodzinnej Czynne pon. - czw. TYLKO PO REJESTRACJI TELEFONICZNEJ

tel.: 0-61 436 30 24


14

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

www.wrzesnia.info.pl

OGRODZENIA PANELOWE i inne siatki zgrzewane Ogrodzenie wys. 1250 mm 44 zĹ&#x201A;/mb brutto Produkcja â&#x20AC;&#x201C; Kaczanowo 508-088-662, 061/ 4389-253 www.stal-pol.pl Roz-274

Biuro Podróşy i UbezpieczeĹ&#x201E; GROMADA Opieszyn 8, WrzeĹ&#x203A;nia tel.(061) 436-16-42, kom 609-896-349

s zesis<ieW

ZAPRASZA NA WEEKENDY W PROMOCYJNYCH CENACH

Na podstawie art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczegĂłlnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie drĂłg publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 193, poz. 1194 ze zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 19A0 r. odeks postpowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 98, poz. 10C1 ze zm.) tarosta rzesi'ski

NIECHORZE 24-26.07.2009 7-11.08.2009 12-16.08.2009

we WrzeĹ&#x203A;ni przy ul. SĹ&#x201A;owackiego tel. 061 4360 â&#x20AC;&#x201C; 291, tel. kom. 0500 â&#x20AC;&#x201C; 135 â&#x20AC;&#x201C; 439 w godz. 7 - 18, w soboty 7 - 13

cena 258 zĹ&#x201A; cena 418 zĹ&#x201A; cena 418 zĹ&#x201A;

OGĹ ASZA ZAPISY NA KURS PRAWA JAZDY kat. A, B, C, T, E-B, E-C, D OTWARCIE KURSU: 15.06.2009 r. godz. 16.30 CZAS TRWANIA KURSU 4-6 TYGODNI

cena 269 zĹ&#x201A;

WARSZAWA 29-30.08.2009

cena 234 zĹ&#x201A;

Gwarantujemy:

SZKLARSKA PORÄ&#x2DC;BA â&#x20AC;&#x201C; KARPACZ 18-20.09.2009

zawiadamia

cena 263 zĹ&#x201A;

* tanie bilety lotnicze m. in. Wizzair, Ryanair, Aerlingus i inne. * poĹ&#x201A;Ä&#x2026;czenia autokarowe na caĹ&#x201A;Ä&#x2026; EuropÄ&#x2122; (bezpoĹ&#x203A;rednio WrzeĹ&#x203A;nia-Londyn i ParyĹź) * wycieczki, wczasy, kolonie, obozy, * ubezpieczenia turystyczne i do pracy za granicÄ&#x2026;, * ubezpieczenia OC, AC i majatkowe: WARTA, HDI, HESTIA, GENERALI ASEKURACJA, ALLIANZ, UNIQA, CONCORDIA, COMPENSA.

H aktami sprawy zapozna/ si mo na w ydziale (dministracji (rchitektoniczno I udowlanej tarostwa Lowiatowego we rzeni, pokĂłj nr 2 I w godzinach urzdowania. Uwagi i wnioski w niniejszej sprawie sk*ada/ mo na w terminie 14 dni, tj. do 25.06.2009 r., pisemnie na adres tarostwa Lowiatowego we rzeni, ul 4hopina 10, 62-300 rzenia lub ustnie do protoko*u w ydziale (dministracji (rchitektoniczno-udowlanej, pok. nr 2.

NAGROBKI

Roz-181h

moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wyjazdu do Pargi ok. 70 zĹ&#x201A; Co moĹźesz jeszcze u nas zaĹ&#x201A;atwiÄ&#x2021;

e w dniu 25 maja 2009 r. zosta*o wszczte na +danie |min rze\nia postpowanie w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na realizacj inwestycji drogowej polegaj+cej na b:dwie :. a:szwej wraz z Hrzeb:dw^ cz+\ci :ic }ana aw,a i 'abrcznej, we rzeni na dzia*kach nr ewid. 1012, 1057/2, 1058, 1059, 1060, 1333, 1404, 1435.

tel. 608-240-688

Jako jedyni na rynku posiadamy Certifikat ISO 9001:2000 co Ĺ&#x203A;wiadczy o najwyĹźszej jakoĹ&#x203A;ci wykonania. Wystawa gotowych wzorĂłw

Kas-Boks Sp. z o.o.

Roz-279

ul. Paderewskiego 61 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel/fax 061/4361-349 GSM 691983422

Roz-244

-10% upustu

DemontaĹź i wywĂłz starego gratis MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw obok cmentarza

- wysoko wykwalifikowanÄ&#x2026; kadrÄ&#x2122; - zajÄ&#x2122;cia teoretyczne - doszkolenia - komputer do dyspozycji kursantĂłw - moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; korzystania z placu manewrowego - badania lekarskie na miejscu - raty do 24 miesiÄ&#x2122;cy - w cenie kursu jazda samochodem wyposaĹźonym w urzÄ&#x2026;dzenie do nauki kontrolowanego poĹ&#x203A;lizgu

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

STARE NA NOWE

Â&#x2021;2*52'=(1,$ .87( Â&#x2021;%$/8675$'< MX¢RG]ĂŁEUXWWRPE

ZAPRASZAMYtczynne od pn-pt od 8.00-17.00

OĹ&#x203A;rodek Szkolenia KierowcĂłw

MIÄ&#x2DC;DZYZDROJE 17-19.07.2009

LIGA OBRONY KRAJU

Edu-006

Obwieszczenie


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

12 czerwca 2009

www.wrzesnia.info.pl

15

GRZEGORCZYK PRIM PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE Ĺ&#x161;CIEKĂ&#x201C;W

Roz-056b

SKOTNIKI 31, 62-320 MIĹ OSĹ AW W tel./fax 061 438-28-31 kom. 695-716-913 www.grzegorczyk-prim.pl

Oferta: rT[BNCBFLPMPHJD[OF rVTÂ?VHJLPQBSLPÂ?BEPXBSLÇ&#x2021; r[CJPSOJLJOBXPEÇ&#x2019;EFT[D[PXÇ&#x2021;

DG-OKNA

Rewelacja! JEDYNA TAKA OFERTA NA RYNKU!!!

Producent: - okien i drzwi z PCV - okien i drzwi z aluminium - rolet zewnetrznych

KREDYT HIPOTECZNY NA O8WIADCZENIE!!! Po*+cz drogie kredyty w jeden, dobierz kwot ktĂłra ciebie interesuje nawet do 1.000.000 z,

W ofercie sprzedaĹźy: - okna dachowe - parapety wewnÄ&#x2122;trzne - parapety zewnÄ&#x2122;trzne - siatki przeciw owadom

jeli chodzi o dochody, to naprawd wystarczy twoje owiadczenie ustne

KREDYT SAMOCHODOWY

W PROMOCJI CENA BRAMY GARAĹťOWEJ 2500 X 2125 - 2.000 ZĹ NETTO

NA OQWIADCZENIE DO 100.000 z,

ROLETA ZEWNÄ&#x2DC;TRZNA 140 ZĹ /NETTO - 1 m2

KREDYT GOTĂ&#x201C;WKOWY

SprzedaĹź ratalna Pomiar i dostawa gratis Szybki i profesjonalny montaĹź

Bd-271

UWAGA

NA OQWIADCZENIE DO 20.000 z, Wszelkie informacje: tel. 061 640-21-70, 508-158-111, 504-126-030 POWSZECHNY DOM KREDYTOWY Wrzenia ul. Fabryczna 44

POSTAW NA NOWOCZESNE ROZWIÄ&#x201E;ZANIA WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Staszica 10, 061 4360-476

Kre-088

ZAKĹ AD BETONIARSKI â&#x20AC;&#x17E;PIOTROWSCYâ&#x20AC;? Nekla, ul. Dworcowa 22 A, www.piotrowscy.pl tel. (0 61) 43 72 079, tel./fax (0 61) 43 86 313

BETON towarowy - pompa 24 metry STROPY Teriva - dowĂłz do 50 km GRATIS BLOCZKI betonowe M-5 i M-6

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia PacyĹ&#x201E;ska, Marika Dubiel. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

NADPROĹťA L-19 PUSTAKI Ĺ&#x161;CIENNE ALFA OGRODZENIE BETONOWE KERAMZYT IZOLACYJNY Bd-210b


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

Poleca:

Drzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste. Tuje brabant 1 m na ĹźywopĹ&#x201A;oty Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15, 0601-759-243

Inn-397b

â&#x20AC;˘ materiaĹ&#x201A;y budowlane i wykoĹ&#x201E;czeniowe â&#x20AC;˘ systemy dociepleĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ sucha zabudowa wnÄ&#x2122;trz â&#x20AC;˘ farby, lakiery, impregnaty â&#x20AC;˘ narzÄ&#x2122;dzia malarskie, budowlane, ogrodnicze â&#x20AC;˘ elektronarzÄ&#x2122;dzia â&#x20AC;˘ kostka brukowa â&#x20AC;˘ instalacje sanitarne, elektryczne, hydrauliczne â&#x20AC;˘ systemy zamocowaĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ opaĹ&#x201A; â&#x20AC;˘ pasze i koncentraty ZAPRASZAMY

pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00 Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

061-4386-130, 0697-660-094

|9 HX,DÂ&#x20AC; />Â <

HDDD[] 3Pomieszczenia handlowo magazynowe o powierzchni i m pooone w eli l ipowa przy rasie Pozna " rze#nia $ poprzednio % $ $# # # `  & # & &q) $# $# &$$#$$! & Pomieszczenia prodcy'no magazynowe w cenrm eli l (yne ) #  `  & #$)$$$# $$! # v  $#+ #  #/ $   &! x{A|} ~Â&#x20AC;qA{q ~ &) /    $ $   #$!

Roz-296

12 czerwca 2009

Bd-267

16

997 - 12.06.09  

Drugie pytanie konkursu „WW” z okazji 1000. numeru! Cenne nagrody czekają Str. Czytelników, s. 21 Roman Tutak kontra starosta Str. Czytelnik...

997 - 12.06.09  

Drugie pytanie konkursu „WW” z okazji 1000. numeru! Cenne nagrody czekają Str. Czytelników, s. 21 Roman Tutak kontra starosta Str. Czytelnik...

Advertisement