Page 1

Kultura, s. 7

Realistyczne obrazy M. Kępki z Wrocławia do obejrzenia w WOK-u

17 maja 2013 NR 20 (1202/XXIV) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Ludzkie losy, s. 22

Piłka nożna, s. 28

Samotne matki znajdują pomoc w CBP w Zielińcu

Victoria prowadziła w finale Pucharu Polski, ale z Sokołem poległa

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Lech! Lech! Kolejorz! Szpital stracił ponad

Kasa w plecy

milion złotych na rozbudowę. Winnych brak...

Lech Poznań, s. 2, 11-13

To miaa by sztandarowa budowa tej kadencji powiatu. Kiedy w 2010 r. podpisywano umow na rozbudow, wszyscy byli peni nadziei. Prezes szpitala Zbyszko Przybylski i starosta Dionizy Janiewicz w bysku fleszów fotoreporterów zapewniali, e nowe skrzydo, a w zasadzie nowy szpital, powstanie w rekordowym tempie 16 miesicy. Od wkopania pierwszej opaty mino 30 miesicy i nie do, e koca budowy nie wida, to spóka stracia teraz 1 131 483,19 z, czyli 5 proc. przyznanego dofinansowania. Cho pierwotnie miao by dwa razy wicej. Kiedy niespena dwa miesice temu ujawnilimy, e Departament Wdraania Funduszy Europejskich w urzdzie marszakowskim podj wstpn decyzj o zmniejszeniu dofinansowania o 2,3 mln, „powiatowi” zachowywali spokój.

>>

Wiatraki staną zaledwie 700 m od domostw – czyli gra nie fair na sesji Miłosław, s. 16 Komputer powie, kiedy i gdzie wylewasz ścieki z szamb Nekla, s. 17

Tomasz Małecki

Jutro Kolejorz gra na wyjeździe z Legią o mistrza – a już dzisiaj poczytaj w „WW” o związkach Lecha z Wrześnią

Groził księdzu śmiercią i zapłaci 700 zł grzywny Zdarzenia, s. 5

Czy sprywatyzują przedszkole w mieście? Pyzdry, s. 18 Pokrętna genealogia Koziołka Matołka Historia, s. 23 www.wrzesnia.info.pl

dok. na s. 3

Apelacja dziennikarzy „WW” od wyroku została odrzucona Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał decyzję o umorzeniu postępowania wobec redaktora naczelnego „WW” Waldemara Śliwczyńskiego i dziennikarza Tomasza Szternela. Obaj zostali oskarżeni o upublicznienie informacji pochodzących z tajnego procesu prowadzonego przeciwko Hansowi S. Znany niemiecki przedsiębiorca molestował seksualne swoich pracowników. To nie pierwszy wyrok w tej sprawie. Wcześniej sąd uznał winę Śliwczyńskiego i Szternela, ale odstąpił od wymierzenia kary. Ponowne rozpatrzenie postępowania zaowocowało jego umorzeniem. Apelacja została rozpatrzona 16 maja i... odrzucona. – Będziemy walczyć o uniewinnienie, dlatego wystąpimy z wnioskiem o uzasadnienie wyroku – zapowiada naczelny „WW”. (red.)

Aktualności, s. 9

Święto Optymizmu na wrzesińskim rynku – roześmiane przedszkolaki chcą uśmiechu dorosłych! Nie bądźmy tacy ponurzy...

Google Street, s. 21

Tydzień bibliotek, s. 10

Wirtualny powiat na mapach w internecie. Sprawdź, czy na nich jesteś!

Spotkania z pisarzami, spektakle, warsztaty, audiobooki. Działo się w bibliotece...


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Futbolowe emocje SONDA

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

Michał Kamiński, pracownik ochrony: – Jestem kibicem Kolejorza. To bliski mi klub. Moşe dlatego, şe pracowałem kiedyś na kolei. Mecze oglądam w telewizji. Lech musi wygrać mecz z Legią, nie na innej moşliwości. Nazwiska wszystkich wrześnian, którzy grali w Lechu, trudno mi sobie przypomnieć. Na pewno grał Przysiuda. Mieszkam na pograniczu powiatów wrzesińskiego i słupeckiego, więc nie zapominam, şe Topolski był trenerem w Słupcy.

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl obiektywny: Brawa dla pana dziennikarza za uĹźy-

wanie zwrotu „kibol�, które znaczy po poznańsku to samo co kibic, a w mediach jest synonimem bandziora i łobuza. Mecz w telewizji oczywiście to nie to samo, co obejrzeć na şywo (doping, oprawy i adrenalina). Polecam kaşdemu, kto się jeszcze boi, şe na stadionie moşna dostać w mordę, itp., itd. W Poznaniu jest bardzo spokojnie, są sektory dla dzieci i rodziców, przychodzi pełno kobiet. Miejsce w sam raz na wyjazd rodzinny. Górnik Zabrze: W nawiązaniu do tytułu „Tematu tygodnia� – no nie cała Września za Lechem, co pewnie jest dla niektórych zaskoczeniem, ale taka prawda... Od małego kibicuję Górnikowi i tego nikt ani nic nie zmieni. A tym bardziej się tego nie wstydzę. Ale z racji tego, şe prawie od 10 lat tu mieszkam, şyczę Wam wszystkim Mistrzostwa Polski w tym roku. Muka: A ja kibicuję naszej Victorii, bo to wrzesiński klub. I trochę mnie ta moda na klub z obcego miasta irytuje.

Radosław Byliński, operator wózka widłowego: – Od 25 lat kibicuję Lechowi. Widziałem na şywo 90 proc. meczów Kolejorza. Bardzo wysoko oceniam szanse Lecha w meczu z Legią. Jesteśmy faworytem. Oczywiście, şe kojarzę nazwiska wrześnian, którzy grali w Lechu: Przysiuda, Wilczyński i Jakóbczak.

Jacek Bartkowiak, magazynier: – Kibicuję, choć muszę przyznać, şe ostatnio mniej intensywnie. Mecze oglądam w telewizji, raz miałem okazję zobaczyć grę Kolejorza na şywo. Myślę, şe Lech i Legia mają równe szanse. W Lechu grali Przysiuda i Jakóbczak.

Kibol Lecha to dla mnie: pasjonat

Przemek Drzewiecki, muzyk: – Jestem kibicem Lecha. Kiedyś jeździłem na mecze, teraz najczęściej oglądam w telewizji. Oczywiście, jeşeli czas pozwala. Bardzo chciałbym, şeby Lech wygrał z Legią, ale wiadomo, şe piłka jest okrągła, a bramki są dwie. W Lechu grał mój kolega Waldek Przysiuda.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

G

dy Jakóbczok strzylo gola, Wrzenia sigo po jabola – tak piewaem z caej epy na stadionie Warty, gdy wrzesiski strzelec wyborowy Lecha zdobywa kolejn bramk. Bo z „Jakóbem� byo tak, e gdy sdzia dyktowa rzut wolny z odlegoci 30-35 metrów (lub bliej) do bramki, to prawie zawsze oznaczao to gola. Wydaje mi si, e Jakóbczak mia skuteczno w egzekwowaniu rzutów wolnych w granicach takich jak Ronaldo, albo nawet lepsz. Mia niesamowite „kopyto�. Pamitam, e kiedy – a cay czas jestemy na pocztku lat 70., na stadionie Warty – po jego uderzeniu pika odbita od spojenia supka i poprzeczki poleciaa w rodek trybuny. Przypominam, e midzy boiskiem bya jeszcze 8-torowa bienia lekkoatletyczna i trawnik... Pamitam emocje, a take butelki, którymi nikt nie rzuca. Wszyscy kulali je pod awkami, z góry na dó. A byy ich tysice... Po meczu dziesitki chopców zbieray je w ogromne worki. Ja natomiast wraz z nieprzeliczonym mrowiem kibiców przyjezdnych szedem na dworzec, gdzie na peronie 1A kupowaem krupnioka z wody z bu i Sarepsk... Bezcenne!

W tym tygodniu wybraliśmy męski temat – zapytaliśmy wrześnian o Lecha Poznań. Czy kibicują Kolejorzowi? Jak oceniają szanse Lecha w meczu z Legią? Wolą oglądać mecze na şywo czy w telewizji? Czy znają wrześnian, którzy grali w Kolejorzu?

Ĺ‚obuz

28%

50% patriota

22%

Satyryczny komentarz tygodnia: kibicowi wszystko kojarzy siÄ™ z jednym...

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Kto wygra Lech czy Legia? Tomasz Małecki: W sobotę na Šazienkowskiej Kolejorz zagra z Legią. Mecz ten zdecyduje najpewniej o mistrzostwie Polski. Kto pana zdaniem będzie lepszy?

Adam Topolski, trener Victorii Września, były zawodnik Legii i były trener Lecha: – Kibicuję jednym i drugim, bo grałem w Legii, ale trenowałem Lecha i mieszkam w Wielkopolsce. Będę bezstronnym obserwatorem, ale uwaşam, şe większe szanse ma Lech. Daję im 55 proc. Kolejorz ma świetną obronę oraz doskonałe skrzydła, choć nie wiadomo, czy zagra Tonev. Lech ma teş przewagę w środku pola. Z kolei Legia ma utalentowaną młodzieş, jak Šukasik, Furman czy Kosecki. Jednak stawiam na Lecha.

t,364;:8".*/&3"-/&

61 436-27-33, 436-29-49

/08&/*4,*&$&/:

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

693-631-996

Tarcica obrzynana i nieobrzynana Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33

.RzFLXV]NL RERN&HQRVX605-338-906, 605-550-379

GAZ 61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

AUTO-GAZ-PYZDRY

EKO-GAZ

 :U]HzQLD

tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

INSTALACJE GAZOWE BRC, LOVATO, STAG $XWR]DVWćSF]H

ul. Mostowa 6 63 2768-462, 604-992-402 ZZZDXWRVHUZLVS\]GU\SO

RG]ä

Usl-612

DOM-GAZ

0217$Ä“

t5"3$*$"0#3;:/"/" t8Ć–(*&-,".*&//:BTPSUZNFOU

VDPRFKRGRZ\FK LQVWDODFMLJD]RZ\FK KDNĂ‘Z Sa-412f

GAZ

 

6]\ENRĞßGR

 

juĹź od

\ĂŁ

Promocja Sa-501a

Gutowo Małe, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 61 437-64-56

TARTAK NEKLA wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

Roz-863

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA

Roz-1462

Reklama

       

e-mail: rainet@rainet.com.pl

www.rainet.com.pl

Infolinia: 607 920 777 603 057 939, 781 004 777


Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

3

GorÄ…cy temat

Ĺšmieci do PUK-u 3,2

Wrzesińskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wygrało przetarg na wywóz śmieci w gminie Września.

PUK zaoferowa najnisz kwot. Wywiezie mieci za 3,2 mln z. Jego konkurenci byli drosi, i to sporo. Przedsibiorstwo Artura Zysa zaproponowao wywóz za prawie 6 mln. Jeszcze drosz ofert zoy Remondis Sanitech Pozna – 7,7 mln. Teraz do koca czerwca PUK musi dostarczy wszystkim wacicielom posesji pojemniki na mieci. – Wielko pojemnika przedsibiorca ustali z indywidualnymi wacicielami nieruchomoci, zachowujc miesiczny limit 120 litrów

wytwarzanych odpadów przypadajcych na jednego mieszkaca – precyzuje burmistrz Tomasz Kauny. Dotychczas do ratusza wpyna... jedna deklaracja mieciowa. Pierwotnie mieszkacy mieli na to czas do koca maja, jednak wczoraj rada miejska przeduya ten termin do koca czerwca. Przypomnijmy, e w gminie Wrzenia opata za mieci bdzie wynosi 15 z od osoby za niesegregowane i 10 z za segregowane. Opat mona dokonywa bezporednio w kasie ratusza, na poczcie, w banku bd te przelewem internetowym na konto gminy. Nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zostan objte nieruchomoci zamieszkae, a wic take te bdce w zarzdzie

mln z zapaci gmina Wrzenia za wywĂłz mieci

Wrzesiskiej Spódzielni Mieszkaniowej. – I to ona w imieniu mieszkaców, których mieszkaniami zarzdza, bdzie skadaa „deklaracj o wysokoci opaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi�, a take w ich imieniu wnosia nalen gminie opat – wyjania burmistrz. Tomasz Maecki

Reklama

Kasa w plecy, czyli jak przekuÄ&#x2021; stratÄ&#x2122; w sukces <<

dok. ze s. 1

W urzdowo-starostowym â&#x20AC;&#x17E;Przegldzie Powiatowymâ&#x20AC;? moglimy przeczyta, e: [...] sprawa nie jest przesdzona. Po pierwsze taka decyzja nie zapada. Okolicznoci agodzc dla zarzdu miao by to, e â&#x20AC;&#x17E; w Polsce wiele jest podobnych sytuacji, ale beneficjenci odwouj si od tych decyzji i zazwyczaj wygrywaj. O tym, e to â&#x20AC;&#x17E;szpitalnicyâ&#x20AC;? maj racj, przekonywali na sesji wiceprezes placĂłwki Adam Jasinski oraz radny Jerzy Mazurkiewicz. Ten drugi grzmia, e megaskandal bdzie, kiedy szpital zaskary decyzj marszakowskich urzdnikĂłw do sdu i wygra. Urzdnicy nie przejli si â&#x20AC;&#x17E;gro bamiâ&#x20AC;? z Wrzeni i decyzj o korekcie finansowej podtrzymali. Zmniejszyli j tylko o poow. Poprosilimy o komentarz do sprawy starost wrzesiskiego Dionizego Janiewicza, ktĂłry jest przewodniczcym zgromadzenia wspĂłlnikĂłw spĂłki Szpital Powiatowy. Przypomnijmy, e samorzd posiada w niej 100 proc. udziaĂłw. Zapytalimy te starost o to, czy wycignie konsekwencje wobec winnych sytuacji. Janiewicz uchyli si od bezporedniej odpowiedzi i przysa owiadczenie, w ktĂłrym czytamy: Fundamentalna zasada dotyczca funkcjonowania spĂłek, a reguluje to cile kodeks spĂłek handlowych, polega na tym, e kady z organĂłw spĂłki ma cile okrelone kompetencje. Z tego podziau kompetencji wynika, e kierowanie spĂłk oraz nadzĂłr biecy nad ni nie naley do zgromadzenia wspĂłlnikĂłw. Zgromadzenie wspĂłlnikĂłw posiada jednak jedn bardzo wan kompetencj, a mianowicie â&#x20AC;&#x201C; po zakoczeniu roku, w oparciu o sprawozdanie finansowe spĂłki, ocenione przez biegego rewidenta i zaopiniowane przez rad nadzorcz, dokonuje kompleksowej oceny dziaania organĂłw spĂłki poprzez udzielenie bd nieudzielenie absolutorium. Taka ocena za ubiegy rok powinna zosta dokonana najpĂł niej do koca czerwca. WĂłwczas bdzie mona odpowiedzialnie dokona oceny funkcjonowania spĂłki, realizacji inwestycji oraz rozliczy czonkĂłw zarzdu z powierzonych im zada.

Argumenty podniesione przez beneficjenta pozwalajÄ&#x2026; czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo podzielaÄ&#x2021; stanowisko beneficjenta, iĹź naruszenie art. 7 nie jest karygodne, co uzasadnia naĹ&#x201A;oĹźenie moĹźliwie najniĹźszej korekty finansowej

Jerzy Mazurkiewicz uwaa, e korekta w wysokoci 1,13 mln to... sukces szpitala: â&#x20AC;&#x201C; Mona to odwrĂłci i powiedzie, ze milion z hakiem ugralimy â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi radny i czonek rady budowy szpitala. â&#x20AC;&#x201C; Uwaam, e to jest w dalszym cigu kwestia podejcia pewnej grupy urzdnikĂłw do szukania bdu, a nie sprawdzania, czy ten bd wyrzdzi jakiekolwiek szkody dla Unii. Formalnie bd by, ale moglibymy si z tego wybroni. Mazurkiewicz doda, e szpital by na straconej pozycji w stosunku do urzdu marszakowskiego i dlatego musia si zgodzi na korekt. W przeciwnym wypadku UMWW nie przelaby kolejnych 6 milionĂłw z dotacji na dokoczenie budowy. â&#x20AC;&#x201C; Lepiej byo tak zrobi. By moe pĂł niej znajdzie si moliwo, eby to w sdzie obroni, ale na ten moment waniejsze jest, eby uzyska tych par milionĂłw na skoczenie roboty â&#x20AC;&#x201C; wyjania radny powiatowy. Przewodniczcy rady nadzorczej szpitala Dariusz Jurewicz odmĂłwi nam komentarza do sprawy. Naciskany stwierdzi, e dopiero po rozmowie z prezesem szpitala bdzie mĂłg cokolwiek powiedzie. Prezes Zbyszko Przybylski, mimo naszych wielokrotnych prĂłb, nie odbiera telefonu. W poniedziaek zapewni dziennikarza Radia Merkury Rafaa Regulskiego, e szpital da sobie rad bez miliona. Tomasz Maecki

Reklama Kre-368

:U]HĹ&#x2019;QLD XO5\QHN

www.kredyty-chwilowki.pl

tel. 436

70 51795 591 967

Centrum Paliw

i RozpuszczalnikĂłw Sp. z o.o.

WrzeĹ&#x201C;nia, SÂłomowo 1b, tel. 61 436 04 26, fax 61 436 24 21

ul. KoĹ&#x201C;ciuszki 20

Zew-492

Serwis - wymiana opon opon - sklep z oponami AUTO MYJNIA â&#x20AC;˘ SERWIS KLIMATYZACJI 61 4366-909 pon.-pt. 8.00-20.00, sob. 8.00-17.00

Sa-494

17 maja 2013


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

I po co ukradła?

Osoby odpowiedzialne za bezpieczestwo i higien pracy w firmie Krolux z owicza usyszay zarzuty. To efekt mudnego ledztwa w sprawie wypadku kolejowego sprzed dziesiciu miesicy. Tragedia rozegraa si 19 lipca w Somowie. Pocig EuroNight Jan Kiepura jadcy z Amsterdamu do Warszawy potrci dwóch mczyzn pracujcych na torach. Dokrcali szyny do podkadów kolejowych specjalnym urzdzeniem o napdzie spalinowym. Poniewa pracuje ono bardzo gono, mieli zaoone suchawki na uszy. Mogli wic nie sysze nadjedajcego zestawu. W wypadku zginli mieszkacy gminy owicz: 48-letni Zenon K. i 25-letni Piotr G. Pierwszy by kawalerem, drugi mia on i syna. Z zezna maszynisty wynika, e pocig jecha z prdkoci 140 km/h. Mczyzna, widzc pracowników, zacz trbi – ci jednak go nie syszeli. Skad zatrzyma si prawie kilometr od miejsca tragedii. Na wniosek prokuratury zostaa opracowana opinia z zakresu bezpieczestwa i higieny pracy. Na jej podstawie przedstawiono zarzuty osobom odpowiedzialnym za te zagadnienia w firmie Krolux. TOS

Dyskoteka dopiero si zaczynaa. W pewnym momencie Anna (20 lat) odesza od stolika. Na krzele pozostawia jednak torebk i sweter. Gdy wrócia, ju ich nie byo. Rozejrzaa si dokoa. Torebka leaa przy innym stoliku. Tyle tylko, e brakowao w niej portfela z dokumentami (dowodem osobistym, prawem jazdy i kart patnicz) oraz pienidzmi (50 z), jednorazowej maszynki do golenia i kilku plastrów szynki. Przeprowadzona na poczekaniu analiza monitoringu doprowadzia do ustalenia sprawczyni kradziey. To kobieta w rednim wieku. Z papierosem w rku siedziaa przy ssiednim stoliku. Podesza do baru, poprosia o piwo „na kresk”. Nie dostaa. Wracajc, chwycia za torebk lec na krzele. Oprónia jej zawarto. Wybiega z lokalu. Nie wiedzie czemu, skrya si w krzakach. Portfel wyrzucia pod jeden z zaparkowanych samochodów. – Byam zdenerwowana. Baam si tego, co zrobiam – powie pó niej podczas sdowej rozprawy. Interweniowaa policja. 42-letni sprawczyni kradziey wskazali jej stojcy przed lokalem mczy ni. To oni j zatrzymali. Utrzymywaa,

Wypadł z drogi i efektownie dachował w rowie

Bywa, że wyrok nie jest jedyną karą za przewinienie. Tak było w tym przypadku.

1,07 5

mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu miaa 42-latka

miesicy wizienia w zawiasach – to wyrok, który usyszaa

e nie wie, o co chodzi, i e nic zego nie zrobia. Zdradzia j tylko zawarto torebki: dwa plasterki wdliny i maszynka do golenia. – To moje rzeczy – zapewnia, jednak nie potrafia powiedzie, gdzie je kupia. Po chwili zmienia lini obrony. Twierdzia, e to nie s jej rzeczy i nie wie, w jaki sposób znalazy si w jej torebce. Bya mocno pijana, dlatego wyjanienia zoya dopiero wtedy, gdy wytrze wiaa. Ma szóstk dzieci, które wychowuje m. Jest z nim w separacji. Pracuje w piekarni, wydaje towar. Chcc odreagowa stres, 25 sierpnia 2012 r. posza do lokalu. Chciaa napi si alkoholu, ale nie miaa pienidzy. W reakcji na odmow nalania piwa przez barmank, rozzoszczona, chwycia za torebk lec na krzele. – Nie chciaam tego zrobi – zapewnia podczas rozprawy, która odbya si 6 maja we wrzesiskim sdzie. – Taka sytuacja nigdy wicej si nie powtórzy. 42-latka zostaa skazana na 5 miesicy pozbawienia wolnoci w zawieszeniu na 3 lata próby i 500 z grzywny. Znacznie dotkliwsz kar byo to, co wydarzyo si pó niej: zostaa zwolniona z pracy. TOS

Uderzył w bramownicę i wstrzymał ruch na K15

„ Plama oleju zagraaa

uczestnikom ruchu na drodze krajowej w Biaycach (8 maja). Straacy zrobili to, co do nich naleao – usunli j za pomoc rodka chemicznego o nazwie sorbent.

„ VW polo zderzy si z renaultem premium. Miao to miejsce 12 maja przy ul. Kolejowej. Mundurowi rozczyli instalacj elektryczn w niemieckim aucie, a czterem poszkodowanym zaoyli konierze ortopedyczne. „ Tego samego dnia wy-

jedali do usunicia kolejnych plam oleju. Zalegay one na skrzyowaniu ul. Miosawskiej z ul. Sienkiewicza, a take przy ul. Paderewskiego.

„ A trzy jednostki straackie (z Pyzdr, Pietrzykowa i Wrzeni) uczestniczyy w usuwaniu skutków wypadku, do którego doszo 12 maja na drodze wojewódzkiej w Górnych Grdach. Szczegóy obok. „ Powiatowe obcho-

dy Dnia Straaka odbd si 17 maja. W programie m.in. polowa msza wita i akademia. TOS

Kronika policyjna

Prokuratorskie zarzuty dla dwóch osób

Straż Pożarna

4 Zdarzenia

„ Nieco ponad 1 mg/

dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu wykazao badanie 55-letniego rowerzysty. Zosta zatrzymany 9 maja przy ul. Kolejowej.

„ Ford transit (rocz-

nik 1995) znikn w nocy z 9 na 10 maja z prywatnej posesji w Gutowie Wielkim. Dla jego waciciela mia warto bardziej sentymentaln ni materialn – straty oszacowa tylko na 2 tys. z.

„ Mczyzna poszukiwa60-letni gnieźnianin na łuku drogi stracił panowanie nad renaultem megane, w wyniku czego zjechał na pobocze, uderzył w drzewo i dachował w rowie. Do wypadku doszło rankiem 12 maja na drodze wojewódzkiej 442 w Górnych Grądach. Ucierpiała w nim pasażerka, która z obrażeniami ciała została przewieziona do wrzesińskiego szpitala. TOS

65-letni koninianin przysnął za kierownicą mercedesa i uderzył w bramownicę na krajówce w Obłaczkowie (9 maja). Na stalowej konstrukcji, która groziła przewróceniem, znajdowały się ograniczniki wysokości i tablice informacyjne dla aut przejeżdżających pod wiaduktem. Została ona zdemontowana. Sprawca dostał 300 zł mandatu. KUL

Trwa proces byłego ordynatora ortopedii wrzesińskiego szpitala

Pokonał 40 kilometrów skradzionym autem, po czym je porzucił

Obcokrajowiec winny spowodowania groźnego wypadku

Zmarł 57-letni wrześnianin – nie wiadomo tylko, jak i kiedy

We wtorek odbyła się kolejna rozprawa Kamila K., byłego ordynatora oddziału ortopedii we wrzesińskim szpitalu. Przypomnijmy, że jest on oskarżony o łapownictwo. Prokuratura zarzuca mu wzięcie 2 tys. zł łapówki i kilkunastu butelek alkoholu. Ten nie przyznaje się do winy. Podczas wtorkowego posiedzenia sąd przesłuchał czterech świadków. Piąty się nie stawił. Kolejna rozprawa odbędzie się 19 czerwca . – Nigdy nie słyszałem o żadnym przypadku przyjęcia łapówki przez doktora Kamila K. – komentuje sprawę prezes szpitala Zbyszko Przybylski. – Mogę dodać, że ten lekarz jako ordynator bardzo rozwinął nasz oddział ortopedii, wprowadził wiele nowych metod operacji. Ponadto, na razie nie został skazany i obowiązuje zasada domniemania niewinności. TOM

Skoda octavia skradziona w Poznaniu została znaleziona w Nekli. I nic z niej nie zginęło... 5-letnie auto zniknęło 8 maja z parkingu przy ul. Ewangelickiej w stolicy Wielkopolski. Właściciel oszacował jego wartość na 30 tys. zł. Nie rozpaczał długo – ledwie jeden dzień. Samochód został znaleziony na niestrzeżonym parkingu w Nekli przy ul. Ogrodowej. – Po sprawdzeniu okazało się, że figuruje w bazie danych pojazdów skradzionych – mówi rzecznik wrzesińskiej policji Krzysztof Szcześniak. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji Poznań-Stare Miasto. – Czynności trwają. Mogę tylko powiedzieć, że samochód znajdował się w nienaruszonym stanie – mówi komendant jednostki Franciszek Rusyniak. TOS

43-letni Białorusin kierujący scanią zmierzał w kierunku Poznania. Problem w tym, że włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu volkswagenowi transporterowi. Takie okoliczności towarzyszyły wypadkowi, do którego doszło wieczorem 10 maja na drodze krajowej K92 w Przyborkach. Kierujący niemieckim autem (37-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego) i jeden z pięciu pasażerów (50-latek z tego samego miasta) z licznymi obrażeniami ciała, w tym złamaniami, trafili do wrzesińskiego szpitala. W zabezpieczeniu miejsca zdarzenia uczestniczyli strażacy z Wrześni, Węgierek i Kaczanowa. Na czas prowadzonych działań zamknęli drogę. Odblokowali ją po 1,5 godziny, gdy usunęli samochody, płyny i części powypadkowe. TOS

Zwłoki 57-latka zostały znalezione w mieszkaniu przy ul. Dąbrowskiego. Dostrzegli je pracownic y firmy remontowej. Budowlańcy ocieplali blok. Po południu 10 maja zauważyli przez okno leżącego na podłodze mężczyznę. Nie dawał oznak życia. Zaniepokojeni wezwali więc policję, a ta pogotowie ratunkowe. Na pomoc było już jednak za późno. 13 maja została przeprowadzona sekcja zwłok. Ma dać odpowiedzi na dwa podstawowe pytania – o czas i przyczynę śmierci. Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie, nastąpiła ona co najmniej kilka dni przed znalezieniem ciała. Wątpliwości rozwieje opinia biegłej z dziedziny medycyny sądowej. Dalsze działania prokuratury są uzależnione od zawartych w niej stwierdzeń. TOS

ny listem goczym zosta zatrzymany 11 maja przy ul. witokrzyskiej. Dosta doprowadzony do zakadu karnego.

„ Rekord wyrubowa 31-letni cyklista zatrzymany w Nowym Folwarku. Mia a 1,26 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu (13 maja). „ W tym samym dniu w Gutowie Wielkim 27-latka kierujca toyot yaris uderzya w ty volkswagena passata, z kolei ten w citroena C3. Winna spowodowania kolizji dostaa 250 z mandatu. „ Z kolei kierowca merce-

desa sprintera nie udzieli pierwszestwa przejazdu i doprowadzi do stuczki z citroenem berlingo. Dosta za to 300 z mandatu. Do zdarzenia doszo 14 maja na skrzyowaniu ul. Sdowej z Jana Pawa II. TOS


17 maja 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

Zdarzenia LeĹ&#x203A;nicy teĹź zapominajÄ&#x2026; o sprzÄ&#x2026;taniu Ĺ&#x203A;mieci z kubĹ&#x201A;Ăłw na leĹ&#x203A;nych parkingach W obronie przyrody nie raz uderzaliĹ&#x203A;my w ludzi, dla ktĂłrych las jest Ĺ&#x203A;wietnym miejscem na pozbycie siÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;mieci. Tym razem wrzucamy kamyczek do ogrĂłdka NadleĹ&#x203A;nictwa Czerniejewo. Przy drodze powiatowej WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; Czerniejewo leĹ&#x203A;nicy, za co im chwaĹ&#x201A;a, urzÄ&#x2026;dzili jedyny w tym rejonie Ĺ&#x203A;rĂłdleĹ&#x203A;ny parking. SÄ&#x2026; Ĺ&#x201A;aweczki, jest wiata, tablica informacyjna, miejsce dla samochodĂłw, postawiono teĹź kosz na Ĺ&#x203A;mieci. Cóş z tego, skoro nikt nie myĹ&#x203A;li o jego opróşnianiu. Kto wie, czy to nie same zwierzÄ&#x2122;ta rozdrapaĹ&#x201A;y stertÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;mieci wystajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; poza brzeg kosza. Od kilku tygodni tak to wyglÄ&#x2026;da. AW

Przeszkoda nie do pokonania na malowniczo poĹ&#x201A;oĹźonej polnej drodze Ta pokaĹşna sterta Ĺ&#x203A;mieci zalega od dĹ&#x201A;uĹźszego czasu na polnej drodze miÄ&#x2122;dzy Pyzdrami a CieĹ&#x203A;lami MaĹ&#x201A;ymi (tuĹź przy mostku na Flisie). Na co dzieĹ&#x201E; korzystajÄ&#x2026; z niej rolnicy i sadownicy. A wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciwie korzystali, bo zalegajÄ&#x2026;ca haĹ&#x201A;da praktycznie uniemoĹźliwia jej pokonanie. OprĂłcz szklanych i plastikowych butelek zauwaĹźyliĹ&#x203A;my teĹź odzieĹź, buty, a nawet... sedes. ZostaĹ&#x201A;y przywiezione w workach. WĹ&#x203A;rĂłd nich jest jeden po saletrzaku, co mogĹ&#x201A;oby rzucaÄ&#x2021; cieĹ&#x201E; podejrzenia na ktĂłregoĹ&#x203A; z gospodarzy. Ustalenie innych faktĂłw zwiÄ&#x2026;zanych z nielegalnym procederem pozostawiamy policji. Zapewniamy, Ĺźe poinformujemy o efektach jej pracy. TOS

www.wrzesnia.info.pl

5 Ĺťal za grzechy Kazimierz S., 70-letni mieszkaniec Podstolic, zostaĹ&#x201A; skazany za kierowanie gróźb karalnych pod adresem ks. Andrzeja Bohdanowicza, proboszcza paraďŹ i w OpatĂłwku. Przypomnijmy, e dwa lata temu duchowny sta si obiektem niewybrednych atakĂłw. Proboszczowi m.in. przebito opony w samochodzie, pomalowano otarz polowy na cmentarzu. Przez dwa lata z rzdu na trasie procesji Boego Ciaa pojawiay si oszczercze plakaty. Ks. Bohdanowicz dostawa listy z pogrĂłkami, odbiera te telefony â&#x20AC;&#x201C; podczas rozmowy groono mu mierci. W grudniu ubiegego roku na murze proboszczĂłwki pojawi si napis: â&#x20AC;&#x17E;Ty buhaju, i tak koldy nie doczekaszâ&#x20AC;?. Dopiero po tym ledztwo nabrao tempa. Mundurowi ustalili, e autorem jednego listu i telefonu jest Kazimierz S., emerytowany pracownik RSP Podstolice. Podstoliczanin grozi w nich m.in. pozbawieniem ycia ksidza (!). Pozostaych rzeczy Kazimierzowi S. nie udowodniono. W czwartek 9 maja odbyo si posiedzenie sdu. Kazimierz S. zawar ugod, na podstawie ktĂłrej zosta skazany na czn kar grzyw-

ny w wysokoci 700 z oraz pokrycie kosztĂłw procesu. Mimo to oskarony na posiedzeniu kolejny raz zaatakowa ksidza. â&#x20AC;&#x201C; To najgorszy proboszcz, jakiego znam. Za moich czasĂłw byo omiu proboszczĂłw, ale tak zego nie byo â&#x20AC;&#x201C; stwierdzi. â&#x20AC;&#x201C; Czy mia pan jakie osobiste zatargi z ksidzem? â&#x20AC;&#x201C; docieka sdzia Radosaw Skiba. â&#x20AC;&#x201C; Nie, nigdy. Raz tylko na koldzie ksidz stwierdzi, e kolejna bdzie latem. Zapytaem: jak to, kolda latem? Zim powinna by kolda! â&#x20AC;&#x201C; grzmia na sali sdowej oskarony. â&#x20AC;&#x201C; Poza tym, co to za kolda, gdzie ludzie id do ksidza na salk. Ksidz powinien przyj do domu! A on jeszcze tam czstowa winem, i to przy dzieciach! â&#x20AC;&#x201C; oburza si S. Zachowanie oskaronego wywoao ostr reakcj penomocnika ks. Bohdanowicza, ktĂłry wystpowa jako oskaryciel posikowy: â&#x20AC;&#x201C; Jeli pan nadal bdzie takim tonem mĂłwi o ksidzu, to nie bdzie ugody â&#x20AC;&#x201C; zagrozi adwokat. Po tym S. na wyra ne danie sdziego przyzna si do winy i przeprosi duchownego. â&#x20AC;&#x201C; Przepraszam i auj â&#x20AC;&#x201C; powiedzia amicym si gosem. Ogoszenie o wyroku zawinie na miesic na tablicy ogosze we wrzesiskim ratuszu. TOM

Bd-433

Reklama

Oferujemy w promocyjnych cenach mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe ZQRZRF]HVQ\PSLÄ&#x2DC;WURZ\P EXG\QNX]KDOÄ&#x2030;JDUDĹŽRZÄ&#x2030;LZLQGÄ&#x2030;

SU]\XO*QLHŏQLHĽVNLHM

Skl-831

2GELyUGRNRÄ˝FDF]HUZFDELHĹŽÄ&#x2030;FHJRURNX

XO.ROHMRZDD:U]HÄ&#x17E;QLD

CHEMIA GOSPODARCZA w cenach hurtowych

=DPyZLHQLDWHO61 4360 845 OXEPDLORZRELXUR#]HILURQHSO Zapewniamy transport =$35$6=$0<GRZVSyĂĄSUDF\

NAGROBKI schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 61-4388-077, 601-084-743 NISKE CENY


17 maja 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

6 SpoĹ&#x201A;eczeĹ&#x201E;stwo Wielcy gracze ratujÄ&#x2026; Ĺ&#x203A;wiat przed biedÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x17E;Grozi ci eksmisja? PomoĹźemy ci!â&#x20AC;?. â&#x20AC;&#x17E; MoĹźesz wyjĹ&#x203A;Ä&#x2021; na prostÄ&#x2026;!â&#x20AC;?. To zachÄ&#x2122;ty krzyczÄ&#x2026;ce ze sĹ&#x201A;upĂłw we WrzeĹ&#x203A;ni. Tak zrozpaczonym wciska siÄ&#x2122; kredyty i poĹźyczki. Enigmatyczne plakaty (jedyn informacj jest numer telefonu) z listkami do oderwania wisz w caym miecie. Cieknie z nich empati, altruizmem, trosk o biednych. Dzwonimy pod jeden ze supowych numerĂłw â&#x20AC;&#x17E;Stop eksmisjom na brukâ&#x20AC;?. Podajemy si za zaduonego lokatora. â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?: Pastwo pomagaj ludziom z kopotami finansowymi... Mski gos w suchawce: â&#x20AC;&#x201C; Szukamy rozwiza, aby pomĂłc. A jaki ma pan problem? Na waszym ogoszeniu przeczytaem, e pomagacie ludziom zagroo-

nym eksmisj. Przyjechaem z Anglii i dowiedziaem si, e moje mieszkanie jest zaduone na 15 tys. z, bo matka nie pacia... A z jakiego miasta pan dzwoni? Z Wrzeni. Z Wrzeni, mhm, rozumiem. Wie pan, e sprawa wyglda tak, e kade rozwizanie jest indywidualne. Aby doradzi, musiabym zna troch wicej szczegóów. Najlepiej, gdybymy spotkali si w biurze albo u pastwa w mieszkaniu... A czy mama jest na tyle zaduona, e figuruje w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej â&#x20AC;&#x201C; przyp. red.), w tym rejestrze dugĂłw? Z tego co mi wiadomo, to nie. A czy to takie wane? Tak, to bardzo wane. Bo od tego zaley, jakie rozwizanie mielibymy zastosowa. Mamy ofert z 25 Jedno z ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, ktĂłre zawisĹ&#x201A;o bankĂłw, wic moglibymy poszuka na sĹ&#x201A;upie przy ulicy KoĹ&#x203A;ciuszki. Jak jakiego fajnego kredytu. Jeli nie widaÄ&#x2021;, zainteresowanych nie brakuje

kredyt, to jakie inne rozwizanie. Na przykad spacamy to mieszkanie albo zamieniamy na mniejsze, tak eby pomĂłc spaci to zaduenie. Czyli pastwo zaatwiaj kredyty? WspĂłpracujemy z Expanderem, to jest firma, ktĂłra ma 25 bankĂłw w ofercie. I przygotowuj dla nas indywidualne oferty... A czy te kredyty s tasze od tych dostpnych na rynku? Na pewno s tasze, poniewa my negocjujemy jako sie i wystpujemy jako duy gracz wobec bankĂłw. Naszych biur jest pidziesit, do tego dochodzi ten Expander, wic inaczej z nami rozmawiaj. Mamy lepsze moliwoci negocjacyjne ni osoba prywatna, ktĂłra moe taki kredyt zaatwi. Zatem jestecie w stanie zaatwi mi kredyt albo zamieni mieszkanie? Tak, po prostu restrukturyzujemy dug .

Macie biuro we Wrzeni? Tak, tak, ale teraz jestemy na etapie przeprowadzki. By moe w pitek, sobot bdziemy na nowym miejscu, poniewa wszystko mamy w powijakach. Niech pan zadzwoni za par dni, to wtedy bd wiedzia, czy jestemy na nowym miejscu, i czy rozwizanie moemy znale . To kiedy mog zadzwoni? W pitek. Jakbym nie odbiera, to oznacza e jestem w trakcie spotka. Mamy nawa pracy... Filip Biernat

Od autora: Za plakatem â&#x20AC;&#x17E;socjalistycznego bojownikaâ&#x20AC;? ukrywa si porednik kredytowy bez biura. UOKiK przestrzega przed pseudoporednikami â&#x20AC;&#x201C; zaleca weryfikacj. Nie dajmy si oszuka.

Reklama

NOWOCZESNOĹ&#x161;Ä&#x2020; WYROSĹ A Z TRADYCJI

Bd-437

-DNLH VĂŁ QDMGURĹ&#x2018;V]H PLHV]NDQLD QDU\QNX".DĹ&#x2018;G\LQWHUHVXMĂŁF\VLá W\P ]DJDGQLHQLHP RGSRZLH EH] ]DVWDQRZLHQLD t ORIW\ F]\OL ORNDOH SRZVWDÄ&#x;H ] SU]HEXGRZ\ VWDU\FK EXG\QNĂ?Z SU]HP\VÄ&#x;RZ\FK Z dawnej zabudowy pozostawia VLá WR FR QDMFHQQLHMV]H F]\OL PXU\ Z\NRQDQH ] GRVNRQDÄ&#x;HM FHJÄ&#x;\DGRGDMĂŁFGRQLFKQDMQRZV]HLQVWDODFMHLPDWHULDÄ&#x;\Z\NRÄĄF]HQLRZH RWU]\PXMH VLá QRZĂŁ MDNRijütQRZRF]HVQHPLHV]NDQLD Z WUDG\F\MQ\FK Z\NRQDQ\FK ]Z\SDODQHMFHJÄ&#x;\PXUDFK*G\E\ G]LVLDM FKFLHĂĽ Z\EXGRZDĂĽ EXG\ QHN Z WDNLHM WHFKQRORJLL WR FHQD ORNDOL Z QLP ]ORNDOL]RZDQ\FK E\Ä&#x;DE\ GOD ZLáNV]RÄłFL ] QDV QLHGRVWáSQD 7ĂŁ VDPĂŁ ORJLNĂŁ NLHURZDÄ&#x;D VLá ILUPD :(;(/ SU]\VWáSXMĂŁF GR SU]HEXGRZ\ GDZQHJR 7HFKQLNXP 0OHF]DUVNLHJR 3RQLHZDĹ&#x2018; przeprowadzone ekspertyzy WHFKQLF]QH GRZLRGÄ&#x;\ Ĺ&#x2018;H VWDQ FHQW\PHWURZHM JUXERÄłFL FHJODQ\FK PXUĂ?Z MHVW LGHDOQ\ SU]\VWĂŁSLRQRGRDGDSWDFMLRELHNWX QD FHOH PLHV]NDQLRZH : HIHNFLH SRZVWDÄ&#x;\ MXĹ&#x2018; GZD EXG\QNL ] NWĂ?U\FK SLHUZV]\ MXĹ&#x2018; RG EOLVNR URNX MHVW ]DPLHV]NDÄ&#x;\ D GUXJL ]RVWDQLH SU]HND]DQ\ PLHV]NDÄĄFRP GR NRÄĄFD F]HUZFD EU$MDNLHVĂŁZUDĹ&#x2018;HQLDLVSRVWU]HQLD PLHV]NDÄĄFĂ?Z" 'OD SDQL SDQL Ĺ&#x2018;HQLD FML ODW ]DMPXMĂŁFHMPLHV]$OLFML ODW ]DMPXMĂŁFHMPLHV]QLH QD RVWDWQLP GUXJLP GUXJLP NDQLH WU]H QDMZDĹ&#x2018;QLHMV]H VĂŁ NRV]W\ NRV]W\ SLáWU]H zymania utrzymania

t e SÄ&#x;DFá WXWDM ]D RJU]HZDQLH LFLHSÄ&#x;ĂŁZRGáWHJRFRSÄ&#x;DFLÄ&#x;DP Z PLHV]NDQLX Z EXG\QNX ] ZLHONLHM SÄ&#x;\W\ PĂ?ZL , GOD PQLH MXĹ&#x2018; VWDUV]HM RVRE\ EDUG]R ZDĹ&#x2018;QD MHVW FLV]D t WX QLH VÄ&#x;\V]á VĂŁVLDGĂ?Z FR Z SRSU]HGQLP PLHV]NDQLX E\Ä&#x;R GRijü XFLĂŁĹ&#x2018;OLZHr = NROHL SDQ Ä&#x17E;XNDV] ODW  EáGĂŁF\ ZÄ&#x;DÄłFLFLHOHP PLHV]NDQLD QD SLHUZV]\P SLáWU]H WZLHUG]L Ĺ&#x2018;H e QD SHZQR QLH ]GHF\GRZDÄ&#x;E\P VLá QD NXSQR PLHV]NDQLD Z ÄłZLHĹ&#x2018;R SRVWDZLRQ\P EXG\QNX %RMá VLá ZLOJRFL L JU]\ED QD ÄłFLDQDFK D WXWDM PDPZLHOROHWQLHFHJODQHVXFKH PXU\ 1LH ERMá VLá UĂ?ZQLHĹ&#x2018; Ĺ&#x2018;H EáGĂŁ SáNDĂĽ VXILW\ L ÄłFLDQ\ ER IXQGDPHQW\EXG\QNXMXĹ&#x2018;GDZQR VLáXVWDELOL]RZDÄ&#x;\1RLNRV]W\t SRPLPRĹ&#x2018;HSRSU]HGQLRPLHV]NDÄ&#x;HP WHĹ&#x2018; Z EXG\QNX ] FHJÄ&#x;\ WR WXWDMNRV]W\RJU]HZDQLDLFLHSÄ&#x;HM ZRG\ PDP R PQLHMV]H $FLV]DZPLHV]NDQLXMHVWWDND Ĺ&#x2018;HSU]H]SLHUZV]HQRFHQLHSRWUDILÄ&#x;HP ]DVQĂŁĂĽ t E\Ä&#x;R ]D FLFKR -HVWHP EDUG]R ]DGRZRORQ\ ] GRNRQDQHJR Z\ERUX r -DN ZLáF ZLGDĂĽ ] F\WRZDQ\FK Z\SRZLHG]L SRÄ&#x;ĂŁF]HQLH SU]H] ILUPá :(;(/ WUDG\F\MQ\FK JUXE\FK FHJODQ\FK PXUĂ?Z ] QRZRF]HVQ\PL WHFKQRORJLDPL L PDWHULDÄ&#x;DPL Z\NRÄĄF]HQLRZ\PL GDÄ&#x;R Z HIHNFLH FLHNDZH IRUP\ DUFKLWHNWRQLF]QHLFRQDMZDĹ&#x2018;QLHMV]Ht]DGRZROHQLHPLHV]NDÄĄFĂ?Z


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

7 Moda połączona z malarstwem w poewangelickim kościele Świetliste krajobrazy

Kultura W do nietypowym miejscu – miosawskim kocióku poewangelickim – odby si w sobot 11 maja pokaz mody. Licznie zgromadzeni gocie podziwiali kreacje wrzenianki Weroniki Siemitkowskiej. Na wybiegu dziewi dziewczyn na pocztek zaprezentowao koszulki z rcznie malowanymi obrazami, w drugiej odsonie modelki pokazay si w jedwabnych sukienkach, które byy poczeniem mody i malarstwa. Pokaz na czerwonym dywanie wzbogacia te suknia lubna i wieczorowa. – Pierwsze projekty zaczam tworzy ju jako dziecko. Uwielbiam projektowa i malowa – mówi W. Siemitkowska, która przybyym gociom pokazaa równie swoje obrazy. – Kolekcj „Weronika” stworzyam dla kobiet cenicych oryginalno, podkrelajcych kobieco, zmysowo z artystycznym akcentem – dodaje. Siemitkowska jako projektantka zadebiutowaa we wrzeniu ubiegego roku, podczas trzeciej edycji imprezy „Maa Czarna”, która odbya si w D.O.M 88 w City Parku w Poznaniu. – Gdy zaproponowano mi wystawienie kolekcji w kocióku, troch si zdziwiam. Budynek zrobi jednak na mnie wielkie wraenie. Nie miaam wtpliwoci, e to dobry pomys – mieje si. – Zaprezentowane kreacje z pokazu bdzie mona

Do końca maja w sali wystawowej WOK-u można podziwiać misternie realistyczne obrazy Magdaleny Kępki. Wernisaż wystawy wrocławskiej artystki odbył się w poniedziałek 13 maja.

 Modelki z wdziękiem prezentowały zwiewne jedwabne sukienki

Fot. KUL

kupi za porednictwem mojej strony internetowej www.weronikadesign.com – dodaje. Sobotni imprez wzbogaciy te akcenty muzyczne. Pokazom sukien towarzyszyy piosenki wykonywane przez Dari Kutkowsk, znan ostatnio z udziau w „The Voice of Poland”. Wczeniej na scenie zaprezentoway si wokalistki ze studia Muzykalnia Aleksandry Marsza. Organizatorem imprezy byo stowarzyszenie Kulturalny Miosaw. KUL

Magdalena Kpka jest absolwentk wrocawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, obecnie studiuje na Akademii Sztuk Piknych we Wrocawiu. Do Wrzeni trafia dziki przyjacióce swojej mamy. Zawodowo zajmuje si malowaniem. Jak mówi, w jej yciu od zawsze byy obecne dwie pasje – sport i sztuka. Na swoim koncie ma kilkanacie nagród zdobytych w ogólnopolskich i midzynarodowych konkursach malarskich. Naj- Magdalena Kępka maluje wiejskie pejzaże i architekturę południa Europy. Fot. JOG chtniej maluje polskie krajobrazy Jednym z jej ulubionych motywów jest droga i architektur poudnia Europy. Artystka tworzy gównie w olemotywów jest droga. – Kiedy nie ju i akrylu. Mówi, e u innych mawyobraaam sobie drogi bez ludzi. larzy ceni przede wszystkim kunszt. Na moich obrazach zawsze pojawiaW swoich pracach niemal do perfekli si ludzie, nierzadko te zwierzta. cji opanowaa technik pozwalajc To dawao mi poczucie, e moje obna „zatrzymanie” w kadrze wiata razy yj, a postaci, które je zaludcharakterystycznego dla poszczeniaj, nie s samotne. Teraz staram gólnych pór dnia i roku. – wiato si ogranicza i zdarza mi si malomnie inspiruje. Bez niego nawet najwa puste drogi – opowiada malarka. pikniejszy krajobraz jest martwy – Zamglone alejki parkowe i wiejskie manowce Kpki niewtpliwie inmówi. – Staram si malowa miejsca, do których chciaoby si wraca tryguj i wcigaj. Bo kogo nie cieka– dodaje. Jednym z jej ulubionych wi, co kryje si za zakrtem? JOG

Staram się malować miejsca, do których chciałoby się wracać. Inspiruje mnie światło – mówi M. Kępka

Kre-370

Reklama


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Rodziny czynem silne Dorośli bawiący się jak dzieci i dzieci zaangażowane jak dorośli. Harcerskie klany wyczyniały cuda na IV Olimpiadzie Rodzinnej, zorganizowanej na wrzesińskim kempingu. Impreza odbya si w niedziel 12 maja. Gównym organizatorem by II Szczep Druyn im. Leokadii Stankowskiej we Wrzeni, jedna z prniejszych jednostek Hufca Wrzos. W 4. edycji wiosennej olimpiady wzio udzia okoo stu osób zwizanych z lokalnych harcerstwem. Rodzinne druyny wdroway od jednej zrcznociowej konkurencji do drugiej. Wszystkie zadania zostay wczeniej wypróbowane na obozach harcerskich. Do tych prostszych konkurencji naleao np. zbiorowe skakanie przez link czy karmienie z zamknitymi oczami wyznaczonego partnera. Wikszych kopotów nie sprawiao uczestnikom take bieganie w workach czy przelewanie wody z wiadra do wiadra samymi garciami.

 Uchylanie maski nie było wskazane, ale nie było też zabronione

 Przy skakaniu, jak przy każdej konkurencji, liczono punkty

Wrześnianie nie żałowali krwi

Ponad 17 litrów krwi oddali mieszkańcy Wrześni podczas akcji przeprowadzonej 10 maja w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz PCK. Do specjalnego ambulansu, który stanął na parkingu przed supermarketem Intermarché, zgłosiły się 52 osoby chcące podzielić się własną krwią. Ze względu na ograniczenia czasowe pobrano ją od 39. DOT

Co gryzie wrzesińskie kasztany? „Motylem jestem” – śpiewała Irena Jarocka. Chyba nie zdawała sobie sprawy z istnienia szrutówka kasztanowcowiaczka – szkodnika, który bezlitośnie niszczy liście kasztanów. Wiedzę o istnieniu plugawego stworzenia mają natomiast włodarze gminy, którzy wypowiedzieli temu motylowi wojnę.

– Przylepiliśmy na drzewa taśmy feromonowe. Programem objęto łącznie 203 kasztany. Koszt to 2400 zł – informuje Katarzyna Budna z UMiG-u. Wabienie przy pomocy feromonów jest nieetyczne – stworzenia, zamiast kopulacji, mają szansę jedynie przylepić się do drzewa. Ważne, że walka jest skuteczna... MAM

Fot. DAI

Fot. DAI

Trudniejsze i bardziej wymagajce byo ju chociaby zakadanie opatrunków i bieganie z noszami, apanie rcznikami wodnych balonów, pokonywanie tamowego labiryntu z zawizanymi oczami czy przekazywanie hase w maskach przeciwgazowych. Wszystkie konkurencje wywoyway umiechy uczestników ju podczas zapoznawania si z ich zasadami. W trakcie wykonywania zada zabawy tylko przybywao. Najwicej frajdy sprawiay uczestnikom pomyki przy „przeciwgazowym guchym telefonie”. Cho nagród nie brakowao, to wanie rodzinna rado bya gównym celem dla uczestników. Harcerze w cigu kilku ostatnich tygodni pozyskali od prywatnych sponsorów kilka kilogramów dugopisów, przybory szkolne, koszulki, bluzy, kalendarze, gry, parasole, torebki, smycze, startery telefoniczne, kubki, talerze, zegarki, pendrive’y, wiatraczki czy wgiel do grilla. Tworzenie dugiej listy sponsorów take byo konkurencj. Uczestnicy malowali nazwy firm na wielkim transparencie, który w kocu zawisn nad kempingow k, gdzie odbywaa si impreza. – Nie spodziewaam si, e spotkamy si z tak wielkim wsparciem sponsorów – przyznaje wspóorganizatorka Alicja Nowacka-Trzmiel, komendantka II Szczepu Druyn im. L. Stankowskiej. – Uczestnicy take dopisali, mielimy wrcz nadkomplet, mimo nie najlepszej pogody. Ciesz si, e harcerstwo potrafi czy pokolenia we wspólnej zabawie, przy której mona si take sporo nauczy – dodaje pani komendant. Damian Idzikowski

Kaczyński we Wrześni? Zbigniew Dolata, gnie nieski pose Prawa i Sprawiedliwoci, w poniedziaek 13 maja spotka si z mieszkacami Wrzeni. Parlamentarzysta od godz. 15.00 dyurowa w swoim biurze poselskim, które mieci si w siedzibie wrzesiskiej Solidarnoci, tu przy starostwie powiatowym. – Mieszkacy najczciej przedstawiaj mi problemy prawa pracy. Czsto pracodawcy nie pac na czas pensji, zawieraj mieciowe umowy. U mnie w biurze pracuje specjalistka od prawa pracy, dlatego staram si im pomóc – powiedzia nam pose. Parlamentarzysta zapowiedzia, e jest dua szansa na to, e do Wrzeni przyjedzie prezes partii Jarosaw Kaczyski: – Niedawno by rodzie Wielkopolskiej, w niedziel bdzie remie. Na pewno przyjdzie czas na Wrzeni – stwierdzi parlamentarzysta. Pose zaznaczy, e PiS solidnie przygotowuje si do przyszorocznych wyborów samorzdowych. Dolata przypomnia te, e jest jednym z autorów przywrócenia ruchu kolejowego na trasie Jarocin – Wrzenia – Gniezno: – Wysyaem kilka pism do PKP Przewozy Regionalne. Ciesz si, e tych pocze jest wi-

Dolata: – Prezes Kaczyski by niedawno w rodzie, bdzie remie, wic do Wrzeni te przyjedzie

cej. Szkoda, e to tylko czasowe rozwizanie. Mam nadziej, e bdzie ich znacznie wicej, jak w latach 90., bo zapotrzebowanie by byo. W poniedziaek na dyur posa przyszli m.in. mieszkacy gminy Miosaw, którzy protestuj przeciwko budowie siowni wiatrowych. – Chcemy zachowania odpowiednich odlegoci – powiedzia nam Jerzy Walkowiak ze Skotnik. Jak doda, mieszkacy szukaj ratunku u posa, poniewa w gminie Miosaw nie maj szans na pomoc: – Przewodniczcy rady i jego zastpca walcz nie z problemem, tylko o wasn kas – zobrazowa. Przypomnijmy e jeden z wiatraków ma stan na polu przewodniczcego Jarosawa Sobczaka. Na polu Romana witka – cztery. TOM

Co słychać

8 Aktualności „ 21 maja do Wrzeni przyjedzie 30-osobowa grupa dowództwa, sztabu, dowódców batalionów i dywizjonów 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Midzyrzecza. Wizyta onierzy jest zwizana z organizowan przez WBZ trzydniow podró historyczno-geograficzn bojowym szlakiem Wielkopolskiej Brygady Kawalerii z 1939 r. We Wrzeni w godzinach poudniowych nastpi uhonorowanie miejsca pochówku gen. dr. Romana Abrahama – dowódcy i bohatera wrzeniowej wojny obronnej na cmentarzu parafialnym. Oficjalnym partnerem spoecznym jest Zespó Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych. GBA „ 21 maja o godz. 17.00 w Cafe Balu bdzie miao miejsce spotkanie nieformalnej grupy „Poznajmy si”. Spotkania maj formu otwart i niezobowizujc. Zaprasza Leszek Burzyski. GBA „ Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrzeni zaprasza na tradycyjne strzelanie o godno Króla Kurkowego 2013. Odbdzie si ono 19 maja na strzelnicy LOK-u przy ulicy Ogrodowej we Wrzeni. Uroczystoci rozpoczn si o godz. 8.30 msz w. w kociele farnym, a strzelania (tradycyjnie, do kilku tarczy) zakocz okoo 15.00. M

Nadal walczą o swoje pensje We wtorek 14 maja odbyo si zebranie byych pracowników BV Call Center. Zgromadzeni zastanawiali si, w jaki sposób odzyska nalene im wypaty (o sprawie pisalimy parokrotnie w ostatnich tygodniach). – Wysalimy prezesowej wezwania do zapaty i nic to nie dao. Bez sdu nic nie zdziaamy. Zómy pozew zbiorowy w sdzie cywilnym – mówia jedna z telemarketerek. – Powinnimy poczeka na decyzj sdu pracy. Jeeli rozstrzygnie, e zachodzi stosunek pracy, wtedy spraw zajmie si prokurator, a my nie poniesiemy kosztów rozprawy – stwierdzi inny z zebranych. – Po raz kolejny usyszelimy od prezesowej, e forsa bdzie wypacana czterem osobom na tydzie. Jak mona byo przypuszcza, mówia nieprawd. Nie moemy i na adne ugody, bo ona mówi jedno, a robi drugie. Ta sprawa musi si skoczy wyrokiem – doda. Przypomnijmy: 19 kwietnia w firmie BV Call Center wybuch strajk. Powodem byo niewypacanie pensji. Pomimo zapewnie ze strony prezes firmy Anety Zwierzyskiej, pienidzy wci nie ma. MAM


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9 Piesi będą przechodzili przez drogę zgodnie z przepisami Miś Uszatek też może Aktualności

 Jak widać, mieszkańcy pobliskich bloków radzą sobie i bez pasów Przy Twoim Markecie powstanie przejcie dla pieszych. Wnioskowali o nie okoliczni mieszkacy. Ten temat ma swoj histori. Przeszo rok temu pojawi si w naszej redakcji mieszkaniec ul. Piastów, który apelowa o wymalowanie pasów. Wczeniej interweniowa w urzdzie miasta, jednak usysza, e nic nie da si zmieni. Mimo to na poczekaniu napisa petycj – nie tylko w swoim, ale te w imieniu wszystkich klientów marketu. W okolicy zamieszkuj osoby starsze, które korzystaj ze sklepu. Dotarcie do istniejcych przej jest uciliwe z powodu zbyt duej odlegoci – napisa. Mia absolutn racj, bo pasy przy Amice s jakie 100 metrów, z kolei przy Dalkii – okoo 300 m dalej. Koniec koców, spraw zaja si komisja bezpieczestwa i polityki spoecznej dziaajca przy radzie

Fot. TOS

miejskiej. Przeprowadzia wizj lokaln, z kolei komendant stray miejskiej potwierdzi zasadno zoonego wniosku. Jego realizacj uzaleni jednak od wskazania odpowiedniego miejsca przez wydzia inwestycyjno-komunalny. Ten zleci wykonanie projektu organizacji ruchu. Nie byo to proste, poniewa chodnik jest tylko po jednej stronie drogi. – Wykombinowalimy, e najlepszym i tak naprawd jedynym rozwizaniem bdzie wyznaczenie przejcia midzy blokami z jednej strony do parkingu po drugiej stronie – mówi kierownik referatu komunalnego Marek Przyjemski. Przejcie dla pieszych ma powsta na przeomie maja i czerwca. Ale i bez niego mieszkacy sobie radz, masowo przechodzc przez drog. We wtorkowe przedpoudnie tylko w cigu kwadransa naliczylimy ich kilkunastu. TOS

 Jarosław Malicki i Donata Hedrych osobiście wcielali w życie idee roztańczonego Święta Optymizmu Przedszkole Miś Uszatek ponownie zorganizowało Święto Optymizmu. 10 maja wrzesiński rynek wypełniły roześmiane dzieci, którym towarzyszyli nieco mniej uradowani dorośli. Podobnie jak niedawna uliczna warszawska akcja radiowej Trójki pod nazw „Orze moe”, wrzesiskie

wito Optymizmu take ma nakania ludzi do wikszej otwartoci na innych, pogody ducha i zadowolenia z ycia tu i teraz. W tym celu w miniony pitek wrzesiski rynek wypeniy przedszkolaki „uzbrojone” w baloniki, wiatraczki i wstki, niektóre z malunkami na rozemianych twarzach. Kroku dotrzymyway im przedszkolanki i opiekunki ubrane w kwieciste suknie i somkowe kapelusze.

Przykad dawaa dyrektor przedszkola Mi Uszatek Donata Hedrych, która nakonia do taców naczelnika ratuszowego wydziau owiaty Jarosawa Malickiego. Caa akcja rozsiewania optymizmu polegaa wanie na piewach i tacach. W pewnym momencie D. Hedrych chwycia za mikrofon i wystpia z emocjonalnym apelem: – Dzisiaj nie moe by adnego paczu! Bardzo prosz wszystkich opiekunów, którzy stoj z boku, eby podeszli do swoich dzieci i przyczyli si do zabawy! Nie po to si dzisiaj spotykamy, eby dzieci byy rozdarte miedzy zabaw a wycofanych rodziców! Apel poskutkowa i wikszo ludzi stojcych z boku podesza do dzieci. Zabaw zakoczyy wspólne tace, wypuszczenie baloników oraz „wachlowanie” kolorowymi okrgy-

Fot. DAI

mi pachtami i podrzucanie „iskierek optymizmu”, czyli kolorowych gwiazdek i cekinów. Jak przyznaa potem Donata Hedrych, organizatorzy optymistycznego wita yczyliby sobie wikszego zaangaowania nie tylko rodziców, ale wszystkich mieszkaców. – Chcielibymy, eby ludzie, których mijalimy po drodze na rynek, chocia odmachali do uradowanych dzieci. Czy to tak wiele kosztuje? Mamy uczy dzieci optymizmu i radoci, a jak one maj si cieszy, kiedy ludzie je ignoruj, a rodzice stoj z zaoonymi rkami? – pytaa retorycznie dyrektor Misia Uszatka. II wito Optymizmu zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu Optymistyczne Przedszkole. Inicjatywa ta spotkaa si z pozytywnym przyjciem internautów na www.wrzesnia.info.pl. Damian Idzikowski

Reklama

Złoty Medal MTP dla Progressu Firma Progress, znany wrzesiński dystrybutor artykułów fryzjerskich i kosmetyków, został wyróżniony Złotym Medalem MTP za farby do włosów Artistique Expirience, a także Złotym Medalem 2013 „Wybór konsumentów – Laur Konsumentów”.

Edu-644

Wrzesiska firma otrzymaa wyrónienie 8 maja. Progress zgosi do konkursu farb do wosów Artistique Expirience, której jest dystrybutorem na Polsk (producentem jest holenderska firma Artistique Nederland BV). Produkt ten zosta Prezes Progressu Daniel Więcek doceniony przez jury konkursowe odbiera Złoty Medal MTP podczas kwietniowego Forum Fryzjerstwa Look 2013. Farby z Progressu zdobyy te uznanie konsumentów w gosowaniu internetowym i zwiedzajcych podczas Look 2013, dlatego wrzesiska firma otrzymaa kolejne wyrónienie Zoty Medal 2013 „Wybór konsumentów – Laur Konsumentów”. – Wyjtkowo farby do wosów zawdziczaj poczeniu bazy odywczej, protein jedwabiu z wysokiej jakoci pigmentami. Farby Expe-

rience to szeroka gama wyszukanych i bogatych kolorów. Zapewniaj one wosom pielgnacj podczas zabiegu koloryzacji, podkrelajc jednoczenie ich naturalny poysk, blask oraz zdrowy wygld – mówi Magdalena Dermiago, z firmy Progress. – Farb Experience wyrónia to, e jest delikatna dla wosów i zawiera w swoim skadzie rodki myjce Skóra gowy po koloryzacji jest czysta, bez ladów wczeniejszego zabiegu – dodaje. Przyznanie statuetki Zotego Medalu MTP jest potwierdzeniem jej innowacyjnoci i wyjtkowoci. Tytuy przyznane przez Midzynarodowe Targi Poznaskie daj Progressowi nowe moliwoci promocyjne. Wrzesiska firma otrzymaa m.in. tzw. pakiet medalisty, którego warto oszacowano na 50 tys. z. To m.in.: statuetka Zotego Medalu MTP, logotyp, materiay prasowe, szablon reklam, które firma moe wykorzystywa w swoich kampaniach reklamowych. Do tego dochodzi promocja na stronach internetowych poszczególnych targów i Zotego Medalu, a take na amach portali i czasopism branowych w prasie ogólnopolskiej oraz nonikach outdoorowych. FIB


17 maja 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

10 TydzieĹ&#x201E; bibliotek Dzieciaki w sznurkowej

krainie wyobraĹşni

Pisarski ĹźywioĹ&#x201A; Ewa Nowak: â&#x20AC;&#x201C; SzczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwi ludzie nie zostajÄ&#x2026; artystami. A wiÄ&#x2122;c najlepiej rokujÄ&#x2026; ci z was, ktĂłrzy majÄ&#x2026; najgorzej!

IntrygowaĹ&#x201A;a, strofowaĹ&#x201A;a, uczyĹ&#x201A;a, radziĹ&#x201A;a, rozĹ&#x203A;mieszaĹ&#x201A;a, inspirowaĹ&#x201A;a. Pisarka Ewa Nowak na zakoĹ&#x201E;czenie tygodnia bibliotek porwaĹ&#x201A;a lokalnych uczniĂłw niczym literacki ĹźywioĹ&#x201A;.

 Mali widzowie aktywnie uczestniczyli w tym, co dziaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; na scenie Sala powoli zapenia si dziemi. â&#x20AC;&#x17E;ZerĂłwkowiczeâ&#x20AC;? zajmuj miejsca â&#x20AC;&#x201C; na pocztku niemiali, speszeni, ale ju po chwili sycha wybuchy miechu. â&#x20AC;&#x201C; Prosz pani, tam jest taka mieszna maska â&#x20AC;&#x201C; chichocz dzieciaki. Trwaj wrzesiskie obchody OgĂłlnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Sowem kluczem jest w tym roku â&#x20AC;&#x17E;kreatywnoâ&#x20AC;?. Za chwil rozpocznie si interaktywne przedstawienie â&#x20AC;&#x17E;Sznurkowe skrzatyâ&#x20AC;?. Wystpi aktorzy z Teatru Wielkie Koo im. Jacka abacza w Bdzinie. Grupa specjalizujca si w inscenizacjach dla najmodszych istnieje do trzynastu lat. W swoim dorobku ma dziewi premier. Wikszo dla dzieciakĂłw w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, cho graj te dla gimnazjalistĂłw. Wystpuj w domach kultury, na imprezach plenerowych, czsto w maych miejscowociach. â&#x20AC;&#x17E;Sznurkowe skrzatyâ&#x20AC;? to przedstawienie, ktĂłre zakada

Fot. JOG

aktywny udzia widzĂłw. Dzieciaki klaszcz, tupi, powtarzaj, wywouj poszczegĂłlne postaci na scen. Ten spektakl wraz z aktorami wspĂłtworz mali widzowie. Najmodszych nie trzeba dugo namawia do wspĂłlnej teatralnej zabawy. Historia sznurkowego krĂłlestwa, Wzeka i jego rodziny szybko wciga grup. SzczegĂłlny entuzjazm wzbudzaj piewane wspĂłlnie piosenki. Ju po chwili dzieci pozdrawiaj krĂłlow, buduj razem z aktorami most linowy i gaszcz sznurkowego kota. Aktorzy do wspĂłlnej zabawy wcigaj take nauczycieli, ktĂłrzy graj na bbnach i szukaj zaginionego skrzata. Wszystko przy akompaniamencie wybuchĂłw miechu. Aktorzy Wielkiego Koa gocili we Wrzeni 14 i 15 maja. Zagrali sze spektakli, w ktĂłrych uczestniczyo ponad 400 dzieci z â&#x20AC;&#x17E;zerĂłwekâ&#x20AC;? i klas pierwszych. Joanna Go dziewicz

Filcowy zawrĂłt gĹ&#x201A;owy, czyli rÄ&#x2122;kodzieĹ&#x201A;o w bibliotece

â&#x20AC;&#x17E;Biblioteka przestrzeniÄ&#x2026; dla kreatywnychâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; w myĹ&#x203A;l tegorocznego hasĹ&#x201A;a OgĂłlnopolskiego Tygodnia Bibliotek w ďŹ lii nr 1 przy ul. SĹ&#x201A;owackiego w czwartek 9 maja zorganizowano warsztaty rÄ&#x2122;kodzieĹ&#x201A;a. Gimnazjalistki pod okiem bibliotekarki Moniki Kuleckiej tworzyĹ&#x201A;y Ĺ&#x201A;adne i przydatne drobiazgi z ďŹ lcu. JOG Reklama

OBOZY:

5R]

Morze: SZTUTOWO ² ]â *yU\%,$á<'81$-(& ² ]â -H]LRUR35=<-(=,(5=( ² ]â =DSLV\0LFKDâ7RP\V 5REHUW.DMHZVNL

â&#x20AC;&#x201C; Panowie tam z tyu, wiecie doskonale, e nie moecie siedzie razem. Zapraszam bliej do mnie â&#x20AC;&#x201C; tak Ewa Nowak rozpocza spotkanie, ktĂłre odbyo si 16 maja we wrzesiskim muzeum regionalnym: od rozbicia rozgadanej â&#x20AC;&#x17E;ostatniej awkiâ&#x20AC;? i wcignicia jej w swoj orbit. Dla uczniĂłw wrzesiskiego Gimnazjum nr 1 i Zespou SzkĂł w Otocznej byo to tylko pierwsze z wielu zaskocze. Warszawska pisarka, autorka ksiek dla modziey, wspĂłpracujca z pismami â&#x20AC;&#x17E;Cogitoâ&#x20AC;?, â&#x20AC;&#x17E;Victorâ&#x20AC;? i â&#x20AC;&#x17E;Sensâ&#x20AC;?, wymagaa od uczniĂłw uwagi, ale w zamian oferowaa pene zaangaowanie i szczero. Na pocztek wyoya swoj teori pierwszego wraenia, ksztatujcego si ju po siedmiu sekundach spotkania. â&#x20AC;&#x201C; Potem potrzeba a 90 godzin, eby odwrĂłci pierwsze wraenie, wic przykadajcie si do niego â&#x20AC;&#x201C; zachcaa. Dalej pisarka, bez mikrofonu, apic bliski kontakt niemal z kadym suchaczem, opowiadaa o swoich szkolnych latach i pocztkach literackiej pasji. â&#x20AC;&#x201C; Wiecie, co jest najlepsze dla przyszego artysty? Brat sadysta, ktĂłry wiczy karate kilka godzin dziennie i nie pozwala na nauk i czytanie. Codziennie miaam nieco ponad godzin, a wrĂłci ze szkoy, i w tym czasie odrabiaam wszystkie lekcje. To bya wietna mobilizacja. Dziki temu dzisiaj potrafi praco-

zapaa literackiego bakcyla. Do czytania skonio j zakochanie si w bystrzejszym chopcu, ktĂłry nie zwraca na ni uwagi. â&#x20AC;&#x201C; W porozumieniu z bibliotekark wypoyczaam i czytaam po nim wszystkie ksiki. wiadomo, e dotykam ich po nim, sprawiaa, e traktowaam je... jak co? Jak to si nazywa? â&#x20AC;&#x201C; pytaa E. Nowak, wzbogacajc po chwili sownictwo modych suchaczy o wyraz â&#x20AC;&#x17E;fetyszâ&#x20AC;?. Spotkanie z warszawiank byo pene ciekawostek, niewymuszonej edukacji oraz popychania w stron literatury. â&#x20AC;&#x201C; Wedug bada amerykaskich naukowcĂłw, przeczytanie trzystustronicowej powieci odpowiada rozwiza Pisarka Ewa Nowak w swojej niu kilku tysicy zada z matematyki. twĂłrczoĹ&#x203A;ci i spotkaniach wykorzystuje Nic nie rozwija intelektu i wyobra ni psychologiczne wyksztaĹ&#x201A;cenie Fot. DAI tak jak czytanie â&#x20AC;&#x201C; stwierdzia pisarka. PodwĂłjne spotkanie z Ew Nowa bardzo szybko i w kadych wa- wak byo ostatnim punktem wrzerunkach. Na ile ksiek wygldam, siskich obchodĂłw X OgĂłlnopolwedug was? â&#x20AC;&#x201C; spytaa nagle pisarka. skiego Tygodnia Bibliotek. W drugim spotkaniu uczestniczyli uczniowie â&#x20AC;&#x201C; Pi. â&#x20AC;&#x201C; Pitnacie â&#x20AC;&#x201C; paday odpowiedzi. Gimnazjum nr 2. Przypomnijmy, e wczeniej wrzeâ&#x20AC;&#x201C; Wyobra cie sobie, e napisaam i wydaam 31 ksiek w cigu 12 lat siska biblioteka gocia pisarza PawNie le, co? a Bersewicza oraz dziennikark Ewa Nowak przyznaa jednak, e Magorzat Karolin Piekarsk. Damian Idzikowski miaa kiepski start szkolny i pĂł no

Sztuka tworzenia audiobookĂłw Ksiki nie tylko si czyta â&#x20AC;&#x201C; mona ich te sucha. Wrzesiska biblioteka publiczna od ponad roku gromadzi w swych zbiorach audiobooki. W wypoyczalni dla dorosych jest 250 ksiek mĂłwionych, a w oddziale dla dzieci i modziey â&#x20AC;&#x201C; 80. Jak mĂłwi bibliotekarze, czytelnicy stopniowo przyzwyczajaj si do audiobookĂłw. Najczciej z ksiek mĂłwionych korzystaj osoby starsze, ktĂłre maj problemy ze wzrokiem. A co z modszymi czytelnikami? â&#x20AC;&#x201C; W ubiegym roku odnotowalimy 200 wypoycze audiobookĂłw â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Anna Wachowiak, bibliotekarka z oddziau dla dzieci i modziey. Pomimo tego wikszo uczniĂłw klas VI szkĂł podstawowych deklaruje, e nigdy nie miaa kontaktu z tak form ksiki. SzĂłstoklasici z SSP nr 1 z audiobookami zaznajamiali si podczas warsztatĂłw, ktĂłre odbyy si w bibliotece publicznej 13 maja. Zajcia poprowadziy Sylwia Walos- akomska i Agnieszka Mierzejewska z warszawskiego wydawnictwa Sztuka Audiobooka. Na pocztek modzie poznaa fakty: jak wygldaj poszczegĂłlne etapy tworzenia audiobooka, ile osĂłb pracuje nad mĂłwion wersj ksiki, jak dugo on powstaje, jak

 W audiobookach bardzo waĹźny

jest podkĹ&#x201A;ad dĹşwiÄ&#x2122;kowy. Grupa muzykĂłw podczas pracy musiaĹ&#x201A;a Ĺ&#x203A;ciĹ&#x203A;le wspĂłĹ&#x201A;pracowaÄ&#x2021; z lektorami Fot. JOG

wyglda studio nagra. Po czci teoretycznej przyszed czas na praktyk â&#x20AC;&#x201C; i tu zacza si prawdziwa zabawa. Modzie wcielia si w grup tworzc audiobooka. Ich zadaniem byo stworzenie i nagranie wasnej ksiki. Najpierw twĂłrcy musieli wymyli pseudonim artystyczny, ktĂłry znajdzie si na okadce audiobooka. Po burzy mĂłzgĂłw wybrano nazw

Makkapakka (inne propozycje: Pancerny Kaktus, Szybkie i Wciekli, Wybuchowy Czarny Chopak). Potem modzi twĂłrcy zaczli zastanawia si nad tematem i fabu historii. Ostatecznie Makkapakka zacza pracowa nad opowiadaniem rozwojowym pod roboczym tytuem â&#x20AC;&#x17E;Ziemniak i trudy dorastaniaâ&#x20AC;?. Modzie zostaa podzielona na mae grupy, ktĂłre pracoway nad poszczegĂłlnymi zadaniami. Autorzy pisali opowiadanie, graficy tworzyli okadk, muzycy podkad d wikowy, a specjalici od marketingu zajmowali si strategi reklamow. Grupy musiay wypracowa metody wspĂłpracy. Uwieczeniem pracy byo nagranie audiobooka. â&#x20AC;&#x201C; Podczas zaj stawiamy na rozwijanie umiejtnoci wspĂłpracy. Dzieciaki ucz si, e mog wiele zdziaa dziki wspĂłlnej inicjatywie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwia A. Mierzejewska. Warsztaty z tworzenia audiobookĂłw odbyway si take 14 maja. cznie w zajciach wzio udzia 80 uczniĂłw klas VI. Efektem ich pracy bd profesjonalne ksiki mĂłwione, ktĂłre zostan wydane przez Sztuk Audiobooka. Oczywicie, w kolekcjonerskim nakadzie limitowanym. JOG


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Kiedy płakał wrzesiński kibol? Ile razy na wyjeździe byli nasi i kto widział na żywo finał Pucharu Polski w 1988 roku?

Najmłodszy bramkarz w pierwszym składzie Lecha był wrześnianinem. Ile miał wtedy lat?

Wilczyński, Jakóbczak, Przysiuda i Stachowiak – czyli ile razy „nasi” zagrali w barwach Lecha Poznań

>>

>>

>>

sprawdź na s. 12

sprawdź na s. 13

sprawdź na s. 13

Wierni w świątyni Lech Poznań jest jak religia, a jego kibole to wyznawcy. Najwierniejsi z wiernych! Zaś stadion przy Bułgarskiej to świątynia... „Każdy z nas to wie, co w życiu liczy się – tylko poznański Lech, niebiesko-biały herb, w żyłach szlachetna krew” – te słowa stadionowej pieśni zabrzmią w sobotę, 18 maja, o godz. 13.30. Tym razem nie na Bułgarskiej, ale w Warszawie, na Łazienkowskiej, gdzie Kolejorz zagra z Legią. Mecz ten prawdopodobnie zdecyduje o mistrzostwie Polski. Wielkopolska od tygodni żyje tym meczem – Września także. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć na łamach„WW” związki Lecha z Wrześnią. Na s. 13 Leszek Nowacki pisze o wrześnianach grających w Lechu. Arek Stanisławski i Jarek Czyż – chyba już legendarni wrzesińscy kibole – na s. 12 opowiadają o kibicowaniu i Kolejorzu. Poniżej socjolog sportu Honorata Jakubowska mówi o fenomenie Lecha i niechęci do Legii Warszawa. Zapraszamy do lektury i... „w górę serca, niech zwycięża Lech!”. Jutro na Łazienkowskiej! Tomasz Małecki

 Oprawa meczowa podczas spotkania Lech Poznań – Widzew Łódź (10 maja 2013 r.)

Reklama

Dr Honorata Jakubowska z Instytutu Socjologii UAM mówi o kibicowaniu. „W W ” : Po c o p r z y c h o d z i m y na stadion? Co daje nam wspólne kibicowanie? H.J.: Myl, e nie mona mówi o jednej motywacji kibicowania czy chodzenia na mecze, gdy kibice stanowi, o czym czsto si zapomina, zrónicowane rodowisko. Dla najbardziej zagorzaych kibicowanie jest zwizane z poczuciem przynalenoci do pewnej grupy, byciem we wspólnocie, elementem grupowej tosamoci. Niektórzy autorzy mówi w tym kontekcie o „niewidzialnej religii”. Dla innych pójcie na stadion bdzie wyrazem zainteresowania sportem, sposobem realizowania czasu wolnego, chci przeycia sportowych emocji. I wreszcie trzecia grupa – to kibice okazjonalni, którzy przychodz tylko na najwaniejsze czy najbardziej interesujce mecze w sezonie. Takie mecze, na których warto lub wypada, w przypadku niektórych osób, by. Czym róni si kobieta kibic od mczyzny? Czy kobiety inaczej przeywaj mecze? Trudno uogólnia sposoby przeywania meczów i okrela je jako „mski” czy „kobiecy”. Mona natomiast powiedzie, e rodowisko kibiców jest silnie zmaskulinizowane,

czyli zdominowane przez mczyzn. Dotyczy to przede wszystkich grup okrelanych jako „ultrasi”. Liczba kibicek co prawda ronie, ale cigle stanowi one zdecydowan mniejszo na stadionach pikarskich. Rola kobiety kibicki jest czsto kwestionowana, m.in. poprzez sugerowanie, e brakuje jej wiedzy dotyczcej piki – np. ona nie wie, co to jest spalony lub przysza na stadion po to, by oglda atrakcyjnych pikarzy, a nie mecz. Skd, pani zdaniem, w Poznaniu i w Wielkopolsce fenomen Lecha Pozna? Fenomen Lecha nie dotyczy z pewnoci tylko Poznania, ale wanie Wielkopolski. Myl, e nie jest to charakterystyczne jedynie dla naszego regionu. Jak pokazuj badania, pika nona mczyzn jest sportem, który cieszy si najwikszym zainteresowaniem Polaków oraz jest sportem najczciej obecnym w mediach, zarówno prasie, jak i telewizji. Trudno innym dyscyplinom konkurowa z pik non pod wzgldem zainteresowania. Rozwijaj si one czsto tam, gdzie nie ma klubu pikarskiego w Ekstraklasie, co bardzo dobrze ilustruje przykad ula. Równoczenie, due znaczenie odgrywa aspekt finansowy czy marketingowy. Inwestycja w stadion, dofinansowanie od miasta, które traktuje Lecha Pozna jako element wizerunku miasta, rónego rodzaju dziaania marketingowe, sprawiaj, e Lech Pozna jest nie tylko klubem sportowym, ale równie pew-

Fot. Adam Ciereszko / Lech Poznań

n mark. W tym kontekcie mona wspomnie o tym, e najnowsze badania pokazuj, i mamy do czynienia z nowym typem kibica: kibicem klientem wydarzenia sportowego Dlaczego w Poznaniu mecze z Legi Warszawa wywouj takie emocje? Chyba aden kibic Lecha za Legi nie przepada. Mona powiedzie, e Lech Pozna nie jest jedynym klubem, który nie darzy sympati Legii Warszawa. Negatywne podejcie wielu klubów mona wytumaczy sposobem, w jaki Legia werbowaa zawodników w czasach PRL, zabierajc wielu klubom czoowych graczy. Z pewnoci zdecydowana wikszo dzisiejszych kibiców nie pamita tamtych czasów i dzisiejszy brak sympatii mona by uzna za element przekazywanej kibicowskiej – w neutralnym tego sowa znaczeniu – tradycji. Wpisuje si to w kultur pikarsk, gdzie istniej zarówno sojusze midzy klubami, np. Lech-Arka-Cracovia, jak i tzw. kosy. Istnieje równie stereotyp, e mieszkacy Poznania nie lubi Warszawy i warszawiaków. Badania pokazuj, e co prawda razem z mieszkacami Krakowa darzymy ich najmniejsz sympati, ale okoo 70 proc. poznaniaków pozytywnie ocenia stolic. By moe zatem jedyn pozostaoci po animozjach midzy Poznaniem a Warszaw jest wanie rywalizacja pomidzy Lechem a Legi. Rozmawia Tomasz Maecki


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

12

www.wrzesnia.info.pl

Temat tygodnia:

Ich jedyna miłość Lechem. Wedug mnie, tego nie ma w innych miastach, w których s kluby. Jaro: W Wielkopolsce, bardzo duo osób si identyfikuje z Lechem. Jest Warta, s inne kluby, chociaby Victoria we Wrzeni. Ale Lech jest zawsze pók wyej. Moe prócz Kalisza, który by za Widzewem. U nas to nie jest moda jak gdzie indziej. Cho kiedy Lech startowa w pucharach i przyjeda Juventus czy Manchester City, to widziaem na stadionie ludzi, których bym si nie spodziewa. Tylko po to, eby zobaczy mecz, niekoniecznie Kolejorza. Ale cz z tych osób zaapaa bakcyla – bya atmosfera i doping.

Arek Stanisławski i Jarek Czyż to legendy wrzesińskiego kibicowania. W sumie byli na prawie 1500 meczach Lecha Poznań.

Najwikszy smutek i sza radoci Arek: Jak by spadek, to zostaem na stadionie jeszcze pardziesit minut. Przyjechaem do domu, a ona mówi: „We , chopie, id na dwór i sobie pochod ”. Taki by smutek, bo po 29 latach spadlimy. Z kolei sza radoci pamitam po meczu z Widzewem, kiedy w 90. minucie strzelili Justin Nnorom i Jarek Makiewicz. Mecz, jak si potem okazao, by uoony na 0:0. No i pakaem jeszcze, kiedy drogo pacieem na wyjazd do Goeteborga w 1992 roku. Jaro: Ja pakaem ze zoci po Barcelonie. Przy radioodbiorniku. Ale chyba najbardziej pakaem po spadku do drugiej ligi.

Wysłuchał Tomasz Małecki

Arek, rocznik 1969, zaczyna kibicowanie w 1986 roku. Jaro, urodzony w 1974, na pierwszym meczu by w wieku 7 lat. Pierwsze mecze Arek: Miaem 16 lat. Nikt mnie nie wysa. Tak jak wikszo zabiera ojciec, brat czy ssiad, tak ja wsiadem na rower, dojechaem do Wrzeni – i pocigiem do Poznania. Tak wygldaa pierwsza podró, i tak w kóko, przez ile tam lat, dopóki nie zaczem studiów. Pierwszy mecz z Widzewem ód , 1:1 wiosn. Ten pierwszy rok to taki „strzaowy”, bo i Widzew, który by na topie, i Legia czy Górnik, który pi razy pod rzd zdobywa mistrzostwo Polski. Jak zaczem studia, zaczem wyjazdy sam. Po studiach trafiem do firmy, która miaa siedzib w Warszawie. Dostaem samochód i wtedy nim je dziem. To by taki moment, chyba najgorszy dla kibicowania i piki, dla Lecha – po mistrzostwach, od 1994 do 2000 roku. Kiedy na meczu z Siark Tarnobrzeg byo 150 czy 200 osób, to ja tam byem. Cho teraz wszyscy mówi, e byli na tym meczu... Ale ja mam na to dowody. Mam wszystkie bilety na mecze, na których byem. Zbliam si do 660. meczu w Poznaniu. Oprócz tego 168 wyjazdów. Jaro: Ja przestaem liczy mecze u siebie, ale bdzie ich okoo 440. Dla mnie wane byy wyjazdy – tych byo 144. Wiele osób z Wrzeni w ogóle zaczynao od wyjazdu do odzi. Nie wiem, czy dlatego, e tam byo blisko? I ja na pierwszym wyje dzie te byem w odzi. Jechay dwa autokary: jeden z Poznania, drugi z Wrzeni. Niestety ten z Poznania nie dojecha. Zatrzyma si w Zgierzu i tam skoczy swoj jazd. To byo jesieni 1989 r.

Bicie na meczu?

 Arek Stanisławski na Łużnikach w Moskwie, podczas meczu z CSKA. Listopad 2008 r.

Fot. archiwum

O kibicowaniu

Dlaczego Lech? Arek: Myl, e przede wszystkim to patriotyzm lokalny. Ale te chyba to, e – tak jak wszyscy mówi – cay Pozna i Wielkopolska yj tym Lechem, i to jest w genach. Chyba wikszo wrzenian, którzy tu przechodz, interesuj si w mniejszym lub wikszym stopniu

O tym, kto z Polski dostał w ryja we Wrześni W latach 90. Września, a w zasadzie dworzec PKP był świadkiem wielu starć wrzesińskich kiboli Kolejorza z kibicami drużyn, które przez nasze miasto zmierzały na mecz do Poznania. W szczególności dworzec upodobali sobie kibice Legii Warszawa, ŁKS-u, Widzewa Łodź i Motoru Lublin. – Jak jechali większymi grupami, to dworzec trochę cierpiał... – wspomina Jarek Czyż.

Arek: Jak trzeba byo... To bardzo niedyplomatyczne pytanie. Specyfika wyjazdów na mecze bardzo si zmienia, teraz takich niebezpiecznych sytuacji nie ma. W tej chwili jedziemy pocigiem, wracamy pocigiem. Jako Wiara Lecha wypracowalimy sobie to, e nie bylimy nigdy eskortowani, z nami nigdy nie byo problemów. Pocigi nie s zniszczone, cho zawsze si jaki debil znajdzie, któremu, kurwa, metalowy zlew z ubikacji potrzebny jest na dziak, bo soiki chce pomy. Teraz przy tak duych wyjazdach s kibole pilnujcy porzdku. Grupa wyjazdowa musi si liczy z tym, e moe dosta. Kiedy wysiadalimy na peronie, gdzie mogo si dosta, to robio si „hurra!” i biego si na wszystkich. Niewane, czy bya to grupa 200- czy 300-osobowa. Jaro: W czasach kiedy my z Arkiem zaczlimy je dzi, to jechao si pocigami, w 99 proc. bez biletów. Wic jak ci wyrzucali jednymi drzwiami, wchodzie drugimi, i wtedy te sytuacje „spiciowe” czciej si zdarzay. Jak si nie bronie, to dostae. Rzadko bylimy stron atakujc, czciej chcieli zaatakowa Lecha ni Lech kogo. Najczciej przyjedalimy z siniakami po pakach policyjnych.

 Nasi kibole przed Mauzoleum Lenina, przed meczem z CSKA

Fot. archiwum

 Lipiec 2010. Jaro (w środku) w Pradze, przed meczem ze Spartą

660 35 meczów Kolejorza obejrzał na żywo Arek Stanisławski. Na wyjeździe zobaczył Lecha 168 razy. Ze wszystkich meczów zachował bilety

Fot. archiwum

członków liczy FC Września – Fanklub Kolejorza we Wrześni. Nasi kibice, obok tych z Piły i Gniezna, to absolutna czołówka kiboli w Wielkopolsce

Arek: Jak mona kibicowa Lechowi i innemu klubowi? Nie mona kibicowa Lechowi i Realowi czy Victorii Wrzenia. Kibicem moesz by tylko i wycznie jednej druyny, z inn moesz sympatyzowa. Na mecz nie jedziemy dla wyniku. Nie interesuje mnie, czy

lusarski strzeli, czy nie. Najwaniejsza jest atmosfera na trybunach. Ale oczywicie rado ze strzelonego gola jest.

Historia spisana w internecie Wszystkich zainteresowanych historią wrzesińskiego kibicowania zapraszamy na stronę wrzesińskiego fanklubu Lecha Poznań: www.fcwrzesnia.yoyo.pl. Jeden z zagorzałych wrzesińskich kiboli Arek Stanisławski wspomina tam mecze Lecha z końca lat 80. i początku 90. Można przeczytać m.in. o wyjazdach do Goeteborga czy finale Pucharu Polski w Łodzi, kiedy po karnych pokonaliśmy Legię...


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

LECH POZNAŃ

Lech, Lech, Kolejorz! Marian Wilczyński lata życia: 1941-2008 pozycja: bramkarz lata gry w Lechu: 1958-1961 liczba występów: 66 bramki dla Lecha: 0 inne kluby ekstraklasowe: Śląsk Wrocław, ŁKS Łódź

 Obchody 50-lecia Victorii uświetnił w 1981 r. mecz gwiazd Lecha z drużyną wrzesińską. Roman Jakóbczak (stoi 10. z lewej) grał w obu ekipach gowych. Pono wynik uznano, a wymazany zosta kilka lat pó niej przez 71 tys. fanów zachodnioberliskiej Herty (nie znano wówczas liczcych koowrotków, a liczb pikarskich fanów szacowano „na oko”). W sierpniu 1972, w swoim pierwszoligowym debiucie – po dziewiWrzesiski dworzec kolejowy, peron ciu latach banicji w niszych klasach drugi. Niedziela, godz. 8.23. Drzwi rozgrywkowych – Lech pokona Le„ótka” z trudem si zamykaj, kil- gi Warszawa 1:0. Gola z rzutu wolkuset kibiców wyrusza na mecz Ko- nego w swoim stylu strzeli... a któ lejorza. W Poznaniu s o 9.15 i mo- by inny – Jakóbczak! Na podwórstem dworcowym, kach wiata Praa potem Marchlewcy, na kole w parku skiego, zmierzaKibicomania Hrabiny i klepisku j na stadion im. rozpoczęła się przy Wojska Polskie22 lipca. Przed kasami spotykaj tych latem 1971, gdy go – aden znajcy si na rzeczy smarwrzenian, którzy Lech awansował kacz kopicy szmadotarli tu ukami, nysami i autobudo II ligi. Szybko ciank nie chcia by Lubaskim, Deysami zakadowymi, okazało się, że n czy innym Sorzadziej prywatnystadion Kolejorza tysikiem. Liczy si mi samochodami. Kibicomania przede wszystkim na Dębcu Jakóbczak. rozpocza si lajest za mały. Zwizki Wrzetem 1971, gdy ni z Lechem nie Lech awansowa Piłkarze i ich zrodziy si wcale do II ligi. Wielkofani przenieśli od pomocnika Zjedpolanie spragnieni się na olbrzymi noczonych. Jako dobrej piki wypepierwszy szlak przeniali po brzegi najobiekt Warty pierw stadion Lecha ciera nastoletni przy Bema Marian Wilczyski, na Dbcu, a gdy ten – po dwóch spotkaktóry w marcu 1958 zosta najmodszym niach: z Hutnikiem (16 lat i 343 dni) Kraków i MZKS Gdynia – okaza si za may, przenie- bramkarzem seniorskiej druyny li si na szedziesiciotysicznik w historii Kolejorza. Podobnie jak Warty przy Bema. Jakóbczak, take on by powoywaWiosn nastpnego roku licz- ny do kadry Polski (3 razy), ale w odba wrzenian na trybunach jesz- rónieniu od swojego modszego kocze wzrosa. Kolejorza zasili „swój” legi, za kadym razem mecz oglda czowiek, wychowanek Zjednoczo- z awki. Zapisa si za to wydarzenych Roman Jakóbczak. I od razu niem, które wybito zotymi zgoskasta si gwiazd, wprowadzajc mi w kronice poznaskiego klubu, nowy klub do najwyszej ligi roz- ale te mocno zbliyo Zjednoczogrywkowej. Ostatni drugoligowy nych do Lecha. Na jednym z obozów mecz z Zawisz Bydgoszcz trzeba we Wgrowcu Wilczyski uratowa byo wygra – i Lech odniós zwyci- toncego w jeziorze syna Henryka stwo 4:2, cho po pógodzinie prze- Czapczyka – byego wietnego pigrywa 0:2. Na trybunach, wedug karza Kolejorza, czonka legendardoniesie prasowych, zasiado re- nego tercetu A-B-C, a potem trenera. W poznaskiej Lokomotywie wykordowe 65 tys. kibiców. Pono wystpiono do redakcji Ksigi Guinessa stpio jeszcze tylko dwóch innych o wpisanie tego wyniku jako rekor- naszych pikarzy. Na przeomie wiedu frekwencji na meczach drugoli- ków w niebiesko-biaych barwach

Łaska kibiców na pstrym koniu jeździ. Ta piłkarska maksyma nie sprawdza się w odniesieniu do miłości, jaką wrześnianie obdarzyli Kolejorza.

Fot. archiwum

gra Waldemar Przysiuda, a kilka Ludzie z Kolejorza na przeomie lat pó niej Dariusz Stachowiak, wy- lat 70. i 80. pokazali si te w Orkachowanek Sparty Orzechowo. Bli- nie Sokoowo. Zespó, który przez sko Kolejorza by te zmary tydzie dwa sezony walczy wyej ni Victotemu Marek Szambelan, pseud. ria, trenowali Zbigniew Franiak i Jan Ksi. Pomocnik by testowany Kaczmarek. Obaj, wraz z Zenonem w poznaskim klubie pod koniec lat Piechockim, Adamem Gielem i An70. przez trenera Jerzego Kop. drzejem Witkowskim, pojawiali si W sumie wrzenianie zanotowali te na boisku. 226 wystpów w Lechu i zdobyli dla Wrzesiski klub dwukrotnie zmiejego barw 39 goli. Roman Jakóbczak rzy si z Lechem w walce o punkty. by te trenerem Lecha w sezonie W sezonie 1964/1965 Zjednoczeni 1992/1993 i – cho przy zielonym pierwszy i ostatni raz w swojej histoliku (dyskwalifistorii grali w jednej kacja Legii i KS-u) lidze (III) z pozna– wywalczy ze swoniakami. Oba poZjednoczeni imi pikarzami tytu jedynki zakoczydwukrotnie mistrza kraju. y si zwycistwem W drug stroKolejorza (2:0 i 3:0). zmierzyli się Ciekawy mecz, n ruch pikarzy, w walce o punkty cho tylko towaa przede wszystrzyski, mia miejsce kim myli szkolez Lechem. w 1981, w czasie niowej, by zdecyW sezonie obchodów pówiedowanie wikszy. 1964/1965 cza Victorii. Na muW 1959 Zjednoczorawie stadionu przy nych trenowa Tadepierwszy Kosynierów pojausz Polka, wietny i ostatni raz wia si ekipa proskrzydowy Kolejorza z przeomu lat w swojej historii wadzona przez wieloletniego kapitana 40. i 50. Paeczk grali w III lidze Teodora Napierapo nim przejli jego z poznaniakami. . Jakóbczak, który koledzy z boiska Tawanie koczy kadeusz Kotuniak Oba mecze rier, rozpocz toi Henryk Czapczyk. przegrali warzysk potyczk Karier trenersk w Lechu, a w druw Zjednoczonych giej odsonie zagra rozpoczyna Wow skadzie Victorii. dzimierz Jakubowski. W latach 80. ju wówczas VicZ Kolejorzem po majstra! tori prowadzili dwukrotnie Jan Stpczak i Stanisaw Manicki oraz Zenon Piechocki. Na przeomie wieNie byo wyjcia – bogate zwizków szkoleniem naszych pikarzy za- ki naznaczone wielkimi nazwiskami j si Henryk Mioszewicz, a potem: musiay zaowocowa mioci wrzeDamian ukasik i Jacek Przybylski, nian do Lecha, a potem umiejtnym raz jeszcze Stpczak i w kocu Przy- jej podsycaniem. Nadal w stadionosiuda. Ekslechici w ostatnim pówie- wym kotle spor grup stanowi kiczu prowadzili wrzesiskich pikarzy bole znad Wrzenicy, nie mniej przy a w 32 sezonach! Bugarskiej pojawia si „pikników”, W minionej dekadzie we wrze- i nic nie wskazuje na to, by w tej masiskim zespole grali – doywaj- terii miao co si zmieni. Jutrzejszy mecz, który moe zadecy pikarskiej emerytury – Mirosaw Okoski, Jerzy Podbrony, cyduje o mistrzostwie Polski, zostanie Sawomir Twardygrosz, wspomnia- rozegrany w Warszawie, ale nie oznani Przybylski i Przysiuda. Epizo- cza to, e przy azienkowskiej zabrakdyczne sezony zaliczyli te Mariusz nie wrzenian. Dwoje bdzie nawet w Szefler, Norbert uczak i Mirosaw loy vipowskiej, bo tylko do niej moGoliski. gli kupi bilety. Leszek Nowacki

Roman Jakóbczak rok urodzenia: 1946 pozycja: pomocnik gra w Lechu: 1972-1976 i 1980 liczba występów: 112 bramki dla Lecha: 33 inne kluby ekstraklasowe: Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin

Waldemar Przysiuda rok urodzenia: 1973 pozycja: napastnik gra w Lechu: 1994/95 i 2001 liczba występów: 44 bramki dla Lecha: 6 inne kluby ekstraklasowe: Sokół Tychy

Dariusz Stachowiak rok urodzenia: 1984 pozycja: pomocnik/napastnik gra w Lechu: 2001-2005 liczba występów: 4 bramki dla Lecha: 0 inne kluby ekstraklasowe: Górnik Zabrze, ŁKS Łódź


Wiadomości Wrzesińskie

16 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje:

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Cyrkowcy z wiatrakami Radni podjęli uchwałę określającą minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków. Dyskusja na ten temat była gorąca, a momentami burzliwa. Punktem spornym – jak atwo si domyli – okazaa si odlego. Przy sesyjnym stole 7 maja pojawiy si bowiem dwie diametralnie róne propozycje. Pierwsz z nich zgosi Andrzej Wnuk. Rajca postulowa, eby w uchwale znalaz si zapis okrelajcy 2 kilometry jako minimaln odlego budowy turbin od ludzkich siedzib. Z kolei Hubert Kubiak wysun kontrpropozycj, proponujc 700 metrów: – Jeli przyjmiemy dwa kilometry, to wiatraki zostan wyrzucone poza teren gminy. Moja propozycja jest zdroworozsdkowa – przekonywa najmodszy radny. Na sali zawrzao. Przysuchujcy si obradom mieszkacy Skotnik, Paczyna i Ksina nie ukrywali swojego oburzenia. Przypomnijmy, e to wanie oni wymusili na radnych wprowadzenie pod obrady wspomnianej uchway. Optowali za odlegoci 2 km. – Przyjcie propozycji siedmiuset metrów jest wyra nym ignorowaniem naszego zdania. To zagranie nie fair – stwierdzi Jerzy Walkowiak, który stoi na czele mieszkaców walczcych z majcymi powsta na terenie gminy wiatrakami. Krzyki i haasy zakóciy porzdek sesji. – To sesja rady, a nie targ! – apelowa o spokój przewodniczcy Jarosaw Sobczak. Bezskutecznie. W efekcie Zbigniew Mazurkiewicz zoy wniosek formalny o zarzdzenie gosowania. Przyjto go gosami koalicji.

– Demokracja w Miosawiu polega na tym, e wikszo zamyka usta mniejszoci – skomentowa ca sytuacj A. Wnuk. – Koczycie dyskusj, bo nie chce si wam nikogo sucha. Nudzicie si – doda. Orzechowski radny zarzuci Z. Mazurkiewiczowi, e ten przyszed na sesj z zaoon z góry tez. Jego zdaniem, wszystko byo starannie wyreyserowane. – To jest bardzo niesmaczne i nieadne. Nie wyobraaem sobie, e sta pana na odkrycie tak gupiej i brzydkiej twarzy – mówi Z. Mazurkiewicz, zastanawiajc si przy tym, czy jego przedmówca nie zay przed sesj... rodków dopingujcych (sic!). W gosowaniu wygraa propozycja H. Kubiaka – 700 metrów. Za przyjciem uchway gosowao omiu radnych, a trzech wstrzymao si od gosu. Czterech radnych opozycji byo na „nie”. – Ministerstwo Zdrowia uwaa, e siownie powinny by stawiane co najmniej dwa kilometry od budynków. Wy wiecie lepiej. Powinnicie si wstydzi – mówi J. Walkowiak. – Jestecie jedyn rad w Polsce, która nie sucha swoich wyborców. Gdziekolwiek pojedziemy, bdziemy tak mówi – dorzucali mieszkacy. Sów krytyki nie szczdzia rajcom take sotys Orzechowa Magorzata Bzowa. Za swoje sowa otrzymaa gromkie brawa: – To, co si ostatnio dzieje na sesjach, to cyrk. Rozumiem stanowisko protestujcych, rozumiem i wasze, poniewa wiatraki to pienidze dla samorzdu. Tylko dlaczego uczciwie nie powiedzielicie ludziom na sesji w marcu i kwietniu, e nic nie mona zrobi? Jestem zaenowana poziomem dzisiejszej dyskusji.

Wieść hiobowa Siedmiohektarowe tereny inwestycyjne przy ul. Topolowej w Orzechowie nie zostan wczone do Wabrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Wszystko przez to, e dziaki le blisko obszarów Natura 2000. Jednym z podstawowych warunków wczenia terenów do WSSE jest brak przeciwwskaza do prowadzenia na nich dziaalnoci przemysowej i usugowej, w tym wynikajcych z przepisów o ochronie rodowiska (teren Natura 2000, park krajobrazowy) – napisano w krótkim uzasadnieniu. Wiadomo ta oznacza, e gminie nie bdzie atwo sprzeda dziaek przy ul. Topolowej. Jeszcze do nie-

dawna udzono si, e tereny wczone do wabrzyskiej strefy spowoduj zainteresowanie nimi choby firmy Tarkett Polska. Ale jest te dobra informacja: gmina zabiega o utworzenie specjalnej strefy na gruntach Agencji Nieruchomoci Rolnych. Mowa o terenach znajdujcych si na wylocie z Miosawia w kierunku Wrzeni. Gmina Miosaw, aby unikn gigantycznych kopotów finansowych, musi w tegorocznym budecie pozyska przynajmniej 2 mln z ze sprzeday mienia. Na razie wydaje si to nierealne – nie ma chtnych ani na dziaki inwestycyjne w Orzechowie, ani na budowlane w Biechowie i Biaym Pitkowie.

Kłopoty z ofertami na śmieci Gmina uniewania przetarg na odbiór odpadów komunalnych od mieszkaców. Wszystko przez to, e ceny zoonych ofert znacznie przewyszyy kwot, któr zaplanowano na ten cel. Najnisz cen zaoferowao swarzdzkie Przedsibiorstwo Usug Komunalnych Artur Zys

– 1,368 mln z. Druga i zarazem ostatnia oferta, zoona przez wrzesiskie Przedsibiorstwo Usug Komunalnych, to kwota 1,514 mln z. Tymczasem samorzd planowa przeznaczy na wywóz odpadów 864 tys. z (okres realizacji zamówienia obejmowa 18 miesicy).

Co słychać

17 maja 2013

„ Pewien mieszkaniec Gorzyc do dzi nie posprzta mieci, które na pocztku roku wyrzuci do pobliskiego lasu – i wcale nie zanosi si na to, e w kocu je uprztnie. A co na to stra miejska i lena? „ Pod numerem telefonu

61 438 27 79 trwaj zapisy chtnych do udziau w akcji „Polska Biega”. Bieg odbdzie si w miosawskim parku 25 maja (start o godz. 13.00).

„ Otwarte zawody wd-

karskie o puchar posa Tadeusza Tomaszewskiego odbd si 19 maja w Czeszewie (przy promie). Zbiórka o 6.00.

„ 110 lat temu utopi-

y si dzieci przystpujce do I Komunii witej – 18 maja przy promie w Dbnie odbdzie si polowa msza wita powicona ich pamici. Pocztek o godz. 11.00.

„ W Zespole Szkó w Orzechowie do koca maja prezentowana jest wystawa „Zbrodnia katyska”. „ Od kilku dni kursuje

ju prom Nikodem w Czeszewie. Nadal nieczynna jest przeprawa w Dbnie.

 – Zachowaliście się wobec nas nie fair – mówił w stronę radnych J. Walkowiak Dodajmy, e podjta przed radnych uchwaa moe by jednak uznana przez wojewod za niewan, z uwagi na fakt, e stoi w sprzecznoci z przepisami, które nie okrelaj minimalnej odlegoci turbin od zabudowa mieszkalnych. Z drugiej strony, jeli nie zostanie ona uchylona (w kraju s takie przypadki), to i tak nie zablokuje ona powstania

„ Wadze partnerskiej

planowanych elektrowni na polach w Skotnikach czy Paczynie. Na niektóre turbiny s ju tam wydane prawomocne pozwolenia na budow. – Jeeli bdzie taka potrzeba, pójdziemy w sprawie wiatraków do Strasburga. Bdziemy walczy o nasze zdrowie, tym bardziej e tak zostalimy potraktowani przez radnych – mówi J. Walkowiak.

gminy Bergen nie zgodziy si na przekazanie pienidzy na budow skateparku w Miosawiu.

„ Kierownik Orodka Pomocy Spoecznej Teresa Zmuda ma ze zdanie o niektórych przedsibiorcach. – Wykorzystuj i zatrudniaj na czarno – mówia na sesji 7 maja.

Wiosenny spacer zamiast nudnej akademii Reklama

INFORMATOR GMINNY

Nietypowo – wiosennym spacerem po miłosławskim parku – uczczono 150. rocznicę powstania styczniowego. Uroczystość zorganizowana 8 maja przez Nadleśnictwo Jarocin miała na celu przypomnienie postaci Filipa Skoraczewskiego, który w wyniku starcia z wojskami rosyjskimi pod Ignacewem został ciężko ranny. Tylko cudem uniknąwszy śmierci, ukrywał się, ścigany listami gończymi przez władze pruskie i rosyjskie. Skazany zaocznie na karę śmierci, wyemigrował do Szwajcarii, gdzie ukończył leśnictwo w Zurychu. W 1867 r. powrócił do Wielkopolski, w latach 1868-1909 był nadleśniczym w lasach miłosławskich. Tworzył w nich gospodarkę leśną opartą na naukowych podstawach, co w tamtych czasach było rzadkością. – Był i powstańcem, i leśnikiem, i patriotą trudnego okresu popowstańczego – mówił Krzysztof Schwartz, nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin, zapraszając licznie zebranych do odwiedzenia trzech ważnych punktów na mapie Miłosławia: pomnika Juliusza Słowackiego, Krzyża Powstańców 1863 r. oraz tablicy upamiętniającej nadleśniczych w Bagatelce. Przy każdym z tych miejsc młodzież z miłosławskiego gimnazjum zapoznawała słuchaczy z jego historią. Leśnik Maciej Borczyński serwował zaś mieszkańcom mało znane fakty.

Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 61 438 25 16


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Nekla

Tomasz Małecki

Właściciele szamb nie mogą już oszukiwać na wywozach nieczystości, bo wyłapie to specjalny program komputerowy. Średnio do punktu zlewnego na oczyszczalni ścieków dziennie trafia 60-70 m

3

nieczystości płynnych z szamb

w iloci równej bd nieznacznie odbiegajcej od iloci wody pobranej. 25 proc. skontrolowanych nieruchomoci wywozi tylko 1/2 lub 1/3 iloci pobranej wody. Z kolejnych 10 proc. nieruchomoci wywozi si nieczystoci w ilociach zdecydowanie niszych ni pobór wody bd jednorazowo, ze wzgldu na prowadzon kontrol. Gorzej sytuacja wyglda w Stpocinie. Tam ledwie z 45 proc. kontrolowanych nieruchomoci do oczyszczalni trafiy cieki w iloci równej bd nieznacznie odbiegajcej od iloci wody pobranej. W 42 proc. waciciele szamb odstawili cieki w iloci odpowiadajcej tylko 1/2 lub 1/3 iloci pobranej wody, lub jednorazowo – ze wzgldu na prowadzon kontrol. 13 proc. kontrolowanych nieruchomoci nie wywiozo w ogóle cieków w styczniu i lutym 2013 r. – Wszyscy waciciele nieruchomoci, dla których stwierdzono due rozbienoci, zostan wezwa-

Pierwszy plener malarski w Nekli już 14 czerwca „To, czego nie dostrzegamy na co dzie – Nekla 2013”. Taki tytu bdzie mia plener malarski, który odbdzie si 14 czerwca w Nekli. – Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy bez wzgldu na wiek, dalsz edukacj, wykonywany zawód i zainteresowania pragn malarsko udokumentowa pikno i uroki nekielskich kamieniczek, zagród, zieleni – zachca Aldona Kubacka, plastyczka, wicedyrektor szkoy w Nekli, organizatorka pleneru. – To impreza dla wszystkich, którzy chc promowa gmin Nekla na mapie artystycznej rejonu i rozwija wasne zainteresowania – podkrela. Wedug A. Kubackiej, sztuka to nieodzowny element naszej codziennoci, któr naley si otacza. Impreza rozpocznie si okoo godz. 11.00. – Na pocztku poznamy warsztat pracy malarza – i tego tworzcego dawniej, i dzi, na przykadzie midzy innymi prac Rembrandta van Rijna, Oscara Claude’a Moneta, Piotra Potworowskiego i innych malarzy wspóczesnych – dodaje Kubacka. Zainteresowani uczestnictwem w plenerze mog zgasza swój

To, co najważniejsze w sztuce, wychodzi ze stanu podświadomości, ale bez miłości głębokiej do świata nic nie da się zrobić z tym cudem (Piotr Potworowski, 1960)

632

tyle szamb znajduje si w gminie Nekla

ni do zoenia wyjanie. W skrajnych przypadkach moe zosta skierowany wniosek o ukaranie grzywn – przypomina Anna Mizgajska, zastpca burmistrza Nekli. Przypomnijmy, e waciciele posesji musieli w magistracie zoy kopie umowy z firm, która moe wywozi nieczystoci pynne. Na terenie gminy Nekla do wywozu nieczystoci pynnych upowanionych jest 11 podmiotów. – Podmioty te posiadaj zezwolenie burmistrza na prowadzenie

dziaalnoci w zakresie opróniania zbiorników bezodpywowych i transportu nieczystoci ciekych. Maj te podpisane umowy z Zakadem Gospodarki Komunalnej na ich odbiór – informuje Arkadiusz Pawlak, kierownik ZGK. – Wszyscy przedsibiorcy s zarejestrowani w bazie danych i posiadaj indywidualne karty magnetyczne, którymi posuguj si podczas spuszczania nieczystoci do punktu zlewnego na oczyszczalni cieków. Podczas tych czynnoci w bazie danych rejestrowane s nastpujce informacje: data i dokadna godzina spustu cieków, informacja o iloci cieków, odczynie pH, temperaturze, dane przewo nika oraz dane producenta, jego imi i nazwisko oraz adres. Baza danych o producentach, czyli mieszkacach i firmach, zostaa utworzona na podstawie danych Zakadu Gospodarki Komunalnej w Nekli oraz informacji z RSP w Podstolicach i RKS w Stroszkach, które s dostawcami wody w Podstolicach, Opatówku i Stroszkach. – Dane o wywozie nieczystoci przez mieszkaców wraz z informacjami na temat produkcji wody s przekazywane do gminy Nekla, która prowadzi czynnoci kontrolne w zakresie wywizywania si mieszkaców z obowizku opróniania zbiorników bezodpywowych na wasnej posesji – dodaje Pawlak. Tak wic w praktyce nie ma moliwoci oszukania gminnych kontrolerów. – W zasadzie ju nie wymagamy od wacicieli posesji rachunków i deklaracji. Wystarczy, e zajrzymy do systemu i wiemy, kto i kiedy ostatni raz wywióz cieki z szamba – mówi wiceburmistrz Mizgajska.

„ „Serce nie suga... czyli

jak dba o serce?” – to tytu kolejnego wykadu, który odbdzie si w ramach Nekielskiej Akademii Zdrowia. Zajcia poprowadzi lek. Urszula Kubiak, specjalista chorób wewntrznych, kardiolog, kierownik Oddziau Wewntrznego Szpitala Powiatowego we Wrzeni. Wykad ju w rod 22 maja w NOK-u. Pocztek o godz. 18.00.

„ W niedziel odbya si

akcja krwiodawcza. W sumie zebrano 6,75 litra krwi od 15 osób. Organizatorzy, czyli Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzdzie Miasta i Gminy, dzikuje wszystkim, którzy oddali krew oraz przynieli zabawki dla przedszkolaków.

„ NOK zaprasza na kon-

cert z okazji Dnia Matki, który odbdzie si 24 maja. W programie nastrojowe piosenki z repertuaru Edyty Geppert, Ewy Demarczyk, Hanny Banaszak i Krystyny Proko – w wykonaniu Ewy Czajki. Bilety, w cenie 15 z od osoby, do nabycia w NOK-u (nr tel. 61 438 60 60). Pocztek koncertu o godz. 18.00.

„ 25 maja w hali widowiskowo-sportowej w Nekli odbd si zawody w tenisie stoowym. Zapisy i szczegóowe informacje u ks. wikariusza Przemysawa Malawego pod adresem przemcio1974@ tlen.pl.

Reklama

Druhowie z OSP gościli młodych adeptów strażackich

INFORMATOR GMINNY

Ponad 160 dzieci z przedszkola Miś Uszatek wzięło udział w tradycyjnym pikniku, który odbył się w piątek 10 maja przy remizie OSP Nekla. Przedszkolacy uczcili w ten sposób przypadający na 4 maja Dzień Strażaka. Przygotowali krótką część artystyczną, po czym opanowali wozy strażackie, sikawki, hełmy, itd. Przyszłość OSP zapewniona! Ogłoszenie

udzia drog mejlow na kubackir@ o2.pl. – Zapewniamy materiay malarskie: farby, pdzle, szpachle, olej, terpentyn, palety, oraz pomoc opiekuna pleneru. Prosimy jedynie o zabranie ze sob koszuli lub fartucha ochronnego, ciereczek do wycierania pdzli, krzeseka turystycznego – apeluje na koniec Kubacka. Organizatorem jest Nekielskie Towarzystwo Kulturalne. Kwota dofinansowania z gminy to 2650 z.

Co słychać

tel. 501 677 838 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Komputer prawdę powie Po tym jak dwa lata temu Najwysza Izba Kontroli wytkna, e gmina nie ma niemal adnej gospodarki ciekami z szamb, wadze gminy zmuszone byy uporzdkowa baagan. Pierwsze efekty ju s. Urzdnicy policzyli szamba w gminie. Znajduje si w niej 120 przydomowych oczyszczalni oraz 632 szamba. W tym roku urzdnicy przystpili do kontroli w wybranych wsiach. W czci Starczanowa sprawdzono 20 nieruchomoci. Inspekcja obja te Stpocin. Kontrola polegaa na porównaniu iloci wody pobranej z sieci wodocigowej i iloci nieczystoci ciekych dostarczonych do punktu zlewnego zlokalizowanego na oczyszczalni cieków. Jakie s wnioski? W Starczanowie – a przypomnijmy, e bya to powtórna kontrola – wikszo nieruchomoci (okoo 65 proc.) wywozi nieczystoci do oczyszczalni cieków w Nekli

17

stronę redaguje:

W imieniu wszystkich rajdowiczów składam serdeczne podziękowania sponsorom, dzięki którym rajd Nekla – Praga – Bratysława mógł się odbyć w takiej właśnie formie. Wspomogły nas w tym roku: Urząd Miasta i Gminy Nekla, Nekielski Ośrodek Kultury, Agencja Reklamowa AGRAF, Piekarnia Agnes, Nauka Jazdy Damian Rytter, BET-MUR-KAM S.C. A.B.D. Kaczmarscy, Restauracja Młyn z Huty, Grafea, Przedsiębiorstwo Usług Promocyjnych ProMesse Przemysław Frąszczak, Hotel Nekla, Hotel Styl 70, Botel Racek, Skoda Mlada Boleslaw, Centrum Paliw i Rozpuszczalników Sp. z o.o. oraz Firma EMMA. Pomoc ze strony Urzędu Miasta i Gminy, jak i wszystkich sponsorów jest przez nas bardzo doceniana. Podziękowania należą się również mediom: „Wiadomościom Wrzesińskim”, „Przeglądowi Nekielskiemu”, „Monitorowi Polonijnemu”, portalowi www.polonia.sk, „Automobiliście” oraz TVP Poznań, które były z nami przez cały czas. Mirek Margasiński, prezes KMSiW

Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. „AMICOR”

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka Zesp. Szkół w Zasutowie

61 438 66 86 61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

A może prywatyzacja? Ważą się losy przedszkola. Niewykluczone, że przejmie je osoba prywatna. Fakty s takie: 27-letni budynek jest w coraz gorszym stanie. Przeprowadzane remonty wpywaj na wzrost i tak ju duych kosztów jego utrzymania. Std pomys wzniesienia nowego, czemu przyklasnli radni. Inwestycja zostaa nawet ujta w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy i Miasta Pyzdry na lata 20132025. Có z tego, skoro pienidzy na jej realizacj nie ma i, jak mona przypuszcza, jeszcze dugo nie bdzie. Dlatego pojawi si plan B – prowadzenia przedszkola publicznego przez osob prywatn. – Wystarczy rozejrze si dokoa, przedszkoli budowanych przez samorzdy jest coraz mniej. Wszyscy szukaj innych rozwiza – mówi burmistrz Krzysztof Struyski. Pomys jest ambitny i do skomplikowany. Z istniejcej dziaki przy ul. Szybskiej miaaby zosta wydzielona cz, która poszaby pod motek. W akcie notarialnym istniaby jednak zapis, e mona na niej wznie tylko przedszkole. W interesie nabywcy byoby wic jego jak najszybsze wzniesienie i uruchomienie. Gmina przekazaaby mu dzieci. Jak ustalilimy, s ju pierwsi zainteresowani wzniesieniem budynku. To przedsibiorcy z gminy i spo-

za jej granic. Nikt jednak nie rzuca nazwiskami. Mówi si tylko o 2015 r. jako realnym terminie ukoczenia inwestycji. Na transakcji wizanej zyskayby dzieci i ich rodzice. Straciliby jednak nauczyciele i pracownicy obsugi, którzy nie byliby ju objci Kart Nauczyciela. Mogliby wic zapomnie o siatce pac, dodatkach do pensji czy funduszu socjalnym. – To dla nas jedna wielka niewiadoma – przyznaje dyrektorka przedszkola Barbara Szymaska. Zaraeni pomysem zostali ju radni. 20 maja pojad do Biskupic, gdzie dziaa przedszkole publiczne o charakterze prywatnym. Chc zobaczy na wasne oczy, jak wyglda i funkcjonuje. My skontaktowalimy si z jedn z dwóch jego wspówacicielek Katarzyn Ojster. „WW”: Jak to jest, e osobie prywatnej opaca si prowadzi tak placówk, a gminie nie? K. Ojster: To nie jest kwestia tego, czy si komu opaca, czy nie. Kwota, któr przekazuje nam gmina, wynika wprost z ustawy. To 100 proc. wydatków, które ponosi na utrzymanie placówki. Tyle e struktura wydatków jest u nas inna. Inaczej zarzdzamy, nie mamy kadr, nie zatrudniamy armii ludzi w kuchni. Jest tylko jedna pani, bo korzystamy z kateringu. Czyli dla przedszkolaków i rodziców nie ma rónicy. Absolutnie adnej. Nic nie trac, a nawet zyskuj, bo elastyczno takiej placówki jest znacznie wiksza. A dla nauczycieli? Jedyny minus to brak Karty Nauczyciela. Dyrektork mamy emerytowan, wic jej nie zaley. Z kolei dziewczyny, które u nas pracuj, s mode. Ciesz si, e maj prac.

Nie chcą współpracy Pyzdry nie nawi wspópracy z Malaiesti. Tak zadecydowali radni, którzy powoywali si na brak pienidzy w gminnej kasie. Trzytysiczna modawska gmina jest pooona w malowniczym regionie Orchea. Synie ze skalnych monastyrów i produkcji win. Wanie z ni nawizaa wspóprac szefowa Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” Wiesawa Kowalska. To efekt projektu, na który otrzymaa dofinansowanie z fundacji Edukacja dla Demokracji. W jego ramach ma m.in. doprowadzi do polsko-modawskiej wystawy na Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu, zorganizowa stae dla modawskich pracowników samo-

rzdowych we wrzesiskich urzdach (urzdzie miasta i starostwie), a take podpisa umow partnersk z gmin. Z przyczyn oczywistych wybór pad na Pyzdry. Std pismo skierowane do rady miejskiej. – Nie wypowiedzielimy si na tak ani na nie. Temat pozostawilimy w próni – mówi przewodniczca rady Elbieta Kossowska. Jak tumaczy, podpisanie umowy wizaoby si z kosztami. Tymczasem i bez niej gminna kasa wieci pustkami. – By moe kiedy wrócimy do tego tematu – dodaje Kossowska. W. Kowalska nie zaamuje rk i propozycj wspópracy zamierza zoy rajcom z gminy Rzgów (powiat koniski).

Opinia rozwieje wątpliwości związane z alarmem bombowym w szkole Słupecka prokuratura poszukuje biegłego z dziedziny fonoskopii, który zbadałby autentyczność nagrania zarejestrowanego 9 października 2012 na numer alarmowy 112. Przypomnijmy, że właśnie tego dnia nieznany sprawca wywołał alarm bombowy w pyzdrskim gimnazjum. O czyn po-

dejrzany jest 17-letni strażak Mateusz C., który jednak nie przyznaje się do niego. – Ta opinia będzie miała fundamentalne znaczenie dla sprawy – nie ma wątpliwości prokurator Jan Babiak. Termin jej opracowania Prokuratura Rejonowa w Słupcy wyznaczyła na połowę czerwca.

9

nauczycieli

8

pracowników obsługi

906 tys. zł utrzymanie przedszkola w 2013

627 tys. zł wynagrodzenia Czy przed zawarciem umowy miejscowe wadze postawiy jakie warunki? Burmistrz likwidowa oddziay przedszkolne, które funkcjonoway przy szkole. Dzieci przeszy do nas. W zamian zaproponowaymy prac caemu personelowi. Tylko jedna pani odrzucia nasz ofert i posza pracowa do przedszkola prywatnego. Nie miny dwa czy trzy tygodnie, jak wrócia. Ale nie bd oszukiwa, e nauczyciele z wieloletnim staem

maj tak samo. Nie – s zatrudnieni na gorszych warunkach. Pani prowadzi przedszkole, a gmina przekazuje dzieci. To chyba zdrowy ukad? O, tak. Zreszt czsto powtarzam, e jestemy zbawieniem dla gminy, która pozbywa si problemu. Z kolei my wykadamy 2 mln z na budow przedszkola, z przewiadczeniem, e to si kiedy zwróci. Nie mona na tym zarobi wielkich pienidzy, ale da si z tego y. To jedyne przedszkole, które panie prowadz? Nie, mamy jeszcze jedno w Luboniu, a od wrzenia planujemy otworzy kolejne w gminie Miedzichowo.

Co słychać

17 maja 2013

„ Kto wama si do po-

mieszczenia gospodarczego w Tarnowie. Dokona tego pod oson nocy z 12 na 13 maja. Ukrad rower o wartoci 800 z.

„ 57-letni pyzdrzanin

straci panowanie nad ciarowym volvo. W efekcie zjecha na pobocze i uderzy w ogrodzenie prywatnej posesji. Miao to miejsce 13 maja przy ul. Flisa. Niefrasobliwy kierowca zosta ukarany mandatem w wysokoci 250 z.

„ Uroczysto przyjcia Pierwszej Komunii witej odbdzie si w Pyzdrach 19 maja. Rozpoczcie mszy witej w kociele farnym o 10.00. „ Wierni mog naby py-

ty DVD z kwietniowej wizytacji parafii przez ksidza prymasa Józefa Kowalczyka. S one rozprowadzane po niedzielnych mszach. Koszt: 10 z.

O finansowej stronie prowadzenia przedszkola przez osob prywatn rozmawiamy z jego dyrektor Ew Jankiewicz: „WW”: Za 5-godzinn realizacj podstawy programowej nie pobiera si pienidzy. A ile rodzice pac u pani za szóst godzin? E. Jankiewicz: W przedszkolach prowadzonych przez gminy ta opata jest na pewno nisza. U nas wynosi 5,76 z. Prawda jest taka, e po przejciu przedszkola przez osob prywatn gmina nie ma na to wpywu. Na zmianie stracili nauczyciele. Daj to po sobie odczu? A tak to nie. Obowizuje nas kodeks pracy. Nisze wynagrodzenia maj nie tylko nauczyciele, ale te pracownicy obsugi. Mimo to nie mielimy problemu z naborem. Moglimy przebiera w podaniach. A dzieci? S problemy z naborem? Na nowy rok mamy przyjtych 124. A przecie nie jestemy sami, bo funkcjonuj jeszcze dwa przedszkola niepubliczne. Ludzie nam ufaj.

„ Sesja rady miejskiej od-

bdzie si 24 maja w Centrum Kultury, Sportu i Promocji (godz. 14.00). W programie m.in. udzielenie absolutorium burmistrzowi, a take bonifikaty przy sprzeday budynku mieszkalnego w Dolnych Grdach.

„ Ogrody dziakowe

przy ul. Wrzesiskiej czekaj na uytkowników. Na 57 istniejcych wolnych jest 20. Maj powierzchni okoo 400 m2 (do kadego doprowadzona jest woda). Zainteresowani mog kontaktowa si ze skarbnikiem miejscowego koa Polskiego Zwizku Dziakowców Stanisawem Kamiskim, tel. 63 276 72 63 (najlepiej wieczorem).

Najmłodsi będą mieli się gdzie wyszaleć. W końcu! Reklama

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07

W 4 wsiach powstały place zabaw. Koszt: 39 tys. zł. Wybudowała je firma Atut z Mosiny. Zestawy są podobne, z tą różnicą, że im większa wieś, tym więcej urządzeń. Najuboższy został zamontowany w Kruszynach, ale sołtys wsi Marzena Bergier nie narzeka: – Bardzo ładnie się prezentuje przy świetlicy – przyznaje. Uroczyste otwarcie połączy z festynem z okazji Dnia Dziecka. Podobny plan ma sołtys Dłuska Roman Witczak. W jego wsi plac zabaw powstał na działce przy przystanku autobusowym (na zdjęciu): – Chciałoby się więcej urządzeń, ale dobre i to – dochodzi do wniosku. We Wrąbczynkowskich Holendrach zestaw został zamontowany przy szkole podstawowej. Jest dość bogaty, w jego skład wchodzą: zjeżdżalnia, huśtawka, równoważnia, karuzela, bujak, ławka, tablica informacyjna i kosz. – Dla dzieci to będzie wielka atrakcja – uważa sołtys Ewa Nowak. Czwarty i ostatni plac zabaw powstał we Wrąbczynku. – Już trochę nawiozłem białego piasku, żeby dzieciaki sobie czasem krzywdy nie zrobiły – mówi sołtys Tomasz Gauza. W planach ma doposażenie zestawu w inne urządzenia. Odbiór techniczny inwestycji odbył się 15 maja. Tuż po nim zostały oddane do użytku.

Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole

63 276 83 27

Urząd Miasta i Gminy

63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Mama mnie uratowała Stanisław Dębicki z Borzykowa jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Władysława Reymonta. Wyróżnienie wręczono mu 12 maja podczas Dni Reymontowskich. Stanisaw Dbicki przez trzy kadencje by radnym, nadal jest prezesem Kóka Rolniczego w Koaczkowie. Dziaa te w strukturach Banku Spódzielczego i Spódzielni Mleczarskiej. Rolnik z Borzykowa by wyróniany w konkursach na najadniejsz zagrod, za produkcj mleka oraz dziaalno w kókach. „WW”: Spodziewa si pan tego wyrónienia? Ju dwa razy byem typowany, ale zawsze wybierano innych. A teraz nawet si nie spodziewaem, e rada soecka znów zgosi mnie do tej nagrody. Dlatego chciabym podzikowa radzie gminy i radzie soeckiej za zgoszenie mojej kandydatury. T nagrod dedykuj mojej witej pamici mamie Stanisawie. Wie si to ze smutnymi wspomnieniami z czasów wojny. W 1939 r. moj rodzin wysiedlono i rodzice oddali mnie na wychowanie do stryjka Leonarda Dbickiego w Psarach. W czasie wojny stryj pomaga partyzantom, za to w maju 1944 zosta wywieziony z ca rodzin do obozu przejciowego Pozna-Gówna. Byem tam z nimi przez tydzie. Uratowaa mnie moja mama, kiedy dowiedziaa si o naszym wysiedleniu. Znaa niemiecki, uprosia komendanta, aby pozwoli jej mnie zabra. Dwie godziny pó niej rodzin stryja wywieziono do Dachau, a pó niej na roboty przymusowe. Dziki mojej mamie wróciem do domu w Borzykowie.

Rok pó niej w sierpniu spotkaa nas rodzinna tragedia: siedem osób z mojej rodziny zmaro po zatruciu si skaonymi przez Niemców grzybami. Zmara moja mama, jej bratowa, trójka jej dzieci, mój brat i siostra. Byo to cikie przeycie. Miaem wtedy ledwie 8 lat. Jest pan znany w gminie z rónych inicjatyw spoecznych. Co uznaje pan za swój najwikszy sukces? Na pewno chodniki w Borzykowie. Najwicej si dziao w tej kwestii za czasów wójta Jana Bilskiego. Wtedy wychodziem nieco przed szereg. ona wójta je dzia do pracy w Pyzdrach i to ona do ma mówia: „Czy ty wiesz, e Borzykowo jest rozkopane?”. Potem wójt dzwoni i pyta: „Stachu, co ty tam robisz?”. A przecie jeeli wyprodukowali nam tej kostki, to trzeba byo dziaa, i wie spoecznie kada ten chodnik. Caymi dniami byem przy tym chodniku, a przecie wtedy jeszcze gospodarzyem. Potem ludzie mieli pretensje: „Ty nas gonie za darmo do roboty, a Koaczkowo odczekao i zrobili im chodnik przy drodze”. Borzykowo jest uwane za zgran wie. Czy mieszkacy nadal tak si garn do pracy spoecznej? Kiedy byo z tym znacznie lepiej. Jak ten chodnik ukadalimy, to sze przyczep stao na drodze – i 36 osób, które to robiy. Sotys Zitkiewicz mi pomaga i zbiera ludzi po wsi, a ja wszystko nadzorowaem. Kiedy przyjechali panowie urzdnicy i pytaj: „Projekt jest?”. „Jest!”. „A pozwolenie na budow?”. „Nie ma” – odpowiadam. Wic nas wyrzucili z tej drogi. Wrócilimy wieczorem i dokoczylimy prac. Potem przyjecha do mnie Makowski z gminy i mówi, e dostaem trzy tysice zo-

19

stronę redaguje:

Co słychać

17 maja 2013

„ Midzy 7 a 8 maja kto

poama 30 drzewek w sadzie w Budziowie. Straty oszacowano na 3 tys. z.

„ 18 maja o godz. 20.30

na placu Reymonta w Koaczkowie odbdzie si pokaz plenerowy dwóch filmów. Na pocztek animowany, dla dzieci, pt. „Lorax”. Nastpnie wyemitowany zostanie film amerykaski dla nieco starszych, zatytuowany „Dobre uczynki”. Seanse odbd si tylko w przypadku dobrej pogody – nie moe pada. 11 maja odwoano pokaz „Ziemi obiecanej” wanie ze wzgldu na deszcz.

„ Spóka Wodna Ko-

aczkowo ogosia przetarg ofertowy na wykonanie prac konserwacyjnych na rowach o cznej dugoci ponad 10 kilometrów. Zakres prac jest okrelony w kosztorysie inwestorskim. Termin skadania ofert upywa 17 czerwca o godz. 14.00. Tel. 668 707 592.

„ 9 maja w Radiu Mer-

kury w audycji „Rozmowy po zachodzie” wzia udzia sotys Spawia Wioleta Dzienniak. Opowiadaa o wypoyczalni rowerów, któr wie sfinansowaa z funduszu soeckiego.

 Stanisław Dębicki z Nagrodą im. Władysława Reymonta 2013 tych kary. Poszedem do wójta Bilskiego i mówi, e nie bd tego paci, wol i do wizienia. Ale sprawa rozesza si po kociach. A teraz co... Mamy radnego, który nie mieszka we wsi, a przyjeda tylko po diet. To jest po prostu wstyd. Radny musi dziaa, musi by we wsi. Teraz u nas praktycznie nic si nie robi.

W Borzykowie niebawem wybory uzupeniajce do rady gminy. Bdzie pan kandydowa? Szczerze? Nie wiem. Ostatni raz startowaem w 2006 i przegraem trzema gosami z Iwon Zitkiewicz, któr popary kobiety. Ale panu powiem, jak mam co zrobi, to od razu jestem zdrowszy. Papie jest ode mnie starszy, a kieruje caym kocioem.

„ Na stronie 23 „WW”, w cyklu „Historie w rónym wieku” Staczyk opisuje histori rodziny Szkudlarków z ydowa. Rysuje take ciekaw panoram midzywojnia w Koaczkowie i jego okolicach. Warto poczyta. Reklama

Wyspa owiec, podziemnej energii i dobrobytu – czyli opowieści Romana Pankiewicza w Kołaczkowie c zwartek 9 maja w pałacu Reymonta krakowianin Roman Pankiewicz zabrał sporą grupę mieszkańców Kołaczkowa w podróż po Islandii. Opowiadał też o życiu mieszkańców wyspy. Pankiewicz – jak sam podkreśla – nie uważa się za podróżnika. Na Islandię pojechał na początku wieku jako gastarbeiter, z kilkuset innymi Polakami budował amerykańską elektrownię. Przez ten czas zdołał poznać wyspę i jej mieszkańców. Pankiewicz zachwalał przede wszystkim przyrodę Islandii: krajobrazy, lodowce, zorzę polarną. Wiele mówił o panującym dobrobycie, a w szczególności polach geotermalnych, które są największym islandzkim atutem. – Wybudowali na nich elektrownie, które zostały zaprojektowane w ten sposób, że zamieniają ciepło wydobywające się z ziemi na energię elektryczną. Przez to Islandia ma teraz nadwyżki energetyczne, do tego stopnia, że rozkopano centrum Rejkiawiku. Zebrano asfalt i kostkę brukową i założono instalację grzewczą. Teraz, środek islandzkiej zimy, wszędzie śniegu po kolana, a w centrum Rejkiawiku możemy sobie w sandałach i klapeczkach spacerować, bo ulice i ciągi piesze są ogrzane elektrycznie – wyjaśniał Pankiewicz.

Pogoda popsuła Pieszy Rajd Reymontowski

W

INFORMATOR GMINNY

Dzięki niewyczerpalnym źródłom energii Islandczyków stać na wybudowanie ogromnych szklarni, w których uprawiane są rośliny z ciepłych krajów: kawa, banany, itd. Na Islandii dominuje hodowla owiec. Jest ich 600 tysięcy, więc przypadają dwie na jednego Islandczyka. – Mieszkańcy Islandii nie dziedziczą nazwisk – mówił Pankiewicz. – Islandzkie dzieci dziedziczą po ojcach imiona. Zatem przysłowiowy Janek – Jon – który ma ojca Stephana, będzie miał nazwisko Jon Stephanson. Czyli Jasiu, syn Stefana. Islandię opływają także stada płetwali błękitnych. To morskie ssaki osiągające wagę do 190 ton.

12 maja odbyła się 37. edycja Pieszego Rajdu Reymontowskiego. Niestety, imprezę popsuła pogoda. Ciągle padający deszcz spowodował, że skrócono trasę, a finałowa impreza została przeniesiona do hali sportowej w Kołaczkowie. W rajdzie wzięło udział 21 drużyn, łącznie 177 osób. Przedstawiciele poszczególnych ekip uczestniczyli w konkursach i konkurencjach, m.in. w żółwiej jeździe na rowerze czy rzucie lotką. Odbył się również konkurs wiedzy o twórczości Władysława Reymonta, a także konkurs plastyczny „Jedna z czterech pór roku z Chłopów Reymonta”. Najlepszym zespołem została Drużyna I z Ostrowa Wielkopolskiego. Na drugim miejscu uplasował się Horyzont I z Kołaczkowa, natomiast na trzecim miejscu Powiat Szamotulski. Uczestniczy rajdu zwiedzili też Izbę Pamięci Władysława Reymonta w kołaczkowskim pałacu. Po zakończeniu rajdu, tradycyjnie, rozdano nagrody – otrzymały je po trzy najlepsze osoby w danej konkurencji. Poszczególne drużyny dostały natomiast pamiątkowe puchary. Najliczniejszą grupę 45 osób stanowiła drużyna z Pniew – dlatego ona także otrzymała puchar. Nie zabrakło ważnych osób – do Kołaczkowa przyjechał poseł Tadeusz Tomaszewski, pojawił się wójt oraz przewodniczący rady. Wręczono też Nagrodę im. Władysława Reymonta Stanisławowi Dębicikiemu z Kołaczkowa. Rozmowa z nim powyżej.

Urząd Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

Ośrodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny Ośrodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank Spółdzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM

61 438 56 50

Oczyszczalnia

61 438 55 75

Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny

61 438 53 47

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Kołaczkowo, ul. Wrzesińska 32 (Sklep Wielobranżowy – Pawilon)


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.w www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina WrzeĹ&#x203A;nia

daguje: stronÄ&#x2122; redaguje:

Dorota Tomaszewska wska tel. 501 677 828 d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl .info.pl

Zapomniany wjazd ByĹ&#x201A;a szkoĹ&#x201A;a w Chociczy Wielkiej zostaĹ&#x201A;a przeksztaĹ&#x201A;cona na mieszkania i Ĺ&#x203A;wietlicÄ&#x2122; wiejskÄ&#x2026; ponad trzy lata temu. W caĹ&#x201A;ej tej kosztownej operacji gmina zapomniaĹ&#x201A;a o zrobieniu wjazdu na dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;. Jak to moĹźliwe?

Â&#x201E; ZespĂł SzkĂł w Nowym Folwarku zaprasza na jubileuszowe X wito Teatru na Prowincji. Trzydniowa impreza odbdzie si ju w przyszym tygodniu. Otwarcie zaplanowano na rod.

 Przez tak wÄ&#x2026;skÄ&#x2026; furtkÄ&#x2122; na pewno nie wjedzie Ĺźaden samochĂłd. UrzÄ&#x2122;dnicy nie widzÄ&#x2026; jednak problemu Sotys wsi Magdalena Balicka, ktĂłra doskonale zna problem, jest spokojna. â&#x20AC;&#x201C; Zdaj sobie spraw, e obecnie grzecznociowo korzystamy z istniejcego wjazdu, ale dopĂłki gmina nie zrobi nowego, to ani ja, ani mieszkacy lokali socjalnych nie mamy innego wyjcia â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi. Balic-

ka jednoczenie zaznacza, e rozmawiaa ju na ten temat z urzdnikami. â&#x20AC;&#x201C; Powiedziano mi, e jak bdzie taka konieczno, to zrobi wjazd â&#x20AC;&#x201C; dodaje sotys. Pracownicy ratusza nie powiedzieli nam, dlaczego gminny budynek nie ma wasnego wjazdu. Za-

pewniaj jednak, e jeli tylko dotrze do nich informacja, e waciciele ssiedniej dziaki zaczli j ogradza, zrobi go. â&#x20AC;&#x201C; Wykonanie takiej pracy to kwestia jednego dnia, wic lokatorzy mog by spokojni. Nie zostawimy ich bez wjazdu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Wiesaw Zieliski z ratusza.

Deszczowa niedziela zepsuĹ&#x201A;a piknik w Chociczy MaĹ&#x201A;ej

Reklama

270-6

#26'%<0;

d0#<&419+'r

9)4<;$19+' %<;00; RQPRV UQDQV[

INFORMATOR GMINNY 5-letni Marcin PawĹ&#x201A;owski zajÄ&#x2026;Ĺ&#x201A; w konkursie pierwsze miejsce

Waszak ze szkoy w Grzybowie, Karolina Dbicka z ZS w Nowym Folwarku oraz Maria Urbaniak z â&#x20AC;&#x17E;dwĂłjkiâ&#x20AC;?. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez UMiG we Wrzeni oraz starostwo powiatowe. O sodki poczstunek zadbaa Cukiernia Kuczora.

Trwa prokuratorskie Ĺ&#x203A;ledztwo Wrzesiska prokuratura prowadzi postpowanie w sprawie urzdnikĂłw z ratusza, ktĂłrzy by moe przekroczyli swoje uprawnienia lub nie dopenili obowizkĂłw podczas adaptacji byej szkoy w Chociczy Wielkiej na lokale socjalne, dziaajc tym na szkod interesu publicznego.

ka w najbliszych dniach planuje kolejne przerwy w dostawie prdu. 21 maja nie bd go mieli mieszkacy Obaczkowa, Czachrowa, Biayc, Chociczy Wielkiej i Chociczy Maej. Natomiast 24 maja elektrycznoci nie bdzie w ernikach, Psarach Maych, Chociczce i Przyborkach.

Â&#x201E; Uwaga rolnicy. Midzy 1 czerwca a 8 lipca zostan przeprowadzone badanie struktury gospodarstw rolnych, badanie pogowia byda, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzcej a take ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym. Kade gospodarstwo rolne uczestniczce w tych badaniach otrzyma list od prezesa GĂłwnego Urzdu Statystycznego zawierajce szczegĂłowe informacje na ich temat

Dzieci wierszem 10 maja w Zespole SzkĂł w Marzeninie odbya si trzynasta edycja Wiosennego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dziecicej Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Organizatorami konkursu, ktĂłry jak zawsze cieszy si ogromn popularnoci wrĂłd najmodszych uczniĂłw, byy nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Alicja Fojt i Lidia Grpka. Wzio w nim udzia 34 uczniĂłw klas I-III z dziewiciu szkĂł powiatu wrzesiskiego. â&#x20AC;&#x201C; Celem konkursu byo promowanie poezji Tuwima i Brzechwy, popularyzacja szeroko rozumianej kultury sowa, uwraliwienie na pikno poezji oraz nabywanie dowiadczenia w wystpieniach publicznych â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi A. Fojt. Pierwsze miejsce ex aequo zajli Jakub Majchrzycki ze szkoy spoecznej w Grzybowo oraz Marcin Pawowski z SSP w Chwalibogowie. Kolejne rĂłwnorzdne miejsca przyznano: Paulinie Antkowiak z SSP Chwalibogowie, Jagodzie Fechner z SSP nr 6 we Wrzeni i Urszuli Miedziskiej z SSP nr 1 we Wrzeni. Za nimi uplasowali si: Olga uczak i Julia Jaros z â&#x20AC;&#x17E;szĂłstkiâ&#x20AC;?, Weronika

Â&#x201E; Wrzesiska energety-

.GM

Mieszkajcy w lokalach socjalnych ludzie korzystali dotychczas z jedynego wjazdu prowadzcego do ich mieszka. Sdzili, e robi to legalnie. Tymczasem niedawno dowiedzieli si, e wjazd jest wasnoci ich ssiadĂłw, czyli ludzi mieszkajcych w dawnym budynku nauczycielskim. â&#x20AC;&#x201C; Nie wiem, jak mona byo wyda tyle pienidzy na remont budynku, zasiedli go, a nie zadba o wjazd na dziak, zwaszcza e teraz jest tu take wiejska wietlica â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi mieszkanka Chociczy Wielkiej. Mieszkacy chcieliby, aby gmina rozwizaa ten problem, gdy â&#x20AC;&#x201C; jak mĂłwi â&#x20AC;&#x201C; ssiedzi zamierzaj si odgrodzi. â&#x20AC;&#x201C; Jak wtedy bdziemy dociera do domu? Jak dojedzie do nas beczkowĂłz, eby wycign nieczystoci z szamba, albo mieciarka? Tu nie chodzi tylko samochody osobowe â&#x20AC;&#x201C; stwierdzaj zaniepokojeni.

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

17 maja 2013

Z informacji przekazanych nam przez prokuratora rejonowego Krzysztofa Helika wynika, e decyzja o tym, czy ledztwo zostanie umorzone lub czy zostan postawione komu zarzuty, bdzie podjta na pocztku czerwca. â&#x20AC;&#x201C; Takie mamy zaoenia â&#x20AC;&#x201C; stwierdza Helik.

 Cymbergaj byĹ&#x201A; jednÄ&#x2026; z atrakcji, ktĂłre organizatorzy przygotowali dla najmĹ&#x201A;odszych

Niedzielna impreza w Chociczy Maej nie naleaa, niestety, do udanych. Wszystko przez nie najlepsz pogod. Padajcy przez wikszo dnia deszcz sprawi, e na gminny piknik przyszli nieliczni, a ci, ktĂłrzy ju to zrobili, szybko wracali do domĂłw. A szkoda, bo organizatorzy â&#x20AC;&#x201C; zgodnie

z obietnic â&#x20AC;&#x201C; przygotowali dla mieszkacĂłw wsi wiele atrakcji. Najwikszym powodzeniem cieszyy si dmuchane zamki, ktĂłre mimo deszczu byy oblegane przez dzieci. Kolejna â&#x20AC;&#x17E;Niedziela za miastemâ&#x20AC;? odbdzie si w Obaczkowie. Pocztek o godz. 16.00.

MieszkaĹ&#x201E;cy Marzenina bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; siÄ&#x2122; bawiÄ&#x2021; na rodzinnej majĂłwce W najbliĹźszÄ&#x2026; sobotÄ&#x2122; (18 maja) w Marzeninie odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; coroczny piknik rodzinny, ktĂłry â&#x20AC;&#x201C; jak mĂłwi jedna z organizatorek imprezy BoĹźena Nowacka â&#x20AC;&#x201C; ma wymiar rekreacyjno-sportowy. Rozegrane zostanÄ&#x2026; mecze piĹ&#x201A;ki noĹźnej i piĹ&#x201A;ki siatkowej. BÄ&#x2122;dÄ&#x2026; takĹźe gry i zabawy sportowe dla dzieci i mĹ&#x201A;odzieĹźy. Nie za-

braknie teĹź ogniska i zabawy tanecznej dla dorosĹ&#x201A;ych. â&#x20AC;&#x201C; Impreza odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; na terenie przylegĹ&#x201A;ym do Ĺ&#x203A;wietlicy wiejskiej. Rozpoczynamy o godz. 17.00. Zapraszamy do udziaĹ&#x201A;u w niej nie tylko mieszkaĹ&#x201E;cĂłw Marzenina, ale teĹź osoby z okolicznych miejscowoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi B. Nowacka.

UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

StraĹź Miejska

61 640  41 01

Powiatowy ZarzÄ&#x2026;d DrĂłg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

OĹ&#x203A;rodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie MaĹ&#x201A;ym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14


17 maja 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

WrzeĹ&#x203A;nia w Google Street 21

wirtualne miasto na maps.google.pl

Google uzupeĹ&#x201A;niĹ&#x201A; wirtualny powiat. Kilka klikniÄ&#x2122;Ä&#x2021; dzieli nas od â&#x20AC;&#x17E;przejechania siÄ&#x2122;â&#x20AC;? trasÄ&#x2026; kosmicznego Google-auta. 3URMHNW *RRJOH 6WUHHW 9LHZ Z\VWDUWRZDĂŁ ZURNX=DF]rĂŁRVLrRGSDUXQDMZLrNV]\FK PLDVW 86$ L MHGQHJR DXWD G]LVLDM SR FDĂŁ\P ÂąZLHFLHMHÂťG]LIORWDVDPRFKRGyZUHMHVWUXMĂąF\FK ZV]\VWNRFRQDSRWNDMĂąSRGURG]H

1DMQRZV]\Zy]*RRJOH DPDRELHNW\ZyZ

&]DV RG SU]HMD]GX GR SXEOLNDFML SRWU]HEQ\

.RU]\VWDQLH ] *69 QLH PXVL RJUDQLF]DĂž VLr

Z IRUPDFLH Ă? F]XMQLNL UXFKX *36 G\VN NRPSXWHURUD]ODVHU\GRRNUHÂąODQLDRGOHJĂŁRÂąFL 'RNZLHWQLD:U]HÂąQLDE\ĂŁDĂ&#x2026;PXÂąQLrWDÂľ ²ZV\VWHPLH]QDMGRZDĂŁRVLrNLONDXOLFXFKZ\FR Q\FK Z URNX 3RG NRQLHF NZLHWQLD WHJR

E\ã QD SU]HWZDU]DQLH ]GMrÞ =DPD]DQR PLQ WZDU]H SU]HFKRGQLyZ L UHMHVWUDFMH DXW 'DOV]D NRUHNWD MHVW PR¢OLZD QD ¢\F]HQLH X¢\WNRZQL NyZ ² MH¹OL NWR¹ GRSDWU]\ VLr HOHPHQWX NWyU\ QDUXV]DMHJRSU\ZDWQR¹ÞSRZLQLHQVNRQWDNWR

GR Z\V]XNLZDQLD DGUHVyZ L RJOùGDQLD PLHMVF NWyUH FKFHP\ RGZLHG]LÞ 0R¢QD QS XVWDOLÞ GRZROQù WUDVr SU]HMD]GX D WDN¢H GRãùF]DÞ RSLV\LGRGDWNRZH]GMrFLDGRGDQ\FKRELHNWyZ QSILUPRUD]]LQWHJURZDÞV\VWHP]HVPDUWIR

URNX QDVWĂąSLĂŁD FDĂŁRÂąFLRZD DNWXDOL]DFMD 2EHF QLHPR¢HP\ZLUWXDOQLHĂ&#x2026;SU]HMHFKDÞ¾SRZV]\VW

ZDÞVLr]HVSRãHP6WUHHW9LHZ *RRJOH0DSVL6WUHHW9LHZWRSURMHNW\ZFLù¢

QHPOXEWDEOHWHP3RZVWDMùWH¢JU\]EXGRZDQH QDV\VWHPLH*RRJOH0DSVL6WUHHW9LHZ

NLFK XOLFDFK :U]HÂąQL RUD] JĂŁyZQ\FK GURJDFK FDĂŁHJR SRZLDWX WUDVĂą Z\NRQDQĂą Z VLHUSQLX $NWXDOL]DFMDSRZLDWXMHVWF]rÂąFLĂąRJyOQR SROVNLHMDNFML*RRJOH D

DNWXDOL]RZDQH RWZDUWH QD ZV]\VWNLFK .D¢G\ PR¢HXGRVWrSQLDÞVZRMH]GMrFLDVIHU\F]QHLZ]LùÞ XG]LDãZWZRU]HQLXVDP\FKPDSSRSU]H]SURMHNW *RRJOH0DS0DNHU

:V]\VWNR ]JRGQLH ] GHZL]ù *RRJOH DNWyUD PD QD FHOX XSRU]ùGNRZDQLH ¹ZLDWRZ\FK ]D VREyZLQIRUPDFMLE\VWDã\VLrRQHSRZV]HFKQLH GRVWrSQHLX¢\WHF]QH

POJAZDY STREET VIEW

samochĂłd

trĂłjkoĹ&#x201A;owiec

wĂłzek

skuter Ĺ&#x203A;nieĹźny

trekker

gĹ&#x201A;Ăłwny pojazd projektu GSV, rejestruje wszystko, co napotka na drodze, dziÄ&#x2122;ki sferycznym aparatom fotograficznym na dachu

sĹ&#x201A;uĹźy do objazdu miejsc niedostÄ&#x2122;pnych dla aut, takich jak parki, szlaki wÄ&#x2122;drowne czy obiekty sportowe.

pozwala na rejestrowanie Ĺ&#x203A;wiatowych zasobĂłw muzealnych

posiada aparaturÄ&#x2122; GSV, zostaĹ&#x201A; stworzony specjalnie dla gĂłr

czyli rejestrator noszony na plecach, to ostatecznoĹ&#x203A;Ä&#x2021; przeznaczona dla miejsc, gdzie nie dotrze Ĺźaden z innych pojazdĂłw


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Ludzkie losy

Odnaleziony spokój Bite, poniewierane, pozbawione domu i godności. Wyrzucone na bruk bez środków do życia, trafiają do Centrum Pomocy Bliźniemu „MonarMarkot” w Zielińcu. W ciągu pięciu lat jego istnienia w ośrodku schroniło się aż sto samotnych matek. By pomóc tym ludziom, nie trzeba wiele. Wystarczy chcieć oddać im część siebie, tak jak robił to Marek Kotański – mówi Lech Rudny

Dorota Tomaszewska

Tutaj kady dzie zaczyna si tak samo: wspólne niadanie, sprztanie domu, zabawa z dziemi... I chocia dla wikszoci kobiet s to zwyczajne czynnoci, to dla matek mieszkajcych w orodku w Zielicu (w gminie Koaczkowo) stanowi problem. Wykoczone psychicznie przez swych partnerów, zapomniay, jak by dobrymi matkami dla wasnych dzieci, które – podobnie jak one – przeyy rodzinny koszmar. Pobyt w Zielicu jest dla nich szans na powrót do normalnoci i tylko od nich samych zaley, czy j wykorzystaj. CPB Monar-Markot, w którym dziaa Dom Samotnej Matki, mieci si w dawnym paacu. Jeszcze kilka lat temu budynek by bliski ruiny, a zamieszkanie w nim wydawao si niemoliwe. Jednak dziki determinacji wielu ludzi, w tym take bezdomnych, udao si. – Obiekt jest wasnoci Starostwa Powiatowego we Wrzeni. Uyczono nam go na 20 lat – mówi dyrektor orodka Lech Rudny. – Budynek przekazano nam w grudniu 2006 r., ale wtedy nie byo jeszcze mowy, eby ktokolwiek w nim zamieszka. By w opakanym stanie. Wymienilimy w nim prawie wszystko: rury kanalizacyjne, wodocigowe, instalacj elektryczn, okna, azienki... Remont trwa blisko dwa lata. Dugo, ale to dlatego, e wszystkie prace wykonywalimy sami, tzn. ja oraz osoby, które tu mieszkaj. Poza tym wszystkie materiay budowlane i meble pozyskiwalimy we wasnym zakresie. Remont by moliwy tylko i wycznie dziki ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie nas wspierali i co wane, nadal wspieraj. To dziki darczycom z naszego powiatu oraz z Danii dwór odzyskuje powoli dawn wietno. Po przystosowaniu kilkunastu pokojów do potrzeb ofiar przemocy domowej, w poowie 2008 r. sprowadzono pierwsze samotne matki i ich dzieci. Obecnie zajmuj one siedem pokojów. Pozostae pomieszczenia stay si miejscem schronienia dla innych bezdomnych kobiet oraz mczyzn, w tym take osób niepenosprawnych. S to osoby zarówno z powiatu wrzesiskiego, jak i spoza niego. – eby zamieszka w naszej placówce, konieczne jest skierowanie z Orodka Pomocy Spoecznej. CPB w Zielicu to nie tylko dom dla samotnych matek, ale take orodek interwencji kryzysowej. Na ten cel zostay zaadaptowane dwa pomieszczenia, z czego jedno jest zajte przez pogorzelców – dodaje L. Rudny. W CPB mieszka obecnie 39 bezdomnych osób w rónym wieku. Najstarsza to 85-let-

 Lech Rudny jest dumny z tego, że może pomagać innym

Fot. DOT

 Laura to pierwsze dziecko, które przyszło na świat w Domu Samotnej Matki

 Pobyt w CPB w Zielińcu pozwala im zapomnieć o traumatycznych przejściach

Fot. DOT

Fot. DOT

nia kobieta, która – jak mówi – zostaa wyrzucona z rodzinnego domu przez wasn córk. Najmodsza jest 24-letnia dziewczyna, której m zabra wszystko, nawet dziecko. – Ale walczy o nie. Usiuje odzyska je sdownie – wyjania dyrektor orodka. Kada z jego podopiecznych ma wasn histori, ale napotkane tam kobiety niechtnie opowiadaj o swoim yciu. – Chcemy zapomnie – mówi zgodnie. – To przez cikie sytuacje yciowe, utrat domu tutaj si znalazymy – mówi matka trójki dzieci 27-letnia Donata. – Jestem tutaj ponad trzy lata. Przyjechaam w pierwszym miesicu ciy. We wrzesiskim szpitalu urodziam swoj najmodsz córeczk. – To miejsce jest naszym domem, a mieszkajcy tu ludzie nasz rodzin. Jedyn, jak teraz mamy – wtrca 31-letnia Karolina. – Tutaj czujemy si przede wszystkim bezpiecznie. Nikt nas nie bije, nie znca si nad nami. Dzieci maj co je. A nie zawsze tak byo. – Wiele ju przeszam. I nikt mi nie pomóg, chocia mam dziesicioro rodzestwa. Nie mam z nimi adnego kontaktu. Nikt mnie tutaj nie odwiedza – dodaje Donata. Najwikszym marzeniem samotnych matek jest wasne mieszkanie. – Zoyymy wnioski w naszych gminach, ale czy kiedy dostaniemy upragnione cztery kty, tego nie wiemy. A na wynajem mieszkania adnej z nas nie sta – mówi 32-letnia Emilia, zdradzajc, e jej miesiczny dochód to zaledwie 430 z. Pienidze kobiet przewanie pochodz z funduszów alimentacyjnych oraz z zasików rodzinnych. – Ja mam 1300 z, ale przy trójce dzieci na niewiele mnie sta. Wic dobrze nam tutaj, bo w tym orodku wszystko mamy. Nie musimy si martwi o jedzenie, odzie, opa na zim... Mamy komfort psychiczny, o jakim kiedy mogymy tylko pomarzy – przyznaje Donata. Chocia kobiety z paacu w Zielicu mówi, e to jest ich dom, tak naprawd dla wielu z nich jest to tylko kolejny orodek; miejsce, w którym przebywaj krótko – miesic, trzy, pó roku. Jako ofiary przemocy domowej czasami trafiaj do niego w nocy. Pobite, po przeytej traumie. Ich dzieci s nierzadko godne, brudne, nie umiej wykona podstawowych czynnoci. – Zapewniamy im opiek lekarsk i psychologiczn. Dostaj schronienie i tak wane dla nich poczucie bezpieczestwa. W zamian maj uczestniczy w tzw. pracach domowych i okaza swoim dzieciom du dawk ciepa. A to, wbrew pozorom, bywa trudne – mówi L. Rudny. Z czego „yje” orodek? Z darowizn, pienidzy z Orodków Pomocy Spoecznej (w zalenoci od miejsca staego zameldowania danej pensjonariuszki) oraz z czci innych dochodów, np. alimentów kobiet, rent. – Dzienny koszt pobytu osoby dorosej w CPB to 20 z, a dziecka 14 z – informuje dyrektor placówki. – To wystarcza na wyywienie i wszystkie stae opaty. Pozostae pienidze trafiaj do rk matek, które mog wydawa je na dowolny cel. Ja ju w to nie ingeruj. Czasami tylko szkoda, e przeznaczaj je na papierosy. W cigu tych piciu lat zadbano nie tylko o wntrze budynku, ale take o jego otoczenie. Przylegajcy do paacu park odzyska blask. Trudno tego nie zauway, zwaszcza o tej porze roku. Zadbane trawniki, pikna ziele, klomby, kwiaty... Wszystko to sprawia, e mieszkacy CPB z przyjemnoci przebywaj na wieym powietrzu. Na dodatek modzie z Danii postaraa si, by starsi mieli gdzie siedzie, a dzieci gdzie si bawi. – Jestem wszystkim bardzo wdziczny za okazane nam serce. Ludzie chc pomaga, trzeba tylko do nich trafi. Ciesz si, e udao si nam a tyle zrobi w Zielicu, zwaszcza e suy to caej wsi – stwierdza L. Rudny.


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 23 k c a t S

Druga młodość Poniatówki (1) Pod względem rolniczym Wielkopolska, w tym ziemia wrzesińska, szybko została utowarowiona i uprzemysłowiona. Mechanizacja oraz przetwórstwo rolne znalazły się na poziomie nieosiągalnym w innych dzielnicach, ale wskutek tego Wielkopolska szybko przestała być enklawą tradycyjnej ludowości, a urbanizacją naznaczona była zarówno sfera materialna, jak i duchowa.

 Ślub Władysława i Kazimiery (Kołaczkowo 1933) Teraz autentyczny folklor jest ju zamknit przeszoci i mona mówi jedynie o folkloryzmie, który jednak jest pojciem szerszym, gdy obejmujcym histori, tradycj, etnografi, ekologi, turystyk i cay szereg innych zakresów, które pozwalaj sytuowa wspóczesno w caym skomplikowanym procesie historycznym. O wiadectwa materialne jest jednak coraz trudniej, ale ziemia wrzesiska moe pochwali si obiektem prawdziwie unikatowym, liczcym si w skansenologii europejskiej. Mam na myli star ku ni w ydowie k. Koaczkowa, zwan potocznie Poniatówk i ju samo to okrela rodowód. Dlatego celowe jest, a nawet niezbdne, zarysowanie szerszego kontekstu historyczno-rozwojowego i jednoczenie rodzinnego, gdy personifikacj jest tutaj rodzina SZKUDLARKÓW. Jej mscy przedstawiciele od pokole parali si kowalstwem, co zapocztkowa jeszcze w pozaprzeszym wieku STANIS AW, który pochodzi z okolic remu. Jeden z jego synów – FRANCISZEK – otworzy warsztat kowalski w Borzykowie, chocia istniaa tam ju ku nia dworska. FRANCISZEK wiadczy wic usugi dla ludnoci i funkcjonowa na wolnym rynku. Kowal wiejski to byo wtedy panisko – mia cik rk, co wcale nie oznaczao jednak braku precyzji, gdy dentystów nie byo, a tylko kowal potrafi wyrwa zb, nie urywajc przy tym gowy. Kowal darzony by powszechnym szacunkiem równie dlatego, e by fachowcem nie do zastpienia przez byle amatora i jego praca na rzecz spoecznoci lokalnych bya waciwie sub. Ku nia wiejska bya tym miejscem, w którym wykuwao si rodowiskowe normy obyczajowo-moralne, skal wartoci, wiatopogld

 Bracia kowale. Od lewej: Władysław, Marian i Franciszek

Z teki Stańczyka Po śmierci REYMONTA okazało się, że resztówka jest zadłużona i dlatego jej część przeszła na własność państwa. JURASZ nie był zresztą zainteresowany gospodarowaniem i traktował Kołaczkowo jak letnisko. Państwo wydzierżawiło przejęty areał ZIELEWICZOWI, który równolegle dzierżawił Żydowo. Później zajmował się tym jego syn. Ale w Żydowie pojawia się również nazwisko LISIAK, którego należy sytuować między SOŚNICKIM a ZIELEWICZEM.

oraz ksztat i klimat relacji midzyludzkich. To kowal wyznacza rytm wiejskiego dnia. Wczesnym rankiem podrywa wszystkich do pracy uderzeniem mota w kowado. Przed udaniem si na zasuony posiek uderza dwa razy i kad mot na kowadle na pask. Po powrocie zaczyna drug zmian trzema uderzeniami i trwa na posterunku do ostatniego przybysza, co trwao zwykle tak dugo, e krótki sen ledwo pozwala na nabranie si do wykonania porannej pobudki. Kozy zostawiano w spokoju, ale w Pacanowie rodzina kowalska nosia nazwisko Koza i ranne zawoanie KOZY KUJ ! oznaczao alarm i napomnienie dla opieszaych. Taka pokrtna jest genealogia Kozioka Matoka. Wszyscy synowie FRANCISZKA wyuczyli si u ojca kowalstwa. Nas najbardziej interesuje W ADYS AW (1904-1982), który dodatkowo ukoczy kurs kucia koni w Poznaniu, co stao si wanym wymogiem formalnym. W 1933 poszed na swoje, czyli wydzierawi ku ni w Koaczkowie. Tutaj jednak musimy nieco zagbi si w relacje wacicielskie, nie do koca przejrzyste, gdy nie zachowaa si adna dokumentacja, a przekazywane z pokolenia na pokolenie relacje ustne mog obrasta przeinaczeniami. Ale rzecz w tym, e szczegóy nie s najwaniejsze. Na progu niepodlegoci Koaczkowo byo wasnoci niemieckiej rodziny Schultzów, którzy jednak szybko wyjechali do Niemiec, natomiast Borzykowo kupi w 1921 JAN LEITGEBER. W 1920 resztówk w Koaczkowie naby REYMONT, a po jego mierci paac i otoczenie zostay odkupione przez wielkiego chirurga z Poznania – ANTONIEGO JURASZA. Jednak ju

REYMONT wydzierawia grunty orne, gdy nie mia do nich serca ani gowy. Jego administratorem by niejaki SO NICKI, nieudanym zreszt, który jednak dodatkowo dzierawi ydowo, które wczeniej byo wasnoci niemieckiej rodziny Muellerów. Pó niej bya to wasno Urzdu Ziemskiego w Poznaniu. Na pocztku lat 30. dzierawc ydowa by JÓZEF ZIELEWICZ spod Kalisza, emerytowany pukownik, któremu naleay si preferencje nabywcze. Patriarchalny styl zarzdzania by mu raczej obcy i miejscowi wyrobnicy wcale nie upatrywali w nim zbawcy ani dobroczycy. Jednak w kadej wiosce cz areau naleaa do pastwa, które stanowio swoich administratorów, ale alternatyw byy dzierawy, wystpujce równolegle i dlatego tak trudno jest si w tym wszystkim poapa. Istniaa rzekomo moliwo mariau matrymonialnowacicielskiego miedzy niestar jeszcze wdow MARI OTMIANOWSK -LEITGEBER i ZIELEWICZEM, ale niczego nie wiadomo na pewno, gdy s to wieci gminne podsuchane w ku ni. W poowie lat 30. znaczcej zmianie ulega sytuacja gospodarcza. ydowo byo wtedy mocno wyludnione i nieliczne rodziny wyrobnicze zajmoway zrujnowane czworaki podworskie. Najpierw jednak w 1934 nastpia katastrofalna powód w dolinie Dunajca i ówczesny minister rolnictwa – JULIUSZ PONIATOWSKI – podj decyzj, e zalane tereny nie zostan odwodnione. Powsta tam potny zbiornik retencyjny, czyli zalew w Ronowie. Wykwaterowane rodziny góralskie zostay objte specjalnym programem rzdowym i osiedlano je w rónych rejonach kraju, równie w Wielkopolsce. W ten sposób powstay przynajmniej dwie wsie na linii KostrzynPobiedziska, czyli Imioki i Belkowo, a zabudowaniom nadano stylistyk góralsk. Gówne zaplecze techniczne znajdowao si w Nekli, ale w dzieo to zaangaowane byy równie siy wrzesiskie. Budowano tzw. poniatówki – dom mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze stawiano z gotowych elementów, które przywoono z zewntrz. Cae to przedsiwzicie od pocztku oceniano bardzo wysoko i dlatego akcj t postanowiono obj równie zaniedbane grunty, które stanowiy wasno pastwa lub objte byy niewydolnymi dzierawami. Akcj rozpoczto ju w 1935. Gospodarz uiszcza tylko 25% nalenoci, a reszt stanowi kredyt spacany podami rolnymi przez 50 lat. By to jedyny ratunek dla ydowa. Zostao ono objte akcj parcelacyjn. Nie byo kocioa, szkoy ani knajpy, centrów kulturotwórczych dawnej wsi polskiej, ale jaki orodek musia przyj na siebie realizacj misji cywilizacyjnej. Staa si nim ku nia, któr postawiono w 1937. Stan te dom mieszkalny oraz wykopano studni. Cay ukad by symetryczny i racjonalny – kilkanacie poniatówek stano szczytami do gównej drogi. Kowalem, czyli zawiadowc wsi, zosta W ADYS AW, ju od 1933 onaty z KAZIMIER RULEWICZ z Koaczkowa. W ADYS AW nie odbywa suby wojskowej, gdy kowali reklamowano, ale militaryzacja go nie omina – wykonywa wiele czynnoci i wiadcze na rzecz koni pozostajcych na stanie armii. W pocztkach okupacji ukrywa si, ale kowal potrzebny by równie nowym zarzdcom i w tym charakterze przepracowa ca okupacj. Wyzwolenie zmienio tylko prawa wacicielskie – nadal wykonywa zawód kowala, ale rozwija równie dziaalno spoeczn, m.in. przez kilkadziesit lat peni funkcj sotysa. By czynny zawodowo do koca swoich dni w 1982, kiedy spocz na cmentarzu w Koaczkowie. Ju wczeniej byo jednak wiadomo, e nastpi trudnoci z nastpstwem rodzinnym, a poza tym wszystko si ju zmienio, wcznie ze rodowiskowym znaczeniem kowalstwa. Dlatego nastpi okres pewnego zawieszenia i radykalna zmiana nastpia dopiero na pocztku lat 90. Dok. nastpi.


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne 991 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.0014.00; 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

24 Strona

www.wrzesnia.info.pl

Czytelników

„ Internautka: – Braam udzia w 3-majowym rajdzie rowerowym. Jakie byo moje zdziwienie, gdy otrzymujc map, zobaczyam co, czego w rzeczywistoci nie ma. Wyszam przed dom i zaczam szuka cieki rowerowej, która podobno biegnie pod moimi oknami a do Grzybowa. Na mapie jest, ale w rzeczywistoci nie, bo – jak to zostao powiedziane na którym z zebra wiejskich – kto obieca nam gruszki na wierzbie. Wierzba jest, tylko gruszek nie ma. Szanowni rowerzyci! Uwaajcie w Gutowie Maym i Grzybowie. Tam nie ma cieki rowerowej. Mapa kamie! „ Mirosaw Morawski, komandor 16. Rodzinnego Rajdu Rowerowego we Wrzeni: – Mapa pokazuje trasy rowerowe, a nie cieki. Trudno wic zatem odnosi si do pytania.

Jeszcze 3 bilety na Paranienormalnych! Iwona Michalak, Grayna Marchwiak, Artur Rogaliski (wszyscy z Wrzeni) – to wanie oni wygrali tydzie temu pojedyncze wejciówki na wystp kabaretu rodem z Jeleniej Góry. Show odbdzie si 25 maja (godz. 20.00). Dzi mamy ostatnie trzy bilety na to wydarzenie! Reguy s takie same, jak ostatnio: wysyamy mejla

na redakcja@wrzesnia.info.pl, odpowiadamy na pytanie: Jak ma na imi czonek Paranienormalnych, który stworzy kultow posta Mariolki? Obowizuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czekamy na mejle najpó niej do godz. 10.00. Prosimy pamita o podaniu swoich danych osobowych i adresowych. Powodzenia! (red.)

„ Internauta: – Tu przy ciasnym skrzyowaniu ul. Wojska Pol-

skiego i Kosynierów, w kwartale, gdzie znajduje si szkoa, równolegle do ul. Wojska Polskiego i blisko jej granic, rosn mury jakiego budynku. Bez wtpienia ograniczy on widoczno kierowcom skrcajcym z ul. Wojska Polskiego w ul. Kosynierów, a take uniemoliwi w przyszoci ewentualn przebudow krzyówki. Chciabym pozna przeznaczenie budynku oraz urzdnika odpowiedzialnego za wydanie tak nieodpowiedzialnej decyzji zezwalajcej na budow.

„ Joanna Musiakiewicz, asystentka starosty wrzesiskiego: – Wydzia Budownictwa, rodowiska i Rolnictwa informuje, e przedmiotowy budynek realizowany jest w oparciu o pozwolenie na budow z 2006 r. wydane przez starost wrzesiskiego. Zatwierdzony decyzj projekt budowlany lokalizuje budynek w odlegoci 3 m od granicy pasa drogowego przy ul. Wojska Polskiego i 4 m od granicy pasa drogowego przy ul. Kosynierów. Lokalizacja ta jest zgodna z decyzj o warunkach zabudowy wydan przez burmistrza miasta i gminy Wrzenia. Ustalenia decyzji o warunkach zabudowy s wice dla starosty przy wydawaniu pozwolenia na budow. TOS

Czytelnia 61 437 96 45

Mamusiu, tatusiu, już jestem!

Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22

Marcelina Tabaczyńska córka Doroty i Huberta z Obłaczkowa

Urodzona: 8 maja Waga: 3840 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 9 maja Waga: 3290 g Wzrost: 54 cm

Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 Restauracja Sjesta, ul. Harcerska 14, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71

Julia Bolewicz córka Patrycji i Roberta z Obłaczkowa

Anita Nowak córka Moniki i Mirosława z Węgierek

Urodzona: 9 maja Waga: 3090 g Wzrost: 52 cm

Urodzona: 9 maja Waga: 3600 g Wzrost: 56 cm

Maja Tonder córka Agnieszki i Pawła z Wrześni

Nadia Nowaczyk córka Klaudii i Radosława z Czerniejewa

Urodzona: 10 maja Waga: 3210 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 11 maja Waga: 3280 g Wzrost: 58 cm

Kasia Biadała córka Joanny i Michała z Wrześni

Jan Szczepański syn Natalii i Mariusza z Wrześni

Urodzona: 12 maja Waga: 2320 g Wzrost: 52 cm

Urodzony: 12 maja Waga: 2170 g Wzrost: 46 cm

Tymoteusz Kacper Szewczyk syn Edyty i Waldemara z Czerniejewa

Wojtuś Zaczek syn Ilony i Jarka z Noskowa

Urodzony: 13 maja Waga: 3570 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 13 maja Waga: 3160 g Wzrost: 55 cm

Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 KURCZAK Z ROŻNA na telefon 61 436 79 90 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Serwis komputerowy 695 926 796 Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kompleksowe usługi pogrzebowe Firma Radziałowski 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Usługi pogrzebowe 24 h, Warszawska 12, 602-352-163; 606 964 795 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 9.00-17.00; 61 437 62 97 Kwiaciarnia„Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a; 61 436 71 51 Restauracja Kassandra PIZZA, KEBAB, catering 518-693-795

APTEKI DYŻURUJĄCE 17.05 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746 18.05 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 19.05 PRIMA, ul. Paderewskiego 52 tel. 61-43-65-284 20.05 W KAUFLANDZIE, ul. Miłosławska 10 tel. 61-43-60-227 21.05 KAPSUŁKA, ul. Chrobrego 10 tel. 61-43-60-755 22.05 KWIATY POLSKIE, ul. Opieszyn 10 tel. 500-048-712 23.05 NA SŁAWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798

W niedzielę 25 maja we Wrzesińskim Ośrodku Kultury wystąpi Teresa Werner, uchodząca za„śląską królową disco polo”. Mamy dla Państwa dwie wejściówki na to wydarzenie. Wystarczy dziś (piątek, 17 maja) wysłać mejla na redakcja@wrzesnia.info.pl i odpowiedzieć na pytanie: Z jakiego miasta pochodzi T. Werner? Kto pierwszy, ten lepszy! Czekamy na mejle (z danymi osobowymi i adresowymi, w tytule:„Teresa Werner”) do godz. 10.00. (red.)

Komunikat Urzędu Miasta i Gminy Miłosław

Od

1 stycznia 2013 r. zniesiono niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Ułatwienia w kwestiach meldunkowych wprowadzono ustawą z dnia 07 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r. poz. 1407). Zgodnie z nowymi przepisami, nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie dokonać zameldowania. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Od 1 stycznia br. przy dokonywaniu meldunku nie ma obowiązku podawania informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostały sankcje karne m.in. dla obywateli polskich i obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Dłuższy

jest też termin na zgłoszenie meldunku – z dotychczasowych 4 dni termin został wydłużony do 30 dni. Zgodnie z oczekiwaniami obywateli, można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony pełnomocnik będzie mógł m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Ponadto od 1 stycznia 2013 r. nie ma obowiązku zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nieprzekraczający trzech miesięcy. Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania dokonywania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie ma także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą, obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 r.

Reklama

Maja Doga, córka Anity i Przemysława z Murzynowa Kościelnego Urodzona: 14 maja Waga: 3300 g Wzrost: 55 cm

To miejsce czeka na Twoje dziecko Edu-626

Schronisko dla psów 500 191 039

Blanka Wieczorek córka Natalii i Roberta z Wrześni


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

P I Ł K A S I AT K O WA

25

Pierwszy z dwóch kroków Milicz, Hala Ul. Armii Krajowej 7

Krispol Września

AGH AZS Kraków

PÓŁFINAŁ II – TYCHY

pitek, 17 maja, godz. 18.00

Krispol Września

Przez trzy dni cztery druyny rozegraj sze meczów pófinaowego turnieju mistrzów w Miliczu. Dwie ekipy bd mogy zaciera rce. Wrzenianie wygrali swoj grup i s uwaani za gównych – obok gospodarzy – kandydatów do awansu. Na papierze szanse Krispolu wygldaj dobrze. Miejmy nadziej, e rzeczywisto rkoma rywali nie spataj nam psikusa.

KS Milicz

1. MKS Kalisz 2. Caro Rzeczyca 3. TKS Tychy 4. Avia Świdnik

FINAŁ TURNIEJU MISTRZÓW 1. 2. 3. 4.

I II 31.05 – 2.06.

Transmisja z sobotniego i niedzielnego meczu Krispolu na www.wrzesnia.info.pl

sobota, 18 maja, godz. 19.00

Krispol Września

Pronar Hajnówka niedziela, 19 maja, godz. 16.00

AGH 100 RK Kraków

Spośród trójki rywali nie ma silniejszego od nas zespołu. Oglądałem ich mecze i jestem przekonany, że awansujemy do finałowego turnieju

Trener Marek Jankowiak

Jeszcze miesic temu mogo si wydawa, e najsabszym zespoem turnieju pófinaowego bdzie AGH 100 RK Kraków. Siatkarze znad Wisy udowodnili jednak, e potrafi wygrywa w powanych turniejach. Dowodem jest wywalczone wanie Akademickie Mistrzostwo Polski. Nasi pitkowi przeciwnicy pojawili si w II lidze jeszcze pod nazw Wawel AGH Kraków, dwa sezony temu. W swym pierwszym starcie uplasowali si na dziewitym miejscu, w drugim zajli szóst pozycj. W tegorocznych rozgrywkach w pófinale play-off ograli w czterech meczach Wisok Strzyów, ale w finale nie dali ju rady Avii widnik (0:3). Trener Jerzy Piwowar ma wypróbowan siódemk. Do boju puszcza najczciej: Jakuba Kosieka, Piotra Munika, Konrada Much (obaj rodkowi), Patryka ab, Kamila Maruszczyka, Michaa Dzierw i Radosawa Szymczaka na libero.

PÓŁFINAŁ I – MILICZ 1. Krispol Września 2. Pronar Hajnówka 3. KS Milicz 4. AGH AZS Kraków

awans do I ligi

TURNIEJ PÓŁFINAŁOWY MISTRZÓW II LIG

Jeszcze tylko dwa kroki musi zrobić Krispol na drodze do I ligi. Batalia rozpoczyna się już dzisiaj.

SPONSORZY

Trener Marek Jankowiak

KS Milicz Tegoroczny beniaminek II ligi jeszcze przed rozgrywkami wskazywany by jako jeden z faworytów do awansu. Sezon zasadniczy w duej mierze potwierdza te oceny, cho miliczanie musieli zadowoli si dopiero drugim miejscem w swojej grupie. Do liderujcego TKS Tychy stracili pi punktów. Odbili sobie to w finale play-off, pokonujc najgro niejszego rywala 3:1. A tak róowo w zespole si jednak nie ukadao. Kopoty finansowe, a w rezultacie wycofanie si gównego sponsora wstrzsny klubem. Do tego doszed konflikt na linii prezes Henryk Lech – trener Krzysztof Janczak. Ten drugi za marcow porak z Gwardi Wrocaw zapaci posad. Na stanowisku szkoleniowca zastpi go 33-letni Dominik Kwapiszewski, byy trener I-ligowego KPS Siedlce. Nasz sobotni rywal ma ustabilizowan siódemk. Najczciej na parkiet wybiega w skadzie: Jarosaw Lech (atakujcy i najskuteczniejszy zawodnik zespou), Waldemar Kaczmarek, Micha Glinka, Arkadiusz Olczyk, Damian Dobosz, Grzegorz Surma oraz libero Grzegorz Kukla.

Pronar Hajnówka Niedzielny rywal to uznana marka. Trzy sezony temu Pronar gra w I lidze. Rok pó niej na drugim froncie zaj dopiero szóst lokat, a kolejny sezon zakoczy na drugiej pozycji. W finale play-off zawodnicy trenera Pawa Blomberga musieli uzna wyszo rewelacji tej czci rozgrywek II Caro Rzeczyca, ledwie czwartej ekipy po rundzie zasadniczej. Ostatni, pity mecz hajnówczanie przegrali we wasnej hali a 0:3. Prezes klubu ukasz awnicki ma te powane zmartwienia. Od kilku miesicy jego zawodnicy nie otrzymuj wypat od gównego sponsora Pronaru Narew. Pojawiy si nawet gosy, e druyny z Hajnówki moe zabrakn w turnieju pófinaowym. Mamy nadziej, e ten czarny scenariusz si nie sprawdzi. Mecz Krispolu z Pronarem bdzie ostatnim w turnieju i moe mie on istotn wag dla obu ekip. Rywale najczciej desygnuj na parkiet: Wojciecha Raneckiego, Damiana Wierzbickiego, Artura yliskiego, Marcina Mosa, Kacpra Bielickiego i Bartomieja Ku nika oraz Daniela Saczk (libero).


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

26 Sport Spartanie stracili cenne punkty

Dwunastka finalistów

Orzechowianie nadal pozostaj niepokonani wiosn, ale tym razem stracili dwa punkty za spraw remisu z Sokoem II Budzisaw. Mecz okaza si bardzo wyrównany, chocia wicej okazji strzeleckich mieli pikarze Sparty-Sklejki. Do przerwy gra toczya si gównie w rodku pola. Oba zespoy mogy otworzy wynik meczu, ale bramkarze spisywali si bez zarzutu. Po przerwie gra si zdecydowanie zaostrzya, za co oba zespoy zapaciy strat zawodników. W 65. min po ujrzeniu drugiej ótej kartki plac gry musia opuci napastnik Budzisawia. Ten sam los w 70. min spotka Kornela Witczaka. Wczeniej, w 60. min, miejscowi objli prowadzenie. Po stracie gola rozdranieni gracze Sparty zaatakowali z determinacj. Przynioso to szanse Mateusza Nowaka po jednej z akcji i strzale z rzutu wolnego oraz minimalnie niecelne uderzenie piki gow przez Arkadiusza Barczaka. W 79. min orzechowianom udao si wyrówna. Po zagraniu Barczaka wzdu bramki wprowadzony po przerwie do gry Szymon Janicki z bliska umieci futbolówk w siatce. Kilka minut przed kocem spotkania Barczak pokona bramkarza gospodarzy, ale sdziowie gola nie uznali, orzekajc o pozycji spalonej. RC Sokó – Sparta 1:1 (0:0)

Silna drużyna Pyzdrskiego Centrum Taekwondo walczyła w mistrzostwach Polski juniorów młodszych.

Lanie od lidera i cenny remis W zupenie rónych nastrojach w dwóch kolejnych meczach schodzili z boiska gracze Orlika. Najpierw u siebie miosawianie dali si zdeklasowa liderowi z Mkolna, a potem zasuenie zremisowali z Gromem Malanów. W meczu z Bkitnymi Mkolno pikarze Orlika tylko przez kilka pierwszych minut byli w stanie toczy wyrównany bój, potem zostali doszcztnie rozbici. W czasie wyrównanego fragmentu gry w pierwszych 20 minutach mieli dwie szanse na zdobycie bramki za spraw uderzenia Rafaa Dudka i Radosawa Piotrowskiego. W 24. min gocie objli prowadzenie, a potem gole ju si posypay. Bramk honorow dla Orlika w 70. min zdoby Maciej Szymorek. Po laniu, jakie miosawianie zebrali od lidera, w rodowym zalegym meczu z Gromem Malanów Orlik podbudowa nieco swoje morale. Po dobrej grze wywióz z boiska przeciwnika jeden punkt. Spotkanie przebiegao przy lekkiej przewadze miosawian. Gospodarze wyszli na prowadzenie w 15. min. W drugiej poowie Orlik nadal prowadzi gr, ale mia wielkie problemy ze sforsowaniem obrony Malanowa, nastawionego zdecydowanie na gr z kontrataku. Gol na wag jednego punktu zosta zdobyty w 75. min, po tym jak Pawe Juszczyk wykorzysta rzut karny przyznany za faul na Macieju Grajku. LEN Orlik – Bkitni Mkolno 1:8 (0:2) Grom Malanów – Orlik 1:1 (1:0)

Najwaniejsz imprez dla nastolatków rozegrano w ubiegy weekend w Ciechanowie. Na starcie XX Mistrzostw Polski Juniorów Modszych stana rekordowa liczba 256 zawodników z 44 klubów. W tym gronie byo 12 reprezentantów PCT. Pyzdrzanie w druynówce zostali sklasyfikowani na 23. miejscu. Nie udao im si te zdoby indywidualnego medalu. Kilku zawodników byo jednak blisko brzowych krków. – Wszyscy jednogonie stwierdzili, e to bardzo trudne zawody. Wiele mówi sam fakt obsadzenia konkurencji I 30 zawodnikami. W pitek odbyo si waenie i zmiecilimy si w wagach – relacjonuje trener Marcin Grzybowski. – W sobot blisko podium by Przemek Kdzierski, ale przegra walk repasaow o brz.

 Zawodnicy Pyzdrskiego Centrum Taekwondo w Ciechanowie nie zdobyli medalu Rozpocz od trzech wygranych, czwarty pojedynek jednak przegra i czekalimy na repasae. W nich Przemek dwie walki wygra, ale w ostatniej, decydujcej, przegra moliwo walki o podium. Podobnie blisko medali byli w niedziel w kategorii do 52 kg Artur Sobczak oraz Dawid Mizerka. Wielu moich zawodników byo pierwszoroczniakami, co dobrze rokuje na przyszo – dodaje trener. LEN

Gimnazjaliści walczyli o tytuły królowej sportu

Blisko 150 młodych lekkoatletów wystartowało w mistrzostwach powiatu szkół gimnazjalnych. Stawką były nie tylko medale, ale także prawo występu w mistrzostwach rejonu poznańskiego. Wbrew zapowiedziom synoptyków, pogoda dopisała, na tartan stadionu przy Kaliskiej w poniedziałek nie spadła kropla deszczu, a w połowie imprezy pokazało się nawet słońce. W tych warunkach organizatorzy ze Szkolnego Związku Sportowego zanotowali kilka ciekawych wyników. Wiktor Machinski (Nowy Folwark) w biegu na 110 m ppł uzyskał 16,52 s. Także na płotkach, tylko na dystansie 300 m triumfował Bartosz Zaparty z Gimnazjum nr 2 (33,15 s). W biegu na 100 m Eryk Hampel uzyskał 11,24 s. Na dystansie 1000 m równych sobie nie miał Krystian Kwiatkowski (N. Folwark – 2:49,94 s). Po konkursie pchnięcia kulą na najwyższym stopniu podium z wynikiem 12,20 m stanął Szymon Bukowski (Nekla). Bardzo dobry wynik w sztafecie 4 x 100 m (45,56 s) uzyskała czwórka Gimnazjum nr 2. Wśród dziewcząt Marika Ratajczak (Orzechowo) wygrała skok wzwyż wynikiem 155 cm. W pchnięciu kulą wartościowy wynik 13,15 m uzyskała Monika Pawlak z Kołaczkowa. Złoto po biegu na 100 m odebrała Magdalena Wszelaka (N. Folwark), uzyskując obiecujący czas 13,20 s. Na najwyższym stopniu podium stawali jeszcze: Wojciech Kaźmierczak (300 m – 39,60 s) z Pyzdr, Piotr Górski (2000 m – 6:40,38 min) z N. Folwarku, Bartosz Grygiel (w dal – 5,45 m) z Nekli, Damian Wojciechowski (wzwyż – 165 cm) z Pyzdr, Dawid Blauman (oszczep – 40,20 m) z Miłosławia, Weronika Wojciechowska (300 m – 47,63 s) z Gimnazjum nr 2, Angelika Ściernicka (600 m – 1:53,54 min) z N. Folwarku, Anna Studniarz (1000 m – 3:38,17 min) z Miłosławia, Karolina Krzysztoń (w dal – 4,50 m) z Kołaczkowa, Paulina Kubiak (oszczep – 26,64 m) z Nekli. Wśród dziewcząt sztafetę 4 x 100 m wygrały zawodniczki Gimnazjum nr 2, a szwedzką Gimnazjum nr 1. LEN

Fot. archiwum

Finaliści mistrzostw Polski w taekwon-do Przemek Kędzierski (46 kg) 7. m-ce na 23 Artur Sobczak (52 kg) 11. na 30 Dawid Mizerka (52 kg) 10. na 30 Grzegorz Zawodniak (52 kg) 30. na 30 Szymon Gonerka (58 kg) 17. na 28 Lubomir Basiński (64 kg) 17. na 30

Hubert Warda (70 kg) Szymon Janiszewski (70 kg) Justyna Podgórna (46 kg) Ala Dobrzykowska (55 kg) Olga Radziejewska (55 kg) Malwina Woźniak (+60 kg)

11. na 24 17. na 24 10. na 10 17. na 22 22. na 22 8. na 19

Radek Lonka pedałuje z Budapesztu do Krakowa – To bdzie najwiksze wyzwanie w moim yciu – mówi wrzenian Radosaw Lonka o swoim udziale w I Wyszechradzkim Wycigu Kolarskim. Ponad 550 km trasy przebiegajcej przez 4 kraje, rónica poziomów sigajca 3 tys. metrów, ponad 300 kolarzy amatorów, kilkanacie godzin jazdy. To kilka liczb, które charakteryzuj kolarski wycig z Budapesztu do Krakowa. Start w pitek 17 maja, zakoczenie w sobot. Wrzenianin Radosaw Lonka wystartuje w I Wyszechradzkim Wycigu Kolarskim w barwach Lang Teamu. – Bdzie bardzo ciko. Do tej pory moim najduszym wycigiem by ten z Zakopanego do Wielunia, liczcy 230 km. Ukoczyem go, ale potem trzy dni leaem w óku – zdradza R. Lonka, który jest obecnie w dobrej formie, po solidnie przepracowanej zimie. W wyszechradzkim wycigu jest o co walczy, suma nagród wynosi 100 tys. euro. Zwycizcy w kategorii mskiej i kobiecej otrzymaj po 10 tys. euro. Ogólnie nagrodzonych zostanie najlepszych 30 zawodników. Pomysodawc wycigu jest minister spraw zagranicznych Radosaw Sikorski. Gównym celem zawodów jest podkrelenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Sowacja i Wgry) oraz rozpowszechnienie idei wspópracy pomidzy zrzeszonymi pastwami.

 R. Lonka na starcie warszawskiego Skandia Maraton Lang Team

Fot. arch.

Dla Lonki nie bdzie to pierwszy wany wystp w tym roku. Wrzenianin wywalczy ju drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu wycigów Grand Prix Kaczmarek Electric MTB w kategorii Mega Open i pierwsze druynowe z ekip Corratec Team w tym samym wycigu, a take drugie miejsce w klasyfikacji generalnej warszawskiej edycji Skandia Maraton Lang Team. W czerwcu wrzenianin wystartuje w jednym z etapów Giro di Italia, a w sierpniu – w amatorskim Tour de Pologne. DAI


17 maja 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Pusty przebieg Miniony tydzień nie był dla nekielskiego klubu udany. dany. Płomień przegrał na własnym boisku z Wartą Krzymów mów i w środowym wyjazdowym owym meczu z Polonią Golina. na. Nekielscy kibice liczyli li na poka n zdobycz punktow, tymczasem mczasem trzeba byo przekn gorzk rzk piguk. Coraz trudniej bdzie o drugie miejsce w klasie okrgowej,, dajce moliwo walki w baraach o IV lig. Mecz na szczycie W pojedynku o fotel el wicelidera omie atwo z Wart Krzymów Pomie utu wasnego przegra, pomimo atutu boiska. Do przerwy Warta arta zaskoczya neklan dominacj w rodku pola. ytuacj strzePierwsz doskona sytuacj leck mia w 15. min Pomie, ale po strzale Szymona Duszyskieamkarz Krzygo z trzech metrów bramkarz mowa popisa si in-stynktown obron. Pi minut pó niej gocie objli prowadzenie, po tym jak J-drzej Marcisz da si kompletnie zaskoczy dorodkowywan pik. W 28. min przyjezdni triumfowali po raz kolejny. Potem Pomie zmarnowa znakomit okazj do zdobycia kontaktowego gola, kiedy Igor Zieliski nie zdoa umieci futbolówki w siatce z odlegoci dwóch metrów. Tu po przerwie Duszyskiemu nie udao si trafi z bliska do bramki Warty. W 55. min gocie podwyszyli na 3:0. W 80. min po faulu na ukaszu Fechnerze arbiter przyzna neklanom rzut karny, zamieniony przez

27

Warta wydarła Warcie cenne trzy punkty

Jakuba C Cierpiszewskiego na honoro- Warta Pyzdry zrewanowaa si swej w bramk. bramk imienniczce z Rumina za porak z rundy jesiennej. Wygraa wysoko, Wyjazd pewnie i przekonujco. Wyjazdowa wpadka Wobec absencji Bartomieja SodW mec meczu przeciwko Polonii Goli- kiewicza na szpicy zagra Micha Janeklan polegli, cho mieli prze- rocki. Ze swej roli wywiza si lepiej na neklanie wag w polu. Pojedynek dla graczy ni przyzwoicie. Na list strzelców Pomienia rozpocz si fatalnie, wpisa si w 6. i 31. min (w obu przyPom bo strat gola ju w 7. min. padkach po doskonaych asystach W odpowiedzi indywidual- od Piotra Dowbusza). Goci sta n akcj przeprowadzi Du- byo tylko na kontaktowe trafienie, n szyski, ale bramkarz Po- w czym dua zasuga fatalnie interlonii zdoa obroni jego weniujcego Damiana Garbaciaka. Druga poowa rozpocza si uderzenie. Potem Pomie umieci pik w siat- dla pyzdrzan najlepiej jak moga. cce miejscowych, ale gol nie W 47. min ukasz Moch wbi pizosta uznany z powodu faulu k do pustej bramki, co jednak nie zos na bramkarzu. bram W 30. min gospoda- podamao rywali. W 81. min zdobyli rze, po dograniu z rzutu wolnego, kontaktowego gola po wzorowo wypodwy podwyszyli na 2:0. W odpowie- prowadzonym kontrataku. Jednak dzi go gola zdoby Igor Zieliski – kocówka znów naleaa do miejjednak znowu nieuznanego przez scowych. Kropk nad „i” mierzoarbitrów – a stuprocentow szan- nym strzaem tu przy supku postaarbitr s strzeleck str zmarnowa Rafa wi Adrian Kruszyski. Wawrzyniak. Dopiero w 44. min, Wawr za spraw sp trafienia Duszyskiego, neklanie ne zdobyli kontaktowego gola. go Po przerwie Pomie zdecydoIV liga, grupa południowa wanie ruszy do ataku. Najlep- XXV kolejka, 11/12 maja wani sze szansy na doprowadze- Victoria Września – LKS Gołuchów szej 4:3 nie do remisu nie wykorzysta Sparta Konin – Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 1:1 Rafa Wawrzyniak. W 65. min, Grom Wolsztyn – Centra Ostrów Wielkopolski 2:2 po trafieniu Roberta Pieczyskiego Victoria Ostrzeszów – Dąbroczanka Pępowo 1:1 z 18 metrów, neklanie wyrównali. LKS Ślesin – KKS 1925 Kalisz 1:1 W kocu, w 78. min, przy szybkim Olimpia Koło – SKP Słupca 2:0 rozegraniu rzutu wolnego gracze Obra Kościan – KS Opatówek 2:2 z Nekli zagapili si – i kosztowao Płomyk Jarocin – GKS Krzemieniewo 3:0 1. Centra Ostrów Wlkp. 23 48 45-18 to Pomie strat wszystkich punk2. Dąbroczanka Pępowo 23 45 39-17 tów. Gracz Polonii wygra pojedynek 3. SKP Słupca 23 44 48-28 jeden na jeden z Dzwonarkiewiczem. 4. Victoria Ostrzeszów 23 42 42-28 Robert Czerniak 5. Victoria Września 23 42 45-31 Pomie Nekla – Warta Krzymów 6. KKS 1925 Kalisz 23 41 37-25 1:3 (0:2) 7. Płomyk Jarota II Jarocin 23 36 50-32 Polonia Golina – Pomie Nekla 8. Olimpia Koło 23 31 25-33 3:2 (2:1)

 Ł. Moch w powietrznym pojedynku z defensorem Warty Rumin

Fot. TOS

– Byem peen obaw przed tym meczem, bo po raz pierwszy gralimy bez „Sody”. Okazao si, e potrafimy strzela bramki take bez niego – podsumowa spotkanie trener pyzdrzan Marek Jakubowski. TOS Warta – Warta Rumin 4:2 (2:1)

Wyniki – sport w skrócie

 Piłkarze Płomienia nie przeskoczyli dwóch kolejnych przeszkód

Fot. TOM

0

punktów – to dorobek neklan w dwóch ostatnich meczach klasy okrgowej

Medale juniorów Orkana Września Na rozegranych w Poznaniu Lekkoatletycznych Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Juniorów Modszych bardzo dobrze spisali si wrzenianie. Pierwszy raz od bardzo dugiego czasu modsza grupa wystartowaa w barwach Orkana Wrzenia. Starsi jeszcze reprezentowali Orkana Wielkopolska Pozna. Trzykrotnie na podium stawa Bartosz Zaparty. Wygra bieg na 400 m pp. juniorów modszych (58,05 s), a drugi by na wysokich potkach (15,31 s) i w sztafecie 4 x 100 m (44,55 s). Dwa zote medale z Poznania przywioza Monika Pawlak, wygrywajc w kuli z rekordem yciowym 14,04 m i dysku (34,88 m). Zwycistwo zanotowali

www.wrzesnia.info.pl

 Złota medalistka Monika Pawlak

take: Monika Wawrzyniak wzwy (165 cm), Angelika Majdecka na 2000 m z prz. (7:16,88 min), Hubert Hampel wzwy (185 cm), Maria ochiska w mocie (38,28 m) i Karol Majdziski w kuli (14,32 m). Dwa srebrne krki zdoby Eryk Hampel – w biegu na 100 m (11,35 s) i w sztafecie 4 x 100 m. Brzowe medale wywalczyy Marika Ratajczak wzwy (160 cm) i Magdalena Lewandowska na 3000 m (10:51,85 min). Srebrn sztafet 4 x 100 m uzupenili Ernest Hampel i Krzysztof Wróbel. Poza konkursem wystartowa w rzucie motem modszy od rywali Kamil Swancar – i zdeklasowa ich, rzucajc 53,56 m, osiem metrów dalej od drugiego mociarza. LEN

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, 61 640 24 25, tel./fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 9 700

9. Obra Kościan 10. Grom Wolsztyn 11. LKS Gołuchów 12. Biały Orzeł Koźmin 13. LKS Ślesin 14. KS Opatówek 15. Sparta Konin 16. GKS Krzemieniewo

23 23 23 23 23 23 23 23

29 28 27 25 24 20 15 17

26-25 39-37 33-48 28-44 26-39 30-50 17-41 24-58

18 maja, 16.00: Biały Orzeł Koźmin – Victoria Klasa okręgowa XXV kolejka, 12 maja Płomień Nekla – Warta Krzymów XVIII kolejka, 15 maja Polonia Golina – Płomień Nekla Warta Krzymów – Zjednoczeni Rychwał Tulisia Tuliszków – Znicz Władysławów GKS Sompolno – ZKS Zagórów Polanin Strzałkowo – Wicher Dobra Błękitni Helenów – Hetman Orchowo Kasztelania Brudzew – Warta Dobrów 1. Kasztelania Brudzew 2. Warta Krzymów 3. Płomień Nekla 4. GKS Sompolno 5. Hetman Orchowo 6. Polonus Kazimierz Biskupi 7. Tulisia Tuliszków 8. Warta Dobrów 9. Polonia Golina 10. ZKS Zagórów 11. Górnik Kłodawa 12. Polanin Strzałkowo 13. Zjednoczeni Rychwał 14. Błękitni Helenów 15. Wicher Dobra 16. Znicz Władysławów

23 23 22 23 22 23 23 22 23 22 23 23 22 22 23 23

60 45 41 36 35 35 34 30 29 28 25 25 24 24 20 19

1:3 3:2 3:0 3:0 1:0 5:1 2:2 1:0

66-16 42-18 48-41 38-27 43-31 40-42 34-35 35-26 42-48 34-47 24-37 43-46 24-31 31-42 35-56 32-68

19 maja, 17.00: GKS Sompolno – Płomień Nekla Klasa A XX kolejka, 15 maja Grom Malanów – Orlik Miłosław 1:1

XXV kolejka, 11/12 maja Orlik Miłosław – Błękitni Mąkolno Sokół II Budzisław – Sparta Orzechowo Teleszyna Przykona – Wilki Wilczyn Grom Malanów – GKS Lisewo 1. Błękitni Mąkolno 2. Wilki Wilczyn 3. Orzeł Grzegorzew 4. Sparta Orzechowo 5. GKS Osiek Wielki 6. GKS Lisewo 7. Grom Malanów 8. Orzeł Kawęczyn 9. Sokół II Budzisław 10. Strażak Licheń Stary 11. Czarni Ostrowite 12. Teleszyna Przykona 13. Orlik Miłosław 14. Warta Kramsk 15. Nałęcz Babiak 16. ZKS II Zagórów

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

1:8 1:1 1:8 5:1

53 50 45 40 40 39 36 33 30 27 23 22 17 15 14 15

18 maja, 17.00: Sparta – Orzeł Kawęczyn 19 maja, 17.00: Orzeł Grzegorzew – Orlik Klasa B XXI kolejka, 11/12 maja Warta Pyzdry – Warta Rumin 1. Górnik Wierzbinek 2. Baszta Przedecz 3. Warta Pyzdry 4. Czarni Brzeźno 5. Sparta Barłogi 6. Warta Rumin 7. SRW Łuczywno 8. GKS Olszówka 9. Fanclub Dąbroszyn 10. Kasztelania II Brudzew 11. LZS Karszew 12. Mirek Adamów 13. Orion Skulsk

18 17 17 18 18 19 18 17 17 18 18 17 18

48 39 38 34 34 31 25 23 22 17 13 12 3

74-13 77-29 80-42 46-32 38-32 57-38 46-39 47-48 43-45 36-39 38-54 50-79 34-61 36-85 31-57 33-73

4:2 98-21 57-24 58-23 55-30 40-23 44-42 37-39 37-37 41-44 24-48 31-95 22-69 12-6

19 maja,17.00: Czarni Brzeźno – Warta Pyzdry Liga wiejska Białężyce – Obłaczkowo 6:0 Ostrowo Szlacheckie – Sędziwojewo 0:2 Bierzglin – Chwalibogowo 2:7 Psary Polskie – Marzenin 3:1 1. Psary Polskie 2. Białężyce 3. Sędziwojewo 4. Chwalibogowo 5. Bierzglin 6. Ostrowo Szlacheckie 7. Marzenin 8. Obłaczkowo

2 2 2 2 2 2 2 2

6 6 6 3 3 0 0 0

III kolejka, 19 maja 10.00 Sędziwojewo – Marzenin 10.00 Psary Polskie – Ostrowo Szlacheckie 11.10 Chwalibogowo – Białężyce 11.11 Obłaczkowo – Bierzglin

12-2 9-2 4-0 7-4 9-13 6-9 3-6 1-15


PiĹ&#x201A;ka siatkowa, s. 25

Krispol rusza na podbĂłj Polski. Trener pewny swego

Taekwondo, s. 26

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 27

Liczna reprezentacja PCT Pyzdry wrĂłciĹ&#x201A;a z mistrzostw Polski

PĹ&#x201A;omieĹ&#x201E; straciĹ&#x201A; fotel wicelidera, ale nie straciĹ&#x201A; nadziei

Puchar Polski â&#x20AC;&#x201C; finaĹ&#x201A; KOZPN, SokĂłĹ&#x201A; Kleczew â&#x20AC;&#x201C; Victoria 4:1 (0:1)

Jak kobiety:

Sny o pucharze zmienni sÄ&#x2026; FinaĹ&#x201A;owy mecz rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu KOZPN zakoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A; siÄ&#x2122; zdecydowanym zwyciÄ&#x2122;stwem SokoĹ&#x201A;a Kleczew nad VictoriÄ&#x2026; WrzeĹ&#x203A;nia. Po wyrĂłwnanej pierwszej poĹ&#x201A;owie wrzeĹ&#x203A;nianie dali siÄ&#x2122; kompletnie zdominowaÄ&#x2021;.

 Mateusz GoĹşdziaszek poczuĹ&#x201A; siÄ&#x2122; zdecydowanie lepiej, gdy trener przesunÄ&#x2026;Ĺ&#x201A; go w drugiej poĹ&#x201A;owie wyraĹşnie na skrzydĹ&#x201A;o Fot. LEN

Robert Czerniak

 David Topolski zagraĹ&#x201A; w Kleczewie niewiele ponad godzinÄ&#x2122;. Po jego zejĹ&#x203A;ciu

z boiska za czerwonÄ&#x2026; kartkÄ&#x2122; gospodarze zaaplikowali Victorii trzy gole Fot. archiwum

Konfrontacja IV-ligowej Victorii z czoowym zespoem III ligi do przerwy przebiegaa wrcz sensacyjnie. Mimo e SokĂł czciej by przy pice i wypracowa sobie lekk przewag, gracze Victorii potrafili prowadzi wyrĂłwnany bĂłj. Faworyzowany SokĂł wypracowa praktycznie tylko jedn klarown okazj strzeleck. W 15. min, po akcji lew stron boiska i dograniu w pole karne, tylko wybicie piki przez Michaa GĂłralskiego z linii bramkowej uratowao wrzenian przed strat gola. W 35. min wrĂłd kibicĂłw Sokoa zapanowaa konsternacja. Po podaniu Bartosza Nowickiego z pik w pole karne wszed Mateusz Go dziaszek i strzeli celnie po dugim rogu! Jak si okazao po przerwie, ten gol by wszystkim, na co byo sta Victori. Gospodarze rozpocz-

37

minut, cznie z przerw, Victoria cieszya si z prowadzenia nad trzecioligowcem

li z wielkim animuszem, spychajc wrzenian do obrony. W 57. min strzegcy bramki Victorii Damian Nowaczyk skapitulowa po raz pierwszy wobec strzau z 10 metrĂłw, po dorodkowaniu z ronego. Dziesi minut pĂł niej SokĂł prowadzi 2:1. Po stracie piki Huberta Hybkiego przed wasnym polem karnym,

gracz miejscowych wygra pojedynek sam na sam z bramkarzem Victorii. Chwil wczeniej boisko musia opuci ukarany drug Ăłt kartk David Topolski. Grajcy w przewadze gospodarze podwyszyli na 3:1 w 78. min. Gol pad po dorodkowaniu z rzutu wolnego i trceniu piki gow przez zawodnika Sokoa. W kocĂłwce miejscowi zaliczyli jeszcze trafienie w supek, a gol ustalajcy wynik na 4:1 pad ju w doliczonym czasie gry. Podczas drugiej poowy wrzenianie w aden godny odnotowania sposĂłb nie zdoali ju zagrozi bramce gospodarzy. Skad Victorii: Nowaczyk â&#x20AC;&#x201C; Buczek, Plucner, GĂłralski, Groszkowski, Zieliski (82. Juchacz), Krawczyski, B. Nowicki (65. Hypki), Matuszak (75. Buczkowski â&#x20AC;&#x201C; Go dziaszek (80. Bigosiski), Topolski.

Wrzenianie w sobotnie popoudnie pokonali na wasnym boisku LKS GouchĂłw, zespĂł dolnych rejonĂłw tabeli IV ligi. Mecz mia trzy diametralnie rĂłne fazy. O pierwszej poowie im mniej si napisze, tym lepiej dla Victorii. Pikarze trenera Adama Topolskiego praktycznie nie zagrozili bramce rywali. W 41. min pomocn do poda rywalom Bartosz Nowicki, faulujc przeciwnika w polu karnym. Gocie wykorzystali jedenastk i na trybunach zapanowaa konsternacja. Do drugiej poowy przystpia inna Victoria. Wrzesiski szkoleniowiec wprowadzi na boisko Jakuba Groszkowskiego, a przede wszystkim Davida Topolskiego, i si zaczo. Przez pĂł godziny nasi pikarze zafundowali rywalom tak karuzel, e ci sprawiali wraenie mocno oszoomionych. WyrĂłwnujcy gol pad w 58 min. Topolski zmieni kierunek piki wstrzeliwanej z wolnego przez Macieja Lisieckiego. Nie mina minuta, a Victoria ju prowadzia. Ostro do-

rodkowywa spod chorgiewki Mateusz Go dziaszek, Maciej Matuszak trci futbolĂłwk, a Lisiecki z metra zapakowa j do pustej bramki. W 65. min gospodarze strzelili trzeciego gola. Na list strzelcĂłw zapisa si ponownie Lisiecki. Pi minut pĂł niej wydawao si, e gocie przyjli nokautujcy cios. Akcj rozpocz i zakoczy Groszkowski, a asystowa raz jeszcze Matuszak. Zadowoleni z wysokiego prowadzenia wrzenianie wrzucili na luz. I nikt nie miaby do nich pretensji, gdyby nie dwie minuty doliczonego czasu gry, kiedy stracili dwie bramki. Ostatnie sekundy byy jeszcze emocjonujce, a ttno dziaaczom skakao jak oszalae. RĂłwno z ostatnim gwizdkiem tu i Ăłwdzie dao si sysze gbokie westchnicia ulgi. â&#x20AC;&#x201C; Wkurza mnie taka niefrasobliwo pikarzy. Uwierzyli, e ju po meczu, e rywal ju nie ugryzie i to mogo skoczy si strat nie tylko dwĂłch goli, ale te dwĂłch punktĂłw â&#x20AC;&#x201C; zyma si A. Topolski. LEN Victoria â&#x20AC;&#x201C; LKS 4:3 (0:1)

Reklama

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.


sRGSRQDGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

Gabinet Kosmetyczny JAGODA

zapewnia dojazd do klienta! serdecznie zaprasza na

ROWERY

   !"#!$$%&'($)* !))+,-.*.-)*+-+* $'/,../+..$0/'1,../2..

wieczorki

" #$$%

taneczne

SPECJALISTA od kredytĂłw

w niepowtarzalnym klimacie wspaniaĹ&#x201A;ej zabawy.

hipotecznych i konsolidacyjnych

Rynek 24, WrzeĹ&#x203A;nia, 61 436 52 42, 519 138 323

     

      

www.aberto.pl tel. 500-063-120

Gas-418             

Kre-343

Skl-816

SKUTERY QUADY

JeĹ&#x203A;li masz ochotÄ&#x2122; poczuÄ&#x2021; gorÄ&#x2026;czkÄ&#x2122; piÄ&#x2026;tkowej i sobotniej nocy

Gas-284

Kre-369

17 maja 2013 NR 20 (1202/XXIV) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl


2

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl

fotografia.net.pl sklep internetowy

NAUKA Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy, przygotowanie do matury. 784-058-209 Â&#x201E; Matematyka, 603-784-118 Â&#x201E; MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA - korepetycje, matura, 880-072-421

)# /+"

=äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z VNXS]äRPX 

VCRKEGTMCOGDNQYCGAZ

Firma produkcyjna zatrudni:

MaWiD

Gutowo Wielkie 8

Sa-475

./,012

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

Sa-498

2321<]LPRZHIHOJLDOXPLQLRZH ZLHOHURG]DMĂ&#x2018;ZEU\NLHWĂ&#x2018;Z NRPLQNRZ\FKKXUWRZHFHQ\Â&#x201E; Sprzedam golf III, 1,6, benzyna, 97 r.,3drzwiowy, czerwony, 1.800 zĹ&#x201A;, 503-919-823 Â&#x201E; Sprzedam golf III, 1994 r., kombi, 1,9 TDI, 2.300 zĹ&#x201A;, 726-480-519 Â&#x201E; Sprzedam honda accord, 99 r., stan bdb., tanio, 535-391-654 Â&#x201E; Sprzedam honda civic 1,7 CTDI, 2005 r. srebrny metalik, peĹ&#x201A;na elektryka, 885-953-343 Â&#x201E; Sprzedam honda civic 98 r. benzyna-gaz, 61-4386-619 Â&#x201E; Sprzedam laguna I, 1997 r, 2,0 B, 8V, kombi, 697-628-156 Â&#x201E; Sprzedam LANOS 99 r., benzyna+gaz, 1,5 DOHC, 501-103-830 po 18.00 Â&#x201E; Sprzedam lawetÄ&#x2122;, w db. stanie, 510-216-724 Â&#x201E; Sprzedam matiz 2000 r., 607-498-089 Â&#x201E; Sprzedam mazda 323 F, 1,5b + g 16V, 96 r. do poprawek lakierniczych, 669-076-041 Â&#x201E; Sprzedam mercedes benz A160, 2000 r., 145 tys, benzyna + gaz, tel. 509-558-472 lub 508-365-301

Zomowanie pojazdĂłw

Â&#x201E; Sprzedam przyczepkÄ&#x2122;, 604-709-692 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 2002 r., 723-324-038 Â&#x201E; Sprzedam renault espace 98/99 r., 7 osobowy, 2,2DT, zarejestrowany, 5,500zĹ&#x201A;, 513-156-766 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna 94 r., stan bdb. 1300zĹ&#x201A;, 782-115-370 Â&#x201E; Sprzedam renault megane 2004 r. 602-293-246 Â&#x201E; Sprzedam renault modus, 2005 r., 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 2006 r. 1,9DCI, 667-116-402 Â&#x201E; Sprzedam seat cordoba, 2001 r, stan bdb, 8.700 zĹ&#x201A;, 723-309-802

SERWIS KLIMATYZACJI

        

!"#$#"%

Â&#x201E; Sprzedam seat toledo II, 99 r., 600-721-215 Â&#x201E; Sprzedam seicento 1,1, 2001. 886-600-938 Â&#x201E; Sprzedam seicento 900, 2000 r., srebrny metalik, 511-429-975 Â&#x201E; Sprzedam silnik do VW polo, 1,0, 531-096-196 Â&#x201E; Sprzedam skuter 49 mc3, 691-015-321 Â&#x201E; Sprzedam skuter 50, suzuki, zarejestrowany, 2006 r, 886-246-926 Â&#x201E; Sprzedam skuter peugeot ludix II, 2009 r., sprowadzony, gotowy do rejestracji, 2000 zĹ&#x201A;, 605-558-197 Â&#x201E; Sprzedam skuter PEUGEOT TWEET 50 cm, 2011 r. 607-661-822 Â&#x201E; Sprzedam skuter piaggio 125 m3, 2000 r. 502-657-214 Â&#x201E; Sprzedam skuter ZIPP SIMPLI 50 cm3, 2010 r, 696-945-333 Â&#x201E; Sprzedam VW passat 2003 r., 1,9 TDI 130KM, garaĹźowany, 600-854-672 Â&#x201E; Sprzedam vw passat B5, 1,9TDI, 99 r., automat, climatronic, cena 8.000 zĹ&#x201A;, tel. 692-400-322 Â&#x201E; Sprzedam vw passat, 2004 r., 604-264-030 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,9DI, 99 r., 3 drzwi, srebrny metalik, klimatyzacja, hak, elektryczne szyby, 501-037-918 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 2002 r., pierwszy wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, stan bdb., czarna perĹ&#x201A;a, tel. 694-548-296 Â&#x201E; Sprzedam VW sharan TDI, 98 r., 604-786-731 Â&#x201E; Suzuki vitara, 1,6, 91 r. PILNIE!! 691-028-074 Â&#x201E; Uno 1,0, 99, 608-729-873 Â&#x201E; VW golf III 92 r. + gaz 2.500zĹ&#x201A;, 661-150-399 Â&#x201E; VW passat, 1,9TDI, 2005 r., srebrny, kombi, 789-031-484 Â&#x201E; WĂłzki widĹ&#x201A;owe Linde H25, GPW, stary 1142 na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, koparka OstrĂłwek i BiaĹ&#x201A;oruĹ&#x203A; 89 r., 505-058-019 Â&#x201E; Yaris 2004 r. 1,4 D4D, klimatyzacja, 5 drzwi, 504-037-756 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; toyota celica 94r, 1,6. na mniejsze auto, najlepiej z gazem. 601-513-024 Â&#x201E; AUTO-SKUP, KUPIMY KAĹťDY SAMOCHĂ&#x201C;D, WYSOKIE CENY, TEL. 508-085-181 Â&#x201E; AUTO-SKUP, SKUPUJEMY SAMOCHODY CAĹ E I USZKODZONE, PĹ ATNE GOTĂ&#x201C;WKA, UMOWA + ZWROT KOSZTĂ&#x201C;W UBEZPIECZENIA, TEL. 512-532-154 Â&#x201E; Sprzedam scenica 2001 r., 1,9 DCI, 665-910-525

 LOKALE  I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

$%&'() *  " " +pdbiuro@o2.pl ,- ! 

Â&#x201E; Sprzedam citroen picasso 2000 r. 61-436-6503; 696-984-050 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsara 2,0 HDI, 2001 r. 661-485-868 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsara picasso 2003 r. 2,0 HDI, 781-997-470 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsara picasso, poj. 2000, 607613-360 lub 603-037-018 Â&#x201E; Sprzedam corsa 99 i 98 rok, 785-960-438 Â&#x201E; Sprzedam fiat doblo 2004, 1,9 JTD, 605-308-977 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at panda 1,1, benzyna+gaz, 2003 r. 605-826-918 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto II 2000 r. 505-588-918 Â&#x201E; Sprzedam ford escort 94 r., 1,8D, 1600zĹ&#x201A;, kombi, 608-712-686 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta 1,4 diesel, 2009 r. 5-drzwi, biaĹ&#x201A;y, 504-083-493 Â&#x201E; Sprzedam ford focus 1,8 TDDI, kombi, 2000 r. 691-381-048 Â&#x201E; Sprzedam ford fusion 1,4 TDCI, 2004 r. 783-017-242 Â&#x201E; Sprzedam golf 96 r. 5d, 512-311-999 Â&#x201E; Sprzedam golf III diesel, 93 r., hak, 607-113-205

61 4366 232, 609 538 301

Mechanika samochodowa

F.H.U

WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019; 724-074-025

Skup zomu

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Wymagania:      minimum 3 lata !  " 

 #   !  

NOWE I UĹťYWANE Z GWARANCJÄ&#x201E;, TERMOIZOLOWANE, zĹ&#x201A;om akumulatorowy odliczamy od ceny zakupu,

Â&#x201E; Sprzedam mercedes C180, 94 r., 503-379-160 Â&#x201E; Sprzedam motor suzuki GSX-F600, 98 r., tel. 783-724-321 Â&#x201E; Sprzedam nissan Xtrail 2,2 DI, suw, 2002 r., 18 tys. zĹ&#x201A;, 510-428-267 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 96 r, 604-308-245 Â&#x201E; Sprzedam opel zaďŹ ra, 99 r., 2,0DI, godny uwagi, tel. 606-902-342 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306, 93 r., 1500zĹ&#x201A; do negocjacji, 665-809-224 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 HDI, 136 km, 2004 r., cena 10.900, 887-808-444 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307, 2006/07, 1,6HDI, 696-019-920 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307, 668-429-138 Â&#x201E; Sprzedam przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; typu Rydwan, 695-752-915

#&$%

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; oponÄ&#x2122; 9,5/42, 667-932-802 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; rometa, 663-365-391 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA DO ZĹ OMOWANIA GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki tel. 61-642-91-68, 601-757-165 Â&#x201E; Mazda 6 2004 r., 1,8 + gaz, 20.000zĹ&#x201A;, 605-600-233 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Passat 90 r. sedan, gaz, 507-183-128 Â&#x201E; Peugeot 206, 2002 r., 1,4HDI, 501-557-681 Â&#x201E; Peugeot 307 CC, 2,0, 2004 r., 696-019-920 Â&#x201E; Peugeot 307 SW, 2,0 HDI, 136KM, 2004 r. 607-886-979 Â&#x201E; Peugeot 307 SW, 2006 r., 1,6HDI, 696-019-920 Â&#x201E; Peugeot partner, 98 r., 880-617-277 Â&#x201E; Scenic 2008 r. klimatronik, 602-476-022 Â&#x201E; Seat ibiza 1,4 +gaz, 5 drzwi, 2001 r., 664-761-697 Â&#x201E; Seat ibiza II, 95 r., 1,4 katalizator, 2 x airbag, zadbany, 3.000 zĹ&#x201A; do uzgodnienia, 61-2871-310 Â&#x201E; Seicento 1,1 + lpg do 2016, 2000 r. 790-271-037 Â&#x201E; Seicento 900, 2001 r., 664-761-697 Â&#x201E; Skoda favorit 1,3, 92 r., 80 tys. km, garaĹźowany, stan bdb. Atrakcyjna cena! 691-662415 lub 61-4362-415 Â&#x201E; Skoda felicia, gaz, tanio, 731-709-310

AKUMULATORY   

Â&#x201E; Skup aut do 2 tysiÄ&#x2122;cy w róşnym stanie. Chcesz siÄ&#x2122; pozbyÄ&#x2021;- zadzwoĹ&#x201E;, 511-490-762

  ! !" #$%& ' ( $)* " +, + ,

 

KLIMATYZACJE

 

Sa-398

    

Â&#x201E; AUTOSKUP- zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;! 888-751-461 Â&#x201E; BMW 320D E46, srebrne, kombi, 2000 r., 697-344-177 Â&#x201E; CC 93, 692-653-009 Â&#x201E; Citroen C 3 2003 r. 1,4 benzyna, 5d, 511-635-381 Â&#x201E; Clio 95, tanio, 501-267-202 Â&#x201E; Escort kombi 98 r., 1,6 + gaz, 796-223-596 Â&#x201E; Fiat CC 700, gaz, 94 r., 513-461-470 Â&#x201E; Fiat punto, 2002 r. 1,9D, 660-322-912 Â&#x201E; Ford focus 2008 1,8diesel salonowy 502-710-366 Â&#x201E; Golf IV 2002 r., 1,9 TDI 130 KM, 698-537-802 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; alufelgi 15, 697-772-076

r r !" " r # r$%& ' r%(" " r # )*' + r) # " ,$"",$

tel. 61 4377-228

-" ,.!%/ 0

694-667-625

&.12300345153123326

Sa-516

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do pracy na stacji Orlen, WrzeĹ&#x203A;nia ul. WrocĹ&#x201A;awska 4, 667-454-454 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kelnerki z okolic Pyzdr lub MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia. 793-023-455 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; do przewozu lekĂłw, 512-381-902 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. B, C, miedzynarodĂłwka, fhu.wama@interia.pl 63-2769-155 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; w miÄ&#x2122;dzynarodowym transporcie chĹ&#x201A;odniczym, kat. C+E. Mile widziane doĹ&#x203A;wiadczenie na chĹ&#x201A;odniach, 512-455-505 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcĂłw C + E trasy krajowe, 664-645-453 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcĂłw C+ E trasy miÄ&#x2122;dzynarodowe, 664-645-453 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kosmetyczkÄ&#x2122;, 691-029-401 po 17.00 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; montera suďŹ tĂłw podwieszanych, 502-199-677 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; montera wentylacji z prawem jazdy, 509-659-807 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do ociepleĹ&#x201E;, 691-015-103 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownikĂłw ogĂłlnobudowlanych, 694-806-581 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; ucznia w zawodzie malarz -monter robĂłt wykoĹ&#x201E;czeniowych, 660-176-714 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer meblowo-samochodowy, Stasiewskiego 16, 501-027-680 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; wykwaliďŹ kowanego brukarza i pomocnika 693-342-688 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; wykwalifikowanego technologa przetwĂłrstwa miÄ&#x2122;snego lub samodzielnego rzeĹşnika, kontakt i CV, 61-4379-159, mail: zoďŹ abiuro@gmail.com

Â&#x201E; AUTO SKUP do 10.000 i zĹ&#x201A;omowanie, zwrot ubezpieczenia, 799-117-920

7$1,(

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do do sklepu spoĹźywczego, okolice WrzeĹ&#x203A;ni, 601-492-695

Â&#x201E; Alfa romeo 156, 2,0 TS, 98 r., klimatyzacja, 5.500 zĹ&#x201A;, 723-878-197 Â&#x201E; Astra kombi gaz, 94, 695-656-593 Â&#x201E; Audi 80 B4, 92 r., 2,0 + gaz, 602-290-993

Â&#x201E; SKUPUJEMY SAMOCHODY CAĹ E; Ĺ ADNE ZADBANE LUB MNIEJ ZADBANE; ROCZNIKI POWYĹťEJ 1995; MOGÄ&#x201E; MIEÄ&#x2020; WADY I USTERKI; MOGÄ&#x201E; BYÄ&#x2020; BEZ OC I PRZEGLÄ&#x201E;DU LUB, SPROWADZONE; GOTĂ&#x201C;WKA;UMOWA + ZWROT KOSZTĂ&#x201C;W UBEZPIECZENIA; TEL 514-514-530 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi do octavi z oponami 16â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 505-216-374 Â&#x201E; Sprzedam astra II, 1998 r. z gazem, 601-998-559 Â&#x201E; Sprzedam bojler elektryczny, 604-308-245 Â&#x201E; Sprzedam busa peugeot boxer, 723-948-516 Â&#x201E; Sprzedam citroen C8, 2003, 2.0 HDI, 7-osobowy, klimatyzacja, serwisowany, stan bdb, tel. 509-248-042

7$1,(

Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem 721-862-629 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fachowcĂłw, ocieplanie budynkĂłw, 691-015-321 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; dekarza, 602-178-829

Edu-633

   

Â&#x201E; Tapicernia przyjmie uczniĂłw (wolne soboty), 601-783-781

 !"

Â&#x201E; Avon 0 zĹ&#x201A;, 504-126-269 Â&#x201E; Avon, zostaĹ&#x201E; konsultantkÄ&#x2026;, 501-108-618 Â&#x201E; Firma drogowa z Kostrzyna zatrudni operatora Ĺ&#x201A;adowarki i koparko-Ĺ&#x201A;adowarki tel. 513-123221, 513-123-220 Â&#x201E; Firma transportowa zatrudni kierowcÄ&#x2122; kat. C +E w ruchu miÄ&#x2122;dzynarodowym, 501-868-394 Â&#x201E; Hotel Boss w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu zatrudni kelnera ze znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; jÄ&#x2122;zyka angielskiego, 605-300-900 Instruktor nauki jazdy kat. B podejmie praÂ&#x201E; cÄ&#x2122;, 881-625-806 Â&#x201E; Katolickie Biuro Pielgrzymkowe zatrudni przedstawicieli. Osobom z pasjÄ&#x2026; podróşowania da ciekawÄ&#x2026; pracÄ&#x2122;, (preferowani emeryci). Zapraszamy2@twojepielgrzymki.com.pl Â&#x201E; Piekarnia z Nekli przyjmie PaniÄ&#x2026;/Pana do produkcji droĹźdşówek lub cukiernika, 601-728-976 Â&#x201E; PILNIE zatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; miÄ&#x2122;dzynarodowego C+E z doĹ&#x203A;wiadczeniem. Praca na kierunku PL-SE-PL. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pracy rĂłwnieĹź na innych kierunkach. Kurs ADR podstawowy mile widziany. Kontakt: 63 -241-00-10, 601-08-4880, 605-115-720. Â&#x201E; PosprzÄ&#x2026;tam, umyjÄ&#x2122; okna, 669-834-812 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; dodatkowego kierowcy z paszportem (wyjazdy do Grecji - raz w miesiÄ&#x2026;cu), 512-381-902 Â&#x201E; Praca sezonowa: kucharz, pomoc kuchenna, kelnerki. Zapewniamy zakwaterowanie, SkorzÄ&#x2122;cin, 693-669-605 Â&#x201E; Praca w Holandii dla osĂłb z czynnÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; gospodarczÄ&#x2026; (obowiÄ&#x2026;zkowe zaĹ&#x203A;wiadczenie A101 - miÄ&#x2122;dzynarodowe zaĹ&#x203A;wiadczenie ZUS) dla wykwaliďŹ kowanych, samodzielnych pracownikĂłw branĹźy budowlanej (wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka) +31-613-985-344 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; dekarza z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 697-098-882 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do prac ociepleniowych, praca na wysokoĹ&#x203A;ciach. ZlecÄ&#x2122; uĹ&#x201A;oĹźenie pĹ&#x201A;ytek na loggiach, 509-960-360 po 18.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do prac remontowych i dociepleĹ&#x201E;, 605-634-242 po 18.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy w gastronomii, mile widziana Pani po 40, 602-682-025 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy w sklepie spoĹźywczym w Grabowie KrĂłlewskim, 695-749-719 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarza lub cieĹ&#x203A;lÄ&#x2122;-zbrojarza, siedziba ďŹ rmy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 600-969-627 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarza, 697-304-166 Â&#x201E; PRZYJMÄ&#x2DC; UCZNIA tel. 61-4379-910 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie blacharz-dekarz, 502-606-438 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnikwÄ&#x2122;dliniarz, 61-4385-852, 601-556-103 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw do zakĹ&#x201A;adu stolarsko-tapicerskiego, 607-922-490 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie piekarz, 607-507-737

MOTORYZACYJNE

Sa-521

Â&#x201E; Szukam osĂłb do pracy w magazynie w GÄ&#x2026;dkach, Nekla i okolice, wymagany kurs na wĂłzki, 721-273-240

PRACA

Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje dla klienta domu, gospodarstwa z wiÄ&#x2122;kszÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; ziemi (konie) tel. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom do wprowadzenia w ok. Gutowa MaĹ&#x201A;ego, cena: 300.000 zĹ&#x201A;, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom i 21 ha ziemi nad WartÄ&#x2026;, ok. Pyzdr. PiÄ&#x2122;kne tereny, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x201A;adne, maĹ&#x201A;e dziaĹ&#x201A;ki Gutowo MaĹ&#x201A;e, 501-102-966 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie 3-pok. I p. 46 mkw, DÄ&#x2026;browskiego, cena: 158.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie ok. 60 mkw w ok. Nekli, 84.000, gotĂłwka! 501-102-966


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni mĹ&#x201A;odym wynajmÄ&#x2122;, 699-257-202

-./01234351 GWARANCJA BEZPIECZNEJ TRANSAKCJI       (25 BANKĂ&#x201C;W)       

   

Wielkopolskie Biuro Regionalne

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, Szosa Witkowska, 695-534-144 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 507-012-483 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; przy ul. DziaĹ&#x201A;kowcĂłw, woda, prÄ&#x2026;d, altana murowana, zadaszony taras, cena 20,000 zĹ&#x201A;, 608-126-710 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; z 2 domkami po 15 mkw, 61-4387-509 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ok. 600 mkw w centrum Nekli z budynkiem po dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ci gospodarczej, 61-4372-344 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 1,5 ha, Gonice, Â&#x201E; 669-202-672 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w Kosewie, 700 m2, 400 m od J. Powidzkiego, wraz z przyczepÄ&#x2026; kempingowÄ&#x2026;, 55.000 zĹ&#x201A;, 694-692-974. Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 604-387-378 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, centrum, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 970 - 1020 mkw, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane Psary MaĹ&#x201A;e, 603-337-048 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Pyzdrach, tel. 665-244-351 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki dobrze usytuowane, 7 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 788-503-649 Â&#x201E; Sprzedam kamienicÄ&#x2122; w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, wszystkie media, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122; w Domu Seniora 61-223-11-10 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122; w SokoĹ&#x201A;owie, 17 mkw, 504-696-991 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122;, 601-651-123 Â&#x201E; Sprzedam lub wydzierĹźawiÄ&#x2122; sklep spoĹźywczoprzemysĹ&#x201A;owy w Ksawerowie, 605-943-061

#$%& ' 7& 8& &9 +:

!!: Sprzedam mieszkania: $&   & ' (%&) $))*))) * +,%#&.#+&#,&  % ' (&/) $+)*))) * +,%#&.#+&#,& 0 3 ' /) $3,*))) * +,%#&.#+&#,& Domy: 45 +, $,,*))) * ($(#$+#//#33 4  $)) &3,*))) * ($(#$+#//#33 7 +) /)*))) * ($(#$+#//#33

SPRZEDAĹť KUPNO WYNAJEM Zapraszamy do skĹ&#x201A;adania ofert sprzedaĹźy i wynajmu nieruchomoĹ&#x203A;ci.

( , 

9& <  & ' * +,%#&.#+&#,&  % ' * +,%#&.#+&#,&

Z NAMI SIÄ&#x2DC; UDA!

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Staszica 15

W naszym biurze znajdziesz  = 9*=> ?$

tel. 501 269 268, 505 234 909 www.bartusnieruchomosci.pl

 ,$8

Roz-1067

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni. Aktualne warunki zabudowy. 679 mkw. 509-717-579

1,(58&+202°&,

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD

Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; od wrzeĹ&#x203A;nia 2013 mieszkanie 75 mkw + suszarnia, garaĹź, ogrĂłd z basenem. Mieszkanie umeblowane, po remoncie, na I piÄ&#x2122;trze, w bloku szeĹ&#x203A;ciorodzinnym, z duĹźym balkonem, niezaleĹźnym c.o., 7 km od WrzeĹ&#x203A;ni, w spokojnej okolicy, w sÄ&#x2026;siedztwie szkoĹ&#x201A;y, placu zabaw i boisk, 700 m od lasu. Tel. 668-811-482 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adny dom TANIO, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam magazyn 200 mkw, dziaĹ&#x201A;ka 810 mkw, wszystkie media, w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie -Gorazdowo 601-771-135 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe, 62 mkw, Koszarowa, 245.000zĹ&#x201A;, 607-856-494 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, 65 mkw, Chrobrego, I piÄ&#x2122;tro, 199.000zĹ&#x201A;, 501-723-493 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 32,26 mkw we Wszemborzu, 605-471-811 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 4-pokoje, 696-042-130 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 43 mkw, 513-652-327 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 45 mkw + dziaĹ&#x201A;ka 550 mkw, BiaĹ&#x201A;e PiÄ&#x2026;tkowo, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 46 mkw, I piÄ&#x2122;tro, 609-376-630 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 50 mkw, 2-pokojowe z aneksem kuchennym TBS-y, 512-381-902 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 52 mkw + piwnica + garaĹź 139 tys.zĹ&#x201A;, 668-446-602 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 52 mkw, Chrobrego, 668-164-526 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 63 mkw, Koszarowa, 604-568-000 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie po remoncie kapitalnym, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw, parter w SokoĹ&#x201A;owie, 609-788-506 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 90 mkw, garaĹź, ogrĂłd, pomieszczenia gospodarcze, 6 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 507-607-073 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie Krzywa GĂłra, 783-407-520 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie TBS, 75 mkw 693-503-752 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w bloku 43,5 mkw (Kutrzeby) 505-588-918 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie, 2 pokoje, 38 mkw, niska cena, Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie, 3 pokoje, 67 mkw, przedmieĹ&#x203A;cia WrzeĹ&#x203A;ni, 150 tys. zĹ&#x201A;, 500-134-059 Sprzedam mieszkanie, 68 mkw, 3 pokoje, LaÂ&#x201E; brys, 661-743-477 Â&#x201E; Sprzedam pawilony 3x4, 2,5x6, 508-338-986 Â&#x201E; Sprzedam pilnie dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 723-444-667 Â&#x201E; Sprzedam TANIO dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1400 mkw, Ĺťydowo (gm. KoĹ&#x201A;aczkowo), 606-474-680 Â&#x201E; Sprzedam w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu piÄ&#x2122;knie poĹ&#x201A;oĹźone dziaĹ&#x201A;ki nad wodÄ&#x2026; pod lasem uzbrojone. Super cena, 605-400-800 Â&#x201E; Sprzedam, zamieniÄ&#x2122; na mniejsze mieszkanie 56 mkw, 695-968-381 Â&#x201E; SZYBKA SPRZEDAĹť NIERUCHOMOĹ&#x161;CI! 669111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Tanio sprzedam pawilon handlowy, WrzeĹ&#x203A;nia Kolejowa, 2000 zĹ&#x201A;, 500-039-165 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; pierwsze piÄ&#x2122;tro w Centrum Handlowym Kadena. TANIO. tel. 601-727-372 Â&#x201E; Wysoki parter - kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia 531-634-991 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; 3-pokojowe na Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej na 2 kawalerki, 505-451-891 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; mieszkanie czynszowe w Poznaniu na mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni - czynszowe, 783-478-683 Â&#x201E; TRZY MIESIÄ&#x201E;CE CZYNSZU GRATIS! DO WYď&#x161;ş NAJÄ&#x2DC;CIA LOKAL, UL. KOSYNIERĂ&#x201C;W 3, 508ď&#x161;ş223ď&#x161;ş773

ROLNICZE Â&#x201E; A&B TANIE KONSTRUKCJE Z DEMONTAĹťU NA WIATY, HALE ITP.,MIÄ&#x2DC;DZY INNYMI KRATOWNICA DACHOWA OCYNKOWANA ELEMENT 6,32 M DĹ , 160zĹ&#x201A;/szt ZĹ /SZT., TEL: 726-909-070 Â&#x201E; BLACHODACHĂ&#x201C;WKA 21.50 ZĹ /BRUTTO; BLACHA TRAPEZOWA T18/T12- 22.50/BRUTTO; BLACHA TRAPEZOWA T18 II GATUNEK 19.50zĹ&#x201A;/ BRUTTO ; BLACHA TRAPEZOWA OCYNK 18.60ZĹ /ALUCYNK 20 ZĹ / BRUTTO; 667-150-864 Â&#x201E; Budowa budynkĂłw inwentarskich, 502-614-021 Â&#x201E; BYCZKI MIÄ&#x2DC;SNE KOLORY - SPRZEDAĹť - DUĹťE ILOĹ&#x161;CI TEL. 726-909 060, WWW.SPRZEDAZCIELAT.PL

7"$ 89 : &.1416323 1631631;2

:U]HÂąQLD5\QHN 

&KFHV]NXSLÞVSU]HGDÞ Z\QDMùÞ" 6SUyEXM]QDPL]DXIDMQDV]HM ZLHG]\LGR¹ZLDGF]HQLX ZZZORFXPZRMFLHFKRZVNDSO

<! &%-=> rIQVĂ?YMC YFPKW\CMWRW rNWDRT\NGYFPK

3

Â&#x201E; Firma HERDPOL posiada w ciÄ&#x2026;gĹ&#x201A;ej sprzedaĹźy cielÄ&#x2122;ta ras miÄ&#x2122;snych i czarno-biaĹ&#x201A;ych w wadze od 50-100 kg w konkurencyjnych cenach. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; sprzedaĹźy ratalnej, 668-345-262 Â&#x201E; Folia do sianokiszonki, folia na pryzmy, siatka, sznurek, dostawa gratis, tel. 523-548-557 Â&#x201E; Formowanie redlin ziemniakĂłw, 601-924-307 Â&#x201E; Koniec z kaszlem u prosiÄ&#x2026;t i cielÄ&#x2026;t, dziaĹ&#x201A;aj w czas z PLANTASANEM Centrum Hurtowe Pasz, Tel. 523-548-557 Â&#x201E; Korekcja i Leczenie SchorzeĹ&#x201E; Racic - Ĺťaczyk, 603 494 874 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; obciÄ&#x2026;Ĺźniki przednie do C 360; 662-618-722 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ursus C-330, C-360, MTZ, 601-560-683 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; Ursus c-360 do remontu, 502-048-240 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C330, C360, MTZ I INNE CIÄ&#x201E;ď&#x161;ş GNIKI, PRZYCZEPY, SIEWNIK POZNANIAK, 601ď&#x161;ş729ď&#x161;ş483 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C-330, C-360 LUB MTZ I PRZYCZEPY, UMOWA DO WYREJESTROWANIA, TEL. 888-353-184 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; Nawozy dolistne ekoplon, maxsimusy, ekolisty, tel. 523-548-557 Â&#x201E; NowoĹ&#x203A;Ä&#x2021; fortestimy stymulator wysokich plonĂłw, tel. 523-548-557. Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si SĹ&#x201A;upca, Ceglana 22; 787-322-222; 63-275-45-71 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE dachowe i Ĺ&#x203A;cienne, pĹ&#x201A;yty na bramy, ceownik do pĹ&#x201A;yt warstwowych. PRODUCENT. Atrakcyjne ceny! KrĂłtkie terminy realizacji!. 61-4273-805 ; 604-589-462 ; 61297-06-10, Czerniejewo Â&#x201E; ProsiÄ&#x2122;ta, 601-740-182 Â&#x201E; ProsiÄ&#x2122;ta, 665-137-252 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; 604-961-430 Â&#x201E; Saletra 1430zĹ&#x201A;/t, saletrzak 1230zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Siew kukurydzy, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 512-314-050 Â&#x201E; Skup jÄ&#x2122;czmienia, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, 723-830-633 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 604-472-331 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw, bydĹ&#x201A;a, 608-505-716 Â&#x201E; Sprzedam 10 ton owsa, 781-659-748 Â&#x201E; Sprzedam 2 jaĹ&#x201A;Ăłwki cielne, 888-900-814 Â&#x201E; Sprzedam 2 jaĹ&#x201A;Ăłwki, pĂłĹ&#x201A;roczne, 726-624-107 Â&#x201E; Sprzedam 2-tygodniowÄ&#x2026; jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; rasy miÄ&#x2122;snej, Goniczki 24, 61-4350-423 Â&#x201E; Sprzedam 9 prosiÄ&#x2026;t i 2 byczki ok. 300 kg, 692-525-708 Â&#x201E; Sprzedam agregat uprawowy 4,20, siewnik do burakĂłw, opryskiwacz skotarek 400 l i 12 m belki, skubarkÄ&#x2122; do kurczakĂłw, 661-830-581 Â&#x201E; Sprzedam beczkowĂłz i pĹ&#x201A;ug 4-skibowy, 609-538-301, 61/436-62-32 Â&#x201E; Sprzedam byczki i jaĹ&#x201A;Ăłweczki, tel. 668-345-262 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne i mieszaĹ&#x201E;ce, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam byczki SIMENTAL, 607-434-558 Â&#x201E; Sprzedam C-4011, 68 r, brony piÄ&#x2026;tki polowe, brony ciÄ&#x2122;Ĺźkie -3 szt, 505-791-739 Â&#x201E; Sprzedam chĹ&#x201A;odziarkÄ&#x2122; 3 konwiowÄ&#x2026; nieuĹźywanÄ&#x2026;, 61-4352-004 Â&#x201E; Sprzedam cielaka byczka, 61-4372-525 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; rasy HO, 61-4385-191 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta, 662-269-366 Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa niemieckÄ&#x2026; i przetrzÄ&#x2026;sarkÄ&#x2122;, tel. 888-501-747; 724-092-022 Â&#x201E; Sprzedam dwukoĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; ciÄ&#x2026;gnikowÄ&#x2026;, przetrzÄ&#x2026;sacz widĹ&#x201A;owy do siana maĹ&#x201A;o uĹźywany, 667-821-196 Â&#x201E; Sprzedam gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bosz, 601-756-085 Â&#x201E; Sprzedam gruber, 220 cm szeroki, mandam, 605-634-240 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, 723-175-592 lub 798-237-680 R RolRol-289

Â&#x201E; DZIAĹ KA BUDOWLANA, 3779 mkw (28 x 140 m) - 33.000 zĹ&#x201A;, NAJLEPSZA OFERTA, Pyzdry (GrÄ&#x2026;dy Dolne), bezpoĹ&#x203A;rednio przy dr. asfaltowej, 796-056-787 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Gutowo MaĹ&#x201A;e, 888-155-250 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane uzbrojone, 661-238-976 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu piÄ&#x2122;kne poĹ&#x201A;oĹźenie nad wodÄ&#x2026; pod lasem uzbrojone, cena okazyjna, 605-400-800 Â&#x201E; Firma kupi, wynajmie, przejmie za odstÄ&#x2122;pne lokal biurowy z witrynÄ&#x2026; na parterze, 30-120 mkw, 883-213-553 Â&#x201E; GaraĹź do wynajÄ&#x2122;cia Kutrzeby 9, 721-143-465 Â&#x201E; Kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia, 501-539-086 Â&#x201E; Kawalerka w centrum WrzeĹ&#x203A;ni do wynajecia, 600-421-508; 61-4362-846 Â&#x201E; KOĹ&#x161;CIUSZKI TRZYPOKOJOWE NA SPRZEDAĹť, 501-773-255, www.niedzwiedzki.com/54/ Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde mieszkanie lub dom z dowolnym problemem prawnym moĹźe byÄ&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźone, do remontu, z lokatorami, w trakcie eksmisji, spĂłĹ&#x201A;dzielcze, lokatorskie, wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe, komunalne itp. tel. 515-168-844 Â&#x201E; KUTRZEBY DWUPOKOJOWE NA SPRZEDAĹť, 501-773-255, www.niedzwiedzki.com/ pano/55/ Lokal uĹźytkowy 54 mkw, ul. PiastĂłw- sprzeÂ&#x201E; dam, wynajmÄ&#x2122; 660-415-424 Â&#x201E; Mieszkanie 140 mkw, do wynajÄ&#x2122;cia, 900 zĹ&#x201A; miesiÄ&#x2122;cznie z ogrzewaniem, Pyzdry, tel. 888-991-162 Â&#x201E; Mieszkanie 36 mkw, parter, 650 zĹ&#x201A; + media, 500-867-057 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia, 605-600-982 Â&#x201E; Mieszkanie w ObĹ&#x201A;aczkowie, 60 mkw, 2 pokoje, sprzedam, Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Mieszkanie w peĹ&#x201A;ni urzÄ&#x2026;dzone do wynajÄ&#x2122;cia 604-959-753

Â&#x201E; Sprzedam caĹ&#x201A;oroczny dom w Anastazewie, 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam dom 100/1000 mkw, PiÄ&#x2122;czkowo, 160 tys. zĹ&#x201A;, 603-555-458 Â&#x201E; Sprzedam dom Krzywa GĂłra, 607-125-179 Â&#x201E; Sprzedam dom na dziaĹ&#x201A;ce 4200 mkw ok. SĹ&#x201A;upcy, 694-590-321 Â&#x201E; Sprzedam dom na wsi do remontu, 782-294-953 Â&#x201E; Sprzedam dom parterowy w zabudowie bliĹşniaczej, 608-027-547 Â&#x201E; Sprzedam dom w Bierzglinku, 500-368-876 Â&#x201E; Sprzedam dom w Nekli 275.000 do wprowadzenia. Okazja! alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; Sprzedam dom we WrzeĹ&#x203A;ni 608-121-438 Â&#x201E; Sprzedam dom, stan surowy, na wsi, na dziaĹ&#x201A;ce 1000 mkw, tanio 724-485-330, 61/4372-621 Â&#x201E; Sprzedam duĹźe dziaĹ&#x201A;ki Gutowo MaĹ&#x201A;e 608-027-547 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1240 mkw, wszystkie media, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 8900 mkw w Orchowie graniczÄ&#x2026;cÄ&#x2026; z liniÄ&#x2026; brzegowÄ&#x2026; jeziora, 602-742-393 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1530 mkw, 609-773-445 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 3300 mkw, 665-889-281 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 515 mkw, ul. Ĺ&#x161;ciegiennego 2, 886-106-842 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 7 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 886-231-739 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 864 mkw, Gutowo MaĹ&#x201A;e, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 950 mkw, Psary Polskie - blisko drogi prowadzÄ&#x2026;cej w kierunku Czerniejewa. Na dziaĹ&#x201A;ce przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cze energetyczne i wodociÄ&#x2026;gowe, tel. 511-509-279 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; przy ul. Monte Cassino, 512-812-487 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Bierzglinku, 609-629-480 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w SÄ&#x2122;dziwojewie, 606-804-852

Rol-221

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana w Bierzglinku, 1050 mkw, w sÄ&#x2026;siedztwie gaz, prÄ&#x2026;d, woda, wymiary dziaĹ&#x201A;ki 21x50 m, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo ogrodzona, plan zagospodarowania przestrzennego, 608-689-207

Â&#x201E; Mieszkanie, I piÄ&#x2122;tro, 3-pokojowe, 70 mkw; dziaĹ&#x201A;ka budowlana 1440 mkw, 785-988-288, 514-432-351 Â&#x201E; Na obrzeĹźach WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane, uzbrojone 608-346-567 Â&#x201E; NA SPRZEDAĹť DZIAĹ KI PRZY MONTE CASSINO, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; NA SPRZEDAĹť NOWE MIESZKANIA W NEKLI Z OGRĂ&#x201C;DKIEM, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; NA SPRZEDAĹť, 68 PUĹ KU PIECHOTY DWUPOKOJOWE, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; NEKLA-mieszkanie bezczynszowe z garaĹźem sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; na dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 502-710-366 Â&#x201E; NOWE SZEREGOWCE WE WRZEĹ&#x161;NI! 669-111071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; OFERTY RYNKU PIERWOTNEGO NA www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Okazja, mieszkanie 2pokojowe, 44 mkw, sprzedam, Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Okazja, sprzedam mieszkanie, 49 mkw, 2 pokoje, parter, Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe z prawem zabudowy, uzbrojone oraz dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 8 arĂłw do 30 arĂłw. Kosewo, Lipnica, Tomiszewo, Skrzynka i Anastazewo, 663-641-041 Â&#x201E; PiÄ&#x2122;kne dziaĹ&#x201A;ki w lesie ok. Barczyzny ok. 1000 mkw, 65 zĹ&#x201A;/mkw, alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; Pilnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 6 km od WrzeĹ&#x203A;ni 665-531-320 Â&#x201E; Pilnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; nad jeziorem w Kosewie, 607-922-519 Â&#x201E; Pilnie sprzedam mieszkanie 3 pokoje, 4 piÄ&#x2122;tro, stan bdb., 165 tys. zĹ&#x201A;, 600-629-167 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie ow. 67 mkw, 3 pokojowe na parterze z garaĹźem przy Szosie Witkowskiej 602-640-519 Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia we WrzeĹ&#x203A;ni lokale na Â&#x201E; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; biurowÄ&#x2026;, usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026;, handlowÄ&#x2026; tel. 609-869-349 Â&#x201E; Posiadam lokal 60 mkw (moĹźe byÄ&#x2021; na mieszkanie) 696-533-456 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; dla konkretnego klienta domu w Nekli. Pilne! alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; domu we WrzeĹ&#x203A;ni do 350.000, alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; Sprzedam 1,9 ha gruntĂłw ornych w WÄ&#x2122;gierkach, 605-343-083 Â&#x201E; Sprzedam 10 ha, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam bliĹşniak 110/383 okolice ZielonogĂłrskiej cena 250 tys. 602-788-351 BON BAJON Â&#x201E; Sprzedam budynek gospodarczy, przerobiony na mieszkalny z c.o., Pyzdry, tel. 601-596-369

www.wrzesnia.info.pl

Roz-1372

Â&#x201E; Alpi-plus.gratka.pl Ĺ&#x201A;adne, tanie domy i dziaĹ&#x201A;ki Â&#x201E; Anastazewo- dom letniskowy, jednopiÄ&#x2122;trowy, murowany, CO, poĹ&#x201A;oĹźony nad jeziorem obok lasu - sprzedam, 514-133-711 Â&#x201E; Biura do wynajÄ&#x2122;cia, 605-600-982 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pomieszczenia, kaĹźde 23 mkw, Nekla, 535-391-654 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź, Koszarowa, 662-671-708 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka we WrzeĹ&#x203A;ni, 535784-765, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 230 mkw, Fabryczna (po sklepie AVANS), 508-088-477 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 270 mkw w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; podziaĹ&#x201A;u, 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 40 mkw, centrum, 695-506-418 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokale: 30 i 20 mkw, ul. Fabryczna, parter, parking, 694-787-318 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 32 mkw, 695-534-144 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 37 mkw, 790-708-622 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie nowe, 2-pokojowe we WrzeĹ&#x203A;ni i kawalerka, 535-784-765, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie SokoĹ&#x201A;owo 667-811-468 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, 2 pokoje, ul. Kutrzeby, 850 zĹ&#x201A; plus opĹ&#x201A;aty: woda, prÄ&#x2026;d, gaz, tel. 662-193-411, wolne od 1.06 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, caĹ&#x201A;kowicie wyposazone, 530-414-004 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, Kutrzeby, 721-148-811 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni 502-468-207 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie, 516-040-239 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenie 47 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowÄ&#x2026;, usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026;, centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 507-607-073 Â&#x201E; DOM W PSARACH MAĹ YCH POD LASEM, 501773-255, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Dom w Pyzdrach do wykoĹ&#x201E;czenia, 609-414-066 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka 1.100 mkw, do wynajÄ&#x2122;cia na komis samochodowy, gĹ&#x201A;Ăłwna trasa WrzeĹ&#x203A;nia-Kalisz, 1.500 zĹ&#x201A; miesiÄ&#x2122;cznie, 888-991-162

8 #$3.3

17 maja 2013

 , trzody chlewnej,

.    F.H.U. TRADEX   tel.

603-742-419


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

608 439 125, 609 218 648

Cierpisz na brak gotĂłwki? !#'$$&,

!*.9/-9-/9*

Kre-341

Usl-602

#*&A $ typu KLIN !"#$%!&&% ' &&!"**!"+&

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2

33+83$%/23DZHã.DãXijQ\ :U]HħQLDXO:ãâRNLHWND

IJ:,5Â&#x2021;3,$6(. Â&#x2021;SLDVHNRVLDQ\ VRUWRZDQ\PP Â&#x2021;SLDVHNPP²QDSRVDG]NL Â&#x2021;RVWU\²QDEHWRQ\ Â&#x2021;SRGV\SNDF]DUQD]LHPLDWRUI Â&#x2021;NDP\F]HN UyÄłQHMJUDQXODFML WHO#$%& ' 1$& A9 !" 1 61 279 41 66

Producent 

   zaprasza na zakupytranswieslaw@wp.pl

Â&#x201E; LodĂłwki, zamraĹźarki, kosiarki, pralki, wirĂłwki, rowery, foteliki biurkowe, samochodowe, rowerowe, odkurzacze, piece, okapy, zlewy, mikrofale, Ĺźyrandole, Ĺ&#x201A;awy, stoĹ&#x201A;y, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, dywany, chodniki, Ĺ&#x201A;óşka polowe, materace, koĹ&#x201A;dry, poduszki, leĹźaki, walizki, klatki, wĂłzki, telewizory, wieĹźe, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, naroĹźniki kuchenne, monitory, frytkownice, mĹ&#x201A;ynki, zmywarki, suszarki ogrodowe, prasowalnice, szybkowary, chodziki, masaĹźery. 788-561-222, 61-4274-341 Â&#x201E; Ĺ EBA ď&#x161;ş NOWÄ&#x2DC;CIN DOMKI CAMPINGOWE 607ď&#x161;ş202ď&#x161;ş147 Â&#x201E; Oddam ziemiÄ&#x2122; z w ykopu, gruz, 606-297-689 Â&#x201E; PoĹźyczki, 509-454-737 Â&#x201E; PRODOMO ChwilĂłwki, 501-944-688 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; gruz, 888-155-064

pon.-pt. 8.00-14.30

Kupon -10%

 

 

FD  # & "/+" $(%#L)&%#L

0534Q316

SZAFY DLA CIEBIE szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni Me-064

660 517 289

<L$*+ '"%-=

"$"#+%M# ,("$ &" ! %#')" ,&,9%+%#%

123;5355

?@?C 

D < E

/G

) $%/P%%#L$/L  # "% #" ")+M

-" & )"#)+"%51

Â&#x201E; Ale szybka gotĂłwka - nawet 7.000 zĹ&#x201A;! Proste zasady, bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci, Provident Polska S.A, 600-400-295 (opĹ&#x201A;ata wg taryfy operatora) ANTYKI - SKUP, 609-880-956 Â&#x201E; Â&#x201E; Blacha trapezowa T18 ocynkowana + kolor, IIgatunek w atrakcyjnej cenie! Producent! DĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; blach na Ĺźyczenie!, kom. 604-589-462, 61-297-06-10, Czerniejewo

do Gniezna, SkorzÄ&#x2122;cina, Lichenia i inne imprezy, dyskoteki, ĹźuĹźel, mecze Lecha itd. 24 h

Â&#x201E; Gitary, keyboardy, pianina i inne instrumenty. Sklep muzyczny EFFECT, WrzeĹ&#x203A;nia, KoĹ&#x203A;ciuszki 7 www.eďŹ&#x20AC;ect-music.pl Â&#x201E; KREDYTY DLA SENIORĂ&#x201C;W!!! ukoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A;eĹ&#x203A; 75 lat? a moĹźe wiÄ&#x2122;cej ?; 602-323-126 WrzeĹ&#x203A;nia, Rzeczna 1a Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kolumny tonsilowskie, 663-365-391

Â&#x201E; SKLEP NUMIZMATYCZNY - skup-sprzedaĹź zĹ&#x201A;oto, srebro, monety, banknoty, winyle, ordery, ul. Laskowskiego 3, 511-616-666. Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E;: srebra, zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, 694-834-800, 61-4245-037 Sofa skĂłrzana TANIO 602-533-768 Â&#x201E; Sosna 85 zĹ&#x201A;, brzoza, dÄ&#x2122;bina, 787-934-809 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam 2 rowery gĂłrskie damskie, 100 zĹ&#x201A;/ szt. 725-467-357 Â&#x201E; Sprzedam 2 rowery holenderskie, mÄ&#x2122;skie 28â&#x20AC;?, 601-896-578 Â&#x201E; Sprzedam barakowĂłz z tarasem, 61-438-7547, 724-134-273 Â&#x201E; Sprzedam biaĹ&#x201A;e regaĹ&#x201A;y z szafkami, pĂłĹ&#x201A;ki szklane jako wyposaĹźenie sklepu np. sklep medyczno - zielarski. 500 zĹ&#x201A;. 604-499-379, 601-712-473 Â&#x201E; Sprzedam drewno opaĹ&#x201A;owe, 695-057-983 Sprzedam duĹźÄ&#x2026; budÄ&#x2122; do psa, 604-629-473 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam ďŹ elofunkcyjny wĂłzek x-lander, gondola, spacerĂłwka, nosideĹ&#x201A;ko + dodatki, stan bdb., 695-315-712 Sprzedam fotele, 511-601-840 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam grzejniki, 501-826-639 Â&#x201E; SPRZEDAM hantel Ĺźeliwny 10 kg, 503-109-713 Â&#x201E; Sprzedam kemping 4,60m, 607-922-490

MEBLE ADAMCZEWSKI: kuchenne, pokojowe, z okleiny    Odbieramy stare meble w rozliczeniu.

tel. 691 276 294

Me-180

Â&#x201E; SPRZEDAM KOMPLET MEBLI BODZIO, STAN BDB., 665ď&#x161;ş091ď&#x161;ş604 Â&#x201E; Sprzedam lodĂłwko-zamraĹźarkÄ&#x2122; POLAR, 509-261-998 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ĂłdkÄ&#x2122; wÄ&#x2122;dkarskÄ&#x2026; 3,80x1,30m, 605-597-088 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşko piÄ&#x2122;trowe w bdb stanie, 601-677-681 Â&#x201E; Sprzedam meble kuchenne, 515-519-597 Â&#x201E; Sprzedam mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122;, 607-821-164 Â&#x201E; Sprzedam nagrobek lastryko, 606-631-423 Â&#x201E; Sprzedam nowy zestaw mebli ogrodowych na 10 osĂłb, 1200 zĹ&#x201A; oraz huĹ&#x203A;tawkÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; z dachem, 781-781-371 Â&#x201E; Sprzedam okna, drzwi, grzejniki uĹźywane i nowe z Niemiec, 603-389-878 Â&#x201E; Sprzedam organy CASIO CTK 750, 503-379-160 Â&#x201E; Sprzedam palmÄ&#x2122;, 3 m, tel. 721-298-866 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; mimoĹ&#x203A;rodowÄ&#x2026; 8 t. lub zamieniÄ&#x2122; na przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026;, 781-155-410 Â&#x201E; Sprzedam pustaki ĹźuĹźlowe, 601-696-774 Â&#x201E; Sprzedam rower mĹ&#x201A;odzieĹźowy, 508-722-920 Â&#x201E; Sprzedam rowery od 100 zĹ&#x201A;, kompresor powietrza 150 l, 505-216-374 Â&#x201E; Sprzedam segment mĹ&#x201A;odzieĹźowy i lodĂłwkozamraĹźarkÄ&#x2122;, 606-198-262

D%#",'# # "&

<#&<91Ăź

NWD9[Ä&#x2021;NKL5/5d2QÄ&#x201C;[E\MCrQFF\YQPKO[

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce rocznÄ&#x2026; suczkÄ&#x2122;, kundelek, 784-933-874 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce suczkÄ&#x2122; dwuletniÄ&#x2026;, kundelek,784-933-874

 "&'

&+:,/Âą:.$

Â&#x201E; Ĺ&#x161;rodki ochrony roĹ&#x203A;lin, super cena, dostawa gratis, tel. 661-124-544. Â&#x201E; Ĺ&#x161;ruta rzepakowa, Ĺ&#x203A;ruta sojowa, otrÄ&#x2122;by pszenne, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Zakiszacze do traw-chemiczne, biologiczne, aplikatory gratis, tel. 523-151-252.

JNĂ&#x2021;=RTE<U?T

'!# 1$'$5(!1&$!67

32Ä&#x201C;<&=.$

Â&#x201E; SprzedaĹź odchowanych kurek MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw 61-4382-218, 519-141-932

15&1/+020 4&"0Ă&#x2122;4

KREDYTY

 !5' ! '

Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw brojlerĂłw odchowanych 504-935-413

Â&#x201E; DuĹźe biurko, ksiÄ&#x2026;Ĺźki z likwidacji biblioteki, 605-552-808

 D  F9 C FD . ,'#(M L"')/ $%'"#%-=$%& ',.

16321322

< F sRKCUGMQUKCP[Ä&#x201C;YKT sE\CTPC\KGOKCRQFU[RMC sRQMTWU\QP[ITW\ sMCO[U\MK sEGOGPVKYCRPQ sY[YĂ?\ITW\W sMQRCPKGUVCYĂ?Y sTQ\DKGTCPKG UVCT[EJDWF[PMĂ?Y sWUĂŁWIKMQRCTMĂ°KUR[EJCTMĂ° sWUĂŁWIKVTCPURQTVQYG

D ?FDDFFD 3)(+ %()!, 3

-" ,C"H"J)+ 4( &.1521150

#$%& '  9$9 @ +! (na terenie targowiska)

Roz-1449

OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub szybki przelew

 &61"1$'8

Â&#x201E; Sprzedam: wĂłz paszowy SANO TMR proďŹ 11 m3, 2005 r. 35.000 zĹ&#x201A;; sieczkarnia do kukurydzy i sianokiszonki MENGELE SH30H, 12.000 zĹ&#x201A;, kosiarka KUHN typ FV300G, 10.000 zĹ&#x201A;, przystawka do kukurydzy GERINGCHOW 6-rzÄ&#x2122;dowa, 35.000 zĹ&#x201A;, 601-084-711, 601-084-755

RĂ&#x201C;ĹťNE Rol-244

Maciory 3,70 zĹ&#x201A; + VAT Knury 3,00 zĹ&#x201A; + VAT oraz Tuczniki

Â&#x201E; Sprzedam: opryskiwacz 300l, pielnik 6-rzÄ&#x2122;dowy, zgrabiarka zawieszana, obcinarka do cebuli, 502-048-240 Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026; z roztrzÄ&#x2026;saczem, Â&#x201E; wycinacz kiszonek, 668-445-420

Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267

Â&#x201E; Rowery z Anglii, nowe i uĹźywane, dzieciÄ&#x2122;ce, BMX, gĂłrskie, Kaczanowo, ul. Kaliska 106, 726493-924 (Allegro, uĹźytkownik ital-cars) Â&#x201E; ROWY ď&#x161;ş OĹ&#x161;RODEKď&#x161;şPOKOJE Z Ĺ AZIENKAMI 598ď&#x161;ş453ď&#x161;ş636 Â&#x201E; Samotna panna o dobrym sercu poszukuje kawalera lub wdowca katolika na rencie o dobrym sercu. PrzyjmÄ&#x2122; od zaraz. Nekla, Ĺ&#x161;wierczewskiego 40

# !$%

DANPOL ZDZIECHOWA

Â&#x201E; Sprzedam: BIZON Z-056 z rozdrabniaczem 1980 r. 22.000 zĹ&#x201A;; stĂłĹ&#x201A; do rzepaku ROLMAKO 2010 r. 3500 zĹ&#x201A;, URSUS 902 1980 r. 20.000 zĹ&#x201A;; URSUS 914 z Ĺ&#x201A;adowaczem TUR6 1987 r., 25.000 zĹ&#x201A;; URSUS C-360 1986 r. 9.000 zĹ&#x201A;, sortownik MIEDEMA SB-40 1984 r. 18.000 zĹ&#x201A;; ANNA Z-614 dwurzÄ&#x2122;dowa 1980 r. 3.000 zĹ&#x201A;; 601-084711, 601-084-755

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; ChwilĂłwki na dowĂłd, 501-276-246 Â&#x201E; Czarna ziemia, Ĺźwir, piasek, 607-403-028 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia apartament w Karpaczu tel. 604859-605, www.wypoczynek.ubf.pl Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475 Â&#x201E; Drewno kominkowe sosnowe - w metrĂłwkach lub ciÄ&#x2122;te, rachunek, 696-633-417

5R]

Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, tel. 606-891-979 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, wycielenie poczÄ&#x2026;tek lipca, 63-2769-052 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, ziemniaki jadalne wineta, tel. 63-2761-269 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; limuze, wycielenie na wrzesieĹ&#x201E;, 669-923-013 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026; 603-558-089 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, wycielenie 29.05., prosiÄ&#x2122;ta i ziemniaki jadalne, 662-143-208 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 788-834-894 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 792-891-187 Â&#x201E; Sprzedam kolumnÄ&#x2122; do C360, tel. 795-148-106 Â&#x201E; Sprzedam kombajn do ziemniakĂłw anna, maĹ&#x201A;o uĹźywany,c663-307-239 Â&#x201E; Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026; i zgrabiarkÄ&#x2122; karuzelowÄ&#x2026; do siana, tel. 888-501-747 Â&#x201E; Sprzedam kozy, 691-902-711 Â&#x201E; Sprzedam krowÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, wycielenie 7.06, 61-4273-691 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; na obornik. Profesjonalna uprawa ziemniakĂłw od sadzenia po zbiĂłr. Transport pĹ&#x201A;odĂłw rolnych, WszembĂłrz 27 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; i owies, 661-285-025 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; jarÄ&#x2026; - cena 750 zĹ&#x201A;, 693-102-063 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026; 698-999-366 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026; i owies, tel. 662-235-970 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;ode kurki odchowane, 609-042-928 Â&#x201E; Sprzedam nasiona trawy i siano w rolkach, 664-765-834 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 12-metrowy zawieszany, 602-622-985 Â&#x201E; Sprzedam owies 603-337-048 Â&#x201E; Sprzedam owies i pszenicÄ&#x2122;, 606-297-681 Â&#x201E; Sprzedam owies, tel. 662-502-144 Â&#x201E; Sprzedam pawie, koguta i kurki DwĂłr w Podstolicach.61-4386-808 Â&#x201E; Sprzedam podajnik skoĹ&#x203A;ny i szerokÄ&#x2026; felgÄ&#x2122; do bizona, 609-035-140 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; CLAAS ROLLANT 44, walcowa, rozm. 120x120, siatka - sznurek, stan bdb, prasa CLAAS ROLLANT 66, ANNA, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; - balot 120x150 BL 250 WELGER; siewnik ciÄ&#x2026;gniony szerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 3,75 m i beczkÄ&#x2122; do paliwa 1600 l na koĹ&#x201A;ach, 514-695848, 61-4382-741 Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 10 szt. i siano w balotach, Â&#x201E; 600-520-264 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 6 szt. 661-169-842 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 20 sztuk, 516-852-276 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 23 szt., 10 tyg., 695-981-522 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 61-4384-568 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 663-464-540 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 723-948-516 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 9 szt., 785-919-628 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, tel. 605-997-360 Â&#x201E; Sprzedam przetrzÄ&#x2026;sarkÄ&#x2122; do siana KUHN 4,5m, zgrabiarkÄ&#x2122; KUHN 3m,m rozsiewacz AMAZONE 804, siewnik do kukurydzy MONOSEM, 504-920-618 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; samozbierajÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, jugosĹ&#x201A;owiankÄ&#x2122; PRP3, cena 5 tys., wyciÄ&#x2026;g linowy do obornika, tel. 603-228-258 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; 10t, rozsiewacz AMAZONE 1200l, opryskiwacz HARDI, 800l, 12m, 885-033-326 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;ad. 6t, D55, 1988 r, autosan, 603-752-619 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, 505-243-851, po 14 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, 781-327-253 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, pszenĹźyto, Ĺźyto i jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 691-124-802 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto paszowe, workowane, oczyszczone, 4t, 900 zĹ&#x201A;/1t, 510-428-267 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 880-933-703

Â&#x201E; Sprzedam ramiÄ&#x2122; do waĹ&#x201A;u CAMPBELA, waĹ&#x201A;y CAMPBELA podwĂłjne - pierĹ&#x203A;cienie 70 cm, sadzarkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw, radeĹ&#x201A;ka, 601-053-965 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik obornika, dwuosiowy, 2.600 zĹ&#x201A;, tel. 662-466-343 Â&#x201E; Sprzedam siano w kostce, 698-709-661 Â&#x201E; Sprzedam siano, 695-296-055 Â&#x201E; Sprzedam siano, sianokiszonkÄ&#x2122; i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, baloty kostka, 697-749-925 Â&#x201E; Sprzedam siano, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; - maĹ&#x201A;a kostka, tel. 889-982-584 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122; w balotach, 607-471-143 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122; w balotach, dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa z silnikiem 7,5 kw, 888-782-264, 612-851-812 Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122; z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; transÂ&#x201E; portu, 602-808-463 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122;, tel. 660-928-964 Â&#x201E; Sprzedam siewnik poznaniak i betoniarkÄ&#x2122; 120, tel. 696-533-473 Â&#x201E; Sprzedam siewnik poznaniak, 721-380-579 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach 130 spod dachu, 504-185-824 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w kostkach, 604-835-626 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; ze stodoĹ&#x201A;y i 800 kg jÄ&#x2122;czmienia, 663-305-948 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 513-509-329 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, maĹ&#x201A;a kostka, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, sianokiszonkÄ&#x2122;, owies, pĹ&#x201A;ug Kvereland 4-skibowy, obracany, przyczepÄ&#x2122; wywrotka D732 87 r., 607-629-258 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, zamieniÄ&#x2122; na obornik, tel. 607-666-809 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;- waĹ&#x201A;ek 120 cm, 509-273-763 Â&#x201E; Sprzedam tylni maszt do ciÄ&#x2026;gnika z pĹ&#x201A;ugiem (do spychania), 510-428-267 Â&#x201E; Sprzedam URSUS 1614 86 r.; pĹ&#x201A;ug 5-skibowy B -200, cena do uzgodnienia 691-749-987 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe paszowe wszystkie gatunki z transportem. Opony 1100 xR20, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; - baloty, 609-305-437 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne oraz paszowe, 501-772-411 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne wineta i satina, 61-4382-741, 514-695-848 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne, 607-666-809 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki paszowe tel. 607-666-809 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki paszowe, 782-879-179 Â&#x201E; Sprzedam Ĺźyto, 880-595-966

4Q\

ROLNICZE

Skl-835

17 maja 2013

Usl-607

4


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

https://www.facebook.com/KropkaWydawnictwo

< ?)!,"(,%# %V, $&, % /P

Â&#x201E; Wyprzedam budy dla psa, 660-783-144 Â&#x201E; WyprzedaĹź wĂłzkĂłw dzieciÄ&#x2122;cych, uĹźywanych, 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026; z roztrzÄ&#x2026;saczem, wycinacz kiszonek, 668-445-420 Â&#x201E; SprzedaĹź sprzÄ&#x2122;tu z Holandii: rowery, skutery, meble, komody, lampy, KosynierĂłw 81a oraz przyjmÄ&#x2122; pracownika do naprawy rowerĂłw, 662-163-624

040;6246

Â&#x201E; KIEROWNIK BUDOWY, adaptacje projektĂłw 609-118-583

Usl-271

NAPRAWA AGD pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Â&#x201E; KIEROWNIK BUDOWY, adaptacje projektĂłw, doradztwo techniczne, Tel. 665-735-485 Â&#x201E; Kominki, 604-808-764 Â&#x201E; Kosmetyczka z dojazdem do domu, 784-798-700 Â&#x201E; Koszenie i wykaszanie trawy 602-584-151 Â&#x201E; Koszenie trawy kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026;, 723-201-357 Â&#x201E; Koszenie trawy, pielÄ&#x2122;gnacja zieleni, wertykulacja, 724-526-963 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, 601-141-657 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, adaptacja poddaszy, ocieplanie budynkĂłw, 694-414-839

Â&#x201E; AAA autolaweta, transport samochodĂłw, 668-427-138 Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22m - wynajem 501-429-384, 502-974-584

%L %+"& 7 +&, W

#06'0;

()& 

+056#.#%,'6'.'9+<;,0' +5#6'.+6#40'/7.6+411/

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, docieplenia 691-015-103

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

Â&#x201E; PrzewĂłz osĂłb, 668-429-138 Â&#x201E; PrzyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cza wody, kanalizacji, drenaĹź, 666-543-570 Â&#x201E; Remonty, budowa domĂłw pod klucz oraz inne prace budowlane, 61-4365-379, 506-912-109

D<< F ? FD 0230;3;;

()!&&

Â&#x201E; Remonty, wykoĹ&#x201E;czenia, 791-426-320 Â&#x201E; RozbiĂłrki i wywĂłz gruzu, 667-499-106 Â&#x201E; RozbiĂłrki, wywĂłz gruzu, 662-600-089 Â&#x201E; Schody drewniane, 514-720-628 Â&#x201E; Schody z drewna, prace stolarskie, 785-120-222 Â&#x201E; Siatka ogrodzeniowa, produkcja, sprzedaĹź i montaĹź, 607-416-942 Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289 Â&#x201E; Szalowanie schodĂłw, 785-979-391

<%) +" $ )%# $"U%+&$ %(&%%$" %"%$M#"# &%$

tel. 783 015 995

&.1;Q32463015

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

CZYSZCZENIE:

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 605-296-347, 61 428-25-18

- kanalizacji - elewacji - kostki brukowej

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

604-526-005

FIRMA

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

Z DUĹťYM DOĹ&#x161;WIADCZENIEM

WYKONA ROBOTY OGĂ&#x201C;LNOBUDOWLANE

tel. 61-4388-829 509-365-337

*OOB

Â&#x201E; Posadzki betonowe, maszynowo, wykonywane w domach, blokach, biurach itp. 606-128-033

Â&#x201E; PrzewĂłz osĂłb klimatyzowanym busem na 9 miejsc, 503-330-314

PROFESJONALNIE

WEXEL USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;yta GK, adaptacja poddaszy, pĹ&#x201A;ytki, SOLIDNIE, 607-856-441 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, pĹ&#x201A;ytki, atrakcyjne ceny 787-339-249 Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, panele, remonty, konkurencyjne ceny, 693-645-863 Â&#x201E; Mechaniczne wygrabianie trawnikĂłw (starej trawy, wertykulacja), 604-381-253 Â&#x201E; MontaĹź paneli, drzwi, szybko, TANIO, fachowo, 506-034-016 Â&#x201E; Muzyczna oprawa imprez okolicznoĹ&#x203A;ciowych 691-749-826 Â&#x201E; Mycie okien, sprzÄ&#x2026;tanie, 502-316-627 Â&#x201E; Mycie okien, sprzÄ&#x2026;tanie, 603-309-843 Â&#x201E; Naprawa maszyn do szycia, 604-658-734 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, tynki, struktury, 698-154-844 Â&#x201E; Ocieplanie, terabona, malowanie itp., 509-273-322 Â&#x201E; Ocieplenia, podbitki dachowe, klinkier, 791-803-568 Â&#x201E; OGRODZENIA - KLINKIER, INNE 888-232-622 Â&#x201E; PODBITKA dachowa 602-874-737 Â&#x201E; Podnoszenie, remonty nagrobkĂłw, 606-631-423 Â&#x201E; Podsypka, czarna ziemia, Ĺźwir, 667-499-106 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw 602-584-151 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, wykaszanie i koszenie trawnikĂłw. MoĹźliwa FV, 663-811-577 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw. WywĂłz trawy. 697-293-986. Â&#x201E; Posadzka maszynowa rĂłwnieĹź z materiaĹ&#x201A;em, tel. 698-154-844

Â&#x201E; PosprzÄ&#x2026;tam mieszkanie po zmarĹ&#x201A;ych 781-098-391 Â&#x201E; Projekt i wykonanie ogrodzeĹ&#x201E;. Firma Cztery Pory Roku, 601-72-73-72 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej Firma Cztery Pory Roku 601-727-372 Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw Firma Â&#x201E; Cztery Pory Roku. 601-727-372

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO

508 067 342

112Q4105

/106#Ä&#x2019;756#9+#0+'0#24#9#

Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 697-428-561

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, ocieplanie, 691-090-573

< "# M# & "/+" ) $%/P%%#L

USĹ UGI

Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 605-408-725, www. mixo.net.pl

Usl-608

Â&#x201E; WypoĹźyczÄ&#x2122; zagÄ&#x2122;szczarki, 723-201-357

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863 Â&#x201E; Docieplanie budynkĂłw i usĹ&#x201A;ugi remontowe, malowanie natryskowe, 608-784-328 Â&#x201E; Docieplanie, malowanie, szpachlowanie, wieloletnie doĹ&#x203A;wiadczenie, 604-192-278

Â&#x201E; Hydraulik, 666-543-570

-HVWHÄ&#x17E;P\Q QD IDFHERRNÂśX

Usl-369a

Â&#x201E; Szlaka, 662-600-089 Â&#x201E; Thuja szmaragd 15-20cm 2,50 thuja brabant 15-25cm 2,20 thuja ĹźywopĹ&#x201A;otowa 30-50cm 3zĹ&#x201A; i inne krzewy Zieliniec 57 664702-651 606-484-096 Â&#x201E; Umundurowanie i wyposaĹźenie ZHP, 609-880-956 Â&#x201E; Wynajem podpĂłr budowlanych - metalowych, 667-499-106 Â&#x201E; WYPOĹťYCZAM pokrowce na krzesĹ&#x201A;a i obrusy, 608-014-507

Â&#x201E; Hydraulik 601-536-890

Inn-486c

Â&#x201E; SprzedaĹź ROWERĂ&#x201C;W, FOTELIKĂ&#x201C;W I BAGAĹťNIKĂ&#x201C;W na rowery. DuĹźy wybĂłr. Bierzglinek Bukowa 50

Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103

()$*&

Â&#x201E; Sprzedam tanio drzwi wewnÄ&#x2122;trzne z oĹ&#x203A;cieĹźnicami 80 cm prawe, 721-143-465 Â&#x201E; Sprzedam tanio papÄ&#x2122; termozgrzewalnÄ&#x2026; i zwykĹ&#x201A;Ä&#x2026; na wĹ&#x201A;Ăłknie. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zaĹ&#x201A;oĹźenia, 798-470-381 Â&#x201E; Sprzedam TANIO: rowerki trĂłjkoĹ&#x201A;owe, fotelik samochodowy, Ĺ&#x201A;óşeczko i nosideĹ&#x201A;ko turystyczne; spacerĂłwkÄ&#x2122;, zjeĹźdĹźalniÄ&#x2122;, huĹ&#x203A;tawkÄ&#x2122; 500-035-781 Â&#x201E; Sprzedam tuje pospolite 100 szt., po 7zĹ&#x201A;/szt. 1m, kolarzĂłwkÄ&#x2122; KTM, 501-774-782 Â&#x201E; Sprzedam tv 14â&#x20AC;?, 20â&#x20AC;?, 28â&#x20AC;? i rower gĂłrski, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam wersalkÄ&#x2122; 695-489-259 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek bliĹşniaczy Peg-Perego+ foteliki. 600-387-321 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek quinny buzz 3, 3funkcyjny + akcesoria + fotelik samochodowy do 25 kg, 1.500 zĹ&#x201A;, 512-272-381 Sprzedam wyposaĹźenie sklepu odzieĹźoweÂ&#x201E; go, 724-354-463 Â&#x201E; Sprzedam wyposaĹźenie sklepu spoĹźywczego, 695-749-719 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122;, 604-103-417

Â&#x201E; Docieplenia 75 zĹ&#x201A; z materiaĹ&#x201A;em, 691-015-103 Â&#x201E; Domofony, alarmy, kamery, monitoring sklepĂłw, posesji, ďŹ rm, 509-490-402 Â&#x201E; Elektroinstalacje, 608-234-863 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary, 785-901-087 Â&#x201E; ELEKTRYK, 662-627-856 Â&#x201E; Fin-Bud - wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, pĹ&#x201A;ytki, panele, malowanie, zabudowy k/g, i inne, 601-379-147

Roz-859

-TG

 #H+&%&M#+%# 153663Q22T153662356

()$*+

+%0$",&"#")#))&+%S

Â&#x201E; AAA TRANSPORT przeprowadzki, rĂłwnieĹź kompleksowo 781-609-342 Â&#x201E; AAA usĹ&#x201A;ugi transportowe, przeprowadzki, 668-429-138 Â&#x201E; Abc - NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; Abc malowanie, tapetowanie, 723-413-257 Â&#x201E; AGD naprawa, pralki, zmywarki, piece, 665-809-224 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; ANTENY TV SAT, montaĹźe 506-964-989 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Â&#x201E; Auta do Ĺ&#x203A;lubu, 696-021-567 Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel automatyki do bram ďŹ rmy FAAC (serwis) Centrum Handlowe KADENA tel. 601-727-372 Â&#x201E; Budowa domĂłw 602-296-816 Â&#x201E; Budowa domĂłw, docieplanie, remonty, 722-362-621 Â&#x201E; Budowa domĂłw, obiektĂłw gospodarczych, pĹ&#x201A;ytki, szpachlowanie, 662-990-573 Â&#x201E; Budowa domĂłw, ocieplania, tel. 502-614-021 Â&#x201E; Budowa domĂłw, tynki, klinkier 61-4388-738 Â&#x201E; CYKLINOWANIE 607-922-490 Â&#x201E; Cyklinowanie i usĹ&#x201A;ugi remontowe, 506-034-556 Â&#x201E; Czyszczenie kostki brukowej, od 4zĹ&#x201A;/mkw, 537-466-916 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 4 zĹ&#x201A;/mkw, 604-381-253 Â&#x201E; Czyszczenie, udraĹźnianie, przepychanie, inspekcje video rur kanalizacyjnych, 607-616-203 Â&#x201E; Dekarstwo, zakĹ&#x201A;adanie papy termozgrzewalnej, 501-826-639 Â&#x201E; Dj - imperezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 602-677-753 Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438 www.johnyshop.pl

()+ !

Â&#x201E; Sprzedam sosnÄ&#x2122; metry, 697-302-216 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, 504-288-074 Â&#x201E; Sprzedam stolik rtv vox, 100 zĹ&#x201A;, 3 komody, olcha, 700 zĹ&#x201A;, 512-272-381 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; rozkĹ&#x201A;adany + 6 krzeseĹ&#x201A;, nowÄ&#x2026; garderobiankÄ&#x2122; i duĹźy naroĹźnik, 515-202-362 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; princessa z trenem, zakupionÄ&#x2026; w salonie za 2900 zĹ&#x201A;. Rozmiar 38/40. Cena 500 zĹ&#x201A;. 606-145-328

5

www.wrzesnia.info.pl  

 

 !

"# $ %

W ZAKRESIE: tSPCĂ&#x2DC;U[JFNOZDI tSPCĂ&#x2DC;UGVOEBNFOUPXZDI tVLÂ&#x2019;BEBOJBLPTULJQP[CSVL tCVEPXZEPNĂ&#x2DC;X KFEOPSPE[JOOZDI tPCJFLUĂ&#x2DC;XNBHB[ZOPXZDI PSB[JOXFOUBSTLJDI tQPTBE[FLNBT[ZOPXZDI JQS[FNZTÂ&#x2019;PXZDI tEPDJFQMFÇŠCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[Ă&#x2DC;SJOČ&#x2C6;ZOJFSTLJ LJFSPXOJLCVEPXZ tLPT[UPSZTPXBOJFSPCĂ&#x2DC;U CVEPXMBOZDI

FACHOWE DORADZTWO ORAZ SOLIDNE WYKONANIE UFM  

Bd-439

17 maja 2013

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89 Usl-172

693-119-600


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, remonty, 508-916-944 Â&#x201E; Szycie na miarÄ&#x2122;, usĹ&#x201A;ugi krawieckie, rozmiary standardowe i nietypowe, przy zamĂłwieniu moĹźliwy dojazd do klienta, 695-935-542 Ĺ&#x161;WIADECTWA ENERGETYCZNE, badanie buÂ&#x201E; dynkĂłw kamerÄ&#x2026; termowizyjnÄ&#x2026; 602-530-035 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, tel. 605-556-379

POLECA: tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDINFCMJJLS[FTFÂ&#x2019;

RATY

Â&#x201E; Tapicerstwo samochodowe, podsufitki, kierownice, siedzenia do ciÄ&#x2026;gnikĂłw i motocykli, naprawa wymiana tapicerki,naprawa odnawianie skĂłry meblowej i samochodowej, 501-027-680; www.tapicerstwo-samochodowe.com.pl

ZAPRASZAMY

/GDNGPCY[OKCT

Â&#x201E; Tynki maszynowe, posadzki, kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenie wnÄ&#x2122;trz. Firma BodBud, tel. 609-675-281 Â&#x201E; UKĹ ADANIE KOSTKI BRUKOWEJ I KAMIEď&#x161;ş NIA, SCHODY, GRILLE, 665ď&#x161;ş037ď&#x161;ş171

Me-078a

sOGDNGMWEJGPPG sU\CH[YPĂľMQYGICTFGTQD[ sU[RKCNPKG sOGDNGDKWTQYG sOGDNGĂŁC\KGPMQYG

5RT\ĂľV#)&

2TQLGMVRQOKCTY[EGPC FQYĂ?\OQPVCÄ&#x201C;)4#6+5 sYYYOC[TQDRN

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej www.solid-bruk.com, 692-47-48-49

 #H/$%'$"%$M/

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, 667-413-856

<C F

()+ &

 Z0534503;14

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 602-296-816 Â&#x201E; UKĹ ADANIE kostki brukowej, 888-232-622 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki pozbrukowej, granitu, kamienia polnego. 502-565-201 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie papy termozgrzewalnej, 784-418-262 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i granitu, usĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; CAT, tanio, 601-793-970, 61-4372-621 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi blacharsko-dekarskie, ocieplenia, 500-187-717 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; JCB 3CX, 503-750-516 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; JCB, 785-982-497 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, 667-499-106

 F

 +%,L$%( #>

UVQNCTUMKGGNGMVT[E\PGJ[FTCWNKE\PG OCNCTUMKGRĂŁ[VMCTUMKG

Pogotowie Kanalizacyjne Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

WUKO i spirale elektro-mechaniczne

X D F Y <@DD

()+&!

Usl-401

tel. 602-227-666/24 godz.

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EFFECT-MUSIC 606-121-357 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny CANTUS na kaĹźdÄ&#x2026; imprezÄ&#x2122;. tel. 782-871-320, www.cantus.webd.pl

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.thefart.pl, 608-234-863

Â&#x201E; Kierownik budowy, kosztorysowanie, 602-156-726

Â&#x201E; Poznam paniÄ&#x2026; do lat 50, tel. 782-247-602 Â&#x201E; Poznam samotnÄ&#x2026; paniÄ&#x2026; do lat 35, 665-556-606 Â&#x201E; Poznam samotnÄ&#x2026; dziewczynÄ&#x2122; do 25 lat 887-025231 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, www.kozbruk. eu.interia.pl 606-297-689, Projekty 3d

Â&#x201E; Oddam psa w dobre rÄ&#x2122;ce rasy shitzu, 723-410-037 Â&#x201E; Owczarek kaukaski, pĂłĹ&#x201A;roczny, 882-619-096 Â&#x201E; Ratlerki - szczeniaki, 607-434-558 Â&#x201E; Sprzedam krĂłliki rasowe z rodowodem, olbrzym belgijski szary i olbrzym srokacz niemiecki, 604-779-929

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

ATIZ

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

Roz-1431

KAMIENIARSTWO

#8& 9 -7/3F( ! G

SRÂ&#x203A;\F]NL JRWĂ?ZNRZH

&H J & 7/P

 %&%#

 ' (

%##)*+% ,-

/&=A &@$)9 <

   !""#$$"%#$$

:!!

 

 

Bardzo wysokie zarobki CV na duze@prelegenci.com

KOMPUTEROWE TOWARZYSKIE Â&#x201E; Blanka 784-229-220 Â&#x201E; MiĹ&#x201A;a czarnulka, 513-516-157 Â&#x201E; Pan dla paĹ&#x201E; 30-55 lat, 787-517-677 Â&#x201E; Pati, 721-066-008 Â&#x201E; Poznam Ĺ&#x201A;adnÄ&#x2026; zadbanÄ&#x2026; kobietÄ&#x2122;, 787-935-212

KRISPOL Sp. z o.o.

poszukuje kandydatĂłw na stanowisko:

Monter stolarki PVC/aluminium GĹ&#x201A;Ăłwne zadania t1SBDFQS[ZNPOUBČ&#x2C6;VPLJFOJES[XJ17$JBMVNJOJPXZDI [HPEOJF[QS[FXPEOJLJFNUFDIOPMPHJD[OZN

Wymagania:

=  >  * : 05 ;; $3 * +$< +3) )$ )$ * =  $/ * +$ 3%.#3,#()

* * >*

t6NJFKÇ&#x2014;UOPÇ´Ç&#x17D;PCTÂ&#x2019;VHJVS[Ç&#x152;E[FÇŠQSPEVLDZKOZDI[XJÇ&#x152;[BOZDI [QSPEVLDKÇ&#x152;PLJFOJES[XJ17$MVCBMVNJOJVN t;EPMOPÇ´DJPSHBOJ[BUPSTLJFPSB[UXĂ&#x2DC;SD[FHPNZÇ´MFOJB t6NJFKÇ&#x2014;UOPÇ´Ç&#x17D;T[ZCLJFHPVD[FOJBTJÇ&#x2014; t%PÇ´XJBED[FOJFXCSBOČ&#x2C6;Z

Osoby zatrudnione na ww. stanowisku mogÄ&#x2026; liczyÄ&#x2021; na: tDJFLBXÇ&#x152;JQFÂ&#x2019;OÇ&#x152;XZ[XBÇŠQSBDÇ&#x2014;XEZOBNJD[OJF SP[XJKBKÇ&#x152;DFKTJÇ&#x2014;ĂśSNJF tT[LPMFOJBUFDIOJD[OFJTUBOPXJTLPXF tBUSBLDZKOFXBSVOLJ[BUSVEOJFOJB 0GFSUZQSPTJNZTLÂ&#x2019;BEBÇ&#x17D;X4FLSFUBSJBDJF4QĂ&#x2DC;Â&#x2019;LJ,SJTQPM4Q[PP Psary MaĹ&#x201A;e, Budowlana 1, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia MVCQS[FTZÂ&#x2019;BÇ&#x17D;OBBESFTFNBJM l.michalski@krispol.pl

Reklamy na str.

redakcyjne

 /  : $;<<

SpĂłĹ&#x201A;ka Osadkowski Raiffeisen naleĹźy do Grupy Osadkowski â&#x20AC;&#x201C; lidera w branĹźy kompleksowego wsparcia rolnictwa â&#x20AC;&#x201C; od kilku lat daje zielone Ĺ&#x203A;wiatĹ&#x201A;o osobom zaangaĹźowanym, przedsiÄ&#x2122;biorczym, pomysĹ&#x201A;owym, uczciwym i koleĹźeĹ&#x201E;skim. DziÄ&#x2122;ki temu udaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; nam stworzyÄ&#x2021; sprzyjajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; rozwojowi atmosferÄ&#x2122; i moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; czerpania peĹ&#x201A;nej satysfakcji z pracy. DoĹ&#x201A;Ä&#x2026;cz do nas!

4 G* ,

*

@G& $)&  / ? : $;<<

Osadkowski Raiffeisen Sp. z o. o.

Zatrudni LOGISTYKA Miejsce pracy: WrzeĹ&#x203A;nia

  

 

 : %;%<

WYMAGANIA: rWyksztaĹ&#x201A;cenie minimum Ĺ&#x203A;rednie, rChÄ&#x2122;ci i zapaĹ&#x201A; do pracy, rZaangaĹźowanie, rUmiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; negocjacji, rDobra znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pakietu MS Office, rUmiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; dobrej organizacji pracy, rKreatywnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; i samodzielnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w wykonywaniu pracy, rUmiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; nawiÄ&#x2026;zywania i utrzymywania dobrych kontaktĂłw interpersonalnych.

MILE WIDZIANE:

ZWIERZÄ&#x2DC;TA

Kre-129a

Usl-613

 697-148-305

& H $@& & ,9& >

Â&#x201E; Naprawa komputerĂłw u klienta w domu, konďŹ guracja audio oraz TV sat, niskie ceny 721-525-230

G

MATRYMONIALNE

Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw, Renowacja istniejÄ&#x2026;cych ogrodĂłw, Przycinanie drzew i krzewĂłw (rĂłwnieĹź formy bonsai), Wiosenne porzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, CiÄ&#x2122;cie ĹźywopĹ&#x201A;otĂłw.

Y#3Z< [:!\ ++ !! ' ! !

doradcy klienta

Zastrzegamy sobie prawo kontaktu jedynie z wybranymi osobami.

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ BELCANTO, 500-029-180

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TOP - STARS, 608-336-894

  

'

  '   '  , 

Firma z Poznania poszukuje

Prosimy o doĹ&#x201A;Ä&#x2026;czenie klauzuli o treĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb rekrutacyjnych (zgodnie z ustawÄ&#x2026; z dn. 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych, Dz.U. Nr 133 poz.883)."

Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, 606-297-689

$) $9 ' &  $

Â&#x201E; Badania USG Doppler tÄ&#x2122;tnic i ĹźyĹ&#x201A; specjalista chorĂłb naczyĹ&#x201E; lek.med. Piotr Trojanowski ul.JabĹ&#x201A;oniowa 23. Gniezno Tel. 795-486-265 Â&#x201E; DIETETYK 609-370-503 Â&#x201E; Gabinet masaĹźu leczniczego VITACLINIC, Staszica 5, 508-403-669

Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, 783-123-202 Â&#x201E; ZawiozÄ&#x2122; 8 osĂłb, 787-453-482 Â&#x201E; ZduĹ&#x201E;stwo, 61-4360-101

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny deKert (duet), 667-579020, www.de-kert.pl

â&#x20AC;&#x17E;Ogrody Alicjiâ&#x20AC;?

73PU#(3#.

# 48h

LEKARSKIE

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, fotograďŹ a, przegrywanie kaset, 601-262-268

Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm www.firma-chochlik.pl

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane: murowanie, dachy, kominy, montaĹź drzwi, okien, podĹ&#x201A;ogi, 784-418-262 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo-budowlane: malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, tynki ozdobne, zabudowy, Ĺ&#x203A;cianki z pĹ&#x201A;yty gipsowo-kartonowej itp., tel. 782-955-264.

3Q1(

Â&#x201E; Www.psiapasja.boo.pl - strzyĹźenie, ukĹ&#x201A;adanie psĂłw, 698-410-843

Pra-1845

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 tel. 510 145 347

Me-055a

Â&#x201E; Sprzedam pĂłĹ&#x201A;rocznego yorka, 697-480-409

USĹ UGI

Pra-1848

ZAKĹ AD TAPICERSKI

www.wrzesnia.info.pl

Pra-1846

17 maja 2013

Kre-371

6

rDoĹ&#x203A;wiadczenie w logistyce towarĂłw masowych, rDoĹ&#x203A;wiadczenie w branĹźy transportowo-spedycyjnej, rZnajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rynku transportowego oraz zagadnieĹ&#x201E; zwiÄ&#x2026;zanych z przewozami, rZnajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; jÄ&#x2122;zyka niemieckiego.

OSOBA ZATRUDNIONA NA TYM STANOWISKU ODPOWIEDZIALNA BÄ&#x2DC;DZIE ZA: rOrganizowanie transportĂłw krajowych i miÄ&#x2122;dzynarodowych zgodnych z potrzebami klienta oraz standardami firmy, rPlanowanie i realizacja przewozĂłw, rOptymalizacjÄ&#x2122; kosztĂłw, rPozyskiwanie przewoĹşnikĂłw, rBudowanie dĹ&#x201A;ugotrwaĹ&#x201A;ych i partnerskich relacji z aktualnymi klientami.

Oferujemy: rAtrakcyjne wynagrodzenie, rPracÄ&#x2122; w renomowanej i nowoczesnej firmie o stabilnej sytuacji rynkowej, rMoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rozwoju zawodowego i awansu, rSzkolenia specjalistyczne oraz dostÄ&#x2122;p do najnowoczeĹ&#x203A;niejszej techniki i wiedzy, rPrzyjazne Ĺ&#x203A;rodowisko pracy, otwartoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pracodawcy na pomysĹ&#x201A;y, rPrywatny pakiet medyczny.

Oferty prosimy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; do 31.05.2013 roku na adres: rekrutacja@osadkowski-raiffeisen.pl z dopiskiem w temacie: â&#x20AC;&#x17E;Logistykâ&#x20AC;? Prosimy o dopisanie nastÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cej klauzuli: "WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawÄ&#x2026; z dnia 27.08.1997 r. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 923 ze zm."

Informujemy, Ĺźe skontaktujemy siÄ&#x2122; tylko z wybranymi kandydatami.


17 maja 2013

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

7

   tel. 61 436-06-87, 505-824-492

 

Skuteczne leczenie potliwoĹ&#x203A;ci dĹ&#x201A;oni, stĂłp i pach

MEDYCYNA ESTETYCZNA botox, kwas hialuronowy, radiesse, mezoterapia, usuwanie brodawczakĂłw, wĹ&#x201A;ĂłkniakĂłw i znamion

NOWOCZESNE ZABIEGI

ANTYCELULITOWE SPECJALISTYCZNA PIELÄ&#x2DC;GNACJA STĂ&#x201C;P zapewniamy sterylne narzÄ&#x2122;dzia GEHWOL

MAKIJAĹť PERMANENTNY ZABIEGI PIELÄ&#x2DC;GNACYJNE WĹ OSĂ&#x201C;W kuracje regenerujÄ&#x2026;ce i odbudowujÄ&#x2026;ce strukturÄ&#x2122; wĹ&#x201A;osa

Kos-110

SPRZEDAĹť PRODUKTĂ&#x201C;W:

Biuro Podróşy i UbezpieczeĹ&#x201E;

GROMADA WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Opieszyn 8 (obok Biedronki) tel. 61436-16-42, kom 609-896-349

,$ * *9 ,& , $=>& $9 A > $& $ G ) &*=>' ,$ ' )&9 ' ), =& ' 9G* G @' 9,* ,

WYJAZDY Z WRZEĹ&#x161;NI:

www.gromada-wrzesnia.eu KRAKĂ&#x201C;W â&#x20AC;&#x201C; WIELICZKA od 31 maja do 2 czerwca 2013 MAZURY od 20 do 23 czerwca 2013 USTKA od 1 do 6 lipca 2013 NIECHORZE od 10 do 14 sierpnia 2013 BIESZCZADY od 15 do 18 sierpnia 2013 ZAKOPANE â&#x20AC;&#x201C; PIENINY od 21 do 25 sierpnia 2013 KOTLINA KĹ ODZKA od 13 do 15 wrzeĹ&#x203A;nia 2013 WYCIECZKI I WCZASY ZAGRANICZNE t#*-&5:"650,"308& t#*-&5:-05/*$;& 6#&;1*&$;&/*"o0$ "$

Roz-1473

P*9 $ $9 & &A,*=> ? $ & *9 &A &* , = )$&H* ) &A

+%"$ +),> rDY[>+,)

B C > ! : &<!$$!$*E : F :: =  >E H?E : I L MM "E : "< < <

"! (M+,) &M# 6QOCU\&QNCVC 9T\GÄ&#x2021;PKCWN1RKGU\[P VGN YYYQUMUVTC\CMRN

Edu-607

oferta dla handlowcĂłw i wykonawcĂłw )$&H* ) &A

r)+%"%+)%# +"%#/M#+ &." r+# "V"+ /L #)&* r+,) # L + &. 99FF r#M+"#"!%# r', #"%-


8

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl

ZAPROSZENIA Ĺ&#x203A;lubne, komunijne, urodzinowe, okazjonalne i wiele innych

KRĂ&#x201C;WKI firmowe, Ĺ&#x203A;lubne, urodzinowe i inne (ciÄ&#x2026;gutki z indywidualnym nadrukiem)

dĹş w a r p s

kropka.net.pl

T[ZCLPrQSPGFTKPOBMOJFrXZHPEOJF Ĺ&#x201E;

zadz wonapisz

QSBDPXOJB!XS[FTOJBJOGPQM prz yjd8S[FÇŻOJB 'SPNCPSTLB Ĺş

a dowiesz siÄ&#x2122; wiÄ&#x2122;cej


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8VO

17 maja 2013

:U]HyQLDXO%RK0RQWH&DVVLQR ELXUR#JUDDVSOsZZZJUDDVSO

OBRĂ&#x201C;BKA PLASTYCZNA BLACH 

  

9

www.wrzesnia.info.pl

-"

,.< #)+"%15 1532Q3163

CW F9 FF ?F

9! && )%&#")""$ 7 /P%#% &#%.

%'"#%-=%/L /L"/.

s635=('$Â&#x2039;%/$&+3$6.,&+ KUPON RABATOWY RF\QNRZDQ\FKODNLHURZDQ\FK   RNOHLQRZDQ\FKDOXPLQLRZ\FK -10% OD CENY QLHUG]HZQ\FK KATALOGOWEJ

Oto najlepszy sklep jest na Ĺ&#x203A;wiecie. Kupuj u siebie: w Twoim Markecie!

%&$

s*,ÂŚ&,(%/$&+GRPP[PP s&,ÂŚ&,(%/$&+GRPP[PP s:<.5$:$1,(1$52Â&#x2039;<GRPP s=*5=(:$1,(%/$&+[PP s63$:$1,(67$/,1,(5'=(:1(-V\VWHP7,*

RyĹź biaĹ&#x201A;y Wiejska SpiĹźarnia 4*80g 100g-0,47zĹ&#x201A;

1

49

WiĹ&#x203A;nie drylowane 720 ml 100ml-0,69zĹ&#x201A;

(z szynkÄ&#x2026;, pieczarkÄ&#x2026;) 1kg

Zupa Profi 500g (wybrane rodzaje) 100g-0,60zĹ&#x201A;

2

99

Bierzglinek, ul. Cisowa 31

Nauka jazdy konnej #*9 A= , 9 wykwalifikowanego instruktora *

4 =>G9 A $=& ,$ *

F.H. WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 11, tel./fax 61 436 20 90 Bd-349a

K

N

0

99

Oferta handlowa waĹźna 17.05 â&#x20AC;&#x201C; 23.05.2013r. lub do wyczerpania zapasĂłw. Promocja dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. PiastĂłw 16

Roz-1425

Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 10 - 18. Zapraszamy

4

99

Y

Pizza familijna

P

1kg

T

KieĹ&#x201A;basa ZĹ&#x201A;ota

Lody Cliir 100g

M

7

99

13 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16 99


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8 8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE

Bd-308

poziome pionowe Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 61 43-65-497; 510-272-212

TECHNIKA GRZEWCZA INSTALACYJNA I SANITARNA Szczepan Dardzikowski ul. SzczeciĂąska 40 62-300 WrzeĹ&#x201C;nia tel./fax. 61 4362851 tel. kom. 601 730330

 ?Q najnowsze technologie

h Grzejniki pÂłytowe i aluminiowe h WkÂłady kominowe h Ogrzewanie podÂłogowe h Instalacje sanitarno-grzewcze h Fachowe doradztwo h Instalacje gazu pÂłynnego h Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x201C;ciekĂłw h Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny h Pompy ciepÂła h Kominki z pÂłaszczem wodnym h Zbiorniki olejowe h Kompleksowe wykonawstwo kotÂłowni olejowo - gazowych

F GH*= ' :+" #$%&  :! " +' 9 : ! "

[ kotÂły c.o. [ podgrzewacze elektryczne [ podgrzewacze gazowe [ zasobniki c.w.u.

WODA I GRZANIE NA ZAWOÂŁANIE [ Hurt-Detal [ DowĂłz towaru do klienta [ SprzedaÂż ratalna

Bd-136

PROMOCJA!!! TANIA MIED

Bd-425

'  '  ' 

Szeroka gama urzšdzeù firmy:

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 61

640-18-83

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

6NOHSe6RVHQNDs Poleca:

FF

Drzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste.

Tuje brabant 2 m na ĹźywopĹ&#x201A;oty oraz inne Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15, 601-759-243

Roz-741

FF <F DF ;+

F9 F DF -" ,.!%# /+"%4 YGLÄ&#x2021;EKGQF%JTQDTGIQ RCYKNQP[

&.1532130531; Bd-423

Bd-414

###.)+3)%)+ . WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (61) 435-08-21 Bd-346

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-13.00

Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-43-86-130, 697-660-094

malgorzataborowczak@wp.pl

t0,/"t%3;8* t30-&5:t#3".:

ATRAKCYJNE KREDYTY RATALNE

OKNA MARKOWYCH PRODUCENTĂ&#x201C;W

79 FD  <W ? D ?

2UCT[/CĂŁGWN$WFQYNCPC 9T\GÄ&#x2021;PKC

VGN HCZ GOCKNPQYDWFRTKO@PQYDWFRTKORN

0CU\CQHGTVC

sQMPCKFT\YK28%DG\QĂŁQYKQY[U[UVGO(QTKU sQMPCFT\YKQTC\HCUCF[CNWOKPKQYGYU[UVGOCEJ2QP\KQ#NWRTQH sTQNGV[\GYPĂľVT\PGU[UVGO#NWRTQH$GENGXGT sTQNGV[YGYPĂľVT\PGOCVGTKCĂŁQYGHKPG\LC sRCTCRGV[YGYPĂľVT\PG\MQPINQOGTCVWOFHREXFTGYPC RQUVHQTOKPIW sRCTCRGV[\GYPĂľVT\PG\CNWOKPKWOUVCNK sDTCO[ICTCÄ&#x201C;QYGUGIOGPVQYGWEJ[NPG sOQUMKVKGT[ sQMPCKPYGPVCTUMKG $F


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl

11

PROMOCJA!

    

       -5%

-5% :LHĝD+DQJDU

:LHĝD%XQNHU

Z\PLDU\[[FP QUNDW

Z\PLDU\[[FP QUNDW

Z\PLDU\[[FP QUNDW

-5%

-5%

:RIHUFLHSRQDGPRGHOL VLRGHïHNKXĂWDZNRZ\FK

-5%

:LHĝD&DEDQQD

6LRGHïND

-5%

¥OL]J .RORU\VW\ND]LHORQHMDEïNRZU]RVRZ\QLHELHVNL]LHORQ\ GïXJRĂÊPQUNDW GïXJRĂÊPQUNDW

:LHĝD0H]]DQLQH

:LHĝD/RIW

:LHĝD'XSOH[

0RGXï0RVW

Z\PLDU\[[FP QUNDW

Z\PLDU\[[FP QUNDW

Z\PLDU\[[FP QUNDW

QUNDW

5DPSD GRZVSLQDF]NL 3RFK\OQLD:DOO

QUNDW

+XĂWDZND 6ZLQJ%DVLF Z\VRNRĂÊFP QUNDW

QUNDW

8VïXJDREHMPXMH]PRQWRZDQLHRUD]]DNRWZLF]HQLHZLHĝ\0RQWDĝPRGXïöZMHVWSïDWQ\GRGDWNRZR

NOWE KOLEKCJE

SKLEP FIRMOWY: XO'DV]\ñVNLHJR%:U]HĂQLDWHO NRPHPDLOVNOHS#SLPD[SOwww.pimax.pl

SALON MODY NL 3U]HUÏFENLH NUDZLHHFHQLRQHJR U] GRQLHSUW\PHQWX

DVR

 *5$7,6

:U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DÍVWZR NLONDW\VLÆF\DUW\NXÏZ]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\MX›RG] sSDV]F]HNXUWNLsVZHWU\WVKLUW\ sEOX]NLNRV]XOHsREXZLHPÆVNLH sWRUHENLSDVNLsEL›XWHULD

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:¯/&=$1.$s.$6725 5<.2s&27721&/8%s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD Skl-801

ELKA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl Bd-421

12

Serdeczne podziÄ&#x2122;kowania

dla pani Iwonki Cichej z Restauracji Margeritta za kameralne przyjÄ&#x2122;cie z okazji 50-lecia Ĺ&#x203A;lubu oraz rodzinie, przyjacioĹ&#x201A;om, znajomym za modlitwÄ&#x2122;, Ĺźyczenia, prezenty skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026; BoĹźena z Sylwestrem

.RFKDQHMPDPLH

9.00-17.00, sobota 9.00-13.00

]RND]MLXURG]LQ QDMVHUGHF]QLHMV]H Ä&#x201D;\F]HQLDVNäDGDMĂą G]LHFL]URG]LQDPL

RTUV W CXYZRZV:ÂŚ*,(/

 Szymon  

:LRVHQQDREQLÂ&#x203A;NDFHQ

Me-179

SROVNLHJRZĂ&#x2020;JOD GRZ\F]HUSDQLD]DSDVĂ?Z

=DPĂ?ZWHUD]RGELHU]ZHZU]HyQLX FHQDJZDUDQWRZDQD 5R]F

(.223$ 1HNODXO3RZVWDĂ?FĂ?Z:ONS WHO

x 3@$& 9 x F$ * 9  x F $* => )9& x { ,* x {99 9&$ 9=A x . &* 9$=& $ $9 @ 

  " # ##

Usl-606

'  ' ? '  

STAJNIA I REGIONALNE i III TOWARZYSKIE

1LHF]HNDMGâXŎHM ]DPyZZ\PDU]RQ\SURGXNW XSURGXFHQWD

Instruktor jazdy konnej â&#x20AC;&#x201C; 784 603 502

9 :"" ) $| &9, 9&9,

7ĂŁ80,.,

TDK &

 HMD -./AMD8

PRQWDÄ&#x201D;*5$7,6

GFG HDDGBHDNHD GOBDHGBD DGM

....P888

 BDG QDF

Kre-373

 PABA H@FDA GPABDG DF MEDGBA DGD QDF BBBDGDSQGAT GH U 9@

532 545 835

â&#x20AC;&#x17E;Firma z wieloletnim 1$51 !'!#L

@ A BDAEDDFGAEDBDG GEB H@ 62-200 GNIEZNO, al. Reymonta 26 : ::E !; F : :[\ "#&!<!&<E +#!"&!+#*E <"!"*!#+:\SU]HGDÄ&#x201D;F]ĂśÄ&#x2C6;FLGR ),$7$6.2'< :U]HÄ&#x2C6;QLD5\QHN 

STALE KONSTRUKCYJNE:

CENTRUM

E E /E E

 E E E ,

HIPOTECZNYCH

 /  E ?/ 

KREDYTĂ&#x201C;W

$&'()*'+,./4,6)7 8,$49;<=>?9<='(@844@8 $&'(+6'$,,;F,?'

NAJLEPSZE OFERTY! WrzeĹ&#x203A;nia, Kutrzeby 8 UFMt

Kre-310

BM G 532 545 835

Roz-1409a

15 czerwca 2013 6601 01 871 590, www.gronowka.pl

Bd-378a

-9' Y$= + :!":"!


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

13

*dotyczy wybranego obszaru kraju

17 maja 2013

Tuner cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T

Antena kierunkowa DVB-T ze wzmacniaczem TechniYagi T2

BEZPĹ ATNA

@ D 0 A R*  A ST@

â&#x20AC;? 22

Full HD

LED

TELEWIZJA CYFROWA

 z  Telewizor LED Full HD 22PFL2908H/12

Telewizor LED DLH32127MP4CR

.  $)) )))D$ A I  LM4 A ;N A :' 0 A E @G4#E< HI0OJ#3K

?@ 8 A .  $)) )))D$ A :' 0 A  N' ( A E @G4#EHI0J#3K

HDMI xTelewizor LED 32W2333DG ?@ 8 A @ @ 0 A :' 0 A E @G4#E< HI0OJ#3K

Telewizor LED Full HD UE40EH5020 : O  0 A I .  A @ @ 0 A E @G4#E HI0OJ#3K

Oferta dostÄ&#x2122;pna w elektromarkecie we WRZEĹ&#x161;NI, ul.KALISKA 30

â&#x20AC;? 40

â&#x20AC;? 32

D  D D D D D D!"# "$%D  D! &$ D% D D' ( ! !!)'*+D! ! ! DD!)D $!)D ( , $ '-+D D '+!  D./012 %! ( !DD ( D!) D ! !' !3$!"' )D (D) ! (

 

â&#x20AC;? 32

 
14

17 maja 2013

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

www.wrzesnia.info.pl

15Kre-362

bez 

szybko, konkurencyjne ceny

plus

serdecznie zaprasza  ,  Q

Mieszalnia farb

l lateksowych, akrylowych, olejnych tt5*,,63*-"t%&,03"-t10-*'"3#%Ć&#x2013;#*$" 5*,,63*

ZAPRASZA Usl-614

pn.-pt.: 9.30-17.00, sob. 8.00-13.00

tel. 500Â 077 300

8S[FÇ´OJB VM$VMJDB

MATERIAĹ Ă&#x201C;W BUDOWLANYCH

Mieszalnia tynkĂłw i farb b t%ZTUSZCVUPSĂśSN

_$" !%0! _%/P%16! _+%)&+ %Q! _+%%)+!,+ %Q!

# !$

<<?DC

$

* , * $=,=A ' ?& =& ) ,$ ?=)9

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5

HURTOWNIA

#*%#

/,==  18:00

www.stal-pol.pl FDD < 

25.05.2013

t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018; t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 

tPLOB.4 tUZOLJ GBSCZ TUZSPQJBOZ LMFKF TJBULJ QÂ&#x2019;ZUZ(, t%0$*&1-&/*"#6%:/,Âť8 3&.0/5: &-&8"$+**13"$&8:,0ĆŠ$;&/*08&

8S[FÇ´OJB VMĆ´XJÇ&#x2014;UPLS[ZTLB 

Zew-482

CENTRUM OGRODNICZE CEDR ZE STARZAĹ KOWA

SPRZEDAĹť MATERIAĹ Ă&#x201C;W BUDOWLANYCH OKNA FIRMY

& ) &@$=*A&Â&#x201E; ,$* @& 9

Edu-645

OFERUJEMY: tkolorowe grysy i kamienie ogrodowe t agrotkaninÄ&#x2122; troĹ&#x203A;liny t korÄ&#x2122; sosnowÄ&#x2026;

143-" ,."L#)+ 2 152104 1;4241465

 

Roz-937

STUDIO KOLORU

Projektujemy i wykonujemy niepowtarzalne aranĹźacje ogrodowe A jeĹ&#x203A;li masz wĹ&#x201A;asny pomysĹ&#x201A; na ogrĂłd i chcesz wykonaÄ&#x2021; go sam - zrĂłb zakupy u nas i otrzymaj rabat na caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; towaru z dostawÄ&#x2026; do domu!

Bd-438

Czy w Twoim ogrodzie czas na zmiany?


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

 /Q

KOSTRZYN

lek. spec. chorĂłb wew.

=8);`/`'F?'/` =>';'4)+4)?,6/b6 =>';'4)$&?'q'+b6

   

($*&' %$9 $ ' %$* !! &' - G &*=> !' ,& G9 !!

     

tel. 601-76-43-30, 603-155-088 )= *=*&,

Sabina Jurek Gabinet prywatny

 niejszej rejestracji

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska przyjmuje pn., wt. 15.00-21.00, czw. 9.00-15.00, w soboty po uzgodnieniu

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze rstomatologia estetyczna rwybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia (resekcje, zatrzymane Ăłsemki) r *.1-"/5: r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

Gabinet czynny: od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku

w godz. 900-1700

$ PY.0 Â&#x2020;{(

tel. 61 4363-533

Lek-293

* * >*

NEKLA

DIABETOLOG

Lek-405

Baza lekarzy  

www.wrzesnia.info.pl

Lek-249e

17 maja 2013

Lek-369

16

KOMPLEKSOWE KURACJE :;<=>;?@BF<H

  Opieka dietetyczna + modelowanie sylwetki

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00 WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 602-830-899

botoks korekcja zmarszczek mezoterapia modelowanie ust  lipoliza

dr Piotr Wiszniewski    

B? )  #IPKGU\MC5\E\GRCýUMC B? ) B,CEGM5RKEJCNUMK

pn. 9:00 - 13:00, czw. 14:00 - 19:00

&' ( ")* +,./+2/+

 #)) ) 

PIERWSZA KONSULTACJA GRATIS!!!

GABINET STOMATOLOGICZNY

1(8520('

$CFCPKC'')K75)VĂľVPKEU\[LP[EJKMTĂľIQY[EJ

Gabinet w przychodni NOWAMED ! .V tel. 507-199-660 www.opieka-dietetyka.pl magda.glebowska@gmail.com

  !" #$%

52'%,#.+56;%<0')#$+0'6;.'-#45-+'

9T\GÄ&#x2021;PKCWN)GP6-WVT\GD[EVGN 4GLGUVTCELCQFRQPFQRV

Lek. med. JOANNA MICHALSKA

SPECJALISTA NEUROLOG

 '  ( #) *+ , .  ) /' + &1%% ) ' + +3

 . 

' "3""#73"" ' &3""#83""

- neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych Lek-339

' 9!$ !7 %

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 61 868-94-29, kom. 600-107-840

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA spec. W. Kwiatkowski

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

G / 9

lekarz dentysta Oferujemy: x )$ ,$=**A& =& ,

9$9,

x &=& ,$*9 x @  9)  = Â&#x201E;H* x => $ $@  @ =& R E : L> $E : <<!&&!#%% !; F: ' ::

Lek-221

9[MQPWLGO[\CDKGIK URT\ĂľVGOPCLPQYU\GLIGPGTCELK

GABINET STOMATOLOGICZNY

<) = >? ?@ A'  ?@B  ?@ #< << ?@ A' C    D D) ? ?  )=BA  

lek. stom. ogĂłlnej

   

 

 !

PAWEÂŁ KRUPKA

" # $%  #&  '(

&) *

' +& #   ' & # 

#    &  +)  

#  

 &  &    !

, # #&  

 &' 

 # -&. # !

Roz-238d

  EÄ&#x160;G]LHSU]\MPRZDĂĄZH:U]HÄ&#x17E;QL     !

"# $ %&'%&'( %% &(&'% )

lek. spec. chorĂłb wew.   !" # $%&'  (" Rejestracja tel. 61-4365-740   

 

=DSLV\LGRGDWNRZHLQIRUPDFMHZ\ĂĄÄ&#x2026;F]QLHWHOHIRQLF]QLH LORÄ&#x17E;ĂźPLHMVFRJUDQLF]RQD

REUMATOLOG GABINET PRYWATNY

Bioterapeuta

F"$

STOMATOLOGIA

(+<;-16'4#2+#

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66, Os. LipĂłwka

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(

6.87(&=1( /(&=(1,(

Lek-304

/Y.-P

^!%*$

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

)*+/

Lek-406

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

r) r B r)

r B r E = r B r@ B 

-+0'<;6'4#2+# rG ?  A )B ? rG ? (H(F

/#5#Ä&#x2019; /+-41-+0'<;6'4#2+# -+0'5+16#2+0)

)CDKPGVE\[PP[ QFRQPFQRVt

-QĂŁCE\MQYQWN/KĂŁQUĂŁCYUMC PCFMYKCEKCTPKĂ°

VGN}}

F""

Gabinet MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Porady dietetyczne dla:   ! "  # $ $ 

 " $  $ 

   "%  " "   

& #''(

Kos-078

PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

&,$P (""& /L"

/L

www.wrzesnia.info.pl

17

NZOZ Wrze*nia, ul. S+dowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent-wrzesnia.eu Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

ul. Culica 2d/26 tel. 61 4366-328, 608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE

%\[PPGRQPRV UQD WN)PKGÄ&#x2018;PKGĂ˝UMCD9T\GÄ&#x2021;PKC

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

F"++

VGN

Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

=$35$6=$0<

Lek-380

GABINET LEKARSKI

PORADNIE PRYWATNE

Poradnia psychiatryczna wtorek Poradnia psychologiczna 2 i 4 roda miesi&ca Choroby tarczycy dr med. E. Schneider, wtorek

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

czynna od wt. do pt. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

14.00-18.00 14.30-18.00 12.00-18.00

STOMATOLOGIA â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, leczenie kana'owe Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe,

wtorek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

- korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, licĂłwki bezporednie

 Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw

BADANIE WZROKU - wstÄ&#x2122;pne badanie komputerowe - ocena widzenia obuocznego za pomocÄ&#x2026; Foroptera - pomiary amplitudy akomodacji i dobĂłr dodatku do bliĹźy - dobĂłr soczewek okularowych

Nasze gabinety wyposaĹźone sÄ&#x2026; w najnowoczeĹ&#x203A;niejszy sprzÄ&#x2122;t okulistyczny

Konin

ul.l PoznaĹ&#x201E;ska P 200, tel. 666 366 929

SĹ&#x201A;upca

ul. 21 stycznia 6, tel. 63 277 25 37

FD D C

AL-FGPV

<# &C ("& + )+" .GM#NC<KGNC\PC

Gabinet stomatologiczny

!,/ "+%)+"%5 (.554

XO.RzFLHOQD :U]HzQLD

I B  ? 

4GLGUVTCELC VGNY

WHO 

GABINET CZYNNY CODZIENNIE

Gabinet Leczenia Nerwic!!! 

!! "# $%# &'"

!! 

!! 

!!! 

!! ()*

!!! 

!!

Waldemar KieÂłczewski

Lek-247b

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

PROTETYKA

HIPOKRATES

EXPRES

ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E;

WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

tel. 61 4360-365, 506-585-086 Lek-315a

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego Lek-278

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87

F"%$

Lek-412a

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

WrzeĹ&#x203A;nia

ul.l Kaliska 38, tel. 694 463 402 ul

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12 pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00


18

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 maja 2013

[  L

 M   [ * * @<&%.<&)$& @<&%/<&)$& M0$<(&.&%<$& M0+<$+).<$&

OBWIESZCZENIE O LICYTACJI '  '  D

dnia 27.05.2013 r. o godzinie 10:00  D L : x  = L B E #!%<< H?     D [  L

 M   [  L

 M 5#\] *  5     ; ' ' '  ]   D 0  G [ = * [ %3 +&#%))  Poz. WyszczegĂłlnienie/opis [  ;OcER[ EfR [M %3" 8 * &))+ '* 08 S[ (& G;[  ML@[M$"EO+$))/$33

$*

%Â&#x2039;

#$%Â&#x2039; szacunkowa

$

&/3)))) 5

L  ,?Q   = E : _E E ; 1.  +[* `    E , E<*& ,* [   '     ' Lf[<<<%<#$[$  '  M 8'  \  ' ;S 7 '  5 "     * [ '  * E  ]  ' * 5 ' ' '      * 7  M ^  ]      [

  L5 [ SS<$.(<&))$ 8 0' '  [  $( &))$ *  L5 [ SSG;<$,)<&)),  &&  &)), * 5 [ ;G<$$<&)$$  &.  &)$$* * 5   '  ' # 5* q  ,?  ` %<<:<<<E<< :  D %)*))))) 5*

H /   ; $*     ] 5  L

 0  *  [ # 4M "  * * [ &* +<$& <<<+ << << <<# %$< #   '   *:<:#<% : '5     * &* R   ' ' 5    D #    5  5        ] >  _ 5  ] #    ' ] 5 ]  '  ' 5 ]   5      5  5 _ #   ]  '   '  '  ' '  '   *   '        5 '   5  ]   ]  ' * 5    ]         *    >    * 0 5      ]   %  D 5        ^      ]   > * "     '   5 5     *

 $ (",%#"/ ,.%/! #)+ 24 %3521@G ,$$@ &* & @$& =&* & ,$H @

&&A & $ => %=

@$ &A' ,GH&A @

& -9

0     #:<:#<% : : <<<  L

 0  *  [ * @ $) +&#%%) [ ]' $ <  > ' <*

"  M

&.%#! -/"/" 

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10; 62-330 Nekla

[        ' ]*

7'     &.*)(*&)$% *  * ,*))  * $)*)) L : x  = L B E #!%<< H?  5  ; '  %[" ? *   '  ; ' ;; '    &/*)(*&)$% * ' '    * $)*))*  5  ;; '  [# ? : [  L

 M     5 '    *   $%*)(*&)$% *

www.wrzesnia.info.pl

   5  ] 4  0  *  [   5 5    * %/ * 3   &$  $,,. *    H*'* @ * L* &)$) * $)& * +($ ]` * *K* 0        8   8 0 ]  $3*),*&))3 *       ^ 

  H*'* @ *L* &))3 * &). * &$)/ ]` * *K* M ]5 > '    L

 0  *  [ * H+$K 3%.%#$,% # 0* ' 0*

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10; 62-330 Nekla

DELTA

EKOGROSZEK POLSKI, CZESKI

WÄ&#x2DC;GIEL

KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , DREWNO OPAĹ OWE, BRYKIET RECORD Z WÄ&#x2DC;GLA BRUNATNEGO, KOKS

SĂ&#x201C;L DROGOWA Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 436-64-19

Nowy punkt sprzedaĹźy! ObĹ&#x201A;aczkowo 179 WÄ&#x2122;giel, koks, brykiet

tel. 501-988-176

Roz-1360a

@G ,$$@ &* & @$& =&* & ,$H @

&&A & $ => %=

@$ &A' ,GH&A @

& -9 L  ,?Q   = E : _E E ; 1.  &# `    %E , <E+<< ,: [   '     ' 0R$=<)))$,/,.<3  '  M 8'  \  ' ;S 7 '  5 "     * [ '  * E  ]  ' * 5 ' ' '      * 7  M ^  ]      [  L5 [ SS<$.(<&))$ 8 0' '  [  $( &))$ *  L5 [ SSG;<$,)<&)),  &&  &)), * 5 [ ;G<$$<&)$$  &.  &)$$ * * 5   '   #'     * q  ,?  ` <:<<<E<< :  D +*))))) 5* [        ' ]* L   #:<:#<% : : +<<  L

 0  *  [ * @ $) +&#%%) [ ]' $ <  > ' <* H /   ; $*     ] 5  L

 0  *  [ # 4M "  * * [ &* +<$& <<<+ << << <<# %$< #   '   *:<:#<% : '5     * &* R   ' ' 5    D #    5  5        ] >  _ 5  ] #    ' ] 5 ]  '  ' 5 ]   5      5  5 _ #   ]  '   '  '  ' '  '   *   '        5 '   5  ]   ]  ' * 5    ]         *    >    * 0 5      ]   %  D 5        

^      ]   > * "     '   5 5     *   5  ] 4  0  *  [   5 5    * %/ * 3   &$  $,,. *    H*'* @ * L* &)$) * $)& * +($ ]` * *K* 0        8   8 0 ]  $3*),*&))3 *       ^ 

  H*'* @ *L* &))3 * &). * &$)/ ]` * *K* M ]5 > '    L

 0  *  [ * H+$K 3%.%#$,% # * ' 0*


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

19 Bd-353c

17 maja 2013

PRODUCENT OKIEN I DRZWI !"#$%&$%'( )*+, %/$

:; ( "%;%%<

%":*<=>**>+=**>

0  $ 0 1  $ 0  1 $ 0  24

37Â?3.-. 3 {1P1Â&#x17D; -./01234351

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10; 62-330 Nekla @G

,$$@ &* & @$& =&* & ,$H @

&&A & $ => %=

@$ &A' ,GH&A @

& -9 L  ,?Q   = E : _E E ; 1.  "# `    #E , <E<&*& ,: [   '     ' 0R$=<)))&)+.$<3  '  M 8'  \  ' ;S 7 '  5 "     * [ '  * E  ]  ' * 5 ' ' '      * 7  M ^  ]      [

  L5 [ SS<$.(<&))$ 8 0' '  [  $( &))$ *  L5 [ SSG;<$,)<&)),  &&  &)), * 5 [ ;G<$$<&)$$  &.  &)$$ * * 5    

 5    

  * q  ,?  ` %<:<<<E<< :  D %*))))) 5* [        ' ]* L   #:<:#<% : : #<<  L

 0  *  [ * @ $) +&#%%) [ ]' $ <  > ' <* H /   ; $*     ] 5  L

 0  *  [ # 4M "  * * [ &* +<$& <<<+ << << <<# %$< #   '   *:<:#<% : '5     * &* R   ' ' 5    D #    5  5        ] >  _ 5  ] #    ' ] 5 ]  '  ' 5 ]   5      5  5 _ #   ]  '   '  '  ' '  '   *   '        5 '   5  ]   ]  ' * 5    ]         *    >    * 0 5      ]   %  D 5        # ^      ]   > * "     '   5 5     *   5  ] 4  0  *  [   5 5    * %/ * 3   &$  $,,. *    H*'* @ * L* &)$) * $)& * +($ ]` * *K* 0        8 #  8 0 ]  $3*),*&))3 *       ^ 

  H*'* @ *L* &))3 * &). * &$)/ ]` * *K* M ]5 > '    L

 0  *  [ * H+$K 3%.%#$,% # 0* ' 0*

"  M  M 8'  \  ' 4 R  H* +$ 3%++ )++K 5 D 19.06.2013 r. o godz. 9.30  M 8'  \  ' 5 7 '   '   * : 05 ;; $)  $3   pierwsza licytacja & $ => %= ) &A ) *&9 

9&* )  $@A [) 8& 9\ , $=>& H*9A !:' 2 $ @$H , $=>& ) * !' 2  G9 &$ &=*A&* +: , $=>& '+ > ' 5 D 0' * 5 ' :+" #$%& ' {& !! ]' M 8'    5 7 ' "         " [NKW:PO1F/00010063/6] M    #&:#"<E<<   5 ' ] g     :"%<E<< * c   '    ' 5 '   $<$)   '* #:&#"E<< 

 ] ']` '   ' * 8 '        ]  ' ']` '   '          D L , C  ? = L RÂ&#x20AC; 

 w Kaliszu 77 1020 2212 0000 5102 0286 6887 7   *,.+ h $       ]      ^     5      * 7 * "  M 7 * "  M 4 R 

4 R 

asesor Anna Czelusta  

"  M Barbara Onyszkiewicz

Ă&#x201E;3DQLHQLHS\WDP\VLÄ&#x160;GODF]HJRQDP-Ä&#x2026;]DEUDĂĄHÄ&#x17E; G]LÄ&#x160;NXMHP\ÄŞHQDP-Ä&#x2026;GDĂĄHÄ&#x17E;´ 

      

Ĺ&#x203A;p. Marii-Teresy Kujawa 

 Krzysztofowi Kaczmarkowi   !"  #  $% &  ' $  (  %

)   *    +

      % #

,--./-,0

$    

Ĺ&#x203A;p. Zenona Zaworskiego  Kazimierzowi Kuczmie proboszczowi !( 23    '           

    ' ww-244

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

http://www.facebook.com/ KropkaWydawnictwo


Reklama - biuro ogล‚oszeล„, tel. (61) 436-52-70

1 89

9 99

PIWO KASZTELAN 4x0,5L PUSZKA

2,39

11,99 KAWA PRIMA 500g

PIWO ยŒย=X qMZB_YVTยŽ

9

0,5l bt

99

10,99 1/2 litra piwa zawiera 25 gramรณw czystego ,  : R ,

  *   :

Posiadamy ISO 9001 oraz 14001

24h SERWIS 24h MOBILNY AT WARSZT* + 24h ) ( ' $%& NIE HOLOWAร“W POJAZD

IR

MYJNIA T

www.wrzesnia.info.pl

2

29

0x & "L 49

4

8,99

2,89 NAPร“J COLA PARTYZONE 2l

LODY KOKTAJLOWE KORAL 750 ml

5;.0.u"" v)+"/.

14 99

Skl-833

17 maja 2013

kg

21,99 SER SALAMI MI

R>    $.*#&%*)(*&)$%    ]*

         !  "   # !  " # ! !   oraz   

    

         

  

 

Sa-522a

20

Numer 1202  

Wiadomosci Wrzesinskie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you