Page 1

Temat tygodnia, s. 15

Modelowa wrześnianka – numer stanika, buta, ubrania...

8 marca 2013 NR 10 (1192/XXIV) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Dzień Kobiet, s. 14

Piłka nożna, s. 32

Orzechowo i Wszembórz – najpiękniejsze straże

Victoria nie dała się ograć poznańskiemu pierwszoligowcowi

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

Tam było piekło Dwie osoby nie żyją, siedem rodzin jest poszkodowanych. To bilans pożaru bloku w Grabowie Królewskim.

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Sąd zakazał gminie Września sprzedawać działki na „Korei” Aktualności, s. 7 4 lata za 24 ciosy nożem w byłego trenera Victorii Zdarzenia, s. 4 Prawie milion kur i 80 tysięcy świntuchów żyje w naszym powiecie Gospodarka, s. 10

Filip Biernat

W sobot okoo godz. 22.00 wybuch poar w mieszkaniu rodziny Kazimierskich, na parterze bloku nr 22 w Grabowie Królewskim. W ogniu i dymie zginy dwie osoby: Teresa Kazimierska i jej syn Roman. Z poncego domu uciekli: Zdzisaw (ojciec rodziny) i drugi z synów Przemysaw. Mieszkanie spono doszcztnie. Poar zniszczy czciowo take inne lokale znajdujce si w tej oraz w ssiedniej klatce schodowej. – Trwa ledztwo, które ma na celu ustalenie przyczyny poaru. W tej chwili snucie jakichkolwiek przypuszcze jest nieuprawnione – mówi prokurator rejonowy Krzysztof Helik.

>>

501 677 731 lub 501 677 838

Kolejne opóźnienie terminu oddania do użytku nowego szpitala powiatowego Samorząd, s. 11 www.wrzesnia.info.pl

dok. na s. 9

Wioletta Bakoś nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski We wtorek w warszawskiej siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego wiele mówio si o wrzesiskim sporcie. Okazj byo wrczenie Wioletcie Bako nagrody dla najlepszej trenerki roku 2012. Szkoleniowiec Orkana, ale te kadry narodowej siatkarek plaowych, prestiow statuetk otrzymaa ju po raz drugi. PKOl wyróni nauczycielk Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych ju w 2009 r. – Drugi i ostatni – mieje si laureatka. – Regulamin konkursu nie przewiduje nagradzania jednej osoby trzykrotnie. No, moe za jakie kilkanacie lat kto wpadnie na pomys uhonorowania mnie za cao-

ksztat pracy. Ale oczywicie wyrónienia nie s celem samym w sobie. Rodowita wrzenianka przygod ze sportem rozpoczynaa od lekkoatletycznej bieni. Ju jako uczennica Szkoy Podstawowej nr 2 odnosia sukcesy w czwórboju i sprintach. W wieku juniorskim przyszed czas na biegi potkarskie. Kilkakrotnie stawaa na podium mistrzostw Polski. Kariery zawodniczej nie zrobia, ale po skoczeniu poznaskiej AWF i podjciu pracy w ówczesnym Zespole Szkó Rolniczych przy Kaliskiej zaja si szkoleniem lekkoatletów. I to z sukcesami.

>>

dok. na s. 15

Jak dobrze mieć kamerę Czujne obiektywy kamer miejskiego monitoringu nie są w stanie zarejestrować jednej bardzo ważnej rzeczy – tego, jak silnie i szybko rozwija się monitoring prywatny. Czas: niedziela, 24 lutego, okoo 20.00. Miejsce: ul. Jana Pawa II we Wrzeni. Ogldamy widok z kamery ustawionej w oknie kamienicy naprzeciwko dawnego Peweksu. W pierwszych sekundach nagrania w kadr od strony fary wjeda srebrne combi na wiatach stopu. Internauci oceni pó niej, e to volvo V40.

Combi skrca w prawo, by beztrosko zaparkowa na kopercie. Kierowca jednak przelicza si i z zaskakujco gonym trzaskiem zahacza o ty zaparkowanego mercedesa. Auto staje, a po chwili wjeda gbiej, eby przepuci samochód z tyu. Kierowca wysiada i dokadnie oglda zniszczenia na przodzie wasnego auta. Na mercedesa nawet nie spoglda. Po czym wcza samochodowy alarm i przechodzi na drug stron ulicy, prawdopodobnie do bankomatu. Po dwóch minutach mczyzna wraca, szperajc w portfelu. Chowa go do kieszeni spodni, rzuca okiem na mercedesa, wsiada i odjeda.

– Zniszczenia zauwayem nastpnego dnia, w poniedziaek – mówi waciciel mercedesa. – Szkody to strzaskany zderzak i spore wgniecenie pod tyln lamp – dodaje. Nagranie pochodzi z prywatnej kamery internetowej, któr mieszkaniec kamienicy zamontowa w oknie dwa miesice wczeniej, po tym jak kto urwa mu z maski gwiazdk mercedesa. Z dopiskiem „mistrz parkowania” wrzenianin wrzuci nagranie na YouTube’a. Tam jednak przepado ono bez echa. Dopiero po umieszczeniu filmiku na naszym portalu rozptaa si burza.

>>

dok. na s. 6


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Idealnie kobiecy dzień SONDA

Moim zdaniem

Urszula Szymko, emerytka: – Dla mnie najwaşniejsze w şyciu jest zdrowie i spokój. ŝyczyłabym ich wszystkim kobietom. Czasy są cięşkie – młodzi nie mają pracy. Ich matki się denerwują. Kaşdej kobiecie przydałby się dzień takiego psychicznego odpręşenia. Upominek tego dnia to nie wszystko, a jeşeli juş ma być, to najlepiej jakiś drobiazg. Najwaşniejsze, şeby wszystkie panie czuły się waşne i szanowane.

iekawe byoby zapewne, jak na pytanie o wymarzony Dzie Kobiet odpowiedzieliby mczy ni. Obawiam si, e marzenia chopów rozczarowayby nasze panie, szczególnie te „barzy romantyczne�. Dlatego lepiej nie rozwija tego wtku, bo przecie to dzie witeczny. Pamitam, e wiele lat temu, w tym miejscu, z tej samej okazji, napisaem, e dla mnie Dzie Kobiet trwa cay rok, a nie tylko 8 marca... Dostao mi si wtedy srogo od internautów, ale trudno. Nie wiem, czy dzisiaj z penym przekonaniem mógbym napisa to samo... Jeli co jest codziennie, to nie cieszy tak samo jak wtedy, gdy jest rzadko. Podobnie jak wgorz, kawior czy krewetki podawane do kadego posiku. Dlatego to jednak dobrze, e tylko raz w roku jest babskie wito. Szanowni Panowie, pamitajcie o swoich yciowych poówkach, a nie tylko o poówkach w pynie, zwaszcza w tym dniu. Zróbcie dla pa co wyjtkowego, niekoniecznie zwizanego z rzeczami materialnymi („to� te moe by!). Ja na przykad nie pozwol dzisiaj mojej onie zrobi kolacji dla mnie. Wyrcz j i sam sobie co upichc.

zdaniem uşytkowników www.wrzesnia.info.pl keramp: Bywają takie [kobiety], które zasługu-

ją najwyşej na takie jednodniowe uznanie i uszanowanie. kajtek: Co niektóre osoby nie rozumieją, şe jest to święto, w którym szczególnie powinno się pamiętać o kobietach i rozpieszczać je, şeby czuły się wyjątkowo. Wniosek z tego taki, şe to osoby, co tak marudzą o obchodzeniu Dnia Kobiet lub o walentynkach, nie mają nikogo, kto by o nich w ten dzień pamiętał. Współczuję i myślę, şe to jest złośliwość. Pozdrawiam. kanalia: Myślę, şe niektórzy nie pozbierają się juş po tej złośliwości, „pantoflarzu�. JMG: Nie wiem, co będę robić w Dzień Kobiet. Moşe pójdę do kina albo na spacer. A moşe wybiorę się z koleşanką do klubu na męski striptiz. Albo poleşę sobie na kanapie i poczytam ksiąşkę. Na pewno postaram się nie myśleć o marudach, którzy i tak wiedzą lepiej, jaka powinnam być.

Małgorzata Stróşyk, bezrobotna: – Dzień Kobiet najchętniej spędziłabym w gronie przyjaciół. Przy kawie, dobrym ciastku. Chciałabym odpocząć, zrelaksować się. Upominek? Wystarczy symboliczny kwiatek, şebym poczuła, şe naprawdę jest święto kobiet.

Angelika Wygoda, handlowiec: – W Dzień Kobiet chciałabym zjeść dobrą kolację z męşem. Po prostu spędzić ten dzień w spokoju i odpocząć od codzienności. To wystarczy. Prezenty są niepotrzebne. Jedna róşyczka będzie idealna.

Najlepszy prezent na Dzień Kobiet

Małgorzata Wasielewska, pracownik produkcyjny: – Kolacja z partnerem to dobry pomysł na Dzień Kobiet. Na pewno taki sposób świętowania byłby miły. Nie potrzebuję drogich upominków. Drobiazg wystarczy, bo najbardziej cenię pamięć.

kwiaty i słodycze opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

Waldemar Śliwczyński

C

Dziś Dzień Kobiet. W naszej sondzie zapytaliśmy panie o ich wymarzony scenariusz na 8 marca. Jak i z kim chciałyby spędzić ten dzień? Jakie mają şyczenia, marzenia? Jaki upominek chciałyby dostać?

10% 11%

47%

kosmetyki ksiÄ…Ĺźka kino/kolacja

32%

Satyryczny komentarz tygodnia: szczęśliwą kobietę ucieszy kaşdy prezent

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Wymarzony Dzień Kobiet Filip Biernat: Jaki jest pani wymarzony Dzień Kobiet? Czy czuje pani dyskomfort, gdy 8 marca męşczyźni zapominają nawet o drobnym dowodzie pamięci? Jak pani wówczas reaguje? Boşena Nowacka, sekretarz powiatu: – Nie mam nic przeciwko temu, gdy ktoś w tym dniu podaruje mi kwiatka albo inny drobiazg. Ale nie jestem za tym, aby w Dniu Kobiet nadawać charakter święta państwowego. Dla mnie waşne są inne święta: imieniny, urodziny. Czynienie z Dnia Kobiet święta oficjalnego moşe wywołać u płci przeciwnej obowiązek złoşenia şyczeń. I często to kiepsko wychodzi. ŝe zacytuję: „Och, to dzisiaj jest Dzień Kobiet... To şyczę ci wszystkiego najlepszego�. Święto kobiet jest okazją do poruszenia spraw waşnych i istotnych dla kobiet.

Reklama

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA

 !"

  RERN&HQRVX

EKO-GAZ

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

TARTAK NEKLA wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

BRC, LOVATO, STAG $XWR]DVWćSF]H

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

AUTO-GAZ-PYZDRY ul. Mostowa 6

63 2768-462, 604-992-402

Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 Sa-501

GAZ

INSTALACJE GAZOWE

tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

%045"8:0000 693-631-996

Roz-1039a

*$=)$67 

Reklama

tUBSDJDBPCS[ZOBOB t8Ć–(*&-,".*&//: #36/"5/: t&,0(304;&,QPMTLJD[FTLJ t.*"ÂŒ

  OMY  

3URMHNWUHDOL]RZDQ\ZHZVSyâSUDF\ z Narodowym Bankiem Polskim ZUDPDFKSURJUDPXHGXNDFMLHNRQRPLF]QHM

Gutowo Małe, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 61 437-64-56

Sa-412e

Czytaj na stronie 7 dodatku

(GX

 # $ % &' $ ( ) *+ &' $, $ -&


3

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl

GAZ DOM-GAZ

schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa

—–‘™‘‹‡ŽÂ?‹‡Í´Íť ͸ͳnj͜;͸͡nj͜ʹ͚

Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 61-4388-077, 601-084-743 NISKE CENY

Kre-354

-CUUCPFTC

poleca catering pizza Čˆ kebab Čˆ zestawy obiadowe ‡Â?—†‘•–¸’Â?‡Â?ƒ•–”‘Â?‹‡ ‹Â?–‡”Â?‡–‘™‡Œ Â™Â™Â™Ç¤Â”Â‡Â•Â–ÂƒÂ—Â”ÂƒÂ…ÂŒÂƒÇŚÂ?ƒ••ƒÂ?†”ƒǤ’Ž

ZamĂłwienia i dowĂłz

518-693-795 ZAPRASZAMY

  

Atrakcyjne

ÂƒÂ•ÇŚÍśÍ˛Íś

Organizujemy imprezy ‘Â?‘Ž‹…œÂ?‘ä…‹‘™‡

G]LDâNLEXGRZODQH

:LĘFHMLQIRUPDFMLSRGQUWHO RUD]QDZZZZU]HVQLDSO ww-264

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

Restauracja – Hotel

Roz-863

61 436-27-33, 436-29-49

„Wiosna w polu i w ogrodzie� -XŎNZLHWQLDNROHMQDHG\FMD GRGDWNXWHPDW\F]QHJR &]\WDMRV]F]HJyâDFK QDVWURQLH

Zew-489

:U]HĹ’QLDXO5\QHN WHO 

NAGROBKI

Roz-1384

Kre-353

8 marca 2013


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

4 lata paki za 24 ciosy

Dobieg koca proces Konrada H. oskaronego o usiowanie zabójstwa Aleksandra S. Do zdarzenia doszo 14 kwietnia 2012 przed pubem AQQ. 34-latek napad ze scyzorykiem na ówczesnego szkoleniowca czwartoligowego klubu. Zada mu 24 ciosy w plecy i klatk piersiow. Na szczcie nie spowodoway powaniejszych obrae. – To byy gbokie rany, bo przechodziy przez skór – utrzymywa jednak lekarz, który zszy poszkodowanego.

Wybaczyli mu Kobieta wypadła z koziołkującego samochodu, którym kierował jej chłopak. Nie miała szans na przeżycie. To by zbieg nieszczliwych okolicznoci. 6 lipca 2012 Jacek S. wraca z Monik P. ze Swarzdza. On kierowa renaultem megane, ona siedziaa na tylnej kanapie. Na prostym odcinku drogi krajowej w Psarach Maych 27-latek straci panowanie nad autem, „zapa” pobocze i dachowa, obracajc si kilka razy wokó wasnej osi. wiadków niecodziennego zdarzenia byo dwóch. 63-letni wrzenianin kierowa oplem astr, którym holowa nalecego do syna mercedesa. W pewnym momencie zjechali na lewy pas ruchu, bo chcieli skrci do warsztatu. Ktem oka widzieli pdzcego renaulta. Gdy uleg wypadkowi, zaczli hamowa. Zatrzyma si na poboczu, tu obok nich. Jednak wczeniej wypada z niego moda kobieta. Cho brzmi to nieprawdopodobnie, znalaza si 10 metrów przed samochodami. Emeryt widzia, jak z lecego na dachu francuskiego auta wyszed kierowca. Podbieg do lecej twarz do jezdni 23-latki. Bya nieprzytomna, ale oddychaa. Mocno krwawia z ust... 34-latek kierujcy mercedesem doda: – Zapytaem, kto to jest. Powiedzia, e jego dziewczyna. By bardzo przejty. Powtarza: „Co ja zrobiem? Dlaczego nie ja?”. Z relacji obu panów wynikao, e 27-latek jecha lewym pasem dro-

gi. Najprawdopodobniej zagapi si. Nie chcc uderzy w samochody, gwatownie odbi na prawo. Zbyt gwatownie... Monika P. zmara kilka godzin po przewiezieniu do wrzesiskiego szpitala. Za przyczyn jej mierci uznano obraenia wielonarzdowe, w tym m.in. pknicie podstawy czaszki i krgosupa. Jacek S. usysza zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem miertelnym. Podczas przesuchania, do którego doszo ponad miesic pó niej, do wszystkiego si przyzna. Cho widzia poprzedzajce go auta, nie myla, e jad z tak ma prdkoci. Std decyzja o nagej zmianie pasa ruchu. Po odbiciu na pobocze straci kontrol nad wozem. Gdy ten ju si zatrzyma, on przeszed na ty, by wycign dziewczyn. Tyle tylko, e jej tam nie byo. Dlatego wybieg na drog... Rodzice zmarej zachowali si fair wobec 27-latka. Nie obwiniali go za to, co si stao. – Traktowaam go niemal jak swoje dziecko. Przez 6-7 lat by chopakiem Moniki. Nie ma siy ze mn rozmawia, tylko mnie przeprasza. Ale dojdzie do siebie – podkrelia matka, która, cho moga, nie domagaa si od niego roszcze finansowych. Jedyne, które otrzymaa, pochodziy od ubezpieczyciela samochodu. Podczas rozprawy we wrzesiskim sdzie 27-latek dobrowolnie podda si karze. Zosta skazany na 1 rok i 6 miesicy pozbawienia wolnoci w zawieszeniu na 3 lata próby, 3 tys. z grzywny i zakaz prowadzenia przez 1 rok pojazdów mechanicznych. TOS

„ 4 marca stranicy uka-

rali 28-latka mandatem w wysokoci 50 z za zaparkowanie pojazdu na trawniku przy ul. Harcerskiej.

„ 4 marca posypay si

mandaty za jazd rowerem bez owietlenia (obowizuje ono od zmroku do witu). Na ul. Czerniejewskiej stranicy ukarali 100-zotowymi mandatami 19-letniego mieszkaca Sokoowa i 56-letniego mieszkaca Nowego Folwarku. Z kolei na ul. Opieszyn ukarano 17-letniego wrzenianina.

„ Pies biega samopas,

 – Nie miałem zamiaru pozbawić go życia – tłumaczył Konrad H. rodki psychoaktywne i leki uspokajajce. W jego obronie stana tylko barmanka pracujca w pubie. Cz odpowiedzialnoci za to, co si stao, próbowaa zrzuci na Aleksandra S. – Po tym zdarzeniu bywa jeszcze w lokalu. Spoywa bardzo due iloci alkoholu. Rónym klientom opowiada, jak to zosta skrzywdzony – poinformowaa. Prokurator Ireneusz Idziaszek zaproponowa skazanie oskaronego na 8 lat pozbawienia wolnoci. Tym-

Fot. TOS

czasem obroca 34-letniego mieszkaca Kaczanowa mec. Patryk Filipiak wniós o uznanie jego klienta winnym i wymierzenie mu sprawiedliwej kary. Z podobn prob zwróci si sam zainteresowany, który jednak nie przeprosi poszkodowanego. – Nie miaem zamiaru pozbawi go ycia. auj swojego czynu – powiedzia tylko. Wyrokiem z 28 lutego Konrad H. zosta skazany na 4 lata pozbawienia wolnoci. Tomasz Szternel

Pieszy został potrącony przez samochód. Zmarł w szpitalu 51-letni mieszkaniec Kolonii Ciemierów (gmina Pyzdry) trafi do szpitala po tym, jak zosta potrcony przez renaulta lagun. Zmar w wyniku poniesionych obrae. Do wypadku doszo 1 marca, tu po godz 20.00, na prostym odcinku drogi wojewódzkiej w Górnych Grdach. Ze wstpnych ustale policji wynika, e mczyzna szed chodnikiem i wtargn na jezdni wprost pod nadjedajcego renaulta lagun. Kierowa nim 60-letni mieszkaniec Kotlina. By trze wy. Poszkodowany w cikim stanie trafi do wrzesiskiego szpitala, gdzie po dwóch dniach zmar.

bez smyczy i kagaca. Rzecz dziaa si 1 marca w okolicach szkoy w Nowym Folwarku. Stranicy szybko ustalili 42-letni wacicielk czworonoga i wlepili jej mandat: 100 z.

Mieczysaw A. by kawalerem, mieszka razem z matk. Duo chorowa. – On tam trze wy nigdy nie by, wiecznie piwkowa – usyszelimy od jednego z mieszkaców. Nie podlega dyskusji, e kotlinianin jecha z du prdkoci. Po potrceniu pieszy przemieci si o kilka metrów. Tymczasem we wspomnianym miejscu obowizuje ograniczenie prdkoci do 40 km/h. ledztwo w sprawie wypadku prowadzi supecka prokuratura. Na jej wniosek 5 marca zostaa przeprowadzona sekcja zwok. Ma da odpowiedzi na pytanie o przyczyn zgonu i stan trze woci denata. TOS

Zawinił kierowca VW, ale poszukiwany jest ten z bmw

„ W ostatnich dniach

stra miejska ukaraa mandatami dwie osoby (mieszkaców Kaczanowa i Wrzeni), które nie potrafiy okaza wystarczajcej iloci rachunków za wywóz nieczystoci pynnych, czyli szamba. Pierwszy mczyzna zosta ukarany 200-, a drugi 400-zotowym mandatem. KUL

Kronika policyjna

Chwycił za nóż i dźgał nim byłego trenera Victorii. Kumple mu pogratulowali, ale sąd wymierzył karę najsurowszą z możliwych: więzienie.

W trakcie trwajcego kilka miesicy postpowania prowadzonego przez Sd Okrgowy w Poznaniu przesuchani zostali wiadkowie krwawego zajcia. Widzieli, jak mczy ni kócili si – zarówno w lokalu, jak i na zewntrz. W pewnym momencie Konrad H. wycign nó i zacz nim wymachiwa przed Aleksandrem S. Ten chcia mu go wytrci z rki. Bezskutecznie. Zosta powalony na ziemi. Konrad H. zacz go d ga. – Ludzie stali obok i nie reagowali. Nikt ich nie rozdzieli – utrzymywali zgodnie klienci pubu. Do lecego trenera podbieg dopiero 18-latek. Zaciska mu rany, eby nie krwawiy. Po chwili z pomoc przyszli inni. – Lea w kauy krwi, nie rusza si – opisywa zastan sytuacj Marcin, który wybieg z AQQ. Towarzyszy mu Remigiusz. – Po drodze minem si ze sprawc. Syszaem, jak kto mu gratulowa: „Dobrze zrobie” – zezna 23-latek. Biegli psychiatrzy uznali, e mimo upojenia alkoholowego (1,01 mg/ dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu) Konrad H. wiedzia, co robi. Wczeniej kilkakrotnie podejmowa leczenie, które i tak zdao si na niewiele – wci wcha klej, stosowa

Straż Miejska

4 Zdarzenia

„ Dwaj domokr-

cy (58-letni mieszkaniec Kozarzewa i 30-latek z Kruszwicy) pukali do drzwi wrzenian, oferujc kuchenki gazowe z montaem. Cena bya bardzo atrakcyjna: 300 z, patne w trzech ratach. Dopiero po podpisaniu umowy okazywao si, e jest duo wysza – 1499 z plus odsetki. Nieuczciwi handlarze zostali zatrzymani przez policj 25 lutego przy ul. Sowackiego.

„ Kto pomalowa spre-

jem klatk schodow i cznik szpitala. Cho do zdarzenia doszo 23 lutego, to zawiadomienie na policj wpyno cztery dni pó niej. Trwa analiza zapisu monitoringu.

„ Prawo jazdy, dowód re-

jestracyjny i buty sportowe ukrad nieznany sprawca z otwartego daewoo lanosa (1 marca). Samochód by zaparkowany w Otocznej.

„ Nastpnego dnia ucze Zespou Szkó Zawodowych nr 2 zgosi kradzie kurtki. Kto wycign mu j z szafki. Kosztowaa okoo 250 z.

Kierowca volkswagena LT (jechał do Wrześni), chcąc uniknąć stłuczki z poprzedzającym go bmw, gwałtownie zahamował. W efekcie stracił panowanie nad autem, odbił na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z renaultem kangoo. Wydarzyło się to 6 marca na drodze wojewódzkiej w Pyzdrach. Do szpitala trafili obaj kierowcy: 23-letni sprawca i 51-letni poszkodowany. Co ciekawe, z miejsca wypadku odjechał kierowca bmw (samochód nie miał numerów rejestracyjnych). Poszukuje go policja. TOS

„ Wrzenianin zamówi laptopa za porednictwem portalu Allegro. Cho ju 17 lutego przela na konto sprzedajcego 800 z, to sprztu wci nie otrzyma. Std zawiadomienie na policj, które zoy 4 marca. TOS


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

5 Prosto z sądu Skazana na życie w chorym związku Poniewierana postanowiła szukać sprawiedliwości w sądzie. Nie znalazła jej. Kamila* ma 48 lat. Pracuje jako sprztaczka, zarabia tylko 300 z miesicznie. Ale to nie niska paca, a konkubent jest przyczyn jej problemów. Adama* poznaa 19 lat temu. Wprowadzia si do niego wraz z synem z poprzedniego zwizku. Nie mieli luksusów, bo yli w maym mieszkaniu o powierzchni 33 m2. Mimo to podjli decyzj o dziecku. Nikodem* przyszed na wiat w 2001 r. Tyle e zamiast scali par, poróni j. wieo upieczony tatu nie poczuwa si bowiem do opieki nad synem. Nawet wicej – zacz naduywa alkoholu i wszczyna

burdy. Wyzywa Kamil od najgorszej, zabiera pilota od telewizora, zakaza korzysta z pralki. Dlatego w 2010 Kamila zaoya mu spraw o zncanie psychiczne. Có z tego, skoro pod jego naciskiem oskarenia wycofaa. Pó niej aowaa, bo sytuacja w domu nie ulega zmianie. Niemal kadego dnia Adam obrzuca j wulgaryzmami, przy których „szmato” czy „dziwko” to komplementy. Popycha j i szturcha. W podobny sposób postpowa z pasierbem. Tylko syna traktowa normalnie, nigdy nie mia do niego zastrzee. Kolejne policyjne interwencje zdaway si na niewiele – pijany konkubent zachowywa si przy stróach prawa bardzo spokojnie, niekiedy udawa, e pi. Gdy ju odjechali, znów wszczyna awantury. – Wychodziam na gupi, e wzywaam ich bezpodstawnie – dosza do wniosku.

Kilkakrotnie uciekaa z dziemi z domu. Baa si o siebie i o nie. Miaa powód, bo konkubent wielokrotnie grozi, e ich zabije i zakopie. Czara goryczy przelaa si w czerwcu 2012. Kamila po raz kolejny opucia mieszkanie wraz z dziemi. Nie mieli dokd i. Noc spdzili na awkach w parku przy amfiteatrze. To zdarzenie sprawio, e zoya kolejne zawiadomienia na policj. Tym razem sprawa zncania psychicznego znalaza fina w sdzie. Proces ruszy w pa dzierniku 2012. 58-latek nie przyzna si do zarzucanego mu czynu. Utrzymywa, e to nie on, a pasierb wyzywa go od najgorszego. – Jest zdrowy, a nigdzie nie pracuje. Nie wiem, co robi caymi dniami – tumaczy. Potwierdzi te, e kóci si z konkubin, zazwyczaj o pie-

nidze. Bo z 2 tysicy, które zarabia, trudno wyy. Adam nie potrafi znale wytumaczenia dla czstych interwencji policji ani opuszczania mieszkania przez przez rodzin. – Przecie nie wyganiaem ich. Oni sami uciekaj, jak im co odbije – stwierdzi. Jeden z ssiadów potwierdzi co prawda, e Adam wszczyna awantury, ale tylko wtedy, gdy jest pijany. A wedug niego, pije rzadko – ledwie kilka razy w miesicu. Ssiad, cho czsto sysza krzyki dobiegajce z mieszkania obok, nigdy nie interweniowa. Denerwowao go tylko, e podczas kadej wikszej awantury lecia mu tynk z sufitu... W cigu czterech ostatnich lat stróe prawa dziewiciokrotnie byli wzywani przez Kamil. W 2009 zaoyli niebiesk kart, suc do dokumentowania faktów zwizanych

z przemoc w rodzinie. Od tego momentu – co zgodnie potwierdzili poszkodowani – Adam powstrzymywa si od stosowania siy fizycznej. Dwa lata pó niej, z uwagi na naduywanie alkoholu, zosta oddany pod dozór kuratora. Nikodem przed sdem nie formuowa zarzutów wobec ojczyma. Cho by przez niego bity i wyzywany, nie czu alu. Take inne osoby (ssiedzi, czonkowie rodziny, znajomi) nie potwierdziy, by byli kiedykolwiek wiadkami zncania si przez oskaronego nad kimkolwiek. Mimo e prokurator zaproponowa skazanie Adama na 10 miesicy pozbawienia wolnoci w zawieszeniu na 2 lata próby, to sd go uniewinni. Uzna, e nie ma przesanek wiadczcych o jego winie. TOS * imiona bohaterów tekstu zmienilimy w trosce o ich dobro

Edu-608

Kre-355

Kre-348

Reklama

JRVsNRPXQLNDFMDsZ\VW•SLHQLD

System szkoleń z emisji głosu i wystąpień publicznych (wszystkie grupy zawodowe) Dodatkowo: nagrania lektorskie, przygotowanie do rozmowy o pracę, a także komunikacja interpersonalna dla par. Zadzwoń i dowiedz się więcej!

tel. 725 162 600 kontakt@easycom.net.pl

Bd-421

ZZZHDV\FRPQHWSO


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Jedni się cieszą, a drudzy pomstują Wrzesińska Spółdzielnia Mieszkaniowa opróżniła korytarz piwniczny w jednym z bloków przy ul. Fromborskiej. Nie wszyscy są z tego faktu zadowoleni. Bolesaw Czelusta, jeden z lokatorów bloku, zarzuca administracji kradzie, poniewa WSM wywioza zgromadzone przez niego „zbiory”: zom, farby i róne rzeczy znalezione m.in. w mietnikach. – Najbardziej nie mog przebole mebli kuchennych, których warto oceniam na pi tysicy zotych – mówi B. Czelusta. – Takie meble mona ju tylko zobaczy w angielskich filmach – stwierdza. Tumaczy, e wszystko trzyma Bolesław Czelusta nie ukrywa, że lubi zbierać z ulic różności. – Ludzie w korytarzu piwnicznym, poniewa wyrzucają do śmietników wiele wartościowych rzeczy – mówi Fot. Łukasz Różański

w jego komórce nie byo ju najzwyczajniej w wiecie miejsca. – Administracja nie zwrócia si do mnie z adnym nakazem wywiezienia rzeczy. O ich usuniciu dowiedziaem si od kolegi. Zostaem wic okradziony – stwierdza B. Czelusta. WSM twierdzi zgoa co innego. Urzdnicy podkrelaj, e korespondencja z panem Bolesawem odnonie gromadzenia przedmiotów i mieci w korytarzu piwnicznym trwa od sierpnia 2011 r. Bezskutecznie. – Zgodnie z Regulaminem Porzdku Publicznego, korytarzy piwnicznych nie wolno zastawia meblami, opakowaniami, wózkami dziecicymi lub innymi przedmiotami utrudniajcymi swobodne poruszanie si, szczególnie niezbdne w wypadku poaru – mówi Urszula Nadolna, prezes WSM. – Interwencje odbyway si na podstawie zarówno telefo-

nicznych, jak i pisemnych zgosze mieszkaców, jak równie na podstawie kontroli pomieszcze przez pracowników spódzielni w zwizku z prowadzonym remontem budynku. Dodajmy, e wszystkie rzeczy wywiezione z korytarza piwnicznego trafiy prosto na wysypisko mieci. – Pan Bolesaw mia dostatecznie duo czasu, aby zareagowa na pisma i ewentualnie zabezpieczy potrzebne mu rzeczy przed wywiezieniem. Koszt wywozu przedmiotów wyniós 369 z – koczy U. Nadolna. – Nie otrzymaem adnych wezwa. Oni mnie okradli. Nie puszcz im tego pazem – odgraa si B. Czelusta, który planuje cign w swojej sprawie do Wrzeni telewizj. Zadowoleni z dziaa WSM s jednak pozostali lokatorzy bloku. – Nareszcie zrobili porzdek z tymi jego gratami – ciesz si. KUL

Reklama

Jak dobrze mieć kamerę <<

dok. ze s. 1

Momentalnie posypaa si lawina komentarzy, krytycznych zarówno dla bohatera nagrania, jak i waciciela kamery. Jednym nie spodobaa si ucieczka, innym – potajemne monitorowanie. A po paru godzinach odezwa si sam zainteresowany: Dobra, panowie, starczy tych komentarzy, zgosiem si do waciciela mietka – napisa internauta o pseudonimie sprawca. W tekcie obok nagrania podalimy numer komórkowy waciciela mercedesa, który potwierdzi pó niej, e sprawa zostaa zaatwiona. – Sprawca zadzwoni, przyzna si i przeprosi. Doszlimy do porozumienia. Spisalimy papiery i na jego prob zablokowaem filmik. Chciaem jeszcze wycofa spraw z policji, ale nie dao ju rady. Powiedzieli mi, e musz go teraz ukara, ale bdzie to najniszy mandat. Nie wnikaem w to, czemu wtedy odjecha, wane, e w kocu wzi odpowiedzialno za to, co zrobi – mówi mczyzna. I zachca: – Moe teraz inni zaczn monitorowa na wasn rk. Polecam. Jak wida, to dobry sposób na dochodzenie swoich praw. Moe uda mi si jeszcze przydyba tego, co urwa mi gwiazdk, jak znowu najdzie go ochota – wyraa nadziej mieszkaniec kamienicy. Nie jest to jedyny wrzenianin, który stosuje prywatny monitoring. Ju w komentarzach internautów ujawnio si kilku wacicieli kamer: Bójcie si, bójcie, ja jed z kamerk w aucie. I ju nie raz si przydaa – napisa Zenon. Jednak mao kto podszed do tematu tak powanie, jak Hubert Gwid, mieszkaniec wrzesiskiej Lipówki, który swój dom monitoruje czterema nieruchomymi kamerami umieszczonymi na murach i jedn obrotow na dachu. Obrazy z internetowych kamer odbiera na wszystkich domowych komputerach, a podczas wyjazdów – na komórce. – Par lat temu kto wyrwa mi wszystkie wieo posadzone tuje z ogródka przy ulicy. Wkurzyem si i zamontowaem kamery – wyjania. – Od tego czasu udao mi si m.in. przegoni podejrzane typki, które

5

kamer skada si na miejski monitoring, ale poza tym wasne kamery posiada ju niemal kada wrzesiska szkoa

krciy si w nocy przy domu, i prawdopodobnie uratowa dziecko ssiadów przed piratami drogowymi. No i pi ju o wiele spokojniej – stwierdza H. Gwid, waciciel serwisu CB-radiowego. Wrzenianin ma zamiar jeszcze udoskonali swój monitoring, wykorzystujc zawodowe elektrotechniczne umiejtnoci. Trudno si dziwi rozwojowi prywatnego monitoringu, skoro ten miejski obejmuje zaledwie kilka ulic. We Wrzeni dziaa pi kamer, z których korzystaj zarówno stranicy miejscy, jak i policjanci. Kamery obrotowe znajduj si na naroniku ul. Warszawskiej i Fabrycznej, na ul. Rynek (ta obejmuje te ul. Dzieci Wrzesiskich), oraz na Gnie nieskiej przy rondzie Popieuszki. Dwie kamery nieobrotowe umiejscowiono na Jana Pawa II. Miejski monitoring dziaa od 12 lat i cho jest ograniczony, to w tym czasie wiele razy okaza si przydatny, najczciej w przypadkach chuligastwa, wandalizmu i wykrocze drogowych. A jaki jest stosunek mundurowych do prywatnego monitoringu? – Jeeli kamery maj zapobiega wamaniom, czynom chuligaskim czy wykroczeniom drogowym, lub spenia charakter dowodu w sprawie, to nasz stosunek do nich jest jak najbardziej pozytywny – mówi Mirosaw Morawski, komendant wrzesiskiej stray miejskiej. – Rozumiemy tych wacicieli monitoringu, którzy korzystaj z niego dla poczucia bezpieczestwa i porzdku. Jeeli jednak monitoring wykorzystuje si do naruszania godnoci i wolnoci drugiej osoby, to jest to prawnie niedozwolone – dodaje komendant. Damian Idzikowski


8 marca 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7 AktualnoĹ&#x203A;ci Gmina WrzeĹ&#x203A;nia moĹźe straciÄ&#x2021; â&#x20AC;&#x17E;KoreÄ&#x2122;â&#x20AC;?! Maciej Waszak, byĹ&#x201A;y dzierĹźawca 35 ha gruntĂłw na tzw. Korei w Bierzglinku, zablokowaĹ&#x201A; wĹ&#x201A;Ä&#x2026;czenie terenĂłw do podstrefy WaĹ&#x201A;brzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przypomnijmy, e w sierpniu zeszego roku gmina Wrzenia kupia za bardzo nisk cen, tj. 1,6 mln z, 35 hektarĂłw inwestycyjnej ziemi na tzw. Korei w Bierzglinku. Dlaczego tak tanio? Teren mieli kupi od waciciela spĂłki Prologis Stefan i Maciej Waszakowie, ktĂłrzy dzierawili pola. I w zasadzie kupili, ale... â&#x20AC;&#x201C; Strony (Prologis i Waszakowie â&#x20AC;&#x201C; przyp. red.) zawary umow notarialn, ktĂłra zostaa przesana do urzdu. Musiay tak zrobi, bo artyku 109 Ustawy o go-

spodarce nieruchomociami mĂłwi, e gminie przysuguje prawo pierwokupu w przypadku sprzeday niezabudowanej nieruchomoci, nabytej uprzednio przez sprzedawc od Skarbu Pastwa albo od jednostek samorzdu terytorialnego â&#x20AC;&#x201C; wyjania nam w sierpniu zeszego roku burmistrz Tomasz Kauny. Gmina skwapliwie wykorzystaa ten fakt i â&#x20AC;&#x17E;podkupiaâ&#x20AC;? dziak Waszakom. Burmistrz rozpocz dziaania, ktĂłre pozwoliyby wczy dziak do specjalnej strefy. Pocztkowo wszystko ukadao si dobrze. Niespodziewanie sytuacja zmienia si kilka tygodni temu. â&#x20AC;&#x201C; Poprzedni dzierawca zoy w Sdzie Okrgowym w Poznaniu wniosek o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie niewanoci owiadczenia gminy Wrzenia o wykonaniu prawa pierwokupu. Sd okrgo-

wy postanowieniem z dnia 4 lutego udzieli wnioskodawcy zabezpieczenia poprzez ustanowienie zakazu zbywania tej nieruchomoci przez gmin Wrzenia. Gmina na powysze postanowienie zoya zaalenie â&#x20AC;&#x201C; informuje T. Kauny. Pismo procesowe datowane na 1 lutego w imieniu Macieja Waszaka, syna radnej powiatowej Teresy Waszak, zoy Tomasz ak, rĂłwnie radca prawny starostwa, a take czonek rady nadzorczej szpitala powiatowego. Burmistrz nie chce nam powiedzie, jakich argumentĂłw uy penomocnik Waszaka. â&#x20AC;&#x201C; Nie mog tego podawa, bo wiem tylko to, co wiem z pism procesowych drugiej strony. Tak wic raczej odsyam z tym pytaniem do wnioskodawcy. Bo to jego argumenty. Ja je znam jedynie z pisma procesowego, ale jak ju napisaem... etc. â&#x20AC;&#x201C;

tak Kauny ucina wszelkie domysy. Podobnie M. Waszak: â&#x20AC;&#x201C; To jest moja prywatna sprawa i nie bd z panem na ten temat rozmawia â&#x20AC;&#x201C; stwierdzi. W najbliszych dniach sd rozpatrzy zaalenie gminy na decyzj sdu. Jednak i w tym przypadku Kauny nie chce za duo powiedzie. Pytamy, jak bdzie bronia si gmina. â&#x20AC;&#x201C; To dugi wywĂłd, ktĂłry zajby cay numer â&#x20AC;&#x17E;Wiadomoci Wrzesiskichâ&#x20AC;?, wic trudno go zacytowa. Poza tym mam wtpliwoci, czy mog ujawnia pismo procesowe. Zwaszcza e musiabym w nim zacytowa pismo drugiej strony â&#x20AC;&#x201C; odpowiada. Co zatem dalej z podstref? â&#x20AC;&#x201C; W zwizku z zaistnia sytuacj dalsze czynnoci zwizane z wczeniem gruntu do podstrefy Wabrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostay wstrzymane â&#x20AC;&#x201C; wyjania Kauny. Tomasz Maecki

WĹ&#x201A;aĹ&#x203A;cicielem dziaĹ&#x201A;ki, wpisanym do ksiÄ&#x2122;gi wieczystej, jest gmina WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Tomasz KaĹ&#x201A;uĹźny

Reklama

8FĆ&#x2026;HPUĂ&#x2022;XLĹ&#x2013;XĆ&#x;.FSJUVN#BOLVÇ&#x2DC; â&#x20AC;&#x17E;ZĹ&#x201A;otkaâ&#x20AC;? ;BNJFŨLJMLBLSFEZUĂ&#x2022;XOBKFEFOÇ&#x2DC; zza Odry

.FSJUVN#BOLQSPQPOVKFLPOLVSFODZKOĹ&#x2030;PGFSUĹ&#x2013;LSFEZUĂ&#x2022;XHPUĂ&#x2022;XLPXZDIJLPOTPMJEBDZKOZDI/BQZUBOJBEP UZD[Ĺ&#x2030;DFUFKPGFSUZPEQPXJBEB%BHOB1PĆ&#x2020;PHB LJFSPXOJLQMBDĂ&#x2022;XLJQBSUOFSTLJFK.FSJUVN#BOLVXF8S[FŲOJ %MBD[FHP LSFEZU HPUĂ&#x2022;XLPXZXĆ&#x;.F SJUVN#BOLV % B H O B 1 P Ć&#x2020; P H B 0GFSUBLSFEZUPXB XĆ&#x; .FSJUVN #BOLV KFTUFMBTUZD[OB EP QBTPXBOBEPJOEZ XJEVBMOZDIQPUS[FC JĆ&#x;NPĆ&#x2020;MJXPŲDJmOBO T PX ZDI ,MJFOU B ,SĂ&#x2022;ULBSP[NPXB[Ć&#x;,MJFOUFNQP[XBMBEP QBTPXBĹ&#x2039;OBKMFQT[FEMB,MJFOUBSP[XJĹ&#x2030;[B OJFLSFEZUPXF,MJFOUPUS[ZNVKFPGFSUĹ&#x2013;KVĆ&#x2020; XĆ&#x;DJĹ&#x2030;HVLJMLVNJOVU,SFEZUHPUĂ&#x2022;XLPXZ KFTUKFEOĹ&#x2030;[Ć&#x;NPĆ&#x2020;MJXZDIPQDKJ1POBEUP EP SBE[BNZ,MJFOUPXJ LJFEZXBSUPLPOTPMJEP XBĹ&#x2039;TUBSFLSFEZUZ QSPQPOVKFNZJOOFSP[ XJĹ&#x2030;[BOJB KBLLBSUZLSFEZUPXFD[ZQPĆ&#x2020;ZD[LĹ&#x2013; [BCF[QJFD[POĹ&#x2030; +BLJFTĹ&#x2030;LPS[ZŲDJ[Ć&#x;LPOTPMJEBDKJQPTJBEB OZDILSFEZUĂ&#x2022;X %1;BNJBOBLJMLVLSFEZUĂ&#x2022;XOBKFEFOEBKF ,MJFOUPXJLJMLBLPS[ZŲDJ1PQJFSXT[FJĆ&#x;UBL OBQSBXEĹ&#x2013;OBKXBĆ&#x2020;OJFKT[FĆ&#x;OJĆ&#x2020;T[Ĺ&#x2030;SBUĹ&#x2013;1P ESVHJF XZTUBSD[Z QBNJĹ&#x2013;UBĹ&#x2039; PĆ&#x; EBDJF [B QÂ&#x2019;BUZ KFEOFK SBUZ BĆ&#x; OJF LJMLV 8Ć&#x; HĹ&#x2030;T[D[V SBDIVOLĂ&#x2022;X [Ć&#x;KBLJNJXT[ZTDZNVTJNZTP CJFSBE[JĹ&#x2039; UPEVĆ&#x2020;FVÂ&#x2019;BUXJFOJF8ZCJFSBKĹ&#x2030;D

LSFEZU LPOTPMJEBDZKOZ XĆ&#x; .FSJUVN #BOLV ,MJFOUNBUBLĆ&#x2020;FNPĆ&#x2020;MJXPŲĹ&#x2039;PUS[ZNBOJBEP EBULPXFKHPUĂ&#x2022;XLJOBEPXPMOZDFM "CZTLPS[ZTUBĹ&#x2039;[Ć&#x;UFKPGFSUZUS[FCB[B QFXOFTQFÂ&#x2019;OJĹ&#x2039;T[FSFHXZNPHĂ&#x2022;X %18SĹ&#x2013;D[QS[FDJXOJF .FSJUVN#BOLTUBSB TJĹ&#x2013;NBLTZNBMOJFVÂ&#x2019;BUXJĹ&#x2039;,MJFOUPNV[ZTLB OJFLSFEZUV/JFKFTUXZNBHBOF[BŲXJBE D[FOJF PĆ&#x; [BSPCLBDI XZTUBSD[Z XZDJĹ&#x2030;H [Ć&#x;LPOUB[BPTUBUOJFĆ&#x;NJFTJĹ&#x2030;DF.PĆ&#x2020;OBQP Â&#x2019;Ĺ&#x2030;D[ZĹ&#x2039;EPDIPEZTXPKFJĆ&#x;NBÂ&#x2019;Ć&#x2020;POLB SĂ&#x2022;XOJFĆ&#x2020; [Ć&#x;XJFMVĆ&#x2026;SĂ&#x2022;EFÂ&#x2019; +BLJFTĹ&#x2030;QBSBNFUSZLSFEZUV %1.BLTZNBMOBLXPUBLSFEZUVHPUĂ&#x2022;XLP XFHPXZOPTJUZTJĹ&#x2013;DZ[Â&#x2019;PUZDI BĆ&#x;PLSFT LSFEZUPXBOJBNPĆ&#x2020;FXZOJFŲĹ&#x2039;OBXFUMBU 1P[XBMBUPOBEPHPEOFSP[Â&#x2019;PĆ&#x2020;FOJFTQÂ&#x2019;BUZ JĆ&#x;EPTUPTPXBOJFXZTPLPŲDJSBUEPNPĆ&#x2020;MJXP ŲDJmOBOTPXZDILMJFOUĂ&#x2022;X,MJFOUPUS[ZNB QSPQP[ZDKĹ&#x2013;EPTÂ&#x2019;PXOJFXĆ&#x;LJMLBNJOVU $[ZLPOJFD[OJFTĹ&#x2030;KBLJFŲ[BCF[QJFD[F OJB %1 %MB LSFEZUV LPOTPMJEBDZKOFHP EP Ć&#x;UZTJĹ&#x2013;DZ[Â&#x2019;PUZDIOJFQPUS[FCBBOJQP SĹ&#x2013;D[ZDJFMJ BOJEPEBULPXZDI[BCF[QJFD[FŨ

ÄąDJTLBNZSBUZLSFEZUĂ&#x2022;X 1Â&#x2019;BĹ&#x2039;KFEOĹ&#x2030; OJĆ&#x2020;T[Ĺ&#x2030;SBUĹ&#x2013;Ç&#x2DC; ,SFEZULPOTPMJEBDZKOZ

1S[FKEĆ&#x2026;EPNFSJUVN

 19-letni M. Miedziak i jego zwyciÄ&#x2122;skie fryzury

1FÂ&#x2019;OBJOGPSNBDKBPLSFEZDJFHPUĂ&#x2022;XLP XZNJLPOTPMJEBDZKOZNEPTUĹ&#x2013;QOBOB XXXNFSJUVNCBOLQMPSB[XQMBDĂ&#x2022;XDF

1MBDĂ&#x2022;XLB1BSUOFSTLB .FSJUVN#BOLV 8S[FŲOJB VM8BST[BXTLB UFM HPE[JOZPUXBSDJB QOQUoĆ&#x;

%[JĹ&#x2013;LVKĹ&#x2013;[BSP[NPXĹ&#x2013;

Ĺ&#x2018;URGD:LHONRSROVNDXO%URGRZVND& WHOPDUNHWLQJ#V]DEOHZVNLSO

]DSUDV]DGRRUJDQL]DFML

NRPXQLLZURNX

Gas-401

Gas-397

Â&#x2021;:\Ĺ&#x2019;PLHQLWHPHQX Â&#x2021;NOLPDW\]RZDQHVDOH Â&#x2021;RJURG\KRWHORZH

Fot. archiwum

Mateusz Miedziak z Czeszewa (gmina Miosaw) zdoby dwa zote medale podczas Mistrzostw Fryzjerskich o Puchar Ziemi Nadodrzaskiej. Konkurs by rozgrywany 3 marca we Frankfurcie nad Odr. Wzio w nim udzia blisko 50 osĂłb. 19-letni M. Miedziak, ktĂłry uczy si w Zespole SzkĂł Zawodowych nr 2 we Wrzeni, zdoby medale w dwĂłch konkurencjach: fryzura lubna oraz modne strzyenie i modelowanie (dzia mski). â&#x20AC;&#x201C; Zwycistwo w dziale mskim byo atwe. Tego samego nie mog jednak powiedzie o konkurencji fryzura lubna â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi laureat, ktĂłry zajcia praktyczne odbywa w zakadzie Agnieszki Sobczak w Miosawiu. To nie pierwszy sukces czeszewianina. Ma ju na swoim koncie m.in. drugie miejsce w OgĂłlnopolskim Konkursie UczniĂłw Rzemiosa Fryzjerskiego â&#x20AC;&#x17E;Mody Fryzjer 2012â&#x20AC;?. Najwysze miejsce na podium zaj za na Otwartych Mistrzostwach Fryzjerskich Dolnego lska we Wrocawiu (modelowanie fryzury klasycznej). Dodajmy, e na mistrzostwa za Odr pojechay rĂłwnie dwie uczennice z â&#x20AC;&#x17E;koszarâ&#x20AC;?: Weronika Szady i Anna Smelkowska. KUL


8 marca 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

8 AktualnoĹ&#x203A;ci

Energia otwarcia Modele aut na wod, wiatraki na wiato, a take pokazowe lekcje, od ktĂłrych nie mona si oderwa, walki wojĂłw i murujce kobiety â&#x20AC;&#x201C; to tylko niektĂłre atrakcje drzwi otwartych w Zespole SzkĂł Politechnicznych. Trz y d n i o w e d rz w i o t w a r te we wrzesiskiej placĂłwce przy ul. Wojska Polskiego rozpoczy si we wtorek 5 marca. GimnazjalistĂłw i ich rodzicĂłw na wstpie wita Bogdan Nowak. Dyrektor ZSP osobicie odpowiada na wszystkie pytania i zachca do wybrania szkoy, ktĂłr sam koczy. Szef placĂłwki zachwala take sprawnie dziaajcy system stypendialny i przypomnia o dorocznych nagrodach dla najlepszych uczniĂłw. W Zespole SzkĂł Politechnicznych na tegorocznych absolwentĂłw gimnazjĂłw bdzie czeka siedem klas 4-letniego technikum i dwie klasy 3-letniej szkoy zawodowej. Specjalnoci technikum to: informatyk, elektronik, mechanik, ekonomista, architektura krajobrazu, budownictwo oraz urzdzenia i systemy energetyki odnawialnej. W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 czekaj specjalnoci: elektromechanik oraz operator obrabiarek skrawajcych.

Â&#x201E; Mionicy yew ju nie

pojed po lodowisku przy ul. Gnie nieskiej. Zostao ono definitywnie zamknite. Dodajmy, e z lodowej tafli skorzystao w tym sezonie ponad 14 tys. osĂłb.

Â&#x201E; Strefa patnego parkowania zostanie rozszerzona o ulice: Warszawsk (na odcinku od deptaka do szpitala) i Harcersk w pitek 15 marca. Â&#x201E; Panuje tam mia atmosfera, uprzejme i umiechnite panie w okienku chtnie obsuguj petentĂłw i nie traktuj tego jak zo konieczne. Gdzie jest takie miejsce? To najkrĂłtsza recenzja wydziau komunikacji wrzesiskiego starostwa. Tak trzyma!

Â&#x201E; Odchodzca zima po-

 Wbrew pozorom, w szkole politechnicznej uczy siÄ&#x2122; wiele dziewczÄ&#x2026;t. Na zdjÄ&#x2122;ciu pokazowe zajÄ&#x2122;cia w jednej z klas Podczas drzwi otwartych na zwiedzajcych czekao wiele atrakcji. Przykadowo, technikum energetyki odnawialnej reklamowao si m.in. modelem samochodu na wodĂłr oraz wiatrakami na ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei wizytĂłwk technikum budownictwa byy dziewczta stawiajce mur. Na holu odbyway si bezpardonowe walki wojĂłw, z racji tego, e uczniowie

ZSP przynale do grzybowskiej druyny odtwĂłrstwa historycznego. W swoim niepowtarzalnym, bardzo energicznym i absorbujcym uwag stylu pokazow lekcj jzyka polskiego prowadzi Mirosaw Jadryszak, znany w szkole jako Zeus. Gimnazjalici nie mieli z niej wyj. W otwartych klasach odbyway si poza tym pokazy zdj z wielu po-

Fot. DAI

zaszkolnych aktywnoci uczniowskich organizowanych przez ZSP. S to m.in. festiwale piosenki i przegldy twĂłrczoci artystycznej, noce filmowe, wyjazdy i wymiany zagraniczne czy rejsy dajce moliwo zdobycia patentu eglarskiego. Przez trzy dni drzwi otwartych szko przy ul. Wojska Polskiego odwiedzio kilkaset osĂłb. DAI

kazaa, jak wygldaj wrzesiskie ulice, chodniki i skwery. Peno na nich psich kup... Trzeba urzdza niezy slalom, aby dotrze do celu, a przy okazji w co nie wdepn. Apelujemy do wacicieli czworonogĂłw, by sprztali po swoich pupilach, a do municypalnych o surowe karanie tych, ktĂłrzy â&#x20AC;&#x17E;zapominajâ&#x20AC;? o swoim obowizku. KUL

Reklama

Nowe miejsca do zabaw powstanÄ&#x2026; w kilku punktach miasta. BÄ&#x2122;dzie z nich moĹźna korzystaÄ&#x2021; w poĹ&#x201A;owie kwietnia

7232*5$),$&,6=<

T

rzy nowe place zabaw powstanÄ&#x2026; na terenie WrzeĹ&#x203A;ni. Ten najwiÄ&#x2122;kszy â&#x20AC;&#x17E;wyroĹ&#x203A;nieâ&#x20AC;? przy ul. KosynierĂłw. Konkretnie, przy hali widowiskowo-sportowej (przy tzw. statku). Ma on mieÄ&#x2021; szerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 12 metrĂłw, a dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 8,5 m. MilusiĹ&#x201E;scy do swojej dyspozycji bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; mieli m.in. cztery Ĺ&#x203A;lizgi i przejĹ&#x203A;cie tubowe pomiÄ&#x2122;dzy dwiema wieĹźami. Dwa Ĺ&#x203A;redniej wielkoĹ&#x203A;ci miejsca do zabaw powstanÄ&#x2026; z kolei przy oĹ&#x203A;rodku zdrowia przy ul. Fromborskiej oraz przy TBS-ach. Tamtejsze place majÄ&#x2026; siÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; m.in. z jednej wieĹźy, dwĂłch zjeĹźdĹźalni i elementĂłw sprawnoĹ&#x203A;ciowych. Elementy wykoĹ&#x201E;czeniowe (podobnie jak przy KosynierĂłw) majÄ&#x2026; byÄ&#x2021; z motywami roĹ&#x203A;linnymi i zwierzÄ&#x2122;cymi.

:DOGHPDUDÄŁOLZF]\Ä&#x2122;VNLHJR

]ĂŁ :635=('$ÄŻ<

UrzÄ&#x2122;dnicy planujÄ&#x2026; rĂłwnieĹź postawiÄ&#x2021; jeden plac na terenie gminy WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; jednak nie podjÄ&#x2122;to jeszcze decyzji, w jakiej miejscowoĹ&#x203A;ci on stanie. Wiadomo tylko, Ĺźe ma byÄ&#x2021; najmniejszy z planowanych. ZĹ&#x201A;oĹźÄ&#x2026; siÄ&#x2122; na niego jedna wieĹźa i dwie zjeĹźdĹźalnie, w tym jedna podwĂłjna. Ma siÄ&#x2122; tam teĹź pojawiÄ&#x2021; tzw. zjazd straĹźacki. â&#x20AC;&#x201C; Miejsca do zabaw powinny zostaÄ&#x2021; postawione najpóźniej do koĹ&#x201E;ca kwietnia. Czekamy na rozstrzygniÄ&#x2122;cie ogĹ&#x201A;oszonego przetargu â&#x20AC;&#x201C; informuje Anna Grzybowska, peĹ&#x201A;nomocnik do spraw ProďŹ laktyki i RozwiÄ&#x2026;zywania ProblemĂłw Alkoholowych w UrzÄ&#x2122;dzie Miasta i Gminy we WrzeĹ&#x203A;ni. Ratuszowi urzÄ&#x2122;dnicy szacujÄ&#x2026;, Ĺźe budowa czterech placĂłw zabaw pochĹ&#x201A;onie z budĹźetu okoĹ&#x201A;o 120 tys. zĹ&#x201A;. KUL

WkrĂłtce zostanie rozpisany przetarg na remont kolejnego (i ostatniego na terenie powiatu) odcinka â&#x20AC;&#x17E;piÄ&#x2122;tnastkiâ&#x20AC;?

S 'UXNDUQLD:\GDZQLFWZD.523.$ XO)URPERUVND

.VLÄ?JDUQLD'RP.VLÄ&#x2C6;Ä°NL XO 5\QHN XO5\QHN

ww-256

%LXUR2JĂŁRV]HÄ&#x2122;:LDGRPRĤFL:U]HVLÄ&#x2122;VNLFK XO-DQD3DZĂŁD,,

zykuje siÄ&#x2122; kolejny etap przebudowy krajowej piÄ&#x2122;tnastki. Drogowcy poĹ&#x201A;oĹźÄ&#x2026; tym razem nowy dywanik asfaltowy na 6,7-kilometrowym odcinku od Osowa do KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owa. â&#x20AC;&#x201C; Przygotowujemy siÄ&#x2122; do ogĹ&#x201A;oszenia przetargu na wyĹ&#x201A;onienie wykonawcy. Roboty powinny ruszyÄ&#x2021; za kilka miesiÄ&#x2122;cy â&#x20AC;&#x201C; informuje Jerzy Helwing, kierownik Ĺ&#x203A;redzkiego rejonu Generalnej Dyrekcji DrĂłg Krajowych i Autostrad. I szybko zastrzega, Ĺźe planowana inwestycja nie zakĹ&#x201A;ada wymiany podbudowy drogi. â&#x20AC;&#x201C; Nawierzchnia powinna byÄ&#x2021; wzmocniona, ale to kosztuje niebotyczne kwoty. Nie staÄ&#x2021; nas na to â&#x20AC;&#x201C; ubolewa J. Helwing. Drogowcy na wspominanym odcinku poprzestanÄ&#x2026; wiÄ&#x2122;c na sfrezowaniu zniszczonej nawierzchni i poĹ&#x201A;oĹźeniu na niej nowej masy bitumicznej. Dodajmy, Ĺźe Ĺ&#x203A;redzki re-

jon GDDKiA na remont odcinka otrzymaĹ&#x201A; okoĹ&#x201A;o 5 mln zĹ&#x201A; (ostatecznÄ&#x2026; kwotÄ&#x2122; okreĹ&#x203A;li postÄ&#x2122;powanie przetargowe). Tymczasem kompleksowy remont kilometra drogi to wydatek rzÄ&#x2122;du co najmniej 3,5 mln zĹ&#x201A;. Przypomnijmy, Ĺźe w 2010 r. drogowcy remontowali 10-kilometrowy fragment â&#x20AC;&#x17E;15â&#x20AC;? od ronda przy ul. WrocĹ&#x201A;awskiej we WrzeĹ&#x203A;ni do Gulczewa. Inwestycja pochĹ&#x201A;onÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a ponad 27 mln zĹ&#x201A;. Rok później nowy dywanik asfaltowy pojawiĹ&#x201A; siÄ&#x2122; na 800-metrowym fragmencie krajĂłwki przebiegajÄ&#x2026;cym przez MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw. Inwestycja kosztowaĹ&#x201A;a 470 tys. zĹ&#x201A;. W ub.r. za blisko 2,3 mln zĹ&#x201A; nowy asfalt wylano na kilometrowym odcinku od KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owa do MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia i na 4-kilometrowym od BiaĹ&#x201A;ego PiÄ&#x2026;tkowa do MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia. W tym samym roku za 1,8 mln zĹ&#x201A; zmodernizowano teĹź 3,4-kilometrowy odcinek drogi ObĹ&#x201A;aczkowo â&#x20AC;&#x201C; Osowo. KUL

Warto sĹ&#x201A;yszeÄ&#x2021; jak najwiÄ&#x2122;cej W poniedziaek rozpoczyna si akcja profilaktyczna â&#x20AC;&#x17E;Warto syszeâ&#x20AC;?, ktĂłr dla wrzenian zorganizoway: firma GEERS oraz Urzd Miasta i Gminy. Wszystkie osoby, ktĂłre maj problemy ze suchem, bd mogy skorzysta z badania audiometrycznego, ktĂłre pozwala okreli prĂłg syszalnoci i zdiagnozowa ewentualne wady. Badania s bezpatne. Przeprowadzane bd do pitku 15 marca w godzinach 8.30â&#x20AC;&#x201C;16.30, w siedzibie oddziau firmy GEERS przy ul. Fabrycznej 11. Zgoszenie przyjmowane s telefonicznie pod numerem 61 436 51 79. Osoby, ktĂłre zgosz si na badania, mog liczy na profesjonalny dobĂłr aparatĂłw suchowych oraz innych urzdze wspomagajcych syszenie, np. pozwalajcych oglda telewizj, sucha radia i prowadzi rozmowy przez telefon. â&#x20AC;&#x201C; WspĂłpracujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, dlatego mona stara si o dopaty do aparatu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Magorzata Nowakowska, kierownik wrzesiskiego oddziau GEERS. â&#x20AC;&#x201C; Oferujemy te doradztwo w zakresie waciwego uytkowania oraz serwis urzdze wspomagajcych such â&#x20AC;&#x201C; dodaje. Organizatorzy poprzez akcj chc zwrĂłci uwag na problemy osĂłb niedosyszcych. Przypominaj, e 2013 zosta ogoszony przez Sejm RP Rokiem OsĂłb Niepenosprawnych. â&#x20AC;&#x201C; Syszc, komunikujemy si z otoczeniem, reagujemy na sygnay zagroenia. Dlatego tak wane jest, aby zapewni osobom z wad suchu moliwie najlepsze rozwizania i opiek â&#x20AC;&#x201C; podkrelaj. JOG


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9

Pożar w Grabowie Król.

Tam było jak w piekle <<

dok. ze s. 1

W sobot Zdzisaw Kazimierski pooy si spa okoo godz. 20.00. Obudzi go dopiero ogie ok. 22.00. – Zawsz pi w taki sposób, e stopy wystaj mi z wersalki. I gdy pomienie zaczy mi je przypieka, dopiero si obudziem – wspomina. – Otworzyem oczy i zobaczyem ogie, który siga ju sufitu w moim pokoju. Chciaem stamsi ogie, wic rzuciem na niego kodr. Niestety, kodra te si zaja. Spanikowaem, zaczem ucieka z mieszkania. Byo ciemno, poar widocznie uszkodzi instalacj elektryczn. Wszdzie by gryzcy dym. Krzyknem: – Teresa, uciekaj! – opowiada waciciel mieszkania, w którym wybuch poar. Pan Zdzisaw nie pamita dokadnie, jak wydosta si na zewntrz. Z domu wybieg w piamie na boso. Na dworze jeden z ssiadów da mu laczki. – Nie wiem, skd si wzi ogie. Co musiao si wydarzy, gdy spaem. Mój syn Przemek uratowa si, bo wyskoczy przez okno. ona bya ju blisko drzwi, ale chyba zasaba... Nie zdoaa si wydosta. Wyglda na to, e mój syn Romek w tym dymie straci orientacj i nie zdoa wyj z pokoju – przypuszcza Zdzisaw Kazimierski. – Ludzie ju gadaj, e poar powsta od niedopaka papierosa. Ale ja przecie nigdy nie paliem. Od telewizora te nie, przecie nie mam go w pokoju – wyjania. Z. Kazimierski ma poparzenia drugiego stopnia: prawej rki i dwóch stóp. Lekarz nalega, aby zosta w szpitalu, ale nie zgodzi si. Musi zaatwia formalnoci zwizane z pogrzebem ony i syna. Obecnie mieszka z synem w ssiednim bloku, u siostry, ale dosta propozycj zamieszkania w orodku Monaru, w paacu w Zielicu, przez trzy miesice. Chce skorzysta z tej propozycji. Horror przeyli te ssiedzi Kazimierskich: – Najpierw usyszelimy jaki dziwny trzask, jakby amanych gazi. Byskawicznie pojawi si gsty dym, który zacz wdziera si do naszego mieszkania. Nie moglimy si wydosta przez klatk schodow, bo tam by ju ogie. M wyskoczy przez balkon na trawnik (z wysokoci okoo 3 metrów – przyp.red.), potem przez barierk podaam moj trzyletni córeczk, no i sama si jako zelizgnam na dó – mówi Ewelina Staszak, ssiadka z naprzeciwka. Traum przeyli te mieszkacy pierwszego pitra. – Usyszelimy jakie huki, haasy, potem krzyk ssiada: „Uciekajcie, bo si pali!”. Dym wdziera si do mieszkania przez drzwi wejciowe, nie moglimy uciec klatk schodow. Pierwsze, co pomylaam, to, jak wydostan z mieszkania moj picioletni córk Martynk. W domu by jeszcze chopak mojej drugiej córki. To on zdoa j jako opuci przez okno, pomogli inni ssiedzi, jeden z nich zama sobie przez to rk. My zeszlimy przez balkon – relacjonuje Mirosawa Olejniczak. Pomienie signy te mieszkania pastwa Kopaczewskich, którzy mieszkaj nad Kazimierskimi. Uciekali przed ogniem na balkon ssiada. Ponieli due straty. Do wymiany s okna i nadpalony balkon. Boazeria, meble nadaj si tylko do wyrzucenia

Chwile grozy nie ominy te ssiadów z drugiego pitra. – Trudno byo si porusza po mieszkaniu, tak byo zadymione. Lampk miaem w rku, ale widziaem tylko tyle, e si wieci. Zapaem tylko portfel i klucze od samochodu. Stalimy z on cay czas w oknie, eby mie wiee powietrze. Nagle kto z dou krzyczy: „Macie ssiada na balkonie, otwórzcie mu!”. To by Józef Kaszuba z przeciwka. Potem podjechaa drabina z koszem i straacy cignli nas z góry – wspomina Zbigniew Szczudlak. – Byem sam, ona bya w pracy. Najpierw chciaem uciec klatk schodow. Otworzyem w drzwi. Uderzya mnie ciana dymu i straszne cinienie, a zatkao mnie w klatce piersiowej. Drzwi zamknem, uciekem na balkon i przeszedem do ssiada. Szczerze powiem, nie pamitam ju, jak to zrobiem – mówi J. Kaszuba. Procedury i... wtórny poar Powiatowa Stra Poarna we Wrzeni otrzymaa zgoszenie o godz. 22.20. Do akcji zadysponowano trzy samochody ganicze, jedn drabin z PSP i po jednej z OSP

Koaczkowo, Borzykowo i Sokolniki. – Gdy straacy przybyli na miejsce, cae mieszkanie byo zajte ogniem – informuje Zbigniew Rzemyszkiewicz, zastpca rzecznika prasowego PSP. Po zagaszeniu ognia ok. 1.46. straacy „przekazali pisemnie” spalone mieszkanie wacicielowi Z. Kazimierskiemu. Jednak poszkodowany nie pozosta w zgliszczach. Inni ssiedzi z klatki take si wynieli – nie byli w stanie wytrzyma smrodu spalenizny. O godz. 2.50 jeden z mieszkaców przypadkowo zauway, e w mieszkaniu jeszcze si tli ogie. Znowu zawyy syreny. Straacy musieli przyjecha dogasi ogie. Tym razem skutecznie. – Po zakoczeniu akcji, jeeli na miejscu zdarzenia s waciciele danego mieszkania, przekazujemy je pod ich kuratel. Jeeli ich nie ma lub nie mog sprawy ud wign psychicznie, mieszkanie zdajemy policji. Takie s przepisy i procedury – informuje Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy PSP we Wrzeni. – Ciko byo nam przewidzie scenariusz, który wydarzy si w Grabowie. To nie jest spychologia. Po przekazaniu mieszkania, to waciciel ma obo-

wizek sprawdzania, czy nie doszo do rozgorzenia poaru – dodaje. Podczas poaru w Grabowie Królewskim okazao si, e nie wszystkie hydranty dziaay (czynny by ten przy sklepie). – Nie mam informacji na ten temat. Ale wody w wozach mielimy a nadto, aby ugasi poar. Zuylimy jej 10 m3. To mniej wicej jeden zbiornik w jednym samochodzie – wyjania rzecznik. Dodajmy, e wozy straackie musz wraca do bazy z penymi zbiornikami wody.

– Poszkodowanych zostao 7 rodzin, powinnimy przyzna wicej pienidzy – apelowa radny Krzysztof Wojciechowski. Na zlecenie starosty powstaje ekspertyza dotyczca skali zniszcze. Na jej podstawie rada bdzie moga zwikszy pomoc dla grabowian. Tego samego dnia na wsi odbya si zbiórka publiczna na rzecz Kazimierskich. Zebrano 4328 z. Dodajmy, e na 6 spalonych mieszka tylko 2 byy ubezpieczone. Czuwanie moe da spokój

Ludzie pomog im si podnie Na pomoc pogorzelcom ruszya lokalna spoeczno. Ze strony gminy pomoc koordynuje GOPS w Koaczkowie, który zwraca si do wszystkich o pomoc finansow i rzeczow dla poszkodowanych (tel. 61 438 51 12). W tutejszym urzdzie gminy wystawiono te puszk, do której mona wrzuca datki. Koaczkowscy radni zdecydowali si przekaza cz swoich diet (2700 z). Henryk Pera zaatwi u wójta umorzenie podatku dla rodzin, które ucierpiay w sobot. W rod rada powiatu przekazaa Kazimierskim 10 tys.

Poar w Grabowie jest kolejnym zdarzeniem, w którym gin ludzie. 8 lutego we Wrzeni zaczadzio si maestwo, w listopadzie w Nowym Folwarku w poarze drewnianego domu zgin mczyzna (drugi zosta ciko ranny). PSP zachca do instalowania w domach czujników dymu (40 z) i tlenku wgla (80 z) lub urzdze „dwa w jednym” (150 z). Przyrzdy alarmujce s dostpne w sklepach elektrycznych. Warto montowa je tam, gdzie ma miejsce spalanie, np. w kotowniach, a take w miejscach, gdzie pimy, oraz w korytarzach. FIB


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Gospodarka

Świnie trzymają się mocno Hodowla świń i krów to nadal kanon w produkcji zwierzęcej na terenie powiatu wrzesińskiego. Tego układu nie rozbije ani norka, ani kurczak.

zakup warchlaka, drogie s pasze, a wic dochodowo jest bardzo saba. Cena nie moe rosn, poniewa w dalszym cigle hamuje j import wi. Jednoczenie trwa boom inwestycyjny w gospodarstwach, które miay tradycj tej hodowli. Ci, którzy chc przetrwa, musz zwikszy produkcj innego kierunku, aby si utrzyma na rynku i mie perspektywy dalszego rozwoju – podkrela Antkowiak. Jednak budowa duych chlewni powoduje protesty mieszkaców. To moe utrudni inwestowanie w wiski biznes na du skal. Specjalna produkcja rolnicza: hodowla norek, drobiu, nie jest jeszcze zbyt popularna wród wrzesiskich rolników (cho liczebnie wielka – patrz wykres). Wielu gospodarzy uznaje to ju za przemys, a nie za dziaalno stricte rolnicz. Sytuacja zdrowotna zwierzt gospodarskich na terenie powiatu jest bardzo dobra. – Mamy status rejonu wolnego od chorób. Niebawem WODR zwraca te uwag bdzie on urzdowo zatwierdzona zmian lokalizacji produkcji trzo- ny w instytucjach unijnych. Mina dy chlewnej. Hodowle przyzagrodo- ju dwuletnia karencja od ostatnich we odchodz w przeszo. Utrzy- przypadków zachorowa na chorob mywanie jednej lochy i kilku wi Aujeszkyego – wyjania Romuald Jujest totalnie nieopacalne. – Jeeli ciski, Powiatowy Inspektor WeteFilip Biernat chodzi o due stada, do drogi jest rynarii.

Pogłowie zwierząt gospodarskich [tys. szt.]

LEGENDA Stan liczebny zwierzt hodowlanych na koniec stycznia br. prezentujemy obok. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, e na terenie powiatu rolnicy w dalszym cigu preferuj hodowl trzody chlewnej; zarejestrowanych jest 1870 tzw. siedzib stada, czyli budynków inwentarskich, w którym znajduj si winie; 971 – byda, 19 – kóz, 9 – owiec. Jest te 8 hodowców norek i 4 firmy zajmujce si produkcj drobiu. – Jeeli chodzi o liczebno stad byda, to ta jest ju ustablizowana – uwaa Pawe Antkowiak, kierownik wrzesiskiego oddziau WODR-u. Ekspert podkrela, e rolnicy, którzy byli zainteresowani bydem mlecznym, wyspecjalizowali si ju w produkcji mleka. Ci, którzy zainwestowali w t brane na pocztku lat 2000., teraz zbieraj ju profity z tej inwestycji, bo pospacali kredyty. – W przypadku trzody chlewnej przybywa stad wikszych, kosztem

944

91 20

80 mniejszych. Stan pogowia zmniejsza si w caej Polsce i jest na poziomie niespotykanym od zakoczenia drugiej wojny wiatowej. Z drugiej strony zwiksza si tzw. obrót winiami. Poprawiaj si parametry produkcyjne, jest wiksze tem-

POZOSTAŁE HODOWLE owce 0,98 kozy 0,42

po przyrostu, wiksza liczba odchowanych sztuk od jednej lochy. Hodowcy kupuj sporo warchlaków z zewntrz, czyli tzw. stado podstawowe niekoniecznie jest odpowiedzialne za wysoko produkcji – wylicza ekspert.

Drobny handel spożywczy nie ma łatwo We Wrześni jak grzyby po deszczu rosną markety i dyskonty, planowana jest budowa galerii handlowej i kolejnych PoloMarketów. A i tak wrześnianie robią zakupy w małych sklepach. Niektóre z nich całkiem dobrze sobie radzą, mimo konkurencji firm gigantów. Cho lekko nie jest. Kryzys na dobre u nas zagoci, do tego rosnce ceny za prd, paliwo, skadki na ZUS i inne – to wszystko sprawia, e sklepikarzom nie idzie jak po male. Ale najwikszy problem maych sklepów to sklepy wielkopowierzchniowe. Bo jak konkurowa z kolosami w rodzaju Tesco, skoro ceny niektórych produktów s tam nisze ni w hurtowniach? Niezym sposobem na cikie czasy jest rozszerzenie dziaalnoci o ma gastronomi czy wykupienie dodatkowego zezwolenia na sprzeda piwa na miejscu. Wyrok – U mnie najczciej kupuje si papierosy i jakie drobne rzeczy: pieczywo, serki. Wszystko to, czego ludzie zapomnieli kupi w markecie – opowiada Barbara Kruk, wacicielka sklepiku przy Kociuszki. Niedawno odebrano mi koncesj na sprzeda piwa, bo klienci pod sklepem zakócali cisz nocn. I obroty od razu spady o 40 proc. Prowadz interes ju ponad 20 lat i wiem, e tak le jeszcze nigdy nie byo. Licz na to, e uda mi si od-

zyska pozwolenie, inaczej bdzie krucho. ZUS – 600 zotych od pracownika, 1000 od waciciela, 500 wydaj na paliwo, 250 na czynsz, 350 kosztuje prd. Razem 2700 na miesic. Do tego legalizacja wag, coroczne badania lekarskie, inne biece wydatki. Ciko wyj na swoje... – stwierdza z alem. Sklepikarka chce, by przywrócono jej koncesj. W tym celu zbiera podpisy staych klientów. A jest o co si bi – w niewielkich sklepach znaczn cz obrotów stanowi wanie alkohol. I papierosy. Wedug prognoz ekspertów Polskiej Izby Handlu, jeli wejdzie w ycie zapowiedziana dyrektywa unijna dotyczca zakazu sprzeday papierosów typu link i mentol, odbije si to najbardziej na drobnych sklepach. Maciej Ptaszyski z Polskiej Izby Handlu: – W maych sklepach wyroby tytoniowe to jest od 10 do 40 proc. obrotów, z tego znaczna cz to papierosy slim i mentolowe. Mona przyj, e po wejciu unijnej dyrektywy obroty netto spadn okoo 16 proc. To jest wyrok na taki sklepik. Oddaj si sieci Niezym rozwizaniem moe by dla handlarzy przyczenie sklepu do wikszej sieci, takiej jak: Abc,

abka, Carrefour. Firmy te w zamian za stosown opat lub cz obrotu oferuj rabaty w hurtowniach, oszyldowanie, pakiety szkoleniowe czy te pomoc w marketingu. – Pocztek tego roku nie jest taki zy – opowiada Beata Giewska, pracownica Abc przy ulicy Kociusz-

ki. – Mamy staych klientów, którzy chwal sobie dobr lokalizacj sklepu. Ceny s porównywalne do marketów, a zdarzaj si u nas takie promocje, e mona naprawd sporo zyska. Poza tym ludziom starszym nie chce si za kadym razem i do Biedronki czy Kauflandu. Wol uda si tam, gdzie bliej. No i jak si idzie do marketu, czsto wychodzi si z penym koszykiem, cho zamiary byy inne. Do nas ludzie przychodz, kupuj tylko to, co trzeba, i nie wydaj niepotrzebnie pienidzy. Hurtowo – Obrót i mara w poprzednich latach w naszej hurtowni rosy, jednak od roku 2011 ten wzrost straci na dynamice – mówi Piotr Maliski z MPT PIK. – Jest to spowodowane coraz wiksz iloci sklepów z rynku nowoczesnego, czyli marketów bdcych w posiadaniu obcego kapitau: Biedronka, Kaufland, Lidl, Netto itd. Staramy si obnia mar, przez to spada cena towaru, ale take zysk sklepów i nasz. Koszty utrzymania przedsibiorstwa niestety cay czas rosn. Dotyczy to wszystkich firm z polskim kapitaem, wic nie jestemy wyjtkiem. Kryzys jest zauwaalny. Klienci sigaj coraz czciej po tasze produkty – czyli te, które nie s reklamowane w telewizji. Dlatego sklepy sieciowe posiadaj w swojej ofercie marki wasne, które s po prostu tasze. Ostatnio sporo maych skadów zostao zamknitych, ale te jest kilka prywatnych polskich sieci oraz spódzielni, np. Powszechna Spódzielnia Spoywców i Gmin-

na Spódzielnia. Tworz one nowe placówki handlowe, dlatego liczba klientów w naszej bazie jest stabilna. Myl, e recept na przetrwanie jest zasada „duy moe wicej”, dlatego niewielkie sklepy powinny skupia si na dwóch, trzech dostawcach i wchodzi w skad polskich sieci detalicznych, dziki czemu poprawi swoje warunki zakupowe i atrakcyjno cenow.

Koncesje

Coraz wicej niewielkich sklepów, chcc si ratowa, wykupuje pozwolenia umoliwiajce spoywanie alkoholu na miejscu. Wedug informacji uzyskanych w Urzdzie Miasta i Gminy Wrzenia, takich punktów na terenie gminy jest obecnie 10.

eby dosta tak licencj, trzeba mie toalet dla klientów, wstawi na teren sklepu jakie miejGastro-sklep sca do siedzenia oraz odpowiednio ogrodzi teren. Jest to o tyle atrak– Poszerzenie dziaalnoci o ma cyjne, e ceny s znacznie nisze ni gastronomi to by strza w dziesit- w barach, co wacicielom wyszynk, od czasu wprowadzenia stoiska ków niekoniecznie musi si podoba. obroty sklepu wzrosy o 15 proc. – Konsumenci mówi ukasz Baków, waciciel Abc przy Sowackiego. – Hot dogi kupuj ludzie w kadym wieku. WiaA jak to wyglda z perspektywy domo, jak to jest: kady si spieszy, przecitnego Kowalskiego? Gdzie dlatego taka przekska jest jak zna- robi zakupy statystyczny mieszkalaz. Recept na równorzdn walk niec Wrzeni? z marketami jest cige rozwijanie – W maych sklepach kupuj rzadsklepu. Mylaem ostatnio o zain- ko. Jeli ju, to s to artykuy pierwstalowaniu stanowiska do wypieków. szej potrzeby: wiee owoce, warzyMoe to by trafiony pomys, ponie- wa, pieczywo – mówi Marek Pawlak. wa, jak wiadomo, zawsze jest popyt – Do dyskontów chodz czciej. na wiee pieczywo. Ponadto zaopa- Przycigaj mnie gównie atrakcyjne truj sklep w wysokiej jakoci pro- ceny oraz fakt, e mona tam kupi dukty codziennego uytku, jak ma- wszystko. Ma to te swoje minusy: so, mleko, chleb. Kupujc te rzeczy id ze skromn list zakupów, a wyw markecie, nie zawsze dostaniemy chodz z penym koszykiem, przez to, czego oczekiwalimy. Ja nabia co de facto wydaj wicej. sprowadzam z wrzesiskiej mleczar– Codziennie odwiedzam may ni, w wypieki zaopatruj si w za- sklep przy ulicy Koszarowej. Id ufanych piekarniach, a dziki temu tamtdy do pracy i zawsze wstpi mam gwarancj, e wyrób, który tra- po niadanie czy papierosy – wyznafi do konsumenta, jest dobry. W mar- je Krzysztof Zajc. – Wiksze zakupy ketach wcale nie jest tak tanio – gdy- robi w marketach, przede wszystby kupi podobne produkty u mnie, kim ze wzgldu na ceny. Sporo prorónica byaby albo niewielka, albo duktów jest tam taszych. nie byoby jej wcale. Marcin Mikoajczyk


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Samorząd

www.w www.wrzesnia.info.pl rz

11

stronę redaguje:

Tomasz Małecki tel. 501 677 838 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Szpital mój widzę spóźniony Za około dwa miesiące ma się zakończyć budowa szpitala. Prawdopodobnie termin podany przez zarząd szpitala znów okaże się nierealny. Przypomnijmy, e szpital mia zosta wybudowany w rekordowym tempie. Na drug poow lutego 2012 planowano ostateczny koniec robót. Kilkanacie dni temu mina pierwsza rocznica nieoddania budowy szpitala w pierwotnym terminie. W poniedziaek 4 marca budow wizytowali radni. Wizytacja odbya si z inicjatywy Henryki Waligóry, przewodniczcej komisji zdrowia rady powiatu, oraz starosty wrze-

 Dionizy Jaśniewicz przez całą wizytację był wyraźnie zasępiony

Złamał prawo czy nie? Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz na razie broni swojego zastępcy Waldemara Grzegorka. Z odwołaniem czeka na sygnał od wojewody. Tydzie temu ujawnilimy, e Waldemar Grzegorek, po tym jak zosta wicestarost, nie wygasi w cigu trzech miesicy swojej dziaalnoci gospodarczej – mimo ustawowego wymogu. Tymczasem, zgodnie z Ustaw o ograniczeniu prowadzenia dziaalnoci gospodarczej przez osoby penice funkcje publiczne, w przypadku niewypenienia obowizku przez osob, o której mowa w ust. 4, organ stanowicy jednostki samorzdu terytorialnego odwouje j najpóniej w cigu miesica od upywu terminu, o którym mowa w ustpie czwartym. Po prawie dwóch tygodniach oczekiwania i konsultacji z radcami prawnymi starosta zaj stanowisko, które jest... niejednoznaczne. Z jednej strony Janiewicz, powoujc si na wyroki sdowe, uwaa, e wszystko jest w naleytym porzdku, a z drugiej jednak czeka na ruch organu nadzorczego, wojewody wielkopolskiego. – Nadal trwaj ustalenia, czy w przypadku wicestarosty Waldemara Grzegorka rzeczywicie nastpio naruszenie art. 4 pkt 6 ustawy – informuje Joanna Musiakiewicz, asystentka starosty. Wedug asystentki, radca prawny starostwa uwaa, e sprawa jest oczywista, poniewa Grzegorek, owszem, zosta wykrelony z ewidencji

 Jeżeli wojewoda nakaże odwołać Grzegorka, radni mogą po tym

z powodzeniem powołać go ponownie. I wszystko będzie zgodne z prawem

miesic po ustawowym terminie, ale faktycznie Grzegorek ju wczeniej zaprzesta prowadzenia dziaalnoci. Naley jednak pamita , e wpis do ewidencji ma jedynie charakter deklaratywny i dlatego sam przez si nie jest samoistn podstaw do stwierdzenia, czy kto prowadzi dziaalno gospodarcz, czy nie, w rozumieniu (...) ustawy – czytamy w opinii radcy prawnego. – Natomiast ze wzgldu na niejednoznaczno interpretacji wyroków sdów administracyjnych, badajcych podobne stany faktyczne, oczekujemy na stanowisko organu nadzoru wojewody wielkopolskiego – dodaje Musiakiewicz. Poznalimy te stanowisko samego Grzegorka. – 3 grudnia 2010 r. zoy starocie wrzesiskiemu owiadczenie o tym, e 17 lipca 2009 r.

dokona zawieszenia swojej dziaalnoci gospodarczej na 24 miesice. Wedug posiadanej wiedzy, uwaa, e zawieszenie dziaalnoci czyni zado wymaganiom cytowanej ustawy. Nie zamierzajc podejmowa tej dziaalnoci ponownie przed upywem zdeklarowanych 24 miesicy, zoy wniosek o wykrelenie z ewidencji, co nastpio 1 kwietnia 2010 r. By przekonany, e postpuje zgodnie z prawem – odpowiada Musiakiewicz w imieniu wicestarosty. Wojewoda, poinformowany przez nasz redakcj, bada spraw od dwóch tygodni. – Nie otrzymalimy jeszcze odpowiedzi na nasze pismo, w którym prosilimy o wyjanienia. Po jego lekturze wojewoda bdzie podejmowa decyzje – kwituje temat Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

siskiego Dionizego Janiewicza. Po co odbyo si to spotkanie? Nie wiadomo. Radni w zasadzie nie dowiedzieli si niczego nowego. Wiceprezes ds. rozbudowy Adam Jasinski, który by gównym przewodnikiem po budowie, nie chcia odpowiedzie na nasze pytanie o to, kiedy zakoczy si budowa. – Umówmy si na pitek – odpar na zaproszenie przed kamer portalu wrzesnia.info.pl. Przypomnijmy, e w styczniu na sesji rady powiatu Jasinski zadeklarowa, e budynek „D” nowego szpitala – gdzie bdzie si mieci m.in. Szpitalny Oddzia Ratunkowy – ma zosta oddany na przeomie marca i kwietnia. Podczas poniedziakowego obchodu na temat terminu nie pado ani jedno sowo. Jasinski stwierdzi, e szpital jest ukoczony w okoo 80 proc. – W tym tygodniu wejdzie firma, która zaoy kolumny operacyjne. Bd kontynuowane prace nad kolejnymi instalacjami – zakomunikowa radnym. Wszystko jest jednak w powijakach. adne pomieszczenie nie jest ukoczone na 100 proc. Ani jeden pokój. W wikszoci pooona jest wykadzina i pomalowana cz

ROZBUDOWA SZPITALA

+ 862 – 373

od rozpoczęcia [dni]

po terminie [dni]

cian. Nie ma biaej armatury, gazów medycznych, nie dziaa klimatyzacja oraz instalacja elektryczna. Jedynie, co dziaa na pewno, to ogrzewanie. – Zaley nam wszystkim na tym, aby szpital, cho spó niony, zosta oddany jak najszybciej. Sporo pracy zostao wykonane, jednak jeszcze wiele zostao. Mam wtpliwoci, czy uda si dotrzyma kwietniowo-majowego terminu – powiedziaa nam tu po wizytacji H. Waligóra.

Od autora: Po tym, co zobaczyem, jestem pewien, e pacjenci poo si w nowym szpitalu nie wczeniej ni w przyszym roku. Wiedz to pewnie i wadze szpitala, i starosta. Na budowie widziaem ledwie kilkunastu pracowników. Dodajmy, e oprócz ukoczenia robót najwaniejsze s te odbiory – a to potrwa kolejne kilkanacie tygodni.

Kruk krukowi oka nie wykole. Ale Jaśniewiczowi owszem Niespodziewany przebieg miaa sesja rady powiatu, która odbya si w rod. Na starost spady gromy, a gównym krytykiem poczyna Dionizego Janiewicza by Bogdan Kruk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zaczo si od dwóch uchwa dotyczcych byego ju radnego Przemysawa Kuczory. Pierwsza to rezygnacja ze stanowiska czonka zarzdu, druga – przegosowanie wyganicia mandatu. Bogdan Kruk: – Mam tylko jedno pytanie do pana starosty. Wszyscy niemal o tym wiedz, e pan radny Kuczora by poniekd zmuszony zrezygnowa z obydwu funkcji. Moim zdaniem, jest to nie tyle jego wina, co wina sub prawnych w powiecie, e nie zosta poinformowany o tych rónych puapkach. Czy kto poniós za to jakie konsekwencje tutaj? Starosta szed w zaparte: – Chciaem zaznaczy, e w zasadzie nie byo podstaw prawnych do wygaszenia mandatu radnego Kuczory. Zarzuty pod tym adresem podnoszone, w opinii prawników nie znajduj uzasadnienia. Uszanujmy decyzj naszego kolegi, który sam zrezygnowa. Powiedzia, e nie chce by obiektem publicznej nagonki – stwierdzi Janieiwcz. – Co do decyzji o rezygnacji z czonka zarzdu i konfliktu prawnego, to, jak moemy si orientowa, przepisy – a sytuacji w tej chwili jest sporo – dotycz rónych szczebli samorzdu. W moim przekonaniu wynika to z mao przejrzystego sformuowania tego w istniejcych przepisach prawnych dotyczcych sprawowania mandatu radnego, jak i z ogranicze wynikajcych ze sprawowania takiego mandatu – uzna.

G. Ka mierczak: – Chciabym powiedzie , Przemku, dzikuj i i jednoczenie przepraszam

Kruk skrytykowa take treci zamieszczane w „Przegldzie Powiatowym”: – Czy uczciwe jest promowanie wasnej osoby i pogldów za publiczne pienidze? „PP” to nie jest biuletyn informacyjny, tylko gazeta. Tam si ukazuj jakie komentarze, a nie informacje – grzmia radny z PSL-u. – Bd usatysfakcjonowany, jak pan zamknie t gazet.

Od autora: Starosta nieudolnie tumaczy si ze swojego bdu. Proponujc Kuczor na czonka zarzdu, musia wiedzie o ograniczeniach. A jeli nie wiedzia, to tym gorzej dla niego. Przepisy – wbrew temu, co twierdzi – s wyjtkowo precyzyjne. Ustawa mówi wprost, e osoba prowadzca dziaalno gospodarcz nie moe by czonkiem zarzdu. Zarzuty te potwierdzio CBA. A za bdy urzdników powiatowych przeprosi publicznie Kuczor przewodniczcy rady Grzegorz Kamierczak. Bo starocie zwyczajnie zabrako odwagi albo duma mu nie pozwolia.


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

12 Kultura

Nietuzinkowe spektakle E. Gramont: – Jak si nie jest na czoówkach gazet, to si niestety nie wzbudza zainteresowania

Cztery świetne spektakle można było obejrzeć 2 marca w ramach Miłosławskiej Odwilży Teatralnej. Sobotni wieczór z teatrem Terminus A Quo rozpocz si od wystawienia autorskiego spektaklu Edwarda Gramonta, lidera i zaoyciela teatru z Nowej Soli – Usta/Lenia. Widzowie zostali uraczeni dialogami, które demaskoway obyczajowo polsk poprzez signicie do legendy o Robin Hoodzie. Cay spektakl opiera si na pyncych z przekonujcej gry aktorów ironii, absurdzie i grotesce. Obalone zostay w nim typowe dla ludzi zachowania, wiara w mity czy kwestie religijne. Dwie godziny pó niej ta sama grupa teatralna wystawia „Szko czarownic”. Widzowie zostali wprowadzeni do pustego kocióka poewangelickiego (pierwszy spektakl odbywa si w Miosawskim Centrum Kultury), gdzie nie byo adnych krzese czy innych sprztów do siedzenia, poza podog. – W tym spektaklu nie ma podziau na aktorów i widzów. Wszystko przez to, aby problem, który jest w nim poruszany, by bliej widza. A mówi si w nim o rzeczach tak wanych, jak

 Aktorzy z Nowej Soli złamali małomiasteczkowe tabu

Bóg, moralno, denie do celu – wyjania E. Gramont. Dodajmy, e jedna z kluczowych scen spektaklu to scena wspólnej biesiady z widzami, nazywana Ostatni Wieczerz. – Nie tej historycznej wieczerzy, ale tej, która organizowana jest razem z widzami. Wieczerza, uczta, happening aktorów, widzów, fantomów i nabrzmiaych treci – kontynuuje Gramont. Na zakoczenie aktorzy z Nowej Soli wystawili dwa monodramy: „Bij na alarm” i „Ataraksj”. Zaznaczmy, e ten ostatni mia zosta odegrany przez artystów duo wczeniej. W programie imprezy nastpiy jednak nieoczekiwane zmiany. – Aktorzy stwierdzili, e na odegranie monodramu jest za jasno Fot. Łukasz Różański na sali i, chcc nie chcc, musielimy

Solczanie przywieźli wiosnę i folklor narodów

10 zł

We Wrześni udaje się to bardzo rzadko i tylko nielicznym. Dwa nadkomplety publiczności zgromadził Zespół Pieśni i Tańca Solczanie w ramach Kaziuków 2013. W sumie podwójny wystp Solczan, który odby si w sobot 2 marca we Wrzesiskim Orodku Kultury, obejrzao ponad ok. 750 widzów. Sala widowiskowa do ostatniego skrawka miejsca zostaa wypeniona krzesami, a krzesa lud mi. Bilety rozeszy si ju w kilka dni po ogoszeniu rozpoczcia sprzeday – a byo to ponad miesic temu. Nasza zeszotygodniowa omykowa informacja o cigej dostpnoci biletów (za któr oczywicie przepraszamy) wywoaa w sekretariacie WOK-u niemae zamieszanie. – Kilka dni przed koncertem tumaczylimy pewnym bardzo zdenerwowanym paniom, e biletów nie ma ju od dawna, ale one nie chciay nam uwierzy – relacjonuje Marzena Tabaczyska, dyrektor orodka kultury. – Panie byy przekonane, e mamy jeszcze gdzie pod biurkiem schowane bilety i day ich wydania – dodaje z mieszank rozbawienia i przestrachu. Co tak bardzo przyciga widzów, e gotowi s oblega sekretariat WOK-u? Wychodzi na to, e tradycja ukazana „na bogato”. Zaproszony 50-osobowy zespó, który skada si z chóru, grupy tanecznej i kapeli muzycznej, zaprezentowa we Wrzeni folklor bardzo zrónicowany, i to pod kilkoma wzgldami. Skala emocjonalna muzyki rozcignita bya od radoci i ru-

zaledwie tyle kosztoway bilety na wrzesiskie Kaziuki, dziki organizacji ratusza i starostwa

 Solczanie dali dwa półtoragodzinne występy dla blisko tysiąca widzów, to rekord, który trudno będzie w tym roku przebić w WOK-u

basznoci, a po nostalgi i smutek. Tace w wykonaniu par, a take samych pa i panów, obejmoway kilka epok. A pieni wykonywane byy w kilku jzykach; polskim, litewskim, ukraiskim, biaoruskim i rosyjskim. – Przygotowalimy program nie tylko w jzyku polskim, poniewa w naszym rejonie jest bardzo duo rónych narodowoci – wyjania nam z piknym kresowym akcentem Regina Sokoowicz, prezes zespou. – Jestemy Polakami i propagujemy gównie kultur polsk, ale szanujemy i kochamy te folklor naszych zaprzyja nionych narodów – dodaa pani prezes, która jest jednoczenie czonkini grupy piewaczej. Solczanie przyjechali do Wrzeni z miejscowoci Soleczniki, pooonej 45 km od litewskiego Wilna. Nazwa grupy pochodzi od rzeki Solcza, która przepywa przez ich rodzinne miasto. Mieszka tam wielu Polaków,

Fot. DAI

podobnie jak na caej Litwie. Polacy to najliczniejsza litewska mniejszo narodowa. Szacuje si, e yje tam ponad 200 tysicy naszych rodaków co stanowi okoo 7 proc. caej ludnoci kraju. Solczanie dziki swojej multikulturowoci tacz i piewaj w caej Europie rodkowo-Wschodniej, ale najczciej – oczywicie – w Polsce. – Cieszymy si, e mamy tu tylu przyjació i e wci moemy przyjeda do naszej ojczyzny – przyznaa R. Sokoowska. Zespó w ostatnich miesicach koncertuje jeszcze czciej, poniewa w tym roku obchodzi 25-lecie dziaalnoci i przygotowa z tej okazji rozbudowany program. Solczanie, zgodnie z tradycj wileskich Kaziuków, przywie li ze sob osobny jarmark. Stoiska z palmami, wypiekami, sodyczami, misem i alkoholem zajmoway cay hol WOK-u. Widzowie mo-

gli nabywa równie pyty zespou. Obserwujc zdecydowan popraw pogody, która nastpia po ich koncertowej niedzieli, pó artem, pó serio mona rzec, e gocie spod Wilna przywie li ze sob równie wiosn. Dzie po wrzesiskim wystpie zespó koncertowa w Poznaniu, na tamtejszych Kaziukach, razem z innymi polskimi zespoami folklorystycznymi z zagranicy. Co ciekawe, ju we Wrzeni obecni byli przedstawiciele organizatorów poznaskiej imprezy. – Przyjechalimy eby zaprosi wrzenian na nasze Kaziuki – zdradzi Grzegorz Lachowicz, czonek zarzdu poznaskiego Towarzystwa Mioników Wilna i Ziemi Wileskiej, który niezwykle ceni sobie obecno Solczan. – Takie zespoy jak ten przyjedaj, eby nam pokaza, e nie zapominaj, e wci kultywuj polsk tradycj. Jestemy im za to bardzo wdziczni. To dla nich, i dla nas, jest bardzo wane – stwierdzi wyra nie wzruszony. Organizatorami wrzesiskich Kaziuków byy: Urzd Miasta i Gminy Wrzenia oraz Starostwo Powiatowe we Wrzeni. Wicej zdj z koncertu na wrzesnia.info.pl. Damian Idzikowski

zmieni plany – mówi wspóorganizatorka Miosawskiej Odwily Teatralnej Agnieszka Przysiuda-Zielkowska, sekretarz stowarzyszenia Kulturalny Miosaw. Wstp na wszystkie sztuki by darmowy. Mimo to – nad czym naley ubolewa – nie wzbudziy one wikszego zainteresowania mieszkaców. Sowem: aktorzy pokazali klas, a Miosaw da plam. – Niestety czasy, kiedy z wypiekami na twarzy czekao si na bilet do teatru, miny. Nie ma ju takiej magii, jaka bya w latach 70. – stwierdza E. Gramont. – Teraz, jak si nie jest na czoówkach gazet, to si nie wzbudza zainteresowania ludzi. Ja nie prowadz teatru dla celów komercyjnych. Robi to z potrzeby serca. Bardzo chtnie przyjem wic zaproszenie przyjació z Miosawia. Dodajmy, e Miosawska Odwil Teatralna rozpocza si od warsztatów teatralnych, które odbyy si 1 marca. Wzio w nich udzia blisko 30 osób. Zakoczyy si spektaklem improwizowanym „Wachlarze wyobra ni”. – Spotkay si z bardzo dobrym odbiorem. Frekwencja te dopisaa – cieszy si Jakub Glebow, prezes Kulturalnego Miosawia.

ukasz Róaski

Koneserskie cykle trafnie celowane Do wrzesiskiego cyklu Kino Konesera, który nieprzerwanie gromadzi setki widzów w Trójce, dorasta kolejny ambitny projekt kulturalny – Muzyka Konesera, organizowany w LO im. H. Sienkiewicza i okazjonalnie we Wrzesiskim Orodku Kultury. W poniedziaek 4 marca w Trójce w ramach KK wywietlono dwa filmy: bakaski dramat pt. „Jej droga” oraz libask komedi „Dokd teraz”. Jak zwykle koneserskie seanse zgromadziy komplet widzów – i jak zwykle zapowiada je poznaski filmoznawca Leszek Czujewicz. Oba filmy, ze wzgldu na ich tematyk, gówne bohaterki oraz twórczynie, dedykowane byy kobietom. By to swoisty prezent na Dzie Kobiet, „wrczony” z kilkudniowym wyprzedzeniem. Podobny zamys towarzyszy spotkaniu w ramach Muzyki Konesera. W rod 6 marca w auli LO im. Sienkiewicza odby si koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Poznaskiej na fortepian i piew. Repertuar obejmowa piosenki Anny German. Zainteresowanie koncertem byo tak due, e trzeba byo dostawi kilkadziesit dodatkowych krzese. Kolejne koneserskie seanse i koncerty planowane na wiosn równie bd kierowane do konkretnej grupy odbiorców, jednak tym razem bdzie to modzie. Oba projekty s dzieem Boeny Nowackiej, sekretarz starostwa powiatowego, która powoaa je do ycia jeszcze jako naczelnik wydziau edukacji i kultury fizycznej. DAI


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

Kultura

Trudny i piękny teatr tańca Trzy szybkie z pierwszym solistą PTT Andrzejem Adamczakiem

Od niezrozumienia po zachwyt – takie były pierwsze reakcje wrzesińskich widzów na występ legendarnego poznańskiego Polskiego Teatru Tańca. Na taniec współczesny trzeba się otworzyć. K. Adamczak-Kasprzak w spektaklu „Trzy siostry –Wyobrażenie” Obchodzcy w tym roku 40-lecie PTT pojawi si we Wrzesiskim Orodku Kultury w pitek 1 marca dziki programowi „Scena dla taca”, finansowanemu przez pastwowy Instytut Muzyki i Taca. Ostatni wrzesiski wystp tancerzy tej uznanej na caym wiecie grupy mia miejsce w lutym 2009 roku. Wówczas PTT przyjecha z rozbudowan, wieloosobow „Walk postu z karnawaem”. Tym razem byo bardziej kameralnie – zarówno na scenie, jak i pod ni. Okoo stu widzów miao okazj zobaczy dwie mae formy teatralne nawizujce do klasyki literatury: 25-minutow „Balladyn” oraz 40-minutowe „Trzy siostry – Wyobraenie”. Do pierwszego spektaklu choreografi, kostiumy i scenografi stworzyy: Karina Adamczak-Kasprzak oraz Agata Ambroziska-Rachuta.

Ta pierwsza wystpia take na scenie, w duecie z Paulin Wycichowsk, córk dyrektorki PTT Ewy Wycichowskiej. „Balladyna” pa Adamczak-Kasprzak i Wycichowskiej stawiaa m.in. pytanie o win tytuowej postaci dramatu Juliusza Sowackiego, która zabia swoj siostr w walce o mczyzn. Spektakl by minimalistyczny w formie, jedynymi elementami scenografii byy dwa szecienne moduy. Wszystko skupiao si na relacjach sióstr, obudowanych muzyk i gr wiate. Z kolei „Trzy siostry – Wyobraenie”, w choreografii pierwszego solisty PTT Andrzeja Adamczaka, nawizyway do dramatu Antona Czechowa. W obsadzie znale li si: sam A. Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agnieszka Fertaa, Pawe Malicki i Paulina Wycichowska.

Spektakl odnosi si do warstwy psychologicznej dramatu, nie by to bezporedni przekad dziea Czechowa na jzyk ruchu, cho pojawiy si w nim postaci wywiedzione z „Trzech sióstr” – rodzestwo: Irina, Masza, Olga i Andriej. – Pewnie mógbym przeoy cay dramat, ale nie taki by cel – wyjania po przestawieniu Andrzej Adamczak. – Chciaem stworzy portrety psychologiczne sióstr, które utkny na prowincji, nie mog wyjecha i wiedz, e ju nigdy nie wyjad – wyjania. Przedstawienie miao kilka tzw. zwrotek i powracajcych refrenów. Tancerze w jego trakcie zmieniali kostiumy i rekwizyty, a wykorzystywali m.in. walizki, paszcze przeciwdeszczowe i cygaro. Tu równie du rol odgryway muzyka i wiato. O dziwo, doskonale z przedstawie-

Fot. DAI

niem skomponowaa si sceniczna ciana WOK-u, zazwyczaj wstydliwie zasonita kotar. – Rzeczywicie! – przyzna Adamczak. – To bya dla nas wspaniaa niespodzianka. Ta ciana okazaa si jakby stworzona do tego spektaklu. Szary kolor potgowa wraenie niepewnoci i tymczasowoci, o jakie nam chodzio – zauway. Spektakle zostay przedzielone 10-minutow przerw. W jej trakcie modzie obecna na widowni (w ramach zaj pozaszkolnych) próbowaa na holu niektórych figur podpatrzonych na scenie. To z pewnoci pozytywna recenzja. A jak po obu przedstawieniach reagowali doroli? – Trudne. Ciko cokolwiek powiedzie – stwierdzia jedna z obecnych pa. – Co piknego. Niesamowite przeycie – ocenia inna. DAI

Co zdecydowało o tym, że przyjechaliście do Wrześni akurat z tymi spektaklami? Głównie to, że we Wrześni jest mała scena i wiedzieliśmy, że możemy tu pokazać tylko małe formy. Rolę odgrywały też finanse, m.in. na te spektakle dostaliśmy dotację, tzw. objazdówkę na tournée po całej Polsce. Zadowala was taka frekwencja, jak we Wrześni? Powalająca nie była i trochę nas to zdziwiło, ale to różnie bywa. Tylko w bardzo dużych miastach bilety na nasze występy rozchodzą się szybko i w komplecie. O co należałoby uzupełnić wasz niełatwy występ, aby obecni na nim młodzi ludzie odebrali jasny przekaz? Hmm... Chyba o to, że należy rozgraniczyć balet i teatr tańca. Dodałbym jeszcze, że oglądając współczesny taniec, trzeba mieć otwarty umysł i serce, że każdy detal ruchu na scenie jest ważny i coś się za nim kryje.

Kulturalny tort został już podzielony Urzdnicy podzielili pienidze na kultur. Jedne organizacje otrzymay wicej, drugie mniej. O wsparcie z budetu miasta zada o cznej wartoci 111 tys. z wnioskowao 16 organizacji. Do podziau – jak co roku – byo 65 tys. z. – Decydujc o przyznaniu rodków, bralimy pod uwag midzy innymi rang, tradycj i zasig terytorialny planowanej imprezy oraz liczb uczestników, którzy bior w niej udzia – wylicza skrupulatnie zastpca burmistrza Artur Mokracki. I tak, na dziaania z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego najwicej – 35 tys. – przyznano na organizacj Zjazdu Wojowników Sowiaskich w Grzybowie. W tym roku na jedn z najwikszych imprez historycznych przyjedzie jednak mniej wojów. Wszystko przez to, e organizatorzy zjazdu nie zgromadz odpowiedniej wielkoci rodków. – Ubiegoroczna impreza kosztowaa nas 94 tys. Z tych pienidzy, które otrzymalimy, nie da si wic zrobi takiej samej. Marszaek województwa przyzna nam tylko 10 tys. – ubolewa komes grzybowskiego grodu Zbigniew Dzieryski.

A. Mokracki: – Na konkurs wpyno 16 zamknitych kopert, znajdowao si w nich 28 ofert

G. Augustin: – W tym roku nie odbd si Spotkania Midzykulturowe. Brakuje mi czasu

Z. Dzieryski: – Rok temu gocilimy w grzybowskim grodzie 520 wojów. Teraz bdzie ich 350

A. Przysiuda: – Bardzo liczylimy na pienidze z LGD „Z Nami Warto”. Niestety, nie otrzymamy ich

Po 3 tys. bdzie dla Stowarzyszenia Twórczoci Teatralnej „Akt” i Zwizku Harcerstwa Polskiego „Hufiec”. Pierwsi otrzymane rodki przeznacz m.in. na organizacj dyktanda, drudzy – na zlot harcerstwa wrzesiskiego. Na dotacje w wysokoci 3250 z moe liczy Fundacja Dzieci Wrzesiskich. Chórowi Camerata przyznano 4 tys., a Wielkopolskiemu Zwizkowi Inwalidów Narzd Ruchu koo Wrzenia – 1600 z. Na konto Klubu Twórczoci Rónej „Có Innego” trafi 1500 z. Otrzymane pienidze zostan przeznaczone na organizacj imprezy „Mozaikowy Brzechwa”. Co zaskakuje, w tym roku Có Innego nie

aplikowao o rodki na organizacj pitej edycji Wrzesiskich Spotka Midzykulturowych. – Ostatnie miesice byy dla mnie bardzo intensywne w sferze zawodowej, nastpne te z pewnoci bd. Nie jestem w stanie angaowa si w peni w kilka projektów jednoczenie. Poza tym musi by jeszcze czas na ycie prywatne i odpoczynek. Ze Spotka Midzykulturowych nie rezygnuj. Ich realizacj po prostu zawieszam na rok, moe dwa – wyjania prezes Grayna Beata Augustin. Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” otrzyma 3200 z, a stowarzyszenie „Promyk” 1200 z. Wrzesiski oddzia Polskiego Czerwonego

Krzya na zawody pierwszej pomocy przedmedycznej otrzyma 2500 z. Pi razy mniejsz kwot przyznano stowarzyszeniu Pro Bono Familiae. Z kolei Psary Razem dostan 3250 z, Wrzoski 2500 z, za Fundacja Edukacji Spoecznej „Ekos” – 1 tys. Jako jedyne pienidzy nie otrzymao Stowarzyszenie Rodzin Katolickich koo Wrzenia. A to dlatego, e wniosek nie spenia wymogów formalnych i zosta odrzucony. To nie koniec. Fundusze na kultur zostay podzielone take przez starostwo powiatowe. Najwiksze dofinansowanie – 6 tys. – otrzyma Kulturalny Miosaw. O pienidze wnioskowano na Festiwal Muzyki Rockowej „Zgrzytowisko”. Z jego

organizacj mog by jednak niemae problemy: – Marszaek województwa nie przyzna nam adnych rodków, a dotacja, na któr liczylimy z Lokalnej Grupy Dziaania „Z Nami Warto”, w wysokoci 50 tys., moliwa jest do zdobycia dopiero za rok – mówi sekretarz stowarzyszenia Agnieszka Przysiuda-Zielkowska. Po 500 z urzdnicy z ul. Chopina przyznali stowarzyszeniom Pro Bono Familiae i Có Innego. Znacznie wicej otrzymay: Camerata (3 tys.) i Wrzesiski Uniwersytet Trzeciego Wieku (5 tys.). W sumie wszystkie wnioski zoone przez organizacje do starostwa opieway na 33,5 tys.

ukasz Róaski


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

14

www.wrzesnia.info.pl

Temat tygodnia: Kobiety sportsmenki, historia dziewięciu dekad

Piękne ratowniczki P

anie wrzesińskiego sportu długo nie odnosiły spektakularnych sukcesów. Ostatnie lata zapisały się jednak złotymi zgłoskami. Udokumentowana nazwiskami historia kobiecego sportu liczy we Wrześni zaledwie 92 lata. Oto najważniejsze daty, wydarzenia i nazwiska. * 1921: poznajemy pierwszą lekkoatletkę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Września – bieg na 60 m podczas zawodów ok ręgow ych w Gnieźnie wygrała nieznana nikomu do dziś z imienia Szmytkowska. * Długoletnią prezeską TG Sokół Żeński była Władysława Jakubowska. Rządziła wrzesińskim gniazdem w latach 19321939, od 1924 była wiceprezesem jednolitego (męsko-kobiecego) Sokoła. * Pierwszą mistrzynią Wrześni w pływaniu na 50 m stylem dowolnym została w 1932 Waleria Sotkiewiczówna z Sokoła. * Ostatnią przedwojenną mistrzynią Wrześni w tenisie ziemnym była Elżbieta Kulińska. Tytuł wywalczyła w połowie sierpnia 1939. * Tuż po wojnie niewiele działo się w kobiecym sporcie. Pierwszą „jaskółką” była Jadwiga Patelka, która w 1958 ustanowiła rekord Polski młodziczek w rzucie oszczepem.

 Druhny z Wszemborza i Orzechowa tworzą tzw. Kobiece Drużyny Pożarnicze. W większości jednostek OSP strażaczki są niestety tylko wyjątkami-rodzynkami

141 urodziwych druhen stoi na straży powiatu wrzesińskiego. Dzięki nim czujemy się bezpieczniej. Filip Biernat, Łukasz Różański

OSP Wszembórz to najpikniejsza stra poarna w gminie Koaczkowie, a kto wie – moe i w caym powiecie wrzesiskim. Wszystko przez dziaajc w strukturach ochotników Kobiec Druyn Poarnicz. To jedenacie pa i panien w wieku od 18 do 40 lat. S mode, zdolne, wyksztacone i chtne do pracy spoecznej. S wród nich rolniczki, studentki, urzdniczki, sotyski. Do taca i róaca, na akcje i zawody

towniczo-ganiczych. Z 11-osobowej grupy trzy druhny maj ju tytu ratownika, czyli zaliczony kurs kwalifikowanej pomocy medycznej. Wszystkie straaczki maj podstawowy kurs straaków ochotników. Pi druhen ma wyrónienia Wzorowy Straak. Druyna ma równie na swoim koncie sukcesy sportowe: pierwsze miejsce w Gminnych Zawodach Poarniczych w 2011 r. i trzecie w Powiatowych Zawodach Poarniczych, a take udzia w zawodach w ratownictwie medycznym w 2012 r. – Oczywicie, e uczestniczymy w akcjach ratowniczych. Byymy na akcji przeciwpowodziowej w gminie erków. Chopacy byli na wale i nosili worki, a my je wizaymy. Kierowaymy tam równie komunikacj – wyjania I. Waszak. Kobiety pomagaj straakom w organizacji imprez okolicznociowych: straackiej wigilii i Dnia Straaka. Oprócz pani Iwony do stray nale równie jej siostry: Wioleta Dzienniak i Magorzata Waszak. A take: Katarzyna Górecka, Justyna Hyorek, Emilia Idziaszek, Ilona Imbiorowicz, Anna Lisiecka, Ewa Lisiecka, Weronika Majchrzak, Barbara Koralewska. – Nie mona zapomnie o onach straaków, które bardzo si angauj w dziaalno stray, ale formalnie do niej nie nale. S te inne panie w caej parafii Wszembórz, które straakom bezinteresownie pomagaj – zaznacza Iwona Waszak.

Iwona Waszak jest studentk pedagogiki na UAM w Poznaniu, ale stra poarn ma we krwi. – Swoj pasj do stray zarazi mnie mój tata, Henryk. Najpierw w szeregi wesza moja starsza siostra Wioleta, potem ja. OSP to miejsce, gdzie mona spoecznie dziaa. W moich obowizkach jest midzy innymi prowadzenie kroniki straackiej, a take Za mundurem panowie sznurem dokumentacji – wylicza Iwona. Straaczki stale pogbiaj swoW 80-letniej historii jednostj wiedz na temat poarnictwa; do- ki Ochotniczej Stray Poarnej szkalaj si, uczestnicz w zawodach w Orzechowie po raz pierwszy drupoarniczych, a take w akcjach ra- yna kobieca zawizaa si w 1962 r.

Druhny peniy wówczas gównie funkcj reprezentacyjn jednostki. Przez ostatnie lata wiele si jednak zmienio. Dzisiaj panie nie tylko elegancko prezentuj si w mundurach galowych na tle straaków, ale i uczestnicz w zawodach sportowopoarniczych. Dwa lata temu udowodniy nawet, e z sikawkami radz sobie lepiej ni mczy ni. – W wiczeniu bojowym osignymy lepszy czas od mczyzn z naszej jednostki. Bya to rónica zaledwie kilku sekund, ale jednak – podkrela Kamila Szymaska, która w szeregi stray wstpia dwa lata temu. Przyznaje, e zrobia to za namow koleanek. – Chciay wystawi na zawody druyn kobiec. Ulegam. Spodobaa mi si jednak atmosfera, zostaam i nie auj. Z Patrycj Pankowsk byo podobnie. Posza w lady starszej siostry Judyty. Pierwsza naley do stray od dwóch lat, druga od piciu. – Nie wyjedamy do typowych akcji ratowniczych, bo nie mamy odpowiednich uprawnie. Nie oznacza to jednak, e w przyszoci ich mie nie bdziemy – zaznaczaj zgodnie siostry. Zapewniaj jednak, e obsug sprztu maj w maym palcu. – Due we rozkadamy bez problemów. Z odpaleniem motopompy te bymy sobie poradziy. Ich szef Andrzej Smentek przyznaje, e nie s to tylko czcze sowa. Jest pod ogromnym wraeniem pracy i entuzjazmu dziewczyn. – Z zawodów na zawody s coraz lepiej przygotowane. Osigaj znakomite wyniki. Po przeszkoleniu nie obawiabym si wysa ich na prawdziw akcj – zapewnia. – U nas dziewczyny nie s tylko do sprztania. Mamy równouprawnienie – mieje si.

Panowie w OSP traktują nas jak równych sobie. Nikt z nas nie kpi – zapewniają druhny z Orzechowa

– Chopacy traktuj nas na równi. „Bierz wa i rozwijaj”, mówi nam – opowiada Anna Gibaa, która w OSP Orzechowo jest od 2007 r. – Dziadek si udziela w stray, wujek si udziela. Chciaam pój w ich lady – kontynuuje. – Po maturze chc spróbowa dosta si do Szkoy Aspirantów Pastwowej Stray Poarnej w Poznaniu. atwo nie bdzie ale spróbuj – koczy. – Nigdy nie spotkaymy si z opiniami, e kobiety nie nadaj si do stray. Wrcz przeciwnie: ludzie si przyzwyczaili, e mundury nie s tylko dla panów – stwierdza J. Pankowska. – Panowie nas podziwiaj, a na zawodach gono dopinguj – wtrca P. Pankowska. – Nie obawiamy si ognia, cikiej pracy i treningów. Obawiaj si jednak jednego – mskich spojrze, gdy id ubrane na galowo na narad do remizy. – Kierowcy nie patrz na znaki czy na przechodniów, tylko na nas. Kiedy moe doj do nieszczcia – mówi pó artem, pó serio straaczki. – „Za mundurem panny sznurem”, mówi znane powiedzenie. W naszym przypadku jest odwrotnie. „Za naszym mundurem panowie id sznurem” – miej si dziewczyny.

* Na przełomie lat 50. i 60. na krajowych bieżniach pokazała się uprawiająca sprinty Alicja Staniszewska (po mężu Krajniak). Dekadę później daleko skakała w dal Zofia Walkowiak. * Wiele dobrego 30 lat temu spodziewaliśmy się po Wioletcie Koperskiej i Dorocie Adamczyk. Niestety, skończyło się jedynie na medalach mistrzostw kraju w kategoriach juniorskich w biegach płotkarskich i w siedmioboju. * W drugiej połowie lat 80. w najwyższej lidze rozgrywkowej piłki koszykowej występowała Ewa Frąszczak. Była pierwszą wrześnianką nie-lekkoatletką, która pokazała się w kraju. * W 1997 powołano do życia LUKS Orkan Września z sekcją piłki siatkowej. Zespół zgłoszono do rozgrywek III ligi. Początki nie były zbyt okazałe, ale... * Po sześciu latach od założenia Orkan awansował do II ligi. Na tym szczeblu siatkarki trenerki Wioletty Bakoś grały dwa sezony. * Przełomowym rokiem dla wrzesińskiej siatkówki plażowej był 2001. Wówczas to Martyna Wardak i Joanna Kubiak zdobyły brąz na mistrzostwach kraju juniorek młodszych. Kolejne medale w młodzieżowych kategoriach posypały się jak z rogu obfitości. * Cecylia Świerczyńska i Martyna Losa, dwie lekkoatletki Orkana, startowały w juniorskich mistrzostwach Europy. Do podium nie było daleko. * Przez wiele lat na czwartych miejscach mistrzostw Polski seniorek w siatkówce plażowej lądowały: Ilona Zielińska, Katarzyna Wawrzyniak i Martyna Wardak. W końcu ta ostatnia zdobyła w 2011 tytuł mistrzowski. Srebro w 2012 wywalczyła Jagoda Gruszczyńska, która w tym samym roku została także mistrzynią Europy juniorek. Wystartowała też, podobnie jak Paulina Stasiak, w mistrzostwach świata. Ich kadrową trenerką jest wrześnianka Wioletta Bakoś.


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

15

Dzień Kobiet Wioletta Bakoś najlepszą trenerką roku!

M O DE LOWA

wrześnianka długość włosów: średnia kolor oczu: niebieskie rozmiar stanika: 75-80 B „Nie brakuje jednak kobiet, które wybierają miseczkę D”

 Wioletta Bakoś z nagrodą dla najlepszej polskiej trenerki roku 2012 pozuje fotoreporterom na tle loga głównego organizatora konkursu

<<

dok. ze s. 1

Potkarze Wioletty Bako biegali w finaach juniorskich mistrzostw Polski. Wydawao si, e Orkanowi trafi si utalentowany trener lekkiej atletyki. W 1997 podja jednak decyzj o zmianie dyscypliny. Nigdy gono nie mówia o powodach takiego ruchu. Musiay by one jednak powane, skoro decyzja bya nieodwoalna. Pocztki z kobiec siatkówk we Wrzeni nie byy atwe. Trzeba byo wszystko budowa od podstaw. Nie byo zaplecza, kadry szkoleniowej i wielkich tradycji, jak miao to miejsce w lekkiej atletyce. Po czterech latach pracy przyszy pierwsze sukcesy. W 2001 Martyna Wardak i Joanna Kubiak zdobyy brzowe medale mistrzostw Polski juniorek modszych w siatkówce plaowej. Zaraz potem byo zoto w starszej kategorii wiekowej, a na scen weszy „pszczóki”, czyli Ilona Zieliska i Katarzyna Wawrzyniak. Podopieczne W. Bako na dugie lata zadomowiy si w czoówce seniorskiej. Co wane, ladem medalistek poszy kolejne pokolenia plaowiczek. W midzyczasie halowy zespó Orkana awansowa do II ligi kobiet. Druyna – bez adnych wzmocnie – graa tam przez dwa sezony. Sukcesy wychowanek wrzesiskiej trenerki zwróciy uwag Polskiego Zwizku Piki Siatkowej. Zaproponowano jej prowadzenie kadry juniorskiej, a od pocztku roku 2012 take seniorskiej. – To byo za duo – przyznaje Wioletta Bako. – Kadra seniorska ograniczaa si do jednej pary, bo finanse zwizku nie pozwalay na wyjazdy wikszej liczby zawodniczek. Nie mogam jednak je dzi z seniorkami, bo priorytetem byy juniorki. Tu spodziewalimy si sukcesów. Rozpisywaam wic starszym dziewczynom treningi, a widywalimy si rzadko. Taka praca nie miaa sensu, dlatego zrezygnowaam z prowadzenia kadry seniorek.

Fot. archiwum

– O tym, e jestem nominowana przez PZPS do wyrónienia PKOl dowiedziaam si trzy tygodnie temu, a informacja o nagrodzie przysza tydzie przed jej wrczeniem. Laureatk konkursu zostaam za cztery osignicia moich zawodniczek. Byy to zote medale Katarzyny Kocioek i Jagody Gruszczyskiej w mistrzostwach Europy juniorek do lat 18 i do lat 20, srebro Karoliny Baran i Katarzyny Kocioek w mistrzostwach wiata do lat 19 oraz czwarte miejsce Kingi Koosiskiej i Darii Paszek w mistrzostwach Europy do lat 23. Trzeba pamita, e Jagoda jest rodowit wrzeniank – cieszy si trenerka roku. – Do Warszawy na uroczyst gal pojechalimy z mem (Tomaszem Bakosiem – przyp. red.). Bez niego nie mogabym si realizowa jako szkoleniowiec kadry. To on faktycznie prowadzi teraz Orkan Wrzenia, poniewa ja zbyt czsto wyjedam. Ju teraz praktycznie co weekend prowadz konsultacje dla zawodniczek kadry. Odbywaj si one w odzi, bo tam jest specjalnie przygotowany do plaowego treningu balon. Latem siatkarki przyjedaj do Wrzeni. O tej porze roku jednak czsto wylatuj na zawody i nie ma mnie wiele dni w domu. To jest kopot, i to powany, choby dlatego, e od kilku lat mamy dziecko. Syn czsto lata ze mn. Pierwszy raz wzbi si w powietrze, gdy mia sze miesicy. Nie wiem, czy jakie inne dziecko przelatao tyle kilometrów, co on. Dalekie wyjazdy ju dawno przestay mnie bawi – zapewnia laureatka. Wrzesiska myl szkoleniowa ostatnimi czasy wici triumfy. Warto przypomnie, e kilka tygodni temu Krzy Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rk Prezydenta RP Bronisawa Komorowskiego otrzyma trener Adam Kaczor. To wanie ten zasuony trener trzydzieci lat temu odkry dla sportu modziutk Wiolett Kopersk, obecnie Bako. Leszek Nowacki

rozmiar ubrania: 40-44 wzrost: ~165 cm

torebka: czarna rozmiar buta: 37-38

Analitycy Głównego Urzędu Statystycznego wyliczyli, że statystyczna Polka (w tym także wrześnianka) ma około 40 lat, średnie wykształcenie. Najczęściej pracuje w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie. Statystyczna Polka żyje około 77 lat, wychodzi za mąż w wieku 24 lat, a pierwsze dziecko rodzi, mając lat 27. Według GUS, Polka ma więcej niż jedno dziecko (dokładnie 1,3 dziecka). Co ciekawe, aż 20 proc. kobiet decyduje się na urodzenie dziecka jako samotna matka. Emerytką przeciętna Polka staje się w wieku 56 lat. Krajowe obliczenia pokazują, że wykonuje w domu pracę wartości średniej krajowej. W czasie zwykłego dnia spędza w kuchni przynajmniej dwie godziny, a seks uprawia 119 razy w roku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych za pomocą Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług Acxiom Polska, Polki stanowią największą grupę polskich czytelników książek. Czytanie książek należy do ulubionych rozrywek 74 proc. młodych i aktywnych zawodowo kobiet oraz 66 proc. kobiet w wieku 35-50 lat. Polka wydaje miesięcznie na kosmetyki 25 złotych, co roku kupuje 2,5 pary butów, a gabinet kosmetyczny odwiedza co dwa, a nawet co pięć lat. Zdaniem osób pracujących we wrzesińskich sklepach, przeciętna wrześnianka ma około 165 cm wzrostu. By panie o takim wzroście mogły mówić o idealnych proporcjach ciała, powinny mieć nogi długości 82 cm. Od wzrostu zależy też długość naszych stóp. Jak mówią ekspedientki, jeszcze

kilka lat temu najpopularniejsze były rozmiary 35-36. Dzisiaj natomiast najwięcej kupowanych jest butów w rozmiarach 37-38. Coraz częściej panie szukają także butów w rozmiarach – wydawałoby się – męskich, czyli w przedziale 40-42. Jeśli chodzi o bieliznę, to najpopularniejszym rozmiarem biustonosza jest 75-80 B. Nie brakuje jednak kobiet, które wybierają miseczkę D. Niektórzy sprzedawcy uważają, że sylwetka współczesnych kobiet zaczyna upodabniać się nieco do chłopięcej, ponieważ obwód ich bioder rośnie wolniej niż obwód pasa. Ich zdaniem, przeciętna dojrzała wrześnianka nosi odzież w rozmiarze 40-44. Największym powodzeniem u wrześnianek cieszą się półdługie oraz całkowicie krótkie włosy w kolorze naturalnych blondów. DOT


Wiadomości Wrzesińskie

18 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje:

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Z batem na Miłosław! Zebranie wiejskie w Czeszewie stało pod znakiem narzekań. Psioczono m.in. na drogi, brak chodników i... miłosławian. Frekwencja na zebraniu wiejskim 1 marca – w porównaniu do lat poprzednich – bya imponujca. Na spotkanie z wadzami samorzdowymi przyszo 71 mieszkaców (na 882 zameldowanych). Wielu z nich, ku niezadowoleniu wadz, odwayo si nawet wzi udzia w dyskusji i wylewa swoje ale. Najwiksza fala krytyki popyna pod adresem Izabeli Karpiskiej, kierownik Referatu Dróg Powiatowych. – Wody deszczowe spywaj z drogi powiatowej na moje podwórze i zalewaj mi szambo. Nikogo to nie obchodzi – stwierdzi Tomasz Wojty. Jego rozgoryczenie byo tym wiksze, e nic nie day wielokrotnie apele do drogowców o interwencje. – Obiecano mi nawet kiedy, e kto si do mnie zgosi. A ywej duszy nie wida – mówi Wojty. Izabela Karpiska zapisaa zgoszenie w notesie i obiecaa rozezna si w temacie. Kolejni uczestnicy zebrania zwrócili si do niej z prob o budow chodnika wzdu ul. Lenej. Argumentowali, e to ulubione miejsce spacerów mieszkaców wsi jest niebezpieczne. Na wasnej skórze przekonaa si o tym Jadwiga Karawan: – O may wos dostaabym dzisiaj dech po gowie, tak jest tam niebezpiecznie. Co chwil trzeba si oglda za siebie. Samochody pdz, a ucieka nie ma gdzie – mówia. – Czekamy na ten chodnik jak na zmiowanie boskie – wtórowaa koleance Ewa Michalak.

Co słychać

8 marca 2013

„ W nocy z 27 na 28 lu-

tego, na ul. Zamkowej w Miosawiu, zodzieje ukradli 13-letniego fiata cinquecento. Waciciel oszacowa straty na 1000 z.

„ Zebranie organizacyjne Miejsko-Gminnego Koa Wdkarskiego w Miosawiu (tylko dla czonków z terenu gminy) odbdzie si 10 marca w sali MCK przy ul. Róowej. Pocztek o godz. 16.00. „ W sobot 9 marca za-

padn ostateczne rozstrzygnicia w Miosawskiej Lidze Halowej. Pierwszy mecz o godz. 15.00. Uroczysto zakoczenia organizatorzy przewiduj na 19.00.

„ Godzinny koszt funk-

cjonowania hali w Bugaju (media, sprztanie itd.) wyliczono na 66,65 z. Ceny wynajmu obiektu – nisze od tej kwoty – na razie si nie zmieni.

 Daniela Kośmider (na zdjęciu stoi) skutecznie rozluźniła momentami mocno napiętą atmosferę Niestety, powiat nie ma na niego pienidzy. Mieszkacy musz wic nadal ucieka przed jadcymi autami. Na zebraniu bya te mowa o odnieaniu chodników. Waciciele przylegajcych nieruchomoci powinni je odniea – tak mówi przepisy. W yciu natomiast bywa z tym rónie. – Niektórzy „zapominaj” o swoim obowizku i spacerowicze brn w niegu. Schodz na jezdni i powoduj zagroenie – strofowa zebranych sotys Zbigniew Piszczatowski. Nikt si w pier nie uderzy. Daniela Komider zauwaya za to, e duo gorzej z odnieaniem cigów pieszych jest w stolicy gminy. – Pojechaam do miasta na zakupy. Wychodz z samochodu i jaaaad! Taka szklanka tam bya. Zaraz potem

to samo – opowiadaa pani Daniela. I od razu poradzia wadzom gminy, co powinny zrobi, aby problem wicej si nie powtórzy: – Tych, co nie odnieaj, powinno si bi batem! Nawet nie bi, a la – szybko si poprawia. – Wstyd, eby takie pikne miasto jak Miosaw miao takie chodniki. Ja bym tam szybko zrobia porzdek – zapewnia. A przez sal przesza salwa miechu. Nieco wczeniej mieszkacy otrzymali od I. Karpiskiej zapewnienie, e najpó niej do kwietnia z ul. Lenej oraz z drogi Sarnice – Mikuszewo znikn dziury. Kierownik referatu obiecaa te przysa ekip, która przytnie gazie wrastajce w drog w Szczodrzejewie. Wiceburmistrz Baej Pera obieca za interwencj w sprawie niewieccych lamp.

„ Zebranie czonków

– Poczekamy, zobaczymy. eby to tylko nie byy kolejne obiecankicacanki – podsumowali zapewnienia wadz mieszkacy. Dodajmy, e tegoroczny fundusz soecki Czeszewa (21,5 tys. z) zosta przeznaczony na zakup m.in. zestawu naganiajcego i kostki pozbrukowej. Ta ostatnia ma by wyoona przed Wiejskim Domem Kultury. O dziwo, nikt z czeszewian nie lamentowa z powodu nieprzyznania soectwu – jako jednemu z nielicznych – pienidzy z funduszu w roku 2012. A mowa tu o kwocie 21 tys. z. Lwia cz tej puli miaa i na zakup krzese do wietlicy. – Burmistrz jaki czas temu mi obieca, e nalene pienidze w tym roku nasze soectwo otrzyma. Trzymam go za sowo – zakoczy sotys.

klubu Orlik odbdzie si 17 marca (godz. 16.00) w MCK przy ul. Róowej.

„ Papierosy o wartoci 1000 z – to up, jaki zrabowali zodzieje, którzy 4 marca wamali si do Dino w Miosawiu. „ Pracownicy gminy zawie li 1 marca dwa bezpaskie psy z terenu Miosawia do gnie nieskiego schroniska. Jeden czworonóg jednak uciek tu przed bram przytuliska. Dziki temu w budecie zostanie 1250 z. Reklama

Dobre i złe wiadomości Tematy drogowe zdominowały zebranie wiejskie w Pałczynie, które odbyło się 22 lutego. Na 300 mieszkaców zamieszkujcych t wie, wzio w nim udzia 60 osób. – Zawsze, co roku, musz mówi to samo: dziury i jeszcze raz dziury. Kiedy w kocu zostan one zrobione? – pytaa wadze gminy Marianna Biaeczka, która skarya si na fatalny stan nieutwardzonej arterii z Paczyna do Ksina. Wszystko wskazuje na to, e gos w tej sprawie pani Marianna bdzie musiaa zabra jeszcze nie raz. Na porzdny remont drogi nie ma bowiem pienidzy. – Mona liczy tylko na wiosenne równanie dróg nieutwardzonych, a take na atanie dziur w gminnych asfaltówkach. Na kanalizacj wsi te nie mamy pienidzy – owiadczy burmistrz Zbigniew Skikiewicz. Bya te jednak dobra wiadomo. Do koca roku ma zosta przygotowana dokumentacja na remont drogi paczyskiej, któr zarzdza powiat. Inwestycja ruszy, gdy tylko starostwo pozyska na ni dofinansowanie. – Chodnika przy tej drodze nie zrobi-

my ze wzgldu na rowy i konieczno odwodnienia. To podniosoby cen inwestycji – mówi starosta Dionizy Janiewicz, który poruszy take spraw komunalizacji parku paczyskiego. Mieszkacy walcz o ni 10 lat. – Na przeszkodzie, abycie stali si jego wacicielem (obecnie jest nim Agencja Nieruchomoci Rolnych – przyp. red.) stoi zapis ustawowy, który mówi o moliwoci przekazywania takich obiektów spoecznociom lokalnym na cele sportowe, nie ma natomiast zapisu o celach rekreacyjnych. Potrzebne s zmiany legislacyjne. Pomoe nam w tym pose Krystyna Polednia. Na zebraniu poruszono take problem funkcjonujcej na terenie wsi fermy trzody chlewnej (pisalimy o tym w wydaniu z 22 lutego). Do tematu wrócimy niebawem. Wczeniej sotys Zofia Przybylska zakomunikowaa zebranym, e tegoroczny fundusz soecki (blisko 11 tys. z) zostanie przeznaczony m.in. na pooenie kostki pozbrukowej pod altankami przy wietlicy. Spotkanie zakoczya tradycyjna kolacja, przygotowana przez Koo Gospody Wiejskich. – Palce liza – zachwycali si notable, którzy tumnie stawili si w Paczynie.

Gimnazjaliści uszyli laleczki dla dzieci z Czadu

INFORMATOR GMINNY

Blisko 2 tysiące złotych udało się pozyskać orzechowskim gimnazjalistom w ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata”. W akcji bierze udział prawie 700 szkół i przedszkoli. Już po raz drugi organizuje ją UNICEF. Polega ona uszyciu przez uczniów szmacianych lalek. Zysk z ich sprzedaży przekazywany jest na ratowanie życia dzieci w Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów w Afryce. – Nasi uczniowie z pomocą dorosłych uszyli 104 lalki. Naprawdę włożyli w pracę dużo serca – zaznacza nauczycielka i koordynatorka akcji w orzechowskiej placówce Alicja Kowalska. Kukiełkę zakupił m.in. proboszcz orzechowskiej parafii, ksiądz Eugeniusz Bednarek. Jeszcze kilka lat temu sam przebywał na misji w Afryce. – Nasza młodzież przekazała swoim kolegom z Czadu najcenniejszy dar, czyli wrażliwość. Wrażliwość na drugiego człowieka – podkreślał ks. Bednarek podczas podsumowania akcji 26 lutego. Jednym z elementów projektu jest konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę. Każda placówka, która przystąpiła do akcji, wybrała jedną szmaciankę mającą reprezentować ją w konkursie. Orzechowo reprezentuje lalka o imieniu Agnieszka, którą wykonała Maria Kruk z Chlebowa. Na oficjalnym fanpage’u akcji „Wszystkie Kolory Świata” na Facebooku można głosować na Agnieszkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej, który zostanie zorganizowany w zwycięskiej szkole.

Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 61 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Sojusz na rzecz Zielińca Gmina zadłuży się, żeby wybudować kanalizację w Zielińcu. Powiat ją dofinansuje.

2,4

Rada Gminy w Koaczkowie zdecydowaa wstpnie o budowie kanalizacji sanitarnej w Zielicu. Decyzj podjto jednomylnie w poniedziaek, podczas wspólnego posiedzenia komisji. Wstpny kosztorys inwestycji wynosi 596 tys. z. Gmina nie ma na ten cel wolnych pienidzy w budecie, wic zamierza wzi na realizacj tej inwestycji kredyt w banku – 400 tys. z. Niedawno UG w Koaczkowie otrzyma „prezent” z Ministerstwa Finansów – 96 tys. z. Okazao si, e subwencja owiatowa bdzie wysza ni zakadano, dlatego kwota ta zostanie przesunita z owiaty na inwestycje. Pomoc obieca te starosta wrzesiski – zadeklarowa 100 tys. z. Formalnie fundusze moe przekaza, tylko rada powiatu decyzja zapadnie na kolejnej sesji jeszcze w marcu. W budow ma te zaangaowa si firma Kas-Boks. Zainwestuje 5 tys. z. – Istnieje moliwo zoenia wniosku na dofinansowanie z Urzdu Marszakowskiego w Poznaniu, na realizacj zada zwizanych z gospodark ciekow. Pan wójt zdecydowa, aby przystpi do realizacji tego zadania. Moliwa jest

refundacja kosztów w wysokoci 75 proc. wydatków kwalifikowanych, to jest okoo 350 tys. z – informuje skarbnik gminy Danuta Olejniczak. – Wniosek formalnie zoy Zakad Gospodarki Komunalnej w Koaczkowie, który w ramach jednego projektu chce pozyska dofinansowanie na zakup nowego cignika i beczkowozu. W ten sposób bdzie mona odzyska równie VAT w wysokoci 100 tys. – dodaje skarbniczka. Planowana kanalizacja bdzie miaa okoo 2,4 km dugoci. – Wczenie do istniejcej sieci nastpi w ydowie (na wysokoci przystanku autobusowego – przyp. red.). Na odcinku dwóch kilometrów bdzie to instalacja cinieniowa i niestety mieszkacy nie bd mogli si przyczy. Wybudowany zostanie równie 400-metrowy odcinek sieci grawitacyjnej i dziki niej bdziemy mogli przyczy bloki mieszkalne w Zielicu, paac, firm Kas-Boks i gospodarstwo pana Eugeniusza Pacyskiego – wyjania Dariusz Stawski, odpowiedzialny za gospodark gruntami w urzdzie gminy. – Ju na etapie projektu (sfinansowa go powiat wrzesiski w 2010 r. – przyp. red.) zgaszaem, e do kanalizacji nie bdzie si mogo podczy

19

stronę redaguje:

Co słychać

8 marca 2013

„ Obecnie na posterunku w Koaczkowie pracuje 4 policjantów. Jest wakat na stanowisku samodzielny referent do spraw kryminalnych. „ Wójt Wojciech Maj-

chrzak bdzie rozmawia z wicemarszakiem Wojciechem Jankowiakiem w sprawie rozbudowy cieki rowerowej z Borzykowa do Koaczkowa. Wójt liczy na to, e gmina zaapie si z puli „rodki niewykorzystane”.

km dugoci bdzie miaa kanalizacja sanitarna, która zostanie wybudowana w Zielicu

„ Niedugo przewró-

c si stare drewniane supy podtrzymujce lini energetyczn przy ul. Polnej w Koaczkowie. A przecie buduje si koaczkowskie „Beverly Hills” i coraz wicej ludzi tu mieszka...

„ Rada gminy

na razie porzucia pomys dokoczenia kanalizacji sanitarnej w centrum Koaczkowa i w Borzykowie. A mieszkacy zgaszaj kolejne ulice do kanalizacji – np. Szerok i redzk w Koaczkowie.

 Dariusz Stawski prezentuje radnym projekt techniczny kanalizacji 17 gospodarstw z Zielica. Mam nadziej, e kiedy znajd si pienidze na to, aby i do rolników docign t kanalizacj – mówi radny Adam Gierszewski z Zielica. – Jak radny powiatowy Józef Szafarek (take mieszka w Zielicu – przyp. red.) sprzeda norki, to wam zrobi – zaartowaa na koniec Danuta Grabowska, radna z Sokolnik.

Radni poparli pomys jednomylnie. – Zaryzykujemy, bo inaczej niczego nie zbudujemy – zgodzili si. Obecnie zaduenie gminy wynosi 3,718 mln z. Sytuacja finansowa gminy jest trudna, ledwie starcza na biece patnoci. Urzdnicy bd musieli ubiega si o bogosawiestwo Regionalnej Izby Obrachunkowej, aby zacign nastpne zobowizanie.

Zamiast błota przed świetlicą będzie plac pokryty trylinką

Prąd z cytryny

– Modzi, we cie si do roboty! – komentowa wyniki demograficzne w Gorazdowie wójt Wojciech Majchrzak. W ostatnim roku liczba mieszkaców spada z 464 do 454 osób. Ale mimo wszystko Gorazdowo rozkwita. Wpyw na to ma gównie przywództwo sotys Elbiety Magdziarz, która skupia wokó siebie gospodynie domowe i aktywnych panów z OSP, którym chce si dziaa na rzecz wsi. Te wysiki na razie skutecznie wspieraj radni: najpierw p. Eugeniusz Winiewski, który by inicjatorem remontu remizo-wietlicy, a obecnie Henryk Sodkiewicz i Krystian Winiewski, lobbujcy na rzecz Gorazdowa w radzie gminy. Efektem wspólnych dziaa s m.in. ubiegoroczne inwestycje: budowa placu zabaw i ogniska, zakup grilla i awo-stoów. Zakupiono równie trylink, która zostanie zainstalowana na botnistym placu przed wietlic wiejsk. – Mamy zapewnienie, e monta tej kostki odbdzie si w miesicach letnich, prawdopodobnie w czerwcu, lipcu – mówi H. Sodkiewicz podczas zebrania wiejskiego, które odbyo si 28 lutego.

Ju 130 gimnazjalistów z Koaczkowa wzio udzia w projekcie „Akademia Uczniowska”. Modzie szlifuje swoj wiedz w zakresie nauk przyrodniczych. Szkoa otrzymaa te wsparcie: profesjonalny mikroskop oraz – niedawno – zestaw odczynników chemicznych wraz z kartami charakterystyk. – Akademia Uczniowska to zajcia pozalekcyjne z chemii i biologii, które od nowego roku prowadzi Karolina Koralewska-Kazimierska. To cykle zaj 12-godzinnych realizowane w grupach od 12 do 15 uczniów – wyjania Tomasz Dobrowolski, nauczyciel chemii i koordynator projektu. – Uczniowie realizuj moduy polegajce na przykad na eksperymentowaniu, wzajemnym nauczaniu. Przygotowuj karty pracy. Szukaj i uwiarygodniaj wiadomoci z rónych róde. Wspópracuj ze sob i uywaj wielu metod, nie tylko eksperymentalnych, ale równie konstruuj rónego rodzaju gry i zabawy edukacyjne – wyjania. Oprócz prowadzenia eksperymentów modzie podróuje te do „zielonych szkó”: do Poznania (palmiarnia, wydzia chemii UAM, PAN PCSS), Gouchowa (muzeum le-

W zebraniu uczestniczyo 51 osób. Cz mieszkaców miaa wiele uwag dotyczcych nowej ustawy mieciowej. Wchodzce w lipcu br. przepisy s niekorzystne dla wspólnot mieszkaniowych – a tych w Gorazdowie jest sporo. Problemem bdzie segregacja. Wiadomo, e za mieci segregowane bdzie si paci mniej – 7 z od osoby (za niesegregowane 12 z). Ju teraz istnieje podejrzenie, e nie wszyscy czonkowie wspólnot bd chcieli segregowa odpady. W ten sposób, zgodnie z przepisami, caa wspólnota bdzie pacia wysz stawk. – Dlaczego mamy paci za to, e komu nie bdzie si chciao segregowa mieci? – pyta jeden z mieszkaców. – Niestety, my tylko realizujemy zapisy ustawy. Musicie pastwo sami rozmawia z ssiadami – mówi wójt Majchrzak. Jeden z mieszkaców zarzuca sotysce, e wietlica nie jest dostpna dla dzieci. Elbieta Magdziarz odpieraa zarzuty, pokazujc regulamin, w którym stoi napisane, e dzieci mog korzysta z obiektu tylko pod okiem dorosych.

„ Cig dalszy zebra wiejskich: 11 marca – Ciele Wielkie, 12 marca – Szamarzewo, 18 marca –

agiewki. „ 17 marca odbdzie si „Szansa na sukces”, przegld muzyczno-wokalny dla dzieci i modziey. Miejsce imprezy: sala sesyjna UG w Koaczkowie. Emocje gwarantowane. Start o godz. 16.00. Reklama

INFORMATOR GMINNY

 Gimnazjaliści w trakcie

wykonywania eksperymentów chemicznych Fot. Tomasz Dobrowolski

Urząd Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

Ośrodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny Ośrodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank Spółdzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM

61 438 56 50

Oczyszczalnia

61 438 55 75

nictwa i zagroda ubrów) czy CenSklep elektroniczny i serwis 600 097 438 trum Nauki Kopernik w Warszawie. Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 W maju 2012 r. koaczkowska modzie zostaa zaproszona na Festiwal Punkt apteczny „Na zdrowie”, Borzykowo Nauki Uczniowskiej na Uniwersyte61 438 50 40 cie Medycznym w Poznaniu. Zapre- Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości zentowali tam projekt „Sodkie kon- Wrzesińskich”: Kołaczkowo, ul. Wrzesińska 32 tra kwane – energia z owoców”. (Sklep Wielobranżowy – Pawilon)


Wiadomości Wrzesińskie

20 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Podatkowy „wielbłąd” Urząd śle sprostowania do nakazów podatkowych. Dlaczego? Bo ktoś popełnił kuriozalny błąd. W ostatnich dniach do domów mieszkaców gminy trafiy dugo oczekiwane decyzje w sprawie wymiaru podatków. Rónych – rolnego, lenego, od nieruchomoci i rodków transportowych. Nie byoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie informacja zawarta na odwrocie. W punkcie 5 poucze czytamy, e podatek jest patny do rk sotysa, na poczcie lub na rachunek – tu uwaga – Urzdu Gminy Grodziec. Obok tej informacji widnieje numer konta w Banku Spódzielczym w Koninie. Pod dokumentem podpisaa si, z upowanienia burmistrza, skarbnik gminy Antonina Balicka. Wanie do niej zwracamy si z pytaniem o ca t sytuacj. – Zaistniaa pomyka – mówi wprost. I tumaczy si zmian programu komputerowego. Od tego roku korzysta z Systemu Naliczania Podatków od Gruntów i Nieruchomoci Pogrun. W opracowaniu wzorcowej decyzji bazowaa na tej skonstruowanej przez Urzd Gminy w Grod cu. Zmienia wszystkie dane oprócz rachunku bankowego.

Co słychać

8 marca 2013

„ Ukrad cztery silniki

elektryczne, dwie szlifierki, motowiertark i klucze. Mowa o nieznanym sprawcy, który wama si do garau we Wrbczynku. Dokona tego w nocy z 25 na 26 lutego.

„ 2,5 tony zuytego

sprztu elektrycznego i elektronicznego to efekt zbiórki, która odbya si 2 marca. Przeprowadzia j firma Elektrorecykling z Nowego Tomyla.

„ Tego samego dnia kto

kopa i uderza piciami w peugeota 206 zaparkowanego w Rynku. Policja jest ju pono na tropie sprawcy.

„ Wyniki 11. kolejki ligi halowej: Borzykowo – Joga Bonito 6:3, Energosie Pyzdry – K& GSM Masters 7:4, FC Osiedle – Sosenka Wrzenia 4:2. A waciwie nie ona, tylko podlegy jej pracownik. – Szybko chcielimy je wyda i wyszo, jak wyszo – kwituje. Decyzje z bdem trafiy do okoo 400 mieszkaców. Otrzymali ju take sprostowania. Równie szybko o pomyce zosta poinformowany grodziecki urzd. – Dwie osoby dokonay wpat na nasze konto – informuje tamtejsza sekretarz gminy Beata Nowicka. Zapewnia, e wszystkie pienidze zostan przelane na waciwy rachunek. – Zrobilimy wielkie oczy w momencie pierwszej wpaty, ale szybko wyjanilimy sytuacj, bo wiedzielimy, kto i z jakiego tytuu jej dokona – wyjania. – Nawet gdybymy chcieli j zaksigowa, to nie moglimy, bo i jak? Sekretarz gminy Pyzdry Przemysaw Dbski zapewnia, e pracowni-

400

decyzji podatkowych z bdnie podanym kontem trafio do mieszkaców gminy

cy referatu finansowo-podatkowego sami wyapali bd. Broni przy tym A. Balick, która nie sprawdzia tego, co podpisuje. – Tego s tysice. Nie ma czasu na sczytywanie decyzji po decyzji. Podpisuje si je niejako z automatu – twierdzi. Wedug P. Dbskiego, jedynym pocieszeniem jest fakt, e ofiarami

Od autora: Znany z citego jzyka Jan Tomaszewski powiedziaby, e to nie bd, a wielbd. Nie podlega dyskusji, e popeni go pracownik referatu finansowo-podatkowego. Pytanie tylko, dlaczego bazowa (a moe kopiowa?) na decyzji wydanej przez urzd w Grodcu? I w kocu, dlaczego bdu nie wyapaa jego zwierzchniczka. Zoya podpis pod 400 decyzjami, nie czytajc adnej z nich. Czy ona take poniesie jakie konsekwencje?

Przeciwni fermie norek

Inwestor dał kasę na drogę

Mieszkacy Ksawerowa oprotestowali budow fermy norek. Wydaje si, e dopili swego, bo inwestor wycofa wniosek. Ale zawsze moe go ponowi... Zamieszanie wybucho na pocztku lutego. Ssiedzi Zbigniewa Górskiego zostali powiadomieni o planowanej przez niego inwestycji – wzniesieniu trzech pawilonów do hodowli norek. Miayby one stan na jego dziace. Ta informacja obiega liczc 150 mieszkaców wie lotem byskawicy. Dotara take – a jakeby inaczej – do sotys Anny Szklarkowskiej. Znalaza si ona w mao komfortowej sytuacji, bo jest w rodzinie z inwestorem. Mimo wszystko rozumiaa obawy mieszkaców. Nawet wicej, podzielaa je. Dlatego zostaa zobligowana do zbierania podpisów pod petycj. Czytamy w niej o uciliwociach zwizanych z planowan inwestycj: odorze, spadku wartoci dziaek, przenoszeniu chorób zaka nych przez norki, które mog by zagroeniem dla zwierzt gospodarskich i dziko yjcych, „a nawet dzieci bawicych si na pobliskich podwórkach czy placu zabaw”.

Przedsibiorstwo Budownictwa Drogowego z Kalisza wygrao przetarg na remont drogi w Modlicy. O maej podpyzdrskiej wsi zrobio si gono kilka miesicy temu za spraw zwieczonych sukcesem poszukiwa zó gazu ziemnego. Inwestor – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – wzniós wiertni, do której dojeday cikie samochody. Nasilony ruch szybko przeoy si na stan drogi – gdzieniegdzie popkaa, a jej krawdzie zostay poamane. – Na szczcie firma wyrazia ch jej naprawienia – mówi Roman Ejchorszt z urzdu miejskiego. Na remont 516-metrowego odcinka PGNiG przekazao 100 tys. z. W ramach robót zostanie wyrównana nawierzchnia, wykonana nakadka i wyprofilowane pobocza. Do przetargu ogoszonego przez gmin stano sze firm. Wygrao Przedsibiorstwo Budownictwa Drogowego z Kalisza, które zoyo najtasz ofert (opiewaa na ponad 91 tys. z). Termin rozpoczcia robót zosta okrelony na 8, a zakoczenia na 26 lipca.

Pod protestem zostao zoonych 41 podpisów. Sotyska miaa uatwione zadanie, bo zbieraa je przy okazji roznoszenia nakazów podatkowych. – Ale nie byam we wszystkich domach. Jakby trzeba byo, zebraabym ich duo wicej – zastrzega. Pismo trafio na biurko burmistrza i przewodniczcej rady miejskiej. Ich interwencja nie bya jednak potrzebna, bo do nieoczekiwanie Z. Górski wycofa wniosek o warunki zabudowy. – Cieszymy si z takiego finau, bo miem przypuszcza, e i tak nie wyrazilibymy zgody na co, co nie ma przyzwolenia mieszkaców – zapewnia sekretarz gminy Przemysaw Dbski. Joanna Górska, ona inwestora, przyznaje, e wycofanie wniosku byo reakcj na protest mieszkaców. – Dziwilimy si, bo przecie podobne fermy powstaj w innych miejscowociach. Tam nikt nie robi problemów – podkrela ksawerowianka. Wedug niej, hodowla w aden sposób nie zagraaaby zwierztom ani tym bardziej ludziom. Tymczasem odór byby mniej intensywny, a co za tym idzie, take mniej

A. Szklarkowska: – Uwaamy, e ta hodowla bdzie prowadzona zbyt blisko naszych budynków

uciliwy od tego wydobywajcego si z chlewów czy obór. Dlatego rozwaa ponowienie wniosku. Z t rónic, e pawilony zostayby pobudowane na kocu dziaki, w odlegoci ponad 100 metrów od zabudowa. Nie wie, jak na t propozycj zareaguj mieszkacy. Jan Drabina, hodowca norek z Noskowa, mieje si z zarzutów formuowanych pod adresem Górskich. Kady moe obali. – To jest wci co nowego i dlatego ludzie podchodz do tego nieufnie – dochodzi do wniosku. Wielkoobszarowy farmer niedowiarków zaprasza na swoj ferm. Bo trzy pawilony w Ksawerowie mog suy co najwyej za laboratorium. Tak twierdzi.

„ 59-letni rowerzysta zo-

urzdniczego bdu pady tylko dwie osoby. Mimo tego „winny” jego popenienia poniesie konsekwencje. – Jakie? Za wczenie, eby o tym mówi – ucina.

sta zatrzymany 3 marca w Zapowiedni. Mia 0,94 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu.

„ Gala finaowa konkur-

su „Tesco dla Szkó” odbdzie si 12 marca w Poznaniu. Wezm w niej udzia uczniowie z Górnych Grdów i Pietrzykowa. Odbior pracownie multimedialne, kamery i zapas wody mineralnej.

„ Eliminacje gminne Tur-

nieju Wiedzy Poarniczej zostay zaplanowane na 14 marca w sali OSP. Pocztek o godz. 10.00. Reklama

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole

63 276 83 27

Urząd Miasta i Gminy

63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Tanie ubezpieczenia MTU, Liberty, Axa. Maria Popielarska 604 654 435 Gros Kapitał – pożyczki gotówkowe w 48h – w domu klienta 509 454 773 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


8 marca 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

Nekla

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

21

stronÄ&#x2122; redaguje:

Tomasz MaĹ&#x201A;ecki

Syrena kontra skoda

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

tel. 501 677 838 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; Z ostatniej chwili. Jak

si nieoficjalnie dowiedzielimy, Prokuratura Rejonowa we Wrzeni postawia zarzuty byej sekretarz gminy Elbiecie N. Zostaa oskarona o zamanie art. 270 i 271 Kodeksu karnego. SzczegĂły niebawem.

Â&#x201E; 19 marca w NOK-u odbdzie si spotkanie z Bogdanem Rymanowskim, dziennikarzem TVN 24, autorem ksiki â&#x20AC;&#x17E;Ubek. Wina i skruchaâ&#x20AC;?. Pocztek o godzinie 18.00. Reklama

 W rajdzie wystartuje w sumie 26 zaĹ&#x201A;Ăłg: 16 syren i 10 warszaw. Auta pokonajÄ&#x2026; w 8 dni 1800 kilometrĂłw, w trzech paĹ&#x201E;stwach: w Polsce, Czechach i na SĹ&#x201A;owacji ByĹ&#x201A; Berlin, ParyĹź, Kopenhaga, Wilno i Edynburg â&#x20AC;&#x201C; bÄ&#x2122;dzie Praga i BratysĹ&#x201A;awa. Tym razem syreniarze wyjadÄ&#x2026; do Czech i na SĹ&#x201A;owacjÄ&#x2122;. To bdzie najduej trwajca eskapada Klubu MionikĂłw Syren i Warszaw. Do naszych poudniowych ssiadĂłw rajdowcy wyjad tradycyjnie w sobot (20 kwietnia), okoo godziny 6.00 z nekielskiego rynku. PowrĂłt zaplanowany jest na wieczĂłr w sobot 27 kwietnia. Met przewidziano w parku. â&#x20AC;&#x201C; Dlaczego Praga i Bratysawa? Dlatego, e nigdy jeszcze nie bylimy na poudniu. Po prostu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Roman Owczarzak z Targo-

wej GĂłrki, komandor rajdu, ktĂłry na poudnie wyjedzie swoj warszaw 223 z 1971 roku. Przygotowania do rajdu rozpoczy si ju w zeszym roku. W pa dzierniku trĂłjka rajdowcĂłw wyjechali do Czech na rekonesans. â&#x20AC;&#x201C; To s kraje gĂłrzyste. Musielimy sprawdzi tras. Nasze syreny i warszawy nie mog pozwoli sobie na jazd pod gĂłr i nagy skrt o 180 stopni â&#x20AC;&#x201C; wyjania Owczarzak. â&#x20AC;&#x201C; Dlatego musielimy troch zmodyfikowa tras, np. wjazd do Skalnego Miasta. â&#x20AC;&#x201C; To bdzie inny rajd ni poprzednie. Nie bdzie takiej gonitwy. Chcemy troch wicej pozwiedza. W Pradze np. spdzimy dwa i pĂł dnia â&#x20AC;&#x201C; dodaje Mirosaw Margasiski, prezes klubu. Rajdowcy w sobot wieczorem, po przejechaniu 290 km, zameldu-

j si w Adrpach. Potem zwiedz Skalne Miasto i udadz si do Pragi. W stolicy Czech bd przebywa do wtorku. Zamierzaj nocowa na barce przerobionej na hotel, zacumowanej na Wetawie, w pobliu synnego Mostu Karola. Stamtd udadz si do oddalonych o 65 km zakadĂłw Skody w Mlada Boleslav. Tam zwiedz muzeum oraz zobacz produkcj aut. Dzie pĂł niej miakowie pojad do Bratysawy. W czwartek spotkaj si ze sowack Poloni, gdzie bd uczestnikami Dni Polonii organizowanych tego dnia w stolicy Sowacji. Po dwĂłch dniach pobytu w Bratysawie stare syreny i warszawy oraz ich dumni kierowcy wyrusz w drog powrotn. W pitek po poudniu zamelduj si w Wile. Tam zwie-

dz skocznie narciarsk im. Adama Maysza. W sobot rano syreniarze i warszawiacy wyrusz w ostatni, 310-kilometrowy etap do Nekli. W rajdzie wystartuje w sumie 26 zaĂłg, w tym 16 syren i 10 warszaw. Rajdowcy pokonaj w sumie okoo 1800 km. W imprezie maj take uczestniczy zaogi z zagranicy, m.in. z Norwegii czy Niemiec. â&#x20AC;&#x201C; Przyjedzie na przykad Polak od lat mieszkajcy w Bonn. Swoj warszaw przywiezie na lawecie. Odpali j w Nekli, pojedzie w rajdzie, a po powrocie znowu: laweta i do Niemiec â&#x20AC;&#x201C; przedstawia szczegĂły prezes klubu. Najstarszym autem na rajdzie bdzie warszawa M20 Bogdana Stachowiaka z Koobrzegu. Zostaa wyprodukowana w 1958 roku.

Sa-515

97.-#0+<#%,#

STUDIO URODY

W Dniu Kobiet

Wszystkim Klientkom: 'RVNRQDÂ?RyFLZNDÂ&#x203A;G\PFDOX 7\OHV]DOHĂ?VWZDDE\Â&#x203A;\FLH QLHZ\GDZDÂ?RVLĂ&#x2020;QXGQH 6]F]Ă&#x2020;yFLDLPLÂ?RyFL SRQDGZV]\VWNR

Nekla, ul. Orla 3 SU]\6WDUF]DQRZVNLHM

Przemysaw Szalaty zosta nowym prezesem Klubu Honorowych DawcĂłw Krwi przy Urzdzie Miasta i Gminy w Nekli. Dotychczas peni funkcj sekretarza klubu. Wybory, ktĂłre odbyy si w sobot 2 marca, zwoano w trybie nagym. Byy one konieczne ze wzgldu na niespodziewan mier poprzedniego prezesa i zaoyciela koa HDK, Krzysztofa Jagiey. W zebraniu wzio udzia ledwie 27 czonkĂłw klubu liczcego 70 osĂłb. W szranki wyborcze stano dwĂłch kandydatĂłw. OprĂłcz zwycizcy wystartowa Jarosaw Gtarczyk. Szalaty wygra stosunkiem 18 do 6. Pozostae gosy byy niewane. â&#x20AC;&#x201C; Wystartowaem, bo potrzebne s rzdy kogo zdecydowanego oraz kogo, kto ma poparcie â&#x20AC;&#x201C; powiedzia nam nowy prezes. P. Szalaty ma 44 lata, krew oddaje od 2000 roku. Do tej pory odda ponad 25 litrĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Jeli komu trzeba pomĂłc, to najlepszym sposobem jest da to, co czowiek ma najcenniejsze. Czyli krew â&#x20AC;&#x201C; przekonuje. W sobot podsumowano te dotychczasow dziaalno oraz wybrano nowy zarzd. I tak, J. Gtarczyk pozosta na stanowisku wiceprezesa, na dotychczasowym stanowisku skarbnika pozostaa te Sylwia Borecka. Nowym sekretarzem zostaa Magorzata Szalaty. Do zarzdu jako czonka dokooptowano Janusza Roszyka.

tel. 796-610-366

ZWSWVE

ZAPRASZAM

Kos-102

Krwiodawcy wybierali

SzeĹ&#x203A;Ä&#x2021; i pĂłĹ&#x201A; dekady przedszkola w Nekli

   

INFORMATOR GMINNY UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

StraĹź PoĹźarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

UrzÄ&#x2026;d pocztowy Targowa GĂłrka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. â&#x20AC;&#x17E;AMICORâ&#x20AC;?

 PrzemysĹ&#x201A;aw Szalaty oddaĹ&#x201A; ponad 25 litrĂłw krwi. Posiada HonorowÄ&#x2026; OdznakÄ&#x2122; PCK IV stopnia

â&#x20AC;&#x201C; Planujemy przy nastpnej akcji zbiera zabawki dla przedszkola. Poza tym bdzie tradycyjny piknik i zabawa andrzejkowa. Zorganizujemy te rajd pieszy w gminie Supca oraz zawody wdkarskie w Swarzdzu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Szalaty o planach. Przypomnijmy, e KHDK od lat organizuje cztery akcje poboru krwi rocznie. Do tej pory udao si podczas nich zebra ponad 741 litrĂłw krwi (!). Ostatni akcj przeprowadzono dwa tygodnie temu. Wtedy 31 osĂłb oddao niespena 14 litrĂłw. Zebrano te okoo 50 ksiek do biblioteki. Nastpna akcja ju w maju.

Przedszkole MiĹ&#x203A; Uszatek ma 65 lat. Pierwsza grupa dzieci rozpoczÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a tu naukÄ&#x2122; 1 stycznia 1948 roku. PlacĂłwka od szeĹ&#x203A;ciu i pĂłĹ&#x201A; dekady dziaĹ&#x201A;a w tym samym budynku, czyli w paĹ&#x201A;acu ŝóĹ&#x201A;towskich w parku. W czwartek 28 lutego w NOK-u odbyĹ&#x201A;y siÄ&#x2122; jubileuszowe uroczystoĹ&#x203A;ci. â&#x20AC;&#x201C; WspĂłĹ&#x201A;czesnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; stawia nam nowe wyzwania. Musimy im podoĹ&#x201A;aÄ&#x2021; i iĹ&#x203A;Ä&#x2021; do przodu. Tak jak przed szeĹ&#x203A;Ä&#x2021;dziesiÄ&#x2122;ciu piÄ&#x2122;ciu laty, tak i dziĹ&#x203A; potrzeba nam ludzi bezinteresownych, oddanych, mÄ&#x2026;drych entuzjastĂłw, ktĂłrzy, budujÄ&#x2026;c przyszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021;, nie bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; zapominali o przeszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; powiedziaĹ&#x201A;a do zebranych dyrektor przedszkola Beata Kowalska, po czym rozpoczÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a prezentacjÄ&#x2122; multimedialnÄ&#x2026;. Z niej goĹ&#x203A;cie dowiedzieli siÄ&#x2122; m.in. Ĺźe pierwszÄ&#x2026; kierowniczkÄ&#x2026; przedszkola byĹ&#x201A;a Irena PiatkĂłwna-GrzeĹ&#x203A;kowiak. Przy pierwszym zapisie zgĹ&#x201A;osiĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; bardzo maĹ&#x201A;o dzieci, zaĹ&#x203A; przedszkole zajmowaĹ&#x201A;o jedno pomieszczenie. 17 lutego 1948 zorganizowano pierwsze doĹźywianie dzieci, ktĂłre skĹ&#x201A;adaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; z buĹ&#x201A;ki i mleka. W nastÄ&#x2122;pnym roku przedszkole otrzymaĹ&#x201A;o wiÄ&#x2122;kszÄ&#x2026; salÄ&#x2122; zabaw, kuchniÄ&#x2122;, magazyn oraz osobne wejĹ&#x203A;cie. Bodaj najwiÄ&#x2122;kszy rozwĂłj placĂłwki przypadĹ&#x201A; nalata 80. Praca odbywaĹ&#x201A;a siÄ&#x2122; w 5 oddziaĹ&#x201A;ach przedszkolnych. Poszerzona i zmodernizowana zostaĹ&#x201A;a baza dydaktyczna. 31 maja 1980 odbyĹ&#x201A;a siÄ&#x2122; uroczystoĹ&#x203A;Ä&#x2021; nadania nazwy przedszkolu. KaĹźda grupa dzieci przyjÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a teĹź imiona PrzyjaciĂłĹ&#x201A; Misia Uszatka. Podczas piÄ&#x2026;tkowych uroczystoĹ&#x203A;ci na sali zasiadĹ&#x201A;o kilkoro â&#x20AC;&#x17E;przedszkolakĂłwâ&#x20AC;? z pierwszej grupy, w tym m.in. honorowy obywatel Nekli oraz byĹ&#x201A;y prezes OSP Nekla, niespeĹ&#x201A;na 70-letni CzesĹ&#x201A;aw Borkowski. Tyle historii. A jak rysuje siÄ&#x2122; przyszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021;? O tym juĹź niebawem.

61 438 60 92

OĹ&#x203A;rodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia Ĺ&#x203A;ciekĂłw

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy SpoĹ&#x201A;.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

SzkoĹ&#x201A;a Podstawowa

61 438 60 70

SzkoĹ&#x201A;a Targowa GĂłrka

61 438 66 86

Zesp. SzkĂłĹ&#x201A; w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewĂłz osĂłb

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

22 Gmina WrzeĹ&#x203A;nia

www.w www.wrzesnia.info.pl stronÄ&#x2122; redaguje: daguje:

Dorota Tomaszewska wska tel. 501 677 828 d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl .info.pl

Ĺťycie w wolnym kraju â&#x20AC;&#x201C; Chamstwa i dziadostwa nie moĹźna akceptowaÄ&#x2021; â&#x20AC;&#x201C; mĂłwiĹ&#x201A; urzÄ&#x2122;dnik na zebraniu wiejskim w SĹ&#x201A;omowie. Chocia przyszo na nie zaledwie kilkanacie osĂłb, atmosfera bya gorca. Mieszkacy twierdzili, e od lat s zbywani obietnicami, z ktĂłrych nic nie wynika. â&#x20AC;&#x201C; Na ostatnim zebraniu powiedziano nam, e powstanie w naszej wiosce plac zabaw dla dzieci. Dzi syszymy, e sotys dosta odmow, bo gmina nie ma pienidzy. Ale w innych wioskach s po dwa. Dlaczego? Czy nasze dzieci s gorsze? â&#x20AC;&#x201C; pytaa Sylwia Go dziewicz. â&#x20AC;&#x201C; Jestem dosownie wzburzona tym, co sysz. Co mamy zrobi, by nasze dzieci co miay? â&#x20AC;&#x201C; dopytywaa inna mieszkanka Somowa, zauwaajc, e zamiast placu gmina

zafundowaa im niebezpieczestwo w postaci tirĂłw jedcych przez rodek wsi. â&#x20AC;&#x201C; Jed tak szybko, e dosownie zawijaj asfalt. Trzeba co z tym zrobi, zanim dojdzie do tragedii â&#x20AC;&#x201C; mĂłwia kobieta. Jan Krotoszyski, ktĂłry reprezentowa miejscowe wadze, obieca, e gmina wystpi do powiatu o ustawienie odpowiedniego znaku. Wyjani te, dlaczego pienidze z wynajmu sklepu trafiaj teraz do gminy, a nie do budetu soeckiego. â&#x20AC;&#x201C; To nie jest tak, e gmina nagle chciaa si wzbogaci. Zwyczajnie zakazuje tego ustawa â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi urzdnik. Somowianom nie podoba si jednak takie rozwizanie, gdy rocznie trac blisko 5 tys. z. Jedna z mieszkanek oznajmia nawet, e ma poczucie, e nie do koca yje w wolnym kraju. â&#x20AC;&#x201C; Podzielam pani zdanie â&#x20AC;&#x201C; wtĂłrowa jej Krotoszyski. Uczestnicy spotkania mĂłwili take o niebezpiecznym przystanku autobusowym i o â&#x20AC;&#x17E;gruchachâ&#x20AC;? z betonem blokujcych czasami dojazd do wioski. â&#x20AC;&#x201C; W takich sytuacjach trzeba dzwoni do nas â&#x20AC;&#x201C; mĂłwili policjanci obecni na zebraniu. â&#x20AC;&#x201C; Tak, bo chamstwa i dziadostwa nie mona akceptowa. Bez wzgldu, kto si tam buduje â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi urzdnik.

To nie zemsta WrzesiĹ&#x201E;ska prokuratura nie podjÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a jeszcze decyzji odnoĹ&#x203A;nie nieprawidĹ&#x201A;owoĹ&#x203A;ci w lokalach socjalnych w Chociczy Wielkiej. Dlaczego zatem radny StanisĹ&#x201A;aw Dominiczak uwaĹźa, Ĺźe gmina naraziĹ&#x201A;a ludzi na utratÄ&#x2122; zdrowia, a nawet Ĺźycia? â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?: O bdach budowlanych popenionych podczas adaptacji byej szkoy na lokale socjalne wiedzia pan od dawna. Dlaczego dopiero teraz zoy pan zawiadomienie do prokuratury? S.D.: Nie jest to zemsta spowodowana moj sytuacj w radzie miasta. Komisja bezpieczestwa, ktĂłr kieruj, zajmowaa si t spraw od kwietnia 2012 r. Wtedy te zebralimy poraajce informacje na temat tego partactwa i wszystkiego zego, co si przytrafio w Chociczy. Ju wtedy rozwaaem taki pomys, by komisja zoya wniosek do prokuratury, ale nie sdziem, by radcy prawni z urzdu pomogli nam w jego sformuowaniu. O swoim zamiarze informowaem na jednym z posiedze komisji rewizyjnej. Uwaam, e tam popeniono tyle bdĂłw, e nie moe by mowy o jakim przypadku czy zwalaniu winy na jednego urzdnika. Kady si tumaczy, a w sumie ta sprawa ma drugie dno. Bo nikt nie sprawdza kontrahentĂłw. Firma Nexa, mimo e zalegaa GS-om ponad 100 tys. z za materiay wykorzystane w Chociczy, nadal otrzymywaa zlecenia od naszej gminy. To nie moe by przypadek, e urzdnicy pracujcy wokĂł tej firmy nie widz, e niezgodny jest projekt. MĂłwi-

o si, e maj to by tanie mieszkania, o niskim standardzie, a tymczasem wydano na nie ju 570 tys. i nadal s tam wady. Skoro urzdnicy s tak wierni temu twierdzeniu, to co zrobili z tymi pienidzmi? Czy kiedykolwiek zapyta pan o to burmistrza lub jakiego urzdnika? Na to pytanie nikt mi nie odpowie. Dlaczego? Jestem pewien, e jestem osob niewygodn dla burmistrza. Bdc w mojej sytuacji, nie chciabym uprawia spiskowej teorii, ale uwaam, e cae zamieszanie wokĂł mojej osoby jest spowodowane poniekd Chocicz. Wspomnia pan, e gmina, wiedzc, e firma przeprowadzajca adaptacj budynku jest niewypacalna, powinna wystpi do sdu o zabezpieczenie majtkowe. Skoro tego nie zrobiono, dlaczego nie naciska pan urzdnikĂłw, by to zrobili? Rol radnych jest nadzorowanie urzdu, a to by obowizek burmistrza i jego ludzi. To nie radny ma wskazywa, jak urzdnik ma pracowa. Ale skoro pan wiedzia, e ta praca jest za, mona byo co w tym temacie zrobi wczeniej. Dlatego jako komisja wytykalimy im poszczegĂłlne bdy. Czy uwaa pan, e zostanie wszczte dochodzenie w tej sprawie? W moim odczuciu tak. Czubym si potwornie, gdyby w pewnym momencie sd wygasi mĂłj mandat, a ja nic bym nie zrobi dla tych ludzi. Przecie oni yj w skandalicznych warunkach, zagraajcych ich zdrowiu i yciu.

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

8 marca 2013

Â&#x201E; Tegoroczne zebrania wiejskie dobiegaj koca. W najbliszy poniedziaek odbd si ostatnie dwa â&#x20AC;&#x201C; w Wgierkach i Gutowie Maym. Pocztek o godz. 18.00. Â&#x201E; W czwartek 14 mar-

ca do Zespou SzkĂł w Otocznej przyjedzie prymas Polski JĂłzef Kowalczyk. Spotka si z uczniami przy okazji wizytacji parafii Wgierki.

Â&#x201E; 16 marca druhowie

z Wgierek spotkaj si na zebraniu sprawozdawczym. Bd w nim take uczestniczy przedstawiciele KP PSP we Wrzeni.

Â&#x201E; Energetyka informuje, e w dniach 12-15 marca, midzy godz. 8.00 a 15.00, nastpi przerwa w dostawie energii elektrycznej do Gutowa Maego. Bez prdu bd domy zlokalizowane przy ul. Powidzkiej (numery 1-9). Â&#x201E; Ogoszono konkurs

na stanowiska dyrektorĂłw Samorzdowej Szkoy Podstawowej w Kaczanowie oraz Zespou SzkĂł w Otocznej.

Â&#x201E; Jeszcze tylko tydzie

 S. GoĹşdziewicz wyliczaĹ&#x201A;a, co majÄ&#x2026; inne wioski, a czego brakuje w SĹ&#x201A;omowie

potrwaj zapisy do szkĂł podstawowych dzieci urodzonych w roku 2007 i 2008. Przypominamy, e trzeba zapisa take te dzieci, ktĂłre â&#x20AC;&#x17E;zerĂłwkâ&#x20AC;? bd realizoway w przedszkolu.

Stare skrzynki w nowym miejscu

Reklama

W czwartek 7 marca skrzynki pocztowe w Psarach Polskich zmieniĹ&#x201A;y miejsce postoju. Jak poinformowali nas pocztowcy, staĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; tak ze wzglÄ&#x2122;du na rozbudowÄ&#x2122; wjazdu do posesji, przy ktĂłrej skrzynki staĹ&#x201A;y do tej pory. â&#x20AC;&#x201C; Niestety, sÄ&#x2026; stare, ale ludzie powinni byÄ&#x2021; zadowoleni, bo przecieĹź ustawiliĹ&#x203A;my je w samym centrum wioski â&#x20AC;&#x201C; stwierdzili pracownicy poczty.

INFORMATOR GMINNY UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

Reklama

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

StraĹź Miejska

61 640  41 01

Powiatowy ZarzÄ&#x2026;d DrĂłg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

OĹ&#x203A;rodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

=RND]ML'QLD.RELHW VNÂ?DGDP\VHUGHF]QHÂ&#x203A;\F]HQLD F]Â?RQNLQLRPUDG\VRÂ?HFNLHM NRELHWRP]H6WRZDU]\V]HQLD0DU]HQLH RUD]ZV]\VWNLPSDQLRP ]6RÂ?HFWZD0DU]HQLQ.DZĂ&#x2020;F]\Q 0Ă&#x2020;VNDF]Ă&#x2020;yĂ&#x201A;UDG\VRÂ?HFNLHM

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie MaĹ&#x201A;ym

61 438 83 51

Gros KapitaĹ&#x201A; â&#x20AC;&#x201C; poĹźyczki gotĂłwkowe w 48h â&#x20AC;&#x201C; w domu klienta 509 454 773 Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

23

Kontrowersje

Ostatnie hektary pod młotek To koniec gospodarstwa pomocniczego w Bierzglinku. Rada powiatu po burzliwej dyskusji wyraziła na to zgodę. Sprawa wypyna nagle. W projekcie budetu powiatu na rok 2013 znajduje si wykaz nieruchomoci przeznaczonych do sprzeday. Radni zaakceptowali m.in. sprzeda 18 ha ziemi z gospodarstwa w Bierzglinku, podzielonych na dziaki budowlane. O gospodarstwie, które w latach 2003-2013 dzierawili Maciej i Stefan Waszakowie, nie byo mowy. W styczniu, na komisjach przed posiedzeniem rady, pojawi si projekt uchway zakadajcej pozwolenie na sprzeda 60 ha gruntów. Jak stwierdzi na posiedzeniu komisji budetowej starosta wrzesiski Dionizy Janiewicz, dochody bd m.in. polis ubezpieczeniow dla budowanego szpitala. Zbiego si to z wynikami kontroli urzdu marszakowskiego, który dopatrzy si nieprawidowoci przy przetargu na budow szpitala. Niebawem okae si, czy w zwizku z tym szpital straci cz dotacji unijnej. Rada na sesji 31 stycznia – dziesicioma gosami za i siedmioma przeciwko – wyrazia zgod na sprzeda ziemi. Nieoficjalne mówi si, e powiat chce uzyska minimum 50 tys. z za hektar, co w sumie da okoo 3 mln z – plus dochód ze sprzeday zabudowa gospodarskich. Gospodarstwo pomocnicze przy Technikum Rolniczym powstao na pocztku lat 60. Wacicielem byo Ministerstwo Rolnictwa. Kiedy reaktywowano powiat, decyzj wojewody – w grudniu 1999 roku – gospodarstwo z ponad 260 hektarami przeszo na wasno samorzdu. W 1997 roku, kiedy dyrektorem szkoy przy ul. Kaliskiej zosta Wodzimierz Wawrzyniak, rozpocza si restrukturyzacja zaduonego gospodarstwa. Na pocztek pozbyto si zbdnych mieszka, które generoway rocznie 100 tys. z strat. Potem stopniowo sprzedawano kolejne hektary. 3 pa dziernika 2001 r. Wawrzyniak zwróci si do zarzdu powiatu z wnioskiem o rozpoczcie kolejnych etapów restrukturyzacji, której kocowym efektem miao by ograniczenie powierzchni produkcyjnej gospodarstwa lub jego wydzierawienie. Projekt ten zosta zaakceptowany przez ówczesny zarzd. Po przejciu wadzy przez koalicj Samorzdny Powiat – PSL, w 2002 roku powoano tzw. komisj Mazurkiewicza(od nazwiska przewodniczcego), która analizowaa stan prawny i ekonomiczny gospodarstwa. Wnioski byy nie najlepsze. Gospodarstwo, mimo przeprowadzonej restrukturyzacji, nadal byo zaduone, za Mazurkiewicz na amach „Wiadomoci Wrzesiskich” okreli je jako „ostatni PGR w powiecie wrzesiskim”. Ostatecznie zdecydowano si na wydzierawienie nieruchomoci na 10 lat. Po przetargu dzierawc zosta Stefan Waszak z Koaczkowa. W tym czasie sprzedano 35 ha tzw. Korei pod inwestycje. 31 stycznia 2013 r. rada zgodzia si na sprzeda ostatnich 60 ha. I to wanie jest koniec Bierzglinka. Tomasz Maecki

 Od 2002 roku w gospodarstwie odbywały się Bierzglinieckie Dni Pola – sztandarowa impreza edukacyjno-szkoleniowa dla rolników w powiecie

Fot. archiwum

Krzysztof Wojciechowski, starosta wrzesiński 1998-2002 (OFS)

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński (Samorz. Powiat)

Jerzy Mazurkiewicz, radny powiatowy (PSL)

Włodzimierz Wawrzyniak, dyrektor ZSTiO

Na dziś jestem przeciwny sprzedaży gospodarstwa w Bierzglinku. W uzasadnieniu do tej uchwały, poza wymienieniem numerów działek, stwierdza się, że gospodarstwo jest przedmiotem umowy dzierżawnej, która wygasa 2 marca 2013 roku. To nie jest uzasadnienie. Gdybyśmy sprzedawali 20 bułek albo pół samochodu, tobym tej kwestii nie wnosił. Rzecz dotyczy kilku milionów złotych. Wymaga to wnikliwej analizy i porządnego uzasadnienia finansowego i prawnego. Powinno się określać pewne skutki natury społecznej. Brakuje również opinii dyrekcji szkoły. Brakuje informacji co do konsekwencji związanej ze zwolnieniami nauczycieli. Poza tą kwestią uchwałę podjęto z nieuzasadnionym pośpiechem. Tym bardziej że pan starosta twierdzi, że sytuacja finansowa powiatu jest idealna. To dlaczego się mamy spieszyć? Dlaczego nie mamy tej sprawy rozpoznać i przeanalizować wszelkich za i przeciw? Zaniepokoiło mnie, że starosta twierdzi, że te pieniądze to będzie polisa ubezpieczeniowa na szpital (!). To mnie zmartwiło. Skoro tak ma być, to poczekałbym przynajmniej do momentu, kiedy poznamy faktyczne wyniki finansowe szpitala. W grudniu nie było mowy o tym, że sprzedajemy tę działkę. Dziś musimy się zastanowić, co zrobić z tym gospodarstwem.

Świat się zmienia i my musimy się dostosować do zmieniającego się świata. Musimy się przygotować się na czasy, kiedy praktyczna nauka zawodu ma uczyć zawodu, a nie czegoś innego. A kwestia samej potrzeby, uzasadnienia, dlaczego chcemy sprzedawać? Dlaczego chcemy sprzedawać i gromadzić majątek? Była mowa o polisie ubezpieczeniowej. Takiej polisy nie kupuje się wtedy, gdy jest tragedia, tylko zawczasu, na wszelki wypadek. Każdy, kto ma wizję działania, musi przewidywać pewne zdarzenia z wyprzedzeniem. My nie sprzedajemy tego jutro, tylko wyrażamy zgodę na sprzedaż. Uruchamiamy procedurę, która w przyszłości pozwoli nam, w razie potrzeby, na sprzedaż tej nieruchomości. Czasy są trudne, mimo że mamy dobrą sytuację finansową, chcemy przygotować się do absorbcji środków unijnych. Przez to musimy mieć pieniądze. Tak jak powiedziałem, jest to przygotowanie i gromadzenie majątku na cele inwestycyjne. Nie przejadamy majątku. Jego sprzedaż pracuje. Przedsiębiorca bada, który majątek jest produktywny, a który nie. Jeżeli dochodzimy do wniosku, że majątek przekształcony w środki finansowe będzie bardziej produktywny, bo pozwoli nam realizować inwestycje, to jest to działaniem ze wszech miar racjonalnym.

Trzeba powiedzieć, że w podstawach programowych nie spotkamy ani jednego słowa o gruntach rolnych, ponieważ technik weterynarii nie ma się zajmować gospodarstwem, tylko zwierzętami, a najlepiej tymi, których w gospodarstwie nie powinno być, czyli chorymi. W związku z tym najlepiej było na Bierzglinku w ostatnich latach, kiedy z dużej fermy przywożono chore zwierzęta do robienia najróżniejszych badań. Jak popatrzymy sobie na program obowiązujący, to niezwykle ważne są pracownie, które muszą obowiązywać i powinny być bardzo mocno wyposażone w specjalistyczny sprzęt. I to jest podstawa kształcenia. Zalecenia ministerialne mówią o tym bardzo wyraźnie. Ma być pracownia anatomiczna, zoologiczna, sala zabiegowa i pracownia laboratoryjna. Czytamy, że w pracowni zoologicznej powinno być, oprócz atlasów zwierząt, specjalistyczne oprogramowanie do prezentacji zootechnicznych. A to są drogie urządzenia, wchodzimy tu w elektronikę. Technikum weterynaryjne nie ucierpi nic. Co powinien robić uczeń na praktykach zawodowych? Tu nie ma ani słowa o gospodarstwie, tylko mają to być praktyki w punkcie świadczącym usługi unasiennienia zwierząt, a także w zakładzie leczącym zwierzęta oraz w rzeźni.

Gospodarstwo pomocnicze jest niezbędne do nauki takich zawodów, jak technik weterynarii czy technik rolnik. Oczywiście, można wszystko robić na sucho. Można sobie powiesić planszę i na jej podstawie coś tam uczniom pokazać. Tylko proszę mi powiedzieć, jaki jest sens kształcenia? Technik weterynarii to jest zawód zaufania publicznego i jako asystent lekarza weterynarii musi mieć do czynienia z żywym organizmem, jakim jest zwierzę. W nowej podstawie programowej co prawda nie ma „zajęć praktycznych”, ale występuje tu błąd w interpretacji. W nowej podstawie nazywa się to „pracownia produkcji zwierzęcej”, czyli oznacza to samo, co zajęcia praktyczne. W pierwszej klasie są dwie godziny pracowni w pierwszym semestrze. W drugim są trzy godziny. Dalej są również zajęcia praktyczne weterynaryjne, po sześć godzin w drugim semestrze klasy drugiej i sześć w klasie trzeciej, gdzie mamy różne zajęcia – np. pielęgnacyjne zwierząt, poskramiania zwierząt, ocena stanu zwierzęcia. One mogą się odbywać tylko w budynkach inwentarskich. No przecież, proszę mi wybaczyć, ale na planszy jak to zrobić? W przypadku technika rolnika to już w ogóle nie ma dyskusji. W cyklu to jest 450 godzin i po 5 godzin zajęć praktycznych w typowej produkcji roślinnej i zwierzęcej.


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

24 Ludzkie losy

Życie z poziomu wózka Praca z najmodszymi sprawia jej wiele satysfakcji. – Dzieci s bezporednie. Przychodz i pytaj: „Ciociu, co ci si stao, dlaczego je dzisz na wózku?”. Albo chc, eby je wozi, bo si zmczyy – opowiada. Spódzielnia socjalna i obek to pomys na prac alternatywn wobec korporacyjnej rzeczywistoci. Paulina pracowaa wczeniej w duej firmie informatycznej. Odesza. Jednym z powodów by... brak windy dla niepenosprawnych w budynku. – Do biura musia mnie wnosi m. To byo trudne zarówno dla niego, jak i dla mnie – tumaczy.

Czy osoba zmagająca się z nieuleczalną, postępującą chorobą może być szczęśliwa? Historia Pauliny dowodzi, że odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Choć niełatwa.

Szczciarze Paulina nigdy nie narzekaa na brak wsparcia w otoczeniu. Mówi, e ma szczcie do ludzi. Pomagali jej rodzice, dalsza rodzina, koledzy szkolni, przyjaciele. Mimo wszystko czasem przydaaby si dodatkowe wsparcie. – Na pewno potrzebni s zawodowi asystenci niepenosprawnych. W trakcie studiów pracowaam nad projektami aktywizacji osób niepenosprawnych ruchowo. Spotkaam wtedy wiele osób, które s zamknite w czterech cianach, bo nie ma im kto pomóc. Nigdy nie byli w kinie, na zakupach, na wycieczce na wsi – mówi. Paulina w kadej sytuacji moe liczy na wsparcie ma, z zawodu fizjoterapeuty. – Czasem tylko troch mi przykro, gdy kto mówi, e jestem szczciar, bo mam Andrzeja. Rzadko kto powie, e on jest szczciarzem – wspomina.

Joanna Goździewicz

Paulina Goclik-Leniowska jest mod, aktywn zawodowo kobiet. Z pochodzenia wrzenianka, zawodowo zwizana jest z Poznaniem. Jeszcze w czasie studiów zajmowaa si wspótworzeniem projektów unijnych, potem bya pracownikiem duej korporacji. Obecnie wraz z picioma koleankami tworzy Spódzielni Socjaln „Anima”, która prowadzi niepubliczny obek Wesoe Kozioki. Placówka dziaa dopiero pó roku i na zyski z przedsiwzicia trzeba jeszcze troch poczeka, ale dziewczyny ciesz si, e mog pracowa na wasny rachunek i robi to, co lubi. Paulina zajmuje si gównie sprawami administracyjnymi – do niej naley te kontakt z rodzicami. Jest sympatyczna, duo si umiecha, potrafi wzbudzi zaufanie. A w pracy z lud mi to wane. Zadbana, elegancka, energiczna... Wszystko byoby niemal idealne, gdyby nie jeden element: koczynowo-obrczowy zanik mini. To cika choroba genetyczna, która stopniowo pozbawia j sprawnoci. Na razie nie ma na ni leku – moliwa jest tylko rehabilitacja. Paulina jeszcze rok temu chodzia samodzielnie. Od czasu, gdy zamaa ko udow (chorzy na zanik mini czsto ulegaj urazom), porusza si na wózku inwalidzkim. – Chorob wykryto u mnie, gdy miaam 15 lat. Wtedy jeszcze niewiele wiedziaam o tym, co mnie czeka, wic przyjam t wiadomo spokojnie – wspomina. Pierwsze symptomy pojawiy si ju wczeniej, ale nikt nie przypuszcza, e to zanik mini. Nikt w rodzinie nie cierpia na to schorzenie. – Na pocztku lekarze myleli, e moje problemy s skutkiem niewaciwego rozwoju cigien Achillesa. Czekali, a przestan rosn, eby wykona operacj. Uspokajali, e po zabiegu wszystko wróci do normy. Po dokadniejszych badaniach okazao si jednak, e dzieje si co o wiele powaniejszego – mówi Paulina. Jednym z pierwszych objawów byo osabienie. – Nie mogam biega na wuefie. Czsto gralimy w dwa ognie. Zauwayam, e inni z biegiem czasu nabieraj siy, lepiej api i odbijaj pik. U mnie byo odwrotnie, z roku na rok byam sabsza – opowiada. Pokona barier. Codziennie... Paulinie nie zabrako jednak wewntrznej siy. Pomimo pobytów w szpitalu, problemów z poruszaniem si i przemieszczaniem, ukoczya szko redni i dostaa si na studia. Zamieszkaa w poznaskim akademiku. I wtedy zaczo si pokonywanie barier.

Scenariusz kontra marzenia

 Paulina na co dzień jest uśmiechniętą, żywiołową kobietą. Taką, jakich wiele Okazao si, e miasto to prawdziwy tor przeszkód dla osoby niepenosprawnej. – Mogam si przemieszcza tylko autobusami niskopodogowymi. Czsto przy wsiadaniu wpadaam midzy autobus a krawnik, dlatego szukaam przystanków z wyszymi chodnikami. Osoby zdrowe czsto nie dostrzegaj tego, co utrudnia ycie niepenosprawnym, i nie zawsze wynika to ze zej woli. Na czwartym roku studiów miaam zajcia w budynku, w którym nie byo porczy przy schodach. Przy wchodzeniu kto musia mi pomaga. Troch czasu zajo mi, eby zebra si w sobie, pój do prorektora ds. studenckich i wytumaczy, e porcz jest mi potrzebna. Gdy ju zdecydowa si to zgosi, w cigu dwóch dni zadzwoni do mnie pan do spraw technicznych, eby dowiedzie si, co i gdzie jest mi dokadnie potrzebne. aowaam, e nie zaatwiam tego wczeniej - mówi Paulina. To pozytywny przykad, ale z dowiadczenia Paulina wie, e niektóre budynki uytecznoci publicznej tylko z pozoru s dostosowane do potrzeb osób niepenosprawnych. Czasem np. jest podjazd do wózka, ale brakuje porczy. Dla osoby, która chodzi, ale ma problemu z utrzymaniem równowagi, dla niej jednak nawet kilka stopni bez barierki, to przeszkoda nie do pokonania. Z barierami architektonicznymi spotyka si co krok – niezalenie od tego, czy jest w duym, czy maym miecie. – We Wrzeni brakuje miejsc, gdzie mona by wybra si na takie babskie zakupy: ciuchy, kosmetyki. Mae sklepy s niedostpne dla niepenosprawnych – mówi. Paulina zdaje sobie spraw, e barie-

Fot. JOG

ry architektoniczne trudno cakowicie wyeliminowa. – Róne osoby maj róne potrzeby. Dla mnie przeszkod jest wysoki krawnik, a osoba niewidoma dziki niemu wie, gdzie koczy si chodnik, a zaczyna ulica – zaznacza. Trudniej jest chyba przeama tylko bariery, które tkwi w ludzkich gowach. – Byam w Szwajcarii. Tam kierowcy autobusów, widzc osob niepenosprawn lub matk z dzieckiem we wózku, wysiadaj na przystanku i sami pomagaj. To standard. U nas nie jest to jeszcze powszechne – mówi Paulina. Z jej dowiadczenia wynika, e osoby, które proponuj pomoc na ulicy, w pocigu, kinie, najpewniej miay ju kiedy kontakt z niepenosprawnymi. To uwraliwia na potrzeby innych. Niektórzy boj si albo wstydz podej i zapyta: „W czym mog pomóc?”. Dlaczego? Przyczyny mog by róne. Paulina opowiada histori z Wesoych Kozioków: – Kiedy przysza do obka mama z dzieckiem. Chopiec wyra nie si mnie ba, powtarza: „Mamo, chod my std”. Nie wiedziaam za bardzo, jak si zachowa. Mama opowiedziaa mi, e kiedy w centrum handlowym spotkali osob na wózku z opiekunk. Chopiec zainteresowa si, podbieg, zacz si przyglda. Opiekunka fukna na niego i od tego czasu maluch mia uraz do osób na wózkach. Mama liczya, e uda nam si przeama jego strach. Przy naszych pierwszych spotkaniach chopiec faktycznie by spity, ale stopniowo si oswaja. Potem zaczlimy sobie przybija pitk albo ówika na przywitanie. Teraz chopiec nie ma ju adnego problemu – umiecha si Paulina.

ycie skada si z drobiazgów. Z niskiej kanapy trudno wsta, szafka nie moe by zbyt wysoko, bo z poziomu wózka nie mona do niej dosign, szuflada nigdy przy pododze, bo nie mona si schyli. Zdrowi czsto nie zauwaaj szczegóów, które warunkuj ycie niepenosprawnych. – Najgorsza jest bezsilno wobec postpów choroby. Zawsze zastanawiam si, kiedy nadejdzie taki moment, którego nie bd potrafia zaakceptowa. Kiedy mylaam, e tak granic bdzie czas, gdy nie bd moga podnie si z toalety. Ta granica akceptacji wasnej saboci przesuwa si jednak. W azience pomaga mi m, który tumaczy mi, e przecie jest tak samo, jakby podnosi mnie z kanapy czy fotela. Do momentu, gdy nie zamaam sobie nogi, wózek by dla mnie ostatecznoci. Po urazie musiaam na nim usi. To pozwolio mi przyzwyczai si do myli, e kiedy bdzie on staym elementem mojej rzeczywistoci. Kiedy widziaam na wyje dzie osob niepenosprawn, która nie moga odgoni muchy siedzcej jej na twarzy. Teraz to jest dla mnie ten krytyczny moment. Co bdzie dalej? Mylaam o tym, mam scenariusz... Na razie, tu i teraz, czuje si szczliwa. Ma najbliszych, którzy nigdy nie dali jej odczu, e stanowi dla nich jakiekolwiek obcienie. Przyjació, prac, któr lubi. – Mona pociesza si myl, e s osoby, które maj gorzej, ale takie licytowanie si na choroby nie ma wikszego sensu. Trzeba przyj wszystko na klat. Dodawa sobie siy, stara si nie zaamywa. Bo kto si nie podniesie, ten nie bdzie zwycia – podsumowuje Paulina. I dodaje: – Marz tylko o tym, by moja choroba si zatrzymaa. Chocia wiem, e na razie to niemoliwe... Od redakcji: Paulinie i jej siostrze Karolinie, która take cierpi na koczynowo-obrczowy zanik mini, mona przekaza 1 procent podatku dochodowego (KRS 0000270809, cel szczegóowy: Goclik, 1112). Dziki ubiegorocznym przekazom udao si kupi wózek inwalidzki dla Pauliny i sfinansowa intensywn rehabilitacj drugiej z sióstr.


8 marca 2013

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw róşnym wieku 25 k c a t S

Dzieci naszych dzieci (dok.) Z przebiegu wydarzeĹ&#x201E; strajkowych wynika, Ĺźe JAN NEPOMUCENA PIASECKA byĹ&#x201A;a ich bohaterkÄ&#x2026;, chociaĹź chyba tylko sytuacyjnÄ&#x2026;. Nie naleĹźaĹ&#x201A;a do wrzesiĹ&#x201E;skiej socjety i trzeba jÄ&#x2026; zaliczyÄ&#x2021; do warstwy plebejskiej, czyli wyrobniczej, ktĂłra ĹźyĹ&#x201A;a na prawach gatunkowych, a wiÄ&#x2122;c nie wiadomo dokĹ&#x201A;adnie z czego. Nie ma jednak mowy o próşni, gdyĹź ta jest bezpĹ&#x201A;odna. Protoplastami PIASECKIEJ bya rodzina WURST, spolszczona na WORSZTYNOWICZĂ&#x201C;W, wywodzca si ze Szwabskiego Lasu w Wirtembergii. Jej gniazdem rodzinnym bya miejscowo Altdorf w pobliu BĂśblingen, niedaleko Murrhardt, siedzibie polskiej reprezentacji pikarskiej na M w 1974. Zaoycielem rodu by JACOB WURST, ur. w 1557, oeniony dwukrotnie z BARBAR i CATHERIN . Bya to familia wyznania ewangelicko-augsburskiego, jak przystao na Wirtembergi, ma ojczyzn Marcina Lutra. Po opuszczeniu Murrhardt przodkowie rodziny, by moe ju jako WORSZTYNOWICZE, przybyli do Wielkopolski, prawdopodobnie via husyckie Czechy, ktĂłre wanie poniosy klsk pod Bia GĂłr. Trwaa wojna trzydziestoletnia i w 1628 w Wielkopolsce osiedlio si blisko 2 tys. uchod cĂłw z Czech, szukajcych schronienia przed przeladowaniami religijnymi. Najwybitniejszym z braci czeskich by wielki myliciel, reformator i pedagog â&#x20AC;&#x201C; JAN AMOS KOMENSKY (1592-1670). Interesujca nas linia WURSTĂ&#x201C;W (WORSZTYNOWICZĂ&#x201C;W) osiedlia si w Borku Wlkp. k. Gostynia, gdzie zawĂłd mynarza wykonywa TOMASZ (17091786), oeniony z BARBAR (1712-1786). Bya to ju spolszczona rodzina wyznania rzymskokatolickiego. Nazwisko rodowe JANA NEPOMUCENYRAJEWICZ â&#x20AC;&#x201C; pojawia si stosunkowo wczenie. Niejaka KATARZYNA WORSZTYNOWICZ wysza za m za JAKUBA RAJEWICZA (1760-1832). Rodzina ta, parajca si rĂłwnie mynarstwem, zamieszkiwaa w Dolsku pow. rem. Mynarzem by rĂłwnie syn SZYMON (1781-1831), urodzony w Dolsku, ale zmary w Piczkowie. Jego on bya ANTONINA LATANOWICZ. Ich syn â&#x20AC;&#x201C; MICHA RAJEWICZ

Z teki StaĹ&#x201E;czyka MARCELI PIASECKI wraz z dzieÄ&#x2021;mi przyjechaĹ&#x201A; do Lwowa juĹź po tygodniu. Z róşnych przekazĂłw rodzinnych wynika, Ĺźe mogli mieÄ&#x2021; oni nawet oĹ&#x203A;mioro dzieci, ale troje zmarĹ&#x201A;o we WrzeĹ&#x203A;ni krĂłtko po urodzeniu. Nie potwierdzajÄ&#x2026; siÄ&#x2122; informacje, Ĺźe do Lwowa przybyĹ&#x201A;o wiÄ&#x2122;cej niĹź piÄ&#x2122;cioro.

 Marceli Piasecki (1859-1945)

 Jan Piasecki (1887-1971)

 JĂłzefa Piasecka-Kosik (1894-1983)

 Kazimierz Piasecki (1896-1984)

 Edmund Piasecki (1899-1952)

 Feliks Piasecki (1901-1971)

â&#x20AC;&#x201C; urodzi si w 1817 w Dolsku, ale zmar jako mieszkaniec Gozdowa. By mem WIKTORII OLIKOWSKIEJ (O DAKOWSKIEJ), zmarej w 1901. Jest to szczegĂłowo udokumentowane, wic dotychczasowe dane wrzesiskie naley sprostowa. Wanie oni byli rodzicami JANA NEPOMUCENY, ktĂłra urodzia si w 1861 w Gozdowie. W 1885 zawara w Graboszewie zwizek maeski z MARCELIM PIASECKIM, ur. 1859 w Mielynie. Jego rodzicami byli STANIS AW oraz PRAXEDIA WITTON, obydwoje z Mielyna. Sugerowaem ju, e pomys upodmiotowienia gospodarczego wrzesiskiej praczki nie by najszczliwszy i to przynajmniej z kilku powodĂłw. Utrata pralni nastpia szybko, tak e ju w 1903 PIASECKA z mem i piciorgiem dzieci zamieszkali w Krakowie na KrĂłlowej Jadwigi 41. PĂł niej przenieli si na PodgĂłrze, a nastpnie zamieszkali na w. JĂłzefa 11, w samym centrum historycznego Krakowa. Wszystkie te domy istniej do dzisiaj, a na KrĂłlowej Jadwigi jest tam obecnie filia Krakowskiego Muzeum Historycznego i Salon Artystyczny. By to dla rodziny okres trudny, gdy wszystkie kredyty, w tym rĂłwnie patriotyczne, z czasem wyczerpuj si. JAN NEPOMUCENA zajmowaa si gĂłwnie rodzi-

n, a jej m, z zawodu murarz, pracowa tylko dorywczo. Dopiero w 1918 bohaterka wrzesiskiego strajku szkolnego otrzymaa rent pastwow, cakowicie zasuon z powodĂłw ju nam znanych. Ale nic lepiej nie charakteryzuje jej postawy yciowej oraz wyznawanych wartoci jak stosunek do wasnego potomstwa, ktĂłremu powicia si bez reszty. N a j s t a r s z y b y JA N , u r o d z o n y w 1887 we Wrzeni, dwukrotnie onaty (KUNEGUNDA i GERTRUDA), ju przed wojna zamieszka w Inowrocawiu, gdzie by pracownikiem ZakadĂłw Sodowych Solway. W krakowskiej filii tej firmy zatrudniony by podczas okupacji. Mia syna i trzy cĂłrki. Po wyzwoleniu wrĂłci do Inowrocawia i nadal pracowa w Solwayu. Kontakty z t lini rodziny ulegy z czasem pewnemu rozlu nieniu, rĂłwnie z powodu zamieszkiwania w innej czci kraju, zwaszcza po mierci JANA, ktĂłry zmar w Inowrocawiu w 1971. W 1894 urodzia si we Wrzeni JĂ&#x201C;ZEFA, ktĂłra zawara zwizek maeski z JĂ&#x201C;ZEFEM KOSIKIEM (1885-1925), ochotnikiem legionowym. Zmar przedwczenie w Krakowie i zosta pochowany w Kwaterze LegionistĂłw na Cmentarzu Rakowickim. JĂ&#x201C;ZEFA wychowywaa picioro dzieci, w tym MARI, ktĂłra pĂł niej wysza za m za HENRYKA

RYRAKA. S to rodzice EL BIETY ZACHARY, wspĂłczesnego genealoga rodu. JĂ&#x201C;ZEFA zmara w kwietniu 1983 w Krakowie. RĂłwnie we Wrzeni przyszed na wiat KAZIMIERZ (ur. 1896). W 1914 zosta wcielony do armii pruskiej, gdy tak wynikao z miejsca urodzenia. Po wojnie 1914-1918 suy zawodowo w wojsku, ale niewiele o tym wiadomo, gdy by onierzem tajnych sub. W czasie ostatniej wojny zasyn jako cichociemny oraz konspirator Armii Krajowej. Po wyzwoleniu by represjonowany przez Urzd Bezpieczestwa. Zmar w kwietniu 1984 w Krakowie. Kolejnym synem by EDMUND, urodzony w 1899 we Wrzeni. RĂłwnie on suy zawodowo w wojsku i by onierzem Stray Granicznej. W midzywojniu stacjonowa w niatyniu, woj. stanisawowskie. Bya to rodzina osadnikĂłw wojskowych, realizujcych graniczn misj ochronn, a gospodarstwo byo wasnoci jego ony TEKLI. EDMUND walczy w kampanii wrzeniowej, a po niej podzieli tragiczny los PolakĂłw zesanych w gb Zwizku Radzieckiego. Udao mu si jednak skorzysta z postanowie ukadu SikorskiMajski i trafi do armii gen. Andersa. W stopniu sieranta by onierzem 3 batalionu 3 Dywizji StrzelcĂłw Karpackich i bra udzia w kampanii woskiej, odznaczajc si w walkach o Boloni. Do kraju wrĂłci w 1946 i obj gospodarstwo na Ziemiach Odzyskanych â&#x20AC;&#x201C; w Pawnej pow. LwĂłwek lski. By poddawany ostrym restrykcjom ze strony Urzdu Bezpieczestwa, co stao si bezporedni przyczyn jego tragicznej mierci w 1952. N a j m o d s z y m s y n e m , u ro d z o n y m w 1901 we Wrzeni, by FELIKS, onaty z MARI OTOWSK (1909-1956). Przed 1939, podobnie jak po wyzwoleniu, by osobistym kierowc ks. kard. ADAMA SAPIEHY, a caa rodzina doskonale znaa ks. KAROLA WOJTY . Do dzisiaj yje jego cĂłrka i wnuczka JANA NEPOMUCENY â&#x20AC;&#x201C; DANUTA MOLIK, urodzona w 1926. FELIKS zmar w 1971 w Krakowie. Ustalenia genealogiczne nie s jeszcze zakoczone, dlatego jest w nich niemao luk. Wiadomo jednak, e po odchowaniu wasnych dzieci JAN NEPOMUCENA przysposobia sierot MARIANA PREISNERA, urodzonego w 1915. Mieszkaa u niego ukradkiem podczas okupacji, gdy nie moga zosta zameldowana w Krakowie ze wzgldu na brak staych dochodĂłw. Wczeniej zajmowaa si dziemi wczenie owdowiaej cĂłrki JĂ&#x201C;ZEFY. Po wyzwoleniu zamieszkiwaa u MAKSYMILIANA, syna JĂ&#x201C;ZEFY, natomiast MARCELI przeniĂłs si do Inowrocawia, pod opiek syna JANA. Obydwoje otrzymywali rent pastwow. JAN NEPOMUCENA odesza cicho 11 kwietnia 1950 w mieszkaniu na ul. Rkawka, w obecnoci swego 6-letniego prawnuka BOGDANA ZALESKIEGO. WrĂłd jej najbliszych do dzisiaj yje pami kobiety cakowicie oddanej swojej rodzinie. W bardzo trudnych warunkach, nie majc wikszej pomocy w niezaradnym yciowo mu, potrafia wychowa i wyprowadzi na ludzi picioro dzieci wasnych oraz jedno przysposobione. Miaa bardzo twardy charakter, elazn rk i choleryczny temperament, ale w gruncie rzeczy bya kobiet gobiego serca.


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

„ Internautka: – Nie bardzo wiem, kogo i gdzie zapyta, wic pytam tutaj: co si

stao z moj jedyn i najlepsz na wiecie pizzeri Soprano? Kiedy w „Wiadomociach Wrzesiskich” bya wzmianka (bodaje w „Spacerku po Wrzeni”) o zmianie lokalizacji. A moe wiadomo ju co wicej? Ile mona y, nie jedzc swojej ulubionej pizzy... Jestem bardzo smutna z tego powodu.

„ Piotr Kaczmarek, waciciel pizzerii Soprano: – Rzeczywicie, przenosimy si

do nowego lokum przy ul. Harcerskiej 14. Wanie jestemy w trakcie remontu. Mia by krótszy, ale wyduy si do trzech miesicy. Chcielibymy ruszy za dwa tygodnie, ale przed nami jest jeszcze duo pracy. Mog zdradzi, e bdzie to bardziej restauracja ni pizzeria, ale duo okazalsza od poprzedniej. No i zmieni nazw. Ju dzi zapraszam.

„ Internauta: – Mam pytanie do pa i panów policjantów. Zastanawia mnie, dla-

czego parkuj radiowóz na przejciu dla pieszych, po czym id na zakupy do marketu (internauta podaje link do strony ze zdjciem – przyp. red.). Chciabym wiedzie, czy byli w tym czasie na subie? Jeeli tak, to kto im na to pozwoli? No i ostatnie pytanie: czy aby parkowanie samochodu na przejciu dla pieszych nie podlega karze?

„ Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni: – Prawd mówic, nawet nie mam pewnoci, czy to jest nasz radiowóz i czy sta centralnie na przejciu dla pieszych (wydaje mi si, e sta tu przed nim). Pomijajc ten fakt – jeli policjanci podejmowali interwencj, w co nie wtpi, to mieli prawo pozostawi samochód w tym miejscu. Ale, jak mówi – chcc wypowiedzie si obszerniej, musiabym zna dat i godzin wykonania zdjcia. Zapewniam, e hipoteza, jakoby policjanci w czasie suby pojechali na zakupy, jest bezpodstawna.

„ Internauta: – Czytaem wanie interwencj w „Wiadomociach Wrzesiskich”

List

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

26 Strona Czytelników Gorzyce, 5 marca 2013

D

roga Redakcjo,

W zwizku z artykuem w „Wiadomociach Wrzesiskich” z dnia 1.03.2013 na stronie Kultura „Serce nie wystarczy”, byli czonkowie zespou Ziemia Wrzesiska z siedzib w Gorzycach pragn wyjani i uci cignc si polemik (nie tylko na amach prasy) z Panem Ryszardem Zjedak.

Po pierwsze, nie rozsta si Pan z Sotysem, ale z Zespoem (jego czonkami) w sposób dalece niestosowny. Od wrzenia 2011 r. zaprzesta Pan przyjazdów na próby z grup piewacz, cho obowizywaa umowa wspópracy do koca listopada. Nie powiadomi Pan nikogo o zakoczeniu wspópracy. To nie bya „wyprowadzka”, tylko ucieczka w podstpny sposób do Bieganowa. Nie pado sowo „dzikuj”, „do widzenia”.

Pozostawmy t kwesti (nie oczekiwalimy tego) – naleymy do „gorszej” grupy spoecznej, nie bylimy profesjonalistami.

W przyszym roku bdzie Pan obchodzi 10-lecie Zespou, ale czy tylko ten Zespó zapracowa na to „lecie”?

Kolejna sprawa. Prawd jest, e Ziemia Wrzesiska z siedzib w Gorzycach bya sponsorowana przez Starostwo Powiatowe we Wrzeni. Kwot, któr przeznaczono na dziaalno – 80 proc. stanowio wynagrodzenie dla choreografa, reszt na dojazdy na koncerty i inne cele.

odnonie „kraterów” w drodze powiatowej przy ul. Kociuszki. Tyle tylko, e inne drogi nalecego do tego samego administratora s w niewiele lepszym, eby nie powiedzie, gorszym stanie. Najlepszym przykadem jest ta przy Szosie Witkowskiej. To prawdziwy wulkan dziur, wyrw, at, atek, itp. Z pewnoci bije na gow w tej niechlubnej statystyce wszystkie poatane ulice w miecie, a kto wie, moe nawet w powiecie. Wniosek jest prosty: nikt z samorzdowców zapewne przy niej nie mieszka. Smutne, ale prawdziwe.

Apeluje Pan o odzyskanie kostiumów. Wyjaniamy to: stroje nie byy i nie s wasnoci Ziemi Wrzesiskiej z siedzib w Gorzycach. Zostay nam przekazane przez Miosawskie Centrum Kultury przy UMiG w Miosawiu na rzecz UKS Diaby w Gorzycach, a my z tego korzystalimy. Kostiumy dla grupy piewaczej take maj swoje pochodzenie, a skd, Pan doskonale wie – zapacilimy za nie.

„ Izabela Karpiska, kierownik Referatu Dróg Powiatowych we Wrzeni: – W nawierzchni drogi przy Szosie Witkowskiej zostay ju uzupenione ubytki. Zdajemy sobie spraw, e jest znacznie „poatana”, co wynika z faktu wykonywania duej liczby przyczy, gównie kanalizacji sanitarnej i wodocigowych. W przyszoci planujemy wykona cakowity remont, jednak w chwili obecnej nie jest to moliwe, poniewa dziaki w okolicach Szosy Witkowskiej, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczone s pod zabudow. Oznacza to, e budowa przyczy do nowych budynków przyczyniaby si do ponownego zniszczenia nawierzchni.

Wiemy, e nie tak bardzo o te stroje zanosi si ten apel, chodzi o stroje „Ksistwa Warszawskiego”, to wokó nich toczy si Pana walka. Gwoli wyjanienia: owe kostiumy s wasnoci UKS Diaby, s na to stosowne dokumenty, i to te Pan wie. Wszystkie pienidze, które zarabialimy, moglimy przeznaczy na wyjazd zagraniczny. Przeznaczylimy w dobogacenie, upikszenie i renowacj tych kostiumów oraz w nagrania i kapel. Dopiero po 4 latach, dziki sponsorom, starostwu powiatowemu, staraniom sotysa „Stasia”, jak czasem go Pan nazywa, moglimy zacz koncertowa poza granicami kraju.

„ Internauta: – Prosz o informacj, czy protokoy z trwajcych wanie zebra

wiejskich bd udostpnione w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni? Tak jak chociaby protokoy z sesji rady miejskiej.

„ Marek Przyjemski, kierownik Wydziau Komunalnego w Urzdzie Miasta

i Gminy we Wrzeni: – Na pewno nikt ze spisujcych protokoy nie opracowuje ich tak dokadnie, jak to ma miejsce w przypadku sesji rady miejskiej. Niemniej jednak z kadego zebrania jaki powstaje. Jako przedstawiciele gminy spisujemy tylko najwaniejsze wnioski i problemy zgaszane przez mieszkaców. Nigdy nie byy one jednak publikowane na naszej stronie internetowej. Protokoy z zebra wiejskich s dostpne do wgldu dla mieszkaców soectw w Urzdzie Miasta i Gminy, w pokoju nr 5, lub u sotysów poszczególnych miejscowoci.

„ Internauta: – Na placu zabaw przy ul. Kutrzeby (tu przy sklepie spoemow-

skim) przy jednej z ruchomych kadek zosta zerwany acuch, przez co wisi bardzo niepewnie, a co nisze dzieci po prostu z niej spadaj. Ju podczas minionego weekendu plac przeywa prawdziwe oblenie. Moe kto mógby w trybie pilnym naprawi urzdzenie, bo dzieci z dnia na dzie bdzie przybywao.

„ Marek Przyjemski, kierownik Wydziau Komunalnego w Urzdzie Miasta

i Gminy we Wrzeni: – acuch dzisiaj (5 marca – przyp. red.) zosta naprawiony. Mimo wszystko dzikujemy za zgoszenie problemu. TOS

Dzi dzikujemy za to Panu Starocie, Radzie Powiatu i Burmistrzowi Wrzeni. Chylimy czoa i klkamy przed dobroci tych, którzy pozwolili nam i naszym dzieciom dozna wielu miych wrae, yczliwoci, pozna inne kraje. To dziki Wam poznalimy kawaek Europy.

Czy jeszcze nie bdzie Zespou w Gorzycach – prosz nic nie przesdza. Nigdy nie mówi si „nigdy”, nawet Feniks powstaje z popioów.

Pragniemy przypomnie, e zostay Panu przekazane koszule, bluzki, spodnie (posiada Pan protokó przekazania). Bardzo przykro, e taki koniec, takie rozstanie – nie tak miao by.

yczymy Panu duo dobrego i sukcesów. „Czowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli si z innymi”. Dobro serca jest tym, czym ciepo soca: ona daje ycie. Nas to serce boli, bo tyle w nim nienawici i zoliwoci z Pana strony.

Byli czonkowie Ziemi Wrzesiskej w Gorzycach (17 zebranych podpisów – nazwiska zastrzeone do wiadomoci redakcji)

C zytelniczka: – Umara moja mama. Jej Ewelina Nowicka, radczyni prawna: spadkobiercami jestemy ja i moja siostra. – Po pierwsze, trzeba przeprowadzi postpo-

Ewelina Nowicka radczyni prawna

Spadek po matce

Tata nie yje. Mama nie zostawia testamentu. W skad spadku wchodzi nieruchomo . Co mam zrobi , aby by wacicielem tej nieruchomoci? Siostra si zgadza, abym bya wacicielem tej nieruchomoci.

Chcesz fachowej porady naszego eksperta? Przyjmujemy pytania drog mejlow: redakcja@wrzesnia.info.pl

wanie o stwierdzenie nabycia spadku po mamie. W sdzie trzeba zoy wniosek, w którym naley wskaza, kto jest spadkodawc, a wic wskaza tu mam, wskaza, kiedy zmara i gdzie ostatnio zamieszkiwaa. Nastpnie wskaza Pani i siostr jako spadkobierczynie. Do wniosku naley doczy skrócony odpis aktu zgonu mamy i skrócone odpisy aktu urodzenia bd maestwa swoje i siostry. Sd postanowieniem stwierdzi, e Panie nabyy spadek po 1/2 czci kada. Nastpnie,

gdy postanowienie si uprawomocni, skada Pani do sdu wniosek o dzia spadku, w którym wskazuje Pani skad spadku po mamie – w tym przypadku jest to tylko nieruchomo – oraz wskazuje, i chce Pani, eby przypada ona Pani i e siostra si na to zgadza. Do wniosku naley doczy odpis z ksigi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomoci. W ten sposób staje si Pani wacicielem tej nieruchomoci. Z prawomocnym postanowieniem sdu naley uda si do wydziau ksig wieczystych w sdzie i wpisa si jako waciciel do ksigi wieczystej.


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Strona

www.wrzesnia.info.pl

Komu można pomóc, odpisując 1% podatku Dzi publikujemy zaktualizowan list organizacji i osób, którym mona przekaza 1 procent podatku. Do listy organizacji, która ukazaa si 15 lutego, dodalimy m.in. Caritas, stowarzyszenie Nasza Szkoa z Pietrzykowa, hufiec Wrzos, klub sportowy Sparta z Orzechowa. 1 proc. moemy odpisa dla Klaudii Bukowskiej, która urodzia si z przepuklin oponowo-rdzeniow, dla Pauliny i Karoliny Goclik cierpicych na zanik mini, Magorzaty

Mamo, jestem! Alicja Anna Kucza córka Agaty i Dariusza z Otocznej

Nikola Klorek córka Magdaleny i Przemysława z Gniezna

Urodzona: 28 lutego Waga: 3250 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 1 marca Waga: 3450 g Wzrost: 57 cm

Kasperskiej chorej na stwardnienie rozsiane. Na wsparcie czekaj te: Kamil Gowacki z zespoem Downa, Maciej Górski i Karina Jdrzejewska cierpicy na poraenie mózgowe oraz Zosia Majewska, która urodzia si z zespoem Dandy’ego Walkera. Jak przekaza 1 proc.? Wystarczy w polu H-124 PIT-a wpisa KRS, w polu I-126 nazwisko i numer subkonta (w naszej tabelce podane w nawiasie) i zaznaczy kwadrat w polu I-127.

Agata Marianna Chuda, córka Mileny i Przemysława z Chwalibogowa

Urodzony: 1 marca Waga: 3540 g Wzrost: 58 cm

Urodzona: 2 marca Waga: 3520 g Wzrost: 59 cm

Wiktoria Surdyk córka Moniki i Piotra z Orzechowa

Urodzona: 2 marca Waga: 2680 g Wzrost: 48 cm

Urodzona: 2 marca Waga: 1800 g Wzrost: 46 cm

Filip Bartłomiej Szymkowiak syn Marty i Michała z Wrześni

Oliwia Nowak córka Magdy i Bartka z Wrześni

Urodzony: 2 marca Waga: 3810 g Wzrost: 57 cm

Urodzona: 3 marca Waga: 2700 g Wzrost: 54 cm

Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne 991 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00.

0000067804

0000239659

Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40

0000113200 0000117319 0000278620 0000078510 0000115217 0000298697 0000305451 0000013555 0000195886

Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16

Fundacja Krystyny Ciołkosz „Za Szybą” (dla Oskara)

0000252666 (Oskar Gibowski)

Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Filipa)

0000037904 (subkonto 8305 Filip Nather) 0000037904 (subkonto 18458 Jakub Balcerzak) 0000037904 (subkonto 3981 Marek Idczak) 0000037904 (subkonto 19624 Wojciech Binarsch) 0000037904 (subkonto 19064 Patrycja Skowrońska) 0000037904 (subkonto 19362 Adam Dankowski) 0000037904 (subkonto 7930 Maciej Górski) 0000037904 (subkonto 11381 Klaudia Maria Bułkowska) 0000156150 (Małgorzata Kasperska) 0000272272 (dla Zosi Majewskiej) 0000113200 (dla Karinki) 0000037904 (subkonto 5277 Kamil Głowacki) 0000270809 (subkonto 1112 Goclik) 0000270261 (subkonto 1443, KS Sparta Sklejka-Orzechowo) 0000055717 („Nasza Szkoła”) 0000266321 (Hufiec Września) 0000116212 (nazwa i adres wybranej jednostki)

TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Kuby)

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Patrycji) Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Adama)

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Klaudii) Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, oddział gnieźnieński (dla Małgorzaty Kasperskiej) Fundacja „Votum” (dla Zosi Majewskiej) Fundacja Dzieci Wrzesińskich (dla Kariny Jędrzejewskiej, 13-latki chorej na dziecięce porażenie mózgowe) Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Kamila Głowackiego – urodził się z zespołem Downa) Fundacja „Avalon” (dla Karoliny i Pauliny Goclik) Fundacja Studencka „Młodzi-Młodym” (dla Klubu Sportowego Sparta z Orzechowa) Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Nasza Szkoła” Hufiec ZHP Września „Wrzos” Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

Edu-553

Straż pożarna 998

KRS (z dopiskiem)

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Marka)

Reklama

Pogotowie ratunkowe 999

NAZWA ORGANIZACJI

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Macieja) Weronika Surdyk córka Moniki i Piotra z Orzechowa

INFORMATOR MIEJSKI

Towarzystwo Wykorzystania Wód Termalnych i Walorów Naturalnych Ziemi Czeszewskiej Stowarzyszenie na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz” we Wrześni Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” w Grzybowie Fundacja Dzieci Wrzesińskich Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” Uczniowski Klub Sportowy „Tiger” Taekwondo Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne Miejski Klub Sportowy Victoria Września Stowarzyszenie Pro Bono Familiae Uczniowski Klub Sportowy Olimp Fundacja Dwór w Podstolicach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (dla Wojtka) Michał Maciej Kopaczewski syn Anny i Wojciecha z Wrześni

27

Czytelników

0000165797

Prosimy osoby prywatne z powiatu wrzesińskiego, na które można oddać 1% podatku, o kontakt z redakcją – e-mail: j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl, tel. 61 437 49 56 (aktualną listę można znaleźć na naszym portalu internetowym www.wrzesnia.info.pl)

Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29

Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96 Czytelnia 61 437 96 45

Schronisko dla psów 500 191 039 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22 TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 KURCZAK Z ROŻNA na telefon 61 436 79 90 Serwis komputerowy 695 926 796 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 9.00-17.00; 61 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE 8.03 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 9.03 STYLOWA, ul. Sienkiewicza 7 tel. 509-593-503 10.03 DOZ, ul. Słowackiego 4a tel. 61-43-54-033 11.03 PRIMA, ul. Paderewskiego 52 tel. 61-43-65-284 12.03 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-640-19-30 13.03 STYLOWA, ul. Sienkiewicza 7 tel. 509-593-503 14.03 DOZ, ul. Słowackiego 4a tel. 61-43-54-033


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

Ă&#x201E;-HÄŞHOLQLHPRÄŞHFLHSRZLHG]LHßĪHMHVWHP SDPLÄ&#x160;WDMFLHSURV]Ä&#x160;ÄŞHE\ĂĄHP´

www.wrzesnia.info.pl

7ĂŁ80,.,

(   dr.     & &  &   

0 1  (&   + 2 1 34  (  # 5 "5  %         2 6 +  # 

PRQWDÄ&#x201D;*5$7,6 :\SU]HGDÄ&#x201D;F]ĂśÄ&#x2C6;FLGR ),$7$6.2'< :U]HÄ&#x2C6;QLD5\QHN 

Ĺ&#x203A;p. MieczysĹ&#x201A;awem Nowakiem    &

Ĺ&#x203A;p. JĂłzefa IdziĹ&#x201E;skiego

*+! , - .. / KAMIENIARSTWO TRAWOL

           $   

Ĺ&#x203A;p. JĂłzefa IdziĹ&#x201E;skiego        

Skl-809

Tylko u nas ubezpieczenie nagrobka gratis    

  ! "# 

  $ $ %$ %  &

Ojca

%850,675=0,$67$,*0,1<:5=(Ĺ&#x2018;1,$

:U]HĹ&#x2019;QLDXO5DWXV]RZDWHO ID[  HPDLOZU]HVQLD#ZU]HVQLDSOZZZZU]HVQLDSO 

1 0  1 & &#    223  ! &'( 

45 /  0  6 78 9

+/) +! &+ ) !+! )&- )& ,(0 ! 0#1! + 02 (

$ ! #

 ! " #

$% &%' 

!"#PO1F/00000426/6

$% &%' 

1455/4PO1F/00021158/9

+ ,  !"# # A @! &= 

 ! = & ! 

 ! B,C0+;/DE>>B " (

) & ! ) ! # &= F *)#A "- :-= 

E:  ! &' ;# D -  " (

0

?>G1G3  1 !& 3 45 / " " =-=- ! 0 1 316 6

 1 9  - E 13G6

E H66GH   )& & &!

 )& -  = 4/GD"9$ &'(

5 -

)& -  !&= #

  -  -

 & )& =A  " =&   - E13G6

EH66GH & !

&)=  

& # =  -  #' !  &  & A #  & ) (

!& &=   &= :-= $) 

)  0 &'(.  )  #    #'

) I # &'(

"

*

#) )# + 

 

 !&, # 

&'(

#-(. &

!

"& -

 !&

! " &

     & & !( % 

Panu Doktorowi       &   & &*&

  # /  &

% '   '

% 

&'(

Ĺ&#x203A;p. Marii Maciejewskiej

Ĺ&#x203A;p. MariÄ&#x2026; MaciejewskÄ&#x2026;

0& ! &'(

)

    & '

 +  - $          &        

% 

&'(

 ! " #   : ; # < " =-=- >? @ #

"#  ! " ##'  ) " ( 

   &         

  

Wszystkim, ktĂłrzy tak licznie uczestniczyli ' 

 *

  

  

#            

Ĺ&#x203A;p. Leszka Klimczaka

5%

' ( #( #) 

     

   8 &

-20%

SZYCIE FUTER, CZAPEK, KOĹ NIERZY

! " # $ %

+  7 1      

Ĺ&#x161;roda Wlkp., ul. Paderewskiego 11 tel. 61Â 285-63-69, czynne: 9-18, sob. 9-14

Roz-1412a

      

SKLEP Futra, skĂłry tGVUSBJLPČ&#x2C6;VDIZEBNTLJF JNÇ&#x2014;TLJFtD[BQLJtLPÂ&#x2019;OJFS[F tPE[JFČ&#x2C6;TLĂ&#x2DC;S[BOBEBNTLB JNÇ&#x2014;TLBtLVSULJtNBSZOBSLJ tQÂ&#x2019;BT[D[FtČ&#x2C6;BLJFUZ

    & 

6D

28

*

/!

:  !& & # ! # + , !"# , #%&- %.3 ,- 7 : ; %& &()< ;  % ! ) 

  ) /& D 

J #

 " (

# &=E;& E

4&9

E=

 $  -.   !& -&  A # (. % # !  ##' &'(

)#  1 + , !"## = 3.3 ,3 , 3. "< ,>()?<@A 3. < , K)# # .  !& = #F (. &  & -. - 

 ! 7 # & " #

 &   #& &F B3  ,  !"# # 3  C

  #-(   )()< 4= #  I  (-7 

'& -& /& D E J # " ( 9 = # - . =  - /&

D 

J # E6E21EEEH3HEE3 " & =    # )# &'(

 #-& #!  !&

" #' #-' &  & 7 E  ' 

 -I & !& $) -7 #! ! E E # # 

#

  &# =  &    ! A

 #-& &   - = #  .   =

( #  

L #-& 7) # #'

E '  -7 A #-& )# &'(

 -& 7= !  -7 #!  

) (. )!  -7  !& =&)   = ( #

   - & & E !& A

 #-& 7) #'   - ! # #' #' )(

  = !#' 

  & -&= !  # ! ( 

#     !& # &  ( !  & #'

  7 (

7)  &#' 

0)# 

-# =

 -7#' #-(. - (=

 & ,& 

' . &  !&  . #!

- (= &  H 

2 -& )# & &'(

 & 7 45 / H -& 3

 361 78I 9 @ !    !& =&) ! & 

E#-&   #' ## 


www.wrzesnia.info.pl

29

 Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ

Rol-295

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

D , E *G"(H) I  3 333;3 

61 436-29-42, 663 990 249

&- <2

Salon Firan i ZasĹ&#x201A;on

=#>) ?? J .H; 7,3.K@

A #2 HM 0  # 4 - #9 M %$6 M $ M ,$ 6M :$ 6M D!$ = - ! & 4 - #9 A! # B" " C A A 'D

zaprasza na PROMOCJÄ&#x2DC; MARCOWÄ&#x201E;

rabaty na tkaniny do 70%

=#>) *EF ?%?

4  =  =-(.   ( # A66 9 A #2 6M 0  # 4 - #9 M

%$6 6M $ 6M ,$ HM :$ M N

A! # B" " C A A 'D

rXZQS[FEB̤LPË­DĂ&#x201C;XFLLPMFLDKJ rEV̤ZXZCĂ&#x201C;SSË&#x152;D[OJLĂ&#x201C;XJQPËżDJFMJ

=#>) " ?%? A #2 HM 0  - #   M %$6 M $ 6M ,$ M :$ 6M D!$ M N M @

A! # B" " C A AD

4BMPO'JSBO 8S[FËżOJB VM4JFOLJFXJD[B QJË&#x152;USP** UFM

 669-990-809, 61 4362-873 ww-294

Skl-808

2 ) # ) 

8JË&#x152;DFKJOGPSNBDKJXXXLPOTUSVLUPSHOJF[OPQM

DELTA

EKOGROSZEK POLSKI, CZESKI

WÄ&#x2DC;GIEL

KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , DREWNO OPAĹ OWE, BRYKIET RECORD Z WÄ&#x2DC;GLA BRUNATNEGO, KOKS

SĂ&#x201C;L DROGOWA Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 436-64-19

Nowy punkt sprzedaĹźy! ObĹ&#x201A;aczkowo 179 WÄ&#x2122;giel, koks, brykiet

tel. 501-988-176

Roz-1360a

  !"# $ % 

 &'"

Usl-432

 

 61 437-07-47 604-566-088   

5 kwietnia oddamy do rÄ&#x2026;k CzytelnikĂłw kolejnÄ&#x2026; edycjÄ&#x2122;, zatytuĹ&#x201A;owanÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x17E;Wiosna w polu i ogrodzieâ&#x20AC;?. Zaprezentujemy w nim towary, usĹ&#x201A;ugi i rozwiÄ&#x2026;zania techniczne oferowane przez firmy z naszego i sÄ&#x2026;siednich powiatĂłw. ZnajdÄ&#x2026; siÄ&#x2122; w nim propozycje firm handlujÄ&#x2026;cych Ĺ&#x203A;rodkami ochrony roĹ&#x203A;lin, materiaĹ&#x201A;em siewnym, sadzonkami, Ĺźywcem, drobiem, maszynami i urzÄ&#x2026;dzeniami rolniczymi, paszami, wyposaĹźeniem i projektowaniem ogrodĂłw oraz nowoczesne, ekologiczne technologie utrzymania domu np. baterie sĹ&#x201A;oneczne, przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw itp. Nie zabraknie ofert firm kredytowych. Chcemy tym razem przybliĹźyÄ&#x2021; rĂłwnieĹź zagadnienia opieki nad zwierzÄ&#x2122;tami hodowanymi w domu. W naszym dodatku planujemy rĂłwnieĹź zamieĹ&#x203A;ciÄ&#x2021; wywiady, porady i ciekawostki dla rolnikĂłw, hodowcĂłw i wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;cicieli ogrodĂłw. Mamy nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe PaĹ&#x201E;stwa Firmy w tym dodatku nie zabraknie. â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skieâ&#x20AC;? trafiajÄ&#x2026; co tydzieĹ&#x201E; do prawie 10 tysiÄ&#x2122;cy domostw w caĹ&#x201A;ym powiecie wrzesiĹ&#x201E;skim.

SzczegĂłĹ&#x201A;y wyjaĹ&#x203A;nimy w naszym Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 we WrzeĹ&#x203A;ni, telefonicznie lub przez e-mail. Maria KosiĹ&#x201E;ska - m.kosinska@wrzesnia.info.pl, 501-677-718


8 marca 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

30 Sport

Energika sponsorem Victorii Tydzie temu do grona sponsorów Victorii doczy klub Best. Zarzd klubu wci poszukuje nowych darczyców, eby funkcjonowanie Victorii byo jeszcze lepsze. Dzi kolejnym sponsorem zostaa firma Energika. Firma swoj dziaalno na rynku rozpocza w 1985 roku, a od 2003 jako spóka jawna dziaa potnie na rynku energetyki cieplnej w caym kraju. Podajc za tendencjami wiatowymi, zmierza w kierunku dziaania na rzecz modernizacji gospodarki energetycznej i ochrony rodowiska. Firma i jej pracownicy posiadaj certyfikat Urzdu Dozoru Technicznego, niezbdny do wykonywania usug w zakresie remontów, modernizacji kotów wodnych i parowych, jak i wytwarzania elementów kotowych. Najwikszym atutem Energiki jest jako, terminowo, profesjonalizm i zadowolenie uytkownika. Wacicielami firmy s Magorzata i Zbigniew Szamakowie, którzy takie samo podejcie znale li równie u zawodników i w Zarzdzie Miejskiego Klubu Sportowego Victoria. Spowodowao to podpisanie umowy o sponsorowaniu wrzesiskiego klubu. Miejmy nadziej, e dziki takiej firmie, jak Energika, grupa sponsorów Victorii stale bdzie rosa. Kolejnego przedstawimy na amach „WW” za dwa tygodnie.

PIŁK A NOŻNA

Przed wielkim wyzwaniem Już za dwa tygodnie zespół prowadzony przez Adama Topolskiego rozpocznie bój o awans do III ligi. Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie tego ambitnego projektu. Po okresie przygotowawczym zespó rozgrywa mecze kontrolne, w których prezentowa si znakomicie. Nasi pikarze rozegrali siedem spotka, z których pi wygrali, a dwa zremisowali. W tym naley wyróni cenny remis 0:0 z pierwszoligow Wart Pozna. Bardzo korzystny jest te stosunek bramkowy, który wynosi 29:10. Zanim dojdzie do pierwszego pojedynku ligowego, podopiecznym Adama Topolskiego przyjdzie zmierzy si z IV-ligowym rywalem SKP Supca, w pojedynku o awans do finau Pucharu Polski na szczeblu okrgu koniskiego. Spotkanie zostao zaplanowane na 16 marca w Supcy. Dzi prezentujemy pastwu kadr I zespou. Adam Topolski w swojej talii ma 21 zawodników. Now twarz jest tylko Konrad Plucner, który w poowie stycznia doczy do zespou. Konrad jest zawodnikiem linii obron-

Imię i Nazwisko

Pozycja na boisku

Numer

wiek

wzrost\ waga

Tobiasz Nowicki

bramkarz

22

1990

182/85

Damian Nowaczyk

bramkarz

1

1988

186/83

Krzysztof Przybylski

obrońca

13

1992

186/88

Konrad Plucner

obrońca

4

1989

185/80

Michał Góralski obrońca 3 1982 188/75 nej i na t chwil jest duym wzmocnieniem tej formacji. Kolejnym Kamil Gut obrońca 15 1990 183/76 zawodnikiem, który doczy do druyny, jest Kazimierz Konieczka (poMateusz Bigosiński obrońca 8 1990 182/83 wrót z szeciomiesicznego wypoyczenia z Witkowa). Po pórocznym Wojciech Dederko obrońca 14 1993 192/75 rozbratem z pik non do druyny wróci jeszcze jeden obroca, Kamil Barłomiej Melewski obrońca 2 1993 176/65 Gut. Kadr uzupeniaj zawodnicy z druyny juniorów starszych: ArkaPaweł Zieliński pomocnik 6 1985 183/78 diusz Juchacz i Szymon Krawczyski. Caa trójka (Patryk Buczkowski Mateusz Goździaszek pomocnik 19 1990 178/73 równie jest juniorem, a zadomowi si w pierwszym zespole ju jesieBartosz Nowicki pomocnik 21 1988 190/88 ni) wiosn moe jeszcze wystpowa w druynie juniorów, ale ju dzi Szymon Krawczyński pomocnik 10 1994 178/70 w I zespole stanowi due zagroenie dla starszych kolegów. David Topolski pomocnik 20 1984 183/87 Najbliej gry w pierwszej jedenastce jest Szymon KrawczyJakub Groszkowski pomocnik 18 1993 178/70 ski, który daje sygna trenerowi, e jest w stanie wzmocni lini pomoHubert Hypki pomocnik 23 1993 174/64 cy. Czy Adam Topolski zdecyduje si skorzysta z jego usug w spoMaciej Matuszak pomocnik 16 1990 180/77 tkaniach o stawk, przekonamy si ju w pojedynku pucharowym. MoArkadiusz Juchacz pomocnik 11 1994 181/73 na si samemu pobawi w typowanie wyjciowej jedenastki. Zdaniem Maciej Lisiecki napastnik 9 1985 188/80 piszcego te sowa, bdzie ona wyglda nastpujco: Nowicki – Patryk Buczkowski napastnik 17 1994 184/82 Przybylski, Plucner, Góralski, Bigosiski – Go dziaszek, Nowicki, Kazimierz Konieczka napastnik 5 1992 184/82 Krawczyski, Groszkowski, Topolski – Lisiecki. JH * bramki zdobyte w poprzednim klubie – Vitkowia Witkowo

Nowi zawodnicy czwartoligowego zespołu Victorii wzmacniają kadrę

Konrad Plucner Rok urodzenia: 1989 Pozycja: obroca Ostatni klub: Ilanka Rzepin

Szymon Krawczyski Rok urodzenia: 1994 Pozycja: pomocnik (wychowanek Victorii)

Kamil Gut Rok urodzenia:1990 Pozycja: obroca (wychowanek Victorii) SPONSORZY VICTORII

Kazimierz Konieczka Rok urodzenia:1992 Pozycja: napastnik Ostatni klub: Vitkowia Witkowo

Arkadiusz Juchacz Rok urodzenia:1994 Pozycja: pomocnik (wychowanek Victorii)

Bramki

1

2

1

1 4 4

1 2

7

10 1 6*


8 marca 2013

Sport

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

31

Bolesny zastrzyk gotówki Wrzesińska gmina otworzyła kasę dla klubów sportowych. Podział 250 tys. zł na szkolenie młodzieży nie wszystkim przypadł do gustu. Tradycyjnie na pocztku roku gminna speckomisja rozpatruje wnioski klubów o dofinansowanie szkolenia modziey. Przypatruje si aplikacjom wnikliwie, a kade niedopenienie formalnoci koczy si odrzuceniem wniosku. Kilka stowarzysze prowadzcych dziaalno sportow musiao przekn gorzk piguk. Ostatecznie w roku 2013 z gminnej dotacji bdzie mogo skorzysta 13 klubów, prowadzcych prac z modzie w siedmiu dyscyplinach. Jednemu klubowi odrzucono wniosek. Wiele w ogóle nie skadao dokumentów – z rónych zreszt powodów, gównie jednak z organizacyjnej zapaci, jak przechodz. Gosy niezadowolenia Poniewa gra idzie o niemae pienidze, emocji nigdy nie brakuje. W tym roku gosy zdziwienia, ale i oburzenia, byy szczególnie syszalne. O dziwo, nie dotyczyy one kwestii zamroenia sumy przeznaczanej przez samorzd na szkolenie modziey. Od kilku lat jest ona zbliona, a od trzech identyczna – i nie przekracza wier miliona zotych. Gosy niezadowolenia dotycz wysokoci kwoty przyznanej danemu klubowi, szczególnie gdy dziaacze porównywali j z kas, któr otrzymaa konkurencja. – Uwaam, e otrzymalimy bardzo mao. Organizacyjnie lekkoatletyczna cz Orkana jest coraz silniejsza. Mamy spore osignicia, zdobylimy a 30 punktów w Systemie Sportu Modzieowego, najwicej sporód klubów wrzesiskich, i te 13 tys. z to kropla w morzu potrzeb. W dodatku ju po samym przyznaniu tej kwoty powiedziano nam, e adne odwoania nie bd rozpatrywane – martwi si Adam Kaczor. – Mamy ju juniorów, mamy i seniora (Tomasza Szymkowiaka – przyp. red.). W tym roku zatrzyma-

limy wszystkich modzików, którzy przeszli do kategorii juniora modszego. Nikogo nie pucilimy do Orkana Pozna. Pan Krzysztof Murlik obiecywa, e gdy tylko utworzymy kategorie juniorskie, to otrzymamy dwa, trzy razy wicej – dodaje Andrzej Pujdak. Iwona Czerniak zastanawia si, skd wziy si olbrzymie dysproporcje midzy kwot, któr otrzyma jej Uczniowski Klub Sportowy Spartakus rok temu, a pienidzmi przyznanymi teraz. Mimo e mode siatkarki zanotoway sportowy sukces, sekcja otrzymaa na swoj dziaalno pi razy mniej. Grzegorz Ka mierczak, zwizany z Kosynierem Sokoowo – cho ju nie funkcj prezesa – uwaa za niedopatrzenie fakt, e nie ma okresu na uzupenianie zoonych do gminy wniosków. Odrzucenie przez komisj wniosku ze wzgldów formalnych spowodowao, e funkcjonowanie wiejskiego klubu stoi pod znakiem zapytania. Sprawdzilimy, jak wyglda regulamin przyznawania dotacji w innych samorzdach. W powiecie wrzesiskim, gminie Nekla i Urzdzie Marszakowskim w Poznaniu jest moliwo uzupeniania wniosku. Burmistrz Karol Balicki przyznaje, e bd w swoim wniosku popeni te Pomie Nekla. Zdecydowanie najwikszemu beneficjen-

Najwięksi beneficjenci: Victoria (piłka nożna) Orkan (piłka siatkowa, l.a.) Progress (piłka siatkowa) MKS (piłka koszykowa) Olimp (piłka siatkowa) Błękitni Psary Polskie (p. nożna) Tiger Team (taekwondo)

63 616 37 493 36 275 28 830 18 003 20 303 13 805

towi – zgodnie z regulaminem – pozwolono na poprawki, bo liczy si idea (w tym przypadku szkolenie modziey), a nie bdy czy niedopatrzenia dorosych. Wielu innych dziaaczy i trenerów formuowao zastrzeenia wobec komisji, ale nie zdecydowao si podpisa pod nimi swoim nazwiskiem. – Za rok te zo wniosek i nie chc, by mi go odrzucili. Zawsze mona znale jaki paragraf, stwierdzi, e podpis jest nie w tym miejscu – obawia si jeden z anonimowych krytyków. Zastrzeenia dotyczyy wielu kwestii. Jedne byy powane, inne podszyte klubowym partykularyzmem. Istotnym zastrzeeniem wydawaa si obecno w picioosobowej komisji Roberta Smodlibowskiego, wiceprezesa Wrzesiskiego Towarzystwa Tenisowego, które te aplikowao o pienidze. Kilka osób podkrelao, e nikt nie moe by sdzi we wasnej sprawie.

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, 61 640 24 25, tel./fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 9 700

Regulamin bdzie zmieniony Wiceburmistrz Artur Mokracki, który przewodzi komisji, na nasz wniosek zorganizowa spotkanie dziennikarza ze swoimi urzdnikami. Wymiana pogldów przyniosa konkretne deklaracje. – Od zarzdzenia burmistrza w sprawie dotacji nie ma moliwoci odwoania. Tak stanowi przepisy. Co do drugiej sprawy, faktycznie, obecno w komisji pana Smodlibowskiego nie bya szczliwa. Bij si w pier. Proponujc skad komisji, nie wiedziaem, e czonek Powiatowej Rady Sportu jest te wiceprezesem WTT. W przyszym roku takiego przypadku ju nie bdzie – zarzeka si naczelnik gminnego Wydziau Owiaty i Sportu Jarosaw Malicki. Wiceburmistrz zapowiedzia te, e zmianie ulegnie regulamin i w przyszym roku bdzie siedmiodniowy okres na ewentualne uzupenianie lub poprawianie wniosków na dotacj. Taka zmiana bdzie korzystna dla klubów. – Z pani Czerniak ju wyjanilimy sobie sporne kwestie. Co do dotacji na szkolenie lekkoatletów, to otrzymali oni w tym roku dwa razy wicej ni w 2012. W dodatku gmina oy na t dyscyplin take z innych paragrafów. W ubiegym roku byo to w sumie a 62 842 z (w tej puli byy te stypendia i nagrody dla

Tomasza Szymkowiaka i Mateusza Michalskiego – przyp. red.). Myl, e to spora kwota. Z tego co wiem, to take wrzesiski powiat pomaga finansowo lekkiej atletyce – wyjania Krzysztof Murlik, inspektor ds. sportu. Urzdnicy przychylnie ustosunkowali si do wniosku, aby regulamin przyznawania dotacji w wikszym stopniu bra pod uwag wynik sportowy oraz prowadzenie szkolenia w danej dyscyplinie w kadej kategorii wiekowej. Niepokoj take dysproporcje, jakie zarysoway si midzy dotacjami dla klubów wrzesiskich, a tych ulokowanych na wsi. Regulamin, który praktycznie nie by modyfikowany od omiu lat, nie do koca spenia ju swoj rol. Kluby nauczyy si wykorzystywa nawet mae luki w zapisach. Zanosi si na solidne regulaminowe zmiany, ale te sport wrzesiski w ostatniej dekadzie uleg powanej transformacji. Jeszcze niedawno modzie z caego powiatu zdobywaa maksymalnie 60 punktów w SSM, teraz jest to trzykrotnie wicej. Dekad temu nie mielimy na koncie adnego medalu mistrzostw Polski seniorów, a od 2005 wrzenianie ponad 20 razy stawali na podium krajowego czempionatu. Samorzdowe pienidze stymuluj rozwój, ale eby to mdrze robiy, potrzebne jest trzymanie rki na pulsie. Leszek Nowacki

Młode siatkarki w komplecie awansowały do półfinałów Niezwykle udany okazał się ostatni weekend dla najmłodszych siatkarek z naszego powiatu. Wszystkie drużyny biorące udział w mistrzostwach Wielkopolski w minisiatkówce awansowały do półfinału. Klubowe turnieje dziewcząt w rocznikach klas IV-VI szkoły podstawowej rozegrano równocześnie w pięciu miej-

scach w Wielkopolsce. UKS Spartakus wprowadził do półfinałów w Krotoszynie cztery zespoły. UKS Jedynka awansowała w Turku pięcioma drużynami. Orlik Miłosław wywalczył w Krotoszynie dwa miejsca w półfinałach. Także SpartaSklejka Orzechowo wprowadziła w Kaliszu dwie ekipy do dalszych gier. RC


Sport mĹ&#x201A;odzieĹźy s. 31

Gmina rozdaĹ&#x201A;a kasÄ&#x2122; klubom. SÄ&#x2026; gĹ&#x201A;osy krytyczne

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 30 P

PiĹ&#x201A;ka siatkowa, s. 31

N Nowi zawodnicy Victorii uzupeĹ&#x201A;niajÄ&#x2026; V kkadrÄ&#x2122; zespoĹ&#x201A;u

Siatkarski narybek pnie siÄ&#x2122; w gĂłrÄ&#x2122; klubowych rozgrywek

Dwie gry na remis Pojedynek z Mieszkiem pokazaĹ&#x201A; lekki spadek formy. W meczu z pierwszoligowÄ&#x2026; WartÄ&#x2026; Victoria udowodniĹ&#x201A;a, Ĺźe drzemie w niej spory potencjaĹ&#x201A;. Robert Czerniak

Przyzwyczajeni do efektownych zwycistw sparingowych, kibice Victorii spodziewali si lepszego rezultatu ni remis z Mieszkiem Gniezno. W 15. min, po wzorowej wrcz akcji, Victoria obja prowadzenie. Celne dorodkowanie Krzysztofa Przybylskiego na gola zamieni Maciej Lisiecki. W kolejnych kilku minutach inicjatyw przejli gracze Mieszka. Gocie dominowali ju do koca pierwszej poowy, zdobywajc efektown bramk w 40. min.

Krispol broni pozycji lidera II ligi

Ostatni mecz rundy zasadniczej zadecyduje o pozycji Krispolu. Wrzenianie mog zaj pierwsze lub drugie miejsce. Pierwsza lokata zagwarantuje prawo rozgrywania ewentualnego pitego meczu finau play-off we Wrzeni. Aby pozosta w fotelu lidera po zakoczeniu rundy, Krispol musi w Zielonej GĂłrze zdoby minimum dwa sety. Nie bdzie to zadanie atwe, bo rywale notuj wzrost formy. Wygrali ostatnie cztery spotkania. ZespĂł trenera Marka Jankowiaka mia dugi rozbrat z meczami ligowymi. Pauzowa w przedostatniej rundzie, a czas wypenia mocnymi treningami. Szkoleniowiec mia kopoty ze znalezieniem wymagajcego sparingpartnera i dlatego musia ograniczy si jedynie do pojedynkĂłw wewntrz swojego zespou. W czasie jednego takiego test-meczu skrcenia stawu skokowego dozna Micha Paniczyk. Kontuzja Wtorkowy pojedynek Victorii z WartÄ&#x2026; oglÄ&#x2026;daĹ&#x201A;o w Psarach Polskich ponad 100 kibicĂłw Fot. RC okazaa si niegro na i przyjmujcy Krispolu wrĂłci ju do waciwePo przerwie trener Adam Topolski ki, ale wrzenianie przez cae 90 mi- pojawili si zmiennicy, a w Warcie go treningu. aden inny z naszych dokona kilku zmian. Gra si wyrĂłw- nut nawizywali walk. W 23. min kilku graczy z podstawowego ska- siatkarzy nie uskara si na jakiekolnaa, ale to wrzenianie wypracowali na dogodnej pozycji w polu karnym du. Gocie przewaali, ale wrzenia- wiek dolegliwoci. Mecz z akademikami rozpocznie sobie trzy wymienite sytuacje strze- znalaz si David Topolski, ale jego nie mieli okazj do zdobycia gola leckie. Niestety, byli nieskuteczni. strza by zbyt lekki. Po upywie pĂł po strzaach Michaa GĂłralskiego si w sobot, 9 marca, o godz. 16.00. Victoria â&#x20AC;&#x201C; Mieszko 1:1 (1:1) godziny przyjezdni osignli prze- z dystansu i Jakuba Groszkowskiego Autokar z kibicami wyrusza do Ziewag w polu i oddali gro ny strza z rzutu wolnego. Strzegcy bramki lonej GĂłry o 12.00 sprzed GimnaW konfrontacji z I-ligow War- w 32. min, ktĂłry intuicyjnie obroni Damian Nowaczyk wygra natomiast zjum nr 2. Jest w nim jeszcze kilka t Pozna wrzenianie pokazali Tobiasz Nowicki. Po chwili wietnie pojedynek sam na sam z rywalem. wolnych miejsc. Jeeli ktĂłry z fanĂłw si z dobrej strony. Mecz by cieka- interweniujcy Konrad Plucner za- W kocĂłwce Victori przed strat wrzesiskiej mskiej siatkĂłwki zdegola uratowao wybicie piki przez cyduje si w ostatniej chwili na wywy, mimo e nie pady gole. Fawo- trzyma szarujcego gracza Warty. jazd, to ma spor szans, e znajdzie Po przerwie obaj trenerzy wpro- GĂłralskiego z linii bramkowej. ryzowani gocie osigali przewag w polu i duej byli w posiadaniu pi- wadzili po kilka zmian. W Victorii LEN Victoria â&#x20AC;&#x201C; Warta Pozna 0:0 si dla niego fotel. Reklama

Faworyci do pucharu WTPN za burtÄ&#x2026; Mecze pĂłfinaowe rozgrywek pucharowych WTPN zakoczyy si porakami faworytĂłw. Koczcy halowy sezon futsalowy pojedynek finaowy bdzie rozgrywk pomidzy Dimnetem a Lempolem. Master Sport â&#x20AC;&#x201C; Dimnet 0:2 (0:1) Master Sport przystpi do tego meczu w okrojonym skadzie, z Waldemarem Przysiud wystpujcym w... bramce! Gol zdobyty ju w 2. min przez Macieja Koleckiego spowodowa, e Master Sport cay czas musia szuka szansy w odrobieniu strat, korzystajc z pomocy bramkarza w rozegraniu. Obrona Dimnetu okazaa si jednak szczelna. Ju na pocztku drugiej poowy Igor Zieliski zdoa podwyszy W. Przysiuda (z lewej) zagraĹ&#x201A; na na 2:0, a dalsze dziaania graczy Ma- pozycji bramkarz-rozgrywajÄ&#x2026;cy Fot. RC

ster Sportu ju do koca spotkania przypominay bicie gow w mur. Lempol â&#x20AC;&#x201C; Capri 4:1 (1:0) Dla Capri pojedynek z Lempolem rozpocz si rĂłwnie niekorzystnie. W 6. min Adrian Kaczor zaliczy celne trafienie po bdzie strzegcego bramki Capri Marcina Wawrzyniaka. Pikarzom lidera I ligi WTPN tego dnia niewiele wychodzio. Kiedy na 5 minut przed kocem spotkania Jakub Cierpiszewski podwyszy na 2:0, Capri zostao zmuszone do frontalnego ataku. Gole zdobyte przez Cierpiszewskiego i Mateusza Kuliskiego w nastpnej minucie przesdziy o losach meczu. Na osod dla Capri pozostao honorowe trafienie Damiana Szczepaniaka w ostatniej minucie. RC

11 kg

 

 

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.


sRGSRQDGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

Gas-405

8 marca 2013 NR 10 (1192/XXIV) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

otwarte w weekendy 12:00-20:00 tel. 500 025 145

Gas-237a

    

Niedzielne obiady "jesz ile chcesz"

Restauracja zaprasza na obiady w formie bufetu szwedzkiego - szeroki wybĂłr potraw! Cena bufetu 35 zĹ&#x201A; od osoby, dzieci do 10 lat - 20 zĹ&#x201A;, dzieci do 3 lat - menu gratis.

Zapraszamy w kaĹźdÄ&#x2026; niedzielÄ&#x2122; w godz. 13.00-16.00

SPECJALISTA od kredytĂłw hipotecznych i konsolidacyjnych

tel. 500-063-120

 r r   !"# r $  %& r% '"& (&#&&)&(*&#*& r! '+& r %,

# -.+/!! 6QOCU\&QNCVC 9T\GÄ&#x2021;PKCWN1RKGU\[P VGN YYYQUMUVTC\CMRN

Edu-607

Usl-332

Kre-343

www.aberto.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Firma transportowa zatrudni kierowcÄ&#x2122; C+E z doĹ&#x203A;wiadczeniem w ruchu krajowym i miÄ&#x2122;dzynarodowym, tel. 61-4365-597, 692-432-578 Â&#x201E; Firma transportowa zatrudni kierowcÄ&#x2122; na samochĂłd ciÄ&#x2122;Ĺźarowy typu autotransporter kat. C+E w ruchu krajowym, 501-868-394 Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; jako spawacz metodÄ&#x2026; MAG135, uprawnienia na wĂłzek widĹ&#x201A;owy, 669-032-122 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; opiekunki do dziecka, niepalÄ&#x2026;cej, dzwoniÄ&#x2021; po 19, 661-925-291 Â&#x201E; Praca w Holandii dla osĂłb z czynnÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; gospodarczÄ&#x2026; (obowiÄ&#x2026;zkowe zaĹ&#x203A;wiadczenie A101 - miÄ&#x2122;dzynarodowe zaĹ&#x203A;wiadczenie ZUS) dla wykwaliďŹ kowanych, samodzielnych pracownikĂłw branĹźy budowlanej (wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka) +31-613-985-344 Â&#x201E; Pracownia sukien Ĺ&#x203A;lubnych w Kostrzynie zatrudni krawcowe 512-138-396 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; fryzjerkÄ&#x2122; z doĹ&#x203A;wiadczeniem na 1/2 etatu, 698-822-093 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; jako kierowcÄ&#x2122; dyspozycyjnego emeryta lub rencistÄ&#x2122;, 509-161-547 po 15.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; na busa (kraj) na 3/4 etatu 504-083-500, 512-381-902 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kosmetyczkÄ&#x2122;, 691-029-401 po 17.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; lakiernika samochodowego z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 691-747-123 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy Nekla, 605-217-503 PrzyjmÄ&#x2122; tapicera na pĂłĹ&#x201A; etetu, 694-398-316 Â&#x201E; Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnik-wÄ&#x2122;dliniarz, 61-4385-852, 601-556-103n Restauracja Margeritta przyjmie do pracy kucharzy, kelnerĂłw, pomoce kuchenne. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w restauracji Rynek 24, WrzeĹ&#x203A;nia

) ! ) # )  ) * ) + ) +

RT\[LOKG\NGEGPKC

Pra-1800

" =-=- % ) 

% # & @  ! :K

@- &-# # :

&-& -7

  -F

1 )? ?)&

      

       

7$1,(

NOWE I UĹťYWANE Z GWARANCJÄ&#x201E;, TERMOIZOLOWANE, zĹ&#x201A;om akumulatorowy odliczamy od ceny zakupu, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019; 724-074-025

L7DMLNQ+$RS+QUSRNVSW=VS MLI$XQNASNAQIVY 7DLQ$AZRSNQ+$SLNVU[ I$UIZDM[U+D$\VNQL]SX$W=V

Â&#x201E; Telefoniczne umawianie spotkaĹ&#x201E; 797-626-955 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem; starszÄ&#x2026; osobÄ&#x2026;, 501-172-385 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do pracy w terenie. Prawo jazdy kat. B, praktyka w branĹźy elektronicznej, wiek do 30 lat. Umowa na staĹ&#x201A;e, eko_serwis@op.pl Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do: odrÄ&#x2122;cznego sporzÄ&#x2026;dzania dokumentĂłw i odbierania telefonĂłw, 603-708-561 w godz. 16.00 - 20.00 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; doĹ&#x203A;wiadczonego stolarza, budowlaĹ&#x201E;ca, 600-354-337 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. C+E w transporcie krajowym, tel. 665-550-509 lub 61-4366-105. Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. C+E, 790-224-036 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; krawcowÄ&#x2026; (moĹźe byÄ&#x2021; na rencie lub emeryturze), 723-160-055 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; krawcowÄ&#x2026; na 1/2 etatu, 512-812-487 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; murarza z umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; dociepleĹ&#x201E;, 665-651-943 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; DO myjni TIR (Alfamarina) z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 513-994-741 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; operatora koparki z doĹ&#x203A;wiadczeniem oraz kierowcÄ&#x2122;, tel. 605-601-011 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; szwaczki do tapicerki meblowej, praca w okolicach Czerniejewa, 507-403-467, 691-761-664 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; technika geodezji lub studenta, 501-793-454

NAUKA Â&#x201E; Angielski - korepetycje, 661-263-378

Edu-605

Â&#x201E; J. francuski - korepetycje 698-641-384 Â&#x201E; J. niemiecki - KOREPETYCJE WSZYSTKIE POZIOMY, tĹ&#x201A;umaczenia 61-640-34-95

ZUML7DLQR^UVMLMV_LNASNAQI` QR`AI$SRAN$MdSDLSY

AUVSRUVfI$DS7SAQ=RSY 7DLQRSNUVSRUVfI$DS7SAQ=RSY +VS7VSDMLS]SI=RSGRATIS!!! 7DLQR+^V7DLSI$URMV_MNY M ,  N: S U 3 BN $ .3A :h3C

'=EMN ? %@..@$ O1! F $ & ) &

Â&#x201E; Korepetycje j. niemiecki, tĹ&#x201A;umacz przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;y (12 lat w Niemczech) 35 zĹ&#x201A; 787-699-474 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy, przygotowanie do matury. 784-058-209 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki, 661-831-624 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki, doĹ&#x203A;wiadczony nauczyciel. 513-652-327 Â&#x201E; Matematyka, 603-784-118

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; ABARTH; Auto-skup ; skupujemy wszystkie marki i roczniki; mogÄ&#x2026; byÄ&#x2021; niesprawne lub uszkodzone; gotĂłwka; tel. 508-085-181 Â&#x201E; Absolutnie kupimy kaĹźdy samochĂłd; pĹ&#x201A;acimy najwyĹźsze ceny ; tel. 888-353-184 Â&#x201E; Astra 95 r., 602-513-380 Â&#x201E; AUDI A 3 1,9 DTI, 98 r., 504-386-325 Â&#x201E; AUTO-SKUP ; skupujemy samochody caĹ&#x201A;e i uszkodzone; pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;; umowa + zwrot kosztĂłw ubezpieczenia; tel 512-532-154 Â&#x201E; AUTO-ZĹ OM zĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw, odbiĂłr auta od klienta gratis. Wystawiamy zaĹ&#x203A;wiadczenia o zĹ&#x201A;omowaniu. MielĹźyn WieĹ&#x203A; 20, tel. 509-277-286; 694-900-071

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw F.H.U

tel. 693 390 490 Pra-1602

t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

"7 J # - ! 

Pra-1802

!"##$%"#&'()*!#!+

- -&  -

 P!#, # F/! " =-

   = 49 H161

 )= # ! I / J #  -

 '

 #'F 'FGG) -=-=G G6HG= G 

'FGG-  ) =G&)= 4 - -& -#

! 9

tel. 61 4377-228

694-667-625

GAZ

Â&#x201E; Renault clio, 1,2, 2005 r., 5d, stan idealny 721-148-235 Â&#x201E; Renault clio, 1,5 DCI, 2005 r., 128 tys., stan bdb., tel.698-645-559 Â&#x201E; Renault laguna II 2002 r. 608-728-898 Â&#x201E; Renault megane 1,9 D, 2000 r. 601-092-792 Â&#x201E; Renault scenic 2007 r., 1,5 DCI, 661-968-946 Â&#x201E; Renault scenic, 2003 r., 1,9 DCI, nowy model, bogate wyposaĹźenie, sprowadzony z Niemiec, 11.900 zĹ&#x201A;, www.auto-nekla.otomoto.pl, 500-614-490 Renault scenic, 99 r., 1,6i, bogate wyposaĹźenie, Â&#x201E; sprowadzony z Niemiec, 4.200 zĹ&#x201A;, www.autonekla.otomoto.pl, 500-614-490 Â&#x201E; Seat ibiza 2002 r., 1,9TDI, 607-340-149 Â&#x201E; Skoda fabia, 2009 r., 1,2i, sprowadzony z Niemiec, 20.900 zĹ&#x201A;, www.auto-nekla.otomoto.pl, 500-614-490 Sprzeda renault twingo, 94 r., 1,2, 607-934-206 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam 125p, 75 r., I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;cieciel, w oryginale, 606-309-497 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi + opony letnie, 17``, 502-252-605 Â&#x201E; Sprzedam astra II i clio II, 692-357-908 Â&#x201E; Sprzedam astrÄ&#x2122; sedan,94r, st.bdb, 691-028-278 Â&#x201E; Sprzedam audi A4, 1997 r., tel. 665-550-509 Â&#x201E; Sprzedam audi A6 kombi, 98 r., 2,5 TDJ, cena do uzgodnienia, tel. 660-735-925 Â&#x201E; Sprzedam BMW 316 Ti, kompakt 2003 rok, 697-348-628 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsantia 95 r., 1,9 TD 2.200zĹ&#x201A;, 606-297-689

=äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z VNXS]äRPX 

56* 7*

Mechanika samochodowa WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

 & "+ D

5 7* 48

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

 "9:;<=>9<>>?

2673)4@#C 3#, r%. -'& r%+ & r%& r& r'./ & r%% r%  

1) 23*)42

MaWiD

Gutowo Wielkie 8

wykwalifikowane

szwaczki

 !

"#$ # !

AKUMULATORY

ALKA MODA Sp. z o.o. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PrzemysĹ&#x201A;owa 3/3A

ZATRUDNI:

     

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fryzjerkÄ&#x2122;, 721-264-905

,O - .

 - & @% :  

A =F &-P=

  WHO

Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; jako traktorzysta, 781-156-762

"#! F & = 

  6A= 

( 

Zapisy w sekretariacie lub telefonicznie

Sa-4750  & ' % /'!

 

]DWUXGQL

Sa-398

(KTOCQIĂ?NPQDWFQYNCPC

 % &'% (

Â&#x201E; Sprzedam clio 2006 r., 17.200zĹ&#x201A;, 507-943-272 Â&#x201E; Sprzedam cordobÄ&#x2122;, 95r, po maĹ&#x201A;ej kolizji, jeĹźdĹźÄ&#x2026;cy, 1.500, 887-096-866 Â&#x201E; Sprzedam corsa 98 r., benzyna + gaz, 888-170-144 Â&#x201E; Sprzedam czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do astry 2001 i do ďŹ ata sieny, 504-125-791 Â&#x201E; Sprzedam daewoo tico rok 1998, tel. 604-311-772 Â&#x201E; Sprzedam daihatsu curore, 2003 r., pojemnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 1,0, sprawdzony, 697-641-824 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at dukato, 2,5TDIV, na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 1996 r., 502-580-811 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at panda, 721-051-272 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto II 1,2 B 2000 r. 5 drzwi, 785-322-763 Â&#x201E; Sprzedam fiata pandÄ&#x2122; 2004, jak nowy, 697-995-297 Â&#x201E; Sprzedam ford escord, 2000r, 2.500, 501-162-834 Â&#x201E; Sprzedam ford focus 2002 rok, 1,8 D, tel. 665-774-796 Â&#x201E; Sprzedam ford galaxy, 1,9TDI, 2000 r., 600-079-024 Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo kombi 1,6, MK2, 96/97, 601-315-514 Â&#x201E; Sprzedam golf III 1,4 gaz, 93 r., 669-013-954 Â&#x201E; Sprzedam grande punto 2006, 669-032-137 Â&#x201E; Sprzedam lagunÄ&#x2122;, 99 r., 783-478-724 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; mazda demio 1,3 B 2002 r. 509-056-478 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; skoda octavia 1,6B 98 r. 603-509-527 Â&#x201E; Sprzedam matiz 2000 top, 661-984-990 Â&#x201E; Sprzedam mondeo 1,8 TD, 95 r., 695-658-867 Â&#x201E; Sprzedam opel astra 1,6 8V, tel. 725-285-322 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,2, 98 r., 530-054-716 Â&#x201E; Sprzedam opel kadett 91 r., 1,6, stan dobry, 607-062-319 Â&#x201E; Sprzedam passat kombi 2002 r. 1,9 TDI, klimatronik, 14.900 zĹ&#x201A;, 692-261-591 Â&#x201E; Sprzedam passata kombi 92 r. z gazem 698-957-877 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 207, 2006 r. i przyczepkÄ&#x2122;, 604-709-692 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306 SW, 2004 r., 2,0HDI, 136KM, bogate wyposaĹźenie, 607-886-979 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 407, 1,6 HDI, 2006 rok, bogato wyposaĹźony. Tel. 666-871-193 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 407, 1,6 HDI, 2006 rok, bogato wyposaĹźony. Tel. 666 871 193 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206 1,9 D 99 r. 691-284-096 Sprzedam przyczepÄ&#x2122; kempingowÄ&#x2026; condor Â&#x201E; 1984 r. 536-584-431 Â&#x201E; Sprzedam przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026;, 600-599-692 Â&#x201E; Sprzedam punto 1,1 1995 r. z gazem 511-429-975 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 1,2 benzyna, zarejestrowany, 4d, 6.950 zĹ&#x201A;, 601-092-852 Â&#x201E; Sprzedam renault kangoo 1,2, 99 r., osobowodostawczy, FV, 504-099-894 Â&#x201E; Sprzedam renault megane 2004 r. 602-293-246 Â&#x201E; Sprzedam renault megane 99 r., 693-566-198 Â&#x201E; Sprzedam renault megane III, 2011 r., I rejestracja, 1,6, 665-513-835 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 2004 r., 502-252-605 Â&#x201E; Sprzedam renault clio II, 1,2 benzyna- gaz, 2002 r.604-855-153 Â&#x201E; Sprzedam samochody dostawcze iveco wywrot, 2,8 TD, rok 1992, 1994, Ĺ&#x201A;ad. 3,5t, tel. 606-309-497 Sprzedam samochĂłd ciÄ&#x2122;Ĺźarowy, Star 1142, w Â&#x201E; caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci lub na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 502-580-811 Â&#x201E; Sprzedam seat aroza 1,7D, 2000 r., 606-576-532 Â&#x201E; Sprzedam seat ibiza 2002 r., 692-706-771 Â&#x201E; Sprzedam seicento 2002r, gaz, 4.500, 501-162-834

Sa-516

$  #%

Â&#x201E; AUTOSKUP- zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;! 888-751-461 Â&#x201E; Citroen picasso 2001, diesel, zarejestrowany, 7.400, 888-431-711 Â&#x201E; Daihatsu sirion - 99 r., 606-496-621 Fiat punto 97 r. 5 drzwi 665-115-560 Â&#x201E; Â&#x201E; Fiat punto, 2001 r., 1,2i, 3drzwiowy, sprowadzony z Niemiec, 4.800 zĹ&#x201A;, www.auto-nekla. otomoto.pl, 500-614-490 Golf III, 1,6, 94 r., 603-775-238 Â&#x201E; Â&#x201E; Golf V, 2008 r., sprowadzony, opĹ&#x201A;acony 790-300-335 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; seicento, 604-329-945 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki. tel. 61/64-29-168, 601-757-165 Â&#x201E; Mazda 323, 1,5, 96 r., 722-075-560 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Opony 14â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 15â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; i 16â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 791-612-250 Â&#x201E; Opony letnie 185/65/14; 155/65/13, 606-496-621 Â&#x201E; Peugeot 307, 2002 r., benzyna, 603-268-385 Â&#x201E; Peugeot 307SW, kombi, 2003 r., 2,0HDI, bogate wyposaĹźenie, sprowadzony z Niemiec, 10.900 zĹ&#x201A;, www.auto-nekla.otomoto.pl, 500-614-490 Â&#x201E; Peugeot 407, 2,0 TDI, 2007 r. 785-584-379 Â&#x201E; Punto 99 r. 1,2 5 drzwi 507-183-128 Sa-498

Â&#x201E; Firma Serwis-Tech s.c. zatrudni spawacza TIG z praktykÄ&#x2026;. CV skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; na adres: biuro@serwis-tech.pl

www.wrzesnia.info.pl

 ">E?<FDD<F;H&>H<>?E<FF<?:

Zomowanie pojazdĂłw 

Â&#x201E; Apteka w SĹ&#x201A;upcy zatrudni magistra farmacji 608-607-363

3U]HGVLĂ&#x2020;ELRUVWZR 8VÂ?XJRZR+DQGORZH

Edu-539

PRACA

Edu-610

8 marca 2013

Pra-1791

2

Skup zomu 61 4366 232, 609 538 301


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70Â&#x201E; Sprzedam tanio opel corsa 1,3 CDTI, 9600 zĹ&#x201A; do negocjacji, 722-352-841 Â&#x201E; Sprzedam toyota yaris 99/00 r., Pilne!, 884-898-883 Â&#x201E; Sprzedam toyota yaris salonowa, 2010 r. 1,33 (101KM), 6M/T, halogeny, opony letnie na alufelgach, 31.500 zĹ&#x201A;, 501-718-474 Â&#x201E; Sprzedam toyotÄ&#x2122; yaris 2004 r., 1,3 VVTI, seicento 2004 r., 1,1, audi A 4, 95 r., 1,8, 20V, 787-047-930 Â&#x201E; Sprzedam vectra 2,0 + gaz, 93, 782-691-255 Â&#x201E; Sprzedam VW passat B5, 1997 r., 1,8 benzyna, 608-526-321 Â&#x201E; Sprzedam VW passat TDI, 2004 r. sedan, 602-431-446 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,1, benzyna, 94 r., stan bdb, 1500zĹ&#x201A;, 889-571-962 Â&#x201E; Sprzedam VW Polo 1,2 2004 r. 667-135-104 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 95r, 2.500, 501-162-834 Â&#x201E; Sprzedam VW T4, 8-osobowy, 668-144-115 Â&#x201E; Sprzedam WV golf 2003 r., 608-131-569 Â&#x201E; Suzuki grand vitara 2003 r., 661-968-946 Â&#x201E; Tanio megane 99 r., kombi, 783-255-071 Â&#x201E; Tanio sprzedam cc 700, 96 r., tel. 506-564-431 Â&#x201E; Toyota yaris 1,4, diesel, klimatyzcja, salonowy, 602-697-781 Â&#x201E; VW passat, kombi, 2000 r., 1,9TDI, sprowadzony z Niemiec, 9.900 zĹ&#x201A;, www.auto-nekla.otomoto.pl, 500-614-490 Â&#x201E; VW polo, 96 r., pojemnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 1,6 B i przyczepka samochodowa, tel. 698-277-513 Â&#x201E; Xsara picasso 2,0, HDI, 2001 r., 504-083-500 Mercedes 406 wywrotka, 6.500 zĹ&#x201A;; ďŹ at ducato Â&#x201E; wywrotka 6.300 zĹ&#x201A;, peugeot skrzyniowy 1.800 zĹ&#x201A;, 606-297-689 Â&#x201E; Skoda fabia kombi 1,4 D, 2007 r., ford focus kombi, 1,6 benzyna, 2007 r., volvo S-80, 2,4 D, 2006 r., tel. 605-998-960 Â&#x201E; Seicento , 2002 tanio, 608-729-873 Â&#x201E; Peugeot 106, 97r., 692-653-009 Â&#x201E; Fiat Punto 1,2 95r., alu, 1300 do uzgodnienia, 693-876-265 Â&#x201E; Sprzedam opla astrÄ&#x2122; III, 2004, 1,7 CDTI, przebieg 140 tys., I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel w Polsce, 660-494-148 Â&#x201E; Sprzedam skuter, 781-443-428 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maszt do wĂłzka widĹ&#x201A;owego, 697-772-076 Â&#x201E; Sprzedam VW sharan 97r., 2,0 gaz, 697-287-910 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 97, 1,6, 16V, gaz, 726-673-013 Â&#x201E; Sprzedam opony letnie, laguna I, 783-937-874

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; Lokale do wynajÄ&#x2122;cia, centrum, Locum 608-608-314 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom w Orzechowie, 185 tys., 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom, ul. Fromborska, 329 tys., 501-533-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda kawalerkÄ&#x2122; w Nekli, 84.000 zĹ&#x201A;, tel. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x201A;adne dziaĹ&#x201A;ki, Gutowo MaĹ&#x201A;e, GierĹ&#x201A;atowo, 501-102-966 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie, 4 pokoje, II piÄ&#x2122;tro, 222.000 zĹ&#x201A;, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda nowe mieszkanie, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska, 45 mkw, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda nowy dom 120/2000 mkw w BarczyĹşnie, 359.000 zĹ&#x201A;, Nekielka 120/4000 mkw, 320.000 zĹ&#x201A;, 501-355-506 Â&#x201E; Armii PoznaĹ&#x201E; we WrzeĹ&#x203A;ni, dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 800 mkw sprzedam 880-383-997 Â&#x201E; Chcesz dom na wsi za mniej niĹź 100.000? ZadzwoĹ&#x201E;! BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Czteropokojowe mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com/ pano/46

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal uĹźytkowy w centrum WrzeĹ&#x203A;ni o powierzchni 40 mkw z przeznaczeniem na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowÄ&#x2026;, usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026; lub biurowÄ&#x2026;, tel. 506-034-557 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe w centrum, 668-522-492 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 606876-278 po 18 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 46 mkw, nowe bloki, GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 603-801-135 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 52 mkw 2-pokojowe ul. Kutrzeby 693-846-487 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 667-172-722 Â&#x201E; DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA MIESZKANIE W CENTRUM WRZEĹ&#x161;NI - atrakcyjna cena i wysoki standard. PRIMUS DOM 663-486-775 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni 502-444665 (dzwoniÄ&#x2021; po godz.15) Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo opĹ&#x201A;acone rachunki, 2 osobom pracujÄ&#x2026;cym, 61-64000-70; 61-672-77-78 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie 2-pokojowe i kawalerka, 535-784-765, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie 505-579-983 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj 694-391-407 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj jednoosobowy, 513-722-569 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj z kuchniÄ&#x2026; i Ĺ&#x201A;azienkÄ&#x2026;, tel. 665-557-911 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj z osobnym wejĹ&#x203A;ciem. Tel. 697-134-626 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj, 509-501-928 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia sklep 75 mkw ul. Fabryczna, 724-354-463 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia stragan warzywny na Fabrycznej 694-787-318 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pokojowe, umeblowane, Kutrzeby, 792-772-990 Â&#x201E; Dom SĹ&#x201A;omowo 150 tys., Locum 608-608-314 Â&#x201E; Dom WrzeĹ&#x203A;nia SĹ&#x201A;awno 250 tys, Locum 608-608-314 Â&#x201E; DOMINOWO - dziaĹ&#x201A;ka budowlana 40zĹ&#x201A;/m, 660-484-178 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana w Bierzglinku, 1050 mkw, w sÄ&#x2026;siedztwie gaz, prÄ&#x2026;d, woda, wymiary dziaĹ&#x201A;ki 21x50 m, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo ogrodzona, plan zagospodarowania przestrzennego, 608-689-207 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, www.szafraniak. com, 604-959-753 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Gutowo MaĹ&#x201A;e, 888-155-250 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane w Bierzglinku, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane, Nekla, www.szafraniak. com, 604-959-753 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie Kutrzeby, 511-530-161 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 800 mkw pod myjniÄ&#x2122; bezdotykowÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam, 880-383-997 Â&#x201E; GaraĹź do wynajÄ&#x2122;cia, 694-352-420 Â&#x201E; Jedno i dwupokojowe do wynajÄ&#x2122;cia, 669-111071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia, 889-393-630 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty rolne z okolic BiaĹ&#x201A;obrzega, WrÄ&#x2026;bczynka, WrÄ&#x2026;bczynkowskich HolendrĂłw 601-790-705

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde mieszkanie lub dom z dowolnym problemem prawnym moĹźe byÄ&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźone, do remontu, z lokatorami, w trakcie eksmisji, spĂłĹ&#x201A;dzielcze, lokatorskie, wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe, komunalne itp. tel. 515-168-844 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; tanio dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 507-092-649 Â&#x201E; Lokal do wynajÄ&#x2122;cia WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Mickiewicza 78 mkw, 508-337-098 Â&#x201E; Lokal uĹźytkowy do wynajÄ&#x2122;cia, ul. SĹ&#x201A;owackiego, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; MIESZKANIE DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA W POZNAď&#x161;ş NIU 32 MKW. 602ď&#x161;ş745ď&#x161;ş805 Â&#x201E; Mieszkanie trzypokojowe, kiliĹ&#x201E;skiego, 65 mkw, 169.000 zĹ&#x201A;, 669-111-071, www.niedzwiedzki. com/pano/52/ Â&#x201E; Mieszkanie w peĹ&#x201A;ni urzÄ&#x2026;dzone do wynajÄ&#x2122;cia 604-959-753 Â&#x201E; Na sprzedaĹź dom jednorodzinny w Sokolnikach, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Na sprzedaĹź dwupokojowe mieszkanie w Borzykowie, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; NEKLA - Zawodzie, dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; sprzedam 509-086-025 Â&#x201E; Nekla, sprzedam, 2-pokojowe mieszkanie, bezczynszowe, 502-710-366 Â&#x201E; Nowe szeregowce we WrzeĹ&#x203A;ni, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com

_U'N AMQM`"Q "'N*'V PU=_M   

    !"#

$%%&!$'' Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e, 604-337-043 Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe, grunt rolny pod zabudowÄ&#x2122; - jezioro powidzkie przy trasie, uzbrojone, Tomiszewo, Kosewo, Skrzynka, Anastazewo, 1 ha lasu z polanÄ&#x2026; leĹ&#x203A;nÄ&#x2026; uzbrojonÄ&#x2026; -prawo zabudowy, 663-641-041 PokĂłj do wynajecia, 61-4361-573 Â&#x201E; Â&#x201E; PokĂłj do wynajÄ&#x2122;cia, 504-497-565 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni 2-pokoje, 44 mkw, wszystkie media, 601-092-713 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia we WrzeĹ&#x203A;ni maĹ&#x201A;Ä&#x2026; kawalerkÄ&#x2122; dla mĹ&#x201A;odej osoby 699-257-202 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na pokĂłj osobÄ&#x2122; pracujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; 514-087-776 Â&#x201E; Raz, dwa, trzy i sprzedane! SprawdĹş nas! 669111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Sprzedam 2 dziaĹ&#x201A;ki: 2960 mkw z budynkiem garaĹźowym 260 mkw oraz 1972 mkw z budynkiem garaĹźowym 260 mkw, 608-027-547 Sprzedam 2 ha sadu jabĹ&#x201A;oniowego, 10 Â&#x201E; km od WrzeĹ&#x203A;ni z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; zabudowy 507-172-928 Â&#x201E; Sprzedam 2,16 ha ze stawem przy lesie. Teren rekreacyjny, woda i prÄ&#x2026;d, PiÄ&#x2122;czkowo, 691-887-419 Â&#x201E; Sprzedam 3-pokojowe Kutrzeby, umeblowane, 256 tys, Locum 608-608-314 Â&#x201E; Sprzedam dom do remontu, 500-063-141 Â&#x201E; Sprzedam dom Gorazdowo 601-771-135 Â&#x201E; Sprzedam dom na SĹ&#x201A;awnie tel. 691-865-958 po 19.00 Â&#x201E; Sprzedam dom parterowy w zabudowie bliĹşniaczej 115 mkw; dziaĹ&#x201A;ka 520 mkw, atrakcyjna cena 608-027-547 Sprzedam dom w Anastazewie nad jeziorem Â&#x201E; BudzisĹ&#x201A;awskim, tel. 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam dom w Pyzdrach, 609-414-066 Â&#x201E; Sprzedam dom z lokatorami oraz ogrĂłd (centrum WrzeĹ&#x203A;ni) 697-782-436 Â&#x201E; Sprzedam DOM, Dondajewskiego, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1240 mkw w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, wszystkie media 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 743 mkw z rozpoczÄ&#x2122;tÄ&#x2026; budowÄ&#x2026; domu w PiÄ&#x2122;czkowie, 724-141-537 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni w spokojnym miejscu 600-437-811 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 950 mkw, Psary Polskie - blisko drogi prowadzÄ&#x2026;cej w kierunku Czerniejewa. Na dziaĹ&#x201A;ce przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cze energetyczne i wodociÄ&#x2026;gowe, tel. 511-509-279 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; mieszkalno-rzemieĹ&#x203A;lniczÄ&#x2026; 1282 mkw ObĹ&#x201A;aczkowo (Czachrowo) 605-349-556 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, 2600 mkw, 886-651-330.

1,(58&+202°&,

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD

:U]HÂąQLD5\QHN 

&KFHV]NXSLÞVSU]HGDÞ Z\QDMùÞ" 6SUyEXM]QDPL]DXIDMQDV]HM ZLHG]\LGR¹ZLDGF]HQLX ZZZORFXPZRMFLHFKRZVNDSO

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Pyzdrach, 665-225-150 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; ze stawem, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 450 mkw, 784-318-075 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 46 (przy wieĹźy wodociÄ&#x2026;gowej), 10.900zĹ&#x201A;, 783-050-305 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 601-293-774 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 667-993-469 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, Sikorskiego, 660-808-668 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; pod inwestycje 5804 mkw (46x126 m), Psary MaĹ&#x201A;e przy K92 723-381-043 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w WÄ&#x2122;gierkach, 661-918-640 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; Wojska Polskiego, 661-878-092 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, centrum, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki 7 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 788-503-649 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane i inwestycyjne w Psarach MaĹ&#x201A;ych w bardzo dobrym poĹ&#x201A;oĹźeniu (przy drodze szybkiego ruchu). Tel. 668-935-742 Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 8,5-30 arĂłw, Â&#x201E; Skrzynka, Anastazewo, Kosewo, 663-641-041 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Bierzglinku, 782-066-763 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci, 17.000 mkw, ze stawem, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 10 ha, w tym 5,5 ha stawy hodowlane, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 695-103-511 Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane: 1200, 1000 mkw Â&#x201E; po 50 zĹ&#x201A;/mkw, Bierzglin, 693-671-906 Â&#x201E; Sprzedam kamienicÄ&#x2122; w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia 602-658-516 Â&#x201E; SPRZEDAM KAWALERKÄ&#x2DC;, 601-651-123 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; od IX.2013 mieszkanie 75 m2 + suszarnia, garaĹź, ogrĂłd z basenem. Mieszkanie na I piÄ&#x2122;trze, w bloku szeĹ&#x203A;ciorodzinnym, z duĹźym balkonem, niezaleĹźnym c.o., 7 km od WrzeĹ&#x203A;ni, w spokojnej okolicy, w sÄ&#x2026;siedztwie szkoĹ&#x201A;y, placu zabaw i boisk, 700 m od lasu. Tel. 668 811 482 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adne mieszkanie w domu wolnostojÄ&#x2026;cym, 695-980-405 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adny dom TANIO, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 105 mkw, Centrum, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 43 mkw, 513-652-327

*MQUV"XYAYZ"M 32Ĺ&#x2018;5('1,&7:2 .8312635=('$Ĺ­=$0,$1$ '25$'=7:2.5('<72:( %$1.Ă?:

3(ĂĄ1$2%6ĂĄ8*$35$:1$ 2''ĂĄ8Ĺ­(1,(1,(58&+202Ĺ&#x2018;&,

3

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 46 mkw 502-85-22-93 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw, I piÄ&#x2122;tro, 609-376-630 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 48 mkw, Wojska Polskiego, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw po remoncie w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 66 mkw, Harcerska, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; SPRZEDAM MIESZKANIE, 696ď&#x161;ş042ď&#x161;ş130 Â&#x201E; Sprzedam nowy dom stan surowy otwarty na dziaĹ&#x201A;ce 1000 mkw, 724-485-330 Â&#x201E; Sprzedam pawilony, 3x4, 2,5x6, 508-338-986 Â&#x201E; Sprzedam sklep chemiczno-kosmetyczny, okolice WrzeĹ&#x203A;ni, 601-492-695 Â&#x201E; Sprzedam tanie domy. Zapraszamy na swojÄ&#x2026; stronÄ&#x2122; www.alpi-plus.gratka.pl, tel. 501-355-506 Â&#x201E; Sprzedam tylnÄ&#x2026; czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; dziaĹ&#x201A;ki z budynkiem gospodarczym, 604-633-760 Â&#x201E; Sprzedam, wynajmÄ&#x2122; pawilon handlowy 40 mkw, WrzeĹ&#x203A;nia, Kolejowa, 500-039-165 Â&#x201E; Sprzedam: 17 Dywizji Piechoty, 56 mkw, 170.000, SĹ&#x201A;owackiego, 3 pokoje, 182.000 zĹ&#x201A;, 501-355-506 Â&#x201E; Sprzedam: mieszkanie 4-pokojowe, 73 mkw, SĹ&#x201A;owackiego i garaĹź, 501-468-005 Â&#x201E; Szybka sprzedaĹź nieruchomoĹ&#x203A;ci! 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; lokal gastronomiczny w Starym MieĹ&#x203A;cie o powierzchni ok. 700 mkw, tel. 63-2771-033 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; pierwsze piÄ&#x2122;tro w Centrum Handlowym Kadena. TANIO. tel. 601-727-372 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; lokal 155 mkw, Kaliska, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; lokal w Orzechowie, 886-651-330 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie Kutrzeby 1000 zĹ&#x201A;, Locum 608-608-314 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie, PoznaĹ&#x201E;, ul. PoznaĹ&#x201E;ska, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; od zaraz mieszkanie 600-615-010 cena 600 zĹ&#x201A; Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; piÄ&#x2122;tro domu, 68 mkw, www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; pokĂłj we WrzeĹ&#x203A;ni tel. 505-111-037 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie, 501-355-983

ROLNICZE Â&#x201E; A&B TANIE KONSTRUKCJE Z DEMONTAĹťU NA WIATY, HALE ITP.,MIÄ&#x2DC;DZY INNYMI KRATOWNICA DACHOWA OCYNKOWANA ELEMENT 6,32 ZĹ /SZT., TEL: 726-909-070 Â&#x201E; Absolutnie kupiÄ&#x2122; ursus C-330; C-360; C-380 lub inny typ ursusa lub MTZ; mogÄ&#x2026; byÄ&#x2021; niezarejestrowane; tel. 514-514-530 Blacha T18, kolor srebrny, cena 18,45zĹ&#x201A;/mkw, Â&#x201E; tel. 604-589-462 Â&#x201E; BLACHA TRAPEZOWA T12, T18 KOLOR 23,00 ZĹ MKW BRUTTO; BLACHA TRAPEZOWA OCYNK 18.60 / alucynk 20,00 ZĹ MKW BRUTTO, BLACHODACHĂ&#x201C;WKA 23,00 ZĹ /MKW BRUTTO,667-150-864 Â&#x201E; Cielaka, jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026; sprzedam, 666-591-860 Â&#x201E; Koniec z kaszlem u prosiÄ&#x2026;t i cielÄ&#x2026;t, dziaĹ&#x201A;aj w czas z PLANTASANEM Centrum Hurtowe Pasz, Tel. 52-354-85-57 Â&#x201E; Korekcja i leczenie schorzeĹ&#x201E; racic - Ĺťaczyk www.korekcjaracic-zaczyk.com, 603-494-874

6723(.60,6-201$%58.

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; owies 793-334-224

5(6758.785<=$&-$'ĂĄ8*Ă?:

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ciÄ&#x2026;gniczek ogrodniczy 660-692-817 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty rolne w okolicach Murzynowa KoĹ&#x203A;cielnego, PaĹ&#x201A;czyna, KsiÄ&#x2026;Ĺźna lub Skotnik 502-444-665 (dzwoniÄ&#x2021; po godz.15) Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźdego ursusa, zetora, masey fergusona, john deer, MTZ, inne, pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 694-229-446 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kombajn do burakĂłw orlik, 667-566-570 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; owies i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w kostce, 722-319-388 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; rozrzutnik obornika 1-osiowy; C-360-3P; 785-726-260 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C330, C360, MTZ I INNE CIÄ&#x201E;ď&#x161;ş GNIKI, PRZYCZEPY, SIEWNIK POZNANIAK, 601ď&#x161;ş729ď&#x161;ş483 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemniaki jadalne 517-532-435 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemniaki jadalne, kaĹźdÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021; 785-640-766

&=<6=&=(1,(%,. 2&+521$26Ă?%=$'ĂĄ8Ĺ­21<&+

Wielkopolskie Biuro Regionalne O1! P!\!) 

??? Sprzedam mieszkania: " (  - 62 -

33

 = 2A3A2 " (  - H - 

 = 2A3A2 - " (  - 

6H - 62 = 66AA11AHH

Domy: @& - 2 = 2A3A2 %=  H3 -  = 2A3A2

F &! #!)!2 " (  -  = 2A3A2 " (  -  = 2A3A2

https://www.facebook.com/KropkaWydawnictwo

DANPOL ZDZIECHOWA Maciory 3,70 zĹ&#x201A; + VAT Knury 3,00 zĹ&#x201A; + VAT oraz Tuczniki OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub szybki przelew

608 439 125, 609 218 648

-HVWHÄ&#x17E;P\Q QD IIDFHERRNÂśX

Rol-244

6D

2321<]LPRZHIHOJLDOXPLQLRZH ZLHOHURG]DMĂ&#x2018;ZEU\NLHWĂ&#x2018;Z NRPLQNRZ\FKKXUWRZHFHQ\

Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia 270 mkw pomieszczenia na sklep lub inne z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; podziaĹ&#x201A;u, centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia 602-658-516 Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia mieszkania w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 mieszkania do remontu w Bieganowie 661-968-946 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 obiekty z przeznaczeniem na kurniki 661-968-946 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2-pokojowe na Kutrzeby, 501447-839 po 16 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dom c.o. umeblowany, 800 zĹ&#x201A; +kaucja, 61-4367-436 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź Koszarowa, 882-830-703 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka i pokĂłj, 665-809-224 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowo-biurowy 50 mkw, Wrzesnia, Rynek, 664-124-548 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowo-usĹ&#x201A;ugowy, 510-421-866 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal przy dobrze prosperujÄ&#x2026;cym gabinecie kosmetycznym we WrzeĹ&#x203A;ni, 509-446-513

www.wrzesnia.info.pl

;AH

7$1,(

Â&#x201E; Sprzedam silniki z kompletnym osprzÄ&#x2122;tem: do toyoty yaris, 1,0, do audi A 6, 2,5 TDI 787-047-930; Â&#x201E; Sprzedam skoda fabia 2001 r. z LPG, stan bdb, 794-430-722 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicia, 1,9 D, 2000r., kombi, 600-599-692 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicia, 99 r., 3.200 zĹ&#x201A;, do uzgodnienia, 604-078-251 Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia sedan, 2012, 1,6 benz., maĹ&#x201A;y przebieg, 660-808-668 Â&#x201E; Sprzedam skuter keeway focus 2006 r. 693-139-175 Â&#x201E; Sprzedam skuter piaggio comet oraz Ĺźuka, 608-489-784 Â&#x201E; Sprzedam skuter suzuki, 2004 r., 698-272-720

Roz-1372

8 marca 2013


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 604-472-331 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw, bydĹ&#x201A;a, 608-505-716

R RolRol-289

Â&#x201E; Sprzedam 10 prosiÄ&#x2026;t, 728-598-498 Â&#x201E; Sprzedam 15 prosiÄ&#x2026;t, 663-507-239 Â&#x201E; Sprzedam 3t. Ĺźyta, 505-577-342 Â&#x201E; Sprzedam 5 ha ziemi klasy IV i V 724-485-330 Â&#x201E; Sprzedam annÄ&#x2122; i grima do ziemniakĂłw 607-978-962 Â&#x201E; Sprzedam beczkowĂłz ocynkowany, 6 tys. litrĂłw, 504-294-862 Â&#x201E; Sprzedam buraczki, 665-122-417 Â&#x201E; Sprzedam buraki pastewne, 660-871-228 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne i mieszaĹ&#x201E;ce, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C 360, 79 r., kabina, miÄ&#x2122;kki przĂłd, 600-95-75-76 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C-360, po remoncie silnika nowy waĹ&#x201A;, przyczepa D47B, po remoncie, cena kpl. 17.500, 605-601-000 Â&#x201E; Sprzedam cielaka byczka 669-411-305 Â&#x201E; Sprzedam cielaka rasa miÄ&#x2122;sna 667-899-455 Â&#x201E; Sprzedam cielaki, 669-364-134 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta 50 do 200 kg. tel. 795-596-466 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta, 725-464-340 Â&#x201E; Sprzedam drobny sprzÄ&#x2122;t rolniczy 502-252-605 Â&#x201E; Sprzedam dwa byczki HF, 667-342-502 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026; rasy simental, 609-102-121 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, 695-872-587 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; HO 160 kg, 509-634-928 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; jary ingmar i siewnik poznaniak 3 m., 783-205-921 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, Ĺ&#x201A;adne grube ziarno, tel. 502-780-352

 , trzody chlewnej,

.    

        

Rol-221

603-742-419

KREDYTY

M P( 7)Q ">F;>:<?F<EE >E:<F>:<>=?

Cierpisz na brak gotĂłwki? -.  ,

( 34 5

6789:8:9586

Kre-341

- 1 2

Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne po szczotkarce, z przechowalni, 886-348-949 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki 3,5-5,5cm Avielle, Denar, Lord, Satina, Owacja, 725-065-264 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; waĹ&#x201A;ek 120cm, 509-273-763 Â&#x201E; Sprzedam siano i klacz- kuc, 695-296-055 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki Bartek, Denar, 691-598-541 Â&#x201E; Sprzedam owies tel. 505-998-562 Â&#x201E; Sprzedam pietruszkÄ&#x2122; i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 608-073-301 Â&#x201E; Sprzedam wÄ&#x2026;skie koĹ&#x201A;a ursus C-360, 9,5/32, 697-570-574 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, mieszankÄ&#x2122;, 695-915-587 Â&#x201E; Sprzedam siewnik poznaniak oraz sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 61/286-35-67, 663-959-539 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; i owies oczyszczony, 668-112-170 Â&#x201E; Sprzedam kopaczkÄ&#x2122;, przedĹ&#x201A;uĹźkÄ&#x2122; do tura, lejek, 604-965-553 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne, 669-639-438 Â&#x201E; Sprzedam byki 350kg i jaĹ&#x201A;Ăłwki, 693-766-420 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, obornik, kombajn BOLKO, waĹ&#x201A; do ziemniakĂłw, 604-610-774 Â&#x201E; Sprzedam cielaki i jaĹ&#x201A;Ăłwki, 500-599-580 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; 513-050-333

ZAKĹ AD TAPICERSKI WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 tel. 510 145 347 tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDINFCMJJLS[FTFÂ&#x2019;

RATY

Me-055a

RĂ&#x201C;ĹťNE

ZAPRASZAMY

KREDYT NA PIT 7 E3h7VA + :  :%  . .:% 3 

 3. %   : :. .Y

O1! P F   $ %% czynne od pn. do pt.: 9.00-17.00

&+:,/Âą:.$

9[Ä&#x2021;NKL5/5d2QÄ&#x201C;[E\MCr QFF\YQPKO[ Â&#x201E; MEBLOĹ&#x161;CIANKA, kanapa, krzesĹ&#x201A;a, Ĺ&#x201A;awa, 608-131-569 Â&#x201E; PIEKLORZ, oryginalny ekogroszek, workowany w kopalni, skĹ&#x201A;adowany w magazynie, 52-354-85-57 Potrzebujesz szybko gotĂłwki - dzwoĹ&#x201E; 728Â&#x201E; 446-307. PoĹźyczki gotĂłwkowe od 200 do 500 na okres 30 dni - wyĹ&#x203A;lij sms 696-530-530 Â&#x201E; PoĹźyczki 515-278-256 POĹťYCZKI, 509ď&#x161;ş454ď&#x161;ş737 Â&#x201E; Â&#x201E; Pralki, wirĂłwki, lodĂłwki, zamraĹźarki, odkurzacze, mikrofale, krajalnice, piece, okapy, zlewy, wyparzarkÄ&#x2122;, Ĺźyrandole Ĺ&#x201A;awy, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, stoliki RTV, stoĹ&#x201A;y, kosiarki, rowery, dywany, chodniki, Ĺ&#x201A;óşka polowe, materace, koĹ&#x201A;dry, poduszki, leĹźaki, foteliki biurkowe, samochodowe i rowerowe, walizki, klatki, wĂłzki, wieĹźe, radia, telewizory, szybkowary, frytkownice, monitory, rozdrabniacze gaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺşli, mĹ&#x201A;ynki, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, Ĺ&#x201A;oĹźeczka, 61-427-43-41, 788-561-222 Â&#x201E; Saksofon- KUPIÄ&#x2DC;, 782-403-298 Â&#x201E; Samotna osoba o dobrym sercu potrzebuje mÄ&#x2122;Ĺźczyzny do pomocy w domu na staĹ&#x201A;e, Nekla, ul. Ĺ&#x161;wierczewskiego 40 Â&#x201E; SKLEP NUMIZMATYCZNY - skup-sprzedaĹź zĹ&#x201A;oto, srebro, monety, banknoty, winyle, ordery, ul. Laskowskiego 3, 511-616-666.

 

2& @7& 6*)4&( 34& T @*C727" /!&  & S"

>E:<F?><??E

Â&#x201E; Ale szybka gotĂłwka - nawet 5000 zĹ&#x201A;! Proste zasady, bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident Polska S.A. - 600-400-295 (opĹ&#x201A;ata wg taryfy operatora) Â&#x201E; ANTYKI - SKUP, 609-880-956 Â&#x201E; Blacha trapezowa kolor, II-gatunek w atrakcyjnej cenie! Producent! DĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; blach na Ĺźyczenie!, kom. 604-589-462, tel. 61-297-06-10, Czerniejewo Do wynajÄ&#x2122;cia rusztowanie elewacyjne rux, Â&#x201E; 667-795-365 Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475 Â&#x201E; Drewno kominkowe suche, sosna dĹ&#x201A;uga lub ciÄ&#x2122;ta, 696-633-417

Â&#x201E; Gitary, keyboardy, pianina i inne instrumenty. Sklep muzyczny EFFECT, WrzeĹ&#x203A;nia, KoĹ&#x203A;ciuszki 7 www.eďŹ&#x20AC;ect-music.pl Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ksiÄ&#x2026;Ĺźki o II wojnie Ĺ&#x203A;wiatowej, 666-591-860 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; olchÄ&#x2122; i brzozÄ&#x2122; tartacznÄ&#x2026;, 785-486-794 Â&#x201E; Lokal usĹ&#x201A;ugowo-handlowy 36 mkw z ogrzewaniem do wynajÄ&#x2122;cia, Rynek 10, 508-374-512 Â&#x201E; MEBLE STYLOWE NOWE www.livetime.pl;

32Ä&#x201C;<&=.$

POLECA:

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam elektronicznÄ&#x2026; maszynÄ&#x2122; do pisania CW 600, 721-148-748

5+S r    r   

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2

Â&#x201E; Sprzedam odchowane kurki, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 61/4382-218, 519-141-932

EU'Nqtv tY *=x

 

  0

Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe 605-663-690 Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe i stemple budowlane, tel. 693-110-643KREDYT GOTĂ&#x201C;WKOWY

21 4;&=E+JL)

F.H.U. TRADEX   tel.

)1#@727?&9E+JL) 3#7 4F&9D+JL)

Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267

SZAFY DLA CIEBIE szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni Me-064

660 517 289

Â&#x201E; Sosna 85 zĹ&#x201A;, dÄ&#x2026;b 787-934-809 Â&#x201E; Sprawy spadkowe, majÄ&#x2026;tkowe, ZUS, wywĹ&#x201A;aszczenie, sÄ&#x2026;dowe, urzÄ&#x2122;dowe, inne Kancelaria WrzeĹ&#x203A;nia, 61/843-93-35 Â&#x201E; Sprzedam 2 rowery mÄ&#x2122;skie ( 1 aluminiowy), 606-496-621 Â&#x201E; Sprzedam akordeon, 512-641-026 Â&#x201E; Sprzedam albÄ&#x2122; chĹ&#x201A;opiÄ&#x2122;cÄ&#x2026;, 669-032-137 Â&#x201E; Sprzedam albÄ&#x2122; komunijnÄ&#x2026; dla dziewczynki, 694-800-365 Â&#x201E; Sprzedam bojler elektryczny, 120 l. 601-315-514 Â&#x201E; Sprzedam drabinÄ&#x2122; linowÄ&#x2026; dekarskÄ&#x2026; 10 m., 501-826-639 Â&#x201E; Sprzedam drewno opaĹ&#x201A;owe suche, 697-749-925

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

Roz-570

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 512-314-050

Â&#x201E; Sprzedam tanio w dobrym stanie opryskiwacz rolniczy 400 l., tel. 608-804-922 Â&#x201E; Sprzedam tura do C 330, rozrzutnik obornika 1-osiowy, opryskiwacz 400 l, przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; nierejestrowanÄ&#x2026; i bramÄ&#x2122; wjazdowÄ&#x2026;, szer. 3,60 + furtka metrowa. Tel. 667-948-407 Â&#x201E; Sprzedam URSUS C 355 (po kapitalnym remincie) + dwukoĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; rolniczÄ&#x2026;, 601-825-301 Â&#x201E; Sprzedam wialniÄ&#x2122; do czyszczenia zboĹźa, 664-428-353 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźa jare oczyszczone, wszystkie gatunki lub paszowe. Transport, 607-324-145 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe paszowe, tel. 600-526-704 Â&#x201E; Sprzedam ZETOR 7245, 90r, 880-472-520 Â&#x201E; Sprzedam ZETOR 7245, 90r, 880-472-520 Â&#x201E; Sprzedam zetora K-25, 3.800 zĹ&#x201A;., 667-413-910 Â&#x201E; Sprzedam zgrabiarkÄ&#x2122; 4-gwiazdowÄ&#x2026;, 605-235-941 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne i paszowe 501-772-411 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki odpadowe, 607-666-809 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki paszowe 602-516-458 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki paszowe, 607-666-809 Â&#x201E; SPRZEDAĹť MARCHWI MYTEJ, PRZEZNACZENIE PASZA DLA ZWIERZÄ&#x201E;T KONTAKT 601-768-975 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; obornik bydlÄ&#x2122;cy na sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, tel. 795-596-466 Â&#x201E; Zbiorniki 1000 l., czyste, jak nowe, 696-030-644 Sprzedam siewnik poznaniak, 721-380-579 Â&#x201E;

ĹťWIR

PIASEK - osiany (pĹ&#x201A;ukany - sortowany), - ostry - na betony, - podsypka, - kamyszek (róşnej granulacji), - czarna ziemia.

tel. 662-600-089

Usl-573

Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; Ĺ ubin gorzki, 695-658-832 Â&#x201E; Nasiona kukurydzy, materiaĹ&#x201A; siewny zbóş. NajwyĹźsza jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, dostawa gratis! Centrum Hurtowe Pasz, Tel. 52-354-85-57 Â&#x201E; Nawozy w atrakcyjnych cenach. Centrum Hurtowe Pasz, tel. 52-354-85-57 Â&#x201E; Orka, bronowanie, gĹ&#x201A;Ä&#x2122;boszowanie 607-097-800 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ug obrotowy 4-skibowy, ramiÄ&#x2122; hydrauliczne + oryginalne waĹ&#x201A;y CAMBELL, mieszalnik ze Ĺ&#x203A;rutownikiem 11 kW- 1t, 693-379-900 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE dachowe i Ĺ&#x203A;cienne, pĹ&#x201A;yty na bramy, ceownik do pĹ&#x201A;yt. PRODUCENT. Atrakcyjne ceny! KrĂłtkie terminy! tel. 61-4273805 lub 604-589-462 lub 61-297-06-10, Czerniejewo k/Gniezna Â&#x201E; ProsiÄ&#x2122;ta 725-464-340 Â&#x201E; Siano w rolkach, 664-765-834 Â&#x201E; Siew kukurydzy siewnikami kverneland i amazone, tel. 667-949-466 Â&#x201E; Siewniki zboĹźowe 2,5 i 3m, brona aktywna 3m, pĹ&#x201A;ug obrotowy 4-skibowy, agregaty uprawowe, grubery, przyczepa 8t, 608-751-315 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a Biernacki, Golina, pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 665-368-541

Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, pszenĹźyto, 694-182-930 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, Ĺ&#x203A;rutownik, siewnik zboĹźowy, Kaczanowo, ul. Rolna 4 Â&#x201E; Sprzedam kolumnÄ&#x2122; do C-360, tel. 795-148-106 Â&#x201E; Sprzedam kombajn do burakĂłw stol l- V202. Szemborowo 65, tel. 504 842 510 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz cyklop i orkan 2, 663-731-122 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz UNHZ 500, garaĹźowany, 61-4385-043 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ubin sĹ&#x201A;odki 61/438-12-88 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026;, groch paszowy i siano 120, tel. 785-122-539 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;ode kurki odchowane, 609-042-928 Â&#x201E; Sprzedam opony rolnicze uĹźywane 15,5 R38 i 12,4-32, 669-563-281 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz pilmet, rozkĹ&#x201A;adany hydraulicznie, 2000 l, 96 rok, czyszczalniÄ&#x2122; do zboĹźa CZ -Major z dwoma trejerami, Ĺ&#x201A;adowacz tur 5 do ursusa C-385, rozsiewacz amazone 1 t. 604-879-835 Sprzedam owies 603-774-376 Â&#x201E; Sprzedam owies 700 zĹ&#x201A;/tona, 603-337-048 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam owies i kukurydzÄ&#x2122;, 662-502-144 Â&#x201E; Sprzedam owies i pszenicÄ&#x2122;, 695-489-245 Â&#x201E; Sprzedam owies oczyszczony, 602-516-458 Â&#x201E; Sprzedam owies oczyszczony, zaprawiony, 602-516-458 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 3-skibowy polski, 691-794-182 Sprzedam pĹ&#x201A;ug B-200, siewnik gama, Ĺ&#x201A;adowacz Â&#x201E; UNHZ-500, 725-855-267 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 798-305-046 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 782-431-338 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 785-872-999 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, tel. 509-154-678 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; D-35 i sadzarkÄ&#x2122; do podkieĹ&#x201A;kowanych ziemniakĂłw, 609-073-465 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; D-45, siewnik zboĹźowy amazone D-8, rozsiewacz nawozu rauch 700 l.; rozsiewacz kuhn 1200 l. 500-050-850 Sprzedam pszenicÄ&#x2122; jarÄ&#x2026; BANTI i VERBENA, Â&#x201E; 605-042-180 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto i jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 601-958-988 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, 61-4385-043 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, mieszankÄ&#x2122;, owies i jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; jary oczyszczone 880-933-703 Â&#x201E; Sprzedam rozrusznik 24 V do kombajnu bizon, 603-337-048 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik obornika dwuosiowy 90 r., I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, maĹ&#x201A;o uĹźywany, bdb. 8000 zĹ&#x201A;, i kolczatkÄ&#x2122;, 3-rzÄ&#x2122;dowÄ&#x2026; 2m, 1000 zĹ&#x201A;, 509-064-508 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz amazone 800l, otwierany hydraulicznie 608-751-315 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz nawozu amazone 600 kg, przetrzÄ&#x2026;sarkÄ&#x2122; karuzelowÄ&#x2026; i dmuchawÄ&#x2122;. Tel. 888-501-747 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz nawozu amazone, 698-238-205 Â&#x201E; Sprzedam sadzarkÄ&#x2122; 4-rzÄ&#x2122;dowÄ&#x2026; do ziemniakĂłw S 211 stan bdb, 606-309-497 Â&#x201E; Sprzedam siano i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w kostkach, tel. 889-982-584 Â&#x201E; Sprzedam siano i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu 606-284-032 Â&#x201E; Sprzedam siano Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;kowe, kostka, 663-507-254 Â&#x201E; Sprzedam siano w balotach, 600-528-420 Â&#x201E; Sprzedam siano, 608-314-289 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122;, 602-808-463 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122;, baloty 120/120, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 502-580-811 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122;, siano i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, kostkach tel. 697-749-925 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122;, siano, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, owies, mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026;, pĹ&#x201A;ug kvereland 4-skibowy obracany, sadzarkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw 4-rzÄ&#x2122;dowÄ&#x2026;, 607-629-258 Â&#x201E; Sprzedam siewnik 3m, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam siewnik gaspard 3 m, 2000 rok. Tel. 721-051-350 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 695-769-613 Â&#x201E; Sprzedam talerzĂłwkÄ&#x2122;, sadzarkÄ&#x2122; i koparkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw, 691-645-321

Kre-357

ROLNICZE

www.wrzesnia.info.pl8 marca 2013

 

4

{

) ?  #!

{ )/ > ?. ##{ )/

 ="Y|Q { < )/) { !! <

{ ,! ,#! V}


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

www.wrzesnia.info.pl

5

&0.5.6 7 8 6

 "!4 4" # 9"

Ă&#x17E;Ĺ&#x2DC;ǣǟĜOÄ ssÄśsĨǟÇ&#x2039;É´OĘ&#x160;Ĺ&#x2DC;s Ë&#x161;Ĺ&#x17D;ŸĹ&#x2DC;ÇźĘ&#x2019;Ę°ĆźÇ&#x2039;Ę&#x160;sEČ&#x2013;_Ÿɠ ˼˨ˠËĄËĄËŁËŁ˨˧

Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103

/)

  

1 <D:F

Ĺ?ǢË&#x161;rÄľrħǝÇ&#x160;ɳħ

&&&0 1 0 #02) # )31 4 1 0 #02) 202(0050

Â&#x201E; MontaĹź paneli i drzwi wewnÄ&#x2122;trznych 604-297-803

6' & + )& 

Â&#x201E; MontaĹź, serwis domofonĂłw DUET PLUS 726-656-087. MontaĹź i naprawy domofonĂłw dla WSM z funduszu remontowego. Â&#x201E; Mycie okien, sprzÄ&#x2026;tanie, 603-309-843 Â&#x201E; Naprawa AGD, pralki, zmywarki, odkurzacze i inne, 665-718-306 Â&#x201E; Naprawiam maszyny do szycia, 604-658-734 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw poprzez tĹ&#x201A;oczenie specjalistycznej piany w dylatacjÄ&#x2122; muru (szczelina w Ĺ&#x203A;rodku Ĺ&#x203A;ciany) koszt 1/4 ocieplenia styropianem, wycena gratis 600-977-623 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, tynki, struktury, tel. 698-154-844 Â&#x201E; Oddam drzewo opaĹ&#x201A;owe, duĹźÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021; 662-339-507 Â&#x201E; OGRODY www.greengniezno.pl 697-355-076 Â&#x201E; OGRODZENIA - KLINKIER, INNE 888-232-622 Â&#x201E; Opiekunka medyczna zaopiekuje siÄ&#x2122; osobÄ&#x2026; starszÄ&#x2026;, chorÄ&#x2026;, 694-800-365 Â&#x201E; PERFEKT- Profesjonalna Firma SprzÄ&#x2026;tajÄ&#x2026;ca tel. 783-045-456 Â&#x201E; PielÄ&#x2122;gnacja zieleni, koszenie trawy 512-435-014 Â&#x201E; PIT-y profesjonalnie, 692-892-290

Â&#x201E; Gipsowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, 724-207-445 Â&#x201E; Hydraulik 601-536-890 Â&#x201E; Hydraulik, 603-868-597 Â&#x201E; Hydraulik, 666-543-570 Â&#x201E; Hydraulik, 669-299-150

('&' % & 

DE:<EDF<F>F

Â&#x201E; INSTALACJE wod-kan-co-gaz - uprawnienia TANIO 669-567-081 Â&#x201E; Kompleksowe usĹ&#x201A;ugi BHP, P.POĹť i ochrony Ĺ&#x203A;rodowiska. staĹ&#x201A;a obsĹ&#x201A;uga ďŹ rm juĹź od 150 zĹ&#x201A;/miesiÄ&#x2026;c, 795-101-498

Â&#x201E; PIT-y Roczne TANIO! Tel. 787-299-178

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, 30 lat doĹ&#x203A;wiadczenia, konkurencyjne ceny, 518-011-649

Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytkarstwo 26zĹ&#x201A;/mkw, malowanie 4zĹ&#x201A;/mkw, szpachlowanie 8zĹ&#x201A;/mkw, 882-263-645 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, malowanie szpachlowanie, tapetowanie, suďŹ ty podwieszane, adaptacja poddaszy, 507-530-846 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, nida, szpachlowanie, malowanie, tapetowanie, 510-073-384 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, remonty mieszkaĹ&#x201E;, 600-020-169 Â&#x201E; PODBITKA dachowa 602-874-737

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863

Â&#x201E; STOĹ Y, KRZESĹ A, KOMODY - Meble z Zachodu Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; Szlaka, 662-600-089 Â&#x201E; Szukam dojazdu samochodem do pracy do Poznania okolice ul. MarceliĹ&#x201E;skiej, BuĹ&#x201A;garskiej, Grunwaldzkiej, Bukowskiej, 608-684-652 UkĹ&#x201A;adanie ukĹ&#x201A;adanie kostki brukoweÂ&#x201E; j,www.kozbruk.eu.interia.pl 606-297-689, Projekty 3d Â&#x201E; Umundurowanie i wyposaĹźenie ZHP, 609-880-956 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, 606-297-689 Â&#x201E; Sprzedam okno drewniane 174x140, 607-305-871 Â&#x201E; Sprzedam piec C.O., 669-250-391

USĹ UGI +0,)0% "4#":44

 

 (0.,+2+&;)< ,)2)7('%;0) ( .+,)2(,+*0)6 -52,(*-

-0,+$6 5.,+7(+0()6 0+*+7+ Â&#x201E; A Remonty 512-820-019 Â&#x201E; A TU ROZLICZANIE PITĂ&#x201C;W 796-496-441 Â&#x201E; AAA Budowa domĂłw, docieplanie budynkĂłw (styropian, weĹ&#x201A;na), elewacja, usĹ&#x201A;ugi budowlane i remontowe, podbitki, 665-651-943 Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22m - wynajem 501-429-384, 502-974-584 Â&#x201E; AAA TRANSPORT przeprowadzki, rĂłwnieĹź kompleksowo 781-609-342

Â&#x201E; Docieplanie budynkĂłw i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410

ATIZ

5'SRÂ&#x203A;\F]NL

 V

JRWĂ?ZNRZH

%'/&% % ! 

 ">=9<?;:<D>H PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 605-296-347, 61 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

12 7 ' ) ## #8 # )  '1 &'29 ( :5%;<

Usl-369a

Â&#x201E; SprzedaĹź ROWERĂ&#x201C;W, FOTELIKĂ&#x201C;W I BAGAĹťNIKĂ&#x201C;W na rowery. DuĹźy wybĂłr. Bierzglinek Bukowa 50

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka 696-649-823

Kre-129a

Â&#x201E; Sprzedam wypoczynek, Ĺ&#x201A;awÄ&#x2122;, stolik i fotel bujany, 695-879-040 Â&#x201E; Sprzedam wyposaĹźenie z likwidacji dyskoteki, 509-308-678 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122; 1401 i silnik do trabanta 1,1, 697--017-911 Â&#x201E; Sprzedam zmywarkÄ&#x2122; bosh, 607-062-319 Â&#x201E; SprzedaĹź kaczek francuskich 662-798-769

Â&#x201E; Do ocieplania budynkĂłw z materiaĹ&#x201A;em 67 mkw, 783-613-187

   !""#$$"%#$$

NA IMPREZY 

r

5 '!& %  U' '' ML)

>>?9E;>DH

 

 

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO tel. 783 015 995

KAMIENIARSTWO

Roz-1431

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 2-funkcyjny, 698-537-805 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy polskiej firmy HiTreec ( 3 w 1 ). Stan idealny!, 500 zĹ&#x201A; tel. 606-145-328

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, adaptacja poddaszy, ocieplenia, 694-414-839 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, ocieplenia, 691-090-573 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, montaĹź drzwi i okien 887-091-998 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;yta gk, adaptacja poddaszy, panele, solidnie, 607-856-441 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapety 886-623-053 Â&#x201E; Mechaniczne wygrabianie trawnikĂłw (starej trawy, wertykulacja) 604-381-253

O\!

*=PUY|FM  %% /

WEXEL tel. 61-4388-829 509-365-337

#- Â&#x20AC; PU=_M U, +<2

!<! # !

!

.??%

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

*OOB

*+,% -().(/&'0)

$%&' ( 12+ 3(*-% "4 )' (

Â&#x201E; FOTOGRAFIA Ĺ&#x161;LUBNA www.magic-foto.eu

 

$%&' ( )' (

 !"#

Â&#x201E; Sprzedam pralkÄ&#x2122; automat, 665-809-224 Â&#x201E; Sprzedam pustaki ĹźuĹźlowe, 723-409-877 Â&#x201E; Sprzedam RTV ze stolikiem szklanym, 691-571-932 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; 1-osobowÄ&#x2026; rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026; 604-577-353 Â&#x201E; Sprzedam sosnÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;upanÄ&#x2026;, 785-486-794 Â&#x201E; Sprzedam spawarkÄ&#x2122; migomat, 783-937-874 Â&#x201E; Sprzedam stÄ&#x2122;ple budowlane, 723-483-844 Â&#x201E; Sprzedam szklarniÄ&#x2122; do rozbiĂłrki i beczki plastikowe 120 l. 518-420-354 Â&#x201E; Sprzedam tarczĂłwkÄ&#x2122; do drewna do czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowego remontu, 668-629-430 Â&#x201E; Sprzedam telewizor philips 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; i betoniarkÄ&#x2122;, 695-296-041 Â&#x201E; Sprzedam TV 14â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 20â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam TV Panasonic 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 250 zĹ&#x201A;, 696-828-756 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 2-funkcyjny w bdb stanie, 728-779-366

Â&#x201E; Docieplanie, zabudowa poddaszy, malowanie, szpachlowanie, 604-192-278 Â&#x201E; Docieplenia 75 zĹ&#x201A; z materiaĹ&#x201A;em 691-015-103 Domofony, alarmy, kamery, monitoring skleÂ&#x201E; pĂłw, posesji, ďŹ rm, 509-490-402 Â&#x201E; Duet ARES, zabawy wesela. 888-154-674; 888-626-880 Â&#x201E; DUET MUZYCZNY, DJ, videofilmowanie, 788-362-646 Â&#x201E; Elektroinstalacje, 608-234-863 Â&#x201E; Elektroinstalacje, 608-335-050 Â&#x201E; ELEKTRYK, 662-627-856

Usl-444

>E><;=9<>:= & "+H

*=!#!

W*.W UW3 +W2

Â&#x201E; Docieplanie budynkĂłw, prace ogĂłlnobudowlane, 724-605-210

Č&#x2022;ÇŁÄśË&#x161;ˤ˧Ë

 .   

Â&#x201E; Abc - NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy, malowanie, szpachlowanie i ocieplenia, 606-340-643 Â&#x201E; AGD naprawa, pralki, zmywarki, piece, 665-809-224 Â&#x201E; Alarmy, monitoring -montaĹź, serwis, 666-251-251 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; ANTENY TV SAT, montaĹźe 506-964-989 Â&#x201E; Anteny, alarmy, monitoring. Tunery DVB-T. tel. 601-201-153, 601-405-971 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Â&#x201E; Autolaweta, 691-872-930 Autoryzowany przedstawiciel automatyki do Â&#x201E; bram ďŹ rmy FAAC (serwis) Centrum Handlowe KADENA tel. 601-727-372 Â&#x201E; Blacharz mechanik, 695-490-898 Â&#x201E; Budowa domĂłw i inne prace remontowobudowlane, 600-020-169 Â&#x201E; Budowa domĂłw od podstaw, remonty, 695266-039, 661-383-264 Â&#x201E; Budowa domĂłw oraz innych obiektĂłw pod klucz, 515-338-037 Â&#x201E; Budowa domĂłw, remonty i ocieplenia, 722-362-621 Â&#x201E; Budowa domĂłw, tynki, pĹ&#x201A;ytki, klinkier. Tel. 691-496-894 Â&#x201E; CIEKNIE CI BALKON, kolorowa izolacja balkonĂłw i tarasĂłw; posadzki epoksydowe, 667-945-206, 61-4367-063 Â&#x201E; Cyklinowanie - usĹ&#x201A;ugi remontowe, 506-034-556 Â&#x201E; Cyklinowanie bezpyĹ&#x201A;owe, 602-682-792 Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg, 505-149-502 Â&#x201E; Czyszczenie rowĂłw, wycinanie drzew, wywoĹźenie gaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zi z posesji 787-934-809 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 4 zĹ&#x201A;/mkw 604-381-253 Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo 606-277-837, 604-614-443 Â&#x201E; Dj - imperezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 602-677-753 Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438 www.johnyshop.pl

 

Â&#x201E; Sprzedam drewno workowane, suche 7 zĹ&#x201A;/worek, 61-4351-008 Â&#x201E; Sprzedam keyboard yamaha PSR-E403, tel. 781-743-932 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;oĹźko piÄ&#x2122;trowe z materacami, 601-247-426 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşeczko 50 zĹ&#x201A;, 726-845-152 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşeczko drewniane z materacem, 604-141-562 Â&#x201E; Sprzedam nagrobek lastriko. Podnoszenie - remonty, 606-631-423 Â&#x201E; Sprzedam nowe garnki ecoVital tytanowe, fabrycznie zapakowane 531-634-292 Â&#x201E; Sprzedam pianino marki czajkowski, nieuĹźywane, stan bardzo dobry, tel. 607-457-244 Â&#x201E; Sprzedam piĹ&#x201A;Ä&#x2122; stihll 26, pompÄ&#x2122; do hydroforu z silnikiem na siĹ&#x201A;Ä&#x2122;, 502-516-499

Roz-859

fotografia.net.pl sklep internetowy


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

7UĂŁWIKIGQFG\[LPG

Usl-271

NAPRAWA AGD pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw Firma Cztery Pory Roku. 601-727-372 Â&#x201E; Projektowanie, zakĹ&#x201A;adanie i pielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, 728-250-106 Â&#x201E; PrzewĂłz osĂłb 8+ kierowca - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 503-330-314 Â&#x201E; Psychoterapia indywidualna dorosĹ&#x201A;ych. tel. 603-972-535

5"4

  &

 '<& 

>=><?DF<>>D

Â&#x201E; RozbiĂłrki, wywĂłz gruzu, 662-600-089 Â&#x201E; Rozliczenia roczne, ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ďŹ rm VAT w budownictwie, 606-536-883 Â&#x201E; Schody z drewna, prace stolarskie, 785-120-222 Â&#x201E; Siatka i panele ogrodzeniowe, produkcja, sprzedaĹź i montaĹź, 607-416-942 Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289 Â&#x201E; Szalowanie schodĂłw, 785-979-391 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie agregatem, tel. 601-276-099 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, 508-916-944

Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw, Renowacja istniejÄ&#x2026;cych ogrodĂłw, Przycinanie drzew i krzewĂłw (rĂłwnieĹź formy bonsai), Wiosenne porzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, CiÄ&#x2122;cie i szczepienie drzew owocowych.

Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 728-965-079 Â&#x201E; Ĺ&#x161;WIADECTWA ENERGETYCZNE, badanie budynkĂłw kamerÄ&#x2026; termowizyjnÄ&#x2026; 602-530-035 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, tel. 605-556-379 Tanie grzanie papy 669-264-116 Â&#x201E; Â&#x201E; TEKON Tomasz Konieczka: nadzory budowlane, projekty gotowe oraz indywidualne, przeglÄ&#x2026;dy techniczne budynkĂłw, swiadectwa charakterystyki energetycznej, audyty energetyczne, 785-727-941 Â&#x201E; Tynki gipsowe, 601-291-348 Â&#x201E; Tynki maszynowe - gipsowe, 0606-217-188 Â&#x201E; Tynki maszynowe, cementowo-wapienne i gipsowe, tel. 609-675-281 Â&#x201E; UKĹ ADANIE KOSTKI BRUKOWEJ I KAMIEď&#x161;ş NIA, SCHODY, GRILLE, 665ď&#x161;ş037ď&#x161;ş171 Â&#x201E; UKĹ ADANIE KOSTKI BRUKOWEJ www.greengniezno.pl 697-355-076 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej www.solidbruk.com, 692-47-48-49 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 790-876-630 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, WER BUD, 693-342-688 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki pozbrukowej, granitu, kamienia polnego. 502-565-201

POGOTOWIE REMONTOWE malowanie, gipsowanie, panele, nida, itp.

TANIO, 880-717-336 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, remonty, szpachlowanie, kg, 666-366-818 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i granitu, 601-793970, 61-4372-621 Â&#x201E; UlegĹ&#x201A;eĹ&#x203A; wypadkowi? Ty lub ktoĹ&#x203A; z Twoich bliskich? ZostaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; poszkodowany w inny sposĂłb? ZadzwoĹ&#x201E;, pomogÄ&#x2122;! 601-575-564 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ciesielskie, wiÄ&#x2122;Ĺşby dachowe, zadaszenia, wiaty, podbitki, 501-718-474

0 1233

KARCHER czyszczenie dywanĂłw i tapicerki tLBOBQBPE[Â&#x2019; tOBSPČ&#x2C6;OJLPE[Â&#x2019;tQVGB[Â&#x2019; tGPUFM[Â&#x2019;tEZXBO [Â&#x2019;N2

tel. 698-417-556

DE?<FD=<=E=

 

Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, 783-123-202

Usl-300

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny deKert (duet), 667-579020, www.de-kert.pl

Usl-582

Usl-575

  3h 3 ; I$N7]SIM$Q7ZUIAQMQXI$Q

*, )

)/ +! !)!

O)/! &

Inn-486c

O1! Â&#x201A;!! ! O!+  ?..$?..$

Pogotowie Kanalizacyjne

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89 Usl-172

693-119-600

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

508 067 342 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

Â&#x201E; Tynki cementowo wapienne, 660-446-092 Â&#x201E; SOLIDNIE I TANIO wszystkie prace remontowo wykoĹ&#x201E;czeniowe, 691-057-008

MATRYMONIALNE

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

recepcja: 508 550 313

KURS TAĹ&#x192;CA TOWARZYSKIEGO i WESELNEGO Pierwsze zajÄ&#x2122;cia w poniedziaĹ&#x201A;ek

25 marca 2013 r., godz. 19.00 sala WrzesiĹ&#x201E;skiego OĹ&#x203A;rodka Kultury, ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 21 Informacje, zapisy tel. 509-779-443, 61 4361-159

ZAPRASZAMY

Â&#x201E; Poznam dziewczynÄ&#x2122; w wieku 30 lat, 503-846-338

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Goldeny rodowodowe, 513-814-351 Â&#x201E; Mam maĹ&#x201A;e yorki. Tel. 663-464-490 Â&#x201E; Sprzedam krĂłliki, 61-4385-331 Â&#x201E; Sprzedam kucyka, tel. 602-382-669 Â&#x201E; Sprzedam yorki, 500-029-144 Â&#x201E; Yorki, 603-348-791

LEKARSKIE Â&#x201E; Badania USG Doppler tÄ&#x2122;tnic i ĹźyĹ&#x201A; specjalista chorĂłb naczyĹ&#x201E; lek.med. Piotr Trojanowski ul.JabĹ&#x201A;oniowa 23. Gniezno Tel. 795-486-265 Â&#x201E; DIETETYK 609-370-503

KOMPUTEROWE Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; laptop 788-852-642

Usl-557

Usl-401

www.firma-chochlik.pl

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.thefart.pl, 608-234-863 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A;, DJ - Szafa Gra, 696-608-810

tel. 602-227-666/24 godz.

VNäDGDSDFMHQWZUD]]Ä&#x201D;RQĂą

5 5 6*2 1267*)

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny SANTIAGO, 794-141-020 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TOP - STARS, 608-336-894

Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm

+HQU\ND.DF]PDUND

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ BELCANTO, 500-029-180

601-794-203

WUKO i spirale elektro-mechaniczne

3DQRP3UH]HVRP RUG\QDWRURZL3LRWURZL6NDOVNLHPX RUD]SHUVRQHORZL2,20X 6]SLWDODZH:U]HÄ&#x2C6;QL]DOHF]HQLH LV]F]HJĂ&#x2018;OQĂąWURVNĂśZSRZURFLHGR]GURZLD

Â&#x201E; Wiosenne porzÄ&#x2026;dki - sprzÄ&#x2026;tanie ogrodĂłw i posesji, 513-627-059 Â&#x201E; WykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, tanio, 661-455-915 Â&#x201E; ZAKĹ ADANIE kostki brukowej, 888-232-622

J. Grzegorek

Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

6HUGHF]QHSRG]LĂśNRZDQLD

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie i fotograďŹ a, przegrywanie kaset, 601-262-268

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EFFECT-MUSIC 606-121-357

G : 3 , ; h3 G.: .3- G: . ; h3 G  G3. 3

9T\GħPKCWN5\E\GEKÄ&#x201C;UMC

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, budowa hal, domĂłw i ocieplenie, 605-296-001 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo-budowlane, 697-290-171 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe, ducato blaszak, 665-919-400

SERWIS RTV w domu klienta SprzedaĹź TV PPHU

2T\GOQ5VGRCPKCM

Kos-103

Â&#x201E; Projekt i wykonanie ogrodzeĹ&#x201E;. Firma Cztery Pory Roku, 601-72-73-72 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej Firma Cztery Pory Roku 601-727-372Usl-404

Â&#x201E; Posadzki betonowe, maszynowo, wykonywane w domach, blokach, biurach itp. 606-128-033

www.wrzesnia.info.pl

Z okazji Dnia Kobiet            

#! - . /

5":

Â&#x201E; Posadzka maszynowa rĂłwnieĹź z materiaĹ&#x201A;em, tel. 698-154-844

â&#x20AC;&#x17E;Ogrody Alicjiâ&#x20AC;?

(KNKR<DKGTUMK

Usl-576

USĹ UGI

Edu-609

8 marca 2013

Usl-336

6

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Atrakcyjne dziewczyny 782-501-581, 886-516-221 Â&#x201E; Dyskretna lisica zaprasza panĂłw, 605-204-930 Full serwis, 790-513-052 Â&#x201E; Â&#x201E; MiĹ&#x201A;a czarnulka, 513-516-157 Â&#x201E; Pan dla Pani 511-019-537 Â&#x201E; Pan zaspokoi Panie, 788-528-791

KSERO Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14

 ! " zaprasza wszystkich zainteresowanych

#$ %#&'( )  * +-%% #&-%% na /0123456"7869: w administracji podatkowej.  !!" # $%& ' ($)* +) $ , # *$% ) , #$(*% ) ) /5:/5! ;<'*( $ ) (* =) >  !

2;58<7=>7 ?;/@5:5B@?=CG IJCK!  ( ) ()  )( $ ) ( < = = $  = * ='( = =  ( $( + ) ='> $ ) ( L )= (+( , ) ( L (> L, )  ) L ='( = = ( , ? @?           * * *' )  (( ='( M =  =<! ( ( IG  ! N"KJ (< ( <' OJ) ! Roz-1430


8 marca 2013

Akcja edukacyjna

www.wrzesnia.info.pl

7


8

Reklama - biuro ogล‚oszeล„, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

www.wrzesnia.info.pl

Oล›rodek Szkolenia Kierowcรณw

NAUKA JAZDY Edu-333

kat. A, A1, B

EYย‚N"'FM

: ; # < " =-=- 

PY_ย…OFYOQ

&= :# ;# -  A < " =-=- = 16 H 6

O 48h R E   3| &)!!

>!)

Biuro Ogล‚oszeล„ โ€žWWโ€, ul. Jana Pawล‚a II 14, tel. (61) 640-01-01

;,  : 3 

OFERTA: UMOWA ZLECENIE WYMAGANIA: Z&  7-

  X Z(  ' !# #'X Z### (. - (.

Z = (. & (. $ # # - .

= -  F

xs@xslogistics.pl 5 #  = -

 # .

( F "# !   ' #' )#' #'

  # = ) -& !

 &  21223  '

 #' )#' 45/  19

L;,  .: 3 3 |' 9 

,O 9 - - -& 7 #' #- 

( 

-= - 9 (     - - #

  ( ! - &)= !

=&)  -) H9 (  -= (

 

=&)  -) 69 (   & )# = =- ! ( 

  &  = (

 # (

 #'

-#  

 &)= #' 9 (   )  #  =-  &  &# =&) ! )#  ' ) -7

!=  - 39 (  - # )# - # -  & -

 #' #  (-

&)= #  -7#' 

  & - H &#  3H  = (

 & ##= #  7 &)= #' 45 / 6  H

H

 H2 H   32 669 19 (  # & !#   #' )#'  =7 -&  -&  #  &  # 

D : = (

  !&  -&  - -&& 

 - # - & =) # # - & #  # -= -  # ##

 & (

- #A   -  F 9 X 9 -  X 9  X H9

 = -&= X 69 )(  @!  # -& #

(   & #!7 = #

 .    ) () &  F

( U, Z! O! & )!, U  $?%%% Z O! & ) =&) #. ) (  $ = K # # :& ;  !

 < "=- -7 3 L >  -& -   ' 7 $ 

 &  ! & - -&&  # 

 & - #7    :& ;  ! < " =-=- L =-!Y= %  :& ;  ! ::; K& N#--

*   ) J 8

poszukuje osรณb

Mile widziane osoby: Z ###

 !  Z -& -# Z -&= - -  L  =!  Z (   = # Oferujemy: Z -# # # # ! I Z &  =&) & = ,O

= ## # # # .  F

rekrutacjalody2013@wp.pl % #. -=&&= !   #'

)#'  )# & -& 

Pra-1803

osรณb do prac magazynowych

I.: : 3 . : M- E %.| %:h , :&- 3 ' 9 -# 

 # = #'

)# =- ' 9  #& # ! =) #& 7 # -7#'  &  3 = 6 A % -= ##

45 / 0 H 6 78 9 9   -  

#&

&)= # 

 7 &)= #' 

 #

! 

 :-)& %I H9    = 

 # #  &= 

  -& - # 69  -  # #-   ( !

 - &)= ! =&)  -) 9 )# - -  & -

 #'

 #  (-

&)= #  -7#  

& - H &#  3 !& H   = (

 & ##= #  7 &)= #'

45 / 6 0 H H 78 9 39   -    ( ! - &)= ! =&)  -) 

WIELKOPOLA21"2B13A2"7C20D"781B08=F *( L

(L )*()$ ,  $ )L" GNIEZNO,:WY/A,Y:@;[KOPO[SKA )' =)!

23G3H5G87"9789KG87=9 @`:MbfY" J31GH7631A5C32717"505"3 Wbq Z PSY u@[@Bf,;@:; WA@;@vf, Z bqWvx/B[xB@I OBS|MBK@f}M5:A

69G3027;275"3 ;< = ( 

}@f@ }@;bq MWA5:M;// v~:/vfWA@;W 2;58<7=>3I ZGH51327: <!GNย€ย€Iย€ย,GNย€ย€IKC #<") ย‚ !!)<ยƒ! !!)<

P' ()L*&($ _ LM=)'( ' =)'( F==( =)* 

=#ย€Nย€

%A1

'=t'OYย‡xxx ??% %%@% %

Pra-1804

 ( U,+ Z! O! & )!,

%LV`ย‡7$fQ=LI_

d ยˆMMh,  poszukuje do nowego centrum ##)&# ! " (

LPMPSt" [ย’ t" [ย’

%A322

Pra-1739

DOJAZD PO KURSANTA tel. 601-85-98-98

D[C t" [ย’ t" [ย’

ww-204

KSERO


8 marca 2013

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

9

Firma PUK Artur Zys

            

 

!   

 

 

   

 

   " #

 $%&' (  

 

  

 

 )  !   

  !

 %  

 ! *   + 

     , .    

 + 

  /

   01222 

   ! + 4  " 5  ' 6.

   .    7   +4 !+4 8  .     %    0CU\[OPCLYKúMU\[OCVWVGOLGUVUGTYKUOQDKNP[ LCMTQYPKGľFQUVúRPQħèPCU\GIQYCTU\VCVWJ

Sa-514

2T\[YU\GNMKEJPCRTCYCEJO[EKGRQLC\FW)4#6+5

  !"#!$$!%!"#&'("%)+ /4797;<=)79

NOWE KOLEKCJE

>QVXY[\] ^_^`^X&q/xq/=)$!#"#&##$&&({(#

SALON MODY NL 3U]HUÏFENLH NUDZLHHFHQLRQHJR U] GRQLHSUW\PHQWX

DVR

 *5$7,6

:U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DÍVWZR NLONDW\VLÆF\DUW\NXÏZ]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\MX›RG] sSDV]F]HNXUWNLsVZHWU\WVKLUW\ sEOX]NLNRV]XOHsREXZLHPÆVNLH sWRUHENLSDVNLsEL›XWHULD

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:¯/&=$1.$s.$6725 5<.2s&27721&/8%s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD Skl-801

ELKA


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

www.wrzesnia.info.pl

TECHNIKA GRZEWCZA INSTALACYJNA I SANITARNA

PROMOCJA!!! TANIA MIED h Grzejniki pÂłytowe i aluminiowe h WkÂłady kominowe h Ogrzewanie podÂłogowe h Instalacje sanitarno-grzewcze h Fachowe doradztwo h Instalacje gazu pÂłynnego h Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x201C;ciekĂłw h Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny h Pompy ciepÂła h Kominki z pÂłaszczem wodnym h Zbiorniki olejowe h Kompleksowe wykonawstwo kotÂłowni olejowo - gazowych

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe

Szeroka gama urzšdzeù firmy:

[ kotÂły c.o. [ podgrzewacze elektryczne [ podgrzewacze gazowe [ zasobniki c.w.u.

WODA I GRZANIE NA ZAWOÂŁANIE [ Hurt-Detal [ DowĂłz towaru do klienta [ SprzedaÂż ratalna

Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 61 43-65-497; 510-272-212

M( 4227*7 @75#L76137713 2UCT[/CĂŁGWN$WFQYNCPC 9T\GÄ&#x2021;PKC

Bd-136

Szczepan Dardzikowski ul. SzczeciĂąska 40 62-300 WrzeĹ&#x201C;nia tel./fax. 61 4362851 tel. kom. 601 730330

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Platanowa 7 (dojazd od ul. Objazdowej)

tel./fax 61 4389-169

www.wodcogaz.pl

VGN HCZ GOCKNPQYDWFRTKO@PQYDWFRTKORN

0CU\CQHGTVC

2  ./ &%%& U'& &/ 

$F Bd-423

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11

Zew-481

tel. (61) 435-08-21 malgorzataborowczak@wp.pl

Profesjonalny montaĹź: tLotĹ&#x201A;owni tJOstalacji CO, sanitarnej i gazowej tBVUPNBUZD[OFOBXBEOJBOJFUFSFOĂ&#x2DC;X[JFMPOZDI

t0,/"t%3;8* t30-&5:t#3".:

SALON MEBLOWY

ATRAKCYJNE KREDYTY RATALNE

Sklep firmowy:

ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 82 A, Borzykowo tel. 532 333 862

OKNA MARKOWYCH PRODUCENTĂ&#x201C;W

E-SKLEP: www.meblepodlewski.pl

ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-13.00 Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-43-86-130, 697-660-094

Bd-308

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F

Bd-346

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8 8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

t,3;&4Â&#x152;"PE[Â&#x2019; t450Â&#x152;:PE[Â&#x2019; t,"/"1:PE[Â&#x2019; CENY NAJNIĹťSZE W POWIECIE !!!

Me-160'  (:&"@.! >EH<:9E<;:H >F[;9><;9<F;

Skl-368

sQMPCKFT\YK28%DG\QĂŁQYKQY[U[UVGO(QTKU sQMPCFT\YKQTC\HCUCF[CNWOKPKQYGYU[UVGOCEJ2QP\KQ#NWRTQH sTQNGV[\GYPĂľVT\PGU[UVGO#NWRTQH$GENGXGT sTQNGV[YGYPĂľVT\PGOCVGTKCĂŁQYGHKPG\LC sRCTCRGV[YGYPĂľVT\PG\MQPINQOGTCVWOFHREXFTGYPC RQUVHQTOKPIW sRCTCRGV[\GYPĂľVT\PG\CNWOKPKWOUVCNK sDTCO[ICTCÄ&#x201C;QYGUGIOGPVQYGWEJ[NPG sOQUMKVKGT[ sQMPCKPYGPVCTUMKG


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

8 marca 2013

www.wrzesnia.info.pl

Oto najlepszy sklep jest na Ĺ&#x203A;wiecie. Kupuj u siebie w Twoim Markecie! ten o w d! k l y T ken3r. we08e-10.03.201

0

*

Ĺ opatka Ĺ&#x203A;wieĹźa b/k 1kg

10

99*

Tylk wee o w ten *08-1kend 0.03.2 ! 013

99 BuĹ&#x201A;ka jÄ&#x2122;czmienna 1szt.

Makaron waĹ&#x201A;kowany Eko-mak 250g 100g-0,40zĹ&#x201A;

NapĂłj Tymbark 2l

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16

3

11

66

0

59

OgĂłrek zielony 1szt.

2

22*

Oferta handlowa waĹźna 08.03 â&#x20AC;&#x201C; 14.03.2013r. lub do wyczerpania zapasĂłw. Promocja dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. PiastĂłw 16

Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 10 - 18. Zapraszamy

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar 640-18-83

Licencja MF 1893/03 WrzeĹ&#x201C;nia, Fabryczna 13 (vis-a-vis parkingu) tel. 61 4367-523, 600-421-508 e-mail: wpaszun@wp.pl

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

â&#x20AC;˘ Zwrot podatku z zagranicy â&#x20AC;˘ PIT-y roczne

ul. Warszawska 27a

tel. 61

AGD do zabudowy

 

 "5' .>H >H<?F9<>:<FE

Bd-414

(%+%  M U''" 3 S.  "

 

T )L3*(6* * 421)* 4


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

=$35$6=$0<

 #4:#!4#

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska przyjmuje pn., wt. 15.00-21.00, czw. 9.00-15.00, w soboty po uzgodnieniu

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00 WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

*2 46T 5T/ 6

.GM#NC<KGNC\PC

+% & .H

Gabinet czynny: od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku

w godz. 900-1700

tel. 61 4363-533

.)&;+2(.,%&'0) >+(0),% 2) +*. ()

1(8520('

  ))> 5.> ? @ A @B ?@B

tel. 602-830-899

./"HH;

PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

'( !"%! )($ ! " #$%#+  .@ C 

 % #$%#; @ .@B 

4GLGUVTCELC VGNY

7 8 6 > ,  ="@D!6

 E:9 9 !: * A  @A    944=E44

Prywatny Gabinet Konsultacyjny

KARDIOCHIRURGICZNY

W oparciu o art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku ! &'( 

G -  = # 5 /

  0  6 78 G Burmistrz Gminy A!/)/ !># , -  ! +/)Â  V 

)! !, |ME ) ! !)

)/ ! 0#1! &0 )&-

 &+ )+ !+!+ , 2

Asystent Kliniki Kardiochirurgii w Poznaniu ul. DÂługa 1/2

: !7 #' 

& = / J # D 

;  > &-&# $' # < - ;= 

q (  = EH1 3 3 =&) EH1  |VUAM_U' PAM*N

'|MP*MQO FMFMQOM"'

Dr n.med. Piotr Buczkowski

   Opieka dietetyczna + modelowanie sylwetki

â&#x20AC;˘ Ocena badaĂą: koronarografii i echo-serca â&#x20AC;˘ Kwalifikacja do zabiegĂłw operacyjnych (by-passy, operacje zastawek serca) â&#x20AC;˘ Opieka pooperacyjna PrzyjĂŞcia: kaÂżda III sobota miesišca od godz. 10:00 do 12:00 Hipokrates, WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Wojska Polskiego 13 Rejestracja: codziennie 18:00-20:00 tel. O601-793-838

+0+2('+ 517% &(+X+

 Z @D @ 15+ï)0+,4°9019#)ô%+#â#

=>&?@AB

#*) 13@ 7 7 *12#C7T7 T7*@2T #@42 "9:FE>:FDE

KOMPLEKSOWE LECZENIE, ZAAWANSOWANA DIAGNOSTYKA 3D

Porady dietetyczne dla:

&

? !/  & % $% 0 &/- A!/)/! ? !/  & % %$$ 0 &/- A!/)/! ? !/  & % % 0 &/- A!/)/!

KOMPLEKSOWE KURACJE 4567859:;<6=

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10; 62-330 Nekla

;, ; : ;:. ; . E ;   3 , E 3; U 7 : E.%&   | , E 3 % &% U ;U  ' 1.  . Â&#x2014; , E .3%. !: ..+3 3 3U  3 )! 2  . E- 3-  ; ; 3 %. ;  .  3 ,-  ( 2 oraz &  3 (

 !& 

&'(

7=  1G1   -  # 

 7$d#)(*)!#   "#  ! " ##' :& ;  ! " ( q-=

 #    )&# -& # # =  &  D -

#  

= = -# 

 A- = # ! # = - 

! 

   )= = -# ! q-=  - -&'  - ", 

-# = 3.3 ,3  3. Â&#x2014;*" , " & # F  0 &'(.  )  #'  &  

!& 7 7 : ; %& &3*() ; 00  ) /& D 

J # 0 -= &= 5A  A 0 -=  -7  G= -  # G  .:-  : ; :' "  &  & -7 = #  . - /& D 

J # 0 -= A N: # "=- 0 -= !**() A   ( - )#

 & ()  &    '& -& !  !& $- - 

 ! & # & & (

F Z #-& &   -   = ( #  A #-& 7) # #'

E '  -7 Z #-& )# &'(

 -& 7= !  -7 #!  ) (.

)!  -7  !& =&)   = ( #   -

 & & E !& Z #-& 7) #'   - ! # #' #' )(

  = !#' 

  & -&= !  # ! (  #   

  !& # &  ( !  & #'  7 (

7)  &#'  " &   & - -7# #! ! =   # )# &'A ( " &  #-& !#  &'#=   &# % # & -

 !& & 7 -  

F  & !& - & !& & A & !& -I & !& # - !# # 7) &! #   

 &# =  - & # (

 # )# &'(

# 

)## " #-&  #' #' 7 N& D 

J # 0 -= ! )  

! ! !& !  1 & H &#    223  ! &'A ( 

4 5 /    6 78 9 % !  # !  A 

; ;# D 7  H2H  )&

#)&   !&

 -I )# &'(

4 5 / H 0 3 19 : !7 

  &#-. / D 

J # 0 -=

 = 49 H3A2 A % " '

% ='

   ! " #" " "  # $ # 

implantologia ortodoncja protetyka stomatologia estetyczna endodoncja chirurgia

Gabinet w przychodni NOWAMED

  pn. 9:00 - 13:00, czw. 14:00 - 19:00

tel. 507-199-660 www.opieka-dietetyka.pl magda.glebowska@gmail.com PIERWSZA KONSULTACJA GRATIS!!!

%!&&'

Y P Y ' Q * M Q

Lek-249e

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze rstomatologia estetyczna rwybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia (resekcje, zatrzymane Ăłsemki) r *.1-"/5: r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

&

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

Os. LipĂłwka

6.87(&=1( /(&=(1,(

] H)**

%\[PPGRQPRV UQD > F C =4D#6 7 8 

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

tel.: 61 222 54 48 tel. kom.: 531 755 750 7 Â?N : Â?)# (okolice centrum Stary Browar)

www.alligodent.pl

GABINET STOMATOLOGICZNY  !"#$%#&%'()*++ '###,-#$"$-(.,..(/,.. 0$0(),..(1,..

2343/5+(5 , LARYNGOLOG lekarz specjalista

Danuta Kowalska

GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorki i czwartki 16.00-17.00 rejestracja w dniu przyj*cia po 15.00 tel. 61 436 11 95 Umowa z NFZ â&#x20AC;&#x201C; w NZOZ MED+reh Wrze;nia, ul. S<owackiego 42 we wtorki i ;rody od 9.00-12.00 tel. 61 436 61 19

Lek-339

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66,

&

lek. stom. ogĂłlnej

PAWEÂŁ KRUPKA

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA spec. W. Kwiatkowski

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

Lek-221

# U/  3' 

www.wrzesnia.info.pl

Gabinet Leczenia Nerwic Waldemar KieÂłczewski

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12 pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00

Zew-482

GABINET STOMATOLOGICZNY

Lek-304

8 marca 2013

&

12


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Gabinet Lekarski

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 27

lek. med. Henryk GĂłrniak

Lek-268a

PrzyjÄ&#x2122;cia codziennie po uzgodnieniu telefonicznym. 61 4362 989, 603 561 420

13

NZOZ Wrzenia, ul. Sdowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent-wrzesnia.eu Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

ul. Culica 2d/26

Specjalista pediatra chirurg dzieciÄ&#x2122;cy

www.wrzesnia.info.pl

tel. 61 4366-328, 608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

czynna od wt. do pt. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

PORADNIE PRYWATNE

Poradnia psychiatryczna wtorek Poradnia psychologiczna 2 i 4 roda miesi&ca Choroby tarczycy dr med. E. Schneider, wtorek

Lek-380

GABINET LEKARSKI Lek. Gerard WilczyĂąski

14.00-18.00 14.30-18.00 12.00-18.00

STOMATOLOGIA

Specjalista otolaryngolog

â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

 Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, leczenie kana'owe Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe,

wtorek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

- korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, licĂłwki bezporednie

DIABETOLOG

Kos-078

 Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw

lek. spec. chorĂłb wew.

Sabina Jurek Gabinet prywatny

Lek-369

 

 niejszej rejestracji

dr Piotr Wiszniewski

botoks korekcja zmarszczek mezoterapia modelowanie ust ( # lipoliza

      

Gabinet MEDYCYNY ESTETYCZNEJ /  *  f& q u  $vx

{ | %(  2 2 2

#$%% % #

UtQ*_

STOMATOLOGIA

] H)!

8 marca 2013

E/ U)! )!

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

HIPOKRATES

SPECJALISTA NEUROLOG

EXPRES

ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E; profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH

- neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych

WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 61 868-94-29, kom. 600-107-840

AL-FGPV

GABINET STOMATOLOGICZNY

VITADENT

lek. dent. Anita Orchowska-Cebularz od pn. do pt. 1700-2000 tel. 696 779 712 lek. dent. Marcin Cebularz pn./wt./pt. 1000-1400,_!CC00-1400 tel. 698 673 118 =<!>CÂ&#x2026;'_ =<!` $ 'Â&#x2020; 6797`H3f'$+g$m&##g

& 

tel. 61 4360-365, 506-585-086

Gabinet stomatologiczny XO.RzFLHOQD :U]HzQLD

Lek-278

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

Lek. med. JOANNA MICHALSKA

PROTETYKA

WHO 

GABINET CZYNNY CODZIENNIE 

 

  

 

 

 

 !

 

 Lek-247b

Lek-315a

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87

7 A   ?

 A A  @A C $!$(*$##G $HIJ K%!!H!L! P(HL C L CC L HIJ !< %! PP"  KQ L

 Q

P($P

 $

! !L*IPK%!#

3('% ,)*+(+ r

!R r 

r

 r 

r! %XP* r$ " 

rH(% 

(0)'%,)*+(+ rYP

"I ! P K rYP P[&!

-+.+$ -( * (0)'%,)*+(+ (0).(,+(0>

> 

@    :<44 [ =:<44

 @6 - :

 #4^#=#^!9

\  @ ]

Lek-300

lekarz dentysta Oferujemy: { &,

! & #!)&# { ) & { )# +!  ! !(- { 0! +! )# +! M,7 Â?: "HH()) H' :Â&#x2DC;3G333 :


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.stal-pol.pl

www.wrzesnia.info.pl

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5

JA P ROMOzC owe -6%

Serwis usĹ&#x201A;ug stalowych: Prasa krawÄ&#x2122;dziowa â&#x20AC;&#x201C; giÄ&#x2122;cie blach Wypalanie blach (plazma, acetylen) Gwintowanie rur Prostowanie walcĂłwki GiÄ&#x2122;cie elementĂłw zbrojeniowych Drobne prace Ĺ&#x203A;lusarskie

pe blachy tra .03. od 4 do 18.03.

t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

Wypalarka plazmowo-gazowa CNC

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

Maksymalny wymiar stoĹ&#x201A;u/blachy 3000 mm x 6000 mm GruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; palenia: tQMB[NPXBEPNN tHB[PXFEPNN PrÄ&#x2122;dkoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ciÄ&#x2122;cia do 15 m/min Realizacja oraz wykonawstwo modeli elementĂłw w Ĺ&#x203A;rodowisku CAD. CiÄ&#x2122;cie rur do Ĺ&#x203A;rednicy 320 mm i o dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;ci do 6000 mm na wycinarce plazmowej CNC (gruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; Ĺ&#x203A;cianki do 50 mm) MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wykonywania róşnego rodzaju otworĂłw ksztaĹ&#x201A;towych.

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 

Trapezowanie blachy ocynkowanej

:ÂŚ*,(/

WPRO

3U]HGZLRVHQQDREQLÂ&#x203A;NDFHQ

SROVNLHJRZĂ&#x2020;JOD

ST O

DU D PRO

Profil t-12 oraz t-18 A! CENT SzerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; arkusza 880 mm GruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; blachy 0,5 mm DĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wedle Ĺźyczenia

SprzedaĹź materiaĹ&#x201A;Ăłw hutniczych Istnieje moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu oraz ciÄ&#x2122;cia: czarnych blach (gilotynÄ&#x2026; do 12 mm), ksztaĹ&#x201A;townikĂłw, stali zbrojeniowej i innych wyrobĂłw hutniczych.

TYLKO Z NAMI STALOWE INTERESY!

GRZ\F]HUSDQLD]DSDVĂ?Z

%850,675=0,$67$,*0,1<:5=(Ĺ&#x2018;1,$

=DPĂ?ZWHUD]RGELHU]ZHZU]HyQLX FHQDJZDUDQWRZDQD

:U]HĹ&#x2019;QLDXO5DWXV]RZDWHO ID[  HPDLOZU]HVQLD#ZU]HVQLDSOZZZZU]HVQLDSO 0  1 & &#    223  ! &'( 

45 /  0  6 78 9

+/) ! &+! ) !+!

 )&- )& ,(0 ! 0#1! + 02 5R]F

(.223$ 1HNODXO3RZVWDĂ?FĂ?Z:ONS WHO

ul. Dworcowa 24 62-330 Nekla tel. 61/438-63-10 po godz. 16.00: 61/438-65-44 www.stalmet-nekla.pl biuro@stalmet-nekla.pl

Usl-565

8 marca 2013

Roz-937

14

1. 2.

: 3 N,

   $ ! #

% 

&'(

$% &%': 3 N,

0& ! &'(

% '   '

 ! " #

27/16

0,1021

PO1F/00024159/7

$% &%': 3 N,

0,1167 PO1F/00024159/7 27/18 ! " #   : ; # < " =-=- >? @ #

"#  ! " ##'  ) " ( 

% 

&'(

@! &= 

 ! = & !  !  7 

)&  -  J& D # )) &= % - 

$-  ! &' ;# D -  " (

0 ?>?G6G1   !& 1 45 /

" " =-=- ! 0 1 HH6   =& ! 2 9  -

   )& -   

4.

$ &'(

5 -

)& -  !&= #  - 3G  - )= # -

 - 3G1 - )= # 7-

  - 

5.

$) 

) 

0 &'(

 )  #    #' ) I # &'(

6.

*

#) )# 

:  !& & # ! #

+ 

 

 !&

+ , (#"H : ; %& &"()< ; *) + , (#!H : ; %& &"()< ;  % !

)   ) /& D 

J #

 " (

# &=E;& E 4&9

E =

 $  -.   !& -&  #

(. %  !

  ##'  - )# #  

6 

7.

, # 

&'(

#-(. &

8.

"& -

 !&

+ , (#"H 3.3 ,3 ,3. )<< ,>()?@A 3. << , + , (#!H 3.3 ,3 ,3. )*<< ,>()?@A 3. << , K)# # .  !& = #F (. &  & -. - 

 ! 7 # & " #

 &  :- ,&# ,   :.:,' B3  ,&  Â&#x203A; 3: 3 N,.C  #-(   ()< 4= #  I  (-7 '& -& /& D 

EJ # " ( 9 = # - . =  - 

/& D 

J # E6E21EEEH3HEE3 " & =    # )# &'(

 #-& #!  !&

" #' #-' &  & 7 E  ' -I & !& $) -7 #! ! EE# #  # &# =  &    !

Usl-547c

3.

TDK &

8.1 " &

62-200 GNIEZNO, al. Reymonta 26 3333 H':Â&#x2DC;:: : : #Â&#x153;"(HH"*(H"H*(!"H!H(*"

Roz-1409a

+ 4)(@ABDBEAAFBEA@AFGFEB"@#!+

8.2 % 

STALE KONSTRUKCYJNE: 3: 3 3-: 3  &: , 3 &:. .%.

  &:.-; 3 3  -:.3 :.

9.

/!

   

 10. 5- > 

A #-& &   - = #  .   =

( #  L #-& 7) # #'

E '  -7 H3 .%.  -:3h ; ,E h33.; : % | % ;,E h3 : ;% , :3  :  3 .  ,E  ,3< : ; A #-& 7) #'   - ! # #' #' )(

  = !#' 

  & -&= !  # ! (  #

     !& # &  ( !  & #'  

7 (

7)  &#' 

0)# 

-# =

 -7#' #-(. - (=

 & ,& 

' . &  !&  . #!

- (= &  H 2

-& )# & &'(

 & 7 4 5 / H -& 3 361

 78I 9 @ !    !& =&) ! &  E #-&

  #' ## : !7 

  &#-. "# = J-

J& 

K' -&# /&

D 

J # " (

&= ;& -7  = H H 6


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

PRODUCENT OKIEN I DRZWI =<!BÂ&#x2C6;+( IG, _ Â&#x2026;) $( <)$Â&#x2020;

<!Â&#x2026;GCÂ&#x2020;OKÂ GGJÂ ,OKGGJÂ J

www.wrzesnia.info.pl

15 Bd-416

8 marca 2013

v  x v ?  x v  ? x v  @'

Skorzystaj z atrakcyjnych zimowych cen

Nauka jazdy Doszkolenia

:DOGHPDUDÄŁOLZF]\Ä&#x2122;VNLHJR

Andrzej GoliwÄ&#x2026;s

:635=('$ÄŻ<

kat. A, A1, B 604-918-912 Kre-352

Edu-586

ww-257

7232*5$),$&,6=< ]ĂŁ

'UXNDUQLD:\GDZQLFWZD.523.$ XO)URPERUVND %LXUR2JĂŁRV]HÄ&#x2122;:LDGRPRĤFL:U]HVLÄ&#x2122;VNLFK XO-DQD3DZĂŁD,,

Rol-293

.VLÄ?JDUQLD'RP.VLÄ&#x2C6;Ä°NL XO5\QHN

]  

7 : E.

IZ]AQA$D\H() X=N7\S]] IZ]AQA$D\H() MVSUVINL$US H >\D$UÂ?+X$N 6 D$LMVS=LU$L[ LVSMLUQ D$LDLZAUVI$\$DUVIA!! =V`UVIZDMZM=H)) 3  =+d(( =V`UVIZDMZM=H)"( 1  =+d! 2 LD\VDI=]M]VUSD! IZ]AQA$DIZÂ?UNVÂ&#x2C6;MASD) \D$U*H7$]$L[LIVSN

232 H 232

= 3.3 ,3 J% :: K' 6 6

21

3

D  '

3 3 216

1

21

3

226 

 3 3

"# # # # =  !=.  6 

    ( # =  # &! & $ %- 3E -   : .$]7MLM : 7\ ;7 : "H(H*( :  !7= #' # = #' 

 = # q #   !  &    

J ;= ! J$q%K:@ :K " J) 7= - D# # = ) # ) -7 #= # & # -# -   # : !7 & -

 = #

 !   

 

ULOTKI PLAKATY WIZYTĂ&#x201C;WKI [BQSPT[FOJFÇŻMVCOF LPNVOJKOF VSPE[JOPXFrLSĂ&#x201C;XLJ[JOEZXJEVBMOZNOBESVLJFNJXJFMFJOOZDI

T[ZCLPrQSPGFTKPOBMOJFrXZHPEOJF ESVLVKFNZrQSPKFLUVKFNZrPQSBXJBNZrESVLVKFNZrQSPKFLUVKFNZrPQSBXJBNZrESVLVKFNZ

%PLPǤDB

NBSDBUSXB NFHBQSPNPDKB

na druk ÇŻSFEOJDIJEVČ&#x192;ZDI OBLÂ?BEĂ&#x201C;X

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

15% SBCBUV

LSPQLBOFUQM

YPY'Q*MQ

" -&   & = ! J$q%K:@ :K oferuje do E. :&-  ..  &  J ;= # J$q%K:@ :K J) 7= - 

WrzeĹ&#x203A;nia, Fromborska 18 drukarnia@wrzesnia.info.pl

61 437 49 50


16

8 marca 2013

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

Numer 1192  

Wiadomosci Wrzesinskie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you