Page 1

Pyzdry, s. 16

Marta Malanowska zaprasza do Cyfrowego...

20 lipca 2012 NR 29 (1159/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Ludzkie pasje, s. 8

Piłka nożna s. 23

Born To Ride – Braterstwo, Zaufanie, Przyjaźń i... jazda!

Waldemar Przysiuda asystentem trenera I-ligowej Warty Poznań

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

501 677 731 lub 501 677 838

Śmierć na torach

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Zamieszanie wokół ogródków działkowych, ludzie boją się ich likwidacji Temat tygodnia, s. 2

Maszynista trąbił, oni nie słyszeli. Intercity z prędkością 140 km/h przejechał dwóch robotników kolejowych.

Żmije w Opatówku! Spokojnie – to nie jadowite żmije, tylko zaskrońce... Aktualności, s. 7 Praca za granicą to dla młodzieży nie tylko zarobek, ale też szlifowanie języka Wakacje, s. 10

Tomasz Małecki

Do tragedii doszo na kolejowej obwodnicy Wrzeni w czwartek (19 lipca), przed godzin 9.00. Wypadek mia miejsce kilkaset metrów za Somowem, tu przed wiaduktem przecinajcym lini w kierunku Gniezna. M czyni byli pracownikami jednej z firm z województwa ódzkiego. Wymieniali podkady kolejowe. Jak doszo do tego, e nie syszeli sygnau nadawanego przez maszynist pocigu relacji Amsterdam – Warszawa? Spróbuj to ustali prokuratura oraz specjalna kolejowa komisja. Na razie wszyscy snuj przypuszczenia. – Ka dy pracownik znajdujcy si na torach do-

 Kolejarze puścili ruch tylko w kierunku Warszawy staje od dy urnego przez radiotelefon informacje o tym, e nadje d a pocig. Nie wiem, co si stao. Mo e myleli, e zd przykrci jeszcze jeden pokad? – domyla si kierowniczka pocigu. Pracownicy przykrcali podkady specjalnym urzdzeniem o napdzie spalinowym, które pracuje bardzo gono. Jak si nieoficjalnie

dowiedzielimy, to wanie mogo by przyczyn faktu, e nie syszeli nadje d ajcego skadu. Midzynarodowy pocig nie zd y si zatrzyma. Ciao jednego z m czyzn zostao cakowicie zmasakrowane. Na torach, na odcinku kilkudziesiciu metrów, znajdoway si fragmenty zwok. Drugi z pracowników zosta prawdopodobnie potrcony. Jego

Fot. Tomasz Małecki

ciao (w caoci) ledczy znaleli na nasypie kolejowym. Skad wyhamowa prawie kilometr dalej. Utrudnienia w ruchu kolejowym trway wczoraj na tym odcinku przez kilka godzin. Kolejarze przepuszczali tylko pocigi jadce od strony Warszawy. Na miejscu wypadku pojawia si policja, stra oraz prokurator. Do tematu wrócimy za tydzie.

Lonka wygrał Tour de Pologne Mordercze treningi i obozy w Hiszpanii przyniosły efekty. 32-letni Radosław Lonka powtórzył zeszłoroczny sukces. Amatorski Tour de Pologne w tym roku mia dwa etapy. W pierwszym, 39-kilometrowym wycigu zorganizowanym 10 lipca – ze startem i met w Jeleniej Górze – Radek, po nieudanej ucieczce, zaj drugie miejsce. Pi dni póniej – w drugim etapie, w Bukowinie Tatrzaskiej – zawodnik poznaskiego Corratec Team by ju pierwszy, z 51 sekundami przewagi nad drugim zawodnikiem.

– Wycig zacz si od 6-kilometrowego podjazdu. Gonienie czoówki zabrao mi du o si, ale dopadem j na 15. kilometrze – relacjonuje wrzenianin, zeszoroczny zwycizca tego samego wycigu. Fotokomórka na jednym z ostrych zjazdów pod Bukowin zarejestrowaa Radka pdzcego 106 km/h! 32-latek wygra 30 tys. z i profesjonalny rower. – To na razie mój najwikszy sukces. Dziki temu zostaem powoany do kolarskiej kadry narodowej. We wrzeniu czekaj mnie mistrzostwa wiata z zawodowcami w Holandii. Mam nadziej, e dobrze wypadn – mówi Lonka. DAI (wicej na www.wrzesnia.info.pl)

Air Soft Gun – sami szkolą się w wojaczce, a wyglądają jak prawdziwe wojsko Aktualności, s. 9 Zmarł Janusz Kosiński, były dziennikarz „WW” Aktualności, s. 6 Geodeci mierzą i spisują budynki – nie bójmy się ich Aktualności, s. 5 Dlaczego na basenie nie działa mała niecka Wakacje, s. 11 www.wrzesnia.info.pl

 Indywidualnym sponsorem Radka jest firma Intermilk Adam Szalaty

Fot. RN


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Pamiętamy o ogrodach SONDA

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Henryk Orzechowski, emeryt: – Działki w naszym mieście są raczej zadbane. Duşo zaleşy od ludzi, którzy je uprawiają. Starsze osoby nie zawsze mają siły i moşliwości, şeby utrzymać idealny porządek. Uwaşam jednak, şe ogrody działkowe są potrzebne w mieście. Szczególnie osoby, które mieszkają w blokach, są spragnione odpoczynku wśród zieleni.

zdaniem uşytkowników www.wrzesnia.info.pl xyz: Nie jestem działkowcem, ale znam wiele osób,

które mają działki. Trudno mi powiedzieć, czy PZD jest potrzebny. Mogę tylko powiedzieć, şe wrzesińskie ogrody są zadbane. Porządek na działkach jest. Ludzie sobie pracują, sadzą marchewkę itp., więc po co cokolwiek zmieniać na siłę. No, chyba şe ktoś ma w tym interes. I róşnego typu szemrane stowarzyszenia juş szykują się do przejęcia działek. działkowiec: PZD to towarzystwo wzajemnej adoracji. Powinni wreszcie się za nich zabrać. basiulka: Mój dziadek uprawia działkę od kilkunastu lat. Od wiosny do jesieni prace ogrodowe wypełniają mu cały wolny czas. Nie orientuje się w całym tym zamieszaniu wokół działek, ale bardzo boi się o swój skrawek zieleni. Politycy wspierani przez media robią niepotrzebny szum wokół sprawy i mącą w głowach biednym działkowcom.

Graşyna Silakowska, nauczyciel: – Z moich obserwacji wynika, şe działkowcy dbają o swoje ogrody. Działki są bardzo potrzebne w przestrzeni miejskiej. Ogrody usytuowane są z reguły na obrzeşach miasta, więc nikomu i niczemu nie przeszkadzają. Działki szczególnie waşne są dla starszych ludzi – to dla nich wytchnienie od miejskiego gwaru, poza tym prace ogrodowe zapewniają seniorom aktywność. Dorota Gołąb, germanista: – Ogródki działkowe są zadbane, bo to dla wielu osób miejsce weekendowego wypoczynku. Najwięcej czasu na działkach spędzają ludzie starsi i w średnim wieku. Tereny działkowe są bezdyskusyjnie potrzebne we wszystkich miastach.

Czy działki są waşnym elementem miasta?

Edward Šyskawa, rencista: – Sam nie jestem działkowcem, ale mój brat od lat uprawia działkę. Większość działkowców dba o swoje ogrody. Nie rozumiem, po co te zmiany w przepisach. Przecieş wszystko jest dobrze tak, jak jest. Działki są potrzebne, bo dla mieszkańców miast to relaks i odpoczynek. Często osoby mniej zamoşne spędzają tam wakacje. Wielu starszych ludzi nie wyobraşa sobie şycia bez pracy i odpoczynku na działce.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

Z

miana ustawy nie oznacza likwidacji dziaek! To tylko niektórzy dziaacze zwizku dziakowców tak ujmuj problem, chcc zachowania dotychczasowego stanu rzeczy, poniewa ustawa w dotychczasowym ksztacie zapewniaa im liczne korzyci. Syszy si równie , e teraz, kiedy uchylono obowizywanie ustawy (bo urgaa Konstytucji RP!), pazerne gminy nao na biednych dziakowców wysokie opaty z tytuu dzier awy dziaek, co jest kolejn bzdur. Nic nie wskazuje na to, eby burmistrzowie, wójtowie czy prezydenci miast byli idiotami, którzy dla paru groszy pozbawi si gosów kilku tysicy u ytkowników dziaek. To byoby zbiorowe samobójstwo samorzdowców. Spokojnie, drodzy dziakowcy – nikt wam nie zabierze dziaek, ani te nikt nie bdzie wam kaza za nie paci Bóg wie jak du o. A nawet wicej – nowa ustawa prawdopodobnie zlikwiduje monopol Polskiego Zwizku Dziakowców i przymus nale enia (i opacania skadek) do PZD, co spowoduje powstanie wielu zwizków, a ka dy bdzie móg zapisa si do takiego, który najlepiej zatroszczy si o swoich czonków.

W tym tygodniu postanowiliśmy zająć się gorącą sprawą ogródków działkowych. Przechodniów zapytaliśmy, czy rodzinne ogrody działkowe w naszym powiecie są zadbane i czy działki są potrzebne w przestrzeni miejskiej?

tak

22%

61%

17%

nie

nie mam zdania

Satyryczny komentarz tygodnia: działkowcy szykują się do... uzbrojenia działek

Co z Ustawą o ogródkach działkowych? Tomasz Małecki: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ponad 20 paragrafów Ustawy o Rodzinnych Ogródkach Działkowych i dał posłom półtora roku na napisanie nowej ustawy. Co pani sądzi o tym orzeczeniu? Krystyna Poślednia, poseł na Sejm RP (PO): – Cieszę się z wyroku Trybunału. Juş w 2005 roku, kiedy byłam wiceburmistrzem Wrześni, samorządy protestowały przeciwko ustawie, i teraz Trybunał potwierdził część wątpliwości samorządów sprzed sześciu lat. Platforma Obywatelska ma pomysł na nową ustawę. Ustawa upodmiotowi działkowca, który na danym terenie gospodaruje. Pozwoli teş na zakładanie dowolnych stowarzyszeń, aby działkowcy nie byli skazani na PZD. Oczywiście w nowej ustawie znajdą się zapisy na temat opłat.

ww-246

NAGROBKI PluciĂąski

http://www.facebook.com/ KropkaWydawnictwo

wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

     !  " #

61 436-27-33, 436-29-49

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

*$=)$67 

  RERN&HQRVXDeska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 Sa-412d

Roz-863

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

TARTAK NEKLA

  

DOM-GAZ

ceny od 1850 zÂł

WrzeĹ&#x201C;nia ul.Warsztatowa 11(przy piekarni) tel. 602-39-37-52 602-67-87-01 ./,0$7<=$&-$

GAZ

Zew-469

Reklama

tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

GAZ EKO-GAZ

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00


20 lipca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

AktualnoĹ&#x203A;ci Powiat w kukurydzy W tym roku nie ma tzw. maĹ&#x201A;ych Ĺźniw, bo przymrozek niemal doszczÄ&#x2122;tnie zniszczyĹ&#x201A; uprawy rzepaku i jÄ&#x2122;czmienia ozimego. Sprawca tragedii zosta ju ustalony â&#x20AC;&#x201C; to mrĂłz z 26 stycznia. Temperatura w cigu doby spada wtedy z zera do minus jedenastu stopni. Do tego przyszed silny wiatr. Tak drastyczny skok okaza si zabĂłjczy dla ozimin. Rolnicy naocznie przekonali si o tym pod koniec marca. Skal zniszcze wida rĂłwnie w szacunkowych danych dotyczcych zbĂł ozimych z WojewĂłdzkiego Orodka Doradztwa Rolniczego oddzia Wrzenia. W 2011 r. na terenie powiatu byo 6500 ha pĂłl zasianych pszenic, w tym pozostao ledwie 450 ha. Pszen yto â&#x20AC;&#x201C; odpowiednio:

4800 i 1000 ha, jczmie 700 i 60 ha, rzepak 3500 i ok. 200 ha. Przetrwao yto, dla ktĂłrego uprawy utrzymay si na podobnym poziomie (3700 ha). â&#x20AC;&#x201C; Rolnicy musieli zasia zbo a jare, ktĂłre s niestety o co najmniej 40 proc. mniej wydajne, oraz kukurydz. W ubiegym roku byo jej ledwie 700 ha, teraz jest okoo 3000 ha â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Pawe Antkowiak, kierownik wrzesiskiego WODR-u. â&#x20AC;&#x201C; Plony mimo wszystko zapowiadaj si dobrze, cho nie mamy maych niw, a na kukurydz trzeba bdzie poczeka do pĂłnej jesieni. Nie wiadomo jeszcze, jakie koszty zwizane z dosuszaniem kukurydzy ponios rolnicy. Im mniejsza bdzie wilgotno, tym lepiej dla rolnikĂłw. A wic nie dzielmy skĂłry na niedwiedziu. Wydaje mi si, e nie powtĂłrzy si ubiegy rok, gdzie by superplon i warunki do zbioru â&#x20AC;&#x201C; dodaje.

â&#x20AC;&#x201C; Tak naprawd trudno teraz mi powiedzie, co bdziemy skupowa, ile i kiedy. Sytuacja ze zbo ami jest bardzo pogmatwana â&#x20AC;&#x201C; informuje Stanisaw Spurtacz, dyrektor Golpaszu SA w Grabowie KrĂłlewskim. â&#x20AC;&#x201C; W czwartek rzepak skupowalimy w cenie 2053 z za ton i o parametrach 2 proc. zanieczyszcze i 9 proc. wilgotnoci. Zamierzamy skupowa tak e jczmie i pszenic paszow â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Edward Koodziski, prezes GS Wrzenia. â&#x20AC;&#x201C; Rzepak skupujemy w cenie 2100 z za ton, pszenic konsumpcyjn 1020 z, paszow 950 z, kukurydz 930 z. Ceny na tym poziomie powinny si utrzyma rĂłwnie w czasie niw. W tym roku ceny zbĂł mo na uzna za wysokie â&#x20AC;&#x201C; ocenia Klemens Krzywosdzki, mened er ds. skupu w Ossadkowski SA z Wrzeni. FIB

www.wrzesnia.info.pl

3 Mniej OrlikĂłw i stadion przy Kaliskiej w letnim remoncie Ratusz zamyka czasowo w wakacje dwa z piciu OrlikĂłw na terenie gminy. â&#x20AC;&#x201C; Tak jest najlepiej. Sprawdziem osobicie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Jarosaw Malicki, naczelnik wydziau owiaty i sportu. Obecnie do 31 lipca (oprĂłcz niedziel) czynne s Orliki przy: Gimnazjum nr 2, SSP nr 1 oraz szkole w Nowym Folwarku. â&#x20AC;&#x201C; W lipcu i sierpniu dostpne s u nas zawsze trzy Orliki, dwa w miecie i jeden na wsi. W pierwszych dwĂłch tygodniach lipca dziaay te przy SSP nr 2 i Gimnazjum nr 1, i nie byo problemu, eby si na nie dosta. W drugiej poowie lipca dziaaj boiska przy SSP nr 1 i Gimnazjum nr 2, i sytuacja jest podobna, jak w pierwszej poowie lipca â&#x20AC;&#x201C; wylicza Malicki. â&#x20AC;&#x201C; Byem dzisiaj na obu Orlikach i animatorzy potwierdzili, e nie ma problemu z dostaniem si na boiska. Podobnie jest na Orliku

w Nowym Folwarku. Z tego te wynika, e nie ma potrzeby uruchamiania w wakacje wszystkich OrlikĂłw â&#x20AC;&#x201C; dodaje naczelnik. Zwykli obywatele na razie nie mog jednak korzysta ze stadionu lekkoatletycznego przy ul. Kaliskiej. â&#x20AC;&#x201C; Ze wzgldu na usterki wykonawca zosta zobowizany do ich usunicia do koca lipca, w ramach obowizujcej gwarancji. Do tego momentu korzystanie ze stadionu szkolnego bdzie ograniczone tylko dla przygotowujcych si do zawodĂłw lekkoatletycznych rĂł nego szczebla. W sierpniu, po usuniciu usterek, bdzie mo na korzysta ze stadionu szkolnego na zasadach, ktĂłre obowizyway do tej pory, czyli po 15.00 bdzie jedna osoba odpowiedzialna za otwieranie i zamykanie stadionu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Kinga Wojciechowska z ZSTiO. FIB

Reklama

:U]HÄłQLDXO)URPERUVNDsWHO

%LXUR2JÄ&#x;RV]HÄĄ

XO-DQD3DZÄ&#x;D,,WHO Przyjmujemy UĂ?ZQLHĹ&#x2018;RJÄ&#x;V]HQLDGR

   !"# - QDRĹ&#x2019;ZLDGF]HQLH GODHPHU\WyZUHQFLVWyZUROQLNyZ GODRVyESUDFXMÄ&#x2030;F\FKLSURZDG]Ä&#x2030;F\FKG]LDâDOQRĹ&#x2019;Ă˝JRVSRGDUF]Ä&#x2030;

JRWyZNDZ\SâDFDQDZPLQXW

CHWILĂ&#x201C;WKI od 50 do 1000 Video-Best WrzeĹ&#x203A;nia, Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 17 tel. 61 436-51-98

Usl-745

$"#%

AUTORYZOWANY PUNKT SPRZEDAĹťY


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

W oczekiwaniu na skład Kierowcy zostają pomiędzy opuszczonymi szlabanami na przejeździe kolejowym.

bya przyczyn zapalenia si trawy przy ul. Lenej. Ogie ugaszono za pomoc tumic. Zdarzenie miao miejsce 15 lipca.

„ 14 lipca stra acy usuwali konary drzew z chodników przy ul. Opieszyn i Szkolnej.

 Zablokowany kierowca samochodu osobowego (po prawej) nie zdecydował się na wyłamanie rogatek Zdaniem mieszkaca Sokoowa, to nie bya pierwsza taka sytuacja. Wszystko przez to, e – jak twierdzi – szlabany s automatycznie podnoszone do góry midzy przejazdem dwóch pocigów w krótkim czasie. – Rogatki otwieraj si na kilka sekund i zaraz si zamykaj. Kierowcy nie zd aj przeje d a. Szlabany powinny by otwierane dopiero

Rybny wyrok Zosta przyapany na kradzie y sklepowej. Pracownicy ochrony nie wiedzieli, z kim maj do czynienia – dopiero póniej okazao si, e to „czowiek instytucja”. Rzecz miaa miejsce 23 lutego br. w jednym z wrzesiskich marketów. Marcin L. robi zakupy. Zwraca na siebie uwag, bo nie wzi koszyka i dziwnie si zachowywa. Bdc na stanowisku rybnym, wo y w spodnie pi pró niowo pakowanych ososi. Po drodze, tak dla niepoznaki, wzi dwa piwa. Tylko za nie zapaci. Zosta zatrzymany tu po przekroczeniu linii kas. Ochroniarze poprosili go na zaplecze. Tam wyj skradziony towar i rzuci nim o cian. – Co mi teraz zrobicie? Nic nie udowodnicie! – wykrzykiwa i grozi interweniujcym pracownikom: e nie wiedz, kim jest, e skróci ich o nogi i jeszcze wsadzi im kos (nó ) w puca. Respektu nie czu nawet przed umundurowanymi policjantami – nie chcia podda si badaniu na zawarto alkoholu w wydychanym powietrzu, a ju na komendzie przestrzega przed samookaleczeniem. Koniec koców, trafi do Szpi-

tala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnienie. Kartoteka karna 32-latka robi imponujce wra enie. Kilkanacie razy wszed w konflikt z prawem – a to obrabowa budki na zieleniaku, a to uderzy kogo pici w twarz, a to z siekier w rku wtargn do sklepu. Kilka lat spdzi w zakadach karnych. Tym razem usysza zarzut kierowania grób karalnych. Nie przyzna si do tego. – Miaem przy sobie tylko piwo, za które zapaciem. Ochroniarze przynieli t ryb, jak ju byem na zapleczu – tak wersj wydarze przedstawi prokuratorowi. Z przeprowadzonego badania psychiatrycznego wynikao, e Marcin L. mo e bra udzia w postpowaniu sdowym. W przeszoci leczy si w poradniach zdrowia psychicznego i odwykowej. Biegy napisa m.in.: „Od I klasy szkoy podstawowej uczszcza do szkoy specjalnej we Wrzeni. Ukoczy 6 klas. Potem y z dnia na dzie”. Podczas rozprawy (25 czerwca) oskar ony zmieni front; przyzna si do winy i odmówi skadania wyjanie. Skazano go na 7 miesicy pozbawienia wolnoci. TOS

Wandale zniszczyli kilka znaków 16 lipca trzej m czyni, wracajc z zabawy, znaleli w sobie do siy, by niszczy napotykane po drodze znaki. Delikwenci w wieku od 18 do 20 lat uszkodzili w sumie dziewi znaków, wszystkie na odcinku drogi powiatowej Chrustowo – Gorzyce (gmina Miosaw).

„ W ostatnim czasie stra acy na terenie powiatu wrzesiskiego usuwali a cztery gniazda owadów. Jedno gniazdo os ulokowao si na terenie orzechowskiego basenu. Druhowie interweniowali 11 lipca. Nazajutrz usuwali gniazdo szerszeni przy ul. Koszarowej. Drugie gniazdo os znajdowao si na ul. Kociuszki, a trzecie na wrzesiskim cmentarzu komunalnym. Gniazda usuwano 14 i 16 lipca. „ Zaprószenie ognia

Sprawcy (caa trójka to mieszkacy Gorzyc) trafili w rce miosawskich policjantów ju po kilku godzinach. W momencie zatrzymania byli trzewi. Przyznali si do winy i dobrowolnie poddali karze. Powiatowy Zarzd Dróg oszacowa straty na 1075 z. KUL

po przejechaniu ostatniego pocigu. Nie dochodzioby wtedy do niebezpiecznych sytuacji. Nie mo e by tak, e rogatki ledwie co si otworz, zaraz si zamykaj. – mówi Chudy. Janusz Narony, który dba o prawidowe dziaanie wszystkich urzdze znajdujcych si w obrbie przejazdów na terenie powiatu, obarcza ca win wycznie kierowców.

paliy si mieci w koszu. Przyczyn po aru – jak atwo si domyli – byo zaprószenie ognia.

– Nie zwa aj na czerwon sygnalizacj i wje d aj na przejazd nawet wtedy, gdy zbli a si pocig. Std te problemy. Rogatki s zamykane prawidowo – mówi Naro ny. A co zrobi, kiedy zostaniemy uwizieni na przejedzie kolejowym? – Kierowcy tirów wyamuj rogatki... – odpowiada Janusz Naro ny. ukasz Róaski

Fotoradar w Nekli będzie pstrykał fotki całą dobę

Prawie trzysta nowych fotoradarów stanie do końca roku w całej Polsce – zapowiedział Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Przypomnijmy, że obecnie w okolicach Wrześni znajduje się pięć skrzynek na fotoradary: dwie w Węgierkach oraz po jednej w Zasutowie, Nekli (na zdjęciu) i Stroszkach. Kierowcy nie mieli pewności, w której skrzynce znajduje się urządzenie rejestrujące prędkość pojazdu. Według rozporządzenia ministra infrastruktury z czerwca 2011 roku, skrzynki znikną... – Ale dopiero za dwa lata – wyjaśnia Aleksander Żołędziowski, naczelnik Wydziału ds. Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD w Poznaniu. Jak dodaje, niebawem w Nekli zostanie zainstalowany nowy, stały fotoradar. Będzie on specjalnie oznakowany (kolor żółty) i ma działać całą dobę. – Pozostałe skrzynki będziemy wykorzystywać do urządzeń, które przejęliśmy od policji – dodaje naczelnik. Zdjęcie z zarejestrowanym wykroczeniem zostanie przesłane cyfrowo do warszawskiej centrali ITD. – Na podstawie numeru rejestracyjnego określimy właściciela pojazdu i wyślemy na adres jego zameldowania formularz z prośbą o wskazanie osoby, która popełniła zarejestrowanie wykroczenie – kończy Żołędziowski. TOM

Kobieta potrąciła mężczyznę na oznaczonym przejściu dla pieszych Kierująca oplem astra potrąciła 32-letniego mężczyznę. Do zdarzenia doszło na jednym z przejść dla pieszych na ulicy Kolejowej we Wrześni, w czwartek, 12 lipca. 56-letnia kobieta (mieszkanka gminy Września) jechała od ul. Dworcowej w stronę ul. Wrocławskiej. Niestety, nie udzieliła pierwszeństwa pieszemu, który

„ 15 lipca na ul. 3 Maja

Fot. Mirosław Chudy

przechodził pasami na drugą stronę ulicy. Rzecz miała miejsce około godziny 17.20. Mężczyzna (mieszkaniec gminy Miłosław) z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony do wrzesińskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierująca samochodem osobowym była trzeźwa. KUL

„ Konar drzewa zagro-

dzi przejazd jedn z ulic w Orzechowie. Jego usuniciem zajli si miejscowi druhowie. Interweniowali 12 lipca. KUL

Kronika policyjna

Do takiego zdarzenia w Sokoowie doszo chocia by w niedziel, 15 lipca, krótko przed godzin 20.00. Wówczas to na przejazd kolejowy Wrzenia – Sokoowo wjecha samochód osobowy i motocykl. Niestety, kierowcy nie zdoali opuci przejazdu i utknli pomidzy opuszczonymi szlabanami. Tymczasem zbli a si do nich pocig. – Kierowca auta, którym podró owaa caa rodzina, podjecha maksymalnie blisko rogatki, tak by nie by na torze – relacjonuje radny Mirosaw Chudy, wiadek zdarzenia. – Na szczcie pocig go nie zahaczy. Ale gdyby to byo wiksze auto, byoby gorzej – zapewnia.

Straż Pożarna

4 Zdarzenia

„ Na rondzie im. Jerze-

go Popieuszki (ul. Gnienieska) 54-letni kierowca hondy accord nie udzieli pierwszestwa przejazdu i zderzy si ze skod. Na sprawc kolizji nao ono mandat w wysokoci 250 z. Dziao si to 14 lipca.

„ Kierujca oplem vectra

nie zachowaa bezpiecznej odlegoci pomidzy pojazdami i najechaa na ty mercedesa sprintera. 26-letnia kobieta zostaa ukarana 250-zotowym mandatem. Do zdarzenia doszo 15 lipca na skrzy owaniu ulic Bukowej i Cisowej w Bierzglinku.

„ Tego samego dnia 24-letnia kobieta prowadzca bmw zasna za kierownic. Jej auto zjechao na lewe pobocze, a nastpnie uderzyo w przydro ne ogrodzenie. Rzecz dziaa si w Noskowie. Kierujca ukarana zostaa mandatem (300 z). „ Dwóch nietrzewych

rowerzystów zatrzymano 14 lipca w Orzechowie. 48-latek dmucha w balonik na ul. Starowiesjkiej, a 19-latek na Dworcowej. Pierwszemu wykazao 0,34 mg/dm3 alkoholu, drugiemu 0,70 mg/dm3.

„ 17 lipca pijany cyklista

zosta zatrzymany tak e na ul. Dworcowej w Pyzdrach. 17-latek wydmucha 0,36 mg/md3. KUL


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

5

Aktualności

Spisują grunty i budynki Od kilku tygodni do domów wrześnian pukają geodeci wynajęci przez starostwo powiatowe. Czego szukają? Specjalici Wielkopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej Geo-Lex z Konina przeprowadzaj tzw. modernizacj ewidencji gruntów i budynków. – To dziaania techniczne, organizacyjne i administracyjne, wykonywane w imieniu starosty w ramach zamówienia publicznego – wyjania Jolanta Pielak, naczelnik Wydziau Geodezji, Kartografii i Nieruchomoci. – Prace te maj na celu pozyskanie danych o budynkach i lokalach, midzy innymi w oparciu o przeprowadzony w terenie wywiad.

Specjalici pytaj m.in. o rok zakoczenia budowy, wymiary budynku, liczb kondygnacji naziemnych, rodzaj materiau cian (mur, drewno itd.). Jak podkrela Jolanta Pielak, geodeci w uzasadnionych przypadkach bd przeprowadza pomiary uzupeniajce, konieczne dla okrelenia prawidowych parametrów technicznych i budynków i lokali. – Przedsiwzicie to ma na celu tak e zmodyfikowanie istniejcych danych ewidencyjnych i przystosowanie ich do wymaga okrelonych w prawie geodezyjnym – dodaje naczelnik. Geodeci bd pracowali do poowy wrzenia. W tym czasie odwiedz osiedle Sawno oraz ulice: Zamysowskiego, Culica, Ciszaka, Konop- Inż. Krzysztof Wojewoda przy nickiej, Kosynierów, wirki i Wigu- budynku Wydawnictwa Kropka Fot. TOM.

ry, a tak e cz ulicy Szkolnej, ulice: Sowian, Kiliskiego, Legii Wrzesiskiej, Chrobrego, Batorego, Wiewiórowskiego i cz Sowackiego, ulic Wybickiego, Puaskiego oraz Bema. – Dla tego obszaru na razie nie zostaa zao ona ewidencja, która obejmowaaby równie budynki i lokale – informuje urzdniczka. Koszty przeprowadzenia operacji s ogromne – wynosz 95 940 z brutto – jednak nie obci aj bezporednio bud etu powiatu. Dotacj na modernizacj ewidencji gruntów i budynków przydzieli wojewoda wielkopolski. Starosta 30 marca ogosi przetarg. Zwyciska firma 11 maja podpisaa umow i geodeci mogli przystpi do pracy. J. Pielak podkrela, e jeli kto ma jakiekolwiek wtpliwoci

co do pracy geodetów, to mo e ich zwyczajne wylegitymowa. – Osoby te na danie wacicieli nieruchomoci winny okaza si upowa nieniem wydanym przez starost wrzesiskiego – mówi naczelnik wydziau geodezji. Na razie jednak pracownicy GeoLeksu nie musieli zbyt czsto przedstawia zawiadcze. – Na pocztku wyjaniamy, o co chodzi, i zazwyczaj mieszkacy nie legitymuj nas. Tylko bardziej nieufni prosili o dokumenty. W sumie ju prawie skoczylimy prac w terenie. Zostao mo e z 10 proc. budynków, w których nie zastalimy wacicieli. Teraz nasi pracownicy w siedzibie firmy bd wprowadza dane – poinformowa nas in ynier Krzysztof Wojewoda. Tomasz Maecki

Reklama

KSERO kolor: cz-b A4: 0,20 zł A4: 2,50 zł A3: 0,35 zł A3: 5,00 zł ul. Jana Pawła II 14, Września - Biuro Ogłoszeń „WW”, tel. (61) 640-01-01

5(67$85$&-$‡%$5

XO']LHFL:U]HVLĽVNLFK rezerwacje, dowóz

Zew-452

10.00 - 23.00 ORYGINALNA KUCHNIA ORIENTALNA

Gas-314

WHO 


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Konie z zupą Choroba zabrała pasjonata... i gaciohurtem Zmar w nocy z 16 na 17 lutego w swoim domu w Bagatelce (gmina Miosaw). Mia 70 lat. J. Kosiski urodzi si 16 kwietnia 1942 r. w Ostrowitem. Swoj karier zawodow rozpocz w 1961 jako instruktor kulturalno-owiatowy w Powiatowym Domu Kultury w Koninie. W latach 1962-1964 by suchaczem Studium Nauczycielskiego nr 1 w Poznaniu. Po jego ukoczeniu rozpocz prac jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Bardzie. Jako polonista pracowa tam do 1969. Do 1973 peni funkcj dyrektora Szkoy Podstawo-

wej w Mikuszewie. Po reorganizacji owiaty, któr przeprowadzono w latach 70., przeszed do Zbiorczej Szkoy Gminnej w Miosawiu, gdzie peni funkcj zastpcy dyrektora szkoy. Od 1974 do 1990 przebywa na urlopie bezpatnym w owiacie – bo rozpocz karier w PZPR, gdzie peni funkcj I sekretarza MiejskoGminnego w Miosawiu, a póniej kierownika Orodka Pracy Ideowo-Wychowawczej w komitecie we Wrzeni. Do zawodu nauczyciela wróci w 1990. W miosawskiej szkole podstawowej by do 1991. Jego przygoda z dziennikarstwem lokalnym zacza si w 1993. Pisa we „Wiadomociach Wrzesiskich”. Zajmowa si gównie sprawami gminy Miosaw. Jak mówi, kocha Janusz Kosiński zmarł w wieku t prac, bo uwielbia przebywa 70 lat. Z„Wiadomościami Wrzesińskimi” związany był w latach 1993-1999 Fot. KUL wród ludzi.

Najbardziej cieszyem si, gdy zgaszali si do mnie czytelnicy z prob o pomoc – wspomina na amach „WW” w 2009. Dla naszego tygodnika pisa do 1999. Póniej krótko by w „Nowinach Wrzesiskich”. J. Kosiski spocz na cmentarzu w Miosawiu. Pogrzeb odby si w czwartek. KUL

Zapamiętam go jako wspaniałego nauczyciela i dziennikarza

Umiał słuchać i pomagać. Robił to z prawdziwą przyjemnością

Był bardziej literatem, pisarzem, niż dziennikarzem newsowym

Nie żyje Janusz Kosiński, były dziennikarz „Wiadomości Wrzesińskich” i wieloletni miłosławski nauczyciel.

Alicja Zabiszak, nauczycielka Gimnazjum w Miłosławiu: – Pana Janusza poznałam, rozpoczynając pracę nauczycielską. Zawsze z podziwem i ogromnym zaciekawieniem przyglądałam się jego relacjom z uczniami. Miał niesamowity posłuch. Młodzież słuchała go z niezwykłym zaciekawieniem. Na jego lekcjach robiło się cichutko, że muchę można było usłyszeć. Zapamiętam go jednak nie jako nauczyciela, ale jako dziennikarza, który zawsze bardzo chętnie angażował się w pomoc drugiemu człowiekowi. Można było na niego liczyć. Do nikogo nie odwracał się plecami. Jako jedyny pomógł mi choćby rozpropagować akcję zbierania kasztanów. To był zwykły człowiek, który jak każdy miał swoje słabości, ale w tym swoim małym ciele nosił wielkie serce.

Bd-363

Reklama

Józef Głowacki, były radny powiatowy: – Janusza poznałem w 1976 r., sprawował wtedy funkcję I Sekretarza KMG PZPR, a ja zajmowałem się organizacjami młodzieżowymi na terenie gminy Miłosław. Ujął mnie swoim stosunkiem do ludzi młodych oraz dużą życzliwością do ich problemów. Osobiście bardzo mnie wspierał w realizacji różnych inicjatyw. Umiał słuchać i pomagać, a jednocześnie był wymagającym wobec siebie i Kierowniczej Kadry Miasta i Gminy. To on zaproponował mnie na Szefa Rejonu Partyjnego, polecił mnie na swoje miejsce. Po roku 1990 wrócił do tego, co lubił najbardziej: szkoły i publicystyki. Czytelnicy „WW” i „Nowin Wrzesińskich” co tydzień czekali na jego reportaże. Należał do ludzi, dla których dobro ogólne było na pierwszym miejscu.

Miał w sobie spokój i dystans do świata. I taką nonszalancję...

Jadwiga Stefańska, była dziennikarka „WW”: – Przez kilka lat pracowaliśmy w redakcjach gazet, które ukazywały się w powiecie wrzesińskim. Często się spotykaliśmy. Chociaż nasze gazety konkurowały ze sobą, my zwykle wiedliśmy przyjazne pogawędki. Bo trudno byłoby z Januszem inaczej rozmawiać. Miał w sobie spokój i dystans do świata, i taką nieuchwytną nonszalancję w kontakcie. Był ciekawym rozmówcą. Miał swoich wiernych czytelników, którzy go chwalili. Za jego sposób pisania, za „lekkie pióro” i dużą wiedzę. Nie widziałam go już od dawna, nawet w przelocie na ulicy. Wiadomość o jego śmierci zatrzymuje mnie w pół kroku, wywołuje refleksję o tym, że wraz z nim odchodzi do przeszłości pewien styl, którego był w Miłosławiu przedstawicielem.

Najważniejszą zaletą zawodu dziennikarza był dla mnie kontakt z ludźmi, którym lubiłem pomagać

Waldemar Śliwczyński, naczelny „WW”: – Poznałem Janusza w połowie lat 80. Pracowałem w ośrodku kultury w Miłosławiu, a on w PZPR we Wrześni. Jego synowie grali w „Milordach”. Później, już we „Wiadomościach Wrzesińskich”, zaproponowałem mu prowadzenie strony miłosławskiej. Pisał 6 albo 7 lat. Dzięki niemu sprzedaż „WW” w mieście i gminie Miłosław podwoiła się. Zawsze ceniłem jego pióro – to już nie było dziennikarstwo, to była momentami literatura piękna. Zapamiętam go też jako świetnego kompana, alkohol w jego towarzystwie smakował o wiele lepiej. Imponował mi też jego stosunek do tzw. zwykłego człowieka. Janusz potrafił rozmawiać z ludźmi, słuchać, co mają do powiedzenia, szanował każdego. Smutno mi...

Ju w najbli sz niedziel, przy okazji Odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej, odbd si w Bardzie V Zawody Jedzieckie Amatorów Skoków przez Przeszkody. Uroczystoci rozpocznie o 12.00 dzikczynna msza wita. O 14.00 ks. Stanisaw Dubiel oraz Dariusz Pitek – organizatorzy – zapraszaj do obejrzenia niezwykle widowiskowych konkursów konnych. Bdzie mo na zobaczy m.in. konkursy zrcznociowe, zaprzgowe czy konkurs szybkoci z jokerem. W trakcie zawodów bdzie mo na posili si grochówk, przyjrze si zaprzgowym wozom stra ackim czy wzi udzia w prezentacji hipoterapii. Du atrakcj dla widzów ma by gaciohurt, czyli pokaz walk z maczugami i konnych zmaga z kopiami. Mionicy dobrej zabawy obejrz Humoresk, kabaret z Lubonia. GBA

SLD: Niech miasto płaci za in vitro! Sojusz Lewicy Demokratycznej chce by bardziej wyrazisty. W czwartek 12 lipca we Wrzeni na posiedzeniu zarzdu powiatowego SLD goci przewodniczcy zarzdu wojewódzkiego partii Wiesaw Szczepaski. Wizyta we Wrzeni to spenienie jego obietnic wyborczych. – Obiecaem, e do koca roku jako nowy szef partii w województwie odwiedz ka d powiatow organizacj. Zaczynam od Wrzeni – zdradzi nam cel swojej wizyty. Potem Szczepaski w ostrych sowach skrytykowa wyrok Trybunau Konstytucyjnego w sprawie Ustawy o Rodzinnych Ogródkach Dziakowych. Szef wielkopolskiego SLD zapowiedzia, e partia przygotuje obywatelski projekt ustawy, który bdzie konsultowany z dziakowcami. SLD ma te zamiar przedstawi nowelizacj Ustawy o spódzielniach mieszkaniowych, która ma zapobiec likwidacji spódzielni. Wiesaw Szczepaski zapowiedzia tak e, e ju na jesieni SLD wska e swojego kandydata na burmistrza Wrzeni. Te zapowiedzi spotkay si z poparciem wrzesiskich dziaaczy. Jednak dla nich to za mao. – Musimy by bardziej wyrazici. Pewne sprawy trzeba postawi jasno, na przykad finansowanie zabiegów in vitro. Nie mo emy si ba! Spójrzcie na Ruch Palikota! – apelowa Bronisaw Dankowski, byy pose, obecnie radny miejski. – To s ogromne koszty, nawet ponad 10 tys. z, a i tak nie ma pewnoci, czy si uda. Trzeba tych ludzi wesprze – perorowa. Przypomnielimy Dankowskiemu, e w Czstochowie radni SLD przegosowali wsparcie na takie zabiegi z bud etu miasta. Radny stwierdzi, e to te jest jaki pomys. – Myl, e znalazoby si paru radnych, którzy poparliby ten wniosek. Pomyl o tym – obieca. Poparcie dla pomysu wyrazia tak e radna powiatowa Maria Taciak. Czekamy zatem na inicjatyw uchwaodawcz wrzesiskiej lewicy. TOM


20 lipca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7

A jednak to nie Ĺźmija â&#x20AC;&#x201C; Z natury nie jestem bojaĹşliwy, ale widok kĹ&#x201A;Ä&#x2122;bowiska wÄ&#x2122;Ĺźy poruszyĹ&#x201A;by chyba kaĹźdego.

 To zdjÄ&#x2122;cie pokaĹşnych zaskroĹ&#x201E;cĂłw trafiĹ&#x201A;o do poznaĹ&#x201E;skiego zoo Zaskroniec i mija s, niestety, bardzo czsto mylone, mimo e mijom brakuje tak charakterystycznych dla zaskrocĂłw Ăłtych plam za gow. Ponadto oko mii ma pionow renic, i to wanie odrĂł nia j od wszystkich innych w y. Wedug ludzi kontakt z ka dym wijcym si pazem jest oczywistym niebezpieczestwem. Nic bardziej mylnego. To wanie nieszkodliwy zaskroniec czciej pokazuje si â&#x20AC;&#x17E;publicznieâ&#x20AC;?.

mij stanowczo trudniej spotka,

Fot. archiwum

nawet w Nekielce, jej ulubionym siedlisku. â&#x20AC;&#x201C; Mimo e czsto spacerujemy po lesie, nigdy na adn nie trafilimy. Widujemy tylko zaskroce, a one s liczne i niegrone â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Wiesawa Kaczmarek, mieszkanka wioski. O ugryzieniu przez mij mog mĂłwi pechowcy, ktĂłrzy na ni nadepn lub na niej usid. mija, syszc kroki czowieka, chowa si byskawicznie w gszczu. â&#x20AC;&#x201C; Nie atakuje bez przyczyny, a niebezpieczna bywa tylko w przypadku bezpored-

Â&#x201E; 23 lipca o godz. 13.00 w WOK-u zostanie przeprowadzone spotkanie edukacyjne dla mieszkacĂłw gminy. Podczas pogadanki bd rozdawane uczestnikom (powy ej 50. roku ycia) specjalne prĂłbĂłwki do przygotowania materiau do bada na obecno krwi utajonej w kale (profilaktyka raka jelita grubego). KUL Â&#x201E; Z kolei 30 lipca pobie-

rana bdzie krew na oznaczanie poziomu PSA, w ramach profilaktyki nowotworĂłw gruczou krokowego (prostaty). W badaniu mog wzi udzia m czyni od 50. roku ycia. Miejsce pobierania krwi: orodek kultury przy ul. Kociuszki (w godz. 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00). Zapisy na bezpatne badania przyjmowane s pod numerem telefonu 61 640 39 42 lub 61 640 39 41. KUL

5R]

Reklama

2/(-1$3ÂŚ'2:<

Â&#x201E; Ju od wtorku w mu-

2/(-23$2:<

zeum regionalnym bdzie mo na oglda zdjcia wykonane przez przedstawicieli rodzimych su b mundurowych. To ju Ăłsma edycja wystawy â&#x20AC;&#x17E;Raport z fotografii â&#x20AC;?, ktĂłra wpisaa si na stae w kalendarz wrzesiskich imprez kulturalnych. Wernisa odbdzie si 24 lipca w muzeum (godz. 17.00). Wrzesiscy policjanci zapraszaj wszystkich, ktĂłrzy chc pozna niecodzienne artystyczne pasje funkcjonariuszy. JOG

WHO*L]DäNL3ODF0DMD

'2:Âą=

9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG

4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ %<â19+'-0#,.'25<#+09'56;%,# 2QMQPCLDG\TQDQEKGUVYĂ?T\FNCUKGDKGOKGLUEGRTCE[ <QUVCĂŁGÄ&#x2021;\YQNPKQP["<CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ

9KGNMQRQNUMKG 5VQYCT\[U\GPKG 9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG

Edu-434

'2./,(17$

Edu-434

KWITOWSKI

4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ 4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMK EJ

%<â19+'-0#,.'25<#+09'56;%,#

9%*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ(+4/Ă´ %*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ( /CU\RQO[UĂŁPCDK\PGU" 5MQT\[UVCL\HWPFWU\[WPKLP[EJK\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ

<IĂŁQÄ&#x2021;UKĂľFQWF\KCĂŁWYRTQLGMEKG CQVT\[OCU\ s$G\\YTQVPĂ°FQVCELĂľKPYGUV[E[LPĂ°YY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ s9URCTEKGRQOQUVQYGYY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ Y[RĂŁCECPGRT\G\OKGUKĂľE[ s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGU\MQNGPKQYG s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGFQTCFE\G 9RTQLGMEKG s4GHWPFCELĂľMQU\VĂ?YFQLC\FWPCU\MQNGPKG OQIĂ°Y\KðçWF\KCĂŁQUQD[ s1RKGMĂľPCFF\KGEMKGOQU\CNGÄ&#x201C;PĂ° RQFE\CUWE\GUVPKEVYCYU\MQNGPKW s5V[RGPFKWOU\MQNGPKQYG s/CVGTKCĂŁ[U\MQNGPKQYG s%CVGTKPI

sMVĂ?TG\QUVCĂŁ[\YQNPKQPG s\COKGU\MWLĂ°EGRQYKCV[ Ä&#x2021;TGF\MKYT\GUKĂ˝UMKNWDIPKGÄ&#x2018;PKGĂ˝UMK

9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN projekt@wsripow.pl tUFMGBY $KWTQ2TQLGMVWWN%\GTYQPGIQ-T\[Ä&#x201C;CÄ&#x2020;TQFC9NMR 9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ YTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MKTGCNK\WLGRTQLGMV d2QMQPCLDG\TQDQEKGUVYĂ?T\FNCUKGDKGOKGLUEGRTCE[r \&\KCĂŁCPKC4Q\YĂ?LRTCEQYPKMĂ?YKRT\GFUKĂľDKQTUVYYTGIKQPKG 2QFF\KCĂŁCPKC9URCTEKGRTQEGUĂ?YCFCRVCE[LP[EJKOQFGTPK\CE[LP[EJYTGIKQPKG

2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\CÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL\'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQYTCOCEJRTQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK

Â&#x201E; Dobra wiadomo dla wszystkich moli ksi kowych. Wrzesiska Biblioteka Publiczna otrzymaa ministerialn dotacj w wysokoci 11 721 z na zakup nowoci wydawniczych. Nowe ksi ki bdzie mo na wypo yczy po wakacjach. Bibliotekarze przypominaj, e od dwĂłch miesicy czytelnicy mog korzysta ze zbioru audiobookĂłw. JOG

Â&#x201E; Wanie rozpocz

si konkurs fotograficzny pod patronatem marszaka wojewĂłdztwa wielkopolskiego, kierowany do wszystkich mieszkacĂłw regionu. Prace mo na przesya do 7 wrzenia. Organizatorzy czekaj na zdjcia przyrody, zabytkĂłw i innych atrakcji turystycznych. SzczegĂły na stronie www.umww.pl. Wrzenianie, do dziea! JOG

<IĂŁQ QÄ&#x2021;UKĂľFQWF\KCĂŁWYRTQLGMEKG <IĂŁQÄ&#x2021;UKĂľFQWF\KCĂŁWYRTQLGMEKG CQVT T\[OCU\ CQVT\[OCU\ s$G s$G\\YTQVPĂ°FQVCELĂľKPYGUV[E[LPĂ°YY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ G\\YTQVPĂ°FQVCELĂľKPYGUV[E[LPĂ°YY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ s9URCTEKGRQOQUVQYGYY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ s9 9URCTEKGRQOQUVQYGYY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ Y[RĂŁCECPGRT\G\OKGUKĂľE[ Y Y[RĂŁCECPGRT\G\OKGUKĂľE[ 9RTQLGMEKG s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGU\MQNGPKQYG s2T QHGULQPCNPGYURCTEKGU\MQNGPKQYG OQIĂ°Y\KðçWF\KCĂŁQUQD[ s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGFQTCFE\G s2T QHGULQPCNPGYURCTEKGFQTCFE\G s4GHWPFCELĂľMQU\VĂ?YFQLC\FWPCU\MQNGPKG s4G GHWPFCELĂľMQU\VĂ?YFQLC\FWPCU\MQNGPKG sYYKGMWNCV s1RKGMĂľPCFF\KGEMKGOQU\CNGÄ&#x201C;PĂ° s1 RKGMĂľPCFF\KGEMKGOQU\CNGÄ&#x201C;PĂ° s\COKGU\MWLĂ°EGRQYKCV[ RQFE\CUWE\GUVPKEVYCYU\MQNGPKW RQ QFE\CUWE\GUVPKEVYCYU\MQNGPKW YT\GUKĂ˝UMKUĂŁWRGEMKMQPKĂ˝UMK s/CVGTKCĂŁ[U\MQNGPKQYG s/ CVGTKCĂŁ[U\MQNGPKQYG s%CVGTKPI s%C CVGTKPI

9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYR 9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN RN biuro@XTSJQPXQMtUFMGBY $KWTQRTQLGMVW 5KGF\KDC WN%JQRKPC WN%\GTYQPGIQ-T\[Ä&#x201C;C -QPKP Ä&#x2020;TQFC9NMR 9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ YTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MKTGCNK\WLGRTQLGMV d Ă° [ Ă° Ăľ d9EJQF\Ă°EYFQTQUĂŁGÄ&#x201C;[EKG\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľr \&\KCĂŁCPKCd9URCTEKGQTC\RTQOQELCRT\GFUKĂľDKQTE\QÄ&#x2021;EKKUCOQ\CVTWFPKGPKCr 2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\CÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL 2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\CÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL \'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQ \'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQ YTCOCEJRTQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK

Reklama

Salon Meblowy

0H

Mieszkaniec lenej osady w OpatĂłwku, przechadzajc si po swoim obejciu, zauwa y, e co porusza si na stercie drewna kominkowego. Gdy podszed bli ej, jego oczom ukaza si niecodzienny obraz. Na drewnie wio si kilkadziesit wyjtkowo dugich, w owych cia. â&#x20AC;&#x201C; Przyznam si, e zrobio mi si nieswojo. Z natury nie jestem bojaliwy, ale ten widok poruszyby chyba ka dego â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Jerzy Adamajtis. â&#x20AC;&#x201C; Udao mi si je czciowo sfotografowa. Szybko si sposzyy. Zdjcie jeszcze tego samego dnia trafio do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu â&#x20AC;&#x201C; z pytaniem, czy nie jest to przypadkowo gniazdo jadowitej mii zygzakowatej, tak licznie wystpujcej na tych terenach. Odpowied bya jednoznaczna: â&#x20AC;&#x17E;Mo na spa spokojnie, to zaskroniec zwyczajnyâ&#x20AC;?. Z podobnym, cho mo e nie tak intensywnym zjawiskiem spotyka si na co dzie Zbigniew Olejniczak z OpatĂłwka, ktĂłremu zdarza si widywa pojedyncze okazy zaskrocĂłw, na swoim podwĂłrzu.

niego zetknicia. Jej pierwotnym odruchem jest ucieczka, ewentualnie zwinicie si w kbek â&#x20AC;&#x201C; informuje Dariusz Pazdrowski z lenictwa w Podstolicach. Lekarze podkrelaj, e waciwe zachowanie minimalizuje zagro enie zdrowia do zera. Mowa przede wszystkim o unieruchomieniu koczyny, a waciwie caego ciaa (ruch przyspiesza wchanianie jadu), ewentualnym przemyciu rany wod (nie spirytusem) i jak najszybszym kontakcie z lekarzem. Ostatni przypadek miertelny mia miejsce w Niemczech w 2004 roku i dotyczy zgonu 82-letniej kobiety. â&#x20AC;&#x201C; W tym roku nie odnotowalimy adnych przypadkĂłw uksze â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Sebastian Nowicki, lekarz z wrzesiskiego szpitala. â&#x20AC;&#x201C; Pamitam osob ukszon, ktĂłra zgosia si do szpitala 1,5 roku temu, jesieni. By to okres uaktywnienia si grzybiarzy w lasach. Przypomnijmy, e surowica, ktĂłr stosuje si przy nasilonych objawach, jest dostpna we wrzesiskim szpitalu, w nadlenictwie Czerniejewo, jak rĂłwnie w leniczĂłwce Dzikowy BĂłr (Nekla). Zwracamy rĂłwnie uwag na fakt, e bezmylne i niczym nieuzasadnione zabijanie zarĂłwno chronionych zaskrocĂłw, jak i mij, jest karane. GBA

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

AktualnoĹ&#x203A;ci

MEBLE AS ATRAKCYJNE CENY I PROMOCJE Zapraszamy

:U]HÄłQLDXO.DOLVND

Czynne:SQSWVRE


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Ludzkie pasje

Nasza droga jest prosta

 Są wśród nich stolarze, przedsiębiorcy, spawacze, graficy, listonosze, sprzedawcy... Łączą ich barwy, wzajemny szacunek i miłość do motocykli. Na zdjęciu wrzesińska parada podczas zlotu w 2008 roku

Po Wrześni pełza wąż. Ma tysiące języków i syczy stereotypami. Nie słuchajcie gada – poznajcie prawdziwe oblicze Born To Ride.

Marek Gieburowski: – Jeli kto kojarzy nas tylko z AQQ, to znaczy, e nas nie zna. Owszem, mamy tu siedzib, ale to dlatego, e rozwijalimy si razem z tym lokalem.

Przynaleno

Damian Idzikowski

Zaczo si wraz z polsk wolnoci, od kilku zapaleców, którzy wasnorcznie skadali motocykle. W 1990 roku wci byy problemy ze zdobyciem najmniejszej rubki, wic pocztki nie byy atwe. Po czterech latach wspólna dubanina i wyjazdy przestay wystarcza, pojawia si ch powa nego zaistnienia. Powstaa wic nazwa, logo z jedcem na Harleyu, krótki statut. Zapaleców, tak jak wolnoci, zaczo przybywa. Dzisiaj wrzesiski Klub Motocyklowy Born To Ride – który w lutym witowa 18-lecie – liczy blisko stu czonków, jako jeden z siedemnastu polskich klubów ma midzynarodowy status MC (Motorcycle Club) i jako jeden z siedmiu zasiada w Radzie Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych. Kongres, który jest ewenementem w Europie, zrzesza w sumie 130 klubów. Born To Ride dorobi si te chapterów (czyli oddziaów) w Gnienie i Poznaniu. Trzeci chapter, w Jarocinie, stara si o pene prawa, a w planach s kolejne. Znany i szanowany w caej Polsce klub nie ma tylko jednego: zrozumienia w rodzinnym miecie. – Ludziom si wydaje, e jestemy zbieranin ludzi, którzy spotykaj si w knajpie, pij piwo i nosz kamizelki na pokaz – kiedy Marek Gieburowski, prezydent zarzdu Born To Ride, przedstawia ten lokalny stereotyp, umiecha si, ale te zaciska wielkie pici. Rozmawiamy w klubowej sali w pubie AQQ, wypenionej pod sufit pamitkowymi tablicami, rzebami i grawertonami od innych klubów. Zza baru wystaje piwny nalewak zrobiony z cylindra, obok dumnie stoi klasyczny polski skuter. Gieburowskiemu towarzysz wiceprezydent Piotr Kasprzyk i skarbnik Leszek Zalas. Im te nie podoba si ten stereotyp. Najchtniej rozjechaliby go jak jadowitego w a na drodze.

– Nie jestemy zbieranin – powa nieje Gieburowski. – W naszych szeregach ka dy caym serduchem uto samia si z klubem, ka dy musia przej dugi okres sprawdzajcy. Pracowalimy na nasz reputacj przez kilkanacie lat i nie pozwolimy, eby kto przypadkowy to zniszczy. Nie potrzebujemy przypadkowych osób – owiadcza szef Born To Ride, na co dzie pracownik w poznaskim salonie motocyklowym. Jak w takim razie wstpuje si do klubu? – Prosta sprawa, wystarczy przyj z kim wprowadzajcym na jedno z klubowych spotka, które odbywaj si co dwa tygodnie, stan przed wszystkimi, przedstawi si i wyjani, dlaczego chce si zosta jednym z nas – wyjania Piotr Kasprzyk, znany te jako Trbka. A w cywilu – marketingowiec, zajmujcy si m.in. projektowaniem stron internetowych. Ochotnikowi klub nadaje status hang around, czyli krccego si w pobli u. Angielskie zwroty to nie fanaberia – u ywane s w caym wiatowym rodowisku motocyklowym, poniewa ten ruch spoeczny narodzi si w USA. – Jeli „krccy si w pobli u” po kilku miesicach spotka i wyjazdów nadal chce by z nami, dostaje prawo do noszenia przednich emblematów klubowych i otrzymuje status prospect, czyli starajcego si o pene barwy – tumaczy dalej Trbka, dotykajc odpowiedniej naszywki na swojej czarnej skórzanej kamizelce. – Nastpnym etapem jest uzyskanie dou tylnych barw klubowych. Potem otrzymuje si górny hooker, czyli napis Born To Ride. Dopiero na samym kocu klubowicz dostaje gówn naszywk – dodaje P. Kasprzyk wskazujc kciukiem na swoje plecy. – eby zosta, jak my to nazywamy, full member, potrzeba kilku lat, od dwóch do piciu, w zale noci od stopnia zaanga owania danej osoby – podkrela Leszek Zalas, który pracuje jako szef magazynu w miosawskim browarze Fortuna.

Piotr Kasprzyk: – Opini wszystkim motocyklistom psuje grupka idiotów. Nikt z logo Born To Ride na plecach nie bdzie stwarza zagroenia na drodze. Je dzimy bezpiecznie.

Kamizelka Kamizelka w penych barwach, czyli tzw. plecy, to bynajmniej nie szpanerski dodatek do ubioru. To trofeum, mundur i identyfikator jednoczenie. Zorganizowani motocyklici po kamizelkach poznaj si w ka dym miejscu na wiecie. I przez to ufaj sobie. – Ja nosz j zawsze, nie zastanawiam si przy wyjciu z domu, czy j dzisiaj zao y, czy nie. Zdejmuj j tylko na czas pracy. To moja druga skóra, moje ycie – deklaruje M. Gieburowski. – Dla nas kamizelka jest wita. Nie mo na jej zbeszczeci, nie mo na jej podziurawi, spa w niej czy przewróci si – wylicza z odraz L. Zalas. – Jeli do czego podobnego dochodzi, to inny czonek ma prawo zabra kamizelk takiemu delikwentowi. A utrata kamizelki to w wiecie motocyklowym najgorszy upadek, ostateczna obraza. Kamizelk mo na dosta i straci tylko raz – stwierdza sentencjonalnie skarbnik Born To Ride. A wiceprezydent dodaje: – Wszdzie mo na zobaczy pijanych kolesi w garniturach, którzy zataczaj si i wymiotuj na siebie. Nigdy nie zobaczysz, eby kto w motocyklowej kamizelce robi co podobnego. Co wicej, klubowa kamizelka przez jej reprezentacyjny ci ar i dyscyplin, jakiej wymaga, niejednego ju wyleczya z picia. Zasady Kodeks Born To Ride mieci si w klubowym logo. To trzy sowa pisane z wielkich liter: Braterstwo, Zaufanie, Przyja. – Pielgnujemy te zasady w sobie i wymagamy ich przestrzegania od wszystkich czonków – wyjania M. Gieburowski. – Jestemy brami, czy nas mio do jazdy. Ufamy sobie, wiemy, e mo emy na siebie liczy w ka dej sytuacji. Przyjanimy si, nasze rodziny znaj si i szanuj – wyjania szef wrzesiskiego Born To Ride. Klub ma swój kodeks, ale to oczywicie nie zakon czy armia. Panowie s generalnie rozrywkowo nastawieni do ycia.

Fot. BTR

Leszek Zalas: – Czy komu przeszkadza, e chodzimy dumnie? Tak, chodz z podniesion gow, nie licz na ulicy pytek chodnikowych, bo jestem dumny z tego, kim jestem.

– My yjemy po to, eby si bawi. Nasza droga jest prosta: jestemy razem, bo kochamy jazd. Mamy lune podejcie do ycia. Bo ycie jest krótkie i nie warto go marnowa na robienie czego, czego si nie kocha. Na co dzie umieraj nasi przyjaciele, krewni, mamy wiadomo ulotnoci ycia. A jeli na przykad pracodawca mi powie, e co mu si we mnie nie podoba, to ja mu powiem: „Do widzenia”. Nigdy w yciu nie bd robi niczego na si. Tak samo jest u nas w klubie – na te sowa M. Gieburowskiego pozostali czonkowie zarzdu twierdzco kiwaj gowami. Jazda Po Wrzeni czonkowie Born To Ride je d sporadycznie. – Nie mamy czasu na je d enie wkoo komina. W miecie mo na nas zobaczy co najwy ej na tankowaniu przed du szym wyjazdem – stwierdza Trbka. – Dla nas sezon nie koczy si latem, jak dla przygodnych motocyklistów. Staramy si jedzi cay rok. Wszystko zale y od rodzaju pracy. Ja akurat mog sobie na to pozwoli – mówi Gieburowski. – Samochód mam tylko dlatego, e czasem trzeba gdzie zawie rodzin. Gdyby motocykl jedzi na wod, w ogóle nie gasibym silnika – dodaje. – Praktycznie co tydzie odwiedzamy inne kluby zrzeszone w Kongresie. Jedzimy po caej Polsce, robimy tysice kilometrów. Na ostatnie 52 weekendy naliczylimy 48 wyjazdów – dorzuca P. Kasprzyk. – Jedzimy te po Europie. Pozje d alimy Alpy, objechalimy Batyk, zjechalimy Angli. Na moim obecnym bmw mam 130 tysicy kilometrów przebiegu. Poprzedni mia troch wicej – zdradza Marek Gieburowski. – A najwa niejsze na wyjazdach jest to, e zawsze i wszdzie mo emy liczy na pomoc innych klubów zrzeszonych w Kongresie – uwa a L. Zalas. – Pomoc przy naprawie motocykla czy nocleg u kogo obcego w domu to normalka. Sami te pomagamy, kiedy trzeba. Tak to jest w rodzinie.


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Aktualności Przepraszam, czy tu strzelają? W ferworze walki można stracić ząb. Można też narazić się rodzicom. Ale i tak warto. Warto, bo to mska gra. Bo wzrasta poziom adrenaliny. No i fajnie jest spdzi czas z towarzyszami broni. Tak twierdz modzi airsoftowcy: Marcin Adamski, Andrzej Grzegorek i Gracjan Tylicki. S w wieku 17-18 lat. Ich dowódc jest 24-letni Mikoaj Strzelczyk. By mo e kto, kto przemierza marzelewski dukt leny, mia okazj zauwa y przemykajc midzy ruinami opuszczonych domostw posta onierza. To chopcy z ASG (Air Soft Gun), prowadzcy strategiczne walki zespoowe i posugujcy si replikami oryginalnej broni palnej. – Wykorzystujemy odludne miejsca, gdzie mamy du o przestrzeni. Grupujemy si w Marzelewie, na terenach dawnej radzieckiej bazy cznoci w Sokoowie, w okolicach Gulczewa, na poligonie w Cielimowie koo Gniezna czy na poznaskich fortach. I tak naprawd osobom postronnym trudno nas zobaczy w akcji – mówi Marcin. – Ich obecno byaby zagro eniem dla nich samych. Zdarzy si jednak incydent, który chopcom zapad w pamici: – Spotkalimy w lesie komendanta wrze-

Nasz krajowy wiceprezes W ostatnich dniach czerwca w Luborzycy k. Krakowa miao miejsce Ogólne Zgromadzenie Zwizku Centralnego Rodzin Kolpinga w Polsce. Podczas zjazdu delegaci 40 obecnych rodzin wybrali skad nowego ogólnokrajowego zarzdu. Na wiceprezesa wybrano ks. Stanisawa Dubiela z Barda. Przypomnijmy, e Dzieo Kolpinga jest wspólnot katolick zrzeszajc lokalne stowarzyszenia zwane Rodzinami Kolpinga. Ogóem liczy 450 tys. czonków. W Polsce powstao 48 jednostek, w tym dwie w Wielkopolsce, m.in. w Bardzie (w 2011 r). Ks. Dubiel jest prezesem tutejszej rodziny, funkcj wiceprezesa piastuje Leszek Burzyski. – We wrzeniu planujemy uruchomi dzia porad prawnych. Chcemy wpisa si w program „Bli ej obywatela” – mówi Burzyski. Dy ury prawników bd odbyway si na terenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie bardzka rodzina znajdzie swoj siedzib. Organizacja skupi si równie na kontynuacji projektu „Aktywny senior” wraz ze starostwem, w ramach wspópracy z partnerskim miastem Wolfenbüttel, w którym od lat dziaa tamtejsza Rodzina Kolpinga. Ponadto zamierza powoa do ycia grup wolontariack oraz teatr „W drodze”. Warto doda, e ks. Stanisaw jest zwizany z t organizacj od ponad 16 lat. Zwiza si z ni w okresie, kiedy peni swoj posug duszpastersk w Ciechocinku i kiedy spotka Johana Germana, ksidza polskiego pochodzenia, który przyby z Niemiec z kolpingowsk ide i misj polsko-niemieckiego pojednania. GBA

 Lasy, stare bazy wojskowe, pustostany – to ulubione tereny walk młodych airsoftowców siskiej stra y miejskiej. Fakt, by po cywilnemu, ale za to my w mundurach, z broni wygldajc na oryginaln. Konsternacja z dwóch stron. Okazao si, e w tym czasie pan Morawski biega rekreacyjnie po lesie. W momencie, gdy nas spotka, szuka telefonu, który musia mu wczeniej wypa z kieszeni. Spotkanie zakoczyo si sympatyczn rozmow – opowiada Andrzej. Gównym zao eniem gry jest trafienie przeciwnika plastikow kulk (bez

farby, bo to nie paintball). Uczestnicy walk sami opracowuj ich strategie. S one odwzorowaniem realnych dziaa policyjnych lub wojennych. W czasie rozgrywek cile obowizuje kodeks bezpieczestwa, dotyczcy zachowania i elementów stroju. Niezwykle wa ne s okulary ochronne. – Nosimy te kamizelki, nakolanniki, hemy. Pewna sytuacja pokazaa, e przydaj si równie maski na twarz. Otó jeden z naszych kolegów straci w czasie akcji zb. Ale to pojedynczy

Fot. GBA

przypadek. O innych nie syszaem – stwierdza Gracjan. Jak ka de hobby, to tak e wi e si z wydatkami. Kompletne umundurowanie to koszt od 1500 z do kilkunastu tysicy. – To zale y, kto czego oczekuje. Mo na kupi nowy mundur ju za 250 z, ale te u ywany, za 50-80 z. Bro to wydatek minimum 400 z – mówi Marcin. – Do tego dochodz porzdne buty i cae oporzdzenie. Caa trójka nosi jeden wzór wspóczesnego munduru polowego

9

o nazwie „Kamufla WZ 93 Pantera”. Podkrelaj przy tym, e swoje zakupy finansuj sami. – Rodzice od samego pocztku bardzo sceptycznie podchodzili do tej mojej militarnej pasji. W kocu chyba j zaakceptowali, ale pienidzy konsekwentnie na to nie daj. Na „wojskow wyprawk” sam sobie zarobiem – konstatuje Andrzej. Wszystko rozpoczo si w 2009 roku, kiedy ojciec Marcin Kostka, uczcy religii w Gimnazjum nr 2, zainspirowa modzie do stworzenia Oddziau Specjalnego Gwardii Królewskiej. Wtedy modzie biegaa jeszcze w dresach z marnymi replikami za kilkadziesit zotych. Póniej OSGK rozpad si na kilka podgrup. Obecnie trwa reorganizacja oddziau. – To, co teraz robimy, nie jest ju zabaw dla maolatów. Pracujemy nad strategiami, wiczymy musztr, uczymy si taktyki lenej – informuje Marcin, przyszy student Wojskowej Akademii Technicznej. – Zapraszamy w nasze szeregi wszystkich, którzy nie obawiaj si konkretnych wyzwa. Bo airsoft to jednak rodzaj dyscypliny ekstremalnej. Repliki ASG powstay po wojnie w Japonii, w celu umo liwienia wicze poligonowych oddziaom, na które nao ono po wojnie restrykcje w zakresie posiadania i u ywania broni palnej. GBA

Działacze PSL-u namawiali do obrony sądu

Osobówka uderzyła w ciężarówkę i barierki

Ludowcy zbierali podpisy mieszkańców pod petycją w obronie sądu. Akcję zorganizowano w niedzielę przed kościołem farnym. Zebrano 213 podpisów. – Skutek byłby z pewnością dużo lepszy, gdyby z ambony podczas mszy św. padło wyjaśnienie, dlaczego tutaj jesteśmy. Niestety, nie udało się nam porozmawiać z proboszczem, a wikariusz nie chciał robić niczego za jego plecami – mówi Paweł Guzik, prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Działacze nie poddali się jednak i bardzo wytrwale namawiali osoby wychodzące z kościoła do podpisywania petycji. – Mało kto odmawiał. Mieszkańcy, gdy słyszeli, że chce się nam zlikwidować sąd, od razu siadali i podpisywali – kontynuuje P. Guzik, który nie wyklucza, że podobna akcja w krótkim czasie zostanie zorganizowana także na rynku. Inicjatywę ludowców poparł między innymi starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Przypomnijmy. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce z najmniejszych sądów w Polsce, mających poniżej 9 sędziów, zrobić wydziały zamiejscowe. Taka zmiana ma dotknąć Sąd Rejonowy we Wrześni. W sumie reforma przewiduje zniesienie 79 sądów rejonowych w kraju, w tym aż 13 w Wielkopolsce. – Nasze stronnictwo się na to nie zgadza, dlatego wyszliśmy z inicjatywą obywatelską zebrania podpisów w obronie sądów. Interesu partyjnego tutaj nie ma – kończy szef powiatowych ludowców. KUL

Kierująca volkswagenem passatem nie dostosowała prędkości do warunków jazdy, wpadła w poślizg, zjechała na przeciwny pas i uderzyła w tira. Do wypadku doszło 17 lipca na krajowej piętnastce w Gulczewie. 25-latka kierująca osobówką została przewieziona do szpitala. Wcześniej otrzymała mandat w wysokości 200 zł. KUL

Wyciągają bloczki mandatowe, gdy widzą osoby z otwartym piwem Municypalni bezwzględnie karzą osoby, które spożywają alkohol w miejscach niedozwolonych. 5 lipca na ul. Kościuszki dwoma stuzłotowymi mandatami zostali ukarani zostali dwaj mężczyźni w wieku 21 i 23 lat. Taka sama kara spotkała 21- i 22-latka, którzy 10 lipca raczyli się piwem w parku im. Dzieci Wrzesińskich.

Kolejne picie pod chmurką miało miejsce na placu zabaw przy ul. Słowackiego 11 lipca. Tam po 100 zł mandatu otrzymali dwaj mężczyźni w wieku 20 i 23 lat. – W okresie wakacyjnym dużo częściej otrzymujemy tego typu zgłoszenia – przyznaje strażnik Anna HedrychStanisławska. KUL

Reklama


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Wakacje

I’m looking for a job... 5

Zagraniczne sady, bary i koncerny przyciągają coraz więcej młodych wrześnian.

Wakacyjna praca za granic to dla wielu uczniów szansa na szlifowanie jzyka, zdobycie nowych dowiadcze, ale przede wszystkim na atrakcyjny zarobek. Przy poszukiwaniu pracy nale y zachowa ostro no, bo oszustów nie brakuje. – Przede wszystkim nale y sprawdzi przyszego pracodawc, jeli szukamy pracy na wasn rk – przestrzega Jacek Strzyewski, gówny specjalista Pastwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. – Najbezpieczniej jest skorzysta z pomocy agencji porednictwa pracy, jednak ta musi figurowa w rejestrze agencji zatrudnienia. Taki rejestr zamieszczony jest na stronie www.kraz.praca.gov.pl, cho – jak zawiadamia Joanna Przemylaska-Wosek, specjalista ds. marketingu OTTO Polska – nieuczciwe osoby podszywaj si pod legalnie dziaajce agencje, dajc opat za porednictwo. – Pobieranie pienidzy za pomoc w znalezieniu pracy jest nielegalne i jeli otrzymaj pastwo tak propozycj, nale-

 Praca sezonowa to często także wielka niewiadoma i ryzyko y skontaktowa si z jednym z naszych biur i sprawdzi prawdziwo ogoszenia. Anonimowe oferty pracy zamieszczone w gazecie lub interne-

Fot. archiwum

cie powinny wzbudzi podejrzenia, o czym przekona si 18-letni mieszkaniec Wrzeni. – Ogoszenie znalazem w internecie – opowiada Marcin. – Gdy zajechaem na miejsce,

Dla małego coś miłego

okazao si, e wszystko wyglda inaczej. Mieszkaem w przyczepie kempingowej, gdzie nie zawsze bya woda. Szef wprowadza niezgodne z prawem „kary”, np. za brudny kubek, które byy dobrym powodem do umniejszenia wypaty. Poza tym oszukiwa pracowników, którzy nie znali angielskiego. Znajomo jzyka jest niekiedy warunkiem koniecznym do podjcia pracy, a czsto gwarantuje bardziej ambitne zajcie i wy sze zarobki. Wikszo ofert w agencjach pracy pochodzi od firm logistycznych i produkcyjnych, ogoszenia zamieszczone w gazetach dotycz pracy w sadownictwie, gdzie jzyk schodzi na dalszy plan. – Przez dwa miesice pracowaam przy zbiorach w Margate, w Wielkiej Brytani. Angielski? – pyta Kasia, mieszkanka podwrzesiskiej wsi. – Tam si mówi po polsku, bo jeli kogo nie ma akurat we Wrzeni, to jest w Margate. A Margate to taka druga Wrzenia. Zarobki s gównym powodem, da którego modzi wrzenianie porzucaj na okres wakacyjny swoje miasto. Innym argumentem przemawiajcym za wyjazdem jest niskie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych na terenie Wrzeni. Wyje d ajca do Anglii Katarzyna

 Plac zabaw – mały skrawek lepszego świata dla każdego dziecka. A dla niektórych jedyne atrakcyjne miejsce, jakie można odwiedzić w wakacje

Fot. MAS

nawet 3-latka. Podczas darmowych warsztatów dzieci bd miay okazj tworzy bi uteri, malowa czy zaznajomi si ze sztuk cyrkow. – Polecam „Rodzinne Niedziele z Milusiskimi” – przekonuje pani Ania, mama 4-letniego Jasia. – Tylko w weekend mamy z m em woln chwil, dlatego staramy si spdza ten czas z synkiem. W inne dni Ja razem z dziadkiem chodzi na plac zabaw, a tych we Wrzeni jest coraz wicej. Wrzenianie s zgodni: w miecie nie brakuje miejsc, w których dziemy tak e te maluchy, które szukaj ci mog bezpiecznie spdza czas. opieki wycznie na okres wakacyjny. Szczególnym zainteresowaniem Tegoroczna oferta Wrzesiskie- ciesz si place zabaw usytuowane go Orodka Kultury stanowi wyjtek w parkach, gdzie nie doskwiera mapod wzgldem kryterium wiekowego i, luchom soneczny skwar. Dla wielu jak zapewnia dyrektor Marzena Taba- dzieci bd to jedyne miejsca odwieczyska, rodzic mo e przyprowadzi dzane podczas wakacji. MAS

Mało jest ofert dla dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkola – zauważają rodzice i dyrektorzy placówek.

wylicza: – Okoliczni sadownicy zapac 6 zotych za godzin, a na Wyspach mam 5 funtów. Praca przy zbiorach w naszym kraju to czsto robota na czarno, a w Anglii mam ubezpieczenie, dowóz na miejsce pracy, pógodzinn przerw niadaniow. Za angielsk dniówk, czyli 8 godzin pracy, mog opaci mieszkanie na tydzie, za drug mam wy ywienie, reszt odkadam. Zagraniczne pace dla uczniów zale ne s tak e od wieku pracownika (warto sprawdzi: Ukad Zbiorowy Pracy dla Pracowników Tymczasowych). Agencje porednictwa pracy zadbaj o zakwaterowanie swoich pracowników, a wyje d ajcy na wasn rk uczniowie powinni jeszcze w Polsce zatroszczy si o mieszkanie. MAS

Dyskusyjny klub Książkowe Puchacze zaprasza do lektury

Poranki filmowe, warsztaty artystyczne, muzyczne i teatralne – to tylko część atrakcji, jakie czekają na maluchy podczas tegorocznych wakacji. Czy rodzice są zadowoleni? Wraz z zakoczeniem roku szkolnego wielu rodziców zastanawia si nad zorganizowaniem czasu wolnego swoim pociechom. Niektóre dzieci spdz wakacje w przedszkolach, inne trafi pod opiek dziadków lub niani. Z pewnoci ci, którym pomysów brakuje, nie musz wysya maluchów do rodziny bo tegoroczna oferta zaj w naszym miecie jest bardzo bogata. – Przedstawia si ona cakiem niele. Jedynym minusem jest to, e razem z on pracujemy, dlatego nasz syn nie wemie udziau w imprezach, a wakacje spdzi u dziadków na wsi – mówi jeden z mieszkaców Wrzeni. W podobnym tonie wypowiada si wielu modych rodziców, którym przyszo godzi rodzicielstwo z prac zawodow. Rozwizaniem dla zapracowanych rodziców jest pozostawienie dziecka w przedszkolu. Placówki w okresie wakacji staraj si uatrakcyjni dzieciom czas, organizujc wyjazdy do poznaskiego zoo, wyjcia na basen i do kina. – Rodzice narzekaj na brak zainteresowania ze strony miasta dziemi w wieku przedprzedszkolnym – mówi Justyna Jastrzbska, dyrektor przedszkola Tczowa Chatka. – I maj racj, bo atrakcje kierowane s przede wszystkim do starszych pociech. W naszej placówce przyjmuje-

funtów za godzin pracy pac sadownicy na Wyspach Brytyjskich

 Książka jest dobra zarówno

na upalne, jak i deszczowe lato Fot. JOG

Czy czytelnictwo wród modzie y spada, a biblioteczne oddziay dla modych w wakacje wiec pustk? – Na pewno nie we Wrzeni, i wcale nie jestemy pod tym wzgldem wyjtkowi – mówi modzi ludzie z nieformalnej grupy Ksi kowe Puchacze, która rok temu zawizaa si spontanicznie w bibliotece publicznej. Dziaaj na zasadach klubu dyskusyjnego. Spotykaj si rednio co dwa tygodnie, czasem czciej, tak e w wakacje i ferie. eby porozmawia, podzieli si wra eniami czytelniczymi, wymieni si dobr ksi k. Chodz do ró nych wrzesiskich gimnazjów i szkó rednich. Maj ró ne zainteresowania, charaktery. czy ich czytelnicza pasja. Weronika czyta fragment powieci Wilczy brat. Inni suchaj z uwa-

g. Potem zaczyna si dyskusja o roli zakocze otwartych w literaturze i sposobach konstruowania postaci. Za chwil rozmowa schodzi na powieciowe wiaty alternatywne, bo Wojtek niedawno przeczyta ksi k Metro 2034 Guchowskiego. Nudno nie jest. Komentarze zabawne, byskotliwe. Wida, e rozmowa o ksi kach sprawia przyjemno dyskutantom, a czytanie pomaga sprawnie formuowa opinie. Sami mówi, e spotykaj si gównie po to, by poszerzy swoje horyzonty. Przyznaj, e czsto dziki dyskusji zdarza im si sign w bibliotece lub ksigarni po ksi k, któr w innym wypadku nigdy by si nie zainteresowali. – Warto pamita, e Puchacze to nie tylko klub dyskusyjny, ale te grupa wolontariuszy. Pomagaj w organizacji bibliotecznych imprez dla dzieci. S naprawd peni entuzjazmu – mówi Marta Sznek, bibliotekarka, opiekunka grupy, która swoich podopiecznych stara si traktowa po partnersku. Modzie chwali tak e Wioletta Mazurkiewicz, dyrektor biblioteki publicznej. Mówi, e Ksi kowe Puchacze s dowodem na to, e modzi lubi czyta. – W cigu ostatniego pórocza zauwa ylimy wzrost czytelnictwa, szczególnie w oddziale dziecico-modzie owym – mówi. I na potwierdzenie swoich sów podaje liczby. W 2012 roku bibliotek odwiedzio 3393 modych czytelników (a o 1597 osób wicej ni w 2011). Od pocztku roku oddziaowi przybyo 126 nowych czytelników. Od stycznia 2012 modzi wypo yczyli 5533 ksi ki. Tak trzyma! JOG


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Wakacje

Basen nie dla dzieci Minęła połowa lipca, a połowa basenu miejskiego jest zamknięta. I tak to końca wakacji... Z przykroci informujemy, i obecnie na kompleksie „azienki” korzysta mona tylko z niecki dla pywajcych. Niecka rekreacyjna nieczynna do odwoania. Za niedogodnoci zwizane z tym faktem przepraszamy – ten komunikat na stronie internetowej Wrzesiskich Orodków Sportowo-Rekreacyjnych nie pozostawia wtpliwoci. Czy i kiedy zatem czynna bdzie druga niecka? Zbigniew Fret, dyrektor WOSR: – Trudno mi w tej chwili cokolwiek powiedzie. Spraw przej dzia inwestycji ratusza. Nie wyglda to najlepiej. Wszystko zaczo si w ubiegym roku, cho jeli cofniemy si a do 2001 – kiedy koczono przebudow basenu – okazuje si,

1,5

mln z kosztowa zeszoroczny remont niecki basenu, stacji uzdatnia wody oraz przebudowa hamowni na zjedalni

 W zeszłym roku, w maju, Transcom kładł płytki, które przetrwały jeden sezon e kopoty byy ju wtedy. W zeszym roku katowicka firma Transcom za 1,5 mln z przeprowadzia generalny remont niecki. Wówczas w niecce basenu (brodziku) zostaa poo ona pierwsza warstwa izolacyjna, a pytkarze poo yli pytki

na brzegach i przelewach. Nastpnie poo ono kolejn warstw izolacyjn, na to przysza kolejna wylewka, która bya warstw ostateczn. Basen otwarty w lipcu 2011 funkcjonowa raptem dwa miesice. Wiosn tego roku okazao si, e znów

Fot. Filip Biernat

s kopoty z nieck. Transcom w maju przystpi do robót pogwarancyjnych. Mia zakoczy w poowie lipca. Nie zakoczy. – Niestety, roboty pogwarancyjne wykonawcy, a konkretnie ich jako i prawidowo, nie zosta-

Prosimy deptać po trawnikach N. Bkowska: – Japoczycy potrafi zasn wszdzie i o kadej porze. I zawsze obudz si na czas!

Niedzielna wizyta w parku Yoyogi, niedaleko stacji Harajuku, uświadomiła mi, jak wielka jest różnica między sposobem spędzania wolnego czasu przez Polaków i Japończyków. U nas parki traktuje si jak miejsce do spacerów i podziwiania przyrody, tutaj to tereny ttnice yciem i kreatywnoci. Ludzie spotykaj si tu nie tylko po to, eby porozmawia czy posiedzie na awce, ale przede wszystkim po to, aby pokaza swoje umiejtnoci, trenowa lub pogra na instrumentach. W parkach spotyka si modzie z grup teatralnych, która wiczy role do swojej nowej sztuki. To tutaj starsze i modsze grupki trenuj jog lub para para dance, czyli bardzo popularne w Japonii wykonywanie synchronicznych ruchów przypisanych do konkretnego utworu. Co krok mo na spotka amatorskie (i nie tylko) zespoy muzyczne umilajce czas wszystkim obecnym. Mnie udao si nawet trafi na pokaz artystyczno-gimnastyczny, podczas którego akrobaci wykonywali bardzo ciekawy program – tylko po to, aby da rado innym. Jedyn nagrod byy dla nich brawa. Poza tym mnóstwo jest tu ludzi biegajcych, je d cych na rowerach, czy-

 Tokijski park Yoyogi to miejsce tętniące życiem. Ludzie tam tańczą, ćwiczą jogę, uprawiają sporty i oglądają teatr

tajcych, malujcych obrazy czy robicych sesje zdjciowe. Japoski park to naturalnie tak e miejsce dla rodzin. Wiele z nich urzdza sobie pikniki czy wspólne wycieczki. Tutaj nie spotkamy tabliczki z napisem „nie depta trawników”. Japoczycy czas z dziemi spdzaj kreatywnie, wiczc z nimi gr na instrumentach, karate czy siatkówk. Tu nikomu nie zaimponuje nastolatek z tanim winem i papierosami w rce. W Japonii wyroby tytoniowe kupuje si w automatach stojcych na ka dej ulicy, wic naby je mo e tak naprawd ka dy, nawet nieletni. Do tego specjalne smoking area, czyli miejsca przeznaczone do palenia, mo na znale praktycznie wszdzie, zarówno na zewntrz budynków, jak w ich wntrzach.

Fot. NB

Ze wzgldu na mae pomieszczenia i niewielk przestrze yciow w domach, Japoczycy du o czasu spdzaj – jak my to nazywamy – na miecie. Rzadziej ni my zapraszaj znajomych do swoich idealnie zaprojektowanych mieszka; wol spotka si z nimi np. w galerii handlowej. Zawsze mnie dziwio, jak mo na spdzi w galerii wicej ni dwie godziny, i to jeszcze na czym innym ni zakupy. Jednak przecitne tokijskie centrum handlowe jest zupenie inne ni nasze. Nie krc si tu maolaty szukajce okazji do kradzie y czy taniego podrywu, lecz modzie , która zbiera si w specjalnie wyznaczonych miejscach, eby pogra na najnowszych konsolach, wymieni si zawieszkami do komórek lub zje razem obiad.

W ka dym sklepie elektronicznym mo na za darmo skorzysta z internetu czy wypróbowa najnowsze oprogramowanie, wic modzi ludzie maj do opcji, eby spdzi tam cae popoudnie. Wielu z nich po prostu czyta i odrabia lekcje. Galerie s do tego przystosowane – maj wygodne kanapy, stoliki i wszechobecne wi-fi. Doroli w galeriach czsto po prostu odpoczywaj, co umo liwiaj im odosobnione i wyciszone obszary do siedzenia, a nawet le enia, czsto przyozdobione iluminacjami i pokazami holograficznymi. picy ludzie nie wzbudzaj tu adnego zainteresowania. Japoczycy potrafi bowiem zasn w ka dym mo liwym miejscu: w metrze, na awce, przy barierkach sklepu spo ywczego. I nikt nie pomyli, e s pijani – po prostu praca w takich upaach potrafi wykoczy. Ale co najciekawsze, zawsze obudz si na czas! Japonia daje mnóstwo mo liwoci do wykorzystania wolnego czasu, i nikt nawet nie myli o robieniu gupot czy rzeczy zakazanych. Bo i po co je robi, skoro swoj energi mo na spo ytkowa na milion innych, ciekawszych sposobów. Natalia Bkowska

y zaakceptowane przez inspektora nadzoru oraz urzd. W naprawianych miejscach ponownie pojawiy si pcherze, co wiadczy o le przeprowadzonej naprawie. Obecnie wstrzymano dokoczenie prac i trwaj ustalenia z kancelari prawn co do dalszego postpowania z wykonawc – wyjania Jan Maciejewski, zastpca burmistrza Wrzeni. – Wiele wskazuje na to, e sprawa znajdzie swój fina w sdzie. Termin uruchomienia remontowanego basenu jest dzi trudny do okrelenia – dodaje. W Transcomie jeden z pracowników odmówi komentarza. – Zajmuje si tym kolega, a on... wanie wyszed – usyszelimy. TOM

Teatr dla dzieci w amfiteatrze 15 lipca w ramach wakacyjnej oferty we wrzesiskim amfiteatrze odbyo si przedstawienie teatralne „Rubinowy ksi ”. Siedem kolejnych spektakli dopiero przed nami. Wszystko w ramach imprezy z cyklu „Niedziela z teatrem”. Spektakle maj odbywa si w ka d niedziel wakacji, o godz. 18.00 w amfiteatrze. Ostatni bajk – „Rubinowego Ksicia” – zaprezentowali aktorzy z krakowskiej grupy teatralnej Art-Re. Artyci dali godzinne przedstawienie, które zostao przyjte przez najmodszych widzów z du ym entuzjazmem. 22 lipca zaprezentowana zostanie bajka „Kozucha Kamczucha”. W dalszej kolejnoci bdzie mo na zobaczy m.in. bajki: „Pawe i Gawe”, „Trzy winki”, „Pinokio”, „Skrzat Titelitury” oraz „Ja i drzewo fasolowe”. Przed przedstawieniami, w godz. 16.00–17.45, na tzw. kole amfiteatru dostpne s liczne atrakcje dla najmodszych. W najbli sz niedziel gry i zabawy dla milusiskich przygotuje przedszkole Soneczko. KUL Reklama


Wiadomości Wrzesińskie

14 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Walczą o swoje pensje Byli pracownicy firmy Metalgest nie mogą doczekać się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Miosawska firma zajmujca si m.in. obróbk metali ma problemy z regularn wypat pensji swoim pracownikom co najmniej od dwóch lat. Wypacanie jej w formie zaliczkowej stao si smutn tradycj. Niestety, ju za kwiecie, maj i czerwiec 2012 spóka nie wypacia adnych pienidzy. Piciu pracowników z blisko 20-osobowej zaogi firmy postanowio zwolni si z pracy. Marek Grzechowiak, który jako spawacz przepracowa w zakadzie 14 lat, zo y wypowiedzenie 20 czerwca. Decyzja o odejciu bya tym prostsza, e znalaz sobie now prac. Byy pracodawca jest mu winien ponad 4 tys. z. – Nie chciaem ju du ej y w tej niepewnoci. Nie mo na byo zaplanowa wydatków, opaca rachunków i w ogóle normalnie y – mówi. Kierownictwo Metalgestu pozostaje obojtne na wielokrotne proby o wypat zalegych pensji. – Nie mam ju nawet wstpu na portierni. Mog tylko czeka pod bram, a mnie poprosz. Czuj si jak Jurand ze Spychowa – ali si ona pana Marka, Jolanta Grzechowiak, która próbowaa uzyska od dyrekcji jak zaliczk, eby mie za co kupi ywno. Zalege wynagrodzenia próbuje odzyska tak e pozostaa czwórka byych pracowników miosawskiej firmy przy ul. Wrzesiskiej. Bezskutecznie. – Telefon prezesa milczy. Jest mi winien 3,5 tys. z – mówi pan Maciej. Pracowa w Metalgecie od listopada 2011, odszed w kwietniu.

 W firmie Metalgest źle dzieje się od końca 2010 r. Zdaniem prezesa zakładu,

jest jednak duża szansa, że wkrótce wszystko się zmieni. Stąd apel o cierpliwość...

Jak wspomina, zaliczki byy od samego pocztku. – Mczyo mnie to. Na szczcie szybko po odejciu z firmy udao mi si znale now prac – zaznacza. Takiego farta nie mieli dwaj jego koledzy, Mariusz i Jakub. S teraz na zasiku dla bezrobotnych. Metalgest jest im winien cznie ponad 8 tys. z. Panu Pawowi, który przeszed na wiadczenia przedemerytalne, spóka jest du na 3 tys. z. – M musia mie operacj kolana. Odmówiono nam nawet wypaty czci pienidzy na zakup niezbdnych zastrzyków – ali si jego ma onka. To nie koniec. Udao nam si dotrze do osób, którym Metalgest zalega pienidze od ponad roku. Wród nich jest m.in. zwolniony w maju 2011 pan Aleksander. Jak obli-

czy, zakad jest mu winien 2 tys. z. – I to nie liczc odsetek - zastrzega. Byli pracownicy zo yli ju doniesienie do Pastwowej Inspekcji Pracy i zawiadomili o sprawie prokuratur. Zapowiadaj te zo enie pozwu do sdu pracy. Przypomnijmy, e firma bya kontrolowana przez PIP w lutym 2011. Spóka nosia wówczas nazw Gestrates. – Kontrola wykazaa szereg nieprawidowoci, m.in. niewypacanie wynagrodze. Uwagi dotyczyy tak e zasad bezpieczestwa i higieny pracy – informuje Jacek Strzyewski, rzecznik prasowy Okrgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. Co ciekawe, Metalgest wysya oferty pracy do wrzesiskiego poredniaka. Obecnie poszukuje pracownika na stanowisko spawacza.

Wynagrodzenie: 1500 z brutto. Dodajmy, e w czerwcu 2011 Powiatowy Urzd Pracy wystpi do Sdu Pracy w rodzie Wielkopolskiej z wnioskiem o ustalenie, czy wobec Metalgestu prowadzone jest jakie postpowanie – a to dlatego, e do poredniaka wpyway sygnay od bezrobotnych o naruszaniu praw pracowników. – Nie byo adnych postpowa sdowych, dlatego nie mo emy odmówi im przyjcia ogoszenia – rozkada rce Magorzata Nowacka, zastpca dyrektora PUP-u. Prezes Metalgestu Jakub Politowicz przyznaje, e sytuacja firmy jest trudna. Jak mówi, wszystko zaczo si psu w czwartym kwartale 2010. – Strasznie nam spady zamówienia – std problemy z wypatami. Co prawda firma yje, jednak kwoty, które wpywaj z realizowanych zamówie, nie s du e. Nie moglimy sobie pozwoli na przeznaczania wszystkich wpywów na wypat pensji. Nie mielibymy wtedy choby rodków na zakup materiaów potrzebnych do produkcji – wyjania J. Politowicz. Obiecuje jednak, e w krótkim czasie jego firma zacznie wypaca byym pracownikom pienidze w ratach. – Nie bd to tak du e zaliczki, które pacimy obecnym pracownikom, ale zaczniemy im paci. To kwestia dwóch, trzech tygodni. Sytuacja firmy w ostatnim czasie mocno si poprawia. Mamy nowe zamówienia, jest szansa, e wkrótce bd kolejne. – Zdaj sobie spraw, e firma nie ma teraz dobrej opinii na lokalnym rynku, ale wierz, e jak wszystko ruszy, dobre wieci równie szybko si rozejd. Prosz o cierpliwo – apeluje prezes Metalgestu. – Wierz, e wkrótce bdzie tak, jak byo przed 2010. Czyli bardzo dobrze – koczy.

Co słychać

20 lipca 2012

„ 21 lipca w przyklasz-

tornym Parku Pielgrzyma w Biechowie odbdzie si powicenie motocykli. Spotkanie rozpocznie si okoo godz. 19.00.

„ Tego samego dnia so-

tys Biechowa Franciszek Bednarek zaprasza wszystkich chtnych do wietlicy na zabaw taneczn. Pocztek plsów o godz. 20.00.

„ 22 lipca o godz. 10.00

na strzelnicy LOK-u w Miosawiu rozpoczn si zawody strzeleckie. Mog si zgasza dru yny trzyosobowe. Wpisowe: 15 z (mo liwo strzelania indywidualnego za 5 z).

„ Pófinalista programu „Must be the music” Wojtek Czarniawski wystpi dzisiaj (20 lipca) o godz. 19.00 w miosawskim kociele parafialnym. A 22 lipca o 12.00 przed paacem odbdzie si Jarmark Jakubowy. „ Po naszym ubiegotygo-

dniowym artykule „Gabinetowy galimatias” do redakcji zgosiy si kolejne osoby, które byy zainteresowane prowadzeniem gabinetu przy ulicy Ró owej w Miosawiu. – Prezes Leonard Dopieraa odrzuci nasz ofert pomocy i najzwyczajniej w wiecie nas zby – przekonuje Zenon Górny.

„ W nocy z 21 na 22 lip-

ca nad stawem w miosawskim parku odbd si zawody wdkarskie. Zapisy bd prowadzone od godz. 19.00 do 19.45. Reklama

Warzą, ale nie rozlewają

I pozgrzytają, i osiądą

Browar Fortuna wznowi produkcj. – Aby ograniczy produkcj cieków, rozlew piwa nie odbywa si na terenie zakadu– informuje Krzysztofa Panek, prezes zarzdu browaru. – Cz naszych pracowników nadal przebywa na urlopach. Browar wstrzyma rozlew i ograniczy produkcj zocistego trunku 21 czerwca (butelkowano tylko piwo przygotowane wczeniej do rozlewu). Wówczas to zosta odcity od kanalizacji. Wszystko przez to, e ze ciekami odprowadzanymi z zakadu nie moga sobie poradzi miosawska oczyszczalnia. Od kilkunastu dni nieczystoci z browaru trafiaj co prawda do oczyszczalni, ale s tam dowo one beczkowozami, wlewane do zbiornika uredniajcego i dopiero stamtd w maych ilociach wlewane do oczyszczalni. Niestety – jak informuj wadze gminy – z ich oczyszczeniem nadal s kopoty. Sytuacj ma poprawi zamontowanie na terenie browaru dodatkowego zbiornika uredniajcego. – Oczyszczalnia ma kopot z ustabilizowaniem swojej pracy nawet gdy cieki z browaru nie s do niej dostarczane – stwierdza K. Panek.

Modzi ludzie zawizali stowarzyszenie Kulturalny Miosaw. Za gówny cel stawiaj sobie organizacj Festiwalu Muzyki Rockowej Zgrzytowisko. Przypomnijmy, e pier wsza i na razie jedyna edycja imprezy odbya si pi lat temu na stadionie w Bugaju. Zgromadzia pó tysica ludzi. Niestety, próba zorganizowania drugiej edycji festiwalu rockowego nie powioda si. Zabrako zainteresowania imprez ze strony Miosawskiego Centrum Kultury. – Chcemy reaktywowa Zgrzytowisko w przyszym roku. Nasze stowarzyszenie zajmie si pozyskaniem rodków na jego organizacj. Spróbujemy równie zaanga owa w imprez Jurka Owsiaka. Cztery lata temu, w przeciwiestwie do MCK, by zainteresowany. Mogaby by u nas taka maa rozgrzewka przed Przystankiem Woodstock – mówi Jakub Glebow, który na spotkaniu zao ycielskim 14 lipca jednogonie zosta wybrany prezesem nowo powstaej organizacji. Jego zastpc zosta Arkadiusz Glebow, skarbnikiem ukasz Wickowski, a sekretarzem Agnieszka Przysiuda-Ziel-

 Prezesem stowarzyszenia został

jeden z organizatorów Zgrzytowiska w 2007 roku – Jakub Glebow

kowska. Ponadto w skad zarzdu weszli: Przemysaw Szczepanowski i Bartosz Szczepaniak. Czonkowie stowarzyszenia licz, e lokalne wadze pomog im w osigniciu zao onego celu. Poparcie jednego radnego ju maj:

– Inicjatywa modych jest godna pochway i nale y im pomóc. Na pewno bd ich mocno popiera na forum rady miejskiej – zapewnia radny Hubert Gruszczyski, który zapowiedzia równie wstpienie do Kulturalnego Miosawia. Organizacja ma tak e inne cele. Jednym z nich ma by d enie do budowy na terenie gminy osady wczesnoredniowiecznej. Miaaby si ona skada z dwóch, trzech domostw. – Na jej terenie mogyby by organizowane pikniki rodzinne, festyny archeologiczne i ywe lekcje historii – wylicza J. Glebow, student archeologii i historii na Uniwersytecie Mikoaja Kopernika w Toruniu. – Oczywicie zdajemy sobie spraw z tego, e na wszystko potrzeba czasu. Zapa i chci do pracy jednak mamy, a to jest najwa niejsze – stwierdza. Jeli zbierzemy siy, to wszystko da si zrobi, po prostu trzeba chcie! Jeli uzyskamy pomoc od mieszka ców, radnych itd., to zrealizujemy nasze plany co do Zgrzytowiska i innych imprez i zaj kulturalnych – napisaa na wrzesnia.info.pl jedna z czonki stowarzyszenia. Trzymamy kciuki.

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Awans na mistrzostwa Sukces na zawodach sportów obronnych w Turawie. Drugie miejsce zaja eska i mska Modzie owa Dru yna Po arnicza z Koaczkowa podczas XII Ogólnopolskich Zawodach MDP w Sportach Obronnych, które odbyy si w Turawie (woj. opolskie). Uczestniczyy w nich 4 zespoy eskie i 14 mskich. Modzi stra acy rywalizowali w czterech wyczerpujcych etapach: wielobój sprawnociowy (kilkanacie konkurencji rozstawionych na kilku kilometrach w kompleksie lenym nad jeziorem Turawa), sztafeta pywacka 4x50 metrów, bieg zespoowy na 1000 m i strzelanie sportowe precyzyjne. Nasze zespoy wystpiy w skadach, dziewczyny: Paulina i Joanna Zgoliskie (2. i 3. miejsce indywidualnie), Agata Michaowska, Magdalena Przybya, Anna Wawrzyniak. Chopacy: Gracjan Stró yk (2. miejsce), ukasz Szybko (3. miejsce), Ra-

fa Wojciechowicz, Pawe Wrzos, Micha Olszewski. W nagrod dru yny otrzymay dwa bony po 1500 z na zakup sprztu stra ackiego. – W czasie zawodów panowa potworny upa. Zmczenie dao si we znaki zwaszcza dziewczynom, które ukoczyy zawody w trzyosobowym skadzie. Tym razem wszystkie potrafiy pywa, dlatego zdobylimy sporo punktów na basenie. W zawodach zadebiutowa najmodszy w dru ynie Pawe Wrzos, który by wzmocnieniem w konkurencjach pywackich. Mam nadziej, e w niedalekiej przyszoci powstanie druga modzie owa dru yna – mówi Micha Stefaski, prezes OSP Koaczkowo. Dru yny z Koaczkowa w sportach obronnych konkuruj ju od 1999 r. Najwikszymi sukcesami byy dwa wicemistrzostwa Polski. Teraz MDP dziki dobremu wystpowi w Turawie zakwalifikoway si na mistrzostwa Polski, które 24 sierpnia odbd si w Gi ycku. – Niestety, eby tam pojecha, potrzebne s pienidze. Mamy ju informacje z gminy, e nie otrzymamy dofinansowania na ten cel. Dlatego szukamy wsparcia u innych. Ka dego, kto jest nam w stanie jako pomóc, prosz o kontakt ze mn – dodaje Stefaski.

Słońce ogrzeje Fundacja SOL z Poznania zachcaa mieszkaców gminy do zakupu kolektorów sonecznych. Temat zainteresowa ledwie 10 osób, które uczestniczyy w spotkaniu w Koaczkowie. Fundacj SOL powoay do ycia firmy, które produkuj kolektory soneczne i oprzyrzdowanie do nich. Fundacja ma nie reklamowa oferty tych przedsibiorstw, ale propagowa zalety energii sonecznej i pomaga w zaatwieniu formalnoci. Pastwo te zachca do sonecznych inwestycji – w ramach programu „Soneczna gmina”. Narodowy Fundusz Ochrony rodowiska i Gospodarki Wodnej dwa lata temu uruchomi program dopat do kredytów bankowych na zakup i monta kolektorów sonecznych. Jednak aby otrzyma dofinansowanie – 45 proc. wartoci inwestycji – trzeba wzi kredyt w banku (który ma podpisan umow z NFO iGW). Mog otrzyma go osoby fizyczne (spata w cigu 5 lat), ale tak e wspólnoty mieszkaniowe niepodczone do sieci ciepowniczej (spata w cigu 8 lat). Na rynku obecnie dostpne s dwa rodzaje kolektorów: paskie i pró niowe. Mog by zainstalowane na dachach o nachyleniu 45 stopni, zlokalizowanych po stronie poudniowej. Je eli nie s spenione te parametry, kolektory s umieszczane w ró nych miejscach na specjalnych stela ach. – Na takich spotkaniach, jak dzisiaj w Koaczkowie, mówimy o stronie ekonomicznej przedsiwzicia, poniewa to najbardziej interesuje ludzi. O ekologicznych zaletach mówimy mniej, bo to sprawy oczywiste, które suchaczy nudz – wyjania

15

stronę redaguje :

Co słychać

20 lipca 2012

„ 23 lipca w Urzdzie Gminy w Koaczkowie odbdzie si pogadanka na temat raka jelita grubego (pocztek o godz. 13.00). Osoby powy ej 50. roku ycia otrzymaj próbówki na badanie krwi utajonej w kale. Natomiast 28 lipca (9.00– 13.00) na placu Reymonta bdzie pobierana krew na oznaczenie poziomu PSA, w ramach profilaktyki prostaty. W badaniu mog wzi udzia m czyni po 50. roku ycia. „ Nowym kierownikiem

posterunku policji w Koaczkowie zosta Mariusz Klimas, dotychczas dzielnicowy na Osiedlu Sokoowskim we Wrzeni. Wicej szczegóów za tydzie.

„ Starostami do ynek

gminnych bd: szefowa KGW w Krzywej Górze Regina Nowicka oraz prezes kóka rolniczego w Gazewicach Stefan Pawlak.

„ 1 wrzenia o godz. 13.00 rozpoczn si obchody 100-lecia istnienia Szkoy Podstawowej w Borzykowie.

 Dziewczyny z MDP Kołaczkowo podczas biegu zespołowego

„ Pawe Waszak zdoby

puchar przewodniczcego rady gminy w strzelectwie. Drugie miejsce zaj Waldemar Tamborski, a trzecie Szymon Stefaski. W zawodach, które odbyy si na strzelnicy w Borzykowie, wzio udzia 48 osób.

Sprawa odzyskania pałacu zawieszona przez wojewodę Reklama

INFORMATOR GMINNY Patryk Rękoś zachęcał

do inwestowania w kolektory słoneczne

po spotkaniu Patryk Rko, specjalista ds. komunikacji w Fundacji SOL. – Kolektory soneczne s mniej kontrowersyjne ni na przykad farmy wiatrowe. Popularno kolektorów ronie. Przykad idzie z Zachodu, z Niemiec. Z danych NFO iGW wynika, e w ostatnim roku zosta odnotowany 70-proc. wzrost liczby montowanych kolektorów sonecznych w Polsce – wyjania specjalista. – Niestety, nasze pastwo nie uatwia jeszcze tak bardzo inwestowania w kolektory. W Niemczech inwestor ma atwiej: przynosi faktury do urzdu i pienidze s mu po prostu zwracane – dodaje Rko. Przybyli na spotkanie mieszkacy pytali m.in. o mo liwo odpisania tej inwestycji od podatku, o dodatkowe prezentacje, a tak e o firmy, które sprzedaj i montuj kolektory.

 Pałac w Bieganowie wróci do rodziny Grabskich prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Na razie jego fasada ogrodowa jest w fatalnym stanie

Spadkobiercy hrabiego Edwarda Grabskiego chc odzyska w Bieganowie paac i zabytkowy park o powierzchni 5 ha. Wojewoda wielkopolski na razie zawiesi postpowanie w tej sprawie. – Jest ono zawieszone do czasu uzyskania orzecze sdowych stwierdzajcych nastpców prawnych spadkobierców waciciela nieruchomoci – informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody. – Chodzi o postpowania spadkowe dotyczce trzech osób. Podjte zostay ju kroki majce na celu uzyskanie stosownych postanowie o stwierdzeniu nabycia spadku. Mamy nadziej, e uda si wyjani te sprawy w przecigu kilku miesicy, co pozwolioby uzyska decyzj wojewody w pierwszej poowie 2013 roku – mówi Nina Biakiewi-

Urząd Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta 61 438 53 28 cz-Gakowska, prawnuczka Edwarda Grabskiego. Biblioteka 61 438 53 13 Sukcesorka hrabiego podja rówOśrodek Zdrowia 61 438 50 80 nie dziaania zmierzajce do ochroGminny Ośrodek Kultury 61 438 50 78 ny tego zabytku. Od kilku lat popa61 438 52 46 da on w ruin, zniszczeniu ulegy m.in. schody po wschodniej stronie CPN 61 438 51 84 obiektu. Gaz 61 438 53 85 – Wysaam niedawno pismo Bank Spółdzielczy 61 438 53 14 do konserwatora, wraz z dokumentacj fotograficzn zrujnowanego OPS 61 438 51 12 budynku, i czekam na odpowied. ZGKiM 61 438 56 50 Z naszej strony oczywicie nie mamy teraz mo liwoci ingerowaOczyszczalnia 61 438 55 75 nia w stan paacu, jednak e w przySklep elektroniczny i serwis 600 097 438 padku jego odzyskania podejmiemy Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 wszelkie kroki w celu przywrócenia mu dawnej wietnoci – wyjania Punkt apteczny „Na zdrowie”, Borzykowo Biakiewicz-Gakowska. 61 438 50 40 Obecnie paac stoi pusty. Kilka Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości razy w roku su y jako miejsce noc- Wrzesińskich”: Kołaczkowo, ul. Wrzesińska 32 legowe dla myliwych. (Sklep Wielobranżowy – Pawilon)


Wiadomości Wrzesińskie

16 Pyzdry

www.wrze www.wrzesnia.info.pl sn stronę redaguje :

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Nie potrzebują Rosji

Co słychać

20 lipca 2012

„ Market Dino na pyz-

drskim rynku powikszy si wkrótce o nowy przestronny budynek bli ej ulicy. Remont ma si zakoczy za okoo dwa miesice.

„ 30 lipca do Pyzdr zawita pielgrzymka archidiecezji gnienieskiej na Jasn Gór. Pielgrzymi zaplanowali sobie obiad w naszym miecie. „ Urzd Miejski w Pyz-

drach podaje si publicznemu osdowi. Petenci mog wypeni odpowiedni ankiet, gdzie mog wyrazi swój poziom satysfakcji z oferowanych usug.

„ 24 lipca o godz. 17.00 w kociele farnym wystpi zespó z Wybrze a Koci Soniowej, z programem artystyczno-modlitewnym. Afrykanie bd te zbiera ofiary na budow swojego kocioa.

 Wiertnia Komorze 3 w Modlicy – stąd gaz ziemny ma popłynąć rurociągiem do Pyzdr. Obiekt znajduje się w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, 5 km od miasta

Zo a gazu ziemnego odkryto w trzech miejscach: Lisewie, Olszu (midzy Lisewem a Rud Komorsk) i Modlicy. I to wanie gaz z Modlicy mo e okaza si historyczn szans dla Pyzdr. To ródo ma sporo zalet. Znajduje si blisko miasta i s firmy, które skonne byyby zainwestowa w gazyfikacj Pyzdr. Odkryte zo a nale do amerykaskiej

firmy FX Energy, natomiast gazyfikacj zainteresowana jest spóka Anco z Jarocina (zale na od niemieckiego koncernu energetycznego E.ON), która ma ju za sob inwestycje m.in. w Jarocinie, erkowie i Kotlinie. Potrzebny jest tylko popyt na gaz ziemny, a ten próbuje zorganizowa Urzd Miejski w Pyzdrach. Przede wszystkim chce zainteresowa gazow ofert lokalny biznes. – Chodzi gównie o technologiczne wykorzystanie gazu przez przedsibiorstwa. Rozmawiamy na ten temat z lokalnymi przedsibiorcami, w sumie nawizalimy kontakt z 22 fir-

mami i instytucjami, które maj odpowiedni infrastruktur. Niestety, nie jest ich zbyt wiele, ale Pyzdry nie s Zagbiem Ruhry. Mamy ju kilka pozytywnych odzewów. Rozpatrujemy równie opcj przejcia na ogrzewanie gazowe przez jednostki podlege gminie, na przykad szkoy. Oczywicie moglimy kogo pomin, dlatego wszystkich chtnych prosimy o kontakt z nami. Chcemy przedstawi inwestorom jak najlepsz ofert z naszej strony, aby mie jakkolwiek szans na gazyfikacj – wyjania Przemysaw Dbski, sekretarz Pyzdr. – Teraz wspólnie staramy

si o zmian studiów i planów zagospodarowania przestrzennego, poniewa trzeba nanie na nie odkryte zo a. To niestety troszk trwa. Amerykanie s na etapie uzgodnie z Regionaln Dyrekcj Ochrony rodowiska, poniewa odwiert w Modlicy znajduje si na terenie Nadwarciaskiego Parku Krajobrazowego, jak i Natury 2000 – informuje sekretarz. Je eli dojdzie do ewentualnej inwestycji, bdzie musiaa powsta stacja redukcji oczyszczania gazu. Oprócz Modlicy zo a nadajce si do eksploatacji znajduj si w Olszu. W Lisewie trwaj próbne odwierty.

Plener malarski: artyści zachwyceni Pyzdrami

Cyfrowe dzieje

Przez najbli sze dwa tygodnie 13-osobowa grupa artystów malarzy bdzie utrwala najpikniejsze zaktki gminy Pyzdry. Organizatorem pleneru jest Lokalna Grupa Dziaania „Z Nami Warto”. Uroczyste otwarcie odbyo si 16 lipca w gospodarstwie agroturystycznym w Dusku. – Ten plener jest kontynuacj poprzednich, które odbywaj si w Pyzdrach od poowy lat 90. Zmieniaj si jedynie artyci, których zapraszamy. Dobieramy ich wspólnie z komisarzem pleneru Ann Szymanek – mówi Micha Czerniak, realizator pleneru. Artyci, którzy bior udzia w projekcie, s ju po rekonesansie w terenie. Gdy pogoda si nieco poprawi, prace maj nabra tempa. Motywem przewodnim jest... niepowtarzalny krajobraz. – Pierwszej nocy spojrzaem na sady, które miaem za oknem. Zobaczyem pikne ciemne niebo, klarowne, bez adnych wiate. To jest co, o czym czowiek marzy przez dugi okres, i nagle to ma. Walory pejza u s tutaj naprawd interesujce. Nie chodzi tylko o budowle zabytkowe, ale sam pejza jest charakterystyczny, odmienny, jedyny w swoim rodzaju. Generalnie maluj postacie, które s etykietk sztuki wspóczesnej, zahaczajce o abstrakcj, ale tutaj przyjechaem zaj si pejza em, którym zajmowaem si wczeniej w technice akwarelowej. Teraz przygotowuj prac olejn – zdradzi nam

Ju 20 ró nego rodzaju archiwaliów wpyno do pyzdrskiego Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, który dziaa przy Bibliotece Publicznej w Pyzdrach. CATL zosta stworzony przez pracowników biblioteki przy wspópracy z orodkiem Karta. Gromadzone s w nim: relacje, fotografie, dokumenty dotyczce ycia mieszkaców gminy Pyzdry, tych mniej i bardziej znanych. Po opracowaniu archiwalia publikowane s na stronie internetowej pyzdry.archiwa.org. – Te materiay otrzymujemy najczciej od czytelników naszej biblioteki, pracowników urzdu i innych osób z miasta. Archiwizujemy równie relacje, jakie otrzymujemy od osoby, która przyniosa nam materiay. Je eli kto nie zna szczegóów, to próbujemy je odtworzy z dostarczonych dokumentów. Po odpowiednim opracowaniu komplet informacji trafia na stron internetow – wyjania Marta Malanowska z biblioteki publicznej. – Najczciej dostajemy zdjcia i ró nego rodzaju dokumenty, na przykad ksi eczki wojskowe, ale tak e widokówki. Z opisanych osób najwicej mamy weteranów drugiej wojny wiatowej, wród nich s onierze generaa Andersa – dodaje. Do tej pory mieszkacy przynieli te m.in. fotografi koa PCK z lat 40., zaogi zakadu wikliniarsko-koszykarskiego, rodziny Makowskich.

17

razy spotykali si artyci na ogólnopolskim plenerze malarskim w Pyzdrach

dr Ireneusz Botor z Uniwersytetu

lskiego w Katowicach. – Spacerowalimy sporo nad Wart i w centrum miasta. Zainteresowao mnie miejsce przy muzeum. Tutaj czowiek dobrze si czuje. Mieszkamy w takim fisku domu, tam jest te pikne zejcie do Warty. Zamierzam namalowa co z rzek – mówi Aleksandra Dordowska, malarka z Warszawy. – Bardzo lubi mae miasteczka, te niepowtarzalne klimaty, sam zreszt wychowaem si w Sejnach. Jedna z pa proponowaa nam, aby w pracach znalazy si miejscowe motywy. Moim zdaniem powinnimy skupi si na dobrych obrazach, a nie na miejscowych – stwierdza Jerzy Wojciech Bielecki z Olsztyna. Wystawa poplenerowa odbdzie si 27 lipca (godz. 17.00) w Muzeum Regionalnym w Pyzdrach, natomiast 22 lipca (godz. 8.00) odbd si warsztaty dla miejscowych twórców.

„ 22 lipca rusza runda

rewan owa ligi pikarskiej na pyzdrskim Orliku. Kto bdzie mistrzem, dowiemy si po wakacjach.

Reklama

5C

Pojawiła się szansa na gazyfikację Pyzdr – dzięki niedawno odkrytym złożom po drugiej stronie Warty.

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75

 Marta Malanowska zachęca do przynoszenia pamiątek do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej A rc h i w i z o w a n i e p a m i t e k o mieszkacach Pyzdr bdzie permanentne („dopóty, dopóki istnieje orodek Karta” – usyszelimy w bibliotece). Archiwici zamierzaj jeszcze w tym roku umieszcza relacje audio wiadków historii. Ma to jeszcze bardziej uatrakcyjni zbiór. Osoby, które chciayby podzieli si pamitkami historycznymi dotyczcymi mieszkaców Pyzdr mog kontaktowa si telefonicznie: 63 276 81 07, lub mejlowo: mgbbpyzdry@wp.pl oraz biblioteka.pyzdry.info@wp.pl.

Gminne Centrum Informacji

63 276 72 70

Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Pogotowie Energetyczne

63 276 84 77

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole Urząd Miasta i Gminy

63 276 83 27 63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Tanie ubezpieczenia MTU, Liberty, Axa. Maria Popielarska 604 654 435 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Tomasz Małecki

Brakujące wakaty zostaną uzupełnione, gdy pozwoli na to sytuacja kadrowa – biuro prasowe komendy

Informacje o likwidacji posterunku policji w Nekli są przesadzone i nieprawdziwe.

 Aspirant sztabowy Artur Rybak, kierownik posterunku od 2007 roku oraz zakupia tzw. caodwobowy telefon komórkowy. Kierownik posterunku (na stanowisku od szeciu lat) chwali sobie wspóprac z miastem. – Nie mo emy narzeka, burmistrz jest zawsze otwarty i chtny do pomocy – twierdzi Rybak. – Teraz czekamy na wzmocnienia, a na razie w bud ecie gminy znalazy si pie-

Inwestycja za inwestycją Nowe targowisko, ul. Sikorskiego i Słoneczna, plac rekreacji oraz odrestaurowany rynek – w Nekli trwa bum inwestycyjny. W tym tygodniu rozstrzygnito dwa przetargi: na budow targowiska i miejsca rekreacji. Z okoo 360 tys. z zostanie wyremontowany plac, na którym na co dzie handluj kupcy. Pojawi si tam nowe profesjonalne stragany (na stae). Na placu pojawi si nowa nawierzchnia. Przy okazji pomidzy placem targowym a ul. Chopina zostanie przebudowany chodnik. Targowisko bdzie owietlone. Na tyach placu z kolei powstanie publiczna toaleta. W czwartek otwarto oferty firm, które chc wybudowa plac rekreacji. Ma on powsta na Zawodziu, naprzeciwko stawu. Pojawi si tam m.in. alejki spacerowe, fontanna (rednica 3,5 m) czy plenerowe stoliki do gry w szachy. Najmodsi natomiast bd mogli spdza czas na maym plac zabaw z hutawkami wahadowymi, siedziskami typu pampers oraz bocianim gniazdem. A zmczeni spacerowicze przysid sobie na awkach.

W poniedziaek bdzie wiadomo, kto i za ile przebuduje drug cz rynku. Kosztorys opiewa na niewiele ponad pó miliona zotych. Za te pienidze wymieniony zostanie asfalt, a przy poudniowej pierzei powstanie nowy chodnik. Za obeliskiem upamitniajcym 600-lecie miasta – w miejscu, gdzie teraz jest trawnik – powstanie kilkanacie miejsc parkingowych. Ponadto pojawi si nowe lampy oraz nasadzenia. Przypomnijmy, e niebawem rusz prace przy budowie ul. Sonecznej. Koszt po przetargu: 308 tys. z. Skd taki rozmach inwestycyjny? Burmistrz Karol Balicki: – Dziki dobremu wynikowi finansowemu za ubiegy rok moglimy wprowadzi tzw. wolne rodki na realizacj kilku inwestycji. Posiadamy równie oszczdnoci poprzetargowe z innych zada. Poza tym dwie pierwsze inwestycje s w 75 proc. dofinansowane ze rodków Unii Europejskiej. Jeli chodzi o rynek, to cz prac, jak chocia by poo enie nowej nawierzchni asfaltowej, i tak nale aoby wykona. Na t inwestycj mamy podpisan umow o dofinansowanie z Wielkopolskim Urzdem Marszakowskim, na 200 tys. z. Tym razem je otrzymamy – zapewnia wodarz.

nidze na tzw. su by patne. Te dwa wakaty nie obni aj dzi poziomu naszej su by – zapewnia szef nekielskich funkcjonariuszy. Na dowód przytacza kilka liczb. I tak, w 2011 roku policjanci zanotowali na terenie swojej jurysdykcji 79 przestpstw. Rok wczeniej byo ich o 20 wicej. – Wykrywalno w

2011 mamy na poziomie 83,5 proc. Ale od razu wyjani, e pod koniec 2011 roku mielimy kilka wama do domów, a wykrylimy je w styczniu, i wejdzie to do statystyki w tym roku – zaznacza kierownik. Ponadto w 2011 funkcjonariusze przeprowadzili 144 interwencje, podczas gdy rok wczeniej byo ich troch wicej (168). W tym samym czasie nekielscy stró e prawa zatrzymali na gorcym uczynku 44 osoby (rok wczeniej – 51). – To pokazuje, e z roku na rok mamy spadek przestpczoci i chciabym podzikowa wszystkim policjantom, którzy pracowali albo pracuj na naszym posterunku – koczy Rybak. – W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu na dzi nie s prowadzone adne prace czy analizy majce na celu przeprowadzenie reorganizacji bd likwidacji posterunku w Nekli – rozwiewa wszelkie wtpliwoci komisarz Iwona Liszczyska z zespou prasowego KWP w Poznaniu. – Brakujce wakaty zostan natomiast uzupenione, gdy tylko pozwoli na to sytuacja kadrowa – dodaje. Kiedy to nastpi? Nie wiadomo...

Ponad dwudziestu młodych wędkarzy na Bączku

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Funkcjonariusze trwają Nekielscy stró e prawa na dobre zadomowili si ju w pierwszej poowie XIX wieku. Jak podaje Sebastian Mazurkiewicz w ksi ce Nekla. Historia miasta, ju w roku 1837 powsta tu obwód policyjny, który obejmowa swoim zasigiem znaczn cz ówczesnego powiatu redzkiego, od Gutów poprzez Murzynowo Kocielne a do Winnej Góry (!). Przed wojn na nekielskim posterunku pracowao dwóch funkcjonariuszy. Obecnie pracuje ich trzech: kierownik Artur Rybak oraz dzielnicowi Robert Wróblewski i Marek Zdrojek. Cho jeszcze w zeszym roku byo piciu policjantów. W zwizku mizernym stanem liczebnym pojawiy si informacje o mo liwej likwidacji posterunku policji w Nekli. – Ja takie rzeczy sysz od czasu, kiedy zostaem burmistrzem. Oficjalnie jednak nic nie wiem. Zale y nam, eby posterunek pozosta, dlatego w miar mo liwoci wspieramy policj – mówi burmistrz Karol Balicki. Przypomnijmy, e to z bud etu gminy kilka lat temu sfinansowano w poowie zakup radiowozu. Gmina doo ya te do remontu posterunku

17

stronę redaguje:

„ Przypominamy, e w niedziel o 19.00 w kociele poewangelickim w Nekielce rozpocznie si koncert Agi Zaryan. Organizatorem recitalu jest Anna Kareska. „ A ju jutro, o tej sa-

mej porze, w parku w Nekli rozpocznie si zabawa pod chmurk. Do taca bdzie przegrywa zespó Bonus.

„ 25 sierpnia odbdzie

si I Rajd Rowerowy „ ladami Osadnictwa Olderskiego”. Organizator (nekielski magistrat) przygotowa cztery trasy. Wród uczestników zostanie rozlosowany bon na zakup roweru o wartoci tysica zotych.

„ W sobot stra a-

cy z OSP Nekla usuwali w Zasutowie powalone przez wichur drzewo.

„ Okazuje si, e nie jest przesdzone wycofanie seniorskiej dru yny Pomienia z rozgrywek klasy okrgowej. Sytuacja jest zmienna. Szczegóy niebawem.

„ 26 sierpnia odbd si

do ynki gminne. Zagraj Trubadurzy i discopolowy Classic. Reklama

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. „AMICOR”

W niedzielę na łowisku Bączek w Nekli odbyły się zawody wędkarskie dla dzieci do lat 13. Liczba uczestników zaskoczyła organizatorów – wystartowało 23 zawodników. – Przede wszystkim chodziło o promowanie wędkarstwa wśród najmłodszych – mówi Hubert Pilszak, organizator zawodów. Zmagania wygrał Sebastian Maliczak.

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

W urzędzie miasta można wnioskować o pieniądze na szkolne książki Od 180 do nawet 352 zł – dofinansowanie w takiej wysokości można uzyskać na zakup podręczników na rok szkolny 2012/2013. Z najmniejszej dotacji mogą skorzystać uczniowie pierwszych trzech klas podstawówki, zaś górna granica zarezerwowana jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dodajmy, że wsparcie jest przeznaczone tylko dla niektórych. Liczy się m.in kryterium dochodowe. Wnioski można składać do 3 września. Szczegółowych informacji udziela Katarzyna Nowaczyk z Urzędu Miasta i Gminy Nekla (pokój nr 15, tel. 61 437 31 79), a także dyrektorzy szkół.

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Agencja PKO BP SA

61 436 61 98 661 934 662

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Gmina Września

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Podłoga nie śmierdzi Świetlica wiejska w Stanisławowie zmieniła się nie do poznania. Przynajmniej w środku. To wanie we wntrzu przeprowadzono kapitalny remont. Inwestycja pochona 16 tys. z. Ca sum wyo y wrzesiski ratusz. – Prace remontowe polegay na zerwaniu zniszczonej i starej, kilkudziesicioletniej podogi z desek – informuje Wiesaw Zieliski z referatu komunalnego Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni. – Zao ono te odpowiedni izolacj i ocieplono j styropianem – dodaje. W wietlicy uo ono tak e pytki i uzupeniono tynki, pomalowano wszystkie ciany oraz zamontowano nowe drzwi wejciowe. Sotys Jarosaw Michalak jest zachwycony efektem prac. Nic dziwnego: podoga czekaa na remont 65 lat (wietlica

mieci si w budynku poszkolnym). – Straszya ju wygldem, na dodatek wydobywa si z niej nieprzyjemny zapach – stwierdza. – Wszystko przez to smarowido, którym bya pomalowana. Tylko robaki si pod ni lgy. A teraz mamy tu jak w paacu – cieszy si gospodarz wsi. Michalak nie ukrywa te , e liczy na to, e w kocu w tych czterech cianach zacznie si du o dzia. Przyznaje, e dotychczas byo tego niewiele, ledwie kilka imprez komunijnych i osiemnastek. Teraz ma to si diametralnie zmieni. – Odnowione wntrze powinno zachca do wynajmowania pomieszczenia – kontynuuje sotys. Chciaby jeszcze, aby wadze gminy sfinansoway soectwu uo enie przed wietlic kostki podzbrukowej. Na razie taka inwestycja pozostaje jednak w sferze marze. Dodajmy, e remontem wietlicy zaja si firma Renpik Ireneusza Kurpika z Gutowa Wielkiego. – Obecnie nie prowadzimy wikszych remontów wietlic znajdujcych si na terenie gminy. Czekamy na zatwierdzenie zo onych wniosków na dofinansowanie z Unii Europejskiej - koczy W. Zieliski. (wideorelacja na portalu www. wrzesnia.info.pl)

Taniej, ale się nie spieszą Nie wszyscy mieszkacy chtnie podczaj si do nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej. Najgorzej wyglda sytuacja w Obaczkowie. Tam do sieci musi si podczy w sumie 190 posesji. Dotychczas uczyniy to 64 osoby. Termin podczenia upywa 17 listopada. Równie oporni s mieszkacy pobliskich Bia yc. Z dobrodziejstw kanalizacji nadal nie chce tam skorzysta 23 wacicieli posesji (podczono 60). Mieszkacy zwlekaj, mimo e termin przyczenia upyn w padzierniku 2011. – Najchtniej i najszybciej przyczali si do sieci mieszkacy Chwalibogowa. Nie przyczyo si tylko 7 z 50 wacicieli.

– W Chwalibogowowie i Bia ycach w stosunku do wacicieli nieruchomoci, które nie s przyczone do sieci, prowadzone s postpowania administracyjne zmierzajce do wydania decyzji nakadajcej obowizek przyczenia – informuje Robert Stachowicz, kierownik referatu inwestycyjnego we wrzesiskim ratuszu. – Niewykonanie decyzji bdzie zmierzao do wykonania przez gmin przyczenia danych nieruchomoci do sieci na koszt ich wacicieli – koczy. Dodajmy, e zrzut 1 m3 cieków do kanalizacji kosztuje 5,84 z. Tymczasem za wywóz takiej samej iloci nieczystoci wozem asenizacyjnym trzeba zapaci od 12 do 15 z.

Jedno z największych drzew w Grzybowie poszło pod topór Z krajobrazu Grzybowa znikn wieloletni db. Nie byo wyjcia – pie drzewa by w rodku pusty. Istniaa uzasadniona obawa, e podczas wichury db po prostu runie na poblisk drog powiatow. – Nie chciaem ryzykowa, std decyzja o wycince drzewa – mówi Leszek Stawicki, prezes Spódzielni Produkcji Rolnej Wódki-Grzybowo. To wanie nie jej terenie roso pot ne drzewo. Ta decyzja nie spodobaa si maej grupie mieszkaców. Pocztkowo próbowali wpyn na jej zmian. Koronnym argumentem byo to, e drzewo wpisao si w krajobraz grzybowskiej wsi (roso bezpored-

nio przy figurce Jezusa Chrystusa). Dodajmy, e zgod na jego wycink wyda Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zaleci tylko, aby przed ciciem drzewa sprawdzi, czy nie ma na nim adnych gniazd ptaków. – Mnie ono naprawd nie zawadzao, ale obawiaem si, e mo e doj do jakiego wypadku. Niestety, nie do wszystkich moje argumenty trafiy – rozkada rce Stawicki. Drogowcy nie maj wtpliwoci, e decyzja bya suszna. – Drzewo znajdowao si tylko kilka metrów od drogi. Zagro enie, e znajdzie si na drodze, byo ogromne – stwierdza Marcin Nowak, p.o. dyrektora Powiatowego Zarzdu Dróg.

Co słychać

20 lipca 2012

„ Jedenasta impreza z cyklu „Niedziela za miastem” odbdzie si 22 lipca w Osowie. Pocztek festynu o godz. 16.00.

„ Coraz wicej osób

zachwala sobie fakt, e w sokoowskiej restauracji Austeria jest bardzo smaczne jedzenie.

„ Boisko Orlik przy

szkole w Nowym Folwarku jest czynne w poniedziaki, rody i pitki w godz. 9.30–16.30. W pozostae dni robocze mo na przychodzi w godz. 12.00–20.00. Obowizuje wczeniejsza rezerwacja u animatora Macieja Lisieckiego (tel. 724 575 876).

„ Tegoroczny zjazd wo-

jów w Grzybowie odbdzie si tradycyjnie w przedostatni weekend wakacji (18-19 sierpnia). Temat imprezy bdzie brzmia: „Gry, igry, igrzyska, swawole”.

„ Trwaj przygotowa-

 I. Kurpik (z lewej) i W. Zieliński z dumą prezentują odnowioną podłogę

nia do do ynek gminnych w Obaczkowie, które odbd si 1 wrzenia. W ostatnich dniach odwie ono m.in. pot wokó wietlicy. Trawy nikt nie malowa. Dodajmy, e gwiazd imprezy bdzie zespó Bayer Full.

Fot. DAI

Niedzielne imprezy już na półmetku

„ Wybuch pieca by przy-

czyn po aru kotowni w jednym z domów w Sdziwojewie. Zdarzenie miao miejsce 16 lipca. Interweniowali stra acy z Wrzeni i Wgierek. Reklama

Kolejna impreza z cyklu „Niedziela za miastem” odbyła się w Słomowie. Najmłodsi oprócz stałych atrakcji, takich jak np. dmuchany zamek, mogli skorzystać z darmowych przejażdżek bryczką. – Ufundowało ją sołectwo. Warto było. Najmłodsi mieli niesamowitą frajdę – mówi zadowolony sołtys Henryk Kóska. (wideorelacja na wrzesnia.info.pl)

Zjechał z drogi i skosił słup oświetleniowy

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

Straż Miejska

61 640  41 01

Powiatowy Zarząd Dróg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

Ośrodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38

Zniszczony słup oświetleniowy i powyginane barierki na przystanku autobusowym w Gutowie Małym – to efekt jazdy kierowcy, który zjechał z drogi i... przepadł jak kamień w wodzie. Nikt nic nie widział. Można się tylko domyślać, czy kierowca był trzeźwy. Postawienie nowego słupa kosztowało wrzesiński ratusz 4210 zł.

KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie Małym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Września, ul. Jana Pawła II 14


20 lipca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Plebiscyt â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?

ImiÄ&#x2122; i nazwisko (soĹ&#x201A;ectwo)

7148

SupersoĹ&#x201A;tys 2012 OddajÄ&#x2122; gĹ&#x201A;os na . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .................................................. ............................................................. ......................

Moje imiÄ&#x2122; i nazwisko: Adres:

1. Jan Cicharski (Chlebowo)

podpis

2. Danuta HĂśwelhaus (Lipie)

Wiek: 64 lata.  lutego 2002    5HPRQWÄłZLHWOLF\ LQWHJUDFMáPLHV]NDÄĄFĂ?ZLEXGRZáSODFXVSRUWRZRUHNUHDF\MQHJR   :\UHPRQWRZDĂĽVWRGRÄ&#x;\&KFLDÄ&#x;HPMĂŁ ]DDGDSWRZDĂĽQDVFKURQLVNR   

  8WZDUG]LĂĽNDPLHQLDPLGURJá&KOHERZRt %XG]LÄ&#x;RZR

!"#$% 3. Henryk KĂłska (SĹ&#x201A;omowo)

Wiek: 50 lat.  VW\F]QLD    5HPRQWÄłZLHWOLF\

  'RSURZDG]LĂĽGRXWZDUG]HQLDGURJLSURZDG]ĂŁFHM SU]H]ZLHÄł    

 8WZDUG]LĂĽGURJLLZ\UHPRQWRZDĂĽERLVNRVSRUWRZH

!"#&$ 4. Antoni Kosmala (Gutowo MaĹ&#x201A;e)

!"!'( 5. MirosĹ&#x201A;awa CieĹ&#x203A;lewicz (Sobiesiernie) Wiek: 58 lat.  PDUFD    -HVWHP]DNUĂ?WNRVRÄ&#x;W\VHP 7HFRE\Ä&#x;\VĂŁZVSĂ?OQ\PRVLĂŁJQLáFLHPPLHV]NDÄĄFĂ?Z  

 Z\JUDüZNRQNXUVLH3LáNQLHMH:LHONRSROVND:LHij

     =LQWHJURZDĂĽL]ZLáNV]\ĂĽ]DLQWHUHVRZDQLHPLHV]NDÄĄFĂ?ZVSUDZDPL VRÄ&#x;HFWZD]UHDOL]RZDĂĽSURMHNW%ĂŁGĹ?P\5D]HP

Wiek: 54 lata.  lutego 2003    %XGRZáGURJLDVIDOWRZHML SODFX]DEDZtDOHWRQLHW\ONRPRMD]DVÄ&#x;XJD   %\ĂĽPRĹ&#x2018;H]PRELOL]RZDĂĽZV]\VWNLFKRVĂ?EGRG]LDÄ&#x;DQLD

     3U]\GDÄ&#x;DE\VLáÄłZLHWOLFDDOHWRUDF]HMW\ONRPDU]HQLH

!"+$, 9. Arleta Szykowna (Gozdowo)

Wiek:ODW  VW\F]QLD    8WZDUG]HQLHJUX]HP NDZDÄ&#x;NDGURJLGR&KDWNL2UQLWRORJD   3U]HSURZDG]LĂĽPHOLRUDFMLURZĂ?ZtDOHMHVW]DSODQRZDQDQDWHQ URN     'RSURZDG]LĂĽZRGáGRZV]\VWNLFKSRVHVMLtF]áijüFLĂŁJOHQDWR F]HND

!"+$& 8. MaĹ&#x201A;gorzata Jakubowska (Grabowo KrĂłl.) Wiek: 28 lat.      'RNRÄĄF]HQLHEXGRZ\ SODFX]DEDZDNFMáe&KURÄĄP\QDV]HÄłURGRZLVNRrZ\ZLDGZ 5DGLX0HUNXU\   'RWHMSRU\ZV]\VWNLH]DÄ&#x;RĹ&#x2018;RQH SODQ\]RVWDÄ&#x;\Z\NRQDQH   

  6WZRU]\ĂĽPLHMVFHVSRWNDÄĄPLHV]NDÄĄFĂ?Zt PĂ?MVDORQMHVWMXĹ&#x2018;]DPDÄ&#x;\

!"-$* 10. Urszula Hulewicz (ObĹ&#x201A;aczkowo)

Wiek: 42 lata.  NZLHWQLD    3RVWDZLHQLHSODFX]DEDZ   1LFWDNLHJRQLHSU]\FKRG]LPLGRJÄ&#x;RZ\

     3U]HSURZDG]LĂĽJHQHUDOQ\UHPRQWÄłZLHWOLF\ZLHMVNLHM

!"!&$

!"!'$

Wiek: 64 lata.  PDUFD    5HPRQWÄłZLHWOLF\ NDQDOL]DFMá   'REU]HZ\SRVDĹ&#x2018;\ĂĽÄłZLHWOLF\tDOH WRSU]HGHPQĂŁ   

  =DJRVSRGDURZDĂĽVWDZHNZHZVL]URELĂĽ SRU]ĂŁGNLZRNĂ?Ä&#x;ZVL

gm. Nekla

!"!'* 7. Anna Szklarkowska (KsawerĂłw)

!"!&) 6. MaĹ&#x201A;gorzata MaÄ&#x2021;kowiak (BiaĹ&#x201A;obrzeg)

gm. Pyzdry

Wiek: 74 lata.  2000    5HPRQWÄłZLHWOLF\L RÄłZLHWOHQLHZVL   'RSURZDG]LĂĽGRZ\EXGRZDQLD ÄłFLHĹ&#x2018;NLURZHURZHMGR:U]HÄłQL  

   .DQDOL]DFMáRUD]XWZDUG]LüXOLFH

Wiek: 62 lata.  NZLHWQLD    5HPRQWÄłZLHWOLF\LWRĹ&#x2018;H MHVWZQLHMĹ&#x2018;\FLH   'RSURZDG]LĂĽGRUHPRQWXGURJL ZHZVL    

 .DQDOL]DFMáRUD]Z\EXGRZDĂĽFKRGQLNLZ]GÄ&#x;XĹ&#x2018;ZVL

CzesĹ&#x201A;aw Lalka (BiaĹ&#x201A;e PiÄ&#x2026;tkowo) Franciszek Bednarek (Biechowo) StanisĹ&#x201A;aw StaraĹ&#x201E;ski (Bugaj) Jan Cicharski (Chlebowo) Zbigniew Piszczatowski (Czeszewo) StanisĹ&#x201A;aw Filipiak (Gorzyce) Danuta DÄ&#x2122;bicka (KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owo) Mariusz Pawlak (Kozubiec) Justyna Gorzelana (KsiÄ&#x2026;Ĺźno) Danuta HĂśwelhaus (Lipie) Renata Nowak (Mikuszewo) Lech StanisĹ&#x201A;awski (Nowa WieĹ&#x203A; PodgĂłrna) MaĹ&#x201A;gorzata Bzowa (Orzechowo) Zofia Przybylska (PaĹ&#x201A;czyn) Zbigniew Pietryga (Rudki) RafaĹ&#x201A; Sztuka (Skotniki) Agnieszka FrÄ&#x2026;ckowiak (Bieganowo) Iwona ZiÄ&#x2122;tkiewicz (Borzykowo) Robert PtaszyĹ&#x201E;ski (BudziĹ&#x201A;owo) JĂłzef Lisiecki (CieĹ&#x203A;le MaĹ&#x201A;e) BoĹźena JÄ&#x2122;draszak (CieĹ&#x203A;le Wielkie) WiesĹ&#x201A;aw Urbaniak (GaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zewice) ElĹźbieta Magdziarz (Gorazdowo) MaĹ&#x201A;gorzata Jakubowska (Grabowo KrĂłlewskie) Stefan Staszak (KoĹ&#x201A;aczkowo) Mariusz Kozielski (Krzywa GĂłra) Wojciech Hypki (Ĺ agiewki) Wojciech Bimek (Sokolniki) Wioletta Dzienniak (SpĹ&#x201A;awie) Robert Kasprowicz (Szamarzewo) Aurelia Banaszak (WszembĂłrz) Violetta Przybylska (Zieliniec) ZdzisĹ&#x201A;aw Nowak (Ĺťydowo) MaĹ&#x201A;gorzata MaÄ&#x2021;kowiak (BiaĹ&#x201A;obrzeg) Maria Owczarek (CiemierĂłw) Beata Maciejewska (CiemierĂłw-Kolonia) Roman Witczak (DĹ&#x201A;usk) Henryk Ĺ ukasiewicz (PietrzykĂłw-Kolonia) Piotr Pilarski (Dolne GrÄ&#x2026;dy) Kazimierz Jackowski (GĂłrne GrÄ&#x2026;dy) Marzena Bergier (Kruszyny) Anna Szklarkowska (KsawerĂłw) Jerzy Wawrzyniak (Lisewo) Wojciech Tomaszewski (PietrzykĂłw) Andrzej Ĺ yskawa (Rataje) Ryszard Urbaniak (Ruda Komorska) Krzysztof Paszak (Tarnowa) Hanna Rydlewska (Trzcianki) Waldemar Cierzniak (Walga) Tomasz Gauza (WrÄ&#x2026;bczynek) Ewa Nowak (WrÄ&#x2026;bczynkowskie Holendry) Andrzej Jankowski (ZamoĹ&#x203A;Ä&#x2021;) StanisĹ&#x201A;aw Janiak (Zapowiednia) Julian Wsolak (Barczyzna) Bernardyna MaĹ&#x203A;cibroda (ChwaĹ&#x201A;szyce) Tadeusz FrÄ&#x2026;ckowiak (GÄ&#x2026;siorowo) Iwona BÄ&#x2026;czkowska (GierĹ&#x201A;atowo) Mariusz Jóźwiak (Kokoszki) RafaĹ&#x201A; Musielak (MaĹ&#x201A;a GĂłrka) Zbigniew Sarna (Nekielka) Marian Juszczak (OpatĂłwko) Monika Szafraniak (Podstolice) Franciszek Stawicki (RacĹ&#x201A;awki) WacĹ&#x201A;aw Ĺ&#x161;widurski (Starczanowo) Kazimierz Stefaniak (StÄ&#x2122;pocin) Eugenisz Dembski (Stroszki) Bogdan Mydlarz (Targowa GĂłrka) Andrzej PaĹ&#x201A;asz (Zasutowo) PrzemysĹ&#x201A;aw KaszczyĹ&#x201E;ski (Bardo) Maria BrzeziĹ&#x201E;ska (Bierzglin) MirosĹ&#x201A;aw ZgoliĹ&#x201E;ski (Bierzglinek) Ewa Tabaczka (Chocicza MaĹ&#x201A;a) Magdalena Balicka (Chocicza Wielka) Piotr WesoĹ&#x201A;owski (Chociczka) WiesĹ&#x201A;awa Konieczna (Chwalibogowo) ElĹźbieta Roszak-Krawczyk (Gonice) Henryka KoĹ&#x201A;odziejczak (Goniczki) Arleta Szykowna (Gozdowo) Grzegorz Dobrosielski (Grzybowo) Telesfor Cieslicki (Gulczewko) Antoni Kosmala (Gutowo MaĹ&#x201A;e) Karolina Rewers (Gutowo Wielkie) Waldemar Bartkowiak (Kaczanowo) WĹ&#x201A;adysĹ&#x201A;aw Kosmala (Kleparz) Kazimierz CypryaĹ&#x201E;ski (Marzenin) Leszek Pacholski (Noskowo) Karol WĂłjcik (Nowa WieĹ&#x203A; KrĂłlewska) Urszula Hulewicz (ObĹ&#x201A;aczkowo) Zenon KaĹşmierczak (Osowo) Andrzej Rzepka (Otoczna) Justyna StoiĹ&#x201E;ska (Psary MaĹ&#x201A;e) Sabina Liberkowska (Psary Polskie) JĂłzef KarmoliĹ&#x201E;ski (Psary Wielkie) Maurycy ZieliĹ&#x201E;ski (SÄ&#x2122;dziwojewo) Henryk KĂłska (SĹ&#x201A;omowo) MirosĹ&#x201A;awa CieĹ&#x203A;lewicz (Sobiesiernie) (tymczasowy brak soĹ&#x201A;tysa â&#x20AC;&#x201C; SokoĹ&#x201A;owo) Teresa DziÄ&#x2122;cielewska (SoĹ&#x201A;eczno) JarosĹ&#x201A;aw Michalak (StanisĹ&#x201A;awowo) Kazimierz Kosmala (WÄ&#x2122;gierki) Henryk Wiktorowski (WĂłdki)

gm. KoĹ&#x201A;aczkowo

.RQW\QXXMHP\QDV]SOHELVF\WZNWĂ?U\PF]\WHOQLF\PRJĂŁ Z\EUDĂĽ6XSHUVRÄ&#x;W\VD3RZLDWX:U]HVLÄĄVNLHJR3RWUZDRQ DĹ&#x2018;GRSRÄ&#x;RZ\ZU]HÄłQLD']LÄłSUH]HQWXMHP\NROHMQ\FK G]LHVLáFLXJRVSRGDU]\ZVLDZQDMEOLĹ&#x2018;V]\FKZ\GDQLDFK EáGĂŁSU]HGVWDZLDQLQDVWáSQL*Ä&#x;RVPRĹ&#x2018;QDRGGDĂĽ]D SRPRFĂŁNXSRQXNWĂ?U\SXEOLNXMHP\SRQLĹ&#x2018;HM:\SHÄ&#x;QLRQH NXSRQ\QDOHĹ&#x2018;\SU]\QRVLĂĽGRUHGDNFMLOXEGRSXQNWĂ?Z ELXUDRJÄ&#x;RV]HÄĄe::r*Ä&#x;RVXMHP\WHĹ&#x2018;]DSRPRFĂŁ WHOHIRQĂ?ZNRPĂ?UNRZ\FK:WUHÄłFL606DWU]HEDZSLVDĂĽ :Z6<0%2/NDQG\GDWD RERNOLVWD]ZV]\VWNLPL QXPHUDPL :LDGRPRijüZ\V\Ä&#x;DP\SRGQXPHU .RV]WMHGQHJR606DWR]Ä&#x;]9$70RĹ&#x2018;QDZ\V\Ä&#x;DĂĽ LFKGRZROQĂŁOLF]Eá1DJÄ&#x;RVXMĂŁF\FKF]HNDMĂŁDWUDNF\MQH QDJURG\6RÄ&#x;HFWZR]Z\FLá]F\QDV]HJRSOHELVF\WXRWU]\PD W\V]Ä&#x; VSRQVRUHPMHVW3%6ZH:U]HÄłQL DQD 6XSHUVRÄ&#x;W\VDF]HNDWDEOHW RGILUP\$JUDU 

2012

treĹ&#x203A;Ä&#x2021; SMS-a

gm. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

supersoĹ&#x201A;tys

SMS pod nr

gm. WrzeĹ&#x203A;nia

KUPON

Majšc kupon przyjdŸ do nas, otwórz rachunek i odbierz upominek Kupon wa¿ny do 31.12.2012

Sprawdzony przez wielu w ochronie plonĂłw. WrzeĹ&#x201C;nia, ul. gen. Sikorskiego 34 Witkowo, ul. Dworcowa 6 Gniezno-Piekary, ul. Agrestowa 38

19 Ww.M01 Ww.M02 Ww.M03 Ww.M04 Ww.M05 Ww.M06 Ww.M07 Ww.M08 Ww.M09 Ww.M10 Ww.M11 Ww.M12 Ww.M13 Ww.M14 Ww.M15 Ww.M16 Ww.K01 Ww.K02 Ww.K03 Ww.K04 Ww.K05 Ww.K06 Ww.K07 Ww.K08 Ww.K09 Ww.K10 Ww.K11 Ww.K12 Ww.K13 Ww.K14 Ww.K15 Ww.K16 Ww.K17 Ww.P01 Ww.P02 Ww.P03 Ww.P04 Ww.P05 Ww.P06 Ww.P07 Ww.P08 Ww.P09 Ww.P10 Ww.P11 Ww.P12 Ww.P13 Ww.P14 Ww.P15 Ww.P16 Ww.P17 Ww.P18 Ww.P19 Ww.P20 Ww.N01 Ww.N02 Ww.N03 Ww.N04 Ww.N05 Ww.N06 Ww.N07 Ww.N08 Ww.N09 Ww.N10 Ww.N11 Ww.N12 Ww.N13 Ww.N14 Ww.N15 Ww.W01 Ww.W02 Ww.W03 Ww.W04 Ww.W05 Ww.W06 Ww.W07 Ww.W08 Ww.W09 Ww.W10 Ww.W11 Ww.W12 Ww.W13 Ww.W14 Ww.W15 Ww.W16 Ww.W17 Ww.W18 Ww.W19 Ww.W20 Ww.W21 Ww.W22 Ww.W23 Ww.W24 Ww.W25 Ww.W26 Ww.W27 Ww.W28 Ww.W30 Ww.W31 Ww.W32 Ww.W33


20 lipca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

20 Historiezyw róşnym wieku k c ta S

ĹťOĹ NIERZE WÄ&#x2DC;DROWNI (9) ImiÄ&#x2122; JĂ&#x201C;ZEF nie byĹ&#x201A;o w rodzinie MOELLENBROCKĂ&#x201C;W szczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwe â&#x20AC;&#x201C; najmĹ&#x201A;odszy syn polegĹ&#x201A; na froncie zachodnim, natomiast jego ojciec staĹ&#x201A; siÄ&#x2122; oďŹ arÄ&#x2026; tragedii, do jakiej doszĹ&#x201A;o znacznie później, juĹź nie w StrzaĹ&#x201A;kowie, chociaĹź na ziemi wrzesiĹ&#x201E;skiej. W powstaniu wziÄ&#x2122;li jednak udziaĹ&#x201A; jego dwaj kolejni synowie, EDMUND i TADEUSZ, ktĂłrych losy sÄ&#x2026; typowe dla powstaĹ&#x201E;cĂłw strzaĹ&#x201A;kowskich.

Pier wszy z nich urodzi si jeszcze w Dzierz nie pod Mogilnem 7 listopada 1892. Po ukoczeniu szkoy powszechnej ksztaci si w zawodzie kupieckim w Berlinie, co otwierao wielkie perspektywy, ale te MOELLENBROCKOWIE plasowali si wy ej ni klasa rednia. W stolicy Prus zasta go wybuch wojny, wic zosta wcielony do armii, w ktĂłrej by podoficerem saperĂłw. Przez cztery lata walczy na froncie francuskim, skd w grudniu 1918 wrĂłci do Paruszewa. Po wybuchu powstania zamierza zacign si do oddziaĂłw poznaskich, ale nie otrzyma adnego przydziau i wrĂłci do Paruszewa. Do szeregĂłw powstaczych wstpi na terenie Gniezna, ale dysponowa dowiadczeniem bojowym i dlatego skierowano go do jednostki nadrzdnej, czyli sztabu wrzesiskiego okrgu wojskowego. Tutaj GRUDZIELSKI mianowa go dowĂłdc I plutonu w nekielskiej kompanii BEUTLERA, tu przed drug wypraw na Szubin. To jego pododdzia 11 stycznia 1919 opanowa szubiski dworzec kolejowy, co byo sukcesem militarnym, ktĂłry wieczy dzieo. Prusacy nie mogli by pewni swego nawet w powietrzu, gdy onierze EDMUNDA zestrzelili z broni rcznej niemiecki samolot zwiadowczy. By to swego rodzaju zwyciski kompromis: bro powstacĂłw niosa w miar wysoko, a aeroplany pruskie miay niskie loty. W lutym wraz z oddziaem znalaz si w Kowalewie, gdzie ci ko zachorowa na gryp, w wyniku czego utraci w du ej mierze such. To jednak stao si troch pĂłniej â&#x20AC;&#x201C; na razie otrzyma urlop, o ktĂłry wcale nie zabiega. Wyjecha do Poznania, gdzie z ramienia rodziny organizowa pogrzeb swojego modszego bra-

Z teki StaĹ&#x201E;czyka EDMUND MOELLENBROCK byĹ&#x201A; znanym dziaĹ&#x201A;aczem kombatanckim, chociaĹź ze wzglÄ&#x2122;du na sĹ&#x201A;uch byĹ&#x201A; w zasadzie kalekÄ&#x2026;. UtrzymywaĹ&#x201A; przez wiele lat kontakty ze Ĺ&#x203A;rodowiskiem nekielskim. PrywatnÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; prowadziĹ&#x201A; nawet w okresie realnego socjalizmu. To on opracowaĹ&#x201A; wzĂłr charakterystycznych kobiaĹ&#x201A;ek do truskawek i w tym zakresie byĹ&#x201A; przez dĹ&#x201A;ugi czas faktycznym monopolistÄ&#x2026; w ich produkcji w skali kraju.

 Edmund Moellenbrock

 Tadeusz Moellenbrock

 Tadeusz Moellenbrock (stoi pierwszy z prawej) w okresie wojny polsko-bolszewickiej ta JĂ&#x201C;ZEFA. PĂłniej realizowa zadania bojowe w Samoklskach i BrzĂłzkach oraz nad Kanaem Bydgoskim (odcinek Potulice â&#x20AC;&#x201C; ochowo). Otrzyma postrza w lew do, ale wtedy z Prusakami wygrywao si ju jedn rka, wiec drug mo na byo kurowa na temblaku z paska od chlebaka. W kocu trafi jednak do szpitala, a w marcu otrzyma skierowanie do Szkoy Oficerskiej 2 Dywizji StrzelcĂłw Wielkopolskich w Gnienie. Po jej ukoczeniu trafi do 7 kompanii 4 Puku StrzelcĂłw Wielkopolskich (pĂłniejszego 58 pp), a pĂłniej zosta odkomenderowany do sztabu DowĂłdztwa Okrgu Korpusu VII w Poznaniu. W krĂłtkim jednak czasie odszed do rezerwy ze wzgldu na pogarszajcy si stan zdrowia. Zamieszka w Poznaniu, gdzie zao y spĂłk handlow. By wacicielem wytwĂłrni opakowa aptecznych i mleczarskich oraz sieci sklepĂłw spo ywczych. Osign bardzo wysoki status materialny i spoeczny, gdy pamitano jego powstacz przeszo. By onaty w W ADYS AW GOLNIEWICZ i mia z ni czworo dzieci: TERES, ANDRZEJA, URSZUL i DANUT. W pocztkach okupacji straci cay majtek, ale szczliwie prze y ten okres. Po wojnie zamieszka w rodzie Wlkp., gdzie prowadzi rĂł nego rodzaju dziaalno gospodarcz. Zmar 11 kwietnia 1977 i zosta pochowany w grobowcu rodzinnym na redzkim cmentarzu.

O dwa lata modszy by jego brat TADEUSZ, ktĂłry urodzi si 29 maja 1894, tak e w Dzierz nie. W 1914 ukoczy gimnazjum humanistyczne w Poznaniu, ale w roku wojny znalaz si w szeregach armii pruskiej, gdzie szybko uzyska stopie sier anta. Nie wiadomo, gdzie walczy podczas wielkiej wojny. Do Paruszewa wrĂłci w grudniu 1918 i wraz ze starszym bratem wyruszy do powstaczego Poznania. Tam jednak ochotnikĂłw nie brakowao, a mo e raczej stolica Wielkopolski nie bya w stanie ich zaszeregowa, gdy nawet wĂłdz naczelny mianowany zosta z apanki, co byo na rk kunktatorskiej Naczelnej Radzie Ludowej. Dowiadczyli tego rĂłwnie ochotnicy nekielscy, ktĂłrzy do Poznania przedostali si przez rod, ale w Poznaniu uznani zostali za mocno podejrzanych nadgorliwcĂłw, chocia zanotowali na swoim koncie kilka sukcesĂłw bojowych. TADEUSZ nie wrĂłci do Paruszewa, ale zatrzyma si we Wrzeni, gdzie zosta przydzielony do kompanii ckmĂłw, dowodzonej przez NOWAKA. 7 stycznia 1919 pododdzia ten uda si drog kolejow do nina, a nastpnego dnia nastpio koncentryczne, ale sabo skoordynowane uderzenie na Szubin. Kompania NOWAKA nie zostaa nale ycie wykorzystana, gdy WIEWIĂ&#x201C;ROWSKI uzna j za nie manewro-

w. Stanowia wic oson dla piechoty, ktĂłra zerwaa z ni kontakt ogniowy (2 km). W rezultacie kompania ograniczya si do osony oddziaĂłw powstaczych, ktĂłre wycofyway si w kierunku nina. TADEUSZ bra rĂłwnie udzia w ponowionym i zwyciskim natarciu 11 stycznia. Nastpny okres to su ba w Rynarzewie, Sokoowie k. Budzynia, ustawicznie zagro onej Chodzie y oraz na froncie abiszyskim. Na pocztku lutego TADEUSZ obj dowĂłdztwo 2 kompanii ckm-Ăłw 2 batalionu (budzyskiego) w 4 puku StrzelcĂłw Wielkopolskich, co byo zwizane z oddelegowaniem NOWAKA na inny odcinek. 25 kwietnia 1919 Naczelna Rada Ludowa mianowaa go na stopie podporucznika. Po formalnym podporzdkowaniu Armii Wielkopolskiej DowĂłdztwu GĂłwnemu zosta odkomenderowany na front litewsko-biaoruski (lipiec 1919). Bra czynny udzia w akcji opanowania Miska i Bobrujska, a pĂłniej su y pod rozkazami gen. Lucjana eligowskiego, wsawionego inkorporacj Wilna, akcj przeprowadzon na wasn odpowiedzialno, od ktĂłrej pozornie dystansowa musia si Pisudski. Dla LitwinĂłw jest to do dzisiaj koronny dowĂłd imperializmu polskiego. W tej kampanii TADEUSZ zosta ci ko ranny pod GrĂłdkiem Siemkowskim. Po rekonwalescencji przeniesiono go do Centrum Zapasowego Ckm-Ăłw w Poznaniu, ju w stopniu porucznika. W wojsku jednak nie pozosta. W 1924 uzyska magisterium w Wydziale PrawnoEkonomicznym Uniwersytetu Poznaskiego i od razu rozpocz aplikacj sdziowsk w Wejherowie, a w maju 1931 zosta mianowany asesorem Sadu Apelacyjnego w Poznaniu. Do 1939 by adwokatem w Inowrocawiu. Na pocztku wojny jako kapitan rezerwy otrzyma przydzia do Komendy Twierdzy Toru, a nastpnie Komendy Chem Lubelski i Kowel. Podczas okupacji zosta aresztowany przez hitlerowcĂłw, ale udao mu si uciec i przedosta do Generalnego Gubernatorstwa. Przebywa w Szczekocinach pow. JdrzejĂłw oraz w innych miejscowociach Kielecczyzny. W okresie okupacji nadal wykonywa zawĂłd adwokata. Po wyzwoleniu wrĂłci do Inowrocawia, gdzie otworzy kancelari. By czonkiem WojewĂłdzkiej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i dziaa aktywnie w organizacjach kombatanckich. By onaty z IREN KUNKEL i w zwizku tym urodzia si cĂłrka EWA. Zmar 11 maja 1976 i zosta pochowany na Cmentarzu GĂłrczyskim w Poznaniu. Tematu powstaczego jeszcze nie koczymy, gdy w jego zakres wchodz nie tylko MOELLENBROCKOWIE. Niezale nie od tego EDMUND jest autorem niepublikowanego tekstu wspomnieniowego, sporzdzonego prawdopodobnie na potrzeby rodowiska kombatanckiego w rodzie Wlkp. Jest to relacja szczegĂłowa, ale miejscami kontrowersyjna, sygnalizujca rozdwiki, do jakich dochodzio w szeregach powstaczych. Dzisiaj s one niemo liwe do jednoznacznej interpretacji, ale ich refleksy pojawiaj si w niejednej relacji czy wspomnieniu. Cdn.


20 lipca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

21

CzytelnikĂłw Teczka interwencji

Strona

www.wrzesnia.info.pl

ww-246

http://www.facebook.com/ KropkaWydawnictwo

Â&#x201E; Internauta: â&#x20AC;&#x201C; Po ostatnich zakupach w BricomarchĂŠ je-

stem bardzo oburzony. Chciaem si poradzi pana pracujcego w dziale z panelami i innymi artykuami, ale niestety nie mia czasu na udzielenie mi odpowiedzi. A ja nie bd czeka, a wygada si z kolegami! Wkurzyem si wic i wyszedem. Czy takie postpowanie jest normalne?

Â&#x201E; Wiesaw Liske, kierownik sklepu: â&#x20AC;&#x201C; Bardzo prosz o kon-

takt z klientem, aby ustali jak najwicej szczegóów co do zaistniaej sytuacji. Musz zna przybli ony czas oraz dane pracownika (ka dy pracownik marketu posiada identyfikator). Takie sytuacje najlepiej wyjania na bie co. W czasie pracy sklepu zawsze na miejscu jest kompetentna osoba, ktĂłra mo e podj interwencj. W dniu, w ktĂłrym klient robi zakupy, na dziale z panelami moga mie miejsce wizyta przedstawicieli handlowych dostawcy. Takie spotkania z pracownikami musz odbywa si w godzinach pracy. Za ka dym razem mamy na wzgldzie, by nie kolidoway one z obsug klienta, jednak z opisu przedstawionego przez internaut wynika, e stao si inaczej â&#x20AC;&#x201C; rozmowa pozornie wygldajca na pogawdk z kolegami w rzeczywistoci bya rozmow z przedstawicielami handlowymi. Ze swej strony pragn przeprosi naszego klienta za zaistnia sytuacj i podzikowa, poniewa tego typu uwagi s dla nas bardzo cenne w pracy nad standardami obsugi.

Mamusiu, tatusiu, juĹź jestem!

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999

StraĹź poĹźarna 998 Policja 997 StraĹź Miejska 986 â&#x20AC;&#x201C; pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne â&#x20AC;&#x201C; centrala 61 437 46 00 Pogotowie ciepĹ&#x201A;ownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 CaĹ&#x201A;odobowy policyjny â&#x20AC;&#x17E;telefon zaufaniaâ&#x20AC;? 61 437 52 97 Poradnia Terapii UzaleĹźnieĹ&#x201E; i WspĂłĹ&#x201A;uzaleĹźnieĹ&#x201E;, Witkowska 3, 61 436 21 46 WrzesiĹ&#x201E;skie Stowarzyszenie AbstynentĂłw â&#x20AC;&#x17E;Jantarâ&#x20AC;?: prawnik przyjmuje w 1. i 3. Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; miesiÄ&#x2026;ca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiÄ&#x2026;ca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 â&#x20AC;&#x201C; 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i PrzeciwdziaĹ&#x201A;ania Przemocy WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 39; przyjÄ&#x2122;cia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29

Jakub StanisĹ&#x201A;aw Kurek syn Anny i Patryka z WrzeĹ&#x203A;ni

Nikola Lisiak cĂłrka Justyny i PrzemysĹ&#x201A;awa z Witkowa

Urodzony: 9 lipca Waga: 3960 g Wzrost: 59 cm

Urodzona: 12 lipca Waga: 3070 g Wzrost: 56 cm

Powiatowy rzecznik konsumentĂłw â&#x20AC;&#x201C; Starostwo Powiatowe we WrzeĹ&#x203A;ni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16

Samanta Nowak cĂłrka Heleny i RafaĹ&#x201A;a z Ciemierowa-Kolonii

Krystian Nowak syn Heleny i RafaĹ&#x201A;a z Ciemierowa-Kolonii

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy WrzeĹ&#x203A;nia 61 436 25 96

Urodzona: 12 lipca Waga: 1860 g Wzrost: 47 cm

Urodzony: 12 lipca Waga: 2450 g Wzrost: 51 cm

Bartek Hauke syn Angeliki i Remigiusza z Chwalibogowa

Eryk RafaĹ&#x201A; Morawski syn Sylwii i RafaĹ&#x201A;a z Gniezna

TAXI, 24h ESKA, 721 121 121

Urodzony: 12 lipca Waga: 3190 g Wzrost: 55 cm

Urodzony: 12 lipca Waga: 4070 g Wzrost: 59 cm

TAXI PKP #2 889 999 130

PeĹ&#x201A;nomocnik ds. Profilaktyki i RozwiÄ&#x2026;zywania ProblemĂłw Alkoholowych 61 640 39 40

Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00

Czytelnia 61 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 â&#x20AC;&#x201C; 24h Schronisko dla psĂłw 500 191 039 TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI PKP 61 437 92 22 TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osĂłb) 602 221 436 USĹ UGI TRANSPORTOWE 889 998 888 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01

  "

   #$%& '

 

Julia SzczepaĹ&#x201E;ska cĂłrka Pauliny i Tomasza z WrzeĹ&#x203A;ni

Dorota Koczorowska cĂłrka Katarzyny i Romualda z WrzeĹ&#x203A;ni

Urodzona: 12 lipca Waga: 3470 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 12 lipca Waga: 3530 g Wzrost: 55 cm

KURCZAK Z ROĹťNA (przy Biedronce) czynne codziennie 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Wanessa Rekowska cĂłrka Dajany i Kamila z WrzeĹ&#x203A;ni

Jakub Czech syn Anny i Jacka z WrzeĹ&#x203A;ni

Kompleksowe usĹ&#x201A;ugi pogrzebowe 24h, ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 16, WrzeĹ&#x203A;nia, 61 436 11 60, kom. 603 868 607

Urodzona: 15 lipca Waga: 3280 g Wzrost: 54 cm

Urodzony: 15 lipca Waga: 3550 Wzrostâ&#x20AC;?:55 cm

Kompleksowe usĹ&#x201A;ugi pogrzebowe PUK 24h, ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383

Aleksandra Antczak cĂłrka Julity i Marcina z Czeszewa

Marika MacioĹ&#x201A; cĂłrka Agnieszki i Mariusza z Gniezna

Urodzona: 16 lipca Waga: 2660 g Wzrost: 51 cm

Urodzona: 17 lipca Waga: 3040 g Wzrost: 56 cm $( )$

* +,,$$ ) $ - % " #./#00

 1& 23) 4& & 5( ( 

67*

/0./

4  ,, //'(/0./ " #.8#00

Reklama

#+(+,(,+.*+#// 0 234  5673 8349384:6:9 486;88 <;6 4:;5 !)/

Edu-372

   !!"# !$%%& '()*++#

Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60

Serwis komputerowy 695 926 796 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250

Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x17E;Kaprysâ&#x20AC;? przy szpitalu zaprasza â&#x20AC;&#x201C; pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97 Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x17E;Kaprys Plusâ&#x20AC;? zaprasza â&#x20AC;&#x201C; pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI Ĺ&#x161;LUBNEJ, ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYĹťURUJÄ&#x201E;CE 20.07 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 21.07 NA SĹ AWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798 22.07 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 23.07 AMIKA, ul. PiastĂłw 16 tel. 61-640-19-30 24.07 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746 25.07 DR MAX KAUFLAND, ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 10 tel. 61-436-02-27 26.07 DR MAX KAUFLAND, ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 10 tel. 61-436-02-27


20 lipca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Sport

PIŁK A NOŻNA

Juniorzy poznali swoich przeciwników Victoria Września w rozgrywkach młodzieżowych na szczeblu Wielkopolski będzie miała w nowym sezonie jednego przedstawiciela – zespół juniorów starszych prowadzony przez Janusza Hofmana. Rozpoczcie sezonu pikarskiego zbli a si bardzo szybko równie dla juniorów. W sezonie 2012/2013 Wielkopolski Zwizek Piki No nej w Poznaniu zmieni reguy rywalizacji. Do tej pory rozgrywki toczyy si w jednej 16-zespoowej grupie, a teraz zostan utworzone dwie grupy po osiem dru yn, które jesieni rozegraj mecz i rewan . Zwycizcy grup wiosn awansuj do rozgrywek na szczeblu makroregionu. Kryterium, wedug którego zostay podzielone dru yny, wydaje si mocno niejasne. Kluczem miay by oszczdnoci dla klubów. Patrzc jednak na zestawienie grup, trudno stwierdzi takie podejcie do tematu. W ostatnich latach prym w rozgrywkach modzie owych wiod zespoy Lecha i Warty Pozna, i to one

W dru ynie juniorów nastpiy bardzo powa ne zmiany. Wikszoci z dotychczasowych graczy skoczy si wiek juniora i swojej szansy na dalsz gr bd musieli szuka w kadrze czwartoligowej Victorii. W tej chwili ci ar walki o ligowe punkty spadnie gównie na zawodników urodzonych w 1994 roku, którzy prawie w caoci zostan przesunici do grupy starszej. Zespó Janusza Hofmana czeka wic bardzo trudne zadanie – a jak sobie poradzi, przekonamy si ju jesieni. Na dzi wiadomo, jak wyglda sprawa awansu, ale nie ma adnej informacji, jak bdzie wygldaa sprawa spadku. Do tej pory zawsze z ligi spadao pi zespoów. Decyzje w tej kwestii, które jak zwykle zaskocz wszystkich, podejm dziaacze WZPN. Mionicy piki modzie owej bd mogli oglda dru yny Victorii na wasnym stadionie najpraw Zespół z rocznika 1994, który zimą wygrał turniej w Nakle, będzie występował w kategorii juniora starszego Fot. archiwum dopodobniej dopiero we wrzeniu. Ze wzgldu na remont pyty boiska zostay rozstawione. Prawdopodob- Pozna, MSP Szamotuy, Sparta zna, Polonia Leszno, Jarota Jarocin, pierwsze kolejki zespoy Victorii nie umo liwi to obydwu dru ynom Zotów, Lider Swarzdz, Unia Swa- Górnik Konin, Obra Kocian, Centra bd rozgrywa na wyjazdach, ale awans do dalszych rozgrywek. Vic- rzdz, Polonia Pia i Piast Kobylni- Ostrów Wielkopolski, Rawia Rawicz ju dzi warto zaplanowa sobie woltoria Wrzenia trafia do grupy: Lech ca. Grup drug tworz: Warta Po- i SKP Supca. ne soboty lub niedziele.

Pierwszy sparing Victorii na remis Swój pierwszy mecz kontrolny Victoria Wrzenia rozegraa na boisku w Sokoowie. Podopieczni Aleksandra Stachowiaka zremisowali z Huraganem Pobiedziska 3:3. Przeciwnikiem wrzenian by zespó poznaskiej klasy okrgowej, który miniony sezon zakoczy na drugim miejscu. Victoria spotkanie rozpocza w skadzie: Tobiasz Nowicki – Bartomiej Melewski, Micha Góralski, Krzysztof Przybylski, Wojciech Dederko – Kornel Witczak, Bartosz Nowicki, Bartosz Pawlaczyk, Maciej Matuszak, Jakub Groszkowski – Mateusz Godziaszek. Gra obu dru yn do przerwy moga si podoba kibicom ze wzgldu na ilo strzelonych bramek i otwart gr. Pierwszy kwadrans spotkania nale a do goci. Huragan gra w tym czasie bardzo agresywnie, bez przebierania w rodkach we wasnej stre-

fie obronnej. W 17. min przyjezdni objli prowadzenie. Trzy minuty póniej po rzucie wolnym wykonywanym przez Jakuba Groszkowskiego do remisu doprowadzi powracajcy do Victorii z wypo yczenia z Sokoa Kleczew Mateusz Go dziaszek. W 37. min ten sam zawodnik, decydujc si na indywidualn akcj, doszed do uderzenia z obrbu pola karnego, po którym pokona strzegcego bramki Pobiedzisk Roberta Raszewskiego. Prowadzenie wrzenian trwao tylko dwie minuty. Gocie najpierw doprowadzili do wyrównania, a na kilkadziesit sekund przed kocem pierwszej poowy zdobyli gola na 3:2. Po zmianie stron w Victorii nastpiy radykalne zmiany, a skad wyglda nastpujco: Damian Nowaczyk – Kamil Buczek, Micha Góralski, Krzysztof Przybylski, Mateusz Bigosiski – Kornel Witczak (83. Marek

Dom alski) – David Topolski, Bartosz Pawlaczyk (65. Hubert Hypki), Adrian Kogut, Patryk Buczkowski – Mateusz Godziaszek (85. Kazimierz Konieczka). W tej czci spotkania gra toczya si gównie w strefie rodkowej boiska. Wrzenianie wypracowali sobie tylko dwie okazje, których nie potrafili zamieni na bramki. W 80. min Victorii udao si doprowadzi po raz kolejny do remisu. Praw stron boiska przedar si Kornel Witczak, dorodkowa w pole karne, a tam celne trafienie z 5 metrów zaliczy David Topolski. – Nie przegralimy i chocia by dlatego z wyniku mo na by zadowolonym, ale do samej gry mam wiele zastrze e. Zbyt du a ilo strat piki w rodkowej strefie boiska pozwolia gociom atwo strzeli trzy bramki – ocenia pojedynek z Huraganem trener Stachowiak.

SPONSORZY VICTORII

Firma Expectum i restauracja Margeritta dołączają do grona nowych sponsorów Victorii Września

Z

awodnicy ciężko pracują na treningach i w meczach kontrolnych, a zarząd klubu także nie próżnuje, szukając nowych sponsorów. Ostatnim owocem pracy zarządu Victorii jest pozyskanie firmy ubezpieczeniowej Expectum i restauracji Margeritta. Właścicielem Expectum jest pan Marek Borowicz, który uwielbia piłkę nożną jako kibic, a zarazem jest czynnym piłkarzem amatorem. Expectum powstało w latach 90. ubiegłego stulecia, rozpoczynając działalność w sferze bankowej i ubezpieczeniowej. W 2004 roku potrzeby rynku znacznie wzrosły i Expectum znalazło strategicznego partnera: największą w Polsce firmę doradczą – Konzeption SA. Współpraca z nią oraz zdobyta wiedza i doświadczenie pozwoliły firmie Expectum rozwinąć skrzydła i zbudować rozległą sieć doradców w kilku większych miasta województwa wielko-

polskiego, takich jak: Gniezno, Września, Jarocin, Słupca, a ostatnio również Konin, Chodzież i Ostrów Wielkopolski. Dziś firma liczy około 30 doradców wyłącznych w blisko 10 miastach Wielkopolski oraz około 100 agencji zajmujących się sprzedażą pakietu „Szczęśliwa Rodzina” na terenie całego kraju. Restauracja Margeritta działa we Wrześni od 1992 roku, a jej właścicielami są Bernadeta i Jarosław Gasikowie. Margeritta jest położona w centrum Wrześni, można w niej spokojnie i przy eleganckim wystroju wypić kawę czy zorganizować różnego typu przyjęcie okolicznościowe, np. wesele, urodziny czy komunię. Właściciele szukali jednak kolejnych rozwiązań i w parku im. Dzieci Wrzesińskich powstała kolejna restauracja – Pałac na Opieszynie, który jest typowym miejscem zarówno na weselne przyjęcie, jak również różnego rodzaju spotkania okolicznościowe.


20 lipca 2012

Sport

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

23

Otwarta droga do kariery Przed wielką szansą na zaistnienie w świecie trenerskim stanął wrześnianin Waldemar Przysiuda. Mody szkoleniowiec po pracy z Victori Wrzenia i SKP Supca obj stanowisko asystenta trenera w pierwszoligowej Warcie Pozna. „WW”: – Jak doszo do tego, e, prowadzc czwartoligowy zespó, znalaze si nagle w pierwszoligowej Warcie Pozna? Sprawa mojej pracy w Warcie bya rozpatrywana ju wczeniej. Moj kandydatur na jednego ze szkoleniowców rozwa ano ju wtedy, kiedy trenerem zespou by jeszcze Czesaw Jakocewicz. Potem przygldano mi si podczas mojej pracy z Victori i SKP. O zatrudnie-

niu mnie zadecydowa sztab ludzi. Zostaem zaproszony na rozmow przez dyrektora sportowego Warty Arkadiusza Miklosika, która zaowocowaa podjciem pracy. Trenera Czesawa Owczarka, z którym przyjdzie ci wspópracowa , znae ju wczeniej. Tak, zgadza si. Poznalimy si na boisku podczas wspólnej gry w Lechu Pozna. Nasza wspópraca trenerska istniaa ju wczeniej. Prowadzc swoje dru yny, czsto po meczach kontaktowalimy si ze sob, wymieniajc si spostrze eniami. Szybko okazao si, e mamy takie samo zapatrywanie na wiele rzeczy. Trener Owczarek ma ju niemae dowiadczenie, osiga sukcesy z Jarot Jarocin i ostatnio jako asystent Jarosawa Araszkiewicza w Warcie, po którym obj zespó. Z SKP Supca osigne dobry wynik. Nie byo ci al przerywa pracy przynoszcej dobre efekty? Na pewno tak. Zarzd SKP wystawi mi bardzo pozytywn ocen, z propozycj przedu enia umowy i walki o wy sze cele. Propozycja Warty okazaa si jednak nie do odrzucenia. Wczeniej powiedziaa, e bye cay czas obserwowany. W takim

 Przysiuda ponownie pozna smak ligi, tym razem z drugiej strony

Fot. RC

razie czy sposób odejcia z Victorii Wrzenia nie by przeszkod do dalszej kariery? Troch mo e tak, ale nie chc si zbytnio ali. Uwa am, e z Victori osignem dobry wynik. Objem dru yn, która w bara ach bronia si przed spadkiem, a potem w cigu dwóch lat plasowalimy si na pitym miejscu w lidze. Zostaem zwolniony, zajmujc szóst lokat, po trzech pora kach z rzdu, w sytuacji kiedy zespó zosta powa nie

Iglewski o krok od ćwierćfinału w Ustce

osabiony odejciem trzech kluczowych zawodników. Nie jest ci przykro, e potem nagle w Victorii znalazy si rodki na zakup kilku nowych graczy? Dziwnie to wygldao. Jak ju wczeniej powiedziaem, nie chc si nad tym rozwodzi, bo temat Victorii jest dzi dla mnie zamknity. Jakie obowizki bdziesz peni w Warcie? Bd praw rk pierwszego trenera, z którym wspólnie analizujemy i tworzymy kadr zespou. Razem jestemy odpowiedzialni za przygotowanie dru yny do sezonu. Zarzd postawi przed nami zadanie odwie enia, odnowienia skadu i poukadania go od nowa. Wszystko wskazuje na to, e dostaniemy czas na zbudowanie nowej, dobrej dru yny. Jak w tej chwili wygldaj przygotowania Warty do sezonu? Do 15 lipca (wywiad by przeprowadzany na pocztku lipca – przyp. red.) trenujemy codziennie na obiektach Kotwicy Kórnik. W Warcie zmieniana jest obecnie caa infrastruktura. Przeprowadzana jest renowacja pyt boiska, gówna bdzie podgrzewana, powstaj te nowe trybuny. W najbli szym czasie rozegramy me-

Kolejny medal

Podczas rozgrywanych w Ustce zawodów siatkowej piki pla owej Beach Ball Tour bliski awansu Rozgrywane na Cyprze mistrzostwa do wierfinau by startujcy w pawiata w pla owej pice siatkowej zarze z Damianem Lisieckim Marcin wodniczek do lat 19 przyniosy kolejIglewski. Wrzesisko-poznaska ny medal do kolekcji trener Wioletpara przegraa po tajbreku mecz dajcy miejsce w najlepszej ósemce. ty Bako. Turniej w Ustce przebiega pod Kadrowa para Katarzyna Kocioek – Karolina Baran stana na druwyrane dyktando rozstawionych gim stopniu podium. Cay turniej, par. Mimo zych warunków atmosferycznych i padajcego czsto desza do meczu finaowego, polskie siatkarki przeszy bez przegranej. W faczu turniej gówny sta na bardzo zie grupowej duet Kocioek – Baran wysokim poziomie. W szczególnoci zaimponowali Dominik Witczak w dwóch meczach nie straci nawet i Rafa Matusiak, którzy bez straty seta, a trzeci wygra walkowerem. seta awansowali do pófinau. GraW kolejnym etapie rozgrywek Polki wygryway w tajbrekach. W pojejcy w parze z trenerem AZS UAM dynku pófinaowym reprezentantki Pozna Iglewski ju w pierwszym meczu trafi wanie na t faworyzoPolski uporay si z par z Niemiec. wan par i przegra 0:2. Po przejciu W meczu o zoty medal duet Kociona druga stron turniejowej drabinki ek – Baran zmierzy si z reprezendowiadczona wrzesisko-poznatantkami Litwy, z którymi w dwóch ska para radzia sobie znakomicie. setach wygra we wczeniejszej faW pierwszej rundzie repasa y Iglewzie. Pomimo bardzo zacitej walki ski i Lisiecki pokonali 2:0 par Statym razem ni ej rozstawione rywalszewski – Zarankiewicz. W kolejnym ki z Litwy w peni zrewan oway si meczu wygrali tak e z duetem Melpodopiecznym trener Bako, wygrywajc 2:0. narowicz – Radojewski 2:0. W walce o wierfina „nasi” przegrali w taj Do zota dla naszych siatkarek breku z par Jeton – Michalak i tym zabrako naprawd niewiele, ale srebro i tak jest du ym sukcesem. samym musieli po egna si z tur- Marcin Iglewski występował na piasku już z wieloma partnerami. Fot. archiwum – Medal cieszy podwójnie, bo draniejem. RC Doświadczenie zbierane od lat musi procentować

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Krzysztof Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl; Marika Wojtela, ul. Chrobrego 15, tel. 61 640 24 25. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

cze sparingowe z Jarot Jarocin, Wis Kraków, Jagielloni Biaystok, Zagbiem Lubin i algirisem Wilno. 15 lipca wylatujemy na siedmiodniowy obóz do Anglii, gdzie równie rozegramy mecze kontrolne. Po powrocie bd jeszcze kolejne sparingi, 31 lipca gramy Puchar Polski, a 4 sierpnia inaugurujemy lig w wyjazdowym meczu z Ark Gdynia. Co sobie obiecujesz po pobycie w Warcie? Oczekuj nowych dowiadcze, poznania nowych rozwiza taktycznych, lepszej wiedzy dotyczcej przygotowania dru yny od strony motorycznej i fizjologicznej. Musz si wicej w tym orientowa, chocia od tych spraw mamy zatrudnionych fachowców. Praca z pierwszoligow dru yn zdecydowanie ró ni si od tej dotychczasowej. Jak wyglda dzie pierwszoligowego zawodnika w okresie przygotowawczym? – O 9.00 rano rozpoczynamy dzie wspólnym niadaniem na obiektach Warty. Potem jest pierwszy trening w Kórniku. O 16.00 znowu jedziemy na trening. Potem jest odnowa, masa ysta, lekarz. Co drugi dzie mamy ranne zajcia w siowni, fitness. Rozmawia Robert Czerniak

nakład: 10 400

W. Bako: – Ze wzgldu na druyny, z którymi gralimy, to srebro warte jest zota sprzed roku

binka turniejowa, jaka uo ya si dziewczynom, bya niezwykle trudna. Trafilimy na bardzo wymagajce przeciwniczki. Po rozgrywkach grupowych nastpi system pucharowy, w którym ka dy kolejny mecz by walk o pozostanie w turnieju – mówi trener Bako. – Dziewczyny w tajbreku pokonay niezwykle silne Brazylijki, które byy jednymi z gównych kandydatek do mistrzostwa, a w pófinale po dramatycznej walce odprawiy Niemki. Szkoda zota, ale w meczu finaowym z Litwinkami wida byo, e brakuje im si. Problemy odkowe mocno osabiy Karolin – dodaje opiekunka srebrnych medalistek mistrzostw wiata. RC

Walne zebranie WTPN 4 sierpnia (pocztek o godz. 18.30) w pizzerii Capri przy ul. Warszawskiej odbdzie si walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Wrzesiskiego Towarzystwa Piki No nej w Futsalu. Zainteresowanych udziaem w zebraniu prosimy o zo-

enie deklaracji oraz wpat skadki czonkowskiej w wysokoci 60 z do 24 lipca. Zo enie deklaracji i wpata skadki s warunkiem udziau w walnym zebraniu. Wicej informacji mo na uzyska pod numerem tel. 693 542 692. RC


SiatkĂłwka plaĹźowa, s. 23

Srebro mistrzostw globu dla paĹ&#x201E; Wioletty BakoĹ&#x203A;

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 22

SiatkĂłwka plaĹźowa, s. 23

Juniorzy Victorii w zreorganizowanej WLJS

Iglewski i Lisiecki w Ustce bliscy awansu do Ä&#x2021;wierÄ&#x2021;finaĹ&#x201A;u

Mecz sparingowy, Victoria WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; Sparta Orzechowo 8:0

Grad bramek

 Przy tym golu Bartosza Nowickiego drugÄ&#x2026; asystÄ&#x2122; zaliczyĹ&#x201A; Dariusz Stachowiak, doĹ&#x203A;rodkowujÄ&#x2026;c z rzutu wolnego

W rozegranym w Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; meczu sparingowym Victoria WrzeĹ&#x203A;nia zdeklasowaĹ&#x201A;a SpartÄ&#x2122; Orzechowo. Zwycistwo wrzenian mogo by znacznie wy sze ni 8:0. Podczas spotkania rozgrywanego na boisku w Sokoowie obie dru yny przetestoway wielu zawodnikĂłw. Trener Victorii zdoa ulokowa na boisku a 21. Przez pierwszy kwadrans spotkania Sparta staraa si dotrzymywa kroku Victorii, potem przeReklama

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.

waga wrzenian w polu okazaa si na tyle znaczna, e orzechowianie przez dugi czas nie opuszczali wasnej poowy. Wynik meczu otworzy w 14. min Bartosz Pawlaczyk. W odpowiedzi wietnym uderzeniem z dystansu na bramk Victorii popisa si Mateusz Nowak. W 25. min pika po technicznym uderzeniu Bartosza Nowickiego trafia w poprzeczk. Potem do pustej bramki Sparty nie trafi Jakub Groszkowski i dwukrotnie Kornel Witczak. W 38. min na 2:0 trafieniem gow z bliska podwy szy B. Nowicki. Tu przed przerw dwie szanse bramkowe mieli orzechowianie. Za pierwszym razem strza Marka Olejniczaka wietnie obroni Tobiasz Nowicki, a za drugim Bartosz Lis przegra pojedynek sam na sam z bramkarzem Victorii. W cigu 20 minut po przerwie gracze Sparty pogubili si tak mocno, e wrzenianie z atwoci za-

Fot. RC

aplikowali im a cztery bramki. Dwa gole kolejno zdoby Pawe Zieliski, a dwa nastpne byy autorstwa Macieja Matuszaka i Adriana Koguta. W midzyczasie szansy na honorowe trafienie dla orzechowian nie wykorzysta Marcin Adryan. Potem dorobku bramkowego Victorii w stuprocentowych sytuacjach nie udao si powikszy dwukrotnie Kogutowi i raz Matuszakowi. W 84. min celnie z rzutu wolnego trafi Micha GĂłralski, a ostatniego gola meczu zdoby David Topolski. Victoria zagraa w skadzie: T. Nowicki (46. D. Nowaczyk) â&#x20AC;&#x201C; Cierpiszewski (46. Melewski), GĂłralski, Przybylski (66. Hypki), Bigosiski (46. Buczek) â&#x20AC;&#x201C; B. Nowicki (46. Topolski), Pawlaczyk (51. Zaworski) â&#x20AC;&#x201C; Witczak (46. Zieliski), Groszkowski (46. Buczkowski), Stachowiak (46. Matuszak) â&#x20AC;&#x201C; Godziaszek (52. Kogut) RC

W Lucernie bez przeĹ&#x201A;omu

 Czy Szymkowiak ma powody do rozmyĹ&#x203A;laĹ&#x201E; nad swojÄ&#x2026; formÄ&#x2026;? Osignicie dobrego wyniku przez Tomasza Szymkowiaka podczas mityngu w szwajcarskiej Lucernie okazao si niemo liwe. W transmitowanych we wtorkowy wieczĂłr przez Eurosport zawodach udzia wzio czterech PolakĂłw. Najlepiej zaprezentowa si w konkursie rzutu motem Szymon ZiĂłkowski. Dla kibicĂłw lekkiej atletyki z Wrzeni najciekawiej zapowiada si bieg na 3000 m z przeszkodami, w ktĂłrym mia wystartowa Szymkowiak, zawodnik Orkana. Ju po pierwszym kilometrze rywalizacji, kiedy mocne tempo biegu zaczo nadawa dwĂłch KenijczykĂłw, reprezentant Wrzeni znajdowa si w poowie stawki. Potem byo jeszcze gorzej. Rywalizacj z wynikiem 8:16,56 min wygra Kenijczyk Kipchoge Jairus. Szymkowiak, podobnie jak Amerykanin Daniel Huling, biegu nie ukoczy.

Fot. archiwum

â&#x20AC;&#x201C; Do tej pory jeszcze mi si to nie przydarzyo, ale na drugim okr eniu uderzyem si kolanem w przeszkod. BĂłl sta si tak silny, e po przebiegniciu 2 km musiaem si podda â&#x20AC;&#x201C; relacjonuje Szymkowiak. â&#x20AC;&#x201C; Kontuzja na szczcie okazaa si niegrona. Sezon dla mnie si jeszcze nie koczy. Nie chc wypa ze szkolenia. W trakcie igrzysk olimpijskich bd si przygotowywa do dalszych startĂłw na obozie w Szklarskiej Porbie. Potem chc walczy o jak najlepszy w tym roku wynik â&#x20AC;&#x201C; zapewnia nasz przeszkodowiec. â&#x20AC;&#x201C; Cay czas mam silne wsparcie sponsorĂłw. Od 7 lat nieprzerwanie wspiera mnie waciciel restauracji Balzac w Poznaniu Wadysaw Szewczyk. W tym roku zacz mi te pomaga prezes WGI Adam Goclik. Wsparcie otrzymuj rĂłwnie od wrzesiskich wadz gminnych i powiatowych â&#x20AC;&#x201C; dodaje biegacz. RC


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

20 lipca 2012 NR 29 (1159/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

NOWE OSIEDLE

â&#x20AC;&#x17E;Bo nie wystarczy tylko pokochaÄ&#x2021;, trzeba jeszcze wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; te miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; w rÄ&#x2122;ce i przenieĹ&#x203A;Ä&#x2021; jÄ&#x2026; przez caĹ&#x201A;e Ĺźycieâ&#x20AC;?

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska

Kazimierze i CzesĹ&#x201A;awowi

SzarzyĹ&#x201E;skim  Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ

z okazji 50. rocznicy Ĺ&#x203A;lubu oraz imienin Jubilata moc ĹźyczeĹ&#x201E;, radosnego Ĺźycia, wielu miĹ&#x201A;ych i szczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwych chwil oraz zdrowia skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026;:

 4 #

"## $.2 #

siostrzenice Justyna, Daria, Karolina z rodzinÄ&#x2026;, siostra Teresa z mÄ&#x2122;Ĺźem oraz mama

tel. 663-990-809

Roz-1281

poleca w korzystnych cenach: tXÇ&#x2014;HJFMPS[FDIUZTL+o[Â&#x2019;U tXÇ&#x2014;HJFMLPTULBUZTL+o[Â&#x2019;U tQBQBUFSNP QPMJFTU.Co[Â&#x2019;SPM *ceny do wyczerpania zapasĂłw

Atrakcyjne mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe ZakoĹ&#x201E;czenie I Etapu budowy - czerwiec 2012

Kochanej mamie, babci, prababci

SPECJALISTA

BronisĹ&#x201A;awie Twardej

od hipotek i kredytĂłw

z okazji 84. urodzin najserdeczniejsze Ĺźyczenia zdrowia, spokoju, uĹ&#x203A;miechu, radoĹ&#x203A;ci

Kre-300

www.aberto.pl tel. 500-063-120

1S[ZKEČ&#x2021;t8ZCJFS[t;BNJFT[LBK

OKAZJA ! Oferujemy 4-pokojowe mieszkanie i 2 lokale uĹźytkowe w nowym budynku przy ul. Fromborskiej Bd-380

Roz-1256a

ĹźyczÄ&#x2026; syn Kazimierz z rodzeĹ&#x201E;stwem, wnuki i prawnuki Jakub i Bartosz

UWAGA - rozpoczÄ&#x2122;ta sprzedaĹź mieszkaĹ&#x201E; w budynkach II, III i IV etapu

&  $ ' ( )' * +* , - * ./

konkurs fotograficzny         .    01 2 /3 ) 2  * 4 5* 3     64  * *  ) / 5 * 

  11 57  - '+      ) '. 82* 95 1 8'  ' 5          ! &  $ ' : 2 ) $ +* -#) 2 5 ) '. ( )' * +* ';,5<1* .%> ?-*+5@ A 2 BB!&;1-. !   " # $$   

" #   

 $ %  &'!' ( ")* '

 # 

 ++  ** &,  )#  - # -  +  $ %  + * 0 ** 1   

# #*


2

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

www.wrzesnia.info.pl

fotografia.net.pl sklep internetowy

Do opieki nad osobami starszymi i chorymi

ZATRUDNIMY

RENCISTKI I i II GRUPY tel. 501-413-576 www.helpmed.com.pl

ZATRUDNI

Pra-1669

t narzÄ&#x2122;dzia, elektronarzÄ&#x2122;dzia t ogrĂłd t spawalnictwo

OsobÄ&#x2122; do pakowania przesyĹ&#x201A;ek WYMAGANIA: t[OBKPNPÇ´Ç&#x17D;CSBOČ&#x2C6;ZOBS[Ç&#x2014;E[JPXFK tXZLT[UBÂ&#x2019;DFOJFÇ´SFEOJF tEPÇ´XJBED[FOJFOBQPEPCOZN TUBOPXJTLV Kontakt:

BIMEX, ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 14, WrzeĹ&#x203A;nia e-mail: Bimex_rn@post.pl RafaĹ&#x201A; Nowak W przypadku zĹ&#x201A;oĹźenia pisemnego CV prosimy o dopisanie klauzuli zezwalajÄ&#x2026;cej na przetwarzanie danych osobowych.

Â&#x201E; AUTOSKUP â&#x20AC;&#x201C; zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;! 888-751-461 Â&#x201E; CC 98 r., sprzedam 608-715-260 Â&#x201E; Clio III, 2007 rok, 880-610-633 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; KAĹťDY SAMOCHĂ&#x201C;D DO 8.000 zĹ&#x201A;, 888-353-184 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki, 601-757-165, 605-074-623 Â&#x201E; Laguna 97 r., gaz, 723-280-658 Â&#x201E; Mondeo, 2,0 TDCI, 2005 r., klimatronik, alarm, el. szyby, c. z., radio CD sterowane w kierownicy, 8xpp, ESP, ABS, halogeny, ZAREJESTROWANY, 785-575-474 Â&#x201E; Naprawa sz yb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Opony motocyklowe, nowe, uĹźywane, swiatopony.pl, 888-155-253 Â&#x201E; Renault master 2000 r., stan idealny, 606-309-497 Â&#x201E; Seat arosa, 1,4, 99 r., gaz, 721-666-881 Â&#x201E; Seat toledo, 92 rok, gaz, 512-641-026 Â&#x201E; Seicento 900, 2001 r., + gaz, 889-211-071 Â&#x201E; SKUP SAMOCHODĂ&#x201C;W CAĹ YCH I USZKODZONYCH; NAJWYĹťSZE CENY; DOJAZD GRATIS; UMOWA + ZWROT UBEZPIECZENIA; 508-085-181 Â&#x201E; SKUP SAMOCHODĂ&#x201C;W; ZADZWOĹ&#x192; LUB WYĹ&#x161;LIJ SMS ( ODDZWONIMY); 508-085-191 Â&#x201E; SKUPUJEMY WSZYSTKIE SAMOCHODY; STAN I ROCZNIK OBOJÄ&#x2DC;TNY; MOGÄ&#x201E; BYÄ&#x2020; NIESPRAWNE; BEZ OC I PRZEGLÄ&#x201E;DU; UMOWA DO WYREJESTROWANIA; 512-532-154 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 14``; 722-075-560 Â&#x201E; Sprzedam audi A 2, 2000 r., 1,4b, 502-543-546 Â&#x201E; Sprzedam CC 700,stan bdb 97 r., 721-075-295 Â&#x201E; Sprzedam citroen C 3 benzyna 1,4, 2003 r., 695-631-058 Â&#x201E; Sprzedam corsa, 98, 888-170-144 Â&#x201E; Sprzedam hyundai accent, 1,3, 96 r., benz.-gaz, 723-433-443 Â&#x201E; Sprzedam lancia, 1,2, 1996 rok, 2900 zĹ&#x201A;, 504-850-427 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 106 94 r. 1,0 benzyna 603-775-213 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 2001 r. 507-097-757 Â&#x201E; Sprzedam peugeot jet force, 03 r., 783-888-826 Â&#x201E; Sprzedam quada bashan, 2010, 724-493-659 Â&#x201E; Sprzedam renault kango, osobowy, 1,9D, 98 r., 663-689-171

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie elektryk, 501-623-440

Â&#x201E; Ucznia w zawodzie mechanik samochodowy zatrudniÄ&#x2122; 601-791-454 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; cieĹ&#x203A;lÄ&#x2122;, doĹ&#x203A;wiadczenie minimum 2 lata, umowa zlecenie, 784-418-262 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; doĹ&#x203A;wiadczonÄ&#x2026; TELEMARKETERKÄ&#x2DC; we WrzeĹ&#x203A;ni, aplikacje przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; ecojobs@omďŹ nanse.pl , tel. 511-074-467 â&#x20AC;&#x17E; Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. CE, kraj, 501-618-163 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; malarzy, szpachlarzy, pĹ&#x201A;ytkarza, 509-131-355 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do montaĹźu automatyki z uprawnieniami do 1KW, 61-640-24-27 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; samodzielnÄ&#x2026; fryzjerkÄ&#x2122;, 691-791-971 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; wykwalifikowanych fachowcĂłw: murowanie, docieplanie, remonty, 508-053-363

Â&#x201E; ABCâ&#x20AC;Ś Dom w Nekli do wykoĹ&#x201E;czenia sprzedam, 502-710-366 Â&#x201E; Atrakcyjny nowy dom we WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam, 515-338-037 Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia pomieszczenie na sklep, restauracjÄ&#x2122;, inne 280 mkw centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 3-pokojowe, nieumeblowane, 1000 zĹ&#x201A; + media, 606-381-783 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 92 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, parter z parkingiem, ul. DĹ&#x201A;ugosza 22, 507-033-432 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal usĹ&#x201A;ugowy, 25 mkw, centrum, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe + garaĹź, 1080 zĹ&#x201A;. + opĹ&#x201A;aty, umeblowane + AGD, 668-474-773 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie hotelowe w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w bloku w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 36 mkw, 512-329-454 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 604-959-753 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, 52 mkw, 2-pokojowe, ul. Kutrzeby, 693-846-487 po 18:00 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokoje, 694-391-407 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia studentkom: 2pokojowe PoznaĹ&#x201E; Rataje, 531-061-200 Â&#x201E; Dom do wynajÄ&#x2122;cia, Przyborki, 509-558-366 Dom w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, atrakcyjna lokalizaÂ&#x201E; cja, nowa cena, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Dom w Pyzdrach na sprzedaĹź, DOBRA CENA, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 1200 mkw sprzedam, WÄ&#x2122;gierki ul. Lipowa, 785-180-845

tel. 61 438-90-04 kom. 604-852-264

61 4366 232, 609 538 301

VNXS]äRPX

 ! "  #$%!#$ & $$$

Kontakt: ' (& )  "(790-457-620 "(601-444-881 "( 601-751-160

MaWiD

Gutowo Wielkie 8

61/ 436-63-41, 602-757-779

F.H.U Sa-486

          

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4

t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

Na sprzedaĹź Sa-475

NAUKA

Â&#x201E; Sprzedam dom w Nekli, 535-187-277 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy w Przyborkach dzwoniÄ&#x2021; po 18.00. NOWA NIĹťSZA CENA 609-903-606, 514-014-034 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 700 mkw, os. SokoĹ&#x201A;owskie, 698-889-616 po 17.00 Â&#x201E; Sprzedam domek letniskowy w Anastazewie nad jeziorem budzisĹ&#x201A;awskim, 100 m od jeziora, 602-408-818 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1800 mkw ze starym domem we Wszemborzu, woda + prÄ&#x2026;d, 509-036-462 po 18.00 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; - Gutowo MaĹ&#x201A;e, 661-238-976 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 12-arowÄ&#x2026;, uzbrojonÄ&#x2026; w miejscowoĹ&#x203A;ci Róşa z bliskim dostÄ&#x2122;pem do drogi asfaltowej i jeziora SĹ&#x201A;upeckiego, tel. 603-523-291 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1503 mkw, 270 zĹ&#x201A;/mkw do negocjacji, teren w peĹ&#x201A;ni uzbrojony: prÄ&#x2026;d, woda, kanalizacja, gaz, 505-388-750 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1530 mkw Â&#x201E; 609-773-445 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Nekli ul. Dworcowa, 692-251-446 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; z budynkiem gospodarczym 72 tys zĹ&#x201A;, Nowy Folwark, 61-4376-036 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; z rozpoczÄ&#x2122;tÄ&#x2026; buÂ&#x201E; dowÄ&#x2026;, 783-255-290 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, blisko WrzeĹ&#x203A;ni, 663-243-471 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; Nowy Folwark ul. Cicha, 1800 mkw, 888-155-253 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; przy ul. DziaĹ&#x201A;kowcĂłw, 513-407-770 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolno-budowlanÄ&#x2026; 3002 mkw w WÄ&#x2122;gierkach 697-591-616 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane 1050; 1429 mkw, Czerlejno k. Kostrzyna, (dobre poĹ&#x201A;Ä&#x2026;czenie z Poznaniem), 665-758-840 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SokoĹ&#x201A;owie 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni. Okazja. PrÄ&#x2026;d, woda na dziaĹ&#x201A;ce, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki uzbrojone 4 i 5 arowe w miejscowoĹ&#x203A;ci Kosewo nad jeziorem powidzkim, 663-641-041 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki w Pyzdrach, tel. 665-244-351 Â&#x201E; Sprzedam garaĹź na LOK-u, 512-314-047 po 14.00 Â&#x201E; Sprzedam kamienicÄ&#x2122; dochodowÄ&#x2026; centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia 602-658-516

SPRZEDAĹť KUPNO WYNAJEM Zapraszamy do skĹ&#x201A;adania ofert sprzedaĹźy i wynajmu nieruchomoĹ&#x203A;ci.

Z NAMI SIÄ&#x2DC; UDA! WrzeĹ&#x203A;nia ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 2 (I piÄ&#x2122;tro) tel. 505-234-909 www.bartusnieruchomosci.pl

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

1,(58&+202°&,

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy. Tel. 784-058-209 Â&#x201E; MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA â&#x20AC;&#x201C; korepetycje, matura, 880-072-421 Â&#x201E; Nauka jazdy kat. A, B, 601-85-98-98 Â&#x201E; NIEMIECKIď&#x161;ş KAĹťDY WIEK, KAĹťDY POZIOM, 513ď&#x161;ş102ď&#x161;ş733 Â&#x201E; Sprzedam ksiÄ&#x2026;Ĺźki do gimnazjum nr 2, kl. III, 61-4366-277

Â&#x201E; Sprzedam dom umeblowany, WszembĂłrz 61, 695-658-891

 

WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

 

Â&#x201E; GaraĹź do wynajÄ&#x2122;cia, KoĹ&#x203A;ciuszki przy basenie, 794-430-722 Â&#x201E; Gm. Ostrowite - dziaĹ&#x201A;ki rekr. przy lasach, rĂłwnieĹź z prawem zabudowy, 502-10-54-54 Â&#x201E; Grunty rolne w Gutowie MaĹ&#x201A;ym; Wielkim, KUPIÄ&#x2DC; 880-383-997 Â&#x201E; Kostrzyn - hala 700 mkw plus biura 100 mkw. Sprzedam, wynajmÄ&#x2122;, 502-10-54-54 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt rolny lub gospodarstwo, tel. 600-280-509 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty rolne lub gospodarstwo, 506-566-828 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; przy drodze gĹ&#x201A;Ăłwnej, 888-155-253 Â&#x201E; Kupimy mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni do 130.000 zĹ&#x201A;, 669-392-118 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni: pokĂłj z kuchniÄ&#x2026; i Ĺ&#x201A;azienkÄ&#x2026;, kaucja, tel. 888-756-011 Â&#x201E; Na sprzedaĹź domy jednorodzinne: 200/1250 mkw, dom do wykoĹ&#x201E;czenia 168/798 mkw,okolice WrzeĹ&#x203A;ni, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci 505-234-909 Na Â&#x201E; sprzedaĹź duĹźy dom jednorodzinny, stan surowy zamkniÄ&#x2122;ty, wysoki standard, Os. SokoĹ&#x201A;owskie, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci 505-234-909 Na Â&#x201E; sprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ka pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; przy trasie na PoznaĹ&#x201E;, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci 505-234-909 Na Â&#x201E; sprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ka rekreacyjna w Wylatkowie oraz OstrĂłwku BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci 505-234-909 Na Â&#x201E; sprzedaĹź mieszkanie dwupokojowe w Sokolnikach, 57.000, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; kupiÄ&#x2122;, 506-566-828 Â&#x201E; Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe i ziemiÄ&#x2122;, zadrzewione z prawem zabudowy, j. powidzkie, Kosewo, Skrzynka, 663-641-041 Â&#x201E; Pilnie kupiÄ&#x2122; mieszkanie za gotĂłwkÄ&#x2122;, 61-4365-509 Â&#x201E; Pilnie sprzedam mieszkanie 78 mkw, KoĹ&#x203A;ciuszki, 600-522-552 Â&#x201E; PodnajmÄ&#x2122; dobrze prosperujÄ&#x2026;cy salon fryzjerski przy gabinecie kosmetycznym, 661-809-304 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia TANIO pomieszczenia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni (Kadena) o powierzchni od 30 do 100 mkw na sklepy- biura. 601-727-372 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenia na sklep, gabinety lekarskie lub biuro o powierzchni 60 mkw,100 mkw, 180 mkw i 360 mkw w centrum WrzeĹ&#x203A;ni przy ul. 3 Maja z duĹźym parkingiem, 515-168-844 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw na pokoje przy ul. Grunwaldzkiej, 506-566-828

lokale

Zomowanie =äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z pojazdĂłw

Skup zomu

Â&#x201E; Sprzedam bezpoĹ&#x203A;rednio 3 pokoje PoznaĹ&#x201E;- Rataje 696-222-969Mechanika samochodowa

Bierzglinek, ul. Ĺ&#x161;wierkowa 4

Â&#x201E; Firma kupi ok. 1ha ziemi w KoĹ&#x201A;aczkowie lub b. bliskiej okolicy, 608-391-785

Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjnie poĹ&#x201A;oĹźonÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w StrzaĹ&#x201A;kowie. 660-752-663

Nowa Galeria Polonia

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Sa-310

Â&#x201E; Tapicer przyjmie uczniĂłw, 601-783-781

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

GAZ

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; szwaczkÄ&#x2122; do szycia tapicerki meblowej, WrzeĹ&#x203A;nia, 693-062-352; 669-368-300 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczennicÄ&#x2122; w zawodzie sprzedawca, 667-286-098

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie lakiernik samochodowy Objazdowa 15, 61-4367-939

Â&#x201E; Sprzedam samochĂłd oltcit, 93 r., 28 tys.km, 606-474-680 Â&#x201E; Sprzedam skuter daelim SW2 125 cm3, 2010, 6.100 km, szary metalik, stan bdb. 6.900 zĹ&#x201A;. 606-326-477 Sprzedam VW gof IV, 2001/2002, salon Polska, Â&#x201E; 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam vw sharan 1997, 608-594-785 Â&#x201E; Tapicerstwo samochodowe, podsufitki, kierownice, siedzenia do ciÄ&#x2026;gnikĂłw i motocykli, naprawa wymiana tapicerki, 501027-680; www.tapicerstwo-samochodowe.com,pl Â&#x201E; Toyota yaris 2001, 518-103-984 Â&#x201E; Toyota yaris 2004 r., 1,3b; 603-036-816 Â&#x201E; VW golf III 92 r., tanio, 660-169-873 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; NYSÄ&#x2DC; 888ď&#x161;ş870ď&#x161;ş361

Â&#x201E; Sala ODEON Warszawska 27, WrzeĹ&#x203A;nia, 160 mkw do wynajÄ&#x2122;cia, 661-175-933 Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjne dziaĹ&#x201A;ki na wsi, 604-671-060

tel. 61 4377-228

694-667-625

dziaĹ&#x201A;ki budowlane WrzeĹ&#x203A;nia i okolica od 20 zĹ&#x201A;/m2 www.locum-wojciechowska.pl

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89 Usl-172

693-119-600

Roz-1067

Pra-1554

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownika do sklepu odzieĹźowego, wymagane doĹ&#x203A;wiadczenie, 512-812-487 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; samodzielnego pĹ&#x201A;ytkarza z doĹ&#x203A;wiadczeniem 606-804-852

Â&#x201E; Alfa romeo 156 benzyna, gaz, 697-554-347

Â&#x201E; Sprzedam rover 220, 1999 r., 2.0 diesel, trzydrzwiowy, 664-419-083

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Psary Polskie, OstrĂłwek 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane, Gutowo MaĹ&#x201A;e, 697-898-581 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane, Gutowo MaĹ&#x201A;e, 888-155-250 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki rekreacyjne w Ostrowie, j. powidzkie BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci 505-234-909

Roz-988

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy LAKIERNIKA samochodowego (duĹźy staĹź w zawodzie) 606-233-754

MOTORYZACYJNE

Â&#x201E; Sprzedam renault megane II 1,9DCI, 2005 r., bogate wyposaĹźenie, 696-181-444

Roz-1065h

Â&#x201E; Gospodarstwo rolne zatrudni panie do obierania cebuli, praca caĹ&#x201A;oroczna, akordowa, dowĂłz autobusem zapewniony 696-441-078, 785-923-381 Â&#x201E; Instruktora nauki nazdy kat. A, B, C, zatrudniÄ&#x2122;, 609-494-824 Â&#x201E; Mechanika samochodowego zatrudniÄ&#x2122; 601-054-762 Â&#x201E; NiepalÄ&#x2026;cy kierowca A, B, C + E szuka pracy. Posiadam teĹź vana do dyspoz ycji, 785-249-035 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; koleĹźanki do wspĂłĹ&#x201A;pracy na prywatnym mieszkaniu w centrum WrzeĹ&#x203A;ni. Wysokie zarobki!!! Zakwaterowanie. ProszÄ&#x2122; o kontakt, 665-293-682 Â&#x201E; Potrzebna krawcowa i prasowaczka z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 695-631-058 Â&#x201E; Potrzebna pani lub pan do zbioru pieczarek, zakwaterowanie + wynagrodzenie, tel. 601067-275, 61-8188-342

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer meblowo-samochodowy, Stasiewskiego 16, 501-027-680

Sa-398

PRACA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122; 36 mkw, I piÄ&#x2122;tro, Konopnickiej, 696-555-665 Â&#x201E; Sprzedam lokal 110 mkw., dziaĹ&#x201A;ka 500 mkw. JarosĹ&#x201A;awiec k/ Ĺ&#x161;rody Wlkp. Cena 99 tys. zĹ&#x201A; /lokal, 787-901-842 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; mieszkanie M4, 3-pokojowe, 697-772-103, 691-701-893 Â&#x201E; Sprzedam M-3, I piÄ&#x2122;tro 46,5 mkw sĹ&#x201A;oneczne, balkon, duĹźa piwnica, Kutrzeby 6b/3, 52-37104-63 po 18.00 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47mkw + dziaĹ&#x201A;ka 550 mkw 90.000 zĹ&#x201A; 602-658-516 Â&#x201E; S p r z e d a m m i e s z k a n i e 5 8 m k w, 695-640-919 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 68 mkw, WrzeĹ&#x203A;nia, 501-092-749 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 76 mkw, 3 piÄ&#x2122;tro, 4 pok. KoĹ&#x203A;ciuszki, 880-785-861 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie 65 mkw po kapitalnym remoncie 175.000 zĹ&#x201A; 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w Poznaniu, 44 mkw, kom. 609-186-746 Â&#x201E; Sprzedam, zamieniÄ&#x2122; dom (okolice WrzeĹ&#x203A;ni) 508-368-876 Â&#x201E; Staw - nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zab. na zajazd, oĹ&#x203A;rodek szkoleniowy itp. - przy drodze PoznaĹ&#x201E; - Warszawa, 502-10-54-54 Â&#x201E; Wylatkowo, gm. Powidz - domek letniskowy drewniany 65 mkw, 502-10-54-54 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie w bloku (60 mkw), na ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 35, 501-055-125 dzwoniÄ&#x2021; od 10 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; pokĂłj 1 lub 2 osobom, 502-546-189, 61-4361-573

ROLNICZE Â&#x201E; A&A TANIE KONSTRUKCJE Z DEMONTAĹťU NA WIATY, HALE, GARAĹťE ITP. OCYNKOWAď&#x161;ş NE, NP: KRATOWNICA DACHOWA ELEMENT O DĹ . 6,32 M, 160 ZĹ /SZT., TEL. 603ď&#x161;ş253ď&#x161;ş214 TRANSPORT Ciagnik RS-noĹ&#x203A;nik narzÄ&#x2122;dzi 4.500 zĹ&#x201A;, kabina do Â&#x201E; Bizona 2.500 zĹ&#x201A;, 692-382-044 Â&#x201E; CiÄ&#x2026;gnik zetor super 50, stan bdb, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do C-28, 609-494-824 Â&#x201E; Firma paszowa kupi kaĹźdÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021; pszenicy. PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026;. Tel. kontaktowy 600-235-141 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; C 330, C 360, MTZ, i inne, siewnik i przyczepÄ&#x2122;, 785-726-260 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ciÄ&#x2026;gniczek ogrodniczy TZ4 K14 TV 521, VARI, TERRA, MF 70, FORSCHRITT lub inne 660-692-817 KupiÄ&#x2122; ciÄ&#x2026;gnik URSUS C 328, C-330, C 360 4011, Â&#x201E; WĹ&#x201A;adimirec, ZETOR 3011 692-559-257 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; cielaki byczki do 300 kg, tel. 63-2133-255 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; MF 255 lub C330, C360-3P, 785-726-260 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; SIEWNIK POZNANIAK 601-729-483 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 5, 6 - klasa, ok. 4-5 ha teren gminy Witkowo; 691-266-277 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si SĹ&#x201A;upca, Ceglana 22; 787-322-222; 63-275-45-71 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ugi obrotowe, grubery poĹ&#x203A;cierniskowe, dmuchawy zboĹźowe, 608-751-315 Â&#x201E; Remonty maszyn rolniczych, dorabianie czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci zamiennych, osprzÄ&#x2122;t do Ĺ&#x201A;adowaczy czoĹ&#x201A;owych tur, 601-969-983, 603-278-527

Rol-221

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a 61-4381-318, 606-497-658

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a Biernacki, Golina, pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026;, tel. 665-368-541 Â&#x201E; SKUP BYDĹ A, 512ď&#x161;ş314ď&#x161;ş050 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, tel. 694-884-399 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, zbiĂłr rĂłwnieĹź prosto z pokosĂłw, 692-483-928 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy, sprasowana i luĹşna, 721-617-068, 723-830-633 Â&#x201E; SKUP TUCZNIKĂ&#x201C;W, MACIOR, KNURĂ&#x201C;W I BYDĹ A, 604-472-331 Â&#x201E; SKUP TUCZNIKĂ&#x201C;W, MACIOR, KNURĂ&#x201C;W I BYDĹ A, 608ď&#x161;ş505ď&#x161;ş716 Â&#x201E; Sprzedam amazone D7, 3 m, przedĹ&#x201A;uĹźki na widĹ&#x201A;y do widlaka, 609-827-656 Â&#x201E; Sprzedam byczka 2-tygodniowego H-F 605-926-610 Â&#x201E; Sprzedam byczki mieszaĹ&#x201E;ce miÄ&#x2122;sne, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam chĹ&#x201A;odniÄ&#x2122; do mleka 300 l, 603-966-016 Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa produkcji niemieckiej, kompletna. Tel. 888-501-747; 724-092-022 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, 781-880-605 po 14.00 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; 7 miesiÄ&#x2122;cy cielnÄ&#x2026; 600-958-448 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, wycielenie: wrzesieĹ&#x201E;. SĹ&#x201A;omĂłwko 1 Â&#x201E; Sprzedam kabinÄ&#x2122; do C360, kolumna, belka przednia, 798-305-046 Â&#x201E; Sprzedam klacz, konika polskiego, 605-460-385 Â&#x201E; Sprzedam kombajn zboĹźowy Z 56 88 r., z kabinÄ&#x2026; komfortowÄ&#x2026; wĂłz do bel i sianokiszonek, samozaĹ&#x201A;adowczy, rozrzutnik 1-osiowy, 603-752-619 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug obrotowy 4-skibowy firmy huard, tel. 721-051-350 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z224, 691-553-618 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 662-600-272 Â&#x201E; Sprzedam przenoĹ&#x203A;nik T-215 do okopowych, 606-309-497 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; dĹ&#x201A;uĹźycowÄ&#x2026; do przewozu drewna, stali, 509-117-766 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; z nadstawkami 606-341-218 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto i pszenicÄ&#x2122;, RacĹ&#x201A;awki 11, 609-101-820, 61-4386-687 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik obornika, pĹ&#x201A;ug obrotowy 3-skibowy, kombajn BIZON 40, sieczkarniÄ&#x2122; polowÄ&#x2026; zaczepionÄ&#x2026; 530-973-459 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; do rzepaku, na dwie kosy boczne gĹ&#x201A;. 80 cm, stan jak nowy, 601-553-571 Â&#x201E; Sprzedam TURA do MTZ 668-445-420 Â&#x201E; Sprzedam zbiornik do mleka 300l, 61-4388-088 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne i na paszÄ&#x2122;, 667-103-326 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki na paszÄ&#x2122; i buraczki czerwone, 667-959-286 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki na paszÄ&#x2122; prosto z pola i obornik, 880-356-210 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki odpadowe i jadalne, tel. 63-2759-170 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw brojlerĂłw oraz mĹ&#x201A;odych niosek 504-935-413

 

(QNKC

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; Ale szybka gotĂłwka - nawet 5000 zĹ&#x201A;! Proste zasady, bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident: 600-400-295. 7 dni w tygodniu 7:00-21.00 Â&#x201E; Blacha trapezowa TRB-18-0,4. Tanio 18,80 zĹ&#x201A;/mkw brutto na garaĹźe, wiaty, 606-344-912 Â&#x201E; CHWILĂ&#x201C;WKA ekspresowa, 726-031-179 Â&#x201E; ChwilĂłwki - PoĹźyczki bĹ&#x201A;yskawiczne Silesia 533-850-950, 796-264-521 Â&#x201E; DJ EL 18-tki, imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 609-944-743 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia domek w Wylatkowie, 519-138-150 Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475 Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267 Â&#x201E; Drewno kominkowe, 799-061-466 Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe i kominkowe, 785-171-735 Â&#x201E; Drewno sosnowe w waĹ&#x201A;kach lub pociÄ&#x2122;te i kominkowe, 696-633-417 Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2 Â&#x201E; Gitary, keyboardy i inne instrumenty ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 7, WrzeĹ&#x203A;nia Â&#x201E; ImadĹ&#x201A;o sprzedam, 605-552-808 Â&#x201E; Kosiarki, lodĂłwki, zamraĹźarki, pralki, wirĂłwki, odkurzacze, rowery, wyparzarka, mikrofala, krajalnice, Ĺźyrandole, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, stoliki RTV, stoĹ&#x201A;y, Ĺ&#x201A;awy, dywany, chodniki, piece, okapy, Ĺ&#x201A;óşka polowe, materace, leĹźaki, koĹ&#x201A;dry, Ĺ&#x203A;piwory, foteliki samochodowe i biurkowe, walizki, klatki, zlewy, wĂłzki, monitory, TV, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, maszyny do szycia, rozdrabniacze do gaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zi, klimatyzatory, wiatraki, opiekacze, wieĹźe, mĹ&#x201A;ynki, 788-561-222, 61-4274-341 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kolumny tonsilowskie i sprzÄ&#x2122;t audio 663-365-391 Â&#x201E; LETNIA PROMOCJA - blacha T18, kolor niebieski, dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; na zamĂłwienie, II gat., cena 19,00 zĹ&#x201A;/mkw + VAT. ZamĂłwienia powyĹźej 100 mkw cena: 18,00 zĹ&#x201A;/mkw + VAT. KrĂłtkie terminy. Kontakt: 604-589-462, Czerniejewo Â&#x201E; Meble kuchenne, pralkÄ&#x2122; wirnikowÄ&#x2026;, 662-657-540 Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - CENY PRODUCENTA. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, www.mebleoblaczkowo.pl, 603-641-081

Â&#x201E; Oddam lodĂłwkÄ&#x2122;, 603-031-487 Â&#x201E; Optima- poĹźyczki bez BIK i z komornikiem, 513-091-886 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE, BLACHA TRAPEZOWA T18, wkrÄ&#x2122;ty, opierzenia, akcesoria, STYROPIANOWE KLINY DLA DEKARZY. Producent. Atrakcyjne ceny. Tel. 61-427-38-05, kom. 604-589462, tel. 61-297-06-10, Czerniejewo k/Gniezna Â&#x201E; POĹťYCZKA CHWILĂ&#x201C;WKA 507-801-461 Â&#x201E; Romet Z-125 2010 r. 888-626-880 Â&#x201E; Rowery z Anglii nowe i uĹźywane, dzieciÄ&#x2122;ce, bmx i gĂłrskie ul. Kaliska 106 Kaczanowo 781-376-495 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - srebra, zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, dewocjonalia, stare zabawki, róşnoĹ&#x203A;ci, wysokie ceny, 694834-800, 61-4245-037 Â&#x201E; Sprzedam 2-osobowÄ&#x2026; sofÄ&#x2122;; kanapÄ&#x2122;, 697-338-782 Â&#x201E; Sprzedam akordeon 120 basĂłw, niemiecki, 61-4389-237 Â&#x201E; Sprzedam amplituner Sony 663-365-391 Â&#x201E; Sprzedam barakowĂłz mieszkalny, kanoldy M-4 M-5 za pĂłĹ&#x201A; ceny, 502-974-584 Â&#x201E; Sprzedam bramÄ&#x2122;, okno, alufelgi 13 z oponami, 601-767-507 Â&#x201E; Sprzedam harmoniÄ&#x2122; 5-rzÄ&#x2122;dowÄ&#x2026;, 120 basĂłw, 667-304-497 Â&#x201E; Sprzedam maĹ&#x201A;y automat, 511-601-840 Â&#x201E; Sprzedam meble dzieciÄ&#x2122;ce MAMUT (szafa, komoda, Ĺ&#x201A;óźko) 600-094-224 Â&#x201E; Sprzedam mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;adnÄ&#x2026; + szafa+ Ĺ&#x201A;awa, 790-774-364 Â&#x201E; Sprzedam piec kuchenny lewy, 888-298-498 Sprzedam solidne plandeki 6x3, doÂ&#x201E; skonaĹ&#x201A;e do rolnictwa i budownictwa, 691-751-801 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, 723-483-844 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026;, biaĹ&#x201A;Ä&#x2026;, rozmiar 38-40. 500 zĹ&#x201A; - do negocjacji. Gratis welon i bolerko. Tel. 607-797-993 - po 18.00. Â&#x201E; Sprzedam sypialniÄ&#x2122;, 698-852-976 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;licznÄ&#x2026; sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; w stylu balowym, rozm. 38-40, wzrost 170-174, istnieje moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; skrĂłcenia, 1700 zĹ&#x201A;, gratis welon rÄ&#x2122;cznie haftowany i buty, 796-870-712 Â&#x201E; Sprzedam tanio: wĂłzek 3-funkcyjny bordowy, fotelik samochodowy od 0-13 kg, chodzik, rowerek dzieciÄ&#x2122;cy niebieski, 697-825-119 Â&#x201E; Tanio sprzedam kuchenkÄ&#x2122; mikfofalowÄ&#x2026; WHIRPOOL, stan bdb, 609-420-906 Â&#x201E; TokarkÄ&#x2122; do drewna, 889-302-338 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; budynki gospodarskie, 609-273-445 Â&#x201E; WYPOĹťYCZAM pokrowce na krzesĹ&#x201A;a z dodatkami i obrusy, 608-014-507 Â&#x201E; WYPRZEDAĹť wĂłzkĂłw uĹźywanych i akcesoriĂłw dzieciÄ&#x2122;cych; budy dla psĂłw, 660-783-144

USĹ UGI Â&#x201E; AAA TRANSPORT towarowy busem, przeprowadzki, kompleksowo, 781-609-342

FQ5KCPQMKU\QPMK

/%( !%8

&QUVCYC)TCVKU VGN3

Â&#x201E; Abc - NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; Abc Malowanie, gipsowanie, tapetowanie, pĹ&#x201A;ytki, 605-575-226 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy, ocieplenia, malowanie, szpachlowanie, 606-340-643 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Â&#x201E; Auta do Ĺ&#x203A;lubu, 696-021-567 Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel automatyki do bram ďŹ rmy FAAC (serwis) Centrum Handlowe KADENA tel. 601-727-372 Â&#x201E; Bramy przesuwne, pĹ&#x201A;oty, 783-937-874 Â&#x201E; Budowa domĂłw jednorodzinnych, ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 669-956-620 Â&#x201E; Budowa domĂłw oraz innych obiektĂłw pod klucz, 515-338-037 Â&#x201E; Budowa domĂłw, szeregowcĂłw, bliĹşniakĂłw, budynkĂłw inwentarskich, hal, docieplanie, elewacje klinkierowe 797-633-366 Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne, remonty, ocieplenia, peĹ&#x201A;na wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka, 61-4365-379, 506-912-109 Â&#x201E; Ciesielstwo, dekarstwo, remonty, 603-234-130 Â&#x201E; CYKLINOWANIE, 787-875-238 Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg, 505-149-502 Â&#x201E; Dekarstwo, ciesielstwo, dachy kompleksowo, 880-414-938 Â&#x201E; Dekarstwo-blacharstwo, papy termozgrzewalne, 605-663-440 Â&#x201E; Dj â&#x20AC;&#x153;Szafa Graâ&#x20AC;?, 696-608-810 Â&#x201E; DJ - zabawy, wesela, 788-362-646 Â&#x201E; Dj jubileusze, osiemnastki, wesela, 602-677-753 Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863 Â&#x201E; Docieplanie budynkĂłw i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410 Â&#x201E; Docieplenia, 75 zĹ&#x201A;/mkw z materiaĹ&#x201A;em, 691-015-103 Â&#x201E; Domofony, alarmy, kamery. Monitoring sklepĂłw, posesji, firm, montaĹź â&#x20AC;&#x201C; serwis, 509-490-402 Â&#x201E; Duet muzyczny 695-476-712 Â&#x201E; DUET, videoďŹ lmowanie, 788-362-646 Â&#x201E; Elektroinstalacje, 608-234-863 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary, 795-494-569 Â&#x201E; ELEKTRYK 662-627-856 Â&#x201E; Fotografia Ĺ&#x203A;lubna, najwyĹźsza jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 504-288-103 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103 Â&#x201E; Gipsowanie, malowanie, panele, 724-207-445 Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890 Â&#x201E; INSTALACJE WODď&#x161;şKANď&#x161;şCOď&#x161;şGAZ, TANIO, 669ď&#x161;ş567ď&#x161;ş081 Â&#x201E; IZBUD - dekarstwo, blacharstwo, 607-651-775 Â&#x201E; KIEROWNIK BUDOWY, adaptacje projektĂłw 609-118-583

WEXEL tel. 61-4388-829 509-365-337

(8%&(r   r 

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam gruz 505-042-315

Â&#x201E; NUMIZMATYKA - zĹ&#x201A;oto - srebro - monety, SKUP - SPRZEDAĹť, ul. Ks. Laskowskiego 3, 511-616-666

+,- . /0.1 2 . +340./+5, 4 0. 40.6 247- ,

 

 !"

Â&#x201E; SprzedaĹź Ĺ&#x203A;ruty rzepakowej dla rolnikĂłw, 1230 zĹ&#x201A;/t brutto, otrÄ&#x2122;by pszenne 740 zĹ&#x201A;/t, siatka, folie 5% rabatu przy zakupie powyĹźej 5 sztuk, sznurki 5% rabatu przy zakupie powyĹźej 10 sztuk, tel. 605-319-615, 61-4383-202

www.wrzesnia.info.pl

20 lipca 2012

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

)%9:'&

Firma Maszyny Rolnicze

$ ELID Sp. z o.o. # %&'(

Rol-192

    !  """ Kontakt 603-742-419 oraz 609-448-718

NASZEJ FIRMY

(&) *

W GUTOWIE WIELKIM 1A

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

ktĂłry odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122;

ĹťWIR

22 lipca 2012 r. o godz. 11.00 w programie: tQSF[FOUBDKBNBT[ZOSPMOJD[ZDI tFLTQPOBUĂ&#x2DC;XNV[FBMOZDI tPSB[JOOFBUSBLDKF QPÂ&#x2019;Ç&#x152;D[POF[LJFSNBT[FN

PIASEK - osiany (pĹ&#x201A;ukany - sortowany), - ostry - na betony, - podsypka, - kamyszek (róşnej granulacji), - czarna ziemia.

Rol-241

tel. 662-600-089

BIURO RACHUNKOWE Certyfikat MF 42033/10

 A Z       !" #$ %&  '% '%& % $()$* (+* %"

Usl-403d

      

DZIEĹ&#x192; OTWARTY

Roz-570

  ,

 

serdecznie zaprasza na

*OOB

Gutowo Wielkie 1A, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

!%" ,-./,.0/120

"#$ /3' "4


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, panele, konkurencyjne ceny 693-645-863 Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - PRODUCENT. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, www.mebleoblaczkowo.pl, 603-641-081 Â&#x201E; MiaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; wypadek? ZadzwoĹ&#x201E;, 513-091-886 Â&#x201E; Murowanie, ocieplanie, klinkier, 605-296-001 Â&#x201E; Naprawa tĹ&#x201A;okĂłw hydraulicznych, 509-922-309 Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, szpachlowanie, regipsy, wieloletnie doĹ&#x203A;wiadczenie, 604-192-278 Â&#x201E; PomogÄ&#x2122; w zaĹ&#x201A;oĹźeniu i pielÄ&#x2122;gnacji ogrodĂłw, 728-250-106 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, koszenie, wykaszanie trawy, 663-811-577 Â&#x201E; Posadzki betonowe-maszynowo, wykonywane w domach, blokach, biurach itp., 606-128-033 Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 697-428-561 Â&#x201E; POSADZKI maszynowe, zacierane mechanicznie, www.mixo.net.pl, 605-408-725 Â&#x201E; Pranie dywanĂłw, tapicerki samochodowej, fotele, pufy, wypoczynki (dojazd do klienta). Faktura VAT, 664-702-651 Â&#x201E; Projekt i wykonanie ogrodzeĹ&#x201E;. Firma Cztery Pory Roku, 601-72-73-72 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej Firma Cztery Pory Roku 601-727-372 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw Firma Cztery Pory Roku. 601-727-372 Â&#x201E; Projektowanie przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;czy wodociÄ&#x2026;gowych i kanalizacyjnych, 668-474-773

$%&&KZLOĂ&#x2018;ZNL

Â&#x201E; Remonty, podnoszenie nagrobkĂłw, 61436-20-23, 606-631-423 Â&#x201E; ROZBIĂ&#x201C;RKI, WYWĂ&#x201C;Z GRUZU, 662-600-089 Â&#x201E; Schody z drewna, 785-120-222 Â&#x201E; Skrzypek - oprawa muzyczna Ĺ&#x203A;lubĂłw koĹ&#x203A;cielnych i cywilnych, imprez rodzinnych, pogrzebĂłw 608-120-111 SprzÄ&#x2026;tanie domĂłw, biur, obiektĂłw, www.komÂ&#x201E; pleksowesprzatanie.pl, 796-543-150 Â&#x201E; Studniarstwo, 609-273-445 Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele podĹ&#x201A;ogowe i Ĺ&#x203A;cienne, 508-855-848 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 605-556-379 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 692-969-424 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 728-965-079 Â&#x201E; Tanie usĹ&#x201A;ugi dekarskie, 669-264-116 Â&#x201E; TĹ&#x201A;umacz j. niemieckiego, 61-640-34-95 Â&#x201E; Tynki maszynowe, gipsowe, cementowe, 502-339-283 Â&#x201E; Tynki maszynowe, tradycyjne i workowane. tel. 609-675-281 Â&#x201E; Tynki maszynowe. Tel. 601-276-099

Â&#x201E; Wykaszanie, koszenie trawy, kompleksowe porzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw. HuĹ&#x203A;tawki ogrodowe, 602-584-151 Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; drzwi metalowe, ocieplane na wymiar, spawanie, drobne naprawy, 502-252-605 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 63-2755-193, 602-390-489 Â&#x201E; ZawiozÄ&#x2122; 8 osĂłb, 787-453-482 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO, 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EďŹ&#x20AC;ect - music 606-121-357 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny â&#x20AC;&#x153;SZAFA GRAâ&#x20AC;?, 696-608-810 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny deKert (duet), 667-579-020 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED, 502-423-869 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Ligretta, 886-220-155, 502-050-563 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny na kaĹźdÄ&#x2026; imprezÄ&#x2122;. Profesjonalna obsĹ&#x201A;uga uroczystoĹ&#x203A;ci. 782-871-320, strona : www.solo1.com.pl Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TOP - STARS, 608-336-894

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej - doradztwo, 783-154-737

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej - najtaniej, 790-876-630

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET 511-439-992 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, prace ziemne, 606-297-689

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, tania kostka, 666-201-386 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki granitowej, pozbrukowej i kamienia polnego, 502-565-201 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i kamienia, schody, grile 665-03-71-71 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane, 511-665-844 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi dekarskie, 784-418-262

Â&#x201E; Kompleksowe remonty domĂłw i mieszkaĹ&#x201E; 880-273-305

ZWIERZÄ&#x2DC;TA

Â&#x201E; Videofilmowanie + fotografia TANIO, 601-262-268

Â&#x201E; Oddam szczeniÄ&#x2122;ta labradora, 694-100-473 Â&#x201E; Oddam Ĺ&#x203A;licznego kotka (10 tygodni; podobny do kotka Whiskas) razem z jego mamÄ&#x2026;. Kotki bardzo przyjazne, dobrze wychowane, nie brudzÄ&#x2026;, szukajÄ&#x2026; dobrych, kochajÄ&#x2026;cych opiekunĂłw, 698-792-643; 600-116-007- 

 34,

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; i ogĂłlnobudowalne, 502-081-851, 502-081-852

Â&#x201E; Badania USG Doppler tÄ&#x2122;tnic i ĹźyĹ&#x201A; specjalista chorĂłb naczyĹ&#x201E; lek.med. Piotr Trojanowski ul. JabĹ&#x201A;oniowa 23, Gniezno. Tel. 604-859-605 Cena badania wraz z poradÄ&#x2026; lekarskÄ&#x2026; 60 zĹ&#x201A;.

KOMPUTEROWE Â&#x201E; TANIO. Naprawa komputerĂłw w domu klienta, 794-343-799

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Atrakcyjne dziewczyny, 782-501-581, 886-516-221 Â&#x201E; Pati, 663-613-094

?

696-453-665

SZAFY DLA CIEBIE

 

5B:#%%8C(

szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

XO6]NROQD6RNROQLNL

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni

tQDJURENLJUDQLWRZHRG]ä tRGQDZLDQLHQDJURENĂ&#x2018;Z tOLNZLGDFMDJUREĂ&#x2018;Z tEODW\SDUDSHW\LWS

  !" #$%%& %'( )#$%&* )+ .;<;=;!>=?@A.=;?B.CD>E>D F" ** "G"G( *G *&H I

*  78

 79 : : ///

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 61 43-66-105

Usl-401

www.firma-chochlik.pl Roz-859

Roz-787

Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm

tel. 602-227-666/24 godz.

Bd-258f

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026; - kamyszek - cement i wapno - sprzedaĹź czarnej ziemi - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi transportowe - rozĹ&#x201A;adunek wagonĂłw

WUKO i spirale elektro-mechaniczne

, : 9 ;<"="=2>

PIASEK ĹťWIR

Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

Sprawy spadkowe,   

 

.DQFHODULD:U]HÄ&#x2C6;QLD

%

  

& ' & &( )' * ' & &( (&(&&+&

,  !  B#&(C( B'$9'>#( 8$ +12

520 ,+5@A-D@0 *

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

KARCHER

WYCZYĹ&#x161;CIMY ELEWACJE, POZBRUK

Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem u siebie w domu, 61-6721-295 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do prac ogrodniczych i przy zwierzÄ&#x2122;tach hodowlanych 61/4382-350. Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; doĹ&#x203A;wiadczonego tynkarza (agregat tynkarski) tel.609-102-079 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownikĂłw w gospodarstwie, wiadomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; sobota, niedziela, 693-896-417 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lusarza, spawacza rencistÄ&#x2122; 783-015-995

NAUKA Â&#x201E; CHEMIA korepetycje, przygotowanie do matury, 889-364-019

Â&#x201E; Auto-skup do 10.000 zĹ&#x201A;. wszystkie mogÄ&#x2026; byÄ&#x2021; do remontu, najlepsze ceny, 888-861-469 Â&#x201E; CC 700, 97, 607-798-071 Â&#x201E; Citroen C3, 2002, 695-926-788 Â&#x201E; CzÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci mercedes C klasa, 95 r., benzyna, 782-115-370 Â&#x201E; Elektromechanika, naprawa rozrusznikĂłw, alternatorĂłw, instalacji, 514-350-832 Â&#x201E; Fiat panda, 2004 r., zadbany, instalacja gazowa, 604-842-510 Â&#x201E; Fiat punto 5 drzwi, 97 r. 665-115-560 Â&#x201E; Ford ďŹ esta 2007, 607-340-838 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; okazyjnie mercedes E klasa, diesel, moĹźe byÄ&#x2021; do remontu, 782-115-370 Â&#x201E; MAZDA 323F, 96 r., 4.200 zĹ&#x201A;, 608-674-064

Mieszalnia farb i tynkĂłw lakma, bolix, optolith tel. 602-494-599

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

63/241-72-24, 600-503-953

508 067 342 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

(61) 640-32-38

ul. Sikorskiego 21 (na terenie targowiska)

â&#x20AC;˘ orzech â&#x20AC;˘ groszek groszek miaÂł â&#x20AC;˘ miaÂł

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO

Zapraszamy do nowo otwartego punktu

tel. 783 015 995 PROFESJONALNIE

1% /m-c

KAMIEĹ&#x192; POLNY

wysokiego skĹ&#x201A;adowania

w Niemczech: 0049-1794-395-584

RATY

POZBRUK, GRANIT

604-526-005

, @A4

Inn-486c

KAMIENIARSTWO

Pogotowie Kanalizacyjne

 3 4  )*(6.

tel. 61 436-61-05

%C%"CC

 LC

?????

%& 

'()*+,. /2 

Dobra jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, niska cena

E ( *"*(#)*" (** "?JK

7DQLRLVROLGQLH

Roz-1166

MIAĹ

:)E'&F()

Usl-505

660 517 289

8VO

WHO

 

 M 

Roz-1232

Me-064

/0

*,-)+!& ).(&;,3 4-

Operatora wĂłzka

MOTORYZACYJNE

PRACA Â&#x201E; Firma Colportex zatrudni sprzedawcÄ&#x2122; na peĹ&#x201A;en etat w saloniku prasowym w markecie Netto, 726-690-788 Â&#x201E; Fizjoterapeuta szuka pracy, 880-594-095 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; opiekunki do dziecka 889-083-341 Â&#x201E; Potrzebny murarz, stolarz, 600-354-337, www. livetime.pl Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do legalnej pracy w Niemczech w ďŹ rmie budowlanej 501-868-407 Â&#x201E; Prz yjmÄ&#x2122; do pracy kelnerkÄ&#x2122;/kelnera 500-206-500 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; C+ E transport miÄ&#x2122;dzynarodowy, autolaweta, lohra, 601-467-693 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownika do prac remontowo-budowlanych, 783-015-995

+#<:&=$&:')9')&'>

 !"#$%"& '$ !" ()*+" (,,*

w Kostrzynie zatrudni

Kontakt: 695-777-263

LEKARSKIE

Dekarstwo ciesielstwo

QDW\FKPLDVW

Magazyn Chaty Polskiej

Pra-1682

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie. Usuwanie grzybĂłw i zaciekĂłw. Tanio, fachowo, 695-731-374

Â&#x201E; Remonty wĂłzkĂłw widĹ&#x201A;owych, 601-969983, 603-278-527

Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce 1,5 rocznego mieszaĹ&#x201E;ca owczarka niemieckiego, dĹ&#x201A;ugowĹ&#x201A;osego, 504-164-511 Â&#x201E; Akity, 514-465-113 Â&#x201E; Sprzedam budÄ&#x2122; + szczeniÄ&#x2122; owczarka podhalaĹ&#x201E;skiego gratis, 788-046-733 Â&#x201E; Sprzedam olbrzymy belgijskie, 727-615-246 Â&#x201E; SzczeniÄ&#x2122;ta, owczarek australijski, 513-221-161 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie psĂłw, PSIA PASJA, 604-658-050, www.psiapasja.boo.pl

Usl-464c

Â&#x201E; Kompleksowe ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 606297-689, www.kozbruk.eu.interia.pl Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka rozbiĂłrki, prace ziemne. WywĂłz gruzu, 606-297-689 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, tanio, 660-787-557 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, solidnie, 693-245-895

Â&#x201E; W I D E O F I L M O WA N I E + Z D J Ä&#x2DC; C I A , 603-400-249 Â&#x201E; Wykaszanie terenĂłw zielonych, 667-248-567

Usl-369a

Â&#x201E; Przegrywanie kaset VHS na pĹ&#x201A;yty DVD, 61-640-24-24

USĹ UGI

www.wrzesnia.info.pl

Usl-117b

20 lipca 2012

Roz-1134

4

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA


AKUMULATORY

Sa-471

Â&#x201E; Sprzedam camping, 604-709-692 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento 700, 94, 669-728-253 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento, 96 r., stan bdb, 691-379-347 Â&#x201E; Sprzedam corsa C, 1,7 CDTI, 2003, 660-752-668 Sprzedam corsa, 93 rok, 1,5 TD ISUZU, Â&#x201E; 514-350-832 Â&#x201E; Sprzedam daewoo tico, 98 r., 505-864-415 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at uno, 1999 rok, cena 2700 zĹ&#x201A;. tel. 721-019-990 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ ata pandÄ&#x2122;, 2008 r., 661-236-891 Â&#x201E; Sprzedam ford escort ghia, 98 r., ABS, klimatyzacja, 888-581-967 Â&#x201E; Sprzedam ford escort, 92 r., gaz, 665-735-487 Â&#x201E; Sprzedam golf III, 1,8 benzyna, 97 r., bordowy metalik, 5 drzwi, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, garaĹźowany, 663-592-476 Â&#x201E; Sprzedam instalacjÄ&#x2122; gazowÄ&#x2026; na jednopunkcie, 300 zĹ&#x201A;, 782-115-370 Â&#x201E; Sprzedam mazda 323F, 99 r., peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 602-770-551 Â&#x201E; Sprzedam nubirÄ&#x2122; + gaz; tico, 509-154-678, 725-585-655 Â&#x201E; Sprzedam okazyjnie opel combo 97 r., 1,4 benzyna, 723-261-734 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 92 rok, 1,4 benzyna, wspomaganie, 691-428-713 Â&#x201E; Sprzedam opel tigra 1,4, 16V, 95 r., + gaz, 661-263-950 Â&#x201E; Sprzedam opel zaďŹ ra, 99, 607-773-171 Sprzedam opla, 661-616-008 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam oponÄ&#x2122; do skutera, prawie nowa F13, 667-805-795

Sa-287

NOWE W PROMOCJI I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36 Ah - 220 Ah motocyklowe; za 100 kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 100 zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019, 724-074-025

AutozĹ&#x201A;omowanie

609-181-833 693-836-683 PROMOCJA

WTRYSK

  

Sa-453

SEKWENCYJNY

tel. 63 2768-462, 604-992-402

Naprawa szyb samochodowych 796 137 955

Sa-487

Â&#x201E; Sprzedam panda, 2004 r., 609-298-664 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306, 98 r., sedan, zarejestrowany, tanio, 698-652-429 Â&#x201E; Sprzedam pilnie opel vectra sedan, 99/00 r. 1,8 benzyna, 693-772-841 Â&#x201E; Sprzedam quada 125 cm3, 603-310-948 Â&#x201E; Sprzedam quada 2009 rok, pojemnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 150 cm, zarejestrowany, 692-028-365 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, 2003 r., 606-354-751 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 2002 r., zarejestrowany, 9.500 zĹ&#x201A;, 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic, 1,9 TD, rocznik 1997, tel. 667-248-574 Â&#x201E; Sprzedam seat ibiza 1,2, 2003 r. 721-102-776 Sprzedam seicento z gazem, 697-302-825 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam seicento, 2001, 501-438-102 Â&#x201E; Sprzedam silnik 1,8 i czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do BMW, 6087-049-191 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicia 2000 r. diesel, w dobrym stanie, 502-541-120 Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia 2007 r. DTI, w bardzo dobrym stanie, 502-541-120 Â&#x201E; Sprzedam skuter derbi predator 99 r., 1200 zĹ&#x201A;, 788-234-228 Â&#x201E; Sprzedam suzuki vitara, 660-021-802 Â&#x201E; Sprzedam tanio ford ďŹ esta, 609-602-904 Â&#x201E; Sprzedam tico, 2000 r., 609-413-933 Â&#x201E; Sprzedam tico, 97, 695-735-406 po 15 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, 1,8i, 96 r., stan bdb 692-551-704 Â&#x201E; Sprzedam VW PASSAT SEDAN, 2,0 TDI, 2006, BĹ Ä&#x2DC;KITNY METALIK, 198 tys.km, BOGATE WYPOSAĹťENIE, BEZ WKĹ ADU FINANSOWEGO 34.800,-, CZERNIEJEWO, 661-229-066 Â&#x201E; Tanio sprzedam ďŹ at siena, 2000 r., 1,2 benzyna, 509-920-458 Â&#x201E; Tanio sprzedam peugeot 306, 95 r., 1,4i benzyna, gaz, 691-819-340 Â&#x201E; Tico 880-112-046

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; ABC Hala 850/3300 mkw wraz z zapleczem, 7m wysoka, teren utwardzony dla TIR-Ăłw. Dodatkowo 2673 mkw dziaĹ&#x201A;ki do dokupienia, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw â&#x20AC;&#x201C; sprzedamy, alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; ABC Nekla, Rynek 500 mkw do wynajÄ&#x2122;cia na sklep lub inne, alpi-plus tel. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje domu do 350.000 we WrzeĹ&#x203A;ni lub okolicy, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje domu na wsi z kawaĹ&#x201A;kiem ziemi dla konkretnego klienta, 501-355-506 Alpi-plus sprzeda ciekawy, wĹ&#x203A;rod zieleni Â&#x201E; dom w Orzechowie 90/5000 mkw, 299.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dwupokojowe mieszkanie 43 mkw, Ip. (okna na ulice) na ul. Warszawskiej, cena 89.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dziaĹ&#x201A;ki przy lesie w GierĹ&#x201A;atowie i Zasutowie od 30 zĹ&#x201A;/mkw, 501-355-506 Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x201A;adne, puste mieszkanie Â&#x201E; na parterze 2-pok. 58 mkw, Fromborska, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie 76 mkw na KoĹ&#x203A;ciuszki (cegĹ&#x201A;a), 4-pok. 210.000, 501-355-506 Alpi-plus sprzeda mieszkanie dwa pokoje na II Â&#x201E; p. na Wojska Polskiego, 135.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda okazyjnie pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka ok. KiliĹ&#x201E;skiego, tel. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus.gratka.pl poleca tanie domy i dziaĹ&#x201A;ki

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 80 metrowy dom dla mĹ&#x201A;odych we WrzeĹ&#x203A;ni, 699-257-202 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal uĹźytkowy blisko centrum WrzeĹ&#x203A;ni, DaszyĹ&#x201E;skiego 7; 58 mkw(co; umywalka, WC) na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowo-usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026;, gabinet itp. 600-291-982; 601-553-207 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal uĹźytkowy Kutrzeby, 34 mkw 792-686-916 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, od sierpnia, 692-557-619 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 32 mkw, 695-534-144 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 40 m kw umeblowane, 500-867-057 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowa kawalerka, 2-pokojowa we WrzeĹ&#x203A;ni, 606-683-705, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj z kuchniÄ&#x2026;, Ĺ&#x201A;azienkÄ&#x2026; pracujÄ&#x2026;cemu samotnemu mÄ&#x2122;ĹźczyĹşnie, 61-4362-826 Â&#x201E; Dom 887-603-431 Â&#x201E; Dom do remontu z budynkami gospodarczymi na wsi, dziaĹ&#x201A;ka 3300 mkw â&#x20AC;&#x201C; sprzedam, 607-733-516 Â&#x201E; DOM W MIĹ OSĹ AWIU 295.000 zĹ&#x201A; 669-111-071 www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; DWU I TRZYPOKOJOWE DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA - NIEUMEBLOWANE!! www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 1200 mkw, 501-843-728 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana Ostrowo Stare 990 mkw media; 790-271-037 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; garaĹź koĹ&#x201A;o Amiki, 603-051-165 KUPIÄ&#x2DC; MIESZKANIE ZA GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x2DC; 501-773-255 Â&#x201E; Â&#x201E; Lokal do wynajÄ&#x2122;cia 40 mkw, na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 667-108-054 Â&#x201E; Lokal handlowo-usĹ&#x201A;ugowy do wynajÄ&#x2122;cia, 605-600-982 Â&#x201E; LOKAL UĹťYTKOWY 75 mkw NA KALISKIEJ DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; LOKALE UĹťYTKOWE I MIESZKANIA NA LAZUROWEJ 20 zĹ&#x201A;/mkw www.niedzwiedzki.com/ pano/36/ 669-111-071 Â&#x201E; Mieszkania do wynajÄ&#x2122;cia, 605-600-982 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia ok. 30 mkw, 504-848-769 Â&#x201E; MIESZKANIE NA SPRZEDAĹť 57,5 mkw 155.000 zĹ&#x201A; www.niedzwiedzki.com 669-111-071 NOWOCZESNE DOMY W ZABUDOWIE SZEREGOWEJ 349.000 zĹ&#x201A; www.niedzwiedzki.com, www.facebook.com/szeregowce, 669-111-071 Nowy dom 140 mkw/478 mkw spokojna okoÂ&#x201E; lica sprzedam Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Pyzdry â&#x20AC;&#x201C; dom w surowym stanie sprzedam, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Sprzedam dom 500-063-141 Â&#x201E; Sprzedam dom i dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, centrum, 600-354337 www.livetime.pl Â&#x201E; Sprzedam dom Przyborki 345.000, LipĂłwka 310.000, Nekla 310.000, Kostrzyn ok. 230.000 alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; Sprzedam dom, idealny na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 507-084-745 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 879 mkw, StrzaĹ&#x201A;kowo, 698-898-121 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w BrzeĹşnie k.Kostrzyna 1300 mkw, warunki zabudowy, woda, prÄ&#x2026;d, 75 zĹ&#x201A;/mkw, 696-717-588 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, Orzechowo, ul. JabĹ&#x201A;oniowa, 667-877-230 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 4 pokojowe parter 694-392-996 Â&#x201E; SPRZEDAM MIESZKANIE 4 POKOJOWE, CHROBREGO, PARTER www.niedzwiedzki.com/ pano/37/ 669-111-071 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 54 mkw, 507-097-767 po 15 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 60 mkw, 3 pokoje, IV piÄ&#x2122;tro, PiastĂłw, 666-186-176 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 76 mkw, dobra lokalizacja, Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w GnieĹşnie lub zamieniÄ&#x2026; na mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni, 509-248-042

INSTALACJE

   

7:;7;:

Â&#x201E; ATRAKCYJNE DZIAĹ KI W PRZYBORKACH MEDIA: P, W, G. 669-111-071 Â&#x201E; ATRAKCYJNE OFERTY NA www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Atrakcyjny dom, dziaĹ&#x201A;ka z duĹźÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; zieleni, 200 mkw/1162 mkw, sprzedam Labrys, 661-743-477 Â&#x201E; BLIĹšNIAK NA Ĺ UĹťYCKIEJ WE WRZEĹ&#x161;NI 316.000 zĹ&#x201A; www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 mieszkania w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźpone, 530-414-004 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2-pokojowe, stan bdb, Batorego, 660-497-680

Â&#x201E; Sprzedam ziemiÄ&#x2122;, dziaĹ&#x201A;ka o pow. 2,86 i 2,26 ha w Sobiesierniach, 660-894-452 Â&#x201E; SZYBKO I SKUTECZNIE SPRZEDAMY TWOJÄ&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Tanio wynajmÄ&#x2122; lokal 35 mkw na zakĹ&#x201A;ad fryzjerski w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 501-108-487 Â&#x201E; Www.facebook.com/szeregowce Â&#x201E; Www.niedzwiedzki.com/pano/22/

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie 3 pokojowe 64 mkw na parterze ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej, tel. 607-345-640 Â&#x201E; Sprzedam, wynajmÄ&#x2122; dom w Orzechowie, 668-363-744

ROLNICZE Â&#x201E; DDGS kukurydziany, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Grubery poĹ&#x203A;cierniskowe, dmuchawy zboĹźowe, przyczepa 8t 608-751-315 Â&#x201E; Kombajn zboĹźowy klas mekator 3m 86 r. 608-751-315 Â&#x201E; Ku p i Ä&#x2122; c i e l a k a b yc z k a m i Ä&#x2122; s n e g o 507-577-084 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dojarki konwiowe Alfa-Laval i obsypnik do kopcĂłw 502-974-582 Â&#x201E; MULTI-FARMA oferuje w sprzedaĹźy otrÄ&#x2122;by Ĺźytnie i pszenne 720 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Naprawa instalacji elektrycznych, rozruszÂ&#x201E; nikĂłw, alternatorĂłw, sprzÄ&#x2122;tu rolniczego, 514-350-832 Â&#x201E; Nawozy azotowe i wieloskĹ&#x201A;adnikowe, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Polidap 18-46, Polifoska 4, Polifoska 5, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Prasowanie siana, sĹ&#x201A;omy, kiszonki, owijanie, niskie ceny, faktura VAT, 667-954-734 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a. Biernacki, Golina. PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026;, 665-368-541 Â&#x201E; Sprzedam beczkowĂłz 3200 l i przyczepÄ&#x2122; jugosĹ&#x201A;owiaĹ&#x201E;skÄ&#x2026; samozbierajÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, 606-891-453 Â&#x201E; Sprzedam beczkowĂłz HTS 100 10.000l, pĹ&#x201A;ug KUHN 4-skibowy obrotowy zabezpieczenie hydrauliczne, 604-879-835 Â&#x201E; Sprzedam byczki HF, 888-900-814 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne, tel. 698-962-550 Â&#x201E; Sprzedam C-330, 790-809-549 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C-330 i siewnik POZNANIAK, 694-816-108 Â&#x201E; Sprzedam cielaki, 63-2769-948, 669-103-135 Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa 900 zĹ&#x201A;, 605-943-061 Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122;, Ĺ&#x203A;rutownik bijakowy, siano 6 zĹ&#x201A;/balot, 609-073-465 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Gutowie MaĹ&#x201A;ym 609-102-079 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwke cielnÄ&#x2026;, 781-880-605 po 14.00 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; na wycieleniu 27 lipiec 662-143-208 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026; i siewnik poznaniak, tel. 695-424-539 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, wycielenie 21 lipiec, 795-148-106 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwki cielne. ciÄ&#x2026;gnik PRONAR 82 TSA, 2002 r., 607-459-445 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwki wysokocielne, 667-248-561 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; i mieszankÄ&#x2122;, 603-310-948 Â&#x201E; Sprzedam kabinÄ&#x2122; maĹ&#x201A;Ä&#x2026; do C360, pĹ&#x201A;ug 5 podorywkowy, 698-124-185

DANPOL ZDZIECHOWA Maciory 3,90 + vat Knury 3,00 + vat oraz Tuczniki

Rol-244

Â&#x201E; Sprzedam BMW E36 318i S coupe, 97 r., stan bdb, 7500 zĹ&#x201A; do negocjacji, 500-063-076

!"#$%% &'"#$($&)%"$ *+!*-#%.$ */.#

7$1,(

Â&#x201E; Mechanika Motocyklowa â&#x20AC;&#x201C; profesjonajnie, niedrogo, 785-407-273 Â&#x201E; Nissan Sunny 1.600zĹ&#x201A; 796-137-955 Â&#x201E; Okazja renault megane 1,4 97 r. 500-454-775 Â&#x201E; Opel astra kombi, 1,6, 97 rok, gaz sekwencyjny, klimatyzacja, el. szyby, wspomaganie, stan bdb, 603-775-238 Â&#x201E; Opel meriva 2005, 607-340-838 Â&#x201E; Opel tigra 98 r. 663-681-114 Â&#x201E; Palio, gaz, 660-311-360 Â&#x201E; Peugeot 106, 95 r., gaz, 2200 zĹ&#x201A;., 663-524-375 Â&#x201E; Peugeot 206, 1,9 D, 2002 rok, 609-763-512 Â&#x201E; Peugeot 306, 1,4, 98 r., kombi, czarny, 609-181-833 Â&#x201E; Punto, 1,1, gaz, 99 r., 509-243-758 Â&#x201E; Renault clio II 1,9 DTI 2001 r. stan bdb, 61/4385-178, 502-531-421 Â&#x201E; Renault clio II, 1,4, 98 r., 698-277-513 Â&#x201E; Rover 45, 2.0 TD, 2001, klimatyzacja, 667-840-677 Â&#x201E; Seat cordoba kombi, 1,6 benz.-gaz, 98 r., 697-150-779 Â&#x201E; Seicento 1,1, 2003 r., 73.500 km, 790-271-037 Â&#x201E; Seicento 900 2000r. 796-137-955 Â&#x201E; Seicento, 1,1, gaz, 2003 r., 784-954-677 Â&#x201E; Skup aut, 514-350-832 Â&#x201E; Skup katalizatorĂłw, 669-619-663

6D

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub szybki przelew

Firma Maszyny Rolnicze

ELID Sp. z o.o. Gutowo Wielkie 1A, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

serdecznie zaprasza na

DZIEĹ&#x192; OTWARTY

NASZEJ FIRMY W GUTOWIE WIELKIM 1A ktĂłry odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122;

22 lipca 2012 r. o godz. 11.00 w programie:

https://www.facebook.com/KropkaWydawnictwo

Â&#x201E; Sprzedam kombajn ziemniaczany Bolko, sieczkarniÄ&#x2122; jednorzÄ&#x2122;dowÄ&#x2026; Mengele, rozsiewacz nawozu Bogballe 750 l, 604-610-774 Â&#x201E; Sprzedam kĂłzki, dojnÄ&#x2026; i kotnÄ&#x2026; kozÄ&#x2122;, 691-617-943 Â&#x201E; Sprzedam krowÄ&#x2122; wycielenie 17 sierpieĹ&#x201E;, 662-612-577 Â&#x201E; Sprzedam kukurydzÄ&#x2122; na kiszonkÄ&#x2122;, 692-850-483 Sprzedam mieszalnik do pasz oraz dmuchawÄ&#x2122; Â&#x201E; do zboĹźa, 63-2769-948, 669-103-135 Â&#x201E; Sprzedam naczepÄ&#x2122; do sĹ&#x201A;omy, 8 m, 788-346-423 Â&#x201E; Sprzedam obsypnik do ziemniakĂłw, wycinak do kiszonki, brony 3, 697-150-779 Â&#x201E; Sprzedam orkana 2 do zielonek, cena do uzgodnienia, tel. 792-862-201 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 2 i 3-skibowy obrotowy, 505-216-374 Â&#x201E; Sprzedam podbieracz pokosĂłw do bizona i kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026; famarol, 668-112-170 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; rolujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; polmot warfama, stan bardzo dobry, pierwszy wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, tel. 605-997-360 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 5 szt., 785-250-544 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 6 szt., 61-4351-025 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 782-431-338 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 8 szt, tel. 61-4385-499 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 504-799-456 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 696-111-809 Â&#x201E; Sprzedam przetrzÄ&#x2026;sarkÄ&#x2122; do siana potinger 4-gwiazdowÄ&#x2026;, tel. 888-501-747; 724-092-022 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; asenizacyjnÄ&#x2026; 9000l, ursus 1014, 604-993-375 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; czeszkÄ&#x2122; 7t i Ĺ&#x201A;adowacz cyklop 89 rok, tel. 600-638-473 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; niskÄ&#x2026; wywrotkÄ&#x2122; amazone 600l, agregat uprawowy 3m, poznaniak 80 r., kultywator z bronami 2,10; kolczatkÄ&#x2122;, 608-312-706 Sprzedam pszenicÄ&#x2122; 61-4273-670 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122; i siano 605-576-847 Â&#x201E; Sprzedam siano kostka, 508-927-846 Â&#x201E; Sprzedam siano w balotach, silnik elektryczny 5,5 kW, przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026;, rozrzutnik obornika, 1 oĹ&#x203A;. tel. 667-948-407 Â&#x201E; Sprzedam siano, 724-595-539 Â&#x201E; Sprzedam silnik do C-330, tel. 668-901-963 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;rutownik 15 kW, waga, mieszalnik 1 t ciÄ&#x2026;gnik C-360, 665-150-148 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;rutownik zasypowy tĹ&#x201A;oczÄ&#x2026;cy 11kW, kopaczkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw, tel. 609-370-326 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe paszowe, 667-932-802 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe, 608-734-844 Â&#x201E; Sprzedam zgrabiacz 7 gwiazd, siewnik zboĹźowy, dmuchawÄ&#x2122; do siana, kultywator, 692-931-228 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki luzem na paszÄ&#x2122;, 691-211-008 Â&#x201E; SprzedaĹź kaczek, 695-296-055 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi prasowania sĹ&#x201A;omy, siana i sianokiszonki, 514-418-974

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam gruz 600-354-337, livetime.pl Â&#x201E; Oddam kanapÄ&#x2122; i 2 fotele, 661-918-657 Â&#x201E; Oddam tapczan, 601-696-774 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce bernardynkÄ&#x2122; z rodowodem, 514-465-113 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce dwa kociaki â&#x20AC;&#x201C; samodzielne, wyuczone, 728-187-047 Â&#x201E; PodarujÄ&#x2122; maĹ&#x201A;e kotki, 602-500-603

RĂ&#x201C;ĹťNE

608 439 125, 609 218 648

tQSF[FOUBDKBNBT[ZOSPMOJD[ZDI tFLTQPOBUĂ&#x2DC;XNV[FBMOZDI tPSB[JOOFBUSBLDKF QPÂ&#x2019;Ç&#x152;D[POF[LJFSNBT[FN

5

Rol-241

Â&#x201E; MEBLE STYLOWE NOWE www.livetime.pl; 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam 2 dywany i leĹźaczek, 664-698-730 Â&#x201E; Sprzedam agregat proÄ&#x2026;dotwĂłrczy nowy siĹ&#x201A;aĹ&#x203A;wiatĹ&#x201A;o 3kW 502-974-582 Â&#x201E; Sprzedam damkÄ&#x2122;, kolarzĂłwkÄ&#x2122; i dzieciÄ&#x2122;cy, 601-896-578 Â&#x201E; Sprzedam drewno opaĹ&#x201A;owe i stemple budowlane, tel. 693-110-643 Â&#x201E; Sprzedam fotelik samochodowy COLBY do 13 kg, 888-462-784 Â&#x201E; Sprzedam kontener aluminiowy na cele socjalne, docieplany, 889-233-791 Â&#x201E; Sprzedam kruszywo betonowe i kostkÄ&#x2122; granitowÄ&#x2026; 18x18, 604-993-375 Â&#x201E; Sprzedam maszynÄ&#x2122; do ciÄ&#x2122;cia stali, 514-350-832 Sprzedam meble mĹ&#x201A;odzieĹźowe, 502-838-702 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam obcinarkÄ&#x2122; do cebuli Ĺ&#x203A;migĹ&#x201A;owÄ&#x2026;, wentylator do siana 2 szt, skrzynio-palety uĹźywane do ziemniakĂłw, warzyw, wymiary 120x100x90, 604-737-770 Â&#x201E; Sprzedam prostownik spawalniczy Bester SPB-315 oraz betoniarkÄ&#x2122; okoĹ&#x201A;o 300-350 l, 788-346-423 Â&#x201E; Sprzedam pustaki ĹźuĹźlowe, 723-409-877 Â&#x201E; Sprzedam rowery, 505-237-366 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; 3-osobowÄ&#x2026;, lodĂłwkÄ&#x2122;, 881-450-502 Â&#x201E; Sprzedam spacerĂłwkÄ&#x2122; coneco, 80 zĹ&#x201A;, 661-363-318


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; SprzedaĹź, przeglÄ&#x2026;d, naprawa kosiarek do trawy. Fabryczna 32 (w podwĂłrzu), 601-444-020 Â&#x201E; Szukam wokalisty do zespoĹ&#x201A;u rockowego, 663-811-576

B::;

Â&#x201E; Fin-Bud â&#x20AC;&#x201C; wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, pĹ&#x201A;ytki, panele, malowanie, zabudowy k/g, i inne, 601-379-147 Â&#x201E; Grzanie papy 6 zĹ&#x201A;, 790-210-369 Â&#x201E; Kominki, 604-808-764 Â&#x201E; Koszenie traw y kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026; 723-201-357 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, drobne prace budowlane, 695-266-039; 661-383-264 Â&#x201E; Murowanie, tynkowanie, klinkier, 61-4388-738 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, odnawianie elewacji, prace ogĂłĹ&#x201A;nobudowlane, 791-803-568 Â&#x201E; Piaskowanie (garnit, szkĹ&#x201A;o, metal), 697-018-518 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytkarstwo, 696-188-603 Â&#x201E; Posadzki maszynowe, rĂłwnieĹź z materiaĹ&#x201A;em, 698-092-346 Â&#x201E; Profesjonalne ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, tarasy, schody 723-201-357

TARCICA

 

Roz-1268

Â&#x201E; CIEKNIE CI BALKON, kolorowa izolacja balkonĂłw i tarasĂłw na Ĺźywicy, 667-945-206, 61-4367-063 Â&#x201E; Docieplenia budynkĂłw, podbitki dachowe, 664-551-519

DREWNO KONSTRUKCYJNE BOAZERIA PODBITKOWA  61-4379-672  ! "#"$

%% &#''()#''*#(+#''

Â&#x201E; Remonty kominĂłw, ogrodzenia + klinkier, 500-029-183 Â&#x201E; Schody betonowe, 606-991-372 Â&#x201E; Strony internetowe â&#x20AC;&#x201C; profesjonalnie, niedrogo, 796-223-589

ATIZ

Kre-129a

USĹ UGI

SRÂ&#x203A;\F]NL JRWĂ?ZNRZH

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Akity, 514-465-113 Â&#x201E; Oddam czujnego psa w dobre rÄ&#x2122;ce, 508-052-954 Â&#x201E; Sprzedam owczarka (suczka), 600-894-134

www.wrzesnia.info.pl

N.P.H.

AGROFLORA 0CÂ&#x2019;BD[LPXPL8S[FÇ´OJtUFM 

Oferuje zaprawiony materiaĹ&#x201A; siewny zbóş ozimych: JÄ&#x2DC;CZMIEĹ&#x192;: (MPSJB 4PVMFJLB ,BSBLBO PSZENICA: 'JHVSB #BOEFSPMB -FHFOEB .FXB #PHBULB #BNCFSLB .VT[FMLB 8ZENB

LEKARSKIE

PSZENĹťYTO: "UMFUJDP 'SFESP #PSXP -FPOUJOP "MFLUP (SFOBEP .PEFSBUP 1JHNFK ĹťYTO: %BÇŠLPXTLJ%JBNFOU 1BTUBSo[JFMPOLPXF %BÇŠLPXTLJF;Â&#x2019;PUF 

Â&#x201E; MasaĹź, fizjoterapia, dojazd do pacjenta, 880-594-095

#SBTFUUPo' (SBEBOo' 1BMMB[[Po' 7JTFMMPo'

ZAPISY

KOMPUTEROWE

NASIONA RZEPAKU: .POPMJU #PHBSU #PKBO ,BOB 7JTCZ' 0SMBOEP'

Â&#x201E; Sprzedam laptopa PACKARD Bell, 724-259-962

%,&YXJMM' 4BNNZ )BOSZ 4UBSU $BMJGPSOJVNJJOOF

W ciagĹ&#x201A;ej sprzedaĹźy posiadamy mieszanki traw na trawniki, Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;ki, pastwiska, lucernÄ&#x2122; siewnÄ&#x2026;, wykÄ&#x2122; ozimÄ&#x2026;.

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Brunetka, 790-513-052

POLECAMY NASIONA ROĹ&#x161;LIN POPLONOWYCH:GBDFMJB Â&#x2019;VCJO HSPDI HSPDIPQFMVT[LB XZLB HPSD[ZDBCJBÂ&#x2019;B HPSD[ZDBNÇ&#x152;UXJLPCĂ&#x2DC;KD[B TFSBEFMB QSPTP TÂ&#x2019;POFD[OJL S[FQJL HSZLB LBQVTUBQBTUFXOB S[FQBÇ´DJFSOJTLPXB TPSHP LPOJD[ZOBBMFLTBOESZKTLB

*,-)+!& ).(&

UWAGA!!! MOĹťLIWOĹ&#x161;Ä&#x2020; DOWOZU!

 !"#$%"& '$ !" ()*+" (,,*

Zapraszamy codziennie

NAPRAWA AGD

TF[POtXTPCPUZ

pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Rol-240

ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (61) 640-01-01

Studio Kosmetyczne PAULA Paulina Cukierska zabiegi kosmetyczne w domu klienta (makijaĹź, przedĹ&#x201A;uĹźanie rzÄ&#x2122;s, manicure, tipsy itp.) 663 674 487 Kos-077

'( -  .   ' (/ 0+12

ww-241

Â&#x201E; SprzedaĹź ROWERĂ&#x201C;W, FOTELIKĂ&#x201C;W I BAGAĹťNIKĂ&#x201C;W na rowery. DuĹźy wybĂłr. Bierzglinek Bukowa 50

 >%?@ %A

Â&#x201E; Transport, przeprowadzki, 514-350-832 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; JCB 3CX, 503-750-516 Â&#x201E; Wszelkie usĹ&#x201A;ugi budowlane, 606-991-372Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane 3m, 507-788-175 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; bilardowy i stĂłĹ&#x201A; do tenisa, 885-174-387 Â&#x201E; Sprzedam tanio nowÄ&#x2026; kanapÄ&#x2122;, 725-849-155 Â&#x201E; Sprzedam telewizor Samsung 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 781-044-255 Â&#x201E; Sprzedam TV 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 692-684-768 Â&#x201E; Sprzedam TV 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, rower gĂłrski; damkÄ&#x2122;, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam: samochodzik na akumulator60zĹ&#x201A;; spacerĂłwka + gondola IMPLAST 3XL; laska BABY DESIGN, krzeseĹ&#x201A;ko, Ĺ&#x201A;óşeczko; 508-067-342

<=  8VO

RĂ&#x201C;ĹťNE

Usl-271

20 lipca 2012

   !""#$$"%#$$

 

 

;BLÂ&#x2019;BEZ,PNQMFLTPXFK"VUPNBUZ[BDKJ

â&#x20AC;&#x17E;Meramont-WrzeĹ&#x203A;niaâ&#x20AC;? S.A. VM,PÇ´DJVT[LJ 8S[FÇ´OJB

Spawacza

s+PUVCNCELGGNGMVT[E\PG QFITQOQYG sCWVQOCV[MCFQDTCO ICTCÄ&#x201C;QY[EJKRT\GUWYP[EJ U\NCDCP[

8ZNBHBOJB tXZLT[UBÂ&#x2019;DFOJF[BXPEPXFMVCÇ´SFEOJFUFDIOJD[OF tVQSBXOJFOJBEPTQBXBOJBNFUPEÇ&#x152;5*( t[OBKPNPÇ´Ç&#x17D;QS[ZS[Ç&#x152;EĂ&#x2DC;XQPNJBSPXZDIJVNJFKÇ&#x2014;UOPÇ´Ç&#x17D; D[ZUBOJBSZTVOLVUFDIOJD[OFHP

SERWIS RTV A. Kubiak t

I$ B#=&.B B:C((

;5G;6 / - ,+ ,D *H.??

H*?

+1

BliĹźsze informacje:UFM XFX FNBJMNFSBNPOU!IPNFQMMVCXTJFE[JCJF4QĂ&#x2DC;Â&#x2019;LJ

sCPVGP[FQOQHQP[CNCTO[ sRTCEGMQPVTQNPQRQOKCTQYG DCFCPKCQMTGUQYG

9#:$ 9:&(

Usl-198

434, + -5 3 @74 OO

pilnie zatrudniÄ&#x2026;:

1SB

6

JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie ww-247

Szanowni PaĹ&#x201E;stwo! 14 wrzeĹ&#x203A;nia oddamy do rÄ&#x2026;k CzytelnikĂłw kolejnÄ&#x2026; jesiennÄ&#x2026; edycjÄ&#x2122; dodatku rolniczego zatytuĹ&#x201A;owanego â&#x20AC;&#x17E;JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzieâ&#x20AC;?. Chcemy w nim zaprezentowaÄ&#x2021; towary, usĹ&#x201A;ugi i rozwiÄ&#x2026;zania techniczne odpowiadajÄ&#x2026;ce nowoczesnym, bezpiecznym i zdrowym technologiom. W dodatku â&#x20AC;&#x17E;JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzieâ&#x20AC;? przedstawiajÄ&#x2026; swoje oferty ďŹ rmy z terenu naszego i sÄ&#x2026;siednich powiatĂłw handlujÄ&#x2026;ce Ĺ&#x203A;rodkami ochrony roĹ&#x203A;lin, materiaĹ&#x201A;em siewnym, sadzonkami, Ĺźywcem, drobiem, maszynami i urzÄ&#x2026;dzeniami rolniczymi, paszami, oferujÄ&#x2026;ce wyposaĹźenie i projektowanie ogrodĂłw; nie zabraknie teĹź propozycji ďŹ rm kredytowych. Mamy nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe PaĹ&#x201E;stwa ďŹ rmy w tym dodatku nie zabraknie. NowoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; od tego roku jest umieszczenie kaĹźdego dodatku tematycznego na naszym portalu www.wrzesnia.info.pl, gdzie bÄ&#x2122;dzie dostÄ&#x2122;pny przez caĹ&#x201A;y rok. ZAPRASZAMY DO NASZEGO BIURA OGĹ OSZEĹ&#x192; PRZY UL. JANA PAWĹ A II 14 LUB PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY, E-MAIL.

Maria KosiĹ&#x201E;skaNLPTJOTLB!XS[FTOJBJOGPQM tArtur Mokracki - a.mokracki@wrzesnia.info.pl, 501-677-818


Meble sosnowe i materace

ul. WrocÂławska 14 (obok Orlenu)

MAGMAR

do kaÂżdego materaca

STELAÂŻ GRATIS lub 10% RABATU

Tarkett Polska sp z o.o.

³ó¿ka, sto³y, krzes³a, szafy, komody

Wykonujemy meble na kaÂżdy wymiar wg projektĂłw wÂłasnych.

www.m-sosnowe.pl

62-322 Orzechowo, ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 13A OgĹ&#x201A;asza przetarg nieograniczony na roboty budowlane i instalacyjne na terenie zakĹ&#x201A;adu w Orzechowie polegajÄ&#x2026;ce na:

BUDOWIE FUNADAMENTĂ&#x201C;W POD SUSZARNIE KONTENEROWE WRAZ Z PRZYĹ Ä&#x201E;CZAMI CIEPLNYMI Z ISTNIEJÄ&#x201E;CEGO WÄ&#x2DC;ZĹ A CIEPLNEGO

t10Ç&#x2C6;:$;,*/";",61 t,3&%:5:)*105&$;/& t/"+5"ĆŠ4;&6#&;1*&$;&/*"0$"$ t6#&;1*&$;&/*"."+Ć&#x2039;5,08&

TEL. 530 05 46 95 Pra-1683b

Tarkett Polska sp z o.o.

t POĹťYCZKI GOTĂ&#x201C;WKOWE

*3&'*/"/408"/*&;",6164".0$)0%6

â&#x20AC;˘ materace i poduszki ortopedyczne â&#x20AC;˘ stelaÂże na pilota

Pra-1683

3P[

miaĹ&#x201A;, orzech

tel. 61/4365-111; 784-023-457

7

KSERO

62-322 Orzechowo, ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 13A OgĹ&#x201A;asza przetarg nieograniczony na roboty budowlane i instalacyjne na terenie zakĹ&#x201A;adu w Orzechowie polegajÄ&#x2026;ce na:

BUDOWIE BUDYNKU MAGAZYNOWEGO DREWNA ORAZ ROZBUDOWIE ISTNIEJÄ&#x201E;CYCH WIAT STALOWYCH

DostÄ&#x2122;pnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; dokumentacji technicznej oraz przedmiaru robĂłt: od dnia ukazania siÄ&#x2122; ogĹ&#x201A;oszenia. Termin skĹ&#x201A;adania ofert: do 31 lipca 2012 roku godz. 12.00. Termin realizacji zamĂłwienia: do 30 wrzeĹ&#x203A;nia 2012.

DostÄ&#x2122;pnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; dokumentacji technicznej oraz przedmiaru robĂłt: od dnia ukazania siÄ&#x2122; ogĹ&#x201A;oszenia. Termin skĹ&#x201A;adania ofert: do 20 sierpnia 2012 roku godz. 12.00. Termin realizacji zamĂłwienia: do 30 paĹşdziernika 2012.

Uprawnionym do kontaktĂłw z Wykonawcami jest: Zbigniew Niechcielski â&#x20AC;&#x201C; Prezes ZarzÄ&#x2026;du. Tel. 601 759 247, zbigniew.niechcielski@tarkett.com

Uprawnionym do kontaktĂłw z Wykonawcami jest: Zbigniew Niechcielski â&#x20AC;&#x201C; Prezes ZarzÄ&#x2026;du. Tel. 601 759 247, zbigniew.niechcielski@tarkett.com

Warunki dla WykonawcĂłw: 1) KoniecznoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zapoznania siÄ&#x2122; z terenem budowy przed zĹ&#x201A;oĹźeniem oferty, 2) DoĹ&#x203A;wiadczenie w prowadzeniu podobnych robĂłt potwierdzone referencjami, 3) Obroty roczne stanowiÄ&#x2026;ce 4-krotnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wartoĹ&#x203A;ci oferowanej, 4) Dysponowania osobÄ&#x2026; posiadajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; uprawnienia do kierowania robotami objÄ&#x2122;tymi ofertÄ&#x2026;, 5) Udzielenia gwarancji na wykonane roboty nie krĂłtszej niĹź 36 miesiÄ&#x2122;cy od dnia ostatecznego odbioru bez zastrzeĹźeĹ&#x201E;.

Warunki dla WykonawcĂłw: 1) KoniecznoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zapoznania siÄ&#x2122; z terenem budowy przed zĹ&#x201A;oĹźeniem oferty, 2) DoĹ&#x203A;wiadczenie w prowadzeniu podobnych robĂłt potwierdzone referencjami, 3) Obroty roczne stanowiÄ&#x2026;ce 4-krotnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wartoĹ&#x203A;ci oferowanej, 4) Dysponowania osobÄ&#x2026; posiadajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; uprawnienia do kierowania robotami objÄ&#x2122;tymi ofertÄ&#x2026;, 5) Udzielenia gwarancji na wykonane roboty nie krĂłtszej niĹź 36 miesiÄ&#x2122;cy od dnia ostatecznego odbioru bez zastrzeĹźeĹ&#x201E;.

Tarkett-Polska Sp. z o.o., ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 13A, 62-322 Orzechowo, POLAND, Tel. +48 61 4371024 Fax. +48 61 4371026, NIP 789-10-01-239, Regon 630275338, KapitaĹ&#x201A; ZakĹ&#x201A;adowy 83 830 500,00 PLN, Nr KRS 0000076443 www.tarkett.com

Tarkett-Polska Sp. z o.o., ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 13A, 62-322 Orzechowo, POLAND, Tel. +48 61 4371024 Fax. +48 61 4371026, NIP 789-10-01-239, Regon 630275338, KapitaĹ&#x201A; ZakĹ&#x201A;adowy 83 830 500,00 PLN, Nr KRS 0000076443 www.tarkett.com

cz-b A4: 0,20 zĹ&#x201A; A3: 0,35 zĹ&#x201A; kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A; Jana PawĹ&#x201A;a II 14, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (61) 640-01-01

ww-197

SPRZEDAĹť OPAĹ U ul. Sportowa 6, Dominowo, UFMt D[ZOOFQPOoTPCo

www.wrzesnia.info.pl

Kre-311

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012


8

20 lipca 2012

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

OGĹ OSZENIE Prawomocnym wyrokiem SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni z dnia 19.01.2012 r. sygn. Akt. II K690/10 oskarĹźonych: Krystiana WrĂłblewskiego s. Grzegorza i Krystyny zd. Ignaszewska, ur. 05.02.1988 r. w Ĺ&#x161;remie, oskarĹźonego o to, Ĺźe: I. w dniu 12 wrzeĹ&#x203A;nia 2010 roku w DrzÄ&#x2026;zgowie, gminy Kostrzyn, wojewĂłdztwa wielkopolskiego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c wspĂłlnie i w porozumieniu z Bartoszem Maciejewskim, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c publicznie i bez powodu, okazujÄ&#x2026;c przez to raĹźÄ&#x2026;ce lekcewaĹźenie dla porzÄ&#x2026;dku prawnego, dokonaĹ&#x201A; pobicia Grzegorza Klasa powodujÄ&#x2026;c u niego uraz czaszkowo mĂłzgowy, wymagajÄ&#x2026;cy intensywnego leczenia, stanowiÄ&#x2026;cy ciÄ&#x2122;Ĺźki uszczerbek na zdrowiu, tj. o przestÄ&#x2122;pstwo z art. 158§1 k.k. w zw. z art. 57a§1 k.k. II. w dniu 12 wrzeĹ&#x203A;nia 2010 roku w DrzÄ&#x2026;zgowie, gminy Kostrzyn, wojewĂłdztwa wielkopolskiego, bÄ&#x2122;dÄ&#x2026;c wczeĹ&#x203A;niej prawomocnie skazanym za prowadzenie w stanie nietrzeĹşwoĹ&#x203A;ci, kierowaĹ&#x201A; wbrew zakazowi prowadzenia pojazdĂłw orzeczonego na okres 3 lat na mocy wyroku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni z dnia 22 grudnia 2008 roku, sygn. Akt II K 718/08 samochodem marki Renault Kangoo o numerze rejestracyjnym PSK 42 KF, bÄ&#x2122;dÄ&#x2026;c w stanie nietrzeĹşwoĹ&#x203A;ci wynoszÄ&#x2026;cym 0,72 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. o przestÄ&#x2122;pstwo z art. 244 k.k. i art. 178a§4 k.k. w zw. z art. 11§ 2 k.k.

 Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ 4 #C"## $.2 #

  ?  3    

Bartosza Maciejewskiego s. MirosĹ&#x201A;awa i Hanny zd. ZajÄ&#x2026;c, ur. 09.10.1991 r. w Ĺ&#x161;rodzie Wlkp., oskarĹźonego o to, Ĺźe: w dniu 12 wrzeĹ&#x203A;nia 2010 roku w DrzÄ&#x2026;zgowie, gminy Kostrzyn, wojewĂłdztwa wielkopolskiego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c publicznie i bez powodu, okazujÄ&#x2026;c przez to raĹźÄ&#x2026;ce lekcewaĹźenie porzÄ&#x2026;dku prawnego, wspĂłlnie i w porozumieniu z Krystianem WrĂłblewskim, poprzez uderzenie rÄ&#x2122;koma, w tym piÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciÄ&#x2026; po caĹ&#x201A;ym ciele oraz kopanie dokonaĹ&#x201A; pobicia Grzegorza Klasa, powodujÄ&#x2026;c u niego ciÄ&#x2122;Ĺźkie obraĹźenia w postaci dwĂłch krwiakĂłw namĂłzgowych: podoponowego i nadoponowego ulokowanych po stronie prawej, ktĂłre operacyjnie ewakuowano, poĹ&#x201A;Ä&#x2026;czonych z obrzÄ&#x2122;kiem mĂłzgu, stanowiÄ&#x2026;cych ciÄ&#x2122;Ĺźki uszczerbek na zdrowiu w postaci realnie zagraĹźajÄ&#x2026;cej Ĺźyciu w rozumieniu art. 156 §1 pkt 2kk, tj. o przestÄ&#x2122;pstwo z art. 158 § 2 kk w zw. z art. 57a§1 k.k.

Krzysztofa Gerszendorfa s. MieczysĹ&#x201A;awa i Teresy zd. MikoĹ&#x201A;ajewska, ur. 27.05.1991 r. Ĺ&#x161;roda Wlkp., oskarĹźonego o to, Ĺźe: w dniu 12 wrzeĹ&#x203A;nia 2010 roku w DrzÄ&#x2026;zgowie, gminy Kostrzyn, wojewĂłdztwa wielkopolskiego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c publicznie i bez powodu, okazujÄ&#x2026;c przez to raĹźÄ&#x2026;ce lekcewaĹźenie porzÄ&#x2026;dku prawnego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c wspĂłlnie i w porozumieniu z MikoĹ&#x201A;ajem Koteckim, poprzez odpychanie i uderzenie piÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciami po twarzy dokonaĹ&#x201A; pobicia Dawida Kubarskiego, naraĹźajÄ&#x2026;c go w ten sposĂłb, na bezpoĹ&#x203A;rednie niebezpieczeĹ&#x201E;stwo utraty Ĺźycia albo wystÄ&#x2026;pienie skutku okreĹ&#x203A;lonego w art. 156 § 1 kk lub art. 157 § 1 kk tj. o przestÄ&#x2122;pstwo z art. 158§1 k.k. w zw. z art. 57a§1 k.k.

MikoĹ&#x201A;aja Koteckiego s. Hieronima i Hanny zd. Nicholas, ur. 14.06.1985 r. Ĺ&#x161;roda Wlkp., oskarĹźonego o to, Ĺźe: w dniu 12 wrzeĹ&#x203A;nia 2010 roku w DrzÄ&#x2026;zgowie, gminy Kostrzyn, wojewĂłdztwa wielkopolskiego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c publicznie i bez powodu, okazujÄ&#x2026;c przez to raĹźÄ&#x2026;ce lekcewaĹźenie porzÄ&#x2026;dku prawnego, dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;c wspĂłlnie i w porozumieniu z Krzysztofem Gerszendorfem, poprzez odpychanie i uderzenie piÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciami po twarzy dokonaĹ&#x201A; pobicia Dawida Kubarskiego, naraĹźajÄ&#x2026;c go w ten sposĂłb na bezpoĹ&#x203A;rednie niebezpieczeĹ&#x201E;stwo utraty Ĺźycia albo wystÄ&#x2026;pienie skutku okreĹ&#x203A;lonego w art. 156§1 kk lub art.157§1kk, tj. o przestÄ&#x2122;pstwo z art.158§1 k.k w zw. z art. 57a§1 k.k.

i za powyĹźsze wymierzono: 1. Krystianowi WrĂłblewskiemu â&#x20AC;&#x201C; karÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;cznÄ&#x2026; 4 lat i 2 miesiÄ&#x2122;cy pozbawienia wolnoĹ&#x203A;ci, zakaz prowadzenia pojazdĂłw mechanicznych na okres 6 lat oraz 800 zĹ&#x201A;otych Ĺ&#x203A;wiadczenia pieniÄ&#x2122;Ĺźnego na rzecz funduszu Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; 2. Bartoszowi Maciejewskiemu â&#x20AC;&#x201C; karÄ&#x2122; 3 lat pozbawienia wolnoĹ&#x203A;ci 3. Krzysztofowi Gerszendorf â&#x20AC;&#x201C; karÄ&#x2122; 2 lat i 1 miesiÄ&#x2026;ca pozbawienia wolnoĹ&#x203A;ci; 4. MikoĹ&#x201A;ajowi Koteckiemu â&#x20AC;&#x201C; karÄ&#x2122; 2 lat pozbawienia wolnoĹ&#x203A;ci

Ponadto wobec wszystkich skazanych orzeczono nawiÄ&#x2026;zkÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 2.000 zĹ&#x201A;. Na rzecz pokrzywdzonego, podanie wyroku do publicznej wiadomoĹ&#x203A;ci oraz koszty postÄ&#x2122;powania sÄ&#x2026;dowego.

ADAM F-1 RAPOOLtÇ´SFEOJQMPOX[PSDBtPEQPSOZOBXZMFHBOJFtÇ´SFEOJFXZNBHBOJBHMFCPXF BOLD â&#x20AC;&#x201C; liniowa SYNGENTAtÇ´SFEOJBXZTPLPÇ´Ç&#x17D;SPÇ´MJOtUPMFSVKFTÂ&#x2019;BCT[FTUBOPXJTLB CALIFORNIUM â&#x20AC;&#x201C; liniowa MONSANTOtMJEFSQMPOPXBOJBXLBČ&#x2C6;EZDIXBSVOLBDIJOBLBČ&#x2C6;EZNQPMV  @ 8 ; BD;=$<=B$ ? ;;D=<<=$B<

 @    : 1PMJGPTLB/1,'PTGPSBOBNPOV 1PMJEBQ /14Ă&#x2DC;M1PUBTPXB4BMFUSBBNPOPXB 4VQSPGPTLB1-641 , $BNJO 4NJO  @ 8 ; BD;=$2=>D ? ;;D=<<=2<

 Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ % #9 :/ : 

ogĹ&#x201A;asza przetarg oferty na: SprzedaĹź wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ci pawilonu handlowego o pow. 118,52 m 2 i budynku magazynowym o pow. 23,69 m 2 wraz z wieczystym uĹźytkowaniem 800 m2 gruntu w miejscowoĹ&#x203A;ci Gonice k/ WrzeĹ&#x203A;ni. Oferty zakupu nieruchomoĹ&#x203A;ci z podaniem ceny moĹźna skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w sekretariacie ZarzÄ&#x2026;du SpĂłĹ&#x201A;dzielni w terminie do dnia 31.07.2012 r. Wadium wynosi 1000 zĹ&#x201A;, ktĂłre naleĹźy wpĹ&#x201A;aciÄ&#x2021; najpóźniej w przeddzieĹ&#x201E; otwarcia ofert w kasie Sp-ni do godz. 15.00. OgĹ&#x201A;aszajÄ&#x2026;cy przetarg zastrzega sobie prawo uniewaĹźnienia przetargu w kaĹźdym czasie bez podania przyczyny. BliĹźsze informacje moĹźna uzyskaÄ&#x2021; â&#x20AC;&#x201C; tel. 697 741 941 lub bezpoĹ&#x203A;rednio w ZarzÄ&#x2026;dzie SpĂłĹ&#x201A;dzielni.

3PM

Rol-243


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

 

EKOGROSZEK POLSKI

4+- -

WÄ&#x2DC;GIEL

 +1;@4-

KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , DREWNO OPAĹ OWE, BRYKIET RECORD Z WÄ&#x2DC;GLA BRUNATNEGO

s 1 34  s15617 s s4 * s7 s 5 s 5 89 s : 8 ; s Bd-369

Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 436-64-19

58B'.8 9:(9$H JFIH*HH* HH?

(((#B98B''B (((#B

C .5*  C) 4)2 )' C59*. ) )2

1LHF]HNDMGâXŎHM ]DPyZZ\PDU]RQ\SURGXNW XSURGXFHQWD

' : 9 :/ P $B :/ ;=BD2=;D= / ;"=DD>=22 7Q : = : /: / := : /:

Bd-378

Kre-310

Roz-872

DELTA

"#$% &#' ()$*+( #",' -. )#' /-!01.2!0.3

  

  

!--44$

NAJLEPSZE OFERTY!

Bogdan Nawrocki 61 4386-137, 605-295-971

KAMIENIARSTWO :LHUFHQLHRWZRUĂ?ZZEODWDFKs0\FLHQDJURENĂ?Z PHWRGÂ&#x2022;FLyQLHQLRZÂ&#x2022;s:\VWDZDQDJURENĂ?Z

1HNOD.RVLĂ?VNLHJR

Roz-315a

Zew-465

 ! 

HIPOTECZNYCH WrzeĹ&#x203A;nia, Kutrzeby 8 UFMt

? +  ? ,  ? , :  F 7 : ? G ? G   : ? J:    : 

   

        

KREDYTĂ&#x201C;W

9Oferujemy w atrakcyjnych cenach:

CENTRUM

www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F

www.wrzesnia.info.pl

Bd-346

10

ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8

LEUDP

Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

5$7<

Bd-164f

Roz-707C

61-43-86-130, 697-660-094

8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

Bd-308

Paczkowo &'#' ""

BCFH .04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 604-417-553 tim11@poczta.onet.pl

tel. 61

640-18-83

AGD do zabudowy

 6< 4= 4 4  1  34 1  1 11

8 4> )4  1? ) > 714 5

!20

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

NAPRAWA MASZYN BUDOWLANYCH DOJAZD DO KLIENTA IMPORT I HANDEL MASZYNAMI CZÄ&#x2DC;Ĺ&#x161;CI, WYPOĹťYCZALNIA, SERWIS

hm-kowalewski.pl

Usl-506

MichaĹ&#x201A; Kowalewski ttel. 664-464-555tLÄ&#x2026;dek, ul. SĹ&#x201A;upecka 39 Skl-661

Nasza oferta:

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Bd-297

rokna r drzwi rrolety etty rparapety r moskitiery r bramy garaĹźowe

! '#*+ /:";"<%=>> ?#:$$"%;%$> #@& ' !#'


ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 82 A, Borzykowo tel. 532 333 862

E-SKLEP: www.meblepodlewski.pl

www.stal-pol.pl

11

 

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5

MEBLE SOSNOWE I MATERACE

t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

MATERACE ORTOPEDYCZNE - REHABILITACYJNE

POLECAMY Materac zmniejszy bĂłl spowodowany nieprawidĹ&#x201A;owÄ&#x2026; pozycjÄ&#x2026; krÄ&#x2122;gosĹ&#x201A;upa, dopasuje siÄ&#x2122; do anatomii naszego ciaĹ&#x201A;a. Przeznaczony jest dla osĂłb cierpiÄ&#x2026;cych na bĂłle krÄ&#x2122;gosĹ&#x201A;upa, takĹźe dla dĹ&#x201A;ugoleĹźÄ&#x2026;cych, znacznie ograniczy powstawanie odleĹźyn.

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 32

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 

wejĹ&#x203A;cie od Chrobrego (pawilony)

tel. 61-436-51-69

www.sklep-sosenka.pl

OKNA PPHU BARTECH

Przyjmiemy uczniĂłw do nauki zawodu:

POĹťYCZKI CHWILĂ&#x201C;WKI

www.oknagniezno.pl

tTUPMBS[tUBQJDFS tTQS[FEBXDB

Me-127a 27a 7

SALON MEBLOWY

www.wrzesnia.info.pl

Roz-937

Me-132

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

> Niebankowe > Bez BIK-u >   >     >    u 532-545-835 

YPE[Â&#x2019;CSVUUPt3"#"5:OBXFUEPQPNJBS XZDFOB NPOUBČ&#x2C6;

 

KOMPLEKSOWE REMONTY DOMĂ&#x201C;W I MIESZKAĹ&#x192;

tel. 501-574-167

Bd-389

TANI OPAÂŁ Brykiet z trocin

504 190 333

rEPQJFDĂ&#x201C;X$0rEPLPNJOLĂ&#x201C;X LBTCSZLJFU!XQQM rEPQJFDĂ&#x201C;XLBĂłPXZDI rJEFBMOZEPQPEHS[FXBOJBXPEZXQJFDBDIDP

www.daiglob-finance.pl

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 61 43-65-497; 510-272-212 Rol-238

413;&%"Ç&#x192;#3:,*&5601"Â&#x160;08&(0

Roz-368a

EPTLMFQVNFCMPXFHPKre-268

20 lipca 2012

F.H.

Producent pelletu energetycznego

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 11, tel./fax 61 436 20 90 Bd-349a

HYDRAULIK Wrze5nia ul. Przemys7owa 1 tel./fax (61)4364846 Sklep Instalacyjny

Technika grzewcza i sanitarna Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda koty olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, pytowe, azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wkady kominowe ze stali szlachetnej ST kanalizacja sanitarna AW ON armatura wodocigowa K Y ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

Oferujemy korzystne warunki wspĂł7pracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

VXVYJ Z+[\ ZE WSZYSTKICH ?FG0@JG>JL?0GMB0N? Oferujemy: C '. '  5 * 2'

C6 5 *'

C4 23)1 2 )5) ' 62 2 * *5

C4 231 * 5) ' *5Q 4/')AA* 

B 9 '. 5) %% !"%%

%%"##R-  A ) 2* "%% 9 U"! 1 855* 22255* '


12

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

Gabinet Lekarski

www.wrzesnia.info.pl

â&#x20AC;&#x17E;OCU SERVICEâ&#x20AC;?

POOENICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA

SPECJALISTYCZNY OKULISTYCZNY NZOZ

Katarzyna CzĂŞstochowska

DR MED.JADWIGA Bernardczyk-MELLER DR MIKOĹ AJ MELLER

USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa spec. ginekolog poonik WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 602 177 154 i 4360 102

Lek-368

DR JADWIGA BERNARDCZYK-MELLER SPECJALISTYCZNY GABIENT OKULISTYCZNY WRZEĹ&#x161;NIA Dotychczasowy adres: ul. Wojska Polskiego 13

â&#x20AC;&#x17E;AMICORâ&#x20AC;? PoĹ&#x201A;oĹźna Ĺ&#x161;rodowiskowo-Rodzinna

    

Natalia Bukowska-MarszaĹ&#x201A;kowska

6.87(&=1( /(&=(1,(

4C# B A2* +'625"

@8 >=') /#&':)

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

690-898-636 czynne 8.00-21.00

#5 % :: !:@:A: :B < ;1 AC)&3

:0PGQMM

 

% 0DEF

A. Nowicka 456796:6;<=<>?@,6AD 4@ @<:?$19<B"  

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(Lek-367

PRZYCHODNIA LEKARZA RODZINNEGO â&#x20AC;&#x17E;MEDINETâ&#x20AC;?

mgr poĹ&#x201A;oĹźnictwa

tel. 61-4386-092, 661-842-237

Lek-304

Przychodnia

=$35$6=$0<

Bioterapeuta

  

 

  " # $%  #&  '(

&) *

' +& #   ' & # 

#    &  +)  

#  

 &  &    !

Punkty 2 01

, # #&  

 &' 

 # -&. # !

Poradnia Medycyny Pracy 9# # :#' Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;?

Roz-238d

;$<%% 3 )

! "# =% ! ;= ><;?@>% !$>        

    

        !!"#$!!& "!!"#'(!

rCzerniejewo BogumiĹ&#x201A;a WoĹşniak - Sklep SpoĹźywczo-PrzemysĹ&#x201A;owy os. Jana PawĹ&#x201A;a II

rKoĹ&#x201A;aczkowo

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 436 02 80

ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 - Sklep WielobranĹźowy (Pawilon) 8.00-15.30

RYNNY

rMiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

t1$7t0$:/, t$:/,5:5"/

Bd-280b

GiÄ&#x2122;cie blach na wymiar /0/12 34526127 ,"38"34 t t t

Sklep Chemiczno-Drogeryjny

siĹ&#x201A;owniki zawory przewody

t t t

zĹ&#x201A;Ä&#x2026;cza elektrozawory przygotowanie powietrza

efonicznego, znego, Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, upĂłw mailowego oraz do zakupĂłw internetowych!

rPyzdry ww-215

ul. Szybska 12 - Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x201C; Ruch, tel. 698-105-343

chirurg stomatolog tel. 601-696-800

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

i prywatnie

przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 61-4377-987

$% & '(() ''(")( "

(przy zegarmistrzu) tel. 61 640-24-25

ul. Chopina 60

lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj

    

ul. Chrobrego 15

rNekla

GABINET STOMATOLOGICZNY

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752

tel. 61 437-49-50

ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10, â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, tel. 61 4382-516 8.00-16.00         !" #

Lek-227c

rWrzeĹ&#x203A;nia: ul. Fromborska 18ERA-TECH ul. PrzemysĹ&#x201A;owa 5cc 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel.: 507 045 585 tech.pl pl email: zamowienia@era-tech.pl llegro.p g pl/ sklep internetowy: http://allegro.pl/ ech sklep/9820752_era-tech

Zew-470

Lek-243a

   

 

 !

. /01


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

specjalista urolog

%6 $" 4%(7 8 9 :;:< = 4+! = Rejestracja telefoniczna nr 61/4365740 lub 604 759 490 ! * 80">-/8?"-Leczenie zachowawcze i operacyjne  

   

Gabinet Leczenia Nerwic

GABINET STOMATOLOGICZNY

Waldemar KieÂłczewski

PAWEÂŁ KRUPKA

lek. stom. ogĂłlnej

pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00

63(&-$/,67$&+25Ă?%:(:1Ä&#x2014;75=1<&+

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66,

X+'/=!%/

<=$h ;=29 X+ *JYJ6*(Y. 6JGJj+'.!'JY

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

; BD; D $B

%*!Jb'.(9 VG/ X(PJ*J%.J)+ " (

Os. LipĂłwka

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 602-830-899

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

czynna pon., wt., r. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

PORADNIE PRYWATNE Poradnia psychiatryczna Poradnia psychologiczna Dermatologiczna lek. med. A. Bednarek, Choroby tarczycy dr med. E. Schneider,

wtorek wtorek 3 sobota miesiJca wtorek

14.00-18.00 14.00-18.00 9.00-12.00 16.00-19.00

STOMATOLOGIA

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze r stomatologia estetyczna r wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia (resekcje, zatrzymane Ăłsemki) r *.1-"/5: r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe, - korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw

tel. 61 4363-533

GABINET STOMATOLOGICZNY

VITADENT

Lek-300

Gabinet czynny: pn., Ĺ&#x203A;r., czw. w godz. 900-1700 wt., pt. w godz. 800-1600

NZOZ Wrze*nia, ul. S+dowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent.p.s.pl Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

Lek-249e

PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

spec. W. Kwiatkowski

Lek-221

Lek-225e

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

P* '(V [JP/ P('V6( [.+Z(YJ%(

Lek-357

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12

'; ' *5162 15) 3 5 '. - ';1 -*.

 4  1 )42 2 ' )5*. 1 * 1* * /'2 ' ' ';1*6 *'' 2 )22

GABINET STOMATOLOGICZNY

lek. dent. Marcin Cebularz pn./wt./pt. 1000-140000-1400 tel. 698 673 118

 !"#$%#&%'()*++ '###,/#$"$/(0,00(1,00 2$2(),00(3,00

   #$%&%$'()*+/0+12330

456517+(7

lek. dent. Anita Orchowska-Cebularz od pn. do pt. 1700-2000 tel. 696 779 712

Lek-339

wtorek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

, LARYNGOLOG lekarz specjalista

Danuta Kowalska

GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorki i czwartki 16.00-17.00 rejestracja w dniu przyjUcia po 15.00 tel. 61 436 11 95 Umowa z NFZ â&#x20AC;&#x201C; w NZOZ MED+reh Wrze_nia, ul. Sowackiego 42 we wtorki i _rody od 9.00-12.00 tel. 61 436 61 19

Lek. med. JOANNA MICHALSKA

SPECJALISTA NEUROLOG - neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych REJESTRACJA TELEFONICZNA: 61 868-94-29, kom. 600-107-840 Lek-315a

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87

Lek-325

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

1HXURORJLF]Q\OHNPHG3LRWU)UDĂžF]DN 7HUDSLLPDQXDOQHMPHG\F\Q\RVWHRSDW\F]QHMJDELQHWOHF]HQLDEĂ&#x2018;OX

PJU-DNXE:LĂśFHN

7HUDSLLG]LHFLĂśFHMWHUDSLLF]DV]NRZRNU]\Ä&#x201D;RZHMLQWHJUDFMLVHQVRU\F]QHM

PJU$JQLHV]ND:LĂśFHN

*DELQHWPDVDÄ&#x201D;XOHF]QLF]HJRLIL]\NRWHUDSLL

DEPILACJA LASEROWA NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIA

LASER DIODOWY MEDIO STAR

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!!! LASER VARILITE ZAMYKANIE NACZYĹ&#x192; NA TWARZY I KOĹ&#x192;CZYNACH DOLNYCH, USUWANIE PRZEBARWIEĹ&#x192;, FOTOODMĹ ADZANIE Informacja, rejestracja: AMIKA, ul. PiastĂłw 16, tel. 61-4379-999

Lek-229a

Specjalista otolaryngolog

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

13

 !$ $) (

Lek. Gerard WilczyĂąski

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

www.wrzesnia.info.pl

Prywatny Gabinet Urologiczny

GABINET LEKARSKI

Lek-319

20 lipca 2012


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

20 lipca 2012

Pra-1684

14

Fabryka Mebli Sp. z o.o.

32'=,ÂŚ.2:$1,( DziÄ&#x2122;kujÄ&#x2122; dzielnym straĹźakom z WÄ&#x2122;gierek i WrzeĹ&#x203A;ni, ktĂłrzy przybyli natychmiast na wezwanie i nie pozwolili na rozprzestrzenienie siÄ&#x2122; ognia w SÄ&#x2122;dziwojewie. Oby inne sĹ&#x201A;uĹźby mundurowe w naszym mieĹ&#x203A;cie tak dziaĹ&#x201A;aĹ&#x201A;y!

z siedzibÄ&#x2026; w Starczanowie k/Nekli lider w branĹźy mebli tapicerowanych, firma z wieloletniÄ&#x2026; tradycjÄ&#x2026;, zatrudniajÄ&#x2026;ca 750 osĂłb, zatrudni osoby w nastÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cych zawodach:

K.P.

UBQJDFStTUPMBS[ LSBXDPXBtLJFSPXDZ$ &

ogĹ&#x201A;asza przetarg ustny nieograniczony na wynajem 2 lokali uĹźytkowych o pow. uĹźytkowej:

ZgĹ&#x201A;oszenia osobiste w dziale kadr od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz od 8.00 do 15.00 tel.061-43-73-322 / 319 / 339 e-mail: kadry@matex-polstermoebel.com.pl

Przetarg odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; dnia

460,99 m2 i 12,56 m2 poĹ&#x201A;oĹźonych we WrzeĹ&#x203A;ni, przy ul. Gen. Sikorskiego 38.

27.07.2012 r. SzczegĂłĹ&#x201A;y pod nr. tel.

61-640-39-92 Pra-1680

Roz-1286

IRENA I BOGDAN SPOCHACZ zatrudni pracownika na stanowisko:

Handlowca do DziaĹ&#x201A;u SprzedaĹźy SamochodĂłw

% # T %" % !

% %J% 5 =

567$8:*;$<$=:*>?%#)8 !" " #$ %% %# &'()*+, #$ 5!!  %% # 

;<#=

tTUBCJMOFNJFKTDFQSBDZ t[BUSVEOJFOJFOBVNPXÇ&#x2014;PQSBDÇ&#x2014; tXZTPLJF[BSPCLJ tNPČ&#x2C6;MJXPÇ´Ç&#x17D;LPS[ZTUBOJB[FTUPÂ&#x2019;Ă&#x2DC;XLJ[BLÂ&#x2019;BEPXFKJPCJBEĂ&#x2DC;X tNPČ&#x2C6;MJXPÇ´Ç&#x17D;CF[QÂ&#x2019;BUOFHPEPKB[EV[JEPQSBDZ OJFEPUZD[ZLJFSPXDĂ&#x2DC;XLBU$ &

FIRMA MOTORYZACYJNA â&#x20AC;&#x17E;ABISâ&#x20AC;? S.C.

<    !< 

Od kandydatĂłw oczekujemy:

Burmistrz Miasta i Gminy WrzeĹ&#x203A;nia

Oferujemy:

www.wrzesnia.info.pl

 % # %$ # > ?  "   % " >  #$  

&%=< @" < # # " AB% # %? # =C! " %% D< # E*FFEGHH I #5> % =)J>#" $%# ! !  !! < % $ ! % "  FMHNMMP  ! !  !QS** % NN*

IEPN

Burmistrz Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ogĹ&#x201A;asza II przetargi ustne nieograniczone na sprzedaĹź nieruchomoĹ&#x203A;ci gruntowych bÄ&#x2122;dÄ&#x2026;cych wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

ZgĹ&#x201A;oszenia (list motywacyjny + CV) kierowaÄ&#x2021; na adres: Firma Motoryzacyjna â&#x20AC;&#x17E;Abisâ&#x20AC;? s.c. Irena i Bogdan Spochacz VM8S[FTJÇŠTLBĆ´SPEB8MLQtFNBJMTQPDIBD[!QFVHFPUDPNQMtUFM

OGĹ OSZENIE Burmistrz Miasta i Gminy WrzeĹ&#x203A;nia informuje, Ĺźe na tablicy ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; UrzÄ&#x2122;du Miasta i Gminy we WrzeĹ&#x203A;ni ul. Ratuszowa 1 zostaĹ&#x201A;o zamieszczone ogĹ&#x201A;oszenie z 17.07.2012Â r. w sprawie sporzÄ&#x2026;dzenia wykazu nieruchomoĹ&#x203A;ci przeznaczonych do sprzedaĹźy.

Przedmiotem sprzedaĹźy bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gruntowe poĹ&#x201A;oĹźone w Orzechowie, oznaczone jako: 1. DziaĹ&#x201A;ka nr 636/4 o pow. 0,0673ha, zapisana w ksiÄ&#x2122;dze wieczystej nr PO1F/0000452/7 prowadzonej przez SÄ&#x2026;d Rejonowy we WrzeĹ&#x203A;ni. DziaĹ&#x201A;y III i IV ksiÄ&#x2122;gi wieczystej sÄ&#x2026; wolne od wpisĂłw. DziaĹ&#x201A;ka stanowi nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; niezabudowanÄ&#x2026;, dla ktĂłrej zostaĹ&#x201A;a wydana decyzja Burmistrza Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw nr IĹ&#x161;R 7331-78/10 z dnia 17 listopada 2010r. o warunkach zabudowy (budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne). I przetarg przeprowadzono w dniu 14.06.2012r. Cena wywoĹ&#x201A;awcza nieruchomoĹ&#x203A;ci wynosi: 16.900,00 zĹ&#x201A; + 23% VAT Wadium wynosi: 1.690,00 zĹ&#x201A;otych Przetarg odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; w dniu 6 wrzeĹ&#x203A;nia 2012r. o godz. 10 00 w sali narad UrzÄ&#x2122;du Gminy ( I piÄ&#x2122;tro).

Roz-1282

.RFKDQ\F]ĂĄRZLHNQLJG\QLHXPLHUD ZFLÄ&#x2026;ÄŞÄŞ\MHZP\Ä&#x17E;ODFKVĂĄRZDFKLZVSRPQLHQLDFK

Wszystkim, ktĂłrzy w tak bolesnych dla nas chwilach           $%    & '   ( ! %! ' 

'$        Firmy "Bartek" oraz wszystkim, ktĂłrzy tak licznie   %   

Ĺ&#x203A;p. Jana Krupeckiego    $       

 

 

  

  

  

Ĺ&#x203A;p. Adama Andrzejewskiego  

   

! "

2. DziaĹ&#x201A;ka nr 636/5 o pow. 0,0662ha, zapisana w ksiÄ&#x2122;dze wieczystej nr PO1F/0000452/7 prowadzonej przez SÄ&#x2026;d Rejonowy we WrzeĹ&#x203A;ni. DziaĹ&#x201A;y III i IV ksiÄ&#x2122;gi wieczystej sÄ&#x2026; wolne od wpisĂłw. DziaĹ&#x201A;ka stanowi nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; niezabudowanÄ&#x2026;, dla ktĂłrej zostaĹ&#x201A;a wydana decyzja Burmistrza Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw nr IĹ&#x161;R 7331-78/10 z dnia 17 listopada 2010r. o warunkach zabudowy (budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne). I przetarg przeprowadzono w dniu 14.06.2012r. Cena wywoĹ&#x201A;awcza nieruchomoĹ&#x203A;ci wynosi: 16.600,00 zĹ&#x201A; + 23% VAT Wadium wynosi: 1.660,00 zĹ&#x201A;otych Przetarg odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; w dniu 6 wrzeĹ&#x203A;nia 2012r. o godz. 10 30 w sali narad UrzÄ&#x2122;du Gminy ( I piÄ&#x2122;tro).

Warunki przetargĂłw: Warunkiem przystÄ&#x2026;pienia do przetargu jest wpĹ&#x201A;acenie wadium w podanej wysokoĹ&#x203A;ci na konto UrzÄ&#x2122;du Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw: PBS WrzeĹ&#x203A;nia O/MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw nr 33 9681 0002 2200 0202 0001 6290 lub w kasie UrzÄ&#x2122;du Gminy czynnej w godzinach: poniedziaĹ&#x201A;ek 9.00 - 15.00, wtorek â&#x20AC;&#x201C; piÄ&#x2026;tek 9.00 - 14.00 z dopiskiem â&#x20AC;&#x17E;wadium â&#x20AC;&#x201C; dziaĹ&#x201A;ka nr â&#x20AC;Śâ&#x20AC;? do dnia 3 wrzeĹ&#x203A;nia 2012r.  Przed przystÄ&#x2026;pieniem do przetargu konieczne jest przedĹ&#x201A;oĹźenie komisji przetargowej dowodu wpĹ&#x201A;aty wadium i okazanie dowodu toĹźsamoĹ&#x203A;ci przez uczestnika przetargu, a w przypadku osĂłb prawnych â&#x20AC;&#x201C; rĂłwnieĹź okazanie aktualnego dokumentu, z ktĂłrego wynika upowaĹźnienie dla uczestnika przetargu do reprezentowania tej osoby prawnej. Wadium wpĹ&#x201A;acone przez uczestnika przetargu, ktĂłry przetarg wygraĹ&#x201A;, zostanie zaliczone na poczet ceny nabycia. Wadium przepada, jeĹźeli wyĹ&#x201A;oniony w przetargu nabywca uchyli siÄ&#x2122; od zawarcia umowy notarialnej. Uczestnikom przetargu, ktĂłrzy przetargu nie wygrali, wadium zwraca siÄ&#x2122; w terminie nie później niĹź 3 dni od zamkniÄ&#x2122;cia przetargu. O wysokoĹ&#x203A;ci ostÄ&#x2026;pienia decydujÄ&#x2026; uczestnicy przetargu, z tym Ĺźe postÄ&#x2026;pienie nie moĹźe wynosiÄ&#x2021; mniej niĹź 1 % ceny wywoĹ&#x201A;awczej, z zaokrÄ&#x2026;gleniem w gĂłrÄ&#x2122; do peĹ&#x201A;nych dziesiÄ&#x2026;tek zĹ&#x201A;otych. Cena nieruchomoĹ&#x203A;ci sprzedawanej w drodze przetargu podlega zapĹ&#x201A;acie nie później niĹź do dnia zawarcia umowy przenoszÄ&#x2026;cej wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;. Nabywca nieruchomoĹ&#x203A;ci pokrywa koszty zawarcia aktu notarialnego i wpisu do ksiÄ&#x2122;gi wieczystej. Zastrzega siÄ&#x2122; prawo odwoĹ&#x201A;ania przetargu z waĹźnej przyczyny, informujÄ&#x2026;c o tym w formie wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciwej do ogĹ&#x201A;oszenia przetargu. Z usytuowaniem dziaĹ&#x201A;ek na mapie oraz szczegĂłĹ&#x201A;owymi warunkami przetargu moĹźna zapoznaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; w UrzÄ&#x2122;dzie Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw (pokĂłj nr 13B) Referat Infrastruktury, Ochrony Ĺ&#x161;rodowiska, Rolnictwa i LeĹ&#x203A;nictwa, tel. 061 438 37 27 lub  061 438 20 21. Komisja przetargowa przeprowadzi przetarg zgodnie z ustawÄ&#x2026; z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomoĹ&#x203A;ciami (Dz.U. z 2010 roku, Nr 102, poz. 651 ze zmianami) i rozporzÄ&#x2026;dzeniem Rady MinistrĂłw z dnia 14 wrzeĹ&#x203A;nia 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargĂłw oraz rokowaĹ&#x201E; na zbycie nieruchomoĹ&#x203A;ci (Dz.U. Nr 207, poz. 2108 z późn. zm.). Niniejsze ogĹ&#x201A;oszenie zamieszczono na stronie internetowej http://www.miloslaw.bip.net.pl/, w prasie lokalnej oraz wywieszonona tablicy ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; UrzÄ&#x2122;du Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw.

BURMISTRZ GMINY ZBIGNIEW SKIKIEWICZ Roz-1283


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

15 Bd-353f

20 lipca 2012

PRODUCENT OKIEN I DRZWI (UTFEJ

@  @    @  @  F

% % #

 EG*PEEHPG*EEHPH

SUPER PROMOCJA na siatki przeciw owadom

Oto najlepszy sklep jest na Ĺ&#x203A;wiecie Kupuj u siebie: w Twoim Markecie! ten w o k Tyl kend! w*e20e-21.07.2012

ten w o Tylk kend! w*e20e-21.07.2012

11

55*

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16

Schab z/k 1kg

11

r0,/" r%3;8* r30-&5: r#3".:

KREDYTY HIPOTECZNE Kompleksowa i profesjonalna pomoc

% # 9 ul. Fabryczna 44

Kre-302a

w uzyskaniu najkorzystniejszego kredytu!

P  Â 2 : Â&#x201A;

tel. ;=;B=$=>9

"2="2=

atrak atrakcyjne kcyjjne ceny ce krĂłtkie terminy

Oferta dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. PiastĂłw 16

Konsultacje  7  Â&#x201A;

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

*

 4 #

Kre-309

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kolejowa 10

  :  6 

  Â&#x192; +7 POLECAMY: tQJFD[ZXP[XÂ&#x2019;BTOFKQJFLBSOJ tTUPJTLBNJÇ&#x2014;TOFv"#ZTUSZwoDFOZQSPEVDFOUB tQSPNPDKFXFFLFOEPXF

Papryka czerwona 1kg

Olej Kujawski 3l KieĹ&#x201A;basa Ĺ&#x161;lÄ&#x2026;ska Viola 1kg Oferta handlowa ddlowa lo low owa wa waĹźna 20-26.0 20-26.07.2012 lub do wyczerpania zapasĂłw.

Roz-1284

Bd-313a

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11

 Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ

99

99

Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 8 - 18. Zapraszamy

tel. (61) 435-08-21 malgorzataborowczak@wp.pl

4 17

99*

GH  + #  GG%

,,DID *JDFK * H #  <L<9<,>M?NON,<,- **,*%*O*

**


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

Zew-467b

20 lipca 2012

Usl-502

16

Sobiesiernie Sob biesiierniie 6 tel. 602 tel 602-221-328, 221 328 e e-mail: mail: zui zui_mikolajczak@wp.pl mikolajczak@wp pl t64Œ6(*0(»-/0#6%08-"/& t/"%;03:#6%08-"/&*,*&308/*$580 t130+&,5:#6%08-"/&gotowe i na indywidualne zamówienie t130+&,508"/*&5&3&/»8;*&-0/:$) t'"$)08&%03"%;58088:#03;&."5&3*"Œ»8*",$&403*»8

Numer 1159  

Wiadomosci Wrzesinskie