Page 1

Nekla, s. 19

Czesław Mozil śpiewał nawet z ambony. I drwił z polityki

1 czerwca 2012 NR 22 (1152/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Aktualności, s. 3

Piłka nożna, s. 28

Forecki na Rynku już w najbliższą środę – zapraszamy!

Młodzież Victorii pokazała, że w piłkę grać potrafi

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

Woda dla wybranych Wybudowali na terenie miasta nowe domy, a obok nich... studnie. Przez 10 lat gmina nie może doprowadzić tam wody, chociaż wodociąg znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej.

Pastwo Pawlakowie, podobnie jak trzy inne rodziny mieszkajce przy ulicy Owocowej we Wrzeni, wprowadzili si do swoich wymarzonych domów kilka lat temu. Od tego te czasu hurtowo kupuj wod mineraln – miesicznie ponad 400 litrów. – Nie wynika to z naszego ogromnego pragnienia, ale z faktu, e nie mamy doprowadzonej do domu sieci wodocigowej. Dlatego do picia, przygotowywania posików czy do kpania malekiego dziecka kupujemy wod. Ta, która jest

Tragedia wydarzya si wczesnym wieczorem, 25 maja, w bloku przy ul. Lipowej. – Zwoki mczyzny znalaz czonek rodziny (siostra – przyp. red.). Leay w wannie wypenionej wod – informuje Krzysztof Helik, prokurator rejonowy we Wrzeni. W sprawie mierci mczyzny wszczto ledztwo, które ma na celu ustalenie okolicznoci, w jakich doszo do zgonu Grzegorza G. Prokuratura wyjania równie, czy w wypadku udzia bray osoby trzecie.

Dzień Dziecka – lepiej być dorosłym czy dzieckiem? Temat tyg. s. 2, 13 Znowu śmierć na drodze... i inne nieszczęśliwe wypadki Zdarzenia, s. 4 Msze prymicyjne w Pyzdrach i we Wrześni Aktualności, s. 10

 Roman Tokarski nie rozumie, jak gmina mogła zostawić ich bez wody na tyle lat w studni, nie nadaje si do spoycia, co potwierdzi sanepid – informuje Klaudia Pawlak. Mieszkacy Owocowej walcz o wod od blisko 10 lat. Nie rozumiej, jak to moliwe, by w dzisiejszych czasach, mieszkajc w miecie, nie mie biecej wody. Zwaszcza e maj j osoby, które zamieszkuj stojce obok szeregowce. – Dla mnie to skandal. Przecie wystarczyoby pocign sie kilkadziesit metrów dalej i problemu by nie byo, tym bardziej e te sze-

Śmierć podczas kąpieli 49-letni mężczyzna utopił się w wannie, we własnym mieszkaniu w Orzechowie. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Sekcja zwok denata, która ustali bezporedni przyczyn zgonu, zostaa przeprowadzona 29 maja. Wyniki bd znane za kilka tygodni. Jak si nieoficjalnie dowiedzielimy, wstpnie ustalono, e 49-latek podczas kpieli najprawdopodobniej dosta ataku padaczki. By osob niepenosprawn. – Miesic temu zmara jego matka i od tego czasu mieszka sam. Strasznie to przey. Opiekowaa si nim siostra, która mieszka w tym samym bloku – mówi ssiedzi zmarego. Nie ukrywaj, e s wstrznici ca sytuacj. – Bya to osoba bardzo uczynna i pomocna. Zego sowa nie mona o nim powiedzie. Szkoda, e tak skoczy – ubolewaj. ukasz Róaski

regowce pobudowano znacznie pó niej ni my nasze domy – dodaje kobieta. Jej zdanie podzielaj pozostali mieszkacy Owocowej: – Przez lata mówiono nam, e nie mog docign wody, bo nie ma w drodze miejsca na wodocig. Ale na zasilanie dla Ufleksu miejsce si znalazo – zauwaa Roman Tokarski. – Potrzeb mieszkaców jest wicej, ni my mamy moliwoci. Tak zawsze byo i jest. Dlatego inwestycje przeprowadzamy po kolei, oczywicie w porozumieniu z naszym

Fot. DOT

wacicielem, czyli gmin – tumaczy dyrektor Przedsibiorstwa Wodocigów i Kanalizacji Jarosaw Ochotny. – Na Owocowej sie wodocigowa w poowie jest wybudowana, zostaa zrobiona w 2004 roku. Wówczas chciano podczy do niej budynki, o których mowa, ale okazao si to niemoliwe, gdy ulica – za tym miejscem, gdzie koczy si nasza sie – jest wska, gsto uzbrojona i nie byo moliwoci jej zaprojektowania.

>>

dok. na s. 6

Sobaszkiewiczowie spotkali się na granicy powiatów Aktualności, s. 11 Ubojnia z Gutowa Wielkiego przyłapana na... Gmina Września, s. 20 Gdzie obejrzysz Euro 2012 z kolegami na dużym ekranie Przewodnik, s. 23

Ludzie bronią oskarżonego – To nieprawda! Micha nie byby w stanie czego takiego zrobi – zarzekaj si znajomi i ssiedzi 31-letniego mieszkaca Sokoowa oskaronego o usiowanie zabójstwa. Ma burz wywoa nasz zeszotygodniowy artyku pt. „Ja ci, ku... zabij”. Wobec niemonoci skontaktowania si z oskaronym, który przebywa w areszcie, powsta on gównie w oparciu o relacj jego konkubiny. Na reakcj czytelników nie trzeba byo dugo czeka. Zawrzao i w internecie i w redakcji, gdzie nie milky telefony. Rafa jest bardzo dobrym koleg Michaa, ich znajomo liczy sobie ponad 10 lat. Zdbia, gdy usysza, e ten rzuci si z noem na Lucyn. Nie raz i nie dwa by wiadkiem jej nieodpowiedzialnego zachowania.

– Dlaczego nie powiedziaa, jak doszo do zabrania jej dziecka? Wiem, bo akurat tam byem. Spia si, a dziecko zostawia z kim obcym. Wrócia pijana – twierdzi. Rozsierdzio go, gdy usysza, e win za zaistnia sytuacj zrzucia na konkubenta. Podobnie mogo by 16 maja. – On po czterech piwach chodzi tak otumaniony, e nie mia siy podnie yeczki, a gdzie tu dopiero rzuci si z noem na kogo, kto jest dwa razy wikszy od niego. Co mi tu mierdzi – snuje przypuszczenia. Wspomina jeszcze zajcie przed sklepem w Sokoowie. Którego razu kto do niego doskoczy. Micha ani myla stawa w jego obronie. I uciek. – On taki by – kwituje.

>>

dok. na s. 8

www.wrzesnia.info.pl

Reklama

Mieszalnia farb i tynków styropian 89,99 zł/m3 netto

przy zakupie całego systemu

ul. Szczecińska 17 tel. 602-494-599

Usl-464b

Dorota Tomaszewska

501 677 731 lub 501 677 838


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Lepiej dzieckiem być SONDA

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Maciek Oleszczuk: – Lepiej być dzieckiem, bo moşna się duşo bawić. Lubię przychodzić do przedszkola i bawić się na dworze. Na przykład teraz gram z moim kolegą Bartkiem w berka. Dorośli mają trochę mniej kolegów, bo są więksi.

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl GeCa: Gdy siÄ™ jest dzieciakiem, marzy siÄ™ o tym, aby

dorosnąć, bo wtedy wygląda to tak, şe dorośli mają lepiej. Mniej obowiązków, mniej nakazów i zakazów. W dorosłości okazuje się, şe juş nikt nie nakazuje i nie stoi nad głową, ale jest o tyle gorzej, şe samemu trzeba siebie pilnować. drzymała: Pamiętam, jak w wieku około 10 lat szliśmy z kolegami pod sam, podliczaliśmy wszystkie grosze, które cudem udało nam się znaleźć czy zdobyć, po czym kupowaliśmy za wszystko litr wody grodziskiej, oczywiście owocowej. Piliśmy ją na muła i byliśmy wtedy najszczęśliwszymi dzieciakami na osiedlu. Królowie şycia... A na komunię: zegarek, w najlepszym razie rower. Dzisiaj dzieciaki rodzą się z przyszytymi do ręki komórkami, iPadami, a na komunię dostają wypasione komputery i quady. A dziewczynki są wysyłane przez rodziców na solarium, şeby cera ładnie kontrastowała z białą komunijną sukienką. Czy te dzieci są szczęśliwe? Pewnie tak. Ale nie zazdroszczę im tego szczęścia.

Kalina Mitkowska: – Lepiej być dzieckiem, bo moşna się wtedy bawić i nie ma tyle obowiązków. Dorośli muszą gotować obiady, chodzić do pracy. Dzieci mają lepiej.

Asia Dąbek: – Lepiej być dzieckiem. Dorośli muszą chodzić do pracy i siedzieć tam długo, nawet w nocy. My chodzimy do przedszkola, a to fajniejsze niş praca.

Dorosłym najbardziej brakuje dziecięcej... Filip Jędryszak: – Dzieci mają lepiej. Mogą chodzić do przedszkola, a dorośli idą do pracy i muszą czekać za klientami. To jest właśnie najgorsze, şe trzeba czekać i czekać. Jak dorosnę, to chciałbym być malarzem. Duşo rysuję i maluję. Teraz najbardziej lubię malować ludzi. W przedszkolu fajne jest to, şe moşna się bawić z kolegami.

radości opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

B

y starszym to marzenie dzieci, a przecie czas tak szybko leci, mija godzina za godzin, nim si spostrzege, rok ju min... Do dzisiaj pamitam ten fragment wiersza, który recytowaem na zakoczeniu roku szkolnego po pierwszej klasie podstawówki. Wówczas oczywicie niewiele kumaem i jedynie klepaem sowa, zwracajc najwiksz uwag na to, eby niczego nie zapomnie, niczego nie przekrci. Dzisiaj ju troch wicej rozumiem – albo tak mi si tylko zdaje – dlatego sens tamtego wierszyka jest mi coraz bliszy. Faktycznie, upyw czasu, przemijanie, starzenie si, to nic przyjemnego. A to rano, nie wiedzie dlaczego, boli ci noga, a to w cigu dnia zaboli tu czy tam. W autobusie czy pocigu stajesz blisko adnej dziewczyny, eby sobie chocia oczy nacieszy, a tu ona wstaje i mówi: „Prosz, niech pan siada...�. Dziecistwo, modo – ten czas jest najpikniejszy, chocia wtedy, gdy jestemy dziemi czy modzie, nie zdajemy sobie z tego sprawy. Z okazji Waszego wita ycz Wam, Kochane Dzieciaki, dobrych i mdrych rodziców, dziadków, nauczycieli, koleanek i kolegów. I ebycie miay si jak najczciej!

Lepiej być dzieckiem czy dorosłym? Na nasze pytanie w tym tygodniu zgodziły się odpowiedzieć dzieci z przedszkola Pszczółka Maja. Najmłodsi jednogłośnie stwierdzili, şe dzieci mają lepiej. Dlaczego? Przeczytajcie!

szczerości

29% 29% 29% 13%

ufności hojności

Satyryczny komentarz tygodnia: zabawa z dziećmi to juş nie to samo...

Czy trudno dogadać się z dziećmi? Joanna Goździewicz: Zmiany społeczne dotyczą wszystkich pokoleń. ŝyjemy inaczej niş kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Czy współcześnie nauczycielom i pedagogom trudniej niş kiedyś porozumieć się z dziećmi? Lidia Szymańska, pedagog szkolny z SSP nr 1: – Uczniowie są otwarci na więź ze swoim nauczycielem, ale mają trochę inne zainteresowania niş kiedyś, mają teş nieco inne problemy. Dzisiejszy uczeń po prostu stawia swojemu nauczycielowi większe wymagania. Młodzi ludzie podróşują ze swoimi rodzicami, korzystają z róşnych mediów, są powaşnie traktowani przez dorosłych i poświęca się im więcej uwagi. Nauczyciel musi być na bieşąco ze światem swojego wychowanka i ze zrozumieniem odnosić się do jego potrzeb, a wtedy porozumienie będzie pełne.

Reklama

wszystkie marki

SU]\KXUWRZQL]DEDZHN

 F]\QQHSRQSW VRE

GAZ

‡:U]HĹ’QLD‡3R]QDÄ˝ ‡5]\P‡&DSUL‡1HDSRO ‡:H]XZLXV] ‡6DQ*LRYDQQL5RWRQGR ‡0RQWH6DQW$QJHOR‡%DUL ‡3L]D‡:HQHFMD‡3UDJD 3DUDILDĹ‘Z0DULL0DJGDOHQ\ LÂŹĹ’Z:RMFLHFKDZ/LVHZLH .RĹ’FLHOQ\PNRP

DOM-GAZ

6SRWNDQLH GOD]DLQWHUHVRZDQ\FK Roz-863

61 436-27-33, 436-29-49 pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

ZU]HĹ’QLDU

ZQLHG]LHOĘF]HUZFD Z6]HPERURZLH SR0V]\RÂŹJRG]

5R]

*XWRZR:LHONLH

Sa-448a

sPHFKDQLND sHOHNWURPHFKDQLNDsNOLPDW\]DFMD

Pielgrzymka GR:âRFK

GAZ

 XÄ”\ZDQH

QRZH

t

Z\PLDQDRSRQ QDOHWQLH

EKO-GAZ

tPRQWDĔVDPRFKRGRZ\FK LQVWDODFMLJD]RZ\FKKDNÑZ

 :U]HzQLD .RzFLXV]NL TARTAK NEKLA wykonuje wi by dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

Tarcica obrzynana i nieobrzynana Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

Sa-412c

Auto-Serwis WITEK

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

NAGROBKI schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 61-4388-077, 601-084-743 NISKE CENY


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

3 Aktualności Połowa basenu otwarta od czerwca W Dzień Dziecka rozpoczyna się kolejny sezon na wrzesińskim basenie miejskim. Ale raczej dla dorosłych. W zeszym roku z powodu remontu cay kompleks basenowy azienki zosta otwarty z opó nieniem, w poowie lipca. W tym roku – równie z powodu remontu – do uytku nie zostanie oddany brodzik. Za to od 1 czerwca dostpna jest dla mieszkaców tzw. gboka niecka (stopniowana od 1,2 do 1,8 m). Tutaj remont udao si zakoczy jeszcze w maju. – Skoczylimy ju biece naprawy, konserwacj oraz malowanie korony basenu gbokiego – informuje Zbigniew Fret, dyrektor Wrzesiskich Obiektów Sportowo-Rekre-

acyjnych. Cao prac na gbokim basenie kosztowaa okoo 15 tysicy zotych. Teraz trwaj roboty na brodziku. Wedug optymistycznych zaoe, bdzie on udostpniony jeszcze w czerwcu. – Prace na niecce pytkiej s realizowane w ramach gwarancji wykonawcy – zapewnia Z. Fret. Razem z brodzikiem na uruchomienie czeka zjedalnia i dmuchane poduchy do skakania. Szykuje si kilka zmian. Dyrekcja WOSR wycofuje w tym roku zeszoroczne zarzdzenie o obowizkowych slipach. – Byo to chyba troch niedelikatne – przyznaje Mariusz Pierzchliski, specjalista z WOSR. – Co prawda mielimy problemy z kilkoma osobami, które przynosiy w kieszeniach spodenek np. tyto, Ostatnie poprawki, takie jak dokręcanie lin, pracownicy WOSR wykonywali ale basenowe filtry wodne spokojnie w czwartek. Od 1 czerwca głęboka niecka czeka już na mieszkańców Fot. DAI z tym sobie radziy – dodaje.

Ratownicy, którzy w liczbie kilkunastu osób bd w tym roku strzec bezpieczestwa kpicych, 27 maja zakoczyli egzaminem pastwowym kurs pomocy przedmedycznej, zgodny z normami europejskimi. A zgodnie z nowym cennikiem ogoszonym w zarzdzeniu burmistrza, bilety wstpu na basen od poniedziaku do pitku, do godz. 16.00, bd kosztowa 3 zote od osoby. Po tej godzinie w tygodniu cena wzrasta do 5 z. W weekendy bdzie to odpowiednio 3 z i 6 z. Wedug zeszorocznych statystyk, z basenu, który zosta z opó nieniem otwarty i przedwczenie – z powodu niesprzyjajcej pogody – zamknity, skorzystao okoo 16 tys. osób (w samej kocówce lipca byo to dokadnie 4557 osób). Wpywy ze sprzedanych biletów wyniosy 68 tys. z. DAI

Reklama

Mariusz Forecki otworzy wystawę fotografii

W środę 6 czerwca o godzinie 18.00 na wrzesińskim rynku zostanie otwarta wystawa fotografii Mariusza Foreckiego. Połączona będzie ona z promocją książki „Kolekcja wrzesińska 2011”. Na wernisażu ma być oczywiście obecny sam autor zdjęć. TOM Reklama

Kre-298a

ul. Rynek 21,

Zew-460

:U]HŒQLD

&KZLOyZNLRG]âGR]â 3RŮ\F]NDILUPRZD]âEH]%,. .UHG\W\JRWyZNRZHLNRQVROLGDF\MQH GR]â kom: 795-591-967, tel: (61) 436-70-51, www.kredyty-chwilowki.pl


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Upadki motocyklistów Najgro niej byo 25 maja na ulicy Kociuszki, gdzie 71-letni rowerzysta wymusi pierwszestwo, wyjedajc z drogi podporzdkowanej, i zderzy si z prawidowo jadcym motocyklem suzuki. Prowadzcy motocykl 32-letni mczyzna, który na co dzie pracuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zosta przewieziony do szpitala. Ucierpia take sprawca wypadku – z ogólnymi potuczeniami równie trafi do szpitala. yciu obu mczyzn nic jednak nie zagraa. Uczestnicy zdarzenia, do którego

doszo po godzinie 19.00 w pobliu firmy Cenos, byli trze wi. Wczeniej, 16 maja, do wypadku z udziaem motocyklisty doszo na ul. Jana Pawa II. 39-letni mczyzna, mieszkaniec Wrzeni, wywróci si na kierowanym przez siebie kawasaki i przypaci to zamaniem nogi. Kierowca twierdzi, e kto zajecha mu drog samochodem osobowym, po czym odjecha jak gdyby niby nic. Wszystko to dziao si okoo godziny 16.20. – Osoby, które widziay to zajcie, prosimy o kontakt osobisty, w komendzie przy ul. Szkolnej, lub telefoniczny: 61 437 52 00 – apeluje do czytelników Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. Do zderzenia motocyklisty z rowerzystą doszło na ul. Kościuszki, w pobliżu Fot. Łukasz Różański ukasz Róaski firmy Cenos. Poszkodowani trafili do wrzesińskiego szpitala

Jedna osoba nie żyje, jedna została ranna Do dwóch wypadków z udziaem pieszych doszo w ostatnim czasie na terenie Wrzeni. W jednym z nich mier poniosa 82-letnia kobieta. Pierwsze zdarzenie miao miejsce na ul. Kociuszki, 25 maja, okoo godz. 18:15. Konkretnie, na przejciu dla pieszych znajdujcym si niedaleko kwiaciarni Kaprys. Z ustale policji wynika, e nastolatka wesza wprost pod nadjedajcy samochód osobowy. Za kierownic rovera siedziaa 34-letnia kobieta. W wyniku potrcenia piesza trafia do szpitala z ogólnymi potuczeniami. – Wszyscy uczestnicy wypadku byli trze wi – zaznacza Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. Do podobnych zdarze na ul. Kociuszki dochodzi niestety do czsto. Nie zawsze jest to jednak wina pieszego. Kierowcy jed szybko, jeden blisko drugiego, tak e bardzo trudno – zwaszcza w godzinach szczytu – przej na drug stron. Sytuacj na przejciach poprawiby z pewnoci monta sygnalizacji

wietlnej. Zarzdca drogi, czyli Powiatowy Zarzd Dróg, nie ma jednak na ni pienidzy. Koszt montau tylko jednej wciskanej sygnalizacji to wydatek co najmniej 35 tys. z. – Mylelimy swego czasu, aby wzdu ul. Kociuszki zamontowa wiata, które bd si zapala na czerwono w momencie, gdy kierowcy przekrocz dozwolon prdko. Finanse jednak nie pozwalaj nam na tak inwestycj – ubolewa Marcin Nowak, dyrektor PZD. – Na Kociuszki, oczywicie w miar naszych moliwoci, bd pojawiali si policjanci z radarem – zapowiada K. Szczeniak. Drugi, bardziej tragiczny w skutkach wypadek mia miejsce 28 maja na ul. Ciszaka. 39-letni kierowca podczas cofania samochodem bmw potrci przechodzc za pojazdem 82-letni kobiet. Piesza wskutek doznanych obrae zmara kilka godzin po przewiezieniu do szpitala powiatowego. Badanie alkomatem kierowcy niemieckiego auta nic nie wykazao. ukasz Róaski

lili osob, która wyrzucia mieci do rowu w Bardzie.

lady doprowadziy ich do 46-letniej mieszkanki Biayc. Kobiecie wrczono dwa mandaty: 500 z za wyrzucenie mieci i 300 z za brak rachunków za wywóz szamba.

zatrzymali na gorcym uczynku 22-latka, który zniszczy znak przy wje dzie do parku im. Dzieci Wrzesiskich. Gagatek otrzyma 100-zotowy mandat.

„ Tego samego dnia 150 z kary otrzyma pijany 20-latek, który noc zaatwia potrzeb fizjologiczn w okolicach Bestu. „ 16 maja stranicy pod-

czas patrolu w Gulczewie zauwayli czarny dym, który wydostawa si z jednej posesji w Marzeninie. Jak si okazao, 34-letni mczyzna w ogrodzie spala odpady. Otrzyma mandat w wysokoci 150 z.

Lokomotywa elektryczna wykoleiła się na rozjeździe

„ 18 maja mundurowi ukarali mandatami (100 z) dwie panie, których psy biegay bez smyczy po ul. Kaliskiej. KUL

Pociąg towarowy zatarasował na kilka godzin przejazd niedaleko Małpiego Gaju. To efekt awarii, której uległ elektrowóz. Do niecodziennego zdarzenia doszło 25 maja o godz. 13.57. Dyżurny ruchu powiadomił o nim służby ratunkowe – taki spoczywał na nim obowiązek. – Otrzymaliśmy wezwanie na dworzec PKP. W międzyczasie okazało się, że to jest inne miejsce, dlatego jeden zastęp puściliśmy tędy, a drugi naokoło – mówi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni Marek Mikołajczak. Na miejsce przybyli także policjanci i przedstawiciele kolei. Ustalili, że elektrowóz przewożący 25 pustych beczek wykoleił się na rozjeździe. – My to nazywamy wypadkiem pociągowym – precyzuje Łukasz Więcek z Zakładu Linii Kolejowych w Poznaniu. Awaria wymusiła zamknięcie dwóch przejazdów na linii Września – Miłosław. Zostały przywrócone do ruchu dopiero po odpięciu beczek od lokomotywy, co nastąpiło o godz. 16.10. Sama lokomotywa zjechała z torów kilka minut przed północą. TOS

Posypały się mandaty za picie

Kolejne tajemnicze pożary na terenie Wrześni. Było niebezpiecznie, ale na szczęście obyło się bez większych strat

Municypalni nie prónuj i sypi równo mandatami za spoywanie alkoholu w miejscu publicznym. W ostatnich dniach ukarali 16 osób. Kontrola pustostanu za przedszkolem Tczowa Chatka zakoczya si ukaraniem dwóch 20-latków. Jeden z nich otrzyma mandat w wysokoci 50 z, drugi – dwa razy wikszy. Nazajutrz, podczas rutynowej kontroli na ul. Kociuszki, stranicy ponownie interweniowali w sprawie spoywania alkoholu w miejscu publicznym. Mandatami w wysokoci od 50 do 100 z ukarano trzech mczyzn. Wczeniej 150-zotowy mandat otrzyma 77-letni mieszkaniec Kleparza, który w stanie upojenia alkoholowego lea na chodniku na ul. Wojska Polskiego. Obok niego lea rower. Mczyzn odwieziono do domu.

łyskawiczna akcja strażaków zapobiegła spaleniu się drewnianego sklepu przy ulicy Słowackiego. Niewykluczone, że na nogi postawił ich podpalacz. Do zdarzenia doszło 26 maja. Tuż przed godziną 7.00 oficer dyżurny komendy przy ul. Wrocławskiej otrzymał informację o pożarze przy lokalu 4 Pokoje. Ogień trawił ogródki piwne i był bardzo groźny dla sąsiadującego z nimi sklepu – w momencie przybycia strażaków na miejsce paliła się już jego drewniana ściana. Zadymienie przedostało się poprzez dach również do środka sklepu. Aby dostać się do wnętrza, strażacy zdecydowali się na wyważenie drzwi. – Nie wiedzieliśmy, czy jest tam ogień. Wybraliśmy mniejsze zło – mówi Marek Mikołajczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej

Mandaty za usiowanie spoycia piwa na ul. Wrzosowej otrzymali 17 maja trzej mczy ni w wieku 19-20 lat. Na kadym z wypisanych bloczków widniaa kwota 50 z. 18 maja na terenie boiska Zespou Szkó Politechnicznych funkcjonariusze natrafili na trzech modych mczyzn. Panowie spoywali piwo. Otrzymali mandaty od 50 do 100 z. Za usiowanie wypicie piwa w piaskownicy dla dzieci na ul. Sowackiego dwaj mczy ni (19 i 20 lat) otrzymali mandaty w wysokoci 50 z. Taka sama kara spotkaa 37-letniego mczyzn. Du lekkomylnoci popisa si 23-latek, który raczy si piwem w biay dzie przed komend ratuszowych mundurowych. Otrzyma 100-zotowy mandat. KUL

„ 17 maja stranicy usta-

„ Municypalni 21 maja

B

Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. Na szczęście czarny scenariusz się nie sprawdził. Ogień strawił jedynie cztery drewniane pergole, drewnianą podłogę ogródków piwnych i zadaszenie toi-toia. Straty wstępnie oszacowano na 1600 zł. Niemal w tym samym czasie, ale sto metrów dalej, pożar wybuchł nieopodal ronda przy ul. Legii Wrzesińskiej. Paliło się tam drewniane ogrodzenie. Wyjaśnieniem przyczyn obu pożarów zajęła się policja. Nie wyklucza umyślnego podpalenia. Policjanci apelują do mieszkańców Wrześni, aby zgłaszali na numer alarmowy 997, jeśli zauważą osoby, które kręcą się – na przykład wczesnym rankiem lub nocą – w nietypowych miejscach. Funkcjonariusze zapewniają, że nie pozostaną obojętni na żadne zgłoszenie. Łukasz Różański

Kronika policyjna

Kolejne wypadki z udziałem motocyklistów. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Straż Miejska

4 Zdarzenia

„ 24-latek zosta pobi-

ty przez dwóch mczyzn. Dziao si to 23 maja w Psarach Maych. Jeszcze tego samego dnia sprawcy zostali zatrzymani. To 46-letni mieszkaniec gminy Wrzenia oraz 37-letni mieszkaniec gminy Kostrzyn Wielkopolski.

„ 0,77 mg/dm3 alkoholu w wdychanym powietrzu – to wynik badania alkotestem 53-letniego rowerzysty, który zosta zatrzymany 25 maja w Psarach Maych. „ Tego samego dnia nie-

znani sprawcy ukradli renaulta clio zaparkowanego przy ul. Wielkopolskiej. Szecioletnie auto byo warte okoo 20 tys. z. Na szczcie waciciel je ubezpieczy.

„ Trzech sprawców po-

bio 39-letniego wrzenianina. Wydarzyo si to 25 maja przy ul. Wojska Polskiego. 16-, 17i 18-latek zabrali te poszkodowanemu portfel z dokumentami i telefon komórkowy.

„ Telefon komórkowy zgin wrzenianinowi 26 maja na stacji paliw przy ul. Wrocawskiej. Aparat by wart 400 z. „ Kto upatrzy so-

bie tablice rejestracyjne od peugeota 106, zaparkowanego przy ul. Piastów. Znikny w nocy z 27 na 28 maja.


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

5

Zdarzenia Czarna seria w lokalu – policja łączy ze sobą tylko włamania

PoĹźar w OZPS

Sodki Kcik znalaz si na celowniku jednego lub grupy sprawców. W cigu kilku dni policja interweniowaa tam czterokrotnie. Nie bardzo wiadomo, kiedy dokadnie miao miejsce pierwsze z caej serii zdarze. W niewyjanionych dotd okolicznociach z szafki lady sklepowej znikno 1020 z. Cho ich braku ekspedientka dopatrzya si dopiero 23 maja, to do kradziey mogo doj nawet cztery dni wczeniej. Tymczasem okolicznoci zdarzenia, do którego doszo w nocy z 23 na 24 maja, wtpliwoci ju nie budz. Kto wama si do lokalu przy ul. Sienkiewicza. Wykaza si przy tym nie lada pomysowoci, bo po sforsowaniu blokady patentowej otworzy i wszed przez okienko do wydawania lodów. Ukrad pienidze – dokadnie 752 z.

Cztery jednostki stray poarnej zmagay si z poarem, który 29 maja wybuch na terenie Orzechowskich Zakadów Przemysu Sklejek. Ogie zauway okoo godziny 2.00 w nocy jeden z pracowników ssiadujcej ze „Sklejkami� firmy Tarkett. Palia si potna hada trocin. Cae zdarzenie byo bardzo niebezpieczne i zagraao ssiadujcej z had hali produkcyjnej i kotowni. Na szczcie w por powiadomieni straacy byskawicznie pojawili si na miejscu i ugasili ogie. – Gdyby nie zosta on w por zauwaony i byby wiatr, mielibymy wielk tragedi. ywio rozprzestrzeniby si natychmiast na budynki zakadu – stwierdzaj druhowie biorcy udzia w akcji. Z ogniem walczyo cznie 26 straaków ochotników. Podczas prowadzenia dziaa ganiczych je-

Nie miny dwa dni, a policja otrzymaa kolejne zgoszenie. Tym razem dziaajcy w ten sam sposób co wczeniej sprawca ukrad ze sklepu równe 100 z. Czwarta i ostatnia interwencja stróów prawa zostaa podjta tu przed pónoc 27 maja. Doszo wtedy do wybicia szyby wystawowej. Jej wymiana kosztowaa 300 z. Zdaniem rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni Krzysztofa Szczeniaka, z zaistniaych zdarze nie mona wyciga zbyt pochopnych wniosków. – czymy tylko wamania. Wskazuje na to sposób dziaania sprawcy – mówi. Z zebranych do tej pory informacji nie wynika, by sta on take za kradzie gotówki i wybiciem szyby. Ale, jak zastrzega K. Szczeniak, czynnoci w tych sprawach wci trwaj. TOS

den z nich zama nog (nieszczliwie spad z drabiny). Dodajmy, e w akcji wziy udzia jednostki Ochotniczej Stray Poarnej z Miosawia, Czeszewa i Orzechowa. – Na palc si had podano cztery prdy ganicze wody. Kolejne dwa byy podawane w obronie na ssiedni budynek – podaje fachowe terminy Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni. Przyczyn poaru, jak ustalono, byo przegrzanie silnika adowarki, która odprowadzaa trociny do kotowni. Straty oszacowano na niespena tysic zotych. – Straacy uratowali kilkadziesit miejsc pracy i za to nale im si ogromne podzikowania – stwierdza nie bez racji Magorzata Bzowa, sotys blisko dwuipó tysicznego Orzechowa. KUL

Spadł z dachu na inny dach W pitek, 25 maja, okoo godz. 11.00, z dachu jednej z rynkowych kamienic spad 62-latek. Mczyzna zatrzyma si cztery metry poniej, na dachu przybudówki. Na miejsce wypadku przybyli straacy oraz pogotowie. – Nasze zadanie polegao na cigniciu pechowca z dachu. Musielimy usztywni krgosup – wyjania Marek Mikoajaczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni. – Poszkodowany by przytomny i uskara si na ból krgosupa. Zosta uoony na desce ratunkowej, a potem przeniesiony do karetki. Nie wiadomo, co mieszkaniec Wrzeni robi sam na rusztowaniu. Nie chcia niczego wyjani ratownikom. Obecnie 62-latek znajduje si we wrzesiskim szpitalu. TOM

Reklama

:DNDFMH

Z:HVRäHM1XWFH  -HĈOLQLHPDV]GODVZRMHJRG]LHFNDSODQĂ‘ZQDZDNDFMHDQLHFKFHV] VND]\ZDè JR QD SURJUDP\ WHOHZL]\MQH L JU\ NRPSXWHURZH D SU]HGH ZV]\VWNLPQDQXGĂśuSU]\SURZDGÄ’VZRMHG]LHFNRGRQDV

=DSUDV]DP\G]LHFLZZLHNXSU]HGV]NROQ\PRUD]ZF]HVQRV]NRO Q\P]NODVQD !"#"#$$ "%&"'(' # $)*+,-%-. 2SUDFRZDOLĈP\GODG]LHFLVSHFMDOQ\SURMHNW]DMÜèDUW\VW\F]Q\FKu PX]\F]Q\FKLSODVW\F]Q\FKDE\PRJä\ZHVRäRSU]\MHPQLHFLHND ZLHLSR]QDZF]RVSĂśG]LèZROQ\F]DVZDNDF\MQ\SW Ă…3RGUyĹŽH SR Ĺ‘ZLHFLHÂľ WR VHULD ]DMÄ˜Ă˝ SODVW\F]Q\FK L PX]\F]Q\FK RSDUW\FKQDV]WXFHLNXOWXU]H]UyĹŽQ\FK]DNĉWNyZĹ’ZLDWD

7ZRMHG]LHFNRRGEĘG]LHQDMFLHNDZV]ĉZDNDF\MQĉSU]\JRGĘ

3RäNRORQLHRGEÜGùVLÜZOLSFXLVLHUSQLXZJRG]LQDFKRG Edu-467

=DSHZQLDP\GZDSRVLäNL RELDGLSRGZLHF]RUHN

,ORŒýPLHMVFRJUDQLF]RQD 3RV]F]HJÑäRZHLQIRUPDFMH SURV]ÜG]ZRQLèOXESU]\MÄˆĂ¨GRVLHG]LE\ SU]HGV]NROD

5(67$85$&-$‡%$5

XO']LHFL:U]HVLĽVNLFK rezerwacje, dowóz

10.00 - 23.00 ORYGINALNA KUCHNIA ORIENTALNA

Gas-314

Zew-452

WHO 


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności

Finisaż wynajętego artysty Po 21 dniach tworzenia w firmie APP Tomasz Jędrzejewski pokazał swoje rzeźby naznaczone przez pracowników. Projekt „Rent an Artist”, który mia na celu ustanowienie nowych, pozafinansowych relacji pomidzy wiatem sztuki i biznesu, rozpocz si 17 kwietnia. Pracownicy wrzesiskiej firmy APP, dostarczajcej materiay do napraw blacharsko-lakierniczych karoserii samochodów, pewnego ranka zastali w hali magazynowej rze biarza. – Podstpnie ich nie uprzedzalimy – przyznaje Piotr Michalak, wspóautor projektu (razem z Katharin Okulski z Austrii i Sed Papoyan z Armenii) nagrodzonego na Europejskim Kongresie Kultury.

 Obiekty T. Jędrzejewskiego (pierwszy z prawej) pokazano na finisażu w siedzibie APP w piątek 25 maja Pracownicy najpierw zareagowali zdziwieniem i podejrzeniami o ukryt kamer, potem jednak zainteresowali si artyst i jego prac. Zaczy si rozmowy, a w kocu – opisywanie rze b. Na pocztku tego etapu na obiektach – jak na drzwiach od to-

alety – pojawiay si wulgarne napisy i rysunki. Potem pracownicy podeszli do sprawy twórczo: zaczli rysowa soca, kwiaty, domy oraz pisa komunikaty: „Widzisz, a nie grzmisz”, „11h w robocie” „Szukaj mioci”, „Tylko mdry nie mówi,

Fot. DAI

e jest najmdrzejszy”, „Przemocy mówimy NIE”, „Kosmici ju tu s”, „Chc godnie zarabia”, „Historia jest wana, ale pamitaj, nie ogldaj si za siebie, bo ci kto z przodu p...” – to tylko niektóre krótkie opisy. Pojawiy si te dusze: „Sztuka – czym

jest? Moe to czarna brya, po której mona kreli kred. Moe to ch ycia, gdy nie ma ju nadziei. A moe to moment, w którym dziecko powie ci: „Dzikuj, tata”, gdy bdziesz ju stary. Nie wiem. Nie znam si...”. Z kolei na naszym portalu obiekty T. Jdrzejewskiego spotkay si z niezrozumieniem ze strony internautów. Dlaczego artysta, który posiada w swoim portfolio imponujce rze by figuratywne, ukazujce ludzi, zdecydowa si na trudniejsz w odbiorze abstrakcj? – Figuracja nie miaaby tutaj sensu. Oczywicie mogem wzi stela, glin i rze bi sylwetki na oczach pracowników, ale to byoby tylko patrzenie na artyst. Takie rzeczy ju byy. W tym projekcie chodzio o zderzenie dwóch wiatów, przebywanie ze sob, podgldanie siebie, ale te wspólne tworzenie – wyjania absolwent dawnej poznaskiej ASP. Z przebiegu caego projektu zadowolony jest prezes APP Stanisaw Mendyka. – Nie jestem znawc sztuki, ale podobaj mi si rze by pana Tomasza i sposób, w jaki zaangaowa pracowników. Jestemy techniczn firm, ale otwart na nowe, ciekawe pomysy – stwierdza prezes. Damian Idzikowski

Reklama

Figa z makiem

Woda tylko dla wybranych

Niewielu rolników, których uprawy ucierpiay w wyniku wiosennych przymrozków, moe ubiega si o preferencyjne kredyty. Duo wiksza grupa otrzyma wsparcie od Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Rzd stara si pomóc rolnikom dwutorowo. Producenci rolni mog ubiega si o pomoc u wojewody. Planowane s dla nich np. preferencyjne kredyty. Niestety, aby uzyska wsparcie, musz wykaza si 30-proc. stratami w caym gospodarstwie (a nie tylko w uprawach). Niewielu rolnikom udao si speni to kryterium – co pokazuje wykres obok. Najwiksza grupa poszkodowanych rolników zamieszkuje gmin Wrzenia. Komisja klskowa rozpatrywaa 524 wnioski, straty wystpiy na 8937 ha. – Trwa weryfikacja wniosków, dlatego nie moemy na razie poda, ile z nich zakwalifikowao si do pomocy wojewody – mówi Wiesaw Zieliski z UMiG we Wrzeni. Sytuacja w innych gminach jest nastpujca: Pyzdry – 257 wniosków (1360 ha), Koaczkowo 368 (4573 ha), Miosaw 262 (2657 ha), Nekla 147 (1000 ha). Na pomoc rolnikom ruszya ju ARiMR. – W pyno okoo 1500 wniosków o udzielenie jednorazowej pomocy finansowej. Okoo 60 proc. pól rolników skadajcych wnioski na dopaty zostao poszkodowanych przez przymrozki. Powierzchnia upraw zgoszona do ponownego obsiania to ok. 15 tys. ha. Stanowi to 30 proc. powierzchni zgoszonej do dopat bezporednich – wyjania Monika Mikoajczak z ARiMR. – Stawka pomocy na ponowne obsianie powierzchni 1 ha

– A co za tym idzie, wybudowania tam tej sieci. Ci mieszkacy wiedzieli, w jakiej odlegoci znajduje si najblisza sie. Wiedzieli równie, e nie bd mieli tej wody od razu – dodaje J. Ochotny. Nasi rozmówcy przyznaj, e byli tego wiadomi, ale nie przypuszczali, e na zwyk kranówk przyjdzie im czeka tak wiele lat. – Mamy ju dosy cigego kupowania wody, gotowania tej ze studni czy zastanawiania si, kiedy wyschnie nam ródeko – mówi K. Pawlak. Wszystko jednak wskazuje na to, e 10-letnia walka o wod zostanie niebawem pomylnie zakoczona. – W 2010 roku zosta uchwalony dla tego miejsca plan zagospodarowania przestrzennego, wydzielono nowe dziaki i to wskie gardo (przy którym znajduj si budynki bez wody – przyp. red.) zostao poszerzone – informuje dyrektor wrzesiskiego PWiK. – Z tego co mi wiadomo, gmina przystpia do projektowania na tym terenie sieci wodocigowej, obejmujcej take wspomniane budynki. Robert Stachowicz z ratusza potwierdza, e 7 maja 2012 gmina podpisaa umow na wykonanie dokumentacji technicznej dotyczcej budowy sieci wodocigowej w tamtym rejonie. Kompletna dokumentacji ma zosta przekazana gminie w terminie do 15 pa dziernika. – Po jej otrzymaniu i uzyskaniu pozwolenia na budow rozpoczniemy realizacj tej inwestycji – dodaje urzdnik. Dorota Tomaszewska

Liczba rolników, którzy mogą otrzymać pomoc od wojewody: 60 52 50

0

Kołaczkowo

10

Pyzdry

20

Miłosław

31

30

Nekla

6

Września: weryfikacja trwa

40

40

upraw wynosi 100 z/ha: yta, jczmienia, pszenyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwaych uytków zielonych oraz ozimych upraw nasiennych – wyjania. – Wysoko pomocy ustala si jako iloczyn powierzchni upraw wymagajcych ponownego obsiania – ustalonej przez kierownika biura powiatowego agencji na podstawie zoonego przez producenta rolnego wniosku – i stawki pomocy na 1 ha powierzchni. W zwizku z tym, e pomoc ta ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, udzielona kwota pomocy nie moe przekroczy równowartoci 7500 euro dla jednego rolnika w okresie 3 kolejnych lat obrotowych, ustalonego przy zastosowaniu kursu redniego walut obcych, ogoszonego przez NBP, obowizujcego w dniu udzielenia pomocy – dodaje Mikoajczak. Wnioski o pomoc mona skada tylko do 1 czerwca. Kierownik ARMiR Józef Szafarek jeszcze nie wyda decyzji o przyznaniu patnoci, dlatego nie moe by równie mowy o patnociach. Globalna warto strat rolników spowodowanych mrozem szacowana jest na 5-6 mln z. FIB

<<

dok. ze s. 1


1 czerwca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7

AktualnoĹ&#x203A;ci ArtykuĹ&#x201A; sponsorowany

WeĹş gotĂłwkÄ&#x2122; â&#x20AC;&#x201C; wygraj rower! WĹ&#x203A;rĂłd zalet kredytu gotĂłwkowego oferowanego przez Bank BPH niekwestionowanÄ&#x2026; wartoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; sÄ&#x2026; przejrzyste i czytelne informacje o warunkach oraz kosztach zobowiÄ&#x2026;zania. Z myl o komforcie KredytobiorcĂłw wszystkie najwaniejsze informacje o kredycie umieszczone s na jednej stronie dokumentu doczanego do umowy kredytowej, za czas do namysu, w jakim Klient moe odstpi od umowy kredytowej, wynosi 21 dni. Kredyt moe zosta wykorzystany na dowolny cel, np. remont kuchni, wymarzone wakacje czy lodĂłwk. Ciekaw propozycj jest take kredyt konsolidacyjny, ktĂłrego ide jest obnienie rat paconych do tej pory oddzielnie i skonsolidowanie ich w jedn rat. Poczenie kredytĂłw pozwoli zredukowa wiele rat, zamieniajc je w jedn. Konsolidacja

kredytĂłw daje take moliwo obnienia wartoci swoich miesicznych zobowiza i zyskania dodatkowej gotĂłwki na dowolny cel. W Banku BPH Klient moe sam zdecydowa o wysokoci swojej miesicznej raty i dniu, w ktĂłrym bdzie ona pobierana. Okres kredytowania wynosi od 6 do 96 miesicy, a kwota kredytu moe wynie od 1 tys. z do 150 tys. z. Dodatkowo mona skorzysta z opcji ubezpieczenia Kredytobiorcy od zdarze utrudniajcych lub uniemoliwiajcych spat kredytu. Sprawd kredyt na jasnych i elastycznych zasadach! Zachcamy do zapoznania si z ofert Banku BPH w PlacĂłwce Partnerskiej mieszczcej si we Wrzeni przy ul. Warszawskiej 39 (na deptaku). Nasi doradcy przedstawi pen ofert i pomog w wyborze produktu. Jestemy do Pastwa dyspozycji od poniedziaku do pitku w godzinach 9.00â&#x20AC;&#x201C; 17.00, take pod numerem telefonu 61 435 40 54.

 Partner Banku BPH SA, ul. Warszawska 39. Dagna PoĹźoga, kierownik placĂłwki We udzia w rowerowej promocji â&#x20AC;&#x201C; odbierz bidon i wygraj jeden z kilkuset rowerĂłw. Podpisz umow o kredyt gotĂłwkowy w okresie od 21 maja do 15 lipca 2012 r. i odbierz bidon rowerowy. Aby mie szans na wygranie roweru, wystarczy odpowiedzie na za-

danie konkursowe i wysa zgoszenie SMS. SzczegĂły na ulotkach promocyjnych dostpnych w naszej PlacĂłwce oraz na www.bph.pl w zakadce â&#x20AC;&#x17E;Promocjeâ&#x20AC;?. Regulamin konkursu oraz Taryfa Opat i Prowizji s dostpne na stronie www.bph.pl oraz w Oddziaach

i w PlacĂłwkach Partnerskich Banku BPH. Konkurs nie dotyczy umĂłw, od ktĂłrych odstpiono. Wane: Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Bank uzalenia przyznanie kredytu od oceny zdolnoci kredytowej Kredytobiorcy. Taryfa Opat i Prowizji dostpna w Oddziaach, PlacĂłwkach Partnerskich i Agencjach Banku BPH oraz na www. bph. pl. Bank BPH SpĂłka Akcyjna, al. Pokoju 1, 31-548 KrakĂłw. Porednik kredytowy jest upowaniony do zawierania w imieniu Banku BPH SA umĂłw o kredyt konsumencki oferowany przez Bank BPH SA oraz umĂłw niezbdnych do ustanowienia prawnego zabezpieczenia, a take do dokonywania czynnoci faktycznych zwizanych z zawarciem tych umĂłw. W powyszym zakresie porednik kredytowy jest upowaniony do udzielania dalszych penomocnictw osobom pozostajcych z nim w stosunku pracy oraz innym osobom z nim wspĂłpracujcych w ramach zlecenia lub innego podobnego stosunku.

9KGNMQRQNUMKG 5VQYCT\[U\GPKG 9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG

4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ 4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKE EJ

%<â19+'-0#,.'25<#+09'56;%,#

9%*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ(+4/Ă´ 9%*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ(+4 4/Ă´

/CU\RQO[UĂŁPCDK\PGU"

5MQT\[UVCL\HWPFWU\[WPKLP[EJK\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ 5MQT\[UVCL\HWPFWU\[WPKLP[EJK\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ Ăľ

<IĂŁQÄ&#x2021;UKĂľFQWF\KCĂŁWYRTQLGMEKG CQVT\[OCU\ s$G\\YTQVPĂ°FQVCELĂľKPYGUV[E[LPĂ°YY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ s9URCTEKGRQOQUVQYGYY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ Y[RĂŁCECPGRT\G\OKGUKĂľE[ s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGU\MQNGPKQYG s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGFQTCFE\G 9RTQLGMEKG s4GHWPFCELĂľMQU\VĂ?YFQLC\FWPCU\MQNGPKG OQIĂ°Y\KðçWF\KCĂŁQUQD[ s1RKGMĂľPCFF\KGEMKGOQU\CNGÄ&#x201C;PĂ° sYYKGMWNCV RQFE\CUWE\GUVPKEVYCYU\MQNGPKW s\COKGU\MWLĂ°EGRQYKCV[ s/CVGTKCĂŁ[U\MQNGPKQYG YT\GUKĂ˝UMKUĂŁWRGEMKMQPKĂ˝UMK s%CVGTKPI

9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN 9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN biuro@XTSJQPXQMtUFMGBY $KWTQRTQLGMVW WN%JQRKPC -QPKP

5KGF\KDC WN%\GTYQPGIQ-T\[Ä&#x201C;C Ä&#x2020;TQFC9NMR

9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ YTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MKTGCNK\WLGRTQLGMV d9EJQF\Ă°EYFQTQUĂŁGÄ&#x201C;[EKG\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľr d9EJQF\Ă°EYFQTQUĂŁGÄ&#x201C;[EKG\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ 9EJQF\Ă°E Y FQTQUĂŁG Ä&#x201C;[EKG \CĂŁĂ?Ä&#x201C; YĂŁCUPĂ° HKTOĂľr \F\KCĂŁCPKCd9URCTEKGQTC\RTQOQELCRT\GFUKĂľDKQTE\QÄ&#x2021;EKKUCOQ\CVTWFPKGPKCr 2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\CÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL \'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQ YTCOCEJRTQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK

Edu-460

Rol-234

Reklama


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności

Zginął człowiek. Kto zawinił? Wsiadł na motocykl, choć był pod wpływem środków odurzających. Poniósł karę najwyższą z możliwych, ale sądowa batalia mająca na celu wskazanie winnego wciąż trwa. Metalowy krzy przy zje dzie do leniczówki Dbina, a przy nim kilka wypalonych zniczy – dla przejezdnych to miejsce, jakich wiele. Ale nie dla rodziców 29-letniego Adriana. Do dzi zastanawiaj si nad okolicznociami jego mierci. I nie znajduj odpowiedzi na nurtujce ich pytania. Twierdzi, e nikogo nie widzia By 8 maja 2010 roku. Okoo godz. 20.20, na wysokoci cmentarza komunalnego, doszo do wypadku – yamaha uderzya w bok opla astry. Kierujcy samochodem osobowym, jadc z Wrzeni w kierunku Gozdowa, podczas skrtu w lewo nie udzieli pierwszestwa przejazdu, w wyniku czego doprowadzi do zderzenia z wyprzedzajcym go w tym czasie motocyklist – czytamy w notatce policyjnej. Niemieckim autem kierowa 21-letni wrzenianin. Wybra si z dziewczyn na przejadk. – Chciaem wjecha w drog prowadzc do leniczówki i zawróci. Wczeniej wczyem lewy kierunkowskaz. Spojrzaem w lusterko. Nie widziaem nikogo – zapewnia. Gdy skrca, poczu mocne uderzenie. Poleciay na niego kawaki rozbitej szyby. Cho dozna zamania lewego obojczyka, to z auta wyszed o wasnych siach. Zobaczy rozbity motocykl i lecego na ziemi modego mczyzn w kasku na gowie. Nie

dawa oznak ycia. Po chwili usysza krzyki dobiegajce z rowu. Podszed bliej i zobaczy dziewczyn. Leaa okoo 10 metrów od miejsca wypadku. – Widziaam ten samochód, bo wychyliam gow. Sta prostopadle do naszego kierunku jazdy – zeznaa pó niej podczas przesuchania dziewczyna Adriana. Pamitaa, e jej chopak gwatownie zahamowa, ale nie by w stanie unikn zderzenia. – Zaczam krzycze. Nie wiedziaam, gdzie jestem – wspominaa. Doznaa zamania palców prawej stopy. O mierci chopaka dowiedziaa si w szpitalu. Mia zaman uchw, lewe rami, prawe udo i lew ko skroniow, jednak – jak wykaza biegy – bezporedni przyczyn mieci byy obraenia szyjnego odcinka krgosupa. Niewiele do sprawy wniosa 17-letnia pasaerka opla. Utrzymywaa, e jej chopak skrci nagle, ale prawidowo: wczy migacz i wcisn hamulec. Nie wiedziaa, jak i dlaczego doszo do wypadku. Pamitaa tylko, e rozpakaa si, widzc poturbowanego motocyklist. – Mia zakrwawion twarz, by siny – wspomina widok, który jeszcze na dugo pozostanie w jej pamici. Podobnie jak pytajca o stan jego zdrowia dziewczyna... Podjecha i wezwa pomoc Policja dysponowaa take zeznaniami 32-letniego mieszkaca Bierzglinka, który przebywa na przycmentarnym parkingu. Akurat szed do auta, gdy usysza przejedajcy motocykl. – Odniosem wraenie, e rozpdza si. Móg mie nawet 100 km/h – utrzymywa. Po chwili usysza go-

Ludzie bronią oskarżonego <<

dok. ze s. 1

Ale zarzuty pod adresem 33-latki kieruj take ssiedzi. Sami poprosili, abymy przyjechali i ich wysuchali. Spotkalimy si z nimi 28 maja. – O niej by mona ksik napisa – mówi wprost starszy mczyzna. Z pikantnymi szczegóami opowiada, jak w wiadomym celu sprowadzaa sobie facetów. – A bo to nie byo wida, jak bra j od tyu? – wyra nie rozbawiony wspomina wizyt jednego z nich. Wszystko widzia z okna swojego mieszkania. – Tam przychodzi nie jeden i nie dwóch. Ale Michaowi wmówia, e to jego dziecko. Jedna z kobiet z umiechem na twarzy wspomina wizyt Sawka. – Wyszed z ni przed blok i pyta na cay gos: „Dobrze ci byo? No, to ci si piwko naley”. I poszli do sklepu – opowiada. Zdaniem sokoowian, to wanie Lucyna wszczynaa awantury. Murem stoj za Michaem. – Pi pi, ale to jest poczciwota. Jakby mia mdr dziewuch, toby go wyprowadzia na dobr drog. A tak... – nie koczy zdania starsza kobieta. Podobnie jak inni, nie moe si pogodzi z zarzutem, który usysza 31-latek.

– Jak móg si na ni rzuci z noem, skoro policjanci go wlekli? On nie by w stanie i – podkrela. Mieszkacy utrzymuj, e Lucyna nie ma znajomych w Sokoowie. Mówi na ni „aktorka”. I ju dywaguj, jak bdzie sobie radzi bez Michaa. 33-latka dziwi si ssiadom. Twierdzi, e te mogaby wiele powiedzie na ich temat, ale nie chce. I nie zamierza broni konkubenta. – Pewnie, e nie by do tego zdolny. Sama si okaleczyam – komentuje krwawe zajcie. Gdy tylko wychodzi z mieszkania, czuje na sobie spojrzenia innych. Jak mówi, to urok mieszkania na zadupiu. W minion sobot posza do sklepu kupi kaw. Po drodze spotkaa kolegów Michaa. – Za te dwa szwy go wsadzia? – rzucili pod jej adresem. – A co ty, czowieku, wiesz – odpara i zawrócia. Posza do Wrzeni. O odebraniu jej dziecka nie chce mówi. Przyznaje tylko, e bya wtedy pod wpywem alkoholu. – Nie wiedz, co czuje matka w takiej sytuacji, wic niech si ode mnie odklej – ucina. Dementuje te plotki o sprowadzaniu mczyzn. – To s chorzy ludzie. Przyjdzie do mnie kuzyn, le. Od razu z nim sypiam. Ju dawno dziwk ze mnie zrobili – kwituje. Tomasz Szternel

92

km/h jecha motocyklista wedug drugiego biegego. Pierwszy poda prdko duo wiksz

 W miejscu tragicznego wypadku, naprzeciw cmentarza, stanął krzyż

Fot. TOS

stawowych zasad bezpieczestwa w ruchu drogowym i przyczynio si do zaistnienia wypadku – napisa. Ale dopatrzy si te winy motocyklisty, który nie do, e znajdowa si pod wpywem rodków odurzaJecha pod wpywem jcych, to jecha ze znacznie wysz Do nieoczekiwanie, przepro- od dozwolonej prdkoci. wadzone badania wykazay w organizmie motocyklisty obecno ziela Nie wie, dlaczego si zatrzyma konopi indyjskiej. Jego dziewczyna Koniec koców, 21-letni kierowca nie potrafia wyjani, kiedy je zay. Wedug niej zachowywa si opla astry usysza zarzut spowodonormalnie. wania wypadku ze skutkiem mierNie ma moliwoci precyzyjnego telnym. Nie przyzna si do jego ustalenia stopnia upoledzenia zdol- popenienia. noci psychomotorycznej uczestni– Wykonaem manewr skrtu, zaka wypadku – napisa tymczasem trzymujc si. Nie wiem, dlaczego, biegy. Z wylicze, których doko- skoro nie byo adnego samochodu na, wynikao, e jecha z prdkoci przede mn i za mn – nie potrafi lo122 km/h. Mimo to win za spowo- gicznie wyjani swego zachowania dowanie wypadku obarczy kierowc podczas rozprawy, która odbya si opla astry, który wtargn na tor jaz- w grudniu 2010. dy wyprzedzajcego go jednoladu. Tymczasem ojciec zmarego utrzyTakie zachowanie i postpo- mywa, e jego syn by bardzo dowanie stanowio naruszenie pod- brym kierowc. Zakwestionowa ne, guche uderzenie. Dlatego podjecha bliej. Gdy zobaczy rozbity samochód i motocykl, chwyci za telefon komórkowy i wezwa pomoc.

Ogólnopolska telewizja o dziennikarzach „WW”

 Tomasz Szternel odpowiadał na pytania polsatowców Reporterzy Polsat News w rod gocili w redakcji „Wiadomoci Wrzesiskich”. Dziennikarze ogólnopolskiej telewizji przygotowywali materia na temat wyroku, jaki poznaski sd okrgowy wyda w sprawie wydawcy „WW” Waldemara liwczyskiego oraz dziennikarza Tomasza

Fot. TOM

Szternela. Sd skaza obu za wykorzystanie akt sdowych z utajnionego procesu miosawskiego przedsibiorcy, który molestowa seksualnie pracowników. Wczeniej wrzesiski sd pozwoli na wykorzystanie tych akt. Materia Polsat News mona zobaczy na wrzesnia.info.pl. TOM

to jednak biegy, wedug którego dowiadczony motocyklista, chcc unikn wypadku, pooyby motocykl na asfalcie. Ten manewr trzeba mie wytrenowany, by wykona go w sposób bezpieczny – podkreli w sporzdzonej ekspertyzie. Zosta skazany, ale si odwoa Wobec wielu rozbienoci sd powoa jeszcze jednego biegego. Ten take win za spowodowanie wypadku obarczy kierowc niemieckiego auta. Uzna jednoczenie, e motocyklista jecha z prdkoci zblion do 92 km/h. Wyliczenia tego dokona innymi metodami ni jego poprzednik. Wzi pod uwag m.in. odlego pasaerki od jednoladu. W styczniu tego roku 21-latek zosta skazany na 1 rok i 2 miesice pozbawienia wolnoci w zawieszeniu na 3 lata próby, 2700 z grzywny i zakaz prowadzenia przez rok pojazdów mechanicznych. Jego obroca zoy jednak apelacj. Podczas najbliszej rozprawy w Sdzie Okrgowym w Poznaniu zostanie przesuchany drugi z biegych. Ten, którego opinia tak znacznie rónia si od poprzedniej. Tomasz Szternel

Budują nowy plac, żeby najmłodsi mieli jeszcze większą frajdę Lada dzień zakończy się budowa placu zabaw na osiedlu Krzyża Grunwaldu. Inwestycja, która powstaje w miejscu starego obiektu przy ul. Kutrzeby, pochłonie ponad 80 tys. zł. – Ze względu na dużą ilość dzieci na tym osiedlu podjęliśmy decyzję o rozbudowie miejsca do zabaw – informuje Anna Grzybowska, reprezentująca Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ogromny plac będzie w kształcie statku pirackiego. Milusińscy będą mieli do swojej dyspozycji m.in. przejście rurowe, ścianę wspinaczkową, pomosty, trapy, drabinki i oczywiście zjeżdżalnie. Pojawi się tam również karuzela oraz podwójna huśtawka wahadłowa. Zamontowane zostanie też ogrodzenie. Jednak coś za coś. Ze starego (pięcioletniego) placu zdemontowano zestaw zabawowy: wieżę ze zjeżdżalnią i przeplotnią. Trafił on do pobliskiego Sokołowa. Do Osowa pojedzie jedna huśtawka wahadłowa, z kolei do przedszkola Mali Przyrodnicy przy ul. Słowackiego trafiła huśtawka ważka. Ratusz w najbliższych tygodniach doposaży w nowy sprzęt siłownię fitness nad zalewem Lipówka. Planowany jest tam zakup m.in. rowerku ze steperem, biegacza i nożyc. Wstępnie zabezpieczono na ten cel 15 tys. zł, ostateczne koszty zweryfikuje przetarg. KUL


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

9

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności

Ich pierwsze msze święte

Wspieramy rodaków nad Olzą

Poczuli powołanie i zostali księżmi. Ich prymicje były wielkimi wydarzeniami.

Gmina Wrzenia kupia 80 ksiek dla Polaków na Zaolziu. Wydaa na to niespena tysic zotych. – Z prob o pomoc wystpi pan Tomasz Sypniewski, byy radny naszej gminy, który od pewnego czasu angauje si w pomoc dla Polaków na tamtych terenach – informuje zastpca burmistrza Waldemar Grzekowiak. – Jestemy przekonani, e pomoc dla naszych rodaków poza granicami kraju jest bardzo cennym dziaaniem. Pozwala ona na utrwalenie zwizków tej spoecznoci z krajem przodków. Taka pomoc jest te wana, aby Polacy za granic mogli by pewni, e nie tylko im zaley na pielgnowaniu wspólnoty polskich korzeni. Jzyk jest chyba najwaniejszym wiadectwem wspólnoty – i dlatego zakupilimy ksiki – przekonuje Grzekowiak. Skadamy na pana rce podzikowania za finansowe wsparcie zakupu ksiek dla potrzeb polskiego spoeczestwa na Zaolziu [...]. Ksiki zakupione za przekazane rodki wzbogaciy ksigozbiory polskich szkó i bibliotek na Zaolziu oraz zostan przekazane na nagrody w konkursach organizowanych przez organizacje i stowarzyszenia dziaajce na rzecz wspierania czytelnictwa wród dzieci i modziey – czytamy w licie, jaki przysa do wadz Wrzeni Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Na koniec wyrazi nadziej na dalsz owocn wspóprac. Dodajmy, e wszystkie zakupione ksiki zostay opatrzone piecztk Od przyjació Zaolzia z Bydgoszczy, Torunia, Wrzeni i Mawy. Bya to ju dziesita akcja. W tym roku zebrano 7 tys. z. Tomasz Maecki

Pyzdrzanin Krystian Piekuciski i wrzenianin Jakub Kapelak znale li si wród 13 diakonów, którzy 26 maja otrzymali wicenia kapaskie. Zakoczyli w ten sposób szecioletni edukacj w Prymasowskim Wyszym Seminarium Duchownym w Gnie nie. Nastpnego dnia odbyy si ich prymicje. K. Piekuciski jest pierwszym po 9 latach ksidzem pochodzcym z Pyzdr. Msz wit w kociele farnym odprawi w intencji rodziców. To do nich skierowa swe podzikowania – za to, e dali mu ycie, e wychowali go na dobrego czowieka i chrzecijanina. Wyra nie wzruszonym wrczy bukiet czerwonych ró. Po jednej otrzymali take duchowni – ci, z którymi zetkn si na swojej drodze kapaskiej, m.in. poprzedni proboszcz parafii w Pyzdrach Jan Andrzejczak. – To ksidz by pierwszym, który dowiedzia si o moich planach. Zawióz mnie do seminarium i nieustannie wspiera – podkreli Piekuciski. Ale podczas prymicji nie zabrako te elementów rozrywkowych: – Dzikuj te siostrom Defitowskim, znanym w Pyzdrach jako siostry bli niaczki albo siostry ksero – rzek nieco rozbawiony.

Ks. J. Kapelak: – Trudno wytumaczy , dlaczego czowiek tu po maturze decyduje si na seminarium

 Ks. K. Piekuciński mszę prymicyjną odprawił w pyzdrskiej farze Podczas mszy neoprezbiter odebra gratulacje od kilkunastu delegacji reprezentujcych organizacje przykocielne, wadze samorzdowe i mieszkaców. Na zakoczenie wszystkim wiernym udzieli indywidualnego bogosawiestwa. W tym samym czasie w parafii pw.

witego Ducha we Wrzeni miaa

Burmistrz-król Strzelanie o tytu wrzesiskiego Króla Kurkowego 2012 odbyo si 27 maja, w Zielone witki. Najpierw czonkowie wrzesiskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego wzili udzia we mszy witej w kociele farnym. Pó niej spotkali si na strzelnicy LOK-u przy ul. Ogrodowej. W rzdzie i na baczno, w mundurach obwieszonych orderami i w kapeluszach ozdobionych piórami upolowanych ptaków, odpiewali hymn zawierajcy m.in sowa: „Hej! W broni palnej szukaj zbawczych dróg!”. – Naszym przewodnim hasem jest: „ wicz oko i donie w ojczyzny obronie” – mówi Wojciech Krysztofiak, prezez KBS Wrzenia. – Mamy by gotowi, ale oczywicie nie chodzi tu o gotowo wojskow. Jestemy dobrowolnym stowarzyszeniem, historycznie zwizanym z tradycj – dodaje. Po apelu i salucie armatnim bracia kurkowi rywalizowali w strzelaniu do tarczy królewskiej, tarczy brata Józefa (ufundowanej przez Józefa Goyskiego z KBS roda Wlkp.), w strzelaniu do tzw. kura oraz do tarczy charytatywnej i premiowej. Te

 W. Grześkowiak poważnie podchodzi do strzelania

Fot. DAI

dwie ostatnie byy ogólnodostpne; z odpatnej moliwoci strzelania skorzystao kilku mieszkaców. W rywalizacji wzili te udzia harcerze z wrzesiskiego Hufca ZHP Wrzos. Królem Kurkowym zosta wiceburmistrz Waldemar Grzekowiak. Szczegóowe wyniki na portalu www. wrzesnia.info.pl. DAI

Fot. TOS

miejsce prymicja J. Kapelaka. Ostatnia taka uroczysto odbya si tam 17 lat temu. „WW”: Kiedy ksidz podj decyzj o wstpieniu do seminarium? J. Kapelak: – Byo to w klasie maturalnej, gdy pojechalimy z liceum na Jasn Gór. Tam moje wszystkie wczeniejsze, gdzie ju pojawiajce

si pragnienia pójcia t drog, zostay ukierunkowanie. Po tej pielgrzymce byem pewny, e powinienem spróbowa. Z jak reakcj rodziny i bliskich spotkaa si ta decyzja? – Najblisi przyjli j z umiarkowanym spokojem, cho nie obyo si bez wzrusze. Do seminarium idzie si nie tyle po to, eby zosta ksidzem, ile eby przekona si, czy tym ksidzem naprawd mamy by. Wiem, e gdybym na którym etapie tych szeciu lat postanowi wróci, przyjto by mnie w domu z otwartymi ramionami, bez adnych wyrzutów. Czy czsto syszy ksidz pytanie: dlaczego wanie taka droga? – Rzeczywicie to pytanie pojawia si, zwaszcza wród modych ludzi. Trudno jest wytumaczy, dlaczego czowiek tu po maturze decyduje si na seminarium. Porównuj to do zakochania – tak jak osobie zakochanej nie przetumaczy si, e ten drugi do niego nie pasuje, tak ja w tamtym momencie nie widziaem wiata poza Panem Jezusem i z Nim chciaem spdzi moje ycie. Po szeciu latach „narzeczestwa” jestem pewny, e kapastwo jest suszn drog, bo wprowadzi mnie na ni sam Bóg. I nie jest to aden frazes czy puste sowo. Tomasz Szternel

Na grobach bohaterów można Powstają znaleźć chwasty, a nie kwiaty nowe chodniki

 Sztuczne kwiaty i chwasty można

znaleźć na grobie B. Śmidowiczówny...

Wadze zapomniay o grobach bohaterskich Dzieci Wrzesiskich. Znowu. Z t rónic, e teraz z tego powodu nikomu nie jest smutno. Przypomnijmy. 20 maja przypada 111. rocznica strajku uczniów we Wrzeni. Udalimy si na cmentarz przy ul. Gnie nieskiej, aby sprawdzi, jak wygldaj groby osób

uczestniczcych w strajku. Niestety, na adnym z szeciu znajdujcych si tam pomników nie zauwaylimy wizanki kwiatów. Na niektórych znajdoway si tylko pojedyncze wypalone znicze. Kilka grobów jest zaronitych chwastami. Podobna sytuacja miaa miejsce z okazji 110. rocznicy. Wówczas wadze Wrzeni zapewniay, e zleciy uporzdkowanie grobów prywatnej firmie. Niestety, jej pracownicy – przynajmniej tak twierdzono – nie zdoali odszuka pomników na cmentarzu parafialnym. Wiceburmistrz Waldemar Grzekowiak, poproszony wówczas o komentarz do caej sprawy, odpar krótko: – To smutne. W tym roku takiego zlecenia nawet nie byo. Smutne, ale prawdziwe. – Mamy na terenie gminy kilka podmiotów, które przyjy sobie za patrona Dzieci Wrzesiskie. Mam nadziej, e to sobie kiedy uzmysowi. Groby maj równie prywatnych wacicieli – zauwaa W. Grzekowiak. – W ostatnich latach zrobilimy wiele dla upamitnienia wspaniaej historii naszych byych mieszkaców – dodaje. KUL

Koczy si budowa chodnika wzdu ul. Matejki. Inwestycja o dugoci 450 i szerokoci 2 metrów pochonie 104 tys. z. Równoczenie kocz si prace przy budowie 240-metrowego chodnika, o szerokoci 1,8 m, na ul. Reymonta (prawa strona od ul. Szerokiej). Za t ostatni inwestycj ratusz zapaci 49 tys. z. A to wcale nie koniec. Urzd Miasta i Gminy w niedugim czasie wyoni firm, która przeprowadzi remont chodników na ulicach Miosawskiej i Sdowej. Tradycyjne pyty betonowe zostan zdemontowane i zastpione kostk granitow. – W tym roku planujemy przebudowa chodnik na ul. Kiliskiego, po lewej stronie, patrzc od ul. Kociuszki – informuje Jan Krotoszyski, naczelnik wydziau inwestycyjno-komunalnego. – Jednak z powodu planów inwestycyjnych firmy ENEA, polegajcych na likwidacji linii napowietrznej niskiego napicia i budowie nowej instalacji kablowej, doziemnej, rozpoczcie prac uzalenione jest od postpu prac energetycznych. Planujemy, e remont chodnika rozpocznie si w drugiej poowie roku. KUL


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Rodzina to jest siła Potomkowie rodu Sobaszkiewiczów spotkali się na granicy powiatów wrzesińskiego i słupeckiego. W miejscu, gdzie 200 lat temu osiedlił się ich protoplasta. Sobaszkiewiczowie wywodz swoje pochodzenie od króla Jana III Sobieskiego. – Nasz przodek Jan ucieka ze wschodu przed pogoni carsk. Nigdy ju nie dowiemy si, czy by bohaterem walk narodowowyzwoleczych, czy przestpc albo awanturnikiem – mówi Wadysaw Sobaszkiewicz, który podczas rodzinnego zjazdu (26 maja) peni rol przewodnika po miejscach zwizanych z histori rodziny. – Jan znalaz schronienie u swojego przyjaciela Lutomskiego, waciciela majtku Staw. Prawdopodobnie byli towarzyszami broni w czasie wojen napoleoskich. W okolicach Stawu Jan zaoy gospodarstwo i zmieni nazwisko z Sobieski na Sobaszkiewicz. Pierwsze wzmianki o nim w ksigach parafialnych kocioa w Stawie pojawiy si w 1822 roku – tumaczy. Obecnie Sobaszkiewiczowie s rozsiani po caym wiecie (boczna linia rodziny osiedlia si w USA).

 Trzy pokolenia Sobaszkiewiczów nieopodal gniazda rodzinnego między Stawem a Wólką Jeden z seniorów rodu – Tadeusz Sobaszkiewicz – od wielu lat mieszka we Wrzeni. Jest autorem cyklu artykuów wspomnieniowo-historycznych publikowanych w latach 1998-2000 w „Kwartalniku Wrzesiskim”. – Historia osobista jest dla mnie bardzo wana. Ciesz si dzisiaj, e jestem tu, w otoczeniu rodziny, w pobliu miejsca, z którego pochodz – mówi.

Uczestnicy zjazdu najpierw udali si do lasu niedaleko wsi Wólka, gdzie niegdy sta dom Jana Sobaszkiewicza. Teraz po okazaym gospodarstwie zostao tylko kilka kamieni fundamentowych. Z lenego gniazda rodzinnego wyruszono do kocioa w Stawie. Tam Sobaszkiewiczowie uroczycie zobowizali si, e dokocz remont kocioa. Od-

Fot. JOG

wiedzono take grób dziedzica Stawu. Potem uczestnicy zjazdu wzili udzia we mszy witej odprawionej przez ks. Andrzeja Sobaszkiewicza w kociele w Strzakowie. Zjazd zorganizowa Romuald Styszyski, wnuk Wojciecha. Uczestniczyo w nim 67 czonków rodu, w tym ponad 20 osób z powiatu wrzesiskiego. JOG

Co słychać

Aktualności

„ Ju jutro odbdzie

si Rajd Pieszy Rodzinny im. Stefana Kardynaa Wyszyskiego. Uczestnicy wystartuj z wrzesiskiego rynku i dotr do kempingu. Na trasie czeka wiele atrakcji. Jeszcze dzi przyjmowane s zapisy w siedzibie stowarzyszenia Pro Bono Familiae, przy ul. Staszica 14. Spó nialscy mog jeszcze spróbowa odszuka wolontariuszy stowarzyszenia podczas Dnia Dziecka w amfiteatrze (w godz. 15.00– 19.00). JOG

„ Wszystkim dzieciom yczymy duo umiechu z okazji ich wita. Dzi specjalnie dla nich odbdzie si gminny festyn pod pirack bander w parku Hrabiny. W programie: wypompowywanie wody ze statku, pirackie tatuae, test ledzia i konkurs muszkieta. Start o godz. 15.00. Morscy rozbójnicy pozostan we Wrzeni do soboty. O godz. 10.00 rozpocznie si festyn dla dzieci zorganizowany przez bibliotek publiczn. Motywem przewodnim zabawy bd „Morskie wdrówki rodzinne”. JOG „ Organizatorzy zjaz-

Mamo, kupię sobie misia za uśmiech w Dzień Dziecka

20 lat fundacji

du rodziny Sobaszkiewiczów zawiadamiaj, e powoano komitet remontu kocioa w Stawie. S ju pierwsze wpaty i deklaracje pomocy rzeczowej. Wszyscy, których z Sobaszkiewiczami cz wizy krwi lub przyja ni mog wpaca datki na konto: 05 8543 0000 2001 1000 2059 0001 (Parafia w. Doroty, Ludowy Bank Spódzielczy w Strzakowie, ul. ks. Marusarza 5, 62420 Strzakowo) JOG

„ Sympatycy „zielonej

 To tylko część zabawek, które udało się zebrać na Dzień Dziecka Pluszaki ju czekaj na dzieci. Od kilku tygodni wszyscy, który chcieli okaza serce najmodszym, mogli przynosi zabawki do siedziby stowarzyszenia Pro Bono Familiae. Dzi na terenie parku Hrabiny mona te przyj do specjalnego sklepiku. Tam wolontariuszki stowarzyszenia bd „sprzedawa” pluszaki, tyle e walut bd nie banknoty, a... umiech.

Fot. archiwum

– Mamy ju tyle zabawek, e powoli przestajemy mieci si w biurze – mówia w poniedziaek Marta Ka mierczak z Pro Bono Familiae. – Podobn akcj zorganizowalimy w mikoajki. Cieszya si ona du popularnoci, wic postanowilimy ponowi j w Dzie Dziecka – dodaje. Pluszaka za umiech bdzie mona naby te 2 czerwca w Miosawiu.

Dzień Osób Niepełnosprawnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych W środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował – jak co roku – specjalne konsultacje dla osób niepełnosprawnych. Przez pięć godzin eksperci ZUS-u udzielali bezpłatnych porad z zakresu m.in. przyznawania i przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych, świadczeń krótkoterminowych, ubezpieczeń i składek.

Podobne akcje, oprócz tej wrzesińskiej, odbyły się także w oddziałach ZUS-u w: Gnieźnie, Kole, Koninie, Obornikach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Turku i Słupcy. Jak informują urzędnicy, wrzesińska akcja nie cieszy się, niestety, zainteresowaniem społeczeństwa. JOG

 I. Hrycaj-Wołoszyn odbiera kwiaty i gratulacje od B. Święciochowskiego Fot.JOG W poniedziaek Fundacja Dzieci Wrzesiskich obchodzia swoje dwudzieste urodziny. Podczas uroczystoci, która odbya si w auli Liceum Ogólnoksztaccego im. Henryka Sienkiewicza, wrczono Laur Starosty Wrzesiskiego oraz nagrod dla Czowieka Dekady. Oba wyrónienia przyznano Irenie Hrycaj-Wooszyn – za wieloletni dziaalno spoeczn i edukacyjn. Laureatka przez osiem lat penia funkcj wiceprezesa Fundacji Dzieci Wrzesiskich. – Trzeba podkreli, e wiele naszych dziaa udaje nam si przeprowadzi dziki hojnoci spoeczestwa wrzesiskiego. Jestemy organizacj poytku publicznego, wic na nasze dziaania mona przekaza 1 proc. podatku dochodowego. Z roku na rok uzyskujemy coraz wicej rodków z tego tytuu. Spoeczestwo wie, e te pienidze

s przekazywane na dobre cele – mówia Hrycaj-Wooszyn, opowiadajc o inicjatywach podejmowanych przez fundacj. Jako jedn z najwaniejszych wymienia organizacj przyjazdów dzieci i modziey z Kazachstanu do Polski. Na sali byo obecne rodzestwo Radzewiczów z Kazachstanu, które dziki fundacji przyjechao do Polski. Ada i Gleb pozostali w naszym kraju i podjli studia medyczne. Gocie zgromadzeni na uroczystoci mieli moliwo porozmawiania z prezesem fundacji Lesem Bachorzem przez komunikator internetowy. Wyrónienia za szczególne zasugi dla fundacji odebray osoby reprezentujce wrzesiskie wadze samorzdowe, instytucje oraz stowarzyszenia. Specjalne marszakowskie wyrónienie za zasugi dla województwa wielkopolskiego otrzymaa z kolei Lila Pylak. JOG

koniczynki” w niedziel obchodz Powiatowe

wito Ludowe. O 15.00 w kociele farnym zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i wsi. Na 16.00 planowany jest przemarsz z kocioa do amfiteatru z towarzyszeniem orkiestry dtej. JOG

„ 9 czerwca od godz. 11.00 do 15.00 przed Hotelem Kosmowski zorganizowany zostanie Dzie Dziecka na sportowo. Wstp wolny. KUL „ Dzisiaj o godz. 15.00 koczy si elektroniczny nabór do szkó rednich. Mocno zestresowani gimnazjalici czekaj na informacje, czy dostan si do wymarzonych szkó i klas. AW

www.wrzesnia.info.pl


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

12 Oświata Maluczcy najlepiej, społeczni utajnieni Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów na terenie powiatu wrzesińskiego [pkt] 26,3

* liczba uczniów 23,7

brak danych

16,0

Sprawdzali swoją wiedzę o Unii Europejskiej

Seniorzy mają wolne

Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich w nagrodę pojechali zwiedzać Politechnikę Poznańską

Na Koszarach prężnie działa koło historyczne. Uczniowie podsumowali rok szkolny w Miłosławiu

K

Zespole Szkół Zawodowych nr 2 od trzech lata działa kółko historyczne. Uczestnicy uczą się w nim historii regionu. – Napisałem grant „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Września i okolice na przestrzeni dziejów.” Odbywało się to na takiej zasadzie, że wybierałem grupy 10-, 12-osobowe, w których chciałem zaszczepić ciekawość historii, miłość do tych terenów – mówi Andrzej Dawidowicz, opiekun grupy. – Chciałem, aby uczniowie się w to zaangażowali, a nie byli tylko odbiorcami. A więc najpierw przygotowywali się, zbierali materiały na temat zabytków lub danych miejscowości, a potem stawali się przewodnikami i prezentowali to, co udało się im ustalić – dodaje.

W

take modzie z Wrzesiskiego Studia Piosenki. W przemówieniu prezesa nie zabrako jednak nutki goryczy. Okazao si, e studenci seniorzy maj problem z absencj. – Ponad 20 osób nie byo w tym roku na adnym wykadzie plenarnym, a drugie tyle byo tylko jeden raz. Nasz status mówi, e to obowizek kadego suchacza. Przykro mi, e mówi to w tym miejscu, ale nie uchodzi, aby w naszym wieku zachowywa si w ten sposób – upomina E. Paterka. Prezes przypomnia, e to ju pity rok dziaania uniwersytetu. Obecnie, oprócz oddziau gównego WUTW, ma te fili w Nekli. JOG

W taki sposób odbywało się to m.in. 25 maja w Miłosławiu. Kółko swój program realizuje w soboty (ostatnie zajęcia odbywały się wyjątkowo w piątek). We wtorek w szkole omawiane jest to, co udało się ciekawego zobaczyć. Prowadzona jest też kronika wyjazdów. W tym roku szkolnym kółko zaczęło pracę w październiku. Młodzi historycy byli w Grzybowie, Gnieźnie, Czerniejewie, Śmiełowie, Pyzdrach, Lądzie, Ciążeniu, a ostatnio w Licheniu. – Uważam, że taki sposób prezentowania historii powoduje, że kółkowicze bezwiednie się uczą. Daję im sporo swobodny, dlatego od ich pomysłowości zależy, jak dany temat przedstawią. Obserwuję piękne zaangażowanie z ich strony – dodaje pomysłodawca i realizator projektu. FIB

ow o yb Gr z

ról e

ws kie Wr ą Ho bc z len yn dry ko ws kie

nin

ki w powiecie wrzesiskim. W tym roku znale li si dopiero na 13. pozycji, a w samej gminie Nekla na ostatniej. Dodajmy, e od 1 wrzenia 2011 r. tamtejsz placówk zarzdza ju nie Rafa Trzciski, a Piotr Michalak. Bardzo dobre wyniki osigny szkoy na terenie gminy Wrzenia. W cisej czoówce utrzymaa

Patryk Dyba, Michał Ladorski i Marcelina Góral z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2 we Wrześni zostali zwycięzcami piątej edycji konkursu „Czy znasz kraje Unii Europejskiej?”. W sumie w rywalizacji wzięło udział osiem drużyn z czterech szkół podstawowych (klasy trzecie) z terenu powiatu. Zmagania odbyły się 17 maja w SSP nr 6 przy ul. Batorego. Wśród licznych konkurencji były m.in. zagadki skojarzeniowe. Uczniowie prezentowali również zwyczaje i historię wybranego przez siebie kraju. KUL

W tegorocznej edycji (16 maja) wyłoniono 50 laureatów – 27 gimnazjalistów i 23 osoby ze szkół średnich. Nagrodą dla najtęższych matematycznych umysłów był grupowy wyjazd do Poznania organizowany przez Starostwo Powiatowe we Wrześni, Urząd Miasta i Gminy Września oraz Zespół Szkół Politechnicznych, będący jednocześnie gospodarzem tegorocznych rozgrywek. Młodzież miała okazję odwiedzić Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej, wysłuchać wykładu na temat energetyki jądrowej, a także zwiedzić cztery sale laboratoryjne, między innymi techniki mikroprocesorowej czy techniki wysokich napięć. Jak informuje Dorota Klechamer z ZSP, w najbliższej przyszłości w konkursie mają wziąć udział również szkoły podstawowe. GBA

bo wo K

ZS

Gra

fatora szkoa we Wrbczynkowskich Holendrach. rednia jedenastu uczniów to tylko 16 pkt. Nie popisali si take uczniowie w Grabowie Królewskim i Marzeninie. Te placówki uzyskay rednie poniej 20 pkt. Do sporej niespodzianki doszo w Zasutowie. Przypomnijmy, e przez ostatnie lata uczniowie tej szkoy osigali najwysze wyni-

Suchacze Wrzesiskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku udali si na zasuone wakacje. Uroczysto zakoczenia roku akademickiego odbya si w rod w sali Wrzesiskiego Orodka Kultury. Tradycyjnie, jak co roku, prezes uczelni Eugeniusz Paterka podsumowa miniony rok. Podkrela, e gównym celem WUTW jest aktywizacja seniorów, ale take zacienianie wizów midzypokoleniowych. – W tym roku odwiedziy nas dwa zespoy dziecice: z Orzechowa i z przedszkola na osiedlu Sawno. W rewanu nasze koleanki i koledzy byy u dzieci i czytay bajki – mówi. Nie obyo si bez podzikowa i gratulacji. Dla seniorów wystpia

onkurs „Supermaturzysta” ma już dziesięcioletnią tradycję. Wcześniej organizowany był pod nazwą Powiatowa Liga Mistrzów Matematyki i obejmował poziom ponadgimnazjalny, od dwóch lat uczestniczą w nim również gimnazja. W tym roku wystartowało 90 gimnazjalistów i 103 starszych kolegów. „Supermaturzysta” to przedproże egzaminu maturalnego lub egzaminu wieńczącego gimnazjum. Arkusze łudząco przypominają swoją konstrukcją te, jakie otrzymują uczniowie na egzaminie maturalnym czy gimnazjalnym. Konkurs przybrał ciekawą, „mobilną” formułę. Odbywa się w różnych miejscach, współtworzą i współorganizują go wszyscy matematycy. Sami przygotowują treści zadań, pełnią rolę weryfikatorów i sprawdzających.

Ma rze

ko lni ki So

ew o Lis

a czn Oto

ław łos Mi

tow o Za su

a órk ow aG

Tar g

Bie

ga

no wo

zdr y Py

Ne kla

no wo cza Ka

Bez wtpienia czarnym koniem tegorocznego sprawdzianu jest szkoa w Górnych Grdach, która uzyskaa rewelacyjn redni. Omiu uczniów napisao test rednio na 26,3 pkt. – Trafia nam si w tym roku dobra klasa i mamy sukces – cieszy si dyrektor Grayna Rogowicz. Na drugim kocu znalaza si oddalona o kilka kilometrów od trium-

si Samorzdowa Szkoa Podstawowa nr 2 we Wrzeni. Na podium znalaza si równie placówka w Nowym Folwarku. Dobre wyniki osignito równie we wrzesiskiej „jedynce” i „szóstce”. Ogóln redni ze sprawdzianu tradycyjnie przed opini publiczn utajniono tylko w spoecznej szkole w Grzybowie. ukasz Róaski

Co słychać

Znamy wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Cay powiat uzyska redni 21,83 punktów na 40 moliwych. To tylko nieznacznie gorzej od redniej w województwie (21,98 pkt). Najlepiej wypady szkoy w gminie Wrzenia (22,3 pkt) i Pyzdry (21,7 pkt). Najgorzej w Koaczkowie – 20,19 pkt. Nekla uzyskaa 21,57 pkt, a Miosaw 21,26 pkt.

śni Ch wa lib og ow SS o Pn r6 we Wr ześ ni

we Wr ze

wo sze

Pn r1

No wy

we Wr ze

Cze SS

SS

Pn r2

rne

Grą

dy

11

42

15

19

20,0 19,9 19,8

12

27

20,7 20,5

60

18

20,9 20,8

11

16

54

21,7 21,7 21,5 21,4

59

40

65

29

146

32 Fol wa rk

22,3 22,2 22,0 21,9

36

86 śni

8*

22,6 22,5

„ Mariusz Górecki z Ze-

spou Szkó Zawodowych nr 2 (praktyki odbywa w Cukierni Kuczora) bdzie reprezentowa Polsk na XV Mistrzostwach

wiata Modych Cukierników. Mistrzostwa odbd si w brazylijskim Sao Paulo w listopadzie. KUL

„ 15 maja w Gimna-

zjum nr 1 odby si XII Powiatowy Konkurs Matematyczny. 39 uczniów miao do rozwizania 20 zada. Pierwsze miejsce zaj Wojciech Myczak z Gimnazjum nr 2, który wszystkie zadania rozwiza bezbdnie. Tu za nim znalaz si jego szkolny kolega Szymon Domalski. KUL

„ Niektórym powiatowym rajcom z komisji owiaty marzy si uruchomienie wirtualnej biblioteki, czyli stworzenie moliwoci czytania ksiek w internecie. KUL „ Ogoszono konkurs

na stanowisko dyrektora Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych przy ul. Kaliskiej. KUL

„ Do koca czerwca

mona przesya swoje utwory na Konkurs Poetycki o Zote Pióro. Prace opatrzone godem (cztery utwory) naley przesya na adres: ul. Warszawska 27, 62-300 Wrzenia. GBA


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

Temat tygodnia

Mądrze kochać swoje dzieci Ile czasu dziennie dzieci spędzają przed komputerem? [minuty]

216 138

120

60

90 42

0

4-6 lat Rozbiegane cztero- i piciolatki, zwisajce z trzepaków, grajce w klasy pod oknami i mamy wychylajce co jaki czas gowy z okien, by zawoa: „Obiad!” – to czsty obrazek z osiedli lat 70., 80. czy 90. Siedmiolatek maszerujcy samotnie lub w towarzystwie mieszkajcych w ssiedztwie kolegów z klasy – to norma w tamtych czasach. A teraz? Nie do pomylenia. Wozimy dzieci samochodami, odprowadzamy do szkó i nie moemy sobie nawet wyobrazi, e nasze przedszkolaki mogyby bawi si na placu zabaw bez naszej opieki. – Wspóczesne dzieci rozwijaj si troszeczk szybciej, ale w niektórych obszarach jakby wolniej. Kiedy maluchy byy bardziej kreatywne, umiay same sobie zaj czas i bardziej bawi si niczym. Budoway z patyczków, szmatek, kamie-

7-9 lat

ni, kartonu. Inny by jednak wiat – zauwaa dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrzeni Elbieta Tomczak. – Teraz zabawy s organizowane i dzieci maj do dyspozycji zabawki, które, powiedziaabym, s mocno wyspecjalizowane, to znaczy, trudno jest z nimi co zrobi. Czsto drogie zabawki nie su rozwijaniu czegokolwiek. Zdaniem psycholog, dzisiejsze dzieci mniej umiej rysowa. Skupiaj si na kolorowaniu, uzupenianiu gotowych paszczyzn, natomiast rysunek dowolny budzi u nich niepokój. – Kiedy tak nie byo. Dzieci chtnie rysoway, miay wiksz pomysowo. A przecie mózg dzieci rozwija si tak samo, tylko treci s zupenie inne – stwierdza E. Tom-

10-12 lat

13-15 lat

czak, dodajc, e niepokoi j brak kreatywnoci. Mona powiedzie, e wiat przyszoci bdzie wiatem wyborów i tolerancji. Surowo rodziców, która bya norm pardziesit lat temu, powodowaa, e dzieci byy bardziej lkliwe, miay mniejsze poczucie wasnej wartoci. Jednak wówczas ludzie nie mieli problemów wychowawczych z dzieckiem przedszkolnym. Teraz takich rodziców jest mnóstwo. – Jest to wynikiem tego, e rodzice nie stawiaj zasad. Dzieci s nadmiernie rozpieszczane, stawiane w centrum, i nagle zaczynaj rzdzi w domu. Kocham i nie wymagam – tak najczciej wychowujemy obecnie dzieci. To sprawia, e ronie mnóstwo egocentryków, skoncen-

Zgubne partnerstwo O dzieciach dzisiejszych i tych sprzed lat opowiada przedszkolanka z 28-letnim staem Hanna Blachowska. Czy wspóczesne dzieci rzeczywicie s inne od tych, którymi opiekowaa si pani na pocztku swojej drogi zawodowej? Tak. Ale nie mog powiedzie, e tamte dzieci byy gorsze od tych dzisiejszych. Na pewno byy inaczej wychowywane. Kiedy dzieci bardziej nas suchay, byy bardziej zdyscyplinowane. Obecnie rodzice traktuj swoje pociechy bardziej po partnersku, co nie zawsze jest z korzyci dla maluchów. Kiedy miay one wyra ne wzorce, a teraz... Swoboda, któr otrzymuj, luz, sprawiaj, e dzieci robi co chc. Inaczej si te bawi? Zdecydowanie. Teraz nie wida, by dzieci bawiy si pik, skakank lub by gray w gum. Zauwayam natomiast spor rywalizacj midzy przedszkolakami o zabawki. Im drosza, firmowa, znana z reklamy telewizyjnej, tym bardziej podana. Poza tym coraz wicej dzieci ma problemy, które uwidaczniaj si podczas zabawy, i to nie tylko emo-

Elbieta Tomczak: – wiat wychowawców zrobi si olbrzymi. Rodzice nie maj pojcia kim oni s.

168

180

* próba na 123 ankietowanych

Dwadzieścia lat temu nie tylko świat był inny, ale także dzieci. Rygor zamieniony w swobodę sprawił, że w wielu domach władzę przejęli najmłodsi. Jak sobie z tym radzić?

ycia sprawia, e obecnie jest zdecydowanie wicej dzieci z wadami postawy ni kiedy. Poza tym bardzo wiele dzieci ma wady wymowy. Kiedy byy to dwie, trzy osoby w grupie, a teraz jest to ponad poowa. Nie potrafi powiedzie, z czego to wynika, ale moe za mao rozmawiamy z dziemi? Z tego co same nam mówi, to czsto spdzaj czas na ogldaniu telewizji czy grajc na komputerze. A to nie zastpi bezporedniej rozmowy. Sporo si mówi o tym, e dzieci, zwaszcza takie mae, nie powinny korzysta z komputerów, a ju na pewno nie codziennie. Niezupenie si z tym zgodz. Obserwujc tegoroczn zerówk, widz, Ukształtowanie dobrej, wrażliwej, ile daje im komputer, ile dziki niepewnej siebie osoby to – zdaniem mu si nauczyy te dzieci. Uwaam, H. Blachowskiej – najważniejsze zadanie e odpowiednio dobrana gra edukacyjna ma sporo zalet. Dzieci poznacjonalne. Bywa, e dzieci odrucho- j litery, poznaj wiat. Oczywicie wo zakrywaj gow rkami, jeli nie- rol rodziców jest, by dziecko nie spodziewanie staniemy obok nich grao w brutalne gry, by nie ogldalub goniej co powiemy. o bajek, w których króluje przemoc. Czy teraz dzieci szybciej si rozwija- A niestety i tak si zdarza, co atwo wyapa, patrzc na to, jak zachowuj, szybciej przyswajaj wiedz? Tak, jednak prowadzony przez j si niektóre przedszkolaki. wspóczesne maluchy siedzcy tryb Dorota Tomaszewska

16-18 lat

trowanych na swojej osobie, uwaajcych, e wiat powinien si krci wokó nich. Czsto rodzice z mioci oddaj wadz dzieciom. I to jest bardzo niepokojce – dodaje dyrektor PPP. Niepokojca jest take ilo czasu jak dzieci spdzaj przed telewizorem czy przy komputerze. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, e ponad poowa rodziców przedszkolaków pozwala korzysta swoim pociechom z komputera. Bywa, e niektóre spdzaj przy nim nawet trzy godziny dziennie. W wieku od 7 do 9 lat a 30 proc. siedzi przy nim jeszcze duej. Nasi respondenci twierdz, e ich nastoletnie dzieci bez komputera nie potrafi waciwie si obej. A 70 proc. dzieci w

wieku 10-12 lat korzysta z niego naogowo przez co najmniej trzy godziny dziennie. Ci starsi znacznie duej. Pocieszajce jest jednak to, e wród ankietowanych znale li si take tacy, którzy nie pozwalaj swoim maym dzieciom na korzystanie z komputera. Spora grupa Czytelników zabrania take korzystania swoim pociechom z telefonu komórkowego. W grupie do 6 lat byo to a 90 proc. respondentów, w grupie do 9 lat 70 proc., do 12 i 15 lat po 30 proc. W starszych grupach takich ogranicze ju nie byo. – Oczywicie nie moemy im powiedzie, e nie ma komputerów czy telefonów komórkowych, ale musimy si postara, by te urzdzenia nie zawadny ich yciem. Poza tym pamitajmy, e nie naley dzieci kara, bo karanie jest czym w rodzaju sdu – stwierdza E. Tomczak. – Naley jednak nauczy je dokonywa wyboru i ponosi tego konsekwencje. Myl, e o tym, jak si zmieniamy, najlepiej wiadcz obliczenia naukowców, którzy wyliczyli, e czowiek pierwotny przez cae swoje ycie dokonywa tylu wyborów, ile my podczas pógodzinnych zakupów w hipermarkecie. Dorota Tomaszewska

Jakich języków obcych uczy się mały obywatel powiatu? Z czym si kojarzy Wrzenia turystom i przejezdnym? Oczywicie, ze strajkiem dzieci wrzesiskich, które w protecie przeciwko germanizacji odmówiy nauki religii po niemiecku. Rzecz dziaa si 111 lat temu, ale skutecznie zapada w pami na pokolenia. Wspóczenie nauka jzyków nie wie si ju z przymusem i znienawidzonym obowizkiem. Zgodnie z wytycznymi metodyków dla najmodszych, lekcje obcej mowy powinny by zabaw. Wszyscy wiedz, e znajomo jzyków obcych otwiera wiat i drog dalszej edukacji. Postanowilimy sprawdzi, jakich jzyków ucz si obecnie dzieci z powiatu wrzesiskiego. Okazuje si, e w wikszoci szkó podstawowych i gimnazjów dominuje jzyk angielski. W szkoach podstawowych dzieci obowizkowo ucz si jednego jzyka obcego. W podstawówkach na terenie gminy Wrzenia uczniowie najczciej w rozkadzie zaj maj angielski. Wyjtkiem jest wrzesiska Szkoa Podstawowa nr 6, gdzie dzieci, a raczej ich rodzice, mog wybiera midzy angielskim a niemieckim. Podobnie jest

Pierwszy język w szkołach powiatu

(podstawówki i gimnazja)

84,4%

angielski 15,6%

niemiecki

w nekielskiej szkole podstawowej. Na angielskojzycznym tle wyrónia si gmina Pyzdry – tam w kilku podstawówkach naucza si niemieckiego, cho dyrektorzy wikszoci z nich zaznaczaj, e od przyszego roku planuj stopniowe wprowadzenie jzyka angielskiego. Wiksza rónorodno pojawia si w gimnazjum, gdzie uczniowie obowizkowo ucz si dwóch jzyków obcych. Podstaw najczciej jest angielski, a uzupenieniem niemiecki. W niektórych gimnazjach uczniowie jako drugi jzyk mog wybra francuski albo rosyjski, ale jest to rzadkoci. JOG


1 czerwca 2012

rozrywka

UWAGA: Nagrody moĹźna odbieraÄ&#x2021; TYLKO w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni. Po tym okresie przepadajÄ&#x2026;.

14

022 (326)/2012 6)/20 2012 20 0 2

02 (326)/2012 022 (3

Niestety â&#x20AC;&#x201C; na sĹ&#x201A;odko

Jedzenie â&#x20AC;&#x201C; na sĹ&#x201A;odko czy sĹ&#x201A;ono?

Fot. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

DziĹ&#x203A; drukujemy drugi kupon z oznaczeniem â&#x20AC;&#x17E;82â&#x20AC;?.

JeĹ&#x203A;li chcesz wygraÄ&#x2021; sto zĹ&#x201A;otych, zbieraj fragmenty stĂłwki, a komplet naklej na kartkÄ&#x2122; i wyĹ&#x203A;lij do â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, podajÄ&#x2026;c swoje dane.

Wygraj stĂłwkÄ&#x2122; 82

ZdjÄ&#x2122;cie z ubiegĹ&#x201A;ego tygodnia przedstawia Ossuarium na wrzesiĹ&#x201E;skim cmentarzu komunalnym. NagrodÄ&#x2122; zdobywa Pani Weronika Bartosik z Kalisza, ktĂłra sporzÄ&#x2026;dziĹ&#x201A;a nawet mapkÄ&#x2122; pokazujÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, jak dotrzeÄ&#x2021; do obiektu. Gratulujemy znajomoĹ&#x203A;ci naszego miasta!

Gdzie to jest?

PrzesĹ&#x201A;uchiwaĹ&#x201A; Damian Idzikowski

W tej pracy wiÄ&#x2122;cej siÄ&#x2122; otrzymuje niĹź daje. Wspieranie dziecka w poznawaniu Ĺ&#x203A;wiata jest dla mnie codziennie, niezmiennie fascynujÄ&#x2026;ce. Nie moĹźna popaĹ&#x203A;Ä&#x2021; w rutynÄ&#x2122;, poniewaĹź kaĹźdy dzieĹ&#x201E; jest inny, a Ĺ&#x203A;wieĹźoĹ&#x203A;Ä&#x2021; spojrzenia przedszkolakĂłw na wiele nawet banalnych rzeczy bywa zaskakujÄ&#x2026;ca. Czy jesteĹ&#x203A;my bardziej optymistyczni? Na pewno radoĹ&#x203A;niejsi â&#x20AC;&#x201C; przedszkole to bardzo pozytywne miejsce; np. wczoraj otrzymaĹ&#x201A;am (bez szczegĂłlnej okazji) obrazek od jednego z przedszkolakĂłw z samodzielnie namalowanym ogromnym czerwonym sercem i napisem:â&#x20AC;&#x17E;KOHAM PANIOM DREKTORâ&#x20AC;?. I jak tu nie byÄ&#x2021; optymistÄ&#x2026;?

DuĹźo zieleni, coraz lepsze drogi; dobrze wracaÄ&#x2021; z podróşy do naszego spokojnego miasta

Niewiele, ale zdecydowanie zbyt maĹ&#x201A;a liczba miejsc parkingowych w centrum miasta.

Za skĹ&#x201A;adanie faĹ&#x201A;szywych zeznaĹ&#x201E; nie grozi odpowiedzialnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; karna.

Czy ludzie, ktĂłrzy pracujÄ&#x2026; z dzieÄ&#x2021;mi, sÄ&#x2026; bardziej optymistyczni?

Co mnie cieszy we WrzeĹ&#x203A;ni?

Co mnie wkurza we WrzeĹ&#x203A;ni?

Od kiedy jestem kierowcÄ&#x2026;, nie uĹźywam

Rano, niestety, nie jestem skowronkiem. Czyli: szybko do pracy i tylko woda z cytrynÄ&#x2026; i miodem. Wieczorem dobry film fabularny (o ktĂłry coraz trudniej), obowiÄ&#x2026;zkowo kanaĹ&#x201A; informacyjny, czÄ&#x2122;sto reportaĹźe, filmy przyrodnicze lub krajoznawcze, komputer â&#x20AC;&#x201C; zalegĹ&#x201A;a korespondencja z caĹ&#x201A;ego dnia â&#x20AC;&#x201C; spotkania i rozmowy z rodzinÄ&#x2026; i znajomymi.

Alkohol w moim Ĺźyciu

Nie zawsze tak byĹ&#x201A;o, ale obecnie ksiÄ&#x2026;Ĺźka przegrywa z filmem. JeĹźeli ksiÄ&#x2026;Ĺźka, to literatura faktu.

Film czy ksiÄ&#x2026;Ĺźka?

NajwiÄ&#x2122;ksze marzenia naleĹźy zachowaÄ&#x2021; tylko dla siebie â&#x20AC;&#x201C; byÄ&#x2021; moĹźe siÄ&#x2122; speĹ&#x201A;niÄ&#x2026;? A takie mniejsze, z ostatniej chwili, to wycieczka do WĹ&#x201A;och Ĺ&#x203A;ladami MichaĹ&#x201A;a AnioĹ&#x201A;a (zobaczyÄ&#x2021; wszystkie jego dzieĹ&#x201A;a i byÄ&#x2021; w miejscach, w ktĂłrych ĹźyĹ&#x201A;). WidziaĹ&#x201A;am jego rzeĹşby we Florencji i Rzymie, ale to wciÄ&#x2026;Ĺź za maĹ&#x201A;o.

Ĺťe Ĺ&#x203A;wiadomie kogoĹ&#x203A; skrzywdziĹ&#x201A;am. Ale czy ktoĹ&#x203A; chciaĹ&#x201A;by napisaÄ&#x2021; mojÄ&#x2026; biografiÄ&#x2122;?!

LiczÄ&#x2122; na to, Ĺźe najwiÄ&#x2122;kszy sukces jeszcze przede mnÄ&#x2026; (choÄ&#x2021; kilka mniejszych byĹ&#x201A;o po drodze), a maĹ&#x201A;e lub wiÄ&#x2122;ksze poraĹźki to Ĺźycioweâ&#x20AC;&#x17E;zakrÄ&#x2122;tyâ&#x20AC;?, ktĂłre hartujÄ&#x2026; i uczÄ&#x2026; zrozumienia ludzi i sytuacji.

Jeszcze kilka lat temu â&#x20AC;&#x201C; podróşe, mam nadziejÄ&#x2122; na kontynuacjÄ&#x2122;

Wolna (ale z kochanÄ&#x2026; rodzinÄ&#x2026;)

Przedszkole nr 6 PszczĂłĹ&#x201A;ka Maja we WrzeĹ&#x203A;ni eWrzeĹ&#x203A;ni

Nauczyciel â&#x20AC;&#x201C; obecnie dyrektor przedszkola, wyksztaĹ&#x201A;cenie pedagogiczne ie dyr yrekt yrekt yr ektor orrprz o r prz prze edszko k la, a wy wyksz yksz ksztaĹ&#x201A; taĹ&#x201A;cen ta taĹ&#x201A; cenie cen ie e wyĹź wyĹźsze sze ze e pe pedag d og dag ogiczne czn zne

WrzeĹ&#x203A;nia

WiesĹ&#x201A;awa Filipiak

Jak zaczynam dzieĹ&#x201E;, jak koĹ&#x201E;czÄ&#x2122;?

NajwiÄ&#x2122;ksze marzenie

Czego nie chciaĹ&#x201A;bym przeczytaÄ&#x2021; w swojej biograďŹ i?

Co uznajÄ&#x2122; za swĂłj najwiÄ&#x2122;kszy sukces i poraĹźkÄ&#x2122;?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

ZawĂłd, wyksztaĹ&#x201A;cenie

Miejsce urodzenia

ImiÄ&#x2122; i nazwisko

022 (326)/2012

Melani

22

%,8522*Ä&#x17E;26=(Ä

:U]HÄłQLDXO-DQD3DZÄ&#x;D,, WHOID[ ELXUR#ZU]HVQLDLQIRSO

WW

SU]\MPRZDQLDRJÄ&#x;RV]HÄĄ

- Sklep WielobranĹźowy (Pawilon) 8â °â °-15Âłâ °

rKoĹ&#x201A;aczkowo ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32

- Sklep Chemiczno-Drogeryjny

rNekla ul. Chopina 60

- Ruch, tel. 698-105-343

rPyzdry ul. Szybska 12 - Kwiaciarnia

- â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, 8â °â °-16â °â °, tel. 61-4382-516

rMiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10

- Sklep SpoĹźywczo-PrzemysĹ&#x201A;owy os. Jana PawĹ&#x201A;a II

rCzerniejewo BogumiĹ&#x201A;a WoĹşniak

GR:LDGRPRÄłFL:U]HVLÄĄVNLFK

Terenowe punkty

UĂ?ZQLHĹ&#x2018;RJÄ&#x;RV]HQLD do:

Przyjmujemy

Reklama

Aby wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; udziaĹ&#x201A; w losowaniu nagrĂłd, naleĹźy na kartkÄ&#x2122; nakleiÄ&#x2021; kupon, ktĂłry upowaĹźnia do wziÄ&#x2122;cia udziaĹ&#x201A;u we wszystkich lub w dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do Ĺ&#x203A;rody, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14. Te, ktĂłre nie zostanÄ&#x2026; odebrane w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni, przepadajÄ&#x2026;.

KUPON

4. Chuck Norris jest jak wĂłdka. Nigdy nie wiesz, kiedy ciÄ&#x2122; kopnie. Gutek

3. Siedzi dwĂłch policjantĂłw nad brzegiem rzeki. PodjeĹźdĹźa chĹ&#x201A;op traktorem i pyta: â&#x20AC;&#x201C; Panie wĹ&#x201A;adzo, przejadÄ&#x2122; tÄ&#x2122;dy? â&#x20AC;&#x201C; Pewnie, Ĺźe tak â&#x20AC;&#x201C; odpowiada policjant. ChĹ&#x201A;op wjeĹźdĹźa i topi siÄ&#x2122;. Na to jeden policjant mĂłwi ze zdziwieniem do drugiego: â&#x20AC;&#x201C; Ty patrz, on siÄ&#x2122; utopiĹ&#x201A;, a kaczce ledwo do brzucha siÄ&#x2122;gaĹ&#x201A;o... Misiek

2. MaĹ&#x201A;y JaĹ&#x203A; mĂłwi do ojca: â&#x20AC;&#x201C; Tatusiu, czy baĹ&#x201A;byĹ&#x203A; siÄ&#x2122; lwa? â&#x20AC;&#x201C; SkÄ&#x2026;dĹźe! â&#x20AC;&#x201C; A tygrysa? â&#x20AC;&#x201C; TeĹź nie. â&#x20AC;&#x201C; A lwa i tygrysa razem? â&#x20AC;&#x201C; Nigdy w Ĺźyciu! â&#x20AC;&#x201C; To tylko mamy siÄ&#x2122; boisz?

1. â&#x20AC;&#x201C; Janie, przynieĹ&#x203A; fortepian! â&#x20AC;&#x201C; woĹ&#x201A;a lord. â&#x20AC;&#x201C; Fortepian? OczywiĹ&#x203A;cie, jaĹ&#x203A;nie panie, ale po co? â&#x20AC;&#x201C; Bo trzymam w nim whisky! Irena

Za kaĹźdy opublikowany dowcip pĹ&#x201A;acimy caĹ&#x201A;e 10 zĹ&#x201A;otych.

chichy

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;! Tylko dla wiernych ogĹ&#x201A;oszeniodawcĂłw â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?: co tydzieĹ&#x201E; w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 do zdobycia jedna dwuosobowa wejĹ&#x203A;ciĂłwka na dowolny seans!

Plany repertuarowe: 8-14 czerwca: DYKTATOR oraz NAD ĹťYCIE 15-21 czerwca: FACECI W CZERNI 3

4 czerwca (pn.), godz. 18.00 i 20.00 â&#x20AC;&#x201C; Kino Konesera

godz. 20.15 (pt., sb., nd. oraz wt., Ĺ&#x203A;r., cz.)

komedia/akcja â&#x20AC;&#x201C; USA â&#x20AC;&#x201C; 95 minut

DORWAÄ&#x2020; GRINGO

godz. 18.00 (pt., sb., nd. oraz wt., Ĺ&#x203A;r., cz.)

komedia/romans â&#x20AC;&#x201C; USA â&#x20AC;&#x201C; 113 minut

AMERICAN PIE: ZJAZD ABSOLWENTĂ&#x201C;W

godz. 16.00

animowany/familijny â&#x20AC;&#x201C; Hiszpania â&#x20AC;&#x201C; 90 minut

GORYL Ĺ&#x161;NIEĹťEK W BARCELONIE

1-7 czerwca (od piÄ&#x2026;tku do czwartku)

CENNIK:

* od 15 osĂłb

od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 14 zĹ&#x201A;, ulgowy: 12 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 16 zĹ&#x201A;, ulgowy: 14 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A;*

Filmy 2D (tradycyjne)

od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 18 zĹ&#x201A;, ulgowy: 16 zĹ&#x201A;, grupowy: 14 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 20 zĹ&#x201A;, ulgowy: 18 zĹ&#x201A;, grupowy: 15 zĹ&#x201A;* okulary jednorazowe: 4 zĹ&#x201A; okulary wielokrotnego uĹźytku: 15 zĹ&#x201A;

Filmy 3D

â&#x20AC;&#x17E;GĹ&#x201A;odnego bajkami nie nakarmiszâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; to hasĹ&#x201A;o krzyşówki z ubiegĹ&#x201A;ego tygodnia. Tym razem nagroda wÄ&#x2122;druje do rÄ&#x2026;k Pani Haliny Tomaszewskiej z ul. Ĺ okietka, ktĂłra przysĹ&#x201A;aĹ&#x201A;a odpowiedĹş na piÄ&#x2122;knie ozdobionej kartce. Gratulujemy!

Rozrywka

ww-175

 Te upaĹ&#x201A;y sÄ&#x2026; nie do zniesienia!

 Nadjeziorny zachĂłd sĹ&#x201A;oĹ&#x201E;ca

 KroplÄ&#x2026; deszczu namalujÄ&#x2122;...

Fot. Grzegorz Pek

Fot. Arkadiusz â&#x20AC;&#x17E;Zerruelâ&#x20AC;? Rychlewski

Fot. Monika Stolarek

W mijajÄ&#x2026;cym tygodniu przyszĹ&#x201A;o sporo zdjÄ&#x2122;Ä&#x2021; z wodÄ&#x2026; w roli gĹ&#x201A;Ăłwnej, dlatego uĹ&#x201A;oĹźyĹ&#x201A;y nam siÄ&#x2122; w maĹ&#x201A;y cykl. Woda oczyszcza, daje ochĹ&#x201A;odÄ&#x2122; i relaks. Jest niezastÄ&#x2026;piona. Dlatego wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;nie od zawsze byĹ&#x201A;a natchnieniem dla artystĂłw, ktĂłrzy sobie tylko znanymi metodami prĂłbowali dociec jej istoty. Co prawda ostatnio trochÄ&#x2122; siÄ&#x2122; ochĹ&#x201A;odziĹ&#x201A;o, temperatura wody w jeziorach i innych zbiornikach spadĹ&#x201A;a poniĹźej minimum, ktĂłre zachÄ&#x2122;caĹ&#x201A;oby do kÄ&#x2026;pieli, ale jednak tu i tam moĹźna spotkaÄ&#x2021; morsĂłw, ktĂłrzy zimna siÄ&#x2122; nie bojÄ&#x2026;. Ponownie zachÄ&#x2122;cam do fotografowania ich. Autorzy publikowanych fotograďŹ i jak zwykle majÄ&#x2026; do wyboru nagrody: 30 zĹ&#x201A; w gotĂłwce (po odbiĂłr zapraszamy do biura ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy Jana PawĹ&#x201A;a II 14 lub mogÄ&#x2026; zrobiÄ&#x2021; sobie u nas fotoksiÄ&#x2026;ĹźkÄ&#x2122; ze swoimi zdjÄ&#x2122;ciami (np. na fotoksiazki24.pl) o wartoĹ&#x203A;ci 60 zĹ&#x201A;. Zapraszamy do naszej zabawy. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

15


Wiadomości Wrzesińskie

16 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Panie równo z panami Trzynaście drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych zmierzyło się w gminnych zawodach sprawnościowych. Wodę lali zarówno panowie, jak i panie. Zawody rozegrano 27 maja na stadionie miejskim w Bugaju. Tradycyjnie starsi zawodnicy mieli do pokonania dwie konkurencje: sztafet poarnicz 7x50 metrów oraz wiczenie bojowe. Najtrudniejsz rzecz w tej pierwszej byo pokonanie ponad pótorametrowej ciany. Na szczcie w tym roku obyo si bez nieszczliwego wypadku. Wród seniorów po raz drugi (wygrali te w zeszym roku) zwyciyli straacy OSP Czeszewo. – wiczylimy tylko dwa razy, bo na wicej nie byo czasu. Prawda jest jednak taka, e im wicej wicze, tym wyniki s gorsze – mówi z umiechem na twarzy naczelnik jednostki Andrzej Kasprzak. Drugie miejsce zaja druyna OSP Orzechowo, trzecie – Biae Pitkowo. Na kolejnych lokatach uplasoway si: Miosaw, Orzechowo („Sklejki”) i Mikuszewo. Wród druyn modzieowych, w swoich kategoriach, triumfowali

„ Radny Hubert Grusz-

czyski zoy wniosek o jak najszybsze zwoanie komisji finansowo-budetowej. Chce, aby zaja si ona zbyciem w drodze bezprzetargowej gruntów przy ul. Poznaskiej (stoi tam m.in. Biedronka).

„ Trwaj prace projektowe nad planowanym remontem dróg na tzw. biedaczkowie. Sporzdzenie dokumentacji pochonie 60 tys. z. Na roboty drogowe w tegorocznym budecie wstpnie zarezerwowano 400 tys. z. „ No i stao si. Orlik spad do klasy A... „ Sotys Czeszewa Zbi-

gniew Piszczatowski zaprasza najmodszych mieszkaców soectwa na imprez z okazji Dnia Dziecka. Odbdzie si ona 9 czerwca za wietlic (godz. 17.00). Bdzie m.in. dmuchany zamek. Wczeniej, bo o godz. 14.00 zabawy dla dzieci odbd si przed wietlic w Nowej Wsi Podgórnej. Bdzie te co na zb.

 Dziewczyny (na zdjęciu drużyna OSP Mikuszewo) pokazały, że uruchomienie motopompy to dla nich nic wielkiego chopcy z Miosawia oraz dziewczta z Mikuszewa. Te ostatnie nie miay jednak konkurencji. Mska druyna wyprzedzia natomiast druyny z Orzechowa i Mikuszewa. Dodajmy, e zabaw modym popsuy awaryjne hydronetki. Ostatecznie zakupione w ubiegym roku

Pierwsze miejsca wywalczyli uczniowie spoza powiatu Alicja Okińczyc z Murowanej Gośliny (na zdjęciu) i Marta Wyrzykowska z Trzcianki to triumfatorki XXVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego im. Juliusza Słowackiego. Pierwsza była najlepsza wśród gimnazjalistów, druga w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Z naszego powiatu najlepiej wypadł Wojciech Kowalski z Gimnazjum nr 1 we Wrześni. Wywalczył w swojej kategorii 3. miejsce. Recytatorskimi umiejętnościami w kościółku poewangelickim (24 i 25 maja) popisywało się 21 osób. Członkowie jury (Krzysztof Skibski i Tomasz Zajcher) podkreślali, że miłosławskie spotkanie miłośników poezji zasługuje na jak największą popularyzację. – Takie inicjatywy kształtują jakość przyszłej kultury – mówili. Zwieńczeniem konkursu był występ

Co słychać

1 czerwca 2012

urzdzenia zostay wycofane z konkurencji „rozwinicie bojowe”. Niektóre zespoy musiay j jednak powtórzy – ale trudno powiedzie, na ile taka decyzja miaa wpyw na ostateczne wyniki. Najbardziej widowiskowa okazaa si rywalizacja trzech druyn

kobiecych w grupie C. Panie udowodniy, e z sikawkami radz sobie równie dobrze co mczy ni. Pierwsze miejsce, po niezwykle zacitej rywalizacji, zaja OSP Miosaw. Drugi stopie na podium wywalczya OSP Orzechowo, a trzeci – OSP Mikuszewo.

„ Zawody wdkarskie

z okazji Dnia Dziecka dla uczniów szkó podstawowych i gimnazjów odbd si w niedziel nad stawem w miosawskim parku. Pocztek zabawy o godz. 8.00.

Już dawno w parku nie było tak wesoło i gwarno

„ Niedugo rozpocznie

si remont stropu w miosawskim kocióku poewangelickim. Inwestycja (finansuje j wrzesiskie starostwo powiatowe) pochonie 40 tys. z. Reklama

aktorów z poznańskiego Teatr u Przyjaciół. Widownia była wniebowzięta. Odbyły się też warsztaty dla uczestników.

Zjeżdżalnie, przejażdżki kucykiem, podziwianie panoramy miasta z wysięgnika strażackiego – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na wszystkich, którzy 26 maja przyszli na rodzinny festyn do miłosławskiego parku. Był on wspaniałą okazją do wspólnej, wesołej zabawy rodziców z dziećmi. Galeria na wrzesnia.info.pl; zakładka Miłosław.

Wjechał w drzewo, pozbierał oderwane części i... przepadł

Dumny Sztuka

Z nieznanej przyczyny kierowca forda escorta straci panowanie nad kierownic, po czym zjecha do rowu i uderzy w drzewo. Do zdarzenia doszo 22 maja na drodze Kozubiec – Sarnice. Po przybyciu policji na miejsce samochodu ju jednak nie byo. – Zosta odnaleziony przez funkcjonariuszy na jednej z dróg gruntowych w okolicy. Auto byo mocno zniszczone. Nie byo przy nim kierowcy – mówi Krzysztof Szczeniak z Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. – Nie wiadomo, czy w aucie znajdowa si kto jeszcze i czy kierowca by trze wy. Wacicielem forda okaza si mieszkaniec Czeszewa. Do spowo-

Wieloletni sotys Skotnik Franciszek Sztuka zosta odznaczony Krzyem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyszych polskich odznacze pastwowych. Uroczysto wrczenia medalu odbya si w niedziel 27 maja podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sotysów i rodowisk Wiejskich do Matki Boej Licheskiej. W imieniu prezydenta RP Franciszkowi Sztuce wrczy go minister Dariusz Motkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. – Ciesz si ogromnie, e najwysza osoba w pastwie równie dostrzega moj dziaalno – mówi 72-letni F. Sztuka. Odznak otrzy-

K. Szczeniak: – Waciciel auta do niczego si nie przyzna. Apelujemy do wiadków o pomoc

dowania kolizji – jak atwo si domyli – nie przyznaje si. Ewentualni wiadkowie zdarzenia proszeni s o kontakt z posterunkiem policji w Miosawiu (ul. Paczyska, tel. 61 437 53 40).

ma, jak podano, za znaczce przyczynienie si do rozwoju polskiej wsi poprzez aktywny udzia w pracach Krajowego Stowarzyszenia Sotysów. – Mam ju zoty, srebrny i brzowy krzy zasugi, ale to z niedzielnego wyrónienia jestem najbardziej dumny – nie ukrywa byy sotys Skotnik. Przypomnijmy, e F. Sztuka pomimo susznego wieku nadal bardzo aktywnie dziaa w Stowarzyszeniu Sotysów Województwa Wielkopolskiego. W ubiegym roku, po 31-latach urzdowania, nie zdecydowa si jednak ponownie stan na czele Skotnik. Zastpi go syn Rafa Sztuka. – Trzeba byo troch zwolni z uwagi na wiek – tumaczy senior.

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

KoĹ&#x201A;aczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

TrzÄ&#x2122;sienie w gimnazjum Dwunastu nauczycieli straciĹ&#x201A;o etaty, teraz majÄ&#x2026; tylko godziny. Reforma staje siÄ&#x2122; faktem â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi wĂłjt

Zapowiada siÄ&#x2122; rewolucja w gimnazjum. Dyrektor i jego zastÄ&#x2122;pca mogÄ&#x2026; straciÄ&#x2021; stanowiska.

Â&#x201E; 2 czerwca w gminie ob-

ficie bdzie obchodzony Dzie Dziecka. Bieganowo: godz. 14.00, Sokolniki 14.00, Koaczkowo 15.00, WszembĂłrz 16.00.

Â&#x201E; 8 lipca w Koaczkowie

odbdzie si Powiatowe

wito Policji. Na ten sam dzie zaplanowano te Bieg o Zoty Kos.

Â&#x201E; Braci MroczkĂłw i Prze-

mysawa Cypryaskiego zaprosi do Koaczakowa wĂłjt Wojciech Majchrzak. Spotka ich w Pobiedziskach na meczu samorzdowcy â&#x20AC;&#x201C; aktorzy.

Â&#x201E; Szkoy podstawowe

 StanisĹ&#x201A;aw Antkowiak moĹźe siÄ&#x2122; czuÄ&#x2021; rozczarowany decyzjami wĂłjta. Ten zaĹ&#x203A; korzysta ze swoich praw i wyznacza nowego szefa placĂłwki wedĹ&#x201A;ug uznania

Na pewno spotka go jednak afront. Dyrektor gimnazjum nie poddaje si weryfikacji konkursowej ju od 2001 roku, gdy powstao gimnazjum. W 2006 funkcj bez konkursu powierzy mu Ăłwczesny wĂłjt Czesaw Surowiec, rok temu bya kolejna prolongata od W. Majchrzaka. Przed dyrektorem Antkowiakiem stano widmo utraty pracy na rok przed emerytur.

Nie do pozazdroszczenia jest rĂłwnie sytuacja S. Felickiej. W gimnazjum uderzy ni demograficzny, w przyszym roku liczba oddziaĂłw w szkole spadnie poniej 12. Oznacza to automatyczn likwidacj stanowiska wicedyrektora. Jeeli Felicka nie skorzysta z propozycji wĂłjta, to zgodnie z prawem moe wrĂłci na stanowisko pedagoga szkolnego, ktĂłre zajmowaa wczeniej. Problem

w tym, e ten etat jest zajty Z naszych informacji wynika jednak, e wzito to ju pod uwag; w projekcie arkusza organizacyjnego uwzgldniono, e ustpujca wicedyrektor otrzyma nauczanie WOS-u oraz godziny w wietlicy. Jest osoba, ktĂłra prawdopodobnie zapaci za zmiany organizacyjne w szkole. To Rafa Pera, nauczyciel historii i WOS-u z jedenastoletnim staem. Jako jedyny w gimnazjum i caej gminie nie otrzyma przydziau godzin na rok szkolny 2012/2013. â&#x20AC;&#x201C; Jestem rozczarowany, poniewa przez te lata woyem wiele wysiku w przygotowanie uczniĂłw do konkursĂłw historycznych i wiedzy o spoeczestwie, a teraz dzikuje mi si w ten sposĂłb â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Pera. â&#x20AC;&#x201C; Sytuacja w szkole jest obecnie delikatna, czekam na rozwĂłj wypadkĂłw. Mam jeszcze nadziej, e sprawy mog potoczy si po mojej myli â&#x20AC;&#x201C; dodaje. â&#x20AC;&#x201C; Sytuacja pana Rafaa Pery jest zalena od decyzji, jak podejmie pani Stefania Felicka â&#x20AC;&#x201C; kwituje wĂłjt Wojciech Majchrzak. â&#x20AC;&#x201C; Jeeli zdecyduje si ona by dyrektorem, to godziny zostan inaczej rozpisane â&#x20AC;&#x201C;uzupenia.

nadal wypadaj kiepsko w sprawdzianach szĂłstoklasistĂłw. SzczegĂły na stronie 12.

Â&#x201E; OWDiR obchodzi wito dzieci 29 maja. Z tej okazji odby si may festyn. Â&#x201E; Michalina Olejniczak,

Daria Kosmala, Monika Kozielczyk z Gimnazjum w Koaczkowie uczestniczyy w etapie powiatowym Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorzdzie Terytorialnym.

Â&#x201E; Ogromne dziu-

ry na drogach powiatowych. Do tematu wrĂłcimy wkrĂłtce. Reklama

670'4;%;(419' YYYLQJP[UJQRRN

4Q\

W ubiegym tygodniu informowalimy o tym, e nikt nie zgosi si do konkursu na dyrektora Gimnazjum w Koaczkowie. Nie uczyni tego rĂłwnie sprawujcy t funkcj Stanisaw Antkowiak. Dlaczego? â&#x20AC;&#x201C; Po prostu nie zoyem oferty â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi enigmatycznie dyrektor. Antkowiak od roku jest dyrektorem tymczasowym. WĂłjt powierzy mu sprawowanie funkcji na rok, poniewa wdraana bya reforma owiaty. Teraz, po nieudanym konkursie, Wojciech Majchrzak postanowi sam poszuka kandydata. Propozycj objcia funkcji na najbliszy rok zoy Stefanii Felickiej, dotychczasowej wicedyrektor. â&#x20AC;&#x201C; To moje prawo â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi wĂłjt. â&#x20AC;&#x201C; Pani Felicka zastanawia si nad moj propozycj. Czekam na odpowied â&#x20AC;&#x201C; dodaje. â&#x20AC;&#x201C; Nie podjam jeszcze decyzji. Uwaam, e na ten temat powinny si odby jeszcze dyskusje midzy panem wĂłjtem a panem dyrektorem Antkowiakiem. Moe jeszcze pan wĂłjt si zastanowi nad tym wszystkim â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Stefania Felicka. Stanisaw Antkowiak nie chcia komentowa poczyna wĂłjta.

17

stronÄ&#x2122; redaguje :

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

1 czerwca 2012

TrochÄ&#x2122; krzywo Zemsta za szkolny bunt Zniszczony, nierĂłwny, brzydki â&#x20AC;&#x201C; to tylko niektĂłre przymiotniki, jakimi mona okreli chodnik w Bieganowie, na odcinku od szkoy do cmentarza. Trotuar powsta w 1999 roku. Jego historia jest zacna. Wybudowao go pospolite ruszenie pod dowĂłdztwem Ăłwczesnego sotysa Wojciecha Majchrzaka. W roli wykonawcy wystpi pracownik robĂłt publicznych. Miejscowi chopi osobicie dowozili kostk, wasnorcznie adowali i rozadowywali towar. A wic bya to robota spoeczna. â&#x20AC;&#x201C; Chodnik polepszy bezpieczestwo, bo mieszkacy chodzili wzdu ruchliwej drogi. Podoba si na tyle, e odbyway si na nim lekcje wuefu. â&#x20AC;&#x201C; wyjania W. Majchrzak, dzisiaj wĂłjt Koaczkowa. Szef gminy codziennie rano jedzie do pracy w urzdzie i widzi t ruin. â&#x20AC;&#x201C; Przecie mino ju tyle lat. Chodnik moe by zniszczony, wic o co chodzi? â&#x20AC;&#x201C; zauwaa. Pienidzy na remont nie ma i nie bdzie. Zreszt gmina specjalnie nie czuje si za niego odpowiedzialna. To sprawa soectwa. â&#x20AC;&#x201C; Na pewno zainteresuj t spraw grup odno-

 Widok z poziomu chodnika. Tak przestrzeĹ&#x201E; nad nim widzÄ&#x2026; robaki

wy wsi i rad soeck, razem ustalimy, czy jestemy w stanie uczestniczy we finansowaniu remontu tego chodnika. W mojej ocenie s bardziej zniszczone chodniki na wsi. Na pewno wkrĂłtce damy â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? jak odpowied w tej sprawie â&#x20AC;&#x201C; zapewnia obecna sotyska Agnieszka Frckowiak. A wic trzymamy za sowo i czekamy.

Rada rodzicĂłw z Zespou SzkolnoPrzedszkolnego w Koaczkowie nie chce, aby jedn z grup szkolnych obj kolejny wychowawca. Byaby to ju szĂłsta osoba w ostatnich trzech latach, ktĂłra zajmowaaby si jedn gromadk dzieci! Takie rozwizane znalazo si w arkuszu organizacyjnym ZS-P, ktĂłry zosta przedstawiony do zaakceptowania wĂłjtowi. Nauczycielka, ktĂłra dotychczas zajmowaa si grup, ma by przesunita na etat logopedy. Jej miejsce ma zaj kto ze zlikwidowanej szkoy we Wszemborzu. â&#x20AC;&#x201C; Dla dobra dzieci, etycznym bdzie pozostawienie nauczycieli na dotychczasowych stanowiskach. Nie chcemy, aby grupy obejmowa kolejny wychowawca, skoro dotychczasowy si sprawdzi, a dzieci nawizay z nim dobry kontakt â&#x20AC;&#x201C; mĂłwia Hanna Tomczak podczas zebrania, ktĂłre odbyo si w tej sprawie w ZS-P w Koaczkowie. â&#x20AC;&#x201C; Mamy takie odczucie, e jest to zemsta za to, e nie posalimy naszych dzieci do pierwszej klasy, tylko na obowizkowe roczne przygotowanie przedszkolne (dawniej zerĂłwka â&#x20AC;&#x201C; przyp. red.) â&#x20AC;&#x201C; argumentowa z kolei Roman Graczyk, przewodniczcy rady rodzicĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Ustalenie skadu

25

dzieci ma mie pod opiek nowy wychowawca

INFORMATOR GMINNY UrzÄ&#x2026;d Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

kadry i zakres ich pracy to wyczna Biblioteka 61 438 53 13 kompetencja dyrektora szkoy â&#x20AC;&#x201C; zaOĹ&#x203A;rodek Zdrowia 61 438 50 80 uwaya dyrektor Jadwiga Pomorska. Gminny OĹ&#x203A;rodek Kultury 61 438 50 78 â&#x20AC;&#x201C; Zdaj sobie spraw, e zbyt czste 61 438 52 46 zmiany mog by dla dzieci niekorzystne. Ale zmiany byy podyktoCPN 61 438 51 84 wane tym, e dwie nauczycielki byy Gaz 61 438 53 85 na urlopach macierzyskich. Nie Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy 61 438 53 14 mog te odpowiada za polityk kadrow mojej poprzedniczki â&#x20AC;&#x201C; dodaje. OPS 61 438 51 12 Rodzice poszli z petycj do wĂłjZGKiM 61 438 56 50 ta â&#x20AC;&#x201C; Nie moemy ustala kadry nauczycielskiej w szkole za pomoc reOczyszczalnia 61 438 55 75 ferendum. To sprawa pani dyrektor, Sklep elektroniczny i serwis 600 097 438 ktĂłra odpowie rodzicom na pimie OĹ&#x203A;r. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 w ustawowym czasie 30 dni. Arkusz organizacyjny nie zosta zatwierdzoPunkt apteczny â&#x20AC;&#x17E;Na zdrowieâ&#x20AC;?, Borzykowo ny, ale jeli zajdzie potrzeba, mona 61 438 50 40 do niego zrobi aneks â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi wĂłjt Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci Wojciech Majchrzak. Komentarz WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 w tej sprawie na wrzesnia.info.pl. (Sklep WielobranĹźowy â&#x20AC;&#x201C; Pawilon)


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz

18 Pyzdry

stronę redaguje:

Tomasz Szternel

Zatoczka duża i droga Inwestycja cieszy. Pytanie tylko, czy nie mogła być tańsza i czy w ogóle jest potrzebna?

Znaczn cz kosztów pochono wykonanie ciany oporowej – a to po to, by zabezpieczy skarp przed osuwaniem si. Zatoczka ma wpyn na popraw bezpieczestwa pieszych korzystajcych z komunikacji autobusowej i zmotoryzowanych poruszajcych si drog wojewódzk 442.

– Do tej pory tam byo niebezpiecznie – utrzymuje Jakowiak. Nie potwierdza tego jednak kierownik miejscowego posterunku policji Przemysaw Kucz. – Od kiedy pracuj w Pyzdrach nie przypominam sobie adnego zdarzenia w tym miejscu – twierdzi, zastrzegajc, e nie jest przeciwny inwestycji.

„ Nastpnego dnia OSP w Lisewie bdzie witowa 90-lecie istnienia. Zo si na nie m.in. msza wita w kaplicy (pocztek o 13.30), wrczenie odznacze, wystpy dzieci i modziey, a take zabawa taneczna.

M. Jakowiak krytycznie odnosi si do pomysu wybudowania zatok po obu stronach jezdni. – Na drug nie ma miejsca i moliwoci – podkrela i powouje si na opini Wydziau Infrastruktury Urzdu Wojewódzkiego w Poznaniu. Inwestycja powinna zosta oddana do uytku w poowie czerwca.

„ Budynek po byej szko-

le podstawowej w Królewinach znów zosta wystawiony na sprzeda. Wadium w wysokoci 30 tys. z mona wpaca tylko do 18 czerwca. Przetarg odbdzie si cztery dni pó niej.

Złowił puchar

 Joga Bonito przegrało z Zajazdem

sprzęt sportowy oraz program treningowy. Ale to kwestia nowego roku szkolnego – bo dopiero 2 września koordynatorzy projektu będą uczestniczyć w ogólnokrajowym zgrupowaniu. Dopiero po nim otrzymają nagrody rzeczowe. Na tym placówka jednak nie poprzestała; właśnie przystąpiła do konkursu „Kolorowe boiska... czyli Szkolna Pierwsza Liga”, organizowanego przez firmę Śnieżka. Jego główną nagrodę stanowi wielofunkcyjny plac gry, a dodatkowe – sprzęt sportowy i farby. Na razie, z ponad 20 tysiącami głosów na koncie, szkoła przewodzi stawce (termin głosowania upływa 18 czerwca). Ale zwycięstwo nie oznacza głównej wygranej. Specjalnie powołana komisja przyzna ją jednemu z dziesięciu najwyżej sklasyfikowanych uczestników zabawy.

 Zwycięzca odebrał puchar od honorowego prezesa koła Jana Rozenkopa Mariusz Samarzewski zosta mistrzem koa Polskiego Zwizku Wdkarskiego! W zmaganiach, które odbyy si 27 maja na Zbiorniku Szybskim, uczestniczyo 40 mioników moczenia kija w wodzie. Wród juniorów zwyciy ukasz Nowicki, przed ukaszem Pakulskim i Markiem Nowickim. Najwiksze powody do zadowolenia mia jednak M. Samarzewski. Po drugim miej-

scu w zawodach inaugurujcych sezon przyszed czas na zwycistwo. – Do pierwszych zawodów przystpiem praktycznie z marszu. Tym razem solidnie si przygotowaem – nie kry zadowolenia. Zowi 4800 g ryb – o prawie 500 g wicej od drugiego Patryka Winiewskiego i 800 g od trzeciego ukasza Makowskiego. Kolejne zawody, tym razem z okazji Dnia Dziecka, zostan przeprowadzone 2 czerwca. Start o 15.00.

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Gminne Centrum Informacji

63 276 72 70

Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Pogotowie Energetyczne

63 276 84 77

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole Reklama

Urząd Miasta i Gminy

UBEZPIECZENIA ‡PDMñWNRZH ‡NRPXQLNDF\MQH ‡UROQH Pyzdry, ul. Rynek 5 ZHM±FLHJãyZQHRG2±URGND=GURZLD

WHO600-115-386

63 276 83 27 63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Tanie ubezpieczenia MTU, Liberty, Axa. Maria Popielarska 604 654 435 5C

W

podstawy baner reklamowy stojcy przy ul. Wrzesiskiej – mowa o 23-letnim mieszkacu gminy Wrzenia, który zosta zatrzymany tu po dokonaniu przestpstwa (24 maja).

Reklama

Szkoła Podstawowa w Lisewie wygrała już plac zabaw i szkółkę piłkarską. Teraz walczy o wielofunkcyjny plac gry ygrała już dwa konkursy, ale najważniejszy jest ten trzec i . Po d s t a w ó w c e w Lisewie marzy się boisko z syntetyczną nawierzchnią. Zaczęło się od internetowej zabawy zorganizowanej przez firmę Nivea, która z okazji 100-lecia swego istnienia postanowiła ufundować 100 placów zabaw. Lisewska placówka rzutem na taśmę znalazła się w gronie laureatów. – Cały czas na niego czekamy – mówi dyrektorka Genowefa Kaźmierska. Zakłada, że jeśli nie powstanie w tym roku szkolnym, to w wakacje. Takie zapewnienie dostała od organizatora akcji. Całkiem niedawno szkoła wygrała kolejny konkurs firmy Nivea – tym razem na szkółkę piłkarską. W jego ramach otrzyma

„ Odci od betonowej

nych Grdów i Ciemierowa zapraszaj na festyn rodzinny. Odbdzie si on 2 czerwca (pocztek o 15.00) w Szkole Podstawowej w Górnych Grdach. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na pomoc dla Tomka Zaremby. 16-latek choruje na aplazj szpiku kostnego.

 Na betonową ścianę oporową została położona izolacja. Dopiero po tym „zabiegu” przysypano ją ziemią

W najciekawszym meczu kolejki Zajazd pokonał Joga Bonito Energosie Pyzdry kontynuuje zwyciski marsz i jest samodzielnym liderem ligi pikarskiej na Orliku. 4. kolejka nie przyniosa niespodzianek. Druyna Marka Wardeskiego rozbia The Natural Team 13:1, Zajazd Borzykowo Joga Bonito 10:4, z kolei Masters po wyrównanym meczu pokona 5:3 FC Osiedle. W najwaniejszych klasyfikacjach nie zaszy wiksze zmiany. Tej druynowej przewodzi Energosie, a tej na króla strzelców Patryk Dowbusz. 5. kolejka zostanie rozegrana 3 czerwca. Energosie zagra z Mastersami, FC Osiedle z Zajazdem, a The Naural Team z Joga Bonito.

„ 0,88 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu – taki wynik wykazao badanie 26-letniego rowerzysty, którego zatrzymano 22 maja przy ul. Niepodlegoci w Pyzdrach.

„ Rady soeckie Dol-

Usl-257

Bdzie miaa 195 m2 powierzchni, zostanie wzmocniona cian oporow, czciowo zadaszona i wyoona pytkami – to najkrótszy opis zatoczki autobusowej, która powstanie przy ul. Mostowej w Pyzdrach. Prace nad ni trwaj od dwóch tygodni. Na zlecenie Wielkopolskiego Zarzdu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu realizuje j Przedsibiorstwo Ogólnobudowlane Tynk-Bud ze witego. Przedstawio najtasz, bo opiewajc na blisko 90 tys. z ofert. Wedug Marka Jakowiaka, kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Koninie, to niedue pienidze. – Takie inwestycje kosztuj, a my od dwóch lat mielimy wykonan dokumentacj. Ciesz si, e nie ulega przedawnieniu – mówi.

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Nekla

Tomasz Małecki

Igrzyska szkolne integrujące lokalną społeczność

Mieszkańcy Podstolic zwyciężyli w Pierwszych Igrzyskach Obwodu Szkolnego Zasutowo. Impreza odbyła się w sobotę. Drugie miejsce przypadło gospodarzom, trzecie zajęli mieszkańcy Opatówka, czwarte było Gierłatowo. W konkurencjach startowali zarówno uczniowie, jak i rodzice.

Fajerwerki, taniec ognia, syreny, papugi, dmuchane zamki oraz ostry rock i hip-hop – czyli... Wianki 2012

B

racia Cugowscy będą główną gwiazdą nekielskich Wianków. Tradycyjne powitanie lata, wbrew złym językom, jednak się odbędzie. Impreza została zaplanowana na przedostatnią sobotę czerwca. Koncert Braci jest zaplanowany na godzinę 20.00. Specjalnie na występ rockmenów z Lublina NOK wynajął profesjonalną scenę, która stanie w parku. Godzinę wcześniej wyjdzie na nią Doniu i Ascetoholix. Ważną częścią imprezy będzie słynny już pokaz fajerwerków, który rozpocznie się około godziny 22.30. Wcześniej Grupa Tancerzy Ognia Suri z Zielonej Góry zaprezentuje Taniec Ognia – Fire Show. – Nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy wianek – zapewnia Aleksandra

Kujawa, dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury. Całość zakończy zabawa taneczna, do której będzie przygrywać zespół Viola. Na festyn, który rozpocznie się około godziny 16.00, przygotowano moc atrakcji dla dzieci. – Najmłodszych zabawiać będą specjalni animatorzy kultury, klauni oraz iluzjonista – wymienia Kujawa. – Ponadto mają być dmuchane zamki, malowanie twarzy oraz przejażdżki końmi – dodaje. Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egotycznych i Papug Kakadu po raz kolejny przygotowało wystawę ptaków. Tegorocznym Wiankom towarzyszyć będzie II Nekielski Piknik Syren i Warszaw (szczegóły za tydzień). Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta i Gminy oraz Nekielski Ośrodek Kultury.

Ceny brutto wody i ścieków

[m3/zł]

Września

5,84

5,55 2,76 4,19

4,28 2,04 2,52

woda

„ W niedziel w Podsto-

2,20

licach trzech mieszkaców Psar Maych wdao si w bójk przed sklepem spoywczym. Gór byli miejscowi. Gratulujemy.

Czesław śpiewał z ambony, prowokował i biegał po kościele Bezczelny, arogancki, niezaleny, kpicy z tzw. powiatowo-gminnych VIP-pów, panów w marynarkach i eleganckich pa w rozkloszowanych sukienkach, oraz z dziennikarzy. Czesaw Mozil zapiewa w Nekielce. Niedzielny monta sowno-muzyczny – bo tak w istocie trzeba nazwa wystp Czesawa – otworzy nowy sezon koncertowy w kociele Anny Kareskiej. Mao tego, wystp Mozila to bya prawdziwa desakralizacja kocioa. Kareska na pocztku przywitaa siedzcych w pierwszych rzdach: starost wrzesiskiego Dionizego Janiewicza oraz burmistrza Nekli Karola Balickiego. Jak zaznaczya, sponsoring gminy i powiatu pozwala jej kontynuowa pasj. Przywita ich te Mozil: – Niektórzy z was s za mdrzy. Tak jest! S tacy, którzy s za mdrzy w ogóle, eby przyj, niektórzy z was, szanowni pastwo, s tak przekonani, co to znaczy sztuka, e to, e mam tutaj czapeczk, to ju jest przegicie – zakpi artysta. Piosenkarz rodem z Zabrza, wychowany w Danii, zameldowany w Krakowie, a zamieszkay w Warszawie, wystpi w Nekielce z koncertem „Solo Act”, tylko przy akompaniamencie pianina i akordeonu. Repertuar zawiera przeboje z pyty „Debiut” i „POP” oraz kompozycje z najnowszego albumu „Czesaw piewa Miosza” (ukae si on jesieni). Byy te krótkie wykonania piosenek innych zespoów (np. „Co mi Panie dasz” Bajmu). Piosenki, a w zasadzie ich fragmenty, przerywa anegdotami. Mó-

tury zaprasza wszystkie dzieci na imprez z okazji... Dnia Dziecka, oczywicie. Festyn rozpocznie si jutro o 10.00 w parku i potrwa trzy godziny. W programie m.in.: gry i zabawy z animatorami, trampoliny, dmuchace, kolorowa kolejka, przejadki kucykami oraz sodkie niespodzianki.

„ W niedziel przy stawie koo parku o godzinie 6.00 rozpoczn si I Mistrzostwa Gminy Nekla w Wdkarstwie. Wpisowe: 30 z. Szczegóowe informacje pod nr. tel. 509 160 697 (Mateusz Jackowski) lub 607 578 748 (Krzysztof Tdrowski).

ścieki

2,32

„ Nekielski Orodek Kul-

„ W sobot na strzelnicy LOK-u przy ul. Lipowej odbd si V Otwarte Zawody w Wieloboju Strzeleckim. Udzia zapowiedzieli snajperzy z Nekli Wrzeni, Poznania, Pleszewa oraz Bolechowa. Pocztek imprezy o godz. 9.30.

2,83

Nekla Miłosław Kołaczkowo Pyzdry

Odpowiedni uchwa w tej sprawie radni podjli podczas sesji w czwartek, 24 maja. Dwóch: Adam Stefaniak i Gerard Grzeszczyk, wstrzymao si od gosu. Przeciwny by tylko Dariusz Ra ny. Od 1 lipca za metr szecienny pobranej wody z wodocigu komunalnego mieszkacy gminy zapac 2,76 z. To wzrost o 4 grosze i ta podwyka jest symboliczna. O wiele bardziej podwyk odczuj waciciele posesji podczonych do kanalizacji miejskiej. Tam podwyka wyniosa ponad 36 proc. (!). Od pocztku wakacji za metr szecienny zapac 5,55 z za; na razie opata wynosi 4,06 z. Arkadiusz Pawlak, kierownik Zakadu Gospodarki Komunalnej, przebywa na urlopie, dlatego o komentarz poprosilimy burmistrza Karola Balickiego. – Wzrost ceny za cieki wynika z faktu, który by ju znany w momencie sporzdzania projektu budowlanego nowej oczyszczalni cie-

ków. Zwiksz si bowiem znacznie koszty funkcjonowania oczyszczalni – stwierdza wodarz gminy. Jak wyjania, przede wszystkim dotyczy to zapotrzebowania na energi elektryczn. – Planowane zapotrzebowanie jest blisko sze razy wiksze ni dotychczas. Staralimy si, aby podwyka bya jak najmniej dotkliwa dla mieszkaców uczciwie paccych za cieki, ale kwota 1,49 z to absolutne minimum, aby ZGK móg prawidowo funkcjonowa – przekonuje burmistrz. Nowa oczyszczalnia to nie jedyny „kopot” komunalki. Kilka tygodni temu wojewoda wielkopolski przysa pismo, w którym nakaza zamknicie komunalnego wysypiska mieci. – Mamy na to czas do koca roku – informuje Balicki. – Do koca drugiego kwartau musielimy rozpocz prace nad projektem rekultywacji – dodaje. Zgodnie z wytycznymi, wysypisko musi zosta wyrównane, potem cao ma by przykryta specjaln foli. Na to trafi tysice ton ziemi. Po kilku latach – po tzw. wygazowaniu – teren zostanie obsadzony specjaln rolinnoci. Koszty rekultywacji podzieli si pomidzy gmin i komunalk.

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Woda i ścieki w górę Radni znów podnieśli ceny wody i ścieków. Drożej jest tylko we Wrześni. Wszystko przez nową oczyszczalnię.

19

stronę redaguje:

Reklama

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28

 Czesław Mozil niczym skrzyżowanie

Lenina z Dzierżyńskim Fot.romanlipigorski.com

wi m.in. o tym, jak zmienio si jego ycie po wystpie w telewizyjnym „X Factor”. – Mona mie najbardziej sprzedan pyt w 2008 roku i nikt ci nie zna. Potem mówi, e jeste znikd – zauway. – A rónica jest taka, e przed telewizj sypiaem z kobietami, które moj muzyk kochaj, a teraz sypiam nawet z kobietami, które tej muzyki nienawidz. To jest fajne. Mozil wspomina koncert w Inowrocawiu, na który ponad godzin spó ni si pewien pose. – Przywitaem go, kazaem mu usi w pierwszym rzdzie. Burza oklasków, on by przekonany, e to dla niego. Potem si dowiedziaem, e to pose. Gdybym wiedzia, e to pose, to bym go wyrzuci – stwierdzi. W Nekielce w pierwszym rzdzie usiad senator PO Piotr Gruszczyski.

Przych. Lek. Rodzin. „AMIKOR”

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Agencja PKO BP SA

61 436 61 98 661 934 662

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


Wiadomości Wrzesińskie

www.wr www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina Września

stronę redaguje je :

Dorota Tomaszewska ka tel. 508 133 828 o.pl d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl

Ujawniona tajemnica Właściciel gutowskiej ubojni wpuszczał zawartość szamb do pobliskiej Strugi. Kanał został poważnie zanieczyszczony. – Tam ju nie wida wody, tylko same gówna. Przecie kto powinien si tym zaj. To trwa zbyt dugo – mówi mczyzna, który poinformowa nas o sprawie. Twierdzi, e do rzeczki spuszczono z miejscowej ubojni przynajmniej kilkadziesit tysicy litrów nieczystoci. Jeszcze tego samego dnia do Gutowa Wielkiego udali si ludzie od ochrony rodowiska oraz stranicy miejscy. – Po przyje dzie na miejsce stwierdzilimy w kanale cieki bytowo-gospodarcze, pochodzce z budynku mieszkalnego oraz z ubojni. Ustalilimy take, kto dokona zrzutu tych cieków – informuje Katarzyna Budna z Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni. Municypalni ukarali waciciela ubojni mandatem w wysokoci 500 zotych oraz zobowizali go do natychmiastowego usunicia rury, któr spyway nieczystoci. – Byy pene szamba, no i upucilimy troch do tego kanau. Nie liczyem, ile tam wylalimy – mówi

skim grodzie odbdzie si specjalne spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Midzy godzin 9.00 a 17.00 Agnieszka ukaszyk bdzie udowadniaa, e „nie wici garnki lepi”. Swoich si w garncarstwie bd mogli spróbowa nawet najmodsi uczestnicy spotkania.

a Podstawowa w Chwalibogowie zaprasza na festyn rodzinny, który organizuje 2 czerwca. W programie m.in. wystpy artystyczne dzieci, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe (od juniora do seniora), strzelanie z wiatrówki oraz pokaz przygotowany przez straaków. Bdzie take loteria fantowa, a od godz. 20.00 zabawa taneczna w wietlicy wiejskiej.

„ Podobna impreza (take w sobot) zaplanowana jest na terenie szkoy w Kaczanowie. Odbdzie si tam festyn z okazji Dnia Dziecka.

 Po tym jak do kanału wpuszczono tysiące litrów nieczystości, niewielka struga zamieniła się w rzekę g... waciciel ubojni. – Skd pomys, by podczy si do kanau? No, tak si pomylao i wyszo jak wyszo. Ta rura ju jest zlikwidowana. Odkopalimy j, zaczopowalimy. Nakadlimy do niej folii, pianki i teraz ju nic si nie przedostanie do kanau. Nasza wina i tyle – bije si w pier

mieszkaniec Gutowa Wielkiego. – Pierwszy raz tak si zdarzyo i od razu kto doniós, ale takie jest ycie. Najgorsze jest to, e sam kto tak robi, a na drugiego donosi. Ale to si ju nie powtórzy, bo wiem, czym to grozi. Powiedziano mi, e nastpnym razem bdzie sprawa w sdzie, a ja tego

nie chc. Poza tym z kocem roku zamykam ubojni – dodaje rze nik. Chocia rura zostaa ju zlikwidowana, spraw przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony

rodowiska oraz do zarzdcy rowu, czyli Wojewódzkiego Zarzdu Melioracji i Urzdze Wodnych.

„ W Obaczkowie, Psa-

rach Polskich i Otocznej zostanie zaoone nowe owietlenie uliczne.

„ W najblisz sobot w Zespole Szkó w Marzeninie zostanie rozegrana pita, ostatnia edycja turnieju „Pierwszy Szachowy Krok”. Zmierz si w nim uczniowie szkó podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu.

Wielka majówka w Marzeninie

132

Reklama

– po tylu latach obaczkowianie wymienili krzy na nowy

sny sotys Obaczkowa postanowi wymieni go na nowy. Przygotowania trway dwa lata. – Drewno kupiem jeszcze w 2010 roku. Musiao dobrze wyschn i zosta porzdnie zakonserwowane. Chciaem, by powsta mocny krzy, taki, który posuy lokalnej spoecznoci kolejne sto lat – stwierdza J. Drewniak. Radny nie tylko kupi drewno, ale te wasnorcznie wykona nowy krzy. Mieszkacy zobaczyli go w czwartek, kiedy dumnie sta przy drodze, w ssiedztwie swego poprzednika. – Oczywicie, e stary zostanie zlikwidowany, ale jeszcze nie wiem, co si z nim stanie. O jego losach zdecyduje proboszcz parafii w. Ducha ks. Kazimierz Kuczma – dodaje radny.

Stowarzyszenie kobiet „Marzenie” po raz kolejny już zorganizowało w Marzeninie piknik rodzinny na sportowo. Przeprowadzono m.in. turniej siatkówki plażowej i pokaz ratownictwa miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Były też przejażdżki bryczką oraz gry i zabawy dla dzieci. Nie zabrakło także zabawy tanecznej dla dorosłych.

Sokołowo też potrafi się bawić

bowska z Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni. – Koszt ich wybudowania to blisko 60 tys. z. Ponadto doposaono take plac zabaw w Sokoowie i Osowie. Nowy plac w Gozdowie, który powsta na terenie kocielnym, dla bezpieczestwa zostanie ogrodzony.

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

Straż Miejska

61 640  41 01

Powiatowy Zarząd Dróg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

Ośrodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38

Nowe place zabaw na wsiach Na terenie gminy znajdowao si dotychczas 14 gminnych placów zabaw. W rod liczba ta zwikszya si o kolejne cztery. – Nowe miejsca przeznaczone dla najmodszych powstay w Wódkach, Gozdowie, Goniczkach oraz Psarach Maych – informuje Anna Grzy-

„ Dzi w grzybow-

„ Samorzdowa Szko-

Postawili nowy krzyż Ostatniego dnia maja mieszkacy Obaczkowa uczestniczyli w niecodziennej uroczystoci, która odbya si przy ruchliwej drodze krajowej. To wanie tam od ponad 130 lat stoi przydrony krzy. W czwartek stan obok niego drugi, nowy. We wiosce od lat stoi pi krzyy, jednak jeden z nich ma bardzo wyjtkow histori. – Jest z nami od zawsze, odkd ja pamitam i moi rodzice. Jest wany nie tylko dla mojej rodziny, ale te dla wielu mieszkaców wioski – mówi radny z Obaczkowa Jan Drewniak. – Moe o tym wiadczy chociaby fakt, e kadego roku, codziennie przez cay maj, odbywaj si przy nim naboestwa majowe. Zawsze uczestniczy w nich sporo osób. Zdaniem najstarszych mieszkaców wioski, krzy stojcy obecnie w pobliu ronda prowadzcego na autostrad by wielokrotnie przenoszony, ale nigdy nie opuszcza okolicy tej arterii. Do niedawna sta przy byym parku, jednak ze wzgldu na przebudow „pitnastki” przesunito go w stron domu Drewniaka. To wanie po ostatniej przeprowadzce stan krzya zacz si pogarsza. Wtedy te radny i zarazem ówcze-

Co słychać

1 czerwca 2012

W niedzielne popołudnie mieszkańcy Sokołowa licznie przyszli do parku, w którym Urząd Miasta i Gminy we Wrześni zorganizował dla nich imprezę z cyklu „Niedziela za miastem”. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszyły się dmuchane zamki dla dzieci oraz zimne piwo. Miłym zaskoczeniem dla uczestników były darmowe lody od rady sołeckiej.

KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie Małym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Września, ul. Jana Pawła II 14


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 21 k c a t S

STREFA WOLNOCŁOWA (2) Powiat wrzesiński wyznaczany był granicą państwową na długości prawie 40 km – od lasów powidzkich po Żerków. Obydwa przejścia graniczne miały oparcie w miastach leżących już w Królestwie – Pyzdrach i Słupcy, gdzie stacjonowali Rosjanie, którzy mieli tam nawet swoją cerkiew. Granicznym okresem próby było jednak dopiero powstanie styczniowe 1863, gdyż rok 1848 nie zaktywizował innych zaborów. Prusy i Rosja darzyy si skrajn nieufnoci, ale pozostaway w przymierzu, którego spoiwem byy ziemie polskie. Stan ten by wytworzony gównie przez Prusy, które w ten sposób chciay odoy w czasie nieuchronn konfrontacj zbrojn. Rosjanie natomiast byli przekonani, e prdzej czy pó niej zagarn wszystko. Dlatego zgoda na rozbiory miaa dla nich charakter taktyczny. Powstanie styczniowe nie byo dla nich gro ne ani politycznie, ani militarnie i wszelkie porównania ze zrywem listopadowym s uprawnione pod wzgldem narodowo-patriotycznym, ale nie polityczno-pastwowym. Naduycie polega na tym, e rok 1863 by bezporednim dziedzictwem pokolenia Polski Niepodlegej, w tym Pisudskiego, i doczeka si gloryfikacji na wyrost, chocia ocena Zofii Kossak, autorki Dziedzictwa, jest drug skrajnoci. Prawda ley porodku, czyli w pobliu Strzakowa. Wrzenia bya w tamtym okresie jednym z wikszych miast pogranicza, mocno nasyconym wojskiem pruskim, ale byy to dziaania profilaktyczno-administracyjne. Z kolei Rosjanie byli pewni swego i z ich strony dawaa zna o sobie jedynie dora na i bezporednia represyjno, gdy do adnych konstruktywnych dziaa nie nawykli i chyba nawet nie byli zdolni. Sabo kontrolowana wymiana przygraniczna w rejonie Strzakowa ulega uszczelnieniu, ale ywio polski mao si tym przejmowa i wikszym problemem byy istniejce ju rónice wewntrz podzielonego narodu ni midzynarodowe. W sumie powstanie styczniowe byo jedynie demonstracj zbrojn, podczas której nie stoczono ani jednej wielkiej bitwy. Charakterystyczny by skad komitetów powstaczych. Ogniwo wrzesiskie podporzdkowane byo Komitetowi Powiatowemu,

Z teki Stańczyka W początkowym okresie powstania granicę pruskorosyjską przekroczyło nielegalnie ok. 2,5 tys. ochotników z Provinz Posen. Stanowiło to blisko połowę sił, które zdołało zmobilizować województwo kaliskie, jedno z najaktywniejszych w skali Królestwa.

 Walerian Hulewicz (1818-1891)

 Władysław Kosiński (1814-1887)

 Przewóz broni i amunicji przez granicę pruską w skadzie którego znalaz si waciciel Stawu – BOLES AW LUTOMSKI oraz jego administrator JÓZEF PRDZYSKI, a take KAROL KUBICKI, administrator dóbr miosawskich. Formalnie na czele sta LUTOMSKI, który zarzdza Stawem, posagiem jego matki ROZALII z BRONISZÓW, ale gównym sztabowcem by WALERIAN HULEWICZ, a centrum powstacze funkcjonowao w pooonych nieco na uboczu Modziejewicach. W Stawie miecia si intendentura, w której krawcy z Mielyna szyli mundury, ale gównym zadaniem bya koordynacja wszelkich dziaa bezporednich, realizowanych przez komisarzy granicznych – KAZIMIERZA W I L KO S K I E G O z G r a b o s z e w a , FELIKSA SKA OWSKIEGO ze Somczyc i S TA N I S AWA JA C H I M O W I C Z A z Katarzynowa. Ju od pierwszych dni do Somczyc, Babina, Skpego i Brudzewa przewoono rannych powstaców z Królestwa, mimo e granicy strzegy wzmocnione posterunki. Przez Strzakowo wiód szlak pónocny, skrcajcy w Supcy na lasy powidzkie i ka mierskie. Z pocztku przekraday si mae grupki, ale ju pod koniec lutego pod Strzakowem przekroczy granic 600-osobowy oddzia ANTONIEGO GARCZYSKIEGO.

Tylko w podrcznikach szkolnych mona napisa, e bya to operacja cile tajna. W rzeczywistoci ani Prusacy, ani Rosjanie nie mieli adnych moliwoci przeciwdziaania, wic woleli ju udawa guchych i lepych. Poza tym granica bya monitorowana tylko za dnia i w nocy patrole w ogóle nie ruszay si ze swoich kwater. Prusacy utworzyli co w rodzaju kordonu, ale bya to linia przerywana. GARCZYSKI nie podj jednak wspódziaania z gównymi siami polskimi, gdy by kunktatorem powikanym wielkimi ambicjami osobistymi i w rezultacie zosta rozbity blisko, gdy pod Mieczownic. Dowódcami wikszych oddziaów byli równie ochotnicy francuscy – YOUNG de BLANKENHEIM, EMIL FAUCHEUX i inni, pozostajcy w swoim czasie w dyspozycji wrzesiskiego Komitetu Powiatowego. Pierwszy z nich zgin w bitwie pod Brdowem (29 kwietnia), natomiast drugi odda si pod rozkazy gen. EDMUNDA TACZANOWSKIEGO, który dowodzi duym zgrupowaniem, ale chcia regularnej wojny, o której roi bez adnych podstaw MIEROS AWSKI, natomiast brzydzi si walk partyzanck, niegodn generaa. Wódz z 1848 odegra zreszt w powstaniu styczniowym rol mocn haniebn, gdy jedynym

jego drogowskazem by egocentryzm dowódczy, ocierajcy si ju o obd moralno-patriotyczny. Jednak na co dzie punktami zbornymi w Strzakowie i Modziejewicach zarzdza czonek Komitetu Poznaskiego W ADYS AW KOSISKI, syn gen. AMILKARA. waciciel Targowej Górki. Jako dowódca oddziau bra udzia w zwyciskim starciu pod Pyzdrami, co byo sukcesem tyle zasuonym, co szczliwym, ale w tym samym dniu powstacy ponieli klsk pod Brdowem i TACZANOWSKI ustpi pola, dc za wszelk cen do wygaszenia dziaa zbrojnych. Zdy jeszcze przegra sromotnie bitw pod Ignacewem (8 maja), a nastpnie opuci wojsko i wyjecha za granic, za co Rzd Narodowy postawi go zaocznie przed sdem wojennym. Pó niej kluczowe znaczenie dla dalszych prognoz miao spotkanie, jakie odbyo si 2 grudnia 1863 w Modziejewicach u HULEWICZA. Przyby na nie wybitny dowódca powstaczy z Kaliskiego – JÓZEF OXISKI. Jego spotkanie z czonkami komitetów wielkopolskich nie przynioso adnego efektu i nie pozwalao na optymizm, gdy stao si jasne, e dzielnica pruska nie jest w stanie uczyni nic ponadto. Nie byo jednak mowy o definitywnym kocu i jeszcze wiosn 1864 przez rejon Strzakowa przechodziy wcale liczne oddziay, ale w tym czasie ciar dziaa przeniós si ju na wschód, czyli na teren Litwy. Przez cay ten czas Wrzenia bya jedynie lokalnym centrum administracyjno-wojskowym, natomiast orodkiem dyspozycyjnym by rejon Stawu, Strzakowa i Modziejewic. W szeregach ochotników nie zabrako mieszkaców tego terenu, jak chociaby KLEMENSA GOETZENDORFA z Chwalibogowa k. Strzakowa, wieloletniego zesaca syberyjskiego. Wikszo jeców rosyjskich wydana zostaa jednak Prusakom i z rejonu strzakowskiego znanych jest ponad 40 nazwisk. Mieli zosta przykadnie ukarani, ale byy to deklaracje i w praktyce o wszystkim decydoway zmienne zasady polityki wewntrznej. Bya to ju era Bismarcka, który nie chcia drani strony polskiej, gdy najcenniejszym surowcem ziem wielkopolskich by dla niego rekrut. Pozory sojusznicze trzeba byo jednak zachowywa. BOLES AW LUTOMSKI zosta 23 grudnia 1864 skazany na kar mierci, podobnie jak FILIP SKORACZEWSKI, ciko ranny w bitwie pod Ignacewem. Wyroku jednak nie wykonano, a w 1866 obydwóch obja amnestia. W ADYS AW KOSISKI otrzyma 2 lata twierdzy, a WALERIAN HULEWICZ 1 rok. Odsiedzia to w Moabicie i Gratzu. Wizienia nie unikn równie JÓZEF PRDZYSKI i kilku innych dziaaczy powstaczych, ale wyroki nie byy drakoskie. HULEWICZ powróci od razu do swej dziaalnoci gospodarczo-spoecznej jako czonek sejmiku powiatowego oraz wspózaoyciel wrzesiskiego Towarzystwa Rolniczego. By jednym z gównych Inicjatorów ruchu kókowego oraz aktywnym czonkiem Poznaskiego Towarzystwa Przyjació Nauk. Zasiada w zarzdzie Powiatowej Kasy Oszczdnoci we Wrzeni i by wspózaoycielem Banku Ziemskiego w Poznaniu. Gospodarowa nadzwyczaj efektywnie i stale powiksza swoje dobra – kupi Paruszewo z folwarkiem Paruszewko oraz cz Skarboszewa. By równie jednym z pionierów ruchu ubezpieczeniowego. Zmar 8 grudnia 1891 w Modziejewicach i zosta pochowany w Graboszewie. Cdn.


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Wokół Euro 2012 Gdzie pan jest, selekcjonerze? „Oglądałem piłkarzy w całej Polsce i jeździłem niemal do każdej wsi. W tej kadrze są naprawdę najlepsi” – powiedział 17 maja selekcjoner kadry narodowej Franciszek Smuda. Ustaliliśmy, że trener nigdzie nie był i nic nie widział. No, przynajmniej u nas.

 Zbigniew Krakowiecki apeluje do sołtysów o wspieranie drużyn Ludowych Zespołów Sportowych. Potrzebne są stroje, a czasami tylko paliwo do kosiarki

Filip Biernat

Nazwisko: Zbigniew Krakowiecki. Wiek: 54 lata. Pozycja na boisku: napastnik. Kluby: LZS Gulczewo, LZS Sdziwojewo. Sukcesy: liczne zwycistwa w spartakiadach oraz dwie zamane nogi na boisku. Obecny status: aktywny – jak trzeba, wchodzi z awki rezerwowych. Hobby: wiceprezes zarzdu gminnego Ludowych Zespoów Sportowych, dziaacz od 28 lat. Motto: „Pika to moje ycie!”. Jest jednym z organizatorów ligi wiejskiej na terenie gminy Wrzenia. Obecnie gra w niej sze druyn jedenastoosobowych. Bywao ich wicej, nawet dwanacie. Ale od pewnego czasu soectwa jako nie czuj futbolu. – Na przykad w moim Sdziwojewie rada soecka jest za pik. Czsto nam pomagaj. Ale gdzie indziej jest gorzej, znacznie gorzej. Nie ma pienidzy na stroje. „Jak dostan pienidze na buty, to bd gra”, tak mówi dzisiejsza modzie. Przez takie sprawy druyny si nie zbieraj. A sport na wioskach po prostu zamiera – mówi pan Zbigniew. Problemem s boiska. Zwykle to zaadaptowane do gry pola uprawne, nalece do Agencji Nieruchomoci Rolnych. Nie ma mowy o inwestycjach. Gmina nie moe wkada pienidzy w teren, który do niej nie naley. A w niektórych soectwach brakuje pienidzy nawet na paliwo do kosiarki, któr mona by ci muraw. Taki obraz pikarstwa na wrzesiskiej wsi rysuje si w dobie Euro 2012. – Na szczcie jest spora grupa zapaleców, którzy cign ten wózek. W Sdziwojewie od kilku lat jest mocna druyna. Niektórzy chopacy naprawd dobrze graj. Na przykad: ukasz Opas, ukasz Bednarek, Czesaw Winiewski, Maciej Szepielski. Czasami zdarza si, e brakuje kogo do skadu, wtedy zakadam strój i wchodz na boisko. Cho kondycja ju nie ta – wyjania Krakowiecki. Do Sdziwojewa przed Euro obserwatorzy PZPN-u nie zajrzeli. Nikt nie widzia te Franciszka Smudy, a przynajmniej nikt go nie rozpozna. Ostrowo Szlacheckie jak Inter Mediolan Sobota. Ostrowo Szlacheckie. Na obrzeach paskiej jak stó murawy parkuje dwanacie skuterów i sze rowerów. To modzie z pobliskich wiosek rywalizuje o puchar burmistrza Wrzeni. Maj szczcie: Rajmund Gsiorek, waciciel sokoowskiego Agropolu

 Uwaga! Leci petarda z Zielińca! Kołaczkowo

 W tle zawodnicy TW Kołaczkowo – wypatrują Franciszka Smudy. A na pierwszym planie narybek

(byy PGR) zgodzi si, eby na ziemi, któr dzierawi od ANR, funkcjonowao boisko pikarskie. Ale gdy tylko zobaczy na nim pómetrow traw, natychmiast je zaorze. Na razie jest gdzie gra. Po boisku z gwizdkiem biega te Mariusz Skowski. To skarb(nik) LZS-u. Czowiek, który na co dzie trzyma w ryzach lig wiejsk. – Na pocztku roku wrzesiski LZS mia problemy organizacyjne. Zrezygnowa nowo wybrany prezes. Z tego powodu te przegapilimy czas, w którym trzeba byo skada wnioski o dofinansowanie na imprezy. To w nas uderzyo. Ale dziki pomocy burmistrza udao si nam zorganizowa ten turniej dla dzieciaków. To jest nasza kolebka, nasz matecznik, odkryto tu wiele talentów – wyjania Skowski. Pan Mariusz na co dzie jest nauczycielem matematyki w Poznaniu. Od dziecistwa jednak reprezentuje barwy LZS Ostrowo Szlacheckie. Swoje umiejtnoci pikarskie ocenia surowo: – Prawie zawsze byem na rezerwie, ale gdy ju wszedem na boisko, dawaem z siebie wszystko. Byem ambitny – mówi. Dziaaczem zosta, bo wcign go te, Józef Lewandowski. Obaj przejli paeczk po legendarnym miejscowym dziaaczu Andrzeju Kaczorze. – Tak naprawd w druynie gra stale tylko dwóch ostrowian, a kolejnych trzech mamy na rezerwie. Zespoem kieruje teraz Tomasz Zamiara, byy zawodnik Victorii. Po rozpadzie Marzenina doszli do nas Damian i Mateusz Domagalscy z Gutowa Maego, mamy Mateusza Stdzika i Mariusza Chojnackiego. Z osiedla Sokoowskiego dojeda do nas klan Jadczaków, mamy te dobrego napastnika ukasza Sieczkarka z Wrzeni. Gra te u nas Robert Drahaim z synem. Ale na wspólny trening tak naprawd to nie ma szans – wyjania Mariusz Skowski.

Rozgrywki w lidze wiejskiej s ju w peni. Zasadniczo wszystko jest w porzdku, pojawi si tylko problem z LZS Kaczanowo. Druyna oddaa walkowerem ju dwa mecze. Dziaaczy nie zadowala te liczba druyn w rozgrywkach, dlatego w przyszym roku zespoy bd wystpoway w szecioosobowych skadach. Ekip ma by wtedy wicej.

trzyma się za... No ale gdzie jest piłka?

Fot. FIB

z FC Monar Zieliniec – potencjalni kandydaci na następny mundial w Brazylii

Na sdziów potrzebna jest kasa Sobotnie popoudnie. Koaczkowo. Orlik.

ar bije z dou i z góry. Nagrzany plastik nie tylko przegrzewa stopy, ale mierdzi jak spalony czajnik. Nikt nie zwraca na to uwagi. Trwa wanie mecz na szczycie: TW Koaczkowo – Era-Plast Zieliniec. Przy bocznej linii stoi Mariusz Gomulski i pokrzykuje: – Ale panowie! Co z wami?! picie?! Obud cie si! Ma racj – jego druyna prowadzi 2:0, ale na pocztku drugiej poowy Zieliniec wchodzi w koaczkowsk obron jak w maso. Za chwil jednak pada najadniejsza bramka w historii Orlika. Maciej Waszak noycami uderza w okienko Zielica i emocje w meczu si kocz. TW wygrywa ostatecznie 4:1. TW Koaczkowo to druyna, która istnieje od 30 lat. Przewino si przez ni ju kilka pokole pikarzy. Zmieniaj si sponsorzy: najpierw by to LZS, potem Znicz-Pol. W 2007 druyn zaopiekowaa si Teresa Waszak, radna powiatowa z Koaczkowa. Nazw druyny stanowi inicjay jej imienia i nazwiska. Koaczkowianie trenuj raz w tygodniu, najczciej graj sparingi z innymi druynami. – Rzadko wiczymy pojedyncze elementy gry. Cho pocztki kadego sezonu powicamy na przerobienie kilku zagra. Zdecydowana wikszo zawodników gra dla wasnej przyjemnoci i obca jest im idea wyle-

Fot. FIB

wania potu podczas mudnego powtarzania jakiego wiczenia – wyjania Gomulski, rzecznik prasowy TW Koaczkowo. Pikarze z Koaczkowa maj te trenera. To Bartosz Waszak, absolwent AWF. Zespoem opiekuj si wszyscy. To zgrana paczka z podwórka. TW Koaczkowo jest na razie liderem w 12-zespoowej Gminnej Lidze Pikarskiej. Rozgrywki cigle si rozwijaj pod czujnym okiem Edmunda Kubisa, szefa LZS-u. Pojawiaj si te nowe zespoy: na przykad FC Koaczkowo. – To modzi chopacy, cz z nich to wychowankowie OWDiR-u, którzy nie mieliby szansy na gr w TW Koaczkowo. Najpierw je dzili ze mn na mecze jako kibice, pó niej zaoyli wasn ekip, a stroje kupi im sponsor z Poznania – mówi Gomulski. – Najwikszym problemem w lidze jest sdziowanie. Ma to swoje przyczyny w braku pienidzy na dobrych specjalistów. Czasami daje si to rozwiza na krócej lub duej, ale problem wci jest – podkrela dziaacz. Z pikarskim pozdrowieniem Tomasz Rzsa Próbowalimy ustali, czy naszych pikarzy faktycznie móg obserwowa Franciszek Smuda lub kto ze sztabu trenerskiego reprezentacji. – Jest moliwo, e u pastwa nie zawita, cho przyznam, e bardzo maa. Nie wykluczam, e kto ze sztabu trenerskiego reprezentacji Polski podglda zawodników w gminach Koaczkowo czy Wrzenia. Do tej pory nie mamy jednak adnego odzewu – napisa nam Tomasz Rzsa, dyrektor reprezentacji ds. kontaktu z mediami. Tak czy siak jest ju za pó no. Selekcjoner wybra ju 23-osobow grup, która zagra na Euro 2012. Ale nic straconego – za dwa lata mundial! A my tu jestemy, panie trenerze.


1 czerwca 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Mistrzostwa â&#x20AC;&#x201C; przewodnik 23

euroniezbÄ&#x2122;dnik b aro weg k o

9

ibi ca

1 13

6 15

PrzeczytaÄ&#x2021;, wyrwaÄ&#x2021;, zachowaÄ&#x2021;. Dla wszystkich lokalnych kibicĂłw szukajÄ&#x2026;cych grupowych wraĹźeĹ&#x201E; przygotowaliĹ&#x203A;my specjalny informator.

3

5

8

2ORNDORZ\PZU]HVLxVNLPZ\¹FLJX]EURMHxSU]HG0LVWU]RVWZDPL (XURS\Z3LãFH1R¢QHMLQIRUPRZDOL¹P\MX¢NLONDW\JRGQLWHPX

7

12

10

7HUD]PR¢HFLH3DxVWZRãDWZRRFHQLÞNWyUHORNDOHWHQZ\¹FLJZ\JUDã\ =HEUDOL¹P\WXSRGVWDZRZHLQIRUPDFMHSRWU]HEQHORNDOQHPXNLELFRZL GRZ\ERUXLUH]HUZDFMLPLHMVFDZNWyU\PErG]LHPyJãZVSyOQLH

2 11

]LQQ\PLSU]H¢\ZDÞVSRUWRZHHPRFMH:LrNV]R¹ÞORNDOLGREU]H SU]\JRWRZDãDVLrGR(XURDOHQLHNWyUHZFLù¢WRURELù GODWHJRQLHPDWXZV]\VWNLFKZU]HVLxVNLFKEDUyZF]\SLZLDUQL 3R]DW\P²NXQDV]HPX]G]LZLHQLX²QLHNWyU]\ZãD¹FLFLHOHQLHFKFLHOL

14

GDUPRZHMUHNODP\3U]\SRPLQDP\¢H3RODF\JUDMĂąVZRMHPHF]H JUXSRZHLF]HUZFD RJRG]LGZDUD]\R Ă&#x161;\F]\P\GREUHM]DEDZ\

4*

1. Aleksandra (GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 32 A)

droga barowa droga na skrĂłty

*tylko w weekendy, po 20.45

punkt docelowy

2. AQQ Pub (Warszawska 27 A)

R 5,00 zĹ&#x201A;

1 x 50â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 1 x 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

100

61 436 36 60

4. BEST Klub (WrocĹ&#x201A;awska 42)

R 5,00 zĹ&#x201A;

2 x projektor

100

bez rezerwacji

5. Capri (Warszawska 32)

2 x 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; projektor

100

608 447 772

7. Gospa EJO (SĹ&#x201A;owackiego 11 B) 1 x 42â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; projektor

150

604 139 420

10. Piwosz (MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 13)

61 640 20 71

8. OgrĂłdki na rynku â&#x20AC;&#x201C; Sajgon

1 x 98â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

60

5,00 zĹ&#x201A;

1 x 40â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

40

na miejscu

11. Sethi (Szkolna 14)

602 646 020

13. Tarot (Paderewskiego 50 B) 1 x 60â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 3 x 50â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

170

61 436 43 97

61 640 08 28

R 4,00 zĹ&#x201A;

1 x 40â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 1 x 98â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

80

602 646 020

9. Paradise (Letnia 29)

R 5,00 zĹ&#x201A; 1 x 50â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 1 x 42â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; projektor

60

602 176 579

12. SĹ&#x201A;odki KÄ&#x2026;cik (Sienkiewicza 9)

R 4,90 zĹ&#x201A;

3 x 50â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 2 x 30â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

100

61 437 72 00

14. Von Tutti (KoĹ&#x203A;ciuszki 21)

R 5,85 zĹ&#x201A;

110

R

R 4,00 zĹ&#x201A;

1 x 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 3 x 22â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

R 5,50 zĹ&#x201A; 2 telebimy >100â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; 100

R 4,00 zĹ&#x201A;

R 6,00 zĹ&#x201A;

6. Galeria Rondo (DaszyĹ&#x201E;skiego 7)

R 5,00 zĹ&#x201A;

3. Bulvar 24 (Jana PawĹ&#x201A;a II 24)

R 4,99 zĹ&#x201A;

1 x 48â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

45

15. Warka (Jana PawĹ&#x201A;a II 14)

R 5,50 zĹ&#x201A;

1 x 50â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

40

61 436 48 77

609 102 128

R 5,00 zĹ&#x201A;

16 x 42â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;

230

603 206 999


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 61 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96 Czytelnia 61 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 500 191 039 TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22

Czytelników

„ Internauta: – Chciabym wiedzie, czy pojazdy uprzywilejowane typu pogotowie ratunkowe czy stra poarna mog naduywa sygnalizacji wietlno-d wikowej? Moje pytanie wzio si std, e 10 maja, jadc od ul. Kociuszki w kierunku cmentarza komunalnego, widziaem pogotowie, które przed rondem wczyo koguta (oczywicie wszystkie auta zaczy mu zjeda), a po wyjechaniu z niego go wyczyo. Jak si pó niej okazao, podjechao pod cmentarz po pana, który by na pogrzebie kogo ze szpitala. Normalnie w erce wszyscy na galowo byli ubrani. Po prostu miech. Albo sytuacja z niedzieli 20 maja, okoo godz. 16.20. Na skrzyowaniu z sygnalizacj wietln na Kalisz by may korek. Widzc czerwone wiato, samochód nalecy do której z OSP wczy koguta i przejecha bez problemu. Na wysokoci ronda przy Tesco, jak gdyby nigdy nic, go wyczy. Czy to jest normalne? Moim zdaniem nie, ale czekam na odpowied . „ Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni: – Nie jestem w stanie odnie si do podanych przykadów. Przepisy kodeksu drogowego uprawniaj kierujcego pojazdem uprzywilejowanym do niestosowania przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnalizacji wietlnej tylko w razie, gdy: uczestniczy w akcji zwizanej z ratownictwem ycia, zdrowia ludzkiego lub mienia, albo koniecznoci zapewnienia bezpieczestwa i porzdku publicznego, uczestniczy w przeje dzie kolumny pojazdów uprzywilejowanych bd te wysya jednoczenie sygna d wikowy i wietlny (po zatrzymaniu nie wymaga si stosowania sygnaów d wikowych).

Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 KURCZAK Z ROŻNA (przy Biedronce) czynne codziennie 9.00–21.00 Serwis komputerowy 695 926 796 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE 1.06 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 2.06 KWIATY POLSKIE, ul. Opieszyn 10 tel. 61-436-77-01 3.06 NA SŁAWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798 4.06 PRIMA, ul. Paderewskiego 52 tel. 61-43-65-284 5.06 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-43-77-400 6.06 STYLOWA, ul. Sienkiewicza 7 tel. 61-509-593-503 7.06 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205

Wyszli na ulicę, przygotowali placki ziemniaczane, gzik oraz szare kluchy – i częstowali nimi przechodniów. Mowa o członkach 39. Wrzesińskiej Drużyny Harcerzy Starszych, którzy 30 maja rozpoczęli przygotowania do zaplanowanego na 15 czerwca w Nowym Folwarku zlotu hufca. Właśnie wtedy pokażą filmik z realizacji niecodziennego zadania. TOS

Mamusiu, tatusiu, już jestem! Mateusz Szczepaniak syn Małgorzaty i Sławomira z Pyzdr

Wiktor Ogrodowczyk syn Agnieszki i Marcina z Miłosławia

„ Internauta: – Mam krótkie pytanie do waciciela „WW”. We Wrzeni istnieje tyle biur podróy, a w gazecie mona przeczyta tylko o Gromadzie, która oferuje wycieczki po Polsce. A moe ludzie chcieliby pozna take oferty innych biur...

Urodzony: 22 maja Waga: 3670 g Wzrost: 54 cm

Urodzony: 22 maja Waga: 2860 g Wzrost: 52 cm

„ Waldemar liwczyski, redaktor naczelny „Wiadomoci Wrzesiskich”: – Informacja o Gromadzie jest patn reklam. Skoro nie ma reklam innych biur podróy, to widocznie uznaj one, e reklamy nie potrzebuj...

Stanisław Wójcicki syn Marioli i Romana ze Słupcy

Tobiasz syn Eweliny z Chwalibogowa

Urodzony: 23 maja Waga: 4200 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 23 maja Waga: 3400 g Wzrost: 56 cm

Kacper Śliwczyński syn Agaty i Bartosza z Wrześni

Oskar Andrzejewski syn Martyny i Mateusza z Wrześni

Urodzony: 24 maja Waga: 4090 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 24 maja Waga: 3060 g Wzrost: 50 cm

Olga Mirkiewicz córka Marioli i Grzegorza z Chwałkowic

Borys Pietrasiak syn Joanny i Waldemara z Wrześni

Urodzona: 26 maja Waga: 3980 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 26 maja Waga: 3390 g Wzrost: 56 cm

Jakub Wesołowski syn Magdaleny i Łukasza z Wrześni

Oliwier Cieśliński syn Joanny i Piotra z Lipia

Urodzony: 26 maja Waga: 4100 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 27 maja Waga: 2470 g Wzrost: 51 cm

Antoni Wojciechowski syn Anny i Marcina z Psar Polskich

Alan Szmaja syn Sary i Adriana z Czeszewa

Urodzony: 27 maja Waga: 4300 g Wzrost: 59 cm

Urodzony: 28 maja Waga: 3470 g Wzrost: 56 cm

„ Internauta: – Jestem mieszkacem Psar Polskich. Chcia-

em zapyta, czy wadze gminy planuj wybudowa kanalizacj w mojej wsi – a jeli tak, to kiedy? W zwizku z tym mam take drugie pytanie: czy jeli kto ma zaoone przydomowe szambo ekologiczne, to bdzie musia podczy si w przyszoci do owej kanalizacji?

TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 61 436 55 55

Harcerze częstowali przechodniów potrawami

„ Jan Krotoszyski, naczelnik Wydziau Inwestycyjno-Komu-

nalnego Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni: – Budowa kanalizacji sanitarnej w obrbie zalewu Wrzenicy jest przedsiwziciem bardzo kosztownym (49 mln z). Bez pozyskania rodków zewntrznych realizacja inwestycji z budetu gminy nie jest moliwa. Niestety, obecne kryteria kwalifikacji wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej eliminuj przedsiwzicie obejmujce cae Psary Polskie. Jednym z kryteriów wyboru inwestycji jest zamieszkiwanie minimum (rednio) 120 osób na jednym kilometrze projektowanej sieci. Obecnie przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie budowy sieci kanalizacyjnej w czci wsi, w której speniony jest ten warunek. Tylko w przypadku jego akceptacji bdzie moliwa odpowied na zadane pytanie (weryfikacja zostanie przeprowadzona w drugiej poowie roku). A co do drugiej czci pytania – ustawa z 13 wrzenia 1996 r. o utrzymaniu czystoci i porzdku w gminach wskazuje obowizki wacicieli nieruchomoci: art. 5. 1. Waciciele nieruchomoci zapewniaj utrzymanie czystoci i porzdku przez: 2) przyczenie nieruchomoci do istniejcej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposaenie nieruchomoci w zbiornik bezodpywowy nieczystoci ciekych lub w przydomow oczyszczalni cieków bytowych, speniajce wymagania okrelone w przepisach odrbnych; przyczenie nieruchomoci do sieci kanalizacyjnej nie jest obowizkowe, jeeli nieruchomo jest wyposaona w przydomow oczyszczalni cieków speniajc wymagania okrelone w przepisach odrbnych.

„ Internauta: – Na Lipówce, w rejonie ul. Pogodnej, codziennie

ujada pies. Dzi „koncert” rozpocz si o godz. 3.40. Chciabym zapyta, co mona zrobi w tej sytuacji? A trzeba, bo mam mae dziecko, które budzi si z paczem. Jestem przekonany, e ten pies przeszkadza wszystkim dokoa.

Reklama

„ Anna Hedrych-Stanisawska, stranik miejski: – Regula-

min utrzymania czystoci i porzdku na terenie miasta i gminy Wrzenia okrela, e waciciele posiadajcy zwierzta domowe maj w obowizku nie dopuszcza do zakócania ciszy i spokoju, zwaszcza przez psy. W przypadku opisanym przez czytelnika do zakócania takiego dochodzi. Warto zatem zastanowi si nad przeprowadzeniem rozmowy z wacicielami psa; jeeli ona nie poskutkuje, sytuacj t mona zgosi do stray miejskiej lub policji. Dopiero wtedy zostanie sporzdzony wniosek do sdu. TOS

Edu-372

INFORMATOR MIEJSKI

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

24 Strona

www.wrzesnia.info.pl


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

PIŁK A NOŻNA

25

Podsumowujemy sezon (cz. 1) Z dorobkiem 39 punktów Victoria zakończyła sezon na ósmym miejscu w tabeli IV ligi. Buty odwieszone na kilka tygodni na kołku – przyszedł czas na podsumowanie sezonu. Sezon pikarski 2011/2012 naley podzieli na dwa etapy. Pierwszy to runda jesienna – wtedy za sterem IV-ligowej druyny sta Waldemar Przysiuda. W tym okresie zespó rozegra 15 spotka i zgromadzi 20 punktów, co umoliwio zajcie 6. miejsca w ligowej tabeli. Jesieni Wielkopolski Zwizek Piki Nonej w Poznaniu zaplanowa jeszcze dwie kolejki spotka, ale te mecze odbyy si ju z nowym trenerem Aleksandrem Stachowiakiem, który prowadzi zespó w 15 spotkaniach i zgromadzi 19 punktów. W sumie dao to dorobek 39 pkt i pozwolio zaj na koniec sezonu 8. lokat w tabeli. Po rundzie jesiennej zespó przej na dobre Stachowiak; z kadr z pocztku sezonu zaliczy dwa spotkania jesieni (spotkania z rundy wiosennej, przegrane z Ko minem Wielkopolskim i Guchowem). Po zakoczeniu jesieni

w druynie nastpiy zmiany w kadrze 1. zespou. Z zespoem poegnali si: grajcy trener Waldemar Przysiuda, Tomasz Rybarczyk, Mateusz Go dziaszek, Bartosz Sypniewski, Bartomiej Figas, Igor Zieliski. Zim do druyny prowadzonej ju przez nowego trenera w miejsce zawodników, którzy opucili Victori, zatrudniono: Macieja Lisieckiego, Bartosza Nowickiego, Davida Topolskiego, Dariusza Stachowiaka, Bartosza Pawlaczyka i Michaa Góralskiego. Z 1. druyn treningi podjli zawodnicy juniorów starszych: Bartomiej Melewski, Wojciech Dederko i Patryk Buczkowski. Kadra liczya 20 zawodników, którzy wiosn mieli broni barw Victorii. Pocztek rundy wiosennej napawa optymizmem: dwa zwycistwa z zespoami wyej notowanymi – wygrana w Ko mincu 2:1 i na wasnym boisku z Gromem Wolsztyn 2:1 – pozwalay wierzy, e druyna zmontowana w okresie zimowym moe powalczy o wysok lokat. Pó niej bywao ju rónie; na wasnym boisku zespó Aleksandra Stachowiaka inkasowa punkty, na wyjazdach wygldao to gorzej. Po drugim spotkaniu na ca rund wiosenn z zespoem poegna si Maciej Lisiecki,

który dozna kontuzji (jego rehabilitacja jeszcze si nie zakoczya). Maciej mia by pierwsz armat zespou, a jednak trener musia poszuka zawodnika, który by go zastpi. Wybór pad na juniora Patryka Buczkowskiego. Koniec sezonu to problemy kadrowe w 1. zespole spowodowane kontuzjami i pauzami za óte i czerwone kartki. Poraka w finale Pucharu Polski na szczeblu okrgu z SKP Supca (0:3) wprowadzia niepokój w szeregach zespou. W klubie jest spora grupa zdolnej modziey i to dziki niej druyna koczya rozgrywki IV-ligowe w bardzo modym skadzie. Modzie nie zawioda, a królem strzelców w druynie zosta junior Jakub Groszkowski z dorobkiem 9 bramek. W przekroju caego sezonu naley by optymist jeli chodzi o nadchodzcy sezon; w druynie mocno napiera grupa modziey z rocznika 1993 – z Melewskim, Dederk, Hypkim i Buczkowskim – a ju s kolejni, którzy marz o grze w 1. zespole. Zarzd klubu i trener maj sprecyzowane plany transferowe i latem moe si okaza, e druyna bdzie walczy o czoowe miejsce w ligowej tabeli. Jakub Groszkowski (w środku) okazał się najlepszym strzelcem zespołu. Zdobył 9 goli. Bramkę strzelał średnio co 178 minut swojej gry (dokoczenie za dwa tygodnie)

imię i nazwisko

pozycja

mecze

bramki

asysty

k. żółte/czerwone

czas gry/średnia

Tobiasz Nowicki Damian Nowaczyk Kamil Gut Michał Góralski Wojciech Dederko Krzysztof Przybylski Mateusz Bigosiński David Topolski Bartłomiej Melewski Hubert Hypki Bartosz Nowicki Paweł Zieliński Mateusz Duszyński Jakub Groszkowski Maciej Matuszak Filip Janiszewski Patryk Buczkowski Dariusz Stachowiak Bartosz Pawlaczyk Kazimierz Konieczka Maciej Lisiecki

bramkarz bramkarz obrońca obrońca obrońca obr./pomocnik obr./pomocnik obr./pomocnik obr./pomocnik obr./pomocnik obr./pomocnik pomocnik pomocnik pomocnik pomocnik pom./napastnik pom./napastnik pom./napastnik pom./napastnik napastnik napastnik

22 8 20 12 3 20 19 10 9 2 11 27 23 24 25 20 11 12 12 18 3

0 0 1 1 0 0 1 2 0 0 3 1 1 9 4 1 1 1 4 2 0

0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 1 3 3 2 2 0 1 5 1 0 1

2 0 2 5 0 2 3 7 0 0 4 8 7 0 2 0 2 2 2 0 1

1980 720 1646 1080 224 1552 1265 875 576 99 930 2018 1506 1609 1398 759 621 938 1013 541 143

0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0

90 90 83 90 75 78 67 88 64 50 85 75 66 68 56 38 57 79 85 31 48

SPONSORZY VICTORII

Seniorzy zakończyli sezon, młodzież gra Ze sportowych aren IV liga: Victoria – SKP Supca 3:2 Bramki: Maciej Matuszak, Jakub Groszkowski i Bartosz Pawlaczyk Junior starszy – liga wielkopolska Victoria – Calisia Kalisz 4:0 Bramki: Adrian Kogut (2), Szymon Krawczyski, Mateusz Szymczak Sparta Zotów – Victoria 6:0 Junior modszy – liga wielkopolska Victoria – Wókniarz Kalisz 4:4 Bramki: Artur Giewski, Maciej Matysiak (po 2) Junior modszy – klasa okrgowa

Victoria – Straak Liche 1:4 Bramka Patryk Grosicki Trampkarz modszy Victoria – Sokó Kleczew 5:3 Kacper Czy (4), Micha Grempka Modzik modszy Victoria – SKP Supca 0:2 Zapraszamy na stadion Junior modszy – liga wielkopolska 1.06, stadion ul. Kosynierów 18.00 Victoria – Olimpia Koo Trampkarz modszy 3.06, stadion ul. Kosynierów 11.00 Victoria – Polanin Strzakowo


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

26 Sport Porażka z trzema bramkarzami w składzie

Niedosyt z lokaty Wrześnianie przegrali tylko jedno spotkanie, a wylądowali dopiero na piątym miejscu.

 Spartanie stworzyli sobie kilka dobrych okazji do zdobycia gola, ale to goście dwukrotnie znajdowali sposób na orzechowskiego bramkarza

Gbszych rezerw kadrowych ni te, które zostay uruchomione do rozegrania meczu z drugim zespoem Zagórowa, orzechowianie ju chyba nie posiadaj. Podczas przegranego meczu na boisku w Orzechowie pojawio si nawet dwóch bramkarzy w polu. Trudna sytuacja kadrowa Sparty spowodowaa, e od pierwszej minuty rol napastnika peni nominalny bramkarz Radosaw Falgier. Mimo to do przerwy stron bardziej aktywn w grze bya Sparta. Pierwszy celny strza na bramk Zagórowa udao si orzechowianom odda dopiero w 25. min. Po zamieszaniu spowodowanym dorodkowaniem z rzutu ronego strza Arkadiusza Gobniaka zosta obroniony przez bramkarza goci. Chwil po tym Sparta zdecydowanie powinna obj prowadzenie, kiedy po zagraniu Marcina Mikiewicza pik z 5 metrów naleao skierowa do pustej bram-

Fot. RC

ki. Niestety, Falgier i Mateusz Nowak nie mogli zdecydowa si, kto ma to zrobi, i skoczyo si na niczym. W 36. min trener Sparty postanowi zmieni Falgiera na kontuzjowanego dotychczas Marcina Jakubczaka. Tu przed przerw szans na zdobycie gola mia Nowak. Pomocnik orzechowian nie zdoa jednak trafi do bramki z ostrego kta. Kwadrans po przerwie nalea jeszcze do miejscowych. Kornelowi Witczakowi nie udao si w tym czasie skutecznie przelobowa bramkarza, a Patryk Gobniak przestrzeli, uderzajc pik gow po dorodkowaniu Damiana Zbierskiego z rzutu ronego. Im byo bliej koca spotkania, tym coraz bardziej do gosu zaczli dochodzi gocie. Zagórowienie w 80. min zdoali obj prowadzenie, a gol na 2:0 pad ju w doliczonym czasie gry. Sparta – ZKS Zagórów 0:2 (0:0) RC

Ogólnopolski Turniej Koszykówki Modzików, który podczas minionego weekendu przeprowadzono w hali Gimnazjum nr 2, zdominowali gracze z Warszawy. O duym pechu mog mówi podopieczni Cezarego Kurzawskiego. Jedna poraka zepchna ich daleko w turniejowej tabeli. Zgodnie z wczeniejszymi zapowiedziami, w pitek do Wrzeni przybyo siedem druyn, z klubów z caej Polski, majcych w swych skadach graczy urodzonych w 1998 roku. Stawk uzupenia MKS Wrzenia. W grupie B, w której znale li si wrzenianie, po dwóch wygranych przez nich spotkaniach wydawao si, e strefa finaowa turnieju jest na wycignicie rki. W pierwszym meczu MKS od samego pocztku dominowa na parkiecie nad Gwardi Wrocaw, wygrywajc ostatecznie a 71:35. W drugim spotkaniu z ubrami Biaystok wrzenianie wygrali trzema punktami. Ostatni mecz grupowy z Novum Bydgoszcz nasz zespó przegra. Ostatecznie trzy druyny zgromadziy na swoim koncie po dwa zwycistwa, ale najgorszy bilans punktów mieli wrzenianie. Zajli wic trzecie miejsce w grupie.

 Emocji, ostrych starć i wysokiego – zważywszy na wiek zawodników – poziomu na turnieju nie brakowało. Zabrakło jedynie większej liczby kibiców Fot. RC – Rozegralimy udany turniej. Na pi spotka wygralimy cztery. Niekorzystny ukad meczów w grupie spowodowa, e wypadlimy poza czwórk. Szkoda, bo pokonalimy w grupie pó niejszego wicemistrza turnieju. Dostalimy dobr lekcj koszykówki, z której na pewno wycigniemy nauk. W turnieju dobrze i równo zagrali Andrzej MielcaReklama

Puchar Polski dla karateków UKS Orzeł W pockiej Orlen Arenie w miniony weekend rozegrano Puchar Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym. W zawodach wystartowao 420 modych sportowców z caego kraju, w tym czworo z wrzesiskiego klubu. – Poziom zawodów by wysoki, a niektóre kategorie wiekowe bardzo licznie obsadzone. Zawodnicy w konkurencjach indywidualnych musieli uzna wyszo rywali – relacjonuje sensei Mariusz Wglewski. – Najwyej uplasowaa si Oliwia Osuch, która zaja pite miejsce w kata w kategorii wiekowej 10-12 lat. Wiktor Gmerek, Gabriela Górecka i Marcin Kosowski nie zaszli tak wysoko. Brak medalu odbilimy sobie w konkurencji druynowej. Moi zawodnicy pokazali si z bardzo dobrej strony. W kategorii wiekowej 10-12 lat w konkurencji en-bu (walka reyserowana) Oliwia i Wiktor zajli pierwsze miejsce, zdobywajc Puchar Polski Dzieci. Kady start to kolejne dowiadczenie dla modych karateków. Licz, e w przyszoci to zaowocuje – koczy trener. LEN

Czwartki lekkoatletyczne są kuźnią talentów

Cykl zawodów Wrzesińskie Czwartki Lekkoatletyczne dobiegł końca. Ostatnie rozegrano na stadionie przy Kaliskiej 24 maja. Były one ósmą imprezą od września ubiegłego roku. Organizatorzy zarejestrowali ogółem 344 startów. Średnio w mityngu brało udział 76 młodych lekkoatletów klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych. Najlepsi z tego grona wystartują w finale wielkopolskim. Ci, którzy zabłysną w Poznaniu, będą mieli szansę zademonstrowania swojego talentu w finale krajowym. W trakcie wrzesińskiego cyklu zawodów zanotowano kilka ciekawych rezultatów. Dziesięcioletnia Marika Majewska z Kaczanowa przebiegła 60 m w czasie 9,06 s. O dwa lata starsza Paulina Guzowska z SSP 1 pokonała dystans 300 m w 47,10 s. Weronika Wojciechowska z Kaczanowa (ur. 1999) w biegu na 600 m uzyskała czas 1:54,12 min, a w dal skoczyła 4,70 cm. Trzynastoletni Krystian Kwiatkowski z Nowego Folwarku 1000 m pokonał w czasie 2:58,28 min. Jego rówieśnik Mikołaj Bartczak z Chwalibogowa skoczył w dal 5,10 m, a na 60 m uzyskał 7,98 s. Szóstoklasista Piotr Rewers z Otocznej rzucił piłeczkę palantową na odległość 54 m. Tylko o pięć metrów gorsza w tej konkurencji była Klaudia Plucińska z SSP 6. LEN

rek i Mikoaj Czy. Piotr Prtkowski, Mikoaj Szafraniak, Eryk Szalbierz i Micha Gowacki pokazali, e te sta ich na dobr gr, ale prezentuj jeszcze za due wahania formy – ocenia trener MKS-u. Zawody wygra UKS 11 Warszawa, który w finale pokona ubry Biaystok 38:19. Wicej informacji na www.wrzesnia.info.pl. RC


1 czerwca 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

27 Do wygrania kasa i prestiż

Sport

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Euro 2012 rusza za tydzień, a nasze konkursy startują już dzisiaj. Do wygrania są ciekawe i cenne nagrody.

 W pojedynku ze Zjednoczonymi Rychwał miłosławianie radzili sobie w tłoku, nie pozbywali się szybko piłki. Mecz wygrali, ale na nic to się zdało

Pojedynek Orlika ze Zjednoczonymi Rychwa okaza si jednym z najlepszych w sezonie. Miosawianie po objciu przed przerw prowadzenia potrafili utrzyma korzystny wynik. Do meczu ze Zjednoczonymi Orlik przystpi bez presji, bo spadek miosawian do A-klasy jest ju przesdzony. Jak si okazao, brak obcienia psychicznego mia znaczcy wpyw na gr gospodarzy, którzy nie pozbywali si szybko piki. W 30. min, po dorodkowaniu Dawida Wielgosika z rzutu ronego, Maciej Górna strzaem gow pokona bramkarza przyjezdnych. Po zdobyciu bramki Orlik nabra jeszcze wikszej pewnoci siebie, co szybko przynioso podwyszenie rezultatu. W 35. min prostopade podanie Gór-

Fot. RC

nasia otworzyo drog do bramki Radosawowi Piotrowskiemu. Po przerwie mecz si wyrówna, ale to Orlik w 73. min potrafi podwyszy na 3:0. W zamieszaniu podbramkowym przy odbitej pice najszybciej znalaz si Micha Ptasznik. W 78. min interweniujcy wlizgiem Pawe Juszczyk sfaulowa zawodnika goci, który w ocenie sdziego wychodzi na czyst pozycj. Za to przewinienie miosawianin zosta ukarany czerwon kartk. Kara bya podwójna, bo przyznany rzut wolny gocie zamienili na bramk. Zespó z Rychwau próbowa jeszcze odrobi straty, ale wszystkie celne strzay pewnie obroni Tobiasz Szczepaniak. RC Orlik – Zjednoczeni 3:1 (2:0)

Kibicom proponujemy udzia w dwóch zabawach. Pierwsza to konkurs SMS-owy. Kadego dnia mistrzostw bdzie mona wygra 100 z, typujc zwycizc pojedynku dnia. Ju od dzisiaj a do pitku 8 czerwca, do godz. 18.00, mona typowa wynik meczu Polska – Grecja. Jeeli typujemy zwycistwo Polski, wystarczy pod numer 7148 wysa SMS-a o treci Ww.p1. Jeeli przewidujemy remis, to miejsce 1 zastpuje x. Gdy obstawimy porak, to zamiast 1 wpisujemy 2. Koszt SMS-a to jedyne 1,23 z (z VAT). List pozostaych meczów, na których bdzie mona zarobi, opublikujemy za tydzie.

Nasza druga zabawa (Ekspert Euro 2012) bdzie polega na typowaniu zwycizców meczów na zamieszczonym poniej kuponie. W ramki naley wpisa 1 (zwycistwo zespou wymienionego na pierwszym miejscu), x (remis) lub 2 (zwycistwo ekipy z drugiego miejsca). Planujemy pod ten numer wysyamy SMS-a. pi takich konkursów. Bdzie mona Codziennie mona wygra 100 z wygra nagrod tygodnia (bon konsumpcyjny w Piwiarni Warka o wartoci 45 z oraz pozycje ksikowe Wydawnictwa Kropka), ale take triumfowa w caym cyklu. Jego zwycizca otrzyma cenniejsz nagrod, a jej wysoko bdzie zalee od zaangaowania sponsorów. Kupony mona przynosi do biura ogosze „WW” (Jana Pawa II 14) oraz do redakcji (Fromborska 18). Mona te przesya je mejlem (l.nowacki@wrzesnia.info.pl). Regulaminy konkursów na naszym portalu wrzesnia.info.pl. LEN

7148

Gas-320

Zwycięstwo na otarcie łez. Orlik spada w dół

Kupon konkursowy EKSPERT EURO 2012 Polska – Grecja Rosja – Czechy Holandia – Dania Niemcy – Portugalia Hiszpania – Włochy

[ [ [ [ [

Irlandia – Chorwacja Francja – Anglia Ukraina – Szwecja Grecja – Czechy Polska – Rosja

] ] ] ] ]

Kupony przyjmujemy do 7 czerwca

[ [ [ [ [

] ] ] ] ]

Moje imię i nazwisko: ......................... ......................... Telefon: .........................

Zaprasza na EURO 2012!!! ‡7UDQVPLVMDPHF]yZ QDWHOHZL]RUDFK ‡6SHFMDOQHPHQXNLELFD ‡/LF]QHNRQNXUV\L]DEDZ\

5H]HUZDFMDSLZLDUQLD#ZDUNDZU]HVQLDSO

603-206-999

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport • Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA IV liga, kolejka XXVIII Victoria Września – SKP Słupca Grom Wolsztyn – Dąbroczanka Pępowo Obra 1912 Kościan – Victoria Ostrzeszów Kasztelania Brudzew – Centra Ostrów Wlkp. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. – LKS Gołuchów CKS Sparta Konin – LKS Ślesin Biały Orzeł Koźmin – Stal Pleszew Płomyk Koźminiec – Korona Piaski 1. Ostrovia Ostrów Wlkp. 2. Centra Ostrów Wlkp. 3. Płomyk Koźminiec 4. SKP Słupca 5. Obra 1912 Kościan 6. Victoria Ostrzeszów 7. Grom Wolsztyn 8. Victoria Września 9. Dąbroczanka Pępowo 10. Biały Orzeł Koźmin 11. Korona Piaski 12. LKS Ślesin 13. CKS Sparta Konin 14. Kasztelania Brudzew 15. LKS Gołuchów 16. Stal Pleszew

30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

69 63 58 52 51 49 41 39 36 34 32 32 31 31 25 22

Król strzelców 25 bramek – Tomasz Adamczyk (Centra)

3:2 2:2 1:0 0:4 6:4 1:1 4:1 0:1

68-30 71-30 76-29 48-42 43-30 55-44 45-39 49-60 45-58 54-65 39-57 50-72 33-43 37-60 39-57 31-67

Klasa okręgowa Kolejka XXVIII, 26.05.2012 Orlik Miłosław – Zjednoczeni Rychwał Polonia Golina – Górnik Kłodawa Olimpia Koło – Znicz Władysławów Czarni Ostrowite – Błękitni Helenów GKS Sompolno – Polanin Strzałkowo ZKS Zagórów – Warta Krzymów Warta Eremita Dobrów – Tulisia Tuliszków Wicher Dobra – Polonus Kazimierz Biskupi 1. Olimpia Koło 28 63 2. GKS Sompolno 28 61 3. Warta Krzymów 28 56 4. Górnik Kłodawa 28 47 5. Znicz Władysławów 28 46 6. Polanin Strzałkowo 28 45 7. Błękitni Helenów 28 42 8. Warta Eremita Dobrów 28 40 9. Polonia Golina 28 37 10. Polonus Kazimierz Biskupi 28 35 11. Tulisia Tuliszków 28 34 12. ZKS Zagórów 28 34 13. Zjednoczeni Rychwał 28 28 14. Wicher Dobra 28 25 15. Orlik Miłosław 28 17 16. Czarni Ostrowite 28 16

XXIX kolejka, 3.06.2012 17:00 Tulisia Tuliszków – Orlik

3:1 0:2 1:1 2:2 3:1 1:2 0:4 2:1 78-16 69-25 67-32 44-41 41-40 43-30 59-43 35-30 57-46 48-48 34-38 32-40 28-35 49-77 22-86 18-97

Klasa A, kolejka XXVIII Nałęcz Babiak – Płomień Nekla Sparta Orzechowo – ZKS II Zagórów Teleszyna Przykona – Wilki Wilczyn Hetman Orchowo – Warta Kramsk Zryw Dąbie – Orzeł Kawęczyn Strażak Licheń Stary – GKS Lisewo Orzeł Grzegorzew – Błękitni Mąkolno Grom Malanów – Warta Rumin 1. Hetman Orchowo 2. Płomień Nekla 3. Orzeł Grzegorzew 4. GKS Lisewo 5. Sparta Orzechowo 6. ZKS II Zagórów 7. Zryw Dąbie 8. Wilki Wilczyn 9. Teleszyna Przykona 10. Orzeł Kawęczyn 11. Strażak Licheń Stary 12. Grom Malanów 13. Błękitni Mąkolno 14. Warta Kramsk 15. Nałęcz Babiak 16. Warta Rumin

28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28

1:6 0:2 5:3 9:0 0:3 1:7 1:0 6:1 69 60 54 53 46 45 43 41 39 38 37 35 27 23 22 17

87-27 67-32 63-43 61-48 68-46 54-38 73-55 54-60 59-67 49-49 55-70 58-52 41-64 27-63 34-82 35-89

XXIX kolejka, 2.06.2012 17:00 Płomień Nekla – Teleszyna Przykona 17:00 GKS Lisewo – Sparta Orzechowo

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Krzysztof Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl; Marika Wojtela, ul. Chrobrego 15, tel. 61 640 24 25. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10 400

Liga wiejska, V kolejka Sędziwojewo – Ostrowo Szlacheckie 2:0 Grzybowo – Chwalibogowo 0:4 Kaczanowo – Białężyce/Chocicza Wielka 0:3 (wo) Kaczanowo – Chwalibogowo 0:3 (wo) 1. Chwalibogowo 2. Ostrowo Szlacheckie 3. Białężyce/Chocicza Wielka 4. Sędziwojewo 5. Grzybowo 6. Kaczanowo

5 13 16-2 5 9 12-10 5 9 14-11 5 7 6-5 5 6 6-10 5 0 0-16

Treningowy mecz Płomienia Chociaż neklanie na mecz z Nałęczem Babiak pojechali mocno osłabieni i bez ławki rezerwowych, osiągnęli zadziwiająco wysokie zwycięstwo. Wiele akcji Płomień przeprowadził z iście treningową swobodą. O tym, że Nałęcz nie będzie zbyt wymagającym przeciwnikiem, neklanie przekonali się już w 3. min, kiedy Łukasz Fechner po trafieniu z 18 metrów otworzył wynik spotkania. W 25. min Jakub Rudnicki skutecznie przelobował bramkarza. Chwilowy zryw miejscowych pozwolił im na zdobycie kontaktowego gola w 30. min. Pięć minut później Rudnicki świetnie uderzył z rzutu wolnego i Płomień ponownie prowadził dwiema bramkami. Po zmianie stron na listę strzelców goli wpisali się raz jeszcze Fechner z Rudnickim oraz Maciej Giżewski. Nałęcz Babiak – Płomień Nekla 1:6 (1:3) SIATKÓWKA PLAŻOWA Ruszyły eliminacje mistrzostw Polski W miniony weekend zawodniczki Orkana Września rozpoczęły rozgrywki siatkówki plażowej. Pierwszym turniejem były eliminacje mistrzostw Polski seniorek, rozegrane w Nowym Dworze Mazowieckim. Wystartowały cztery pary: Stasiak-Kędzior, Krawczyk-Nawrocka, BałażykGóral i Roszak-Bukowiecka. Dwie pierwsze były rozstawione na podstawie rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej z zeszłego roku, pozostałe musiały przebijać się przez eliminacje. Czyniły

to ze zmiennym szczęściem. Roszak i Bukowiecka nie przebrnęły eliminacji, natomiast Bałażyk i Góral musiały przebrnąć aż przez dwa stopnie rozgrywek. Wygrały dwa mecze i awansowały do turnieju głównego. W tym nasze trzy duety uzyskały bardzo dobry wynik. – Już dawno nasza para nie uczestniczyła w niedzielnych spotkaniach – cieszył się trener Tomasz Bakoś. – Zajęte lokaty (piąta para Stasiak-Kędzior i siódma Krawczyk-Nawrocka – przyp. red.) trzeba uznać za duży sukces. Miejsce 13. wywalczone przez parę Bałażyk-Góral to największa niespodzianka. Ta para po raz pierwszy wystartowała w turnieju seniorek, przeszła przez eliminacje i nawiązała walkę z parami rozstawionymi. W turnieju w barwach łódzkiego SMS wystartowała też Jagoda Gruszczyńska. Wrześnianka wraz ze swoją partnerką zajęła drugie miejsce. Już w najbliższą niedzielę i poniedziałek odbędzie się finał wojewódzki juniorek. Wystartuje w nim sześć par Orkana Września. Wrześnianki nie zagrają w Zabrzu Barażowy turniej makroregionalny, w którym można było uzyskać kwalifikacje do udziału w mistrzostwach Polski w minisiatkówce, okazał się ostatnim dla reprezentantek UKS Spartakus. Wrześnianki swój życiowy sukces zakończyły na czwartym miejscu w stawce siedmiu drużyn. PIŁKA KOSZYKOWA Koszarek z Treflem przełamał fatum Prokom Sopot i Trefl Gdynia są już po czterech finałowych meczach decydujących o mistrzostwie Polski. Czwarty został rozegrany w czwartek już po zamknięciu naszego numeru, dlatego nie możemy podać jego wyniku. W trzecim gdynianie pod wodzą Łukasza Koszarka – wychowanka MKS Września – odnieśli przekonujące zwycięstwo 83:57. Ważniejsze jest jednak to, że Trefl przełamał w końcu serię 11 kolejnych porażek z lokalnym rywalem. Wrześnianin zagrał bardzo dobre zawody: asystował, zbierał, przechwytywał i zdobył aż 15 punktów.


PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 27

Orlik wygrywa, a mimo to spada z klasy okrÄ&#x2122;gowej

PiĹ&#x201A;ka koszykowa, s. 26

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 25

Wygrali warszawiacy. WrzeĹ&#x203A;nianie mieli sporego pecha

Victoria zakoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A;a sezon. Czy byĹ&#x201A; udany dla klubu?

PiĹ&#x201A;ka noĹźna â&#x20AC;&#x201C; IV liga, grupa poĹ&#x201A;udniowa: Victoria WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; SKP SĹ&#x201A;upca 3:2 (1:1)

Rezerwowi zaskoczyli Victoria bez szeĹ&#x203A;ciu podstawowych zawodnikĂłw zasĹ&#x201A;uĹźenie pokonaĹ&#x201A;a Ĺ&#x203A;wietnie spisujÄ&#x2026;cy siÄ&#x2122; SKP SĹ&#x201A;upca. Leszek Nowacki

W sobotnie popoudnie na boisku przy KosynierĂłw z rĂłnych powodĂłw nie wybiegli: David Topolski, Dariusz Stachowiak, Bartosz Nowicki, Maciej Lisiecki, Kamil Gut i Mateusz Bigosiski. Trzon zespou zdoaa zastpi modzie. Tak skutecznie, e pewnie wywalczya trzy punkty, zdobya trzy gole, stworzya wiele sytuacji, zostawia na boisku duo zdrowia, a przede wszystkim... zaimponowaa kibicom. â&#x20AC;&#x201C; Przyjechalimy do Wrzeni po trzy punkty. Od pocztku zagramy wysokim pressingiem â&#x20AC;&#x201C; zapowiada przed meczem Waldemar Przysiuda, szkoleniowiec SKP, a jeszcze

pĂł roku wczeniej trener i zawodnik Victorii. Pocztek pojedynku zdawa si potwierdza zapowiedzi Przysiudy. Supczanie zdobyli gola ju w 4. min meczu. Utrata bramki nie sparaliowaa Victorii, ktĂłra odwanie szukaa swoich szans. W 9. min Micha GĂłralski rzuci pik za lini obrony do wybiegajcego Kazimierza Konieczki. Ten jednak mao precyzyjnie lobowa wychodzcego bramkarza. Do wyrĂłwnania doszo po 30 minutach gry. Po wymianie poda midzy Hubertem Hypkim i Jakubem Groszkowskim do piki dopad Maciej Matuszak i umieci futbolĂłwk w siatce. Victoria nie zamierzaa zadowala si remisem. W 43. min prawym skrzydem urwa si dobrze tego dnia dysponowany Pawe Zieliski, dorodkowa na Ăłsmy metr bramki supczan, a Konieczka dooy gow. Pika przesza jednak nad poprzeczk. Co nie udao si przed przerw, stao si faktem tu po jej zakoczeniu. W 46. min Zieliski rzuci pik na dugi supek, gdzie dopad j Groszkowski. Gow i na raty 19-latek pokona bramkarza rywali. Victoria wysza na prowadzenie. Trener Przysiuda w czasie pierwszej poowy reagowa bardzo emocjonalnie, motywujc swoich pikarzy. W przerwie narzeka: â&#x20AC;&#x201C; Gramy

fatalnie. Moi zawodnicy zobaczyli juniorĂłw i myleli, e ju wygrali. Po stracie drugiej bramki zrezygnowany szkoleniowiec usiad na awce rezerwowych. Supczanie w niczym nie przypominali zespou, ktĂłry odniĂłs sze kolejnych zwycistw. Nie potrafili stwarza sobie sytuacji strzeleckich pod bramk Tobiasza Nowickiego. Tych nie brakowao za to zawodnikom trenera Aleksandra Stachowiaka. Po kilku prĂłbach dopili swego, strzelajc trzeciego gola. W 82. min pit do Bartosza Pawlaczyka zagra Mateusz Duszyski, a wrzesiski pomocnik strzaem z 20 metrĂłw znalaz pice drog do siatki. Siedem minut pĂł niej za rk Bartomieja Melewskiego w polu karnym arbiter odgwizda jedenastk. Pewnym egzekutorem okaza si Micha Goliski. W ostatnich fragmentach meczu wrzenianie wiczyli umiejtno utrzymania korzystnego wyniku. Z powodzeniem. W druynie Victorii nie byo tego dnia sabych punktĂłw. ZespĂł przeszed zaskakujc metamorfoz. Ciepe sowa nale si przede wszystkim najmodszym wrzenianom. Skad Victorii: Nowicki â&#x20AC;&#x201C; Melewski, Przybylski, GĂłralski, Dederko â&#x20AC;&#x201C; Hypki, Zieliski, Groszkowski (60. Duszyski), Pawlaczyk, Matuszak (72. Stachowiak) â&#x20AC;&#x201C; Konieczka GoĹ&#x203A;cie nie przebierali w Ĺ&#x203A;rodkach, by zatrzymaÄ&#x2021; wrzeĹ&#x203A;nian. Bezskutecznie. Maciej Matuszak chwilÄ&#x2122; po tym faulu zdobyĹ&#x201A; Ĺ&#x201A;adnego gola Fot. LEN (58. Buczkowski).

Reklama

Pyzdrskie Centrum Taekwondo w czoĹ&#x201A;Ăłwce W miniony weekend w RybnikuBoguszowicach odbyĹ&#x201A;y siÄ&#x2122; XXI Mistrzostwa Polski JuniorĂłw w Taekwondo. Na tatami udanie zaprezentowali siÄ&#x2122; zawodnicy Marcina Grzybowskiego.

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.

W mistrzostwach kraju wzio udzia 128 zawodnikĂłw z 34 klubĂłw, w tym czworo reprezentantĂłw UKS PCT Pyzdry. Najbliej medalu by Dariusz Grala, ktĂłry w walce sportowej w swojej kategorii wagowej uplasowa si na pitym miejscu. Darkowi nie poszo ju tak dobrze w ukadach formalnych â&#x20AC;&#x201C; w tej konkurencji zosta sklasyfikowany na 15. miejscu.

SzĂłsta lokata w walkach przypada Joannie Zwolenkiewicz. W ukadach nasza jedyna dziewczyna uplasowaa si na 15. pozycji. Dwunastym miejscem w walkach zadowoli si Bartosz Ewertkowski. Damian Szczepaski zaj 13. lokat w ukadach formalnych, a w walce sportowej zosta sklasyfikowany oczko niej. â&#x20AC;&#x201C; cznie zdobylimy 12 punktĂłw do Systemu Sportu Modzieowego i znale limy si na 22. miejscu w klasyfikacji klubĂłw. Ju w najbliszy weekend liczn reprezentacj jedziemy do Nowej Rudy, na Mistrzostwa Polski JuniorĂłw Modszych. W tej miejscowoci pod Kodzkiem wystartuje 10 naszych zawodnikĂłw â&#x20AC;&#x201C; zapowiada Grzybowski. LEN

 Zawodnicy PCT z trenerem Marcinem Grzybowskim (z lewej)

Fot. archiwum


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

1 czerwca 2012 NR 22 (1152/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

SPECJALISTA

od hipotek i kredytĂłw

NOWE OSIEDLE ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska

Kre-300

www.aberto.pl tel. 500-063-120

zaprasza w dniach 8 czerwca - 1 lipca 2012

na WIECZORKI KIBICA serwujemy:            ! 

ZakoĹ&#x201E;czenie I Etapu budowy - czerwiec 2012

UWAGA - rozpoczÄ&#x2122;ta sprzedaĹź mieszkaĹ&#x201E; w budynkach II, III i IV etapu

1S[ZKEČ&#x2021;t8ZCJFS[t;BNJFT[LBK

OKAZJA ! Oferujemy 4-pokojowe mieszkanie i 2 lokale uĹźytkowe w nowym budynku przy ul. Fromborskiej Bd-380

Gas-321

Atrakcyjne mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe

608 490 295, 61 438 68 26

ZAPISY DZIECI

Edu-461

      

2,5; 3; 4; 5 i 6 â&#x20AC;&#x201C; letnich oraz 2 â&#x20AC;&#x201C; letnich (rocznik: 2010)

NA ROK SZKOLNY 2012/13 NASZA OFERTA:

5h â&#x20AC;&#x201C; bez czesnego w godzinach od 8-13.00, tCF[PHSBOJD[FÇŠD[BTPXZDITUBÂ&#x2019;BPQÂ&#x2019;BUB[Â&#x2019; tIQPCZUVE[JFDLBXQMBDĂ&#x2DC;XDF[Â&#x2019; tI[Â&#x2019;

XZČ&#x2C6;ZXJFOJF

W ramach opĹ&#x201A;aty staĹ&#x201A;ej: KBOHJFMTLJ UFBUS[ZLJMVCLPODFSUZ LPOLVSTZ[OBHSPEBNJ CBM JOOFBUSBLDKF SFMJHJB HJNOBTUZLBLPSFLDZKOB MPHPQFEJB QPNPDQTZDIPMPHJD[OPQFEBHPHJD[OB Dodatkowo pĹ&#x201A;atne przez rodzicĂłw: LBSBUF SZUNJLBEMB[BJOUFSFTPXBOZDI WiÄ&#x2122;cej informacji pod numerem tel. 61 4388-351 lub w sekretariacie przedszkola codziennie w godzinach 8-15 ZAPRASZAMY NA STRONÄ&#x2DC; INTERNETOWÄ&#x201E; PRZEDSZKOLA www.polnekwiatki.wrzesnia.pl

Przedszkole "Polne Kwiatki' w Gutowie MaĹ&#x201A;ym, ul. Centralna 20, tel./fax 61 43 88 351


2

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

1 czerwca 2012

www.wrzesnia.info.pl

fotografia.net.pl sklep internetowy Â&#x201E; Tapicer przyjmie uczniĂłw, 601-783-781

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pĹ&#x201A;ytkarzy i do dociepleĹ&#x201E; 725-495-088

NOWE W PROMOCJI I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36 Ah - 220 Ah motocyklowe; za 100 kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 100 zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019, 724-074-025

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do sklepu spoĹźywczego z grupÄ&#x2026; inwalidzkÄ&#x2026;, 603-036-860 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; samodzielnych fachowcĂłw do montaĹźu Ĺ&#x203A;cian GK i suďŹ tĂłw systemowych, malarzy, szpachlarzy. Kontakt od pn-pt 9:00-16:00, 512-343-494 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer samochodowo-meblowy, Stasiewskiego 16, 501-027-680 Â&#x201E; Zatrudnimy kierowcĂłw z doĹ&#x203A;wiadczeniem handlowym na samochody dostawcze tel. 519-195-495 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; szuka wokalistki 511-439-992 Â&#x201E; ZlecÄ&#x2122; wykonanie ogrodzenia, 601-335-248

NAUKA Â&#x201E; CHEMIA korepetycje, przygotowanie do matury, 889-364-019 Â&#x201E; J. francuski, 503-717-192 po 16.00 Â&#x201E; JÄ&#x2122;zyk angielski: nauczanie, korepetycje, 787-137-007 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy. Tel. 784-058-209 Â&#x201E; MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA - korepetycje, matura, 880-072-421

Pra-1602

ZATRUDNI:

wykwalifikowane

szwaczki

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Audi A 4, 2004 r., 502-565-201 Â&#x201E; Auto - ZĹ&#x201A;om ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw, wystawiamy zaĹ&#x203A;wiadczenia, odbiĂłr auta gratis. MielĹźyn WieĹ&#x203A; 20, tel. 509-277-286; 694-900-071 Â&#x201E; AUTOSKUP - zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwke! 888-751-461

CV i list motywacyjny prosimy kierowaÄ&#x2021; na adres mailowy: alior.partner1@gmail.com

Â&#x201E; Panda 2004 r. 1,1 I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel 664-888-353 Â&#x201E; Peugeot 106, 98 r., 5d, stan bdb, 725-425-026 Â&#x201E; Peugeot 307 SW 2,0 HDI 136 km 2006 r. opel corsa B 1,7 isuzu 2000 r. Ĺ&#x203A;wieĹźo zarejestrowany, cena do negocjacji 880-564-566 Â&#x201E; Peugeot kombi 406, 98 r., 665-091-158 Â&#x201E; Punto, 2004 r., 3d, 798-305-046 Â&#x201E; Renault scenic, 1,6 + gaz, 98 rok, 606-839-065 Â&#x201E; SKUP SAMOCHODĂ&#x201C;W CAĹ YCH I USZKODZONYCH; SPRAWNYCH I NIESPRAWNYCH; PĹ ATNE OD RÄ&#x2DC;KI; ODBIĂ&#x201C;R WĹ ASNY; UMOWA DO WYREJESTROWANIA; 508-085-181 Â&#x201E; SKUPUJEMY WSZYSTKIE SAMOCHODY; STAN I ROCZNIK OBOJÄ&#x2DC;TNY; PĹ ATNE GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x201E;; DOKUMENT DO WYREJESTROWANIA; ZAPEWNIAMY ZWROT UBEZPIECZENIA; 512-532-154

Zomowanie pojazdĂłw

GAZ

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Mechanika samochodowa WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokale na biura 20 i 50 mkw, centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 600-939-029NOWA SIEDZIBA SKLEP MOTOCYKLOWY â&#x20AC;&#x153;SELECTâ&#x20AC;? WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szeroka 11 Czynne pn-pt 10-18, sob 10-14

            ! "  #$%!#$ & $$$

Kontakt: ' (& )  "(790-457-620 "(601-444-881 "( 601-751-160

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam 532-549-762 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Gutowo MaĹ&#x201A;e, 661-238-976 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki, od 34 zĹ&#x201A;/mkw, 602-632-372 Â&#x201E; GierĹ&#x201A;atowo. Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; przemysĹ&#x201A;owÄ&#x2026; 13,5 ha. OKAZJA 9 zĹ&#x201A;/mkw. Tel. 604-692-736 Â&#x201E; HIPOTECZNE KREDYTY - FACHOWO TEL. 511-074-467 Â&#x201E; KREDYT HIPOTECZNY- umĂłw siÄ&#x2122; na bezpĹ&#x201A;atnÄ&#x2026; konsultacjÄ&#x2122; ze specjalistÄ&#x2026; od sp. kredytĂłw hipotecznych! KF Pro Concept, tel. 508-158-111, ul. Fabryczna 44â&#x20AC;? Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 516-050-450 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; garaĹź (przy Pomie , Amice) 600-139-259 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt powyĹźej 1000 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt rolny lub gospodarstwo, tel. 600-280-509 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty rolne lub gospodarstwo, 506-566-828 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; przy drodze gĹ&#x201A;Ăłwnej, 888-155-253 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; 1- 2 ha lub maĹ&#x201A;e gospodarstwo rolne w okolicy WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; lub gospodarstwo, 880-383-997 Â&#x201E; Lokal do wynajÄ&#x2122;cia 40 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 667-108-054 Â&#x201E; Mieszkanie 59,1 mkw, KoĹ&#x203A;ciuszki, I piÄ&#x2122;tro wewnÄ&#x2122;trzne sprzedam, 61-4366-471 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia, 606-551-125 Â&#x201E; MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw - posiadam do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowy 602-626-980 Â&#x201E; Nekla, sprzedam, 2-pokojowe mieszkanie, bezczynszowe, 502-710-366 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; kupiÄ&#x2122;, 506-566-828 Â&#x201E; Pilnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; w Kosewie z prawem zabudowy, uzbrojonÄ&#x2026;, 663-641-041 Â&#x201E; Podstolice, dom 500 mkw, stan surowy zamkniÄ&#x2122;ty, dziaĹ&#x201A;ka 4790 mkw, 602-382-698 Â&#x201E; Pomieszczenia do wynajÄ&#x2122;cia w Centrum Handlowym Kadena od 35 do 120 mkw. Tel. 601-727-372 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia TANIO pomieszczenia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni (Kadena) o powierzchni od 30 do 100 mkw na sklepy- biura. 601-727-372

BON SPRZEDA mieszkania:

 4 pok, 76 mkw, III p, 792 322 442 4 pok, 60 mkw, I p, okolica; 692 398 002 3 pok, 54 mkw, parter, okolica; 792 322 442 3 pok, 65 mkw, II p; 792 322 442 2 pok, 48 mkw, II p, centrum; 792 322 442 2 pok. 54 mkw, II p, centrum; 505 979 599

domy:

85/300 mkw; 100/1850 mkw; 120/700 mkw; 140/1150 mkw, 140/300 mkw w zab. szeregowej; kamienica w centrum, 600 mkw, Âź  322 442 100/420 mkw nad Jez. Powidzkim, 692 398 002

  792 322 442

lokale

Sa-436

SEKWENCYJNY

tel. 63 2768-462, 604-992-402

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowy 94 mkw z wyposaĹźeniem Nekla, 503-126-503

Nowa Galeria Polonia

www.select-shop.pl

Pra-1640

WTRYSK

  

Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia lub sprzedam pawilon handlowy WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kolejowa, 500-039-165 Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia mieszkanie w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 3 pokojowe mieszkanie umeblowane, WrzeĹ&#x203A;nia, 530-418-520 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź, Kutrzeby 7, 603-868-615 Â&#x201E; DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA hala 200 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; - magazyn, Psary Polskie, 663-962-117 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 40 mkw z witrynÄ&#x2026; 500-063-120 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 84 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, parter z parkingiem, ul. DĹ&#x201A;ugosza 22, 507-033-432

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie hotelowe w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w Marzeninie, 75 mkw, garaĹź, dziaĹ&#x201A;ka, po remoncie, 888-372-815 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 604-959-753 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenie warsztatowe na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026;, handlowÄ&#x2026;, produkcyjnÄ&#x2026;, siĹ&#x201A;a, wod-kan Ĺ&#x161;roda Wlkp. 502-495-003 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia zakĹ&#x201A;ad fryzjerski z wyposaĹźeniem, 61-4388-738 Â&#x201E; Dom, 79.000 zĹ&#x201A;. Psary Polskie, 61-4376-036 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 396 mkw, Szosa Witkowska, 505-071-464 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana, WÄ&#x2122;gierki, 661-918-640

CzÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do Motocykli & SkuterĂłw Akcesoria Motocyklowe OdzieĹź - Kaski - Obuwie Tuning Ponad 45 tys. art. w ofercie

INSTALACJE

   

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

 

Sa-453

Miejsce pracy: WrzeĹ&#x203A;nia i Ĺ&#x161;roda Wielkopolska.

Â&#x201E; Opony motocyklowe, nowe, uĹźywane, swiatopony.pl, 888-155-253

PROMOCJA

PlacĂłwka Agencyjna

Doradca Klienta

Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Nissan almera 1,6, 97 r., 500-236-783 po 16

61 4366 232, 609 538 301

Â&#x201E; CC 700, 95 r., 886-703-209 Â&#x201E; Cinquecento 700, 96 r., 692-653-009 Â&#x201E; Clio 92 r., CC 95 r., 602-513-380 Â&#x201E; DORADCA KREDYTĂ&#x201C;W HIPOTECZNYCH 511-074-467 Â&#x201E; Ford escort kombi, 96 r., 1,6 16 V, 605-600-987, 605-965-905

Alior Banku poszukuje osĂłb na stanowisko

AKUMULATORY

Skup zomu

ALKA MODA Sp. z o.o. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PrzemysĹ&#x201A;owa 3/3A tel. 693 390 490

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; KAĹťDY SAMOCHĂ&#x201C;D Z INSTALACJÄ&#x201E; GAZOWÄ&#x201E; LUB BEZ LUB DIESEL;MOĹťE BYÄ&#x2020; BEZ OC I PRZEGLÄ&#x201E;DU; DOJAZD GRATIS; DOKUMENT DO URZÄ&#x2DC;DU; WYSOKIE CENY; 888-353-184 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; zarejestrowanÄ&#x2026;, 508-355-443 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; SEAT LEON; ROCZNIK 1999 - 2005 ; 508-085-181 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki, 601-757-165, 605-074-623 Â&#x201E; Mondeo MK3, 2005 r., 2,0 TDCI, klimatronik, alarm, radio cd sterowane w kierownicy, ESP, ABS, el. szyby, c.z, halogeny, 726-619-043

Â&#x201E; Sprzedam BMW E 36, 1,6, 98 r., granatowy, 7.000 zĹ&#x201A;, 888-394-190 Â&#x201E; Sprzedam clio 1,6, 99 r., 726-902-063 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at cinquecento 700, 97 r., 606-401591 po 14.00 Â&#x201E; Sprzedam ford focus kombi 2004 r. 1,8 TDCI krajowy, 61/438-21-48 Â&#x201E; Sprzedam ford focus kombi, 02 r., GHIA, TDCI, 668-120-335 Â&#x201E; Sprzedam opel astra II kombi, 99 r., 2,0 TD, 669-920-360 Â&#x201E; SPRZEDAM OPEL MERIVA 1,7 DTI, 2003 R., 721ď&#x161;ş366ď&#x161;ş912 Â&#x201E; Sprzedam passat 1,8, 98 r., srebrny, 785-960-412 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 HDI kombi, 2004 r. 508-054-521 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; campingowÄ&#x2026;, citroen xsara picasso, skuter, 691-376-026 Â&#x201E; Sprzedam renault twingo 2004, 502-408-813 Â&#x201E; Sprzedam silnik golf III, 1,9 D, 781-880-605 Â&#x201E; Sprzedam skuter zipp, 2006 r. i czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci zamienne, 900 zĹ&#x201A;, 796-887-051 Â&#x201E; Sprzedam tanio ďŹ at punto II, 2001, LPG + benzyna, 6.300 zĹ&#x201A;, 500-039-165 Â&#x201E; Sprzedam tanio peugeot 206, 1,4 TDI, 2001 r. peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 504-028-463 Â&#x201E; Sprzedam tico, 97 r., skoda felicja, 96 r., gaz, 721-938-654 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,4, CDI, 93 r.srebrny, 697-023-695 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 1,0, 92 r., TANIO 721-844-586 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 1,4, 2000 r., 508-610-233 Â&#x201E; Tico 2000, 603-353-317 Â&#x201E; Toyota hiace ciÄ&#x2122;Ĺźarowo-osobowa 2008 salonowa 2,4 D 602-658-516

Roz-988

PRACA Â&#x201E; Agencja ochrony zatrudni osoby z orzeczeniem o niepeĹ&#x201A;nosprawnoĹ&#x203A;ci bÄ&#x2026;dĹş rentÄ&#x2026; inwalidzkÄ&#x2026; do pilnowania obiektu w Nekli. 531-533-200 Â&#x201E; Avon 0 zĹ&#x201A;, 504-126-269 Â&#x201E; Avon, 501-108-618 Â&#x201E; Dwie osoby podejmÄ&#x2026; pracÄ&#x2122; fizycznÄ&#x2026; typu sprzÄ&#x2026;tanie, mycie okien 889-551-132 Â&#x201E; Firma ALPIMO zatrudni do sprzedaĹźy bezpoĹ&#x203A;redniej. Atrakcyjne wynagrodzenie. Wymagane doĹ&#x203A;wiadczenie w handlu, Ĺ&#x201A;atwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w nawiÄ&#x2026;zywaniu kontaktĂłw, zaangaĹźowanie. Czas pracy regulowany przez pracownika. Tel. 61640-11-11 od pn. do pt. 9-16 Â&#x201E; KREDYTY HIPOTECZNE BEZ PROWIZJI 511-074-467 Â&#x201E; Mechanika samochodowego zatrudniÄ&#x2122;, 695-889-387 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; dekarza, 697-098-882 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do szycia tapicerki meblowej, wykwaliďŹ kowanÄ&#x2026; szwaczkÄ&#x2122;, 691-028-010 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pomoc domowÄ&#x2026;, kilkanaĹ&#x203A;cie godzin tygodniowo, 600-879-916 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; rzeĹşnika, dobre wynagrodzenie, 61-4365-133 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; szwaczkÄ&#x2122; do szycia tapicerki meblowej, WrzeĹ&#x203A;nia, 693-062-352; 669-368-300 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczennice w zawodzie krawcowa, 604-581-878 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie piekarz, 607-507-737 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnik wÄ&#x2122;dliniarz, 61-4385-852; 601-556-103 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie sprzedawca-magazynier, KoĹ&#x201A;aczkowo-WrzeĹ&#x203A;nia, 696-030-644 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie wulkanizator, 604-92-56-64 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw - wulkanizator, 61-4360-463 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw do zakĹ&#x201A;adu stolarskiego, 614363-496 wieczorem Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie elektryk, 501-623-440

Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad fryzjerski przyjmie uczennicÄ&#x2122;, 698-822-093 Â&#x201E; Zaniedbane ogrody doprowadzimy do stanu uĹźywalnoĹ&#x203A;ci, kopanie - koszenie, zakĹ&#x201A;adanie trawnikĂłw, 889-551-132 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; doĹ&#x203A;wiadczonego stolarza, tapicera, budowlaĹ&#x201E;ca, 600-354-337 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; elektr yk a budowlanego 784-318-075 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. CE kraj, 501-618-163 ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. CE, kraj, 783-987-350 Â&#x201E; Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; w miÄ&#x2122;dzynarodowym transporcie chĹ&#x201A;odniczym, 512-455-505 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122;, kat C+E w transporcie krajowym, tel. 665-550-509. Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; na weekendy kierowcÄ&#x2122;, 61-436-29-49 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; paniÄ&#x2026; do sklepu odzieĹźowego, wymagana praktyka, 512-812-487

Sa-471

Â&#x201E; LodĂłwka MIĹ&#x192;SK, meble kuchenne, aloesy lecznicze - doniczkowo, 662-657-540 Â&#x201E; Namiot, drzwi, 783-937-917 Â&#x201E; Sprzedam rower aluminiowy damski, mÄ&#x2122;ski, 606-907-216 Â&#x201E; Sprzedam rower i kolumny, 600-167-538 Â&#x201E; Sprzedam telefon Nokia X3, 691-376-026 Â&#x201E; Sprzedam wirĂłwkÄ&#x2122; i automat maĹ&#x201A;y, 511-601-840 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek i nosideĹ&#x201A;ko, 502-074-374 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122; skrz yniowÄ&#x2026;, 515-910-002 Â&#x201E; Tanio sprzedam mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122;, 693-119-585 Â&#x201E; WĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy, krzeseĹ&#x201A;ko, biurko, sofa, fotele, telewizor, 697-670-847

Â&#x201E; KREDYT SAMOCHODOWY- SZYBKO I PROFESJONALNIE, KF Pro Concept, tel. 516636-145, ul. Fabryczna 44.

  347 mkw; 939 mkw; 1000 mkw; 505 979 599 961 mkw; 1066 mkw; 19584 mkw; 4080 mkw Marzenin; 1085 mkw Nekielka; 692 398 002

!

mieszkanie 50 mkw, 2 pok.  mieszkanie 43 mkw, 2 pok, III p, 692 398 002 !" #

"$% $%&!& &

karczma; 140 mkw 792 322 442 lokal 25 mkw, centrum; 792 322 442 lokale, 153, 110 mkw; 505 979 599

Roz-1253

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie mechanik pojazdĂłw samochodowych, 601-791-454

WIOSENNE PORZÄ&#x201E;DKI


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, tel. 694-884-399 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, zbiĂłr rĂłwnieĹź prosto z pokosĂłw, 692-483-928 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 604-472-331

ZDZIECHOWA Maciory 3,80 + vat Knury 2,70 + vat Tuczniki 4,90 + vat Waga 90-150 kg OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub przelewem 1 dzieĹ&#x201E;

608 439 125, 609 218 648

Â&#x201E; Ĺ Ă&#x201C;ĹťKA - piÄ&#x2122;trowe i pojedyncze. Ceny producenta. TANIO, 609-628-930 Â&#x201E; Meble stylowe, livetime.pl Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - CENY PRODUCENTA. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, 603-641-081, www.mebleoblaczkowo.pl

%1231

4&#15672 8 7 . 

9 :;< 6= 

PODARUJÄ&#x2DC;)

Â&#x201E; Oddam gruz, szlakÄ&#x2122;, livetime.pl, 600-354-337 Â&#x201E; Oddam szczeniÄ&#x2122;ta (kundelki), 724-064-042

= >? 

))

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; â&#x20AC;?WIOSENNA PROMOCJAâ&#x20AC;?, Blacha T18, kolor niebieski, dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; na zamĂłwienie, II-gat., cena 19,00 zĹ&#x201A;/m2 + VAT, ZamĂłwienia powyĹźej 100 m kw cena: 18,00 zĹ&#x201A;/mkw + VAT. KrĂłtkie terminy. Kontakt: 604-589-462, Czerniejewo. Daszki na sĹ&#x201A;upki, pĹ&#x201A;ytki chodnikowe, meble Â&#x201E; ogrodowe (stal + drewno) 609-065-975 Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475

Sprawy spadkowe,   

 

Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267

.DQFHODULD:U]HÄ&#x2C6;QLD

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr krzeseĹ&#x201A; pokojowych, kuchennych. StoĹ&#x201A;y na wymiar. Meble tapicerowane, 788-503-649szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni Me-064

 !"#$%&' ( )*( *(*+

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 76 mkw, 3 piÄ&#x2122;tro, 4 pok. KoĹ&#x203A;ciuszki, 880-785-861

,- ./0 rIQVĂ?YMC YFPKW\CMWRW rNWDRT\NGYFPK

KREDYTY decyzja w 10 min   

Kre-296

Â&#x201E; Sprzedam stary dom z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 1800 mkw we Wszemborzu z warunkami zabudowy, 509-036-462

Â&#x201E; LodĂłwki, zamraĹźarki, pralki, wirĂłwki, zmywarki, wypaĹźarki, kosiarki, rowery, mikrofale, krajalnice, Ĺźyrandole, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, TV, wieĹźe, stoĹ&#x201A;y, Ĺ&#x201A;awy, dywany, chodniki, okapy, materace, Ĺ&#x201A;óşka polowe, leĹźaki, koĹ&#x201A;dry, Ĺ&#x203A;piwory, foteliki samochodowe i biurkowe, walizki, klatki, zlewy, wĂłzki, monitory, stoliki RTV, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, odkurzacze, rozdrabniacze do gaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zi, masaĹźery, wiatraki, namioty, maszyny do szycia, opiekacze, klimatyzatory, 788-561-222, 61-4274-341

SZAFY DLA CIEBIE

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 68 mkw, WrzeĹ&#x203A;nia, 501-092-749

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 54 mkw, tel. 662-272-732

Â&#x201E; Odsprzedam wĂłdkÄ&#x2122; 120 szt. (0,5l); soki 30 szt. (2l); coca cola 36 szt. (1,75l), posiadam FV zakupu, 726-117-877 Â&#x201E; Okna grzejniki uĹźywane z Niemiec, 608-346-440 Â&#x201E; Optima, poĹźyczki, 600-244-847 Â&#x201E; POĹťYCZKA CHWILĂ&#x201C;WKA 507-801-461

Â&#x201E; Firma Cztery Pory Roku, Fabryczna 6, WrzeĹ&#x203A;nia - sprzedaĹź kostki brukowej. Â&#x201E; Gitary, keyboardy i inne instrumenty ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 7, WrzeĹ&#x203A;nia Â&#x201E; K R Ă&#x201C; T KO T E R M I N O W E P O Ĺť YC Z K I 507-801-461 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; drewno do przetarcia, 604-452-249 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maszyny stolarskie, 604-452-249

  

 ! "#$% $61 437 63 78 &$&&'($&&

PIASEK ĹťWIR

660 517 289

Â&#x201E; Przesiewana czarna ziemia, Ĺźwir, podsypka, maĹ&#x201A;e iloĹ&#x203A;ci od 3 ton, 693-717-889 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; gruz i ziemiÄ&#x2122; z wykopu, 691-379-347 Â&#x201E; Rocznica â&#x20AC;&#x153;Nocnej Zmianyâ&#x20AC;?. Flagi narodowe z kirem wywieĹ&#x203A;, 798-564-340 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - srebra, zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, dewocjonalia, stare zabawki, róşnoĹ&#x203A;ci, wysokie ceny, 694834-800, 61-4245-037 Â&#x201E; Sprzedam 15-letnie thuje, 25 szt., tanio, 516-043-950 Â&#x201E; Sprzedam 3 arkusze blachy, 127-250, 668-751-717 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ĂłdkÄ&#x2122; wiosĹ&#x201A;owÄ&#x2026;, 4-osobowÄ&#x2026;, praktycznie nieuĹźywanÄ&#x2026; wraz z wĂłzkiem, 503-004-648 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;yty wiĂłrowe, 518-489-829 Â&#x201E; Sprzedam podĹ&#x201A;ogÄ&#x2122; barlineckÄ&#x2026; 21 mkw bukowa (cherry) 59 zĹ&#x201A;, oraz drzwi wewnÄ&#x2122;trzne nowe z futrynami, pojedyncze sztuki 506-034-016 Sprzedam przyczepÄ&#x2122; kempingowÄ&#x2026; z przedÂ&#x201E; sionkiem + 2 stoĹ&#x201A;y z krzesĹ&#x201A;ami w bdb stanie, 509-064-426 Â&#x201E; Sprzedam siatkÄ&#x2122; ogrodzeniowÄ&#x2026; wraz ze sĹ&#x201A;upkami drewnianymi szlifowanymi, 691284-257, 603-959-976 Â&#x201E; Sprzedam solidne plandeki 6x3, doskonaĹ&#x201A;e do rolnictwa i budownictwa, 691-751-801 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek widĹ&#x201A;owy TOYOTA, 4,5t, 510-864-538 Â&#x201E; Sprzedam zmywarkÄ&#x2122; szerokÄ&#x2026; do zabudowy, 350 zĹ&#x201A;, 601-736-232 Â&#x201E; SPRZEDAĹť ROWERĂ&#x201C;W I FOTELIKĂ&#x201C;W NA ROWERY, duĹźy wybĂłr, Bierzglinek Bukowa 50 Â&#x201E; SprzedaĹź, przeglÄ&#x2026;d, naprawa kosiarek do trawy i maszynek do ciÄ&#x2122;cia ĹźywopĹ&#x201A;otu Fabryczna 32 (w podwĂłrzu), 601-444-020 Â&#x201E; SzkĂłĹ&#x201A;ka drzewek i krzewĂłw ozdobnych,TRZMIELINKAâ&#x20AC;? Zieliniec 664-702-651 606-484-096 Szukam koleĹźanki do wspĂłĹ&#x201A;pracy w prywatÂ&#x201E; nym mieszkaniu w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, wysokie zarobki, zakwaterowanie, 667-413-310 Â&#x201E; W zamian za opiekÄ&#x2122; nad starszÄ&#x2026; osoba podarujÄ&#x2122; mieszkanie, 607-735-755

USĹ UGI #06'0;

+056#.#%,'6'.'9+<;,0' +5#6'.+6#40'/7.6+411/

#7;8>

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; siedliskowÄ&#x2026; 3002 mkw w WÄ&#x2122;gierkach, 697-591-616 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; we WrzeĹ&#x203A;ni ok. 1200 mkw z mediami, 515-910-002 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; - WrzeĹ&#x203A;nia ul. Kopernika, 6022 mkw, (moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; podziaĹ&#x201A;u na 5 dziaĹ&#x201A;ek), 90 zĹ&#x201A;/1mkw, 600-922-091 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, centrum, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki (woda, prÄ&#x2026;d): budowlanÄ&#x2026; 1000 mkw Nowy Folwark i siedliskowÄ&#x2026; lub mniejsza w Goniczkach 663-962-117 Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 1200-1700 Â&#x201E; mkw, 788-503-649 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SĹ&#x201A;omowie, po 1100 mkw, 45 zĹ&#x201A;/m kw, 608-480-078 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SokoĹ&#x201A;owie 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni. Okazja. PrÄ&#x2026;d, woda na dziaĹ&#x201A;ce, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki ogrodowo-budowlane, 2x500 mkw, ul. Witkowska, 605-681-177, 666-388-444 Â&#x201E; Sprzedam gospodarstwo rolne (budynki + 2,77 ha ziemi), tel. 61-4241-338 Â&#x201E; Sprzedam lub wydzierĹźawiÄ&#x2122; dwa bary nad jeziorem powidzkim w Przybrodzinie. tel. 609982- 375; 667-999-083 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe, 53 m kw, I p., ul. SĹ&#x201A;owackiego 796-755-986 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, 53 mkw, III p., balkon, 660-517-621 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 36 mkw, I piÄ&#x2122;tro, Konopnickiej, 696-555-665 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw + dziaĹ&#x201A;ka 550 m kw BiaĹ&#x201A;epiÄ&#x2026;tkowo 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 60 mkw, 3-pokoje, IV piÄ&#x2122;tro, PiastĂłw, 666-186-176 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw po kapitalnym remoncie w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw, Ip; 604-387-378

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 512-314-050

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr STOĹ Ă&#x201C;W I KRZESEĹ - Meble z Zachodu Fabryczna 32 (w podwĂłrzu)

/106#Ä&#x2019;756#9+#0+'0#24#9# Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22 m wynajem od 60 zĹ&#x201A;/godz. 502-974-584 Â&#x201E; AAA usĹ&#x201A;ugi transportowe, przeprowadzki, 668-429-138 Â&#x201E; ADAM - usĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, pĹ&#x201A;ytkarstwo, 695-511-525 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy, malowanie, szpachlowanie, 606-340-643 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; ANTENY TV SAT, montaĹźe 506-964-989 Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, Â&#x201E; kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 

   

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026; - kamyszek - cement i wapno - sprzedaĹź czarnej ziemi - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi transportowe

 

 

   

 !  " #$%&%'%(')*+,$'%)-$./(0(/ 1  ! ! 22 

!2! 3 4 0 !!  ! !! )56

.7.8.997:.99

 

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 61 43-66-105

+ 7;<9

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rekreacyjnÄ&#x2026; 482 mkw z domkiem, Ĺ ugi gm. Powidz, 508-198-310

Â&#x201E; SALETRA AMONOWA, sprzedaĹź, 1.320 zĹ&#x201A; brutto, 601-478-051

3

Â&#x201E; NUMIZMATYKA - zĹ&#x201A;oto - srebro - monety, SKUP - SPRZEDAĹť, ul. Ks. Laskowskiego 3, 511-616-666

7UN

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1250 m kw wszystkie media w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowalnÄ&#x2026;, blisko WrzeĹ&#x203A;ni, 663-243-471 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 61-4366-590 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 722-362-621 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Nekli ul. Dworcowa, 692-251-446 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 1048 mkw, Ĺ&#x161;roda Wlkp. od strony WrzeĹ&#x203A;ni, 608-076-906 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, Szosa Witkowska, 668-830-955

Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa produkcji niemieckiej, prasÄ&#x2122; kostkujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; john deere 336, tel. 888-501-747 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 7.000 mkw z moĹźliwoÂ&#x201E; Ĺ&#x203A;ciÄ&#x2026; przeksztaĹ&#x201A;cenia 601-756-085 Â&#x201E; Sprzedam gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bosza, pĹ&#x201A;ug PHX + waĹ&#x201A; cambela; Ĺ&#x203A;lizg do prasy Z-224, 604-501-715 Â&#x201E; Sprzedam halÄ&#x2122; udojowÄ&#x2026; 10 stanowisk, 510-864-538 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; 300 kg i kopaczkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw, 694-551-629 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, 6 miesiÄ&#x2122;cy, cielna HO, 61-4378-257 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; ok. 5t, 61-4365-894 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, komplet aparatĂłw z podstawÄ&#x2026; do prasy Z224, 603-310-948 Â&#x201E; Sprzedam kabinÄ&#x2122; czeskÄ&#x2026; do C360, 798-305-046 Â&#x201E; Sprzedam kombajn bizon rekord 601-450-569. 655-437-345 Rawicz Â&#x201E; Sprzedam loszki hodowlane WBPxPBZ 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta i warchalki, 798-305-046 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta szt. 10, 781-880-605 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; tandem 12,5 t. 505-216-374 Â&#x201E; Sprzedam pustaki ĹźuĹźlowe, 723-409-877 Â&#x201E; Sprzedam siano - maĹ&#x201A;a kostka, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; - maĹ&#x201A;a kostka, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; baloty, 513-532-023 Â&#x201E; Sprzedam URSUS C 360 3P, 86 r.,siewnik POZNANIAK 2,70m, obsypnik do ziemniakĂłw 5 radĹ&#x201A;owy 727-512-629 Â&#x201E; Sprzedam ursus C360 i brony bardzo ciÄ&#x2122;Ĺźkie 5 szt. 61-4383-306 Â&#x201E; Sprzedam zgrabiarkÄ&#x2122; 7 gwiazdowÄ&#x2026;, 696-981-924 Â&#x201E; Sprzedam ziemiÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 0,75 ha okolice MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, 601-578-180 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne i paszowe, 607-666-809 Â&#x201E; Ĺ&#x161;ruta sĹ&#x201A;onecznikowa 37% biaĹ&#x201A;ka, 1090 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki granitowej, pozbrukowej, i kamienia polnego, 502-565-201

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2

+ 7;=8

Â&#x201E; Sprzedam duĹźy garaĹź z piwnicÄ&#x2026; na ul. Culica 5c, 2 okna, woda, kanalizacja, Ĺ&#x201A;agodny zjazd z przeznaczeniem na usĹ&#x201A;ugi lub handel 724074-025, 695-946-876

Â&#x201E; CiÄ&#x2026;gnik URSUS C330, 85r, stan BDB, 696-299-182â&#x20AC;? Â&#x201E; Kombajn zboĹźowy CLAAS MEKATOR 3m, i inne maszyny 608-751-315, 61-425-72-04 Â&#x201E; KukurydzÄ&#x2122; kiszonÄ&#x2026; 20-30 ton sprzedam, cena 120 zĹ&#x201A;/t, 505-111-131 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; parnik wÄ&#x2122;glowy, 506-263-208 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; SIEWNIK POZNANIAK 601-729-483 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C330, C360, MTZ I PRZYCZEPY, 601-729-483 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; 1- 2 ha lub maĹ&#x201A;e gospodarstwo rolne w okolicy WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; Maska do 360 uĹźywana, kolumnÄ&#x2122; kierowniczÄ&#x2026; do C360, przĂłd uĹźywany do C360, 798-305-046 Â&#x201E; Mocznik PuĹ&#x201A;awski, 1595 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si SĹ&#x201A;upca, Ceglana 22; 787-322-222; 63-275-45-71 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne, otrÄ&#x2122;by Ĺźytnie, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Pasza tucznikowa, 1190 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Przyczepa D47, 3-stronny wywrot, Ĺ&#x201A;adowacz cyklop 86 r., 693-379-900 Â&#x201E; Remonty maszyn rolniczych, przerĂłbki, dorabianie osprzÄ&#x2122;tu, dorabianie i regeneracja czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 601-969-983

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 608-505-716

Bd-258f

Â&#x201E; Sprzedam dom z atrakcyjnym ogrodem 3 km od WrzeĹ&#x203A;ni 662-177-933 Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkami gosp. i stawem, 607-113-205 Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkiem gospodarczym i sadem (50 drzew owocowych) na dziaĹ&#x201A;ce 44 ary, 60-400 SĹ&#x201A;upca Marcewek 52, 2 km od jez. powidzkiego, 1 km od Stadniny Mieczownica, cena 130.000 zĹ&#x201A;, tel. 501-008-750, 602-338-479 Â&#x201E; Sprzedam dom z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 2600 mkw, Bierzglinek, 795-415-325 Â&#x201E; Sprzedam dom, 500-063-141 Sprzedam dom, Bierzglinek, 601-589-758 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam domek w SkorzÄ&#x2122;cinie 532-549-762

ROLNICZE

Rol-219

Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy w Przyborkach dzwoniÄ&#x2021; po 18.00. 609-903-606, 514-014-0

Â&#x201E; Sprzedam tonÄ&#x2122; ozimej pszenicy, 663-554-441 Â&#x201E; Sprzedam wygodny, praktyczny dom, 600-354-337 Â&#x201E; SUPER OFERTA Pilnie sprzedam 2 nowe mieszkania w GnieĹşnie - 53,28 mkw i 56,17 mkw, ceny bardzo konkurencyjne, 505111-085; 501-793-500 Â&#x201E; Tanie dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 608-706-184 Â&#x201E; Tanio sprzedam zakĹ&#x201A;ad produkcyjny przy ul. Brzozowej, 791-810-515 Â&#x201E; Warsztat samochodowy wydzierĹźawiÄ&#x2122;, 508-355-443

Rol-221

Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenia na sklep, gabinety lekarskie, biuro o powierzchni 100 mkw, 180 mkw i 360 mkw w centrum WrzeĹ&#x203A;ni przy ul.3 Maja z duĹźym parkingiem, 515-168-844 Â&#x201E; Posiadam mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia przy ul. Culica 3j w bloku, kawalerka, 700 zĹ&#x201A; + opĹ&#x201A;aty, kaucja 1.500 zĹ&#x201A;, 604-487-650, 600-045-174 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw na pokoje przy ul. Grunwaldzkiej, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam 3-pokojowe w bloku na KoĹ&#x203A;ciuszki, 692-725-514 Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjne dziaĹ&#x201A;ki na wsi, 604-671-060

Roz-1232

1 czerwca 2012


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Ciesielstwo - dekarstwo, kompleksowo dachy, 880-414-938 Â&#x201E; Ciesielstwo, dekarstwo, 784-418-262 Â&#x201E; Cyklinowanie i usĹ&#x201A;ugi remontowe, tel. 506-034-556 Â&#x201E; Cyklinowanie, ukĹ&#x201A;adanie paneli, parkietĂłw, desek parkietowych, barlineckich, wykĹ&#x201A;adzin, pĹ&#x201A;ytek dywanowych, tarasĂłw drewnianych, kompozytowych itp. Referencje, gwarancje, rachunki 608-701-989 Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg 505-149-502 Czyszczenie tapicerki meblowej, dywaÂ&#x201E; nĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3 zĹ&#x201A;/mkw 604-381-253 Â&#x201E; Dekarstwo, grzanie papy, 781-078-263

Â&#x201E; FOTOGRAFIA Ĺ&#x161;LUBNA, 722-323-279, http:// www.plener.aq.pl/ Â&#x201E; Fotografia Ĺ&#x203A;lubna, najwyĹźsza jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 504-288-103 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103 Â&#x201E; GEODETA, 609-344-691 Â&#x201E; Hydraulik, 666-543-570 Â&#x201E; Kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 606-908-695 Â&#x201E; Koszenie trawnikĂłw, porzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, wystawiamy FV, 505-991-313 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;yta GK, ocieplenia, pĹ&#x201A;ytki, kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 667-108-054

A. Kubiak t

Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, gipsowanie, panele, konkurencyjne ceny 726-659-989, 602-472-569

Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438 www.johnyshop.pl Â&#x201E; DJ - zabawy, wesela, 788-362-646 Â&#x201E; Dj jubileusze, osiemnastki, wesela, 602-677-753

Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - PRODUCENT. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, www.mebleoblaczkowo.pl, 603-641-081

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863 Â&#x201E; Docieplenia, remonty - tanio 691-015-103 Â&#x201E; Domofony, alarmy, kamery. Monitoring sklepĂłw, posesji, firm, montaĹź - serwis, 509-490-402

Â&#x201E; Mycie okien, 792-875-145 Â&#x201E; NAGROBKi, remonty; 606-631-423

Â&#x201E; DOMOFONY, montaĹź serwis, 507-046-362

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, 606-340-643 Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, podbitka, szpachlowanie, itp., 509-273-322 Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, szpachlowanie, regipsy. Wieloletnie doĹ&#x203A;wiadczenie, 604-192-278 Â&#x201E; Ocieplenia budynkĂłw szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;yta GK, 788-038-579 Â&#x201E; Papy termozgrzewalne, 784-418-262

Usl-198

SERWIS RTV

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie. Usuwanie grzybĂłw i zaciekĂłw. Tanio, fachowo, 695-731-374

Â&#x201E; Duet muzyczny 695-476-712 Â&#x201E; Egzotyk-Bud parkiet egzotyczny, tarasy, pĹ&#x201A;ytki, pĹ&#x201A;oty, ogĂłlnobudowlane, 661-072-800 Â&#x201E; Elektroinstalacje 608-234-863 Â&#x201E; ELEKTRYK 662-627-856 Â&#x201E; Fin Bud budowa domĂłw, garaĹźe, magazyny itp., 601-379-147

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410

Â&#x201E; PROFESJONALNIE TYNKI MASZYNOWE, GIPSOWE, CEMENTOWOď&#x161;şWAPIENNE, ZEď&#x161;ş WNÄ&#x2DC;TRZNE I WEWNÄ&#x2DC;TRZNE 516ď&#x161;ş079ď&#x161;ş942 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw tel. 601-727-372 Â&#x201E; Projekty budowlane, nadzory, 61-4371350, 695-545-816 Â&#x201E; Przegrywanie kaset VHS na pĹ&#x201A;yty DVD, 61-640-24-24 Â&#x201E; Remonty, 880-273-305 Â&#x201E; ROZBIĂ&#x201C;RKI, WYWĂ&#x201C;Z GRUZU, 662-600-089 Â&#x201E; Schody z drewna, 785-120-222 Â&#x201E; Skrzypek - oprawa Ĺ&#x203A;lubĂłw, jubileuszy i imprez rodzinnych 608-120-111 Â&#x201E; SprzedaĹź i zakĹ&#x201A;adanie kostki pozbrukowej i granitowej. 601- 727-372 Â&#x201E; Stawianie domĂłw i ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 787-270-481 Â&#x201E; STUDIO FOTOGRAFICZNO-FILMOWE - wesela, komunie, imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe www. akadr.pl, 501-129-833 Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli podĹ&#x201A;ogowych i Ĺ&#x203A;ciennych, 508-855-848 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli, 607-856-441 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 605-556-379 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 692-969-424 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 728-965-079 Â&#x201E; Tanie usĹ&#x201A;ugi dekarskie, 603-215-744 Â&#x201E; TĹ&#x201A;umacz przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;y j. niemieckiego, korepetycje, ElblÄ&#x2026;ska 17, 61-640-34-95

WEXEL

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi kominiarskie, czyszczenia, odbiory, opinie, Piotr KaĹ&#x201A;uĹźny, 607-507-567 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; i ogĂłlnobudowalne, 502-081-851, 502-081-852 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi kosmetyczne w domu klienta, ceny konkurencyjne 883-719-429 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi minikoparkÄ&#x2026; 604-646-787 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi stolarskie: schody, drzwi, 603-362-915 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe do 500 kg i do 800 kg, 1 euro paleta, 516-043-950

F#,$#%# ,$#H17

J 7H&1F#

+)(++

Â&#x201E; VIDEO - FOTO FULL HD - Mazurkiewicz. Zaufaj doĹ&#x203A;wiadczeniu - przegrywanie z VHS na DVD, 502-582-976, 61-4360-765 Â&#x201E; Videofiilmowanie + fotografia, ceny promocyjne, przegrywanie kaset, 601-262-268

Â&#x201E; WIDEOFILMOWANIE + ZDJÄ&#x2DC;CIA, www.plener. aq.pl/ 603-400-249 Â&#x201E; Wynajem busa, 8 + kierowca, 503-330-314 Â&#x201E; Wynajem rusztowaĹ&#x201E; 691-015-103

Pogotowie Kanalizacyjne Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

WUKO i spirale elektro-mechaniczne tel. 602-227-666/24 godz.

Usl-485

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

 

Usl-444

+)E

NA IMPREZY 

  

Usl-400

'$!$'-' -0!"1$!$'-' '%'2'**34'**

+ 

r

, =@

= 

C @

 > ? 

   

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET 511-439-992 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, piasek, Ĺźwir przesiewany, usĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, 504-051-696

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta rasy owczarek australijski, www.zulajo.pl, 508-584-645

HOBBY 

 

 

!

LEKARSKIE Â&#x201E; DIETETYK - 609-370-503 Â&#x201E; MasaĹź klasyczny, profesjonalnie i tanio, 793-666-926 Â&#x201E; MasaĹź rehabilitacja dojazd do pacjenta, 510-063-961

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Naprawa komputerĂłw u klienta w domu, niskie ceny 602-472-569, 726-659-989 Â&#x201E; SERWIS KOMPUTEROWY Z DOJAZDEM, LAPTOPY NOWE UĹťYWANE AKCESORIA, NAWIGACJE, LASKOWSKIEGO 5, 695-926-796 Â&#x201E; Sprzedam komputer, 696-843-236 Â&#x201E; TANIO. Naprawa komputerĂłw w domu klienta, 794-343-799

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Anka zaprasza 10-20; 883-099-817 Â&#x201E; Atrakcyjne dziewczyny, 782-501-581

KSERO D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

+ 7;=>

Roz-859

Usl-054

*OOB

, . @Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863

Â&#x201E; Pan dla PaĹ&#x201E; 787-944-515

Oprawa muzyczna tel. 604-479-053 e-mail: deptula2@vp.pl

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED, 502-423-869 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Ligretta, 886-220-155, 502-050-563 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny videofilmowanie, 788-362-646

Â&#x201E; NADIA, 663-613-094

508 067 342 DISC 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia Warszawska 33 JOCKEY ul.www.karcher-wrzesnia.pl wesel i imprez okolicznociowych

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZ YCZNY BELC ANTO, 500-029-180

 

Â&#x201E; WAKACJE W BUĹ GARII HOTEL*** 100 M OD MORZA, CZERWIEC I WRZESIEĹ&#x192;, CENA ZA POKĂ&#x201C;J 4ď&#x161;şOSOBOWY 30 EUR / DOBÄ&#x2DC; 506ď&#x161;ş566ď&#x161;ş641

www.firma-chochlik.pl

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny - CzĹ&#x201A;owiek Orkiestra. Profesjonalna obsĹ&#x201A;uga uroczystoĹ&#x203A;ci. 782-871-320, www.solo1.com.pl

DOWĂ&#x201C;Z KARMY DO KLIENTA

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie 696-888-102

Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm

tel. 61-4388-829 509-365-337

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny â&#x20AC;&#x153;SZAFA GRAâ&#x20AC;?, 696-608-810

Skl-675

Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne, remonty, ocieplenia, peĹ&#x201A;na wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka, 61-4365-379, 506-912-109

Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 632755-193, 602-390-489 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad murarski: murowanie, tynkowanie, klinkier, 500-029-183 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie pozbruku i granitu.UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; CAT, 601-793-970, 726-065-097 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO, 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EďŹ&#x20AC;ect - music 606-121-357

ww-204

Â&#x201E; Budowa i ocieplanie domĂłw, remonty, 722-362-621

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej - Werbud - tel. 693-342-688 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 783-154-737 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 666-716-442 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i kamienia, schody, grile 665-03-71-71 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane - murowanie, tynkowanie, klinkier, ocieplenia, 605-296-001 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ciesielsko-dekarskie, 662-422-639 UsĹ&#x201A;ugi elektryczne, pomiary elektryczne, Â&#x201E; 606-908-695

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. (61) 640-01-01

ATIZ

Kre-129a

Â&#x201E; BezpĹ&#x201A;atny odbiĂłr zuĹźytego sprzÄ&#x2122;tu AGD, RTV itp., rĂłwnieĹź zĹ&#x201A;om, tel. 692-390-274

Â&#x201E; PielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, koszenie trawy kosiarkÄ&#x2026; i kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026; 604-381-253 Â&#x201E; PomogÄ&#x2122; w zakĹ&#x201A;adaniu i pielÄ&#x2122;gnowaniu ogrodĂłw, 728-250-106 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, koszenie trawnikĂłw, 512-435-014 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie i pielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, wertykulacja, koszenie 663-811-577 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie i pielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, wertykulacja, koszenie 663-811-577 Â&#x201E; POSADZKI maszynowo; zacierane mechanicznie, www.mixo.net.pl, 605-408-725 Â&#x201E; Posadzki betonowe wykonywane maszynowo, 606-128-033 Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 697-428-561 Â&#x201E; Pranie dywanĂłw, tapicerki samochodowej, fotele, pufy, wypoczynki (dojazd do klienta). Faktura VAT, 664-702-651 Â&#x201E; Profesjonalne sprzÄ&#x2026;tanie mieszkaĹ&#x201E;, domĂłw, pomieszczeĹ&#x201E; handlowych i usĹ&#x201A;ugowych, porzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, 607-095-192

#7=>;

Â&#x201E; Auta do Ĺ&#x203A;lubu 696-021-567 Â&#x201E; Autolaweta, tarnsport, wynajem, 668-429-138 Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel automatyki do bram ďŹ rmy FAAC (serwis) tel. 601-727-372

Â&#x201E; Fin-Bud szpachlowanie, malowanie, tapeta, panele, pĹ&#x201A;ytki, regips, 601-379-147 Â&#x201E; Firma budowlana podejmie wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122; - docieplenia, remonty, 691-015-103

Usl-401

USĹ UGI

www.wrzesnia.info.pl

Inn-486c

1 czerwca 2012

Usl-476

4

SRÂ&#x203A;\F]NL JRWĂ?ZNRZH !5 --"-6-7 $!8%,3#9. !" #$%&'*+

% %/22::2;::

 +D)*E

 

 


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Oferujemy: - atrakcyjne warunki wynagradzania       && '& ''() *+/2479:7/ ;  (&<= < > '<? &' tel. (61) 661-82-55

ZATRUDNI

Pra-1643

t narzÄ&#x2122;dzia, elektronarzÄ&#x2122;dzia t ogrĂłd t spawalnictwo

SPRZEDAWCÄ&#x2DC; WYMAGANIA: wyksztaĹ&#x201A;cenie min. Ĺ&#x203A;rednie, doĹ&#x203A;wiadczenie w branĹźy Kontakt:

BIMEX, ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 14, WrzeĹ&#x203A;nia e-mail: Bimex_rn@post.pl RafaĹ&#x201A; Nowak W przypadku zĹ&#x201A;oĹźenia pisemnego CV prosimy o dopisanie klauzuli zezwalajÄ&#x2026;cej na przetwarzanie danych osobowych.

=äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z VNXS]äRPX 

Â&#x201E; Sprzedam ford escort kombi, 95 rok, benzynagaz, 695-532-107 Â&#x201E; Sprzedam ford focus 2001, 607-340-838 Sprzedam ford transit 97 r., brak przeglÄ&#x2026;du i oc Â&#x201E; 2.200 zĹ&#x201A;, 669-932-411 Â&#x201E; Sprzedam golf III, 96 r., 514-350-832 Â&#x201E; Sprzedam kawasaki 85 r., 783-017-273 Â&#x201E; Sprzedam kemping, 502-291-303 Â&#x201E; Sprzedam matiz, 602-735-979 Â&#x201E; Sprzedam motor jawa, zabytek, 58 rok, tel. 600-562-704 Â&#x201E; Sprzedam nissan micra, 99 r., czarny, klimatyzacja, al. felgi, ABS, c.z, 4xpp, 5000 zĹ&#x201A;, 508-858-316 Â&#x201E; Sprzedam nissan primera kombi, srebrny, 99/2000 r., 1,8 16V, 603-742-400 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 97 rok, 723-277-928 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,2, 96 rok, 662-032-855 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa, 1,0, rok 98, 660-072-075

         

!

Â&#x201E; Sprzedam opel meriva, 2003 r., 1,6, 608-240-671 Â&#x201E; Sprzedam opel omega, 92 rok, gaz, hak, stan dobry, 2.700 zĹ&#x201A;, 663-768-556 Â&#x201E; Sprzedam opel rekord, 1,8, 84 rok, benzyna + gaz, stan dobry, 660-375-725 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra kombi, 1,6, 97 r., nowa instalacja gazowa sekwencja, zarejestrowany, 511-429-975 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 106, 92 r., 504-669-344 po 17.00 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 205 D, 89 rok, 504-288-074 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 1,9D, 2000 rok, 602-393-463 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 SW, 2,0 HDI, 7 osobowy, 2003 r., 695-516-479 Â&#x201E; Sprzedam renault 19, 95 r., 725-073-868 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 1,2 benz. 96 r., 785-322-790 Â&#x201E; Sprzedam renault clio, 1,9 D, 99 r., 661-673-834 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, 2000 r., 1,9 DTI, 502-681-996 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, 2002 r., 1.4 benzyna, 502-681-996 Â&#x201E; Sprzedam renault traďŹ&#x192;c, 2007 r., 6 osobowy, klimatyzacja; sakwy skĂłrzane i obrotomierz do choppera, 604-633-760

- PROMOCJA CENOWA

F.H.U

MaWiD

Gutowo Wielkie 8 t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

SPRZEDAĹť KUPNO WYNAJEM Zapraszamy do skĹ&#x201A;adania ofert sprzedaĹźy i wynajmu nieruchomoĹ&#x203A;ci.

tel. 61 4377-228

Z NAMI SIÄ&#x2DC; UDA!

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowo-usĹ&#x201A;ugowy po generalnym remoncie o pow. 45 mkw (sala sprzedaĹźowa + magazyn+ pom. socjalne) na ul. Warszawskiej 12 cena najmu 1500zĹ&#x201A; TEL: 509-148-997 Â&#x201E; Dom do remontu z budynkami gospodarczymi na wsi na dziaĹ&#x201A;ce 3100 mkw sprzedam, 607-733-516 Â&#x201E; DOM W MIĹ OSĹ AWIU, 295.000 zĹ&#x201A;, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Gutowo MaĹ&#x201A;e, 888-155-250 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; MIESZKANIE ZA GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x2DC;, 501-773-255 Â&#x201E; LOKAL UĹťYTKOWY 75 mkw NA KALISKIEJ DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; LOKALE UĹťYTKOWE NA LAZUROWEJ, 20 zĹ&#x201A;/ mkw, www.niedzwiedzki.com /pano/36/ 669-111-071 Â&#x201E; MIESZKANIE NA SPRZEDAĹť 57,5 mkw - 155.000 zĹ&#x201A;, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Nekielka dom 120/4200 mkw, cena 320.000 Ĺ&#x203A;liczne miejsce. alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; NOWE DOMY W ZABUDOWIE SZEREGOWEJ, 349.000 zĹ&#x201A;, www.niedzwiedzki.com, www. facebook.com/szeregowce, 669-111-071 Â&#x201E; Od 1.07 do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2 pokojowe, umeblowane, 502-320-119 Â&#x201E; Pilnie sprzedam mieszkanie 78 mkw, KoĹ&#x203A;ciuszki, 600-522-552 Â&#x201E; PracujÄ&#x2026;ca, samotna matka poszukuje mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia, 667-752-791 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; ok, SÄ&#x2122;dziwojewa, Wegierek, 510-240-542 Â&#x201E; Sprzedam 10 ha w tym 5 ha stawy hodowlane, dziaĹ&#x201A;ka rolno-budowlana, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e, 604-337-043 Â&#x201E; Sprzedam dom w Orzechowie, 728-151-922 Â&#x201E; Sprzedam dom we WrzeĹ&#x203A;ni 135 mkw z budynkiem gospodarczym 100 mkw (przystosowanym pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026;) na dziaĹ&#x201A;ce 460 m kw, 604-781-495 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 720 mkw, Szosa Witkowska, 504-669-344 po 17.00 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1213 mkw, Gutowo Wielkie, 783-471-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Mikuszewie, o powierzchni ok. 800 mkw, 519-157-024 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Psarach MaĹ&#x201A;ych, 603-337-048 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122;, okoĹ&#x201A;o 18 mkw, tel. 601-092-713 Â&#x201E; Sprzedam lub wydzierĹźawiÄ&#x2122; dwa bary nad jeziorem Powidzkim w Przybrodzinie JadĹ&#x201A;o â&#x20AC;&#x17E;Na Skarpieâ&#x20AC;? dobrze usytuowane z przejĹ&#x203A;ciem na plaĹźÄ&#x2122;, ogrĂłdek konsumpcyjny o pow. 2500 mkw, 2 budynki, bilard oraz Skarpa, caĹ&#x201A;kowicie wyposaĹźone, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; mieszkalna z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; rozbudowy. tel. 609-982-375; 667-999-083 Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; mieszkanie wĹ&#x201A;asnoÂ&#x201E; Ĺ&#x203A;ciowe spĂłĹ&#x201A;dzielcze (47 mkw, bloki) na mniejsze- kawalerkÄ&#x2122;, 667-946-291 Â&#x201E; SPRZEDAM MIESZKANIE 4 POKOJOWE, CHROBREGO, PARTER www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 46,6 mkw, WrzeĹ&#x203A;nia, 605-601-052 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 50 mkw, Bugaj, 508-287-632 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w bloku 53 mkw przy ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej, 698-711-411 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie dwupokojowe, pow. ca 49 mkw na poddaszu - Kostrzyn Wlkp., ul. PĂłĹ&#x201A;wiejska 3A/F mieszkanie wykoĹ&#x201E;czone, gotowe do umeblowania, Ĺ&#x201A;azienka kompletna. Tel. 604-442-450, 600-333-060 Â&#x201E; SZYBKO I SKUTECZNIE SPRZEDAMY TWOJÄ&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020;, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Www.facebook.com/szeregowce Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; 3 pomieszczenia po 16 mkw na biura przy Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 695-926-796 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; halÄ&#x2122; lub stodoĹ&#x201A;Ä&#x2122; 798-230-023, 603-260-657 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie 2 pokojowe 57 mkw, cena 800 zĹ&#x201A;, 695-926-796 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; w centrum 2-pokojowe mieszkanie umeblowane i wyposaĹźone, tel. 501291788

ROLNICZE

WrzeĹ&#x203A;nia ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 2 (I piÄ&#x2122;tro) tel. 505-234-909 www.bartusnieruchomosci.pl

Â&#x201E; Kopaczka do ziemniakĂłw, rozdrabniacz Ĺ&#x201A;Ä&#x2122;cin, Neptun, 604-965-553

1,(58&+202°&,

7H&4#L6#5M#

#425P2:2%#

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4 61/ 436-63-41, 602-757-779

montaĹź, serwis, raty auto zastÄ&#x2122;pcze

r QS? - ?

Dom Gaz sp. z o.o.

r=  

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Gen. Sikorskiego 38 61 436-27-33, 436-29-49

Â&#x201E; Fitness z wyposaĹźeniem, Locum 602-757-779 Â&#x201E; Kwiaciarnia z wyposaĹźeniem, Locum 602-757-779 Â&#x201E; Aktualne oferty nieruchomoĹ&#x203A;ci: www.locumwojciechowska.pl, 602-75-77-79 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje dla klienta za gotĂłwkÄ&#x2122; mieszkanie do 45 mkw, Pilne! 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje domu dwurodzinnego do 350.000 we WrzeĹ&#x203A;ni, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom wolnostojÄ&#x2026;cy na LipĂłwce z warsztatem, cena 330.000 do negocjacji, 501-355-506 Alpi-plus sprzeda dziaĹ&#x201A;ki przy lesie w Â&#x201E; GierĹ&#x201A;atowie i Zasutowie od 35 zĹ&#x201A;/mkw, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda komfortowy, parterowy dom w Nekli. 490.000 www.alpi-plus.gratka.pl 501-355-506 Alpi-plus sprzeda mieszkanie w Nekli, Â&#x201E; 2-pok. garaĹź, cena: 85.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka w centrum. 330.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x203A;liczne mieszkanie na Culica 2-pok. 34 mkw z balkonem, 75 zĹ&#x201A; czynsz, 145.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus wynajmie 300 + 200 mkw pow. w centralnym budynku na rynku w Nekli, 501-355-506 Â&#x201E; ATRAKCYJNE DZIAĹ KI W PRZYBORKACH, MEDIA: P, W, G., 669-111-071, www.niedzwiedzki.com/pano/22/ Â&#x201E; ATRAKCYJNE OFERTY NA www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; BLIĹšNIAK NA Ĺ UĹťYCKIEJ WE WRZEĹ&#x161;NI, 316.000 zĹ&#x201A;, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia 40 mkw lub 70 mkw, 698-289-633 Â&#x201E; DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA 1, 2 i 3 POKOJOWE - NIEUMEBLOWANE!! www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia domek nad jeziorem powidzkim, 509-127-622 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka WrzeĹ&#x203A;nia, 535784-765, 61-4365-226

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw

694-667-625

Auto na gaz

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

5

?

 ? Q> ? =T @ @ 

Na sprzedaĹź

domy

%. ? - E

Czeszewo, PiÄ&#x2122;czkowo, Orzechowo, Gozdowo

 (EE()? ((*

www.locum-wojciechowska.pl

https://www.facebook.com/KropkaWydawnictwo

(QNKC

FQ5KCPQMKU\QPMK &QUVCYC)TCVKU VGN

+7;;8

!"##$#%!&

Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at siena 98, 1,4, 665-744-706

Â&#x201E; Sprzedam seicento 900, 99 r., p.p., alufelgi, 603-385-880 Â&#x201E; Sprzedam seicento, 2001 r., 609-302-398 Â&#x201E; Sprzedam skuter PEUGEOT VIVA CITY 50 cm3, 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam skuter, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam tanio alufelgi do mitsubishi, 660-494-151 Â&#x201E; Sprzedam tarpan honker 4x4, WD, 1,5 benzyna + gaz, 91, uszkodzony, 665-122-417 Â&#x201E; Sprzedam tico, 99 r., 889-571-100 Â&#x201E; Sprzedam volkswagen passat b5, 1,9 TDI, 1997 rok, 781-251-064 Â&#x201E; Sprzedam VW bus T3, 87, tanio, 691-844-031 Â&#x201E; Sprzedam VW golf II, 89 r., gaz, 693-772-841 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,4, TDI 2007 r., 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam VW polo1,2, benzyna 2009 r., 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam xsara picasso, 2002 r., Ĺ&#x203A;wieĹźo sprowadzona, 10.400 zĹ&#x201A;, 794-996-196, 792-042-522 VW passat 03/04 r., 1,9 TDI bezwypadkowy, Â&#x201E; stan bdb 793-030-597 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto 2004r., tel. 727-272-721

Roz-1067

 

Â&#x201E; Sprzedam CC 900, 98, 609-075-298 Â&#x201E; Sprzedam citroen C3, 1,4 HDI, 2007 rok, tel. 667-866-577 Â&#x201E; Sprzedam clio 99, tanio, 694-781-586 Â&#x201E; Sprzedam corsa 96, 5 drzwi, 607-634-219 Â&#x201E; Sprzedam corsa, 1,2 benzyna, 2004 r., 5d, b. wyposaĹźenie, 603-860-908 Â&#x201E; Sprzedam corsa, 93 rok, 1,5 TD ISUZU, 514-350-832 Â&#x201E; Sprzedam fiat brawo, 1,6, 2000 r., 5400 zĹ&#x201A;, 691-617-961 Â&#x201E; Sprzedam fiat punto 1,2, 75 KM, 95, 668-380-129

www.wrzesnia.info.pl

Roz-1065g

OPERATORĂ&#x201C;W

Â&#x201E; Sprzedam BMW E46, 1,9 benzyna, 98, 669-110-404

?7=>9

zatrudni:

Pra-1589

 

Sa-398

 

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Alufelgi 17â&#x20AC;? do golfa IV lub zamieniÄ&#x2122; na 15â&#x20AC;? 669-257-927 Â&#x201E; AUTOď&#x161;şKOMIS NEKLA SAMOCHODY Z IMď&#x161;ş PORTU TEL 500ď&#x161;ş614ď&#x161;ş490 WWW.AUTOď&#x161;şNEď&#x161;ş KLA.OTOMOTO.PL Â&#x201E; Elektromechanika, naprawa rozrusznikĂłw, alternatorĂłw, instalacji, 514-350-832 Â&#x201E; Fiat punto 95, 5 drzwi, 500-861-986 Â&#x201E; Ford ďŹ esta 1,4 TDCI, 2004 r. 11.900, opĹ&#x201A;acony, 511-847-135 Â&#x201E; GOLF I, 75 R., ATRAKCYJNY WYGLÄ&#x201E;D, 697ď&#x161;ş319ď&#x161;ş212 Â&#x201E; Nissan primera benzyna + gaz 2001 r., 790-229-281 Â&#x201E; Opel corsa 95 r. 663-524-375 Â&#x201E; Peugeot 206, 2,0 HDI SX, 2003 r. czarny, 3 drzwi, bogate wyposaĹźenie, 600-364-015 Â&#x201E; Peugeot 206, 2000 r., 728-376-572 Â&#x201E; Prostowanie felg aluminiowych i stalowych, 500-244-402 Â&#x201E; Przyczepka samochodowa, skuter yamaha, 698-277-513 Â&#x201E; Punto, 5d, 95 r., sprzedam, 501-557-681 Â&#x201E; Renault laguna 96 r. 2,0 bogate wyposaĹźenie, do opĹ&#x201A;at 600-347-045 Â&#x201E; Renault megane 1,5 DCI, 85KM, 130 tys. km, bogate wyposaĹźenie, 5 drzwi, X 2007 r., czarny, 15.000 zĹ&#x201A;, do opĹ&#x201A;at, gotowy do rejestracji, ksiÄ&#x2026;Ĺźka serwisowa, 61-436-19-16, 602-371-992 Â&#x201E; Renault megane 1,9 D 98 r. klimatyzacja, 694-601-071 Â&#x201E; Renault megane coupe lift 99 r. 1,6 16V klimatyzacja, stan bdb 5000 zĹ&#x201A; 664-761-697 Â&#x201E; Rover 400 2,0 TDI, 99 r., 603-775-238 Â&#x201E; Rover 45, 2,0 TD, 2001, sedan, 667-840-677 Â&#x201E; Seicento 1,1, 2000 rok, 888-170-144 Â&#x201E; Skoda fabia II kombi, 2010 r., salon Polska 608-399-393 Â&#x201E; Skup aut, 514-350-832 Â&#x201E; Skuter 50 stan bdb, tanio 61/438-12-88 Â&#x201E; Skuter automat, rozrusznik, 4-suw, 50 cm3, 2007 r. zarejestrowany, stan bdb, 1700 zĹ&#x201A; 664-761-697

Sa-484

PRACA Â&#x201E; Firma Twardy zatrudni fachowcĂłw do ociepleĹ&#x201E; tel. 602-214-386 Â&#x201E; Firma zajmujÄ&#x2026;ca siÄ&#x2122; remontami i wykoĹ&#x201E;czeniem wnÄ&#x2122;trz zatrudni fachowcĂłw, 697-768-962 Kobieta szuka pracy, np. chaĹ&#x201A;upnictwo, Â&#x201E; 693-772-841 Â&#x201E; Mechanik samochodĂłw ciÄ&#x2122;Ĺźarowych + kierowca C+E podejmie pracÄ&#x2122;, 697-270-169 Â&#x201E; Murarzy na klinkier- wyjazd, 502-589-329 Â&#x201E; Praca dodatkowa MÄ&#x2122;Ĺźczyzna z prawem jazdy kat. B z MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia tel 509-836-287 Â&#x201E; Praca w Holandii dla hydraulika prawo jazdy B, 693-207-615, +31/6139-85-344 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do zbioru truskawek 501-778-056 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; malarza-szpachlarza, 504-149-803 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarza, 601-467-234 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; PaniÄ&#x2026; do baru, 61-4388-924

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownikĂłw do ociepleĹ&#x201E;, 724-605-210 Â&#x201E; Restauracja Margeritta przyjmie do pracy kucharzy, kelnerĂłw. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w restauracji Rynek 24, WrzeĹ&#x203A;nia. Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem, 533-606-471 ZatrudniÄ&#x2122; do zaĹ&#x201A;adunku cukru na wagony, Â&#x201E; 660-537-963 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do zbioru truskawek, Chocicza MaĹ&#x201A;a 8, 61-4365-121 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fryzjera/rkÄ&#x2122; 662-578-592 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; w transporcie miÄ&#x2122;dzynarodowym C+E; 515-176-403 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kombajnistÄ&#x2122; na okres Ĺźniw, 721-402-785 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; murarza, 697-302-216 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; na 1/2 etatu kierowcÄ&#x2122; C+E, kraj, 603-776-612 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do prac ďŹ zycznych przy budowie sieci wodociÄ&#x2026;gowych, 503-628-255 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; w maĹ&#x201A;ej gastronomii z doĹ&#x203A;wiadczeniem 505-058-019 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; wykwaliďŹ kowanych pracownikĂłw do ociepleĹ&#x201E; za granicÄ&#x2026;- Niemcy, 661-237-601

6D

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownikĂłw budowlanych do pracy w delegacji, 602-684-536

Â&#x201E; Dwa jasne biurka po 50 zĹ&#x201A;/szt, 510-101-408 Â&#x201E; Ĺ awo-stĂłĹ&#x201A; brÄ&#x2026;zowy od 1,85 do 2,20m, 100 zĹ&#x201A;, 510-101-408 Â&#x201E; Sofa z okresu miÄ&#x2122;dzywojennego po renowacji 1300zĹ&#x201A;, 510-101-408 Â&#x201E; SPRZEDAM AKWARIUM 240L, 697ď&#x161;ş319ď&#x161;ş212 Â&#x201E; Sprzedam fabrycznie nowy telefon samsung GT-S5610, 509-341-743 Â&#x201E; Sprzedam kanapÄ&#x2122;, 507-508-740 Â&#x201E; Sprzedam komoda ciemny brÄ&#x2026;z drewniane fronty, 200x80x50- 200 zĹ&#x201A;, 510-101-408 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; wyposaĹźenie salonu fryzjerskiego, WrzeĹ&#x203A;nia, 696-082-928 Â&#x201E; Sprzedam nowÄ&#x2026; piĹ&#x201A;Ä&#x2122; tarczowÄ&#x2026; na kĂłĹ&#x201A;kach z silnikiem, 1, 5kW, 230W, Psary Polskie 164 Â&#x201E; Sprzedam rower gĂłrski EUROBIKE, stan bdb, 550 zĹ&#x201A;, 793-003-046 Â&#x201E; Sprzedam rower gĂłrski; TV 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam rowerki dzieciÄ&#x2122;ce 20â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 604-399-940 Â&#x201E; Sprzedam tanio grzejnik panelowy, dĹ&#x201A;. 1200 cm, 507-186-732 Â&#x201E; Sprzedam ubranka dzieciÄ&#x2122;ce do 104 cm, 694-726-655 Â&#x201E; Sprzedam wersalkÄ&#x2122; + 2 fotele w dobrym stanie, 350 zĹ&#x201A;, 503-141-550 Â&#x201E; Zestaw wypoczynkowy 3+2+1 (skĂłra- ciemny brÄ&#x2026;z) 450 zĹ&#x201A;, 510-101-408

Â&#x201E; Sprzedam audi A4, 1,9 TDI, 2001 r., 695-516-479 Â&#x201E; Sprzedam audi A4, 1,9 TDI, 96 rok, tel. 696-052-961

Sa-475

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; PaniÄ&#x2026; do sklepu spoĹźywczego we WrzeĹ&#x203A;ni CV proszÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 45 (ABC)

WIOSENNE PORZÄ&#x201E;DKI

7$1,(

1 czerwca 2012


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Oddam, a wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciwie sprzedam (za jedno zimne piwo) telewizor kineskopowy Philips, 21 cali, stan dobry. Tel. 508 374 224.

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; Ale szybka gotĂłwka - nawet 5000 zĹ&#x201A;! Proste zasady, bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident: 600-400-295. 7 dni w tygodniu 7:00-21.00 Â&#x201E; Drewno kominkowe, sosnowe w waĹ&#x201A;kach lub pociÄ&#x2122;te, 696-633-417 Â&#x201E; Komis Sukien Ĺ&#x161;lubnych, czyszczenie Zasutowo 508-850-745 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; uszkodzone kolumny altos, alton, milton, 600-519-382

PIASEK

Rol-192

Kontakt 603-742-419 oraz 609-448-718

- osiany (pĹ&#x201A;ukany - sortowany), - ostry - na betony, - podsypka, - kamyszek (róşnej granulacji), - czarna ziemia.

tel. 662-600-089

Roz-570

604-123-938

ĹťWIR

proponuje TYLKO W CZERWCU

;<( =>?@ 

B D (

7 + 1 GRATIS *+$,./&35 692-520-446

ZAKĹ AD TAPICERSKI WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 POLECA: tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDI NFCMJJLS[FTFÂ&#x2019; Me-055

RATY

  

/GDNGPCY[OKCT 5RT\ĂľV#)&

 =Q 

  *(+ f

**+E**

*+()  < ```

Â&#x201E; Sprzedam tanio nowy tapczan, 725-849-155 Â&#x201E; Sprzedam termin na przyjÄ&#x2122;cie weselne 08.09.2012 w Hotelu Kosmowski, 608-48-18-03 Â&#x201E; Sprzedam tokarkÄ&#x2122; do drewna 0,75 kW ze skrzyniÄ&#x2026; olejowÄ&#x2026; oraz heblarko-frezarkÄ&#x2122; 1.1 kW; duĹźy silnik trzyfazowy, 889-302-338 Â&#x201E; Sprzedam uĹźywane pralki, lodĂłwki, telewizory, rowery, kosiarki, 880-832-358 Â&#x201E; Sprzedam waĹ&#x201A;ki orzechowskie, tel. 667-216-317 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy w bdb. stanie, 667-116-013 Â&#x201E; Szybkie chwilĂłwki, 504-215-465 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 530-906-410

^ _) -.gg__b7/

USĹ UGI Â&#x201E; AAA TRANSPORT towarowy busem, przeprowadzki, kompleksowo, 781-609-342 Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; CIEKNIE CI BALKON, kolorowa izolacja balkonĂłw i tarasĂłw na ĹźywicÄ&#x2122;, 667-945-206 Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890

NAPRAWA AGD pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Â&#x201E; Hydraulika siĹ&#x201A;owa, regeneracja siĹ&#x201A;ownikĂłw, amortyzatorĂłw i paleciakĂłw. 62-025 Kostrzyn ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 68 Tel.608-441-493 Â&#x201E; Kompleksowe ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 606297-689, www.kozbruk.eu.interia.pl Â&#x201E; Kompleksowe wykaĹ&#x201E;czanie wnÄ&#x2122;trz, 511-996-649 Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka rozbiĂłrki, prace ziemne. WywĂłz gruzu, 606-297-689

Certyfikat MF 42033/10

 A Z Usl-403d

      !" #$ %&  '% '%& % $()$* (+* %"

!%" ,-./,.0/120

"#$ /3' "4

 !"# $ % & ' % ()

' ) ( ' $ *+()

$ * 

Usl-488 488

Â&#x201E; SprzedaĹź sprzÄ&#x2122;tu z Holandii + ROWERY; sprzedam ďŹ at ducato max 2,8D Dondajewskiego 10, 662-163-624

BIURO RACHUNKOWE

-./.7--/7 -

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

D)

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

1H17$2&F#H#5M1 s+PUVCNCELGGNGMVT[E\PG QFITQOQYG sCWVQOCV[MCFQDTCO ICTCÄ&#x201C;QY[EJKRT\GUWYP[EJ U\NCDCP[

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

sCPVGP[FQOQHQP[CNCTO[ sRTCEGMQPVTQNPQRQOKCTQYG DCFCPKCQMTGUQYG

J3JU& 4&F&72,#$7V E*D? (**(

2TQLGMVRQOKCTY[EGPC FQYĂ?\OQPVCÄ&#x201C;)4#6+5 sYYYOC[TQDRN

CHWILĂ&#x201C;WKI Q@VX

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

GOTĂ&#x201C;WKOWE !!!    do 5000 w 24 godziny    bez zgody 

500-517-527 513-325-325 1LHF]HNDM]DG]ZRĽWHUD]

Roz-1166

"] (

=^ & _`b77 B

< ' c ?

PROFESJONALNIE

27F#? "$#4L? :$6%&? $2H1L? 427&&1$L? ,#$#,1L? U$61MF&7&

sOGDNGMWEJGPPG sU\CH[YPĂľMQYGICTFGTQD[ sU[RKCNPKG sOGDNGDKWTQYG sOGDNGĂŁC\KGPMQYG

KAMIENIARSTWO

J=-Q

 @ @S

ZAPRASZAMY

4  ./

 

@

=> 

 

1J$2 )) %= 

Usl-271

+ 7;:

"#$%&"'()(naprzeciw WOK-u)

 = 

pn.-pt. 10.00-20.00 sb. 10.00-18.00

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

w Galerii Zdrowia i Urody â&#x20AC;&#x17E;Relaxâ&#x20AC;?

 *(

Ryba smaĹźona i gotowana oraz zupy, hot-dog, hamburger, piwo

D@ )F<D )<? 2 

?HJF? K2 ( )( (LLL

Nowy SALON FRYZJERSKI

Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane i drewno opaĹ&#x201A;owe, tel. 693-110-643 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane i silnik do uno 1,0, tel. 664-882-352 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, 63-2769-807

#7=>@

Â&#x201E; Oddam 6 letniego owczarka, najlepiej do stróşowania, 513-182-346 Â&#x201E; Oddam gruz i ziemiÄ&#x2122; na podwyĹźszenie terenu, 606-297-689 Â&#x201E; Oddam sofy, 500-867-057 Â&#x201E; Oddam szczeniÄ&#x2122;ta bernardyna w dobre rÄ&#x2122;ce, 603-558-089 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce 1-rocznego i 1,5-rocznego owczarka niemieckiego 880-316-804 Â&#x201E; Oddam wypoczynek, 509-154-678 Â&#x201E; PodarujÄ&#x2122; 3 koty 6 tygodniowe odpchlone, odrobaczone, Nekla, 533-188-921 Â&#x201E; PodarujÄ&#x2122; dwa maĹ&#x201A;e pieski, 506-624-860 Â&#x201E; PodarujÄ&#x2122; niskÄ&#x2026; starÄ&#x2026; lodĂłwkÄ&#x2122; i uĹźywanÄ&#x2026; niskÄ&#x2026; zamraĹźarkÄ&#x2122;, sprzÄ&#x2122;t sprawny, 507-186-732

ul. PiastĂłw 16 (byĹ&#x201A;y POM)

@D

) (F2 ?)D G'((2 = ) ) &

Â&#x201E; Sprzedam drzewo budowlane- kantĂłwki, 665-503-044 Â&#x201E; Sprzedam dwa przedĹ&#x201A;uĹźacze siĹ&#x201A;owe po 25 m (4 ĹźyĹ&#x201A;owe w gumie), 665-503-044 Â&#x201E; Sprzedam fotele, pufy, sofÄ&#x2122;, Ĺ&#x201A;awostĂłĹ&#x201A;, w bdb stanie, 788-060-903 Â&#x201E; Sprzedam kapturki na sĹ&#x201A;upki klinkierowe, cena 50 zĹ&#x201A;/szt., 605-943-061 Â&#x201E; Sprzedam kosiarki spalinowe, kosÄ&#x2122; spalinowÄ&#x2026;, zamiatarkÄ&#x2122; spalinowÄ&#x2026;, zmywarkÄ&#x2122; miele, rower damski, betoniarkÄ&#x2122; na 230 V, 667-218-111 Â&#x201E; Sprzedam kostkÄ&#x2122; granitowÄ&#x2026; 8x11x1/2, 25 ton, 691-597-511 Â&#x201E; Sprzedam rowery róşne 504-942-926, 61/4364-191

PODARUJÄ&#x2DC;

SmaĹźalnia ryb â&#x20AC;&#x17E;RYBKA â&#x20AC;&#x201C; BARâ&#x20AC;?

 @D

 ,

%\GTPKGLGYQ 

www.wrzesnia.info.pl

#7=@@

Â&#x201E; Ĺ&#x161;ruta sĹ&#x201A;onecznikowa 1090 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Tanio pĹ&#x201A;ug 4-skibowy obrotowy krone, 608-751-315

9;0#,'/ UXV]WRZDĂžW\SX./,1

Kos-073

Â&#x201E; SprzedaĹź odchowanych kurek, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 61-4382-218, 519-414-932

Â&#x201E; Ĺ eba pokoje do wynajÄ&#x2122;cia tel. 606-317-501 Â&#x201E; MebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122; tanio 781-156-794 Â&#x201E; OPTIMAď&#x161;ş POĹťYCZKI BEZ BIK, 513ď&#x161;ş091ď&#x161;ş886 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; restauracji na komunie 19.05.2013, 606-991-372 Â&#x201E; POĹťYCZKI, 501-276-246 (OD 7-18) Â&#x201E; PoĹźyczki, 515-278-256 Â&#x201E; PoĹźyczki, 666-060-761 Â&#x201E; Sprzedam 2 materace piankowe nowe 190x90x20 i 200x90x20 793-030-497 Â&#x201E; Sprzedam blaszak budowlany 2x3, Ĺ&#x201A;atwy do transportu, tel. 511-127-577

+ 799;

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grubera 3 m, poznaniak, dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa, prasÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuchowÄ&#x2026; sipma, 795-464-222 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; przyczepÄ&#x2122; czeskÄ&#x2026; 8-9 t, 512-133-832 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; stertnik do sĹ&#x201A;omy, 662-684-817 Â&#x201E; Naprawa instalacji elektrycznych, rozrusznikĂłw, alternatorĂłw, sprzÄ&#x2122;tu rolniczego, 514-350-832 Â&#x201E; Nawozy azotowe i wieloskĹ&#x201A;adnikowe, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Neptun 1989, mieszalnik 1 T, opryskiwacz zawieszany 400 l, pompÄ&#x2122; do opryskiwacza, 664-765-832 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne 885 zĹ&#x201A;/t, otrÄ&#x2122;by Ĺźytnie 835 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Polifoska 4 - 1650 zĹ&#x201A;/t, Polifoska 5 - 1725 zĹ&#x201A;/t, Polidap 18-46 - 2250 zĹ&#x201A;/t, SĂłl potasowa - 1890 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Prasowanie siana, sĹ&#x201A;omy, robienie sianokiszonek, prasa owijarka, przyczepa samozbierajÄ&#x2026;ca, 604-684-012 Â&#x201E; PrzedĹ&#x201A;uĹźka do tura, lejek, 604-965-553 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemie w dzierĹźawÄ&#x2122; ok, SÄ&#x2122;dziwojewa, Wegierek, 510-240-542 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a. Biernacki. PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026;, 665-368-541 Â&#x201E; Sprzedam 2 kojce porodowe dla macior, 605-943-061 Â&#x201E; Sprzedam 4 tony pszenĹźyta, 605-943-061 Sprzedam 8 jaĹ&#x201A;Ăłwek do zacielenia 666-959-515 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam byczki, WÄ&#x2122;gierki Lipowa 2, 785-180-845 Â&#x201E; Sprzedam C360, 86, 661-452-067 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik Pronar 82 A, 2004, 605-236-249 Â&#x201E; Sprzedam cielaki miÄ&#x2122;sne, 661-955-251 Â&#x201E; Sprzedam cielaki, 63-2769-807 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłweczkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026; 608-853-892 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, termin wycielenia 29 lipca, tel. 721-298-866 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; hodowlanÄ&#x2026; cielnÄ&#x2026; 605-235-941 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026; 605-235-941 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, 664-328-922 Â&#x201E; Sprzedam kombajn ziemniaczany, ANNA, 668-403-885 Â&#x201E; Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026; Famarol SĹ&#x201A;upsk, 668-112-170 Â&#x201E; Sprzedam kozÄ&#x2122; mlecznÄ&#x2026;, 668-088-897 Sprzedam krowÄ&#x2122; na wycieleniu, 506-624-860 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam krowy wysokocielne, pĹ&#x201A;ug 5-skibowy, 63-2205-149 Â&#x201E; Sprzedam kukurydzÄ&#x2122;, 609-060-603 Â&#x201E; Sprzedam kukurydzÄ&#x2122;, tel. 504-288-074 Â&#x201E; Sprzedam maĹ&#x201A;Ä&#x2026; talerzĂłwkÄ&#x2122;, 691-645-321 Â&#x201E; Sprzedam MF 255, siewnik poznaniak 3 m, sortownik do ziemniakĂłw, tel. 512-431-340 Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026; 61/438-12-88 Â&#x201E; Sprzedam owies, 781-659-748 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 3 skibowy, 512-579-417 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 4-skibowy polski, 3-skibowy, froschnit, rozsiewacz amazone 600 kg, zbiornik do mleka 300 l, 608-312-706 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z224/1, Ĺ&#x201A;adowacz cyklop 2000 r., siewnik amazone D8, prasÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuchowa sipma Z276/1, 516-166-799 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 509-154-678 Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 601-560-683 Â&#x201E;

Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 665-811-504 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 667-867-191 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 693-676-841 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 721-552-569 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 724-485-329 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 782-431-338 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 788-351-325 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, Kozubiec 1 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, Mikuszewo 1, 661-722-104 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; D-35, 691-598-541 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, 694-792-077 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 601-924-307 Â&#x201E; Sprzedam siano, 600-562-704 Â&#x201E; Sprzedam siewnik poznaniak i ciÄ&#x2026;gnik ferguson, 694-816-108 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w waĹ&#x201A;kach 120/120 ze stodoĹ&#x201A;y, 695-877-591 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; waĹ&#x201A;ki 120/120, 667-932-802 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; ĹźytniÄ&#x2026; w balotach 120x120, 605-943-061 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 512-133-832 Â&#x201E; Sprzedam sosnÄ&#x2122;, metry, 661-743-441 Â&#x201E; Sprzedam ZETOR 16 245, 98 r., 510-240-542 Â&#x201E; Sprzedam Ĺźyto, 607-032-897 Â&#x201E; SprzedaĹź cielÄ&#x2026;t w kaĹźdÄ&#x2026; Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; i w piÄ&#x2026;tek od 15 do 30 szt. 668-345-262 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw 504-935-413

Me-078a

ROLNICZE

Kre-295

1 czerwca 2012

Gas-319

6

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89 Usl-172

693-119-600


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tanio, 693-245-895 Â&#x201E; MontaĹź, produkcja i sprzedaĹź siatki ogrodzeniowej, 607-416-942 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, odnawianie elewacji, 796-223-596 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, pĹ&#x201A;ytki, malowanie szpachlowanie, tapetowanie, sufity podwieszane, adaptacja poddaszy, 507-530-846

Usl-300

SERWIS RTV w domu klienta SprzedaĹź TV J. Grzegorek

601-794-203

Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, wykoĹ&#x201E;czenia, pĹ&#x201A;ytki, tel. 606-162-098 Â&#x201E; Podwieszanie suďŹ tĂłw, pĹ&#x201A;ytki, panele, szpachlowanie, malowanie od zaraz, 669-805-949 Â&#x201E; Profesjonalne ukĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytki brukowej, tarasy, schody, 723-201-357 Â&#x201E; ROB-BUD usĹ&#x201A;ugi remontowo-budowlane: szpachlowanie, tynkowanie, ocieplanie itp., 603-266-337 Â&#x201E; Transport, przeprowadzki, 514-350-832

"#$%&'%#()*+- #<='#.(#+# .+/ 77!B;

8VO

WHO77!!:!:;

tQDJURENLJUDQLWRZHRG]ä tRGQDZLDQLHQDJURENĂ&#x2018;Z tOLNZLGDFMDJUREĂ&#x2018;Z tEODW\SDUDSHW\LWS

7DQLRLVROLGQLH

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

Usl-369a

Bi

o ur

o

sz

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; krĂłliki, 661-616-008 Â&#x201E; Oddam szczeniaki, Pyzdry, 696-522-235 Â&#x201E; Papugi, 691-550-545 Â&#x201E; Sprzedam kucyka 783-089-403 Â&#x201E; Sprzedam szczeniaki maltaĹ&#x201E;cz yka, 600-277-819

KOMPUTEROWE

tel. 783 015 995

o gĹ&#x201A;

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, tanio, 790-876-630 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi blacharsko-dekarskie, 532-542-416 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi blacharsko-dekarskie, 787-154-014 Â&#x201E; USĹ UGI ELEKTRYCZNE instalacje: elekktryczne, alarmowe, domofonowe, KAMERY, pomiary elektryczne, 607-840-663 UsĹ&#x201A;ugi remontowo-budowlane 722-263-739 Â&#x201E; Â&#x201E; Wszelkie usĹ&#x201A;ugi budowlane, schody, 606-991-372 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny deKert (duet), 667-579-020 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko - Ĺ&#x201A;adowarka, prace ziemne, 606-297-689

ZWIERZÄ&#x2DC;TA

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO

Â&#x201E; Tanio sprzedam komputer, 61-6722-918

eĹ&#x201E;

-W

rz

e

i Ĺ&#x203A;n

8VO

.(#>"% ?$@+#("% .%&A&

XO6]NROQD6RNROQLNL

a,

ul

a .J

na

w Pa

Ĺ&#x201A;a

II

14

Biuro Podróşy i UbezpieczeĹ&#x201E;

GROMADA WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Opieszyn 8 (obok Biedronki) tel. (61) 436-16-42, kom. 609-896-349

WEEKENDY 2012 WYJAZDY Z WRZEĹ&#x161;NI

SUPER CENA!!! NIECHORZE

7

Kochanym siostrom

Â&#x201D;Â&#x2021;Â?Â&#x2039;Â&#x2021;Â&#x192;Â&#x2122;Ă?Â&#x2018;Â&#x2122;Â&#x2022;Â?Â&#x2039;Â&#x2021;Â&#x152; i Â&#x153;Â&#x192;Â&#x201E;Â&#x2021;Â&#x17D;Â&#x2039;Â&#x2018;Â&#x2018;Â&#x17D;Â&#x2021;Â? z okazji 90. urodzin

08-10.06.2012 198 zĹ&#x201A; ZNIĹťKI DLA DZIECI

  

 

  

   

  

Ustka 02-06.07.2012 475 zĹ&#x201A; Szczecin t MiÄ&#x2122;dzyzdroje 19-22.07.2012 521 zĹ&#x201A; Niechorze 11-15.08.2012 498 zĹ&#x201A; 16-19.08.2012 425 zĹ&#x201A; ,SBLĂ&#x2DC;Xt;BLPQBOFt1JFOJOZ 23-26.08.2012 470 zĹ&#x201A;

 

  

!

WYCIECZKI I WCZASY ZAGRANICZNE 5VSDKB (SFDKB &HJQU Tunezja i inne

WESOĹ A NUTKA DZIECIOM ECIOM By kaĹźdego dnia Ĺ&#x203A;wieciĹ&#x201A;o dla Was sĹ&#x201A;oneczko, a na buziach zawsze goĹ&#x203A;ciĹ&#x201A; promienny uĹ&#x203A;miech. By Wasze dzieciĹ&#x201E;stwo pĹ&#x201A;ynÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;o beztrosko, peĹ&#x201A;ne miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci, przyjaĹşni i bezpieczeĹ&#x201E;stwa. ByĹ&#x203A;cie codziennie odkrywaĹ&#x201A;y kolorowy, peĹ&#x201A;en przygĂłd i dobrej zabawy Ĺ&#x203A;wiat.

RABATY i PROMOCJE t#*-&5:"650,"308& t#*-&5:-05/*$;& t6#&;1*&$;&/*"10%3ÂťÇ&#x2C6;: EURO 26

UBEZPIECZENIA: SAMOCHODU, DOMU MIESZKANIA, FIRMY

www.wrzesnia.info.pl

Dla wszystkich dzieci Ĺźyczenia przesyĹ&#x201A;a NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE" WESOĹ A NUTKA" WrzeĹ&#x203A;nia, ul. I. Paderewskiego 50c, tel. 791 967 824, (61) 437 62 69, www.wesolanutka.com.pl

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Dyskretna brunetka zaprasza PanĂłw od 9.00 do 13.00, proszÄ&#x2122; dzwoniÄ&#x2021; caĹ&#x201A;y dzieĹ&#x201E;, 790-513-052 Â&#x201E; Poznam paniÄ&#x2026;, tel. 782-247-602

E\GTYEC E\YCTVGM DKWTQQIãQU\GýKTGFCMELC

>TS  2Q- =  

FQÄ&#x2021;TQF[E\GTYECFQIQF\KP[

Klient ma Ĺ&#x203A;rubÄ&#x2122; 1PNĂ&#x2DC;Č&#x2C6;NVKÇ&#x152;XLSÇ&#x2014;DJÇ&#x17D;

Kolejna edycja dodatku tematycznego â&#x20AC;&#x17E;Twoje cztery kÄ&#x2026;tyâ&#x20AC;?. 5ZMLPSB[XSPLVQFÂ&#x2019;OF[FTUBXJFOJFOJF[XZLMFTJMOFKXOBT[ZNQPXJFDJFCSBOČ&#x2C6;ZCVEPXMBOFK ;BQSBT[BNZEPXZLVQPXBOJBQPXJFS[DIOJSFLMBNPXFKQS[F[IVSUPXOJFNBUFSJBÂ&#x2019;Ă&#x2DC;XCVEPXMBOZDI EFXFMPQFSĂ&#x2DC;X CBOLJ VCF[QJFD[BMOJF [BLÂ&#x2019;BEZVTÂ&#x2019;VHPXF TLMFQZJUQ

       .BSJB,PTJÇŠTLBUFM NLPTJOTLB!XS[FTOJBJOGPQMt"SUVS.PLSBDLJUFM BNPLSBDLJ!XS[FTOJBJOGPQM

Edu-465

Â&#x201E; Koszenie trawy kosa spalinowÄ&#x2026;, 723-201-357

Roz-1229

1 czerwca 2012


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

FABRYKA WSPORNIKĂ&#x201C;W EUR NEPA Sp. z o.o.

Przyjmiemy ) ? M

0UPD[OB tFNBJMOFQB!QPTUQM

zatrudni:

ucznia w zawodzie

 {7{

!k q^

X XtvVz

z=VX@z

Kontakt: Wydawnictwo Kropka ul. Fromborska 18 tel. 61 437 49 50

< ` g{7 7g| -.g)

-_ -|7 }} /g

SALON MEBLOWY Pra-1642

Vh"kq"

Pra-1262

Q@VX ^>X ^)

Elektryka zmianowego

drukarz /maszynista offsetowy

Pra-1644

1 czerwca 2012

Me-132

8

ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 82 A, Borzykowo tel. 532 333 862

E-SKLEP: www.meblepodlewski.pl

Przyjmiemy uczniĂłw do nauki zawodu:

tTUPMBS[tUBQJDFS tTQS[FEBXDB Pra-1621

EPTLMFQVNFCMPXFHP

SpĂłĹ&#x201A;ka Osadkowski Raiffeisen naleĹźy do Grupy Osadkowski â&#x20AC;&#x201C; lidera w branĹźy kompleksowego wsparcia rolnictwa â&#x20AC;&#x201C; od kilku lat daje zielone Ĺ&#x203A;wiatĹ&#x201A;o osobom zaangaĹźowanym, przedsiÄ&#x2122;biorczym, pomysĹ&#x201A;owym, uczciwym i koleĹźeĹ&#x201E;skim. DziÄ&#x2122;ki temu udaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; nam stworzyÄ&#x2021; sprzyjajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; rozwojowi atmosferÄ&#x2122; i moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; czerpania peĹ&#x201A;nej satysfakcji z pracy. DoĹ&#x201A;Ä&#x2026;cz do nas!

"= & > &>"?> @>/ +B+% ="FHJHL&P%

 +)) 

:#"

Edu-428

; /P /  ;"& "/ >%/ ? ;>QP"R"? ""

U@/&%&BP />/&"&? & % >&% &HR V <#1%$='-'

KSERO

ww-226

r@Q 

#? "? 5? ? "1? 51 r@ - 

F2X[\

 ; >? / "  / " >Q J ;/ P  ;P &? ; >? / R= % P> ;%/& ?>R &J%/&% &? &J

r@ @ =T

6QOCU\&QNCVC 9T\GÄ&#x2021;PKCWN1RKGU\[P VGN YYYQUMUVTC\CMRN

$""##%$%$0 Osadkowski Raiffeisen Sp. z o. o.

Zatrudni ASYSTENTKÄ&#x2DC;/A W DZIALE KREDYTOWANIA Miejsce pracy: ObĹ&#x201A;aczkowo k/WrzeĹ&#x203A;ni WYMAGANIA: rwyksztaĹ&#x201A;cenie wyĹźsze (preferowane ekonomiczne, prawne) rpraktyczna znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zagadnieĹ&#x201E; ksiÄ&#x2122;gowych i prawnych rumiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; analitycznego myĹ&#x203A;lenia rdoĹ&#x203A;wiadczenie w dziale rozliczeĹ&#x201E; lub windykacji mile widziane rkomunikatywnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; i umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; precyzyjnego formuĹ&#x201A;owania myĹ&#x203A;li rdobra znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pakietu MS Office rumiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; dobrej organizacji pracy rkreatywnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; i samodzielnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w wykonywanych obowiÄ&#x2026;zkach rzaangaĹźowanie, chÄ&#x2122;Ä&#x2021; i zapaĹ&#x201A; do pracy rzdolnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; szybkiego uczenia siÄ&#x2122; rznajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; jÄ&#x2122;zyka obcego (niemieckiego/angielskiego) i branĹźy rolniczej bÄ&#x2122;dzie dodatkowym atutem

GĹ Ă&#x201C;WNE OBOWIÄ&#x201E;ZKI NA STANOWISKU: rzarzÄ&#x2026;dzanie limitami kredytowymi klientĂłw rkontrola dokumentĂłw zabezpieczajÄ&#x2026;cych sprzedaĹź rmonitoring i weryfikacja bieĹźÄ&#x2026;cych naleĹźnoĹ&#x203A;ci rkoordynowanie procesu windykacji przedsÄ&#x2026;dowej rwspĂłĹ&#x201A;praca z kancelariÄ&#x2026; prawnÄ&#x2026; w zakresie obsĹ&#x201A;ugi spraw sÄ&#x2026;dowych

OFERUJEMY:

cz-b A4: 0,20 zĹ&#x201A; A3: 0,35 zĹ&#x201A;

kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A;

ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, WrzeĹ&#x203A;nia - Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (61) 640-01-01

rAtrakcyjne wynagrodzenie rPracÄ&#x2122; w renomowanej i nowoczesnej firmie o stabilnej sytuacji rynkowej rMoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rozwoju zawodowego i awansu rSzkolenia specjalistyczne oraz dostÄ&#x2122;p do najnowoczeĹ&#x203A;niejszej techniki i wiedzy rPrzyjazne Ĺ&#x203A;rodowisko pracy, otwartoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pracodawcy na pomysĹ&#x201A;y rPrywatny pakiet medyczny rUmowa na czas okreĹ&#x203A;lony - zastÄ&#x2122;pstwo

Oferty prosimy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; do 10.06.2012 na adres: rekrutacja@osadkowski-raiffeisen.pl Oferty moĹźna skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; rĂłwnieĹź poprzez stronÄ&#x2122; www.osadkowski-raiffeisen.pl - w zakĹ&#x201A;adce â&#x20AC;&#x17E;Pracaâ&#x20AC;? znajduje siÄ&#x2122; oferta oraz link do miejsca, gdzie naleĹźy aplikowaÄ&#x2021;. Prosimy o dopisanie klauzuli zawierajÄ&#x2026;cej zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie danych osobowych.

Informujemy, Ĺźe skontaktujemy siÄ&#x2122; tylko z wybranymi kandydatami.

Pra-1641

r > S@ 

=@  @= 

@  @ 5 :


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

1 czerwca 2012

www.wrzesnia.info.pl

Oto najlepszy sklep jest na Ĺ&#x203A;wiecie Kupuj u siebie: w Twoim Markecie!

9

5

99

KKawa awa Tchibo FFamily amily ami ily 250g 100g-2,40zĹ&#x201A; 110 00g-2,40 0gg-2,40 2,4

12

1

99

49

3

Dobry Ĺ&#x203A;mietankowy Jagr 200g 100g-1,00zĹ&#x201A;

49 9

OgonĂłwka g kaa Balcerzak Balcerzak lcerzak 1k 1kgg

ten w o k Tyl kend! w*e01e-02.06.2012

Ketchup Kotlin Ĺ&#x201A;Ĺ&#x201A;ag.,pik. ag.,p ag.,pik. ,pik. 450g 450g 110100g 100g-0,78zĹ&#x201A; 00g-0,78z 0g-0 g-0,7,,78z 88zĹ&#x201A;zĹ&#x201A;zĹ&#x201A;

8

88

4

29 *

Piwo Warka 4x0,5l

Ä&#x2020;wiartka z kurczaka 1kg

1

99

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16

Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 8 - 18 Zapraszamy

00,5 litra tra piwa zawiera zawiierra 25 25 gramĂłw mĂłw czystego alkoholu etylowego. SSprzedaĹź alkoholu osobom do lat 18 jest przestÄ&#x2122;pstwem

Cukier Cu u puder Diamant OOferta handlowa waĹźna 01-06.06.2012 400g 100g-0,50zĹ&#x201A; lub do wyczerpania zapasĂłw. Oferta dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni

9.00-17.00, sobota 9.00-13.00

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 61

KUCHNIA

640-18-83

2,6 m

1160 zÂł

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

STĂ&#x201C;ÂŁ

+6 KRZESEÂŁ

Me-098g

1100 zÂł

Sklep ABC dla domu Fabryczna 19, tel. 61 4366-642

Skl-711

OKUCIA BUDOWLANE Hurt-detal  samozamykacze OKUCIA MEBLOWE hurt-detal

 S G2'& (F:: 2%)(H

(9= 'V()< >()< & =&''@ ' G>()< & =&'

www.persjana.com.pl

tel. 669 261 609

zawiasy, prowadnice, uchwyty

DRZWI SUWANE

   ROLETY okienne gotowe i na wymiar poziome i pionowe KARNISZE  LISTWY drewniane, pcv, aluminiowe OKAPY KUCHENNE SIATKI I RAMKI na owady

Skl-598b

MARKIZY "#$%&'()&*+'#)*& ROLETKI ",/%0)1&",/%0)1&2/3/4$& #$%&'(#)(5367&"5$367'7&#( #&2%&63$%&" BRAMY "/0'$5/'(6/

Skl-661


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

1 czerwca 2012

www.wrzesnia.info.pl

Roz-1256

10

")5,*/"&($,/$,/(;/<$.$%&,(5'=')5> ") $?@/'(/3A

konkurs fotograficzny Â&#x201E;B&( & (Â&#x2026; (<+ & 

 < _7 <<+ V( 

 

  %(. BCD(AE"<(/@D)$*)",'5*/#5FC,(C'C@/E&Â&#x2020; 

&  <( G,HF*5I %.5'(*5J'."*5J(,$<(*AJ5')/.J)$)/.#"BB5(JL"*5./$?,/*&(5=      ,5</)&3/MD,(5'*/*+$# B",$M&")5,*/G)"&($,/# ! !!  "!   #  ")5,*"&($,/J "# ,"*D/#<()/ NO #=')5?$ NP Q</D*/ /5)/R ,5</)&3 ;/<$.$%& ,(5'=')&S> ,(C ,$.B$,')53NT ",/?@$'(5=,(C!/*//D@/ NV S,$B,5?$NW. X&Â&#x2020; 

% & _g 

}7_}    $ !%    !  & '   () ) * $+, )!% - -   !  ,,  (/  +  %    %  ! ! ! ! -  ! ! & '  ! ! -  ! ,  1 , , 3   ! % % ,

Andrzej GoliwÄ&#x2026;s

POĹťYCZKI CHWILĂ&#x201C;WKI

> Niebankowe > Bez BIK-u >   >     >    u 532-545-835

Poleca:szkolenia uzupeĹ&#x201A;niajÄ&#x2026;ce Edu-234

HIPOTECZNE Kompleksowa i profesjonalna pomoc

tel. 604-918-912

 

www.daiglob-finance.pl

Kre-268

KREDYTY

NAUKA JAZDY kat. A i B RATYDrzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste.

Tuje brabant 2 m na ĹźywopĹ&#x201A;oty oraz inne Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15, 601-759-243

Roz-741

OSK

" ) ul. Fabryczna 44

Kre-302a

w uzyskaniu najkorzystniejszego kredytu!

!%B < ;& b <Â&#x2039;

tel. -_-|7}_/7)

g7b_gb___

Konsultacje ; * %B < Â&#x2039; Skl-719


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

NOWE KOLEKCJE

1 czerwca 2012

SALON MODY :U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

11

ELKA

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DÍVWZR NLONDW\VLÆF\DUW\NXÏZ]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\QDND›G•RND]MÆ sNODV\F]Q•RG]LH›ZLHU]FKQL• sNRV]XOH sGDPVN•RG]LH›ZL]\WRZ• sREXZLH

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:¯/&=$1.$s.$6725 +$11$s9,729(5*(/,6s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD Skl-701

www.wrzesnia.info.pl


12

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

1 czerwca 2012

www.wrzesnia.info.pl

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8

(#*@

Bd-164f

Roz-707C

Bd-338b8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

Bd-308

Paczkowo P+P 22

/P]@^X2\2_;[`` >X::2;\;:` """%J %P /%P

rokna r drzwi rrolety etty rparapety r moskitiery r bramy garaĹźowe

qv{| .04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Platanowa 7 (dojazd od ul. Objazdowej)

tel./fax 61 4389-169

www.wodcogaz.pl

Szczepan Dardzikowski ul. SzczeciĂąska 40 62-300 WrzeĹ&#x201C;nia tel./fax. 61 4362851 tel. kom. 601 730330

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (61) 435-08-21

Szeroka gama urzšdzeù firmy:

PROMOCJA!!! TANIA MIED

malgorzataborowczak@wp.pl

r0,/" r%3;8* r30-&5: r#3".:

TECHNIKA GRZEWCZA INSTALACYJNA I SANITARNA

Profesjonalny montaĹź: tLotĹ&#x201A;owni tJOstalacji CO, sanitarnej i gazowej tBVUPNBUZD[OFOBXBEOJBOJFUFSFOĂ&#x2DC;X[JFMPOZDI

h Grzejniki pÂłytowe i aluminiowe h WkÂłady kominowe h Ogrzewanie podÂłogowe h Instalacje sanitarno-grzewcze h Fachowe doradztwo h Instalacje gazu pÂłynnego h Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x201C;ciekĂłw h Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny h Pompy ciepÂła h Kominki z pÂłaszczem wodnym h Zbiorniki olejowe h Kompleksowe wykonawstwo kotÂłowni olejowo - gazowych

WODA I GRZANIE NA ZAWOÂŁANIE [ Hurt-Detal [ DowĂłz towaru do klienta [ SprzedaÂż ratalna

attrak atrakcyjne kcyjjne ceny ce krĂłtkie terminy

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Bd-297

Nasza oferta:

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

[ kotÂły c.o. [ podgrzewacze elektryczne [ podgrzewacze gazowe [ zasobniki c.w.u.

Bd-136

Bd-313a

Skl-368

BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 604-417-553 tim11@poczta.onet.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

13

DG-OKNA

8S[FÇ´OJB VM(FO4JLPSTLJFHPtUFMtXXXEJHPLOBQM PCPLTDISPOJTLBEMBQTĂ&#x2DC;X UFSFO16,

  

  !"

Geneo to przeĹ&#x201A;omowe rozwiÄ&#x2026;zanie w dziedzinie techniki okiennej tUXPS[ZXPOBKOPXT[FKHFOFSBDKJ3"6'*130ÂĽoXÂ&#x2019;Ă&#x2DC;LOBT[LMBOFTQSBXE[POF XUFDIOPMPHJJMPUOJD[FKPSB['PSNVMF CF[X[NPDOJFÇŠTUBMPXZDI

tOBKXZČ&#x2C6;T[BLMBTBFGFLUZXOPÇ´DJDJFQMOFK tPLOBEMBEPNĂ&#x2DC;XFOFSHPPT[D[Ç&#x2014;EOZDI

Polecamy rĂłwnieĹź: tPLOBJES[XJBMVNJOJPXF 10/;*0 )&30"-

t1$7 3&)"6 %&$&6/*/$,

tPHSPEZ[JNPXF tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXF tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF BMVNJOJPXF [Â&#x2019;N2OFUUP

Zapraszamy do wysĹ&#x201A;ania zapytaĹ&#x201E; ofertowych na adres poniĹźej. Nasi specjaliĹ&#x203A;ci przygotujÄ&#x2026; ofertÄ&#x2122; specjalnie dla PaĹ&#x201E;stwa.

METBOX S.C. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Objazdowa 1 tel. 61 640-24-77 | tel. 668-233-861 metbox@oknoplast.com.pl METBOX S.C. 62-400 SĹ&#x201A;upca, ul. Warszawska 39 tel. 61 640-24-77 | tel. 668-839-093 slupca.metbox@oknoplast.com.pl

INWESTUJÄ&#x201E;C W GENEO JUĹť DZIĹ&#x161; SPEĹ NIASZ NORMY PRZYSZĹ OĹ&#x161;CI!

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 Bd-382

tel. 61 43-65-497; 510-272-212

Bd-342

1 czerwca 2012


1 czerwca 2012

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

Rol-235

14

OFERUJEMY: 6  $ $" # 6! !   6 !  6   6 !   

UWAGA! OFERTA SPECJALNA NA WAPNO ROLNICZE ?>X =t=QX> V>=@Â&#x2039; 6 %6 % 6 ! 6 

=??f

*' ) < B  z = ( -77Â?{/|Â?|-7) ` (Â? (`%

=??f

%)  k ( = ( -.}Â?{-7Â?{{{) ` (Â? (`%

X %  & % 

Â&#x2020;  +B 

  < ` (`%

^f ` (

{b Â? %Â&#x2020;<Â&#x2018;) -}{77 " ) < ` -_Â?-|7 }| 7/


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

15

 oL

Usl-486

1 czerwca 2012

 !  !J qV tPNt,

"> "X>’= X@ kV@ “^@VX=>t }|

?"? X?=> “k =V>k "=>t

!V@ "=> zV= zVh@”>` “k =V>k VX@== ^v!X>f D$*5<(/@)$<?$<(NVIPP<$NTIPPD&(D/,)$<?$<(NVIPP<$NTIPP '$BC(/*5,5'$D/*5".HD5*5.'$)/*/ ,$'($*5'A$)$*/)$<*".5,5.5#5+$*"IWPtuWvvttJWPNWtvtvN

  

 

 &

% z  z •–( "# //3&(/)/VtxNvJuNGTNu$(*/=JDDD./&SC*')#

/*&5#/,/,$D/<(',/DCI '/<)$D5J,$<(**5J$<'()$<$D/*/J',/DC$(/@/yJ ,5?"#$D/*5'/*",/D*5?$*5,"&S$.$%&J/#.5*CJ)/,*5J ,/&$D*&(5J/<.*',/&C3*5J$#'C$'/?$D5J<$&S$<(5*5*/#5F*$%&J $,/<C,/D*5J/*/#(/".HDJ$(DCJ/5#/&35J$<D$@/*/JD*$') & + ' *B† % ; % &†* +  % %&  `

=57*/3>?@4)7&%*7/ Å6DPRSRPRF&KãRSVNDµ

   

% 

†

% 

^^> ˜ ^<

" < % B` {7 <` t™(

< ` -_|{-}b/{ {+5,/D/F*/<$DC&(5,/*/(//'HD

$ 32 7! 2

 ! ! ! !

YG9T\GćPKRT\[WN9CTU\CYUMKGL tURT\GFCēKY[PCLGO OKGLUEICTCēQY[EJ tY[PCLGO RQOKGU\E\Gý JCPFNQY[EJ KWUãWIQY[EJ

+ 7;<=

tURT\GFCēOKGU\MCýQFOFQO

Roz-1243

"†  •

/g7)77 B 

_<—

8 9    :; :<  : !"#$%&'(ZMD]GRGXO']LDáNRZFyZ )*+,-'(./01-02'34+56$77

Bd-372

utGvPP,(5%*/J"#$#53$D/NP


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

%\[PPGRQPYV 5QD WN)PKGÄ&#x2018;PKGĂ˝UMCD9T\GÄ&#x2021;PKC =$35$6=$0<

tel. 61 4363-533

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

REUMATOLOG

,$21L7#

24#2H2U&56F#

 2 !  3 "  7  ! ! ! 3 W X !  ! 

" 

 2 ! ! !W 3!2 U ! " ! !   ! !! 22 

 . R   W !  ! 2  

 ! !"+ ! 2 2  ! ! 

 ! !R !  ! 2!.

 ! R 3 ! U !  " W! ! !! 2 

 2 VGNMQPVCMVQY[ 

Lek-325

>"-$%-?$ $((%"$%$#@"<- !F#G$ G-?$ F>/> %Q&  J>R /"%HQ "}H H"  ?V H ;\X]`~ >%&" &? ? `%":$$:2J% " "& /? FU2]:::2_2_;];%" ?%+=? "&" H&Â&#x20AC;Â&#x20AC;Â&#x20AC;Â&#x20AC;v "& /? ="P "%  " '  %" &> %P > %" % / /" &> *J"H= Â&#x201A;Â&#x201A;v]2;2]:` & }? ? " }H H"   [: " $::` H &> "  * "&> ?" /" P%P  2\; % [2;X   # P /% $::` %>/" H %  ? / % " > "=? = H >$}Â&#x192;]* (%##"3P'*Q'V*3V' +"<- $02*'***&** VäRZQLHRVLHPG]LHVLĂąWW\VLĂśF\]äRW\FK

 & = /?"%/ / P &$[Â&#x201E;%/v{| %#!F#$F#")XV*3V'#'3*'**X$#ZF#"-,(F%.' >%& /=% %/ ? /"%H " >Â&#x2020;"% = ""& V3*[ %'2'***&** /* Â&#x2021;> &}H H"VFÂ&#x2C6;+ U]}H H" \\P423***VVV***V*V***3 4VP*P " * Â&#x2021;> && ?" JV% H`::2_::"/~%=/`::2#:: % >Â&#x2030;" >~H;\X]`"}H H" Â&#x160; VV*3V'X F %& /=% > %/   ? / %HQ > ? %/"? " "%H/& " > " /Q >% / %/ "%&% Â %" &J~Â " Q / P > / /Â "& %"Q P / %/ % /" /? & %" ? >"%H % / %/ /Â &%/"&H / P %/ & & >%%?QP"&H &"%/ &" J&P " >"& /P ?* / > %/ /Â &%/ "&P" >" "/> %Â ? Q[ > %/  U"& % /=% & ?= / &%/ Â&#x2020;/&>Q% /=% >Q"& R> ? Q2Â&#x201E; &"&"H"?Â&#x2020;=P >"Â&#x2020;Â %H &J =/H/&J  J> %" ?"Â&#x2020;%/ %P%H %Â ? Q " >"& % =?"H R Â&#x192;&" J>%&" /&"/ /P Â&#x2020;"%  "& /? ' / %""H %/ Â&#x2020;"Q ?%&& & @> ?=Â&#x2020;/&>"Â&#x2020;@>"H"?H  %/ ' &/ " > H >% Â H"&> " > %/ >Q % R  " * Â&#x2021;> &}H H"%Â ? 2[Â&#x2C6; @/Â&#x20AC; @ / / &UJ &L" P /"Â&#x2039; /"/PX2#[\ [;$;P X2#[\$:$2Â&#x2020; Â&#x152;> ?%/"%%"%/ /"= $2 % 2``; % J >> * $:2:  Â&#x192; 2:$ % X_2 > >  %= > & } /Â "  2#" $::#" %" % /& %%" %/Â "" & J> *Â&#x192;$:;%$2:\%Â > Â&#x192; ? H >  / / /"?J//%V]]""">P P"% /%P]"% PP ? "&"  /P&H * Â&#x2021;> &}H H" Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020; >Z]?( ]?( >( (^:(:(^(+

1HXURORJLF]Q\OHNPHG3LRWU)UDĂžF]DN 7HUDSLLPDQXDOQHMPHG\F\Q\RVWHRSDW\F]QHMJDELQHWOHF]HQLDEĂ&#x2018;OX

PJU-DNXE:LĂśFHN

7HUDSLLG]LHFLĂśFHMWHUDSLLF]DV]NRZRNU]\Ä&#x201D;RZHMLQWHJUDFMLVHQVRU\F]QHM

PJU$JQLHV]ND:LĂśFHN

*DELQHWPDVDÄ&#x201D;XOHF]QLF]HJRLIL]\NRWHUDSLL

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(

6.87(&=1( /(&=(1,(

Dietetyk  Opieka dietetyczna + modelowanie sylwetki

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA spec. W. Kwiatkowski

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

Porady dietetyczne dla:        !" ! ! ! " #  "  

Gabinet w przychodni NOWAMEDPrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

KOMPLEKSOWE KURACJE 

Lek-304

)YCTCPVWLGO[ R ! 2W"  !2!" ! 2 

W ! " 2! !  7  R

 29'51â#076-#.

%. ? :-Q = )( (D*

%)(H 2(<:7 ( =(DM?) Rejestracja tel. 61-4365-740 +% "#,";;

Lek-221

/QIĂ° 2CĂ˝UVYQ \CRKUCç UYQLG RQEKGEJ[ FQ PCU\GIQ RT\GF U\MQNCPCECĂŁ[QMTGUYCMCELKPCLGFGPOKGUKĂ°ELCMTĂ?YPKGÄ&#x201C; PCFQYQNPKGY[DTCPGRQLGF[PE\GFPK

GABINET PRYWATNY

0CRTCY[tJRQYE\GÄ&#x2021;PKGLU\[O W\IQFPKGPKWVGN

pn. 9:00 - 13:00, czw. 14:00 - 19:00

tel. 507-199-660 www.opieka-dietetyka.pl magda.glebowska@gmail.com PIERWSZA KONSULTACJA GRATIS!!!

GABINET STOMATOLOGICZNY F JF5 > = P Q  VXF=F6X [Q \]] =[ QQ^FVFVF^^ FV F^^

F!_]_ Prywatny Gabinet

GABINET LEKARSKI Lek. Gerard WilczyĂąski

% *' / ) 6'7

Specjalista otolaryngolog

Hanna Bryk Pospiech

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

â&#x20AC;?PROVITALMEDâ&#x20AC;?

poniedziaHek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

GABINET STOMATOLOGICZNY

VITADENT

$" $ .8. ,-/9,. : Rejestracja tel.:+48 600-667-470 lub www.provitalmed.pl

.............................................

Lek-300

9 \YKð\MW \ V[O MKGTWLGO[ URGELCNPð QHGTVþ FQ 4QF\KE�Y F\KGEK MV�TG WE\þU\E\CLð FQ RT\GFU\MQNK RCýUVYQY[EJ \COMPKþV[EJYV[OQMTGUKG

lek. spec. chorĂłb wew. x

F) ? x ) ( 9$M?(

2TQVG\[GZRTGUQYG tRQPÄ&#x2021;TRV

$%%&

R

 2 $*?(S%'#)0%  

 2"

U ! 2 ! 2 ! ! .

Lek-249d

Gabinet czynny: pn., Ĺ&#x203A;r., czw. w godz. 900-1700; wt., pt. w godz. 800-1600

( 9v/g

VGN

Y 27Z<<

,$61:672H#

%123# FJ7#

3  

 2 9T\GÄ&#x2021;PKCWN+2CFGTGYUMKGIQE\C2QNQOCTMGVGO.

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze r stomatologia estetyczna r wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia r*.1-"/5:r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

Lek-339

72$6L#M 6 %#7#5LMF1M ,$2,26L5M&

26L5M&

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

5

$;> 

4

lek. dent. Anita Orchowska-Cebularz od pn. do pt. 1700-2000 tel. 696 779 712 lek. dent. Marcin Cebularz pn./wt./pt. 1000-1400!"##00-1400 tel. 698 673 118 "$ %#&%!"' * ##`S!9?('&4gp4qv::p

 badania profilaktyczne    diagnostyka i leczenie   - podstawowe i specjalistyczne badania nasienia   

 zabiegi wspomagania rozrodu - przygotowanie do zabiegu "in vitro"   - unasiennianie domaciczne

Lek-320

'!  ! ! 2!  ! 2 2 ! 2 !Q

www.wrzesnia.info.pl

Y 27ZZ<

4#42? #2

fotografia.net.pl sklep internetowy

1 czerwca 2012

*7=:=

16


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Gabinet Lekarski lek. med. Henryk GĂłrniak

ul. Culica 2d/26

Lek-268a

Specjalista pediatra chirurg dzieciÄ&#x2122;cy PrzyjÄ&#x2122;cia codziennie po uzgodnieniu telefonicznym. 61 4362 989, 603 561 420

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

17

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 27

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

www.wrzesnia.info.pl

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00 WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

tel. 61 4366-328, 608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

&S,$*&(*5(5'$@CBH#$D5 B5(@$<*$%E.$5*&3/ /#5,?5&S$,$BC(/"$/?,5'3 "(/#5F*5*/(/B",(5*/$<FCD/*/ *5,D&5J<5,5'35(/B",(5*/'*" B$#5'*5.5'A&()$D/*5 .$&(5*5*$&*5 &S$,$BC')H,CQ@"'(&(C&/R

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

D/<CDC.$DC

Gabinet Leczenia Nerwic Waldemar KieÂłczewski

! = z>!` !=? zt>"

pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00

=`VX"`

._}Â&#x161; _-_b) >t>?Vt ?>k>Â&#x201C;=VX=>t

63(&-$/,67$&+25Ă?%:(:1Ä&#x2014;75=1<&+

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12

"X>Â&#x2019;=) k` !>>"> g7 

-_ |{- {7 }|

Lek-357

1 czerwca 2012

NZOZ Wrzenia, ul. Sdowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent-wrzesnia.eu Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

czynna pon., wt., pt. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

PORADNIE PRYWATNE Poradnia psychiatryczna Poradnia psychologiczna Dermatologiczna lek. med. A. Bednarek, Choroby tarczycy dr med. E. Schneider,

GABINET STOMATOLOGICZNY

â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna

PAWEÂŁ KRUPKA

 Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe, - korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw www.primadent.p.s.pl

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66, Os. LipĂłwka

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

"#(#') *#&/28;<&8 < =>?=BFHQV/X/(/  "#*Y[ ) Y((*Y[ (*Y[<\]"& *Y[ Y(%(*Y[*&/ %2(Y( #]^&/Q /%2(_ `fFVHj 8 FqHuBF >BHu >&/ <Â

XO.RzFLHOQD :U]HzQLD

v< (x

WHO 

profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

GABINET CZYNNY CODZIENNIE

Lek-359

GABINET LEKARSKI

41&$+"-*45"$)03Âť#1Â&#x152;6$t*/5&3/*45" lek. med. Katarzyna Kostrzewska 

  

 

 

 

 !

 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 62

Lek-247b

przyjÄ&#x2122;cia: poniedziaĹ&#x201A;ek i Ĺ&#x203A;roda od 16.00 rejestracja telefoniczna - 790-782-702 BADANIE KIEROWCĂ&#x201C;W

â&#x20AC;&#x17E;OCU SERVICEâ&#x20AC;?

SPECJALISTYCZNY OKULISTYCZNY NZOZ

DR MED.JADWIGA Bernardczyk-MELLER DR MIKOĹ AJ MELLER

Centrum Ĺťywienia i Promocji Zdrowia Poradnia dietetyczna WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kaliska 10 mgr Agnieszka Witucka tel. 607 455 148

Lek-362

Lek-278

*<8#(/

# {x|}~}{~}{Â&#x20AC;{~x~ Q~&#Q&'/'

Lek-315a

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87

ZAPRASZAMY DO NOWEGO GABINETU W POZNANIU ul. KoĹ&#x203A;cielna 26/1 Rejestracja tel. 61 8 288 663, (pon.-pt.) godz. 8.00-18.00 NOWOCZESNA DIAGNOSTYKA I LECZENIE CHORĂ&#x201C;B OCZU laseroterapia siatkĂłwki w cukrzycy i krĂłtkowzrocznoĹ&#x203A;ci, zabiegi laserowe w jaskrze, angiograďŹ a ďŹ&#x201A;uoresceinowa, optyczna koherentna tomograďŹ a, badania elektroďŹ zjologiczne, iniekcje doszklistkowe, zabiegi witrektomii.

GABINET OKULISTYCZNY - WRZEĹ&#x161;NIA ul. WOJSKA POLSKIEGO 13 Rejestracja tel. 61 640 0 640 (pon.-pt.), godz.13.00-19.00 CZYNNY

PoniedziaĹ&#x201A;ek 18.15-20.00 - dr PRZEMYSĹ AW WICHROWSKI Ĺ&#x161;roda 13.00-19.00 dr med. JADWIGA BERNARDCZYK-MELLER

Lek-314

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E;

Lek-317

Gabinet stomatologiczny

ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

"#$%&#' #((

AL-FGPV

HIPOKRATES

14.00-18.00 14.00-18.00 9.00-12.00 16.00-19.00

STOMATOLOGIA

lek. stom. ogĂłlnej

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

wtorek wtorek 3 sobota miesi=ca wtorek


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

KSERO

( $ "     ; $

;$ '$$

D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

Ĺ&#x203A;p. Jana Cierpisza

B 

LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

 $ ;$ ; $= ; "

= $  $  ;

 <  

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. (61) 640-01-01

",.',( /'/ .*C ,(5%*/ *+$,."35  !  %*3 ! :)  ,; ! <!  %=>,?@,=?<=A , -   $  $ , ;1<=@=

Roz-1225

1 czerwca 2012

ww-204

18

WrzesiĹ&#x201E;ska SpĂłĹ&#x201A;dzielnia Mieszkaniowa

Ă&#x201E;,FKRĂźSXVWHQDV]HVHUFDWRQDG]LHLLVUNDWNZL ÄŞHVSRWNDP\VLÄ&#x160;]QyZUD]HP]DQLH]OLF]RQÄ&#x2026;OLF]EÄ&#x160;GQL´

ul. KiliĹ&#x201E;skiego 10, 62 - 300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 437-92-50, fax 437-92-77 (kier. 61)

Wszystkim, ktĂłrzy byli z nami w najtrudniejszych chwilach     

ogĹ&#x201A;asza przetarg na ustalenie pierwszeĹ&#x201E;stwa nabycia niĹźej wymienionego lokalu:

Ĺ&#x203A;p. Tadeusza CieĹ&#x203A;laka  

 !"

#" $ % & ' ( ) * + $ '/ 1 $8 $/ ;$ & ; $<=$> ;$88" $8  ? ;<= ;< /  ;   ;> ('   "$ "

=  A '  ; ;$ ; ' $

 "  ;

 

Lp.

Adres

Pow uĹźyt.

Liczba pokoi

Kondygnacja

TytuĹ&#x201A; prawny do lokalu

Cena wywoĹ&#x201A;awcza

1

WrzeĹ&#x203A;nia ul. SĹ&#x201A;owackiego 26b/21

47,9 m2

2

IV p.

odr. wĹ&#x201A;. lokalu

113.600,00 zĹ&#x201A;

WyĹźej wymienione mieszkanie jest wolne od dĹ&#x201A;ugĂłw. Mieszkanie moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniach: 4 czerwca 2012 r. w godz. 1600-1700 i 12 czerwca 2012 r. w godz. 1400-1500 ZgĹ&#x201A;oszenie o przystÄ&#x2026;pieniu do przetargu naleĹźy zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; w sekretariacie SpĂłĹ&#x201A;dzielni pokĂłj nr 205 w terminie do 13 czerwca 2012 r. do godz. 1500, ktĂłre powinno zawieraÄ&#x2021;: - imiÄ&#x2122;, nazwisko i adres oferenta lub osoby prawnej, - oĹ&#x203A;wiadczenie czy jest czĹ&#x201A;onkiem SpĂłĹ&#x201A;dzielni, jeĹźeli tak to okreĹ&#x203A;lenie czy zamieszkaĹ&#x201A;ym lub oczekujÄ&#x2026;cym i z jakim numerem umowy, - oĹ&#x203A;wiadczenie, Ĺźe znany jest mu stan techniczny lokalu. Przetarg przeprowadza siÄ&#x2122; w dniu 14 czerwca 2012 r. o godz. 1100 w siedzibie WrzesiĹ&#x201E;skiej SpĂłĹ&#x201A;dzielni Mieszkaniowej w sali 102 I piÄ&#x2122;tro. Wadium w wysokoĹ&#x203A;ci 5.000,- zĹ&#x201A; (piÄ&#x2122;Ä&#x2021; tysiÄ&#x2122;cy zĹ&#x201A;) naleĹźy wpĹ&#x201A;aciÄ&#x2021; w pokoju 213 w dniu przetargu od godz. 800 do godz. 1000. Przetarg przeprowadza siÄ&#x2122; wedĹ&#x201A;ug zasad okreĹ&#x203A;lonych w â&#x20AC;&#x17E;Regulaminie na ustalenie pierwszeĹ&#x201E;stwa nabycia lokali w drodze przetarguâ&#x20AC;?. WysokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; postÄ&#x2026;pienia wynosi 500,- zĹ&#x201A;

  

< ; / Arkadiuszowi Czajkowskiemu ; / Alinie Czajkowskiej $  'B$   = = 

W przypadku zgĹ&#x201A;oszenia siÄ&#x2122; osĂłb bÄ&#x2122;dÄ&#x2026;cych czĹ&#x201A;onkami oczekujÄ&#x2026;cymi SpĂłĹ&#x201A;dzielni, posiadajÄ&#x2026;cych podpisanÄ&#x2026; umowÄ&#x2122; o kolejnoĹ&#x203A;ci przydziaĹ&#x201A;u, prawo przydziaĹ&#x201A;u w pierwszej kolejnoĹ&#x203A;ci uzyskuje osoba z najniĹźszym numerem umowy za cenÄ&#x2122; wywoĹ&#x201A;awczÄ&#x2026;. W przypadku braku osĂłb, o ktĂłrych mowa wyĹźej odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; przetarg nieograniczony. BliĹźszych informacji udziela siÄ&#x2122; oraz regulamin przetargu udostÄ&#x2122;pnia w sekcji czĹ&#x201A;onkowsko-mieszkaniowej (pokĂłj nr 215) lub telefonicznie, tel. 4379-267 lub 4379-268. SpĂłĹ&#x201A;dzielnia zastrzega sobie prawo uniewaĹźnienia przetargu bez podania przyczyn.

Ĺ&#x203A;p. Tadeuszem CieĹ&#x203A;lakiem   

( $ "    

Ĺ&#x203A;p. Genowefy Robaszkiewicz

% U 7 -@ 

+ 7;<<

 $ ;$=$ ;   "$  ;

   ;=C" 

Przyjmuje zapisy na:

szkolenie okresowe kierowcĂłw z kat. prawa jazdy D lub D i C termin rozpoczÄ&#x2122;cia 05.06.2012 godz. 17.00

kurs prawa jazdy kat. D Jazda autobusem AUTOSAN LIDER A1010T (taki sam jak na egzaminie paĹ&#x201E;stwowym).

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00

Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-43-86-130, 697-660-094

Usl-308a

we WrzeĹ&#x203A;ni przy ul. SĹ&#x201A;owackiego tel. 61 4360-291, tel. kom. 500-135-439 w godz. 8-18, w soboty 8-14

Bd-346

LIGA OBRONY KRAJU OĹ&#x203A;rodek Szkolenia KierowcĂłw

Edu-466

KPHQTOWLG Ä&#x201C;G PC VCDNKE[ QIĂŁQU\GĂ˝ Y UKGF\KDKG 7T\ĂľFW)OKP[-QĂŁCE\MQYQQTC\PCUVTQPKGKPVGTPG VQYGL YYYMQNCE\MQYQRN \QUVCĂŁ RQFCP[ FQ RWDNKE\PGL YKCFQOQÄ&#x2021;EK Y[MC\ PKGTWEJQOQÄ&#x2021;EK RT\G\PCE\QP[EJ FQ PCLOW PC QMTGU NCV YOKGLUEQYQÄ&#x2021;EK$QT\[MQYQ

ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 56, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 61 / 437 99 10 teletronik@teletronik.info


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

PRODUCENT OKIEN I DRZWI "< = > ?@C! & %%*

"&@#*,DH@@;H,D@@;H;

www.wrzesnia.info.pl

19 Bd-353f

1 czerwca 2012

( ( <)?=(?2 @(

?D DD '(? 2 ( =(< 2 ='( <=? }&

Roz-937

Usl-472a

SUPER PROMOCJA na siatki przeciw owadom

www.stal-pol.pl

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5 t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

&*' Y& Y\ < w zakresie:

   !  !  ! ' # ! '  " ' ' ( )"!''

'Y*(/&Y'Â&#x201A;\'( {|~Â&#x192;Â&#x192;Â&#x192;Â&#x201E;&/ ' Y

# {`Â&#x20AC; ~* )Y##Â&#x2026;/'*~ '

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 

Serwis usĹ&#x201A;ug stalowych: Prasa krawÄ&#x2122;dziowa â&#x20AC;&#x201C; giÄ&#x2122;cie blach Wypalanie blach (plazma, acetylen) Gwintowanie rur Prostowanie walcĂłwki GiÄ&#x2122;cie elementĂłw zbrojeniowych Drobne prace Ĺ&#x203A;lusarskie

N OW

AO

TA! R E F

ul. Dworcowa 24 62-330 Nekla tel. 61/438-63-10 po godz. 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 61/438-65-44 www.stalmet-nekla.pl biuro@stalmet-nekla.pl

Wypalarka plazmowo-gazowa CNC Maksymalny wymiar stoĹ&#x201A;u/blachy 3000 mm x 6000 mm GruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; palenia: tQMB[NPXBEPNN tHB[PXFEPNN PrÄ&#x2122;dkoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ciÄ&#x2122;cia do 15 m/min Realizacja oraz wykonawstwo modeli elementĂłw w Ĺ&#x203A;rodowisku CAD. CiÄ&#x2122;cie rur do Ĺ&#x203A;rednicy 320 mm i o dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;ci do 6000 mm na wycinarce plazmowej CNC (gruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; Ĺ&#x203A;cianki do 50 mm) MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wykonywania róşnego rodzaju otworĂłw ksztaĹ&#x201A;towych.

Trapezowanie blachy ocynkowanej Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

WPRO

PRO ST OD

DUCE

Profil t-12 oraz t-18 NTA ! SzerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; arkusza 880 mm GruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; blachy 0,5 mm DĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wedle Ĺźyczenia

SprzedaĹź materiaĹ&#x201A;Ăłw hutniczych Istnieje moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu oraz ciÄ&#x2122;cia: czarnych blach (gilotynÄ&#x2026; do 12 mm), ksztaĹ&#x201A;townikĂłw, stali zbrojeniowej i innych wyrobĂłw hutniczych.

TYLKO Z NAMI STALOWE INTERESY!

Usl-319

Oferujemy


20

Reklama - biuro og┼Вosze┼Д, tel. (61) 436-52-70

1 czerwca 2012

www.wrzesnia.info.pl

Regionalny dystrybutor ямБrmy DIAMOND i GALMET 3"5:r53"/41035r8:,0/"84580

7&"':$

8*&-,"130.0$+" /"(3;&+/*,* *,05┬К:$0

LPU┬РZ╚ГFMJXOFJTUBMPXFrLPU┬РZ[QPEBKOJLJFNrLPU┬РZHB[PXF HS[FKOJLJ CPJMFSZ QPNQZ T[BNCBrQS[ZEPNPXFPD[ZT[D[BMOJF╟пDJFL├УXr[FTUBXZTPMBSOFrLBCJOZJXBOOZ %')*\3Q3)qq&%'v6x434Q*\Qq)

Bd-347

):%3"6-*,"r,05┬К:$0r┬К";*&/,*

Numer 1152  

Wiadomosci Wrzesinskie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you