Page 1

Ludzie, s. 22

Mariola Zalepa udowadnia, şe szkoła nie musi być publiczna

25 maja 2012 NR 21 (1151/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Aktualności, s. 10

Piłka noşna, s. 27

Na sesji Rady Miejskiej we Wrześni działy się ciekawe rzeczy

Test przed Euro 2012: nasz pierwszy konkurs SMS-owy

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyĹźur reporterĂłw:

Ja cię, ku... zabiję! a si do niego. – Od sowa do sowa i tak jako wyszo – ucina 33-latka. Ich zwizek nie ukada si najlepiej. Micha naduywa alkoholu, z czasem zacz wszczyna awantury i podnosi rk na Lucyn. Sytuacja nie ulega zmianie nawet po tym, jak urodzia im córk. Dlatego kobieta wzywaa policj. – Przyjedali tu nawet trzy, cztery razy w tygodniu. Zabierali go i wypuszczali rano, jak wytrzewia – opowiada. To wanie alkohol i czste burdy przyczyniy si, jej zdaniem, do odebrania im dziecka. Tomasz Szternel Obecnie córka przebywa w orodku w Koaczkowie. Po jednej z kótni 31-latek wyproPoznali si 4 lata temu, gdy Lucyna wadzi si na kilka tygodni. Przebyprzychodzia w odwiedziny do mat- wa u siostry. Wróci jak gdyby nigdy ki mieszkajcej w Sokoowie. Mi- nic w poniedziaek, 13 maja. Koncha czsto przesiadywa na scho- kubina nie robia mu problemów. dach. Czasem kompletnie pijany, tak Bo nie moga – w ko cu to nie jej, e nie by w stanie otworzy drzwi a jego mieszkanie. W małym mieszkaniu panuje ogólny nieład. Od feralnego zdarzenia Lucyna nie ma głowy do sprzątania. Co chwilę tylko podchodzi do ławy i skręca papierosy. do mieszkania. Nie zrazio jej to. Fot. Tomasz Szternel Po miesicu znajomoci wprowadzi- >> dok. na s. 7 Planuje przeprowadzkę do siostry, do Poznania

31-latek chwycił za nóş i zadał kilka ciosów konkubinie. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Ssiedzkie spory pomidzy Wadysawem Ossoliskim i Stanisawem Gilem z Otocznej trwaj od lat. Ostatnio znów przybray na sile. Tym razem poszo o niewielki murek i kilkanacie sosen. – Byam w sobot z wizyt u rodziców, kiedy zauwayam, e ssiad podlewa czym drzewa taty, te rosnce blisko jego potu. Podeszam bliej i zapytaam go, co robi. Wtedy si wciek i bez sowa obla mnie rop, któr wczeniej podlewa drzewa. Miaam olej na twarzy, rkach, ubraniu – opowiada Magdalena Ossoliska. Chwil póniej kobieta zadzwonia na komend policji, proszc o interwencj. – Nie przyjechali. Powiedziano mi, e w poniedziaek zajmie si tym dzielnicowy – dodaje poszkodowana. >>

dok. na s. 5

– To byli fachowcy. Trzeba wiedzie, jak ukra krowy. Ja na przykad nie poszedbym na wam do sklepu jubilerskiego, bo trzeba wiedzie, co i jak ukra – powtarza z przekonaniem Zbigniew Nowak, czonek zarzdu Rolniczej Spódzielni Produkcyjnej w Chwaszycach. I wie, co mówi. Ukra w nocy sze trzystukilogramowych jaówek to nie lada sztuka. Ale moliwe. Nowak przekona si o tym w rod, 16 maja, o godz. 5.00. Obudzi go dzwonek telefonu. W suchawce usysza gos Dariusza Wieczorka. – Ukradli nam krowy. Sze jaówek – rzek oborowy.

Zbigniew Nowak czym prdzej pospieszy do obory. Daleko nie mia, ledwie kilkaset metrów. Krów nie byo. Bezczelna kradzie zaskoczya wszystkich, cznie ze stróem. – Stróówka jest przy bramie, a obora na drugim ko cu podwórza – zdaje si tumaczy stróa Nowak. – To nie bya jedna osoba. Kto pilnowa stróa, a inni kradli – uwaa pracownik RSP. Cho dzieciarnia rozpowiada po wsi, jakoby stró spa, bo zodzieje potraktowali go gazem. Sensacyjne informacje okazay si jednak nieprawd.

>>

Hipnotyzer czy naciągacz? Zdania są podzielone Aktualności, s. 10 Marzenin, Chwalibogowo i „szóstka� z Wrześni – to pierwsze trzy cyfrowe szkoły Oświata, s. 13 Czarny weekend na drogach – jedna osoba nie şyje, jedenastu rannych Zdarzenia, s. 4

czytaj

na stronie 9 dodatku

Edu-462

– To nie byo zagroenie ycia, dlatego nie wysalimy tam patrolu. Dyurny przekona t pani, e jej spraw zajmie si dzielnicowy – potwierdza rzecznik wrzesi skiej policji Krzysztof Szczeniak. Wizyta dzielnicowego najwyraniej tylko spotgowaa gniew 80-letniego Stanisawa Gila. We wtorek znów uy ropy. Tym razem obla ni Wadysawa Ossoli skiego. – Od razu zgosiem to na policj. Przyjecha dzielnicowy z koleg. Usiowali porozmawia z ssiadem, ale on ich zakrzycza – stwierdza mczyzna. – Niczego si od niego nie dowiedzieli, nic mu te nie zrobili. Kazali nam tylko zawie rzeczy do pralni, ebymy mieli dowód w sdzie, e byy od ropy. A my boimy si o nasze bezpiecze stwo, bo ten czowiek jest nieobliczalny. S. Gil zabiera nas w miejsce, w którym doszo do opisywanych zdarze . Przy pocie wyranie czu zapach ropy. Staruszek twierdzi jednak, e drzewa podlewa silnym rodkiem chemicznym kupionym w sklepie ogrodniczym we Wrzeni.

Czy mleko jest zdrowe? Czy i jak często je pijemy? Temat tyg. s. 2, 11

dok. na s. 7

Reklama

)OKPC9T\GćPKCRQUKCFCFQY[PCLĂľEKC YCVTCME[LPGLEGPKGNQMCNWÄ“[VMQY[ RQĂŁQÄ“QP[YG9T\GćPKRT\[WN&\KGEK9T\GUKĂ˝UMKEJ QRQYKGT\EJPKWÄ“[VMQYGLO 

 

              

 

Mieszalnia farb i tynków styropian 89,99 zł/m3 netto

przy zakupie całego systemu

ul. Szczecińska 17 tel. 602-494-599

Usl-464b

Młoda kobieta, którą oblano ropą, prosi policję o pomoc. Ta odmawia wysłania radiowozu, uznając, şe nie było zagroşenia şycia. Trzy dni później oblana zostaje kolejna osoba.

CHCESZ ZGĹ OSIĆ JAKIEĹš ZDARZENIE? DZWOĹƒ!

www.wrzesnia.info.plRopÄ… w twarz

Tajemnicza kradzieş, czyli rzecz o jałówkach we flaku

501 677 731 lub 501 677 838


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia W mlecznej krainie SONDA

W tym tygodniu poprosiliśmy przechodniów o wypowiedź na temat mleka w ich diecie. Piją? Uwaşają, şe jest zdrowe? A moşe raczej uznają je za alergen? Preferują pasteryzowane czy wiejskie, prosto od krowy? Krótko mówiąc – mleczny temat rzeka.

F

Alina Lewandowska, pracownik produkcyjny: – Sama rzadko piję mleko. Lubię tylko zimne, takie prosto z lodówki. Nie cierpię za to ciepłego mleka i zup mlecznych. W rodzinie wszyscy piją mleko – szczególnie dzieci je lubią. Wszyscy jemy teş jogurty. Kupuję tylko mleko pasteryzowane.

acetom mleko zawsze bdzie si kojarzyo z damskimi biustami. Mnie te. Na tej samej zasadzie, co stare: mówisz Partia, mylisz Polska. Mówi zatem: Mleko, a od razu myl: Piersi. Wiem, e w tym momencie wszystkie Czytelniczki poczuj si dotknite moim seksistowskim podejciem do mlecznego tematu, ale co mam zrobi, skoro tak mam? Kiedy nawet chciaem zaoy Towarzystwo Mioników Kobiecych Piersi, ale ona bya przeciw, nie wiedzie dlaczego. Oczami wyobrani widziaem ju spotkania czonków – za przeproszeniem – Towarzystwa. Wymian dowiadcze , mokrych podkoszulków oraz opinii o miseczkach rónych rozmiarów. Trzeba Pa stwu wiedzie, e w TMKP nie byoby dyskryminacji ze wzgldu na pe, wic obok czonków byyby te czonkinie. No, ale nie wyszo. Postanowiem zatem uy fotografii jako narzdzia, przy pomocy którego mógbym realizowa swoje hobby. Wymyliem cykl „Piersi w miecie� – to by dopiero bya mocna cz „Kolekcji wrzesi skiej�, prawda? Niestety, z tych samych powodów do realizacji pomysu nie doszo. Pozostaje mi napi si... mleka.

Moim zdaniem

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Marek: Lubię, ale wiem, şe do niczego ono jest niepotrzebne i wkurza mnie to, jak wciskają ludziom ciemnotę, jak to jest ono niezbędne. Głównie dzieciakom ładują gówniane jogurciki, danonki, itp. Jeden wielki szajs napchany mlekiem, chemią i toną cukru. mi.zielinski: Tak, mleko jest pierwszym i jedynym pokarmem człowieka od urodzenia, do czasu przystosowania układu pokarmowego do trawienia pozostałych składników diety. Potem, w wieku 3-5 lat, organizm coraz trudniej trawi mleka nieprzetworzone. Dlatego hasło „szklanka mleka dla ucznia� jest bardzo ryzykowne. Natomiast polecam pyszne i zdrowe sery, kefiry i jogurty WSM Września. No i rewelacyjny ser cambozolla w Intermarche. Smacznego! Marika: A gdzie się podziały „Makulki guma balonowa� i kefirek o smaku truskawkowym? GeCa: Jakie makulki? Nie znam, ale brzmi smacznie. Co to było? Napisałaś, şe guma, ale jak smakowały?

Renata Kopeć, sprzedawca: – Bardzo lubię mleko, moje dzieci zresztą teş. Myślę, şe powinno się je pić, bo zawiera wiele cennych składników odşywczych. Po prostu jest zdrowe. Kupuję powszechnie dostępne mleko w kartonikach, czyli pasteryzowane.

Marek Kościelniak, rolnik: – Piję mleko, bo je lubię. Mam świadomość, şe jest bardzo zdrowe. Moim zdaniem wszyscy, którzy mogą, powinni pić go duşo. W mojej rodzinie wszyscy lubią mleko, a szczególnie syn – potrafi wypić na raz cały kartonik. Choć mieszkam na wsi, mleko kupuję w sklepie, pasteryzowane. W domu jemy teş duşo jogurtów i serów.

Najlepszy z wyrobów wrzesińskiej mleczarni to:

Krzysztof Ziętek, bezrobotny: – Nie piję mleka. Jestem uczulony i muszę stosować odpowiednią dietę. Muszę uwaşać teş na przetwory mleczne. Czasem jem tylko twarogi, ale bardzo chude.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

Waldemar Śliwczyński

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl

maślanka

33%

gzik

61% 6% kremĂłwka

keďŹ r: 0%

Satyryczny komentarz tygodnia: mleczna kraina obfitości

Jakie mleko jest zdrowsze: pasteryzowane czy prosto od krowy? Joanna Goździewicz: Wiele osób nie wyobraşa sobie codziennego jadłospisu bez mleka. Najczęściej kupujemy je w sklepie, pasteryzowane, w tradycyjnym kartonowym opakowaniu. Mamy wtedy pewność, şe jest ono smaczne i czyste. Ale niektóre osoby zastanawiają się, czy pasteryzacja nie niszczy cennych składników odşywczych. Jakie mleko jest zdrowsze: z kartonika czy prosto od krowy?

Reklama

wszystkie marki

 

      

!"#$!%# !&#'!%

 ( ! ( "(!( )( "(!&(

 XÄ&#x201D;\ZDQH 2321< QRZH

t

*$=)$67:U]HzQLD .RzFLXV]NL RERN&HQRVXTARTAK NEKLA wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

DOM-GAZ

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

61 436-27-33, 436-29-49

Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 Roz-863

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

EKO-GAZ

tPRQWDÄ&#x201D;VDPRFKRGRZ\FK LQVWDODFMLJD]RZ\FKKDNĂ&#x2018;Z

Reklama

GAZ

GAZ

Z\PLDQDRSRQ QDOHWQLH

tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

Sa-412c

Auto-Serwis WITEK Sa-448a

Agnieszka Witucka, dietetyk sieci Dobry Dietetyk: â&#x20AC;&#x201C; Pasteryzacja to jedna z metod utrwalania mleka. Ma ona na celu wyeliminowanie jak najwiÄ&#x2122;kszej iloĹ&#x203A;ci szkodliwej, czyli chorobotwĂłrczej flory bakteryjnej, a takĹźe wydĹ&#x201A;uĹźenie trwaĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci mleka. OprĂłcz pasteryzacji â&#x20AC;&#x201C; ktĂłrÄ&#x2026; przeprowadza siÄ&#x2122; w temperaturze od 70 do 100 0C, w ciÄ&#x2026;gu kilku do kilkudziesiÄ&#x2122;ciu minut â&#x20AC;&#x201C; stosuje siÄ&#x2122; takĹźe sterylizacjÄ&#x2122; (w temperaturze powyĹźej 130 0C, przez kilka sekund). Mleko prosto od krowy stoi na wysokim stopniu podium, jeĹźeli chodzi o wartoĹ&#x203A;Ä&#x2021; odĹźywczÄ&#x2026;, natomiast na samym koĹ&#x201E;cu, jeĹźeli zaleĹźy nam na bezpieczeĹ&#x201E;stwie mikrobiologicznym. O ile osoba dorosĹ&#x201A;a sama decyduje o wyborze produktu, to zdecydowanie nie naleĹźy podawaÄ&#x2021; mleka surowego, prosto od krowy, niemowlÄ&#x2122;tom do 6. miesiÄ&#x2026;ca Ĺźycia â&#x20AC;&#x201C; chociaĹźby ze wzglÄ&#x2122;du na duĹźÄ&#x2026; obecnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w nim wielu skĹ&#x201A;adnikĂłw nietrawionych jeszcze przez tak mĹ&#x201A;ody organizm.

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00


25 maja 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

3 Pod patronatem â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? Prawie tysiÄ&#x2026;c osĂłb biegĹ&#x201A;o po zdrowie Biegacz jest wolnym czĹ&#x201A;owiekiem. MoĹźe oddawaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; swojej pasji w towarzystwie, w samotnoĹ&#x203A;ci, o dowolnej porze dnia i nocy, w lesie i na ulicy. Prawie tysic wolnych ludzi stano w niedziel na starcie czwartej wrzesi skiej edycji akcji zainicjowanej przez â&#x20AC;&#x17E;Gazet Wyborczâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; Polska Biega. Rodzimi organizatorzy jak zwykle do nazwy Polska Biega dodali zwrot: â&#x20AC;&#x17E;...a Wrzenia po zdrowie!â&#x20AC;?. Lokalny bieg by jednym z 731 zarejestrowanych w caej tegorocznej ogĂłlnopolskiej akcji. Zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 10.00 z basenu miejskiego. Organizatorzy z wrzesi skiego ratusza (a dokadniej, z Gminnej Komisji Rozwizywania ProblemĂłw

Alkoholowych) przygotowali dwie trasy: krĂłtsz, mierzc 3,8 km, oraz dusz, o dystansie 6,5 km. Trasa wioda przez park im. Dzieci Wrzesi skich, dalej ul. Parkow, przez tam, potem przez lasek przy zalewie LipĂłwka i z powrotem przez teren kempingu. Wytrwalsi mogli wyduy sobie drog, biegnc przez Psary Polskie i wracajc ciek rowerow wzdu zalewu. â&#x20AC;&#x201C; Najbardziej cieszy dua liczba uczestnikĂłw â&#x20AC;&#x201C; powiedzia po biegu Mirosaw Morawski, szef stray miejskiej i komandor biegu. â&#x20AC;&#x201C; Na szczcie obyo si te bez kontuzji â&#x20AC;&#x201C; doda. Jednym z bardziej dowiadczonych uczestnikĂłw biegu by 72-letni Ignacy Jagodziski z Nowego Folwarku. We wrzesi skim biegu wy W akcji Polska Biega zwyciÄ&#x2122;zcÄ&#x2026; jest kaĹźdy â&#x20AC;&#x201C; nie tylko ten, kto pierwszy minie startowa po raz trzeci. â&#x20AC;&#x201C; Tym razem liniÄ&#x2122; mety. WaĹźne, Ĺźe ukoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; bieg Fot. Tomasz MaĹ&#x201A;ecki nie biegem, tylko szedem z kijkami

â&#x20AC;&#x201C; powiedzia nam. â&#x20AC;&#x201C; Kiedy, 50 lat temu, biegaem. Byem zaawansowanym biegaczem zawodnikiem Orkana Pozna i wrzesi skich klubĂłw â&#x20AC;&#x201C; przypomnia. Jak przystao na dowiadczonego zawodnika, I. Jagodzi ski pokona dusz tras. Dodajmy, e pierwszy lini mety przekroczy Baej Pawlak z Klubu Biegacza Kosynier. Niedzielne zawody potraktowa jako trening przed remskim pĂłmaratonem, w ktĂłrym wystartuje ju 9 czerwca. Kady, kto uko czy bieg, otrzyma butelk wody oraz upominek â&#x20AC;&#x201C; frotk na rk. Nie zabrako te regeneracyjnej grochĂłwki. Na koniec wrĂłd uczestnikĂłw rozlosowano m.in. dwa rowery, ktĂłre ufundowa wrzesi ski oddzia Banku BG . TOM (wideorelacja oraz galeria zdj z biegu na portalu wrzesnia.info.pl, w zakadce Samorzd)

Reklama

UWAGA!!! WYMIANA

Video-Best WrzeĹ&#x203A;nia, Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 17 tel. 61 436-51-98

Usl-745

AUTORYZOWANY PUNKT SPRZEDAĹťY

EKSPOZYCJI Z\SU]HGD¢

Z\SU]HGD¢

SRMHG\QF]\FK HOHPHQWyZ HNVSR]\F\MQ\FK

:U]HÂąQLD XO2JURGRZD

Me-144

fotografia.net.pl sklep internetowy

FDĂŁ\FKXNĂŁDGyZ HNVSR]\F\MQ\FK

Kre-298a

ul. Rynek 21,

Zew-460

:U]HĹ&#x2019;QLD

&KZLOyZNLRG]âGR]â 3RŎ\F]NDILUPRZD]âEH]%,. .UHG\W\JRWyZNRZHLNRQVROLGDF\MQH GR]â kom: 795-591-967, tel: (61) 436-70-51, www.kredyty-chwilowki.pl


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Wrzesiński czarny weekend

Straż Pożarna

4 Zdarzenia „ Zaprószenie ognia

od iskry przejedajcego pocigu byo prawdopodobnie przyczyn poaru trawy. Doszo do niego po poudniu 17 maja przy ul. Gnienie skiej.

„ Kilka godzin póniej

pona trawa przy Szosie Witkowskiej. Na szczcie obyo si bez wikszych strat.

„ Tymczasem 19 maja

kto podpali tapczan porzucony przy ul. Kutrzeby. Rozprzestrzenieniu si ognia zapobiega szybka interwencja straaków.

1

„ W tym samym dniu zo-

2

staa usunita plama oleju z drogi krajowej 15 w Sokoowie. Zagraaa bezpiecze stwu kierowców.

„ Z kolei 21 maja pyzdr-

scy ochotnicy dwukrotnie wyjedali do poaru trawy i trzciny w Biaobrzegu. Nie ma wtpliwoci, e kto je podpali.

„ W tym samym cza-

4

Kronika policyjna

3

sie kierujcy fiatem uno uderzy w sup owietlenia ulicznego w Gutowie Wielkim. Straacy rozczyli akumulator i kierowali ruchem do czasu przyjazdu policji. TOS

5 Jedna osoba nie żyje, a jedenaście zostało rannych – to bilans ostatniego weekendu na drogach powiatu wrzesińskiego. Palio si auto. W pitek, 18 maja, po poudniu, w centrum Sokoowa zapalia si komora silnika samochodu opel vectra. Dziaania straaków polegay na podaniu jednego prdu ganiczej piany. Najbardziej prawdopodobn przyczyn poaru byo zwarcie instalacji elektrycznej. 1. Pitek, godz. 17.50, droga wojewódzka nr 442 w Pyzdrach. 22-latka kierujca oplem astr zmierzaa w stron Kalisza. Nie bardzo wiadomo, dlaczego tu po pokonaniu mostu, na agodnym zakrcie, stracia panowanie nad autem i zmienia pas ruchu. Doprowadzia tym samym do zderzenia z jadcym z naprzeciwka nissanem micr. Prowadzca go 53-latka odbia na pobocze i zjechaa ze stromej skarpy. Samochód wycignli dopiero miejscowi straacy. Przez blisko godzin ruch na drodze odbywa si wahadowo.

Na szczcie w kolizji nikt nie ucierpia. Sprawczyni wypadku zostaa ukarana mandatem (200 z). 2. Pitek, godz. 20.07, droga krajowa nr 92 w Nekli. Kierowca volkswagena passata, jadc od strony Wrzeni, nie zachowa ostronoci i z powodu nadmiernej prdkoci wpad w polizg. Rozpdzone auto na skrzyowaniu przejechao na drug nitk szosy, po drodze odbio si od bariery enegrochonnej i zablokowao tras z Poznania. Na szczcie kierowca nie odniós obrae . Na miejscu interweniowali straacy z OSP Nekla i komendy powiatowej z Wrzeni. 3. Sobota, godz. 15.35, skrzyowanie ulic Kociuszki i Koszarowej we Wrzeni. 19-letnia mieszkanka gminy Wrzenia kierujca fiatem seicento nie udzielia pierwsze stwa podczas skrtu w lewo, w ul. Koszarow. W wyniku tego we fiata uderzyo daewoo tico, którym jecha 74-letni kierowca oraz 73-letnia pasaerka (mieszka cy Wrzeni). Wszyscy uczestnicy kolizji byli trzewi. Podróujcy tico z lekkimi obraeniami zostali przewiezieni do wrzesi skiego szpitala.

6 4. Sobota, godz. 19.15, droga krajowa nr 15 w Sokoowie. Na zakrcie drogi, tu za wsi, zderzyy si czoowo dwa samochody osobowe: ford mondeo i toyota corolla. Wszystko przez to, e kierujca fordem 58-letnia mieszkanka Opola, jadc z kierunku Gniezna do Wrzeni, z niewyjanionych przyczyn na uku drogi zjechaa na przeciwlegy pas ruchu. Doprowadzia do zderzenia z toyot, która jechaa w kierunku Gniezna. Kobieta z obraeniami ciaa zostaa przewieziona do wrzesi skiego szpitala. Trafi tam równie 34-letni kierowca toyoty (mieszkaniec Lubonia) oraz podróujca z nim 30-letnia kobieta (mieszkanka gminy Wrzenia). Niestety, pomimo wysików lekarzy nie udao si uratowa ycia 34-latka. Zmar okoo godz. 23.00. Podróujca z nim pasaerka – jak si nieoficjalnie dowiedzielimy – jest w piczce farmakologicznej. 5. Sobota, godz. 20.25, ul. Sowackiego we Wrzeni. To cud, e wszyscy yj – tak w skrócie mona podsumowa ostatni sobotni wypadek. Z ustale policji wynika,

e 19-letni kierowca mercedesa 220 (mieszkaniec gminy Koaczkowo) nie udzieli pierwsze stwa jadcemu z naprzeciwka motocyklowi marki Honda. Mczyzna, który jecha w kierunku Supcy, chcia skrci w ulic osiedlow. Niestety zajecha drog motocyklicie, który porusza si w kierunku centrum miasta. Jednoladem podróoway dwie osoby, prowadzi go 18-letni mieszkaniec Wrzeni. Zarówno on, jak i pasaerka z obraeniami ciaa zostali przewiezieni do szpitala w Gnienie. Ich yciu nie zagraa niebezpiecze stwo. Kierowca hondy zosta wypisany ze szpitala. Wszyscy byli trzewi. 6. Niedziela, godz. 16.25, droga krajowa nr 92, Psary Mae. Samochód ciarowy marki Volvo podczas wykonywania manewru skrtu w lewo nie udzieli pierwsze stwa citroenowi xsara. Osobówk podróowao pi osób. Wszyscy zostali przewiezieni do wrzesi skiego szpitala, po opatrzeniu zwolniono ich do domu. Kierowca volvo (obywatel Biaorusi) otrzyma 300-zotowy mandat. By trzewy. KUL/DAI/TOS/TOM

„ W sobie tylko zna-

ny sposób rozerwali korki wlewu paliwa w koparkach pozostawionych przy ul. Paderewskiego. Ze zbiorników spucili 310 litrów oleju napdowego. Mowa o zodziejaszkach, którzy weszli w konflikt z prawem w nocy z 16 na 17 maja.

„ Pewien poznanianin zo-

sta przyapany na kradziey kawy w markecie przy ul. Kaliskiej (18 maja). Jej warto zostaa oszacowana na 160 z.

„ W tym samym skle-

pie doszo do kradziey 1300 z. Tylko nie bardzo wiadomo, kiedy. Niedobór wyszed na jaw podczas przygotowywania raportów kasowych.

„ 0,26 mg/dm3 alkoho-

lu w wydychanym powietrzu – to troch za duo, by wsi na rower. Zapomnia o tym wrzenianin, który zosta zatrzymany 20 maja przy ul. Fromborskiej.

„ W tym samym dniu, ale w Chwalibogowie, nieznani sprawcy odcili linki i ukradli 31 metalowych odwaników podtrzymujcych lini kolejowej trakcji elektrycznej. Kosztoway okoo 700 z. „ Midzy 18 a 21 maja

kto wymontowa dwie tablice rejestracyjne z citroena jumpera zaparkowanego przy ul. Pola. TOS


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

5

Zdarzenia Reklama

Rundka po mieście: trzy pożary w jedną noc W poniedziakow noc, zaledwie w cigu jednej godziny, doszo do trzech poarów na terenie miasta. Policja nie wyklucza, e wzniecia je ta sama osoba. Pierwsze zgoszenie straacy otrzymali o godzinie 1.37. Wynikao z niego, e ponie altana ogrodowa na dziakach przy ulicy uyckiej. – W akcji uczestniczyy trzy jednostki. Mimo szybkich dziaa , altana wraz z caym wyposaeniem cakowicie spona – informuje rzecznik wrzesi skiej stray poarnej Marek Mikoajczak, dodajc, e czciowemu zniszczeniu ulega take druga altana. Kiedy straacy walczyli z ogniem na Sawnie, kto podpali punkt gastronomiczny przy ulicy Koszarowej. – Kilkanacie minut po godzinie 2.00 przez jaki otwór wrzucono do rodka lokalu materia atwopalny. Std nasze przypuszczenie, e byo to podpalenie – mówi M. Mikoajczak. Zanim straacy zdoali wej do lokalu, pomienie zajy ju dwa pomieszczenia. Mimo wszystko udao im si wynie z budynku dwie butle z gazem propan-butan. W tym samym czasie do Komendy Powiatowej Pa stwowej Stray Poarnej wpyno kolejne zawiado-

18

tys. z – na tyle wstpnie oszacowano straty poniesione w wyniku nocnych poarów

mienie. Tym razem dotyczyo ono palcego si samochodu osobowego zaparkowanego przy ulicy Chrobrego. – O 2.30 dostalimy informacj, e na osiedlu Tysiclecia pali si alfa romeo. Samochód zosta powanie zniszczony – stwierdza rzecznik. M. Mikoajczak nie chce si wypowiada na temat czenia opisywanych zdarze . Odsya nas do policji, której przedstawiciele take byli obecni przy gaszeniu wszystkich nocnych poarów. – Obecnie trwaj czynnoci wyjaniajce i do czasu zako czenia naszych dziaa trudno jednoznacznie stwierdzi, czy byy to podpalenia i czy zrobia to ta sama osoba. Nie moemy jednak tego wykluczy – informuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji Krzysztof Szczeniak. DOT

Ropą w twarz od konfliktowego sąsiada <<

dok. ze s. 1

– To nim ich oblaem – przyznaje. – Mog za to i do wizienia, ale miaem prawo to zrobi. Po co tu przyszli? – pyta, zapominajc, e poszkodowani byli na swoim terenie. – Gdybym wypali im oczy, byliby lepi i ju.

Bd walczy tak dugo, a te drzewa uschn. Ja musz ten mur oczyci... Ossoli scy s zawiedzeni postaw policji. – Zamiast pomóc, pytaj, czy Gil mia co, czym mógby nas podpali. Czyli najpierw musi doj do tragedii? – zastanawiaj si. Dorota Tomaszewska

Reklama

5(67$85$&-$‡%$5

XO']LHFL:U]HVLĽVNLFK rezerwacje, dowóz

WHO 

10.00 - 23.00 ORYGINALNA KUCHNIA ORIENTALNA

Gas-314

KropkaWydawnictwo

Zew-452

http://www.facebook.com/


25 maja 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

6 Powiat

Nie liczÄ&#x2026; im kasy

Fragmenty zza mgĹ&#x201A;y w mieĹ&#x203A;cie z paszportu

 MszÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;w. koncelebrowaĹ&#x201A; kapelan powiatowy ks. MirosĹ&#x201A;aw Stawicki

 Ursula BĂślk-Oldenburg zaprzyjaĹşniĹ&#x201A;a siÄ&#x2122; z mĹ&#x201A;odymi tĹ&#x201A;umaczkami

â&#x20AC;&#x201C; JesteĹ&#x203A;cie elitÄ&#x2026; w Wielkopolsce â&#x20AC;&#x201C; tak oceniĹ&#x201A; wrzesiĹ&#x201E;skich straĹźakĂłw przedstawiciel komendy wojewĂłdzkiej. Sowa te usyszeli w pitek 18 maja podczas obchodĂłw Powiatowego Dnia Straaka. Jednak zanim m. bryg. Robert Klonowski wypowiedzia te sowa, straacy z wrzesi skiej komendy i jednostek ochotniczych uczestniczyli we mszy, ktĂłr w asycie kapelanĂłw gminnych celebrowa kapelan powiatowy straakĂłw, ks. Mirosaw Stawicki. â&#x20AC;&#x201C; Dzikujmy Bogu, e s jeszcze ludzie, na ktĂłrych mona liczy. Zawsze liczy, bo s tam, gdzie by powinni â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi do straakĂłw kapelan. â&#x20AC;&#x201C; Wasza suba to nie tylko

pikny mundur, to nie odznaczenia, ale zaufanie. ycz, bycie cieszyli si szacunkiem i uznaniem spoecznym, bogosawie stwem Boga i ordownictwem w. Floriana, no i dobr kondycj fizyczn â&#x20AC;&#x201C; doda na koniec homilii. To nie jedyne sowa uznania dla straakĂłw. Gos zabra starosta wrzesi ski Dionizy Janiewicz, uhonorowany podczas pitkowych uroczystoci podwĂłjnie: medalem okolicznociowym z okazji 20-lecia powoania Pa stwowej Stray Poarnej (tegoroczne uroczystoci Dnia Straaka zbiegy si wanie z t rocznic) oraz zotym medalem â&#x20AC;&#x17E;Za zasugi dla poarnictwaâ&#x20AC;?. â&#x20AC;&#x201C; Myliby si ten, kto postrzegaby stra poarn przez pryzmat uroczystoci, odznacze , awansĂłw, sztandarĂłw. Mimo e tradycja stray na terenie naszego powiatu ma ju ponad wiek, dzisiejsza stra poarna to niezwykle sprawne suby â&#x20AC;&#x201C; zarĂłwno ochotnicze, jak i zawodowe. Przez cae lata systematycznie budowane zaplecze techniczne i gotowo bojowa sytuuje stra poarn w gronie sub, ktĂłre s najbardziej sprawne, ktĂłre mog szczyci si najwiksz efektywnoci oraz spoecznym zaufaniem â&#x20AC;&#x201C; zauway wodarz powiatu. Janiewicz przy-

Fot. Tomasz MaĹ&#x201A;ecki

pomnia te, e w cigu minionych 10 lat sprzt wrzesi skiej stray zawodowej odnowi si w 100 proc. Dodajmy, e nie byoby to moliwe bez wsparcia samorzdu powiatu oraz gmin. â&#x20AC;&#x201C; To kosztowne zadanie, ale nikomu nie przyszoby do gowy, e jest to koszt zbyt wysoki â&#x20AC;&#x201C; stwierdzi starosta. O tym, jak przez dwie ostatnie dekady zmieniaa si stra, przypomnia m. bryg. Klonowski: â&#x20AC;&#x201C; Pamitacie, jak wtedy wygldaa? Ubranie koszarowe, wojskowe, typu moro, ktĂłre â&#x20AC;&#x201C; o czym nie mĂłwio si gono â&#x20AC;&#x201C; byo palne (!). Ochrona gĂłw to hemy typu orzeszek, ktĂłrych odporno na uderzenia bya iluzoryczna. Caoci dopenia parciany pas bojowy i buty skutery â&#x20AC;&#x201C; wspomina dawne wyposaenie. â&#x20AC;&#x201C; Dzisiaj straacy s chronieni przez wielowarstwowe ubrania typu nomex, kady ma na wyposaeniu aparat oddechowy, nadcinieniowy, z sygnalizatorem bezruchu. Podobna rewolucja miaa miejsce w wyposaeniu â&#x20AC;&#x201C; wymienia naczelnik. Nie zabrako te odznacze i awansĂłw. OprĂłcz straakĂłw nagrodzono samorzdowcĂłw i przedsibiorcĂłw wspierajcych stra (pena lista oraz wideorelacja na wrzesnia. info.pl, w zakadce Wrzenia). Tomasz Maecki

â&#x20AC;&#x201C; Tu s moje korzenie rodzinne â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi 71-letnia Ursula BĂślk-Oldenburg i pokazuje album ze starymi fotografiami. Niemka urodzia si w powiecie wrzesi skim, mĂłwi o sobie â&#x20AC;&#x17E;dziecko wojnyâ&#x20AC;?, w wieku kilku lat wraz z rodzin wyprowadzia si z Polski. PĂłniej mieszkaa w okrgu WolfenbĂźttel, ktĂłry ponad 10 lat temu zosta partnerem powiatu wrzesi skiego. W ostatni weekend Ursula wraz z czworgiem innych seniorĂłw z WolfenbĂźttel gocia we Wrzeni. Wizyt zorganizowao starostwo powiatowe w ramach realizacji midzynarodowego programu â&#x20AC;&#x17E;Aktywny seniorâ&#x20AC;?. Punktem kulminacyjnym pobytu niemieckich emerytĂłw w naszym miecie byo spotkanie, ktĂłre odbyo si w sobot na wrzesi skim rynku. Polscy i niemieccy seniorzy wspĂłlnie przygotowali wystaw prac plastycznych i fotografii. Zdjciom towarzyszyy krĂłtkie biogramy uczestnikĂłw programu. Na rynku odbyy si take pokazy artystyczne. Zapiewa chĂłr Wrzosy, dziaajcy przy OPS-ie, a zespĂł Blue Star ze Szkoy Spoecznej w Grzybowie zaprezentowa pokaz dynamicznych ta cĂłw. Gocie z Niemiec wzili udzia w koncercie zespou lsk w po-

Fot. JOG

zna skiej hali Arena, a take zwiedzili Pozna i Wrzeni. Najwicej emocji przeya U. BĂślkOldenburg, ktĂłra odwiedzia paac w Ostrowie Szlacheckim. Majtek ten do stycznia 1945 prowadzony by przez jej babci Els Voge. â&#x20AC;&#x201C; Nie pamitam dzieci stwa w Polsce, tylko takie fragmenty, jakby za mg. Wspomnienia ucieky z gowy, pozostay jednak opowieci mamy i babci. I paszport, w ktĂłrym zapisano miejsce urodzenia: Wrzenia â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Ursula. We Wrzeni staraa si odnale lady swojej przeszoci. â&#x20AC;&#x201C; PorĂłwnuj zdjcia i wydaje mi si, e byam ochrzczona w tutejszym dawnym kociele ewangelickim (obecnie kociĂł pw. w. Duchaâ&#x20AC;&#x201C; przyp. red.). Nie mam jednak pewnoci. Pozostay tylko fotografie â&#x20AC;&#x201C; tumaczya. Cho Ursula nie mĂłwi po polsku, to zapewnia, e czuje si silnie zwizana z rodzinnymi stronami. Zachwyca j otwarto i serdeczno ludzi w Polsce. Uwielbia polskie potrawy, ktĂłre gotowaa jej mama. Najbardziej smakuje jej polewka. Ma siedmioro wnukĂłw. Chciaaby, eby te poznay histori rodziny. Na pewno opowie im o Wrzeni i Ostrowie Szlacheckim. Tak jak mama i babcia opowiedziay jej. Joanna Godziewicz

Reklama

Pielgrzymka   Â&#x2021;:U]HĹ&#x2019;QLDÂ&#x2021;3R]QDÄ˝ Â&#x2021;5]\PÂ&#x2021;&DSULÂ&#x2021;1HDSRO Â&#x2021;:H]XZLXV] Â&#x2021;6DQ*LRYDQQL5RWRQGR Â&#x2021;0RQWH6DQW$QJHORÂ&#x2021;%DUL Â&#x2021;3L]DÂ&#x2021;:HQHFMDÂ&#x2021;3UDJD 3DUDILDĹ&#x2018;Z0DULL0DJGDOHQ\ LÂŹĹ&#x2019;Z:RMFLHFKDZ/LVHZLH .RĹ&#x2019;FLHOQ\PNRP

ZQLHG]LHOÄ&#x2DC;F]HUZFD Z6]HPERURZLH SR0V]\RÂŹJRG]

5R]

Bd-363

6SRWNDQLH GOD]DLQWHUHVRZDQ\FK


25 maja 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7

AktualnoĹ&#x203A;ci Ja ciÄ&#x2122;, ku... zabijÄ&#x2122;! <<

dok. ze s. 1

Micha zapewnia, e nie bdzie pi. Tymczasem wanie z tego powodu straci prac. Niby mia inn, ale do niej nie chodzi. Nie by w stanie. â&#x20AC;&#x201C; No bo jak, skoro tylko mĂłzgotrzepy spija? â&#x20AC;&#x201C; Lucyna wskazuje palcem na butelk taniego wina. W czwartek 16 maja nietrzewy konkubent zacz j drczy. Pono widzia, jak z kim spacerowaa. O wyjanienia nie prosi, nie potrzebowa ich. Reszt sam sobie dopowiedzia. â&#x20AC;&#x201C; Ja te mu dogadywaam. Moe niepotrzebnie sprowokowaam t sprzeczk â&#x20AC;&#x201C; dochodzi do wniosku. Wyranie podenerwowana, podpala wasnorcznie przygotowanego papierosa. Opowiada, jak Micha przekluczy zamek w drzwiach i uderzy j pici w twarz. Widzc, e mczyzna nie panuje nad sob,

zabarykadowaa si w azience i wezwaa policj. StrĂłe prawa zawieli j do Wrzeni, do koleanki. Tak chciaa. Spdzia u niej kilka godzin. Gdy wrĂłcia do Sokoowa, byo po 19.00. Konkubent siedzia przed telewizorem. Nie rozmawiaa z nim. Wesza do azienki. â&#x20AC;&#x201C; Otworzy drzwi, szarpn mnie za bluzk i przewrĂłci. Uderzyam o szaf â&#x20AC;&#x201C; opowiada. Pamita tylko, e wycigna telefon i przedzwonia na policj. â&#x20AC;&#x201C; Przyjedcie, bo on chce mnie zabi â&#x20AC;&#x201C; miaa krzykn. To jeszcze bardziej rozsierdzio agresora. â&#x20AC;&#x201C; Nie reagowaam. Baam si. Tylko krzycza: â&#x20AC;&#x17E;Ja ci, ku... zabijâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; relacjonuje mroce krew w yach zajcie. 31-latek chwyci za nĂł kuchenny i zada jej kilka ciosĂłw. Wicej nie zdy, bo nadjechali policjanci. Skuli go w kajdanki. Mia prawie 3 promile alkoholu we krwi.

Rzecz o jaĹ&#x201A;Ăłwkach we flaku <<

Obdukcja lekarska wykazaa rany kute obu ramion i klatki piersiowej oraz cite prawego ucha i gowy. Poszkodowana zostaa przewieziona do szpitala. Gdy Micha wytrzewia, usysza zarzut usiowania zabĂłjstwa. Trafi do aresztu. To jednak nie rozwizuje problemĂłw Lucyny, ktĂłra pozostaje bez pracy. Nie jest w stanie sama si utrzyma ani opaci rachunkĂłw. Planuje wyjecha do siostry, do Poznania. Ani myli zosta w Sokoowie. Obawia si rodziny konkubenta, ktĂłra â&#x20AC;&#x201C; jak twierdzi â&#x20AC;&#x201C; grozi jej doko czeniem tego, co on zacz. â&#x20AC;&#x201C; Nie mog spa. Boj si, e za chwil kto wtargnie do mieszkania i podernie mi gardo â&#x20AC;&#x201C; kwituje. Ssiedzi niechtnie wypowiadaj si na temat pary. â&#x20AC;&#x201C; Panie, oni s siebie warci â&#x20AC;&#x201C; syszymy tylko od starszego mczyzny. Tomasz Szternel

dok. ze s. 1

Z. Nowak uwaa, e kradzie to robota fachowcĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Wybrali najlepsze jaĂłwki, takie 300-kilogramowe. W sam raz, eby weszy do auta. Jednak zanim jaĂłwki wyldoway w pojedzie, zodzieje przepdzili je kilkaset metrĂłw przez jczmie . Potem krowy posusznie weszy do auta, ktĂłre odjechao wzdu autostrady, w stron Maej GĂłrki i dalej, pono na erniki. Potem lad si urywa.

ledczy robi co mog. Staraj si. Nowak to docenia. â&#x20AC;&#x201C; Chyba z pi razy byli. I kierownik posterunku i WrĂłblewski, i Zdrojek â&#x20AC;&#x201C; wymienia cay skad osobowy nekielskiego posterunku. â&#x20AC;&#x201C; Mnie te przesuchiwali jeszcze wczoraj. W sukurs nekielskim funkcjonariuszom przyszli kryminalni z komendy powiatowej we Wrzeni. Badali, sprawdzali, pobierali prĂłbki, robili zdjcia â&#x20AC;&#x201C; niczym serialowi agenci z CSI. Na razie jednak bez skutku.

20

tys. z, na tyle oszacowano warto szeciu jaĂłwek

Krowy przepady. Miejscowi twierdz, e ju dawno â&#x20AC;&#x17E;poszy we flakiâ&#x20AC;?, wyldoway jako kiebasa na komunijnym stole; wszak mamy maj. Artur Rybak, kierownik posterunku w Nekli, zdradza: â&#x20AC;&#x201C; Mamy pewien trop, ale jestemy na takim etapie ledztwa, e na razie nie ma sensu zdradza szczegóów. Jest wiateko w tunelu. Bardzo mae, ale jest. To musi jednak troch potrwa, wymaga troch techniki. Jak zapiemy tych zodziei, to na pewno si pochwalimy. Tomasz Maecki

9KGNMQRQNUMKG 5VQYCT\[U\GPKG 9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG

4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ 4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKE EJ

%<â19+'-0#,.'25<#+09'56;%,#

9%*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ(+4/Ă´ 9%*1&<ĂŻ%9&1415â'Ä&#x2019;;%+'<#â°Ä&#x2019;9â#50ĂŻ(+4 4/Ă´

/CU\RQO[UĂŁPCDK\PGU"

5MQT\[UVCL\HWPFWU\[WPKLP[EJK\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ 5MQT\[UVCL\HWPFWU\[WPKLP[EJK\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ Ăľ

<IĂŁQÄ&#x2021;UKĂľFQWF\KCĂŁWYRTQLGMEKG CQVT\[OCU\ s$G\\YTQVPĂ°FQVCELĂľKPYGUV[E[LPĂ°YY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ s9URCTEKGRQOQUVQYGYY[UQMQÄ&#x2021;EK\ĂŁ Y[RĂŁCECPGRT\G\OKGUKĂľE[ s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGU\MQNGPKQYG s2TQHGULQPCNPGYURCTEKGFQTCFE\G 9RTQLGMEKG s4GHWPFCELĂľMQU\VĂ?YFQLC\FWPCU\MQNGPKG OQIĂ°Y\KðçWF\KCĂŁQUQD[ s1RKGMĂľPCFF\KGEMKGOQU\CNGÄ&#x201C;PĂ° sYYKGMWNCV RQFE\CUWE\GUVPKEVYCYU\MQNGPKW s\COKGU\MWLĂ°EGRQYKCV[ s/CVGTKCĂŁ[U\MQNGPKQYG YT\GUKĂ˝UMKUĂŁWRGEMKMQPKĂ˝UMK s%CVGTKPI

9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN 9KĂľEGLKPHQTOCELKPCUVTQPKGKPVGTPGVQYGLYYYYUTKRQYRN biuro@XTSJQPXQMtUFMGBY $KWTQRTQLGMVW WN%JQRKPC -QPKP

5KGF\KDC WN%\GTYQPGIQ-T\[Ä&#x201C;C Ä&#x2020;TQFC9NMR

9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJ YTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MKTGCNK\WLGRTQLGMV d9EJQF\Ă°EYFQTQUĂŁGÄ&#x201C;[EKG\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľr d9EJQF\Ă°EYFQTQUĂŁGÄ&#x201C;[EKG\CĂŁĂ?Ä&#x201C;YĂŁCUPĂ°HKTOĂľ 9EJQF\Ă°E Y FQTQUĂŁG Ä&#x201C;[EKG \CĂŁĂ?Ä&#x201C; YĂŁCUPĂ° HKTOĂľr \F\KCĂŁCPKCd9URCTEKGQTC\RTQOQELCRT\GFUKĂľDKQTE\QÄ&#x2021;EKKUCOQ\CVTWFPKGPKCr 2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\CÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL \'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQ YTCOCEJRTQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK

Edu-460

Rol-234

Reklama


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Kultura Światło w obiektywie na warsztatach wśród książek Ju dzi o 18.00 w bibliotece publicznej odbd si warsztaty fotograficzne przygotowane przez Amatorsk Grup Fotograficzn. To ju czwarte zajcia z cyklu „Z ksik w obiektywie”. Dzisiejszy wieczór powicone bdzie sposobom wykorzystania wiata w fotografii. Przypominamy, e warsztaty odbywaj si we wrzesi skiej biblio-

tece od lutego. Pomysodawcami s ludzie skupieni wokó forum fotograficznego forum.agf-wrzesnia.pl. Na zajcia uczszcza od pocztku kilkanacie osób w rónym wieku. Grupa jest otwarta – w kadej chwili mona do niej doczy. Warsztaty s bezpatne. Na uczestników czekaj napoje i may poczstunek. JOG

„Klasyka nad Wrześnicą” w wykonaniu VIP-ów

Podczas gali laureatów tegorocznego Święta Teatru na Prowincji kilkoro wrzesińskich VIP-ów (m.in. wiceburmistrz Waldemar Grześkowiak i dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz – obaj na zdjęciu) wystąpiło w spektaklu, w którym znane teksty z klasyki polskiej literatury zostały zaadaptowane do współczesnych realiów. Aktorzy otrzymali gromkie brawa. DOT

Poezji czytanej czar Przebrzmiały już słowa poezji, wygasły świece, zamknięto podwoje starego poewangelickiego kościółka, opuścili Miłosław ludzie pióra. 19 maja odbył się IV Miłosławski Wielogłos Poetycki. To wydarzenie ma ju kilkuletni tradycj i wpisao si – miejmy nadziej – na trwae w kalendarz kulturalnych imprez powiatu. Jego pocztki sigaj 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy, przy okazji obchodów Roku Juliusza Sowackiego, spotkay si poetki: Boena Barda, Magdalena Gakowska i Teresa Radziewicz, oraz mionicy sowa pisanego. Wieczory odbywaj si w konwencji czytania i dialogu o poezji. Bohaterami tegorocznej edycji Wielogosu byo troje twórców: Magorzata Poudniak, Karol Samsel i Jacek Kukorowski. – W tym roku zaprezentowalimy trzy oryginalne, mocne poetyckie gosy – mówi Dorota Surdyk, inicjatorka i realizatorka przedsiwzicia. – Zawsze staram si, aby w trakcie Wielogosu doszo do spotkania rónych sposobów poetyckich wypowiedzi, aby wród zaproszonych byli autorzy przed debiutem, po debiucie i tacy, którzy przypomi-

 Zapewne nie był to ostatni Wielogłos w Miłosławiu naj si i przyjedaj po raz kolejny, ju z ksikami. Oprócz czytania wierszy podczas spotkania toczya si rozmowa o tym, kim jest ich odbiorca, paday take pytania o prac redaktorsk M. Poudniak, o niepokoje towarzyszce J. Kukorowskiemu przed wydaniem drugiej ksiki czy o proporcje autobiografii i kreacji w twórczoci K. Samsela. W merytorycznej dyskusji aktywnie uczestniczya równie publiczno.

Fot. Krzysztof Schodowski

Po czci poetyckiej wystpia z recitalem Patrycja Wywrot, pianistka, studentka Akademii Muzycznej im. Paderewskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wykonaa utwory Skriabina i Szumana. Wspóorganizatorem Wielogosu jest Miosawskie Centrum Kultury, a patronami: „Zeszyty Poetyckie”, Kwartalnik Literacko-Artystyczny „sZaFa”, Artpub Galeria i Artpub Kultura. GBA


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

9

Polska pod lupÄ&#x2026;: Santo subito â&#x20AC;&#x201C; trupy rosnÄ&#x2026; w siĹ&#x201A;Ä&#x2122; Ĺťeby zostaÄ&#x2021; gwiazdÄ&#x2026; i doĹ&#x203A;wiadczyÄ&#x2021; awansu spoĹ&#x201A;ecznego, naleĹźy zostaÄ&#x2021; nieboszczykiem. Czy kto pamitaby o Barbarze Blidzie, gdyby nie strzelia samobĂłja na oczach dzielnych dziewczt i chopcĂłw z ABW? Kto wiedziaby, e w latach 90. zasiadaa w rzdach Pawlaka, Oleksego i Cimoszewicza? Poza politologami nieliczni, bo bya miernego formatu, ministrowaa bezbarwnie i znano j gĂłwnie na lsku. Dzi nader chtnie do Blidy przyznaje si SLD, zapominajc, e w 2004 wystpia z klubu parlamentarnego Sojuszu, bo obrazia si za zbyt mocne sowa wypowiedziane przez Hausnera pod adresem lzakĂłw. O tym epizodzie take nie pamitaby pies z kulaw nog, gdyby nie nietuzinkowy zgon. Dziki niemu Blida doczekaa si komisji ledczej w sprawie swej tragicznej mierci oraz filmu i ksiki. Od lat pojawia si te w czoĂłwkach serwisĂłw informacyjnych, przy czym proces jej kanonizacji postpuje. Kto macza Za ycia Krzysztof Olewnik na pierwsze strony gazet dostaby si tylko wtedy, gdyby wykrci grub afer. W przeciwnym wypadku mĂłgby liczy najwyej na media lokalne, gdy byby jednym z wielu prowincjonalnych kacykĂłw zapraszajcych na ochlaj pĂł miejscowej komendy. Po tym jak zaciukay go bandziory, powoano komisj ledcz ku jego czci, wyprodukowano o nim film i popeniono morze reportay ledczych. W telewizjach trwa za permanentny show pt. â&#x20AC;&#x17E;Kto macza paluchyâ&#x20AC;? z udziaem trzscej caym pa stwem rodziny OlewnikĂłw. Nie mona zapomnie, e Krzysztof Olewnik zza grobu zainspirowa kilku powszechnie szanowanych obywateli do samobĂłjstwa w zaciszu wiziennych cel. Nie

ma co kry: po swym skonie sta si celebryt wikszego formatu ni Olivier Janiak, Doda czy Krzysztof Ibisz. A wymienione gwiazdy, by zwrĂłci na siebie uwag mediĂłw, nawizuj romanse z satanistami, pisz ksiki, wicz muskuy i ekstrawagancko si ubieraj czy rozbieraj. Wykonuj wic czynnoci zasadniczo lece poza zasigiem nieboszczykĂłw. Mimo to nie s bardziej znane od Olewnika i jego familii. Zawzity tropiciel Jarosaw Zitara by dziennikarzem â&#x20AC;&#x17E;Wprostâ&#x20AC;?. W organie tym da si pozna jako rasowy pismak ze zmysem aferalnym. Mianowicie opublikowa rewolwerowy tekst o pozna skich biznesmenach. Tylko e artyku by nieprawdziwy (teraz, w dobie beatyfikacji urnalisty, mĂłwi si, e Zitara niedokadnie go udokumentowa). Redakcja musiaa zamieci sprostowanie i przeprosi bohaterĂłw publikacji, za co autora z hukiem wywalia na bruk. Po tej wpadce Zitarze przyszo do gowy, eby da sobie spokĂłj z pisaniem, bo pomyla sobie, e to zajcie nie dla niego. Lecz nie posucha wewntrznego gosu kacego mu zawiesi maszyn do pisania na koku i wyldowa w â&#x20AC;&#x17E;Gazecie Pozna skiejâ&#x20AC;?, gdzie popenia teksty o prywatyzacji bazy PKS w remie i innych aferach podobnego kalibru. We wrzeniu 1992 wyszed z domu i nie wrĂłci. W pewnych krgach przyjto, e pad ofiar zabĂłjstwa na zlecenie. I to z udziaem oficerĂłw UOP, o czym zawiadcza ma znaleziony w notatniku dziennikarza numer telefonu do szefa dziau kadr Urzdu. W zwizku z tym powoano do ycia ciao o nazwie Komitet Spoeczny â&#x20AC;&#x17E;Wyjani mier Jarosawa Zitaryâ&#x20AC;?. Co jaki czas komitet ten gromko domaga si od organĂłw pa stwowych wyjanienia mierci dziennikarza, a nawet powoania w tym celu sejmowej komisji ledczej. Bo sejmowe komisje, mimo kryzysu tej instytucji, to nadal do

skuteczne narzdzie kanonizacji. PĂłki co, komisja ds. Zitary nie powstaa, ale komitet, wrzeszczc i zamieszczajc w rĂłnych mediach materiay na temat swego bohatera, i bez niej sporo wskĂłra, albowiem z przecitnego dziennikarza, zajmujcego si lokalnymi aferkami, uczyni â&#x20AC;&#x17E;bezkompromisowego urnalist, nieustraszonego tropiciela afer gospodarczych oraz jedyn w demokratycznej Polsce ofiar zabĂłjstwa zwizanego z wykonywaniem zawodu publicystyâ&#x20AC;?. Co wybitniejsi ordownicy Zitary przypisuj mu osigi wrcz niesychane. Np. sugeruj, e podczas zbierania materiau do publikacji o prywatyzacji bazy PKS w remie wykry, i znajduje si tam tajny magazyn czci niezbdnych do sporzdzenia bomby atomowej. Wobec tego â&#x20AC;&#x201C; co w peni zrozumiae â&#x20AC;&#x201C; jego histori prĂłbowano zainteresowa IPN. O takiej sawie ywy Zitara mĂłgby tylko pomarzy. Santo subito O tym, e w Polsce nieboszczycy rosn w si, zawiadcza rĂłwnie katastrofa smole ska. Oto Lech Kaczy ski, prezydent, ktĂłrego zasugi sprowadzaj si do kĂłtni o krzeseko w Brukseli, dziki daleko idcej fragmentacji wyldowa na Wawelu i zosta mem stanu. Pomidzy PJN, Solidarn Polsk i PiS trwa za zaarty spĂłr o to, kto ma prawo do realizacji jego testamentu politycznego, co jest o tyle interesujce, e Kaczy ski adnego testamentu po sobie nie zostawi. Stawia mu si te pomniki, ktĂłrych z pewnoci â&#x20AC;&#x201C; gdyby nie przypadkowe zejcie â&#x20AC;&#x201C; nigdy by nie doczeka. Jest w tych dziaaniach wicej politycznej gry ni autentycznej potrzeby uczczenia i wyniesienia na otarze, ale to nie przypadek, e PiS i przyjaciele obrali wanie tak strategi. Publika w Polsce chtnie bowiem nadaje trupom cechy wzniose i czyni z nich gwiazdorĂłw oraz mĂłw stanu. A pod wpywem helu spod Smole ska woanie santo subito rozlega si dononiej.

Przejcie ku niebu W tym samym funeralno-martyrologicznym nurcie mieci si rzdowy program o nazwie â&#x20AC;&#x17E;Ofiary WypadkĂłw Drogowych â&#x20AC;&#x201C; Nasza WspĂłlna Odpowiedzialnoâ&#x20AC;?. Jego celem jest â&#x20AC;&#x17E;podkrelenie aspektu moralnego zachowania na drodze i uwzgldnienie dowiadczenia chrzecija skiego (mio bliniego â&#x20AC;&#x201C; solidarno, wymowa krzya, modlitwa za ywych i za zmarych, formy pamici po zmarych) â&#x20AC;?. A take â&#x20AC;&#x201C; uwaga! â&#x20AC;&#x201C; zbudowanie pomnika ku czci ofiar wypadkĂłw. Ma on stan w Zabawie, miejscowoci niedaleko Tarnowa, synnej dziki sanktuarium im. Karoliny KĂłzkĂłwny. â&#x20AC;&#x17E;Zamiarem rzeby â&#x20AC;&#x201C; dowiadujemy si â&#x20AC;&#x201C; jest powoanie przestrzeni kontemplacji dostpnej dla oka oraz przestrzeni dla ducha, myli i uczu. To niejako hod dla wiadomoci zbuntowanej przeciw przemijaniu. To wspomnienie przejcia ku niebu tych, ktĂłrzy odeszliâ&#x20AC;?. Wszystkich kibicĂłw zamierzajcych do nas zawita z okazji Euro 2012 niniejszym informujemy, e RP jest niezmiernie interesujcym kawakiem wiata. OtĂł zamiast drĂłg i autostrad w Polsce buduje si pomniki ofiar wypadkĂłw drogowych, co jazd po naszym terytorium czyni przyjemn i pen egzystencjalnej zadumy. A e monument taki naley si nam jak psu zupa, niech zawiadcza fakt, i w 2011 roku na polskich drogach zgino prawie 5 tysicy obywateli, co jest absolutnym rekordem Unii Europejskiej. Jestemy te jedynym pa stwem odnotowujcym systematyczny wzrost liczby wypadkĂłw zako czonych obraeniami i zgonem uczestnikĂłw. Lecz dementujemy pod wie, jakoby pijani kierowcy byli przyczyn wszelkiego za. Z ponad 40 tys. wypadkĂłw szoferzy z promilami spowodowali bowiem raptem 2,5 tys., przez co do nieba przeszo 300 osĂłb. Osignicia trzewych s po dziesiciokro bardziej okazae. Wic to im bliej do pieka. Robert Gorzelany

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

AktualnoĹ&#x203A;ci

Â&#x201E; Impreza plenerowa

z okazji Dnia Dziecka odbdzie si 1 czerwca w parku im. Dzieci Wrzesi skich (w godzinach 15.00â&#x20AC;&#x201C;19.00). Zabawa zorganizowana zostanie w stylu pirackim. Najmodsi bd mogli m.in. wypompowywa wod ze statku, owi ryby czy strzela z megawielkiej procy. Bdzie te ciuchcia i zjedalnia. Nie zabraknie sodyczy i atrakcyjnych nagrĂłd. KUL

Â&#x201E; Imprez dla milusi -

skich organizuje rĂłwnie wrzesi ska biblioteka publiczna. Odbdzie si ona 2 czerwca na rynku w godz. 10.00â&#x20AC;&#x201C;13.00. Na dzieci czeka tam bdzie m.in. zamkowy tor przeszkĂłd i narty wieloosobowe. Ma te â&#x20AC;&#x17E;przypynâ&#x20AC;? statek piracki. KUL

Â&#x201E; Na niedziel 10 czerw-

ca zaplanowany jest rajd rekreacyjno-sportowy dla seniorĂłw. Przygotowano dwie trasy: piesz i rowerow. Zgoszenia przyjmowane s do 31 maja w siedzibie stray miejskiej, od poniedziaku do pitku, midzy 9.00 a 15.00. JOG

Â&#x201E; Od kiedy zrobio si

ciepo, na drogach pojawili si policjanci. Polowania na kierowcĂłw najczciej prowadz na ul. Moniuszki, Opieszynie, Kaliskiej, Szosie Witkowskiej i pod wiaduktem na wle autostradowym. Gdy tylko na niebie pojawi si czarne chmury, funkcjonariusze znikaj... KUL

Â&#x201E; Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrzeni organizuje tradycyjne strzelanie o godno KrĂłla Kurkowego. Zawody odbd si 27 maja na strzelnicy przy ul. Ogrodowej we Wrzeni. Pocztek zmaga o godz. 10.00. KUL

Zew-461

Reklama

Â&#x201E; Uroczyste zako czenie

roku akademickiego Wrzesi skiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbdzie si w rod 30 maja (godz. 16.00) we WOK-u. KUL

Â&#x201E; Szkolenie z zakre-

su funduszu soeckiego dla wszystkich chtnych bdzie przeprowadzone 31 maja w Skotnikach (wietlica, godz. 9.30). KUL Reklama

Salon Meblowy25 maja 2012

MEBLE AS ATRAKCYJNE CENY I PROMOCJE Zapraszamy   Czynne:  


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności

Hipnotyzer czy naciągacz? Twierdzi, że pomaga ludziom i nie robi niczego wbrew ich woli. Jednak niektórzy uważają go za zwykłego oszusta. Stanisaw Ostrowski z Wrzeni reklamuje si jako hipnotyzer i bioenergoterapeuta. Oferuje pomoc w leczeniu wielu schorze , m.in. serca, oczu, wrzodów odka, dwunastnicy i guzów. Twierdzi, e w hipnozie jest w stanie wyleczy z depresji, otyoci, alkoholizmu czy bezsennoci. Czy to prawda? – Przedstawi si jako czowiek z praktyk midzynarodow i wielkimi osigniciami. Mówi, e uzdrowieniami zajmuje si od prawie trzydziestu lat i nie ma choroby, na któr by nie pomóg – czytamy w licie od naszej Czytelniczki, której koleanka zgosia si do Ostrowskiego w nadziei, e wyleczy j z nowotwora puc. – Wizyta trwaa siedem minut, wzi za ni 150 z. Ten czowiek to oszust. Jego erowanie na ludzkich chorobach i dawanie im zudnej nadziei na wyzdrowienie jest obrzydliwe i zasuguje na potpienie – utrzymuje kobieta. By osobicie sprawdzi, jak wyglda wizyta u mczyzny, uma-

Dla kogo jest policja? Pewien mieszkaniec Wrzeni, który dzie wczeniej troch wypi, uda si do komendy policji, by przeprowadzi tam badanie alkomatem. – Chciaem sprawdzi, czy mog ju bezpiecznie wsi za kierownic – mówi Pawe (nazwisko do wiadomoci redakcji). Niestety, spotkaa go niespodzianka. – Policjant powiedzia mi, e oni takich usug nie wykonuj i e maj inne rzeczy do robienia. Byem zdziwiony, bo mylaem, e to naley do ich obowizków. Poza tym tyle si mówi o pijanych kierowcach, o walce z nimi, wic raczej powinni by zadowoleni, e kto sam chce si podda badaniu alkomatem – dodaje mczyzna. Odmowa przeprowadzenia badania nie bya jedyn rzecz, jaka zbulwersowaa pana Pawa. Korzystajc z tego, e jest w komendzie, poprosi o sprawdzenie liczby swoich punktów karnych. Take to okazao si niemoliwe. – Policjant kaza mi kupi znaczek za 7,50 z i wysa tak prob poczt. Doda, e odpowiedz w cigu dwóch tygodni. Dla mnie to skandal. Przecie wystarczyo, by zajrza do komputera. Po tym, co mnie spotkao, zastanawiam si, dla kogo jest ta policja, komu ma suy – stwierdza Pawe. Tymczasem rzecznik wrzesi skiej policji Krzysztof Szczeniak twierdzi, e policja nie ma obowizku wykonywa takich czynnoci. – To tylko dobra wola funkcjonariusza, który moe, a nie musi wykona takiego badania. Podobnie wyglda sprawa z punktami karnymi. Kady kierowca sam musi je sobie liczy. My jestemy policj – ucina rzecznik. DOT

 Stanisław Ostrowski nie uważa się ani za oszusta, ani za cudotwórcę. Jest jednak przekonany, że pomaga swoim klientom

wiamy si na spotkanie, pod pretekstem wymylonej choroby. Ju podczas rozmowy telefonicznej Stanisaw Ostrowski informuje, e seans trwa okoo 1,5 godziny, a jego koszt to 50 zotych. – Jeli nie ma pieników, to te pomog. Prosz przyj, dogadamy si – dodaje niespodziewanie.

Fot. DOT

Jednak nie tylko to zaskoczyo nas w zachowaniu hipnotyzera. Gdy weszlimy do mieszkania, Ostrowski zamkn drzwi na klucz. Widzc nasze zaskoczenie, stwierdzi, e to po to, by nikt nam nie przeszkadza. Mczyzna wprowadzi nas do zaciemnionego pokoju. Tak jak pisaa

Baranowski uważa, że pijani nieletni psują imprezę

Kwestie bezpieczeństwa oraz pijaństwa zdominowały dyskusję podczas środowej sesji Rady Miejskiej we Wrześni. Najpierw głos zabrał radny Ryszard Szwajca, do którego zwróciła się grupa osób z ul. Słowackiego, mieszkająca w pobliżu byłej bursy LO: – Pewne podmioty prowadzą działalność gospodarczą wyjątkowo uciążliwą dla mieszkańców. Ciągle jakieś hałasy, dyskoteki nie dyskoteki. Jak obiecałem tym ludziom, złożę interpelację. Nie oczekuję odpowiedzi, tylko uczulam służby, w szczególności straż miejską, żeby częściej patrolowali te okolice. Problem pijącej młodzieży poruszył także radny Maciej Baranowski (na zdjęciu), który podzielił się swoimi wrażeniami z Wrzesińskiego Weekendu Muzycznego. Na początku uznał, że impreza z początku maja to doskonały pomysł i jeszcze doskonalsza realizacja. Podziękował zatem wszystkim zaangażowanym w realizację festynu. Ale znalazł też łyżkę dziegciu w tej beczce miodu: – Jak są mniejsze imprezy we Wrześni, to straż miejska i policja jakoś karzą osoby, które spożywają alkohol w miejscach publicznych. Są to małe mandaty, ale są. A podczas weekendu muzycznego tak się nie dzieje. Nastoletnie dzieciaki chodziły z piwami: po dwie, trzy, cztery puszki. Widać było po ich stanie psychofizycznym, że oni się już do koncertów nie nadają, choć w ich przekonaniu się nadawali. Taki młody organizm przyjmie dwa piwka i jest bejt. Jakaś dziewczynka pogubiła korki po drodze, ciężko jej było potem tańczyć. No i jak nie miała obcasów, to się przewracała do tyłu – dzielił się wrażeniami z koncertów Baranowski. – Nie można by sprzedawców uczulić na to, żeby nie sprzedawali alkoholu nieletnim? Ci nieletni psują obraz imprezy. To nie wygląda dobrze, są nieestetyczni i agresywni. Z kolei R. Szwajca zwrócił uwagę na to, że prokurator rejonowy Krzysztof Helik zbyt często kwestionuje uchwały rady miejskiej. – Czy tak można? Ze znanych mi przepisów wiem, że nadzoru prokuratorskiego nie ma. Dla mnie jest to sprawa niejasna: albo pan prokurator nie ma co robić, albo ja nie znam przepisów. Czyżbyśmy mieli państwo policyjne? – drążył. Przewodnicząca rady Bożena Nowacka poinformowała, że jest przepis, który pozwala zadawać pytania, a nawet zaskarżać uchwały. – To zrezygnujmy z radcy prawnego, niech pan prokurator opiniuje projekty – zakpił Szwajca. Tomasz Małecki

Czytelniczka, na cianach „gabinetu” nie byo adnego dyplomu potwierdzajcego umiejtnoci Ostrowskiego. Na niewielkim stoliku leay za to dwa rezonatory (ródki) i wahadeko. – Prosz usi i si odpry, zaraz zaczniemy – mówi spokojnie mczyzna. Chwil póniej pozna prawdziwy powód naszej wizyty. By zszokowany. – Nie jestem adnym oszustem. Prawd jest, e nie mam zarejestrowanej dziaalnoci gospodarczej, nie odprowadzam skadek do ZUS-u czy podatku do urzdu skarbowego, ale ja tego nie robi dla pienidzy – tumaczy. – Nie jestem jakim uzdrowicielem. Zajmuj si hipnoz, która zawsze mnie pasjonowaa, a której tajniki zgbiem na studiach podyplomowych. Pomagam ludziom od czterech lat. Czy to co zego? Mczyzna uwaa, e podczas seansu hipnotycznego wchodzi do podwiadomoci czowieka i eliminuje przyczyny schorzenia. – Nie zmuszam ludzi do robienia czego, czego nie zrobiliby wiadomie. Nie zmuszam kobiet do ulegoci – podkrela hipnotyzer, porównujc to, co robi, do placebo. – Nie wiem, czy ja lecz tych ludzi, czy czyni to ich wiara we mnie, ale najwaniejsze, e osi-

gam zamierzony cel. Moi klienci odzyskuj zdrowie, spokój, a nawet, tak jak mody chopak z Gniezna, ch do ycia. Mia powracajc depresj, schud tak bardzo, e rodzice musieli wozi go na wózku inwalidzkim. Teraz, po kilkunastu seansach, chopak sam chodzi. Czy to cud? Nie. Wystarczy pozwoli sobie pomóc – dodaje S. Ostrowski. Mczyzna twierdzi, e nigdy nie wzi za adn wizyt kwoty, o jakiej wspomina nasza Czytelniczka. Co wicej, mówi, e nie przypomina sobie, by kiedykolwiek bya u niego osoba chora na raka puc. Zarzuty zawarte w licie uwaa za zwyke pomówienie ze strony osoby, która chce mu zaszkodzi. – Nie wiem, dlaczego kto tak mnie pomawia. Przecie nikogo nie zmuszam do wizyt u mnie. Poza tym zawsze mówi swoim klientom, e powinni kontynuowa tradycyjne leczenie. Wizyty u mnie mog by tylko dodatkiem do niego – podkrela hipnotyzer. Zdaniem naszej Czytelniczki, adnemu terapeucie nie wolno gra na emocjach czy nadziejach chorych. – Trzeba na pocztku uczciwie powiedzie, e walk czsto si przegrywa – twierdzi kobieta. Dorota Tomaszewska

Płaci za „M jak Miłość” Nie wszyscy kombatanci mog by zwolnieni z pacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niestety, przekona si o tym nasz stay czytelnik z Krzywej Góry. Pan Ryszard Cyrulewski z Krzywej Góry o tym, e nie musi paci abonamentu radiowo-telewizyjnego, dowiedzia si z naszej gazety. Kilka miesicy temu informowalimy o tym, kto jest, a kto nie jest zwolniony z abonamentu. Poczta Polska poinformowaa nas wtedy, e opat na rzecz publicznych mediów nie musz uiszcza kombatanci. – Zostalimy wysiedleni z rodzinnego gospodarstwa, które zaj jaki bauer. Przez jaki czas bylimy w obozie odzi, potem ca okupacj spdzilimy w Jankowicach, w Lubelskiem. Byem wtedy dzieckiem, ale prawa kombatanckie nabyem – wyjania R. Cyrulewski. Pan Ryszard uda si do urzdu pocztowego w Pyzdrach, aby wyjani spraw. Pani z okienka stwierdzia, e krzywogórzanin musi jednak zapaci abonament w wysokoci 18,50 z. Urzdniczka nie moga dopasowa profilu pana Ryszarda do spisu osób zwolnionych z opat zawartego na blankietach Poczty Polskiej. – Nic nie pasowao. Na przykad za mao miaem lat. Mam 74 lata, a zwolnione s osoby powyej 75. roku ycia. Podobno za wysok mam te emerytur: 1900 z brutto, a to o 300 z za duo. Nie uwzgldniono take tego, e jestem kombatantem wojennym – mówi emeryt. – Obecnie na podstawie Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opatach abonamentowych, a take na podstawie odrbnych ustaw, do zwolnienia od opat abonamentowych

Najchętniej oglądam TVN, ale lubię też serial „M jak Miłość’”, który jest emitowany na „Dwójce” – mówi pan Ryszard

RTV uprawnieni s wycznie kombatanci bdcy inwalidami wojennymi lub wojskowymi, gdzie dokumentem uprawniajcym do zwolnienia z obowizku regulowania opat abonamentowych jest legitymacja osoby represjonowanej – informuje Grzegorz Warcho z biura prasowego Poczty Polskiej w Warszawie. Rzecznik precyzuje te, jakie jeszcze osoby podlegaj abolicji. Zwolnienia obejmuj równie osoby, które uko czyy 60 lat oraz maj ustalone prawo do emerytury, której wysoko nie przekracza miesicznie kwoty 50 proc. przecitnego miesicznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w 2011 r. to 50 proc. wynosio 1699,76 z brutto). Zwolnionymi z opat abonamentowych s równie osoby, które uko czyy 75 lat. – Przykro nam, e abonent nie spenia zaprezentowanych powyej warunków do zwolnienia z opaty abonamentowej – ubolewa rzecznik. – W przyszym roku ko cz 75 lat, wtedy upomn si o swoje – kwituje pan Ryszard. – Myl, e Poczta Polska powinna szczegóowo informowa o tych uprawnieniach organizacje kombatanckie – dodaje. FIB


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Temat tygodnia

www.w www.wrzesnia.info.pl

11

stronę redaguje je :

Dorota Tomaszewska ka tel. 508 133 828 d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl o.pl

Mleko w ocenie konsumentów Mleko jest szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ zawarty w nim wapń jest kluczowym składnikiem budowy kości. Sporo piją go także dorośli. A jakie wybieramy najczęściej? Po mleko siga prawie 75 proc. ludzi. Wedug specjalistów, jego rednie spoycie jest cile uzalenione od wieku i wyksztacenia osoby podejmujcej w gospodarstwie domowym decyzj o zakupie. Maj na nie wpyw take nasze dochody. Polskie Towarzystwo Technologów ywnoci opracowao na zlecenie Krajowego Zwizku Spódzielni Mleczarskich raport dotyczcy zwyczajów i postpowania konsumentów na rynku mleka. Wynika z niego, e najbardziej preferowana przez konsumentów zawarto tuszczu w mleku UHT to 3,2 proc. Najmniej zwolenników ma natomiast mleko 1 proc. W strukturze rynku wedug wielkoci opakowania naj-

Iluprocentowe najchętniej kupujemy? [%]

Jak często kupujemy mleko? [%] rzadziej codziennie

40,7

13,4

35,3 14,9

7,9

3,2%

2,0%

1,5%

0,5%

ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU

ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU

ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU

ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU

wikszy udzia ma opakowanie o pojemnoci 1 litra (80,4 proc.). Blisko 96 proc. kupujcych mleko deklaruje, e wybiera to zapakowane w karton. Wród ankietowanych wskanik znajomoci producenta wyniós 83,7 proc., co oznacza, e taka grupa respondentów potrafia wymieni znanych sobie producentów w kategorii mleko UHT. Najbardziej rozpoznawalna (wedug raportu PTT ) jest Spódzielnia Mleczarska Mlekpol; wskazao j a 47,9 proc. konsumentów. Na drugim miejscu uplasowaa si Mlekovita; mleko tej firmy rozpoznaje 19,2 proc. respondentów. Na trzeciej pozycji znalaza si Okrgowa Spódzielnia Mleczarska owicz (18,1 proc.).

Okazuje si, e sporo osób potrafi wskaza konkretn mark mleka. Tutaj najlepiej wypado aciate – wskazao je ponad 58 proc. konsumentów. Warto doda, e od momentu wprowadzenia aciatego na rynek cieszy si ono najwiksz rozpoznawalnoci. Na drugim miejscu uplasowao si mleko Biae. T mark wymienio 10,2 proc. ankietowanych. Trzy punkty procentowe mniej uzyskao mleko Wypasione. Najczciej wybieran mark handlow mleka UHT jest sie sklepów dyskontowych Biedronka, w których mona kupi mleko Prawdziwe. Czym kierujemy si przy wyborze mleka? Ponad 33 proc. ankietowanych twierdzi, e decydujcy jest

raz w tygodniu

8,0

35,7

14,1 2-3 razy w miesiącu

28,8 2-3 razy w tygodniu

smak. 20,3 proc. uwaa, e przyzwyczajenie, a zaledwie 1,5 proc. przyznaje, e kieruje si cen. Wród ankietowanych znaleli si te tacy, którzy wcale nie kupuj mleka. Najczstszym podawanym przez nich powodem (34 proc.) jest to, e po prostu go nie lubi. 17,7 proc. z nich wymienio nieodpowiedni smak, a 12,1 proc. moliwo znalezienia ta szego substytutu. Warto zwróci uwag, e brak tolerancji lub uczulenie wymienio tylko 1,4 proc. „niekonsumentów”. Z raportu wynika, e 47 proc. osób pijcych mleko to ludzie, którzy nie przekroczyli 30. roku ycia, natomiast tych po pidziesitce jest ju tylko 10 proc.

Konsumentami mleka spoywczego w prawie 68 proc. s kobiety, za 32 proc. osób sigajcych po mleko UHT to mczyni. W sklepach dostpne jest take mleko pasteryzowane. Z raportu wynika, e chocia raz kupio je 56 proc. konsumentów. Najwikszy odsetek kupujcych mleko pasteryzowane stanowi osoby posiadajce wyksztacenie rednie (41,2 proc.) oraz do wysoki dochód – od 1000 do 2500 z na jednego czonka rodziny. Najbardziej preferowania zawarto tuszczu w mleku pasteryzowanym to 2,0 proc. Wskazaa na ni blisko poowa konsumentów. Najmniej zwolenników ma mleko majce 3,6 proc. tuszczu.

Szklanka nie zaszkodzi

Wrzesińskie mleko trafia też na stoły obcokrajowców

O zaletach mleka zapewniaj nas m.in. twórcy goniej reklamy spoecznej, która pod hasem „Pij mleko, bdziesz wielki” wpywa na nas od blisko 10 lat. Niektórzy jednak twierdz, e przeprowadzono t kampani tylko dlatego, e w tamtym okresie drastycznie spada sprzeda mleka. – Mleko, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie wzmacnia koci, tylko je osabia. Zawarte w nim biako wypukuje wap z organizmu. Mleko krowie to najlepszy przepis na wózek inwalidzki – grozi doktor Eugeniusz Zbigniew Siwik, autorytet w dziedzinie ginekologii i poonictwa, twórca pierwszej w Polsce Kliniki i Szkoy Porodu Naturalnego, z zamiowania dietetyk. Wedug Siwika zawarte w mleku skadniki powoduj uszkodzenie wielu narzdów wewntrznych czowieka, nieodwracalne zmiany w ukadzie naczyniowym, sercowym i kostnym. – Mleko krowie absolutnie nie nadaje si do maych dzieci. Starsze powinny zachowa duy umiar w jego spoywaniu, a doroli...

miem twierdzi, e absolutnie nie powinni go spoywa. Poza przyzwy-

wiatowy Dzie Mleka, który przypada wanie dzisiaj (25 maja), to doskonaa okazja, by wspomnie o Spódzielni Mleczarskiej Wrzenia, która oferuje nam swoje wyroby ju od ponad 80 lat. Miesicznie trafia do niej blisko 2,5 mln litrów mleka. Wikszo powstajcych z niego produktów jest nam doskonale znana. – Nasze wyroby s cakowicie wyprodukowane z polskiego mleka i nie wprowadzamy w ich skad adnych konserwantów. Produkcja opiera si jedynie na obróbce termicznej mleka, zwanej pasteryzacj – informuje prezes SMW Dariusz Goliski. – W szerokiej gamie naszych produktów mona znale m.in.: malank wrzesi sk, malank owocow, kefir naturalny i owocowy, masa, miks tuszczowy, sery twarogowe, mleko w proszku pene i odtuszczone oraz gam twarogów z przeznaczeniem dla przemysu cukierniczego. Zakad skupuje okoo 80 tys. litrów mleka dziennie, co rocznie daje 30 mln litrów. Z dziennego skupu 10 tys. litrów poddawane jest pasteryzacji, po czym trafia do sklepów oraz poza granice naszego kraju.

12

milionów zotych bdzie kosztowaa nowa kampania promujca picie mleka. Ma ruszy ju za trzy miesice

czajeniem nie istnieje aden powód zdrowotny, by pili je starsi ludzie – dodaje doktor. Wrzesi scy lekarze nic nie wiedz na temat szkodliwoci mleka. Nigdy te nie syszeli takich opinii, jakie wypowiada E. Siwik. – Nie spotkaam si ze stwierdzeniem, e mleko jest niezdrowe albo e moe prowadzi do kalectwa. Nie jestem jednak ekspertem w tej dziedzinie – mówi lekarz pediatra Magorzata Mikoajczak. – Wedug mnie najlepsze dla dziecka jest mleko matki, które powinno by podawane minimum przez sze miesicy, a jeli matka chce, to nawet duej. Nato-

miast jeli chodzi o mleko krowie, to rzeczywicie, dzieci, które nie uko czyy trzeciego roku ycia, nie powinny go dostawa. Nie jest ono dla nich odpowiednie. Mamy w tej chwili mleka modyfikowane, przypominajce mleko matki, które wzbogacone s w elazo i witaminy. Nie ma tego mleko krowie. Pediatra uwaa za to, e bezpiecznie mona je podawa dzieciom starszym – ale tym, które je toleruj. Nie moe to by jednak dieta monotematyczna, w której bdzie nadmiar mleka. – Pamitajmy te, e samo picie mleka nie spowoduje, e dziecko bdzie zdrowe – podkrela M. Mikoajczak. Podobne zdanie na temat mleka ma lekarz Bogumi Jesioowski. – Uwaam, e mleko mona pi w kadym wieku. Nie spotkaem si z opini, e moe komu zaszkodzi – dodaje. Produkcja mleka w Polsce w tym roku moe osign 12,4 mld litrów, dlatego Polska Izba Mleka wspólnie z Polsk Federacj Hodowców Byda i Producentów Mleka przygotowuje now ogólnopolsk kampani promujc biay napój.

Dariusz Goliski: – Nasze mleko jest najwyszej jakoci.

wiadcz o tym take wykonane z niego wyroby

– Produkty z naszej spódzielni sprzedajemy nie tylko w Wielkopolsce, ale take na lsku i Pomorzu. Sporo równie eksportujemy. Nie produkujemy jednak mleka UHT – dodaje D. Goli ski. Wrzesi skie produkty mleczne ciesz si duym uznaniem wród klientów. Niektórzy nawet twierdz, e SMW robi najlepsz malank w Polsce. I chyba nie naley si dziwi takim twierdzeniom; Spódzielni Mleczarskiej Wrzenia przyznano certyfikat „Najwysza Jako” w roku 2011, „Najlepsze Malanki w Polsce” w 2010 oraz zote medale za produkty, przyznawane na Midzynarodowych Targach Pozna skich.


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

12 Oświata

Fizyka kluczem do sukcesu 24

Pretekstem do wizyty naukowca byo podsumowanie I Powiatowego Konkursu Fizycznego. Wymylia go Aleksandra Frankowska, nauczyciel fizyki z Gimnazjum nr 1, a w przygotowaniach pomagali jej: Kazimierz Stygar i Agnieszka Kapelak z LO im. Sienkiewicza, Beata Kapelak z ZSTiO oraz Iwona Pawlaczyk z ZSP. Konkurs zorganizowano w ramach projektu starostwa powiatowego. Zwie czenie szkolnej rywalizacji odbyo si we wtorek w Gimnazjum nr 1. Pierwsze miejsce przypado Dominice Frydrychowicz z tej placówki oraz Marcinowi Spochaczowi z Gimnazjum w Nekli. Drug pozycj zaja Natasza Burda z „Kopernika” (nr 1), a trzecie – Szymon Domalski z Gimnazjum nr 2. – Poziom by bardzo wysoki, szkoda tylko, e nie wszyscy z tych uczniów wybior klas matematyczno-fizyczn w szkole redniej. W przyszym roku zorganizujemy konkurs zarówno dla

gimnazjalistów, jak i szkó ponadgimnazjalnych – podsumowuje Aleksandra Frankowska. Sporym wydarzeniem dla uczestników konkursu by wykad dr. hab. Grzegorza Musiaa z Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki na Wydziale Fizyki UAM. Gimnazjalici z przyjemnoci odkrywali, e wiato to zarówno fale, jak i czsteczki. Prawdziwym show byy eksperymenty z ciekym azotem. Uczniowie na wasne oczy zobaczyli, jak z butelki wydobywa si baniowy din, albo jak unosi si w powietrzu niewielki magnes. – Nie jestem Davidem Copperfieldem – podkrela wielokrotnie Grzegorz Musia. Jednak momentami trudno byo w to uwierzy. Po wykadzie zapytalimy naukowca, dlaczego wybra taki, a nie inny scenariusz. – To jest elementarna wiedza, ale mao intuicyjna. Ludzie nie radz sobie z tym dualizmem korpuskularno-farowym. To jest trudne. Powiedziaem o wietle, ale zako czyem na zachowaniu caej materii, zrozumieniu zjawisk elektrycznych. To wszystko w jednym krótkim cyklu dowiadczalnym. Umawialimy si te, e ma by to efektowne, wic pojawia si egzotyka ciekego azotu. Jeeli chcemy co

Chcą pomóc najmłodszym

Test globalny

Koncert charytatywny dla trójki dzieci z wrzesi skiej „jedynki” odbdzie si 12 czerwca w auli Samorzdowej Szkoy Podstawowej nr 1. Start o godzinie 17.00. – Bdziemy zbiera pienidze na rzecz dwóch uczniów chorych na biaaczk oraz chorej na raka koci uczennicy naszej szkoy – informuje Renata Kulczak, gówny koordynator akcji. – Zapraszamy na niego wszystkich mieszka ców, którym nie jest obojtny los dzieci. Liczy si kada wrzucona do puszki zotówka. Mona jednak wrzuca nie tylko pienidze. Pomoc bdzie równie przyniesienie do placówki przy ul. Szkolnej niepotrzebnego telefonu komórkowowego. Pienidze z ich sprzeday zostan przeznaczone na rzecz chorych dzieci. – Mamy ustawione specjalne kartony, tak e telefony mona przynosi bez problemu w godzinach pracy szkoy. Mamy ju blisko sto aparatów – kontynuuje R. Kulczak. To nie koniec. 13 czerwca w auli „jedynki” zostanie zorganizowana akcja oddawania krwi w kierunku krwiodawstwa i przeszczepu szpiku (godz. 10.00–15.00). Pomóc mona te, wpacajc pienidze na konto: 66 9681 0002 0011 1227 0012 2243 Fundacja Dzieci Wrzesiskich, ul. Szkolna 12, 62-300 Wrzenia, z dopiskiem „Chore dzieci SSP1”. – Mamy ju na nim ponad cztery tysice zotych. Pienidze byy zbierane na wywiadówkach. Uczniowie sprzedawali równie witeczne karty wielkanocne i rcznie wykonane breloczki – ko czy Renata Kulczak. KUL

Druyna Gimnazjum z Orzechowa zwyciya w II Turnieju Gimnazjalnym „Powsta czym szlakiem”. Zawody, w których wzio udzia 9 druyn, zostay rozegrane 22 maja w Zespole Szkó Zawodowych nr 2 we Wrzeni. Konkurs by przeznaczony dla uczniów gimnazjów, ale zwizany z powsta cami wielkopolskimi, czyli patronami ZSZ nr 2. Mia na celu sprawdzenie wiedzy historycznej uczestników, odnoszcej si do powstania wielkopolskiego. Policjanci sprawdzili zasób informacji uczniów o prewencji i uzalenieniach. Kontroli poddane zostay umiejtno udzielania pomocy przedmedycznej w rónych sytuacjach, m.in. omdlenia w kociele, zawau nauczyciela na lekcji, noa wbitego w brzuch po kótni lub imprezie, ataku padaczki. Punktowano konkurencje sportowe: slalom koszykarski, rzut granatem i lotk. Oto ostateczna klasyfikacja: 1. ZS w Orzechowie, 2. ZS w Otocznej, 3. Gimnazjum w Koaczkowie I, 4. Gimnazjum nr 2 we Wrzeni, 5. Gimnazjum w Koaczkowie II, 6. Spoeczne Gimnazjum w Grzybowie, 7. ZS w Marzeninie, 8. Gimnazjum w Koaczkowie III, 9. Gimnazjum w Miosawiu. Zawody przebiegay bezproblemowo, chocia organizatorzy zaskoczyli niektóre ekipy. Pierwotnie zakadano, e odbdzie si konkurs strzelania z wiatrówki, w ostatniej chwili zmieniono je na slalom koszykarski. – Tej wiatrówki troch byo szkoda. Bya szansa na dobry wynik w tej konkurencji, gdy w skadzie druyn z naszego gimnazjum byli uczniowie,

Dr hab. Grzegorz Musiał z poznańskiego uniwersytetu pokazał, jak powinny wyglądać lekcje fizyki. Zrobił to tak, że wszystkim opadły szczęki.

gimnazjalistów z Koaczkowa, Nekli, Wrzeni i Miosawia uczestniczyo w konkursie

komu przedstawi, to zgodnie z najnowszymi tendencjami pedeutologii i nauczania powinnimy przyciga zainteresowanie ucznia. Im wicej bdziemy bazowa na dowiadczeniach, tym wiedza modziey bdzie szersza, bardziej intuicyjna, trwalsza. – Warto uczy si fizyki, bo potem mona zarabia naprawd realne pienidze – argumentowa naukowiec. – Modzie musi zadba o swój wasny interes. Ale oprócz tego fizyka to umiejtno rozumienia zjawisk, które nas otaczaj. Mona mie inne zainteresowania, ale poznanie podstawowej wiedzy z zakresu fizyki pozwoli modemu czowiekowi zabysn w towarzystwie. Jedzimy i zachcamy uczniów szkó rednich, aby nie odpuszczali sobie tej fizyki – doda profesor. Filip Biernat

 Kazimierz Stygar wystąpił w roli asystenta dr. hab. Grzegorza Musiała

Uczniowie ZSP projektują przyszłość informatyki

 Człowiek zemdlał – trzeba mu

 Adam Rybicki, biegły sądowy w zakresie przestępczości informatycznej,

którzy jedzili lub jed na zawody w tej konkurencji – mówi Rafa Pera, opiekun grup koaczkowskich. – W naszej placówce odbywa si sporo konkursów szkolnych, ale specjalnie ich nie naganiamy, nie promujemy – mówi Maciej Mielcarek, dyrektor ZSZ nr 2. – W tym samym czasie, gdy odbywa si turniej, mielimy powiatowy konkurs kucharski, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoy i Zespou Szkó Specjalnych. Jednak tym turniejem promujemy naszego patrona. Jest to druga edycja; pierwsza zostaa dobrze przyjta, wic postanowilimy go kontynuowa – dodaje. Kierownikiem turnieju by nauczyciel Przemysaw Moch, opiek merytoryczn sprawowa wicedyrektor Romuald Frckowiak. FIB

W Zespole Szkó Politechnicznych we Wrzeni dobiega ko ca projekt edukacyjny, w ramach którego uczniowie dowiaduj si, czym tak naprawd jest dzisiaj informatyka. Do projektu pod nazw „Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji” ZSP przystpi w marcu. Przedsiwzicie realizuje pozna ska Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnego programu nauczania informatyki. Zaczo si od stworzenia pozalekcyjnego koa zainteresowa . Opiekunem grupy zosta Rafa M. Socha, nauczyciel, który od lat realizuje w ZSP m.in. projekt uzupeniania Wikipedii o hasa dotyczce powiatu wrzesi skiego. Trenerem uczestników jest Adam Rybicki

pomóc. To jeden z konkursów turnieju

Fot. FIB

pomaga uczniom tworzyć mikroukłady umożliwiające sterowanie diodami Fot. DAI

z Gorzowa Wielkopolskiego, biegy sdowy w zakresie przestpczoci informatycznej. – Na pocztku zajmowalimy si grafik rastrow, algorytmik, wolnymi oprogramowaniami i jzykami skryptowymi. Teraz przerabiamy mechatronik – wyjania A. Rybicki. – Oczywicie nie chcemy uczestników nauczy wszystkiego od razu; chodzi o to, eby pokaza rónorodno zastosowa informatycznych i uatwi wybór konkretnej dziedziny. Rynek informatyczny tak bardzo si rozszerzy, e specjalizacja to dzi konieczno. W ramach projektu stworzono serwis spoecznociowy e-swoi.pl, na którym uczestnicy tworz cyfrowe CV. W czerwcu do projektu przystpi Gimnazjum nr 1 oraz podstawówka z Chwalibogowa. DAI


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Oświata

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze

13

stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Powstaną trzy cyfrowe szkoły Wszystko w ramach rzdowego programu Cyfrowa Szkoa. Chodzi w nim o zakup dla uczniów i nauczycieli ze szkó podstawowych przenonych komputerów oraz wizualizerów, cyfrowych podrczników i tablic interaktywnych. Program jest pilotaowy i stanowi pierwszy krok do przejcia placówek owiatowych z „epoki kredy” do ery cyfrowej. – Zgosilimy do niego wszystkie podstawówki. Warunkiem byo zapewnienie co najmniej 20 proc. wkadu wasnego – informuje Jarosaw Malicki, naczelnik gminnego wydziau owiaty. – Szkoy, w których uczy si do setki dzieci, mogy dosta do 90 tys. z dotacji, te, w których jest do 300 uczniów – 140 tys., a najwiksze do 200 tys. – dodaje.

 – Uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Chwalibogowie jeszcze tylko do września będą pracować na dziewięcioletnich komputerach podarowanych przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Nic dziwnego, e do udziau w przedsiwziciu w Wielkopolsce zgosio si blisko 340 placówek. Tymczasem pula rodków z budetu pa stwa przyznana dla naszego województwa wynosia 4 mln z (w skali kraju to 61 mln z). 37 szkó wybrano wic w drodze komputero-

Dzieci i młodzież z gminnych szkół poznają ambitne kino Ratusz wygospodarowa 100 tys. z na zapoznanie modych widzów z ambitnym, niszowym kinem. Odbywa si to (od pocztku tego tygodnia) w ramach projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”. Uczestnicz w nim uczniowie ze wszystkich szkó podstawowych (klasy IV-VI) i gimnazjów. W sumie we wrzesi skim kinie Trójka zorganizowanych zostanie 20 seansów dla gimnazjalistów i 30 dla ich modszych kolegów. W kadym uczestniczy 200 osób. Uczniowie najpierw wysuchuj prelekcji, natomiast po filmie wezm udzia w dyskusji i warsztatach. Za-

wego losowania. Gmina Wrzenia miao sporo szczcia – dofinansowanie na sprzt komputerowy otrzymaj a trzy placówki: SSP w Chwalibogowie, SSP w Marzeninie oraz SSP nr 6 we Wrzeni. – Tak optymistycznego scenariusza chyba nikt z nas nie zakada.

Jestemy bardzo mile zaskoczeni – przyznaje umiechnity J. Malicki. Najwysz dotacj (199 tys. z) otrzyma „szóstka” przy ul. Batorego. 81 tys. dooy ratusz. Za te pienidze do piciu klas trafi m.in. tablice interaktywne wraz z wizualizerami (kamerami dokumentowymi). Po-

Miś się rozrasta

równo prelekcja, jak i dyskusja odzwierciedlaj tematyk zaprezentowanego filmu. Realizowany projekt ma na celu pogbianie wiedzy na temat sztuki filmowej oraz rozwijanie wraliwoci, przygotowanie do samodzielnego i wiadomego obcowania z kultur. Wychodzenie do kina nie jest wic czasem wolnym od zaj. Dla uczniów szkoy podstawowej wywietlane s m.in. takie filmy, jak: „Brak zasigu”, „Latajca klasa”. Gimnazjalici maj zobaczy na ekranie np. „Pana od muzyki”, „Tysic razy silniejsz”, „Klucze do domu” czy „Przytul mnie”.

wstan te dwie mobilne pracownie komputerowe. Uczniowie bd mieli do swojej dyspozycji 52 laptopy. Kolejnych 14 trafi do nauczycieli. Chwalibogowo na zakup m.in. 30 komputerów i 2 tablic interaktywnych otrzyma 190 tys. z. Marzenin za 124 tys. wzbogaci si o 29 komputerów i jedn tablic. – Teraz mamy tylko jedn tablic godn XXI wieku – mówi Mariola Jdrzejewska, dyrektor SSP w Marzeninie. – Chcemy kupi 20 laptopów dla uczniów, a 9 dla nauczycieli. Nasza pracownia ma ju sze lat, tak e czas j unowoczeni. Jeszcze starsza, bo 9-letnia, dziaa w Chwalibogowie. – Dziki udziaowi w programie unowoczenimy i wzbogacimy baz, a nauczyciele zdobd nowe umiejtnoci pozwalajce w sposób bardziej interesujcy prowadzi zajcia z uczniami – mówi dyrektor Grzegorz Trocha. Szkolne pracownie bd urzdzane w wakacje (bd na nie rozpisane przetargi), a zaczn dziaa we wrzeniu. Dodajmy, e do Cyfrowej Szkoy nie zakwalifikowaa si adna szkoa podstawowa z terenu innych gmin naszego powiatu. Co wicej, szczcia nie miay równie adne placówki z powiatów ociennych.

Co słychać

Trzy placówki w powiecie otrzymają sprzęt komputerowy. Bo miały szczęście.

„ Dyrektor Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych Wodzimierz Wawrzyniak od kilku dni zaprasza do swojego gabinetu nauczycieli i wrcza im wypowiedzenia. Powód jest oczywisty: w placówce jest za mao uczniów, a za duo belfrów. „ Fundacja Dzieci Wrze-

Podziękowania dla hojnych darczyńców

 – Obecnie mamy 240 miejsc w 8 oddziałach – mówi Donata Hedrych

Ordery „Słoneczny uśmiech” trafiły 18 maja do kilku przedstawicieli firm i instytucji, którzy szczodrze obdarowują przedszkole Słoneczko. Najwięksi darczyńcy przekazują placówce w skali roku nawet 4 tys. zł. – Bez tych pieniędzy nie udałoby się osiągnąć wielu rzeczy – stwierdza Barbara Szewczyk, dyrektor placówki (na zdjęciu z prawej). Serce, przyjaźń i dobroć milusińskim z integracyjnego Słoneczka okazują m.in.: Enea, Mikroma, Kaufland, Społem, Wrzesińska Spółdzielnia Mleczarska czy Powiatowy Bank Spółdzielczy. Podziękowania trafiły również do rodziców przedszkolaków i kilku osób prywatnych.

Niepubliczne przedszkole Mi Uszatek bdzie miao now fili z czterema oddziaami przy ulicy Witkowskiej we Wrzeni. Konkretnie, w byym biurowcu Przedsibiorstwa Energetyki Cieplnej. Jak informuje dyrektor placówki Donata Hedrych, zostan tam przeniesione dwa oddziay mieszczce si dotychczas w jednym z bloków przy z ul. Koszarowej. – Prawdopodobnie zrezygnujemy z wynajmowania tych pomieszcze . Wszystko zaley jednak od tego, czy znajd si chtni na posyanie swoich dzieci do przedszkola na pi godzin bez koniecznoci pacenia czesnego. Taki oddzia planujemy tam stworzy – zdradza D. Hedrych. W placówce przy ul. Witkowskiej powstan te dwie nowe grupy. Co ciekawe, jest ju tam niemal komplet chtnych. Szans na przyj-

cie maj jeszcze tylko dzieci urodzone w roku 2010. – Maluchy bd miay tam do dyspozycji may plac zabaw. Bez przeszkód bd mogy jednak korzysta z tego przy naszej gównej placówce (znajduje si tam sze oddziaów – przyp. red.). Myl, e dojcie do niego nie bdzie duym kopotem i wysikiem – stwierdza D. Hedrych. W filii przy Witkowskiej zatrudnienie znajd trzy nowe osoby. Posiki dla dzieci bd przywoone z kuchni przy ul. Kili skiego. cznie w nowym budynku do dyspozycji bdzie ponad 400 m2. Caa dziaka liczy za 1400 m2. Na razie Donata Hedrych nie planuje otwierania kolejnych filii Misia Uszatka. – Rynek ju powoli si nasyca. Trudno jednak przewidzie jak bdzie wygldaa sytuacja za jaki czas – ko czy dyrektor przedszkola.

si skich zaprasza z kolei do wzicia udziau w XIII Powiatowym Konkursie Piosenki. Odbdzie si on 4, 5 (przesuchania) i 6 czerwca (koncert galowy) w orodku przy ul. Kociuszki. Konkurs przeznaczony jest dla solistów, duetów, zespoów wokalnych, chórów. Wszelkich informacji udziela Grzegorz Adamski (tel. 607 836 929). Zapisy w SSP nr 6 przy ul. Batorego do 30 maja.

„ Festyn „Rodzino, trzy-

maj form” odbdzie si dzisiaj (25 maja) na kompleksie boisk Gimnazjum nr 2. Pocztek o godz. 16.00. Podczas zabawy bdzie mona m.in. skorzysta z porady dietetyczki, spróbowa swoich si na torze rowerowym w specjalnych okularach (widzi si przez nie jak osoba z dwoma promilami alkoholu we krwi), a take zdegustowa produkty zdrowej ywnoci.

„ W szkoach ponadgim-

nazjalnych zako czyy si matury. Wyniki uczniowie poznaj 29 czerwca.


25 maja 2012

rozrywka

UWAGA: Nagrody moĹźna odbieraÄ&#x2021; TYLKO w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni. Po tym okresie przepadajÄ&#x2026;.

14

021 (325)/2012 5)/20 2012 20 0 2

02 (325)/2012 021 (3

Fot. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

DziĹ&#x203A; drukujemy pierwszy kupon z oznaczeniem â&#x20AC;&#x17E;82â&#x20AC;?.

JeĹ&#x203A;li chcesz wygraÄ&#x2021; sto zĹ&#x201A;otych, zbieraj fragmenty stĂłwki, a komplet naklej na kartkÄ&#x2122; i wyĹ&#x203A;lij do â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, podajÄ&#x2026;c swoje dane.

Sto zĹ&#x201A;otych traďŹ a tym razem do rÄ&#x2026;k Agnieszki JaskuĹ&#x201A;y z Bierzglina. Gratulujemy!

Wygraj stĂłwkÄ&#x2122; 82

Poprzednia zagadka nie sprawiĹ&#x201A;a PaĹ&#x201E;stwu wielu problemĂłw. Ĺ&#x161;cieĹźkÄ&#x2122; rowerowÄ&#x2026; wzdĹ&#x201A;uĹź ul. Sikorskiego rozpoznaĹ&#x201A;a miÄ&#x2122;dzy innymi Kinga WichĹ&#x201A;acz z ul. SĹ&#x201A;owackiego â&#x20AC;&#x201C; i to wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;nie jÄ&#x2026; zapraszamy do biura ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;. 30 zĹ&#x201A;otych czeka!

Gdzie to jest?

PrzesĹ&#x201A;uchiwaĹ&#x201A; Damian Idzikowski

MoĹźe trwaĹ&#x201A;aby dĹ&#x201A;uĹźej, gdyby nie powaĹźna kontuzja, po ktĂłrej klub przestaĹ&#x201A; siÄ&#x2122; mnÄ&#x2026; interesowaÄ&#x2021;. Ale nie mam Ĺźalu, byĹ&#x201A;a to wspaniaĹ&#x201A;a przygoda.

Za skĹ&#x201A;adanie faĹ&#x201A;szywych zeznaĹ&#x201E; nie grozi odpowiedzialnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; karna.

Cieszy mnie, Ĺźe WrzeĹ&#x203A;nia zyskuje sportowo i powstajÄ&#x2026; szkĂłĹ&#x201A;ki piĹ&#x201A;karskie. Pod wzglÄ&#x2122;dem sportowym nasze miasto zaczyna siÄ&#x2122; rozwijaÄ&#x2021;.

Co mnie cieszy we WrzeĹ&#x203A;ni?

Nie ma takich rzeczy, ktĂłre mnie wkurzajÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni.

Zawsze po wysiĹ&#x201A;ku browarek, a Ĺźe czÄ&#x2122;sto trenujÄ&#x2122;, to idzie to w parze.

Bardziej na ostro, sĹ&#x201A;odkie moĹźe nie istnieÄ&#x2021;.

Zaczynam wczeĹ&#x203A;nie dobrym Ĺ&#x203A;niadankiem przygotowanym osobiĹ&#x203A;cie, potem zaczyna siÄ&#x2122; bieganie, czyli odwoĹźenie mojej pani do pracy i synka do przedszkola. KoĹ&#x201E;czÄ&#x2122; pozytywnie, zmÄ&#x2122;czony po zajÄ&#x2122;ciach treningowych, przy dobrym zimnym piwku.

Raczej ksiÄ&#x2026;Ĺźka, na film brak mi czasu. Nie pamiÄ&#x2122;tam, kiedy ostatnio jakiĹ&#x203A; obejrzaĹ&#x201A;em.

Marzenie typowo sportowe: zostaÄ&#x2021; trenerem jednej z moich ukochanych druĹźyn: FC Barcelona lub KKS Lech.

Ĺťe kogoĹ&#x203A; skrzywdziĹ&#x201A;em Ĺźyciowo swoim postÄ&#x2122;powaniem.

Prywatnie â&#x20AC;&#x201C; to rodzina, czyli moja przyszĹ&#x201A;a Ĺźona i synek, natomiast sportowo... myĹ&#x203A;lÄ&#x2122;, Ĺźe sukcesy jeszcze przede mnÄ&#x2026;. PoraĹźka? A co to takiego?

CaĹ&#x201A;e moje Ĺźycie to piĹ&#x201A;ka noĹźna, wiÄ&#x2122;c ona

Kawaler, synek MichaĹ&#x201A; (3,5 roku)

Zawodowo â&#x20AC;&#x201C;Techpak, BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce; w sporcie â&#x20AC;&#x201C; GKS PĹ&#x201A;omieĹ&#x201E; Nekla, Kosynier SokoĹ&#x201A;owo ynierSokoĹ&#x201A;owo wo o

MĹ&#x201A;odszy specjalista ds. planowania i obsĹ&#x201A;ugi kli klienta, Ĺ&#x203A;rednie iaiobsĹ&#x201A;ugi kl lilient nta, Ĺ&#x203A;re nt redni dni dn ne

WrzeĹ&#x203A;nia

BartĹ&#x201A;omiej Figas

Dlaczego moja kariera w Lechu PoznaĹ&#x201E; trwaĹ&#x201A;a tak krĂłtko?

Co mnie wkurza we WrzeĹ&#x203A;ni?

Alkohol w moim Ĺźyciu

Jedzenie â&#x20AC;&#x201C; wolÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;odko czy na sĹ&#x201A;ono?

Jak zaczynam dzieĹ&#x201E;, jak koĹ&#x201E;czÄ&#x2122;?

Film czy ksiÄ&#x2026;Ĺźka?

NajwiÄ&#x2122;ksze marzenie

Czego nie chciaĹ&#x201A;bym przeczytaÄ&#x2021; w swojej biograďŹ i?

Co uznajÄ&#x2122; za swĂłj najwiÄ&#x2122;kszy sukces i poraĹźkÄ&#x2122;?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

ZawĂłd, wyksztaĹ&#x201A;cenie

Miejsce urodzenia

ImiÄ&#x2122; i nazwisko

021 (325)/2012

21

%,8522*Ä&#x17E;26=(Ä

:U]HÄłQLDXO-DQD3DZÄ&#x;D,, WHOID[ ELXUR#ZU]HVQLDLQIRSO

WW

- Sklep WielobranĹźowy (Pawilon) 8â °â °-15Âłâ °

rKoĹ&#x201A;aczkowo ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32

- Sklep Chemiczno-Drogeryjny

rNekla ul. Chopina 60

- Ruch, tel. 698-105-343

rPyzdry ul. Szybska 12 - Kwiaciarnia

- â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, 8â °â °-16â °â °, tel. 61-4382-516

rMiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10

- Sklep SpoĹźywczo-PrzemysĹ&#x201A;owy os. Jana PawĹ&#x201A;a II

rCzerniejewo BogumiĹ&#x201A;a WoĹşniak

GR:LDGRPRÄłFL:U]HVLÄĄVNLFK

SU]\MPRZDQLDRJÄ&#x;RV]HÄĄ

Terenowe punkty

UĂ?ZQLHĹ&#x2018;RJÄ&#x;RV]HQLD do:

Przyjmujemy

Reklama

Aby wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; udziaĹ&#x201A; w losowaniu nagrĂłd, naleĹźy na kartkÄ&#x2122; nakleiÄ&#x2021; kupon, ktĂłry upowaĹźnia do wziÄ&#x2122;cia udziaĹ&#x201A;u we wszystkich lub w dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do Ĺ&#x203A;rody, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14. Te, ktĂłre nie zostanÄ&#x2026; odebrane w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni, przepadajÄ&#x2026;.

KUPON

3. RozmawiajÄ&#x2026; dwa anioĹ&#x201A;y. â&#x20AC;&#x201C; Jaka bÄ&#x2122;dzie jutro pogoda? â&#x20AC;&#x201C; Pochmurno. â&#x20AC;&#x201C; To dobrze, nareszcie bÄ&#x2122;dzie gdzie usiÄ&#x2026;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021;. Sara

2. Na siĹ&#x201A;owniÄ&#x2122; przychodzi mĹ&#x201A;ody chĹ&#x201A;opak i pyta trenera: â&#x20AC;&#x201C; KtĂłrego przyrzÄ&#x2026;du uĹźyÄ&#x2021;, Ĺźeby zrobiÄ&#x2021; wraĹźenie na dziewczynie? â&#x20AC;&#x201C; Bankomatu, stoi przed siĹ&#x201A;owniÄ&#x2026;. Egon

1. Siedzi gĂłral na kamieniu i myĹ&#x203A;li. Podchodzi do niego turysta i pyta: â&#x20AC;&#x201C; Co tak dumacie? â&#x20AC;&#x201C; Wahom sie. â&#x20AC;&#x201C; Czemu siÄ&#x2122; wahacie? â&#x20AC;&#x201C; Wcoraj z zonum byliĹ&#x203A;my na weselu. Mnie pobili, zone zgwaĹ&#x201A;cili. â&#x20AC;&#x201C; No i? â&#x20AC;&#x201C; Dzisiej nas zaprosili na poprawiny. Zona idzie, jo sie wahom... Irek

PĹ&#x201A;acimy po dziesiÄ&#x2122;Ä&#x2021; zĹ&#x201A;otych za kaĹźdy opublikowany dowcip. W przypadku gdy dany kawaĹ&#x201A; zostanie przysĹ&#x201A;any przez dwĂłch lub wiÄ&#x2122;cej czytelnikĂłw, losujemy zwyciÄ&#x2122;zcÄ&#x2122;.

chichy

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;! Tylko dla wiernych ogĹ&#x201A;oszeniodawcĂłw â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?: co tydzieĹ&#x201E; w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 do zdobycia jedna dwuosobowa wejĹ&#x203A;ciĂłwka na dowolny seans!

Plany repertuarowe: 1-7 czerwca: GORYL Ĺ&#x161;NIEĹťEK W BARCELONIE 1-7 czerwca: DORWAÄ&#x2020; GRINGO

28 maja (pn.), godz. 20.00 â&#x20AC;&#x201C; Kino Konesera: ROZSTANIE

godz. 20.45 (pt., sb., nd. oraz wt., Ĺ&#x203A;r., cz.)

dramat/komedia/romans â&#x20AC;&#x201C; Wielka Brytania â&#x20AC;&#x201C; 107 minut

POĹ Ă&#x201C;W SZCZÄ&#x2DC;Ĺ&#x161;CIA W JEMENIE

godz. 18.00 (pt., sb., nd. oraz wt., Ĺ&#x203A;r., cz.) i godz. 17.00 (pn.)

akcja/fantasy/komiksowy â&#x20AC;&#x201C; USA â&#x20AC;&#x201C; 155 minut

AVENGERS â&#x20AC;&#x201C; 3D

godz. 16.00 (pt., sb., nd. oraz wt., Ĺ&#x203A;r., cz.) i godz. 15.30 (pn.)

animowany/familijny â&#x20AC;&#x201C; Hiszpania â&#x20AC;&#x201C; 90 minut

GORYL Ĺ&#x161;NIEĹťEK W BARCELONIE

25-30 maja (od piÄ&#x2026;tku do czwartku)

CENNIK:

* od 15 osĂłb

od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 14 zĹ&#x201A;, ulgowy: 12 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 16 zĹ&#x201A;, ulgowy: 14 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A;*

Filmy 2D (tradycyjne)

od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 18 zĹ&#x201A;, ulgowy: 16 zĹ&#x201A;, grupowy: 14 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 20 zĹ&#x201A;, ulgowy: 18 zĹ&#x201A;, grupowy: 15 zĹ&#x201A;* okulary jednorazowe: 4 zĹ&#x201A; okulary wielokrotnego uĹźytku: 15 zĹ&#x201A;

Filmy 3D

MÄ&#x2026;dre powiedzenia i przysĹ&#x201A;owia to juĹź w tej rubryce standard. Tym razem autor krzyşówki poradziĹ&#x201A; nam i naszym Czytelnikom:â&#x20AC;&#x17E;Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj staregoâ&#x20AC;?. I jak tu siÄ&#x2122; nie uczyÄ&#x2021; Ĺźycia z gazetÄ&#x2026; w rÄ&#x2122;ku? Zapraszamy AnnÄ&#x2122; MaÄ&#x2021;kowiak z Gutowa MaĹ&#x201A;ego...

Rozrywka

ww-175

 MarzÄ&#x2122;, Ĺźeby moje zdjÄ&#x2122;cie trafiĹ&#x201A;o do gazety...

 KaĹźdy chce ĹźyÄ&#x2021; i... jeĹ&#x203A;Ä&#x2021;!

 W oczekiwaniu na Euro 2012

Fot. Jagoda CzekaĹ&#x201A;a

Fot. Jagoda Haller

Fot. ElĹźbieta Chaciuk

Wiosna w peĹ&#x201A;ni, momentami wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciwie lato, a Miszmasz widziaĹ&#x201A; juĹź nawet pierwszych Ĺ&#x203A;miaĹ&#x201A;kĂłw, ktĂłrzy zaĹźywali nie tylko sĹ&#x201A;onecznych kÄ&#x2026;pieli, ale jak najbardziej prawdziwych â&#x20AC;&#x201C; wodnych, we wrzesiĹ&#x201E;skim zalewie LipĂłwka. MoĹźe komuĹ&#x203A; udaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; fotograďŹ cznie â&#x20AC;&#x17E;upolowaÄ&#x2021;â&#x20AC;? majowych pĹ&#x201A;ywakĂłw? Nie tylko we WrzeĹ&#x203A;ni, ale w caĹ&#x201A;ym powiecie. Prosimy przysyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; zdjÄ&#x2122;cia. PĹ&#x201A;ywanie swobodne na otwartych akwenach to chyba najwiÄ&#x2122;ksze letnie przyjemnoĹ&#x203A;ci. WchodzÄ&#x2026;c do wody â&#x20AC;&#x201C; zwĹ&#x201A;aszcza tam, gdzie nie ma ratownikĂłw, a gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; jest wiÄ&#x2122;ksza od naszego wzrostu â&#x20AC;&#x201C; pamiÄ&#x2122;tajmy o rozsÄ&#x2026;dku, nie szarĹźujmy. Najlepiej mieÄ&#x2021; ze sobÄ&#x2026; bojkÄ&#x2122; ratunkowÄ&#x2026;, takÄ&#x2026; jakÄ&#x2026; miaĹ&#x201A;a niezapomniana Pamela. Bojka nie jest droga, bÄ&#x2122;dziemy jÄ&#x2026; mieli na lata i na pewno nie zejdziemy przedwczeĹ&#x203A;nie. ZwyciÄ&#x2122;zcy otrzymujÄ&#x2026; 30 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub 60 zĹ&#x201A;, jeĹ&#x203A;li zechcÄ&#x2026; otrzymaÄ&#x2021; fotoksiÄ&#x2026;ĹźkÄ&#x2122;. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

15


Wiadomości Wrzesińskie

16 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Fotoradar nie zarobi Radna Hanna Spychała chce, aby władze gminy kupiły sobie maszynkę do robienia pieniędzy. Konkretnie: fotoradar. Swoj propozycj zgosia na sesji 17 maja. Miosawska radna przyznaa, e pomys zakupu urzdzenia nasun jej si po obejrzeniu jednego z telewizyjnych programów. – Wpywy z mandatów trafiayby do budetu samorzdu. Byyby pienidze na atanie dziur i inne wane rzeczy – mówia. Plusów, jej zdaniem, byoby jednak znacznie wicej: inwestycja zwikszyaby bezpiecze stwo na drogach i by moe wpynaby na popraw wizerunku stray miejskiej. Sowem, sko czyoby si nieustanne narzekanie, e municypalni tylko wycigaj pienidze z budetu. Kierowcy mog jednak odetchn z ulg. Fotoradaru nie bdzie. Gmina nie ma pienidzy na jego zakup (potrzeba co najmniej 100 tys. z) . Nawet gdyby jednak rodki si znalazy, urzdzenie mogoby by ustawiane tylko na drogach gminnych. Wpywy z mandatów nie byyby wic due. Dodatkowo na tapecie znaleliby si gównie mieszka cy gminy. – Fotoradar przydaby si na drodze krajowej.

Co słychać

25 maja 2012

„ Zawody wdkarskie

z okazji Dnia Dziecka odbd si 3 czerwca nad stawem w miosawskim parku. Zbiórka o godz. 8.00. Zapraszamy.

„ Wczeniej, bo 26 maja w miosawskim parku (za oficyn) odbdzie si festyn „Bawmy si razem”. Start o godz. 14.00. W programie m.in. pokaz iluzjonisty. Bdzie te kawa, ciasto i grill. Wicej na wrzesnia.info.pl. „ Gminne Zawody Spor-

towo-Poarnicze jednostek OSP odbd si 27 maja na stadionie miejskim w Bugaju. Pocztek o godz. 14.00.

„ W imieniu rodziców

apelujemy do korzystajcych z Orlików o nieuywanie przekle stw. Pamitajmy, e tu obok boisk znajduj si place zabaw, na których bawi si milusi scy.

 Stanisław Filipiak nie szczędził włodarzom słów krytyki. Ale w kuluarach – na sesji nikogo nie ganił... Tam s drogowi piraci – mówi burmistrz Zbigniew Skikiewicz. Warto pamita, e kwoty z mandatów za przekroczenie prdkoci trafiaj do gminy, gdy municypalni s na wspólnym „polowaniu” z policj. W 2011 r. w ten sposób do gminnej kasy trafio 4400 z. W tym roku jest ju blisko 10 tys. z.

Wędkarze rywalizowali nad Wartą o dwa puchary: posła na sejm i klubu gminnych radnych z Lewicy Zawody wędkarskie o puchar posła Tadeusza Tomaszewskiego odbyły się 20 maja nad Wartą w Orzechowie. Wzięło w nich udział 23 wędkarzy. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Mrozik, który wyłowił z rzeki ponad 4,2 kg ryby. Na drugim miejscu uplasował się Adam Krawczyk, a na trzecim Ireneusz Melnyk. Wędkarze wyciągali z wody płocie, leszcze, okonie oraz ukleje. Największa ryba (kilkunastocentymetrowy leszcz) została złowiona przez Andrzeja Wawerczyka. Wędkarza docenił Hubert Gruszczyński, który w imieniu radnych gminnych z klubu Lewica wręczył mu okazały puchar. Imprezę zakończyła grillowa biesiada przy czarnej Fortunie. Browar był jednym ze sponsorów zawodów, a głównym ich organizatorem – koło Szywra PZW Miłosław.

W wolnych gosach jako jedyny gos zabra sotys Gorzyc Stanisaw Filipiak. Martwi si, e uczniowie z Miosawia nie chodz do szkoy w Bugaju chodnikiem, a przepustem przy stawie. – Jak jeden drugiego zepchnie, bdzie tragedia – oceni. Filipiak by równie bardzo rozmowny w kuluarach. Narzeka, e wa-

„ Filia biblioteki w Miku-

dze gminy przykrciy tymczasowo kurek funduszu soeckiego (samorzd potrzebuje pienidzy na pacenie biecych rachunków). – Nie ma za co zorganizowa imprez choby z okazji Dnia Dziecka. Ty to chocia moesz wyj dorobi na tras, a ja? – ali si jednej z sotysek Stanisaw Filipiak.

szewie bdzie dziaa nadal. Radni nie zgodzili si na jej likwidacj.

„ Z powodu zalegoci w patnociach energetycy odcili prd w paacu w Mikuszewie. Chcc nie chcc, rachunek – opiewajcy na ponad 3 tys. z – uicia gmina.

Niedziela na siodełku

„ Przy nasypie kolejowym w miosawskim parku 18 maja palia si trawa. Ogie nie rozprzestrzeni si na zalesiony teren dziki szybkiej interwencji druhów z Biaego Pitkowa i Miosawia. Reklama

 Miłośników jazdy na dwóch kółkach w gminie Miłosław nie brakuje

Doceniono naszych na powiatowej uroczystości

Marcin Kaczmarek z OSP Miłosław (na zdjęciu z prawej) został Strażakiem Roku Powiatu 2011. Odznaczenie odebrał 18 maja na terenie wrzesińskiej komendy straży. – Jestem trochę zaskoczony. Ale cieszę się, że mnie doceniono – powiedział nam Kaczmarek. Burmistrz Zbigniew Skikiewicz otrzymał z kolei złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Doroli i dzieci, cznie ponad 150 sympatyków rowerowych przejadek, zameldowao si 20 maja na starcie II Papieskiego Rajdu Rowerowego. Pokonali tras liczc ponad 20 kilometrów. Cyklici wystartowali sprzed budynku Zespou Szkó w Orzechowie. Udali si do Czeszewa, Szczodrzejewa, Nowej Wsi Podgórnej – gdzie na kadego uczestnika czekaa kawa i placek drodowy – i z powrotem. – Jechao si super, byo praktycznie bezwietrznie – mówi 66-letni Zbigniew Czajka, który pokona tras w niespena dwie godziny. – Jechaem rekreacyjnie. Siodeko mam jednak niewygodne i troch mnie boli wiadoma cz ciaa. Niemniej jednak rajd uznaj za bardzo udany – stwierdza. Wszyscy szczliwie dojechali do mety. Tam kady móg si posili ugrillowan kiebas. Rozlosowano równie kilka nagród, z których naj-

waniejsz by rower. Jednolad trafi do Barbary Fiszer. Sierotk, która wyja sporód wszystkich losów ten szczliwy, bya... trzyletnia córka zwyciczyni. – To co niesamowitego. Maa miaa szczliw rk do losowania – mówili rozbawieni organizatorzy. Chc oni, aby rajd na stae wpisa si w kalendarz imprez odbywajcych si w Orzechowie. – Za rok zorganizujemy go równie, ale zmienimy tras, eby nie byo monotonnie – mówi sotys Magorzata Bzowa. Dodajmy, e II Papieski Rajd Rowerowy zosta zorganizowany przez wietlic wiejsk, ZS w Orzechowie i OSP Orzechowo. Pomogli równie sponsorzy: Orzechowskie Zakady Przemysu Sklejek oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz”. (obszerna galeria na www.wrzesnia.info.pl; zakadka Miosaw)

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

KoĹ&#x201A;aczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Demolowanie Ĺ&#x203A;wiÄ&#x2122;toĹ&#x203A;ci Ten symbol wiary zosta zniszczony prawdopodobnie w nocy z 17 na 18 maja. â&#x20AC;&#x201C; Poinformowaa mnie o tym jedna z mieszkanek. Spraw natychmiast zgosilimy policji, ktĂłra prowadzi dochodzenie w tej sprawie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Danuta Grabowska, radna i pracownica miejscowej szkoy. Z krzyem jest zwizana emocjonalnie, bo to jej m Stanisaw â&#x20AC;&#x201C; byy sotys i laureat Nagrody Reymonta â&#x20AC;&#x201C; ufundowa obiekt i troszczy si o jego otoczenie. â&#x20AC;&#x201C; Waciwie ufundowao go Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Spoecznych i Gospodarczych oraz Rozwoju Infrastruktury Ziemi Wrzesi skiej, ktĂłrego prezesem jest mĂłj

m â&#x20AC;&#x201C; precyzuje radna. â&#x20AC;&#x201C; M zdecydowa si zaopiekowa tym miejscem z serca. Poprzednio by tam zniszczony stary krzy, to miejsce byo straszenie zaniedbane. Stasiu zaatwi db z lasĂłw czeszewskich, ktĂłry oprawi stolarz. Natomiast potek wykona we wasnym zakresie. Krzy powici poprzedni proboszcz Sawek Rydz â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi D. Grabowska. Stanisaw Grabowski chcia naprawi popsuty krzy, ale odwiedli go od tego mieszka cy ulicy Rolnej i okolic. â&#x20AC;&#x201C; Poczekaj, Stasiu, na ustalenia policji. Niech sprawca paci z wasnej kieszeni â&#x20AC;&#x201C; usysza. â&#x20AC;&#x201C; To delikatna sprawa. Mieszka cy tamtej czci wsi na pewno ustal, co z krzyem i w ogĂłle co dalej z t spraw â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi dyplomatycznie sotys Wojciech Bimek. Cie podejrze pad na kierowcĂłw tirĂłw. Czsto nawracaj na skrzyowaniu, przy ktĂłrym stoi krzy. â&#x20AC;&#x201C; To byo okoo drugiej w nocy. Usyszaem rumot. Prawdopodobnie kierowca tira chcia nawrĂłci i mu za bardzo nie wyszo, i zgarn ten krzy. Podejrzewam, e by to kierowca, ktĂłry wczeniej utkn na pobliskiej autostradzie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi wiadek, do ktĂłrego udao nam si dotrze.

Sukces gimnazjalistĂłw w konkursie o powstaniu

Â&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;W magicznym wiecie Jana Brzechwyâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; to tytu zaj dla uczniĂłw klas I-II ZS-P w Koaczkowie. W bibliotece w Borzykowie odbyo si pasowanie na czytelnika. Obie imprezy zorganizowano w ramach Tygodnia Biblioteki. Â&#x201E; Namierzylimy po-

rzucone mieci w rowie na granicy Koaczkowa i Wszemborza. Wstyd si, syfiarzu! SzczegĂły na wrzesnia.info.pl, zakadka Koaczkowo.

Â&#x201E; 29 maja w godzinach

8.00â&#x20AC;&#x201C;17.00 nie bdzie prdu w centrum Borzykowa, w stron Koaczkowa, a take w Koaczkowie (ul. Szkolna, Polna, Krakowska, zsyp burakĂłw, stacja benzynowa).

Â&#x201E; Jedna z grup szkol-

no-przedszkolnych z Koaczkowa ma ju szĂłstego opiekuna. Rodzice s wciekli. Kontrola z kuratorium ju jedzie. SzczegĂły wkrĂłtce.

Â&#x201E; Jadwiga Pomorska jest

jedynym kandydatem na stanowisko dyrektora ZS-P w Koaczkowie. Za to nikt nie chce by dyrektorem gimnazjum. Nie zgosi si aden kandydat do konkursu. Do sprawy wrĂłcimy.

 SoĹ&#x201A;ectwo chce obciÄ&#x2026;ĹźyÄ&#x2021; sprawcÄ&#x2122; kosztami naprawy krzyĹźa. Policja go szuka

Spoko kibice

Reklama

670'4;%;(419' YYYLQJP[UJQRRN

4Q\

KtoĹ&#x203A; zniszczyĹ&#x201A; przydroĹźny krzyĹź przy ul. Rolnej w Sokolnikach. Policja poszukuje sprawcy.

17

stronÄ&#x2122; redaguje :

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

25 maja 2012

INFORMATOR GMINNY Uczestnicy internetowego konkursu historycznego demonstrujÄ&#x2026; zdobycz, czyli Uczniowie z gimnazjum potrafiÄ&#x2026; kulturalnie dopingowaÄ&#x2021;, dysponujÄ&#x2026; sporÄ&#x2026; grÄ&#x2122; strategicznÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x17E;27 grudnia. Powstanie Wielkopolskieâ&#x20AC;?

Czternacioro uczniĂłw z Gimnazjum w Koaczkowie wzio udzia w internetowym konkursie historycznym na temat powstania wielkopolskiego. â&#x20AC;&#x201C; Wystarczyo zaznaczy odpowiedzi na 7 pyta zwizanych z wybuchem i przebiegiem powstania 1918-1919 â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Rafa Pera, opiekun grupy. â&#x20AC;&#x201C; W na-

grod otrzymalimy gr strategiczn pt. â&#x20AC;&#x17E;27 grudnia Powstanie Wielkopolskieâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; dodaje. W konkursie wzio udzia 60 szkĂł z caego wojewĂłdztwa, w tym trzy z naszego powiatu (oprĂłcz naszego gimnazjum uczestniczyy jeszcze ZS-P Pyzdry i LO im. Sienkiewicza we Wrzeni).

ZagĹ&#x201A;osuj na SzkoĹ&#x201A;Ä&#x2122; PodstawowÄ&#x2026; w Grabowie KrĂłlewskim â&#x20AC;&#x201C;boisko czeka! SzkoĹ&#x201A;a Podstawowa w Grabowie KrĂłlewskim uczestnicy w konkursie â&#x20AC;&#x17E;Kolorowe Boiskaâ&#x20AC;?, ktĂłry organizuje ďŹ rma Ĺ&#x161;nieĹźka. NagrodÄ&#x2026; gĹ&#x201A;ĂłwnÄ&#x2026; jest wielofunkcyjny plac gry. Podstawowym warunkiem byĹ&#x201A;o przygotowanie pracy plastycznej na tematy piĹ&#x201A;karskie. Potem praca jest podawana ocenie internautĂłw, na stronie

koloroweboiska.pl. 10 szkĂłĹ&#x201A; z najwiÄ&#x2122;kszÄ&#x2026; liczbÄ&#x2026; gĹ&#x201A;osĂłw otrzyma nagrody; dla zwyciÄ&#x2122;zcy zbudowane zostanie boisko wielofunkcyjne. SzkoĹ&#x201A;a w Grabowie KrĂłlewskim znajduje siÄ&#x2122; aktualnie na 13. miejscu. A wiÄ&#x2122;c gĹ&#x201A;osujmy pĂłki czas, bo potrzebne jest wsparcie. Termin gĹ&#x201A;osowania upĹ&#x201A;ywa 18 czerwca.

wiedzÄ&#x2026;, sÄ&#x2026; sprawni...

18 maja, podczas specjalnego turnieju w Pyzdrach, okazao si, e gimnazjalici z Koaczkowa s kibicami przez due K. Imprez zorganizowaa KPP we Wrzeni przy wspĂłpracy Gminnych Komisji Rozwizywania ProblemĂłw Alkoholowych. Nasza druyna wystpia w skadzie: Klaudia Dopieraa, Sonia Woj-

ciuch, Zuzanna Bochowiak, Adrian Kruszyski, Damian Szwat, Jakub Matusiak. Ich opiekunami byli: Monika Owocka-Baszak i Robert Bobkiewicz. Podczas turnieju trzeba byo wykaza si wiedz na temat sportu i kibicowania, a take sprawnoci fizyczn. Wystartowao 8 druyn z powiatu (wicej na s. 18).

Turniej gmin Reymontowskich 17 czerwca w Koaczkowie odbdzie si pitnasta edycja Turnieju Gmin Reymontowskich. Ostatnio przedstawicieli: Lipiec Reymontowskich, Kobieli Wielkich, Tuszyna i Bdkowa, gocilimy w roku 2007. Scenariusz tegorocznej imprezy bdzie podobny. Skupi si na konkursie wiedzy

UrzÄ&#x2026;d Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

OĹ&#x203A;rodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny OĹ&#x203A;rodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM

61 438 56 50

Oczyszczalnia

61 438 55 75

na temat Wadysawa Reymonta Sklep elektroniczny i serwis 600 097 438 oraz na humorystyczn przypiewOĹ&#x203A;r. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 k, ktĂłr zaprezentuj zespoy z poszczegĂłlnych gmin. Przewidziano Punkt apteczny â&#x20AC;&#x17E;Na zdrowieâ&#x20AC;?, Borzykowo rĂłwnie konkurencje sprawnocio61 438 50 40 we. Na wieczĂłr zaplanowano tra- Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci dycyjn pota cĂłwk w rytmie disco. WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 Jak zwykle walczymy o zwycistwo. (Sklep WielobranĹźowy â&#x20AC;&#x201C; Pawilon)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Kto czyta, nie błądzi W ramach Tygodnia Biblioteki zaproszeni goście zachęcali dzieci do czytania książek. Chyba z powodzeniem.

P

dwóch 16-latków pobio swojego rówienika. Ze swego postpowania bd si teraz tumaczy przed sdem.

cze Lokalnej Organizacji Turystycznej Puszcza Pyzdrska odbdzie si 25 maja. Pocztek o 15.30 w zagórowskim orodku kultury.

„ Zawody o mistrzostwo koa Polskiego Zwizku Wdkarskiego odbd si 27 maja na Zbiornikach Szybskich. „ Tego samego dnia zo-

stanie rozegrana 3. kolejka Ligi Pikarskiej na Orliku. FC Osiedle zagra z Mastersami (godz. 17.00), Energosie Pyzdry z The Natural Team (18.00), a Zajazd Borzykowo z Joga Bonito (19.00).

 Łukasz Wierzbicki zachęcał czwartoklasistów do czytania książek ka do krainy Mongoów. Zobaczymy. To na pewno bdzie dzie peen wrae i niespodzianek. Myl, e równie dla mnie. Co pan sdzi na temat takiej akcji, jak Tydzie Biblioteki. Ma sens? Osobicie traktuj czytanie i popularyzacj ksiki jako co, co wypenia nam ycie, co powinno nam towa-

rzyszy na co dzie . Akcje s bardzo dobre, bo daj pretekst do oswojenia si z ksik, nawet tym, którzy do biblioteki nie zagldaj. Wystpuje Pan przed dorosymi i przed dzie mi. Co jest trudniejsze? Zdecydowanie przed dziemi. One s takimi bezlitosnymi, ale w pozytywnym tego sowa znacze-

niu, suchaczami. Natychmiast dadz wyraz swemu niezadowoleniu, jeli historia ich nie zaciekawi. A dorosy nie da tego po sobie pozna. Tak czy owak, musz robi wszystko, by te spotkania nie byy nudne. One daj mi mnóstwo satysfakcji, za kadym razem s ekscytujc przygod i wyzwaniem. Take dzisiaj.

Dostali medale

wanego przez duchownych. Wezm w nim udzia m.in. dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami. Nastpnego dnia, w samo poudnie, w kociele farnym rozpocznie si prymicja ksidza neoprezbitera K. Piekuci skiego. Jak mona przypuszcza, wemie w niej udzia rzesza wiernych. Wanie dlatego o niepowtarzaln opraw eucharystii zadbaj m.in. orkiestra dta pod batut Adama Nyszlera, chór Camerata i miejscowe zespoy. Co ciekawe, decyzj ks. proboszcza Ryszarda Kopczyskiego zysk ze skadki w caoci trafi do nowo wywiconego duchownego.

bramek i 12 zraszaczy. Dodatkowo skarpa od ul. Farnej zostanie wzmocniona murem oporowym, który zapobiegnie obsuwaniu się ziemi. – Ta lokalizacja jest bardzo korzystna. Nie musimy np. budować szatni, bo będziemy korzystać z tych należących do Orlika – mówi sekretarz gminy Przemysław Dębski. Przypuszcza, że na nowo wybudowanym obiekcie będzie można zagrać nie wcześniej jak jesienią przyszłego roku. Dopiero wtedy, bo trawa musi się przyjąć i dobrze zakorzenić. Realizowana inwestycja nie oznacza całkowitej rezygnacji z boiska zawarciańskiego. Wciąż będą się tam odbywały festyny. – Jeszcze kilka lat temu myśleliśmy o rekultywacji murawy, tyle że inwestowanie pieniędzy w teren narażony na zalewanie mijałoby się z celem – kwituje P. Dębski.

Reklama

INFORMATOR GMINNY

 Przeciąganie liny wywołało zdecydowanie najwięcej emocji Poznaliśmy firmę, która wykona boisko trawiaste. Prace ruszą na początku czerwca, a zakończą się w sierpniu Kibicowa mona kulturalnie. yny z Gimnazjum nr 2 we Wrzeni ełnowymiarowy plac gry z nawierzchnią równą jak stół i automatycznym systemem nawadniającym. Nie – to nie sen. Już wkrótce powstanie taki przy ul. Nowoogrodowej. Do konkursu ogłoszonego przez gminę stanęło pięć firm. Złożyły oferty o dość dużym rozrzucie cenowym. Najtańsza opiewała na prawie 375 tys. zł, a najdroższa na 675 tys. zł. Rzecz jasna, została wybrana ta pierwsza, przedłożona przez Zakład Robót Ogrodniczych „Spiraea” z Leszna. Termin podpisania umowy został wyznaczony na 29 maja. Jeśli do tego dojdzie, będą mogły rozpocząć się prace. Potrwają do końca sierpnia, a w ich zakres wejdzie m.in. wykonanie nawierzchni boiska o wymiarach 96 x 60 m (6500 m2), ogrodzenia i piłkochwytów, a także montaż

„ 21 maja w gimnazjum

„ Zebranie sprawozdaw-

Wielkie wydarzenie w parafii: prymicja księdza Krystiana Takiej mobilizacji w pyzdrskiej parafii nie byo ju dawno. A dokadniej od 9 lat, kiedy to wicenia kapa skie przyjmowa ks. Marcin Zaworski. Tym razem w jego lady poszed Krystian Piekuciski. Pyzdrzanin jest jednym z 13 diakonów, którzy w sobot 26 maja przyjm wicenia kapa skie (pocztek uroczystoci o godz. 10.00). Zako czy w ten sposób szecioletni edukacj w Prymasowskim Wyszym Seminarium Duchownym w Gnienie. wiadkami tego wydarzenia bdzie pokane grono mieszka ców gminy – a to za spraw wyjazdu autokarowego organizo-

„ Reprezentacja Szkoy Podstawowej nr 6 wygraa eliminacje Turnieju Piki Nonej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Zmagania odbyy si 16 maja na Orliku.

5C

Pyzdrska placówka ju po raz kolejny wczya si do ogólnopolskiej akcji. – Chcemy udowodni, e to miejsce jest atrakcyjne i przyjazne dla wszystkich, niezalenie od gustów i zainteresowa – mówi dyrektor biblioteki Barbara Krawczyk. Wzorem ubiegych lat przygotowaa ofert dla najmodszych. W poniedziaek z uczniami szkoy podstawowej i gimnazjalistami spotka si pisarz ukasz Wierzbicki. Z kolei we wtorek i w rod przedszkolaki suchay bajek czytanych przez zaproszonych goci. „WW”: To druga wizyta w Pyzdrach w krótkim odstpie czasu. Podczas pierwszej mówi pan o Kazimierzu Nowaku, a dzi? . Wierzbicki: Na pewno powiem o niedwiedziu Wojtku, który podczas drugiej wojny wiatowej suy w Armii Andersa, na pewno zabior uczniów do Afryki z Kazimierzem Nowakiem, moe uda si opowiedzie o wyprawie pierwszego polskiego podrónika Benedykta Pola-

Co słychać

25 maja 2012

Udowodnili to uczestnicy turnieju, który odby si 17 maja w sali widowiskowo-sportowej. W zmaganiach „Jestem Kibicem przez due K”, zorganizowanych przez Wydzia Prewencji Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni, uczestniczyo osiem druyn reprezentujcych gimnazja z powiatu wrzesi skiego. Najpierw rozwizyway pisemny test dotyczcy zagadnie prewencyjnych, a nastpnie rywalizoway w konkurencjach sprawnociowych: slalomie pikarskim, onglerce, strzelaniu do bramki i przeciganiu liny. – Chodzi o propagowanie zasad fair play i zdrowego trybu ycia – precyzuje rzecznik KPP Krzysztof Szczeniak. Równych sobie nie mieli koaczkowianie, którzy wyprzedzili dru-

i Marzenina. Na kolejnych miejscach uplasoway si reprezentacje: Pyzdr, Miosawia, Otocznej, Orzechowa i Nowego Folwarku. Przy okazji zosta rozstrzygnity konkurs na najlepszy szalik kibica. Wygraa go Katarzyna Kruszyska z pyzdrskiej podstawówki. Uczestnikom zmaga podzikowali komendant policji Jarosaw Gruszczyski i sekretarz gminy Przemysaw Dbski. Wszystkim wrczyli pamitkowe medale oraz nagrody rzeczowe zwizane ze zbliajcym si Euro 2012. Imprez wspary finansowo Gminne Komisje Profilaktyki i Rozwizywania Problemów Alkoholowych z Koaczkowa, Miosawia i Nekli, Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach oraz dyrektorzy szkó.

Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Gminne Centrum Informacji

63 276 72 70

Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Pogotowie Energetyczne

63 276 84 77

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole Urząd Miasta i Gminy

63 276 83 27 63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Tanie ubezpieczenia MTU, Liberty, Axa. Maria Popielarska 604 654 435 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Tomasz Małecki

Stanisaw Hoppe, prezes Klubu Rekreacyjno-Strzeleckiego Ogo czyk, oburzony tym, e jego organizacja dostaa zbyt mao pienidzy w konkursie na animatora sportu dzieci i modziey w gminie Nekla, zoy wniosek do komisji rewizyjnej, aby ta skontrolowaa sposób przyznawania dotacji. Komisja zebraa si 19 kwietnia. Na „przesuchanie” zaproszono burmistrza Karola Balickiego. W protokole czytamy: „Komisja stwierdzia, e wniosek p. Stanisawa Hoppego zosta oceniony zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu”. Przewodniczcy rady Adam Stefaniak w odpowiedzi skierowanej do Hoppego napisa, e „w dokumentacji rozstrzygni ocen komisji konkursowej stwierdzono, e czonkowie komisji nie oceniali osób i ich dorobku, lecz stron merytoryczn (...). Wniosek zoony przez pana by bardzo sabo uzasadniony, brakowao wielu argumentów i elementów, jakie powinny si tam znale, a które by rzutoway na wysz ocen”. Komisja rewizyjna stwierdzia jednoczenie, e komisja konkursowa ocenia wniosek Hoppego „starannie i rzetelnie, i podwaanie rozstrzygni tej komisji jest bezzasadne”.

Za takim wnioskiem zagosowao dwóch czonków: Ryszard Bandosz i Grzegorz Wojciechowski. Dwaj kolejni – Pawe Tokowicz i Stanisaw Warczyski – wstrzymali si od gosu. Przewodniczcy komisji Mateusz Kubiaczyk, który jest ziciem Hoppego, nie bra udziau w gosowaniu. – Pozostawi to bez komentarza – powiedzia nam Hoppe poproszony o opini o wnioskach komisji. „Komisja rewizyjna, postpujc zgodnie ze statutem gminy, rozpocza swoj prac” – czytamy w protokole. Sigamy wic do statutu i... dochodzimy do wniosku, e kontrola komisji bya nielegalna. Paragraf 82. statutu mówi wprost: „Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania kontrolne na zlecenie rady w zakresie i w formach wskazanych w uchwaach rady”. Problem w tym, e nekielska rada miejska stosownej uchway nie podja. Przewodniczcy komisji M. Kubiaczyk uwaa, e kontrola bya legalna. – Wniosek pana Stanisawa by zoony na rce przewodniczcego rady Adama Stefaniaka, a w planie pracy komisji rewizyjnej mamy kontrol na wniosek rady gminy – twierdzi. Jednak oficjalnego wniosku rady nie byo. By tylko wniosek przewodniczcego, co przyznaje Kubiaczyk. – Formalnego zlecenia nie byo – potwierdza. – Pan przewodniczcy zleci, to emy wykonali – ko czy szef komisji rewizyjnej. Stefaniak jest przekonany, e wszystko odbyo si lege artis. – Ta kontrola odbya si na zlecenie rady, wniosek zosta przekazany do przewodniczcego, czyli do rady – mówi. – Ja przekazaem je do komisji rewizyjnej – dodaje. Wedug niego w tym konkretnym przypadku uchwaa rady nie jest ko-

Uczniowie oraz władze pamiętali o zamordowanych

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Rewizorzy bez mandatu Komisja rewizyjna przesłuchała burmistrza. Tyle że nie do końca legalnie.

19

stronę redaguje:

„ W niedziel w kocie-

le poewangelickim w Nekielce rozpocznie si koncert Czesawa Mozila. Pocztek o godz. 19.00. Bilety – w cenie 75 z za sztuk – rozeszy si w kilka dni.

„ 24 czerwca w tym sa-

mym miejscu odbdzie si koncert grupy Raz Dwa Trzy. Szczegóy na www.podstolice.pl.

„ 2 czerwca w parku w Nekli o 10.00 rozpocznie si festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie m.in. gry i zabawy z animatorami, przejadki kucykami, kolorowa kolejka i sodkie niespodzianki. „ 3 czerwca odbd si pierwsze mistrzostwa gminy w wdkarstwie.

„ Pomie Nekla

po dwóch latach przerwy awansowa do klasy okrgowej. Gratulujemy. Szczegóy na stronie 28.

„ Wczoraj odbya si se-

sja rady miejskiej. Radni zdecydowali m.in. o podwyce cen za wod oraz odprowadzanie cieków. Szczegóy za tydzie w „WW” oraz dzisiaj na www.wrzesnia.info.pl.

 Ryszard Bandosz (z lewej) uznał, że skarga Hoppego jest bezzasadna.

Reklama

M. Kubiaczyk (w środku) nie głosował, S. Warczyński (z prawej) wstrzymał się od głosu

nieczna: – To nie jest a tak wana sprawa, eby podejmowa uchwa. Chodzio o to, aby szybko zaatwi ten temat. Jako przewodniczcy dostaj mnóstwo pism i nie widz potrzeby, by tworzy ca procedur. To jest sytuacja, której nie byo w pla-

nie dziaania, ale trzeba si ni zaj. W tym temacie zrobilimy wszystko, by zaatwi to w miar szybko. Zreszt sam burmistrz si z tym pogodzi, by na komisji i odpowiedzia na pytanie. Nie widz innego sposobu, aby to zaatwi – ko czy.

Nowy plac OSP

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28

 Burmistrz Nekli K. Balicki i wójt Kołaczkowa W. Majchrzak przy pomniku

 Ks. Stronka, naczelnik OSP Waligóra, sołtys Mydlarz i wiceburmistrz Mizgajska

Karol Balicki uczci we wtorek pami 25 Polaków rozstrzelanych przez Niemców w czasie drugiej wojny wiatowej w Maej Górce. Burmistrz pod pomnikiem upamitniajcym mord z 22 maja 1941 roku zoy kwiaty i zapali znicz. Z wie cem pojawi si te wójt Koaczkowa Wojciech Majchrzak, którego dziadek Franciszek

W sobot w Targowej Górce odbyy si uroczystoci z okazji Gminnego Dnia Straaka. W miejscowym kociele pw. w. Michaa Archanioa odprawiono msz w intencji straaków. Celebrowa j proboszcz ks. Sawomir Stronka, który jest gminnym kapelanem straaków. Po eucharystii druhowie z Targowej Górki i Nekli przeszli do remi-

by jednym ze straconych. Wczeniej w tym samym miejscu wizank zoyli uczniowie ze szkoy w Targowej Górce. Take we wtorek pod pomnik dotara piesza pielgrzymka, która wyruszya z Opatówka. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkoy w Zasutowie odbywajcy w tych dniach rekolekcje szkolne. W Maej Górce wzili udzia w naboe stwie majowym.

zy. Tam dokonano uroczystego przecicia wstgi, a proboszcz Stronka powici dopiero co wyremontowany plac. Zastpca burmistrza Anna Mizgajska przypomniaa przy okazji, e poowa rodków (25 tys. z) na remont placu oraz budow drewnianych altan, a take na zakup awek, pochodzi z Unii Europejskiej.

Przych. Lek. Rodzin. „AMIKOR”

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Agencja PKO BP SA

61 436 61 98 661 934 662

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


Wiadomości Wrzesińskie

www.wr www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina Września

stronę redaguje je :

Dorota Tomaszewska ka tel. 508 133 828 o.pl d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl

Nie widzą przeszkód W sobotę na terenie Country Clubu w Nowym Folwarku zostały rozegrane towarzyskie zawody konne w skokach przez przeszkody. Wzięło w nich udział 46 zawodników z ośmiu stajni. Rozegrano sze konkursów o rónym stopniu trudnoci. Dla debiutantów przygotowano konkurs LL mini, gdzie przeszkody byy ustawione na wysokoci 50 cm. – Ponadto rozegrano trzy konkurencje typowo skokowe oraz dwie zabawowe – informuje organizatorka Iga Rogoziska. – Najbardziej dowiadczeni zawodnicy mogli si zmierzy w konkursie klasy P (powyej 1,10 m) oraz parkurów równolegych. Byy to pierwsze tego typu zawody w Nowym Folwaku, ale – jak twierdzi waciciel Country Clubu Piotr Rogoziski – nie ostatnie. – Nie spodziewalimy si, e zgosi si do nas tak wielu zawodników. To pokazuje, e takie zawody s potrzebne. Poza tym myl, e ludzie chtnie ogldaj zmagania jedców – dodaje Rogozi ski. Konkurs LL mini wygraa Marta Wojtaszak reprezentujca Country

Club. Drugie miejsce zaja Dominika Kucza ze stajni Hera w Gieratowie, a trzecie Katarzyna Wachowiak ze stajni Gronówka w Barczynie. W konkursie LL do normy czasu zwyciy Marcin Tomczak z Bierzglina, na miejscu drugim uplasowaa si Magdalena Murawska z Konina, a na trzecim Aleksandra Orczyk z Chociczki. Zrcznociow rywalizacj czowiek-ko wygra M. Tomczak, drugie miejsce zaja Katarzyna Galwas, a trzecie Barbara Gronowska (obie z Gronówki). Z metrowymi przeszkodami (konkurs L dokadnoci z rozgrywk) najlepiej poradzili sobie Oliwia Sydow i Maciej Charliski, który zaj drugie i trzecie miejsce, jadc na rónych koniach. W konkursie P dwa pierwsze miejsca przypady M. Charli skiemu, natomiast trzecie Annie Gielacie z Country Clubu. Ostatnim konkursem by wycig parkurów równolegych. Bezkonkurencyjny okaza si tu znów M. Tomczak. Nieco gorzej wypada Barbara Gronowska, z kolei trzecia lokata ponownie przypada M. Tomczakowi (drugi przejazd na koniu Lena). Podczas imprezy nie zabrako atrakcji takich jak: grill, ognisko, dmuchany zamek czy byk rodeo. Byy take przejadki bryczk.

Spór o gałęzie

Co słychać

25 maja 2012

„ Mieszka cy Sokoowa robili we wsi wiosenne porzdki przed niedzielnym piknikiem. Zebrane mieci podpalili, za co sotys zosta ukarany przez municypalnych mandatem. „ Teatr „Fakt” dziaajcy w Gimnazjum nr 3 (w Zespole Szkó w Nowym Folwarku) obchodzi w tym roku dziesiciolecie swojego istnienia. Z tej okazji w ramach tegorocznego wita Teatru na Prowincji spotkali si „absolwenci” tego teatru. „ W centralnym miej-

scu Chociczy Maej (przy domu sotysa wioski) jest ogromna wyrwa w drodze. Najwyszy czas j zaata, zanim jaki samochód straci koo.

„ Samorzdowa Szko-

a Podstawowa w Chwalibogowie zaprasza na festyn rodzinny, który organizuje 2 czerwca. W programie m.in. wystpy artystyczne dzieci, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe od juniora do seniora, strzelanie z wiatrówki oraz pokaz przygotowany przez straaków. Bdzie take loteria fantowa, a od godz. 20.00 zabawa taneczna w wietlicy wiejskiej.

 Katarzyna Wachowiak podczas rundy honorowej

Niedzielne pikniki za miastem przyciągają całe rodziny

„ Kierowcy korzystaj-

cy z drogi pomidzy Osowem a Chwalibogowem narzekaj na zaronite pobocza. Twierdz, e wysokie krzaki ograniczaj widoczno. Reklama

INFORMATOR GMINNY Nie dość, że droga jest wąska, to jeszcze wdzierają się na nią krzaki

 Taki piknik do doskonała integracja lokalnej społeczności

Mieszka cy Chociczy Maej twierdz, e Powiatowy Zarzd Dróg we Wrzeni zapomnia o jednej ze swoich dróg. Dokadniej, o tej, która prowadzi z Chociczy Wielkiej do ich domów. – Nie do, e wspomniany odcinek jest wski, to na dodatek zaronity. Najróniejsze krzaki rosnce wzdu drogi wdzieraj si na jezdni, co powoduje, e samochody nie mog si mija. Przecie tam kiedy dojdzie do tragedii – zauwaa Jerzy Proszowski. Mczyzna twierdzi, e o uporzdkowanie drogi walczy od wielu miesicy. Niestety, na razie zawsze ko czyo si na obietnicach. – Proponowaem urzdnikom, e skoro jestem obecnie bezrobotny, to mog powycina te krzaki. Niech tylko mi za to zapac. Nie zgodzili si. Owszem, chcieli, ebym od-

20 maja dopisaa nie tylko pogoda, ale take mieszka cy Kaczanowa, którzy licznie przybyli na imprez przygotowan dla nich przez Urzd Miasta i Gminy we Wrzeni. Odbywaa si ona na terenie przy wiejskiej wietlicy. Najwikszym powodzeniem wród najmodszych uczestników cieszyy si dmuchane zamki, które byy przez nich dosownie oblegane. By móc poszale w kulkach, trzeba byo sporo czasu spdzi w dugiej kolejce. Jednak dzieci to nie zniechcao. – Jest super. Niewane, e trzeba czeka – mówi 7-letni Ada. Nieco starsi mogli postrzela z uku lub z wiatrówki, zje kiebask z grilla albo wypi chodne piwo. Nie zabrako take chtnych do ta ca przy rytmach muzyki granej na ywo. – Jestem zadowolona, e gmina zorganizowaa w naszej

wali za nich t robot, ale za darmo. W zamian chcieli mi da te wycite gazki. Przecie to kpiny – mówi J. Proszowski. P.o. dyrektora PZD Marcin Nowak przyznaje, e droga, o której mówi mieszkaniec Chociczy Maej, rzeczywicie jest zaronita. Potwierdza take ch do pracy Proszowskiego. – Ale nie za takie pienidze, jakich oczekiwa. Zada od nas wicej ni profesjonalna firma – stwierdza M. Nowak. – Niemniej jednak zrobimy tam porzdek. Prawdopodobnie zapanuje on tam ju w najbliszych dniach. Jeszcze w maju do akcji wkroczy specjalna ekipa, która wytnie zbdne gazie. – Wiem, e minicie si aut jest tam obecnie wrcz niemoliwe, ale mamy ograniczone moliwoci finansowe, dlatego zrobimy to dopiero teraz – wyjania M. Nowak.

wiosce taki piknik. Jest mio, ludzie doskonale si bawi i dzieci s szczliwe. To fajna odskocznia od codziennoci. Oczywicie, e znajd si tacy, którzy skrytykuj t imprez, ale wikszo osób, z którymi rozmawiaam, jest zadowolona z jej przebiegu. Szkoda, e nie bdzie ich u nas wicej – stwierdza czonkini rady soeckiej. Piknik w Kaczanowie by drugim z cyklu dwudziestu imprez kulturalnych, jakie gmina zaplanowaa na terenach wiejskich. Najblisza „Niedziela za miastem” odbdzie si 27 maja w Sokoowie. Podobne zaplanowano w: Psarach Maych, Gozdowie, Bierzglinku, Grzybowie, Nowej Wsi Królewskiej, Bierzglinie, Somowie, Osowie, Marzeninie, Chociczy Wielkiej, Sdziwojewie, Gutowie Maym, Wgierkach, Otocznej, Chwalibogowie i Bardzie.

Urząd Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

Straż Miejska

61 640  41 01

Powiatowy Zarząd Dróg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

Ośrodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie Małym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Września, ul. Jana Pawła II 14


25 maja 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw róşnym wieku 21 k c a t S

BLISKA ZAGRANICA (1) Pierwotnym zamysĹ&#x201A;em byĹ&#x201A;a personiďŹ kacja powstaĹ&#x201E;czego StrzaĹ&#x201A;kowa, ale zmieniĹ&#x201A;a go konstatacja, Ĺźe ta czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; rdzennej ziemi wrzesiĹ&#x201E;skiej jest obecnie mocno marginalizowana z powodu przynaleĹźnoĹ&#x203A;ci administracyjnej. StrzaĹ&#x201A;kowo nie jest wiÄ&#x2122;c ĹźadnÄ&#x2026; obczyznÄ&#x2026; i chyba moĹźemy sobie pozwoliÄ&#x2021; na reanimacjÄ&#x2122; pewnych resentymentĂłw dzielnicowych â&#x20AC;&#x201C; jako skĹ&#x201A;adnika kolorytu lokalnego, a nie partykularyzmu. Na personalizacj kady czas i okoliczno s dobre, wic i tak tego nie unikniemy, gdy w skali ziemskiej priorytet maj procesy historyczne, ale ju nie sol, lecz caymi jej kopalniami s cmentarze. Zacz jednak wypada od tego, e Strzakowa nie ma w bulli gnienieskiej, chocia forma zapisu pozwalaa na takie domniemania (1136), ktĂłre zreszt pokutuj do dzisiaj. Z miejscowoci lecych na ziemi wrzesi skiej moliwe do identyfikacji jest jedynie Kbowo. Pierwsze wzmianki dzierawcze mona datowa na rok 1268 i s one o kilka lat pĂłniejsze ni wrzesi skie. Dotycz one STRZA KA ze STRZA KOWA, ktĂłry by podkoniuszym kaliskim. Strzakowo wanie wtedy stao si wasnoci rycersk, gdy pierwszy STRZA EK na pewno by kmieciem, podobnie jak Piast Koodziej. Cay liczny rĂłd zaliczany by do darczy cĂłw klasztoru cystersĂłw w Ldzie i zosta uwieczniony w zakonnych annaach. Zapisy kocielne potwierdzaj istnienie w Strzakowie kanonii, bdcej prebend (uposaeniem) sufragana gnienie skiego, co nastpio jeszcze w XIII wieku. S to ustalenia regionalisty JANUAREGO SZUMI OWSKIEGO, zawarte w opracowaniu Dzieje Strzakowa i okolicy, ukierunkowanego gĂłwnie na histori parafii, ale zawierajcego wiele innych wartociowych informacji rĂłdowych. Osada powstaa prawdopodobnie w X lub nastpnym wieku i bya domen STRZA KA, ale penomocnictwa ksice szybko przejli PORAJOWIE i w rezultacie li-

nia ta jako pierwsza zacza uywa nazwiska STRZA KOWSKI (patrz: ramka). Najbardziej znanym kanonikiem by WI TOS AW RENIAWA STRZA KOWSKI (1583-1646) syn MACIEJA i AGNIESZKI PARUSZEWSKIEJ. Przez wiele lat by kanonikiem kocioa metropolitarnego w Gnienie oraz archidiakonem pozna skim. Peni rĂłwnie funkcj sekretarza krĂłlewskiego na dworze Zygmunta III, a w samym Strzakowie ufundowa nowy kociĂł (1640). O dynamicznym rozwoju nie byo jednak mowy, gdy osada bya niewielka, a na dodatek podzielona midzy kilku wacicieli. Zmienio si to dopiero w XVIII wieku, kiedy jedynymi wacicielami stali si ROKOSSOWSCY. Pod koniec tego stulecia dobra przeszy w rce W SIERSKICH z ktĂłrych TEODOR oeni si z BRYGID ROKOSSOWSK. Wprowadzi on oczynszowanie chopĂłw i osadza ich wedug wasnego uznania. Dotychczas wic Strzakowo nie posiadao praw miejskich, co w ogĂłle nie wchodzio w rachub, ale dalszy rozwĂłj te mia nietypowe uwarunkowania i dlatego Strzakowo do dzisiaj okrelane jest jako osada miejska. Wczeniej w okolice Strzakowa zawitali HULEWICZOWIE, wywodzcy si z Woynia i Podola. JĂ&#x201C;ZEF HULEWICZ, podczaszy woy ski, by stronnikiem nieszczsnego krĂłla Stanisawa Leszczy skiego i dlatego pozna zachĂłd Europy i Polski. W Wielkopolsce pozna JOANN BAJERSK z Bajerzy (ziemia chemy ska) i w 1737 wzi z ni lub. ona wniosa mu w posagu Modziejewice. Dobra te odziedziczy najstarszy syn IGNACY, sdzia grodzki inowrocawski, oeniony z ZOFI GDKOWSK. Nastpnym wacicielem by ich syn ANDRZEJ, ktĂłrego on bya KATARZYNA SUCHORZEWSKA. Na Modziejewicach pozosta najstarszy syn WALENTY, natomiast modszy STANIS AW poj za on JĂ&#x201C;ZEF ULATOWSK z M a a c h o w a k . Wi t ko w a . W a n i e STANIS AW i JĂ&#x201C;ZEFA osiedli na folwarku w Kociankach, a ich synem by LEON. Pierwszym gniazdem wielkopolskim byy wic wcale nie Kocianki, zabite wtedy deskami, lecz Modziejewice. To wanie LEON by mem HELENY z KACZKOWSKICH, a ich siedmioro dzieci zrobio prawie bez wyjtku kariery, chocia na rĂłnych polach. Kocianki nigdy nie osigny jednak wysokiego poziomu ekonomicznego i stale wisiao nad nimi widmo bankructwa, ktĂłre wreszcie zostao skutecznie sfinalizowane przez JERZEGO (1926), czowieka oderwanego od ycia, o ziemi ornej ju w ogĂłle nie wspominajc. Po II rozbiorze Strzakowo przypado Prusom i zostao nawet objte kociuszkowsk akcj powsta cz, wszczt przez gen. Jana Henryka Dbrowskiego, ale cay ten ruch szybko wygas, a koniec nastpi pod Maciejowicami. Prusacy dokonali oszacowania wszystkich okolicznych majtkĂłw (14) i z zestawienia wynika, e najwicej warte byy Chwakowice (53 tys. talarĂłw) oraz Graboszewo (51 tys.), natomiast Strzakowo nadal pozostawao wsi parafialn i wyceniane byo na 20 tys., a Modziejewice na 12. Rejon osady nie dysponowa adnymi atutami rozwojowymi i zmian sytuacji miaa przynie dopiero geopolityka. Dziedzicem Strzakowa by wtedy TEODOR W SIERSKI, ktĂłry jednak zmar w 1801 i majtkiem zarzdzaa wdowa, a pĂłniej m jej cĂłrki â&#x20AC;&#x201C; FRANCISZKI â&#x20AC;&#x201C; PIOTR KORYTOWSKI. Jego nastpca ONUFRY by czynnym patriot i planowa udzia w powstaniu styczniowym 1863, wic ustanowi oficjalnego zarzdc â&#x20AC;&#x201C; Niemca Louisa Schultza, syna owczarza z majtku. ONUFRY zosta zesany na Syberi, a po powrocie podobno zawar tajn umow z Schultzem, ktĂłry zagwarantowa mu dostatnie doywocie. Tak dobrze jednak w yciu si nie ukada, wic o wiele bardziej praw-

 Powiat wrzesiĹ&#x201E;ski i gmina StrzaĹ&#x201A;kowo (1909). Obok herb StrzaĹ&#x201A;kowa

 DwĂłr w MĹ&#x201A;odziejewicach (poĹ&#x201A;owa XIX w.), stan z 1905 Z teki StaĹ&#x201E;czyka Dobra rycerskie StrzaĹ&#x201A;kowo, odnotowane w 1399, ustanowione zostaĹ&#x201A;y wczeĹ&#x203A;niej, prawd. w II poĹ&#x201A;. XIII wieku. PORAJOWIE z rodu SĹ&#x201A;awinkowicĂłw wĹ&#x201A;adali wtedy bardzo rozlegĹ&#x201A;ymi wĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ciami, w tym WrzeĹ&#x203A;niÄ&#x2026;. Stosowano pisowniÄ&#x2122; STRZAĹ KOWSCY PORAJOWIE.

dopodobna jest wersja prozaiczna i naturalna, wedug ktĂłrej Schultz nasa na ONUFREGO zbirĂłw, ktĂłrzy go zamordowali (po latach odnaleziono zwoki, ale byy ju niemoliwe do identyfikacji). Strzakowo pozostao w rkach niemieckich i stan taki trwa a do 1945. Jednak pĂłki co Strzakowo w 1807 znalazo si w granicach Ksistwa Warszawskiego. Szybko wszake nastpi schyek epoki napoleo skiej i w 1813 w rejonie osady pojawiy si pocigowe oddziay rosyjskie. PĂłniej by kongres wiede ski, w wyniku ktĂłrego wytyczono nowe granice pa stw oraz dokonano podziau administracyjnego. W listopadzie 1817 Prusy i Rosja wytyczyy lini graniczn, przebiegajc na wschĂłd od Strzakowa, ktĂłre znalazo si, podobnie jak wikszo tego regionu, na terenie Wielkiego Ksistwa Pozna skiego. Wtedy te ustanowiono nowe powiaty, co stworzyo zasadniczy problem, gdy Pyzdry znalazy si po stronie rosyjskiej. Wanie wtedy (marzec 1818) utworzono powiat wrzesi ski i Strzakowo znalazo si

w jego obrbie. Byo ono nominalnie obszarem wiejskim, co oznaczao, e wadz sprawowa nie wĂłjt, lecz komisarz obwodowy. Urzdowa on w WĂłlce, gdy Strzakowo byo bardzo sabo utowarowione i nie mogo rĂłwna si nawet ze Stawem czy Szemborowem. Dopiero w 1836 utwardzono drog a do samej granicy, czyli do m. ec, i wtedy Strzakowo uzyskao status osady granicznej. Zorganizowano rĂłwnie urzd celny, gdy szlak by bardzo perspektywiczny. Na znaczeniu straci trakt kaliski, dlatego przejcie graniczne i urzd celny w Borzykowie stay si placĂłwkami filialnymi. Ju przedtem w Strzakowie narodziy si tradycje przemytnicze, kiedy granice wyznaczane byy przez stacjonujce wojska. Podczas powstania listopadowego 1830 Strzakowo znalazo si na gĂłwnej osi przerzutu si i rodkĂłw do KrĂłlestwa, gdy zaczynaa si powoli rysowa dzisiejsza A2. GĂłwne punkty przerzutu zlokalizowane byy na pĂłnoc i poudnie od Strzakowa, gdzie teren by bardziej zalesiony. Tymi traktami przeszy tysice ochotnikĂłw z Ksistwa. Jednym z wanych punktĂłw zbornych bya Wrzenia, a szlak poudniowy obsugiwany by przez Miosaw. Po ustanowieniu granicy nastaa epoka acucha opuszczanego po uzyskaniu zgody na przejcie lub przejazd. Prusacy swoim zwyczajem prĂłbowali zaprowadzi porzdek, jednak byli bezradni wobec zdarzajcych si ju w historii postpowych przejawĂłw wspĂłdziaania polsko-rosyjskiego. Cdn.


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Ludzie

Szkoła prowadzona jak firma Niekiedy warto wziąć sprawy w swoje ręce. Historia Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie jest tego najlepszym przykładem.

Tomasz Szternel

Rok 1996 nie zwiastowa niczego dobrego. W lutym przyszo liczcej prawie 100 lat placówki stana pod znakiem zapytania. Wadze gminy zamierzay obniy jej stopie organizacyjny (z I–VIII do I–III). Wobec niepowodzenia kolejn prób podjy rok póniej. Równie bez skutku. W obu przypadkach zabrako pozytywnej opinii kuratora owiaty. – Problem rozbija si o ma liczb uczniów i wysokie koszty utrzymania budynku. Ale rodziców to nie interesowao. Zrobili duo szumu, chyba nawet telewizj zaprosili – wspomina ówczesny dyrektor szkoy Leszek Karwasiski. W 1997 przekaza paeczk Marioli Zalepie. – Dwa razy si obronilimy i powiedzielimy: „Do! Nie chcemy tego wicej przeywa”. To by wielki stres dla nas, nauczycieli, uczniów i ich rodziców – przyznaje M. Zalepa. Zmiana organu prowadzcego W 2005 roku dyrektor Zalepa wspólnie z Wand Iglewsk powoay do ycia Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-KulturalnoTurystyczne „Szansa”. To wanie ono po roku dziaalnoci wystpio do rady miejskiej z wnioskiem o przejcie nierentownej placówki. Ksztacio si w niej wówczas tylko 60 dzieci. – Dokadnie przeanalizowaymy wszystkie dochody i wydatki. Jedziymy po kraju i rozmawiaymy z dyrektorami szkó niepublicznych. Doszymy do wniosku, e damy rad – mówi W. Iglewska. Jednak wczeniej czonkowie dopiero co zawizanego stowarzyszenia spotkali si z rodzicami uczniów. Zapytali, czy przyl swoje dzieci do szkoy niepublicznej. Nie do, e otrzymali ich zapewnienie, to jeszcze zostali upowanieni do poczynienia dziaa zmierzajcych do utworzenia gimnazjum. M. Zalepa: – Mówimy: czemu nie?! Przecie liczba uczniów bdzie si zwikszaa. A wicej uczniów to wicej pienidzy. Na wysokoci zadania stana gmina. Nie do, e bezpatnie i bezterminowo uyczya budynek stowarzyszeniu, to jeszcze wymienia piece kaflowe na piec centralnego ogrzewania. Ucierpieli tylko nauczyciele Nowy twór na owiatowej mapie powiatu rozpocz dziaalno 1 wrzenia 2006. Niby oficjalnie wszyscy mu kibicowali, ale kady myla swoje. – Wiedzielimy, e niektórzy patrz na nas nie do ko ca powanie, e czekaj, kiedy nam si noga powinie. Ale to tylko nas dopingowao. Zawziymy si okrutnie – przyznaje W. Iglewska. Ze szko bya szczególnie zwizana: przepracowaa w niej pó ycia. Traktowaa i wci traktuje j jako swoje miejsce na ziemi.

Przeksztacenie odczuli tylko nauczyciele. Oznaczao ono dla nich duo mniejsze zarobki, a wicej pracy. Na etat skadao si nie 18, jak do tej pory, a 40 godzin tygodniowo, w tym 22 dydaktyczne. M. Zalepa: – Kademu dawaam propozycj pracy w szkole niepublicznej. Nie skorzystaa z niej tylko jedna osoba. Reszta zostaa. Iwona Kaczmarek jest nauczycielem z najduszym staem sporód wszystkich. Nie dopuszczaa do siebie myli o zmianie szkoy. Troch z sentymentu, bo w Grzybowie przez trzy dekady uczya jej mama. – Wszyscy si obawialimy, ja take. Bo pienidze s bardzo wane. Bylimy nauczeni tych wszystkich dodatków, trzynastej pensji, a nagle je stracilimy. To bolao – przyznaje. Moga zapomnie o Karcie Nauczyciela i przywilejach z niej wynikajcych. Podobnie jak inni, zostaa zatrudniona na podstawie Kodeksu pracy, co przynioso najwiksze oszczdnoci. M. Zalepa: – Pierwszy rok planowaam tak, jak gospodarz

zarabiaj mniej ni w szkoach publicznych. Ale mog te liczy na premie motywacyjne, uzalenione od ich pracy i zaangaowania. – Moim marzeniem jest przecignicie zarobków nauczycieli w szkoach publicznych. Wierz, e ju niebawem to si stanie. Zreszt od wrzenia przygotowuj kolejn podwyk. Iwonie Kaczmarek odpowiada obowizujcy system wynagradzania nauczycieli. – Nikt nie narzeka, bo wszyscy widz, e dyrekcja si stara. Poza tym jedzimy na szkolenia i wiemy, e pod wzgldem zarobków jestemy w naprawd dobrej sytuacji. S szkoy, gdzie zarabia si duo mniej – przyznaje. Spoeczna nie znaczy gorsza Anna Wiliska z Sobiesierni od dwóch lat przewodniczy radzie rodziców dziaajcej przy szkole. Wedug niej, jej najwikszymi atutami s mae, kameralne klasy i przyjazna, wrcz rodzinna atmosfera. A wie, co mówi, bo jej starsza córka chodzia do szkoy publicznej w Marzeninie. – Kiedy opowiadaam znajomym o tej szkole. Pierwsze pytanie brzmiao: „A ile pacisz czesnego?”. Nie wierzyli, e nic. W ogóle nie wiedzieli, jak to moliwe – opowiada wyranie rozbawiona. Historia Miosza Kamierczaka jest podobna do wielu innych uczniów. Mieszka we Wrzeni, ale nie móg i

planuje swój budet. Wiedziaam, ile mam w portfelu i ile mog wyda. Ale i tak w oczy zaglda mi wielki strach. Bo przecie w kadym momencie dzieci mogy od nas odej, bo moga przydarzy si awaria. Chcc nie chcc, musiaam te zmieni sposób mylenia. Nie chc nikomu nic zarzuca, ale atwiej wydaje si nieswoje pienidze. Jest co takiego, e: „Aa, jak mi zabraknie, to gmina dooy”. Ja do takiej sytuacji dopuci nie mogam, bo stowarzyszenie nie byoby w stanie zabez- Zdaniem Marioli Zalepy, na przekształceniu placówki ucierpieli tylko nauczyciele – bo zaczęli mniej zarabiać. Dziś ich płace są już tylko nieco niższe od tych pieczy mojego bdnego ruchu. obowiązujących w szkołach publicznych

Najtrudniejszy pierwszy rok W czerwcu 2007 wszyscy odetchnli z ulg: szkoa przetrwaa! Sposobem na zwikszenie liczby uczniów w kolejnych latach okazao si utworzenie przedszkola, w czym wydatnie pomoga fundacja Familijny Pozna . Nie tylko je wyposaya, ale i pokrya koszty nauczyciela prowadzcego zajcia. Z tej oferty skorzystao wówczas 12 maluchów. Obecnie jest ich 53. Ale przybywao i uczniów. Rodzice nabrali przekonania do maych, góra kilkunastoosobowych klas. W. Iglewska: – Takie ekonomiczne zawoanie niczym z czasów PRL-u, e tylko liczne klasy si opac, jest bdne. Bo szkoa to nie tama produkcyjna. Po trzech latach dziaalnoci placówka nabya pierwszego, 9-osobowego busa – po to, by dowozi nim uczniów. Szybko okaza si jednak zbyt may – std pomys kupienia no-

wego, 18-osobowego. W tym roku tabor powikszy si o jeszcze jednego, 7-osobowego. M. Zalepa: – Stanie w miejscu to tak, jakbymy si cofali. Musimy si rozwija, bo nauczyciele czekaj na wysze pensje, dzieci na lepsz ofert i nowy sprzt. Rosnca liczba uczniów (obecnie jest ich 168) wrcz wymusia przeprowadzenie remontu wiekowego budynku. W tym roku za 80 tys. z zostao te wybudowane dodatkowe pomieszczenie z przeznaczeniem na prowadzenie lekcji. Z awansami tak jak w publicznej Jako e szkoa ma nadzór kuratora owiaty, nauczyciele mog w niej robi awanse zawodowe. Motywacj jest wysza paca. Za przepracowan godzin dyplomowany dostaje 6 z wicej ni staysta. Mimo wszystko obaj wci

do Gimnazjum nr 1. Z kolei do Gimnazjum nr 2, do którego zosta przydzielony, nie chcia. Dlatego wybra Grzybowo. Bo tam, w odrónieniu od placówek publicznych, nie obowizuje rejonizacja. Znaczy Fot. Tomasz Szternel to ni mniej, ni wicej, tylko to, e do szkoy moe zosta przyjty nawet kto spoza gminy. – Jest super. Nie ma takiego tumu, kady si zna, z kadym mona pogada – M. Kamierczak wymienia najwiksze zalety. S jak sukces Dla wielu sukces szkoy w Grzybowie nie byby moliwy bez Marioli Zalepy. Ona sama nie przypisuje sobie wielkich zasug. Nie chce. – Szkoa spoeczna nakrca. To troch tak, jak prowadzenie wasnej dziaalnoci gospodarczej. Wspólnie z nauczycielami pracujemy na to, co mamy. Wedug Jarosawa Malickiego, naczelnika Wydziau Owiaty, Kultury i Sportu w Urzdzie Miasta i Gminy we Wrzeni, przykad Grzybowa pokazuje, e szkoa spoeczna moe by konkurencyjna dla szkoy publicznej. A jak wiadomo, konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodzia.


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Ludzkie pasje

23

Płótno, skrawek świata W małej pracowni, nieopodal ruchliwej wrzesińskiej ulicy, codziennie powstają repliki dzieł mistrzów malarstwa.

Joanna Goździewicz

Pies ma brzow at na pysku. Jacek Menes pochyla si nad obrazem i cieniutkim pdzelkiem poprawia kolor. Nadaje mu gbi. Z biaego pótna wyaniaj si powoli postacie ludzi i zwierzt. Powóz, jedcy... Biaobrzowy pies siedzi na kole i tuli si do nóg pana. – Nad detalem wielkoci poowy pudeka od zapaek pracuj nawet tydzie – mówi wrzesi ski artysta plastyk, który od wielu lat zajmuje si malarstwem i opraw obrazów. Kady szczegó jest wany Pracuje w swoim mieszkaniu i niewielkiej pracowni usytuowanej w suterenie bloku przy ul. Wojska Polskiego. – Mam blisko, do pracy mog i w piamie – artuje. Odlego jest jednak niebagatelna, kiedy z pracowni do domu, bd na odwrót, trzeba przenie kilkumetrowe zagruntowane pótno. Maluje na zlecenie klientów. Portrety, krajobrazy, kopie dzie mistrzów. Najczciej realistyczne, szczegóowe, z ogromn dbaoci o detale; gównie oleje, bo wywieraj na ludziach wiksze wraenie ni akwarele czy gwasze. W pracowni spdza wieczory, a nierzadko noce. – Siedz do drugiej, trzeciej nad ranem. Jest spokój. Wiem, e nikt mi nie przeszkodzi – mówi. – Oprawiam albo wykonuj wstpne szkice. To mog robi w nocy, bo do samego malowania niezbdne jest wiato dzienne. Tylko ono moe wydoby naturalne kolory. Raz próbowaem malowa w nocy i potem tego aowaem. Praca nad du kopi realistycznego obrazu zaczyna si od wiernego szkicu. – Tu chodzi o setne milimetra. Pani zauwaya te cienkie kreski oówkiem w tle? One s niezbdne, eby odda wszystkie szczegóy. Potem trzeba pomyle nad doborem koloru i faktury farb. To jeeli chodzi o kopie, bo jak maluj wasne obrazy, nie potrzebuj szkiców. Siadam i po prostu tworz, maluj, bez adnych wstpów – tumaczy. Wielcy malarze i fotografia Zaczo si w podstawówce. Rysowa na kadym skrawku papieru, bywao, e w szkolnych zeszytach. Kiedy szkicowa w czasie lekcji, co nie uszo uwadze nauczyciela. Uwaga, skonfiskowany zeszyt... – Baem si wywiadówki, e sko czy si awantur. Zamiast tego mama dowiedziaa si, e powinna mi kupi oówki i farby, bo mam duy talent – wspomina. Nieco póniej znalaz swojego mistrza, pod okiem którego stawia pierwsze artystyczne kroki. Ale wikszoci nauczy si sam. – Byem raczej takim samorodkiem – mówi. Duo czyta, oglda albumy z malarstwem. Nad reprodukcjami wielkich mistrzów wyrabia sobie swój styl. Rembrandt, Rubens, van Eyck, impresjonici, ale te polscy realici, np. Wierusz-Kowalski. Ich dziea zawsze go inspiroway.

 Malowanie kopii realistycznych dzieł wymaga ogromnej koncentracji i precyzji ruchów

Fot. JOG

Drug jego pasj, obok malarstwa, jest fotografia. Analogowa, bo cho ceni nowoczesno, to fotografia cyfrowa budzi jego nieufno. – Ja musz si zastanowi nad kadym kadrem, bo ilo zdj na filmie jest ograniczona. W uamku sekundy musz si zdecydowa, czy warto zrobi to zdjcie, czy nie. Dobre zdjcie analogowe to wynik talentu i umiejtnoci fotografa. W przypadku fotografii cyfrowej zawsze mam wtpliwoci: bardziej zasuga sprztu czy czowieka? Stare obrazy i woskie ramki Z ogromn czuoci traktuje wiekowe przedmioty, z którymi czsto ma do czynienia. – Mam ogromny szacunek dla ludzi, którzy odnawiaj wszelkie starocie. Wiem, e to mudna i wymagajca praca – mówi. Sam zajmuje si renowacj, najczciej obrazów, cho zdarzaj si te nietypowe zlecenia. – Podjem si kiedy renowacji malowide na tkaninie dla pewnego czowiek z Niemiec, który kupi i odnawia paac. To byo prawdziwe wyzwanie. – To byy pótna lniane, 4 na 5 metrów, blisko 160-letnie. Jedno z nich postrzpione, brakowao okoo 0,5 m2. Trzeba byo dopasowa faktur i grubo materiau. Poczy nici, odwzorowujc odpowiedni splot. Musiaem waciwie dorobi brakujcy fragment lnu i pamita przy tym, e materia musi by mocny, bo bdzie nacigany na ramy. Potem zagruntowa i dopiero namalowa brakujcy fragment ornamentu – wspomina. Cho ta praca bya trudna, sprawia mu du satysfakcj. Cieszy go, e ludzie coraz bardziej zaczynaj dba o stare przedmioty. – Przynosz mi ostatnio stare sakralne obrazy do odnowienia i oprawienia. Kiedy takie dewocjonalia byy chowane po strychach, piwnicach, ludzie si jakby tego wstydzili. A tu modzi przynosz mi takie dawne obrazy z sercem Jezusa albo Maryi, takie jak kiedy wieszano na wsiach. Zdziwiony pytam: „A skd taki obraz, skd pomys, eby go odnowi?”. Oni mówi: „To pamitka po babci, chcemy to powiesi u siebie w pokoju”. Czsto chc, ebym pogodzi wito obrazu z nowoczesn ram. To trudne zadanie, ale wykonalne.

 Specjalizuje się w oprawianiu i odnawianiu zarówno ram, jak i obrazów Klientom odwiedzajcym pracowni moe zaoferowa okoo 1,5 tysica wzorów ram. Te najlepsze, z lekkiego drewna balsy, pochodz z Woch i Hiszpanii. Materiay sprowadza take z Czech, Francji i Danii. Jest dumny, bo obraz potrafi zrobi od samych podstaw. Kiedy samodzielnie wykonywa podobrazia, gruntowa pótna, uciera farby wedug receptur znalezionych w fachowych ksikach, na ko cu oprawia. – Teraz mona zakupi wszystko gotowe, w bardzo dobrej jakoci. Jak robiem wszystko sam, czuem si, jakbym urodzi ten obraz – mówi. W wietle dnia rodzi si obraz Due obrazy powstaj dugo, nawet dziewi, dziesi miesicy. Jacek Menes na brak zlece nie narzeka. Nie starcza mu czasu na malowanie swoich obrazów. – Duo szkicuj, bo szkic jest szybki, a mam mao czasu. Póniej odkadam te szkice. W przyszoci zawsze moe powsta z nich obraz.

Fot. JOG

Mia trzy indywidualne wystawy w zaprzyjanionej galerii w Toruniu. O kolejnej na razie nie myli. – Zorganizowanie wystawy jest technicznie trudne. Trzeba zgromadzi pewn ilo prac. Jak pracuj na zlecenie, praktycznie od razu po sko czeniu ten obraz oddaj. Czasem zanim jeszcze sko cz, ludzie dzwoni, pytaj, jak idzie praca. Niecierpliwie czekaj na obraz – opowiada. Po godzinach spdzonych za sztalugami lubi odpoczywa za miastem, wród przyrody, koniecznie tam, gdzie s due przestrzenie. – Gdy maluj realistyczny obraz, z wieloma szczegóami, bardzo mczy mi si wzrok. Nie do, e trzeba ogarn milion szczegóów, to jeszcze potrzebna jest cholerna koncentracja. Dobry obraz to ogromny wysiek psychiczny. Po takiej pracy potrzebuj duych przestrzeni: jakiej duej ki, pola, góry... Ale na razie pochyla si nad obrazem. Dopóki jest jeszcze dobre dzienne wiato. Trzeba doko czy psa z brzow at. Szczegó. Jeden z wielu. Z takich skada si wiat.


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 61 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96

„ Internauta: – Mam pytanie do kogo z Powiatowego Zarz-

du Dróg we Wrzeni. Chciabym wiedzie, kiedy zostan poatane dziury w drogach powiatowych, przede wszystkim na terenie gminy Koaczkowo, ale nie tylko. Mam na myli m.in. Grabowo Królewskie, Krzyw Gór, Bieganowo, Sokolniki czy odcinek prowadzcy z Koaczkowa do Gorzyc. Niektóre dziury s cakiem spore i kierowcy, a nawet rowerzyci, musz si sporo nakombinowa, by je omin. Niestety, cierpi na tym take wizerunek gminy.

„ Marcin Nowak, p.o. dyrektora Powiatowego Zarzdu Dróg we Wrzeni: – Ze wzgldu na ograniczone rodki finansowe w tym roku waciwie nie zlecamy firmom zewntrznym remontów nawierzchni dróg. Praktycznie wszystko wykonujemy wasnym zespoem remontowym – bo tylko jego mamy do dyspozycji. Zdajemy sobie spraw, e skala ubytków w nawierzchniach naszych dróg jest dua, ale staramy si je uzupenia moliwie szybko. Przy 322 km dróg na terenie piciu gmin nie zawsze odbywa si to jednak tak szybko, jak yczyliby sobie tego uytkownicy. I w peni ich rozumiem. Do tych na terenie gminy Koaczkowo po raz kolejny powrócilimy w rod 23 maja. W cigu kilku dni wyeliminowalimy znaczn cz ubytków w nawierzchniach.

„ Internauta: – Jaki czas temu w ramach „Teczki Interwencji”

pisalicie o braku awek i koszy na mieci na nowym odcinku cieki rowerowej wzdu zalewu wrzesi skiego. Burmistrz zapewni, e pojawi si ju niebawem i... sowa dotrzyma. Przejedaem tamtdy kilka dni temu i ju byy zamontowane. Wygldaj naprawd solidnie. Teraz nikt nie powinien narzeka, bo w ko cu jest gdzie usi i wyrzuci zbdne papierki.

„ Tomasz Kauny, burmistrz Wrzeni: – Zostay zamontowane cztery awki i tyle samo betonowych koszy. Mog powiedzie, e kosztoway w sumie 3740 z (515 z jeden kosz, a 420 z jedna awka). TOS

Czytelnia 61 437 96 45

Mamusiu, tatusiu, już jestem!

Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 500 191 039 TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22

Witold Kaźmierczak syn Eweliny i Krzysztofa z Wrześni

Zosia Ekiert córka Kamili i Krzysztofa z Witkowa

Urodzony: 15 maja Waga: 3540 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 17 maja Waga: 3220 g Wzrost: 57 cm

Ines Lisiecka córka Marietty i Macieja z Wrześni

Kornelia Klauza córka Małgorzaty i Krystiana z Jarocina

Urodzona: 17 maja Waga: 3625 g Wzrost: 57 cm

Urodzona: 17 maja Waga: 3230 g Wzrost: 57 cm

Dawid Stangierski syn Patrycji i Dariusza z Wrześni

Wiktoria Klasińska córka Sabriny i Pawła z Poznania

Urodzony: 18 maja Waga: 3440 g Wzrost: 57 cm

Urodzona: 19 maja Waga: 3600 g Wzrost: 57 cm

Eryk Węgrzyn syn Justyny i Mirosława z Niewolna

Gabrysia Stolka córka Martyny i Rafała z Witkowa

Urodzony: 19 maja Waga: 3500 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 20 maja Waga: 3210 g Wzrost: 55 cm

Mateusz Antczak syn Eweliny i Karola z Lipia

Alicja Nowak córka Marty i Roberta z Wrześni

Urodzony: 20 maja Waga: 3390 g Wzrost: 57 cm

Urodzona: 22 maja Waga: 3900 g Wzrost: 59 cm

Julia Nowaczyk córka Moniki i Przemysława z Wrześni

Wiktor Czemrys syn Darii i Sławomira z Mikuszewa

Urodzona: 22 maja Waga: 4500 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 22 maja Waga: 3390 g Wzrost: 55 cm

TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 KURCZAK Z ROŻNA (przy Biedronce) czynne codziennie 9.00–21.00 Serwis komputerowy 695 926 796 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE 25.05 DR MAX KAUFLAND, ul. Miłosławska 10 tel. 61-43-77-223 26.05 NA SŁAWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798 27.05 KAPSUŁKA, ul. Chrobrego 10 tel. 61-43-60-755 28.05 KAUFLAND, ul. Miłosławska 10 tel. 61-43-77-223 29.05 KAPSUŁKA, ul. Chrobrego 10 tel. 61-43-60-755 30.05 KWIATY POLSKIE, ul. Opieszyn 10 tel. 61-436-77-01 31.05 NA SŁAWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798

Przygoda z piosenką

 Małgosia podczas prób w pracowni muzycznej Magosia Nawrocka, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajciowej z Czeszewa, 5 maja wzia udzia w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Warszawie. Ogólnopolski Festiwal Zaczarowanej Piosenki odbywa si co roku i organizowany jest przez fundacj Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” oraz Telewizj Polsk SA. Honorowy patronat sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Celem festiwalu jest promocja umiejtnoci muzyczno-piosenkarskich osób niepenosprawnych; konkursy skadaj si z eliminacji, pófinau i finau. Podzielony jest na dwie kategorie wiekowe: dzieci i osoby dorose. Wszystkich uczestników biorcych udzia w konkursie ocenia specjalne jury. Terapeutka z pracowni muzycznej zaproponowaa Magosi wzicie udziau w konkursie. Na pocztku nie bardzo miaa ch, ale po duszym namyle postanowia wzi w nim udzia. Zanim pojechaa na wystp do Warszawy, trzeba byo najpierw przej przez eliminacje. To za nie byo takie atwe, bo uczestników byo bardzo, bardzo duo! Magosia startowaa w kategorii osób dorosych. Naley do osób sabo widzcych. Wszystkie próby odbyway si w Warsztacie w pracowni muzycznej, gdzie Magosia ciko wiczya piew i granie na organach pod okiem terapeutki. Jako piosenk eliminacyjn Magosia wybraa sobie ,,Zakochani” Natalii Kukulskiej, i t piosenk w wykonaniu Magosi Nawrockiej nagrano na kamer wideo, potem na pyt DVD, nagran pyt wysano do Warszawy na Konkurs Zaczarowanej Piosenki, a potem trzeba byo tylko czeka na wiadomo z Warszawy. Z ponad 200 uczestników, którzy brali udzia w eliminacjach, do pófinau jury wybrao 34 osoby, wród nich Magosi Nawrock.

Kilka dni póniej Magosia dostaa niesamowit wiadomo telefoniczn, e dostaa si do pófinau w konkursie Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i zaproszenie na wystp do Warszawy. Dla niej ta wiadomo bya wielk niespodziank i radoci, cieszya si nie tylko Magosia, ale i jej rodzice, rodze stwo oraz cay Warsztat. I tak 5 maja Magosia wraz z terapeutk pracowni muzycznej pojechaa pocigiem PKP do Wars z a w y n a p ó f i n a Fe s t i w a l u Zaczarowanej Piosenki, który odbywa si w Amfiteatrze azienek Królewskich. Tym razem wybraa i zapiewaa piosenk ,,Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipi skiej. Wystp w Amfiteatrze przed publicznoci i kamer telewizyjn by dla niej pewnie ogromnym wyzwaniem, wielkim przeyciem i duym sukcesem. Z pewnoci by take niezwyk przygod, której chyba nie zapomni nigdy i, jak sama mówi: – Kiedy byam na scenie, z wraenia miaam zy w oczach, bo nigdy nie mylaam o takim wystpie. Za udzia i wystp w festiwalowym konkursie otrzymaa dyplom. Na zako czenie par sów o naszej uczestniczce. Magosia Nawrocka mieszka w Miosawiu. Od kilku lat jest uczestniczk Warsztatu Terapii Zajciowej w Czeszewie. Interesuje si muzyk, a szczególnie gr na organach. Od czasu do czasu gra i piewa w kociele podczas mszy witej, a take uczszcza do szkoy dla organistów w Gnienie. Bardzo marzy, aby w przyszoci pracowa jako organistka. Gratulujemy i yczymy dalszych sukcesów i spenienia marze . Zbigniew Strugaa uczestnik WTZ Czeszewo

Reklama

ul. Jana Pawła II 14, Września Biuro Ogłoszeń „WW” tel. (61) 640-01-01

ww-241

Pogotowie ratunkowe 999

Czytelników

Edu-372

INFORMATOR MIEJSKI

Teczka interwencji z wrzesnia.info.pl

24 Strona

www.wrzesnia.info.pl


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

P I Ł K A S I AT K O WA

25

Młodzież dopisała, seniorzy nie W pierwszej tej wiosny imprezie siatkówki plażowej frekwencja była zróżnicowana. Przez ca niedziel boiska przy Gnienie skiej okupowali zawodnicy w rónym wieku. W trzech turniejach zagrao 40 siatkarzy. Zmagali si nie tylko z rywalami, ale take z upaln pogod i cakiem silnym wiatrem. Najwicej meczów rozegrali kadeci i juniorzy, bo te do ich turniejów zgosio si a po osiem par. O tym, e wysiek by ekstremalny, wiadcz nierzadkie przypadki ostrych skurczów mini. Rce masaystów musiay mocno si napracowa. KPS Progress, organizator imprezy, by przygotowany na blisko sied-

Po spotkaniu ze sponsorami Wtorkowe rozmowy czonków zarzdu klubu ze sponsorami drugoligowego Krispolu byy rzeczowe. Ustalono, e druyna prowadzona przez trenera Krzysztofa Wójcika w zbliajcym si sezonie ma wywalczy awans do I ligi. W poprzednich sezonach tak zdecydowanie nie stawiano tej kwestii. Mio nam przy tej okazji donie, e aden ze sponsorów nie rozstanie si z klubem. Mao tego – prowadzone s rozmowy z kolejnymi firmami, które mog pomóc wrzesi skiej siatkówce. O ich efektach poinformujemy niebawem, tak samo jak o planowanych rozstaniach i wzmocnieniach drugoligowej druyny Krispolu.

miogodzinn rywalizacj. Uczestnicy zawodów mogli posila si smaczn grochówk z kota. Waniejsze jednak byo uzupenianie pynów. Do turnieju seniorów zgosiy si ledwie cztery pary. rednia wieku duetu przekraczaa 80 lat. W tym przypadku bardziej uprawnion by- wrzenian zainaugurowao seaby nazwa „turniej oldbojów”. Za- zon siatkówki plaowej wodnicy Krispolu odpoczywaj teraz od jakiejkolwiek siatkówki, ale absencji cakiem sporej liczby dobrych amatorów, których we Wrzeni nie brakuje, nie da si usprawiedliwi. W turnieju wygraa para Daniel Turniej seniorów Wicek – Przemysaw Augustyniak, 1. D. Więcek – P. Augustyniak którzy w swoim CV maj ju tytu 2. P. Motyl – G. Rogoziński mistrza Polski oldbojów. W katego- 3. M. Morawski – J. Nowaczyk rii juniorów klas pokaza duet Nor- 4. R. Wardak – P. Szady bert Wardak – Micha Pieronkiewicz. Turniej juniorów Wród modzików triumfowaa para 1. N. Wardak – M. Pieronkiewicz Jdrzej Gruszczyski – Marcin Erna- 2. J. Gruszczyński – M. Ernastowicz stowicz. Co ciekawe, ci sami siatka- 3. M. Milczarek – R. Brzóstowicz rze wystpili w rywalizacji juniorów 4. M. Pachocki – M. Andrzejewski i uplasowali si na drugiej pozycji. Turniej młodzików Przed wrzesi skimi plaowiczami 1. J. Gruszczyński – M. Ernastowicz obojga pci jeszcze wiele turniejów. 2. B. Adamski – M. Sokolski Boiska przy Gnienie skiej bd tt- 3. M. Kurek – W. Matuszak ni yciem. 4. A. Reliński – B. Jankowski

40

Najlepsze pary turniejów

 Para Gruszczyński – Ernastowicz (po drugiej stronie siatki) wygrała turniej młodzików, ale w rywalizacji juniorów uległa duetowi Wardak – Pieronkiewicz

Akademicy nie zdołali awansować do I ligi Tak jak w ubiegym roku Krispolowi, tak w tym sezonie siatkarzom AZS UAM Pozna nie udaa si sztuka wywalczenia I ligi. W turnieju mistrzów II lig, rozgrywanym w ubiegy weekend w Ktach, podopieczni trenera Damian Lisieckiego zajli jedynie trzecie miejsce. Poznaniacy swoj szans przegrali w pierwszym meczu. W inaugurujcym turniej spotkaniu ulegli 2:3 AKS Rzeszów, druynie, która ostatecznie wyldowaa na czwartej pozycji. W drugim dniu zawodów akademicy – take w tajbreku – zostali pokonani przez Kczanina Kty. Na nic zdao si zwycistwo 3:0 nad pewnymi ju pierwszego miejsca Czarnymi Radom. AZS Pozna jako jedyny zespó turnieju mia dodatni bilans setów, a mimo to zaj trze-

cie miejsce. Powodem bya „stara” punktacja obowizujca w czasie zawodów. Za zwycistwo regulamin przyznawa dwa punkty, a za porak jeden. Nie byo punktowej premii za doprowadzenie do tajbreka. Warto w tym miejscu przypomnie, e dla poznaniaków bya to trzecia nieudana próba awansu na przestrzeni ostatnich czterech lat. Za kadym razem brakowao tak niewiele... Obok Czarnych – zdecydowanego faworyta imprezy – do I ligi awansowali gospodarze. Kczanin wydawa si by na straconej pozycji w swoim ostatnim meczu z AKS Rzeszów, potrafi jednak obroni cztery kolejne meczbole w secie czwartym, a pity rozstrzygn na swoj korzy rónic dwóch piek.

SPONSORZY

ZS UAM – AKS Rzeszów 2:3 (-22, 23, 19, -19, 12) Kczanin Kty – Czarni Radom 1:3 (23, 27, -20, 21) AKS Rzeszów – Czarni Radom 2:3 (-23, -17, 20, 21, 13) AZS Pozna – Kczanin Kty 2:3 (15, -22, -25, 22, 11) Kczanin Kty – AKS Rzeszów 3:2 (-18, -22, 22, 28, 13) Czarni Radom – AZS Pozna 0:3 (23, 20, 21) 1. RCS Czarni Radom 2. UMKS Kęczanin Kęty 3. KU AZS UAM Poznań 4. AKS Rzeszów

3 3 3 3

5 5 4 4

6:6 7:7 7:6 7:8

Od przyszego sezonu nasza grupa II ligi bdzie niezwykle silna. Obok Krispou i AZS UAM bd w niej gra midzy innymi GTPS Go- UAM w Kętach nie był już tak skuteczny, jak w meczach z Krispolem rzów Wielkopolski i Joker Pia.


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

26 Sport Ugrzęźli w ruchomych Piaskach

Centra za mocna na Victę

W sobot potwierdzia si sabo Victorii w stosunku do druyn niej notowanych w tabeli. Po niezej pierwszej poowie w Piaskach wrzenianie w drugiej odsonie dali si zdominowa Koronie. W 13. min okres zdecydowanej przewagi Victoria udokumentowaa zdobyciem bramki. W polu karnym sfaulowany zosta Patryk Buczkowski, a przyznan jedenastk na gola zamieni Bartosz Nowicki. W 42. min gracz Korony, po rozegraniu rzutu wolnego, pokona Tobiasza Nowickiego uderzeniem w samo okienko z ponad 20 metrów. Zmiany dokonane w przerwie nie wyszy Victorii na dobre. Gospodarze w 60. i 65. min zdobyli dwa gole. – Jestem zawiedziony osignitym wynikiem. Najgorszym aktorem tego meczu okaza si debiutujcy w IV lidze sdzia, który nie do, e nie przyzna nam dajcego kontakt ewidentnego rzutu karnego, to w swych decyzjach myli si niemiosiernie. Na pochwa na pewno zasuyli juniorzy Wojciech Dederko i Bartomiej Melewski, którzy z powodzeniem zagrali na bokach obrony – komentuje mecz trener Aleksander Stachowiak. RC Korona Piaski – Victoria 3:1 (1:1)

Losy pojedynku Victorii z Centrą Ostrów Wielkopolski rozstrzygnęły się praktycznie już w pierwszych jego minutach.

Sytuacja z 6. min, po której arbiter przyzna rzut karny Centrze, zaskoczya wszystkich. Przyjezdni dograli pik z rzutu wolnego, doem, pod bramk Victorii, gdzie ich zawodnik opanowa j na 5. metrze. Strza po kole przy asycie obro cy wrzenian okaza si jednak bardzo niecelny, ale w tym momencie we wszystko wczy si arbiter, odgwizdujc rzut karny. O zdziwieniu gospodarzy nie ma nawet co mówi, ale zaskoczeni byli nawet gracze Centry, którzy po nieudanym strzale bez adnego protestu zebrali si do odwrotu. Oczywicie wrzenianie protestowali, ale efektem bya jedynie... óta kartka dla Michaa Góralskiego. Jedenastka zostaa pewnie wykorzystana, a gra przeniosa si do rodka pola. W 23. min obro cy Victorii po raz drugi dopucili do prostopadego Plasujca si w dole tabeli Warta podania w pole karne, a znajdujKramsk okazaa si dla Sparty zbyt cy si na 7. metrze gracz z Ostrowa sabym przeciwnikiem. Orzecho- zmieni kierunek lotu futbolówki, wianie kontrolowali przebieg caego czym kompletnie zaskoczy Tobiaspotkania, zapewniajc sobie komplet punktów ju w pierwszym kwadransie po przerwie. W 25. min wynik meczu otworzy adnym uderzeniem Mateusz Nowak. Nastpne gole dla goci paday ju po przerwie. W 55. min na 2:0 podwyszy Kornel Witczak, chwil póniej autorem trzeciej bramki zosta Marek Olejniczak. Wynik spotkania ustali w 65. min ukasz Matuszak. Spartanie mogli wygra wyej, ale zawodzia skuteczno. RC Warta Kramsk – Sparta 0:4 (0:1)

Spartanie gromią rywali

 Z pęcherzem pod stopą Dariusz Stachowiak pojawił się dopiero w drugiej połowie. Zespołowi jednak nie pomógł sza Nowickiego. Byo 2:0. W midzyczasie wrzenianie wykonywali cztery razy rzut wolny sprzed linii bocznej. Dwa razy po dorodkowaniu Jakuba Groszkowskiego obro cy Centry zdoali wybi pik sprzed bramki, a uderzenia gow Krzysztofa Przybylskiego i Bartosza Nowickiego okazay si niecelne. Akcje z obu stron nie byy prowadzone w oszaamiajcym tempie, a w miar upywu czasu pierwszej poowy gocie zaczli gra coraz swobodniej, w peni kontrolujc boiskowe wydarzenia. W 36. min Centra bya bliska zdobycia trzeciego gola, ale na szczcie dla Victorii pika uderzona z linii pola karnego, po rykoszecie od obro cy, przesza tu obok spojenia supka z poprzeczk.

Triumf wrześnianek w minisiatkówce

Ze sportowych aren PIŁKA KOSZYKOWA Doborowa obsada Już w najbliższy weekend, przez trzy dni, sympatycy koszykówki będą mogli oglądać turniej koszykówki młodzieżowej w doborowej obsadzie. W hali Gimnazjum nr 2 rywalizować będzie osiem drużyn z całej Polski. Zawody kategorii U-14 w piątek o 10.00 zainaugurują koszykarze MKS Wrześni i Gwardii Wrocław. PIŁKA NOŻNA Turniej dla dzieci i młodzieży 26 maja o 10.00 w Ostrowie Szlacheckim ruszy turniej pod patronatem burmistrza miasta i gminy Września dla dzieci i młodzieży w dwóch kategoriach wiekowych: 1999 i młodsi oraz 1996-1998. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane są pod numerem telefonu 609 165 603. Zapisy do turnieju burmistrza Do 15 czerwca pod nr. tel. 603 966 030 mogą zgłaszać swój udział zespoły seniorskie (powyżej 16 lat), które chcą wystąpić na Orliku przy SSP nr 2 w IV Turnieju o Puchar Burmistrza Wrześni.

O dużym sukcesie kończącym sezon mogą mówić młode siatkarki UKS Jedynka. Wrześnianki okazały się najlepsze podczas Ogólnopolskiego Turnieju Minisiatkówki Nałęcz Cup. Turniej rozegrano w sobotę 19 maja w Szamotułach. Do rywalizacji stanęło 20 zespołów z rocznika 2000 i 15 z rocznika 1999. Dwie drużyny dziewczynek UKS Jedynka Września wystartowały w kategorii „trójek”. Pierwszy zespół w składzie: Olga Kwiatkowska, Weronika Jędrzejak, Julia Tadeusz i Klaudia Strugała rozpoczął od pokonania wszystkich swoich przeciwników w grupie, w tym Orlika Miłosław (5. miejsce w turnieju). Podopieczne trener Ilony Zielińskiej świetnie radziły sobie także w fazie finałowej i ostatecznie sięgnęły po złote medale. Drugi zespół (Martyna Gawlak, Jaśmina Hendrysiak, Paulina Staszak, Julia Ratajczak, Klaudia Jaesnch i Dominika Pilarczyk) poniósł w swojej grupie dwie porażki i odniósł dwa zwycięstwa, co pozwoliło na walkę o lokaty 6-10. Ostatecznie wrześnianki zostały sklasyfikowane na 8. pozycji. RC

Kwadrans po przerwie nalea do mocno zmotywowanej Victorii. W 51. min, po bardzo skadnej akcji wrzenian, nie udao si skutecznie uderzy ani Maciejowi Matuszakowi, ani Kazimierzowi Konieczce. Potem po strzale Davida Topolskiego z rzutu wolnego pika nieznacznie poszybowaa obok supka. W 62. min wietn pik otwierajc drog do strzau Matysiakowi zagra Góralski. Pomocnik Victorii, uderzajc po dugim rogu, trafi w wewntrzn cz supka, ale futbolówka, zamiast wpa do bramki, wysza w pole. Na tym osignicia Victorii w tym meczu si sko czyy. Gocie ponownie zaczli panowa na boisku i mieli dwie szanse na celne trafienie. NajReklama

Fot. RC

pierw wlizgiem ratujcym Victori przed strzaem z 14 metrów popisa si Bartomiej Melewski, a po rzucie ronym w 76. min Tobiasz Nowicki instynktownie sparowa strza gow z 5 metrów; dobitka gracza Centry z jeszcze bliszej odlegoci okazaa si niecelna. W ko cówce szans na honorowe trafienie dla wrzenian mia jeszcze Konieczka. Victoria zagraa w skadzie: T. Nowicki – Melewski, Góralski, Przybylski, Gut – B. Nowicki (70. Duszy ski) – Matuszak (83. Zieli ski), Topolski, Pawlaczyk, Groszkowski (46. Stachowiak) – Buczkowski (46. Konieczka). Robert Czerniak Victoria Wrzenia – Centra Ostrów 0:2 (0:2)


25 maja 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Tytuł się oddala Czterokrotnie przymierzał się do mistrzowskiego tytułu. Bezskutecznie. Kończyło się na trzech brązowych i jednym srebrnym medalu koszykarskiej ekstraklasy. Teraz Łukasz Koszarek próbuje po raz piąty. W barwach Trefla Sopot wychowanek MKS Wrzenia mierzy si z najlepsz ekip ostatnich lat w kraju – Asseco Prokomem Gdynia. Gra toczy si do czterech wygranych. Niestety, po dwóch meczach Trefl przegrywa 0:2. Dwa pierwsze spotkania zostay rozegrane w Gdyni, na kolejne dwa koszykarze przenios si za miedz, do Sopotu. Trzeci mecz rozegrany bdzie we wtorek (29 maja), czwarty dwa dni póniej. Czy dojdzie do kolejnych pojedynków, zadecyduje aktualny wynik. Transmisje telewizyjn przeprowadzi kana TVP Sport. W pierwszym meczu ukasz nie pokaza wszystkiego, na co go sta. W trzech pierwszych kwartach zdoby 11 punktów, czwart rozpocz od trzech strat i usiad na awce. W dodatku zaliczy tylko dwie asysty, a przecie ostatnie podanie jest jego najwikszym atutem. Nie popisali si te jego koledzy z zespou. Ostatecznie Prokom wygra 88:81, majc swojego najlepszego zawodnika w Jerelu Blassingame’ie (18 punktów). Drugi mecz okaza si jedenastym kolejnym pojedynkiem obu ekip wy-

Victoria Września – Centra Ostrów Wlkp. 0:2 Biały Orzeł Koźmin Wlkp. – Płomyk Koźminiec 0:0 SKP Słupca – LKS Gołuchów 4:2 Kasztelania Brudzew – LKS Ślesin 4:2 Ostrovia Ostrów Wlkp. – Victoria Ostrzeszów 1:0 CKS Sparta Konin – Dąbroczanka Pępowo 2:2 Obra 1912 Kościan – Stal Pleszew 2:1 Grom Wolsztyn – Korona Piaski 2:1 1. Ostrovia Ostrów Wlkp. 29 66 62-26 2. Centra Ostrów Wlkp. 29 60 67-30 3. Płomyk Koźminiec 29 58 76-28 4. SKP Słupca 29 52 46-39 5. Victoria Ostrzeszów 29 49 55-43 6. Obra 1912 Kościan 29 48 42-30 7. Grom Wolsztyn 29 40 43-37 8. Victoria Września 29 36 46-58 9. Dąbroczanka Pępowo 29 35 43-56 10. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 29 31 50-64 11. Kasztelania Brudzew 29 31 37-56 12. LKS Ślesin 29 31 49-71 13. CKS Sparta Konin 29 30 32-42 14. Korona Piaski 29 29 38-57 15. LKS Gołuchów 29 25 35-51 16. Stal Pleszew 29 22 30-63

Kolejka XXVIII 26.05.2012 16:00 Victoria Września – SKP Słupca

IV liga kończy w sobotę, pozostałe są na finiszu

To ju ostatnie mecze naszych zespoów. Za chwil bdziemy emocjonowa si Euro 2012. Na sam koniec Victori czeka emocjonujcy pojedynek z rywalem zza midzy, SKP Supca. Mecz ma szczególny ciar gatunkowy, a powodem tego nie s nawet historyczne animozje, a bardziej personalne roszady midzy oboma klubami. Trenerem SKP jest Waldemar Przysiuda, jeszcze jesieni szkoleniowiec i pikarz Victorii. Po drugiej stronie stanie take Igor Zieliski, który poszed ladem swojego guru. W supeckim zespole zobaczymy Tomasza Kubiaka. Byy pikarz Orlika Miosaw za adne skarby nie chcia przej do Victorii, cho wrzesi scy dziaacze dugo chodzili wokó niego. Nasi defensorzy musz Łukasz Koszarek prowadzi z pozycji rozgrywającego swój Trefl Sopot obawia si Michaw meczach z Prokomem Gdynia. Stawką jest tytuł mistrza kraju Fot. archiwum a Goliskiego, byego lechity, ostatnio zagranym przez gdynian. Sopocianie zespou zdoby najwicej punktów wodnika Warty, a jeszcze na tle rywala zaprezentowali si tra- (17). Dzielnie sekundowa mu Fi- rok temu pikarza Cracovii. W n a gicznie w rzutach dystansowych. lip Dylewicz (15). Có z tego, skoro szej ekipie wystpi Tobiasz i BarDo ko ca trzeciej kwarty na jede- Trelf przegrywa 0:2, a tytu mistrzow- tosz Nowiccy, którzy do niedawna nacie prób rzutów za trzy trafili tyl- ski wyranie si oddali. bronili supeckich barw. Statystyki ko raz, i to za spraw wrzenianina. Teraz zespoy przenosz si nie s zdecydowane co do okrelenia Niewiele lepiej wygldao to z po- do Ergo Areny, w której moe zmie- faworyta spotkania. Za wrzenianami przemawia 8 zwycistw na wazycji bliej kosza. Ostatecznie Trefl ci si ponad 10 tys. kibiców. Leszek Nowacki snym boisku przy 5 wygranych goprzegra 65:77. ukasz dla swego

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA IV liga – kolejka XXX

Klasa okręgowa XXVII kolejka, 20.05.2012 Warta Krzymów – Orlik Miłosław Polonus Kazimierz Biskupi – ZKS Zagórów Polanin Strzałkowo – Wicher Dobra Górnik Kłodawa – Czarni Ostrowite Znicz Władysławów – GKS Sompolno Błękitni Helenów – Olimpia Koło Tulisia Tuliszków – Polonia Golina Zjednoczeni Rychwał – Warta Dobrów 1. Olimpia Koło 27 2. GKS Sompolno 27 3. Warta Krzymów 27 4. Polanin Strzałkowo 27 5. Znicz Władysławów 27 6. Górnik Kłodawa 27 7. Błękitni Helenów 27 8. Warta Eremita Dobrów 27 9. Polonia Golina 27 10. Polonus Kazimierz Biskupi 27 11. ZKS Zagórów 27 12. Tulisia Tuliszków 27 13. Zjednoczeni Rychwał 27 14. Wicher Dobra 27 15. Czarni Ostrowite 27 16. Orlik Miłosław 26

62 58 53 45 45 44 41 40 37 35 34 31 28 22 15 14

6:0 4:1 2:0 2:0 0:3 0:3 2:1 2:2 77-15 66-24 65-31 42-27 40-39 42-41 57-41 35-26 57-44 47-46 31-38 30-38 27-32 47-76 16-95 19-85

Kolejka XXVIII, 26.05.2012 17:00 Orlik Miłosław – Zjednoczeni Rychwał

Klasa A – XXVII kolejka Płomień Nekla – Orzeł Grzegorzew Warta Kramsk – Sparta Orzechowo Orzeł Kawęczyn – Teleszyna Przykona Błękitni Mąkolno – Grom Malanów Wilki Wilczyn – Nałęcz Babiak ZKS II Zagórów – Strażak Licheń Stary GKS Lisewo – Zryw Dąbie Warta Rumin – Hetman Orchowo 1. Hetman Orchowo 2. Płomień Nekla 3. Orzeł Grzegorzew 4. GKS Lisewo 5. Sparta Orzechowo 6. Zryw Dąbie 7. ZKS II Zagórów 8. Wilki Wilczyn 9. Strażak Licheń Stary 10. Teleszyna Przykona 11. Orzeł Kawęczyn 12. Grom Malanów 13. Błękitni Mąkolno 14. Warta Kramsk 15. Nałęcz Babiak 16. Warta Rumin

27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27

2:1 0:4 3:1 1:0 1:0 3:1 3:0 1:4 66 57 51 50 46 43 42 41 37 36 35 32 27 23 22 17

78-27 61-31 62-43 54-47 68-44 73-52 52-38 51-55 54-63 54-64 46-49 52-51 41-63 27-54 33-76 34-83

Kolejka XXVIII, 26.05.2012 17:00 Nałęcz Babiak – Płomień Nekla 17:00 Sparta Orzechowo - ZKS II Zagórów

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Krzysztof Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl; Marika Wojtela, ul. Chrobrego 15, tel. 61 640 24 25. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze!. Wzory reklam zastrze"one. nakład: 10 400

27

ci na boiskach rywali. Supca jest jednak w uderzeniu. W trzech ostatnich meczach zdobya 9 punktów, gdy Victoria w tym czasie zainkasowaa 3 oczka. Take wyniki dwóch ostatnich pojedynków ka w pikarzach SKP upatrywa faworyta. Rywale wygrali z nami jesieni w lidze 1:0, pokonali Victori równie wiosn w Pucharze Polski (3:0). Orlik podejmie w sobot Zjednoczonych Rychwa. To ostatnia, matematyczna ju tylko szansa na wygrzebanie si ze strefy spadkowej. Rywale geniuszami piki raczej nie s. Zajmuj dopiero 13. miejsce w tabeli klasy okrgowej, ale uzbierali a 12 oczek wicej ni miosawianie. Pomie ju wituje awans. W tej sytuacji trudno bdzie o utrzymanie koncentracji w Babiaku, w pojedynku z Naczem. Rywal jest jednak saby, na swoim terenie uzbiera raptem 8 punktów i kade oczko zdobyte na neklanach byoby dla nich wielkim osigniciem. Spartanie bd podejmowa w sobot ZKS II Zagórów, druyn rodka tabeli. Po dwóch kolejnych zwycistwach orzechowianie s dobrej myli. LEN

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Ju za dwa tygodnie meczem Polska – Grecja zostanie zainaugurowane Euro 2012. Dla naszych Czytelników tradycyjnie przygotowujemy szereg atrakcji. Jedn z nich bdzie konkurs SMS-owy, polegajcy na wytypowaniu zwycizcy pojedynku. W fazie grupowej, gdy jednego dnia bd rozgrywane dwa mecze, bdziemy obstawia wynik spotkania, które zasuguje na miano szlagieru. Cay system chcemy wczeniej przetestowa. wietn okazj bdzie sobotni mecz Victorii z SKP Supca. Spotkanie ko czy sezon IV ligi, ale te niesie ze sob wiele emocji. Liczymy, e na trybunach zasidzie spora grupa kibiców, dla których wynik potyczki nie bdzie bez znaczenia. Dlatego proponujemy fanom piki wzi udzia w zabawie SMS-owej. Startujemy ju dzi. Poniewa mecz rozpoczyna si o 16.00, pod uwag bdziemy bra tylko te SMS-y, które zostan wysane przed 17.00 (przed momentem rozpoczcia drugiej poowy meczu). Wystarczy wysa wiadomo pod numer 7148 o treci: Ww.v1, Ww.vx lub Ww.v2. Jeeli na ko cu wpiszemy 1, oznacza to bdzie, e typujemy Victori na zwycizc meczu. Jeeli bdzie to „x”, wówczas zakadamy wynik remisowy. 2 na ko cu wia-

7148 pod ten numer wysyamy SMS-a z wytypowanym zwycizc meczu Victoria – SKP Supca

domoci oznacza zwycistwo supczan. Do wygrania jest gotówka – równe 100 zotych. Informacja dotrze do zwycizcy SMS-em zwrotnym. Nagrod bdzie mona odebra w biurze ogosze przy Jana Pawa II. Koszt jednego SMS-a to jedynie 1 z (1,23 z z VAT). Kady uczestnik naszej zabawy moe wysa nieograniczon liczb wiadomoci tekstowych. Regulamin konkursu jest zamieszczony pod tekstem na naszej stronie internetowej (wrzesnia.info.pl). Bdzie on atwo dostpny przez cay czas trwania mistrzostw Europy. Liczymy na due zainteresowanie kibiców nasz zabaw. Jeli tak bdzie, planujemy uruchamia konkursy sportowe take po zako czeniu Euro. Bardzo liczymy równie na uwagi naszych Czytelników. Bdziemy je analizowa. LEN


PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 26-27

Dwie poraĹźki Victorii, a SKP SĹ&#x201A;upca juĹź czeka...

PiĹ&#x201A;ka koszykowa, s. 27

PiĹ&#x201A;ka siatkowa, s. 26

Ĺ ukasz Koszarek walczy o zĹ&#x201A;oto mistrzostw Polski

MĹ&#x201A;ode siatkarki â&#x20AC;&#x17E;jedynkiâ&#x20AC;? wywalczyĹ&#x201A;y cenny puchar

MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awianie pogodzeni ze spadkiem

Rycerze wiosny

 Jakub Cierpiszewski zdobywa z rzutu karnego swojÄ&#x2026; drugÄ&#x2026; i â&#x20AC;&#x201C; jak siÄ&#x2122; później okazaĹ&#x201A;o â&#x20AC;&#x201C; decydujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; o awansie bramkÄ&#x2122; dla PĹ&#x201A;omienia

Po dwĂłch sezonach banicji w klasie A neklanie osiÄ&#x2026;gnÄ&#x2122;li swoje. Awans majÄ&#x2026; w kieszeni. Leszek Nowacki

Na trzy kolejki przed ko cem rozgrywek pikarze trenera Bartomieja Figasa uradowali swoich kibicĂłw. W niedzielne popoudnie Pomie pokona 2:1 Ora Grzegorzew, bezporedniego konkurenta do awansu, i zapewni sobie powrĂłt do klasy okrgowej. A jeszcze po jesieni mia

siedem punktĂłw straty do miejsca premiowanego awansem. Decydujcy mecz zgromadzi na trybunach ponad 100 kibicĂłw. To rzecz niebywaa w Nekli. â&#x20AC;&#x201C; Sprzedalimy a 39 biletĂłw, zarobilimy na nich 163 zote. DochĂłd zwikszy si z tytuu sprzeday kiebasek. Kobiety, dzieci, zasueni dla klubu i kibice goci wchodzili za darmo â&#x20AC;&#x201C; z dum podkrelali dziaacze Pomienia. Grupka fanĂłw Ora liczya kilkanacie modych osĂłb. I wyranie szukaa zaczepki. Mao wybredne okrzyki i przypiewki przeplataa zapalaniem rac. W pewnym momencie arbiter przerwa spotkanie i do akcji wkroczyli porzdkowi. Na szczcie wystarczyy mediacje. Pomie musia wygra minimum dwiema bramkami, 1:0 lub 2:1. Takie zwycistwo pozwalao zwikszy przewag do szeciu punktĂłw i mie

lepszy bilans bezporednich pojedynkĂłw. A poniewa neklanie mieli w zanadrzu walkower z wycofanym z rozgrywek Zrywem Dbie, awans byby pewny. Mecz rozpocz si w wymarzony sposĂłb. Arbiter podyktowa rzut karny za faul na Macieju Giewskim ju w 3. min. Pewnym egzekutorem jedenastki okaza si Jakub Cierpiszewski. Przez kolejne minuty gra bya szarpana. Ludzie Figasa uspokoili swoje nerwy w 28 min. Stoper Ora tak niefortunnie przyjmowa pik w polu karnym, e ta trafia go w rk. Cierpiszewski raz jeszcze pokaza, e Arjen Robben moe si od niego uczy, jak wykonywa jedenastki. Do przerwy gospodarze mieli okazj jeszcze dwukrotnie ulokowa pik w siatce. Za pierwszym razem Rafa Wawrzyniak z kilku metrĂłw trafi w bramkarza, za drugim fenomenalny strza Giewskiego tylko obi supek.

Warta KrzymĂłw okazaa si dla Orlika bezlitosna. Kolejna wysoka poraka nie do, e pozbawia ju miosawian kompletnie szansy na utrzymanie si w okrgĂłwce, to jeszcze zdecydowanie nadszarpna morale druyny. Na mecz do Krzymowa Orlik pojecha bez piciu podstawowych zawodnikĂłw i to z gĂłry stawiao go na przegranej pozycji. Zajmujca trzecie miejsce w tabeli Warta urzdzia sobie w tym spotkaniu festiwal strzelecki. Pocztek pojedynku nie zapowiada ko cowej klski miosawian. Gracze Orlika rozpoczli z duym animuszem, przeprowadzajc kilka skadnych akcji bokami boiska. Gospodarze szybko si otrzsnli i jeszcze przed przerw zdobyli gole. Orlik tylko raz, w 52. min, po uderzeniu Radosawa Trybuy, umieci pik w siatce, ale arbiter gola nie uzna. Kolejne trzy bramki warciarzy przesdziy o losach meczu. RC Warta KrzymĂłw â&#x20AC;&#x201C; Orlik 6:0 (3:0) Fot. LEN

Po zmianie stron Pomie nie ustawa w wysikach zmierzajcych do podwyszenia prowadzenia. Gospodarze imponowali przygotowaniem kondycyjnym, zakadajc pressing ju na 30. metrze. â&#x20AC;&#x201C; Czego jak czego, ale si nam nie zabraknie. Solidnie przepracowalimy zim â&#x20AC;&#x201C; zapewnia jeszcze w czasie meczu trener Figas. Orze raz powanie zagrozi bramce Adama Graczyka. W 75. min z omiu metrĂłw napastnik goci trafi w nekielskiego bramkarza. Rywale jednak zdobyli gola â&#x20AC;&#x201C; w 89. min. wykorzystali rzut karny. Arbiter doliczy cztery minuty, jednak nerwowej ko cĂłwki nie byo. Pikarze Pomienia zdoali utrzyma pik z dala od swojego pola karnego. A potem bya ju tylko eksplozja radoci. Awans sta si faktem! (wideo z meczu na wrzesnia.info.pl) Pomie â&#x20AC;&#x201C; Orze 2:1 (2:0)

UrzÄ&#x2122;dnicy wicemistrzami Reprezentacja Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni zdobya drugie miejsce w kategorii open Mistrzostw Polski PracownikĂłw Samorzdowych w Halowej Pice Nonej. Zawody odbyy si 12 i 13 maja w Brennej. Najlepsz druyn turnieju okazaa si ekipa z Nowego Scza, ktĂłra w meczu finaowym wygraa z nasz druyn 2:1. Trzecie miejsce przypado druynie ze witochowic. W kategorii 45+ mistrzostwo zdobya reprezentacja samorzdowcĂłw z Torunia, ktĂłra pokonaa w finale zespĂł z Ostrzeszowa. Na najniszym stopniu podium mistrzostwa zako czya druyna z Gliwic. FIB

Reklama

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

25 maja 2012 NR 21 (1151/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

Sala do 20 osĂłb

Sala do 40 osĂłb

"We We"

e-mail: list@restauracja-winiarnia-wewe.pl www.restauracja-winiarnia-wewe.pl

weselne Imprezy tprzyjÄ&#x2122;cia tkomunie tchrzciny

okolicznoĹ&#x203A;ciowe

ZAPISY DZIECI

tosiemnastki tjubileusze

zapraszamy od wtorku do niedzieli od 1230 do 2200

Gas-318

WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 7 tel. 61 640 21 00, 516 066 499

Edu-461

3FTUBVSBDKBt8JOJBSOJB t4LMFQ8JOJBSTLJ

NOWE OSIEDLE

2,5; 3; 4; 5 i 6 â&#x20AC;&#x201C; letnich oraz 2 â&#x20AC;&#x201C; letnich (rocznik: 2010)

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska

NA ROK SZKOLNY 2012/13 NASZA OFERTA:

5h â&#x20AC;&#x201C; bez czesnego w godzinach od 8-13.00, tCF[PHSBOJD[FÇŠD[BTPXZDITUBÂ&#x2019;BPQÂ&#x2019;BUB[Â&#x2019; tIQPCZUVE[JFDLBXQMBDĂ&#x2DC;XDF[Â&#x2019; tI[Â&#x2019;

XZČ&#x2C6;ZXJFOJF

W ramach opĹ&#x201A;aty staĹ&#x201A;ej: KBOHJFMTLJ UFBUS[ZLJMVCLPODFSUZ LPOLVSTZ[OBHSPEBNJ CBM JOOFBUSBLDKF SFMJHJB HJNOBTUZLBLPSFLDZKOB MPHPQFEJB QPNPDQTZDIPMPHJD[OPQFEBHPHJD[OB Dodatkowo pĹ&#x201A;atne przez rodzicĂłw: LBSBUF SZUNJLBEMB[BJOUFSFTPXBOZDI WiÄ&#x2122;cej informacji pod numerem tel. 61 4388-351 lub w sekretariacie przedszkola codziennie w godzinach 8-15 ZAPRASZAMY NA STRONÄ&#x2DC; INTERNETOWÄ&#x201E; PRZEDSZKOLA www.polnekwiatki.wrzesnia.pl

Przedszkole "Polne Kwiatki' w Gutowie MaĹ&#x201A;ym,

Atrakcyjne mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe

ul. Centralna 20, tel./fax 61 43 88 351

ZakoĹ&#x201E;czenie I Etapu budowy - czerwiec 2012

od hipotek i kredytĂłw

Kre-300

www.aberto.pl tel. 500-063-120

UWAGA - rozpoczÄ&#x2122;ta sprzedaĹź mieszkaĹ&#x201E; w budynkach II, III i IV etapu

1S[ZKEČ&#x2021;t8ZCJFS[t;BNJFT[LBK

OKAZJA ! Oferujemy 4-pokojowe mieszkanie i 2 lokale uĹźytkowe w nowym budynku przy ul. Fromborskiej Bd-380

SPECJALISTA


2

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

fotografia.net.pl sklep internetowy

Â&#x201E; Tanio dwa czerwone fotele ze skĂłry ekologicznej, rozkĹ&#x201A;adane, pojedyncze, z pojemnikiem na poĹ&#x203A;ciel 783-99-77-68

Â&#x201E; Tapicer przyjmie uczniĂłw, 601-783-781

PRACA Â&#x201E; Agencja ochrony zatrudni osoby z orzeczeniem o niepeĹ&#x201A;nosprawnoĹ&#x203A;ci bÄ&#x2026;dĹş rentÄ&#x2026; inwalidzkÄ&#x2026; do pilnowania obiektu w Nekli. 531-533-200 Â&#x201E; Dwie osoby podejmÄ&#x2026; pracÄ&#x2122; fizycznÄ&#x2026; typu sprzÄ&#x2026;tanie, mycie okien 889-551-132 Â&#x201E; Firma ALPIMO zatrudni do sprzedaĹźy bezpoĹ&#x203A;redniej. Atrakcyjne wynagrodzenie. Wymagane doĹ&#x203A;wiadczenie w handlu, Ĺ&#x201A;atwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w nawiÄ&#x2026;zywaniu kontaktĂłw, zaangaĹźowanie. Czas pracy regulowany przez pracownika. Tel. 61640-11-11od pn. do pt. 9-16 Â&#x201E; Firma recyklingowa poszukuje na stanowisko kierowca - pracownik fizycny. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na rekruta-cja2012@gazeta.pl Â&#x201E; Firma zatrudni samodzielnych pracownikĂłw do ociepleĹ&#x201E; i prac wykoĹ&#x201E;czeniowych, 602650-940, 61-436-71-46 Â&#x201E; Gminna SpĂłĹ&#x201A;dzielnia â&#x20AC;&#x153;SCHâ&#x20AC;? w StrzaĹ&#x201A;kowie poszukuje PIEKARZA z doĹ&#x203A;wiadczeniem. Zainteresowanych prosimy o kontakt tel. 63-2750-064 Â&#x201E; Kobieta, wyksztaĹ&#x201A;cenie Ĺ&#x203A;rednie, prawo jazdy szuka pracy, 61-4361-304 Â&#x201E; Poszukujemy na stanowisko Kierownik Centrum Recyklingu. Zakres obowiÄ&#x2026;zkĂłw: zarzÄ&#x2026;dzanie pracÄ&#x2026; produkcyjnÄ&#x2026; i administracyjnÄ&#x2026;, aktywna dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowa nakierowana na pozyskiwanie zĹ&#x201A;omu akumulatorowego w regionie. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem, list motywacyjny z dopiskiem â&#x20AC;&#x153;KIEROWNIKâ&#x20AC;? prosimy wysĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres rekruta-cja2012@gazeta.pl Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; dekarza, 697-098-882 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do szycia tapicerki meblowej, wykwaliďŹ kowanÄ&#x2026; szwaczkÄ&#x2122;, 691-028-010 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; dziewczynÄ&#x2122; do pracy w gastronomii 788-186-656 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; samodzielnÄ&#x2026; kosmetyczkÄ&#x2122; na 1/2 etatu, 504-564-618 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczennice w zawodzie krawcowa, 604-581-878 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie blacharz samochodowy 509-377-075 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie piekarz, 607-507-737

3U]HGVLÄ&#x160;ELRUVWZR 'URJRZR%XGRZODQHZ1HNOL

Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad fryzjerski przyjmie uczennicÄ&#x2122;, 698-822-093 Â&#x201E; Zaniedbane ogrody doprowadzimy do stanu uĹźywalnoĹ&#x203A;ci, kopanie - koszenie, zakĹ&#x201A;adanie trawnikĂłw, 889-551-132 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem 725-154-545 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. CE kraj, 501-618-163 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; w miÄ&#x2122;dzynarodowym transporcie chĹ&#x201A;odniczym, 512-455-505 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; mÄ&#x2122;Ĺźczyzn do pracy przy zieleni, 509-602-473 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; opiekunkÄ&#x2122; do dziecka z okolic ul. Fromborskiej, 606-145-328 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do prac ďŹ zycznych przy budowie sieci wodociÄ&#x2026;gowych, 503-628-255 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer samochodowo-meblowy, Stasiewskiego 16, 501-027-680 Â&#x201E; Zatrudnimy do pracy w biurze we WrzeĹ&#x203A;ni osobÄ&#x2122; z minimum Ĺ&#x203A;rednim wyksztaĹ&#x201A;ceniem z dobrÄ&#x2026; znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; pakietu oďŹ&#x192;ce. Poszukujemy osoby uczciwej, elokwentnej, kreatywnej i zaangaĹźowanej. CV oraz list motywacyjny wraz z klauzulÄ&#x2026; wyraĹźajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie danych osobowych prosimy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; do dnia 31.05 na adres jarmarki@jarmarki.com.pl Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; szuka wokalistki 511-439-992 Â&#x201E; Zwrot podatku z pracy, rodzinne - Niemcy, Anglia, Irlandia, Holandia, Dania, Norwegia, Europa 71-385-20-18, 601-75-97-97

NAUKA Â&#x201E; Angielski korepetycje, 661-263-378 Â&#x201E; CHEMIA korepetycje, przygotowanie do matury, 889-364-019 Â&#x201E; Firma Progress przyjmie ucznia w zawodzie sprzedawca, tel. 61-4374-980 Â&#x201E; J. francuski, 503-717-192 po 16.00 J.angielski, nauczanie, tĹ&#x201A;umaczenia, przekĹ&#x201A;aÂ&#x201E; dy 881-379-641 Â&#x201E; JÄ&#x2122;zyk angielski: nauczanie, korepetycje, 787-137-007 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy. Tel. 784-058-209 Â&#x201E; Matematyka, 603-784-118 Â&#x201E; MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA - korepetycje, matura, 880-072-421

Â&#x201E; KREDYT SAMOCHODOWY- SZYBKO I PROFESJONALNIE, KF Pro Concept, tel. 516636-145, ul. Fabryczna 44. Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; KAĹťDY SAMOCHĂ&#x201C;D Z INSTALACJÄ&#x201E; GAZOWÄ&#x201E; LUB BEZ LUB DIESEL; MOĹťE BYÄ&#x2020; BEZ OC I PRZEGLÄ&#x201E;DU; DOJAZD GRATIS; DOKUMENT DO URZÄ&#x2DC;DU; WYSOKIE CENY; 888-353-184 KUPIÄ&#x2DC; SEAT LEON; ROCZNIK 1999 - 2005 ; Â&#x201E; 508-085-181 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki, 601-757-165, 605-074-623 Â&#x201E; Mercedes E klasa, 2,2 D, 2000 r., bogate wyposaĹźenie, 605-582-661 Â&#x201E; Mondeo MK3, 2005 r., 2,0 TDCI, klimatronik, alarm, radio cd sterowane w kierownicy, ESP, ABS, el. szyby, c.z, halogeny, 726-619-043 Â&#x201E; Naprawa skuterĂłw 695-149-375 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Opel astra, 2,0 benzyna, gaz, 92 r., 782-691-065 Â&#x201E; Opony motocyklowe, nowe, uĹźywane, swiatopony.pl, 888-155-253 Â&#x201E; Panda 2004 r. 1,1 I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel 664-888-353 Â&#x201E; Passat 93 gaz automat 507-183-128 Â&#x201E; Punto 95, 5d, 500-861-986 Â&#x201E; Punto 98, 600-635-577 Â&#x201E; Punto, 2004 r., 3d, 798-305-046 Â&#x201E; Seicento 1,1, 2000 r., 888-170-144 Â&#x201E; SKUP SAMOCHODĂ&#x201C;W CAĹ YCH I USZKODZONYCH; SPRAWNYCH I NIESPRAWNYCH; PĹ ATNE OD RÄ&#x2DC;KI; ODBIĂ&#x201C;R WĹ ASNY; UMOWA DO WYREJESTROWANIA; 508-085-181 Â&#x201E; SKUPUJEMY WSZYSTKIE SAMOCHODY; STAN I ROCZNIK OBOJÄ&#x2DC;TNY; PĹ ATNE GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x201E;; DOKUMENT DO WYREJESTROWANIA; ZAPEWNIAMY ZWROT UBEZPIECZENIA; 512-532-154 Sprzedam 126p, 603-128-051 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 14â&#x20AC;? 513-220-678

Zomowanie pojazdĂłw 61 4366 232, 609 538 301

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw

MaWiD

t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

3UD

tel. 61 4377-228

 Wymagania:  

   

  

 

    

   

! "  # $

Â&#x201E; AUTOSKUP - zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwke! 888-751-461

GAZ

Bierzglinek, ul. Ĺ&#x161;wierkowa 4 tel. 61 438-90-04 kom. 604-852-264

NOWE W PROMOCJI I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36 Ah - 220 Ah motocyklowe; za 100 kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 100 zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019, 724-074-025 Â&#x201E; Sprzedam golf IV, 98 rok, gaz, 664-471-807 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; hondÄ&#x2122; civic 94 r. 1,3 kat. 662-907-296 Â&#x201E; Sprzedam mazdÄ&#x2122; 6 2003 r. 2,0 CITD 661-363-993 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kombi, 1,6 16 V, 96 r., 609-389-170 Â&#x201E; SPRZEDAM OPEL MERIVA 1,7 DTI, 2003 R., 721ď&#x161;ş366ď&#x161;ş912 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 SW, 2004 r., 2,0 HDI, 508-161-387 Â&#x201E; Sprzedam peugeot XR6, 2004 r. 785-322-763 Â&#x201E; Sprzedam seicento 2002 r., 1,1, czerwony, 602-588-651 Â&#x201E; Sprzedam skuter benelli, 693-063-250 Â&#x201E; Sprzedam skuter kingway 2007 r., 430 zĹ&#x201A;, 888-372-815 Â&#x201E; Sprzedam skuter Kymco super 9, rok 2003, 721-051-272 Â&#x201E; Sprzedam tanio ďŹ at punto II, 2001, LPG + benzyna, 6.300 zĹ&#x201A;, 500-039-165 Â&#x201E; Sprzedam TANIO peugeot 306 kombi, 1,6, wiĹ&#x203A;niowy, rok 1999, 601-775-248 Â&#x201E; Sprzedam xsara picasso, 2002 r., Ĺ&#x203A;wieĹźo sprowadzona, 10.400 zĹ&#x201A;, 794-996-196, 792-042-522 Â&#x201E; Sprzedam VW golf IV 99 r. 1,9 TDi 604-913-728 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,4, TDI, 2003 r., 105 tys km, srebrny, klimatyzacja, radio, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel w Polsce, bdb stan, 15.500 zĹ&#x201A;, 603-598-990 Â&#x201E; Suzuki swift 2000 r. 1,0 + gaz, klimatyzacja, 505-058-015 Â&#x201E; Tanio sprzedam ford mondeo rok 95, 1,8, 694-398-316 Â&#x201E; Tanio sprzedam opony uĹźywane, róşne wymiary 512-112-003 Â&#x201E; Toyota hiace ciÄ&#x2122;Ĺźarowo-osobowa 2008 salonowa 2,4 D 602-658-516

Â&#x201E; Budowa domĂłw, ocieplenia, tynki, 502-614-021 Â&#x201E; Do wydzierĹźawienia mieszkanie w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 602-658-516 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pokoje, kuchnia, Ĺ&#x201A;azienka + ogrĂłd przy jeziorze w Anastazewie, 514-133-711 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dom na Przyborkach, 667-932-914 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dziaĹ&#x201A;ka budowlana w Pietrzykowie 3.300 m kw, 882-263-645 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź, Kutrzeby 7, 603-868-615 Â&#x201E; DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA hala 200 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; - magazyn, Psary Polskie, 663-962-117 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 40 mkw z witrynÄ&#x2026; 500-063-120 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 84 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, parter z parkingiem, ul. DĹ&#x201A;ugosza 22, 507-033-432

r 

Mechanika samochodowa

r& +!+!

 !"#$ "%  &'$( (!#)*

, +- ") . #- /0123..2345 /52/10233216

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 37 mkw, 650 zĹ&#x201A;. + media, 695-947-270 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 47 mkw, II piÄ&#x2122;tro, 696-022-716 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w Marzeninie, 75 mkw, garaĹź, dziaĹ&#x201A;ka, po remoncie, 888-372-815 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 604-959-753

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenie 70 mkw, 698-289-633 Â&#x201E; Dom na sprzedaĹź, 61-4365-509 Â&#x201E; Dom, 79.000 zĹ&#x201A;. Psary Polskie, 61-4376-036 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 396 mkw, Szosa Witkowska, 505-071-464 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana, WÄ&#x2122;gierki, 661-918-640 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki, od 34 zĹ&#x201A;/mkw, 602-632-372 Â&#x201E; GierĹ&#x201A;atowo. Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; przemysĹ&#x201A;owÄ&#x2026; 13,5 ha. OKAZJA 9 zĹ&#x201A;/mkw. Tel. 604-692-736 Â&#x201E; KREDYT HIPOTECZNY- umĂłw siÄ&#x2122; na bezpĹ&#x201A;atnÄ&#x2026; konsultacjÄ&#x2122; ze specjalistÄ&#x2026; od sp. kredytĂłw hipotecznych! KF Pro Concept, tel. 508-158-111, ul. Fabryczna 44. Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 516-050-450 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt rolny lub gospodarstwo, tel. 600-280-509 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty rolne lub gospodarstwo, 506-566-828 Â&#x201E; Lokal do wynajÄ&#x2122;cia 40 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 667-108-054 Â&#x201E; Nekla, sprzedam, 2-pokojowe mieszkanie, bezczynszowe, 502-710-366 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; kupiÄ&#x2122;, 506-566-828 Â&#x201E; Pilnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; w Kosewie z prawem zabudowy, uzbrojonÄ&#x2026;, 663-641-041 Â&#x201E; PokĂłj do wynajÄ&#x2122;cia, 61-4361-573, 502-546-189 Â&#x201E; Pomieszczenia do wynajÄ&#x2122;cia w Centrum Handlowym Kadena od 35 do 120 mkw. Tel. 601-727-372 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia TANIO pomieszczenia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni (Kadena) o powierzchni od 30 do 100 mkw na sklepy- biura. 601-727-372 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenia na sklep, gabinety lekarskie, biuro o powierzchni 100 mkw, 180 mkw i 360 mkw w centrum WrzeĹ&#x203A;ni przy ul.3 Maja z duĹźym parkingiem, 515-168-844 Â&#x201E; Posiadam mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia przy ul. Culica 3j w bloku, kawalerka, 700 zĹ&#x201A; + opĹ&#x201A;aty, kaucja 1.500 zĹ&#x201A;, 604-487-650, 600-045-174 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw na pokoje przy ul. Grunwaldzkiej, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam 10 ha, 692-653-577 Â&#x201E; Sprzedam 3-pokojowe w bloku na KoĹ&#x203A;ciuszki, 692-725-514 Â&#x201E; Sprzedam dom na wsi, 5 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 608-684-024 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy w Przyborkach dzwoniÄ&#x2021; po 18.00. 609-903-606, 514-014-0 Â&#x201E; Sprzedam dom z atrakcyjnym ogrodem 3 km od WrzeĹ&#x203A;ni 662-177-933

BON SPRZEDA mieszkania:

 4 pok, 76 mkw, III p, 792 322 442 4 pok, 60 mkw, I p, okolica; 692 398 002 3 pok, 54 mkw, parter; 792 322 442 3 pok, 60 mkw, III p; 792 322 442 3 pok, 65 mkw, II p; 792 322 442 2 pok, 55 mkw, parter; 692 398 002 2 pok, 48 mkw, II p, centrum; 792 322 442 2 pok. 54 mkw, II p, centrum; 505 979 599

domy:

85/300 mkw; 100/1850 mkw; 120/700 mkw; 140/1150 mkw; 140/300 mkw w zab. szeregowej; kamienica w centrum, 600 mkw, Âź  322 442  

  

347 mkw; 939 mkw; 1000 mkw; 505 979 599 961 mkw; 1066 mkw; 19584 mkw; 4080 mkw; Marzenin; 692 398 002 

 

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

Sa-310

 

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Absolutnie kaĹźde auto kupiÄ&#x2122;, 508-622-089 Â&#x201E; Astra II do opĹ&#x201A;at, 2001 r., 691-015-321 Â&#x201E; Auto - ZĹ&#x201A;om ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw, wystawiamy zaĹ&#x203A;wiadczenia, odbiĂłr auta gratis. MielĹźyn WieĹ&#x203A; 20, tel. 509-277-286; 694-900-071

AKUMULATORY

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokale na biura 20 i 50 m kw, centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 600-939-029

!"#  % & ' 

694-667-625

Pra-1559

 z dynamicznym rozwojem

Sa-475

Gutowo Wielkie 8

robotnikĂłw drogowych i operatorĂłw maszyn budowlanych

Â&#x201E; Sprzedam citroen C2, 1,1 benzyna, 2007 r., 508-161-387 Â&#x201E; Sprzedam citroen jumper, 1999, skrzyniowy, pod plandekÄ&#x2026;, 603-599-325 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo, 1,0 benzyna, 96 r., 667-932-914 Â&#x201E; Sprzedam daewoo matiz 2000 r. 600-750-270 Â&#x201E; Sprzedam fiata punto 1,3 2008 r. D 691-599-418 Â&#x201E; Sprzedam golf II, 92 r., 1,6 benzyna +gaz, dwa komplety kĂłĹ&#x201A; lato-zima, 1.700 zĹ&#x201A;. (do negocjacji), 697-926-966

Skup zomu LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI F.H.U

]DWUXGQL

WHO OXE 

Â&#x201E; Clio III, 07 r., 880-610-633 Â&#x201E; Corsa, 95 r., 663-524-375 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie hotelowe w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone 501-456-597 Â&#x201E; Fiat ducato, 2,5 D, wywrotka, 91 r., 603-194-355

mieszkanie 50 mkw, 2 pok.  !"# $

%& %&'#' '

karczma; 140 mkw 792 322 442 lokal 25 mkw, centrum; 792 322 442 lokale, 153, 110 mkw; 505 979 599

Roz-1246

Â&#x201E; Sprzedam biuro BlackRedWhite, 509-315-708 Â&#x201E; Sprzedam nowÄ&#x2026; pralkÄ&#x2122; Whirlpool AW2519 kl. A+, Ĺ&#x201A;adowana od gĂłry, korzystna cena, 511-367-602 Sprzedam rower aluminiowy damski, mÄ&#x2122;ski, Â&#x201E; 606-907-216 Â&#x201E; Sprzedam rower dzieciÄ&#x2122;cy BMX, 509-315-708

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnik wÄ&#x2122;dliniarz, 61-4385-852; 601-556-103 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw - wulkanizator, 61-4360-463 PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw do zakĹ&#x201A;adu stolarskiego, 61Â&#x201E; 4363-496 wieczorem Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie elektryk, 501-623-440 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie mechanik i blacharz samochodowy, Auto Complex Pietraszak, Gutowo MaĹ&#x201A;e, ul. Powidzka 27, 601-753-760 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie mechanik pojazdĂłw samochodowych, 601-791-454 Â&#x201E; Restauracja Margeritta przyjmie do pracy kelnerĂłw. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w restauracji, ul. Rynek 24, WrzeĹ&#x203A;nia.

Sa-471

WIOSENNE PORZÄ&#x201E;DKI


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

FQ5KCPQMKU\QPMK &QUVCYC)TCVKU VGN

Rol-221#- /3 4/6213200 /0623/62/<1

lokale

rIQVĂ?YMC YFPKW\CMWRW rNWDRT\NGYFPK

KREDYTY decyzja w 10 min   

  

 Roz-988

Kontakt: ' (& )  "(790-457-620 "(601-444-881 "( 601-751-160

=#",>?

Kre-296

 ! "  #$%!#$ & $$$

OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub przelewem 1 dzieĹ&#x201E;

RĂ&#x201C;ĹťNE 7! 89:;

! "#$% $61 437 63 78 &$&&'($&&

Â&#x201E; NUMIZMATYKA - zĹ&#x201A;oto - srebro - monety, SKUP - SPRZEDAĹť, ul. Ks. Laskowskiego 3, 511-616-666 Â&#x201E; Okna grzejniki uĹźywane z Niemiec, 608-346-440 Â&#x201E; Optima, poĹźyczki, 600-244-847 Â&#x201E; POĹťYCZKA CHWILĂ&#x201C;WKA 507-801-461 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - srebra, zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, dewocjonalia, stare zabawki, róşnoĹ&#x203A;ci, wysokie ceny, 694834-800, 61-4245-037 Â&#x201E; Sprawy spadkowe, majÄ&#x2026;tkowe, ZUS, wywĹ&#x201A;aszczenie, sÄ&#x2026;dowe, urzÄ&#x2122;dowe, inne Kancelaria WrzeĹ&#x203A;nia, 61-843-93-35 Â&#x201E; SPRAWY SPADKOWE, ZUS, INNE WRZEĹ&#x161;NIA, 61-843-93-35 Â&#x201E; Sprzedam 15-letnie thuje, 25 szt., tanio, 516-043-950 Â&#x201E; Sprzedam akwarium 350 l z szafkÄ&#x2026;, 550 zĹ&#x201A;, 517-908-960

9;0#,'/ UXV]WRZDĂžW\SX./,1 %\GTPKGLGYQ 

PIASEK ĹťWIR

PODARUJÄ&#x2DC;

Â&#x201E; Sprzedam stary dom z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 1800 mkw we Wszemborzu z warunkami zabudowy, 509-036-462

          

Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 511-816-256 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122; zimowÄ&#x2026; muszelka, 603-671-435 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto ozime i pszenicÄ&#x2122;, 605-042-180 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik obornika po remoncie 3,5 t 2.700 zĹ&#x201A; i Ĺ&#x201A;adowacz UNHZ 500 4.500 zĹ&#x201A; 607-723-681 SprzedaĹź cielÄ&#x2026;t: w Ĺ&#x203A;rody i w piÄ&#x2026;tki po 20 szt., Â&#x201E; 668-345-262 Â&#x201E; Ĺ&#x161;ruta sĹ&#x201A;onecznikowa 37% biaĹ&#x201A;ka, 1090 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Ĺ&#x161;ruta sĹ&#x201A;onecznikowa, tel. 603-603-949 Â&#x201E; UĹźywane maszyny rolnicze, zgrabiarki, kosiarki, przetrzÄ&#x2026;sarki, prasy rolujÄ&#x2026;ce, ciÄ&#x2026;gniki, Agro Terreco, 515-185-700

Â&#x201E; MaĹ&#x201A;e kotki oddam w dobre rÄ&#x2122;ce, 531-465-450 Â&#x201E; Oddam gruz i ziemiÄ&#x2122; na podwyĹźszenie terenu, 606-297-689 Â&#x201E; Oddam gruz, szlakÄ&#x2122;, livetime.pl, 600-354-337

Â&#x201E; Sprzedam prosperujÄ&#x2026;cy sklep na wsi, 512-184-007

Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - CENY PRODUCENTA. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, 603-641-081 www.mebleoblaczkowo.pl

Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta i warchlaki. Kontakt 663-756-185

608 439 125, 609 218 648

Â&#x201E; Sprzedam pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka na os. SĹ&#x201A;awno, 504-266-081

Â&#x201E; Ĺ Ă&#x201C;ĹťKA - piÄ&#x2122;trowe i pojedyncze. Ceny producenta. TANIO, 609-628-930 Â&#x201E; Meble stylowe, livetime.pl

Â&#x201E; Sprzedam 2 cielaczki 2-tygodniowe HF, 61-4386-632 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne i krzyşówka, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam chĹ&#x201A;odniÄ&#x2122; do mleka 850 l, kombajn bizon, 61-4273-269 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik MTZ82, 99 r., przyczepy D47 i D50, 788-677-403 Â&#x201E; Sprzedam dwie mĹ&#x201A;ode klacze, 61-4273-331 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 7.000 mkw z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; przeksztaĹ&#x201A;cenia 601-756-085 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 607-468-836 Â&#x201E; Sprzedam kabinÄ&#x2122; czeskÄ&#x2026; do C360, 798-305-046 Â&#x201E; Sprzedam kamieĹ&#x201E; polny, 788-677-403 Â&#x201E; Sprzedam kombajn bizon rekord 601-450-569. 655-437-345 Rawicz Â&#x201E; Sprzedam kombajn bizon Z056, 1980 r. kojce porodowe 5 szt., paĹ&#x203A;niki 6 szt., przyczepkÄ&#x2122; 1-osiowÄ&#x2026; ciÄ&#x2026;gnikowÄ&#x2026; do zwierzÄ&#x2026;t, 601-294-056 Â&#x201E; Sprzedam krowÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, cielaka rasy miÄ&#x2122;snej, pĹ&#x201A;ug 5-skibowy, 606-341-218 Â&#x201E; Sprzedam loszki hodowlane WBPxPBZ 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam orkan po remoncie, 61-4272-804 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; zwijajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; sipma Z 279/1, 2000 rok, stan bardzo dobry. tel. 608-720-788 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta i warchalki, 798-305-046

Maciory 3,80 + vat Knury 2,70 + vat Tuczniki 4,90 + vat Waga 90-150 kg

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 54 mkw, tel. 662-272-732

 

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 608-505-716

ZDZIECHOWA

(QNKC

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie na Kutrzeby, 46,5 mkw. 509-717-579

Nowa Galeria Polonia

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, 604-472-331

Â&#x201E; â&#x20AC;?WIOSENNA PROMOCJAâ&#x20AC;?, Blacha T18, kolor niebieski, dĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; na zamĂłwienie, II-gat., cena 19,00 zĹ&#x201A;/mkw + VAT, ZamĂłwienia powyĹźej 100 mkw cena: 18,00 zĹ&#x201A;/mkw + VAT. KrĂłtkie terminy. Kontakt: 604-589-462, Czerniejewo. Â&#x201E; AĹź do 5000 zĹ&#x201A; poĹźyczki, szybko, na jasnych zasadach i bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident: 600-400-295 7 dni w tygodniu 7:00-21:00 Â&#x201E; Blacha 6 mm, 880-610-633 Â&#x201E; Daszki na sĹ&#x201A;upki, pĹ&#x201A;ytki chodnikowe, meble ogrodowe (stal + drewno) 609-065-975 Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475 Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267 Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2 Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr STOĹ Ă&#x201C;W I KRZESEĹ - Meble z Zachodu Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; Firma Cztery Pory Roku, Fabryczna 6, WrzeĹ&#x203A;nia - sprzedaĹź kostki brukowej. Â&#x201E; Gitary, keyboardy i inne instrumenty ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 7, WrzeĹ&#x203A;nia Â&#x201E; KoĹ&#x201A;obrzeg- apartamenty z widokiem na morze 792-484-082

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026; - kamyszek - cement i wapno - sprzedaĹź czarnej ziemi - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi transportowe

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga

/GDNGPCY[OKCT 5RT\ĂľV#)&

Â&#x201E; Sprzedam kontener, 518-754-903 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ĂłdkÄ&#x2122; wiosĹ&#x201A;owÄ&#x2026;, 4-osobowÄ&#x2026;, praktycznie nieuĹźywanÄ&#x2026; wraz z wĂłzkiem, 503-004-648 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ĂłdĹş z napÄ&#x2122;dem strugowodnym, 724-064-220 Â&#x201E; Sprzedam rower mĹ&#x201A;odzieĹźowy, 667-342-519 Sprzedam sofÄ&#x2122; jednoosobowÄ&#x2026; oraz stĂłĹ&#x201A; + 4 Â&#x201E; krzesĹ&#x201A;a, 660-437-599 Â&#x201E; Sprzedam sosnÄ&#x2122;, 667-932-914 Â&#x201E; Sprzedam sypialniÄ&#x2122; biaĹ&#x201A;Ä&#x2026; 698-852-976 Â&#x201E; SPRZEDAĹť ROWERĂ&#x201C;W I FOTELIKĂ&#x201C;W NA ROWERY, duĹźy wybĂłr, Bierzglinek Bukowa 50 Â&#x201E; SprzedaĹź, przeglÄ&#x2026;d, naprawa kosiarek do trawy i maszynek do ciÄ&#x2122;cia ĹźywopĹ&#x201A;otu Fabryczna 32 (w podwĂłrzu), 601-444-020 Â&#x201E; SzkĂłĹ&#x201A;ka drzewek i krzewĂłw ozdobnych,TRZMIELINKAâ&#x20AC;? Zieliniec 664-702-651 606-484-096 Â&#x201E; Szybka gotĂłwka od zaraz - OPTIMA tel. 781-462-077 Â&#x201E; WĂłzki uĹźywane i akcesoria dzieciÄ&#x2122;ce, 660-783-144 Â&#x201E; WYPOĹťYCZAM pokrowce na krzesĹ&#x201A;a z dodatkami i obrusy, 608-014-507 Â&#x201E; WyprzedaĹź! Budy dla psĂłw, 660-783-144

CHWILĂ&#x201C;WKI !

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 61 43-66-105

sOGDNGMWEJGPPG sU\CH[YPĂľMQYGICTFGTQD[ sU[RKCNPKG sOGDNGDKWTQYG sOGDNGĂŁC\KGPMQYG

$&

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SĹ&#x201A;omowie, po 1100 mkw, 45 zĹ&#x201A;/mkw, 608-480-078 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SokoĹ&#x201A;owie 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni. Okazja. PrÄ&#x2026;d, woda na dziaĹ&#x201A;ce, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki ogrodowo-budowlane, 2x500 mkw, ul. Witkowska, 605-681-177, 666-388-444 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki w Kaczanowie, 512-111-542 Â&#x201E; Sprzedam gospodarstwo rolne (budynki + 2,77 ha ziemi), tel. 61-4241-338 Â&#x201E; Sprzedam lub wydzierĹźawiÄ&#x2122; dwa bary nad jeziorem powidzkim w Przybrodzinie. tel. 609982- 375; 667-999-083 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe 53 mkw III p. z balkonem; zamieniÄ&#x2122; na 2 pokojowe ok. 45 mkw I p. z balkonem 660-517-621 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, 54 mkw, 61-4387-585, 728-805-453 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 36 mkw, I piÄ&#x2122;tro, Konopnickiej, 696-555-665 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw + dziaĹ&#x201A;ka 550 mkw BiaĹ&#x201A;epiÄ&#x2026;tkowo 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw, 167.000 zĹ&#x201A;, 509-717-581 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 60 mkw, 3-pokoje, IV piÄ&#x2122;tro, PiastĂłw, 666-186-176 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw po kapitalnym remoncie w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw, Ip; 604-387-378

Â&#x201E; LodĂłwki, zamraĹźarki, pralki, wirĂłwki, zmywarki, wyparzarki, kosiarki, rowery, mikrofale, krajalnice, Ĺźyrandole, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, TV, wieĹźe, stoĹ&#x201A;y, Ĺ&#x201A;awy, dywany, chodniki, okapy, materace, Ĺ&#x201A;óşka polowe, leĹźaki, koĹ&#x201A;dry, Ĺ&#x203A;piwory, foteliki samochodowe i biurkowe, walizki, klatki, zlewy, wĂłzki, monitory, stoliki RTV, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, odkurzacze, rozdrabniacze do gaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zi, masaĹźery, wiatraki, kuchnie elektryczne, opiekacze, klimatyzatory, termosy, 788-561-222, 61-4274-341

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 606-497-658, 61-4381-318 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, bydĹ&#x201A;a pourazowego, 696-879-743 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, tel. 694-884-399

P O Ĺť YC Z K I

2TQLGMVRQOKCTY[EGPC FQYĂ?\OQPVCÄ&#x201C;)4#6+5 sYYYOC[TQDRN

@ 9: : :A A: =:=A B: A @

GOTĂ&#x201C;WKOWE !!!    do 5000 w 24 godziny    bez zgody 

Kre-295

Â&#x201E; SPRZEDAM DZIAĹ KI BUDOWLANE PSARY POLSKIE PRÄ&#x201E;D, WODA. TEL. 600-177-421

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, 512-314-050

Bd-258f

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; siedliskowÄ&#x2026; 3002 mkw w WÄ&#x2122;gierkach, 697-591-616 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; z budynkiem 72 tys. zĹ&#x201A;, Nowy Folwark, 61-4376-036 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; - WrzeĹ&#x203A;nia ul. Kopernika, 6022 mkw, (moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; podziaĹ&#x201A;u na 5 dziaĹ&#x201A;ek), 90 zĹ&#x201A;/1 mkw, tel. 600-922-091 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, centrum, 600-354-337 Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki (woda, prÄ&#x2026;d): budowlanÄ&#x2026; Â&#x201E; 1000 mkw Nowy Folwark i siedliskowÄ&#x2026; lub mniejsza w Goniczkach 663-962-117 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowalne, 695-658-905

Â&#x201E; K R Ă&#x201C; T KO T E R M I N O W E 507-801-461

Me-078a

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rekreacyjnÄ&#x2026; 482 mkw z domkiem, Ĺ ugi gm. Powidz, 508-198-310

ROLNICZE Â&#x201E; A&A TANIE KONSTRUKCJE Z DEMONTAĹťU NA WIATY, HALE, ITP. OCYNKOWANE, NP. KRATOWNICA DACHOWA DĹ . 6,32 M, 170 ZĹ /SZT. TEL: 603-253-214 TRANSPORT Â&#x201E; CIELÄ&#x2DC;TA MIÄ&#x2DC;SNE - BYCZKI SPRZEDAM TEL: 783678-070 MOĹťLIWOĹ&#x161;Ä&#x2020; TRANSPORTU Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia budynki gospodarcze na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; lub magazyn. Sprzedam kamieĹ&#x201E; polny, 725-081-042 Â&#x201E; Gorzelnia w Marzeninie skupuje zboĹźa, kukurydzÄ&#x2122; z rÄ&#x2122;kawa, 61-4388-081, 782-324-150 Â&#x201E; Kombajn zboĹźowy CLAAS MEKATOR 3m, i inne maszyny 608-751-315, 61-425-72-04 Â&#x201E; KukurydzÄ&#x2122; kiszonÄ&#x2026; 20-30 ton sprzedam, cena 120 zĹ&#x201A;/t, 505-111-131 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; byczki, jaĹ&#x201A;Ăłwki 100-200 kg do dalszego chowu, 888-782-264, 61-2851-812 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; siewnik Poznaniak 601-729-483 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C330, C360, MTZ I PRZYCZEPY, 601-729-483 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; Maska do 360 uĹźywana, kolumnÄ&#x2122; kierowniczÄ&#x2026; do C360, przĂłd uĹźywany do C360, 798-305-046 Â&#x201E; Mocznik PuĹ&#x201A;awski, 1595 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Nawozy azotowe i wieloskĹ&#x201A;adnikowe, tel. 603-603-949 Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si SĹ&#x201A;upca, Ceglana 22; 787-322-222; 63-275-45-71 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne 895 zĹ&#x201A;/t, otrÄ&#x2122;by Ĺźytnie 865 zĹ&#x201A;/t, tel. 607-620-603 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne, otrÄ&#x2122;by Ĺźytnie, tel. 607-620-603 Â&#x201E; Pasza tucznikowa, 1190 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949

3

Â&#x201E; Rozrzutnik obornika, siewnik zboĹźowy, agregat uprawowy 603-330-472

500-517-527 513-325-325 1LHF]HNDM]DG]ZRĽWHUD]

SZAFY DLA CIEBIE szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

"  +$ -

"$ ",> !"#$+-

$

Â&#x201E; Sprzedam dwa mieszkania na wsi, 513-449-905 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1250 mkw wszystkie media w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 882 mkw, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 722-362-621 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, Szosa Witkowska, 668-830-955 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; przy ul. DziaĹ&#x201A;kowcĂłw, 691-028-074

www.wrzesnia.info.pl

#- /06231/2110Â&#x201E; Sprzedam duĹźy garaĹź z piwnicÄ&#x2026; na ul. Culica 5c, 2 okna, woda, kanalizacja, Ĺ&#x201A;agodny zjazd z przeznaczeniem na usĹ&#x201A;ugi lub handel 724074-025, 695-946-876

Â&#x201E; Sprzedam wygodny, praktyczny dom, 600-354-337 Â&#x201E; SUPER OFERTA Pilnie sprzedam 2 nowe mieszkania w GnieĹşnie - 53,28 mkw i 56,17 mkw, ceny bardzo konkurencyjne, 505111-085; 501-793-500 Â&#x201E; Tanie dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 608-706-184 Tanio sprzedam zakĹ&#x201A;ad produkcyjny przy ul. Â&#x201E; Brzozowej, 791-810-515 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; lokal 43 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rzemieĹ&#x203A;lniczÄ&#x2026;, magazynowÄ&#x2026; lub innÄ&#x2026;, Ĺ&#x161;roda Wlkp., WrzesiĹ&#x201E;ska 4, 61-2854-994 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie, 47 mkw, 668-428-280 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; doĹ&#x203A;wiadczonego stolarza, tapicera, budowlaĹ&#x201E;ca, 600-354-337 Â&#x201E; Zdecydowanie kupiÄ&#x2122; mieszkanie do 60 mkw, parter, I piÄ&#x2122;tro, na Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej, 3 Maja, SĹ&#x201A;owackiego za bursÄ&#x2026;, 693-800-624

$$%

Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkami gosp. i stawem, 607-113-205 Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkiem gospodarczym i sadem (50 drzew owocowych) na dziaĹ&#x201A;ce 44 ary, 60-400 SĹ&#x201A;upca Marcewek 52, 2 km od jez. powidzkiego, 1 km od Stadniny Mieczownica, cena 130.000 zĹ&#x201A;, tel. 501-008-750, 602-338-479 Â&#x201E; Sprzedam dom z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 2600 mkw, Bierzglinek, 795-415-325 Â&#x201E; Sprzedam dom, 500-063-141 Â&#x201E; Sprzedam dom, Bierzglinek, 601-589-758

Rol-219

25 maja 2012

*$& )

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni Me-064

660 517 289


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Usl-476

Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - PRODUCENT. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, www.mebleoblaczkowo.pl, 603-641-081

Â&#x201E; DOMOFONY, montaĹź serwis, 507-046-362

Â&#x201E; Mycie okien, 792-875-145 Â&#x201E; NAGROBKi, remonty; 606-631-423

Â&#x201E; Duet muzyczny 695-476-712 Â&#x201E; Elektroinstalacje 608-234-863 Â&#x201E; ELEKTRYK 662-627-856 Â&#x201E; Fin Bud budowa domĂłw, garaĹźe, magazyny itp., 601-379-147 Â&#x201E; Fin-Bud szpachlowanie, malowanie, tapeta, panele, pĹ&#x201A;ytki, regips, 601-379-147 Â&#x201E; Firma budowlana oferuje wykonanie: domkĂłw jednorodzinnych, obiektĂłw uĹźytkowych (sklep, biuro, obiekty gospodarcze itp.), 606-128-033 Â&#x201E; Firma budowlana podejmie wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122; - docieplenia, remonty, 691-015-103 Â&#x201E; Firma remontowo -budowlana, 691-437-813 Â&#x201E; FOTO-VIDEO-PLUS, ďŹ lm i fotograďŹ a Ĺ&#x203A;lubna, 506-028-608, 500-219-145 Â&#x201E; FOTOGRAFIA Ĺ&#x161;LUBNA, 722-323-279, http:// www.plener.aq.pl/ Â&#x201E; Fotografia Ĺ&#x203A;lubna, najwyĹźsza jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 504-288-103 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103 Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890 Â&#x201E; Hydraulik, 666-543-570 Â&#x201E; INSTALACJE WODď&#x161;şKANď&#x161;şCOď&#x161;şGAZ, TANIO, 669ď&#x161;ş567ď&#x161;ş081 Â&#x201E; KOMINKI, 604-808-764

Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne, remonty, ocieplenia, peĹ&#x201A;na wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka, 61-4365-379, 506-912-109 Â&#x201E; CertyďŹ katy energetyczne, 606-612-037 Â&#x201E; Ciesielstwo - dekarstwo, kompleksowo dachy, 880-414-938 Â&#x201E; Ciesielstwo, dekarstwo, 784-418-262 Â&#x201E; Cyklinowanie i usĹ&#x201A;ugi remontowe, tel. 506-034-556 Â&#x201E; Cyklinowanie, ukĹ&#x201A;adanie paneli, parkietĂłw, desek parkietowych, barlineckich, wykĹ&#x201A;adzin, pĹ&#x201A;ytek dywanowych, tarasĂłw drewnianych, kompozytowych itp. Referencje, gwarancje, rachunki 608-701-989 Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg 505-149-502 Czyszczenie tapicerki meblowej, dywaÂ&#x201E; nĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3 zĹ&#x201A;/mkw 604-381-253 Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo, papy termozgrzewalne, 600-020-619 Â&#x201E; Dekarstwo, grzanie papy, 781-078-263 DJ Â&#x201E; - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438 www.johnyshop.pl

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie. Usuwanie grzybĂłw i zaciekĂłw. Tanio, fachowo, 695-731-374

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, 606-340-643 Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, 691-015-321

! 

 "#$% #&

'(()

Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, podbitka, szpachlowanie, itp., 509-273-322 Â&#x201E; Ocieplanie, malowanie, szpachlowanie, regipsy. Wieloletnie doĹ&#x203A;wiadczenie, 604-192-278 Â&#x201E; Panele podĹ&#x201A;ogowe, drzwi, malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, Ĺ&#x203A;cianki dziaĹ&#x201A;owe, regips, suďŹ t podwieszany, 506-034-016 Â&#x201E; Papy termozgrzewalne, 784-418-262 Â&#x201E; PielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, koszenie trawy kosiarkÄ&#x2026; i kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026; 604-381-253 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, koszenie trawnikĂłw, 512-435-014 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie i pielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, wertykulacja, koszenie 663-811-577 Â&#x201E; Posadzki betonowe wykonywane maszynowo, 606-128-033 Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 697-428-561 Â&#x201E; Pranie dywanĂłw, tapicerki samochodowej, fotele, pufy, wypoczynki (dojazd do klienta). Faktura VAT, 664-702-651 Profesjonalne sprzÄ&#x2026;tanie mieszkaĹ&#x201E;, domĂłw, Â&#x201E; pomieszczeĹ&#x201E; handlowych i usĹ&#x201A;ugowych, porzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, 607-095-192 Â&#x201E; PROFESJONALNIE TYNKI MASZYNOWE, GIPSOWE, CEMENTOWOď&#x161;şWAPIENNE, ZEď&#x161;ş WNÄ&#x2DC;TRZNE I WEWNÄ&#x2DC;TRZNE 516ď&#x161;ş079ď&#x161;ş942

Â&#x201E; Szalowanie schodĂłw 785-979-391 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli podĹ&#x201A;ogowych i Ĺ&#x203A;ciennych, 508-855-848 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli, 607-856-441 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 605-556-379 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 692-969-424 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne 728-965-079 Â&#x201E; Tanie usĹ&#x201A;ugi dekarskie, 603-215-744 Â&#x201E; TARASY, altany - montaĹź, 518-564-886 Â&#x201E; TĹ&#x201A;umacz przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;y j. niemieckiego, korepetycje, ElblÄ&#x2026;ska 17, 61-640-34-95 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej - Werbud - tel. 693-342-688 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 783-154-737 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i kamienia, schody, grile 665-03-71-71 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku TANIO 790-876-630

@=: =:A

C A@

//<24532/<<

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi blacharsko - dekarskie 787-154-014 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane - murowanie, tynkowanie, klinkier, ocieplenia, 605-296-001 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ciesielsko-dekarskie, 662-422-639 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi elektryczne, pomiary elektryczne, 606-908-695 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi geodezyjne, Filip Zbierski, Psary Polskie 166F, 501-793-454 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi kominiarskie, czyszczenia, odbiory, opinie, Piotr KaĹ&#x201A;uĹźny, 607-507-567 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; i ogĂłlnobudowalne, 502-081-851, 502-081-852

Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw tel. 601-727-372 Â&#x201E; Projekty budowlane, nadzory, 61-4371350, 695-545-816

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

Â&#x201E; Remonty, 880-273-305

="&( !&" 

"$)" Usl-484

2&,$&

*!

...WIELE FIRM W 1 MIEJSCU!!!

/012<4.2//1

TYLKO U NAS

"%#" "!

""!E #"!

#- /<F21462./5

63/241-72-24, 600-503-953

 

%*& %+,%*!)

XO6]NROQD6RNROQLNL

 

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZ YCZNY BELC ANTO, 500-029-180 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny deKert ( duet), 667-579-020 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED, 502-423-869 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Ligretta, 886-220-155, 502-050-563 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny na kaĹźdÄ&#x2026; imprezÄ&#x2122;. Profesjonalna obsĹ&#x201A;uga uroczystoĹ&#x203A;ci. 782-871-320, strona : www.solo1.com.pl Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny videofilmowanie, 788-362-646

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam krĂłlika miniaturkÄ&#x2122; z duĹźÄ&#x2026; klatkÄ&#x2026; 607-505-772 Â&#x201E; Sprzedam krĂłliki olbrzymy belgijskie 695-476-740 Â&#x201E; Sznaucery miniaturowe, shar-pei, 512-192-197

!

7DQLRLVROLGQLH

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Anka zaprasza 10-20; 883-099-817 Â&#x201E; Atrakcyjne dziewczyny, 782-501-581 Â&#x201E; Pan dla paĹ&#x201E; - 787-944-628 Â&#x201E; Pan do towarzystwa i nie tylko, 783-730-352

8VO

tQDJURENLJUDQLWRZHRG]ä tRGQDZLDQLHQDJURENĂ&#x2018;Z tOLNZLGDFMDJUREĂ&#x2018;Z tEODW\SDUDSHW\LWS

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Naprawa komputerĂłw u klienta w domu, niskie ceny 602-472-569, 726-659-989 Â&#x201E; SERWIS KOMPUTEROWY Z DOJAZDEM, LAPTOPY NOWE UĹťYWANE AKCESORIA, NAWIGACJE, LASKOWSKIEGO 5, 695-926-796 Â&#x201E; Sprzedam komputer, 696-843-236 Â&#x201E; TANIO. Naprawa komputerĂłw w domu klienta, 794-343-799

Â&#x201E; NADIA, 663-613-094

WHO

Usl-400

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny â&#x20AC;&#x153;SZAFA GRAâ&#x20AC;?, 696-608-810

LEKARSKIE

$ %$&'(!) - ./ 0/1'23- tel: 665-604-640

Â&#x201E; WIDEOFILMOWANIE + ZDJÄ&#x2DC;CIA, www.plener. aq.pl/ 603-400-249 Â&#x201E; Wynajem busa, 8 + kierowca, 503-330-314 Â&#x201E; Wynajem rusztowaĹ&#x201E; 691-015-103 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 632755-193, 602-390-489 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie pozbruku i granitu.UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; CAT, 601-793-970, 726-065-097 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO, 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EďŹ&#x20AC;ect - music 606-121-357

Â&#x201E; Badania USG Doppler tÄ&#x2122;tnic i ĹźyĹ&#x201A; specjalista chorĂłb naczyĹ&#x201E; lek.med. Piotr Trojanowski ul. JabĹ&#x201A;oniowa 23, Gniezno. Tel. 604-859-605 Cena badania wraz z poradÄ&#x2026; lekarskÄ&#x2026; 60 zĹ&#x201A;. Â&#x201E; DIETETYK - 609-370-503 Â&#x201E; MasaĹź, rehabilitacja, 510-063-961 Â&#x201E; Reiki. 1-wszy stopieĹ&#x201E;. Kurs dwudniowy (najtaĹ&#x201E;szy), 502-041-542

w Niemczech: 0049-1794-395-584

PROMOCJA!!!

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie 696-888-102

 

â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

Â&#x201E; Videofiilmowanie + fotografia, ceny promocyjne, przegrywanie kaset, 601-262-268

 

PrzewĂłz osĂłb

   

696-453-665 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe do 500 kg i do 800 kg, 1 euro paleta, 516-043-950 Â&#x201E; VIDEO - FOTO FULL HD - Mazurkiewicz. Zaufaj doĹ&#x203A;wiadczeniu - przegrywanie z VHS na DVD, 502-582-976, 61-4360-765

DOWĂ&#x201C;Z KARMY DO KLIENTA

â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII

I WIELE INNYCH

Dekarstwo ciesielstwo

HOBBY 

 

!D"(#!

8%(=3,(&=(1,$

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi minikoparkÄ&#x2026; 604-646-787 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo budowlane, ocieplenia, pĹ&#x201A;ytki, malowanie, szpachlowanie, 696-056-480

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET 511-439-992 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko - Ĺ&#x201A;adowarka, prace ziemne, 606-297-689

508 067 342

="",(

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; JCB2CX, Ĺ&#x201A;yĹźka + widĹ&#x201A;y + mieszalnik betonu, 663-381-781

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

1$-7$Äź6=( :0,(Ĺ&#x2018;&,(

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410

7UN

Â&#x201E; Budowa i ocieplanie domĂłw, remonty, 722-362-621

Â&#x201E; Kompleksowe ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej 606297-689, www.kozbruk.eu.interia.pl Â&#x201E; Kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 606-908-695 Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka rozbiĂłrki, prace ziemne. WywĂłz gruzu, 606-297-689 Â&#x201E; Koszenie trawnikĂłw, porzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, wystawiamy FV, 505-991-313 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;yta GK, elewacje, kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenie wnÄ&#x2122;trz 667-108-054

Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi kosmetyczne w domu klienta, ceny konkurencyjne 883-719-429

Usl-117b

/106#Ä&#x2019;756#9+#0+'0#24#9# Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22m wynajem od 60 zĹ&#x201A;/godz. 502-974-584 Â&#x201E; AAA TRANSPORT towarowy busem, przeprowadzki, kompleksowo, 781-609-342 Â&#x201E; AAA usĹ&#x201A;ugi transportowe, przeprowadzki, 668-429-138 Â&#x201E; ABC najtaniej, szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, tapetowanie, 667-028-536 Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; ADAM - usĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, pĹ&#x201A;ytkarstwo, 695-511-525 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy, malowanie, szpachlowanie, 606-340-643 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; ANTENY TV SAT, montaĹźe 506-964-989 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Â&#x201E; Auta do Ĺ&#x203A;lubu 696-021-567 Â&#x201E; Autolaweta, tarnsport, wynajem, 668-429-138 Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel automatyki do bram ďŹ rmy FAAC (serwis) tel. 601-727-372 Â&#x201E; Bardzo tanio szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele, tynki, tapetowanie, 797-136-571

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863 Â&#x201E; Docieplenia, remonty - tanio 691-015-103 Â&#x201E; Domofony, alarmy, kamery. Monitoring sklepĂłw, posesji, firm, montaĹź - serwis, 509-490-402

Â&#x201E; Skrzypek - oprawa Ĺ&#x203A;lubĂłw, jubileuszy i imprez rodzinnych 608-120-111 Â&#x201E; SprzedaĹź i zakĹ&#x201A;adanie kostki pozbrukowej i granitowej. 601- 727-372 Â&#x201E; Stawianie domĂłw i ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 787-270-481 Â&#x201E; STUDIO FOTOGRAFICZNO-FILMOWE - wesela, komunie, imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe www. akadr.pl, 501-129-833

Skl-675

'$%#

+056#.#%,'6'.'9+<;,0' +5#6'.+6#40'/7.6+411/

Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, gipsowanie, panele, konkurencyjne ceny 693-645-863

'"#$

#06'0;

Â&#x201E; DJ - zabawy, wesela, 788-362-646 Â&#x201E; Dj jubileusze, osiemnastki, wesela, 602-677-753

8VO

USĹ UGI

www.wrzesnia.info.pl

Inn-486c

25 maja 2012

$"#

4

KSERO Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownika do sklepu spoĹźywczego z grupa inwalidzkÄ&#x2026;, 603-036-860 Â&#x201E; Zatrudnimy kierowcĂłw z doĹ&#x203A;wiadczeniem handlowym na samochody dostawcze tel. 519-195-495

./0.1234. 256/5 2578  

69;<=<34.

>?28<. 4!@ 01.08.2012 r. -14.08.2012 r., 44!@ 16.08.2012 r. -31.08.2012 r.

Â&#x201E; Seat cordoba vario 2001 r. 1,4 16 V srebrny metalik, zarejestrowany, klimatronik, wspomaganie, ABS, elektryka, 4 xpp 604-855-153 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 13â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; do ford fiesta, 798-401-518 Â&#x201E; Sprzedam audi A-4 1,9 TDI 2001 r., 695-516-479 Â&#x201E; Sprzedam BMW 318, rok 2000, 1,9 benzyna + gaz, bogate wyposaĹźenie, 783-782-233 Â&#x201E; Sprzedam CC 700, 98 rok, 692-379-798 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento 900, 93 r., do maĹ&#x201A;ego remontu, biaĹ&#x201A;y, 750 zĹ&#x201A;, 782-115-370

!%#$&%'(#%"%')(*%%%)

 !+!,- !+!,! - 

PRACA Â&#x201E; â&#x20AC;?GALERIA CENTRUMâ&#x20AC;? zatrudni dziewczynÄ&#x2122; (nieuczÄ&#x2026;cÄ&#x2026; siÄ&#x2122;) do pracy w sklepie HOUSE CV proszÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w salonie HOUSE, Sienkiewicza 7 Â&#x201E; Avon 0 zĹ&#x201A;, 504-126-269 Â&#x201E; Avon, 501-108-618 Â&#x201E; Mechanik/ kierowca samochodĂłw ciÄ&#x2122;Ĺźarowych podejmie pracÄ&#x2122;, 697-270-169 Â&#x201E; Mechanika samochodowego zatrudniÄ&#x2122;, 695-889-387

ALKA MODA Sp. z o.o. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PrzemysĹ&#x201A;owa 3/3A

szwaczki

PROMOCJA

Pra-1602

*+-./## 7:-./;/7<#-/ =>+=?.#@/ =A@.

B()B)(

Â&#x201E; Sprzedam renault megan, 96 r., 607-062-680 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, 2002 rok, 1,4, 16 V, klimatyzacja, sprowadzony, 5 drzwi, cena 6.600; renault clio, 1998 rok, 3 drzwi, wspomaganie, sprowadzony, cena 4.200, 787-898-574 Â&#x201E; Sprzedam seat cordoba, 96 r., 667-978-244 Sprzedam seat toledo, 1,6 16 V benzyna, Â&#x201E; 2000/2001 r., 727-698-464 Â&#x201E; Sprzedam seicento 900, 2000 r, benzyna, .608125-771, 609-301-125 Â&#x201E; Sprzedam seicento, 1,1, 2002 r., 784-954-677 Â&#x201E; Sprzedam seicento, gaz, 99 r., 600-758-475 Â&#x201E; Sprzedam silnik lanos 1,5 8V, 450 zĹ&#x201A;, 609-452-091 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicja 1996, 1,9 diesel, 2500 zĹ&#x201A;, 880-356-007, 691-737-797 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicja, 1,3 99 r., 691-090-573 Â&#x201E; Sprzedam skuter 50, 607-812-520 Â&#x201E; Sprzedam skuter ventus, 605-235-941 Â&#x201E; Sprzedam skuter vision 2008 r. 608-080-390 Â&#x201E; Sprzedam skuter, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam syrenÄ&#x2122; R20, cena 2.000 zĹ&#x201A;, 697-499-287 Â&#x201E; Sprzedam tico 1999, 794-989-130 Â&#x201E; Sprzedam trabanta 601, 89 rok, 693-117-905 Â&#x201E; Sprzedam VW golf IV, 94, 667-785-706 Â&#x201E; Sprzedam VW passat kombi, 2003 rok 1,9 TDI, 603-340-599

  

tel. 63 2768-462, 604-992-402

Â&#x201E; Aktualne oferty nieruchomoĹ&#x203A;ci: www.locumwojciechowska.pl, 602-75-77-79 Â&#x201E; Bogata oferta domĂłw WrzeĹ&#x203A;nia i okolica, Locum 602-757-779 Â&#x201E; DuĹźy dom na sprzedaĹź nietypowa architektura, duĹźa zagospodarowana dziaĹ&#x201A;ka, Locum 602-757-779 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, 607-944-744 Â&#x201E; Sprzedam mieszkania Zieliniec, Gorazdowo, Grabowo KrĂłlewskie, Locum 660-439-408 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie na Kutrzeby, Locum 608-608-314 Â&#x201E; Sprzedam kamienicÄ&#x2122;, Locum 602-757-779 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje dla klienta za gotĂłwkÄ&#x2122; mieszkanie do 45 mkw. Pilne! 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje domu dwurodzinnego do 350.000 we WrzeĹ&#x203A;ni, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda komfortowy, piÄ&#x2122;kny dom w Nekli w okazyjnej cenie, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie w Nekli, 2-pok. garaĹź, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda okazyjnie dom wolnostojÄ&#x2026;cy ze 100 mkw warsztatem samochodowym, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x203A;liczne dziaĹ&#x201A;ki w GierĹ&#x201A;atowie i Zasutowie od 35 zĹ&#x201A;/mkw, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda Ĺ&#x203A;liczne mieszkanie na Culica 2-pok. 34 mkw z balkonem, 75 zĹ&#x201A;. czynsz, 501-355-506 Â&#x201E; ATRAKCYJNE DZIAĹ KI W PRZYBORKACH, MEDIA: P, W, G. 669-111-071, www.niedzwiedzki.com/pano/22/ Â&#x201E; ATRAKCYJNE OFERTY NA www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; BLIĹšNIAK NA Ĺ UĹťYCKIEJ WE WRZEĹ&#x161;NI, 316.000 zĹ&#x201A;, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Chwalibogowo mieszkanie 50 mkw, 3-pok. 98.000 i 50 mkw, 2-pok. 75.000, alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka WrzeĹ&#x203A;nia, 535784-765, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 150 mkw pod warsztat, magazyn lub innÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; + pomieszczenie biurowe, Ĺ&#x201A;azienka, kotĹ&#x201A;ownia, media (prÄ&#x2026;d, woda, internet) + duĹźy plac manewrowy, 1800 zĹ&#x201A;, do uzgodnienia, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 669-263-768 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal usĹ&#x201A;ugowy, 25 mkw, centrum, 505-234-909, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie hotelowe w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj w mieszkaniu na parterze, 722-555-196 Â&#x201E; Dom Psary MaĹ&#x201A;e, 604-337-043 Â&#x201E; Dom w BaraĹ&#x201E;cu, gm. Pyzdry, TANIO, 505-234909, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; DOM W MIĹ OSĹ AWIU, 295.000 zĹ&#x201A;, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Dom w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, atrakcyjna lokalizacja, nowa cena, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Dom w Pyzdrach na sprzedaĹź, DOBRA CENA, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; DOM W PYZDRACH!- STAN SUROWY - CEGĹ A, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam 532-549-762

Â&#x201E; Nekla do wynajÄ&#x2122;cia dĹ&#x201A;ugoterminowo w centrum na Rynku 200 mkw i 300 mkw na market lub innÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, alpi-plus 501-355-506 Â&#x201E; NOWE DOMY W ZABUDOWIE SZEREGOWEJ, 349.000 zĹ&#x201A;, www.niedzwiedzki.com, www. facebook.com/szeregowce, 669-111-071 Â&#x201E; Podstolice, dom 500 mkw, stan surowy zamkniÄ&#x2122;ty, dziaĹ&#x201A;ka 4790 mkw, 602-382-698 Â&#x201E; POKOJOWE 1, 2 i 3 DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA - NIEUMEBLOWANE!! www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; lokal handlowy do wynajÄ&#x2122;cia w przystÄ&#x2122;pnej cenie, we WrzeĹ&#x203A;ni, 694-190-158 Â&#x201E; Sprzedam 6 ha ziemi rolnej w CiÄ&#x2026;Ĺźeniu. tel. 785-420-503 Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjne dziaĹ&#x201A;ki na wsi, 604-671-060 Â&#x201E; Sprzedam dom letniskowy Wiekowo, Lipnica, Anastazewo,Wylatkowo, Locum 602-75-77-79 Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkiem gospodarczym na dziaĹ&#x201A;ce 38 arĂłw, KsawerĂłw 49, cena do uzgodnienia Â&#x201E; Sprzedam dom Ĺťydowo 122m2/1500 mkw, Pyzdry 170/1459mkw, Locum 608-608-314 Â&#x201E; Sprzedam domek letniskowy w SkorzÄ&#x2122;cinie 692-684-768 Â&#x201E; Sprzedam domek w SkorzÄ&#x2122;cinie 532-549-762 Â&#x201E; Sprzedam duĹźy dom 450 mkw (moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; prowadzenia dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ci, 507-084-745 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Nekli ul. Dworcowa, 692-251-446 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane uzbrojone, 61-4381-327 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 48,17 mkw + garaĹź + piwnica, Nekla, 784-581-452 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 54 mkw w ZieliĹ&#x201E;cu (koĹ&#x201A;o Kas-Boksu), 507-097-767 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w Borzykowie, 2 pokoje, kuchnia, skrytka, korytarz, garaĹź, 603-858-337 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni, 68,20 mkw, 512-170-612 Â&#x201E; Sprzedam nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; centrum Nekla dziaĹ&#x201A;ka 915 mkw, 781-547-693 Â&#x201E; Sprzedam pawilon handlowy, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, os. Ĺ okietka, 512-288-704 Â&#x201E; SZYBKO I SKUTECZNIE SPRZEDAMY TWOJÄ&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020;, www.niedzwiedzki.com 669-111-071

1,(58&+202°&,

61/ 436-63-41, 602-757-779

SEKWENCYJNY

   

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Psary Polskie, OstrĂłwek, 505-234-909, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; KamienicÄ&#x2122; 20-letniÄ&#x2026; w centrum WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam, 784-954-677 Â&#x201E; Kawalerka, wysoki parter, 36 mkw, 784-191-908 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt powyĹźej 1000 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maĹ&#x201A;e mieszkanie 2-pokojowe, 664-643-085 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; przy drodze gĹ&#x201A;Ăłwnej, 888-155-253 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźone mieszkanie, 506-225-177 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; 1- 2 ha lub maĹ&#x201A;e gospodarstwo rolne w okolicy WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; lub gospodarstwo, 880-383-997 Â&#x201E; LOKAL UĹťYTKOWY 75 mkw NA KALISKIEJ DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA, www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Lokal uĹźytkowy, wolnostojÄ&#x2026;cy w Orzechowie pilnie wynajmÄ&#x2122; BON MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; LOKALE UĹťYTKOWE NA LAZUROWEJ, 20 zĹ&#x201A;/ mkw, www.niedzwiedzki.com /pano/36/ 669-111-071 Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia, 606-551-125 Â&#x201E; Â&#x201E; MIESZKANIE M2, 40 mkw W CENTRUM, NA SPRZEDAĹť, 669-111-071, www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; MIESZKANIE NA SPRZEDAĹť 57,5 mkw 155.000 zĹ&#x201A;, www.niedz wiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Na sprzedaĹź domy jednorodzinne: 200/1250 mkw, dom do wykoĹ&#x201E;czenia 168/798 mkw, okolice WrzeĹ&#x203A;ni, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Na sprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ka pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026; przy trasie na PoznaĹ&#x201E;, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Na sprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ka rekreacyjna w Wylatkowie oraz OstrĂłwku, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909 Â&#x201E; Na sprzedaĹź mieszkanie dwupokojowe w Sokolnikach, DOBRA CENA, BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci, 505-234-909

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4

WTRYSK

Sa-453

wykwalifikowane

 

INSTALACJE

tel. 693 390 490

ZATRUDNI:

=äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z VNXS]äRPX Sa-398

!" !!#$

Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo 94 r., 695-556-304 Â&#x201E; Sprzedam ford puma 1999, 1,7, srebrny, 721-326-810 Â&#x201E; Sprzedam golf 4 cabrio klimatyzafcja, skĂłra 1,9 TDI 600-139-259 Â&#x201E; Sprzedam golf, 2002 rok, 1,9 TDI, 695-658-843 Â&#x201E; Sprzedam golf, 91 r., gaz, 661-263-852 Â&#x201E; Sprzedam matiz 2000 r., 602-735-979 po 15 Â&#x201E; Sprzedam motor jawa 85 rok, 600-562-704 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 1996, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 726-480-519 Â&#x201E; Sprzedam opel zafira DTI, 2000 rok, tel. 600-662-353 Â&#x201E; Sprzedam passat 1,6 + gaz 98 r. 605-128-462 Â&#x201E; Sprzedam passat 1,8, 98 r., srebrny, 785-960-412 Â&#x201E; Sprzedam passat B4 kombi, 95 r., 1,8 b-gaz, stan bdb, 691-751-801 po 15.00 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 205, rok 1997, gaz, 661-246-750 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 SW 2,0 HDI, 7-osobowy, 695-516-479 Â&#x201E; Sprzedam przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; 505-237-366 Â&#x201E; Sprzedam punto 2005, klimatyzacja, 696-960-420 Â&#x201E; Sprzedam punto 95, 3-drzwi, 502-223-716 Â&#x201E; Sprzedam quada 110, wsteczny, 580 zĹ&#x201A;, 509-113-360 Â&#x201E; Sprzedam renault 19, 1,9 diesel, 90 rok, hak, 784-183-346 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 1,4, 91 r., el. szyby, c. zamek, 950 zĹ&#x201A;, 603-036-876 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 96 r., 1,2 b. 785-322-790

Sa-287

 )    

*XWRZR0DäHXO3RZLG]NDWHO 

Â&#x201E; Sprzedam VW polo 96, 1,0 gaz, wspomaganie, 2 poduszki, szyberdach, centralny zamek w pilocie, cena 4500, 500-758-397 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,2, benzyna 2009 r., 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam VW polo 1,4, TDI 2007 r., 604-355-321 Â&#x201E; Tanio honda civic 1,4 96 r. 4 drzwi, 502-598-810 Tanio opony uĹźywane 600-139-259 Â&#x201E; Â&#x201E; VW passat kombi, 95 rok, 1,8 benzyna, cena do uzgodnienia, tel. 783-017-064 Â&#x201E; Sprzedam peugeot partner 2,0 HDI osobowy, 2004 r. zarejestrowany, 669-411-344 Â&#x201E; VW SHARAN 2002 ROK 1,9 TDI CZARNY MEď&#x161;ş TALIK SUPER WYPOSAĹťENIE SPROWADZOď&#x161;ş NY Z NIEMIEC 20.500 ZĹ AUDI A3 1998 ROK 1,9 TDI 3 DRZWI CZARNY SPROWADZONY Z NIEMIEC 9.900 ZĹ BMW 320 CI, COUPE 2000 ROK CZARNY SPROWADZONA Z NIEMIEC 19.900Z Ĺ WWW.AUTOď&#x161;şNEKLA.OTOMOTO. PL TEL. 500ď&#x161;ş614ď&#x161;ş490

5

AutozĹ&#x201A;omowanie

Na sprzedaĹź

609-181-833 693-836-683

Czeszewo, PiÄ&#x2122;czkowo, Orzechowo, Gozdowo

domy

www.locum-wojciechowska.pl

https://www.facebook.com/KropkaWydawnictwo

SPRZEDAĹť KUPNO WYNAJEM Zapraszamy do skĹ&#x201A;adania ofert sprzedaĹźy i wynajmu nieruchomoĹ&#x203A;ci.

Z NAMI SIÄ&#x2DC; UDA! WrzeĹ&#x203A;nia ul. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awska 2 (I piÄ&#x2122;tro) tel. 505-234-909 www.bartusnieruchomosci.pl

Roz-1067

Edu-463

NAUKA

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Astra 99, salon Polska, 4000, 604-329-945 Â&#x201E; CC 700 + gaz, 94, 2 komplety opon, gotowy do jazdy, 1200 zĹ&#x201A;, 609-508-090 Â&#x201E; Cinquecento, 96, 608-729-873 Â&#x201E; Citroen AX 1,0 gaz 95 r. tanio 692-330-528 Â&#x201E; Ford ďŹ esta 1,4 TDCI, 2004 r. 11.900, opĹ&#x201A;acony, 511-847-135 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; auto do 3.000 zĹ&#x201A;, 603-544-513 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; cinquecento 900 lub tico, 661-263-950 Â&#x201E; Mondeo ghia, 1,8 benzyna, 95, 2800, 604-893-660 Â&#x201E; Nissan primera benzyna + gaz 2001 r., 790-229-281 Â&#x201E; Opel corsa, 93 rok, zarejestrowany, 1.200 zĹ&#x201A;, 787-898-574 Â&#x201E; Palio weekend, gaz, 660-311-360 Â&#x201E; Peugeot 206, 1,4 HDI, 2002 r., 502-581-787 Â&#x201E; Peugeot kombi 406, 98 r., 665-091-158 Â&#x201E; Renault megane 1,5 DCI, 85KM, 130 tys. km, bogate wyposaĹźenie, 5 drzwi, X 2007 r., czarny, 15.000 zĹ&#x201A;, do opĹ&#x201A;at, gotowy do rejestracji, ksiÄ&#x2026;Ĺźka serwisowa, 61-436-19-16, 602-371-992 Rover 400, 2,0, TDI, 99 rok, 603-775-238 Â&#x201E; Scenic, 1,9 DCI, 2002 r., 660-783-144 Â&#x201E;

:\PLDQDRSRQ 6SU]HGDÄ&#x201D;XÄ&#x201D;\ZDQ\FKLQRZ\FK

www.wrzesnia.info.pl

Roz-1065g

Â&#x201E; Sprzedam boazeriÄ&#x2122; krĂłtkÄ&#x2026;, 505-237-366 Â&#x201E; WĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy, krzeseĹ&#x201A;ko, biurko, sofa, fotele, telewizor, 697-670-847

6D

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 3-funkcyjny Implast Bolder 3-kolorowy, gondola, spacerĂłwka oraz beĹźowo-brÄ&#x2026;zowy fotelik samochodowy z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; montaĹźu na stelaĹźu 723-287-333

Â&#x201E; Sprzedam citroen ax, 1998, instalacja gazowa, 61-4383-144 Â&#x201E; Sprzedam citroen C4, 1,6 diesel, grudzieĹ&#x201E; 2007 r. 668-351-379 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsara, 1,9, 2003 r., 798-401-518 Â&#x201E; Sprzedam corsa 96, 607-634-219 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto, 94 r., 5d, 501-557-681 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto, 95 r., 5d, 889-571-100 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at seicento, 99 rok, el. szyby, 1,1, stan bdb, 504-207-321 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ ata 125p, 87 rok, 798-512-662 Â&#x201E; Sprzedam ford escort kombi, 95 rok, benzynagaz, 695-532-107 Â&#x201E; Sprzedam ford focus Cmax, 1,6 TDI, 2005 rok, 607-770-715, 663-531-147

6D

Â&#x201E; LodĂłwka MIĹ&#x192;SK, meble kuchenne, aloesy lecznicze - doniczkowo, 662-657-540 Â&#x201E; Sprzedam biurko naroĹźnikowe, 502-543-541 Â&#x201E; Sprzedam fabrycznie nowy telefon SAMSUNG GT-S5610; 509-341-743 Â&#x201E; Sprzedam rower curtis, koĹ&#x201A;a 24â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 600-397-885 Â&#x201E; Sprzedam rower gĂłrski i mĹ&#x201A;odzieĹźowy, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam rowery 505-216-374 Â&#x201E; Sprzedam rusztowanie aluminiowe, 662-051-872 Â&#x201E; Sprzedam spacerĂłwkÄ&#x2122;, Ĺ&#x201A;óşeczko z materacem, poszewki i rÄ&#x2122;czniki, 515-480-204; 782-691-118 Â&#x201E; Sprzedam TV 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam ubranka dziewczÄ&#x2122;ce 1-3 lat; 661-363-318 Â&#x201E; Sprzedam uĹźywane Ĺ&#x201A;óşko do sypialni 160/200, 723-386-221

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; chÄ&#x2122;tnych do zbioru truskawek 601-791-459 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy na stragan handlowy (znicze, kwiaty) osobÄ&#x2122; pracujÄ&#x2026;ca w kwiaciarni, po 20.00, 512-329-454 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarza (moĹźe byÄ&#x2021; rencista), 785-982-497 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; rzeĹşnika, dobre wynagrodzenie, 61-4365-133 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie sprzedawca-magazynier, KoĹ&#x201A;aczkowo - WrzeĹ&#x203A;nia, 696-030-644 Â&#x201E; Restauracja zatrudni kelnerkÄ&#x2122;, 516-066-499 Szukam kierowcy z okolic MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia kat. CE, Â&#x201E; transport krajowy, 668-030-792 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem, 533-606-471 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do pracy z wĹ&#x201A;asnym samochodem w GÄ&#x2026;dkach. Wymagania: kurs na wĂłzki widĹ&#x201A;owe, dyspozycyjnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;. Nekla i okolice, 721-273-240 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; elektrykĂłw, 601-479-656, bis. energetyk@wp.pl Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. CE, kraj, 783-987-350 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierownika (menagera) obiektu sportowo-rekreacyjnego w Czeszewie 508-165-182

WIOSENNE PORZÄ&#x201E;DKI

7$1,(

25 maja 2012


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

odbiĂłr z gospodarstwa pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; lub szybki przelew

tel. 783-017-270

PODARUJÄ&#x2DC;

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; drewno do przetarcia, 604-452-249 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kolumny tonsilowskie i sprzÄ&#x2122;t Unitra 663-365-391 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; krajzegÄ&#x2122; z silnikiem 5 kW, 693-755-496 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maszyny stolarskie, 604-452-249 Â&#x201E; Meble stylowe, livetime.pl Â&#x201E; Odsprzedam termin na wesele w restauracji Kosmowski 22.09.2012 r. 609-159-231

Rol-192

    !  """ Kontakt 603-742-419 oraz 609-448-718

$"%

Â&#x201E; Odsprzedam wĂłdkÄ&#x2122; 120 szt. (0,5l); soki 30 szt. (2l); coca cola 36 szt. (1,75l), posiadam FV zakupu, 726-117-877

A GA

&!

Usl-271

pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, pĹ&#x201A;ytki, malowanie szpachlowanie, tapetowanie, sufity podwieszane, adaptacja poddaszy, 507-530-846 Â&#x201E; Piaskowanie (granit, szkĹ&#x201A;o, metal), 697-018-518

Â&#x201E; Profesjonalne ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, schody, tarasy 723-201-357 Â&#x201E; Przegrywanie kaset VHS na pĹ&#x201A;yty DVD, 61-640-24-24 Â&#x201E; ROZBIĂ&#x201C;RKI, WYWĂ&#x201C;Z GRUZU, 662-600-089 Â&#x201E; Schody z drewna, 785-120-222 Â&#x201E; Spawanie bram, pĹ&#x201A;otĂłw, 783-937-874

BIURO RACHUNKOWE Certyfikat MF 42033/10

 A Z       !" #$ %&  '% '%& % $()$* (+* %"

Usl-403d

Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, panele, malowanie, szpachlowanie, regipsy, 510-073-384 Â&#x201E; PomogÄ&#x2122; w zakĹ&#x201A;adaniu i pielÄ&#x2122;gnowaniu ogrodĂłw, 728-250-106 Â&#x201E; POSADZKI maszynowo; zacierane mechanicznie, www.mixo.net.pl, 605-408-725 Â&#x201E; PoĹźyczki gotĂłwkowe, Gros KapitaĹ&#x201A;, 515-278-308

!%" ,-./,.0/120

"#$ /3' "4

Usl-198

SERWIS RTV A. Kubiak t

&45,6,*0

 722 874&9:99;

$ !"#$ #+E

)*

 +.;;; < * = >    ?* = > ? '@ABACA<DCEFG@CAEH@IDJDI K+ *  **   L *M J 

 = ?  EOP

 %

&

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO tel. 783 015 995

 +/=CA@C. C7D>E:=.7/ FG RIHUXMHtEXGRZDGRPĂ&#x2018;ZVWDQVXURZ\LSRGNOXF] tLQVWDODFMHZRGNDQFRJD] tLQVWDODFMDHOHNWU\F]QD tGHNDUVWZR tSURMHNW\LUHDOL]DFMDRJURGX

6]\ENLHWHUPLQ\NRQNXUHQF\MQHFHQ\

ĹťWIR

B))(B

PIASEK

Roz-859

   

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

Usl-369a

 1  

23

- osiany (pĹ&#x201A;ukany - sortowany), - ostry - na betony, - podsypka, - kamyszek (róşnej granulacji), - czarna ziemia.

  

 

   

    

   

WEXEL tel. 61-4388-829 509-365-337

tel. 662-600-089

ATIZ

 A SRÂ&#x203A;\F]NL H ",)

I - +)JK

NAPRAWA AGD

)*+,-./0+,0

BE ORIGINAL

#- /52/10255255

RĂ&#x201C;ĹťNE

      

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek widĹ&#x201A;owy uĹźywany STILL R70-16 gazowy. Rocznik 2007, udĹşwig 1600 kg. Bardzo maĹ&#x201A;y przebieg. Stan bardzo dobry kontakt: 662-168-083, 4367-330

!* L )M" * Â&#x201E; Oddam eternit, 669-542-013 Â&#x201E; Oddam maĹ&#x201A;e kotki w dobre rÄ&#x2122;ce (rude), 667-945-579 Â&#x201E; Oddam maĹ&#x201A;e kotki w dobre rÄ&#x2122;ce, 697-998-754 Â&#x201E; Oddam suczkÄ&#x2122; rasy bokser, 697-499-287

  ,

Â&#x201E; SprzedaĹź uĹźywanego sprzÄ&#x2122;tu z Holandii: ROWERY renomowanych ďŹ rm damskie, mÄ&#x2122;skie, mĹ&#x201A;odzieĹźowe i dzieciÄ&#x2122;ce; meble, zegary, rowery, silniki do Ĺ&#x201A;odzi, WYPRZEDAĹť KRZESEĹ , Dondajewskiego 10, 662-163-624 Â&#x201E; Stemple budowlane drewniane sprzedam, 693-390-439 Â&#x201E; Szukam koleĹźanki do wspĂłĹ&#x201A;pracy na prywatnym mieszkaniu w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, wysokie zarobki, zakwaterowanie, 667-413-310

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, nida, ukĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, 785-991-272

JRWĂ?ZNRZH ! " #

 $ %&'(

-2#-

51-00240-00

   !""#$$"%#$$

&"%- -

54-00245-00

 

 

Pogotowie Kanalizacyjne Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

WUKO i spirale elektro-mechaniczne Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm

tel. 602-227-666/24 godz. www.firma-chochlik.pl

*OOB

tucznikĂłw

Rol-208

macior 3,80 zĹ&#x201A; + VAT knurĂłw 3,00 zĹ&#x201A; + VAT

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 3-funkcyjny Implast Bolder 3-kolorowy, gondola, spacerĂłwka oraz fotelik samochodowy z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; montaĹźu na stelaĹźu beĹźowo-brÄ&#x2026;zowy 723-287-333

Â&#x201E; Koszenie traw y kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026; 723-201-357

8VO

SKUP

Â&#x201E; Siatka ogrodzeniowa aluminiowa 10m, wys. 1m, 889-842-586 Â&#x201E; Sprzedam bramÄ&#x2122; suwanÄ&#x2026; + furtka, 61-4386-265 Â&#x201E; Sprzedam kemping, 502-291-303 Sprzedam rower wodny 696-494-050 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam rowerek dzieciÄ&#x2122;cy, 606-991-372 Â&#x201E; Sprzedam rowery tanio 601-896-578 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, kosiarkÄ&#x2122; spalinowÄ&#x2026; i elektrycznÄ&#x2026;, rowery, silnik 7.5 KM, 501-774-782 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, 607-770-715 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, 788-351-325 Â&#x201E; Sprzedam tanio cement i kleje do ocieplenia 788-480-364 Â&#x201E; Sprzedam tanio nowÄ&#x2026; kanapÄ&#x2122;, 725-849-155 Â&#x201E; Sprzedam tanio nowy tapczan 1-osobowy, 725-849-155 Â&#x201E; Sprzedam traktorek do trway, kosiarkÄ&#x2122;, glebogryzarkÄ&#x2122;, piĹ&#x201A;y do drewna, agregat prÄ&#x2026;dotwĂłrczy 1 kW; skutery, rowery, 667-500-621 Â&#x201E; Sprzedam wersalkÄ&#x2122;, nowa, 400 zĹ&#x201A;, 500-817-596 Â&#x201E; Sprzedam wiatrak odstraszacz ptakĂłw, szpakĂłw, 508-771-622

USĹ UGI Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo papy termozgrzewalne, wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, gipsowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, pĹ&#x201A;yty regipsowe itp., 605-663-440, 600-834-681 GEODETA, 609-344-691 Â&#x201E;

Usl-485

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; rurki w ocynku, 727-677-852 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; 1- 2 ha lub maĹ&#x201A;e gospodarstwo rolne w okolicy WrzeĹ&#x203A;ni 692-937-288 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy i siana, zbiĂłr rĂłwnieĹź prosto z pokosĂłw, 692-483-928 Â&#x201E; Sprzedam 2 tony jÄ&#x2122;czmienia i prasÄ&#x2122; kostkÄ&#x2122; Z-224, 603-310-948 Â&#x201E; Sprzedam bryczkÄ&#x2122; konnÄ&#x2026; oraz byczki 200 kg, 518-248-787 Â&#x201E; Sprzedam byczki od 100-250 kg, 699-040-103 Â&#x201E; Sprzedam C-355, tel. 667-954-734 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik zetor 5340 z napÄ&#x2122;dem, 70 km, rok 1996 oraz pĹ&#x201A;ug 3 skibowy, obrotowy, 784-234-001 Â&#x201E; Sprzedam cielaki jaĹ&#x201A;Ăłweczki 2 tygodniowe, 789-450-057 Â&#x201E; Sprzedam cielaki jaĹ&#x201A;Ăłwki, 61-4385-585 Sprzedam cielaki, 698-962-550 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta miÄ&#x2122;sne czarno-biaĹ&#x201A;e, 662-269-366 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta miÄ&#x2122;sne, 661-955-251 Â&#x201E; Sprzedam dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa produkcji niemieckiej, prasÄ&#x2122; kostkujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; john deere 336, tel. 888-501-747 Â&#x201E; Sprzedam dwukoĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; do ciÄ&#x2026;gnika, nierejestrowanÄ&#x2026;, przyczepkÄ&#x2122; do samochodu nierejestrowanÄ&#x2026; i kultywator z bronami, 667-948-407 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026;, 605-235-941 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, 723-356-103 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, siĹ&#x201A;ownik do przyczepy D 50, 664-652-317 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, 6 miesiÄ&#x2122;cy, cielna HO, 61-4378-257 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwki hodowlane wysokocielne 3szt. 609-389-471 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; 660-099-572 Sprzedam kombajn do burakĂłw posejdon z Â&#x201E; powiÄ&#x2122;kszonym koszem - garaĹźowany, opryskiwacz RAU-POL, 12m, 695-877-591

Â&#x201E; Przesiewana czarna ziemia, Ĺźwir, podsypka, maĹ&#x201A;e iloĹ&#x203A;ci od 3 ton, 693-717-889

www.wrzesnia.info.pl

Usl-401

ROLNICZE

Â&#x201E; Optima- poĹźyczki bez BIK, 513-091-886 Â&#x201E; Poszukuje lokalu na komuniÄ&#x2122; 19.05.2013, 606-991-372

$Q

Â&#x201E; Www.facebook.com/szeregowce Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; lub sprzedam mieszkanie 46,6 mkw, 691-655-564 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; sklep z zapleczem o powierzchni 80 mkw w centrum miasta, dogodny dojazd, parking. 509-302-821 Nowe wykoĹ&#x201E;czone 2 pokojowe 45 mkw WrzeÂ&#x201E; Ĺ&#x203A;nia, 661-934-671

Â&#x201E; Sprzedam kuca szetlandzkiego, kary, paszport, chip, 509-045-123 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz UNHZ 500 w bardzo dobrym stanie, 609-448-702 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz UNHZ 500, 507-731-466 Sprzedam marchew odpadowÄ&#x2026;, 886-348-949 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam mieszankÄ&#x2122; zboĹźowÄ&#x2026; 61/438-12-88 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;ode baĹźanty i jajka, 669-542-013 Â&#x201E; Sprzedam neptun 1989, mieszalnik 1 T, opryskiwacz zawieszany 400 l, pompÄ&#x2122; do opryskiwacza, 664-765-832 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 12 m, 604-671-060 Â&#x201E; Sprzedam orkan, cyklop, lewator do sĹ&#x201A;omy, sianokiszonkÄ&#x2122; i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, tel. 609-073-465 Â&#x201E; Sprzedam orkana do zielonek, 792-862-201 Â&#x201E; Sprzedam orkana, rozrzutnik obornika 4 tony, 600-035-721 Â&#x201E; Sprzedam owies i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 509-600-796 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 3-skibowy, 512-579-417 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z-224, 97 rok, tel. 604-264-030 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z230, 781-345-651 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 35 szt. 697-302-877 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 609-749-112 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 8 sztuk, 668-095-486 po godz. 10 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 11 szt., miÄ&#x2122;sne, 724-485-329 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 607-622-116 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 61-4351-025 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 661-722-104 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 665-811-504 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 693-676-841 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 721-552-569 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 782-431-338 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, prasÄ&#x2122; CARRARO, 120x120, Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuchowa, 788-351-325 Â&#x201E; Sprzedam przetrzÄ&#x2026;saczo-zgrabiarkÄ&#x2122;, 511-542-620 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; 1-osiowÄ&#x2026;, wywrotkÄ&#x2122;, dmuchawÄ&#x2122; do zboĹźa, 601-513-382 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122; ozimÄ&#x2026;, 608-248-273 Sprzedam pszenĹźyto, 607-459-445 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam pustaki ĹźuĹźlowe, 723-409-877 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz AMAZONE 500 kg, 606-850-322 Â&#x201E; Sprzedam siano w balotach, 661-389-024 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122; w balotach, 604-879-835 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; - maĹ&#x201A;a kostka, 501-640-898 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; 607-830-235 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; i sianokiszonkÄ&#x2122; 600-700-588 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 886-342-203 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, maĹ&#x201A;a kostka, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, waĹ&#x201A;ki 120/120, 667-932-802 Â&#x201E; Sprzedam tonÄ&#x2122; pszenĹźyta - workowane, 721-850-742 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe, 517-433-160 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne i paszowe, 607-666-809 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw brojlerĂłw 504 935 413 Â&#x201E; Sprzedam zgrabiarkÄ&#x2122; 7 gwiazdowÄ&#x2026; 696-981-224

Roz-570

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

&%"%

25 maja 2012

Kre-129a

6


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane, solidnie i fachowo, 606-991-372 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi malarskie, 691-749-826 Â&#x201E; WAKACJE W BUĹ GARII HOTEL*** 100 M OD MORZA, CZERWIEC I WRZESIEĹ&#x192;, CENA ZA POKĂ&#x201C;J 4ď&#x161;şOSOBOWY 30 EUR / DOBÄ&#x2DC; 506ď&#x161;ş566ď&#x161;ş641 Â&#x201E; Wykonuje schody drewniane - podbitki na dachach - altany ogrodowe - balustrady na balkonach i tarasach, 603-775-238 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, piasek, Ĺźwir przesiewany, usĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, 504-051-696 Â&#x201E; Ocieplenia budynkĂłw szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;yta GK, 788-038-579

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

Bi

ur

o

og

Ĺ&#x201A;o

e rz

Ĺ&#x203A;n

, ia

ul

a .J

na

Pa

w

Ĺ&#x201A;a

II

www.wrzesnia.info.pl

14

FRYZJER FRY

DAMSKO - MÄ&#x2DC;SKI DAM

Klient ma Ĺ&#x203A;rubÄ&#x2122;

s

Ĺ&#x201E; ze

-W

r ryt rytuaĹ&#x201A;y pielÄ&#x2122;gnacyjne dl dla wĹ&#x201A;osĂłw sauna do regeneracji wĹ&#x201A;osĂłw r sa nowoczesne strzyĹźenia r no iu uczesania

KOSMETYKA KO

Pomóş mu jÄ&#x2026; wkrÄ&#x2122;ciÄ&#x2021;

rp rpedicure medyczny rm rmakijaĹź permanentny rrpielÄ&#x2122;gnacja p twarzy i ciaĹ&#x201A;a rzabiegi upiÄ&#x2122;kszajÄ&#x2026;ce rz re rendemologia r ffale radiowe

MEDYCYNA ESTETYCZNA

ul. Fabryczna 39/4

rbotox r kwas hialuronowy r mezoterapia igĹ&#x201A;owa rporady dermatologiczne r kuracje kwasami rkuracje przeciw przebarwieniom r laseroterapia

QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89 Usl-172

PERFUMERIA

693-119-600

Roz-1166

KAMIENIARSTWO Z[

7

Kos-072

25 maja 2012

rkosmetyki pielÄ&#x2122;gnacyjne r upiÄ&#x2122;kszajÄ&#x2026;ce r perfumy rĹ&#x203A;rodki do farbowania i stylizacji

kolejna edycja dodatku tematycznego

F%+,Q ! =<\]+,%*!)

â&#x20AC;&#x17E;Twoje cztery kÄ&#x2026;tyâ&#x20AC;?.

,12>[0B

Tylko raz w roku - peĹ&#x201A;ne zestawienie niezwykle silnej w naszym powiecie branĹźy budowlanej.

>0[-=//<

Podaruj MAMIE piÄ&#x2122;kno WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Rynek 22, tel. 61 436-06-87, 505-82-44-92

www.salonelegancja.pl

Zapraszamy do wykupowania powierzchni reklamowej przez hurtownie materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych, deweloperĂłw, banki, ubezpieczalnie, zakĹ&#x201A;ady usĹ&#x201A;ugowe, sklepy itp.

Q2/ - ^_ _

V PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

oferta dla handlowcĂłw i wykonawcĂłw 

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

Maria KosiĹ&#x201E;ska tel. 501-677-718 m.kosinska@wrzesnia.info.pl Artur Mokracki tel. 501-677-818 a.mokracki@wrzesnia.info.pl Pra-1639

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Sprzedam komputer, 787-699-438

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Dyskretna brunetka zaprasza PanĂłw od 9.00 do 13.00, proszÄ&#x2122; dzwoniÄ&#x2021; caĹ&#x201A;y dzieĹ&#x201E;, 790-513-052

D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

ww-204

KSERO LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. (61) 640-01-01

MPT PIK  #      

      

$%&'()*+ * - .)    /0%$1223144 (   . ! "# $%  

 !  &

 '    

 %( ) %(   " $   / .   * +!,.  

 / / %  /" 5 *: ,;       /(  <  $/  = 

  5

) 9%$%9; ;

.< =<0 >./? @/B     

D.1=?B ! "" #        $

$(% F%N%*,% 'F&,%Q%* *,%F),*F%*&,&F!&,&SF!+,%*!)

 

0RĹŽOLZRĹ&#x2019;Ă˝]DNXSyZSU]H]WHOHIRQ

-060%$  )  73839:22) 

-./ /1 -

U3 V

Skl-709

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam szczeniaki amstaďŹ&#x20AC;y 513-218-400 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;winki wietnamskie 606-850-322 Â&#x201E; Szukam domu dla malutkiego kotka i jego mamy, kotek urodziĹ&#x201A; siÄ&#x2122; 7.05.2012 r., jest przeĹ&#x203A;liczny, srebrny, prÄ&#x2122;gowany, jak kotek z reklamy whiskas. mama kociaka jest mĹ&#x201A;oda, bardzo przyjazna i ufna, nie opuszcza malucha i bardzo dba o niego. Kotki sÄ&#x2026; nierozĹ&#x201A;Ä&#x2026;czne, 600-116-007; 698-79-26-43 (zainteresowanym mogÄ&#x2122; przesĹ&#x201A;aÄ&#x2021; zdjÄ&#x2122;cia sms-em)


8

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

SPĹ YWY

Ă&#x201E;,FKRĂźSXVWHQDV]HVHUFDWRQDG]LHLLVNUDWNZL ÄŞHVSRWNDP\VLÄ&#x160;]QyZUD]HP]DQLH]OLF]RQÄ&#x2026;OLF]EÄ&#x160;GQL´

KAJAKOWE tel. 793 023 455

Wszystkim, ktĂłrzy byli z nami w najtrudniejszych chwilach   

Roz-1237

Start: CiÄ&#x2026;ĹźeĹ&#x201E; Meta: Nowa WieĹ&#x203A; PodgĂłrna

ks. proboszczowi Kazimierzowi Kuczmie, ks. kanonikowi   !    " # $%&'&  $  ( ) &* #  # +-&/-&0/+0&  $ $   * 

POĹťYCZKI CHWILĂ&#x201C;WKI

> Niebankowe > Bez BIK-u >   >     >    u 532-545-835  

Kre-268www.daiglob-finance.pl

Ĺ&#x203A;p. Romana Zalasa

(   * 1

</=>?)0=-@5= ; ?   & 4 8F7 & 7 ;47G&7 & % P; *P(: 7& Q V8 **X)Z22Q[ZQ '& *+/ ! : /  ;/ : ;& * ;<  ! ;#!*< */* *  * = ;<  >/ ?< ! < /+ @BC <F : :HIJJJLM$L$%< P#""#$$%#/#+ @BHQJLR"L$""C <F : :?< +< P$#$M#$""# < @ ! !  !  @B  ! !  &   < &  ! :BB S*<B ;<B# S*<< @ ! BU VS*< S@ :@ &  S*< & !:B : #*X! :M%R"/ + S*<$YP$/ VS*< ;< &  S*< & !:B : + *X! :YR[/# ' @ / ! @! ;*& S& X <!B! ! @ ;<  ;< # ': <<L *+/ <;B + *! < : \ &! /# ]  < *S:   \ !*!* ! + : ^ & ! B

< B;B# _< < =S!+<S  SL# < X *+/ < S<  * *! < " "[[%#;<  *+/ / '##$"$#H"$ #MR" / / # ;  Q:; % ;  G;8Z( H <!  !#P*!#"!"$*! < ""/ $$#< !* <! = *@*;#'##$""#H"%%#"$R& < !* Q`]# 1 & \; 77 Q:; % ;&F G;8( < */ /X @ q @B  ! <* F : ; ?< + < v *=@< &/?< + */ P$[MY"$$$PP$$ $"$"$$"M$"P$<< 22 5 ]   & 7 &    8   ^ > -& - &G& G& 22 22 &   & /G&>7

-& 8 0 

 * /*< @* ! ;*: !  < */  {/ : ? ! ; :U V<<*@ ! < */ V<<*!X / ^ <*=S\ + VS  &*S\  <B < @ & q;< B  <! q !* & <  : !* B< ; &*S  <  < *< @ &  V !* & @ / !# ! S B*< @ ! ;*S &*S @ / #F @X  S B *< @  ! ;* S  &*S *:B @ / ! =@/ @X #? @ / !/ ; \/ / :! < : ! * # _ !B < <*:B* ! ! ;*!/X !B /X  q/ : X"| @ : B;& /< @ + < B! @!+# < */   @  / * &*S <@ * ! ;* : < = : X <*@ /P< << <@ &*S /  ! ;*# < */ @   S != ;  ! ; &  !  ! S # } *+/  B; !  ! ;* <& ;  @  = : X P< < /! / /  */ ! & :!= ;! / ! *! & := : B;*"< <!;  ! ;*# ? ! ;/X Sq<@ : < X +<=;< !#PY*!# *!  < "  "[[% # ;<  *+/ / '##$"$#H"$#MR" / / # v& X \/ : /X * q C \  _; :  {/* & / <*F : ;?< +=: "R! &#MP%MYPPP #""R# v*/ !?< {!\!*X

_;@ <! ! ! ! :U +!!ULL#<#&LS L%R ! ; #+!/&

www.wrzesnia.info.pl

.^_.),X?, ;4&]&7 7  &   P & 77&&7X & ; & 2ZQ9 ]&& ;  F&

 H <!  !# "% ! "$ *!  < % /  $$P # & * ~ ;< * ! / '#~ # H Y$ #%"%= :/ / /  !#P[ B* !#R *!#~ P*! < P~ <  $$Y~#*<! *

\/ : ~ < * : ; + *< & @ ! + <  ~ +<< @ <  '# # $$Y "[[ # "%  /#  *+ @ C < F : :>/ H & QJJJL%L$""< [ $""#  < / /;4&]& 4 F  GG&]& 7]7 7   &  P &  7 7&&7 X & ;  & 2ZQ9:  ] && ;   F&

 ~< +& 22 &2 22 < S <* F ! >/ H & *&#' "$MPP$H & ~;< +*< #? </ ! /: !*& */ : ;: !  ! =< S*</ B: < < B# '*: *S&  <:!/ : & */ : ; B / <S<  ~ < * 2 22   < S <*F ! >/ H & *&#' "$MPP$H & ~;<#"#$$# ;< !#~"Y*!#~"*! & * ;< * ! / * ; < : !* & * / : ; /X  q X< ! ! *: *! &  / :! # ; /;BSq  ~\/  / :*! <!@* /B <= /* : & ! : S    ! +S  /< /!=// ~*!  < "Y $$"#<  & ! /< /

/   &*S : < ! ; : : < *  *+/ != :* ; <! < <* F ! >/ H & *&#' "$MPP$H & / &U & ;/ & # * ~  & / ! / < < $R#$%#$"#_; /~@ /< ! * ;S< v*/ !F ! >/ H & # v*/ !F ! >/ H &

.^_.),X?, ;4&]&7 7  &   P & 77&&7)  & ; & 2Z:23Z ]&& ;  F&H <!  !# "% ! "$ *!  < % /  $$P # & * ~ ;< * ! /'#~#HY$ #%"%= :/ / /  !#P[ B* !# R*!#~ P*! < P~ <  $$Y~#*<! * \/ : ~ < * : ; + *< & @  !  + <   ~ + << @  < '##$$Y "[[#"% /# *+ @ C <F : :>/ H & QJJLP"L$""< R/ : $""#  < / /;4&]& 4 F   G G&] & 7] 7 7  &  P & 77&&7) & ;  & 2Z: 23Z:  ] && ;   F&

 ~ < + &  22  & 2 22   < S <* F !  >/  H & *&# ' "$ MPP$ H & ~ ;< + *< # ? </ ! / : !* & * / : ; : !  ! = < S*< / B: < < B# '*: *S&  <:!/ : & */ : ; B / <S<  ~ < * 2 22   < S <*F ! >/ H & *&#' "$MPP$H & ~;<#"#$$# ;< !#~"Y*!#~"*! & * ;< * ! / * ; < : !* & * / : ; /X  q X< ! ! *: *! &  / :! # ; /;BSq ~\/  / :*! <!@* /B <= /* : & ! : S    ! + S  / < / !=/ / ~*! < "Y $$"#<  & ! / < / /   &*S : < ! ; : :

 < *  *+/ != : * ; <! < <*F ! >/ H & *&#' "$MPP$ H & / &U & ;/ & # *~  & /! / << $R#$%#$"#_; /~@ /< ! * ;S< v*/ !F ! >/ H & # v*/ !F ! >/ H & #


25 maja 2012

Akcja edukacyjna Narodowego Banku Polskiego

www.wrzesnia.info.pl

9


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 61 43-65-497; 510-272-212

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8

 %

Bd-164f

Roz-707C

@-

8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

Bd-308

Paczkowo *&#& ""

! &#L\ Â&#x20AC;M"Y"R%P[[ /#M$$"%Y%$[ #+* & !#&

rokna r drzwi rrolety etty rparapety r moskitiery r bramy garaĹźowe

 Q`] .04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

HYDRAULIK Wrzenia ul. Przemysowa 1 tel./fax (61)4364846 Sklep Instalacyjny

Technika grzewcza i sanitarna Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda koty olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, pytowe, azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wkady kominowe ze stali szlachetnej ST W kanalizacja sanitarna NA O armatura wodocigowa YK ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne

Bd-313

BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 604-417-553 tim11@poczta.onet.pl

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (61) 435-08-21 malgorzataborowczak@wp.pl

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

Oferujemy korzystne warunki wspĂłpracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

r0,/" r%3;8* r30-&5: r#3".:

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

atrakcyjne ceny krĂłtkie terminy

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Bd-297

Nasza oferta:


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

NOWE KOLEKCJE

25 maja 2012

SALON MODY :U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

11

ELKA

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DÍVWZR NLONDW\VLÆF\DUW\NXÏZ]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\QDND›G•RND]MÆ sNODV\F]Q•RG]LH›ZLHU]FKQL• sNRV]XOH sGDPVN•RG]LH›ZL]\WRZ• sREXZLH

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:¯/&=$1.$s.$6725 +$11$s9,729(5*(/,6s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD Skl-701

www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl Skl-716

12

Hurt-Detal Zabawek Gutowo Wielkie 26a =>"??=@>"?? A"??=@B"??

Filly  A

Promocja z okazji Dnia Dziecka!!!!

49,4?

zapraszamy na zakupy  #$%  &&&

ZZestaw t do piasku

6,47

 ' (()*+,+/01*20345

Hulajnoga Spiderman

9,?? ??F.H. WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 11, tel./fax 61 436 20 90

OSK Andrzej GoliwÄ&#x2026;s

NAUKA JAZDY kat. A i B RATY szkolenia uzupeĹ&#x201A;niajÄ&#x2026;ce Edu-234

tel. 604-918-912

DG-OKNA

8S[FÇ´OJB VM(FO4JLPSTLJFHPtUFMtXXXEJHPLOBQM PCPLTDISPOJTLBEMBQTĂ&#x2DC;X UFSFO16,

  

  !"

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 436 02 80

RYNNY

tUXPS[ZXPOBKOPXT[FKHFOFSBDKJ3"6'*130ÂĽoXÂ&#x2019;Ă&#x2DC;LOBT[LMBOFTQSBXE[POF XUFDIOPMPHJJMPUOJD[FKPSB['PSNVMF CF[X[NPDOJFÇŠTUBMPXZDI

tOBKXZČ&#x2C6;T[BLMBTBFGFLUZXOPÇ´DJDJFQMOFK tPLOBEMBEPNĂ&#x2DC;XFOFSHPPT[D[Ç&#x2014;EOZDI

Polecamy rĂłwnieĹź: tPLOBJES[XJBMVNJOJPXF 10/;*0 )&30"-

t1$7 3&)"6 %&$&6/*/$,

tPHSPEZ[JNPXF tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXF tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF BMVNJOJPXF [Â&#x2019;N2OFUUP

ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00

t1$7t0$:/, t$:/,5:5"/

GiÄ&#x2122;cie blach na wymiar Bd-280b

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F

Bd-346

Geneo to przeĹ&#x201A;omowe rozwiÄ&#x2026;zanie w dziedzinie techniki okiennej

Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-43-86-130, 697-660-094

  

INWESTUJÄ&#x201E;C W GENEO JUĹť DZIĹ&#x161; SPEĹ NIASZ NORMY PRZYSZĹ OĹ&#x161;CI!

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kolejowa 9 tel./fax 61 437-96-04, tel. kom. 537-008-568 08-568 heban.sj@vp.pl pon.-pt. 8.00-17.00, sob. 9.00-13.00

OFERUJEMY TANI MONTAĹť DRZWI, OKIEN, PANELI

DokonujÄ&#x2026;c zakupu z usĹ&#x201A;ugÄ&#x2026; montaĹźu kaĹźdy klient pĹ&#x201A;aci 8% VAT zamiast 23% * * dotyczy usĹ&#x201A;ug wykonywanych w budownictwie mieszkaniowym

Zapraszamy zacja wizuali ek Ĺ&#x201A;azien TIS GR A Skl-661

Bd-360a

W naszym sklepie moĹźna zakupiÄ&#x2021; wszystkie materiaĹ&#x201A;y niezbÄ&#x2122;dne do remontu lub wykoĹ&#x201E;czenia Twojego domu/mieszkania Oferujemy bardzo duĹźy wybĂłr towarĂłw znanych polskich producentĂłw.

Bd-342

Bd-357

Bd-349a


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

Oto najlepszy sklep jest na Ĺ&#x203A;wiecie Kupuj u siebie: w Twoim Markecie!

5

99

Papier Velvet 1 opak.

Tylko w ten we25255-e-2266.k.0055.e.22001n122d!

16

13

9

99

Kawa Jacobs Kronung 250g

99

Trufla Vobro 1kg

*

2

99

9

99*

KarkĂłwka z/k 1kg

PPiwo iw Fortuna 0,5l iw

13

99

0

99

KieĹ&#x201A;basa Kibica 1kg

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16

Makaron domowy jajeczny 200g

Usl-479

Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 8 - 18 Zapraszamy

NAUKA JAZDY kat. A, A1, B

Edu-333

Skl-711

OĹ&#x203A;rodek Szkolenia KierowcĂłw

DOJAZD PO KURSANTA tel. 601-85-98-98

MARKIZY 6*78+09,+/:0*,/+ ROLETKI 6;28<,=+6;28<,=+>242?7+ *78+09*,9@4C3+6@74C303+*9 *+>8+C478+6 BRAMY 62<07@209C2

=1@=1`2/

+ B 

 44 ) 

V_- <a

www.persjana.com.pl

tel. 669 261 609

1@3/24)UV?,3+8/32 Ă&#x2026;6DPRSRPRF&KĂŁRSVNDÂľ

`2/ @/QQ,& bQ?<= <c@3<?d 'f[2

</

U3 V3 "#$%&'()#*()+,

Oferta handlowa waĹźna 25-31.05.2012 lub do wyczerpania zapasĂłw. Oferta dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni

STAJNIA â&#x20AC;&#x17E;GRONĂ&#x201C;WKAâ&#x20AC;? Barczyzna 6a, k/Nekli

tQFOTKPOBUEMBLPOJ tXZKB[EZXUFSFO tOBVLBKB[EZLPOOFK tPQSPXBE[BOJFOBLVDZLBDI

Bardzo atrakcyjne ceny:

/03:;;(<#*=>? @%?B%D;

Roz-1243

9 .  5    5  

00,5 ,,55 llitra itra piwa piwa zawiera 25 gramĂłw czystego alkoholu etylowego. SSprzedaĹź alkoholu osobom do lat 18 jest przestÄ&#x2122;pstwem

tKB[EBLPOOB[Â&#x2019;I tOBVLBKB[EZ MPOË&#x192;B [Â&#x2019;I

Wszystkie zajÄ&#x2122;cia pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

tel. 697-628-120 twww.gronowka.pl


14

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

Kredyty hipoteczne i gotĂłwkowe

Mamy oferty 26 bankĂłw!

Usl-308

tel. 502 354 254 kontakt@moneyplus.pl www.moneyplus.pl

SIECI KOMPUTEROWE

Kre-299

Doradzimy i pomoĹźemy uzyskaÄ&#x2021; kredyt!

ZadzwoĹ&#x201E;!

Biuro Podróşy i UbezpieczeĹ&#x201E;

GROMADA WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Opieszyn 8 (obok Biedronki) tel. (61) 436-16-42, kom. 609-896-349

WEEKENDY 2012 WYJAZDY Z WRZEĹ&#x161;NI

SUPER CENA!!! NIECHORZE 08-10.06.2012 198 zĹ&#x201A; ZNIĹťKI DLA DZIECI Ustka 02-06.07.2012 475 zĹ&#x201A; Szczecin t MiÄ&#x2122;dzyzdroje 19-22.07.2012 521 zĹ&#x201A; Niechorze 11-15.08.2012 498 zĹ&#x201A; 16-19.08.2012 425 zĹ&#x201A; ,SBLĂ&#x2DC;Xt;BLPQBOFt1JFOJOZ 23-26.08.2012 470 zĹ&#x201A;

www.stal-pol.pl

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5 t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

WYCIECZKI I WCZASY ZAGRANICZNE 5VSDKB (SFDKB &HJQU Tunezja i inne

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

RABATY i PROMOCJE t#*-&5:"650,"308& t#*-&5:-05/*$;& t6#&;1*&$;&/*"10%3ÂťÇ&#x2C6;: EURO 26

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 61

640-18-83

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

g2[.< gQ=?[.< gQ/.d<?d0>/[ g(=@? g([[[d<.[1d</ g&/=<?d[` </[2`<

    G#B?)+(P*Q& G$>"$%<*$'(#* G)%+B%#?#$%$(%

1LHF]HNDMGâXŎHM ]DPyZZ\PDU]RQ\SURGXNW XSURGXFHQWD

[= _ 33V >.hd</=< [/@/ [/d< [/@/

Bd-378

F[/-./$ U </

U3 3Roz-1229

UBEZPIECZENIA: SAMOCHODU, DOMU MIESZKANIA, FIRMY

Roz-937

ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 56, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 61 / 437 99 10 teletronik@teletronik.info

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

15

HURTOWNIA

STUDIO KOLORU

MATERIAĹ Ă&#x201C;W

Mieszalnia farb

plus

lateksowych, akrylowych, olejnych lateksowy

tt5*,,63*-"t%&,03"- t10-*'"3#%Ć&#x2013;#*$"

BUDOWLANYCH Mieszalnia tynkĂłw i farb t%ZTUSZCVUPSĂśSN

SPRZEDAĹť MATERIAĹ Ă&#x201C;W BUDOWLANYCH tPLOB.4 tUZOLJ GBSCZ TUZSPQJBOZ Z Z LMFKF TJBULJ QÂ&#x2019;ZUZ(, t%0$*&1-&/*"#6%:/,Âť8 3&.0/5: ,Âť8 8 3 3&.0/5: &-&8"$+**13"$&8:,0ĆŠ$;&/*08&

tQÂ&#x2019;ZUZ(, tQSPĂśMF tHJQTZ tLMFKFEPQÂ&#x2019;ZUFL tBLDFTPSJBNBMBSTLJF

WrzeĹ&#x203A;nia, VM$VMJDB

8S[FÇ´OJB VMĆ´XJÇ&#x2014;UPLS[ZTLB

Bd-381

1F : < g: [Q V3 Q9 j& 1 : *P : 2V QQ 

     

b < S& ; ! b + &;  /@ bX = S ! < b& /;< b ! & : <;/ b!\ /v Legrand{_ b !< & & ! ; ! +# b<S= !& < < <* & +! S#

-7 fP&; +,5 F +,5)>574&V9;

. G8"*.) Q\ 

  ;  ;

&&  : & &

+) +- & &( F0 #-PMD /3 4F.24F2F. #- /3 4FF250233

9.00-17.00, sobota 9.00-13.00

9A@:@

KUCHNIA

=:C A@ sRWUVCMKÄ&#x2021;EKGPPG sUVTQR[IĂľUVQÄ&#x201C;GDTQYG s sDNQE\MK/ sQDT\GÄ&#x201C;CsIC\QP[ sDGVQPVQYCTQY[ YTC\\RQORĂ° sKP sKPPGCTVYI\COĂ?YKGĂ˝

-"2&+)-)"!- -"

2,6 m

1160 zÂł

STĂ&#x201C;ÂŁ

+6 KRZESEÂŁ

1100 zÂł

Me-098g

 

Bd-369

)7

&%"Y

."7- ` ;  ;P 88F8


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

$'(#)%$(*VX%#*

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

GABINET LEKARSKI

$??X(

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog

=/ d[2, @/`2[2 @d/.<@ (P*Q[%)*XV

poniedzia@ek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa

Katarzyna CzĂŞstochowska spec. ginekolog poonik WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 602 177 154 i 4360 102

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

tel. 61 4363-533

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(

Lek-325

POONICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA

Gabinet czynny: pn., Ĺ&#x203A;r., czw. w godz. 900-1700; wt., pt. w godz. 800-1600

1HXURORJLF]Q\OHNPHG3LRWU)UDĂžF]DN 7HUDSLLPDQXDOQHMPHG\F\Q\RVWHRSDW\F]QHMJDELQHWOHF]HQLDEĂ&#x2018;OX

6.87(&=1( /(&=(1,(

PJU-DNXE:LĂśFHN

Lek-304

Gabinet Lekarski

fotografia.net.pl sklep internetowy

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze r stomatologia estetyczna r wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia r*.1-"/5:r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

+XQ$\?#] )%X,B#^

www.wrzesnia.info.pl

Lek-249d

25 maja 2012

7HUDSLLG]LHFLĂśFHMWHUDSLLF]DV]NRZRNU]\Ä&#x201D;RZHMLQWHJUDFMLVHQVRU\F]QHM

PJU$JQLHV]ND:LĂśFHN

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

*DELQHWPDVDÄ&#x201D;XOHF]QLF]HJRLIL]\NRWHUDSLL

52'%,#.+56;%<0')#$+0'6;.'-#45-+'

A!BC! ! 

1(8520('

A!!! @!!!!7!!-"7 -" 63D"64/"E,!"F! !! A!G @G!"G- H" G!C"G! C!HI, CJ #)K/55EL0=5.7./8E94/.314 E9 3-P

$CFCPKC'')K75)VþVPKEU\[LP[EJKMTþIQY[EJ ! *  #IPKGU\MC5\E\GRCýUMC !   ,CEGM5RKEJCNUMK

M- #$"!

-7

!%#$&NN%*N"%O%$#**## !,, ! 

 RR$

9T\GÄ&#x2021;PKCWN)GP6-WVT\GD[EVGN 4GLGUVTCELCQFRQPFQRV

Lek-359

GABINET STOMATOLOGICZNY

#+! :J%#)*

)*

& $&@ ) 1 ] ^  _(&1&C( `^ bdd 1` ^^f&_&_&ff &_ &ff

%\[PPGRQPYV 5QD WN)PKGÄ&#x2018;PKGĂ˝UMCD9T\GÄ&#x2021;PKC RQQ

VGN =$35$6=$0<

&!#d#

Lek-339

16

GABINET STOMATOLOGICZNY lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj chirurg stomatolog tel. 601-696-800

Centrum Ĺťywienia i Promocji Zdrowia

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

Poradnia dietetyczna WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kaliska 10

i prywatnie

Lek-362

mgr Agnieszka Witucka tel. 607 455 148

Gabinet Lekarski

przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 61-4377-987

Lek-243a

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752

%GPVTWO5RGELCNKUV[E\PG

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

lek med. Adam Fundowicz â&#x20AC;&#x201C; radiolog, internista

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

WrzeĹ&#x201C;nia, Batorego 4a

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

    &"R&%$

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

- USG, peÂłen zakres badaĂą, obrazowanie przestrzenne, kolor - doppler, przepÂływy mĂłzgowe i koĂączynowe (Âżylaki, tarczyca, jama brzuszna), serce - echo

214#&0+# )+0'-1.1)+%<0121â1Ä&#x2019;0+%<#

tel. 602-830-899

pištek od 11.40

Rejestracja w godz. 9.30-17.00 61 / 436 09 35

C^C

9T\GÄ&#x2021;PKCWN.GIKK9T\GUKĂ˝UMKGLC

PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

  /CTGM2GTNKM

  /KEJCĂŁ2GTNKM

  + 

  + 

 #IPKGU\MC-CNWDC5MQVCTE\CM   + 

spec. W. Kwiatkowski

Lek-221

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00

Prywatny Gabinet Urologiczny

 !$ $) ( specjalista urolog

NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIA

 /KEJCĂŁ-WDCU\GYUMK

  /KEJCĂŁ*TCD

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!!! LASER VARILITE

 * 

214#&0+#&'4/#61.1)+%<0#  -CTQNKPC1NGM*TCD! 

 K S M

24#%190+#75) 2CYGĂŁ2CEKQTMQYUMKS = )#$+0'6;24;9#60'  /KEJCĂŁ2GTNKM  + S &  2CYGĂŁ5MQVCTE\CM  

RR Q t'!BL

* =t? * Ut 

214#&0+#)+0'-1.1)+%<0121â1Ä&#x2019;0+%<# /KĂŁQUĂŁCYWN9T\GUKĂ˝UMCVGN

Lek-229a

Lek-319

 /KEJCã-TCYE\[ýUMK

 * 

LASER DIODOWY MEDIO STAR

Informacja, rejestracja: AMIKA, ul. PiastĂłw 16, tel. 61-4379-999

 ? * 

214#&0+#741.1)+%<0#

ZAMYKANIE NACZYĹ&#x192; NA TWARZY I KOĹ&#x192;CZYNACH DOLNYCH, USUWANIE PRZEBARWIEĹ&#x192;, FOTOODMĹ ADZANIE

%6 $" 4%(7 8 9 :;:< = 4+! = Rejestracja telefoniczna nr 61/4365740 lub 604 759 490 ! * 80">-/8?"-Leczenie zachowawcze i operacyjne  

   

  2KQVTâCUMK ? *  

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

DEPILACJA LASEROWA

214#&0+#10-1.1)+%<0#

RQPKGF\KCĂŁGMÄ&#x2021;TQFCRKĂ°VGM &TPOGF/CTGM2GTNKMURGELCNKUVCIKPGMQNQIRQĂŁQÄ&#x201C;PKM &TPOGF9QLEKGEJ2KGĂ˝MQYUMKURGELCNKUVCIKPGMQNQIRQĂŁQÄ&#x201C;PKM

 R&

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Gabinet Lekarski lek. med. Henryk GĂłrniak

ul. Culica 2d/26

Lek-268a

Specjalista pediatra chirurg dzieciÄ&#x2122;cy PrzyjÄ&#x2122;cia codziennie po uzgodnieniu telefonicznym.

Lek-227c

61 4362 989, 603 561 420

!"#$ Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;?

17

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 27

Poradnia Medycyny Pracy

www.wrzesnia.info.pl

tel. 61 4366-328, 608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

'_%#*'(#(+)%Q&`,?% `()Q%$#%<b**P)%#'B ?c**'_%%`&(>%c+B* >(?"#*#**(`>(#*%$"&*#* #*'=$)+B*(`>(#*+#> `%?+#P*+*['(X%#* P%'(#*#%'# '_%%`&+X,&fQ>+('(&'h

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

$&&P%&

GABINET STOMATOLOGICZNY lek. stom. ogĂłlnej

%&'())*+,-.),!-%./(%'01'/)2-&/

$,F%; i&$$%F;*%i! 9%'&) %

PAWEÂŁ KRUPKA

       

    

        !!"#$!!% "!!"#&'!

63(&-$/,67$&+25Ă?%:(:1Ä&#x2014;75=1<&+

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66,

F ^

j

-,&'&)*,%'!*&(&kF!F&'

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

 U3 3 U

,&SF!%-;(%$&,&) !&+_%

Os. LipĂłwka

Lek-357

25 maja 2012

NZOZ Wrzenia, ul. Sdowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent-wrzesnia.eu Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

czynna pon., wt., pt. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

PORADNIE PRYWATNE Poradnia psychiatryczna Poradnia psychologiczna Dermatologiczna lek. med. A. Bednarek, Choroby tarczycy dr med. E. Schneider,

Gabinet Leczenia Nerwic

STOMATOLOGIA â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna

pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00

 Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe, - korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw www.primadent.p.s.pl

PROTETYKA

HIPOKRATES

EXPRES

ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E;

WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

tel. 61 4360-365, 506-585-086GABINET STOMATOLOGICZNY

VITADENT

Lek-300

Lek-278

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

14.00-18.00 14.00-18.00 9.00-12.00 16.00-19.00

Waldemar KieÂłczewski

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

wtorek wtorek 3 sobota miesiBca wtorek

lek. dent. Anita Orchowska-Cebularz od pn. do pt. 1700-2000 tel. 696 779 712 lek. dent. Marcin Cebularz pn./wt./pt. 1000-1400%"@@00-1400 tel. 698 673 118 "E @F % "+G 6+X[X+\B&98?]8^:44]Lek-315a

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87
Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

25 maja 2012

www.wrzesnia.info.pl

Me-132

18

SALON MEBLOWY ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 82 A, Borzykowo tel. 532 333 862

%" "  %&'( )$$$ " " !

E-SKLEP: www.meblepodlewski.pl

! ! *

Laboranta/Laborantki 8 'GNJO

/><.==<0>./? %! +, " . $ Od kandydatĂłw oczekujemy:       "  ! ! !     ! ! / *67 . "/ 8 8 " !  !   "" !  !! " ! " " "  ! 9 " ! """ 

Przyjmiemy uczniĂłw do nauki zawodu:

tTUPMBS[tUBQJDFS tTQS[FEBXDB

Ze swej strony oferujemy:  " !   "  Pra-1181

EPTLMFQVNFCMPXFHP

Fabryka Mebli Tapicerowanych h

/   &: !!  " *

 3x>'_P*) ( % % =\#&X]QV`%'X >? [$(&{+X*c%0;=/:3;;;|%$?X)

Sp. z o.o.

zatrudni

"*;<=(/>=?@A ' *_#&X c?`%'X}P'3`>'_P* )?

PaniÄ&#x2026; do salonu meblowego

B  !  " 9  " * C.  "    "   "  "   !"D " EF GFFH $ "  IB$D GFFH $ GJJ$KKJL$$M$

z okolic Nekli lub Starczanowa

Pra-1635

wyksztaĹ&#x201A;cenie Ĺ&#x203A;rednie znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; obsĹ&#x201A;ugi komputera Oferujemy staĹ&#x201A;a pracÄ&#x2122; w duĹźej, prÄ&#x2122;Ĺźnie dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;cej firmie

Sp. z o. o.

Oferty prosimy skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; na adres: Fabryka Mebli â&#x20AC;&#x17E; Matexâ&#x20AC;? Sp. z o. o Starczanowo 4, 62-330 Nekla lub na adres e-mail: kadry@matex-polstermoebel.com.pl

Firma Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

ogĂłlnopolski lider w dystrybucji materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych w zwiÄ&#x2026;zku z dynamicznym rozwojem

poszukuje osoby do pracy na stanowisko:

zatrudni na stanowisko:

KIEROWCA

Informacji telefonicznych udziela dziaĹ&#x201A; kadr, tel (61) 43-73-319, 322, 339Sp. z o.o

z siedzibÄ&#x2026; w Starczanowie k. Nekli

zatrudni

PaniÄ&#x2026; do pracy biurowej

z biegĹ&#x201A;Ä&#x2026; znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; j. niemieckiego Od kandydatek oczekujemy: tXZLT[UBÂ&#x2019;DFOJBÇ´SFEOJFHPMVCXZČ&#x2C6;T[FHP tCBSE[PEPCSFK[OBKPNPÇ´DJKÇ&#x2014;[ZLBOJFNJFDLJFHP tLPNVOJLBUZXOPÇ´DJJTBNPE[JFMOPÇ´DJ tVNJFKÇ&#x2014;UOPÇ´DJQSBDZX[FTQPMF Oferujemy stabilne miejsce pracy w rozwijajÄ&#x2026;cej siÄ&#x2122; firmie. 1JTFNOFPGFSUZQSPTJNZTLÂ&#x2019;BEBÇ&#x17D;OBBESFT

Fabryka Mebli â&#x20AC;&#x17E;Matexâ&#x20AC;? Sp. z o. o. Starczanowo 4, 62-330 Nekla MVCOBBESFTFNBJMkadry@matex-polstermoebel.com.pl *OGPSNBDKJUFMFGPOJD[OZDIVE[JFMBE[JBÂ&#x2019;LBES UFM PEQPOJFE[JBÂ&#x2019;LVEPQJÇ&#x152;ULVXHPE[PE

Wymagania: tQSBXPKB[EZkat. C tVQSBXOJFOJBOB)%4 tEPÇ´XJBED[FOJFX[BXPE[JFLJFSPXDZ

7 *D t  ! " # !$% podatki), t&'!    t($ 

 ' stanowisku â&#x20AC;&#x201C; minimum 2 lata, t* '  +$% 

 ! !$   t. +$% 8.;<= t; > $% tEwidencja i deklaracje VAT, t. +$% '!! t( $% ?$% !$% t+ $% ? tMile widziane orzeczenie $ 

Zainteresowane osoby prosimy o przesĹ&#x201A;anie CV (ze zdjÄ&#x2122;ciem) i listu motywacyjnego na podany poniĹźej adres.

MateriaĹ&#x201A;y Budowlane WESOĹ EK Sp. z o. o., ul. SkĹ&#x201A;adowa 14, 63-041 Chocicza e-mail: tomaszswidurski@mbwesolek.pl Prosimy o umieszczenie w dokumentach klauzuli: "WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbÄ&#x2122;dnych dla realizacji procesu rekrutacji. (Zgodnie z ustawÄ&#x2026; z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883).â&#x20AC;? Zastrzegamy sobie prawo odpowiedzi tylko na wybrane oferty.

 B*< / /: / \ / } ! ; Â&#x2039; ### < SB?@ +@Â&#x152;<&#

 7 && P  3%$J% 7D

* & 7 b*/ :!  < < ! *; / X *+ b !* & S < b<& ; : b*/ :! q B<  & / b ! :/q <<S+ !<*: + b! S & !*< b ;< < ! </ ! :

b/X& q:* < ;

? "MPY

Pra-1539

(praca: WrzeĹ&#x203A;nia)

Fabryka Mebli

; JKNKN

']LÄ&#x2DC;NXMHP\]DQDGHVâDQLHDSOLNDFMLLLQIRUPXMHP\ĹŽHVNRQWDNWXMHP\VLÄ&#x2DC;MHG\QLH]Z\EUDQ\PLRVREDPL

Wymagane:

_\ ! Â&#x2039; & !/! : / @ q < U 8 & Â? 

t; 

 + + + firmie, t. ! !  t@ # t    + !+ $ 

;  ? % ?!' 

% B

Karlik Elektrotechnik Sp. z o. o. $" %(L( .2 ,./>>- 9% !%" ,8/M>1/,M/20

D;GH<HI?!'J ? na adres: karlik@karlik.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

PRODUCENT OKIEN I DRZWI ". H I JM% F  G

"FM@GBN<MM?<BNMM?<?

www.wrzesnia.info.pl

19 Bd-353f

25 maja 2012

f  f    f  f  A

Pra-1593

SUPER PROMOCJA na siatki przeciw owadom . .     I

   / 

B? 

/ %  $  $  

   /$ "

  .. 5 $ 

   

Technik Utrzymania Ruchu Elektryk/Automatyk ! ) Pra-1621

Oczekiwania wobec kandydatĂłw:  / % F  

 G  EO5@ ;F  @# ;G %($ I  

 

F 

5Q,G %( /   %    / "

KOS Elektro System SpĂłĹ&#x201A;ka z o.o. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. WrocĹ&#x201A;awska 43 dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;ca na rynku od 30 lat w branĹźy elektroinstalacyjnej

x  !.

zatrudni

 I /  /I $   /     

$  *  /F$  / G"

Przedstawiciela Handlowego Wymagania:

/ I  %  %(  $    $  $ 

 "

Pra-1637

(teren poĹ&#x201A;udniowo-zachodnia Polska)

Oferujemy:

(   ! / !   |*}  ~ . 5  .6  '

t doĹ&#x203A;wiadczenie w sprzedaĹźy t bardzo dobre umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;ci komunikacyjne, t zdolnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; organizowania pracy wĹ&#x201A;asnej, t prawo jazdy z praktykÄ&#x2026; t znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rynku inwestycyjnego mile widziana.

%  $  % $    *    F$  " JA"?>"A< T UT U"V )@NN">>NG"

Dokumenty aplikacyjne (CV, LM+ zdjÄ&#x2122;cie) zawierajÄ&#x2026;ce zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie danych osobowych prosimy przesĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres ďŹ rmy lub kadry@kos.pl

Poleca:

Drzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste.

Mobilni Doradcy tel.: 508 122 391 511 074 467

Kre-253

Roz-741

Tuje brabant 2 m na ĹźywopĹ&#x201A;oty oraz inne Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15, 601-759-243

Bogdan Nawrocki

ZAKĹ AD BETONIARSKI â&#x20AC;&#x17E;PIOTROWSCYâ&#x20AC;?

61 4386-137, 605-295-971

KAMIENIARSTWO :LHUFHQLHRWZRUĂ?ZZEODWDFKs0\FLHQDJURENĂ?Z

Nekla, ul. Dworcowa 22 A, www.piotrowscy.pl tel. (61) 43 72 079, tel./fax (61) 43 86 313

1HNOD.RVLĂ?VNLHJR

Roz-315a

PHWRGÂ&#x2022;FLyQLHQLRZÂ&#x2022;s:\VWDZDQDJURENĂ?Z

BETON towarowy - pompa 24 metry STROPY Teriva - dowĂłz do 50 km GRATIS BLOCZKI betonowe M-5 i M-6

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze!. Wzory reklam zastrze"one.

NADPROĹťA L-19 PUSTAKI Ĺ&#x161;CIENNE ALFA OGRODZENIE BETONOWE KERAMZYT IZOLACYJNY Bd-210b


20

25 maja 2012

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

Numer 1151  
Numer 1151  

Wiadomosci Wrzesinskie

Advertisement