Page 1

Kultura s. 10

Henio z „M jak miłość� ocenia Przemka Cypryańskiego

17 czerwca 2011 NR 24 (1102/XXII) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Raport, s. 12

SiatkĂłwka plaĹźowa, s. 28

Kto skorzystał na dotacji z PUP-u, a komu się nie udało

Marcin Iglewski uratował honor naszej plaşówki

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyĹźur reporterĂłw:

Nie mamy pewności, czy tych podpaleń dokonała jedna, dwie, czy więcej osób – mówi K. Szcześniak.

„Nic mi nie zrobicie, bo nie dam się złapać. Spalę was wszystkich!� Tomasz Szternel

Zapewne tak myli piroman, którego poczynania od kilku miesicy spdzaj sen z powiek wrzesiskim straakom i policjantom. Kolejn próbk swych moliwoci da w nocy, a waciwie nad ranem 12 czerwca. O godzinie 3.40 przypadkowy wiadek, kierowca, powiadomi dyspozytora o poarze kontenera na mieci przy ul. Fromborskiej. To byo jednak niczym przy tym, co wydarzyo si pó niej. Ju po ugaszeniu ognia straacy spostrzegli kby dymu nad budynkami przy ssiedniej ul. Zielonogórskiej. Jak pó niej ustalono, nieznany sprawca wszed na teren przedszkola Pszczóka Maja. Mimo metalowego potu w sobie tylko znany sposób podpali plandek na jednej z posesji, deski na ssiedniej i lu ne drewno skadowane jeszcze na innej. Poar tego ostatniego wyglda najgro niej. Kilkumetrowy sup ognia by widoczny z najodleglejszych zaktków osiedla. – To wszystko byo suche drewno. W workach je trzymaem – mówi poszkodowany. ywio strawi dach jego betonowej szopki. Niewiele brakowao, by zaj ssiadujc z ni drewnian wiat, tym bardziej e pokrywaa j papa. – Dobrze, e nie byo wiatru. Jakby to si zajo... – wymownie krci gow. Podpalacza okrela mianem gupka. Bo co mona powiedzie o kim, kto podkada ogie i ucieka. – Uci takiemu apy – dochodzi do wniosku syn poszkodowanego. Wobec powanego zagroenia trzy zawodowe zastpy straackie wsparli ochotnicy z Kaczanowa. Gasili palc si opon, a nastpnie metalowy i plastikowy kontener na mieci. Prezes jednostki Henryk Staniszewski nie ma wtpliwoci, e miaek podpala wszystko, co stano na jego drodze.

Zapraszam na poşar... – To jaki chory czowiek jest – mówi bez ogródek. Innego z mieszkaców ul. Zielonogórskiej feralnego dnia, a waciwie nocy, obudzi pies. Mczyzna, widzc kby dymu, szybko si ubra i wybieg z domu. Obserwowa dziaania straaków i policjantów. Jego uwag zwrócio dwóch chystków z kapturami na gowie idcych w stron torów. – Powiedziaam o tym policji. Wsadzili mnie do radiowozu i pojechalimy za nimi. Ale oni szli z dyskoteki – opowiada. Ich zwizek z podpaleniami wydaje si by wtpliwy, tym bardziej e podczas

Reklama

KSERO Zew-421

LPMPSt" [’ t" [’ Biuro Ogłoszeń „WW�, ul. Jana Pawła II 14, tel. (61) 640-01-01

CHCESZ ZGĹ OSIĆ JAKIEĹš ZDARZENIE? DZWOĹƒ!

Jak ułoşyć właściciela psa, ile kejtrów biega po powiecie, kto pogryzł pana Irka... Temat tyg., s. 2 i 13 Dlaczego prezes szpitala Zbyszko Przybylski unika radnych i dziennikarzy? Aktualności, s. 3 Kelner w ciągu pół roku orşnął właściciela pizzerii na 20 tys. zł Zdarzenia, s. 4 Młodzi gniewni skaczą po samochodach. Nocne rozróby przy ul. 68. Pułku Piechoty Zdarzenia s. 4 Gminni urzędnicy czekają, aş pogorzelcy sami zgłoszą się po pomoc. Inaczej kasy nie dadzą Zdarzenia, s. 5 Kowboje porwali właściciela stadniny koni w Marzeninie Gmina Września, s. 22 www.wrzesnia.info.pl

ww-200

D[C t" [Â’ t" [Â’

zatrzymania wpyna informacja o kolejnych poarach. O godz. 4.06 w ogniu stan mercedes (laweta) zaparkowany na placu przy ul. Gorzowskiej. Nalea do mieszkaca tej ulicy. – Nadpaleniu ulegy plastikowe elementy kabiny – precyzuje rzecznik komendy powiatowej stray poarnej Marek Mikoajczak. Mimo szybkiej interwencji zniszczeniu ulegy grill, nadkole i lakier. Waciciel auta prowadzi firm transportow. Przebywa za granic. W domu zastalimy tylko jego ojca. – Nic nie widziaem, ale to byo podpalenie – nie ma wtpliwoci.

Nie mino kilka minut, a straacy otrzymali wezwanie do zaparkowanej przy ssiedniej ul. uyckiej dostawczej kii besty. Pali si jej przód. – Podobno bya tam jaka modzie. Widziaa 50-letniego faceta, który szed z reklamówk – syszymy od jednego z mieszkaców. – Ale moe znalaz si tam przypadkowo – zastrzega natychmiast. Tu po godz. 6.00 miay miejsce dwa kolejne podpalenia. Najpierw w ogniu stan kontener na mieci przy ul. Batorego, a nastpnie piwnica w bloku wielorodzinnym przy ul. Piastów. W tej drugiej zniszczeniu ulegy meble i drzwi. – Dziaalimy w sprzcie ochrony dróg oddechowych. Podalimy prd wody w natarciu na palce si przedmioty, a nastpnie przy uyciu agregatu oddymilimy piwnic i klatk schodow – M. Mikoajczak relacjonuje przebieg dziaa. W cigu jednego dnia – od godz. 3.40 do 6.31 – straacy a szeciokrotnie wyjedali do poarów. Ich rzecznik wstrzymuje si od komentarzy. Jak mówi, nie taka jego rola. Z kolei rzecznik komendy powiatowej policji Krzysztof Szczeniak nie zdradza szczegóów prowadzonego dochodzenia. – Nie mamy pewnoci, czy tych podpale dokonaa jedna, czy wicej osób. A nie jestemy od tego, eby gdyba . Dysponujemy pewnymi informacjami, które wci weryfikujemy. Ale zarzutów na razie nikt nie usysza – zastrzega. W podobnym tonie rzecznik wypowiada si po wczeniejszych poarach. Musi szuka wytumacze, bo jak by nie patrze , to wanie policj wybryki piromana najbardziej kompromituj w oczach spoeczestwa.

501 677 731 lub 501 677 838


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia CzworonoĹźny kumpel

Z

awsze miaem psa i, prawd mówic, nie wyobraam sobie ycia bez lamora. Miaem ju kundelki, owczarka niemieckiego, boksera, basseta, a obecnie mam berneskiego psa pasterskiego. Kady by inny, kady mia swoje wady i zalety, ale kady by kochany. No i kady z nich bezgranicznie kocha swojego pana i innych domowników, co nie jest w kocu bez znaczenia, bo czasem szczególnie mocno tego potrzebujemy. Pies to takie stworzenie, które na przykad – w przeciwiestwie do ony – cieszy si tym mocniej, im pó niej wrócimy do domu... Bezczenne. Pies to jednak nie tylko przyjemnoci – to równie obowizek. Bo to nie jest rzecz, któr mona postawi , przestawi , a nawet odda lub wyrzuci . Kady pies, a w przypadku psów rasowych jest to atwe do ustalenia, ma co takiego, co kynolodzy nazywaj „pierwotn uytkowoci�, czyli odpowiednikiem „natury ludzkiej�, czy „charakterem czowieka�. Basset nie lubi biega , a ju doberman uwielbia – i musi to robi . Mops czy inny ratlerek jest psem kanapowym i nie powinno si go trzyma np. w szopie. Zanim zdecydujecie si na psa, poznajcie jego wymagania i zastanówcie si, czy je spenicie...

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

Maria Jakubowska, emerytka: – Kocham zwierzęta. Mam pieska, którego wzięłam ze schroniska. Psy to doskonali towarzysze, szczególnie dla osób samotnych. Lekarz zalecił mi duşo spacerów, więc mój pies pomaga mi zachować zdrowie i dobrą formę. Do moich podstawowych obowiązków jako właścicielki naleşy szczepienie czworonoga przeciwko wściekliźnie oraz sprzątanie po nim, gdy nabrudzi na chodniku. Aniela Bacajewska, emerytka: – Wszystko zaleşy, ile psów się ma i gdzie się mieszka. Trzymanie psa w bloku jest moim zdaniem niedopuszczalne. Zwierzęta się męczą, sąsiedzi denerwują. Ludzie mają ze sobą mało kontaktu i rekompensują to sobie, biorąc do domu zwierzęta. Nie zawsze zdają sobie sprawę, şe pies to masa obowiązków. Myślę, şe po domach powinny chodzić kontrole, by sprawdzać, ile kto ma zwierząt i w jakich warunkach je trzyma. Julita Jędrzak, nauczycielka: – O psa trzeba dbać, bo inaczej posiadanie czworonoga traci sens. Właściciel powinien karmić, dbać o zdrowie pupila, a takşe sprzątać po nim. Moim zdaniem psy powinno się sterylizować, şeby nie rozmnaşały się nadmiernie. Muszą mieć takşe teren, şeby się wybiegać. Nie powinno się trzymać czworonogów w bloku – męczą się i przeszkadzają sąsiadom. Zygmunt Janowski, elektryk: – Bardzo lubię psy. Właściwie zawsze mi towarzyszyły; moşna powiedzieć, şe wychowałem się z czworonogiem. W moim domu pies jest członkiem rodziny. Jeşeli chodzi o obowiązki właścicieli psów, to – oprócz troski o swoich czworonoşnych przyjaciół – muszą po nich sprzątać. Gdy pies zabrudzi chodnik, naleşy ukarać właściciela.

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl Vanitas1: Jednemu pies siÄ™ zesra na trawnik, drugi

rzuci peta na chodnik, trzeciemu kapie olej z samochodu na asfalt. Jaki z tego morał? Chcesz komuś zwrócić uwagę, zacznij sam od siebie. Wolnoć Tomku w swoim domku, ale poza nim – trzeba po sobie sprzątać. Nie tylko psie odchody. Marek H.: Miałem psa. Gdy zdechł na moich rękach, ryczałem jak bóbr... ŝałuję, şe trafiłem na partacza, a nie weterynarza, i nie udało mi się go uśpić. Stanowczo psy w schroniskach powinny być usypiane, i to szybciej niş po pół roku. Dodatkowo ludzie powinni być surowo karani za niedbalstwo nad zwierzakiem, psy powinny być kastrowane na dzień dobry, kaşdy jak leci, chyba şe to pies hodowlany [...]. hogzil: Śliwa ma rację. Przed wzięciem psa trzeba się dobrze zastanowić i przemyśleć, czy zapewnimy mu dobre warunki. Niestety w tym chorym mieście większość ludzi trzyma psy na podwórkach i rzadko wyprowadza, przez co kundle ujadają dniami i nocami na wszystko, co się rusza. Czy w Polsce, jak w USA, powinno się usypiać bezdomne psy, jeśli przez pół roku w schronisku nie znajdą właściciela?

tak

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

SONDA

Podobno pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. W tym tygodniu pytamy, czy warto mieć psa. Jakie są pozytywne i negatywne posiadania czworonoga? Dlaczego mamy coraz więcej psów? Jakie są obowiązki ich właścicieli?

54%

29% 17%

nie nie mam zdania

Satyryczny komentarz tygodnia: zanim pozwolisz psu polizać się po twarzy...

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Jak naleşy dbać o psie zdrowie? Joanna Goździewicz: – Dolegliwości psów bywają czasem lekcewaşone przez ich właścicieli. Jak naleşy dbać o czworonoga, by długo cieszył się zdrowiem? Bogusław Gołębiewski, lekarz weterynarii: – Krótko mówiąc, naleşy dostarczyć psu poşywienie odpowiednie dla danej rasy czy wielkości zwierzęcia, i zapewnić mu niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, m.in. odrobaczanie. Istotne są teş szczepienia. Obowiązkowo przeciwko wściekliźnie, a dla dobra zwierzęcia naleşy równieş pomyśleć o chorobach typowo psich, takich jak nosówka czy parwowiroza. Najtrudniej zauwaşyć problemy z sercem u starego psa. Zwierzę zaczyna się szybciej męczyć, kaszle. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, şe w jego organizmie zachodzą zmiany podobne jak w naszym. Psie serce naleşy wówczas wspomóc farmaceutykami.

Reklama

DOM-GAZ pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

Roz-863

61 436-27-33, 436-29-49

uPRQWDÂ?VDPRFKRGRZ\FK LQVWDODFMLJD]RZ\FKKDNĂ‘Z

schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa

u

*$=)$67:U]HzQLD

Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 061-4388-077, 0601-084-743 NISKE CENY

.RzFLXV]NL RERN&HQRVXTARTAK NEKLA

Sklepy "Tęcza" GS"SCh" Września

wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

zapraszajÄ…: tpon.-pt. 6.00-21.00 tsoboty 6.00-18.00 ti niedziele

Tarcica obrzynana i nieobrzynana Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 Roz-979

polecamy szeroki wachlarz artykułów w promocyjnych cenach !!!

./,0$7<=$&-(

uZ\SRÄ&#x201D;\F]DOQLDSU]\F]HS ODZHW

tel. 061 4386-046, fax 061 4386-076

0605-338-906, 0605-550-379

plakatĂłw A3 tel. 61 437 49 57

W 2 GODZINY

*

]ĂŁ

* z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

GAZ EKO-GAZ

061 436-46-84 0604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

Sa-412a

GAZ

NAGROBKI


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

3

Aktualności

Komisja zdrowia, czyli w poszukiwaniu prezesa Przybylskiego Skandalem zakończyło się piątkowe posiedzenie Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu we Wrześni. Na posiedzenie mieli przyby prezes Szpitala Powiatowego sp. z o.o. Zbyszko Przybylski oraz Adam Jasinski, przewodniczcy rady nadzorczej szpitala, zaufany urzdnik starosty Dionizego Janiewicza. Radni chcieli pozna szczegóy dotyczce budowy nowego szpitala. Prezes mia odpowiedzie m.in. na pytania dotyczce wyników finansowych oraz zaduenia jego placówki. Po kilkunastu minutach oczekiwania okazao si, e Z. Przybylski musia wyjecha do Poznania. Do Poznania, w wanej sprawie rodzinnej, musia uda si take A. Jasiski. Radni, a w szczególnoci opozycyjny Krzysztof Wojciechowski

(Obywatelskie Forum Samorzdotanie: czy szpital jest rentowny? Czy we), nie kryli oburzenia. – Nazywajpowiat bdzie dopaca do budowy my rzeczy po imieniu: to jest zwyka szpitala? granda! – grzmia byy starosta. – ZaCzonek zarzdu powiatu Raartowaem przed chwil, e rada pofa Zity (Samorzdny Powiat) nawiatu jest jednostk organizacyjn ciskany przyzna, e szpital przynosi straty. szpitala. Ale tak nie bdzie, dopóki ja jestem radnym – ostrzega. Nieobecno A. Jasinskiego zaWedug K. Wojciechowskiego, skoczya, cho , jak przyznaa szefowa komisji, szef rady nadzorczej osooddanie zbyt duej samodzielnobicie zatelefonowa i przeprosi. ci prezesowi szpitala spowodowao, e rada powiatu i powiat de facto Kiedy kilka tygodni temu redakcja „Wiadomoci Wrzesiskich” zapytastraciy kontrole nad szpitalem. Wtórowali mu inni, nawet naja Jasinskiego o rentowno szpitala. Odmówi odpowiedzi, twierdzc, blisi wspópracownicy starosty. e udzieli jej radnym. – Zaczyna si mówi nieciekawie Po zakoczeniu obrad komisji o sprawach szpitala, o zatrudniaudalimy si do gabinetu Z. Przybylniu ludzi z rodziny. To informacje skiego. W sekretariacie prezesa szpiniesprawdzone, a nie moemy tych tala poinformowano nas, e jest on... pyta zada bezporednio – zauwana posiedzeniu komisji zdrowia. ya przewodniczca komisji Henryka Waligóra z rzdzcej Platformy – Ale my wanie wracamy z komiObywatelskiej. Zbyszko Przybylski, nie przychodząc sji i tam nie byo pana prezesa. Mia K. Wojciechowski: – Nadal nie na komisję, pokazał, co myśli o radnych wyjecha do Poznania. Gdzie jest pan Przybylski? – naciskalimy. ma odpowiedzi na podstawowe py- i prasie – a tym samym o pacjentach

– My mamy informacj, e pan prezes jest na komisji zdrowia – obstawaa przy swoim sekretarka. Gdzie zatem by Z. Przybylski? Jak udao nam si ustali , prezes wyszed na obrady komisji, ale po drodze zmieni zdanie, bo... – Dowiedzia si, e bdzie prasa, a jak tumaczy, chcia przedstawi informacj tylko radnym – mówi nieoficjalnie jedna z osób zbliona do orodka wadzy. Tomasz Maecki

Od kilku miesicy próbujemy ustali, ile zarabia prezes szpitala. Przybylski, Janiewicz i Jasinski zgodnie odmawiaj odpowiedzi na to pytanie. Moe prezes Przybylski i A. Jasinski obawiali si, e na komisji zapytamy o – niebotyczne pono – zarobki, i zrejterowali? T. Maecki

Reklama

Złote koniczynki otrzymało dwóch działaczy

Oprócz zaproszonych gości niewiele osób chciało się bawić na Powiatowym Święcie Ludowym, które odbyło się we wrzesińskm amfiteatrze 12 czerwca. Organizatorzy nie byli tym zaskoczeni. – Gdyby nas było stać na wynajęcie choćby Dody, to amfiteatr byłby za mały – stwierdza Paweł Guzik, prezes zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego (na zdjęciu z lewej). – Nie planujemy przenieść tego święta do innej miejscowości. We Wrześni jest zawsze piękny przemarsz spod kościoła farnego – zaznacza. Podczas ludowego imprezowania wystąpiła m.in. orkiestra z Rychnowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Wrzesińska. Na ulicach miasta można było też podziwiać motocyklistów z Born to Ride. Były też odznaczenia – bo powiatowe święto było okazją do nagrodzenia działaczy. Złote koniczynki otrzymali: Kazimierz Kosmala i Mirosław Zeiliński (na zdjęciu z prawej). Ten ostatni nie ukrywał, że... na odznaczenie był już najwyższy czas. – Już rok temu miałem je obiecane. Przyjechałem nawet z wnuczkami, żeby mi zrobiły zdjęcie, jak dziadek otrzymuje złotą koniczynkę. Nic z tego wtedy nie wyszło. Teraz przeciwnie – cieszy się. – Czekałem na to ponad 37 lat. Łukasz Różański Reklama


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Przebiegł po autach 2

Nietypowe atrakcje zafundowali sobie młodzi mieszkańcy Wrześni. Czy poniosą karę za to, co zrobili?

samochody ucierpiay w wyniku chuligaskiego wybryku

„ Gdy zjechali do bazy

gli policji w dostaniu si do mieszkania w Sokoowie. Wywayli drzwi. Musieli to zrobi , bo w rodku przebywao dziecko.

sku o ciganie sprawcy – bo straty s niewielkie, a chopaka bdzie czeka sd i bdzie mia „nagrzebane” w papierach. – Oczywicie domagaam si pocignicia sprawcy do odpowiedzialnoci. I nie chodzi tu o to, ile bdzie kosztowao usunicie tych kilku maych wgniece, ale o sam fakt. Nie zamierzam akceptowa bezkarnego niszczenia mi samochodu – mówi Spacer po aucie będzie kosztował nastolatka kilkaset złotych Fot. TOM wacicielka auta (nazwisko do wiadomoci redakcji). – Mielimy wielk ochot sami wy- kowali zatrzymanego delikwenta W poniedziaek 18-letni wandal mierzy im sprawiedliwo , ale nie do radiowozu i pojechali obejrze niespodziewanie pojawi si u osób, wiedzielimy, który z nich przebieg uszkodzenia na fordzie focusie oraz którym uszkodzi samochody. Przepo samochodach, dlatego te wezwa- renaulcie sceniku. Po wstpnym prasza. Mówi, e to wina zbyt dulimy policj – mówi syn wacicielki oszacowaniu strat wezwano ekip ej iloci alkoholu. Prosi o wycofajednego z uszkodzonych aut. dochodzeniow. Co ciekawe, jeden nie wniosku o ciganie. Deklarowa Policyjny patrol przyjecha by- z policjantów sugerowa wacicielce pokrycie kosztów naprawy. TwierDOT skawicznie. Funkcjonariusze zapa- scenika, e nie warto skada wnio- dzi, e dosta nauczk...

Zamiast do kasy, wkada je do... wasnej kieszeni. W ten sposób nacign swojego szefa na 20 tys. z. Rzecz dziaa si na terenie jednej z wrzesiskich pizzerii. Sprawa si wydaa, gdy 22-letni kelner (mieszkaniec Chorzowa) przyniós swojemu szefowi wypowiedzenie. Temu ostatniemu wydao si to do podejrzane. Wspólnie z ksigow postanowi przyjrze si bliej stanowi kasy. Przeczucia go nie myliy. Okazao si, e jest manko – i to niemae. – Kelner kradziey pienidzy dokonywa od listopada zeszego roku – informuje Krzysztof Szczeniak, Jak si nieoficjalnie dowiedzielirzecznik prasowy Komendy Powia- my, 22-letni mieszkaniec Chorzotowej Policji we Wrzeni. – Trwao wa przyzna si do winy. Obieca te to najprawdopodobniej do czerwca. zwróci pienidze. KUL

Zawiadomienie o kradzieży pieniędzy wpłynęło do nas 7 czerwca – mówi K. Szcześniak.

Szczyt bezczelności: ukradł sprzęt muzyczny z samochodu, a później próbował go odprzedać... właścicielowi

H

deszczu byy przyczyn zalania dwóch piwnic przy ul. wirki i Wigury. Waciciele wezwali straaków, którzy wypompowali wod. Miao to miejsce 9 czerwca.

„ Dwa dni pó niej pomo-

Lepkie rączki kelnera

istorii z cyklu „nie do wiary” ciąg dalszy. Tym razem poszło o sprzęt muzyczny, który, jak można przypuszczać, był droższy od samochodu. Początek sprawie dało zawiadomienie o dokonaniu kradzieży, złożone przez mieszkańca Gorazdowa (gm. Kołaczkowo). Między 1 a 3 czerwca ktoś włamał się do fiata 126p i wymontował z niego wzmacniacz oraz kondensator. Poszkodowany oszacował straty na prawie 2 000 zł. Ale nie załamał rąk i postanowił prowadzić śledztwo na własną rękę. Przedzwonił do kolegi, który – wedle jego przypuszczeń – mógł znać złodziejaszka. Albo inaczej: był w stanie go ustalić. Usłyszał, że ten nic nie wie, ale się zorientuje. Oddzwonił po kilku dniach. Utrzymywał, że wie, kto jest w posiadaniu sprzętu. W zamian za jego odzyskanie go-

„ Gwatowne opady

i nie zdyli jeszcze zdj mundurów, otrzymali kolejne wezwanie. Musieli jecha wypompowywa wod z piwnicy Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych.

razdowianin miał jednak zapłacić 300 zł. To go nie zniechęciło... Poszkodowany pojawił się w niedzielę 12 czerwca około godz. 1.00 na Glinkach. Właśnie to miejsce i czas wskazał paser. Ten drugi tuż po transakcji został zatrzymany przez policję. Okazał się nim 23-letni wrześnianin. Usłyszał zarzut żądania i przyjęcia pieniędzy w zamian za zbycie mienia pochodzącego z kradzieży. Paser wsypał sprawcę kradzieży sprzętu muzycznego, którym okazał się... 22-letni mieszkaniec Gutowa Wielkiego – ten sam, z którym kontaktował się pokrzywdzony (sic!). Teraz za swe postępowanie odpowie przed sądem. – To kolejny przekład na to, że warto, a niekiedy nawet trzeba z nami współpracować – podsumowuje rzecznik komendy powiatowej policji Krzysztof Szcześniak. TOS

Włamanie na teren Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Zniszczenia większe niż łup

T

akich przestępstw dokonują tylko nikczemnicy „mądrzy inaczej”. A może chodziło o sam akt zniszczenia? Niestety, przekonał się o tym wrzesiński GS. Z 9 na 10 czerwca (a dokładniej, między godz. 17.00 w czwartek a 8.00 w piątek) nieznani sprawcy włamali się do biur należących do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” przy ul. Kolejowej we Wrześni. Do jednego z pomieszczeń weszli przez okno. Skradli znajdujące się tam papierosy o wartości 200 zł. Do kolejnego lokalu dostali się, wyłamując drzwi. W pomieszczeniu znaleźli kasetkę z pieniędzmi, z której zabrali 790 zł. Włamywacze zdewastowali mienie o łącznej wartości 1 060 zł. Włamania i kradzieży dokonali również w pobliskiej hurtowni alkoholu. Złodzieje

zabrali stamtąd piwo o wartości 60 zł, jednak same szkody spowodowane włamaniem są znacznie większe. Policjanci oszacowali je na 490 zł. – Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Czynności dochodzeniowo-śledcze ciągle trwają. Na dziś nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy sprawca był jeden, czy było ich kilku – informuje starszy aspirant Krzysztof Szcześniak, rzecznik prasowy KPP w Wrześni. W ostatnim roku liczba włamań na terenie powiatu wrzesińskiego maleje (z 137 na 114 w 2010 r.). Niestety, wzrosła liczba kradzieży – z 205 do 232. Na terenie gminy Września policjanci odnotowują 74-procentową wykrywalność. Czy zatem uda się namierzyć sprawców włamania do bazy GS-ów? Statystyka wskazuje, że jest spora szansa. FIB

Wiadomo tylko, że zginął, bo przebiegał przez torowisko Prokuratorskie postpowanie w sprawie 38-latka, który zgin pod koami pocigu, zostao umorzone. Do tragedii doszo 10 maja na dworcu PKP w Nekli. Kilka minut po godz. 10.00 pod Intercity Chrobry, pospieszny ze Szczecina do Warszawy, wpad mody mczyzna. Zestaw zoony z kilku wagonów, mimo gwatownego hamowania, zatrzyma si dopiero 200 metrów dalej. Ogldzin zmasakrowanych zwok dokona prokurator i technik kryminalistyki z komendy powiatowej policji. Zeznania zoyo tylko trzech wiadków. Wedug relacji maszynisty, 38-latek przebiega przez torowisko. Nie zdy wej na peron...

Niewiele do sprawy wniosa sekcja zwok, która zostaa przeprowadzona dzie po tragedii. Dowioda tylko, e przyczyn mierci mczyzny by uraz wielonarzdowy. Tajemnic pozostaje tylko stan jego trze woci. Zastpca prokuratora rejonowego Jacek Motawski nie chcia si wypowiada na ten temat. – To nie ma wielkiego znaczenia – odpar. Decyzj z 31 maja, wobec braku znamion czynu zabronionego, ledztwo zostao umorzone. – Nie zaistniao nic takiego, co wskazywaoby na popenienie przestpstwa – J. Motawski argumentuje powzit decyzj. TOS

„ Zwarcie instalacji elek-

trycznej w kabinie kierowcy byo przyczyn poaru ciarówki, do którego doszo 10 czerwca przy ul. Miosawskiej. Ogie zosta ugaszony dopiero po uyciu wody.

„ Nastpnego dnia po-

n las i nieuytki rolne w Gsiorowie. Kto zaprószy ogie. W akcji ganiczej, prócz zawodowców, uczestniczyli ochotnicy z Nekli i Targowej Górki. TOS

Kronika policyjna

W niedzieln noc, 12 czerwca, kilku nastolatków spacerowao po wrzesiskim osiedlu Krzya Grunwaldu. Na ulicy 68. Puku Piechoty postanowili si zabawi . Jeden z nich zacz biega po maskach i dachach samochodów zaparkowanych na parkingu przy jednym z tamtejszych bloków. Pozostali mu kibicowali. – Dochodzia pónoc. Byam u córki w pokoju, kiedy nagle zobaczyam, jak jaki chopak biega po samochodzie ssiadki – opowiada mieszkanka bloku. – Otworzyam okno i krzyknam. Modzi ludzie najwyra niej si przestraszyli, bo zaczli ucieka – dodaje. Krzyk kobiety postawi na nogi jej ma, który z kolei zaalarmowa ssiada. Razem ruszyli w pogo za nastolatkami. – Bieglimy za nimi a do bloków przy Kutrzeby. Widzielimy, jak caa grupa ucieka na teren budowy. – mówi jeden z mczyzn (nazwisko do wiadomoci redakcji). Jednego z uciekinierów zapali – tego, który znajdowa si najbliej nich.

Straż Pożarna

4 Zdarzenia

„ Kto ukrad dwa rowery spite przed blokiem mieszkalnym przy ul. Wojska Polskiego. Dokona tego midzy 6 a 8 czerwca. Waciciel oszacowa straty na 1 700 z. „ Do rodka wszed

przez okno. Ukrad 900 z, a przy okazji uszkodzi zamek w drzwiach wejciowych. Mowa o nieznanym sprawcy, który 8 maja upatrzy sobie mieszkanie w bloku przy ul. Fromborskiej.

„ Radioodtwarzacz JVC znikn w nocy z 9 na 10 czerwca z fiata bravo stojcego przy ul. Sowackiego. Kosztowa 350 z. „ Orzechowianin wylicy-

towa na z portalu internetowym pi telefonów komórkowych od mieszkanki Plewisk. Pod koniec lutego przela na jej konto 510 z, ale aparatów nie otrzyma. O sprawie powiadomi policj.

„ Na 50 tys. z zosta

oszacowany ledwie roczny citroen berlingo. Zosta skradziony 11 czerwca w Przyborkach.

„ 18-latek urzdowa

na terenie domków letniskowych przy witokrzyskiej. Z jednego ukrad telefon komórkowy, w drugim wybi szyb w oknie. Zatrzymay go przebywajce w rodku osoby. TOS


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

5

Zdarzenia Nie pozostali sami Ogień zabrał im wszystko. Mimo to porządkują mieszkanie – w nadziei, że wystarczy im sił i pieniędzy, by przywrócić je do stanu sprzed pożaru. Od poaru mieszkania na osiedlu przy ulicy Kociuszki min tydzie, a domownicy cigle nie mog w nim spa . – Jest to zwyczajnie niemoliwe ze wzgldu na panujcy tu smród, brak elektrycznoci, gazu. Poza tym nie mamy na czym spa , bo cz mebli spona a pozostae nie nadaj si do uytku – mówi wacicielka spalonego lokalu Grayna Czerniak. – Syn nocuje u kolegi, ja z mem u przyjació. Pomoc przychodzi take z innych stron: – Nie pozostawiono nas samym sobie. Wspiera nas nie tylko ro-

dzina, ale i przyjaciele, ssiedzi oraz wielu obcych nam ludzi. Jedni proponuj meble, zakup ubra, inni przychodz i pomagaj w skuwaniu cian, w wynoszeniu mieci. A s i tacy, którzy przynios co do jedzenia, zaprosz na obiad. Tak zwyczajnie, z potrzeby serca – dodaje kobieta. – Elektryk, który bdzie wymienia nam instalacj elektryczn przyj zlecenie, o pienidzach nawet nie wspomnia. Pewnie wie, e teraz ich nie mamy – mówi Roman Czerniak. Z informacji przekazanych nam przez Marka Zielnika, ssiada poszkodowanych, wynika, e mieszkacy piciu bloków ju zebrali pienidze dla rodziny. Przeka im je za porednictwem konta stowarzyszenia Pro Bono Familiae. Pomoe im take Stowarzyszenie Osób Niesyszcych i Niedosyszcych Jedno (którego czonkami s dzieci pastwa

www.wrzesnia.info.pl

Na szczęście jest lepiej

Czerniaków), Komenda Powiatowa Policji we Wrzeni (pracuje tam Marcin Czerniak), zakad Zelka oraz starostwo, które za porednictwem gminy przekae pogorzelcom 10 tys. z. Burmistrz Tomasz Kauny twierdzi, e decyzja o udzieleniu Czerniakom pomocy zostaa podjta przez jego zastpc Waldemara Grzekowiaka ju w godzin po poarze. Tymczasem, jak si okazao, ograniczono si tylko do sprowadzenia na miejsce poaru pracowników Orodka Pomocy Spoecznej. – Gmina nie ma adnych dodatkowych pienidzy, które mogaby uy w takiej sytuacji. Jako rami gminy to my realizujemy te zadania. Bymy mogli pomóc tym ludziom, musz tego chcie i sami zwróci si do nas. My nie moemy narzuca si z pomoc – informuje Anna Prusak, dyrektor wrzesiskiego OPS-u. Dorota Tomaszewska

Na t wiadomo rodzice 5-letniej Oli z Rataj czekali od dawna. Jej stan uleg poprawie. Przypomnijmy, e wieczorem 28 maja dziewczynka podpalia si gazowym zapalnikiem do pieca. Nie byo szpitala, który zechciaby j przyj . W kocu rankiem nastpnego dnia trafia do Regionalnego Centrum Leczenia Oparze dla Dzieci i Modziey w Szczecinie. Jako e znajdowaa si w krytycznym stanie, bya utrzymywana w piczce farmakologicznej. – Zostaa przyjta z poparzeniami trzeciego (najwyszego – przyp. red.) stopnia. Obejmoway powoki brzuszne, klatk piersiow, tuów, ramiona i uda. Bya niewydolna oddechowo i utrzymywana na sztucznej wentylacji – opisuje stan pacjentki rzecznik prasowy szpitala Magdalena Paczkowska. 31 maja przeprowadzono u niej pierwszy przeszczep skóry. Ze wzgldu na dotkliwe obra-

enia by on tylko czciowy. Przeom nastpi dopiero w tym tygodniu. – Min stan bezporedniego zagroenia ycia. Obecnie dziecko znajduje si w stanie rednio cikim i jest stopniowo wybudzane ze piczki – nie kryje zadowolenia M. Paczkowska. Do tej pory przeprowadzono trzy operacje, z czego dwie byy przeszczepami skóry; podczas trzeciej wycito pozosta martwic. Na najbliszy pitek zosta zaplanowany kolejny, najprawdopodobniej ostatni przeszczep skóry. Z pomoc rodzinie pospieszyli mieszkacy wsi. Pienidze na leczenie dziewczynki zbieraj w sklepie. – Wci ich przybywa – mówi sotys wsi Andrzej yskawa. W najblisz niedziel w kocioach parafii Samarzewo, pod któr podlegaj Rataje, podobn kwest przeprowadz czonkowie Caritasu. Tomasz Szternel

Reklama

wizytówek tel. 61 437 49 57 :U]HijQLD * ul. Fromborska 18

20 ]ã

Ed 2 Edu-299

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

Niepubliczne Przedszkole kolle

"Wesoła Nutka" o profilu artystycznym, zlokalizowane we Wrześni w spokojnej okolicy, przy ulicy Ignacego Paderewskiego 50C. Przedszkole znajduje się blisko terenów zielonych (ogródki działkowe, las, jezioro). rartystyczny profil (muzyka, plastyka, taniec) rprofesjonalne wyposażenie rrozwijamy nawet najmłodsze talenty!!!

Biuro czynne w siedzibie przedszkola pon., wt. 10.00-13.00, śr. 15.00-18.00

tel. 791-96-78-24 t www.wesolanutka.com.pl


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Przetargiem w energię Źle oznakowane rondo

Reklama

Wydatki gmin na energię elektryczną za rok 2010

1

1 mln

Nekla

2

Miłosław

3

Pyzdry

(w zł)

4,5 mln

4

Kołaczkowo

5

Września

Samorzdy walcz z monopolem energetycznym. Przetargi na dostaw prdu dla gmin to ju prawie standard. To te efekt kryzysu finansów publicznych, który wymusza oszczdnoci. Gminy maj moliwo rónicowania dostaw energii za pomoc przetargów. W 2008 roku zmieniono ustaw prawo energetyczne i ustaw o zamówieniach publicznych. Dziki tym zmianom samorzdy mog ograniczy wydatki na prd. – Gmina prowadzi rozmowy z firmami, które przygotowuj audyt energetyczny. Efektem bdzie przeprowadzenie przetargu na zakup z dystrybucj energii dla urzdu gminy i jednostek organizacyjnych podlegych gminie. Nie sta nas na ponoszenie kosztów 20-, 30-procentowych podwyek, które planowane s przez energetyk w najbliszym czasie. Szukamy oszczdnoci równie na prdzie – informuje Danuta Olejniczak, skarbnik gminy Koaczkowo. Podobnie do sprawy podchodzi gmina Wrzenia, która na prd wydaje 4,5 miliona zotych. – Zlecilimy wykonanie audytów energetycznych oraz przygotowanie materiaów do przetargu na zakup energii elektrycznej od 1 stycznia 2012 – informuje Jolanta Kociaska, skarbnik Wrzeni. Z przetargów na dostaw energii zadowolona jest gmina Pyzdry.

628 tys. 583 tys. 530 tys.

0

– Do przetargu na zaopatrzenie w prd do urzdu miejskiego i jednostek podlegych zgosio si 6 firm. O dziwo, postpowanie wygra dotychczasowy dostawca, Energa Gdask. Jednak jestemy z tego zadowoleni, poniewa teraz mamy tasz energi – informuje Przemysaw Dbski, sekretarz Pyzdr. Przed przetargiem gmina Pyzdry pacia trzy taryfy: C21 – 0,3246 z/ kWh, C 11 – 0.3477 z/kWh, C 11a – 0,3380 z/kWh. Od 1 czerwca paci ujednolicon stawk – 0,3284 z/kWh. Sekretarz podkrela, e po przetargu s oszczdnoci na tzw. dystrybucji. W nadwarciaskim miasteczku taniej pac równie za owietlenie uliczne, a to dziki spóce owietleniowej (w jej skad wchodzi kilka gmin), która w drodze przetargu uzyskaa równie korzystne ceny. Filip Biernat

Zdrowy rozsądek przegrał z urzędniczą machiną. Kierowcom zjedajcym z ronda przy markecie Tesco moe zakrci si w gowie. Wszystko przez kilka niepotrzebnych kawaków blachy. Rzecz w tym, e ze znaków ustawionych na tzw. wysepkach mona wyczyta , e rondo mona opuci , jadc pod prd. Jeli kierowca bdzie na tyle naiwny, e uwierzy oznakowaniu, moe si rozczarowa . Co ciekawe, drogowy absurd zosta zatwierdzony przez policj, urzdników ratusza (rondo jest na drodze gminnej) i starost (który zarzdza ruchem na drogach powiatowych i gminnych). Sowem: oznakowanie przyklepano zza biurka. A winnych teraz nie ma. Poprosilimy o potwierdzenie naszych spostrzee Pawa Marciniaka, naczelnika Wydziau Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji we Wrzeni. – To oznakowanie jest bdne – przyzna. Nie wyjani nam ju jednak, dlaczego policja zaakceptowaa te znaki. Po czyjej stronie ley wina w przypadku kolizji na takim rondzie? – W Polsce obowizuje ruch prawostronny i tej zasady w tym przypadku naley przestrzega – kontynuuje

 Rondo przy Tesco miało zwiększyć bezpieczeństwo komunikacyjne. Tymczasem znaki z dwoma strzałkami wprowadzają kierowców w błąd P. Marciniak. – Rozwaanie ewentualnoci zaistnienia hipotetycznych sytuacji uwaam za niepotrzebne – stwierdzi. Wody w usta nabrali równie urzdnicy z ul. Ratuszowej. Ci win w znakowym zamieszaniu widz wszdzie, tylko nie u siebie. – Decyzj w sprawie sposobu oznakowania dróg publicznych le w kompetencji starosty – mówi Robert Klimczak, kierownik referatu komunalnego. – W zwizku z tym

Fot. KUL

zwrócimy si do niego z prob o rozpatrzenie przedstawionych uwag. Cae szczcie, na razie na rondzie przy Tesco nie doszo do adnego zdarzenia drogowego. Póki co wygrywa zdrowy rozsdek. Urzdnikom i funkcjonariuszom go jednak zabrako... – Mam nadziej, e w krótkim czasie problem ten zostanie rozwizany – zakoczy P. Maricniak, który, jak zaznaczy, wystosowa odpowiednie pismo do... urzdu gminy. ukasz Róaski


7

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie Reklama

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl

*QLHĨQLHÄ&#x201D;VND:\ÄŞV]D6]NRĂĄD * +XPDQLVW\F]QR0HQHGÄŞHUVND +

Ă&#x201E;0LOHQLXP´ VWXGLDSLHUZV]HJRVWRSQLD

VWXGLDSRG\SORPRZH

TURYSTYKA I REKREACJA PEDAGOGIKA

=$5=Ä&#x201E;'=$1,(

Edu-303

KULTUROZNAWSTWO

6WXGLDZ*QLHĨQLH Gniezno, ul. Pstrowskiego 3a tel. 61 425 75 70 e-mail: gniezno@milenium.edu.pl

KSERO Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. (61) 640-01-01

ATRAKCYJNE CENY PROMOCJA - KUCHNIA SYCYLIA - 960 zĹ&#x201A;

Zapraszamy :U]HÄłQLDXO.DOLVND Czynne:SQSW VRE

0HG

LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

MEBLE AS

Lek-310

ww-200

D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

Salon Meblowy


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Spacerkiem po Wrześni

Motorem po Europie Pięcioro motocyklistów z powiatu wrzesińskiego wyruszyło z ziemi polskiej do włoskiej i z powrotem.

 Trzeba mnóstwo wysiłku, żeby

w taki sposób zniszczyć metalowe ogrodzenie Fot. DAI

„ Na terenie Zespou Szkó Tech-

nicznych i Ogólnoksztaccych przestay ju straszy resztki spalonego materaca i okrywajcej go blaszanej wiaty. „ Za to w kilku miejscach, m. in. na ul. Kociuszki, przy kociele w. Ducha, nadal strasz znaki przystankowe PKS-u wygldajce jeszcze na peerelowskie. „ Na innych, normalnych znakach oraz drzewach i supach znów pojawiy si w ostatnich dniach ogoszenia o kiermaszu dywanów, zawierajce chwyt reklamowy o likwidacji hurtowni. Kolejnej. „ W mijajcym tygodniu zamknito odcinek cieki rekreacyjnej przy wspomnianej wczeniej szkole. Energetycy wymienili tam sup linii wysokiego napicia. Poza tym nadal trwaj prace na przylegej ul. Opieszyn, która wci jest przez to jednokierunkowa. „ Na szkolnych parkingach, które opustoszej w okresie wakacyjnym, mona ostatnio zauway coraz wicej skuterów. Nic dziwnego, skoro te haaliwe jednolady mona ju kupi nawet w marketach za cen maego zestawu mebli ogrodowych. „ Barierki mostów w parku im. Dzieci Wrzesiskich powoli staj si dwukolorowe. Odpadajca ju wierzchnia warstwa zielonej farby zaczyna odsania poprzednie, óte malowanie. „ Z kolei pot odgradzajcy od parku Szko Podstawow nr 2 staje si falisty. Wandale wkadaj mnóstwo pracy i wysiku w adne wyginanie barierek. „ Natomiast osiedle Tysiclecia zmienia si w pikn dungl. Nieprzycinane drzewa, krzewy i niskie roliny wprowadzaj ciekawy dziki klimat w otoczenie betonowych bloków. „ Ukoczono ju budow cieki pieszo-rowerowej wzdu i poniej ul. Sikorskiego. Wrzenic, która przecina ulic, nadal trzeba pokonywa wiaduktem. Nie od dzi wiadomo, e miejsce to upodobaa sobie modzie na wieczorne i nocne spotkania. Jednym z efektów tych zebra s propozycje nowych nazw ulicy wypisane na wiadukcie Oto niektóre: „ul. Powstania Wrzesiskiego im. Zespou Downa”, „ul. Kapicych Sików z Wiaduktu im. Powstaców Autostrady”, „ul. Biedronki i Tesco” (cytaty dosowne). DAI

Gabriela i Tomasz Jakubowscy z Nekielki, Aleksandra i Karol Siwkowie z Rataj oraz Rafa Nowacki z Wrzeni byli uczestnikami patriotycznego rajdu po Europie, który od kilku lat organizuj mionicy motocykli z Nowego Scza. – W tym roku w wyprawie wzio udzia 130 osób z caej Polski. Kawalkada 93 motocykli ruszya ladami legionów Henryka Dbrowskiego i II Korpusu gen. Andersa. Hasem przewodnim by cytat z hymnu polski: „Z ziemi woskiej do Polski”. – Rajd trwa od 7 do 22 maja. Przejechalimy a 5 800 kilometrów – mówi T. Jakubowski. – Wyruszylimy z Niegowici, miejscowoci nieopodal Nowego Scza, z której pochodzi genera Henryk Dbrowski. Przez Bratysaw i Wiede dotarlimy do Woch – opowiada. Motocyklici zwiedzili m.in. Rzym, Asy, Boloni, Neapol i Monte Casino. Szczególn uwag powicono ladom Polaków we Woszech. – Polskie miejsca za granic wi si najczciej z martyrologi, wojnami. Odwiedzi-

limy kilka cmentarzy polskich onierzy. Nasza wyprawa to sposób oddania hodu Polakom, którzy zginli, walczc o wolno – dodaje T. Jakubowski. Warto doda , e motocyklici podróowali ubrani w repliki mundurowych koszul II Korpusu polskiego Wadysawa Andersa. Podczas rajdu nie zabrako przygód. Czasem byo zabawnie. W Wiedniu motocyklistów dopada kilkugodzinna ulewa, któr przeczekali pod wiaduktami kolejowymi, a w maej restauracji na poudniu Woch czstowano ich konin. Emocje wzbudzi wjazd na Wezuwiusza. – Na szczcie wulkan powita nas pokojowo i nie obrzuci popioem – wspomina T. Jakubowski. Duym przeyciem byo spotkanie z papieem Benedyktem XVI. – Na teren Watykanu wjechalimy na motorach. Zostawilimy nasze jednolady na placu w. Piotra, gdzie pilnowali ich stranicy z Gwardii Szwajcarskiej – mówi motocyklista. Wzruszajce byy take spotkania z Poloni serdecznie witajc rodaków. Dla uczestników rajd by ogromnym wyzwaniem, ale i niezapomnianym przeyciem. A T. Jakubowski ju teraz myli o kolejnej eskapadzie; za rok wyruszy swoja hond goldwing do Moskwy. JOG

Nowy Król rekordzista

 Gabriela i Tomasz Jakubowscy w Rzymie

Fot. archiwum

Gmina Września przeznaczyła w ubiegłym roku prawie 1,4 mln zł na wypłatę alimentów

Z

adłużenie osób uchylających się od płacenia alimentów dla dzieci wobec gminy Września (za 2010 rok) to prawie 1,15 mln zł. Dlaczego wobec gminy? Bo to właśnie urząd gminny, a konkretnie Ośrodek Pomocy Społecznej jest zobowiązany do wypłacenia alimentów matkom (najczęściej uprawnione do otrzymania świadczenia) dzieci, których ojcowie nie wywiązują się z tego obowiązku. W ubiegłym roku dotyczyło to 536 dzieci z 323 rodzin. OPS wypłacił w sumie 1,38 mln zł świadczeń alimentacyjnych. Zaledwie niecałe 235 tys. zł udało się gminie odzyskać od osób, które alimenty powinny płacić – najczęściej drogą egzekucji komorniczej.

To stanowi niecałe 17% wypłaconych świadczeń. Dlaczego tak mało? – Nasza współpraca z komornikami mogłaby układać się lepiej – mówi Anna Prusak, dyrektor OPS-u. – Przypuszczam, że mają oni bardziej dochodowe zajęcia niż odzyskiwanie alimentów dla gminy. Jednak zobowiązania osób, które uchylają się od płacenia, na pewno będą dalej egzekwowane, aż do skutku. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy dłużnicy będą już na emeryturze – zaznacza dyrektor. Podobny problem mają gminy w całej Polsce. Jak podała Najwyższa Izba Kontroli w jednym z ostatnich raportów, gminy nie podejmują skutecznych działań, aby odzyskać alimenty od ojców. Średnia „ściągalność” zobowiązań wynosi 13%. MAK

 Król Kurkowy 2011 Artur Orzechowski (w środku) z Rycerzami, którzy zdobyli II i III miejsca, Piotrem Matuszewskim (z prawej) i Gerardem Izydorkiem

W wieloletniej tradycji zawodów strzeleckich do gosu zaczyna dochodzi mode pokolenie. Najwaniejsze zawody wrzesiskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – o tytu Króla – odbyy si w niedziel 12 czerwca na strzelnicy LOK-u. Po mszy w kociele farnym oraz uroczystej zbiórce i salucie armatnim na strzelnicy czonkowie bractwa rozpoczli zawody od strzaów honorowych w imieniu papiea Benedykta XVI i prezydenta Bronisawa Komorowskiego. W sumie strzelano do czterech tarcz: Królewskiej, Charytatywnej, Premiowej i Harcerskiej, oraz do Kura. – Ju po raz drugi w zmaganiach wzili udzia wrzesiscy harcerze, którzy w maju tego roku powoali zastp strzelecki – informuje Wojciech Krysztofiak, prezes bractwa. Organizacja ta zaprasza harcerzy na swoje strzelania od pocztku 2010 roku,

Fot. KBS

przygotowujc im specjalne konkurencje strzeleckie. Wród harcerzy zwyciya Karolina Puzdrakiewicz, uzyskujc tym samym tytu Królewicza. Kura strci Piotr Matuszewski. W strzelaniu do Tarczy Premiowej i Charytatywnej i Królewskiej najlepszy by Artur Orzechowski. Uzyska tym samym tytu Króla Kurkowego 2011. Nowy Król jest najmodszym czonkiem bractwa i najprawdopodobniej jako pierwszy w jego 157-letniej historii zdoby strzeleckiego hat tricka. – Z pewnoci fakt ten wart jest specjalnej adnotacji w kronikach brackich – stwierdza W. Krysztofiak. Fundator dostpnej za opat Tarczy Charytatywnej, strzelmistrz bractwa Aleksander Mitkowski, dochód z niej przeznaczy na potrzeby harcerskiego zastpu strzeleckiego. DAI

Urodzinowy konkurs w Bricomarché

W piątek 10 czerwca uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom konkursu zorganizowanego z okazji 11. urodzin sieci Bricomarché. Główny laureat otrzymał 42-calowy telewizor. Zadanie konkursowe polegało na wymyśleniu imienia i nazwiska dla muszkietera występującego w logo sklepu. JOG


17 czerwca 2011

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

AktualnoĹ&#x203A;ci

9

Prawo i SprawiedliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; chce prywatyzacji TBS

Zrzeszenie na plus

Pose Kazimierz Smoliski i senator Grzegorz Wojciechowski z Prawa i Sprawiedliwoci w niedziel spotkali si w Domu Seniora z mieszkacami Wrzeni. â&#x20AC;&#x201C; Tematem zebrania miay by problemy zwizane z TBS-ami, dlatego zaprosilimy na spotkanie m.in. pana posa Smoliskiego, ktĂłry jest adwokatem i specjalizuje si w tych sprawach. Niestety, mimo indywidualnych zaprosze, czonkowie wrzesiskiego TBS-u nie pojawili si na spotkaniu â&#x20AC;&#x201C; informuje Przemysaw Hirschfeld, szef wrzesiskiego PiS-u. Przyszed za to Marek Koodziejczyk, wiceprzewodniczcy rady miejskiej z ramienia PiS, a take mieszkaniec TBS-Ăłw. Od niego dowiedzielimy si, e czonkowie TBS-Ăłw maj ogromne problemy z pozyskaniem mieszka (domĂłw) na tzw. odrbn wasno . Po prostu nie ma przepisĂłw, ktĂłre by t czynno reguloway. â&#x20AC;&#x201C; Obecnie w Sejmie nie ma adnego projektu uchwa, ktĂłry by tego problemu dotyka. Niestety kady, kto wchodzi w spĂłk TBS, zdawa sobie spraw, e te mieszkania nie bd do wykupu, poniewa takie byo zaoenie ustawowe tego typu budownictwa. Wiele bdzie zaleao od gmin, ktĂłre bd musiay zdecydowa , co zrobi z wkadem wasnym, najczciej gruntami, ktĂłre wnosiy do TBS-Ăłw. Kiedy w spĂłdzielniach te nie byo mona wykupi mieszka, z biegiem lat to si na szczcie zmienio â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi pose K. Smoliski. OprĂłcz M. Koodziejczyka, pojawili si te inni radni PiS-u: Mariola Kasierska i Stanisaw Dominiczak, a take kilku sympatykĂłw partii Jarosawa Kaczyskiego. Byy pytania i uwagi z sali. â&#x20AC;&#x201C; Chciaabym, abycie pastwo przekazali to wyej. Mam

Produkcja trzody chlewnej opĹ&#x201A;aca siÄ&#x2122; w grupie.

 Senator Wojciechowski mĂłwiĹ&#x201A;

o rolnictwie i ostrzegaĹ&#x201A; przed ĹźywnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; genetycznie modyfikowanÄ&#x2026; Fot. FIB

do was prob: obserwujcie si nawzajem. Ja bardzo dobrze znam czasy Solidarnoci, dziaaam w niej, a mĂłj m jeszcze bardziej. I teraz dowiaduj si, e najlepsi znajomi na nas donosili. Ja nie powiem, e pani Kluzik bya agentk, ale wszystko na to wskazuje. Jak ona si z Palikotem spotykaa, to po tym ju nie bya dla mnie czowiekiem â&#x20AC;&#x201C; mĂłwia starsza pani. â&#x20AC;&#x201C; Czy jest jaki paragraf, aby pocign do odpowiedzialnoci pana Bartoszewskiego i tego od much, no, Niesioowskiego? Bo nie tylko w mojej opinii on jest chyba jaki nienormalny. Jego wypowiedzi, jak na posa, s skandaliczne. Tak sobie moe mĂłwi kto w warsztacie albo na polu, a nie pose â&#x20AC;&#x201C; oburza si pan w rednim wieku. Filip Biernat

Rozmowa ze Stanisawem Kaunym, kierownikiem biura Zrzeszenia ProducentĂłw Trzody Chlewnej Grupa Wrzenia. â&#x20AC;&#x201C; Historia zrzeszenia siga koca lat 90. To okres protestĂłw rolniczych, blokad drĂłg. Wy poszlicie inn drog. â&#x20AC;&#x201C; Faktycznie, dwanacie lat temu powstao stowarzyszenie WspĂłlnota ProducentĂłw Rolnych Ziemi Wrzesiskiej. Zaoyo je 140 osĂłb, ktĂłre byy niezadowolone z sytuacji na rynku rolnym. A sytuacja bya bardzo trudna. Niesamowicie tanie winie, brak popytu na zboe, ogĂłlna dezorientacja. Ale protest dla samego protestu jest bez sensu. Nasza grupa inicjatywna dziaaa inaczej. Nas interesowaa praca i rozwĂłj, zaczlimy organizowa sprzeda trzody chlewnej. Pocztki byy mao ciekawe; z ankiet wynikao, e mamy 30 tysicy sztuk tucznika, a sprzedalimy ledwie 2 586 sztuk. Jednak lata pracy, szkole, spotka, wyjazdy zmieniy na tyle nasz wiadomo , e udao si nam w 2008 roku zarejestrowa profesjonalne Zrzeszenie ProducentĂłw Trzody Chlewnej (przy jednoczesnym istnieniu WspĂłlnoty â&#x20AC;&#x201C; przyp. red). W pierwszym roku dziaalnoci sprzeday wyniosa ju ponad 17 tysicy sztuk tucznikĂłw. W trzecim roku wzrosa do 32 tysicy. â&#x20AC;&#x201C; W jaki sposĂłb uzyskalicie tak dobry wynik?

Biuro zrzeszenia: E. Zoran-KaĹ&#x201A;uĹźna, S. KaĹ&#x201A;uĹźny, S. BudzyĹ&#x201E;ska i M. Stawicka â&#x20AC;&#x201C; Wzrost sprzeday to zasuga zorganizowanego przepywu informacji i finansĂłw. Powstao kilka nowych chlewni, modernizowane s istniejce ju budynki. Wan rol odegray szkolenia, ktĂłre podniosy przede wszystkim jako gospodarowania. Mamy szczegĂłowy harmonogram szkole: pĂł n jesieni i na pocztku zimy odbywaj si szkolenia dla producentĂłw trzody chlewnej, zim i na przednĂłwku ksztacimy na temat upraw ziemi. Wszystko jest zorganizowane tak, aby rolnicy mogli natychmiast wdroy nowinki we wasnym gospodarstwie. Czonkowie grupy skorzystali jednak na wspĂłlnym zaopatrzeniu w nawozy, rodki ochrony rolin i otrby przede wszystkim finansowo. Z zorganizowanej sprzeday i jakoci produktu, bo to jest rĂłwnie sia

Fot. FIB

grupy â&#x20AC;&#x201C; uzyskujemy okoo 50 z wicej na tuczniku w stosunku do cen rynkowych. â&#x20AC;&#x201C; W spoeczestwie utrwali si pewien stereotyp rolnika, ktĂłry wiecznie narzeka. Nawet kry taki dowcip o tym, e pierwsze sowa rolnika po narodzeniu to: â&#x20AC;&#x17E;Nie opaca si! â&#x20AC;?. â&#x20AC;&#x201C; To, e rolnik narzeka, jest zarĂłwno prawd, jak i nieprawd. Gdyby ceny produktĂłw byy zawsze opacalne, niepotrzebne byyby nam dopaty agencyjne. Jednak gdyby nie dopaty, to ceny ywnoci byyby bardzo wysokie â&#x20AC;&#x201C; i to uderzyoby w konsumentĂłw, a rolnicy zrezygnowaliby z produkcji. Na przykadzie Francji, gdzie byem na pocztku lat 90., mog powiedzie , e tam nikt nie wyobraa sobie, aby farmer nie by dotowany. U nas jest dokadnie odwrotnie. Rozmawia Filip Biernat

Reklama

3U]HGVLĂ&#x2020;ELRUVWZR 8VÂ?XJ.RPXQDOQ\FKVS]RR :U]HyQLDXO*HQ6LNRUVNLHJR

==========================

2)(58-(GRVSU]HGDÂ&#x203A;\ GUHZQRRSDÂ?RZHZLORyFLPS PHWUSU]HVWU]HQQ\ GUHZQRGÂ?XÂ&#x203A;\FD sOLyFLDVWH NORQGÂ&#x2022;E ZLORyFLP sVRVQDZLORyFLP

3LVHPQHRIHUW\SURVLP\VNÂ?DGDĂ&#x201A; ZVHNUHWDULDFLH6SĂ?Â?NL XO*HQ6LNRUVNLHJR GRGQLDURNX

5R]

ZFDÂ?RyFLOXERGG]LHOQLHGUHZQR Z\PLHQLRQHZSR]\FMLRUD]

Krytyki nie brakowaĹ&#x201A;o CzĹ&#x201A;onkowie Drogowskazu podsumowali swojÄ&#x2026; pracÄ&#x2122;, a przy okazji... skrytykowali dyrektorĂłw placĂłwek oĹ&#x203A;wiatowych. Za co? Konkretnie, za brak zaangaowania swoich podopiecznych w tematy bezpieczestwa. Chodzi o to, e tylko nieliczne szkoy wziy udzia w zorganizowanej na wrzesiskim rynku (13 maja) akcji edukacyjnej â&#x20AC;&#x17E;Nie stĂłj â&#x20AC;&#x201C; pomĂłâ&#x20AC;?. Mona byo nauczy si na niej cho by udzielania pierwszej pomocy. Jej wspĂłorganizatorem byo Stowarzyszenie na Rzecz OsĂłb Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych Drogowskaz. â&#x20AC;&#x201C; Przykre byo to, e przyjechay szkoy z Witkowa, Powidza, a te z terenu naszego powiatu nie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Andrzej Janka, wiceprezes Drogowskazu, na walnym zgromadzeniu czonkĂłw, ktĂłre odbyo si we wtorek. â&#x20AC;&#x201C; Dyrektorzy szkĂł podeszli bardzo lekcewaco do tego tematu. Podobnych przykadĂłw jest jednak wicej. Nic dziwnego, e w Drogowskazie popyny sowa

 â&#x20AC;&#x201C; Drogowskaz w 2010 r. dziaĹ&#x201A;aĹ&#x201A; poprawnie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwiĹ&#x201A;a K. PoĹ&#x203A;lednia krytyki. Jarosaw Gruszczyski, komendant Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni, wysun nawet propozycj, aby zaangaowanie placĂłwek bra pod uwag przy podejmowaniu decyzji o wspieraniu ich finansowo przez stowarzyszenie. Podczas zebrania jednogonie udzielono absolutorium wadzom stowarzyszenia. Wytyczono te cele

Fot. KUL

na ten rok, m.in. kontynuacja akcji przyczyniajcych si do poprawy adu i bezpieczestwa na drogach. Drogowskaz rodki na sw dziaalno czerpie z nawizek przyznawanych przez sdy. W 2010 r. zasdzono kwot 231 tys. z. Najwysza nawizka opiewaa na 6 500 z, najnisza na 50 z. Planowane dochody w 2011 maj wynie 130 tys. z. KUL


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Kultura

„Jestem Tadek. Nie Heniu” Na swoim koncie ma role w takich produkcjach, jak „CK Dezerterzy” czy „Dom”. Najwiksz popularno przyniosa mu jednak rola w serialu „M jak mio ”. Tadeusz Chudecki – bo o nim mowa – w niedziel 12 czerwca goci w Miosawskim Centrum Kultury. – Pewnie nie bd oryginalny, pytajc, czy ju ma Pan dosy postrzegania siebie jako szwagra Marty Mostowiak... – Nie denerwuje mnie to, mimo e po imieniu mówi do mnie tylko moja matka i kilku przyjació. Dla wielu jestem po prostu Heniu. Nie gram gównej roli, a jestem rozpoznawalny. To przyjemne. Ludzie si do mnie umiechaj, policjant nie wypisze mandatu. Generalnie jest fajnie. – Czyli bywa te niefajnie? – Rzadko si zdarza, aby kto by wyjtkowo nietaktowny. Do dzisiaj mieszy mnie rozczarowanie moj osob jednej kobiety, która na lotnisku podesza do mnie i zacza krzycze : „O Boe, jaki on may!”. Zacza mnie ciska , caowa . Po-

wiedziaem jej, e ona jest za to gruba. Nie obrazia si – ciskaa mnie dalej. – Pewnie Pan nie wie, e Pana kolega z planu Przemysaw Cypryaski pochodzi z Marzenina koo Wrzeni? – Co syszaem. Nie mamy wspólnych wtków w serialu, znamy si jednak z teatru. To zdolny chopak, sympatyczny. Do teatru wszed troch ogródkiem, ale jest ceniony przez realizatorów „M jak mio ”. adnie wyglda, jest miy. Jeli wasza ziemia go zrodzia, to chwaa jej za to. – Teraz z innej beczki. Oprócz aktorstwa ma Pan jeszcze jedn pasj – podróowanie. – W ubiegym roku odbyem 44 podróe zagraniczne. Jeszcze wczoraj byem we Florencji. Nie mog usiedzie w jednym miejscu. Nie trzeba by bogatym, aby zwiedza . – No wanie. Napisa Pan ksik o tanim podróowaniu. Naprawd mona pozna jaki kraj Starego Kontynentu za 100 euro? – Tak. Trzeba tylko mie szczcie do supertanich linii. Mój rekord to Portugalia. Cakowita cena przelotu z Poznania w obie strony wyniosa... 20 groszy. Teraz nie ma ju takich promocji, ale okazje s. Za niewielkie pienidze mona spdzi kilka dni w skromnym, ale czystym hoteliku, i wystarczy jeszcze na jedzenie

Kolejny sukces Młodzieżowej Orkiestry Dętej

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wrzesińskiego Ośrodka Kultury pod batutą Jacka Rybczyńskiego otrzymała Grand Prix XXXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu (5 czerwca). To jednak nie koniec. Za koncert estradowy przyznano jej pierwszą nagrodę, drugą natomiast – za musztrę paradną. Poza tym indywidualną nagrodą wyróżniona została tamburmajorka Ewa Samelak. Czapki z głów! KUL

Wrzesińskie akcenty na wielkopolskich imprezach

Wrzesińskie Studio Piosenki, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespoły taneczne Pulsik, Impuls i Puls (na zdjęciu) reprezentowały Wrześnię na poznańskim Jarmarku Świętojańskim, który odbywał się od 4 do 12 czerwca. Poza tym wymienione formacje taneczne 11 czerwca wzięły udział turnieju tańca nowoczesnego w Środzie Wlkp. DAI

w restauracji. Szczurów biegajcych po pokoju nie ma. Zapewniam. – I zawsze wraca Pan zadowolony? Z kadej eskapady? – Kilka lat temu wynajem szecioosobowy pokój w Szkocji, który okaza si porak. Nie do , e by badziewiasty, to mia jeszcze trzy skrzypice prycze. Spaem na nich m.in. z Ilon epkowsk, królow polskich seriali, i Ew Zitek. Kiedy kto chcia wej do azienki, musielimy przesuwa prycz Ilony, aby przymkn do niej drzwi. Nikt nie zasn, a ona cay czas mówia: „Chudecki, w nastpnym odcinku umierasz na raka jder”. Byo strasznie, ale miesznie. – Teatr, serial, podróe... Ma Pan czas na rodzin, ogldanie TV? – Co tutaj oglda ? Jzyk debaty publicznej jest, jaki jest. Pan Janusz Palikot zachowuje si – w przeciwiestwie do mnie – jak serialowa gwiazdeczka, która robi jakie skandale, zamiast si zajmowa tym, co powinien. Szkoda sów. – „M jak mio ” te Pan nie oglda? – Nie jestem odbiorc seriali. Tutaj robi swoje i uciekam. Wiem jednak, co si tam dzieje. Moja aptekarka zawsze mi mówi, kto z kim i ile T. Chudecki uchylił rąbka tajemnicy i zdradził nam, co się będzie działo (miech). Nie auj, e tam gram. w Heniowym życiu. – Będę miał ślub i wesele. Zaczynam robić za amanta. Niestety, Rozmawia ukasz Róaski w realnym życiu ciągną do mnie tylko panie po sześćdziesiątce Fot. Łukasz Różański

Września Poetów 2011 Rozmowa z Grayn Beat Augustin z Klubu Twórczoci Rónej Có Innego, inicjatork wielu przedsiwzi kulturalnych, które odbywaj si we Wrzeni. I nie tylko. – Ju 20 czerwca rusza nowy literacki projekt „Wrzenia Poetów”. Co wicej na ten temat? – Zainspirowaa mnie do niego jedna z wrzesiskich poetek. Zwrócia si z pytaniem, czy stowarzyszenie nie pomogoby jej w wydaniu tomiku poetyckiego. Klub nie ma samodzielnej mocy finansowej, ale ma za to „sytuowanych” sprzymierzeców. I tak oto powsta pomys realizacji cyklicznego projektu, realizowanego w konwencji konkursu dla osób biegych w sowie poetyckim. Nagrod dla laureata bdzie wanie wydanie tomiku. Mam nadziej, e zapocztkuje on now seri wydawnicz bdc niepowtarzaln wizytówk Wrzeni, a jednoczenie dowodem uznania dla lokalnych twórców. – A kto jest tym wspomnianym sytuowanym sprzymierzecem? – Burmistrz Wrzeni Tomasz Kauny (miech). – Kto bdzie móg wzi udzia w konkursie? – Osoby czujce poezj i umiejce si przez ni wypowiada . Konkurs jest adresowany do mieszkaców naszej gminy. Troch ubolewam nad faktem, e ograniczamy moliwo udziau osobom z gmin ociennych. Ju dwie utalentowane znajome osoby spoza Wrzeni oprotestoway to terytorialne zawenie. No có, by moe tak si stanie, e i one bd mogy z czasem do nas doczy . – Liczy Pani na due zainteresowanie projektem? – To nie jest masowa impreza. Powiedziaabym: dla bardzo okrelo-

Co słychać

Miliony osób śledzi jego perypetie przed telewizorem. On sam jednak włącza go rzadko.

„ Wrzesiska bibliote-

ka publiczna zaprasza na spotkanie z Magorzat Kalicisk, autork bestsellerowego cyklu powieci, na podstawie których zrealizowano serial „Dom nad rozlewiskiem”. Spotkanie odbdzie si w czwartek 30 czerwca w siedzibie biblioteki. Start o godz. 18.00. Wstp wolny.

„ W poprzednim wy-

 – Na autorski wieczór laureata zaprosimy specjalnego gościa – mówi Grażyna Beata Augustin Fot. archiwum nej grupy odbiorców. Chocia podobno kady ma w sobie co z poety. Najwaniejsza jest wraliwo , no i natchnienie do tworzenia rzeczy piknych i niebanalnych. Wierz, e ta nasza inicjatywa rozbudzi w niektórych ch do odkrycia si, rozbudzi w niejednym ch stania si artyst, cho na chwil. – Nie obawia si Pani nadmiaru grafomanii? – Grafomania niestety jest wszechobecna, ale po to s powoywani biegli w tej materii jurorzy, eby dokonywa szybkiej i trafnej selekcji. Zdradz, e przewodniczcym naszego jury bdzie dr Krzysztof Skibski z UAM w Poznaniu. Wszystkich zainteresowanych konkursem odsyam na stron www.ktr-cosinnego.pl. Dopowiem te, e projekt doczeka si spektakularnego finau. Rozmawia ukasz Róaski

daniu „WW” na stronie kulturalnej bdnie podalimy wrzesiski adres Galerii Prezentów Ars Dora. Poprawny to ul. Mickiewicza 7. Zainteresowanych przepraszamy za pomyk.

„ Wrzesiski Oro-

dek Kultury ju teraz zaprasza dzieci i modzie na wakacyjne warsztaty modelarskie, które odbd si 2 i 9 sierpnia. Wykonane podczas nich latawce wezm udzia w organizowanych przez WOK zawodach.

„ Ten sam orodek zaprasza równie na wakacyjne warsztaty plastyczne. Zajcia odbd si 13 lipca i 10 sierpnia. DAI „ W sobot 18 czerwca

o godz. 19.30 we wrzesiskiej farze rozpocznie si koncert organowy zorganizowany przez klub Có Innego. Na organach zagra Sylwia Nowicka, a zapiewa Liliana Kucza. Wstp wolny. JOG


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Oświata

Wyniki egzaminu gimnazjalistów – która szkoła najlepsza? 23,00

20,95

Gimnazjum Kołaczkowo (146)

25,33

ZS Targowa Górka (18)

24,74

ZS Otoczna (14)

24,88

Gimnazjum nr 2 Września (237)

25,32

ZS Marzenin (26)

25,51

ZS Nowy Folwark (32)

22

25,38

ZS Nekla (47)

24

24,88

Gimnazjum Miłosław (63)

ZS Zasutowo (14*)

26

27,31

Gimnazjum Pyzdry (68)

26,41

ZS Orzechowo (49)

28,21

28

Gimnazjum nr 1 Września (146)

[pkt]

30

20 22

22,22

24

23,92 24,98

26 26,74

28 30

24,44

* liczba uczniów

wojewódzkiej 23,69. Wynik w kraju: 25,31, w okrgu: 23,76 (w jego skad wchodz województwa: wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Najlepiej w powiecie napisali Trzecioklasici poznali w rod wyni- uczniowie z gminy Miosaw (26,22) ki egzaminu gimnazjalnego. Z ka- i Nekla (25,95). Najgorzej – z Kodej czci mona byo zdoby mak- aczkowa (20,95). Pyzdry osigny symalnie 50 pkt. W humanistycznej redni 24,88, a Wrzenia 24,17. Gorzej modzie poradzia sobie uczniowie z powiatu wrzesiskiego uzyskali redni 24,39, przy redniej z czci matematyczno-przyrodni-

23,00

25,50

26,33

29,50

Tradycji stało się zadość: triumfuje Zasutowo.

Reklama

24,60

24,38

23,86

część humanistyczna część matematyczno-przyrodnicza

cz; rednia wyniosa 24,20. Gimnazjalici w województwie uzyskali 23,38, w okrgu 23,01, a w kraju 23,63. Co ciekawe, najlepiej z zadaniami poradzili sobie uczniowie z Pyzdr – uzyskali a 26,33 pkt. Na drugiej pozycji Nekla (24,92), trzeciej Miosaw (24,52). rednia Wrzeni: 23,89, Koaczkowa: 23,00. Uczniowie w poowie kwietnia pisali take egzamin z jzyków obcych.

Najwicej wybrao angielski; gimnazjalici z powiatu napisali go poniej redniej wojewódzkiej (28,08) i krajowej (28,28), uzyskali bowiem redni 27,97. Z niemieckiego – 28,97 (rednia w wojewódzka 27,52, krajowa 27,63). Bardzo dobrze wypad jzyk rosyjski. W powiecie pisao go tylko 58 uczniów z Koaczkowa; uzyskali 28,92 pkt. To duo, zwaywszy na fakt, e rednia wo-

jewódzka wyniosa zaledwie 16,10 (krajowa 26,81). Wród placówek najlepiej wypad Zespó Szkó w Zasutowie. Z czci humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej uzyska cznie 57,71 pkt. Drugie miejsce przypado Gimnazjum nr 1 we Wrzeni (53,15). Najsabiej wypada szkoa w Koaczkowie (43,95). Szczegóy na infografice powyej. ukasz Róaski


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

12 Raport

PUP daje, ZUS odbiera Co trzecia firma założona dzięki dotacji już nie działa. Ponad połowa byłych przedsiębiorców znów jest na bezrobociu.

Obecny status zawodowy osób, które zaniechały prowadzenia firmy

20%

63%

13%

Blokada informacji?

ZUS bolączką firm

* % ankietowanych

* % ankietowanych

Od siedmiu lat Powiatowy Urzd Pracy we Wrzeni udziela dotacji na rozpoczcie wasnej dziaalnoci – Dotacja z urzędu pracy bardzo mi pomogła – mówi Agnieszka Jankowiak. – Choć duże znaczenie w prowadzeniu własnej firmy ma wsparcie rodziny Fot. MAK gospodarczej osobom bezrobotnym. Dotacja nie moe by wysza ni szeciokrotno przecitnego wynagroNajwiększe trudności Powody zakończenia dzenia. Dla przykadu: w 2008 byo w prowadzeniu firmy działalności gospodarczej to maksymalnie 14 000 z, w 2009 80 40 40% co najwyej 18 000 z, a w 2010 – 70 35 73% 18 500 z. W tym roku maksymalna 60 30 kwota wynosi 15 000 z. Nie wszy50 25 23% scy dostaj tyle samo. Czasami kwo40 20 ta dotacji bya mniejsza, bo takie 32%* 30 15 koszty wynikaj z zapotrzebowania 19% 23% 9%* 20 10 przedstawionego przez wnioskodaw10 5 3% c lub cz wydatków nie kwalifiku0 0 je si do refundacji. Dotacja jest bezzwrotna, ale pod pewnymi warunkami. Najwaniejwysokie koszty najmu i energii duża konkurencja szym jest obowizek prowadzenia Przemysław Kóska działa na rynku ponad dwa lata. Myśli o inwestycjach Fot. MAK dziaalnoci przez 12 miesicy. Ko- i zatrudnieniu pracownika wysokie podatki składki ZUS brak klientów misja zoona z urzdników Powiatowego Urzdu Pracy analizuje przed przyznaniem dotacji m.in., czy wnioki ZUS (cho przedsibiorcy maj monty i zakup kolejnych urzdze skodawca ma potrzebne kwalifikamoliwo skorzystania z preferen- rozkadam w czasie. cje, wasny kapita oraz realny plan cyjnych skadek ZUS). Wikszo z tych przedsibiorców dziaalnoci na najblisze 12 miesiKolejna na licie „przeszkód” jest (56%), którzy przetrwali na rynku, cy, poparty rachunkiem ekonomiczdua konkurencja, i co za tym idzie, przyznaje, e bez dofinansowania nym. W 2008 roku dotacje otrzymay trudnoci w pozyskiwaniu klien- z urzdu pracy prowadzenie firmy 104 osoby, w 2009 – 111 bezrobottów. Znacznie rzadziej responden- byoby moliwe, cho trudniejsze. nych, w 2010 – 175, a w 2011 zaledci narzekali na wysokie koszty naj- 44% ankietowanych deklaruje, e praca na stałe wie 13 osób, bo rzd obci wydatki mu, energii itp. Czasami podawali nie rozpoczoby wasnego biznesu na Fundusz Pracy (to on jest gówte inne trudnoci: niewypacalnych bez dotacji z PUP-u. nym ródem finansowania dotacji). kontrahentów, biurokracj, polityk Podobnego zdania jest AgnieszTylko w latach 2008–2010 PUP przerzdzcych, brak pienidzy na lep- ka Jankowiak, która po otrzymaniu znaczy na ten cel 6,4 mln z. Przyszli sze maszyny czy samochód, który dotacji otworzya Salon Psiej Uroinna przedsibiorcy mogli kupi za piepozwoliby rozwija biznes. Sowem dy. – W moim przypadku pojawienie – dziaaj, ale w wikszoci daleko si na rynku i pozyskiwanie klientów nidze z dotacji maszyny, urzdzedziałalność nia, meble, komputery, wyposaenie gospodarcza im jeszcze do wyrobienia sobie do- byo atwiejsze, bo we Wrzeni nie biura, sklepu (oprócz towaru), itp. brze rokujcej pozycji na rynku, któ- byo wczeniej osoby oferujcej usura pozwoliaby sdzi , e si na nim gi strzyenia psów. Cho na pocztku miaam obawy, czy uda mi si utrzypraca dorywcza utrzymaj w przyszoci. 3% – Do tego, eby przetrwa , po- ma na rynku – mówi. – Okazao si, bezrobotni trzeba sporo samozaparcia i mo- e jest zapotrzebowanie na usugi tywacji – mówi Przemysaw Kó- gromera. Dzi mam klientów nie tylZ zaoenia program mia spraska, który dziki dofinansowaniu ko z Wrzeni, ale take z innych miast, wi , e osoby bezrobotne same stwoz urzdu pracy prowadzi warsztat nawet z Poznania. To dla mnie dua rz sobie miejsca pracy. Jak to wyelektromechaniczny w Somowie. motywacja do dziaania, by wci doglda w rzeczywistoci? Tego nie nr 101 poz. 926 ze zmianami) Po- ow beneficjentów – to pozwolio – Przeywaem ju chwile zwtpie- skonali swoje umiejtnoci. wiedz nawet pracownicy PUP-u, wiatowy Urzd Pracy we Wrzeni na wnioski, o które nie pokusi si nia, kiedy brakowao pracy i miaCo trzeci przedsibiorca, który koktórzy przyznali wspomniane dota- nie moe udostpni listy osób, któ- wczeniej urzd przyznajcy wspar- em nawet kilkudniowe przesto- rzysta z dotacji na wasn firm, nie cje. Nie wiedz, bo nie sprawdzaj, re otrzymay jednorazowe rodki cie. Dlaczego? je. Ale jako pojawiay si nowe prowadzi ju dziaalnoci. To wa– Nie mamy takiego obowizku zlecenia i wraca optymizm. Cay nie wysokie podatki i skadki ZUS jak po obowizkowych 12 miesi- na podjecie dziaalnoci gospodarcach radz sobie nowo powstae fir- czej – to stanowisko PUP-u po pro- ustawowego. My realizujemy prze- czas trzeba jednak myle o pozy- byy najczciej wskazywane jako my. Genowefa Lewandowska, któ- bie o udostpnienie danych do celów pisy ustawy – odpowiada Euge- skiwaniu nowych klientów. Sposób powód zaniechania wasnego biznera zajmuje si dotacjami w PUP-ie bada statystycznych (nie do publi- niusz Winiewski, dyrektor PUP-u na to jest jeden: trzeba by obec- su (40% ankietowanych). we Wrzeni. Jak potoczyy si ich losy? nym na rynku i dobrze pracowa . we Wrzeni, podaa tylko, e wszy- kacji nazwisk na amach gazety). scy bezrobotni, którzy otrzymali doDopiero powoanie si na zapis, Kady zadowolony klient oznacza 37% pracuje albo prowadzi inn tacj, prowadzili dziaalno przez e ustawa o ochronie danych osobonastpnych. W tej brany nie pomo- dziaalno gospodarcz. A 63% ane reklama w gazecie, w internecie kietowanych wrócio w szeregi rok i nikt nie musi zwraca pieni- wych nie dotyczy dziennikarzy (najdzy. Co gorsza, urzdnicy zasaniali wyra niej urzdnicy tego paragrafu czy gdziekolwiek. Nowych klien- bezrobotnych. si ustaw o ochronie danych osobo- wczeniej nie dostrzegli) przyniotów zdobywa si najczciej z pole– Mamy gospodark wolnorynkowych, utrudniajc zbadanie sytuacji so efekt: PUP udostpni dane osób, 68% ankietowanych nadal prowa- cenia. I to jest dla mnie motywacja, w. Takie jest ryzyko – komentuje dziennikarzom „WW”. które otrzymay dotacje z publicz- dzi dziaalno gospodarcz, a wród eby nie zrezygnowa zbyt szyb- E. Winiewski. – My dajemy dotacj. Uprzejmie informuj, e zgodnie nych (sic!) funduszy. najwikszych trudnoci w prowadze- ko. Na razie udaje mi si z tej firmy A jeli przedsibiorcy co nie wyjZa pomoc wywiadu telefonicz- niu wasnego biznesu najczciej utrzyma rodzin, cho brakuje ju dzie? To jest ycie... z ustaw o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz.U. 2002 r. nego przeankietowalimy ponad po- wymienia wysokie podatki i skad- pienidzy na inwestycje. Dlatego reMarzena Zbierska


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

Temat tygodnia

Układanie psa i przewodnika Do konkurencji dochodzi w ramach płci; suka bardziej będzie ignorować panią, mniej właściciela – mówi P. Lisiecki.

Piotr Lisiecki o psach wie chyba wszystko. Układa je od 1974 roku. – Wtedy wanie, jeszcze jako nieletni, wstpiem do zwizku kynologicznego – wspomina. Wtedy te, jak podkrela, zacza si jego przygoda z ukadaniem psów. Do tej pory wyszkoli ju ponad tysic czworonogów. – Psów i przewodników – ucila treser. – Ukadanie psa to kurs dla dwojga – zaznacza. P. Lisiecki od trzech lat prowadzi w Nekielce Szko dla Psów i Przewodników Psów ABC. Wczeniej przez lata pracowa w podpoznaskim Szczepankowie i Tulcach. Jednak to w Nekielce powstay obiekty z prawdziwego zdarzenia: ogrzewana hala zaprojektowana specjalnie do pracy z psami, profesjonalny tor przeszkód dla czworonogów, a take sala dydaktyczna dla opiekunów. O tym, jak wane jest szkolenie przewodników, czyli wacicieli psów, Lisiecki przekonuje od pocztku naszej rozmowy: – Najwikszym bdem, jaki popeniaj ludzie, jest uczowieczanie psa, próba przelania na niego cech ludzkich – mówi. – To si nie udaje, bo rozwój psa za-

 P. Lisiecki i jego psy: Hera (owczarek niemiecki) i Gapek (cane corso) trzymuje si na etapie zwierzcia. Komunikacja z psem na poziomie czowieka prowadzi do konfliktów. Pies nie rozumie ludzkiej mowy, czyta mow ciaa – wyjania. Jedyn recept na dotarcie do czworonoga jest... zejcie do poziomu psa. – Powinnimy nauczy

Fot. TOM

si ich mowy i zachowa. One warcz, szczekaj, kradn przedmioty, kradn jedzenie, ignoruj nas. To s komunikaty którymi powinnimy si z nimi porozumiewa – przekonuje. Midzy innymi tego wanie P. Lisiecki uczy na swoich kursach, na które skadaj si dwa dziay:

„Nie liczę, ile razy mnie pogryzły” – W tym zawodzie byłbym idiotą gdybym się nie bał – mówi Ireneusz Zawal, pracownik wrzesińskiego schroniska. – apacz psów, hycel, rakarz... Syszy Pan takie okrelenia pod swoim adresem? – Tak, ale to nie zdarza si czsto. Przewanie te sowa wypowiadaj w moj stron osoby po spoyciu alkoholu: „O, patrzcie, idzie hycel!”. Takie okrelenie sysz najczciej. – Bierze Pan to do siebie? – Ju nie. Osiem lat pracuj w tym zawodzie i ju si nie przejmuj. Nikt mnie ju w ten sposób nie obrazi. Na pocztku byo mi przykro, znalazem jednak sposób, jak sobie radzi z osobami pod wpywem, które zachowuj si wobec mnie nie fair. Dzwoni na policj czy stra miejsk. Przyjedaj w kilka minut i gociu jest zaatwiony. – Widzia Pan niejedno okruciestwo ludzi wobec zwierzt. Wiele z nich utkwio Panu w pamici? – Jest ich wiele. Pamitam dobrze do dzisiaj widok psa powieszonego na drzewie przy ul. Objazdowej czy szczeniaki wrzucone do krzaków gogu. Zmaltretowanego bernardyna, wychudzonego owczarka... Nieraz serce si kraje. – I zakrci si za w oku? – Bywa. Musiabym nie mie serca i sumienia, eby mnie to nie obeszo. Gdy widz zmaltretowanego psa, ogarnia mnie niesamowita zo . Nie wiem, co bym zrobi osobie, która si do tego przyczynia. Dla mnie to nie s ludzie, tylko bestie. – Te bestie s jeszcze w stanie Pana czym zaszokowa ?

 Ireneusz Zawal wyłapywaniem

bezpańskich psów zajmuje się już od ośmiu lat Fot. Łukasz Różański

– Nie. Ju widziaem tyle zego, e raczej nie. Cay czas nie mog ich jednak zrozumie . Skoro nie chc psa, dlaczego nie przywioz nam go odda , tylko skazuj na cierpienie? – Czy psy uratowane od mierci z rki ich waciciela potrafi jeszcze zaufa czowiekowi? – Potrafi si asi do czowieka. Nie s agresywne. Jednak na niektóre osoby, które wchodz na teren schroniska, niezwykle ujadaj. Czasami tak mocno, e chc kraty rozerwa . Mówi si, e pies wyczuwa dobrego czowieka... Wie pan, kiedy jeszcze jest mi przykro? Jak uratowany od mierci psiak znajduje dom... Przywizuj si do nich. Z drugiej strony si jednak ciesz. – Duo osób przychodzi adoptowa zwierzaki?

– Zawsze mogoby by ich wicej. Zainteresowane adopcj s nawet tzw. karki. Pytaj o amstafy, rottweilery, czyli o rasy umieszczone na licie gro nych. Nigdy im jednak nie wydaem czworonoga. Z prostego powodu: najpierw musz si uda do komendy stray miejskiej. Zostan tam spisani. aden jeszcze tam nie dotar. I dobrze. – Due s problemy ze zapaniem bezpaskiego psa? – Najprociej jest z duymi; s odwaniejsze. A mae uciekaj. Nieraz trzeba si nie le nabiega za nimi. Trzeba te uwaa , aby nie wpady pod samochód. Najlepiej przekupi je karm. Wtedy tylko siateczka – i mam go. – Nie obawia si Pan tych duych „mniejszych braci”? – Zawód jest ryzykowny. Odpowiem tak: jak kto si nie boi, jest idiot. Ju nie raz zostaem ugryziony. Nie warto nawet liczy . Dotkliwe pogryzienia byy trzy. Bez wizyty u lekarza i szwów si nie obyo. Jeden wisia mi nawet na rce. Nigdy jednak nie odmówiem interwencji. Nie mówi, e nigdy tego nie zrobi. – Wiele ich jest w cigu miesica? – Od pocztku czerwca przywiozem do schroniska sze piesków. Zaraz jak skocz z panem rozmawia , jad po kolejnego. Kto podrzuci jednej z mieszkanek Wrzeni psa na teren ogrodu. – Dobrze, e s ludzie, którym nie jest obojtny los zwierzt... – Na szczcie ich jest duo. W tym tylko miesicu ywno do schroniska przywiozy dwie mode pary. Zamiast kwiatów, prosiy goci o karm dla psów. To mie. I pokazuje, e nie yjemy wród samych bestii. Rozmawia ukasz Róaski

– Pierwszy to ukadanie psa, czyli nauka posuszestwa. Mówic krótko, pies wykonuje okrelone czynnoci na d wik, który wydaje waciciel – wyjania. Równolegle prowadzi te rozmowy behawioralne o naturze psa, o sposobie wychowania go, sposobie komunikacji.– Nie ma sensu uczy psa, jeli czowiek nie pojmie jego natury i nie zapie z nim wspólnej komunikacji. Bo to waciciel uczy swojego psa. Jak on nie apie wspólnej komunikacji, jeli nie rozumie psa, to pies nie rozumie jego. Przewodnik psa powinien mie osobowo odpowiedni do danej rasy, a przede wszystkim musi by

konsekwentny. – W naszym rodowisku mówi si: „ elazna konsekwencja w jedwabnej rkawiczce – to droga do psa”. Jeli nie masz tej konsekwencji w yciu codziennym, to ta jedwabna rkawiczka staje si coraz twardsza i zaczynasz reagowa nerwowo – zaznacza treser. Psy si róni od siebie. Z jedn ras pracuje si atwiej, z inn trzeba popracowa duej. – Trudne rasy to rasy pierwotne, niezalene oraz silnie stróujce, jak np. polski owczarek podhalaski. Nieatwe s te rodzina szpiców i molosów, równie rasy bojowe.– uwaa P. Lisiecki. – Z tym rasami najlepiej zacz szkolenie jak najwczeniej. Ja zaczynam prac ju z psami trzymiesicznymi. Przyjo si, e najbardziej inteligentna rasa – o najwikszej inteligencji uytkowej, któr wykorzystuje si w ukadaniu psa – to border collie. Te psy najszybciej kojarz zwizki przyczynowo-skutkowe. – Jednak uwaam, e 70% znaczenia w temacie, czy pies jest do uoenia atwiejszy czy nie, to kwestia waciciela. To jego wiedza i charakter ma najwikszy wpyw na poprawne wychowanie i podporzdkowanie psa – koczy Lisiecki. Tomasz Maecki

Nikt nie wie, ile kejtrów hasa po powiecie wrzesińskim Liczba psów zaszczepionych w poszczególnych gminach przeciwko wściekliźnie w 2010 roku 2250

2001

1800

1373

1295

1350

1107 852

900

450 0 Września

Pyzdry

Kołaczkowo

Ile jest psów w powiecie? Trudno oszacowa , bo gminy nie prowadz ewidencji w tym zakresie. W 2008 roku w zwizku ze zmian ustawy o podatkach i opatach lokalnych zniesiono obowizujcy podatek od posiadania psa. W jego miejsce wprowadzono fakultatywn opat. – W gminie Wrzenia opata za posiadanie psa nie jest pobierana – mówi Robert Lewandowski z referatu komunalnego Urzdu Miasta i Gminy Wrzenia. – Wczeniej funkcjonowa podatek od posiadania psa, ale wpywy do kasy gminnej z tego tytuu byy znikome, dlatego radni zrezygnowali z opaty – informuje urzdnik. Za czworonogi nie pac take mieszkacy gminy Pyzdry. W pozo-

Miłosław

Nekla

staych czciach powiatu opata jest pobierana, ale uiszcza j niewielu mieszkaców. Do kasy miosawskiego urzdu w ubiegym roku wpyny 264 z (od 11 wacicieli psów). W gminie Koaczkowo za posiadanie psa zapacia w 2010 roku tylko jedna osoba – budet zwikszy si dziki temu o 37 zotych. Na tym tle dobrze wypada Nekla; tam za posiadanie psa zapacio 211 osób, po 30 zotych kada. Pewne wyobraenie o liczbie psów w powiecie daj dane o iloci czworonogów zaszczepionych przeciwko wciekli nie w poszczególnych gminach. Weterynarze zaznaczaj jednak, e nie wszyscy waciciele szczepi co roku swoje psy, wic w rzeczywistoci zwierzt jest o wiele wicej. JOG


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

16 MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn stronÄ&#x2122; redaguje :

Ĺ ukasz RóşaĹ&#x201E;ski tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Bronili swoich racji Czarno widzieli swojÄ&#x2026; przyszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; w sÄ&#x2026;siedztwie odpadĂłw foliowych, wiÄ&#x2122;c powiedzieli â&#x20AC;&#x17E;nieâ&#x20AC;?. Mowa o mieszkacach Nowej Wsi PodgĂłrnej. To wanie na terenie ich miejscowoci mia powsta punkt skadowania zuytej folii po sianokiszonce. Mia si on mieci w niszczejcych budynkach gospodarskich po byym PGR-ze. Zainteresowani jego otwarciem byli dwaj przedsibiorcy â&#x20AC;&#x201C; Stefan i Witold Szymascy. Na co dzie prowadz sklep rolniczy w niedalekich Pyzdrach. Sprzedaj w nim m.in. wspomnian foli. Wyjaniajc najprociej, suy ona (dziki samoprzylepnej folii) do balotowania siana. Rolnicy maj jednak problem, co z ni zrobi po zuyciu. Szymascy sposĂłb znale li â&#x20AC;&#x201C; chc si zaj jej recyklingiem. Nie ukrywaj, e za ich planami stoi ch zysku. â&#x20AC;&#x201C; Chcielibymy sprzedawa tej folii jak najwicej, ale w hurtowni usyszelimy, e aby kupi du ilo , musimy zapewni jej utylizacj â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi. â&#x20AC;&#x201C; Nawizalimy kontakt z Ăłdzk firm, ktĂłra przerabia foli. Problem w tym, e transport z odzi przyjeda po co najmniej 20 ton

 S. SzymaĹ&#x201E;ski pokazuje foliÄ&#x2122; po sianokiszonce, ktĂłra jest kĹ&#x201A;opotem dla rolnikĂłw folii. Wtedy jest opacalny. W Nowej Wsi PodgĂłrnej miao wic powsta tymczasowe miejsce zbiĂłrki. Po zebraniu (za darmo) dostatecznej iloci zuytej folii od rolnikĂłw miaa by ona oczyszczana z wszelkich nieczystoci i belowana. Co wane,

Po dwĂłch latach przerwy reaktywowany zostaĹ&#x201A; turniej soĹ&#x201A;ectw w piĹ&#x201A;ce noĹźnej. 11 czerwca o puchar przewodniczÄ&#x2026;cego rady miejskiej JarosĹ&#x201A;awa Sobczaka walczyĹ&#x201A;o na miĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awskim stadionie aĹź dziesiÄ&#x2122;Ä&#x2021; druĹźyn. To absolutny ewenement. Swoich reprezentantĂłw nie wytypowaĹ&#x201A;y tylko: KsiÄ&#x2026;Ĺźno, Nowa WieĹ&#x203A; PodgĂłrna i Rudki. Niestety na turniej, mimo zgĹ&#x201A;oszenia udziaĹ&#x201A;u, nie dotarĹ&#x201A;y ekipy z Mikuszewa, Biechowa i Kozubca. Wszystkie mecze (rozgrywano je systemem kaĹźdy z kaĹźdym, w czterech grupach) oddali walkowerem. ZwyciÄ&#x2122;stwo przypadĹ&#x201A;o zespoĹ&#x201A;owi z Orzechowa (na zdjÄ&#x2122;ciu z soĹ&#x201A;tys MaĹ&#x201A;gorzatÄ&#x2026; BzowÄ&#x2026;), ktĂłry w niezwykle zaciÄ&#x2122;tym meczu ďŹ naĹ&#x201A;owym pokonaĹ&#x201A; PaĹ&#x201A;czyn 2:1. W spotkaniu o trzecie miejsce KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owo ulegĹ&#x201A;o Gorzycom 2:5. Niestety, nie obyĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; bez kontuzji; jeden z zawodnikĂłw tej ostatniej druĹźyny podczas rozgrzewki zĹ&#x201A;amaĹ&#x201A; rÄ&#x2122;kÄ&#x2122;. Kilka druĹźyn (w tym mistrzowie) zĹ&#x201A;amaĹ&#x201A;o rĂłwnieĹź obowiÄ&#x2026;zujÄ&#x2026;cy regulamin. Otóş w skĹ&#x201A;ad soĹ&#x201A;eckich ekip nie mogĹ&#x201A;y wchodziÄ&#x2021; osoby zameldowane poza terenem gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw. Organizatorzy bijÄ&#x2026; siÄ&#x2122; w pierĹ&#x203A; i za rok obiecujÄ&#x2026; uwaĹźniej czytaÄ&#x2021; regulamin. MajÄ&#x2026; byÄ&#x2021; teĹź sprawdzane dowody osobiste. â&#x20AC;&#x201C; Gdyby ktoĹ&#x203A; podczas turnieju zgĹ&#x201A;osiĹ&#x201A; nam oďŹ cjalnie, Ĺźe zawodnik nie jest mieszkaĹ&#x201E;cem gminy, na pewno byĹ&#x203A;my zareagowali â&#x20AC;&#x201C; zapewnia J. Sobczak. Reklama

OKNA, BRAMY, ROLETY

02123/$673/860LĂĄRVĂĄDZ']LHFL0LĂĄRVĂĄDZVNLFK tel/fax. 61 4383 400, 509 690 366, 512 495 970

Skl-345

Profile okienne DECEUNICKRSRGZ\ÄŞV]RQHMV]W\ZQRÄ&#x17E;FL 2NXFLDROTTO]QDURÄŞQLNLHPDQW\ZĂĄDPDQLRZ\P 'U]ZLGERDA, ALUMINIUM, PCV

Po terenie gminy od jakiego czasu grasuj oszuci. eruj gĂłwnie na naiwnoci osĂłb starszych. Oszustwo wyglda mniej wicej tak. Do naszych drzwi puka osoba, ktĂłra podaje si za poznaskiego agenta od telewizji cyfrowej. Wmawia nam, e telewizj analogow z przeka nikĂłw naziemnych bdzie mona odbiera jeszcze tylko do wrzenia. Oczywicie obrazu kontrolnego na ekranie swojego telewizora nie zobaczymy, chyba e zakupimy specjalne urzdzenie... I tutaj pojawia si oferta. Agenci za towar ka sobie oczywicie sono paci . Proponuj nam zakup dekodera wraz z montaem â&#x20AC;&#x201C; z moliwoci rozoenia na raty. Ceny s bar-

Â&#x201E; W niedziel 19 czerw-

ca odbdzie si rajd rowerowy organizowany przez Miosawskie Towarzystwo CyklistĂłw. Trasy bd miay rĂłny poziom trudnoci. Start o godz. 11.00 z rynku, zapisy na godzin przed rajdem. Mona przynie ... zuyte baterie â&#x20AC;&#x201C; w zamian dostaniemy losy do udziau w loterii.

Â&#x201E; 11 czerwca burmistrz Zbigniew Skikiewicz po raz pierwszy udzieli lubu cywilnego modej parze. Oczywicie byo troch tremy i strachu, e co moe nie wyj . Â&#x201E; 17-letni mieszkaniec Bugaju, ktĂłry 7 czerwca zosta potrcony przez peugeota 307 na przejciu dla pieszych na ulicy Zamkowej w Miosawiu, jest ju w domu. Â&#x201E; Druga licytacja nieru-

chomoci po zakadzie odzieowym Mikon odbdzie si 13 lipca. Komornik oszacowa warto majtku na 2 mln 850 tys. z. Cena wywoawcza wyniesie 1 mln 900 tys. z.

Â&#x201E; Basen w orzechowskim orodku Relax bdzie czynny od 23 czerwca.

Â&#x201E; W niedziel na boisku

przy ZS w Orzechowie odbywa si bdzie piknik pikarski (w godzinach 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00).

Dekoderowi naciÄ&#x2026;gacze

ByĹ&#x201A;a dobra zabawa, choÄ&#x2021; nie wszyscy grali fair

026.,7,(5<52/(7.,:(:1Ä&#x2030;75=1(

wszystkie prace miayby by przeprowadzane rcznie, bez adnej chemii. Przynajmniej tak zapewniano na zebraniu z mieszkacami, ktĂłre odbyo si 10 czerwca w wietlicy. Mimo to mieszkacy mieli liczne zastrzeenia do planĂłw inwestora.

Najwicej obaw dotyczyo kwestii ochrony rodowiska. Ich niepokĂłj wzbudzi zwaszcza fakt, e folia â&#x20AC;&#x201C; wykonana z poliesteru â&#x20AC;&#x201C; rozkada si 500 lat. Czarnych wizji nie brakowao. Co ciekawe, wrĂłd troszczcych si o ekologi byli i tacy, ktĂłrzy otwarcie przyznali, e zuyt foli po sianokiszonce wyrzucaj do kontenera na mieci! Tajemnic poliszynela jest take fakt, e wikszo rolnikĂłw j po prostu pali. Poza tym obawiano si wzmoonego ruchu samochodĂłw ciarowych pod oknami. Sowem: mieszkacy Nowej Wsi PodgĂłrnej mĂłwili swoje, a bracia Szymascy swoje. Nie udao si doj do porozumienia, cho ... byo blisko. W pierwszym gosowaniu zdecydowano si da braciom kredyt zaufania. Po kilku minutach (nie wiadomo, z jakich powodĂłw) gosowanie powtĂłrzono. Wtedy przeciw inwestycji byo 10 osĂłb, za â&#x20AC;&#x201C; tylko 5. Tyle samo wstrzymao si od gosu. Uprawnionych do wzicia udziau w zebraniu byo 107 mieszkacĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Szanujemy wasz decyzj. Szymascy si wynosz â&#x20AC;&#x201C; zakoczy zebranie S. Szymaski. Sotys Lech Stanisawski, troch aowa. â&#x20AC;&#x201C; Dabym im szans, tym bardziej e wszystko chcieli robi przy otwartej kurtynie â&#x20AC;&#x201C; stwierdzi.

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

17 czerwca 2011

Â&#x201E; 9 czerwca policjanci

zatrzymali w Skotnikach 53-letniego mczyzn, ktĂłry by poszukiwany listem goczym.

dzo zrĂłnicowane, od 300 do 800 z. W rzeczywistoci takie samo urzdzenie w sklepie kosztuje 180 z, a w hurtowni 120 z. Niestety, wielu o tym fakcie dowiaduje si dopiero po podpisaniu odpowiedniej umowy. â&#x20AC;&#x201C; Oficjalnie nie wpyno do nas adne zawiadomienie o oszustwie â&#x20AC;&#x201C; informuje Roman Nowak, kierownik miosawskiego posterunku. â&#x20AC;&#x201C; Niemniej jednak wiemy, e po terenie gminy jed osoby, ktĂłre sprzedaj dekodery po zawyonych cenach. Ostatnio oszustĂłw widziano w Czeszewie i Orzechowie. Policja, jak przyznaje R. Nowak, jest bezsilna. â&#x20AC;&#x201C; Radzimy tego typu zakupĂłw dokonywa nie u ulicznych agentĂłw, a bezporednio w sklepach.

Â&#x201E; Mona ju przeprawia

si promem przez Wart w Nowej Wsi PodgĂłrnej.

Â&#x201E; Wieowy zegar na mi-

osawskim kociele zostanie przywrĂłcony do ycia. Koszt naprawy wyniesie ponad 22 tys. z.

Â&#x201E; Stan wody Warty

na 16 czerwca: 195 cm.

INFORMATOR GMINNY

Pomóşmy naszym pogorzelcom Rusza kolejna spoeczna zbiĂłrka pienidzy. Tym razem zebrane rodki zostan przekazane na odbudow domu pogorzelcom z ul. Mostowej w Miosawiu. Na specjalnie utworzonym koncie jest ju 3 600 z. â&#x20AC;&#x201C; ZbiĂłrka bdzie si odbywa do koca lipca â&#x20AC;&#x201C; informuje Henryk Przykota. â&#x20AC;&#x201C; Na terenach wiejskich zajm si ni sotysi i czonkowie rad soeckich. Maj chodzi po domach. W Miosawiu bd to miejscowi straacy â&#x20AC;&#x201C; dodaje. Apelujemy o hojno . Pogorzelcom, ktĂłrzy 19 kwietnia zostali bez dachu nad gow, przyda si kada zotĂłwka, aby odbudowa wasne cztery kty. Na razie â&#x20AC;&#x201C; dziki pomocy wadz samorzdowych â&#x20AC;&#x201C; postawili ju now konstrukcj dachu. WkrĂłtce pooona zostanie blachodachĂłw-

H. Przykota: â&#x20AC;&#x201C; Pogorzelcy cay czas mieszkaj w mieszkaniu wynajtym przez gmin.

ka. Due nakady finansowe potrzebne s jednak do remontu spalonych i zalanych pomieszcze. Podajemy numer konta, na ktĂłre mona wpaca pienidze: 97 9681 0002 0212 8719 2000 0010 (Powiatowy Bank SpĂłdzielczy we Wrzeni, oddzia w Miosawiu).

UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

OĹ&#x203A;rodek Zdrowia

61 438 30 05

OĹ&#x203A;rodek Kultury

61 438 27 79

OĹ&#x203A;r. Pomocy SpoĹ&#x201A;ecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodĂłwek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

Serwis komputerowy, internet

61 438 34 56

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10,â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

KoĹ&#x201A;aczkowo

17

stronÄ&#x2122; redaguje :

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Nic nowego po lustracji DwanaĹ&#x203A;cie tysiÄ&#x2122;cy zĹ&#x201A;otych kosztowaĹ&#x201A; audyt w oĹ&#x203A;wiacie. Niczego nowego siÄ&#x2122; nie dowiedzieliĹ&#x203A;my.

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

17 czerwca 2011

Â&#x201E; Koaczkowo staje si

coraz pikniejsze. Na pocztku tygodnia otwarto w pawilonie salon fryzjerski, natomiast przy ul. Wrzesiskiej dziaa ju gabinet urody.

Â&#x201E; Zakoczya si budowa

odcinka drogi powiatowej w Spawiu. Trwa odbiĂłr techniczny inwestycji.

Â&#x201E; Na 23 czerwca (godz. 16.00) w GOK-u zaplanowano koncert utalentowanej modziey ze Spoecznego Ogniska Muzycznego. Wstp wolny. Â&#x201E; Udaa si wycieczka

na Warmi i Mazury zorganizowana przez Gminny Zwizek KĂłek i Organizacji Rolniczy oraz GOK. Wicej na stronie http://gok.mysite.pl.

Â&#x201E; Czesaw Surowiec, byy wĂłjt Koaczkowa, ma by kandydatem na posa z ramienia SLD.

 WĹ&#x201A;adze gminy siÄ&#x2122;gnÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;y po eksperta z zewnÄ&#x2026;trz, aby uwiarygodniÄ&#x2021; planowanÄ&#x2026; reformÄ&#x2122; oĹ&#x203A;wiaty ne jest istnienie Gminnego Zespou Obsugi Ekonomicznej i Administracji Owiaty, zwanego rĂłwnie ZEAS-em. â&#x20AC;&#x201C; Przyjrzaem si kosztom gminnego zespou, porĂłwnaem je z innymi gminami, ktĂłre maj referaty owiaty, i wyszo mi, e to wcale taniej nie wychodzi. Szukaem argumentĂłw finansowych za przeksztaceniem ZEAS-u w referat, ale ich nie znalazem. Gwarantuj pastwu, e ani zotĂłwki nie da si zaoszczdzi , gdybycie chcieli zlikwidowa ZEAS. Uwaam, e likwidacja tej placĂłwki to jest temat zastpczy â&#x20AC;&#x201C; tumaczy W. Pruss. Audytor zaproponowa dwa warianty reform. W pierwszym zlikwidowana zostaaby szkoa we Wszemborzu, a dzieci z tej placĂłwki

Trampolina i lato w Karpaczu

 Wychowankowie byli zachwyceni konkursami Filharmonii PomysĹ&#x201A;Ăłw Dzieciaki z Orodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Koaczkowie pojad na letni wypoczynek do Karpacza. Otrzymay te trampolin â&#x20AC;&#x201C; nowe urzdzenie na plac zabaw. â&#x20AC;&#x201C; Przy Hotelu & Centrum Tenisowym Kortowo w Poznaniu odby si Dzie Dziecka. Przychodzili tam rodzice z dzie mi. Wszystkie zabawy, ktĂłre przynosiy dochĂłd, byy przeznaczane na potrzeby OWDiR-umĂłwi Magdalena Zajc, dyrektor orodka. â&#x20AC;&#x201C; Pienidze przeznaczymy

na pobyt dzieci w Karpaczu. Dyrektor jednych z hoteli udostpnia nam bezpatnie pokoje. Pojad dwie grupy, w czerwcu i sierpniu â&#x20AC;&#x201C; dodaje. Dzie Dziecka odby si rĂłwnie na terenie orodka. Zaproszeni zostali wszyscy mieszkacy wsi. Oddano do uytku trampolin, do ktĂłrej od razu ustawia si kolejka. Dzieci zabawiali artyci z Filharmonii PomysĂłw. Byy te inne atrakcje: pieczone kiebaski, sodycze, przejadki motocyklem, wystpi raper Kubiszew.

100

tys. z rocznie traci gmina na tym, e szkoy s nieocieplone

trafiyby do Borzykowa. Zostaaby te zlikwidowana podstawĂłwka w Koaczkowie; dzieci dojedayby do Grabowa KrĂłlewskiego. Daoby to oszczdno rzdu 770 tys. z. Drugi wariant to utworzenie Zespou SzkĂł w Koaczkowie (gim-

nazjum i podstawĂłwka) oraz likwidacja szkĂłek we Wszemborzu i Borzykowie. Miaoby to da okoo 660 tys. z oszczdnoci rocznie. Audytor zastanawia si take nad utworzeniem Zespou SzkĂł w Sokolnikach, czyli poczeniem podstawĂłwki i przedszkola. Podczas spotkania paday rĂłwnie pytania z sali: â&#x20AC;&#x201C; Chciabym pozna skadowe tych oszczdnoci, o ktĂłrych pan mĂłwi. W jaki sposĂłb zostaa wyliczona suma 100 tys. z oszczdnoci, ktĂłre ma przynie likwidacja jednego oddziau? Skd wiadomo, e 85% kosztĂłw owiaty to etaty? â&#x20AC;&#x201C; dopytywa Jakub Pera. Odpowied otrzyma mao precyzyjn. SzczegĂłowa prezentacja ma si odby dopiero we wrzeniu.

RuszajÄ&#x2026; inwestycje W rod zostaa podpisana umowa na przebudow placu na tyach Urzdu Gminy w Koaczkowie. Przypomnijmy, e podwĂłrze wĂłjtostwa od strony ul. Miosawskiej zostanie wyoone kostk pozbrukow. Koszt inwestycji wyniesie 144 tys. z. Przetarg wygraa firma Sawomira Begiera z Nekli. Robotnicy na placu budowy pojawi si prawdopodobnie w przyszym tygodniu. Gmina planuje jeszcze w tym roku utwardzi ulic ywieck w Borzykowie. Zdecydowanie wiksza inwestycja rozpocza si na terenie czterech popeegerowskich wsi: Gorazdowa, Bieganowa, Grabowa KrĂłlewskiego i Zielica. Agencja Nieruchomoci Rolnych finansuje remont chodnikĂłw i drĂłg. Koszt to blisko 800 tys. z. Prace budowlane wykonuje gmina â&#x20AC;&#x201C; Partycypowalimy w kosztach stworzenia dokumentacji technicznej, ale gĂłwny ciar finansowy spada na agencj. Termin zakoczenia prac zaplanowano na listopad. Chodniki zostay przekazane ju gminie w 2009 r. â&#x20AC;&#x201C; informuje Danuta Olejniczak, skarbnik gminy Koaczkowo. Urzd Gminy w Koaczkowie ostatecznie zrezygnowa z inwestowania w kanalizacj sani-

Â&#x201E; Na cmentarzu para-

fialnym w Koaczkowie fruwaj mieci i w upay czasem brakuje wody w studni.

Â&#x201E; Dzikujemy za licz-

ne zgoszenie tematĂłw koaczkowskich w Teczce Interwencji na portalu wrzesnia.info.pl. Liczymy na wicej.

Â&#x201E; Oficyna Reymontow-

ska nadal si sypie. WokĂł niej rozpito tasiemk, ale to nie zatrzyma dewastacji obiektu.

Reklama

Nowo otwarty

salon

fryzjerski GDPVNRPÄ&#x2022;VNL

.RâDF]NRZRXO:U]HVLĽVND (PAWILON), tel. 889-151-684 Pon.-Pt. 900-1700, Sob. 900-1400

Usl-383

Waldemar Pruss z fundacji Partnerzy dla Samorzdu przedstawi radnym, dyrektorom i nauczycielom audyt koaczkowskiej owiaty. Znalaza si w nim analiza stanu obecnego oraz warianty moliwych reform. Audytor wskazywa przede wszystkim na to, e w ostatnich latach gwatownie spada liczba uczniĂłw w szkoach. W roku szkolnym 2005/2006 byo ich 900, w obecnym jest 652. Liczba dzieci zmniejszya si wic o 250. Jednak przez ten czas nie zosta zlikwidowany ani jeden oddzia, nie zwolniony te adnego nauczyciela. W 2005 gmina dopacaa do owiaty (czyli do subwencji owiatowej) 1,5 mln z, teraz s to ju ponad 3 mln z. Gmina otrzymuje subwencj na ucznia szkoy podstawowej w kwocie 6 600 z. Tymczasem utrzymanie ucznia np. w szkole w Borzykowie kosztuje 11 000 z! Zdaniem W. Prussa subwencja owiatowa wystarczyaby na utrzymanie szkĂł, gdyby w klasach byo 20-21 uczniĂłw. Teraz rednia wynosi 14. Audytor przekonywa rĂłwnie, e trzeba poszuka oszczdnoci w administracji. W szkoach jest zbyt wiele sprztaczek i wo nych. Jednak â&#x20AC;&#x201C; jego zdaniem â&#x20AC;&#x201C; uzasadnio-

INFORMATOR GMINNY

 Czy to koniec takich widokĂłw

na zapleczu urzÄ&#x2122;du? OkaĹźe siÄ&#x2122; jeszcze tego lata

UrzÄ&#x2026;d Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

OĹ&#x203A;rodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny OĹ&#x203A;rodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM 61 438 56 50 tarn. Okazao si, e nie ogoszono naboru na rodki z PROW-u na ten Oczyszczalnia 61 438 55 75 cel. W ten sposĂłb w budecie zostao Sklep elektroniczny i serwis 600 097 438 200 tys. z. â&#x20AC;&#x201C; WĂłjt i rada gminy zdeOĹ&#x203A;r. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 cyduj, co stanie si z tymi pienidzmi â&#x20AC;&#x201C; informuje skarbnik. Internet 61 438 34 56 Prawdopodobnie w ten sposĂłb znajd si pienidze na biece Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci utrzymanie drĂłg; rodki na ten cel WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 skoczyy si jaki czas temu. (Sklep WielobranĹźowy â&#x20AC;&#x201C; Pawilon)


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

18 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronÄ&#x2122; redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

StraĹźacy byli zgodni Bez wiÄ&#x2122;kszych niespodzianek podczas IX Zjazdu OddziaĹ&#x201A;u Miejsko-Gminnego ZOSP. â&#x20AC;&#x201C; Oczekuj odpowiedzi na pytanie, jak jeszcze lepiej suy spoeczestwu. Wszyscy powinnicie by wiadomi, e ogĂłlny wynik dziaalnoci OSP zaley od aktywnoci i pracowitoci czonkĂłw, a od sprawnoci wszystkich jednostek zaley autorytet i sia caej organizacji â&#x20AC;&#x201C; przekonywa ustpujcy prezes Marek Wardeski. To on otworzy zjazd, ktĂłry odby si 14 czerwca w sali OSP w Pyzdrach. Nastpnie przez blisko pĂł godziny referowa dziaania podejmowane przez pi ostatnich lat. Podkreli wci rosnce nakady finansowe. Jeszcze w 2006 roku jednostki miay do dyspozycji 134 tys. z, a ju w 2010 â&#x20AC;&#x201C; 292 tys. z. â&#x20AC;&#x201C; rednie wydatki na dziaalno straack wyniosy 25,12 gr w przeliczeniu na jednego mieszkaca w stosunku rocznym â&#x20AC;&#x201C; wyliczy prezes. â&#x20AC;&#x201C; To nie s pienidze dla OSP, jak niektĂłrzy chcieliby zrozumie . To inwestycja w bezpieczestwo mieszkacĂłw tej gminy â&#x20AC;&#x201C; podkreli stanowczo pose Tadeusz Tomaszewski, ktĂłry uczestniczy w obradach.

Najwikszymi wydarzeniami minionej kadencji byy zakupy samochodĂłw. Na stanie OSP w Pyzdrach pojawi si wart 430 tys. z MAN, a OSP w Pietrzykowie wzbogacia si o wartego 179 tys. z forda transita. â&#x20AC;&#x201C; To byo dla was due wyzwanie, zwaszcza finansowe. I podoalicie mu â&#x20AC;&#x201C; zauway nie bez racji prezes Zarzdu Powiatowego ZOSP Andrzej Janka. ZOSP jest najliczniejsz organizacj spoeczn w gminie. Obecnie skupia 430 czonkĂłw, w tym 271 czynnych, 76 honorowych, 45 wspierajcych i 59 modzieowcĂłw. Wybory nie przyniosy wielkich emocji. Prezesem zarzdu pozosta M. Wardeski. Funkcj pierwszego wiceprezesa i komendanta gminnego bdzie peni Gerard GĂłrski, drugiego wiceprezesa â&#x20AC;&#x201C; Przemysaw Dbski, sekretarza â&#x20AC;&#x201C; Wojciech Tomaszewski, skarbnika â&#x20AC;&#x201C; Ryszard Nowicki, a czonka prezydium â&#x20AC;&#x201C; Piotr Sikora. â&#x20AC;&#x201C; To dla mnie due wyzwanie â&#x20AC;&#x201C; podzikowa za wybĂłr stary-nowy prezes. Za najwaniejsze wydarzenia 5-letniej kadencji uzna obchody 90-lecia OSP w Lisewie i wprowadzenie jej oraz OSP w Pietrzykowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Ganiczego.

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

17 czerwca 2011

Â&#x201E; Kto wama si do fir-

my Ceres przy ul. Polnej. Dokona tego midzy 8 a 9 czerwca. PrĂłcz pienidzy (300 z) ukrad rejestrator monitoringu. Urzdzenie kosztowao, bagatela, 10 tys. z. A strĂł niczego nie widzia...

Â&#x201E; Wodzimierz Z. nie stawi si w wyznaczonym terminie do odbycia kary pozbawienia wolnoci. 10 czerwca zosta zatrzymany przez stróów prawa w Biaobrzegu i doprowadzony do najbliszego zakadu karnego. Â&#x201E; 11 czerwca w GĂłrnych Grdach palia si trawa. Do jej ugaszenia trzeba byo wezwa straakĂłw. Â&#x201E; Zebranie sprawozdaw-

cze MKS Warta Pyzdry odbdzie si 17 czerwca. Przedstawione zostan sprawozdania z dziaalnoci zarzdu i komisji rewizyjnej. Pocztek obrad o 19.00 w Centrum Kultury, Sportu i Promocji.

Â&#x201E; Festyn rodzinny od-

bdzie si 18 czerwca w Szkole Podstawowej w GĂłrnych Grdach. W programie moc atrakcji dla dzieci i dorosych. Uroczyste rozpoczcie o 15.00.

 Delegaci jednogĹ&#x201A;oĹ&#x203A;nie wybrali Marka WardeĹ&#x201E;skiego na prezesa zarzÄ&#x2026;du

Â&#x201E; Trwaj przygotowania

 Niedzielne popoĹ&#x201A;udnie upĹ&#x201A;ynÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;o pod znakiem wystÄ&#x2122;pĂłw najmĹ&#x201A;odszych Rodzinny festyn odby si 12 czerwca w Lisewie. Za okazj posuyy: Dzie Dziecka, Dzie Matki i Dzie Ojca. â&#x20AC;&#x201C; Wanie tak si zastanawialimy i doszlimy do wniosku, e organizujemy go ju gdzie od 1997 roku. Bylimy prekursorami. Dopiero pĂł niej w lad za nami poszy inne szkoy â&#x20AC;&#x201C; nie krya zadowolenia dyrektor miejscowej podstawĂłwki Genowefa Ka mierska. Niedzielny festyn rozpocz si od wystpĂłw artystycznych przedszkolakĂłw i uczniĂłw; recytowali wiersze, piewali i taczyli. PĂł niej przyszed czas na zmagania sportowe. Turniej rodzinny wygrali Deszczowcy, przed Lisewiakami i Wymiataczami. W dwa ognie nauczyciele ograli swe wychowanki i ich mamy. Z kolei w meczu pikarskim synowie pokonali 3:2 swych tatusiĂłw. Zre-

wanowali si tym samym za dotkliw porak sprzed roku. â&#x20AC;&#x201C; Co prawda moje dzieci ju nie chodz do szkoy, ale co roku przychodz tu z kolegami pogra w pik. Fajna zabawa, cho brakuje boiska. Praktycznie gralimy w piachu â&#x20AC;&#x201C; dzieli si wraeniami tu po rozegranym meczu sotys wsi Jerzy Wawrzyniak. Zdecydowanie najwicej atrakcji czekao na najmodszych. Mogli pomalowa twarz, potaczy , a take wzi udzia w wdce szczcia. Do wyowienia za jedyne 2 zote byy notesy, dugopisy i zabawki. â&#x20AC;&#x201C; To tak naprawd jest wito szkoy, ktĂłre z czasem przeksztacio si w wito rodziny. Chcielimy, by to jedno czerwcowe popoudnie dzieci i rodzice spdzili razem. I mam nadziej, e to nam si udao â&#x20AC;&#x201C; koczy G. Ka mierska.

D

obiegĹ&#x201A;y koĹ&#x201E;ca rozgrywki piĹ&#x201A;karskie. ChoÄ&#x2021; warciarze nie zajÄ&#x2122;li czoĹ&#x201A;owych lokat, to i tak majÄ&#x2026; powody do zadowolenia. Juniorzy w stawce dziesiÄ&#x2122;ciu druĹźyn uplasowali siÄ&#x2122; tuĹź za podium. Zdobyli 31 punktĂłw (10 zwyciÄ&#x2122;stw, 1 remis i 7 poraĹźek), strzelili 67 bramek, a stracili 36. â&#x20AC;&#x201C; KaĹźdego trenera powinno zadowalaÄ&#x2021; tylko pierwsze miejsce. Z tego punktu widzenia czujÄ&#x2122; niedosyt, ale prawdÄ&#x2122; mĂłwiÄ&#x2026;c, na wygranie ligi nie mieliĹ&#x203A;my szans. Avans GĂłrnik Konin I byĹ&#x201A; poza zasiÄ&#x2122;giem â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi trener druĹźyny Marek Jakubowski. Czwarte miejsce w peĹ&#x201A;ni go satysfakcjonuje. Na wyĹźsze nie byĹ&#x201A;o co liczyÄ&#x2021;, tym bardziej Ĺźe w ostatnich spotkaniach zespĂłĹ&#x201A; zmagaĹ&#x201A; siÄ&#x2122; z plagÄ&#x2026; kontuzji. Ale, co godne podkreĹ&#x203A;lenia,

zmiennicy nie ustÄ&#x2122;powali podstawowym zawodnikom ambicjÄ&#x2026; i wolÄ&#x2026; walki. Gorzej wypadĹ&#x201A;a druĹźyna mĹ&#x201A;odzika mĹ&#x201A;odszego. ZgromadziĹ&#x201A;a 10 punktĂłw (3 zwyciÄ&#x2122;stwa, 1 remis i 10 poraĹźek), co daĹ&#x201A;o jej 7. miejsce. StrzeliĹ&#x201A;a 17, a straciĹ&#x201A;a 41 goli. â&#x20AC;&#x201C; Trzeba pamiÄ&#x2122;taÄ&#x2021;, Ĺźe w tym skĹ&#x201A;adzie gramy dopiero pierwszy rok â&#x20AC;&#x201C; podkreĹ&#x203A;la trener Piotr Dowbusz. Jest zadowolony szczegĂłlnie z drugiej czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci sezonu. Po nieudanej rundzie jesiennej, w wiosennej jego wychowankowie zdobyli 7 punktĂłw. Najlepsi zawodnicy â&#x20AC;&#x201C; Hubert Radziejewski, Tomasz Grzegorski i Filip MosiĹ&#x201E;ski â&#x20AC;&#x201C; zostali powoĹ&#x201A;ani na konsultacje kadry okrÄ&#x2122;gu koniĹ&#x201E;skiego. â&#x20AC;&#x201C; JeĹ&#x203A;li ci chĹ&#x201A;opcy bÄ&#x2122;dÄ&#x2026; pracowaÄ&#x2021; tak jak do tej pory, to duĹźo osiÄ&#x2026;gnÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi trener. 3 sierpnia obie druĹźyny Warty wyjadÄ&#x2026; na tygodniowy obĂłz do KoĹ&#x201A;obrzegu.

Zmagania wÄ&#x2122;dkarskie tylko dla najmĹ&#x201A;odszych

Reklama

86â8*2:(%,852 5$&+81.2:232'$7.2:( mgr Justyna Sosnowska &HUW\ILNDWNVLrJRZ\1U

8VO

Ĺ&#x161;wiÄ&#x2122;to rodziny

do powitania lata. Impreza, ktĂłr zaplanowano na 25 czerwca na stadionie zawarciaskim, bdzie poczeniem Powiatowego wita Policji i Nocy

witojaskiej. W programie m.in. pokazy i koncert zespou Johny Roger.

MĹ&#x201A;odzi piĹ&#x201A;karze Warty mogÄ&#x2026; zawiesiÄ&#x2021; buty na koĹ&#x201A;ku. Przed nimi przerwa wakacyjna i... obĂłz w KoĹ&#x201A;obrzegu

XO0.RQRSQLFNLHM3<='5< WHOWHOID[ 352)(6-21$/1$,)$&+2:$2%6â8*$ :=$.5(6,( .VLrJL+DQGORZH.3L55\F]DãW9$7=86 3ãDFH]ZURW9$7]DPDWHULDã\EXGRZODQH

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny OĹ&#x203A;r. Pom. SpoĹ&#x201A;. â&#x20AC;&#x201C; Ĺ&#x203A;wiadczenia rodzinne 63 276 81 70 â&#x20AC;&#x201C; opieka 63 276 81 75 Gminne Centrum Informacji

63 276 72 70

Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza StraĹź PoĹźarna

63 276 81 98

Pogotowie Energetyczne

63 276 84 77

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

Nagrodami rzeczowymi i sĹ&#x201A;odyczami obdarowane zostaĹ&#x201A;y dzieci, ktĂłre uczestniczyĹ&#x201A;y w zawodach wÄ&#x2122;dkarskich zorganizowanych 4 czerwca na Zbiorniku Szybskim. W kategorii do 10 lat wygraĹ&#x201A;a Izabela Nowicka, a wĹ&#x203A;rĂłd starszych â&#x20AC;&#x201C; Hubert Ĺ yskawa. W towarzyszÄ&#x2026;cych zmaganiom zawodach strzeleckich triumfowaĹ&#x201A; Marcin Snach.

63 276 83 27 63 276 83 33 (-34)

SzkoĹ&#x201A;a Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry â&#x20AC;&#x201C; noclegi, DĹ&#x201A;usk 72

502 541 943

UsĹ&#x201A;ugi pogrzebowe

606 964 795

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x201C; Ruch), tel. 698 105 343


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrze www.wrzesnia.info.pl e

Nekla

Tomasz Małecki

Młodzi artyści malarze po raz kolejny „otwierali drzwi sztuki”.

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Impresjoniści inspirują Tym razem uczestnicy – nauczyciele i uczniowie ze szkó w Koaczkowie, Marzeninie, Targowej Górce, Zasutowie i Nekli – poznawali i ksztacili umiejtno malowania technik olejn. We wtorek drzwi sztuki otwierano na nekielskim rynku oraz w parku. Na sztalugach pojawiy si kamieniczki, paac, Nekielski Orodek Kultury i koció. – Plener poprzedzia krótka informacja dotyczca techniki malowania farbami olejnymi oraz cech impresjonizmu – mówi Aldona Kubacka, wicedyrektor szkoliy w Nekli, koordynatora projektu, plastyk. Bo, jak podkrelia Kubacka, wanie francuscy impresjonici mieli inspirowa modych artystów. Czy inspirowali? Efekty mona zobaczy na portalu wrzesnia.info.pl.

19

stronę redaguje:

„ Trwa rozbudowa

oczyszczalni cieków. Jak nas poinformowa Arkadiusz Pawlak, kierownik Zakadu Gospodarki Komunalnej, specjalici buduj osadniki wtórne.

„ Ulica Ogrodowa w Ne-

kli to chyba najbardziej dziurawa szosa w miecie. Jak kto nie wierzy, radzimy przetestowa wasnym samochodem.

„ Burmistrz Karol Ba-

licki i zastpca Anna Mizgajska pono popalaj miki w swoich gabinetach. W magistracie mierdzi, a urzdnicy boj si odezwa . Przynajmniej tak twierdzi jeden z internautów.

„ Mieszkacy gminy, któ-

 Magdalena Frontczak (z lewej) i Aleksandra Brzychcy malują nekielskie kamieniczki

rzy od lat mieszkaj w nowych domach, a nie zgosili zakoczenia budowy, mog to zrobi do koca roku. Potem zajmie si nimi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. A to bdzie kosztowao.

Wykonane prace wezm udzia w konkursie „Impresjonici francuscy – inspiracje”. To konkurs bdcy integraln czci Wrzesiskich Spotka Midzykulturowych, organizowanych we wrzeniu przez Klub Twórczoci Rónej Co Innego.

„ 13 czerwca w szkole w Targowej Górce w odby si Przegld Piosenki Przedszkolnej. Konkurs by przeznaczony dla dzieci 5- i 6-letnich z gminy Nekla.

Przypomnijmy, e w ramach trzyletniego (trwa od 2009 r.) programu innowacyjnego „Otworzy drzwi sztuki” modzi adepci malarstwa i rze by wzili udzia w wielu warsztatach, m.in. na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

– Pómetek mamy ju za sob, wida pierwsze efekty – podsumowuje A. Kubacka. – Program pielgnuje wraliwo artystyczn uczniów i wyania tych szczególnie uzdolnionych – zauwaa na koniec nauczycielka plastyki.

„ W rod zakoczenie

Rodzinne Podstolice

M

i e t e k S zc ze ś n i a k , (na zdjęciu) w niedzielę wieczorem zaśpiewa w kościółku w Nekielce. Początek koncer tu o godzinie 19.00. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej zaśpiewa swoje największe przeboje, także te z najnowszej, pierwszej jego anglojęzycznej płyty „Sings”. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Agnieszki Opali, absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Bilety w cenie 75 zł do nabycia w Dworze w Podstolicach (tel. 61 438 68 08) oraz w Poznaniu, w CIM Centrum Informacji Miejskiej (61 851 96 45), Salon Rosenthal przy ul. Paderewskiego 8 (61 851 04 73)

„ Znamy wyniki testów

gimnazjalnych. Jak wypady szkoy w gminie Nekla? O tym dzi na stronie 11 „WW”.

„ A caa prawda o wiceburmistrz Annie Mizgajskiej – na stronie 14.

INFORMATOR GMINNY oraz w Cafe Art w Starym Browarze (61 667 13 50). Rezerwacja on-line: dwor@ podstolice.pl Relacja z koncertu oraz wywiad z artystą już za tydzień w „WW”.

 Skoki w workach – bez tego żaden piknik rodzinny nie może się udać Ponad stu mieszkaców Podstolic i ssiedniego Opatówka bawio si na pierwszym Pikniku Rodzinnym w Podstolicach. Impreza odbya si sobot po poudniu na miejscowym boisku. By to pomys Moniki Szafraniak, nowej sotys wsi. To wanie ona, wraz z Milen Nijak z rady soeckiej, wzia na siebie gówny ciar organizacji imprezy. W sobotnie popoudnie mieszkacy obu wsi mogli zje kiebas z grilla czy wzi udzia w jednym z wielu konkursów. Rzut kaloszem do kosza (takiego do koszykówki), niemiertelne skoki w workach czy skoki na skakance – to niektóre konkurencji. Specjalnie na piknik przyjechali druhowie z OSP Nekla, którzy zaprezentowali wóz bojowy. Najmodsi przez kilkanacie minut okupowali radiowóz policyjny. Przymierzali czapki policyjne, fotografowali si w aucie oraz... zakadali kajdanki.

Jedn z wikszych atrakcji byy przejadki konne. Wierzchowce przyjechay do Podstolic ze stadniny koni Hera z Gieratowa. Gównym sponsorem imprezy byli sami mieszkacy Podstolic, którzy z wasnych kieszeni wyoyli ponad 600 z. 150 z dooya komisja antyalkoholowa. Sotys Szafraniak wyoya te swoj diet soeck. Fanty na konkursy zapewnili: Enea SA oraz nekielski magistrat. Swoje pi groszy do organizacji dooya jeszcze miejscowa Rolnicza Spódzielnia Produkcyjna Zoty Kos, która dostarczya na festyn awy, stoy oraz sprzt do grillowania. Nekielski Orodek Kultury zapewni nagonienie imprezy. – Trudno mi, jako organizatorowi, ocenia imprez – mówi sotys. – Jestem wdziczna mieszkacom wsi za pomoc. Myl, e pokazalimy malkontentom, e jak si chce, to mona co razem zrobi – koczy.

roku szkolnego. W sumie w gminie Nekla wiadectwa otrzyma 966 uczniów, w tym przedszkolacy.

Anna Kareńska-Tschurl zaprasza do Nekielki na kolejny koncert. Tym razem zaśpiewa artysta jazzowy

Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28

Sportowe, filmowe i duchowe przeżycia w ten weekend Rusza pierwszy sezon Letniego Kina Plenerowego. Start jutro o 21.00 na placu przed pizzeri Hollywood. Na pocztek organizatorzy proponuj dwa filmy o tematyce prehistorycznej. Najpierw co dla najmodszych, czyli „Epoka lodowcowa 3”. Pó niej, o 22.30, rozpocznie si projekcja „10 000 BC: Prehistoryczna legenda”. Wstp na seanse jest wolny. Z kolei w niedziel o 14.00 w NOK-u zacznie si pokaz filmu „Jan Pawe II. Szukaem Was...”. Po filmie spotkanie z reyserem Jarosawem Szmidtem. To nie jedyne atrakcje, na jakie mog w ten weekend liczy mieszkacy gminy. Jutro odbdzie si bia-

thlon rowerowy. Organizatorzy – Nekielskie Towarzystwo Turystyczne oraz Stowarzyszenie RekreacyjnoStrzeleckie Ogoczyk – zapraszaj na godz. 10.00 na strzelnic przy ul. Lipowej. Pótorej godziny wczeniej na boisku przy szkole w Nekli rozpoczn si igrzyska sportowe zorganizowane z okazji zakoczenia projektu norweskiego. W igrzyskach wezm udzia wszystkie uczniowie z wszystkich szkó gminnych, organizatorzy oraz delegacja z Norwegii. W niedziel o 9.00 na boisku Pomienia odbdzie si turniej o mistrzostwo gminy Nekla druyn amatorskich powyej lat 15.

Przych. Lek. Rodzin. „AMIKOR”

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Agencja PKO BP SA

61 436 61 98 661 934 662

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 43/4 (sklep Goja)


Wiadomości Wrzesińskie

www.wr www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina Września

stronę redaguje je :

Dorota Tomaszewska ka tel. 508 133 828 o.pl d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl

Kozacy w Marzeninie Tegoroczne Końskie Świętowanie przyciągnęło do Marzenina prawdziwe tłumy. Największą atrakcją imprezy był... napad na właściciela stadniny koni. W niedziel w Marzeninie pojawili si kowboje. Na oczach tumów napadli na dylians, którym podróowa waciciel miejscowej stadniny koni. Po wymianie strzaów rabusie zabrali biznesmenowi sakw z pienidzmi, a jego samego zwizali. Chwil pó niej Marzenin zosta zdominowany przez Kozaków, którzy zaprezentowali publicznoci pokaz sprawnociowy. Bya walka na szable, zeskakiwanie z rozpdzonych koni oraz precyzyjne strzelanie z uku do jabka trzymanego przez jednego z Kozaków. Sceny te byy oczywicie czci corocznej imprezy Koskie witowanie, podczas której swoje umiejtnoci zaprezentowaa grupa kaskaderka Apolinarski. – Dugo czekalimy na ich wystp, bo przyjechali z opó nieniem, ale byo warto. Dali wielki show. Jestem pod ogromnym wraeniem – stwierdzia jedna z mieszkanek wioski.

Sporym zainteresowaniem cieszyy si take przejadki bryczkami. Mimo e je dzio ich kilka, to kolejka chtnych do skorzystania z tej atrakcji cigle bya duga. Poza tym mona byo obejrze pokaz jazdy konnej, wystaw egzotycznych ptaków czy te wystpy artystyczne uczniów marzeniskiej szkoy. Zaplanowano równie prezentacj multimedialn Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, jednak z powodu kopotów technicznych nie do koca si ona udaa. Oczywicie na takiej imprezie nie mogo zabrakn atrakcji dla dzieci. Z myl o nich organizatorzy ustawili dmuchane zamki, trampolin oraz byka, którego kady móg spróbowa uje dzi . A chtnych nie brakowao. Byo te kilka stoisk wystawienniczych firm i instytucji zwizanych z komi i rolnictwem. Jako e Koskie witowanie trwao kilka godzin i mona byo przez ten czas zgodnie , rozdawano ludziom grochówk. Ci, którzy preferowali napoje, mogli bez problemu kupi np. zimne piwo. Tradycyjnie na zakoczenie imprezy odbya si zabawa taneczna dla mieszkaców Marzenina, która, jak si dowiedzielimy, trwaa do pó nych godzin nocnych.

Co słychać

17 czerwca 2011

W niedziel odbyy si w Gozdowie gminne zawody sportowo-poarnicze. Wzio w nich udzia dwanacie druyn, w tym trzy kobiece. Zawody, w których uczestniczyli ochotnicy z Kaczanowa, Wrzeni, Wgierek, Gozdowa i Marzenina, przeprowadzono na miejscowym boisku sportowym. Sdzi gównym zawodów by starszy kapitan Piotr Trawiski. Wszystkie druyny byy dziewicioosobowe, w tym jeden zawodnik rezerwowy. W niedziel rozegrano dwie konkurencje. – Najpierw zmierzyy si modzieowe druyny poarnicze. Przygotowalimy dla nich rozwinicie bojowe i bieg sztafetowy. Ich starsi koledzy, czyli druyny z OSP, zmierzyli si podczas wicze bojowych i sztafety poarniczej siedem razy 50 metrów – informuje wspóorganizator niedzielnej imprezy i jednoczenie szef OSP w Gozdowie Adam Stachnik.

O duym pechu mog mówi gospodarze. Straacy z Gozdowa zostali zdyskwalifikowani. – Nasi chopacy nie ukoczyli wicze w wyznaczonym czasie (3 minut – przyp. red.). Motopompa odmówia posuszestwa i std decyzja sdziego o dyskwalifikacji – mówi A. Stachnik. – Szkoda mi ich, bo przygotowywali si do tych zawodów ponad pótora miesica – dodaje. Ostatecznie w grupie seniorów najlepsza okazaa si druyna OSP Kaczanowo, przed OSP Wrzenia i OSP Marzenin I. W grupie dziewczt zwyciyy Wgierki, a wród chopców Gozdowo. Zmagania gminnych druyn Ochotniczej Stray Poarnej trway blisko dwie godziny. Straaków dopingowao kilkudziesiciu mieszkaców Gozdowa oraz zaproszeni gocie. Imprez koczyo wrczenie zwycizcom pucharów oraz symbolicznych upominków.

„ Ju jutro odbd si fe-

styny rodzinne w Chwalibogowie, Bierzglinie oraz Sokoowie. Organizatorzy zapewniaj, e bdzie sporo atrakcji, nie tylko dla dzieci. Dwie pierwsze imprezy rozpoczynaj si o godzinie 15.00. Trzecia – o 10.00.

„ Gmina wybraa ju

firm, która wykona remont, rozbudow i przebudow wietlicy wiejskiej w Bierzglinku. Wspomniane prace przeprowadzi Real Bud z Gniezna.

„ W poniedziaek prze-

prowadzono wizj lokaln na stadionie w Marzeninie. Dokonano jego dokadnych pomiarów i niewykluczone, e wrzeniowe powiatowe zawody straaków rozegraj si wanie na nim.

„ 25 czerwca odbdzie

si festyn rodzinny w Gonicach.

 Dla kaskaderów takie pozycje to żaden problem

„ Komisja Rozwoju Wsi

Fot. Karol Szymoniak

stwierdzia, e w wietlicy wiejskiej w Gozdowie do najpilniejszych potrzeb nale: remont kuchni, wymiana parkietu oraz budowa dodatkowej toalety dla goci. Troch bdzie to kosztowao.

Gospodarze mieli pecha Smród gnijącej roślinności

 To jedna z wielu przeszkód, jakie musieli pokonać strażacy podczas zawodów

„ We wtorek odby si w Nekli plener malarski „Otworzy drzwi sztuki”. Wzili w nim udzia m.in. uczniowie Zespou Szkó w Marzeninie.

Wyglda na to, e mieszkacy Psar Polskich s skazani na smród wydobywajcy si z zalewu Lipówka. Dlaczego? Informacje o tym, e w Psarach Polskich unosi si w powietrzu nieprzyjemny zapach, napywaj do nas ju od jakiego czasu. Mieszkacy wioski twierdz, e win za smród ponosi zanieczyszczone jezioro. – Prosz zobaczy , jak ono wyglda. Wystarczy stan na mocie, by ukaza si nam opakany widok. To, co w nim jest, to nie woda, a jaka ybura. Nie wiem, jak mona dopuci zalew do takiego stanu – mówi jeden z mieszkaców wioski. Barbara Nizio, kierownik inspektoratu Wielkopolskiego Zarzdu Melioracji i Urzdze Wodnych, twier-

dzi, e zapach, który wyczuwaj mieszkacy, to nie efekt zabrudzonego jeziora, ale gnijcej w zalewie rolinnoci. – Nie moemy usun tej trzciny, bo podlega ona pod Regionaln Dyrekcj Ochrony rodowiska – mówi B. Nizio. – Z tego co wiem, to oni nie skaniaj si ku jej usuniciu. Natomiast jeli chodzi o czyszczenie caego zbiornika, to nie przymierzamy si do tego, bo kilka lat temu zbiornik by ju czyszczony. Urzdniczka zapewnia, e mieci, które dopyn do zapory, s przez pracowników na bieco usuwane. Gorzej z tymi mieciami, które po drodze zahacz o trzcin. Nic wic dziwnego, e razem daje to mao ciekawy widok i zapach.

Czarne chmury zbierają się nad gozdowskim jeziorem. Nadal nie wiadomo, gdzie i kiedy powstanie

M

imo wcześniejszych zapewnień urzędników, że budowa zbiornika wodnego w Gozdowie ruszy jeszcze w tym roku, okazuje się, że tak się nie stanie. Nadal nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego. – Na najbliższej sesji (22 czerwca – przyp. red.) też nie zostanie on uchwalony – informuje Magdalena Oblizajek z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Powodem jest toczące się postępowanie pomiędzy inwestorem, którym jest Wielkopolski Urząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, a właścicielami ziemi, z którą zbiornik miałby graniczyć. Jak się dowiedzieliśmy, mieszkańcy Gozdowa domagają się zmiany lokalizacji zbiornika wodnego. Owszem, chcą,

by jezioro powstało, ale z drugiej strony mostu. Nie chcą bowiem pozbywać się swojej ziemi. Jeśli inwestor przystanie na ich propozycję, to cała procedura będzie musiała ruszyć od nowa. A to, niestety, potrwa. Zd a n i e m r a d n e g o S t a n i s ł aw a Dominiczaka, niekoniecznie musi tak być. – Rolnicy zapewnili mnie, że nie będzie już żadnych protestów. Nasz projekt pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzenie tej inwestycji. Z tego co wiem, na rozpoczęcie prac nad budowa zbiornika mamy czas do końca 2013 roku, więc nawet jeśli rozpoczniemy całą procedurę od nowa, zdążymy – mówił w lutym. – Całe to zamieszanie sprawia, że do czasu wyjaśnienia sprawy radni nie uchwalą planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje M. Oblizajek.

„ Budowa kanalizacji sa-

nitarnej w Obaczkowie powoli dobiega do koca. Prawdopodobnie prace zostan zakoczone we wrzeniu.

„ Mieszkacy Sokoowa nie chc posya swoich dzieci do Zespou Szkó w Marzeninie. Jak nas poinformowano, aden z rodziców nie zrezygnowa z dotychczasowej „jedynki”.

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

Straż Miejska

61 640  41 01

Powiatowy Zarząd Dróg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

Ośrodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie Małym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Września, ul. Jana Pawła II 14


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

w ww www.wrzesnia.info.pl

Gospodarka

21

stronę redaguje:

Marzena Zbierska tel. 61 437 49 56 m.zbierska@wrzesnia.info.pl

140 lat banku spółdzielczego

dziaalnoci. Z pewnoci w czasie kryzysu wida byo duo wiksz ostrono w poczynaniach klientów – myl tu gównie o inwestycjach – czy te mniejsze zaufanie do lokowania rodków. I nawet w przypadku kredytów preferencyjnych, gdzie oprocentowanie oscyluje wokó 2%, wida byo spadek popytu na kredyty

sce w formie spóek? Czy forma organizacyjna PBS ma te swoje konsekwencje dla zarzdzajcych bankiem? – Przede wszystkim tym, e nasz bank istnieje od 140 lat. Przez tyle lat ten bank prowadzi swoj dziaalno . Nigdy nie wystpowao zagroenie upadoci, wrcz odwrotnie – z roku na rok bank si rozwija. Poza tym naley podkreli e nasz bank dziaa w oparciu wycznie o polski kapita. Kady moe sta si wacicielem udziau banku spódzielczego. Obecnie udzia w PBS we Wrzeni kosztuje 350 z. Udziay s oprocentowane, std mona potraktowa taki zakup jako inwestycj z dobrym oprocentowaniem, wyszym ni na standardowej lokacie. Udziaowiec ma take prawo skadania wniosków na zebraniach czonkowskich i wspódecydowania o dziaalnoci banku. Poza tym jestemy bankiem, który angauje tylko wasny kapita – ewentualnie poycza w banku zrzeszeniowym, którym jest Gospodarczy Bank Wielkopolski SA – i dziki temu jestemy bardziej odporni na zawiro-

Truskawki nie będą już tańsze 3 2 1

3,5

6,00 zł 4,99 zł

2,5 2,0

0

Jak mówi handlujcy, w tym roku na rynek trafia mniej czereni. Spowodowane jest to majowymi przymrozkami. Cena tych owoców wci utrzymuje si na wysokim poziomie, ale nie wyszym ni przed rokiem. Podobnie bdzie pewnie z brzoskwiniami, winiami czy liwkami. Za kilogram czereni pochodzcych z polskiego sadu trzeba teraz zapaci 14 z, a za importowane nawet 20 z. Truskawek z krajowych plantacji jest take mniej ni przed rokiem – cena kilograma jest wci wysoka, oscyluje wokó 6 z. Jak szacuj plantatorzy, nisza ju nie bdzie, bo tegoroczny sezon na truskawki powoli dobiega koca.

2,97 zł

3,0

1,5 1,0 0,5

market

5 4

Ceny owoców i warzyw s tak róne w sklepach i na zieleniakach, e trudno o jakiekolwiek urednienia. Podczas tegorocznego sezonu znacznie wiksze znaczenie dla kupujcych ma pochodzenie towaru – krajowe sprzedaj si znacznie lepiej ni te z importu. Co do popytu na warzywa i owoce, zdania sprzedajcych s podzielone. Jedni przyznaj, e podczas afery z bakteriami w Niemczech byo nieco mniejsze zainteresowanie zakupami warzyw, ale tylko przez jeden, dwa dni. Wszystko szybko wrócio do normy. Cho sycha jeszcze dzi, e klienci pytaj, czy owoce i warzywa s na pewno krajowe. Inni nie zauwayli rónicy: – Zainteresowanie jest podobne jak przed rokiem, ceny take – ocenia Justyna Mikoajczak z Kaczanowa, która sprzedaje warzywa na zieleniaku przy ul. Chrobrego. – Myl, e Polacy nie popadli w panik i nie ograniczyli zakupów.

6,50 zł

6

3,50 zł

sklep osiedlowy

7

Przykładowe ceny pomidorów (za kg) 3,80 zł 4,0

zieleniak

Przykładowe ceny truskawek (za kg) 8

market

Rynkiem owoców i warzyw targają zawieruchy: najpierw pogoda, a później afera ogórkowa. Takiego zamieszania nie było już Burmistrz Tomasz Kauny odmó- dawno. wi wydania decyzji rodowiskowej dla Pawa Zienczyka z Jarzbkowa, który chcia wybudowa w Sobiesierniach ferm wi. W cigu roku, w trzech cyklach, miao by tam hodowanych okoo 10 tys. sztuk wi. Inwestor spotka si z odmow ju po raz drugi. Za pierwszym razem w 2010 roku, po negatywnej opinii o inwestycji Regionalnego Dyrektora Ochrony rodowiska. W lipcu 2010 roku P. Zienczyk zoy nowy wniosek – tym razem RDO wyda pozytywn opini o fermie, pod pewnymi warunkami dla inwestora. W styczniu w ratuszu odbya si rozprawa cywilnoprawna w tej sprawie. Mieszkacy protestowali, obawiajc si smrodu i uciliwoci zwizanych z funkcjonowaniem fermy. P. Zienczyk zosta wezwany przez UMiG do zoenia wyjanie, czego nie uczyni. Std decyzja odmowna. Termin na zoenie odwoania min 10 czerwca. Na razie do urzdu nie wpyna informacja o ewentualnym odwoaniu.

przeznaczane na realizacj przedsiwzi inwestycyjnych. Na szczcie sytuacja si ustabilizowaa. Coraz wicej osób myli o inwestowaniu i zainteresowanie kredytami wzrasta. Mamy nadziej, e tak pozostanie. – Czym, z punktu widzenia klienta, róni si bank spódzielczy od innych banków, dziaajcych w Pol-

zieleniak

Ferma znów bez zgody burmistrza

 Joanna Pikora-Ignasiak, prezes PBS we Wrześni

sklep osiedlowy

– Przez lata bank spódzielczy by postrzegany jako bank rolników. Czy nadal jest to najliczniejsza grupa waszych klientów? – Faktycznie w przeszoci by to przede wszystkim bank dla rolników. Aktualnie ta grupa klientów równie jest znaczca, szczególnie, gdy bierzemy pod uwag portfel kredytowy. Jednak z roku na rok przybywa przedsibiorców dziaajcych w rónych branach oraz osób prywatnych. Bardzo nas to cieszy, bo wiadczy to o wikszym uniwersalizmie i pozwala zdywersyfikowa ryzyko bankowe. – Udzielacie kredytów z dopatami rzdowymi dla rolników na preferencyjnych warunkach. S to kredyty nisko oprocentowane i z tego powodu korzystne dla klienta. Czy, mimo tego, odczulicie skutki ostatniego kryzysu finansowego? – Kryzys nas nie omin; sytuacja gospodarcza w kraju w 2009 roku miaa wpyw take na dziaalno naszego banku spódzielczego. Jednak fakt, i nie inwestujemy w ryzykowne instrumenty finansowe, spowodowa, e kryzys przeylimy bez szczególnego uszczerbku dla naszej

20 czerwca 1871 r. powołano we Wrześni Towarzystwo Pożyczkowe, przemianowane później na Bank Pożyczkowy. W latach 50. XX wieku bank stał się Kasą Spółdzielczą. W 1958 r. działał już Bank Spółdzielczy, a w 1999, po połączeniu banków spółdzielczych we Wrześni, Kołaczkowie, Miłosławiu i Pyzdrach, powstał Powiatowy Bank Spółdzielczy. W 1990 r. bank przystąpił do Gospodarczego Banku Wielkopolski SA, tworząc wspólnie z innymi Spółdzielczą Grupę Bankową.

0,0

– Majowe przymrozki wyrzdziy szkody nie tylko w sadach, ale take na plantacjach truskawek – mówi Andrzej Jdraszak z Cieli Wielkich, który uprawia te owoce. – Z moich obserwacji wynika, e tegoroczne zbiory s na poziomie 30% w porównaniu z rokiem ubiegym. Tegoroczny sezon zacz si bardzo szybko – u mnie ju 20 maja – i bdzie krótki – dodaje. Z uwagi na niskie zbiory plantatorzy uzyskuj w tym roku wysokie ceny skupu w przetwórniach – okoo 3,50 z za kilogram (w ubiegym roku 2,20 z) – i take z tego powodu mniej truskawek trafia na stragany, do sprzeday detalicznej.

wania na rynku finansowym. Inn, wan zalet, która nas zdecydowanie wyrónia, jest bezporedni kontakt z klientem, szybka moliwo podejmowania decyzji. Klient przychodzc do naszej placówki, moe uzgodni wszelkie warunki bezporednio z osob, która podejmuje decyzje w jego sprawie. – Czy w zwizku ze 140. rocznic powstania Powiatowego Banku Spódzielczego we Wrzeni pojawia si jaka oferta specjalna? – Tak, przygotowalimy z tej okazji 14 miesiczn lokat jubileuszow z oprocentowaniem do 5,3. Kady, kto zdeponuje rodki na takiej lokacie w kwocie powyej 5 tys. z otrzyma atrakcyjny upominek. – Jubileusz to czas podsumowa i planów. Niedawno powsta kolejny punkt kasowy PBS przy ul. Sonecznej? Jakie s plany PBS na przyszo ? – Gówny plan to: rozwija si, budowa jednolity i przyjazny wizerunek dla klientów. Rozszerzamy sie naszych placówek, czego przejawem jest nowy punkt kasowy przy ul. Sonecznej. Punkty kasowe doskonale si sprawdzaj, chociaby ze wzgldu na dogodny dojazd i parking. Poza tym, jeli mowa o naszych planach i celach, priorytetem jest wzmacnianie naszych kapitaów, wprowadzanie stale nowych produktów – m.in. w najbliszym czasie wprowadzimy konto walutowe – uatrakcyjnianie oferty dla klientów i oczywicie stae doskonalenie poziomu jakoci obsugi. W tym roku zmienilimy system informatyczny, co znacznie powinno nam pomóc w realizacji wspomnianych planów. Plany moe s ambitne, ale myl, e równie i wykonalne.

Co słychać

Krótki rys historyczny

O działalności Powiatowego Banku Spółdzielczego mówi prezes Joanna Pikora-Ignasiak.

„ W poniedziaek w Ce-

chu Rzemios Rónych odbyo si kolejne szkolenie dla fryzjerów (dzia mski). Tym razem prowadzi je Aleksander Stankiewicz, mistrz fryzjerstwa artystycznego. Uczestniczyo w nim 11 fryzjerek z tytuem mistrza oraz 26 uczniów III klas szkoy zawodowej, którzy przygotowuj si do egzaminu czeladniczego. Szkolenie organizowaa Sekcja Fryzjersko-Kosmetyczna dziaajca przy CRzR, której przewodniczy Mirosawa Ogrodowczyk, oraz Zespó Szkó Zawodowych nr 2.

„ Ceny zbó id w dó. Ostatnie dni na giedach przyniosy spadki, czego mona byo si spodziewa m.in. z uwagi na zbliajce si niwa. To nie najlepsza informacja dla tych, którzy liczyli, e do czasu zbiorów rzepaku utrzyma si cena bliska 2 000 z za ton.


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

G

imnazjum nr 1 im. M. Kopernika szko odkrywców talentów...

Rok szkolny 2010/2011 zosta ogoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Odkrywania Talentów. Wpisuje si on w priorytety edukacyjne Unii Europejskiej, w których zwrócono szczególn uwag na specjalne potrzeby uczniów o wyjtkowym potencjale. W Gimnazjum nr 1 od lat du wag przywizuje si do odkrywania talentów modziey. Nasi nauczyciele stwarzaj optymalne warunki do rozwoju uzdolnie, pasji i zainteresowa swoich wychowanków. Podejmuj rónorodne dziaania wymagajce kreatywnego mylenia, logicznego rozumowania i odwagi w wiadomym posugiwaniu si wiedz. Uzdolniona modzie ma moliwo uczestniczenia m.in. w nastpujcych zajciach: „Jzyk polski da si lubi ”, „Przez dowiadczenie do wiedzy”, „Ku przyszoci bez kompleksów”, „W krgu sztuki”, „Wirtualne podróe”, „Z matematyk w przyszo ”.

 Dominowała wspaniała zabawa

Fot. archiwum HK

W niedziel 12 czerwca w Hotelu Kosmowski odbya si plenerowa impreza z okazji Dnia Dziecka. Najmodsi mieszkacy Wrzeni i okolic aktywnie wzili udzia w pokazie wozu straackiego oraz pokazie karate. Dzieci chtnie uczestniczyy take w sportowych i plastycznych konkursach z nagrodami. Ochoty do zabawy oraz ducha rywalizacji nie brakowao. Mona byo poje dzi na kucyku Czacza, zagra w bowling, zrobi sobie magiczny makija, zje pyszn kiebask i spdzi razem miy dzie. Dziki sponsorom i przyjacioom dzieci wszystkie pysznoci i atrakcje byy za darmo. Zdjcia z imprezy mona obejrze na stronie www.kosmowski.pl.

Efektem tych dziaa s liczne sukcesy naszych uczniów. Gimnazjalici uzyskuj tytuy laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, artystycznych i sportowych, uczestnicz w posiedzeniach Sejmu Dzieci i Modziey, bior udzia w midzynarodowych i krajowych projektach edukacyjnych, prezentuj dowiadczenia podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Nauk. Poza tym uczniowie klasy europejskiej poszerzaj wiedz o dziedzictwie kulturowym naszego kontynentu. Realizuj program autorski zawierajcy treci z zakresu filozofii i dialogu midzykulturowego. Dziaaj take w Akademii Przedsibiorczoci, rozwijajc swoje uzdolnienia ekonomiczne i menederskie. Zakadaj tam wirtualne firmy i ucz si, jak waciwie inwestowa rodki finansowe. Warto podkreli , e nasi uczniowie rozwijaj równie pasje zwizane z dziaalnoci spoeczn. S wolontariuszami, którzy uczestnicz w rónych akcjach charytatywnych. Te wszechstronne dziaania naszej szkoy, majce na celu rozwijanie uzdolnie uczniów, zyskay uznanie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Otrzymalimy certyfikat „Szkoy Odkrywców Talentów” i zostalimy umieszczeni na ogólnopolskiej mapie miejsc promujcych instytucje wspierajce uzdolnienia dzieci i modziey. Uzyskanie tak prestiowego tytuu to ogromny sukces zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Po raz kolejny Gimnazjum nr 1 znalazo si w gronie najlepszych szkó w Polsce. Wydzia Promocji Gimnazjum nr 1

e-List

Integracja dla dzieci w Kosmowskim

e-List

22 Strona Czytelników

8

czerwca Warsztat Terapii Zajciowej w Czeszewie zorganizowa po raz drugi Piknik Integracyjny z Dzie mi. Impreza ta odbya si za Wart, na polu biwakowym, w erkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym. Na piknik przyjechay dzieci z miosawskiego przedszkola Koszaek Opaek, wraz z paniami przedszkolankami i pani dyrektor Aleksandr Naron. Na przybyych przedszkolaków oczekiwali uczestnicy, terapeuci i pani Urszula Remisz, kierownik czeszewskiego Warsztatu. Z dzie mi z tego przedszkola spotkalimy si ju po raz trzeci, poniewa rok temu dzieci nas zaprosiy do siebie na takie spotkanie. Po przywitaniu i maym odpoczynku rozpocza si fajna i wesoa zabawa, troch rodem z Dzikiego Zachodu. Byo wiele atrakcji i konkurencji sportowych dla dzieci i uczestników oraz opiekunów. Nie wyniki byy jednak najwaniejsze, ale to, e wszyscy fajnie si bawili i panowaa wietna atmosfera wród dzieci i uczestników. Spotkania takie jak pikniki integracyjne z dzie mi i z udziaem osób niepenosprawnych to wietny pomys. Wczeniej wiele razy spotykaem dzieci, które na widok osoby niepenosprawnej reagoway lkiem, ciekawoci, byy zaintrygowane. Dziki takiemu spotkaniu z elementami wspólnej zabawy dzieci miay okazj oswoi si z niepenosprawnoci, widokiem osoby na wózku inwalidzkim. Im mniejsze dziecko, tym bardziej naturalnie reaguje na niepenosprawno , tym szybciej przeamuje strach, niepewno , a take moe zaspokoi swoj dziecic ciekawo i przekona si, e kto, kto jest nieco inny, moe by take wietnym towarzyszem do wspólnych zabaw. Zbigniew Strugaa, uczestnik z WTZ Czeszewo (przy wspópracy z uczestnikami i terapeutami Warsztatu Terapii Zajciowej w Czeszewie)


17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

23

Czytelników

„ Interautka: – Chciaabym zwróci si z zapytaniem o psa (dla wyjanienia: czarny, duy, podobny do doga bd labradora), który wdruje po osiedlu Krzya Grunwaldu. Sieje strach i popoch wród okolicznych mieszkaców. Problem osobicie zgaszaam w stray miejskiej. No i owszem, przyjeda pan ze schroniska, usiowa zapa czworonoga, ale – niestety – ten mu za kadym razem ucieka. Dla niego pot czy brama nie stanowi adnej przeszkody. Co ciekawe, przez jaki miesic przesta przychodzi , ale od jakich dwóch tygodni znowu si pojawia. Pies ma waciciela, ale widocznie on sobie z nim nie radzi, skoro wiecznie mu ucieka. Mam pytanie: czy musi doj do tragedii, by wreszcie kto zainteresowa si t spraw?! Czy nie istniej przepisy, które pozwoliyby zrobi z tym raz na zawsze porzdek? I w kocu, dlaczego waciciel zwierzcia ma w tym przypadku wiksze prawa ni my, ludzie, którzy ponosz straty? Dzwonic na stra miejsk, nieraz dostawaam genialne wytumaczenia typu: „Ten pan jest niezdyscyplinowany i nawet jeli naoy si na niego kar finansow, to i tak jej nie ureguluje”, albo: „Jak go pani gdzie zamknie, to my po niego przyjedziemy”. Ludzie! Jak mam go zamkn , skoro ja si boj wyj na wasne ogrodzone podwórko! ”. „ Anna Hedrych-Stanisawska, stranik miejski: – Z przedsta-

wionych przez Czytelniczk informacji wynika, e chodzi o duego czarnego psa rasy mieszaniec, który bka si po osiedlu Krzya Grunwaldu. Jego wacicielem jest mieszkaniec ul. Gnie nieskiej. Stranicy miejscy i pracownik schroniska dla zwierzt kilkakrotnie interweniowali w sprawie niewaciwego sprawowania przez niego opieki nad zwierzciem. Z tego tytuu na przestrzeni dwóch lat waciciel otrzyma cztery mandaty karne, dwa razy natomiast sporzdzono przeciwko niemu wniosek do Sdu Rejonowego we Wrzeni, gdzie równie zosta ukarany grzywn. W razie powtórzenia si sytuacji opisanej w e-mailu przez Czytelniczk prosimy o zgoszenie interwencji pod numer 986 lub bezporednio do patrolu interwencyjnego pod numer 500 191 040.

„ Internautka: – Z przykroci zwracam si do dziau interwencji „WW”. Jednoznacznie stwierdzam, e we Wrzeni brakuje cho jednego miejsca przyjaznego dla matki z dzieckiem, która chciaaby je w danej chwili przewin . Oczywicie mogabym to zrobi na rodku ulicy lub w parku, ale to jest po prostu nieapetyczne i niezbyt mie! Jedyna miejska toaleta prowadzi gboko w dó, gdzie wózkiem nie dam rady zjecha , a przecie przed drzwiami go nie zostawi (zbyt due ryzyko, e po powrocie ju go nie bdzie). Bardzo prosiabym o przemylenie tego i zrobienie w naszej duej Wrzeni cho jednego takiego miejsca, gdzie bez wstydu pójd i bd moga przebra mojego malucha. Czy mona na takie co liczy ? „ Jan Krotoszyski, naczelnik Wydziau Inwestycyjno-Ko-

munalnego Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni: – W najbliszym czasie nie przewiduje si budowy nowych toalet, jednak w przypadku planowania nastpnych inwestycji we miemy pod uwag przedstawione sugestie.

„ Internauta: – Na osiedlu przy ul. Piastów remontowane s

bloki spódzielcze. Panowie z ekipy budowlanej od rana wczaj radio, które rozbrzmiewa do godzin popoudniowych. Jest to bardzo uciliwe, chyba nawet bardziej od odgosów zwizanych z remontem.

„ Ryszard Klepacki, prezes Wrzesiskiej Spódzielni Mieszka-

niowej: – Nie rozumiem takich problemów. Przecie wystarczyoby pój i zwróci uwag pracownikom. Jeszcze tego samego dnia, gdy otrzymaem e-maila, przedzwoniem do waciciela firmy. Problemu ju nie ma.

„ Internauta: – Od jakiego czasu trwa konkurs ogoszony

przez firm Nivea, w którym mona wygra plac zabaw dla danej miejscowoci (www.nivea.pl). Mam pytanie do wadz gminy Koaczkowo: po co zgosiy miejscowoci do tego konkursu, skoro nawet pracownicy urzdu nie bior udziau w gosowaniu (na wikszo z miejscowoci nie zosta oddany ani jeden gos). W innych gminach do udziau w akcji mobilizuje si wszystkich pracowników, informuje spoeczestwo i zachca do gosowania, a koaczkowscy urzdnicy nawet nie pofatygowali si, eby w jakikolwiek sposób poinformowa mieszkaców o udziale w konkursie. Wadza narzeka na brak rodków, a gdy pojawia si szansa, nikt nie potrafi jej wykorzysta . Brak sów.

„ Wojciech Majchrzak, wójt Koaczkowa: – Na pewno bdzie-

my promowa ten konkurs. Sam byem za tym, eby do niego przystpi . To nic nas nie kosztuje, a zyska mona naprawd wiele. Wskazalimy sze czy siedem miejscowoci, w których jeszcze nie ma placów zabaw dla dzieci. Byoby super, gdyby której si udao. Konkurs bdzie trwa a do 31 pa dziernika, wic czasu na oddawanie gosów jest sporo. TOS

Mamo, to ja Mateusz Wojdanowicz syn Małgorzaty i Marcina z Wrześni

Nadia Przybylska córka Magdaleny i Piotra z Bierzglina

Urodzony: 7 czerwca Waga: 3340 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 8 czerwca Waga: 3300 g Wzrost: 57 cm

Igor Kominek syn Magdaleny i Patryka z Gorazdowa

Jaś Augustyniak syn Dagmary i Jonasza z Sokołowa

Urodzony: 8 czerwca Waga: 3600 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 8 czerwca Waga: 3550 g Wzrost: 57 cm

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999 Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 61 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 61 633 49 22 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97

Jakub Zdunek syn Renaty i Andrzeja z Wrześni

Wiktor Benc syn Pauliny i Marcina z Przyborek

Urodzony: 8 czerwca Waga: 3870 g Wzrost: 53 cm

Urodzony: 9 czerwca Waga: 3330 g Wzrost: 56 cm

Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Punkt Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 61 437 40 28, 61 437 40 22, 61 437 40 35, czynne w czwartki w godz. 14.00-18.00 w bud. OPS, ul. Szkolna 24 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00

Dorota Mróz córka Marty i Przemysława z Gniezna

Maciej Mróz syn Marty i Przemysława z Gniezna

Urodzona: 9 czerwca Waga: 2200 g Wzrost: 48 cm

Urodzony: 9 czerwca Waga: 2350 g Wzrost: 48 cm

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96 Czytelnia 61 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 500 191 039 Gabinet weterynaryjny, Kilińskiego 13 502 256 205

Antoś Barański syn Magdaleny i Łukasza z Sokołowa

Roksana Jałoszyńska córka Henryki i Dariusza ze Skotnik

Urodzony: 10 czerwca Waga: 2715 g Wzrost: 58 cm

Urodzona: 11 czerwca Waga: 2750 g Wzrost: 56 cm

Tomasz Jankowiak syn Kariny i Piotra z Solca

Filip Dobrocki syn Natalii i Piotra z Wrześni

Urodzony: 12 czerwca Waga: 3740 g Wzrost: 57 cm

Urodzony: 12 czerwca Waga: 3550 g Wzrost: 57 cm

Julia Kałużniak córka Mariki i Krzysztofa z Chwalibogowa

Hanna Sylwia Wabich córka Sylwii i Sebastiana z Poznania

Urodzona: 14 czerwca Waga: 3600 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 15 czerwca Waga: 3280 g Wzrost: 54 cm

Halo TAXI 61 436 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 Taxi Harcerska 61 640 33 33, 61 437 77 77 TAXI PKP 61 437 92 22 TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 DRINK-SHOP bezpłatny dowóz, 61 672 68 42 Serwis komputerowy 695 926 796 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 390 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97

Stasiu Solecki syn Karoliny i Mariusza z Wrześni

to miejsce czeka

Urodzony: 15 czerwca Waga: 3520 g Wzrost: 56 cm

na Twoje dziecko

Reklama

.5$,1$0$/8&+$ DUW\NXâ\G]LHFLĐFH

Ƶů͘&ĂďƌLJĐnjŶĂϮϮ͕tƌnjĞƑŶŝĂ͕ƚĞů͘ϳϵϭϮϮϯϴϯϱ

ƉƌnjLJũĚǍnjŬƵƉŽŶĞŵ ĂŽƚƌnjLJŵĂƐnjƌĂďĂƚͲϭϬй ŶĂǁLJďƌĂŶLJĂƐŽƌƚLJŵĞŶƚ ŽĚϭϬ͘Ϭϲ͘Ͳϭϴ͘Ϭϲ͘ϮϬϭϭ

ƵǏLJǁLJďſƌǁſnjŬſǁŝĨŽƚĞůŝŬſǁ ƐĂŵŽĐŚŽĚŽǁLJĐŚͻWųĂƚŶŽƑđŬĂƌƚČ DŽǏůŝǁŽƑđnjĂŬƵƉſǁŶĂƌĂƚLJ

wizytówek tel. 61 437 49 57 :U]HijQLD * ul. Fromborska 18

Skl-573d

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

Strona

Wiadomości Wrzesińskie

20 ]ã

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE 17.06 KAPSUŁKA, ul. Chrobrego 10 tel. 61-43-60-755 18.06 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746 19.06 UTIS, ul. Słowackiego 4a tel. 61-43-54-033 20.06 PANACEUM, ul. Opieszyn 10 tel. 61-43-77-995 21.06 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293 22.06 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 23.06 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

24 Historiezyw różnym wieku k c ta S

DRUGI FRONT (5) Gen. ABRAHAM znalazł się w rękach Wehrmachtu, niesłusznie oczyszczanego z zarzutu zbrodni wojennych, ale wojskowi wszystkich armii starają się nieraz przestrzegać niektórych reguł. Nietykalność osobistą zapewnił ABRAHAMOWI dowódca 8 armii – gen. Johannes von Blaskowitz, wywodzący się z junkrów pruskich, nacechowanych pewnym etosem żołnierskim, chociaż ostrzegał przed gestapo.

Nie bya to przestroga bezpodstawna. Gestapo aresztowao ABRAHAMA 15 pa dziernika w Szpitalu Ujazdowskim. Gównym zarzutem bya egzekucja remska, w której rozstrzelano dywersantów hitlerowskich: W trakcie ledztwa genera wraz z szefem sztabu 14 DP ppk. Janem Kobylaskim zostali przewiezieni do poznaskiej cytadeli. Tu obaj zostali skazani na kar mierci. Obu uratowaa przypadkowa inspekcja cel gestapowskich przez Wehrmacht. Wyroku nie wykonano, a dalsze dochodzenie przejy wadze wojskowe. 22 pa dziernika Abraham i Kobylaski zostali przeniesieni do obozu jenieckiego w Biedrusku, a potem do Krotoszyna (J.Laskowski, Roman Abraham. Losy dowódcy). W listopadzie obydwaj trafili do oflagu VII A Murnau w Bawarii, gdzie ABRAHAM sta si bohaterem incydentu, który na dobre zepsu jego stosunki z innymi generaami. Hitlerowcy zgodzili si na jednostronny akt odesania do strefy radzieckiej tych jeców, którzy wywodzili si z tamtych terenów, jeli tylko wyra tak wol. ABRAHAM zgosi si ochotniczo jako jedyny z generaów, pocigajc za sob 1,5 tys. innych wi niów, wycznie oficerów. Trudno interpretowa t decyzj, jeli nie zna si wszystkich okolicznoci i uwarunkowa oraz stanu wiedzy jeców o sytuacji, w jakiej znalaza si okupowana Polska. Moe gówn przyczyn byo to e ABRAHAM wyjtkowo ciko znosi niewol i da wiar zapewnieniom obydwu wrogich Polsce stron. Do tej translokacji jednak w kocu nie doszo.

Z Murnau przeniesiono go do oflagu w Johannisbrunn k. Opawy, pó niej do Koenigstein w Saksonii, a w kwietniu 1942, po nieudanej próbie ucieczki, trafi ponownie do Murnau, gdzie Najstarszym Obozu by gen. Juliusz Rómmel, na którym ABRAHAM nie zostawia suchej nitki za bierno i nieudolno podczas kampanii wrzeniowej. Nie uzna powoanego przez b. dowódc Armii „Warszawa” Oficerskiego Sdu Honorowego dla Generaów i od razu znalaz si na celowniku. Na pewno niemae znaczenie miaa wybuchowo ABRAHAMA, czego skutkiem byy cige zatargi z innymi oficerami. Zoy si to na tzw. caoksztat i 23 maja 1943 Sd Honorowy skaza ABRAHAMA na kar wykluczenia z korpusu oficerskiego, a wniosek mia zosta przedoony po wojnie Prezydentowi RP. Nawiasem mówic Rómmel upowszechni t negatywn opini w intencjach zaszkodzenia ABRAHAMOWI w oczach wadz PRL. Mona te domniemywa , e ABRAHAM cakowicie przejrza i nie móg ju patrze na sanacyjn generalicj, bezpaskich klakierów, afiszujc si z poparciem dla swego pierwszego dowódcy – gen. W. Sikorskiego, znienawidzonego (z wzajemnoci) przez pisudczyków. Teraz mao kto zdaje sobie spraw z bezdennoci przepaci, jaka podzielia polsk emigracj zachodni, czego refleksem s zreszt powracajce wersje o tym, e zamachu w Gibraltarze dokonano polskimi rkoma. Tak czy inaczej ABRAHAM zupenie nie przej si orzeczeniem Sdu, koncentrujc si gównie na wiczeniach sportowych i nauce jzyków obcych. Warto nadmieni , e bezprzedmiotowo decyzji tego gremium orzek równie po czasie Rzd Emigracyjny, ale to by te samograj, gdy Sikorski zawczasu wyczyci przedpole pod wzgldem kadrowym. Obóz w Murnau zosta wyzwolony przez Amerykanów 29 kwietnia 1945. ABRAHAM od razu nawiza kontakt z szefem Polskiej Misji Wojskowej w Paryu – Marianem Naszkowskim, a w lipcu by uczestnikiem Kongresu Wychod stwa Polskiego, na który do stolicy Francji przyjecha Edward Ochab. Genera powróci do Polski w grudniu 1945 w amach repatriacji indywidualnej i zamieszka w Warszawie. O adnych gwarancjach nie byo mowy, a gdyby nawet, to i tak wiadomo, ile byy one wtedy warte. Myla przede wszystkim o matce, która pozostaa we Lwowie, ju jako wdowa, gdy ojciec WADYSAW zmar w okresie okupacji. W krótkim czasie STANISAWA REISS zostaa repatriowana do Polski, a poniewa sytuacja w Warszawie bya bardzo niepewna – syn usadowi ocalaych czonków rodziny we Wrzeni, jako miecie powiatowym dla majtku w Cielach Maych, którego przez cay czas by wacicielem. ABRAHAM nie otrzyma adnego przydziau wojskowego, ale jako jedyny genera z odzysku nie by poddany jawnym represjom. Pomoga mu w tym nie tyle demonstracyjna apolityczno i wymuszona tolerancja nowej wadzy, co pewne koneksje rodzinne ze strony matki. Teraz trudno to ucili , wic nie ma powodu, eby operowa nazwiskami, jeli nie pisz o tym nawet zawodowi historycy. Znalaz te zatrudnienie i to na stosunkowo wysokim stanowisku – by delegatem Generalnego Penomocnika w Urzdzie Generalnego Penomocnika Rzdu dla Spraw Repatriacji. W cisej wspópracy z Pastwowym Urzdem Repatriacyjnym kierowa przesiedleniami ze wschodu oraz wysiedleniami do Niemiec. Wreszcie te ustabilizowa si yciowo, gdy zawar zwizek maeski z MART

MIGIEL, ale ich jedyny syn WOJCIECH zmar tu po urodzeniu w grudniu 1947. W 1948 PUR zosta zlikwidowany i ABRAHAM znalaz zatrudnienie jako inspek-

 R. Abraham (u dołu z prawej) w grupie jeńców oflagu w Johannisbrunn (1941)

 Państwo Abrahamowie podczas pobytu na Sycylii (1960)

Z teki Stańczyka Pomnik 15. Pułku został odsłonięty w 1927, ale hitlerowcy zostawili tylko pusty cokół. 2 maja 1971 odbył się w Poznaniu zjazd weteranów Wielkopolskiej i Pomorskiej Brygady Kawalerii. W nocy sprofanowano uroczysty wystrój cokołu. ABRAHAM napisał w liście do sekretarza generalnego ZBoWiD-u Kazimierza Rusinka: Do dziś dnia sprawcy nie zostali ujawnieni, przypisywanie zaś obecnie popełnionego świętokradztwa elementom chuligańskim wydaje się być nawet obrazą chuliganów.

tor w Ministerstwie Administracji Publicznej. Atmosfera polityczna jednak gstniaa i z dniem 30 czerwca 1950 przeszed w stan spoczynku, co jednak nie oznaczao emerytury, gdy mia zaledwie 59 lat. By ju pod cis inwigilacj Informacji Wojskowej, a na porzdku dziennym byy rewizje i przesuchania. Te bardzo trudne lata przey we wzgldnym spokoju chyba tylko dziki szczciu. Trwalsz zmian na lepsze przyniós dopiero przeom pa dziernikowy 1956. Genera nalea formalnie do Zwizku Bojowników o Wolno i Demokracj, ale utworzy te nieformalny krg kombatancki, obejmujcy weteranów trzech brygad kawalerii, ustawicznie krzywdzonych przez komisje odznaczeniowe. Przede wszystkim walczy jednak o prawd o Wrzeniu, zmagajc si zarówno z propagand komunistyczn, jak i kr-

 R. Abraham (w środku) przed pustym cokołem na ulicy Ludgardy w Poznaniu

gami postsanacyjnymi. Spod jego pióra wysza ogromna liczba publikacji krajowych i zagranicznych, chocia byy to wydawnictwa i czasopisma historyczno-polityczne, a wic specjalistyczne i z tej racji nieco niszowe. By nieprzejednany i bezkompromisowy, nieraz nawet agresywny, ale atakowano go równie zaciekle. Dla niego wojna jakby si nie skoczya i bya ona tylko z pozoru papierowa, chocia szczegóowe jej odtworzenie przekracza moliwoci tego cyklu. Wyda te autobiografi wojenn, ale jej ramy s mocno zawone. Szczególnie mocno zaangaowa si w dwie batalie: obron dewastowanego Cmentarza Orlt Lwowskich oraz restytucj pomnika 15. Puku Uanów Poznaskich przy ulicy Ludgardy. Starano si go ignorowa , a nawet upokarza , ale nikomu nie pozostawa duny, równie Jaruzelskiemu. Nadal by kawalerzyst, a jego aktywno i ywotno musiay budzi podziw. Mia ogromn rzesz zwolenników, ale byy to struktury nieformalne, a wic nie dysponoway adn si przebicia. W latach 70. jedyn ostoj instytucjonaln sta si dla niego Koció i personalnie Prymas Stefan Wyszyski. Przez wszystkie te lata odwiedza te Wrzeni, chocia pobyty miay charakter niemal konspiracyjny i s bardzo trudne do odtworzenia. Cdn.


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

PIŁK A NOŻNA

SPONSORZY VICTORII

25


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

26 Sport Piłka nożna – IV liga, Biały Orzeł Koźmin – Victoria Września 2:1 (0:0)

Łaskawi dla Białego Orła Dwa szkolne błędy kosztowały całe trzy punkty. Walka Victorii o miejsce na podium zakoczya si niepowodzeniem. Wrzenianie, tak jak w ubiegym roku, sezon pikarski zakoczyli na pitym miejscu w tabeli. Pierwsza cz pojedynku w Ko minie przebiegaa pod wyra ne dyktando Victorii. Nastawieni bardzo defensywnie gospodarze nie zagrozili bramce Marcina Staszaka, zastpujcego Tomasza Roszyka. Akcje Victorii koczyy si jednak zazwyczaj przed polem karnym miejscowych. Jedyn klarowna okazj strzeleck wrzenianie wypracowali sobie dopiero w 38. min. Po dorodkowaniu z rzutu wolnego, z boku boiska, przez Tomasza Rybarczyka adnie gow uderzy Waldemar Przysiuda, ale pik zmierzajc w okienko wietn interwencj zatrzyma bramkarz Ko mina. Po przerwie obraz gry nie uleg zmianie. Ju w 50. min na list strzelców powinien wpisa si Maciej Lisiecki, który znalaz si w sytuacji sam na sam, ale w momencie kiedy min bramkarza, za bardzo „wyrzuci si” do boku, przez co nie by w stanie umieci piki w pustej bramce. Kilka chwil pó niej na dogodnej pozycji znalaz si Bartosz Sypniewski. Obroca Victorii, zamiast uderza , dogrywa do Lisiec-

kiego, który zosta ubiegnity przez jednego z miejscowych. W 65. min wrzenianie popenili pierwszy powany bd w kryciu, który od razu zakoczy si strat bramki. Gracz Biaego Ora celnie trafi z bliska. W 78. min gospodarze podwyszyli na 2:0 w identycznych okolicznociach; tym razem swojego zawodnika nie upilnowa Filip Janiszewski. Minut przed upywem regulaminowego czasu gry Victorii udao si zaliczy honorowe trafienie. Po idealnym dograniu Przysiudy pik do bramki gow skierowa Lisiecki, który przy okazji by jeszcze faulowany przez bramkarza. Mocno w tym momencie pogubi si arbiter tego spotkania, który, zamiast uzna gola, przyzna Victorii rzut karny, a bramkarza Biaego Ora usun z boiska. Sam poszkodowany dokoczy dziea, trafiajc z 11 metrów. – Mecz nie mia adnego innego podtekstu ni czysto sportowy. Wiedzielimy, e gospodarzom potrzebny jest komplet punktów do utrzymania si, ale my równie mielimy swój cel, bo walczylimy o miejsce na podium – tak trener Przysiuda ucina spekulacje na temat wyniku i postawy swojego zespou. – Rozegralimy sabsze spotkanie. Zdecydowanie wicej spodziewaem si po modych zawodnikach, którzy tym razem nieco zawiedli – dodaje. Victoria zagraa w skadzie: Staszak – ukasik, Przysiuda, Figas, Sypniewski – Rybarczyk – Groszkowski (55. Janiszewski), Duszyski, Go dziaszek (70. Przybylski), Matu Tomasz Rybarczyk wniósł wiosną wiele spokoju w defensywne poczynania szak (65. P. Zieliski) – Lisiecki. Fot. archiwum Robert Czerniak piłkarzy Victorii. To zasługa jego doświadczenia

Brązowi juniorzy Progressu Września

Orlik uratował byt. Pomogli rywale Remis z ZKS-em Zagórów pozwoli Orlikowi na utrzymanie si w lidze. Duo zaleao równie od wyniku spotkania Czarnych Ostrowite, ale okazao si, e w Golinie cudu nie byo. Pojedynek w Zagórowie okaza si typowym meczem walki. Gospodarzy w kwestii utrzymania zadowala remis, a Orlik musia walczy o pen pul. Pocztek meczu okaza si bardzo nerwowy w wykonaniu obu stron. W 11. min miosawianie bliscy byli wywalczenia rzutu karnego, bo pika dorodkowywana pod bramk trafia w rk zawodnika Zagórowa. Sdzia na moment si zawaha, ale skoczyo si tylko na rzucie ronym, po którym Krzysztof Berent minimalnie przestrzeli gow. Najlepsz okazj Zagórowa bya akcja, po której jednemu z obroców Orlika udao si w ostatniej chwili zablokowa pik zagrywan od linii kocowej wzdu bramki. Po przerwie mecz by nadal wyrównany, oba zespoy wypracoway sobie po dwie okazje do zdobycia goli. W 50. min Berent uderzy gow minimalnie nad poprzeczk. W 75. min futbolówk na 25. metrze przej Micha Ptasznik. Jego atomowe uderzenie poszybowao jednak w sam rodek bramki. – Bardzo ciesz si z wywalczenia utrzymania i to skadem, którego rednia wieku wynosi 20 lat. Smutne jest to, e, grajc w okrgu koniskim, po raz kolejny okazuje si, e o wyniku nie zawsze decyduje sportowa walka. Za skandal uwaam niepojechanie na mecz do bronicego si przed spadkiem Ostrowitego zespou Górnika II Konin – twierdzi trener Marek Gieraka. RC ZKS Zagórów – Orlik 0:0

Rakieta w ręce skrzata Wrzesińskie Towarzystwo Tenisowe przełamało kolejną barierę. Klub wystawił drużynę do eliminacji mistrzostw Polski.

Po serii sukcesów kadetek i juniorek Orkana przyszedł czas na chłopaków. W rozgrywanych w Zbąszynku Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów w Piłce Siatkowej Plażowej zawodnicy Progressu Września wywalczyli brązowe medale. Michał Torzewski i Mikołaj Kurek pięli się w turniejowej drabince po prawej jej stronie. W meczu o wejście do półfinału zmierzyli się z klubowymi kolegami Patrykiem Michalskim i Michałem Kaczmarkiem. Wygrali ten mecz, ale w półfinale wpadli na pierwszą parę kadrową. Po drugiej porażce w turnieju pozostała im walka o brązowy medal. I w tym pojedynku musieli zmierzyć się z kadrowiczami, w dodatku z reprezentantami gospodarzy. Wygraną i brązowy medal mistrzostw chłopacy przyjęli z wielką radością. Druga nasza para została sklasyfikowana na dzielonym piątym-szóstym miejscu. Michał i Mikołaj, zawodnicy trenera Daniela Więcka, już niedługo zaprezentują się w półfinałach mistrzostw Polski i powalczą o cztery lokaty premiowane awansem. LEN

Pierwszy raz w historii wrzesiskiego tenisa ziemnego reprezentacja WTT zagraa w regionalnych eliminacjach Druynowych Mistrzostw Polski w kategorii skrzatów. Chopcy rocznika 1999 i modsi przegrali jednak z rówienikami z Pobiedzisk 1:5. – Pobiedziski Klub Tenisowy moe pochwali si w swojej historii a dziesicioma reprezentantami Polski w kategoriach modzieowych – zaznacza trener Piotr Bzowy, po czym krótko relacjonuje: – Mecz odby si 13 czerwca w Pobiedziskach. Najpierw rozegrane zostay gry deblowe, w których para Waszak/Bzowy ulega parze Pytlak/akomy 6:4, 0:6, 6:10, a duet Ignasiak/Narony przegra z par Górecki/Chudy 1:6, 1:6. Po deblach grano single, w których jedynie najmodszemu Wojciechowi Bzowemu udao si pokona rówienika Alberta Chudego 6:4, 6:4. Adam Waszak po zacitym meczu

 Skrzatom z drużyn Wrzesińskiego Towarzystwa Tenisowego i Pobiedziskiego Klubu Tenisowego po rozegranym meczu dopisywały humory Fot. P. Bzowy przegra z Krystianem akomym 5:7, 1:6, Mateusz Narony uleg Adrianowi Pytlakowi 3:6, 1:6, a Jdrzej Ignasiak Kacprowi Góreckiemu 2:6, 0:6. – W caym meczu wysoko uleglimy PKT Pobiedziska, ale nie to jest najwaniejsze – zaznacza szkoleniowiec WTT. – Kada przegrana uczy pokory i daje bodziec do jeszcze in-

tensywniejszej pracy. Za rok kolejna edycja w której na pewno we miemy udzia. Mimo e poraka nas zasmucia, cieszymy si z nawizania przyjaznych kontaktów z tak prnym orodkiem tenisowym, z którego dowiadczenia chcemy skorzysta przy okazji kolejnych wspólnych turniejów – dopowiada. Leszek Nowacki


17 czerwca 2011

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Piłka siatkowa plażowa – Grand Prix Kobiet, Toruń 2011

Martyna liderką Rynek w Toruniu gościł dziewczyny uganiające się w piasku za piłką. Najlepiej robiła to wrześnianka. Cykl turniejów Grand Prix Polski w Pice Siatkowej Plaowej Kobiet rozpocz si w miecie Kopernika. Nad Wis zawitaa cakiem spora grupa wrzenianek. Klas dla siebie bya para tworzona przez Martyn Wardak oraz Joann Wiatr, mistrzyni Polski z ubiegego roku. – W finale trafiymy na czesk par Karolina Rehackova – Michaela Verlova. Znaam rywalki dobrze. Wczeniej, z rónym powodzeniem, rywalizowaam z nimi. Troch obawiaem si tego meczu, bo we wczeniejszej fazie toruskiego turnieju przegraymy z nimi. W dodatku musiaymy zagra drugie kolejne spotkanie. Poprzednie mocno czuam w nogach. Wygraymy jednak stosunkowo pewnie. Tylko raz Czeszki powaniej nam zagroziy. Prowadziymy 16:12 i po moich bdach w przyjciu przeciwniczki zdoay wyrówna . Kocówka tego seta, jak i cay nastpny, naleay jednak do nas – relacjonuje Martyna. Na dzielonym 9-12 miejscu zostay sklasyfikowane Paulina Stasiak i Agata Czerniak. Tak wysoko juniorki Orkana nie zaszy jeszcze nigdy w turniejach Grand Prix. Ich klubowa koleanka Joanna Szczepaniak, grajca w parze z katowiczan-

27

Centymetr od szczęścia Martyna Losa wywalczya w sobot srebrny medal w pchniciu kul Mistrzostw Polski LZS w kategorii juniorek. W Subicach posaa kul na odlego 14,77 cm, a od zota dzieli j 1 cm. Zawodniczka trenera Przemysawa Pawlaka legitymuje si yciówk 14,99 cm. Wypenia ju minimum na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Juniorek, które odbd si pod koniec lipca w Tallinie (Estonia). Na LZS-owskich mistrzostwach wystartowaa te Monika Wawrzyniak. Ta moda mieszkanka Orzechowa take zdobya srebro, skaczc wzwy 170 cm. LEN

 Martyna Losa

Fot. LEN

Płomień gromi Sparta uległa na wyjeździe wiceliderowi Martyna Wardak (z prawej) próbowała szczęścia na boisku z wieloma partnerkami. W tym sezonie postawiła na Joannę Wiatr

k Natali Podowsk, uplasoway si na miejscu 13-16. Tym razem Klaudia Krawczyk i Magdalena Nawrocka nie przebiy si przez pitkowe eliminacyjne sito. Podobny los spotka Magdalen Masowsk, by ju siatkark Orkana. W toruskim turnieju wystpia jeszcze jedna zawodniczka z Wrzeni, cho uczca si poza naszym miastem. Jagoda Gruszczyska w parze z Agat Lewick uplasowaa si na wysokim 7-8 miejscu.

Fot. LEN

– Prowadzimy w rankingu Grand Prix, który jest wyznacznikiem do rozstawie w czasie finau mistrzostw Polski. Trzeba jednak pamita , e za nami dopiero pierwszy turniej. Ju w najblisz sobot rozpoczynaj si zawody w Nowym Dworze Mazowieckim, a za tydzie siatkarki plaowe goci bdzie Pozna. Do rywalizacji przycz si te pary kadrowe, które teraz przebyway za granic – zastrzega Martyna. Leszek Nowacki

– Moi pikarze odzyskali skuteczno . Szkoda tylko, e tak pó no – trener Bartomiej Figas mia powody do zadowolenia. Neklanie ju po kwadransie gry z Orem prowadzili w Kawczynie 2:0. Oba bli niacze gole po dorodkowaniach Huberta Dopieray zdoby Mateusz Kapturski. Gdy Kapturski po przerwie dooy trzecie trafienie, stao si jasne, e gocie zainkasuj trzy punkty. Dobre spotkanie rozgrywa na rodku ataku Maciej Giewski. Debiut na nowej pozycji zwieczy czwartym golem. Na list strzelców wpisali si take Robert Pieczyski i ukasz Fechner. Gospodarze, cho mieli okazje, nie mogli pokona pewnie strzegcego bramki Damiana Nowaczyka. LEN Orze Kawczyn – Pomie 0:6 (0:2)

W ostatnim pojedynku ligi orzechowianie musieli uzna wyszo Polanina Strzakowo, który od nowego sezonu zagra w lidze wyszej. Mecz nie przebiega w oszaamiajcym tempie, mao ciekawie byo zwaszcza do przerwy. W tym okresie na wyrónienie w szeregach Sparty zasuy Marcin Mikiewicz, który zneutralizowa dziaania dwóch najgro niejszych graczy Polanina. Losy meczu rozstrzygny si po przerwie, w odstpie kilkudziesiciu sekund. W okolicy 50. min rywale zdobyli dwa gole. Spartanie bliscy byli zdobycia honorowego gola. W 80. min, po podaniu Marka Olejniczaka w pole karne, Piotr Surdyk technicznym strzaem trafi w poprzeczk. RC Sparta – Polanin 0:2 (0:0)

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport • Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA IV liga, 11.06.2011 Biały Orzeł Koźmin Wlkp. – Victoria Września Zryw Dąbie – Stal Pleszew Sparta Miejska Górka – Sokół Kleczew Victoria Ostrzeszów – Olimpia Koło Płomyk Koźminiec – Obra 1912 Kościan CKS Sparta Konin – LKS Gołuchów Centra Ostrów Wielkopolski – Korona Piaski SKP Słupca – Dąbroczanka Pępowo 1. Sokół Kleczew 2. Centra Ostrów Wlkp. 3. Płomyk Koźminiec 4. Obra 1912 Kościan 5. Victoria Września 6. LKS Gołuchów 7. Dąbroczanka Pępowo 8. SKP Słupca 9. Stal Pleszew 10. Korona Piaski 11. CKS Sparta Konin 12. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 13. Victoria Ostrzeszów 14. Olimpia Koło 15. Sparta Miejska Górka 16. Zryw Dąbie

30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

69 58 57 54 53 52 49 45 42 36 36 36 33 29 16 9

2:1 0:3 1:5 2:1 1:3 0:2 1:0 4:2

85-21 60-33 63-44 52-36 58-36 48-34 53-39 46-37 40-47 38-41 33-47 44-60 41-54 35-58 22-74 24-81

Klasa okręgowa XXX kolejka, 12.06.2011 ZKS Zagórów – Orlik Miłosław Polonia Golina – Czarni Ostrowite Kasztelania Brudzew – Tulisia Tuliszków LKS Ślesin – Górnik Kłodawa Znicz Władysławów – Warta Eremita Dobrów Polonus Kazimierz B. – Zjednoczeni Rychwał Avans Górnik II Konin – Fanclub Dąbroszyn Wicher Dobra – GKS Sompolno 1. LKS Ślesin 2. Kasztelania Brudzew 3. GKS Sompolno 4. Polonia Golina 5. Tulisia Tuliszków 6. Wicher Dobra 7. Polonus Kazimierz Biskupi 8. Znicz Władysławów 9. Warta Eremita Dobrów 10. Fanclub Dąbroszyn 11. Górnik Kłodawa 12. ZKS Zagórów 13. Zjednoczeni Rychwał 14. Orlik Miłosław 15. Czarni Ostrowite 16. Avans Górnik II Konin

30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

80 63 50 47 44 43 43 42 42 40 36 34 33 32 30 22

0:0 3:2 1:1 7:0 2:0 1:0 1:1 1:3

91-21 83-32 61-53 71-62 33-36 50-47 44-46 54-45 46-49 41-29 43-52 39-57 48-76 32-48 33-68 30-78

Klasa A XXX kolejka, 11.06.2011 Orzeł Kawęczyn – Płomień Nekla Sparta Orzechowo – Polanin Strzałkowo Orły Huta Łukomska – Orzeł Grzegorzew Baszta Wyszyna – Błękitni Mąkolno Warta Krzymów – Strażak Licheń Stary Grom Malanów – Hetman Orchowo Lech Kozarzewek – Wilki Wilczyn GKS Lisewo – Błękitni Helenów 1. Warta Krzymów 2. Polanin Strzałkowo 3. Błękitni Helenów 4. Płomień Nekla 5. Sparta Orzechowo 6. Strażak Licheń Stary 7. Orły Huta Łukomska 8. Orzeł Grzegorzew 9. Orzeł Kawęczyn 10. Grom Malanów 11. Wilki Wilczyn 12. Hetman Orchowo 13. Błękitni Mąkolno 14. GKS Lisewo 15. Lech Kozarzewek 16. Baszta Wyszyna

30 30 30 30 30 30 29 30 30 29 30 30 30 30 30 30

72 71 56 53 47 46 44 42 37 35 35 35 31 29 29 16

0:6 0:2 3:3 3:4 3:1 4:1 3:2 0:0 104-21 105-22 58-39 45-34 52-43 51-56 66-59 48-53 43-65 52-57 42-51 46-56 42-77 41-67 31-75 25-76

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Damian Idzikowski, Tomasz Małecki, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Krzysztof Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10.800

PIŁKA SIATKOWA Dziewczyny gromią, chłopcy biorą lekcję Finał Mistrzostw Wielkopolski Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówce Plażowej rozegrano na czterech boiskach w Płotkach koło Piły. W maratońskim turnieju wystartowały cztery wrzesińskie pary. Podobne jak rok temu sprawa złotego i srebrnego medalu była wewnętrzną sprawą naszych dziewczyn. Tytuł mistrzowski wywalczyły siatkarki Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Klaudia Krawczyk i Magdalena Nawrocka. Drugie miejsce przypadło w udziale licealistkom z Witkowskiej Monice Szafraniak i Agacie Czerniak. LEKKA ATLETYKA Zwycięstwa w Krakowie Na Lekkoatletycznym Mityngu Samsunga w Krakowie z dobrej strony zaprezentowało się dwóch naszych zawodników. Bieg na 100 m niedowidzących zdecydowanie wygrał Mateusz Michalski. Tegoroczny mistrz świata niepełnosprawnych uzyskał dobry wynik 10,94 s. Ze swojego rezultatu mógł być też zadowolony Hubert Hampel. W skoku wzwyż młodzików (do lat 15) zawodnik Orkana Września pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 190 cm. To tylko 3 cm gorzej od jego życiówki. Skoki mogły być jeszcze wyższe, ale Hubertowi w rozbiegu wyraźnie przeszkadzał usytuowany tuż obok rów z wodą. Ogólnopolskie Czwartki Stadion warszawskiego Orła gościł 2 800 młodych zawodników z 73 ośrodków. Krajowy finał Lekkoatletycznych Czwartków przyniósł trzy krążki reprezentantom naszego powiatu. Złoty medal wywalczył w biegu na 1000 m piątoklasista Kamil Kwiatkowski. Uzyskał budzący szacunek czas 3:01,16 min, który jest nowym rekordem ucznia szkoły w Nowym Folwarku. Paulina Guzowska stanęła na drugim stopniu podium po biegu na 300 m uczennic klas czwartych. Uczennica „jedynki” swój

dystans pokonała w czasie 49,45 s. Ostatni, brązowy medal przypadł w udziale Klaudii Plucińskiej z SSP nr 6. Piątoklasistka rzuciła piłeczką palantową na odległość 45 m. Blisko podium byli Bartosz Hałupniczak i Maja Filipiak. Oboje musieli zadowolić się piątą lokatą. Uczeń SSP Marzenin przebiegł 300 m uczniów klas szóstych w czasie 41,66 s, a szóstoklasistka z Czeszewa skoczyła wzwyż 152 cm. Siódmą lokatę w tej samej konkurenci wywalczyła koleżanka szkolna Mai Marika Ratajczak (149 cm). Na 11. miejscu po biegu na 600 m piątoklasistek sklasyfikowano uczennicę SSP Kaczanowo Weronikę Wojciechowską (1:54,5 min). To samo miejsce w konkursie skoku wzwyż czwartoklasistek przypadło trzeciej już uczennicy z Czeszewa Karinie Dragon (120 cm). Młodzicy z krążkami Rozegrane 12 czerwca w Poznaniu Mistrzostwa Okręgu w Lekkiej Atletyce przyniosły młodym lekkoatletom Orkana cztery medale. Pod nieobecność brata skok wzwyż wygrał Eryk Hampel. Czternastolatek skoczył 170 cm. Równych sobie w biegu na 600 m nie miał Rafał Stawny. Czas 1:29,47 min dobrze wróży na przyszłość. Dwa kolejne medale miały kolor brązowy. W pchnięciu kulą dziewcząt Monika Pawlak osiągnęła rezultat 10,68 m. Dużą sensację w rzucie młotem sprawił Kamil Szwancar. Uczeń szóstej klasy stanął na trzecim stopniu podium (30,28 m), rywalizując z kolegami o dwa lata starszymi. PIŁKA KOSZYKOWA Klinika niejedno ma imię 1 lipca w hali przy Kosynierów rusza Młodzieżowa Klinika Koszykarska 2011. Jej organizatorem, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Krzysztof Jaworski, a zajęcia poprowadzi Kacper Lachowicz. Uczestników czeka intensywny tydzień pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami. Planowane są codzienne treningi i zajęcia motywacyjne. Zapisy na www.baskout.pl.


PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 26-27

PiĹ&#x201A;karze zakoĹ&#x201E;czyli rozgrywki ligowe

PiĹ&#x201A;ka siatkowa plaĹźowa, s. 27

Tenis ziemny, s. 26

Martyna Wardak robiĹ&#x201A;a za gwiazdÄ&#x2122; na rynku w Toruniu

Tenisowe skrzaty eliminowaĹ&#x201A;y siÄ&#x2122; do mistrzostw Polski

PiĹ&#x201A;ka siatkowa plaĹźowa â&#x20AC;&#x201C; Grand Prix MÄ&#x2122;Ĺźczyzn, WrzeĹ&#x203A;nia 2011

Pierwsza plaĹźa w kraju si a par Oku â&#x20AC;&#x201C; PodwĂłjcik. W tym momencie byli ju w najlepszej Ăłsemce turnieju, co byym medalistom mistrzostw Polski nie zdarzyo si od trzech ostatnich sezonĂłw. Czwarta runda okazaa si ju ostatni. Nasi siatkarze trafili na par kadry Kantor â&#x20AC;&#x201C; osiak i musieli uzna wyszo modzieowych reprezentantĂłw Polski.

Przez trzy dni WrzeĹ&#x203A;nia byĹ&#x201A;a stolicÄ&#x2026; polskiej siatkĂłwki. Tej w piaskowej odmianie.

Gdy naszych nie ma

Leszek Nowacki

Mistrzowie i reprezentanci Polski, zawodnicy ekstraklasy oraz caa rzesza siatkarzy marzcych o sportowej karierze walczyli na wrzesiskim piasku. Ze 114 zawodnikĂłw w niedzielne popoudnie tylko szeciu stano na podium. Po raz Ăłsmy Daniel Wicek i Progress Wrzenia zaoferowali rodzimym kibicom rozrywk na najwyszym dostpnym w Polsce poziomie. Inna sprawa, e siatkĂłwka w odmianie plaowej cieszy si zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem fanĂłw ni ta halowa. Najwikszym atutem wrzesiskiego Grand Prix jest atmosfera. Organizatorzy jak nigdzie indziej dbaj, by zawodnicy, sdziowie i siatkarscy oficjele wywie li z naszego miasta najlepsze wraenia. Sdzc z gono wyraanych opinii, udaje si to rewelacyjnie. A gdy doda do tego dopisujc od omiu lat pogod, szczcie byo Marcin Iglewski z obandaĹźowanym kciukiem blokuje atak rywala. Pole asekuruje plaĹźowy partner IgĹ&#x201A;y â&#x20AC;&#x201C; Emil Siewiorek pene.

Pierwsze piĹ&#x201A;ki Byway edycje, gdy do boju nasz powiat rzuca kilkunastu siatkarzy. Tym razem skoczyo si na trzech parach, w tym jednej juniorskiej. Wrzenia postawia na hal, a godzenie dwĂłch rĂłnych dyscyplin jest praktycznie niemoliwe. W pitkowych eliminacjach nasi siatkarze zagrali tylko po jednym razie. ZarĂłwno duet Karol Szlecht â&#x20AC;&#x201C; Tomasz Kotecki, jak i Micha Torzewski â&#x20AC;&#x201C; Mikoaj Kurek przegrali pierwsze pojedynki i odpadli z turnieju. Ci pierwsi po raz kolejny prĂłbowali swych si we wrzesiskim turnieju, nie raz grywali te na innych plaach, tote poraka zasmucia ich kibicĂłw. Juniorzy, ktĂłrzy dopiero

co witowali medal mistrzostw Wielkopolski w swej kategorii wiekowej, zagrali w Grand Prix w nagrod. Ich przegrana nie moga nikogo dziwi . O osiem miejsc premiowanych startem w turnieju gĂłwnym walczyo a 49 par. To absolutny rekord we Wrzeni. Aby dopi swego, naleao wygra trzy kolejne pojedynki. Kada poraka eliminowaa definitywnie. Takich stromych schodĂłw nie byo jeszcze nigdy. Sobotni ranek kiepsko rozpocz nasz ostatni duet. Marcin Iglewski i Emil Siewiorek tydzie wczeniej na turnieju w Toruniu zajli dziewite miejsce. To byo za mao, by mie miejsce w turnieju gĂłwnym bez eliminacji. W sukurs przyszed im zapis regulaminu, ktĂłry pozwala przyzna organizatorom dzik kart. Nasi siatkarze przegrali jednak 0:2 swĂłj poje-

Fot. LEN

dynek z duetem Sebastian Sobczak â&#x20AC;&#x201C; Piotr Janiak i wyldowali po prawej stronie turniejowej drabinki. Kady kolejny mecz by dla nich ju walk o ycie. â&#x20AC;&#x201C; Zawsze od rana gra mi si fatalnie â&#x20AC;&#x201C; komentowa mocno zniesmaczony swoj postaw Siewiorek. â&#x20AC;&#x201C; Nie po to zgosiem si do turnieju, by szybko odpa â&#x20AC;&#x201C; wcieka si Iglewski. Mobilizacja przed drugim pojedynkiem bya wielka, ale ju w pierwszym secie, przy stawianiu bloku, Iga dozna kontuzji kciuka. W ruch poszy metry plastra potrzebnego do usztywnienia palca. Z grymasem bĂłlu na twarzy wrzenianin walczy na tyle skutecznie, e najpierw wraz z Emilem ogra 2:0 duet Dzierwa â&#x20AC;&#x201C; Szczepaniak, a po godzinie w takim samym stosunku uporali

Duo wczeniej, po dwĂłch kolejno przegranych meczach, z zawodami poegna si Marcin Nowak, do niedawna etatowy reprezentant Polski, imponujcy warunkami fizycznymi rodkowy (215 cm). â&#x20AC;&#x201C; PlaĂłwk traktuj jako fajny przerywnik w sezonie halowym. Od kilku lat bawi si na piasku, a we Wrzeni jestem ju drugi raz, ale mam co pecha w tutejszym turnieju. W tej dyscyplinie jest miejsce i dla tak wysokich, jak ja, i tak niskich, jak mĂłj partner w grze â&#x20AC;&#x201C; przekonywa Nowak. W turnieju zwyciyli Tomasz Wieczorek i Dawid Popek, ktĂłrzy triumfowali take tydzie wczeniej w Toruniu. W meczu finaowym, po trzysetowej walce, pokonali duet Uniwersytetu Ăłdzkiego Sobczak â&#x20AC;&#x201C; Janiak, ubiegorocznych akademickich mistrzĂłw Europy z Kazania. Pojedynek zacity by tylko w drugim secie; w pierwszym i trzecim atwo wygrywali liderzy tegorocznego cyklu Grand Prix. â&#x20AC;&#x201C; Poziom stale ronie. Powtarzam to co rok, ale w tak modej dyscyplinie, ktĂłra cigle si rozwija, jest to naturalne. Cieszymy si, e udaje si nam cign do Wrzeni ca mietank polskiej plaĂłwki. Byy te nazwiska znane z reprezentacyjnego parkietu. To chyba dobra promocja miasta â&#x20AC;&#x201C; wyraa nadziej D. Wicek. Uzasadnion. Wrzenia z powodzeniem kultywuje opini wietnego organizatora imprezy krajowego formatu. To te zasuga oddanych play dziaaczy Progressu: Andrzeja Bandosza, Zdzisawa Kurka i Jarosawa Grpki. Mecz o I miejsce Wieczorek/Popek â&#x20AC;&#x201C; Sobczak/Janiak 2:1 (21:12, 19:21, 15:5) Mecz o III miejsce Szternel/Wojtasik â&#x20AC;&#x201C; Marek/Kosiak 2:0 (21:18, 21:17)

Marcin Nowak byĹ&#x201A;y reprezentant Polski, najwyĹźszy Ĺ&#x203A;rodkowy w historii krajowej piĹ&#x201A;ki siatkowej: â&#x20AC;&#x201C; 215 cm mojego wzrostu nie ma wiÄ&#x2122;kszego znaczenia w siatkĂłwce plaĹźowej. RĂłwnie dobrze graÄ&#x2021; moĹźe zawodnik o 30 cm niĹźszy. Liczy siÄ&#x2122; gĂłwnie technika. We WrzeĹ&#x203A;ni jestem drugi raz, ale mam jakoĹ&#x203A; pecha w tutejszym turnieju.

Daniel WiÄ&#x2122;cek prezes Progressu WrzeĹ&#x203A;nia, pomysĹ&#x201A;odawca i gĹ&#x201A;Ăłwny organizator turnieju: â&#x20AC;&#x201C; Co roku, od oĹ&#x203A;miu juĹź lat, powtarzam, Ĺźe poziom rywalizacji siÄ&#x2122; podnosi. To naturalne w mĹ&#x201A;odych jeszcze dyscyplinach. PlanowaliĹ&#x203A;my ustawienie balonu, by zimÄ&#x2026; moĹźna byĹ&#x201A;o potrenowaÄ&#x2021;. Mam nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe temat nie jest jeszcze zamkniÄ&#x2122;ty.

Marcin Iglewski byĹ&#x201A;y brÄ&#x2026;zowy medalista mistrzostw Polski, obecnie kapitan halowej druĹźyny Krispolu: â&#x20AC;&#x201C; DziÄ&#x2122;ki Szkole Mistrzostwa Sportowego w Ĺ odzi wyrosĹ&#x201A;o nam wielu konkurentĂłw. MĹ&#x201A;odzieĹź koncentruje siÄ&#x2122; na plaĹźy i sÄ&#x2026; tego efekty. JeĹźeli juĹź gram, to traktujÄ&#x2122; swĂłj wystÄ&#x2122;p powaĹźnie. ChcÄ&#x2122; wygrywaÄ&#x2021; takĹźe na piasku.

Reklama

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70 Roz-964

5"/*0

NOCLE(*SPCPUOJD[F 3FTUBVSBDKB#BS PCJBEZEPTUBSD[BNZ OBCVEPXÇ&#x2014;UFM

W zwiÄ&#x2026;zku z remontem budynku szkolnego przy ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;skiej firma WEXEL posiada do dalszej sprzedaĹźy w niskiej cenie okna, parkiety,elementy armatury Ĺ&#x201A;azienkowej

ul. DziaĹ&#x201A;kowcĂłw 9, WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 61 4362 -80, 889-853-540

SKLEP ZOOLOGICZNO-WÄ&#x2DC;DKARSKI ul. Warszawska 28, WrzeĹ&#x203A;nia (w podwĂłrzu), 509-018-469 www.sklep-hobby.pl

Skl-585

d*1$$;r

NAJWIÄ&#x2DC;KSZY WYBĂ&#x201C;R WE WRZEĹ&#x161;NI

KONTAKT: 61/438 88 13 wew. 205 lub biuro@wexel.com.pl

GALERIA ZDROWIA I URODY Ĺ&#x2022;UCNQPHT[\LGTUMQMQUOGV[E\P[ Ĺ&#x2022;UKÄ&#x2018;QYPKCFNCRCÄ&#x201C; Agnieszka Kwitowska Ĺ&#x2022;TQNNGVKEĹ&#x2022;RNCVHQTOCYKDTCE[LPCĹ&#x2022;CGTQDKM

6SU]HGDÄ&#x201D;QRZ\FK RU\JLQDOQ\FKJU]HMQLNĂ&#x2018;Z QLHPLHFNLHMILUP\%XGHUXV

Kos-036c

KSERO cz-b A4: 0,20 zĹ&#x201A; A3: 0,35 zĹ&#x201A; kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A;

ERF]QHSRGäùF]HQLH.3URILO GROQHSRGäùF]HQLH9.3URILO

Bd-345

ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (61) 640-01-01

)LUPD)*3OXV6S]RR :U]HÄ&#x2C6;QLDXO.RÄ&#x2C6;FLXV]NL SU]\ZMHÄ&#x2019;G]LHGR,QWHUPDUFKH

WHO

Atrakcyjne mieszkania 1, 2, 3 - pokojowe w budynku    

  od 31,7 m2 do 70,2 m2

PROMOCJA! MANICURE HYBRYDOWY      9T\GħPKCWN-KNKÄ&#x201C;UMKGIQ PCRT\GEKYMQ91-W YYYFNC\FTQYKCKWTQF[PGVĹ&#x2022;

Bd-344

ISSN 2080-4008

Gas-220

17 czerwca 2011 NR 24 (1102/XXII) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

OKAZJA!!! Ostatnie dwa mieszkania w budynku przy ul. Fromborskiej


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

oferuje pracÄ&#x2122;

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat.C+E, moĹźe byÄ&#x2021; rencista, dzwoniÄ&#x2021; w godz. popoĹ&#x201A;udniowych 609-101-830 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; mechanika samochodowego - praca w Anglii, 880-071-332 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; murarza i pomocnika, 606-991-372 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; murarzy, 61-4365-379, 506-912-109 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; sprzedawcÄ&#x2122; do salonu optycznego we WrzeĹ&#x203A;ni, wiek powyĹźej 27 lat. DoĹ&#x203A;wiadczenie w zawodzie. CV proszÄ&#x2122; wysyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres email: marcin_kasmar@wp.pl Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; stolarza, hydraulika, budowlaĹ&#x201E;ca, 600-354-337 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; wykwaliďŹ kowanych pracownikĂłw do ociepleĹ&#x201E; oraz murarzy i malarzy, 61-4367-979

przy bezpoĹ&#x203A;redniej obsĹ&#x201A;udze klienta

Â&#x201E; Zatrudnimy elektrykĂłw i pomocnikĂłw, 697-695-409 Â&#x201E; Zatrudnimy nauczycieli techniki (bezpieczeĹ&#x201E;stwo w ruchu drogowym), plastyki, instruktorĂłw taĹ&#x201E;ca, wychowawcĂłw - nauczycieli, pielÄ&#x2122;gniarki na kolonie letnie, 61-835-49-36, biuro@kama.poznan.pl

(bezpĹ&#x201A;atne szkolenia, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; awansu) t wyksztaĹ&#x201A;cenie wyĹźsze t wiek 25-55 JesteĹ&#x203A; zainteresowany wyĹ&#x203A;lij CV i LM na adres: rekrutacja.dsa@o2.pl

NAUKA

Siedziba firmy - WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Harcerska 3 Stowarzyszenie Pro Bono Familiae Â&#x201E; Firma zatrudni pracownikĂłw ogĂłlnobudowlanych 503-320-272 Â&#x201E; KREDYTY HIPOTECZNE BEZ PROWIZJI 511-074-467 Â&#x201E; MĹ&#x201A;odzi, dynamiczni potrzebni do pracy. Praca Call Center. Tel. 519-195-482

/ '()*(

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy fryzjerkÄ&#x2122; z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 880-142-918 kontakt w godz. 9.00-19.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy murarzy, zbrojarzy oraz pomocnikĂłw budowlanych, 728-824-906

Firma zatrudni:     

  

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; elektr yka budowlanego, 784-318-075 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fryzjerkÄ&#x2122; lub fryzjera, 692-749-196 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat C, E kraj, 501-618-163

 !"# $%&'    ! $!()!*$+,' "#$%&'$()'*&+!, (-#.. Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do zbioru truskawek, 501-778-056 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do zbioru truskawek, StanisĹ&#x201A;awowo 11, 61-477-58-29, 603-671-435 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; fachowca do ociepleĹ&#x201E;, 694-555-106 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; fachowcĂłw do ociepleĹ&#x201E;, 609-102065 po 20.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; nianiÄ&#x2122; na 3 godziny dziennie, od zaraz, Marzenin, 787-072-388 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownika do ociepleĹ&#x201E;, 607-789-676 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; samodzielnych pracownikĂłw do wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 788-546-345 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczennicÄ&#x2122; w zawodzie fryzjer, 607-821-164 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnik - wÄ&#x2122;dliniarz, 61-4385-852, 601-556-103 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie stolarz, Nekla, 606-723-757 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie wulkanizator, 61/4360-463 Â&#x201E; Salon Mody ELKA zatrudni sprzedawcÄ&#x2122; w wieku powyĹźej 30 lat z doĹ&#x203A;wiadczeniem w handlu. Tel: 795-486-549 emeil:elka@slupca.com Â&#x201E; Szukam opiekunki dla 2 dzieci, 889-083-341 Â&#x201E; Tanio wybudujÄ&#x2122; dom, 723-309-773 Â&#x201E; Tapicernia zatrudni uczniĂłw, 505-056-751

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII

Â&#x201E; JÄ&#x2122;zyk angielski. Intensywne kursy wakacyjne, 606-145-328 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, WrzeĹ&#x203A;nia, Stasiewskiego 16, 501-027-680

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; AKUMULATORY NOWE I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36Ah - 220Ah motocyklowe; za 100kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 60zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019, 724-074-025 Â&#x201E; Audi A 4 1,9, TDI 99 r., TANIO 785-198-584

=äRPRZDQLH SRMD]GĂ&#x2018;Z VNXS]äRPX  Â&#x201E; Audi A4, 95 r., 1.6, 8000 zĹ&#x201A;, 668-302-957 Â&#x201E; AUTO KARCHER, od 60 zĹ&#x201A;, 696-602-600 Â&#x201E; AUTO-SKUP do 10 tys. dojazd gratis, zĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw, 665-472-203 Â&#x201E; Cordoeba, 1.4 16V, 01 r., 600-755-111 Â&#x201E; DORADCA KREDYTĂ&#x201C;W HIPOTECZNYCH 511-074-467 Â&#x201E; Felicja, 1.3, 97 r., 608-729-873 Â&#x201E; Ford mondeo kombi, TD, 98 r., 661-918-630 Â&#x201E; Golf 96 r., 3d, 3.700zĹ&#x201A;, 669-840-233

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; hak do renault clio, 509-195-529 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; motorower simson, 693-752-691 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki 601-757-165, 605-074-623 Â&#x201E; Mazda 323F, 1.6, 02 r., 600-775-111 Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Â&#x201E; Nissan micra, 1.2, 52 tys.km, V 2004 r., 5d, stalowy metalik, bogate wyposaĹźenie, lekko uszkodzony, do opĹ&#x201A;at 11.000 zĹ&#x201A;, 784-795-056

PROMOCJA

INSTALACJE WTRYSK

SEKWENCYJNY

      tel. 63 2768-462; 604-992-402

Â&#x201E; Nissan primera, 93 r., 605-456-906 Â&#x201E; Opel vectra C, kombi, 1.9 CDTI, 150 KM, 2004, automat, 130.000 przebieg, srebrny metalik, alufelgi 17 + komplet kĂłĹ&#x201A; zimowych, cena 25.500 zĹ&#x201A;, 508-088-498 Â&#x201E; Peugeot 206 HDI, 2003 r.; kia carens 2005 r. diesel, przyczepa kempingowa, 880-071-332 Â&#x201E; Punto 2003 r., D, 664-096-614 Â&#x201E; Punto, 2004 r., 798-305-046 Â&#x201E; Renault twingo, 1.2, 2009 r., czarny metalik, bogate wyposaĹźenie, uszkodzony przĂłd, do opĹ&#x201A;at, 12000 zĹ&#x201A;, 784-795-056 Â&#x201E; Sharan 12.2002 r., 1,9TDI, alufelgi 17 zarejestrowany, 25.000zĹ&#x201A;, 660-775-936 Â&#x201E; Sprzedam astra kombi 1,8,91 r., 661-238-864 Â&#x201E; Sprzedam audi 80, 1300 zĹ&#x201A; do negocjacji, 667-936-379 Â&#x201E; Sprzedam BMW 318 TDS, 96 r., 783-696-411 Â&#x201E; Sprzedam CC 700, 94 r., 724-134-277 po 17.00 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento 700, 94 r., stan bdb, 667-424-637 Â&#x201E; Sprzedam clio, 1.9D, 2000, 5 lat w kraju, 798-305-025 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at uno, 97 r., 600-529-915 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ ata punto 95 r., 720-474-778 Â&#x201E; Sprzedam ford focus 1,4 16V, benzyna, 2001 r. cena 10.600 do negocjacji, 603-590-170 Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo, 2002 r., graďŹ t metalik, kombi, bogate wyposaĹźenie, 512-597-818 Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo 2003 r., 2,0 TDCI, 510-333-393 Â&#x201E; Sprzedam golf I 75r, niepowtarzalny wyglÄ&#x2026;d 697-319-212

Â&#x201E; Sprzedam golf III po tuningu, 1.6, 93 r., 660-682-839 Â&#x201E; Sprzedam hyundai getz, 2003 r., 888-782-688 Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; mitsubishi space star Â&#x201E; 1,8i, 99 r., honda logo 1,3b, 99 r., 509-056-478 Â&#x201E; Sprzedam mazda 121, 97 r., 1,8D, 3d granatowa, 2.700zĹ&#x201A;, 505-791-739 Â&#x201E; Sprzedam mazdÄ&#x2122; 1,3 96r, 785-210-958 Â&#x201E; Sprzedam mercedes E290, 667-248-567

  bez malowania auta 889 999 134

Â&#x201E; Sprzedam motocykl chopper 50 cm3 jak nowy w atrakcyjnej cenie, 661-263-378 Â&#x201E; Sprzedam motorower CHOPPER kingway, king, 70/50cm3, 606-122-743 po 14 Â&#x201E; Sprzedam nissan micra 99 r., 600-066-404 Â&#x201E; Sprzedam nissan sunny, 94 r., gaz, 604-058-130 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 95 r.,601-560-683 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa D, 1,3 CDTI, 2007/08, 694-622-620 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 96 r., gaz sekwencyjny, atrakcyjna cena, 722-168-283 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 2.0 HDI, 2002 r., bogata wersja ouicksilver, 668-189-945 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; kampingowÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x153;niewiadĂłwâ&#x20AC;?, 602-890-466 Â&#x201E; Sprzedam punto 1,2, 2000 r., 516-303-703 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 2003 r., 4d, 1,4, 609-494-607 Â&#x201E; Sprzedam seicento, 1.1, 99 r., 696-960-420 Â&#x201E; Sprzedam simson, 604-334-726 Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia, 1998 rok, 1.6 + GAZ SEKWENCYJNY, KLIMATYZACJA, 4 x elektryczne szyby, elektryczne lusterka, ABS, centralny zamek, radio CD, wspomaganie kierownicy, 2xpp, niebieski, przebieg 183 tys. km, drugi komplet opon zimowych na felgach stalowych, zarejestrowany, zadbany, stan bdb, drugi wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel w kraju, 100% bezwypadkowy, cena 10.000 do negocjacji, 608-689-207

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw F.H.U MaWiD D Gutowo Wielkie 8

tel. 694-667-625

Â&#x201E; Sprzedam skuter peugeot LUDIX 50, 04 r., 602-655-147 Â&#x201E; Sprzedam volvo S 40, bogato wyposaĹźony, maĹ&#x201A;y przebieg 98 r., 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam VW touran, 04 r., 1,9TDI, 784-126-087 Â&#x201E; Tanie opony, letnie koĹ&#x201A;a, aluminowe felgi, maĹ&#x201A;e dojazdĂłwki 889-076-691 Â&#x201E; Tanio sprzedam opel corsa, 1.6 16V, 97 r., 605-646-202 Â&#x201E; VW sharan, 1.9 TDI - 110 KM, 99 r., 608-734-315 Â&#x201E; Sprzedam golfa III na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci 606-904-691

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NIEDĹšWIEDZKI > UĹ ATWIAMY KUPNO, SPRZEDAĹť I WYNAJEM! WrzeĹ&#x203A;nia ul.Sienkiewicza 20/1 (Ip. nad AptekÄ&#x2026; Aspirynka) 669-111-071, 61-641-65-65 Â&#x201E; AKTUALNE OFERTY NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NA www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; Centrum WrzeĹ&#x203A;ni 4 pokojowe okazyjnie sprzedamy !!!!! B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Dwupokojowe do wynajÄ&#x2122;cia PoznaĹ&#x201E; B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-110-269 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane tanio !!! Nekla, Bierzglinek, Nekielka, Starczanowo, B.O.N.MÄ&#x2122;Ĺźynscy 505-921-833

ZAKĹ AD TAPICERSKI WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 POLECA:

63/241-72-24, 600-503-953

tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDI NFCMJJLS[FTFÂ&#x2019;

w Niemczech: 0049-1794-395-584

Me-055

â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

1,(58&+202°&,

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4 61/ 436-63-41, 602-757-779

Szukamy mieszkaĹ&#x201E; do 180 000 zĹ&#x201A;

www.locum-wojciechowska.pl Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2-pokojowe mieszkanie z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; kupna, 667-945-579 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2-pokojowe od lipca, ul. Koszarowa, urzÄ&#x2026;dzona kuchnia, 795-569-204 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2/3 kamienicy w centrum WrzeĹ&#x203A;ni na biura; sklep (witryna) z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; zamieszkania, 609-862-607 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dla mĹ&#x201A;odych domek we WrzeĹ&#x203A;ni 699-257-202

t[BÇ´XJBED[FOJB tTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJJ tUSBOTQPSUtTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ tQS[ZKNVKFNZ357"(% Sa-434

Â&#x201E; HIPOTECZNE KREDYTY ! FACHOWO 511- 074-467 Â&#x201E; Mieszkanie 3 pokojowe b. Ĺ&#x201A;adne na sprzedaĹź B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Na wynajem lokale uĹźytkowe WrzeĹ&#x203A;nia B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Poszukujemy mieszkaĹ&#x201E; dla klientĂłw pĹ&#x201A;acÄ&#x2026;cych gotĂłwkÄ&#x2026; !!!!!!! B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; BliĹşniak!!! W pobliĹźu TESCO - sprzedamy B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Czeteropokojowe na XVII Dyw. Piechoty Pilnie sprzedamy!!! Wolne!!! B.O.N. MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy NieruchomoĹ&#x203A;ci!!!! Profesjonalna obsĹ&#x201A;uga i bezpieczeĹ&#x201E;stwo transakcji, prowadzimy 2 biura w Poznaniu i WrzeĹ&#x203A;ni, posiadamy licencjÄ&#x2122; zawodowÄ&#x2026;, pomagamy skutecznie w uzyskaniu kredytĂłw, potraďŹ my dziaĹ&#x201A;aÄ&#x2021; szybko i skutecznie, bezpĹ&#x201A;atnie przyjmujemy oferty!!!! www. mezynscy-nieruchomosci.gratka.pl WrzeĹ&#x203A;nia ul Staszica 15 tel: 505-921-833 Â&#x201E; Na wynajem lokale uĹźytkowe WrzeĹ&#x203A;nia B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Mieszkanie 3 pokojowe MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw 150000!!! B.O.N.MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Atrakcyjny lokal 60 mkw do wynajÄ&#x2122;cia w przystÄ&#x2122;pnej cenie! Rynek - SĹ&#x201A;upca, 63-2743-461

Roz-757o

(www.dsa.pl)

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do ociepleĹ&#x201E; 508-053-363

Â&#x201E; Klimatyzacja, odgrzybianie, opony, geometria kĂłĹ&#x201A;, naprawy bieĹźÄ&#x2026;ce, wymiana oleju, przeglÄ&#x2026;dy, blacharstwo, Autocomplex Pietraszak, Gutowo MaĹ&#x201A;e ul. Powidzka 27, tel. 61-438-83-01 www.autocomplex-pietraszak.pl

RATY

ZAPRASZAMY

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia hala 200 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; magazyn, Psary Polskie, 663-962-117 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka, 606-683-705 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 45 mkw i 92 mkw (4 pomieszczenia + WC, korytarz, socjalne) na biura gabinety lekarskie lub inne; 694-787-318 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 68 mkw przy ul. Culica, 614360-769, 603-348-791 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2 pokojowe 58 mkw, Rynek WrzeĹ&#x203A;nia, 664-124-548 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie hotelowe, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie ul. Kutrzeby 505-095-331 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowoczesne mieszkanie trzypokojowe we WrzeĹ&#x203A;ni dla mĹ&#x201A;odego maĹ&#x201A;ĹźeĹ&#x201E;stwa, 699-257-202 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenie ok. 80 mkw na myjnie, wulkanizacjÄ&#x2122; lub inne, 880-678-079 Â&#x201E; Dominowo, atrakcyjne od 700 do 1.600 mkw, 660-484-178 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki 3000 mkw lub wiÄ&#x2122;cej, Siedleczek, 781-823-112

Mieszkanie 53 m. kw. sprzedam Gorzyce, gm. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw 601 796 200

Lok-008

MiÄ&#x2122;dzynarodowa Firma Finansowa

Pra-1197

Â&#x201E; Agencja ochrony zatrudni osoby ze stopniem niepeĹ&#x201A;nosprawnoĹ&#x203A;ci, rencistĂłw na terenie Nekli. 531-533-200 Â&#x201E; ByĹ&#x201A;eĹ&#x203A; poszkodowany w wypadku lub jesteĹ&#x203A; niezadowolony ze swojego odszkodowania, zadzwoĹ&#x201E;: 518-489-829 Â&#x201E; DoĹ&#x203A;wiadczona zaopiekuje siÄ&#x2122; dzieckiem w wakacje, TANIO, 516-570-151 Â&#x201E; Dwie osoby podejmÄ&#x2026; pracÄ&#x2122; fizycznÄ&#x2026; typu sprzÄ&#x2026;tanie, mycie okien 889-551-132 Â&#x201E; Firma zatrudni blacharza-lakiernika lub nawiÄ&#x2026;Ĺźe wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122;, 601-791-454 Â&#x201E; Firma zatrudni doĹ&#x203A;wiadczonych pracownikĂłw budowlanych do dociepleĹ&#x201E; 503-320-272

Â&#x201E; Ucznia do przyuczenia w zawodzie mechanik pojazdĂłw samochodowych zatrudniÄ&#x2122;, 601-791-454 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; do baru bufetowÄ&#x2026;, w BrzeĹşnie, 609-464-062

www.wrzesnia.info.pl

Sa-447

PRACA

Sa-433

17 czerwca 2011

Sa-398

2

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Nekielka, 501-729-086 Â&#x201E; Gniezno - okolice, 2 pok., eleganckie 75 mkw, wyposaĹźone, parter domu, ogrĂłd 790 zĹ&#x201A;/mc, www.EL-X.pl, 61-4266-536 Â&#x201E; Gniezno peryferie, gĹ&#x201A;.trasa, dziaĹ&#x201A;ka 2700 mkw, prod.-mag. 700 mkw, biuro 50 mkw, wiata, 150 mkw, www.EL-X.pl, 61-4266-536 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt rolny lub gospodarstwo tel. 600-280-509 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunty nad jeziorem powidzkim bez prawa zabudowy, 515-168-844 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kamienicÄ&#x2122; lub dom w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia 663-076-595 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 503-679-612 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zaniedbany kawaĹ&#x201A;ek ziemi na ogrĂłdek dziaĹ&#x201A;kowy, os. SokoĹ&#x201A;owskie, 723-309-953 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 515-168-844 Â&#x201E; Mieszkanie 3 pokojowe do wynajÄ&#x2122;cia we WrzeĹ&#x203A;ni, 607-259-445 Â&#x201E; Mieszkanie hotelowe do wynajÄ&#x2122;cia, 604-959-753 Â&#x201E; Nekielka - ok. 1250 mkw w otulinie lasĂłw, budowlana (decyzja), asfalt PWG 85.000 www. el-x.pl, 61-4266-536


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; 270 mkw wraz z domkiem murowanym o pow. 90 mkw, Ostrowo Stare nad j. powidzkim, 604-781-495 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026;, DziaĹ&#x201A;kowcĂłw, murowana altana, 602-897-818 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; siedliskowÄ&#x2026; 3002 mkw w WÄ&#x2122;gierkach, 790-708-621 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w GierĹ&#x201A;atowie, Nekli. WielkoĹ&#x203A;Ä&#x2021; do uzgodnienia min.1000 mkw, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w Marzeninie, piÄ&#x2122;kna okolica pomiÄ&#x2122;dzy lasami 1000 mkw, 1500 mkw, 3000 mkw, tel. 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w SokoĹ&#x201A;owie 601-536-363 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w SokoĹ&#x201A;owie 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni 60 zĹ&#x201A;/mkw. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; sprzedaĹźy na raty bez BIG, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe w Kosewie z prawem zabudowy blisko wody, 607-922-519 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki rekreacyjne w miejscowoĹ&#x203A;ci Tomiszewo, okolice Giewartowa, Kosewa o pow. 800-900 mkw. PoĹ&#x201A;oĹźone sÄ&#x2026; nad jeziorem naprusewskim. Dobry dojazd, prÄ&#x2026;d, duĹźo zieleni, las w sÄ&#x2026;siedztwie, prawo do zabudowy. Cena do uzgodnienia. Tel. 607-575-340, 63-277-22-07 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026;, zabudowanÄ&#x2026;, Wiekowo, 785-624-830 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; lokal 28 mkw, Kutrzeby, 728-824-906 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ady dom os. LipĂłwka, 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-pokojowe, Zieliniec, 70 tys., 691-587-874 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-poziomowe z garaĹźem, Os. SokoĹ&#x201A;owskie, 602-182-592 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe w SokoĹ&#x201A;owie, 662-078-710 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, 75 mkw w Grabowie KrĂłlewskim po gruntownym remoncie, 129 tys.zĹ&#x201A; 506-548-416, 509-272-680 Sprzedam mieszkanie 38 mkw, 509-20-70-97 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 4-pokojowe 94 mkw we WrzeĹ&#x203A;ni 692-013-819

cena 2,70 + VAT OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; lub przelewem

609-218-648

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; podwĂłjny waĹ&#x201A; cambella do pĹ&#x201A;uga, szerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 140 - 160, 515-185-700 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; SIEWNIK POZNANIAK, 601-729-483 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS, C330, C360, MTZ, PRZYCZEPY, 601ď&#x161;ş729ď&#x161;ş483 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zboĹźe paszowe, gotĂłwka, wĹ&#x201A;asny transport, 609-305-437 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 515-168-844 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam - dowĂłz gratis 506-494-770 Â&#x201E; LOSZKI, KNURKI, 603-036-806 Â&#x201E; Nasienie do inseminacji loch w ciÄ&#x2026;gĹ&#x201A;ej sprzedaĹźy firmy INSEFARM Ĺ&#x161;miĹ&#x201A;owo, wszystkie rasy, wczesna diagnostyka ciÄ&#x2026;Ĺźy u loch - USG, KoĹ&#x201A;aczkowo WrzesiĹ&#x201E;ska 38 b, 61/670-02-71 Â&#x201E; Nawozy azotowe i wieloskĹ&#x201A;adnikowe, 607-620-603 Â&#x201E; Odchowane kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si. SĹ&#x201A;upca ul. Ceglana 22, 787-322-222, 63-2754-571 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne, Ĺ&#x203A;ruta rzepakowa, tel. 603-603-949 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE, BLACHA TRAPEZOWA T18, wkrÄ&#x2122;ty, opierzenia, akcesoria. Producent. Atrakcyjne CENY. Czerniejewo k. Gniezna www.prometplast.com.pl Tel. 604- 589-462, 61-29-70-610 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a tel. 512-314-050 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, bydĹ&#x201A;a pourazowego; odbiĂłr z gospodarstwa; ceny konkurencyjne, krĂłtkie terminy pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;ci 603-742-419 Â&#x201E; Skup sĹ&#x201A;omy tel. 694-884-399 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a tel. 604-472-331 Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw i bydĹ&#x201A;a, tel. 608-505-716 Â&#x201E; Skup workĂłw, 607 620 603 Â&#x201E; Sprzedam 2 klacze Ĺşrebne-kuce, 511-445-252, 511-512-561 Â&#x201E; Sprzedam bronÄ&#x2122; talerzowÄ&#x2026; 3 metrowÄ&#x2026; ciÄ&#x2026;gnionÄ&#x2026;, tel. 669-563-281 Â&#x201E; Sprzedam byczka, 724-141-572 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne 50-300 kg, 880-416-970 Â&#x201E; Sprzedam C360 UNHZ 750, 661-452-067 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C 360 61/4388-854 Â&#x201E; Sprzedam cielaki. Tel. 63-2769-948 Â&#x201E; Sprzedam deszczowniÄ&#x2122; odra, 603-774-376 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;. Termin wycielenia 23 lipca, 600-958-448 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; 61/4387-206

OFERTA JAKIEJ NIGDY NIE BYĹ O

3

Â&#x201E; PoĹźyczki, 515-278-315 Â&#x201E; PoĹźyczki. Optima, 608-645-490 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; kaĹźdÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 501-259-336 Â&#x201E; Rolety wewnÄ&#x2122;trzne, 601-262-268 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, róşnoĹ&#x203A;ci, dewocjonalia, stare motocykle, wysokie ceny, 694-834800, 61-4245-037

Â&#x201E; DuĹźy wybĂłr rowerĂłw, kosiarek itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2

Â&#x2021;SV]HQLFÄ&#x160; SDV]RZÄ&#x2026; Â&#x2021;NXNXU\G]Ä&#x160; Â&#x2021;SV]HQÄŞ\WR Â&#x201E; Sprzedam loszki hodowlane 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz ciÄ&#x2026;gniÄ&#x2122;ty 1000l i zawieszany 600l, 609-276-313 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz i silnik elektryczny, 887-109-222 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 4-skibowy przewroka w bdb stanie KVERNELAND; 15 m parkietu dÄ&#x2122;bowego, przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; 7t na 2 strony, pĹ&#x201A;ug B 200, dowĂłw rejestracyjny od przyczepy 6t; przyczepÄ&#x2122; sztywnÄ&#x2026; 4t AUTOSAN, 62/7216-408 Sprzedam pĹ&#x201A;ugi 4-skibowe obrotowe: gregoire, Â&#x201E; overum, rabewerk, kuhn, 691-384-570 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z 215 kostka, pĹ&#x201A;ug 4-skibowy, polski, 505-839-555 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 61-4378-202 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 9 szt, 667-498-475, 508-342-731 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 604-835-626 Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 61-4384-584 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 691-749-987 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 725-118-497

Â&#x201E; KosiarkÄ&#x2122; elektrycznÄ&#x2026; tanio, TV thomson, sprzedam, 608-238-722, 880-610-633

Â&#x2039;:,5 3,$6(.

sSRGV\SND sJUX] sNDP\V]HNUĂ?Â&#x203A;QHIUDNFMH sQDSUDZDQDZLHU]FKQL DVIDOWRZ\FK sXWZDUG]DQLHGUĂ?J sXVÂ?XJLNRSDUNRÂ?DGRZDUNÂ&#x2022; PLQLNRSDUNÂ&#x2022;Z\ZURWNÂ&#x2022; GRWZDOFHPGURJRZ\P GRW sUR]ELĂ?UNDEXG\QNĂ?Z NRP )DNWXUD9$7

Â&#x201E; KOSIARKI spalinowe, samojezdne, wĂłzki inwalidzkie akumulatorowe, motory, sprzÄ&#x2122;t AGD, TV z Angli itp., 605-727-197, 787-514-737 Â&#x201E; Kosiarki, lodĂłwki, zamraĹźarki, rowery, pralki, wirĂłwki, leĹźaki, grille, koĹ&#x201A;dry, Ĺ&#x203A;piwory, odkurzacze, mikrofale, krajalnice, Ĺźelazka, foteliki biurkowe i samochodowe, zmywarki, ekspresy kawowe, radia, telewizory, wieĹźe, maszyny do szycia, Ĺźyrandole, walizki, klatki, stoliki RTV, stoĹ&#x201A;y, dywany, chodniki, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, zlewy, wĂłzki, pochĹ&#x201A;aniacze, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, chodziki, materace, klimatyzatory, czajniki, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, kaski, 788561-222, 61-4274-341 Â&#x201E; Krzewy ozdobne po 5 zĹ&#x201A;, Nowa WieĹ&#x203A; KrĂłlewska 59, 695-157-730 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, WÄ&#x2122;gierki, 61-4387-170 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; 3,5t, p.Ĺ&#x201A;ug 5-skibowy, 601-560-683 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; wywrotkÄ&#x2122; i sztywnÄ&#x2026;, 696-998-640 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźa paszowe, wszystkie gatunki + tarnsport, 722-354-721 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe paszowe i Ĺ&#x203A;rutownik bijakowy, tel. 663-485-694 Â&#x201E; Sprzedam ZETOR 7211, 90 r., Ĺ&#x201A;adowacz CYKLOP, rozsiewacz nawozu 2-talerzowy, rozrzutnik obornika, 1-osiowy, inny drobny sprzÄ&#x2122;t rolniczy 606-686-691 Sprzedam zgrabiarkÄ&#x2122; karuzela ďŹ rmy FELLA, Â&#x201E; szer. 3,2 m z waĹ&#x201A;kiem, windÄ&#x2122; do wybieraka do kiszonki, 888-78-22-64 Â&#x201E; Sznur do pras i siatki do belowania, 603-603-949 Â&#x201E; Ursus, zetor - przednie napÄ&#x2122;dy, silniki, skrzynie oraz inne czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci uĹźywane, 601-598-983 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi prasowania sĹ&#x201A;omy, siana, sianokiszonki, 514-418-974 Â&#x201E; WezmÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;kÄ&#x2122; lub do wykoszenia, 500-723-588

PODARUJÄ&#x2DC; RĂ&#x201C;ĹťNE

SPECJALNA OFERTA DLA ROLNIKĂ&#x201C;W KREDYTY ODDĹ UĹťENIOWE

Â&#x201E; AĹź 3000 zĹ&#x201A; poĹźyczki, szybko, na jasnych zasadach i bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident: 600-400-177. 7 dni w tygodniu 7.00-21.00

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Rzeczna 1a tel. 61 437 63 78

Â&#x201E; Czarna ziemia, podsypka, Ĺźwir, 504-051-693

 727-206-300, 

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; stare maszyny do lodĂłw typu NIEMKA 722-168-283 Â&#x201E; Ĺ eba pokoje do wynajÄ&#x2122;cia, 606-317-501 Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - CENY PRODUCENTA. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, 697-596-333, 603-641-081 Â&#x201E; Meble tapicerowane wyrĂłb sprzedaĹź 608594-785, 608-594-790 www.olameble.pl Â&#x201E; NUMIZMATYKA - zĹ&#x201A;oto - srebro - monety, SKUP - SPRZEDAĹť, ul. Ks. Laskowskiego 3, 511-616-666 Â&#x201E; Okna, drzwi, grzejniki uĹźywane i nowe, duĹźy wybĂłr, 603-389-878, 669-621-309 Â&#x201E; POĹťYCZKA CHWILĂ&#x201C;WKA, minimum formalnoĹ&#x203A;ci, poĹźyczki: dĹ&#x201A;ugoterminowe, hipoteczne, spĹ&#x201A;ata komornikĂłw 516-449-049 Â&#x201E; POĹťYCZKI W DOMU U KLIENTA POD ZASTAW, 507-404-243

Me-107

 

Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 062-733-88-30, 0607-680-103

Â&#x201E; Sprzedam agregat prÄ&#x2026;dotwĂłrczy, 694-040-685 Â&#x201E; Sprzedam akwarium 240l, 697-319-212 Â&#x201E; Sprzedam betoniarkÄ&#x2122; 250 l, 700zĹ&#x201A;, 693-503-146 Â&#x201E; Sprzedam bojler elektryczny 80l, mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122; mahoĹ&#x201E; 3,6m, 692-765-669 Â&#x201E; Sprzedam duĹźÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021; gruzu ceramicznego, 509-396-559

ChwilĂłwki

Kre-233a

 

Â&#x201E; Oddam gruz i szlakÄ&#x2122;, www.livetime.pl Â&#x201E; Oddam gruz, 601-241-448 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; maĹ&#x201A;ego rasowego pieska z krĂłtkim wĹ&#x201A;osem, 509-195-529

KREDYTY

Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267 Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe i kominkowe, 696-633-417

Ferma Drobiu Zielniczki

 !!!

RzeĹşnia kupuje maciory i knury,

Â&#x201E; Do wypoĹźyczenia rusztowanie klinowe, 889-478-475 Â&#x201E; Domek jezioro skorzÄ&#x2122;ciĹ&#x201E;skie do wynajÄ&#x2122;cia OKAZJA!!! DLA 10 OSĂ&#x201C;B- OD 1 DO 9 LIPCA 120ZĹ /DOBA-DOMEK 509-740-552 Â&#x201E; DOMOFONY, ALARMY, KAMERY, MONITORING SKLEPĂ&#x201C;W, POSESJI FIRM - MONTAĹť SERWIS, 509-490-402

Bd-258fRoz-984

Â&#x201E; Gorzelnia w Marzeninie skupuje Ĺźyto i pszenĹźyto, kukurydzÄ&#x2122; ( z rÄ&#x2122;kawa), godz. 7.00 - 13.00, 61-4388-081 Â&#x201E; JaĹ&#x201A;Ăłwki cielne hodowlane, sprzedam, 502-374-826 Â&#x201E; Kosiarki dyskowe, przetrzÄ&#x2026;sarki, zgrabiarki, prasy rolujÄ&#x2026;ce, ciÄ&#x2026;gniki rolnicze. DUĹťY WYBĂ&#x201C;R, www.agro-terreco.pl 515-185-700 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; jaĹ&#x201A;Ăłwki, byczki 100 - 300 kg, 888-782-264

Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; zimowy z pola, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam kombajn BIZON, RECORD, 85r., kabina, wĂłzek, szarpacz do sĹ&#x201A;omy, nowe akumulatory, 603-358-007 Â&#x201E; Sprzedam krowy, cielaka, rozsiewacz bÄ&#x2026;k, przyrzÄ&#x2026;d do cielenia krĂłw, 606-341-218 Â&#x201E; Sprzedam kury nioski, 511-445-252, 511-512-561

www.wrzesnia.info.pl

Kre-203

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 2500 mkw, 27 zĹ&#x201A;/ mkw, 506-234-451 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 3250 mkw BieĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce, wszystkie media, 61-4365-696 po 20 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 3400 mkw, Przyborki Wiejska, 798-191-055 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 900 mkw z magazynem 100 mkw, Nowy Folwark, 61/4376-036 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; uzbrojonÄ&#x2026;, 2041 mkw, Podstolice, 501-489-860 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Osowie, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Powidzu na budowÄ&#x2122; hotelu, pensjonatu, rezydencji, domu caĹ&#x201A;orocznego 400 m od jeziora powidzkiego na wzniesieniu. Powierzchnia do ustalenia, 506-566-828

ROLNICZE Â&#x201E; Posiadamy w ciÄ&#x2026;gĹ&#x201A;ej sprzedaĹźy warchlaki i prosiÄ&#x2122;ta. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt 663-756-185

Kre-217

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1225 mkw w SĹ&#x201A;omowie 53000zĹ&#x201A;, 880-383-997

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w GuĹ&#x201A;towach 55 mkw, 506-565-905 po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam nowy dom w rejonie ul. KosynierĂłw 880-383-997 Â&#x201E; Sprzedam pilnie i niedrogo bardzo Ĺ&#x201A;adne mieszkanie 3 pokojowe, 78 mkw, II piÄ&#x2122;tro, KoĹ&#x203A;ciuszki, 696-791-366 Â&#x201E; Sprzedam poĹ&#x201A;owÄ&#x2122; domu z ogrodem w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;Ä&#x2026;wiu 602-726-124 Â&#x201E; Sprzedam teren przemysĹ&#x201A;owy 4 ha przy autostradzie A2 na wysokoĹ&#x203A;ci SĹ&#x201A;upcy, 506-566-828 Â&#x201E; Sprzedam wyposaĹźone mieszkanie 28 mkw w Domu Seniora. tel. +48 606 221 352 Â&#x201E; Umeblowana kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia, 505-128-308 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie trzypokojowe, 68 mkw, ul. Kutrzeby, trzecie piÄ&#x2122;tro. Tel. 693-257-126

Rol-113

Â&#x201E; Nekla 2.485 mkw, PWGT, 660-484-178 Â&#x201E; Nekla, budowlana 1290 mkw, okolica zabudowana PWGT 85.000 www.el-x.pl, 61-4266-536 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;EL-Xâ&#x20AC;? profesjonalna obsĹ&#x201A;uga prawna transakcji SPRZEDAĹť KUPNO NAJEM ! MOĹťESZ ZOSTAWIÄ&#x2020; WĹ ASNÄ&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; W ROZLICZENIU, 61-4266-536, 601-544-021, www.EL-X.pl Â&#x201E; Okazja! Sprzedam pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka ul. Grunwaldzka lub zamieniÄ&#x2122; na maĹ&#x201A;e mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni w rozliczeniu z dopĹ&#x201A;atÄ&#x2026; 607-669-812, 511-119-242 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia stoiska handlowe w centrum handlowym KADENA, tel. 601-727-372 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe, 782-642-474 po 14 Â&#x201E; Sprzedam 2 dziaĹ&#x201A;ki, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjne dziaĹ&#x201A;ki na wsi, 604-671-060 Â&#x201E; Sprzedam budynek mieszkalny z czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciÄ&#x2026; gospodarczÄ&#x2026;, piÄ&#x2122;trowy 8mx22m, dziaĹ&#x201A;ka 2.700 mkw, 9 km od WrzeĹ&#x203A;ni kierunek Pyzdry 606-474-680 Â&#x201E; Sprzedam dom jednorodzinny lub zamieniÄ&#x2122; na mieszkanie z dopĹ&#x201A;atÄ&#x2026;, 608-418-954 po 18 Â&#x201E; Sprzedam dom w zabudowie bliĹşniaczej 667-367-476 Â&#x201E; Sprzedam dom we WrzeĹ&#x203A;ni, 61-4365-509 Â&#x201E; Sprzedam dom z budynkami gospodarczymi w Pyzdrach i dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, tel. 601-755-052 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1700 mkw, Bierzglinek, KloÂ&#x201E; nowa 16, 664-685-627 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1168 mkw, Psary Polskie, atrakcyjne poĹ&#x201A;oĹźenie, 70 zĹ&#x201A;/mkw, 605-872-289

Rol-163

17 czerwca 2011

692-740-627

Â&#x201E; Sprzedam kÄ&#x2026;towniki 25mm, dĹ&#x201A;. 2,5m - 28 szt.; 61-4364-983 Â&#x201E; Sprzedam kosiarki spalinowe i rowery, 667-218-111 Â&#x201E; Sprzedam kostkÄ&#x2122; granitowÄ&#x2026;, odpad granitowy, grys pĹ&#x201A;ukany, 501-503-451 Â&#x201E; Sprzedam kostkÄ&#x2122; POZBRUK - 1240 mkw szara FALA gr. 6cm, 606-344-912 Â&#x201E; Sprzedam krajalnicÄ&#x2122; do wÄ&#x2122;dlin i klimatyzacjÄ&#x2122; i drzwi aluminiowe przeszklone, 695-181-547 Â&#x201E; Sprzedam lodĂłwkÄ&#x2122; z zamraĹźarkÄ&#x2026; i klimatyzator, 505-451-891 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşeczko sosnowe z materacem i szuďŹ&#x201A;adÄ&#x2026;, stan idealny, 509-623-183 Â&#x201E; Sprzedam maszynÄ&#x2122; do lodĂłw, 509-195-529 Â&#x201E; Sprzedam maszyny stolarskie, 530-054-716 Â&#x201E; Sprzedam meble dÄ&#x2122;bowe, rzeĹşbione, 695-476329 po 20.00


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70     

 Â&#x201E; AAA Budowa domĂłw, ocieplanie budynkĂłw (styropian, weĹ&#x201A;na), elewacje, usĹ&#x201A;ugi budowlane, wystawiamy faktury VAT, 665-651-943 Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22m wynajem 501-429-384, 502-974-584 Â&#x201E; Aaa Transport BUS, 502-581-787 Â&#x201E; AAA transport towarowy busem, przeprowadzki, kompleksowo, 781-609-342 Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 669213-699, 61-4360-813 Â&#x201E; AGBUD - usĹ&#x201A;ugi budowlane, nowoczesne WYKOĹ&#x192;CZENIE WNÄ&#x2DC;TRZ, 788-546-345

DziaĹ&#x201A;amy na terenie caĹ&#x201A;ego kraju

Â&#x201E; AGD NAPRAWA, PRALKI, ZMYWARKI, PIECE, 665-809-224 Â&#x201E; Ares zespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 61-4387-515, 888-626880, 888-154-674 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289

www.konstal-garaze.pl

Roz-942

BUDOWANIE, DOCIEPLENIA, REMONTY

tel. kom. 509-574-644 tel. (61) 812-54-69, (63) 278-62-25 (54) 233-81-41, (52) 388-22-73 (65) 526-20-87, (67) 349-18-75

508-053-363

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

Roz-570

Â&#x201E; Sprzedam piec miaĹ&#x201A;owy 500 zĹ&#x201A;, 608-402-139 Â&#x201E; Sprzedam rower kellys scarpe 697-319-212 Â&#x201E; Sprzedam solidne plandeki 6x3, doskonaĹ&#x201A;e dla rolnictwa i budownictwa, 691-751-801 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane, drewniane, 5 zĹ&#x201A;/szt, 693-110-643 Â&#x201E; Sprzedam stemple budowlane. Tel. 63-2769-807 Â&#x201E; Sprzedam sypialniÄ&#x2122;, bojler, podgrzewacz, 607-587-473 Â&#x201E; Sprzedam szafÄ&#x2122; + kanapÄ&#x2122; + fotel jednoosobowy, stolik, 61-4364-512

ĹťWIR

PIASEK - osiany (pĹ&#x201A;ukany - sortowany), - ostry - na betony, - podsypka, - kamyszek (róşnej granulacji), - czarna ziemia.

Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel firmy FAAC sprzedaĹź i montaĹź napÄ&#x2122;dĂłw do bram, tel. 601-727-372 Â&#x201E; BELCANTO - ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZYCZNY, 500-029-180 Â&#x201E; BRUKARSTWO, OGRODY www.greengniezno. pl, 697-355-076

Usl-358

Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne, remonty, ocieplenia, peĹ&#x201A;na wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka, 61-4365-379, 506-912-109 Â&#x201E; BUS, przewozy towarĂłw, 502-423-869 Â&#x201E; Cyklinowanie, 787-875-238

â&#x20AC;&#x17E;Ogrody Alicjiâ&#x20AC;?       

  

Â&#x201E; SprzedaĹź kosiarek do trawy i glebogryzarek, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; SPRZEDAĹť ROWERĂ&#x201C;W - DUĹťY WYBĂ&#x201C;R, Bierzglinek Bukowa 50, 61-4389-000 Â&#x201E; SPRZEDAĹť, komis uĹźywanych wĂłzkĂłw i akcesoriĂłw dzieciÄ&#x2122;cych, 660-783-144 Â&#x201E; SzkĂłĹ&#x201A;ka drzewek i krzewĂłw ozdobnych â&#x20AC;&#x153;TRZMIELINKAâ&#x20AC;? Zieliniec 57. 664-702-651, 606-404-096 Â&#x201E; Tanie drewno opaĹ&#x201A;owe i kominkowe, 785-17-17-35 Â&#x201E; Tanio sprzedam 2 okna wystawowe plastikowe 2x2m, 601-71-24-73 Â&#x201E; Tanio sprzedam sofÄ&#x2122; z funkcjÄ&#x2026; spania, 790-271-037 Â&#x201E; WRĂ&#x201C;ĹťKA, 889-183-562 Â&#x201E; WypoĹźyczam pokrowce na krzesĹ&#x201A;a z dodatkami, 608-014-507 Â&#x201E; Zapraszamy www.olameble.pl Â&#x201E; Zbiornik aluminiowy 3200l, 798-305-046

Usl-311

szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

Â&#x201E; Sprzedam TV philips 25â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 600-502-106 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek gĹ&#x201A;eboko-spacerowy babymerc Q7, polecam, 691-804-573 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek wielofunkcyjny, JANE SOLO + gondola CAPAZO 700zĹ&#x201A;, -parasolka, Ĺ&#x203A;piworekgratis 695-608-346 Â&#x201E; Sprzedam wyposaĹźenie sklepu odzieĹźowego, 502-250-673

Â&#x201E; Firma Mar-Instal oferuje: instalacje centralnego ogrzewania, wodno -kanalizacyjne, gaz, centralne odkurzacze 666-543-570 Â&#x201E; Gipsowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, 724-207-445 Â&#x201E; Hydraulik 603-868-597 Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890 Â&#x201E; Instalacje elektryczne 662-627-856 Â&#x201E; Instalacje wod-kan-co-gaz tanio, 669-567-081 Â&#x201E; KLINKIER DLA WYMAGAJÄ&#x201E;CYCH ď&#x161;ş PĹ OTY, KOď&#x161;ş MINY ITP., 665ď&#x161;ş186ď&#x161;ş211 Â&#x201E; Kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 667-108-054 Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka prace ziemne, wywĂłz gruzu, rozbiĂłrki, 606-297-689 Â&#x201E; Koszenie trawy, 512-435-014 Â&#x201E; Kosztorysy, nadzory, Ĺ&#x203A;wiadectwa energtyczne budynkĂłw, tel.790-300-335 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, panele, 692-536-688

Â&#x201E; Mercedesem do Ĺ&#x203A;lubu, 696-021-567 Â&#x201E; MontaĹź anten telewizyjnych, 513-577-457

&!': :;<*$ =( >8&% Psary Polskie 166F,

501-793-454

gr i rol c

SZAFY DLA CIEBIE

660 517 289

Â&#x201E; Firma AD-BRUK profesjonalne ukĹ&#x201A;adanie kostki pozbrukowej i granitowej, 502-565-201

Â&#x201E; Meble tapicerowane - wyrĂłb, sprzedaĹź, renowacja 608-594-785, 608-594-790 www. olameble.pl

Oferujemy:

Me-064 696-602-604

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, tanio, fachowo, 695-731-374

tel. 662-600-089

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni

696-602-600

www.abece-karcher.pl

  !"#$% $ #"!$ &'  () *

Â&#x201E; CYKLINOWANIE, UKĹ ADANIE PARKIETĂ&#x201C;W, PANELI, DESEK PODĹ OGOWYCH, DESKI BARLINECKIEJ, ITP., WYKĹ ADZIN DYWAď&#x161;ş NOWYCH I PCV, SPAWANIE, WSPĂ&#x201C;Ĺ PRACA Z FIRMAMI REMONTOWOď&#x161;şBUDOWLANYď&#x161;ş MI, 608ď&#x161;ş701ď&#x161;ş989, 692ď&#x161;ş355ď&#x161;ş592 Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg, 505-149-502 Â&#x201E;

WEXEL tel. 61-4388-829 509-365-337

Â&#x201E; Mycie okien, sprzÄ&#x2026;tanie, 603-309-843 Â&#x201E; Odnawianie wanien 600-979-826

PROFESJONALNIE

Â&#x201E; Okna, drzwi, bramy, rolety, ceny producenta; sprzedaĹź, montaĹź, serwis, 608-346-440

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

tapicerowanych naprawa i odnawianie skĂłry

501-027-680

Â&#x201E; Szkolenia BHP I PPOĹť, tel. 790-300-335 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, podwieszanie suďŹ tĂłw, 669-805-949 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, 605-556-379 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, 791-223-736 Â&#x201E; Tanio mercedesem do Ĺ&#x203A;lubu, 604-973-528

#6%08"%0.Âś80%"%0; rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczanie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO tel. 783 015 995 Â&#x201E; Tanio wybudujÄ&#x2122; dom, 723-309-773 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i kamienia granit, 609-022-290 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, wykonywanie nawadniania ogrodĂłw, 601-72-73-72 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku i kamienia, 665-037-171 Â&#x201E; U s Ĺ&#x201A; u g i b u d wo l a n o - r e m o n t o we, 601-241-448

Â&#x201E; Papa termozgrzewalna, dekarstwo, blacharstwo, 606-277-837 Â&#x201E; PielÄ&#x2122;gnacja ogrodĂłw, wycinanie drzew, usĹ&#x201A;ugi glebogryzarkÄ&#x2026;, koszenie trawy kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026; i kosiarkÄ&#x2026; 604-381-253 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, tynki, szpachlowanie, malowanie, podwieszane suďŹ ty, Ĺ&#x203A;cianki NG, panele, ocieplenia. 788-038-579 Â&#x201E; Podnoszenie i remonty nagrobkĂłw, 606-631-423

Usl-325

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi podnoĹ&#x203A;nikiem koszowym 16m, 50zĹ&#x201A;/1h, 501-429-384, 502-974-584 Â&#x201E; Videofilmowanie + foto, 601-262-268, www.kadrex.pl Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE + ZDJÄ&#x2DC;CIA -603-400-249 Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE - 792-855-884 Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE - ZDJÄ&#x2DC;CIA Ĺ&#x161;LUBNE - Mazurkiewicz. Zaufaj doĹ&#x203A;wiadczeniu, - przegrywanie z VHS na DVD, 502-582-976, 61-4360-765 Â&#x201E; Windykacje. BezpoĹ&#x203A;rednio. Wykup dĹ&#x201A;ugĂłw. 603-273-246 Â&#x201E; Wszelkie usĹ&#x201A;ugi budowlane solidnie i fachowo, krĂłtkie terminy, 606-991-372 Â&#x201E; Www.zapytajprawnika.pl Â&#x201E; Wykaszanie trawy kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026;, tanio, 602-584-151 Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; drzwi metalowe, ocieplane na wymiar. Drobne naprawy. Spawanie, 502-252-605

POMOC POSZKODOWANYM W WYPADKACH                  POSZKODOWANEGO Nie pobieramy zaliczek !"#$ %$&'(#")*

$+($" ,-. --/ 0,#(1 %21 3/4 /3/ 353 6661(782'21(

Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; kosztorysy budowlane -601-703-988 Â&#x201E; WykoĹ&#x201E;czenia, ocieplenia TANIO 667-812-577 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 0632755-193, 0602-390-489

POGOTOWIE REMONTOWE malowanie, gipsowanie, panele itp.

TANIO, 880-717-336 Â&#x201E; Zaniedbane ogrody doprowadzimy do stanu uĹźywalnoĹ&#x203A;ci kopanie - koszenie zakĹ&#x201A;adanie trawnikĂłw 889-551-132 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fachowcĂłw - murowanie, docieplenia, 508-053-363 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny + videofilmowanie, 788-362-646 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny EďŹ&#x20AC;ect, 606-121-357 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TOP - Stars, 608-336-894 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.szafa-gra.pl, 696-608-810 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863

 

Â&#x201E; OKAZJA!!! PĹ&#x201A;ytki, szpachlowanie, malowanie, remonty itp., 605-785-865

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

RENOWACJA MEBLI

  

Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

Â&#x201E; Schody, usĹ&#x201A;ugi stolarskie, remonty, 785-120-222 Â&#x201E; Szalowanie, zbrojenie schodĂłw, 61-4388-864 wieczorem

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

Â&#x201E; Czyszczenie kostki brukowej, elewacji budynkĂłw, kosmetyka samochodowa, pranie tapicerki, 602-632-094, www.romexclean.pl Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3 zĹ&#x201A;/mkw, 604-381-253 Â&#x201E; Dekarstwo - papy termozgrzewalne, 605-663-440 Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo, papy termozgrzewalne, 600-020-619

Â&#x201E; Schody drewniane www.schodyjaskulecki.pl, 606-723-757

TANIO 507-131-455 

&(94.-

GRATIS

SprzedaĹź RATALNA

  

Ogrodzenia  Balustrady  Szlabany   Automatyka 

Usl-336

i montaĹź

USĹ UGI

Â&#x201E; DOMOFONY, ALARMY, KAMERY. MONITORING SKLEPĂ&#x201C;W, POSESJI, FIRM-MONTAĹť, SERWIS 509-490-402. Â&#x201E; Elektroinstalacje 608-234-863 ELEKTRYK - elektroinstalacje po godzinach Â&#x201E; 792-144-554 Â&#x201E; Fin-Bud szpachlowanie, malowanie, tapeta, panele, pĹ&#x201A;ytki, regips, murowanie 601-379-147

Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, koszenie trawy, wystawiam FV VAT, 512-435-014 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dkowanie ogrodĂłw, wykaszanie i koszenie trawy, faktury VAT, 663-811-577 Â&#x201E; Posadzki betonowe wykonywane maszynowo, 606-128-033 Â&#x201E; Posadzki maszynowe - rĂłwnieĹź z materiaĹ&#x201A;em, 698-154-844 Â&#x201E; Posadzki maszynowe 9zĹ&#x201A;/mkw, 513-239-971 Â&#x201E; Posadzki, wylewki maszynowo 605-408-725; 723-411-634 Â&#x201E; Pranie dywanĂłw i tapicerki samochodowej 664-702-651 Â&#x201E; Profesjonalne wykonawstwo prac malarskich wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 607-237-952 Â&#x201E; Profesjonalny wystrĂłj sal weselnych, atrakcyjne ceny 722-168-283 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw tel. 601-727-372 Â&#x201E; PROMOCJA! Pompy ciepĹ&#x201A;a, solary, 697-693-902 Â&#x201E; Przeprowadzki - bus, 1.80/km, 692-302-758 Â&#x201E; Remonty i wykaĹ&#x201E;czanie wnÄ&#x2122;trz, 784-428-737

Usl-372

Zapewniamy transport

Â&#x201E; Ĺťwir z transportem, tanio, 505-058-014

Usl-382

GARAĹťE BLASZANE BRAMY GARAĹťOWE

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863

Usl-346

Roz-834

Â&#x201E; Sprzedam nowy zestaw ogrodowy drewniany, stĂłĹ&#x201A; + 2 Ĺ&#x201A;awki + 2 krzesĹ&#x201A;a, 781-781-371 Â&#x201E; Sprzedam odpady pĹ&#x201A;yty obornickiej, dĹ&#x201A;. 4m, 1.5 t, 604-058-130 Â&#x201E; Sprzedam okna, grzejniki, drzwi z Niemiec, 608-346-440 Â&#x201E; Sprzedam okno 2-skrzydĹ&#x201A;owe nowe, 115x148, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam piec miaĹ&#x201A;owo-wÄ&#x2122;glowy 3,5kW i bojler 100l, 691-751-801

Â&#x201E; DJ jubileusze, osiemnastki, wesela, 602-677-753

Usl-369

Â&#x201E; Znaleziono Klucze od mieszkania, Do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14

RĂ&#x201C;ĹťNE

www.wrzesnia.info.pl

Roz-859

17 czerwca 2011

*OOB

4

      

!"  #  $ Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi dekarskie, 603-868-608 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi hydrauliczne, wykonywanie instalacji wod-kan i co, przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cza wod-kan, wykonywanie wyceny, kontakt 695-991-365, 604-074-265 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko - Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; i ogĂłlnobudowlane- 502-081-851, 502-081-852 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko -Ĺ&#x201A;adowarka CAT, 693-446-377 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi minikoparkÄ&#x2026;, 604-195-162

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 794-141-020 Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ NA WESELA, SAKSOFON, AKOREDEON, 723-871-670 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET, 511-439-992 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, 606-297-689

ZWIERZÄ&#x2DC;TA

Â&#x201E; Labradory, posokowce bawarskie, akity, 502-668-298 Â&#x201E; Oddam kotki 661-238-864 Sprzedam beagle, cziĹ&#x201A;aĹ&#x201A;y, 61-4360-769, Â&#x201E; 603-348-791 Â&#x201E; SzczeniÄ&#x2122;ta po czarnych labraborach, 607-207-457 Â&#x201E; Yorki 889-083-341

LEKARSKIE

Â&#x201E; GINEKOLOG zabiegi 530-388-294 Â&#x201E; MasaĹźe lecznicze, 508-403-669

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Naprawa komputerĂłw u klienta w domu, niskie ceny, 61-4363-083, 726-659-989Â


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

w â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ciach WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

ogĹ&#x201A;oszenia drobnego tdla uczniĂłw i studentĂłw poszukujÄ&#x2026;cych pracy tdla pracodawcĂłw chcÄ&#x2026;cych zatrudniÄ&#x2021; uczniĂłw lub studentĂłw to sprzedaĹźy podrÄ&#x2122;cznikĂłw

NAUKA LETNIA AKADEMIA INSPIRACJI II Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 13 lat na

)*+,+-./,

ktĂłre w tym roku proponujemy w dwĂłch terminach: 0. ! 1! 0.. ! 12!    ! " # $ %%% &" " # $ %%' (% &"

Transport pojazdĂłw  501-267-202

Â&#x201E; Sprzedam lancia delta, 1.6, 96 r., gaz, el. szyby, c.z, 661-771-045 Â&#x201E; Sprzedam matiz, 2001 r., 781-156-794 Â&#x201E; Sprzedam mazda premacy, 2001 r., 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam mercedes-benz A 170 CDI, 1999, 609-169-859 Â&#x201E; Sprzedam mitsubishi colt, 1,6i, 96 r., 4000 zĹ&#x201A;,663-305-768 Â&#x201E; Sprzedam motorower ROMET OGAR oraz CROSS 125 loncin, 606-170-533 Â&#x201E; Sprzedam opel astra 1,7 isuzu, 2000 r., klimatyzacja, 516-058-608 Â&#x201E; Sprzedam opel astra II, 1.7 CDTI, 2002, 509-131-368 Â&#x201E; Sprzedam opel astra II, kombi, 2.0 DTI, 2000 r., 695-926-763 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 2001 r., salonowy, 662-172-901 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 95 r., citroen berlingo 2004 r. gaz, 503-350-923 Â&#x201E; Sprzedam opel kadett, 91 rok, benzyna+gaz, 697-802-321

AUTO CZÄ&#x2DC;Ĺ&#x161;CI I MECHANIKA

WULKANIZACJA

MONTAĹť I SPRZEDAĹť OPON

TĹ UMIKI .0/5"Ĺ&#x2018;t413;&%"Ĺ&#x2018;t/"13"8:

www.autostyl2000.pl t$[Ç&#x2014;Ç´DJTBNPDIPEPXF t4FSXJTTBNPDIPEĂ&#x2DC;X t4[ZCLJFOBQSBXZ ATRAKCYJ PRZY ZAKUPIE OLEJU

MOTORYZACYJNE

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; Astra II, 98 r., D, 16V, 2,0; GOLF 1,4, benzyna, 96 r.; renault traďŹ c, benzyna, 90 r., 61/8180-304 Â&#x201E; Citroen saxo, 1.4i, 97, 2700 zĹ&#x201A; do uzgodnienia, 889-577-661 Â&#x201E; Clio 97 r., 2.500z.Ĺ&#x201A;, 669-226-899 Â&#x201E; Clio, 95 r., 501-774-798 Â&#x201E; Escort, 96 r., TDI, 2000 zĹ&#x201A;, 783-205-921 Â&#x201E; Fiat cinquecento 700, 96, stan bdb, 1750 zĹ&#x201A; do uzgodnienia, 889-577-661 Â&#x201E; Ford focus, 1.8 TDDi, 2000 r., 6900 zĹ&#x201A;, 609-349-879 Â&#x201E; Ford galaxy 1,9 TDI, 97 r., sprzedam lub zamieniÄ&#x2122;, 782-487-614 Â&#x201E; Honda accord, 93 r., benzyna, gaz, 2.0, 1700 zĹ&#x201A;. do negocjacji, 519-868-852 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto do 1500 zĹ&#x201A;, 666-543-570

GAZ

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Mechanika samochodowa WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513 Â&#x201E; Sprzedam renault megane II, 1.5 DCI, 502-629-364 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, DTI, 98 r., 663-337-561 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 1.9 DTI diesel, 2000, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 605-638-411 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic, 2001, 1.6, 16V, 699-352-777 Â&#x201E; Sprzedam renault scenik 1,9 DTI, 2002 r. 603775-213, 607-403-036 Â&#x201E; Sprzedam seat ibiza, 1.4 TDI, 2007 rok, 668-351-379 Â&#x201E; Sprzedam seata ibiza, 1.9 TDI, 2002 rok, 691-285-190 Â&#x201E; Sprzedam seicento 1.1 benzyna, 2008 r., tel. 665-744-707 Â&#x201E; Sprzedam seicento biaĹ&#x201A;e, 98 r., 502-531-421 Sprzedam seicento, 2000 r., 666-711-327 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam skoda felicja, 99 r., 609-522-880 Â&#x201E; Sprzedam skuter daelim, 200 rok, tel. 609-053-263 Â&#x201E; Sprzedam skuter Kelway 697-719-085 Â&#x201E; Sprzedam skuter yamaha neos, 2004 r., 694-936-325 Â&#x201E; Sprzedam skuter, 666-543-570 Sprzedam Ĺ&#x203A;cigacza suzuki, 500 cm. rok 1994, Â&#x201E; cena 2.300 zĹ&#x201A;, 696-737-521 Â&#x201E; Sprzedam tanio vw passat kombi 2,0, 93 r., benzyna + gaz, tel. 603-861-592 Â&#x201E; Sprzedam tico, 98 r., 1800 zĹ&#x201A;, 514-667-007 Â&#x201E; Sprzedam tico, 98 r., bogate wyposaĹźenie, 724-135-327 Â&#x201E; Sprzedam toyota yaris 2002 r., 1,3, benzyna 502-177-432 Â&#x201E; Sprzedam vectra 94 r., gaz, 604-704-125 Sprzedam vw golf 1.8, 95, benzyna + gaz, Â&#x201E; automat, hak, do remontu lub na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 663-387-619 Â&#x201E; Sprzedam vw golf, 1.4 16V, 98r., 781-044-255 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, 92 r., 1.9 D, tanio, 661-263-852 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, TDI, 2001 rok, serwisowany, stan bdb, tel. 692-463-982 Â&#x201E; Sprzedam VW passat 2000 rr., 1,9 TDI, 511-727-682 Â&#x201E; Sprzedam VW passat 91 r., 1,8 gaz, silnik rakieta po remoncie 2.200zĹ&#x201A;, 785-388-685 Gozdowo 8 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 2007 r., 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam widlaka Rak 603-330-472 Â&#x201E; Tanio sprzedam skodÄ&#x2122; fabiÄ&#x2122; 1.9, 2001 rok, 514-463-380 Â&#x201E; Tanio sprzedam tico, 98 r., 604-823-384 Â&#x201E; Tico, 98 r., 694-352-420 Â&#x201E; VW LT 35, 2.5 TDI, 2000, Ĺ&#x203A;redni, max wysoki, 695-487-050

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

NE CENY!!!

WYMIANA GRATIS! pn.-pt. 800-1800 r sb. 800-1430 NEKLA, UL. WRZESIĹ&#x192;SKA 26 tel. 61 438-64-97

Â&#x201E; Sprzedam opel meriva 2003 r., 1,6, 16V, 608-240-671 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 97 r., opel tigra 97 r., 783-017-242 Â&#x201E; Sprzedam opla astrÄ&#x2122; 1.6 + gaz, 92, 697-216-532 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206 SW, 1.4 HDI, 2003 r., peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie; peugeot partner, 1.9 D, 98 r.; trabant polo, 91 r., 1.1; peugeot 107, 2008 r., do rejestracji, B, 605-569-667 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 1.1, 2002, 3 drzwiowy, 665-142-223 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, tel. 661-616-008 Â&#x201E; Sprzedam przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026;, oplandekowanÄ&#x2026;, 1.5x1m, 608-412-657 Â&#x201E; Sprzedam punto, 1,1 benzyna, 98 rok pierwszy wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 601-971-039 Â&#x201E; Sprzedam quada 110 cm3, + czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 698-264-708 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 95 r., 97 r., 507-097-757

Â&#x201E; Aktualne oferty: www.locum-wojciechowska. pl 602-75-77-79, 61-436-63-41 Â&#x201E; Dom jednorodzinny z pomieszczeniem uĹźytkowym centrum WrzeĹ&#x203A;ni sprzedamy B.O.N.MÄ&#x2122;Ĺźynscy 505-921-833 Â&#x201E; Dom Psary Polskie, Locum 660-439-408, 61-436-63-41,

5 67  87

Â&#x201E; Mieszkanie w Bieganowie 110tys., Locum 608608-314, 61-436-63-41 Â&#x201E; Tanio dziaĹ&#x201A;ka usĹ&#x201A;ugowo-mieszkaniowa Paderewskiego, Locum 660-439-408, 61-436-63-41 Â&#x201E; ZERO % PROWIZJI - NA SPRZEDAĹť atrakcyjne czteropokojowe mieszkanie w bloku 82mkw, IVpiÄ&#x2122;tro, Okazja! 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Alpi-plus dziaĹ&#x201A;ka bud. 7000 mkw, 14 zĹ&#x201A;/mkw okazja! 501-102-966 Â&#x201E; Alpi-plus odda w najem mieszkanie 2 pok. umeblowane 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus poszukuje dla konkretnego klienta domu do 340.000, WrzeĹ&#x203A;nia ok. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom Nekla: komfort 470.000, centrum - 380.000, przytulny - 395.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dom: SokoĹ&#x201A;owskie - WrzeĹ&#x203A;nia pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka, 350.000, SokoĹ&#x201A;owskie komfortowy 100/305 mkw, 375.000, LipĂłwka do rem. 300.000, Ĺ okietka nowy 485.000, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda dziaĹ&#x201A;ki bud. Podstolice tanio, Barczyzna - Ĺ&#x203A;liczne, las 1,5 ha Okazja inne, 501-102-966 Â&#x201E; Alpi-plus sprzeda mieszkanie: Centrum - Rynek Ip, 105 mkw, 250.000, SokoĹ&#x201A;owskie Ip 90 mkw, cegĹ&#x201A;a, SĹ&#x201A;owackiego 2 pok. 120.000, SokoĹ&#x201A;owo 64 mkw, Ip. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus zaprasza na stronÄ&#x2122; www.alpiplus.gratka.pl Â&#x201E; Atrakcyjny nowy dom, WrzeĹ&#x203A;nia, 502-589-263 Â&#x201E; BEZ WYCHODZENIA Z DOMU! WIRTUALNE WIZYTY PO NIERUCHOMOĹ&#x161;CIACH: www. niedzwiedzki.com/pano/8/ Â&#x201E; Do sprzedania lokal usĹ&#x201A;ugowo - biurowy 104mkw, bezczynszowy, kamienica Ip. centrum. www.bartusnieruchomosci.pl Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pokoje umeblowane, 500-867-057 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2/3 kamienicy w centrum WrzeĹ&#x203A;ni TANIO, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia apartament, umeblowany, TV, sat, internet, dla 1 osoby pracujÄ&#x2026;cej, 604-138-982 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia domek w SkorzÄ&#x2122;cienie, 602-182-735 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 140 mkw, bezpoĹ&#x203A;rednio przy ul. Warszawskiej, 607-451-314 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, 605-400-800

KREDYTY HIPOTECZNE!!! tOB[BLVQ QPE[BTUBX OBSFNPOU tEFDZ[KBHPE[ tSĂ&#x2DC;XOJFČ&#x2C6;EMBPTĂ&#x2DC;C [QSPCMFNBNJ #*, tTQFDKBMOBVQSPT[D[POBPGFSUB EMBSPMOJLĂ&#x2DC;X t%-"1308"%;Ć&#x2039;$:$) %;*"Â&#x152;(041/*&8:."(".: %0$)0%Âť8 -------------------------------------------CHWILĂ&#x201C;WKI!!! tXZTUBSD[ZEPXĂ&#x2DC;EPTPCJTUZ -------------------------------------------POĹťYCZKI GOTĂ&#x201C;WKOWE!!! t%0 #&;;"#&;1*&$;&ĆŠ -------------------------------------------KREDYTY SAMOCHODOWE!!! KREDYTY POD ZASTAW SAMOCHODU -------------------------------------------8S[FÇ´OJB VM4UBT[JDB*QUS UFM

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, WrzeĹ&#x203A;nia od lipca, 792-484-607 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia od wrzeĹ&#x203A;nia, lokal handlowy 135 mkw, w najlepszym punkcie we WrzeĹ&#x203A;ni TANIO, 61/4362-622 Do Â&#x201E; wynajÄ&#x2122;cia sklep 60 mkw w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, 605-400-800 Â&#x201E; DOM Z WARSZTATEM W PRZYBORKACH NA SPRZEDAĹť www.niedzwiedzki.com/pano/14/ 669-111-071 Â&#x201E; DZIAĹ KA BUDOWLANA W GOTOWIE MAĹ YM 58zĹ&#x201A;/mkw www.niedzwiedzki.com/pano/16/ 669-111-071 DziaĹ&#x201A;ka Nekielka, Locum, 602-75-77-79, Â&#x201E; 61-436-63-41 Â&#x201E; DZIAĹ KI BUDOWLANE W NOWYM FOLWARKU 1000mkw www.niedzwiedzki.com/pano/17/ 669-111-071 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki rekreacyjne: Lipnica, OstrĂłwek - www. bartusnieruchomosci.pl Â&#x201E; Kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia 604-504-565 Â&#x201E; LOKALE HANDLOWE I BIUROWE DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA www.niedzwiedzki.com 669-111-071

  NISKIE CENY

 7

  

5

Kre-244

na zamieszczenie

Â&#x201E; Skuter suzuki katana, 2006, 2500 zĹ&#x201A; do uzgodnienia, 889-577-661 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 2.0 DTI, sedan, 2001 r., srebrny, 782-253-694 po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento, 97 r., 691-500-443 Â&#x201E; Sprzedam citroen C3, 1,4 i, 2007 r. po liftingu, klimatronik, tempomat, parktronik, exlusive, uszkodzony, do opĹ&#x201A;at, 9.800; VW passat sedan 1,9 TDI, 130 KM, 2003 r. po opĹ&#x201A;atach, 24.900, 602-611-988 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo 1,5 D, 2002 r. 7.800, 607-620-595 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo, 1.1, 97 r., instalacja gazowa, 604-123-938 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo, 1997 rok, stan bdb, tel. 516-170-797 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at cc, 94, stan bdb., 665-744-706 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at pnuto, 98 r., 5d, 501-557-681 Â&#x201E; Sprzedam fiat seicento young, rok 2000, IwĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 602-724-842 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at seicento, 2001 r., 668-383-091 Â&#x201E; Sprzedam fiat seicento young, rok 2000, IwĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 602-724-842 Â&#x201E; Sprzedam hondÄ&#x2122; civic, 96r., 1.4, 16V, klimatyzacja, 607-951-843

www.wrzesnia.info.pl

 7:; 98:7; 9;

97 77  !"#$%&'() ZMD]GRGXO']LDĂĄNRZFyZ * !+,-()./(01!,23%4!4

Bd-340

zniĹźki

Â&#x201E; Skup katalizatorĂłw, 721-102-769

Sa-444

50%

Â&#x201E; Do roznoszenia przesyĹ&#x201A;ek pocztowych na terenie WrzeĹ&#x203A;ni, studentĂłw, emerytĂłw zatrudniÄ&#x2122;, 693-885-598 od 10.00 do 18.00 Â&#x201E; Firma KOSĹ OM zatrudni operatora dĹşwigu 61/4361-588 Â&#x201E; Firma przyjmie zlecenie na wykonanie robĂłt wykoĹ&#x201E;czeniowych 664-629-875 Â&#x201E; Firma szkoleniowa poszukuje lektorĂłw jÄ&#x2122;zyka angielskiego i niemieckiego chÄ&#x2122;tnych do wspĂłĹ&#x201A;pracy, 61-436-02-16, 605-286-665 Â&#x201E; Firma Tutti Frutti BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 61 zatrudni kierowcÄ&#x2122;, akwizytora CV skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; jak wyĹźej Â&#x201E; Hotel BOSS zatrudni kelnera/kelnerkÄ&#x2122; ze znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; jÄ&#x2122;zyka obcego, 605-300-900 Â&#x201E; MÄ&#x2122;ĹźczyznÄ&#x2122; do prac ogrodowych i przydomowych, 607-598-322 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy cieĹ&#x203A;li szalunkowych, murarzy, pomocnikĂłw. Tel. 661-958-004; 606-173-907 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarza z umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; murowania na klej silka, 515-763-393 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy, pomocnikĂłw Nekla, 605-217-503 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; paniÄ&#x2026; z doĹ&#x203A;wiadczeniem do pracy w biurze, min Ĺ&#x203A;rednie wyksztaĹ&#x201A;cenie i prawo jazdy. 61-4362-180 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownikĂłw do ociepleĹ&#x201E;, 602-770-551 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; solidnych fachowcĂłw do prac remontowych, 695-938-763 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; szpachlarzy, malarzy, 501-574-167 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie lakiernik, 501-557-681 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, 501-027-680 Â&#x201E; Restauracja Gospa Ejo przyjmie kucharza. CV skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; ul. SĹ&#x201A;owackiego 11B, 604-139-420 Â&#x201E; Z.P.CH. zatrudni pracownika ochrony- portier na umowÄ&#x2122; o pracy z umiarkowanym orzeczeniem o niepeĹ&#x201A;nosprawnoĹ&#x203A;ci (nie emeryt), 502344-423, 696-617-395 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fryzjerkÄ&#x2122; z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 885-585-448 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; C, CE w ruchu lokalnym, 728-748-689 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; kat. C+E, na kraj, tel. 606-836-044 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; na samochĂłd ciÄ&#x2122;Ĺźarowy typu auto-transportet z doĹ&#x203A;wiadczeniem, transport krajowy, 501-868-394 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; malarzy-szpachlarzy, 509-131-355 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; mĹ&#x201A;odego kucharza do restauracji w Nekli, 664-183-826 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; PaniÄ&#x2026; do sklepu odzieĹźowego na okres letni. Wymagana praktyka, 512-812-487 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pomocnik a murar za, 513-000-192

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; motor 125 zarejestrowany na 50, sprzedam alufelgi z oponami 195/50 R15, 4x100, 783-289-531 Â&#x201E; Mazda 323P, 669-526-995 Megane 1.4, 1997, czerwony, central, Â&#x201E; alarm, bear-lock, opony L+Z, 4800 zĹ&#x201A;. 601-986-043 Â&#x201E; Opel astra, 1.7 TDI, 93 r., 603-775-238 Â&#x201E; Renault laguna 96 r., bogata wersja, 603-509-527 Â&#x201E; Renault laguna, 2.0, 94 r., 3500 zĹ&#x201A;, 888-775-872 Seat cordoba vario 98 r., 1,4 i, 603-509-527 Â&#x201E; Â&#x201E; Seat ibiza 1,4, 2001 r., zarejestrowany, serwisowany, 8.700zĹ&#x201A;, 501-389-641 Â&#x201E; Seat ibiza, 2001 r., 1.9 SDI, 9900 zĹ&#x201A;, 609-349-879

Sa-400a

do koĹ&#x201E;ca sierpnia dajemy

PRACA

Edu-297

ww-198

17 czerwca 2011


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

tel. (063) 276-12-78, 0603-851-598 0162-164-95-52

Â&#x201E; WyprzedaĹź kurczakĂłw 3-tygodniowych, 5 zĹ&#x201A;/szt. SprzedaĹź warchlakĂłw, 501-321-813

Roz-788

62-410 ZagĂłrĂłw ul. DĂŞbowa 2

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a pourazowego. OdbiĂłr bezpoĹ&#x203A;rednio z gospodarstwa. NajwyĹźsze ceny, tel. 661-934-745 Â&#x201E; Sprzedam 2 jaĹ&#x201A;Ăłwki wysokocielne, tel. 691-189-497 Â&#x201E; Sprzedam byczka rasy jersey, 603-310-948 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C 355 i siewnik Poznaniak 2.7 m, 609-183-402 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik meassy ferguson 255 i kombajn ziemniaczany anna, 668-403-885 Â&#x201E; Sprzedam cielaka - byczka, KoĹ&#x201A;aczkowo ul. LeĹ&#x203A;na 6 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; LM, 886-407-674 Â&#x201E; Sprzedam cielaka, 783-017-274 Â&#x201E; Sprzedam cielaki miÄ&#x2122;sne, byczki i jaĹ&#x201A;Ăłweczki, 698-962-550 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta, 662-269-366 Â&#x201E; Sprzedam hydrofor, 380 V, 666-543-570 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłweczkÄ&#x2122; HO, byczka AN, 61-4372-125 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłweczkÄ&#x2122; rasa HO i jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; do zacielenia rasy SM, 61-4386-330 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026; czerwonÄ&#x2026;, tel. 504-288-074 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; miÄ&#x2122;snÄ&#x2026; 140 kg, 609-097-115 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 695-915-587 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, kombajn ZO-56, 86 rok, zetor 5211 + tur, 87 rok, tel.608-131-649 Â&#x201E; Sprzedam mieszalnik 750 kg 2000 zĹ&#x201A;, Ĺ&#x203A;rutownik ssÄ&#x2026;co-tĹ&#x201A;Ä&#x2026;czÄ&#x2026;cy 11 kW 2500 zĹ&#x201A;, 693-641-816 Â&#x201E; Sprzedam opony 1000 x 22.5 i 1100 x x22.5, bezdÄ&#x2122;tkowe, 505-095-277 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug B-200 4-skibowy, 887-441-736 Sprzedam pĹ&#x201A;ug B200, 5 skibowy, rozsiewacz Â&#x201E; nawozu, 61-4380-592 Â&#x201E; Sprzedam pokosĂłwkÄ&#x2122; forshnit do rzepaku i kombajn buraczany neptun, 61-4382-935, 608-148-229 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; zwijajÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, sznurek, siatka, zetora 8245, 603-409-295 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 11 szt., tel. 502-214-996 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 8 szt., ciÄ&#x2026;gnik lamborghini 674; renault 145/14; opryskiwacz douven 100 l 16m, rozkĹ&#x201A;adany hydraulicznie; kultywator uprawowy z waĹ&#x201A;kiem 2.8 m, 500-368-884 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 663-768-540 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, tel. 721-552-569 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; 3,5 tony, wywrotka, siewnik poznaniak, pĹ&#x201A;ug 2-skibowy i gniotownik do ziemniakĂłw, tel. 609-389-118 Sprzedam pszenĹźyto, 661-722-104 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam rozdrabniacz bijakowy, silnik 5.5 KW, 12 bijakĂłw, 606-208-945 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz nawozu amazone ZAF603, 600 l; pĹ&#x201A;ug obracany 3-skibowy lemke, 668-230-283 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz nawozu unia brzeg, 2009, pĹ&#x201A;ug 4 skibowy, zagonowy, 61-4383124, 664-765-832 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; jÄ&#x2122;czmiennÄ&#x2026; i z pszenĹźyta kostka, 885-953-343 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; z pszenĹźyta, ok. 100 balotĂłw, 889-712-805 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 720-498-630 Â&#x201E; Sprzedam suchÄ&#x2026; sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, maĹ&#x201A;a kostka, 724-339-890 Â&#x201E; Sprzedam szambiarkÄ&#x2122;, 4000 l, 695-487-050 Â&#x201E; Sprzedam tura do C-330, nowo zrobiony; przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; nierejestrowanÄ&#x2026; i 20 balotĂłw siana z tego roku. Tel. 667-948-407 Â&#x201E; Sprzedam ursus 934, 93 r., 660-675-664 Â&#x201E; Sprzedam ursus C385, 669-932-415 Â&#x201E; SprzedaĹź odchowanych kurek, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 61-4382-218, 519-141-932

Z NAMI SIÄ&#x2DC; UDA!

Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 5 arĂłw w Kosewie uzbrojonÄ&#x2026; z dostÄ&#x2122;pem do wody, z prawem zabudowy nad j. naprusewskim oraz dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 10 arĂłw z mediami, poĹ&#x201A;oĹźonÄ&#x2026; nad j. powidzkim, 63-2765-212 Â&#x201E; PIÄ&#x2DC;CIOPOKOJOWE WE WRZEĹ&#x161;NI 2100zĹ&#x201A;/ mkw, www.niedzwiedzki.com/pano/19/ 669-111-071 Â&#x201E; Pomieszczenia na biura, sklepy, magazyny, przychodnie od 50-200 mkw wynajmÄ&#x2122; - adaptacja pod klienta, 501-781-878, 61-4365-226 Â&#x201E; Sprzedam 35000 mkw ziemi, 5 zĹ&#x201A;/mkw, 604-526-106 Â&#x201E; Sprzedam dom bliĹşniak ul. Ĺ uĹźycka Apex 604-959-082 Â&#x201E; Sprzedam dom jednorodzinny, 602-770-551 Â&#x201E; Sprzedam dom lub zamieniÄ&#x2122; na mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni, 607-403-027 Â&#x201E; Sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e 604-337-043 Â&#x201E; Sprzedam dom w Biechowie, Locum, 602-7577-79, 61-436-63-41 Â&#x201E; Sprzedam dom Wierzyce k. Kostrzyna cena 300.000,- 130/600 Apex 604-959-082 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 700 mkw w Lipnicy nad j. Kosewskim, 604-633-760 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1000 mkw, ok. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, 694-524-611 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1213 mkw Gutowo Wielkie, 783-471-337

Mieszkanie 53 m. kw. Lok-008

sprzedam Gorzyce, gm. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw 601 796 200

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni, 511-727-682 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, Gozdowo, 999 mkw, 68000 zĹ&#x201A;, 511-285-909 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; DziaĹ&#x201A;kowcĂłw 604-25-46-88 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; pod budowÄ&#x2122; 3000mkw, Stroszki, 515-131-731 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane 1200 i 1300mkw w Bierzglinku ul. Jesionowa 603-263-437; 697-086-768 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki rzemieĹ&#x203A;lniczo - budowlane na ul. Paderewskiego, 508-355-340 Â&#x201E; Sprzedam maĹ&#x201A;y dom na os. SokoĹ&#x201A;owskim we WrzeĹ&#x203A;ni, 513-182-346 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-pok, SĹ&#x201A;owackiego Apex 604-959-082 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 4pok. 4p. os. SokoĹ&#x201A;owskie, Apex 604-959-082 Â&#x201E; Sprzedam, zamieniÄ&#x2122; dom na wsi na mieszkanie w bloku we WrzeĹ&#x203A;ni, 605-413-200 Â&#x201E; Szukam do wynajÄ&#x2122;cia sklepĂłw we WrzeĹ&#x203A;ni, GnieĹşnie, SĹ&#x201A;upcy, 501-781-878

PRZEWOZY DO NIEMIEC BUSEM wyjazdy: Ĺ&#x201C;roda, sobota powroty: czwartek, niedziela wyjazdy grupowe (kraj-Europa) przewĂłz towarĂłw â&#x20AC;&#x201C; auta na lawecie JAĹ&#x2019;KO

Janusz Przespolewski

Â&#x201E; PoĹźyczki - 509-454-737 Â&#x201E; Sprzedam belki stropowe 4,5 m, tel. 61-4385-135

PIASEK ĹťWIR

USĹ UGI

SERWIS RTV w domu klienta SprzedaĹź TV

601-794-203

Â&#x201E; Kolorowa izolacja balkonĂłw, naprawa i konserwacja posadzek betonowych, posadzki plastidurowe, 667-945-206, 61-4367-063

Usl-378

Â&#x201E; ĹťYJ z FANTAZJÄ&#x201E;. Pij herbatÄ&#x2122;, pal papierosy elektroniczne, kseruj i drukuj w SALONIKU u CEZARA przy KoĹ&#x203A;ciuszki 16 (obok parkingu basenu)

J. Grzegorek

Zapchana toaleta, zlew, wanna? TĹ&#x201A;uszcze, korzenie, kamieĹ&#x201E; kotĹ&#x201A;owy?

Pogotowie Kanalizacyjne t4QJSBMFFMFLUSEPNEÂ&#x2019;VHPÇ´DJ PCSPUĂ&#x2DC;XNJO t8ZNJFOOFLPÇŠDĂ&#x2DC;XLJGSF[VKÇ&#x152;DF

t,BNFSZ57EPSVSKVČ&#x2C6;PEENN

Usuwanie awarii: IEOJ

;BE[XPÇŠ602-227-666 XXXĂśSNBDIPDIMJLQM

Â&#x201E; Koszenie trawy kosÄ&#x2026; spalinowÄ&#x2026;, 723-201-357 Â&#x201E; Malowanie 6 zĹ&#x201A;/mkw, szpachlowanie 8 zĹ&#x201A;/ mkw, regipsy 9 zĹ&#x201A;/mkw, panele 7 zĹ&#x201A;/mkw, 721-726-455 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;yta GK, ukĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, 785-991-272

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga

Dekarstwo ciesielstwo

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 61 43-66-105

Usl-235

Me-078

Â&#x201E; Sprzedam telewizor philips 14â&#x20AC;?, 100 zĹ&#x201A;, 889-151-684 Â&#x201E; Sprzedam TV 21` i 28`, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek 3-funkcyjny 450 zĹ&#x201A; stan bdb, fotelik nosideĹ&#x201A;ko 0-13 kg 60 zĹ&#x201A;, fotelik 0-18 kg 60 zĹ&#x201A;, tel. 798-274-531 Â&#x201E; WiÄ&#x2122;Ĺşba, Ĺ&#x201A;aty, kontrĹ&#x201A;aty sprzedaĹź, 517-275-470

Â&#x201E; DJ - wesela, poprawiny, 18-tki, imprezy okolicznoĹ&#x203A;Ä&#x2021;iowe, imprezy plenerowe, 696-424-963 Â&#x201E; Klimatyzacje, montaĹź, serwis, 795-292-819

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - utwardzanie drĂłg - kamyszek - cement i wapno - sprzedaĹź czarnej ziemi - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi transportowe

czyszczenie dywanĂłw, tapicerki, samochodĂłw oraz posbruku (glony)

Usl-258

ROLNICZE

Â&#x201E; Naturalny kamieĹ&#x201E; piaskowiec-granit niskie ceny, 721-594-341

sYYYOC[TQDRN

&;<>%&)T$U)< 504-223-204

Inn-486c

Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; halÄ&#x2122; produkcyjno-magazynowÄ&#x2026;, 120 mkw, 507-839-490 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni, 886-231-739 Â&#x201E; ZAMIENIE MIESZKANIE 3 POKOJOWE NA MNIESZE NA PARTERZE www.niedzwiedzki.com/ pano/15/ 669-111-071 Â&#x201E; Sprzedam 2 dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Gozdowie po 2300 mkw, nieopodal autostrady A2., uzbrojone w media, ogrodzone, w spokojnej okolicy, nad WrzeĹ&#x203A;nicÄ&#x2026;. 784-519-364

RĂ&#x201C;ĹťNE

Â&#x201E; Lato HEL, wynajem mieszkania 90mkw, 3 pokoje, kuchnia, 8 osĂłb, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 270 zĹ&#x201A;/doba, 792-690-415

2TQLGMVRQOKCTY[EGPC FQYĂ?\OQPVCÄ&#x201C;)4#6+5

KARCHER

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

508 067 342 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

696-45-36-65, 517-22-36-53

MIAĹ

FLDVWD

-20$

QD]DPĂ&#x2018;ZLHQLH

QDLPSUH]\RNROLF]QRÄ&#x2C6;FLRZH 'RVWDZDGRNOLHQWD

Dobra jakoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, niska cena tel. 61 436-61-05 Â&#x201E; Sprzedam cegĹ&#x201A;Ä&#x2122; silikat, 607-891-082 Â&#x201E; Sprzedam drzwi szklane hartowane wew. 697-420-140 Â&#x201E; Sprzedam kanoldy fundamentowe m-4 stokbetowskie 600szt, 728-769-014 Â&#x201E; Sprzedam meble kuchenne, stan bdb, 663-764-095 Â&#x201E; Sprzedam nowÄ&#x2026; kanapÄ&#x2122; tanio, 721-178-314

 

665-126-468

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, 517-859-534 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele, papa termo, 886-988-760 Â&#x201E; MEBLE TAPICEROWANE - CENY PRODUCENTA. DuĹźy wybĂłr, wzory klasyczne i nowoczesne. KrzesĹ&#x201A;a i stoĹ&#x201A;y kuchenne i pokojowe, Ĺ&#x201A;awy. ObĹ&#x201A;aczkowo 47, Sklep ďŹ rmowy: MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 11, 603-641-08, www.mebleoblaczkowo.pl Â&#x201E; Mycie okien, sprzÄ&#x2026;tanie, 724-226-290 Â&#x201E; PĹ&#x201A;oty, elewacje klinkierowe, 517-275-470 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki chodnikowe 30x30, 25x25, daszki na murki 609-065-975 Â&#x201E; Profesjonalne ukĹ&#x201A;adanie wykĹ&#x201A;adzin PCV i dywanowych w domu i w obiektach uĹźytecznoĹ&#x203A;ci publicznej 664-629-875 Â&#x201E; Studio urody NAOMI - zapraszam Magdalena Ludwiczak, KoĹ&#x201A;aczkowo ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 24 tel. 783-937-990

Kre-238

Â&#x201E; Sprzedam nowy 8-osobowy namiot, 791-618-065 Â&#x201E; Sprzedam okno plastikowe, antenÄ&#x2122; z nowym wzmacniaczem; drzwi wewnÄ&#x2122;trzne, 519-111-223 Â&#x201E; Sprzedam paleciaki 691-283-931 Â&#x201E; Sprzedam piec gazowy z termoobiegiem, uĹźywany, 721-143-465 Â&#x201E; Sprzedam sosnowe biurko, komodÄ&#x2122;, mĹ&#x201A;odzieĹźowy tapczan IKEA, 787-314-580 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A;, krzesĹ&#x201A;a, komodÄ&#x2122;, 61-4366-503

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

SprzedaĹź tynkĂłw nakrapianych

SRÂ&#x203A;\F]NL JRWĂ?ZNRZH

% &%# $' $"  * + $" ",/%$24

TERRABONA Czarne PiÄ&#x2026;tkowo 25 k/MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia 61 287-10-39, 506-521-840

ATIZ

Kre-129

&%$'+1.& , , 8 79;,! '  7# < = ! #-('&)$>'*+(9 -.('*$.')(%

Â&#x201E; Oddam psa, mĹ&#x201A;ody, tel. 694-652-653 Â&#x201E; Oddam rocznÄ&#x2026; jamniczkÄ&#x2122;, 781-561-961 Â&#x201E; Oddam szczeniaki maĹ&#x201A;ej razy 697-90-95-34 Â&#x201E; ODDAM UĹťY WANY MONITOR 17â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 61-640-07-46 Â&#x201E; Oddam wĂłzek 3-funkcyjny, 663-764-095 Â&#x201E; ChÄ&#x2122;tnie przyjmÄ&#x2122; duĹźy kwiat doniczkowy, 663-464-569

Usl-300

,!#$'+#./

Â&#x201E; Oddam pieski w dobre rece, mieszaĹ&#x201E;ce ratlerka, 662-839-061

s/GDNGPCY[OKCT OGDNGMWEJGPPG U\CH[YPĂľMQYGICTFGTQD[ U[RKCNPKG OGDNGDKWTQYG OGDNGĂŁC\KGPMQYG s5RT\ĂľV#)&

Usl-117b

www.bartusnieruchomosci.pl bartus@bartusnieruchomosci.pl Tel. +48 505 234 909 Zapraszamy do skĹ&#x201A;adania ofert

&#%!"&'.'$"#*.&#

Â&#x201E; Oddam mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122; dĹ&#x201A;. 3.60, wys. 1.80, 61-4363-007

Usl-377

SPRZEDAĹť KUPNO WYNAJEM

14/,5 6 "#7!,(

www.wrzesnia.info.pl

/#;41$ QHGTWLG

PODARUJÄ&#x2DC;

Bd-258f

Â&#x201E; NA SPRZEDAĹť 2 POKOJOWE WE WRZEĹ&#x161;NI 133.000zĹ&#x201A; www.niedzwiedzki.com/pano/5/ 669-111-071 Â&#x201E; Na sprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ka budowlana w Podstolicach, 1080mkw, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Na sprzedaĹź kamienica w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Na sprzedaĹź nowo wybudowane pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka 160mkw, atrakcyjna lokalizacja, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; Nekla, sprzedam dom 100 mkw w rynku. DziaĹ&#x201A;ka o powierzchni 2780 mkw z budynkiem gospodarczym, stodoĹ&#x201A;a, duĹźy ogrĂłd, cena 250.000 zĹ&#x201A;, 506-557-102 NOWE DOMY NAD JEZIOREM NA SPRZEDAĹť Â&#x201E; www.niedzwiedzki.com/pano/9/; www.niedzwiedzki.com/pano/8/ 669-111-071 Â&#x201E; NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;! www.niedzwiedzki.com/pano/8/ Â&#x201E; Nowy, klimatyzowany dom wynajmÄ&#x2122; najchÄ&#x2122;tniej ďŹ rmie, 501-781-878, 61-4365-226

Â&#x201E; Tanio wynajmÄ&#x2122; lokal usĹ&#x201A;ugowo - handlowy w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 65mkw lub 28mkw, 505-234-909 BARTUS NieruchomoĹ&#x203A;ci Â&#x201E; TRZYPOKOJOWE SPRZEDAM LUB ZAMIENIÄ&#x2DC; 2300zĹ&#x201A;/mkw www.niedzwiedzki.com/ pano/12/ 669-111-071 WIÄ&#x2DC;CEJ OFERT NA WWW.BARTUSNIERUÂ&#x201E; CHOMOSCI.PL Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; 2 mieszkania w budownictwie jednorodzinnym, 507-839-490

Roz-787

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

Roz-970

17 czerwca 2011

?'>>+

6

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia Usl-172

tel. 61 670 98 89

    !

 

 


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

„ Tynki maszynowe - najwyższa jakość, 502-339-283 „ Układanie kostki brukowej i kamienia, 723-201-357 „ Usługi ślusarskie, bramy, regały, drobne konstrukcje itp., stoły ogrodowe, 509-624-782

RENOWACJA MEBLI Usl-372

tapicerowanych naprawa i odnawianie skóry

501-027-680

„ Wykończenia wnętrz - adaptacja poddaszy, 514-107-244 „ Wylewanie posadzek metodą tradycyjną 7 zł mkw. Zapewniamy dowóz betonu na miejsce klienta, 667-302-919

Usl-271

NAPRAWA AGD pralki, lodówki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232 „ Zespół muzyczny, 607-482-146

„ ŻYJ z FANTAZJĄ. Pij herbatę, pal papierosy elektroniczne, kseruj i drukuj w SALONIKU u CEZARA przy Kościuszki 16 (obok parkingu basenu)

ZWIERZĘTA

„ Sprzedam młode owczarki niemieckie, 880-292-139 „ Sprzedam owczarki niemieckie, 888-155-249 „ Sprzedam szczenięta owczarka niemieckiego, 602-772-447 „ Sprzedam szczenięta york, 663-122-647, 507-127-142 „ Sprzedam yorki zaszczepione i odrobaczone, 663-464-490 „ Oddam szczeniaki małej rasy 697-909-534

Zamieść reklamę na naszej stronie internetowej Daj się poznać swoim potencjalnym klientom blisko 2000 osób dziennie obejrzy Twoją reklamę

TYP 1 od 50 zł (netto)

ZAGINĄŁ PIESEK

YORK

- czarna suczka z rudymi włosami na głowie, czerwoną obrożą.

Uczciwego znalazcę czeka nagroda! tel. 663-076-592

TOWARZYSKIE

„ Anka zaprasza, 698-166-954 „ Dyskretna brunetka zaprasza Panów, proszę dzwonić cały dzień, 666-905-490

TYP 4 od 100 zł (netto) Biuro Ogłoszeń ul. Jana Pawła II 14 62-300 Września tel. 61/ 640 01 01

www.wrzesnia.info.pl

Reklamy

TYP 3 od 100 zł (netto)

na str. redakcyjne przyjmowane są do środy

do godz. 12:00

Moduły pomiędzy

portal znajdziesz pod adresem:

ogłoszenia drobne

wrzesnia.info.pl

przyjmowane są do środy

do godz. 17:00

ww-201

Pozostałe i ogłoszenia drobne do czwartku do godz. 13:30

TYP 2 od 20 zł (netto)

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń. Biuro Ogłoszeń, ul. Jana Pawła II 14, tel. 512-140-464, mail: portal@wrzesnia.info.pl

7


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

INTERTREND POLSKA Sp. z o.o.

Pra-1350

Firma produkcyjna zlokalizowana  

www.wrzesnia.info.pl

Pra-1345

17 czerwca 2011 Pra-1344

8

C "7 8 !""7 7 , D

 "! 

poszukuje kandydata na stanowisko

!&.8&%%:$!.!$,.

Pracownik Produkcyjny /Operator

 

Wymagania: EG8 6 "H EG8 6   "I, EG8 6  ,

<!$#= E , " "!  E/ 8,! 

  na adres:

J!, "8!!6,!  ! ,"#

IAC Group Polska Sp. z o.o., ul. Rabowicka 18/5,  lub na adres rekrutacja@iacgroup.com

L    ! '%+%$)#).(*!*!%+,'

Pra-1353

/  ! 8"7 "" M5 !8  ,  D ! D , D , D , =   !   " " ! ",7! +$#.%#(>>$ #J#G#+..+ #9H (.(9#>+)#M

Firma

indhorst Sp. z o.o. Sp. komandytowa zakĹ&#x201A;ad produkcyjny w ZagĂłrowie

zatrudni pracownikĂłw Charakter pracy: praca w biurze projektowym, projektowanie konstrukcji aluminiowych i stalowych (fasady, okna, drzwi) Wymagania: dobra znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; programu AutoCad, mile widziana znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; j.niemieckiego lub angielskiego

STOMIL â&#x20AC;&#x201C; LIDER BRANĹťY MOTORYZACYJNEJ FIRMA NIEMIECKA Z SIEDZIBÄ&#x201E; W NEKLI

w zwiÄ&#x2026;zku z duĹźym rozwojem zatrudni:

ELEKTRYKA / ELEKTRONIKA Wymagania:

ZakĹ&#x201A;ady Kompleksowej Automatyzacji "MERAMONT-WRZEĹ&#x161;NIA" S.A.

Oferujemy ciekawÄ&#x2026; i stabilnÄ&#x2026; pracÄ&#x2122;, atrakcyjne wynagrodzenie, rozwĂłj zawodowy oraz dojazd z WrzeĹ&#x203A;ni i Ĺ&#x161;rody Wlkp.

ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 14, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

pilnie zatrudniÄ&#x2026;

Oferty prosimy kierowaÄ&#x2021; pod podany adres z dopiskiem

Kontakt codziennie od godz. 7 do 17. Telefon 61/4383-017, 61/4383-416, 605-420-450

!$%&'()*+%&,!'-

5 6 9"#, (( " <8 I +

&    $ ** ++ . ;<  & ) @$

20 

 Wnis.i i Biznes Plan# %la U!z>%$ P!a#

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

 W#,e:nianie wnis.Ăłw !%.i $nine? .!e%#*# ,!e<e!en#ne? wnis.i %,:a*# ez,!e%nie i !ln!%wis.we+

Firma ProdukujÄ&#x2026;ca Meble Tapicerowane

poszukuje tapicerĂłw oraz

osĂłb

Usl@[JJ

 P!wa%zenie PiR

wizytĂłwek tel. 61 437 49 57 * ul. Fromborska 18

EPisanie Biznes PlanĂłw

 Rzlizanie PIT@JQVQ *el+ XXJ JYJ Y[J? XV X/Q Q[J/

BliĹźsze informacje: tel. 61 436-32-03; 508-325-509 lub w siedzibie SpĂłĹ&#x201A;ki

+%&-(%'-&!'!.%,!$/+!$01&23!4($0

CENTRUM DORADZTWA PHU AGROFINANSE

plakatĂłw A3 tel. 61 437 49 57 W 2 GODZINY** z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

do przyuczenia Kontakt telefoniczny: 61/286-06-06, 61/286-06-07, 603-938-667 lub e-mail: npkoordinator@wp.pl

oraz elektryka samochodowego Pra-1358

z uprawnieniami do obsĹ&#x201A;ugi kombajnu zboĹźowego Bizon

 &   

 " (  !  !  ( )

(lakierowanie mokre i proszkowe)

Pra-1355

pracownika

 ! " #     

     ! " #  # !  $ %  & & & '& .=;*

przyjmie na okres Ĺźniw

lakiernika

Pra-1352

Pra-1311

STOMIL SPĂ&#x201C;Ĺ KA Z O.O., ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 6, 62-330 NEKLA tel.: (61) 435-92-17 e-mail: m.serdynska@stomil.com.pl SpĂłĹ&#x201A;dzielnia KĂłĹ&#x201A;ek Rolniczych w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, ul. PaĹ&#x201A;czyĹ&#x201E;ska 7

Pra-1354

Podania wraz z CV prosimy skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w biurze firmy ul. KoniĹ&#x201E;ska 74, 62-410 ZagĂłrĂłw Biuro czynne od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godzinach 8.00-16.00, tel. 63/276 10 25

- wyksztaĹ&#x201A;cenie kierunkowe, - doĹ&#x203A;wiadczenie zawodowe min. 2 lata na podobnym stanowisku, - uprawnienia SEP do 1kV, - umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; czytania i analizowania schematĂłw elektrycznych, - mile widziane doĹ&#x203A;wiadczenie w sĹ&#x201A;uĹźbach utrzymania ruchu (wtryskarki, automaty tokarskie) .

PANI TERESA MEDICA S.A. poszukuje kandydatĂłw na stanowisko:

TECHNIK OBSĹ UGI MASZYN Wymagania: tXZLT[UBÂ&#x2019;DFOJFĹžSFEOJFUFDIOJD[OF NFDIBOJLBQSFDZ[ZKOB

tEZTQP[ZDZKOPĹžĹ&#x2014; tTBNPEZTDZQMJOB t[OBKPNPĹžĹ&#x2014;KŢ[ZLBOJFNJFDLJFHP MVCBOHJFMTLJFHPOBQP[JPNJF ĹžSFEOJNCŢE[JFEPEBULPXZNBUVUFN 4XPKĹ&#x2022;PGFSUŢQSPTJNZQS[FTÂ&#x2019;BĹ&#x2014; OBBESFTFNBJMFNBJM rekrutacja@pani-teresa.com.pl Prosimy o wpisanie klauzuli: WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji oraz przyszĹ&#x201A;ych rekrutacji. OĹ&#x203A;wiadczam, Ĺźe zostaĹ&#x201A;em/zostaĹ&#x201A;am poinformowany/poinformowana o przysĹ&#x201A;ugujÄ&#x2026;cym mi prawie dostÄ&#x2122;pu do treĹ&#x203A;ci tych danych oraz moĹźliwoĹ&#x203A;ci ich poprawiania.


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

SALON MODY

9

ELKA

:U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DĂ?VWZR NLONDW\VLĂ&#x2020;F\DUW\NXÂ?Ă?Z]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\QDNDÂ&#x203A;GÂ&#x2022;RND]MĂ&#x2020; sNODV\F]QÂ&#x2022;RG]LHÂ&#x203A;ZLHU]FKQLÂ&#x2022; sNRV]XOH sGDPVNÂ&#x2022;RG]LHÂ&#x203A;ZL]\WRZÂ&#x2022; sREXZLH

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:ÂŻ/&=$1.$s.$6725 +$11$s9,729(5*(/,6s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD OKUCIA BUDOWLANE hurt-detal  samozamykacze  

 

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 32 WejĹ&#x203A;cie od Chrobrego (pawilony) www.sklep-sosenka.pl tel. 61-436-51-69

Farby, tynki juĹź OTWARTE VM4[D[FDJÇŠTLBtUFM 5 6 5 

Skl-598

Fabryczna 19, tel. 61 4366-642

MEBLE SOSNOWE t MATERACE

OKUCIA MEBLOWE hurt-detal

 Usl-368b

Systemy dociepleĹ&#x201E;

Sklep ABC dla domu

DRZWI SUWANE

 

KARNISZE  LISTWY  SIATKI moskitiery

 

20 czerwca 2011 16.30 - spotkanie rodzicĂłw z dyrektorem przedszkola oraz wychowawcami

27-30 czerwca 2011 9.30-11.30 - zabawy integracyjne nauczyciela z dzieÄ&#x2021;mi (zabawy muzyczne, plastyczne)

7(7!$/!&-2%$.-'7( >( & # &

 # !

 # ( # & #  #  # ' 

 $

?**

 &  #   

 & "88.!4(%&4$-#!$.!'%&%*,85%42%+!4(!9 :7,89;<=>>?9=>@9>@

PRZEDSZKOLE

â&#x20AC;&#x17E;POLNE KWIATKIâ&#x20AC;? GUTOWO MAĹ E, ul. Centralna 20 tel. 61 438-83-51

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

  

rodzina CzeniakĂłw QDV]\PSU]\MDFLRÂ?RP G\UHNFMLRUD]FDÂ?HMREVÂ?XG]H +RWHOX.RVPRZVNL za zorganizowanie niepowtarzalnego      

 

DRZWI OTWARTE HARMONOGRAM

Pani Izabela Koczorowskiej    oraz wszystkim, ktĂłrzy udzielili nam pomocy i wsparcia 

  

ROLETY 

Edu-306

6NOHSe6RVHQNDs

Me-077

Skl-590

â&#x20AC;&#x17E;Bo nie wystarczy tylko pokochaÄ&#x2021; trzeba jeszcze wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; tÄ&#x2122; miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; w rÄ&#x2122;ce i przenieĹ&#x203A;Ä&#x2021; jÄ&#x2026; przez caĹ&#x201A;e Ĺźycieâ&#x20AC;?

Kochanym Rodzicom

Danucie i Cezarowi Dubielom z okazji 30. rocznicy Ĺ&#x203A;lubu najserdeczniejsze gratulacje oraz Ĺźyczenia zdrowia, spokoju, szczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;cia, wiele miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci kaĹźdego dnia, pociechy z dzieci, ziÄ&#x2122;ciĂłw, wnukĂłw i BĹ&#x201A;ogosĹ&#x201A;awieĹ&#x201E;stwa BoĹźego na dalszÄ&#x2026; wspĂłlnÄ&#x2026; drogÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026; dzieci Mamo, Tato â&#x20AC;&#x201C; majÄ&#x2026;c WAS â&#x20AC;&#x201C; to tak, jakby mieÄ&#x2021; CaĹ&#x201A;y Ĺ&#x161;wiat


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8

tokno okno 146x143 - 440 440 zĹ&#x201A;Ĺ&#x201A; netto net t okna i drzwi PCV tdrzwi zewnÄ&#x2122;trzne tdrzwi wewnÄ&#x2122;trzne t bramy tsiatki tparapety tsprzedaĹź, montaĹź tokna dachowe PCV

LEUDP

8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

Bd-164f

5$7<

tartykuĹ&#x201A;y

metalowe

Bd-308

"# # 

Roz-707b

BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55 czynne od 7.00-16.00 tel. 604-417-553

Paczkowo #$% & ' *+!/;; < '!*!; =" # #

ROLETY

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Platanowa 7

ALUZJE

www.wodcogaz.pl

> ?@A .04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

(dojazd od ul. Objazdowej)

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

tel./fax 61 4389-169

poziome pionowe Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35

Szczepan Dardzikowski ul. SzczeciĂąska 40 62-300 WrzeĹ&#x201C;nia tel./fax. 061 4362851 tel. kom. 0601 730330

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (61) 435-08-21 malgorzataborowczak@wp.pl

r0,/" r%3;8* r30-&5: r#3".:

TECHNIKA GRZEWCZA INSTALACYJNA I SANITARNA

Szeroka gama urzšdzeù firmy:

PROMOCJA!!! TANIA MIED

Profesjonalny montaĹź: tLotĹ&#x201A;owni tJOstalacji CO, sanitarnej i gazowej tBVUPNBUZD[OFOBXBEOJBOJFUFSFOĂ&#x2DC;X[JFMPOZDI

h Grzejniki pÂłytowe i aluminiowe h WkÂłady kominowe h Ogrzewanie podÂłogowe h Instalacje sanitarno-grzewcze h Fachowe doradztwo h Instalacje gazu pÂłynnego h Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x201C;ciekĂłw h Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny h Pompy ciepÂła h Kominki z pÂłaszczem wodnym h Zbiorniki olejowe h Kompleksowe wykonawstwo kotÂłowni olejowo - gazowych

WODA I GRZANIE NA ZAWOÂŁANIE [ Hurt-Detal [ DowĂłz towaru do klienta [ SprzedaÂż ratalna

atrakcyjne ceny krĂłtkie terminy

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Bd-297

Nasza oferta:

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

[ kotÂły c.o. [ podgrzewacze elektryczne [ podgrzewacze gazowe [ zasobniki c.w.u.

Bd-136

Bd-313

Skl-368

tel. 61 43-65-497; 510-272-212


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

?=;

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

11

&&&8+% -42.7+! 82,

$7'!<8

.3;

>

!2!4.! -+%4(%.-4:!'!.$7'%&7/%(!./ ( '!.!(*2&!.%'7A%+% */*B.!<98.3)*::%

t  " + & t  & .* & t@  ; t@ " 

  t? ) A    & # tB C  

  

 & " & &# tD  C & (!#    #  

 

t>(  E> ( '& FG H t>  

t>(

 &  # & 

 t> C  C     

  t% ) " #  # # C!" tB  # .* &  # I & J 

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2011 r.

w Przedszkolu Niepublicznym

â&#x20AC;&#x17E;MiĹ&#x203A; Uszatekâ&#x20AC;? organizujemy zajÄ&#x2122;cia wakacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci w mĹ&#x201A;odszym wieku szkolnym (kl. I-III). ZapisujÄ&#x2026;c dziecko na zajÄ&#x2122;cia, moĹźecie PaĹ&#x201E;stwo spokojnie pracowaÄ&#x2021;, a dziecko miĹ&#x201A;o spÄ&#x2122;dzi czas. Z zajÄ&#x2122;Ä&#x2021; moĹźna korzystaÄ&#x2021; w róşnych wariantach, zgodnie z PaĹ&#x201E;stwa potrzebami. WiÄ&#x2122;cej informacji na stronie www.misuszatekwrzesnia.pl lub pod nr tel. 61/436-28-49; 608-344-677

Roz-872

DELTA EKOGROSZEK POLSKI

WÄ&#x2DC;GIEL KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , DREWNO OPAĹ OWE, BRYKIET RECORD Z WÄ&#x2DC;GLA BRUNATNEGO

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

tel. 61

AGD do zabudowy

640-18-83

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

tel. 61 436-64-19

Zapraszamy: 9.30-17.30 sobota 9.00-13.00

Me-098a

Wakacje z Misiem Uszatkiem

Edu-305

+% -&47(7(!$0@%282,t:7,8<<<<


12

17 czerwca 2011

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

13

www.stal-pol.pl

Psary MaĹ&#x201A;e, ul. Budowlana 10

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5

508-100-117, 508-100-008 tel. 61 436-77-70, fax. 61 436-03-26

t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

termel@termel-sc.com.pl

www.termel-sc.com.pl

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

Roz-915

PLAST

www.wrzesnia.info.pl

Roz-937

17 czerwca 2011

BRAMY ROKU

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN 5R]

KOMPLETNE Z NAPÄ&#x2DC;DEM I PILOTEM

:Ă&#x2C6;*,(/32/6.,

Â&#x2021;Z\VRNRNDORU\F]Q\ Â&#x2021;ZRUNRZDQ\OX]HP Â&#x2021;NRVWND 

OGRODZENIA PANELOWE

FIRMY

Â&#x2021;RU]HFK Â&#x2021;HNRJURV]HN Â&#x2021;PLDĂŁUy¢QHURG]DMH

(.223$â1(./$XO3RZVWDxFyZ:ONS WHO

GRZEGORCZYK PRIM 6QOCU\&QNCVC%\GU\GYQWN/KĂŁQUĂŁCYUMC 79#)#019;270-69T\GÄ&#x2021;PKCWN1RKGU\[P RT\[#RVGEG2CPCEGWO

VGNsYYYQUMUVTC\CMRN

Oferta:

<CRTCU\CO[PCMWTU[RTCYCLC\F[MCV

$%&7%(&(

rVTÂ?VHJLPQBSLPÂ?BEPXBSLÇ&#x2021;JNJOJLPQBSLÇ&#x2021; r[CJPSOJLJOBT[BNCBJEFT[D[Ă&#x201C;XLÇ&#x2019; rQS[ZÂ?Ç&#x2021;D[BXPELBO rPEXBEOJBOJFUFSFOĂ&#x201C;X rESFOBČ&#x192;

Producent: - okien i drzwi z PCV - okien i drzwi z aluminium - rolet zewnetrznych W ofercie sprzedaĹźy: - okna dachowe - parapety wewnÄ&#x2122;trzne - parapety zewnÄ&#x2122;trzne - siatki przeciw owadom

SprzedaĹź ratalna t Pomiar i dostawa gratis Szybki i profesjonalny montaĹź POSTAW NA NOWOCZESNE ROZWIÄ&#x201E;ZANIA

UWAGA! BIURO PRZENIESIONO

ul. Sikorskiego 38 (obok Schroniska), tel. 61 436-04-76

s\\CMTGUWRT\GYQ\WQUĂ?DKT\GE\[U\MQNGPKCQMTGUQYG MYCNKHKMCELCYUVĂľRPC sPCQRGTCVQTĂ?YYĂ?\MĂ?YYKFĂŁQY[EJ.2) 0191Ä&#x2020;ĂŚ sPCQRGTCVQTĂ?YÄ&#x201C;WTCYK*&5 0191Ä&#x2020;ĂŚ 

2T\[LOWLGO[ \CRKU[ PC U\MQNGPKG \ QDUĂŁWIK MQODCLPĂ?Y \DQÄ&#x201C;Q Y[EJUKGE\MCTPKKRTCU[ Bd-342

DG-OKNA

2TQYCF\KO[MWTU[

Edu-267c

PRZYDOMOWE CIEKĂ&#x201C;W OCZYSZCZALNIE Ĺ&#x161;CIEKĂ&#x201C;W

Roz-982

SKOTNIKI 31, 62-320 MIĹ OSĹ AW tel./fax 61 438-28-31 kom. 695-716-913 www.grzegorczyk-prim.pl


14

17 czerwca 2011

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

15

tZF]DV\Z\FLHF]NLFDä\Ä&#x2C6;ZLDW tNRORQLHRER]\ tZHHNHQG\ORWQLF]H tNXUV\MĂś]\NRZHZNUDMXL]DJUDQLFĂą tPLĂśG]\QDURGRZHELOHW\DXWRNDURZHLORWQLF]H *RG]LQ\RWZDUFLDSRQSW6E

Usl-324a

:U]HÄ&#x2C6;QLDXO/DVNRZVNLHJR SU]\PX]HXP

WHOID[tZZZYDORVWHSO

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61-4374-930) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe: dnia 20.07.2011 r. o godz. 11.30 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej naleĹźÄ&#x2026;cej do: MirosĹ&#x201A;aw Gos, Magdalena Gos stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka nr 476 o pow. 0,1548 ha, zabudowana budynkiem magazynowym o pow. uĹźytkowej 370,64 mkw 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 29853. Suma oszacowania wynosi 163 237,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna ž oszacowania i wynosi 122 427,75 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 16 323,70 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP sÄ&#x2026; I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 5.07.2011 r. od godz. 9.00 do godz. 9.30. Komornik SÄ&#x2026;dowy

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe: dnia 20.07.2011 r. o godz. 11.45 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej

Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer tel 61/4374-930 ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 20.07.2011 o godz. 11.15 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielone

naleĹźÄ&#x2026;cej do: MirosĹ&#x201A;aw Gos, Magdalena Gos,

naleĹźÄ&#x2026;cej do: MirosĹ&#x201A;aw Gos Magdalena Gos stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka nr 4115 o pow. 0,0500 ha zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie wolnostojÄ&#x2026;cej o pow. uĹźytkowej 192,55 mkw

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 28334.

dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 14550.

Suma oszacowania wynosi 382.593,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 286.944,75 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 38.259,30 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 05.07.2011 r. Komornik SÄ&#x2026;dowy

Suma oszacowania wynosi 648 302,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna ž sumy oszacowania i wynosi 486 226,50 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania tj. 64 830,20 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 5.07.2011 r., od godz. 8.30 do godz. 9.00. Komornik SÄ&#x2026;dowy

+8572:1,$ 0$7(5,$ĂŁÂą: %8'2:/$1<&+ 6.ĂŁ$'23$ĂŁ8 % C # $ K . $ I. +=I<*

>' )

?.I

stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka nr 433/4 o pow. 0,2137 ha zabudowana halÄ&#x2026; magazynowÄ&#x2026; o pow. uĹźytkowej 347,69 mkw

t"  ( &%(%&!'-/*B%+9@.3 t&  " 

  
Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Lek-249b

Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 13.07.2011 r. o godz. 12.30 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej

Oferujemy: r bezpatne przeglÄ&#x2026;dy i porady r bezbolesne leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze r stomatologia estetyczna r wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r uzupeĹ&#x201A;nienia protetyczne (korony porcelanowe, mosty, protezy) r chirurgia

Gabinet czynny od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-17.00

naleĹźÄ&#x2026;cej do: Robert Jackowski â&#x20AC;&#x17E;TECH-FARMâ&#x20AC;? s.c. T. BÄ&#x2026;czkowski & Ĺ . Ludwiczak WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fabryczna 42, tel. 61 639 36 63 Serdecznie zaprasza QPOoQUotTCo W szerokim asortymencie znajdÄ&#x2026; PaĹ&#x201E;stwo m.in. zioĹ&#x201A;a sypkie, mieszanki zioĹ&#x201A;owe, w postaci â&#x20AC;&#x2DC;fixâ&#x20AC;&#x2122;, jedyne w swoim rodzaju kosmetyki naturalne â&#x20AC;&#x2DC;produkty tygodniaâ&#x20AC;&#x2122;, a w najbliĹźszych:

62-323 Chwalibogowo dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 22559. Suma oszacowania wynosi 101 700,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 76 275,00 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 10 170,00 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par. 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 28.06.2011 r. od godz. 09.30 do godz. 10.00. Komornik SÄ&#x2026;dowy

tel. 61 4363-533

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

NZOZ Skl-579d

stanowiÄ&#x2026;cej: lokal mieszkalny o pow. 63,80 mkw, skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026;cy siÄ&#x2122; z 2 pokoi, aneksu pokĂłj + kuchnia, Ĺ&#x201A;azienka z WC, spiĹźarnia wraz z udziaĹ&#x201A;em w gruncie nr KW 19647

4 Flex, 30 sasz. ÂĄ 95,95 zĹ&#x201A;! Goodbye Appetite, G.A. Man, 14 sasz. ÂĄ 24,95 zĹ&#x201A;! Vita Biosa, pĹ&#x201A;yn 1000 ml ÂĄ 135,00 zĹ&#x201A;! Ĺťurawisol C, pĹ&#x201A;yn 500 ml ÂĄ 14,95 zĹ&#x201A;! Geriavit Pharmaton, 100 kaps. ÂĄ 79,95 zĹ&#x201A;! Polecamy przyprawy ekologiczne!

n www.primadent.eu PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE Poradnia Poradnia Poradnia Poradnia Poradnia

zdrowia psychicznego neurologiczna laryngologiczna logopedyczna stomatologiczna

czynna czynna czynna czynna czynna

od od od od od

pon. pon. pon. pon. pon.

do do do do do

pt. pt. pt. pt. pt.

PORADNIE PRYWATNE Dermatologiczna lek. med. A. Bednarek, Choroby tarczycy dr med. E. Schneider, Okulistyczna lek. med. H. Waliszewska,

sobota wtorek czwartek

10.00-12.00 16.00-19.00 9.00-11.00

â&#x20AC;&#x17E;digi LABâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; APARATY SÂŁUCHOWE, pon. 11.00-17.00, pt. 10.00-15.00

STOMATOLOGIA

Poradnia Stomatologii OgĂłlnej n Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe, - korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw

Rejestracja od poniedzia³ku do pištku w godz. 8.00-18.00

GABINET STOMATOLOGICZNY

Nie wynajmuj! a a wje!

lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj chirurg stomatolog tel. 601-696-800

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

KREDYTY =:9

i prywatnie

przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 61-4377-987

6.87(&=1( /(&=(1,(

NAUKA JAZDY kat. A i B

 

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

szkolenia uzupeĹ&#x201A;niajÄ&#x2026;ce Edu-234

Konsolidacja kredytĂłw

tel. 604-918-912

?"($@@@

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

 !" #$%&'()*+,&+ - ! !

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

Terenowe punkty

  

#%.*+)/,0 (#1 23+(0#%0 %45 -6 78 99

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00

tCzerniejewo

% 6 : :9 ;5 < <

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 0606-312-327

BogumiĹ&#x201A;a WoĹşniak - Sklep SpoĹźywczo-PrzemysĹ&#x201A;owy os. Jana PawĹ&#x201A;a II

MARPOL PLUS

tMiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10 - â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;? 8.00-16.00, tel. 61-4382-516

         

tPyzdry

!"#"$%&% '()*)'"

tNekla

ul. Szybska 12 - Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x201C; Ruch, tel. 698-105-343

:U]HÂąQLDXO)DEU\F]QD Â&#x2021; PDUSROSOXVZU]HVQLD#ZSSO ZZZPDUSROSOXVFRPSO

tKoĹ&#x201A;aczkowo ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 - Sklep WielobranĹźowy (Pawilon) 8.00-15.30

"#7!,(,6 !"#C  ^ _@*'+X`fXY[VVf 5=8¢3$/(1,( :0,187 -(67(k$/(5*,.,(0 32.21$-$/(5*,ÂŚ tNFUPEBCJPSF[POBOTV BQBSBU#*$0. tUFSBQJBCF[CPMFTOBJCF[JOXB[ZKOB tFMJNJOBDKBHÂ&#x2019;PEVOJLPUZOPXFHP tUFTUZBMFSHJD[OFJUFSBQJBPED[VMFOJPXB tSFXFMBDZKOBTLVUFD[OPĹžĹ&#x2014;EP *OGPSNBDKBJ[BQJTZ tel. 61/426 49 36

tel. kom. 509 433 043

OdzyskajÄ&#x2026; zdrowie dzieci rodzice i dziadkowie

8 minut

8 MINUT ZMIENI TWOJE SAMOPOCZUCIE

odstresuje, uodporni, zrelaksuje, zniweluje bĂłl, doda energii

POMOĹťE W LECZENIU...

bezsennoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; migreny â&#x20AC;&#x201C; alergii â&#x20AC;&#x201C; astmy â&#x20AC;&#x201C; reumatyzmu â&#x20AC;&#x201C; cukrzycy â&#x20AC;&#x201C; osteoporozy depresji â&#x20AC;&#x201C; otyĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; impotencji â&#x20AC;&#x201C; neuralgii â&#x20AC;&#x201C; zaburzeĹ&#x201E; ciĹ&#x203A;nienia krwi zĹ&#x201A;amaĹ&#x201E; i kontuzji â&#x20AC;&#x201C; moczenia nocnego i dziennego â&#x20AC;&#x201C; zatorowoĹ&#x203A;ci zaburzeĹ&#x201E; hormonalnych â&#x20AC;&#x201C; schorzeĹ&#x201E; stawĂłw â&#x20AC;&#x201C; zapalenia drĂłg rodnych ĹźylakĂłw, zapalenia ĹźyĹ&#x201A; â&#x20AC;&#x201C; choroby Buergera â&#x20AC;&#x201C; obrzÄ&#x2122;kĂłw i krwiakĂłw bliznowacenia ran â&#x20AC;&#x201C; bĂłlĂłw zwyrodnieniowych krÄ&#x2122;gosĹ&#x201A;upa i stawu biodrowego

ZAPEWNIAMY KONSULTACJÄ&#x2DC; LEKARSKÄ&#x201E; przeĹ&#x201A;om w terapii pulsujÄ&#x2026;cymi polami magnetycznymi, bliskÄ&#x2026; podczerwieniÄ&#x2026; i dĹşwiÄ&#x2122;kiem

JEDYNY GABINET W WIELKOPOLSCE ww-176

ul. Chopina 43/4 - Sklep Goja

Kre-186

+,- ,  ./ . 0 

lek. dent. Marcin Cebularz pn./wt./pt. 1000-140096 #((00-1400 tel. 698 673 118

Roz-275a

spec. W. Kwiatkowski

VITADENT

lek. dent. Anita Orchowska-Cebularz od pn. do pt. 1700-2000 tel. 696 779 712

Roz-221

Kre-118

Andrzej GoliwÄ&#x2026;s

GABINET STOMATOLOGICZNY

Lek-300

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(

OSK

Lek-243a

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752

>;9       

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

Zielarnia â&#x20AC;&#x17E;NA ZDROWIEâ&#x20AC;?

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

www.wrzesnia.info.pl

Lek-304

17 czerwca 2011

Lek-221

16

Centrum Zdrowia i SiĹ&#x201A; Witalnych GraĹźyna Felicka, 62-310 Pyzdry,ul. Rynek 5 nr caĹ&#x201A;odobowy 0 504 746 239 Rehabilitacja rĂłwnieĹź w domu


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70 Lek. med. JOANNA MICHALSKA

Gabinet Leczenia Nerwic

SPECJALISTA NEUROLOG - neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych

www.wrzesnia.info.pl

GABINET STOMATOLOGICZNY lek. stom. ogĂłlnej

17

PORADNIA ORTODONTYCZNA Zofia GĹ&#x201A;adych

Waldemar KieÂłczewski

PAWEÂŁ KRUPKA

lek. stom. specjalista ortodonta

Sienkiewicza 12 WrzeĹ&#x201C;nia pt. 15.00-16.00

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66,

 &6''*&+'' &6''*&5'' 8 &'''*&9''

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 61 868-94-29, kom. 600-107-840

Os. LipĂłwka

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

Lek-295

17 czerwca 2011

W  "#$%&' ( )''*+/4*)5&

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

HIPOKRATES ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E;

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26 wtorek i czwartek 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

Lek-293

OKULISTYKA

Specjalista ChorĂłb Oczu Klaudia StefaĹ&#x201E;ska-GĂłral WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 14

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

NFZ pon. 13â °â °â&#x20AC;&#x201C;17â °â °, Ĺ&#x203A;r. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â ° GABINET PRYWATNY

tel. 602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

Lek-235b

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

czw. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â °â&#x20AC;&#x201C;19â °â ° pt. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â ° â&#x20AC;&#x201C; 19â °â ° tel. 600-601-035

AL-FGPV

Gabinet stomatologiczny XO.RzFLHOQD :U]HzQLD

WHO 

GABINET CZYNNY CODZIENNIE  

  

 

  

 ! 

 Lek-247b

tel. kom. 509 241 817

BEZPĹ ATNE BADANIA SĹ UCHU WrzeĹ&#x203A;nia, Med+Reh ul. SĹ&#x201A;owackiego 42

wtorek 13:00 - 17:00 Ĺ&#x203A;roda 9:00 - 13:00 piÄ&#x2026;tek 12:00 - 16:00 poniedziaĹ&#x201A;ek 14:00 - 18:00

:;8= A7

Lek-276a

WrzeĹ&#x203A;nia, SPECIMED

VM0QJFT[ZOt/08:"%3&4

LARYNGOLOG lekarz specjalista

Danuta Kowalska WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Sšdowa 6 umowa z NFZ - tel. 61 436 78 32 w poniedziaÂłki i czwartki - 14:00-18:00 we wtorki, Ĺ&#x201C;rody i pištki - 8:00-12:00 GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorek 18:00-19:00, pištek 16:00-17:00 rejestracja tel. 61 436 11 95 po 15:00

Lek-278

GABINET LEKARSKI

profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

GABINET INTERNISTYCZNO-HOMEOPATYCZNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Paderewskiego 50a

Dr nauk medycznych DANUTA MIKOAJEWSKA Specjalista chorĂłb wewntrznych Specjalista medycyny rodzinnej Czynne pon. - czw. TYLKO PO REJESTRACJI TELEFONICZNEJ

tel.: 61 436 30 24


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

USĹ UGI KSIÄ&#x2DC;GOWE

Ĺ&#x203A;p. StanisĹ&#x201A;awa Grajka

Usl-207

- ksiÄ&#x2026;Ĺźka przychodu-rozchodu - ryczaĹ&#x201A;t - VAT

2> - "8 ) 25 ? 5 "5 5 = N5 N -  "=8

- ZUS - zwrot VAT na materiaĹ&#x201A;y budowlane

  N   " >N N   ?

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Ciszaka 35 tel. 61 436-54 97, kom. 500-76-86-95

Ă&#x201E;1LHXPLHUDWHQNWRWUZDZSDPLÄ&#x160;FLÄŞ\Z\FK´

%N5 N -  " =N!= > 5 5 N " N

Ĺ&#x203A;p. MieczysĹ&#x201A;awa Hofmana

 5 =5 5 ?  -  1 46  "=8    @ N . " >N N   ?

Ă&#x201E;1LHXPLHUDWHQNWRWUZDZSDPLÄ&#x160;FLÄŞ\Z\FK´

www.wrzesnia.info.pl

Ä?SLHV]P\VLÄ&#x160;NRFKDĂźOXG]LWDNV]\ENRRGFKRG]Ä&#x2026; /ks. J. Twardowski/ >N N5 N  -N 5 N  4 - 1 $>  "=8

Ĺ&#x203A;p. BolesĹ&#x201A;awa Garbaciaka  =4 8  5 N= N N -5 =- " ==  .N  2 N  E= "A N 3 

* -N  ">4 4A 4

. " >N %N5 N -  

Ĺ&#x203A;p. Barbary Ĺťuchewicz N ? ? A'"14 B0'"184* "%*"%0" %5 N N =  4? " N  

Ĺ&#x203A;p. Barbary Ĺťuchewicz N  =>8 " >N 3 

Ĺ&#x203A;p. Dr Leonarda Kowalczyka . "  ? N- N 8N " "- ,!5 - N " ! %N" F25 2>N5 , 1 %?G5 N  ! - % .N == E =5 'N 35 'N 1-5 % .N / H  "> "- N ? - - 

SpĂłĹ&#x201A;dzielnia KĂłĹ&#x201A;ek Rolniczych w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, ul. PaĹ&#x201A;czyĹ&#x201E;ska 7

wydzierĹźawi pomieszczenia w ZakĹ&#x201A;adzie Mikuszewo:

Roz-743

tT[PQPHBSBČ&#x2C6;PQPXN2 Y N tT[PQPHBSBČ&#x2C6;[D[Ç&#x2014;Ç´DJÇ&#x152;BENJOJTUSBDZKOÇ&#x152;JQPNJFT[D[FOJFN TPDKBMOZNPSB[PEE[JFMPOÇ&#x152;LPUÂ&#x2019;PXOJÇ&#x152;$0 PÂ&#x2019;Ç&#x152;D[OFKQPXJFS[DIOJN2 Kontakt: biuro ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;ci SpĂłĹ&#x201A;dzielni w godz. 8.00-16.00, tel. 61/4383-416, 501-774-782, 609-755-450

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIÄ&#x201E;CEGO ODRÄ&#x2DC;BNÄ&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 13.07.2011 r. o godz. 13.10 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci lokalu mieszkalnego naleĹźÄ&#x2026;cego do: SĹ&#x201A;awomir Fajka, Renata Fajka nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; lokalowa o pow. 88,00 mkw skĹ&#x201A;adajÄ&#x2026;ca siÄ&#x2122; z 3 pokoi, kuchni, Ĺ&#x201A;azienki z WC, przedpokoju, spiĹźarni 62-306 KoĹ&#x201A;aczkowo, Bieganowo 44/8 dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 34427. Suma oszacowania wynosi 162 680,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 122 010,00 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 16 268,00 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par. 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 28.06.2011 r. od godz. 10.30 do godz. 11.00. Komornik SÄ&#x2026;dowy

ww-103

18

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 13.07.2011 r. o godz. 12.50 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej naleĹźÄ&#x2026;cej do: Irena Grzeszczak, Edwin Grzeszczak stanowiÄ&#x2026;cej: prawo wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ci do lokalu mieszkalnego nr 6 poĹ&#x201A;oĹźonego w Czerlejnie wraz z udziaĹ&#x201A;em w wysokoĹ&#x203A;ci 60/1000 w czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci w czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciach wspĂłlnych budynku i w prawie wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ci nieruchomoĹ&#x203A;ci gruntowej (dziaĹ&#x201A;ka 109/4 i 111/5) 62-025 Kostrzyn Wlkp., Klonowska 5/6, Czerlejno dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 22081. Suma oszacowania wynosi 90.220,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 67.665,00 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 9022,00 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par. 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 28.06.2011 r. od godz. 10.00 do godz. 10.30. Komornik SÄ&#x2026;dowy


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 13.07.2011 r. o godz. 13.30 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej naleĹźÄ&#x2026;cej do: WrzesiĹ&#x201E;ska Remontowo-Budowlana SpĂłĹ&#x201A;dzielnia Pracy stanowiÄ&#x2026;cej: nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gruntowa poĹ&#x201A;oĹźona w Bierzglinku na dziaĹ&#x201A;ce ew. 45/7, o pow. 3903 mkw 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, Bierzglinek dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 26535. Suma oszacowania wynosi 471.870,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 353.902,50 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 47.187,00 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par. 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 28.06.2011 r. od godz. 11.00 do godz. 11.30. Komornik SÄ&#x2026;dowy Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.PR

OMOCJABd-267

62-025 Kostrzyn Wlkp. dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 31477. Suma oszacowania wynosi 270 465,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 202 848,75 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 27 046,50 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 par. 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 28.06.2011 r. od godz. 11.30 do godz. 12.00. Komornik SÄ&#x2026;dowyBd-330

Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 61 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 13.07.2011 r. o godz. 13.50 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci niewydzielonej naleĹźÄ&#x2026;cej do: Robert GĂłrniak stanowiÄ&#x2026;cej: nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gruntowa zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, wolnostojÄ&#x2026;cym o pow. uĹźytkowej 80,75 mkw i budynkiem gospodarczym o pow. 44,00 mkw, poĹ&#x201A;oĹźone na dziaĹ&#x201A;ce ew. nr 391/1 o pow. 1808 mkw

19

www.wrzesnia.info.pl

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF JXZLPÇŠD[FOJPXF tTZTUFNZEPDJFQMFÇŠ tTVDIB[BCVEPXBXOÇ&#x2014;US[ tGBSCZ MBLJFSZ JNQSFHOBUZ tOBS[Ç&#x2014;E[JBNBMBSTLJF CVEPXMBOF PHSPEOJD[F tFMFLUSPOBS[Ç&#x2014;E[JB tLPTULBCSVLPXB tJOTUBMBDKFTBOJUBSOF FMFLUSZD[OF IZESBVMJD[OF tTZTUFNZ[BNPDPXBÇŠ tPQBÂ&#x2019; tQBT[FJLPODFOUSBUZ ZAPRASZAMY

pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00 Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-4386-130, 697-660-094

Kre-243

17 czerwca 2011


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

17 czerwca 2011

www.wrzesnia.info.pl

Roz-983

20

SPRZEDAM: HALE NA MAGAZYN 3 szt. Wymiary jednej hali: szer. 11 m; dĹ&#x201A;. 30 m; wys. 4,5 m na Ĺ&#x203A;rodku i 2,5 m przy Ĺ&#x203A;cianie Powierzchnia jednej hali wynosi: 330 m2 Rok produkcji: 1995

Hale skrÄ&#x2122;cane, juĹź po demontaĹźu gotowe do sprzedaĹźy. Kontakt: Zew-415

FIRMA DREWSTYL (okolice Jarocina) tel. 661 915 780

u Bi

ro

og

JuĹź

Ĺ&#x201A;

z os

eĹ&#x201E;

,W

rz

n eĹ&#x203A;

ia

ul

.J

a an

P

aw

Ĺ&#x201A;a

1 II

4

Klient ma Ĺ&#x203A;rubÄ&#x2122; Pomóş mu jÄ&#x2026; wkrÄ&#x2122;ciÄ&#x2021;

1 lipca 2011

kolejna edycja edycjja dodatku tematyczne tematycznego â&#x20AC;&#x17E;Twoje cztery kÄ&#x2026;tyâ&#x20AC;?. Tylko raz w roku - peĹ&#x201A;ne zestawienie niezwykle silnej w naszym powiecie branĹźy budowlanej. Zapraszamy do wykupowania powierzchni reklamowej przez hurtownie materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych, deweloperĂłw, banki, ubezpieczalnie, zakĹ&#x201A;ady usĹ&#x201A;ugowe, sklepy itp.

ww-188

       Maria KosiĹ&#x201E;ska tel. 501-677-718 m.kosinska@wrzesnia.info.pl Artur Mokracki tel. 501-677-818 a.mokracki@wrzesnia.info.pl

Wiadomosci Wrzesinskie - Numer 1102  
Wiadomosci Wrzesinskie - Numer 1102  

Numer 1102

Advertisement